screenkey 1.4 - en to de_DE translation catalogue (60 entries)

en: Screencast your keys
de_DE: Screencast deine Tasten

en: Top
de_DE: Oben

en: Center
de_DE: Mitte

en: Bottom
de_DE: unten

en: Fixed
de_DE: Fest

en: Large
de_DE: Groß

en: Medium
de_DE: Mittel

en: Small
de_DE: schmal

en: Caps
de_DE: Umschalt

en: PgUp
de_DE: Bild↑

en: PgDn
de_DE: Bild↓

en: Home
de_DE: Pos1

en: End
de_DE: ende

en: Ins
de_DE: einfg

en: Del
de_DE: entf

en: NumLck
de_DE: Num

en: ScrLck
de_DE: rollen

en: Print
de_DE: Drucken

en: Prev
de_DE: voriger

en: Next
de_DE: Nächser

en: Eject
de_DE: Auswerfen

en: Bright
de_DE: Hell

en: Display
de_DE: Bildschirm

en: Search
de_DE: Suchen

en: 
de_DE: .

en: Shift+
de_DE: Umschalt+

en: Ctrl+
de_DE: Strg+

en: off
de_DE: aus

en: on
de_DE: an

en: Screenkey failed to initialize. This is usually a sign of an improperly configured input method or desktop keyboard settings. Please see the <a href="{url}">troubleshooting documentation</a> for further diagnosing instructions.
    
    Screenkey cannot recover and will now quit!
de_DE: Screenkey konnte nicht initialisiert werden. Dies ist in der Regel ein Zeichen für eine unsachgemäßekonfigurierte Eingabemethode oder Desktop-Tastatureinstellungen. Bitte beachten Sie die <ahref = "{url}"> Dokumentation zur Fehlerbehebung </a> zur weiteren DiagnoseAnweisungen. \ n\ nScreenkey kann nicht wiederhergestellt werden und wird jetzt beendet!

en: "slop" is required for interactive selection. See <a href="{url}">{url}</a>
de_DE: "Slop" ist für die interaktive Auswahl erforderlich. Siehe <ahref = "{url}"> {url} </a>

en: Time
de_DE: Zeit

en: Display for
de_DE: Bildschirm

en: seconds
de_DE: Sekunden

en: Persistent window
de_DE: Dauerhaftes Fenster

en: Screen
de_DE: Bildschirm

en: Reset
de_DE: Neustart

en: Select window/region
de_DE: Auswahl Fenster/Region

en: Font
de_DE: Schrift

en: Size
de_DE: Größe

en: Keys
de_DE: Taste

en: Keyboard mode
de_DE: Tastatur Modus

en: Backspace mode
de_DE: Rücktaste Modus

en: Modifiers mode
de_DE: Modifikatormodus

en: Show Modifier sequences only
de_DE: Nur Modifikatorsequenzen anzeigen

en: Always show Shift
de_DE: Immer Umschalttaste zeigen

en: Show Whitespace characters
de_DE: Leerzeichen anzeigen

en: Compress repeats after
de_DE: Komprimieren Sie Wiederholungen nach

en: Color
de_DE: Farbe

en: Font color
de_DE: Schrift Farbe

en: Text color
de_DE: Text Farbe

en: Background color
de_DE: Hintergrund Farbe

en: Opacity
de_DE: Deckkraft

en: Mouse
de_DE: Maus

en: Show Mouse
de_DE: zeige Maus

en: Hide duration
de_DE: ausblenden

en: Show keys
de_DE: Zeige Tasten

en: Preferences
de_DE: Einstellungen

en: About
de_DE: Info

en: Quit
de_DE: Beenden
