ScummVM 1.10.0git - en to el translation catalogue (1995 entries)

note: I18N: built on <build date> with <compiler>
en: (built on %s with %s)
el: (δημιουργήθηκε την %s με %s)

en: Features compiled in:
el: Χαρακτηριστικά που περιλαμβάνονται:

en: not supported
el: δεν υποστηρίζεται

en: disabled
el: απενεργοποιημένο

en: enabled
el: ενεργοποιημένο

note: I18N: CPU extensions are sets of extra processor instructions used to speed up operations. See Intel AVX2, ARM NEON, etc.
en: CPU extensions support:
el: Υποστήριξη επεκτάσεων CPU:

en: Available engines:
el: Διαθέσιμες μηχανές:

en: Show hidden files
el: Προβολή κρυφών αρχείων

en: Show files marked with the hidden attribute
el: Προβολή αρχείων που έχουν επισημανθεί ως κρυφά

en: Go up
el: Μετάβαση πάνω

en: Go to previous directory level
el: Μετάβαση στο προηγούμενο επίπεδο καταλόγου

[ctx: lowres]
en: Go up
el: Μετάβαση πάνω

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Choose
el: Επιλογή

en: Cloud Connection Wizard
el: Βοηθός Σύνδεσης στο Νέφος

en: Quick mode
el: Γρήγορη ρύθμιση

en: Manual mode
el: Χειροκίνητη ρύθμιση

en: Will ask you to run the Local Webserver
el: Θα σας ζητηθεί να εκτελέσετε Τοπικό Διακομιστή Ιστού

en: Requires the Local Webserver feature
el: Απαιτεί τη λειτουργία Τοπικού Διακομιστή Ιστού

en: Quick Mode: Step 1
el: Γρήγορη Ρύθμιση: 1ο Βήμα

en: In this mode, the Local Webserver must be running,
    so your browser can forward data to ScummVM
el: Σε αυτή τη λειτουργία, ένας Τοπικός Διακομιστής Ιστού πρέπει να εκτελείται,
    ώστε ο πλοηγητής σας να μπορεί να προωθεί δεδομένα στο ScummVM

en: Stop server
el: Διακοπή διακομιστή

en: Run server
el: Εκτέλεση διακομιστή

en: Stop local webserver
el: Διακοπή Τοπικού Διακομιστή Ιστού

en: Run local webserver
el: Εκτέλεση Τοπικού Διακομιστή Ιστού

en: Not running
el: Δεν εκτελείται

en: Quick Mode: Step 2
el: Γρήγορη Ρύθμιση: 2ο Βήμα

en: Now, open this link in your browser:
el: Τώρα, ανοίξτε αυτόν τον σύνδεσμο στον browser σας:

en: Open URL
el: Άνοιγμα διεύθυνσης URL

en: It will automatically pass the data to ScummVM,
    and warn you should there be any errors.
el: Θα περάσει αυτόματα τα δεδομένα στο ScummVM,
    και θα σας ειδοποιήσει αν προκύψουν τυχόντα σφάλματα.

en: Local Webserver address:
el: Διεύθυνση Τοπικού Διακομιστή Ιστού:

en: Quick Mode: Success
el: Γρήγορη Ρύθμιση: Επιτυχία

en: Your cloud storage has been connected!
el: Η αποθήκη Νέφους σας συνδέθηκε!

en: Finish
el: Ολοκλήρωση

en: Manual Mode: Step 1
el: Χειροκίνητη Ρύθμιση: 1ο Βήμα

en: Open this link in your browser:
el: Ανοίξτε αυτόν τον σύνδεσμο στον browser σας:

en: When it fails to pass the JSON code to ScummVM,
    find it on the Troubleshooting section of the page,
    and go to the next step here.
el: Όταν αποτυχεί να περάσει τον κωδικά JSON στο ScummVM,
    βρείτε τον στην ενότητα Επιδιόρθωσης Προβλημάτων (Troubleshooting)
    της σελίδας, και μεταβείτε στο επόμενο βήμα εδώ.

en: Manual Mode: Step 2
el: Χειροκίνητη Ρύθμιση: 2ο Βήμα

en: Copy the JSON code from the browser here and press Next:
el: Αντιγράψτε τον κώδικα JSON από τον πλοηγητή σας εδώ και πατήστε Επόμενο:

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Paste code from clipboard
el: Επικόλληση κωδικού από το πρόχειρο

en: Load
el: Φόρτωση

en: Load code from file
el: Φόρτωση κωδικού από αρχείο

en: Manual Mode: Something went wrong
el: Χειροκίνητη Ρύθμιση: Κάτι πήγε στραβά

en: Cloud storage was not connected.
el: Η αποθήκη Νέφους σας δεν συνδέθηκε.

en: Make sure the JSON code was copied correctly and retry.
el: Βεβαιωθείτε ότι ο κωδικός JSON αντιγράφτηκε σωστά και προσπαθήστε πάλι.

en: If that doesn't work, try again from the beginning.
el: Αν δεν λειτουργήσει αυτό, δοκιμάστε ξανά από την αρχή.

en: Error message:
el: Μήνυμα σφάλματος:

en: Manual Mode: Success
el: Χειροκίνητη Ρύθμιση: Επιτυχία

en: Back
el: Πίσω

en: Next
el: Επόμενο

en: Another Storage is working right now. Do you want to interrupt it?
el: Μια άλλη Αποθήκη έχει εργασία σε εξέλιξη αυτή τη στιγμή. Επιθυμείτε να τη διακόψετε;

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Wait until current Storage finishes and try again.
el: Περιμένετε να ολοκληρωθεί η τρέχουσα Αποθήκευση και δοκιμάστε ξανά.

note: I18N: JSON is name of the format, this message is displayed if user entered something incorrect to the text field
en: JSON code contents are malformed.
el: Τα περιεχόμενα του κώδικα JSON δεν έχουν σωστή μορφή.

en: Incorrect JSON.
el: Εσφαλμένο JSON.

note: I18N: error message displayed on 'Manual Mode: Failure' step of 'Cloud Connection Wizard', describing that storage connection process was interrupted
en: Interrupted.
el: Διακόπηκε.

en: Failed to open URL!
    Please navigate to this page manually.
el: Αποτυχία ανοίγματος του URL!
    Παρακαλούμε, μεταφερθείτε σε αυτή τη σελίδα χειροκίνητα.

note: I18N: JSON is a file format name
en: Select JSON file copied from scummvm.org site
el: Επιλέξτε το αρχείο JSON που έχει αντιγραφεί από τον ιστότοπο του scummvm.org

note: I18N: JSON is a file format name
en: Failed to load JSON file
el: Αποτυχία φόρτωσης του αρχείου JSON

en: Download Freeware Games and Demos
el: Μεταφόρτωση δωρεάν (freeware) παιχνιδιών και demo

en: Fetching DLCs...
el: Προσκόμιση DLC...

en: All Downloads
el: Όλες οι λήψεις

en: Download
el: Λήψη

en: Select directory where to download game data
el: Επιλέξτε φάκελο για να μεταφορτώσετε τα δεδομένα παιχνιδιού

en: Select directory with game data
el: Επιλέξτε φάκελο με δεδομένα παιχνιδιού

en: From:
el: Από:

en: To:
el: Έως:

en: Cancel download
el: Ακύρωση λήψης

[ctx: lowres]
en: Cancel download
el: Ακύρωση λήψης

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: It looks like your connection is limited. Do you really want to download files with it?
el: Η σύνδεσή σας δείχνει να είναι περιορισμένη. Θέλετε σίγουρα να μεταφορτώσετε αρχεία με αυτή;

en: ScummVM couldn't open the specified directory!
el: Το ScummVM δε μπόρεσε να ανοίξει το καθορισμένο φάκελο!

en: Cannot create a directory to download - the specified directory has a file with the same name.
el: Αδυναμία δημιουργίας φακέλου για τη λήψη - στον καθορισμένο φάκελο υπάρχει αρχείο με το ίδιο όνομα.

en: The "%s" already exists in the specified directory.
    Do you really want to download files into that directory?
el: Το "%s" υπάρχει ήδη στον καθορισμένο φάκελο.
    Θέλετε σίγουρα να κάνετε λήψη αρχείων σε εκείνο το φάκελο;

en: Downloaded %s %S / %s %S
el: Λήφθηκαν %s %S / %s %S

en: Download speed: %s %S/s
el: Ταχύτητα λήψης: %s %S/s

en: Currently Downloading Games
el: Ενεργή Λήψη Παιχνιδιών

en: Pending Downloads
el: Εκκρεμούσες Λήψεις

en: ERROR %d: %s
el: ΣΦΑΛΜΑ %d: %s

note: I18N: String like "Downloading icon packs list..."
en: Downloading %S list...
el: Λήψη λίστας %S...

en: Clear Cache
el: Σβήσιμο Αποθηκευμένων

en: Downloading %S list... %d entries
el: Λήψη λίστας %S... %d καταχωρήσεις

en: Detected %d new packs, %s %S
el: Εντοπίστηκαν %d νέα πακέτα, %s %S

en: Download complete, downloaded %d packs, %s %S
el: Η λήψη ολοκληρώθηκε, λήφθηκαν %d πακέτα, %s %S

note: I18N: Close dialog button
en: Close
el: Κλείσιμο

en: ERROR: No icons path set
el: ΣΦΑΛΜΑ: Δεν έχει οριστεί διαδρομή για τα εικονίδια

note: I18N: String like "No new icon packs available"
en: No new %S available
el: Δεν βρέθηκαν διαθέσιμα νέα %S

en: You are about to remove %s %S of data, deleting all previously downloaded %S. Do you want to proceed?
el: Πρόκειται να σβήσετε %s %S δεδομένων, διαγράφοντας ό,τι έχετε ήδη κατεβάσει από %S. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Proceed
el: Προχώρα

en: icon packs
el: πακέτα εικονιδίων

en: shader packs
el: πακέτα σκιαστών

en: Pick the game:
el: Διαλέξτε το παιχνίδι:

en: Game
el: Παιχνίδι

en: Short game identifier used for referring to saved games and running the game from the command line
el: Σύντομο αναγνωριστικό παιχνιδιού που χρησιμοποιείται για την παραπομπή αποθηκευμένων παιχνιδιών και για την εκτέλεση του παιχνιδιού από τη γραμμή εντολών

en: Name:
el: Όνομα:

en: Full title of the game
el: Πλήρης τίτλος του παιχνιδιού

[ctx: lowres]
en: Name:
el: Όνομα:

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Language of the game. This will not turn your Spanish game version into English
el: Γλώσσα του παιχνιδιού. Σημειώστε ότι αυτή η επιλογή δεν θα μετατρέψει την Ισπανική έκδοση του παιχνιδιού σας σε Αγγλική

en: <default>
el: <προκαθορισμένη>

en: Platform:
el: Πλατφόρμα:

en: Platform the game was originally designed for
el: Πλατφόρμα για την οποία σχεδιάστηκε αρχικά το παιχνίδι

[ctx: lowres]
en: Platform:
el: Πλατφόρμα:

en: GFX
el: Γραφ.

en: Graphics
el: Γραφικά

en: Override global graphic settings
el: Παράκαμψη καθολικών ρυθμίσεων γραφικών

[ctx: lowres]
en: Override global graphic settings
el: Παράκαμψη καθολικών ρυθμ. γραφικών

en: Keymaps
el: Αντιστοιχίσεις πλήκτρων

en: Override global backend settings
el: Παράκαμψη καθολικών ρυθμίσεων backend

[ctx: lowres]
en: Override global backend settings
el: Παράκαμψη καθ. ρυθμ. backend

en: Audio
el: Ήχος

en: Override global audio settings
el: Παράκαμψη καθολικών ρυθμίσεων ήχου

[ctx: lowres]
en: Override global audio settings
el: Παράκαμψη καθ. ρυθμ. ήχου

en: Volume
el: Ένταση

[ctx: lowres]
en: Volume
el: Ένταση

en: Override global volume settings
el: Παράκαμψη καθολικών ρυθμίσεων έντασης

[ctx: lowres]
en: Override global volume settings
el: Παράκαμψη καθ. ρυθμ. έντασης

en: Override global MIDI settings
el: Παράκαμψη καθολικών ρυθμίσεων MIDI

[ctx: lowres]
en: Override global MIDI settings
el: Παράκαμψη καθ. ρυθμ. MIDI

en: Override global MT-32 settings
el: Παράκαμψη καθολικών ρυθμίσεων MT-32

[ctx: lowres]
en: Override global MT-32 settings
el: Παράκαμψη καθ. ρυθμ. MT-32

en: Paths
el: Φάκελοι

[ctx: lowres]
en: Paths
el: Φάκελοι

en: Game Path:
el: Φάκελος Παιχνιδιού:

[ctx: lowres]
en: Game Path:
el: Φάκελος Παιχνιδιού:

en: Extra Path:
el: Πρόσθετα:

en: Specifies path to additional data used by the game
el: Καθορίζει διαδρομή για πρόσθετα δεδομένα που χρησιμοποιούνται από το παιχνίδι

[ctx: lowres]
en: Extra Path:
el: Πρόσθετα:

en: Save Path:
el: Φάκελος Αποθήκευσης:

en: Specifies where your saved games are put
el: Καθορίζει την τοποθεσία των αποθηκευμένων παιχνιδιών σας

[ctx: lowres]
en: Save Path:
el: Φάκελος Αποθ.:

en: Achievements
el: Επιτεύγματα

en: Statistics
el: Στατιστικά

[ctx: path]
en: None
el: Δεν έχει προσδιοριστεί

en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: Select SoundFont
el: Επιλέξτε SoundFont

en: Select additional game directory
el: Επιλέξτε πρόσθετο φάκελο παιχνιδιού

en: Select directory for saved games
el: Επιλέξτε φάκελο για αποθηκευμένα παιχνίδια

en: The chosen directory cannot be written to. Please select another one.
el: Δεν ήταν δυνατή η εγγραφή στον επιλεγμένο φάκελο. Παρακαλώ επιλέξτε κάποιον άλλο.

en: Saved games sync feature doesn't work with non-default directories. If you want your saved games to sync, use default directory.
el: Η λειτουργία συγχρονισμού αποθηκευμένων παιχνιδιών δε λειτουργεί με μη-προεπιλεγμένους φακέλους. Αν επιθυμείτε να συγχρονίζονται τα αποθηκευμένα παιχνίδια σας, χρησιμοποιήστε τον προεπιλεγμένο φάκελο.

en: This game ID is already taken. Please choose another one.
el: Αυτό το αναγνωριστικό παιχνιδιού χρησιμοποιείται ήδη. Παρακαλώ επιλέξτε ένα άλλο.

en: Author:
el: Συγγραφέας:

en: Notes:
el: Σημειώσεις:

en: Choose file for loading
el: Επιλογή αρχείου για φόρτωση

en: Enter filename for saving
el: Εισάγετε όνομα αρχείου για αποθήκευση

en: Do you really want to overwrite the file?
el: Θέλετε σίγουρα να αντικαταστήσετε το αρχείο;

en: Reverb
el: Αντήχηση

en: Active
el: Ενεργό

en: Room:
el: Δωμάτιο:

en: Damp:
el: Υγρασία:

en: Width:
el: Πλάτος:

en: Level:
el: Επίπεδο:

en: Chorus
el: Χορωδία

en: Speed:
el: Ταχύτητα:

en: Depth:
el: Βάθος:

en: Type:
el: Τύπος:

en: Sine
el: Ημίτονο

en: Triangle
el: Τρίγωνο

en: Misc
el: Διάφορα

en: Interpolation:
el: Παρεμβολή:

en: None (fastest)
el: Καμία (γρηγορότερο)

en: Linear
el: Γραμμική

en: Fourth-order
el: Τέταρτης-τάξης

en: Seventh-order
el: Έβδομης-τάξης

note: I18N: Button to reset keymap mappings to defaults
en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset all FluidSynth settings to their default values.
el: Επαναφορά όλων των ρυθμίσεων του FluidSynth στις προκαθορισμένες τους τιμές.

en: Do you really want to reset all FluidSynth settings to their default values?
el: Θέλετε σίγουρα να επαναφέρετε όλες τις ρυθμίσεις του FluidSynth στις προκαθορισμένες τους τιμές;

en: GUI
el: ΓΔΧ

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Interact
el: Αλληλεπίδραση

en: Up
el: Πάνω

en: Down
el: Κάτω

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Delete Character
el: Διαγραφή Χαρακτήρα

en: Go to end of line
el: Μετάβαση σε τέλος γραμμής

en: Select to end of line
el: Επιλογή μέχρι το τέλος γραμμής

en: Select to start of line
el: Επιλογή μέχρι αρχή γραμμής

en: Go to start of line
el: Μετάβαση σε αρχή γραμμής

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: General
el: Γενικά

en: Cloud
el: Νέφος

en: Prev
el: Προηγούμενο

en: Save Image...
el: Αποθήκευση Εικόνας...

en: %u of %u
el: %u από %u

en: Save Image
el: Αποθήκευση Εικόνας

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list
en: None
el: Κανένα

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by the first letter of the game title
en: First letter
el: Αρχικό γράμμα

[ctx: group]
en: Initial
el: Αρχικά

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game engine
en: Engine
el: Μηχανή

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game series
en: Series
el: Σειρά

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game publisher
en: Publisher
el: Εκδότης

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by language
en: Language
el: Γλώσσα

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game platform
en: Platform
el: Πλατφόρμα

[ctx: year]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by year
en: Year
el: Έτος

en: Select Group by
el: Επιλογή ομαδοποίησης

en: Group:
el: Ομάδα:

en: Select a criteria to group the entries
el: Επιλέξτε ένα κριτήριο για την ομαδοποίηση των καταχωρήσεων

note: I18N: This keymap opens KIA's HELP tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ONLINE HELP
en: Help
el: Βοήθεια

note: I18N: Button Quit ScummVM program. Q is the shortcut, Ctrl+Q, put it in parens for non-latin (~Q~)
en: ~Q~uit
el: Έ~ξ~οδος

en: Quit ScummVM
el: Έξοδος από το ScummVM

note: I18N: Button About ScummVM program. b is the shortcut, Ctrl+b, put it in parens for non-latin (~b~)
en: A~b~out
el: Περ~ί~

en: About ScummVM
el: Περί του ScummVM

note: I18N: Button caption. O is the shortcut, Ctrl+O, put it in parens for non-latin (~O~)
en: Global ~O~ptions...
el: ~Κ~αθολικές Επιλογές...

en: Change global ScummVM options
el: Αλλαγή καθολικών επιλογών του ScummVM

[ctx: lowres]
en: Global ~O~pts...
el: ~Κ~αθολ Επιλ...

en: Download Games
el: Λήψη Παιχνιδιών

en: Download freeware games for ScummVM
el: Μεταφόρτωση δωρεάν (freeware) παιχνιδιών για ελεύθερη χρήση με το ScummVM

note: I18N: Button caption. A is the shortcut, Ctrl+A, put it in parens for non-latin (~A~)
en: ~A~dd Game...
el: ~Π~ροσθήκη Παιχνιδιού...

en: Add games to the list
el: Προσθήκη παιχνιδιών στη λίστα

[ctx: lowres]
en: ~A~dd Game...
el: ~Π~ροσθ. Παιχν...

note: I18N: Button caption. R is the shortcut, Ctrl+R, put it in parens for non-latin (~R~)
en: ~R~emove Game
el: ~Α~φαίρεση Παιχνιδιού

en: Remove game from the list. The game data files stay intact
el: Αφαίρεση παιχνιδιού από τη λίστα. Τα αρχεία δεδομένων του παιχνιδιού μένουν ανέπαφα

[ctx: lowres]
en: ~R~emove Game
el: ~Α~φαίρ. Παιχν.

note: I18N: Button caption. Mass add games
en: Mass Add...
el: Μαζική Προσθήκη...

[ctx: lowres]
note: I18N: Button caption for lower resolution GUI. Mass add games
en: Mass Add...
el: Μαζική Προσθήκη...

en: Search in game list
el: Αναζήτηση στη λίστα παιχνιδιών

en: Search:
el: Αναζήτηση:

en: Load game:
el: Φόρτωση παιχνιδιού:

en: This directory cannot be used yet, it is being downloaded into!
el: Αυτός ο φάκελος δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμη, γίνεται μεταφόρτωση σε αυτόν!

en: Do you really want to run the mass game detector? This could potentially add a huge number of games.
el: Θέλετε σίγουρα να τρέξετε τον μαζικό ανιχνευτή παιχνιδιών; Αυτό ενδέχεται να προσθέσει ένα τεράστιο αριθμό παιχνιδιών.

en: Do you really want to remove this game configuration?
el: Θέλετε σίγουρα να σβήσετε τη ρύθμιση για αυτό το παιχνίδι;

en: Do you want to load saved game?
el: Θέλετε να φορτώσετε το αποθηκευμένο παιχνίδι;

en: This game does not support loading games from the launcher.
el: Αυτό το παιχνίδι δεν υποστηρίζει φόρτωση παιχνιδιών από τον Πλοηγητή (launcher).

en: ScummVM could not find any engine capable of running the selected game!
el: Το ScummVM δεν βρήκε κάποια μηχανή ικανή να εκτελέσει το επιλεγμένο παιχνίδι!

en: Did you add this directory to the SAF? Press the help button [?] on the top for detailed instructions
el: Ίσως χρειάζεται να προσθέσετε τον φάκελο παιχνιδιού μέσω SAF; Πατήστε στο κουμπί βοήθειας [?] στο πάνω μέρος της οθόνης για λεπτομερείς οδηγίες

en: ScummVM could not find any game in the specified directory!
el: Το ScummVM δεν βρήκε κάποιο παιχνίδι στον συγκεκριμένο φάκελο!

note: I18N: Unknown game variant
en: Unknown variant
el: Άγνωστη εκδοχή παιχνιδιού

en: List view
el: Προβολή ως λίστα

en: Grid view
el: Προβολή ως πλέγμα

en: ~S~tart
el: ~Ε~κκίνηση

en: Start selected game
el: Εκκίνηση επιλεγμένου παιχνιδιού

en: ~L~oad...
el: ~Φ~όρτωση...

en: Load saved game for selected game
el: Φόρτωση αποθηκευμένου παιχνιδιού για το επιλεγμένο παιχνίδι

en: Record...
el: Εγγραφή...

en: ~G~ame Options...
el: ~Ρ~υθμίσεις Παιχνιδιού...

en: Change game options
el: Αλλαγή επιλογών παιχνιδιού

[ctx: lowres]
en: ~G~ame Opts...
el: ~Ρ~υθμ Παιχν...

note: I18N: List grouping when no engine is specified I18N: List grouping when no enginr is specified
en: Unknown Engine
el: Άγνωστη Μηχανή

note: I18N: List grouping when no pubisher is specified I18N: List group when no publisher is specified
en: Unknown Publisher
el: Άγνωστος Εκδότης

note: I18N: List group when no game series is specified I18N: List grouping when no game series is specified
en: No Series
el: Δεν ανήκουν σε σειρά

note: I18N: List group when no languageis specified I18N: List group when no language is specified
en: Language not detected
el: Δεν ανιχνεύτηκε η γλώσσα

note: I18N: List group when no platform is specified
en: Platform not detected
el: Δεν ανιχνεύτηκε η πλατφόρμα

note: I18N: List group when no year is specified
en: Unknown Year
el: Άγνωστο Έτος

note: I18N: Group for All items
en: All
el: Όλα

en: Icons per row:
el: Εικονίδια ανά σειρά:

en: ... progress ...
el: ... πρόοδος ...

en: Scan complete!
el: Η σάρωση ολοκληρώθηκε!

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games.
el: Ανακαλύφθηκαν %d νέα παιχνίδια, αγνοήθηκαν %d παιχνίδια που έχουν ήδη προστεθεί.

en: Scanned %d directories ...
el: Σαρώθηκαν %d φάκελοι ...

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games ...
el: Ανακαλύφθηκαν %d νέα παιχνίδια, αγνοήθηκαν %d παιχνίδια που έχουν ήδη προστεθεί ...

en: Stop
el: Στοπ

en: Edit record description
el: Αλλαγή περιγραφής εγγραφής

en: Switch to Game
el: Μετάβαση στο Παιχνίδι

en: Fast replay
el: Γρήγορη επανάληψη

en: Never
el: Ποτέ

en: Every 5 mins
el: Κάθε 5 λεπτά

en: Every 10 mins
el: Κάθε 10 λεπτά

en: Every 15 mins
el: Κάθε 15 λεπτά

en: Every 30 mins
el: Κάθε 30 λεπτά

note: I18N: Extremely large GUI scale
en: 200% - Extremely large
el: 200% - Εξαιρετικά μεγάλο

note: I18N: Very very large GUI scale
en: 175% - Very large
el: 175% - Πολύ μεγάλο

note: I18N: Very large GUI scale
en: 150% - Larger
el: 150% - Μεγαλύτερο

note: I18N: Large GUI scale
en: 125% - Large
el: 125% - Μεγάλο

note: I18N: Medium GUI scale
en: 100% - Medium
el: 100% - Μεσαίο

note: I18N: Small GUI scale
en: 75% - Small
el: 75% - Μικρό

note: I18N: Smaller GUI scale
en: 50% - Smaller
el: 50% - Μικρότερο

note: I18N: Smallest GUI scale
en: 25% - Smallest
el: 25% - Πολύ μικρό

[ctx: shader]
en: None
el: Κανένα

[ctx: soundfont]
en: None
el: Κανένα

en: Failed to apply some of the graphic options changes:
el: Δεν ήταν δυνατή η εφαρμογή ορισμένων αλλαγών στις επιλογές γραφικών:

en: the video mode could not be changed
el: δεν ήταν δυνατή η αλλαγή της λειτουργίας βίντεο

en: the stretch mode could not be changed
el: δεν ήταν δυνατή η αλλαγή της λειτουργίας επέκτασης εικόνας

en: the aspect ratio setting could not be changed
el: αδυναμία αλλαγής της ρύθμισης αναλογίας διαστάσεων

en: the fullscreen setting could not be changed
el: αδυναμία αλλαγής ρύθμισης πλήρους οθόνης

en: the filtering setting could not be changed
el: αδυναμία αλλαγής ρύθμισης φιλτραρίσματος

en: the vsync setting could not be changed
el: αδυναμία αλλαγής ρύθμισης vsync

en: the shader could not be changed
el: δεν ήταν δυνατή η αλλαγή του σκιαστή (shader)

en: Touchpad mouse mode
el: Touchpad σε λειτουργία ποντικιού

en: Pointer Speed:
el: Ταχύτητα δείκτη:

en: Speed for keyboard/joystick mouse pointer control
el: Ταχύτητα χειρισμού του δείκτη ποντικιού με πληκτρολόγιο/χειριστήριο

[ctx: lowres]
en: Pointer Speed:
el: Ταχύτητα δείκτη:

en: Joy Deadzone:
el: Περιοχή αδράνειας χειριστήριου:

en: Analog joystick Deadzone
el: Περιοχή αδράνειας αναλογικού χειριστήριου

[ctx: lowres]
en: Joy Deadzone:
el: Περιοχή αδράνειας χειριστήριου:

en: %d hidden achievements remaining
el: Απομένουν %d κρυμμένα επιτεύγματα

en: Achievements unlocked: %d/%d
el: Επιτεύγματα που κατακτήθηκαν: %d/%d

en: Graphics mode:
el: Σύστημα γραφικών:

en: Render mode:
el: Απόδοση γραφικών:

en: Special dithering modes supported by some games
el: Ειδικές λειτουργίες χρωματικής αντιπαράθεσης οι οποίες υποστηρίζονται από ορισμένα παιχνίδια

en: Stretch mode:
el: Επέκταση εικόνας:

en: Scaler:
el: Κλιμάκωση:

en: Shader:
el: Σκιαστής:

en: Specifies path to the shader used for scaling the game screen
el: Καθορίζει τη διαδρομή για το σκιαστή (shader) που θα χρησιμοποιηθεί για την κλιμάκωση της οθόνης παιχνιδιού

[ctx: lowres]
en: Shader Path:
el: Διαδρομή Σκιαστή:

en: Download Shaders
el: Λήψη Σκιαστών

en: Check on the scummvm.org website for updates of shader packs
el: Έλεγχος στον ιστότοπο scummvm.org για ενημερώσεις των πακέτων από σκιαστές (shaders)

en: Fullscreen mode
el: Λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Wait for the vertical sync to refresh the screen in order to prevent tearing artifacts
el: Αναμονή για κάθετο συγχρονισμό (vertical sync) στην ανανέωση εικόνας στην οθόνη ώστε να προληφθεί το φαινόμενο σχισίματος (tearing artifacts)

en: Game 3D Renderer:
el: Απόδοση εικόνας σε παιχνίδια 3D:

[ctx: lowres]
en: Game 3D Renderer:
el: Απόδοση εικόνας 3D παιχνιδιού:

en: 3D Anti-aliasing:
el: Εξομάλυνση 3D:

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένες

en: Filter graphics
el: Φίλτρο γραφικών

en: Use linear filtering when scaling graphics
el: Χρήση γραμμικού φιλτραρίσματος για την κλιμάκωση γραφικών

en: Aspect ratio correction
el: Διόρθωση αναλογίας διαστάσεων

en: Correct aspect ratio for games
el: Διόρθωση αναλογίας διαστάσεων για παιχνίδια

en: Preferred device:
el: Προτιμώμενη συσκευή:

en: Music device:
el: Συσκευή Μουσικής:

en: Specifies preferred sound device or sound card emulator
el: Καθορίζει την προτιμώμενη συσκευή εξόδου ήχου ή εξομοιωτή κάρτας ήχου

en: Specifies output sound device or sound card emulator
el: Καθορίζει τη συσκευή εξόδου ήχου ή εξομοιωτή κάρτας ήχου

[ctx: lowres]
en: Preferred dev.:
el: Προτιμώμενη Συσκ.:

[ctx: lowres]
en: Music device:
el: Συσκευή μουσικής:

en: AdLib emulator:
el: Εξομοιωτής Adlib:

en: AdLib is used for music in many games
el: Η Adlib χρησιμοποιείται για μουσική σε πολλά παιχνίδια

en: GM device:
el: Συσκευή GM:

en: Specifies default sound device for General MIDI output
el: Καθορίζει προεπιλεγμένη συσκευή ήχου για την έξοδο General MIDI

en: Don't use General MIDI music
el: Μη χρήση μουσικής General MIDI

en: Use first available device
el: Χρήση πρώτης διαθέσιμης συσκευής

en: SoundFont is supported by some audio cards, FluidSynth and Timidity
el: Το SoundFont υποστηρίζεται από μερικές κάρτες ήχου, το FluidSynth και το Timidity

en: Mixed AdLib/MIDI mode
el: Μικτή λειτουργία Adlib/MIDI

en: Use both MIDI and AdLib sound generation
el: Χρήση MIDI και Adlib για δημιουργία ήχου

en: MIDI gain:
el: Αύξηση MIDI:

en: MT-32 Device:
el: Συσκευή MT-32:

en: Specifies default sound device for Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 output
el: Καθορίζει προεπιλεγμένη συσκευή ήχου για έξοδο Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64

en: True Roland MT-32 (disable GM emulation)
el: Πραγματική Roland MT-32 (απενεργοποίηση εξομοιωτή GM)

en: Check if you want to use your real hardware Roland-compatible sound device connected to your computer
el: Επιλέξτε αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε συσκευή ήχου συμβατή με Roland, η οποία είναι συνδεδεμένη στον υπολογιστή σας

[ctx: lowres]
en: True Roland MT-32 (no GM emulation)
el: Πραγματική Roland MT-32 (χωρίς εξομοίωση GM)

en: Roland GS device (enable MT-32 mappings)
el: Συσκευή Roland GS (ενεργοποίηση αντιστοιχίσεων MT-32)

en: Check if you want to enable patch mappings to emulate an MT-32 on a Roland GS device
el: Επιλέξτε αν θέλετε να ενεργοποιήσετε διορθωμένες αντιστοιχίσεις για να εξομοιώσετε μια MT-32 σε συσκευή Roland GS

en: Don't use Roland MT-32 music
el: Μη χρήση μουσικής Roland MT-32

en: Text and speech:
el: Κείμενο και ομιλία:

en: Speech
el: Ομιλία

en: Subtitles
el: Υπότιτλοι

en: Both
el: Και τα δυο

en: Subtitle speed:
el: Ταχύτητα υποτίτλων:

[ctx: lowres]
en: Text and speech:
el: Κείμενο και ομιλία:

en: Spch
el: Ομιλία

en: Subs
el: Υπότ.

[ctx: lowres]
en: Both
el: Και τα δυο

en: Show subtitles and play speech
el: Προβολή υποτίτλων και αναπαραγωγή φωνής

[ctx: lowres]
en: Subtitle speed:
el: Ταχύτητα υπότ.:

en: Music volume:
el: Ένταση μουσικής:

[ctx: lowres]
en: Music volume:
el: Ένταση μουσικής:

en: Mute all
el: Σίγαση όλων

en: SFX volume:
el: Ένταση εφέ:

en: Special sound effects volume
el: Ένταση ειδικών ακουστικών εφέ

[ctx: lowres]
en: SFX volume:
el: Ένταση εφέ:

en: Speech volume:
el: Ένταση ομιλίας:

[ctx: lowres]
en: Speech volume:
el: Ένταση ομιλίας:

en: Control
el: Χειρισμός

[ctx: lowres]
en: Cloud
el: Νέφος

en: Accessibility
el: Προσβασιμότητα

[ctx: lowres]
en: Accessibility
el: Προσβασιμότητα

en: Discard changes and close the dialog
el: Αναίρεση των αλλαγών και κλείσιμο του παράθυρου

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Apply changes without closing the dialog
el: Εφαρμογή των αλλαγών χωρίς να κλείσει το παράθυρο

en: Apply changes and close the dialog
el: Εφαρμογή των αλλαγών και κλείσιμο του παράθυρου

en: FluidSynth Settings
el: Ρυθμίσεις FluidSynth

en: Specifies where your saved games are put. A red coloring indicates the value is temporary and will not get saved
el: Προσδιορίζει πού θα τοποθετηθούν τα αποθηκευμένα παιχνίδια σας (saved games). Ο κόκκινος χρωματισμός υποδεικνύει ότι η τιμή αυτή είναι προσωρινή και δεν θα αποθηκευτεί

en: Theme Path:
el: Φάκελος Θέματος:

[ctx: lowres]
en: Theme Path:
el: Φάκελος Θέματος:

en: Icon Path:
el: Διαδρομή Εικονιδίων:

[ctx: lowres]
en: Icon Path:
el: Διαδρομή Εικονιδίων:

[ctx: path]
en: Default
el: Προκαθορισμένη

en: DLC Path:
el: Φάκελος για DLC:

[ctx: lowres]
en: DLC Path:
el: Φάκελος για DLC:

en: Specifies path to additional data used by all games or ScummVM
el: Καθορίζει τη διαδρομή για πρόσθετα δεδομένα που χρησιμοποιούνται από όλα τα παιχνίδια ή το ScummVM

en: Plugins Path:
el: Διαδρομή Πρόσθετων:

[ctx: lowres]
en: Plugins Path:
el: Διαδρ. Πρόσθ.:

en: ScummVM config path:
el: Διαδρομή Ρυθμίσεων:

en: ScummVM log path:
el: Διαδρομή Αρχείου Καταγραφής:

en: View
el: Επισκόπηση

note: I18N: Referring to the last path memorized when adding a game
en: Last browser path:
el: Πρόσφατη διαδρομή πλοηγητή:

en: Theme:
el: Θέμα:

en: GUI scale:
el: Κλιμάκωση ΓΔΧ:

en: %d%% - Custom
el: %d%% - Προσαρμοσμένο

en: GUI renderer:
el: Απόδοση εικόνας ΓΔΧ:

en: Return to the launcher when leaving a game
el: Επιστροφή στον Πλοηγητή (launcher) μετά την έξοδο από παιχνίδι

en: Return to the launcher when leaving a game instead of closing ScummVM
    (this feature is not supported by all games).
el: Να γίνεται επιστροφή στον Πλοηγητή (launcher) μετά την έξοδο από ένα παιχνίδι, αντί να κλείνει η εφαρμογή του ScummVM.
    (αυτήν την δυνατότητα δεν την υποστηρίζουν όλα τα παιχνίδια).

en: Ask for confirmation on exit
el: Να ζητείται επιβεβαίωση κατά την έξοδο

en: Ask for permission when closing ScummVM or leaving a game.
el: Να ζητείται επιβεβαίωση από τον χρήστη κατά το κλείσιμο του ScummVM ή την έξοδο από ένα παιχνίδι.

en: Disable fixed font scaling
el: Χωρίς κλιμάκωση των γραμματοσειρών σταθερών διαστάσεων

en: Do not upscale fixed size fonts in the GUI. This reduces artefacts on low resolution screens
el: Να μην γίνεται μεγέθυνση (upscale) των γραμματοσειρών σταθερού μεγέθους στο περιβάλλον διεπαφής (GUI). Έτσι περιορίζονται οι "μουντζούρες" (artefacts) σε οθόνες χαμηλής ανάλυσης

en: GUI language:
el: Γλώσσα ΓΔΧ:

en: Language of ScummVM GUI
el: Γλώσσα για τη ΓΔΧ (GUI) του ScummVM

en: Switch the ScummVM GUI language to the game language
el: Χρήση γλώσσας παιχνιδιού ως γλώσσα για τη ΓΔΧ (GUI) του ScummVM

en: When starting a game, change the ScummVM GUI language to the game language. That way, if a game uses the ScummVM save and load dialogs, they are in the same language as the game.
el: Ξεκινώντας ένα παιχνίδι, η γλώσσα παιχνιδιού θα χρησιμοποιείται και για τη γραφική διεπαφή χρήστη (ΓΔΧ ή αλλιώς GUI) του ScummVM. Έτσι, αν ένα παιχνίδι χρησιμοποιεί τα παράθυρα διαλόγου του ScummVM για αποθήκευση και φόρτωση, αυτά θα είναι στην ίδια γλώσσα με το παιχνίδι.

en: Use native system file browser
el: Χρήση του εγγενούς περιηγητή αρχείων

en: Use the native system file browser instead of the ScummVM one to select a file or directory.
el: Χρήση του εγγενούς περιηγητή αρχείων που παρέχει το λειτουργικό σύστημα αντί αυτού από το ScummVM για την επιλογή αρχείου ή καταλόγου.

en: Download Icons
el: Λήψη Εικονιδιών

en: Check on the scummvm.org website for updates of icon packs
el: Έλεγχος στον ιστότοπο scummvm.org για ενημερώσεις σε πακέτα εικονιδίων

en: Autosave:
el: Αυτόματη αποθήκευση:

[ctx: lowres]
en: Autosave:
el: Αυτόμ. αποθ.:

en: Random seed:
el: Φύτρα τυχαίων αριθμών:

en: Seed for initializing all random number generators
el: Φύτρα (seed) για την αρχικοποίηση όλων των γεννητριών τυχαίων αριθμών

en: Debug level:
el: Επίπεδο Αποσφαλμάτωσης:

note: I18N: Debug level -1, no messages
en: None
el: Δεν έχει προσδιοριστεί

note: I18N: Debug level 11, all messages
en: 11 (all)
el: 11 (όλα)

en: Enable Discord integration
el: Ενεργοποίηση διασύνδεσης με DIscord

en: Show information about the games you are playing on Discord if the Discord client is running.
el: Εμφανίζει στο Discord πληροφορίες για τα παιχνίδια που παίζετε, αν το πρόγραμμα Discord εκτελείται.

en: Update check:
el: Έλεγχος αναβαθμίσεων:

en: How often to check ScummVM updates
el: Συχνότητα ελέγχου ενημερώσεων του ScummVM

en: Check now
el: Ελέγξτε τώρα

en: Active storage:
el: Ενεργή αποθήκη:

en: Active cloud storage
el: Ενεργή αποθήκη Νέφους

[ctx: lowres]
en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
el: Η αποθήκευση είναι απενεργοποιημένη. Επιβεβαιώστε ότι το όνομα χρήστη είναι σωστό και ενεργοποιήστε τη:

en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
el: Η αποθήκευση δεν είναι ακόμα ενεργοποιημένη. Επιβεβαιώστε ότι το όνομα χρήστη είναι σωστό και ενεργοποιήστε τη:

en: Enable storage
el: Ενεργοποίηση αποθήκευσης

en: Confirm you want to use this account for this storage
el: Επιβεβαιώστε ότι επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε αυτόν τον λογαριασμό για αυτή την αποθήκευση

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Username used by this storage
el: Το όνομα χρήστη που χρησιμοποιεί αυτή η αποθήκη

en: <none>
el: <δεν έχει δοθεί>

en: Used space:
el: Χρησιμοποιημένος χώρος:

en: Space used by ScummVM's saved games on this storage
el: Χώρος που χρησιμοποιείται από τα αποθηκευμένα παιχνίδια του ScummVM σε αυτή την αποθήκη Νέφους

en: Last sync:
el: Πρόσφατος συγχρονισμός:

en: When was the last time saved games were synced with this storage
el: Πότε πραγματοποιήθηκε ο πιο πρόσφατος συγχρονισμός αποθηκευμένων παιχνιδιών

en: <never>
el: <ποτέ>

[ctx: lowres]
en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
el: Τα αποθηκευμένα παιχνίδια συγχρονίζονται αυτόματα κατά την εκκίνηση, μετά την αποθήκευση και κατά τη φόρτωση.

en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
el: Τα αποθηκευμένα παιχνίδια συγχρονίζονται αυτόματα κατά την εκκίνηση, μετά την αποθήκευση και κατά τη φόρτωση.

en: Sync now
el: Συγχρονισμός τώρα

en: Start saved games sync
el: Εκκίνηση συγχρονισμού αποθηκευμένων παιχνιδιών

[ctx: lowres]
en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
el: Μπορείτε να μεταφορτώσετε αρχεία παιχνιδιού από τον δικό σας φάκελο Νέφους για το ScummVM:

en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
el: Μπορείτε να μεταφορτώσετε αρχεία παιχνιδιού από τον δικό σας φάκελο Νέφους για το ScummVM:

en: Download game files
el: Κατεβάστε αρχεία παιχνιδιού

en: Open downloads manager dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου διαχείρισης μεταφορτώσεων

[ctx: lowres]
en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
el: Για να αλλάξετε το λογαριασμό για αυτή την αποθήκη, αποσυνδεθείτε και συνδεθείτε εκ νέου:

en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
el: Για να αλλάξετε το λογαριασμό για αυτή την αποθήκη, αποσυνδεθείτε και συνδεθείτε εκ νέου:

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: Stop using this storage on this device
el: Διακοπή χρήσης αυτής της αποθήκης σε αυτή τη συσκευή

[ctx: lowres]
en: This storage is not connected yet!
el: Η αποθήκη αυτή δεν είναι ακόμα συνδεδεμένη!

en: This storage is not connected yet!
el: Η αποθήκη αυτή δεν είναι ακόμα συνδεδεμένη!

en: Connect
el: Σύνδεση

en: Connect your cloud storage account
el: Συνδέστε τον λογαριασμό της δικής σας αποθήκης στο Νέφος

[ctx: lowres]
en: /root/ Path:
el: /root/ Διαδρομή:

en: Select which directory will be shown as /root/ in the Files Manager
el: Επιλέξτε το φάκελο που θα εμφανίζεται ως κορυφαίος /root/ στη Διαχείριση Αρχείων

en: /root/ Path:
el: /root/ Διαδρομή:

en: Server's port:
el: Θύρα Διακομιστή:

en: Port for server to use
el: Η θύρα (port) που θα χρησιμοποιεί ο διακομιστής

[ctx: lowres]
en: Run server to manage files with browser (in the same network).
el: Εκκινήστε τον διακομιστή για να διαχειριστείτε αρχεία με κάποιο browser (εντός του ίδιου δικτύου).

[ctx: lowres]
en: Closing options dialog will stop the server.
el: Κλείνοντας το μενού Επιλογών θα σταματήσει ο Διακομιστής.

en: Run server to manage files with browser (in the same network).
el: Εκκινήστε τον διακομιστή για να διαχειριστείτε αρχεία με κάποιο browser (εντός του ίδιου δικτύου).

en: Closing options dialog will stop the server.
el: Κλείνοντας το μενού Επιλογών θα σταματήσει ο διακομιστής.

en: Use Text to speech
el: Μετατροπή κειμένου σε ομιλία

en: Will read text in gui on mouse over.
el: Θα διαβάσει το κείμενο που βρίσκεται κάτω από το ποντίκι στη γραφική διεπαφή χρήστη (ΓΔΧ ή αλλιώς GUI).

en: Ignore
el: Αγνόηση

en: Disable autosave
el: Χωρίς αυτόματη αποθήκευση

en: WARNING: Autosave was enabled. Some of your games have existing saved games on the autosave slot. You can either move the existing saves to new slots, disable autosave, or ignore (you will be prompted when autosave is about to overwrite a save).
    List of games:
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Η αυτόματη αποθήκευση ενεργοποιήθηκε. Μερικά από τα παιχνίδια σας έχουν ήδη αποθηκευμένα παιχνίδια στη θυρίδα της αυτόματης αποθήκευσης. Μπορείτε είτε να μετακινήσετε τα υπάρχοντα αποθηκευμένα παιχνίδια σε νέες θυρίδες, να απενεργοποιήσετε την αυτόματη αποθήκευση, ή να αγνοήσετε αυτή την ειδοποίηση (θα ερωτηθείτε όταν η αυτόματη αποθήκευση επιχειρήσει να αντικαταστήσει κάποιο υπάρχον αποθηκευμένο παιχνίδι).
    Λίστα παιχνιδιών:

en: 
    And more...
el: 
    Και άλλα...

en: Move
el: Μετακίνηση

en: ERROR: Failed to move the following saved games:
el: ΣΦΑΛΜΑ: Αποτυχία μετακίνησης των παρακάτω αποθηκεμένων παιχνιδιών:

en: Failed to change cloud storage!
el: Αδυναμία αλλαγής αποθήκης Νέφους!

en: Another cloud storage is already active.
el: Μια άλλη αποθήκη Νέφους είναι ήδη ενεργή.

en: Theme does not support selected language!
el: Το θέμα δεν υποστηρίζει την επιλεγμένη γλώσσα!

en: Theme cannot be loaded!
el: Το θέμα δεν φορτώθηκε!

en: 
    Misc settings will be restored.
el: 
    Επαναφορά αρχικών τιμών στις λοιπές ρυθμίσεις.

en: Select directory for GUI themes
el: Επιλέξτε φάκελο θεμάτων (themes) για τη γραφική διεπαφή χρήστη (ΓΔΧ ή αλλιώς GUI)

en: Select directory for GUI launcher thumbnails
el: Επιλέξτε φάκελο για τα εικονίδια παιχνιδιών που θα εμφανίζονται στη γραφική διεπαφή χρήστη (ΓΔΧ ή αλλιώς GUI) του Πλοηγητή (launcher)

en: Select directory for DLC downloads
el: Επιλέξτε φάκελο για DLC

en: Select directory for extra files
el: Επιλέξτε φάκελο για πρόσθετα αρχεία

en: Select directory for plugins
el: Επιλέξτε φάκελο για πρόσθετα

en: Select directory for Files Manager /root/
el: Επιλέξτε φάκελο για το /root/ του Διαχειριστή Αρχείων

en: This Storage is working now. Do you want to interrupt it?
el: Αυτή η αποθήκη Νέφους έχει εργασία σε εξέλιξη αυτή τη στιγμή. Επιθυμείτε να τη διακόψετε;

en: Wait until current Storage finishes up and try again.
el: Περιμένετε να ολοκληρωθεί η τρέχουσα Αποθήκευση και δοκιμάστε ξανά.

en: <right now>
el: <άμεσα>

en: Request failed.
    Check your Internet connection.
el: Το αίτημα απέτυχε.
    Ελέγξτε τη σύνδεσή σας στο Διαδίκτυο.

en: A test pattern should be displayed.
    Do you want to keep these shader scaler settings?
el: Το δοκιμαστικό σχέδιο που εμφανίζεται αποτελεί προεπισκόπηση των αλλαγών.
    Θέλετε να διατηρήσετε τις νέες ρυθμίσεις σκιαστή κλιμάκωσης (shader scaler);

en: Reverting automatically in %d seconds
el: Αυτόματη επαναφορά των προηγούμενων ρυθμίσεων σε %d δευτερόλεπτα

en: Enter Text
el: Εισάγετε Κείμενο

note: I18N: You must leave "#" as is, only word 'next' is translatable
en: #  next
el: #  επόμενο

en: add
el: προσθήκη

en: Delete char
el: Διαγραφή χαρακτήρα

note: I18N: 'Num' means Numbers
en: *  Num
el: * Αριθ

en: Recorder or Playback Gameplay
el: Εγγραφή ή Αναπαραγωγή Gameplay

en: Delete
el: Σβήσιμο

en: Record
el: Εγγραφή

en: Playback
el: Αναπαραγωγή

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Author:
el: Συγγραφέας:

en: Notes:
el: Σημειώσεις:

en: Do you really want to delete this record?
el: Θέλετε σίγουρα να σβήσετε αυτή την εγγραφή;

en: Unknown Author
el: Άγνωστος Συγγραφέας

en: ScummVM could not access the directory!
el: Το ScummVM δε μπόρεσε να προσπελάσει τον φάκελο!

en: Downloading saves...
el: Λήψη αποθηκευμένων παιχνιδιών (saves)...

en: Run in background
el: Εκτέλεση στο παρασκήνιο

en: %s (%s %S / %s %S, %s / %s files)
el: %s (%s %S / %s %S, %s / %s αρχεία)

en: No date saved
el: Χωρίς αποθηκ. ημ/νία

en: No time saved
el: Χωρίς αποθηκ. ώρα

en: No playtime saved
el: Χωρίς αποθηκ. ώρα παιχνιδιού

en: Do you really want to delete this saved game?
el: Θέλετε σίγουρα να σβήσετε αυτό το αποθηκευμένο παιχνίδι;

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: Time:
el: Ώρα:

en: Playtime:
el: Ώρα παιχνιδιού:

en: Untitled saved game
el: Αποθηκευμένο παιχνίδι χωρίς όνομα

en: New Save
el: Νέα Αποθήκευση

en: Create a new saved game
el: Δημιουργία νέου αποθηκευμένου παιχνιδιού

en: Name:
el: Όνομα:

en: Enter a description for slot %d:
el: Εισάγετε περιγραφή για τη θυρίδα %d:

en: Choose shader from the list below (or pick a file instead)
el: Διαλέξτε σκιαστή από την παρακάτω λίστα (ή εναλλακτικά επιλέξτε ένα αρχείο)

en: Pick file instead...
el: Επιλέξτε ένα αρχείο...

en: Pick shader from file system
el: Επιλέξτε σκιαστή από το σύστημα αρχείων

en: Select shader
el: Επιλέξτε σκιαστή

en: Select a Theme
el: Επιλέξτε θέμα

en: Disabled GFX
el: Απενεργοποιημένα γραφικά

[ctx: lowres]
en: Disabled GFX
el: Απενεργ. γραφικά

en: Standard renderer
el: Κανονική απόδοση

en: Standard
el: Κανονικό

en: Antialiased renderer
el: Εξομαλυμένη απόδοση

en: Antialiased
el: Εξομαλυμένη

en: Add anyway
el: Προσθήκη ούτως ή άλλως

en: Copy to clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Report game
el: Αναφορά παιχνιδιού

en: Use the button below to copy the required game information into your clipboard.
el: Χρησιμοποιείστε το παρακάτω κουμπί για να αντιγράψετε την απαιτούμενη πληροφορία από το παιχνίδι στο πρόχειρό σας.

en: You can also directly report your game to the Bug Tracker.
el: Μπορείτε επίσης να αναφέρετε το παιχνίδι σας απευθείας στον Bug Tracker.

en: All necessary information about your game has been copied into the clipboard
el: Όλη η απαιτούμενη πληροφορία για το παιχνίδι σας έχει αντιγραφεί στο πρόχειρο

en: Copying the game information to the clipboard has failed!
el: Η αντιγραφή της πληροφορίας παιχνιδιού στο πρόχειρο απέτυχε!

en: ScummVM now supports automatic check for updates
    which requires access to the Internet. Would you
    like to enable this feature?
el: Το ScummVM τώρα υποστηρίζει αυτόματο έλεγχο
    για ενημερώσεις, που απαιτεί πρόσβαση στο Internet.
    Θέλετε να ενεργοποιήσετε αυτή τη δυνατότητα;

en: You can change this setting later in the Misc tab
    in the Options dialog.
el: Μπορείτε να αλλάξετε αυτή τη ρύθμιση αργότερα
    από την καρτέλα Διάφορα στις Καθολικές Επιλογές.

en: Clear value
el: Σβήσιμο τιμής

en: Play
el: Παίξε

en: Saves
el: Αποθηκευμένα παιχνίδια

en: Bad config file format. overwrite?
el: Λάθος μορφή αρχείου ρυθμίσεων (config). Να γίνει επανεγγραφή;

note: I18N: <Add a new folder> must match the translation done in backends/fs/android/android-saf-fs.h
en: In this new version of ScummVM for Android, significant changes were made to the file access system to allow support for modern versions of the Android Operating System.
    If you find that your existing added games or custom paths no longer work, please edit those paths:
      1. From the Launcher, go to **Game Options > Paths**. Select **Game Path** or **Extra Path**, as appropriate. 
      2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option.
      3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Select **Use this folder**. 
      5. Select **Allow** to give ScummVM permission to access the folder. 
      6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Select the folder containing the game's files, then tap **Choose**. 
    
    Repeat steps 1 and 6 for each game.
el: Σε αυτή την νέα έκδοση του ScummVM για Android έχουν γίνει σημαντικές αλλαγές στο σύστημα πρόσβασης αρχείων, ώστε να υποστηριχθούν νεότερες εκδόσεις του λειτουργικού συστήματος.
    Αν διαπιστώσετε πως τα παιχνίδια που είχατε ήδη προσθέσει ή οι φάκελοι που είχατε υποδείξει κατ' εξαίρεση (custom paths) δεν λειτουργούν πλέον, παρακαλούμε να τα επαναρυθμίσετε ακολουθώντας τις παρακάτω οδηγίες:
      1. Από τον Πλοηγητή (Launcher), επιλέξτε **Ρυθμίσεις Παιχνιδιού > Φάκελοι**. Εδώ θα χρειαστεί να αλλάξετε το **Φάκελο Παιχνιδιού** ή/και το φάκελο **Πρόσθετα**, ανάλογα με τις απαιτήσεις του κάθε τίτλου.
      2. Από την εξερεύνηση αρχείων του ScummVM, πατήστε στο **Μετάβαση πάνω** μέχρι να φτάσετε στον αρχικό φάκελο (**root**) όπου θα δείτε την επιλογή **<Προσθήκη νέου φακέλου>**.
      3. Επιλέξτε **<Προσθήκη νέου φακέλου>** με διπλό χτύπο (double tap), και στη συνέχεια πλοηγηθείτε κι επιλέξτε τον γονικό φάκελο μέσα στον οποίο βρίσκονται οι υποφάκελοι με τα παιχνίδια σας, πχ. **SD Card > ScummVMgames**. 
      4. Επιλέξτε **Χρήση αυτού του φακέλου** (**Use this folder**).
      5. Επιλέξτε **Να επιτρέπεται** (**Allow**) για να δώσετε στο ScummVM την άδεια για πρόσβαση σε αυτό το φάκελο.
      6. Με διπλό χτύπο (double tap) πάνω στον νέο φάκελο (εδώ: **ScummVMgames**), που έχει προστεθεί στον αρχικό φάκελο (**root**) της εξερεύνησης αρχείων του ScummVM, μπορείτε να δείτε τα περιεχόμενά του και να υποδείξτε τον υποφάκελο με τα δεδομένα του παιχνιδιού σας.
    
    Επαναλάβετε τα βήματα 1 και 6 για κάθε ένα από τα παιχνίδια σας.

note: I18N: A button caption to dismiss amessage and read it later I18N: A button caption to dismiss a message and read it later
en: Read Later
el: Θα το δω μετά

note: I18N: <Add a new folder> must match the translation done in backends/fs/android/android-saf-fs.h
en: In this new version of ScummVM for Android, significant changes were made to the file access system to allow support for modern versions of the Android Operating System.
    To add a game:
    
      1. Select **Add Game...** from the launcher. 
      2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option.
      3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Select **Use this folder**. 
      5. Select **Allow** to give ScummVM permission to access the folder. 
      6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Select the sub-folder containing the game's files, then tap **Choose**.
    Repeat steps 1 and 6 for each game.
el: Σε αυτή την νέα έκδοση του ScummVM για Android έχουν γίνει σημαντικές αλλαγές στο σύστημα πρόσβασης αρχείων, ώστε να υποστηριχθούν νεότερες εκδόσεις του λειτουργικού συστήματος.
    Προκειμένου να προσθέσετε ένα παιχνίδι:
    
      1. Επιλέξτε **Προσθήκη Παιχνιδιού...** από τον Πλοηγητή (launcher).
      2. Από την εξερεύνηση αρχείων του ScummVM, πατήστε στο "Μετάβαση πάνω" μέχρι να φτάσετε στον αρχικό φάκελο (root) όπου θα δείτε την επιλογή **<Προσθήκη νέου φακέλου>**.
      3. Επιλέξτε **<Προσθήκη νέου φακέλου>** με διπλό χτύπο (double tap), και στη συνέχεια πλοηγηθείτε κι επιλέξτε τον γονικό φάκελο μέσα στον οποίο βρίσκονται οι υποφάκελοι με τα παιχνίδια σας, πχ. **SD Card > ScummVMgames**.
      4. Επιλέξτε **Χρήση αυτού του φακέλου** (**Use this folder**).
      5. Επιλέξτε **Να επιτρέπεται** (**Allow**) για να δώσετε στο ScummVM την άδεια για πρόσβαση σε αυτό το φάκελο.
      6. Με διπλό χτύπο (double tap) πάνω στον νέο φάκελο (εδώ: **ScummVMgames**), που έχει προστεθεί στον αρχικό φάκελο (**root**) της εξερεύνησης αρχείων του ScummVM, μπορείτε να δείτε τα περιεχόμενά του και να υποδείξτε τον υποφάκελο με τα δεδομένα του παιχνιδιού σας, και να πατήσετε **Επιλογή**.
    Επαναλάβετε τα βήματα 1 και 6 για κάθε ένα από τα παιχνίδια σας.

en: Error running game:
el: Σφάλμα κατά την εκτέλεση του παιχνιδιού:

en: Could not find any engine capable of running the selected game
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση μηχανής η οποία να μπορεί να εκτελέσει το συγκεκριμένο παιχνίδι

en: No error
el: Κανένα σφάλμα

en: Game data not found
el: Δε βρέθηκαν δεδομένα παιχνιδιού

en: Game id not supported
el: Το αναγνωριστικό παιχνιδιού δεν υποστηρίζεται

en: Unsupported color mode
el: Μη υποστηριζόμενη λειτουργία χρώματος

en: Audio device initialization failed
el: Η αρχικοποίηση της συσκευής ήχου απέτυχε

en: Read permission denied
el: Άρνηση άδειας ανάγνωσης

en: Write permission denied
el: Άρνηση άδειας εγγραφής

en: Path does not exist
el: Η διαδρομή δεν υπάρχει

en: Path not a directory
el: Η διαδρομή δεν είναι φάκελος

en: Path not a file
el: Η διαδρομή δεν είναι αρχείο

en: Cannot create file
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία του αρχείου

en: Reading data failed
el: Η ανάγνωση δεδομένων απέτυχε

en: Writing data failed
el: Η εγγραφή δεδομένων απέτυχε

en: Could not find suitable engine plugin
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση κατάλληλου πρόσθετου μηχανής

en: Engine plugin does not support saved games
el: Το πρόσθετο μηχανής δεν υποστηρίζει αποθηκευμένα παιχνίδια

en: User canceled
el: Ο χρήστης ακύρωσε

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Green is color
en: Hercules Green
el: Πράσινη Hercules

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Amber is color
en: Hercules Amber
el: Πορτοκαλί Hercules

en: PC-9821 (256 Colors)
el: PC-9821 (256 Χρώματα)

en: PC-9801 (16 Colors)
el: PC-9801 (16 Χρώματα)

note: I18N: Macintosh black-and-white
en: Macintosh b/w
el: Macintosh (ασπρόμαυρο)

[ctx: lowres]
en: Hercules Green
el: Πράσινη Hercules

[ctx: lowres]
en: Hercules Amber
el: Πορτοκαλί Hercules

en: Daily
el: Καθημερινά

en: Weekly
el: Εβδομαδιαία

en: Monthly
el: Μηνιαία

en: <Bad value>
el: <Εσφαλμένη τιμή>

en: Bitmap Image File
el: Αρχείο Εικόνας Bitmap

en: PNG Image File
el: Αρχείο Εικόνας PNG

en: JPEG Image File
el: Αρχείο Εικόνας JPEG

en: QuickDraw PICT Image File
el: Αρχείο Εικόνας QuickDraw PICT

en: Data File
el: Αρχείο Δεδομένων

en: Graphic adventure game engine
el: Μηχανή παιχνιδιών περιπέτειας

en: Quit
el: Έξοδος

en: Config File Error
el: Σφάλμα Αρχείου Ρυθμίσεων

en: Unable to read ScummVM config file or create a new one!
el: Αδυναμία ανάγνωσης του αρχείου ρυθμίσεων του ScummVM ή δημιουργίας νέου!

en: Save Path Error
el: Σφάλμα Διαδρομής Αποθήκευσης

en: Unable to create or access default save path!
el: Αδυναμία δημιουργίας ή πρόσβασης στην προεπιλεγμένη διαδρομή αποθήκευσης!

en: Icons Path Error
el: Σφάλμα Διαδρομής Εικονιδίων

en: Unable to create or access default icons and shaders path!
el: Αδυναμία δημιουργίας ή πρόσβασης στην προεπιλεγμένη διαδρομή εικονιδίων και σκιαστών!

en: Unable to access the globally set save path! Please revert to default from ScummVM Options
el: Αδυναμία πρόσβασης στη διαδρομή αποθήκευσης που έχει τεθεί στις καθολικές ρυθμίσεις! Παρακαλούμε να επαναφέρετε την προεπιλογή από της Ρυθμίσεις του ScummVM

en: Toggle virtual keyboard
el: Εναλλαγή εμφάνισης εικονικού πληκτρολογίου

en: Done
el: Έγινε

en: Mode change
el: Αλλαγή κατάστασης λειτουργίας

en: Shift
el: Πλήκτρο Shift

en: Enter
el: Πλήκτρο Enter

en: Close popup
el: Κλείσιμο αναδυόμενου παραθύρου

en: Please select the *root* of your external (physical) SD card. This is required for ScummVM to access this path:
el: Παρακαλούμε, επιλέξετε τον *αρχικό κατάλογο* (root) της εξωτερικής (φυσικής) SD κάρτας σας. Αυτό απαιτείται ώστε να έχει το ScummVM πρόσβαση σε αυτή τη διαδρομή:

en: Storage Access Framework Permissions for ScummVM were revoked!
el: Τα Δικαιώματα για το Πλαίσιο Πρόσβασης Αποθηκευτικού Χώρου (Storage Access Framework) για το ScummVM ανακλήθηκαν!

note: I18N: One line summary as shown in *nix distributions
en: Interpreter for numerous adventure games and role-playing games
el: Διερμηνευτής για πολυάριθμα παιχνίδια περιπέτειας και ρόλων (adventure και RPG)

note: I18N: 1 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: ScummVM is a program which allows you to run a wide variety of classic graphical point-and-click adventure games and role-playing games, provided you already have their data files. The clever part about this: ScummVM just replaces the executables shipped with the game, allowing you to play them on systems for which they were never designed!
el: Το ScummVM είναι μια εφαρμογή που σας επιτρέπει να παίξετε μια ευρεία ποικιλία από κλασσικά παιχνίδια περιπέτειας point-and-click, και ρόλων (adventure και role-playing), αρκεί να έχετε στην κατοχή σας τα αρχεία δεδομένων τους. Το ενδιαφέρον σε αυτή την υπόθεση είναι το εξής: το ScummVM απλά αντικαθιστά τα εκτελέσιμα που συνόδευαν τα παιχνίδια, επιτρέποντάς σας να τα παίξετε σε συστήματα για τα οποία δεν είχαν σχεδιαστεί ποτέ!

note: I18N: 2 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Currently, ScummVM supports a huge library of adventures with over 4000 games in total. It supports many classics published by legendary studios like LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. and Westwood Studios.
el: Το ScummVM υποστηρίζει μια τεράστια βιβλιοθήκη από παιχνίδια περιπέτειας (adventure games) με περισσότερους από 4000 τίτλους συνολικά. Υποστηρίζει πολλούς από τους κλασσικούς τίτλους που έχουν εκδώσει θρυλικά στούντιο όπως οι LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. και Westwood Studios.

note: I18N: 3 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Next to ground-breaking titles like the Monkey Island series, Broken Sword, Myst, Blade Runner and countless other games you will find some really obscure adventures and truly hidden gems to explore.
el: Μαζί με καινοτόμους για την εποχή τους τίτλους, όπως ήταν οι σειρές Monkey Island, Broken Sword, Myst, Blade Runner και αμέτρητα άλλα παιχνίδια, θα βρείτε και μερικούς σχετικά άγνωστους τίτλους περιπέτειας και πραγματικά κρυμμένα διαμαντάκια για να εξερευνήσετε.

en: Achievement unlocked!
el: Νέο επίτευγμα!

en: Illegitimate game copy detected. We provide no support in such cases
el: Ανιχνεύτηκε μη νόμιμο αντίγραφο παιχνιδιού. Δεν παρέχουμε υποστήριξη σε τέτοιες περιπτώσεις

en: ~R~esume
el: ~Σ~υνέχεια

en: ~L~oad
el: ~Φ~όρτωση

en: ~S~ave
el: ~Α~ποθήκευση

en: ~O~ptions
el: ~Ε~πιλογές

en: ~H~elp
el: ~Β~οήθεια

en: ~A~bout
el: ~Π~ερί

en: ~R~eturn to Launcher
el: Επισ~τ~ροφή σε Πλοηγητή

[ctx: lowres]
en: ~R~eturn to Launcher
el: Επισ~τ~ρ. σε Πλοηγητή

en: Save game:
el: Αποθήκευση παιχνιδιού:

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Sorry, this engine does not currently provide in-game help. Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
el: Λυπούμαστε, αυτή η μηχανή δεν παρέχει προς το παρόν βοήθεια εντός παιχνιδιού. Παρακαλούμε συμβουλευτείτε το αρχείο README για βασικές πληροφορίες, καθώς και για οδηγίες σχετικά με το πώς να λάβετε περαιτέρω βοήθεια.

en: This game does not support saving from the menu. Use in-game interface
el: Αυτό το παιχνίδι δεν υποστηρίζει αποθήκευση παιχνιδιών από το καθολικό μενού. Χρησιμοποιήστε την εγγενή διεπαφή μέσα από το ίδιο το παιχνίδι

en: This game cannot be saved at this time. Please try again later
el: Το παιχνίδι δεν μπορεί να αποθηκευτεί αυτή τη στιγμή. Παρακαλούμε προσπαθήστε πάλι αργότερα

en: Failed to save game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
el: Αποτυχία αποθήκευσης του παιχνιδιού (%s)! Παρακαλούμε συμβουλευτείτε το αρχείο README για βασικές πληροφορίες, καθώς και για οδηγίες σχετικά με το πώς να λάβετε περαιτέρω βοήθεια.

en: This game does not support loading from the menu. Use in-game interface
el: Αυτό το παιχνίδι δεν υποστηρίζει φόρτωση παιχνιδιών από το καθολικό μενού. Χρησιμοποιήστε την εγγενή διεπαφή μέσα από το ίδιο το παιχνίδι

en: This game cannot be loaded at this time. Please try again later
el: Δεν μπορεί να γίνει φόρτωση αυτού του παιχνιδιού αυτή τη στιγμή. Παρακαλούμε προσπαθήστε πάλι αργότερα

en: ~O~K
el: ~Ο~K

en: ~C~ancel
el: ~Α~κύρωση

en: Could not switch to resolution '%dx%d'.
el: Αδυναμία αλλαγής σε ανάλυση '%dx%d'.

en: Could not initialize color format.
el: Αδυναμία αρχικοποίησης της μορφής χρώματος.

en: Could not switch to video mode '%s'.
el: Αδυναμία αλλαγής σε λειτουργία video '%s'.

en: Could not switch to stretch mode '%s'.
el: Αδυναμία αλλαγής σε λειτουργία επέκτασης εικόνας '%s'.

en: Could not apply aspect ratio setting.
el: Αδυναμία εφαρμογής της ρύθμισης αναλογίας διαστάσεων εικόνας.

en: Could not apply fullscreen setting.
el: Δεν ήταν δυνατή η εφαρμογή ρύθμισης πλήρους οθόνης.

en: Could not apply filtering setting.
el: Δεν ήταν δυνατή η εφαρμογή ρύθμισης φιλτραρίσματος.

en: Error
el: Σφάλμα

en: You appear to be playing this game directly
    from the CD. This is known to cause problems,
    and it is therefore recommended that you copy
    the data files to your hard disk instead.
    See the documentation (CD audio) for details.
el: Φαίνεται ότι παίζετε το παιχνίδι απευθείας
    από το CD. Αυτό ενδέχεται να παρουσιάσει προβλήματα,
    και συνεπώς συνιστάται αντ'αυτού να αντιγράψετε 
    τα αρχεία δεδομένων στο σκληρό σας δίσκο.
    Δείτε την τεκμηρίωση του ScummVM (CD audio) για λεπτομέρειες.

en: This game has audio tracks on its CD. These
    tracks need to be ripped from the CD using
    an appropriate CD audio extracting tool in
    order to listen to the game's music.
    See the documentation (CD audio) for details.
el: Αυτό το παιχνίδι έχει ηχητικά κομμάτια στο CD του. Αυτά τα
    κομμάτια πρέπει να αντιγραφούν από το CD με τη χρήση
    ενός κατάλληλου εργαλείου εξαγωγής ήχου CD ώστε
    να ακούσετε τη μουσική του παιχνιδιού.
    Δείτε την τεκμηρίωση του ScummVM (CD audio) για λεπτομέρειες.

en: Skip autosave
el: Αναβολή αυτόματης αποθήκευσης

en: WARNING: The autosave slot contains a saved game named %S, and an autosave is pending.
    Please move this saved game to a new slot, or delete it if it's no longer needed.
    Alternatively, you can skip the autosave (will prompt again in 5 minutes).
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Η θυρίδα αυτόματης αποθήκευσης έχει ήδη ένα αποθηκευμένο παιχνίδι με τίτλο %S, ενώ εκρεμμεί μια αυτόματη αποθήκευση. 
    Παρακαλούμε να μετακινήσετε αυτό το αποθηκευμένο παιχνίδι σε νέα θυρίδα, ή να το διαγράψετε αν δεν το χρειάζεστε πια.
    Εναλλακτικά, μπορείτε να αναβάλλετε την αυτόματη αποθήκευση (θα ερωτηθείτε ξανά σε 5 λεπτά).

en: ERROR: Could not copy the savegame to a new slot
el: ΣΦΑΛΜΑ: Αδυναμία αντιγραφής του αποθηκευμένου παιχνιδιού σε νέα θυρίδα

en: Autosave
el: Αυτόματη αποθήκευση

en: Error occurred making autosave
el: Σφάλμα κατά την αυτόματη αποθήκευση

en: Failed to load saved game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
el: Αποτυχία φόρτωσης αποθηκευμένου παιχνιδιού (%s)! Παρακαλούμε συμβουλευτείτε το αρχείο README για βασικές πληροφορίες, καθώς και για οδηγίες σχετικά με το πώς να λάβετε περαιτέρω βοήθεια.

en: WARNING:
el: ΠΡΟΣΟΧΗ:

en:  Shall we still run the game?
el:  Θέλετε ακόμα να ξεκινήσετε το παιχνίδι;

en: WARNING: The game you are about to start is not yet fully supported by ScummVM. As such, it is likely to be unstable, and any saved game you make might not work in future versions of ScummVM.
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Το παιχνίδι που θα ξεκινήσει, δεν υποστηρίζεται ακόμα πλήρως από το ScummVM. Ως εκ τούτου, είναι πιθανό να είναι ασταθές, και κάθε αποθηκευμένο παιχνίδι που κάνετε μπορεί να μη λειτουργεί σε μελλοντικές εκδόσεις του ScummVM.

en: Start anyway
el: Εκκίνηση παρά ταύτα

en: This game is not supported.
el: Αυτό το παιχνίδι δεν υποστηρίζεται.

en: This game is not supported for the following reason:
el: Αυτό το παιχνίδι δεν υποστηρίζεται για τον εξής λόγο:

en: Loading game is currently unavailable
el: Η φόρτωση παιχνιδιού είναι προσωρινά μη διαθέσιμη

en: Saving game is currently unavailable
el: Η αποθήκευση παιχνιδιού είναι προσωρινά μη διαθέσιμη

en: The game in '%s' seems to be an unknown game variant.
    
    Please report the following data to the ScummVM team at %s along with the name of the game you tried to add and its version, language, etc.:
el: Το παιχνίδι στο '%s' φαίνεται να είναι μια άγνωστη εκδοχή παιχνιδιού.
    
    Παρακαλούμε, αναφέρετε τα ακόλουθα στοιχεία στην ομάδα ScummVM στο %s μαζί με το όνομα του παιχνιδιού που προσπαθήσατε να προσθέσετε και την έκδοση, τη γλώσσα του, κλπ.:

en: Matched game IDs for the %s engine:
el: Αντιστοιχισμένα αναγνωριστικά παιχνιδιού για την μηχανή %s:

en: Default game keymap
el: Προκαθορισμένες αντιστοιχίες

en: Left Click
el: Αριστερό Click

en: Middle Click
el: Μεσαίο Click

en: Right Click
el: Δεξί Click

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Pause
el: Παύση

en: Game menu
el: Μενού παιχνιδιού

en: Skip
el: Παράλειψη

en: Skip line
el: Παράλειψη γραμμής

en: Predictive input dialog
el: Παράθυρο διαλόγου με πρόβλεψη κειμένου

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows confirming popup dialogue prompts (eg. for save game deletion or overwriting) and also submitting a new save game name, or choosing an existing save game for overwriting.
en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Autosave on
el: Με αυτόματη αποθήκευση

en: Autosave off
el: Χωρίς αυτόματη αποθήκευση

en: OpenGL with shaders
el: OpenGL με σκιαστές

[ctx: lowres]
en: OpenGL with shaders
el: OpenGL με σκιαστές

en: AdLib emulator
el: Εξομοιωτής Adlib

en: MAME OPL emulator
el: Εξομοιωτής MAME OPL

en: DOSBox OPL emulator
el: Εξομοιωτής DOSBox OPL

en: Nuked OPL emulator
el: Εξομοιωτής Nuked OPL

en: The selected audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
el: Η επιλεγμένη συσκευή ήχου '%s' δε βρέθηκε (π.χ. μπορεί να είναι σβηστή ή αποσυνδεδεμένη).

en: Attempting to fall back to the next available device...
el: Προσπάθεια μετάπτωσης στην επόμενη διαθέσιμη συσκευή ...

en: The selected audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
el: Η επιλεγμένη συσκευή ήχου '%s' δεν ήταν δυνατό να χρησιμοποιηθεί. Δείτε το αρχείο καταγραφής για περισσότερες πληροφορίες.

en: The preferred audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
el: Η επιθυμητή συσκευή ήχου '%s' δε βρέθηκε (π.χ. μπορεί να είναι σβηστή ή αποσυνδεδεμένη).

en: The preferred audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
el: Η επιθυμητή συσκευή ήχου '%s' δεν ήταν δυνατό να χρησιμοποιηθεί. Δείτε το αρχείο καταγραφής για περισσότερες πληροφορίες.

en: Starting MIDI dump
el: Έναρξη εξαγωγής MIDI δεδομένων

en: Amiga Audio emulator
el: Εξομοιωτής Ήχου Amiga

en: No music
el: Χωρίς μουσική

en: Apple II GS emulator (NOT IMPLEMENTED)
el: Εξομοιωτής Apple II GS (ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΛΟΠΟΙΗΘΕΙ)

en: Creative Music System emulator
el: Εξομοιωτής Creative Music System

en: FluidSynth requires a 'soundfont' setting. Please specify it in ScummVM GUI on MIDI tab. Music is off.
el: Το FluidSynth απαιτεί μια ρύθμιση για 'soundfont'. Παρακαλούμε να προσδιορίσετε ένα από τη γραφική διεπαφή χρήστη (ΓΔΧ ή αλλιώς GUI) του ScummVM στο tab "MIDI". Η μουσική θα απενεργοποιηθεί.

en: FluidSynth: Failed loading custom SoundFont '%s'. Music is off.
el: FluidSynth: Αποτυχία φόρτωσης του SoundFont '%s' που υποδείξατε. Η μουσική θα απενεργοποιηθεί.

en: FM-Towns Audio
el: Ήχος FM-Towns

en: PC-98 Audio
el: Ήχος PC-98

en: SegaCD Audio
el: Ήχος SegaCD

en: Initializing MT-32 Emulator
el: Προετοιμασία Εξομοιωτή MT-32

en: MT-32 emulator
el: Εξομοιωτής MT-32

en: PC Speaker emulator
el: Εξομοιωτής PC Speaker

en: IBM PCjr emulator
el: Εξομοιωτής IBM PCjr

en: C64 Audio emulator
el: Εξομοιωτής Ήχου C64

en: <syncing...>
el: <συγχρονισμός...>

en: Saved games sync was cancelled.
el: Ο συγχρονισμός αποθηκευμένων παιχνιδιών ακυρώθηκε.

en: Saved games sync failed.
    Check your Internet connection.
el: Ο συγχρονισμός αποθηκευμένων παιχνιδιών απέτυχε.
    Ελέγξτε τη σύνδεσή σας στο Internet.

en: Download complete.
    Failed to download %u files.
el: Η λήψη ολοκληρώθηκε.
    Αδυναμία λήψης %u αρχείων.

en: Download complete.
el: Η λήψη ολοκληρώθηκε.

en: Download failed.
el: Η μεταφόρτωση απέτυχε.

en: Do you really want to return to the Launcher?
    Any unsaved progress will be lost.
el: Θέλετε σίγουρα να επιστρέψετε στον Πλοηγητή (Launcher);
    Όλη η μη αποθηκευμένη πρόοδός σας θα χαθεί.

en: Do you really want to quit?
    Any unsaved progress will be lost.
el: Επιθυμείτε σίγουρα έξοδο από το παιχνίδι;
    Όλη η μη αποθηκευμένη πρόοδός σας θα χαθεί.

en: Global
el: Γενικά

en: Global Main Menu
el: Καθολικό Κεντρικό Μενού

en: Display keyboard
el: Προβολή πληκτρολογίου

en: Toggle mute
el: Εναλλαγή σίγασης

en: Open Debugger
el: Άνοιγμα αποσφαλμάτωσης

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Left Click
el: 'Λειτουργία Tap' οθόνης αφής - Αριστερό Click

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Right Click
el: 'Λειτουργία Tap' οθόνης αφής - Δεξί Click

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (No Click)
el: 'Λειτουργία Tap' οθόνης αφής - Αιώρηση (Όχι Click)

en: Maximum Volume
el: Μέγιστη Ένταση

en: Increasing Volume
el: Αύξηση Έντασης

en: Minimal Volume
el: Ελάχιστη Ένταση

en: Decreasing Volume
el: Μείωση Έντασης

en: Clicking Enabled
el: Ενεργοποιημένο Clicking

en: Clicking Disabled
el: Απενεργοποιημένο Clicking

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (DPad Clicks)
el: 'Λειτουργία Tap' οθόνης αφής - Αιώρηση (DPad Clicks)

note: I18N: This is displayed in the file browser to let the user choose a new folder for Android Storage Attached Framework
en: Add a new folder
el: Προσθήκη νέου φακέλου

note: I18N: This may be displayed in the Android UI used to add a Storage Attach Framework authorization
en: Choose a new folder
el: Επιλογή νέου φακέλου

en: Toggle aspect ratio correction
el: Εναλλαγή διόρθωσης αναλογίας διαστάσεων

en: Center
el: Στο κέντρο

en: Pixel-perfect scaling
el: Κλιμάκωση απόλυτης-ακρίβειας-πίξελ

en: Even pixels scaling
el: Κλιμάκωση ζυγισμένης-ακρίβειας-πίξελ

en: Fit to window
el: Προσαρμογή στο παράθυρο

en: Stretch to window
el: Επέκταση εικόνας για να γεμίσει το παράθυρο

en: Fit to window (4:3)
el: Προσαρμογή στο παράθυρο (4:3)

en: Resolution: %dx%d
el: Ανάλυση: %dx%d

en: Active graphics filter:
el: Ενεργό φίλτρο γραφικών:

en: Enabled aspect ratio correction
el: Ενεργοποιήθηκε η διόρθωση αναλογίας διαστάσεων

en: Disabled aspect ratio correction
el: Απενεργοποιήθηκε η διόρθωση αναλογίας διαστάσεων

en: Filtering enabled
el: Ενεργοποίηση φιλτραρίσματος

en: Filtering disabled
el: Απενεργοποίηση φιλτραρίσματος

en: Stretch mode
el: Λειτουργία επέκτασης εικόνας

en: SDL Surface
el: Επιφάνεια SDL

en: SDL Surface (forced 8bpp mode)
el: Επιφάνεια SDL (εξαναγκασμένη λειτουργία 8bpp)

en: Saved screenshot '%s'
el: Έγινε αποθήκευση στιγμιότυπου '%s'

en: Could not save screenshot
el: Αδυναμία αποθήκευσης στιγμιότυπου

en: Windowed mode
el: Λειτουργία παραθύρου

en: Toggle fullscreen
el: Λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Toggle mouse capture
el: Εναλλαγή κράτησης ποντικιού

en: Save screenshot
el: Αποθήκευση στιγμιότυπου

en: Toggle linear filtered scaling
el: Εναλλαγή χρήσης γραμμικού φίλτρου σε κλιμάκωση εικόνας

en: Cycle through stretch modes
el: Κυκλική περιήγηση στις λειτουργίες εξάπλωσης εικόνας

en: Increase the scale factor
el: Αύξηση συντελεστή κλίμακας

en: Decrease the scale factor
el: Μείωση συντελεστή κλίμακας

en: Switch to the next scaler
el: Χρήση επόμενου κλιμακωτή

en: Switch to the previous scaler
el: Χρήση προηγούμενου κλιμακωτή

en: Left Mouse Button
el: Αριστερό Κουμπί Ποντικιού

en: Right Mouse Button
el: Δεξί Κουμπί Ποντικιού

en: Middle Mouse Button
el: Μεσαίο Κουμπί Ποντικιού

en: Mouse Wheel Up
el: Κύλιση Πάνω με Ποντίκι

en: Mouse Wheel Down
el: Κύλιση Κάτω με Ποντίκι

en: X1 Mouse Button
el: X1 Κουμπί Ποντικιού

en: X2 Mouse Button
el: X2 Κουμπί Ποντικιού

en: Joy A
el: A Χειριστηρίου

en: Joy B
el: B Χειριστηρίου

en: Joy X
el: X Χειριστηρίου

en: Joy Y
el: Y Χειριστηρίου

en: Joy Back
el: Back Χειριστηρίου

en: Joy Guide
el: Guide Χειριστηρίου

en: Joy Start
el: Start Χειριστηρίου

en: Left Stick
el: Αριστερός Μοχλός

en: Right Stick
el: Δεξιός Μοχλός

en: Left Shoulder
el: Αριστερό Bumper LB

en: Right Shoulder
el: Δεξί Bumper RB

en: D-pad Up
el: D-pad Πάνω

en: D-pad Down
el: D-pad Κάτω

en: D-pad Left
el: D-pad Αριστερά

en: D-pad Right
el: D-pad Δεξιά

en: D-pad Center
el: D-pad Κέντρο

en: Left Trigger
el: Αριστερή Σκανδάλη

en: Right Trigger
el: Δεξιά Σκανδάλη

en: Left Stick X
el: X άξονας Αριστερού Μοχλού

en: Left Stick Y
el: Y άξονας Αριστερού Μοχλού

en: Right Stick X
el: X άξονας Δεξιού Μοχλού

en: Right Stick Y
el: Υ άξονας Δεξιού Μοχλού

en: Reset to defaults
el: Επαναφορά προεπιλογών

en: Clear mapping
el: Διαγραφή αντιστοίχισης

en: Virtual mouse up
el: Εικονικό ποντίκι Πάνω

en: Virtual mouse down
el: Εικονικό ποντίκι Κάτω

en: Virtual mouse left
el: Εικονικό ποντίκι Αριστερά

en: Virtual mouse right
el: Εικονικό ποντίκι Δεξιά

en: Slow down virtual mouse
el: Επιβράδυνση εικονικού ποντικιού

en: Can't create directory here!
el: Αδυναμία δημιουργίας φακέλου εδώ!

en: Invalid path!
el: Εσφαλμένη διαδρομή!

en: Parent directory doesn't exists!
el: Ο γονικός φάκελος δεν υπάρχει!

en: Can't create a directory within a file!
el: Αδυναμία δημιουργίας φακέλου μέσα σε αρχείο!

en: There is a file with that name in the parent directory!
el: Υπάρχει ένα αρχείο με αυτό τον όνομα στο γονικό φάκελο!

en: Failed to create the directory!
el: Η δημιουργία φακέλου απέτυχε!

en: Directory created successfully!
el: Ο φάκελος δημιουργήθηκε επιτυχώς!

en: Back to parent directory
el: Επιστροφή στο γονικό φάκελο

en: The file doesn't exist!
el: Το αρχείο δεν υπάρχει!

en: Can't download a directory!
el: Δεν είναι δυνατή η μεταφόρτωση ενός καταλόγου!

en: Failed to read the file!
el: Η ανάγνωση του αρχείου απέτυχε!

en: The page is not available without the resources. Make sure file wwwroot.zip from ScummVM distribution is available in 'themepath'.
el: Η σελίδα δεν είναι διαθέσιμη χωρίς τους απαιτούμενους πόρους. Επιβεβαιώστε ότι το αρχείο wwwroot.zip της διανομής ScummVM είναι διαθέσιμο στη διαδρομή θέματος 'themepath'.

en: Create directory
el: Δημιουργία φακέλου

en: Upload files
el: Μεταφορά αρχείων

en: Type new directory name:
el: Γράψτε το όνομα του νέου φακέλου:

en: Select a file to upload:
el: Επιλέξτε ένα αρχείο για μεταφορά:

en: Or select a directory (works in Chrome only):
el: Ή επιλέξτε ένα φάκελο (δουλεύει μόνο σε Chrome):

en: Index of
el: Ευρετήριο για

en: Error occurred
el: Συνέβη κάποιο σφάλμα

en: File system root
el: Κορυφαίος φάκελος του συστήματος αρχείων

en: Saved games
el: Αποθηκευμένα παιχνίδια

en: Parent directory
el: Γονικός φάκελος

en: ScummVM couldn't list the directory you specified.
el: Το ScummVM δεν μπόρεσε να παραθέσει τον φάκελο που προσδιορίσατε.

en: Index of
el: Ευρετήριο για

en: This is a local webserver index page.
el: Αυτή είναι η αρχική σελίδα του Τοπικού Διακομιστή Ιστού.

en: Open Files manager
el: Άνοιγμα διαχείρισης αρχείων

en: The parent directory doesn't exist!
el: Ο γονικός φάκελος δεν υπάρχει!

en: Can't upload into a file!
el: Αδυναμία μεταφοράς πάνω σε ένα αρχείο!

en: Back to the files manager
el: Επιστροφή στη διαχείριση αρχείων

en: Failed to start local webserver.
    Check whether selected port is not used by another application and try again.
el: Αποτυχία εκκίνησης του Τοπικού Διακομιστή Ιστού.
    Ελέγξτε μήπως η επιλεγμένη θύρα χρησιμοποιείται ήδη από άλλη εφαρμογή και προσπαθήστε πάλι.

en: Invalid request: headers are too long!
el: Μη έγκυρη αίτηση: οι κεφαλίδες (headers) είναι πολύ μεγάλες!

en: Failed to upload the file!
el: Αποτυχία μεταφοράς του αρχείου!

en: No file was passed!
el: Δεν προσδιορίστηκε αρχείο!

en: Uploaded successfully!
el: Επιτυχία μεταφοράς!

en: ~C~lose
el: ~Κ~λείσιμο

en: Show mouse cursor
el: Προβολή δρομέα ποντικιού

en: Snap to edges
el: Συγκράτηση στις άκρες

en: Stretch to fit
el: Άπλωμα στα όρια

en: Use Screen:
el: Χρήση Οθόνης:

[ctx: 3ds-screen]
en: Top
el: Πάνω

[ctx: 3ds-screen]
en: Bottom
el: Κάτω

[ctx: 3ds-screen]
en: Both
el: Και τα δυο

en: Touch
el: Αφή

en: Toggle Drag Mode
el: Εναλλαγή Λειτουργίας Drag

en: Toggle Magnify Mode
el: Εναλλαγή Λειτουργίας Μεγέθυνσης

en: Open 3DS Settings
el: Άνοιγμα Ρυθμίσεων 3DS

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode.
    Returning to Launcher...
el: Η Λειτουργία Μεγέθυνσης Απενεργοποιήθηκε. Επανενεργοποίηση
    Λειτουργίας Drag. Επιστροφή στον Πλοηγητή (Launcher)...

en: Magnify Mode Off. Returning to Launcher...
el: Η Λειτουργία Μεγέθυνσης Απενεργοποιήθηκε. Επιστροφή στον Πλοηγητή (Launcher)...

en: Hover Mode
el: Λειτουργία Αιώρησης

en: Drag Mode
el: Λειτουργία Drag

en: Cannot Switch to Drag Mode while Magnify Mode is On
el: Αδυναμία Μετάβασης σε Λειτουργία Drag όσο η Λειτουργία Μεγέθυνσης είναι Ενεργή

en: Magnify Mode cannot be activated in menus.
el: Η λειτουργία μεγέθυνσης δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί στα μενού.

en: Magnify Mode can only be activated
     when both screens are enabled.
el: Η λειτουργία Μεγέθυνσης μπορεί να ενεργοποιηθεί
    μόνο όταν και οι δύο οθόνες είναι ενεργές.

en: In-game resolution too small to magnify.
el: Η ανάλυση στο παιχνίδι είναι πολύ μικρή για μεγέθυνση.

en: Magnify Mode On. Switching to Hover Mode...
el: Η Λειτουργία Μεγέθυνσης Ενεργοποιήθηκε. Μετάβαση σε Λειτουργία Αιώρησης...

en: Magnify Mode On
el: Η Λειτουργία Μεγέθυνσης Ενεργοποιήθηκε

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode...
el: Η Λειτουργία Μεγέθυνσης Απενεργοποιήθηκε. Επαναφορά Λειτουργίας Drag...

en: Magnify Mode Off
el: Η Λειτουργία Μεγέθυνσης Απενεργοποιήθηκε

en: Getting help
el: Πηγές βοήθειας

en: Touch Controls
el: Χειρισμός Αφής

en: ## Touch control modes
    The touch control mode can be changed by tapping or clicking on the controller icon in the upper right corner
    ### Direct mouse 
    
    The touch controls are direct. The pointer jumps to where the finger touches the screen (default for menus).
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### Touchpad emulation 
    
    The touch controls are indirect, like on a laptop touchpad.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    ### Gamepad emulation 
    
    Fingers must be placed on lower left and right of the screen to emulate a directional pad and action buttons.
    
      ![Gamepad mode](gamepad.png "Gamepad mode"){w=10em}
    
    To select the preferred touch mode for menus, 2D games, and 3D games, go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**.
    
    ## Touch actions 
    
    ### Two finger scroll 
    
    To scroll, slide two fingers up or down the screen
    ### Two finger tap
    
    To do a two finger tap, hold one finger down and then tap with a second finger.
    
    ### Three finger tap
    
    To do a three finger tap, start with holding down one finger and progressively touch down the other two fingers, one at a time, while still holding down the previous fingers. Imagine you are impatiently tapping your fingers on a surface, but then slow down that movement so it is rhythmic, but not too slow.
    
    ### Immersive Sticky fullscreen mode
    
    Swipe from the edge to reveal the system bars.  They remain semi-transparent and disappear after a few seconds unless you interact with them.
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, tap on the menu icon at the top right of the screen.
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, long press on the controller icon at the top right of the screen, or tap on any editable text field. To hide the virtual keyboard, tap the controller icon again, or tap outside the text field.
    
    
      ![Keybpard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}
el: ## Χειρισμός με αφή
    Ο τρέχων χειρισμός αφής μπορεί αλλάξει με σύντομο πάτημα ή κάνοντας κλικ πανω στο εικονίδιο χειρισμού στην πάνω δεξιά γωνία της οθόνης
    ### Άμεσο ποντίκι
    
    Ο χειρισμός αφής είναι άμεσος. Ο δείκτης μεταβαίνει απευθείας στο σημείο όπου το δάχτυλο ακουμπά την οθόνη (αυτή είναι η προκαθορισμένη κατάσταση χειρισμού για τα μενού).
    
      ![Λειτουργία άμεσου ποντικού](mouse.png "Λειτουργία άμεσου ποντικού"){w=10em}
    
     ### Προσομοίωση touchpad
     
     Ο χειρισμός αφής είναι έμμεσος και λειτουργεί όπως το touchpad ενός λάπτοπ.
     
       ![Λειτουργία touchpad](touchpad.png "Λειτουργία touchpad"){w=10em}
    
     ### Προσομοίωση gamepad
     
    Τα δάχτυλα πρέπει να τοποθετηθούν στις κάτω αριστερά και δεξιά πλευρές της οθόνης όπου θα ελέγχουν αντίστοιχα το κατευθυντήριο μοχλό κίνησης, και τα κουμπιά για τις διάφορες ενέργειες.
    
    ![Λειτουργία gamepad](gamepad.png "Λειτουργία gamepad"){w=10em}
    
    Για να επιλέξετε τον προτιμώμενο χειρισμό στα μενού, παιχνίδα 2Δ, και παιχνίδια 3Δ, μεταβείτε στις **Καθολικές Επιλογές > Backend > Προτιμώμενος χειρισμός αφής**.
    
    ## Ενέργειες αφής 
    
    ### Κύλιση με δύο δάχτυλα 
    
    Για κύλιση (κειμένου, αντικειμένων λιστας, καρτελών), σύρετε δύο δάχτυλα προς τα πάνω ή κάτω επί της οθόνης.
    ### Πάτημα με δύο δάχτυλα
    
    Για να κάνετε το πάτημα με δύο δάχτυλα (two-finger tap), πατήστε και κρατήστε ένα δάχτυλο πάνω την οθόνη και έπειτα πατήστε ελαφρά με ένα άλλο δάχτυλο.
    
    ### Πάτημα με τρία δάχτυλα
    
    Για να κάνετε το πάτημα με τρία δάχτυλα (three-finger tap), ξεκινήστε κρατώντας το ένα δάχτυλο πάνω στην οθόνη, και σταδιακά πατήστε με δύο ακόμα δάχτυλα, ένα-ένα κάθε φορά, κρατώντας πάνω στην οθόνη τα προηγούμενα δάχτυλα. Φανταστείτε πως χτυπάτε ανυπόμονα τα δάχτυλα σας σε μια επιφάνεια, και κάνετε την κίνηση ώστε να είναι ρυθμική, αλλά όχι πολύ αργή.
    
    ### Πραγματική πλήρης οθόνη
    
    Σύρετε με το δάχτυλό σας από την άκρη της οθόνης για να εμφανίσετε τα κουμπιά συστήματος. Τα κουμπιά θα είναι ημι-διαφανή και θα κρυφτούν πάλι μετά από λίγα δευτερόλεπτα εκτός κι αν αλληλεπιδράσετε με αυτά.
    
    ### Καθολικό Κυρίως Μενού
    
    Για να ανοίξετε το Καθολικό Κυρίως Μενού, πατήστε σύντομα πάνω στο μικρό εικονίδιο του μενού στο πάνω δεξιά μέρος της οθόνης.
    
      ![Εικονίδιο του Μενού](menu.png "Εικονίδιο του Μενού"){w=10em}
     
    ### Εικονικό πληκτρολόγιο
    
    Για να εμφανίσετε το εικονικό πληκτρολόγιο (virtual keyboard), πατήστε με διάρκεια πάνω στο μικρό εικονίδιο χειρισμού στο πάνω δεξιά μέρος της οθόνης, ή πατήστε σύντομα πάνω σε κάποιο πεδίο εισόδου κειμένου. Για να κρύψετε το εικονικό πληκτρολόγιο, πατήστε σύντομα στο μικρό εικονίδιο χειρισμού (που θα έχει αλλάξει ώστε να απεικονίζει πληκτρολόγιο) πάλι, ή πατήστε σύντομα εκτός του πεδίου εισόδου κειμένου.
    
    
      ![Εικονίδιο πληκτρολογίου](keyboard.png "Εικονίδιο πληκτρολογίου"){w=10em}

en: Adding Games
el: Προσθήκη Παιχνιδιών

en: ## Adding Games 
    
    1. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option. 
    
      ![ScummVM file browser root](browser-root.png "ScummVM file browser root"){w=70%}
    
    3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames**. 
    
    4. Select **Use this folder**. 
    
      ![OS selectable folder](fs-folder.png "OS selectable folder"){w=70%}
    
    5. Select **ALLOW** to give ScummVM permission to access the folder. 
    
      ![OS access permission dialog](fs-permission.png "OS access permission"){w=70%}
    
    6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
      ![SAF folder added](browser-folder-in-list.png "SAF folder added"){w=70%}
    
    Step 2 and 3 are done only once. To add more games, repeat Steps 1 and 6. 
    
    See our [Android documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html) for more information.
el: ## Προσθήκη Παιχνιδιών 
    
     1. Επιλέξτε **Προσθήκη Παιχνιδιού...** από τον Πλοηγητή (launcher).
     
     2. Από την εξερεύνηση αρχείων του ScummVM, πατήστε στο **Μετάβαση πάνω** μέχρι να φτάσετε στον αρχικό (root) φάκελο όπου θα δείτε την επιλογή **<Προσθήκη νέου φακέλου>**.
     
      ![Αρχικός φάκελος στην εξερεύνηση αρχείων ScummVM](browser-root.png "Αρχικός φάκελος στην εξερεύνηση αρχείων ScummVM"){w=70%} 
     
     3. Επιλέξτε **<Προσθήκη νέου φακέλου>** με διπλό χτύπο (double tap), και στη συνέχεια πλοηγηθείτε κι επιλέξτε τον γονικό φάκελο μέσα στον οποίο βρίσκονται οι υποφάκελοι με τα παιχνίδια σας, πχ. **SD Card > ScummVMgames**.
     
     4. Επιλέξτε **Χρήση αυτού του φακέλου** (**Use this folder**).
     
      ![Επιλέξιμος φάκελος του ΛΣ](fs-folder.png "Επιλέξιμος φάκελος του ΛΣ"){w=70%}
    
     5. Επιλέξτε **Να επιτρέπεται** (**ALLOW**) για να δώσετε στο ScummVM άδεια πρόσβασης σε αυτό το φάκελο.
     
       ![Ερώτηση παραχώρησης πρόσβασης από το ΛΣ](fs-permission.png "Άδεια πρόσβασης από το ΛΣ"){w=70%}
    
     6. Με διπλό χτύπο (double tap) πάνω στον νέο φάκελο (εδώ: **ScummVMgames**), που έχει προστεθεί στον αρχικό φάκελο (**root**) της εξερεύνησης αρχείων του ScummVM, μπορείτε να δείτε τα περιεχόμενά του και να υποδείξτε τον υποφάκελο με τα δεδομένα του παιχνιδιού σας, και να πατήσετε **Επιλογή**.
     
       ![Ο φάκελος έχει προστεθεί (μέσω SAF)](browser-folder-in-list.png "Ο φάκελος έχει προστεθεί (μέσω SAF)"){w=70%}
    
    Τα βήματα 2 και 3 χρειάζεται να γίνουν μόνο μια φορά. Για να προσθέσετε κι άλλα παιχνίδια επαναλάβετε μόνο τα βήματα 1 και 6 για κάθε ένα από τα παιχνίδια σας.
    
    Επισκεφτείτε την πλήρη [τεκμηρίωση για το ScummVM σε Android](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html) για περισσότερες πληροφορίες.

en: Show On-screen control
el: Εμφάνιση εικονιδίων χειρισμού

en: Choose the preferred touch mode:
el: Προτιμώμενος χειρισμός αφής:

en: In menus
el: Στα μενού

en: Touchpad emulation
el: Προσομοίωση touchpad

en: Direct mouse
el: "Άμεσο" ποντίκι

en: Gamepad emulation
el: Προσομοίωση gamepad

en: In 2D games
el: Στα 2D παιχνίδια

en: In 3D games
el: Στα 3D παιχνίδια

en: Select the orientation:
el: Επιλέξτε προσανατολισμό:

en: Automatic
el: Αυτόματος

en: Portrait
el: Κατακόρυφος

en: Landscape
el: Οριζόντιος

en: In games
el: Στα παιχνίδια

note: I18N: This button opens a list of all folders added for Android Storage Attached Framework
en: Remove folder authorizations...
el: Ανάκληση εξουσιοδοτήσεων για φακέλους...

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Unscaled
el: Χωρίς κλιμάκωση

en: Hardware scale (fast, but low quality)
el: Κλίμακα υλικού (γρήγορη, αλλά χαμηλής ποιότητας)

en: Software scale (good quality, but slower)
el: Κλίμακα λογισμικού (καλή ποιότητα, αλλά πιο αργή)

en: Show Gamepad Controller (iOS 15 and later)
el: Προβολή Χειριστηρίου Gamepad (για iOS 15 ή ανώτερο)

en: Gamepad opacity
el: Διαφάνεια gamepad

en: Directional button:
el: Κουμπί Κατεύθυνσης:

en: Thumbstick
el: Αναλογικός Μοχλός

en: Use minimal gamepad layout
el: Χρήση ελαχιστοποιημένης διάταξης gamepad

en: Show keyboard function bar
el: Εμφάνιση μπάρας λειτουργίας πληκτρολογίου

en: ## Adding Games 
    
    1. Copy the required game files to the ScummVM application. There are several ways to do that, see our [Transferring game files documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html#transferring-game-files) for more information.
    
    2. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    3. In the ScummVM file browser, double-tap to browse to your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
    To add more games, repeat the steps above. 
    
    See our [iOS documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html) for more information.
el: ## Προσθήκη Παιχνιδιών 
    
    1. Αντιγράψτε τα απαιτούμενα αρχεία παιχνιδιού στην εφαρμογή του ScummVM. Αυτό μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους, που περιγράφονται στη σελίδα τεκμηρίωσης για [Μεταφορά αρχείων παιχνιδιού (Transferring game files)](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html#transferring-game-files).
    
    2. Επιλέξτε **Προσθήκη Παιχνιδιού...** από τον Πλοηγητή (launcher). 
    
    3. Από την εξερεύνηση αρχείων του ScummVM, κάντε διπλό πάτημα (double-tap) για να δείτε τα περιεχόμενα του φακέλου που προσθέσατε. Προσθέστε ένα παιχνίδι επιλέγοντας τον υπο-φάκελο που περιέχει τα αρχεία δεδομένων του, και κάντε απλό πάτημα στο κουμπί **Επιλογή**. 
    
    Επαναλάβετε τα παραπάνω βήματα για να προσθέσετε περισσότερα παιχνίδια. 
    
    Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε την [τεκμηρίωση για iOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html).

en: ## Touch actions 
    
    ### Press Touch area 
    
    Press Touch area to perform a left mouse click
    ### Play/Pause
    
    Press Play/Pause to perform a right mouse click
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, press Back/Menu button.
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, press and hold the Play/Pause button. To hide the virtual keyboard, press the Back/Menu button.
el: ## Χειρισμός με αφή
    
    ### Πάτημα στην περιοχή Αφής 
    
    Πατήστε στην περιοχή αφής για να πραγματοποιήσετε ένα αριστερό κλικ ποντικιού
    ### Συνέχεια/Παύση
    
    Πατήστε στο Συνέχεια/Παύση (Play/Pause) για να πραγματοποιήσετε ένα δεξί κλικ ποντικιού
    
    ### Καθολικό Κυρίως Μενού
    
    Για να ανοίξετε το Καθολικό Κυρίως Μενού, πατήστε το κουμπί Πίσω/Μενού (Back/Menu).
    
    ## Εικονικό πληκτρολόγιο
    
    Για να ανοίξετε το εικονικό πληκτρολόγιο, πατήστε και κρατήστε πατημένο το κουμπί Συνέχεια/Παύση (Play/Pause). Για να αποκρύψετε το εικονικό πληκτρολόγιο, πατήστε το κουμπί Πίσω/Μενού (Back/Menu).

en: ## Adding Games 
    
    1. Copy the required game files to the ScummVM application. There are several ways to do that, see our [Transferring game files documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html#transferring-game-files) for more information.
    
    2. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    3. In the ScummVM file browser, double-tap to browse to your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
    To add more games, repeat the steps above. 
    
    See our [tvOS documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html) for more information.
el: ## Προσθήκη Παιχνιδιών 
    
    1. Αντιγράψτε τα απαιτούμενα αρχεία παιχνιδιού στην εφαρμογή του ScummVM. Αυτό μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους, που περιγράφονται στη σελίδα τεκμηρίωσης για [Μεταφορά αρχείων παιχνιδιού (Transferring game files)](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html#transferring-game-files).
    
    2. Επιλέξτε **Προσθήκη Παιχνιδιού...** από τον Πλοηγητή (launcher). 
    
    3. Από την εξερεύνηση αρχείων του ScummVM, κάντε διπλό πάτημα (double-tap) για να δείτε τα περιεχόμενα του φακέλου που προσθέσατε. Προσθέστε ένα παιχνίδι επιλέγοντας τον υπο-φάκελο που περιέχει τα αρχεία δεδομένων του, και κάντε απλό πάτημα στο κουμπί **Επιλογή**. 
    
    Επαναλάβετε τα παραπάνω βήματα για να προσθέσετε περισσότερα παιχνίδια. 
    
    Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε την [τεκμηρίωση για tvOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html).

en: Click Mode
el: Λειτουργία Κλικ

en: Keyboard
el: Πληκτρολόγιο

en: ## Keyboard shortcuts
    
    ScummVM supports various in-game keyboard and mouse shortcuts, and since version 2.2.0 these can be manually configured in the **Keymaps tab**, or in the **configuration file**.
    
    For game-specific controls, see the [wiki entry](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Category:Supported_Games) for the game you are playing.
    
    Default shortcuts are shown in the table.
    
    | Shortcut      | Description      
    | --------------|------------------
    | `Ctrl+F5` | Displays the Global Main Menu
el: ## Συντομεύσεις πληκτρολογίου
    
    Το ScummVM υποστηρίζει διάφορες συντομεύσεις από το πληκτρολόγιο και το ποντίκι, και από την έκδοση 2.2.0 αυτές μπορεί να ρυθμιστούν από την καρτέλα **Αντιστοιχίσεις πλήκτρων**, ή από το **αρχείο ρυθμίσεων**.
    
    Για συγκεκριμένες συντομεύσεις χειρισμού ανά παιχνίδι, συμβουλευτείτε την [σελίδα βίκι](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Category:Supported_Games) του παιχνιδιού που παίζετε.
    
    Οι προκαθορισμένες συντομεύσεις εμφανίζονται στον παρακάτω πίνακα.
    
    | Συντόμευση    | Περιγραφή      
    | --------------|------------------
    | `Ctrl+F5` | Εμφανίζει το Καθολικό Κυρίως Μενού

en: | `Cmd+q`    | Quit (macOS)
el: | `Cmd+q`    | Έξοδος (macOS)

en: | `Alt+F4`  | Quit (Windows)
el: | `Alt+F4`  | Έξοδος (Windows)

en: | `Ctrl+q`  | Quit (Linux/Unix)
el: | `Ctrl+q`  | Έξοδος (Linux/Unix)

en: | `Ctrl+z`  | Quit (other platforms)
el: | `Ctrl+z`  | Έξοδος (άλλες πλατφόρμες)

en: | `Ctrl+u`  | Mutes all sounds
    | `Ctrl+m`  | Toggles mouse capture
    | `Ctrl+Alt` and `9` or `0` | Cycles forwards/backwards between graphics filters
    | `Ctrl+Alt` and `+` or `-` | Increases/decreases the scale factor
    | `Ctrl+Alt+a` | Toggles aspect ratio correction on/off
    | `Ctrl+Alt+f` | Toggles between nearest neighbor and bilinear interpolation (graphics filtering on/off)
    | `Ctrl+Alt+s` | Cycles through stretch modes
    | `Alt+Enter`   | Toggles full screen/windowed mode
    | `Alt+s`          | Takes a screenshot
    | `Ctrl+F7`       | Opens virtual keyboard (if enabled). This can also be opened with a long press of the middle mouse button or wheel.
    | `Ctrl+Alt+d` | Opens the ScummVM debugger
el: | `Ctrl+u`  | Σίγηση κάθε ήχου
    | `Ctrl+m`  | Εναλλαγή καταγραφής του δείκτη ποντικού
    | `Ctrl+Alt` με `9` ή `0` | Κυκλική εναλλαγή μπρος/πίσω μεταξύ φίλτρων γραφικών
    | `Ctrl+Alt` με `+` ή `-` | Αυξομείωση του βαθμού κλιμάκωσης
    | `Ctrl+Alt+a` | Εναλλαγή χρήσης διόρθωσης αναλογίας διαστάσεων
    | `Ctrl+Alt+f` | Εναλλαγή μεταξύ κοντινού γείτονα και διγραμμικής παρεμβολής (με/χωρίς φιλτράρισμα γραφικών)
    | `Ctrl+Alt+s` | Κυκλική εναλλαγή μεταξύ λειτουργιών επέκτασης εικόνας
    | `Alt+Enter`   | Εναλλαγή μεταξύ πλήρους οθόνης και λειτουργίας σε παράθυρο
    | `Alt+s`          | Λήψη στιγμιότυπου οθόνης
    | `Ctrl+F7`       | Ανοίγει το εικονικό πληκτρολόγιο (αν είναι ενεργοποιημένο). Το ίδιο γίνεται με πάτημα διαρκείας του μεσαίου κουμπιού ή τροχού του ποντικιού.
    | `Ctrl+Alt+d` | Ανοίγει το περιβάλλον αποσφαλμάτωσης του ScummVM

en: Hide ScummVM
el: Απόκρυψη ScummVM

en: Hide Others
el: Απόκρυψη Άλλων

en: Show All
el: Προβολή όλων

en: Window
el: Παράθυρο

en: Minimize
el: Ελαχιστοποίηση

en: User Manual
el: Εγχειρίδιο Χρήσης

en: General Information
el: Γενικές Πληροφορίες

en: What's New in ScummVM
el: Τι νέο υπάρχει στο ScummVM

en: Credits
el: Συντελεστές

en: GPL License
el: Άδεια GPL

en: LGPL License
el: Άδεια LGPL

en: Freefont License
el: Άδεια Freefont

en: OFL License
el: Άδεια OFL

en: BSD License
el: Άδεια BSD

note: I18N: Hardware key
en: Menu
el: Μενού

en: Cross
el: Σταυρός

en: Circle
el: Κύκλος

en: Square
el: Τετράγωνο

en: Minus
el: Μείον

en: Plus
el: Συν

en: Video
el: Βίντεο

en: Current video mode:
el: Τρέχουσα λειτουργία βίντεο:

en: Double-strike
el: Διπλό-κτύπημα

en: Horizontal underscan:
el: Οριζόντια Υποσάρωση:

en: Vertical underscan:
el: Κάθετη Υποσάρωση:

en: Input
el: Είσοδος

en: GC Pad sensitivity:
el: Ευαισθησία GC Pad:

en: GC Pad acceleration:
el: Επιτάχυνση GC Pad:

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Mount DVD
el: Προσάρτηση DVD

en: Unmount DVD
el: Αποπροσάρτηση DVD

en: Server:
el: Διακομιστής:

en: Share:
el: Κοινόχρηστο:

en: Password:
el: Κωδικός:

en: Init network
el: Προετοιμασία δικτύου

en: Mount SMB
el: Προσάρτηση SMB

en: Unmount SMB
el: Αποπροσάρτηση SMB

en: DVD Mounted successfully
el: Το DVD προσαρτήθηκε με επιτυχία

en: Error while mounting the DVD
el: Σφάλμα κατά την προσάρτηση του DVD

en: DVD not mounted
el: Το DVD δεν προσαρτήθηκε

en: Network up, share mounted
el: Δίκτυο ενεργό, ο κοινόχρηστος φάκελος προσαρτήθηκε

en: Network up
el: Δίκτυο ενεργό

en: , error while mounting the share
el: , σφάλμα κατά την προσάρτηση του κοινόχρηστου φακέλου

en: , share not mounted
el: , ο κοινόχρηστος φάκελος δεν προσαρτήθηκε

en: Network down
el: Δίκτυο ανενεργό

en: Initializing network
el: Αρχικοποίηση δικτύου

en: Timeout while initializing network
el: Εξάντληση χρονικού ορίου κατά την αρχικοποίηση δικτύου

en: Network not initialized (%d)
el: Το δίκτυο δεν αρχικοποιήθηκε (%d)

en: Launcher
el: Πλοηγητής

en: Check for Updates...
el: Έλεγχος Ενημερώσεων...

en: Unable to locate the '%s' engine data file.
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του αρχείου παιχνιδιού '%s'.

en: The '%s' engine data file is corrupt.
el: Το αρχειο παιχνιδιού '%s' είναι κατεστραμμένο.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d.%d but got %d.%d.
el: Βρέθηκε λανθασμένη έκδοση του '%s' αρχείου παιχνιδιού. Αναμενόμενη %d.%d αλλά βρέθηκε η %d.%d.

en: TV emulation
el: Προσομοιωτής TV

en: Emulate composite output to an NTSC TV
el: Προσομοίωση σύνθετου σήματος εξόδου (composite) σε τηλεόραση NTSC

en: Color graphics
el: Έγχρωμα γραφικά

en: Use color graphics instead of monochrome
el: Χρήση έγχρωμων γραφικών αντί για μονόχρωμα

en: Show scanlines
el: Προβολή γραμμών σάρωσης

en: Darken every other scanline to mimic the look of a CRT
el: Σκοτείνιασμα κάθε δεύτερης γραμμής σάρωσης για μίμηση εικόνας CRT οθόνης

en: Always use sharp monochrome text
el: Να γίνεται πάντα χρήση μονόχρωμου κειμένου χωρίς εξομάλυνση

en: Do not emulate NTSC artifacts for text
el: Να μη γίνει προσομοίωση "παράσιτων" του NTSC για το κείμενο

en: Early AGI games for Tandy Color Computer are not yet supported.
el: Τα πρώτα AGI παιχνίδια για Tandy Color Computer δεν υποστηρίζονται ακόμα.

en: Could not open/use file 'hgc_font' for Hercules hires font.
    If you have such file in other AGI (Sierra) game, you can copy it to the game directory
el: Αδυναμία ανοίγματος/χρήσης αρχείου 'hgc_font' για υψηλής ανάλυσης γραμματοσειρά σε Hercules.
    Αν έχετε αυτό το αρχείο σε άλλο παιχνίδι AGI (της Sierra), μπορείτε να το αντιγράψετε στο φάκελο παιχνιδιού

en: Use original save/load screens
el: Χρήση αρχικών οθονών αποθήκευσης/φόρτωσης

en: Use the original save/load screens instead of the ScummVM ones
el: Χρήση των αρχικών οθονών αποθήκευσης/φόρτωσης αντί για αυτές του ScummVM

en: Use an alternative palette
el: Χρήση εναλλακτικής παλέτας

en: Use an alternative palette, common for all Amiga games. This was the old behavior
el: Χρήση εναλλακτικής παλέτας, κοινής για όλα τα παιχνίδια Amiga. Αυτή ήταν η παλιά συμπεριφορά

en: Mouse support
el: Υποστήριξη ποντικιού

en: Enables mouse support. Allows to use mouse for movement and in game menus.
el: Ενεργοποίηση της υποστήριξης του ποντικιού. Επιτρέπει τη χρήση του ποντικιού για κίνηση και τα μενού του παιχνιδιού.

en: Use Hercules hires font
el: Χρήση γραμματοσειράς Hercules υψηλής ευκρίνειας

en: Uses Hercules hires font, when font file is available.
el: Χρήση γραμματοσειράς Hercules υψηλής ευκρίνειας, όταν η γραμματοσειρά είναι διαθέσιμη.

en: Pause when entering commands
el: Παύση κατά την εισαγωγή εντολών

en: Shows a command prompt window and pauses the game (like in SCI) instead of a real-time prompt.
el: Εμφανίζει ένα παράθυρο γραμμής εντολών και παύει το παιχνίδι (όπως και το SCI) αντί της γραμμής εντολών πραγματικού χρόνου.

en: Add speed menu
el: Προσθήκη μενού ταχύτητας

en: Add game speed menu (similar to PC version)
el: Προσθήκη ενός μενού ταχύτητας (παρόμοιο με της έκδοσης για PC)

en: This game does not support loading
el: Αυτό το παιχνίδι δεν υποστηρίζει φόρτωση αποθηκευμένων παιχνιδιών

en: This game does not support saving
el: Αυτό το παιχνίδι δεν υποστηρίζει απόθήκευση παιχνιδιού

en: Restore game:
el: Επαναφορά παιχνιδιού:

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Quick load or save game isn't supported in this location
el: Η γρήγορη φόρτωση ή αποθήκευση παιχνιδιού δεν υποστηρίζεται σε αυτή την περιοχή

en: Failed to load saved game from file:
    
    %s
el: Αποτυχία φόρτωσης παιχνιδιού από το αρχείο:
    
    %s

en: Failed to save game to file:
    
    %s
el: Αποτυχία αποθήκευσης παιχνιδιού στο αρχείο:
    
    %s

en: Successfully saved game in file:
    
    %s
el: Επιτυχής αποθήκευση παιχνιδιού στο αρχείο:
    
    %s

en: Cutscene file '%s' not found!
el: Δεν βρέθηκε το αρχείο ενδιάμεσης σκηνής (cutscene) '%s' !

en: AdLib OPL3 mode
el: Λειτουργία AdLib OPL3

en: When AdLib is selected, OPL3 features will be used. Depending on the game, this will prevent cut-off notes, add extra notes or instruments and/or add stereo.
el: Όταν είναι επιλεγμένη η Adlib, θα χρησιμοποιηθούν οι δυνατότητες OPL3. Ανάλογα το παιχνίδι, αυτό μπορεί να αποτρέψει το απότομο κόψιμο σε μουσικές νότες, να προσθέσει έξτρα νότες ή μουσικά όργανα ή/και να αποδόσει δικάναλο (stereo) ήχο.

en: Use DOS version music tempos
el: Χρήση μουσικών τέμπο της DOS έκδοσης

en: Selecting this option will play the music using the tempos used by the DOS version of the game. Otherwise, the faster tempos of the Windows version will be used.
el: Με αυτή την επιλογή η μουσική θα παίξει με τα τέμπο που χρησιμοποιεί η έκδοση του παιχνιδιού για DOS. Αλλιώς, θα χρησιμοποιηθούν τα πιο γρήγορα τέμπο της έκδοσης για Windows.

en: Prefer digital sound effects
el: Προτίμηση ψηφιακών ακουστικών εφε

en: Prefer digital sound effects instead of synthesized ones
el: Προτίμηση ψηφιακών ηχητικών εφέ αντί για εφέ δυναμικής σύνθεσης

en: Disable fade-out effects
el: Χωρίς εφέ ομαλής εναλλαγής εικόνας

en: Don't fade every screen to black when leaving a room.
el: Να μην γίνεται ομαλή μετάβαση της εικόνας οθόνης σε μαύρο, όταν γίνεται έξοδος από ένα δωμάτιο.

en: AGOS 2 support is not compiled in
el: Η υποστήριξη για το AGOS 2 δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο

en: You appear to be using a General MIDI device,
    but your game only supports Roland MT32 MIDI.
    We try to map the Roland MT32 instruments to
    General MIDI ones. It is still possible that
    some tracks sound incorrect.
el: Φαίνεται πως χρησιμοποιείτε μια συσκευή General MIDI,
    αλλά το παιχνίδι σας υποστηρίζει μόνο Roland MT32 MIDI.
    Προσπαθούμε να χαρτογραφήσουμε τα όργανα της
    Roland MT32 σε αυτά του General MIDI. Είναι πιθανό ότι
    ορισμένα κομμάτια θα ακούγονται εσφαλμένα.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s. Without this file,
    the music will not sound the same as the original game.
el: Δεν βρέθηκε το αρχείο ορισμού μουσικών οργάνων AdLib
    %s. Χωρίς αυτό το αρχείο, η μουσική δεν θα ακούγεται ακριβώς το ίδιο
    όπως στο πρωτότυπο παιχνίδι.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s. Without this file,
    the sound effects will not sound the same as the original game.
el: Δεν βρέθηκε το αρχείο ορισμού μουσικών οργάνων AdLib
    %s. Χωρίς αυτό το αρχείο, τα ηχητικά εφέ
    δεν θα ακούγονται ακριβώς το ίδιο όπως στο πρωτότυπο παιχνίδι.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s or %s. Without one of these files,
    the music will not sound the same as the original game.
el: Δεν βρέθηκε το αρχείο ορισμού μουσικών οργάνων AdLib
    %s ή %s. Χωρίς ένα από αυτά τα αρχεία,
    η μουσική δεν θα ακούγεται ακριβώς το ίδιο όπως στο πρωτότυπο παιχνίδι.

en: Game language:
el: Γλώσσα παιχνιδιού:

en: Language to use for multilingual games
el: Η γλώσσα που θα χρησιμοποιηθεί για πολυγλωσσικά παιχνίδια

en: Enable ScummVM save management
el: Διαχείριση αποθηκευσης παιχνιδιού από ScummVM

en: Never disable ScummVM save management and autosaves.
    NOTE: This could cause save duplication and other oddities
el: Να μην απενεργοποιείται ποτέ η διαχείριση αποθήκευσης από το ScummVM και η αυτόματη αποθήκευση.
    ΣΗΜΕΩΣΗ: Ενδέχεται να δημιουργηθούν πολλαπλά αντίγραφα των αποθηκευμένων παιχνιδιών και άλλα περίεργα

en: Force antialiased text
el: Επιβολή εξομαλυμένου κειμένου

en: Use antialiasing to draw text even if the game does not ask for it
el: Χρήση εξομάλυνσης για τη σχεδίαση κειμένου ακόμα κι αν το παιχνίδι δεν το απαιτεί

en: Show FPS
el: Προβολή FPS

en: Show the current FPS-rate, while you play.
el: Προβολή του τρέχοντος ρυθμού καρέ (FPS), όσο παίζετε.

en: The selected game uses a pre-2.5 version of the AGS engine, which is not supported.
el: Το επιλεγμένο παιχνίδι χρησιμοποιεί μια παλιότερη από την 2.5 έκδοση της AGS μηχανής, η οποία δεν υποστηρίζεται.

en: The selected game has a data file greater than 2Gb, which isn't supported by your version of ScummVM yet.
el: Το επιλεγμένο παιχνίδι έχει ένα αρχείο δεδομένων μεγαλύτερο από 2GB, που δεν υποστηρίζεται ακόμα από την έκδοση του ScummVM που εκτελείται.

en: To preserve the original experience, this game should be loaded using the in-game interface.
    You can, however, override this setting in Game Options.
el: Προκειμένου να διατηρήσετε την αρχική εμπειρία, φορτώστε το αποθηκευμένο παιχνίδι από το εγγενές μενού του ίδιου του παιχνιδιού.
    Μπορείτε, ωστόσο, να παρακάμψετε αυτή τη ρύθμιση από τις Ρυθμίσεις Παιχνιδιού.

en: To preserve the original experience, this game should be saved using the in-game interface.
    You can, however, override this setting in Game Options.
el: Προκειμένου να διατηρήσετε την αρχική εμπειρία, αποθηκεύστε αυτό το παιχνίδι από το εγγενές μενού του ίδιου του παιχνιδιού.
    Μπορείτε, ωστόσο, να παρακάμψετε αυτή τη ρύθμιση από τις Ρυθμίσεις Παιχνιδιού.

en: Show version
el: Προβολή έκδοσης

en: Quick load
el: Γρήγορη φόρτωση

en: Quick save
el: Γρήγορη αποθήκευση

en: Switch to Sarah
el: Εναλλαγή σε Sarah

en: Switch to Grimwall
el: Εναλλαγή σε Grimwall

en: Switch to Olmec
el: Εναλλαγή σε Olmec

en: Bring up the In-Game Menu
el: Εμφάνιση Μενού Παιχνιδιού

en: Open character inventory
el: Άνοιγμα Υπαρχόντων

note: I18N: Warn user about loading potentially incompatible saved game
en: WARNING: Attempt to load saved game from a previous version: Version %s / Build %d
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Απόπειρα φόρτωσης αποθηκευμένου παιχνιδιού προηγούμενης έκδοσης: Έκδοση %s / Διανομή %d

en: Load anyway
el: Φόρτωση όπως και να 'χει

en: Failed to initialize resources
el: Αποτυχία αρχικοποίησης πόρων

en: A required game resource was not found
el: Δεν βρέθηκε ένας απαιτούμενος πόρος του παιχνιδιού

en: WARNING: This game was saved in Restored Cut Content mode, but you are playing in Original Content mode. The mode will be adjusted to Restored Cut Content for this session until you completely Quit the game.
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Το παιχνίδι αυτό αποθηκεύτηκε σε λειτουργία "Αποκατεστημένου Περιεχομένου", ενώ παίζετε σε λειτουργία "Αρχικού Περιεχομένου". Η λειτουργία θα αλλάξει σε "Αποκατεστημένου Περιεχομένου" για αυτή τη συνεδρία μέχρι να βγείτε εντελώς από το παιχνίδι.

en: WARNING: This game was saved in Original Content mode, but you are playing in Restored Cut Content mode. The mode will be adjusted to Original Content mode for this session until you completely Quit the game.
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Το παιχνίδι αυτό αποθηκεύτηκε σε λειτουργία "Αρχικού Περιεχομένου", ενώ παίζετε σε λειτουργία "Αποκατεστημένου Περιεχομένου". Η λειτουργία θα αλλάξει σε "Αρχικού Περιεχομένου" για αυτή τη συνεδρία μέχρι να βγείτε εντελώς από το παιχνίδι.

en: Continue
el: Συνέχεια

en: The fan translator does not wish his translation to be incorporated into ScummVM.
el: Ο ανεπίσημος μεταφραστής δεν επιθυμεί να ενσωματωθεί η μετάφρασή του στο ScummVM.

en: Missing game code
el: Λείπουν τμήματα απαραίτητου κώδικα για αυτή την έκδοση του παιχνιδιού

note: I18N: Blade Runner Enhanced Edition is a trademark, so please keep the capitalization for Enhanced Edition as is.
en: Enhanced Edition not supported. Please, use the original files which are part of the release.
el: Η Enhanced Edition έκδοση δεν υποστηρίζεται. Παρακαλούμε, χρησιμοποιήστε τα αρχεία του αρχικού (original) παιχνιδιού που εμπεριέχονται σε αυτή την έκδοση.

en: Sitcom mode
el: Λειτουργία κωμωδίας (sitcom)

en: Game will add laughter after actor's line or narration
el: Το παιχνίδι θα προσθέσει γέλιο κονσέρβα μετά από κάποιες ατάκες ή αφηγήσεις των ηθοποιών

en: Shorty mode
el: Λειτουργία κοντοπίθαρου

en: Game will shrink the actors and make their voices high pitched
el: Το παιχνίδι θα σμικρύνει τους ηθοποιούς και οι φωνές τους θα είναι σε υψηλό τόνο

en: Frame limiter high performance mode
el: Λειτουργία υψηλών επιδόσεων για τον περιορισμό καρέ

en: This mode may result in high CPU usage! It avoids use of delayMillis() function.
el: Αυτή η λειτουργία ίσως έχει συνέπεια υψηλή χρήση του επεξεργαστή! Αποφεύγει τη χρήση της μεθόδου delayMillis().

en: Max frames per second limit
el: Μέγιστο όριο καρέ ανά δευτερόλεπτο

en: This mode targets a maximum of 120 fps. When disabled, the game targets 60 fps
el: Αυτή η λειτουργία στοχεύει σε ένα μέγιστο 120 fps (καρέ ανά δευτερόλεπτο). Αν είναι απενεργοποιημένη, το παιχνίδι στοχεύει τα 60 fps

en: Disable McCoy's quick stamina drain
el: Απενεργοποίηση γρήγορης εξάντλησης του McCoy

en: When running, McCoy won't start slowing down as soon as the player stops clicking the mouse
el: Όταν τρέχει, ο McCoy δεν θα αρχίσει να επιβραδύνει αμέσως μόλις ο παίκτης σταματήσει να κάνει κλικ με το ποντίκι

en: Show subtitles during text crawl
el: Προβολή υποτίτλων μαζί με το κρόουλ

en: During the intro cutscene, show subtitles during the text crawl
el: Κατά τη διάρκεια του εισαγωγικού βίντεου, να προβάλλονται υπότιτλοι μαζί με το κρόουλ (κείμενο που διατρέχει την οθόνη)

en: Fix credits for voice actors
el: Διόρθωση τίτλων τέλους για τους καλλιτέχνες φωνής

en: Updates the end credits with corrected credits for the Spanish voice actors
el: Ενημέρωση των τίτλων τέλους με διορθωμένα στοιχεία για τους Ισπανούς καλλιτέχνες φωνής

note: I18N: These are keymaps that work in the main gameplay and also when KIA (Knowledge Integration Assistant) is open.
en: common shortcuts
el: κοινές συντομεύσεις

note: I18N: These are keymaps which work only in the main gameplay and not within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: main game shortcuts
el: συντομεύσεις για το κυρίως παιχνίδι

note: I18N: These are keymaps that work only within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: KIA only shortcuts
el: συντομεύσεις για το KIA

note: I18N: This keymap is the main way for the user interact with the game. It is used with the game's cursor to select, walk-to, run-to, look-at, talk-to, pick up, use, shoot (combat mode), open KIA (when clicking on McCoy).
en: Walk / Look / Talk / Select / Shoot
el: Περπάτα / Κοίτα / Μίλα / Επέλεξε / Πυροβόλησε

note: I18N: This keymap toggles McCoy's status between combat mode (drawing his gun) and normal mode (holstering his gun) In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is TOGGLE MCCOY'S COMBAT MODE
en: Toggle Combat
el: Εναλλαγή Ετοιμότητας για Μάχη

note: I18N: This keymap allows skipping video cutscenes
en: Skip cutscene
el: Παράλειψη ταινίας

note: I18N: This keymap allows skipping the current line of dialogue. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SKIP PAST CURRENT LINE OF DIALOGUE
en: Skip dialogue
el: Παράκαμψη διαλόγου

note: I18N: This keymap toggles between opening the KIA in the Game Options tab, and closing the KIA. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is GAME OPTIONS
en: Game Options
el: Ρυθμίσεις Παιχνιδιού

note: I18N: This keymap opens the KIA database on one of the investigation tabs, CRIME SCENE DATABASE, SUSPECT DATABASE and CLUES DATABASE. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ACTIVATE 
en: Open KIA Database
el: Άνοιγμα της Βάσης Δεδομένων KIA

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows submitting a selected existing save game for deletion.
en: Delete Selected Saved Game
el: Διαγραφή Επιλεγμένου Αποθηκευμένου Παιχνιδιού

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists upwards
en: Scroll Up
el: Κύλιση Πάνω

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists downwards
en: Scroll Down
el: Κύλιση Κάτω

note: I18N: This keymap allows (in KIA only) for a clue to be set as private or public (only when the KIA is upgraded).
en: Toggle Clue Privacy
el: Εναλλαγή Ιδιωτικότητας Ευρημάτων

note: I18N: This keymap opens KIA's SAVE GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SAVE GAME
en: Save Game
el: Αποθήκευση παιχνιδιού

note: I18N: This keymap opens KIA's LOAD GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is LOAD GAME
en: Load Game
el: Φόρτωση Παιχνιδιού

note: I18N: This keymap opens KIA's CRIME SCENE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CRIME SCENE DATABASE
en: Crime Scene Database
el: Βάση Δεδομένων Σκηνών Εγκλήματος

note: I18N: This keymap opens KIA's SUSPECT DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SUSPECT DATABASE
en: Suspect Database
el: Βάση Δεδομένων Υπόπτων

note: I18N: This keymap opens KIA's CLUE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CLUE DATABASE
en: Clue Database
el: Βάση Δεδομένων Στοιχείων Έρευνας

note: I18N: This keymap opens KIA's QUIT GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is QUIT GAME
en: Quit Game
el: Έξοδος από το παιχνίδι

en: Are you sure you want to quit?
el: Σίγουρα επιθυμείτε έξοδο;

en: Your game is now Paused.  Click OK to continue.
el: Το παιχνίδι βρίσκεται σε Παύση.  Πατήστε τo OK για να συνεχίσετε.

note: I18N: This option allows the user to skip cutscenes. I18N: This option allows the user to skip text and cutscenes.
en: Skip support
el: Υποστήριξη παράλειψης

en: Allow cutscenes to be skipped
el: Να επιτρέπεται η παράκαμψη ενδιάμεσων σκηνών

en: ScummVM found that you have saved games that should be converted from the original saved game format.
    The original saved game format is no longer supported directly, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
el: Το ScummVM διαπίστωσε ότι έχετε αποθηκευμένα παιχνίδια που θα πρέπει να μετατραπούν από την αρχική πρωτότυπή τους μορφή.
    Η αρχική μορφή των αποθηκευμένων παιχνιδιών δεν υποστηρίζεται πλέον, οπότε δεν θα μπορείτε να φορτώσετε τα παιχνίδια σας, αν δεν τα μετατρέψετε.
    
    Πατήστε OK (Εντάξει)για να τα μετατρέψετε τώρα, αλλιώς θα ερωτηθείτε ξανά την επόμενη φορά που θα ξεκινήσετε το παιχνίδι.

en: Saved game was created with a newer version of ScummVM. Unable to load.
el: Το αποθηκευμένο παιχνίδι δημιουργήθηκε με νεότερη έκδοση του ScummVM. Αδυναμία φόρτωσης.

en: Color Blind Mode
el: Λειτουργία για Άτομα με Αχρωματοψία

en: Enable Color Blind Mode by default
el: Ενεργοποίηση λειτουργίας για Άτομα με Αχρωματοψία εξ'ορισμού

en: Enable Text to Speech
el: Χρήση Κειμένου σε Ομιλία

en: Use TTS to read text in the game (if TTS is available)
el: Χρήση TTS για την ανάγνωση κειμένου στο παιχνίδι (αν είναι διαθέσιμο)

en: Enable Text to Speech for Objects and Options
el: Αφήγηση κειμένου για Αντικείμενα και Επιλογές

en: Use TTS to read the descriptions (if TTS is available)
el: Χρήση λειτουργίας Αφήγησης Κειμένου (TTS) για την ανάγνωση περιγραφών (αν είναι διαθέσιμη)

en: Enable Text to Speech for Subtitles
el: Αφήγηση κειμένου για Υπότιτλους

en: Use TTS to read the subtitles (if TTS is available)
el: Χρήση λειτουργίας Αφήγησης Κειμένου (TTS) για την ανάγνωση υποτίτλων (αν είναι διαθέσιμη)

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes
el: Χρήση διάφανων διαλόγων σε σκηνές με 16 χρώματα

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes even if the original game version did not support them
el: Χρήση διάφανων διαλόγων σε σκηνές με 16 χρώματα ακόμα κι αν το αρχικό παιχνίδι δεν υποστήριζε κάτι τέτοιο

en: Unnamed autosave
el: Ανώνυμη αυτόματη αποθήκευση

en: Unnamed savegame
el: Αποθηκευμένο παιχνίδι χωρίς όνομα

en: Empty autosave
el: Κενή αυτόματη αποθήκευση

en: WARNING: The savegame you are loading is using a temporary broken format. Things will be broken. Please consider starting Operation Stealth from beginning using new savegames.
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Το αποθηκευμένο παιχνίδι που φορτώνετε είναι σε προβληματική για την ώρα μορφοποίηση. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε απρόβλεπτη συμπεριφορά. Παρακαλώ, προτιμήστε να ξεκινήσετε το Operation Stealth από την αρχή και να αποθηκεύσετε εκ νέου το παιχνίδι σας.

en: Talk/Interact
el: Μίλα/Αλληλεπίδρασε

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Attack
el: Επίθεση

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Block
el: Μπλόκαρε

en: Accept
el: Αποδοχή

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Reply 1
el: Απάντηση 1

en: Reply 2
el: Απάντηση 2

en: Reply 3
el: Απάντηση 3

en: Reply 4
el: Απάντηση 4

en: Reply 5
el: Απάντηση 5

en: Reply 6
el: Απάντηση 6

en: Next Page
el: Επόμενη Σελίδα

en: Previous Page
el: Προηγούμενη Σελίδα

en: Map
el: Αντιστοίχιση

en: Journal
el: Ημερολόγιο

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Inventory
el: Υπάρχοντα

en: Traits
el: Γνωρίσματα

en: Quick Save
el: Γρήγορη Αποθήκευση

en: Quick Load
el: Γρήγορη Φόρτωση

en: Versailles 1685 support is not compiled in
el: Η υποστήριξη για το Versailles 1685 δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο

en: The game prevents quitting at this moment. Are you sure you want to quit anyway?
el: Το παιχνίδι δεν επιτρέπει την έξοδό σας αυτή τη στιγμή. Θέλετε να γίνει έξοδος από το παιχνίδι παρ'ολ'αυτά;

en: Error: The file '%s' hasn't been extracted properly.
    Please refer to the wiki page
    %s for details on how to properly extract the DTSPEECH.XA and *.STR files from your game disc.
el: Σφάλμα: Το αρχείο '%s' δεν έχει εξαχθεί σωστά.
    Παρακαλώ ανατρέξτε στη wiki σελίδα
    %s για την περιγραφή της διαδικασίας εξαγωγής των αρχείων DTSPEECH.XA και *.STR από το δισκάκι του παιχνιδιού.

en: Error: It appears that the game data files were extracted incorrectly.
    
    You should only extract STR and XA files using the special method. The rest should be copied normally from your game CD.
    
     See %s
el: Σφάλμα: Φαίνεται πως τα αρχεία του παιχνιδιού έχουν εξαχθεί με λάθος τρόπο.
    
    Χρειάζεται να εξάγετε με την ειδική μέθοδο μόνο τα αρχεία STR και XA. Τα υπόλοιπα αντιγράψτε τα κανονικά από το CD του παιχνιδιού.
    
     Δείτε και εδώ %s

en: Action
el: Πράξη

en: Change Command
el: Αλλαγή Εντολής

en: Debug Graphics
el: Αποσφαλμάτωση Γραφικών

en: ScummVM found that you have old saved games for Drascula that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
el: Το ScummVM διαπίστωσε ότι έχετε παλιά αποθηκευμένα παιχνίδια για το Drascula που θα πρέπει να μετατραπούν.
    Η παλιά αποθηκευμένη μορφή παιχνιδιών δεν υποστηρίζεται πλέον, οπότε δεν θα μπορείτε να φορτώσετε τα παιχνίδια σας, αν δεν τα μετατρέψετε.
    
    Πατήστε OK (Εντάξει)για να τα μετατρέψετε τώρα, αλλιώς θα σας ζητηθεί ξανά την επόμενη φορά που θα ξεκινήσετε το παιχνίδι.

en: Use bright palette mode
el: Χρήση λειτουργίας φωτεινής παλέτας

en: Display graphics using the game's bright palette
el: Προβολή γραφικών με χρήση της φωτεινής παλέτας του παιχνιδιού

en: Enable Text to Speech for Objects, Options, and the Bible Quote
el: Αφήγηση κειμένου για Αντικείμενα, Επιλογές, και το Απόφθευγμα της Βίβλου

en: Prerecorded sounds
el: Προηχογραφημένα ηχητικά εφέ

en: Use high-quality pre-recorded sounds instead of pc speaker emulation
el: Χρήση προ-ηχογραφημένων ηχητικών εφέ υψηλής ποιότητας αντί ήχου εξομοίωσης ηχείου PC (PC speaker)

en: Extended timer
el: Επαυξημένο χρονόμετρο

en: Start the game timer at 99:59:59
el: Εκκίνηση του χρονομέτρου παιχνιδιού από 99:59:59

en: Automatic drilling
el: Αυτόματη γεώτρηση

en: Allow to succefully drill in any part of the area in Driller
el: Επιτρέπει την επιτυχημένη γεώτρηση σε οποιαδήποτε περιοχή στο Driller

en: Disable demo mode
el: Απενεργοποίηση λειτουργίας demo

en: Never activate demo mode
el: Να μην ενεργοποιηθεί ποτέ η λειτουργία demo

en: Disable sensors
el: Απενεργοποίηση αισθητήρων

en: Sensors will not shoot the player
el: Οι αισθητήρες δεν θα πυροβολούν τον παίκτη

en: Disable falling
el: Απενεργοποίηση πτώσης

en: Player cannot fall over edges
el: Ο παίκτης δεν θα μπορεί να πέσει από τις άκρες

en: Invert Y-axis on mouse
el: Αντιστροφή άξονα-Y στο ποντίκι

en: Use alternative camera controls
el: Εναλλακτικός χειρισμός κάμερας

en: Strafe Left
el: Πλάγια στα Αριστερά

en: Strafe Right
el: Πλάγια στα Δεξιά

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Shoot
el: Πυροβόλησε

en: Rise/Fly up
el: Σήκω/Πέτα ψηλότερα

en: Lower/Fly down
el: Κατέβα/Πέτα χαμηλότερα

en: Change mode
el: Αλλαγή λειτουργίας

en: Rotate Left
el: Περιστροφή Αριστερά

en: Rotate Right
el: Περιστροφή Δεξιά

en: Info Menu
el: Μενού Πληροφοριών

en: [ press any key to exit ]
el: [ πατήστε κάποιο πλήκτρο για έξοδο ]

en: Untitled Savegame
el: Άτιτλο αποθηκευμένο παιχνίδι

en: Use TTS to read the text
el: Χρήση της λειτουργίας TTS για την ανάγνωση κειμένου

en: Also read input text
el: Ανάγνωση και του κειμένου εισόδου

en: Use TTS to read the input text
el: Χρήση της λειτουργίας TTS για την ανάγνωση του κειμένου εισόδου

en: Loading game...
el: Φόρτωση παιχνιδιού...

en: Could not start AdvSys game
el: Αδυναμία εκκίνησης παιχνιδιού AdvSys

en: Sorry, the savegame couldn't be restored
el: Λυπούμαστε, δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του αποθηκευμένου παιχνιδιού

en: Sorry, the savegame couldn't be created
el: Λυπούμαστε, δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση του παιχνιδιού

en: Speak up! I can't hear you!
el: Μίλα πιο δυνατά! Δεν μπορώ να σ'ακούσω!

en: I don't know the word "%s".
el: Δεν γνωρίζω τη λέξη "%s".

en: I don't understand.
el: Δεν καταλαβαίνω.

en: This is too short to be a valid Alan2 file.
el: Αυτό είναι πολύ σύντομο για να είναι έγκυρο αρχείο Alan2.

en: This is not a valid Alan2 file.
el: Αυτό δεν είναι ένα έγκυρο αρχείο Alan2.

en: Savegame
el: Αποθηκευμένο παιχνίδι

en: Picture window toggled
el: Εναλλαγή παραθύρου εικόνας

en: This is too short to be a valid Glulx file.
el: Αυτό είναι πολύ σύντομο για να είναι έγκυρο αρχείο Glulx.

en: This is not a valid Glulx file.
el: Αυτό δεν είναι ένα έγκυρο αρχείο Glulx.

en: This Glulx file is too old a version to execute.
el: Αυτή η έκδοση αρχείου Glulx είναι πολύ παλιά για να εκτελεστεί.

en: This Glulx file is too new a version to execute.
el: Αυτή η έκδοση αρχείου Glulx είναι πολύ νέα για να εκτελεστεί.

en: Could not start Quest game
el: Αδυναμία εκκίνησης παιχνιδιού Quest

en: Saved.
el: Αποθηκεύτηκε.

en: Error writing save file
el: Σφάλμα στην εγγραφή αποθηκευμένου παιχνιδιού

en: Incorrect rs file.
el: Εσφαλμένο αρχείο rs.

en: Save file created by different version.
el: Το αρχείο αποθήκευσης δημιουργήθηκε από διαφορετική έκδοση.

en: Failed to load saved game from file.
el: Η ανάγνωση αποθηκευμένου παιχνιδιού από αρχείο απέτυχε.

en: Failed to save game to file.
el: Η εγγραφή αποθηκευμένου παιχνιδιού σε αρχείο απέτυχε.

en: Failed to delete file.
el: Η διαγραφή του αρχείου απέτυχε.

en: Menu / Skip
el: Μενού / Παράκαμψη

en: Speed Up Cutscene
el: Επιτάχυνση Αναπαραγωγής Ταινίας

en: ScummVM found some problems with your game data files.
    Running ScummVM nevertheless may cause game bugs or even crashes.
    Do you still want to run %s?
el: Το ScummVM εντόπισε μερικά προβλήματα με τα αρχεία δεδομένων του παιχνιδιού σας.
    Αν προχωρήσετε με την εκτέλεση του ScummVM μπορεί να προκύψουν προβλήματα (bugs) ή και απότομο σταμάτημα της εφαρμογής (crashes).
    Επιθυμείτε ακόμα να τρέξετε το %s;

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Run
el: Εκτέλεση

en: Examine
el: Εξέτασε

en: Use/Talk
el: Χρησιμοποίησε/Μίλα

en: Pick up/Put away
el: Πάρε/Απόθεσε

en: Skip dialog lines
el: Παράκαμψη γραμμής διαλόγου

en: Cycle Objects Up
el: Προηγούμενο Αντικείμενο

en: Cycle Objects Down
el: Επόμενο Αντικείμενο

en: Quick Room Exit
el: Γρήγορη Έξοδος από το Δωμάτιο

en: Examine/Look
el: Εξέτασε/Κοίτα

en: Error: the game could not be saved.
el: Σφάλμα: αδυναμία αποθήκευσης του παιχνιδιού.

en: Input text
el: Εισάγετε κειμένο

en: The game data file %s may be corrupted.
    If you are sure it is not please provide the ScummVM team the following code, along with the file name, the language and a description of your game version (i.e. dvd-box or jewelcase):
    %s
el: Το αρχείο δεδομένων %s του παιχνιδιού μπορεί να είναι κατεστραμμένο (corrupted).
    Αν είστε βέβαιοι πως δεν είναι, παρακαλούμε να παρέχετε στην ομάδα του ScummVM τον ακόλουθο κώδικα, μαζί με το όνομα αρχείου, τη γλώσσα και μια περιγραφή της έκδοσης του παιχνιδιού σας (πχ. dvd-box ή jewelcase):
    %s

en: Could not open the file %s for checking.
    It may be missing or you may not have the rights to open it.
    Go to %s to see a list of the needed files.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %s για έλεγχο.
    Μπορεί να λείπει ή να μην έχετε τα απαιτούμενα δικαιώματα για να το ανοίξετε.
    Δείτε στο %s μια λίστα των απαραίτητων αρχείων.

en: ScummVM will now verify the game data files, to make sure you have the best gaming experience.
    This may take a while, please wait.
    Successive runs will not check them again.
el: Το ScummVM θα εξακριβώσει τώρα την ακεραιότητα των αρχείων δεδομένων για το παιχνίδι, για να επιβεβαιώσει ότι θα έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία παίζοντας.
    Η διαδικασία μπορεί να κρατήσει για λίγο, παρακαλούμε περιμένετε.
    Στις επόμενες εκτελέσεις δεν θα επαναληφθεί αυτός ο έλεγχος.

en: Load user patch (unsupported)
el: Φόρτωση patch χρήστη (δεν υποστηρίζεται)

en: Load an user patch. Please note that the ScummVM team doesn't provide support for using such patches.
el: Φόρτωση μιας διορθωτικής παρέμβασης (patch) από το χρήστη. Παρακαλούμε σημειώστε ότι η ομάδα του ScummVM δεν παρέχει υποστήριξη για τη χρήση τέτοιων παρεμβάσεων (patches).

en: Escape from Monkey Island support is not compiled in
el: Η υποστήριξη του Escape from Monkey Island δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο

en: The original patch of Grim Fandango
    is missing. Please download it from
    %s
    and put it in the game data files directory
el: Το επίσημο patch για το Grim Fandango
    λείπει. Παρακαλούμε να το κατεβάσετε από εδώ:
    %s
    και να το βάλετε στο φάκελο με τα αρχεία του παιχνιδιού

en: The original patch of Escape from Monkey Island is missing. 
    Please download it from %s
    and put it in the game data files directory.
    Pay attention to download the correct version according to the game's language!
el: Το επίσημο patch για το Escape from Monkey Island λείπει. 
    Παρακαλούμε να το κατεβάσετε από εδώ: %s
    και να το βάλετε στο φάκελο με τα αρχεία του παιχνιδιού.
    Προσέξτε να κατεβάσετε τη σωστή έκδοση σύμφωνα με τη γλώσσα του παιχνιδιού!

en: ERROR: Not enough music tracks found!
    Escape from Monkey Island has two versions of FullMonkeyMap.imt,
    you need to copy both files from both CDs to Textures/, and rename
    them as follows to get music-support in-game: 
    CD 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    Alternatively, a Steam or GOG copy has a combined FullMonkeyMap.imt
el: ΣΦΑΛΜΑ: Δεν βρέθηκαν αρκετά μουσικά κομμάτια!
    Το Escape from Monkey Island έχει δύο εκδοχές του FullMonkeyMap.imt,
    και χρειάζεται να αντιγράψετε και τα δύο αρχεία από τα δύο CDs στο Textures/, 
    και να τα μετονομάσετε όπως παρακάτω για να έχετε υποστήριξη μουσικής στο παιχνίδι: 
    CD 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    Εναλλακτικά, μια έκδοση του παιχνιδιού από Steam ή GOG περικλείει ήδη ένα ενιαίο αρχείο FullMonkeyMap.int που συνδυάζει τα δύο αρχικά

en: Fast movie speed
el: Γρήγορη ταχύτητα ταινιών

en: Play movies at an increased speed
el: Αναπαραγωγή ταινιών με αυξημένη ταχύτητα

en: Easier AI
el: Ευκολότερη ΤΝ

en: Decrease the difficulty of AI puzzles
el: Μειώνει το βαθμό δυσκολίας των γρίφων που λειτουργούν με Τεχνητή Νοημοσύνη (ΤΝ)

en: Updated Credits Music
el: Ενημερωμένη Μουσική Τίτλων Τέλους

en: Play the song The Final Hour during the credits instead of reusing MIDI songs
el: Αναπαραγωγή του τραγουδιού The Final Hour (Η Τελευταία Ώρα) στους τίτλους τέλους (credits) αντί της επαναχρησιμοποίησης κομματιών MIDI

en: Slim Left/Right Hotspots
el: Λεπτά σημεία αλληλεπίδρασης Αριστερά/Δεξιά

en: Shrinks the hotspots on the left and right sides for exiting puzzles
el: Συρρικώνει την περιοχή των σημείων αλληλεπίδρασης (hotspots) αριστερά και δεξιά για την έξοδο από γρίφους

en: Speedrun Mode
el: Λειτουργία Speedrun

en: Affects the controls for fast forwarding the game
el: Επηρεάζει το χειρισμό της γρήγορης αναπαραγωγής στο παιχνίδι

en: GroovieV2 support is not compiled in
el: Η υποστήριξη της GroovieV2 δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο

en: Reserved
el: Κατειλημμένο

en: Failed to save game
el: Αδυναμία αποθήκευσης παιχνιδιού

en: Would you like to save or restore a game?
el: Θέλετε να αποθηκεύσετε ή να φορτώσετε ένα παιχνίδι;

en: The Minotaur minigame is not supported yet. Skipping
el: Το μίνι παιχνίδι με το Μινώταυρο δεν υποστηρίζεται ακόμα. Θα παραληφθεί

en: The Medusa minigame is not supported yet. Skipping
el: Το μίνι παιχνίδι με τη Μέδουσα δεν υποστηρίζεται ακόμα. Θα παραληφθεί

en: The Troy minigame is not supported yet. Skipping
el: Το μίνι παιχνίδι της Τροίας δεν υποστηρίζεται ακόμα. Θα παραληφθεί

en: Enable cheat mode
el: Ενεργοποίηση cheat

en: Debug info and level selection becomes available
el: Γίνεται διαθέσιμη πληροφορία και επιλογή επιπέδου αποσφαλμάτωσης

en: Move up
el: Κίνηση πάνω

en: Move down
el: Κίνηση κάτω

en: Move left
el: Κίνηση αριστερά

en: Move right
el: Κίνηση δεξιά

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Use
el: Χρήση

en: Clear waypoints
el: Σβήσιμο σημείων προορισμού

en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

en: Gore Mode
el: Λειτουργία Αίματος

en: Enable Gore Mode when available
el: Ενεργοποίηση Λειτουργίας Αίματος όταν υπάρχει διαθεσιμότητα

en: Forward
el: Προς τα εμπρός

en: Backward
el: Προς τα πίσω

en: Lean Left
el: Κλίση Αριστερά

en: Lean Right
el: Κλίση Δεξιά

en: Jump
el: Άλμα

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Crouch
el: Σκυφτά

en: Interact Mode
el: Σε Αλληλεπίδραση

en: Look Mode
el: Σε Επισκόπηση

en: Holster
el: Στη θήκη

en: Notebook
el: Σημειωματάριο

en: Personal Notes
el: Προσωπικές Σημειώσεις

en: Flashlight
el: Φακός

en: Glowstick
el: Ράβδος φωτός

en: Enable original cheats
el: Ενεργοποίηση αρχικών cheats

en: Allow cheats using the C key.
el: Να επιτρέπονται τα cheats με χρήση του πλήκτρου C.

en: Enable infinite health cheat
el: Cheat για άπειρη ενέργεια (υγεία)

en: Player health will never decrease (except for game over scenes).
el: Η υγεία του παίκτη δεν θα μειωθεί ποτέ (εξαιρώντας την περίπτωση κακού τερματισμού / game over).

en: Enable infinite ammo cheat
el: Cheat για άπειρα πυρομαχικά

en: Player ammo will never decrease.
el: Τα πυρομαχικά του παίκτη δεν θα μειωθούν ποτέ.

en: Unlock all levels
el: Ξεκλείδωμα όλων των επιπέδων

en: All levels will be available to play.
el: Όλα τα επίπεδα θα γίνουν διαθέσιμα στο παιχνίδι.

en: Enable restored content
el: Αποκατεστημένο περιεχόμενο

en: Add additional content that is not enabled the original implementation.
el: Επαναφορά πρόσθετου περιεχομένου που δεν είναι ενεργοποιημένο στην αρχική πρωτότυπη υλοποίηση.

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Fire
el: Πυροβόλησε

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Arm
el: Όπλισε

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Remora
el: Όπλο στη θήκη

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Side Step
el: Βήμα πλάγια

en: Missing language specific game code and/or resources.
el: Λείπει ο κώδικας ή/και αρχεία (resources) για τη συγκεκριμένη γλώσσα.

en: Missing language specific game code and/or resources for this fan translation.
el: Λείπει ο κώδικας ή/και αρχεία (resources) για τη συγκεκριμένη γλώσσα αυτής της ανεπίσημης μετάφρασης.

en: Demo plays simple animations without using Westwood's Engine.
el: Το demo έχει απλά animations χωρίς να χρησιμοποιεί τη μηχανή της Westwood.

en: You added the game incorrectly. Please add the root folder of the game.
el: Προσθέσατε το παιχνίδι με λάθος τρόπο. Παρακαλούμε προσθέστε τον απώτερο (root) φάκελο του παιχνιδιού.

note: I18N: The file in the game directory needs to be extracted
en: You added the game incorrectly. The GAME.DAT file is an ISO image and you need to extract the game data files from it.
el: Προσθέσατε το παιχνίδι με λάθος τρόπο. Το αρχείο GAME.DAT είναι αρχείο εικόνας ISO και χρειάζεται να εξάγετε τα αρχεία δεδομένων από αυτό.

note: I18N: Studio audience adds an applause and cheering sounds whenever Malcolm makes a joke.
en: Studio audience
el: Κοινό στούντιο

en: Enable studio audience
el: Ενεργοποίηση κοινού στούντιο

en: Allow text and cutscenes to be skipped
el: Να επιτρέπεται η παράλειψη κειμένου και ταινιών

note: I18N: Helium mode makes people sound like they've inhaled Helium.
en: Helium mode
el: Λειτουργία ηλίου

en: Enable helium mode
el: Ενεργοποίηση λειτουργίας ηλίου

note: I18N: When enabled, this option makes scrolling smoother when changing from one screen to another.
en: Smooth scrolling
el: Ομαλή κύλιση

en: Enable smooth scrolling when walking
el: Ενεργοποίηση ομαλής κύλισης κατά το περπάτημα

note: I18N: When enabled, this option changes the cursor when it floats to the edge of the screen to a directional arrow. The player can then click to walk towards that direction.
en: Floating cursors
el: Δρομείς κατεύθυνσης

en: Enable floating cursors
el: Ενεργοποίηση δρομέων κατεύθυνσης

note: I18N: When enabled, this option will fill in an autogenerated savegame description into the input prompt where.
en: Suggest save names
el: Πρόταση για όνομα αποθήκευσης

en: Autogenerated naming suggestions for savegames
el: Αυτόματες προτάσεις ονοματοδοσίας για αποθηκευμένα παιχνίδια

note: I18N: HP stands for Hit Points
en: HP bar graphs
el: Ραβδογράμματα HP

en: Enable hit point bar graphs
el: Ενεργοποίηση ραβδογραμμάτων για hit points

note: I18N: L/R stands for Left/Right
en: Fight Button L/R Swap
el: Εναλλαγή Κουμπιού Μάχης Α/Δ

en: Left button to attack, right button to pick up items
el: Αριστερό κουμπί για επίθεση, δεξί κουμπί για να πάρετε αντικείμενα

en: Lands of Lore support is not compiled in
el: Η υποστήριξη του Lands of Lore δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο

en: EOB II FM-TOWNS requires support of 16bit color modes which has not been activated in your ScummVM build
el: Η FM-TOWNS έκδοση του EOB II απαιτεί υποστήριξη λειτουργίας 16bit χρωμάτων που δεν είναι ενεργοποιημένη στη διανομή του ScummVM που χρησιμοποιείτε

en: Eye of Beholder support is not compiled in
el: Η υποστήριξη του Eye of Beholder δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο

en: Interact via Left Click
el: Αλληλεπίδραση με Αριστερό Click

en: Interact via Right Click
el: Αλληλεπίδραση με Δεξί Click

en: Move Forward
el: Προχώρησε Μπροστά

en: Move Back
el: Προχώρησε Πίσω

en: Move Left
el: Προχώρησε Αριστερά

en: Move Right
el: Προχώρησε Δεξιά

en: Turn Left
el: Στρίψε Αριστερά

en: Turn Right
el: Στρίψε Δεξιά

en: Open/Close Inventory
el: Άνοιγμα/Κλείσιμο Υπαρχόντων

en: Switch Inventory/Character screen
el: Εναλλαγή οθόνης Υπαρχόντων/Χαρακτήρων

en: Camp
el: Κατασκήνωσε

en: Cast Spell
el: Κάνε Ξόρκι

en: Spell Level 1
el: Ξόρκι Επιπέδου 1

en: Spell Level 2
el: Ξόρκι Επιπέδου 2

en: Spell Level 3
el: Ξόρκι Επιπέδου 3

en: Spell Level 4
el: Ξόρκι Επιπέδου 4

en: Spell Level 5
el: Ξόρκι Επιπέδου 5

en: Spell Level 6
el: Ξόρκι Επιπέδου 6

en: Attack 1
el: Επίθεση 1

en: Attack 2
el: Επίθεση 2

en: Attack 3
el: Επίθεση 3

en: Show Map
el: Προβολή Χάρτη

en: Slide Left
el: Ολίσθηση Αριστερά

en: Slide Right
el: Ολίσθηση Δεξιά

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Rest
el: Ανάπαυση

en: Options
el: Επιλογές

en: Choose Spell
el: Επιλέξτε Ξόρκι

en: The following original saved game file has been found in your game path:
    
    %s %S
    
    Do you wish to use this saved game file with ScummVM?
el: Το ακόλουθο αποθηκευμένο αρχείο του αρχικού παιχνιδιού (original saved game) έχει βρεθεί στο φάκελο του παιχνιδιού σας:
    
    %s %S
    
    Θέλετε να χρησιμοποιήσετε αυτό το αποθηκευμένο αρχείο παιχνιδιού με το ScummVM;

en: A saved game file was found in the specified slot %d. Overwrite?
el: Ένα αποθηκευμένο αρχείο παιχνιδιού βρέθηκε στην επιλεγμένη θυρίδα %d. Να γίνει αντικατάσταση;

en: %d original saved games have been successfully imported into
    ScummVM. If you want to manually import original saved game later you will
    need to open the ScummVM debug console and use the command 'import_savefile'.
el: %d αποθηκευμένα αρχεία του αρχικού παιχνιδιού εισήχθησαν επιτυχώς στο
    ScummVM. Για να εισάγετε τέτοια αποθηκευμένα αρχεία χειροκίνητα αργότερα, 
    δώστε την εντολή 'import_savefile' στην κονσόλα αποσφαλμάτωσης του ScummVM.

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    If you used the original installer for the installation these files
    should be located in the AmigaDOS system 'Fonts/' folder.
    Please copy them into the EOB game data directory.
el: Αυτή η έκδοση για AMIGA απαιτεί τα ακόλουθα αρχεία γραμματοσειράς (font):
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Αν χρησιμοποιήσατε το αρχικό πρόγραμμα εγκατάστασης για την εγκατάσταση,
    αυτά τα αρχεία θα βρίσκονται στο φάκελο 'Fonts/' του AmigaDOS συστήματος.
    Παρακαλούμε, αντιγράψτε τα στον φάκελο δεδομένων του παιχνιδιού EOB.

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    This is a localized (non-English) version of EOB II which uses language specific characters
    contained only in the specific font files that came with your game. You cannot use the font
    files from the English version or from any EOB I game which seems to be what you are doing.
    
    The game will continue, but the language specific characters will not be displayed.
    Please copy the correct font files into your EOB II game data directory.
el: Αυτή η έκδοση για AMIGA απαιτεί τα ακόλουθα αρχεία γραμματοσειράς (font):
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Αυτή είναι μια μη-Αγγλική έκδοση του EOB II που χρησιμοποιεί ειδικούς χαρακτήρες της γλώσσας
    που βρίσκονται μόνο στα συγκεκριμένα αρχεία γραμματοσειράς (font) που συνόδευαν το παιχνίδι σας. Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα αρχεία γραμματοσειράς (font)
    από την Αγγλική έκδοση ή από κάποιο EOB I παιχνίδι όπως φαίνεται να επιχειρείτε να κάνετε.
    
    Το παιχνίδι θα συνεχιστεί, αλλά οι ειδικοί χαρακτήρες της γλώσσας δεν θα εμφανίζονται.
    Παρακαλούμε, αντιγράψτε τα σωστά αρχεία γραμματοσειράς (font) στον φάκελο σας με τα δεδομένα του παιχνιδιού EOB II.

en: This is a trial Windows version of the game. To play the full version, you will need to use the original interpreter and purchase a key from Wyrmkeep
el: Αυτή είναι μια δοκιμαστική έκδοση του παιχνιδιού για Windows. Για να παίξετε την πλήρη έκδοση, θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσετε τον αρχικό διερμηνευτή και να αγοράσετε ένα κλειδί από τη Wyrmkeep

en: This is the end of the trial version. You can play the full game using the original interpreter from Wyrmkeep
el: Εδώ τελειώνει η δοκιμαστική έκδοση. Μπορείτε να παίξετε το πλήρες παιχνίδι χρησιμοποιώντας τον αρχικό διερμηνευτή από τη Wyrmkeep

en: This puzzle is not available in the trial version of the game
el: Αυτός ο γρίφος δεν είναι διαθέσιμος στη δοκιμαστική έκδοση του παιχνιδιού

en: TTS Narrator
el: Αφηγητής Κειμένου

en: The game is using unsupported engine
el: Αυτό το παιχνίδι χρησιμοποιεί μηχανή που δεν υποστηρίζεται

en: Play a digital soundtrack during the opening movie
el: Αναπαραγωγή ψηφιακής μουσικής κατά την εναρκτήρια ταινία

en: If selected, the game will use a digital soundtrack during the introduction. Otherwise, it will play MIDI music.
el: Με την επιλογή αυτή, το παιχνίδι θα χρησιμοποιήσει ψηφιακή μουσική (digital soundtrack) κατά την εισαγωγή. Αλλιώς, θα παίξει μουσική MIDI.

en: Easy mouse interface
el: Εύκολη διεπαφή ποντικιού

en: Shows object names when hovering the mouse over them
el: Εμφανίζει τα ονόματα των αντικειμένων όταν αιωρείται το ποντίκι πάνω τους

en: Animated inventory items
el: Κινούμενα αντικείμενα στα υπάρχοντα

en: Animated game interface
el: Κινούμενη διεπαφή παιχνιδιού

en: Naughty game mode
el: Λειτουργία παιχνιδιού για άτακτους

en: Show item costs in standard inventory mode
el: Εμφάνιση τιμών αντικειμένων στη βασική προβολή υπαρχόντων

en: Shows item costs in standard inventory mode, allowing the value of items to be compared
el: Εμφανίζει το κόστος των αντικειμένων στη βασική προβολή των υπαρχόντων του παίκτη, επιτρέποντας την σύγκριση της αξίας τους

en: More durable armor
el: Πιο ανθεκτική πανοπλία

en: Armor won't break until character is at -80HP, rather than merely -10HP
el: Η πανοπλία δεν θα σπάσει ώσπου να βρεθεί ο χαρακτήρας στα -80HP, αντί για μόλις στα -10HP

en: Hitpoint bars
el: Μπάρες για hitpoints

en: Replace a colored gem with bars for hit points and spell points.
el: Αντικατάσταση ενός χρωματιστού πετραδιού (gem) με μπάρες για hit points (πόντοι για υγεία) και spell points (πόντοι για ξόρκια).

note: I18N: ESC key
en: Escape
el: Πλήκτρο Escape

en: View Party Member 1
el: Δες το 1ο Μέλος Ομάδας

en: View Party Member 2
el: Δες το 2ο Μέλος Ομάδας

en: View Party Member 3
el: Δες το 3ο Μέλος Ομάδας

en: View Party Member 4
el: Δες το 4ο Μέλος Ομάδας

en: View Party Member 5
el: Δες το 5ο Μέλος Ομάδας

en: View Party Member 6
el: Δες το 6ο Μέλος Ομάδας

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Cast
el: Ρίξε ξόρκι

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Exchange
el: Ανταλλαγή

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Fight
el: Μάχη

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Quick Reference
el: Γρήγορη Αναφορά

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Retreat
el: Οπισθοχώρηση

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Delay
el: Καθυστέρησε

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1 I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Protect
el: Προστάτευσε

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Forwards
el: Προς τα εμπρός

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Backwards
el: Προς τα πίσω

en: Toggle Minimap
el: Εναλλαγή Συνοπτικού Χάρτη

en: Reorder Party
el: Αναδιάταξη Ομάδας

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Search
el: Ψάξε

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Bash
el: Χτύπα

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Unlock
el: Ξεκλείδωσε

en: Goto location
el: Μετάβαση στην περιοχή

en: Might and Magic 1 - Menus
el: Might and Magic 1 - Μενού

en: Might and Magic 1 - Minimal Keys
el: Might and Magic 1 - Ελάχιστα Πλήκτρα

en: Might and Magic 1 - Party
el: Might and Magic 1 - Ομάδα

en: Might and Magic 1 - Combat
el: Might and Magic 1 - Μάχη

en: Might and Magic 1 - Cheats
el: Might and Magic 1 - Κόλπα (Cheats)

en: You cannot run the game directly from the Graphics Overhaul Mod. Instead, it will automatically be available if you detect the original game and select Enhanced mode.
el: Δεν μπορείτε να εκτελέσετε το παιχνίδι απευθείας από το Graphics Overhaul Mod (Τροποποίηση Αναβάθμισης των Γραφικών). Αντ' αυτού, θα είναι αυτόματα διαθέσιμο αν κάνετε εντοπισμό του αρχικού παιχνιδιού και επιλέξετε το Enhanced mode (Βελτιωμένη λειτουργία).

en: In order to run in Enhanced mode,  please copy xeen.cc from a copy of World of Xeen
    or Clouds of Xeen to your Might and Magic 1 game folder
el: Για να παίξετε σε Βελτιωμένη (Enhanced) λειτουργία,  παρακαλούμε να αντιγράψετε το αρχείο xeen.cc
    από το παιχνίδι World of Xeen ή Clouds of Xeen στον φάκελο που έχετε για το Might and Magic 1

en: Could not locate engine data %s
el: Αδυναμία εντοπισμού του αρχείου παιχνιδιού %s

en: Out of date engine data. Expected %d.%d, but got version %d.%d
el: Παλιά έκδοση δεδομένων παιχνιδιού. Αναμενόμενη έκδοση είναι η %d.%d αλλά βρέθηκε η %d.%d

en: Failed to autosave
el: Αποτυχία αυτόματης αποθήκευσης

note: I18N: Option for fast scene switching
en: ~Z~ip Mode Activated
el: Λειτουργία ~Ζ~ip

en: When activated, clicking on an item or area with the lightning bolt cursor takes you directly there, skipping intermediate screens. You can only 'Zip' to a precise area you've already been.
el: Αν ενεργοποιηθεί, κάνοντας κλικ πάνω σε ένα αντικείμενο ή περιοχή με τον κέρσορα σε μοφή κεραυνού, θα μεταφερθείτε εκεί άμεσα, προσπερνώντας ενδιάμεσες σκηνές. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτή τη δυνατότητα ('Ζιπ') μόνο προς περιοχές που έχετε ήδη επισκεφθεί.

en: ~T~ransitions Enabled
el: ~Μ~εταβάσεις Οθονών

en: Toggle screen transitions on or off. Turning off screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
el: Εναλλαγή μεταξύ ενεργών κι ανενεργών μεταβάσεων μεταξύ οθονών του παιχνιδιού. Απενεργοποιώντας τις μεταβάσεις, θα έχετε τη δυνατότητα να πλοηγηθείτε γρηγορότερα στο παιχνίδι.

en: Play the Myst fly by movie
el: Αναπαραγωγή της ταινίας εναέριας επισκόπησης του Myst

en: The Myst fly by movie was not played by the original engine.
el: Η ταινία εναέριας επισκόπησης του Myst δεν αναπαράχθηκε από την πρωτότυπη μηχανή.

note: I18N: This Option is for hard-of-hearing. It makes it easier to solve the spaceship puzzle. Normally game uses strict binary logic here. We change it to use fuzzy logic. By default the option is off.
en: Improve Selenitic Age puzzle ~a~ccessibility
el: Βελτίωση ~π~ροσβασιμότητας στο γρίφο της Εποχής Selenitic

en: Allow solving Selenitic Age audio puzzles with more error margin.
el: Ευρύτερο περιθώριο σφάλματος στην επίλυση των γρίφων ήχου της Εποχής Selenitic.

en: Simulate loading times of old CD drives
el: Εξομοίωση του χρόνου φόρτωσης παλιών οδηγών CD

en: Simulate loading times of old CD-ROM drives by adding a random delay during scene transitions.
el: Εξομοίωση του χρόνου φόρτωσης των παλιών οδηγών CD-ROM με την εισαγωγή πρόσθετης τυχαίας καθυστέρησης κατά τη μετάβαση μεταξύ σκηνών.

note: I18N: Drop book page
en: ~D~rop Page
el: ~Ρ~ίξιμο Σελίδας

en: Show ~M~ap
el: Προβολή ~Χ~άρτη

en: Main Men~u~
el: ~Κ~εντρικό Μενού

en: The new language will be applied after restarting the game.
el: Η επιλογή νέας γλώσσας θα εφαρμοστεί μετά από επανεκκίνηση του παιχνιδιού.

en: ~W~ater Effect Enabled
el: Εφέ ~Ν~ερού

en: Toggles the use of QuickTime videos for visual effects related to water surfaces (ripples, waves, etc.).
el: Εναλλαγή μεταξύ ενεργοποίησης και απενεργοποίησης της χρήσης βίντεο QuickTime για οπτικά εφέ που σχετίζονται με επιφάνειες νερού (πχ. κυματισμός).

en: Transitions:
el: Μεταβάσεις:

en: Adjusts the speed of screen transitions. Disabling screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
el: Ρυθμίζει την ταχύτητα για τις μεταβάσεις μεταξύ οθονών του παιχνιδιού. Απενεργοποιώντας τις μεταβάσεις, θα έχετε τη δυνατότητα να πλοηγηθείτε γρηγορότερα στο παιχνίδι.

en: Fastest
el: Σύντομες

en: Normal
el: Κανονικές

en: Best
el: Βέλτιστες

en: Myst ME support not compiled in
el: Η υποστήριξη για το Myst ME δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο

en: Myst support not compiled in
el: Η υποστήριξη του Myst δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο

en: Riven support not compiled in
el: Η υποστήριξη του Riven δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο

en: CSTime support not compiled in
el: Η υποστήριξη του CSTime δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο

en: The game is paused. Press any key to continue.
el: Το παιχνίδι βρίσκεται σε παύση. Πατήστε οποιοδήποτε κουμπί για να συνεχίσετε.

en: Open main menu
el: Άνοιγμα κεντρικού μενού

en: Load game state
el: Φόρτωση κατάστασης παιχνιδιού

en: Save game state
el: Αποθήκευση κατάστασης παιχνιδιού

en: Show options menu
el: Προβολή μενού επιλογών

en: Drop page
el: Ρίξιμο σελίδας

en: Show map
el: Προβολή χάρτη

en: Are you sure you want to load a saved game? All unsaved progress will be lost.
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να φορτώσετε ένα αποθηκευμένο παιχνίδι; Όλη η μη αποθηκευμένη πρόοδός σας θα χαθεί.

en: Load game
el: Φόρτωση παιχνιδιού

en: Are you sure you want to start a new game? All unsaved progress will be lost.
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να ξεκινήσετε ένα νέο παιχνίδι; Όλη η μη αποθηκευμένη πρόοδός σας θα χαθεί.

en: New game
el: Νέο παιχνίδι

en: Are you sure you want to quit? All unsaved progress will be lost.
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να βγείτε από το παιχνίδι; Όλη η μη αποθηκευμένη πρόοδός σας θα χαθεί.

en: You can't leave the library in the demo.
el: Δεν μπορείτε να αποχωρήσετε από τη βιβλιοθήκη στο demo.

en: You're missing a Riven executable. The Windows executable is 'riven.exe' or 'rivendmo.exe'.
el: Λείπει το εκτελέσιμο του Riven. Το εκτελέσιμο για Windows είναι 'riven.exe' ή 'rivendemo.exe'.

en: Using the 'arcriven.z' installer file also works. In addition, you can use the Mac 'Riven' executable.
el: Η χρήση του αρχείου εγκατάστασης 'arcriven.z' λειτουργεί επίσης. Επιπλέον, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το εκτελέσιμο του Mac 'Riven'.

en: You're missing 'extras.mhk'. Using the 'arcriven.z' installer file also works.
el: Σας λείπει το 'extras.mhk'. Η χρήση του αρχείου εγκατάστασης 'arcriven.z' λειτουργεί επίσης.

en: You are missing the following required Riven data files:
el: Λείπουν τα ακόλουθα αρχεία δεδομένων του Riven:

en: Move forward
el: Προχώρησε μπροστά

en: Move forward left
el: Προχώρησε μπροστά κι αριστερά

en: Move forward right
el: Προχώρησε μπροστά και δεξιά

en: Move backwards
el: Προχώρησε προς τα πίσω

en: Turn left
el: Στρίψε αριστερά

en: Turn right
el: Στρίψε δεξιά

en: Look up
el: Κοίταξε πάνω

en: Look down
el: Κοίταξε κάτω

en: Play intro videos
el: Αναπαραγωγή εισαγωγικών βίντεο

en: Exploration beyond this point available only within the full version of
    the game.
el: Η εξερεύνηση πέρα από αυτό το σημείο είναι διαθέσιμη μόνο μέσω της
    πλήρους έκδοσης του παιχνιδιού.

en: At this point, the Riven Demo would
    ask if you would like to open a web browser
    to bring you to the Red Orb store to buy
    the game. ScummVM cannot do that and
    the site no longer exists.
el: Σε αυτό το σημείο, η δοκιμαστική έκδοση του Riven
    θα σας ρωτούσε αν θέλετε να ανοίξετε ένα φυλλομετρητή
    (browser) για να μεταβείτε στο ηλεκτρονικό κατάστημα
    της Red Orb και να αγοράσετε το παιχνίδι. Το ScummVM
    δεν μπορεί να το κάνει αυτό και η ιστοσελίδα δεν υπάρχει πλέον.

en: 16:9 widescreen mod
el: 16:9 Αναλογία ευρείας οθόνης (mod)

en: Removes letterboxing and moves some display elements, improving coverage on widescreen displays
el: Αφαιρεί το letterbox και μετακινεί κάποια στοιχεία απεικόνισης, βελτιώνοντας την κάλυψη σε ευρείες οθόνες

en: Improved music mixing
el: Βελτιωμένη μίξη μουσικής

en: Enables dynamic MIDI mixer, improving quality, but behaving less like mTropolis Player.
el: Ενεργοποιεί τη δυναμική μίξη MIDI, βελτιώνοντας την ποιότητα, αλλά έχει κάποιες διαφορές από τη λειτουργία του πρωτότυπου mTropolis Player.

en: Autosave at progress points
el: Αυτόματη αποθήκευση σε συγκεκριμένα σημεία

en: Automatically saves the game after completing puzzles and chapters.
el: Αποθηκεύει αυτόματα το παιχνίδι μετά την επίλυση γρίφων ή την ολοκλήρωση ενός κεφαλαίου.

en: Enable short transitions
el: Σύντομες μεταβάσεις

en: Enables transitions that are set to maximum rate instead of skipping them.
el: Οι μεταβάσεις θα πραγματοποιούνται με μέγιστο ρυθμό, αντί να παρακάμπτονται.

en: Enable subtitles for important sound effects
el: Υπότιτλοι για σημαντικά ηχητικά εφε

en: Enables subtitles for important sound effects.  This may reduce the difficulty of sound recognition puzzles and minigames.
el: Ενεργοποιεί υπότιτλους για συμαντικά ηχητικά εφέ. Αυτό ενδέχεται να ελαττώσει τη δυσκολία γρίφων και επιμέρους παιχνιδιών (minigames) που απαιτούν αναγνώριση ήχων.

en: Start with debugger
el: Εκκίνηση με αποσφαλματωτή

en: Starts with the debugger dashboard active.
el: Εκκίνηση με ενεργοποιημένο το περιβάλλον αποσφαλμάτωσης (debugger dashboard).

en: Toggle debug overlay
el: Εναλλαγή επιφάνειας αποσφαλμάτωσης

en: Force any playing movies to end
el: Άμεσος τερματισμός ταινιών σε αναπαραγωγή

en: Failed to read version information from save file
el: Η ανάγνωση της έκδοσης από το αρχείο αποθηκευμένου παιχνιδιού απέτυχε

en: Failed to load save, the save file doesn't contain valid version information.
el: Αποτυχία φόρτωσης αποθηκευμένου παιχνιδιού. Το αρχείο αποθηκευσης δεν περιέχει έγκυρση πληροφορία έκδοσης.

en: Saved game was created with an earlier, incompatible version of ScummVM. Unable to load.
el: Το αποθηκευμένο παιχνίδι δημιουργήθηκε με προηγούμενη, ασύμβατη έκδοση του ScummVM. Αδυναμία φόρτωσης.

en: Failed to load save, an error occurred when reading the save game data.
el: Αποτυχία φόρτωσης αποθηκευμένου παιχνιδιού. Σφάλμα κατά την ανάγνωση των δεδομένων του αποθηκευμένου παιχνιδιού.

en: An internal error occurred while attempting to write save game data
el: Παρουσιάστηκε εσωτερικό σφάλμα κατά την απόπειρα εγγραφής δεδομένων του αποθηκευμένου παιχνιδιού

en: An error occurred while writing the save game
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εγγραφή του αποθηκευμένου παιχνιδιού

en: This game requires MPEG video support for some
    content but MPEG video support was not compiled in.
    The game will still play, but MPEG videos will not work.
el: Το παιχνίδι απαιτεί υποστήριξη για βίντεο μορφής MPEG για ένα
    μέρος από το περιεχόμενο του, η οποία δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο.
    Μπορείτε να παίξετε το παιχνίδι, αλλά χωρίς τα βίντεο MPEG.

en: This game requires MPEG audio support for some
    content but MPEG audio support was not compiled in.
    The game will still play, but some audio will not work.
el: Το παιχνίδι απαιτεί υποστήριξη για ήχο μορφής MPEG για ένα
    μέρος από το περιεχόμενο του, η οποία δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο.
    Μπορείτε να παίξετε το παιχνίδι, αλλά κάποιο ήχοι δεν θα παίζουν.

en: Image Viewer
el: Προβολή Εικόνων

en: Unable to locate the '%s' engine data file
el: Αδυναμία εύρεσης του αρχείου μηχανής '%s'

en: PS2 version is not yet supported
el: Η PS2 έκδοση δεν υποστηρίζεται ακόμα

en: Widescreen mod
el: Λειτουργία ευρείας οθόνης

en: Enable widescreen rendering in fullscreen mode.
el: Εικόνα ευρείας οθόνης κατά τη λειτουργία πλήρους οθόνης.

en: This version of Myst III has not been updated with the latest official patch.
    Please install the official update corresponding to your game's language.
    The updates can be downloaded from:
    %s
el: Αυτή η έκδοση του Myst III δεν έχει ενημερωθεί με το τελευταίο επίσημο patch.
    Παρακαλούμε να εγκαταστήσετε την επίσημη ενημέρωση που αντιστοιχεί στη γλώσσα του παιχνιδιού σας.
    Οι ενημερώσεις μπορούν να ληφθούν από εδώ:
    %s

en: Invalid file name for saving
el: Εσφαλμένο όνομα αρχείου για αποθήκευση

en: Left Click Interact
el: Αριστερό Κλικ για Αλληλεπίδραση

en: Right Click Interact
el: Δεξί Κλικ για αλληλεπίδραση

en: Fast move modifier
el: Ρύθμιση γρήγορης κίνησης

en: Show/hide maze map
el: Προβολή/απόκρυψη χάρτη λαβυρίνθου

en: Player Speech
el: Ομιλία Παίκτη

en: Enable player speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
el: Ενεργοποίηση ομιλίας παίκτη. Προϋποθέτει να είναι ενεργοποιημένη η ομιλία στις ρυθμίσεις Ήχου.

en: Character Speech
el: Ομιλία Χαρακτήρων

en: Enable NPC speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
el: Ενεργοποίηση ομιλίας για τους μη-χειριζόμενους χαρακτήρες (NPC). Προϋποθέτει να είναι ενεργοποιημένη η ομιλία στις ρυθμίσεις Ήχου.

en: Auto Move
el: Αυτόματη Κίνηση

en: Automatically rotate the viewport when the mouse reaches an edge.
el: Αυτόματη περιστροφή της θέας όταν ο κέρσορας του ποντικιού φτάσει σε μια άκρη.

en: Fix softlocks
el: Αποφυγή softlocks

en: Fix instances where missing something earlier in the game blocks you from progressing any further.
el: Διορθώνει περιπτώσεις όπου αν σας διέφυγε κάτι νωρίτερα στο παιχνίδι, αυτό σας μπλοκάρει από το να προχωρήσετε παρακάτω.

en: Fix annoyances
el: Διόρθωση μικροπροβλημάτων

en: Fix various minor annoyances.
el: Διορθώνει διάφορα μικρά θέματα.

en: Extend endgame timer
el: Αύξηση χρονομέτρου στον τελικό γρίφο

en: Get a little more time before failing the final puzzle. This is an official patch by HeR Interactive.
el: Δίνει λίγο περισσότερο χρόνο στον παίκτη πριν αποτύχει στο τελικό γρίφο. Πρόκειται για μια επίσημη διόρθωση από την HeR Interactive.

en: Skip the Hall of Records storyboard scenes
el: Παράλειψη εικονογραφημένων σκηνών της Αίθουσας των Αρχείων

en: Allows the player to skip past the Hall of Records storyboard scenes
el: Επιτρέπει στον παίκτη να παραλείψει την προβολή των εικονογραφημένων σκηνών της Αίθουσας των Αρχείων

en: Scale the making of videos to full screen
el: Κλιμάκωση των ταινιών δημιουργίας σε πλήρη οθόνη

en: Scale the making of videos, so that they use the whole screen
el: Κλιμάκωση των ταινιών δημιουργίας, ώστε να καταλαμβάνουν όλη την οθόνη

en: Repeat useful Willie's hint
el: Επανάληψη χρήσιμων υποδείξεων από τον Willie

en: Repeat actual useful hint by Willie
el: Να επαναλαμβάνονται οι πράγματι χρήσιμες υποδείξεις (hints) που κάνει ο Willie

note: I18N: NHC is a file extension
en: NHC replacement:
el: Αντικατάσταση NHC:

en: <original>
el: <αρχικό>

en: Can't save game in slot %i
el: Αδυναμία αποθήκευσης παιχνιδιού στη θυρίδα %i

en: Load file
el: Φόρτωση αρχείου

en: Loading game...
el: Φόρτωση παιχνιδιού...

en: Save file
el: Αποθήκευση αρχείου

en: Saving game...
el: Αποθήκευση παιχνιδιού...

en: ScummVM found that you have old saved games for Nippon Safes that should be renamed.
    The old names are no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked next time.
el: Το ScummVM διαπίστωσε ότι έχετε παλιά αποθηκευμένα παιχνίδια του Nippon Safes τα οποία θα πρέπει να μετονομαστούν.
    Τα παλιά ονόματα δεν υποστηρίζονται πλέον, οπότε δε θα είστε σε θέση να φορτώσετε τα παιχνίδια σας, αν δεν τα μετατρέψετε.
    
    Πατήστε OK για να τα μετατρέψετε τώρα, αλλιώς θα σας ζητηθεί την επόμενη φορά.

en: ScummVM successfully converted all your saved games.
el: Το ScummVM μετάτρεψε επιτυχώς όλα τα αποθηκευμένα παιχνίδια σας.

en: ScummVM printed some warnings in your console window and can't guarantee all your files have been converted.
    
    Please report to the team.
el: Το ScummVM τύπωσε κάποιες προειδοποιήσεις στο παράθυρο της κονσόλας σας και δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι όλα τα αρχεία σας έχουν μετατραπεί.
    
    Παρακαλούμε αναφέρετε στην ομάδα.

en: Up/Zoom In/Move Forward/Open Doors
el: Πάνω/Μεγέθυνση/Μετακίνηση Εμπρός/Άνοιγμα Θυρών

en: Down/Zoom Out
el: Κάτω/Σμίκρυνση

en: Action/Select
el: Ενέργεια/Επιλογή

en: Display/Hide Inventory Tray
el: Προβολή/Απόκρυψη Υπαρχόντων

en: Display/Hide Biochip Tray
el: Προβολή/Απόκρυψη μπάρας Biochip

en: Toggle Center Data Display
el: Εναλλαγή Κεντρικής Προβολής Δεδομένων

en: Display/Hide Info Screen
el: Προβολή/Απόκρυψη Οθόνης Πληροφοριών

en: Display/Hide Pause Menu
el: Προβολή/Απόκρυψη Μενού Παύσης

en: Toggle Chatty AI
el: Εναλλαγή Φλύαρου AI

en: This menu item is not yet implemented
el: Αυτή η επιλογή μενού δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα

note: I18N: Plumbers is the title of the game. 3DO is the name of platform
en: 3DO Plumbers requires RGB support.
el: Η έκδοση του Plumbers για 3DO απαιτεί υποστήριξη RGB.

en: Alternative intro
el: Εναλλακτική εισαγωγή

en: Use an alternative game intro (CD version only)
el: Χρήση εναλλακτικής εισαγωγής παιχνιδιού (έκδοση CD μόνο)

en: Improved font
el: Βελτιωμένη γραμματοσειρά

en: Use an easier to read custom font
el: Χρήση μιας πιο ευανάγνωστης, προσαρμοσμένης γραμματοσειράς (font)

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Windows Trial version is not supported
el: Η δοκιμαστική έκδοση για Windows (Windows Trial Version) δεν υποστηρίζεται

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: macOS Trial version is not supported
el: Η δοκιμαστική έκδοση για macOS (macOS Trial version) δεν υποστηρίζεται

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Pocket PC Trial version is not supported
el: Η δοκιμαστική έκδοση για Pocket PC (Pocket PC Trial version) δεν υποστηρίζεται

en: I Have No Mouth support not compiled in
el: Η υποστήριξη για το I Have No Mouth δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο

en: Could not find AdLib instrument definition files
    %s and %s. Without these files,
    the music will not sound the same as the original game.
el: Δεν βρέθηκαν τα αρχεία ορισμού μουσικών οργάνων AdLib
    %s και %s. Χωρίς αυτά τα αρχεία,
    η μουσική δεν θα ακούγεται ακριβώς το ίδιο όπως στο πρωτότυπο παιχνίδι.

en: Error loading game resources.
el: Σφάλμα στη φόρτωση πόρων παιχνιδιού.

en: Skip EGA dithering pass (full color backgrounds)
el: Παράλειψη του βήματος χρωματικής αντιπαράθεσης της EGA (φόντα πλήρους χρώματος)

en: Skip dithering pass in EGA games, graphics are shown with full colors
el: Παράλειψη του βήματος χρωματικής αντιπαράθεσης σε παιχνίδια EGA, τα γραφικά εμφανίζονται με πλήρη χρώματα

en: Enable high resolution graphics
el: Ενεργοποίηση γραφικών υψηλής ανάλυσης

en: Enable high resolution graphics/content
el: Ενεργοποίηση γραφικών/περιεχομένου υψηλής ανάλυσης

en: Enable black-lined video
el: Ενεργοποίηση βίντεο με μαύρες γραμμές

en: Draw black lines over videos to increase their apparent sharpness
el: Σχεδιασμός μαύρων γραμμών πάνω στα βίντεο για την αύξηση της οξύτητας τους

en: Use high-quality video scaling
el: Χρήση κλιμάκωσης video υψηλής ποιότητας

en: Use linear interpolation when upscaling videos, where possible
el: Χρήση γραμμικής παρεμβολής για την κλιμάκωση βίντεο, όπου είναι δυνατή

en: Use high-quality "LarryScale" cel scaling
el: Χρήση υψηλής ποιότητας κλιμάκωσης cel "LarryScale"

en: Use special cartoon scaler for drawing character sprites
el: Χρήση ειδικού καρτούν-κλιμακωτή στη σχεδίαση των sprite των χαρακτήρων

en: Use CD audio
el: Χρήση ήχου CD

en: Use CD audio instead of in-game audio, if available
el: Χρήση ήχου CD αντί για ήχο παιχνιδιού, όπου είναι διαθέσιμο

en: Use Windows cursors
el: Χρήση δρομέων Windows

en: Use the Windows cursors (smaller and monochrome) instead of the DOS ones
el: Χρήση δρομέων Windows (μικρότεροι και ασπρόμαυροι) αντί για τους δρομείς DOS

en: Use silver cursors
el: Χρήση ασημένιων δρομέων

en: Use the alternate set of silver cursors instead of the normal golden ones
el: Χρήση των εναλλακτικών ασημένιων δρομέων αντί των προκαθορισμένων χρυσών

en: Enable content censoring
el: Ενεργοποίηση λογοκρισίας περιεχομένου

en: Enable the game's built-in optional content censoring
el: Ενεργοποίηση του προαιρετικού ενσωματωμένου φίλτρου λογοκρισίας

en: Upscale videos
el: Αύξηση κλιμάκωσης βίντεο

en: Upscale videos to double their size
el: Αύξηση κλιμάκωσης εικόνας στα βίντεο σε διπλάσιο μέγεθός

en: Use RGB rendering
el: Χρήση απόδοσης RGB

en: Use RGB rendering to improve screen transitions
el: Χρήση απόδοσης RGB για τη βελτίωση των μεταβάσεων μεταξύ οθονών

en: Use per-resource modified palettes
el: Χρήση τροποποιημένης παλέτας ανά πόρο

en: Use custom per-resource palettes to improve visuals
el: Χρήση ειδικής παλέτας για κάθε στοιχείο (resource) παιχνιδιού για βελτιωμένη απεικόνιση

en: Enable bearded musicians
el: Ενεργοποίηση γενειοφόρων μουσικών

en: Enable graphics that were disabled for legal reasons
el: Ενεργοποίηση γραφικών που είχαν απενεργοποιηθεί για νομικούς λόγους

en: MIDI mode:
el: Λειτουργία MIDI:

en: When using external MIDI devices (e.g. through USB-MIDI), select your device here
el: Αν χρησιμοποιείτε εξωτερικές συσκευές MIDI (π.χ. μέσω USB-MIDI), επιλέξτε εδώ τη συσκευή σας

en: Standard (GM / MT-32)
el: Τυπικό (GM / MT-32)

en: This demo uses an unimplemented version of Robot videos
el: Το demo αυτό χρησιμοποιεί μια έκδοση των βίντεο Robot που δεν έχει υλοποιηθει ακόμα

en: Incomplete game detected. You have to copy data from all the CDs.
el: Εντοπίστηκε ελλιπές παιχνίδι. Χρειάζεται να αντιγράψετε τα δεδομένα από όλα τα CD.

en: (Autosave)
el: (Αυτόματη αποθήκευση)

en: Please use an external viewer to open the game's help file: %s
el: Πρέπει να χρησιμοποιήσετε ένα εξωτερικό πρόγραμμα για να ανοίξετε το ακόλουθο αρχείο βοηθείας του παιχνιδιού: %s

en: The Poker logic is hardcoded in an external DLL, and is not implemented yet. There exists some dummy logic for now, where opponent actions are chosen randomly
el: Η λογική για το Πόκερ είναι περιέχεται σε εξωτερικό DLL, και δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα. Για την ώρα υπάρχει μόνο μια απλή λογική, όπου οι ενέργειες του αντιπάλου επιλέγονται τυχαία

en: The format of this saved game is obsolete, unable to load it
el: Η μορφή αυτού του αρχείου αποθηκευμένου παιχνιδιού είναι παρωχημένη, δεν γίνεται να φορτωθεί

en: Savegame version is %d, maximum supported is %0d
el: Η έκδοση του αποθηκευμένου παχινιδιού είναι %d, η μέγιστη υποστηριζόμενη έκδοση είναι %0d

en: This saved game was created with a different version of the game, unable to load it
el: Αυτό το αποθηκευμένο παιχνίδι δημιουργήθηκε με διαφορετική έκδοση του παιχνιδιού, δεν γίνεται να φορτωθεί

en: Cannot play back %dbpp video on a system with maximum color depth of 8bpp
el: Αδυναμία αναπαραγωγής βίντεο %dbpp σε σύστημα με μέγιστο βάθος χρώματος 8bpp

en: SCI32 support not compiled in
el: Η υποστήριξη της SCI32 μηχανής δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο

en: Missing or corrupt game resources have been detected. Some game features may not work properly. Please check the console for more information, and verify that your game files are valid.
el: Εντοπίστηκαν κατεστραμμένoι ή μη υπαρκτοί πόροι του παιχνιδιού. Κάποια χαρακτηριστικά του παιχνιδιού μπορεί να μην λειτουργήσουν σωστά. Ελέγξτε την κονσόλα για περισσότερες πληροφορίες και βεβαιωθείτε πως όλα τα αρχεία του παιχνιδιού είναι έγκυρα.

en: Subtitles are enabled, but subtitling in King's Quest 7 was unfinished and disabled in the release version of the game. ScummVM allows the subtitles to be re-enabled, but because they were removed from the original game, they do not always render properly or reflect the actual game speech. This is not a ScummVM bug -- it is a problem with the game's assets.
el: Οι υπότιτλοι είναι ενεργοί αλλά ο υποτιτλισμός στο King's Quest 7 ήταν ημιτελής και απενεργοποιήθηκε στην τελική έκδοση του παιχνιδιού. Το ScummVM επιτρέπει να ενεργοποιηθούν οι υπότιτλοι αλλά, επειδή είχαν αφαιρεθεί από το πρωτότυπο παιχνίδι, δεν εμφανίζονται πάντα σωστά ή δεν είναι ίδιοι με την ομιλία του παιχνιδιού. Αυτό δεν είναι σφάλμα του ScummVM, είναι πρόβλημα του παιχνιδιού.

en: You have selected General MIDI as a sound device. Sierra has provided after-market support for General MIDI for this game in their "General MIDI Utility". Please, apply this patch in order to enjoy MIDI music with this game. Once you have obtained it, you can unpack all of the included *.PAT files in your ScummVM extras folder and ScummVM will add the appropriate patch automatically. Alternatively, you can follow the instructions in the READ.ME file included in the patch and rename the associated *.PAT file to 4.PAT and place it in the game folder. Without this patch, General MIDI music for this game will sound badly distorted.
el: Επιλέξατε το General MIDI ως συσκευή ήχου. Η Sierra έχει προσθέσει υποστήριξη (μετά την κυκλοφορία του παιχνιδιού) για General MIDI με το βοηθητικό πρόγραμμα "General MIDI Utility". Εφαρμόστε αυτή τη διόρθωση (patch) ώστε να απολαύσετε μουσική MIDI με αυτό το παιχνίδι. Μόλις προμηθευτείτε το βοηθητικό πρόγραμμα, μπορείτε να αποσυμπιέσετε όλα τα συμπεριλαμβανόμενα αρχεία τύπου *.PAT στον φάκελο extras (πρόσθετα) του ScummVM και το ScummVM θα προσθέσει αυτόματα την κατάλληλη διόρθωση (patch). Εναλλακτικά, μπορείτε να ακολουθήσετε τις οδηγίες του αρχείου READ.ME το οποίο συμπεριλαμβάνεται στα αρχεία της διόρθωσης (patch). Εν συντομία, θα πρέπει να πάρετε το σχετικό αρχείο *.PAT, να το μετονομάσετε σε 4.PAT και ύστερα να το τοποθετήσετε στον φάκελο του παιχνιδιού. Χωρίς αυτή τη διόρθωση (patch) η μουσική με General MIDI για αυτό το παιχνίδι θα ακούγεται πολύ παραμορφωμένη.

en: Download patch
el: Λήψη patch

en: (or click 'Download patch' button. But note - it only downloads, you will have to continue from there)
el: (ή κάνετε κλικ στο κουμπί 'Λήψη patch'. Προσέξτε ότι έτσι θα γίνει μόνο λήψη και θα χρειαστεί να κάνετε τα υπόλοιπα εσείς)

en: GK2 has a fan made subtitles, available thanks to the good persons at SierraHelp.
    
    Installation:
    - download http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip
el: Υπάρχουν υπότιτλοι φτιαγμένοι από fans για το GK2, διαθέσιμοι χάρη σε δημιουργικά μέλη του SierraHelp.
    
    Εγκατάσταση:
    - Κάνετε λήψη του http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip

en: Characters saved inside ScummVM are shown automatically. Character files saved in the original interpreter need to be put inside ScummVM's saved games directory and a prefix needs to be added depending on which game it was saved in: 'qfg1-' for Quest for Glory 1, 'qfg2-' for Quest for Glory 2. Example: 'qfg2-thief.sav'.
el: Χαρακτήρες αποθηκευμένοι μέσα στο ScummVM εμφανίζονται αυτομάτως. Αρχεία χαρακτήρων αποθηκευμένα με τον πρωτότυπο διερμηνευτή πρέπει να τοποθετηθούν στον φάκελο αποθηκευμένων παιχνιδιών του ScummVM. Έπειτα, πρέπει να προστεθεί σε κάθε τέτοιο αρχείο ένα πρόθεμα το οποίο διαφέρει ανάλογα με το παιχνίδι στο οποίο δημιουργήθηκε, όπως για παράδειγμα: πρόθεμα 'qfg1-' για το Quest for Glory 1, πρόθεμα 'qfg2-' για το Quest for Glory 2. Παράδειγμα αρχείου με το πρόθεμα: 'qfg2-thief.sav'.

en: The selected audio driver requires the following file(s):
el: Ο επιλεγμένος οδηγός ήχου απαιτεί τα ακόλουθα αρχεία:

en: 
    
    Some audio drivers (at least for some games) were made
    available by Sierra as aftermarket patches and thus might not
    have been installed as part of the original game setup.
    
    Please copy these file(s) into your game data directory.
    
    However, please note that the file(s) might not be available
    separately but only as content of (patched) resource bundles.
    In that case you may need to apply the original Sierra patch.
el: 
    
    Κάποιοι οδηγοί ήχου (τουλάχιστον για κάποια παιχνίδια) έχουν γίνει
    διαθέσιμοι από τη Sierra ως patches μετά την κυκλοφορία και συνεπώς ενδέχεται να μην
    έχουνε εγκατασταθεί με την αρχική διαδικασία εγκατάστασης του παιχνιδιού.
    
    Παρακαλούμε, αντιγράψτε αυτά τα αρχεία στο φάκελο με τα δεδομένα του παιχνιδιού σας.
    
    Ωστόσο, σημειώστε ότι τα αρχεία μπορεί να μην είναι διαθέσιμα
    ξεχωριστά αλλά μόνο ως περιεχόμενο κάποιων διορθωμένων (patched) πακέτων πόρων.
    Σε αυτή την περίπτωση ενδέχεται να χρειαστεί να εφαρμόσετε το αρχικό patch της Sierra.

en: This version of Monkey Island can't be played, because Limited Run Games provided corrupted DISK03.LEC, DISK04.LEC and 903.LFL files.
    
    Please contact their technical support for replacement files, or look online for some guides which can help you recover valid files from the KryoFlux dumps that Limited Run Games also provided.
el: Δεν είναι εφικτό να παίξετε αυτή την έκδοση του Monkey Island, καθώς η Limited Run Games παρείχε μη έγκυρα αρχεία DISK03.LEC, DISK04.LEC και 903.LFL.
    
    Παρακαλούμε να επικοινωνήσετε με το τμήμα τεχνικής υποστήριξής τους για να σας αντικαταστήσουν αυτά τα αρχεία, ή αναζητήστε στο διαδίκτυο οδηγούς που θα σας βοηθήσουν να ανακτήσετε έγκυρες εκδόσεις των αρχείων από τα KryoFlux αρχεία εικόνας δίσκων που επίσης παρείχε η Limited Run Games.

note: I18N: Creates new online session for multiplayer
en: Create a new game session
el: Δημιουργία νέας συνεδρίας παιχνιδιού

note: I18N: Name of the online game session
en: Game Name:
el: Όνομα παιχνιδιού:

note: I18N: The user's name for online
en: Your Name:
el: Το Όνομά σας:

note: I18N: Button, start hosting online multiplayer game
en: Host
el: Φιλοξενία

note: I18N: Retrieving list of online multiplayer games
en: Querying games...
el: Αναζήτηση παιχνιδιών...

note: I18N: Join online multiplayer game
en: Join
el: Συμμετοχή

note: I18N: Online multiplayer games were found
en: Found %d available games.
el: Βρέθηκαν %d διαθέσιμα παιχνίδια.

note: I18N: Previous page button
en: ~P~revious
el: ~Π~ροηγούμενο

note: I18N: Next page button
en: ~N~ext
el: ~Ε~πόμενο

en: Speech Only
el: Μόνο Ομιλία

en: Speech and Subtitles
el: Ομιλία και Υπότιτλοι

en: Subtitles Only
el: Μόνο Υπότιτλοι

[ctx: lowres]
en: Speech & Subs
el: Ομιλία & Υπότ

en: Select a Proficiency Level.
el: Επιλέξτε Επίπεδο Ικανότητας.

en: Refer to your Loom(TM) manual for help.
el: Ανατρέξτε στο εγχειρίδιο Loom(TM) σας για βοήθεια.

en: Practice
el: Εξάσκηση

en: Expert
el: Ειδικός

en: Enhancements:
el: Βελτιώσεις:

en: Fix original bugs
el: Διόρθωση αρχικών σφαλμάτων

en: Fixes bugs which were present in the original release, and noticeable graphical/audio glitches.
el: Διόρθωση σφαλμάτων που υπήρχαν στην αρχική κυκλοφορία, και αισθητά προβλήματα με εικόνα/ήχο.

en: Audio-visual improvements
el: Βελτιώσεις ήχου-εικόνας

en: Makes adjustments not related to bugs for certain audio and graphics elements (e.g. version consistency changes).
el: Γίνονται ρυθμίσεις για ορισμένα στοιχεία ήχου και εικόνας χωρίς να πρόκειται για σφάλματα (πχ. αλλαγές για συνέπεια μεταξύ εκδόσεων του παιχνιδιού).

en: Restored content
el: Αποκατεστημένο περιεχόμενο

en: Restores dialogs, graphics, and audio elements which were originally cut in the original release.
el: Αποκαθιστά διαλόγους, γραφικά, και στοιχεία ήχου που είχαν αφαιρεθεί στην αρχική κυκλοφορία.

en: Modern UI/UX adjustments
el: Ρυθμίσεις για μοντέρνο UI/UX

en: Activates some modern comforts; e.g it removes the fake sound loading screen in Sam&Max, and makes early save menus snappier.
el: Ενεργοποιεί κάποιες μοντέρνες ευκολίες, όπως πχ. την αφαίρεση της ψεύτικης οθόνης φόρτωσης ήχου στο Sam&Max, και τη βελτίωση αποκρισιμότητας των παλιών μενού αποθήκευσης.

en: Enable the original GUI and Menu
el: Χρήση αρχικού Μενού και Γραφικής Διεπαφής Χρήστη (GUI)

en: Allow the game to use the in-engine graphical interface and the original save/load menu. Use it together with the "Ask for confirmation on exit" for a more complete experience.
el: Επιτρέπει στο παιχνίδι να χρησιμοποιήσει το εγγενές γραφικό περιβάλλον διεπαφής και το αρχικό μενού αποθήκευσης/φόρτωσης. Σε συνδυασμό με την επιλογή "Να ζητείται επιβεβαίωση κατά την έξοδο" προσφέρει μια πιο ολοκληρωμένη εμπειρία.

en: Overture Timing:
el: Διάρκεια Ουβερτούρας:

en: When using replacement music, this adjusts the time when the Overture changes to the scene with the Lucasfilm and Loom logotypes.
el: Όταν χρησιμοποιείτε μουσική που αντικαθιστά αυτή του παιχνιδιού, η ρύθμιση αυτή καθορίζει τη χρονική στιγμή που η Οβερτούρα (Overture) αλλάζει στη σκηνή με τα λογότυπα της Lucasfilm και του Loom.

en: Playback Adjust:
el: Ρύθμιση Αναπαραγωγής:

en: When playing sound from the CD audio track, adjust the start position of the sound by this much. Use this if you often hear bits of the wrong sound.
el: Όταν γίνεται αναπαραγωγή ήχου από το CD, να αναπροσαρμόζεται η χρονική στιγμή έναρξης του ήχου κατά αυτή την τιμή. Χρησιμοποιήστε αυτή τη ρύθμιση αν ακούτε συχνά αποσπάσματα από τον λάθος ήχο.

en: Intro Adjust:
el: Προσαρμογή Εισαγωγής:

en: When playing the intro track, play from this point in it. Use this if the music gets cut off prematurely, or if you are unhappy with the way the music syncs up with the intro.
el: Όταν γίνεται αναπαραγωγή του μουσικού κομματιού της εισαγωγής, να ξεκινά από αυτό το χρονικό σημείιο. Χρησιμοποιήστε αυτή τη ρύθμιση αν η μουσική κόβεται απότομα και νωρίτερα από ό,τι θα έπρεπε, ή αν δεν ειστε ικανοποιημένοι με το πώς η μουσική συγχρονίζεται με την εισαγωγή του παιχνιδιού.

en: Outlook Adjust:
el: Προσαρμογή Θέας:

en: The outlook music is part of the intro track. Adjust the position in the track at which it starts playing. Use this if the music is cut off, or if you hear part of the previous music.
el: Η μουσική της τοποθεσίας με τη θέα είναι μέρος του κομματιού της εισαγωγής. Προσαρμογή της θέσης του κομματιού όπου θα αρχίσει η αναπαραγωγή του. Χρησιμοποιήστε το αν η μουσική κόβεται, ή αν ακούτε μέρος της προηγούμενης μουσικής.

en: Load modded audio
el: Φόρτωση τροποποιημένου ήχου

en: Replace music, sound effects, and speech clips with modded audio files, if available.
el: Αντικατάσταση μουσικής, ηχητικών εφέ, και ομιλιών με τροποποιημένα αρχεία ήχου, εφόσον είναι διαθέσιμα.

en: Multiplayer Server:
el: Διακομιστής Multiplayer:

en: Online Server:
el: Online Διακομιστής:

en: Address of the server to connect to for online play.  It must start with either "https://" or "http://" schemas.
el: Η διεύθυνση του διακομιστή όπου θα συνδεθείτε για δικτυακό παιχνίδι.  Πρέπει να ξεκινάει με πρόθεμα "https://" ή "http://".

en: Enable online competitive mods
el: Χρήση mods ανταγωνιστικού online

en: Enables custom-made modifications intented for online competitive play.
el: Ενεργοποιεί ειδικές τροποποιήσεις (mods) που υποστηρίζουν ανταγωνιστικό online παιχνίδι.

en: Enable connection to Multiplayer Server
el: Σύνδεση στον Διακομιστή Multiplayer

en: Toggles the connection to the server that allows hosting and joining online multiplayer games over the Internet.
el: Εναλλαγή σύνδεσης στον διακομιστή που επιτρέπει φιλοξενία και συμμετοχή σε online mulitplayer παιχνίδια στο Διαδίκτυο.

en: Host games over LAN
el: Φιλοξενία παιχνιδιών σε LAN

en: Allows the game sessions to be discovered over your local area network.
el: Επιτρέπει να βρείτε διαθέσιμες συνεδρίες παιχνιδιών στο τοπικό σας δίκτυο (LAN).

en: Address of the server to connect to for hosting and joining online game sessions.
el: Η διεύθυνση του διακομιστή όπου θα συνδεθείτε για φιλοξενία ή συμμετοχή σε συνεδρίες online παιχνιδιού.

en: Common keyboard commands:
el: Σύνηθεις εντολές πληκτρολογίου:

en: Save / Load dialog
el: Διάλογος Αποθήκευσης / Φόρτωσης

en: Selection screen
el: Οθόνη Επιλογών

en: Skip line of text
el: Παράλειψη γραμμής κειμένου

en: Pause game
el: Παύση παιχνιδιού

en: Load saved game 1-10
el: Φόρτωση αποθηκευμένου παιχνιδιού 1-10

en: Save game 1-10
el: Αποθήκευση παιχνιδιού 1-10

en: Music volume up / down
el: Ένταση μουσικής πάνω / κάτω

en: Text speed slower / faster
el: Ταχύτητα κειμένου πιο αργή / πιο γρήγορη

en: Simulate left mouse button
el: Εξομοίωση αριστερού κουμπιού ποντικιού

en: Simulate right mouse button
el: Εξομοίωση δεξιού κουμπιού ποντικιού

en: Special keyboard commands:
el: Ειδικές εντολές πληκτρολογίου:

en: Show / Hide console
el: Προβολή / Απόκρυψη κονσόλας

en: Start the debugger
el: Εκκίνηση του εντοπισμού σφαλμάτων

en: Show memory consumption
el: Προβολή κατανάλωσης μνήμης

en: Run in fast mode (*)
el: Εκτέλεση σε γρήγορη λειτουργία (*)

en: Run in really fast mode (*)
el: Εκτέλεση σε πολύ γρήγορη λειτουργία (*)

en: Switch between graphics filters
el: Εναλλαγή μεταξύ φίλτρων γραφικών

en: Increase / Decrease scale factor
el: Αύξηση / Μείωση συντελεστή κλίμακας

en: Toggle aspect-ratio correction
el: Εναλλαγή διόρθωσης αναλογίας διαστάσεων

en: * Note that using ctrl-f and
el: * Να σημειωθεί ότι η χρήση του ctrl-f

en:   ctrl-g are not recommended
el:   και του ctrl-g δε συνίσταται, μια

en:   since they may cause crashes
el:   και μπορεί να προκαλέσουν κολλήματα

en:   or incorrect game behavior.
el:   ή εσφαλμένη συμπεριφορά παιχνιδιών.

en: Spinning drafts on the keyboard:
el: Δημιουργία 'ηχητικού υφαντού' (spinning draft) με το πληκτρολόγιο:

en: Main game controls:
el: Κύριοι χειρισμοί παιχνιδιού:

en: Push
el: Σπρώξε

en: Pull
el: Τράβηξε

en: Give
el: Δώσε

en: Open
el: Άνοιξε

en: Go to
el: Μετάβαση σε

en: Get
el: Πάρε

en: Read
el: Διάβασε

en: New kid
el: Νέο παιδί

en: Turn on
el: Άναψε

en: Turn off
el: Σβήσε

en: Walk to
el: Περπάτησε σε

en: Pick up
el: Μάζεψε

en: What is
el: Τι είναι

en: Put on
el: Φόρεσε

en: Take off
el: Βγάλε

en: Fix
el: Διόρθωσε

en: Switch
el: Άλλαξε

en: Look
el: Κοίταξε

en: Talk
el: Μίλα

en: Travel
el: Ταξίδεψε

en: To Henry / To Indy
el: Στο Χένρυ / Στον Ίντυ

note: I18N: These are different musical notes
en: play C minor on distaff
el: παίξε C ελάσσονα στη ρόκα

en: play D on distaff
el: παίξε D στη ρόκα

en: play E on distaff
el: παίξε E στη ρόκα

en: play F on distaff
el: παίξε F στη ρόκα

en: play G on distaff
el: παίξε G στη ρόκα

en: play A on distaff
el: παίξε A στη ρόκα

en: play B on distaff
el: παίξε B στη ρόκα

en: play C major on distaff
el: παίξε C μείζονα στη ρόκα

en: Shows the drafts inventory
el: Προβολή μαγικών υφάνσεων

en: puSh
el: Σπρώξε

en: pull (Yank)
el: Τράβηξε

en: Talk to
el: Μίλα με

en: Look at
el: Κοίτα προς

en: turn oN
el: Ενεργοποίησε

en: turn oFf
el: Απενεργοποίησε

en: KeyUp
el: Πλήκτρο πάνω

en: Highlight prev dialogue
el: Επισήμανση προηγούμενου διαλόγου

en: KeyDown
el: Πλήκτρο κάτω

en: Highlight next dialogue
el: Επισήμανση επόμενου διαλόγου

en: Walk
el: Περπάτησε

en: Object
el: Αντικείμενο

en: Black and White / Color
el: Ασπρόμαυρο / Έγχρωμο

en: Eyes
el: Μάτια

en: Tongue
el: Γλώσσα

en: Punch
el: Γροθιά

en: Kick
el: Κλωτσιά

en: Regular cursor
el: Κανονικός δρομέας

note: I18N: Comm is a communication device
en: Comm
el: Διαβίβαση

en: Save / Load / Options
el: Αποθήκευση / Φόρτωση / Επιλογές

en: Other game controls:
el: Άλλοι χειρισμοί του παιχνιδιού:

en: Inventory:
el: Υπάρχοντα:

en: Scroll list up
el: Κύλιση λίστας πάνω

en: Scroll list down
el: Κύλιση λίστας κάτω

en: Upper left item
el: Πάνω αριστερά αντικείμενο

en: Lower left item
el: Κάτω αριστερά αντικείμενο

en: Upper right item
el: Πάνω δεξιά αντικείμενο

en: Lower right item
el: Κάτω δεξιά αντικείμενο

en: Middle left item
el: Μεσαίο αριστερά αντικείμενο

en: Middle right item
el: Μεσαίο δεξιά αντικείμενο

en: Switching characters:
el: Εναλλαγή χαρακτήρων:

en: Second kid
el: Δεύτερο παιδί

en: Third kid
el: Τρίτο παιδί

en: Toggle Inventory/IQ Points display
el: Εναλλαγή προβολής υπαρχόντων/Πόντων IQ

en: Toggle Keyboard/Mouse Fighting (*)
el: Εναλλαγή Πάλης Πληκτρολογίου/Ποντικιού (*)

en: * Keyboard Fighting is always on,
el: * Η χρήση πληκτρολογίου για τις μάχες είναι πάντα ενεργοποιημένη,

en:   so despite the in-game message this
el:   έτσι παρά την ειδοποίηση μέσα στο παιχνίδι, αυτή η ρύθμιση

en:   actually toggles Mouse Fighting Off/On
el:   ουσιαστικά (απ)ενεργοποιεί τις μάχες με την χρήση Ποντικιού

en: Fighting controls (numpad):
el: Χειρισμοί μάχης (αριθ. πληκτρ.):

en: Step back
el: Κάνε πίσω

en: Block high
el: Μπλοκάρισμα ψηλά

en: Block middle
el: Μπλοκάρισμα στη μέση

en: Block low
el: Μπλοκάρισμα χαμηλά

en: Punch high
el: Μπουνιά ψηλά

en: Punch middle
el: Μπουνιά στη μέση

en: Punch low
el: Μπουνιά χαμηλά

en: Sucker punch
el: Αιφνιδιαστικό χτύπημα

en: These are for Indy on left.
el: Αυτά ισχύουν όταν ο Ίντυ είναι στα αριστερά.

en: When Indy is on the right,
el: Όταν ο Ίντυ είναι στα δεξιά,

en: 7, 4, and 1 are switched with
el: τα 7, 4 και 1 εναλλάσσονται με τα

en: 9, 6, and 3, respectively.
el: 9, 6 και 3, αντίστοιχα.

en: Biplane controls (numpad):
el: Χειρισμός δίπτερου (αριθ. πληκτρ.):

en: Fly to upper left
el: Πέταξε πάνω αριστερά

en: Fly to left
el: Πέταξε αριστερά

en: Fly to lower left
el: Πέταξε κάτω αριστερά

en: Fly upwards
el: Πέταξε πάνω

en: Fly straight
el: Πέταξε ευθεία

en: Fly down
el: Πέταξε κάτω

en: Fly to upper right
el: Πέταξε πάνω δεξιά

en: Fly to right
el: Πέταξε δεξιά

en: Fly to lower right
el: Πέταξε κάτω δεξιά

en: Snap scroll on
el: Ενεργή συγκράτηση κύλισης

en: Snap scroll off
el: Συγκράτηση κύλισης ανενεργή

en: Music volume:
el: Ένταση μουσικής:

en: Subtitle speed:
el: Ταχύτητα υποτίτλων:

en: The Lite version of Putt-Putt Saves the Zoo iOS is not supported to avoid piracy.
    The full version is available for purchase from the iTunes Store.
el: Η Lite έκδοση του Putt-Putt Saves the Zoo για iOS δεν υποστηρίζεται για αποφυγή πειρατείας.
    Η πλήρης έκδοση είναι διαθέσιμη για αγορά από το Κατάστημα iTunes.

en: HE v71+ support is not compiled in
el: Η υποστήριξη του HE v71+ δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο

en: SCUMM v7-8 support is not compiled in
el: Η υποστήριξη για SCUMM v7-8 δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο

en: Show Object Line
el: Προβολή Γραμμής Αντικειμένων

en: Show the names of objects at the bottom of the screen
el: Παρουσίαση των ονομάτων των αντικειμένων στο κάτω μέρος της οθόνης

en: Use NES Classic Palette
el: Χρήση NES Classic Παλέτας

en: Use a more neutral color palette that closely emulates the NES Classic
el: Χρήσης μια παλέτας πιο ουδέτερων χρωμάτων που προσομοιώνει καλύτερα το NES Classic

en: Trim FM-TOWNS games to 200 pixels height
el: Περικοπή παιχνιδιών FM-TOWNS σε ύψος 200 πίξελ

en: Cut the extra 40 pixels at the bottom of the screen, to make it standard 200 pixels height, allowing using 'aspect ratio correction'
el: Να κοπούν τα 40 έξτρα πίξελ στο κάτω μέρος της οθόνης, ώστε το ύψος να ακολουθεί το πρότυπο των 200 πίξελ, επιτρέποντας τη χρήση της 'διόρθωσης αναλογίας διαστάσεων'

en: Play simplified music
el: Αναπαραγωγή απλοποιημένης μουσικής

en: This music was presumably intended for low-end Macs, and uses only one channel.
el: Αυτή η μουσική φαίνεται πως προοριζόταν για Macs χαμηλών δυνατοτήτων, και χρησιμοποιεί μόνο ένα κανάλι ήχου.

en: Enable smooth scrolling
el: Ενεργοποίηση ομαλής κύλισης

en: (instead of the normal 8-pixels steps scrolling)
el: (αντί της κανονικής κύλισης σε βήματα των 8-πίξελ)

en: Allow semi-smooth scrolling
el: Να επιτρέπεται ημι-ομαλή κύλιση

en: Allow scrolling to be less smooth during the fast camera movement in the intro.
el: Επιτρέπει την χρήση λιγότερο ομαλής κύλισης κατά τη διάρκεια της γρήγορης κάμερας στην εισαγωγή.

en: Allow the game to use the in-engine graphical interface and the original save/load menu. 		Use it together with the "Ask for confirmation on exit" for a more complete experience.
el: Επιτρέπει στο παιχνίδι να χρησιμοποιήσει το εγγενές γραφικό περιβάλλον διεπαφής και το αρχικό μενού αποθήκευσης/φόρτωσης. 		Σε συνδυασμό με την επιλογή "Να ζητείται επιβεβαίωση κατά την έξοδο" προσφέρει μια πιο ολοκληρωμένη εμπειρία.

en: Enable low latency audio mode
el: Ενεργοποίηση γρήγορης απόκρισης ήχου

en: Allows the game to use low latency audio, at the cost of sound accuracy. 		It is recommended to enable this feature only if you incur in audio latency issues during normal gameplay.
el: Επιτρέπει στο παιχνίδι να χρησιμοποίησει ήχο γρήγορης απόκρισης (low latency audio) σε βάρος της πιστότητας ήχου (sound accuracy). 	Προτείνεται να ενεργοποιήσετε αυτή τη δυνατότητα μόνο αν αντιμετωπίζετε θέματα καθυστέρησης του ήχου όσο παίζετε το κυρίως παιχνίδι.

en: Enable the "A Pirate I Was Meant To Be" song
el: Χρήση του τραγουδιού "A Pirate I Was Meant To Be"

en: Enable the song at the beginning of Part 3 of the game, "A Pirate I Was Meant To Be", 		which was cut in international releases. Beware though: subtitles may not be fully translated.
el: Επαναφέρει το τραγούδι στην αρχή του Τρίτου Μέρους του παιχνιδιού, το "A Pirate I Was Meant To Be", 		που είχε αφαιρεθεί από τις διεθνείς εκδόσεις. Προσοχή: οι υπότιτλοι μπορεί να μην είναι πλήρως μεταφρασμένοι.

en: Down Left
el: Κάτω Αριστερά

en: Down Right
el: Κάτω Δεξιά

en: Up Left
el: Πάνω Αριστερά

en: Up Right
el: Πάνω Δεξιά

en: Switch weapon
el: Αλλαγή όπλου

note: I18N: Lets one skip the bike/car fight sequences in Full Throttle
en: Win the bike fight cheat
el: Κόλπο για νίκη στη μάχη με τις μηχανές

en: You have enabled 'aspect ratio correction'. However, FM-TOWNS' natural resolution is 320x240, which doesn't allow aspect ratio correction.
    Aspect ratio correction can be achieved by trimming the resolution to 320x200, under 'engine' tab.
el: Έχετε ενεργοποιημένη τη 'διόρθωση αναλογίας διαστάσεων'. Ωστόσο, η φυσική ανάλυση παιχνιδιών FM-TOWNS είναι 320x240, που δεν επίτρέπει τη διόρθωση αναλογίας διαστάσεων.
    Η διόρθωση αναλογίας διαστάσεων μπορεί να επιτευχθεί αν επιλέξετε την περικοπή της ανάλυσης σε 320x200 από την καρτέλα 'μηχανή'.

en: This game requires the 'Indy' Macintosh executable for its fonts.
el: Αυτό το παιχνίδι απαιτεί το εκτελέσιμο 'Indy' για Macintosh για τις γραμματοσειρές του.

en: This game requires the 'Loom' Macintosh executable for its music and fonts.
el: Αυτό το παιχνίδι απαιτεί το εκτελέσιμο 'Loom' για Macintosh για τη μουσική και τις γραμματοσειρές του.

en: Could not find the 'Monkey Island' Macintosh executable to read the
    instruments from. Music will be disabled.
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του εκτελέσιμου Macintosh 'Monkey Island' από
    το οποίο να διαβαστούν τα όργανα μουσικής. Η μουσική θα απενεργοποιηθεί.

en: Could not open Macintosh resource file %s
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου πόρων από Macintosh %s

en: Could not find resource fork in Macintosh resource file %s
el: Αδυναμία εύρεσης διακλάδωσης πόρων στο αρχείο πόρων από Macintosh %s

en: Audio files compressed with ScummVM Tools were detected; *.BUN/*.SOU
    compression is not supported anymore for this game, audio will be disabled.
    Please copy the game from the original media without compression.
el: Εντοπίστηκαν αρχεία ήχου συμπιεσμένα με τα Εργαλεία ScummVM (ScummVM Tools). Η μορφή συμπίεσης
    *.BUN/*.SOU δεν υποστηρίζεται πλέον για αυτό το παιχνίδι, και ο ήχος θα απενεργοποιηθεί.
    Παρακαλούμε να αντιγράψετε τα αυθεντικά (original) ασυμπίεστα αρχεία ήχου του παιχνιδιού.

en: Native MIDI support requires the Roland Upgrade from LucasArts,
    but %s is missing. Using AdLib instead.
el: Η υποστήριξη εγγενούς MIDI απαιτεί την Αναβάθμιση Roland από τη LucasArts,
    αλλά το %s λείπει. Αντ' αυτού θα γίνει χρήση AdLib.

en: This particular version of Monkey Island 1 is known to miss some
    required resources for MT-32. Using AdLib instead.
el: Από την συγκεκριμένη έκδοση του Monkey Island 1 λείπουν κάποια από τα απαραίτητα
    δεδομένα για την υποστήριξη του MT-32. Αντ' αυτού θα γίνει χρήση AdLib.

en: Usually, Maniac Mansion would start now. But for that to work, the game files for Maniac Mansion have to be in the 'Maniac' directory inside the Tentacle game directory, and the game has to be added to ScummVM.
el: Κανονικά, τώρα θα ξεκινούσε το Maniac Mansion. Αλλά για να λειτουργήσει αυτό, τα αρχεία παιχνιδιού του Maniac Mansion θα πρέπει να είναι μέσα στο φάκελο 'Maniac' μέσα στο φάκελο παιχνιδιού του Tentacle, και το παιχνίδι πρέπει να προστεθεί στο ScummVM.

en: Would you like to host or join a network play session?
el: Θέλετε να φιλοξενήσετε ή να συμμετέχετε σε online συνεδρία παιχνιδιού;

en: Unimplemented development codepath encountered within the sound engine,
    please file a ticket at https://bugs.scummvm.org.
el: Εντοπίστηκε μη υλοποιημένη διαδρομή κώδικα ανάπτυξης για την μηχανή ήχου,
    παρακαλούμε να υποβάλετε μια αναφορά στο https://bugs.scummvm.org.

en: This AMIGA version is missing (at least) the following file(s):
el: Από αυτή την έκδοση για AMIGA λείπουν (τουλάχιστον) τα ακόλουθα αρχεία:

en: 
    Please copy these file(s) into the game data directory.
el: 
    Παρακαλούμε αντιγράψτε αυτά τα αρχεία στο φάκελο δεδομένων του παιχνιδιού.

en: Pixellated scene transitions
el: Πιξελιασμένες μεταβάσεις σκηνής

en: When changing scenes, a randomized pixel transition is done
el: Στην εναλλαγή σκηνών, πραγματοποιείται μια τυχαία μεταβολή pixel

en: Don't show hotspots when moving mouse
el: Απόκρυψη ενεργών περιοχών όταν μετακινείται ο δρομέας

en: Only show hotspot names after you actually click on a hotspot or action button
el: Προβολή των ονομάτων ενεργών σημείων μόνο αφού πατηθεί ενεργό σημείο ή κουμπί δράσης

en: Show character portraits
el: Προβολή πορτρέτων χαρακτήρων

en: Show portraits for the characters when conversing
el: Προβολή πορτρέτων χαρακτήρων κατά τη διάρκεια συνομιλίας

en: Slide dialogs into view
el: Κύλιση διαλόγων όταν εμφανίζονται

en: Slide UI dialogs into view, rather than simply showing them immediately
el: Κύλιση διαλόγων διεπαφής όταν εμφανίζονται, αντί να εμφανίζονται άμεσα

en: Transparent windows
el: Διαφανή παράθυρα

en: Show windows with a partially transparent background
el: Προβολή παραθύρων με ένα μερικώς διαφανές φόντο

en: The "sky.cpt" engine data file has an incorrect size.
el: Το αρχείο δεδομένων παιχνιδιού "sky.cpt" έχει εσφαλμένο μέγεθος.

en: Walk / Look / Talk
el: Περπάτα / Κοίτα / Μίλα

en: Skip / Close
el: Παράλειψη / Κλείσιμο

en: Open control panel
el: Άνοιγμα πίνακα ελέγχου

en: Toggle fast mode
el: Εναλλαγή γρήγορης λειτουργίας

en: Toggle really fast mode
el: Εναλλαγή πολύ γρήγορης λειτουργίας

en: Floppy intro
el: Εισαγωγή από έκδοση με δισκέτες

en: Use the floppy version's intro (CD version only)
el: Χρήση της εισαγωγής από την έκδοση με δισκέτες (έχει νόημα μόνο για την έκδοση CD)

en: WARNING: Deleting the autosave slot is not supported by this engine
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Η διαγραφή της θυρίδας αυτόματης αποθήκευσης δεν υποστηρίζεται από αυτή τη μηχανή

en: Load modded assets
el: Φόρτωση τροποποιημένων στοιχείων

en: Enable loading of external replacement assets.
el: Ενεργοποίηση φόρτωσης εξωτερικών στοιχείων (assets) που θα αντικαταστήσουν αυτά του παιχνιδιού.

en: Enable linear filtering of the backgrounds images
el: Ενεργοποίηση γραμμικού φίλτρου στις εικόνες φόντου

en: When linear filtering is enabled the background graphics are smoother in full screen mode, at the cost of some details.
el: Όταν το γραμμικό φίλτρο είναι ενεργοποιημένο τα γραφικά φόντου δείχνουν πιο ομαλά σε λειτουργία πλήρους οθόνης, με αντίτιμο την απώλεια κάποιας λεπτομέρειας.

en: Enable font anti-aliasing
el: Ενεργοποίηση εξομάλυνσης γραμματοσειράς

en: When font anti-aliasing is enabled, the text is smoother.
el: Όταν η εξομάλυνση γραμματοσειράς (font anti-aliasing) είναι ενεργοποιημένη, το κείμενο απεικονίζεται με λιγότερο τραχύ περίγραμμα.

en: Software renderer does not support modded assets
el: Η απόδοση εικόνας μέσω λογισμικού δεν υποστηρίζει τροποποιημένα στοιχεία (modded assets)

en: You are missing recommended data files:
el: Λείπουν τα ακόλουθα συνιστώμενα αρχεία δεδομένων:

en: The 'fonts' folder is required to experience the text style as it was designed. The Steam release is known to be missing it. You can get the fonts from the demo version of the game.
el: Ο φάκελος 'fonts' απαιτείται για να απεικονιστεί το κείμενο με το στιλ που είχε σχεδιαστεί. Είναι γνωστό πως η έκδοση από το Steam δεν τον περιέχει. Μπορείτε να βρείτε τις γραμματοσειρές από την έκδοση demo του παιχνιδιού.

en: 'gui.ini' is recommended to get proper font settings for the game localization.
el: Το 'gui.ini' προτείνεται για να έχετε τις κατάλληλες ρυθμίσεις γραμματοσειράς για τις μεταφράσεις του παιχνιδιού σε άλλες γλώσσες (localization).

en: 'language.ini' is recommended to get localized confirmation dialogs.
el: Το 'language.ini' προτείνεται για να μπορείτε να έχετε τα παράθυρα με διαλόγους επιβεβαίωσης και σε άλλες γλώσσες.

en: 'game.exe' is recommended to get styled confirmation dialogs.
el: Το 'game.exe' προτείνεται για να έχουν ξεχωριστό στιλ τα παράθυρα με διαλόγους επιβεβαίωσης.

en: Unable to locate the text for %s language in engine data file.
el: Αδυναμία εύρεσης του κειμένου σε γλώσσα %s στο αρχείο δεδομένων της μηχανής.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d but got %d.
el: Βρέθηκε λανθασμένη έκδοση του '%s' αρχείου μηχανής παιχνιδιού. Αναμενόμενη η %d αλλά βρέθηκε η %d.

en: Unable to find block for part %d
el: Αδυναμία εύρεσης τμήματος για το μέρος %d

en: Unable to find '%s' in game folder or the engine data file.
el: Αδυναμία εύρεσης αρχείου '%s' στο φάκελο παιχνιδιού ή το αρχείο δεδομένων μηχανής.

en: Failed to save temporary game state. Make sure your save game directory is set in ScummVM and that you can write to it.
el: Αποτυχία αποθήκευσης προσωρινής κατάστασης παιχνιδιού. Σιγουρευτείτε ότι ο φάκελος αποθήκευσης έχει οριστεί στο ScummVM και ότι έχετε δικαιώματα εγγραφής σε αυτόν.

en: Failed to load temporary game state.
el: Αποτυχία φόρτωσης προσωρινής κατάστασης παιχνιδιού.

en: Improved mode
el: Βελτιωμένη λειτουργία

en: Removes some repetitive actions, adds possibility to change verbs by keyboard
el: Αφαιρεί κάποιες επαναλαμβανόμενες ενέργειες, προσθέτει δυνατότητα εναλλαγής ρημάτων από το πληκτρολόγιο

en: PSX stream cutscene '%s' cannot be played in paletted mode
el: Το αρχείο (τύπου ροής PSX) ταινίας '%s' δεν γίνεται να αναπαραχθεί σε λειτουργία παλέτας

en: MPEG-2 cutscenes found but ScummVM has been built without MPEG-2 support
el: Βρέθηκαν βίντεο MPEG-2 αλλά το ScummVM κατασκευάστηκε χωρίς υποστήριξη MPEG-2

en: Cutscene '%s' not found
el: Η ταινία '%s' δε βρέθηκε

en: ScummVM found that you have old saved games for Broken Sword 1 that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
el: Το ScummVM διαπίστωσε ότι έχετε παλιά αποθηκευμένα παιχνίδια για το Broken Sword 1 που θα πρέπει να μετατραπούν.
    Η παλιά αποθηκευμένη μορφή παιχνιδιού δεν υποστηρίζεται πλέον, οπότε δε θα είστε σε θέση να φορτώσετε τα παιχνίδια σας, αν δεν τα μετατρέψετε.
    
    Πατήστε OK για να τα μετατρέψετε τώρα, αλλιώς θα σας ζητηθεί ξανά την επόμενη φορά που θα ξεκινήσετε το παιχνίδι.

en: Target new saved game already exists!
    Would you like to keep the old saved game (%s) or the new one (%s)?
el: Το νέο αποθηκευμένο παιχνίδι υπάρχει ήδη στον προορισμό!
    Θέλετε να διατηρήσετε το παλιό αποθηκευμένο παιχνίδι (%s) ή το νέο (%s);

en: Keep the old one
el: Κράτησε το παλιό

en: Keep the new one
el: Κράτησε το καινούργιο

en: This is the end of the Broken Sword 1 Demo
el: Αυτό είναι το τέλος της επίδειξης του Broken Sword 1

en: PSX cutscenes found but ScummVM has been built without RGB color support
el: Βρέθηκαν βίντεο PSX αλλά το ScummVM δημιουργήθηκε χωρίς υποστήριξη χρώματος RGB

en: Show object labels
el: Προβολή ετικετών αντικειμένων

en: Show labels for objects on mouse hover
el: Προβολή ετικετών για αντικείμενα κατά την αιώρηση του ποντικιού

en: Use English speech
el: Χρήση Αγγλικής ομιλίας

en: Use English speech instead of German for every language other than German
el: Χρήση Αγγλικής ομιλίας αντί για Γερμανική για κάθε γλώσσα εκτός της Γερμανικής

en: Correct movie aspect ratio
el: Διόρθωση αναλογίας διαστάσεων ταινιών

en: Play Syberia cutscenes in 16:9, rather than stretching to full screen
el: Αναπαραγωγή των σκηνών στο Syberia σε διαστάσεις 16:9, αντί να απλώνεται η εικόνα σε διαστάσεις πλήρους οθόνης

en: Restore missing scenes
el: Επαναφορά σκηνών που λείπουν

en: Restore some scenes originally in the Windows edition
el: Επαναφέρει κάποιες σκηνές που υπήρχαν στην έκδοση για Windows

en: Saturn CD version is not yet supported
el: Η έκδοση για Saturn CD δεν υποστηρίζεται ακόμα

en: Font variant not present in '%s' engine data file.
el: H παραλλαγή γραμματοσειράς δεν υπάρχει στο αρχείο δεδομένων '%s' της μηχανής.

en: Saved game in slot #%d
el: Έγινε αποθήκευση παιχνιδιού στη θυρίδα #%d

en: Could not quick save into slot #%d
el: Αδυναμία γρήγορης αποθήκευσης στη θυρίδα #%d

en: Saved game #%d quick loaded
el: Το αποθηκευμένη παιχνίδι #%d φορτώθηκε γρήγορα

en: Could not quick load the saved game #%d
el: Δεν ήταν δυνατή η γρήγορη φόρτωση του αποθηκευμένου παιχνιδιού #%d

en: Are you sure you want to exit?
el: Σίγουρα επιθυμείτε έξοδο από το παιχνίδι;

en: Unable to locate the '%s' data file.
el: Αδυναμία εντοπισμού του αρχείου παιχνιδιού '%s'.

en: This version requires Giflib which was not compiled into ScummVM
el: Αυτή η έκδοση απαιτεί τη Giflib που δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο του ScummVM

en: Enable wall collisions
el: Σύγκρουση με τοίχους

en: Enable the original wall collision damage
el: Ενεργοποίηση επίπτωσης από σύγκρουση με τοίχο όπως ήταν στο αρχικό παιχνίδι

en: Disable save menu
el: Απενεργοποίηση μενού αποθήκευσης

en: The original only had autosaves. This allows you to save whenever you want.
el: Το αρχικό παιχνίδι έκανε μόνο αυτόματη αποθήκευση. Αυτή η νέα δυνατότητα σας επιτρέπει να αποθηκεύσετε όποτε θέλετε.

en: Enable debug mode
el: Χρήση λειτουργίας αποσφαλμάτωσης

en: Enable the debug mode
el: Ενεργοποίηση της λειτουργίας αποσφαλμάτωσης (debug)

en: Enable audio CD
el: Ενεργοποίηση ήχου από CD

en: Enable the original audio cd track
el: Ενεργοποίηση χρήσης ήχου από CD που είχε το αρχικό παιχνίδι

en: Enable sound
el: Ενεργοποίηση ήχου

en: Enable the sound for the game
el: Ενεργοποίηση του ήχου για το παιχνίδι

en: Enable text
el: Ενεργοποίηση κειμένου

en: Enable the text for the game
el: Ενεργοποίηση του κειμένου για το παιχνίδι

en: Enable movies
el: Ενεργοποίηση ταινιών

en: Enable the cutscenes for the game
el: Ενεργοποίηση των ταινιών (cutscenes) για το παιχνίδι

en: Enable mouse
el: Χρήση ποντικιού

en: Enable the mouse for the UI
el: Ενεργοποίηση του ποντικιού για το περιβάλλον διεπαφής (UI)

en: Use the USA version
el: Χρήση της έκδοσης από ΗΠΑ

en: Enable the USA specific version flags
el: Ενεργοποίηση ειδικών ρυθμίσεων που είχε η έκδοση από ΗΠΑ

en: Enable high resolution
el: Ενεργοποίηση υψηλής ανάλυσης

en: Enable a higher resolution for the game
el: Ενεργοποίηση υψηλής ανάλυσης για το παιχνίδι

en: Debug Next Room
el: Αποσφαλμάτωση: Επόμενο Δωμάτιο

en: Debug Previous Room
el: Αποσφαλμάτωση: Προηγούμενο Δωμάτιο

en: Debug Apply Celling Grid
el: Αποσφαλμάτωση: Εφαρμογή Πλέγματος στο Ταβάνι

en: Debug Increase Celling Grid Index
el: Αποσφαλμάτωση: Αύξηση του Δείκτη Πλέγματος στο Ταβάνι

en: Debug Decrease Celling Grid Index
el: Αποσφαλμάτωση: Μείωση του Δείκτη Πλέγματος στο Ταβάνι

en: Debug Grid Camera Up
el: Αποσφαλμάτωση: Κάμερα Πλέγματος Πάνω

en: Debug Grid Camera Down
el: Αποσφαλμάτωση: Κάμερα Πλέγματος Κάτω

en: Debug Grid Camera Left
el: Αποσφαλμάτωση: Κάμερα Πλέγματος Αριστερά

en: Debug Grid Camera Right
el: Αποσφαλμάτωση: Κάμερα Πλέγματος Δεξιά

en: Place actor at center of screen
el: Τοποθέτηση του Χαρακτήρα στο κέντρο της οθόνης

en: Debug Menu
el: Μενού Αποσφαλμάτωσης

en: Debug Menu Execute
el: Εκτέλεση Μενού Αποσφαλμάτωσης (Debug)

en: Normal Behaviour
el: Κανονική Συμπεριφορά

en: Athletic Behaviour
el: Αθλητική Συμπεριφορά

en: Aggressive Behaviour
el: Επιθετική Συμπεριφορά

en: Discreet Behaviour
el: Διακριτική Συμπεριφορά

en: Behaviour Action
el: Ενέργεια Συμπεριφοράς

en: Change Behaviour
el: Αλλαγή Συμπεριφοράς

en: Options Menu
el: Μενού Επιλογών

en: Use Selected Object
el: Χρήση Επιλεγμένου Αντικειμένου

en: Throw Magic Ball
el: Πέτα Μαγική Σφαίρα

en: Move Backward
el: Κίνηση προς τα πίσω

en: Use Protopack
el: Χρήση Πρότο-πακ

en: Open Holomap
el: Άνοιγμα ολογραφικού χάρτη

en: Special Action
el: Ειδική Ενέργεια

en: Scenery Zoom
el: Ζουμ Εικόνας

en: Abort
el: Ακύρωση

en: Previous location
el: Προηγούμενο μέρος

en: Next location
el: Επόμενο μέρος

[ctx: Options menu]
en: High resolution on
el: Ενεργοποίηση υψηλής ανάλυσης

[ctx: Options menu]
en: High resolution off
el: Απενεργοποίηση υψηλής ανάλυσης

[ctx: Options menu]
en: Wall collision on
el: Ενεργή σύγκρουση με τοίχους

[ctx: Options menu]
en: Wall collision off
el: Ανενεργή σύγκρουση με τοίχους

[ctx: Options menu]
en: Language selection
el: Επιλογή γλώσσας

[ctx: Options menu]
en: Voices: None
el: Φωνές: Χωρίς

[ctx: Options menu]
en: Voices: English
el: Φωνές: Αγγλικά

[ctx: Options menu]
en: Voices: French
el: Φωνές: Γαλλικά

[ctx: Options menu]
en: Voices: German
el: Φωνές: Γερμανικά

en: Enable frame skipping
el: Ενεργοποίηση παράλειψης καρέ

en: Allow the game to skip animation frames when running too slow.
el: Επιτρέπει στο παιχνίδι να παραλείψει κάποια καρέ animation αν οι επιδόσεις είναι πολύ χαμηλές.

en: Enable frame limiting
el: Ενεργοποίηση περιορισμού καρέ

en: Limits the speed of the game to prevent running too fast.
el: Περιορίζει την ταχύτητα του παιχνιδιού αποτρέποντας το να "τρέχει" υπερβολικά γρήγορα.

en: Enable cheats
el: Ενεργοποίηση cheats

en: Allow cheats by commands and a menu when player is clicked.
el: Να επιτρέπονται τα cheats με εντολές και ένα μενού όταν γίνεται κλικ πάνω στον παίκτη.

en: Play foot step sounds
el: Να έχουν ήχο οι πατημασιές

en: Plays sound when the player moves.
el: Αναπαραγωγή ήχου όταν κινείται ο παίκτης.

en: Enable jump to mouse position
el: Ενεργοποίηση άλματος στο σημείο του ποντικιού

en: Jumping while not moving targets the mouse cursor rather than direction only.
el: Τα άλματα χωρίς φορά (χωρίς πρότερη κίνηση) γίνονται προς το σημείο του κέρσορα ποντικιού αντί απλά την γενική κατεύθυνση.

en: Enable font replacement
el: Ενεργοποίηση αντικατάστασης γραμματοσειράς

en: Replaces game fonts with rendered fonts
el: Αντικαθιστά γραμματοσειρές του παιχνιδιού με rendered γραμματοσειρές

note: I18N: Silencer is the player-character in Crusader games, known as the Avatar in Ultima series.
en: Camera moves with Silencer
el: Η κάμερα ακολουθεί τον Silencer

en: Camera tracks the player movement rather than snapping to defined positions.
el: Η κάμερα ακολουθεί την κίνηση του παίκτη αντί να καρφώνεται σε προκαθορισμένες θέσεις.

en: Always enable Christmas easter-egg
el: Πάντα ενεργό Χριστουγεννιάτικο easter-egg

en: Enable the Christmas music at any time of year.
el: Να είναι ενεργοποιημένη η Χριστουγεννιάτικη μουσική σε κάθε εποχή του χρόνου.

en: Could not find correct ultima.dat datafile
el: Αδυναμία εύρεσης του σωστού αρχείου ultima.dat

en: loading quick save %d
el: φόρτωση γρήγορης αποθήκευσης %d

en: saving quick save %d
el: γίνεται γρήγορη αποθήκευση %d

en: Original Save
el: Αρχική Αποθήκευση

en: Transfer Character
el: Μεταφορά Χαρακτήρα

en: Crusader
el: Σταυροφόρος

en: Ultima VIII Cheats
el: Κόλπα για Ultima VIII

en: Ultima VIII Debug
el: Αποσφαλμάτωση για Ultima VIII

en: Crusader intro movie file missing - check that the FLICS and SOUND directories have been copied from the CD.  More instructions are on the wiki: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.
el: Το αρχείο με την εισαγωγική ταινία του Crusader δεν βρέθηκε - βεβαιώστε ότι αντιγράφτηκαν από το CD οι κατάλογοι FLICS και SOUND.  Περαιτέρω οδηγίες θα βρείτε στο βίκι: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.

en: Improved click sensitivity
el: Βελτιωμένη ευαισθησία σε κλικ

en: Allows the mouse to be moved a short distance without cancelling click interactions.  If this is off, any mouse movement while the mouse button is held cancels a click interaction.
el: Επιτρέπει την κίνηση του ποντικιού σε μικρή απόσταση χωρίς να ακυρώνει αλληλεπιδράσεις που χρησιμοποιούν το κλικ του ποντικιού. Αν απενεργοποιηθεί, μια οποιαδήποτε κίνηση του ποντικιού ενόσω το κουμπί του ποντικιού είναι πατημένο, θα ακυρώνει μια αλληλεπίδραση που χρησιμοποιεί κλικ.

en: Faster animations
el: Γρηγορότερες κινήσεις

en: Speeds up animations.
el: Επιταχύνει τις κινήσεις (animations) των χαρακτήρων.

en: Skip main menu
el: Παράκαμψη κεντρικού μενού

en: Starts a new game upon launching instead of going to the main menu.
el: Ξεκινά ένα νέο παιχνίδι κατά την εκκίνηση αντί να παρουσιάσει το κεντρικό μενού.

en: Display help screen
el: Προβολή οθόνης βοήθειας

en: Save game
el: Αποθήκευση παιχνιδιού

en: Open sound settings
el: Άνοιγμα ρυθμίσεων ήχου

en: Quit game
el: Έξοδος από το παιχνίδι

en: Toggle music on/off
el: Εναλλαγή μουσικής με/χωρίς

en: Toggle sound effects on/off
el: Εναλλαγή ηχητικών εφέ με/χωρίς

en: Music volume down
el: Ένταση μουσικής κάτω

en: Music volume up
el: Ένταση μουσικής πάνω

en: Sound effect volume down
el: Ένταση ηχητικών εφέ κάτω

en: Sound effect volume up
el: Ένταση ηχητικών εφέ πάνω

en: Skip current animation
el: Παράκαμψη τρέχουσας κίνησης

en: This game requires JPEG support, which was not compiled in.
el: Το παιχνίδι αυτό απαιτεί υποστήριξη JPEG, η οποία δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο.

en: Music for this game requires Ogg Vorbis support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
el: Η μουσική για αυτό το παιχνίδι απαιτεί υποστήριξη Ogg Vorbis, που δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο.
    Μπορείτε να παίξετε το παιχνίδι, αλλά χωρίς μουσική.

en: Music for this game requires MP3 support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
el: Η μουσική για αυτό το παιχνίδι απαιτεί υποστήριξη MP3, που δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο.
    Μπορείτε να παίξετε το παιχνίδι, αλλά χωρίς μουσική.

en: Failed to load save, the save data appears to be damaged.
el: Αποτυχία φόρτωσης αποθηκευμένου παιχνιδιού. Το αρχείο αποθηκευσης δείχνει να είναι κατεστραμμένο.

en: Failed to read version information from save file.
el: Η ανάγνωση της έκδοσης από το αρχείο αποθηκευμένου παιχνιδιού απέτυχε.

en: An unknown error occurred while attempting to load the saved game.
el: Παρουσιάστηκε άγνωστο σφάλμα κατά την απόπειρα φόρτωσης του αποθηκευμένου παιχνιδιού.

en: Show FPS-counter
el: Προβολή μετρητή καρέ ανά δευτερόλεπτο

en: Show the current number of frames per second in the upper left corner
el: Προβολή του τρέχοντος αριθμού καρέ ανά δευτερόλεπτο στην επάνω αριστερή γωνία

en: Sprite bilinear filtering (SLOW)
el: Διγραμμικό φιλτράρισμα στοιχείων (ΑΡΓΟ)

en: Apply bilinear filtering to individual sprites
el: Εφαρμογή διγραμμικού φιλτραρίσματος σε μεμονωμένα στοιχεία

en: Force to use 2D renderer (2D games only)
el: Επιβολή χρήσης απόδοσης εικόνας 2D (μόνο για παιχνίδια 2D)

en: This setting forces ScummVM to use 2D renderer while running 2D games
el: Η ρύθμιση αυτή εξαναγκάζει το ScummVM να χρησιμοποιήσει απόδοση εικόνας 2D (2D renderer) κατά την εκτέλεση παιχνιδιών 2D

en: FoxTail support is not compiled in
el: Η υποστήριξη για το FoxTail δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο

en: Hero Craft support is not compiled in
el: Η υποστήριξη για το Hero Craft δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο

en: Wintermute3D support is not compiled in
el: Η υποστήριξη της Wintermute3D δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο

en: This game requires PNG, JPEG and Vorbis support.
el: Το παιχνίδι αυτό απαιτεί υποστήριξη PNG, JPEG και Vorbis.

en: This game requires the FoxTail subengine, which is not compiled in.
el: Το παιχνίδι αυτό απαιτεί την επιμέρους μηχανή FoxTail, η οποία δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο.

en: This game requires the HeroCraft subengine, which is not compiled in.
el: Το παιχνίδι αυτό απαιτεί την επιμέρους μηχανή HeroCraft, η οποία δεν έχει ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο.

en: This game requires 3D capabilities, which is not compiled in. As such, it is likely to be unplayable totally or partially.
el: Αυτό το παιχνίδι απαιτεί δυνατότητες 3D που δεν έχουν ενσωματωθεί στο εκτελέσιμο. Ως εκ τούτου, ενδέχεται να μην παίζει σωστά εξ'ολοκλήρου ή εν μέρει.

en: Walk forward
el: Περπάτα μπροστά

en: Walk backward
el: Οπισθοχώρησε

note: I18N: Debug feature to draw lines of scene geometry: walls, walking areas, etc
en: Show scene geometry
el: Προβολή γεωμετρίας της σκηνής

en: Previous page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Next page
el: Επόμενη σελίδα

en: Show hints
el: Προβολή υποδείξεων

en: Show inventory
el: Προβολή υπαρχόντων

en: GUI variant A
el: Α' εκδοχή ΓΔΧ

en: GUI variant B
el: Β' εκδοχή ΓΔΧ

en: Phone cancel button
el: Τηλέφωνο: Κουμπί ακύρωσης

en: Phone up button
el: Τηλέφωνο: Κουμπί για Πάνω

en: Phone down button
el: Τηλέφωνο: Κουμπί για Κάτω

note: I18N: Some items are scripted to have alternative "Use" action, when MiddleClick is used It may result in actor saying different text or item being decomposed to it's parts
en: Alternative action
el: Εναλλακτική ενέργεια

en: Phone 0 button
el: Τηλέφωνο: Κουμπί 0

en: Phone 1 button
el: Τηλέφωνο: Κουμπί 1

en: Phone 2 button
el: Τηλέφωνο: Κουμπί 2

en: Phone 3 button
el: Τηλέφωνο: Κουμπί 3

en: Phone 4 button
el: Τηλέφωνο: Κουμπί 4

en: Phone 5 button
el: Τηλέφωνο: Κουμπί 5

en: Phone 6 button
el: Τηλέφωνο: Κουμπί 6

en: Phone 7 button
el: Τηλέφωνο: Κουμπί 7

en: Phone 8 button
el: Τηλέφωνο: Κουμπί 8

en: Phone 9 button
el: Τηλέφωνο: Κουμπί 9

en: Phone * button
el: Τηλέφωνο: Κουμπί *

en: Phone # button
el: Τηλέφωνο: Κουμπί #

en: Show help
el: Προβολή βοήθειας

en: Scroll up
el: Κύλιση πάνω

en: Scroll down
el: Κύλιση κάτω

en: Change shadow type
el: Αλλαγή τύπου σκιάς

en: Volume max
el: Μέγιστο έντασης

note: I18N: Displays a debug interface with a CLI for various features
en: Show debug parser
el: Προβολή εργαλείου αποσφαλμάτωσης

note: I18N: Displays a debug text message
en: Debug print
el: Εκτύπωση πληροφορίας αποσφαλμάτωσης

note: I18N: Exits the game
en: Exit
el: Έξοδος

note: I18N: Displays a debug interface that changes light settings
en: Light helper window
el: Ρύθμιση παραμέτρων φωτισμού

en: Run forward
el: Τρέξε μπροστά

en: Run backward
el: Τρέξε προς τα πίσω

en: Turn left fast
el: Στρίψε γρήγορα αριστερά

en: Turn right fast
el: Στρίψε γρήγορα δεξιά

note: I18N: Displays a blueprint with robot parts
en: Show blueprint
el: Προβολή προσχεδίου

en: Next action
el: Επόμενη ενέργεια

en: Previous action
el: Προηγούμενη ενέργεια

en: Volume off
el: Σίγαση

en: Change font size
el: Αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς

en: Walking speed: Low
el: Ρυθμός περπατήματος: Αργός

en: Walking speed: Medium
el: Ρυθμός περπατήματος: Μέτριος

en: Walking speed: High
el: Ρυθμός περπατήματος: Γρήγορος

en: Cancel waiting
el: Ακύρωση αναμονής

en: First page
el: Πρώτη σελίδα

en: Last page
el: Τελευταία σελίδα

note: I18N: ultra_super_mega_fast_walk is the name of the variable used at game script for this speed
en: Walking speed: Ultra Super Mega Fast
el: Ρυθμός περπατήματος: Απίστευτα Άπιαστα Γρήγορος

en: Show game credits
el: Προβολή συντελεστών παιχνιδιού

en: Play selected music record
el: Αναπαραγωγή επιλεγμένου κομματιού

en: Select next music record
el: Επιλογή επόμενου κομματιού

en: Play note 1: A
el: Παίξε τη νότα 1: Λα

en: Play note 2: F#
el: Παίξε τη νότα 2: Φα δίεση

en: Play note 3: D#
el: Παίξε τη νότα 3: Ρε δίεση

en: Play note 4: C#
el: Παίξε τη νότα 4: Ντο δίεση

en: Play note 5: E
el: Παίξε τη νότα 5: Μι

en: Play note 6: G#
el: Παίξε τη νότα 6: Σολ δίεση

en: Play note 7: B
el: Παίξε τη νότα 7: Σι

en: Ability: Telekinesis
el: Ικανότητα: Τηλεκίνηση

en: Ability: Push
el: Ικανότητα: Απώθηση

en: Ability: Lightning
el: Ικανότητα: Αστραπή

en: Ability: Light
el: Ικανότητα: Φως

en: Ability: Wind
el: Ικανότητα: Άνεμος

en: Ability: Sound
el: Ικανότητα: Ήχος

en: Ability: Esence
el: Ικανότητα: Απόσταγμα

en: Ability: Exorcist
el: Ικανότητα: Εξορκιστής

en: Show hints / Dance move
el: Προβολή υποδείξεων / Χορευτική φιγούρα

en: Dance move up
el: Χορευτική κίνηση πάνω

en: Dance move down
el: Χορευτική κίνηση κάτω

en: Dance move left
el: Χορευτική κίνηση αριστερά

en: Dance move right
el: Χορευτική κίνηση δεξιά

en: Cancel input
el: Ακύρωση εντολής

en: Toggle subtitles
el: Εναλλαγή υποτίτλων

en: Hide hints
el: Απόκρυψη Υποδείξεων

note: I18N: At one of the puzzles game asks to press Up key / Shift key / Down key
en: Shift key
el: Πλήκτρο Shift

note: I18N: Chapayev is the name of game character, Vasily Chapayev This action makes Chapayev interact with item instead of Petka
en: Chapayev's action
el: Ενέργεια του Chapayev

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Dialogue answer 1
el: 1η απάντηση διαλόγου

en: Dialogue answer 2
el: 2η απάντηση διαλόγου

en: Dialogue answer 3
el: 3η απάντηση διαλόγου

en: Dialogue answer 4
el: 4η απάντηση διαλόγου

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel slower
el: Περιστροφή τροχού πιο αργά

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel faster
el: Περιστροφή τροχού πιο γρήγορα

en: Zoom out
el: Μεγέθυνση

en: Zoom in
el: Σμίκρυνση

en: Show journal
el: Προβολή ημερολογίου

note: I18N: Displays a debug interface with Bezier curves
en: Bezier window
el: Παράθυρο Bezier

note: I18N: Use droid to perform an action
en: Droid's action
el: Ενέργεια του ρομπότ

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action rotates current tetris item
en: Rotate
el: Περιστροφή

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action drops current tetris item
en: Drop
el: Απόρριψη

en: Player 1: Up
el: Πακτης 1: Πάνω

en: Player 1: Left
el: Πακτης 1: Αριστερά

en: Player 1: Down
el: Πακτης 1: Κάτω

en: Player 1: Right
el: Πακτης 1: Δεξιά

en: Player 2: Up
el: Πακτης 2: Πάνω

en: Player 2: Left
el: Πακτης 2: Αριστερά

en: Player 2: Down
el: Πακτης 2: Κάτω

en: Player 2: Right
el: Παίκτης 2: Δεξιά

note: I18N: Displays a debug FPS counter
en: Debug FPS
el: Αποσφαλμάτωση FPS

en: Key i
el: Πλήκτρο i

en: This saved game uses version %u, but this engine only supports up to version %d. You will need an updated version of the engine to use this saved game.
el: Αυτό το αποθηκευμένο παιχνίδι χρησιμοποιεί έκδοση %u, αλλά η μηχανή αυτή υποστηρίζει μόνο μέχρι την έκδοση %d. Θα χρειαστείτε μια ενημερωμένη έκδοση της μηχανής για να χρησιμοποιήσετε αυτό το αποθηκευμένο παιχνίδι.

en: Double FPS
el: Διπλάσια FPS

en: Increase framerate from 30 to 60 FPS
el: Αύξηση του ρυθμού καρέ από 30 σε 60 FPS

en: Enable Venus
el: Ενεργοποίηση Αφροδίτης

en: Enable the Venus help system
el: Ενεργοποίηση του συστήματος βοήθειας της Αφροδίτης

en: Disable animation while turning
el: Απενεργοποίηση κίνησης κατά την περιστροφή

en: Disable animation while turning in panorama mode
el: Απενεργοποίηση κίνησης κατά την περιστροφή σε λειτουργία πανοράματος

en: Use high resolution MPEG video
el: Χρήση MPEG βίντεο υψηλής ανάλυσης

en: Use MPEG video from the DVD version instead of lower resolution AVI
el: Χρήση βίντεο MPEG από την έκδοση DVD αντί για το χαμηλότερης ανάλυσης AVI

en: Look Up
el: Κοίταξε Πάνω

en: Look Down
el: Κοίταξε Κάτω

en: Spellbook
el: Βιβλίο Μαγικών

en: Score
el: Σκορ

en: Put away object
el: Απέθεσε αντικείμενο

en: Extract coin
el: Εξαγωγή νομίσματος

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Before playing this game, you'll need to copy the required fonts into ScummVM's extras directory, or into the game directory. On Windows, you'll need the following font files from the Windows font directory: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New and Arial. Alternatively, you can download the Liberation Fonts or the GNU FreeFont package. You'll need all the fonts from the font package you choose, i.e., LiberationMono, LiberationSans and LiberationSerif, or FreeMono, FreeSans and FreeSerif respectively.
el: Πριν παίξετε αυτό το παιχνίδι, θα χρειαστεί να αντιγράψετε τα απαιτούμενα fonts (γραμματοσειρές) στο φάκελο extras (πρόσθετα) του ScummVM, ή απευθείας στο φάκελο του παιχνιδιού. Στα Windows, θα χρειαστείτε τα ακόλουθα αρχεία font από τον φάκελο font των Windows: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New και Arial. Εναλλακτικά, μπορείτε να μεταφορτώσετε τα Liberation Fonts ή το πακέτο GNU FreeFont. Θα χρειαστείτε όλα τα fonts από το πακέτο με fonts που θα επιλέξετε, δηλαδή, LiberationMono, LiberationSans και LiberationSerif, ή FreeMono, FreeSans και FreeSerif αντίστοιχα.
