Scratch - en to ja translation catalogue (619 entries)

en: Language-Name
ja: 日本語

en: Language-Direction
ja: LTR

en: Font-Scale
ja: 1.3

en: Suppress-Bold
ja: false

en: %H sensor value
ja: %H センサーの値

en: %L contains %s
ja: %L に %s が含まれる

en: %a of %m
ja: %m の %a

en: %b and %b
ja: %b かつ %b

en: %b or %b
ja: %b または %b

en: %f of %n
ja: %n の %f

en: %n mod %n
ja: %n2 を %n1 で割った余り

en: add %s to %L
ja: %s を %L に追加する

en: answer
ja: 答え

en: ask %s and wait
ja: %s と聞いて待つ

en: background #
ja: 背景の番号

en: broadcast %e
ja: %e を送る

en: broadcast %e and wait
ja: %e を送って待つ

en: change %g effect by %n
ja: %g の効果を %n ずつ変える

en: change %v by %n
ja: %v を %n ずつ変える

en: change pen color by %n
ja: ペンの色を %n ずつ変える

en: change pen shade by %n
ja: ペンの濃さを %n ずつ変える

en: change pen size by %n
ja: ペンの太さを %n ずつ変える

en: change size by %n
ja: 大きさを %n ずつ変える

en: change tempo by %n
ja: テンポを %n ずつ変える

en: change volume by %n
ja: 音量を %n ずつ変える

en: change x by %n
ja: x座標を %n ずつ変える

en: change y by %n
ja: y座標を %n ずつ変える

en: clear
ja: 消す

en: clear graphic effects
ja: 画像効果をなくす

en: color %C is touching %C?
ja: %C 色が %C 色に触れた

en: control
ja: 制御

en: costume #
ja: コスチュームの番号

en: delete %y of %L
ja: %y 番目を %L から削除する

en: direction
ja: 向き

en: distance to %m
ja: %m までの距離

en: else
ja: でなければ

en: forever
ja: ずっと

en: forever if %b
ja: もし %b なら、ずっと

en: glide %n secs to x:%n y:%n
ja: %n 秒でx座標を %n に、y座標を %n に変える

en: go back %n layers
ja: %n 番目に移動

en: go to %m
ja: %m へ行く

en: go to front
ja: 前に出す

en: go to x:%n y:%n
ja: x座標を %n 、y座標を %n にする

en: hide
ja: 隠す

en: hide variable %v
ja: 変数 %v を隠す

en: if %b
ja: もし %b なら

en: if on edge, bounce
ja: もし端に着いたら、跳ね返る

en: insert %s at %i of %L
ja: %L の %i 番目に %s を挿入する

en: item %i of %L
ja: %L の %i 番目

en: join %s %s
ja: %s と %s をつなぐ

en: key %k pressed?
ja: %k キーが押された

en: length of %L
ja: %L の長さ

en: length of %s
ja: %s の長さ

en: letter %n of %s
ja: %s の %n 番目の文字

en: list
ja: リスト

en: looks
ja: 見た目

en: loud?
ja: うるさい

en: loudness
ja: 音量

en: motion
ja: 動き

en: motor direction %W
ja: モーターの回転を %W にする

en: motor off
ja: モーターをオフにする

en: motor on
ja: モーターをオンにする

en: motor on for %n secs
ja: モーターを %n 秒オンにする

en: motor power %n
ja: モーターのパワーを %n にする

en: mouse down?
ja: マウスが押された

en: mouse x
ja: マウスのx座標

en: mouse y
ja: マウスのy座標

en: move %n steps
ja: %n 歩動かす

en: next background
ja: 次の背景にする

en: next costume
ja: 次のコスチュームにする

en: not %b
ja: %b ではない

en: operators
ja: 演算

en: pen
ja: ペン

en: pen down
ja: ペンを下ろす

en: pen up
ja: ペンを上げる

en: pick random %n to %n
ja: %n から %n までの乱数

en: play drum %D for %n beats
ja: %D のドラムを %n 拍鳴らす

en: play note %N for %n beats
ja: %N の音符を %n 拍鳴らす

en: play sound %S
ja: %S の音を鳴らす

en: play sound %S until done
ja: 終わるまで %S の音を鳴らす

en: point in direction %d
ja: %d 度に向ける

en: point towards %m
ja: %m へ向ける

en: repeat %n
ja: %n 回繰り返す

en: repeat until %b
ja: %b まで繰り返す

en: replace item %i of %L with %s
ja: %L の %i 番目を %s で置き換える

en: reset timer
ja: タイマーをリセット

en: rest for %n beats
ja: %n 拍休む

en: round %n
ja: %n を丸める

en: say %s
ja: %s と言う

en: say %s for %n secs
ja: %s と %n 秒言う

en: sensing
ja: 調べる

en: sensor %h?
ja: %h

en: set %g effect to %n
ja: %g の効果を %n にする

en: set %v to %n
ja: %v を %n にする

en: set instrument to %I
ja: 楽器を %I にする

en: set pen color to %c
ja: ペンの色を %c にする

en: set pen color to %n
ja: ペンの色を %n にする

en: set pen shade to %n
ja: ペンの濃さを %n にする

en: set pen size to %n
ja: ペンの太さを %n にする

en: set size to %n%
ja: 大きさを %n% にする

en: set tempo to %n bpm
ja: テンポを %n BPMにする

en: set volume to %n%
ja: 音量を %n% にする

en: set x to %n
ja: x座標を %n にする

en: set y to %n
ja: y座標を %n にする

en: show
ja: 表示する

en: show variable %v
ja: 変数 %v を表示する

en: size
ja: 大きさ

en: sound
ja: 音

en: stamp
ja: スタンプ

en: stop all
ja: すべてを止める

en: stop all sounds
ja: すべての音を止める

en: stop script
ja: スクリプトを止める

en: switch to background %l
ja: 背景を %l にする

en: switch to costume %l
ja: コスチュームを %l にする

en: tempo
ja: テンポ

en: think %s
ja: %s と考える

en: think %s for %n secs
ja: %s と %n 秒考える

en: timer
ja: タイマー

en: touching %m?
ja: %m に触れた

en: touching color %C?
ja: %C 色に触れた

en: turn %n degrees
ja: %n 度回す

en: variables
ja: 変数

en: volume
ja: 音量

en: wait %n secs
ja: %n 秒待つ

en: wait until %b
ja: %b まで待つ

en: when %k key pressed
ja: %k キーが押されたとき

en: when %m clicked
ja: %m がクリックされたとき

en: when I receive %e
ja: %e を受け取ったとき

en: x position
ja: x座標

en: y position
ja: y座標

en: (empty)
ja: (空)

en: 1 script
ja: 1 スクリプト

en: About Scratch
ja: Scratchについて

en: About this project:
ja: このプロジェクトについて:

en: abs
ja: 絶対値

en: add comment
ja: コメントを追加

en: add comment here
ja: コメントを追加してください

en: all
ja: すべて

en: and
ja: かつ

en: Animation
ja: アニメーション

en: any
ja: どれか

en: Art
ja: アート

en: background
ja: 背景

en: backgrounds
ja: 背景

en: Backgrounds
ja: 背景

en: brightness
ja: 明るさ

en: Brush size:
ja: 筆の太さ:

en: button
ja: ボタン

en: button pressed
ja: ボタンが押された

en: Camera
ja: カメラ

en: can rotate
ja: 回転する

en: cancel
ja: キャンセル

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Choose a folder
ja: フォルダを選ぶ

en: Choose new sprite from file
ja: 新しいスプライトをファイルから選ぶ

en: clean up
ja: きれいにする

en: Clear
ja: 消す

en: Clear canvas
ja: キャンバスを消す

en: Close and continue
ja: 閉じて続ける

en: Close dialog?
ja: ダイアログを閉じますか?

en: Close paint editor?
ja: ペイントエディターを閉じますか?

en: close port
ja: ポートを閉じる

en: Close sound recorder?
ja: サウンドレコーダーを閉じますか?

en: color
ja: 色

en: Compress Images
ja: 画像の圧縮

en: Compress Sounds
ja: 音の圧縮

en: Compress sounds and images
ja: 音と画像を圧縮

en: Computer
ja: コンピューター

en: connected
ja: がつながれた

en: Connecting to
ja: 以下へ接続

en: Copy
ja: コピー

en: costume
ja: コスチューム

en: costumes
ja: コスチューム

en: Costumes
ja: コスチューム

en: Could not read
ja: 読めません

en: Could not read project; file may be damaged
ja: プロジェクトを読めません。たぶんファイルが壊れています

en: Could not write file
ja: ファイルに書けません

en: Create account
ja: アカウントを作る

en: Create an empty project
ja: 空のプロジェクトを作る

en: Data sent. Waiting for response...
ja: データを送信しました。応答を待っています...

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Delete a list
ja: リストを削除する

en: Delete a variable
ja: 変数を削除

en: Delete this background
ja: この背景を削除

en: Delete this costume
ja: このコスチュームを削除

en: Delete this sound
ja: この音を削除

en: Delete this sprite
ja: このスプライトを削除

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: disable remote sensor connections
ja: 遠隔センサー接続を無効にする

en: distance
ja: 距離

en: Documents
ja: ドキュメント

en: don't rotate
ja: 回転しない

en: Don't Save
ja: 保存しない

en: Done
ja: 完了

en: down
ja: 下

en: down arrow
ja: 下向き矢印

en: drag to resize
ja: ドラッグして大きさを変更

en: drag to rotate
ja: ドラッグして回転

en: draggable on website?
ja: Webサイト上でドラッグできるか?

en: duplicate
ja: 複製

en: Duplicate
ja: 複製

en: edge
ja: 端

en: Edit
ja: 編集

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
ja: 楕円ツール (楕円や円の輪郭や塗り潰したものを描く)

en: enable remote sensor connections
ja: 遠隔センサー接続を有効にする

en: Enter presentation mode
ja: 発表モードに入る

en: Eraser
ja: 消しゴム

en: Eraser size
ja: 消しゴムの大きさ

en: Error!
ja: エラー!

en: Examples
ja: 例

en: Exit presentation
ja: 発表モードを抜ける

en: Exit presentation mode
ja: 発表モードを抜ける

en: export
ja: 書き出し

en: Export Background
ja: 背景を書き出す

en: Export Costume
ja: コスチュームを書き出す

en: Export failed
ja: 書き出し失敗

en: Export Sound
ja: 音を書き出す

en: Export Sprite
ja: スプライトを書き出す

en: export this costume
ja: このコスチュームを書き出す

en: export this sound
ja: この音を書き出す

en: export this sprite
ja: このスプライトを書き出す

en: Extras menu
ja: 特別メニュー

en: Eyedropper tool (select a color)
ja: スポイトツール (色を選ぶ)

en: Failed:
ja: 失敗:

en: false
ja: いいえ

en: File
ja: ファイル

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
ja: 塗り潰しツール (色やグラデーションで領域を塗り潰します)

en: first
ja: 最初

en: fisheye
ja: 魚眼レンズ

en: Flash blocks (fast)
ja: ブロックを点滅させる (速く)

en: Flash blocks (slow)
ja: ブロックを点滅させる (遅く)

en: Flip horizontally
ja: 水平に反転

en: Flip vertically
ja: 垂直に反転

en: For all sprites
ja: すべてのスプライト用

en: For this sprite only
ja: このスプライト用

en: Game
ja: ゲーム

en: Get surprise sprite
ja: なにがでるかなスプライト

en: Get the last thing deleted
ja: 最後に消したものを戻す

en: Getting Started
ja: はじめに

en: ghost
ja: 幽霊

en: Go To Scratch Website
ja: ScratchのWebサイトを開く

en: grab screen region for new costume
ja: 画面を切り取って新しいコスチュームにする

en: grab screen region for new sprite
ja: 画面を切り取って新しいスプライトにする

en: Grow
ja: 拡大

en: Grow sprite
ja: スプライトを大きくする

en: hello
ja: ハロー

en: Hello!
ja: こんにちは!

en: help
ja: ヘルプ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help Page
ja: ヘルプのWebページ

en: Help Screens
ja: ヘルプ画面

en: Hide Motor Blocks
ja: モーターのブロックを隠す

en: High (biggest)
ja: 高い (最大)

en: Hmm...
ja: うーん...

en: Home
ja: ホーム

en: Images compressed
ja: 圧縮された画像

en: import
ja: 読み込み

en: Import
ja: 読み込み

en: Import an image on top of your current canvas
ja: 現在のキャンバスの一番上に画像を読み込む

en: Import Background
ja: 背景を読み込む

en: Import Costume
ja: コスチュームを読み込む

en: Import Image
ja: 画像を読み込む

en: Import List
ja: 読み込みリスト

en: Import Project
ja: プロジェクトを読み込む

en: import project
ja: プロジェクトを読み込む

en: Import Sound
ja: 音を読み込む

en: Incompatible Scratch file format
ja: Scratchのファイル形式と互換性がありません

en: Is the folder read-only?
ja: そのフォルダは読み込み専用ではありませんか?

en: JPEG Quality (10-100)?
ja: JPEGの品質 (10-100)

en: kbytes
ja: Kバイト

en: Language
ja: 言語

en: large readout
ja: 大きな表示

en: last
ja: 最後

en: left
ja: 左

en: left arrow
ja: 左向き矢印

en: length
ja: 長さ

en: light
ja: 明るさ

en: Line tool (draw lines)
ja: 線ツール (線を描きます)

en: List name?
ja: リストの名前は?

en: Low
ja: 低い

en: Lowest (smallest)
ja: 最も低い (最小)

en: Make a list
ja: リストを作る

en: Make a variable
ja: 新しい変数を作る

en: Max:
ja: 最大値:

en: meow
ja: ニャー

en: Message name:
ja: メッセージの名前:

en: Min:
ja: 最小値:

en: mod
ja: 余り

en: more
ja: もっと

en: More tags:
ja: 他のタグ:

en: mosaic
ja: モザイク

en: mouse x:
ja: マウスのx座標:

en: mouse y:
ja: マウスのy座標:

en: mouse-pointer
ja: マウスのポインター

en: Move
ja: 動かす

en: Music
ja: 音楽

en: My Projects
ja: 私のプロジェクト

en: new
ja: 新規

en: New
ja: 新規

en: New background:
ja: 新しい背景

en: New costume:
ja: 新しいコスチューム

en: New Filename:
ja: 新しいファイル名

en: New sound:
ja: 新しい音

en: New Sprite
ja: 新しいスプライト

en: New sprite:
ja: 新しいスプライト:

en: No
ja: いいえ

en: No MIDI ports currently available.
ja: 現在MIDIポートが存在しません

en: No motion blocks
ja: 動かすブロックがありません

en: no scripts
ja: スクリプトなし

en: No serial ports found
ja: シリアルポートがありません

en: No variables.
ja: 変数がありません

en: Normal
ja: 通常

en: normal readout
ja: 普通の表示

en: Off
ja: 切

en: On
ja: 入

en: only face left-right
ja: 左右に反転するだけ

en: Open
ja: 開く

en: Open a Scratch project
ja: Scratchのプロジェクトを開く

en: Open Project
ja: プロジェクトを開く

en: or
ja: または

en: Paint
ja: ペイント

en: Paint Editor
ja: ペイントエディター

en: Paint new sprite
ja: 新しいスプライトを描く

en: Paintbrush
ja: 絵筆

en: Password:
ja: パスワード:

en: Percent? (100 gives original size)
ja: パーセント? (100が元の大きさです)

en: Pictures
ja: 絵

en: pixelate
ja: ピクセル化

en: play
ja: 再生

en: Please enter a number
ja: 数字を入れてください

en: pop
ja: ポップ

en: Position the cross-hair to set the rotation center
ja: 回転の中心を設定するための十字の位置

en: Preparing project...
ja: プロジェクトの準備中...

en: Project author:
ja: プロジェクトの作者:

en: Project name
ja: プロジェクトの名前

en: Project Notes
ja: プロジェクトのメモ

en: Project notes
ja: プロジェクトのメモ

en: Project uploaded.
ja: アップロードされたプロジェクト。

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Quit
ja: 終了

en: Quit Scratch
ja: Scratchを終了

en: record
ja: 録音

en: Record
ja: 録音

en: recording
ja: 録音

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
ja: 四角形ツール (四角形や正方形の輪郭や塗り潰したものを描く)

en: Redo
ja: やり直し

en: Reference Guide
ja: リファレンスガイド

en: Remote sensor connections enabled
ja: 遠隔センサ接続が有効になりました

en: Remove viewer from stage
ja: ステージからビューワを消す

en: resistance
ja: 抵抗

en: resize this sprite
ja: このスプライトの大きさを変える

en: reverse
ja: 逆向き

en: right
ja: 右

en: right arrow
ja: 右向き矢印

en: Rotate clock-wise
ja: 時計方向に回す

en: Rotate counter-clock-wise
ja: 反時計方向に回す

en: rotate this sprite
ja: このスプライトを回転する

en: Rotation degrees?
ja: 回す角度

en: Save
ja: 保存する

en: Save a copy of the current project
ja: 現在のプロジェクトのコピーを保存

en: Save As
ja: 名前をつけて保存

en: Save changes before quitting?
ja: 終了する前に変更を保存しますか?

en: Save failed
ja: 保存失敗

en: save picture of scripts
ja: スクリプトの画像を保存

en: save picture of stage...
ja: ステージの画像を保存...

en: Save Project
ja: プロジェクトを保存

en: Save Scripts Snapshot
ja: スクリプトのスナップショットを保存

en: Save Stage Shot
ja: ステージ写真を保存

en: Save the current project
ja: 現在のプロジェクトを保存する

en: Save the current project?
ja: 現在のプロジェクトを保存する?

en: Save this project
ja: このプロジェクトを保存する

en: Scripts
ja: スクリプト

en: select serial/USB port
ja: シリアルかUSBのポートを選択

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
ja: 選択ツール (選択したものを動かしたり、修正したり、削除したりする)

en: Set costume center
ja: コスチュームの中心を設定

en: Set language
ja: 言語を設定

en: Set rotation center
ja: 回転中心を設定

en: Set Single Stepping
ja: ステップ実行を設定

en: set slider min and max
ja: スライダーの最小値と最大値を設定

en: Share
ja: 共有

en: Share this project
ja: このプロジェクトを共有する

en: Share This Project Online
ja: ネットワーク上でこのプロジェクトを共有

en: Show Motor Blocks
ja: モーターのブロックを表示する

en: show ScratchBoard watcher
ja: ScratchBoard監視板を表示

en: Shrink
ja: 縮小

en: Shrink sprite
ja: スプライトを縮小

en: Simulation
ja: シミュレーション

en: Single-step speed?
ja: ステップ実行の速度

en: slider
ja: スライダー

en: Slider range:
ja: スライダの範囲:

en: Sound quality:
ja: 音の品質:

en: Sound Recorder
ja: サウンドレコーダー

en: Sounds
ja: 音

en: Sounds compressed
ja: 圧縮された音

en: space
ja: スペース

en: Sprite
ja: スプライト

en: Sprites
ja: スプライト

en: sqrt
ja: 平方根

en: Stage
ja: ステージ

en: Stage selected:
ja: 選択されたステージ:

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
ja: スタンプツール (選択した領域のコピーをスタンプ)

en: Start green flag scripts
ja: 緑の旗のスクリプトを開始

en: Start Single Stepping
ja: ステップ実行を開始

en: stop
ja: 中止

en: Stop everything
ja: すべてを中止

en: Stop Single Stepping
ja: ステップ実行を中止

en: Story
ja: 物語

en: Support Site
ja: サポートサイト

en: Switch colors
ja: 色の切り替え

en: Switch to full stage
ja: ステージを全画面に切り変える

en: Switch to presentation mode
ja: 発表モードに切り替える

en: Switch to small stage
ja: 小さなステージに切り替える

en: Tags:
ja: タグ:

en: Text tool (edit text layer)
ja: テキストツール (テキスト層を編集)

en: That variable name is already in use
ja: その変数名はすでに使われています

en: that way
ja: あちら向き

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
ja: このファイル名は既に存在します。既存のファイルを上書きしてもよいですか?

en: thing
ja: なにか

en: this way
ja: こちら向き

en: tilt
ja: 傾き

en: true
ja: はい

en: Turbo speed
ja: ターボスピード

en: turn into new sprite
ja: 新しいスプライトへ切り替え

en: Undelete
ja: 削除の取り消し

en: Undo
ja: 取り消し

en: up
ja: 上

en: up arrow
ja: 上向き矢印

en: Upload succeeded!
ja: アップロード成功!

en: Upload to Scratch Server
ja: Scratchサーバへアップロード

en: Uploading
ja: アップロード中

en: Variable name?
ja: 変数名?

en: View on stage
ja: ステージの上に表示

en: What's your name?
ja: あなたの名前は何ですか?

en: whirl
ja: 渦巻き

en: world
ja: ワールド

en: Write Multiple Project Summaries
ja: 複数のプロジェクトのまとめを書き出す

en: Write Project Summary
ja: プロジェクトのまとめを書き出す

en: Yes
ja: はい

en: Your project is now online at
ja: あなたのプロジェクトは現在以下にあります

en: Your Scratch website login name:
ja: Scratchウェブサイトのログイン名:

en: Zoom in
ja: ズームイン

en: Zoom out
ja: ズームアウト

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Acoustic Bass
ja: アコースティックベース

en: Acoustic Bass Drum
ja: アコースティックベースドラム

en: Acoustic Grand
ja: アコースティックグランドピアノ

en: Acoustic Snare
ja: アコースティックスネア

en: Agogo
ja: アゴーゴー

en: Alto Sax
ja: アルトサックス

en: Applause
ja: 喝采

en: Bagpipe
ja: バグパイプ

en: Banjo
ja: バンジョー

en: Baritone Sax
ja: バリトンサックス

en: Bass Drum 1
ja: ベースドラム 1

en: Bassoon
ja: バスーン

en: Bird Tweet
ja: 小鳥のさえずり

en: Blown Bottle
ja: 瓶を吹く

en: Brass Section
ja: ブラスセクション

en: Breath Noise
ja: 息づかい

en: Bright Acoustic
ja: 明るいピアノ

en: Cabasa
ja: カバサ

en: Celesta
ja: チェレスタ

en: Cello
ja: チェロ

en: Chinese Cymbal
ja: チャイニーズシンバル

en: Choir Aahs
ja: 合唱「あー」

en: Church Organ
ja: 教会オルガン

en: Clarinet
ja: クラリネット

en: Claves
ja: クラーベ

en: Clavinet
ja: クラビネット

en: Closed Hi-Hat
ja: 閉じたハイハット

en: Contrabass
ja: コントラバス

en: Cowbell
ja: カウベル

en: Crash Cymbal 1
ja: シンバル 1

en: Crash Cymbal 2
ja: シンバル 2

en: Distortion Guitar
ja: ディストーションギター

en: Drawbar Organ
ja: ハモンドオルガン

en: Dulcimer
ja: ダルシマー

en: Electric Bass (finger)
ja: エレキベース (指)

en: Electric Bass (pick)
ja: エレキベース (ピック)

en: Electric Clean Guitar
ja: エレキクリーンギター

en: Electric Grand
ja: 電子グランドピアノ

en: Electric Jazz Guitar
ja: エレキジャズギター

en: Electric Muted Guitar
ja: エレキミュートギター

en: Electric Piano 1
ja: 電子ピアノ 1

en: Electric Piano 2
ja: 電子ピアノ 2

en: Electric Snare
ja: 電子スネア

en: English Horn
ja: イングリッシュホルン

en: FX 1 (rain)
ja: 効果音 1 (雨)

en: FX 2 (soundtrack)
ja: 効果音 2 (サウンドトラック)

en: FX 3 (crystal)
ja: 効果音 3 (水晶)

en: FX 4 (atmosphere)
ja: 効果音 4 (雰囲気)

en: FX 5 (brightness)
ja: 効果音 5 (明るさ)

en: FX 6 (goblins)
ja: 効果音 6 (小鬼)

en: FX 7 (echoes)
ja: 効果音 7 (こだま)

en: FX 8 (sci-fi)
ja: 効果音 8 (SF)

en: Fiddle
ja: フィドル

en: Flute
ja: フルート

en: French Horn
ja: フレンチホルン

en: Fretless Bass
ja: フレットレスベース

en: Glockenspiel
ja: グロッケンシュピール

en: Guitar Fret Noise
ja: ギターのフレットノイズ

en: Guitar Harmonics
ja: ギターの和音

en: Gunshot
ja: 銃声

en: Hand Clap
ja: 拍手

en: Harmonica
ja: ハーモニカ

en: Harpsichord
ja: ハープシコード

en: Helicopter
ja: ヘリコプター

en: Hi Bongo
ja: ハイボンゴ

en: Hi Wood Block
ja: ハイウッドブロック

en: Hi-Mid Tom
ja: ハイミッドタム

en: High Agogo
ja: ハイアゴーゴー

en: High Floor Tom
ja: ハイフロアタム

en: High Timbale
ja: ハイタンバール

en: High Tom
ja: ハイタム

en: Honky-Tonk
ja: ホンキートンク

en: Kalimba
ja: カリンバ

en: Koto
ja: 琴

en: Lead 1 (square)
ja: リード 1 (矩形波)

en: Lead 2 (sawtooth)
ja: リード 2 (鋸波)

en: Lead 3 (calliope)
ja: リード 3 (蒸気オルガン)

en: Lead 4 (chiff)
ja: リード 4 (チフノイズ)

en: Lead 5 (charang)
ja: リード 5 (チャランゴギター)

en: Lead 6 (voice)
ja: リード 6 (声)

en: Lead 7 (fifths)
ja: リード 7 (5度)

en: Lead 8 (bass+lead)
ja: リード 8 (ベースとリード)

en: Long Guiro
ja: 長いギロ

en: Long Whistle
ja: 長いホイッスル

en: Low Agogo
ja: ローアゴーゴー

en: Low Bongo
ja: ローボンゴ

en: Low Conga
ja: ローコンガ

en: Low Floor Tom
ja: ローフロアタム

en: Low Timbale
ja: ロータンバール

en: Low Tom
ja: ロータム

en: Low Wood Block
ja: ローウッドブロック

en: Low-Mid Tom
ja: ローミッドタム

en: Maracas
ja: マラカス

en: Marimba
ja: マリンバ

en: Melodic Tom
ja: メロディックタム

en: Music Box
ja: ミュージックボックス

en: Mute Cuica
ja: ミュートクィーカ

en: Mute Hi Conga
ja: ミュートハイコンガ

en: Mute Triangle
ja: ミュートトライアングル

en: Muted Trumpet
ja: ミュートトランペット

en: Nylon String Guitar
ja: ナイロン糸ギター

en: Oboe
ja: オーボエ

en: Ocarina
ja: オカリナ

en: Open Cuica
ja: オープンクィーカ

en: Open Hi Conga
ja: オープンハイコンガ

en: Open Hi-Hat
ja: オープンハイハット

en: Open Triangle
ja: オープントライアングル

en: Orchestra Hit
ja: オーケストラヒット

en: Orchestral Strings
ja: オーケストラの弦楽器

en: Overdriven Guitar
ja: オーバードライブギター

en: Pad 1 (new age)
ja: パッド 1 (ニューエイジ)

en: Pad 2 (warm)
ja: パッド 2 (暖かい)

en: Pad 3 (polysynth)
ja: パッド 3 (ポリシンセ)

en: Pad 4 (choir)
ja: パッド 4 (聖歌)

en: Pad 5 (bowed)
ja: パッド 5 (弓なり)

en: Pad 6 (metallic)
ja: パッド 6 (メタル)

en: Pad 7 (halo)
ja: パッド 7 (ハロ)

en: Pad 8 (sweep)
ja: パッド 8 (スイープ)

en: Pan Flute
ja: パンフルート

en: Pedal Hi-Hat
ja: ペダルハイハット

en: Percussive Organ
ja: パーカッシブオルガン

en: Piccolo
ja: ピッコロ

en: Pizzicato Strings
ja: 弦楽器のピチカート

en: Recorder
ja: リコーダー

en: Reed Organ
ja: リードオルガン

en: Reverse Cymbal
ja: リバースシンバル

en: Ride Bell
ja: ライドベル

en: Ride Cymbal 1
ja: ライドシンバル 1

en: Ride Cymbal 2
ja: ライドシンバル 2

en: Rock Organ
ja: ロックオルガン

en: Seashore
ja: 海辺

en: Shakuhachi
ja: 尺八

en: Shamisen
ja: 三味線

en: Shanai
ja: シャナイ

en: Short Guiro
ja: 短いギロ

en: Short Whistle
ja: 短いホイッスル

en: Side Stick
ja: サイドスティック

en: Sitar
ja: シタール

en: Slap Bass 1
ja: スラップベース 1

en: Slap Bass 2
ja: スラップベース 2

en: Soprano Sax
ja: ソプラノサックス

en: Splash Cymbal
ja: スプラッシュシンバル

en: Steel Drums
ja: スチールドラム

en: Steel String Guitar
ja: スチール弦ギター

en: String Ensemble 1
ja: 弦楽合奏 1

en: String Ensemble 2
ja: 弦楽合奏 2

en: Synth Bass 1
ja: シンセベース 1

en: Synth Bass 2
ja: シンセベース 2

en: Synth Drum
ja: シンセドラム

en: Synth Voice
ja: シンセボイス

en: SynthBrass 1
ja: シンセブラス 1

en: SynthBrass 2
ja: シンセブラス 2

en: SynthStrings 1
ja: シンセストリング 1

en: SynthStrings 2
ja: シンセストリング 2

en: Taiko Drum
ja: 太鼓

en: Tambourine
ja: タンバリン

en: Tango Accordion
ja: タンゴアコーディオン

en: Telephone Ring
ja: 電話のベル

en: Tenor Sax
ja: テナーサックス

en: Timpani
ja: ティンパニー

en: Tinkle Bell
ja: ティンクルベル

en: Tremolo Strings
ja: トレモロストリング

en: Trombone
ja: トロンボーン

en: Trumpet
ja: トランペット

en: Tuba
ja: チューバ

en: Tubular Bells
ja: チューブラーベル

en: Vibraphone
ja: ビブラフォン

en: Vibraslap
ja: ビブラスラップ

en: Viola
ja: ビオラ

en: Violin
ja: ヴァイオリン

en: Voice Oohs
ja: 声「うー」

en: Whistle
ja: ホイッスル

en: Woodblock
ja: ウッドブロック

en: Xylophone
ja: シロホン
