Scratch - en to tr translation catalogue (604 entries)

en: Language-Name
tr: Türkçe

en: Language-Direction
tr: LTR

en: Font-Scale
tr: 1

en: Suppress-Bold
tr: false

en: %H sensor value
tr: Sensör değeri %H

en: %L contains %s
tr: %L, %s içermektedir

en: %a of %m
tr: %m'in %a'sı

en: %b and %b
tr: %b ve %b

en: %b or %b
tr: %b veya %b

en: %f of %n
tr: %f da %n

en: add %s to %L
tr: %s'e %L ekleyin

en: answer
tr: yanıt

en: ask %s and wait
tr: %s sor ve bekle

en: background #
tr: Arkaplan #

en: broadcast %e
tr: %e yayınlayın

en: broadcast %e and wait
tr: %e yayınlayın ve bekleyin

en: change %g effect by %n
tr: %g efektini %n ile değiştirin

en: change %v by %n
tr: %v %n kadar değiştirin

en: change pen color by %n
tr: Kalem rengini %n değiştirin

en: change pen shade by %n
tr: Kalem gölgesini %n değiştirin

en: change pen size by %n
tr: Kalem boyunu %n değiştirin

en: change size by %n
tr: Boyu %n değiştirin

en: change tempo by %n
tr: Tempoyu %n değiştirin

en: change volume by %n
tr: Sesi %n değiştirin

en: change x by %n
tr: x'i %n değiştirin

en: change y by %n
tr: y'yi %n değiştirin

en: clear
tr: Temizleyin

en: clear graphic effects
tr: Grafik efektlerini temizleyin

en: color %C is touching %C?
tr: %C renk %C renge yaklaşıyor mu?

en: control
tr: Kontrol

en: costume #
tr: Kostüm #

en: delete %y of %L
tr: %y'in %L'sini silin

en: direction
tr: Yön

en: distance to %m
tr: %m uzaklığı

en: else
tr: Başka

en: forever
tr: Sürekli

en: forever if %b
tr: %b ise sürekli

en: glide %n secs to x:%n y:%n
tr: %n saniyede x:%n y:%n konumuna gidin

en: go back %n layers
tr: %n katman geriye gidin

en: go to %m
tr: %m'e gidin

en: go to front
tr: Öne gidin

en: go to x:%n y:%n
tr: x:%n y:%n konumuna gidin

en: hide
tr: Gizleyin

en: hide variable %v
tr: %v değişkenini gizleyin

en: if %b
tr: Eğer %b ise

en: if on edge, bounce
tr: Kenarda ise, zıplatın

en: insert %s at %i of %L
tr: %s'in %i'sine %L'i ekleyin

en: item %i of %L
tr: %i'in %L parçası

en: join %s %s
tr: %s %s dahil ol

en: key %k pressed?
tr: %k tuşu basılı?

en: length of %L
tr: %L'in uzunluğu

en: length of %s
tr: %s uzunluğu

en: letter %n of %s
tr: %s'nin %n harfi

en: list
tr: Listeleyin

en: looks
tr: Görünüm

en: loud?
tr: Yüksek sesle?

en: loudness
tr: Ses yüksekliği

en: motion
tr: Hareket

en: motor direction %W
tr: %W motor yönü

en: motor off
tr: motor kapalı

en: motor on
tr: motor açık

en: motor on for %n secs
tr: %n saniye için motor açık

en: motor power %n
tr: motor gücü %n

en: mouse down?
tr: Mouse basılı?

en: mouse x
tr: Mouse x

en: mouse y
tr: Mouse y

en: move %n steps
tr: %n adım gidin

en: next background
tr: Sonraki arka plan

en: next costume
tr: Sonraki karakter

en: not %b
tr: %b değil

en: operators
tr: operatörler

en: pen
tr: Kalem

en: pen down
tr: Kalemi bastırın

en: pen up
tr: Kalemi kaldırın

en: pick random %n to %n
tr: %n ile %n arası rastgele seçin

en: play drum %D for %n beats
tr: %D bateriyi %n defa çalın

en: play note %N for %n beats
tr: %N notasını %n defa çalın

en: play sound %S
tr: %S sesini çalın

en: play sound %S until done
tr: %S sesini bitene kadar çalın

en: point in direction %d
tr: %d yönüne dönün

en: point towards %m
tr: %m doğru dönün

en: repeat %n
tr: %n defa tekrarlayın

en: repeat until %b
tr: %b olana kadar tekrarlayın

en: replace item %i of %L with %s
tr: %i'in %L'sini %s olarak değiştirin

en: reset timer
tr: sayacı sıfırlayın

en: rest for %n beats
tr: %n vuruşunu bekleyin

en: round %n
tr: %n yuvarlayın

en: say %s
tr: söyleyin:%s

en: say %s for %n secs
tr: Söyle:%s süre:%n saniye

en: sensing
tr: Algılama

en: sensor %h?
tr: Sensör %h?

en: set %g effect to %n
tr: %g efektini %n yapın

en: set %v to %n
tr: %v'i %n yapın

en: set instrument to %I
tr: Enstrümanı %I yapın

en: set pen color to %c
tr: Kalem rengini %c yapın

en: set pen color to %n
tr: Kalem rengini %n yapın

en: set pen shade to %n
tr: Kalem gölgesini %n yapın

en: set pen size to %n
tr: Kalem boyunu %n yapın

en: set size to %n%
tr: Boyu %n% yapın

en: set tempo to %n bpm
tr: Tempoyu %n bpm yapın

en: set volume to %n%
tr: Ses yüksekliğini %n% yapın

en: set x to %n
tr: x'i %n yapın

en: set y to %n
tr: y'yi %n yapın

en: show
tr: Göster

en: show variable %v
tr: %v değişkenini gösterin

en: size
tr: Ebat

en: sound
tr: Ses

en: stamp
tr: Damga

en: stop all
tr: Tümünü durdurun

en: stop all sounds
tr: Tüm sesleri durdurun

en: stop script
tr: Programı durdurun

en: switch to background %l
tr: %l arkaplanına geçin

en: switch to costume %l
tr: %l kostümüne geçin

en: tempo
tr: Tempo

en: think %s
tr: %s'i düşünün

en: think %s for %n secs
tr: %s süre %n saniye düşünün

en: timer
tr: Zamanlayıcı

en: touching %m?
tr: %m yaklaşıyor mu?

en: touching color %C?
tr: %C rengine yaklaşıyor mu?

en: turn %n degrees
tr: %n derece dönün

en: variables
tr: Değişkenler

en: volume
tr: Ses

en: wait %n secs
tr: %n saniye bekleyin

en: wait until %b
tr: %b olana kadar bekleyin

en: when %k key pressed
tr: %k tuşu basıldığında

en: when %m clicked
tr: %m tıklandığında

en: when I receive %e
tr: %e aldığımda

en: x position
tr: x konumu

en: y position
tr: y konumu

en: (empty)
tr: (boş)

en: 1 script
tr: 1 yazılı metin

en: About Scratch
tr: Scratch Hakkında

en: About this project:
tr: Bu proje hakkında:

en: abs
tr: mutlakdeger

en: add comment
tr: yorum ekleyin

en: add comment here
tr: buraya yorum ekleyin

en: all
tr: hepsi

en: and
tr: ve

en: Animation
tr: animasyon

en: any
tr: hiç

en: Art
tr: sanat

en: background
tr: arka plan

en: backgrounds
tr: arka planlar

en: Backgrounds
tr: Arka planlar

en: brightness
tr: parlaklık

en: Brush size:
tr: Fırça boyu:

en: button
tr: düğme

en: button pressed
tr: düğmeye basıldı.

en: Camera
tr: kamera

en: can rotate
tr: dönebilir.

en: cancel
tr: iptal edin

en: Cancel
tr: İptal

en: Choose a folder
tr: Bir klasör seçin

en: Choose new sprite from file
tr: Dosyadan yeni karakter seçin

en: clean up
tr: temizleyin

en: Clear
tr: silin

en: Clear canvas
tr: tuvali silin

en: Close and continue
tr: kapat ve devam et

en: Close dialog?
tr: konuşmayı kapatacak mısın?

en: Close paint editor?
tr: resim düzenleyicisini kapatacak mısın?

en: close port
tr: portu kapatın

en: Close sound recorder?
tr: ses kaydedicisini kapatacak mısın?

en: color
tr: renk

en: Compress Images
tr: resimleri sıkıştırın

en: Compress Sounds
tr: sesleri sıkıştırın

en: Compress sounds and images
tr: Ses ve resimleri sıkıştırın

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: connected
tr: bağlandı.

en: Connecting to
tr: Bağlanıyor:

en: Copy
tr: Kopya

en: costume
tr: kostüm

en: costumes
tr: kostümler

en: Costumes
tr: Kostümler

en: Could not read
tr: Okunamıyor

en: Could not read project; file may be damaged
tr: Projeyi okuyamıyor, dosya zarar görmüş olabilir

en: Could not write file
tr: Dosyaya yazılamıyor

en: Create account
tr: Hesap oluşturun

en: Create an empty project
tr: Boş bir proje oluşturun

en: Data sent. Waiting for response...
tr: Veri gonderildi. Yanıt bekleniyor...

en: delete
tr: silin

en: Delete
tr: Sil

en: Delete a list
tr: Bir liste silin

en: Delete a variable
tr: Bir değişken silin

en: Delete this background
tr: bu arkaplanı sil

en: Delete this costume
tr: Bu kostümü silin

en: Delete this sound
tr: Bu sesi silin

en: Delete this sprite
tr: bu karakteri sil

en: Desktop
tr: masaüstü

en: disable remote sensor connections
tr: uzaktan kumandalı sensör bağlantılarını inaktif yap

en: distance
tr: mesafe

en: Documents
tr: Belgeler

en: don't rotate
tr: döndürmeyin

en: Don't Save
tr: Kaydetme

en: Done
tr: Tamamlandı

en: down
tr: aşağı

en: down arrow
tr: aşağı oku

en: drag to resize
tr: yeniden boyutlandırmak için sürükle

en: drag to rotate
tr: döndürmek için sürükle

en: draggable on website?
tr: web sitesinde taşınabilir mi?

en: duplicate
tr: çoğaltın

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: edge
tr: kenar

en: Edit
tr: Düzenle

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
tr: Elips aracı (boş ya da dolu elips çiziniz veya daire çizin)

en: enable remote sensor connections
tr: uzak sensör bağlantılarını sağlayın

en: Enter presentation mode
tr: Sunum konumuna geçin

en: Eraser
tr: Silgi

en: Eraser size
tr: Silgi boyu

en: Error!
tr: Hata!

en: Examples
tr: Örnekler

en: Exit presentation
tr: Sunumdan çık

en: Exit presentation mode
tr: Sunum modundan çıkın

en: export
tr: dışa aktarın

en: Export Background
tr: Arka planı dışa aktarın

en: Export Costume
tr: Kostümü dışa aktarın

en: Export failed
tr: Dışa aktarma başarısız oldu

en: Export Sound
tr: Sesi dışa aktarın

en: Export Sprite
tr: Dışa karakter aktarın

en: export this costume
tr: Bu kostümü aktar

en: export this sound
tr: bu sesi aktar

en: export this sprite
tr: bu karakteri dışa aktarın

en: Extras menu
tr: Ekstralar menüsü

en: Eyedropper tool (select a color)
tr: Renk seçme aracı (bir renk seçin)

en: Failed:
tr: İşlem Başarısız:

en: false
tr: yanlış

en: File
tr: Dosya

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı.

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
tr: Doldurma aracı (alanları renk veya çizgi ile doldurun)

en: first
tr: ilk

en: fisheye
tr: balık gözü

en: Flash blocks (fast)
tr: Flash blokları (hızlı)

en: Flash blocks (slow)
tr: Flash blokları (yavaş)

en: Flip horizontally
tr: Yatay ters çevirin

en: Flip vertically
tr: Dikey ters çevirin

en: For all sprites
tr: Tüm karakterler için

en: For this sprite only
tr: Sadece bu karakter için

en: Game
tr: Oyun

en: Get surprise sprite
tr: Sürpriz karakter getirin

en: Get the last thing deleted
tr: Son silineni getirin

en: Getting Started
tr: Başlayın

en: ghost
tr: hayalet

en: Go To Scratch Website
tr: Scratch Web Sayfasına git

en: grab screen region for new costume
tr: Yeni kostüm için ekran bölümü alın

en: grab screen region for new sprite
tr: Yeni karakter için ekran bölümü alın

en: Grow
tr: Büyüt

en: Grow sprite
tr: Karakter büyütün

en: hello
tr: merhaba_

en: Hello!
tr: Merhaba!

en: help
tr: yardım

en: Help
tr: yardım

en: Help Page
tr: Yardım

en: Help Screens
tr: Yardım Ekranı

en: Hide Motor Blocks
tr: Motor Blokları Gizle

en: High (biggest)
tr: Yüksek (en büyük)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Images compressed
tr: Resimler sıkıştı

en: import
tr: içeri aktarın

en: Import
tr: İçeri Aktar

en: Import an image on top of your current canvas
tr: Mevcut kanvasın üzerindeki resmi içeri aktarın

en: Import Background
tr: Arka planı içeri aktarın

en: Import Costume
tr: Kostüm içeri aktarın

en: Import Image
tr: Resmi içeri aktarın

en: Import List
tr: Listeyi içeri aktarın

en: Import Project
tr: Projeyi içeri aktarın

en: import project
tr: projeyi içeriye aktarın

en: Import Sound
tr: Sesi içeri aktarın

en: Incompatible Scratch file format
tr: Uyumsuz Scratch dosya formatı

en: Is the folder read-only?
tr: Dosya salt okunur mu?

en: JPEG Quality (10-100)?
tr: JPEG kalitesi (10-100)

en: kbytes
tr: kbyte

en: Language
tr: Dil

en: large readout
tr: büyük grafik yazi

en: last
tr: son

en: left
tr: sol

en: left arrow
tr: sol ok

en: length
tr: uzunluk

en: light
tr: ışık

en: Line tool (draw lines)
tr: Çizgi aracı (çizgi çiz)

en: List name?
tr: İsmi düzenleyecek misin?

en: Low
tr: Alçak

en: Lowest (smallest)
tr: En küçük

en: Make a list
tr: Listele

en: Make a variable
tr: Değişken oluşturun

en: Max:
tr: En büyük:

en: meow
tr: miyav

en: Message name:
tr: Mesaj adı:

en: Min:
tr: En küçük:

en: more
tr: daha fazla

en: More tags:
tr: Daha fazla etiket:

en: mosaic
tr: mozaik

en: mouse-pointer
tr: mouse işaretçisi

en: Move
tr: Hareket ettirin

en: Music
tr: Müzik

en: My Projects
tr: Projelerim

en: new
tr: yeni

en: New
tr: Yeni

en: New background:
tr: Yeni arka plan:

en: New costume:
tr: Yeni kostüm:

en: New Filename:
tr: Yeni Dosya Adı:

en: New sound:
tr: Yeni Ses:

en: New Sprite
tr: Yeni Karakter

en: New sprite:
tr: Yeni karakter;

en: No
tr: Hayır

en: No MIDI ports currently available.
tr: Şu an mevcut MIDI portu yok

en: No motion blocks
tr: Hareket bloğu yok

en: no scripts
tr: yazı yok

en: No serial ports found
tr: Seri giriş yok

en: No variables.
tr: Değişken yok

en: normal readout
tr: normal grafik yazı

en: Off
tr: Kapalı

en: OK
tr: TAMAM

en: On
tr: Açık

en: only face left-right
tr: sadece sola veya sağa dönük

en: Open
tr: Aç

en: Open a Scratch project
tr: Bir Scratch Projesi Açın

en: Open Project
tr: Proje Açın

en: or
tr: veya

en: Paint
tr: Boya

en: Paint Editor
tr: Grafik Düzenleyici

en: Paint new sprite
tr: Yeni karakter çizin

en: Paintbrush
tr: Boya Fırçası

en: Password:
tr: Şifre:

en: Percent? (100 gives original size)
tr: Yüzde? (100 orjinal boyu verir.)

en: Pictures
tr: Resimler

en: pixelate
tr: piksellere bölün

en: play
tr: çalın

en: Please enter a number
tr: Lütfen bir sayı girin

en: Position the cross-hair to set the rotation center
tr: Dönüş merkezini imleç ile ayarlayın

en: Preparing project...
tr: Proje hazırlanıyor...

en: Project author:
tr: Projeyi hazırlayan:

en: Project name
tr: Proje adı

en: Project Notes
tr: Proje Notları

en: Project notes
tr: Proje notları

en: Project uploaded.
tr: Proje yüklendi

en: Projects
tr: Projeler

en: Quit
tr: Çık

en: Quit Scratch
tr: Çizimden çıkın

en: Reading
tr: Okuma

en: record
tr: kayıt edin

en: Record
tr: Kayıt

en: recording
tr: kayıt ediliyor

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
tr: Dikdortgen aracı (dolu veya boş kare/dikdörtgen çizer)

en: Redo
tr: İleri

en: Reference Guide
tr: Referans Rehberi

en: Remote sensor connections enabled
tr: Uzaktan kumandalı sensör bağlantıları aktif halde

en: Remove viewer from stage
tr: İzleyiciyi sahneden çıkarın

en: resistance
tr: direnç

en: resize this sprite
tr: karakterin boyutunu tekrar değiştir

en: reverse
tr: zıt

en: right
tr: sağ

en: right arrow
tr: sağ ok

en: Rotate clock-wise
tr: Saat yönünde döndürün

en: Rotate counter-clock-wise
tr: Saat yönünün tersine döndürün

en: rotate this sprite
tr: karakteri döndür

en: Rotation degrees?
tr: Dönüş derecesi

en: Save
tr: Kaydedin

en: Save a copy of the current project
tr: Şu anki pojenin bir kopyasını kaydedin

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: Save changes before quitting?
tr: Programdan çıkmadan önce değişiklikleri kaydetmek ister misin?

en: Save failed
tr: Kaydedilemedi

en: save picture of scripts
tr: Yazıların karakterlerini kaydedin

en: save picture of stage...
tr: sahnenin resmini kaydedin

en: Save Project
tr: Projeyi Kaydedin

en: Save Scripts Snapshot
tr: Programın Resmini Kaydedin

en: Save Stage Shot
tr: Sahne Resmini Kaydedin

en: Save the current project
tr: Güncel projeyi kaydedin

en: Save the current project?
tr: Güncel projeyi kaydedecek misin?

en: Save this project
tr: Bu projeyi kaydet

en: Scripts
tr: Yazılar

en: select serial/USB port
tr: seri/USB port seçin

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
tr: Seçim araçları (seçileni taşır, değiştirir veya siler.)

en: Set costume center
tr: Kostüm merkezini ayarla

en: Set language
tr: Dili ayarla

en: Set rotation center
tr: Dönüş merkezini ayarlayın

en: Set Single Stepping
tr: Bir adımlık kurulum

en: set slider min and max
tr: sürgünün en düşük ve en yüksek değerlerini belirleyin

en: Share
tr: Paylaşın

en: Share this project
tr: Bu projeyi paylaş

en: Share This Project Online
tr: Bu projeyi internette paylaşın

en: Show Motor Blocks
tr: Motor Blokları Göster

en: show ScratchBoard watcher
tr: ScratchBoard izleyicisini gösterin

en: Shrink
tr: Küçültün

en: Shrink sprite
tr: Karakter küçültün

en: Simulation
tr: Simülasyon

en: Single-step speed?
tr: Adım adım çalısma hızı

en: slider
tr: sürgü

en: Slider range:
tr: Sürgü aralığı:

en: Sound quality:
tr: Ses kalitesi:

en: Sound Recorder
tr: Ses kaydedici

en: Sounds
tr: Sesler

en: Sounds compressed
tr: Sesler sıkıştırıldı

en: space
tr: boşluk

en: Sprite
tr: Karakter

en: Sprites
tr: Karakterler

en: sqrt
tr: karekök

en: Stage
tr: Sahne

en: Stage selected:
tr: Seçilen Sahne

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
tr: Damga aracı (alanı seçip damga ile kopyalayın)

en: Start green flag scripts
tr: Yeşil bayrak komutlarını başlatın

en: Start Single Stepping
tr: adım adım çalışmayı başlatın

en: stop
tr: durun

en: Stop everything
tr: Herşeyi durdurun

en: Stop Single Stepping
tr: adım adım çalışmayı durdurun

en: Story
tr: Hikaye

en: Support Site
tr: Siteyi Destekle

en: Switch colors
tr: Renkleri değiştirin

en: Switch to full stage
tr: Tam Ekrana Geç

en: Switch to presentation mode
tr: Sunum Konumuna Geç

en: Switch to small stage
tr: Küçük Ekrana Geç

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: Text tool (edit text layer)
tr: Metin aracı (metin katmanını düzenler)

en: That variable name is already in use
tr: Bu değişken adı zaten kullanılıyor

en: that way
tr: O yol

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
tr: Bu dosya adı zaten kullanılıyor, dosyayı yenisiyle değiştirmek istiyor musun?

en: thing
tr: nesne

en: this way
tr: Bu yol

en: tilt
tr: eğim

en: true
tr: doğru

en: Turbo speed
tr: Yüksek hız

en: turn into new sprite
tr: yeni karakter haline getirin

en: Undelete
tr: silmeyi geri al

en: Undo
tr: Geri alın

en: up
tr: yukarı

en: up arrow
tr: yukarı ok

en: Updating thumbnails
tr: güncellenen minyatür çizim

en: Upload succeeded!
tr: Yükleme başarılı!

en: Upload to Scratch Server
tr: Scratch Sunucusuna yükleyin

en: Uploading
tr: Yükleniyor

en: Variable name?
tr: Degişken adı?

en: View on stage
tr: Sahnede izleyin

en: What's your name?
tr: Adın ne?

en: whirl
tr: Hızlı dönün

en: world
tr: dünya

en: Write Multiple Project Summaries
tr: çoklu proje özeti yazın

en: Write Project Summary
tr: proje özeti yazın

en: Yes
tr: Evet

en: Your project is now online at
tr: Projen Burada Yayınlandı:

en: Your Scratch website login name:
tr: Scratch web sitesi kullanıcı adın:

en: Zoom in
tr: Yakınlaşın

en: Zoom out
tr: Uzaklaşın

en: Accordion
tr: Akordeon

en: Acoustic Bass
tr: Akustik Bas

en: Acoustic Bass Drum
tr: Akustik Bas Davul

en: Acoustic Grand
tr: Akustik Piyano

en: Acoustic Snare
tr: Akustik Kapan sesi

en: Alto Sax
tr: Alto Saksofon

en: Applause
tr: Alkış

en: Bagpipe
tr: Gayda

en: Baritone Sax
tr: Bariton Saksafon

en: Bass Drum 1
tr: Bas Davul 1

en: Bassoon
tr: Fagot

en: Bird Tweet
tr: Kuş Ötüşü

en: Blown Bottle
tr: Şişe Üfleme

en: Brass Section
tr: Üflemeli çalgılar

en: Breath Noise
tr: Nefes alma Sesi

en: Bright Acoustic
tr: Net Akustik

en: Celesta
tr: Org

en: Cello
tr: Viyolonsel

en: Chinese Cymbal
tr: Çin Zili

en: Choir Aahs
tr: Aa Koro Sesi

en: Church Organ
tr: Klise Orgu

en: Clarinet
tr: Klarnet

en: Clavinet
tr: Klavye

en: Closed Hi-Hat
tr: Kapalı Zil

en: Contrabass
tr: Kontrabas

en: Cowbell
tr: İnek Çanı

en: Crash Cymbal 1
tr: Zil Sesi 1

en: Crash Cymbal 2
tr: Zil Sesi 2

en: Distortion Guitar
tr: Distorsiyon Gitarı

en: Drawbar Organ
tr: Çekme Çubuğu Kolu

en: Dulcimer
tr: Gayda

en: Electric Bass (finger)
tr: Elektronik Bas (parmak)

en: Electric Bass (pick)
tr: Elektronik Bas (mızrap ile)

en: Electric Clean Guitar
tr: Elektronik Gitar

en: Electric Grand
tr: Elektronik Kuyruklu Piano

en: Electric Jazz Guitar
tr: Elektronik Caz Gitar

en: Electric Muted Guitar
tr: Elektronik Yumuşak Gitar

en: Electric Piano 1
tr: Elektronik Piyano 1

en: Electric Piano 2
tr: ElektroniK Piyano 2

en: Electric Snare
tr: Elektronik Trampet

en: English Horn
tr: İngiliz Müzik Borusu

en: FX 1 (rain)
tr: FX 1 (yağmur)

en: FX 2 (soundtrack)
tr: FX 2 (film müziği)

en: FX 3 (crystal)
tr: FX 3 (kristal)

en: FX 4 (atmosphere)
tr: FX 4 (atmosfer)

en: FX 5 (brightness)
tr: FX 5 (parlaklik)

en: FX 6 (goblins)
tr: FX 6 (cinler)

en: FX 7 (echoes)
tr: FX 7 (ekolar)

en: FX 8 (sci-fi)
tr: FX 8 (bilim-kurgu)

en: Fiddle
tr: Keman

en: Flute
tr: Flüt

en: French Horn
tr: Fransız Müzik Borusu

en: Fretless Bass
tr: Dalgalı Bas

en: Glockenspiel
tr: Orkestra Çanı

en: Guitar Fret Noise
tr: Gitar Perde Sesi

en: Guitar Harmonics
tr: Harmonik Gitar

en: Gunshot
tr: Silah  Sesi

en: Hand Clap
tr: Alkışlama

en: Harmonica
tr: Mızıka

en: Harpsichord
tr: Eski Tip Piyano

en: Helicopter
tr: Helikopter

en: Hi Bongo
tr: Bongo

en: Hi Wood Block
tr: Tahta Bloğu

en: Hi-Mid Tom
tr: Büyük Davul

en: High Agogo
tr: Büyük Agogo

en: High Floor Tom
tr: Yatay Davul

en: High Timbale
tr: Yüksek Trampet

en: High Tom
tr: Uzun Davul

en: Honky-Tonk
tr: Eğlence Yeri

en: Kalimba
tr: Afrika Piyanosu

en: Koto
tr: Japon Müzik Aleti

en: Lead 1 (square)
tr: 1. sıra (kare)

en: Lead 2 (sawtooth)
tr: 2.sıra (testere dişi)

en: Lead 3 (calliope)
tr: 3. sıra (calliope)

en: Lead 4 (chiff)
tr: 4.sıra (chiff)

en: Lead 5 (charang)
tr: 5.sıra (charang)

en: Lead 6 (voice)
tr: 6. sıra (ses)

en: Lead 7 (fifths)
tr: 7. sıra (fifths)

en: Lead 8 (bass+lead)
tr: 8.sıra (bass+lead)

en: Long Guiro
tr: Uzun Guiro

en: Long Whistle
tr: Uzun Düdük

en: Low Agogo
tr: Kısa Agogo

en: Low Bongo
tr: Kısa Bongo

en: Low Conga
tr: Kısa Tomba

en: Low Floor Tom
tr: Kısa Yatay Davul

en: Low Timbale
tr: Kısa Trampet

en: Low Tom
tr: Kısa Davul

en: Low Wood Block
tr: Kısa Tahta Blok

en: Low-Mid Tom
tr: Kısa-Orta Davul

en: Melodic Tom
tr: Melodik Davul

en: Music Box
tr: Müzik Kutusu

en: Mute Cuica
tr: Kısık Cuica

en: Mute Hi Conga
tr: Kısık Tumba

en: Mute Triangle
tr: Sessiz Üçgen

en: Muted Trumpet
tr: Kısık Trompet

en: Nylon String Guitar
tr: Klasik Gitar

en: Oboe
tr: Obua

en: Ocarina
tr: Okarina

en: Open Cuica
tr: Açık Cuica

en: Open Hi Conga
tr: Açık Tumba

en: Open Hi-Hat
tr: Açık Zil

en: Open Triangle
tr: Açık Üçgen

en: Orchestra Hit
tr: Orkestra Hit

en: Orchestral Strings
tr: Telli Çalgılar Orkestrası

en: Overdriven Guitar
tr: Yükseltilmiş Gitar

en: Pad 2 (warm)
tr: Pad 2 (ılık)

en: Pad 3 (polysynth)
tr: Pad 3 (çok sesli)

en: Pad 4 (choir)
tr: Pad 4 (koro)

en: Pad 6 (metallic)
tr: Pad 6 (metalik)

en: Pad 7 (halo)
tr: Pad 7 (ışık halkası)

en: Pad 8 (sweep)
tr: Pad 8 (süpürme)

en: Pan Flute
tr: Pan Flüt

en: Pedal Hi-Hat
tr: Ayaklı Zil

en: Percussive Organ
tr: Vurmalı Çalgı

en: Piccolo
tr: Küçük Flüt

en: Pizzicato Strings
tr: Keman Telleri

en: Recorder
tr: Blok Flüt

en: Reed Organ
tr: Ahşap Org

en: Reverse Cymbal
tr: Ters Zil

en: Ride Bell
tr: Bisiklet Zili

en: Ride Cymbal 1
tr: Bisiklet Zili 1

en: Ride Cymbal 2
tr: Bisiklet Zil 2

en: Rock Organ
tr: Rock Orgu

en: Seashore
tr: Deniz Kenarı

en: Shakuhachi
tr: Bambu Flütü

en: Shamisen
tr: Japon Telli Çalgı

en: Shanai
tr: Hint Zurnası

en: Short Guiro
tr: Kısa Guiro

en: Short Whistle
tr: Kısa Düdük

en: Side Stick
tr: Kenara Kaydırmak

en: Slap Bass 1
tr: Bas Gitar 1

en: Slap Bass 2
tr: Bas Gitar 2

en: Soprano Sax
tr: Soprano Saksafon

en: Splash Cymbal
tr: Zil Çalmak

en: Steel Drums
tr: Çelik Davul

en: Steel String Guitar
tr: Akustik Gitar

en: String Ensemble 1
tr: Ses Grup 1

en: String Ensemble 2
tr: Ses Grup 2

en: Synth Bass 1
tr: Synth Bas 1

en: Synth Bass 2
tr: Synth Bas 2

en: Synth Drum
tr: Synth Davul

en: Synth Voice
tr: Synth Ses

en: SynthBrass 1
tr: Synth Bando 1

en: SynthBrass 2
tr: Synth Bando 2

en: SynthStrings 1
tr: Synth Telli Çalgılar 1

en: SynthStrings 2
tr: Synth Telli Çalgılar 2

en: Taiko Drum
tr: Taiko Davul

en: Tambourine
tr: Zilli Tef

en: Tango Accordion
tr: Tango Akordiyon

en: Telephone Ring
tr: Telefon Sesi

en: Tenor Sax
tr: Tenor Saksafon

en: Timpani
tr: Timpani (Davul)

en: Tinkle Bell
tr: Çıngırak

en: Tremolo Strings
tr: Titrek Ses

en: Trombone
tr: Trombon

en: Trumpet
tr: Trompet

en: Tubular Bells
tr: Boru Sesi

en: Vibraphone
tr: Vibrafon

en: Viola
tr: Viyola

en: Violin
tr: Keman

en: Voice Oohs
tr: Oohs Sesi

en: Whistle
tr: Düdük

en: Woodblock
tr: Tahta Blok

en: Xylophone
tr: Ksilofon
