Scratch - en to ru translation catalogue (580 entries)

en: Language-Name
ru: Русский

en: Language-Direction
ru: LTR

en: Suppress-Bold
ru: false

en: %H sensor value
ru: %H значение сенсора

en: %L contains %s
ru: %L содержит %s

en: %a of %m
ru: %a от %m

en: %b and %b
ru: %b и %b

en: %b or %b
ru: %b или %b

en: %f of %n
ru: %f от %n

en: add %s to %L
ru: добавить %s к %L

en: answer
ru: ответ

en: ask %s and wait
ru: спросить %s и ждать

en: background #
ru: фон #

en: broadcast %e
ru: передать %e

en: broadcast %e and wait
ru: передать %e и ждать

en: change %g effect by %n
ru: изменить %g эффект на %n

en: change %v by %n
ru: изменить %v на %n

en: change pen color by %n
ru: изменить цвет пера на %n

en: change pen shade by %n
ru: изменить тень пера на&nbsp; %n

en: change pen size by %n
ru: изменить размер пера на %n

en: change size by %n
ru: изменить размер на %n

en: change tempo by %n
ru: изменить темп на %n

en: change volume by %n
ru: изменить громкость %n

en: change x by %n
ru: изменить x на %n

en: change y by %n
ru: изменить y на %n

en: clear
ru: очистить

en: clear graphic effects
ru: убрать графические эффекты

en: color %C is touching %C?
ru: цвет %C касается %C?

en: control
ru: контроль

en: costume #
ru: костюм #

en: delete %y of %L
ru: удалить %y из %L

en: direction
ru: направление

en: distance to %m
ru: расстояние до %m

en: else
ru: или

en: forever
ru: всегда

en: forever if %b
ru: всегда, если  %b

en: glide %n secs to x:%n y:%n
ru: плыть %n секунд в точку x:%n y:%n

en: go back %n layers
ru: перейти назад на  %n слоев

en: go to %m
ru: идти в  %m

en: go to front
ru: перейти в верхний слой

en: go to x:%n y:%n
ru: идти в x:%n y:%n

en: hide
ru: спрятаться

en: hide variable %v
ru: спрятать переменную %v

en: if %b
ru: если %b

en: if on edge, bounce
ru: если край, оттолкнуться

en: insert %s at %i of %L
ru: поставить %s в %i из %L

en: item %i of %L
ru: элемент %i из %L

en: join %s %s
ru: слить  %s %s

en: key %k pressed?
ru: клавиша %k нажата?

en: length of %L
ru: длина списка %L

en: length of %s
ru: длина строки %s

en: letter %n of %s
ru: буква %n в %s

en: list
ru: список

en: looks
ru: внешность

en: loud?
ru: громко?

en: loudness
ru: громкость

en: motion
ru: движение

en: motor direction %W
ru: мотор в %W

en: motor off
ru: мотор откл

en: motor on
ru: мотор вкл

en: motor on for %n secs
ru: включить мотор на %n сек

en: motor power %n
ru: мощность мотора %n

en: mouse down?
ru: мышка нажата?

en: mouse x
ru: мышка по x

en: mouse y
ru: мышка по y

en: move %n steps
ru: идти %n шагов

en: next background
ru: следующий фон

en: next costume
ru: следующий костюм

en: not %b
ru: не %b

en: operators
ru: операторы

en: pen
ru: перо

en: pen down
ru: опустить перо

en: pen up
ru: поднять перо

en: pick random %n to %n
ru: выдать случайное от %n до %n

en: play drum %D for %n beats
ru: барабану %D играть %n тактов

en: play note %N for %n beats
ru: ноту %N играть %n тактов

en: play sound %S
ru: играть звук %S

en: play sound %S until done
ru: играть звук %S до завершения

en: point in direction %d
ru: повернуть в направление %d

en: point towards %m
ru: повернуться к %m

en: repeat %n
ru: повторить %n

en: repeat until %b
ru: повторять до %b

en: replace item %i of %L with %s
ru: заменить элемент %i в %L на %s

en: reset timer
ru: перезапустить таймер

en: rest for %n beats
ru: оставшиеся %n тактов

en: round %n
ru: округлить %n

en: say %s
ru: сказать %s

en: say %s for %n secs
ru: говорить %s в течение %n секунд

en: sensing
ru: сенсоры

en: sensor %h?
ru: сенсор %h?

en: set %g effect to %n
ru: установить эффект %g в значение %n

en: set %v to %n
ru: поставить %v в %n

en: set instrument to %I
ru: выбрать инструмент %I

en: set pen color to %c
ru: установить цвет пера %c

en: set pen color to %n
ru: установить цвет пера %n

en: set pen shade to %n
ru: установить тень пера %n

en: set pen size to %n
ru: установить размер пера %n

en: set size to %n%
ru: установить размер %n%

en: set tempo to %n bpm
ru: установить темп %n bpm

en: set volume to %n%
ru: установить громкость %n%

en: set x to %n
ru: установить x в %n

en: set y to %n
ru: установить y в %n

en: show
ru: показаться

en: show variable %v
ru: показать переменную %v

en: size
ru: размер

en: sound
ru: звук

en: stamp
ru: печать

en: stop all
ru: остановить всё

en: stop all sounds
ru: остановить все звуки

en: stop script
ru: остановить скрипт

en: switch to background %l
ru: перейти к фону %l

en: switch to costume %l
ru: перейти к костюму %l

en: tempo
ru: темп

en: think %s
ru: думать %s

en: think %s for %n secs
ru: думать %s  %n секунд

en: timer
ru: таймер

en: touching %m?
ru: касается %m?

en: touching color %C?
ru: касается цвета %C

en: turn %n degrees
ru: повернуться на %n градусов

en: variables
ru: переменные

en: volume
ru: громкость

en: wait %n secs
ru: ждать %n секунд

en: wait until %b
ru: ждать до %b

en: when %k key pressed
ru: когда клавиша %k нажата

en: when %m clicked
ru: когда щелкнут по %m

en: when I receive %e
ru: когда я получу %e

en: x position
ru: положение x

en: y position
ru: положение y

en: (empty)
ru: (пусто)

en: 1 script
ru: 1 скрипт

en: About Scratch
ru: О языке Скретч

en: About this project:
ru: Про этот проект

en: add comment
ru: добавить комментарий

en: add comment here
ru: впишите комментарий сюда

en: all
ru: все

en: and
ru: и

en: Animation
ru: Мультипликация

en: any
ru: любой из

en: Art
ru: Искусство

en: background
ru: фон

en: backgrounds
ru: фоны

en: Backgrounds
ru: фоны

en: brightness
ru: яркость

en: Brush size:
ru: Размер кисти:

en: button
ru: кнопка

en: button pressed
ru: кнопка нажата

en: Camera
ru: Камера

en: can rotate
ru: можно повернуть

en: cancel
ru: отмена

en: Cancel
ru: Отменить

en: Choose a folder
ru: Выбрать папку

en: Choose new sprite from file
ru: Выбрать новый объект из файла

en: clean up
ru: очистить

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear canvas
ru: Очистить холст

en: Close and continue
ru: Закрыть и продолжить

en: Close dialog?
ru: Закрыть диалог?

en: Close paint editor?
ru: Закрыть графический редактор?

en: close port
ru: закрыть порт

en: Close sound recorder?
ru: Закрыть запись звука?

en: color
ru: цвет

en: Compress Images
ru: сжать рисунки

en: Compress Sounds
ru: сжать звуки

en: Compress sounds and images
ru: Сжать звуки и рисунки

en: Computer
ru: Компьютер

en: connected
ru: связь установлена

en: Connecting to
ru: Связываемся с

en: Copy
ru: Копировать

en: costume
ru: Костюм

en: costumes
ru: костюмы

en: Costumes
ru: костюмы

en: Could not read
ru: Невозможно прочесть

en: Could not read project; file may be damaged
ru: Невозможно прочесть проект; возможно файл поврежден

en: Could not write file
ru: Не могу записать файл

en: Create account
ru: Создать учетную запись

en: Create an empty project
ru: Создать новый проект

en: Data sent. Waiting for response...
ru: Данные посланы. Ожидаем ответа...

en: delete
ru: удалить

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete a list
ru: Удалить список

en: Delete a variable
ru: Удалить переменную

en: Delete this costume
ru: Удалить этот костюм

en: Delete this sound
ru: Удалить этот звук

en: Delete this sprite
ru: Удалить этот спрайт

en: Desktop
ru: Стол

en: disable remote sensor connections
ru: отсоединить сенсор

en: distance
ru: расстояние

en: Documents
ru: Документы

en: don't rotate
ru: не поворачивать

en: Don't Save
ru: Не сохранять

en: Done
ru: Сделано

en: down
ru: вниз

en: down arrow
ru: стрелка вниз

en: drag to resize
ru: изменить размер

en: drag to rotate
ru: повернуть

en: draggable on website?
ru: перетаскивается на сайт?

en: duplicate
ru: дублировать

en: Duplicate
ru: дублировать

en: edge
ru: край

en: Edit
ru: Редактировать

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
ru: Элипс (рисует элипс или круг)

en: Enter presentation mode
ru: Перейти в режим презентации

en: Eraser
ru: Ластик

en: Eraser size
ru: Размер ластика

en: Error!
ru: Ошибка!

en: Examples
ru: Примеры

en: Exit presentation
ru: Закрыть презентацию

en: Exit presentation mode
ru: Покинуть режим презентации

en: export
ru: экспорт

en: Export Background
ru: Экспорт фона

en: Export Costume
ru: Экспорт костюма

en: Export failed
ru: Экспорт не удался

en: Export Sound
ru: Экспорт звука

en: Export Sprite
ru: Экспорт объекта

en: export this costume
ru: Экспортировать этот костюм

en: export this sound
ru: экспортировать этот звук

en: export this sprite
ru: экспортировать этот объект

en: Extras menu
ru: Меню дополнений

en: Eyedropper tool (select a color)
ru: Пипетка (выбор цвета)

en: Failed:
ru: Неудача:

en: false
ru: ложь

en: File not found
ru: Файл не найден

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
ru: Заливка (цветом или градиентом)

en: first
ru: первый

en: fisheye
ru: рыбий глаз

en: Flash blocks (fast)
ru: Мигание блоков (быстро)

en: Flash blocks (slow)
ru: Мигание блоков (медленно)

en: Flip horizontally
ru: Горизонтальное отражение

en: Flip vertically
ru: Вертикальное отражение

en: For all sprites
ru: Для всех объектов

en: For this sprite only
ru: Только для этого объекта

en: Game
ru: Игра

en: Get surprise sprite
ru: Выбрать случайный объект

en: Get the last thing deleted
ru: Удалить последнее действие

en: Getting Started
ru: Начать

en: ghost
ru: призрак

en: Go To Scratch Website
ru: Перейти на Скретч-сайт

en: grab screen region for new costume
ru: экран в новый костюм

en: grab screen region for new sprite
ru: экран в новый объект

en: Grow
ru: Расти

en: Grow sprite
ru: Рост объекта

en: hello
ru: привет

en: Hello!
ru: Привет!

en: help
ru: помощь

en: Help
ru: помощь

en: Help Page
ru: Страница помощи

en: Help Screens
ru: Экран помощи

en: Hide Motor Blocks
ru: Спрятать блоки моторов

en: High (biggest)
ru: Высота (наибольшая)

en: Hmm...
ru: Ммм..

en: Home
ru: Главная

en: Images compressed
ru: Рисунки сжаты

en: import
ru: импорт

en: Import
ru: Импорт

en: Import an image on top of your current canvas
ru: Импорт изображения на верхнюю часть холста

en: Import Background
ru: Импорт фона

en: Import Costume
ru: Импорт костюма

en: Import Image
ru: Импорт изображения

en: Import List
ru: Импорт списка

en: Import Project
ru: Импорт проекта

en: import project
ru: импортировать проект

en: Import Sound
ru: Импорт звука

en: Incompatible Scratch file format
ru: Несовместимый со Скретчем формат

en: Is the folder read-only?
ru: Эта папка только для чтения?

en: JPEG Quality (10-100)?
ru: Качество JPEG (10-100)

en: kbytes
ru: килобайт

en: Language
ru: язык

en: large readout
ru: велик для чтения

en: last
ru: последний

en: left
ru: влево

en: left arrow
ru: стрелка влево

en: length
ru: длина

en: light
ru: свет

en: Line tool (draw lines)
ru: Линия

en: List name?
ru: Имя списка?

en: Low
ru: Ниже

en: Lowest (smallest)
ru: Самый низкий (наименьший)

en: Make a list
ru: Создать список

en: Make a variable
ru: Создать переменную

en: Max:
ru: Максимум:

en: meow
ru: мяу

en: Message name:
ru: Название сообщения:

en: Min:
ru: Минимум:

en: mod
ru: модуль

en: more
ru: больше

en: More tags:
ru: Другие метки

en: mosaic
ru: мозаика

en: mouse x:
ru: мышка x:

en: mouse y:
ru: мышка y:

en: mouse-pointer
ru: указатель мыши

en: Move
ru: идти

en: Music
ru: Музыка

en: My Projects
ru: Мои проекты

en: new
ru: новый

en: New
ru: новый

en: New background:
ru: Новый фон:

en: New costume:
ru: Новый костюм

en: New Filename:
ru: Новое имя файла:

en: New sound:
ru: Новый звук:

en: New Sprite
ru: Новый объект

en: New sprite:
ru: Новый объект

en: No
ru: Нет

en: No MIDI ports currently available.
ru: Миди порты не доступны

en: No motion blocks
ru: Нет блоков движения

en: no scripts
ru: нет скриптов

en: No serial ports found
ru: Не обнаружены порты

en: No variables.
ru: Нет переменных

en: Normal
ru: Нормально

en: normal readout
ru: нормальное чтение

en: Off
ru: Выключить

en: OK
ru: ОК

en: On
ru: Включить

en: only face left-right
ru: только поворот влево-вправо

en: Open
ru: открыть

en: Open a Scratch project
ru: Открыть проект скретча

en: Open Project
ru: Открыть проект

en: or
ru: или

en: Paint
ru: Рисовать

en: Paint Editor
ru: Графический редактор

en: Paint new sprite
ru: Рисовать новый объект

en: Paintbrush
ru: Кисточка

en: Password:
ru: Пароль:

en: Percent? (100 gives original size)
ru: Процент? (100 дает исходный размер)

en: Pictures
ru: Рисунки

en: pixelate
ru: укрупнение пикселей

en: play
ru: играть

en: Please enter a number
ru: Введите число

en: pop
ru: поп

en: Position the cross-hair to set the rotation center
ru: Установить центр вращения

en: Preparing project...
ru: Подготовка проекта ...

en: Project author:
ru: Автор проекта:

en: Project name
ru: название проекта

en: Project Notes
ru: описание проекта

en: Project notes
ru: описание проекта

en: Project uploaded.
ru: Проект загружен

en: Projects
ru: Проекты

en: Quit
ru: Выход

en: Quit Scratch
ru: Выйти из Скретч

en: Reading
ru: Чтение

en: record
ru: записать

en: Record
ru: записать

en: recording
ru: запись

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
ru: Поворот

en: Redo
ru: Отмена

en: Reference Guide
ru: Справочник

en: Remote sensor connections enabled
ru: Удаленный сенсор подключен

en: Remove viewer from stage
ru: Удалить увеличение

en: resistance
ru: сопротивление

en: resize this sprite
ru: изменить размер объекта

en: reverse
ru: перевернуть

en: right
ru: направо

en: right arrow
ru: стрелка направо

en: Rotate clock-wise
ru: Поворот по часовой стрелке

en: Rotate counter-clock-wise
ru: Поворот против часовой стрелки

en: rotate this sprite
ru: повернуть объект

en: Rotation degrees?
ru: Угол поворота

en: Save
ru: сохранить

en: Save a copy of the current project
ru: Сохранить копию текущего проекта

en: Save As
ru: Сохранить как

en: Save changes before quitting?
ru: Сохранить изменения перед завершением

en: Save failed
ru: Запись не удалась

en: save picture of scripts
ru: Сохранить изображение скрипта

en: save picture of stage...
ru: сохранить рисунок этапа...

en: Save Project
ru: Сохранить проект

en: Save Scripts Snapshot
ru: Сохранить скриншот сценария

en: Save Stage Shot
ru: Сохранить скриншот сцены

en: Save the current project
ru: Сохранить текущий проект

en: Save the current project?
ru: Сохранить текущий проект?

en: Save this project
ru: Сохранить это проект

en: Scripts
ru: скрипты

en: select serial/USB port
ru: Выбрать серийный/usb порт

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
ru: Выбор (переместить, изменить, удалить выбранное)

en: Set costume center
ru: Установить центр костюма

en: Set language
ru: Установить язык

en: Set rotation center
ru: Установить центр вращения

en: Set Single Stepping
ru: установить единичный шаг

en: set slider min and max
ru: установить максимум и минимум рычажка

en: Share
ru: Публиковать

en: Share this project
ru: Публиковать этот проект

en: Share This Project Online
ru: Опубликовать проект в сети

en: Show Motor Blocks
ru: Показать блоки мотора

en: show ScratchBoard watcher
ru: показать данные ScratchBoard

en: Shrink
ru: Сжать

en: Shrink sprite
ru: Сжать спрайт

en: Single-step speed?
ru: скорость шага

en: slider
ru: Рычажок

en: Slider range:
ru: Размер рычажка:

en: Sound quality:
ru: Качество звука:

en: Sound Recorder
ru: Запись звука

en: Sounds
ru: звуки

en: Sounds compressed
ru: Звуки сжаты

en: space
ru: пробел

en: Sprite
ru: Спрайт

en: Sprites
ru: Спрайты

en: sqrt
ru: квадратный корень

en: Stage
ru: Сцена

en: Stage selected:
ru: Выбрана сцена:

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
ru: Печать (выберите область и отпечатайте копии)

en: Start green flag scripts
ru: зеленый флаг запуска скрипта

en: Start Single Stepping
ru: начать пошаговое выполнение

en: stop
ru: стоп

en: Stop everything
ru: остановить всё

en: Stop Single Stepping
ru: остановить шаг

en: Story
ru: Рассказ

en: Support Site
ru: Сайт поддержки

en: Switch colors
ru: Переключить цвета

en: Switch to full stage
ru: Переключиться к полному экрану

en: Switch to presentation mode
ru: Перейти в режим презентации

en: Switch to small stage
ru: Переключиться к малому экрану

en: Tags:
ru: Метки:

en: Text tool (edit text layer)
ru: Текст (редактировать текст)

en: That variable name is already in use
ru: Переменная с таким именем уже используется

en: that way
ru: туда

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
ru: Файл с таким именем уже существует. Переписать существующий файл?

en: this way
ru: сюда

en: tilt
ru: наклон

en: true
ru: истина

en: Turbo speed
ru: Ускорение

en: turn into new sprite
ru: переключиться к новому объекту

en: Undelete
ru: Отменить удаление

en: Undo
ru: отмена

en: up
ru: вверх

en: up arrow
ru: стрелка вверх

en: Upload succeeded!
ru: Загрузка прошла успешно!

en: Upload to Scratch Server
ru: Загрузка на сервер Скретч

en: Uploading
ru: Загрузка

en: Variable name?
ru: Имя переменной?

en: View on stage
ru: Просмотр сцены

en: What's your name?
ru: Как ваше имя?

en: whirl
ru: завихрение

en: world
ru: мир

en: Write Multiple Project Summaries
ru: записать описание нескольких проектов

en: Write Project Summary
ru: записать содержание проекта

en: Yes
ru: Да

en: Your project is now online at
ru: Ваш проект теперь в сети

en: Your Scratch website login name:
ru: Ваше имя на сайте Скретч:

en: Zoom in
ru: Увеличение

en: Zoom out
ru: Уменьшение

en: Accordion
ru: Акордеон

en: Acoustic Bass
ru: Акустическая гитара

en: Acoustic Bass Drum
ru: Акустическая басовый барабан

en: Acoustic Grand
ru: Акустическая гитара Grand

en: Agogo
ru: Агого

en: Alto Sax
ru: Alto Саксафон

en: Applause
ru: Аплодисменты

en: Bagpipe
ru: Волынка

en: Banjo
ru: Банджо

en: Baritone Sax
ru: Баритон Саксофон

en: Bass Drum 1
ru: Басовый барабан 1

en: Bassoon
ru: Фагот

en: Bird Tweet
ru: птичка Твити

en: Blown Bottle
ru: Дуновение в бутылку

en: Brass Section
ru: Медная духовая группа

en: Breath Noise
ru: Шум дыхания

en: Cabasa
ru: Кабаса

en: Celesta
ru: Селеста

en: Cello
ru: Виолончель

en: Chinese Cymbal
ru: Китайские цимбылы

en: Choir Aahs
ru: Хоровое а

en: Church Organ
ru: Церковный орган

en: Clarinet
ru: Кларнет

en: Claves
ru: Клавесин

en: Clavinet
ru: Клавинет

en: Contrabass
ru: Контрабас

en: Cowbell
ru: Колокольчик

en: Crash Cymbal 1
ru: Крэш-тарелка1

en: Crash Cymbal 2
ru: Крэш-тарелка 2

en: Distortion Guitar
ru: Гитара с искажениями

en: Drawbar Organ
ru: Орган

en: Dulcimer
ru: Цимбалы

en: Electric Bass (finger)
ru: Бас-гитара (щипком)

en: Electric Bass (pick)
ru: Бас-гитара (медиатором)

en: Electric Clean Guitar
ru: Электро-гитара (соло)

en: Electric Grand
ru: Электро-гитара Grand

en: Electric Jazz Guitar
ru: Электрическая джазовая гитара

en: Electric Muted Guitar
ru: Электрическая приглушенная гитара

en: Electric Piano 1
ru: Электрическое пианино

en: Electric Piano 2
ru: Электрическое пианино 2

en: Electric Snare
ru: Электрический малый барабан

en: English Horn
ru: Английский рожок

en: FX 1 (rain)
ru: FX 1 (дождь)

en: FX 2 (soundtrack)
ru: спецэффект 2 (саундтрек)

en: FX 3 (crystal)
ru: спецэффект 3 (кристал)

en: FX 4 (atmosphere)
ru: спецэффект 4 (атомосфера)

en: FX 5 (brightness)
ru: спецэффект 5 (блеск)

en: FX 6 (goblins)
ru: спецэффект 6 (гоблины)

en: FX 7 (echoes)
ru: спецэффект 7 (эхо)

en: FX 8 (sci-fi)
ru: спецэффект 8 (научная фантастика)

en: Fiddle
ru: Уличная скрипка

en: Flute
ru: Флейта

en: French Horn
ru: Французский рожок

en: Fretless Bass
ru: Безладовая бас-гитара

en: Glockenspiel
ru: Колокольчики

en: Guitar Fret Noise
ru: Шум гитарных ладов

en: Guitar Harmonics
ru: Гитарные гармоники

en: Gunshot
ru: Ружейный выстрел

en: Hand Clap
ru: Хлопок ладоней

en: Harmonica
ru: Гармоника

en: Harpsichord
ru: Клавесин

en: Helicopter
ru: Вертолет

en: High Floor Tom
ru: Высокий напольный томтом

en: High Timbale
ru: Высокий тимбал

en: High Tom
ru: Высокий томтом

en: Lead 7 (fifths)
ru: Lead 7 (voice)

en: Long Guiro
ru: Длинное гуиро

en: Long Whistle
ru: Длинный свисток

en: Low Agogo
ru: Низкий агого

en: Low Bongo
ru: Низкий бонго

en: Low Conga
ru: Низкая конга

en: Low Floor Tom
ru: Низкий напольный томтом

en: Low Timbale
ru: Низкий тимбал

en: Low Tom
ru: Низкий томтом

en: Low-Mid Tom
ru: Низкий средний томтом

en: Maracas
ru: Маракасы

en: Marimba
ru: Маримба

en: Melodic Tom
ru: Мелодический томтом

en: Music Box
ru: Музыкальная шкатулка

en: Mute Cuica
ru: Закрытая куика

en: Nylon String Guitar
ru: Гитара (нейлоновые струны)

en: Oboe
ru: Гобой

en: Ocarina
ru: Окарина

en: Open Cuica
ru: Открытая куика

en: Open Hi Conga
ru: Открытая конга

en: Open Triangle
ru: Открытый треугольник

en: Orchestra Hit
ru: Оркестровый акцент

en: Orchestral Strings
ru: Струнные

en: Overdriven Guitar
ru: Гитара с перемодуляцией

en: Pad 1 (new age)
ru: Синтезаторный звук (нью-эйдж)

en: Pad 2 (warm)
ru: Синтезаторный звук 2  (Теплый)

en: Pad 3 (polysynth)
ru: Синтезаторный звук 3 (Полисинтезатор)

en: Pad 4 (choir)
ru: Синтезаторный звук 4 (хоровой)

en: Pad 5 (bowed)
ru: Синтезаторный звук 5 (смычковый)

en: Pad 6 (metallic)
ru: Синтезаторный звук 6 (металл)

en: Pad 7 (halo)
ru: Синтезаторный звук 7 (ореол)

en: Pad 8 (sweep)
ru: Синтезаторный звук 8 (Качающийся звук)

en: Pan Flute
ru: Флейта Пана

en: Pedal Hi-Hat
ru: Хэт (педалью)

en: Percussive Organ
ru: Орган с ударной атакой

en: Piccolo
ru: Флейта пикколо

en: Pizzicato Strings
ru: Струнные пиццикато

en: Recorder
ru: Блокфлейта

en: Reed Organ
ru: Язычковый орган

en: Ride Bell
ru: Райд тарелка

en: Ride Cymbal 1
ru: Райд-тарелка 1

en: Ride Cymbal 2
ru: Райд-тарелка 2

en: Rock Organ
ru: Рок-орган

en: Seashore
ru: Морской берег

en: Shakuhachi
ru: Шакухаси

en: Shamisen
ru: Шамисен

en: Shanai
ru: Санаи

en: Short Guiro
ru: Короткое гуиро

en: Short Whistle
ru: Короткий свист

en: Sitar
ru: Ситар

en: Slap Bass 1
ru: Слэп 1

en: Slap Bass 2
ru: Слэп  2

en: String Ensemble 1
ru: Струнные  1

en: String Ensemble 2
ru: Струнные  2

en: Synth Bass 1
ru: Синтезаторный бас 1

en: Synth Bass 2
ru: Синтезаторный бас 2

en: Synth Drum
ru: Синтезированный барабан

en: Synth Voice
ru: Синтезированный голос

en: Taiko Drum
ru: Барабаны Тайко

en: Tambourine
ru: Тамбурин

en: Tango Accordion
ru: Танго Аккодеон

en: Telephone Ring
ru: Телефонный звонок

en: Tenor Sax
ru: Тенор Саксофон

en: Timpani
ru: Тифани

en: Tinkle Bell
ru: Звенящий колокольчик

en: Tremolo Strings
ru: Тремолирующие струнные

en: Trombone
ru: Тромбон

en: Trumpet
ru: Труба

en: Tuba
ru: Туба

en: Vibraphone
ru: Вибрафон

en: Vibraslap
ru: Вибрирующий слэп

en: Viola
ru: Виола

en: Violin
ru: Скрипка

en: Voice Oohs
ru: Голосовое о

en: Whistle
ru: Свист

en: Woodblock
ru: Коробочка (гольцтон)

en: Xylophone
ru: Ксилофон
