Scratch - en to ja_HIRA translation catalogue (619 entries)

en: Language-Name
ja_HIRA: にほんご

en: Language-Direction
ja_HIRA: LTR

en: Font-Scale
ja_HIRA: 1.3

en: Suppress-Bold
ja_HIRA: false

en: %H sensor value
ja_HIRA: %H センサーのあたい

en: %L contains %s
ja_HIRA: %L に %s がふくまれる

en: %a of %m
ja_HIRA: %m の %a

en: %b and %b
ja_HIRA: %b かつ %b

en: %b or %b
ja_HIRA: %b または %b

en: %f of %n
ja_HIRA: %n の %f

en: %n mod %n
ja_HIRA: %n を %n でわったあまり

en: add %s to %L
ja_HIRA: %s を %L についか

en: answer
ja_HIRA: こたえ

en: ask %s and wait
ja_HIRA: %s ときいてまつ

en: background #
ja_HIRA: はいけいのばんごう

en: broadcast %e
ja_HIRA: %e をおくる

en: broadcast %e and wait
ja_HIRA: %e をおくってまつ

en: change %g effect by %n
ja_HIRA: %g のこうかを %n ずつかえる

en: change %v by %n
ja_HIRA: %v を %n ずつかえる

en: change pen color by %n
ja_HIRA: ペンのいろを %n ずつかえる

en: change pen shade by %n
ja_HIRA: ペンのこさを %n ずつかえる

en: change pen size by %n
ja_HIRA: ペンのふとさを %n ずつかえる

en: change size by %n
ja_HIRA: おおきさを %n ずつかえる

en: change tempo by %n
ja_HIRA: テンポを %n ずつかえる

en: change volume by %n
ja_HIRA: おんりょうを %n ずつかえる

en: change x by %n
ja_HIRA: xざひょうを %n ずつかえる

en: change y by %n
ja_HIRA: yざひょうを %n ずつかえる

en: clear
ja_HIRA: けす

en: clear graphic effects
ja_HIRA: がぞうこうかをなくす

en: color %C is touching %C?
ja_HIRA: %C いろが %C いろにふれた

en: control
ja_HIRA: せいぎょ

en: costume #
ja_HIRA: コスチュームのばんごう

en: delete %y of %L
ja_HIRA: %y ばんめを %L からさくじょ

en: direction
ja_HIRA: むき

en: distance to %m
ja_HIRA: %m までのきょり

en: else
ja_HIRA: でなければ

en: forever
ja_HIRA: ずっと

en: forever if %b
ja_HIRA: もし %b なら、ずっと

en: glide %n secs to x:%n y:%n
ja_HIRA: %n びょうでxざひょうを %n に、yざひょうを %n にかえる

en: go back %n layers
ja_HIRA: %n ばんめにいどう

en: go to %m
ja_HIRA: %m へいく

en: go to front
ja_HIRA: まえにだす

en: go to x:%n y:%n
ja_HIRA: xざひょうを %n 、yざひょうを %n にする

en: hide
ja_HIRA: かくす

en: hide variable %v
ja_HIRA: へんすう %v をかくす

en: if %b
ja_HIRA: もし %b なら

en: if on edge, bounce
ja_HIRA: もしはしについたら、はねかえる

en: insert %s at %i of %L
ja_HIRA: %L の %i ばんめに %s をそうにゅうする

en: item %i of %L
ja_HIRA: %L の %i ばんめ

en: join %s %s
ja_HIRA: %s と %s をつなぐ

en: key %k pressed?
ja_HIRA: %k キーがおされた

en: length of %L
ja_HIRA: %L のながさ

en: length of %s
ja_HIRA: %s のながさ

en: letter %n of %s
ja_HIRA: %s の %n ばんめのもじ

en: list
ja_HIRA: リスト

en: looks
ja_HIRA: みため

en: loud?
ja_HIRA: うるさい

en: loudness
ja_HIRA: おんりょう

en: motion
ja_HIRA: うごき

en: motor direction %W
ja_HIRA: モーターのかいてんを %W にする

en: motor off
ja_HIRA: モーターをオフにする

en: motor on
ja_HIRA: モーターをオンにする

en: motor on for %n secs
ja_HIRA: モーターを %n 秒オンにする

en: motor power %n
ja_HIRA: モーターのパワーを %n にする

en: mouse down?
ja_HIRA: マウスがおされた

en: mouse x
ja_HIRA: マウスのxざひょう

en: mouse y
ja_HIRA: マウスのyざひょう

en: move %n steps
ja_HIRA: %n ぽうごかす

en: next background
ja_HIRA: つぎのはいけいにする

en: next costume
ja_HIRA: つぎのコスチュームにする

en: not %b
ja_HIRA: %b ではない

en: operators
ja_HIRA: えんざん

en: pen
ja_HIRA: ペン

en: pen down
ja_HIRA: ペンをおろす

en: pen up
ja_HIRA: ペンをあげる

en: pick random %n to %n
ja_HIRA: %n から %n までのらんすう

en: play drum %D for %n beats
ja_HIRA: %D のドラムを %n はくならす

en: play note %N for %n beats
ja_HIRA: %N のおんぷを %n はくならす

en: play sound %S
ja_HIRA: %S のおとをならす

en: play sound %S until done
ja_HIRA: おわるまで %S のおとをならす

en: point in direction %d
ja_HIRA: %d どにむける

en: point towards %m
ja_HIRA: %m へむける

en: repeat %n
ja_HIRA: %n かいくりかえす

en: repeat until %b
ja_HIRA: %b までくりかえす

en: replace item %i of %L with %s
ja_HIRA: %L の %i ばんめを %s でおきかえる

en: reset timer
ja_HIRA: タイマーをリセット

en: rest for %n beats
ja_HIRA: %n はくやすむ

en: round %n
ja_HIRA: %n をまるめる

en: say %s
ja_HIRA: %s という

en: say %s for %n secs
ja_HIRA: %s と %n びょういう

en: sensing
ja_HIRA: しらべる

en: sensor %h?
ja_HIRA: %h

en: set %g effect to %n
ja_HIRA: %g のこうかを %n にする

en: set %v to %n
ja_HIRA: %v を %n にする

en: set instrument to %I
ja_HIRA: がっきを %I にする

en: set pen color to %c
ja_HIRA: ペンのいろを %c にする

en: set pen color to %n
ja_HIRA: ペンのいろを %n にする

en: set pen shade to %n
ja_HIRA: ペンのこさを %n にする

en: set pen size to %n
ja_HIRA: ペンのふとさを %n にする

en: set size to %n%
ja_HIRA: おおきさを %n% にする

en: set tempo to %n bpm
ja_HIRA: テンポを %n BPMにする

en: set volume to %n%
ja_HIRA: おんりょうを %n% にする

en: set x to %n
ja_HIRA: xざひょうを %n にする

en: set y to %n
ja_HIRA: yざひょうを %n にする

en: show
ja_HIRA: ひょうじする

en: show variable %v
ja_HIRA: へんすう %v をひょうじ

en: size
ja_HIRA: おおきさ

en: sound
ja_HIRA: おと

en: stamp
ja_HIRA: スタンプ

en: stop all
ja_HIRA: すべてをとめる

en: stop all sounds
ja_HIRA: すべてのおとをとめる

en: stop script
ja_HIRA: スクリプトをとめる

en: switch to background %l
ja_HIRA: はいけいを %l にする

en: switch to costume %l
ja_HIRA: コスチュームを %l にする

en: tempo
ja_HIRA: テンポ

en: think %s
ja_HIRA: %s とかんがえる

en: think %s for %n secs
ja_HIRA: %s と %n びょうかんがえる

en: timer
ja_HIRA: タイマー

en: touching %m?
ja_HIRA: %m にふれた

en: touching color %C?
ja_HIRA: %C いろにふれた

en: turn %n degrees
ja_HIRA: %n どまわす

en: variables
ja_HIRA: へんすう

en: volume
ja_HIRA: おんりょう

en: wait %n secs
ja_HIRA: %n びょうまつ

en: wait until %b
ja_HIRA: %b までまつ

en: when %k key pressed
ja_HIRA: %k キーがおされたとき

en: when %m clicked
ja_HIRA: %m がクリックされたとき

en: when I receive %e
ja_HIRA: %e をうけとったとき

en: x position
ja_HIRA: xざひょう

en: y position
ja_HIRA: yざひょう

en: (empty)
ja_HIRA: (から)

en: 1 script
ja_HIRA: 1 スクリプト

en: About Scratch
ja_HIRA: Scratchについて

en: About this project:
ja_HIRA: このプロジェクトについて:

en: abs
ja_HIRA: ぜったいち

en: add comment
ja_HIRA: コメントをついか

en: add comment here
ja_HIRA: コメントをついかしてください

en: all
ja_HIRA: すべて

en: and
ja_HIRA: かつ

en: Animation
ja_HIRA: アニメーション

en: any
ja_HIRA: どれか

en: Art
ja_HIRA: アート

en: background
ja_HIRA: はいけい

en: backgrounds
ja_HIRA: はいけい

en: Backgrounds
ja_HIRA: はいけい

en: brightness
ja_HIRA: あかるさ

en: Brush size:
ja_HIRA: ふでのふとさ:

en: button
ja_HIRA: ボタン

en: button pressed
ja_HIRA: ボタンがおされた

en: Camera
ja_HIRA: カメラ

en: can rotate
ja_HIRA: かいてんする

en: cancel
ja_HIRA: キャンセル

en: Cancel
ja_HIRA: キャンセル

en: Choose a folder
ja_HIRA: フォルダをえらぶ

en: Choose new sprite from file
ja_HIRA: あたらしいスプライトをファイルからえらぶ

en: clean up
ja_HIRA: きれいにする

en: Clear
ja_HIRA: けす

en: Clear canvas
ja_HIRA: キャンバスをけす

en: Close and continue
ja_HIRA: とじてつづける

en: Close dialog?
ja_HIRA: ダイアログをとじますか?

en: Close paint editor?
ja_HIRA: ペイントエディタをとじますか?

en: close port
ja_HIRA: ポートをとじる

en: Close sound recorder?
ja_HIRA: サウンドレコーダーをとじますか?

en: color
ja_HIRA: いろ

en: Compress Images
ja_HIRA: がぞうのあっしゅく

en: Compress Sounds
ja_HIRA: おとのあっしゅく

en: Compress sounds and images
ja_HIRA: おととがぞうをあっしゅく

en: Computer
ja_HIRA: コンピューター

en: connected
ja_HIRA: がつながれた

en: Connecting to
ja_HIRA: いかへせつぞく

en: Copy
ja_HIRA: コピー

en: costume
ja_HIRA: コスチューム

en: costumes
ja_HIRA: コスチューム

en: Costumes
ja_HIRA: コスチューム

en: Could not read
ja_HIRA: よめません

en: Could not read project; file may be damaged
ja_HIRA: プロジェクトがよめません。たぶんファイルが壊れています

en: Could not write file
ja_HIRA: ファイルにかけません

en: Create account
ja_HIRA: アカウントをつくる

en: Create an empty project
ja_HIRA: からのプロジェクトをつくる

en: Data sent. Waiting for response...
ja_HIRA: データをそうしんしました。おうとうをまっています...

en: delete
ja_HIRA: さくじょ

en: Delete
ja_HIRA: さくじょ

en: Delete a list
ja_HIRA: リストをさくじょ

en: Delete a variable
ja_HIRA: へんすうをさくじょ

en: Delete this background
ja_HIRA: このはいけいをさくじょ

en: Delete this costume
ja_HIRA: このコスチュームをさくじょ

en: Delete this sound
ja_HIRA: このおとをさくじょ

en: Delete this sprite
ja_HIRA: このスプライトをさくじょ

en: Desktop
ja_HIRA: デスクトップ

en: disable remote sensor connections
ja_HIRA: えんかくセンサーせつぞくをむこうにする

en: distance
ja_HIRA: きょり

en: Documents
ja_HIRA: ドキュメント

en: don't rotate
ja_HIRA: かいてんしない

en: Don't Save
ja_HIRA: ほぞんしない

en: Done
ja_HIRA: かんりょう

en: down
ja_HIRA: した

en: down arrow
ja_HIRA: したむきやじるし

en: drag to resize
ja_HIRA: ドラッグしておおきさをへんこう

en: drag to rotate
ja_HIRA: ドラッグしてかいてん

en: draggable on website?
ja_HIRA: Webサイト上でドラッグできるか?

en: duplicate
ja_HIRA: ふくせい

en: Duplicate
ja_HIRA: ふくせい

en: edge
ja_HIRA: はし

en: Edit
ja_HIRA: へんしゅう

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
ja_HIRA: だえんツール (だえんやえんのりんかくやぬりつぶしたものをかく)

en: enable remote sensor connections
ja_HIRA: えんかくセンサーせつぞくをゆうこうにする

en: Enter presentation mode
ja_HIRA: はっぴょうモードにはいる

en: Eraser
ja_HIRA: けしごむ

en: Eraser size
ja_HIRA: けしごむのおおきさ

en: Error!
ja_HIRA: エラー!

en: Examples
ja_HIRA: れい

en: Exit presentation
ja_HIRA: はっぴょうモードをぬける

en: Exit presentation mode
ja_HIRA: はっぴょうモードをぬける

en: export
ja_HIRA: かきだし

en: Export Background
ja_HIRA: はいけいをかきだす

en: Export Costume
ja_HIRA: コスチュームをかきだす

en: Export failed
ja_HIRA: かきだししっぱい

en: Export Sound
ja_HIRA: おとをかきだす

en: Export Sprite
ja_HIRA: スプライトをかきだす

en: export this costume
ja_HIRA: このコスチュームをかきだす

en: export this sound
ja_HIRA: このおとをかきだす

en: export this sprite
ja_HIRA: このスプライトをかきだす

en: Extras menu
ja_HIRA: とくべつメニュー

en: Eyedropper tool (select a color)
ja_HIRA: スポイトツール (いろをえらぶ)

en: Failed:
ja_HIRA: しっぱい:

en: false
ja_HIRA: いいえ

en: File
ja_HIRA: ファイル

en: File not found
ja_HIRA: ファイルがみつかりません

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
ja_HIRA: ぬりつぶしツール (いろやグラデーションでりょういきをぬりつぶします)

en: first
ja_HIRA: さいしょ

en: fisheye
ja_HIRA: ぎょがんレンズ

en: Flash blocks (fast)
ja_HIRA: ブロックをてんめつさせる (はやく)

en: Flash blocks (slow)
ja_HIRA: ブロックをてんめつさせる (おそく)

en: Flip horizontally
ja_HIRA: すいへいにはんてん

en: Flip vertically
ja_HIRA: すいちょくにはんてん

en: For all sprites
ja_HIRA: すべてのスプライトよう

en: For this sprite only
ja_HIRA: このスプライトよう

en: Game
ja_HIRA: ゲーム

en: Get surprise sprite
ja_HIRA: どれかのスプライトをだす

en: Get the last thing deleted
ja_HIRA: さいごにけしたものをもどす

en: Getting Started
ja_HIRA: はじめに

en: ghost
ja_HIRA: ゆうれい

en: Go To Scratch Website
ja_HIRA: ScratchのWebサイトをひらく

en: grab screen region for new costume
ja_HIRA: がめんをきりとってあたらしいコスチュームにする

en: grab screen region for new sprite
ja_HIRA: がめんをきりとってあたらしいスプライトにする

en: Grow
ja_HIRA: かくだい

en: Grow sprite
ja_HIRA: スプライトをおおきくする

en: hello
ja_HIRA: ハロー

en: Hello!
ja_HIRA: こんにちは!

en: help
ja_HIRA: ヘルプ

en: Help
ja_HIRA: ヘルプ

en: Help Page
ja_HIRA: ヘルプのWebページ

en: Help Screens
ja_HIRA: ヘルプがめん

en: Hide Motor Blocks
ja_HIRA: モーターのブロックをかくす

en: High (biggest)
ja_HIRA: たかい (さいだい)

en: Hmm...
ja_HIRA: うーん...

en: Home
ja_HIRA: ホーム

en: Images compressed
ja_HIRA: あっしゅくされたがぞう

en: import
ja_HIRA: よみこみ

en: Import
ja_HIRA: よみこみ

en: Import an image on top of your current canvas
ja_HIRA: げんざいのキャンバスのいちばんうえにがぞうをよみこむ

en: Import Background
ja_HIRA: はいけいをよみこむ

en: Import Costume
ja_HIRA: コスチュームをよみこむ

en: Import Image
ja_HIRA: がぞうをよみこむ

en: Import List
ja_HIRA: よみこみリスト

en: Import Project
ja_HIRA: プロジェクトをよみこむ

en: import project
ja_HIRA: プロジェクトをよみこむ

en: Import Sound
ja_HIRA: おとをよみこむ

en: Incompatible Scratch file format
ja_HIRA: Scratchのファイルけいしきとごかんせいがありません

en: Is the folder read-only?
ja_HIRA: そのフォルダはよみこみせんようではありませんか?

en: JPEG Quality (10-100)?
ja_HIRA: JPEGのひんしつ (10-100)

en: kbytes
ja_HIRA: Kバイト

en: Language
ja_HIRA: げんご

en: large readout
ja_HIRA: おおきなひょうじ

en: last
ja_HIRA: さいご

en: left
ja_HIRA: ひだり

en: left arrow
ja_HIRA: ひだりむきやじるし

en: length
ja_HIRA: ながさ

en: light
ja_HIRA: あかるさ

en: Line tool (draw lines)
ja_HIRA: せんツール (せんをえがきます)

en: List name?
ja_HIRA: リストのなまえは?

en: Low
ja_HIRA: ひくい

en: Lowest (smallest)
ja_HIRA: もっともひくい (さいしょう)

en: Make a list
ja_HIRA: リストをつくる

en: Make a variable
ja_HIRA: あたらしいへんすうをつくる

en: Max:
ja_HIRA: さいだいち:

en: meow
ja_HIRA: ニャー

en: Message name:
ja_HIRA: メッセージのなまえ:

en: Min:
ja_HIRA: さいしょうち:

en: mod
ja_HIRA: あまり

en: more
ja_HIRA: もっと

en: More tags:
ja_HIRA: ほかのタグ:

en: mosaic
ja_HIRA: モザイク

en: mouse x:
ja_HIRA: マウスのxざひょう:

en: mouse y:
ja_HIRA: マウスのyざひょう:

en: mouse-pointer
ja_HIRA: マウスのポインター

en: Move
ja_HIRA: うごかす

en: Music
ja_HIRA: おんがく

en: My Projects
ja_HIRA: わたしのプロジェクト

en: new
ja_HIRA: しんき

en: New
ja_HIRA: しんき

en: New background:
ja_HIRA: あたらしいはいけい

en: New costume:
ja_HIRA: あたらしいコスチューム

en: New Filename:
ja_HIRA: あたらしいファイルめい

en: New sound:
ja_HIRA: あたらしいおと

en: New Sprite
ja_HIRA: あたらしいスプライト

en: New sprite:
ja_HIRA: あたらしいスプライト:

en: No
ja_HIRA: いいえ

en: No MIDI ports currently available.
ja_HIRA: げんざいMIDIポートがそんざいしません

en: No motion blocks
ja_HIRA: うごかすブロックがありません

en: no scripts
ja_HIRA: スクリプトなし

en: No serial ports found
ja_HIRA: シリアルポートがありません

en: No variables.
ja_HIRA: へんすうがありません

en: Normal
ja_HIRA: つうじょう

en: normal readout
ja_HIRA: ふつうのひょうじ

en: Off
ja_HIRA: オフ

en: On
ja_HIRA: オン

en: only face left-right
ja_HIRA: さゆうにはんてんするだけ

en: Open
ja_HIRA: ひらく

en: Open a Scratch project
ja_HIRA: Scratchのプロジェクトをひらく

en: Open Project
ja_HIRA: プロジェクトをひらく

en: or
ja_HIRA: または

en: Paint
ja_HIRA: ペイント

en: Paint Editor
ja_HIRA: ペイントエディタ

en: Paint new sprite
ja_HIRA: あたらしいスプライトをかく

en: Paintbrush
ja_HIRA: えふで

en: Password:
ja_HIRA: パスワード:

en: Percent? (100 gives original size)
ja_HIRA: パーセント? (100がもとのおおきさです)

en: Pictures
ja_HIRA: え

en: pixelate
ja_HIRA: ピクセルか

en: play
ja_HIRA: さいせい

en: Please enter a number
ja_HIRA: すうじをいれてください

en: pop
ja_HIRA: ポップ

en: Position the cross-hair to set the rotation center
ja_HIRA: かいてんのちゅうしんをせっていするためのじゅうじのいち

en: Preparing project...
ja_HIRA: プロジェクトのじゅんびちゅう...

en: Project author:
ja_HIRA: プロジェクトのさくしゃ:

en: Project name
ja_HIRA: プロジェクトのなまえ

en: Project Notes
ja_HIRA: プロジェクトのメモ

en: Project notes
ja_HIRA: プロジェクトのメモ

en: Project uploaded.
ja_HIRA: アップロードされたプロジェクト。

en: Projects
ja_HIRA: プロジェクト

en: Quit
ja_HIRA: しゅうりょう

en: Quit Scratch
ja_HIRA: Scratrchをしゅうりょう

en: record
ja_HIRA: ろくおん

en: Record
ja_HIRA: ろくおん

en: recording
ja_HIRA: ろくおん

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
ja_HIRA: しかくけいツール (しかくけいやせいほうけいのりんかくやぬりつぶしたものをかく)

en: Redo
ja_HIRA: やりなおし

en: Reference Guide
ja_HIRA: リファレンスガイド

en: Remote sensor connections enabled
ja_HIRA: えんかくセンサせつぞくがゆうこうになりました

en: Remove viewer from stage
ja_HIRA: ステージからビューワをけす

en: resistance
ja_HIRA: ていこう

en: resize this sprite
ja_HIRA: このスプライトのおおきさをかえる

en: reverse
ja_HIRA: ぎゃくむき

en: right
ja_HIRA: みぎ

en: right arrow
ja_HIRA: みぎむきやじるし

en: Rotate clock-wise
ja_HIRA: とけいほうこうにまわす

en: Rotate counter-clock-wise
ja_HIRA: はんとけいほうこうにまわす

en: rotate this sprite
ja_HIRA: このスプライトをかいてｎする

en: Rotation degrees?
ja_HIRA: まわすかくど

en: Save
ja_HIRA: ほぞんする

en: Save a copy of the current project
ja_HIRA: げんざいのプロジェクトのコピーをほぞん

en: Save As
ja_HIRA: なまえをつけてほぞん

en: Save changes before quitting?
ja_HIRA: しゅうりょうするまえにへんこうをほぞんしますか?

en: Save failed
ja_HIRA: ほぞんしっぱい

en: save picture of scripts
ja_HIRA: スクリプトのがぞうをほぞん

en: save picture of stage...
ja_HIRA: ステージのがぞうをほぞん...

en: Save Project
ja_HIRA: プロジェクトをほぞん

en: Save Scripts Snapshot
ja_HIRA: スクリプトのスナップショットをほぞん

en: Save Stage Shot
ja_HIRA: ステージしゃしんをほぞん

en: Save the current project
ja_HIRA: げんざいのプロジェクトをほぞんする

en: Save the current project?
ja_HIRA: げんざいのプロジェクトをほぞんする?

en: Save this project
ja_HIRA: このプロジェクトをほぞんする

en: Scripts
ja_HIRA: スクリプト

en: select serial/USB port
ja_HIRA: シリアルかUSBのポートをせんたく

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
ja_HIRA: せんたくツール (せんたくしたものをうごかしたり、しゅうせいしたり、さくじょしたりする)

en: Set costume center
ja_HIRA: コスチュームのちゅうしんをせってい

en: Set language
ja_HIRA: げんごをせってい

en: Set rotation center
ja_HIRA: かいてんちゅうしんをせってい

en: Set Single Stepping
ja_HIRA: ステップじっこうをせってい

en: set slider min and max
ja_HIRA: スライダーのさいしょうちとさいだいちをせってい

en: Share
ja_HIRA: きょうゆう

en: Share this project
ja_HIRA: このプロジェクトをきょうゆうする

en: Share This Project Online
ja_HIRA: オンラインでこのプロジェクトをきょうゆう

en: Show Motor Blocks
ja_HIRA: モーターのブロックをひょうじする

en: show ScratchBoard watcher
ja_HIRA: ScratchBoardかんしばんをひょうじ

en: Shrink
ja_HIRA: しゅくしょう

en: Shrink sprite
ja_HIRA: スプライトをしゅくしょう

en: Simulation
ja_HIRA: シミュレーション

en: Single-step speed?
ja_HIRA: ステップじっこうのそくど

en: slider
ja_HIRA: スライダー

en: Slider range:
ja_HIRA: スライダのはんい:

en: Sound quality:
ja_HIRA: おとのひんしつ:

en: Sound Recorder
ja_HIRA: サウンドレコーダー

en: Sounds
ja_HIRA: おと

en: Sounds compressed
ja_HIRA: あっしゅくされたおと

en: space
ja_HIRA: スペース

en: Sprite
ja_HIRA: スプライト

en: Sprites
ja_HIRA: スプライト

en: sqrt
ja_HIRA: へいほうこん

en: Stage
ja_HIRA: ステージ

en: Stage selected:
ja_HIRA: せんたくされたステージ:

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
ja_HIRA: スタンプツール (せんたくしたりょういきのコピーをスタンプ)

en: Start green flag scripts
ja_HIRA: みどりのはたのスクリプトをかいし

en: Start Single Stepping
ja_HIRA: ステップじっこうをかいし

en: stop
ja_HIRA: ちゅうし

en: Stop everything
ja_HIRA: すべてをちゅうし

en: Stop Single Stepping
ja_HIRA: ステップじっこうをちゅうし

en: Story
ja_HIRA: ものがたり

en: Support Site
ja_HIRA: サポートサイト

en: Switch colors
ja_HIRA: いろのきりかえ

en: Switch to full stage
ja_HIRA: ステージをぜんがめんにきりかえる

en: Switch to presentation mode
ja_HIRA: はっぴょうモードにきりかえる

en: Switch to small stage
ja_HIRA: ちいさなステージにきりかえる

en: Tags:
ja_HIRA: タグ:

en: Text tool (edit text layer)
ja_HIRA: テキストツール (テキストそうをへんしゅう)

en: That variable name is already in use
ja_HIRA: そのへんすうめいはすでにつかわれています

en: that way
ja_HIRA: あちらむき

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
ja_HIRA: このファイルめいはすでにそんざいします。きぞんのファイルをうわがきしてもよいですか?

en: thing
ja_HIRA: なにか

en: this way
ja_HIRA: こちらむき

en: tilt
ja_HIRA: かたむき

en: true
ja_HIRA: はい

en: Turbo speed
ja_HIRA: ターボスピード

en: turn into new sprite
ja_HIRA: あたらしいスプライトへきりかえ

en: Undelete
ja_HIRA: さくじょのとりけし

en: Undo
ja_HIRA: とりけし

en: up
ja_HIRA: うえ

en: up arrow
ja_HIRA: うわむきやじるし

en: Upload succeeded!
ja_HIRA: アップロードせいこう!

en: Upload to Scratch Server
ja_HIRA: Scratchサーバへアップロード

en: Uploading
ja_HIRA: アップロードちゅう

en: Variable name?
ja_HIRA: へんすうめい?

en: View on stage
ja_HIRA: ステージのうえにひょうじ

en: What's your name?
ja_HIRA: あなたのなまえはなにですか?

en: whirl
ja_HIRA: うずまき

en: world
ja_HIRA: ワールド

en: Write Multiple Project Summaries
ja_HIRA: ふくすうのプロジェクトのまとめをかく

en: Write Project Summary
ja_HIRA: プロジェクトのまとめをかく

en: Yes
ja_HIRA: はい

en: Your project is now online at
ja_HIRA: あなたのプロジェクトはげんざいいかにあります

en: Your Scratch website login name:
ja_HIRA: Scratchウェブサイトのログインめい:

en: Zoom in
ja_HIRA: ズームイン

en: Zoom out
ja_HIRA: ズームアウト

en: Accordion
ja_HIRA: アコーディオン

en: Acoustic Bass
ja_HIRA: アコースティックベース

en: Acoustic Bass Drum
ja_HIRA: アコースティックベースドラム

en: Acoustic Grand
ja_HIRA: アコースティックグランドピアノ

en: Acoustic Snare
ja_HIRA: アコースティックスネア

en: Agogo
ja_HIRA: アゴーゴー

en: Alto Sax
ja_HIRA: アルトサックス

en: Applause
ja_HIRA: かっさい

en: Bagpipe
ja_HIRA: バグパイプ

en: Banjo
ja_HIRA: バンジョー

en: Baritone Sax
ja_HIRA: バリトンサックス

en: Bass Drum 1
ja_HIRA: ベースドラム 1

en: Bassoon
ja_HIRA: バスーン

en: Bird Tweet
ja_HIRA: ことりのさえずり

en: Blown Bottle
ja_HIRA: かめをふく

en: Brass Section
ja_HIRA: ブラスセクション

en: Breath Noise
ja_HIRA: いきづかい

en: Bright Acoustic
ja_HIRA: あかるいピアノ

en: Cabasa
ja_HIRA: カバサ

en: Celesta
ja_HIRA: チェレスタ

en: Cello
ja_HIRA: チェロ

en: Chinese Cymbal
ja_HIRA: チャイニーズシンバル

en: Choir Aahs
ja_HIRA: がっしょう「あー」

en: Church Organ
ja_HIRA: きょうかいオルガン

en: Clarinet
ja_HIRA: クラリネット

en: Claves
ja_HIRA: クラーベ

en: Clavinet
ja_HIRA: クラビネット

en: Closed Hi-Hat
ja_HIRA: とじたハイハット

en: Contrabass
ja_HIRA: コントラバス

en: Cowbell
ja_HIRA: カウベル

en: Crash Cymbal 1
ja_HIRA: シンバル 1

en: Crash Cymbal 2
ja_HIRA: シンバル 2

en: Distortion Guitar
ja_HIRA: ディストーションギター

en: Drawbar Organ
ja_HIRA: ハモンドオルガン

en: Dulcimer
ja_HIRA: ダルシマー

en: Electric Bass (finger)
ja_HIRA: エレキベース (ゆび)

en: Electric Bass (pick)
ja_HIRA: エレキベース (ピック)

en: Electric Clean Guitar
ja_HIRA: エレキクリーンギター

en: Electric Grand
ja_HIRA: でんしグランドピアノ

en: Electric Jazz Guitar
ja_HIRA: エレキジャズギター

en: Electric Muted Guitar
ja_HIRA: エレキミュートギター

en: Electric Piano 1
ja_HIRA: でんしぴあの 1

en: Electric Piano 2
ja_HIRA: でんしぴあの 2

en: Electric Snare
ja_HIRA: でんしスネア

en: English Horn
ja_HIRA: イングリッシュホルン

en: FX 1 (rain)
ja_HIRA: こうかおん 1 (あめ)

en: FX 2 (soundtrack)
ja_HIRA: こうかおん 2 (サウンドトラック)

en: FX 3 (crystal)
ja_HIRA: こうかおん 3 (すいしょう)

en: FX 4 (atmosphere)
ja_HIRA: こうかおん 4 (ふんいき)

en: FX 5 (brightness)
ja_HIRA: こうかおん 5 (あかるさ)

en: FX 6 (goblins)
ja_HIRA: こうかおん 6 (こおに)

en: FX 7 (echoes)
ja_HIRA: こうかおん 7 (こだま)

en: FX 8 (sci-fi)
ja_HIRA: こうかおん 8 (SF)

en: Fiddle
ja_HIRA: フィドル

en: Flute
ja_HIRA: フルート

en: French Horn
ja_HIRA: フレンチホルン

en: Fretless Bass
ja_HIRA: フレットレスベース

en: Glockenspiel
ja_HIRA: グロッケンシュピール

en: Guitar Fret Noise
ja_HIRA: ギターのフレットノイズ

en: Guitar Harmonics
ja_HIRA: ギターのわおん

en: Gunshot
ja_HIRA: じゅうせい

en: Hand Clap
ja_HIRA: はくしゅ

en: Harmonica
ja_HIRA: ハーモニカ

en: Harpsichord
ja_HIRA: ハープシコード

en: Helicopter
ja_HIRA: ヘリコプター

en: Hi Bongo
ja_HIRA: ハイボンゴ

en: Hi Wood Block
ja_HIRA: ハイウッドブロック

en: Hi-Mid Tom
ja_HIRA: ハイミッドタム

en: High Agogo
ja_HIRA: ハイアゴーゴー

en: High Floor Tom
ja_HIRA: ハイフロアタム

en: High Timbale
ja_HIRA: ハイタンバール

en: High Tom
ja_HIRA: ハイタム

en: Honky-Tonk
ja_HIRA: ホンキートンク

en: Kalimba
ja_HIRA: カリンバ

en: Koto
ja_HIRA: こと

en: Lead 1 (square)
ja_HIRA: リード 1 (くけいは)

en: Lead 2 (sawtooth)
ja_HIRA: リード 2 (のこぎりは)

en: Lead 3 (calliope)
ja_HIRA: リード 3 (じょうきオルガン)

en: Lead 4 (chiff)
ja_HIRA: リード 4 (チフノイズ)

en: Lead 5 (charang)
ja_HIRA: リード 5 (チャランゴギター)

en: Lead 6 (voice)
ja_HIRA: リード 6 (こえ)

en: Lead 7 (fifths)
ja_HIRA: リード 7 (5ど)

en: Lead 8 (bass+lead)
ja_HIRA: リード 8 (ベースとリード)

en: Long Guiro
ja_HIRA: ながいギロ

en: Long Whistle
ja_HIRA: ながいホイッスル

en: Low Agogo
ja_HIRA: ローアゴーゴー

en: Low Bongo
ja_HIRA: ローボンゴ

en: Low Conga
ja_HIRA: ローコンガ

en: Low Floor Tom
ja_HIRA: ローフロアタム

en: Low Timbale
ja_HIRA: ロータンバール

en: Low Tom
ja_HIRA: ロータム

en: Low Wood Block
ja_HIRA: ローウッドブロック

en: Low-Mid Tom
ja_HIRA: ローミッドタム

en: Maracas
ja_HIRA: マラカス

en: Marimba
ja_HIRA: マリンバ

en: Melodic Tom
ja_HIRA: メロディックタム

en: Music Box
ja_HIRA: ミュージックボックス

en: Mute Cuica
ja_HIRA: ミュートクィーカ

en: Mute Hi Conga
ja_HIRA: ミュートハイコンガ

en: Mute Triangle
ja_HIRA: ミュートトライアングル

en: Muted Trumpet
ja_HIRA: ミュートトランペット

en: Nylon String Guitar
ja_HIRA: ナイロンいとギター

en: Oboe
ja_HIRA: オーボエ

en: Ocarina
ja_HIRA: オカリナ

en: Open Cuica
ja_HIRA: オープンクィーカ

en: Open Hi Conga
ja_HIRA: オープンハイコンガ

en: Open Hi-Hat
ja_HIRA: オープンハイハット

en: Open Triangle
ja_HIRA: オープントライアングル

en: Orchestra Hit
ja_HIRA: オーケストラヒット

en: Orchestral Strings
ja_HIRA: オーケストラのげんがっき

en: Overdriven Guitar
ja_HIRA: オーバードライブギター

en: Pad 1 (new age)
ja_HIRA: パッド 1 (ニューエイジ)

en: Pad 2 (warm)
ja_HIRA: パッド 2 (あたたかい)

en: Pad 3 (polysynth)
ja_HIRA: パッド 3 (ポリシンセ)

en: Pad 4 (choir)
ja_HIRA: パッド 4 (せいか)

en: Pad 5 (bowed)
ja_HIRA: パッド 5 (ゆみなり)

en: Pad 6 (metallic)
ja_HIRA: パッド 6 (メタル)

en: Pad 7 (halo)
ja_HIRA: パッド 7 (ハロ)

en: Pad 8 (sweep)
ja_HIRA: パッド 8 (スイープ)

en: Pan Flute
ja_HIRA: パンフルート

en: Pedal Hi-Hat
ja_HIRA: ペダルハイハット

en: Percussive Organ
ja_HIRA: パーカッシブオルガン

en: Piccolo
ja_HIRA: ピッコロ

en: Pizzicato Strings
ja_HIRA: げんがっきのピチカート

en: Recorder
ja_HIRA: リコーダー

en: Reed Organ
ja_HIRA: リードオルガン

en: Reverse Cymbal
ja_HIRA: リバースシンバル

en: Ride Bell
ja_HIRA: ライドベル

en: Ride Cymbal 1
ja_HIRA: ライドシンバル 1

en: Ride Cymbal 2
ja_HIRA: ライドシンバル 2

en: Rock Organ
ja_HIRA: ロックオルガン

en: Seashore
ja_HIRA: うみべ

en: Shakuhachi
ja_HIRA: しゃくはち

en: Shamisen
ja_HIRA: しゃみせん

en: Shanai
ja_HIRA: シャナイ

en: Short Guiro
ja_HIRA: みじかいギロ

en: Short Whistle
ja_HIRA: みじかいホイッスル

en: Side Stick
ja_HIRA: サイドスティック

en: Sitar
ja_HIRA: シタール

en: Slap Bass 1
ja_HIRA: スラップベース 1

en: Slap Bass 2
ja_HIRA: スラップベース 2

en: Soprano Sax
ja_HIRA: ソプラノサックス

en: Splash Cymbal
ja_HIRA: スプラッシュシンバル

en: Steel Drums
ja_HIRA: スチールドラム

en: Steel String Guitar
ja_HIRA: スチールげんギター

en: String Ensemble 1
ja_HIRA: げんがくがっそう 1

en: String Ensemble 2
ja_HIRA: げんがくがっそう 2

en: Synth Bass 1
ja_HIRA: シンセベース 1

en: Synth Bass 2
ja_HIRA: シンセベース 2

en: Synth Drum
ja_HIRA: シンセドラム

en: Synth Voice
ja_HIRA: シンセボイス

en: SynthBrass 1
ja_HIRA: シンセブラス 1

en: SynthBrass 2
ja_HIRA: シンセブラス 2

en: SynthStrings 1
ja_HIRA: シンセストリング 1

en: SynthStrings 2
ja_HIRA: シンセストリング 2

en: Taiko Drum
ja_HIRA: たいこ

en: Tambourine
ja_HIRA: タンバリン

en: Tango Accordion
ja_HIRA: タンゴアコーディオン

en: Telephone Ring
ja_HIRA: でんわのベル

en: Tenor Sax
ja_HIRA: テナーサックス

en: Timpani
ja_HIRA: ティンパニー

en: Tinkle Bell
ja_HIRA: ティンクルベル

en: Tremolo Strings
ja_HIRA: トレモロストリング

en: Trombone
ja_HIRA: トロンボーン

en: Trumpet
ja_HIRA: トランペット

en: Tuba
ja_HIRA: チューバ

en: Tubular Bells
ja_HIRA: チューブラーベル

en: Vibraphone
ja_HIRA: ビブラフォン

en: Vibraslap
ja_HIRA: ビブラスラップ

en: Viola
ja_HIRA: ビオラ

en: Violin
ja_HIRA: ヴァイオリン

en: Voice Oohs
ja_HIRA: こえ「うー」

en: Whistle
ja_HIRA: ホイッスル

en: Woodblock
ja_HIRA: ウッドブロック

en: Xylophone
ja_HIRA: シロホン
