scilab - en to fr translation catalogue (89 entries)

en: %s: Can not read input argument #%d.
fr: %s : Impossible de lire l'argument d'entrée n°%d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A %s expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : %s attendu.

en: %s: XML object does not exist.
fr: %s : L'objet XML n'existe pas.

en: %s: Memory allocation error.
fr: %s : Erreur d'allocation mémoire.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: No more memory.
fr: %s : Plus de mémoire disponible.

en: %s: Cannot read the file:
    %s
fr: %s : Impossible de lire le fichier :
    %s

en: %s: Cannot parse the string:
    %s
fr: %s : Impossible d'analyser la chaîne de caractères : 
    %s

en: %s: XML Document does not exist.
fr: %s : Le document XML n'existe pas.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or boolean expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères ou un booléen attendu.

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: string expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Non-empty string expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractère non vide attendue.

en: %s: The XML Document has not an URI and there is no second argument.
fr: %s : Le document XML n'a pas d'URI et le second argument d'entrée n'est pas renseigné.

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: A boolean expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un booléen attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A boolean expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un booléen attendu.

en: %s: Cannot write the file: %s
fr: %s : Impossible d'écrire le fichier : %s

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: A real scalar expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un scalaire réel attendu.

en: %s: XML attribute does not exist.
fr: %s : L'attribut XML n'existe pas.

en: %s: XMLList does not exist.
fr: %s : XMLList n'existe pas.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s', '%s' or '%s' expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : '%s', '%s' ou '%s' attendu.

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: string or double expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères ou un double attendu.

en: %s: Unknown field: %s
fr: %s : Champ inconnu : %s

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: Single double expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un double attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Double expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un double attendu.

en: %s: Wrong index in the XMLList.
fr: %s : Index erroné dans la XMLList.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: XMLList or XMLSet expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une XMLList ou un XMLSet attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or single integer expected
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères ou une valeur entière attendue.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or single integer expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères ou une valeur entière attendue.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A double expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d :  Un double attendu.

en: %s: xmlFormat must return a string.
fr: %s : xmlFormat doit retourner une chaîne de caractères.

en: %s: You must define %%s_xmlFormat function.
fr: %s : Veuillez définir la fonction %%s_xmlFormat.

en: %s: Wrong number of input arguments: at least %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments d'entrée : %d au moins attendus.

en: %s: XML element does not exist.
fr: %s : L'élement XML n'existe pas.

en: %s: XML Namespace does not exist.
fr: %s : L'espace de nom XML n'existe pas.

en: %s: XML document does not exist.
fr: %s : Le document XML n'existe pas.

en: %s: Wrong type for input argument #%i: XMLSet or XMLList expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%i : Un XMLSet ou une XMLList attendu.

en: %s: XMLSet or XMLList does not exist.
fr: %s : Le XMLSet ou la XMLList n'existe pas.

en: %s: XML validation file does not exist.
fr: %s : Le fichier de validation XML n'existe pas.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A %s expected
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un %s attendu.

en: %s: Bad input argument #%d: A valid XML name expected.
fr: %s : Argument d'entrée n°%d erroné : Un nom XML valide attendu.

en: %s: Can not read named argument %s.
fr: %s : Impossible de lire l'argument nommé %s.

en: %s: Wrong type for input argument #%i: XMLSet, XMLList, XMLAttr or XMLElem expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%i : XMLSet, XMLList, XMLAttr ou XMLElem attendu.

en: %s: XMLAttr does not exist.
fr: %s : XMLAttr n'existe pas.

en: %s: XMLElem does not exist.
fr: %s : XMLElem n'existe pas.

en: %s: Wrong dimensions for input argument #%d: A single boolean or string expected.
fr: %s : Dimensions erronées de l'argument d'entrée n°%d : Un seul booléen ou une seule chaîne de caractères attendu.

en: %s: Invalid number of input arguments.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments d'entrée.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A XMLElem or a XMLList or a XMLSet expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un XMLElem ou une XMLList ou un XMLSet attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A XMLAttr or a XMLElem or a XMLList or a XMLSet expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un XMLAttr ou un XMLElem ou une XMLList ou un XMLSet attendu.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Matrix nx2 or nx3 of strings expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une matrice de chaîne de caractères nx2 ou nx3 attendue.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A matrix of strings or a XMLDoc expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une matrice de chaîne de caractères ou un XMLDoc attendu.

en: The file %s is not valid:
    %s
fr: Le fichier %s est invalide :
    %s

en: %s: Cannot write the file.
fr: %s Impossible d'écrire le fichier.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A XMLDoc or a XMLElem expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d :  Un XMLDoc ou un XMLElem attendu.

en: %s: Bad number of columns for argument #%d: two expected.
fr: %s : Nombre erroné de colonnes pour l'argument d'entrée n°%d : Deux colonnes attendues.

en: %s: Bad XPath query:
    %s
fr: %s : Mauvaise requête XPath :
    %s

en: %s: XPath query returned a not handled type: %i
fr: %s : La requête XPath a retourné un type non géré : %i

en: Invalid file name:
fr: Nom de fichier invalide :

en: Cannot create a parser context
fr: Impossible de créer le contexte d'analyse

en: %s: Wrong type for input argument #%i: A double expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%i : Un double attendu.

en: %s: Error in getting rhs argument.
fr: %s : Erreur à la lecture de l'argument d'entrée.

en: Unknown tag.
fr: Label inconnu.

en:  at line
fr:  à la ligne

en: Cannot create a buffer
fr: Impossible de créer une mémoire tampon

en: Cannot create a reader
fr: Impossible de créer un lecteur

en: Invalid file
fr: Fichier invalide

en: Cannot parse the DTD
fr: Impossible d'analyser la DTD

en: Cannot create a valid context
fr: Impossible de créer un contexte valide

en: Due to a libxml2 limitation, it is not possible to validate a document against an external DTD
    Please see help xmlValidate.
fr: À cause d'une limitation de la bibliothèque libxml2, il est impossible de valider un document avec une DTD externe.
    Veuillez consulter l'aide de xmlValidate.

en: Cannot create a validation context
fr: Impossible de créer un contexte de validation

en: Cannot parse the Relax NG grammar
fr: Impossible d'analyser la grammaire Relax NG

en: Cannot parse the schema
fr: Impossible d'analyser le schéma

en: Cannot read the stream
fr: Impossible de lire le flux

en: %s: No root element.
fr: %s : Pas d'élément root.

en: %s: Wrong type for input argument #%i: string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%i : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong type to set %s field.
fr: %s : Type erroné pour le champ %s.

en: %s: Not valid xml for root.
fr: %s : Pas de xml valide pour l'élément root.

en: %s: Field %s is not modifiable: %s
fr: %s : Le champ %s n'est pas modifiable : %s

en: CML read
fr: Lecture de fichier CML (Chemical Markup Language)

en: %s: Wrong number of input arguments: %d or %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments d'entrée : %d ou %d attendus.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String expected.
fr: %s : type erroné de l'argument d'entrée n°%d : une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Invalid %s file.
fr: %s : fichier %s invalide.

en: %s: The file %s does not exist.
fr: %s : Le fichier %s n'existe pas.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A XMLDoc expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un XMLDoc attendu.

en: %s: Invalid XPath request.
fr: %s : Requête XPath invalide.

en: %s: Invalid XPath request.
fr: %s : Requête XPath invalide.

en: %s: Target node is not a XML_ELEMENT_NODE.
fr: %s : Le nœud cible n'est pas un XML_ELEMENT_NODE.

en: %s: Invalid attribute name: %s.
fr: %s : Nom d'attribut invalide : %s

en: %s: Wrong size for input argument #%d: a 2xN matrix expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une matrice 2xN attendue.

en: %s: Invalid XConfiguration.xml file.
fr: %s : Fichier XConfiguration.xml invalide.
