ScummVM 1.6.0git - en to ca_ES translation catalogue (1666 entries)

note: I18N: built on <build date> with <compiler>
en: (built on %s with %s)
ca_ES: (compilat el %s amb %s)

en: Features compiled in:
ca_ES: Característiques compilades:

en: not supported
ca_ES: no suportat

en: disabled
ca_ES: inhabilitat

en: enabled
ca_ES: habilitat

note: I18N: CPU extensions are sets of extra processor instructions used to speed up operations. See Intel AVX2, ARM NEON, etc.
en: CPU extensions support:
ca_ES: Suport d'extensions de CPU:

en: Available engines:
ca_ES: Motors disponibles:

en: Show hidden files
ca_ES: Mostra els fitxers ocults

en: Show files marked with the hidden attribute
ca_ES: Mostra els fitxers marcats amb l'atribut d'ocultació

en: Go up
ca_ES: Amunt

en: Go to previous directory level
ca_ES: Torna al nivell de directoris anterior

[ctx: lowres]
en: Go up
ca_ES: Amunt

en: Cancel
ca_ES: Cancel·la

en: Choose
ca_ES: Tria

en: Cloud Connection Wizard
ca_ES: Assistent de connexió al núvol

en: Quick mode
ca_ES: Mode ràpid

en: Manual mode
ca_ES: Mode manual

en: Will ask you to run the Local Webserver
ca_ES: Us demanarà que executeu el servidor web local

en: Requires the Local Webserver feature
ca_ES: Requereix la característica de servidor web local

en: Quick Mode: Step 1
ca_ES: Mode ràpid: pas 1

en: In this mode, the Local Webserver must be running,
    so your browser can forward data to ScummVM
ca_ES: En aquest mode, el servidor web local ha d'estar executant-se,
    de manera que el vostre navegador pot enviar dades a ScummVM

en: Stop server
ca_ES: Aturar servidor

en: Run server
ca_ES: Executa el servidor

en: Stop local webserver
ca_ES: Atura el servidor web local

en: Run local webserver
ca_ES: Executa el servidor web local

en: Not running
ca_ES: Aturat

en: Quick Mode: Step 2
ca_ES: Mode ràpid: pas 2

en: Now, open this link in your browser:
ca_ES: Ara, obriu aquest enllaç al navegador:

en: Open URL
ca_ES: Obre URL

en: It will automatically pass the data to ScummVM,
    and warn you should there be any errors.
ca_ES: Es passarà automàticament les dades a ScummVM,
    i avisa si hi ha errors.

en: Local Webserver address:
ca_ES: Adreça del servidor web local:

en: Quick Mode: Success
ca_ES: Mode ràpid: èxit

en: Your cloud storage has been connected!
ca_ES: El vostre emmagatzematge al núvol s'ha connectat!

en: Finish
ca_ES: Finalitza

en: Manual Mode: Step 1
ca_ES: Mode manual: pas 1

en: Open this link in your browser:
ca_ES: Obre aquest enllaç al navegador:

en: Manual Mode: Step 2
ca_ES: Mode manual: pas 2

en: Copy the JSON code from the browser here and press Next:
ca_ES: Copieu aquí el codi JSON del navegador i premeu Següent:

en: Paste
ca_ES: Enganxa

en: Paste code from clipboard
ca_ES: Enganxa el codi del porta-retalls

en: Load
ca_ES: Carrega

en: Load code from file
ca_ES: Carrega el codi des del fitxer

en: Manual Mode: Something went wrong
ca_ES: Mode manual: alguna cosa ha anat malament

en: Cloud storage was not connected.
ca_ES: L'emmagatzematge al núvol no està connectat.

en: Make sure the JSON code was copied correctly and retry.
ca_ES: Assegureu-vos que el codi JSON s'ha copiat correctament i torneu-ho a intentar.

en: If that doesn't work, try again from the beginning.
ca_ES: Si això no funciona, torneu-ho a provar des del principi.

en: Error message:
ca_ES: Missatge d'error:

en: Manual Mode: Success
ca_ES: Mode manual: èxit

en: Back
ca_ES: Enrere

en: Next
ca_ES: Següent

en: Another Storage is working right now. Do you want to interrupt it?
ca_ES: Un altre Emmagatzematge està actiu ara mateix. Voleu interrompre'l?

en: Yes
ca_ES: Sí

en: Wait until current Storage finishes and try again.
ca_ES: Espereu fins que l'Emmagatzematge actual acabi i torneu a provar-ho.

note: I18N: JSON is name of the format, this message is displayed if user entered something incorrect to the text field
en: JSON code contents are malformed.
ca_ES: El contingut del codi JSON està mal format.

en: OK
ca_ES: D'acord

en: Incorrect JSON.
ca_ES: JSON incorrecte.

note: I18N: error message displayed on 'Manual Mode: Failure' step of 'Cloud Connection Wizard', describing that storage connection process was interrupted
en: Interrupted.
ca_ES: Interromput.

en: Failed to open URL!
    Please navigate to this page manually.
ca_ES: No s'ha pogut obrir l'URL!
    Navegueu a aquesta pàgina manualment.

note: I18N: JSON is a file format name
en: Select JSON file copied from scummvm.org site
ca_ES: Seleccioneu el fitxer JSON copiat del lloc scummvm.org

note: I18N: JSON is a file format name
en: Failed to load JSON file
ca_ES: No s'ha pogut carregar el fitxer JSON

en: Download Freeware Games and Demos
ca_ES: Descarrega jocs lliures i demostracions

en: Fetching DLCs...
ca_ES: S'estan recuperant els DLC...

en: All Downloads
ca_ES: Totes les baixades

en: Download
ca_ES: Baixa

en: Select directory where to download game data
ca_ES: Seleccioneu el directori on baixar les dades del joc

en: Select directory with game data
ca_ES: Seleccioneu el directori amb les dades del joc

en: From:
ca_ES: Des de:

en: To:
ca_ES: Fins:

en: Cancel download
ca_ES: Cancel·la la baixada

[ctx: lowres]
en: Cancel download
ca_ES: Cancel·la la baixada

en: Hide
ca_ES: Amaga

en: It looks like your connection is limited. Do you really want to download files with it?
ca_ES: Sembla que esteu utilitzant una connexió limitada. Esteu segur que voleu baixar els fitxers?

en: ScummVM couldn't open the specified directory!
ca_ES: ScummVM no ha pogut obrir el directori especificat!

en: Cannot create a directory to download - the specified directory has a file with the same name.
ca_ES: No s'ha pogut crear un directori per la baixada. El directori conté un arxiu amb el mateix nom.

en: The "%s" already exists in the specified directory.
    Do you really want to download files into that directory?
ca_ES: Ja existeix un directori %s a la ruta especificada.
    Esteu segur que voleu baixar els fitxers dins d'aquest directori?

en: Downloaded %s %S / %s %S
ca_ES: Descarregat: %s %S / %s %S

en: Download speed: %s %S/s
ca_ES: Velocitat de baixada: %s %S/s

en: Currently Downloading Games
ca_ES: S'estan descarregant jocs

en: Pending Downloads
ca_ES: Baixades pendents

note: I18N: String like "Downloading icon packs list..."
en: Downloading %S list...
ca_ES: S'està baixant la llista %S...

en: Clear Cache
ca_ES: Neteja la memòria cau

en: Downloading %S list... %d entries
ca_ES: S'està baixant la llista %S... %d elements

en: Detected %d new packs, %s %S
ca_ES: S'han detectat %d paquets nous, %s %S

en: Download complete, downloaded %d packs, %s %S
ca_ES: Baixada completada, descarregats %d paquets, %s %S

note: I18N: Close dialog button
en: Close
ca_ES: Tanca

en: ERROR: No icons path set
ca_ES: ERROR: No s'ha definit cap camí per les icones

note: I18N: String like "No new icon packs available"
en: No new %S available
ca_ES: No hi ha nou %S disponible

en: You are about to remove %s %S of data, deleting all previously downloaded %S. Do you want to proceed?
ca_ES: Esteu a punt d'eliminar %s %S de dades, suprimint tots els fitxers %S baixats prèviament. Voleu continuar?

en: Proceed
ca_ES: Continua

en: icon packs
ca_ES: paquets d'icones

en: shader packs
ca_ES: paquets de shaders

en: Pick the game:
ca_ES: Seleccioneu el joc:

en: Game
ca_ES: Joc

en: ID:
ca_ES: Identificador:

en: Short game identifier used for referring to saved games and running the game from the command line
ca_ES: Identificador de joc curt utilitzat per referir-se a les partides i per executar el joc des de la línia d'ordres

en: Name:
ca_ES: Nom:

en: Full title of the game
ca_ES: Títol complet del joc

[ctx: lowres]
en: Name:
ca_ES: Nom:

en: Language:
ca_ES: Llengua:

en: Language of the game. This will not turn your Spanish game version into English
ca_ES: Llengua del joc. Això no convertirà la versió en català del joc a l'anglès

en: <default>
ca_ES: <per defecte>

en: Platform:
ca_ES: Plataforma:

en: Platform the game was originally designed for
ca_ES: Plataforma per la que el joc es va dissenyar originalment

[ctx: lowres]
en: Platform:
ca_ES: Platafor.:

en: Graphics
ca_ES: Gràfics

en: Override global graphic settings
ca_ES: Fés canvis sobre les opcions globals de gràfics

[ctx: lowres]
en: Override global graphic settings
ca_ES: Canvia les opcions gràfiques

en: Keymaps
ca_ES: Assignacions de teclat

en: Backend
ca_ES: de fondo

en: Override global backend settings
ca_ES: Fés canvis sobre les opcions globals d'àudio

[ctx: lowres]
en: Override global backend settings
ca_ES: Fés canvis sobre les opcions globals d'àudio

en: Audio
ca_ES: Àudio

en: Override global audio settings
ca_ES: Fés canvis sobre les opcions globals d'àudio

[ctx: lowres]
en: Override global audio settings
ca_ES: Canvia les opcions d'àudio

en: Volume
ca_ES: Volum

[ctx: lowres]
en: Volume
ca_ES: Volum

en: Override global volume settings
ca_ES: Fés canvis sobre les opcions globals de volum

[ctx: lowres]
en: Override global volume settings
ca_ES: Fes canvis sobre les opcions globals de volum

en: Override global MIDI settings
ca_ES: Fes canvis sobre les opcions globals de MIDI

[ctx: lowres]
en: Override global MIDI settings
ca_ES: Canvia les opcions de MIDI

en: Override global MT-32 settings
ca_ES: Fes canvis sobre les opcions globals de MT-32

[ctx: lowres]
en: Override global MT-32 settings
ca_ES: Canvia les opcions de MT-32

en: Paths
ca_ES: Camins

[ctx: lowres]
en: Paths
ca_ES: Camins

en: Game Path:
ca_ES: Camí del joc:

[ctx: lowres]
en: Game Path:
ca_ES: Camí joc:

en: Extra Path:
ca_ES: Camí extra:

en: Specifies path to additional data used by the game
ca_ES: Indica el camí de dades addicionals utilitzades pel joc

[ctx: lowres]
en: Extra Path:
ca_ES: Camí extra:

en: Save Path:
ca_ES: Camí de partides:

en: Specifies where your saved games are put
ca_ES: Indica on es desaran les partides

[ctx: lowres]
en: Save Path:
ca_ES: Partides desades:

en: Achievements
ca_ES: Fites

en: Statistics
ca_ES: Estadístiques

[ctx: path]
en: None
ca_ES: Cap

en: Default
ca_ES: Per defecte

en: Select SoundFont
ca_ES: Seleccioneu el fitxer SoundFont

en: Select additional game directory
ca_ES: Seleccioneu el directori addicional del joc

en: Select directory for saved games
ca_ES: Seleccioneu el directori de les partides desades

en: The chosen directory cannot be written to. Please select another one.
ca_ES: No es pot escriure al directori seleccionat. Si us plau, escolliu-ne un altre.

en: Saved games sync feature doesn't work with non-default directories. If you want your saved games to sync, use default directory.
ca_ES: La característica de sincronització de partides desades no funciona amb directoris que no siguin per defecte. Si voleu sincronitzar les vostres partides desades, utilitzeu un directori per defecte.

en: This game ID is already taken. Please choose another one.
ca_ES: Aquest identificador de joc ja està en ús. Si us plau, trieu-ne un altre.

en: Author:
ca_ES: Autor:

en: Choose file for loading
ca_ES: Trieu el fitxer a carregar

en: Enter filename for saving
ca_ES: Introdueix nom d'arxiu per desar

en: Do you really want to overwrite the file?
ca_ES: Realment voleu sobreescriure aquest fitxer?

en: Reverb
ca_ES: Reverberació

en: Active
ca_ES: Actiu

en: Room:
ca_ES: Habitació:

en: Damp:
ca_ES: Humitat:

en: Width:
ca_ES: Amplitud:

en: Level:
ca_ES: Nivell:

en: Chorus
ca_ES: Cor

en: Speed:
ca_ES: Velocitat:

en: Depth:
ca_ES: Profunditat:

en: Type:
ca_ES: Tipus:

en: Sine
ca_ES: Sinus

en: Interpolation:
ca_ES: Interpolació:

en: None (fastest)
ca_ES: Cap (el més ràpid)

en: Linear
ca_ES: Lineal

en: Fourth-order
ca_ES: Quart ordre

en: Seventh-order
ca_ES: Setè ordre

en: Reset all FluidSynth settings to their default values.
ca_ES: Retorna tots els ajustos de FluidSynth als seus valors per defecte.

en: Do you really want to reset all FluidSynth settings to their default values?
ca_ES: Realment voleu retorna tots els ajustos de FluidSynth als seus valors per defecte?

en: GUI
ca_ES: interfície gràfica d'usuari

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Interact
ca_ES: Interaccionar

en: Up
ca_ES: Amunt

en: Down
ca_ES: Avall

en: Left
ca_ES: Esquerra

en: Right
ca_ES: Dreta

en: Backspace
ca_ES: Retrocés

en: Delete Character
ca_ES: Suprimeix el personatge

en: Go to end of line
ca_ES: Ves al final de la línia

en: Select to end of line
ca_ES: Selecciona fins al final de la línia

en: Select to start of line
ca_ES: Selecciona fins al començament de la línia

en: Go to start of line
ca_ES: Ves al començament de la línia

en: Cut
ca_ES: Retalla

en: Copy
ca_ES: Copia

en: Cloud
ca_ES: Núvol

en: Prev
ca_ES: Anterior

en: Save Image...
ca_ES: Desa la imatge...

en: %u of %u
ca_ES: %u de %u

en: Save Image
ca_ES: Desa la imatge

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list
en: None
ca_ES: Cap

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by the first letter of the game title
en: First letter
ca_ES: Primera lletra

[ctx: group]
en: Initial
ca_ES: Inicial

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game engine
en: Engine
ca_ES: Motor

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game series
en: Series
ca_ES: Sèrie

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game publisher
en: Publisher
ca_ES: Distribuïdora

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by language
en: Language
ca_ES: Idioma

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game platform
en: Platform
ca_ES: Plataforma

[ctx: year]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by year
en: Year
ca_ES: Any

en: Select Group by
ca_ES: Selecciona grup per

en: Group:
ca_ES: Agrupa:

en: Select a criteria to group the entries
ca_ES: Seleccioneu un criteri per agrupar les entrades

note: I18N: This keymap opens KIA's HELP tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ONLINE HELP
en: Help
ca_ES: Ajuda

note: I18N: Button Quit ScummVM program. Q is the shortcut, Ctrl+Q, put it in parens for non-latin (~Q~)
en: ~Q~uit
ca_ES: ~T~anca

en: Quit ScummVM
ca_ES: Surt de ScummVM

note: I18N: Button About ScummVM program. b is the shortcut, Ctrl+b, put it in parens for non-latin (~b~)
en: A~b~out
ca_ES: ~Q~uant a

en: About ScummVM
ca_ES: Quant a ScummVM

note: I18N: Button caption. O is the shortcut, Ctrl+O, put it in parens for non-latin (~O~)
en: Global ~O~ptions...
ca_ES: ~O~pcions globals...

en: Change global ScummVM options
ca_ES: Canvia les opcions globals de ScummVM

[ctx: lowres]
en: Global ~O~pts...
ca_ES: ~O~pcs. globals...

en: Download Games
ca_ES: Baixa els jocs

en: Download freeware games for ScummVM
ca_ES: Baixa jocs lliures per a ScummVM

note: I18N: Button caption. A is the shortcut, Ctrl+A, put it in parens for non-latin (~A~)
en: ~A~dd Game...
ca_ES: ~A~fegeix Joc...

en: Add games to the list
ca_ES: Afegir jocs a la llista

[ctx: lowres]
en: ~A~dd Game...
ca_ES: ~A~fegeix Joc...

note: I18N: Button caption. R is the shortcut, Ctrl+R, put it in parens for non-latin (~R~)
en: ~R~emove Game
ca_ES: ~S~uprimeix Joc

en: Remove game from the list. The game data files stay intact
ca_ES: Elimina un joc de la llista. Els fitxers de dades del joc es mantenen intactes

[ctx: lowres]
en: ~R~emove Game
ca_ES: ~S~uprimeix

note: I18N: Button caption. Mass add games
en: Mass Add...
ca_ES: Addició Massiva...

[ctx: lowres]
note: I18N: Button caption for lower resolution GUI. Mass add games
en: Mass Add...
ca_ES: Afegeix en massa...

en: Search in game list
ca_ES: Cerca a la llista de jocs

en: Search:
ca_ES: Cerca:

en: Load game:
ca_ES: Carrega partida:

en: This directory cannot be used yet, it is being downloaded into!
ca_ES: Aquest directori encara no pot ser utilitzat, s'està descarregant en ell!

en: Do you really want to run the mass game detector? This could potentially add a huge number of games.
ca_ES: Esteu segur que voleu executar el detector massiu de jocs? Això pot afegir una gran quantitat de jocs.

en: Do you really want to remove this game configuration?
ca_ES: Realment voleu suprimir la configuració d'aquest joc?

en: Do you want to load saved game?
ca_ES: Desitges carregar la partida guardada?

en: This game does not support loading games from the launcher.
ca_ES: Aquest joc no suporta la càrrega de partides des del llançador.

en: ScummVM could not find any engine capable of running the selected game!
ca_ES: ScummVM no ha pogut trobar cap motor capaç d'executar el joc seleccionat!

en: ScummVM could not find any game in the specified directory!
ca_ES: ScummVM no ha pogut trobar cap joc al directori especificat!

note: I18N: Unknown game variant
en: Unknown variant
ca_ES: Variant desconeguda

en: List view
ca_ES: Vista de llistat

en: Grid view
ca_ES: Vista de quadrícula

en: ~S~tart
ca_ES: ~I~nicia

en: Start selected game
ca_ES: Iniciant el joc seleccionat

en: ~L~oad...
ca_ES: ~C~arrega...

en: Load saved game for selected game
ca_ES: Carrega una partida pel joc seleccionat

en: Record...
ca_ES: Enregistra...

en: ~G~ame Options...
ca_ES: ~O~pcions del jocs...

en: Change game options
ca_ES: Canvia les opcions del joc

[ctx: lowres]
en: ~G~ame Opts...
ca_ES: Opcs. del ~j~oc...

note: I18N: List grouping when no engine is specified I18N: List grouping when no enginr is specified
en: Unknown Engine
ca_ES: Motor desconegut

note: I18N: List grouping when no pubisher is specified I18N: List group when no publisher is specified
en: Unknown Publisher
ca_ES: Distribuïdora desconeguda

note: I18N: List group when no game series is specified I18N: List grouping when no game series is specified
en: No Series
ca_ES: Sense sèrie

note: I18N: List group when no languageis specified I18N: List group when no language is specified
en: Language not detected
ca_ES: No s'ha detectat l'idioma

note: I18N: List group when no platform is specified
en: Platform not detected
ca_ES: No s'ha detectat la plataforma

note: I18N: List group when no year is specified
en: Unknown Year
ca_ES: Any desconegut

note: I18N: Group for All items
en: All
ca_ES: Tots

en: Icons per row:
ca_ES: Icones per línia:

en: ... progress ...
ca_ES: ... progrés ...

en: Scan complete!
ca_ES: S'ha acabat la cerca!

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games.
ca_ES: S'han trobat %d jocs nous, s'han ignorat %d jocs afegits prèviament.

en: Scanned %d directories ...
ca_ES: S'han cercat %d directoris ...

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games ...
ca_ES: S'han trobat %d jocs nous, s'han ignorat %d jocs afegits anteriorment ...

en: Stop
ca_ES: Atura

en: Edit record description
ca_ES: Edita la descripció del registre

en: Switch to Game
ca_ES: Tornar al joc

en: Fast replay
ca_ES: Repetició ràpida

en: Never
ca_ES: Mai

en: Every 5 mins
ca_ES: Cada 5 minuts

en: Every 10 mins
ca_ES: Cada 10 minuts

en: Every 15 mins
ca_ES: Cada 15 minuts

en: Every 30 mins
ca_ES: Cada 30 minuts

note: I18N: Extremely large GUI scale
en: 200% - Extremely large
ca_ES: 200% - Extremadament gran

note: I18N: Very very large GUI scale
en: 175% - Very large
ca_ES: 175% - Molt gran

note: I18N: Medium GUI scale
en: 100% - Medium
ca_ES: 100% - Mitjana

note: I18N: Small GUI scale
en: 75% - Small
ca_ES: 75% - Petita

note: I18N: Smaller GUI scale
en: 50% - Smaller
ca_ES: 50% - Més petita

note: I18N: Smallest GUI scale
en: 25% - Smallest
ca_ES: 25% - La més petita

[ctx: shader]
en: None
ca_ES: Cap

[ctx: soundfont]
en: None
ca_ES: Cap

en: Failed to apply some of the graphic options changes:
ca_ES: No s'han pogut aplicar alguns canvis de les opcions gràfiques:

en: the video mode could not be changed
ca_ES: no s'ha pogut canviar el mode de vídeo

en: the stretch mode could not be changed
ca_ES: No s'ha pogut canviar el mode de redimensionament

en: the aspect ratio setting could not be changed
ca_ES: no s'ha pogut canviar l'ajust de la correcció d'aspecte

en: the fullscreen setting could not be changed
ca_ES: no s'ha pogut canviar l'ajust de pantalla completa

en: the filtering setting could not be changed
ca_ES: no s'han pogut canviar els ajustos de filtratge

en: the vsync setting could not be changed
ca_ES: no s'ha pogut canviar la configuració de sincronització vertical

en: the shader could not be changed
ca_ES: no s'ha pogut canviar el shader

en: Touchpad mouse mode
ca_ES: Mode Panell Tàctil

en: Pointer Speed:
ca_ES: Velocitat del punter:

en: Speed for keyboard/joystick mouse pointer control
ca_ES: Control de velocitat per teclat/joystick

[ctx: lowres]
en: Pointer Speed:
ca_ES: Velocitat del punter:

en: Joy Deadzone:
ca_ES: Zona morta del controlador:

en: Analog joystick Deadzone
ca_ES: Zona morta de joystick analògic

[ctx: lowres]
en: Joy Deadzone:
ca_ES: Zona morta del Joystick:

en: %d hidden achievements remaining
ca_ES: %d fites amagades pendents

en: Achievements unlocked: %d/%d
ca_ES: Fites desbloquejades: %d/%d

en: Graphics mode:
ca_ES: Mode gràfic:

en: Render mode:
ca_ES: Mode de renderització:

en: Special dithering modes supported by some games
ca_ES: Modes de tramat especials suportats per alguns jocs

en: Stretch mode:
ca_ES: Mode estirat:

en: Scaler:
ca_ES: Escalat:

en: Specifies path to the shader used for scaling the game screen
ca_ES: Especifica el camí al shader utilitzat per a escalar la pantalla del joc

[ctx: lowres]
en: Shader Path:
ca_ES: Camí del shader:

en: Download Shaders
ca_ES: Baixa els "shaders"

en: Check on the scummvm.org website for updates of shader packs
ca_ES: Comprova al web de scummvm.org si hi ha actualitzacions dels paquets de "shader"

en: Fullscreen mode
ca_ES: Mode pantalla completa

en: V-Sync
ca_ES: Sincronia vertical

en: Wait for the vertical sync to refresh the screen in order to prevent tearing artifacts
ca_ES: Espera a la sincronització vertical per actualitzar la pantalla i així evitar el parpalleig

en: Game 3D Renderer:
ca_ES: Renderitzador 3D del joc:

[ctx: lowres]
en: Game 3D Renderer:
ca_ES: Renderitzador 3D del joc:

en: 3D Anti-aliasing:
ca_ES: Antialiàsing 3D:

en: Disabled
ca_ES: Inhabilitat

en: Filter graphics
ca_ES: Filtres de gràfics

en: Use linear filtering when scaling graphics
ca_ES: Utilitza filtratge lineal quan s'escalin els gràfics

en: Aspect ratio correction
ca_ES: Correcció de la relació d'aspecte

en: Correct aspect ratio for games
ca_ES: Corregeix la relació d'aspecte dels jocs

en: Preferred device:
ca_ES: Dispositiu preferit:

en: Music device:
ca_ES: Dispositiu de música:

en: Specifies preferred sound device or sound card emulator
ca_ES: Especifica el dispositiu de so o l'emulador de tarja de so preferit

en: Specifies output sound device or sound card emulator
ca_ES: Especifica el dispositiu de so o l'emulador de tarja de so de sortida

[ctx: lowres]
en: Preferred dev.:
ca_ES: Disp. preferit:

[ctx: lowres]
en: Music device:
ca_ES: Dispositiu de música:

en: AdLib emulator:
ca_ES: Emulador AdLib:

en: AdLib is used for music in many games
ca_ES: AdLib s'utilitza per la música de molts jocs

en: GM device:
ca_ES: Dispositiu GM:

en: Specifies default sound device for General MIDI output
ca_ES: Especifica el dispositiu de so per defecte per a la sortida General MIDI

en: Don't use General MIDI music
ca_ES: No utilitzis música General MIDI

en: Use first available device
ca_ES: Utilitza el primer dispositiu disponible

en: SoundFont:
ca_ES: Fitxer SoundFont:

en: SoundFont is supported by some audio cards, FluidSynth and Timidity
ca_ES: Algunes targes de so, FluidSynth i Timidity suporten SoundFont

en: Mixed AdLib/MIDI mode
ca_ES: Mode combinat AdLib/MIDI

en: Use both MIDI and AdLib sound generation
ca_ES: Utilitza MIDI i la generació de so AdLib alhora

en: MIDI gain:
ca_ES: Guany MIDI:

en: MT-32 Device:
ca_ES: Disposit. MT-32:

en: Specifies default sound device for Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 output
ca_ES: Especifica el dispositiu de so per defecte per a la sortida de Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64

en: True Roland MT-32 (disable GM emulation)
ca_ES: Roland MT-32 real (desactiva l'emulació GM)

en: Check if you want to use your real hardware Roland-compatible sound device connected to your computer
ca_ES: Marqueu si voleu utilitzar el vostre dispositiu hardware real de so compatible amb Roland connectat al vostre ordinador

[ctx: lowres]
en: True Roland MT-32 (no GM emulation)
ca_ES: Roland MT-32 real (sense emulació GM)

en: Roland GS device (enable MT-32 mappings)
ca_ES: Dispositiu Roland GS (activar conversió MT-32)

en: Check if you want to enable patch mappings to emulate an MT-32 on a Roland GS device
ca_ES: Comprova si vols activar conversió de patch per emular MT-32 en un dispositiu Roland GS

en: Don't use Roland MT-32 music
ca_ES: No utilitzis música de Roland MT-32

en: Text and speech:
ca_ES: Text i veus:

en: Speech
ca_ES: Veus

en: Subtitles
ca_ES: Subtítols

en: Both
ca_ES: Ambdós

en: Subtitle speed:
ca_ES: Velocitat de subt.:

[ctx: lowres]
en: Text and speech:
ca_ES: Text i veus:

en: Spch
ca_ES: Veus

en: Subs
ca_ES: Subt

[ctx: lowres]
en: Both
ca_ES: Ambdós

en: Show subtitles and play speech
ca_ES: Mostra els subtítols i reprodueix la veu

[ctx: lowres]
en: Subtitle speed:
ca_ES: Veloc. de subt.:

en: Music volume:
ca_ES: Volum de música:

[ctx: lowres]
en: Music volume:
ca_ES: Volum de música:

en: Mute all
ca_ES: Silenciar tot

en: SFX volume:
ca_ES: Volum d'efectes:

en: Special sound effects volume
ca_ES: Volum dels sons d'efectes especials

[ctx: lowres]
en: SFX volume:
ca_ES: Volum d'efectes:

en: Speech volume:
ca_ES: Volum de veus:

[ctx: lowres]
en: Speech volume:
ca_ES: Volum de veus:

[ctx: lowres]
en: Cloud
ca_ES: Núvol

en: LAN
ca_ES: Xarxa Local

[ctx: lowres]
en: LAN
ca_ES: Xarxa Local

en: Accessibility
ca_ES: Accessibilitat

[ctx: lowres]
en: Accessibility
ca_ES: Accessibilitat

en: Discard changes and close the dialog
ca_ES: Descarta els canvis i tanca el quadre de diàleg

en: Apply
ca_ES: Aplicar

en: Apply changes without closing the dialog
ca_ES: Aplica els canvis sense tancar el quadre de diàleg

en: Apply changes and close the dialog
ca_ES: Aplica els canvis i tanca el quadre de diàleg

en: FluidSynth Settings
ca_ES: Configuració de FluidSynth

en: Specifies where your saved games are put. A red coloring indicates the value is temporary and will not get saved
ca_ES: Indica on es col·loquen les partides desades. Una coloració vermella indica que el valor és temporal i no es desarà

en: Theme Path:
ca_ES: Camí dels temes:

[ctx: lowres]
en: Theme Path:
ca_ES: Camí temes:

en: Icon Path:
ca_ES: Directori d'icones:

[ctx: lowres]
en: Icon Path:
ca_ES: Directori d'icones:

[ctx: path]
en: Default
ca_ES: Per defecte

en: DLC Path:
ca_ES: Camí del DLC:

[ctx: lowres]
en: DLC Path:
ca_ES: Camí del DLC:

en: Specifies path to additional data used by all games or ScummVM
ca_ES: Especifica el camí de les dades addicionals utilitzades per tots els jocs o pel ScummVM

en: Plugins Path:
ca_ES: Camí dels connectors:

[ctx: lowres]
en: Plugins Path:
ca_ES: Camí de connectors:

en: ScummVM config path:
ca_ES: Directori de configuració de ScummVM:

en: ScummVM log path:
ca_ES: Directori de registre de ScummVM:

en: View
ca_ES: Visualitza

note: I18N: Referring to the last path memorized when adding a game
en: Last browser path:
ca_ES: Darrer directori de l'explorador:

en: Theme:
ca_ES: Tema:

en: GUI scale:
ca_ES: Escala de la interfície:

en: GUI renderer:
ca_ES: Render GUI:

en: Return to the launcher when leaving a game
ca_ES: Torna al llançador en sortir d'un joc

en: Return to the launcher when leaving a game instead of closing ScummVM
    (this feature is not supported by all games).
ca_ES: Torna al llançador en sortir d'un joc en lloc de tancar ScummVM
    (aquesta característica no és compatible amb tots els jocs).

en: Ask for confirmation on exit
ca_ES: Demana confirmació en sortir

en: Ask for permission when closing ScummVM or leaving a game.
ca_ES: Demana permís en tancar ScummVM o sortir d'un joc.

en: Disable fixed font scaling
ca_ES: Desactiva l'escalat de tipus de lletra fixa

en: Do not upscale fixed size fonts in the GUI. This reduces artefacts on low resolution screens
ca_ES: No escalar tipus de lletra de mida fixa a la IGU. Això redueix els artefactes en pantalles de baixa resolució

en: GUI language:
ca_ES: Idioma de la interfície:

en: Language of ScummVM GUI
ca_ES: Idioma de la interfície d'usuari de ScummVM

en: Switch the ScummVM GUI language to the game language
ca_ES: Canvia l'idioma de la interfície a l'idioma del joc

en: When starting a game, change the ScummVM GUI language to the game language. That way, if a game uses the ScummVM save and load dialogs, they are in the same language as the game.
ca_ES: Quan començi un joc, canvia la interfície d'usuari de ScummVM al idioma del joc. D'aquesta manera, si el joc fa servir les opcions de guardar i carregar de pròpies de ScummVM, aquestes seran en el mateix idioma del joc.

en: Use native system file browser
ca_ES: Fer servir l'explorador d'arxius del sistema

en: Use the native system file browser instead of the ScummVM one to select a file or directory.
ca_ES: Fer servir l'explorador d'arxius del sistema en lloc del propi de ScummVM per seleccionar un fitxer o carpeta.

en: Download Icons
ca_ES: Baixa icones

en: Check on the scummvm.org website for updates of icon packs
ca_ES: Comprova al web de scummvm.org si hi ha actualitzacions dels paquets d'icones

en: Autosave:
ca_ES: Desat automàtic:

[ctx: lowres]
en: Autosave:
ca_ES: Auto-desat:

en: Random seed:
ca_ES: Llavor aleatòria:

en: Seed for initializing all random number generators
ca_ES: Llavor per a inicialitzar tots els generadors de nombres aleatoris

en: Debug level:
ca_ES: Nivell de depuració:

note: I18N: Debug level -1, no messages
en: None
ca_ES: Cap

note: I18N: Debug level 11, all messages
en: 11 (all)
ca_ES: 11 (tot)

en: Enable Discord integration
ca_ES: Habilita la integració amb Discord

en: Show information about the games you are playing on Discord if the Discord client is running.
ca_ES: Mostra informació al Discord sobre els jocs que esteu jugant si el client de Discord s'està executant.

en: Update check:
ca_ES: Comprovació d'actualitzacions:

en: How often to check ScummVM updates
ca_ES: Cada quan ScummVM comprova les actualitzacions

en: Check now
ca_ES: Comprova ara

en: Active storage:
ca_ES: Emmagatzematge actiu:

en: Active cloud storage
ca_ES: Activar salvar al núvol

[ctx: lowres]
en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
ca_ES: L'emmagatzematge encara no està habilitat. Verifiqueu que el nom d'usuari és correcte i habiliteu-lo:

en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
ca_ES: L'emmagatzematge encara no està habilitat. Verifiqueu que el nom d'usuari és correcte i habiliteu-lo:

en: Enable storage
ca_ES: Habilita l'emmagatzematge

en: Confirm you want to use this account for this storage
ca_ES: Confirmeu que voleu utilitzar aquest compte per a aquest emmagatzematge

en: Username:
ca_ES: Nom d'usuari:

en: Username used by this storage
ca_ES: Usuari usat per aquest emmagatzematge

en: <none>
ca_ES: <cap>

en: Used space:
ca_ES: Espai usat:

en: Space used by ScummVM's saved games on this storage
ca_ES: Espai usat per les partides guardades de ScummVM en aquest emmagatzematge

en: Last sync:
ca_ES: Última sincronització:

en: When was the last time saved games were synced with this storage
ca_ES: Quan es van sincronitzar per última vegada les partides guardades amb aquest emmagatzematge

en: <never>
ca_ES: <mai>

[ctx: lowres]
en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
ca_ES: Les partides desades es sincronitzen automàticament en l'inici, després de desar i en carregar.

en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
ca_ES: Les partides desades es sincronitzen automàticament en l'inici, després de desar i en carregar.

en: Sync now
ca_ES: Sincronitza ara

en: Start saved games sync
ca_ES: Inicia la sincronització de les partides desades

[ctx: lowres]
en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
ca_ES: Es pot descarregar els fitxers del joc de la carpeta al núvol de ScummVM:

en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
ca_ES: Es pot descarregar els fitxers del joc de la carpeta al núvol de ScummVM:

en: Download game files
ca_ES: Baixa els fitxers del joc

en: Open downloads manager dialog
ca_ES: Obre el quadre de diàleg del gestor de baixades

[ctx: lowres]
en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
ca_ES: Per canviar el compte d'aquest emmagatzematge, desconnecteu-lo i connecteu-lo de nou:

en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
ca_ES: Per canviar el compte d'aquest emmagatzematge, desconnecteu-lo i connecteu-lo de nou:

en: Disconnect
ca_ES: Desconnecta

en: Stop using this storage on this device
ca_ES: Atura l'ús d'aquest emmagatzematge en aquest dispositiu

[ctx: lowres]
en: This storage is not connected yet!
ca_ES: Aquest emmagatzematge encara no està connectat!

en: This storage is not connected yet!
ca_ES: Aquest emmagatzematge encara no està connectat!

en: Connect
ca_ES: Connecta

en: Connect your cloud storage account
ca_ES: Connecteu el vostre compte d'emmagatzematge al núvol

[ctx: lowres]
en: /root/ Path:
ca_ES: Directori /arrel/:

en: Select which directory will be shown as /root/ in the Files Manager
ca_ES: Seleccioneu quin directori es mostrarà com a /arrel/ al Gestor de fitxers

en: /root/ Path:
ca_ES: Directori /arrel/:

en: Server's port:
ca_ES: Port del servidor:

en: Port for server to use
ca_ES: Port que utilitzarà el servidor

[ctx: lowres]
en: Run server to manage files with browser (in the same network).
ca_ES: Executa el servidor per gestionar fitxers amb l'explorador (a la mateixa xarxa).

[ctx: lowres]
en: Closing options dialog will stop the server.
ca_ES: Al tancar el quadre de diàleg d'opcions s'aturarà el servidor.

en: Run server to manage files with browser (in the same network).
ca_ES: Executa el servidor per gestionar fitxers amb l'explorador (a la mateixa xarxa).

en: Closing options dialog will stop the server.
ca_ES: Al tancar el quadre de diàleg d'opcions s'aturarà el servidor.

en: Use Text to speech
ca_ES: Conversió de text a veu

en: Will read text in gui on mouse over.
ca_ES: Es llegirà el text de la interfície en passar per sobre el ratolí.

en: Ignore
ca_ES: Ignora

en: Disable autosave
ca_ES: Inhabilita el desament automàtic

en: WARNING: Autosave was enabled. Some of your games have existing saved games on the autosave slot. You can either move the existing saves to new slots, disable autosave, or ignore (you will be prompted when autosave is about to overwrite a save).
    List of games:
ca_ES: AVÍS: El desament automàtic s'ha habilitat. Alguns dels vostres jocs tenen partides desades en l'espai de desament automàtic. Podeu moure les partides desades existents a un nou espai, inhabilitar el desament automàtic o ignorar (us preguntarà quan el desament automàtic estigui a punt de sobreescriure una partida desada).
    Llista de jocs:

en: 
    And more...
ca_ES: 
    I més...

en: Move
ca_ES: Mou

en: ERROR: Failed to move the following saved games:
ca_ES: ERROR: No s'han pogut moure les següents partides desades:

en: Failed to change cloud storage!
ca_ES: Fallada al canviar l'emmagatzematge en línia!

en: Another cloud storage is already active.
ca_ES: Un altre emmagatzematge al núvol ja està actiu.

en: Theme does not support selected language!
ca_ES: El tema no admet l'idioma seleccionat!

en: Theme cannot be loaded!
ca_ES: No es pot carregar el tema!

en: 
    Misc settings will be restored.
ca_ES: 
    Es restauraran diversos paràmetres.

en: Select directory for GUI themes
ca_ES: Seleccioneu el directori dels temes

en: Select directory for GUI launcher thumbnails
ca_ES: Seleccioneu el directori per a les miniatures del llançador de la interfície

en: Select directory for DLC downloads
ca_ES: Seleccioneu el directori per a les baixades de DLC

en: Select directory for extra files
ca_ES: Seleccioneu el directori dels fitxers extra

en: Select directory for plugins
ca_ES: Seleccioneu el directori dels connectors

en: Select directory for Files Manager /root/
ca_ES: Selecciona el directori /arrel/ per al gestor d'arxius

en: This Storage is working now. Do you want to interrupt it?
ca_ES: Aquest Emmagatzematge està funcionant ara. Voleu interrompre'l?

en: Wait until current Storage finishes up and try again.
ca_ES: Espereu fins que l'Emmagatzematge actual acabi i torneu a provar-ho.

en: <right now>
ca_ES: <ara mateix>

en: Request failed.
    Check your Internet connection.
ca_ES: La sol·licitud ha fallat.
    Comproveu la connexió a Internet.

en: A test pattern should be displayed.
    Do you want to keep these shader scaler settings?
ca_ES: S'ha de mostrar un patró de prova.
    Voleu mantenir aquesta configuració de l'escalador de l'ombrejat?

en: Reverting automatically in %d seconds
ca_ES: S'està revertint automàticament en %d segons

en: Enter Text
ca_ES: Introduïu el text

note: I18N: You must leave "#" as is, only word 'next' is translatable
en: #  next
ca_ES: #  següent

en: add
ca_ES: afegeix

en: Delete char
ca_ES: Suprimeix personatge

note: I18N: 'Num' means Numbers
en: *  Num
ca_ES: *  Núm

en: Recorder or Playback Gameplay
ca_ES: Enregistrar o reproduïr vídeos de partida

en: Delete
ca_ES: Suprimeix

en: Record
ca_ES: Enregistra

en: Playback
ca_ES: Reproducció

en: Edit
ca_ES: Edita

en: Author:
ca_ES: Autor:

en: Do you really want to delete this record?
ca_ES: Realment voleu suprimir aquest enregistrament?

en: Unknown Author
ca_ES: Autor desconegut

en: ScummVM could not access the directory!
ca_ES: ScummVM no ha pogut accedir al directori especificat!

en: Downloading saves...
ca_ES: S'està baixant les partides desades...

en: Run in background
ca_ES: Executa en segon pla

en: %s (%s %S / %s %S, %s / %s files)
ca_ES: %s (%s %S / %s %S, %s / %s fitxers)

en: No date saved
ca_ES: No hi ha data desada

en: No time saved
ca_ES: No hi ha hora desada

en: No playtime saved
ca_ES: No hi ha temps de joc desat

en: Do you really want to delete this saved game?
ca_ES: Realment voleu suprimir aquesta partida?

en: Date:
ca_ES: Data:

en: Time:
ca_ES: Hora:

en: Playtime:
ca_ES: Temps de joc:

en: Untitled saved game
ca_ES: Partida sense nom

en: New Save
ca_ES: Nova partida desada

en: Create a new saved game
ca_ES: Crea una nova partida desada

en: Name:
ca_ES: Nom:

en: Enter a description for slot %d:
ca_ES: Entreu la descripció per l'espai %d:

en: Choose shader from the list below (or pick a file instead)
ca_ES: Trieu un shader de la llista de sota (o trieu un fitxer)

en: Pick file instead...
ca_ES: Trieu el fitxer...

en: Pick shader from file system
ca_ES: Tria el shader des del sistema de fitxers

en: Select shader
ca_ES: Seleccioneu un shader

en: Select a Theme
ca_ES: Seleccioneu un Tema

en: Disabled GFX
ca_ES: GFX desactivats

[ctx: lowres]
en: Disabled GFX
ca_ES: GFX desactivats

en: Standard renderer
ca_ES: Renderitzador estàndard

en: Standard
ca_ES: Estàndard

en: Antialiased renderer
ca_ES: Renderitzador antialiàsing

en: Antialiased
ca_ES: Antialiàsing

en: Add anyway
ca_ES: Afegeix de totes maneres

en: Copy to clipboard
ca_ES: Copia al porta-retalls

en: Report game
ca_ES: Informa del joc

en: Use the button below to copy the required game information into your clipboard.
ca_ES: Utiilizeu el botó de sota per copiar la informació del joc requerida al porta-retalls.

en: You can also directly report your game to the Bug Tracker.
ca_ES: També podeu informar directament del joc al sistema de seguiment d'errors.

en: All necessary information about your game has been copied into the clipboard
ca_ES: Tota la informació necessària sobre el joc s'ha copiat al porta-retalls

en: Copying the game information to the clipboard has failed!
ca_ES: Ha fallat la còpia de la informació del joc al porta-retalls!

en: ScummVM now supports automatic check for updates
    which requires access to the Internet. Would you
    like to enable this feature?
ca_ES: ScummVM permet comprovar automàticament
    les actualitzacions i necessita accés a Internet.
    Voldrieu activar aquesta opció?

en: You can change this setting later in the Misc tab
    in the Options dialog.
ca_ES: Podeu canviar aquest paràmetre més tard a la
    pestanya Diversos en el diàleg d'Opcions.

en: Clear value
ca_ES: Neteja el valor

en: Play
ca_ES: Jugar

en: Saves
ca_ES: Partides desades

en: Bad config file format. overwrite?
ca_ES: El format del fitxer de configuració és incorrecte. Voleu sobreescriure´l?

en: Ok
ca_ES: Acceptar

note: I18N: A button caption to dismiss amessage and read it later I18N: A button caption to dismiss a message and read it later
en: Read Later
ca_ES: Llegeix més tard

en: Error running game:
ca_ES: Error al executar el joc:

en: Could not find any engine capable of running the selected game
ca_ES: No s'ha pogut trobar cap motor capaç d'executar el joc seleccionat

en: No error
ca_ES: Cap error

en: Game data not found
ca_ES: No s'han trobat les dades del joc

en: Game id not supported
ca_ES: Identificador de joc no suportat

en: Unsupported color mode
ca_ES: Mode de color no suportat

en: Audio device initialization failed
ca_ES: Ha fallat la inicialització del dispositiu d'àudio

en: Read permission denied
ca_ES: S'ha denegat el permís de lectura

en: Write permission denied
ca_ES: S'ha denegat el permís d'escriptura

en: Path does not exist
ca_ES: El camí no existeix

en: Path not a directory
ca_ES: El camí no és un directori

en: Path not a file
ca_ES: El camí no és un fitxer

en: Cannot create file
ca_ES: No s'ha pogut crear el fitxer

en: Reading data failed
ca_ES: Ha fallat la lectura de dades

en: Writing data failed
ca_ES: Ha fallat l'escriptura de dades

en: Could not find suitable engine plugin
ca_ES: No s'ha pogut trobar un connector de motor apropiat

en: Engine plugin does not support saved games
ca_ES: El connector de motor no suporta partides desades

en: User canceled
ca_ES: Cancel·lat per l'usuari

en: Unknown error
ca_ES: Error desconegut

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Green is color
en: Hercules Green
ca_ES: Hercules color verd

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Amber is color
en: Hercules Amber
ca_ES: Hercules color ambre

en: PC-9821 (256 Colors)
ca_ES: PC-9821 (256 colors)

en: PC-9801 (16 Colors)
ca_ES: PC-9801 (16 colors)

note: I18N: Macintosh black-and-white
en: Macintosh b/w
ca_ES: Macintosh b/n

[ctx: lowres]
en: Hercules Green
ca_ES: Hercules color verd

[ctx: lowres]
en: Hercules Amber
ca_ES: Hercules color ambre

en: Daily
ca_ES: Diàriament

en: Weekly
ca_ES: Setmanalment

en: Monthly
ca_ES: Mensualment

en: <Bad value>
ca_ES: <Valor incorrecte>

en: Bitmap Image File
ca_ES: Fitxer d'imatge de mapa de bits

en: PNG Image File
ca_ES: Fitxer d'imatge PNG

en: JPEG Image File
ca_ES: Fitxer d'imatge JPEG

en: QuickDraw PICT Image File
ca_ES: Fitxer d'imatge QuickDraw PICT

en: Data File
ca_ES: Fitxer de dades

en: Graphic adventure game engine
ca_ES: Motor de jocs d'aventura gràfica

en: Quit
ca_ES: Surt

en: Config File Error
ca_ES: Error en el fitxer de configuració

en: Unable to read ScummVM config file or create a new one!
ca_ES: No s'ha pogut llegir el fitxer de configuració de ScummVM o crear-ne un de nou!

en: Save Path Error
ca_ES: Error en el camí de les partides desades

en: Unable to create or access default save path!
ca_ES: No s'ha pogut crear o accedir a la ruta predeterminada de les partides desades!

en: Icons Path Error
ca_ES: Error en el camí de les icones

en: Unable to create or access default icons and shaders path!
ca_ES: No s'han pogut crear o accedir a la ruta predeterminada de les icones i els shaders!

en: Unable to access the globally set save path! Please revert to default from ScummVM Options
ca_ES: No es pot accedir a la ruta de desament establerta globalment! Torneu al valor predeterminat des de les opcions de ScummVM

en: Toggle virtual keyboard
ca_ES: Commuta el teclat virtual

en: Done
ca_ES: Fet

en: Mode change
ca_ES: Canvi de mode

en: Shift
ca_ES: Majúscules

en: Enter
ca_ES: Intro

en: Close popup
ca_ES: Tanca la finestra emergent

en: Please select the *root* of your external (physical) SD card. This is required for ScummVM to access this path:
ca_ES: Seleccioneu l'arrel de la targeta SD externa (física). És necessari perquè ScummVM accedeixi a aquest camí:

en: Storage Access Framework Permissions for ScummVM were revoked!
ca_ES: S'han revocat els permisos del framework d'accés a l'emmagatzematge per a ScummVM!

note: I18N: One line summary as shown in *nix distributions
en: Interpreter for numerous adventure games and role-playing games
ca_ES: Intèrpret per a nombrosos jocs d'aventura i jocs de rol

note: I18N: 1 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: ScummVM is a program which allows you to run a wide variety of classic graphical point-and-click adventure games and role-playing games, provided you already have their data files. The clever part about this: ScummVM just replaces the executables shipped with the game, allowing you to play them on systems for which they were never designed!
ca_ES: ScummVM és un programa que permet executar una àmplia varietat de jocs clàssics d'aventures gràfiques «point-and-click» i jocs de rol, sempre que ja tingueu els seus fitxers de dades. La part intel·ligent sobre això: ScummVM només substitueix els executables originals del joc, permetent-vos jugar-los en sistemes per als quals mai van ser dissenyats!

note: I18N: 2 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Currently, ScummVM supports a huge library of adventures with over 4000 games in total. It supports many classics published by legendary studios like LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. and Westwood Studios.
ca_ES: Actualment, ScummVM suporta una enorme biblioteca d'aventures amb més de 4.000 jocs en total. Dóna suport a molts clàssics publicats per estudis llegendaris com LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. i Westwood Studios.

note: I18N: 3 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Next to ground-breaking titles like the Monkey Island series, Broken Sword, Myst, Blade Runner and countless other games you will find some really obscure adventures and truly hidden gems to explore.
ca_ES: Al costat de títols innovadors com la sèrie Monkey Island, Broken Sword, Myst, Blade Runner i molts altres jocs trobareu algunes aventures realment fosques i altres gemmes realment ocultes per explorar.

en: Achievement unlocked!
ca_ES: Assoliment desbloquejat!

en: Illegitimate game copy detected. We provide no support in such cases
ca_ES: S'ha detectat una còpia de joc il·legítima. No oferim cap suport en aquests casos

en: ~R~esume
ca_ES: ~C~ontinua

en: ~L~oad
ca_ES: C~a~rrega

en: ~S~ave
ca_ES: ~D~esa

en: ~O~ptions
ca_ES: ~O~pcions

en: ~H~elp
ca_ES: ~A~juda

en: ~A~bout
ca_ES: ~Q~uant a

en: ~R~eturn to Launcher
ca_ES: ~R~etorna al Llançador

[ctx: lowres]
en: ~R~eturn to Launcher
ca_ES: ~R~etorna al Llançador

en: Save game:
ca_ES: Desa la partida:

en: Save
ca_ES: Desa

en: Sorry, this engine does not currently provide in-game help. Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
ca_ES: Aquest motor no ofereix ajuda dins el joc. Consulteu el fitxer README per a la informació bàsica i les instruccions sobre com obtenir més assistència.

en: This game does not support saving from the menu. Use in-game interface
ca_ES: Aquest joc no permet desar des del menú. Utilitza la interfície del joc

en: Failed to save game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
ca_ES: No s'ha pogut desar la partida (%s). Consulteu el fitxer README per a la informació bàsica i les instruccions sobre com obtenir més assistència.

en: This game does not support loading from the menu. Use in-game interface
ca_ES: Aquest joc no permet carregar des del menú. Utilitza la interfície del joc

en: ~O~K
ca_ES: ~D~'acord

en: ~C~ancel
ca_ES: ~C~ancel·la

en: Could not switch to resolution '%dx%d'.
ca_ES: No s'ha pogut canviar al mode de vídeo: '%dx%d'.

en: Could not initialize color format.
ca_ES: No s'ha pogut iniciar el format de color.

en: Could not switch to video mode '%s'.
ca_ES: No s'ha pogut canviar al mode de vídeo: '%s'.

en: Could not switch to stretch mode '%s'.
ca_ES: No s'ha pogut canviar al mode de vídeo: '%s'.

en: Could not apply aspect ratio setting.
ca_ES: No s'ha pogut aplicar la configuració de la relació d'aspecte.

en: Could not apply fullscreen setting.
ca_ES: No s'ha pogut aplicar l'ajust de pantalla completa.

en: Could not apply filtering setting.
ca_ES: No s'ha pogut aplicar la configuració de filtratge.

en: You appear to be playing this game directly
    from the CD. This is known to cause problems,
    and it is therefore recommended that you copy
    the data files to your hard disk instead.
    See the documentation (CD audio) for details.
ca_ES: Sembla que esteu jugant a aquest joc
    directament des del CD. Això causa
    problemes i es recomana que copieu
    els fitxers de dades al vostre disc dur.
    Consulteu la documentació (àudio CD) per a més detalls.

en: This game has audio tracks on its CD. These
    tracks need to be ripped from the CD using
    an appropriate CD audio extracting tool in
    order to listen to the game's music.
    See the documentation (CD audio) for details.
ca_ES: Aquest joc té pistes d'àudio en el CD. Aquestes
    pistes s'han d'extreure del CD utilitzant una
    eina d'extracció d'àudio de CD per tal de
    poder escoltar la música del joc.
    Consulteu la documentació (àudio CD) per a més detalls.

en: Skip autosave
ca_ES: Omet el desament automàtic

en: WARNING: The autosave slot contains a saved game named %S, and an autosave is pending.
    Please move this saved game to a new slot, or delete it if it's no longer needed.
    Alternatively, you can skip the autosave (will prompt again in 5 minutes).
ca_ES: ADVERTÈNCIA: La ranura de desament automàtic té una partida anomenada %S., i hi ha un desament automàtic pendent.
    Moveu aquesta partida desada a una ranura nova, o suprimiu-la si ja no és necessària.
    Alternativament, podeu ometre el desament automàtic (es tornarà a preguntar en 5 minuts).

en: ERROR: Could not copy the savegame to a new slot
ca_ES: ERROR: No s'ha pogut copiar la partida desada a una ranura nova

en: Autosave
ca_ES: Desament automàtic

en: Error occurred making autosave
ca_ES: S'ha produït un error en desar automàticament

en: Failed to load saved game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
ca_ES: No s'ha pogut carregar la partida desada (%s). Consulteu el fitxer README per a la informació bàsica i les instruccions sobre com obtenir més assistència.

en: WARNING:
ca_ES: ADVERTÈNCIA:

en:  Shall we still run the game?
ca_ES:  Encara s'ha d'executar el joc?

en: WARNING: The game you are about to start is not yet fully supported by ScummVM. As such, it is likely to be unstable, and any saved game you make might not work in future versions of ScummVM.
ca_ES: AVÍS: El joc que esteu a punt d'iniciar encara no està completament suportat pel ScummVM. Com a tal, probablement serà inestable, i pot ser que les partides que deseu no funcionin en versions futures de ScummVM.

en: Start anyway
ca_ES: Inicia de totes maneres

en: This game is not supported.
ca_ES: Aquest joc no és compatible.

en: This game is not supported for the following reason:
ca_ES: Aquest joc no és compatible per la següent raó:

en: Loading game is currently unavailable
ca_ES: Actualment no es pot carregar la partida

en: Saving game is currently unavailable
ca_ES: Actualment no es pot desar la partida

en: The game in '%s' seems to be an unknown game variant.
    
    Please report the following data to the ScummVM team at %s along with the name of the game you tried to add and its version, language, etc.:
ca_ES: El joc en '%s' sembla una variant de joc desconeguda.
    
    Si us plau, informeu de les següents dades a l'equip ScummVM a %s juntament amb el nom del joc que intenteu afegir i la seva versió, idioma, etc.:

en: Matched game IDs for the %s engine:
ca_ES: IDs de joc disponibles per al motor %s:

en: Default game keymap
ca_ES: Assignació de tecles per defecte

en: Left Click
ca_ES: Clic esquerre

en: Middle Click
ca_ES: Clic central

en: Right Click
ca_ES: Clic dret

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Pause
ca_ES: Pausa

en: Game menu
ca_ES: Menú del joc

en: Skip
ca_ES: Salta

en: Skip line
ca_ES: Salta la línia

en: Predictive input dialog
ca_ES: Diàleg d'entrada predictiu

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows confirming popup dialogue prompts (eg. for save game deletion or overwriting) and also submitting a new save game name, or choosing an existing save game for overwriting.
en: Confirm
ca_ES: Confirma

en: Autosave on
ca_ES: Desament automàtic activat

en: Autosave off
ca_ES: Desament automàtic desactivat

en: OpenGL with shaders
ca_ES: OpenGL amb shaders

[ctx: lowres]
en: OpenGL with shaders
ca_ES: OpenGL amb shaders

en: AdLib emulator
ca_ES: Emulador AdLib

en: MAME OPL emulator
ca_ES: Emulador OPL de MAME

en: DOSBox OPL emulator
ca_ES: Emulador OPL de DOSBox

en: Nuked OPL emulator
ca_ES: Emulador OPL de Nuked

en: The selected audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
ca_ES: No s'ha pogut trobar el dispositiu d'àudio seleccionat '%s' (p.e. pot estar desactivat o desconnectat).

en: Attempting to fall back to the next available device...
ca_ES: Provant de recórrer al següent dispositiu disponible...

en: The selected audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
ca_ES: No es pot utilitzar el dispositiu d'àudio seleccionat '%s'. Vegeu el fitxer de registre per a més informació.

en: The preferred audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
ca_ES: No s'ha pogut trobar el dispositiu d'àudio preferit '%s' (p.e. pot estar desactivat o desconnectat).

en: The preferred audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
ca_ES: No es pot utilitzar el dispositiu d'àudio preferit '%s'. Vegeu el fitxer de registre per a més informació.

en: Starting MIDI dump
ca_ES: S'està iniciant el bolcat MIDI

en: Amiga Audio emulator
ca_ES: Emulador d'Amiga Audio

en: No music
ca_ES: Sense música

en: Apple II GS emulator (NOT IMPLEMENTED)
ca_ES: Emulador d'Apple II GS (NO IMPLEMENTAT)

en: Creative Music System emulator
ca_ES: Emulador de Creative Music System

en: FluidSynth requires a 'soundfont' setting. Please specify it in ScummVM GUI on MIDI tab. Music is off.
ca_ES: FluidSynth requereix un paràmetre de 'soundfont'. Si us plau especifiqueu-ho a la interfície ScummVM a la pestanya MIDI. La música està desactivada.

en: FluidSynth: Failed loading custom SoundFont '%s'. Music is off.
ca_ES: FluidSynth: No s'ha pogut carregar el SoundFont personalitzat '%s'. La música està desactivada.

en: FM-Towns Audio
ca_ES: Àudio FM-Towns

en: PC-98 Audio
ca_ES: PC-98 Àudio

en: SegaCD Audio
ca_ES: Àudio SegaCD

en: Initializing MT-32 Emulator
ca_ES: Iniciant l'Emulador de MT-32

en: MT-32 emulator
ca_ES: Emulador de MT-32

en: PC Speaker emulator
ca_ES: Emulador d'altaveu de PC

en: IBM PCjr emulator
ca_ES: Emulador d'IBM PCjr

en: C64 Audio emulator
ca_ES: Emulador de C64 Audio

en: <syncing...>
ca_ES: <s'està sincronitzant...>

en: Saved games sync was cancelled.
ca_ES: S'ha cancel·lat la sincronització de les partides desades.

en: Saved games sync failed.
    Check your Internet connection.
ca_ES: La sincronització de les partides desades ha fallat.
    Comprova la connexió a Internet.

en: Download complete.
    Failed to download %u files.
ca_ES: La baixada s'ha completat.
    No s'han pogut descarregar %u fitxers.

en: Download complete.
ca_ES: Descàrrega completada.

en: Download failed.
ca_ES: La descàrrega ha fallat.

en: Do you really want to return to the Launcher?
    Any unsaved progress will be lost.
ca_ES: Segur que voleu tornar al llançador?
    Es perdrà qualsevol progrés sense desar.

en: Do you really want to quit?
    Any unsaved progress will be lost.
ca_ES: Segur que voleu sortir?
    Es perdrà qualsevol progrés sense desar.

en: Global Main Menu
ca_ES: Menú principal global

en: Display keyboard
ca_ES: Mostra el teclat

en: Toggle mute
ca_ES: Commuta el silenci

en: Open Debugger
ca_ES: Obre el depurador

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Left Click
ca_ES: 'Mode Toc' de pantalla tàctil - Clic esquerre

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Right Click
ca_ES: 'Mode Toc' de pantalla tàctil - Clic dret

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (No Click)
ca_ES: 'Mode Toc' de pantalla tàctil - Flotant (sense clic)

en: Maximum Volume
ca_ES: Volum màxim

en: Increasing Volume
ca_ES: Pujant el volum

en: Minimal Volume
ca_ES: Volum mínim

en: Decreasing Volume
ca_ES: Baixant el volum

en: Clicking Enabled
ca_ES: Clicat activat

en: Clicking Disabled
ca_ES: Clicat desactivat

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (DPad Clicks)
ca_ES: 'Mode Toc' de pantalla tàctil - Flotant (Clics de DPad)

note: I18N: This is displayed in the file browser to let the user choose a new folder for Android Storage Attached Framework
en: Add a new folder
ca_ES: Afegeix una carpeta nova

note: I18N: This may be displayed in the Android UI used to add a Storage Attach Framework authorization
en: Choose a new folder
ca_ES: Trieu una carpeta nova

en: Toggle aspect ratio correction
ca_ES: Commuta la correcció de la relació d'aspecte

en: Center
ca_ES: Centra

en: Pixel-perfect scaling
ca_ES: Escalat pixel-perfect

en: Even pixels scaling
ca_ES: Escalat de píxels parells

en: Fit to window
ca_ES: Ajusta a la finestra

en: Stretch to window
ca_ES: Amplia a la finestra

en: Fit to window (4:3)
ca_ES: Ajusta a la finestra (4:3)

en: Resolution: %dx%d
ca_ES: Resolució: %dx%d

en: Active graphics filter:
ca_ES: Filtre de gràfics actiu:

en: Enabled aspect ratio correction
ca_ES: S'ha activat la correcció de la relació d'aspecte

en: Disabled aspect ratio correction
ca_ES: S'ha desactivat la correcció de la relació d'aspecte

en: Filtering enabled
ca_ES: Filtratge activat

en: Filtering disabled
ca_ES: Filtratge desactivat

en: Stretch mode
ca_ES: Mode d'ajustament

en: SDL Surface (forced 8bpp mode)
ca_ES: Superfície SDL (mode de 8bpp forçat)

en: Saved screenshot '%s'
ca_ES: Captura de pantalla desada '%s'

en: Could not save screenshot
ca_ES: No s'ha pogut desar la captura de pantalla

en: Windowed mode
ca_ES: Mode de finestra

en: Toggle fullscreen
ca_ES: Commuta la pantalla completa

en: Toggle mouse capture
ca_ES: Commuta la captura del ratolí

en: Save screenshot
ca_ES: Desa la captura de pantalla

en: Toggle linear filtered scaling
ca_ES: Commuta l'escalat de filtratge lineal

en: Cycle through stretch modes
ca_ES: Desplaceu-vos pels modes d'ajustament

en: Increase the scale factor
ca_ES: Augmenta el factor d'escala

en: Decrease the scale factor
ca_ES: Disminueix el factor d'escala

en: Switch to the next scaler
ca_ES: Canvia al següent filtre d'escalada

en: Switch to the previous scaler
ca_ES: Canvia a l'anterior filtre d'escalada

en: Left Mouse Button
ca_ES: Botó esquerre del ratolí

en: Right Mouse Button
ca_ES: Botó dret del ratolí

en: Middle Mouse Button
ca_ES: Botó del mig del ratolí

en: Mouse Wheel Up
ca_ES: Roda del ratolí amunt

en: Mouse Wheel Down
ca_ES: Roda del ratolí avall

en: X1 Mouse Button
ca_ES: Botó X1 del ratolí

en: X2 Mouse Button
ca_ES: Botó X2 del ratolí

en: Joy A
ca_ES: Botó A

en: Joy B
ca_ES: Botó B

en: Joy X
ca_ES: Botó X

en: Joy Y
ca_ES: Botó Y

en: Joy Back
ca_ES: Botó Back

en: Joy Guide
ca_ES: Botó Guide

en: Joy Start
ca_ES: Botó Start

en: Left Stick
ca_ES: Stick esquerre

en: Right Stick
ca_ES: Stick dret

en: Left Shoulder
ca_ES: Botó superior esquerre

en: Right Shoulder
ca_ES: Botó superior dret

en: D-pad Up
ca_ES: D-pad amunt

en: D-pad Down
ca_ES: D-pad avall

en: D-pad Left
ca_ES: D-pad esquerra

en: D-pad Right
ca_ES: D-pad dreta

en: D-pad Center
ca_ES: Centre del D-pad

en: Left Trigger
ca_ES: Gallet esquerre

en: Right Trigger
ca_ES: Gallet dret

en: Left Stick X
ca_ES: Stick esquerre X

en: Left Stick Y
ca_ES: Stick esquerre Y

en: Right Stick X
ca_ES: Stick dret X

en: Right Stick Y
ca_ES: Stick dret Y

en: Hat X
ca_ES: Selector X

en: Hat Y
ca_ES: Selector Y

en: Reset to defaults
ca_ES: Reinicia als valors predeterminats

en: Clear mapping
ca_ES: Esborra l'assignació

en: Virtual mouse up
ca_ES: Ratolí virtual amunt

en: Virtual mouse down
ca_ES: Ratolí virtual avall

en: Virtual mouse left
ca_ES: Ratolí virtual esquerra

en: Virtual mouse right
ca_ES: Ratolí virtual dreta

en: Slow down virtual mouse
ca_ES: Alenteix el ratolí virtual

en: Windows MIDI
ca_ES: MIDI de Windows

en: Can't create directory here!
ca_ES: Aquí no es pot crear el directori!

en: Invalid path!
ca_ES: Camí no vàlid!

en: Parent directory doesn't exists!
ca_ES: El directori superior no existeix!

en: Can't create a directory within a file!
ca_ES: No es pot crear un directori dins d'un fitxer!

en: There is a file with that name in the parent directory!
ca_ES: Ja hi ha un fitxer amb aquest nom al directori superior!

en: Failed to create the directory!
ca_ES: No s'ha pogut crear el directori!

en: Directory created successfully!
ca_ES: El directori s'ha creat correctament!

en: Back to parent directory
ca_ES: Torna al directori superior

en: The file doesn't exist!
ca_ES: El fitxer no existeix!

en: Can't download a directory!
ca_ES: No es pot descarregar un directori!

en: Failed to read the file!
ca_ES: No s'ha pogut llegir el fitxer!

en: The page is not available without the resources. Make sure file wwwroot.zip from ScummVM distribution is available in 'themepath'.
ca_ES: La pàgina no està disponible sense els recursos. Assegureu-vos que el fitxer wwwroot.zip de la distribució ScummVM estigui disponible al 'themepath'.

en: Create directory
ca_ES: Crea un directori

en: Upload files
ca_ES: Puja fitxers

en: Type new directory name:
ca_ES: Escriu el nom del nou directori:

en: Select a file to upload:
ca_ES: Seleccioneu un fitxer a pujar:

en: Or select a directory (works in Chrome only):
ca_ES: O seleccioneu un directori (només funciona amb Chrome):

en: Index of
ca_ES: Índex de

en: Error occurred
ca_ES: S'ha produït un error

en: File system root
ca_ES: Arrel del sistema de fitxers

en: Saved games
ca_ES: Jocs desats

en: Parent directory
ca_ES: Directori superior

en: ScummVM couldn't list the directory you specified.
ca_ES: ScummVM no ha pogut llistar el directori especificat.

en: Index of
ca_ES: Índex de

en: This is a local webserver index page.
ca_ES: Aquesta és una pàgina d'inici del servidor web local.

en: Open Files manager
ca_ES: Obre el gestor de fitxers

en: The parent directory doesn't exist!
ca_ES: El directori superior no existeix!

en: Can't upload into a file!
ca_ES: No es pot pujar a un fitxer!

en: Back to the files manager
ca_ES: Torna al gestor de fitxers

en: Failed to start local webserver.
    Check whether selected port is not used by another application and try again.
ca_ES: No s'ha pogut iniciar el servidor web local.
    Comproveu que el port seleccionat no estigui en ús per una altra aplicació i torneu-ho a provar.

en: Invalid request: headers are too long!
ca_ES: Petició no vàlida: les capçaleres són massa llargues!

en: Failed to upload the file!
ca_ES: No s'ha pogut pujar el fitxer!

en: No file was passed!
ca_ES: No s'ha passat cap fitxer!

en: Uploaded successfully!
ca_ES: S'ha pujat correctament!

en: ~C~lose
ca_ES: ~T~anca

en: Show mouse cursor
ca_ES: Mostra el cursor del ratolí

en: Snap to edges
ca_ES: Enganxa a les vores

en: Stretch to fit
ca_ES: Amplia per ajustar

en: Use Screen:
ca_ES: Utilitza la pantalla:

[ctx: 3ds-screen]
en: Top
ca_ES: Superior

[ctx: 3ds-screen]
en: Bottom
ca_ES: Inferior

[ctx: 3ds-screen]
en: Both
ca_ES: Ambdós

en: Touch
ca_ES: Toca

en: Toggle Drag Mode
ca_ES: Commuta el mode d'arrossegament

en: Toggle Magnify Mode
ca_ES: Commuta el mode d'ampliació

en: Open 3DS Settings
ca_ES: Obre la configuració 3DS

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode.
    Returning to Launcher...
ca_ES: Mode d'ampliació desactivat. Reactivació del mode d'arrossegament.
    S'està tornant al Llançador...

en: Magnify Mode Off. Returning to Launcher...
ca_ES: Mode d'ampliació desactivat. S'està tornant al llançador...

en: Hover Mode
ca_ES: Mode passar per sobre

en: Drag Mode
ca_ES: Mode d'arrossegament

en: Cannot Switch to Drag Mode while Magnify Mode is On
ca_ES: No es pot canviar al mode d'arrossegament mentre el mode d'ampliació està activat

en: Magnify Mode cannot be activated in menus.
ca_ES: El mode d'ampliació no es pot activar en els menús.

en: Magnify Mode can only be activated
     when both screens are enabled.
ca_ES: El mode d'ampliació només es pot activar
     quan ambdues pantalles estiguin activades.

en: In-game resolution too small to magnify.
ca_ES: La resolució en el joc és massa petita pel mode d'ampliació.

en: Magnify Mode On. Switching to Hover Mode...
ca_ES: Mode d'ampliació activat. S'està canviant al mode en passar per sobre...

en: Magnify Mode On
ca_ES: Mode d'ampliació activat

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode...
ca_ES: Mode d'ampliació desactivat. S'està reactivant el mode d'arrossegament...

en: Magnify Mode Off
ca_ES: Mode d'ampliació desactivat

en: Getting help
ca_ES: Obtenció d'ajuda

en: Touch Controls
ca_ES: Controls tàctils

en: Adding Games
ca_ES: Afegir jocs

en: Show On-screen control
ca_ES: Mostra el control En-pantalla

en: Choose the preferred touch mode:
ca_ES: Trieu el mode tàctil preferit:

en: In menus
ca_ES: Als menús

en: Touchpad emulation
ca_ES: Emulació del ratolí tàctil

en: Direct mouse
ca_ES: Ratolí directe

en: Gamepad emulation
ca_ES: Emulació del comandament de joc

en: In 2D games
ca_ES: En jocs 2D

en: In 3D games
ca_ES: En jocs 3D

en: Select the orientation:
ca_ES: Seleccioneu l'orientació:

en: Automatic
ca_ES: Automàtica

en: Portrait
ca_ES: Vertical

en: Landscape
ca_ES: Horitzontal

en: In games
ca_ES: En jocs

note: I18N: This button opens a list of all folders added for Android Storage Attached Framework
en: Remove folder authorizations...
ca_ES: Elimina les autoritzacions de carpetes...

en: Remove
ca_ES: Suprimeix

en: Unscaled
ca_ES: Sense escalat

en: Hardware scale (fast, but low quality)
ca_ES: Escalat per hardware (ràpid, però de baixa qualitat)

en: Software scale (good quality, but slower)
ca_ES: Escalat per software (bona qualitat, però més lent)

en: Show Gamepad Controller (iOS 15 and later)
ca_ES: Mostra el comandament de joc (iOS 15 i posteriors)

en: Gamepad opacity
ca_ES: Opacitat del comandament de joc

en: Directional button:
ca_ES: Botó direccional:

en: Thumbstick
ca_ES: Joystick de pal

en: Dpad
ca_ES: Creueta

en: Show keyboard function bar
ca_ES: Mostra la barra de funcions del teclat

en: Click Mode
ca_ES: Mode clic

en: Keyboard
ca_ES: Teclat

en: | `Cmd+q`    | Quit (macOS)
ca_ES: | `Cmd+q`    | Surt (macOS)

en: | `Alt+F4`  | Quit (Windows)
ca_ES: | `Alt+F4`  | Surt (Windows)

en: | `Ctrl+q`  | Quit (Linux/Unix)
ca_ES: | `Ctrl+q`  | Surt (Linux/Unix)

en: | `Ctrl+z`  | Quit (other platforms)
ca_ES: | `Ctrl+z`  | Surt (other platforms)

en: Hide ScummVM
ca_ES: Amaga ScummVM

en: Hide Others
ca_ES: Oculta els altres

en: Show All
ca_ES: Mostra-ho tot

en: Window
ca_ES: Finestra

en: Minimize
ca_ES: Minimitza

en: User Manual
ca_ES: Manual d'usuari

en: General Information
ca_ES: Informació general

en: What's New in ScummVM
ca_ES: Què hi ha de nou en ScummVM

en: Credits
ca_ES: Crèdits

en: GPL License
ca_ES: Llicència GPL

en: LGPL License
ca_ES: Llicència LGPL

en: Freefont License
ca_ES: Llicència Freefont

en: OFL License
ca_ES: Llicència OFL

en: BSD License
ca_ES: Llicència BSD

note: I18N: Hardware key
en: Menu
ca_ES: Menú

en: Cross
ca_ES: Creu

en: Circle
ca_ES: Cercle

en: Square
ca_ES: Quadrat

en: Minus
ca_ES: Menys

en: Plus
ca_ES: Més

en: Video
ca_ES: Vídeo

en: Current video mode:
ca_ES: Mode de vídeo actual:

en: Double-strike
ca_ES: Doble refresc

en: Horizontal underscan:
ca_ES: Underscan horitzontal:

en: Vertical underscan:
ca_ES: Underscan vertical:

en: Input
ca_ES: Entrada

en: GC Pad sensitivity:
ca_ES: Sensibilitat del Pad GC:

en: GC Pad acceleration:
ca_ES: Acceleració del Pad GC:

en: Status:
ca_ES: Estat:

en: Unknown
ca_ES: Desconegut

en: Mount DVD
ca_ES: Munta el DVD

en: Unmount DVD
ca_ES: Desmunta el DVD

en: Server:
ca_ES: Servidor:

en: Share:
ca_ES: Compartició:

en: Password:
ca_ES: Contrasenya:

en: Init network
ca_ES: Inicia la xarxa

en: Mount SMB
ca_ES: Munta SMB

en: Unmount SMB
ca_ES: Desmunta SMB

en: DVD Mounted successfully
ca_ES: El DVD s'ha muntat satisfactòriament

en: Error while mounting the DVD
ca_ES: Error al muntar el DVD

en: DVD not mounted
ca_ES: El DVD no està muntat

en: Network up, share mounted
ca_ES: Xarxa activa, compartició muntada

en: Network up
ca_ES: Xarxa activa

en: , error while mounting the share
ca_ES: , error al muntar la compartició

en: , share not mounted
ca_ES: , compartició no muntada

en: Network down
ca_ES: Xarxa inactiva

en: Initializing network
ca_ES: Iniciant la xarxa

en: Timeout while initializing network
ca_ES: S'ha excedit el temps d'iniciació de la xarxa

en: Network not initialized (%d)
ca_ES: Xarxa no iniciada (%d)

en: Launcher
ca_ES: Llançador

en: Check for Updates...
ca_ES: Comprova si hi ha actualitzacions...

en: Unable to locate the '%s' engine data file.
ca_ES: No s'ha pogut localitzar el fitxer de dades del motor '%s'.

en: The '%s' engine data file is corrupt.
ca_ES: El fitxer de dades del motor '%s' està malmès.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d.%d but got %d.%d.
ca_ES: S'ha trobat una versió incorrecta del fitxer de dades del motor '%s'. S'esperava %d.%d però s'ha trobat %d.%d.

en: TV emulation
ca_ES: Emulació de TV

en: Emulate composite output to an NTSC TV
ca_ES: Emula la sortida de components a un TV NTSC

en: Color graphics
ca_ES: Gràfics de color

en: Use color graphics instead of monochrome
ca_ES: Usa gràfics de color en lloc de monocrom

en: Show scanlines
ca_ES: Mostra les línies d'escaneig

en: Darken every other scanline to mimic the look of a CRT
ca_ES: Enfosqueix qualsevol altre escaneig per imitar l'aspecte d'un CRT

en: Always use sharp monochrome text
ca_ES: Usa sempre el text monocrom nítid

en: Do not emulate NTSC artifacts for text
ca_ES: No s'ha d'emular els artefactes NTSC per al text

en: Early AGI games for Tandy Color Computer are not yet supported.
ca_ES: Els primers jocs d'AGI per a Tandy Color Computer encara no són compatibles.

en: Could not open/use file 'hgc_font' for Hercules hires font.
    If you have such file in other AGI (Sierra) game, you can copy it to the game directory
ca_ES: No s'ha pogut obrir/utilitzar el fitxer 'hgc_font' per al tipus de lletra d'alta resolució d'Hèrcules.
    Si teniu aquest fitxer en un altre joc AGI (Sierra), el podeu copiar al directori del joc

en: Use original save/load screens
ca_ES: Utilitza les pantalles originals de desat/càrrega

en: Use the original save/load screens instead of the ScummVM ones
ca_ES: Utilitza les pantalles originals de desat/càrrega en lloc de les de ScummVM

en: Use an alternative palette
ca_ES: Utilitza una paleta alternativa

en: Use an alternative palette, common for all Amiga games. This was the old behavior
ca_ES: Utilitza una paleta alternativa, comuna per a tots els jocs d'Amiga. Aquest era el comportament anterior

en: Mouse support
ca_ES: Compatibilitat amb ratolí

en: Enables mouse support. Allows to use mouse for movement and in game menus.
ca_ES: Activa la compatibilitat amb el ratolí. Permet utilitzar el ratolí per al moviment i en els menús del joc.

en: Use Hercules hires font
ca_ES: Utilitza el tipus de lletra d'alta resolució Hercules

en: Uses Hercules hires font, when font file is available.
ca_ES: Utilitza el tipus de lletra d'alta resolució Hercules, quan el fitxer de tipus de lletra està disponible.

en: Pause when entering commands
ca_ES: Pausa en introduir ordres

en: Shows a command prompt window and pauses the game (like in SCI) instead of a real-time prompt.
ca_ES: Mostra una finestra de l'indicador d'ordres i posa el joc en pausa (com en els jocs SCI) en lloc d'un indicador en temps real.

en: Add speed menu
ca_ES: Afegeix un menú de velocitat

en: Add game speed menu (similar to PC version)
ca_ES: Afegeix un menú de velocitat del joc (similar a la versió per a PC)

en: This game does not support loading
ca_ES: Aquest joc no permet carregar

en: This game does not support saving
ca_ES: Aquesta partida no permet desar

en: Restore game:
ca_ES: Recupera la partida:

en: Restore
ca_ES: Restaura

en: Quick load or save game isn't supported in this location
ca_ES: La càrrega ràpida o desament de la partida no està s'admet en aquesta ubicació

en: Failed to load saved game from file:
    
    %s
ca_ES: No s'ha pogut carregar la partida desada del fitxer:
    
    %s

en: Failed to save game to file:
    
    %s
ca_ES: No s'ha pogut desar la partida al fitxer::
    
    %s

en: Successfully saved game in file:
    
    %s
ca_ES: S'ha desat la partida en el fitxer:
    
    %s

en: Cutscene file '%s' not found!
ca_ES: No s'ha trobat el fitxer d'escena '%s'!

en: AdLib OPL3 mode
ca_ES: Mode AdLib OPL3

en: When AdLib is selected, OPL3 features will be used. Depending on the game, this will prevent cut-off notes, add extra notes or instruments and/or add stereo.
ca_ES: Quan se seleccioni AdLib, s'utilitzaran les característiques OPL3. Depenent del joc, això evitarà tallar notes, afegir notes o instruments addicionals i/o afegir estèreo.

en: Use DOS version music tempos
ca_ES: Utilitza els tempos de música de versió DOS

en: Selecting this option will play the music using the tempos used by the DOS version of the game. Otherwise, the faster tempos of the Windows version will be used.
ca_ES: En seleccionar aquesta opció es reproduirà la música utilitzant els tempos utilitzats per la versió DOS del joc. En cas contrari, s'utilitzaran els tempos més ràpids de la versió de Windows.

en: Prefer digital sound effects
ca_ES: Prefereix efectes de so digitals

en: Prefer digital sound effects instead of synthesized ones
ca_ES: Prefereix els efectes de so digitals en lloc dels sintetitzats

en: Disable fade-out effects
ca_ES: Desactiva els efectes d'esvaïment

en: Don't fade every screen to black when leaving a room.
ca_ES: No esvaeixis cada pantalla a negre quan surtis d'una habitació.

en: AGOS 2 support is not compiled in
ca_ES: No s'ha compilat el suport per a AGOS 2

en: You appear to be using a General MIDI device,
    but your game only supports Roland MT32 MIDI.
    We try to map the Roland MT32 instruments to
    General MIDI ones. It is still possible that
    some tracks sound incorrect.
ca_ES: Sembla que esteu utilitzant un dispositiu General
    MIDI, però el joc només suporta MIDI de Roland
    MT32. Intentarem convertir els instruments de
    Roland MT32 als de General MIDI. És possible
    que algunes pistes no es reprodueixin correctament.

en: Game language:
ca_ES: Idioma del joc:

en: Language to use for multilingual games
ca_ES: Idioma a usar per a jocs multilingües

en: Force antialiased text
ca_ES: Força el text suavitzat

en: Use antialiasing to draw text even if the game does not ask for it
ca_ES: Utilitza l'antialiàsing per a dibuixar el text encara que el joc no ho demani

en: Show FPS
ca_ES: Mostra els FPS

en: Show the current FPS-rate, while you play.
ca_ES: Mostra la velocitat actual de FPS, mentre es juga.

en: The selected game uses a pre-2.5 version of the AGS engine, which is not supported.
ca_ES: El joc seleccionat utilitza una versió anterior a 2.5 del motor AGS, que no és compatible.

en: The selected game has a data file greater than 2Gb, which isn't supported by your version of ScummVM yet.
ca_ES: El joc seleccionat té un fitxer de dades més gran que 2Gb, el qual encara no és compatible amb la vostra versió de ScummVM.

en: Show version
ca_ES: Mostra la versió

en: Quick load
ca_ES: Càrrega ràpida

en: Quick save
ca_ES: Desament ràpid

en: Switch to Sarah
ca_ES: Canvia a Sarah

en: Switch to Grimwall
ca_ES: Canvia a Grimwall

en: Switch to Olmec
ca_ES: Canvia a Olmec

en: Bring up the In-Game Menu
ca_ES: Mostra el menú intern del joc

en: Open character inventory
ca_ES: Obre l'inventari del personatge

note: I18N: Warn user about loading potentially incompatible saved game
en: WARNING: Attempt to load saved game from a previous version: Version %s / Build %d
ca_ES: AVÍS: S'ha intentat carregar una partida desada des d'una versió anterior: Versió %s / Compilació %d

en: Load anyway
ca_ES: Carrega de totes maneres

en: Failed to initialize resources
ca_ES: No s'han pogut inicialitzar els recursos

en: A required game resource was not found
ca_ES: No s'ha trobat el recurs del joc requerit

en: WARNING: This game was saved in Restored Cut Content mode, but you are playing in Original Content mode. The mode will be adjusted to Restored Cut Content for this session until you completely Quit the game.
ca_ES: AVÍS: Aquesta partida s'ha desat en el mode Contingut restaurat, però esteu jugant en el mode Contingut original. El mode s'ajustarà a Contingut restaurat per a aquesta sessió fins que sortiu del joc.

en: WARNING: This game was saved in Original Content mode, but you are playing in Restored Cut Content mode. The mode will be adjusted to Original Content mode for this session until you completely Quit the game.
ca_ES: AVÍS: Aquesta partida s'ha desat en el mode Contingut original, però esteu jugant en el mode Contingut restaurat. El mode s'ajustarà al Contingut original per a aquesta sessió fins que sortiu del joc.

en: Continue
ca_ES: Continua

en: The fan translator does not wish his translation to be incorporated into ScummVM.
ca_ES: El traductor fan no vol que la seva traducció s'incorpori a ScummVM.

en: Missing game code
ca_ES: Falta el codi del joc

note: I18N: Blade Runner Enhanced Edition is a trademark, so please keep the capitalization for Enhanced Edition as is.
en: Enhanced Edition not supported. Please, use the original files which are part of the release.
ca_ES: L'Enhanced Edition no està suportada. Utilitzeu els fitxers que formen part del joc original.

en: Sitcom mode
ca_ES: Mode Sitcom

en: Game will add laughter after actor's line or narration
ca_ES: El joc afegirà riures després de la línia o la narració de l'actor

en: Shorty mode
ca_ES: Mode curt

en: Game will shrink the actors and make their voices high pitched
ca_ES: El joc reduirà els actors i farà que les seves veus siguin més agudes

en: Frame limiter high performance mode
ca_ES: Mode de limitador de fotogrames d'alt rendiment

en: This mode may result in high CPU usage! It avoids use of delayMillis() function.
ca_ES: Aquest mode pot resultar en un ús elevat de la CPU! Evita l'ús de la funció delayMillis().

en: Max frames per second limit
ca_ES: Límit màxim de fotogrames per segon

en: This mode targets a maximum of 120 fps. When disabled, the game targets 60 fps
ca_ES: Aquest mode fixa un màxim de 120 fps. Quan està desactivat, el joc fixa 60 fps

en: Disable McCoy's quick stamina drain
ca_ES: Desactiva el buidatge ràpid de la resistència de McCoy

en: When running, McCoy won't start slowing down as soon as the player stops clicking the mouse
ca_ES: Quan corri, el McCoy no començarà a alentir-se tan aviat com el jugador deixi de fer clic al ratolí

en: Show subtitles during text crawl
ca_ES: Mostra els subtítols durant el text d'introducció

en: During the intro cutscene, show subtitles during the text crawl
ca_ES: Durant l'escena d'introducció, mostra els subtítols durant el moviment del text

en: Fix credits for voice actors
ca_ES: Corregeix els crèdits per als actors de doblatge

en: Updates the end credits with corrected credits for the Spanish voice actors
ca_ES: Actualitza els crèdits finals amb crèdits corregits per als actors de doblatge en espanyol

note: I18N: These are keymaps that work in the main gameplay and also when KIA (Knowledge Integration Assistant) is open.
en: common shortcuts
ca_ES: dreceres comunes

note: I18N: These are keymaps which work only in the main gameplay and not within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: main game shortcuts
ca_ES: dreceres del joc principal

note: I18N: These are keymaps that work only within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: KIA only shortcuts
ca_ES: només dreceres del KIA

note: I18N: This keymap is the main way for the user interact with the game. It is used with the game's cursor to select, walk-to, run-to, look-at, talk-to, pick up, use, shoot (combat mode), open KIA (when clicking on McCoy).
en: Walk / Look / Talk / Select / Shoot
ca_ES: Caminar / Veure / Parlar / Seleccionar / Disparar

note: I18N: This keymap toggles McCoy's status between combat mode (drawing his gun) and normal mode (holstering his gun) In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is TOGGLE MCCOY'S COMBAT MODE
en: Toggle Combat
ca_ES: Mode de combat

note: I18N: This keymap allows skipping video cutscenes
en: Skip cutscene
ca_ES: Salta la seqüència de video

note: I18N: This keymap allows skipping the current line of dialogue. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SKIP PAST CURRENT LINE OF DIALOGUE
en: Skip dialogue
ca_ES: Omet la línia de diàleg

note: I18N: This keymap toggles between opening the KIA in the Game Options tab, and closing the KIA. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is GAME OPTIONS
en: Game Options
ca_ES: Opcions del joc

note: I18N: This keymap opens the KIA database on one of the investigation tabs, CRIME SCENE DATABASE, SUSPECT DATABASE and CLUES DATABASE. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ACTIVATE 
en: Open KIA Database
ca_ES: Obre la base de dades del KIA

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows submitting a selected existing save game for deletion.
en: Delete Selected Saved Game
ca_ES: Suprimeix la partida desada seleccionada

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists upwards
en: Scroll Up
ca_ES: Desplaça amunt

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists downwards
en: Scroll Down
ca_ES: Desplaça avall

note: I18N: This keymap allows (in KIA only) for a clue to be set as private or public (only when the KIA is upgraded).
en: Toggle Clue Privacy
ca_ES: Commuta la privadesa de la pista

note: I18N: This keymap opens KIA's SAVE GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SAVE GAME
en: Save Game
ca_ES: Desa la partida

note: I18N: This keymap opens KIA's LOAD GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is LOAD GAME
en: Load Game
ca_ES: Carrega la partida

note: I18N: This keymap opens KIA's CRIME SCENE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CRIME SCENE DATABASE
en: Crime Scene Database
ca_ES: Base de dades de l'escena del crim

note: I18N: This keymap opens KIA's SUSPECT DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SUSPECT DATABASE
en: Suspect Database
ca_ES: Base de dades de sospitosos

note: I18N: This keymap opens KIA's CLUE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CLUE DATABASE
en: Clue Database
ca_ES: Base de dades de pistes

note: I18N: This keymap opens KIA's QUIT GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is QUIT GAME
en: Quit Game
ca_ES: Surt del joc

en: Are you sure you want to quit?
ca_ES: Esteu segur que voleu sortir?

en: Your game is now Paused.  Click OK to continue.
ca_ES: El joc està en pausa. Feu clic a D'acord per continuar.

note: I18N: This option allows the user to skip cutscenes. I18N: This option allows the user to skip text and cutscenes.
en: Skip support
ca_ES: Suport per saltar text i escenes

en: Allow cutscenes to be skipped
ca_ES: Permet ometre les escenes de tall

en: ScummVM found that you have saved games that should be converted from the original saved game format.
    The original saved game format is no longer supported directly, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
ca_ES: ScummVM ha trobat que heu desat partides que s'haurien de convertir des del format de desat original del joc.
    El format de desat original del joc ja no és suportat directament, així que no podreu carregar les vostres partides si no els convertiu.
    
    Premeu d'Acord per convertir-les ara, en cas contrari se us tornarà a demanar la propera vegada que inicieu el joc.

en: Saved game was created with a newer version of ScummVM. Unable to load.
ca_ES: El joc es va crear amb una nova versió de ScummVM. No s'ha pogut carregar.

en: Color Blind Mode
ca_ES: Mode per a daltònics

en: Enable Color Blind Mode by default
ca_ES: Activa el mode per a daltònics per defecte

en: Enable Text to Speech
ca_ES: Habilita la conversió de text a veu

en: Use TTS to read text in the game (if TTS is available)
ca_ES: Utilitza TextToSpeech per llegir text del joc (si TTS està disponible)

en: Enable Text to Speech for Objects and Options
ca_ES: Activa la conversió de text a veu per als objectes i les opcions

en: Use TTS to read the descriptions (if TTS is available)
ca_ES: Utilitza TTS per a llegir les descripcions (si la conversió de text a veu (TTS) està disponible)

en: Enable Text to Speech for Subtitles
ca_ES: Habilita la conversió de text a veu per als subtítols

en: Use TTS to read the subtitles (if TTS is available)
ca_ES: Utilitza TextToSpeech per llegir els subtítols (si TTS està disponible)

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes
ca_ES: Usa quadres de diàleg transparents en escenes de 16 colors

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes even if the original game version did not support them
ca_ES: Usa quadres de diàleg transparents en escenes de 16 colors fins i tot si la versió original del joc no els admet

en: Unnamed autosave
ca_ES: Partida desada automàtica sense nom

en: Unnamed savegame
ca_ES: Partida desada sense nom

en: Empty autosave
ca_ES: El desament automàtic és buit

en: Talk/Interact
ca_ES: Parla/Interactua

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Attack
ca_ES: Atac

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Block
ca_ES: Bloqueja

en: Accept
ca_ES: Accepta

en: Previous
ca_ES: Anterior

en: Reply 1
ca_ES: Resposta 1

en: Reply 2
ca_ES: Resposta 2

en: Reply 3
ca_ES: Resposta 3

en: Reply 4
ca_ES: Resposta 4

en: Reply 5
ca_ES: Resposta 5

en: Reply 6
ca_ES: Resposta 6

en: Next Page
ca_ES: Pàgina següent

en: Previous Page
ca_ES: Pàgina anterior

en: Map
ca_ES: Assigna

en: Journal
ca_ES: Diari

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Inventory
ca_ES: Inventari

en: Traits
ca_ES: Característiques

en: Quick Save
ca_ES: Desament ràpid

en: Quick Load
ca_ES: Càrrega ràpida

en: Versailles 1685 support is not compiled in
ca_ES: No s'ha compilat el suport per a Versalles 1685

en: The game prevents quitting at this moment. Are you sure you want to quit anyway?
ca_ES: El joc impedeix sortir en aquest moment. Segur que voleu sortir igualment?

en: Action
ca_ES: Acció

en: Change Command
ca_ES: Canvia l'ordre

en: Debug Graphics
ca_ES: Depura els gràfics

en: ScummVM found that you have old saved games for Drascula that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
ca_ES: ScummVM ha trobat que heu desat partides antigues de Drascula que s'haurien de convertir.
    El format de desat original del joc ja no és suportat directament, així que no podreu carregar les vostres partides si no els convertiu.
    
    Premeu d'Acord per convertir-les ara, en cas contrari se us tornarà a demanar la propera vegada que inicieu el joc.

en: Use bright palette mode
ca_ES: Utilitza el mode de paleta brillant

en: Display graphics using the game's bright palette
ca_ES: Mostra els gràfics utilitzant la paleta brillant del joc

en: Enable Text to Speech for Objects, Options, and the Bible Quote
ca_ES: Activa el text a veu per a objectes, opcions i la cita de la Bíblia

en: Prerecorded sounds
ca_ES: Sons pregravats

en: Use high-quality pre-recorded sounds instead of pc speaker emulation
ca_ES: Usa sons pregravats d'alta qualitat en lloc de l'emulació de l'altaveu del PC

en: Extended timer
ca_ES: Temporitzador ampliat

en: Start the game timer at 99:59:59
ca_ES: Inicia el temporitzador de la partida a 99:59:59

en: Automatic drilling
ca_ES: Perforació automàtica

en: Allow to succefully drill in any part of the area in Driller
ca_ES: Permet perforar amb èxit en qualsevol part de l'àrea a Driller

en: Disable demo mode
ca_ES: Desactiva el mode de demostració

en: Never activate demo mode
ca_ES: No activis mai el mode de demostració

en: Disable sensors
ca_ES: Desactiva els sensors

en: Sensors will not shoot the player
ca_ES: Els sensors no dispararan al jugador

en: Disable falling
ca_ES: Desactiva la caiguda

en: Player cannot fall over edges
ca_ES: El jugador no pot caure sobre les vores

en: Invert Y-axis on mouse
ca_ES: Inverteix l'eix Y en el ratolí

en: Use alternative camera controls
ca_ES: Utilitza controls alternatius de càmera

en: Strafe Left
ca_ES: Mou a l'esquerra

en: Strafe Right
ca_ES: Mou a la dreta

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Shoot
ca_ES: Dispara

en: Rise/Fly up
ca_ES: Ascendeix/Vola amunt

en: Lower/Fly down
ca_ES: Descendeix/Vola avall

en: Change mode
ca_ES: Canvia el mode

en: Rotate Left
ca_ES: Gira cap a l'esquerra

en: Rotate Right
ca_ES: Gira cap a la dreta

en: Info Menu
ca_ES: Menú d'informació

en: [ press any key to exit ]
ca_ES: [ premeu qualsevol tecla per sortir ]

en: Untitled Savegame
ca_ES: Partida sense nom

en: Use TTS to read the text
ca_ES: Utilitzeu un servei de conversió de text a veu per llegir el text

en: Also read input text
ca_ES: Llegeix també el text d'entrada

en: Use TTS to read the input text
ca_ES: Utilitzeu un servei de conversió de text a veu per llegir el text d'entrada

en: Loading game...
ca_ES: S'està carregant el joc...

en: Could not start AdvSys game
ca_ES: No s'ha pogut iniciar el joc AdvSys

en: Sorry, the savegame couldn't be restored
ca_ES: No s'ha pogut restaurar la partida desada

en: Sorry, the savegame couldn't be created
ca_ES: No s'ha pogut crear la partida desada

en: Speak up! I can't hear you!
ca_ES: Parlar alt! No et sento!

en: I don't know the word "%s".
ca_ES: No conec la paraula "%s".

en: I don't understand.
ca_ES: No ho entenc.

en: This is too short to be a valid Alan2 file.
ca_ES: Això és massa curt per a ser un fitxer Alan2 vàlid.

en: This is not a valid Alan2 file.
ca_ES: Aquest no és un fitxer Alan2 vàlid.

en: Savegame
ca_ES: Desa la partida

en: Picture window toggled
ca_ES: Finestra d'imatge commutada

en: This is too short to be a valid Glulx file.
ca_ES: És massa curt per a ser un fitxer Glulx vàlid.

en: This is not a valid Glulx file.
ca_ES: No es un fitxer Glulx vàlid.

en: This Glulx file is too old a version to execute.
ca_ES: El fitxer Glulx es massa antic per executar-se.

en: This Glulx file is too new a version to execute.
ca_ES: El fitxer Glulx es una versió massa nova per executar-se.

en: Could not start Quest game
ca_ES: No s'ha pogut iniciar el joc Quest

en: Saved.
ca_ES: Desat.

en: Error writing save file
ca_ES: S'ha produït un error en desar la partida

en: Incorrect rs file.
ca_ES: Fitxer rs incorrecte.

en: Save file created by different version.
ca_ES: El fitxer de la partida desada va ser creat per una versió diferent.

en: Failed to load saved game from file.
ca_ES: No s'ha pogut carregar la partida desada al fitxer.

en: Failed to save game to file.
ca_ES: No s'ha pogut desar la partida al fitxer.

en: Failed to delete file.
ca_ES: No s'ha pogut esborrar el fitxer.

en: Menu / Skip
ca_ES: Menú / Omet

en: Speed Up Cutscene
ca_ES: Accelera l'escena

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Run
ca_ES: Còrrer

en: Examine
ca_ES: Examina

en: Use/Talk
ca_ES: Utilitza/Parla

en: Pick up/Put away
ca_ES: Agafa/Deixa

en: Skip dialog lines
ca_ES: Omet les línies de diàleg

en: Cycle Objects Up
ca_ES: Recorre els objectes cap amunt

en: Cycle Objects Down
ca_ES: Recorre els objectes cap avall

en: Quick Room Exit
ca_ES: Sortida ràpida de la sala

en: Examine/Look
ca_ES: Examina/Mira

en: Error: the game could not be saved.
ca_ES: Error: no s'ha pogut desar la partida.

en: Input text
ca_ES: Introduïu text

en: Load user patch (unsupported)
ca_ES: Carrega el pedaç d'usuari (no admès)

en: Load an user patch. Please note that the ScummVM team doesn't provide support for using such patches.
ca_ES: Carrega un pedaç d'usuari. Tingueu en compte que l'equip de ScummVM no proporciona suport per utilitzar aquests pedaços.

en: Escape from Monkey Island support is not compiled in
ca_ES: No s'ha compilat el suport per a Escape from Monkey Island

en: Fast movie speed
ca_ES: Velocitat ràpida de les pel·lícules

en: Play movies at an increased speed
ca_ES: Reprodueix les pel·lícules a major velocitat

en: Easier AI
ca_ES: IA fàcil

en: Decrease the difficulty of AI puzzles
ca_ES: Disminueix la dificultat dels trencaclosques de l'IA

en: Updated Credits Music
ca_ES: Música de crèdits actualitzada

en: Play the song The Final Hour during the credits instead of reusing MIDI songs
ca_ES: Reprodueix la cançó The Final Hour durant els crèdits en lloc de reutilitzar cançons MIDI

en: Slim Left/Right Hotspots
ca_ES: Redueix el punts actius a esquerra/dreta

en: Shrinks the hotspots on the left and right sides for exiting puzzles
ca_ES: Encongeix els punts actius als costats esquerre i dret per a sortir dels trencaclosques

en: Speedrun Mode
ca_ES: Mode “Speedrun”

en: Affects the controls for fast forwarding the game
ca_ES: Afecta els controls per a avançar ràpidament la partida

en: GroovieV2 support is not compiled in
ca_ES: No s'ha compilat el suport per a GroovieV2

en: Reserved
ca_ES: Reservat

en: Failed to save game
ca_ES: No s'ha pogut desar l'estat del joc

en: Would you like to save or restore a game?
ca_ES: Voleu desar o carregar una partida?

en: The Minotaur minigame is not supported yet. Skipping
ca_ES: El minijoc Minotaur encara no és compatible. Omet

en: The Medusa minigame is not supported yet. Skipping
ca_ES: El minijoc Medusa encara no és compatible. Omet

en: The Troy minigame is not supported yet. Skipping
ca_ES: El minijoc Troy encara no està suportat. Omet

en: Enable cheat mode
ca_ES: Habilita el mode amb trucs (cheats)

en: Debug info and level selection becomes available
ca_ES: La informació de depuració i la selecció de nivell estan disponibles

en: Move up
ca_ES: Mou amunt

en: Move down
ca_ES: Mou avall

en: Move left
ca_ES: Mou a l'esquerra

en: Move right
ca_ES: Mou a la dreta

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Use
ca_ES: Utilitza

en: Clear waypoints
ca_ES: Neteja les fites

en: Debug
ca_ES: Depurador

en: Gore Mode
ca_ES: Mode “Gore”

en: Enable Gore Mode when available
ca_ES: Activa el mode “Gore” quan estigui disponible

en: Forward
ca_ES: Endavant

en: Backward
ca_ES: Enrere

en: Lean Left
ca_ES: Inclineu-vos a l'esquerra

en: Lean Right
ca_ES: Inclineu-vos a la dreta

en: Jump
ca_ES: Salta

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Crouch
ca_ES: Ajupir-se

en: Interact Mode
ca_ES: Mode d'interacció

en: Look Mode
ca_ES: Mode de vista

en: Holster
ca_ES: Enfunda

en: Notebook
ca_ES: Bloc de notes

en: Personal Notes
ca_ES: Notes personals

en: Flashlight
ca_ES: Llanterna

en: Glowstick
ca_ES: Bengala

en: Enable original cheats
ca_ES: Habilita els trucs originals

en: Allow cheats using the C key.
ca_ES: Permet fer trucs utilitzant la tecla C.

en: Enable infinite health cheat
ca_ES: Activa el truc de salut infinita

en: Player health will never decrease (except for game over scenes).
ca_ES: La salut del jugador mai disminuirà (excepte en les pantalles «game over»).

en: Enable infinite ammo cheat
ca_ES: Activa el truc de munició infinita

en: Player ammo will never decrease.
ca_ES: La munició del jugador mai disminuirà.

en: Unlock all levels
ca_ES: Desbloqueja tots els nivells

en: All levels will be available to play.
ca_ES: Tots els nivells estaran disponibles per jugar.

en: Enable restored content
ca_ES: Habilita el contingut restaurat

en: Add additional content that is not enabled the original implementation.
ca_ES: Afegeix contingut addicional que no està habilitat en la implementació original.

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Fire
ca_ES: Dispara

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Arm
ca_ES: Armar

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Side Step
ca_ES: Pas lateral

en: Missing language specific game code and/or resources.
ca_ES: Manca el codi de joc i/o els recursos específics del llenguatge.

en: Missing language specific game code and/or resources for this fan translation.
ca_ES: Manca el codi de joc específic de l'idioma i/o els recursos per a aquesta traducció de fans.

en: Demo plays simple animations without using Westwood's Engine.
ca_ES: La demostració reprodueix animacions senzilles sense utilitzar el motor de Westwood.

en: You added the game incorrectly. Please add the root folder of the game.
ca_ES: Heu afegit el joc incorrectament. Afegiu la carpeta arrel del joc.

note: I18N: The file in the game directory needs to be extracted
en: You added the game incorrectly. The GAME.DAT file is an ISO image and you need to extract the game data files from it.
ca_ES: Heu afegit el joc incorrectament. El fitxer GAME.DAT és una imatge ISO i cal extreure'n els fitxers de dades del joc.

note: I18N: Studio audience adds an applause and cheering sounds whenever Malcolm makes a joke.
en: Studio audience
ca_ES: Públic

en: Enable studio audience
ca_ES: Activa el públic

en: Allow text and cutscenes to be skipped
ca_ES: Permet que se saltin textos i escenes

note: I18N: Helium mode makes people sound like they've inhaled Helium.
en: Helium mode
ca_ES: Mode heli

en: Enable helium mode
ca_ES: Activa el mode heli

note: I18N: When enabled, this option makes scrolling smoother when changing from one screen to another.
en: Smooth scrolling
ca_ES: Desplaçament suau

en: Enable smooth scrolling when walking
ca_ES: Activa el desplaçament suau al caminar

note: I18N: When enabled, this option changes the cursor when it floats to the edge of the screen to a directional arrow. The player can then click to walk towards that direction.
en: Floating cursors
ca_ES: Cursor flotant

en: Enable floating cursors
ca_ES: Activa els cursors flotants

note: I18N: When enabled, this option will fill in an autogenerated savegame description into the input prompt where.
en: Suggest save names
ca_ES: Suggereix els noms de les partides desades

en: Autogenerated naming suggestions for savegames
ca_ES: Genera automàticament suggeriments de noms per a les partides desades

note: I18N: HP stands for Hit Points
en: HP bar graphs
ca_ES: Barra gràfica de PI

en: Enable hit point bar graphs
ca_ES: Activa la barra gràfica dels punts d'impacte

note: I18N: L/R stands for Left/Right
en: Fight Button L/R Swap
ca_ES: Intercanvia els botons de lluita L/R

en: Left button to attack, right button to pick up items
ca_ES: Botó esquerre per atacar, botó dret per recollir objectes

en: Lands of Lore support is not compiled in
ca_ES: No s'ha compilat el suport per a Lands of Lore

en: Eye of Beholder support is not compiled in
ca_ES: No s'ha compilat el suport per a Eye of Beholder

en: Interact via Left Click
ca_ES: Interacciona amb el clic esquerre

en: Interact via Right Click
ca_ES: Interacciona amb el clic dret

en: Move Forward
ca_ES: Mou endavant

en: Move Back
ca_ES: Mou enrere

en: Move Left
ca_ES: Mou a l'esquerra

en: Move Right
ca_ES: Mou a la dreta

en: Turn Left
ca_ES: Gira a l'esquerra

en: Turn Right
ca_ES: Gira a la dreta

en: Open/Close Inventory
ca_ES: Obre/Tanca l'inventari

en: Cast Spell
ca_ES: Llança l'encanteri

en: Attack 1
ca_ES: Atac 1

en: Attack 2
ca_ES: Atac 2

en: Attack 3
ca_ES: Atac 3

en: Show Map
ca_ES: Mostra el mapa

en: Slide Left
ca_ES: Mou a l'esquerra

en: Slide Right
ca_ES: Mou a la dreta

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Rest
ca_ES: Descansa

en: Options
ca_ES: Opcions

en: Choose Spell
ca_ES: Escull l'encanteri

en: The game is using unsupported engine
ca_ES: El joc utilitza un motor no compatible

en: Shows object names when hovering the mouse over them
ca_ES: Mostra els noms dels objectes en passar-hi el ratolí per sobre

en: Hitpoint bars
ca_ES: Punts de salut com barres

note: I18N: ESC key
en: Escape
ca_ES: Tecla Escapa

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Fight
ca_ES: Lluita

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Quick Reference
ca_ES: Referència ràpida

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Forwards
ca_ES: Endavant

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Backwards
ca_ES: Enrere

en: Toggle Minimap
ca_ES: Commuta el mapa en miniatura

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Search
ca_ES: Cerca

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Unlock
ca_ES: Desbloqueja

en: Goto location
ca_ES: Ves a la ubicació

en: Could not locate engine data %s
ca_ES: No s'han pogut localitzar les dades del motor %s

en: Failed to autosave
ca_ES: No s'ha pogut desar automàticament

note: I18N: Option for fast scene switching
en: ~Z~ip Mode Activated
ca_ES: Mode ~Z~ip activat

en: ~T~ransitions Enabled
ca_ES: ~T~ransicions activades

note: I18N: Drop book page
en: ~D~rop Page
ca_ES: ~D~escarta la pàgina

en: Show ~M~ap
ca_ES: ~M~ostra el mapa

en: Main Men~u~
ca_ES: Men~ú~ principal

en: ~W~ater Effect Enabled
ca_ES: ~E~fecte de l'aigua activat

en: Transitions:
ca_ES: Transicions:

en: Fastest
ca_ES: Més ràpid

en: Myst ME support not compiled in
ca_ES: No s'ha compilat el suport per a Myst ME

en: Myst support not compiled in
ca_ES: No s'ha compilat el suport per a Myst

en: Riven support not compiled in
ca_ES: No s'ha compilat el suport per a Riven

en: CSTime support not compiled in
ca_ES: No s'ha compilat el suport per a CSTime

en: The game is paused. Press any key to continue.
ca_ES: El joc està en pausa. Premeu qualsevol tecla per continuar.

en: Open main menu
ca_ES: Obre el menú principal

en: Load game state
ca_ES: Carrega l'estat de la partida

en: Save game state
ca_ES: Desa l'estat de la partida

en: Show options menu
ca_ES: Mostra el menú d'opcions

en: Drop page
ca_ES: Descarta la pàgina

en: Show map
ca_ES: Mostra el mapa

en: Are you sure you want to load a saved game? All unsaved progress will be lost.
ca_ES: Esteu segur que voleu carregar una partida desada? Es perdrà tot el progrés no desat.

en: Load game
ca_ES: Carrega la partida

en: Are you sure you want to start a new game? All unsaved progress will be lost.
ca_ES: Esteu segur que voleu començar una partida nova? Es perdrà tot el progrés no desat.

en: New game
ca_ES: Nova partida

en: Are you sure you want to quit? All unsaved progress will be lost.
ca_ES: Esteu segur que voleu sortir? Es perdrà tot el progrés no desat.

en: Move forward
ca_ES: Mou endavant

en: Move forward left
ca_ES: Mou endavant a l'esquerra

en: Move forward right
ca_ES: Mou endavant a la dreta

en: Move backwards
ca_ES: Mou enrere

en: Turn left
ca_ES: Gira a l'esquerra

en: Turn right
ca_ES: Gira a la dreta

en: Look up
ca_ES: Mira amunt

en: Look down
ca_ES: Mira avall

en: 16:9 widescreen mod
ca_ES: Mod de pantalla panoràmica 16:9

en: Enable short transitions
ca_ES: Activa transicions curtes

en: Start with debugger
ca_ES: Inicia amb el depurador

en: Starts with the debugger dashboard active.
ca_ES: Inicia amb el tauler de control del depurador actiu.

en: Toggle debug overlay
ca_ES: Commuta la superposició de depuració

en: Failed to read version information from save file
ca_ES: No s'ha pogut llegir la informació de la versió de la partida desada

en: Saved game was created with an earlier, incompatible version of ScummVM. Unable to load.
ca_ES: La partida guardada es va crear amb una versió anterior i incompatible de ScummVM. No s'ha pogut carregar.

en: An error occurred while writing the save game
ca_ES: S'ha produït un error en escriure la partida desada

en: PS2 version is not yet supported
ca_ES: Encara no s'admet la versió PS2

en: Widescreen mod
ca_ES: Mod de pantalla panoràmica

en: Invalid file name for saving
ca_ES: Nom de fitxer no válid per desar la partida

en: Left Click Interact
ca_ES: Interacciona amb el clic esquerre

en: Right Click Interact
ca_ES: Interacciona amb el clic dret

en: Fast move modifier
ca_ES: Modificador de moviment ràpid

en: Show/hide maze map
ca_ES: Mostra/oculta el mapa de laberint

en: Player Speech
ca_ES: Veu del jugador

en: Auto Move
ca_ES: Mou automàticament

en: Extend endgame timer
ca_ES: Amplia el temporitzador del final

note: I18N: NHC is a file extension
en: NHC replacement:
ca_ES: Substitució de NHC:

en: Can't save game in slot %i
ca_ES: No s'ha pogut desar a l'espai %i

en: Load file
ca_ES: Carrega el fitxer

en: Loading game...
ca_ES: Carregant la partida...

en: Save file
ca_ES: Desa el fitxer

en: Saving game...
ca_ES: Desant la partida...

en: ScummVM found that you have old saved games for Nippon Safes that should be renamed.
    The old names are no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked next time.
ca_ES: ScummVM ha trobat que heu desat partides antigues del Nippon Safes que s'haurien de convertir.
    El format de desat original del joc ja no és suportat directament, així que no podreu carregar les vostres partides si no els convertiu.
    
    Premeu d'Acord per convertir-les ara, en cas contrari se us tornarà a demanar la propera vegada que inicieu el joc.

en: ScummVM successfully converted all your saved games.
ca_ES: ScummVM ha convertit satisfactòriament totes les partides desades.

en: ScummVM printed some warnings in your console window and can't guarantee all your files have been converted.
    
    Please report to the team.
ca_ES: ScummVM ha mostrat avisos a la finestra de consola i no es pot garantir que tots els fitxers s'hagin convertit.
    
    Informeu-ne a l'equip.

en: Up/Zoom In/Move Forward/Open Doors
ca_ES: Amunt/Amplia el zoom/Mou endavant/Obre les portes

en: Down/Zoom Out
ca_ES: Avall/Allunya el zoom

en: Action/Select
ca_ES: Acció/Selecció

en: Display/Hide Inventory Tray
ca_ES: Mostra/Oculta la safata d'inventari

en: Display/Hide Biochip Tray
ca_ES: Mostra/Oculta la safata del Biochip

en: Toggle Center Data Display
ca_ES: Conmuta la visualització de dades central

en: Display/Hide Info Screen
ca_ES: Mostra/Oculta la pantalla d'informació

en: Display/Hide Pause Menu
ca_ES: Mostra/Oculta el menú de pausa

en: Toggle Chatty AI
ca_ES: Commutar IA de xat

en: Alternative intro
ca_ES: Introducció alternativa

en: Use an alternative game intro (CD version only)
ca_ES: Utilitza una introducció del joc alternativa (només per la versió CD)

en: Improved font
ca_ES: Tipus de lletra millorat

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Windows Trial version is not supported
ca_ES: La versió de prova per a Windows no s'admet

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: macOS Trial version is not supported
ca_ES: La versió de prova per a macOS no s'admet

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Pocket PC Trial version is not supported
ca_ES: La versió de prova per a Pocket PC no s'admet

en: I Have No Mouth support not compiled in
ca_ES: No s'ha compilat el suport per a I Have No Mouth

en: Error loading game resources.
ca_ES: S'ha produït un error al carregar els recursos del joc.

en: Enable high resolution graphics
ca_ES: Habilita els gràfics d'alta resolució

en: Enable high resolution graphics/content
ca_ES: Habilita els gràfics/continguts d'alta resolució

en: Enable black-lined video
ca_ES: Habilita el vídeo amb franges negres

en: Use linear interpolation when upscaling videos, where possible
ca_ES: Utilitza la interpolació lineal en escalar els vídeos, sempre que sigui possible

en: Use CD audio
ca_ES: Utilitza l'àudio del CD

en: Use CD audio instead of in-game audio, if available
ca_ES: Utilitza l'àudio del CD en lloc de l'àudio intern del joc, si està disponible

en: Use Windows cursors
ca_ES: Utilitza els cursors de Windows

en: Use the Windows cursors (smaller and monochrome) instead of the DOS ones
ca_ES: Utilitza els cursors de Windows (més petits i en blanc i negre) en lloc dels de DOS

en: Use silver cursors
ca_ES: Utilitza cursors platejats

en: Use the alternate set of silver cursors instead of the normal golden ones
ca_ES: Utilitza el conjunt alternatiu de cursors platejats enlloc dels daurats habituals

en: Enable content censoring
ca_ES: Habilita la censura de contingut

en: Enable the game's built-in optional content censoring
ca_ES: Habilita la censura de contingut opcional integrada del joc

en: Upscale videos
ca_ES: Escala els vídeos

en: Enable bearded musicians
ca_ES: Habilita els músics amb barba

en: MIDI mode:
ca_ES: mode MIDI:

en: When using external MIDI devices (e.g. through USB-MIDI), select your device here
ca_ES: Al utilitzar dispositius externs MIDI (ex: per USB-MIDI), tria el teu dispositiu aqui

en: Incomplete game detected. You have to copy data from all the CDs.
ca_ES: S'ha detectat un joc incomplet. Heu de copiar les dades de tots els CD.

en: (Autosave)
ca_ES: (Desat automàtic)

en: Please use an external viewer to open the game's help file: %s
ca_ES: Si us plau, feu servir un visor extern per obrir l'arxiu d'ajuda del joc: %s

en: The format of this saved game is obsolete, unable to load it
ca_ES: El format d'aquesta partida desada és obsolet, no es pot carregar

en: Savegame version is %d, maximum supported is %0d
ca_ES: La versió de la partida desada és %d, el màxim admès és %0d

en: This saved game was created with a different version of the game, unable to load it
ca_ES: Aquesta partida desada es va crear amb una versió del joc diferent, no es pot carregar

en: SCI32 support not compiled in
ca_ES: No s'ha compilat el suport per a SCI32

en: Download patch
ca_ES: Baixa el pedaç

note: I18N: Creates new online session for multiplayer
en: Create a new game session
ca_ES: Crea una sessió de joc nova

note: I18N: Name of the online game session
en: Game Name:
ca_ES: Nom del joc:

note: I18N: The user's name for online
en: Your Name:
ca_ES: El vostre nom:

note: I18N: Retrieving list of online multiplayer games
en: Querying games...
ca_ES: S'estan cercant partides...

note: I18N: Online multiplayer games were found
en: Found %d available games.
ca_ES: S'han trobat %d partides disponibles.

note: I18N: Previous page button
en: ~P~revious
ca_ES: ~A~nterior

note: I18N: Next page button
en: ~N~ext
ca_ES: ~S~egüent

en: Speech Only
ca_ES: Només veus

en: Speech and Subtitles
ca_ES: Veu i subtítols

en: Subtitles Only
ca_ES: Només subtítols

[ctx: lowres]
en: Speech & Subs
ca_ES: Veus i subtítols

en: Select a Proficiency Level.
ca_ES: Seleccioneu el nivell de competència.

en: Refer to your Loom(TM) manual for help.
ca_ES: Consulteu el manual de Loom(TM) per ajuda.

en: Practice
ca_ES: Pràctica

en: Fix original bugs
ca_ES: Correcció dels errors originals

en: Restored content
ca_ES: Contingut restaurat

en: Enable the original GUI and Menu
ca_ES: Activa la interfície gràfica i el menú originals

en: Playback Adjust:
ca_ES: Ajust de reproducció:

en: Load modded audio
ca_ES: Carrega l'àudio modificat

en: Online Server:
ca_ES: Servidor en línia:

en: Common keyboard commands:
ca_ES: Comandes comuns de teclat:

en: Save / Load dialog
ca_ES: Diàleg de desat / càrrega

en: Selection screen
ca_ES: Pantalla de selecció

en: Skip line of text
ca_ES: Salta la línia de text

en: Space
ca_ES: Espai

en: Pause game
ca_ES: Pausa la partida

en: Load saved game 1-10
ca_ES: Carrega la partida desada 1-10

en: Save game 1-10
ca_ES: Desa la partida 1-10

en: Music volume up / down
ca_ES: Puja / Baixa el volum de la música

en: Text speed slower / faster
ca_ES: Velocitat de text més lenta / més ràpida

en: Simulate left mouse button
ca_ES: Simula el botó esquerre del ratolí

en: Simulate right mouse button
ca_ES: Simula el botó dret del ratolí

en: Special keyboard commands:
ca_ES: Comandes especials de teclat:

en: Show / Hide console
ca_ES: Mostra / Oculta la consola

en: Start the debugger
ca_ES: Inicia el depurador

en: Show memory consumption
ca_ES: Mostra el consum de memòria

en: Run in fast mode (*)
ca_ES: Executa en mode ràpid (*)

en: Run in really fast mode (*)
ca_ES: Executa en mode realment ràpid (*)

en: Switch between graphics filters
ca_ES: Commuta entre els filtres gràfics

en: Increase / Decrease scale factor
ca_ES: Augmenta / Disminueix el factor d'escala

en: Toggle aspect-ratio correction
ca_ES: Commuta la correcció de la relació d'aspecte

en: * Note that using ctrl-f and
ca_ES: * Tingueu en compte que no es

en:   ctrl-g are not recommended
ca_ES:   recomana utilitzar ctrl-f i ctrl-g

en:   since they may cause crashes
ca_ES:   ja que poden provocar errors o

en:   or incorrect game behavior.
ca_ES:   comportament del joc incorrecte.

en: Spinning drafts on the keyboard:
ca_ES: Filant des del teclat:

en: Main game controls:
ca_ES: Controls principals del joc:

en: Push
ca_ES: Empeny

en: Pull
ca_ES: Estira

en: Give
ca_ES: Dóna

en: Open
ca_ES: Obre

en: Go to
ca_ES: Vés a

en: Get
ca_ES: Obté

en: Read
ca_ES: Llegeix

en: New kid
ca_ES: Nou noi

en: Turn on
ca_ES: Engega

en: Turn off
ca_ES: Apaga

en: Walk to
ca_ES: Vés a

en: Pick up
ca_ES: Agafa

en: What is
ca_ES: Què és

en: Put on
ca_ES: Posa a

en: Take off
ca_ES: Aixecar el vol

en: Fix
ca_ES: Arregla

en: Switch
ca_ES: Commuta

en: Look
ca_ES: Mira

en: Talk
ca_ES: Parla

en: Travel
ca_ES: Viatja

en: To Henry / To Indy
ca_ES: A en Henry / A l'Indy

note: I18N: These are different musical notes
en: play C minor on distaff
ca_ES: toca un Do menor amb la filosa

en: play D on distaff
ca_ES: toca un Re amb la filosa

en: play E on distaff
ca_ES: toca un Mi amb la filosa

en: play F on distaff
ca_ES: toca un Fa amb la filosa

en: play G on distaff
ca_ES: toca un Sol amb la filosa

en: play A on distaff
ca_ES: toca un La amb la filosa

en: play B on distaff
ca_ES: toca un Si amb la filosa

en: play C major on distaff
ca_ES: toca un Do major amb la filosa

en: Shows the drafts inventory
ca_ES: Mostra l'inventari d'encanteris

en: puSh
ca_ES: empentar

en: pull (Yank)
ca_ES: estirar

en: Talk to
ca_ES: Parla amb

en: Look at
ca_ES: Mira

en: turn oN
ca_ES: engega

en: turn oFf
ca_ES: apaga

en: KeyUp
ca_ES: Tecla amunt

en: Highlight prev dialogue
ca_ES: Remarcar el diàleg anterior

en: KeyDown
ca_ES: Tecla avall

en: Highlight next dialogue
ca_ES: Remarcar el diàleg següent

en: Walk
ca_ES: Camina

en: Object
ca_ES: Objecte

en: Black and White / Color
ca_ES: Blanc i negre / Color

en: Eyes
ca_ES: Ulls

en: Tongue
ca_ES: Llengua

en: Punch
ca_ES: Cop de puny

en: Kick
ca_ES: Puntada

en: Regular cursor
ca_ES: Cursor normal

note: I18N: Comm is a communication device
en: Comm
ca_ES: Comunicador

en: Save / Load / Options
ca_ES: Desa / Carrega / Opcions

en: Other game controls:
ca_ES: Altres controls del joc:

en: Inventory:
ca_ES: Inventari:

en: Scroll list up
ca_ES: Desplaça la llista amunt

en: Scroll list down
ca_ES: Desplaça la llista avall

en: Upper left item
ca_ES: Element superior esquerre

en: Lower left item
ca_ES: Element inferior esquerre

en: Upper right item
ca_ES: Element superior dret

en: Lower right item
ca_ES: Element inferior dret

en: Middle left item
ca_ES: Element mig esquerre

en: Middle right item
ca_ES: Element mig dret

en: Switching characters:
ca_ES: Canvia els personatges:

en: Second kid
ca_ES: Segon noi

en: Third kid
ca_ES: Tercer noi

en: Toggle Inventory/IQ Points display
ca_ES: Commuta la visualització de l'Inventari/Punts IQ

en: Fighting controls (numpad):
ca_ES: Controls de lluita (teclat numèric):

en: Step back
ca_ES: Pas enrere

en: Block high
ca_ES: Bloqueig alt

en: Block middle
ca_ES: Bloqueig mig

en: Block low
ca_ES: Bloqueig baix

en: Punch high
ca_ES: Puntada alta

en: Punch middle
ca_ES: Puntada mitja

en: Punch low
ca_ES: Puntada baixa

en: These are for Indy on left.
ca_ES: Aquests són per l'Indy a l'esquerra.

en: When Indy is on the right,
ca_ES: Quan l'Indy és a la dreta,

en: 7, 4, and 1 are switched with
ca_ES: el 7, el 4 i l'1 s'intercanvien amb

en: 9, 6, and 3, respectively.
ca_ES: el 9, el 6 i el 3, respectivament.

en: Biplane controls (numpad):
ca_ES: Controls del biplà (teclat numèric):

en: Fly to upper left
ca_ES: Vola amunt i a l'esquerra

en: Fly to left
ca_ES: Vola a l'esquerra

en: Fly to lower left
ca_ES: Vola avall i a l'esquerra

en: Fly upwards
ca_ES: Vola amunt

en: Fly straight
ca_ES: Vola recte

en: Fly down
ca_ES: Vola avall

en: Fly to upper right
ca_ES: Vola amunt i a la dreta

en: Fly to right
ca_ES: Vola a la dreta

en: Fly to lower right
ca_ES: Vola avall i a la dreta

en: Snap scroll on
ca_ES: Activa el desplaçament ràpid

en: Snap scroll off
ca_ES: Desactiva el desplaçament ràpid

en: Music volume:
ca_ES: Volum de música:

en: Subtitle speed:
ca_ES: Velocitat dels subtítols:

en: HE v71+ support is not compiled in
ca_ES: No s'ha compilat el suport per a HE v71+

en: SCUMM v7-8 support is not compiled in
ca_ES: No s'ha compilat el suport per a SCUMM v7-8

en: Show Object Line
ca_ES: Mostra l'etiqueta de l'objecte

en: Use NES Classic Palette
ca_ES: Utilitza la paleta NES Classic

en: Enable smooth scrolling
ca_ES: Habilita el desplaçament suau

en: Allow semi-smooth scrolling
ca_ES: Permet el desplaçament semi-suau

en: Enable low latency audio mode
ca_ES: Activa el mode d'àudio de latència baixa

en: Down Left
ca_ES: A baix a l'esquerra

en: Down Right
ca_ES: A baix a la dreta

en: Up Left
ca_ES: A dalt a l'esquerra

en: Up Right
ca_ES: A dalt a la dreta

en: Switch weapon
ca_ES: Canvia d'arma

en: Native MIDI support requires the Roland Upgrade from LucasArts,
    but %s is missing. Using AdLib instead.
ca_ES: El suport de MIDI natiu requereix l'actualització Roland de LucasArts,
    però no s'ha trobat %s. S'utilitzarà AdLib.

en: Usually, Maniac Mansion would start now. But for that to work, the game files for Maniac Mansion have to be in the 'Maniac' directory inside the Tentacle game directory, and the game has to be added to ScummVM.
ca_ES: Normalment, en aquest punt s'engegaria el Maniac Mansion. Però perquè això funcioni, els arxius del joc de Maniac Mansion han d'estar en el directori 'Maniac' dins del directori del joc Tentacle, i el joc s'ha d'afegir a ScummVM.

en: Would you like to host or join a network play session?
ca_ES: Voleu crear o unir-vos a una sessió de joc en xarxa?

en: Show character portraits
ca_ES: Mostra retrats de personatges

en: Slide dialogs into view
ca_ES: Lliscar els diàlegs al mostrar-los

en: Skip / Close
ca_ES: Omet / Tanca

en: Toggle fast mode
ca_ES: Commuta el mode ràpid

en: Toggle really fast mode
ca_ES: Commuta el mode realment ràpid

en: Floppy intro
ca_ES: Introducció de disquets

en: Use the floppy version's intro (CD version only)
ca_ES: Utilitza la introducció de la versió de disquets (només per a la versió CD)

en: Load modded assets
ca_ES: Carrega els arxius modificats

en: Enable font anti-aliasing
ca_ES: Habilita l'antialiàsing del tipus de lletra

en: Software renderer does not support modded assets
ca_ES: El renderitzador de programari no permet els recursos modificats

en: Failed to load temporary game state.
ca_ES: No s'ha pogut carregar l'estat temporal del joc.

en: Improved mode
ca_ES: Mode millorat

en: PSX stream cutscene '%s' cannot be played in paletted mode
ca_ES: L'escena '%s' de PSX no es pot reproduir en mode paleta

en: MPEG-2 cutscenes found but ScummVM has been built without MPEG-2 support
ca_ES: S'han trobat escenes en MPEG-2, però s'ha compilat el ScummVM sense suport de MPEG-2

en: Cutscene '%s' not found
ca_ES: No s'ha trobat l'escena '%s'

en: ScummVM found that you have old saved games for Broken Sword 1 that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
ca_ES: El ScummVM ha trobat que teniu partides desades antigues de Broken Sword 1 que s'haurien de convertir.
    El format de les partides desades antigues no està suportat, per la qual cosa no podreu carregar aquestes partides si no les convertiu.
    
    Premeu d'Acord per convertir-les ara, en cas contrari se us tornarà a demanar la propera vegada que inicieu el joc.

en: Target new saved game already exists!
    Would you like to keep the old saved game (%s) or the new one (%s)?
ca_ES: La nova partida guardada d'aquest joc ja existeix!
    Voleu conservar la partida guardada antiga (%s) o la nova (%s)?

en: Keep the old one
ca_ES: Mantingues el vell

en: Keep the new one
ca_ES: Mantingues el nou

en: This is the end of the Broken Sword 1 Demo
ca_ES: Aquest és el final de la Demo del Broken Sword 1

en: PSX cutscenes found but ScummVM has been built without RGB color support
ca_ES: S'han trobat escenes de PSX, però s'ha compilat el ScummVM sense suport de color RGB

en: Show object labels
ca_ES: Mostra les etiquetes dels objectes

en: Show labels for objects on mouse hover
ca_ES: Mostra etiquetes al posar el ratolí sobre els objectes

en: Use English speech
ca_ES: Utilitza la veu en anglès

en: Correct movie aspect ratio
ca_ES: Corregeix la relació d'aspecte dels vídeos

en: Saturn CD version is not yet supported
ca_ES: Encara no s'admet la versió de Saturn CD

en: Saved game in slot #%d
ca_ES: Partida desada a la ranura %d

en: Could not quick save into slot #%d
ca_ES: No s'ha pogut desar ràpidament a l'espai #%d

en: Saved game #%d quick loaded
ca_ES: La partida desada #%d s'ha carregat ràpidament

en: Could not quick load the saved game #%d
ca_ES: No s'ha pogut carregar ràpidament la partida desada #%d

en: Are you sure you want to exit?
ca_ES: Esteu segur que voleu sortir?

en: Unable to locate the '%s' data file.
ca_ES: No s'ha pogut localitzar el fitxer de dades '%s'.

en: Disable save menu
ca_ES: Desactiva el menú de desar

en: Enable debug mode
ca_ES: Habilita el mode de depuració

en: Enable the debug mode
ca_ES: Habilita el mode de depuració

en: Enable audio CD
ca_ES: Habilita l'àudio de CD

en: Enable sound
ca_ES: Habilita el so

en: Enable the sound for the game
ca_ES: Habilita el so del joc

en: Enable text
ca_ES: Habilita el text

en: Enable the text for the game
ca_ES: Habilita el text del joc

en: Enable movies
ca_ES: Habilita les pel·lícules

en: Enable the cutscenes for the game
ca_ES: Habilita les escenes curtes del joc

en: Enable mouse
ca_ES: Habilita el ratolí

en: Enable the mouse for the UI
ca_ES: Habilita el ratolí a la interfície d'usuari

en: Enable high resolution
ca_ES: Habilita l'alta resolució

en: Enable a higher resolution for the game
ca_ES: Habilita l'alta resolució del joc

en: Debug Menu
ca_ES: Menú de depuració

en: Debug Menu Execute
ca_ES: Executa el menú de depuració

en: Behaviour Action
ca_ES: Acció de comportament

en: Options Menu
ca_ES: Menú d'opcions

en: Move Backward
ca_ES: Mou cap enrere

en: Special Action
ca_ES: Acció especial

en: Previous location
ca_ES: Ubicació anterior

en: Next location
ca_ES: Ubicació següent

[ctx: Options menu]
en: High resolution on
ca_ES: Alta resolució activada

[ctx: Options menu]
en: High resolution off
ca_ES: Alta resolució desactivada

[ctx: Options menu]
en: Wall collision off
ca_ES: Col·lisió amb parets desactivada

[ctx: Options menu]
en: Language selection
ca_ES: Selecció d'idioma

en: Enable frame limiting
ca_ES: Activa la limitació de fotogrames

en: Enable cheats
ca_ES: Habilita els trucs (cheats)

en: Enable jump to mouse position
ca_ES: Activa el salt a la posició del ratolí

en: Enable font replacement
ca_ES: Activa la substitució del tipus de lletra

en: saving quick save %d
ca_ES: s'està desant el desament ràpid %d

en: Transfer Character
ca_ES: Transfereix el personatge

en: Faster animations
ca_ES: Animacions més ràpides

en: Speeds up animations.
ca_ES: Accelera les animacions.

en: Skip main menu
ca_ES: Omet el menú principal

en: Display help screen
ca_ES: Mostra la pantalla d'ajuda

en: Save game
ca_ES: Desa la partida

en: Open sound settings
ca_ES: Obre la configuració del so

en: Quit game
ca_ES: Surt del joc

en: Toggle music on/off
ca_ES: Activa/desactiva la música

en: Toggle sound effects on/off
ca_ES: Activa/desactiva els efectes de so

en: Music volume down
ca_ES: Abaixa el volum de música

en: Music volume up
ca_ES: Apuja el volum de música

en: Sound effect volume down
ca_ES: Abaixa el volum de l'efecte de so

en: Sound effect volume up
ca_ES: Apuja el volum de l'efecte de so

en: Skip current animation
ca_ES: Omet l'animació actual

en: This game requires JPEG support, which was not compiled in.
ca_ES: Aquest joc requereix suport JPEG, que no està dins la compilació.

en: Failed to load save, the save data appears to be damaged.
ca_ES: No s'ha pogut carregar la partida desada, sembla que les dades desades estan malmeses.

en: Failed to read version information from save file.
ca_ES: No s'ha pogut llegir la informació de la versió de la partida desada.

en: An unknown error occurred while attempting to load the saved game.
ca_ES: S'ha produït un error desconegut en intentar carregar la partida desada.

en: Show FPS-counter
ca_ES: Mostra el comptador d'FPS

en: FoxTail support is not compiled in
ca_ES: No s'ha compilat el suport per a FoxTail

en: Hero Craft support is not compiled in
ca_ES: No s'ha compilat el suport per a Hero Craft

en: Wintermute3D support is not compiled in
ca_ES: No s'ha compilat el suport per a Wintermute3D

en: This game requires PNG, JPEG and Vorbis support.
ca_ES: Aquest joc requereix suport per a PNG, JPEG i Vorbis.

en: Walk forward
ca_ES: Camina cap endavant

en: Walk backward
ca_ES: Camina cap enrere

note: I18N: Debug feature to draw lines of scene geometry: walls, walking areas, etc
en: Show scene geometry
ca_ES: Mostra la geometria de l'escena

en: Previous page
ca_ES: Pàgina anterior

en: Next page
ca_ES: Pàgina següent

en: Show hints
ca_ES: Mostra suggeriments

en: Show inventory
ca_ES: Mostra l'inventari

en: GUI variant A
ca_ES: Variant A de la interfície gràfica

en: GUI variant B
ca_ES: Variant B de la interfície gràfica

en: Phone up button
ca_ES: Botó amunt del telèfon

note: I18N: Some items are scripted to have alternative "Use" action, when MiddleClick is used It may result in actor saying different text or item being decomposed to it's parts
en: Alternative action
ca_ES: Acció alternativa

en: Phone 0 button
ca_ES: Botó 0 del telèfon

en: Phone 1 button
ca_ES: Botó 1 del telèfon

en: Phone 2 button
ca_ES: Botó 2 del telèfon

en: Phone 3 button
ca_ES: Botó 3 del telèfon

en: Phone 4 button
ca_ES: Botó 4 del telèfon

en: Phone 5 button
ca_ES: Botó 5 del telèfon

en: Phone 6 button
ca_ES: Botó 6 del telèfon

en: Phone 7 button
ca_ES: Botó 7 del telèfon

en: Phone 8 button
ca_ES: Botó 8 del telèfon

en: Phone 9 button
ca_ES: Botó 9 del telèfon

en: Phone * button
ca_ES: Botó * del telèfon

en: Phone # button
ca_ES: Botó # del telèfon

en: Show help
ca_ES: Mostra l'ajuda

en: Scroll up
ca_ES: Desplaçament amunt

en: Scroll down
ca_ES: Desplaçament avall

en: Volume max
ca_ES: Volum màxim

note: I18N: Displays a debug interface with a CLI for various features
en: Show debug parser
ca_ES: Mostra l'analitzador de depuració

note: I18N: Displays a debug text message
en: Debug print
ca_ES: Imprimeix la depuració

note: I18N: Exits the game
en: Exit
ca_ES: Surt

note: I18N: Displays a debug interface that changes light settings
en: Light helper window
ca_ES: Finestra auxiliar d'il·luminació

en: Run forward
ca_ES: Corre cap endavant

en: Run backward
ca_ES: Corre cap enrere

en: Turn left fast
ca_ES: Gira a l'esquerra de pressa

en: Turn right fast
ca_ES: Gira a la dreta de pressa

note: I18N: Displays a blueprint with robot parts
en: Show blueprint
ca_ES: Mostra el plànol

en: Next action
ca_ES: Acció següent

en: Previous action
ca_ES: Acció anterior

en: Volume off
ca_ES: Volum desactivat

en: Change font size
ca_ES: Canvia la mida del tipus de lletra

en: Walking speed: Low
ca_ES: Velocitat caminant: Baixa

en: Walking speed: Medium
ca_ES: Velocitat caminant: Mitjana

en: Walking speed: High
ca_ES: Velocitat caminant: Alta

en: Cancel waiting
ca_ES: Cancel·la l'espera

en: First page
ca_ES: Primera pàgina

en: Last page
ca_ES: Última pàgina

note: I18N: ultra_super_mega_fast_walk is the name of the variable used at game script for this speed
en: Walking speed: Ultra Super Mega Fast
ca_ES: Velocitat caminant: Ultra Super Mega ràpida

en: Show game credits
ca_ES: Mostra els crèdits del joc

en: Play selected music record
ca_ES: Reprodueix el registre de música seleccionat

en: Select next music record
ca_ES: Selecciona el següent enregistrament de música

en: Play note 1: A
ca_ES: Toqueu la nota 1: La

en: Play note 2: F#
ca_ES: Toqueu la nota 2: Fa#

en: Play note 3: D#
ca_ES: Toqueu la nota 3: Re#

en: Play note 4: C#
ca_ES: Toqueu la nota 4: Do#

en: Play note 5: E
ca_ES: Toqueu la nota 5: Mi

en: Play note 6: G#
ca_ES: Toqueu la nota 6: Sol#

en: Play note 7: B
ca_ES: Toqueu la nota 7: Si

en: Ability: Telekinesis
ca_ES: Habilitat: Telequinesi

en: Ability: Push
ca_ES: Habilitat: Empènyer

en: Ability: Lightning
ca_ES: Habilitat: Llampec

en: Ability: Light
ca_ES: Habilitat: Llum

en: Ability: Wind
ca_ES: Habilitat: Vent

en: Ability: Sound
ca_ES: Habilitat: So

en: Ability: Esence
ca_ES: Habilitat: Essència

en: Ability: Exorcist
ca_ES: Habilitat: Exorcista

en: Show hints / Dance move
ca_ES: Mostra suggeriments / Moviment de ball

en: Dance move up
ca_ES: Moviment de ball amunt

en: Dance move down
ca_ES: Moviment de ball avall

en: Dance move left
ca_ES: Moviment de ball a l'esquerra

en: Dance move right
ca_ES: Moviment de ball a la dreta

en: Cancel input
ca_ES: Cancel·la l'entrada

en: Toggle subtitles
ca_ES: Commuta els subtítols

en: Hide hints
ca_ES: Amaga els suggeriments

note: I18N: At one of the puzzles game asks to press Up key / Shift key / Down key
en: Shift key
ca_ES: Tecla Majúscules

note: I18N: Chapayev is the name of game character, Vasily Chapayev This action makes Chapayev interact with item instead of Petka
en: Chapayev's action
ca_ES: Acció de Chapayev

en: Settings
ca_ES: Configuració

en: Dialogue answer 1
ca_ES: Resposta de diàleg 1

en: Dialogue answer 2
ca_ES: Resposta de diàleg 2

en: Dialogue answer 3
ca_ES: Resposta de diàleg 3

en: Dialogue answer 4
ca_ES: Resposta de diàleg 4

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel slower
ca_ES: Gira la roda més lentament

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel faster
ca_ES: Gira la roda més ràpid

en: Zoom out
ca_ES: Disminueix el zoom

en: Zoom in
ca_ES: Amplia el zoom

en: Show journal
ca_ES: Mostra el diari

note: I18N: Displays a debug interface with Bezier curves
en: Bezier window
ca_ES: Finestra Bézier

note: I18N: Use droid to perform an action
en: Droid's action
ca_ES: Acció del droide

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action rotates current tetris item
en: Rotate
ca_ES: Rotar

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action drops current tetris item
en: Drop
ca_ES: Deixa anar

en: Player 1: Up
ca_ES: Jugador 1: Amunt

en: Player 1: Left
ca_ES: Jugador 1: Esquerra

en: Player 1: Down
ca_ES: Jugador 1: Abaix

en: Player 1: Right
ca_ES: Jugador 1: Dreta

en: Player 2: Up
ca_ES: Jugador 2: Amunt

en: Player 2: Left
ca_ES: Jugador 2: Esquerra

en: Player 2: Down
ca_ES: Jugador 2: Abaix

en: Player 2: Right
ca_ES: Jugador 2: Dreta

note: I18N: Displays a debug FPS counter
en: Debug FPS
ca_ES: Depura els FPS

en: Key i
ca_ES: Tecla i

en: Double FPS
ca_ES: Doble FPS

en: Increase framerate from 30 to 60 FPS
ca_ES: Augmenta la velocitat de fotogrames de 30 a 60 FPS

en: Enable Venus
ca_ES: Activa Venus

en: Enable the Venus help system
ca_ES: Activa el sistema d'ajuda de Venus

en: Disable animation while turning
ca_ES: Desactiva l'animació mentre es gira

en: Disable animation while turning in panorama mode
ca_ES: Desactiva l'animació en girar en mode panoràmic

en: Use high resolution MPEG video
ca_ES: Fer servir MPEG video d'alta resolució

en: Use MPEG video from the DVD version instead of lower resolution AVI
ca_ES: Usa el vídeo MPEG de la versió DVD en lloc de l'AVI de resolució inferior

en: Look Up
ca_ES: Mira cap amunt

en: Look Down
ca_ES: Mira cap avall

en: Spellbook
ca_ES: Llibre d'encanteris

en: Score
ca_ES: Puntuació

en: Put away object
ca_ES: Deixa l'objecte

en: Extract coin
ca_ES: Extreu la moneda

en: Preferences
ca_ES: Preferències
