Scratch - en to he translation catalogue (501 entries)

en: Language-Name
he: עִבְרִית

en: Language-Direction
he: RTL

en: Font-Scale
he: 1.3

en: Win-Font
he: Arial

en: Linux-Font
he: פונט לינוקס

en: %H sensor value
he: %H ערך חישן

en: %L contains %s
he: %L מכיל %s

en: %a of %m
he: %m של %a

en: %b and %b
he: %b וגם %b

en: %b or %b
he: %b או %b

en: %f of %n
he: %n של %f

en: %n mod %n
he: %n2 שארית %n1

en: add %s to %L
he:  %L ל- %s  הוסף

en: answer
he: תשובה

en: ask %s and wait
he: שאל %s והמתן

en: background #
he: רקע

en: broadcast %e
he: %e שדר מסר

en: broadcast %e and wait
he: וחכה %e שדר מסר

en: change %g effect by %n
he: %n -ב %g שנה אפקט

en: change %v by %n
he: %n ב- %v שנה ערך

en: change pen color by %n
he: %n שנה צבע עט ב

en: change pen shade by %n
he: %n שנה צבע צל ב

en: change pen size by %n
he: %n שנה גודל עט

en: change size by %n
he: %n שנה גודל ב

en: change tempo by %n
he: %n שנה קצב

en: change volume by %n
he: %n שנה עוצמה

en: change x by %n
he: %n ב x שנה ערך

en: change y by %n
he: %n ב y שנה ערך

en: clear
he: נקה

en: clear graphic effects
he: נקה אפקטים

en: color %C is touching %C?
he: %C2 מעל צבע %C1 צבע

en: control
he: בקרה

en: costume #
he: תלבושת

en: delete %y of %L
he:  %L מתוך %y מחק

en: direction
he: כיוון

en: distance to %m
he: %m המרחק אל

en: else
he: ואם לא

en: forever
he: לעולמים

en: forever if %b
he: %b לעולמים אם

en: glide %n secs to x:%n y:%n
he: %n3 :y %n2 :x-שניות ל %n1 גלוש

en: go back %n layers
he: לאחור %n העבר שכבה

en: go to %m
he: %m קפוץ אל

en: go to front
he: העבר לשיכבה הקדמית

en: go to x:%n y:%n
he: %n2 :y %n1 :x-קפוץ אל

en: hide
he: הסתר

en: hide variable %v
he: הסתר משתנה %v

en: if %b
he: %b אם

en: if on edge, bounce
he: בנגיעה במסגרת הפוך כיוון

en: insert %s at %i of %L
he:  %L של %i ב- %s הכנס

en: item %i of %L
he: %L של %iפריט

en: join %s %s
he: חבר %s %s

en: key %k pressed?
he:  ?נלחץ %k  מקש

en: length of %L
he:  של %L אורך

en: length of %s
he: אורך של %s

en: letter %n of %s
he: עות %n של %s

en: list
he: רשימה

en: looks
he: מראה

en: loud?
he: ?מיקרופון רועש

en: loudness
he: עוצמת המיקרופון

en: motion
he: תנועה

en: motor direction %W
he: כוון מנוע %W

en: motor off
he: מנוע מכובה

en: motor on
he: מנוע דלוק

en: motor on for %n secs
he: מנוע דלוק %n שניות

en: motor power %n
he: עוצמת מנוע %n

en: mouse down?
he: ?עכבר נלחץ

en: mouse x
he: x ערך עכבר בציר

en: mouse y
he: y ערך עכבר בציר

en: move %n steps
he: צעדים %n זוז

en: next background
he: הרקע הבא

en: next costume
he: התלבושת הבאה

en: not %b
he: %b לא

en: operators
he: מפעילים

en: pen
he: עט

en: pen down
he: עט מטה

en: pen up
he: עט מעלה

en: pick random %n to %n
he: %n2 -ל %n1 בחר מספר אקראי בין

en: play drum %D for %n beats
he: beats %n למשך %D נגן בתוף

en: play note %N for %n beats
he: beats %n למשך %N נגן תו

en: play sound %S
he: %S נגן צליל

en: play sound %S until done
he: עד לסיום %S נגן צליל

en: point in direction %d
he: %d פנה לכיוון

en: point towards %m
he: %m פנה לכיוונו של

en: repeat %n
he: פעמים %n חזור

en: repeat until %b
he: %b ...חזור עד ש

en: replace item %i of %L with %s
he:  %s של %L עם %i החלף

en: reset timer
he: אפס מונה

en: rest for %n beats
he: ביטים %n אפס למשך

en: round %n
he: %n עגל

en: say %s
he: %s אמור

en: say %s for %n secs
he: שניות %n למשך %s אמור

en: sensing
he: חיישנים

en: sensor %h?
he: ؟%h חישן

en: set %g effect to %n
he: %n ל- %g קבע אפקט

en: set %v to %n
he: %n -ל %v קבע

en: set instrument to %I
he: %I קבע כלי נגינה

en: set pen color to %c
he: %c קבע צבע עט

en: set pen color to %n
he: %n קבע צבע צל

en: set pen shade to %n
he: %n-קבע צל ל

en: set pen size to %n
he: %n -קבע גודל עט ל

en: set size to %n%
he: % %n -קבע גודל ל

en: set tempo to %n bpm
he: bpm %n -קבע קצב ל

en: set volume to %n%
he: % %n קבע עוצמת קול

en: set x to %n
he: %n-ל x קבע ערך

en: set y to %n
he: %n -ל y קבע ערך

en: show
he: הצג

en: show variable %v
he: הצג משתנה %v

en: size
he: גודל

en: sound
he: צלילים

en: stamp
he: חותמת

en: stop all
he: הפסק הכל

en: stop all sounds
he: הפסק את כל הצלילים

en: stop script
he: הפסק תסריט

en: switch to background %l
he: %l שנה לרקע

en: switch to costume %l
he: %l שנה לדמות

en: tempo
he: קצב

en: think %s
he: %s חשוב

en: think %s for %n secs
he: שניות %n למשך %s  חשוב

en: timer
he: מונה

en: touching %m?
he: ?%m נוגע

en: touching color %C?
he: ?%C נוגע בצבע

en: turn %n degrees
he: מעלות %n הסתובב

en: variables
he: משתנים

en: volume
he: עוצמת קול

en: wait %n secs
he: שניות %n חכה

en: wait until %b
he: %b ...חכה עד ש

en: when %k key pressed
he: כאשר נלחץ מקש %k

en: when %m clicked
he: כאשר לוחצים על  %m

en: when I receive %e
he: כשמתקבל מסר %e

en: x position
he:  x מיקום על ציר

en: y position
he: y מיקום על ציר

en: (empty)
he: (ריק)

en: 1 script
he: תסריט

en: About Scratch
he: אודות

en: About this project:
he: :אודות הפרויקט

en: add comment
he: הוסף הערה

en: add comment here
he: הוסף הערה פה

en: all
he: הכל

en: and
he: וגם

en: any
he: כל

en: Art
he: אומנות

en: background
he: רקע

en: backgrounds
he: רקעים

en: Backgrounds
he: רקעים

en: brightness
he: בהירות

en: Brush size:
he: :גודל מברשת

en: button
he: לחצן

en: button pressed
he: לחצן נלחץ

en: Camera
he: מצלמה

en: can rotate
he: דמות יכולה להסתובב

en: cancel
he: בטל

en: Cancel
he: בטל

en: Choose a folder
he: בחר תקיה

en: Choose new sprite from file
he: בחר דמות חדשה מקובץ

en: clean up
he: נקה

en: Clear
he: נקה

en: Clear canvas
he: נקה ציור

en: Close and continue
he: סגור והמשך

en: Close dialog?
he: דו-שיח פרטי

en: Close paint editor?
he: עורך צבע חסום

en: close port
he: בחר פרויקט

en: Close sound recorder?
he: סיים הקלטה

en: color
he: צבע

en: Compress Images
he: כווץ תמונה

en: Compress Sounds
he: כווץ צליל

en: Compress sounds and images
he: כווץ צלילים ותמונות

en: Computer
he: מחשב

en: connected
he: מחובר

en: Connecting to
he: מתחבר אל

en: Copy
he: העתק

en: costume
he: תלבושת

en: costumes
he: תלבושות

en: Costumes
he: תלבושות

en: Could not read
he: אין אפשרות לקרוא

en: Could not read project; file may be damaged
he: לא ניתן לקרוא את הפרויקט. ייתכן והקובץ פגום.

en: Could not write file
he: לא יכול לכתוב לקובץ

en: Create account
he: צור חשבון

en: Create an empty project
he: צור פרויקט ריק

en: Data sent. Waiting for response...
he: ...המידע נשלח המתן

en: delete
he: מחק

en: Delete
he: מחק

en: Delete a list
he: מחק רשימה

en: Delete a variable
he: מחק משתנה

en: Delete this background
he: מחק רקע זה

en: Delete this costume
he: מחק דמות זו

en: Delete this sound
he: מחק צליל זה

en: Delete this sprite
he: מחק צליל זה

en: Desktop
he: מכתבה

en: distance
he: מרחק

en: Documents
he: המסמכים שלי

en: don't rotate
he: דמות אינה יכולה להסתובב

en: Don't Save
he: לא לשמור

en: Done
he: סיים

en: down
he: מטה

en: down arrow
he: חץ מטה

en: drag to resize
he: גרר לשנות גודל

en: drag to rotate
he: גרר לסובב

en: draggable on website?
he: ؟ניתן לגרירה באינטרנט

en: duplicate
he: שכפל

en: Duplicate
he: שכפל

en: edge
he: מסגרת

en: Edit
he: ערוך

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
he: (כלי עיגול (עיגולים ואליפסות ללא ועם מילוי

en: Enter presentation mode
he: כניסה למצב מצגת

en: Eraser
he: מחק

en: Eraser size
he:  גודל מחק

en: Exit presentation mode
he: יציאה ממצב מצגת

en: export
he: יצא

en: Export Background
he: יצא רקע

en: Export Costume
he: יצא תלבושת

en: Export failed
he: היצוא נכשל

en: Export Sound
he: יצא צליל

en: Export Sprite
he: יצא דמות

en: export this sprite
he: יצא דמות זו

en: Extras menu
he: תפריט תוספים

en: Eyedropper tool (select a color)
he: טפטפת צבע

en: Failed:
he: :נכשל

en: false
he: שקר

en: File not found
he: קובץ לא נמצא

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
he: משפך הצבע

en: first
he: ראשון

en: fisheye
he: עין דג

en: Flip horizontally
he: הפוך אופקית

en: Flip vertically
he: הפוך אנכיתً

en: For all sprites
he: לכל הדמויות

en: For this sprite only
he: לדמות זו בלבד

en: Game
he: משחק

en: Get surprise sprite
he: קבל דמות הפתעה

en: Get the last thing deleted
he: בטל את המחיקה האחרונה

en: ghost
he: רוח

en: grab screen region for new costume
he: לכוד מסך לקבלת תלבושת חדשה

en: grab screen region for new sprite
he: לכוד מסך לקבלת דמות חדשה

en: Grow
he: הגדל

en: Grow sprite
he: הגדל דמות

en: Hello!
he: !שלום

en: help
he: עזרה

en: Help
he: עזרה

en: Hide Motor Blocks
he: הסתר לבני מנוע

en: Hmm...
he: ...מממ

en: Home
he: בית

en: Images compressed
he: התמונה כווצה

en: import
he: יבא

en: Import
he: יבא

en: Import an image on top of your current canvas
he: יבא תמונה לקדמת התמונה הנוכחית

en: Import Background
he: יבא רקע

en: Import Costume
he: יבא תלבושת

en: Import Image
he: יבא תמונה

en: Import List
he: יבא רשימה

en: Import Project
he: יבא פרויקט

en: import project
he: יבא פרויקט

en: Import Sound
he: יבא קול

en: Incompatible Scratch file format
he: קובץ לא מתאים לסקרטצ'

en: Is the folder read-only?
he: תקיה זו לקריאה בלבד

en: JPEG Quality (10-100)?
he: JPEG איכות (10-100)

en: Language
he: שפה

en: last
he: אחרון

en: left
he: שמאלה

en: left arrow
he: חץ שמאלי

en: length
he: אורך

en: light
he: אור

en: Line tool (draw lines)
he: כלי ציור לקווים

en: List name?
he: שם הרשימה

en: Low
he: נמוך

en: Lowest (smallest)
he: הכי נמוך (smallest)

en: Make a list
he: צור רשימה

en: Make a variable
he: צור משתנה

en: Max:
he: :מקסימום

en: meow
he: יללה

en: Message name:
he: :שם המסר

en: Min:
he: :מנימום

en: mod
he: אופן

en: more
he: יותר

en: More tags:
he: :תוויות נוספות

en: mosaic
he: פסיפס

en: mouse x:
he: :x עכבר

en: mouse y:
he: :y עכבר

en: mouse-pointer
he: מצביע העכבר

en: Move
he: תנועה

en: Music
he: מוסיקה

en: My Projects
he: פרויקטים שלי

en: new
he: חדש

en: New
he: חדש

en: New background:
he: :רקע חדש

en: New costume:
he: :תלבושת חדשה

en: New Filename:
he: :קובץ חדש

en: New sound:
he: :צליל חדש

en: New Sprite
he: דמות חדשה

en: New sprite:
he: דמות חדשה:

en: No
he: לא

en: No MIDI ports currently available.
he: לא נמצא מוצא צליל מידי

en: No motion blocks
he: אין לבנים לתנועה

en: No variables.
he: אין משתנים

en: Normal
he: נורמאלי

en: Off
he: כבה

en: On
he: הפעל

en: only face left-right
he: דמות יכולה לפנות שמאלה וימינה בלבד

en: Open
he: פתח

en: Open a Scratch project
he: פתח פרויקט סקרטש

en: Open Project
he: פתח פרויקט

en: or
he: או

en: Paint
he: צייר

en: Paint Editor
he: עורך הציור

en: Paint new sprite
he: צייר דמות חדשה

en: Paintbrush
he: מברשת

en: Password:
he: :סיסמה

en: Percent? (100 gives original size)
he: (אחוזים?( 100 הוא גודל מקורי

en: Pictures
he: תמונה

en: play
he: נגן

en: Please enter a number
he: בבקשה הכנס מספר

en: Position the cross-hair to set the rotation center
he: מקם את הצלב במרכז לקבוע את מרכז הסיבוב

en: Preparing project...
he: ...מכין פרויקט

en: Project author:
he: :יוצר הפרויקט

en: Project name
he: שם הפרויקט

en: Project Notes
he: הערות לפרויקט

en: Project notes
he: הערות לפרויקט

en: Project uploaded.
he: הפרויקט עלה

en: Projects
he: פרויקט

en: Quit
he: יציאה

en: Quit Scratch
he: צא מסקרטצ'

en: Reading
he: קורא

en: record
he: הקלט

en: Record
he: הקלט

en: recording
he: מקליט

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
he: כלי ציור למלבן (מצייר מלבנים/מרובעים, ריקים ומלאים

en: Redo
he: בצע מחדש

en: Remove viewer from stage
he: הסר צופה מהבמה

en: resistance
he: התנגדות

en: right
he: ימינה

en: right arrow
he: חץ ימני

en: Rotate clock-wise
he: סיבוב בכיוון השעון

en: Rotate counter-clock-wise
he: סיבוב נגד כיוון השעון

en: rotate this sprite
he: סובב דמות זו

en: Rotation degrees?
he: סיבוב במעלות

en: Save
he: שמור

en: Save a copy of the current project
he: שמור עותק של הפרויקט הנוכחי

en: Save As
he: שמור בשם

en: Save failed
he: השמירה נכשלה

en: save picture of scripts
he: שמור תמונה של התסריט

en: save picture of stage...
he: שמור תמונה של הרקע

en: Save Project
he: שמור פרויקט

en: Save Scripts Snapshot
he: שמור סקיצה של התסריט

en: Save the current project
he: שמור פרויקט נוכחי

en: Save the current project?
he: שמור פרויקט נוכחי

en: Scripts
he: תסריטים

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
he: (בחר כלים (הזזה, שינוי, מחיקת בחירה

en: Set language
he: קבע שפה

en: Set rotation center
he: קבע נקודת מרכז לסיבוב

en: Set Single Stepping
he: קבע הרצת תסריט צעד אחר צעד

en: set slider min and max
he: קבע נקודת מינימו ומקסימום לגולל

en: Share
he: שתף

en: Share this project
he: שתף פרויקט זה

en: Share This Project Online
he: שתף פרויקט זה ברשת

en: Shrink
he: כווץ

en: Shrink sprite
he: הקטן דמות

en: Single-step speed?
he: מהירות צעידה בתסריט

en: slider
he: גולל

en: Slider range:
he: :טווח הגולל

en: Sound quality:
he: :איכות קול

en: Sound Recorder
he: מקליט הקול

en: Sounds
he: צלילים

en: Sounds compressed
he: הצליל כווץ

en: space
he: מקש רווח

en: Sprite
he: דמות

en: Sprites
he: דמויות

en: Stage
he: רקע

en: Stage selected:
he: :רקע נבחר

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
he: (כלי החתמה (בחרו שטח, והחתימו העתקים של השטח

en: Start green flag scripts
he: הפעל תסריטי דגל ירוק

en: Start Single Stepping
he: הפעלת מצב תסריט צעד אחר צעד

en: stop
he: עצור

en: Stop everything
he: הפסק הכל

en: Stop Single Stepping
he: עצור מצב צעד אחר צעד

en: Story
he: סיפור

en: Support Site
he: אתר תמיכה

en: Switch colors
he: החלף צבע

en: Switch to small stage
he: שנה לבמה קטנה

en: Tags:
he: :תוויות

en: Text tool (edit text layer)
he: (כלי כתיבה (ערוך שכבות טקסט

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
he: שם הקובץ קיים.למחוק קובץ קודם?

en: true
he: אמת

en: Turbo speed
he: מהירות טורבו

en: turn into new sprite
he: שנה לדמות חדשה

en: Undo
he: בטל

en: up
he: מעלה

en: up arrow
he: חץ מעלה

en: Upload succeeded!
he: הפרויקט נשלח בהצלחה

en: Upload to Scratch Server
he: SCRATCH-מעלה לשרת ה

en: Uploading
he: מעלה

en: View on stage
he: נראה ברקע

en: whirl
he: סחרור

en: world
he: עולם

en: Write Multiple Project Summaries
he: כתוב סיכום פרויקטים

en: Write Project Summary
he: כתוב סיכום פרויקט

en: Yes
he: כן

en: Your project is now online at
he: הפרויקט שלך נמצא ברשת

en: Your Scratch website login name:
he: :שם המשתמש לאתר סקרטצ

en: Zoom in
he: קרב

en: Zoom out
he: הרחק

en: Accordion
he: אקורדיון

en: Acoustic Bass
he: בס אקוסטי

en: Acoustic Bass Drum
he: תוף בס אקוסטי

en: Alto Sax
he: סקסופון אלטו

en: Applause
he: תרועות

en: Bagpipe
he: חמת חלילים

en: Banjo
he:  בנג'ו

en: Baritone Sax
he: סקסופון בריטון

en: Bass Drum 1
he: תוף בס 1

en: Bassoon
he: בסון (כלי נגינה)

en: Bird Tweet
he:  ציוץ

en: Blown Bottle
he: נשיפת בקבוק

en: Breath Noise
he: רעש נשימה

en: Bright Acoustic
he: אקוסטי בהיר

en: Cello
he: צ'לו

en: Chinese Cymbal
he: מצילתיים

en: Church Organ
he: אורגן כנסייה

en: Clarinet
he: קלרינט

en: Claves
he: מקל הקשה

en: Clavinet
he: קונטרה באס

en: Contrabass
he: קונטרה באס

en: Cowbell
he: פעמון הפרה

en: Crash Cymbal 1
he: סימן התרסקות 1

en: Crash Cymbal 2
he: סימן התרסקות 2

en: Distortion Guitar
he: גיטרה עם דיסטורשן

en: Drawbar Organ
he: אורגן חשמלי

en: Dulcimer
he: דולצימר

en: Electric Bass (finger)
he: בס חשמלי/אצבוע (finger)

en: Electric Bass (pick)
he: בס חשמלי/מפרט (pick)

en: Electric Clean Guitar
he: גיטרה חשמלית/נקי

en: Electric Jazz Guitar
he: גיטרת ג'ז אלקטרונית

en: Electric Piano 1
he: פסנתר חשמלי 1

en: Electric Piano 2
he: פסנתר חשמלי 2

en: English Horn
he: קרן אנגלית

en: FX 1 (rain)
he: FX 1 (גשם)

en: FX 2 (soundtrack)
he: FX 2 (פסקול)

en: FX 3 (crystal)
he: FX 3 (קריסטל)

en: FX 4 (atmosphere)
he: FX 4 (אטמוספירה)

en: FX 5 (brightness)
he: FX 5 (בהירות)

en: FX 7 (echoes)
he: FX 7 (הד)

en: FX 8 (sci-fi)
he: FX 8 (מדע בדיוני)

en: Fiddle
he: כינור

en: Flute
he: חליל

en: French Horn
he: קרן צרפתית

en: Fretless Bass
he: בס ללא מפרט

en: Guitar Fret Noise
he: רעש מפרט מחליק על גיטרה

en: Guitar Harmonics
he: מפוחית גיטרה

en: Gunshot
he: צליל ירי

en: Hand Clap
he: מחיאת כף

en: Harmonica
he: מפוחית

en: Helicopter
he: הליקופטר

en: Honky-Tonk
he: הונקי טונק

en: Lead 1 (square)
he: זמר 1 (square)

en: Lead 2 (sawtooth)
he: זמר 2 (sawtooth)

en: Lead 3 (calliope)
he: זמר 3 (calliope)

en: Lead 4 (chiff)
he: זמר 4 (chiff)

en: Lead 5 (charang)
he: זמר 5 (charang)

en: Lead 6 (voice)
he: זמר 6 (voice)

en: Lead 7 (fifths)
he: זמר 7 (fifths)

en: Lead 8 (bass+lead)
he: זמר 8 (bass+lead)

en: Long Whistle
he: שריקה ארוכה

en: Music Box
he: תיבת נגינה

en: Nylon String Guitar
he: גיטרה עם מתרי נילון

en: Oboe
he: אבוב (כלי-נגינה)

en: Ocarina
he: אוקרינה (כלי נשיפה עממי)

en: Orchestral Strings
he: תזמורת כלי מיתר

en: Overdriven Guitar
he: גיטרה

en: Pan Flute
he: חליל פאן

en: Pedal Hi-Hat
he: דוושת היי-הט

en: Piccolo
he: פיקולו

en: Recorder
he: מקלט

en: Short Guiro
he:  קצר חשמלי

en: Sitar
he: סיטאר

en: Soprano Sax
he: סקסופון סופרנו

en: Steel Drums
he: תוף פלדה

en: Steel String Guitar
he: גיטרה אקוסטית

en: String Ensemble 1
he: אנסמבל כלי מיתר 1

en: String Ensemble 2
he: אנסמבל כלי מיתר 2

en: Synth Bass 1
he: סינתיסיזר בס 1

en: Synth Bass 2
he: סינתיסיזר בס 2

en: Synth Drum
he: סינתיסיזר תופים

en: Synth Voice
he: קול סינתיסייזר

en: SynthStrings 1
he: סינתיסיזר מיתר 1

en: SynthStrings 2
he: סינתיסיזר מיתר 2

en: Taiko Drum
he: תופי טיקו

en: Tambourine
he: תוף-מרים

en: Tango Accordion
he: אקורדיון טנגו

en: Telephone Ring
he: צלצול טלפון

en: Tenor Sax
he: טנור סקספון

en: Timpani
he: תונפנים

en: Tinkle Bell
he: צלצול

en: Tremolo Strings
he: טרמולו

en: Trombone
he: טרומבון

en: Trumpet
he: חצוצרה

en: Tuba
he: טובה (כלי נשיפה ממתכת)

en: Tubular Bells
he: פעמונים

en: Vibraphone
he: ויברפון

en: Vibraslap
he: מנדולינה

en: Viola
he: ויולה

en: Violin
he: כינור

en: Whistle
he: לשרוק

en: Woodblock
he: גלופת-עץ

en: Xylophone
he: קסילופון
