ScummVM 1.8.0git - en to be_BY translation catalogue (1224 entries)

en: Features compiled in:
be_BY: Уключаныя ў зборку опцыі:

en: Available engines:
be_BY: Даступныя рухавічкі:

en: Show hidden files
be_BY: Паказваць схаваныя файлы

en: Show files marked with the hidden attribute
be_BY: Паказваць файлы з атрыбутам "схаваны"

en: Go up
be_BY: Уверх

en: Go to previous directory level
be_BY: Перайсці на дырэкторыю ўзроўнем вышэй

[ctx: lowres]
en: Go up
be_BY: Уверх

en: Cancel
be_BY: Адмена

en: Choose
be_BY: Абраць

en: Stop server
be_BY: Спыніць сервер

en: Run server
be_BY: Запусціць сервер

en: Stop local webserver
be_BY: Спыняе лакальны вэб-сервер

en: Run local webserver
be_BY: Запускае лакальны вэб-сервер

en: Not running
be_BY: Не запушчаны

en: Open URL
be_BY: Адкрыць URL

en: Paste
be_BY: Уставіць

en: Paste code from clipboard
be_BY: Уставіць код з буфера памену

en: Load
be_BY: Загрузіць

en: Next
be_BY: Наступны

en: Yes
be_BY: Так

en: No
be_BY: Не

en: Failed to open URL!
    Please navigate to this page manually.
be_BY: Не атрымалася адкрыць URL!
    Калі ласка, перайдзіце на старонку ручна.

en: Select directory where to download game data
be_BY: Абярыце дырэкторыю для спампавання дадзеных гульні

en: Select directory with game data
be_BY: Абярыце дырэкторыю з файламі гульні

en: From:
be_BY: Ад:

en: To:
be_BY: Да:

en: Cancel download
be_BY: Адмяніць загрузку

[ctx: lowres]
en: Cancel download
be_BY: Адмяніць

en: Hide
be_BY: Схаваць

en: It looks like your connection is limited. Do you really want to download files with it?
be_BY: Здаецца, што ваша злучэнне абмежавана. Вы сапраўды жадаеце загрузіць файлы?

en: ScummVM couldn't open the specified directory!
be_BY: ScummVM не можа адкрыць азначаную дырэкторыю!

en: Cannot create a directory to download - the specified directory has a file with the same name.
be_BY: Не атрымалася стварыць дырэкторыю для загрузкі, бо азначаная дырэкторыя ўжо мае файл з тым жа імем.

en: The "%s" already exists in the specified directory.
    Do you really want to download files into that directory?
be_BY: "%s" ужо існуе ў азначанай дырэкторыі.
    Вы сапраўды жадаеце загрузіць файлы ў гэту дырэкторыю?

en: Downloaded %s %S / %s %S
be_BY: Загружана %s %S / %s %S

note: I18N: Close dialog button
en: Close
be_BY: Закрыць

en: Proceed
be_BY: Працягнуць

en: Pick the game:
be_BY: Абярыце гульню:

en: Game
be_BY: Гульня

en: Short game identifier used for referring to saved games and running the game from the command line
be_BY: Кароткі ідэнтыфікатар, карыстаны для імёнаў захаванняў гульняў і для запуску з каманднага радка

en: Name:
be_BY: Назва:

en: Full title of the game
be_BY: Поўная назва гульні

[ctx: lowres]
en: Name:
be_BY: Назва:

en: Language:
be_BY: Мова:

en: Language of the game. This will not turn your Spanish game version into English
be_BY: Мова гульні. Змена гэтай налады не ператворыць рускую версію гульні ў беларускую

en: <default>
be_BY: <агадана>

en: Platform:
be_BY: Платформа:

en: Platform the game was originally designed for
be_BY: Платформа, для якой гульня была першапачаткова распрацавана

[ctx: lowres]
en: Platform:
be_BY: Платформа:

en: GFX
be_BY: Грф

en: Graphics
be_BY: Графіка

en: Override global graphic settings
be_BY: Перакрыць глабальныя налады графікі

[ctx: lowres]
en: Override global graphic settings
be_BY: Перакрыць глабальныя налады графікі

en: Keymaps
be_BY: Табліца клавіш

en: Audio
be_BY: Аўдыё

en: Override global audio settings
be_BY: Перакрыць глабальныя налады аўдыё

[ctx: lowres]
en: Override global audio settings
be_BY: Перакрыць глабальныя налады аўдыё

en: Volume
be_BY: Гучнасць

[ctx: lowres]
en: Volume
be_BY: Гучнасць

en: Override global volume settings
be_BY: Перакрыць глабальныя налады гучнасці

[ctx: lowres]
en: Override global volume settings
be_BY: Перакрыць глабальныя налады гучнасці

en: Override global MIDI settings
be_BY: Перакрыць глабальныя налады MIDI

[ctx: lowres]
en: Override global MIDI settings
be_BY: Перакрыць глабальныя налады MIDI

en: Override global MT-32 settings
be_BY: Перакрыць глабальныя налады MT-32

[ctx: lowres]
en: Override global MT-32 settings
be_BY: Перакрыць глабальныя налады MT-32

en: Paths
be_BY: Шляхі

[ctx: lowres]
en: Paths
be_BY: Шляхі

en: Game Path:
be_BY: Шлях да гульні:

[ctx: lowres]
en: Game Path:
be_BY: Шлях да гульні:

en: Extra Path:
be_BY: Дад. шлях:

en: Specifies path to additional data used by the game
be_BY: Паказвае шлях да дадатковых файлаў, дадзеных для гульні

[ctx: lowres]
en: Extra Path:
be_BY: Дад. шлях:

en: Save Path:
be_BY: Захаванні гульняў:

en: Specifies where your saved games are put
be_BY: Паказвае шлях да захаванняў гульні

[ctx: lowres]
en: Save Path:
be_BY: Захаванні гульняў:

en: Achievements
be_BY: Дасягненні

[ctx: path]
en: None
be_BY: Не зададзены

en: Default
be_BY: Агадана

en: Select SoundFont
be_BY: Абярыце SoundFont

en: Select additional game directory
be_BY: Абярыце дадатковую дырэкторыю гульні

en: Select directory for saved games
be_BY: Абярыце дырэкторыю для захаванняў

en: The chosen directory cannot be written to. Please select another one.
be_BY: Не магу пісаць у абраную дырэкторыю. Калі ласка, азначце іншую.

en: Saved games sync feature doesn't work with non-default directories. If you want your saved games to sync, use default directory.
be_BY: Сінхранізацыя захаванняў гульняў не працуе з неагаданымі дырэкторыямі. Калі вы жадаеце, каб вашы захаванні гульняў сінхранізаваліся, выкарыстоўвайце агаданую дырэкторыю.

en: This game ID is already taken. Please choose another one.
be_BY: Гэты ID гульні ўжо выкарыстоўваецца. Калі ласка, абярыце іншы.

en: Author:
be_BY: Аўтар:

en: Notes:
be_BY: Нататкі:

en: Choose file for loading
be_BY: Абярыце файл для загрузкі

en: Enter filename for saving
be_BY: Увядзіце імя файла для запісу

en: Do you really want to overwrite the file?
be_BY: Вы сапраўды жадаеце перазапісаць гэта захаванне?

en: Reverb
be_BY: Рэверберацыя

en: Active
be_BY: Актыўна

en: Room:
be_BY: Пакой:

en: Damp:
be_BY: Заглушэнне:

en: Width:
be_BY: Шырыня:

en: Level:
be_BY: Узровень:

en: Chorus
be_BY: Хор

en: Speed:
be_BY: Хуткасць:

en: Depth:
be_BY: Глыбіня:

en: Type:
be_BY: Тып:

en: Sine
be_BY: Сінусоіда

en: Triangle
be_BY: Трохкутная

en: Misc
be_BY: Рознае

en: Interpolation:
be_BY: Інтэрпаляцыя:

en: None (fastest)
be_BY: Няма (хутчэйшае)

en: Linear
be_BY: Лінейная

en: Fourth-order
be_BY: Чацвёртага парадку

en: Seventh-order
be_BY: Сёмага парадку

note: I18N: Button to reset keymap mappings to defaults
en: Reset
be_BY: Скінуць

en: Reset all FluidSynth settings to their default values.
be_BY: Скінуць налады FluidSynth у агаданыя.

en: Do you really want to reset all FluidSynth settings to their default values?
be_BY: Вы сапраўды жадаеце скінуць налады FluidSynth у агаданыя?

en: GUI
be_BY: Графічны інтэрфейс

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Interact
be_BY: Узаемадзеянне

en: Up
be_BY: Уверх

en: Down
be_BY: Уніз

en: Left
be_BY: Налева

en: Right
be_BY: Направа

en: Cloud
be_BY: Воблака

en: Prev
be_BY: Папярэдні

note: I18N: This keymap opens KIA's HELP tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ONLINE HELP
en: Help
be_BY: Дапамога

note: I18N: Button Quit ScummVM program. Q is the shortcut, Ctrl+Q, put it in parens for non-latin (~Q~)
en: ~Q~uit
be_BY: ~В~ыхад

en: Quit ScummVM
be_BY: Завяршыць ScummVM

en: About ScummVM
be_BY: Пра праграму ScummVM

en: Change global ScummVM options
be_BY: Змяніць глабальныя налады ScummVM

note: I18N: Button caption. A is the shortcut, Ctrl+A, put it in parens for non-latin (~A~)
en: ~A~dd Game...
be_BY: ~Д~адаць гульню...

en: Add games to the list
be_BY: Дадаць гульні ў спіс

[ctx: lowres]
en: ~A~dd Game...
be_BY: ~Д~адаць гульню...

note: I18N: Button caption. R is the shortcut, Ctrl+R, put it in parens for non-latin (~R~)
en: ~R~emove Game
be_BY: В~ы~даліць гульню

en: Remove game from the list. The game data files stay intact
be_BY: Выдаліць гульню са спісу. Не выдаляе гульню з носьбіта

[ctx: lowres]
en: ~R~emove Game
be_BY: В~ы~даліць гульню

note: I18N: Button caption. Mass add games
en: Mass Add...
be_BY: Шмат гульняў...

[ctx: lowres]
note: I18N: Button caption for lower resolution GUI. Mass add games
en: Mass Add...
be_BY: Шмат гульняў...

en: Search in game list
be_BY: Пошук у спісе гульняў

en: Search:
be_BY: Пошук:

en: Load game:
be_BY: Загрузіць гульню:

en: This directory cannot be used yet, it is being downloaded into!
be_BY: Гэта дырэкторыя пакуль не можа выкарыстоўвацца, у яе зараз пампуюцца дадзеныя!

en: Do you really want to run the mass game detector? This could potentially add a huge number of games.
be_BY: Вы сапраўды жадаеце запусціць дэтэктар усіх гульняў? Гэта патэнцыяльна можа дадаць вялікую колькасць гульняў.

en: Do you really want to remove this game configuration?
be_BY: Вы сапраўды жадаеце выдаліць налады для гэтай гульні?

en: Do you want to load saved game?
be_BY: Вы жадаеце загрузіць гульню?

en: This game does not support loading games from the launcher.
be_BY: Гэтая гульня не падтрымвае загрузку захаванняў праз галоўнае меню.

en: ScummVM could not find any engine capable of running the selected game!
be_BY: ScummVM не можа знайсці рухавічок для запуску абранай гульні!

en: ScummVM could not find any game in the specified directory!
be_BY: ScummVM не можа знайсці гульню ў азначанай дырэкторыі!

note: I18N: Unknown game variant
en: Unknown variant
be_BY: Невядомы варыянт

en: List view
be_BY: Выгляд спісу

en: Grid view
be_BY: Выгляд сеткі

en: ~S~tart
be_BY: П~у~ск

en: Start selected game
be_BY: Запусціць абраную гульню

en: ~L~oad...
be_BY: ~З~агрузіць...

en: Load saved game for selected game
be_BY: Загрузіць захаванне для абранай гульні

en: Record...
be_BY: Запіс...

en: Change game options
be_BY: Змяніць налады гульні

en: ... progress ...
be_BY: ... шукаю ...

en: Scan complete!
be_BY: Пошук скончаны!

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games.
be_BY: Знойдзена %d новых гульняў, прапушчана %d раней дададзеных гульняў.

en: Scanned %d directories ...
be_BY: Прагледжана %d дырэкторый...

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games ...
be_BY: Знойдзена %d новых гульняў, прапушчана %d раней дададзеных гульняў...

en: Stop
be_BY: Стоп

en: Edit record description
be_BY: Рэдагаваць апісанне запісу

en: Switch to Game
be_BY: Пераключыцца ў гульню

en: Fast replay
be_BY: Хуткае прайграванне

en: Never
be_BY: Ніколі

en: Every 5 mins
be_BY: Кожныя 5 хв

en: Every 10 mins
be_BY: Кожныя 10 хв

en: Every 15 mins
be_BY: Кожныя 15 хв

en: Every 30 mins
be_BY: Кожныя 30 хв

[ctx: soundfont]
en: None
be_BY: Не зададзены

en: Failed to apply some of the graphic options changes:
be_BY: Не атрымалася ўжыць змены некаторых графічных налад:

en: the video mode could not be changed
be_BY: не атрымалася змяніць відэарэжым

en: the stretch mode could not be changed
be_BY: не атрымалася змяніць рэжым расцягу

en: the aspect ratio setting could not be changed
be_BY: рэжым карэктыроўкі суадносін бакоў не можа быць зменены

en: the fullscreen setting could not be changed
be_BY: поўнаэкранны рэжым не можа быць зменены

en: the filtering setting could not be changed
be_BY: рэжым фільтравання не можа быць зменены

en: Touchpad mouse mode
be_BY: Рэжым тачпада

en: Pointer Speed:
be_BY: Хуткасць паказальніка:

en: Speed for keyboard/joystick mouse pointer control
be_BY: Кіраванне хуткасцю паказальніка мышы/джойсціка

[ctx: lowres]
en: Pointer Speed:
be_BY: Хуткасць паказальніка:

en: Joy Deadzone:
be_BY: Мёртвая зона джойсціка:

en: Analog joystick Deadzone
be_BY: Мёртвая зона аналагавага джойсціка

[ctx: lowres]
en: Joy Deadzone:
be_BY: Мёртвая зона джойсціка:

en: %d hidden achievements remaining
be_BY: Засталося ўтоеных дасягненняў: %d

en: Achievements unlocked: %d/%d
be_BY: Дасягненняў разблакавана: %d/%d

en: Graphics mode:
be_BY: Граф. рэжым:

en: Render mode:
be_BY: Рэжым растру:

en: Special dithering modes supported by some games
be_BY: Спецыяльныя рэжымы рэндэрынгу, падтрымоўваныя некаторымі гульнямі

en: Stretch mode:
be_BY: Рэжым расцягу:

en: Fullscreen mode
be_BY: Поўнаэкранны рэжым

en: Disabled
be_BY: Вылучаны

en: Filter graphics
be_BY: Фільтраванне графікі

en: Use linear filtering when scaling graphics
be_BY: Выкарыстоўваць лінейную фільтрацыю для павелічэння адрознення

en: Aspect ratio correction
be_BY: Карэкцыя суадносін бакоў

en: Correct aspect ratio for games
be_BY: Карэктаваць суадносіны бакоў для гульняў

en: Preferred device:
be_BY: Упадабаная прылада:

en: Music device:
be_BY: Музычная прылада:

en: Specifies preferred sound device or sound card emulator
be_BY: Зазначае ўпадабаную гукавую прыладу ці эмулятар гукавой карты

en: Specifies output sound device or sound card emulator
be_BY: Зазначае выходную гукавую прыладу ці эмулятар гукавой карты

[ctx: lowres]
en: Preferred dev.:
be_BY: Упадаб.прыл.:

[ctx: lowres]
en: Music device:
be_BY: Муз.прылада:

en: AdLib emulator:
be_BY: Эмулятар AdLib:

en: AdLib is used for music in many games
be_BY: Гукавая карта AdLib выкарыстоўваецца многімі гульнямі

en: GM device:
be_BY: Прылада GM:

en: Specifies default sound device for General MIDI output
be_BY: Зазначае выходную гукавую прыладу для MIDI

en: Don't use General MIDI music
be_BY: Не выкарыстоўваць музыку для General MIDI

en: Use first available device
be_BY: Выкарыстоўваць першую даступную прыладу

en: SoundFont is supported by some audio cards, FluidSynth and Timidity
be_BY: SoundFont падтрымваецца некаторымі гукавымі картамі, FluidSynth і Timidity

en: Mixed AdLib/MIDI mode
be_BY: Змешаны рэжым AdLib/MIDI

en: Use both MIDI and AdLib sound generation
be_BY: Выкарыстоўваць і MIDI, і AdLib для генерацыі гуку

en: MIDI gain:
be_BY: Узмацненне MIDI:

en: MT-32 Device:
be_BY: Нал. MT-32:

en: Specifies default sound device for Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 output
be_BY: Паказвае агаданую гукавую прыладу для вываду на Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64

en: True Roland MT-32 (disable GM emulation)
be_BY: Сапраўдны Roland MT-32 (забараніць эмуляцыю GM)

en: Check if you want to use your real hardware Roland-compatible sound device connected to your computer
be_BY: Адзначце, калі ў вас падключана Roland-сумяшчальная гукавая прылада і вы жадаеце яе выкарыстоўваць

[ctx: lowres]
en: True Roland MT-32 (no GM emulation)
be_BY: Сапраўдны Roland MT-32 (без эмуляцыі GM)

en: Roland GS device (enable MT-32 mappings)
be_BY: Прылада Roland GS (дазволіць мапінг MT-32)

en: Check if you want to enable patch mappings to emulate an MT-32 on a Roland GS device
be_BY: Адзначце, калі жадаеце дазволіць мапінг для эмуляцыі MT-32 на прыладзе Roland GS

en: Don't use Roland MT-32 music
be_BY: Не выкарыстоўваць музыку для MT-32

en: Text and speech:
be_BY: Тэкст і мова:

en: Speech
be_BY: Агучка

en: Subtitles
be_BY: Субтытры

en: Both
be_BY: Абое

en: Subtitle speed:
be_BY: Хуткасць тытраў:

[ctx: lowres]
en: Text and speech:
be_BY: Тэкст і мова:

en: Spch
be_BY: Агуч

en: Subs
be_BY: Суб

[ctx: lowres]
en: Both
be_BY: Абое

en: Show subtitles and play speech
be_BY: Паказваць субтытры і прайграваць гаворку

[ctx: lowres]
en: Subtitle speed:
be_BY: Хуткасць тытраў:

en: Music volume:
be_BY: Гучн. музыкі:

[ctx: lowres]
en: Music volume:
be_BY: Гучн. музыкі:

en: Mute all
be_BY: Выключыць усё

en: SFX volume:
be_BY: Гучнасць SFX:

en: Special sound effects volume
be_BY: Гучнасць спецыяльных гукавых эфектаў

[ctx: lowres]
en: SFX volume:
be_BY: Гучнасць SFX:

en: Speech volume:
be_BY: Гучн. агучкі:

[ctx: lowres]
en: Speech volume:
be_BY: Гучн. агучкі:

en: Control
be_BY: Кіраванне

[ctx: lowres]
en: Cloud
be_BY: Воблака

en: Accessibility
be_BY: Даступнасць

[ctx: lowres]
en: Accessibility
be_BY: Даступнасць

en: Apply
be_BY: Ужыць

en: FluidSynth Settings
be_BY: Налады FluidSynth

en: Theme Path:
be_BY: Шлях да тэм:

[ctx: lowres]
en: Theme Path:
be_BY: Шлях да тэм:

en: Specifies path to additional data used by all games or ScummVM
be_BY: Паказвае шлях да дадатковых файлаў дадзеных, выкарыстоўваных усімі гульнямі або ScummVM

en: Plugins Path:
be_BY: Шлях да плагінаў:

[ctx: lowres]
en: Plugins Path:
be_BY: Шлях да плагінаў:

en: Theme:
be_BY: Тэма:

en: GUI renderer:
be_BY: Растарызатар GUI:

en: GUI language:
be_BY: Мова інтэрфейсу:

en: Language of ScummVM GUI
be_BY: Мова графічнага інтэрфейсу ScummVM

en: Switch the ScummVM GUI language to the game language
be_BY: Перайсці ад мовы інтэрфейсу ScummVM да мовы гульні

en: When starting a game, change the ScummVM GUI language to the game language. That way, if a game uses the ScummVM save and load dialogs, they are in the same language as the game.
be_BY: Пры старце гульні змяніць мову інтэрфейсу ScummVM на мову гульні. У гэтым выпадку, калі гульня выкарыстоўвае дыялогі захавання і загрузкі ScummVM, яны будуць на той жа мове, што і гульня.

en: Use native system file browser
be_BY: Ужываць сістэмны браўзар файлаў

en: Use the native system file browser instead of the ScummVM one to select a file or directory.
be_BY: Ужываць сістэмны браўзар файлаў замест браўзара ScummVM для выбару файла ці каталога.

en: Autosave:
be_BY: Аўтазахаванне:

[ctx: lowres]
en: Autosave:
be_BY: Аўтазахаванне:

note: I18N: Debug level -1, no messages
en: None
be_BY: Няма

en: Update check:
be_BY: Правяраць абнаўленні:

en: How often to check ScummVM updates
be_BY: Як часта правяраць абнаўленні ScummVM

en: Check now
be_BY: Праверыць зараз

en: Active storage:
be_BY: Актыўнае сховішча:

en: Active cloud storage
be_BY: Актыўнае воблачнае сховішча

en: Enable storage
be_BY: Уключыць сховішча

en: Confirm you want to use this account for this storage
be_BY: Пацвердзіце, што хочаце выкарыстоўваць гэты ўліковы запіс для гэтага сховішча

en: Username:
be_BY: Карыстач:

en: Username used by this storage
be_BY: Імя карыстача ў гэтым воблаку

en: <none>
be_BY: <няма>

en: Used space:
be_BY: Карыстаны аб'ём:

en: Space used by ScummVM's saved games on this storage
be_BY: Аб'ём, заняты захаваннямі гульняў ScummVM на гэтым воблаку

en: Last sync:
be_BY: Апошняя сінхранізацыя:

en: When was the last time saved games were synced with this storage
be_BY: Калі рабілася апошняя сінхранізацыя ахаваных гульняў з гэтым сховішчам

en: <never>
be_BY: <ніколі>

[ctx: lowres]
en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
be_BY: Захаваныя гульні сінхранізуюцца аўтаматычна падчас запуску, захавання і загрузкі.

en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
be_BY: Захаваныя гульні сінхранізуюцца аўтаматычна падчас запуску, захавання і загрузкі.

en: Sync now
be_BY: Сінхранізаваць зараз

en: Start saved games sync
be_BY: Пачаць сінхранізацыю захаваных гульняў

[ctx: lowres]
en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
be_BY: Можна спампаваць файлы гульні з вашай хмарнай тэчкі ScummVM:

en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
be_BY: Можна спампаваць файлы гульні з вашай хмарнай тэчкі ScummVM:

en: Download game files
be_BY: Спампаваць файлы гульні

en: Open downloads manager dialog
be_BY: Адкрывае менеджар загрузак

[ctx: lowres]
en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
be_BY: Каб змяніць уліковы запіс для гэтага сховішча, адключыцеся і падключыцеся зноў:

en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
be_BY: Каб змяніць уліковы запіс для гэтага сховішча, адключыцеся і падключыцеся зноў:

en: Disconnect
be_BY: Адключыць

en: Stop using this storage on this device
be_BY: Спыніць карыстанне сховішчам на гэтай прыладзе

en: Connect your cloud storage account
be_BY: Падключыць уліковы запіс хмарнага сховішча

[ctx: lowres]
en: /root/ Path:
be_BY: Корань:

en: Select which directory will be shown as /root/ in the Files Manager
be_BY: Выберыце, які каталог паказваць як /root/ у Дыспетчары файлаў

en: /root/ Path:
be_BY: Каранёвая дырэкторыя:

en: Server's port:
be_BY: Порт сервера:

en: Port for server to use
be_BY: Порт для выкарыстання серверам

[ctx: lowres]
en: Run server to manage files with browser (in the same network).
be_BY: Запусціце сервер, каб кіраваць файламі ў браўзары (у адной сетцы).

[ctx: lowres]
en: Closing options dialog will stop the server.
be_BY: Зачыненне акна параметраў спыніць сервер.

en: Run server to manage files with browser (in the same network).
be_BY: Запусціце сервер, каб кіраваць файламі ў браўзары (у адной сетцы).

en: Closing options dialog will stop the server.
be_BY: Зачыненне дыялогавага акна параметраў спыніць сервер.

en: Use Text to speech
be_BY: Ужываць генератар мовы

en: Will read text in gui on mouse over.
be_BY: Прачытае тэкст у інтэрфейсе пры навядзенні мышы.

en: Failed to change cloud storage!
be_BY: Не атрымалася змяніць воблака!

en: Another cloud storage is already active.
be_BY: Ужо актыўна іншае воблачнае сховішча.

en: Theme does not support selected language!
be_BY: Тэма не падтрымвае абраную мову!

en: Theme cannot be loaded!
be_BY: Немагчыма загрузіць тэму!

en: 
    Misc settings will be restored.
be_BY: 
    Налады на вокладцы "Рознае" будуць адноўлены.

en: Select directory for GUI themes
be_BY: Абярыце дырэкторыю для тэм GUI

en: Select directory for extra files
be_BY: Абярыце дырэкторыю з дадатковымі файламі

en: Select directory for plugins
be_BY: Абярыце дырэкторыю з плагінамі

en: Select directory for Files Manager /root/
be_BY: Абярыце дырэкторыю для кораня ў менеджары файлаў

en: This Storage is working now. Do you want to interrupt it?
be_BY: ІГэта сховішча цяпер працуе. Перапыніць яго?

en: Wait until current Storage finishes up and try again.
be_BY: Пачакайце, пакуль бягучае воблака скончыць работу, і паспрабуйце зноў.

en: <right now>
be_BY: <зараз>

en: Request failed.
    Check your Internet connection.
be_BY: Памылка запыту.
    Праверце ваша Інтэрнэт-злучэнне.

note: I18N: You must leave "#" as is, only word 'next' is translatable
en: #  next
be_BY: #  наст

en: add
be_BY: дад

en: Delete char
be_BY: Выдаліць знак

note: I18N: 'Num' means Numbers
en: *  Num
be_BY: *  Лчб

en: Recorder or Playback Gameplay
be_BY: Прайграць ці запісаць гульнявы працэс

en: Delete
be_BY: Выдаліць

en: Record
be_BY: Запісаць

en: Playback
be_BY: Прайграць

en: Edit
be_BY: Рэдагаваць

en: Author:
be_BY: Аўтар:

en: Notes:
be_BY: Нататкі:

en: Do you really want to delete this record?
be_BY: Вы сапраўды жадаеце выдаліць гэты запіс?

en: Unknown Author
be_BY: Невядомы аўтар

en: ScummVM could not access the directory!
be_BY: ScummVM не мае доступу да азначанай дырэкторыі!

en: No date saved
be_BY: Дата не запісана

en: No time saved
be_BY: Час не запісаны

en: No playtime saved
be_BY: Час гульні не запісаны

en: Do you really want to delete this saved game?
be_BY: Вы сапраўды жадаеце выдаліць гэта захаванне?

en: Date:
be_BY: Дата:

en: Time:
be_BY: Час:

en: Playtime:
be_BY: Час гульні:

en: Untitled saved game
be_BY: Захаваная гульня без імя

en: New Save
be_BY: Новае захаванне

en: Create a new saved game
be_BY: Стварыць новы запіс гульні

en: Name:
be_BY: Назва:

en: Enter a description for slot %d:
be_BY: Увядзіце апісанне слота %d:

en: Select a Theme
be_BY: Абярыце тэму

en: Disabled GFX
be_BY: Без графікі

[ctx: lowres]
en: Disabled GFX
be_BY: Без графікі

en: Standard renderer
be_BY: Стандартны растарызатар

en: Standard
be_BY: Стандартны

en: Antialiased renderer
be_BY: Растарызатар са згладжваннем

en: Antialiased
be_BY: Са згладжваннем

en: Add anyway
be_BY: Усё адно дадаць

en: Copy to clipboard
be_BY: Скапіяваць у буфер памену

en: Report game
be_BY: Паведаміць пра гульню

en: Use the button below to copy the required game information into your clipboard.
be_BY: Скарыстайце кнопку ніжэй, каб скапіяваць неабходную інфармацыю пра гульню ў буфер памену.

en: You can also directly report your game to the Bug Tracker.
be_BY: Вы можаце таксама паведаміць пра гульню проста ў сістэму асочвання памылак.

en: All necessary information about your game has been copied into the clipboard
be_BY: Уся патрэбная інфармацыя пра вашу гульню скапіявана ў буфер памену

en: Copying the game information to the clipboard has failed!
be_BY: Скапіяваць інфармацыю пра гульню ў буфер памену не атрымалася!

en: ScummVM now supports automatic check for updates
    which requires access to the Internet. Would you
    like to enable this feature?
be_BY: ScummVM падтрымвае аўтаматычную праверку
    абноў, якая патрабуе доступ ў Інтэрнэт.
    Ці жадаеце вы ўключыць гэту опцыю?

en: You can change this setting later in the Misc tab
    in the Options dialog.
be_BY: Вы можаце змяніць гэты параметр
    ва ўкладцы "Рознае" у акне "Налады".

en: Clear value
be_BY: Ачысціць значэнне

en: Play
be_BY: Гуляць

en: Error running game:
be_BY: Памылка запуску гульні:

en: Could not find any engine capable of running the selected game
be_BY: Не магу знайсці рухавічок для запуску абранай гульні

en: No error
be_BY: Няма памылкі

en: Game data not found
be_BY: Няма файлаў гульні

en: Game id not supported
be_BY: Game id не падтрымваецца

en: Unsupported color mode
be_BY: Непадтрымоўваны рэжым колеру

en: Audio device initialization failed
be_BY: Не атрымалася ўключыць аўдыяпрыладу

en: Read permission denied
be_BY: Недастаткова правоў для чытання

en: Write permission denied
be_BY: Недастаткова правоў для запісу

en: Path does not exist
be_BY: Шлях не знойдзены

en: Path not a directory
be_BY: Шлях не ёсць дырэкторыяй

en: Path not a file
be_BY: Шлях не ёсць файлам

en: Cannot create file
be_BY: Не магу стварыць файл

en: Reading data failed
be_BY: Памылка чытання дадзеных

en: Writing data failed
be_BY: Памылка запісу дадзеных

en: Could not find suitable engine plugin
be_BY: Не магу знайсці падыходны плагін для рухавічка

en: Engine plugin does not support saved games
be_BY: Рухавічок не падтрымвае захаванне гульняў

en: User canceled
be_BY: Перапынена карыстачом

en: Unknown error
be_BY: Невядомая памылка

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Green is color
en: Hercules Green
be_BY: Hercules Зялёны

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Amber is color
en: Hercules Amber
be_BY: Hercules Бурштынавы

en: PC-9821 (256 Colors)
be_BY: PC-9821 (256 колераў)

en: PC-9801 (16 Colors)
be_BY: PC-9801 (16 колераў)

[ctx: lowres]
en: Hercules Green
be_BY: Hercules Зялёны

[ctx: lowres]
en: Hercules Amber
be_BY: Hercules Бурштынавы

en: Daily
be_BY: Штодзень

en: Weekly
be_BY: Штотыдзень

en: Monthly
be_BY: Штомесяц

en: <Bad value>
be_BY: <Хібнае значэнне>

en: Quit
be_BY: Выхад

en: Enter
be_BY: Увод

en: Achievement unlocked!
be_BY: Дасягненне разблакавана!

en: Illegitimate game copy detected. We provide no support in such cases
be_BY: Знойдзена нелегальная копія. Мы не даём падтрымкі ў такіх выпадках

en: ~R~esume
be_BY: Працяг~н~уць

en: ~L~oad
be_BY: За~г~рузіць

en: ~S~ave
be_BY: За~п~ісаць

en: ~O~ptions
be_BY: ~О~пцыі

en: ~H~elp
be_BY: ~Д~апамога

en: ~A~bout
be_BY: П~р~а праграму

en: ~R~eturn to Launcher
be_BY: Г~а~лоўнае меню

[ctx: lowres]
en: ~R~eturn to Launcher
be_BY: Г~а~лоўнае меню

en: Save game:
be_BY: Захаваць гульню:

en: Save
be_BY: Захаваць

en: Sorry, this engine does not currently provide in-game help. Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
be_BY: На жаль, гэты рухавічок пакуль не падае дапамогі ўнутры гульні. Звярніцеся да файла README за падрабязнасцямі і ўказаннямі да атрымання далейшай дапамогі.

en: Failed to save game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
be_BY: Не атрымалася захаваць гульню (%s)! Звярніцеся да файла README за падрабязнасцямі і ўказаннямі да атрымання далейшай дапамогі.

en: ~O~K
be_BY: ~О~К

en: ~C~ancel
be_BY: ~А~дмена

en: Could not switch to resolution '%dx%d'.
be_BY: Не атрымалася перайсці да разрознасці '%dx%d'.

en: Could not initialize color format.
be_BY: Не магу ініцыялізаваць фармат колеру.

en: Could not switch to video mode '%s'.
be_BY: Не атрымалася перайсці ў відэарэжым '%s'.

en: Could not switch to stretch mode '%s'.
be_BY: Не атрымалася перайсці ў рэжым расцягу '%s'.

en: Could not apply aspect ratio setting.
be_BY: Не атрымалася выкарыстаць карэкцыю суадносін бакоў.

en: Could not apply fullscreen setting.
be_BY: Не магу ўжыць поўнаэкранны рэжым.

en: Could not apply filtering setting.
be_BY: Не магу ўжыць налады фільтрацыі.

en: Autosave
be_BY: Аўтазахаванне

en: Error occurred making autosave
be_BY: Памылка стварэння аўтазахавання

en: Failed to load saved game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
be_BY: Не атрымалася загрузіць гульню (%s)! Звярніцеся да файла README за падрабязнасцямі і ўказаннямі да атрымання далейшай дапамогі.

en: WARNING: The game you are about to start is not yet fully supported by ScummVM. As such, it is likely to be unstable, and any saved game you make might not work in future versions of ScummVM.
be_BY: ПАПЯРЭДЖАННЕ: гэта гульня яшчэ не падтрымваецца ScummVM цалкам. Яна, хутчэй за ўсё, не будзе працаваць стабільна, і захаванні гульняў могуць не працаваць у будучых версіях ScummVM.

en: Start anyway
be_BY: Усё адно запусціць

en: Loading game is currently unavailable
be_BY: Загрузка гульні цяпер недаступна

en: Saving game is currently unavailable
be_BY: Цяпер захаванне гульні недаступна

en: The game in '%s' seems to be an unknown game variant.
    
    Please report the following data to the ScummVM team at %s along with the name of the game you tried to add and its version, language, etc.:
be_BY: Гульня ў '%s' падаецца невядомым варыянтам гульні.
    
    Калі ласка, перадайце камандзе ScummVM па %s наступныя дадзеныя разам з назвай гульні, яе версіяй, мовай і інш.:

en: Matched game IDs for the %s engine:
be_BY: Магчымыя ідэнтыфікатары гульні для рухавічка %s:

en: Default game keymap
be_BY: Раскладка клавіш па змаўчанні

en: Left Click
be_BY: Левая пстрычка

en: Middle Click
be_BY: Сярэдняя пстрычка

en: Right Click
be_BY: Правая пстрычка

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Pause
be_BY: Паўза

en: Game menu
be_BY: Меню гульні

en: Skip
be_BY: Прапусціць

en: Skip line
be_BY: Прапусціць радок

en: Predictive input dialog
be_BY: Дыялог прэдыктыўнага ўводу

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows confirming popup dialogue prompts (eg. for save game deletion or overwriting) and also submitting a new save game name, or choosing an existing save game for overwriting.
en: Confirm
be_BY: Пацвердзіць

en: AdLib emulator
be_BY: Эмулятар AdLib

en: MAME OPL emulator
be_BY: Эмулятар MAME OPL

en: DOSBox OPL emulator
be_BY: Эмулятар DOSBox OPL

en: Nuked OPL emulator
be_BY: Эмулятар Nuked OPL

en: ALSA Direct FM
be_BY: Прамы FM ALSA

en: The selected audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
be_BY: Абраная гукавая прылада '%s' не была знойдзена (магчыма, яна выключана ці не падключана).

en: Attempting to fall back to the next available device...
be_BY: Спрабую выкарыстаць іншую даступную прыладу...

en: The selected audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
be_BY: Абраная гукавая прылада '%s' не можа быць скарыстана. Глядзіце файл пратаколу для больш падрабязнай інфармацыі.

en: The preferred audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
be_BY: Пераважная гукавая прылада '%s' не была знойдзена (магчыма, яна выключана ці не падключана).

en: The preferred audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
be_BY: Пераважная гукавая прылада '%s' не можа быць скарыстана. Глядзіце файл пратаколу для больш падрабязнай інфармацыі.

en: Starting MIDI dump
be_BY: Пачата стварэнне дампа MIDI

en: Amiga Audio emulator
be_BY: Эмулятар аўдыя Amiga

en: No music
be_BY: Без музыкі

en: Apple II GS emulator (NOT IMPLEMENTED)
be_BY: Эмулятар Apple II GS (НЕ РЭАЛІЗАВАНА)

en: Creative Music System emulator
be_BY: Эмулятар Creative Music System

en: FluidSynth requires a 'soundfont' setting. Please specify it in ScummVM GUI on MIDI tab. Music is off.
be_BY: FluidSynth патрабуе наладу 'soundfont'. Калі ласка, азначце яе ў інтэрфейсе ScummVM на ўкладцы MIDI. Музыка выключана.

en: FluidSynth: Failed loading custom SoundFont '%s'. Music is off.
be_BY: FluidSynth: Не атрымалася загрузіць SoundFont '%s'. Музыка выключана.

en: FM-Towns Audio
be_BY: Аўдыё FM-Towns

en: PC-98 Audio
be_BY: Аўдыё PC-98

en: SegaCD Audio
be_BY: Аўдыя SegaCD

en: Initializing MT-32 Emulator
be_BY: Наладжваю эмулятар MT-32

en: MT-32 emulator
be_BY: Эмулятар MT-32

en: PC Speaker emulator
be_BY: Эмулятар дынаміка ПК

en: IBM PCjr emulator
be_BY: Эмулятар IBM PCjr

en: C64 Audio emulator
be_BY: Эмулятар аўдыя C64

en: <syncing...>
be_BY: <сінхранізацыя...>

en: Saved games sync was cancelled.
be_BY: Сінхранізацыя захаванняў гульняў была перапынена.

en: Saved games sync failed.
    Check your Internet connection.
be_BY: Памылка сінхранізацыі захаванняў гульняў.
    Праверце ваша злучэнне з Інтэрнэтам.

en: Download complete.
    Failed to download %u files.
be_BY: Загрузка скончана.
    Не атрымалася загрузіць %u файлаў.

en: Download complete.
be_BY: Загрузка скончана.

en: Download failed.
be_BY: Памылка загрузкі.

en: Global
be_BY: Глабальная

en: Global Main Menu
be_BY: Глабальнае меню

en: Display keyboard
be_BY: Паказаць клавіятуру

en: Toggle mute
be_BY: Пераключыць гук

en: Open Debugger
be_BY: Адкрыць адладчык

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Left Click
be_BY: Рэжым 'дотыкаў' тачскрына - Левы клік

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Right Click
be_BY: Рэжым 'дотыкаў' тачскрына - Правы клік

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (No Click)
be_BY: Рэжым 'дотыкаў' тачскрына - Пралёт (без кліку)

en: Maximum Volume
be_BY: Максімальная гучнасць

en: Increasing Volume
be_BY: Павелічэнне гучнасці

en: Minimal Volume
be_BY: Мінімальная гучнасць

en: Decreasing Volume
be_BY: Памяншэнне гучнасці

en: Clicking Enabled
be_BY: Пстрычкі ўключаны

en: Clicking Disabled
be_BY: Пстрычкі выключаны

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (DPad Clicks)
be_BY: Рэжым 'дотыкаў' тачскрына - Пралёт (клікі па DPad)

en: Toggle aspect ratio correction
be_BY: Пераключыць карэкцыю суадносін бакоў

en: Center
be_BY: Па цэнтры

en: Pixel-perfect scaling
be_BY: Маштабаванне піксель-у-піксель

en: Fit to window
be_BY: Маштабаванне піксель-у-піксель

en: Stretch to window
be_BY: Расцягнуць да акна

en: Fit to window (4:3)
be_BY: Падагнаць пад акно (4:3)

en: Resolution: %dx%d
be_BY: Адрозненне: %dx%d

en: Active graphics filter:
be_BY: Актыўны графічны фільтр:

en: Enabled aspect ratio correction
be_BY: Карэкцыя суадносін бакоў уключана

en: Disabled aspect ratio correction
be_BY: Карэкцыя суадносін бакоў выключана

en: Filtering enabled
be_BY: Фільтрацыя ўключана

en: Filtering disabled
be_BY: Фільтрацыя выключана

en: Stretch mode
be_BY: Рэжым расцягу

en: Windowed mode
be_BY: Аконны рэжым

en: Toggle fullscreen
be_BY: Пераключэнне на ўвесь экран

en: Toggle mouse capture
be_BY: Пераключэнне перахопу мышы

en: Save screenshot
be_BY: Захаваць скрыншот

en: Toggle linear filtered scaling
be_BY: Пераключыць лінейную фільтрацыю для пры маштабаванні

en: Cycle through stretch modes
be_BY: Пераключыць рэжым расцягу

en: Increase the scale factor
be_BY: Павялічыць маштаб

en: Decrease the scale factor
be_BY: Паменшыць маштаб

en: Left Mouse Button
be_BY: Левая кнопка мышы

en: Right Mouse Button
be_BY: Правайя кнопка мышы

en: Middle Mouse Button
be_BY: Сярэдняя кнопка мышы

en: Mouse Wheel Up
be_BY: Кола мышы ўгару

en: Mouse Wheel Down
be_BY: Кола мышы ўніз

en: X1 Mouse Button
be_BY: Кнопка мышы X1

en: X2 Mouse Button
be_BY: Кнопка мышы X2

en: Joy A
be_BY: Джойсцік A

en: Joy B
be_BY: Джойсцік B

en: Joy X
be_BY: Джойсцік X

en: Joy Y
be_BY: Джойсцік Y

en: Joy Back
be_BY: Джойсцік назад

en: Joy Guide
be_BY: Джойсцік Дапаможнік

en: Joy Start
be_BY: Джойсцік Старт

en: Left Stick
be_BY: Левы сцік

en: Right Stick
be_BY: Правы сцік

en: Left Shoulder
be_BY: Левы курок

en: Right Shoulder
be_BY: Правы курок

en: D-pad Up
be_BY: Стрэлка ўгару

en: D-pad Down
be_BY: Стрэлка ўніз

en: D-pad Left
be_BY: Стрэлка налева

en: D-pad Right
be_BY: Стрэлка направа

en: Left Trigger
be_BY: Левы трыгер

en: Right Trigger
be_BY: Правы трыгер

en: Left Stick X
be_BY: Левы сцік вось X

en: Left Stick Y
be_BY: Левы сцік вось Y

en: Right Stick X
be_BY: Правы сцік вось X

en: Right Stick Y
be_BY: Правы сцік вось Y

en: Reset to defaults
be_BY: Скінуць па змаўчанні

en: Clear mapping
be_BY: Ачысціць раскладку

en: Virtual mouse up
be_BY: Віртуальная мыш угару

en: Virtual mouse down
be_BY: Віртуальная мыш уніз

en: Virtual mouse left
be_BY: Віртуальная мыш налева

en: Virtual mouse right
be_BY: Віртуальная мыш направа

en: Slow down virtual mouse
be_BY: Запаволіць віртуальную мыш

en: Can't create directory here!
be_BY: Не магу стварыць каталог тут!

en: Invalid path!
be_BY: Несапраўдны шлях!

en: Parent directory doesn't exists!
be_BY: Бацькоўскі каталог не існуе!

en: Can't create a directory within a file!
be_BY: Не магу стварыць каталог у файле!

en: There is a file with that name in the parent directory!
be_BY: У бацькоўскім каталозе ёсць файл с такім імем!

en: Failed to create the directory!
be_BY: Не атрымалася стварыць каталог!

en: Directory created successfully!
be_BY: Каталог паспяхова створаны!

en: Back to parent directory
be_BY: Назад у бацькоўскі каталог

en: The file doesn't exist!
be_BY: Файл не існуе!

en: Can't download a directory!
be_BY: Не магу спампаваць каталог!

en: Failed to read the file!
be_BY: Не атрымалася прачытаць файл!

en: The page is not available without the resources. Make sure file wwwroot.zip from ScummVM distribution is available in 'themepath'.
be_BY: Старонка недаступна без рэсурсаў. Пераканайцеся, што файл wwwroot.zip з дыстрыбутыву ScummVM даступны ў 'themepath'.

en: Create directory
be_BY: Стварыць каталог

en: Upload files
be_BY: Загрузіць файлы

en: Type new directory name:
be_BY: Увядзіце новае імя каталога:

en: Select a file to upload:
be_BY: Выберыце файл для загрузкі:

en: Or select a directory (works in Chrome only):
be_BY: Або выберыце каталог (працуе толькі ў Chrome):

en: Index of
be_BY: Паказальнік

en: Error occurred
be_BY: Здарылася памылка

en: File system root
be_BY: Корань файлавай сістэмы

en: Saved games
be_BY: Захавныя гульні

en: Parent directory
be_BY: Бацькоўскі каталог

en: ScummVM couldn't list the directory you specified.
be_BY: ScummVM не змог пералічыць азначаны вамі каталог.

en: Index of
be_BY: Паказальнік

en: This is a local webserver index page.
be_BY: Гэта індэксная старонка лакальнага вэб-сервера.

en: Open Files manager
be_BY: Менеджар адкрытых файлаў

en: The parent directory doesn't exist!
be_BY: Бацькоўскі каталог не існуе!

en: Can't upload into a file!
be_BY: Не магу ўгрузіць у файл!

en: Back to the files manager
be_BY: Назад у менеджар файлаў

en: Failed to start local webserver.
    Check whether selected port is not used by another application and try again.
be_BY: Не атрымалася запусціць лакальны вэб-сервер.
    Праверце, ці не выкарыстоўваецца абраны порт іншай праграмай, і паспрабуйце яшчэ раз.

en: Invalid request: headers are too long!
be_BY: Несапраўдны запыт: загалоўкі задоўгія!

en: Failed to upload the file!
be_BY: Не атрымалася ўгрузіць файл!

en: No file was passed!
be_BY: Ніводнага файла не перададзена!

en: Uploaded successfully!
be_BY: Угружаны паспяхова!

en: ~C~lose
be_BY: ~З~ачыніць

en: Show mouse cursor
be_BY: Паказваць курсор мышы

en: Snap to edges
be_BY: Прымацаваць да меж

en: Stretch to fit
be_BY: Расцягнуць пад памеры

en: Use Screen:
be_BY: Выкар. экран:

[ctx: 3ds-screen]
en: Top
be_BY: Верхні

[ctx: 3ds-screen]
en: Bottom
be_BY: Ніжні

[ctx: 3ds-screen]
en: Both
be_BY: Абодва

note: I18N: Hardware key I18N: Return key I18N: Select party member command in Might & Magic 1
en: Select
be_BY: Выбар

note: I18N: Hardware key
en: Start
be_BY: Пуск

en: C-Pad X
be_BY: C-пад X

en: C-Pad Y
be_BY: C-пад Y

en: Touch
be_BY: Дотык

en: Toggle Drag Mode
be_BY: Пераключыць рэжым перацягвання

en: Toggle Magnify Mode
be_BY: Пераключыць рэжым павелічэння

en: Open 3DS Settings
be_BY: Адкрыць налады 3DS

en: Magnify Mode Off. Returning to Launcher...
be_BY: Рэжым павелічэння выключаны. Вяртаемся ў галоўнае меню...

en: Hover Mode
be_BY: Рэжым лунання

en: Drag Mode
be_BY: Рэжым перацягвання

en: Cannot Switch to Drag Mode while Magnify Mode is On
be_BY: Не магу перайсці да перацягвання, пакуль уключаны рэжым павелічэння

en: Magnify Mode cannot be activated in menus.
be_BY: Рэжым павелічэння нельга ўключыць у меню.

en: Magnify Mode can only be activated
     when both screens are enabled.
be_BY: Рэжым павелічэння можна ўключыць,
     толькі калі ўключаны абодва экраны.

en: In-game resolution too small to magnify.
be_BY: Разрознасць экрана гульні замалы для павелічэння.

en: Magnify Mode On. Switching to Hover Mode...
be_BY: Рэжым павелічэння ўключаны. Пераход да рэжыму лунання...

en: Magnify Mode On
be_BY: Рэжым павелічэння ўключаны

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode...
be_BY: Рэжым павелічэння выключаны. Зварот да рэжыму перацягвання...

en: Magnify Mode Off
be_BY: Рэжым павелічэння выключаны

en: Show On-screen control
be_BY: Паказаць кіраванне экранам

en: Hardware scale (fast, but low quality)
be_BY: Апаратнае маштабаванне (хутка, але нізкай якасці)

en: Software scale (good quality, but slower)
be_BY: Праграмнае маштабаванне (добрая якасць, але марудней)

en: Click Mode
be_BY: Рэжым пстрычкі

en: Keyboard
be_BY: Клавіятура

en: Hide ScummVM
be_BY: Схаваць ScummVM

en: Hide Others
be_BY: Схаваць астатнія

en: Show All
be_BY: Паказаць усё

en: Window
be_BY: Акно

en: Minimize
be_BY: Згарнуць

en: User Manual
be_BY: Дапаможнік карыстача

en: General Information
be_BY: Агульная інфармацыя

en: What's New in ScummVM
be_BY: Што новага ў ScummVM

en: Credits
be_BY: Аўтары

en: GPL License
be_BY: Ліцэнзія GPL

en: LGPL License
be_BY: Ліцэнзія LGPL

en: Freefont License
be_BY: Ліцэнзія Freefont

en: OFL License
be_BY: Ліцэнзія OFL

en: BSD License
be_BY: Ліцэнзія BSD

note: I18N: Hardware key
en: Menu
be_BY: Меню

en: Cross
be_BY: Крыж

en: Circle
be_BY: Кола

en: Square
be_BY: Квадрат

en: Minus
be_BY: Мінус

en: Plus
be_BY: Плюс

en: Video
be_BY: Відэа

en: Current video mode:
be_BY: Бягучы відэарэжым:

en: Double-strike
be_BY: Падвойны

en: Horizontal underscan:
be_BY: Гарызантальны underscan:

en: Vertical underscan:
be_BY: Вертыкальны underscan:

en: Input
be_BY: Увод

en: GC Pad sensitivity:
be_BY: Адчувальнасць GC пада:

en: GC Pad acceleration:
be_BY: Паскарэнне GC пада:

en: Status:
be_BY: Стан:

en: Unknown
be_BY: Невядома

en: Mount DVD
be_BY: Падключыць DVD

en: Unmount DVD
be_BY: Адключыць DVD

en: Server:
be_BY: Сервер:

en: Share:
be_BY: Сеткавая тэчка:

en: Password:
be_BY: Пароль:

en: Init network
be_BY: Ініцыялізацыя сеткі

en: Mount SMB
be_BY: Падключыць SMB

en: Unmount SMB
be_BY: Адключыць SMB

en: DVD Mounted successfully
be_BY: DVD падключаны паспяхова

en: Error while mounting the DVD
be_BY: Памылка пры падключэнні DVD

en: DVD not mounted
be_BY: DVD падключаны паспяхова

en: Network up, share mounted
be_BY: Сетка працуе, тэчка падключана

en: Network up
be_BY: Сетка працуе

en: , error while mounting the share
be_BY: , памылка пры падключэнні тэчкі

en: , share not mounted
be_BY: Сетка працуе, тэчка падключана

en: Network down
be_BY: Сетка выключана

en: Initializing network
be_BY: Наладжваю сетку

en: Timeout while initializing network
be_BY: Час падключэння да сеткі мінуў

en: Network not initialized (%d)
be_BY: Сетка не наладзілася (%d)

en: Launcher
be_BY: Галоўнае меню

en: Check for Updates...
be_BY: Правяраю абнаўленні...

en: Unable to locate the '%s' engine data file.
be_BY: Не атрымалася знайсці файл рухавічка %s.

en: The '%s' engine data file is corrupt.
be_BY: Файл рухавічка %s пашкоджаны.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d.%d but got %d.%d.
be_BY: Няправільная версія файла рухавічка %s. Чакалася %d.%d, але знойдзена %d.%d.

en: TV emulation
be_BY: Эмуляцыя ТБ

en: Emulate composite output to an NTSC TV
be_BY: Эмуляваць кампазітны вывад на тэлевізар NTSC

en: Color graphics
be_BY: Каляровая графіка

en: Use color graphics instead of monochrome
be_BY: Выкарыстоўваць каляровую графіку замест манахромнай

en: Show scanlines
be_BY: Паказваць скан-лініі

en: Darken every other scanline to mimic the look of a CRT
be_BY: Зацямняць кожную другую лінію сканавання для імітацыі выгляду ЭПТ

en: Always use sharp monochrome text
be_BY: Заўсёды выкарыстоўваць выразны манахромны тэкст

en: Do not emulate NTSC artifacts for text
be_BY: Не эмуляваць артэфакты NTSC для тэксту

en: Could not open/use file 'hgc_font' for Hercules hires font.
    If you have such file in other AGI (Sierra) game, you can copy it to the game directory
be_BY: Не магу адкрыць/ужыць файл hgc_font для шрыфту Hercules.
    Калі ў вас ёсць такі файл ад іншай гульні AGI (Sierra), вы можаце скапіяваць яго ў каталог з гульнёй

en: Use original save/load screens
be_BY: Выкарыстоўваць арыгінальныя экраны запісу/чытання гульні

en: Use the original save/load screens instead of the ScummVM ones
be_BY: Выкарыстоўваць арыгінальныя экраны чытання/захавання гульні замест ScummVM

en: Use an alternative palette
be_BY: Выкарыстоўваць альтэрнатыўную палітру

en: Use an alternative palette, common for all Amiga games. This was the old behavior
be_BY: Выкарыстоўваць альтэрнатыўную палітру для ўсіх гульняў Amiga. Гэтак працавала раней

en: Mouse support
be_BY: Падтрымка мышы

en: Enables mouse support. Allows to use mouse for movement and in game menus.
be_BY: Уключае падтрымку мышы. Дазваляе ужываць мыш для перамяшчэння і ў меню гульні.

en: Use Hercules hires font
be_BY: Выкарыстоўваць шрыфт Hercules

en: Uses Hercules hires font, when font file is available.
be_BY: Выкарыстоўвае шрыфт высокага адрознення Hercules, калі даступны файл са шрыфтам.

en: Pause when entering commands
be_BY: Паўза падчас уводу каманд

en: Shows a command prompt window and pauses the game (like in SCI) instead of a real-time prompt.
be_BY: Паказвае акно з радком уводу каманды і ставіць гульню на паўзу (як у SCI) замест уводу ў рэальным часе.

en: Add speed menu
be_BY: Дадаць меню хуткасці

en: Add game speed menu (similar to PC version)
be_BY: Дадаць меню хуткасці гульні (падобна на ПК-версію)

en: Restore game:
be_BY: Узнавіць гульню:

en: Restore
be_BY: Узнавіць

en: Failed to load saved game from file:
    
    %s
be_BY: Не атрымалася загрузіць гульню з файла:
    
    %s

en: Failed to save game to file:
    
    %s
be_BY: Не атрымалася запісаць гульню ў файл:
    
    %s

en: Successfully saved game in file:
    
    %s
be_BY: Гульня паспяхова захавана ў файл:
    
    %s

en: Cutscene file '%s' not found!
be_BY: Файл застаўкі '%s' не знойдзены!

en: Prefer digital sound effects
be_BY: Аддаваць перавагу лічбавым гукавым эфектам

en: Prefer digital sound effects instead of synthesized ones
be_BY: Аддаваць перавагу лічбавым гукавым эфектам замест сінтэзаваных

en: You appear to be using a General MIDI device,
    but your game only supports Roland MT32 MIDI.
    We try to map the Roland MT32 instruments to
    General MIDI ones. It is still possible that
    some tracks sound incorrect.
be_BY: Здаецца, вы ўжываеце прыладу General MIDI, 
    але гульня падтрымвае толькі Roland MT32 MIDI. 
    Мы паспрабуем падабраць General MIDI-прылады, 
    падобныя на Roland MT32. Можа атрымацца, што 
    некаторыя трэкі будуць гучаць няправільна.

en: Show FPS
be_BY: Паказаць лічыльнік кадраў у секунду

en: Quick load
be_BY: Хуткая загрузка

en: Quick save
be_BY: Хуткае захаванне

en: Load anyway
be_BY: Усё адно загрузіць

en: Failed to initialize resources
be_BY: Не атрымалася ініцыялізаваць рэсурсы

en: A required game resource was not found
be_BY: Патрэбны гульнявы рэсурс не знойдзены

en: WARNING: This game was saved in Restored Cut Content mode, but you are playing in Original Content mode. The mode will be adjusted to Restored Cut Content for this session until you completely Quit the game.
be_BY: ПАПЯРЭДЖАННЕ: гэта гульня захавана ў рэжыме адноўленага выразанага змесціва, але вы гуляеце ў рэжыме выточнага змесціва. Для гэтага сеансу рэжым будзе зменены на адноўленае змесціва да поўнага выхаду з гульні.

en: WARNING: This game was saved in Original Content mode, but you are playing in Restored Cut Content mode. The mode will be adjusted to Original Content mode for this session until you completely Quit the game.
be_BY: ПАПЯРЭДЖАННЕ: гэта гульня захавана ў рэжыме выточнага змесціва, але вы гуляеце ў рэжыме адноўленага выразанага змесціва. Для гэтага сеансу рэжым будзе зменены на выточнае змесціва да поўнага выхаду з гульні.

en: Continue
be_BY: Працягнуць

en: Sitcom mode
be_BY: Рэжым камедыі

en: Game will add laughter after actor's line or narration
be_BY: Гульня дадасць смех пасля слоў актора ці дыктара

en: Shorty mode
be_BY: Рэжым карантышак

en: Game will shrink the actors and make their voices high pitched
be_BY: Гульня сцісне актораў і зробіць іх галасы высокімі

en: Frame limiter high performance mode
be_BY: Рэжым высокай прадуктыўнасці абмежавальніка кадраў

en: This mode may result in high CPU usage! It avoids use of delayMillis() function.
be_BY: Гэты рэжым можа прывесці да высокай загрузкі працэсара! Пазбягае ўжывання функцыі delayMillis().

en: Max frames per second limit
be_BY: Макс. ліміт кадраў у секунду

en: This mode targets a maximum of 120 fps. When disabled, the game targets 60 fps
be_BY: Гэты рэжым пераключае на максімум 120 кадраў/с. Калі ён выключаны, гульня выдае 60 кадраў/с

en: Disable McCoy's quick stamina drain
be_BY: Выключыць хуткую стому Маккоя

en: When running, McCoy won't start slowing down as soon as the player stops clicking the mouse
be_BY: Падчас бегу Маккой не будзе замаруджвацца, калі гулец перестае клацаць мышшу

note: I18N: This keymap allows skipping video cutscenes
en: Skip cutscene
be_BY: Прапусціць застаўку

note: I18N: This keymap opens KIA's SAVE GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SAVE GAME
en: Save Game
be_BY: Захаваць гульню

note: I18N: This keymap opens KIA's LOAD GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is LOAD GAME
en: Load Game
be_BY: Загрузіць гульню

note: I18N: This keymap opens KIA's QUIT GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is QUIT GAME
en: Quit Game
be_BY: Выйсці з гульні

note: I18N: This option allows the user to skip cutscenes. I18N: This option allows the user to skip text and cutscenes.
en: Skip support
be_BY: Падтрымка пропускаў

en: Color Blind Mode
be_BY: Рэжым без колеру

en: Enable Color Blind Mode by default
be_BY: Уключыць рэжым для людзей са слабым успрыманнем колеру

en: Enable Text to Speech
be_BY: Уключыць генератар мовы

en: Use TTS to read the descriptions (if TTS is available)
be_BY: Ужываць TTS для чытання апісанняў услых (калі TTS даступна)

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes
be_BY: Ужываць празрыстыя дыялогавыя вокны ў 16-каляровых сцэнах

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes even if the original game version did not support them
be_BY: Ужываць празрыстыя дыялогавыя вокны ў 16-каляровых сцэнах, нават калі выточная версія гульні іх не падтрымвала

en: Unnamed autosave
be_BY: Аўтазахаванне без імя

en: Unnamed savegame
be_BY: Захаваная гульня без імя

en: Empty autosave
be_BY: Пустое аўтазахаванне

en: WARNING: The savegame you are loading is using a temporary broken format. Things will be broken. Please consider starting Operation Stealth from beginning using new savegames.
be_BY: ПАПЯРЭДЖАННЕ: захаваная гульня, якую вы загружаеце, выкарыстоўвае біты фармат. Гульня не будзе добра працаваць. Калі ласка, пачніце гульню Operation Stealth адпачатку з новымі захаванымі гульнямі.

en: Map
be_BY: Прызначыць

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Inventory
be_BY: Інвентар

en: Action
be_BY: Дзеянне

en: Change Command
be_BY: Змяніць каманду

en: Debug Graphics
be_BY: Адладка графікі

en: ScummVM found that you have old saved games for Drascula that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
be_BY: ScummVM выявіў у вас захаванні гульні Drascula у старым фармаце.
    Захаванні ў старым фармаце больш не падтрымваюцца, і вы не зможаце загрузіць іх, калі не пераведзяце ў новы фармат.
    
    Націсніце ОК, каб перавесці іх зараз, інакш гэта паведамленне з'явіцца зноў пры наступным запуску гульні.

en: Use bright palette mode
be_BY: Выкарыстоўваць рэжым яркай палітры

en: Display graphics using the game's bright palette
be_BY: Малюе графіку з выкарыстаннем яркай палітры гульні

en: Untitled Savegame
be_BY: Захаваная гульня без назвы

en: Use TTS to read the text
be_BY: Ужываць TTS для чытання тэксту

en: Also read input text
be_BY: Таксама чытаць уведзены тэкст

en: Use TTS to read the input text
be_BY: Ужываць TTS для чытання ўведзенага тэксту

en: Loading game...
be_BY: Загружаю гульню...

en: Could not start AdvSys game
be_BY: Не атрымалася запусціць гульню AdvSys

en: This is too short to be a valid Alan2 file.
be_BY: Занадта каротка, каб быць сапраўдным файлам Alan2.

en: This is not a valid Alan2 file.
be_BY: Гэта несапраўдны файл Alan2.

en: Savegame
be_BY: Захаваная гульня

en: This is too short to be a valid Glulx file.
be_BY: Занадта каротка, каб быць сапраўдным файлам Glulx.

en: This is not a valid Glulx file.
be_BY: Гэта несапраўдны файл Glulx.

en: This Glulx file is too old a version to execute.
be_BY: Версія файла Glulx застарая для запуску.

en: This Glulx file is too new a version to execute.
be_BY: Версія файла Glulx занадта новая для запуску.

en: Could not start Quest game
be_BY: Не атрымалася запусціць гульню Quest

en: Failed to load saved game from file.
be_BY: Не атрымалася загрузіць захаваную гульню з файла.

en: Failed to save game to file.
be_BY: Не атрымалася захаваць гульню ў файл.

en: Failed to delete file.
be_BY: Не атрымалася выдаліць файл.

en: Examine
be_BY: Праверыць

en: Fast movie speed
be_BY: Хуткі рэжым відэа

en: Play movies at an increased speed
be_BY: Прайгравае відэа на павялічанай хуткасці

en: Failed to save game
be_BY: Не атрымалася захаваць гульню

en: Would you like to save or restore a game?
be_BY: Ці вы хочаце захаваць або загрузіць гульню?

en: Enable cheat mode
be_BY: Уключыць рэжым c чытамі

en: Debug info and level selection becomes available
be_BY: Робяцца даступнымі адладачная інфармацыя і выбар узроўня

en: Move up
be_BY: Рухацца ўгару

en: Move down
be_BY: Рухацца ўніз

en: Move left
be_BY: Рухацца налева

en: Move right
be_BY: Рухацца направа

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Use
be_BY: Выкарыстаць

en: Clear waypoints
be_BY: Ачысціць пункты шляху

en: Debug
be_BY: Адладка

en: Gore Mode
be_BY: Рэжым з крывёй

en: Enable Gore Mode when available
be_BY: Уключае рэжым з паказам крыві, калі ён даступны

note: I18N: Studio audience adds an applause and cheering sounds whenever Malcolm makes a joke.
en: Studio audience
be_BY: Студыйная аўдыторыя

en: Enable studio audience
be_BY: Уключыць гукі аўдыторыі ў студыі

en: Allow text and cutscenes to be skipped
be_BY: Уключае магчымасць прапускаць тэксты і застаўкі

note: I18N: Helium mode makes people sound like they've inhaled Helium.
en: Helium mode
be_BY: Рэжым гелія

en: Enable helium mode
be_BY: Уключыць рэжым гелія

note: I18N: When enabled, this option makes scrolling smoother when changing from one screen to another.
en: Smooth scrolling
be_BY: Плыўная прагортка

en: Enable smooth scrolling when walking
be_BY: Уключыць плыўную прагортку падчас хады

note: I18N: When enabled, this option changes the cursor when it floats to the edge of the screen to a directional arrow. The player can then click to walk towards that direction.
en: Floating cursors
be_BY: Плывучыя курсоры

en: Enable floating cursors
be_BY: Уключыць плывучыя курсоры

note: I18N: When enabled, this option will fill in an autogenerated savegame description into the input prompt where.
en: Suggest save names
be_BY: Падказваць назвы для захаванняў

en: Autogenerated naming suggestions for savegames
be_BY: Аўтаматычна згенераваныя назвы для захаваных гульняў

note: I18N: HP stands for Hit Points
en: HP bar graphs
be_BY: Палоскі здароўя

en: Enable hit point bar graphs
be_BY: Уключыць адлюстраванне палосак здароўя

note: I18N: L/R stands for Left/Right
en: Fight Button L/R Swap
be_BY: Абмяняць кнопку барацьбы L/R

en: Left button to attack, right button to pick up items
be_BY: Левая кнопка для атакі, правая кнопка для падбору прадметаў

en: Interact via Left Click
be_BY: Узаемадзеянне праз левую пстрычку

en: Interact via Right Click
be_BY: Узаемадзеянне праз правую пстрычку

en: Move Forward
be_BY: Ісці наперад

en: Move Back
be_BY: Ісці назад

en: Move Left
be_BY: Ісці налева

en: Move Right
be_BY: Ісці направа

en: Turn Left
be_BY: Паварот налева

en: Turn Right
be_BY: Паварот направа

en: Open/Close Inventory
be_BY: Адкрыць/Закрыць інвентар

en: Switch Inventory/Character screen
be_BY: Пераключыць экран Інвентар/Герой

en: Camp
be_BY: Лагер

en: Cast Spell
be_BY: Ужыць загавор

en: Spell Level 1
be_BY: Загавор 1-га ўзроўню

en: Spell Level 2
be_BY: Загавор 2-га ўзроўню

en: Spell Level 3
be_BY: Загавор 3-га ўзроўню

en: Spell Level 4
be_BY: Загавор 4-га ўзроўню

en: Spell Level 5
be_BY: Загавор 5-га ўзроўню

en: Spell Level 6
be_BY: Загавор 6-га ўзроўню

en: Attack 1
be_BY: Атака 1

en: Attack 2
be_BY: Атака 2

en: Attack 3
be_BY: Атака 3

en: Show Map
be_BY: Паказаць карту

en: Slide Left
be_BY: Слізгаць налева

en: Slide Right
be_BY: Слізгаць направа

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Rest
be_BY: Адпачыць

en: Options
be_BY: Опцыі

en: Choose Spell
be_BY: Абраць загавор

en: A saved game file was found in the specified slot %d. Overwrite?
be_BY: У азначаным слоце %d ужо ёсць захаванне гульні. Перазапісаць?

en: %d original saved games have been successfully imported into
    ScummVM. If you want to manually import original saved game later you will
    need to open the ScummVM debug console and use the command 'import_savefile'.
be_BY: %d арыгінальных файлаў захавання паспяхова імпартаваны ў ScummVM.
    Калі вы пажадаеце імпартаваць арыгінальныя захаванні, вам трэба будзе
    адкрыць адладачную кансоль ScummVM і ўвесці каманду 'import_savefile'.

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    This is a localized (non-English) version of EOB II which uses language specific characters
    contained only in the specific font files that came with your game. You cannot use the font
    files from the English version or from any EOB I game which seems to be what you are doing.
    
    The game will continue, but the language specific characters will not be displayed.
    Please copy the correct font files into your EOB II game data directory.
be_BY: Гэтая версія AMIGA патрабуе наступныя файлы шрыфтоў:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Гэта лакалізваная (не англійская) версія EOB II, якая выкарыстоўвае сімвалы
    са спецыяльных файлаў шрыфтоў, якія ідуць з гульнёй. Вы не можаце выкарыстоўваць
    файлы шрыфтоў з англійскай версіі ці з гульні EOB I, што, відаць, вы спрабуеце рабіць.
    
    Гульня працягнецца, але спецыфічныя для мовы сімвалы не будуць паказаны.
    Калі ласка, скапіюйце слушныя файлы шрыфтоў у каталог з гульнёй EOB II.

en: This is a trial Windows version of the game. To play the full version, you will need to use the original interpreter and purchase a key from Wyrmkeep
be_BY: Гэта пробная версія гульні для Windows. Каб гуляць у поўную версію, вам трэба скарыстаць выточны інтэрпрэтатар і купіць ключ у Wyrmkeep

en: This is the end of the trial version. You can play the full game using the original interpreter from Wyrmkeep
be_BY: Гэта канец пробнай версіі. Вы можаце згуляць у поўную гульню, скарыстаўшы выточны інтэрпрэтатар ад Wyrmkeep

en: This puzzle is not available in the trial version of the game
be_BY: Гэта галаваломка недаступна ў пробнай версіі гульні

en: TTS Narrator
be_BY: Дыктар TTS

en: Easy mouse interface
be_BY: Просты інтэрфейс мышы

en: Shows object names when hovering the mouse over them
be_BY: Паказвае назвы аб'ектаў пры навядзенні курсора мышы

en: Animated inventory items
be_BY: Анімаваныя аб'екты інвентара

en: Animated game interface
be_BY: Анімаваны інтэрфейс гульні

en: Naughty game mode
be_BY: Гарэзны рэжым гульні

en: Show item costs in standard inventory mode
be_BY: Паказаць кошт рэчаў ў рэжыме звычайнага інвентара

en: Shows item costs in standard inventory mode, allowing the value of items to be compared
be_BY: Паказаць кошт рэчаў ў рэжыме звычайнага інвентара дзеля параўнання

en: More durable armor
be_BY: Мацнейшая браня

en: Armor won't break until character is at -80HP, rather than merely -10HP
be_BY: Браня не зламаецца, пакуль у героя не стане -80HP замест усяго -10HP

note: I18N: ESC key
en: Escape
be_BY: Клавіша Esc

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Unlock
be_BY: Адчыніць

en: Could not locate engine data %s
be_BY: Не атрымалася знайсці дадзеныя рухавічка %s

en: Out of date engine data. Expected %d.%d, but got version %d.%d
be_BY: Няправільная версія файла рухавічка. Чакалася %d.%d, але знойдзена %d.%d

en: Failed to autosave
be_BY: Не атрымалася аўтаматычна захаваць гульню

note: I18N: Option for fast scene switching
en: ~Z~ip Mode Activated
be_BY: ~Р~эжым хуткага пераходу актываваны

en: ~T~ransitions Enabled
be_BY: ~П~ераходы актываваны

en: Play the Myst fly by movie
be_BY: Прайграваць ролік пралёту над Myst

en: The Myst fly by movie was not played by the original engine.
be_BY: Ролік пралёту над Myst не прайграваўся арыгінальным рухавічком.

note: I18N: Drop book page
en: ~D~rop Page
be_BY: ~В~ыкінуць старонку

en: Show ~M~ap
be_BY: Паказаць ~к~арту

en: Main Men~u~
be_BY: Галоўнае мен~ю~

en: The new language will be applied after restarting the game.
be_BY: Новая мова будзе ўжыта пасля перазапуску гульні.

en: ~W~ater Effect Enabled
be_BY: ~Э~фекты вады ўключаны

en: Transitions:
be_BY: Пераходы:

en: Fastest
be_BY: Хуткія

en: Normal
be_BY: Звычайныя

en: Best
be_BY: Лепшыя

en: The game is paused. Press any key to continue.
be_BY: Гульня прыпынена. Каб працягнуць, націсніце любую кнопку.

en: Open main menu
be_BY: Адкрыць галоўнае меню

en: Load game state
be_BY: Загрузіць гульню

en: Save game state
be_BY: Захаваць гульню

en: Show options menu
be_BY: Паказаць меню опцый

en: Drop page
be_BY: Выкінуць старонку

en: Show map
be_BY: Паказаць карту

en: Are you sure you want to load a saved game? All unsaved progress will be lost.
be_BY: Вы сапраўды жадаеце загрузіць захаваную гульню? Усе незахаваныя дзеянні будуць згублены.

en: Load game
be_BY: Загрузіць гульню

en: Are you sure you want to start a new game? All unsaved progress will be lost.
be_BY: Вы сапраўды жадаеце пачаць новую гульню? Усе незахаваныя дзеянні будуць згублены.

en: New game
be_BY: Новая гульня

en: Are you sure you want to quit? All unsaved progress will be lost.
be_BY: Вы сапраўды жадаеце выйсці? Усе незахаваныя дзеянні будуць згублены.

en: You're missing a Riven executable. The Windows executable is 'riven.exe' or 'rivendmo.exe'.
be_BY: Бракуе выканальнага файла Riven. Выканальны файл для Windows завецца 'riven.exe' ці 'rivendmo.exe'.

en: Using the 'arcriven.z' installer file also works. In addition, you can use the Mac 'Riven' executable.
be_BY: Замест яго падыдзе файл усталёўніка 'arcriven.z'. Таксама можна скарыстаць выканальны файл 'Riven' для Mac.

en: You're missing 'extras.mhk'. Using the 'arcriven.z' installer file also works.
be_BY: Бракуе файла 'extras.mhk'. Замест яго можна скарыстаць файл 'arcriven.z'.

en: You are missing the following required Riven data files:
be_BY: Бракуе наступных файлаў гульні Riven:

en: Move forward
be_BY: Рухацца наперад

en: Move forward left
be_BY: Рухацца наперад налева

en: Move forward right
be_BY: Рухацца наперад направа

en: Move backwards
be_BY: Рухацца назад

en: Turn left
be_BY: Павярнуць налева

en: Turn right
be_BY: Павярнуць направа

en: Look up
be_BY: Глядзець угару

en: Look down
be_BY: Глядзець уніз

en: Play intro videos
be_BY: Прайграваць уступныя відэа

en: Exploration beyond this point available only within the full version of
    the game.
be_BY: Даследванне далей цяперашняй мяжы даступна толькі
    ў поўнай версіі гульні.

en: At this point, the Riven Demo would
    ask if you would like to open a web browser
    to bring you to the Red Orb store to buy
    the game. ScummVM cannot do that and
    the site no longer exists.
be_BY: Зараз дэмаверсія Riven запрасіла б вас
    адкрыць веб-браўзар, каб перайсці ў
    магазін Red Orb для набыцця гульні.
    ScummVM не можа гэтага зрабіць, акрамя
    таго, гэты магазін больш не існуе.

en: Unable to locate the '%s' engine data file
be_BY: Не атрымалася знайсці файл рухавічка '%s'

en: Invalid file name for saving
be_BY: Няправільнае імя файла для запісу

en: Skip the Hall of Records storyboard scenes
be_BY: Прапусціць сцэны з Галерэі Гісторыі

en: Allows the player to skip past the Hall of Records storyboard scenes
be_BY: Дазваляе гульцу прапусціць усе сцэны ў Галерэі Гісторыі

en: Scale the making of videos to full screen
be_BY: Расцягнуць на ўвесь экран відэа пра стварэнне гульні

en: Scale the making of videos, so that they use the whole screen
be_BY: Расцягвае відэа пра стварэнне гульні так, што яно займае ўвесь экран

en: Can't save game in slot %i
be_BY: Не магу захаваць гульню ў пазіцыю %i

en: Load file
be_BY: Загрузіць файл

en: Loading game...
be_BY: Загружаю гульню...

en: Save file
be_BY: Захаваць файл

en: Saving game...
be_BY: Захоўваю гульню...

en: ScummVM found that you have old saved games for Nippon Safes that should be renamed.
    The old names are no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked next time.
be_BY: ScummVM знайшоў у вас старыя захаванні гульні Nippon Safes, якія неабходна пераназваць.
    Старыя назвы больш не падтрымваюцца, і таму вы не зможаце загрузіць захаванні, калі не пераназавяце іх.
    
    Націсніце ОК, каб пераназваць іх зараз, інакш гэта паведамленне з'явіцца пры наступным запуску гульні.

en: ScummVM successfully converted all your saved games.
be_BY: ScummVM паспяхова пераўтварыў усе захаваныя гульні.

en: ScummVM printed some warnings in your console window and can't guarantee all your files have been converted.
    
    Please report to the team.
be_BY: ScummVM напісаў некалькі папярэджанняў у кансоль і, пэўна, не змог пераўтварыць некаторыя файлы.
    
    Калі ласка, паведаміце пра гэта камандзе ScummVM.

en: Up/Zoom In/Move Forward/Open Doors
be_BY: Уверх/Павял. маштаб/Наперад/Адчыніць дзверы

en: Down/Zoom Out
be_BY: Уніз/Паменш. маштаб

en: Action/Select
be_BY: Дзеянне/Выбар

en: Display/Hide Inventory Tray
be_BY: Паказаць/схаваць інвентар

en: Display/Hide Biochip Tray
be_BY: Паказаць/схаваць біячып

en: Toggle Center Data Display
be_BY: Уключыць паказ дадзеных у цэнтры экрана

en: Display/Hide Info Screen
be_BY: Паказаць/схаваць інфаэкран

en: Display/Hide Pause Menu
be_BY: Паказаць/схаваць меню паўзы

en: This menu item is not yet implemented
be_BY: Гэты пункт меню яшчэ не рэалізаваны

en: Alternative intro
be_BY: Альтэрнатыўны ўступ

en: Use an alternative game intro (CD version only)
be_BY: Выкарыстоўваць альтэрнатыўны ўступ (толькі для CD-версіі гульні)

en: Skip EGA dithering pass (full color backgrounds)
be_BY: Не рабіць апраксімацыю колераў EGA (поўнакаляровыя фоны)

en: Skip dithering pass in EGA games, graphics are shown with full colors
be_BY: Прапускае праход апраксімацыі колераў EGA, графіка будзе паказана з усімі колерамі

en: Enable high resolution graphics
be_BY: Уключыць адлюстраванне графікі высокага адрознення

en: Enable high resolution graphics/content
be_BY: Уключыць графіку і кантэнт высокага адрознення

en: Enable black-lined video
be_BY: Уключыць відэа з лініямі

en: Draw black lines over videos to increase their apparent sharpness
be_BY: Малюе чорныя лініі па-над відэа, павялічваючы такім чынам бачную выразнасць

en: Use high-quality video scaling
be_BY: Ужываць якаснае маштабаванне відэа

en: Use linear interpolation when upscaling videos, where possible
be_BY: Па магчымасці ужывае лінейную інтэрпаляцыю падчас маштабавання відэа

en: Use high-quality "LarryScale" cel scaling
be_BY: Ужываць высакаякаснае маштабаванне LarryScale

en: Use special cartoon scaler for drawing character sprites
be_BY: Ужываць спецыяльнае мультыплікацыйнае маштабаванне для малявання спрайтаў персанажаў

en: Use CD audio
be_BY: Выкарыстоўваць CD-аўдыё

en: Use CD audio instead of in-game audio, if available
be_BY: Выкарыстоўваць гукавыя дарожкі з CD замест музыкі з файлаў гульні (калі даступна)

en: Use Windows cursors
be_BY: Выкарыстоўваць курсоры Windows

en: Use the Windows cursors (smaller and monochrome) instead of the DOS ones
be_BY: Выкарыстоўваць курсоры Windows (меншыя па памеры і аднакаляровыя) замест курсораў DOS

en: Use silver cursors
be_BY: Выкарыстоўваць срэбныя курсоры

en: Use the alternate set of silver cursors instead of the normal golden ones
be_BY: Выкарыстоўваць альтэрнатыўны набор срэбных курсораў замест звычайных залатых

en: Enable content censoring
be_BY: Уключыць цэнзуру змесціва

en: Enable the game's built-in optional content censoring
be_BY: Уключыць убудаванае неабавязковае цэнзураванне змесціва

en: Upscale videos
be_BY: Маштабаваць відэа

en: Upscale videos to double their size
be_BY: Маштабаваць памеры відэа ўдвая

en: MIDI mode:
be_BY: Рэжым MIDI:

en: When using external MIDI devices (e.g. through USB-MIDI), select your device here
be_BY: Калі вы выкарыстоўваеце знешнюю MIDI-прыладу (напрыклад USB-MIDI), выберыце прыладу тут

en: Standard (GM / MT-32)
be_BY: Стандартная (GM / MT-32)

en: (Autosave)
be_BY: (Аўтазахаванне)

en: Please use an external viewer to open the game's help file: %s
be_BY: Калі ласка, скарыстайцеся іншай праграмай для прагляду файла дапамогі гульні: %s

en: The format of this saved game is obsolete, unable to load it
be_BY: Фармат захаванай гульні састарэў, не магу прачытаць яго

en: Savegame version is %d, maximum supported is %0d
be_BY: Версія файла захавання %d, але максімальна падтрымваецца %0d

en: This saved game was created with a different version of the game, unable to load it
be_BY: Гэты файл захавання быў створаны іншай версіяй гульні, не магу прачытаць яго

en: Cannot play back %dbpp video on a system with maximum color depth of 8bpp
be_BY: Не магу прайграць %dbpp відэа на сістэме з глыбінёй колеру 8bpp

en: Missing or corrupt game resources have been detected. Some game features may not work properly. Please check the console for more information, and verify that your game files are valid.
be_BY: Знойдзены адсутныя або пашкоджаныя файлы рэсурсаў гульні. Некаторыя элементы гульні могуць працаваць няправільна. Калі ласка, звярніцеся да кансолі за далейшай інфармацыяй і праверце, што файлы гульні карэктны.

en: Subtitles are enabled, but subtitling in King's Quest 7 was unfinished and disabled in the release version of the game. ScummVM allows the subtitles to be re-enabled, but because they were removed from the original game, they do not always render properly or reflect the actual game speech. This is not a ScummVM bug -- it is a problem with the game's assets.
be_BY: Субтытры ў гульні King's Quest 7 не былі скончаны і таму вымкнуты ў канчатковай версіі гульні. ScummVM можа іх уключыць, але паколькі яны былі выдалены з гульні, то яны не заўсёды будуць правільна адлюстроўвацца і супадаць з гаворкай персанажаў. Гэта праблема не ScummVM, а зыходных рэсурсаў гульні.

en: You have selected General MIDI as a sound device. Sierra has provided after-market support for General MIDI for this game in their "General MIDI Utility". Please, apply this patch in order to enjoy MIDI music with this game. Once you have obtained it, you can unpack all of the included *.PAT files in your ScummVM extras folder and ScummVM will add the appropriate patch automatically. Alternatively, you can follow the instructions in the READ.ME file included in the patch and rename the associated *.PAT file to 4.PAT and place it in the game folder. Without this patch, General MIDI music for this game will sound badly distorted.
be_BY: Вы абралі General MIDI у якасці гукавой прылады. Кампанія Sierra выпусціла патч "General MIDI Utility" для падтрымкі General MIDI ў гэтай гульні. Каб мець магчымасць слухаць MIDI-музыку, калі ласка, усталюйце гэты патч. Распакуйце ўсе файлы патча *.PAT у тэчку для дадатковых файлаў ScummVM, і ScummVM аўтаматычна ўжыве яго. У якасці альтэрнатывы можна, кіруючыся інструкцыяй ў файле READ.ME, змясціць адпаведны файл *.PAT у тэчку з гульнёй, пераназваўшы яго 4.PAT. Без гэтага патча музыка General MIDI будзе моцна перакручана.

en: Download patch
be_BY: Спампаваць патч

en: (or click 'Download patch' button. But note - it only downloads, you will have to continue from there)
be_BY: (або націсніце кнопку "Спампаваць патч". Але заўважце: гэта толькі спампуе яго, вам трэба будзе працягнуць самастойна)

en: GK2 has a fan made subtitles, available thanks to the good persons at SierraHelp.
    
    Installation:
    - download http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip
be_BY: Для GK2 ёсць субтытры, зробленыя добрымі фанатамі з сайта SierraHelp.
    
    Усталёўка:
    - спампуйце http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip

en: Characters saved inside ScummVM are shown automatically. Character files saved in the original interpreter need to be put inside ScummVM's saved games directory and a prefix needs to be added depending on which game it was saved in: 'qfg1-' for Quest for Glory 1, 'qfg2-' for Quest for Glory 2. Example: 'qfg2-thief.sav'.
be_BY: Персанажы, захаваныя ў ScummVM, адлюстроўваюцца аўтаматычна. Файлы персанажаў, захаваныя зыходным рухавічком, трэба змясціць у дырэкторыю захаваных гульняў ScummVM, дапісаўшы ў пачатак імя файла ID гульні: 'qfg1-' - для гульні Quest for Glory 1, 'qfg2-' - для Quest for Glory 2. Прыклад: 'qfg2-thief.sav' (злодзей).

en: The selected audio driver requires the following file(s):
be_BY: Выбраны аўдыядрайвер патрабуе такія файлы:

en: 
    
    Some audio drivers (at least for some games) were made
    available by Sierra as aftermarket patches and thus might not
    have been installed as part of the original game setup.
    
    Please copy these file(s) into your game data directory.
    
    However, please note that the file(s) might not be available
    separately but only as content of (patched) resource bundles.
    In that case you may need to apply the original Sierra patch.
be_BY: 
    
    Некаторыя аўдыядрайверы (прынамсі, для некаторых
    гульняў) былі апублікаваны Sierra ў выглядзе патчаў. Гэта значыць,
    што яны могуць адсутнічаць пасля усталёўкі гульні.
    
    Калі ласка, скапіюйце гэтыя файлы ў каталог з гульнёй.
    
    Тым не менш, звярніце ўвагу, што файлы могуць быць даступны
    не паасобку, а толькі ў выглядзе (прапатчаных) пакетаў рэсурсаў.
    Тады вам можа спатрэбіцца ўжыць арыгінальны патч Sierra.

note: I18N: Previous page button
en: ~P~revious
be_BY: ~П~апяр

note: I18N: Next page button
en: ~N~ext
be_BY: ~Н~аст

en: Speech Only
be_BY: Толькі агучка

en: Speech and Subtitles
be_BY: Агучка і субтытры

en: Subtitles Only
be_BY: Толькі субтытры

[ctx: lowres]
en: Speech & Subs
be_BY: Агучка і тэкст

en: Select a Proficiency Level.
be_BY: Абярыце ўзровень складанасці.

en: Refer to your Loom(TM) manual for help.
be_BY: За дапамогай звярніцеся да інструкцыі Loom(TM).

en: Practice
be_BY: Практыкант

en: Expert
be_BY: Эксперт

en: Common keyboard commands:
be_BY: Агульныя клавіятурныя каманды:

en: Save / Load dialog
be_BY: Дыялог запісу / чытання

en: Skip line of text
be_BY: Прапусціць радок

en: Space
be_BY: Прабел

en: Pause game
be_BY: Паўза гульні

en: Load saved game 1-10
be_BY: Загрузіць гульню 1-10

en: Save game 1-10
be_BY: Захаваць гульню 1-10

en: Music volume up / down
be_BY: Гучнасць музыкі павялічыць / паменшыць

en: Text speed slower / faster
be_BY: Хуткасць тэксту павольней / хутчэй

en: Simulate left mouse button
be_BY: Эмуляцыя левай клавішы мышы

en: Simulate right mouse button
be_BY: Эмуляцыя правай клавішы мышы

en: Special keyboard commands:
be_BY: Спецыяльныя клавіятурныя каманды:

en: Show / Hide console
be_BY: Паказаць / Прыбраць кансоль

en: Start the debugger
be_BY: Запуск адладчыка

en: Show memory consumption
be_BY: Паказаць спажыванне памяці

en: Run in fast mode (*)
be_BY: Запусціць хуткі рэжым (*)

en: Run in really fast mode (*)
be_BY: Запусціць вельмі хуткі рэжым (*)

en: Switch between graphics filters
be_BY: Пераключэнне паміж графічнымі фільтрамі

en: Increase / Decrease scale factor
be_BY: Павялічыць/паменшыць маштаб

en: Toggle aspect-ratio correction
be_BY: Пераключэнне карэкцыі суадносін бакоў

en: * Note that using ctrl-f and
be_BY: * Выкарыстанне ctrl-f і

en:   ctrl-g are not recommended
be_BY:   ctrl-g не рэкамендуецца,

en:   since they may cause crashes
be_BY:   бо яны могуць прывесці да

en:   or incorrect game behavior.
be_BY:   няслушнай работы гульні.

en: Spinning drafts on the keyboard:
be_BY: Змяняныя чарнавікі на клавіятуры:

en: Main game controls:
be_BY: Асноўнае кіраванне гульнёй:

en: Push
be_BY: Пхаць

en: Pull
be_BY: Цягнуць

en: Give
be_BY: Даць

en: Open
be_BY: Адчыніць

en: Go to
be_BY: Ісці

en: Get
be_BY: Узяць

en: Read
be_BY: Чытаць

en: New kid
be_BY: Новы перс

en: Turn on
be_BY: Уключыць

en: Turn off
be_BY: Выключыць

en: Walk to
be_BY: Ісці да

en: Pick up
be_BY: Падняць

en: What is
be_BY: Што ёсць

en: Put on
be_BY: Пакласці

en: Take off
be_BY: Падняць

en: Fix
be_BY: Выправіць

en: Switch
be_BY: Пераключыць

en: Look
be_BY: Глядзець

en: Talk
be_BY: Гаварыць

en: Travel
be_BY: Падарожнічаць

en: To Henry / To Indy
be_BY: Генры/Інды

note: I18N: These are different musical notes
en: play C minor on distaff
be_BY: іграць до мінор на калаўроце

en: play D on distaff
be_BY: іграць рэ на калаўроце

en: play E on distaff
be_BY: іграць мі на калаўроце

en: play F on distaff
be_BY: іграць фа на калаўроце

en: play G on distaff
be_BY: іграць соль на калаўроце

en: play A on distaff
be_BY: іграць ля на калаўроце

en: play B on distaff
be_BY: іграць сі на калаўроце

en: play C major on distaff
be_BY: іграць до мажор на калаўроце

en: puSh
be_BY: пхаць

en: pull (Yank)
be_BY: цягнуць (чапляць)

en: Talk to
be_BY: Гаварыць з

en: Look at
be_BY: Глядзець на

en: turn oN
be_BY: уключыць

en: turn oFf
be_BY: выключыць

en: KeyUp
be_BY: Уверх

en: Highlight prev dialogue
be_BY: Падсвятліць папярэдні дыялог

en: KeyDown
be_BY: Уніз

en: Highlight next dialogue
be_BY: Падсвятліць наступны дыялог

en: Walk
be_BY: Ісці

en: Object
be_BY: Аб'ект

en: Black and White / Color
be_BY: Чорна-белы / Каляровы

en: Eyes
be_BY: Вочы

en: Tongue
be_BY: Язык

en: Punch
be_BY: Удар

en: Kick
be_BY: Нагой

en: Regular cursor
be_BY: Звычайны курсор

note: I18N: Comm is a communication device
en: Comm
be_BY: Кам

en: Save / Load / Options
be_BY: Загрузіць / Захаваць / Налады

en: Other game controls:
be_BY: Астатняе кіраванне гульнёй:

en: Inventory:
be_BY: Інвентар:

en: Scroll list up
be_BY: Пракруціць спіс уверх

en: Scroll list down
be_BY: Пракруціць спіс уніз

en: Upper left item
be_BY: Верхні левы прадмет

en: Lower left item
be_BY: Ніжні левы прадмет

en: Upper right item
be_BY: Верхні правы прадмет

en: Lower right item
be_BY: Ніжні правы прадмет

en: Middle left item
be_BY: Сярэдні левы прадмет

en: Middle right item
be_BY: Сярэдні правы прадмет

en: Switching characters:
be_BY: Змена героя:

en: Second kid
be_BY: Другі герой

en: Third kid
be_BY: Трэці герой

en: Toggle Inventory/IQ Points display
be_BY: Пераключыць паказ інвентара/ачкоў IQ

en: Toggle Keyboard/Mouse Fighting (*)
be_BY: Пераключыць кіраванне баямі клавіятурай/мышшу (*)

en: * Keyboard Fighting is always on,
be_BY: * Кіраванне клавіятурай заўсёды ўключана,

en:   so despite the in-game message this
be_BY:   так што, нягледзячы на паведамленне гульні,

en:   actually toggles Mouse Fighting Off/On
be_BY:   насамрэч гэта ўкл/выкл кіраванне мышшу

en: Fighting controls (numpad):
be_BY: Кіраванне боем (лічбавыя клавішы):

en: Step back
be_BY: Крок назад

en: Block high
be_BY: Абарона зверху

en: Block middle
be_BY: Абарона пасярэдзіне

en: Block low
be_BY: Абарона знізу

en: Punch high
be_BY: Удар зверху

en: Punch middle
be_BY: Удар пасярэдзіне

en: Punch low
be_BY: Удар знізу

en: Sucker punch
be_BY: Удар ззаду

en: These are for Indy on left.
be_BY: Гэта калі Інды злева.

en: When Indy is on the right,
be_BY: Калі Інды справа,

en: 7, 4, and 1 are switched with
be_BY: 7, 4 і 1 змяняюцца з

en: 9, 6, and 3, respectively.
be_BY: 9, 6 і 3 адпаведна.

en: Biplane controls (numpad):
be_BY: Кіраванне самалётам (лічбавыя клавішы):

en: Fly to upper left
be_BY: Ляцець налева-ўверх

en: Fly to left
be_BY: Ляцець налева

en: Fly to lower left
be_BY: Ляцець налева-ўніз

en: Fly upwards
be_BY: Ляцець уверх

en: Fly straight
be_BY: Ляцець прама

en: Fly down
be_BY: Ляцець уніз

en: Fly to upper right
be_BY: Ляцець направа-ўверх

en: Fly to right
be_BY: Ляцець направа

en: Fly to lower right
be_BY: Ляцець направа-ўніз

en: Snap scroll on
be_BY: Прагортка скокамі ўключана

en: Snap scroll off
be_BY: Прагортка скокамі выключана

en: Music volume:
be_BY: Гучн. музыкі:

en: Subtitle speed:
be_BY: Хуткасць тытраў:

en: The Lite version of Putt-Putt Saves the Zoo iOS is not supported to avoid piracy.
    The full version is available for purchase from the iTunes Store.
be_BY: Каб пазбегнуць пірацтва, Lite-версія гульні Putt-Putt Saves the Zoo для iOS
    не падтрымваецца. Поўную версію гульні можна набыць у iTunes Store.

en: Show Object Line
be_BY: Паказваць радок аб'ектаў

en: Show the names of objects at the bottom of the screen
be_BY: Паказваць назвы аб'ектаў унізе экрана

en: Use NES Classic Palette
be_BY: Выкарыстоўваць класічную палітру NES

en: Use a more neutral color palette that closely emulates the NES Classic
be_BY: Выкарыстоўваць нейтральнейшую палітру, вельмі блізкую да NES Classic

en: Could not find the 'Monkey Island' Macintosh executable to read the
    instruments from. Music will be disabled.
be_BY: Не атрымалася знайсці выканальны файл 'Monkey Island' Macintosh, каб прачытаць
    дадзеныя пра інструменты. Музыка будзе выключана.

en: Native MIDI support requires the Roland Upgrade from LucasArts,
    but %s is missing. Using AdLib instead.
be_BY: Рэжым "роднага" MIDI патрабуе абнаўленне Roland Upgrade ад
    LucasArts, але бракуе %s. Пераключаюся на AdLib.

en: Usually, Maniac Mansion would start now. But for that to work, the game files for Maniac Mansion have to be in the 'Maniac' directory inside the Tentacle game directory, and the game has to be added to ScummVM.
be_BY: Зараз павінна запусціцца гульня Maniac Mansion. Але, каб гэта працавала, файлы гульні Maniac Mansion павінны быць скапіяваны ў дырэкторыю 'Maniac' унутры дырэкторыі гульні Tentacle і сама гульня павінна быць дададзена ў ScummVM.

en: This AMIGA version is missing (at least) the following file(s):
be_BY: Гэтай версіі AMIGA бракуе (прынамсі) такіх файлаў:

en: 
    Please copy these file(s) into the game data directory.
be_BY: 
    Скапіюйце гэтыя файлы ў каталог з дадзенымі гульні.

en: Pixellated scene transitions
be_BY: Пераходы паміж сцэнамі з пікселізацыяй

en: When changing scenes, a randomized pixel transition is done
be_BY: Пры змене сцэн адбываецца пераход з рандамізаванымі пікселямі

en: Don't show hotspots when moving mouse
be_BY: Не паказваць хотспоты пры навядзенні мышшу

en: Only show hotspot names after you actually click on a hotspot or action button
be_BY: Паказваць назвы хотспотаў толькі пасля кліку па іх або пасля націску на кнопку дзеяння

en: Show character portraits
be_BY: Паказваць партрэты герояў

en: Show portraits for the characters when conversing
be_BY: Паказваць партрэты герояў падчас дыялогаў

en: Slide dialogs into view
be_BY: Дыялогі заязджаюць

en: Slide UI dialogs into view, rather than simply showing them immediately
be_BY: Дыялогі будуць заязджаць, а не паказвацца імгненна

en: Transparent windows
be_BY: Празрыстыя вокны

en: Show windows with a partially transparent background
be_BY: Паказваць вокны з часткова празрыстым фонам

en: The "sky.cpt" engine data file has an incorrect size.
be_BY: Файл дадзеных рухавічка sky.cpt мае няправільны памер.

en: Walk / Look / Talk
be_BY: Хадзіць / Глядзець / Гаварыць

en: Skip / Close
be_BY: Прапусціць / Зачыніць

en: Open control panel
be_BY: Адкрыць панэль кіравання

en: Toggle fast mode
be_BY: Пераключыць хуткі рэжым

en: Toggle really fast mode
be_BY: Пераключыць вельмі хуткі рэжым

en: Floppy intro
be_BY: Уступ з дыскет

en: Use the floppy version's intro (CD version only)
be_BY: Выкарыстоўваць уступ з гнуткіх дыскаў (толькі для CD-версіі гульні)

en: Unable to locate the text for %s language in engine data file.
be_BY: Не атрымалася знайсці тэкст для мовы "%s" у дадзеных рухавічка.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d but got %d.
be_BY: Няслушная версія файла дадзеных %s. Чакалася %d, але знойдзена %d.

en: Unable to find block for part %d
be_BY: Немагчыма знайсці блок для часткі %d

en: Unable to find '%s' in game folder or the engine data file.
be_BY: Не магчыма знайсці '%s' у тэчцы з гульнёй ці ў дадзеных рухавічка.

en: Improved mode
be_BY: Палепшаны рэжым

en: Removes some repetitive actions, adds possibility to change verbs by keyboard
be_BY: Выдаляе некаторыя паўторныя дзеянні, дадае магчымасць змяняць дзеясловы з дапамогай клавіятуры

en: PSX stream cutscene '%s' cannot be played in paletted mode
be_BY: Застаўка PSX '%s' не можа быць прайграна ў рэжыме з палітрай

en: MPEG-2 cutscenes found but ScummVM has been built without MPEG-2 support
be_BY: Знойдзены застаўкі ў фармаце MPEG-2, але ScummVM быў сабраны без падтрымкі MPEG-2

en: Cutscene '%s' not found
be_BY: Застаўка '%s' не знойдзена

en: ScummVM found that you have old saved games for Broken Sword 1 that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
be_BY: ScummVM выявіў у вас захаванні гульні Broken Sword 1 у старым фармаце.
    Стары фармат больш не падтрымваецца, і вы не зможаце загрузіць іх, калі не пераведзеце ў новы фармат.
    
    Націсніце ОК, каб перавесці іх у новы фармат зараз, інакш гэта паведамленне зноў з'явіцца пры наступным запуску гульні.

en: Target new saved game already exists!
    Would you like to keep the old saved game (%s) or the new one (%s)?
be_BY: Захаванне гульні з такім імем ужо існуе!
    Вы жадаеце пакінуць старую назву (%s) ці зрабіць новую (%s)?

en: Keep the old one
be_BY: Пакінуць старую

en: Keep the new one
be_BY: Зрабіць новую

en: This is the end of the Broken Sword 1 Demo
be_BY: Гэта завяршэнне дэма Broken Sword 1

en: PSX cutscenes found but ScummVM has been built without RGB color support
be_BY: Знойдзены застаўкі ў фармаце PSX, але ScummVM быў сабраны без падтрымкі RGB-колераў

en: Show object labels
be_BY: Паказваць назвы аб'ектаў

en: Show labels for objects on mouse hover
be_BY: Паказвае назвы аб'ектаў пры навядзенні курсора мышы

en: Use English speech
be_BY: Выкарыстоўваць англійскую агучку

en: Use English speech instead of German for every language other than German
be_BY: Выкарыстоўваць англійскую агучку замест нямецкай для ўсіх моў, акрамя нямецкай

en: Font variant not present in '%s' engine data file.
be_BY: Варыянт шрыфту адсутны ў файле рухавічка %s.

en: Saved game in slot #%d
be_BY: Гульня захавана ў слот %d

en: Could not quick save into slot #%d
be_BY: Не атрымалася хутка захаваць гульню ў слот %d

en: Saved game #%d quick loaded
be_BY: Захаваная гульня №%d загружана

en: Could not quick load the saved game #%d
be_BY: Не атрымалася хутка загрузіць захаваную гульню №%d

en: Unable to locate the '%s' data file.
be_BY: Не магчыма знайсці файл дадзеных '%s'.

en: Could not find correct ultima.dat datafile
be_BY: Не атрымалася знайсці карэктны файл ultima.dat

en: loading quick save %d
be_BY: загрузка хуткага захавання %d

en: saving quick save %d
be_BY: запіс хуткага захавання %d

en: Original Save
be_BY: Арыгінальнае захаванне

en: Transfer Character
be_BY: Перанесці героя

en: Ultima VIII Cheats
be_BY: Чыты Ultima VIII

en: Ultima VIII Debug
be_BY: Адладка Ultima VIII

en: Save game
be_BY: Захаваць гульню

en: Show FPS-counter
be_BY: Паказаць лічыльнік FPS

en: Show the current number of frames per second in the upper left corner
be_BY: Паказаць у верхнім левым куце бягучую колькасць кадраў у секунду

en: Sprite bilinear filtering (SLOW)
be_BY: Білінейная фільтрацыя спрайтаў (марудна)

en: Apply bilinear filtering to individual sprites
be_BY: Ужываць білінейную фільтрацыю для індывідуальных спрайтаў

en: This game requires PNG, JPEG and Vorbis support.
be_BY: Гэта гульня патрабуе падтрымкі PNG, JPEG і Vorbis.

en: This game requires the FoxTail subengine, which is not compiled in.
be_BY: Гэта гульня патрабуе рухавічок FoxTail, якога няма ў зборцы.

en: This game requires the HeroCraft subengine, which is not compiled in.
be_BY: Гэта гульня патрабуе рухавічок HeroCraft, якога няма ў зборцы.

en: Walk forward
be_BY: Ісці наперад

en: Walk backward
be_BY: Ісці назад

note: I18N: Debug feature to draw lines of scene geometry: walls, walking areas, etc
en: Show scene geometry
be_BY: Паказаць геаметрыю сцэны

en: Previous page
be_BY: Папярэдняя старонка

en: Next page
be_BY: Наступнaя старонка

en: Show hints
be_BY: Паказаць падказкі

en: Show inventory
be_BY: Паказаць інвентар

en: GUI variant A
be_BY: GUI варыянт A

en: GUI variant B
be_BY: GUI варыянт B

en: Phone cancel button
be_BY: Кнопка тэлефона "Адмена"

en: Phone up button
be_BY: Кнопка тэлефона "Угару"

en: Phone down button
be_BY: Кнопка тэлефона "Уніз"

en: Phone 0 button
be_BY: Кнопка тэлефона 0

en: Phone 1 button
be_BY: Кнопка тэлефона 1

en: Phone 2 button
be_BY: Кнопка тэлефона 2

en: Phone 3 button
be_BY: Кнопка тэлефона 3

en: Phone 4 button
be_BY: Кнопка тэлефона 4

en: Phone 5 button
be_BY: Кнопка тэлефона 5

en: Phone 6 button
be_BY: Кнопка тэлефона 6

en: Phone 7 button
be_BY: Кнопка тэлефона 7

en: Phone 8 button
be_BY: Кнопка тэлефона 8

en: Phone 9 button
be_BY: Кнопка тэлефона 9

en: Phone * button
be_BY: Кнопка тэлефона *

en: Phone # button
be_BY: Кнопка тэлефона #

en: Show help
be_BY: Паказаць дапамогу

en: Scroll up
be_BY: Пракруціць угару

en: Scroll down
be_BY: Пракруціць уніз

en: Change shadow type
be_BY: Змяніць тып ценю

en: Volume max
be_BY: Максімальная гучнасць

note: I18N: Displays a debug interface with a CLI for various features
en: Show debug parser
be_BY: Паказаць адладкавы парсер

note: I18N: Displays a debug text message
en: Debug print
be_BY: Адладкавы друк

note: I18N: Exits the game
en: Exit
be_BY: Выхад

note: I18N: Displays a debug interface that changes light settings
en: Light helper window
be_BY: Акно кіравання асвятленнем

en: Run forward
be_BY: Бегчы наперад

en: Run backward
be_BY: Бегчы назад

en: Turn left fast
be_BY: Хутка павярнуцца налева

en: Turn right fast
be_BY: Хутка павярнуцца направа

note: I18N: Displays a blueprint with robot parts
en: Show blueprint
be_BY: Паказаць краслюнак

en: Next action
be_BY: Наступнае дзеянне

en: Previous action
be_BY: Папярэдняе дзеянне

en: Volume off
be_BY: Гучнасць выкл

en: Change font size
be_BY: Змяніць памер шрыфта

en: Walking speed: Low
be_BY: Хуткасць хады: Павольная

en: Walking speed: Medium
be_BY: Хуткасць хады: Сярэдняя

en: Walking speed: High
be_BY: Хуткасць хады: Высокая

en: Cancel waiting
be_BY: Перапыніць чаканне

en: First page
be_BY: Першая старонка

en: Last page
be_BY: Апошняя старонка

note: I18N: ultra_super_mega_fast_walk is the name of the variable used at game script for this speed
en: Walking speed: Ultra Super Mega Fast
be_BY: Хуткасць хады: Ультра-супер-мега-хутка

en: Show game credits
be_BY: Паказаць аўтараў гульні

en: Play selected music record
be_BY: Прайграць абраны музычны запіс

en: Select next music record
be_BY: Прайграць наступны музычны запіс

en: Play note 1: A
be_BY: Нота 1: ля

en: Play note 2: F#
be_BY: Нота 2: фа-дыез

en: Play note 3: D#
be_BY: Нота 3: рэ-дыез

en: Play note 4: C#
be_BY: Нота 4: до-дыез

en: Play note 5: E
be_BY: Нота 5: мі

en: Play note 6: G#
be_BY: Нота 6: соль-дыез

en: Play note 7: B
be_BY: Нота 7: сі

en: Ability: Telekinesis
be_BY: Уменне: Тэлекінез

en: Ability: Push
be_BY: Уменне: Штуршок

en: Ability: Lightning
be_BY: Уменне: Маланка

en: Ability: Light
be_BY: Уменне: Святло

en: Ability: Wind
be_BY: Уменне: Вецер

en: Ability: Sound
be_BY: Уменне: Гук

en: Ability: Esence
be_BY: Уменне: Пах

en: Ability: Exorcist
be_BY: Уменне: Экзарцыст

en: Show hints / Dance move
be_BY: Паказаць падказкі / Рухі танца

en: Dance move up
be_BY: Рух танца ўгару

en: Dance move down
be_BY: Рух танца ўніз

en: Dance move left
be_BY: Рух танца налева

en: Dance move right
be_BY: Рух танца направа

en: Cancel input
be_BY: Адмена ўводу

en: Settings
be_BY: Налады

en: Dialogue answer 1
be_BY: Адказ дыялога 1

en: Dialogue answer 2
be_BY: Адказ дыялога 2

en: Dialogue answer 3
be_BY: Адказ дыялога 3

en: Dialogue answer 4
be_BY: Адказ дыялога 4

en: Zoom out
be_BY: Павялічыць маштаб

en: Zoom in
be_BY: Паменшыць маштаб

en: Show journal
be_BY: Паказаць журнал

note: I18N: Displays a debug interface with Bezier curves
en: Bezier window
be_BY: Акно Безье

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action rotates current tetris item
en: Rotate
be_BY: Павярнуць

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action drops current tetris item
en: Drop
be_BY: Выкінуць

en: Player 1: Up
be_BY: Гулец 1: угару

en: Player 1: Left
be_BY: Гулец 1: налева

en: Player 1: Down
be_BY: Гулец 1: уніз

en: Player 1: Right
be_BY: Гулец 1: направа

en: Player 2: Up
be_BY: Гулец 2: угару

en: Player 2: Left
be_BY: Гулец 2: налева

en: Player 2: Down
be_BY: Гулец 2: уніз

en: Player 2: Right
be_BY: Гулец 2: Направа

note: I18N: Displays a debug FPS counter
en: Debug FPS
be_BY: Адладкавыя FPS

en: Key i
be_BY: Кнопка i

en: This saved game uses version %u, but this engine only supports up to version %d. You will need an updated version of the engine to use this saved game.
be_BY: Гэты файл захаванай гульні мае версію %u, але рухавічок падтрымвае версіі да %d. Вам патрэбна новая версія ScummVM для карыстання гэтым файлам.

en: Double FPS
be_BY: Падвойны FPS

en: Increase framerate from 30 to 60 FPS
be_BY: Павялічыць чашчыню кадраў з 30 да 60 Гц

en: Enable Venus
be_BY: Уключыць Venus

en: Enable the Venus help system
be_BY: Уключыць сістэму дапамогі Venus

en: Disable animation while turning
be_BY: Выключыць анімацыю падчас паваротаў

en: Disable animation while turning in panorama mode
be_BY: Выключыць анімацыю падчас паваротаў у рэжыме панарамы

en: Use high resolution MPEG video
be_BY: Выкарыстоўваць відэа MPEG высокага адрознення

en: Use MPEG video from the DVD version instead of lower resolution AVI
be_BY: Выкарыстоўваць відэа MPEG з DVD-версіі замест відэа нізкага адрознення ў фармаце AVI

en: Look Up
be_BY: Глядзець угару

en: Look Down
be_BY: Глядзець уніз

en: Spellbook
be_BY: Кніга загавораў

en: Score
be_BY: Лік

en: Put away object
be_BY: Адкласці аб'ект

en: Extract coin
be_BY: Дастаць манету

en: Preferences
be_BY: Перавагі
