ScummVM 1.3.0svn - en to it_IT translation catalogue (1978 entries)

note: I18N: built on <build date> with <compiler>
en: (built on %s with %s)
it_IT: (build creata il %s con %s)

en: Features compiled in:
it_IT: Funzionalità incluse:

en: not supported
it_IT: non supportato

en: disabled
it_IT: disabilitato

en: enabled
it_IT: abilitato

note: I18N: CPU extensions are sets of extra processor instructions used to speed up operations. See Intel AVX2, ARM NEON, etc.
en: CPU extensions support:
it_IT: Supporto per estensioni CPU:

en: Available engines:
it_IT: Motori disponibili:

en: Show hidden files
it_IT: Mostra file nascosti

en: Show files marked with the hidden attribute
it_IT: Mostra file contrassegnati come nascosti

en: Go up
it_IT: Cartella superiore

en: Go to previous directory level
it_IT: Vai alla cartella superiore

[ctx: lowres]
en: Go up
it_IT: Su

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Choose
it_IT: Scegli

en: Cloud Connection Wizard
it_IT: Configurazione Assistita Cloud

en: Quick mode
it_IT: Modalità rapida

en: Manual mode
it_IT: Modalità manuale

en: Will ask you to run the Local Webserver
it_IT: Verrà richiesta l'esecuzione del server web locale

en: Requires the Local Webserver feature
it_IT: Necessario server web locale

en: Quick Mode: Step 1
it_IT: Modalità Rapida: Passo 1

en: In this mode, the Local Webserver must be running,
    so your browser can forward data to ScummVM
it_IT: In questa modalità, il server web locale deve essere in esecuzione,
    affinchè il tuo browser possa inoltrare i dati a ScummVM

en: Stop server
it_IT: Arresta server

en: Run server
it_IT: Avvia server

en: Stop local webserver
it_IT: Arresta webserver locale

en: Run local webserver
it_IT: Avvia webserver locale

en: Not running
it_IT: Non avviato

en: Quick Mode: Step 2
it_IT: Modalità Rapida: Passo 2

en: Now, open this link in your browser:
it_IT: Ora, apri questo link utilizzando il tuo browser:

en: Open URL
it_IT: Apri URL

en: It will automatically pass the data to ScummVM,
    and warn you should there be any errors.
it_IT: Passerà automaticamente i dati a ScummVM,
    avvisandoti in caso di errori.

en: Local Webserver address:
it_IT: Indirizzo server web locale:

en: Quick Mode: Success
it_IT: Modalità Rapida: Completata

en: Your cloud storage has been connected!
it_IT: Il servizio di archiviazione cloud è stato collegato!

en: Finish
it_IT: Interrompi

en: Manual Mode: Step 1
it_IT: Modalità Manuale: Passo 1

en: Open this link in your browser:
it_IT: Apri questo link nel tuo browser:

en: When it fails to pass the JSON code to ScummVM,
    find it on the Troubleshooting section of the page,
    and go to the next step here.
it_IT: Quando il codice JSON non viene trasmesso a ScummVM,
    individualo nella sezione "Troubleshooting" della pagina,
    e procedi al passo successivo.

en: Manual Mode: Step 2
it_IT: Modalità Manuale: Passo 2

en: Copy the JSON code from the browser here and press Next:
it_IT: Copia qui il codice JSON dal browser e clicca Successivo:

en: Paste
it_IT: Incolla

en: Paste code from clipboard
it_IT: Incolla dagli appunti

en: Load
it_IT: Carica

en: Load code from file
it_IT: Carica codice da file

en: Manual Mode: Something went wrong
it_IT: Modalità Manuale: Qualcosa è andato storto

en: Cloud storage was not connected.
it_IT: Servizio di archiviazione cloud non collegato.

en: Make sure the JSON code was copied correctly and retry.
it_IT: Assicurati che il codice JSON sia stato copiato correttamente e riprova.

en: If that doesn't work, try again from the beginning.
it_IT: Se non funziona, riprova dall'inizio.

en: Error message:
it_IT: Messaggio di errore:

en: Manual Mode: Success
it_IT: Modalità Manuale: Completata

en: Back
it_IT: Indietro

en: Next
it_IT: Succ.

en: Another Storage is working right now. Do you want to interrupt it?
it_IT: Un altro servizio di archiviazione è attivo. Vuoi interromperlo?

en: Yes
it_IT: Sì

en: Wait until current Storage finishes and try again.
it_IT: Aspetta che il Cloud abbia terminato l'operazione e prova di nuovo.

note: I18N: JSON is name of the format, this message is displayed if user entered something incorrect to the text field
en: JSON code contents are malformed.
it_IT: Il codice JSON non è valido.

en: Incorrect JSON.
it_IT: JSON non corretto.

note: I18N: error message displayed on 'Manual Mode: Failure' step of 'Cloud Connection Wizard', describing that storage connection process was interrupted
en: Interrupted.
it_IT: Interrotto.

en: Failed to open URL!
    Please navigate to this page manually.
it_IT: Errore nell'apertura dell'URL!
    Accedere a questa pagina manualmente.

note: I18N: JSON is a file format name
en: Select JSON file copied from scummvm.org site
it_IT: Seleziona il file JSON ottenuto dal sito scummvm.org

note: I18N: JSON is a file format name
en: Failed to load JSON file
it_IT: Non è stato possibile caricare il file JSON

en: Download Freeware Games and Demos
it_IT: Scarica giochi gratuiti e demo

en: Fetching DLCs...
it_IT: Ricerca contenuti scaricabili...

en: All Downloads
it_IT: Tutti i downloads

en: Download
it_IT: Scarica

en: Select directory where to download game data
it_IT: Seleziona la cartella dove scaricare i file dati del gioco

en: Select directory with game data
it_IT: Seleziona la cartella con i file dati del gioco

en: From:
it_IT: Da:

en: To:
it_IT: A:

en: Cancel download
it_IT: Annulla download

[ctx: lowres]
en: Cancel download
it_IT: Annulla

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: It looks like your connection is limited. Do you really want to download files with it?
it_IT: Sembra che la connessione abbia dei limiti di dati. Sei sicuro di voler procedere?

en: ScummVM couldn't open the specified directory!
it_IT: ScummVM non ha potuto aprire la cartella specificata!

en: Cannot create a directory to download - the specified directory has a file with the same name.
it_IT: Impossibile creare la cartella - la directory specificata ha un file con lo stesso nome.

en: The "%s" already exists in the specified directory.
    Do you really want to download files into that directory?
it_IT: %s esiste già nella cartella selezionata.
    Sei sicuro di voler scaricare i file in questa cartella?

en: Downloaded %s %S / %s %S
it_IT: Scaricato %s %S / %s %S

en: Download speed: %s %S/s
it_IT: Velocità di download: %s %S/s

en: Currently Downloading Games
it_IT: Giochi in fase di download

en: Pending Downloads
it_IT: Download in coda

en: ERROR %d: %s
it_IT: ERRORE %d: %s

note: I18N: String like "Downloading icon packs list..."
en: Downloading %S list...
it_IT: Download elenco %S in corso...

en: Clear Cache
it_IT: Svuota cache

en: Downloading %S list... %d entries
it_IT: Download elenco %S in corso... %d elemento/i

en: Detected %d new packs, %s %S
it_IT: Scaricato/i %d nuovo/i pacchetto/i, %s %S

en: Download complete, downloaded %d packs, %s %S
it_IT: Download completato, scaricato/i %d pacchetto/i, %s %S

note: I18N: Close dialog button
en: Close
it_IT: Chiudi

en: ERROR: No icons path set
it_IT: ERRORE: Il percorso per le icone non è stato impostato

note: I18N: String like "No new icon packs available"
en: No new %S available
it_IT: Nessun nuovo %S disponibile

en: You are about to remove %s %S of data, deleting all previously downloaded %S. Do you want to proceed?
it_IT: Verranno eliminati %s %S di dati, relativi a %S scaricate/i in precedenza. Sei sicuro di voler procedere?

en: Proceed
it_IT: Procedi

en: icon packs
it_IT: pacchetti icone

en: shader packs
it_IT: pacchetti shaders

en: Pick the game:
it_IT: Scegli il gioco:

en: Game
it_IT: Gioco

en: Short game identifier used for referring to saved games and running the game from the command line
it_IT: Breve identificatore di gioco utilizzato come riferimento per i salvataggi e per l'esecuzione del gioco dalla riga di comando

en: Name:
it_IT: Nome:

en: Full title of the game
it_IT: Titolo completo del gioco

[ctx: lowres]
en: Name:
it_IT: Nome:

en: Language:
it_IT: Lingua:

en: Language of the game. This will not turn your Spanish game version into English
it_IT: Lingua del gioco. Un gioco inglese non potrà risultare tradotto in italiano

en: <default>
it_IT: <predefinito>

en: Platform:
it_IT: Piattaforma:

en: Platform the game was originally designed for
it_IT: La piattaforma per la quale il gioco è stato concepito

[ctx: lowres]
en: Platform:
it_IT: Piattaf.:

en: GFX
it_IT: Graf.

en: Graphics
it_IT: Grafica

en: Override global graphic settings
it_IT: Ignora le impostazioni grafiche globali

[ctx: lowres]
en: Override global graphic settings
it_IT: Ignora le impostazioni grafiche globali

en: Keymaps
it_IT: Mappa tasti

en: Override global backend settings
it_IT: Ignora impostazioni backend globali

[ctx: lowres]
en: Override global backend settings
it_IT: Ignora impostazioni backend globali

en: Override global audio settings
it_IT: Ignora le impostazioni audio globali

[ctx: lowres]
en: Override global audio settings
it_IT: Ignora le impostazioni audio globali

en: Override global volume settings
it_IT: Ignora le impostazioni globali di volume

[ctx: lowres]
en: Override global volume settings
it_IT: Ignora le impostazioni globali di volume

en: Override global MIDI settings
it_IT: Ignora le impostazioni MIDI globali

[ctx: lowres]
en: Override global MIDI settings
it_IT: Ignora le impostazioni MIDI globali

en: Override global MT-32 settings
it_IT: Ignora le impostazioni MT-32 globali

[ctx: lowres]
en: Override global MT-32 settings
it_IT: Ignora le impostazioni MT-32 globali

en: Paths
it_IT: Percorsi

[ctx: lowres]
en: Paths
it_IT: Perc

en: Game Path:
it_IT: Percorso gioco:

[ctx: lowres]
en: Game Path:
it_IT: Perc. gioco:

en: Extra Path:
it_IT: Extra:

en: Specifies path to additional data used by the game
it_IT: Specifica il percorso di ulteriori dati usati dal gioco

[ctx: lowres]
en: Extra Path:
it_IT: Extra:

en: Save Path:
it_IT: Salvataggi:

en: Specifies where your saved games are put
it_IT: Specifica dove archiviare i salvataggi

[ctx: lowres]
en: Save Path:
it_IT: Salvataggi:

en: Achievements
it_IT: Obiettivi

en: Statistics
it_IT: Statistiche

[ctx: path]
en: None
it_IT: Nessuno

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Select SoundFont
it_IT: Seleziona SoundFont

en: Select additional game directory
it_IT: Seleziona la cartella di gioco aggiuntiva

en: Select directory for saved games
it_IT: Seleziona la cartella dei salvataggi

en: The chosen directory cannot be written to. Please select another one.
it_IT: La cartella scelta è in sola lettura. Si prega di sceglierne un'altra.

en: Saved games sync feature doesn't work with non-default directories. If you want your saved games to sync, use default directory.
it_IT: La funzionalità di sincronizzazione dei salvataggi non funziona con i percorsi personalizzati. Per sincronizzare i salvataggi, usa la cartella predefinita.

en: This game ID is already taken. Please choose another one.
it_IT: Questo ID di gioco è già in uso. Si prega di sceglierne un altro.

en: Author:
it_IT: Autore:

en: Notes:
it_IT: Note:

en: Choose file for loading
it_IT: Seleziona il file da caricare

en: Enter filename for saving
it_IT: Digitare il nome del salvataggio

en: Do you really want to overwrite the file?
it_IT: Sei sicuro di voler sovrascrivere questo file?

en: Reverb
it_IT: Riverbero

en: Active
it_IT: Attivo

en: Room:
it_IT: Stanza:

en: Damp:
it_IT: Smorzamento:

en: Width:
it_IT: Ampiezza:

en: Level:
it_IT: Livello:

en: Speed:
it_IT: Velocità:

en: Depth:
it_IT: Profondità:

en: Type:
it_IT: Tipo:

en: Sine
it_IT: Seno

en: Triangle
it_IT: Triangolo

en: Misc
it_IT: Varie

en: Interpolation:
it_IT: Interpolazione:

en: None (fastest)
it_IT: Nessuna (più veloce)

en: Linear
it_IT: Lineare

en: Fourth-order
it_IT: Quarto ordine

en: Seventh-order
it_IT: Settimo ordine

note: I18N: Button to reset keymap mappings to defaults
en: Reset
it_IT: Ripristina

en: Reset all FluidSynth settings to their default values.
it_IT: Ripristina tutte le impostazioni di FluidSynth al loro valore predefinito.

en: Do you really want to reset all FluidSynth settings to their default values?
it_IT: Sei sicuro di voler ripristinare tutte le impostazioni di FluidSynth al loro valore predefinito?

en: GUI
it_IT: Interfaccia

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Interact
it_IT: Interazione

en: Up
it_IT: Su

en: Down
it_IT: Giù

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Right
it_IT: Destra

en: Delete Character
it_IT: Cancella Carattere

en: Go to end of line
it_IT: Vai a fine riga

en: Select to end of line
it_IT: Seleziona fino a termine riga

en: Select to start of line
it_IT: Seleziona fino a inizio riga

en: Go to start of line
it_IT: Vai a inizio riga

en: Cut
it_IT: Taglia

en: Copy
it_IT: Copia

en: General
it_IT: Generali

en: ## ScummVM at a Glance
    
    ScummVM is a modern reimplementation of various game engines. Once you transfer the original game data to your device, it endeavors to use it to faithfully recreate the original gaming experience. 
    
    ScummVM isn't your typical emulator of DOS, Windows, or some console. Rather than a one-size-fits-all approach, it takes a meticulous route, implementing the precise game logic for each specific title or engine it supports. ScummVM will not work with game engines it does not support.
    
    ScummVM is developed by a team of volunteers and is free software. We lack an extensive testing team, possess only a limited range of devices, and cannot always address every request. We also do not run advertisements or sell you anything. Please be mindful of this when you submit a complaint or a bug report.
    
    ## Where to get the games
    
    Visit [our Wiki](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Where_to_get_the_games) for a detailed list of supported games and where to purchase them.
    
    Alternatively, you can download a variety of [freeware games](https://scummvm.org/games) and [demos](https://www.scummvm.org/demos/) directly from our website.
    
    The ScummVM team does not endorse any specific game supplier. However, the project receives a commission from every purchase made on [ZOOM-Platform](https://www.zoom-platform.com/?affiliate=c049516c-9c4c-42d6-8649-92ed870e8b53) through affiliate referral links.
    
    Additionally, games not available on ZOOM-Platform can be found on other suppliers such as GOG.com and Steam.
    
    For other (out-of-print) games, consider checking platforms like Amazon, eBay, Game Trading Zone, or other auction sites. Be cautious of faulty games and illegal game copies.
it_IT: ## A proposito di ScummVM
    
    ScummVM è una moderna reimplementazione dei motori di diversi giochi. Dopo avere trasferito i file dei giochi sul tuo device, ScummVM potrà utilizzarli per ricreare un'esperienza di gioco fedele all'originale.
    
    ScummVM non è un emulatore di DOS, Windows o di qualche console. Diversamente dagli emulatori, ScummVM segue un approccio più meticoloso, implementando accuratamente la logica interna di ogni gioco supportato. ScummVM non funzionerà con giochi che utilizzano motori non supportati.
    
    ScummVM è sviluppato da un team di volontari ed è completamente gratuito. Non disponiamo di un vasto gruppo di tester, possediamo solo una piccolo numero di device, e non siamo in grado di soddisfare ogni richiesta. Inoltre, non includiamo pubblicità o tentiamo di vendere alcunchè. Per cortesia, tieni conto di ciò se invii una valutazione non positiva o segnali un bug.
    
    ## Dove procurarsi i giochi
    
    Consultando la nostra [Wiki](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Where_to_get_the_games) potrai trovare un elenco di giochi supportati e i link dove acquistarli.
    
    Inoltre, sul nostro sito è disponibile una selezione di [giochi gratuiti](https://scummvm.org/games) e [versioni dimostrative](https://www.scummvm.org/demos/).
    
    Il team di ScummVM non consiglia nessun rivenditore in particolare. Tuttavia, riceviamo un piccolo importo per ogni acquisto effettuato su[ZOOM-Platform](https://www.zoom-platform.com/?affiliate=c049516c-9c4c-42d6-8649-92ed870e8b53) tramite i link affiliati.
    
    Inoltre, diversi giochi non disponibili su ZOOM-Platform sono reperibili su altri servizi come GOG.com o Steam.
    
    Altri giochi (fuori commercio) sono reperibili su Amazon, eBay, Game Trading Zone o altri siti di aste online. Presta però attenzione a possibili copie illegali e/o danneggiate.

en: ## Connecting a cloud service - Quick mode
    
    1. From the Launcher, select **Global Options** and then select the **Cloud** tab.
    
    2. Select your preferred cloud storage service from the **Active storage** dropdown, then select **Connect**.
    
    	  ![Select cloud service](choose_storage.png "Select cloud service"){w=70%}
    
    3. Select **Quick mode**.
    
    	  ![Quick mode](quick_mode.png "Quick mode"){w=70%}
    
    4. Select **Run server** and then select **Next** 
    
    	  ![Run server](run_server.png "Run server"){w=70%}
    
      ![Next step](server_next.png "Next step"){w=70%}
    
    5. Open the link.
    
    	  ![Open the link](open_link.png "Open the link"){w=70%}
    
    6. In the browser window that opens, select the cloud service to connect. 
    
    	  ![Choose the cloud service](cloud_browser.png "Choose the cloud service"){w=70%}
    
    7. Sign in to the chosen cloud service. Once completed, return to ScummVM.
    
    8. On the success screen, select **Finish** to exit. 
    
    	  ![Success](cloud_success.png "Success"){w=70%}
    9. Back on the main Cloud tab, select **Enable storage**.
    
    	  ![Enable storage](enable_storage.png "Enable storage"){w=70%}
    
    10. You're ready to go! Use the cloud functionality to sync saved games or game files between your devices.
    
    	  ![Cloud functionality](cloud_functions.png "Cloud functionality"){w=70%}
    
       For more information, including how to use the manual connection wizard, see our [Cloud documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/use_scummvm/connect_cloud.html)
it_IT: ## Come collegarsi ai servizi cloud - Modalità rapida
    
    1. Dal menù principale, seleziona **Opzioni Globali** e quindi la scheda **Cloud**.
    
    2. Seleziona il servizio desiderato nel box **Servizio cloud** e clicca **Connetti**.
    
    	  ![Seleziona servizio cloud](choose_storage.png "Seleziona servizio cloud"){w=70%}
    
    3. Seleziona **Modalità rapida**.
    
    	  ![Modalità rapida](quick_mode.png "Modalità rapida"){w=70%}
    
    4. Seleziona **Avvia server** e poi clicca **Successivo**
    
    	  ![Avvia server](run_server.png "Avvia server"){w=70%}
    
      ![Successivo](server_next.png "Successivo"){w=70%}
    
    5. Apri il link.
    
    	  ![Apri il link](open_link.png "Apri il link"){w=70%}
    
    6. Nella schermata del browser che si aprirà, seleziona il servizio cloud a cui collegarsi.
    
    	  ![Seleziona servizio cloud](cloud_browser.png "Seleziona servizio cloud"){w=70%}
    
    7. Autenticati al servizio selezionato. Al termine del login, ritorna a ScummVM.
    
    8. Nella schermata di conferma, seleziona **Interrompi** per uscire.
    
    	  ![Successo](cloud_success.png "Successo"){w=70%}
    9. Ritorna alla scheda Cloud e seleziona **Attiva servizio di archiviazione**
    
    	  ![Abilita servizio](enable_storage.png "Abilita servizio"){w=70%}
    
    10. È tutto pronto! Puoi utilizzare le funzioni cloud per sincronizzare i salvataggi e i file dati dei giochi su dispositivi diversi.
    
    	  ![Funzioni cloud](cloud_functions.png "Funzioni cloud"){w=70%}
    
       Per maggiori informazioni, inclusa la procedura per il collegamento manuale, consulta la nostra [documentazione Cloud](https://docs.scummvm.org/en/latest/use_scummvm/connect_cloud.html)

en: Prev
it_IT: Prec.

en: Save Image...
it_IT: Salva immagine...

en: %u of %u
it_IT: %u di %u

en: Save Image
it_IT: Salva immagine

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list
en: None
it_IT: Nessuno

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by the first letter of the game title
en: First letter
it_IT: Iniziale

[ctx: group]
en: Initial
it_IT: Iniziale

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game engine
en: Engine
it_IT: Motore

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game series
en: Series
it_IT: Serie

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game publisher
en: Publisher
it_IT: Editore

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by language
en: Language
it_IT: Lingua

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game platform
en: Platform
it_IT: Piattaforma

[ctx: year]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by year
en: Year
it_IT: Anno

en: Select Group by
it_IT: Raggruppamento

en: Group:
it_IT: Gruppo:

en: Select a criteria to group the entries
it_IT: Seleziona un criterio per raggruppare i titoli

note: I18N: This keymap opens KIA's HELP tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ONLINE HELP
en: Help
it_IT: Aiuto

note: I18N: Button Quit ScummVM program. Q is the shortcut, Ctrl+Q, put it in parens for non-latin (~Q~)
en: ~Q~uit
it_IT: ~E~sci

en: Quit ScummVM
it_IT: Esce da ScummVM

note: I18N: Button About ScummVM program. b is the shortcut, Ctrl+b, put it in parens for non-latin (~b~)
en: A~b~out
it_IT: ~I~nfo

en: About ScummVM
it_IT: Informazioni su ScummVM

note: I18N: Button caption. O is the shortcut, Ctrl+O, put it in parens for non-latin (~O~)
en: Global ~O~ptions...
it_IT: ~O~pzioni globali...

en: Change global ScummVM options
it_IT: Modifica le opzioni globali di ScummVM

[ctx: lowres]
en: Global ~O~pts...
it_IT: ~O~pz. globali...

en: Download Games
it_IT: Scarica Giochi

en: Download freeware games for ScummVM
it_IT: Scarica giochi freeware per ScummVM

note: I18N: Button caption. A is the shortcut, Ctrl+A, put it in parens for non-latin (~A~)
en: ~A~dd Game...
it_IT: ~A~ggiungi gioco...

en: Add games to the list
it_IT: Aggiunge giochi alla lista

[ctx: lowres]
en: ~A~dd Game...
it_IT: ~A~gg. gioco...

note: I18N: Button caption. R is the shortcut, Ctrl+R, put it in parens for non-latin (~R~)
en: ~R~emove Game
it_IT: ~R~imuovi gioco

en: Remove game from the list. The game data files stay intact
it_IT: Rimuove il gioco dalla lista. I file del gioco rimarranno intatti

[ctx: lowres]
en: ~R~emove Game
it_IT: ~R~im. gioco

note: I18N: Button caption. Mass add games
en: Mass Add...
it_IT: Agg. in massa...

[ctx: lowres]
note: I18N: Button caption for lower resolution GUI. Mass add games
en: Mass Add...
it_IT: In massa...

en: Search in game list
it_IT: Cerca nella lista dei giochi

en: Search:
it_IT: Cerca:

en: Load game:
it_IT: Carica gioco:

en: This directory cannot be used yet, it is being downloaded into!
it_IT: Questa cartella è in fase di download e non può essere ancora utilizzata!

en: Do you really want to run the mass game detector? This could potentially add a huge number of games.
it_IT: Vuoi davvero eseguire il rilevatore di giochi in massa? Potrebbe aggiungere un numero enorme di giochi.

en: Do you really want to remove this game configuration?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questa configurazione di gioco?

en: Do you want to load saved game?
it_IT: Vuoi caricare il salvataggio?

en: This game does not support loading games from the launcher.
it_IT: Questo gioco non supporta il caricamento di salvataggi dalla schermata di avvio.

en: ScummVM could not find any engine capable of running the selected game!
it_IT: ScummVM non ha potuto trovare un motore in grado di eseguire il gioco selezionato!

en: Did you add this directory to the SAF? Press the help button [?] on the top for detailed instructions
it_IT: Hai aggiunto questa cartella al SAF? Premi il tasto aiuto [?] per informazioni dettagliate

en: ScummVM could not find any game in the specified directory!
it_IT: ScummVM non ha potuto trovare nessun gioco nella cartella specificata!

note: I18N: Unknown game variant
en: Unknown variant
it_IT: Variante del gioco sconosciuta

en: List view
it_IT: Elenco

en: Grid view
it_IT: Griglia

en: ~S~tart
it_IT: ~G~ioca

en: Start selected game
it_IT: Esegue il gioco selezionato

en: ~L~oad...
it_IT: ~C~arica...

en: Load saved game for selected game
it_IT: Carica un salvataggio del gioco selezionato

en: Record...
it_IT: Registra...

en: ~G~ame Options...
it_IT: Op~z~ioni gioco...

en: Change game options
it_IT: Modifica le opzioni del gioco selezionato

[ctx: lowres]
en: ~G~ame Opts...
it_IT: Op~z~. gioco...

note: I18N: List grouping when no engine is specified I18N: List grouping when no enginr is specified
en: Unknown Engine
it_IT: Motore Sconosciuto

note: I18N: List grouping when no pubisher is specified I18N: List group when no publisher is specified
en: Unknown Publisher
it_IT: Editore Sconosciuto

note: I18N: List group when no game series is specified I18N: List grouping when no game series is specified
en: No Series
it_IT: Nessuna Serie

note: I18N: List group when no languageis specified I18N: List group when no language is specified
en: Language not detected
it_IT: Lingua non rilevata

note: I18N: List group when no platform is specified
en: Platform not detected
it_IT: Piattaforma non rilevata

note: I18N: List group when no year is specified
en: Unknown Year
it_IT: Anno sconosciuto

note: I18N: Group for All items
en: All
it_IT: Tutti

en: Icons per row:
it_IT: Icone per riga:

en: ... progress ...
it_IT: ... in corso...

en: Scan complete!
it_IT: Scansione completata!

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games.
it_IT: Rilevati %d nuovi giochi, ignorati %d giochi aggiunti in precedenza.

en: Scanned %d directories ...
it_IT: %d cartelle analizzate...

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games ...
it_IT: Rilevati %d nuovi giochi, ignorati %d giochi aggiunti in precedenza...

en: Stop
it_IT: Ferma

en: Edit record description
it_IT: Cambia la descrizione della registrazione

en: Switch to Game
it_IT: Passa al Gioco

en: Fast replay
it_IT: Riproduzione veloce

en: Never
it_IT: Mai

en: Every 5 mins
it_IT: ogni 5 minuti

en: Every 10 mins
it_IT: ogni 10 minuti

en: Every 15 mins
it_IT: ogni 15 minuti

en: Every 30 mins
it_IT: ogni 30 minuti

note: I18N: Extremely large GUI scale
en: 200% - Extremely large
it_IT: 200% - Massima

note: I18N: Very very large GUI scale
en: 175% - Very large
it_IT: 175% - Molto grande

note: I18N: Very large GUI scale
en: 150% - Larger
it_IT: 150% - Più grande

note: I18N: Large GUI scale
en: 125% - Large
it_IT: 125% - Grande

note: I18N: Medium GUI scale
en: 100% - Medium
it_IT: 100% - Media

note: I18N: Small GUI scale
en: 75% - Small
it_IT: 75% - Piccola

note: I18N: Smaller GUI scale
en: 50% - Smaller
it_IT: 50% - Molto piccola

note: I18N: Smallest GUI scale
en: 25% - Smallest
it_IT: 25% - Minima

[ctx: shader]
en: None
it_IT: Nessuno

[ctx: soundfont]
en: None
it_IT: Nessuno

en: Failed to apply some of the graphic options changes:
it_IT: Impossibile applicare alcuni dei cambiamenti nelle opzioni grafiche:

en: the video mode could not be changed
it_IT: non è stato possibile modificare la modalità video

en: the stretch mode could not be changed
it_IT: non è stato possibile modificare la modalità di ridimensionamento dell'immagine

en: the aspect ratio setting could not be changed
it_IT: non è stato possibile modificare l'impostazione Correzione Proporzioni

en: the fullscreen setting could not be changed
it_IT: non è stato possibile modificare l'impostazione Schermo Intero

en: the filtering setting could not be changed
it_IT: non è stato possibile modificare le impostazioni del filtro video

en: the vsync setting could not be changed
it_IT: non è stato possibile modificare l'impostazione V-Sync

en: the shader could not be changed
it_IT: non è stato possibile cambiare lo shader

en: Touchpad mouse mode
it_IT: Mouse in modalità Touchpad

en: Pointer Speed:
it_IT: Velocità Puntatore:

en: Speed for keyboard/joystick mouse pointer control
it_IT: Velocità puntatore (se controllato con joystick o tastiera)

[ctx: lowres]
en: Pointer Speed:
it_IT: Vel. puntatore:

en: Joy Deadzone:
it_IT: Deadzone Joystick:

en: Analog joystick Deadzone
it_IT: Deadzone (zona inerte) per joystick analogici

[ctx: lowres]
en: Joy Deadzone:
it_IT: Deadzone Joy:

en: %d hidden achievements remaining
it_IT: %d obiettivi nascosti da completare

en: Achievements unlocked: %d/%d
it_IT: Obiettivi sbloccati: %d/%d

en: Graphics mode:
it_IT: Modalità grafica:

en: Render mode:
it_IT: Resa grafica:

en: Special dithering modes supported by some games
it_IT: Modalità di resa grafica speciali supportate da alcuni giochi

en: Stretch mode:
it_IT: Ridimensiona:

en: Specifies path to the shader used for scaling the game screen
it_IT: Specifica il percorso degli shader utilizzati per ridimensionare lo schermo

[ctx: lowres]
en: Shader Path:
it_IT: Shader:

en: Download Shaders
it_IT: Scarica Shaders

en: Check on the scummvm.org website for updates of shader packs
it_IT: Ricerca aggiornamenti dei pacchetti shaders sul sito scummvm.org

en: Fullscreen mode
it_IT: Modalità a schermo intero

en: Wait for the vertical sync to refresh the screen in order to prevent tearing artifacts
it_IT: Attende la sincronizzazione verticale dello schermo per prevenire difetti di tearing

en: Game 3D Renderer:
it_IT: Renderer 3D:

[ctx: lowres]
en: Game 3D Renderer:
it_IT: Renderer 3D:

en: 3D Anti-aliasing:
it_IT: Anti-aliasing 3D:

en: Disabled
it_IT: Disattiva

en: Filter graphics
it_IT: Applica filtro grafico

en: Use linear filtering when scaling graphics
it_IT: Usa filtro bilineare per lo scaling della grafica

en: Aspect ratio correction
it_IT: Correzione proporzioni

en: Correct aspect ratio for games
it_IT: Corregge il rapporto d'aspetto dei giochi

en: Preferred device:
it_IT: Dispositivo audio:

en: Music device:
it_IT: Disp. musica:

en: Specifies preferred sound device or sound card emulator
it_IT: Specifica il dispositivo audio o l'emulatore della scheda audio preferiti

en: Specifies output sound device or sound card emulator
it_IT: Specifica il dispositivo di output audio o l'emulatore della scheda audio

[ctx: lowres]
en: Preferred dev.:
it_IT: Disp. preferito:

[ctx: lowres]
en: Music device:
it_IT: Disp. musica:

en: AdLib emulator:
it_IT: Emulatore AdLib:

en: AdLib is used for music in many games
it_IT: AdLib è utilizzato per la musica in molti giochi

en: GM device:
it_IT: Dispositivo GM:

en: Specifies default sound device for General MIDI output
it_IT: Specifica il dispositivo audio predefinito per l'output General MIDI

en: Don't use General MIDI music
it_IT: Non utilizzare la musica General MIDI

en: Use first available device
it_IT: Utilizza il primo dispositivo disponibile

en: SoundFont is supported by some audio cards, FluidSynth and Timidity
it_IT: SoundFont è supportato da alcune schede audio, FluidSynth e Timidity

en: Mixed AdLib/MIDI mode
it_IT: Modalità mista AdLib/MIDI

en: Use both MIDI and AdLib sound generation
it_IT: Utilizza generazione di suono sia MIDI che AdLib

en: MIDI gain:
it_IT: Guadagno MIDI:

en: MT-32 Device:
it_IT: Disposit. MT-32:

en: Specifies default sound device for Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 output
it_IT: Specifica il dispositivo audio predefinito per l'output Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64

en: True Roland MT-32 (disable GM emulation)
it_IT: Roland MT-32 effettivo (disattiva emulazione GM)

en: Check if you want to use your real hardware Roland-compatible sound device connected to your computer
it_IT: Seleziona se vuoi usare il dispositivo hardware audio compatibile con Roland che è connesso al tuo computer

[ctx: lowres]
en: True Roland MT-32 (no GM emulation)
it_IT: Roland MT-32 effettivo (disat.emul.GM)

en: Roland GS device (enable MT-32 mappings)
it_IT: Dispositivo Roland GS (attiva le mappature MT-32)

en: Check if you want to enable patch mappings to emulate an MT-32 on a Roland GS device
it_IT: Seleziona se vuoi attivare le mappature per emulare un MT-32 su un dispositivo Roland GS

en: Don't use Roland MT-32 music
it_IT: Non utilizzare la musica Roland MT-32

en: Text and speech:
it_IT: Testo e voci:

en: Speech
it_IT: Voci

en: Subtitles
it_IT: Sottotitoli

en: Both
it_IT: Entrambi

en: Subtitle speed:
it_IT: Velocità sottotitoli:

[ctx: lowres]
en: Text and speech:
it_IT: Testo e voci:

en: Spch
it_IT: Voci

en: Subs
it_IT: Sott.

[ctx: lowres]
en: Both
it_IT: Entr.

en: Show subtitles and play speech
it_IT: Mostra i sottotitoli e attiva le voci

[ctx: lowres]
en: Subtitle speed:
it_IT: Vel. sottot.:

en: Music volume:
it_IT: Volume musica:

[ctx: lowres]
en: Music volume:
it_IT: Musica:

en: Mute all
it_IT: Muto

en: SFX volume:
it_IT: Volume effetti:

en: Special sound effects volume
it_IT: Volume degli effetti sonori

[ctx: lowres]
en: SFX volume:
it_IT: Effetti:

en: Speech volume:
it_IT: Volume voci:

[ctx: lowres]
en: Speech volume:
it_IT: Voci:

en: Control
it_IT: Controllo

en: Accessibility
it_IT: Accessibilità

[ctx: lowres]
en: Accessibility
it_IT: Accessibilità

en: Discard changes and close the dialog
it_IT: Annulla le modifiche e chiude la finestra

en: Apply
it_IT: Applica

en: Apply changes without closing the dialog
it_IT: Applica le modifiche senza chiudere la finestra

en: Apply changes and close the dialog
it_IT: Applica le modifiche e chiude la finestra

en: FluidSynth Settings
it_IT: Impostazioni FluidSynth

en: Specifies where your saved games are put. A red coloring indicates the value is temporary and will not get saved
it_IT: Specifica il percorso dei salvataggi. Il testo in rosso indica un percorso provvisorio che verrà resettato al prossimo avvio

en: Theme Path:
it_IT: Temi:

[ctx: lowres]
en: Theme Path:
it_IT: Temi:

en: Icon Path:
it_IT: Icone:

[ctx: lowres]
en: Icon Path:
it_IT: Icone:

[ctx: path]
en: Default
it_IT: Predefinito

en: DLC Path:
it_IT: DLC:

[ctx: lowres]
en: DLC Path:
it_IT: DLC:

en: Specifies path to additional data used by all games or ScummVM
it_IT: Specifica il percorso di ulteriori dati usati dai giochi o da ScummVM

en: Plugins Path:
it_IT: Plugin:

[ctx: lowres]
en: Plugins Path:
it_IT: Plugin:

en: ScummVM config path:
it_IT: Config. di ScummVM:

en: ScummVM log path:
it_IT: Percorso log di ScummVM:

en: View
it_IT: Visualizza

note: I18N: Referring to the last path memorized when adding a game
en: Last browser path:
it_IT: Ultimo percorso usato:

en: Theme:
it_IT: Tema:

en: GUI scale:
it_IT: Scala interfaccia:

en: %d%% - Custom
it_IT: %d%% - Personalizzata

en: GUI renderer:
it_IT: Render interfaccia:

en: Return to the launcher when leaving a game
it_IT: Torna all'elenco principale alla chiusura di un gioco

en: Return to the launcher when leaving a game instead of closing ScummVM
    (this feature is not supported by all games).
it_IT: Alla chiusura di un gioco, ritorna all'elenco principale anziché uscire da ScummVM
    (questa funzionalità non è supportata da tutti i giochi).

en: Ask for confirmation on exit
it_IT: Chiedi conferma in uscita

en: Ask for permission when closing ScummVM or leaving a game.
it_IT: Chiede di confermare l'uscita da ScummVM o da un gioco avviato.

en: Disable fixed font scaling
it_IT: Disabilita ridimensionamento dei caratteri monospazio

en: Do not upscale fixed size fonts in the GUI. This reduces artefacts on low resolution screens
it_IT: Non ingrandisce i caratteri monospazio dell'interfaccia, prevenendo artefatti su schermi a bassa risoluzione

en: GUI language:
it_IT: Lingua interfaccia:

en: Language of ScummVM GUI
it_IT: Lingua dell'interfaccia grafica di ScummVM

en: Switch the ScummVM GUI language to the game language
it_IT: Usa la stessa lingua del gioco per l'interfaccia grafica di ScummVM

en: When starting a game, change the ScummVM GUI language to the game language. That way, if a game uses the ScummVM save and load dialogs, they are in the same language as the game.
it_IT: Quando si avvia un gioco, cambia la lingua dell'interfaccia di ScummVM affinché corrisponda alla lingua del gioco. In questo modo, se un gioco utilizza i menu di salvataggio di ScummVM, essi saranno nella medesima lingua.

en: Use native system file browser
it_IT: Usa selettore file nativo del sistema operativo

en: Use the native system file browser instead of the ScummVM one to select a file or directory.
it_IT: Usa il file manager del sistema (anziché quello di ScummVM) per selezionare files o cartelle.

en: Download Icons
it_IT: Scarica Icone

en: Check on the scummvm.org website for updates of icon packs
it_IT: Cerca aggiornamenti dei pacchetti icone sul sito scummvm.org

en: Autosave:
it_IT: Autosalvataggio:

[ctx: lowres]
en: Autosave:
it_IT: Autosalva:

en: Random seed:
it_IT: Seed random:

en: Seed for initializing all random number generators
it_IT: Il seed con cui inizializzare tutti i generatori di numeri casuali

en: Debug level:
it_IT: Livello Debug:

note: I18N: Debug level -1, no messages
en: None
it_IT: Nessuno

note: I18N: Debug level 11, all messages
en: 11 (all)
it_IT: 11 (tutto)

en: Enable Discord integration
it_IT: Abilita integrazione Discord

en: Show information about the games you are playing on Discord if the Discord client is running.
it_IT: Se è attivo un client Discord, mostra informazioni a proposito del gioco che stai utilizzando.

en: Update check:
it_IT: Aggiornamenti:

en: How often to check ScummVM updates
it_IT: Frequenza delle verifiche disponibilità aggiornamenti

en: Check now
it_IT: Controlla ora

en: Active storage:
it_IT: Servizio cloud:

en: Active cloud storage
it_IT: Servizio di archiviazione cloud attivo

[ctx: lowres]
en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
it_IT: Il servizio di archiviazione non è ancora abilitato. Accertati che il nome utente sia corretto e attivalo:

en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
it_IT: Il servizio di archiviazione non è ancora abilitato. Accertati che il nome utente sia corretto e attivalo:

en: Enable storage
it_IT: Attiva servizio di archiviazione

en: Confirm you want to use this account for this storage
it_IT: Conferma questo account per il servizio di archiviazione

en: Username:
it_IT: Nome utente:

en: Username used by this storage
it_IT: Nome utilizzato per questo spazio di archiviazione

en: <none>
it_IT: <nessuno>

en: Used space:
it_IT: Spazio utilizzato:

en: Space used by ScummVM's saved games on this storage
it_IT: Spazio utilizzato dai salvataggi di ScummVM su questo archivio Cloud

en: Last sync:
it_IT: Sincronizzazione più recente:

en: When was the last time saved games were synced with this storage
it_IT: La più recente sincronizzazione dei salvataggi in questo spazio di archiviazione

en: <never>
it_IT: <mai>

[ctx: lowres]
en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
it_IT: I salvataggi dei giochi si sincronizzano automaticamente all'avvio e dopo un salvataggio o un caricamento.

en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
it_IT: I salvataggi dei giochi si sincronizzano automaticamente all'avvio e dopo un salvataggio o un caricamento.

en: Sync now
it_IT: Sincronizza

en: Start saved games sync
it_IT: Avvia sincronizzazione dei salvataggi

[ctx: lowres]
en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
it_IT: Puoi scaricare i files dei giochi dalla tua cartella cloud di ScummVM:

en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
it_IT: Puoi scaricare i files dei giochi dalla tua cartella cloud di ScummVM:

en: Download game files
it_IT: Scarica files dei giochi

en: Open downloads manager dialog
it_IT: Apri finestra di gestione dei download

[ctx: lowres]
en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
it_IT: Per cambiare l'account del servizio di archiviazione, disconnettiti e connettiti nuovamente:

en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
it_IT: Per cambiare l'account del servizio di archiviazione, disconnettiti e connettiti nuovamente:

en: Disconnect
it_IT: Disconnetti

en: Stop using this storage on this device
it_IT: Disattiva l'uso del servizio di archiviazione per questo dispositivo

[ctx: lowres]
en: This storage is not connected yet!
it_IT: Il servizio di archiviazione non è ancora collegato!

en: This storage is not connected yet!
it_IT: Il servizio di archiviazione non è ancora collegato!

en: Connect
it_IT: Connetti

en: Connect your cloud storage account
it_IT: Collega il tuo account del servizio di archiviazione cloud

[ctx: lowres]
en: /root/ Path:
it_IT: Percorso /root/:

en: Select which directory will be shown as /root/ in the Files Manager
it_IT: Seleziona la cartella da mostrare come /root/ nel File Manager

en: /root/ Path:
it_IT: Percorso /root/:

en: Server's port:
it_IT: Porta del Server:

en: Port for server to use
it_IT: Porta usata dal server

[ctx: lowres]
en: Run server to manage files with browser (in the same network).
it_IT: Avvia il servizio server per gestire i files via browser (nella stessa rete locale).

[ctx: lowres]
en: Closing options dialog will stop the server.
it_IT: Chiudendo la finestra delle opzioni il server si arresterà.

en: Run server to manage files with browser (in the same network).
it_IT: Avvia il servizio server per gestire i files via browser (nella stessa rete locale).

en: Closing options dialog will stop the server.
it_IT: Chiudendo la finestra delle opzioni il server si arresterà.

en: Use Text to speech
it_IT: Usa sintesi vocale

en: Will read text in gui on mouse over.
it_IT: Legge le parole dell'interfaccia utente seguendo il puntatore del mouse.

en: Ignore
it_IT: Ignora

en: Disable autosave
it_IT: Disabilita salv. auto

en: WARNING: Autosave was enabled. Some of your games have existing saved games on the autosave slot. You can either move the existing saves to new slots, disable autosave, or ignore (you will be prompted when autosave is about to overwrite a save).
    List of games:
it_IT: ATTENZIONE: I salvataggi automatici sono stati abilitati, ma sono già presenti dei salvataggi nelle posizioni predisposte per i salvataggi automatici. Puoi spostare tali file in una posizione libera, disabilitare completamente i salvataggi automatici, o ignorare questo avviso (verrai avvisato qualora un salvataggio automatico tentasse di sovrascrivere un salvataggio preesistente).
    Elenco dei giochi interessati:

en: 
    And more...
it_IT: 
    E altri ancora...

en: Move
it_IT: Sposta

en: ERROR: Failed to move the following saved games:
it_IT: ERRORE: Non è stato possibile spostare i seguenti salvataggi:

en: Failed to change cloud storage!
it_IT: Impossibile cambiare servizio di archiviazione cloud!

en: Another cloud storage is already active.
it_IT: Un altro servizio di archiviazione cloud è già attivo.

en: Theme does not support selected language!
it_IT: Questo tema non supporta la lingua selezionata!

en: Theme cannot be loaded!
it_IT: Errore nel caricamento del tema grafico!

en: 
    Misc settings will be restored.
it_IT: 
    Le impostazioni della categoria Varie saranno riportate ai valori precedenti.

en: Select directory for GUI themes
it_IT: Seleziona la cartella dei temi dell'interfaccia

en: Select directory for GUI launcher thumbnails
it_IT: Seleziona la cartella per le thumbnails dell'interfaccia

en: Select directory for DLC downloads
it_IT: Seleziona la cartella per i contenuti scaricabili (DLC)

en: Select directory for extra files
it_IT: Seleziona la cartella dei file aggiuntivi

en: Select directory for plugins
it_IT: Seleziona la cartella dei plugin

en: Select directory for Files Manager /root/
it_IT: Seleziona la cartella di partenza del File Manager

en: This Storage is working now. Do you want to interrupt it?
it_IT: Questo servizio di archiviazione è attivo. Vuoi interromperlo?

en: Wait until current Storage finishes up and try again.
it_IT: Aspetta che il Cloud abbia terminato l'operazione e prova di nuovo.

en: <right now>
it_IT: <adesso>

en: Request failed.
    Check your Internet connection.
it_IT: Richiesta fallita.
    Verifica il funzionamento della connessione Internet.

en: A test pattern should be displayed.
    Do you want to keep these shader scaler settings?
it_IT: Dovrebbe essere visualizzata una schermata di prova.
    Desideri mantenere queste impostazioni per lo shader?

en: Reverting automatically in %d seconds
it_IT: Ripristino impostazioni precedenti in %d secondi

en: Enter Text
it_IT: Immissione Testo

note: I18N: You must leave "#" as is, only word 'next' is translatable
en: #  next
it_IT: # seguente

en: add
it_IT: aggiungi

en: Delete char
it_IT: Elimina carattere

note: I18N: 'Num' means Numbers
en: *  Num
it_IT: *  123

en: Recorder or Playback Gameplay
it_IT: Registra/riproduci Gameplay

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Record
it_IT: Registra

en: Playback
it_IT: Riproduci

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Author:
it_IT: Autore:

en: Notes:
it_IT: Note:

en: Do you really want to delete this record?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa registrazione?

en: Unknown Author
it_IT: Autore sconosciuto

en: ScummVM could not access the directory!
it_IT: ScummVM non ha potuto aprire la cartella specificata!

en: Downloading saves...
it_IT: Download salvataggi in corso...

en: Run in background
it_IT: Esegui in background

en: %s (%s %S / %s %S, %s / %s files)
it_IT: %s (%s %S / %s %S, %s / %s file)

en: No date saved
it_IT: Nessuna data salvata

en: No time saved
it_IT: Nessun orario salvato

en: No playtime saved
it_IT: Nessun tempo salvato

en: Do you really want to delete this saved game?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo salvataggio?

en: Date:
it_IT: Data:

en: Time:
it_IT: Ora:

en: Playtime:
it_IT: Tempo di gioco:

en: Untitled saved game
it_IT: Salvataggio senza titolo

en: New Save
it_IT: Nuovo salvataggio

en: Create a new saved game
it_IT: Crea un nuovo salvataggio

en: Name:
it_IT: Nome:

en: Enter a description for slot %d:
it_IT: Inserisci una descrizione per la posizione %d:

en: Choose shader from the list below (or pick a file instead)
it_IT: Scegli uno shader dall'elenco sottostante (o seleziona un file)

en: Pick file instead...
it_IT: Seleziona un file...

en: Pick shader from file system
it_IT: Seleziona uno shader dal filesystem

en: Select shader
it_IT: Seleziona uno shader

en: Select a Theme
it_IT: Seleziona un tema

en: Disabled GFX
it_IT: Graf. disattivata

[ctx: lowres]
en: Disabled GFX
it_IT: Graf. disattivata

en: Standard renderer
it_IT: Renderer standard

en: Standard
it_IT: Normale

en: Antialiased renderer
it_IT: Renderer con antialiasing

en: Antialiased
it_IT: Con antialiasing

en: Add anyway
it_IT: Aggiungi comunque

en: Copy to clipboard
it_IT: Copia negli appunti

en: Report game
it_IT: Segnala gioco

en: Use the button below to copy the required game information into your clipboard.
it_IT: Usa il pulsante sottostante per copiare le informazioni di gioco richieste negli appunti.

en: You can also directly report your game to the Bug Tracker.
it_IT: Puoi anche segnalare direttamente il tuo gioco al Bug Tracker.

en: All necessary information about your game has been copied into the clipboard
it_IT: Tutte le informazioni necessarie sul tuo gioco sono state copiate negli appunti

en: Copying the game information to the clipboard has failed!
it_IT: Copia delle informazioni del gioco negli appunti fallita!

en: ScummVM now supports automatic check for updates
    which requires access to the Internet. Would you
    like to enable this feature?
it_IT: ScummVM ora supporta la verifica automatica degli aggiornamenti.
    E' richiesto l'accesso a Internet.
    Desideri abilitare questa funzionalità?

en: You can change this setting later in the Misc tab
    in the Options dialog.
it_IT: E' possibile cambiare questa impostazione in seguito
    tramite la sezione Varie del menu Opzioni.

en: Clear value
it_IT: Cancella

en: Play
it_IT: Gioca

en: Saves
it_IT: Salvataggi

en: Bad config file format. overwrite?
it_IT: Il formato del file di configurazione non è valido. Sovrascrivere?

note: I18N: <Add a new folder> must match the translation done in backends/fs/android/android-saf-fs.h
en: In this new version of ScummVM for Android, significant changes were made to the file access system to allow support for modern versions of the Android Operating System.
    If you find that your existing added games or custom paths no longer work, please edit those paths:
      1. From the Launcher, go to **Game Options > Paths**. Select **Game Path** or **Extra Path**, as appropriate. 
      2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option.
      3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Select **Use this folder**. 
      5. Select **Allow** to give ScummVM permission to access the folder. 
      6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Select the folder containing the game's files, then tap **Choose**. 
    
    Repeat steps 1 and 6 for each game.
it_IT: In questa nuova versione di ScummVM, sono stati apportati cambiamenti significativi al sistema di accesso ai file, al fine di supportare le versioni più recenti del sistema operativo Android.
    Se i giochi precedentemente aggiunti o i percorsi impostati non risultano più funzionanti, per favore aggiornali:
      1. Dalla schermata principale, seleziona **Opzioni Gioco>Percorsi**. Scegli quindi tra **Percorso gioco** e **Extra**.
      2. Utilizzando il file manager di ScummVM, seleziona **Cartella Superiore**, fino a raggiungere la "root", dove comparirà l'opzione **<Aggiungi cartella>**.
      3. Effettua un tocco doppio su **<Aggiungi cartella>**. Utilizzando il file manager del tuo device, naviga fino alla cartella contenente le sottocartelle con i tuoi giochi, per es. **SD Card > GiochiScummVM**.
      4. Seleziona **Usa questa cartella**.
      5. Seleziona **Consenti** per dare a ScummVM il permesso di accesso a questa cartella.
      6. Nel file manager di ScummVM, usa il doppio tocco per navigare nella cartella aggiunta, fino a raggiungere la cartella contenente i file del gioco, quindi tocca **Scegli**.
    
    Ripeti i punti 1 e 6 per ciascun gioco.

note: I18N: A button caption to dismiss amessage and read it later I18N: A button caption to dismiss a message and read it later
en: Read Later
it_IT: Leggi più tardi

note: I18N: <Add a new folder> must match the translation done in backends/fs/android/android-saf-fs.h
en: In this new version of ScummVM for Android, significant changes were made to the file access system to allow support for modern versions of the Android Operating System.
    To add a game:
    
      1. Select **Add Game...** from the launcher. 
      2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option.
      3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Select **Use this folder**. 
      5. Select **Allow** to give ScummVM permission to access the folder. 
      6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Select the sub-folder containing the game's files, then tap **Choose**.
    Repeat steps 1 and 6 for each game.
it_IT: In questa nuova versione di ScummVM, sono stati apportati cambiamenti significativi al sistema di accesso ai file, al fine di supportare le versioni più recenti del sistema operativo Android.
    Per aggiungere un gioco:
    
      1. Seleziona **Aggiungi Gioco...** nella schermata principale.
      2. Nel file manager di ScummVM, seleziona **Cartella superiore** fino a raggiungere la "root" dove apparirà l'opzione **<Aggiungi cartella>**.
      3. Effettua un tocco doppio su **<Aggiungi cartella>**. Utilizzando il file manager del tuo device, naviga fino alla cartella contenente le sottocartelle con i tuoi giochi, per es. **SD Card > GiochiScummVM**.
      4. Seleziona **Usa questa cartella**.
      5. Seleziona **Consenti** per dare a ScummVM il permesso di accesso a questa cartella.
      6. Nel file manager di ScummVM, usa il doppio tocco per navigare nella cartella aggiunta, fino a raggiungere la cartella contenente i file del gioco, quindi tocca **Scegli**.
    Ripeti i punti 1 e 6 per ciascun gioco.

en: Error running game:
it_IT: Errore nell'esecuzione del gioco:

en: Could not find any engine capable of running the selected game
it_IT: Impossibile trovare un motore in grado di eseguire il gioco selezionato

en: No error
it_IT: Nessun errore

en: Game data not found
it_IT: Dati del gioco non trovati

en: Game id not supported
it_IT: ID di gioco non supportato

en: Unsupported color mode
it_IT: Modalità colore non supportata

en: Audio device initialization failed
it_IT: Inizializzazione del dispositivo audio fallita

en: Read permission denied
it_IT: Autorizzazione di lettura negata

en: Write permission denied
it_IT: Autorizzazione di scrittura negata

en: Path does not exist
it_IT: Il percorso non esiste

en: Path not a directory
it_IT: Il percorso non è una cartella

en: Path not a file
it_IT: Il percorso non è un file

en: Cannot create file
it_IT: Impossibile creare il file

en: Reading data failed
it_IT: Lettura dei dati fallita

en: Writing data failed
it_IT: Scrittura dati fallita

en: Could not find suitable engine plugin
it_IT: Impossibile trovare un plugin idoneo

en: Engine plugin does not support saved games
it_IT: Il plugin del motore di gioco non supporta i salvataggi

en: User canceled
it_IT: Annullato dall'utente

en: Unknown error
it_IT: Errore sconosciuto

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Green is color
en: Hercules Green
it_IT: Hercules Verde

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Amber is color
en: Hercules Amber
it_IT: Hercules Ambra

en: PC-9821 (256 Colors)
it_IT: PC-9821 (256 colori)

en: PC-9801 (16 Colors)
it_IT: PC-9801 (16 colori)

note: I18N: Macintosh black-and-white
en: Macintosh b/w
it_IT: Macintosh (bianco e nero)

[ctx: lowres]
en: Hercules Green
it_IT: Hercules Verde

[ctx: lowres]
en: Hercules Amber
it_IT: Hercules Ambra

en: Daily
it_IT: Una volta al giorno

en: Weekly
it_IT: Una volta a settimana

en: Monthly
it_IT: Una volta al mese

en: <Bad value>
it_IT: <Valore non valido>

en: Bitmap Image File
it_IT: File immagine Bitmap

en: PNG Image File
it_IT: File immagine PNG

en: JPEG Image File
it_IT: File immagine JPEG

en: QuickDraw PICT Image File
it_IT: File immagine PICT QuickDraw

en: Data File
it_IT: File dati

en: Graphic adventure game engine
it_IT: Motore per avventure grafiche

en: Quit
it_IT: Esci

en: Config File Error
it_IT: Errore nel file di configurazione

en: Unable to read ScummVM config file or create a new one!
it_IT: Non è stato possibile leggere o creare il file di configurazione di ScummVM!

en: Save Path Error
it_IT: Errore percorso salvataggi

en: Unable to create or access default save path!
it_IT: Non è stato possibile creare o accedere al percorso dei salvataggi predefinito!

en: Icons Path Error
it_IT: Errore percorso icone

en: Unable to create or access default icons and shaders path!
it_IT: Non è stato possibile creare o accedere al percorso predefinito per icone e shader!

en: Unable to access the globally set save path! Please revert to default from ScummVM Options
it_IT: Non è stato possibile accedere al percorso salvataggi globale! Ripristina il percorso predefinito nelle Opzioni di ScummVM

en: Toggle virtual keyboard
it_IT: Mostra/nascondi tastiera virtuale

en: Done
it_IT: Fatto

en: Mode change
it_IT: Cambia modalità

en: Shift
it_IT: Tasto Maiusc

en: Enter
it_IT: Invio

en: Close popup
it_IT: Chiudi popup

en: Please select the *root* of your external (physical) SD card. This is required for ScummVM to access this path:
it_IT: Per favore, seleziona la *root* della tua scheda esterna SD (fisica). È necessario affinchè ScummVM possa accedere al percorso:

en: Storage Access Framework Permissions for ScummVM were revoked!
it_IT: Permessi Storage Access Framework per ScummVM revocati!

note: I18N: One line summary as shown in *nix distributions
en: Interpreter for numerous adventure games and role-playing games
it_IT: Interprete per numerosi giochi di avventura e di ruolo

note: I18N: 1 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: ScummVM is a program which allows you to run a wide variety of classic graphical point-and-click adventure games and role-playing games, provided you already have their data files. The clever part about this: ScummVM just replaces the executables shipped with the game, allowing you to play them on systems for which they were never designed!
it_IT: ScummVM è un programma che permette di eseguire svariate avventure grafiche e giochi di ruolo classici, a patto di averne a disposizione i files originali. Il bello è che ScummVM sostituisce gli eseguibili originari, permettendo di eseguire i giochi su piattaforme per cui non erano neppure mai stati pensati!

note: I18N: 2 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Currently, ScummVM supports a huge library of adventures with over 4000 games in total. It supports many classics published by legendary studios like LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. and Westwood Studios.
it_IT: Attualmente, ScummVM supporta una vastissima collezione di giochi di avventura, per un totale di oltre 4000 titoli. Tra questi, molti giochi rinomati pubblicati da editori leggendari come la LucasArts, la Sierra On-Line, la Revolution Software, la Cyan, Inc. o i Westwood Studios.

note: I18N: 3 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Next to ground-breaking titles like the Monkey Island series, Broken Sword, Myst, Blade Runner and countless other games you will find some really obscure adventures and truly hidden gems to explore.
it_IT: Pietre miliari come la saga di Monkey Island, Broken Sword, Myst, Blade Runner e innumerevoli altri titoli tutti da scoprire. Potrai trovare avventure sconosciute ai più ma anche dei gioiellini ingiustamente dimenticati.

en: Achievement unlocked!
it_IT: Obiettivo sbloccato!

en: Illegitimate game copy detected. We provide no support in such cases
it_IT: Rilevata copia illegale. Non forniamo supporto in questi casi

en: ~R~esume
it_IT: ~R~iprendi gioco

en: ~L~oad
it_IT: ~C~arica

en: ~S~ave
it_IT: ~S~alva

en: ~O~ptions
it_IT: ~O~pzioni

en: ~H~elp
it_IT: ~A~iuto

en: ~A~bout
it_IT: ~I~nfo

en: ~R~eturn to Launcher
it_IT: ~T~orna a elenco giochi

[ctx: lowres]
en: ~R~eturn to Launcher
it_IT: ~V~ai a elenco giochi

en: Save game:
it_IT: Salva gioco:

en: Save
it_IT: Salva

en: Sorry, this engine does not currently provide in-game help. Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
it_IT: Siamo spiacenti, ma l'attuale motore non prevede aiuto all'interno del gioco. Si prega di consultare il file README per le informazioni di base e per le istruzioni su come ottenere ulteriore assistenza.

en: This game does not support saving from the menu. Use in-game interface
it_IT: Questo gioco non permette di salvare dal menù globale. Per favore, usa le funzionalità interne del gioco

en: This game cannot be saved at this time. Please try again later
it_IT: Non è possibile salvare in questo momento. Riprova più tardi

en: Failed to save game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
it_IT: Salvataggio non riuscito (%s). Consultare il file README per le informazioni di base e per le istruzioni su come ottenere ulteriore assistenza.

en: This game does not support loading from the menu. Use in-game interface
it_IT: Questo gioco non permette di caricare dal menù globale. Per favore, usa le funzionalità interne del gioco

en: This game cannot be loaded at this time. Please try again later
it_IT: Non è possibile caricare in questo momento. Riprova più tardi

en: ~C~ancel
it_IT: ~A~nnulla

en: Could not switch to resolution '%dx%d'.
it_IT: Impossibile passare alla risoluzione '%dx%d'.

en: Could not initialize color format.
it_IT: Impossibile inizializzare il formato colore.

en: Could not switch to video mode '%s'.
it_IT: Impossibile passare alla modalità video: '%s'.

en: Could not switch to stretch mode '%s'.
it_IT: Impossibile passare al ridimensionamento '%s'.

en: Could not apply aspect ratio setting.
it_IT: Impossibile applicare la correzione delle proporzioni.

en: Could not apply fullscreen setting.
it_IT: Impossibile applicare l'impostazione schermo intero.

en: Could not apply filtering setting.
it_IT: Impossibile applicare l'impostazione del filtro grafico.

en: Error
it_IT: Errore

en: You appear to be playing this game directly
    from the CD. This is known to cause problems,
    and it is therefore recommended that you copy
    the data files to your hard disk instead.
    See the documentation (CD audio) for details.
it_IT: Sembra che tu stia giocando direttamente
    dal CD. È una tipica causa di problemi,
    ed è quindi consigliato copiare i file di gioco
    sull'hard disk.
    Consulta la documentazione (CD audio) per
    informazioni aggiuntive.

en: This game has audio tracks on its CD. These
    tracks need to be ripped from the CD using
    an appropriate CD audio extracting tool in
    order to listen to the game's music.
    See the documentation (CD audio) for details.
it_IT: Questo gioco ha tracce audio sul CD. Tali
    tracce devono essere estratte dal disco
    usando un software apposito per poter
    ascoltare la musica del gioco.
    Consulta la documentazione (CD audio)
    per informazioni aggiuntive.

en: Skip autosave
it_IT: Posticipa

en: WARNING: The autosave slot contains a saved game named %S, and an autosave is pending.
    Please move this saved game to a new slot, or delete it if it's no longer needed.
    Alternatively, you can skip the autosave (will prompt again in 5 minutes).
it_IT: ATTENZIONE: La posizione dedicata al salvataggio automatico è occupata da un salvataggio denominato %S, e un salvataggio automatico è stato avviato.
    Puoi spostare il salvataggio esistente in una posizione libera o eliminarlo se non più necessario.
    In alternativa puoi posticipare la decisione (verrà chiesto nuovamente tra 5 minuti).

en: ERROR: Could not copy the savegame to a new slot
it_IT: ERRORE: Non è stato possibile copiare il salvataggio in una nuova posizione

en: Autosave
it_IT: Autosalvataggio

en: Error occurred making autosave
it_IT: Errore nel salvataggio automatico

en: Failed to load saved game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
it_IT: Caricamento salvataggio non riuscito (%s). Consultare il file README per le informazioni di base e per le istruzioni su come ottenere ulteriore assistenza.

en: WARNING:
it_IT: ATTENZIONE:

en:  Shall we still run the game?
it_IT:  Avviare comunque il gioco?

en: WARNING: The game you are about to start is not yet fully supported by ScummVM. As such, it is likely to be unstable, and any saved game you make might not work in future versions of ScummVM.
it_IT: ATTENZIONE: il gioco che stai avviando non è completamente supportato da ScummVM. È quindi possibile che sia instabile, e i salvataggi potrebbero non funzionare con future versioni di ScummVM.

en: Start anyway
it_IT: Avvia comunque

en: This game is not supported.
it_IT: Questo gioco non è supportato.

en: This game is not supported for the following reason:
it_IT: Questo gioco non è supportato per le seguenti ragioni:

en: Loading game is currently unavailable
it_IT: Caricamento temporaneamente disabilitato

en: Saving game is currently unavailable
it_IT: Salvataggio temporaneamente disabilitato

en: The game in '%s' seems to be an unknown game variant.
    
    Please report the following data to the ScummVM team at %s along with the name of the game you tried to add and its version, language, etc.:
it_IT: Il gioco in '%s' sembra essere una variante sconosciuta.
    
    Per favore riporta i seguenti dati al team ScummVM a '%s' insieme al nome del gioco che hai provato ad aggiungere e alla sua versione, lingua, etc.:

en: Matched game IDs for the %s engine:
it_IT: Identificatori di gioco corrispondenti per il motore %s:

en: Default game keymap
it_IT: Mappa tasti predefinita

en: Left Click
it_IT: Clic sinistro

en: Middle Click
it_IT: Clic centrale

en: Right Click
it_IT: Clic destro

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Pause
it_IT: Pausa

en: Game menu
it_IT: Menù di gioco

en: Skip
it_IT: Salta scena

en: Skip line
it_IT: Salta battuta dialogo

en: Predictive input dialog
it_IT: Finestra input predittivo

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows confirming popup dialogue prompts (eg. for save game deletion or overwriting) and also submitting a new save game name, or choosing an existing save game for overwriting.
en: Confirm
it_IT: Conferma

en: Autosave on
it_IT: Salvataggi automatici attivi

en: Autosave off
it_IT: Salvataggi automatici disattivati

en: OpenGL with shaders
it_IT: OpenGL con shaders

[ctx: lowres]
en: OpenGL with shaders
it_IT: OpenGL con shaders

en: AdLib emulator
it_IT: Emulatore AdLib

en: MAME OPL emulator
it_IT: Emulatore OPL MAME

en: DOSBox OPL emulator
it_IT: Emulatore OPL DOSBox

en: Nuked OPL emulator
it_IT: Emulatore OPL Nuked

en: The selected audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
it_IT: Il dispositivo audio selezionato '%s' non è stato trovato (potrebbe essere spento o scollegato).

en: Attempting to fall back to the next available device...
it_IT: Tentativo di ripristinare il primo dispositivo disponibile...

en: The selected audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
it_IT: Il dispositivo audio selezionato '%s' non può essere usato. Vedi il file log per maggiori informazioni.

en: The preferred audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
it_IT: Il dispositivo audio preferito '%s' non è stato trovato (potrebbe essere spento o scollegato).

en: The preferred audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
it_IT: Il dispositivo audio preferito '%s' non può essere usato. Vedi il file log per maggiori informazioni.

en: Starting MIDI dump
it_IT: Avvio dump MIDI

en: Amiga Audio emulator
it_IT: Emulatore audio Amiga

en: No music
it_IT: Nessuna musica

en: Apple II GS emulator (NOT IMPLEMENTED)
it_IT: Emulatore Apple II GS (NON IMPLEMENTATO)

en: Creative Music System emulator
it_IT: Emulatore Creative Music System

en: FluidSynth requires a 'soundfont' setting. Please specify it in ScummVM GUI on MIDI tab. Music is off.
it_IT: Per utilizzare FluidSynth è necessario un 'SoundFont'. Selezionalo nella scheda MIDI delle opzioni di ScummVM. La musica è disattivata.

en: FluidSynth: Failed loading custom SoundFont '%s'. Music is off.
it_IT: FluidSynth: Impossibile caricare il SoundFont selezionato '%s'. La musica è disattivata.

en: FM-Towns Audio
it_IT: Audio FM-Towns

en: PC-98 Audio
it_IT: Audio PC-98

en: SegaCD Audio
it_IT: Audio Sega Mega CD

en: Initializing MT-32 Emulator
it_IT: Avvio in corso dell'emulatore MT-32

en: MT-32 emulator
it_IT: Emulatore MT-32

en: PC Speaker emulator
it_IT: Emulatore altoparlante PC

en: IBM PCjr emulator
it_IT: Emulatore IBM PCjr

en: C64 Audio emulator
it_IT: Emulatore audio C64

en: <syncing...>
it_IT: <sincronizzazione in corso...>

en: Saved games sync was cancelled.
it_IT: Sincronizzazione salvataggi annullata.

en: Saved games sync failed.
    Check your Internet connection.
it_IT: La sincronizzazione dei salvataggi non è riuscita.
    Controllare la propria connessione Internet.

en: Download complete.
    Failed to download %u files.
it_IT: Download completato.
    Download di %u file non riuscito.

en: Download complete.
it_IT: Download completato.

en: Download failed.
it_IT: Download non riuscito.

en: Do you really want to return to the Launcher?
    Any unsaved progress will be lost.
it_IT: Sei sicuro di voler tornare all'elenco giochi?
    Tutti i progressi non salvati andranno persi.

en: Do you really want to quit?
    Any unsaved progress will be lost.
it_IT: Sei sicuro di voler uscire?
    Tutti i progressi non salvati andranno persi.

en: Global
it_IT: Generali

en: Global Main Menu
it_IT: Menu globale

en: Display keyboard
it_IT: Mostra tastiera

en: Toggle mute
it_IT: Audio muto

en: Open Debugger
it_IT: Mostra debugger

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Left Click
it_IT: Touchscreen 'Tap Mode' - Clic sinistro

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Right Click
it_IT: Touchscreen 'Tap Mode' - Clic destro

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (No Click)
it_IT: Touchscreen 'Tap Mode' - Passaggio del cursore (nessun clic)

en: Maximum Volume
it_IT: Volume massimo

en: Increasing Volume
it_IT: Aumento volume

en: Minimal Volume
it_IT: Volume minimo

en: Decreasing Volume
it_IT: Diminuzione volume

en: Clicking Enabled
it_IT: Clic attivato

en: Clicking Disabled
it_IT: Clic disattivato

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (DPad Clicks)
it_IT: Touchscreen 'Tap Mode' - Passaggio del cursore (clic DPad)

note: I18N: This is displayed in the file browser to let the user choose a new folder for Android Storage Attached Framework
en: Add a new folder
it_IT: Aggiungi cartella

note: I18N: This may be displayed in the Android UI used to add a Storage Attach Framework authorization
en: Choose a new folder
it_IT: Seleziona cartella

en: Toggle aspect ratio correction
it_IT: Attiva/disattiva correzione proporzioni

en: Center
it_IT: Centra

en: Pixel-perfect scaling
it_IT: Ridimensionamento pixel-perfect

en: Even pixels scaling
it_IT: Ridimensionamento a pixel equivalenti

en: Fit to window
it_IT: Adatta alla finestra

en: Stretch to window
it_IT: Stira l'immagine per riempire la finestra

en: Fit to window (4:3)
it_IT: Adatta alla finestra (4:3)

en: Resolution: %dx%d
it_IT: Risoluzione: %dx%d

en: Active graphics filter:
it_IT: Filtro grafico attivo:

en: Enabled aspect ratio correction
it_IT: Correzione proporzioni attivata

en: Disabled aspect ratio correction
it_IT: Correzione proporzioni disattivata

en: Filtering enabled
it_IT: Filtro video attivato

en: Filtering disabled
it_IT: Filtro video disattivato

en: Stretch mode
it_IT: Ridimensionamento

en: SDL Surface (forced 8bpp mode)
it_IT: SDL Surface (modalità a 8bpp forzata)

en: Saved screenshot '%s'
it_IT: Salvato screenshot '%s'

en: Could not save screenshot
it_IT: Non è stato possibile salvare lo screenshot

en: Windowed mode
it_IT: Modalità finestra

en: Toggle fullscreen
it_IT: Attiva/disattiva schermo intero

en: Toggle mouse capture
it_IT: Attiva/disattiva cattura puntatore

en: Save screenshot
it_IT: Salva screenshot

en: Toggle linear filtered scaling
it_IT: Attiva/disattiva filtro grafico

en: Cycle through stretch modes
it_IT: Itera tra le modalità di ridimensionamento immagine

en: Increase the scale factor
it_IT: Aumenta fattore di scala

en: Decrease the scale factor
it_IT: Riduci fattore di scala

en: Switch to the next scaler
it_IT: Passa alla modalità (scaler) successiva

en: Switch to the previous scaler
it_IT: Passa alla modalità (scaler) precedente

en: Left Mouse Button
it_IT: Tasto sinistro mouse

en: Right Mouse Button
it_IT: Tasto destro mouse

en: Middle Mouse Button
it_IT: Tasto centrale mouse

en: Mouse Wheel Up
it_IT: Rotellina mouse Su

en: Mouse Wheel Down
it_IT: Rotellina mouse Giù

en: X1 Mouse Button
it_IT: Tasto mouse X1

en: X2 Mouse Button
it_IT: Tasto mouse X2

en: Joy Guide
it_IT: Joy Guida

en: Left Stick
it_IT: Levetta Sinistra

en: Right Stick
it_IT: Levetta Destra

en: Left Shoulder
it_IT: Grilletto Inferiore Sinistro

en: Right Shoulder
it_IT: Grilletto Inferiore Destro

en: D-pad Up
it_IT: D-pad Su

en: D-pad Down
it_IT: D-pad Giù

en: D-pad Left
it_IT: D-pad Sinistra

en: D-pad Right
it_IT: D-pad Destra

en: D-pad Center
it_IT: D-pad Centro

en: Left Trigger
it_IT: Grilletto Sinistro

en: Right Trigger
it_IT: Grilletto Destro

en: Left Stick X
it_IT: Levetta Sinistra X

en: Left Stick Y
it_IT: Levetta Sinistra Y

en: Right Stick X
it_IT: Levetta Destra X

en: Right Stick Y
it_IT: Levetta Destra Y

en: Reset to defaults
it_IT: Ripristina predef

en: Clear mapping
it_IT: Azzera

en: Virtual mouse up
it_IT: Mouse virtuale su

en: Virtual mouse down
it_IT: Mouse virtuale giù

en: Virtual mouse left
it_IT: Mouse virtuale sinistra

en: Virtual mouse right
it_IT: Mouse virtuale destra

en: Slow down virtual mouse
it_IT: Rallenta mouse virtuale

en: Windows MIDI
it_IT: MIDI Windows

en: Can't create directory here!
it_IT: Impossibile creare una cartella qui!

en: Invalid path!
it_IT: Percorso non valido!

en: Parent directory doesn't exists!
it_IT: La cartella superiore non esiste!

en: Can't create a directory within a file!
it_IT: Non è possibile creare una cartella all'interno di un file!

en: There is a file with that name in the parent directory!
it_IT: Un file con lo stesso nome è già presente nella cartella superiore!

en: Failed to create the directory!
it_IT: Impossibile creare la cartella!

en: Directory created successfully!
it_IT: Cartella creata con successo!

en: Back to parent directory
it_IT: Ritorna alla cartella superiore

en: The file doesn't exist!
it_IT: Il file non esiste!

en: Can't download a directory!
it_IT: Non è possibile scaricare una cartella intera!

en: Failed to read the file!
it_IT: Errore in lettura del file!

en: The page is not available without the resources. Make sure file wwwroot.zip from ScummVM distribution is available in 'themepath'.
it_IT: La pagina non è disponibile senza le risorse. Accertati che il file wwwroot.zip, della distribuzione di ScummVM, sia disponibile in 'themepath'.

en: Create directory
it_IT: Crea cartella

en: Upload files
it_IT: Invia files

en: Type new directory name:
it_IT: Inserisci il nome della nuova cartella:

en: Select a file to upload:
it_IT: Seleziona il file da inviare:

en: Or select a directory (works in Chrome only):
it_IT: Oppure seleziona una cartella (funziona solo con Chrome):

en: Index of
it_IT: Indice di

en: Error occurred
it_IT: Rilevato un errore

en: File system root
it_IT: Cartella root del filesystem

en: Saved games
it_IT: Giochi salvati

en: Parent directory
it_IT: Cartella superiore

en: ScummVM couldn't list the directory you specified.
it_IT: ScummVM non è riuscito ad elencare il contenuto della cartella specificata.

en: Index of
it_IT: Indice di

en: This is a local webserver index page.
it_IT: Questa è la pagina indice del server web locale.

en: Open Files manager
it_IT: Apri gestione files

en: The parent directory doesn't exist!
it_IT: La cartella superiore non esiste!

en: Can't upload into a file!
it_IT: Non è possibile inviare dati ad un file esistente!

en: Back to the files manager
it_IT: Ritorna a gestione files

en: Failed to start local webserver.
    Check whether selected port is not used by another application and try again.
it_IT: Impossibile avviare il server web locale.
    Accertati che la porta selezionata non sia già usata da un'altra applicazione e prova di nuovo.

en: Invalid request: headers are too long!
it_IT: Richiesta non valida: Headers troppo lunghi!

en: Failed to upload the file!
it_IT: Invio file fallito!

en: No file was passed!
it_IT: Nessun file specificato!

en: Uploaded successfully!
it_IT: Inviato correttamente!

en: ~C~lose
it_IT: ~C~hiudi

en: Show mouse cursor
it_IT: Mostra cursore

en: Snap to edges
it_IT: Aggancia ai bordi

en: Stretch to fit
it_IT: Adatta schermo

en: Use Screen:
it_IT: Usa schermo:

[ctx: 3ds-screen]
en: Top
it_IT: Sup.

[ctx: 3ds-screen]
en: Bottom
it_IT: Inferiore

[ctx: 3ds-screen]
en: Both
it_IT: Duale

en: C-Pad X
it_IT: Pad Scorr. X

en: C-Pad Y
it_IT: Pad Scorr. Y

en: Touch
it_IT: Tocco

en: Toggle Drag Mode
it_IT: Modo Puntatore/Trascinamento

en: Toggle Magnify Mode
it_IT: Vista Ingrandita

en: Open 3DS Settings
it_IT: Impostazioni 3DS

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode.
    Returning to Launcher...
it_IT: Vista Ingrandita disattivata.
    Riattivo Modalità Trascinamento.
    Ritorno all'elenco dei giochi...

en: Magnify Mode Off. Returning to Launcher...
it_IT: Vista Ingrandita disattivata.
    Ritorno all'elenco dei giochi...

en: Hover Mode
it_IT: Modalità Puntatore

en: Drag Mode
it_IT: Modalità Trascinamento

en: Cannot Switch to Drag Mode while Magnify Mode is On
it_IT: Non è possibile passare alla Modalità Trascinamento
    quando la Vista Ingrandita è attivata

en: Magnify Mode cannot be activated in menus.
it_IT: La Vista Ingrandita
    non può essere attivata nei menu.

en: Magnify Mode can only be activated
     when both screens are enabled.
it_IT: La Vista Ingrandita può essere attivata
     quando entrambi gli schermi sono abilitati.

en: In-game resolution too small to magnify.
it_IT: La risoluzione del gioco è troppo
    bassa per essere ingrandita.

en: Magnify Mode On. Switching to Hover Mode...
it_IT: Vista Ingrandita attivata.
    Passo a Modalità Puntatore...

en: Magnify Mode On
it_IT: Vista Ingrandita attivata

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode...
it_IT: Vista Ingrandita disattivata.
    Riattivo Modalità Trascinamento...

en: Magnify Mode Off
it_IT: Vista Ingrandita disattivata

en: Getting help
it_IT: Ottenere aiuto

en: ## Help, I'm lost!
    
    First, make sure you have the games and necessary game files ready. Check the **Where to Get the Games** section under the **General** tab. Once obtained, follow the steps outlined in the **Adding Games** tab to finish adding them on this device. Take a moment to review this process carefully, as some users encountered challenges here owing to recent Android changes.
    
    Need more help? Refer to our [online documentation for Android](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html). Got questions? Swing by our [support forums](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=17) or hop on our [Discord server](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), which includes an [Android support channel](https://discord.com/channels/581224060529148060/1135579923185139862).
    
    Oh, and heads up, many of our supported games are intentionally tricky, sometimes mind-bogglingly so. If you're stuck in a game, think about checking out a game walkthrough. Good luck!
it_IT: ## Aiuto, mi sono perso!
    
    Per prima cosa, assicurati di avere a disposizione dei giochi e i relativi file. Consulta la sezione **Dove procurarsi i giochi** nella scheda **Generale**. Una volta fatto ciò, segui i passi elencati nella scheda **Aggiungere Giochi** per trasferirli al tuo device. Assicurati di avere eseguito tutti i passaggi, dato che alcuni utenti hanno trovato difficoltà in seguito a recenti cambiamenti di Android.
    
    Hai bisogno di ulteriore aiuto? Consulta la nostra [documentazione online per Android](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html). Domande? Fai un giro sul nostro [forum di supporto](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=17) o unisciti al nostro [server Discord](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), che comprende un canale dedicato al [supporto Android](https://discord.com/channels/581224060529148060/1135579923185139862).
    
    Ah, un consiglio...molti dei giochi supportati sono intenzionalmente complicati, talvolta a livelli impensabili. Se rimani bloccato, prova a cercare qualche guida online. Buona fortuna!

en: Touch Controls
it_IT: Controlli Touch

en: ## Touch control modes
    The touch control mode can be changed by tapping or clicking on the controller icon in the upper right corner
    ### Direct mouse 
    
    The touch controls are direct. The pointer jumps to where the finger touches the screen (default for menus).
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### Touchpad emulation 
    
    The touch controls are indirect, like on a laptop touchpad.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    ### Gamepad emulation 
    
    Fingers must be placed on lower left and right of the screen to emulate a directional pad and action buttons.
    
      ![Gamepad mode](gamepad.png "Gamepad mode"){w=10em}
    
    To select the preferred touch mode for menus, 2D games, and 3D games, go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**.
    
    ## Touch actions 
    
    ### Two finger scroll 
    
    To scroll, slide two fingers up or down the screen
    ### Two finger tap
    
    To do a two finger tap, hold one finger down and then tap with a second finger.
    
    ### Three finger tap
    
    To do a three finger tap, start with holding down one finger and progressively touch down the other two fingers, one at a time, while still holding down the previous fingers. Imagine you are impatiently tapping your fingers on a surface, but then slow down that movement so it is rhythmic, but not too slow.
    
    ### Immersive Sticky fullscreen mode
    
    Swipe from the edge to reveal the system bars.  They remain semi-transparent and disappear after a few seconds unless you interact with them.
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, tap on the menu icon at the top right of the screen.
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, long press on the controller icon at the top right of the screen, or tap on any editable text field. To hide the virtual keyboard, tap the controller icon again, or tap outside the text field.
    
    
      ![Keybpard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}
it_IT: ## Modalità controllo Touch
    La modalità di funzionamento dei controlli touch può essere cambiata toccando o cliccando l'icona del controller in alto e a destra dello schermo.
    ### Mouse "diretto"
    
    i controlli touch sono immediati. Il puntatore si sposta nel punto dove il dito tocca lo schermo (modalità predefinita per i menù).
    
      ![Modalità Mouse diretto](mouse.png "Modalità Mouse diretto"){w=10em}
    
    ### Emulazione Touchpad
    
    I controlli touch sono indiretti, come nei touchpad dei portatili.
    
      ![Modalità Touchpad](touchpad.png "Modalità Touchpad"){w=10em}
    
    ### Emulazione Gamepad
    
    Le dita devono essere posizionate nelle aree basso-sinistra e basso-destra dello schermo, ed emulano la croce direzionale di un pad e i tasti di azione
    
      ![Modalità Gamepad](gamepad.png "Modalità Gamepad"){w=10em}
    
    Puoi selezionare la modalità touch preferita per menù, giochi 2D e giochi 3D in **Opzioni globali > Backend > Seleziona modalità touch preferita**.
    
    ## Azioni Touch
    
    ### Scorrimento con due dita 
    
    Per scorrere, fai scivolare uno o due dita verso l'alto o il basso dello schermo
    
    ### Tocco a due dita
    
    Per effettuare un tocco a due dita, mantieni un dito sullo schermo e quindi tocca con un secondo dito.
    
    ### Tocco a tre dita
    
    Per effettuare un tocco a tre dita, inizia mantenendo un dito sullo schermo e quindi procedi con le altre due dita, una alla volta, senza staccare la precedente dallo schermo. Immagina di stare tamburellando impazientemente su di una superficie ed effettua lo stesso gesto, in modo cadenzato e non troppo lento.
    
    ### Modalità a schermo intero immersiva
    
    Scorri dal bordo per mostrare le barre di sistema. Rimarranno semi-trasparenti e spariranno automaticamente se non utilizzate per alcuni secondi.
    
    ### Menù Globale
    
    Per aprire il Menù Globale, tocca l'icona "menu" in alto a destra dello schermo.
    
      ![Icona Menu](menu.png "Icona Menu"){w=10em}
    
    ## Tastiera Virtuale
    
    Per aprire la tastiera virtuale, tieni premuta l'icona del controller in alto a destra dello schermo, oppure tocca qualsiasi area di testo editabile. Per nascondere la tastiera virtuale, tocca nuovamente l'icona controller, oppure tocca un'area esterna al testo.
    
    
      ![Icona tastiera](keyboard.png "Icona tastiera"){w=10em}

en: Adding Games
it_IT: Aggiungere Giochi

en: ## Adding Games 
    
    1. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option. 
    
      ![ScummVM file browser root](browser-root.png "ScummVM file browser root"){w=70%}
    
    3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames**. 
    
    4. Select **Use this folder**. 
    
      ![OS selectable folder](fs-folder.png "OS selectable folder"){w=70%}
    
    5. Select **ALLOW** to give ScummVM permission to access the folder. 
    
      ![OS access permission dialog](fs-permission.png "OS access permission"){w=70%}
    
    6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
      ![SAF folder added](browser-folder-in-list.png "SAF folder added"){w=70%}
    
    Step 2 and 3 are done only once. To add more games, repeat Steps 1 and 6. 
    
    See our [Android documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html) for more information.
it_IT: ## Aggiungere Giochi 
    
    1. Seleziona **Aggiungi Gioco...** nella schermata principale. 
    
    2. Nel file manager di ScummVM, seleziona **Cartella superiore** fino a raggiungere la "root" dove apparirà l'opzione **<Aggiungi cartella>**. 
    
      ![Root file manager ScummVM](browser-root.png "Root file manager ScummVM"){w=70%}
    
    3. Effettua un tocco doppio su **<Aggiungi cartella>**. Utilizzando il file manager del tuo device, naviga fino alla cartella contenente le sottocartelle con i tuoi giochi, per es. **SD Card > GiochiScummVM**.
    
    4. Seleziona **Usa questa cartella**.
    
      ![Cartella selezionabile da SO](fs-folder.png "Cartella selezionabile da SO"){w=70%}
    
    5. Seleziona **CONSENTI** per dare a ScummVM il permesso di accesso a questa cartella.
    
      ![Permessi accesso SO](fs-permission.png "Permessi accesso SO"){w=70%}
    
    6. Nel file manager di ScummVM, usa il doppio tocco per navigare nella cartella aggiunta, fino a raggiungere la cartella contenente i file del gioco, quindi tocca **Scegli**. 
    
      ![Aggiunta cartella SAF](browser-folder-in-list.png "Aggiunta cartella SAF"){w=70%}
    
    I passi 2 e 3 devono essere eseguiti una sola volta. Per aggiungere altri giochi, ripeti i passi 1 e 6.
    
    Consulta la nostra [Documentazione Android](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html) per ulteriori informazioni.

en: Show On-screen control
it_IT: Controlli in sovraimpressione

en: Choose the preferred touch mode:
it_IT: Seleziona modalità touch preferita:

en: In menus
it_IT: Nei menù

en: Touchpad emulation
it_IT: Emulazione touchpad

en: Direct mouse
it_IT: Mouse "diretto"

en: Gamepad emulation
it_IT: Emulazione gamepad

en: In 2D games
it_IT: Nei giochi 2D

en: In 3D games
it_IT: Nei giochi 3D

en: Select the orientation:
it_IT: Orientamento schermo:

en: Automatic
it_IT: Automatico

en: Portrait
it_IT: Verticale

en: Landscape
it_IT: Orizzontale

en: In games
it_IT: Nei giochi

note: I18N: This button opens a list of all folders added for Android Storage Attached Framework
en: Remove folder authorizations...
it_IT: Rimuovi autorizzazioni cartelle...

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Unscaled
it_IT: Non ridimensionare

en: Hardware scale (fast, but low quality)
it_IT: Ridimensionamento hardware (veloce, ma di bassa qualità)

en: Software scale (good quality, but slower)
it_IT: Ridimensionamento software (di buona qualità, ma più lento)

en: Show Gamepad Controller (iOS 15 and later)
it_IT: Mostra Gamepad (iOS 15 e successivi)

en: Gamepad opacity
it_IT: Opacità Gamepad

en: Directional button:
it_IT: Comando direzionale:

en: Thumbstick
it_IT: Stick analogico

en: Dpad
it_IT: Croce direzionale

en: Use minimal gamepad layout
it_IT: Gamepad con layout minimale

en: Show keyboard function bar
it_IT: Mostra barra funzioni della tastiera

en: ## Help, I'm lost!
    
    First, make sure you have the games and necessary game files ready. Check the **Where to Get the Games** section under the **General** tab. Once obtained, follow the steps outlined in the **Adding Games** tab to finish adding them on this device.
    
    Need more help? Refer to our [online documentation for iOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html). Got questions? Swing by our [support forums](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=15) or hop on our [Discord server](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), which includes an [iOS support channel](https://discord.com/channels/581224060529148060/1149456560922316911).
    
    Oh, and heads up, many of our supported games are intentionally tricky, sometimes mind-bogglingly so. If you're stuck in a game, think about checking out a game walkthrough. Good luck!
it_IT: ## Aiuto, mi sono perso!
    
    Per prima cosa, assicurati di avere a disposizione dei giochi e i relativi file. Consulta la sezione **Dove procurarsi i giochi** nella scheda **Generale**. Una volta fatto ciò, segui i passi elencati nella scheda **Aggiungere Giochi** per trasferirli al tuo device.
    
    Hai bisogno di ulteriore aiuto? Consulta la nostra [documentazione online per iOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html). Domande? Fai un giro sul nostro [forum di supporto](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=15) o unisciti al nostro [server Discord](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), che comprende un canale dedicato al [supporto iOS](https://discord.com/channels/581224060529148060/1149456560922316911).
    
    Ah, un consiglio...molti dei giochi supportati sono intenzionalmente complicati, talvolta a livelli impensabili. Se rimani bloccato, prova a cercare qualche guida online. Buona fortuna!

en: ## Touch control modes
    The touch control mode can be changed by tapping or clicking on the controller icon in the upper right corner, by swiping two fingers from left to right, or in the global settings from the Launcher go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**. It's possible to configure the touch mode for three situations (ScummVM menus, 2D games and 3D games).
    
    ### Direct mouse 
    
    The touch controls are direct. The pointer jumps to where the finger touches the screen (default for menus).
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### Touchpad emulation 
    
    The touch controls are indirect, like on a laptop touchpad.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    To select the preferred touch mode for menus, 2D games, and 3D games, go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**.
    
    ## Touch actions 
    
    | Gesture           | Action            
    | ------------------|-------------------
    | `One finger tap`  | Left mouse click  
    | `Two fingers tap` | Right mouse click 
    | `Two fingers double tap` | ESC 
    | `One finger press & hold for >0.5s` | Left mouse button hold and drag, such as for selection from action wheel in Curse of Monkey Island 
    | `Two fingers press & hold for >0.5s` | Right mouse button hold and drag, such as for selection from action wheel in Tony Tough 
    | `Two fingers swipe (left to right)` | Toggles between the touch modes 
    | `Two fingers swipe (right to left)` | Toggles virtual controller (>iOS 15) 
    | `Two fingers swipe (top to bottom)` | Access Global Main Menu in games 
    | `Pinch (zoom in/out)` | Enables/disables keyboard 
    
    ### Virtual Gamepad 
    
    Devices running iOS 15 or later can connect virtual gamepad controller by swiping two fingers from right to left or through **Global Options > Backend**. The directional button can be configured to either a thumbstick or a dpad.
    **Note** While the virtual controller is connected it is not possible to perform mouse clicks using tap gestures since they are disabled as long as the virtual controller is visible. Left mouse clicks are performed by pressing the A button. Tap gestures are enabled again when virtual controller is disconnected.
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, tap on the menu icon at the top right of the screen or swipe two fingers downwards.
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, long press on the controller icon at the top right of the screen, perform a pinch gesture (zoom out) or tap on any editable text field. To hide the virtual keyboard, tap the controller icon again, do an opposite pinch gesture (zoom in) or tap outside the text field.
    
    
      ![Keybpard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}
it_IT: ## Modalità controlli Touch
    La funzionamento dei controlli touch può essere modificato effettuando un tocco o un clic sull'icona del controller in alto a destra dello schermo; facendo scorrere due dita da sinistra a destra; oppure dal Menù Globale (**Opzioni Globali > Backend > Seleziona modalità touch preferita**. È possibile configurare la modalità per tre diversi contesti (menù, giochi 2D e giochi 3D).
    
    ## Mouse "diretto" 
    
    I controlli touch sono immediati. Il puntatore si sposta nel punto dove il dito tocca lo schermo (modalità predefinita per i menù).
    
      ![Mouse diretto](mouse.png "Mouse diretto"){w=10em}
    
    ## Emulazione Touchpad
    
    I controlli touch sono indiretti, come nei touchpad dei portatili.
    
      ![Modalità touchpad](touchpad.png "Modalità touchpad"){w=10em}
    
    Puoi selezionare la modalità preferita per i menù, i giochi 2D e i giochi 3D nella finestra **Opzioni > Backend > Seleziona modalità touch preferita**.
    
    ## Azioni Touch
    
    | Gesto             | Azione            
    | ------------------|-------------------
    | `Tocco con un dito` | Clic sinistro mouse
    | `Tocco con due dita` | Clic destro mouse
    | `Tocco doppio con due dita` | ESC
    | `Tocco prolungato (> 0,5 secondi) con un dito` | Clic sinistro con trascinamento, come nella moneta-azioni di Curse Of Monkey Island.
    | `Tocco prolungato (> 0,5 secondi) con due dita` | Clic destro con trascinamento, come nell'interfaccia azioni di Tony Tough.
    | `Scorrimento a due dita (da sinistra a destra)` | Itera tra le modalità di controllo touch
    | `Scorrimento a due dita (da destra a sinistra)` | Mostra/nascondi controller virtuale (iOS 15 e successivi)
    | `Scorrimento a due dita (dall'alto al basso)` | Apri Menù Globale durante l'esecuzione di un gioco
    | `Gesto pinch (zoom)` | Apri/chiudi tastiera virtuale
    
    ### Gamepad virtuale
    
    I device che utilizzano iOS 15 e superiori possono collegare un gamepad virtuale effettuando uno scorrimento a due dita da destra a sinistra, o tramite  **Opzioni > Backend. Il comando direzionale può essere configurato come croce direzionale o levetta.
    **Nota** Quando è abilitato il controller virtuale non è possibile effettuare clic mediante le azioni touch, perchè sono disattivate quando il controller virtuale è visibile. Il clic sinistro del mouse viene eseguito premendo il tasto A. I gesti touch si riattivano automaticamente quando si disabilita il controller virtuale.
    
    ### Menù Globale
    
    Per aprire il Menù Globale, tocca l'icona "menu" in alto a destra dello schermo o effettua uno scorrimento a due dita verso il basso.
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## Tastiera Virtuale
    
    Per aprire la tastiera virtuale, tieni premuta l'icona del controller in alto a destra dello schermo, effettua un gesto di "riduci zoom" oppure tocca qualsiasi campo/testo editabile. Per nascondere la tastiera virtuale, tocca nuovamente l'icona controller, efffettua il gesto opposto (aumenta zoom), oppure tocca un'area esterna al testo.
    
    
      ![Icona tastiera](keyboard.png "Icona Tastiera"){w=10em}

en: ## Adding Games 
    
    1. Copy the required game files to the ScummVM application. There are several ways to do that, see our [Transferring game files documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html#transferring-game-files) for more information.
    
    2. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    3. In the ScummVM file browser, double-tap to browse to your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
    To add more games, repeat the steps above. 
    
    See our [iOS documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html) for more information.
it_IT: ## Aggiungere Giochi 
    
    1. Trasferisci i file necessari del gioco all'applicazione ScummVM. Esistono vari metodi, consulta la pagina [Transferring game files](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html#transferring-game-files) per maggiori informazioni.
    
    2. Seleziona **Aggiungi Gioco...** nella schermata principale. 
    
    3. Nel file manager di ScummVM, usa il doppio tocco per navigare nella cartella aggiunta, fino a raggiungere la sottocartella contenente i file del gioco, quindi tocca **Scegli**. 
    
    Per aggiungere altri giochi, ripeti i passaggi precedenti.
    
    Consulta la nostra [Documentazione iOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html) per ulteriori informazioni.

en: ## Touch actions 
    
    ### Press Touch area 
    
    Press Touch area to perform a left mouse click
    ### Play/Pause
    
    Press Play/Pause to perform a right mouse click
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, press Back/Menu button.
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, press and hold the Play/Pause button. To hide the virtual keyboard, press the Back/Menu button.
it_IT: ## Azioni Touch 
    
    ### Pressione area Touch 
    
    Premi l'area Touch per effettuare un clic sinistro del mouse
    ### Play/Pausa
    
    Premi Play/Pausa per effettuare un clic destro del mouse
    
    ### Menù Globale
    
    Per aprire il Menù Globale, premi il tasto Indietro/Menu.
    
    ## Tastiera Virtuale
    
    Per aprire la tastiera virtuale, premi e tieni premuto il tasto Play/Pausa. Per nascondere la tastiera virtuale, premi il tasto Indietro/Menu.

en: ## Adding Games 
    
    1. Copy the required game files to the ScummVM application. There are several ways to do that, see our [Transferring game files documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html#transferring-game-files) for more information.
    
    2. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    3. In the ScummVM file browser, double-tap to browse to your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
    To add more games, repeat the steps above. 
    
    See our [tvOS documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html) for more information.
it_IT: ## Aggiungere Giochi 
    
    1. Trasferisci i file necessari del gioco all'applicazione ScummVM. Esistono vari metodi, consulta la pagina [Transferring game files](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html#transferring-game-files) per maggiori informazioni.
    
    2. Seleziona **Aggiungi Gioco...** nella schermata principale. 
    
    3. Nel file manager di ScummVM, usa il doppio tocco per navigare nella cartella aggiunta, fino a raggiungere la sottocartella contenente i file del gioco, quindi tocca **Scegli**. 
    
    Per aggiungere altri giochi, ripeti i passaggi precedenti.
    
    Consulta la nostra [Documentazione tvOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html) per ulteriori informazioni.

en: Click Mode
it_IT: Modalità clic

en: Keyboard
it_IT: Tastiera

en: ## Keyboard shortcuts
    
    ScummVM supports various in-game keyboard and mouse shortcuts, and since version 2.2.0 these can be manually configured in the **Keymaps tab**, or in the **configuration file**.
    
    For game-specific controls, see the [wiki entry](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Category:Supported_Games) for the game you are playing.
    
    Default shortcuts are shown in the table.
    
    | Shortcut      | Description      
    | --------------|------------------
    | `Ctrl+F5` | Displays the Global Main Menu
it_IT: ## Scorciatoie da tastiera
    
    ScummVM supporta varie scorciatoie da tastiera o da mouse, e a partire dalla versione 2.2.0 possono essere configurate nella scheda **Mappa tasti**, o nel **file configurazione**.
    
    Per i comandi specifici per un gioco, consulta la [pagina wiki](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Category:Supported_Games) relativa al gioco di tuo interesse.
    
    Le scorciatoie predefinite sono mostrate nella tabella.
    
    | Scorciatoia   | Descrizione      
    | --------------|------------------
    | `Ctrl+F5` | Mostra Menù Globale

en: | `Cmd+q`    | Quit (macOS)
it_IT: | `Cmd+q`    | Esci (macOS)

en: | `Alt+F4`  | Quit (Windows)
it_IT: | `Alt+F4`  | Esci (Windows)

en: | `Ctrl+q`  | Quit (Linux/Unix)
it_IT: | `Ctrl+q`  | Esci (Linux/Unix)

en: | `Ctrl+z`  | Quit (other platforms)
it_IT: | `Ctrl+z`  | Esci (altre piattaforme)

en: | `Ctrl+u`  | Mutes all sounds
    | `Ctrl+m`  | Toggles mouse capture
    | `Ctrl+Alt` and `9` or `0` | Cycles forwards/backwards between graphics filters
    | `Ctrl+Alt` and `+` or `-` | Increases/decreases the scale factor
    | `Ctrl+Alt+a` | Toggles aspect ratio correction on/off
    | `Ctrl+Alt+f` | Toggles between nearest neighbor and bilinear interpolation (graphics filtering on/off)
    | `Ctrl+Alt+s` | Cycles through stretch modes
    | `Alt+Enter`   | Toggles full screen/windowed mode
    | `Alt+s`          | Takes a screenshot
    | `Ctrl+F7`       | Opens virtual keyboard (if enabled). This can also be opened with a long press of the middle mouse button or wheel.
    | `Ctrl+Alt+d` | Opens the ScummVM debugger
it_IT: | `Ctrl+u`  | Audio Muto
    | `Ctrl+m`  | Cattura mouse attiva/disattivata
    | `Ctrl+Alt` e `9` o `0` | Itera tra i diversi filtri grafici
    | `Ctrl+Alt` e `+` o `-` | Aumenta/riduci fattore di scala
    | `Ctrl+Alt+a` | Correzione proporzioni attiva/disattivata
    | `Ctrl+Alt+f` | Alterna tra nearest-neighbor e interpolazione bilineare (Filtro grafico attivo/disattivato)
    | `Ctrl+Alt+s` | Itera tra le diverse modalità di ridimensionamento dell'immagine
    | `Alt+Enter`   | Alterna tra visualizzazione finestra/schermo intero
    | `Alt+s`          | Cattura uno screenshot
    | `Ctrl+F7`       | Apre tastiera virtuale (se abilitata). È anche possibile tenere premuto il tasto centrale del mouse/rotellina.
    | `Ctrl+Alt+d` | Apre debugger di ScummVM

en: Hide ScummVM
it_IT: Nascondi ScummVM

en: Hide Others
it_IT: Nascondi altre

en: Show All
it_IT: Mostra tutte

en: Window
it_IT: Finestra

en: Minimize
it_IT: Contrai

en: User Manual
it_IT: Manuale dell'utente

en: General Information
it_IT: Informazioni generali

en: What's New in ScummVM
it_IT: Novità di ScummVM

en: Credits
it_IT: Crediti

en: GPL License
it_IT: Licenza GPL

en: LGPL License
it_IT: Licenza LGPL

en: Freefont License
it_IT: Licenza Freefont

en: OFL License
it_IT: Licenza OPL

en: BSD License
it_IT: Licenza BSD

en: Cross
it_IT: Croce

en: Circle
it_IT: Cerchio

en: Square
it_IT: Quadrato

en: Minus
it_IT: Meno

en: Plus
it_IT: Più

en: Current video mode:
it_IT: Modalità video attuale:

en: Horizontal underscan:
it_IT: Underscan orizzontale:

en: Vertical underscan:
it_IT: Underscan verticale:

en: GC Pad sensitivity:
it_IT: Sensibilità pad GC:

en: GC Pad acceleration:
it_IT: Accelerazione pad GC:

en: Status:
it_IT: Stato:

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Mount DVD
it_IT: Monta DVD

en: Unmount DVD
it_IT: Smonta DVD

en: Share:
it_IT: Condivisione:

en: Init network
it_IT: Avvia rete

en: Mount SMB
it_IT: Monta SMB

en: Unmount SMB
it_IT: Smonta SMB

en: DVD Mounted successfully
it_IT: DVD montato con successo

en: Error while mounting the DVD
it_IT: Errore nel montare il DVD

en: DVD not mounted
it_IT: DVD non montato

en: Network up, share mounted
it_IT: Rete attiva, condivisione montata

en: Network up
it_IT: Rete attiva

en: , error while mounting the share
it_IT: , errore nel montare la condivisione

en: , share not mounted
it_IT: , condivisione non montata

en: Network down
it_IT: Rete disattivata

en: Initializing network
it_IT: Avvio rete in corso

en: Timeout while initializing network
it_IT: Tempo scaduto per l'avvio della rete

en: Network not initialized (%d)
it_IT: Rete non avviata (%d)

en: Launcher
it_IT: Elenco giochi

en: Check for Updates...
it_IT: Cerca aggiornamenti...

en: Unable to locate the '%s' engine data file.
it_IT: File dati del motore '%s' non trovato.

en: The '%s' engine data file is corrupt.
it_IT: Il file dati del motore '%s' è danneggiato.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d.%d but got %d.%d.
it_IT: Il file dati del motore '%s' non è corretto. Versione richiesta: %d.%d; versione trovata: %d.%d.

en: TV emulation
it_IT: Emulazione schermo TV

en: Emulate composite output to an NTSC TV
it_IT: Simula lo schermo di un televisore NTSC con collegamento composito

en: Color graphics
it_IT: Grafica a colori

en: Use color graphics instead of monochrome
it_IT: Usa grafica a colori anziché monocromatica

en: Show scanlines
it_IT: Mostra linee di scansione

en: Darken every other scanline to mimic the look of a CRT
it_IT: Rende alternativamente più scure le righe della grafica simulando l'aspetto di uno schermo a tubo catodico

en: Always use sharp monochrome text
it_IT: Usa sempre testo monocromatico ad alto contrasto

en: Do not emulate NTSC artifacts for text
it_IT: Non emulare gli artefatti NTSC nei testi

en: Early AGI games for Tandy Color Computer are not yet supported.
it_IT: I primi giochi AGI per Tandy Color Computer non sono ancora supportati.

en: Could not open/use file 'hgc_font' for Hercules hires font.
    If you have such file in other AGI (Sierra) game, you can copy it to the game directory
it_IT: Impossibile caricare il file 'hgc_font' per i caratteri Hercules ad alta risoluzione.
    Puoi procurarti il file da altri giochi AGI (Sierra), e copiarlo nella cartella del gioco

en: Use original save/load screens
it_IT: Usa schermate di salvataggio originali

en: Use the original save/load screens instead of the ScummVM ones
it_IT: Usa le schermate originali di salvataggio e caricamento, al posto di quelle di ScummVM

en: Use an alternative palette
it_IT: Usa palette colori alternativa

en: Use an alternative palette, common for all Amiga games. This was the old behavior
it_IT: Usa una palette di colori alternativa, comune per tutti i giochi Amiga. Opzione predefinita nelle versioni precedenti

en: Mouse support
it_IT: Supporto mouse

en: Enables mouse support. Allows to use mouse for movement and in game menus.
it_IT: Abilita il mouse. Permette l'uso del mouse per il movimento e per i menù di gioco.

en: Use Hercules hires font
it_IT: Usa caratteri Hercules ad alta risoluzione

en: Uses Hercules hires font, when font file is available.
it_IT: Utilizza caratteri Hercules ad alta risoluzione, se disponibili.

en: Pause when entering commands
it_IT: Pausa per immissione comandi

en: Shows a command prompt window and pauses the game (like in SCI) instead of a real-time prompt.
it_IT: Apre una finestra di comando e mette in pausa il gioco (come per i giochi SCI), anziché usare un prompt dei comandi in tempo reale.

en: Add speed menu
it_IT: Aggiungi il menu velocità

en: Add game speed menu (similar to PC version)
it_IT: Aggiunge un menu per regolare la velocità del gioco (simile alla versione PC)

en: This game does not support loading
it_IT: Questo gioco non supporta il caricamento dei salvataggi

en: This game does not support saving
it_IT: Questo gioco non supporta la creazione dei salvataggi

en: Restore game:
it_IT: Carica partita:

en: Restore
it_IT: Carica

en: Quick load or save game isn't supported in this location
it_IT: Il salvataggio/caricamento rapido non è disponibile in questa locazione

en: Failed to load saved game from file:
    
    %s
it_IT: Impossibile caricare la partita salvata nel file:
    
    %s

en: Failed to save game to file:
    
    %s
it_IT: Impossibile salvare la partita nel file:
    
    %s

en: Successfully saved game in file:
    
    %s
it_IT: Partita salvata correttamente nel file:
    
    %s

en: Cutscene file '%s' not found!
it_IT: File della sequenza di intermezzo '%s' non trovato!

en: AdLib OPL3 mode
it_IT: Modalità OPL3 AdLib

en: When AdLib is selected, OPL3 features will be used. Depending on the game, this will prevent cut-off notes, add extra notes or instruments and/or add stereo.
it_IT: Se AdLib è selezionato, le funzionalità OPL3 verranno utilizzate. A seconda del gioco, ciò eviterà che alcune note vengano interrotte durante la riproduzione, aggiungerà nuove note o strumenti e/o la stereofonia.

en: Use DOS version music tempos
it_IT: Usa i tempi musicali della versione DOS

en: Selecting this option will play the music using the tempos used by the DOS version of the game. Otherwise, the faster tempos of the Windows version will be used.
it_IT: Selezionando questa opzione, verranno riprodotte le musiche utilizzando gli andamenti musicali presenti nella versione DOS del gioco. Altrimenti verranno utilizzati gli andamenti (più veloci) della versione Windows.

en: Prefer digital sound effects
it_IT: Preferisci effetti sonori digitalizzati

en: Prefer digital sound effects instead of synthesized ones
it_IT: Usa preferibilmente gli effetti sonori digitalizzati, anziché quelli sintetizzati

en: Disable fade-out effects
it_IT: Disabilita effetto dissolvenza

en: Don't fade every screen to black when leaving a room.
it_IT: Disattiva l'effetto di dissolvenza a nero durante i cambi di scena.

en: AGOS 2 support is not compiled in
it_IT: Il supporto per AGOS 2 non è stato incluso nella compilazione

en: You appear to be using a General MIDI device,
    but your game only supports Roland MT32 MIDI.
    We try to map the Roland MT32 instruments to
    General MIDI ones. It is still possible that
    some tracks sound incorrect.
it_IT: Sembra che tu stia utilizzanto un dispositivo
    General MIDI, ma il gioco supporta solo Roland
    MT32 MIDI. Tenteremo di mappare gli strumenti
    Roland MT32 in quelli General MIDI. Alcune tracce
    potrebbero avere un suono non corretto.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s. Without this file,
    the music will not sound the same as the original game.
it_IT: Non è stato possibile trovare il file %s, contenente
    le definizioni degli strumenti AdLib. In assenza di tale file,
    la musica non corrisponderà a quella del gioco originale.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s. Without this file,
    the sound effects will not sound the same as the original game.
it_IT: Non è stato possibile trovare il file %s,
    contenente le definizioni degli strumenti AdLib.
    In assenza di tale file, la musica non corrisponderà
    a quella del gioco originale.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s or %s. Without one of these files,
    the music will not sound the same as the original game.
it_IT: Non è stato possibile trovare i file %s o %s, contenenti
    le definizioni degli strumenti AdLib. In assenza di tali files,
    la musica non corrisponderà a quella del gioco originale.

en: Game language:
it_IT: Lingua gioco:

en: Language to use for multilingual games
it_IT: Lingua da utilizzare nei giochi multilingua

en: Enable ScummVM save management
it_IT: Abilita gestione salvataggi di ScummVM

en: Never disable ScummVM save management and autosaves.
    NOTE: This could cause save duplication and other oddities
it_IT: Non disabilita la gestione dei salvataggi di ScummVM e i salvataggi automatici.
    NOTA: Potrebbe causare duplicazione dei salvataggi e altre stranezze

en: Force antialiased text
it_IT: Forza antialiasing dei testi

en: Use antialiasing to draw text even if the game does not ask for it
it_IT: Applica l'antialiasing ai testi, anche se il gioco non lo richiede esplicitamente

en: Show FPS
it_IT: Mostra contatore FPS

en: Show the current FPS-rate, while you play.
it_IT: Mostra il contatore dei frame al secondo (FPS) durante il gioco.

en: The selected game uses a pre-2.5 version of the AGS engine, which is not supported.
it_IT: Il gioco selezionato utilizza una versione del motore AGS, precedente alla versione 2.5, che non è supportata.

en: The selected game has a data file greater than 2Gb, which isn't supported by your version of ScummVM yet.
it_IT: Il gioco selezionato include un file dati di dimensione superiore a 2Gb, che non è ancora supportato dalla tua versione di ScummVM.

en: To preserve the original experience, this game should be loaded using the in-game interface.
    You can, however, override this setting in Game Options.
it_IT: Per mantenere l'esperienza originale, i salvataggi dovrebbero essere caricati utilizzando le funzionalità interne del gioco.
    Puoi tuttavia abilitare questa funzione in Opzioni Gioco.

en: To preserve the original experience, this game should be saved using the in-game interface.
    You can, however, override this setting in Game Options.
it_IT: Per mantenere l'esperienza originale, i salvataggi dovrebbero essere creati utilizzando le funzionalità interne del gioco.
    Puoi tuttavia abilitare questa funzione in Opzioni Gioco.

en: Show version
it_IT: Mostra versione

en: Quick load
it_IT: Carica Salvataggio rapido

en: Quick save
it_IT: Salvataggio rapido

en: Switch to Sarah
it_IT: Passa a Sarah

en: Switch to Grimwall
it_IT: Passa a Grimwall

en: Switch to Olmec
it_IT: Passa a Olmec

en: Bring up the In-Game Menu
it_IT: Mostra menù principale

en: Open character inventory
it_IT: Apri l'inventario del personaggio

note: I18N: Warn user about loading potentially incompatible saved game
en: WARNING: Attempt to load saved game from a previous version: Version %s / Build %d
it_IT: ATTENZIONE: Il salvataggio selezionato è stato creato con una versione precedente:
    Versione %s / Build %d

en: Load anyway
it_IT: Carica comunque

en: Failed to initialize resources
it_IT: Inizializzazione risorse fallita

en: A required game resource was not found
it_IT: Una risorsa richiesta dal gioco non è stata trovata

en: WARNING: This game was saved in Restored Cut Content mode, but you are playing in Original Content mode. The mode will be adjusted to Restored Cut Content for this session until you completely Quit the game.
it_IT: ATTENZIONE: Questa partita è stata salvata in Modalità con Contenuto Tagliato, ma stai giocando in Modalità Originale. Si passerà alla Modalità con Contenuto Tagliato per questa sessione di gioco, fino all'uscita dal gioco definitiva.

en: WARNING: This game was saved in Original Content mode, but you are playing in Restored Cut Content mode. The mode will be adjusted to Original Content mode for this session until you completely Quit the game.
it_IT: ATTENZIONE: Questa partita è stata salvata in Modalità Originale, ma stai giocando in Modalità con Contenuto Tagliato. Si passerà alla Modalità Originale per questa sessione di gioco, fino all'uscita dal gioco definitiva.

en: Continue
it_IT: Continua

en: The fan translator does not wish his translation to be incorporated into ScummVM.
it_IT: Il fan che ha realizzato questa traduzione ha preferito che non venisse incorporata in ScummVM.

en: Missing game code
it_IT: Codice gioco mancante

note: I18N: Blade Runner Enhanced Edition is a trademark, so please keep the capitalization for Enhanced Edition as is.
en: Enhanced Edition not supported. Please, use the original files which are part of the release.
it_IT: La versione di Blade Runner "Enhanced Edition" non è supportata. Cortesemente, utilizza i files presenti nella versione originale.

en: Sitcom mode
it_IT: Modalità sitcom

en: Game will add laughter after actor's line or narration
it_IT: Aggiunge delle risate dopo una battuta o una parte narrativa

en: Shorty mode
it_IT: Modalità tappo

en: Game will shrink the actors and make their voices high pitched
it_IT: Rimpicciolisce i personaggi e rende le voci più acute

en: Frame limiter high performance mode
it_IT: Modalità ad alte prestazioni con limitatore di frame

en: This mode may result in high CPU usage! It avoids use of delayMillis() function.
it_IT: Questa modalità potrebbe causare un elevato carico della CPU! Non usa la funzione delayMillis().

en: Max frames per second limit
it_IT: Sblocca limitatore di frame

en: This mode targets a maximum of 120 fps. When disabled, the game targets 60 fps
it_IT: Questa modalità porta il limitatore di frame a 120 fps. Se disabilitato il gioco mantiene 60 fps

en: Disable McCoy's quick stamina drain
it_IT: Disabilita affaticamento rapido di McCoy

en: When running, McCoy won't start slowing down as soon as the player stops clicking the mouse
it_IT: Quando sta correndo, McCoy non inizierà a rallentare al rilascio del tasto del mouse

en: Show subtitles during text crawl
it_IT: Mostra sottotitoli durante l'introduzione

en: During the intro cutscene, show subtitles during the text crawl
it_IT: Mostra i sottotitoli per la schermata testuale dell'introduzione

en: Fix credits for voice actors
it_IT: Correggi doppiatori nei credits

en: Updates the end credits with corrected credits for the Spanish voice actors
it_IT: Aggiorna i riconoscimenti finali correggendo i doppiatori della versione spagnola

note: I18N: These are keymaps that work in the main gameplay and also when KIA (Knowledge Integration Assistant) is open.
en: common shortcuts
it_IT: comandi rapidi condivisi

note: I18N: These are keymaps which work only in the main gameplay and not within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: main game shortcuts
it_IT: comandi rapidi del gioco principale

note: I18N: These are keymaps that work only within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: KIA only shortcuts
it_IT: comandi rapidi KIA

note: I18N: This keymap is the main way for the user interact with the game. It is used with the game's cursor to select, walk-to, run-to, look-at, talk-to, pick up, use, shoot (combat mode), open KIA (when clicking on McCoy).
en: Walk / Look / Talk / Select / Shoot
it_IT: Cammina / Guarda / Parla / Seleziona / Spara

note: I18N: This keymap toggles McCoy's status between combat mode (drawing his gun) and normal mode (holstering his gun) In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is TOGGLE MCCOY'S COMBAT MODE
en: Toggle Combat
it_IT: Attiva / Disattiva modalità combattimento

note: I18N: This keymap allows skipping video cutscenes
en: Skip cutscene
it_IT: Salta scena di intermezzo

note: I18N: This keymap allows skipping the current line of dialogue. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SKIP PAST CURRENT LINE OF DIALOGUE
en: Skip dialogue
it_IT: Salta battuta dialogo

note: I18N: This keymap toggles between opening the KIA in the Game Options tab, and closing the KIA. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is GAME OPTIONS
en: Game Options
it_IT: Opzioni Gioco

note: I18N: This keymap opens the KIA database on one of the investigation tabs, CRIME SCENE DATABASE, SUSPECT DATABASE and CLUES DATABASE. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ACTIVATE 
en: Open KIA Database
it_IT: Apri Database KIA

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows submitting a selected existing save game for deletion.
en: Delete Selected Saved Game
it_IT: Cancella partita selezionata

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists upwards
en: Scroll Up
it_IT: Scorri verso l'alto

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists downwards
en: Scroll Down
it_IT: Scorri verso il basso

note: I18N: This keymap allows (in KIA only) for a clue to be set as private or public (only when the KIA is upgraded).
en: Toggle Clue Privacy
it_IT: Imposta indizio privato/pubblico

note: I18N: This keymap opens KIA's SAVE GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SAVE GAME
en: Save Game
it_IT: Salva Partita

note: I18N: This keymap opens KIA's LOAD GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is LOAD GAME
en: Load Game
it_IT: Carica Partita

note: I18N: This keymap opens KIA's CRIME SCENE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CRIME SCENE DATABASE
en: Crime Scene Database
it_IT: Database scene dei crimini

note: I18N: This keymap opens KIA's SUSPECT DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SUSPECT DATABASE
en: Suspect Database
it_IT: Database sospettati

note: I18N: This keymap opens KIA's CLUE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CLUE DATABASE
en: Clue Database
it_IT: Database indizi

note: I18N: This keymap opens KIA's QUIT GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is QUIT GAME
en: Quit Game
it_IT: Esci dal gioco

en: Are you sure you want to quit?
it_IT: Sei sicuro di voler uscire?

en: Your game is now Paused.  Click OK to continue.
it_IT: Gioco in pausa.  Clicca OK per continuare.

note: I18N: This option allows the user to skip cutscenes. I18N: This option allows the user to skip text and cutscenes.
en: Skip support
it_IT: Interruzione dialoghi

en: Allow cutscenes to be skipped
it_IT: Permette di saltare le scene di intermezzo

en: ScummVM found that you have saved games that should be converted from the original saved game format.
    The original saved game format is no longer supported directly, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
it_IT: ScummVM ha rilevato dei salvataggi che dovrebbero essere convertiti.
    Il formato originale dei salvataggi non è più supportato, quindi non potrai caricare i tuoi salvataggi senza prima convertirli.
    
    Premi OK per convertirli adesso, altrimenti ti verrà richiesto al prossimo avvio del gioco.

en: Saved game was created with a newer version of ScummVM. Unable to load.
it_IT: Questo salvataggio è stato creato con una versione più recente di ScummVM. Impossibile caricarlo.

en: Color Blind Mode
it_IT: Modalità daltonici

en: Enable Color Blind Mode by default
it_IT: Abilita di default la modalità daltonici

en: Enable Text to Speech
it_IT: Abilita sintesi vocale

en: Use TTS to read text in the game (if TTS is available)
it_IT: Legge i testi del gioco utilizzando la sintesi vocale (se disponibile)

en: Enable Text to Speech for Objects and Options
it_IT: Abilita Sintesi Vocale per gli oggetti e le opzioni

en: Use TTS to read the descriptions (if TTS is available)
it_IT: Legge le descrizioni utilizzando la sintesi vocale (se disponibile)

en: Enable Text to Speech for Subtitles
it_IT: Abilita Sintesi Vocale per i sottotitoli

en: Use TTS to read the subtitles (if TTS is available)
it_IT: Utilizza la Sintesi Vocale per leggere i sottotitoli (se disponibile)

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes
it_IT: Usa finestre di dialogo trasparenti nelle scene a 16 colori

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes even if the original game version did not support them
it_IT: Utilizza le finestre di dialogo trasparenti nelle schermate a 16 colori, che non erano supportate nel gioco originale

en: Unnamed autosave
it_IT: Autosalvataggio senza nome

en: Unnamed savegame
it_IT: Salvataggio senza nome

en: Empty autosave
it_IT: Autosalvataggio vuoto

en: WARNING: The savegame you are loading is using a temporary broken format. Things will be broken. Please consider starting Operation Stealth from beginning using new savegames.
it_IT: ATTENZIONE: Il salvataggio che stai caricando utilizza un formato difettoso. Riscontrerai dei problemi. Se possibile, ricomincia Operation Stealth dall'inizio e crea dei nuovi salvataggi.

en: Talk/Interact
it_IT: Parlare/Interazione

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Attack
it_IT: Attacco

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Block
it_IT: Parare

en: Accept
it_IT: Conferma

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Reply 1
it_IT: Risposta 1

en: Reply 2
it_IT: Risposta 2

en: Reply 3
it_IT: Risposta 3

en: Reply 4
it_IT: Risposta 4

en: Reply 5
it_IT: Risposta 5

en: Reply 6
it_IT: Risposta 6

en: Next Page
it_IT: Pagina Successiva

en: Previous Page
it_IT: Pagina precedente

en: Map
it_IT: Mappa

en: Journal
it_IT: Diario

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Inventory
it_IT: Inventario

en: Traits
it_IT: Tratti personaggio

en: Quick Save
it_IT: Salvataggio rapido

en: Quick Load
it_IT: Carica Salvataggio rapido

en: Versailles 1685 support is not compiled in
it_IT: Il supporto per Versailles 1685 non è stato incluso nella compilazione

en: The game prevents quitting at this moment. Are you sure you want to quit anyway?
it_IT: Il gioco non permetterebbe di uscire, in questo momento. Vuoi chiuderlo comunque?

en: Error: The file '%s' hasn't been extracted properly.
    Please refer to the wiki page
    %s for details on how to properly extract the DTSPEECH.XA and *.STR files from your game disc.
it_IT: Errore: Il file '%s' non è stato estratto correttamente.
    Consultare la pagina wiki
    %s per informazioni su come estrarre correttamente i file DTSPEECH.XA e *.STR dal disco del gioco.

en: Error: It appears that the game data files were extracted incorrectly.
    
    You should only extract STR and XA files using the special method. The rest should be copied normally from your game CD.
    
     See %s
it_IT: Errore: Sembra che i files dati del gioco non siano stati estratti correttamente.
    
    Dovresti usare il metodo speciale solo per estrarre i files STR e XA. Tutti gli altri devono essere copiati normalmente dal CD del gioco.
    
    Per ulteriori informazioni: %s

en: Action
it_IT: Azione

en: Change Command
it_IT: Cambia azione

en: Debug Graphics
it_IT: Debug Grafica

en: ScummVM found that you have old saved games for Drascula that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
it_IT: ScummVM ha trovato vecchi salvataggi per Drascula che dovrebbero essere convertiti.
    Il vecchio formato di salvataggio non è più supportato, quindi non potrai caricare i tuoi salvataggi senza prima convertirli.
    
    Premi OK per convertirli adesso, altrimenti ti verrà richiesto al prossimo avvio del gioco.

en: Use bright palette mode
it_IT: Usa palette colori brillanti

en: Display graphics using the game's bright palette
it_IT: Visualizza la grafica utilizzando la palette di colori originale del gioco

en: Enable Text to Speech for Objects, Options, and the Bible Quote
it_IT: Abilita Sintesi Vocale per gli oggetti, le opzioni e i passaggi della Bibbia

en: Prerecorded sounds
it_IT: Effetti sonori preregistrati

en: Use high-quality pre-recorded sounds instead of pc speaker emulation
it_IT: Utilizza effetti sonori pre-registrati ad alta qualità, anzichè emulare l'altoparlante del PC

en: Extended timer
it_IT: Tempo aggiuntivo

en: Start the game timer at 99:59:59
it_IT: Imposta il timer a 99:59:59

en: Automatic drilling
it_IT: Perforazione automatica

en: Allow to succefully drill in any part of the area in Driller
it_IT: Permette di perforare con successo in qualsiasi area del gioco

en: Disable demo mode
it_IT: Disabilita modalità demo

en: Never activate demo mode
it_IT: Non attiva mai la modalità dimostrativa

en: Disable sensors
it_IT: Disabilita torrette laser

en: Sensors will not shoot the player
it_IT: Le torrette non spareranno al giocatore

en: Disable falling
it_IT: Disabilita cadute

en: Player cannot fall over edges
it_IT: Il giocatore non cadrà mai fuori dai bordi

en: Invert Y-axis on mouse
it_IT: Inverti asse Y del mouse

en: Use alternative camera controls
it_IT: Usa metodo di controllo alternativo per la camera

en: Strafe Left
it_IT: Scorri a sinistra

en: Strafe Right
it_IT: Scorri a destra

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Shoot
it_IT: Spara

en: Rise/Fly up
it_IT: Ascendi/Vola verso l'alto

en: Lower/Fly down
it_IT: Atterra/Vola verso il basso

en: Change mode
it_IT: Cambia modalità

en: Rotate Left
it_IT: Ruota verso sinistra

en: Rotate Right
it_IT: Ruota verso destra

en: Info Menu
it_IT: Menù Informazioni

en: [ press any key to exit ]
it_IT: [ premi un tasto per uscire ]

en: Untitled Savegame
it_IT: Salvataggio senza nome

en: Use TTS to read the text
it_IT: Utilizza la sintesi vocale per leggere i testi a voce

en: Also read input text
it_IT: Leggi anche l'input da tastiera

en: Use TTS to read the input text
it_IT: Utilizza la sintesi vocale per leggere i caratteri immessi da tastiera

en: Loading game...
it_IT: Caricamento in corso...

en: Could not start AdvSys game
it_IT: Impossibile avviare gioco AdvSys

en: Sorry, the savegame couldn't be restored
it_IT: Spiacente, non è stato possibile caricare il gioco

en: Sorry, the savegame couldn't be created
it_IT: Spiacente, non è stato possibile salvare il gioco

en: Speak up! I can't hear you!
it_IT: Parla più forte! Non ti sento!

en: I don't know the word "%s".
it_IT: Non conosco la parola "%s".

en: I don't understand.
it_IT: Non capisco.

en: This is too short to be a valid Alan2 file.
it_IT: E' troppo corto per essere un file Alan2 valido.

en: This is not a valid Alan2 file.
it_IT: Questo non è un file Alan2 valido.

en: Savegame
it_IT: Salvataggio

en: Picture window toggled
it_IT: Visualizzazione immagine/testo modificata

en: This is too short to be a valid Glulx file.
it_IT: E' troppo corto per essere un file Glulx valido.

en: This is not a valid Glulx file.
it_IT: Questo non è un file Glulx valido.

en: This Glulx file is too old a version to execute.
it_IT: La versione di questo file Glulx è troppo vecchia per essere eseguita.

en: This Glulx file is too new a version to execute.
it_IT: La versione di questo file Glulx è troppo recente per essere eseguita.

en: Could not start Quest game
it_IT: Impossibile avviare gioco Quest

en: Saved.
it_IT: Salvato.

en: Error writing save file
it_IT: Errore durante la scrittura del salvataggio

en: Incorrect rs file.
it_IT: File rs non corretto.

en: Save file created by different version.
it_IT: Salvataggio creato con una versione differente.

en: Failed to load saved game from file.
it_IT: Impossibile caricare la partita dal file.

en: Failed to save game to file.
it_IT: Impossibile salvare la partita nel file.

en: Failed to delete file.
it_IT: Impossibile eliminare il file.

en: Menu / Skip
it_IT: Menu / Salta

en: Speed Up Cutscene
it_IT: Velocizza scena di intermezzo

en: ScummVM found some problems with your game data files.
    Running ScummVM nevertheless may cause game bugs or even crashes.
    Do you still want to run %s?
it_IT: ScummVM ha rilevato delle anomalie nei file dati del gioco.
    Puoi procedere ignorando questo avviso, ma potresti riscontrare bug o blocchi improvvisi.
    Desideri comunque avviare %s?

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Run
it_IT: Corri

en: Examine
it_IT: Esamina

en: Use/Talk
it_IT: Usa/Parla

en: Pick up/Put away
it_IT: Raccogli/Riponi

en: Skip dialog lines
it_IT: Salta battuta dialogo

en: Cycle Objects Up
it_IT: Passa all'oggetto precedente

en: Cycle Objects Down
it_IT: Passa all'oggetto successivo

en: Quick Room Exit
it_IT: Uscita rapida stanza

en: Examine/Look
it_IT: Esamina/Guarda

en: Error: the game could not be saved.
it_IT: Errore: non è stato possibile salvare il gioco.

en: Input text
it_IT: Immissione Testo

en: The game data file %s may be corrupted.
    If you are sure it is not please provide the ScummVM team the following code, along with the file name, the language and a description of your game version (i.e. dvd-box or jewelcase):
    %s
it_IT: Il file dati di gioco %s potrebbe essere danneggiato.
    Se sei certo della sua integrità, per cortesia invia al team di ScummVM il codice sottostante, specificando il nome del file, la lingua e descrivendo brevemente la versione del gioco (per es. versione in box DVD o custodia CD standard):
    %s

en: Could not open the file %s for checking.
    It may be missing or you may not have the rights to open it.
    Go to %s to see a list of the needed files.
it_IT: Impossibile effettuare il controllo del file %s.
    Potrebbe non essere presente, o potresti non avere i permessi di lettura.
    Consulta %s per l'elenco dei file necessari.

en: ScummVM will now verify the game data files, to make sure you have the best gaming experience.
    This may take a while, please wait.
    Successive runs will not check them again.
it_IT: ScummVM controllerà ora i file dati di gioco, al fine di garantirti la migliore esperienza di gioco.
    Potrebbe richiedere qualche instante - prego attendere.
    Il controllo non verrà ripetuto ai prossimi avvii.

en: Load user patch (unsupported)
it_IT: Carica patch utente (non supportato)

en: Load an user patch. Please note that the ScummVM team doesn't provide support for using such patches.
it_IT: Carica una patch fornita dall'utente. Il team di ScummVM non può offrire assistenza per le suddette patch.

en: Escape from Monkey Island support is not compiled in
it_IT: Il supporto per Escape from Monkey Island (Fuga da Monkey Island) non è stato incluso nella compilazione

en: The original patch of Grim Fandango
    is missing. Please download it from
    %s
    and put it in the game data files directory
it_IT: La patch originale per Grim Fandango
    è mancante. Per favore, scaricala da
    %s
    e ponila nella cartella dei file dati del gioco

en: The original patch of Escape from Monkey Island is missing. 
    Please download it from %s
    and put it in the game data files directory.
    Pay attention to download the correct version according to the game's language!
it_IT: La patch originale per Fuga da Monkey Island è mancante.
    Per favore, scaricala da %s
    e ponila nella cartella dei file dati del gioco.
    Assicurati di scaricare la versione corrispondente alla lingua del tuo gioco!

en: ERROR: Not enough music tracks found!
    Escape from Monkey Island has two versions of FullMonkeyMap.imt,
    you need to copy both files from both CDs to Textures/, and rename
    them as follows to get music-support in-game: 
    CD 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    Alternatively, a Steam or GOG copy has a combined FullMonkeyMap.imt
it_IT: ERRORE: Non sono state trovate tutte le tracce audio!
    Fuga da Monkey Island utilizza due versioni del file FullMonkeyMap.imt,
    devi copiare i files da entrambi i CD e metterli nella cartella Textures/,
    rinominandoli come segue:
    CD 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    In alternativa, le edizioni Steam e GOG contengono già il file FullMonkeyMap.int completo

en: Fast movie speed
it_IT: Filmati ad alta velocità

en: Play movies at an increased speed
it_IT: Aumenta la velocità di riproduzione dei filmati

en: Easier AI
it_IT: IA facilitata

en: Decrease the difficulty of AI puzzles
it_IT: Riduce le prestazioni dell'Intelligenza Artificiale, rendendo alcuni puzzle più semplici

en: Updated Credits Music
it_IT: Musica alternativa nei Credits

en: Play the song The Final Hour during the credits instead of reusing MIDI songs
it_IT: Riproduce la canzone «The Final Hour» durante i Riconoscimenti, anzichè riutilizzare i brani MIDI

en: Slim Left/Right Hotspots
it_IT: Riduci aree interattive a sinistra/destra

en: Shrinks the hotspots on the left and right sides for exiting puzzles
it_IT: Riduce le dimensioni degli hotspot ai lati dello schermo, usati per uscire dai puzzle

en: Speedrun Mode
it_IT: Modalità Speedrun

en: Affects the controls for fast forwarding the game
it_IT: Modifica i controlli per eseguire il gioco in modalità accelerata

en: GroovieV2 support is not compiled in
it_IT: Il supporto per GroovieV2 non è stato incluso nella compilazione

en: Reserved
it_IT: Riservato

en: Failed to save game
it_IT: Impossibile salvare la partita

en: Would you like to save or restore a game?
it_IT: Desideri salvare o caricare il gioco?

en: The Minotaur minigame is not supported yet. Skipping
it_IT: Il minigioco del Minotauro non è ancora supportato e verrà saltato.

en: The Medusa minigame is not supported yet. Skipping
it_IT: Il minigioco di Medusa non è ancora supportato e verrà saltato.

en: The Troy minigame is not supported yet. Skipping
it_IT: Il minigioco di Troia non è ancora supportato e verrà saltato.

en: Enable cheat mode
it_IT: Attiva modalità cheat

en: Debug info and level selection becomes available
it_IT: Abilita informazioni di debug e selezione del livello di gioco

en: Move up
it_IT: Movimento verso l'alto

en: Move down
it_IT: Movimento verso il basso

en: Move left
it_IT: Movimento verso sinistra

en: Move right
it_IT: Movimento verso destra

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Use
it_IT: Usa

en: Clear waypoints
it_IT: Cancella percorso

en: Debug
it_IT: Debugger

en: Gore Mode
it_IT: Sangue

en: Enable Gore Mode when available
it_IT: Abilita scene sanguinose (se disponibili)

en: Forward
it_IT: Avanza

en: Backward
it_IT: Arretra

en: Lean Left
it_IT: Sporgi a sinistra

en: Lean Right
it_IT: Sporgi a destra

en: Jump
it_IT: Salta

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Crouch
it_IT: Accovacciato

en: Interact Mode
it_IT: Modalità Interazione

en: Look Mode
it_IT: Modalità Vista

en: Holster
it_IT: Riponi oggetto

en: Notebook
it_IT: Blocco Note

en: Personal Notes
it_IT: Appunti Personali

en: Flashlight
it_IT: Torcia Elettrica

en: Glowstick
it_IT: Bengala

en: Enable original cheats
it_IT: Abilita cheat originali

en: Allow cheats using the C key.
it_IT: Permette l'uso dei cheat premendo il tasto C.

en: Enable infinite health cheat
it_IT: Attiva cheat energia infinita

en: Player health will never decrease (except for game over scenes).
it_IT: L'energia del giocatore non scenderà mai (tranne che nelle scene di game over).

en: Enable infinite ammo cheat
it_IT: Attiva cheat munizioni infinite

en: Player ammo will never decrease.
it_IT: Il giocatore non consumerà mai munizioni.

en: Unlock all levels
it_IT: Sblocca tutti i livelli

en: All levels will be available to play.
it_IT: Permette l'accesso a qualsiasi livello del gioco.

en: Enable restored content
it_IT: Ripristina contenuti tagliati

en: Add additional content that is not enabled the original implementation.
it_IT: Abilita alcune parti che sono state escluse dal gioco originale.

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Fire
it_IT: Spara

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Arm
it_IT: Estrai Arma

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Remora
it_IT: REMORA

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Side Step
it_IT: Movimento laterale

en: Missing language specific game code and/or resources.
it_IT: I dati del gioco e/o le risorse specifiche per questa lingua sono mancanti.

en: Missing language specific game code and/or resources for this fan translation.
it_IT: Le risorse e/o i dati del gioco, specifici per questa traduzione dei fan, sono mancanti.

en: Demo plays simple animations without using Westwood's Engine.
it_IT: La versione dimostrativa riproduce le animazioni senza utilizzare il motore della Westwood.

en: You added the game incorrectly. Please add the root folder of the game.
it_IT: Il gioco non è stato aggiunto correttamente. Per favore, seleziona la cartella principale del gioco.

note: I18N: The file in the game directory needs to be extracted
en: You added the game incorrectly. The GAME.DAT file is an ISO image and you need to extract the game data files from it.
it_IT: Il gioco non è stato aggiunto correttamente. Il file GAME.DAT è un'immagine ISO e devi estrarre i file contenuti.

note: I18N: Studio audience adds an applause and cheering sounds whenever Malcolm makes a joke.
en: Studio audience
it_IT: Reazioni del pubblico

en: Enable studio audience
it_IT: Attiva le reazioni del pubblico

en: Allow text and cutscenes to be skipped
it_IT: Permette di saltare i dialoghi e le scene di intermezzo

note: I18N: Helium mode makes people sound like they've inhaled Helium.
en: Helium mode
it_IT: Modalità elio

en: Enable helium mode
it_IT: Attiva la modalità elio

note: I18N: When enabled, this option makes scrolling smoother when changing from one screen to another.
en: Smooth scrolling
it_IT: Scorrimento fluido

en: Enable smooth scrolling when walking
it_IT: Attiva lo scorrimento fluido durante gli spostamenti

note: I18N: When enabled, this option changes the cursor when it floats to the edge of the screen to a directional arrow. The player can then click to walk towards that direction.
en: Floating cursors
it_IT: Cursori fluttuanti

en: Enable floating cursors
it_IT: Attiva cursori fluttuanti

note: I18N: When enabled, this option will fill in an autogenerated savegame description into the input prompt where.
en: Suggest save names
it_IT: Suggerisci nomi dei salvataggi

en: Autogenerated naming suggestions for savegames
it_IT: Genera automaticamente i nomi dei salvataggi del gioco

note: I18N: HP stands for Hit Points
en: HP bar graphs
it_IT: Barre HP

en: Enable hit point bar graphs
it_IT: Attiva le barre di energia (Hit Points)

note: I18N: L/R stands for Left/Right
en: Fight Button L/R Swap
it_IT: Scambio pulsante Sinistro/Destro per il combattimento

en: Left button to attack, right button to pick up items
it_IT: Pulsante sinistro per attaccare, pulsante destro per raccogliere gli oggetti

en: Lands of Lore support is not compiled in
it_IT: Il supporto per Lands of Lore non è stato incluso nella compilazione

en: EOB II FM-TOWNS requires support of 16bit color modes which has not been activated in your ScummVM build
it_IT: La versione FM-TOWNS di EOB II richiede il supporto per la grafica con colori a 16 bit, che non è stata abilitata nel tua versione di ScummVM

en: Eye of Beholder support is not compiled in
it_IT: Il supporto per Eye of Beholder non è stato incluso nella compilazione

en: Interact via Left Click
it_IT: Interazione tramite Clic Sinistro

en: Interact via Right Click
it_IT: Interazione tramite Clic Destro

en: Move Forward
it_IT: Avanza

en: Move Back
it_IT: Arretra

en: Move Left
it_IT: Vai a sinistra

en: Move Right
it_IT: Vai a destra

en: Turn Left
it_IT: Gira a sinistra

en: Turn Right
it_IT: Gira a destra

en: Open/Close Inventory
it_IT: Apri/Chiudi l'inventario

en: Switch Inventory/Character screen
it_IT: Alterna schermata Inventario/Personaggio

en: Camp
it_IT: Accampamento

en: Cast Spell
it_IT: Lancia incantesimo

en: Spell Level 1
it_IT: Incantesimo di livello 1

en: Spell Level 2
it_IT: Incantesimo di livello 2

en: Spell Level 3
it_IT: Incantesimo di livello 3

en: Spell Level 4
it_IT: Incantesimo di livello 4

en: Spell Level 5
it_IT: Incantesimo di livello 5

en: Spell Level 6
it_IT: Incantesimo di livello 6

en: Attack 1
it_IT: Attacco 1

en: Attack 2
it_IT: Attacco 2

en: Attack 3
it_IT: Attacco 3

en: Show Map
it_IT: Mostra mappa

en: Slide Left
it_IT: Scorri a sinistra

en: Slide Right
it_IT: Scorri a destra

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Rest
it_IT: Riposa

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Choose Spell
it_IT: Scegli incantesimo

en: The following original saved game file has been found in your game path:
    
    %s %S
    
    Do you wish to use this saved game file with ScummVM?
it_IT: Il seguente salvataggio originale è stato rilevato nel percorso del gioco:
    
    %s %S
    
    Desideri utilizzare questo salvataggio in ScummVM?

en: A saved game file was found in the specified slot %d. Overwrite?
it_IT: È già presente un salvataggio nello slot %d. Sovrascrivere?

en: %d original saved games have been successfully imported into
    ScummVM. If you want to manually import original saved game later you will
    need to open the ScummVM debug console and use the command 'import_savefile'.
it_IT: %d salvataggi originali sono stati importati con successo in ScummVM.
    Per importare ulteriori salvataggi successivamente, è possibile utilizzare
    il comando 'import_savefile' disponibile nella console di debug di ScummVM.

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    If you used the original installer for the installation these files
    should be located in the AmigaDOS system 'Fonts/' folder.
    Please copy them into the EOB game data directory.
it_IT: Questa versione AMIGA richiede i seguenti files font: 
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Se hai utilizzato il programma di installazione originale questi files
    dovrebbero trovarsi nella cartella di sistema AmigaDOS 'Fonts/'.
    Copiali nella cartella dati di gioco di EOB.

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    This is a localized (non-English) version of EOB II which uses language specific characters
    contained only in the specific font files that came with your game. You cannot use the font
    files from the English version or from any EOB I game which seems to be what you are doing.
    
    The game will continue, but the language specific characters will not be displayed.
    Please copy the correct font files into your EOB II game data directory.
it_IT: Questa versione AMIGA richiede i seguenti file font:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Questa è una versione localizzata (non-inglese) di EOB II che usa caratteri fonetici contenuti
    nei file dei font forniti con questa versione. Sembra però che tu stia cercando di usare i file dei
    font provenienti dalla versione inglese o da qualche altre localizzazione, il che non è possibile.
    
    Il gioco continuerà, ma i caratteri specifici di questa versione non saranno visualizzati.
    Per favore, copia i file dei font corretti nella cartella dei dati di gioco di EOB II.

en: This is a trial Windows version of the game. To play the full version, you will need to use the original interpreter and purchase a key from Wyrmkeep
it_IT: Questa è una versione dimostrativa del gioco per Windows. Per giocare la versione completa, dovrai utilizzare l'interprete originale ed acquistare una chiave da Wyrmkeep

en: This is the end of the trial version. You can play the full game using the original interpreter from Wyrmkeep
it_IT: La versione dimostrativa termina qui. Per il gioco completo devi utilizzare l'interprete originale di Wyrmkeep

en: This puzzle is not available in the trial version of the game
it_IT: Questo puzzle non è disponibile nella versione dimostrativa del gioco

en: TTS Narrator
it_IT: Sintesi vocale

en: The game is using unsupported engine
it_IT: Questo gioco utilizza un motore non supportato

en: Play a digital soundtrack during the opening movie
it_IT: Riproduci la colonna sonora digitale durante il filmato introduttivo

en: If selected, the game will use a digital soundtrack during the introduction. Otherwise, it will play MIDI music.
it_IT: Se attivato, il gioco riprodurrà la musica in formato digitale durante l'introduzione. Altrimenti verrà utilizzata la musica MIDI.

en: Easy mouse interface
it_IT: Interfaccia mouse facilitata

en: Shows object names when hovering the mouse over them
it_IT: Mostra i nomi degli oggetti al passaggio del mouse

en: Animated inventory items
it_IT: Animazioni oggetti inventario

en: Animated game interface
it_IT: Animazioni interfaccia di gioco

en: Naughty game mode
it_IT: Modalità osé

en: Show item costs in standard inventory mode
it_IT: Mostra il prezzo degli oggetti nell'inventario in modalità standard

en: Shows item costs in standard inventory mode, allowing the value of items to be compared
it_IT: Mostra il prezzo degli oggetti nell'inventario in modalità standard, permettendo così di confrontare il valore degli oggetti

en: More durable armor
it_IT: Armatura più durevole

en: Armor won't break until character is at -80HP, rather than merely -10HP
it_IT: L'armatura non si romperà finché il personaggio non raggiungerà -80HP, anziché -10HP

en: Hitpoint bars
it_IT: Barre di energia (Hit Points)

en: Replace a colored gem with bars for hit points and spell points.
it_IT: Mostra barre per punti vita e magia, al posto delle gemme colorate.

en: View Party Member 1
it_IT: Mostra Personaggio 1 del Gruppo

en: View Party Member 2
it_IT: Mostra Personaggio 2 del Gruppo

en: View Party Member 3
it_IT: Mostra Personaggio 3 del Gruppo

en: View Party Member 4
it_IT: Mostra Personaggio 4 del Gruppo

en: View Party Member 5
it_IT: Mostra Personaggio 5 del Gruppo

en: View Party Member 6
it_IT: Mostra Personaggio 6 del Gruppo

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Cast
it_IT: Lancia incantesimo

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Exchange
it_IT: Scambia

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Fight
it_IT: Combatti

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Quick Reference
it_IT: Riepilogo Gruppo

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Retreat
it_IT: Ritirata

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Delay
it_IT: Durata messaggi

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1 I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Protect
it_IT: Incantesimi di protezione

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Forwards
it_IT: Avanza

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Backwards
it_IT: Arretra

en: Toggle Minimap
it_IT: Mostra / Nascondi Minimappa

en: Reorder Party
it_IT: Riordina Gruppo

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Search
it_IT: Cerca

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Bash
it_IT: Colpisci

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Unlock
it_IT: Apri serratura (disserrare)

en: Goto location
it_IT: Vai a Locazione

en: Might and Magic 1 - Menus
it_IT: Might and Magic 1 - Menù

en: Might and Magic 1 - Minimal Keys
it_IT: Might and Magic 1 - Tasti Base

en: Might and Magic 1 - Party
it_IT: Might and Magic 1 - Gruppo

en: Might and Magic 1 - Combat
it_IT: Might and Magic 1 - Combattimento

en: You cannot run the game directly from the Graphics Overhaul Mod. Instead, it will automatically be available if you detect the original game and select Enhanced mode.
it_IT: Non è possibile avviare il gioco direttamente dal Graphics Overhaul Mod. Sarà disponibile automaticamente dopo avere aggiunto il gioco e selezionato Enhanced mode.

en: In order to run in Enhanced mode,  please copy xeen.cc from a copy of World of Xeen
    or Clouds of Xeen to your Might and Magic 1 game folder
it_IT: Per utilizzare la modalità migliorata, per favore procurati il file xeen.cc da una copia di World of Xeen
    o Clouds of Xeen, e copialo nella cartella di Might and Magic 1

en: Could not locate engine data %s
it_IT: File dati del motore '%s' non trovato

en: Out of date engine data. Expected %d.%d, but got version %d.%d
it_IT: File dati del motore obsoleto. Versione richiesta: %d.%d; versione trovata: %d.%d

en: Failed to autosave
it_IT: Salvataggio automatico non riuscito

note: I18N: Option for fast scene switching
en: ~Z~ip Mode Activated
it_IT: Modalità ~Z~ip attivata

en: When activated, clicking on an item or area with the lightning bolt cursor takes you directly there, skipping intermediate screens. You can only 'Zip' to a precise area you've already been.
it_IT: Quando il cursore ha forma di fulmine, cliccando si verrà "teletrasportati" direttamente nei pressi dell'oggetto o della locazione cliccata, saltando tutte le schermate intermedie. Questa modalità funziona solo per le zone già visitate.

en: ~T~ransitions Enabled
it_IT: ~T~ransizioni attive

en: Toggle screen transitions on or off. Turning off screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
it_IT: Attiva o disattiva le transizioni tra le schermate. Disabilitando questa opzione è possibile spostarsi più velocemente all'interno del gioco.

en: Play the Myst fly by movie
it_IT: Riproduci il volo panoramico di Myst

en: The Myst fly by movie was not played by the original engine.
it_IT: Il filmato del volo panoramico di Myst non veniva riprodotto dal motore originale del gioco.

note: I18N: This Option is for hard-of-hearing. It makes it easier to solve the spaceship puzzle. Normally game uses strict binary logic here. We change it to use fuzzy logic. By default the option is off.
en: Improve Selenitic Age puzzle ~a~ccessibility
it_IT: Migliora accessibilità puzzle dell'Era Selenitica

en: Allow solving Selenitic Age audio puzzles with more error margin.
it_IT: Permette di risolvere gli enigmi sonori dell'Era Selenitica accettando un margine d'errore più ampio.

en: Simulate loading times of old CD drives
it_IT: Simula i tempi di caricamento dei vecchi lettori CD

en: Simulate loading times of old CD-ROM drives by adding a random delay during scene transitions.
it_IT: Simula i tempi di caricamento dei vecchi lettori CD, aggiungendo un ritardo casuale nelle transizioni di scena.

note: I18N: Drop book page
en: ~D~rop Page
it_IT: ~L~ascia pagina

en: Show ~M~ap
it_IT: Mostra ~M~appa

en: Main Men~u~
it_IT: Menu ~p~rincipale

en: The new language will be applied after restarting the game.
it_IT: La lingua verrà cambiata al riavvio del gioco.

en: ~W~ater Effect Enabled
it_IT: ~E~ffetto acqua attivo

en: Toggles the use of QuickTime videos for visual effects related to water surfaces (ripples, waves, etc.).
it_IT: Abilita i video QuickTime per gli effetti grafici applicati alla superficie dell'acqua (es. onde e scie).

en: Transitions:
it_IT: Transizioni:

en: Adjusts the speed of screen transitions. Disabling screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
it_IT: Modifica la velocità delle transizioni tra le schermate. Disabilitando questa opzione è possibile spostarsi più velocemente all'interno del gioco.

en: Fastest
it_IT: Veloci

en: Normal
it_IT: Normali

en: Best
it_IT: Migliori

en: Myst ME support not compiled in
it_IT: Il supporto per Myst ME non è stato incluso nella compilazione

en: Myst support not compiled in
it_IT: Il supporto per Myst non è stato incluso nella compilazione

en: Riven support not compiled in
it_IT: Il supporto per Riven non è stato incluso nella compilazione

en: CSTime support not compiled in
it_IT: Il supporto per CSTime non è stato incluso nella compilazione

en: The game is paused. Press any key to continue.
it_IT: Gioco in pausa. Premi un tasto per continuare.

en: Open main menu
it_IT: Apri menù principale

en: Load game state
it_IT: Carica partita

en: Save game state
it_IT: Salva partita

en: Show options menu
it_IT: Mostra menù opzioni

en: Drop page
it_IT: Lascia pagina

en: Show map
it_IT: Mostra mappa

en: Are you sure you want to load a saved game? All unsaved progress will be lost.
it_IT: Sei sicuro di voler caricare una partita salvata? Tutti i progressi non salvati andranno persi.

en: Load game
it_IT: Carica partita

en: Are you sure you want to start a new game? All unsaved progress will be lost.
it_IT: Sei sicuro di voler iniziare una nuova partita? Tutti i progressi non salvati andranno persi.

en: New game
it_IT: Nuova partita

en: Are you sure you want to quit? All unsaved progress will be lost.
it_IT: Sei sicuro di voler uscire? Tutti i progressi non salvati andranno persi.

en: You can't leave the library in the demo.
it_IT: Nella versione demo non è possibile uscire dalla biblioteca.

en: You're missing a Riven executable. The Windows executable is 'riven.exe' or 'rivendmo.exe'.
it_IT: File eseguibile di Riven non trovato. L'eseguibile per la versione Windows è 'riven.exe' o 'rivendmo.exe'.

en: Using the 'arcriven.z' installer file also works. In addition, you can use the Mac 'Riven' executable.
it_IT: È anche possibile usare il file di installazione 'arcriven.z', o l'eseguibile 'Riven' per la versione Mac.

en: You're missing 'extras.mhk'. Using the 'arcriven.z' installer file also works.
it_IT: File 'extras.mhk' non trovato. È anche possibile usare il file di installazione 'arcriven.z'.

en: You are missing the following required Riven data files:
it_IT: I seguenti file di dati di Riven non sono stati trovati:

en: Move forward
it_IT: Movimento in avanti

en: Move forward left
it_IT: Movimento avanti e a sinistra

en: Move forward right
it_IT: Movimento avanti e a destra

en: Move backwards
it_IT: Movimento indietro

en: Turn left
it_IT: Gira a sinistra

en: Turn right
it_IT: Gira a destra

en: Look up
it_IT: Guarda su

en: Look down
it_IT: Guarda giù

en: Play intro videos
it_IT: Riproduci filmati di introduzione

en: Exploration beyond this point available only within the full version of
    the game.
it_IT: Le aree oltre questo punto sono disponibili
    solo nel gioco completo.

en: At this point, the Riven Demo would
    ask if you would like to open a web browser
    to bring you to the Red Orb store to buy
    the game. ScummVM cannot do that and
    the site no longer exists.
it_IT: A questo punto, la demo di Riven dovrebbe
    chiederti se desideri aprire il browser e indirizzarti
    al negozio online della Red Orb, per acquistare
    il gioco. ScummVM non può farlo, e comunque il
    sito non è più disponibile.

en: 16:9 widescreen mod
it_IT: Modalità 16:9 widescreen

en: Removes letterboxing and moves some display elements, improving coverage on widescreen displays
it_IT: Elimina i bordi neri e sposta alcuni elementi grafici, permettendo una visuale più ampia su schermi wide

en: Improved music mixing
it_IT: Mixer musicale ottimizzato

en: Enables dynamic MIDI mixer, improving quality, but behaving less like mTropolis Player.
it_IT: Abilita il mixer MIDI dinamico, dotato di una migliore qualità audio ma meno fedele al player originale di mTropolis.

en: Autosave at progress points
it_IT: Salvataggio automatico ai checkpoint

en: Automatically saves the game after completing puzzles and chapters.
it_IT: Salva automaticamente al termine di ogni capitolo e al completamento dei puzzle.

en: Enable short transitions
it_IT: Abilita transizioni brevi

en: Enables transitions that are set to maximum rate instead of skipping them.
it_IT: Riproduce le transizioni di scena anche se impostate alla massima velocità, anzichè saltarle completamente.

en: Enable subtitles for important sound effects
it_IT: Mostra sottotitoli per gli effetti sonori importanti

en: Enables subtitles for important sound effects.  This may reduce the difficulty of sound recognition puzzles and minigames.
it_IT: Abilita i sottotitoli per gli effetti sonori più importanti, facilitando la risoluzione dei puzzle e dei sottogiochi che richiedono di riconoscere dei suoni.

en: Start with debugger
it_IT: Avvia con debugger

en: Starts with the debugger dashboard active.
it_IT: Avvia il gioco con le funzionalità di debug abilitate.

en: Toggle debug overlay
it_IT: Mostra/nascondi overlay di debug

en: Force any playing movies to end
it_IT: Interrompi filmato in riproduzione

en: Failed to read version information from save file
it_IT: Non è stato possibile leggere i dati relativi alla versione nel file di salvataggio

en: Failed to load save, the save file doesn't contain valid version information.
it_IT: Impossibile caricare il salvataggio, i dati relativi alla versione non sono validi.

en: Saved game was created with an earlier, incompatible version of ScummVM. Unable to load.
it_IT: Questo salvataggio è stato creato con una versione precedente ed incompatibile di ScummVM. Impossibile caricarlo.

en: Failed to load save, an error occurred when reading the save game data.
it_IT: Impossibile caricare il salvataggio, rilevato un errore durante la lettura dei dati.

en: An internal error occurred while attempting to write save game data
it_IT: Errore interno durante il salvataggio della partita

en: An error occurred while writing the save game
it_IT: Errore durante il salvataggio della partita

en: This game requires MPEG video support for some
    content but MPEG video support was not compiled in.
    The game will still play, but MPEG videos will not work.
it_IT: Questo gioco richiede il supporto per i video MPEG, che non è stato incluso durante la compilazione.
    Il gioco funzionerà, ma i video MPEG non verranno riprodotti.

en: This game requires MPEG audio support for some
    content but MPEG audio support was not compiled in.
    The game will still play, but some audio will not work.
it_IT: Questo gioco richiede il supporto per l'audio MPEG, che non è stato incluso durante la compilazione.
    Il gioco funzionerà, ma alcuni suoni/musiche non verranno riprodotti.

en: Image Viewer
it_IT: Visualizzatore immagini

en: Unable to locate the '%s' engine data file
it_IT: File dati del motore '%s' non trovato

en: PS2 version is not yet supported
it_IT: La versione per PS2 non è ancora supportata

en: Widescreen mod
it_IT: Modalità widescreen

en: Enable widescreen rendering in fullscreen mode.
it_IT: Abilita la modalità widescreen nella visualizzazione a schermo intero.

en: This version of Myst III has not been updated with the latest official patch.
    Please install the official update corresponding to your game's language.
    The updates can be downloaded from:
    %s
it_IT: Questa versione di Myst III non è stata aggiornata utilizzando l'ultima patch ufficiale.
    Per favore, installa l'ultimo aggiornamento disponibile corrispondente alla lingua del tuo gioco.
    Gli aggiornamenti possono essere scaricati da:
    %s

en: Invalid file name for saving
it_IT: Nome salvataggio non valido

en: Left Click Interact
it_IT: Interazione tramite Clic Sinistro

en: Right Click Interact
it_IT: Interazione tramite Clic Destro

en: Fast move modifier
it_IT: Modificatore movimento veloce

en: Nancy Drew - Maze
it_IT: Nancy Drew - Labirinto

en: Show/hide maze map
it_IT: Mostra/nascondi mappa labirinto

en: Player Speech
it_IT: Voce del giocatore

en: Enable player speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
it_IT: Riproduce la voce del giocatore. Questa impostazione ha effetto solo se le voci sono abilitate in Opzioni - Audio.

en: Character Speech
it_IT: Voci dei personaggi

en: Enable NPC speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
it_IT: Riproduce la voce dei personaggi non giocanti. Questa impostazione ha effetto solo se le voci sono abilitate in Opzioni - Audio.

en: Auto Move
it_IT: Movimento automatico

en: Automatically rotate the viewport when the mouse reaches an edge.
it_IT: Ruota automaticamente l'inquadratura quando il mouse raggiunge il bordo dello schermo.

en: Fix softlocks
it_IT: Previeni softlocks

en: Fix instances where missing something earlier in the game blocks you from progressing any further.
it_IT: Evita che il giocatore possa trovarsi impossibilitato a proseguire per colpa di qualche dimenticanza nelle aree precedenti del gioco.

en: Fix annoyances
it_IT: Correggi difetti minori

en: Fix various minor annoyances.
it_IT: Risolve alcuni piccoli ma fastidiosi difetti nell'interfaccia e in alcuni puzzle.

en: Extend endgame timer
it_IT: Tempo aggiuntivo puzzle finale

en: Get a little more time before failing the final puzzle. This is an official patch by HeR Interactive.
it_IT: Aumenta il tempo a disposizione per risolvere l'ultimo puzzle. Questa modifica è una patch ufficiale della HeR Interactive.

en: Skip the Hall of Records storyboard scenes
it_IT: Salta le scene della Hall of Records

en: Allows the player to skip past the Hall of Records storyboard scenes
it_IT: Permette al giocatore di saltare le scene della Hall of Records

en: Scale the making of videos to full screen
it_IT: Ridimensiona a tutto schermo i video "dietro le quinte"

en: Scale the making of videos, so that they use the whole screen
it_IT: Ridimensiona i video "dietro le quinte", visualizzandoli a schermo intero

en: Repeat useful Willie's hint
it_IT: Ripeti l'indizio utile di Willie

en: Repeat actual useful hint by Willie
it_IT: Mostra nuovamente l'indizio utile tra i messaggi di Willie

note: I18N: NHC is a file extension
en: NHC replacement:
it_IT: NHC sostitutivo:

en: <original>
it_IT: <originale>

en: Can't save game in slot %i
it_IT: Impossibile salvare nella posizione %i

en: Load file
it_IT: Carica gioco

en: Loading game...
it_IT: Caricamento...

en: Save file
it_IT: Salva gioco

en: Saving game...
it_IT: Salvataggio...

en: ScummVM found that you have old saved games for Nippon Safes that should be renamed.
    The old names are no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked next time.
it_IT: ScummVM ha trovato vecchi salvataggi per Nippon Safes che dovrebbero essere rinominati.
    I vecchi nomi non sono più supportati, quindi non potrai caricare i tuoi salvataggi senza prima convertirli.
    
    Premi OK per convertirli adesso, altrimenti ti verrà richiesto al prossimo avvio del gioco.

en: ScummVM successfully converted all your saved games.
it_IT: ScummVM ha convertito con successo tutti i tuoi salvataggi.

en: ScummVM printed some warnings in your console window and can't guarantee all your files have been converted.
    
    Please report to the team.
it_IT: ScummVM ha stampato alcuni avvisi nella finestra console e non può garantire l'avvenuta conversione di tutti i tuoi file.
    
    Per favore, contatta il team.

en: Up/Zoom In/Move Forward/Open Doors
it_IT: Su / Zoom + / Avanza / Apri porte

en: Down/Zoom Out
it_IT: Giù / Zoom -

en: Action/Select
it_IT: Azione/Seleziona

en: Display/Hide Inventory Tray
it_IT: Mostra/nascondi pannello inventario

en: Display/Hide Biochip Tray
it_IT: Mostra/nascondi pannello Biochip

en: Toggle Center Data Display
it_IT: Alterna tra informazioni oggetto/funzionalità biochip

en: Display/Hide Info Screen
it_IT: Mostra/nascondi schermata informazioni

en: Display/Hide Pause Menu
it_IT: Mostra/nascondi menu pausa

en: Toggle Chatty AI
it_IT: Attiva/disattiva IA chiacchierona

en: This menu item is not yet implemented
it_IT: Questo elemento del menu non è ancora stato implementato

note: I18N: Plumbers is the title of the game. 3DO is the name of platform
en: 3DO Plumbers requires RGB support.
it_IT: La versione 3DO di Plumbers richiede il supporto RGB.

en: Alternative intro
it_IT: Intro alternativa

en: Use an alternative game intro (CD version only)
it_IT: Usa un'introduzione alternativa (solo versione CD)

en: Improved font
it_IT: Caratteri migliorati

en: Use an easier to read custom font
it_IT: Utilizza un font alternativo, più leggibile

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Windows Trial version is not supported
it_IT: La versione dimostrativa per Windows non è supportata

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: macOS Trial version is not supported
it_IT: La versione dimostrativa per macOS non è supportata

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Pocket PC Trial version is not supported
it_IT: La versione dimostrativa per Pocket PC non è supportata

en: I Have No Mouth support not compiled in
it_IT: Il supporto per I Have No Mouth non è stato incluso nella compilazione

en: Could not find AdLib instrument definition files
    %s and %s. Without these files,
    the music will not sound the same as the original game.
it_IT: Non è stato possibile trovare i file %s e %s, contenenti
    le definizioni degli strumenti AdLib. In assenza di tali files,
    la musica non corrisponderà a quella del gioco originale.

en: Error loading game resources.
it_IT: Errore nel caricamento delle risorse del gioco.

en: Skip EGA dithering pass (full color backgrounds)
it_IT: Non applicare l'effetto dithering EGA (usa sfondi a tinta unita)

en: Skip dithering pass in EGA games, graphics are shown with full colors
it_IT: Non applica effetti dithering ai giochi con grafica EGA. Verranno sempre usati colori a piena intensità

en: Enable high resolution graphics
it_IT: Abilita grafica ad alta risoluzione

en: Enable high resolution graphics/content
it_IT: Abilita grafica ed altri contenuti ad alta risoluzione

en: Enable black-lined video
it_IT: Abilita linee di scansione nei video

en: Draw black lines over videos to increase their apparent sharpness
it_IT: Applica linee di scansione ai video per migliorarne la nitidezza (apparente)

en: Use high-quality video scaling
it_IT: Usa lo scaling video di alta qualità

en: Use linear interpolation when upscaling videos, where possible
it_IT: Usa filtro bilineare per lo scaling dei filmati, ove possibile

en: Use high-quality "LarryScale" cel scaling
it_IT: Usa cel scaling di alta qualità "LarryScale"

en: Use special cartoon scaler for drawing character sprites
it_IT: Usa il Cartoon-Scaler speciale per disegnare gli sprite dei personaggi

en: Use CD audio
it_IT: Usa audio da CD

en: Use CD audio instead of in-game audio, if available
it_IT: Usa l'audio da CD al posto di quello incorporato nel gioco, se disponibile

en: Use Windows cursors
it_IT: Usa cursori di Windows

en: Use the Windows cursors (smaller and monochrome) instead of the DOS ones
it_IT: Usa i cursori di Windows (più piccoli e monocromatici) al posto di quelli DOS

en: Use silver cursors
it_IT: Usa cursori d'argento

en: Use the alternate set of silver cursors instead of the normal golden ones
it_IT: Usa il set alternativo di cursori d'argento al posto di quelli normali d'oro

en: Enable content censoring
it_IT: Attiva censura del contenuto

en: Enable the game's built-in optional content censoring
it_IT: Attiva la censura dei contenuti incorporata nel gioco

en: Upscale videos
it_IT: Applica upscale ai video

en: Upscale videos to double their size
it_IT: Applica upscale ai video per raddoppiarne la dimensione

en: Use RGB rendering
it_IT: Usa rendering RGB

en: Use RGB rendering to improve screen transitions
it_IT: Usa il rendering RGB per migliorare le transizioni tra le schermate

en: Use per-resource modified palettes
it_IT: Usa palette ottimizzata per ogni elemento

en: Use custom per-resource palettes to improve visuals
it_IT: Utilizza una palette di colori personalizzata per ogni elemento grafico, migliorandone la resa estetica

en: Enable bearded musicians
it_IT: Abilita musicisti barbuti

en: Enable graphics that were disabled for legal reasons
it_IT: Abilita elementi grafici che sono stati disattivati per ragioni legali

en: MIDI mode:
it_IT: Modalità MIDI:

en: When using external MIDI devices (e.g. through USB-MIDI), select your device here
it_IT: Se intendi usare periferiche MIDI esterne (per es. attraverso USB-MIDI), seleziona qui il dispositivo appropriato

en: This demo uses an unimplemented version of Robot videos
it_IT: Questa versione dimostrativa utilizza una versione non supportata del formato video Robot

en: Incomplete game detected. You have to copy data from all the CDs.
it_IT: Rilevato gioco incompleto. Assicurati di avere copiato i dati da tutti i CD.

en: (Autosave)
it_IT: (Autosalvataggio)

en: Please use an external viewer to open the game's help file: %s
it_IT: Si prega di usare un programma di visualizzazione esterno per aprire il file di aiuto: %s

en: The Poker logic is hardcoded in an external DLL, and is not implemented yet. There exists some dummy logic for now, where opponent actions are chosen randomly
it_IT: La logica del Poker è codificata in un file DLL esterno, e non è ancora stata implementata. Attualmente è presente una logica rudimentale, dove le azioni degli avversari sono scelte casualmente

en: The format of this saved game is obsolete, unable to load it
it_IT: Il formato di questo salvataggio è obsoleto, impossibile caricarlo

en: Savegame version is %d, maximum supported is %0d
it_IT: La versione del salvataggio è %d, la versione più recente supportata è %0d

en: This saved game was created with a different version of the game, unable to load it
it_IT: Questo salvataggio è stato creato con una versione diversa del gioco, impossibile caricarlo

en: Cannot play back %dbpp video on a system with maximum color depth of 8bpp
it_IT: Non è possibile riprodurre un filmato a %dbpp su di un sistema con profondità di colore massima di 8bpp

en: SCI32 support not compiled in
it_IT: Il supporto per SCI32 non è stato incluso nella compilazione

en: Missing or corrupt game resources have been detected. Some game features may not work properly. Please check the console for more information, and verify that your game files are valid.
it_IT: Sono stati rilevati file mancanti o corrotti. Alcune parti del gioco potrebbero non funzionare correttamente. Controlla la console per ulteriori informazioni e verifica che i file dati del gioco siano validi.

en: Subtitles are enabled, but subtitling in King's Quest 7 was unfinished and disabled in the release version of the game. ScummVM allows the subtitles to be re-enabled, but because they were removed from the original game, they do not always render properly or reflect the actual game speech. This is not a ScummVM bug -- it is a problem with the game's assets.
it_IT: I sottotitoli sono abilitati, ma i testi di King's Quest 7 non furono completati in fase di sviluppo e i sottotitoli furono quindi disabilitati nella versione finale. ScummVM consente la loro riattivazione, ma a causa della loro rimozione nel prodotto finito, non si renderizzano sempre completamente e possono non coincidere con il parlato effettivo. Questo non è un bug di ScummVM -- è un problema dei dati di gioco.

en: You have selected General MIDI as a sound device. Sierra has provided after-market support for General MIDI for this game in their "General MIDI Utility". Please, apply this patch in order to enjoy MIDI music with this game. Once you have obtained it, you can unpack all of the included *.PAT files in your ScummVM extras folder and ScummVM will add the appropriate patch automatically. Alternatively, you can follow the instructions in the READ.ME file included in the patch and rename the associated *.PAT file to 4.PAT and place it in the game folder. Without this patch, General MIDI music for this game will sound badly distorted.
it_IT: Hai scelto General MIDI come dispositivo sonoro. Sierra ha fornito supporto post-vendita per la musica in MIDI nella "General MIDI Utility". Applica questa patch per sfruttare la musica in formato MIDI per questo titolo. Una volta ottenuta la patch, estrai tutti file *.PAT inclusi nell'archivio nella cartella EXTRAS di ScummVM ed il programma provvederà ad applicare la patch appropriata automaticamente. In alternativa, è possibile seguire le istruzioni nel file READ.ME (LEGGIMI) e rinominare il file *.PAT associato in 4.PAT e metterlo nella cartella del gioco. Senza questa patch, la musica in MIDI risulterà pesantemente distorta.

en: Download patch
it_IT: Scarica patch

en: (or click 'Download patch' button. But note - it only downloads, you will have to continue from there)
it_IT: (oppure clicca sul tasto «Scarica patch» per eseguire il download. Dovrai però completare i passaggi successivi autonomamente)

en: GK2 has a fan made subtitles, available thanks to the good persons at SierraHelp.
    
    Installation:
    - download http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip
it_IT: Per GK2 esistono dei sottotitoli creati dai fan, disponibili grazie ai bravi ragazzi di SierraHelp.
    
    Installazione:
    - Scarica http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip

en: Characters saved inside ScummVM are shown automatically. Character files saved in the original interpreter need to be put inside ScummVM's saved games directory and a prefix needs to be added depending on which game it was saved in: 'qfg1-' for Quest for Glory 1, 'qfg2-' for Quest for Glory 2. Example: 'qfg2-thief.sav'.
it_IT: I personaggi salvati in ScummVM sono mostrati automaticamente. I file dei personaggi creati nell'interprete originale, per essere rilevati, devono essere inseriti nella cartella dei salvataggi di ScummVM e deve essere aggiunto un prefisso nel nome del file a seconda del gioco: "qfg1-" per Quest for Glory 1, "qfg2-" per Quest for Glory 2. Ad esempio: "qfg2-ladro.sav".

en: The selected audio driver requires the following file(s):
it_IT: Il driver audio selezionato richiede i seguenti file(s):

en: 
    
    Some audio drivers (at least for some games) were made
    available by Sierra as aftermarket patches and thus might not
    have been installed as part of the original game setup.
    
    Please copy these file(s) into your game data directory.
    
    However, please note that the file(s) might not be available
    separately but only as content of (patched) resource bundles.
    In that case you may need to apply the original Sierra patch.
it_IT: 
    
    Alcuni driver audio (perlomeno per alcuni giochi) sono stati forniti 
    dalla Sierra come patch successive al rilascio dei giochi e quindi
    potrebbero non essere stati installati durante il setup originario.
    
    Per favore copia questi file(s) nella cartella dati del tuo gioco.
    
    Tuttavia, tieni conto che tali file(s) potrebbero non essere disponibili
    separatamente ma solo come parte dei pacchetti risorse. In tal caso,
    potresti dover applicare la patch originale fornita dalla Sierra.

en: This version of Monkey Island can't be played, because Limited Run Games provided corrupted DISK03.LEC, DISK04.LEC and 903.LFL files.
    
    Please contact their technical support for replacement files, or look online for some guides which can help you recover valid files from the KryoFlux dumps that Limited Run Games also provided.
it_IT: Questa versione di Monkey Island non può essere giocata, perché i file DISK03.LEC, DISK04.LEC e 903.LFL distribuiti dalla Limited Run Games sono danneggiati.
    
    Cortesemente, contatta il loro supporto tecnico per ottenere i file sostitutivi, oppure cerca qualche guida online su come estrarre i file corretti dai dump KryoFlux, che sono stati anch'essi forniti dalla Limited Run Games.

note: I18N: Creates new online session for multiplayer
en: Create a new game session
it_IT: Crea nuova sessione di gioco

note: I18N: Name of the online game session
en: Game Name:
it_IT: Nome Partita:

note: I18N: The user's name for online
en: Your Name:
it_IT: Tuo Nome:

note: I18N: Button, start hosting online multiplayer game
en: Host
it_IT: Ospita

note: I18N: Retrieving list of online multiplayer games
en: Querying games...
it_IT: Ricerca partite...

note: I18N: Join online multiplayer game
en: Join
it_IT: Unisciti

note: I18N: Online multiplayer games were found
en: Found %d available games.
it_IT: Trovate %d partite disponibili.

note: I18N: Previous page button
en: ~P~revious
it_IT: ~P~recedenti

note: I18N: Next page button
en: ~N~ext
it_IT: ~S~uccessivi

en: Speech Only
it_IT: Solo voci

en: Speech and Subtitles
it_IT: Voci e testo

en: Subtitles Only
it_IT: Solo testo

[ctx: lowres]
en: Speech & Subs
it_IT: Voci e testo

en: Select a Proficiency Level.
it_IT: Selezionate un livello di difficoltà.

en: Refer to your Loom(TM) manual for help.
it_IT: Consultate il manuale delle istruzioni.

en: Practice
it_IT: Base

en: Expert
it_IT: Esperto

en: Enhancements:
it_IT: Miglioramenti:

en: Fix original bugs
it_IT: Correggi bug originali

en: Fixes bugs which were present in the original release, and noticeable graphical/audio glitches.
it_IT: Corregge i bug originariamente presenti nel gioco, e evidenti difetti audio/video.

en: Audio-visual improvements
it_IT: Miglioramenti audio-video

en: Makes adjustments not related to bugs for certain audio and graphics elements (e.g. version consistency changes).
it_IT: Applica modifiche (non correlate ai bug) ad alcuni elementi grafici/sonori (es. per uniformità tra diverse versioni dello stesso gioco).

en: Restored content
it_IT: Ripristina contenuti tagliati

en: Restores dialogs, graphics, and audio elements which were originally cut in the original release.
it_IT: Ripristina dialoghi, grafica ed elementi sonori che vennero esclusi dal gioco originale.

en: Modern UI/UX adjustments
it_IT: Aggiornamenti interfaccia utente

en: Activates some modern comforts; e.g it removes the fake sound loading screen in Sam&Max, and makes early save menus snappier.
it_IT: Abilita alcune comodità nell'interfaccia; per es. rimuove la (finta) schermata di caricamento dei suoni in Sam&Max e velocizza le schermate di salvataggio dei giochi più datati.

en: Enable the original GUI and Menu
it_IT: Abilita interfaccia e menu originali

en: Allow the game to use the in-engine graphical interface and the original save/load menu. Use it together with the "Ask for confirmation on exit" for a more complete experience.
it_IT: Permette al gioco di utilizzare l'interfaccia grafica e le schermate di salvataggio/caricamento del gioco originale. Per un'esperienza ottimale, abilita anche l'opzione "Chiedi conferma in uscita".

en: Overture Timing:
it_IT: Tempo Overture:

en: When using replacement music, this adjusts the time when the Overture changes to the scene with the Lucasfilm and Loom logotypes.
it_IT: Quando viene utilizzata la musica sostitutiva, questa impostazione regola il tempo impiegato per passare dalla Ouverture alla schermata con i loghi Lucasfilm/Loom.

en: Playback Adjust:
it_IT: Correzione Audio:

en: When playing sound from the CD audio track, adjust the start position of the sound by this much. Use this if you often hear bits of the wrong sound.
it_IT: Quando vengono utilizzate le tracce audio CD, anticipa o ritarda la riproduzione a seconda del valore impostato. Regola questa impostazione se noti dei segmenti audio errati.

en: Intro Adjust:
it_IT: Correzione Intro:

en: When playing the intro track, play from this point in it. Use this if the music gets cut off prematurely, or if you are unhappy with the way the music syncs up with the intro.
it_IT: Corregge l'inizio della riproduzione del brano dell'intro, utilizzando il valore impostato. Regola questa opzione se la musica si interrompe prematuramente, o se non sei soddisfatto della sincronizzazione audio/video dell'introduzione.

en: Outlook Adjust:
it_IT: Corr. Sentinella:

en: The outlook music is part of the intro track. Adjust the position in the track at which it starts playing. Use this if the music is cut off, or if you hear part of the previous music.
it_IT: La musica riprodotta durante il dialogo con la sentinella fa parte della traccia audio dell'introduzione. Utilizzando questa opzione è possibile anticiparla o ritardarla. Regola questo valore se la musica viene tagliata o è in ritardo rispetto al brano precedente.

en: Load modded audio
it_IT: Carica risorse audio modificate

en: Replace music, sound effects, and speech clips with modded audio files, if available.
it_IT: Utilizza musica, effetti sonori e dialoghi modificati, in sostituzione degli originali (se disponibili).

en: Multiplayer Server:
it_IT: Server Multiplayer:

en: Online Server:
it_IT: Server Online:

en: Address of the server to connect to for online play.  It must start with either "https://" or "http://" schemas.
it_IT: Indirizzo del server a cui collegarsi per il gioco online.  Deve iniziare con "https://" o "http://".

en: Enable online competitive mods
it_IT: Abilita mods per competizioni online

en: Enables custom-made modifications intented for online competitive play.
it_IT: Abilita le modifiche create per il gioco online competitivo.

en: Enable connection to Multiplayer Server
it_IT: Abilita connessione al Server Multiplayer

en: Toggles the connection to the server that allows hosting and joining online multiplayer games over the Internet.
it_IT: Attiva o disattiva la connessione al server che permette di ospitare o unirsi alle partite multiplayer su Internet.

en: Host games over LAN
it_IT: Ospita partite tramite LAN

en: Allows the game sessions to be discovered over your local area network.
it_IT: Permette di individuare le sessioni di gioco disponibili nella propria LAN.

en: Address of the server to connect to for hosting and joining online game sessions.
it_IT: Indirizzo del server a cui collegarsi per ospitare o unirsi alle sessioni di gioco online.

en: Common keyboard commands:
it_IT: Comandi da tastiera comuni:

en: Save / Load dialog
it_IT: Finestra di salvataggio / caricamento

en: Selection screen
it_IT: Schermata di selezione

en: Skip line of text
it_IT: Salta battuta

en: Space
it_IT: Spazio

en: Pause game
it_IT: Metti in pausa

en: Load saved game 1-10
it_IT: Carica salvataggio 1-10

en: Save game 1-10
it_IT: Salva nella posizione 1-10

en: Music volume up / down
it_IT: Volume musica su / giù

en: Text speed slower / faster
it_IT: Testo più veloce / meno veloce

en: Simulate left mouse button
it_IT: Simula clic sinistro del mouse

en: Simulate right mouse button
it_IT: Simula clic destro del mouse

en: Special keyboard commands:
it_IT: Comandi da tastiera speciali:

en: Show / Hide console
it_IT: Mostra/nascondi console

en: Start the debugger
it_IT: Avvia il debugger

en: Show memory consumption
it_IT: Mostra consumo memoria

en: Run in fast mode (*)
it_IT: Esegui in modalità veloce (*)

en: Run in really fast mode (*)
it_IT: Esegui in modalità molto veloce (*)

en: Switch between graphics filters
it_IT: Cambia filtro grafico

en: Increase / Decrease scale factor
it_IT: Aumenta / diminuisci dimensioni

en: Toggle aspect-ratio correction
it_IT: Attiva/disattiva correzione proporzioni

en: * Note that using ctrl-f and
it_IT: * Nota che l'utilizzo di ctrl-f e

en:   ctrl-g are not recommended
it_IT:   ctrl-g non è consigliato perché

en:   since they may cause crashes
it_IT:   potrebbe causare blocchi o un

en:   or incorrect game behavior.
it_IT:   comportamento errato del gioco.

en: Spinning drafts on the keyboard:
it_IT: Tessere melodie da tastiera:

en: Main game controls:
it_IT: Controlli principali di gioco:

en: Push
it_IT: Premi

en: Pull
it_IT: Tira

en: Give
it_IT: Dai

en: Open
it_IT: Apri

en: Go to
it_IT: Vai verso

en: Get
it_IT: Prendi

en: Read
it_IT: Leggi

en: New kid
it_IT: Cambia personaggio

en: Turn on
it_IT: Accendi

en: Turn off
it_IT: Spegni

en: Walk to
it_IT: Cammina verso

en: Pick up
it_IT: Raccogli

en: What is
it_IT: Che cos'è

en: Put on
it_IT: Indossa

en: Take off
it_IT: Togli

en: Fix
it_IT: Ripara

en: Switch
it_IT: Cambia (personaggio)

en: Look
it_IT: Guarda

en: Talk
it_IT: Parla

en: Travel
it_IT: Viaggio

en: To Henry / To Indy
it_IT: A Henry / A Indy

note: I18N: These are different musical notes
en: play C minor on distaff
it_IT: suona Do (C) minore sul bastone

en: play D on distaff
it_IT: suona Re (D) sul bastone

en: play E on distaff
it_IT: suona Mi (E) sul bastone

en: play F on distaff
it_IT: suona Fa (F) sul bastone

en: play G on distaff
it_IT: suona Sol (G) sul bastone

en: play A on distaff
it_IT: suona La (A) sul bastone

en: play B on distaff
it_IT: suona Si (B) sul bastone

en: play C major on distaff
it_IT: suona Do (C) maggiore sul bastone

en: Shows the drafts inventory
it_IT: Mostra inventario delle trame

en: puSh
it_IT: Premi

en: pull (Yank)
it_IT: Tira

en: Talk to
it_IT: Parla con

en: Look at
it_IT: Esamina

en: turn oN
it_IT: Accendi

en: turn oFf
it_IT: Spegni

en: KeyUp
it_IT: Tasto su

en: Highlight prev dialogue
it_IT: Evidenzia dialogo precedente

en: KeyDown
it_IT: Tasto giù

en: Highlight next dialogue
it_IT: Evidenzia dialogo successivo

en: Walk
it_IT: Cammina

en: Object
it_IT: Oggetto

en: Black and White / Color
it_IT: Bianco e Nero / Colori

en: Eyes
it_IT: Occhi

en: Tongue
it_IT: Lingua

en: Punch
it_IT: Pugno

en: Kick
it_IT: Calcio

en: Regular cursor
it_IT: Cursore normale

en: Save / Load / Options
it_IT: Salva / Carica / Opzioni

en: Other game controls:
it_IT: Altri controlli del gioco:

en: Inventory:
it_IT: Inventario:

en: Scroll list up
it_IT: Scorri lista verso l'alto

en: Scroll list down
it_IT: Scorri lista verso il basso

en: Upper left item
it_IT: Oggetto in alto a sinistra

en: Lower left item
it_IT: Oggetto in basso a sinistra

en: Upper right item
it_IT: Oggetto in alto a destra

en: Lower right item
it_IT: Oggetto in basso a destra

en: Middle left item
it_IT: Oggetto al centro a sinistra

en: Middle right item
it_IT: Oggetto al centro a destra

en: Switching characters:
it_IT: Cambio personaggio:

en: Second kid
it_IT: Secondo ragazzo

en: Third kid
it_IT: Terzo ragazzo

en: Toggle Inventory/IQ Points display
it_IT: Alterna tra Inventario e Punti QI

en: Toggle Keyboard/Mouse Fighting (*)
it_IT: Alterna Tasti/Mouse per combattimento (*)

en: * Keyboard Fighting is always on,
it_IT: * La tastiera è sempre attiva, quindi

en:   so despite the in-game message this
it_IT:   contrariamente al messaggio nel gioco

en:   actually toggles Mouse Fighting Off/On
it_IT:   questo comando altera solo il mouse

en: Fighting controls (numpad):
it_IT: Controlli di combattimento (tastierino numerico):

en: Step back
it_IT: Passo indietro

en: Block high
it_IT: Para in alto

en: Block middle
it_IT: Para al centro

en: Block low
it_IT: Para in basso

en: Punch high
it_IT: Colpisci in alto

en: Punch middle
it_IT: Colpisci al centro

en: Punch low
it_IT: Colpisci in basso

en: Sucker punch
it_IT: Pugno "a tradimento"

en: These are for Indy on left.
it_IT: Validi quando Indy si trova a sinistra.

en: When Indy is on the right,
it_IT: Quando Indy si trova a destra,

en: 7, 4, and 1 are switched with
it_IT: 7, 4 e 1 sostituiscono

en: 9, 6, and 3, respectively.
it_IT: rispettivamente 9, 6 e 3.

en: Biplane controls (numpad):
it_IT: Controlli biplano (tastierino numerico):

en: Fly to upper left
it_IT: Vola in alto a sinistra

en: Fly to left
it_IT: Vola a sinistra

en: Fly to lower left
it_IT: Vola in basso a sinistra

en: Fly upwards
it_IT: Vola in alto

en: Fly straight
it_IT: Vola diritto

en: Fly down
it_IT: Vola in basso

en: Fly to upper right
it_IT: Vola in alto a destra

en: Fly to right
it_IT: Vola a destra

en: Fly to lower right
it_IT: Vola in basso a destra

en: Snap scroll on
it_IT: Scrolling a scatti

en: Snap scroll off
it_IT: Scrolling normale

en: Music volume:
it_IT: Volume musica:

en: Subtitle speed:
it_IT: Velocità testo:

en: The Lite version of Putt-Putt Saves the Zoo iOS is not supported to avoid piracy.
    The full version is available for purchase from the iTunes Store.
it_IT: La versione lite di "Putt-Putt Saves the Zoo" per iOS non è supportata per evitarne la pirateria.
    La versione completa è disponibile per l'acquisto sull'iTunes Store.

en: HE v71+ support is not compiled in
it_IT: Il supporto per HE v71+ non è stato incluso nella compilazione

en: SCUMM v7-8 support is not compiled in
it_IT: Il supporto per SCUMM v7-8 non è stato incluso nella compilazione

en: Show Object Line
it_IT: Mostra riga nomi oggetti

en: Show the names of objects at the bottom of the screen
it_IT: Mostra i nomi degli oggetti nella parte inferiore dello schermo

en: Use NES Classic Palette
it_IT: Usa palette NES Classica

en: Use a more neutral color palette that closely emulates the NES Classic
it_IT: Usa una palette di colori neutrale, più simile ai colori originali del NES

en: Trim FM-TOWNS games to 200 pixels height
it_IT: Riduci la risoluzione verticale dei giochi FM-TOWNS a 200 pixel

en: Cut the extra 40 pixels at the bottom of the screen, to make it standard 200 pixels height, allowing using 'aspect ratio correction'
it_IT: Rimuove 40 righe della parte inferiore dello schermo, portando la risoluzione verticale a 200 pixel e permettendo l'uso di "correzione proporzioni"

en: Play simplified music
it_IT: Riproduci musica semplificata

en: This music was presumably intended for low-end Macs, and uses only one channel.
it_IT: Verosimilmente, questa musica era destinata ai Mac di fascia bassa, ed utilizza un solo canale.

en: Enable smooth scrolling
it_IT: Attiva lo scorrimento fluido

en: (instead of the normal 8-pixels steps scrolling)
it_IT: (al posto dello scorrimento a scatti di 8 pixel)

en: Allow semi-smooth scrolling
it_IT: Permetti scorrimento semi-fluido

en: Allow scrolling to be less smooth during the fast camera movement in the intro.
it_IT: Riduce l'intensità dell'effetto durante le scene dell'introduzione.

en: Allow the game to use the in-engine graphical interface and the original save/load menu. 		Use it together with the "Ask for confirmation on exit" for a more complete experience.
it_IT: Permette al gioco di utilizzare l'interfaccia grafica e le schermate di salvataggio/caricamento del gioco originale. Per un'esperienza ottimale, abilita anche l'opzione "Chiedi conferma in uscita".

en: Enable low latency audio mode
it_IT: Abilita audio a bassa latenza

en: Allows the game to use low latency audio, at the cost of sound accuracy. 		It is recommended to enable this feature only if you incur in audio latency issues during normal gameplay.
it_IT: Permette al gioco di utilizzare l'audio a bassa latenza, a discapito della fedeltà del suono. È consigliabile abilitare questa opzione solo se rilevi problemi di latenza durante il gioco.

en: Enable the "A Pirate I Was Meant To Be" song
it_IT: Abilita la canzone "A Pirate I Was Meant To Be"

en: Enable the song at the beginning of Part 3 of the game, "A Pirate I Was Meant To Be", 		which was cut in international releases. Beware though: subtitles may not be fully translated.
it_IT: Riproduce la canzone "A Pirate I Was Meant To Be" (non presente nelle versioni internazionali) all'inizio della terza Parte del gioco. Attenzione: i sottotitoli potrebbero con essere tradotti interamente.

en: Down Left
it_IT: Giù Sinistra

en: Down Right
it_IT: Giù Destra

en: Up Left
it_IT: Su Sinistra

en: Up Right
it_IT: Su Destra

en: Switch weapon
it_IT: Cambia arma

note: I18N: Lets one skip the bike/car fight sequences in Full Throttle
en: Win the bike fight cheat
it_IT: Cheat: Vinci combattimento in moto

en: You have enabled 'aspect ratio correction'. However, FM-TOWNS' natural resolution is 320x240, which doesn't allow aspect ratio correction.
    Aspect ratio correction can be achieved by trimming the resolution to 320x200, under 'engine' tab.
it_IT: Hai abilitato "correzione proporzioni". Tuttavia, la risoluzione nativa per i giochi FM-TOWNS è 320x240, che non permette la correzione del rapporto d'aspetto.
    Perchè funzioni, devi abilitare anche l'opzione "Riduci la risoluzione verticale" presente nella scheda "motore".

en: This game requires the 'Indy' Macintosh executable for its fonts.
it_IT: Questo gioco richiede l'eseguibile Macintosh 'Indy', per caricare i caratteri.

en: This game requires the 'Loom' Macintosh executable for its music and fonts.
it_IT: Questo gioco richiede l'eseguibile Macintosh 'Loom', per caricare la musica e caratteri.

en: Could not find the 'Monkey Island' Macintosh executable to read the
    instruments from. Music will be disabled.
it_IT: L'eseguibile Macintosh di 'Monkey Island', necessario per caricare gli
    strumenti, non è stato trovato. La musica non verrà riprodotta.

en: Could not open Macintosh resource file %s
it_IT: Non è stato possibile aprire il file risorsa Macintosh %s

en: Could not find resource fork in Macintosh resource file %s
it_IT: Non è stato possibile trovare la resource fork nel file risorsa Macintosh %s

en: Audio files compressed with ScummVM Tools were detected; *.BUN/*.SOU
    compression is not supported anymore for this game, audio will be disabled.
    Please copy the game from the original media without compression.
it_IT: Sono stati rilevati dei file audio compressi con i Tools di ScummVM, ma per questo gioco
    la compressione dei file *.BUN/*.SOU non è più supportata. Il sonoro verrà disabilitato.
    Per favore, copia tali files dai supporti originali senza comprimerli.

en: Native MIDI support requires the Roland Upgrade from LucasArts,
    but %s is missing. Using AdLib instead.
it_IT: Il supporto nativo MIDI richiede il Roland Upgrade della LucasArts,
    ma %s non è presente. Verrà usato AdLib.

en: This particular version of Monkey Island 1 is known to miss some
    required resources for MT-32. Using AdLib instead.
it_IT: Questa specifica versione di Monkey Island 1 è priva di alcune
    risorse necessarie per il sonoro MT-32. Verrà utilizzato AdLib.

en: Usually, Maniac Mansion would start now. But for that to work, the game files for Maniac Mansion have to be in the 'Maniac' directory inside the Tentacle game directory, and the game has to be added to ScummVM.
it_IT: Teoricamente, a questo punto dovrebbe avviarsi Maniac Mansion. Ma perché funzioni, é necessario che i files di Maniac Mansion si trovino in una sottocartella "MANIAC" all'interno della cartella principale di Day Of The Tentacle. Il gioco deve inoltre essere aggiunto a ScummVM.

en: Would you like to host or join a network play session?
it_IT: Desideri ospitare o collegarti ad una sessione di gioco in rete?

en: Unimplemented development codepath encountered within the sound engine,
    please file a ticket at https://bugs.scummvm.org.
it_IT: Trovato un percorso di codice non implementato nel motore audio,
    per cortesia apri un ticket all'indirizzo https://bugs.scummvm.org.

en: This AMIGA version is missing (at least) the following file(s):
it_IT: A questa versione AMIGA mancano (come minimo) i seguenti file(s):

en: 
    Please copy these file(s) into the game data directory.
it_IT: 
    Per favore, copia questi file(s) nella cartella dati del gioco.

en: Pixellated scene transitions
it_IT: Transizioni di scena pixellate

en: When changing scenes, a randomized pixel transition is done
it_IT: Nei cambi di scenario verrà applicato un effetto grafico "pixellato"

en: Don't show hotspots when moving mouse
it_IT: Non mostrare le aree interattive al passaggio del mouse

en: Only show hotspot names after you actually click on a hotspot or action button
it_IT: Mostra i nomi delle aree interattive solo dopo avere cliccato o premuto un tasto di azione

en: Show character portraits
it_IT: Mostra volti dei personaggi

en: Show portraits for the characters when conversing
it_IT: Mostra i volti dei personaggi durante le conversazioni

en: Slide dialogs into view
it_IT: Animazione a scorrimento finestre dialogo

en: Slide UI dialogs into view, rather than simply showing them immediately
it_IT: Mostra le finestre dell'interfaccia con un'animazione a scorrimento, anziché visualizzarle immediatamente

en: Transparent windows
it_IT: Finestre trasparenti

en: Show windows with a partially transparent background
it_IT: Usa uno sfondo parzialmente trasparente per le finestre

en: The "sky.cpt" engine data file has an incorrect size.
it_IT: La dimensione del file dati "sky.cpt" non è corretta.

en: Walk / Look / Talk
it_IT: Cammina / Guarda / Parla

en: Skip / Close
it_IT: Ignora / Chiudi

en: Open control panel
it_IT: Apri pannello di controllo

en: Toggle fast mode
it_IT: Attiva modalità veloce

en: Toggle really fast mode
it_IT: Attiva modalità molto veloce

en: Floppy intro
it_IT: Intro floppy

en: Use the floppy version's intro (CD version only)
it_IT: Usa la versione floppy dell'intro (solo versione CD)

en: WARNING: Deleting the autosave slot is not supported by this engine
it_IT: ATTENZIONE: Questo motore non permette di eliminare il salvataggio automatico

en: Load modded assets
it_IT: Carica assets modificati

en: Enable loading of external replacement assets.
it_IT: Abilita il caricamento degli assets esterni sostitutivi.

en: Enable linear filtering of the backgrounds images
it_IT: Applica filtro bilineare agli sfondi

en: When linear filtering is enabled the background graphics are smoother in full screen mode, at the cost of some details.
it_IT: Quando il filtro è abilitato gli sfondi a schermo intero sono meno granulosi, a discapito di una leggera perdita di definizione.

en: Enable font anti-aliasing
it_IT: Abilita anti-aliasing dei caratteri

en: When font anti-aliasing is enabled, the text is smoother.
it_IT: Quando l'anti-aliasing dei font è abilitato, i testi sono esteticamente più gradevoli.

en: Software renderer does not support modded assets
it_IT: Il renderer software non è compatibile con gli asset modificati

en: You are missing recommended data files:
it_IT: I seguenti file dati raccomandati non sono presenti:

en: The 'fonts' folder is required to experience the text style as it was designed. The Steam release is known to be missing it. You can get the fonts from the demo version of the game.
it_IT: La cartella 'fonts' è necessaria per apprezzare lo stile dei testi originali. L'edizione rilasciata su Steam ne è sprovvista. Puoi procurarti i fonts dalla versione demo del gioco.

en: 'gui.ini' is recommended to get proper font settings for the game localization.
it_IT: 'gui.ini' è raccomandato per ottenere le impostazioni corrette dei font in relazione alla lingua del gioco.

en: 'language.ini' is recommended to get localized confirmation dialogs.
it_IT: 'language.ini' è raccomandato per avere le finestre di dialogo tradotte nella lingua del gioco.

en: 'game.exe' is recommended to get styled confirmation dialogs.
it_IT: 'game.exe' è raccomandato per avere le finestre di dialogo nello stile del gioco.

en: Unable to locate the text for %s language in engine data file.
it_IT: Impossibile trovare i testi per la lingua %s nel file dati del motore.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d but got %d.
it_IT: Versione del file dati del motore '%s' non corretta. La versione compatibile è la %d ma è stata rilevata la %d.

en: Unable to find block for part %d
it_IT: Impossibile trovare il blocco dati per la parte %d

en: Unable to find '%s' in game folder or the engine data file.
it_IT: Impossibile trovare il file '%s' nella cartella del gioco o nel file dati del motore.

en: Failed to save temporary game state. Make sure your save game directory is set in ScummVM and that you can write to it.
it_IT: Non è stato possibile salvare lo stato di gioco temporaneo. Accertati di avere specificato la directory per i salvataggi in ScummVM e di avere il permesso di scrittura.

en: Failed to load temporary game state.
it_IT: Non è stato possibile caricare lo stato di gioco temporaneo.

en: Improved mode
it_IT: Modalità migliorata

en: Removes some repetitive actions, adds possibility to change verbs by keyboard
it_IT: Rimuove alcune azioni ripetitive e aggiunge la possibilità di cambiare i verbi usando la tastiera

en: PSX stream cutscene '%s' cannot be played in paletted mode
it_IT: La scena PSX di intermezzo '%s' non può essere eseguita in modalità grafica indicizzata

en: MPEG-2 cutscenes found but ScummVM has been built without MPEG-2 support
it_IT: Sono state trovare scene di intermezzo MPEG-2 ma ScummVM è stato compilato senza il supporto MPEG-2

en: Cutscene '%s' not found
it_IT: Scena di intermezzo '%s' non trovata

en: ScummVM found that you have old saved games for Broken Sword 1 that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
it_IT: ScummVM ha trovato vecchi salvataggi per Broken Sword 1 che dovrebbero essere convertiti.
    Il vecchio formato di salvataggio non è più supportato, quindi non potrai caricare i tuoi salvataggi senza prima convertirli.
    
    Premi OK per convertirli adesso, altrimenti ti verrà richiesto al prossimo avvio del gioco.

en: Target new saved game already exists!
    Would you like to keep the old saved game (%s) or the new one (%s)?
it_IT: La destinazione del nuovo salvataggio già esiste!
    Vuoi mantenere il vecchio salvataggio (%s) o quello nuovo (%s)?

en: Keep the old one
it_IT: Mantieni quello vecchio

en: Keep the new one
it_IT: Mantieni quello nuovo

en: This is the end of the Broken Sword 1 Demo
it_IT: Questa è la fine della demo di Broken Sword 1

en: PSX cutscenes found but ScummVM has been built without RGB color support
it_IT: Sono state trovare scene di intermezzo PSX ma ScummVM è stato compilato senza il supporto colori RGB

en: Show object labels
it_IT: Mostra etichette oggetti

en: Show labels for objects on mouse hover
it_IT: Mostra etichette per gli oggetti al passaggio del mouse

en: Use English speech
it_IT: Usa il doppiaggio inglese

en: Use English speech instead of German for every language other than German
it_IT: Usa il doppiaggio inglese anziché quello tedesco, per qualsiasi lingua diversa dal tedesco

en: Correct movie aspect ratio
it_IT: Correggi rapporto d'aspetto dei filmati

en: Play Syberia cutscenes in 16:9, rather than stretching to full screen
it_IT: Mostra le scene d'intermezzo di Syberia a 16:9, anzichè stirare l'immagine a tutto schermo

en: Restore missing scenes
it_IT: Ripristina scene mancanti

en: Restore some scenes originally in the Windows edition
it_IT: Ripristina alcune scene originariamente presenti nella versione Windows

en: Saturn CD version is not yet supported
it_IT: La versione CD per Saturn non è ancora supportata

en: Font variant not present in '%s' engine data file.
it_IT: Variante del font non presente nel file dati del motore '%s'.

en: Saved game in slot #%d
it_IT: Partita salvata nella posizione %d

en: Could not quick save into slot #%d
it_IT: Impossibile effettuare un salvataggio rapido alla posizione %d

en: Saved game #%d quick loaded
it_IT: Caricato salvataggio rapido #%d

en: Could not quick load the saved game #%d
it_IT: Impossibile caricare il salvataggio rapido #%d

en: Are you sure you want to exit?
it_IT: Sei sicuro di voler uscire?

en: Unable to locate the '%s' data file.
it_IT: File dati '%s' non trovato.

en: This version requires Giflib which was not compiled into ScummVM
it_IT: Questa versione richiede Giflib che non è stata inclusa durante la compilazione

en: Enable wall collisions
it_IT: Abilita collisioni pareti

en: Enable the original wall collision damage
it_IT: Attiva i danni causati dalle collisioni con i muri, come nel gioco originale

en: Disable save menu
it_IT: Disabilita menù di salvataggio

en: The original only had autosaves. This allows you to save whenever you want.
it_IT: Il gioco originale salva automaticamente. Con questa opzione puoi salvare quando lo desideri.

en: Enable debug mode
it_IT: Attiva modalità debug

en: Enable the debug mode
it_IT: Attiva la modalità di debug

en: Enable audio CD
it_IT: Attiva audio CD

en: Enable the original audio cd track
it_IT: Abilita la traccia audio CD originale

en: Enable sound
it_IT: Attiva effetti sonori

en: Enable the sound for the game
it_IT: Abilita effetti sonori del gioco

en: Enable text
it_IT: Attiva testi

en: Enable the text for the game
it_IT: Abilita i testi del gioco

en: Enable movies
it_IT: Attiva filmati

en: Enable the cutscenes for the game
it_IT: Abilita le scene d'intermezzo del gioco

en: Enable mouse
it_IT: Attiva mouse

en: Enable the mouse for the UI
it_IT: Abilita il mouse per l'interfaccia utente

en: Use the USA version
it_IT: Usa la versione americana

en: Enable the USA specific version flags
it_IT: Attiva le opzioni specifiche della versione americana del gioco

en: Enable high resolution
it_IT: Attiva alta risoluzione

en: Enable a higher resolution for the game
it_IT: Visualizza la grafica ad una risoluzione superiore

en: Debug Next Room
it_IT: Debug: Stanza successiva

en: Debug Previous Room
it_IT: Debug: Stanza precedente

en: Debug Apply Celling Grid
it_IT: Debug: Applica Griglia Settori

en: Debug Increase Celling Grid Index
it_IT: Debug: Incrementa indice Griglia Settori

en: Debug Decrease Celling Grid Index
it_IT: Debug: Decrementa indice Griglia Settori

en: Debug Grid Camera Up
it_IT: Debug: Camera Griglia Su

en: Debug Grid Camera Down
it_IT: Debug: Camera Griglia Giù

en: Debug Grid Camera Left
it_IT: Debug: Camera Griglia Sinistra

en: Debug Grid Camera Right
it_IT: Debug: Camera Griglia Destra

en: Place actor at center of screen
it_IT: Debug: Posiziona personaggio al centro dello schermo

en: Debug Menu
it_IT: Menù di debug

en: Debug Menu Execute
it_IT: Esegui comando menù di debug

en: Normal Behaviour
it_IT: Comportamento Normale

en: Athletic Behaviour
it_IT: Comportamento Sportivo

en: Aggressive Behaviour
it_IT: Comportamento Aggressivo

en: Discreet Behaviour
it_IT: Comportamento Discreto

en: Behaviour Action
it_IT: Azione del comportamento

en: Change Behaviour
it_IT: Cambia comportamento

en: Options Menu
it_IT: Menù Opzioni

en: Use Selected Object
it_IT: Usa oggetto selezionato

en: Throw Magic Ball
it_IT: Lancia Palla Magica

en: Move Backward
it_IT: Arretra

en: Use Protopack
it_IT: Usa Protopack

en: Open Holomap
it_IT: Mostra mappa olografica

en: Special Action
it_IT: Azione Speciale

en: Scenery Zoom
it_IT: Visuale Ravvicinata

en: Abort
it_IT: Annulla

en: Previous location
it_IT: Posizione precedente

en: Next location
it_IT: Posizione successiva

[ctx: Options menu]
en: High resolution on
it_IT: Alta risoluzione attivata

[ctx: Options menu]
en: High resolution off
it_IT: Alta risoluzione disattivata

[ctx: Options menu]
en: Wall collision on
it_IT: Collisioni pareti attivate

[ctx: Options menu]
en: Wall collision off
it_IT: Collisioni pareti disattivate

[ctx: Options menu]
en: Language selection
it_IT: Scelta lingua

[ctx: Options menu]
en: Voices: None
it_IT: Voci: No

[ctx: Options menu]
en: Voices: English
it_IT: Voci: Inglese

[ctx: Options menu]
en: Voices: French
it_IT: Voci: Francese

[ctx: Options menu]
en: Voices: German
it_IT: Voci: Tedesco

en: Enable frame skipping
it_IT: Attiva frame skipping

en: Allow the game to skip animation frames when running too slow.
it_IT: Permette al gioco di saltare dei frame di animazione per mantenere la fluidità.

en: Enable frame limiting
it_IT: Attiva limitatore di frame

en: Limits the speed of the game to prevent running too fast.
it_IT: Limita i FPS per evitare che il gioco funzioni troppo velocemente.

en: Enable cheats
it_IT: Abilita cheat

en: Allow cheats by commands and a menu when player is clicked.
it_IT: Permette di attivare i cheat, usando i comandi da tastiera o dal menù che verrà visualizzato cliccando sul personaggio.

en: Play foot step sounds
it_IT: Rumore dei passi

en: Plays sound when the player moves.
it_IT: Riproduce un effetto sonoro quando il giocatore si muove.

en: Enable jump to mouse position
it_IT: Salta alla posizione del puntatore

en: Jumping while not moving targets the mouse cursor rather than direction only.
it_IT: Salta (da fermo) verso la locazione puntata del mouse, anzichè considerare solo la direzione.

en: Enable font replacement
it_IT: Usa set caratteri alternativo

en: Replaces game fonts with rendered fonts
it_IT: Usa font renderizzati in sostituzione dei font normali

note: I18N: Silencer is the player-character in Crusader games, known as the Avatar in Ultima series.
en: Camera moves with Silencer
it_IT: Centra inquadratura su Silencer

en: Camera tracks the player movement rather than snapping to defined positions.
it_IT: La visuale segue il movimento del giocatore anzichè spostarsi a posizioni predefinite.

en: Always enable Christmas easter-egg
it_IT: Easter egg di Natale sempre attivo

en: Enable the Christmas music at any time of year.
it_IT: Riproduce sempre la musica natalizia, indipendentemente dalla data.

en: Could not find correct ultima.dat datafile
it_IT: Impossibile trovare un file dati ultima.dat appropriato

en: loading quick save %d
it_IT: caricamento salvataggio rapido %d

en: saving quick save %d
it_IT: creazione salvataggio rapido %d

en: Original Save
it_IT: Salvataggio Originale

en: Transfer Character
it_IT: Trasferisci personaggio

en: Ultima VIII Cheats
it_IT: Cheat per Ultima VIII

en: Ultima VIII Debug
it_IT: Debug per Ultima VIII

en: Crusader intro movie file missing - check that the FLICS and SOUND directories have been copied from the CD.  More instructions are on the wiki: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.
it_IT: File del filmato d'introduzione di Crusader non trovato - assicurati di avere copiato le directory FLICS e SOUND dal CD. Istruzioni aggiuntive sono disponibili nella wiki: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.

en: Improved click sensitivity
it_IT: Migliora sensibilità clic mouse

en: Allows the mouse to be moved a short distance without cancelling click interactions.  If this is off, any mouse movement while the mouse button is held cancels a click interaction.
it_IT: Permette di muovere leggermente il mouse senza annullare l'azione in corso. Se disabilitato, qualsiasi movimento del puntatore con il tasto del mouse premuto annullerà il clic.

en: Faster animations
it_IT: Animazioni accelerate

en: Speeds up animations.
it_IT: Velocizza le animazioni.

en: Skip main menu
it_IT: Salta menù principale

en: Starts a new game upon launching instead of going to the main menu.
it_IT: Avvia direttamente una nuova partita senza mostrare il menù principale.

en: Display help screen
it_IT: Mostra schermata di aiuto

en: Save game
it_IT: Salva gioco

en: Open sound settings
it_IT: Apri impostazioni audio

en: Quit game
it_IT: Esci dal gioco

en: Toggle music on/off
it_IT: Attiva/disattiva musica

en: Toggle sound effects on/off
it_IT: Attiva/disattiva effetti sonori

en: Music volume down
it_IT: Riduci volume musica

en: Music volume up
it_IT: Aumenta volume musica

en: Sound effect volume down
it_IT: Riduci volume effetti sonori

en: Sound effect volume up
it_IT: Aumenta volume effetti sonori

en: Skip current animation
it_IT: Salta animazione in corso

en: This game requires JPEG support, which was not compiled in.
it_IT: Questo gioco richiede il supporto JPEG, che non è stato incluso durante la compilazione.

en: Music for this game requires Ogg Vorbis support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
it_IT: La musica di questo gioco richiede il supporto Ogg Vorbis, che non è stato incluso durante la compilazione.
    Il gioco funzionerà, ma non verrà riprodotta alcuna musica.

en: Music for this game requires MP3 support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
it_IT: La musica di questo gioco richiede il supporto MP3, che non è stato incluso durante la compilazione.
    Il gioco funzionerà, ma non verrà riprodotta alcuna musica.

en: Failed to load save, the save data appears to be damaged.
it_IT: Impossibile caricare il salvataggio, i dati potrebbero essere danneggiati.

en: Failed to read version information from save file.
it_IT: Non è stato possibile leggere i dati relativi alla versione del salvataggio.

en: An unknown error occurred while attempting to load the saved game.
it_IT: Rilevato un errore sconosciuto durante il caricamento del salvataggio.

en: Show FPS-counter
it_IT: Mostra contatore FPS

en: Show the current number of frames per second in the upper left corner
it_IT: Mostra il numero di frame al secondo nell'angolo in alto a sinistra dello schermo

en: Sprite bilinear filtering (SLOW)
it_IT: Applica filtro bilineare agli sprite (LENTO)

en: Apply bilinear filtering to individual sprites
it_IT: Applica un filtro grafico bilineare ad ogni sprite

en: Force to use 2D renderer (2D games only)
it_IT: Forza l'uso del renderer 2D (solo per i giochi 2D)

en: This setting forces ScummVM to use 2D renderer while running 2D games
it_IT: Questa opzione obbliga ScummVM ad utilizzare il renderer 2D per l'esecuzione dei giochi 2D

en: FoxTail support is not compiled in
it_IT: Il supporto per FoxTail non è stato incluso nella compilazione

en: Hero Craft support is not compiled in
it_IT: Il supporto per Hero Craft non è stato incluso nella compilazione

en: Wintermute3D support is not compiled in
it_IT: Il supporto per Wintermute3D non è stato incluso nella compilazione

en: This game requires PNG, JPEG and Vorbis support.
it_IT: Questo gioco richiede il supporto alle librerie PNG, JPEG e Vorbis.

en: This game requires the FoxTail subengine, which is not compiled in.
it_IT: Questo gioco richiede il sotto-motore FoxTail, che non è stato incluso durante la compilazione.

en: This game requires the HeroCraft subengine, which is not compiled in.
it_IT: Questo gioco richiede il sotto-motore HeroCraft, che non è stato incluso durante la compilazione.

en: This game requires 3D capabilities, which is not compiled in. As such, it is likely to be unplayable totally or partially.
it_IT: Questo gioco richiede funzionalità 3D, che non sono state incluse durante la compilazione. Di conseguenza, è probabile che sia parzialmente (o totalmente) ingiocabile.

en: Walk forward
it_IT: Avanza

en: Walk backward
it_IT: Arretra

note: I18N: Debug feature to draw lines of scene geometry: walls, walking areas, etc
en: Show scene geometry
it_IT: Mostra geometria della scena

en: Previous page
it_IT: Pagina precedente

en: Next page
it_IT: Pagina successiva

en: Show hints
it_IT: Mostra suggerimenti

en: Show inventory
it_IT: Visualizza inventario

en: GUI variant A
it_IT: Interfaccia utente versione A

en: GUI variant B
it_IT: Interfaccia utente versione B

en: Phone cancel button
it_IT: Telefono: Tasto Annulla

en: Phone up button
it_IT: Telefono: Tasto Su

en: Phone down button
it_IT: Telefono: Tasto Giù

note: I18N: Some items are scripted to have alternative "Use" action, when MiddleClick is used It may result in actor saying different text or item being decomposed to it's parts
en: Alternative action
it_IT: Azione alternativa

en: Phone 0 button
it_IT: Telefono: Tasto 0

en: Phone 1 button
it_IT: Telefono: Tasto 1

en: Phone 2 button
it_IT: Telefono: Tasto 2

en: Phone 3 button
it_IT: Telefono: Tasto 3

en: Phone 4 button
it_IT: Telefono: Tasto 4

en: Phone 5 button
it_IT: Telefono: Tasto 5

en: Phone 6 button
it_IT: Telefono: Tasto 6

en: Phone 7 button
it_IT: Telefono: Tasto 7

en: Phone 8 button
it_IT: Telefono: Tasto 8

en: Phone 9 button
it_IT: Telefono: Tasto 9

en: Phone * button
it_IT: Telefono: Tasto *

en: Phone # button
it_IT: Telefono: Tasto #

en: Show help
it_IT: Mostra aiuto

en: Scroll up
it_IT: Scorri verso l'alto

en: Scroll down
it_IT: Scorri verso il basso

en: Change shadow type
it_IT: Cambia qualità ombre

en: Volume max
it_IT: Volume massimo

note: I18N: Displays a debug interface with a CLI for various features
en: Show debug parser
it_IT: Mostra interprete di debug

note: I18N: Displays a debug text message
en: Debug print
it_IT: Visualizza output del debugger

note: I18N: Exits the game
en: Exit
it_IT: Esci

note: I18N: Displays a debug interface that changes light settings
en: Light helper window
it_IT: Visualizza parametri illuminazione scena

en: Run forward
it_IT: Corri in avanti

en: Run backward
it_IT: Corri indietro

en: Turn left fast
it_IT: Gira rapidamente a sinistra

en: Turn right fast
it_IT: Gira rapidamente a destra

note: I18N: Displays a blueprint with robot parts
en: Show blueprint
it_IT: Mostra progetto

en: Next action
it_IT: Azione successiva

en: Previous action
it_IT: Azione precedente

en: Volume off
it_IT: Volume a zero

en: Change font size
it_IT: Cambia dimensione testi

en: Walking speed: Low
it_IT: Andatura camminata: Lenta

en: Walking speed: Medium
it_IT: Andatura camminata: Media

en: Walking speed: High
it_IT: Andatura camminata: Veloce

en: Cancel waiting
it_IT: Salta attesa

en: First page
it_IT: Prima pagina

en: Last page
it_IT: Ultima pagina

note: I18N: ultra_super_mega_fast_walk is the name of the variable used at game script for this speed
en: Walking speed: Ultra Super Mega Fast
it_IT: Andatura camminata: Ultra Super Mega Veloce

en: Show game credits
it_IT: Mostra riconoscimenti del gioco

en: Play selected music record
it_IT: Riproduci la registrazione musicale selezionata

en: Select next music record
it_IT: Seleziona la registrazione musicale successiva

en: Play note 1: A
it_IT: Suona nota 1: La

en: Play note 2: F#
it_IT: Suona nota 2: Fa#

en: Play note 3: D#
it_IT: Suona nota 3: Re#

en: Play note 4: C#
it_IT: Suona nota 4: Do#

en: Play note 5: E
it_IT: Suona nota 5: Mi

en: Play note 6: G#
it_IT: Suona nota 6: Sol#

en: Play note 7: B
it_IT: Suona nota 7: Si

en: Ability: Telekinesis
it_IT: Abilità: Telecinesi

en: Ability: Push
it_IT: Abilità: Spinta

en: Ability: Lightning
it_IT: Abilità: Fulmine

en: Ability: Light
it_IT: Abilità: Luce

en: Ability: Wind
it_IT: Abilità: Vento

en: Ability: Sound
it_IT: Abilità: Suono

en: Ability: Esence
it_IT: Abilità: Essenza

en: Ability: Exorcist
it_IT: Abilità: Esorcista

en: Show hints / Dance move
it_IT: Mostra suggerimenti / Passo di danza

en: Dance move up
it_IT: Balla verso l'alto

en: Dance move down
it_IT: Balla verso il basso

en: Dance move left
it_IT: Balla verso sinistra

en: Dance move right
it_IT: Balla verso destra

en: Cancel input
it_IT: Cancella input

en: Toggle subtitles
it_IT: Sottotitoli si/no

en: Hide hints
it_IT: Nascondi suggerimenti

note: I18N: At one of the puzzles game asks to press Up key / Shift key / Down key
en: Shift key
it_IT: Tasto Maiusc

note: I18N: Chapayev is the name of game character, Vasily Chapayev This action makes Chapayev interact with item instead of Petka
en: Chapayev's action
it_IT: Azione di Chapayev

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Dialogue answer 1
it_IT: Risposta dialogo 1

en: Dialogue answer 2
it_IT: Risposta dialogo 2

en: Dialogue answer 3
it_IT: Risposta dialogo 3

en: Dialogue answer 4
it_IT: Risposta dialogo 4

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel slower
it_IT: Gira la ruota più lentamente

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel faster
it_IT: Gira la ruota più velocemente

en: Zoom out
it_IT: Riduci zoom

en: Zoom in
it_IT: Aumenta zoom

en: Show journal
it_IT: Mostra diario

note: I18N: Displays a debug interface with Bezier curves
en: Bezier window
it_IT: Finestra Bezier

note: I18N: Use droid to perform an action
en: Droid's action
it_IT: Azione del droide

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action rotates current tetris item
en: Rotate
it_IT: Ruota

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action drops current tetris item
en: Drop
it_IT: Rilascia

en: Player 1: Up
it_IT: Giocatore 1: Su

en: Player 1: Left
it_IT: Giocatore 1: Sinistra

en: Player 1: Down
it_IT: Giocatore 1: Giù

en: Player 1: Right
it_IT: Giocatore 1: Destra

en: Player 2: Up
it_IT: Giocatore 2: Su

en: Player 2: Left
it_IT: Giocatore 2: Sinistra

en: Player 2: Down
it_IT: Giocatore 2: Giù

en: Player 2: Right
it_IT: Giocatore 2: Destra

note: I18N: Displays a debug FPS counter
en: Debug FPS
it_IT: FPS debug

en: Key i
it_IT: Tasto i

en: This saved game uses version %u, but this engine only supports up to version %d. You will need an updated version of the engine to use this saved game.
it_IT: Il salvataggio utilizza la versione %u, ma questo motore supporta solo la versione %d o inferiori. Procurati un motore aggiornato per usare questo salvataggio.

en: Double FPS
it_IT: Raddoppia FPS

en: Increase framerate from 30 to 60 FPS
it_IT: Aumenta il numero di frame al secondo da 30 a 60

en: Enable Venus
it_IT: Attiva Venus

en: Enable the Venus help system
it_IT: Abilita il sistema di aiuto Venus

en: Disable animation while turning
it_IT: Disabilita le animazioni durante gli spostamenti

en: Disable animation while turning in panorama mode
it_IT: Disabilita le animazioni durante le rotazioni in modalità panoramica

en: Use high resolution MPEG video
it_IT: Usa filmati MPEG ad alta risoluzione

en: Use MPEG video from the DVD version instead of lower resolution AVI
it_IT: Usa i filmati MPEG della versione DVD, anziché i filmati AVI a risoluzione inferiore

en: Look Up
it_IT: Guarda Su

en: Look Down
it_IT: Guarda Giù

en: Spellbook
it_IT: Libro Incantesimi

en: Score
it_IT: Punteggio

en: Put away object
it_IT: Riponi oggetto

en: Extract coin
it_IT: Estrai moneta

en: Preferences
it_IT: Preferenze

en: Before playing this game, you'll need to copy the required fonts into ScummVM's extras directory, or into the game directory. On Windows, you'll need the following font files from the Windows font directory: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New and Arial. Alternatively, you can download the Liberation Fonts or the GNU FreeFont package. You'll need all the fonts from the font package you choose, i.e., LiberationMono, LiberationSans and LiberationSerif, or FreeMono, FreeSans and FreeSerif respectively.
it_IT: Prima di avviare questo gioco, devi copiare i font necessari nella cartella 'extra' di ScummVM, oppure direttamente nella cartella del gioco. Avrai bisogno dei seguenti font presenti nella sottocartella Fonts di Windows: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New e Arial. In alternativa puoi scaricare le Liberation Fonts o il pacchetto FreeFont della GNU. Ti serviranno tutti i font presenti nel pacchetto di tua preferenza, precisamente: LiberationMono, LiberationSans e LiberationSerif; oppure FreeMono, FreeSans e FreeSerif.
