Scratch - en to pl translation catalogue (607 entries)

en: Language-Name
pl: Polski

en: Language-Direction
pl: LTR

en: Font-Scale
pl: 1

en: Suppress-Bold
pl: false

en: Win-Font
pl: Verdana

en: Mac-Font
pl: Verdana

en: Linux-Font
pl: Verdana

en: %H sensor value
pl: wartość czujnika %H

en: %L contains %s
pl: %L zawiera %s

en: %a of %m
pl: %a z %m

en: %b and %b
pl: %b i %b

en: %b or %b
pl: %b lub %b

en: %f of %n
pl: %f z %n

en: add %s to %L
pl: dodaj %s do %L

en: answer
pl: odpowiedź

en: ask %s and wait
pl: zapytaj %s i czekaj

en: background #
pl: tło #

en: broadcast %e
pl: nadaj %e

en: broadcast %e and wait
pl: nadaj %e i czekaj

en: change %g effect by %n
pl: zmień efekt %g o %n

en: change %v by %n
pl: zmień %v o %n

en: change pen color by %n
pl: zmień kolor pisaka o %n

en: change pen shade by %n
pl: zmień odcień pisaka o %n

en: change pen size by %n
pl: zmień rozmiar pisaka o %n

en: change size by %n
pl: zmień rozmiar o %n

en: change tempo by %n
pl: zmień tempo o %n

en: change volume by %n
pl: zmień głośność o %n

en: change x by %n
pl: zmień x o %n

en: change y by %n
pl: zmień y o %n

en: clear
pl: wyczyść

en: clear graphic effects
pl: wyczyść efekty graficzne

en: color %C is touching %C?
pl: czy kolor %C dotyka %C?

en: control
pl: kontrola

en: costume #
pl: kostium #

en: delete %y of %L
pl: usuń %y z %L

en: direction
pl: kierunek

en: distance to %m
pl: odległość do %m

en: else
pl: w przeciwnym przypadku

en: forever
pl: zawsze

en: forever if %b
pl: zawsze, jeżeli %b

en: glide %n secs to x:%n y:%n
pl: leć przez %n s do x:%n y:%n

en: go back %n layers
pl: wróć o %n warstw

en: go to %m
pl: idź do %m

en: go to front
pl: na wierzch

en: go to x:%n y:%n
pl: idź do x:%n y:%n

en: hide
pl: ukryj

en: hide variable %v
pl: ukryj zmienną %v

en: if %b
pl: jeżeli %b

en: if on edge, bounce
pl: jeżeli na brzegu, odbij się

en: insert %s at %i of %L
pl: wstaw %s na pozycji %i do %L

en: item %i of %L
pl: element %i z %L

en: join %s %s
pl: połącz %s i %s

en: key %k pressed?
pl: naciśnięty klawisz %k?

en: length of %L
pl: długość %L

en: length of %s
pl: długość %s

en: letter %n of %s
pl: litera %n z %s

en: list
pl: lista

en: looks
pl: wygląd

en: loud?
pl: głośno?

en: loudness
pl: głośność

en: motion
pl: ruch

en: motor direction %W
pl: kierunek silnika %W

en: motor off
pl: wyłącz silnik

en: motor on
pl: włącz silnik

en: motor on for %n secs
pl: włącz silnik na %n s

en: motor power %n
pl: moc silnika %n

en: mouse down?
pl: wciśnięty klawisz myszy?

en: mouse x
pl: x myszy

en: mouse y
pl: y myszy

en: move %n steps
pl: przesuń o %n kroków

en: next background
pl: następne tło

en: next costume
pl: następny kostium

en: not %b
pl: nie %b

en: operators
pl: wyrażenia

en: pen
pl: pisak

en: pen down
pl: przyłóż pisak

en: pen up
pl: podnieś pisak

en: pick random %n to %n
pl: losuj liczbę pomiędzy %n a %n

en: play drum %D for %n beats
pl: zagraj bębenkiem %D przez %n taktów

en: play note %N for %n beats
pl: zagraj nutę %N przez %n taktów

en: play sound %S
pl: zagraj dźwięk %S

en: play sound %S until done
pl: zagraj dźwięk %S i czekaj

en: point in direction %d
pl: ustaw kierunek na %d

en: point towards %m
pl: ustaw w stronę %m

en: repeat %n
pl: powtórz %n razy

en: repeat until %b
pl: powtarzaj aż %b

en: replace item %i of %L with %s
pl: zamień element %i z %L na %s

en: reset timer
pl: kasuj zegar

en: rest for %n beats
pl: pauzuj przez %n taktów

en: round %n
pl: zaokrąglij %n

en: say %s
pl: powiedz %s

en: say %s for %n secs
pl: powiedz %s przez %n s

en: sensing
pl: czujniki

en: sensor %h?
pl: czujnik %h?

en: set %g effect to %n
pl: ustaw efekt %g na %n

en: set %v to %n
pl: ustaw %v na %n

en: set instrument to %I
pl: ustaw instrument na %I

en: set pen color to %c
pl: ustaw kolor pisaka na %c

en: set pen color to %n
pl: ustaw kolor pisaka na %n

en: set pen shade to %n
pl: ustaw rozmiar pisaka na %n

en: set pen size to %n
pl: ustaw rozmiar pisaka na %n

en: set size to %n%
pl: ustaw rozmiar na %n%

en: set tempo to %n bpm
pl: ustaw tempo na %n taktów na minutę

en: set volume to %n%
pl: ustaw głośność na %n%

en: set x to %n
pl: ustaw x na %n

en: set y to %n
pl: ustaw y na %n

en: show
pl: pokaż

en: show variable %v
pl: pokaż zmienną %v

en: size
pl: rozmiar

en: sound
pl: dźwięk

en: stamp
pl: stempluj

en: stop all
pl: zatrzymaj wszystko

en: stop all sounds
pl: wycisz wszystkie dźwięki

en: stop script
pl: zatrzymaj skrypt

en: switch to background %l
pl: zmień na tło %l

en: switch to costume %l
pl: zmień na kostium %l

en: think %s
pl: pomyśl %s

en: think %s for %n secs
pl: pomyśl %s przez %n s

en: timer
pl: zegar

en: touching %m?
pl: dotyka %m?

en: touching color %C?
pl: dotyka koloru %C?

en: turn %n degrees
pl: obróć o %n stopni

en: variables
pl: zmienne

en: volume
pl: głośność

en: wait %n secs
pl: czekaj %n s

en: wait until %b
pl: czekaj aż %b

en: when %k key pressed
pl: kiedy klawisz %k naciśnięty

en: when %m clicked
pl: kiedy kliknięto %m

en: when I receive %e
pl: kiedy otrzymam %e

en: x position
pl: współrzędna x

en: y position
pl: współrzędna y

en: (empty)
pl: (pusto)

en: 1 script
pl: 1 skrypt

en: About Scratch
pl: O Scratch

en: About this project:
pl: O tym projekcie:

en: abs
pl: wartość bezwzględna

en: add comment
pl: dodaj komentarz

en: add comment here
pl: dodaj komentarz tutaj

en: all
pl: wszystko

en: and
pl: i

en: Animation
pl: Animacja

en: any
pl: dowolny

en: Art
pl: Sztuka

en: background
pl: tło

en: backgrounds
pl: tła

en: Backgrounds
pl: Tła

en: brightness
pl: jasność

en: Brush size:
pl: Wielkość pędzla:

en: button
pl: przycisk

en: button pressed
pl: przycisk naciśnięty

en: Camera
pl: Kamera

en: can rotate
pl: obracaj

en: cancel
pl: anuluj

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Choose a folder
pl: Wybierz katalog

en: Choose new sprite from file
pl: Wybierz nowego duszka z pliku

en: clean up
pl: posprzątaj

en: Clear
pl: Wyczyść

en: Clear canvas
pl: Wyczyść płótno

en: Close and continue
pl: Zamknij i kontynuuj

en: Close dialog?
pl: Zamknąć okno dialogowe?

en: Close paint editor?
pl: Zamknąć edytor obrazów?

en: close port
pl: zamknij port

en: Close sound recorder?
pl: Zamknąć rejestrator dźwięku?

en: color
pl: kolor

en: Compress Images
pl: Kompresuj obrazki

en: Compress Sounds
pl: Kompresuj dźwięki

en: Compress sounds and images
pl: Kompresuj dźwięki i obrazki

en: Computer
pl: Komputer

en: connected
pl: połączony

en: Connecting to
pl: Łączenie z

en: Copy
pl: Kopiuj

en: costume
pl: kostium

en: costumes
pl: kostiumy

en: Costumes
pl: Kostiumy

en: Could not read
pl: Nie mogę odczytać

en: Could not read project; file may be damaged
pl: Nie mogę odczytać projektu; plik może być uszkodzony

en: Could not write file
pl: Nie mogę zapisać pliku

en: Create account
pl: Stwórz konto

en: Create an empty project
pl: Stwórz pusty projekt

en: Data sent. Waiting for response...
pl: Dane wysłane. Oczekiwanie na odpowiedź...

en: delete
pl: usuń

en: Delete
pl: Usuń

en: Delete a list
pl: Usuń listę

en: Delete a variable
pl: Usuń zmienną

en: Delete this background
pl: Usuń to tło

en: Delete this costume
pl: Usuń ten kostium

en: Delete this sound
pl: Usuń ten dźwięk

en: Delete this sprite
pl: Usuń tego duszka

en: Desktop
pl: Pulpit

en: disable remote sensor connections
pl: wyłącz połączenia zdalnego czujnika

en: distance
pl: odległość

en: Documents
pl: Dokumenty

en: don't rotate
pl: nie obracaj

en: Don't Save
pl: Nie zapisuj

en: Done
pl: Gotowe

en: down
pl: dół

en: down arrow
pl: strzałka w dół

en: drag to resize
pl: przeciągnij by zmienić rozmiar

en: drag to rotate
pl: przeciągnij by obrócić

en: draggable on website?
pl: dopuścić przesuwanie w trybie prezentacji?

en: duplicate
pl: duplikuj

en: Duplicate
pl: Duplikuj

en: edge
pl: krawędź

en: Edit
pl: Edytuj

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
pl: Elipsa (rysuj kontur albo wypełnioną elipsę lub okrąg)

en: enable remote sensor connections
pl: włącz połączenia zdalnego czujnika

en: Enter presentation mode
pl: Wejdź w tryb prezentacji

en: Eraser
pl: Gumka

en: Eraser size
pl: Wielkość gumki

en: Error!
pl: Błąd!

en: Examples
pl: Przykłady

en: Exit presentation
pl: Zakończ prezentację

en: Exit presentation mode
pl: Zakończ tryb prezentacji

en: export
pl: eksport

en: Export Background
pl: Eksportuj tło

en: Export Costume
pl: Eksportuj kostium

en: Export failed
pl: Eksportowanie nie powiodło się

en: Export Sound
pl: Eksportuj dźwięk

en: Export Sprite
pl: Eksportuj duszka

en: export this costume
pl: eksportuj ten kostium

en: export this sound
pl: eksportuj ten dźwięk

en: export this sprite
pl: eksportuj tego duszka

en: Extras menu
pl: Menu dodatków

en: Eyedropper tool (select a color)
pl: Pipeta (wybierz kolor)

en: Failed:
pl: Nie powiodło się:

en: false
pl: fałsz

en: File
pl: Plik

en: File not found
pl: Nie odnaleziono pliku

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
pl: Wypełnianie kolorem (wypełnij obszar kolorem lub deseniem)

en: first
pl: pierwszy

en: fisheye
pl: rybie oko

en: Flash blocks (fast)
pl: Błyskające bloki (szybko)

en: Flash blocks (slow)
pl: Błyskające bloki (wolno)

en: Flip horizontally
pl: Przerzuć w poziomie

en: Flip vertically
pl: Przerzuć w pionie

en: For all sprites
pl: Dla każdego duszka

en: For this sprite only
pl: Tylko dla tego duszka

en: Game
pl: Gra

en: Get surprise sprite
pl: Duszek niespodzianka

en: Get the last thing deleted
pl: Ostatnio usunięty element

en: Getting Started
pl: Pierwsze kroki

en: ghost
pl: duch

en: Go To Scratch Website
pl: Przejdź do strony internetowej Scratch

en: grab screen region for new costume
pl: przechwyć region ekranu dla nowego kostiumu

en: grab screen region for new sprite
pl: przechwyć region ekranu dla nowego duszka

en: Grow
pl: Zwiększ

en: Grow sprite
pl: Zwiększ duszka

en: hello
pl: witaj

en: Hello!
pl: Cześć!

en: help
pl: pomoc

en: Help
pl: Pomoc

en: Help Page
pl: Strona pomocy

en: Help Screens
pl: Ekrany pomocy

en: Hide Motor Blocks
pl: Ukryj bloki silnika

en: High (biggest)
pl: Większy

en: Home
pl: Dom

en: Images compressed
pl: Skompresowane obrazki

en: import
pl: importuj

en: Import
pl: Importuj

en: Import an image on top of your current canvas
pl: Importuj obrazek na wierzch aktualnego płótna

en: Import Background
pl: Importuj tło

en: Import Costume
pl: Importuj kostium

en: Import Image
pl: Importuj obrazek

en: Import List
pl: Importuj listę

en: Import Project
pl: Importuj projekt

en: import project
pl: importuj projekt

en: Import Sound
pl: Importuj dźwięk

en: Incompatible Scratch file format
pl: Niekompatybilny format pliku Scratch

en: Is the folder read-only?
pl: Katalog jest tylko do odczytu?

en: JPEG Quality (10-100)?
pl: Jakość JPEG (10-100)

en: kbytes
pl: KB

en: Language
pl: Język

en: large readout
pl: duże pole

en: last
pl: ostatni

en: left
pl: lewo

en: left arrow
pl: strzałka w lewo

en: length
pl: długość

en: light
pl: światło

en: Line tool (draw lines)
pl: Linia (rysuj linie)

en: List name?
pl: Nazwa listy?

en: Low
pl: Małe

en: Lowest (smallest)
pl: Najmniejsze

en: Make a list
pl: Utwórz listę

en: Make a variable
pl: Utwórz zmienną

en: Max:
pl: Max.:

en: meow
pl: miau

en: Message name:
pl: Nazwa komunikatu:

en: Min:
pl: Min.:

en: more
pl: więcej

en: More tags:
pl: Więcej tagów:

en: mosaic
pl: mozaika

en: mouse x:
pl: współrzędna x myszy:

en: mouse y:
pl: współrzędna y myszy:

en: mouse-pointer
pl: wskaźnik myszy

en: Move
pl: Przesuń

en: Music
pl: Muzyka

en: My Projects
pl: Moje projekty

en: new
pl: nowy

en: New
pl: Nowy

en: New background:
pl: Nowe tło:

en: New costume:
pl: Nowy kostium:

en: New Filename:
pl: Nowa nazwa pliku:

en: New sound:
pl: Nowy dźwięk:

en: New Sprite
pl: Nowy duszek:

en: New sprite:
pl: Nowy duszek:

en: No
pl: Nie

en: No MIDI ports currently available.
pl: Aktualnie brak dostępnych portów MIDI.

en: No motion blocks
pl: Brak bloków ruchu

en: no scripts
pl: brak skryptów

en: No serial ports found
pl: Nie znaleziono portów szeregowych

en: No variables.
pl: Brak zmiennych.

en: Normal
pl: Normalnie

en: normal readout
pl: normalne pole

en: Off
pl: Wyłączony

en: On
pl: Włączony

en: only face left-right
pl: odwróć tylko w prawo-lewo

en: Open
pl: Otwórz

en: Open a Scratch project
pl: Otwórz projekt Scratch

en: Open Project
pl: Otwórz projekt

en: or
pl: lub

en: Paint
pl: Rysuj

en: Paint Editor
pl: Edytor obrazów

en: Paint new sprite
pl: Narysuj nowego duszka

en: Paintbrush
pl: Pędzel

en: Password:
pl: Hasło:

en: Percent? (100 gives original size)
pl: Procent? (100 to oryginalna wielkość)

en: Pictures
pl: Obrazki

en: pixelate
pl: pikselizacja

en: play
pl: odtwórz

en: Please enter a number
pl: Wprowadź liczbę

en: Position the cross-hair to set the rotation center
pl: Ustaw celownik by ustawić środek obrotu

en: Preparing project...
pl: Przygotowywanie projektu...

en: Project author:
pl: Autor projektu:

en: Project name
pl: Nazwa projektu

en: Project Notes
pl: Informacje o projekcie

en: Project notes
pl: Informacje o projekcie

en: Project uploaded.
pl: Projekt wysłany.

en: Projects
pl: Projekty

en: Quit
pl: Zakończ

en: Quit Scratch
pl: Zamknij Scratch

en: Reading
pl: Czytanie

en: record
pl: nagraj

en: Record
pl: Nagraj

en: recording
pl: nagrywanie

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
pl: Prostokąt (rysuj kontur albo wypełniony prostokąt lub kwadrat)

en: Redo
pl: Ponów

en: Reference Guide
pl: Przewodnik informacyjny

en: Remote sensor connections enabled
pl: Włączone połączenia zdalnego czujnika

en: Remove viewer from stage
pl: Usuń widza ze sceny

en: resistance
pl: odporność

en: resize this sprite
pl: zmień rozmiar tego duszka

en: reverse
pl: odwróć

en: right
pl: prawo

en: right arrow
pl: strzałka w prawo

en: Rotate clock-wise
pl: Obróć zgodnie z ruchem wskazówek zegara

en: Rotate counter-clock-wise
pl: Obróć przeciwnie do ruchu wskazówek zegara

en: rotate this sprite
pl: obróć tego duszka

en: Rotation degrees?
pl: Stopień obrotu

en: Save
pl: Zapisz

en: Save a copy of the current project
pl: Zapisz kopię aktualnego projektu

en: Save As
pl: Zapisz jako

en: Save changes before quitting?
pl: Zapisać zmiany przed wyjściem?

en: Save failed
pl: Zapisywanie nie powiodło się

en: save picture of scripts
pl: zapisz obraz skryptu

en: save picture of stage...
pl: zapisz obraz sceny...

en: Save Project
pl: Zapisz projekt

en: Save Scripts Snapshot
pl: Zapisz migawkę skryptów

en: Save Stage Shot
pl: Zapisz zrzut sceny

en: Save the current project
pl: Zapisać bieżący projekt

en: Save the current project?
pl: Zapisać bieżący projekt?

en: Save this project
pl: Zapisz ten projekt

en: Scripts
pl: Skrypty

en: select serial/USB port
pl: Wybierz port szeregowy/USB

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
pl: Zaznaczanie (przesuń, modyfikuj lub usuń zaznaczenie)

en: Set costume center
pl: Ustaw środek kostiumu

en: Set language
pl: Ustaw język

en: Set rotation center
pl: Ustaw środek obrotu

en: Set Single Stepping
pl: Ustaw pracę krokową

en: set slider min and max
pl: ustaw minimum i maksimum suwaka

en: Share
pl: Udostępnij

en: Share this project
pl: Udostępnij ten projekt

en: Share This Project Online
pl: Podziel się projektem online

en: Show Motor Blocks
pl: Pokaż bloki silnika

en: show ScratchBoard watcher
pl: pokaż obserwatora ScratchBoard

en: Shrink
pl: Zmniejsz

en: Shrink sprite
pl: Zmniejsz duszka

en: Simulation
pl: Symulacja

en: Single-step speed?
pl: Szybkość pracy krokowej

en: slider
pl: suwak

en: Slider range:
pl: Zakres suwaka:

en: Sound quality:
pl: Jakość dźwięku

en: Sound Recorder
pl: Rejestrator dźwięku

en: Sounds
pl: Dźwięki

en: Sounds compressed
pl: Skompresowane dźwięki

en: space
pl: spacja

en: Sprite
pl: Duszek

en: Sprites
pl: Duszki

en: sqrt
pl: pierwiastek kwadratowy

en: Stage
pl: Scena

en: Stage selected:
pl: Wybrana scena:

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
pl: Stempel (zaznacz obszar, następnie stempluj jego kopią)

en: Start green flag scripts
pl: Rozpocznij skrypty zielonej flagi

en: Start Single Stepping
pl: Rozpocznij pracę krokową

en: stop
pl: zatrzymaj

en: Stop everything
pl: Zatrzymaj wszystko

en: Stop Single Stepping
pl: Zakończ pracę krokową

en: Story
pl: Opowiadanie

en: Support Site
pl: Strona wsparcia

en: Switch colors
pl: Zamień kolory

en: Switch to full stage
pl: Przełącz na pełną scenę

en: Switch to presentation mode
pl: Przełącz do trybu prezentacji

en: Switch to small stage
pl: Przełącz do małej sceny

en: Tags:
pl: Tagi:

en: Text tool (edit text layer)
pl: Tekst (edytuj warstwę tekstu)

en: That variable name is already in use
pl: Nazwa tej zmiennej jest już w użyciu

en: that way
pl: w tamten sposób

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
pl: Plik już istnieje. Nadpisać istniejący plik?

en: thing
pl: rzecz

en: this way
pl: w ten sposób

en: tilt
pl: przechył

en: true
pl: prawda

en: Turbo speed
pl: Szybkość turbo

en: turn into new sprite
pl: zamień w nowego duszka

en: Undelete
pl: Odzyskaj

en: Undo
pl: Cofnij

en: up
pl: góra

en: up arrow
pl: strzałka w górę

en: Updating thumbnails
pl: Aktualizowanie miniatur

en: Upload succeeded!
pl: Wysyłanie powiodło się!

en: Upload to Scratch Server
pl: Wysyłanie do serwera Scratch

en: Uploading
pl: Wysyłanie

en: Variable name?
pl: Nazwa zmiennej?

en: View on stage
pl: Zobacz na scenie

en: What's your name?
pl: Jak masz na imię?

en: whirl
pl: wir

en: world
pl: świecie

en: Write Multiple Project Summaries
pl: Napisz podsumowanie wielu projektów

en: Write Project Summary
pl: Napisz podsumowanie projektu

en: Yes
pl: Tak

en: Your project is now online at
pl: Twój projekt jest teraz dostępny online:

en: Your Scratch website login name:
pl: Twój login na stronie Scratch:

en: Zoom in
pl: Powiększ

en: Zoom out
pl: Pomniejsz

en: Accordion
pl: Akord

en: Acoustic Bass
pl: Akustyczny bas

en: Acoustic Bass Drum
pl: Akustyczny bęben basowy

en: Acoustic Grand
pl: Fortepian akustyczny

en: Acoustic Snare
pl: Werbel akustyczny

en: Alto Sax
pl: Saksofon altowy

en: Applause
pl: Aplauz

en: Bagpipe
pl: Dudy

en: Baritone Sax
pl: Saksofon barytonowy

en: Bass Drum 1
pl: Bęben basowy 1

en: Bassoon
pl: Fagot

en: Bird Tweet
pl: Śpiew ptaków

en: Blown Bottle
pl: Odgłos butelki

en: Brass Section
pl: Sekcja dęta

en: Breath Noise
pl: Odgłos oddechu

en: Bright Acoustic
pl: Jasny dźwięk pianina akustycznego

en: Celesta
pl: Czelesta

en: Cello
pl: Wiolonczela

en: Chinese Cymbal
pl: Talerz chiński

en: Choir Aahs
pl: Chór śpiewający A

en: Church Organ
pl: Organy kościelne

en: Clarinet
pl: Klarnet

en: Claves
pl: Claves (klucz)

en: Clavinet
pl: Klawesyn

en: Closed Hi-Hat
pl: Hi-hat (zamknięty)

en: Contrabass
pl: Kontrabas

en: Cowbell
pl: Krowi dzwonek

en: Crash Cymbal 1
pl: Crash talerz 1

en: Crash Cymbal 2
pl: Crash talerz 2

en: Distortion Guitar
pl: Zdeformowana gitara

en: Drawbar Organ
pl: Organy Hammonda

en: Dulcimer
pl: Cymbały

en: Electric Bass (finger)
pl: Bas elektryczny (palec)

en: Electric Bass (pick)
pl: Bas elektryczny (kostka)

en: Electric Clean Guitar
pl: Elektryczna gitara (czysto)

en: Electric Grand
pl: Fortepian elektryczny

en: Electric Jazz Guitar
pl: Gitara elektryczna jazzowa

en: Electric Muted Guitar
pl: Gitara elektryczna stłumiona

en: Electric Piano 1
pl: Pianino elektryczne 1

en: Electric Piano 2
pl: Pianino elektryczne 2

en: Electric Snare
pl: Werbel elektryczny

en: English Horn
pl: Rożek angielski

en: FX 1 (rain)
pl: Efekt 1 (deszcz)

en: FX 2 (soundtrack)
pl: Efekt 2 (ścieżka dźwiękowa)

en: FX 3 (crystal)
pl: Efekt 3 (kryształ)

en: FX 4 (atmosphere)
pl: Efekt 4 (atmosfera)

en: FX 5 (brightness)
pl: Efekt 5 (jasność)

en: FX 6 (goblins)
pl: Efekt 6 (gobliny)

en: FX 7 (echoes)
pl: Efekt 7 echo

en: FX 8 (sci-fi)
pl: Efekt 8 (sci-fi)

en: Fiddle
pl: Skrzypce

en: Flute
pl: Flet

en: French Horn
pl: Róg

en: Fretless Bass
pl: Bezprogowa gitara basowa

en: Glockenspiel
pl: Dzwonki

en: Guitar Fret Noise
pl: Dźwięk progu gitary

en: Guitar Harmonics
pl: Gitara harmoniczna

en: Gunshot
pl: Strzał z broni

en: Hand Clap
pl: Klaskanie

en: Harmonica
pl: Harmonijka ustna

en: Harpsichord
pl: Klawikord

en: Helicopter
pl: Helikopter

en: Hi Bongo
pl: Wysokie bongo

en: Hi Wood Block
pl: Wysoki blok drewniany

en: Hi-Mid Tom
pl: Średniowysoki tom-tom

en: High Agogo
pl: Wysoki agogo

en: High Floor Tom
pl: Wysoki

en: High Timbale
pl: Wysoki timbale

en: High Tom
pl: Wysoki tom-tom

en: Honky-Tonk
pl: Pianino z kantyny

en: Lead 1 (square)
pl: Główne 1 (fala kwadratowa)

en: Lead 2 (sawtooth)
pl: Główne 2 (fala piłokształtna)

en: Lead 3 (calliope)
pl: Główne 3 (para organów)

en: Lead 4 (chiff)
pl: Główne 4 (system organowy)

en: Lead 5 (charang)
pl: Główne 5 (charang)

en: Lead 6 (voice)
pl: Główne 6 (głos)

en: Lead 7 (fifths)
pl: Główne 7 (koło kwintowe)

en: Lead 8 (bass+lead)
pl: Główne 8 (bas i melodia)

en: Long Guiro
pl: Długie guiro

en: Long Whistle
pl: Długi gwizd

en: Low Agogo
pl: Niskie agogo

en: Low Bongo
pl: Niskie bongo

en: Low Conga
pl: Niskie kongi

en: Low Floor Tom
pl: Niskopodłogowy tom-tom

en: Low Timbale
pl: Niski timbale

en: Low Tom
pl: Niski tom-tom

en: Low Wood Block
pl: Niski blok drewniany

en: Low-Mid Tom
pl: Średnioniski tom-tom

en: Maracas
pl: Marakasy

en: Melodic Tom
pl: Melodyjny tom-tom

en: Music Box
pl: Pozytywka

en: Mute Cuica
pl: Stłumiona Cuíca

en: Mute Hi Conga
pl: Stłumione wysokie kongi

en: Mute Triangle
pl: Stłumiony trójkąt

en: Muted Trumpet
pl: Stłumiona trąbka

en: Nylon String Guitar
pl: Gitara akustyczna (struny nylonowe)

en: Oboe
pl: Obój

en: Ocarina
pl: Okaryna

en: Open Cuica
pl: Otwarta Cuíca

en: Open Hi Conga
pl: Otwarte wysokie kongi

en: Open Hi-Hat
pl: Hi-Hat (otwarty)

en: Open Triangle
pl: Otwarty trójkąt

en: Orchestra Hit
pl: Uderzenie orkiestry

en: Orchestral Strings
pl: Struny orkiestry

en: Overdriven Guitar
pl: Gitara nasycona

en: Pad 1 (new age)
pl: Podkład 1 (nowa era)

en: Pad 2 (warm)
pl: Podkład 2 (ciepły)

en: Pad 3 (polysynth)
pl: Podkład 3 (polisyntezator)

en: Pad 4 (choir)
pl: Podkład 4 (chór)

en: Pad 5 (bowed)
pl: Podkład 5 (łuk)

en: Pad 6 (metallic)
pl: Podkład 6 (metaliczny)

en: Pad 7 (halo)
pl: Podkład 7 (halo)

en: Pad 8 (sweep)
pl: Podkład 8 (rozciągnięty)

en: Pan Flute
pl: Fletnia Pana

en: Pedal Hi-Hat
pl: Hi-Hat (stopa)

en: Percussive Organ
pl: Organy perkusyjne

en: Piccolo
pl: Flet piccolo

en: Pizzicato Strings
pl: Pizzicato

en: Recorder
pl: Flet prosty

en: Reed Organ
pl: Fisharmonia

en: Reverse Cymbal
pl: Odwrotny talerz

en: Ride Bell
pl: Karatale

en: Ride Cymbal 1
pl: Talerz 1

en: Ride Cymbal 2
pl: Talerz 2

en: Rock Organ
pl: Organy rokowe

en: Seashore
pl: Wybrzeże

en: Short Guiro
pl: Krótkie guiro

en: Short Whistle
pl: Krótki gwizd

en: Side Stick
pl: Rimshot

en: Slap Bass 1
pl: Uderzony bas 1

en: Slap Bass 2
pl: Uderzony bas 2

en: Soprano Sax
pl: Saksofon sopranowy

en: Splash Cymbal
pl: Uderzenie talerza

en: Steel Drums
pl: Bęben stalowy

en: Steel String Guitar
pl: Gitara ze stalowymi strunami

en: String Ensemble 1
pl: Zespół strun 1

en: String Ensemble 2
pl: Zespół strun 2

en: Synth Bass 1
pl: Bas syntetyczny 1

en: Synth Bass 2
pl: Bas syntetyczny 2

en: Synth Drum
pl: Bęben syntetyczny

en: Synth Voice
pl: Głos syntetyczny

en: SynthBrass 1
pl: Mosiądz syntetyczny 1

en: SynthBrass 2
pl: Mosiądz syntetyczny 1

en: SynthStrings 1
pl: Struny syntetyczne 1

en: SynthStrings 2
pl: Struny syntetyczne 2

en: Taiko Drum
pl: Bęben taiko

en: Tambourine
pl: Tamburyn

en: Tango Accordion
pl: Bandoneon

en: Telephone Ring
pl: Dzwonek telefonu

en: Tenor Sax
pl: Saksofon tenorowy

en: Timpani
pl: Kotły

en: Tinkle Bell
pl: Dzwon

en: Tremolo Strings
pl: Tremolo

en: Trombone
pl: Puzon

en: Trumpet
pl: Trąbka

en: Tubular Bells
pl: Dzwony rurowe

en: Vibraphone
pl: Wibrafon

en: Viola
pl: Altówka

en: Violin
pl: Skrzypce

en: Voice Oohs
pl: Głos śpiewający O

en: Whistle
pl: Gwizdek

en: Woodblock
pl: Blok drewniany

en: Xylophone
pl: Ksylofon
