ScummVM 1.3.0svn - en to da translation catalogue (979 entries)

note: I18N: built on <build date> with <compiler>
en: (built on %s with %s)
da: (bygget %s med %s

en: Features compiled in:
da: Funktionaliteter som er kompileret ind:

en: Available engines:
da: Tilgængelige motorer:

en: Show hidden files
da: Vis skjulte filer

en: Show files marked with the hidden attribute
da: Vis filer markeret med skjult-attribut

en: Go up
da: Gå op

en: Go to previous directory level
da: Gå til forrige mappeniveau

[ctx: lowres]
en: Go up
da: Gå op

en: Cancel
da: Annuller

en: Choose
da: Vælg

en: Cloud Connection Wizard
da: Cloud Forbindelse Wizard

en: Will ask you to run the Local Webserver
da: Vil bede dig køre den lokale Webserver

en: Requires the Local Webserver feature
da: Kræver den lokalewebserver

en: In this mode, the Local Webserver must be running,
    so your browser can forward data to ScummVM
da: Denne tilstand kræver at den lokale Webserver kører
    så din browser kan videresende data til ScummVM

en: Run server
da: Kør server

en: Stop local webserver
da: Stop lokal webserver

en: Run local webserver
da: Kør lokal webserver

en: Not running
da: Kører ikke

en: Now, open this link in your browser:
da: Åbn følgende link

en: Open URL
da: Åbn URL

en: It will automatically pass the data to ScummVM,
    and warn you should there be any errors.
da: Den vil automatisk videresendt data til ScummVM og advare dig hvis der skulle opstå fejl

en: Paste
da: Sæt ind

en: Paste code from clipboard
da: Indsæt kode fra udklipsholder

en: Load
da: Indlæs

en: Next
da: Næste

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Failed to open URL!
    Please navigate to this page manually.
da: Kunne ikke åbne URL!
    Navigér venligst til siden manuelt.

en: Select directory where to download game data
da: Vælg mappe hvor spildata skal gemmes

en: Select directory with game data
da: Vælg mappe med spildata

en: From:
da: Fra:

en: To:
da: Til:

en: Cancel download
da: Annuller download

[ctx: lowres]
en: Cancel download
da: Annuller download

en: Hide
da: Skjul

en: It looks like your connection is limited. Do you really want to download files with it?
da: Det ser ud til at din forbindelse er begrænset. Er du sikker på, at du vil bruge den til at downloade filer?

en: ScummVM couldn't open the specified directory!
da: ScummVM kunne ikke åbne den angivne mappe!

en: Cannot create a directory to download - the specified directory has a file with the same name.
da: Kan ikke oprette et mappe til download - den angivne mappe har en fil med det samme navn.

en: The "%s" already exists in the specified directory.
    Do you really want to download files into that directory?
da: "%s" findes allerede i den angivne mappe.
    Vil du virkelig downloade filer ind i det mappe?

en: Downloaded %s %S / %s %S
da: Downloadet %s %S/%s %S

note: I18N: Close dialog button
en: Close
da: Luk

en: Proceed
da: Fortsæt

en: Pick the game:
da: Vælg spillet:

en: Game
da: Spil

en: Short game identifier used for referring to saved games and running the game from the command line
da: Kort spil identifikator til brug for gemte spil, og for at køre spillet fra kommandolinien

en: Name:
da: Navn:

en: Full title of the game
da: Fuld titel på spillet

[ctx: lowres]
en: Name:
da: Navn:

en: Language:
da: Sprog:

en: Language of the game. This will not turn your Spanish game version into English
da: Spillets sprog. Det ændre ikke din spanske version af spillet til engelsk

en: <default>
da: <standard>

en: Platform the game was originally designed for
da: Platform som spillet oprindeligt var designet til

en: Graphics
da: Grafik

en: Override global graphic settings
da: Tilsidesæt globale grafikindstillinger

[ctx: lowres]
en: Override global graphic settings
da: Tilsidesæt globale grafikindstillinger

en: Keymaps
da: Tasteoversigt

en: Audio
da: Lyd

en: Override global audio settings
da: Tilsidesæt globale lydindstillinger

[ctx: lowres]
en: Override global audio settings
da: Tilsidesæt globale lydindstillinger

en: Volume
da: Lydstyrke

[ctx: lowres]
en: Volume
da: Lydstyrke

en: Override global volume settings
da: Tilsidesæt globale lydstyrkeindstillinger

[ctx: lowres]
en: Override global volume settings
da: Tilsidesæt globale lydstyrkeindstillinger

en: Override global MIDI settings
da: Tilsidesæt globale MIDI-indstillinger

[ctx: lowres]
en: Override global MIDI settings
da: Tilsidesæt globale MIDI-indstillinger

en: Override global MT-32 settings
da: Tilsidesæt globale MT-32 indstillinger

[ctx: lowres]
en: Override global MT-32 settings
da: Tilsidesæt globale MT-32 indstillinger

en: Paths
da: Stier

[ctx: lowres]
en: Paths
da: Stier

en: Game Path:
da: Spilsti:

[ctx: lowres]
en: Game Path:
da: Spilsti:

en: Extra Path:
da: Ekstrasti:

en: Specifies path to additional data used by the game
da: Angiver sti til ekstra data der bruges i spillet

[ctx: lowres]
en: Extra Path:
da: Ekstrasti:

en: Save Path:
da: Gemmesti:

en: Specifies where your saved games are put
da: Angiver hvor dine gemte spil bliver lagt

[ctx: lowres]
en: Save Path:
da: Gemmesti:

[ctx: path]
en: None
da: Ingen

en: Default
da: Standard

en: Select SoundFont
da: Vælg SoundFont

en: Select additional game directory
da: Vælg ekstra spilmappe

en: Select directory for saved games
da: Vælg mappe til gemte spil

en: The chosen directory cannot be written to. Please select another one.
da: Der kan ikke skrives til den valgte mappe. Vælg venligst et andet.

en: Saved games sync feature doesn't work with non-default directories. If you want your saved games to sync, use default directory.
da: Muligheden for synkronisering af gemte spil, virker ikke med ikke-standard mapper. Hvis du vil bruge muligheden, brug standardmappe.

en: This game ID is already taken. Please choose another one.
da: Spil-id'et er allerede i brug. Vælg venligst et andet.

en: Author:
da: Forfatter:

en: Notes:
da: Noter:

en: Choose file for loading
da: Vælg fil til indlæsning

en: Enter filename for saving
da: Indtast filnavn til at gemme

en: Do you really want to overwrite the file?
da: Vil du virkelig overskrive filen?

en: Reverb
da: Rumklang

en: Active
da: Aktiv

en: Room:
da: Rummelighed:

en: Damp:
da: Dæmpning:

en: Width:
da: Bredde:

en: Level:
da: Styrke:

en: Chorus
da: Kor

en: Speed:
da: Hastighed:

en: Depth:
da: Dybde:

en: Sine
da: Sinus

en: Triangle
da: Triangulær

en: Misc
da: Diverse

en: None (fastest)
da: Ingen (hurtigst)

en: Linear
da: Lineær

en: Fourth-order
da: Fjerde-orden

en: Seventh-order
da: Syvende-orden

note: I18N: Button to reset keymap mappings to defaults
en: Reset
da: Nulstil

en: Reset all FluidSynth settings to their default values.
da: Nulstil alle FluidSynth-indstillinger til deres standard værdier.

en: Do you really want to reset all FluidSynth settings to their default values?
da: Vil du virkelig nulstille alle FluidSynth-indstillinger til deres standard værdier?

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Interact
da: interagere

en: Up
da: Op

en: Down
da: Ned

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Cloud
da: Skyen

en: Prev
da: Forrige

note: I18N: This keymap opens KIA's HELP tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ONLINE HELP
en: Help
da: Hjælp

note: I18N: Button Quit ScummVM program. Q is the shortcut, Ctrl+Q, put it in parens for non-latin (~Q~)
en: ~Q~uit
da: ~A~fslut

en: Quit ScummVM
da: Afslut ScummVM

en: About ScummVM
da: Om ScummVM

en: Change global ScummVM options
da: Ændr globale ScummVM-indstillinger

note: I18N: Button caption. A is the shortcut, Ctrl+A, put it in parens for non-latin (~A~)
en: ~A~dd Game...
da: ~T~ilføj spil ...

en: Add games to the list
da: Tilføj spil til listen

[ctx: lowres]
en: ~A~dd Game...
da: ~T~ilføj spil ...

note: I18N: Button caption. R is the shortcut, Ctrl+R, put it in parens for non-latin (~R~)
en: ~R~emove Game
da: ~F~jern spil

en: Remove game from the list. The game data files stay intact
da: Fjerner spil fra listen. Spildatafilerne forbliver uberørt

[ctx: lowres]
en: ~R~emove Game
da: ~F~jern spil

note: I18N: Button caption. Mass add games
en: Mass Add...
da: Tilføj flere ...

[ctx: lowres]
note: I18N: Button caption for lower resolution GUI. Mass add games
en: Mass Add...
da: Tilføj flere...

en: Search in game list
da: Søg i spilliste

en: Search:
da: Søg:

en: Load game:
da: Indlæs spil:

en: This directory cannot be used yet, it is being downloaded into!
da: Mappen kan ikke bruges endnu, der downloades filer til den!

en: Do you really want to run the mass game detector? This could potentially add a huge number of games.
da: Vil du virkelig køre fler spils detektoren? Det kunne potentielt tilføje et stort antal spil.

en: Do you really want to remove this game configuration?
da: Vil du virkelig fjerne spilkonfigurationen?

en: Do you want to load saved game?
da: Vil du indlæse gemte spil?

en: This game does not support loading games from the launcher.
da: Spillet understøtter ikke indlæsning af spil fra oversigten.

en: ScummVM could not find any engine capable of running the selected game!
da: ScummVM kunne ikke finde en motor, istand til at afvikle det valgte spil!

en: ScummVM could not find any game in the specified directory!
da: ScummVM kunne ikke finde noget spil i den angivne mappe!

note: I18N: Unknown game variant
en: Unknown variant
da: Ukendt variant

en: List view
da: Liste visning

en: Grid view
da: Gitter visning

en: Start selected game
da: Start det valgte spil

en: ~L~oad...
da: Ind~l~æs ...

en: Load saved game for selected game
da: Indlæs gemte spil for det valgte spil

en: Record...
da: Optag ...

en: Change game options
da: Ændr spilindstillinger

en: ... progress ...
da: ... fremskridt ...

en: Scan complete!
da: Skan gennemført!

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games.
da: Opdaget %d nye spil, ignorerede %d tidligere tilføjede spil.

en: Scanned %d directories ...
da: Gennemset %d mapper ...

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games ...
da: Fundet %d nye spil, ignorer %d tidligere tilføjede spil ...

en: Edit record description
da: Ret optag beskrivelse

en: Switch to Game
da: Skift til Spil

en: Fast replay
da: Hurtig afspil

en: Never
da: Aldrig

en: Every 5 mins
da: Hvert 5. minut

en: Every 10 mins
da: Hvert 10. minut

en: Every 15 mins
da: Hvert 15. minut

en: Every 30 mins
da: Hvert 30. minut

[ctx: soundfont]
en: None
da: Ingen

en: Failed to apply some of the graphic options changes:
da: Anvendelse af ændringer for grafiske indstillinger mislykkedes:

en: the video mode could not be changed
da: videotilstanden kunne ikke ændres

en: the stretch mode could not be changed
da: stræktilstanden kunne ikke ændres

en: the aspect ratio setting could not be changed
da: højde-/breddeforhold-indstillingen ikke kunne ændres

en: the fullscreen setting could not be changed
da: fuldskærmindstillingen kunne ikke ændres

en: the filtering setting could not be changed
da: filtreringsindstillingen kunne ikke ændres

en: Touchpad mouse mode
da: Pegeplade musetilstand

en: Pointer Speed:
da: Markørhastighed:

en: Speed for keyboard/joystick mouse pointer control
da: Hastighed for tastatur/joystick musemarkør-styring

[ctx: lowres]
en: Pointer Speed:
da: Markørhastighed:

en: Joy Deadzone:
da: Joy dødszone:

en: Analog joystick Deadzone
da: Analog joystick dødszone

[ctx: lowres]
en: Joy Deadzone:
da: Joy dødszone:

en: Graphics mode:
da: Grafiktilstand:

en: Render mode:
da: Gengivertilstand:

en: Special dithering modes supported by some games
da: Speciel farvereduceringstilstand understøttet a nogle spil

en: Stretch mode:
da: Stræktilstand:

en: Fullscreen mode
da: Fuldskærmstilstand

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Filter graphics
da: Filtrér grafik

en: Use linear filtering when scaling graphics
da: Brug lineær filtrering når grafik skaleres

en: Aspect ratio correction
da: Rettelse af højde-/breddeforhold

en: Preferred device:
da: Foretrukne enhed:

en: Music device:
da: Musikenhed:

en: Specifies preferred sound device or sound card emulator
da: Angiver foretukket lydenhed eller lydkort-emulator

en: Specifies output sound device or sound card emulator
da: Angiver lydenhed eller lydkort-emulator

[ctx: lowres]
en: Preferred dev.:
da: Foretruk. enh.:

[ctx: lowres]
en: Music device:
da: Musikenhed:

en: AdLib emulator:
da: AdLib-emulator:

en: AdLib is used for music in many games
da: AdLib bliver brugt til musik i mange spil

en: GM device:
da: GM-enhed:

en: Specifies default sound device for General MIDI output
da: Angiver standardlydenhed for generel MIDI-output

en: Don't use General MIDI music
da: Brug ikke generel MIDI-musik

en: Use first available device
da: Brug første tilgængelige enhed

en: SoundFont is supported by some audio cards, FluidSynth and Timidity
da: SoundFont understøttes af nogle lydkort, FluidSynth og Timidity

en: Mixed AdLib/MIDI mode
da: Blandet AdLib/MIDI-tilstand

en: Use both MIDI and AdLib sound generation
da: Brug både MIDI- og AdLib-lydgenerering

en: MIDI gain:
da: MIDI-forstærning:

en: MT-32 Device:
da: MT-32-enhed:

en: Specifies default sound device for Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 output
da: Angiver standard lydenhed for Roland MT-32/LAPC1/CM32I/CM64-output

en: True Roland MT-32 (disable GM emulation)
da: Ægte Roland MT-32 (undlad GM-emulering)

en: Check if you want to use your real hardware Roland-compatible sound device connected to your computer
da: Kryds af hvis du vil bruge din rigtige hardware Roland-kompatible lydenhed tilsluttet til din computer

[ctx: lowres]
en: True Roland MT-32 (no GM emulation)
da: Ægte Roland MT-32 (ingen GM-emulering)

en: Roland GS device (enable MT-32 mappings)
da: Roland GS-enhed (aktivér MT-32-mappings)

en: Check if you want to enable patch mappings to emulate an MT-32 on a Roland GS device
da: Kryds af hvis du vil aktivere rettelse-tilknytninger, for at emulere en MT-32 på en Roland GS-enhed

en: Don't use Roland MT-32 music
da: Brug ikke Roland MT-32 musik

en: Text and speech:
da: Tekst og tale:

en: Speech
da: Tale

en: Subtitles
da: Undertekster

en: Both
da: Begge

en: Subtitle speed:
da: Hastighed (undertekster):

[ctx: lowres]
en: Text and speech:
da: Tekst og tale:

en: Spch
da: Tale

en: Subs
da: Tekst

[ctx: lowres]
en: Both
da: Begge

en: Show subtitles and play speech
da: Vis undertekster og afspil tale

[ctx: lowres]
en: Subtitle speed:
da: Hastighed (undertekster):

en: Music volume:
da: Lydstyrke (musik):

[ctx: lowres]
en: Music volume:
da: Lydstyrke (musik):

en: Mute all
da: Mute alle

en: SFX volume:
da: Lydstyrke (lydeffekter):

en: Special sound effects volume
da: Lydstyrke (specielle lydeffekter)

[ctx: lowres]
en: SFX volume:
da: Lydstyrke (lydeffekter):

en: Speech volume:
da: Lydstyrke (tale):

[ctx: lowres]
en: Speech volume:
da: Lydstyrke (tale):

en: Control
da: Styring

[ctx: lowres]
en: Cloud
da: Skyen

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

[ctx: lowres]
en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Apply
da: Anvend

en: FluidSynth Settings
da: FluidSynth-indstillinger

en: Theme Path:
da: Temasti:

[ctx: lowres]
en: Theme Path:
da: Temasti:

en: Specifies path to additional data used by all games or ScummVM
da: Angiver sti til ekstra data brugt af alle spil eller ScummVM

en: Plugins Path:
da: Plugin sti:

[ctx: lowres]
en: Plugins Path:
da: Plugin sti:

en: Theme:
da: Tema:

en: GUI renderer:
da: GUI-gengiver:

en: GUI language:
da: GUI-sprog:

en: Language of ScummVM GUI
da: Sprog for ScummVM-brugerflade

en: Use native system file browser
da: Brug systemets egen filbrowser

en: Use the native system file browser instead of the ScummVM one to select a file or directory.
da: Brug systemets egen filbrowser i stedet for ScummVMs til at vælge en fil eller mappe.

en: Autosave:
da: Autogem:

[ctx: lowres]
en: Autosave:
da: Autogem:

en: Update check:
da: Opdateringssøgning:

en: How often to check ScummVM updates
da: Hvor ofte skal der søges efter opdateringer til ScummVM

en: Check now
da: Søg nu

en: Active storage:
da: Aktivt lager:

en: Active cloud storage
da: Aktivér lagring i skyen

en: Enable storage
da: Aktivér lager

en: Confirm you want to use this account for this storage
da: Bekræft at du vil bruge kontoen til dette lager

en: Username:
da: Bruger:

en: Username used by this storage
da: Brugernavn for lagringen

en: <none>
da: <ingen>

en: Used space:
da: Udnyttet plads:

en: Space used by ScummVM's saved games on this storage
da: Plads brugt af ScummVM's gemte spil på lagringen

en: Last sync:
da: Sidste synkronisering:

en: When was the last time saved games were synced with this storage
da: Sidste gang gemte spil blev synkroniseret med dette lager

en: <never>
da: <aldrig>

[ctx: lowres]
en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
da: Gemte spil synkroniseres automatisk ved start, efter gemning og ved indlæsning.

en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
da: Gemte spil synkroniseres automatisk ved start, efter gemning og ved indlæsning.

en: Sync now
da: Synkroniser nu

en: Start saved games sync
da: Start synkronisering af gemte spil

[ctx: lowres]
en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
da: Du kan downloade spilfiler fra din ScummVM-mappe i skyen:

en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
da: Du kan downloade spilfiler fra din ScummVM-mappe i skyen:

en: Download game files
da: Download spilfiler

en: Open downloads manager dialog
da: Åbn downloadmanager-dialog

[ctx: lowres]
en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
da: Skift konto for dette lager ved at afbryde og oprette forbindelse igen:

en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
da: Skift konto for dette lager ved at afbryde og oprette forbindelse igen:

en: Disconnect
da: Afbryd forbindelsen

en: Stop using this storage on this device
da: Stop med at bruge lageret på denne enhed

en: Connect your cloud storage account
da: Forbind din lagringskonto i skyen

[ctx: lowres]
en: /root/ Path:
da: /root/-sti:

en: Select which directory will be shown as /root/ in the Files Manager
da: Vælg hvilken mappe som skal vises som /root/ i filhåndteringen

en: /root/ Path:
da: /root/-sti:

en: Server's port:
da: Serverens port:

en: Port for server to use
da: Port som serveren skal bruge

[ctx: lowres]
en: Run server to manage files with browser (in the same network).
da: Kør server for at håndtere filer med browser (i det samme netværk).

[ctx: lowres]
en: Closing options dialog will stop the server.
da: Serveren stopper hvis indstillingsdialogen lukkes.

en: Run server to manage files with browser (in the same network).
da: Kør server for at håndtere filer med browser (i det samme netværk).

en: Closing options dialog will stop the server.
da: Serveren stopper hvis indstillingsdialogen lukkes.

en: Use Text to speech
da: Brug tekst til tale

en: Will read text in gui on mouse over.
da: Læser teksten i brugerfladen når musemarkøren holdes over.

en: Ignore
da: Ignorere

en: Disable autosave
da: Slå autogem fra

en: WARNING: Autosave was enabled. Some of your games have existing saved games on the autosave slot. You can either move the existing saves to new slots, disable autosave, or ignore (you will be prompted when autosave is about to overwrite a save).
    List of games:
da: OBS: Autogem var aktiveret. Nogle af dine spil bruger autogem pladsen til deres gem filer. Du kan enten flytte eksisterende gemte filer til en ny plads, slå autogem fra, eller ignoere (du vil få en besked når autogem er ved at overskrive dit gemte spil).
    Liste med spil:

en: 
    And more...
da: 
    Og mere...

en: Move
da: Flyt

en: ERROR: Failed to move the following saved games:
da: FEJL: Kunne ikke flytte følgende gemte spil:

en: Failed to change cloud storage!
da: Kunne ikke ændre lagring i sky!

en: Another cloud storage is already active.
da: En anden lagring i skyen er allerede aktiv.

en: Theme does not support selected language!
da: Tema understøtter ikke valgte sprog!

en: Theme cannot be loaded!
da: Tema kunne ikke indlæses!

en: 
    Misc settings will be restored.
da: 
    Diverse indstillinger vil blive genskabt.

en: Select directory for GUI themes
da: Vælg mappe for GUI-temaer

en: Select directory for extra files
da: Vælg mappe for ekstra filer

en: Select directory for plugins
da: Vælg mappe for plugins

en: Select directory for Files Manager /root/
da: Vælg mappe for filhåndteringen /root/

en: This Storage is working now. Do you want to interrupt it?
da: Lageret arbejder nu. Vil du afbryde det?

en: Wait until current Storage finishes up and try again.
da: Vent indtil aktuel lagring er færdig og prøv igen.

en: <right now>
da: <lige nu>

en: Request failed.
    Check your Internet connection.
da: Anmodning mislykkedes.
    Tjek din internetforbindelse.

note: I18N: You must leave "#" as is, only word 'next' is translatable
en: #  next
da: #  næste

en: add
da: tilføj

en: Delete char
da: Slet tegn

note: I18N: Pre means 'Predictive', leave '*' as is
en: *  Pre
da: *  Præ

en: Recorder or Playback Gameplay
da: Optag eller Afspil Gameplay

en: Delete
da: Slet

en: Record
da: Optag

en: Playback
da: Afspil

en: Edit
da: Ret

en: Author:
da: Forfatter:

en: Notes:
da: Noter:

en: Do you really want to delete this record?
da: Vil du virkelig slette optagelsen?

en: Unknown Author
da: Ukendt forfatter

en: ScummVM could not access the directory!
da: ScummVM kunne ikke tilgå mappen!

en: No date saved
da: Ingen dato gemt

en: No time saved
da: Intet tidspunkt gemt

en: No playtime saved
da: Ingen spilletid gemt

en: Do you really want to delete this saved game?
da: Vil du virkelig slette det valgte spil?

en: Date:
da: Dato:

en: Time:
da: Tid:

en: Playtime:
da: Spilletid:

en: Untitled saved game
da: Unavngivet gemt spil

en: New Save
da: Nyt gemt spil

en: Create a new saved game
da: Opret et nyt gemt spil

en: Name:
da: Navn:

en: Enter a description for slot %d:
da: Indtast en beskrivelse af plads %d:

en: Select a Theme
da: Vælg et tema

en: Disabled GFX
da: Deaktiveret GFX

[ctx: lowres]
en: Disabled GFX
da: Deaktiveret GFX

en: Standard renderer
da: Standardgengiver

en: Antialiased renderer
da: Antialias-gengiver

en: Antialiased
da: Antialias

en: Add anyway
da: Tilføj alligevel

en: Copy to clipboard
da: Kopiér til udklipsholder

en: Report game
da: Rapportér spil

en: Use the button below to copy the required game information into your clipboard.
da: Brug knappen nedenfor til at kopiere den krævede spilinformationen til udklipsholderen.

en: You can also directly report your game to the Bug Tracker.
da: Du kan også rapportere dit spil direkte til Bug Trackeren.

en: All necessary information about your game has been copied into the clipboard
da: Al nødvendig information om dit spil er blevet kopieret til udklipsholderen

en: Copying the game information to the clipboard has failed!
da: Kopiering af spilinformationen til udklipsholderen mislykkedes!

en: ScummVM now supports automatic check for updates
    which requires access to the Internet. Would you
    like to enable this feature?
da: ScummVM understøtter nu automatisk søgning efter opdateringer,
    hvilke kræver adgang til internettet.
    Vil du aktivere funktionaliteten?

en: You can change this setting later in the Misc tab
    in the Options dialog.
da: Du kan ændre indstillingen senere i Diverse-fanebladet
    i Indstillinger-dialogen.

en: Clear value
da: Slet værdi

en: Play
da: Spil

en: Ok
da: OK

en: Error running game:
da: Fejl ved kørsel af spil:

en: Could not find any engine capable of running the selected game
da: Kunne ikke finde nogen motor istand til at afvikle det valgte spil

en: No error
da: Ingen fejl

en: Game data not found
da: Spildata ikke fundet

en: Game id not supported
da: Spil-id ikke understøttet

en: Unsupported color mode
da: Ikke understøttet farvetilstand

en: Audio device initialization failed
da: Initialisering af lydenhed mislykkedes

en: Read permission denied
da: Læse rettighed nægtet

en: Write permission denied
da: Skrive rettighed nægtet

en: Path does not exist
da: Stien findes ikke

en: Path not a directory
da: Sti ikke et mappe

en: Path not a file
da: Sti ikke en fil

en: Cannot create file
da: Kan ikke oprette fil

en: Reading data failed
da: Læsning af data mislykkedes

en: Writing data failed
da: Skrivning af data mislykkedes

en: Could not find suitable engine plugin
da: Kunne ikke finde passende motor udvidelse

en: Engine plugin does not support saved games
da: Motor udvidelse understøtter ikke gemte spil

en: User canceled
da: Annulleret af bruger

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Green is color
en: Hercules Green
da: Hercules grøn

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Amber is color
en: Hercules Amber
da: Hercules brun

en: PC-9821 (256 Colors)
da: PC-9821 (256 farver)

en: PC-9801 (16 Colors)
da: PC-9801 (16 farver)

[ctx: lowres]
en: Hercules Green
da: Hercules grøn

[ctx: lowres]
en: Hercules Amber
da: Hercules brun

en: Daily
da: Daglig

en: Weekly
da: Ugentlig

en: Monthly
da: Månedlig

en: <Bad value>
da: <Forkert værdi>

en: Quit
da: Afslut

en: ~R~esume
da: Gen~o~ptag

en: ~L~oad
da: ~H~ent

en: ~S~ave
da: ~G~em

en: ~O~ptions
da: ~I~ndstillinger

en: ~H~elp
da: H~j~ælp

en: ~A~bout
da: ~O~m

en: ~R~eturn to Launcher
da: ~R~etur til oversigt

[ctx: lowres]
en: ~R~eturn to Launcher
da: ~R~etur til oversigt

en: Save game:
da: Gemt spil:

en: Save
da: Gem

en: Sorry, this engine does not currently provide in-game help. Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
da: Beklager, motoren leverer i øjeblikket ikke spil hjælp. Se venligst README for grundlæggende oplysninger, og for at få instruktioner om, hvordan man får yderligere hjælp.

en: Failed to save game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
da: Kunne ikke gemme spil (%s)! Se venligst README for grundlæggende oplysninger, og for at få instruktioner om, hvordan man får yderligere hjælp.

en: ~C~ancel
da: ~F~ortryd

en: Could not switch to resolution '%dx%d'.
da: Kunne ikke skifte til opløsningen '%dx%d'.

en: Could not initialize color format.
da: Kunne ikke initialisere farveformat.

en: Could not switch to video mode '%s'.
da: Kunne ikke skifte til videotilstanden '%s'.

en: Could not switch to stretch mode '%s'.
da: Kunne ikke skifte til stræktilstanden '%s'.

en: Could not apply aspect ratio setting.
da: Kunne ikke anvende rettelse af højde-/breddeforhold-indstilling.

en: Could not apply fullscreen setting.
da: Kunne ikke anvende fuldskærm indstilling.

en: Could not apply filtering setting.
da: Kunne ikke anvende filtrerings indstilling.

en: Failed to load saved game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
da: Kunne ikke indlæse gemte spil (%s)! Se venligst README for grundlæggende oplysninger, og for at få instruktioner om, hvordan man får yderligere hjælp.

en: WARNING: The game you are about to start is not yet fully supported by ScummVM. As such, it is likely to be unstable, and any saved game you make might not work in future versions of ScummVM.
da: ADVARSEL: Spillet du er ved at starte endnu ikke er fuldt understøttet af ScummVM. Således, er det sandsynligt, at det er ustabilt, og alle gemte spil du foretager fungerer muligvis ikke i fremtidige versioner af ScummVM.

en: Start anyway
da: Start alligevel

en: This game is not supported for the following reason:
da: Det spil er ikke understøttet af følgende årsag:

en: The game in '%s' seems to be an unknown game variant.
    
    Please report the following data to the ScummVM team at %s along with the name of the game you tried to add and its version, language, etc.:
da: Spillet i '%s' ser ud til at være en ukendt spilvariant.
    
    Rapportér venligst følgende data til ScummVM-teamet på %s, sammen med navnet på spillet du prøvede at tilføje, samt dets version, sprog, osv.:

en: Matched game IDs for the %s engine:
da: Matchede spil-id'er til %s-motoren:

en: Left Click
da: Venstreklik

en: Middle Click
da: Midterklik

en: Right Click
da: Højreklik

en: Skip
da: Spring over

en: Skip line
da: Spring linje over

en: AdLib emulator
da: AdLib-emulator

en: MAME OPL emulator
da: MAME OPL-emulator

en: DOSBox OPL emulator
da: DOSBox OPL-emulator

en: Nuked OPL emulator
da: Nuked OPL-emulator

en: The selected audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
da: Den valgte lydenhed '%s' blev ikke fundet (kan f.eks være slukket eller afbrudt).

en: Attempting to fall back to the next available device...
da: Forsøger at falde tilbage til den næste tilgængelig enhed ...

en: The selected audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
da: Den valgte lydenhed '%s' kan ikke bruges. Se log filen for mere information.

en: The preferred audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
da: Den foretrukne lydenhed '%s' blev ikke fundet (kan f.eks være slukket eller afbrudt).

en: The preferred audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
da: Den foretrukne lydenhed '%s' kan ikke bruges. Se log filen for mere information.

en: Amiga Audio emulator
da: Amiga lyd-emulator

en: No music
da: Ingen musik

en: Apple II GS emulator (NOT IMPLEMENTED)
da: Apple II GS-emulator (IKKE IMPLEMENTERET)

en: Creative Music System emulator
da: Creative Music System-emulator

en: FM-Towns Audio
da: FM Towns lyd

en: PC-98 Audio
da: PC-98 lyd

en: Initializing MT-32 Emulator
da: Initialisere MT-32-emulator

en: MT-32 emulator
da: MT-32-emulator

en: PC Speaker emulator
da: PC højttaler-emulator

en: IBM PCjr emulator
da: IBM PCjr-emulator

en: C64 Audio emulator
da: C64 lyd-emulator

en: <syncing...>
da: <synkroniserer ...>

en: Saved games sync was cancelled.
da: Synkronisering af gemte spil blev afbrudt.

en: Saved games sync failed.
    Check your Internet connection.
da: Synkronisering af gemte spil mislykkedes.
    Tjek din internetforbindelse.

en: Download complete.
    Failed to download %u files.
da: Download fuldført.
    Kunne ikke downloade %u filer.

en: Download complete.
da: Download fuldført.

en: Download failed.
da: Download mislykkedes.

en: Do you really want to return to the Launcher?
    Any unsaved progress will be lost.
da: Vil du vende tilbage til oversigten?
    Alle fremskridt som ikke er gemt vil gå tabt.

en: Do you really want to quit?
    Any unsaved progress will be lost.
da: Er du sikker på, at du vil afslutte?
    Alle fremskridt som ikke er gemt vil gå tabt.

en: Global Main Menu
da: Global hovedmenu

en: Display keyboard
da: Vis tastatur

en: Open Debugger
da: Åbn fejlsøger

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Left Click
da: Touchscreen 'Tryktilstand' - VenstreKlik

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Right Click
da: Touchscreen 'Tryktilstand' - HøjreKlik

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (No Click)
da: Touchscreen 'Tryktilstand' - Henover (Ingen klik)

en: Maximum Volume
da: Maksimal lydstyrke

en: Increasing Volume
da: Hæver lydstyrke

en: Minimal Volume
da: Minimal lydstyrke

en: Decreasing Volume
da: Sænker lydstyrke

en: Clicking Enabled
da: Klik aktiveret

en: Clicking Disabled
da: Klik deaktiveret

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (DPad Clicks)
da: Touchscreen 'Tryktilstand' - Henover (DPad-klik)

en: Center
da: Centrér

en: Pixel-perfect scaling
da: Pixelperfekt skalering

en: Fit to window
da: Tilpas til vindue

en: Stretch to window
da: Stræk til vindue

en: Fit to window (4:3)
da: Tilpas til vindue (4:3)

en: Resolution: %dx%d
da: Opløsning: %dx%d

en: Active graphics filter:
da: Aktive grafik filtre:

en: Enabled aspect ratio correction
da: Aktivér rettelse af højde-/breddeforhold

en: Disabled aspect ratio correction
da: Deaktivér rettelse af højde-/breddeforhold

en: Filtering enabled
da: Filtering aktiveret

en: Filtering disabled
da: Filtrering deaktiveret

en: Stretch mode
da: Stræktilstand

en: Windowed mode
da: Vinduestilstand

en: Toggle fullscreen
da: Fuldskærm til/fra

en: Toggle mouse capture
da: Museindfangning til/fra

en: Can't create directory here!
da: Kan ikke oprette mappe her!

en: Invalid path!
da: Ugyldig sti!

en: Parent directory doesn't exists!
da: Forældermappen findes ikke!

en: Can't create a directory within a file!
da: Kan ikke oprette en mappe i en fil!

en: There is a file with that name in the parent directory!
da: Der findes en fil med det navn i mappen!

en: Failed to create the directory!
da: Kunne ikke oprette mappen!

en: Directory created successfully!
da: Det lykkedes at oprette mappen!

en: Back to parent directory
da: Tilbage til forældermappe

en: The file doesn't exist!
da: Filen findes ikke!

en: Can't download a directory!
da: Kan ikke downloade en mappe!

en: Failed to read the file!
da: Kunne ikke læse filen!

en: The page is not available without the resources. Make sure file wwwroot.zip from ScummVM distribution is available in 'themepath'.
da: Siden er ikke tilgængelig uden ressourcerne. Sørg for at filen wwwroot.zip fra ScummVM-distributionen er tilgængelig i 'themepath'.

en: Create directory
da: Opret mappe

en: Upload files
da: Upload filer

en: Type new directory name:
da: Skriv det nye navn til mappen:

en: Select a file to upload:
da: Vælg en fil som skal uploades:

en: Or select a directory (works in Chrome only):
da: Eller vælg en mappe (virker kun i Chrome):

en: Index of
da: Indeks af

en: Error occurred
da: Der opstod en fejl

en: File system root
da: Filsystemets rod

en: Saved games
da: Gemte spil

en: Parent directory
da: Forældermappe

en: ScummVM couldn't list the directory you specified.
da: ScummVM ikke vise den mappe du angav.

en: Index of
da: Indeks af

en: This is a local webserver index page.
da: Indekssiden til en lokal webtjeneste.

en: Open Files manager
da: Åbn filhåndtering

en: The parent directory doesn't exist!
da: Forældermappen findes ikke!

en: Can't upload into a file!
da: Kan ikke uploade en fil!

en: Back to the files manager
da: Tilbage til filhåndteringen

en: Failed to start local webserver.
    Check whether selected port is not used by another application and try again.
da: Kunne ikke starte lokal webserver.
    Tjek at den valgte port ikke bruges af et andet program og prøv igen.

en: Invalid request: headers are too long!
da: Ugyldig anmodning: headerne er for lange!

en: Failed to upload the file!
da: Kunne ikke uploade filen!

en: No file was passed!
da: Ingen fil blev videregivet!

en: Uploaded successfully!
da: Det lykkedes at uploade!

en: ~C~lose
da: ~L~uk

en: Show mouse cursor
da: Vis muse markør

en: Snap to edges
da: Hæft til hjørner

en: Stretch to fit
da: Stræk til at passe

en: Use Screen:
da: Brug skærm:

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode.
    Returning to Launcher...
da: Forstørrelsestilstand fra. Genaktiverer træktilstand.
    Vender tilbage til oversigten ...

en: Magnify Mode Off. Returning to Launcher...
da: Forstørrelsestilstand fra. Vender tilbage til oversigt ...

en: Hover Mode
da: Henover-tilstand

en: Drag Mode
da: Træktilstand

en: Cannot Switch to Drag Mode while Magnify Mode is On
da: Kan ikke skifte til træktilstand når forstørrelsestilstand er slået til

en: Magnify Mode cannot be activated in menus.
da: Forstørrelsestilstand kan ikke være aktiveret i menuer.

en: Magnify Mode can only be activated
     when both screens are enabled.
da: Forstørrelsestilstand kan kun aktiveres
     når begge skærme er aktiveret.

en: In-game resolution too small to magnify.
da: Opløsningen i spillet er for lille til at kunne forstørres.

en: Magnify Mode On. Switching to Hover Mode...
da: Forstørrelsestilstand til. Skifter til henover-tilstand ...

en: Magnify Mode On
da: Forstørrelsestilstand til

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode...
da: Forstørrelsestilstand til. Genaktiverer træktilstand ...

en: Magnify Mode Off
da: Forstørrelsestilstand fra

en: Show On-screen control
da: Vis skærmdisplay-styring

en: Hardware scale (fast, but low quality)
da: Hardware skalering (hurtig, men lav kvalitet)

en: Software scale (good quality, but slower)
da: Software skalering (god kvalitet, men langsommere)

en: Click Mode
da: Kliktilstand

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Hide ScummVM
da: Skjul ScummVM

en: Hide Others
da: Skjul andre

en: Show All
da: Vis alle

en: Window
da: Vindue

en: Minimize
da: Minimer

en: User Manual
da: Brugermanual

en: General Information
da: Generel information

en: What's New in ScummVM
da: Nyheder i ScummVM

en: Credits
da: Anerkendelser

en: GPL License
da: GPL-licens

en: LGPL License
da: LGPL-licens

en: Freefont License
da: Freefont-licens

en: OFL License
da: OFL-licens

en: BSD License
da: BSD-licens

en: Current video mode:
da: Aktuel videotilstand:

en: Double-strike
da: Double-strike (ikke-interlaced)

en: Horizontal underscan:
da: Vandret underskan:

en: Vertical underscan:
da: Lodret underskan:

en: GC Pad sensitivity:
da: GC Pad følsomhed:

en: Unknown
da: Ukendt

en: Mount DVD
da: Monter DVD

en: Unmount DVD
da: Afmonter DVD

en: Share:
da: Mappe:

en: Password:
da: Kodeord:

en: Init network
da: Init netværk

en: Mount SMB
da: Monter SMB

en: Unmount SMB
da: Afmonter SMB

en: DVD Mounted successfully
da: DVD montering lykkedes

en: Error while mounting the DVD
da: Fejl ved montering af DVD

en: DVD not mounted
da: DVD ikke monteret

en: Network up, share mounted
da: Netværk oppe, delt mappe monteret

en: Network up
da: Netværk oppe

en: , error while mounting the share
da: , fejl imens montering af delt mappe

en: , share not mounted
da: , delt mappe ikke monteret

en: Network down
da: Netværk nede

en: Initializing network
da: Initialisere netværk

en: Timeout while initializing network
da: Tidsgrænse nået ved initialisering af netværk

en: Network not initialized (%d)
da: Netværk ikke initialiseret (%d)

en: Launcher
da: Oversigt

en: Check for Updates...
da: Søg efter opdateringer ...

en: Unable to locate the '%s' engine data file.
da: Kan ikke finde '%s'-motorens datafil.

en: The '%s' engine data file is corrupt.
da: '%s'-motorens datafil er ødelagt.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d.%d but got %d.%d.
da: Ukorrekt version af '%s'-motorens datafil fundet. Forventet %d.%d, men fandt %d.%d.

en: TV emulation
da: TV-emulering

en: Emulate composite output to an NTSC TV
da: Emulér composite-output på et NTSC-TV

en: Color graphics
da: Farvegrafik

en: Use color graphics instead of monochrome
da: Brug farvegrafik i stedet for sort/hvid

en: Show scanlines
da: Vis skanlinjer

en: Darken every other scanline to mimic the look of a CRT
da: Gør hver anden linje mørk for at efterligne udseendet på en CRT

en: Always use sharp monochrome text
da: Brug altid skarp sort/hvid tekst

en: Do not emulate NTSC artifacts for text
da: Emulér NTSC-artifacts for tekst

en: Use original save/load screens
da: Brug original gem/indlæs skærme

en: Use the original save/load screens instead of the ScummVM ones
da: Brug de originale gem/indlæs skærme, i stedet for dem fra ScummVM

en: Use an alternative palette
da: Brug en alternativ palet

en: Use an alternative palette, common for all Amiga games. This was the old behavior
da: Brug en alternativ palet, fælles for alle Amiga spil. Det var den gamle opførsel

en: Mouse support
da: Understøt mus

en: Enables mouse support. Allows to use mouse for movement and in game menus.
da: Aktivér muse support. Gør det muligt at bruge musen til bevægelse og i spil menuer.

en: Use Hercules hires font
da: Brug Hercules hires-skrifttype

en: Uses Hercules hires font, when font file is available.
da: Brug Hercules hires-skrifttype, når skrifttypefil er tilgængelig.

en: Pause when entering commands
da: Pause når kommandoer indtastes

en: Shows a command prompt window and pauses the game (like in SCI) instead of a real-time prompt.
da: Vis et kommandoprompt-vindue, og pauser spillet (ligesom i SCI) i stedet for en realtids prompt.

en: Restore game:
da: Gendan spil:

en: Restore
da: Gendan

en: Failed to load saved game from file:
    
    %s
da: Kunne ikke indlæse gemt spil fra fil:
    
    %s

en: Failed to save game to file:
    
    %s
da: Kunne ikke gemme spil til fil:
    
    %s

en: Successfully saved game in file:
    
    %s
da: Succesfuldt gemt spil i fil:
    
    %s

en: Cutscene file '%s' not found!
da: Filmsekvens fil '%s' ikke fundet!

en: Prefer digital sound effects
da: Foretræk digitale lydeffekter

en: Prefer digital sound effects instead of synthesized ones
da: Foretræk digitale lydeffekter i stedet for syntetiserede

en: You appear to be using a General MIDI device,
    but your game only supports Roland MT32 MIDI.
    We try to map the Roland MT32 instruments to
    General MIDI ones. It is still possible that
    some tracks sound incorrect.
da: Det lader til at du bruger en generel MIDI-enhed,
    men dit spil kun understøtter Roland MT32 MIDI.
    Vi forsøger at kortlægge Roland MT32 instrumenterne til
    dem i generel MIDI. Trods det kan det ske
    at nogle stykker ikke lyder korrekt.

en: Failed to initialize resources
da: Kunne ikke initialisere ressourcer

en: A required game resource was not found
da: En krævede spilressource blev ikke fundet

en: WARNING: This game was saved in Restored Cut Content mode, but you are playing in Original Content mode. The mode will be adjusted to Restored Cut Content for this session until you completely Quit the game.
da: ADVARSEL: Spillet blev gemt i Restored Cut Content-tilstand, men du spiller i Original Content-tilstand. Tilstanden justeres til Restored Cut Content-tilstand i denne session, indtil du afslutter spillet helt.

en: WARNING: This game was saved in Original Content mode, but you are playing in Restored Cut Content mode. The mode will be adjusted to Original Content mode for this session until you completely Quit the game.
da: ADVARSEL: Spillet blev gemt i Original Content-tilstand, men du spiller i Restored Cut Content-tilstand. Tilstanden justeres til Original Content-tilstand i denne session, indtil du afslutter spillet helt.

en: Continue
da: Fortsæt

en: Sitcom mode
da: Sitcom-tilstand

en: Game will add laughter after actor's line or narration
da: Spillet tilføjer latter efter skuespillerens linje eller fortælling

en: Shorty mode
da: Lav-tilstand

en: Game will shrink the actors and make their voices high pitched
da: Spillet gør skuespillerne lavere og gør deres stemmer lysere

en: Frame limiter high performance mode
da: Billedbegrænser høj ydelse tilstand

en: This mode may result in high CPU usage! It avoids use of delayMillis() function.
da: Tilstanden kan føre til højt CPU-forbrug! Det forhindre brug af delayMillis()-funktionen.

en: Max frames per second limit
da: Grænse for maks. billeder pr. sekund

en: This mode targets a maximum of 120 fps. When disabled, the game targets 60 fps
da: Tilstanden går efter et maksimum på 120 fps. Når den er deaktiveret går spillet efter 60 fps

note: I18N: This keymap allows skipping video cutscenes
en: Skip cutscene
da: Spring mellemscene over

en: Are you sure you want to quit?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte?

note: I18N: This option allows the user to skip cutscenes. I18N: This option allows the user to skip text and cutscenes.
en: Skip support
da: Spring over støtte

en: Color Blind Mode
da: Farveblind-tilstand

en: Enable Color Blind Mode by default
da: Aktivér farveblind-tilstand som standard

en: Unnamed savegame
da: Unavngivet savegame

en: Map
da: Kortlæg

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Inventory
da: Inventar

en: ScummVM found that you have old saved games for Drascula that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
da: ScummVM har konstateret, at du har gamle gemte spil til Drascula, der skal konverteres.
    Det gamle gemte spilformat understøttes ikke længere, så du vil ikke være i stand til at indlæse dine spil, hvis du ikke konvertere dem.
    
    Tryk på OK for at konvertere dem nu, ellers vil du blive spurgt igen, næste gang du starter spillet.

en: Use bright palette mode
da: Brug lys palettilstand

en: Display graphics using the game's bright palette
da: Vis grafik ved hjælp af spillets lyse palet

en: [ press any key to exit ]
da: [ tryk på en tast for at fortsætte ]

en: Untitled Savegame
da: Unavngivet savegame

en: Loading game...
da: Indlæser spil ...

en: Could not start AdvSys game
da: Kunne ikke starte AdvSys-spil

en: Sorry, the savegame couldn't be restored
da: Beklager, savegame kunne ikke genskabes

en: Sorry, the savegame couldn't be created
da: Beklager, savegame kunne ikke oprettes

en: Speak up! I can't hear you!
da: Højere! Jeg kan ikke høre dig!

en: I don't know the word "%s".
da: Jeg kender ikke til ordet "%s".

en: I don't understand.
da: Det forstår jeg ikke.

en: This is too short to be a valid Alan2 file.
da: Det er for kort til at være en gyldig Alan2-fil.

en: This is not a valid Alan2 file.
da: Det er ikke en gyldig Alan2-fil.

en: This is too short to be a valid Glulx file.
da: Det er for kort til at være en gyldig Glulx-fil.

en: This is not a valid Glulx file.
da: Det er ikke en gyldig Glulx-fil.

en: This Glulx file is too old a version to execute.
da: Glulx-filen er for gammel en version til at blive udført.

en: This Glulx file is too new a version to execute.
da: Glulx-filen er for ny en version til at blive udført.

en: Saved.
da: Gemt.

en: Error writing save file
da: Fejl ved skrivning af gemt fil

en: Failed to load saved game from file.
da: Kunne ikke indlæse gemt spil fra fil.

en: Failed to save game to file.
da: Kunne ikke gemme spil til fil.

en: Failed to delete file.
da: Kunne ikke slette fil.

en: Examine
da: Undersøg

en: Fast movie speed
da: Hurtig filmhastighed

en: Play movies at an increased speed
da: Afspil film med forhøjet hastighed

en: Failed to save game
da: Kunne ikke gemme spil

en: Enable cheat mode
da: Aktivér snydetilstand

en: Debug info and level selection becomes available
da: Fejlretningsinformation og valg af bane bliver tilgængeligt

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Use
da: Brug

en: Gore Mode
da: Splatter-tilstand

en: Enable Gore Mode when available
da: Aktivér splatter-tilstand når mulig

note: I18N: Studio audience adds an applause and cheering sounds whenever Malcolm makes a joke.
en: Studio audience
da: Studio publikum

en: Enable studio audience
da: Aktivér studio publikum

en: Allow text and cutscenes to be skipped
da: Tillad at tekst og filmsekvenser kan springes over

note: I18N: Helium mode makes people sound like they've inhaled Helium.
en: Helium mode
da: Helium-tilstand

en: Enable helium mode
da: Aktivér helium-tilstand

note: I18N: When enabled, this option makes scrolling smoother when changing from one screen to another.
en: Smooth scrolling
da: Jævn bevægelse

en: Enable smooth scrolling when walking
da: Aktivér jævn bevægelse når du går

note: I18N: When enabled, this option changes the cursor when it floats to the edge of the screen to a directional arrow. The player can then click to walk towards that direction.
en: Floating cursors
da: Flydende markør

en: Enable floating cursors
da: Aktivér flydende markør

note: I18N: HP stands for Hit Points
en: HP bar graphs
da: HP søjlegrafer

en: Enable hit point bar graphs
da: Aktivér træfpoint (HP) søjlediagrammer

note: I18N: L/R stands for Left/Right
en: Fight Button L/R Swap
da: Byt om på H/V kampknap

en: Left button to attack, right button to pick up items
da: Venstre knap angriber, højre knap samler ting op

en: Move Forward
da: Flyt fremad

en: Move Back
da: Flyt bagud

en: Move Left
da: Flyt til venstre

en: Move Right
da: Flyt til højre

en: Turn Left
da: Drej til venstre

en: Turn Right
da: Drej til højre

en: Open/Close Inventory
da: Åbn/luk inventar

en: Switch Inventory/Character screen
da: Skift inventar-/karakterskærm

en: Camp
da: Hvil

en: Cast Spell
da: Brug Magi

en: Spell Level 1
da: Maginiveau 1

en: Spell Level 2
da: Maginiveau 2

en: Spell Level 3
da: Maginiveau 3

en: Spell Level 4
da: Maginiveau 4

en: Spell Level 5
da: Maginiveau 5

en: Spell Level 6
da: Maginiveau 6

en: Attack 1
da: Angreb 1

en: Attack 2
da: Angreb 2

en: Attack 3
da: Angreb 3

en: Slide Left
da: Flyt til venstre

en: Slide Right
da: Flyt til højre

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Rest
da: Hvil

en: Options
da: Indstillinger

en: Choose Spell
da: Vælg magi

en: A saved game file was found in the specified slot %d. Overwrite?
da: En savegame-fil blev fundet på den angivne plads %d. Overskriv?

en: %d original saved games have been successfully imported into
    ScummVM. If you want to manually import original saved game later you will
    need to open the ScummVM debug console and use the command 'import_savefile'.
da: %d originale gemte spil filer, er med succes blevet importeret i
    ScummVM. Hvis du manuelt vil importere originale gemte spil filer senere, vil du være
    nødt til at åbne ScummVM debug konsol, og bruge kommandoen 'import_savefile'.

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    This is a localized (non-English) version of EOB II which uses language specific characters
    contained only in the specific font files that came with your game. You cannot use the font
    files from the English version or from any EOB I game which seems to be what you are doing.
    
    The game will continue, but the language specific characters will not be displayed.
    Please copy the correct font files into your EOB II game data directory.
da: Denne AMIGA-version kræver følgende skrifttypefiler:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Dette er en lokaliseret version af EOB II (ikke engelsk) som bruger sprogspecifikke
    tegn som kun findes i de specifikke skrifttypefiler som kom med dit spil. Du kan ikke bruger
    skrifttypefilerne fra den engelske version eller fra et EOB I-spil, hvilket det ser ud til at du har gjort.
    
    Spillet fortsætter, men sprogspecifikke tegn vises ikke.
    Kopiér venligst de korrekte skrifttypefiler ind i din EOB II-spildatamappe.

en: Easy mouse interface
da: Nem musebrugerflade

en: Shows object names when hovering the mouse over them
da: Vis navne for genstande når musen er henover

en: Animated inventory items
da: Animerede ting i inventar

en: Animated game interface
da: Animeret spilbrugerflade

en: Naughty game mode
da: Uhyggelig spiltilstand

en: Show item costs in standard inventory mode
da: Vis tingenes priser i standard-inventar-tilstand

en: Shows item costs in standard inventory mode, allowing the value of items to be compared
da: Viser tingenes priser i standard-inventar-tilstand, så tingenes værdier kan sammenlignes

en: More durable armor
da: Bedre rustning

en: Armor won't break until character is at -80HP, rather than merely -10HP
da: Rustningen går ikke i stykker før karakteren er på -80HP, i stedet for blot -10HP

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Unlock
da: Lås op

en: Out of date engine data. Expected %d.%d, but got version %d.%d
da: Ukorrekt version af motorens datafil fundet. Forventet %d.%d, men fandt %d.%d.

note: I18N: Option for fast scene switching
en: ~Z~ip Mode Activated
da: ~Z~ip-tilstand aktiveret

en: ~T~ransitions Enabled
da: ~O~vergange aktiveret

en: Play the Myst fly by movie
da: Afspil Myst "fly by"-film

en: The Myst fly by movie was not played by the original engine.
da: Myst "fly by"-filmen blev ikke afspillet af den originale motor.

note: I18N: Drop book page
en: ~D~rop Page
da: Smi~d~ side

en: Show ~M~ap
da: Vis ~K~ort

en: Main Men~u~
da: Hovedmen~u~

en: ~W~ater Effect Enabled
da: ~V~andeffekter aktiveret

en: Transitions:
da: Overgange:

en: Fastest
da: Hurtigst

en: Best
da: Bedst

en: The game is paused. Press any key to continue.
da: Spillet er sat på pause. Tryk på en tast for at fortsætte.

en: Are you sure you want to load a saved game? All unsaved progress will be lost.
da: Er du sikker på, at du vil indlæse et gemt spil? Al fremgang som ikke er gemt vil gå tabt.

en: Load game
da: Indlæs spil

en: Are you sure you want to start a new game? All unsaved progress will be lost.
da: Er du sikker på, at du vil starte et nyt spil? Al fremgang som ikke er gemt vil gå tabt.

en: New game
da: Nyt spil

en: Are you sure you want to quit? All unsaved progress will be lost.
da: Er du sikker på, at du vil afslutte? Al fremgang som ikke er gemt vil gå tabt.

en: You're missing a Riven executable. The Windows executable is 'riven.exe' or 'rivendmo.exe'.
da: Du mangler en Riven-eksekverbar fil. Windows-eksekverbaren er 'riven.exe' eller 'rivendmo.exe'.

en: Using the 'arcriven.z' installer file also works. In addition, you can use the Mac 'Riven' executable.
da: Brug af 'arcriven.z' installationsfilen fungerer også. Derudover kan du bruge Mac 'Riven' eksekverbar.

en: You're missing 'extras.mhk'. Using the 'arcriven.z' installer file also works.
da: Du mangler 'extras.mhk'. Brug af 'arcriven.z' installationsfilen fungerer også.

en: You are missing the following required Riven data files:
da: Du mangler følgende krævede Riven-datafiler:

en: Exploration beyond this point available only within the full version of
    the game.
da: Udforskning ud over dette punkt er kun tilgængelig i den fulde version af
    spillet.

en: At this point, the Riven Demo would
    ask if you would like to open a web browser
    to bring you to the Red Orb store to buy
    the game. ScummVM cannot do that and
    the site no longer exists.
da: Her ville Riven-demoen
    spørge, om du vil åbne en webbrowser
    for at bringe dig til Red Orb-butikken, for at købe
    spillet. ScummVM kan ikke gøre det, og
    hjemmesiden findes ikke længere.

en: Invalid file name for saving
da: Ugyldigt filnavn til at gemme

en: Skip the Hall of Records storyboard scenes
da: Spring "Hall of Records" storyboard scener over

en: Allows the player to skip past the Hall of Records storyboard scenes
da: Giver spilleren mulighed for at springe "Hall of Records" storyboard scener over

en: Scale the making of videos to full screen
da: Skalér skabelsen af videoerne til fuldskærm

en: Scale the making of videos, so that they use the whole screen
da: Skalér skabelsen af videoerne, så de fylder hele skærmen

en: Can't save game in slot %i
da: Kan ikke gemme spil på plads %i

en: Load file
da: Indlæs fil

en: Loading game...
da: Indlæser spil ...

en: Save file
da: Gem fil

en: Saving game...
da: Gemmer spil ...

en: ScummVM found that you have old saved games for Nippon Safes that should be renamed.
    The old names are no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked next time.
da: ScummVM har konstateret, at du har gamle gemte spil til Nippon Safes, der skal omdøbes.
    De gamle navne er ikke længere understøttet, så du vil ikke være i stand til at indlæse dine spil, hvis du ikke konvertere dem.
    
    Tryk på OK for at konvertere dem nu, ellers vil du blive spurgt næste gang.

en: ScummVM successfully converted all your saved games.
da: ScummVM konverterede med succes alle dine gemte spil.

en: ScummVM printed some warnings in your console window and can't guarantee all your files have been converted.
    
    Please report to the team.
da: ScummVM udskrev nogle advarsler i dit konsol-vindue, og kan ikke garantere at alle dine filer er blevet konverteret.
    
    Rapportér det venligst til teamet.

en: Up/Zoom In/Move Forward/Open Doors
da: Op/forstør/flyt fremad/åbn døre

en: Down/Zoom Out
da: Ned/forminsk

en: Action/Select
da: Handling/vælg

en: Display/Hide Inventory Tray
da: Vis/skjul inventarbakke

en: Display/Hide Biochip Tray
da: Vis/skjul Biochip bakke

en: Toggle Center Data Display
da: Center datavisning til/fra

en: Display/Hide Info Screen
da: Vis/skjul Info skærm

en: Display/Hide Pause Menu
da: Vis/skjul Pause menu

en: Alternative intro
da: Alternativ intro

en: Use an alternative game intro (CD version only)
da: Brug en alternativ spil intro (kun CD-version)

en: Skip EGA dithering pass (full color backgrounds)
da: Skip EGA farvereducering (fuldfarvet baggrunde)

en: Skip dithering pass in EGA games, graphics are shown with full colors
da: Spring farvereducering i EGA spil over, grafikken bliver vist med fulde farver

en: Enable high resolution graphics
da: Aktivér grafik i høj opløsning

en: Enable high resolution graphics/content
da: Aktivér høj opløsnings grafik/indhold

en: Enable black-lined video
da: Aktivér sort-linjet video

en: Draw black lines over videos to increase their apparent sharpness
da: Tegn sorte linjer over videoer for at øge deres tilsyneladende skarphed

en: Use high-quality video scaling
da: Brug højkvalitets video skalering

en: Use linear interpolation when upscaling videos, where possible
da: Brug lineær interpolation ved opskalering af videoer, hvor det er muligt

en: Use high-quality "LarryScale" cel scaling
da: Brug højkvalitets "LarryScale"-celleskalering

en: Use special cartoon scaler for drawing character sprites
da: Brug speciel tegneserieskalering til at tegn karakter-sprites

en: Use CD audio
da: Brug CD lyd

en: Use CD audio instead of in-game audio, if available
da: Brug cd-lyd i stedet for lyd fra spillet, hvis tilgængelig

en: Use Windows cursors
da: Brug Windows-markører

en: Use the Windows cursors (smaller and monochrome) instead of the DOS ones
da: Brug Windows-markører (mindre og monokrome) i stedet for dem fra DOS

en: Use silver cursors
da: Brug sølv markører

en: Use the alternate set of silver cursors instead of the normal golden ones
da: Brug det alternative sæt af sølv markører, i stedet for de normale gyldne

en: Enable content censoring
da: Aktivér indholdscensurering

en: Enable the game's built-in optional content censoring
da: Aktivér spilets indbyggede valgfri indholdscensurering

en: Upscale videos
da: Opskalér videoer

en: Upscale videos to double their size
da: Opskalér videoer til dobbelt størrelse

en: (Autosave)
da: (Autogem)

en: Please use an external viewer to open the game's help file: %s
da: Brug venligst en ekstern fremviser til at åbne spillets hjælpefil: %s

en: The format of this saved game is obsolete, unable to load it
da: Formatet af det gemte spil er forældet, ikke i stand til at indlæse det

en: Savegame version is %d, maximum supported is %0d
da: Savegame version er %d, den maksimale understøttelse er %0d

en: This saved game was created with a different version of the game, unable to load it
da: Det gemte spil blev oprettet med en anden version af spillet, kunne ikke indlæse det

en: Missing or corrupt game resources have been detected. Some game features may not work properly. Please check the console for more information, and verify that your game files are valid.
da: Manglende eller ødelagte spilressourcer er blevet registreret. Nogle spilfunktionaliteter fungerer måske ikke korrekt. Kontrollér konsollen for at få flere oplysninger, og kontroller, at dine spilfiler er gyldige.

en: Subtitles are enabled, but subtitling in King's Quest 7 was unfinished and disabled in the release version of the game. ScummVM allows the subtitles to be re-enabled, but because they were removed from the original game, they do not always render properly or reflect the actual game speech. This is not a ScummVM bug -- it is a problem with the game's assets.
da: Undertekster er aktiveret, men underteksterne i King's Quest 7 var ufærdige og deaktiverede i udgivelsesversionen af spillet. ScummVM gør det muligt at genaktivere underteksterne, men fordi de blev fjernet fra det oprindelige spil, gengives de ikke altid korrekt eller afspejler den aktuelle tale i spillet. Det er ikke en ScummVM fejl - det er et problem med spilets data.

en: You have selected General MIDI as a sound device. Sierra has provided after-market support for General MIDI for this game in their "General MIDI Utility". Please, apply this patch in order to enjoy MIDI music with this game. Once you have obtained it, you can unpack all of the included *.PAT files in your ScummVM extras folder and ScummVM will add the appropriate patch automatically. Alternatively, you can follow the instructions in the READ.ME file included in the patch and rename the associated *.PAT file to 4.PAT and place it in the game folder. Without this patch, General MIDI music for this game will sound badly distorted.
da: Du har valgt generel MIDI som en lydenhed. Sierra har ydet eftermarkedsstøtte til generel MIDI til spillet i deres "General MIDI Utility". Anvend venligst rettelsen for at nyde MIDI-musik med spillet. Når du har fået det, kan du pakke alle de medfølgende *.PAT-filer ud i din ScummVM extras-mappe, og ScummVM vil automatisk tilføje den relevante rettelse. Alternativt kan du følge instruktionerne i READ.ME-filen, der er inkluderet i rettelsen, og omdøbe den tilhørende *.PAT-fil til 4.PAT og placere den i spilmappen. Uden rettelsen lyder generel MIDI-musik til spillet stærkt forvrænget.

en: Characters saved inside ScummVM are shown automatically. Character files saved in the original interpreter need to be put inside ScummVM's saved games directory and a prefix needs to be added depending on which game it was saved in: 'qfg1-' for Quest for Glory 1, 'qfg2-' for Quest for Glory 2. Example: 'qfg2-thief.sav'.
da: Karakterer gemt inde i ScummVM vises automatisk. Karakter filer gemt i den oprindelige fortolker skal indsættes i ScummVMs gemte spil katalog, og et præfiks skal tilføjes afhængigt af hvilket spil det blev gemt i: 'qfg1-' for Quest for Glory 1, 'qfg2-' for Quest for Glory 2. Eksempel: 'qfg2-thief.sav'.

en: The selected audio driver requires the following file(s):
da: Den valgte lyddriver kræver følgende fil(er):

en: 
    
    Some audio drivers (at least for some games) were made
    available by Sierra as aftermarket patches and thus might not
    have been installed as part of the original game setup.
    
    Please copy these file(s) into your game data directory.
    
    However, please note that the file(s) might not be available
    separately but only as content of (patched) resource bundles.
    In that case you may need to apply the original Sierra patch.
da: 
    
    Nogle lyddrivere (i hvert fald ved nogle spil) blev gjort tilgængelige
    på et senere tidspunkt af Sierra som rettelser, og vil derfor måske
    ikke være installeret som del af den oprindelige spilopsætning.
    
    Kopiér venligst filerne ind i din mappe med spildata.
    
    Bemærk dog venligst at filerne måske ikke er tilgængelige
    separat men kun som indhold af (rettede) bundter med ressource.
    Er det tilfældet skal du måske anvende den oprindelige Sierra-rettelse.

note: I18N: Previous page button
en: ~P~revious
da: Fo~r~rige

note: I18N: Next page button
en: ~N~ext
da: ~N~æste

en: Speech Only
da: Kun tale

en: Speech and Subtitles
da: Tale og undertekster

en: Subtitles Only
da: Kun undertekster

[ctx: lowres]
en: Speech & Subs
da: Tale og undertekster

en: Select a Proficiency Level.
da: Vælg et færdighedsniveau.

en: Refer to your Loom(TM) manual for help.
da: Se din Loom(TM) manual for hjælp.

en: Practice
da: Træning

en: Expert
da: Ekspert

en: Common keyboard commands:
da: Almindelige tastatur kommandoer:

en: Save / Load dialog
da: Gem/indlæs-dialog

en: Skip line of text
da: Spring tekstlinje over

en: Space
da: Mellemrum

en: Pause game
da: Pause spil

en: Load saved game 1-10
da: Indlæs gemt spil 1-10

en: Save game 1-10
da: Gem spil 1-10

en: Music volume up / down
da: Lydstyrke (musik) op/ned

en: Text speed slower / faster
da: Teksthastighed langsommere/hurtigere

en: Simulate left mouse button
da: Simulere venstre museknap

en: Simulate right mouse button
da: Simulere højre museknap

en: Special keyboard commands:
da: Specielle tastatur kommandoer:

en: Show / Hide console
da: Vis/skjul konsol

en: Start the debugger
da: Start fejlfinder

en: Show memory consumption
da: Vis hukommelsesforbrug

en: Run in fast mode (*)
da: Kør i hurtig-tilstand (*)

en: Run in really fast mode (*)
da: Kør i meget hurtig-tilstand (*)

en: Switch between graphics filters
da: Skift mellem grafik filtre

en: Increase / Decrease scale factor
da: Hæv/sænk skaleringsfaktor

en: Toggle aspect-ratio correction
da: Rettelse af højde-/breddeforhold til/fra

en: * Note that using ctrl-f and
da: * Bemærk at brug af ctrl-f og

en:   ctrl-g are not recommended
da:   ctrl-g ikke kan ikke anbefales

en:   since they may cause crashes
da:   siden de kan skabe nedbrud

en:   or incorrect game behavior.
da:   eller ukorrekt opførsel af spil.

en: Spinning drafts on the keyboard:
da: Spind ordspil på tastaturet:

en: Main game controls:
da: Vigtigste spilstyring:

en: Push
da: Skub

en: Pull
da: Træk

en: Give
da: Giv

en: Open
da: Åbn

en: Go to
da: Gå til

en: Get
da: Tag

en: Read
da: Læs

en: New kid
da: Nyt barn

en: Turn on
da: Tænd

en: Turn off
da: Sluk

en: Walk to
da: Gå til

en: Pick up
da: Tag op

en: What is
da: Hvad er

en: Put on
da: Tag på

en: Take off
da: Tag af

en: Fix
da: Lav

en: Switch
da: Skift

en: Look
da: Se

en: Talk
da: Tal

en: Travel
da: Rejs

en: To Henry / To Indy
da: Til Henry/til Indy

note: I18N: These are different musical notes
en: play C minor on distaff
da: spil C-mol på rok

en: play D on distaff
da: spil D på rok

en: play E on distaff
da: spil E på rok

en: play F on distaff
da: spil F på rok

en: play G on distaff
da: spil G på rok

en: play A on distaff
da: spil A på rok

en: play B on distaff
da: spil H på rok

en: play C major on distaff
da: spil C-dur på rok

en: puSh
da: Skub

en: pull (Yank)
da: træk (Y)

en: Talk to
da: Tal til

en: Look at
da: Lur på

en: turn oN
da: tæNd

en: turn oFf
da: sluk (F)

en: KeyUp
da: TastOp

en: Highlight prev dialogue
da: Fremhæv forrige dialog

en: KeyDown
da: TastNed

en: Highlight next dialogue
da: Fremhæv næste dialog

en: Walk
da: Gå

en: Object
da: Objekt

en: Black and White / Color
da: Sort og hvid/farve

en: Eyes
da: Øjne

en: Tongue
da: Tunge

en: Punch
da: Slag

en: Kick
da: Spark

en: Regular cursor
da: Normal markør

note: I18N: Comm is a communication device
en: Comm
da: Komm

en: Save / Load / Options
da: Gem/indlæs/indstillinger

en: Other game controls:
da: Andre spilstyringer:

en: Inventory:
da: Inventar:

en: Scroll list up
da: Rul liste op

en: Scroll list down
da: Rul liste ned

en: Upper left item
da: Øverste venstre punkt

en: Lower left item
da: Nederste venstre punkt

en: Upper right item
da: Øverste højre punkt

en: Lower right item
da: Nederste højre punkt

en: Middle left item
da: Midterste venstre punkt

en: Middle right item
da: Midterste højre punkt

en: Switching characters:
da: Skifter karaktere:

en: Second kid
da: Andet barn

en: Third kid
da: Tredie barn

en: Toggle Inventory/IQ Points display
da: Skift inventar/IQ-point-visning

en: Toggle Keyboard/Mouse Fighting (*)
da: Skift kamp med tastatur/mus (*)

en: * Keyboard Fighting is always on,
da: * Kamp med tastatur er altid slået til,

en:   so despite the in-game message this
da:   så på trods af in-game beskeden, så

en:   actually toggles Mouse Fighting Off/On
da:   skifter kamp med mus fra/til

en: Fighting controls (numpad):
da: Kampstyringer (numerisk tastatur):

en: Step back
da: Skridt tilbage

en: Block high
da: Blokér højt

en: Block middle
da: Blokér midtfor

en: Block low
da: Blokér lavt

en: Punch high
da: Slå højt

en: Punch middle
da: Slå midtfor

en: Punch low
da: Slå lavt

en: Sucker punch
da: Mavepuster

en: These are for Indy on left.
da: De er til Indy til venstre.

en: When Indy is on the right,
da: Når Indy er til højre,

en: 7, 4, and 1 are switched with
da: 7, 4 og 1 bliver bytte med

en: 9, 6, and 3, respectively.
da: henholdsvis 9, 6 og 3.

en: Biplane controls (numpad):
da: Flystyringer (numerisk tastatur):

en: Fly to upper left
da: Flyv øverst til venstre

en: Fly to left
da: Flyv til venstre

en: Fly to lower left
da: Flyv nederst til venstre

en: Fly upwards
da: Flyv opad

en: Fly straight
da: Flyv ligeud

en: Fly down
da: Flyv nedad

en: Fly to upper right
da: Flyv øverst til højre

en: Fly to right
da: Flyv til højre

en: Fly to lower right
da: Flyv nederst til højre

en: Snap scroll on
da: Jævn bevægelse til

en: Snap scroll off
da: Jævn bevægelse fra

en: Music volume:
da: Lydstyrke (musik):

en: Subtitle speed:
da: Hastighed (undertekster):

en: The Lite version of Putt-Putt Saves the Zoo iOS is not supported to avoid piracy.
    The full version is available for purchase from the iTunes Store.
da: Lite-versionen af Putt-Putt Saves the Zoo iOS understøttes ikke, for at undgå piratkopiering.
    Den fulde version er tilgængelig for køb fra iTunes Store.

en: Show Object Line
da: Vis objektlinje

en: Show the names of objects at the bottom of the screen
da: Vis navne på objekter nederst på skærmen

en: Could not find the 'Monkey Island' Macintosh executable to read the
    instruments from. Music will be disabled.
da: Kunne ikke finde den 'Monkey Island' Macintosh eksekverbare fil, til
    at læse instrumenterne fra. Musik bliver deaktiveret.

en: Native MIDI support requires the Roland Upgrade from LucasArts,
    but %s is missing. Using AdLib instead.
da: Indbygget understøttelse af MIDI kræver Roland opgradering fra LucasArts,
    men %s mangler. Bruger AdLib i stedet.

en: Usually, Maniac Mansion would start now. But for that to work, the game files for Maniac Mansion have to be in the 'Maniac' directory inside the Tentacle game directory, and the game has to be added to ScummVM.
da: Normalt ville Maniac Mansion starte nu. Men for at det skal fungere, skal spil filerne til Maniac Mansion skal være i "Maniac"-mappen inde i Tentacle-spilmappen, og spillet skal tilføjes til ScummVM.

en: This AMIGA version is missing (at least) the following file(s):
da: AMIGA-versionen mangler (mindst) følgende fil(er):

en: 
    Please copy these file(s) into the game data directory.
da: 
    Kopiér venligst filerne til spildatamappen.

en: Pixellated scene transitions
da: Pixelleret scene overgange

en: When changing scenes, a randomized pixel transition is done
da: Ved sceneskift, bruges en tilfældig pixelleret overgang

en: Don't show hotspots when moving mouse
da: Vis ikke hotspots, når du flytter musen

en: Only show hotspot names after you actually click on a hotspot or action button
da: Vis kun hotspot navne efter du rent faktisk klikker på et hotspot eller en handlingsknap

en: Show character portraits
da: Vis karakter-portrætter

en: Show portraits for the characters when conversing
da: Vis portrætter for karaktere når de taler

en: Slide dialogs into view
da: Skub dialoger til syne

en: Slide UI dialogs into view, rather than simply showing them immediately
da: Skub dialoger til syne, i stedet for blot at vise dem straks

en: Transparent windows
da: Gennemsigtige vinduer

en: Show windows with a partially transparent background
da: Vis vinduer med delvis gennemsigtig baggrund

en: The "sky.cpt" engine data file has an incorrect size.
da: "sky.cpt"-motorens datafil har en forkert størrelse.

en: Floppy intro
da: Diskette intro

en: Use the floppy version's intro (CD version only)
da: Brug diskette versionens intro (kun CD-version)

en: You are missing recommended data files:
da: Du mangler følgende krævede Riven-datafiler:

en: Unable to locate the text for %s language in engine data file.
da: Kan ikke finde teksten til %s sproget i motorens datafil.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d but got %d.
da: Ukorrekt version af '%s'-motorens datafil fundet. Forventet %d, men fandt %d.

en: Unable to find block for part %d
da: Kan ikke finde blok for del %d

en: Unable to find '%s' in game folder or the engine data file.
da: Kan ikke finde '%s' i spilmappen eller motorens datafil.

en: Improved mode
da: Forbedret tilstand

en: Removes some repetitive actions, adds possibility to change verbs by keyboard
da: Fjerner nogen respektive handlinger, tilføjer muligheder for at ændre verbur med tastaturet

en: PSX stream cutscene '%s' cannot be played in paletted mode
da: PSX stream filmsekvens '%s' kan ikke afspilles i palettilstand

en: MPEG-2 cutscenes found but ScummVM has been built without MPEG-2 support
da: MPEG-2-filmsekvenser fundet, men ScummVM er bygget uden understøttelse af MPEG-2

en: Cutscene '%s' not found
da: Filmsekvens '%s' ikke fundet

en: ScummVM found that you have old saved games for Broken Sword 1 that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
da: ScummVM har konstateret, at du har gamle gemte spil til Broken Sword 1, der skal konverteres.
    Det gamle gemte spilformat understøttes ikke længere, så du vil ikke være i stand til at indlæse dine spil, hvis du ikke konvertere dem.
    
    Tryk på OK for at konvertere dem nu, ellers vil du blive spurgt igen, næste gang du starter spillet.

en: Target new saved game already exists!
    Would you like to keep the old saved game (%s) or the new one (%s)?
da: Nyt gemt spil findes allerede!
    Vil du gerne beholde det gamle gemte spil (%s) eller det nye (%s)?

en: Keep the old one
da: Behold den gamle

en: Keep the new one
da: Behold den nye

en: This is the end of the Broken Sword 1 Demo
da: Her slutter Broken Sword 1-demoen

en: PSX cutscenes found but ScummVM has been built without RGB color support
da: PSX filmsekvenser fundet, men ScummVM er bygget uden understøttelse af RGB-farve

en: Show object labels
da: Vis etiketter på genstande

en: Show labels for objects on mouse hover
da: Vis etiketter for genstande musen er henover

en: Use English speech
da: Brug Engelsk tale

en: Use English speech instead of German for every language other than German
da: Brug engelsk tale i stedet for tysk for alle andre end tyske sprog

en: Font variant not present in '%s' engine data file.
da: Skrifttypevarianten findes ikke i '%s'-motorens datafil.

en: Saved game in slot #%d
da: Gemt spil på plads #%d

en: Could not quick save into slot #%d
da: Kunne ikke hurtig-gemme på plads #%d

en: Saved game #%d quick loaded
da: Gemt spil på plads #%d hurtig-indlæst

en: Could not quick load the saved game #%d
da: Kunne ikke hurtig-indlæse det gemte spil #%d

en: Show FPS-counter
da: Vis FPS-tæller

en: Show the current number of frames per second in the upper left corner
da: Vis det nuværende antal billeder per sekund i øverste venstre hjørne

en: Sprite bilinear filtering (SLOW)
da: Sprite bilineær filtrering (langsom)

en: Apply bilinear filtering to individual sprites
da: Anvend bilinær filtrering til individuelle sprites

en: This game requires PNG, JPEG and Vorbis support.
da: Spillet kræver understøttelse af PNG, JPEG og Vorbis.

en: Cancel input
da: Annuller

en: Toggle subtitles
da: Undertekster til/fra

en: Hide hints
da: Skjul ledetråde

note: I18N: Chapayev is the name of game character, Vasily Chapayev This action makes Chapayev interact with item instead of Petka
en: Chapayev's action
da: Chapayevs handling g

en: Settings
da: Indstillinger

en: Dialogue answer 1
da: Dialogsvar 1

en: Dialogue answer 2
da: Dialogsvar 2

en: Dialogue answer 3
da: Dialogsvar

en: Dialogue answer 4
da: Dialogsvar

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel slower
da: Rotér

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel faster
da: Rotér hjul hurtigere

en: Zoom out
da: Zoom

en: Zoom in
da: Zoom

en: Show journal
da: Vis journal

note: I18N: Displays a debug interface with Bezier curves
en: Bezier window
da: Bezier

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action rotates current tetris item
en: Rotate
da: Drej

en: Player 1: Up
da: Spiller

en: Player 1: Right
da: Spiller 1: Højre

en: This saved game uses version %u, but this engine only supports up to version %d. You will need an updated version of the engine to use this saved game.
da: Det gemte spil bruger version %u, men motoren understøtter kun op til version %d. Du skal bruge en opdateret version af motoren for at bruge det gemte spil.

en: Double FPS
da: Dobbelt FPS

en: Increase framerate from 30 to 60 FPS
da: Øger billedhastighed fra 30 til 60 FPS

en: Enable Venus
da: Aktivér Venus

en: Enable the Venus help system
da: Aktivér Venus-hjælpesystemet

en: Disable animation while turning
da: Deaktivér animation, mens du drejer

en: Disable animation while turning in panorama mode
da: Deaktivér animation mens du drejer i panoramatilstand

en: Use high resolution MPEG video
da: Brug høj opløsning MPEG-video

en: Use MPEG video from the DVD version instead of lower resolution AVI
da: Brug MPEG-video fra DVD-versionen, i stedet for lavere opløsning AVI
