Scratch - en to sv translation catalogue (577 entries)

en: Language-Name
sv: svenska

en: Language-Direction
sv: LTR

en: Font-Scale
sv: 1

en: Suppress-Bold
sv: false

en: %H sensor value
sv: sensorns %H värde

en: %L contains %s
sv: %L innehåller %s

en: %a of %m
sv: %a av %m

en: %b and %b
sv: %b och %b

en: %b or %b
sv: %b eller %b

en: %f of %n
sv: %f av %n

en: add %s to %L
sv: lägg till %s till %L

en: answer
sv: svar

en: ask %s and wait
sv: fråga %s och vänta

en: background #
sv: bakgrund #

en: broadcast %e
sv: sända %e

en: broadcast %e and wait
sv: sända %e och vänta

en: change %g effect by %n
sv: ändra %g effekten med %n

en: change %v by %n
sv: ändra %v med %n

en: change pen color by %n
sv: ändra pennans färg med %n

en: change pen shade by %n
sv: ändra pennans nyans med %n

en: change pen size by %n
sv: ändra pennans storlek med %n

en: change size by %n
sv: ändra storlek med %n

en: change tempo by %n
sv: ändra tempo med %n

en: change volume by %n
sv: ändra volym med %n

en: change x by %n
sv: ändra x med %n

en: change y by %n
sv: ändra y med %n

en: clear
sv: radera

en: clear graphic effects
sv: ta bort grafisk effekt

en: color %C is touching %C?
sv: är färgen %C över %C?

en: control
sv: kontroll

en: costume #
sv: klädsel #

en: delete %y of %L
sv: ta bort %y i %L

en: direction
sv: riktning

en: distance to %m
sv: avstånd till %m

en: else
sv: annars

en: forever
sv: för alltid

en: forever if %b
sv: för alltid om %b

en: glide %n secs to x:%n y:%n
sv: glid %n sek till x:%n y:%n

en: go back %n layers
sv: gå ned %n lager

en: go to %m
sv: gå till %m

en: go to front
sv: lägg överst

en: go to x:%n y:%n
sv: gå till x:%n y:%n

en: hide
sv: göm

en: hide variable %v
sv: göm variabel %v

en: if %b
sv: om %b

en: if on edge, bounce
sv: studsa om vid kanten

en: insert %s at %i of %L
sv: sätt in %s på %i i %L

en: item %i of %L
sv: %i i %L

en: join %s %s
sv: förena %s %s

en: key %k pressed?
sv: %k nedtryckt?

en: length of %L
sv: längd på %L

en: length of %s
sv: längd på %s

en: letter %n of %s
sv: bokstav %n i %s

en: list
sv: lista

en: looks
sv: utseende

en: loud?
sv: starkt ljud?

en: loudness
sv: ljudnivå

en: motion
sv: rörelse

en: motor direction %W
sv: motorriktning %W

en: motor off
sv: motor av

en: motor on
sv: motor på

en: motor on for %n secs
sv: motor på i %n sekunder

en: motor power %n
sv: motor kraft %n

en: mouse down?
sv: musknappen?

en: mouse x
sv: mus x

en: mouse y
sv: mus y

en: move %n steps
sv: gå %n steg

en: next background
sv: nästa bakgrund

en: next costume
sv: nästa klädsel

en: not %b
sv: inte %b

en: operators
sv: operator

en: pen
sv: penna

en: pen down
sv: penna ned

en: pen up
sv: penna upp

en: pick random %n to %n
sv: slumptal %n till %n

en: play drum %D for %n beats
sv: spela trumman %D i %n taktslag

en: play note %N for %n beats
sv: spela tonen %N i %n taktslag

en: play sound %S
sv: spela ljudet %S

en: play sound %S until done
sv: spela ljudet %S tills färdig

en: point in direction %d
sv: peka i %d riktning

en: point towards %m
sv: peka mot %m

en: repeat %n
sv: repetera %n

en: repeat until %b
sv: repetera tills %b

en: replace item %i of %L with %s
sv: ersätt %i i %L med %s

en: reset timer
sv: nollställ timer

en: rest for %n beats
sv: pausa i %n taktslag

en: round %n
sv: avrunda %n

en: say %s
sv: säg %s

en: say %s for %n secs
sv: säg %s i %n sekunder

en: sensing
sv: känna av

en: sensor %h?
sv: sensorn %h?

en: set %g effect to %n
sv: sätt %g effekten till %n

en: set %v to %n
sv: sätt %v till %n

en: set instrument to %I
sv: sätt instrument till %I

en: set pen color to %c
sv: sätt pennans färg till %c

en: set pen color to %n
sv: sätt pennans färg till %n

en: set pen shade to %n
sv: sätt pennans nyans till %n

en: set pen size to %n
sv: sätt pennans storlek till %n

en: set size to %n%
sv: sätt storleken till %n%

en: set tempo to %n bpm
sv: sätt tempo till %n bpm

en: set volume to %n%
sv: sätt volym till %n%

en: set x to %n
sv: sätt x till %n

en: set y to %n
sv: sätt y till %n

en: show
sv: visa

en: show variable %v
sv: visa variabel %v

en: size
sv: storlek

en: sound
sv: ljud

en: stamp
sv: stämpla

en: stop all
sv: stoppa alla

en: stop all sounds
sv: stoppa all ljud

en: stop script
sv: stoppa scriptet

en: switch to background %l
sv: växla till bakgrund %l

en: switch to costume %l
sv: växla till klädsel %l

en: think %s
sv: tänk %s

en: think %s for %n secs
sv: tänk %s i %n sekunder

en: touching %m?
sv: rör %m?

en: touching color %C?
sv: rör färgen %C?

en: turn %n degrees
sv: vänd %n grader

en: variables
sv: variabler

en: volume
sv: volym

en: wait %n secs
sv: vänta %n sekunder

en: wait until %b
sv: vänta tills %b

en: when %k key pressed
sv: när %k trycks

en: when %m clicked
sv: när %m klickas på

en: when I receive %e
sv: när jag tar emot %e

en: x position
sv: x-läge

en: y position
sv: y-läge

en: (empty)
sv: (tom)

en: About Scratch
sv: Om Scratch

en: About this project:
sv: Om projektet:

en: add comment
sv: kommentera

en: add comment here
sv: kommentera här

en: all
sv: alla

en: and
sv: och

en: any
sv: någon

en: Art
sv: Konst

en: background
sv: bakgrund

en: backgrounds
sv: bakgrunder

en: Backgrounds
sv: Bakgrunder

en: brightness
sv: ljushet

en: Brush size:
sv: Penselstorlek:

en: button
sv: knapp

en: button pressed
sv: knapp tryckt

en: Camera
sv: Kamera

en: can rotate
sv: kan roteras

en: cancel
sv: avbryt

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Choose a folder
sv: Välj en mapp

en: Choose new sprite from file
sv: Välj ny sprite från fil

en: clean up
sv: städa up

en: Clear
sv: Radera

en: Clear canvas
sv: Radera ytan

en: Close and continue
sv: Stäng och fortsätta

en: Close dialog?
sv: Stäng fönster

en: Close paint editor?
sv: Sluta att rita?

en: close port
sv: stäng port

en: Close sound recorder?
sv: Sluta och spela in?

en: color
sv: färg

en: Compress Images
sv: Komprimera bilder

en: Compress Sounds
sv: Komprimera ljud

en: Compress sounds and images
sv: Komprimera ljud och bilder

en: Computer
sv: Dator

en: connected
sv: uppkopplad

en: Connecting to
sv: Kopplar upp mot

en: Copy
sv: Kopiera

en: costume
sv: klädsel

en: costumes
sv: klädslar

en: Costumes
sv: Klädslar

en: Could not read
sv: Kunde inte läsa

en: Could not read project; file may be damaged
sv: Kan inte läsa projektfil; filen kan vara skadad

en: Could not write file
sv: Kunde inte skriva filen

en: Create account
sv: Skapa konto

en: Create an empty project
sv: Skapa ett tomt projekt

en: Data sent. Waiting for response...
sv: Data skickat. Väntar på svar...

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Delete a list
sv: Radera lista

en: Delete a variable
sv: Ta bort en variabel

en: Delete this background
sv: Radera den här bakgrunden

en: Delete this costume
sv: Radera denna klädsel

en: Delete this sound
sv: Radera ljudet

en: Delete this sprite
sv: Radera den här spriten

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: disable remote sensor connections
sv: avaktivera sensor fjärranslutningar

en: distance
sv: avstånd

en: Documents
sv: Dokument

en: don't rotate
sv: rotera inte

en: Don't Save
sv: Sluta

en: Done
sv: Klart

en: down
sv: ned

en: down arrow
sv: pil ned

en: drag to resize
sv: dra för att ändra storlek

en: drag to rotate
sv: dra för att rotera

en: draggable on website?
sv: möjlig att dra-släppa på websida?

en: duplicate
sv: kopiera

en: Duplicate
sv: Kopiera

en: edge
sv: kant

en: Edit
sv: Redigera

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
sv: Ellips-verktyg (rita ofylld eller fylld ellips eller cirkel)

en: enable remote sensor connections
sv: möjliggör sensor fjärranslutningar

en: Enter presentation mode
sv: Visa presentationsläge

en: Eraser
sv: Suddgummi

en: Eraser size
sv: Storlek på suddgummi

en: Error!
sv: Fel!

en: Examples
sv: Exempel

en: Exit presentation
sv: Avsluta presentationen

en: Exit presentation mode
sv: Lämna presentationsläge

en: export
sv: exportera

en: Export Background
sv: Exportera bakgrund

en: Export Costume
sv: Exportera klädsel

en: Export failed
sv: Export misslyckades

en: Export Sound
sv: Exportera ljud

en: Export Sprite
sv: Exportera sprite

en: export this costume
sv: Exportera denna klädsel

en: export this sound
sv: Exportera detta ljud

en: export this sprite
sv: exportera denna sprite

en: Extras menu
sv: Tilläggsmeny

en: Eyedropper tool (select a color)
sv: Färgpipett (välj en färg)

en: Failed:
sv: Misslyckades:

en: false
sv: felaktig

en: File
sv: Fil

en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
sv: Fyllnadsverktyg (fyll område med färg eller övertoning)

en: first
sv: första

en: Flash blocks (fast)
sv: Låt block blinka (snabbt)

en: Flash blocks (slow)
sv: Låt block blinka (sakta)

en: Flip horizontally
sv: Vänd horisontellt

en: Flip vertically
sv: Vänd vertikalt

en: For all sprites
sv: För alla sprites

en: For this sprite only
sv: Enbart för denna sprite

en: Game
sv: Spel

en: Get surprise sprite
sv: Hämta slumpmässig sprite

en: Get the last thing deleted
sv: Ångra senast raderad

en: Getting Started
sv: Har börjat

en: ghost
sv: genomskinlighet

en: Go To Scratch Website
sv: Gå till Scratchs webbsida

en: grab screen region for new costume
sv: kopiera skärmområde till en ny klädsel

en: grab screen region for new sprite
sv: kopiera skärmområde till en ny sprite

en: Grow
sv: Förstora

en: Grow sprite
sv: Förstora sprite

en: hello
sv: hej

en: Hello!
sv: Hej!

en: help
sv: hjälp

en: Help
sv: hjälp

en: Help Page
sv: Hjälp sida

en: Help Screens
sv: Hjälp skärm

en: Hide Motor Blocks
sv: Göm motorblocken

en: High (biggest)
sv: Hög (störst)

en: Home
sv: Hem

en: Images compressed
sv: Bilder komprimerade

en: import
sv: importera

en: Import
sv: Importera

en: Import an image on top of your current canvas
sv: Importera en bild överst på nuvarande projektbild

en: Import Background
sv: Importera bakgrund

en: Import Costume
sv: Importera klädsel

en: Import Image
sv: Importera bild

en: Import List
sv: Importera en lista

en: Import Project
sv: Importera projekt

en: import project
sv: importa ett projekt

en: Import Sound
sv: Importera ljud

en: Incompatible Scratch file format
sv: Inte kompatibelt Scratch filformat

en: Is the folder read-only?
sv: Är mappen skrivskyddad?

en: JPEG Quality (10-100)?
sv: JPEG kvalitet (10-100)

en: Language
sv: språk

en: large readout
sv: stor avläsning

en: last
sv: sista

en: left
sv: vänster

en: left arrow
sv: pil vänster

en: length
sv: längd

en: light
sv: ljus

en: Line tool (draw lines)
sv: Linjeverktyg (dra linjer)

en: List name?
sv: Listnamn?

en: Low
sv: Låg

en: Lowest (smallest)
sv: Lägst (minst)

en: Make a list
sv: Skapa en lista

en: Make a variable
sv: Ny variabel

en: meow
sv: mjau

en: Message name:
sv: Meddelandenamn:

en: more
sv: fler

en: More tags:
sv: Fler kategorier:

en: mosaic
sv: mosaik

en: mouse x:
sv: mus x:

en: mouse y:
sv: mus y:

en: mouse-pointer
sv: musmarkör

en: Move
sv: Flytta

en: Music
sv: Musik

en: My Projects
sv: Mina projekt

en: new
sv: ny

en: New
sv: Ny

en: New background:
sv: Ny bakgrund:

en: New costume:
sv: Ny klädsel

en: New Filename:
sv: Nytt filnamn:

en: New sound:
sv: Nytt ljud:

en: New Sprite
sv: Ny sprite

en: New sprite:
sv: Ny sprite:

en: No
sv: Nej

en: No MIDI ports currently available.
sv: Inga MIDI-portar tillgängliga för tillfället

en: No motion blocks
sv: Inga rörelseblock

en: no scripts
sv: inga scripts

en: No serial ports found
sv: Inga seriella portar hittades

en: No variables.
sv: Inga variabler.

en: normal readout
sv: normal avläsning

en: Off
sv: Av

en: On
sv: På

en: only face left-right
sv: enbart vänd vänster-höger

en: Open
sv: Öppna

en: Open a Scratch project
sv: Öppna ett Scratchprojekt

en: Open Project
sv: Öppna projekt

en: or
sv: eller

en: Paint
sv: Rita

en: Paint Editor
sv: Ritprogram

en: Paint new sprite
sv: Rita ny sprite

en: Paintbrush
sv: Pensel

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Percent? (100 gives original size)
sv: Procent? (100 återställer till orginal)

en: Pictures
sv: Bilder

en: pixelate
sv: förvandla pixlar

en: play
sv: spela

en: Please enter a number
sv: Var vänlig mata in en siffra

en: Position the cross-hair to set the rotation center
sv: Positionera hårkorset för center av rotationen

en: Preparing project...
sv: Förbereder projekt...

en: Project author:
sv: Projektets skapare:

en: Project name
sv: Projektnamn

en: Project Notes
sv: Projektanteckningar

en: Project notes
sv: Projektanteckningar

en: Project uploaded.
sv: Projektet uppladdat.

en: Projects
sv: Projekt

en: Quit
sv: Sluta

en: Quit Scratch
sv: Sluta Scratch

en: Reading
sv: Läser

en: record
sv: spela in

en: Record
sv: Spela in

en: recording
sv: spelar in

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
sv: Rektangelverktyg (rita ofylld eller fylld rektangel eller fyrkant)

en: Redo
sv: Gör om

en: Reference Guide
sv: referens handbok

en: Remote sensor connections enabled
sv: fjärranslutna sensorer aktiverade

en: Remove viewer from stage
sv: Avlägsna betraktare från scenen

en: resistance
sv: motstånd

en: resize this sprite
sv: ändra storlek på denna sprite

en: reverse
sv: vända

en: right
sv: höger

en: right arrow
sv: pil höger

en: Rotate clock-wise
sv: Rotera medurs

en: Rotate counter-clock-wise
sv: Rotera moturs

en: rotate this sprite
sv: rotera denna sprite

en: Rotation degrees?
sv: Rotationsvinkel

en: Save
sv: Spara

en: Save a copy of the current project
sv: Spara en kopia av aktuellt projekt

en: Save As
sv: Spara som

en: Save changes before quitting?
sv: Spara ändringar innan du slutar

en: Save failed
sv: Det gick inte att spara

en: save picture of scripts
sv: spara avbild av script

en: save picture of stage...
sv: spara avbild av scenen...

en: Save Project
sv: Spara projekt

en: Save Scripts Snapshot
sv: Spara snapshot av script

en: Save Stage Shot
sv: Spara scenavbild

en: Save the current project
sv: Spara aktuellt projekt

en: Save the current project?
sv: Spara aktuellt projekt?

en: Save this project
sv: Spara detta projekt

en: Scripts
sv: Script

en: select serial/USB port
sv: välj seriell/USB-port

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
sv: Välj verktyg (flytta, modifiera, eller radera markering)

en: Set costume center
sv: Sätt mittpunkt på klädseln

en: Set language
sv: Välj språk

en: Set rotation center
sv: Sätt rotationscenter

en: Set Single Stepping
sv: Sätt på stegvis körning

en: set slider min and max
sv: sätt reglage min och max

en: Share
sv: Dela ut

en: Share this project
sv: Dela ut detta projekt

en: Share This Project Online
sv: Dela ut detta projekt online

en: Show Motor Blocks
sv: Visa motorblocken

en: show ScratchBoard watcher
sv: visa bevakare-Scratchboard

en: Shrink
sv: Förminska

en: Shrink sprite
sv: Förminska sprite

en: Single-step speed?
sv: Hastighet stegvis körning

en: slider
sv: reglage

en: Slider range:
sv: Reglageområde:

en: Sound quality:
sv: Ljudkvalitet:

en: Sound Recorder
sv: Ljudinspelare

en: Sounds
sv: Ljud

en: Sounds compressed
sv: Ljud komprimerat

en: space
sv: mellanslag

en: Stage
sv: Scen

en: Stage selected:
sv: Scen vald:

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
sv: Stämpelverktyg (välj yta, stämpla kopior av ytan

en: Start green flag scripts
sv: Starta grönflagg-script

en: Start Single Stepping
sv: Starta stegvis körning

en: stop
sv: stopp

en: Stop everything
sv: Stoppa allt

en: Stop Single Stepping
sv: stoppa stegvis körning

en: Story
sv: Historia

en: Support Site
sv: Supportwebbsida

en: Switch colors
sv: Skifta färger

en: Switch to full stage
sv: Ändra till normal scen

en: Switch to presentation mode
sv: Ändra till presentationsläge

en: Switch to small stage
sv: Ändra till liten scen

en: Tags:
sv: Kategori:

en: Text tool (edit text layer)
sv: Textverktyg (redigera textlager)

en: That variable name is already in use
sv: Namnet finns redan

en: that way
sv: framåt

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
sv: Filnamnet finns redan. Skriv över filen?

en: thing
sv: värde

en: this way
sv: bakåt

en: tilt
sv: luta

en: true
sv: sant

en: Turbo speed
sv: Turbohastighet

en: turn into new sprite
sv: Förvandla till ny sprite

en: Undelete
sv: Ångra radering

en: Undo
sv: Ångra

en: up
sv: upp

en: up arrow
sv: pil upp

en: Updating thumbnails
sv: Uppdaterar förhandsgranskningsbilder

en: Upload succeeded!
sv: Uppladdningen lyckades!

en: Upload to Scratch Server
sv: Ladda upp till Scratchserver

en: Uploading
sv: Laddar upp

en: Variable name?
sv: Variabelnamn?

en: View on stage
sv: Visa på scenen

en: What's your name?
sv: Vad heter du?

en: whirl
sv: virvel

en: world
sv: världen

en: Write Multiple Project Summaries
sv: skriv summering av flera projekt

en: Write Project Summary
sv: skriv summering av projektet

en: Yes
sv: Ja

en: Your project is now online at
sv: Ditt projekt finns nu online på

en: Your Scratch website login name:
sv: Ditt login namn på Scratchwebsidan:

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Accordion
sv: Dragspel

en: Acoustic Bass
sv: Akustisk bas

en: Acoustic Bass Drum
sv: Akustiskt bastrumma

en: Acoustic Grand
sv: Akustisk flygel

en: Acoustic Snare
sv: Akustisk virveltrumma

en: Alto Sax
sv: Altsaxofon

en: Applause
sv: Applåder

en: Bagpipe
sv: Säckpipa

en: Baritone Sax
sv: Barytonsaxofon

en: Bass Drum 1
sv: Bastrumma 1

en: Bassoon
sv: Fagott

en: Bird Tweet
sv: Fågelkvitter

en: Blown Bottle
sv: Blås flaska

en: Brass Section
sv: Brassektion

en: Breath Noise
sv: Andningsljud

en: Bright Acoustic
sv: Ljus akustiskt piano

en: Celesta
sv: Celeste

en: Chinese Cymbal
sv: Kinesisk cymbal

en: Choir Aahs
sv: Aah i kör

en: Church Organ
sv: Kyrkorgel

en: Clarinet
sv: Klarinett

en: Clavinet
sv: Klavinett

en: Closed Hi-Hat
sv: Stängd Hi-Hat

en: Contrabass
sv: Kontrabas

en: Cowbell
sv: Koskälla

en: Crash Cymbal 1
sv: Kraschcymbal 1

en: Crash Cymbal 2
sv: Kraschcymbal 2

en: Distortion Guitar
sv: Distad elgitarr

en: Drawbar Organ
sv: Drawbarorgel

en: Dulcimer
sv: Hackbräde

en: Electric Bass (finger)
sv: Elbas (finger)

en: Electric Bass (pick)
sv: Elbas (plektrum)

en: Electric Clean Guitar
sv: Elgitarr (ren)

en: Electric Grand
sv: Elektrisk flygel

en: Electric Jazz Guitar
sv: Elgitarr (jazz)

en: Electric Muted Guitar
sv: Elgitarr (dämpad)

en: Electric Piano 1
sv: Elpiano 1

en: Electric Piano 2
sv: Elpiano 2

en: Electric Snare
sv: Elektrisk virveltrumma

en: English Horn
sv: Engelsk horn

en: FX 1 (rain)
sv: FX 1 (regn)

en: FX 2 (soundtrack)
sv: FX 2 (ljudspår)

en: FX 3 (crystal)
sv: FX 3 (kristall)

en: FX 4 (atmosphere)
sv: FX 4 (atmosfär)

en: FX 5 (brightness)
sv: FX 5 (klarhet)

en: FX 7 (echoes)
sv: FX 7 (eko)

en: Fiddle
sv: Fiol

en: Flute
sv: Flöjt

en: French Horn
sv: Franskt horn

en: Fretless Bass
sv: Bandlös bas

en: Glockenspiel
sv: Klockspel

en: Guitar Fret Noise
sv: Gitarrband ljud

en: Guitar Harmonics
sv: Gitarr övertoner

en: Gunshot
sv: Gevärskott

en: Hand Clap
sv: Handklapp

en: Harmonica
sv: Munspel

en: Harpsichord
sv: Cembalo

en: Helicopter
sv: Helikopter

en: Hi Bongo
sv: Hög bongo

en: Hi Wood Block
sv: Hög träblock

en: Hi-Mid Tom
sv: Hög-mid puka

en: High Agogo
sv: Hög agogo

en: High Floor Tom
sv: Hög golvpuka

en: High Timbale
sv: Hög timbale

en: High Tom
sv: Hög puka

en: Honky-Tonk
sv: Honky-Tonk piano

en: Lead 1 (square)
sv: Ton 1 (fyrkantsvåg)

en: Lead 2 (sawtooth)
sv: Ton 2 (sågtandsvåg)

en: Lead 3 (calliope)
sv: Ton 3 (orgelpositiv)

en: Lead 4 (chiff)
sv: Ton 4 (chiff)

en: Lead 5 (charang)
sv: Ton 5 (charango)

en: Lead 6 (voice)
sv: Ton 6 (röst)

en: Lead 7 (fifths)
sv: Ton 7 (kvinter)

en: Lead 8 (bass+lead)
sv: Ton 8 (bas+ton)

en: Long Guiro
sv: Lång guiro

en: Long Whistle
sv: Lång visselsignal

en: Low Agogo
sv: Låg agogo

en: Low Bongo
sv: Låg bongo

en: Low Conga
sv: Låg conga

en: Low Floor Tom
sv: Låg golvpuka

en: Low Timbale
sv: Låg timbale

en: Low Tom
sv: Låg puka

en: Low Wood Block
sv: Låg träblock

en: Low-Mid Tom
sv: Låg-mid puka

en: Maracas
sv: Maraccas

en: Melodic Tom
sv: Melodisk puka

en: Music Box
sv: Speldosa

en: Mute Cuica
sv: Dämpad cuica

en: Mute Hi Conga
sv: Dämpad hög conga

en: Mute Triangle
sv: Dämpad triangel

en: Muted Trumpet
sv: Dämpad trumpet

en: Nylon String Guitar
sv: Nylonsträngad gitarr

en: Ocarina
sv: Okarina

en: Open Cuica
sv: Öppen cuica

en: Open Hi Conga
sv: Öppen hög conga

en: Open Hi-Hat
sv: Öppen Hi-Hat

en: Open Triangle
sv: Öppen triangel

en: Orchestra Hit
sv: Orkester slag

en: Orchestral Strings
sv: Orkester stråkar

en: Overdriven Guitar
sv: Överstyrd gitarr

en: Pad 2 (warm)
sv: Pad 2 (varm)

en: Pad 4 (choir)
sv: Pad 4 (kör)

en: Pad 5 (bowed)
sv: Pad 5 (stråke)

en: Pad 6 (metallic)
sv: Pad 6 (metallisk)

en: Pad 8 (sweep)
sv: Pad 8 (svep)

en: Pan Flute
sv: Panflöjt

en: Percussive Organ
sv: Slagverksorgel

en: Piccolo
sv: Piccoloflöjt

en: Pizzicato Strings
sv: Pizzicato stråkar

en: Recorder
sv: Blockflöjt

en: Reed Organ
sv: Harmonium

en: Reverse Cymbal
sv: Omvänd cymbal

en: Ride Bell
sv: Mässingsklocka

en: Ride Cymbal 1
sv: Ridecymbal 1

en: Ride Cymbal 2
sv: Ridecymbal 2

en: Rock Organ
sv: Rockorgel

en: Seashore
sv: Strandkant

en: Short Guiro
sv: Koer guiro

en: Short Whistle
sv: Kort visselsignal

en: Side Stick
sv: Kantslag

en: Slap Bass 1
sv: Slapbas 1

en: Slap Bass 2
sv: Slapbas 2

en: Soprano Sax
sv: Sopransaxofon

en: Splash Cymbal
sv: Splash cymbal

en: Steel Drums
sv: Oljefat - trummor

en: Steel String Guitar
sv: Stålsträngad gitarr

en: String Ensemble 1
sv: Stråkensemble 1

en: String Ensemble 2
sv: Stråkensemble 2

en: Synth Bass 1
sv: Synthbas 1

en: Synth Bass 2
sv: Synthbas 2

en: Synth Drum
sv: Synthtrummor

en: Synth Voice
sv: Syntetisk röst

en: SynthBrass 1
sv: Synth bleckblås 1

en: SynthBrass 2
sv: Synth bleckblås 2

en: SynthStrings 1
sv: Synthstråkar 1

en: SynthStrings 2
sv: Synthstråkar 2

en: Taiko Drum
sv: Taiko trumma

en: Tambourine
sv: Tamburin

en: Tango Accordion
sv: Tangodragspel

en: Telephone Ring
sv: Telefonsignal

en: Tenor Sax
sv: Tenorsaxofon

en: Timpani
sv: Pukor

en: Tinkle Bell
sv: Liten klocka

en: Tremolo Strings
sv: Tremolo stråkar

en: Tubular Bells
sv: Rörklockor

en: Vibraphone
sv: Vibrafon

en: Voice Oohs
sv: Uhh röst

en: Whistle
sv: Visselpipa

en: Woodblock
sv: Träblock
