Scratch - en to it translation catalogue (574 entries)

en: Language-Name
it: Italiano

en: Language-Direction
it: LTR

en: Suppress-Bold
it: false

en: %H sensor value
it: valore del sensore %H

en: %L contains %s
it: %L contiene %s

en: %a of %m
it: %a di %m

en: %b and %b
it: %b e %b

en: %b or %b
it: %b o %b

en: %f of %n
it: %f di %n

en: %n mod %n
it: resto della divisione di %n diviso %n

en: add %s to %L
it: aggiungi %s a %L

en: answer
it: risposta

en: ask %s and wait
it: chiedi %s e attendi

en: background #
it: numero sfondo

en: broadcast %e
it: invia a tutti %e

en: broadcast %e and wait
it: invia a tutti %e e attendi

en: change %g effect by %n
it: cambia effetto %g di %n

en: change %v by %n
it: cambia %v di %n

en: change pen color by %n
it: cambia colore penna di %n

en: change pen shade by %n
it: cambia luminosità penna di %n

en: change pen size by %n
it: cambia dimensione penna di %n

en: change size by %n
it: cambia dimensione di %n

en: change tempo by %n
it: cambia tempo di %n

en: change volume by %n
it: cambia volume di %n

en: change x by %n
it: cambia x di %n

en: change y by %n
it: cambia y di %n

en: clear
it: pulisci

en: clear graphic effects
it: rimuovi effetti grafici

en: color %C is touching %C?
it: il colore %C sta toccando il colore %C

en: control
it: controllo

en: costume #
it: numero costume

en: delete %y of %L
it: cancella %y da %L

en: direction
it: direzione

en: distance to %m
it: distanza da %m

en: else
it: altrimenti

en: forever
it: per sempre

en: forever if %b
it: per sempre quando %b

en: glide %n secs to x:%n y:%n
it: scivola in %n secondi a x:%n y:%n

en: go back %n layers
it: vai indietro di %n livelli

en: go to %m
it: raggiungi %m

en: go to front
it: vai in primo piano

en: go to x:%n y:%n
it: vai a x:%n y:%n

en: hide
it: nascondi

en: hide variable %v
it: nascondi variabile %v

en: if %b
it: se %b

en: if on edge, bounce
it: rimbalza quando tocchi il bordo

en: insert %s at %i of %L
it: inserisci %s alla posizione %i di %L

en: item %i of %L
it: elemento %i di %L

en: join %s %s
it: unione di %s e %s

en: key %k pressed?
it: tasto %k premuto

en: length of %L
it: lunghezza di %L

en: length of %s
it: lunghezza di %s

en: letter %n of %s
it: lettera %n di %s

en: list
it: lista

en: looks
it: aspetto

en: loud?
it: suono forte

en: loudness
it: volume microfono

en: motion
it: movimento

en: motor direction %W
it: porta direzione motore a %W

en: motor off
it: spegni motore

en: motor on
it: accendi motore

en: motor on for %n secs
it: accendi motore per %n secondi

en: motor power %n
it: porta potenza motore a %n

en: mouse down?
it: tasto del mouse premuto

en: mouse x
it: x del mouse

en: mouse y
it: y del mouse

en: move %n steps
it: fai %n passi

en: next background
it: passa a sfondo seguente

en: next costume
it: passa al costume seguente

en: not %b
it: non %b

en: operators
it: operatori

en: pen
it: penna

en: pen down
it: penna giù

en: pen up
it: penna su

en: pick random %n to %n
it: numero a caso tra %n e %n

en: play drum %D for %n beats
it: suona tamburo %D per %n battute

en: play note %N for %n beats
it: suona nota %N per %n battute

en: play sound %S
it: produci suono %S

en: play sound %S until done
it: produci suono %S e attendi la fine

en: point in direction %d
it: punta in direzione %d

en: point towards %m
it: punta verso %m

en: repeat %n
it: ripeti %n volte

en: repeat until %b
it: ripeti fino a quando %b

en: replace item %i of %L with %s
it: sostituisci elemento %i di %L con %s

en: reset timer
it: azzera cronometro

en: rest for %n beats
it: fai una pausa di %n battute

en: round %n
it: arrotonda %n

en: say %s
it: dire %s

en: say %s for %n secs
it: dire %s per %n secondi

en: sensing
it: sensori

en: sensor %h?
it: sensore %h

en: set %g effect to %n
it: porta effetto %g a %n

en: set %v to %n
it: porta %v a %n

en: set instrument to %I
it: passa a strumento %I

en: set pen color to %c
it: usa penna di colore %c

en: set pen color to %n
it: usa penna di colore %n

en: set pen shade to %n
it: porta luminosità penna a %n

en: set pen size to %n
it: usa penna di dimensione %n

en: set size to %n%
it: porta dimensione al %n%

en: set tempo to %n bpm
it: porta tempo a %n bpm

en: set volume to %n%
it: porta volume a %n%

en: set x to %n
it: vai dove x è %n

en: set y to %n
it: vai dove y è %n

en: show
it: mostra

en: show variable %v
it: mostra variabile %v

en: size
it: dimensione

en: sound
it: suono

en: stamp
it: timbra

en: stop all
it: ferma tutto

en: stop all sounds
it: arresta tutti i suoni

en: stop script
it: ferma lo script

en: switch to background %l
it: passa allo sfondo %l

en: switch to costume %l
it: passa al costume %l

en: think %s
it: pensa %s

en: think %s for %n secs
it: pensa %s per %n secondi

en: timer
it: cronometro

en: touching %m?
it: sta toccando %m

en: touching color %C?
it: sta toccando il colore %C

en: turn %n degrees
it: ruota di %n gradi

en: variables
it: variabili

en: wait %n secs
it: attendi %n secondi

en: wait until %b
it: attendi fino a quando %b

en: when %k key pressed
it: quando si preme il tasto %k

en: when %m clicked
it: quando si clicca su %m

en: when I receive %e
it: quando ricevo %e

en: x position
it: posizione x

en: y position
it: posizione y

en: (empty)
it: (vuota)

en: About Scratch
it: Informazioni su Scratch

en: About this project:
it: Note relative al progetto:

en: add comment
it: aggiungi commento

en: add comment here
it: aggiungi un commento in questo punto

en: all
it: tutto

en: and
it: e

en: Animation
it: Animazione

en: any
it: qualunque

en: Art
it: Arte

en: background
it: sfondo

en: backgrounds
it: sfondi

en: Backgrounds
it: Sfondi

en: brightness
it: luminosità

en: Brush size:
it: Dimensione pennello:

en: button
it: pulsante

en: button pressed
it: pulsante premuto

en: Camera
it: WebCam

en: can rotate
it: può ruotare

en: cancel
it: annulla

en: Cancel
it: Annulla

en: Choose a folder
it: Scegli una cartella

en: Choose new sprite from file
it: Seleziona nuovo sprite da file

en: clean up
it: riordina

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear canvas
it: Pulisci area di disegno

en: Close and continue
it: Chiudi e continua

en: Close dialog?
it: Chiudere la finestra?

en: Close paint editor?
it: Chiudere l'editor grafico?

en: close port
it: chiudi porta

en: Close sound recorder?
it: Chiudere il registratore di suoni?

en: color
it: colore

en: Compress Images
it: Comprimi immagini

en: Compress Sounds
it: Comprimi suoni

en: Compress sounds and images
it: Comprimi suoni e immagini

en: connected
it: connesso

en: Connecting to
it: Connessione a

en: Copy
it: Copia

en: costumes
it: costumi

en: Costumes
it: Costumi

en: Could not read
it: Impossibile leggere il file

en: Could not read project; file may be damaged
it: Impossibile aprire il progetto; il file potrebbe essere danneggiato

en: Could not write file
it: Impossibile scrivere il file

en: Create account
it: Crea account

en: Create an empty project
it: Crea un progetto vuoto

en: Data sent. Waiting for response...
it: Dati inviati. In attesa di risposta...

en: delete
it: cancella

en: Delete
it: Cancella

en: Delete a list
it: Cancella una lista

en: Delete a variable
it: Cancella variabile

en: Delete this background
it: Cancella questo sfondo

en: Delete this costume
it: Cancella questo costume

en: Delete this sound
it: Cancella questo suono

en: Delete this sprite
it: Cancella questo sprite

en: disable remote sensor connections
it: disabilita connessioni ai sensori remoti

en: distance
it: distanza

en: Documents
it: Documenti

en: don't rotate
it: non ruotare

en: Don't Save
it: Non Salvare

en: Done
it: Fatto

en: down
it: giù

en: down arrow
it: freccia giù

en: drag to resize
it: trascina per ridimensionare

en: drag to rotate
it: trascina per ruotare

en: draggable on website?
it: trascinabile su sito web?

en: duplicate
it: duplica

en: Duplicate
it: Duplica

en: edge
it: bordo

en: Edit
it: Modifica

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
it: Strumento Ellissi (disegna ellissi o cerchi, solo contorno oppure pieni)

en: enable remote sensor connections
it: abilita connessione ai sensori

en: Enter presentation mode
it: Passa alla modalità presentazione

en: Eraser
it: Gomma

en: Eraser size
it: Dimensione gomma

en: Error!
it: Errore!

en: Examples
it: Esempi

en: Exit presentation
it: Esci dalla modalità presentazione

en: Exit presentation mode
it: Esci dalla modalità presentazione

en: export
it: esporta

en: Export Background
it: Esporta Sfondo

en: Export Costume
it: Esporta Costume

en: Export failed
it: Esportazione fallita

en: Export Sound
it: Esporta Suono

en: Export Sprite
it: Esporta Sprite

en: export this costume
it: esporta questo costume

en: export this sound
it: esporta questo suono

en: export this sprite
it: esporta questo sprite

en: Extras menu
it: Menu Extra

en: Eyedropper tool (select a color)
it: Strumento contagocce (seleziona un colore)

en: Failed:
it: Fallito:

en: false
it: falso

en: File not found
it: File non trovato

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
it: Strumento riempimento (riempie con colori o sfumature le aree delimitate)

en: first
it: primo

en: fisheye
it: fish-eye

en: Flash blocks (fast)
it: Blocchi lampeggianti (veloce)

en: Flash blocks (slow)
it: Blocchi lampeggianti (lento)

en: Flip horizontally
it: Rifletti in orizzontale

en: Flip vertically
it: Rifletti in verticale

en: For all sprites
it: Per tutti gli sprites

en: For this sprite only
it: Solo per questo sprite

en: Game
it: Gioco

en: Get surprise sprite
it: Uno sprite a sorpresa

en: Get the last thing deleted
it: Recupera l'ultima cosa cancellata

en: Getting Started
it: Come iniziare

en: ghost
it: fantasma

en: Go To Scratch Website
it: Vai al sito Scratch

en: grab screen region for new costume
it: seleziona un'area dello schermo per creare un nuovo costume

en: grab screen region for new sprite
it: seleziona un'area dello schermo per creare un nuovo sprite

en: Grow
it: Ingrandisci

en: Grow sprite
it: Espandi sprite

en: hello
it: ciao

en: Hello!
it: Ciao!

en: help
it: aiuto

en: Help
it: Aiuto

en: Help Page
it: Pagina Aiuto sul sito

en: Help Screens
it: Schermate di Aiuto

en: Hide Motor Blocks
it: Nascondi Blocchi Motore

en: High (biggest)
it: Alta (massima)

en: Hmm...
it: Uhm...

en: Images compressed
it: Immagini compresse

en: import
it: importa

en: Import
it: Importa

en: Import an image on top of your current canvas
it: Importa un'immagine

en: Import Background
it: Importa Sfondo

en: Import Costume
it: Importa Costume

en: Import Image
it: Importa Immagine

en: Import List
it: Importa Lista

en: Import Project
it: Importa Progetto

en: import project
it: importa progetto

en: Import Sound
it: Importa Suono

en: Incompatible Scratch file format
it: Formato file incompatible con Scratch

en: Is the folder read-only?
it: La cartella ha permessi di sola lettura?

en: JPEG Quality (10-100)?
it: Qualità JPEG (10-100)?

en: kbytes
it: kbtye

en: Language
it: Lingua

en: large readout
it: grande

en: last
it: ultimo

en: left
it: sinistra

en: left arrow
it: freccia sinistra

en: length
it: lunghezza

en: light
it: luce

en: Line tool (draw lines)
it: Strumento linea (disegna linee)

en: List name?
it: Nome della lista?

en: Low
it: Bassa

en: Lowest (smallest)
it: Più bassa (minima)

en: Make a list
it: Nuova lista

en: Make a variable
it: Nuova variabile

en: meow
it: miao

en: Message name:
it: Nome messaggio:

en: more
it: altri

en: More tags:
it: Altri tag:

en: mosaic
it: mosaico

en: mouse x:
it: posizione x del mouse

en: mouse y:
it: posizione y del mouse

en: mouse-pointer
it: puntatore del mouse

en: Move
it: Muovi

en: Music
it: Musica

en: My Projects
it: I Miei Progetti

en: new
it: nuovo

en: New
it: Nuovo

en: New background:
it: Nuovo sfondo:

en: New costume:
it: Nuovo costume:

en: New Filename:
it: Nome del file:

en: New sound:
it: Nuovo suono:

en: New Sprite
it: Nuovo Sprite

en: New sprite:
it: Nuovo sprite:

en: No MIDI ports currently available.
it: Nessuna porta MIDI al momento disponibile.

en: No motion blocks
it: Nessun blocco per il movimento

en: no scripts
it: Nessuno script

en: No serial ports found
it: Nessuna porta seriale trovata

en: No variables.
it: Nessuna variabile.

en: Normal
it: Normale

en: normal readout
it: normale

en: Off
it: Spento

en: On
it: Acceso

en: only face left-right
it: Voltati solo a destra-sinistra

en: Open
it: Apri

en: Open a Scratch project
it: Apri un progetto Scratch

en: Open Project
it: Apri Progetto

en: or
it: o

en: Paint
it: Disegna

en: Paint Editor
it: Editor di immagini

en: Paint new sprite
it: Disegna nuovo sprite

en: Paintbrush
it: Pennello

en: Percent? (100 gives original size)
it: Percentuale? (100 è la grandezza dell'originale)

en: Pictures
it: Immagini

en: pixelate
it: effetto pixel

en: play
it: suona

en: Please enter a number
it: Inserisci un numero

en: Position the cross-hair to set the rotation center
it: Scegli il centro di rotazione

en: Preparing project...
it: Progetto in preparazione...

en: Project author:
it: Autore del Progetto:

en: Project name
it: Titolo del progetto

en: Project Notes
it: Note di Progetto

en: Project notes
it: Note di progetto

en: Project uploaded.
it: Progetto caricato.

en: Projects
it: Progetti

en: Quit
it: Chiudi

en: Quit Scratch
it: Chiudi Scratch

en: Reading
it: Lettura in corso

en: record
it: registra

en: Record
it: Registra

en: recording
it: registrazione

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
it: Strumento rettangolo (disegna quadrati o rettangoli, solo contorno oppure pieni)

en: Redo
it: Ripristina

en: Reference Guide
it: Guida di Riferimento

en: Remote sensor connections enabled
it: Connessioni ai sensori remoti abilitate

en: Remove viewer from stage
it: Rimuovi visualizzatore dallo stage

en: resistance
it: resistenza

en: resize this sprite
it: ridimensiona questo sprite

en: reverse
it: inversa

en: right
it: destra

en: right arrow
it: freccia destra

en: Rotate clock-wise
it: Ruota in senso orario

en: Rotate counter-clock-wise
it: Ruota in senso antiorario

en: rotate this sprite
it: ruota questo sprite

en: Rotation degrees?
it: Gradi rotazione

en: Save
it: Salva

en: Save a copy of the current project
it: Salva una copia del progetto corrente

en: Save As
it: Salva con nome

en: Save changes before quitting?
it: Salvare le modifiche prima di uscire?

en: Save failed
it: Salvataggio fallito

en: save picture of scripts
it: salva immagine degli script

en: save picture of stage...
it: salva immagine dello stage...

en: Save Project
it: Salva Progetto

en: Save Scripts Snapshot
it: Salva immagine degli Script

en: Save Stage Shot
it: Salva immagine dello Stage

en: Save the current project
it: Salva il progetto corrente

en: Save the current project?
it: Salvare il progetto corrente?

en: Save this project
it: Salva questo progetto

en: Scripts
it: Script

en: select serial/USB port
it: seleziona porta seriale/USB

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
it: Strumento per la selezione (sposta, modifica o cancella la selezione)

en: Set costume center
it: Definisci il centro del costume

en: Set language
it: Scegli la lingua

en: Set rotation center
it: Scegli centro di rotazione

en: Set Single Stepping
it: Imposta passo-passo

en: set slider min and max
it: scegli min e max del cursore

en: Share
it: Condividi

en: Share this project
it: Condividi questo progetto

en: Share This Project Online
it: Condividi questo progetto online

en: Show Motor Blocks
it: Mostra Blocchi Motore

en: show ScratchBoard watcher
it: mostra visualizzatore ScratchBoard

en: Shrink
it: Riduci

en: Shrink sprite
it: Riduci sprite

en: Simulation
it: Simulazione

en: Single-step speed?
it: Velocità passo-passo?

en: slider
it: cursore

en: Slider range:
it: Intervallo del cursore:

en: Sound quality:
it: Qualità suono:

en: Sound Recorder
it: Registratore di Suoni

en: Sounds
it: Suoni

en: Sounds compressed
it: Suoni compressi

en: space
it: spazio

en: Sprites
it: Sprite

en: Stage selected:
it: Stage selezionato:

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
it: Strumento Timbro (seleziona l'area, poi stampa copie dell'area selezionata)

en: Start green flag scripts
it: Esegui script che iniziano con la bandiera verde

en: Start Single Stepping
it: avvia passo-passo

en: Stop everything
it: Ferma tutto

en: Stop Single Stepping
it: ferma passo-passo

en: Story
it: Storia

en: Support Site
it: Sito di Supporto

en: Switch colors
it: Scambia colori

en: Switch to full stage
it: Passa alla visualizzazione con stage grande

en: Switch to presentation mode
it: Passa alla modalità presentazione

en: Switch to small stage
it: Passa alla visualizzazione con stage piccolo

en: Tags:
it: Tag:

en: Text tool (edit text layer)
it: Strumento testo (modifica il livello che contiene il testo)

en: That variable name is already in use
it: Questo nome di variabile è già stato usato

en: that way
it: da quella parte

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
it: Esiste già un file con questo nome. Sovrascrivere il file esistente?

en: thing
it: cosa

en: this way
it: da questa parte

en: tilt
it: alzo

en: true
it: vero

en: Turbo speed
it: Velocità turbo

en: turn into new sprite
it: trasforma in nuovo sprite

en: Undelete
it: Annulla

en: Undo
it: Annulla

en: up
it: su

en: up arrow
it: freccia su

en: Updating thumbnails
it: Aggiornamento anteprime

en: Upload succeeded!
it: Caricamento riuscito!

en: Upload to Scratch Server
it: Carica sul Server di Scratch

en: Uploading
it: Caricamento in corso

en: Variable name?
it: Nome della variabile?

en: View on stage
it: Mostra sullo stage

en: What's your name?
it: Come ti chiami?

en: whirl
it: mulinello

en: world
it: mondo

en: Write Multiple Project Summaries
it: Inserisci Descrizioni del Progetto

en: Write Project Summary
it: Inserisci Descrizione del Progetto

en: Yes
it: Sì

en: Your project is now online at
it: Il tuo progetto è ora accessibile online all'indirizzo

en: Your Scratch website login name:
it: Il nome che usi per accedere al sito di Scratch:

en: Zoom in
it: Zoom avanti

en: Zoom out
it: Zoom indietro

en: Accordion
it: Fisarmonica

en: Acoustic Bass
it: Basso acustico

en: Acoustic Bass Drum
it: Batteria acustica

en: Acoustic Grand
it: Gran Piano Acustico

en: Acoustic Snare
it: Rullante

en: Alto Sax
it: Sax Alto

en: Applause
it: Applauso

en: Bagpipe
it: Cornamusa

en: Baritone Sax
it: Sax Baritono

en: Bass Drum 1
it: Batteria 1

en: Bird Tweet
it: Canto di uccelli

en: Blown Bottle
it: Soffio in bottiglia

en: Brass Section
it: Sezione Ottoni

en: Breath Noise
it: Rumore del respiro

en: Bright Acoustic
it: Piano Brillante Acustico

en: Cello
it: Violoncello

en: Chinese Cymbal
it: Cembalo Cinese

en: Choir Aahs
it: Coro Aahs

en: Church Organ
it: Organo da Chiesa

en: Clarinet
it: Clarinetto

en: Closed Hi-Hat
it: Charleston

en: Contrabass
it: Contrabasso

en: Cowbell
it: Campanaccio

en: Crash Cymbal 1
it: Crash 1

en: Crash Cymbal 2
it: Crash 2

en: Distortion Guitar
it: Chitarra con distorsore

en: Drawbar Organ
it: Organetto

en: Dulcimer
it: Saltèrio

en: Electric Bass (finger)
it: Basso Elettrico (dita)

en: Electric Bass (pick)
it: Basso elettrico (plettro)

en: Electric Clean Guitar
it: Chitarra elettrica

en: Electric Grand
it: Gran Piano Elettrico

en: Electric Jazz Guitar
it: Chitarra Elettrica Jazz

en: Electric Muted Guitar
it: Chitarra Elettrica Stoppata

en: Electric Piano 1
it: Piano Elettrico 1

en: Electric Piano 2
it: Piano Elettrico 2

en: Electric Snare
it: Rullante elettrico

en: English Horn
it: Corno Inglese

en: FX 1 (rain)
it: Effetto 1 (pioggia)

en: FX 2 (soundtrack)
it: Effetto 2 (tema)

en: FX 3 (crystal)
it: Effetto 3 (cristallino)

en: FX 4 (atmosphere)
it: Effetto 4 (atmosfera)

en: FX 5 (brightness)
it: Effetto 5 (luminoso)

en: FX 6 (goblins)
it: Effetto 6 (goblin)

en: FX 7 (echoes)
it: Effetto 7 (echi)

en: FX 8 (sci-fi)
it: Effetto 8 (fantascienza)

en: Fiddle
it: Violino folk

en: Flute
it: Flauto

en: French Horn
it: Corno Francese

en: Fretless Bass
it: Basso Fretless

en: Guitar Fret Noise
it: Rumore Corde Chitarra

en: Guitar Harmonics
it: Armonici di Chitarra

en: Gunshot
it: Sparo

en: Hand Clap
it: Battimano

en: Harmonica
it: Armonica

en: Harpsichord
it: Clavicembalo

en: Helicopter
it: Elicottero

en: Hi Bongo
it: Bongo Alto

en: Hi Wood Block
it: Legni alti

en: Hi-Mid Tom
it: Tom medio alto

en: High Agogo
it: Agogo Alto

en: High Floor Tom
it: Tom molto alto

en: High Timbale
it: Timbalo alto

en: High Tom
it: Tom Alto

en: Honky-Tonk
it: Piano Honky-tonk

en: Lead 1 (square)
it: Suoni guida 1 (square)

en: Lead 2 (sawtooth)
it: Suoni guida 2 (sawtooth)

en: Lead 3 (calliope)
it: Suoni guida 3 (calliope)

en: Lead 4 (chiff)
it: Suoni guida 4 (chiff)

en: Lead 5 (charang)
it: Suoni guida 5 (charang)

en: Lead 6 (voice)
it: Suoni guida 6 (voice)

en: Lead 7 (fifths)
it: Suoni guida 7 (fifths)

en: Lead 8 (bass+lead)
it: Suoni guida 8 (bass+lead)

en: Long Guiro
it: Guiro lungo

en: Long Whistle
it: Fischio lungo

en: Low Agogo
it: Agogo basso

en: Low Bongo
it: Bongo basso

en: Low Conga
it: Conga bassa

en: Low Floor Tom
it: Tom molto basso

en: Low Timbale
it: Timbalo basso

en: Low Tom
it: Tom basso

en: Low Wood Block
it: Legni bassi

en: Low-Mid Tom
it: Tom medio basso

en: Melodic Tom
it: Tom Melodico

en: Music Box
it: Carillon

en: Mute Cuica
it: Cuica stoppata

en: Mute Hi Conga
it: Conga stoppata alta

en: Mute Triangle
it: Triangolo stoppato

en: Muted Trumpet
it: Tromba con sordina

en: Nylon String Guitar
it: Chitarra con corde in nylon

en: Open Cuica
it: Cuica aperta

en: Open Hi Conga
it: Conga aperta alta

en: Open Hi-Hat
it: Hi Hat aperto

en: Open Triangle
it: Triangolo aperto

en: Orchestra Hit
it: Colpo d'orchestra

en: Orchestral Strings
it: Archi

en: Overdriven Guitar
it: Chirarra con Overdrive

en: Pad 1 (new age)
it: Tappeto 1 (new age)

en: Pad 2 (warm)
it: Tappeto 2 (warm)

en: Pad 3 (polysynth)
it: Tappeto 3 (polysynth)

en: Pad 4 (choir)
it: Tappeto 4 (choir)

en: Pad 5 (bowed)
it: Tappeto 5 (bowed)

en: Pad 6 (metallic)
it: Tappeto 6 (metallic)

en: Pad 7 (halo)
it: Tappeto 7 (halo)

en: Pad 8 (sweep)
it: Tappeto 8 (sweep)

en: Pan Flute
it: Flauto di Pan

en: Pedal Hi-Hat
it: Hi Hat a pedale

en: Percussive Organ
it: Organo a percussione

en: Piccolo
it: Sopranino

en: Pizzicato Strings
it: Archi (effetto pizzicato)

en: Reed Organ
it: Organo ad ancia

en: Reverse Cymbal
it: Cimbalo rovescio

en: Ride Bell
it: Campana

en: Rock Organ
it: Organo Rock

en: Seashore
it: Onde del mare

en: Short Guiro
it: Guiro corto

en: Short Whistle
it: Fischio corto

en: Side Stick
it: Bacchette

en: Slap Bass 1
it: Slap Basso 1

en: Slap Bass 2
it: Slap Basso 2

en: Soprano Sax
it: Sax Soprano

en: Steel Drums
it: Batteria con suono metallico

en: Steel String Guitar
it: Chitarra con corde in acciaio

en: String Ensemble 1
it: Insieme di archi 1

en: String Ensemble 2
it: Insieme di archi 2

en: Synth Bass 1
it: Basso Sintetizzato 1

en: Synth Bass 2
it: Basso Sintetizzato 2

en: Synth Drum
it: Percussione sintetizzata

en: Synth Voice
it: Voce sintetizzata

en: SynthBrass 1
it: Tromba sintetizzata 1

en: SynthBrass 2
it: Tromba sintetizzata 2

en: SynthStrings 1
it: Archi sintetizzati 1

en: SynthStrings 2
it: Archi sintetizzati 2

en: Taiko Drum
it: Tamburo Taiko

en: Tambourine
it: Tamburello

en: Tango Accordion
it: Fisarmonica da Tango

en: Telephone Ring
it: Trillo del telefono

en: Tenor Sax
it: Sax Tenore

en: Tinkle Bell
it: Campana suonata

en: Tremolo Strings
it: Archi (effetto tremolo)

en: Trumpet
it: Tromba

en: Tubular Bells
it: Campane Tubolari

en: Vibraphone
it: Vibrafono

en: Violin
it: Violino

en: Voice Oohs
it: Voci Uuhs

en: Whistle
it: Fischietto

en: Woodblock
it: Percussioni con legni

en: Xylophone
it: Xilofono
