scilab - en to ru translation catalogue (89 entries)

en: %s: Can not read input argument #%d.
ru: %s: Не могу прочитать входной аргумент №%d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A %s expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидался %s.

en: %s: XML object does not exist.
ru: %s: XML-объект не существует.

en: %s: Memory allocation error.
ru: %s: Ошибка распределения памяти.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: Ожидалась строка.

en: %s: No more memory.
ru: %s: Недостаточно памяти.

en: %s: Cannot read the file:
    %s
ru: %s: Не могу прочитать файл:
    %s

en: %s: Cannot parse the string:
    %s
ru: %s: Не могу произвести синтаксический разбор строки:
    %s

en: %s: XML Document does not exist.
ru: %s: XML-документ не существует.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or boolean expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидалась строка или логическое значение.

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: string expected.
ru: %s: Неверный размер входного аргумента №%d: ожидалась строка.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Non-empty string expected.
ru: %s: Неверный размер входного параметра №%d: ожидалась непустая строка.

en: %s: The XML Document has not an URI and there is no second argument.
ru: %s: Документ XML не имеет URI и нет второго аргумента.

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: A boolean expected.
ru: %s: Неверный размер входного аргумента №%d: ожидалось логическое значение.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A boolean expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидалось логическое значение.

en: %s: Cannot write the file: %s
ru: %s: Не могу записать файл: %s

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: A real scalar expected.
ru: %s: Неверный размер входного аргумента №%d: ожидался вещественный скаляр.

en: %s: XML attribute does not exist.
ru: %s: Атрибут XML не существует.

en: %s: XMLList does not exist.
ru: %s: XMLList не существует.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s', '%s' or '%s' expected.
ru: %s: Неверное значение входного аргумента №%d: ожидалось «%s», «%s» или «%s».

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: string or double expected.
ru: %s: Неверный размер входного аргумента №%d: Ожидалась строка или число типа double.

en: %s: Unknown field: %s
ru: %s: Неизвестное поле: %s

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: Single double expected.
ru: %s: Неверный размер входного аргумента №%d: Ожидалось одно число типа double.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Double expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: Ожидался double (число двойной точности).

en: %s: Wrong index in the XMLList.
ru: %s: Неверный индекс в XMLList.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: XMLList or XMLSet expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидался XMLList или XMLSet.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or single integer expected
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: Ожидалась строка или одиночное целое число (integer)

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or single integer expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: Ожидалась строка или одиночное целое число (integer).

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A double expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: Ожидался тип double.

en: %s: xmlFormat must return a string.
ru: %s: xmlFormat должен возвращать строку.

en: %s: You must define %%s_xmlFormat function.
ru: %s: Вы должны определить функцию %%s_xmlFormat.

en: %s: Wrong number of input arguments: at least %d expected.
ru: %s: Неверное количество входных аргументов: ожидалось не менее %d.

en: %s: XML element does not exist.
ru: %s: Элемент XML не существует.

en: %s: XML Namespace does not exist.
ru: %s: Пространство имён XML не существует.

en: %s: XML document does not exist.
ru: %s: XML-документ не существует.

en: %s: Wrong type for input argument #%i: XMLSet or XMLList expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%i: ожидался XMLSet или XMLList.

en: %s: XMLSet or XMLList does not exist.
ru: %s: XMLSet или XMLList не существует.

en: %s: XML validation file does not exist.
ru: %s: Файл верификации XML не существует.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A %s expected
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидался %s

en: %s: Bad input argument #%d: A valid XML name expected.
ru: %s: Плохой входной аргумент №%d: Ожидалось корректное имя XML.

en: %s: Can not read named argument %s.
ru: %s: Не могу прочитать именованный аргумент %s.

en: %s: Wrong type for input argument #%i: XMLSet, XMLList, XMLAttr or XMLElem expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%i: ожидался XMLSet, XMLList, XMLAttr или XMLElem.

en: %s: XMLAttr does not exist.
ru: %s: XMLAttr не существует.

en: %s: XMLElem does not exist.
ru: %s: XMLElem не существует.

en: %s: Wrong dimensions for input argument #%d: A single boolean or string expected.
ru: %s: Неверные размеры входного аргумента №%d: ожидалось одно логическое или строковое значение.

en: %s: Invalid number of input arguments.
ru: %s: Недопустимое количество входных аргументов.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A XMLElem or a XMLList or a XMLSet expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: Ожидался XMLElem или XMLList или XMLSet.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A XMLAttr or a XMLElem or a XMLList or a XMLSet expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: Ожидался XMLAttr или XMLElem или XMLList или XMLSet.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Matrix nx2 or nx3 of strings expected.
ru: %s: Неверный размер входного аргумента №%d: Ожидалась матрица строк размером nx2 или nx3.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A matrix of strings or a XMLDoc expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: Ожидалась матрица строк или XMLDoc.

en: The file %s is not valid:
    %s
ru: Файл %s не корректен:
    %s

en: %s: Cannot write the file.
ru: %s: Не могу записать файл.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A XMLDoc or a XMLElem expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: Ожидался XMLDoc или XMLElem.

en: %s: Bad number of columns for argument #%d: two expected.
ru: %s: Плохое число столбцов во входном аргументе №%d: ожидалось два.

en: %s: Bad XPath query:
    %s
ru: %s: Плохой запрос XPath:
    %s

en: %s: XPath query returned a not handled type: %i
ru: %s: Запрос XPath вернул необрабатываемый тип: %i

en: Invalid file name:
ru: Некорректное имя файла:

en: Cannot create a parser context
ru: Не могу создать контекст синтаксического разбора

en: %s: Wrong type for input argument #%i: A double expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%i: ожидалось число удвоенной точности.

en: %s: Error in getting rhs argument.
ru: %s: Ошибка при получении аргумента с правой стороны.

en: Unknown tag.
ru: Неизвестный тег.

en:  at line
ru:  на строке

en: Cannot create a buffer
ru: Невозможно создать буфер

en: Cannot create a reader
ru: Невозможно создать читатель

en: Invalid file
ru: Недопустимый файл

en: Cannot parse the DTD
ru: Не могу сделать синтаксический разбор  DTD

en: Cannot create a valid context
ru: Не могу создать корректный контекст

en: Due to a libxml2 limitation, it is not possible to validate a document against an external DTD
    Please see help xmlValidate.
ru: Из-за ограничения libxml2, невозможно подтвердить правильность документа на основании внешнего DTD. Пожалуйста, прочтите справку xmlValidate.

en: Cannot create a validation context
ru: Не могу создать контекст подтверждения правильности

en: Cannot parse the Relax NG grammar
ru: Не могу сделать синтаксический разбор грамматики Relax NG

en: Cannot parse the schema
ru: Не могу сделать синтаксический разбор схемы

en: Cannot read the stream
ru: Не могу сделать синтаксический разбор потока

en: %s: No root element.
ru: %s: Нет корневого элемента.

en: %s: Wrong type for input argument #%i: string expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%i: ожидалась строка.

en: %s: Wrong type to set %s field.
ru: %s: Неверный тип для установки поля %s.

en: %s: Not valid xml for root.
ru: %s: Некорректный формат xml для корня.

en: %s: Field %s is not modifiable: %s
ru: %s: Поле %s нельзя изменять: %s

en: CML read
ru: Чтение CML

en: %s: Wrong number of input arguments: %d or %d expected.
ru: %s: Неверное количество входных аргументов: ожидалось %d или %d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента #%d: Ожидалась строка.

en: %s: Invalid %s file.
ru: %s: Некорректный файл %s.

en: %s: The file %s does not exist.
ru: %s: Файл %s не существует.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A XMLDoc expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожадался XMLDoc.

en: %s: Invalid XPath request.
ru: %s: Недопустимый запрос XPath.

en: %s: Invalid XPath request.
ru: %s: Недопустимый запрос XPath.

en: %s: Target node is not a XML_ELEMENT_NODE.
ru: %s: Целевой узел не является XML_ELEMENT_NODE.

en: %s: Invalid attribute name: %s.
ru: %s: Недопустимое имя атрибута: %s.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: a 2xN matrix expected.
ru: %s: Неверный размер входного аргумента №%d: ожидалась матрица 2xN.

en: %s: Invalid XConfiguration.xml file.
ru: %s: Некорректный файл XConfiguration.xml.
