Scratch - en to hu translation catalogue (579 entries)

en: Language-Name
hu: Magyar

en: Language-Direction
hu: LTR

en: %H sensor value
hu: szenzor %H értéke

en: %L contains %s
hu: %L tartalmazza: %s

en: %a of %m
hu: %m %a értéke

en: %b and %b
hu: %b és %b

en: %b or %b
hu: %b vagy %b

en: %f of %n
hu: %f%n

en: add %s to %L
hu: add %L listához: %s

en: answer
hu: válasz

en: ask %s and wait
hu: kérdezd meg: %s és várj

en: background #
hu: háttér

en: broadcast %e
hu: küldj üzenetet: %e

en: broadcast %e and wait
hu: küldj üzenetet: %e és várj

en: change %g effect by %n
hu: %g hatás változzon %n

en: change %v by %n
hu: %v változzon %n

en: change pen color by %n
hu: tollszín változzon %n

en: change pen shade by %n
hu: tollárnyalat változzon %n

en: change pen size by %n
hu: tollméret változzon %n

en: change size by %n
hu: méret változzon %n

en: change tempo by %n
hu: tempó változzon %n

en: change volume by %n
hu: hangerő változzon %n

en: change x by %n
hu: x változzon %n

en: change y by %n
hu: y változzon %n

en: clear
hu: töröld a rajzokat

en: clear graphic effects
hu: töröld a hatásokat

en: color %C is touching %C?
hu: %C érint %C színt?

en: control
hu: vezérlés

en: costume #
hu: jelmez

en: delete %y of %L
hu: töröld %L %y elemét

en: direction
hu: irány

en: distance to %m
hu: távolság: %m

en: else
hu: különben

en: forever
hu: mindig

en: forever if %b
hu: mindig ha %b

en: glide %n secs to x:%n y:%n
hu: csússz %n mp-ig x:%n y:%n

en: go back %n layers
hu: kerülj %n szinttel hátrébb

en: go to %m
hu: ugorj %m helyére

en: go to front
hu: kerülj legelőre

en: go to x:%n y:%n
hu: ugorj x:%n y:%n

en: hide
hu: tűnj el

en: hide variable %v
hu: %v tűnjön el

en: if %b
hu: ha %b

en: if on edge, bounce
hu: ha szélen vagy, pattanj vissza

en: insert %s at %i of %L
hu: szúrd be %L %i helyére: %s

en: item %i of %L
hu: %L %i eleme

en: key %k pressed?
hu: %k lenyomva?

en: length of %L
hu: %L hossza

en: length of %s
hu: %s hossza

en: list
hu: lista

en: looks
hu: kinézet

en: loud?
hu: hangos?

en: loudness
hu: hangerő

en: motion
hu: mozgás

en: motor off
hu: motor ki

en: motor on
hu: motor be

en: motor on for %n secs
hu: motor be %n mp-ig

en: mouse down?
hu: egér lenyomva?

en: mouse x
hu: egér x

en: mouse y
hu: egér y

en: move %n steps
hu: menj %n lépést

en: next background
hu: válts hátteret

en: next costume
hu: válts jelmezt

en: not %b
hu: nem %b

en: operators
hu: műveletek

en: pen
hu: toll

en: pen down
hu: tollat tedd le

en: pen up
hu: tollat emeld fel

en: pick random %n to %n
hu: véletlen %n és %n között

en: play drum %D for %n beats
hu: dobolj %D%n ütemig

en: play note %N for %n beats
hu: szóljon %N%n ütemig

en: play sound %S
hu: játszd le: %S

en: play sound %S until done
hu: játszd le: %S és várd meg

en: point in direction %d
hu: nézz %d fokos irányba

en: point towards %m
hu: nézz %m irányába

en: repeat %n
hu: ismételd %n

en: repeat until %b
hu: ismételd eddig: %b

en: replace item %i of %L with %s
hu: cseréld le %L %i elemét: %s

en: reset timer
hu: nullázd az órát

en: rest for %n beats
hu: szünetelj %n ütemig

en: round %n
hu: kerekítve %n

en: say %s
hu: mondd: %s

en: say %s for %n secs
hu: mondd: %s%n mp-ig

en: sensing
hu: Érzékelés

en: sensor %h?
hu: szenzoron %h?

en: set %g effect to %n
hu: %g hatás legyen %n

en: set %v to %n
hu: %v legyen %n

en: set instrument to %I
hu: hangszer legyen %I

en: set pen color to %c
hu: tollszín legyen %c

en: set pen color to %n
hu: tollszín legyen %n

en: set pen shade to %n
hu: tollárnyalat legyen %n

en: set pen size to %n
hu: tollméret legyen %n

en: set size to %n%
hu: méret legyen %n%

en: set tempo to %n bpm
hu: tempó legyen %n ütem/perc

en: set volume to %n%
hu: hangerő legyen %n%

en: set x to %n
hu: x legyen %n

en: set y to %n
hu: y legyen %n

en: show
hu: jelenj meg

en: show variable %v
hu: %v jelenjen meg

en: size
hu: méret

en: sound
hu: hang

en: stamp
hu: készíts lenyomatot

en: stop all
hu: mindent állíts le

en: stop all sounds
hu: minden hangot állíts le

en: stop script
hu: hagyd abba

en: switch to background %l
hu: háttér legyen %l

en: switch to costume %l
hu: jelmez legyen %l

en: tempo
hu: tempó

en: think %s
hu: gondold: %s

en: think %s for %n secs
hu: gondold: %s%n mp-ig

en: timer
hu: óra

en: touching %m?
hu: érinted: %m?

en: touching color %C?
hu: érintesz %C színt?

en: turn %n degrees
hu: fordulj %n fokot

en: variables
hu: változók

en: volume
hu: hangerő

en: wait %n secs
hu: várj %n mp-et

en: wait until %b
hu: várj eddig: %b

en: when %k key pressed
hu: %k lenyomásakor

en: when %m clicked
hu: %m kattintásakor

en: when I receive %e
hu: %e üzenet érkezésekor

en: x position
hu: x hely

en: y position
hu: y hely

en: (empty)
hu: (üres)

en: 1 script
hu: 1 feladat

en: About Scratch
hu: Névjegy

en: About this project:
hu: Projekt leírása:

en: abs
hu: abszolút érték

en: add comment
hu: megjegyzés hozzáadása

en: add comment here
hu: megjegyzés helye

en: all
hu: minden

en: and
hu: és

en: Animation
hu: Animáció

en: any
hu: egyik

en: Art
hu: Művészet

en: background
hu: háttér

en: backgrounds
hu: hátterek

en: Backgrounds
hu: Hátterek

en: brightness
hu: fényerő

en: Brush size:
hu: Ecsetméret:

en: button
hu: gomb

en: button pressed
hu: gomb lenyomva

en: Camera
hu: Kamera

en: can rotate
hu: minden irányba elfordul

en: cancel
hu: mégse

en: Cancel
hu: Mégse

en: Choose a folder
hu: Válassz könyvtárat

en: Choose new sprite from file
hu: Szereplő betöltése

en: clean up
hu: rendrakás

en: Clear
hu: Törlés

en: Clear canvas
hu: Vászon törlése

en: Close dialog?
hu: Bezárod az ablakot?

en: Close paint editor?
hu: Bezárod a Festőablakot?

en: close port
hu: port lezárása

en: Close sound recorder?
hu: Bezárod a Hangrögzítőt?

en: color
hu: szín

en: Compress Images
hu: Képek tömörítése

en: Compress Sounds
hu: Hangok tömörítése

en: Compress sounds and images
hu: Képek és hangok tömörítése

en: Computer
hu: Sajátgép

en: connected
hu: zárva

en: Connecting to
hu: Csatlakozás az oldalhoz:

en: Copy
hu: Másolás

en: costume
hu: jelmez

en: costumes
hu: jelmezek

en: Costumes
hu: Jelmezek

en: Could not read
hu: Nem olvasható

en: Could not read project; file may be damaged
hu: A fájl megsérült vagy nem olvasható

en: Could not write file
hu: Írási hiba

en: Create account
hu: Regisztráció

en: Create an empty project
hu: Üres projekt létrehozása

en: Data sent. Waiting for response...
hu: Adatküldés folyamatban...

en: delete
hu: törlés

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete a list
hu: Lista törlése

en: Delete a variable
hu: Változó törlése

en: Delete this background
hu: Háttér törlése

en: Delete this costume
hu: Jelmez törlése

en: Delete this sound
hu: Hang törlése

en: Delete this sprite
hu: Szereplő törlése

en: Desktop
hu: Asztal

en: disable remote sensor connections
hu: szenzor csatlakoztatásának tiltása

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: don't rotate
hu: sosem fordul el

en: Done
hu: Kész

en: down
hu: le

en: down arrow
hu: le gomb

en: draggable on website?
hu: vonszolható a weboldalon?

en: duplicate
hu: másolás

en: Duplicate
hu: Másolás

en: edge
hu: játéktér széle

en: Edit
hu: Módosítás

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
hu: Ellipszis (körvonal vagy kitöltött)

en: enable remote sensor connections
hu: szenzor csatlakoztatásának engedélyezése

en: Enter presentation mode
hu: Bemutató nézet

en: Eraser
hu: Radír

en: Eraser size
hu: Radírméret

en: Error!
hu: Hiba!

en: Exit presentation
hu: Kilépés a bemutató nézetből

en: Exit presentation mode
hu: Kilépés a bemutató nézetből

en: export
hu: mentés

en: Export Background
hu: Háttér mentése

en: Export Costume
hu: Jelmez mentése

en: Export failed
hu: Hiba a mentésben

en: Export Sound
hu: Hang mentése

en: Export Sprite
hu: Szereplő mentése

en: export this costume
hu: jelmez mentése

en: export this sound
hu: hang mentése

en: export this sprite
hu: szereplő mentése

en: Extras menu
hu: További lehetőségek

en: Eyedropper tool (select a color)
hu: Pipetta (szín felvétele)

en: Failed:
hu: Hiba:

en: false
hu: hamis

en: File
hu: Fájl

en: File not found
hu: A fájl nem található

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
hu: Kitöltés színnel vagy átmenettel

en: first
hu: első

en: fisheye
hu: halszem

en: Flash blocks (fast)
hu: Felvillanó parancsok (gyors)

en: Flash blocks (slow)
hu: Felvillanó parancsok (lassú)

en: Flip horizontally
hu: Vízszintes tükrözés

en: Flip vertically
hu: Függőleges tükrözés

en: For all sprites
hu: Mindenkié

en: For this sprite only
hu: A kiválasztott szereplőé

en: Game
hu: Játék

en: Get surprise sprite
hu: Szereplő betöltése véletlenszerűen

en: Get the last thing deleted
hu: Legutóbbi törlés visszavonása

en: ghost
hu: szellem

en: Go To Scratch Website
hu: Ugrás a Scratch honlapjára

en: grab screen region for new costume
hu: új jelmez létrehozása képterületből

en: grab screen region for new sprite
hu: új szereplő létrehozása képterületből

en: Grow
hu: Nagyítás

en: Grow sprite
hu: Nagyítás

en: hello
hu: helló

en: Hello!
hu: Szia!

en: help
hu: súgó

en: Help
hu: Súgó

en: Hide Motor Blocks
hu: Motorkezelő parancsok elrejtése

en: High (biggest)
hu: Legjobb

en: Home
hu: Otthon

en: Images compressed
hu: Kép tömörítve

en: import
hu: betöltés

en: Import
hu: Betöltés

en: Import an image on top of your current canvas
hu: Kép betöltése a vászon tetejére

en: Import Background
hu: Háttér betöltése

en: Import Costume
hu: Jelmez betöltése

en: Import Image
hu: Kép betöltése

en: Import List
hu: Lista betöltése

en: Import Project
hu: Projekt hozzáadása

en: import project
hu: projekt hozzáadása

en: Import Sound
hu: Hang betöltése

en: Incompatible Scratch file format
hu: Nem kompatibilis Scratch-fájl formátum

en: Is the folder read-only?
hu: Könyvtár csak olvasható?

en: JPEG Quality (10-100)?
hu: JPEG-minőség (10-100)

en: kbytes
hu: kilobájt

en: Language
hu: Nyelv

en: large readout
hu: nagy kijelző

en: last
hu: utolsó

en: left
hu: balra

en: left arrow
hu: balra gomb

en: length
hu: hossz

en: light
hu: fény

en: Line tool (draw lines)
hu: Vonal

en: List name?
hu: Lista neve?

en: Low
hu: Gyenge

en: Lowest (smallest)
hu: Leggyengébb

en: Make a list
hu: Lista létrehozása

en: Make a variable
hu: Változó létrehozása

en: meow
hu: miaú

en: Message name:
hu: Üzenet:

en: more
hu: tovább

en: More tags:
hu: További címkék:

en: mosaic
hu: mozaik

en: mouse x:
hu: egér x:

en: mouse y:
hu: egér y:

en: mouse-pointer
hu: egérmutató

en: Move
hu: Mozgatás

en: Music
hu: Zene

en: My Projects
hu: Saját projektek

en: new
hu: új

en: New
hu: Új

en: New background:
hu: Új háttér:

en: New costume:
hu: Új jelmez:

en: New Filename:
hu: Fájlnév:

en: New sound:
hu: Új hang:

en: New Sprite
hu: Új szereplő

en: New sprite:
hu: Új szereplő:

en: No
hu: Nem

en: No MIDI ports currently available.
hu: Nincsen elérhető MIDI-port.

en: No motion blocks
hu: nem lehet mozgatni.

en: No serial ports found
hu: Soros port nem található.

en: No variables.
hu: Nincsenek változók.

en: Normal
hu: Normál

en: normal readout
hu: normál kijelző

en: Off
hu: Ki

en: On
hu: Be

en: only face left-right
hu: csak balra és jobbra néz

en: Open
hu: Megnyitás

en: Open a Scratch project
hu: Projekt megnyitása

en: Open Project
hu: Projekt megnyitása

en: or
hu: vagy

en: Paint
hu: Festés

en: Paint Editor
hu: Festőablak

en: Paint new sprite
hu: Új szereplő festése

en: Paintbrush
hu: Ecset

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Percent? (100 gives original size)
hu: Százalék? (Eredeti méret: 100)

en: Pictures
hu: Képek

en: pixelate
hu: képpont

en: play
hu: lejátszás

en: Please enter a number
hu: Adj meg egy számot

en: pop
hu: pukk

en: Position the cross-hair to set the rotation center
hu: A kereszt kijelöli azt a pontot, amely körül a jelmez forog

en: Preparing project...
hu: Projekt előkészítése...

en: Project author:
hu: Szerző:

en: Project name
hu: Projekt neve

en: Project Notes
hu: Projekt leírása

en: Project notes
hu: Projekt leírása

en: Project uploaded.
hu: Projekt feltöltve.

en: Projects
hu: Projektek

en: Quit
hu: Kilépés

en: Quit Scratch
hu: Kilépés a Scratch-ből

en: record
hu: felvétel

en: Record
hu: Felvétel

en: recording
hu: felvétel

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
hu: Téglalap (körvonal vagy kitöltött)

en: Redo
hu: Ismét

en: Reference Guide
hu: Kézikönyv

en: Remote sensor connections enabled
hu: Szenzor csatlakoztatása engedélyezve

en: Remove viewer from stage
hu: Kijelző elrejtése

en: resistance
hu: ellenállás

en: resize this sprite
hu: szereplő átméretezése

en: right
hu: jobbra

en: right arrow
hu: jobbra gomb

en: Rotate clock-wise
hu: Forgatás órajárás szerint

en: Rotate counter-clock-wise
hu: Forgatás órajárással ellentétesen

en: rotate this sprite
hu: szereplő forgatása

en: Rotation degrees?
hu: Elforgatás szöge?

en: Save
hu: Mentés

en: Save a copy of the current project
hu: Aktuális projekt mentése más néven

en: Save As
hu: Mentés másként

en: Save changes before quitting?
hu: Mented a projekt módosításait?

en: Save failed
hu: Hiba a mentés során

en: save picture of scripts
hu: feladatok mentése képként

en: save picture of stage...
hu: játéktér mentése képként...

en: Save Project
hu: Projekt mentése

en: Save Scripts Snapshot
hu: Feladatokról készült kép mentése

en: Save Stage Shot
hu: Játéktérről készült kép mentése

en: Save the current project
hu: Aktuális projekt mentése

en: Save the current project?
hu: Mented az aktuális projektet?

en: Save this project
hu: Projekt mentése

en: Scripts
hu: Feladatok

en: select serial/USB port
hu: soros/USB port kiválasztása

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
hu: Kijelölés mozgatáshoz, változtatáshoz vagy törléshez

en: Set costume center
hu: Középpont beállítása

en: Set language
hu: Nyelv kiválasztása

en: Set rotation center
hu: Forgásközéppont beállítása

en: Set Single Stepping
hu: Lépésenkénti üzemmód beállítása

en: set slider min and max
hu: csúszka határainak megadása

en: Share
hu: Feltöltés

en: Share This Project Online
hu: Projekt közzététele az interneten

en: Show Motor Blocks
hu: Motorkezelő parancsok megjelenítése

en: show ScratchBoard watcher
hu: ScratchBoard-kijelző megjelenítése

en: Shrink
hu: Zsugorítás

en: Shrink sprite
hu: Zsugorítás

en: Simulation
hu: Szimuláció

en: Single-step speed?
hu: Lépés sebessége?

en: slider
hu: csúszka

en: Slider range:
hu: Csúszka határai:

en: Sound quality:
hu: Hangminőség:

en: Sound Recorder
hu: Hangrögzítő

en: Sounds
hu: Hangok

en: Sounds compressed
hu: Hangok tömörítve

en: space
hu: szóköz

en: Sprite
hu: Szereplő

en: sqrt
hu: gyök

en: Stage
hu: Játéktér

en: Stage selected:
hu: A Játéktér van kiválasztva:

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
hu: Bélyegző (kijelölt terület sokszorosítása)

en: Start green flag scripts
hu: Zöld zászlós feladatok elindítása

en: Start Single Stepping
hu: Lépésenkénti üzemmód bekapcsolása

en: stop
hu: leállítás

en: Stop everything
hu: Minden leállítása

en: Stop Single Stepping
hu: Lépésenkénti üzemmód kikapcsolása

en: Story
hu: Történet

en: Switch colors
hu: Színek felcserélése

en: Switch to full stage
hu: Teljes méretű játéktér

en: Switch to presentation mode
hu: Bemutató nézet

en: Switch to small stage
hu: Kis méretű játéktér

en: Tags:
hu: Címkék:

en: Text tool (edit text layer)
hu: Szöveg (szövegréteg szerkesztése)

en: That variable name is already in use
hu: Már létezik ilyen változó

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
hu: Már létezik ilyen fájl. Felülírod?

en: thing
hu: valami

en: true
hu: igaz

en: Turbo speed
hu: Nagyon gyors

en: turn into new sprite
hu: új szereplővé alakítás

en: Undelete
hu: Törlés visszavonása

en: Undo
hu: Visszavonás

en: up
hu: fel

en: up arrow
hu: fel gomb

en: Updating thumbnails
hu: Előnézeti képek frissítése

en: Upload succeeded!
hu: A feltöltés sikerült!

en: Upload to Scratch Server
hu: Feltöltés a Scratch honlapjára

en: Uploading
hu: Feltöltés

en: Variable name?
hu: Változó neve?

en: View on stage
hu: Kijelző megjelenítése

en: What's your name?
hu: Hogy hívnak?

en: whirl
hu: örvény

en: Write Multiple Project Summaries
hu: Projekt-összefoglalók köteges írása

en: Write Project Summary
hu: Projekt-összefoglaló írása

en: Yes
hu: Igen

en: Your project is now online at
hu: Projektedet megtalálod:

en: Your Scratch website login name:
hu: Felhasználói neved a Scratch honlapján:

en: Zoom in
hu: Közelítés

en: Zoom out
hu: Távolítás

en: Accordion
hu: Harmonika

en: Acoustic Bass
hu: Akusztikus basszusgitár

en: Acoustic Bass Drum
hu: Akusztikus lábdob

en: Acoustic Grand
hu: Hangversenyzongora

en: Acoustic Snare
hu: Akusztikus pergődob

en: Alto Sax
hu: Alt szaxofon

en: Applause
hu: Tapsolás

en: Bagpipe
hu: Duda

en: Banjo
hu: Bendzsó

en: Baritone Sax
hu: Bariton szaxofon

en: Bass Drum 1
hu: Lábdob

en: Bassoon
hu: Fagott

en: Bird Tweet
hu: Madárcsiripelés

en: Blown Bottle
hu: Üvegpalack

en: Brass Section
hu: Rézfúvós együttes

en: Breath Noise
hu: Lélegzetvétel

en: Bright Acoustic
hu: Rövidzongora

en: Celesta
hu: Cseleszta

en: Cello
hu: Cselló

en: Chinese Cymbal
hu: Kínai cintányér

en: Choir Aahs
hu: Kórus Aaa

en: Church Organ
hu: Templomi orgona 1

en: Clarinet
hu: Klarinét

en: Clavinet
hu: Clavinet (elektronikus zongora)

en: Closed Hi-Hat
hu: Zárt cin

en: Contrabass
hu: Bőgő

en: Cowbell
hu: Kolomp

en: Crash Cymbal 1
hu: Beütő cintányér 1

en: Crash Cymbal 2
hu: Beütő cintányér 2

en: Distortion Guitar
hu: Torzítós elektromos gitár

en: Drawbar Organ
hu: Hammond orgona

en: Dulcimer
hu: Cimbalom

en: Electric Bass (finger)
hu: Elektromos basszusgitár 1

en: Electric Bass (pick)
hu: Elektromos basszusgitár 2

en: Electric Clean Guitar
hu: Elektromos gitár 1

en: Electric Grand
hu: Elektromos nagyzongora

en: Electric Jazz Guitar
hu: Elektromos dzsesszgitár

en: Electric Muted Guitar
hu: Elektromos gitár 2

en: Electric Piano 1
hu: Fender zongora 1

en: Electric Piano 2
hu: Fender zongora 2

en: Electric Snare
hu: Elektronikus pergődob

en: English Horn
hu: Angolkürt

en: FX 1 (rain)
hu: FX 1 (eső)

en: FX 2 (soundtrack)
hu: FX 2 (hangsáv)

en: FX 3 (crystal)
hu: FX 3 (kristály)

en: FX 4 (atmosphere)
hu: FX 4 (atmoszféra)

en: FX 5 (brightness)
hu: FX 5 (fényes hangzás)

en: FX 6 (goblins)
hu: FX 6 (koboldok)

en: FX 7 (echoes)
hu: FX 7 (visszhang)

en: Fiddle
hu: Kishegedű

en: Flute
hu: Fuvola

en: French Horn
hu: Franciakürt

en: Fretless Bass
hu: Bund nélküli basszusgitár

en: Glockenspiel
hu: Metallofon

en: Guitar Fret Noise
hu: Gitár

en: Guitar Harmonics
hu: Gitár felhangokkal

en: Gunshot
hu: Puskalövés

en: Hand Clap
hu: Taps

en: Harmonica
hu: Szájharmonika

en: Harpsichord
hu: Csemballó

en: Helicopter
hu: Helikopter

en: Hi Bongo
hu: Magas bongo

en: Hi Wood Block
hu: Magas fadob

en: Hi-Mid Tom
hu: Középmagas tom

en: High Agogo
hu: Magas agogo

en: High Floor Tom
hu: Magas álló tom

en: High Timbale
hu: Magas üst

en: High Tom
hu: Magas tom

en: Honky-Tonk
hu: Bárzongora

en: Lead 1 (square)
hu: Szinti 1 (négyszög jel)

en: Lead 2 (sawtooth)
hu: Szinti 2 (fűrészfog jel)

en: Lead 3 (calliope)
hu: Szinti 3 (kalliopé)

en: Lead 4 (chiff)
hu: Szinti 4 (chiff)

en: Lead 5 (charang)
hu: Szinti 5 (charango)

en: Lead 6 (voice)
hu: Szinti 6 (hang)

en: Lead 7 (fifths)
hu: Szinti 7 (fifths)

en: Lead 8 (bass+lead)
hu: Szinti 8 (basszus és szóló)

en: Long Guiro
hu: Hosszú güiro

en: Long Whistle
hu: Hosszú síp

en: Low Agogo
hu: Mély agogo

en: Low Bongo
hu: Mély bongo

en: Low Conga
hu: Mély konga

en: Low Floor Tom
hu: Mély álló tom

en: Low Timbale
hu: Mély üst

en: Low Tom
hu: Mély tom

en: Low Wood Block
hu: Mély fadob

en: Low-Mid Tom
hu: Középmély tom

en: Maracas
hu: Maracas (rumbatök)

en: Melodic Tom
hu: Hangolt tom

en: Music Box
hu: Zenedoboz

en: Mute Cuica
hu: Tompa cuica

en: Mute Hi Conga
hu: Tompa magas konga

en: Mute Triangle
hu: Lefogott triangulum

en: Muted Trumpet
hu: Szordinált trombita

en: Nylon String Guitar
hu: Klasszikus gitár

en: Oboe
hu: Oboa

en: Ocarina
hu: Okarina

en: Open Cuica
hu: Nyitott cuica

en: Open Hi Conga
hu: Nyitott magas konga

en: Open Hi-Hat
hu: Nyitott cin

en: Open Triangle
hu: Kitartott triangulum

en: Orchestra Hit
hu: Zenekari vonós staccato

en: Orchestral Strings
hu: Vonós hangzás

en: Overdriven Guitar
hu: Túlvezérelt elektromos gitár

en: Pad 1 (new age)
hu: Szőnyeg 1 (new age)

en: Pad 2 (warm)
hu: Szőnyeg 2 (szívélyes)

en: Pad 3 (polysynth)
hu: Szőnyeg 3 (polysynth)

en: Pad 4 (choir)
hu: Szőnyeg 4 (kórus)

en: Pad 5 (bowed)
hu: Szőnyeg 5 (bowed)

en: Pad 6 (metallic)
hu: Szőnyeg 6 (metál)

en: Pad 7 (halo)
hu: Szőnyeg 7 (fényudvar)

en: Pad 8 (sweep)
hu: Szőnyeg 8 (áradó)

en: Pan Flute
hu: Pánsíp

en: Pedal Hi-Hat
hu: Lábcin

en: Percussive Organ
hu: Hammond orgona (erőteljes)

en: Pizzicato Strings
hu: Vonós pizzicato

en: Recorder
hu: Furulya

en: Reed Organ
hu: Templomi orgona 2

en: Reverse Cymbal
hu: Felcsengő cintányér

en: Ride Bell
hu: Cintányérkúp

en: Ride Cymbal 1
hu: Kísérő cintányér 1

en: Ride Cymbal 2
hu: Kísérő cintányér 2

en: Rock Organ
hu: Rock orgona

en: Seashore
hu: Tengerparti hullámverés

en: Shakuhachi
hu: Bambuszfurulya

en: Short Guiro
hu: Rövid güiro

en: Short Whistle
hu: Rövid síp

en: Side Stick
hu: Dobverő

en: Sitar
hu: Szitár

en: Slap Bass 1
hu: Basszusgitár megütött húrral 1

en: Slap Bass 2
hu: Basszusgitár megütött húrral 2

en: Soprano Sax
hu: Szoprán szaxofon

en: Splash Cymbal
hu: Splash cintányér

en: Steel Drums
hu: Olajoshordó

en: Steel String Guitar
hu: Fémhúros gitár

en: String Ensemble 1
hu: Vonós zenekar 1

en: String Ensemble 2
hu: Vonós zenekar 2

en: Synth Bass 1
hu: Szinti basszus 1

en: Synth Bass 2
hu: Szinti basszus 2

en: Synth Drum
hu: Szinti dob

en: Synth Voice
hu: Szinti hang

en: SynthBrass 1
hu: Szinti rézfúvós 1

en: SynthBrass 2
hu: Szinti rézfúvós 2

en: SynthStrings 1
hu: Szinti vonós 1

en: SynthStrings 2
hu: Szinti vonós 2

en: Taiko Drum
hu: Japán nagydob

en: Tambourine
hu: Tamburin

en: Tango Accordion
hu: Tangóharmonika

en: Telephone Ring
hu: Telefoncsengés

en: Tenor Sax
hu: Tenor szaxofon

en: Timpani
hu: Üstdob

en: Tinkle Bell
hu: Csengettyű

en: Tremolo Strings
hu: Vonós tremoló

en: Trombone
hu: Harsona

en: Trumpet
hu: Trombita

en: Tubular Bells
hu: Csőharang

en: Vibraphone
hu: Vibrafon

en: Viola
hu: Brácsa

en: Violin
hu: Hegedű

en: Voice Oohs
hu: Kórus Ooo

en: Whistle
hu: Sípolás

en: Woodblock
hu: Tikfa

en: Xylophone
hu: Xilofon
