Scratch - en to fr_CA translation catalogue (568 entries)

en: Language-Name
fr_CA: Français (Canada)

en: Language-Direction
fr_CA: LTR

en: Font-Scale
fr_CA: 1

en: Suppress-Bold
fr_CA: false

en: Win-Font
fr_CA: Verdana

en: Mac-Font
fr_CA: Helvetica

en: Linux-Font
fr_CA: Sans

en: %H sensor value
fr_CA: valeur du capteur %H

en: %L contains %s
fr_CA: %L contient %s

en: %a of %m
fr_CA: %a de %m

en: %b and %b
fr_CA: %b et %b

en: %b or %b
fr_CA: %b ou %b

en: %f of %n
fr_CA: %f de %n

en: add %s to %L
fr_CA: ajouter %s à %L

en: answer
fr_CA: réponse

en: ask %s and wait
fr_CA: demander %s et attendre

en: background #
fr_CA: fond n°

en: broadcast %e
fr_CA: envoyer à tous %e

en: broadcast %e and wait
fr_CA: envoyer à tous %e et attendre

en: change %g effect by %n
fr_CA: modifier l’effet %g par %n

en: change %v by %n
fr_CA: à %v ajouter %n

en: change pen color by %n
fr_CA: modifier la couleur du stylo par %n

en: change pen shade by %n
fr_CA: modifier l'intensité du stylo par %n

en: change pen size by %n
fr_CA: modifier la taille du stylo par %n

en: change size by %n
fr_CA: modifier la taille par %n

en: change tempo by %n
fr_CA: modifier le tempo par %n

en: change volume by %n
fr_CA: modifier le volume par %n

en: change x by %n
fr_CA: modifier x par %n

en: change y by %n
fr_CA: modifier y par %n

en: clear
fr_CA: effacer tout

en: clear graphic effects
fr_CA: annuler les effets graphiques

en: color %C is touching %C?
fr_CA: couleur %C touche %C?

en: control
fr_CA: contrôle

en: costume #
fr_CA: costume n°

en: delete %y of %L
fr_CA: supprimer %y de %L

en: distance to %m
fr_CA: distance de %m

en: else
fr_CA: sinon

en: forever
fr_CA: répéter indéfiniment

en: forever if %b
fr_CA: répéter indéfiniment si %b

en: glide %n secs to x:%n y:%n
fr_CA: glisser en %n secondes à x:%n y:%n

en: go back %n layers
fr_CA: déplacer de %n plans arrière

en: go to %m
fr_CA: aller vers %m

en: go to front
fr_CA: envoyer au premier plan

en: go to x:%n y:%n
fr_CA: aller vers x:%n y:%n

en: hide
fr_CA: cacher

en: hide variable %v
fr_CA: cacher la variable %v

en: if %b
fr_CA: si %b

en: if on edge, bounce
fr_CA: rebondir si le bord est atteint

en: insert %s at %i of %L
fr_CA: insérer %s à %i de %L

en: item %i of %L
fr_CA: item %i de %L

en: join %s %s
fr_CA: joindre %s %s

en: key %k pressed?
fr_CA: touche %k pressée?

en: length of %L
fr_CA: taille de %L

en: length of %s
fr_CA: taille de %s

en: letter %n of %s
fr_CA: lettre %n de %s

en: list
fr_CA: liste

en: looks
fr_CA: apparence

en: loud?
fr_CA: son fort?

en: loudness
fr_CA: volume sonore

en: motion
fr_CA: mouvement

en: motor direction %W
fr_CA: direction du moteur %W

en: motor off
fr_CA: moteur inactif

en: motor on
fr_CA: moteur actif

en: motor on for %n secs
fr_CA: moteur actif durant %n secondes

en: motor power %n
fr_CA: force du moteur %n

en: mouse down?
fr_CA: souris pressée?

en: mouse x
fr_CA: souris x

en: mouse y
fr_CA: souris y

en: move %n steps
fr_CA: avancer de %n pas

en: next background
fr_CA: fond suivant

en: next costume
fr_CA: costume suivant

en: not %b
fr_CA: non %b

en: operators
fr_CA: Opérateurs

en: pen
fr_CA: stylo

en: pen down
fr_CA: abaisser le stylo

en: pen up
fr_CA: relever le stylo

en: pick random %n to %n
fr_CA: nombre aléatoire entre %n et %n

en: play drum %D for %n beats
fr_CA: jouer le tambour %D pour %n temps

en: play note %N for %n beats
fr_CA: jouer la note %N pour %n temps

en: play sound %S
fr_CA: jouer le son %S

en: play sound %S until done
fr_CA: jouer le son %S complètement

en: point in direction %d
fr_CA: pointer en direction %d

en: point towards %m
fr_CA: pointer vers %m

en: repeat %n
fr_CA: répéter %n fois

en: repeat until %b
fr_CA: répéter jusqu’à %b

en: replace item %i of %L with %s
fr_CA: remplacer %i de %L avec %s

en: reset timer
fr_CA: réinitialiser le chronomètre

en: rest for %n beats
fr_CA: faire une pause de %n temps

en: round %n
fr_CA: arrondir %n

en: say %s
fr_CA: dire %s

en: say %s for %n secs
fr_CA: dire %s pendant %n secondes

en: sensing
fr_CA: Capteurs

en: sensor %h?
fr_CA: capteur %h activé?

en: set %g effect to %n
fr_CA: mettre l’effet %g à %n

en: set %v to %n
fr_CA: à %v attribuer %n

en: set instrument to %I
fr_CA: mettre l'instrument à %I

en: set pen color to %c
fr_CA: mettre la couleur du stylo à %c

en: set pen color to %n
fr_CA: mettre la couleur du stylo à %n

en: set pen shade to %n
fr_CA: mettre l'intensité du stylo à %n

en: set pen size to %n
fr_CA: mettre la taille du stylo à %n

en: set size to %n%
fr_CA: mettre la taille à %n%

en: set tempo to %n bpm
fr_CA: mettre le tempo à %n bpm

en: set volume to %n%
fr_CA: mettre le volume à %n%

en: set x to %n
fr_CA: poser x à %n

en: set y to %n
fr_CA: poser y à %n

en: show
fr_CA: montrer

en: show variable %v
fr_CA: afficher la variable %v

en: size
fr_CA: taille

en: sound
fr_CA: sons

en: stamp
fr_CA: estampiller

en: stop all
fr_CA: arrêter tout

en: stop all sounds
fr_CA: arrêter tous les sons

en: stop script
fr_CA: arrêter le script

en: switch to background %l
fr_CA: basculer sur le fond %l

en: switch to costume %l
fr_CA: basculer sur le costume %l

en: think %s
fr_CA: penser à %s

en: think %s for %n secs
fr_CA: penser à %s pendant %n secondes

en: timer
fr_CA: chronomètre

en: touching %m?
fr_CA: %m touché?

en: touching color %C?
fr_CA: couleur %C touchée?

en: turn %n degrees
fr_CA: tourner de %n degrés

en: wait %n secs
fr_CA: attendre %n secondes

en: wait until %b
fr_CA: attendre jusqu’à %b

en: when %k key pressed
fr_CA: quand %k est pressée

en: when %m clicked
fr_CA: quand %m pressé

en: when I receive %e
fr_CA: quand je recois %e

en: x position
fr_CA: position x

en: y position
fr_CA: position y

en: (empty)
fr_CA: (vide)

en: About Scratch
fr_CA: À propos de Scratch

en: About this project:
fr_CA: À propos de ce projet:

en: add comment
fr_CA: ajouter un commentaire

en: add comment here
fr_CA: ajouter un commentaire ici

en: all
fr_CA: tout

en: and
fr_CA: et

en: any
fr_CA: n'importe quel

en: background
fr_CA: arrière-plan

en: backgrounds
fr_CA: arrière-plans

en: Backgrounds
fr_CA: Arrière-plans

en: brightness
fr_CA: luminosité

en: Brush size:
fr_CA: Taille de brosse:

en: button
fr_CA: bouton

en: button pressed
fr_CA: bouton pressé

en: Camera
fr_CA: Caméra

en: can rotate
fr_CA: peut pivoter

en: cancel
fr_CA: annuler

en: Cancel
fr_CA: Annuler

en: Choose a folder
fr_CA: Choisissez un dossier

en: Choose new sprite from file
fr_CA: Choisir un nouveau lutin à partir d'un fichier

en: clean up
fr_CA: nettoyer

en: Clear
fr_CA: Effacer

en: Clear canvas
fr_CA: Effacer le canevas

en: Close and continue
fr_CA: Fermer et continuer

en: Close dialog?
fr_CA: Fermer la boîte de dialogue?

en: Close paint editor?
fr_CA: Fermer l'outil de dessin?

en: close port
fr_CA: fermer le port

en: Close sound recorder?
fr_CA: Fermer l'enregistreur de son?

en: color
fr_CA: couleur

en: Compress Images
fr_CA: compresser les images

en: Compress Sounds
fr_CA: compresser les sons

en: Compress sounds and images
fr_CA: Compresser les sons et les images

en: Computer
fr_CA: Ordinateur

en: connected
fr_CA: connecté

en: Connecting to
fr_CA: Connexion à

en: Copy
fr_CA: Copier

en: Could not read
fr_CA: Impossible de lire

en: Could not read project; file may be damaged
fr_CA: Impossible de lire le projet; le fichier peut être corrompu

en: Could not write file
fr_CA: Impossible d'écrire le fichier

en: Create account
fr_CA: Créer un compte

en: Create an empty project
fr_CA: Créer un projet vide

en: Data sent. Waiting for response...
fr_CA: Données envoyées. Attente d'une réponse...

en: delete
fr_CA: supprimer

en: Delete
fr_CA: Supprimer

en: Delete a list
fr_CA: Effacer une liste

en: Delete a variable
fr_CA: Supprimer une variable

en: Delete this background
fr_CA: Effacer cet arrière-plan

en: Delete this costume
fr_CA: Supprimer ce costume

en: Delete this sound
fr_CA: Supprimer ce son

en: Delete this sprite
fr_CA: Effacer ce lutin

en: Desktop
fr_CA: Bureau

en: disable remote sensor connections
fr_CA: désactiver les connexions du capteur distant

en: don't rotate
fr_CA: ne pas pivoter

en: Don't Save
fr_CA: Ne pas enregistrer

en: Done
fr_CA: Fait

en: down
fr_CA: bas

en: down arrow
fr_CA: flèche bas

en: drag to resize
fr_CA: glisser pour redimensionner

en: drag to rotate
fr_CA: glisser pour pivoter

en: draggable on website?
fr_CA: transférable (glisser) sur le site web?

en: duplicate
fr_CA: dupliquer

en: Duplicate
fr_CA: Dupliquer

en: edge
fr_CA: bord

en: Edit
fr_CA: Éditer

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
fr_CA: Outil ellipse (dessiner un cercle ou une ellipse, contour ou plein)

en: enable remote sensor connections
fr_CA: activer les connexions du capteur distant

en: Enter presentation mode
fr_CA: Passer en mode présentation

en: Eraser
fr_CA: Gomme

en: Eraser size
fr_CA: Taille de la gomme

en: Error!
fr_CA: Erreur!

en: Examples
fr_CA: Exemples

en: Exit presentation
fr_CA: Quitter la présentation

en: Exit presentation mode
fr_CA: Sortir du mode présentation

en: export
fr_CA: exporter

en: Export Background
fr_CA: Exporter l'arrière-plan

en: Export Costume
fr_CA: Exporter le costume

en: Export failed
fr_CA: Échec de l'exportation

en: Export Sound
fr_CA: Exporter un son

en: Export Sprite
fr_CA: Exporter un lutin

en: export this costume
fr_CA: exporter ce costume

en: export this sound
fr_CA: exporter ce son

en: export this sprite
fr_CA: exporter ce lutin

en: Extras menu
fr_CA: menu Extras

en: Eyedropper tool (select a color)
fr_CA: Outil pipette (sélectionner une couleur)

en: Failed:
fr_CA: Échec:

en: false
fr_CA: faux

en: File
fr_CA: Fichier

en: File not found
fr_CA: Fichier introuvable

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
fr_CA: Outil pot de peinture (remplir des zones avec une couleur ou un dégradé)

en: first
fr_CA: premier

en: fisheye
fr_CA: oeil de poisson

en: Flash blocks (fast)
fr_CA: Flash blocs (rapide)

en: Flash blocks (slow)
fr_CA: Flash blocs (lent)

en: Flip horizontally
fr_CA: Miroir horizontal

en: Flip vertically
fr_CA: Miroir vertical

en: For all sprites
fr_CA: Pour tous les lutins

en: For this sprite only
fr_CA: Seulement pour ce lutin

en: Game
fr_CA: Jeu

en: Get surprise sprite
fr_CA: Obtenir un lutin au hasard

en: Get the last thing deleted
fr_CA: Récupérer le dernier élément supprimé

en: Getting Started
fr_CA: Pour débuter

en: ghost
fr_CA: fantôme

en: Go To Scratch Website
fr_CA: Se rendre au site web de Scratch

en: grab screen region for new costume
fr_CA: capturer une partie de l'écran comme nouveau costume

en: grab screen region for new sprite
fr_CA: capturer une partie de l'écran comme nouveau lutin

en: Grow
fr_CA: Agrandir

en: Grow sprite
fr_CA: Agrandir le lutin

en: hello
fr_CA: salut

en: Hello!
fr_CA: Salut!

en: help
fr_CA: aide

en: Help
fr_CA: Aide

en: Help Page
fr_CA: Page d'aide

en: Help Screens
fr_CA: Écrans d'aide

en: Hide Motor Blocks
fr_CA: Cacher les blocs du moteur

en: High (biggest)
fr_CA: Haut (le plus gros)

en: Hmm...
fr_CA: Mmmh...

en: Home
fr_CA: Accueil

en: Images compressed
fr_CA: Images compressées

en: import
fr_CA: importer

en: Import
fr_CA: Importer

en: Import an image on top of your current canvas
fr_CA: Importer une image au-dessus du canevas actuel

en: Import Background
fr_CA: Importer un arrière-plan

en: Import Costume
fr_CA: Importer un costume

en: Import Image
fr_CA: Importer une image

en: Import List
fr_CA: Importer une liste

en: Import Project
fr_CA: Importer un projet

en: import project
fr_CA: importer un projet

en: Import Sound
fr_CA: Importer un son

en: Incompatible Scratch file format
fr_CA: Format de fichier Scratch incompatible

en: Is the folder read-only?
fr_CA: Le dossier est-il en lecture seule ?

en: JPEG Quality (10-100)?
fr_CA: Qualité JPEG (10-100)

en: kbytes
fr_CA: koctets

en: Language
fr_CA: Langue

en: large readout
fr_CA: sortie large

en: last
fr_CA: dernier

en: left
fr_CA: gauche

en: left arrow
fr_CA: flèche gauche

en: length
fr_CA: taille

en: light
fr_CA: lumière

en: Line tool (draw lines)
fr_CA: Outil ligne (dessiner des lignes)

en: List name?
fr_CA: Nom de la liste?

en: Low
fr_CA: Bas

en: Lowest (smallest)
fr_CA: Le plus bas (plus petit)

en: Make a list
fr_CA: Créer une liste

en: Make a variable
fr_CA: Nouvelle variable

en: Max:
fr_CA: Max. :

en: meow
fr_CA: miaou

en: Message name:
fr_CA: Nom du message :

en: Min:
fr_CA: Min. :

en: more
fr_CA: plus

en: More tags:
fr_CA: Plus d'étiquettes:

en: mosaic
fr_CA: mosaïque

en: mouse x:
fr_CA: souris x :

en: mouse y:
fr_CA: souris y :

en: mouse-pointer
fr_CA: pointeur de souris

en: Move
fr_CA: Déplacer

en: Music
fr_CA: Musique

en: My Projects
fr_CA: Mes projets

en: new
fr_CA: nouveau

en: New
fr_CA: Nouveau

en: New background:
fr_CA: Nouvel arrière-plan :

en: New costume:
fr_CA: Nouveau costume :

en: New Filename:
fr_CA: Nouveau nom de fichier :

en: New sound:
fr_CA: Nouveau son :

en: New Sprite
fr_CA: Nouveau lutin

en: New sprite:
fr_CA: Nouveau lutin :

en: No
fr_CA: Non

en: No MIDI ports currently available.
fr_CA: Aucun port MIDI actuellement disponible.

en: No motion blocks
fr_CA: Aucun bloc de mouvement

en: no scripts
fr_CA: aucun script

en: No serial ports found
fr_CA: Aucun port série trouvé

en: No variables.
fr_CA: Aucune variable.

en: normal readout
fr_CA: sortie normale

en: Off
fr_CA: Désactivé

en: On
fr_CA: Activé

en: only face left-right
fr_CA: retournement gauche-droite uniquement

en: Open
fr_CA: Ouvrir

en: Open a Scratch project
fr_CA: Ouvrir un projet Scratch

en: Open Project
fr_CA: Ouvrir un projet

en: or
fr_CA: ou

en: Paint
fr_CA: Dessin

en: Paint Editor
fr_CA: Éditeur graphique

en: Paint new sprite
fr_CA: Dessiner un nouveau lutin

en: Paintbrush
fr_CA: Pinceau

en: Password:
fr_CA: Mot de passe :

en: Percent? (100 gives original size)
fr_CA: Pourcent? (100 = taille d'origine)

en: Pictures
fr_CA: Images

en: pixelate
fr_CA: pixeliser

en: play
fr_CA: lire

en: Please enter a number
fr_CA: Veuillez saisir un nombre

en: Position the cross-hair to set the rotation center
fr_CA: Placez le pointeur en croix pour définir le centre de rotation

en: Preparing project...
fr_CA: Préparation du projet...

en: Project author:
fr_CA: Auteur du projet :

en: Project name
fr_CA: Nom du projet

en: Project Notes
fr_CA: Notes du Projet

en: Project notes
fr_CA: Notes du projet

en: Project uploaded.
fr_CA: Projet envoyé.

en: Projects
fr_CA: Projets

en: Quit
fr_CA: Quitter

en: Quit Scratch
fr_CA: Quitter Scratch

en: Reading
fr_CA: Lecture

en: record
fr_CA: enregistrer

en: Record
fr_CA: Enregistrer

en: recording
fr_CA: enregistrement

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
fr_CA: Outil rectangle (dessiner un rectangle ou un carré, contour ou rempli)

en: Redo
fr_CA: Rétablir

en: Reference Guide
fr_CA: Guide de référence

en: Remote sensor connections enabled
fr_CA: Connexions au capteur distant activées

en: Remove viewer from stage
fr_CA: Enlever le visualiseur de la scène

en: resistance
fr_CA: résistance

en: resize this sprite
fr_CA: redimensionner ce lutin

en: reverse
fr_CA: inverser

en: right
fr_CA: droite

en: right arrow
fr_CA: flèche droite

en: Rotate clock-wise
fr_CA: Rotation horaire

en: Rotate counter-clock-wise
fr_CA: Rotation anti-horaire

en: rotate this sprite
fr_CA: pivoter ce lutin

en: Rotation degrees?
fr_CA: Degrés de rotation

en: Save
fr_CA: Enregistrer

en: Save a copy of the current project
fr_CA: Enregistrer une copie du projet actuel

en: Save As
fr_CA: Enregistrer sous

en: Save changes before quitting?
fr_CA: Enregistrer les modifications avant de quitter?

en: Save failed
fr_CA: L'enregistrement a échoué

en: save picture of scripts
fr_CA: enregistrer une image des scripts

en: save picture of stage...
fr_CA: enregistrer une image de la scène...

en: Save Project
fr_CA: Enregistrer le projet

en: Save Scripts Snapshot
fr_CA: Enregistrer la saisie d'écran des scripts

en: Save Stage Shot
fr_CA: Enregistrer la saisie d'écran de la scène

en: Save the current project
fr_CA: Enregistrer le projet actuel

en: Save the current project?
fr_CA: Enregistrer le projet actuel?

en: Save this project
fr_CA: Enregistrer ce projet

en: select serial/USB port
fr_CA: sélectionner un port série/USB

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
fr_CA: Outil de sélection (déplacer, modifier ou supprimer la sélection)

en: Set costume center
fr_CA: Fixer le centre du costume

en: Set language
fr_CA: Choisir la langue

en: Set rotation center
fr_CA: Définir le centre de rotation

en: Set Single Stepping
fr_CA: définir le mode pas-à-pas

en: set slider min and max
fr_CA: définir le min et le max du glisseur

en: Share
fr_CA: Partager

en: Share this project
fr_CA: Partager ce projet

en: Share This Project Online
fr_CA: Partager ce projet en ligne

en: Show Motor Blocks
fr_CA: Afficher les blocs du moteur

en: show ScratchBoard watcher
fr_CA: afficher surveillance du ScratchBoard

en: Shrink
fr_CA: Réduire

en: Shrink sprite
fr_CA: Réduire le lutin

en: Single-step speed?
fr_CA: Vitesse du pas-à-pas

en: slider
fr_CA: glisseur

en: Slider range:
fr_CA: Intervalle du glisseur:

en: Sound quality:
fr_CA: Qualité du son:

en: Sound Recorder
fr_CA: Enregistreur de sons

en: Sounds
fr_CA: Sons

en: Sounds compressed
fr_CA: Sons compressés

en: space
fr_CA: espace

en: Sprite
fr_CA: Lutin

en: Sprites
fr_CA: Lutins

en: sqrt
fr_CA: racine carrée

en: Stage
fr_CA: Scène

en: Stage selected:
fr_CA: Scène sélectionnée :

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
fr_CA: Outil tampon (sélectionner une zone, puis en faire des copies)

en: Start green flag scripts
fr_CA: Lancer les scripts en cliquant le drapeau vert

en: Start Single Stepping
fr_CA: démarrer le pas-à-pas

en: stop
fr_CA: arrêter

en: Stop everything
fr_CA: Arrêter tout

en: Stop Single Stepping
fr_CA: arrêter le pas-à-pas

en: Story
fr_CA: Histoire

en: Support Site
fr_CA: Supporter le site

en: Switch colors
fr_CA: Modifier les couleurs

en: Switch to full stage
fr_CA: Passer en mode grande scène

en: Switch to presentation mode
fr_CA: Passer en mode de présentation

en: Switch to small stage
fr_CA: Passer en mode petite scène

en: Tags:
fr_CA: Étiquettes:

en: Text tool (edit text layer)
fr_CA: Outil texte (modifier la couche texte)

en: That variable name is already in use
fr_CA: Ce nom de variable est déjà utilisé

en: that way
fr_CA: de l'autre façon

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
fr_CA: Le fichier existe déjà. Écraser le fichier existant?

en: thing
fr_CA: élément

en: this way
fr_CA: de cette façon

en: tilt
fr_CA: inclinaison

en: true
fr_CA: vrai

en: Turbo speed
fr_CA: Vitesse turbo

en: turn into new sprite
fr_CA: en faire un nouveau lutin

en: Undelete
fr_CA: Ne pas effacer

en: Undo
fr_CA: Annuler

en: up
fr_CA: haut

en: up arrow
fr_CA: flèche haut

en: Updating thumbnails
fr_CA: Mise-à-jour des vignettes

en: Upload succeeded!
fr_CA: Envoi réussi !

en: Upload to Scratch Server
fr_CA: Envoyer au serveur Scratch

en: Uploading
fr_CA: Envoi

en: Variable name?
fr_CA: Nom de la variable?

en: View on stage
fr_CA: Afficher sur la scène

en: What's your name?
fr_CA: Quel est ton nom?

en: whirl
fr_CA: tournoyer

en: world
fr_CA: monde

en: Write Multiple Project Summaries
fr_CA: écrire les résumés de plusieurs projets

en: Write Project Summary
fr_CA: écrire le résumé du projet

en: Yes
fr_CA: Oui

en: Your project is now online at
fr_CA: Votre projet est maintenant en ligne à

en: Your Scratch website login name:
fr_CA: Votre identifiant de connexion au site Web Scratch :

en: Zoom in
fr_CA: Zoom avant

en: Zoom out
fr_CA: Zoom arrière

en: Accordion
fr_CA: Accordéon

en: Acoustic Bass
fr_CA: Basse Acoustique

en: Acoustic Bass Drum
fr_CA: Grosse caisse acoustique

en: Acoustic Grand
fr_CA: Grand piano acoustique

en: Acoustic Snare
fr_CA: Caisse claire acoustique

en: Alto Sax
fr_CA: Saxophone alto

en: Applause
fr_CA: Applaudissements

en: Bagpipe
fr_CA: Cornemuse

en: Baritone Sax
fr_CA: Saxophone bariton

en: Bass Drum 1
fr_CA: Grosse caisse 1

en: Bassoon
fr_CA: Basson

en: Bird Tweet
fr_CA: Chants d'oiseaux

en: Blown Bottle
fr_CA: Bouteille sifflée

en: Brass Section
fr_CA: Section Cuivres

en: Breath Noise
fr_CA: Respiration

en: Bright Acoustic
fr_CA: Piano acoustique (clair)

en: Celesta
fr_CA: Célesta

en: Cello
fr_CA: Violoncelle

en: Chinese Cymbal
fr_CA: Cymbale chinoise

en: Choir Aahs
fr_CA: Choeur Aahs

en: Church Organ
fr_CA: Orgue d'Église

en: Clarinet
fr_CA: Clarinette

en: Closed Hi-Hat
fr_CA: Charleston fermé

en: Contrabass
fr_CA: Contrebasse

en: Cowbell
fr_CA: Cloche de vaches

en: Crash Cymbal 1
fr_CA: Cymbale Crash 1

en: Crash Cymbal 2
fr_CA: Cymbale Crash 2

en: Distortion Guitar
fr_CA: Guitare électrique à distorsion

en: Drawbar Organ
fr_CA: Orgue Drawbar

en: Electric Bass (finger)
fr_CA: Basse électrique (doigt)

en: Electric Bass (pick)
fr_CA: Basse électrique (piqué)

en: Electric Clean Guitar
fr_CA: Guitare électrique pure

en: Electric Grand
fr_CA: Grand Piano électrique

en: Electric Jazz Guitar
fr_CA: Guitare électrique jazz

en: Electric Muted Guitar
fr_CA: Guitare électrique muette

en: Electric Piano 1
fr_CA: Piano électrique 1

en: Electric Piano 2
fr_CA: Piano électrique 2

en: Electric Snare
fr_CA: Caisse claire électrique

en: English Horn
fr_CA: Cor anglais

en: FX 1 (rain)
fr_CA: FX 1 (pluie)

en: FX 4 (atmosphere)
fr_CA: FX 4 (atmosphère)

en: FX 7 (echoes)
fr_CA: FX 7 (échos)

en: Fiddle
fr_CA: Violon (fiddle)

en: Flute
fr_CA: Flûte

en: French Horn
fr_CA: Cor français

en: Fretless Bass
fr_CA: Basse acoustique

en: Guitar Fret Noise
fr_CA: Bruit de Fret (Guitare)

en: Guitar Harmonics
fr_CA: Harmoniques Guitare électrique

en: Gunshot
fr_CA: Coup de feu

en: Hand Clap
fr_CA: Clap de mains

en: Harpsichord
fr_CA: Clavecin

en: Helicopter
fr_CA: Hélicoptère

en: Hi Bongo
fr_CA: Bongo haut

en: Hi Wood Block
fr_CA: Wood block haut

en: Hi-Mid Tom
fr_CA: Tom médium haut

en: High Agogo
fr_CA: Agogo haut

en: High Floor Tom
fr_CA: Tom basse haut

en: High Timbale
fr_CA: Timbale haute

en: High Tom
fr_CA: Tom alto

en: Honky-Tonk
fr_CA: Piano Honky-tonk

en: Lead 1 (square)
fr_CA: Lead 1 (carré)

en: Lead 2 (sawtooth)
fr_CA: Lead 2 (dent de scie)

en: Lead 3 (calliope)
fr_CA: Lead 3 (orgue à vapeur)

en: Lead 6 (voice)
fr_CA: Lead 6 (voix)

en: Lead 7 (fifths)
fr_CA: Lead 7 (quinte)

en: Lead 8 (bass+lead)
fr_CA: Lead 8 (basse+lead)

en: Long Guiro
fr_CA: Guiro long

en: Long Whistle
fr_CA: Sifflet long

en: Low Agogo
fr_CA: Agogo bas

en: Low Bongo
fr_CA: Bongo bas

en: Low Conga
fr_CA: Conga Bas

en: Low Floor Tom
fr_CA: Tom basse bas

en: Low Timbale
fr_CA: Timbale basse

en: Low Tom
fr_CA: Tom basse

en: Low Wood Block
fr_CA: Wood block bas

en: Low-Mid Tom
fr_CA: Tom médium bas

en: Melodic Tom
fr_CA: Tom mélodique

en: Music Box
fr_CA: Boîte à musique

en: Mute Cuica
fr_CA: Cuica muet

en: Mute Hi Conga
fr_CA: Conga Haut muet

en: Mute Triangle
fr_CA: Triangle muet

en: Muted Trumpet
fr_CA: Trompette muette

en: Nylon String Guitar
fr_CA: Guitare acoustique (nylon)

en: Oboe
fr_CA: Hautbois

en: Open Cuica
fr_CA: Cuica ouvert

en: Open Hi Conga
fr_CA: Conga Haut ouvert

en: Open Hi-Hat
fr_CA: Charleston ouvert

en: Open Triangle
fr_CA: Triangle ouvert

en: Orchestral Strings
fr_CA: Cordes (orchestre)

en: Overdriven Guitar
fr_CA: Guitare électrique saturée

en: Pad 3 (polysynth)
fr_CA: Pad 3 (synthétiseur)

en: Pad 4 (choir)
fr_CA: Pad 4 (choeur)

en: Pad 5 (bowed)
fr_CA: Pad 5 (archet)

en: Pad 6 (metallic)
fr_CA: Pad 6 (métallique)

en: Pan Flute
fr_CA: Flute de Pan

en: Pedal Hi-Hat
fr_CA: Charleston, pédale

en: Percussive Organ
fr_CA: Orgue percussive

en: Pizzicato Strings
fr_CA: Cordes Pizzicato

en: Recorder
fr_CA: Flûte à bec

en: Reed Organ
fr_CA: Orgue à anches

en: Reverse Cymbal
fr_CA: Cymbale inversée

en: Ride Bell
fr_CA: Cloche Ride

en: Ride Cymbal 1
fr_CA: Cymbale Ride 1

en: Ride Cymbal 2
fr_CA: Cymbale Ride 2

en: Rock Organ
fr_CA: Orgue Rock

en: Seashore
fr_CA: Vague

en: Short Guiro
fr_CA: Guiro court

en: Short Whistle
fr_CA: Sifflet court

en: Sitar
fr_CA: Cithare

en: Slap Bass 1
fr_CA: Basse Slap 1

en: Slap Bass 2
fr_CA: Basse Slap 2

en: Soprano Sax
fr_CA: Saxophone soprano

en: Splash Cymbal
fr_CA: Cymbale Splash

en: Steel Drums
fr_CA: Tambour Steel

en: Steel String Guitar
fr_CA: Guitare acoustique (acier)

en: String Ensemble 1
fr_CA: Ensemble cordes 1

en: String Ensemble 2
fr_CA: Ensemble cordes 2

en: Synth Bass 1
fr_CA: Basse synthétisée 1

en: Synth Bass 2
fr_CA: Basse synthétisée 2

en: Synth Drum
fr_CA: Tambour synthétisé

en: Synth Voice
fr_CA: Voix synthétisée

en: SynthBrass 1
fr_CA: Cuivres synthétisés 1

en: SynthBrass 2
fr_CA: Cuivres synthétisés 2

en: SynthStrings 1
fr_CA: Cordes synthétisées 1

en: SynthStrings 2
fr_CA: Cordes Synthétisées 2

en: Taiko Drum
fr_CA: Tambour Taiko

en: Tango Accordion
fr_CA: Accordéon Tango

en: Telephone Ring
fr_CA: Sonnerie téléphone

en: Tenor Sax
fr_CA: Saxophone ténor

en: Timpani
fr_CA: Timbales

en: Tinkle Bell
fr_CA: Clochettes

en: Tremolo Strings
fr_CA: Cordes trémolo

en: Trumpet
fr_CA: Trompette

en: Tubular Bells
fr_CA: Cloches tubulaires

en: Viola
fr_CA: Viole

en: Violin
fr_CA: Violon

en: Voice Oohs
fr_CA: Voix Ooh

en: Whistle
fr_CA: Sifflet
