scilab - en to ja translation catalogue (78 entries)

en: %s: Can not read input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d を読み込めません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A %s expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: %s を指定してください.

en: %s: XML object does not exist.
ja: %s: XMLオブジェクトが存在しません.

en: %s: Memory allocation error.
ja: %s: メモリ割当エラー.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: No more memory.
ja: %s: メモリ不足です.

en: %s: Cannot read the file:
    %s
ja: %s: ファイルを読み込めません:
    %s

en: %s: Cannot parse the string:
    %s
ja: %s: 文字列をパースできません:
    %s

en: %s: XML Document does not exist.
ja: %s: XML文書が存在しません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or boolean expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列または論理値を指定してください.

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の次元が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Non-empty string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 空でない文字列を指定してください.

en: %s: The XML Document has not an URI and there is no second argument.
ja: %s: XML文書にURIが含まれておらず、第二引数もありません.

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: A boolean expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の次元が間違っています: 論理値を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A boolean expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 論理値を指定してください.

en: %s: Cannot write the file: %s
ja: %s: ファイルに書き込めません: %s

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: A real scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の次元が間違っています: 実数スカラーを指定してください.

en: %s: XML attribute does not exist.
ja: %s: XML属性が存在しません.

en: %s: XMLList does not exist.
ja: %s: XMLListが存在しません.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s', '%s' or '%s' expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: '%s', '%s'  または '%s' を指定してください.

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: string or double expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の次元が間違っています: 文字列またはdoubleを指定してください.

en: %s: Unknown field: %s
ja: %s: 不明なフィールド: %s

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: Single double expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の次元が間違っています: doubleを1つ指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Double expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: double を指定してください.

en: %s: Wrong index in the XMLList.
ja: %s: XMLListの添字が間違っています.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: XMLList or XMLSet expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: XMLListまたはXMLSetを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or single integer expected
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列または整数を1つ指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or single integer expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列または整数を1つ指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A double expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: doubleを指定してください.

en: %s: xmlFormat must return a string.
ja: %s: xmlFormatは文字列を返す必要があります.

en: %s: You must define %%s_xmlFormat function.
ja: %s: %%s_xmlFormat 関数を定義する必要があります.

en: %s: Wrong number of input arguments: at least %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています:  %d 以上の引数を指定してください.

en: %s: XML element does not exist.
ja: %s: XML要素が存在しません.

en: %s: XML Namespace does not exist.
ja: %s: XML名前空間が存在しません.

en: %s: XML document does not exist.
ja: %s: XML文書が存在しません.

en: %s: Wrong type for input argument #%i: XMLSet or XMLList expected.
ja: %s: 入力引数#%iの型が間違っています: XMLSet または XMLListを指定してください.

en: %s: XMLSet or XMLList does not exist.
ja: %s: XMLSetまたはXMLListが存在しません.

en: %s: XML validation file does not exist.
ja: %s: XML検証ファイルが存在しません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A %s expected
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: %s を指定してください.

en: %s: Bad input argument #%d: A valid XML name expected.
ja: %s: 入力引数 #%d が間違っています: 有効なXML名を指定してください.

en: %s: Can not read named argument %s.
ja: %s: 指定した引数 %s を読み込めません.

en: %s: Wrong type for input argument #%i: XMLSet, XMLList, XMLAttr or XMLElem expected.
ja: %s: 入力引数 #%i の型が間違っています: XMLSet, XMLList, XMLAttr または XMLElem を指定してください.

en: %s: XMLAttr does not exist.
ja: %s: XMLAttr が存在しません.

en: %s: XMLElem does not exist.
ja: %s: XMLElem が存在しません.

en: %s: Wrong dimensions for input argument #%d: A single boolean or string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の次元が間違っています: 論理値または文字列を指定してください.

en: %s: Invalid number of input arguments.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A XMLElem or a XMLList or a XMLSet expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: XMLElemまたはXMLListまたはXMLSetを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A XMLAttr or a XMLElem or a XMLList or a XMLSet expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: XMLAttrまたはXMLElemまたはXMLListまたはXMLSetを指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Matrix nx2 or nx3 of strings expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: nx2またはnx3の文字列の行列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A matrix of strings or a XMLDoc expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列の行列またはXMLDocを指定してください.

en: The file %s is not valid:
    %s
ja: ファイル %s は有効ではありません:
    %s

en: %s: Cannot write the file.
ja: %s: ファイルを書き込めません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A XMLDoc or a XMLElem expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: XMLDocまたはXMLElemを指定してください.

en: %s: Bad number of columns for argument #%d: two expected.
ja: %s: 引数 #%d の列数が間違っています: 2列で指定してください.

en: %s: Bad XPath query:
    %s
ja: %s: XPathクエリが間違っています:
    %s

en: %s: XPath query returned a not handled type: %i
ja: %s: XPathクエリが処理できない型を返しました: %i

en: Invalid file name:
ja: ファイル名が無効です:

en: Cannot create a parser context
ja: パーサコンテキストを作成できません

en: %s: Wrong type for input argument #%i: A double expected.
ja: %s: 入力引数 #%i の型が間違っています: double を指定してください.

en: %s: Error in getting rhs argument.
ja: %s: 右辺引数を取得する際にエラーが発生しました.

en: Unknown tag.
ja: 未知のタグ.

en:  at line
ja:  行

en: Cannot create a buffer
ja: バッファを作成できません

en: Cannot create a reader
ja: リーダを作成できません

en: Invalid file
ja: ファイルが不正です

en: Cannot parse the DTD
ja: DTDをパースできません

en: Cannot create a valid context
ja: 有効なコンテキストを作成できません

en: Due to a libxml2 limitation, it is not possible to validate a document against an external DTD
    Please see help xmlValidate.
ja: libxml2の制限により,外部DTDに対して文書を検証することができません
    xmlValidateのヘルプを参照ください.

en: Cannot create a validation context
ja: 検証コンテキストを作成できません

en: Cannot parse the Relax NG grammar
ja: Relax NG文法をパースできません

en: Cannot parse the schema
ja: スキーマをパースできません

en: Cannot read the stream
ja: ストリームを読み込めません

en: %s: No root element.
ja: %s: ルート要素がありません.

en: %s: Wrong type for input argument #%i: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%i の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong type to set %s field.
ja: %s: %s フィールドに設定する型が間違っています.

en: %s: Not valid xml for root.
ja: %s: ルートのxmlが有効ではありません.

en: %s: Field %s is not modifiable: %s
ja: %s: フィールド %s の変更権限がありません: %s

en: CML read
ja: CML読み込み
