scilab - en to cs translation catalogue (72 entries)

en: %s: Can not read input argument #%d.
cs: %s: Nelze přečíst vstupní argument #%d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A %s expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáváno %s.

en: %s: XML object does not exist.
cs: %s: Objekt XML neexistuje.

en: %s: Memory allocation error.
cs: %s: Chyba při přidělování paměti.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván řetězec.

en: %s: No more memory.
cs: %s: Není více paměti.

en: %s: Cannot read the file:
    %s
cs: %s: Nelze přečíst soubor:
    %s

en: %s: Cannot parse the string:
    %s
cs: %s: Nelze zpracovat řetězec:
    %s

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or boolean expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván boolean nebo řetězec.

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: string expected.
cs: %s: Špatný rozměr vstupního argumentu #%d: Očekáván řetězec.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Non-empty string expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekáván neprázdný řetězec.

en: %s: The XML Document has not an URI and there is no second argument.
cs: %s: Dokument XML nemá URI a neexistuje druhý argument.

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: A boolean expected.
cs: %s: Špatný rozměr vstupního argumentu #%d: Očekáván boolean.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A boolean expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván boolean.

en: %s: Cannot write the file: %s
cs: %s: Zde nelze soubor zapsat: %s

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: A real scalar expected.
cs: %s: Špatný rozměr vstupního argumentu #%d: Očekáván reálný skalár.

en: %s: XML attribute does not exist.
cs: %s: Vlastnost XML neexistuje.

en: %s: XMLList does not exist.
cs: %s: XMLList neexistuje.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s', '%s' or '%s' expected.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu #%d: Očekáváno '%s', '%s' nebo '%s'.

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: string or double expected.
cs: %s: Špatný rozměr vstupního argumentu #%d: Očekáván řetězec nebo číslo s dvojitou přesností.

en: %s: Unknown field: %s
cs: %s: Neznámé pole: %s

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: Single double expected.
cs: %s: Špatný rozměr vstupního argumentu #%d: Očekáváno jedno číslo s dvojitou přesností.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Double expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván s dvojitou přesností.

en: %s: Wrong index in the XMLList.
cs: %s: Špatný index ve XMLList.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: XMLList or XMLSet expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáváno XMLList nebo XMLSet.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or single integer expected
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván řetězec nebo jedno celé číslo

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or single integer expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván řetězec nebo jedno celé číslo.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A double expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáváno číslo s dvojitou přesností.

en: %s: xmlFormat must return a string.
cs: %s: xmlFormat musí vracet řetězec.

en: %s: You must define %%s_xmlFormat function.
cs: %s: Musíte určit funkci %%s_xmlFormat.

en: %s: Wrong number of input arguments: at least %d expected.
cs: %s: Špatný počet vstupních argumentů: Očekáváno alespoň %d.

en: %s: XML element does not exist.
cs: %s: Prvek XML neexistuje.

en: %s: XML Namespace does not exist.
cs: %s: Jmenný prostor XML neexistuje.

en: %s: XML document does not exist.
cs: %s: dokument XML neexistuje.

en: %s: Wrong type for input argument #%i: XMLSet or XMLList expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%i: Očekáván XMLSet nebo XMLList.

en: %s: XMLSet or XMLList does not exist.
cs: %s: XMLSet nebo XMLList neexistuje.

en: %s: XML validation file does not exist.
cs: %s: Ověřovací soubor XML neexistuje.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A %s expected
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáváno %s

en: %s: Bad input argument #%d: A valid XML name expected.
cs: %s: Špatný vstupní argument #%d: Očekáván platný název XML.

en: %s: Can not read named argument %s.
cs: %s: Nelze přečíst pojmenovaný argument %s.

en: %s: Wrong type for input argument #%i: XMLSet, XMLList, XMLAttr or XMLElem expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%i: Očekáváno XMLSet, XMLList, XMLAttr nebo XMLElem.

en: %s: XMLAttr does not exist.
cs: %s: XMLAttr nnexistuje.

en: %s: XMLElem does not exist.
cs: %s: XMLElem neexistuje.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A XMLElem or a XMLList or a XMLSet expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván XMLElem nebo XMLList či XMLSet.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A XMLAttr or a XMLElem or a XMLList or a XMLSet expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván XMLAttr, XMLElem nebo XMLList či XMLSet.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Matrix nx2 or nx3 of strings expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekávána matice řetězců nx2 nebo nx3.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A matrix of strings or a XMLDoc expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekávána matice řetězců nebo XMLDoc.

en: The file %s is not valid:
    %s
cs: Soubor %s není platný:
    %s

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A XMLDoc or a XMLElem expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván XMLDoc nebo XMLElem.

en: %s: Bad number of columns for argument #%d: two expected.
cs: %s: Špatný počet sloupců v argumentu #%d: Očekávány dva.

en: %s: Bad XPath query:
    %s
cs: %s: Špatný dotaz XPath:
    %s

en: %s: XPath query returned a not handled type: %i
cs: %s: Dotaz XPath vrátil neobsluhovatelný typ: %i

en: Invalid file name:
cs: Neplatný název souboru:

en: Cannot create a parser context
cs: Nelze vytvořit kontext zpracovatele

en: %s: Wrong type for input argument #%i: A double expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%i: Očekáváno číslo s dvojitou přesností.

en: %s: Error in getting rhs argument.
cs: %s: Chyba při získávání argumentu rhs.

en:  at line
cs:  na řádku

en: Cannot create a buffer
cs: Nelze vytvořit mezipaměť

en: Cannot create a reader
cs: Nelze vytvořit čítače

en: Invalid file
cs: Neplatný soubor

en: Cannot parse the DTD
cs: Nelze zpracovat DTD

en: Cannot create a valid context
cs: Nelze vytvořit platný kontext

en: Due to a libxml2 limitation, it is not possible to validate a document against an external DTD
    Please see help xmlValidate.
cs: Kvůli omezení libxml2 není možné dokument ověřit pomocí externího DTD
    Podívejte se, prosím, na xmlValidate.

en: Cannot create a validation context
cs: Nelze vytvořit kontext ověření

en: Cannot parse the Relax NG grammar
cs: Nelze zpracovat gramatiku Relax NG

en: Cannot parse the schema
cs: Nelze zpracovat schéma

en: Cannot read the stream
cs: Nelze přečíst proud

en: %s: No root element.
cs: %s: Žádný kořenový prvek.

en: %s: Wrong type for input argument #%i: string expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%i: Očekáván řetězec.

en: %s: Wrong type to set %s field.
cs: %s: Špatný typ k nastavení pole %s.

en: %s: Not valid xml for root.
cs: %s: Není platné xml pro kořen.

en: %s: Field %s is not modifiable: %s
cs: %s: Pole %s nelze změnit: %s
