ScummVM 2.3.0git - en to ja translation catalogue (2018 entries)

note: I18N: built on <build date> with <compiler>
en: (built on %s with %s)
ja: (%sに%sでビルド)

en: Features compiled in:
ja: コンパイルされた機能：

en: not supported
ja: 非対応

en: disabled
ja: 無効

en: enabled
ja: 有効

note: I18N: CPU extensions are sets of extra processor instructions used to speed up operations. See Intel AVX2, ARM NEON, etc.
en: CPU extensions support:
ja: CPU拡張機能サポート:

en: Available engines:
ja: 利用可能なエンジン：

en: Show hidden files
ja: 隠しファイルを表示する

en: Show files marked with the hidden attribute
ja: 隠し属性のファイルも表示する

en: Go up
ja: 上へ

en: Go to previous directory level
ja: 上のフォルダーへ移動

[ctx: lowres]
en: Go up
ja: 上へ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Choose
ja: 選択

en: Cloud Connection Wizard
ja: クラウド接続ウィザード

en: Quick mode
ja: Quickモード

en: Manual mode
ja: Manualモード

en: Will ask you to run the Local Webserver
ja: ローカルWebサーバーの実行を要求

en: Requires the Local Webserver feature
ja: ローカルWebサーバーが必要です

en: Quick Mode: Step 1
ja: Quickモード：ステップ1

en: In this mode, the Local Webserver must be running,
    so your browser can forward data to ScummVM
ja: ブラウザーがScummVMにデータを転送するため、
    このモードではLocal Webserverの起動が必要です

en: Stop server
ja: サーバーを停止

en: Run server
ja: サーバーを起動

en: Stop local webserver
ja: ローカルサーバーを停止する

en: Run local webserver
ja: ローカルサーバーを起動する

en: Not running
ja: 停止中

en: Quick Mode: Step 2
ja: Quickモード：ステップ2

en: Now, open this link in your browser:
ja: このリンクをブラウザーで開く：

en: Open URL
ja: URLを開く

en: It will automatically pass the data to ScummVM,
    and warn you should there be any errors.
ja: ScummVMに自動でデータを転送し、
    エラー発生時は警告を表示します。

en: Local Webserver address:
ja: ローカルWebサーバーアドレス:

en: Quick Mode: Success
ja: Quickモード：成功

en: Your cloud storage has been connected!
ja: クラウドストレージに接続しました!

en: Finish
ja: 終了

en: Manual Mode: Step 1
ja: Manualモード：ステップ1

en: Open this link in your browser:
ja: ブラウザーでリンクを開く：

en: When it fails to pass the JSON code to ScummVM,
    find it on the Troubleshooting section of the page,
    and go to the next step here.
ja: ScummVMへのJSONコードの転送失敗時、
    「トラブルシューティング」をクリックし、
    次のステップに進みます。

en: Manual Mode: Step 2
ja: Manualモード：ステップ2

en: Copy the JSON code from the browser here and press Next:
ja: ここにJSONコードをコピーし「次へ」を押します：

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste code from clipboard
ja: クリップボードから貼り付ける

en: Load
ja: ロート

en: Load code from file
ja: ファイルからコード読込

en: Manual Mode: Something went wrong
ja: Manualモード：何か誤りがあります

en: Cloud storage was not connected.
ja: クラウドストレージに接続不可。

en: Make sure the JSON code was copied correctly and retry.
ja: JSONコードがコピーされた事を確認し、リトライ。

en: If that doesn't work, try again from the beginning.
ja: 上手く行かない場合、最初から試してください。

en: Error message:
ja: エラーメッセージ：

en: Manual Mode: Success
ja: Manualモード：成功

en: Back
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Another Storage is working right now. Do you want to interrupt it?
ja: すでに別のストレージが使用されています。切断しますか?

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Wait until current Storage finishes and try again.
ja: 現在のストレージが終了するまでお待ちください。

note: I18N: JSON is name of the format, this message is displayed if user entered something incorrect to the text field
en: JSON code contents are malformed.
ja: JSONコードの内容が不正です。

en: Incorrect JSON.
ja: 不正なJSONです。

note: I18N: error message displayed on 'Manual Mode: Failure' step of 'Cloud Connection Wizard', describing that storage connection process was interrupted
en: Interrupted.
ja: 接続失敗。

en: Failed to open URL!
    Please navigate to this page manually.
ja: URLを開けませんでした!
    このページに手動で遷移してください。

note: I18N: JSON is a file format name
en: Select JSON file copied from scummvm.org site
ja: scummvm.orgからコピーしたJSONファイルを選択

note: I18N: JSON is a file format name
en: Failed to load JSON file
ja: JSONファイルのロード失敗

en: Download Freeware Games and Demos
ja: フリーゲームとデモをダウンロード

en: Fetching DLCs...
ja: DLC取得中...

en: All Downloads
ja: 全てダウンロード

en: Download
ja: ダウンロード

en: Select directory where to download game data
ja: ゲームデータのダウンロード先を選択

en: Select directory with game data
ja: ゲームデータのディレクトリーを選択

en: From:
ja: ダウンロード元：

en: To:
ja: ダウンロード先：

en: Cancel download
ja: ダウンロードをキャンセル

[ctx: lowres]
en: Cancel download
ja: ダウンロードをキャンセル

en: Hide
ja: 非表示

en: It looks like your connection is limited. Do you really want to download files with it?
ja: 接続が制限されているようです。ダウンロードしてもよろしいですか?

en: ScummVM couldn't open the specified directory!
ja: 指定されたディレクトリーが開けませんでした!

en: Cannot create a directory to download - the specified directory has a file with the same name.
ja: ダウンロード用のフォルダーを作成できません。指定されたディレクトリーに同名のファイルが存在します。

en: The "%s" already exists in the specified directory.
    Do you really want to download files into that directory?
ja: %s は指定されたディレクトリーに存在します。
    本当にここにダウンロードしますか?

en: Downloaded %s %S / %s %S
ja: ダウンロード済 %s %S / %s %S

en: Download speed: %s %S/s
ja: DL速度：%s %S/s

en: Currently Downloading Games
ja: 現在ダウンロード中のゲーム

en: Pending Downloads
ja: ダウンロード待ち

en: ERROR %d: %s
ja: エラー %d: %s

note: I18N: String like "Downloading icon packs list..."
en: Downloading %S list...
ja: リスト%SをDL中...

en: Clear Cache
ja: キャッシュクリア

en: Downloading %S list... %d entries
ja: リスト%SをDL中... %d

en: Detected %d new packs, %s %S
ja: %dの新規パックを検出、%s %S

en: Download complete, downloaded %d packs, %s %S
ja: DL完了。%dパック検出しました、%s %S

note: I18N: Close dialog button
en: Close
ja: 閉じる

en: ERROR: No icons path set
ja: エラー：アイコンパス未指定

note: I18N: String like "No new icon packs available"
en: No new %S available
ja: 新しい利用可能な%Sなし

en: You are about to remove %s %S of data, deleting all previously downloaded %S. Do you want to proceed?
ja: データ%s %Sを削除すると、既にダウンロードされた%Sの全てが削除されます。続行しますか?

en: Proceed
ja: 進む

en: icon packs
ja: アイコンパック

en: shader packs
ja: シェーダーパック

en: Pick the game:
ja: ゲームを選択してください：

en: Game
ja: ゲーム

en: ID:
ja: ID：

en: Short game identifier used for referring to saved games and running the game from the command line
ja: 保存されたゲームを参照し、コマンドラインからゲームを実行するために使用される短いゲーム識別子

[ctx: lowres]
en: ID:
ja: ID：

en: Name:
ja: 名前：

en: Full title of the game
ja: ゲームのフルネーム

[ctx: lowres]
en: Name:
ja: 名前：

en: Language:
ja: 言語：

en: Language of the game. This will not turn your Spanish game version into English
ja: ゲームの言語です。スペイン語版を英語版に変換はしません

en: <default>
ja: <デフォルト>

en: Platform:
ja: プラットフォーム：

en: Platform the game was originally designed for
ja: オリジナル版のプラットフォーム

[ctx: lowres]
en: Platform:
ja: プラットフォーム：

en: Graphics
ja: 画像

en: Override global graphic settings
ja: グローバルグラフィック設定を上書き

[ctx: lowres]
en: Override global graphic settings
ja: グローバルグラフィック設定を上書き

en: Keymaps
ja: キーマップ

en: Backend
ja: バックエンド

en: Override global backend settings
ja: バックエンドのグローバル設定を上書き

[ctx: lowres]
en: Override global backend settings
ja: バックエンドのグローバル設定を上書き

en: Audio
ja: オーディオ

en: Override global audio settings
ja: グローバルオーディオ設定を上書きする

[ctx: lowres]
en: Override global audio settings
ja: グローバルオーディオ設定を上書き

en: Volume
ja: ボリューム

[ctx: lowres]
en: Volume
ja: 音量

en: Override global volume settings
ja: 全般の音量設定を上書きする

[ctx: lowres]
en: Override global volume settings
ja: 全般の音量設定を上書きする

en: Override global MIDI settings
ja: 全般のMIDI設定を上書きする

[ctx: lowres]
en: Override global MIDI settings
ja: 全般のMIDI設定を上書きする

en: Override global MT-32 settings
ja: 全般のMT-32設定を上書きする

[ctx: lowres]
en: Override global MT-32 settings
ja: 全般のMT-32設定を上書きする

en: Paths
ja: フォルダー

[ctx: lowres]
en: Paths
ja: フォルダー

en: Game Path:
ja: ゲームフォルダー：

[ctx: lowres]
en: Game Path:
ja: ゲームフォルダー：

en: Extra Path:
ja: 追加フォルダー：

en: Specifies path to additional data used by the game
ja: 使用する追加データのパスを指定

[ctx: lowres]
en: Extra Path:
ja: 追加フォルダー：

en: Save Path:
ja: セーブのフォルダー：

en: Specifies where your saved games are put
ja: 指定されたフォルダーにセーブデータが保存されます

[ctx: lowres]
en: Save Path:
ja: セーブのフォルダー：

en: Achievements
ja: 実績

en: Statistics
ja: 統計

[ctx: path]
en: None
ja: 未設定

en: Default
ja: デフォルト

en: Select SoundFont
ja: SoundFontファイルを選択してください

en: Select additional game directory
ja: ゲームの追加データのフォルダーを選択してください

en: Select directory for saved games
ja: セーブデータのフォルダーを選択してください

en: The chosen directory cannot be written to. Please select another one.
ja: 選択されたディレクトリーに保存できません。別の場所を選択してください。

en: Saved games sync feature doesn't work with non-default directories. If you want your saved games to sync, use default directory.
ja: セーブデータの同期機能は、デフォルトのディレクトリーでのみ動作します。適切なパスを指定してください。

en: This game ID is already taken. Please choose another one.
ja: このゲームIDはすでに取得済みです。他の値を選んでください。

en: Author:
ja: 製作者：

en: Notes:
ja: メモ：

en: Choose file for loading
ja: ロードするファイルを選択してください

en: Enter filename for saving
ja: セーブデータの名前を入力してください

en: Do you really want to overwrite the file?
ja: 本当に上書きしてもよろしいですか?

en: Reverb
ja: リバーブ

en: Active
ja: アクティブ

en: Room:
ja: 部屋：

en: Damp:
ja: 減衰：

en: Width:
ja: 拡がり：

en: Level:
ja: レベル：

en: Chorus
ja: コーラス

en: N:
ja: N：

en: Speed:
ja: 速さ：

en: Depth:
ja: 深さ：

en: Type:
ja: 種類：

en: Sine
ja: サイン

en: Triangle
ja: 三角

en: Misc
ja: その他

en: Interpolation:
ja: 補間：

en: None (fastest)
ja: なし（早い）

en: Linear
ja: 線形補間

en: Fourth-order
ja: ４次補間

en: Seventh-order
ja: ７次補間

note: I18N: Button to reset keymap mappings to defaults
en: Reset
ja: リセット

en: Reset all FluidSynth settings to their default values.
ja: FluidSynthの設定をデフォルトにリセットします。

en: Do you really want to reset all FluidSynth settings to their default values?
ja: FluidSynthの設定を全てリセットしてもよろしいですか?

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Interact
ja: 作用

en: Up
ja: 上

en: Down
ja: 下

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Backspace
ja: バックスペース

en: Delete Character
ja: 一文字削除

en: Go to end of line
ja: 行の終端へ

en: Select to end of line
ja: 行の終端を選択

en: Select to start of line
ja: 行の先頭を選択

en: Go to start of line
ja: 行の先頭へ

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: コピー

en: General
ja: 全般

en: Cloud
ja: クラウド

en: Prev
ja: 前

en: Save Image...
ja: 画像を保存...

en: Save Image
ja: 画像を保存

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list
en: None
ja: なし

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by the first letter of the game title
en: First letter
ja: 頭文字

[ctx: group]
en: Initial
ja: イニシャル

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game engine
en: Engine
ja: エンジン

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game series
en: Series
ja: シリーズ

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game publisher
en: Publisher
ja: 販売元

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by language
en: Language
ja: 言語

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game platform
en: Platform
ja: 機種

[ctx: year]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by year
en: Year
ja: 年

en: Select Group by
ja: グループを選択

en: Group:
ja: グループ:

en: Select a criteria to group the entries
ja: エントリーのグループ化基準を選択

note: I18N: This keymap opens KIA's HELP tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ONLINE HELP
en: Help
ja: ヘルプ

note: I18N: Button Quit ScummVM program. Q is the shortcut, Ctrl+Q, put it in parens for non-latin (~Q~)
en: ~Q~uit
ja: 終了(~Q~)

en: Quit ScummVM
ja: ScummVMを終了

note: I18N: Button About ScummVM program. b is the shortcut, Ctrl+b, put it in parens for non-latin (~b~)
en: A~b~out
ja: ScummVMについて(~b~)

en: About ScummVM
ja: ScummVMについて

note: I18N: Button caption. O is the shortcut, Ctrl+O, put it in parens for non-latin (~O~)
en: Global ~O~ptions...
ja: グローバル設定(~O~)...

en: Change global ScummVM options
ja: 全般のScummVMの設定を変える

[ctx: lowres]
en: Global ~O~pts...
ja: 総合設定(~O~)...

en: Download Games
ja: ゲームをダウンロード

en: Download freeware games for ScummVM
ja: フリーゲームをダウンロード

note: I18N: Button caption. A is the shortcut, Ctrl+A, put it in parens for non-latin (~A~)
en: ~A~dd Game...
ja: ゲームを追加(~A~)...

en: Add games to the list
ja: リストにゲームを追加する

[ctx: lowres]
en: ~A~dd Game...
ja: ゲームを追加(~A~)...

note: I18N: Button caption. R is the shortcut, Ctrl+R, put it in parens for non-latin (~R~)
en: ~R~emove Game
ja: ゲームを削除(~R~)

en: Remove game from the list. The game data files stay intact
ja: リストからゲームを削除する。ゲームのデータファイルは削除されません

[ctx: lowres]
en: ~R~emove Game
ja: ゲームを削除(~R~)

note: I18N: Button caption. Mass add games
en: Mass Add...
ja: 一括に追加...

[ctx: lowres]
note: I18N: Button caption for lower resolution GUI. Mass add games
en: Mass Add...
ja: 一括に追加...

en: Search in game list
ja: ゲームリストを検索する

en: Search:
ja: 検索：

en: Load game:
ja: ゲームをロード：

en: This directory cannot be used yet, it is being downloaded into!
ja: このフォルダーはダウンロード中の為使えません！

en: Do you really want to run the mass game detector? This could potentially add a huge number of games.
ja: 一括にゲームを追加してもよろしいですか？大量に追加することもあります。

en: Do you really want to remove this game configuration?
ja: このゲームはリストから削除してもよろしいですか？

en: Do you want to load saved game?
ja: セーブデータをロードしますか？

en: This game does not support loading games from the launcher.
ja: このゲームはランチャーからロードができません。

en: ScummVM could not find any engine capable of running the selected game!
ja: 選択されたゲームを実行できるエンジンは見つかりませんでした！

en: Did you add this directory to the SAF? Press the help button [?] on the top for detailed instructions
ja: このディレクトリーをSAFに追加しましたか? 上のヘルプボタン[?]で詳細が表示されます

en: ScummVM could not find any game in the specified directory!
ja: 選択されたフォルダー内ゲームが認識できませんでした！

note: I18N: Unknown game variant
en: Unknown variant
ja: 未認識バージョン

en: List view
ja: リストで表示

en: Grid view
ja: グリッドで表示

en: ~S~tart
ja: 開始(~S~)

en: Start selected game
ja: 選択したゲームを開始する

en: ~L~oad...
ja: ロード(~L~)...

en: Load saved game for selected game
ja: 選択されたゲームのセーブデータをロードする

en: Record...
ja: 記録...

en: ~G~ame Options...
ja: ゲーム設定(~G~)...

en: Change game options
ja: ゲームの設定を変える

[ctx: lowres]
en: ~G~ame Opts...
ja: ゲーム設定(~G~)...

note: I18N: List grouping when no engine is specified I18N: List grouping when no enginr is specified
en: Unknown Engine
ja: 不明なエンジン

note: I18N: List grouping when no pubisher is specified I18N: List group when no publisher is specified
en: Unknown Publisher
ja: 不明な販売元

note: I18N: List group when no game series is specified I18N: List grouping when no game series is specified
en: No Series
ja: シリーズなし

note: I18N: List group when no languageis specified I18N: List group when no language is specified
en: Language not detected
ja: 検出されない言語

note: I18N: List group when no platform is specified
en: Platform not detected
ja: 検出されない機種

note: I18N: List group when no year is specified
en: Unknown Year
ja: 年(不明)

note: I18N: Group for All items
en: All
ja: すべて

en: Icons per row:
ja: 1行のアイコン：

en: ... progress ...
ja: ... 進捗 ...

en: Scan complete!
ja: スキャン完了！

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games.
ja: 新しくゲーム%d件をリストに追加しました。他にゲーム%d件が既に追加されています。

en: Scanned %d directories ...
ja: フォルダー%d件スキャン済み...

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games ...
ja: 新しくゲーム%d件をリストに追加しました。他にゲーム%d件が既に追加されています...

en: Stop
ja: 停止

en: Edit record description
ja: 記録の詳細を編集

en: Switch to Game
ja: ゲームへ切り替え

en: Fast replay
ja: 高速再生

en: Never
ja: 無効

en: Every 5 mins
ja: 5分毎

en: Every 10 mins
ja: 10分毎

en: Every 15 mins
ja: 15分毎

en: Every 30 mins
ja: 30分毎

note: I18N: Extremely large GUI scale
en: 200% - Extremely large
ja: 200% - 極大

note: I18N: Very very large GUI scale
en: 175% - Very large
ja: 175% - 超巨大

note: I18N: Very large GUI scale
en: 150% - Larger
ja: 150% - 巨大

note: I18N: Large GUI scale
en: 125% - Large
ja: 125% - 大

note: I18N: Medium GUI scale
en: 100% - Medium
ja: 100% - 中

note: I18N: Small GUI scale
en: 75% - Small
ja: 75% - 小

note: I18N: Smaller GUI scale
en: 50% - Smaller
ja: 50% - より小さい

note: I18N: Smallest GUI scale
en: 25% - Smallest
ja: 25% - 最小

[ctx: shader]
en: None
ja: なし

[ctx: soundfont]
en: None
ja: なし

en: Failed to apply some of the graphic options changes:
ja: 画像設定の変更を適用できませんでした：

en: the video mode could not be changed
ja: 画像モードを変更できませんでした

en: the stretch mode could not be changed
ja: 拡大モードを変更できませんでした

en: the aspect ratio setting could not be changed
ja: 横縦率を変更できませんでした

en: the fullscreen setting could not be changed
ja: 全面モードを変更できませんでした

en: the filtering setting could not be changed
ja: フィルターを変更できませんでした

en: the vsync setting could not be changed
ja: 垂直同期設定を変更できませんでした

en: the shader could not be changed
ja: シェーダーを変更できませんでした

en: Touchpad mouse mode
ja: タッチパッドマウスモード

en: Pointer Speed:
ja: ポインターの速度：

en: Speed for keyboard/joystick mouse pointer control
ja: キーボードとジョイスティックのポインターの速度

[ctx: lowres]
en: Pointer Speed:
ja: ポインターの速度：

en: Joy Deadzone:
ja: ジョイスティックのNull領域：

en: Analog joystick Deadzone
ja: アナログジョイスティックのNull領域

[ctx: lowres]
en: Joy Deadzone:
ja: ジョイスティックのNull領域：

en: %d hidden achievements remaining
ja: %dロックされた実績があります

en: Achievements unlocked: %d/%d
ja: 解除された実績：%d／%d

en: Graphics mode:
ja: 画像モード：

en: Render mode:
ja: レンダー：

en: Special dithering modes supported by some games
ja: ゲームによって使える特別なディザリングモード

en: Stretch mode:
ja: 拡大モード：

en: Scaler:
ja: スケーラー：

en: Shader:
ja: シェーダー：

en: Specifies path to the shader used for scaling the game screen
ja: 画面のスケーリングに使用するシェーダーのパスを指定

[ctx: lowres]
en: Shader Path:
ja: パス：

en: Download Shaders
ja: シェーダーをDL

en: Check on the scummvm.org website for updates of shader packs
ja: シェーダーパックの更新はscummvm.orgを確認して下さい

en: Fullscreen mode
ja: 全面モード

en: Wait for the vertical sync to refresh the screen in order to prevent tearing artifacts
ja: ティアリング防止のため、垂直同期の更新を待つ

en: Game 3D Renderer:
ja: ゲームの3Dレンダラー：

[ctx: lowres]
en: Game 3D Renderer:
ja: 3Dレンダラー：

en: 3D Anti-aliasing:
ja: 3Dアンチエイリアス：

en: Disabled
ja: 無効

en: Filter graphics
ja: 画像フィルター

en: Use linear filtering when scaling graphics
ja: 線形フィルターによる画像を拡大する

en: Aspect ratio correction
ja: 縦横比調整

en: Correct aspect ratio for games
ja: ゲームの縦横比を調整する

en: Preferred device:
ja: 優先デバイス：

en: Music device:
ja: 音楽デバイス：

en: Specifies preferred sound device or sound card emulator
ja: 優先の音楽デバイスかエミュレーター

en: Specifies output sound device or sound card emulator
ja: 出力用の音楽デバイスかエミュレーター

[ctx: lowres]
en: Preferred dev.:
ja: 優先デバイス：

[ctx: lowres]
en: Music device:
ja: 音楽デバイス：

en: AdLib emulator:
ja: AdLibエミュレーター：

en: AdLib is used for music in many games
ja: 多くのゲームがAdLibで音楽を再生します

en: GM device:
ja: GMデバイス：

en: Specifies default sound device for General MIDI output
ja: デフォルトのGeneral MIDI出力デバイス

en: Don't use General MIDI music
ja: General MIDIを使用しない

en: Use first available device
ja: 最初の使用可能デバイスを使用する

en: SoundFont:
ja: SoundFont：

en: SoundFont is supported by some audio cards, FluidSynth and Timidity
ja: SoundFontはいくつかのオーディオカード、FluidSynth、Timidityでサポートされています

[ctx: lowres]
en: SoundFont:
ja: SoundFont：

en: Mixed AdLib/MIDI mode
ja: AdLibとMIDIの混合モード

en: Use both MIDI and AdLib sound generation
ja: 音楽再生にMIDIとAdLibを同時に利用する

en: MIDI gain:
ja: MIDIゲイン：

en: MT-32 Device:
ja: MT-32デバイス：

en: Specifies default sound device for Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 output
ja: Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64出力のデフォルトデバイス

en: True Roland MT-32 (disable GM emulation)
ja: 実物のローランドMT-32（エミュレーターを無効にする）

en: Check if you want to use your real hardware Roland-compatible sound device connected to your computer
ja: コンピューターに接続されてる実物のローランドMT-32があればチェックしてください

[ctx: lowres]
en: True Roland MT-32 (no GM emulation)
ja: 実物のローランドMT-32（エミュレーターを無効にする）

en: Roland GS device (enable MT-32 mappings)
ja: ローランドGSデバイス（MT-32マッピングを有効にする）

en: Check if you want to enable patch mappings to emulate an MT-32 on a Roland GS device
ja: ローランドGSでMT-32をエミュレートするパッチマッピングを使う時はチェックしてください

en: Don't use Roland MT-32 music
ja: ローランドMT-32の音楽を使用しない

en: Text and speech:
ja: 字幕と音声：

en: Speech
ja: 音声

en: Subtitles
ja: 字幕

en: Both
ja: 両方

en: Subtitle speed:
ja: 字幕の速度：

[ctx: lowres]
en: Text and speech:
ja: 字幕と音声：

en: Spch
ja: 音声

en: Subs
ja: 字幕

[ctx: lowres]
en: Both
ja: 両方

en: Show subtitles and play speech
ja: 字幕を表示して音声を再生する

[ctx: lowres]
en: Subtitle speed:
ja: 字幕の速度：

en: Music volume:
ja: 音楽の音量：

[ctx: lowres]
en: Music volume:
ja: 音楽の音量：

en: Mute all
ja: 全て消音

en: SFX volume:
ja: 効果音の音量：

en: Special sound effects volume
ja: 音響効果の音量

[ctx: lowres]
en: SFX volume:
ja: 効果音の音量：

en: Speech volume:
ja: 音声の音量：

[ctx: lowres]
en: Speech volume:
ja: 音声の音量：

en: Control
ja: 操作

[ctx: lowres]
en: Cloud
ja: クラウド

en: LAN
ja: ネットワーク

[ctx: lowres]
en: LAN
ja: ネットワーク

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

[ctx: lowres]
en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Discard changes and close the dialog
ja: 変更を破棄してダイアログを閉じます

en: Apply
ja: 適用

en: Apply changes without closing the dialog
ja: ダイアログを閉じずに変更を適用する

en: Apply changes and close the dialog
ja: 変更を適用してダイアログを閉じます

en: FluidSynth Settings
ja: FluidSynthの設定

en: Specifies where your saved games are put. A red coloring indicates the value is temporary and will not get saved
ja: ゲームのセーブ箇所を指定します。赤は、一時的な(保存されない)データである事を示します

en: Theme Path:
ja: テーマのフォルダー：

[ctx: lowres]
en: Theme Path:
ja: テーマのフォルダー：

en: Icon Path:
ja: アイコン:

[ctx: lowres]
en: Icon Path:
ja: アイコン:

[ctx: path]
en: Default
ja: 初期パス

en: DLC Path:
ja: DLCパス：

[ctx: lowres]
en: DLC Path:
ja: DLCパス：

en: Specifies path to additional data used by all games or ScummVM
ja: ScummVMとゲームの追加ファイルのフォルダー

en: Plugins Path:
ja: 拡張のフォルダー：

[ctx: lowres]
en: Plugins Path:
ja: 拡張のフォルダー：

en: ScummVM config path:
ja: ScummVMの設定パス：

en: ScummVM log path:
ja: ScummVMのログ：

en: View
ja: 表示

note: I18N: Referring to the last path memorized when adding a game
en: Last browser path:
ja: 最後に使用したブラウザーのパス：

en: Theme:
ja: テーマ：

en: GUI scale:
ja: GUIスケーリング：

en: %d%% - Custom
ja: %d%% - カスタム

en: GUI renderer:
ja: GUIのレンダラー：

en: Return to the launcher when leaving a game
ja: ゲーム終了時、ランチャーへ戻る

en: Return to the launcher when leaving a game instead of closing ScummVM
    (this feature is not supported by all games).
ja: ゲーム終了時、ScummVMを閉じずランチャーへ戻ります
    (全てのゲームでサポートしている機能ではありません)。

en: Ask for confirmation on exit
ja: 終了前に確認する

en: Ask for permission when closing ScummVM or leaving a game.
ja: ゲーム、またはScummVMの終了前に確認します。

en: Disable fixed font scaling
ja: フォントの固定倍率を無効化

en: Do not upscale fixed size fonts in the GUI. This reduces artefacts on low resolution screens
ja: GUIで固定サイズのフォントをアップスケールしません。低解像度でのアーティファクトが減少します

en: GUI language:
ja: GUIの言語：

en: Language of ScummVM GUI
ja: ScummVMのGUIの表示言語

en: Switch the ScummVM GUI language to the game language
ja: ScummVMのGUIの言語をゲームの言語に合わせる

en: When starting a game, change the ScummVM GUI language to the game language. That way, if a game uses the ScummVM save and load dialogs, they are in the same language as the game.
ja: ゲームを起動する時、ScummVMのGUIをゲームの言語に合わせます。そうするとロード／セーブなどのダイアログがゲームと同じ言語に表示されます。

en: Use native system file browser
ja: システムのファイルブラウザを使う

en: Use the native system file browser instead of the ScummVM one to select a file or directory.
ja: ファイルやフォルダーを選ぶ時、ScummVMのファイルブラウザの代わりにシステムのファイルブラウザを使う。

en: Download Icons
ja: アイコンをDL

en: Check on the scummvm.org website for updates of icon packs
ja: アイコンパックの更新はscummvm.orgを確認して下さい

en: Autosave:
ja: 自動セーブ：

[ctx: lowres]
en: Autosave:
ja: 自動セーブ：

en: Random seed:
ja: シード値：

en: Seed for initializing all random number generators
ja: 乱数ジェネレーターを初期するためのシード値

en: Debug level:
ja: デバッグLV：

note: I18N: Debug level -1, no messages
en: None
ja: なし

note: I18N: Debug level 11, all messages
en: 11 (all)
ja: 11(全て)

en: Enable Discord integration
ja: Discordとの連携を可能にする

en: Show information about the games you are playing on Discord if the Discord client is running.
ja: Discordクライアントが起動していれば、Discordでプレイ中のゲームの情報を表示します。

en: Update check:
ja: アップデートの確認：

en: How often to check ScummVM updates
ja: ScummVMのアップデートの自動確認の頻度

en: Check now
ja: 今すぐ確認

en: Active storage:
ja: 使用中ストレージ：

en: Active cloud storage
ja: 使用中のクラウドストレージ

[ctx: lowres]
en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
ja: ストレージが無効です。ユーザー名を確認し、有効にしてください：

en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
ja: ストレージが無効です。ユーザー名を確認し、有効にしてください：

en: Enable storage
ja: 有効にする

en: Confirm you want to use this account for this storage
ja: ストレージにこのアカウントを使うことを確認する

en: Username:
ja: ユーザー名：

en: Username used by this storage
ja: このストーレジのユーザー名

en: <none>
ja: ＜なし＞

en: Used space:
ja: 使用容量：

en: Space used by ScummVM's saved games on this storage
ja: ScummVMのセーブデータの現在使用中容量

en: Last sync:
ja: 前回の同期：

en: When was the last time saved games were synced with this storage
ja: 前回クラウドストーレジにセーブデータを同期した時

en: <never>
ja: ＜無い＞

[ctx: lowres]
en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
ja: セーブデータはゲームを起動する時とロード／セーブする時に自動に同期されます。

en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
ja: セーブデータはゲームを起動する時とロード／セーブする時に自動に同期されます。

en: Sync now
ja: 今すぐ同期

en: Start saved games sync
ja: セーブデータの同期を始まる

[ctx: lowres]
en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
ja: ScummVMのクラウドフォルダーからセーブデータをダウンロードすることができます：

en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
ja: ScummVMのクラウドフォルダーからセーブデータをダウンロードすることができます：

en: Download game files
ja: ゲームデータをダウンロードする

en: Open downloads manager dialog
ja: ダウンロード管理のダイアログを開く

[ctx: lowres]
en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
ja: アカウントを変えるには一旦切断してから再接続してください：

en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
ja: アカウントを変えるには一旦切断してから再接続してください：

en: Disconnect
ja: 切断

en: Stop using this storage on this device
ja: このデバイスでストーレジの使用を停止する

[ctx: lowres]
en: This storage is not connected yet!
ja: ストレージに接続していません!

en: This storage is not connected yet!
ja: ストレージに接続していません!

en: Connect
ja: 接続

en: Connect your cloud storage account
ja: クラウドストーレジを接続する

[ctx: lowres]
en: /root/ Path:
ja: /root/ フォルダー:

en: Select which directory will be shown as /root/ in the Files Manager
ja: ファイルマネジャーの/root/に使うフォルダーを選択する

en: /root/ Path:
ja: /root/ フォルダー:

en: Server's port:
ja: サーバーのポート番号：

en: Port for server to use
ja: 使用するサーバーのポート番号

[ctx: lowres]
en: Run server to manage files with browser (in the same network).
ja: サーバーを起動し、ファイルをブラウザーで管理します(同一ネットワーク内のみ)。

[ctx: lowres]
en: Closing options dialog will stop the server.
ja: 設定ウィンドウを閉じると、サーバーは停止されます。

en: Run server to manage files with browser (in the same network).
ja: サーバーを起動し、ファイルをブラウザーで管理します(同一ネットワーク内のみ)。

en: Closing options dialog will stop the server.
ja: 設定ウィンドウを閉じると、サーバーは停止されます。

en: Use Text to speech
ja: テキストの読み上げ機能を使用する

en: Will read text in gui on mouse over.
ja: マウスオーバーで文字を読み上げます。

en: Ignore
ja: 無視

en: Disable autosave
ja: オートセーブを無効化

en: WARNING: Autosave was enabled. Some of your games have existing saved games on the autosave slot. You can either move the existing saves to new slots, disable autosave, or ignore (you will be prompted when autosave is about to overwrite a save).
    List of games:
ja: 警告：オートセーブが有効化されました。対応するゲームでは、オートセーブスロットにセーブされます。新しいスロットへ移動するか、オートセーブを無効化するか、この警告を無視できます(上書き前に確認されます)。
    対象のゲーム：

en: 
    And more...
ja: 
    続きを表示...

en: Move
ja: 移動

en: ERROR: Failed to move the following saved games:
ja: エラー：セーブデータの移動に失敗しました:

en: Failed to change cloud storage!
ja: クラウドストレージの変更に失敗しました!

en: Another cloud storage is already active.
ja: 他のクラウドストーレジは既に使用中です。

en: Theme does not support selected language!
ja: テーマは選択された言語をサポートしていません!

en: Theme cannot be loaded!
ja: テーマを読み込みできませんでした！

en: 
    Misc settings will be restored.
ja: 
    設定を復元します。

en: Select directory for GUI themes
ja: GUIテーマのフォルダーを選択してください

en: Select directory for GUI launcher thumbnails
ja: GUIランチャーのサムネイルフォルダーを選択

en: Select directory for DLC downloads
ja: DLCのフォルダーを選択してください

en: Select directory for extra files
ja: 追加ファイルのフォルダーを選択してください

en: Select directory for plugins
ja: プラグインのフォルダーを選択してください

en: Select directory for Files Manager /root/
ja: ルートディレクトリーとして使用するフォルダーを選択してください

en: This Storage is working now. Do you want to interrupt it?
ja: ストレージを使用中です。切断してもよろしいですか?

en: Wait until current Storage finishes up and try again.
ja: ストレージへのアップロード完了後に再実施してください。

en: <right now>
ja: ＜只今＞

en: Request failed.
    Check your Internet connection.
ja: リクエストが完了しませんでした。
    インターネットへの接続状態を確認してください。

en: A test pattern should be displayed.
    Do you want to keep these shader scaler settings?
ja: テストパターンが表示されるはずです。
    このシェーダースケーラの設定を維持しますか?

en: Reverting automatically in %d seconds
ja: %d秒後に自動で復帰します

en: Enter Text
ja: テキストを入力

note: I18N: You must leave "#" as is, only word 'next' is translatable
en: #  next
ja: #  次

en: add
ja: 追加

en: Delete char
ja: 一文字削除

en: <
ja: ＜

note: I18N: Pre means 'Predictive', leave '*' as is
en: *  Pre
ja: *  予測

note: I18N: 'Num' means Numbers
en: *  Num
ja: *  数字

en: Recorder or Playback Gameplay
ja: ゲームプレイの記録と再生

en: Delete
ja: 削除

en: Record
ja: 記録

en: Playback
ja: 再生

en: Edit
ja: 編集

en: Author:
ja: 製作者：

en: Notes:
ja: メモ：

en: Do you really want to delete this record?
ja: 記録を削除してもよろしいですか？

en: Unknown Author
ja: 不明な製作者

en: ScummVM could not access the directory!
ja: ディレクトリーにアクセスできません!

en: Downloading saves...
ja: セーブをダウンロード中...

en: Run in background
ja: バックグラウンドで実行する

en: No date saved
ja: 日付未記録

en: No time saved
ja: 時間未記録

en: No playtime saved
ja: 再生時間未記録

en: Do you really want to delete this saved game?
ja: セーブデータを削除してもよろしいですか？

en: Date:
ja: 日付：

en: Time:
ja: 時間：

en: Playtime:
ja: 再生時間：

en: Untitled saved game
ja: 無名のセーブ

en: New Save
ja: 新セーブ

en: Create a new saved game
ja: 新しいセーブデータを作成する

en: Name:
ja: 名前：

en: Enter a description for slot %d:
ja: セーブデータ%dの詳細を入力してください：

en: Choose shader from the list below (or pick a file instead)
ja: 以下のリストからシェーダー(orファイル)を選択

en: Pick file instead...
ja: 代替ファイルを選択...

en: Pick shader from file system
ja: ファイルからシェーダーを選択

en: Select shader
ja: シェーダーを選択

en: Select a Theme
ja: テーマを選ぶ

en: Disabled GFX
ja: レンダラー無効

[ctx: lowres]
en: Disabled GFX
ja: レンダラー無効

en: Standard renderer
ja: 標準レンダラー

en: Standard
ja: 標準

en: Antialiased renderer
ja: アンチエイリアスレンダラー

en: Antialiased
ja: アンチエイリアス

en: Add anyway
ja: 承知して追加する

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードに切り取り

en: Report game
ja: ゲームを報告する

en: Use the button below to copy the required game information into your clipboard.
ja: ボタンを押して、必要なゲーム情報をクリップボードにコピーしてください。

en: You can also directly report your game to the Bug Tracker.
ja: バグを開発チームに直接報告する事もできます。

en: All necessary information about your game has been copied into the clipboard
ja: 必要な情報がクリップボードにコピーされました

en: Copying the game information to the clipboard has failed!
ja: ゲーム情報をクリップボードにコピーできませんでした!

en: ScummVM now supports automatic check for updates
    which requires access to the Internet. Would you
    like to enable this feature?
ja: ScummVMは自動更新に対応しています
    (インターネットへの接続が必要です)。
    この機能を有効にしますか?

en: You can change this setting later in the Misc tab
    in the Options dialog.
ja: 設定は、後から「オプション」→「その他」で
    変更可能です。

en: Clear value
ja: クリア

en: Play
ja: 再生

en: Saves
ja: セーブ

en: Bad config file format. overwrite?
ja: 無効な形式です。上書きしますか?

note: I18N: <Add a new folder> must match the translation done in backends/fs/android/android-saf-fs.h
en: In this new version of ScummVM for Android, significant changes were made to the file access system to allow support for modern versions of the Android Operating System.
    If you find that your existing added games or custom paths no longer work, please edit those paths:
      1. From the Launcher, go to **Game Options > Paths**. Select **Game Path** or **Extra Path**, as appropriate. 
      2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option.
      3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Select **Use this folder**. 
      5. Select **Allow** to give ScummVM permission to access the folder. 
      6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Select the folder containing the game's files, then tap **Choose**. 
    
    Repeat steps 1 and 6 for each game.
ja: ScummVM Androidの新バージョンでは、Android OSの最新バージョンをサポートするため、ファイルアクセスシステムに大幅な変更が加えられています。
    既存の追加されたゲームやカスタムパスが機能しない場合、パスを編集してください：
      1. ランチャーから「ゲームオプション」の「パス」タブに移動し「ゲーム/エクストラパス」を選択。
      2. ScummVMファイルブラウザーでルートディレクトリーまで戻り「新規フォルダー作成」を選択。
      3. 「新規フォルダー作成」をダブルタップ。デバイスのブラウザーで、全てのゲームデータを含むフォルダーに移動(例：「SD Card > ScummVMgames」)。
      4. 「このフォルダーを使用」を選択。
      5. 「許可」を選択し、ScummVMにフォルダーへのアクセスを許可。
      6. ScummVMファイルブラウザーで、追加したフォルダーをダブルタップして選択。ゲームデータを含むフォルダーを選択し「選択」をタップ。
    
    ゲーム毎に上記を繰り返します。

note: I18N: A button caption to dismiss amessage and read it later I18N: A button caption to dismiss a message and read it later
en: Read Later
ja: 後で読む

note: I18N: <Add a new folder> must match the translation done in backends/fs/android/android-saf-fs.h
en: In this new version of ScummVM for Android, significant changes were made to the file access system to allow support for modern versions of the Android Operating System.
    To add a game:
    
      1. Select **Add Game...** from the launcher. 
      2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option.
      3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Select **Use this folder**. 
      5. Select **Allow** to give ScummVM permission to access the folder. 
      6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Select the sub-folder containing the game's files, then tap **Choose**.
    Repeat steps 1 and 6 for each game.
ja: ScummVM Androidの新バージョンでは、Android OSの最新バージョンをサポートするため、ファイルアクセスシステムに大幅な変更が加えられています。
    追加手順：
    
    1. ランチャーから「ゲームオプション」の「パス」タブに移動し「ゲーム/エクストラパス」を選択。
      2. ScummVMファイルブラウザーでルートディレクトリーまで戻り「新規フォルダー作成」を選択。
      3. 「新規フォルダー作成」をダブルタップ。デバイスのブラウザーで、全てのゲームデータを含むフォルダーに移動(例：「SD Card > ScummVMgames」)。
      4. 「このフォルダーを使用」を選択。
      5. 「許可」を選択し、ScummVMにフォルダーへのアクセスを許可。
      6. ScummVMファイルブラウザーで、追加したフォルダーをダブルタップして選択。ゲームデータを含むフォルダーを選択し「選択」をタップ。
    ゲーム毎に上記を繰り返します。

en: Error running game:
ja: ゲームを実行のエラー：

en: Could not find any engine capable of running the selected game
ja: 選択されたゲームに対応するエンジンが見つかりません

en: No error
ja: エラーなし

en: Game data not found
ja: ゲームデータが見つかりません

en: Game id not supported
ja: 未対応のゲームID

en: Unsupported color mode
ja: 未対応のカラーモード

en: Audio device initialization failed
ja: 音声デバイスの初期化を失敗しました

en: Read permission denied
ja: 読み取りアクセス権は拒否された

en: Write permission denied
ja: 書き込みアクセス権は拒否された

en: Path does not exist
ja: フォルダーは存在しません

en: Path not a directory
ja: フォルダーではありません

en: Path not a file
ja: ファイルではありません

en: Cannot create file
ja: ファイルを作成できませんでした

en: Reading data failed
ja: データの読み取りを失敗しました

en: Writing data failed
ja: データの書き込みを失敗しました

en: Could not find suitable engine plugin
ja: 適切なエンジンプラグインが見つかりません

en: Engine plugin does not support saved games
ja: エンジンプラグインは保存されたゲームをサポートしていません

en: User canceled
ja: キャンセルされました

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Green is color
en: Hercules Green
ja: Herculesの緑

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Amber is color
en: Hercules Amber
ja: Herculesの琥珀

en: PC-9821 (256 Colors)
ja: PC-9821（256色）

en: PC-9801 (16 Colors)
ja: PC-9801（16色）

note: I18N: Macintosh black-and-white
en: Macintosh b/w
ja: Macintosh 白/黒

[ctx: lowres]
en: Hercules Green
ja: Herculesの緑

[ctx: lowres]
en: Hercules Amber
ja: Herculesの琥珀

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: <Bad value>
ja: <不正な値>

en: Bitmap Image File
ja: BMP形式

en: PNG Image File
ja: PNG形式

en: JPEG Image File
ja: JPEG形式

en: QuickDraw PICT Image File
ja: QuickDraw PICT形式

en: Data File
ja: データファイル

en: Graphic adventure game engine
ja: グラフィックアドベンチャーエンジン

en: Quit
ja: 終了

en: Config File Error
ja: 設定ファイルエラー

en: Unable to read ScummVM config file or create a new one!
ja: ScummVM設定ファイルの読込/作成ができません!

en: Save Path Error
ja: セーブパスエラー

en: Unable to create or access default save path!
ja: デフォルトのセーブフォルダーにアクセス/作成できません!

en: Icons Path Error
ja: アイコンパスエラー

en: Unable to create or access default icons and shaders path!
ja: デフォルトのアイコンパスにアクセス/作成できません!

en: Unable to access the globally set save path! Please revert to default from ScummVM Options
ja: グローバルで設定されたセーブフォルダーにアクセスできません! リセットして下さい

en: Toggle virtual keyboard
ja: 仮想キーボードの切替

en: Done
ja: 実行

en: Mode change
ja: モード切替

en: Shift
ja: シフト

en: Close popup
ja: ポップアップを閉じる

en: Please select the *root* of your external (physical) SD card. This is required for ScummVM to access this path:
ja: 外付け(物理)SDカードのルートを選択して下さい。ScummVMがアクセスするために必要です：

en: Storage Access Framework Permissions for ScummVM were revoked!
ja: ScummVMのStorage Access Frameworkの権限が取り消されました!

note: I18N: One line summary as shown in *nix distributions
en: Interpreter for numerous adventure games and role-playing games
ja: 数多くのアドベンチャーゲームやロールプレイングゲームの通訳

note: I18N: 1 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: ScummVM is a program which allows you to run a wide variety of classic graphical point-and-click adventure games and role-playing games, provided you already have their data files. The clever part about this: ScummVM just replaces the executables shipped with the game, allowing you to play them on systems for which they were never designed!
ja: ScummVMは、データファイルが既にある場合に、さまざまな古典的なグラフィカルポイントアンドクリックアドベンチャーゲームやロールプレイングゲームを実行できるようにするプログラムです。これに関する巧妙な部分：ScummVMは、ゲームに付属している実行可能ファイルを置き換えるだけなので、設計されたことのないシステムで実行できます!

note: I18N: 2 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Currently, ScummVM supports a huge library of adventures with over 4000 games in total. It supports many classics published by legendary studios like LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. and Westwood Studios.
ja: 現在、ScummVMは、合計4000を超えるゲームを備えた膨大なアドベンチャーライブラリをサポートしています。 LucasArts、Sierra On-Line、Revolution Software、Cyan、Inc.、WestwoodStudiosなどの伝説的なスタジオによって公開された多くのクラシックをサポートしています.

note: I18N: 3 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Next to ground-breaking titles like the Monkey Island series, Broken Sword, Myst, Blade Runner and countless other games you will find some really obscure adventures and truly hidden gems to explore.
ja: モンキーアイランドシリーズ、ブロークンソード、ミスト、ブレードランナー、その他の無数のゲームなどの画期的なタイトルの横に、いくつかの本当にあいまいな冒険と真に隠された宝石を見つけることができます.

en: Achievement unlocked!
ja: 実績がアンロックされました!

en: Illegitimate game copy detected. We provide no support in such cases
ja: 違法コピーの痕跡が検出されました。このソフトはサポートできません

en: ~R~esume
ja: 再開(~R~)

en: ~L~oad
ja: ロード(~L~)

en: ~S~ave
ja: セーブ(~S~)

en: ~O~ptions
ja: 設定(~O~)

en: ~H~elp
ja: ヘルプ(~H~)

en: ~A~bout
ja: 情報(~A~)

en: ~R~eturn to Launcher
ja: メインメニューに戻る(~R~)

[ctx: lowres]
en: ~R~eturn to Launcher
ja: メインメニューに戻る(~R~)

en: Save game:
ja: ゲームをセーブ：

en: Save
ja: セーブ

en: Sorry, this engine does not currently provide in-game help. Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
ja: 申し訳ありませんが、現在このエンジンではゲーム内ヘルプを提供していません。詳細はREADMEを参照してください。

en: This game does not support saving from the menu. Use in-game interface
ja: メニューのセーブに非対応です。ゲーム内インターフェイスを使用

en: This game cannot be saved at this time. Please try again later
ja: 現在セーブできません。後でもう一度お試し下さい

en: Failed to save game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
ja: ゲーム%sのセーブに失敗しました! 詳細はREADMEを参照してください。

en: This game does not support loading from the menu. Use in-game interface
ja: メニューのロードに非対応です。ゲーム内インターフェイスを使用

en: This game cannot be loaded at this time. Please try again later
ja: 現在ロードできません。後でもう一度お試し下さい

en: ~O~K
ja: OK(~O~)

en: ~C~ancel
ja: キャンセル(~C~)

en: Could not switch to resolution '%dx%d'.
ja: 解像度'%dx%d'に切り替えられませんでした。

en: Could not initialize color format.
ja: カラーフォーマットを初期化できませんでした。

en: Could not switch to video mode '%s'.
ja: 映像モード'%s'に切り替えられませんでした。

en: Could not switch to stretch mode '%s'.
ja: ストレッチモード'%s'に切り替えられませんでした。

en: Could not apply aspect ratio setting.
ja: アスペクト比の設定を適用できませんでした。

en: Could not apply fullscreen setting.
ja: フルスクリーンの設定を適用できませんでした。

en: Could not apply filtering setting.
ja: フィルターの設定を適用できませんでした。

en: Error
ja: エラー

en: You appear to be playing this game directly
    from the CD. This is known to cause problems,
    and it is therefore recommended that you copy
    the data files to your hard disk instead.
    See the documentation (CD audio) for details.
ja: このゲームをCDから直接実行すると
    問題を起こす事が知られています。
    データファイルをHDDにコピーする事を
    おすすめします。
    詳細はドキュメント(CDオーディオ)をご覧下さい。

en: This game has audio tracks on its CD. These
    tracks need to be ripped from the CD using
    an appropriate CD audio extracting tool in
    order to listen to the game's music.
    See the documentation (CD audio) for details.
ja: このゲームにはオーディオトラックが
    収録されています。
    これを聞くには、適切なツールでCDから
    リッピングする必要があります。
    詳細はドキュメント(CDオーディオ)をご覧下さい。

en: Skip autosave
ja: オートセーブをスキップ

en: WARNING: The autosave slot contains a saved game named %S, and an autosave is pending.
    Please move this saved game to a new slot, or delete it if it's no longer needed.
    Alternatively, you can skip the autosave (will prompt again in 5 minutes).
ja: 警告：オートセーブスロットに%Sのデータが存在するため、保留されています。
    新しいスロットへこのセーブを移動するか、不要な場合は削除して下さい。
    あるいは、オートセーブをスキップできます(5分後に再度表示)。

en: ERROR: Could not copy the savegame to a new slot
ja: エラー：セーブデータを新規スロットへコピーできませんでした

en: Autosave
ja: 自動セーブ

en: Error occurred making autosave
ja: オートセーブ中にエラーが発生しました

en: Failed to load saved game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
ja: セーブ%sのロードに失敗しました! 詳細はREADMEを参照してください。

en: WARNING:
ja: 警告：

en:  Shall we still run the game?
ja:  ゲームを続けますか?

en: WARNING: The game you are about to start is not yet fully supported by ScummVM. As such, it is likely to be unstable, and any saved game you make might not work in future versions of ScummVM.
ja: 警告：このゲームはまだ完全なサポートがなされていません。動作が安定せず、また将来的にセーブデータの互換性が失われる可能性があります。

en: Start anyway
ja: 承知して開始

en: This game is not supported.
ja: 未対応のゲームID。

en: This game is not supported for the following reason:
ja: このゲームはランチャーからロードができません：

en: Loading game is currently unavailable
ja: ロードされたゲームは現在使用できません

en: Saving game is currently unavailable
ja: セーブされているゲームは現在使用できません

en: The game in '%s' seems to be an unknown game variant.
    
    Please report the following data to the ScummVM team at %s along with the name of the game you tried to add and its version, language, etc.:
ja: このゲームは'%s'の未知のバージョンである可能性があります。
    
    ゲーム名(%s)、バージョン、言語等の情報をScummVMチームまでお寄せください。

en: Matched game IDs for the %s engine:
ja: エンジン%sにマッチしたゲームID：

en: Default game keymap
ja: キーマッピング(デフォルト)

en: Left Click
ja: 左クリック

en: Middle Click
ja: 中クリック

en: Right Click
ja: 右クリック

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Pause
ja: 一時停止

en: Game menu
ja: ゲームメニュー

en: Skip
ja: スキップ

en: Skip line
ja: 行単位でスキップ

en: Predictive input dialog
ja: 予測変換

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows confirming popup dialogue prompts (eg. for save game deletion or overwriting) and also submitting a new save game name, or choosing an existing save game for overwriting.
en: Confirm
ja: 確認

en: Autosave on
ja: オートセーブON

en: Autosave off
ja: オートセーブOFF

en: OpenGL with shaders
ja: OpenGL(シェーダーあり)

[ctx: lowres]
en: OpenGL with shaders
ja: OpenGL(シェーダー)

en: AdLib emulator
ja: AdLibエミュレーター：

en: MAME OPL emulator
ja: MAME OPL エミュレーター

en: DOSBox OPL emulator
ja: DOSBox OPL エミュレーター

en: Nuked OPL emulator
ja: Nuked OPL エミュレーター

en: ALSA Direct FM
ja: ALSA(ダイレクトFM)

en: RetroWave OPL3
ja: OPL3

en: The selected audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
ja: 選択されたオーディオデバイス'%s'が見つかりませんでした(電源が入っていないか、未接続の可能性があります)。

en: Attempting to fall back to the next available device...
ja: 使用可能なデバイスまでフォールバックしています...

en: The selected audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
ja: 選択されたオーディオデバイス'%s'は使用できません。詳細はログファイルを参照してください。

en: The preferred audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
ja: 優先オーディオデバイス'%s'が見つかりませんでした(電源が入っていないか、未接続の可能性があります)。

en: The preferred audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
ja: 優先オーディオデバイス'%s'は使用できません。詳細はログファイルを参照してください。

en: Starting MIDI dump
ja: MIDIダンプを開始しています

en: Amiga Audio emulator
ja: AMIGAオーディオエミュレーター

en: No music
ja: 音楽なし

en: Apple II GS emulator (NOT IMPLEMENTED)
ja: Apple II GSエミュレーター（未実装）

en: Creative Music System emulator
ja: Creative Music System エミュレーター

en: FluidSynth requires a 'soundfont' setting. Please specify it in ScummVM GUI on MIDI tab. Music is off.
ja: FluidSynthを使う場合、SoundFontの設定が必要です。ScummVMのMIDIタブで指定してください。音声はオフになります。

en: FluidSynth: Failed loading custom SoundFont '%s'. Music is off.
ja: FluidSynth：カスタムSoundFont'%s'のロードに失敗しました。音声はオフになります。

en: FM-Towns Audio
ja: FM-Townsオーディオ

en: PC-98 Audio
ja: PC-98オーディオ

en: SegaCD Audio
ja: SegaCDオーディオ

en: Initializing MT-32 Emulator
ja: MT-32エミュレーター起動中

en: MT-32 emulator
ja: MT-32エミュレーター

en: PC Speaker emulator
ja: PC スピーカーエミュレーター

en: IBM PCjr emulator
ja: IBM PCjr エミュレーター

en: C64 Audio emulator
ja: C64音声エミュレーター

en: <syncing...>
ja: ＜同期中。。。＞

en: Saved games sync was cancelled.
ja: セーブデータの同期をキャンセルしました。

en: Saved games sync failed.
    Check your Internet connection.
ja: セーブデータの同期を失敗しました。
    インターネットの接続を確認してください。

en: Download complete.
    Failed to download %u files.
ja: ダウンロード完了。
    %uファイルをダウンロードできませんでした。

en: Download complete.
ja: ダウンロード完了。

en: Download failed.
ja: ダウンロード失敗した。

en: Do you really want to return to the Launcher?
    Any unsaved progress will be lost.
ja: メインメニューに戻ってもよろしいですか?
    セーブしていない進行は失われます。

en: Do you really want to quit?
    Any unsaved progress will be lost.
ja: 終了してもよろしいですか?
    セーブしていない進行は失われます。

en: Global
ja: 全般

en: Global Main Menu
ja: メインメニュー

en: Display keyboard
ja: キーボードの表示

en: Toggle mute
ja: 消音の切替

en: Open Debugger
ja: デバッガーを開く

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Left Click
ja: タッチパネル(タップモード) - 左クリック

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Right Click
ja: タッチパネル(タップモード) - 右クリック

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (No Click)
ja: タッチパネル(タップモード) - マウスオーバー

en: Maximum Volume
ja: 最大の音量

en: Increasing Volume
ja: 音量を大く

en: Minimal Volume
ja: 最小の音量

en: Decreasing Volume
ja: 音量を小さく

en: Clicking Enabled
ja: クリックを有効化

en: Clicking Disabled
ja: クリックを無効化

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (DPad Clicks)
ja: タッチパネル(タップモード) - ホバー(十字キー)

note: I18N: This is displayed in the file browser to let the user choose a new folder for Android Storage Attached Framework
en: Add a new folder
ja: 新規フォルダー作成

note: I18N: This may be displayed in the Android UI used to add a Storage Attach Framework authorization
en: Choose a new folder
ja: 新規フォルダー選択

en: Toggle aspect ratio correction
ja: 縦横比修正の切替

en: Center
ja: 中央

en: Pixel-perfect scaling
ja: ピクセルパーフェクト

en: Even pixels scaling
ja: ピクセル均一にスケーリング

en: Fit to window
ja: ウィンドウに合わせる

en: Stretch to window
ja: ウィンドウに合わせて拡大

en: Fit to window (4:3)
ja: ウィンドウに合わせる(4:3)

en: Resolution: %dx%d
ja: 解像度: %dx%d

en: Active graphics filter:
ja: 適用中の映像フィルター：

en: Enabled aspect ratio correction
ja: 縦横比修正適用

en: Disabled aspect ratio correction
ja: 縦横比修正無効

en: Filtering enabled
ja: フィルター適用

en: Filtering disabled
ja: フィルター無効

en: Stretch mode
ja: ストレッチモード

en: SDL Surface
ja: SDLサーフェス

en: SDL Surface (forced 8bpp mode)
ja: SDLサーフェス(強制8bppモード)

en: Saved screenshot '%s'
ja: スクリーンショット'%s'を保存しました

en: Could not save screenshot
ja: スクリーンショットを保存できませんでした

en: Windowed mode
ja: ウインドーモード

en: Toggle fullscreen
ja: 全面モードの切替

en: Toggle mouse capture
ja: マウスキャプチャーの切替

en: Save screenshot
ja: スクショを保存する

en: Toggle linear filtered scaling
ja: 線形フィルタースケーリングの切り替え

en: Cycle through stretch modes
ja: ストレッチモードを繰り返し切り替える

en: Increase the scale factor
ja: スケールを拡大する

en: Decrease the scale factor
ja: スケールを縮小する

en: Switch to the next scaler
ja: 次のスケーラーに切り替え

en: Switch to the previous scaler
ja: 前のスケーラーに切り替え

en: Left Mouse Button
ja: マウスの左ボタン

en: Right Mouse Button
ja: マウスの右ボタン

en: Middle Mouse Button
ja: マウスの中ボタン

en: Mouse Wheel Up
ja: マウスホイール(上)

en: Mouse Wheel Down
ja: マウスホイール(下)

en: X1 Mouse Button
ja: マウスの追加ボタン1

en: X2 Mouse Button
ja: マウスの追加ボタン2

en: Joy A
ja: Aボタン

en: Joy B
ja: Bボタン

en: Joy X
ja: Xボタン

en: Joy Y
ja: Yボタン

en: Joy Back
ja: 戻るボタン

en: Joy Guide
ja: ガイドボタン

en: Joy Start
ja: スタートボタン

en: Left Stick
ja: 左スティック

en: Right Stick
ja: 右スティック

en: Left Shoulder
ja: LBボタン

en: Right Shoulder
ja: RBボタン

en: D-pad Up
ja: 十字キー(上)

en: D-pad Down
ja: 十字キー(下)

en: D-pad Left
ja: 十字キー(左)

en: D-pad Right
ja: 十字キー(右)

en: D-pad Center
ja: 十字キー(中央)

en: Left Trigger
ja: 左トリガー

en: Right Trigger
ja: 右トリガー

en: Left Stick X
ja: 左スティック横

en: Left Stick Y
ja: 左スティック縦

en: Right Stick X
ja: 右スティック横

en: Right Stick Y
ja: 右スティック縦

en: Hat X
ja: X座標

en: Hat Y
ja: Y座標

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Clear mapping
ja: クリア

en: Virtual mouse up
ja: 仮想マウスアップ

en: Virtual mouse down
ja: 仮想マウスダウン

en: Virtual mouse left
ja: 仮想マウス左

en: Virtual mouse right
ja: 仮想マウス右

en: Slow down virtual mouse
ja: 仮想マウスをゆっくりにする

en: Windows MIDI
ja: ウインドーズMIDI

en: Can't create directory here!
ja: ここにはディレクトリーを生成できません!

en: Invalid path!
ja: 指定されたパスが不正です!

en: Parent directory doesn't exists!
ja: ひとつ上のディレクトリーが存在しません!

en: Can't create a directory within a file!
ja: 指定されたパスはディレクトリーではありません!

en: There is a file with that name in the parent directory!
ja: ひとつ上のディレクトリーに、指定された名前のファイルが存在します!

en: Failed to create the directory!
ja: ディレクトリーの生成に失敗しました!

en: Directory created successfully!
ja: ディレクトリーの生成に成功しました!

en: Back to parent directory
ja: ひとつ上のディレクトリーに戻る

en: The file doesn't exist!
ja: ファイルが見つかりません!

en: Can't download a directory!
ja: ディレクトリーをダウンロードできません!

en: Failed to read the file!
ja: ファイルを読み込めません!

en: The page is not available without the resources. Make sure file wwwroot.zip from ScummVM distribution is available in 'themepath'.
ja: このページはリソースが必要です。ScummVMのディストリビューションwwwroot.zipが'themepath'で使用できる事を確認してください。

en: Create directory
ja: ディレクトリーを生成

en: Upload files
ja: ファイルをアップロード

en: Type new directory name:
ja: 新しいディレクトリー名:

en: Select a file to upload:
ja: アップロードするファイルを選択してください:

en: Or select a directory (works in Chrome only):
ja: またはフォルダーを選択してください(Chromeのみ対応):

en: Index of
ja: 索引

en: Error occurred
ja: エラーが発生しました

en: File system root
ja: ルートディレクトリー

en: Saved games
ja: セーブされたゲーム

en: Parent directory
ja: ひとつ上のディレクトリー

en: ScummVM couldn't list the directory you specified.
ja: 選択されたフォルダーをリストアップできませんでした。

en: Index of
ja: 索引

en: This is a local webserver index page.
ja: これはローカルサーバーのインデックスページです。

en: Open Files manager
ja: ファイルマネージャーを開く

en: The parent directory doesn't exist!
ja: これより上のディレクトリーは存在しません!

en: Can't upload into a file!
ja: アップロード先にはディレクトリーを指定してください!

en: Back to the files manager
ja: ファイルマネージャーへ戻る

en: Failed to start local webserver.
    Check whether selected port is not used by another application and try again.
ja: ローカルサーバーの起動に失敗しました。
    選択したポートが他のアプリケーションで使用されていないか確認して、やり直してください。

en: Invalid request: headers are too long!
ja: 不正なリクエスト：ヘッダーが長すぎます!

en: Failed to upload the file!
ja: ファイルのアップロードに失敗しました!

en: No file was passed!
ja: ファイルは転送されませんでした!

en: Uploaded successfully!
ja: アップロードに成功しました!

en: ~C~lose
ja: 閉じる(~C~)

en: Show mouse cursor
ja: マウスカーソルを表示する

en: Snap to edges
ja: 縁を切り落とす

en: Stretch to fit
ja: フィットするよう拡大

en: Use Screen:
ja: 使用スクリーン：

[ctx: 3ds-screen]
en: Top
ja: 上面

[ctx: 3ds-screen]
en: Bottom
ja: 下面

[ctx: 3ds-screen]
en: Both
ja: 両面

note: I18N: Hardware key I18N: Return key I18N: Select party member command in Might & Magic 1
en: Select
ja: セレクト

note: I18N: Hardware key
en: Start
ja: スタート

en: C-Pad X
ja: スライドパッド(X軸)

en: C-Pad Y
ja: スライドパッド(Y軸)

en: Touch
ja: タッチ

en: Toggle Drag Mode
ja: ドラッグモードへ切り替え

en: Toggle Magnify Mode
ja: 拡大モードへ切り替え

en: Open 3DS Settings
ja: 3DSの設定を開く

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode.
    Returning to Launcher...
ja: 拡大モードOFF。ドラックモードを有効にします。
    メインメニューに戻ります...

en: Magnify Mode Off. Returning to Launcher...
ja: 拡大モードOFF。メインメニューに戻ります...

en: Hover Mode
ja: ホバーモード

en: Drag Mode
ja: ドラッグモード

en: Cannot Switch to Drag Mode while Magnify Mode is On
ja: 拡大モード中はドラッグモードをONにできません

en: Magnify Mode cannot be activated in menus.
ja: メニューでは拡大モードをアクティブにできません。

en: Magnify Mode can only be activated
     when both screens are enabled.
ja: 拡大モードは両方のスクリーンが
    有効の場合のみアクティブにできます。

en: In-game resolution too small to magnify.
ja: ゲーム内の解像度が小さすぎて拡大できません。

en: Magnify Mode On. Switching to Hover Mode...
ja: 拡大モードON。ホバーモードに切り替えます...

en: Magnify Mode On
ja: 拡大モードON

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode...
ja: 拡大モードOFF。ドラッグモードを有効にしています...

en: Magnify Mode Off
ja: 拡大モードOFF

en: Getting help
ja: ヘルプを得る

en: Touch Controls
ja: タッチ操作

en: ## Touch control modes
    The touch control mode can be changed by tapping or clicking on the controller icon in the upper right corner
    ### Direct mouse 
    
    The touch controls are direct. The pointer jumps to where the finger touches the screen (default for menus).
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### Touchpad emulation 
    
    The touch controls are indirect, like on a laptop touchpad.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    ### Gamepad emulation 
    
    Fingers must be placed on lower left and right of the screen to emulate a directional pad and action buttons.
    
      ![Gamepad mode](gamepad.png "Gamepad mode"){w=10em}
    
    To select the preferred touch mode for menus, 2D games, and 3D games, go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**.
    
    ## Touch actions 
    
    ### Two finger scroll 
    
    To scroll, slide two fingers up or down the screen
    ### Two finger tap
    
    To do a two finger tap, hold one finger down and then tap with a second finger.
    
    ### Three finger tap
    
    To do a three finger tap, start with holding down one finger and progressively touch down the other two fingers, one at a time, while still holding down the previous fingers. Imagine you are impatiently tapping your fingers on a surface, but then slow down that movement so it is rhythmic, but not too slow.
    
    ### Immersive Sticky fullscreen mode
    
    Swipe from the edge to reveal the system bars.  They remain semi-transparent and disappear after a few seconds unless you interact with them.
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, tap on the menu icon at the top right of the screen.
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, long press on the controller icon at the top right of the screen, or tap on any editable text field. To hide the virtual keyboard, tap the controller icon again, or tap outside the text field.
    
    
      ![Keybpard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}
ja: ## タッチ操作モード
    右上のコントローラーアイコンをタップまたはクリックして切り替えます。
    ### ダイレクトマウス
    
    タッチ操作はダイレクトです。指で触れた場所にポインターがジャンプします(デフォルト)。
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### タッチパッドエミュレーション
    
    タッチパッドのように間接的なタッチ操作になります。
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    ### ゲームパッドエミュレーション
    
    方向パッドとアクションボタンをエミュレーションするには、画面の左下/右下に指を置く必要があります。
    
      ![Gamepad mode](gamepad.png "Gamepad mode"){w=10em}
    
    メニュー・2D・3Dの優先タッチモードを選択するには「グローバルオプション」＞「バックエンド」＞「優先タッチモードの選択」に進みます。
    
    ## タッチアクション
    
    ### 2本指スクロール
    
    スクロールは、2本の指で上下にスライドします。
    ### 2本指タップ
    
    1本目の指を押したまま、2本目の指でタップします。
    
    ### 3本指タップ
    
    まず1本目の指を押し下げ、そのまま他の指を1本ずつタッチしていきます。指を叩くようなイメージで、リズミカルに、しかし遅すぎず、ゆっくり押し下げてください。
    
    ### フルスクリーンモード
    
    端からスワイプすると、システムバーが表示されます。これは半透明で、放置すると数秒後に消えます。
    
    ### グローバルメインメニュー
    
    メニューを開くには、画面右上のメニューアイコンをタップします。
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## 仮想キーボード
    
    画面右上のコントローラーアイコンを長押しするか、編集可能なテキストフィールドをタップして開きます。隠すにはコントローラーアイコンか、テキストフィールドの外側をタップします。
    
    
      ![Keybpard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}

en: Adding Games
ja: ゲームを追加

en: ## Adding Games 
    
    1. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option. 
    
      ![ScummVM file browser root](browser-root.png "ScummVM file browser root"){w=70%}
    
    3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames**. 
    
    4. Select **Use this folder**. 
    
      ![OS selectable folder](fs-folder.png "OS selectable folder"){w=70%}
    
    5. Select **ALLOW** to give ScummVM permission to access the folder. 
    
      ![OS access permission dialog](fs-permission.png "OS access permission"){w=70%}
    
    6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
      ![SAF folder added](browser-folder-in-list.png "SAF folder added"){w=70%}
    
    Step 2 and 3 are done only once. To add more games, repeat Steps 1 and 6. 
    
    See our [Android documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html) for more information.
ja: ## ゲームの追加 
    
    1. ランチャーから「ゲームを追加」を選択します。
    
    2. ScummVMファイルブラウザーで「新規フォルダーを追加」があるルートフォルダーまで「上へ」を選択します。
    
      ![ScummVM file browser root](browser-root.png "ScummVM file browser root"){w=70%}
    
    3. 「新規フォルダーを追加」をダブルタップします。デバイスのファイルブラウザーで、全てのゲームデータを含むフォルダーに移動します(例：「SD Card > ScummVMgames」)。
    
    4. 「このフォルダーを使用する」を選択します。
    
      ![OS selectable folder](fs-folder.png "OS selectable folder"){w=70%}
    
    5. 「許可」を選択し、ScummVMにフォルダーへのアクセス許可を与えます。
    
      ![OS access permission dialog](fs-permission.png "OS access permission"){w=70%}
    
    6. ScummVMファイルブラウザーで、ダブルタップして追加したフォルダーをブラウズします。ゲームファイルを含むサブフォルダーを選択し「選択」をタップして追加します。
    
      ![SAF folder added](browser-folder-in-list.png "SAF folder added"){w=70%}
    
    2.と3.は一度だけ行います。さらにゲームを追加する場合、1.と6.を繰り返します。
    
    詳しくは[Androidドキュメント](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html)をご覧ください。

en: Show On-screen control
ja: 画面上コントロールを表示する

en: Choose the preferred touch mode:
ja: 好みのタッチモードを選択：

en: In menus
ja: メニューで

en: Touchpad emulation
ja: タッチパッドを再現

en: Direct mouse
ja: ダイレクトマウス

en: Gamepad emulation
ja: ゲームパッドを再現

en: In 2D games
ja: 2Dゲームで

en: In 3D games
ja: 3Dゲームで

en: Select the orientation:
ja: オリエンテーションを選択：

en: Automatic
ja: オート

en: Portrait
ja: ポートレート

en: Landscape
ja: 風景

en: In games
ja: ゲーム内

note: I18N: This button opens a list of all folders added for Android Storage Attached Framework
en: Remove folder authorizations...
ja: フォルダーの権限を削除...

en: Remove
ja: 削除

en: Unscaled
ja: スケーリングしない

en: Hardware scale (fast, but low quality)
ja: ハードウェアスケーリング(高速・低画質)

en: Software scale (good quality, but slower)
ja: ソフトウェアスケーリング(低速・高画質)

en: Show Gamepad Controller (iOS 15 and later)
ja: パッドコントロールを表示(iOS 15以上)

en: Gamepad opacity
ja: パッドの透明度

en: Directional button:
ja: 方向ボタン：

en: Thumbstick
ja: サムスティック

en: Dpad
ja: 十字キー

en: Use minimal gamepad layout
ja: 最小のパッドレイアウトを使用

en: Show keyboard function bar
ja: キーボード機能バーを表示

en: ## Touch control modes
    The touch control mode can be changed by tapping or clicking on the controller icon in the upper right corner, by swiping two fingers from left to right, or in the global settings from the Launcher go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**. It's possible to configure the touch mode for three situations (ScummVM menus, 2D games and 3D games).
    
    ### Direct mouse 
    
    The touch controls are direct. The pointer jumps to where the finger touches the screen (default for menus).
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### Touchpad emulation 
    
    The touch controls are indirect, like on a laptop touchpad.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    To select the preferred touch mode for menus, 2D games, and 3D games, go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**.
    
    ## Touch actions 
    
    | Gesture           | Action            
    | ------------------|-------------------
    | `One finger tap`  | Left mouse click  
    | `Two fingers tap` | Right mouse click 
    | `Two fingers double tap` | ESC 
    | `One finger press & hold for >0.5s` | Left mouse button hold and drag, such as for selection from action wheel in Curse of Monkey Island 
    | `Two fingers press & hold for >0.5s` | Right mouse button hold and drag, such as for selection from action wheel in Tony Tough 
    | `Two fingers swipe (left to right)` | Toggles between the touch modes 
    | `Two fingers swipe (right to left)` | Toggles virtual controller (>iOS 15) 
    | `Two fingers swipe (top to bottom)` | Access Global Main Menu in games 
    | `Pinch (zoom in/out)` | Enables/disables keyboard 
    
    ### Virtual Gamepad 
    
    Devices running iOS 15 or later can connect virtual gamepad controller by swiping two fingers from right to left or through **Global Options > Backend**. The directional button can be configured to either a thumbstick or a dpad.
    **Note** While the virtual controller is connected it is not possible to perform mouse clicks using tap gestures since they are disabled as long as the virtual controller is visible. Left mouse clicks are performed by pressing the A button. Tap gestures are enabled again when virtual controller is disconnected.
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, tap on the menu icon at the top right of the screen or swipe two fingers downwards.
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, long press on the controller icon at the top right of the screen, perform a pinch gesture (zoom out) or tap on any editable text field. To hide the virtual keyboard, tap the controller icon again, do an opposite pinch gesture (zoom in) or tap outside the text field.
    
    
      ![Keybpard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}
ja: ## タッチ操作モード
    右上のコントローラーアイコンをタップまたはクリックするか、2本指でスワイプして切り替えます。または、ランチャーの **「グローバル設定」>「バックエンド」>「タッチモード選択」**で設定します。3つの状況(ScummVMメニュー、2D、3D)ごとに設定可能です。
    
    ### ダイレクトマウス
    
    タッチ操作はダイレクトです。指で触れた場所にポインターがジャンプします(デフォルト)。
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### タッチパッドエミュレーション
    
    タッチパッドのように間接的なタッチ操作になります。
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    ScummVMメニュー、2D、3Dで優先モードを設定するには「グローバル設定」>「バックエンド」>「タッチモード選択」と進みます。
    
    ## タッチアクション
    
    | ジェスチャー           | アクション            
    | ------------------|-------------------
    | `1本指タップ`  | 左クリック  
    | `2本指タップ` | 右クリック 
    | `2本指ダブルタップ` | ESC 
    | `1本指ホールド(>0.5秒)` | 左ドラッグ(Curse of Monkey Island等) 
    | `2本指ホールド(>0.5秒)` | 右ドラッグ(Tony Tough等) 
    | `2本指スワイプ(左→右)` | タッチモード切り替え 
    | `2本指スワイプ(右→左)` | 仮想コントローラー切り替え(iOS 15以降) 
    | `2本指スワイプ(上→下)` | グローバルメインメニュー 
    | `ピンチ(ズームイン/アウト)` | キーボード有効化/無効化 
    
    ### 仮想ゲームパッド
    
    iOS 15以降のデバイスでは、2本指スワイプ(右→左)か**「グローバル設定」>「バックエンド」**から仮想ゲームパッドを接続できます。方向キーは、ジョイスティックか十字キーが選べます。
    **注意** 仮想ゲームパッドの接続中、タップジェスチャーでのクリックはできません。マウスの左クリックは、Aボタンで行います。仮想ゲームパッドを切断すると、タップジェスチャーは再び有効になります。
    
    ### グローバルメインメニュー
    
    このメニューを開くには、画面右上のメニューアイコンをタップするか、2本指を下方向にスワイプします。
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## 仮想キーボード
    
    仮想キーボードを開くには、画面右上のコントローラーアイコンをホールドするか、ピンチ(ズームアウト)するか、編集可能なテキストフィールドをタップします。もう一度コントローラーアイコンをタップするか、ピンチ(ズームイン)するか、テキストフィールドの外側をタップすると、仮想キーボードを閉じます。
    
    
      ![Keybpard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}

en: ## Adding Games 
    
    1. Copy the required game files to the ScummVM application. There are several ways to do that, see our [Transferring game files documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html#transferring-game-files) for more information.
    
    2. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    3. In the ScummVM file browser, double-tap to browse to your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
    To add more games, repeat the steps above. 
    
    See our [iOS documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html) for more information.
ja: ## ゲームの追加
    
    1. 必要なゲームファイルを、ScummVMにコピーします。これにはいくつかの方法があります。詳しくは [ゲームファイルの転送ドキュメント](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html#transferring-game-files) を参照して下さい。
    
    2. ランチャーの **「ゲームを追加...」** ボタンを選択します。 
    
    3. コピーしたフォルダーをダブルタップして参照します。ゲームファイルを含むサブフォルダーを選択し、 **選択** をタップします。
    
    更にゲームを追加する場合、上記の手順を繰り返します。
    
    詳しくは [iOSドキュメント](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html) をご覧下さい。

en: ## Touch actions 
    
    ### Press Touch area 
    
    Press Touch area to perform a left mouse click
    ### Play/Pause
    
    Press Play/Pause to perform a right mouse click
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, press Back/Menu button.
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, press and hold the Play/Pause button. To hide the virtual keyboard, press the Back/Menu button.
ja: ## タッチアクション 
    
    ### タッチエリアを押す 
    
    タッチエリアを押して左クリック
    ### 再生/一時停止
    
    再生/一時停止を押して右クリック
    
    ### グローバルメインメニュー
    
    Back/Menuボタンを押して、グローバルメインメニューを開きます。
    
    ## 仮想キーボード
    
    再生/一時停止ボタンをホールドして、仮想キーボードを開きます。Back/Menuボタンで閉じます。

en: ## Adding Games 
    
    1. Copy the required game files to the ScummVM application. There are several ways to do that, see our [Transferring game files documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html#transferring-game-files) for more information.
    
    2. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    3. In the ScummVM file browser, double-tap to browse to your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
    To add more games, repeat the steps above. 
    
    See our [tvOS documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html) for more information.
ja: ## ゲームの追加
    
    1. 必要なゲームファイルを、ScummVMにコピーします。これにはいくつかの方法があります。詳しくは [ゲームファイルの転送ドキュメント](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html#transferring-game-files) を参照して下さい。
    
    2. ランチャーの **「ゲームを追加...」** ボタンを選択します。 
    
    3. コピーしたフォルダーをダブルタップして参照します。ゲームファイルを含むサブフォルダーを選択し、 **選択** をタップします。
    
    更にゲームを追加する場合、上記の手順を繰り返します。
    
    詳しくは [tvOSドキュメント](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html) をご覧下さい。

en: Click Mode
ja: クリックモード

en: Keyboard
ja: キーボード

en: ## Keyboard shortcuts
    
    ScummVM supports various in-game keyboard and mouse shortcuts, and since version 2.2.0 these can be manually configured in the **Keymaps tab**, or in the **configuration file**.
    
    For game-specific controls, see the [wiki entry](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Category:Supported_Games) for the game you are playing.
    
    Default shortcuts are shown in the table.
    
    | Shortcut      | Description      
    | --------------|------------------
    | `Ctrl+F5` | Displays the Global Main Menu
ja: ## キーボードショートカット
    
    ScummVMは様々なゲーム内キーボードおよびマウスショートカットをサポートしており、バージョン 2.2.0 以降は「キーマップ」または設定ファイルで設定できます。
    
    ゲーム固有の操作については、プレイしているゲームの [wiki](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Category:Supported_Games) を参照してください。
    
    デフォルトのショートカットを表に示します。
    
    | ショートカット      | 詳細      
    | --------------|------------------
    | `Ctrl+F5` | グローバルメインメニューを表示

en: | `Cmd+q`    | Quit (macOS)
ja: | `Cmd+q`    | 終了(macOS)

en: | `Alt+F4`  | Quit (Windows)
ja: | `Alt+F4`  | 終了(Windows)

en: | `Ctrl+q`  | Quit (Linux/Unix)
ja: | `Ctrl+q`  | 終了(Linux/Unix)

en: | `Ctrl+z`  | Quit (other platforms)
ja: | `Ctrl+z`  | 終了(その他OS)

en: | `Ctrl+u`  | Mutes all sounds
    | `Ctrl+m`  | Toggles mouse capture
    | `Ctrl+Alt` and `9` or `0` | Cycles forwards/backwards between graphics filters
    | `Ctrl+Alt` and `+` or `-` | Increases/decreases the scale factor
    | `Ctrl+Alt+a` | Toggles aspect ratio correction on/off
    | `Ctrl+Alt+f` | Toggles between nearest neighbor and bilinear interpolation (graphics filtering on/off)
    | `Ctrl+Alt+s` | Cycles through stretch modes
    | `Alt+Enter`   | Toggles full screen/windowed mode
    | `Alt+s`          | Takes a screenshot
    | `Ctrl+F7`       | Opens virtual keyboard (if enabled). This can also be opened with a long press of the middle mouse button or wheel.
    | `Ctrl+Alt+d` | Opens the ScummVM debugger
ja: | `Ctrl+u`  | すべてのサウンドをミュート
    | `Ctrl+m`  | マウスキャプチャーを切り替え
    | `Ctrl+Alt` and `9` or `0` | グラフィックフィルターを切り替え
    | `Ctrl+Alt` and `+` or `-` | スケールファクターを増減
    | `Ctrl+Alt+a` | アスペクト比補正のON/OFFを切り替え
    | `Ctrl+Alt+f` | 最近傍補間/バイリニア補間の切り替え(フィルタリングのON/OFF)
    | `Ctrl+Alt+s` | ストレッチモードを切り替え
    | `Alt+Enter`   | フルスクリーン/ウィンドウモードの切り替え
    | `Alt+s`          | スクリーンショットを撮る
    | `Ctrl+F7`       | 仮想キーボードを開く(有効な場合)。マウスの中ボタン、またはホイール長押しでも対応可能。
    | `Ctrl+Alt+d` | ScummVMデバッガーを開く

en: Hide ScummVM
ja: ScummVMを隠す

en: Hide Others
ja: 他を隠す

en: Show All
ja: すべて表示

en: Window
ja: ウインドウ

en: Minimize
ja: 最小化

en: User Manual
ja: ユーザーマニュアル

en: General Information
ja: 総合案内

en: What's New in ScummVM
ja: ScummVMの新情報

en: Credits
ja: クレジット

en: GPL License
ja: GPLライセンス

en: LGPL License
ja: LGPLライセンス

en: Freefont License
ja: Freefontライセンス

en: OFL License
ja: OFLライセンス

en: BSD License
ja: BSDライセンス

note: I18N: Hardware key
en: Menu
ja: メニュー

en: Cross
ja: ×

en: Circle
ja: ○

en: Square
ja: □

en: Minus
ja: マイナス

en: Plus
ja: プラス

en: Video
ja: ビデオ

en: Current video mode:
ja: 現在の映像モード：

en: Double-strike
ja: ダブルストライク

en: Horizontal underscan:
ja: 水平アンダースキャン：

en: Vertical underscan:
ja: 垂直アンダースキャン：

en: Input
ja: 入力

en: GC Pad sensitivity:
ja: GCパッド感度：

en: GC Pad acceleration:
ja: GCパッド加速度：

en: Status:
ja: ステータス：

en: Unknown
ja: 不明

en: Mount DVD
ja: DVDをマウント

en: Unmount DVD
ja: DVDをアンマウント

en: Server:
ja: サーバー：

en: Share:
ja: 共有：

en: Password:
ja: パスワード：

en: Init network
ja: ネットワークを初期化

en: Mount SMB
ja: SMBをマウント

en: Unmount SMB
ja: SMBをアンマウント

en: DVD Mounted successfully
ja: DVDをマウントしました

en: Error while mounting the DVD
ja: DVDのマウント中にエラーが発生しました

en: DVD not mounted
ja: DVDはマウントされませんでした

en: Network up, share mounted
ja: ネットワークが起動し、共有フォルダーがマウントされました

en: Network up
ja: ネットワークが起動しました

en: , error while mounting the share
ja: 、共有フォルダーのマウント中にエラーが発生しました

en: , share not mounted
ja: 、共有フォルダーはマウントされませんでした

en: Network down
ja: ネットワークが停止中

en: Initializing network
ja: ネットワークを初期化中

en: Timeout while initializing network
ja: ネットワークの初期化中にタイムアウトしました

en: Network not initialized (%d)
ja: ネットワークは初期化されていません(%d)

en: Launcher
ja: ロンチャー

en: Check for Updates...
ja: アップデートを確認中...

en: Unable to locate the '%s' engine data file.
ja: %sエンジンのデータファイルが見つかりません。

en: The '%s' engine data file is corrupt.
ja: %sエンジンのデータファイルが壊れています。

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d.%d but got %d.%d.
ja: エンジン%sの、正しくないバージョンのデータを発見しました。想定バージョンは%d.%dですが、取得されたのは%d.%dです。

en: TV emulation
ja: TV形式を再現する

en: Emulate composite output to an NTSC TV
ja: コンポジット出力(NTSC)を再現する

en: Color graphics
ja: カラーグラフィック

en: Use color graphics instead of monochrome
ja: モノクロの代わりにカラー映像を使用する

en: Show scanlines
ja: スキャンラインを表示

en: Darken every other scanline to mimic the look of a CRT
ja: 1行おきに走査線を暗くして、CRTの画質を再現する

en: Always use sharp monochrome text
ja: 常にシャープなモノクロテキストを使用する

en: Do not emulate NTSC artifacts for text
ja: テキストをNTSCコンポジットでエミュレートしない

en: Early AGI games for Tandy Color Computer are not yet supported.
ja: Tandy Color Computer用の初期のAGIゲームは未サポートです。

en: Could not open/use file 'hgc_font' for Hercules hires font.
    If you have such file in other AGI (Sierra) game, you can copy it to the game directory
ja: 高解像度のHerculesフォントファイル'hgc_font'を、開くかまたは使用できませんでした。
    他のAGI(Sierra)ゲームにそのファイルが存在する場合、ゲームディレクトリーにコピーできます

en: Use original save/load screens
ja: オリジナルのセーブ/ロード画面を使用する

en: Use the original save/load screens instead of the ScummVM ones
ja: ScummVMの代わりに、オリジナルのセーブ/ロード画面を使用する

en: Use an alternative palette
ja: 異なるパレットを使用する

en: Use an alternative palette, common for all Amiga games. This was the old behavior
ja: すべてのAMIGAゲームに共通のパレットを使用します。これは古い動作でした

en: Mouse support
ja: マウスをサポートする

en: Enables mouse support. Allows to use mouse for movement and in game menus.
ja: マウスのサポートを有効にします。移動やゲームメニューでマウスを使用できます。

en: Use Hercules hires font
ja: 高解像度のHerculesフォントを使用

en: Uses Hercules hires font, when font file is available.
ja: 高解像度のHerculesフォントが利用可能な場合、それを使用します。

en: Pause when entering commands
ja: コマンド入力時に一時停止

en: Shows a command prompt window and pauses the game (like in SCI) instead of a real-time prompt.
ja: リアルタイムプロンプトに代わり、SCIのようにコマンドプロンプトを表示しゲームを一時停止します。

en: Add speed menu
ja: スピードメニューを追加

en: Add game speed menu (similar to PC version)
ja: ゲームスピードメニューを追加(PC版と同様)

en: This game does not support loading
ja: このゲームはロード非対応です

en: This game does not support saving
ja: このゲームはセーブ非対応です

en: Restore game:
ja: ゲームを復元する:

en: Restore
ja: 復元

en: Quick load or save game isn't supported in this location
ja: このロケーションでは、セーブまたはクイックロードはサポートされていません

en: Failed to load saved game from file:
    
    %s
ja: セーブファイルをロードできませんでした：
    
    %s

en: Failed to save game to file:
    
    %s
ja: ファイルにセーブできませんでした：
    
    %s

en: Successfully saved game in file:
    
    %s
ja: ファイルにセーブしました：
    
    %s

en: Cutscene file '%s' not found!
ja: カットシーンファイル'%s'が見つかりません!

en: AdLib OPL3 mode
ja: AdLib OPL3モード

en: When AdLib is selected, OPL3 features will be used. Depending on the game, this will prevent cut-off notes, add extra notes or instruments and/or add stereo.
ja: AdLibを選ぶと、OPL3の機能が使用されます。ゲームによっては音飛び防止、音や楽器の追加、ステレオ対応などの効果が得られます。

en: Use DOS version music tempos
ja: DOS版の音楽テンポを使用

en: Selecting this option will play the music using the tempos used by the DOS version of the game. Otherwise, the faster tempos of the Windows version will be used.
ja: このオプションを選択すると、DOS版のテンポでBGMが再生されます。選択しない場合、Windows版の(より速い)テンポで再生されます。

en: Prefer digital sound effects
ja: デジタルSEを選ぶ

en: Prefer digital sound effects instead of synthesized ones
ja: 合成音声ではなくデジタルSEを選ぶ

en: Disable fade-out effects
ja: フェードアウトを無効化

en: Don't fade every screen to black when leaving a room.
ja: すべての画面で、退室時に暗転しなくなります。

en: AGOS 2 support is not compiled in
ja: AGOS 2のサポートはコンパイルされていません

en: You appear to be using a General MIDI device,
    but your game only supports Roland MT32 MIDI.
    We try to map the Roland MT32 instruments to
    General MIDI ones. It is still possible that
    some tracks sound incorrect.
ja: 汎用MIDIデバイスを使用していますが
    ゲームはRoland MT32 MIDIのみサポートしています。
    使用中のデバイスをRolandデバイスとして
    マッピングを試みます。
    一部のトラックは正しく聞こえない事があります。

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s. Without this file,
    the music will not sound the same as the original game.
ja: AdLibの機器定義ファイル%sが
    見つかりません。この場合、オリジナルと
    同様の音にならないかもしれません。

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s. Without this file,
    the sound effects will not sound the same as the original game.
ja: AdLibの機器定義ファイル%sが
    見つかりません。この場合、オリジナルと
    同様のSEに聞こえないかもしれません。

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s or %s. Without one of these files,
    the music will not sound the same as the original game.
ja: AdLibの機器定義ファイル%sまたは%sが
    見つかりません。これらが存在しない場合
    オリジナルと同様の音にならないかもしれません。

en: Game language:
ja: ゲームの言語：

en: Language to use for multilingual games
ja: 多言語ゲームで使用する言語

en: Enable ScummVM save management
ja: ScummVMのセーブ管理を有効化

en: Never disable ScummVM save management and autosaves.
    NOTE: This could cause save duplication and other oddities
ja: ScummVMのセーブ管理とオートセーブを決して無効にしないでください。
    注意：セーブの重複やその他の問題を引き起こす可能性があります

en: Force antialiased text
ja: テキストを強制的にアンチエイリアス

en: Use antialiasing to draw text even if the game does not ask for it
ja: ゲームが要求していない場合でも、テキストにアンチエイリアシングを使用

en: Show FPS
ja: FPSを表示

en: Show the current FPS-rate, while you play.
ja: プレイ中はFPSレートを表示します。

en: The selected game uses a pre-2.5 version of the AGS engine, which is not supported.
ja: このゲームは、Scumm VMでサポートされていないバージョン2.5以前のAGSエンジンを使用しています。

en: The selected game has a data file greater than 2Gb, which isn't supported by your version of ScummVM yet.
ja: 選択されたゲームは2GBを超えるサイズのファイルを使用しており、このバージョンのScumm VMではサポートしていません。

en: To preserve the original experience, this game should be loaded using the in-game interface.
    You can, however, override this setting in Game Options.
ja: オリジナルの体験を維持するため、ゲーム内インターフェイスからロードする必要があります。
    ただし、ゲームオプションでこの設定を上書きする事ができます。

en: To preserve the original experience, this game should be saved using the in-game interface.
    You can, however, override this setting in Game Options.
ja: オリジナルの体験を維持するため、ゲーム内インターフェイスからロードする必要があります。
    ただし、ゲームオプションでこの設定を上書きする事ができます。

en: Show version
ja: バージョンを表示

en: Quick load
ja: クイックロード

en: Quick save
ja: クイックセーブ

en: Switch to Sarah
ja: Sarahへ切り替え

en: Switch to Grimwall
ja: Grimwallへ切り替え

en: Switch to Olmec
ja: Olmecへ切り替え

en: Bring up the In-Game Menu
ja: ゲーム内メニューを表示

en: Open character inventory
ja: キャラインベントリーを開く

note: I18N: Warn user about loading potentially incompatible saved game
en: WARNING: Attempt to load saved game from a previous version: Version %s / Build %d
ja: 警告: 旧バージョンのセーブをロードしようとしています: Ver%s/ビルド%d

en: Load anyway
ja: とにかくロードする

en: Failed to initialize resources
ja: リソースの初期化に失敗しました

en: A required game resource was not found
ja: 必要なゲームリソースが見つかりませんでした

en: WARNING: This game was saved in Restored Cut Content mode, but you are playing in Original Content mode. The mode will be adjusted to Restored Cut Content for this session until you completely Quit the game.
ja: 警告：このゲームはディレクターズカットモードで保存されましたが、現在はオリジナルモードでプレイ中です。ゲームを完全に終了するまで、ディレクターズカットモードとして調整されます。

en: WARNING: This game was saved in Original Content mode, but you are playing in Restored Cut Content mode. The mode will be adjusted to Original Content mode for this session until you completely Quit the game.
ja: 警告：このゲームはオリジナルモードで保存されましたが、現在はディレクターズカットモードでプレイ中です。ゲームを完全に終了するまで、オリジナルモードとして調整されます。

en: Continue
ja: つづく

en: The fan translator does not wish his translation to be incorporated into ScummVM.
ja: ファンの翻訳者は、ScummVMに翻訳が組み込まれる事を望んでいません。

en: Missing game code
ja: ゲームコードがありません

note: I18N: Blade Runner Enhanced Edition is a trademark, so please keep the capitalization for Enhanced Edition as is.
en: Enhanced Edition not supported. Please, use the original files which are part of the release.
ja: エンハンスド版非対応です。リリース同梱のオリジナルファイルをご利用下さい。

en: Sitcom mode
ja: シットコムモード

en: Game will add laughter after actor's line or narration
ja: ゲームは、俳優のセリフやナレーションの後ろに笑いを追加します

en: Shorty mode
ja: ショーティーモード

en: Game will shrink the actors and make their voices high pitched
ja: ゲームは俳優のサイズを縮め、声のピッチを上げます

en: Frame limiter high performance mode
ja: 高パフォーマンスモードでのフレーム上限

en: This mode may result in high CPU usage! It avoids use of delayMillis() function.
ja: このモードはCPUに高い負荷が生じます! delayMillis関数の使用を控えてください。

en: Max frames per second limit
ja: fpsの上限

en: This mode targets a maximum of 120 fps. When disabled, the game targets 60 fps
ja: このモードでは最大120fpsで動作します。無効にすると、60fpsで動作します

en: Disable McCoy's quick stamina drain
ja: McCoyのクイックスタミナドレインを無効にする

en: When running, McCoy won't start slowing down as soon as the player stops clicking the mouse
ja: 実行中、プレイヤーがクリックを止めてもMcCoyが減速しないようにする

en: Show subtitles during text crawl
ja: テキストクロール中は字幕を表示

en: During the intro cutscene, show subtitles during the text crawl
ja: イントロのカットシーンで、テキストクロール中に字幕を表示

en: Fix credits for voice actors
ja: 声優のクレジットを修正

en: Updates the end credits with corrected credits for the Spanish voice actors
ja: エンドクレジットを更新し、スペイン語の声優のクレジットを修正

note: I18N: These are keymaps that work in the main gameplay and also when KIA (Knowledge Integration Assistant) is open.
en: common shortcuts
ja: 共通ショートカット

note: I18N: These are keymaps which work only in the main gameplay and not within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: main game shortcuts
ja: メインのショートカット

note: I18N: These are keymaps that work only within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: KIA only shortcuts
ja: KIA用ショートカット

note: I18N: This keymap is the main way for the user interact with the game. It is used with the game's cursor to select, walk-to, run-to, look-at, talk-to, pick up, use, shoot (combat mode), open KIA (when clicking on McCoy).
en: Walk / Look / Talk / Select / Shoot
ja: 歩く / 見る / 話す / 選ぶ / 撃つ

note: I18N: This keymap toggles McCoy's status between combat mode (drawing his gun) and normal mode (holstering his gun) In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is TOGGLE MCCOY'S COMBAT MODE
en: Toggle Combat
ja: モードの切替

note: I18N: This keymap allows skipping video cutscenes
en: Skip cutscene
ja: ムービーをスキップ

note: I18N: This keymap allows skipping the current line of dialogue. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SKIP PAST CURRENT LINE OF DIALOGUE
en: Skip dialogue
ja: ダイアログをスキップ

note: I18N: This keymap toggles between opening the KIA in the Game Options tab, and closing the KIA. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is GAME OPTIONS
en: Game Options
ja: ゲーム設定

note: I18N: This keymap opens the KIA database on one of the investigation tabs, CRIME SCENE DATABASE, SUSPECT DATABASE and CLUES DATABASE. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ACTIVATE 
en: Open KIA Database
ja: KIAのDBを開く

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows submitting a selected existing save game for deletion.
en: Delete Selected Saved Game
ja: 選択したセーブを削除

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists upwards
en: Scroll Up
ja: 上にスクロール

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists downwards
en: Scroll Down
ja: 下にスクロール

note: I18N: This keymap allows (in KIA only) for a clue to be set as private or public (only when the KIA is upgraded).
en: Toggle Clue Privacy
ja: 手がかり表示の切替

note: I18N: This keymap opens KIA's SAVE GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SAVE GAME
en: Save Game
ja: ゲームをセーブ

note: I18N: This keymap opens KIA's LOAD GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is LOAD GAME
en: Load Game
ja: ゲームをロード

note: I18N: This keymap opens KIA's CRIME SCENE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CRIME SCENE DATABASE
en: Crime Scene Database
ja: 犯罪現場データベース

note: I18N: This keymap opens KIA's SUSPECT DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SUSPECT DATABASE
en: Suspect Database
ja: 容疑者データベース

note: I18N: This keymap opens KIA's CLUE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CLUE DATABASE
en: Clue Database
ja: 手がかりデータベース

note: I18N: This keymap opens KIA's QUIT GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is QUIT GAME
en: Quit Game
ja: ゲームを終了する

en: Are you sure you want to quit?
ja: 終了してもよろしいですか?

en: Your game is now Paused.  Click OK to continue.
ja: ゲームが一時停止しました。OKをクリックして続行してください。

note: I18N: This option allows the user to skip cutscenes. I18N: This option allows the user to skip text and cutscenes.
en: Skip support
ja: スキップ機能をサポート

en: Allow cutscenes to be skipped
ja: ムービーのスキップを許可

en: ScummVM found that you have saved games that should be converted from the original saved game format.
    The original saved game format is no longer supported directly, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
ja: オリジナルの形式から変換する必要があるセーブデータを発見しました。
    この形式は直接にはサポートされなくなったため、変換しなければ使用できません。
    
    OKを押すと、ただちに変換します。それ以外の場合は、次回起動時にもう一度尋ねられます。

en: Saved game was created with a newer version of ScummVM. Unable to load.
ja: 現在より新しいバージョンのScummVMで作成されたセーブです。ロードできません。

en: Color Blind Mode
ja: 色覚特性モード

en: Enable Color Blind Mode by default
ja: デフォルトで色覚多様性モードを有効化

en: Enable Text to Speech
ja: 音声合成をオンにする

en: Use TTS to read text in the game (if TTS is available)
ja: 音声合成を使用してゲーム内のテキストを読み上げる(利用可能な場合のみ)

en: Enable Text to Speech for Objects and Options
ja: オブジェクト、オプションを読み上げる

en: Use TTS to read the descriptions (if TTS is available)
ja: 音声合成を使用して詳細を読み上げる(利用可能な場合のみ)

en: Enable Text to Speech for Subtitles
ja: 字幕の音声読み上げを有効化

en: Use TTS to read the subtitles (if TTS is available)
ja: 音声合成で字幕を読み上げる(利用可能な場合のみ)

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes
ja: 16色シーンで透明なダイアログボックスを使用する

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes even if the original game version did not support them
ja: オリジナル版でサポートされていない場合でも、16色シーンで透明なダイアログボックスを使用する

en: Unnamed autosave
ja: 無名のオートセーブ

en: Unnamed savegame
ja: 無名のセーブ

en: Empty autosave
ja: オートセーブを初期化

en: WARNING: The savegame you are loading is using a temporary broken format. Things will be broken. Please consider starting Operation Stealth from beginning using new savegames.
ja: 警告：ロードしたセーブは、一時的に壊れたフォーマットを使用しています。セーブ自体も壊れるおそれがあります。新しいセーブからOperation Stealthを開始する事も検討してください。

en: Talk/Interact
ja: 会話/作用

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Attack
ja: 攻撃

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Block
ja: ブロック

en: Accept
ja: 受け入れる

en: Previous
ja: 前へ

en: Reply 1
ja: 返信1

en: Reply 2
ja: 返信2

en: Reply 3
ja: 返信3

en: Reply 4
ja: 返信4

en: Reply 5
ja: 返信5

en: Reply 6
ja: 返信6

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Map
ja: マップ

en: Journal
ja: 日記

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Inventory
ja: インベントリー

en: Traits
ja: 特性

en: Quick Save
ja: クイックセーブ

en: Quick Load
ja: クイックロード

en: Versailles 1685 support is not compiled in
ja: Versailles 1685のサポートはコンパイルされていません

en: The game prevents quitting at this moment. Are you sure you want to quit anyway?
ja: このまま進めるとゲームが終了します。それでもよろしいですか?

en: Error: The file '%s' hasn't been extracted properly.
    Please refer to the wiki page
    %s for details on how to properly extract the DTSPEECH.XA and *.STR files from your game disc.
ja: エラー：ファイル%sが正しく抽出されていません。
    Wikiの該当ページを参照してください。
    ゲームディスクからDTSPEECH.XAと* .STRを適切に抽出する方法については、%sを参照してください。

en: Error: It appears that the game data files were extracted incorrectly.
    
    You should only extract STR and XA files using the special method. The rest should be copied normally from your game CD.
    
     See %s
ja: エラー：データファイルが正しく抽出されていないようです。
    
    STRファイルとXAファイルは、特別な方法で抽出します。それ以外は通常、ゲームディスクからコピーします。
    
    詳細は%sを参照してください

en: Action
ja: アクション

en: Change Command
ja: コマンドを変更

en: Debug Graphics
ja: デバッググラフィック

en: ScummVM found that you have old saved games for Drascula that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
ja: 古いフォーマットのDrascula用セーブデータを発見しました。
    この形式はサポートされなくなったため、変換しなければ使用できません。
    
    OKを押すと、ただちに変換します。それ以外の場合は、次回起動時にもう一度尋ねられます。

en: Use bright palette mode
ja: 明るいパレットモードを使用する

en: Display graphics using the game's bright palette
ja: ゲームの明るいパレットモードを使用してグラフィックを表示する

en: Enable Text to Speech for Objects, Options, and the Bible Quote
ja: オブジェクト、オプション、聖書の引用の読み上げを有効化

en: Prerecorded sounds
ja: 録音済みサウンド

en: Use high-quality pre-recorded sounds instead of pc speaker emulation
ja: スピーカーエミュレーションの代わりに高品質なサウンドを使用

en: Extended timer
ja: タイマー延長

en: Start the game timer at 99:59:59
ja: 99:59:59でゲームを開始

en: Automatic drilling
ja: 自動穿孔

en: Allow to succefully drill in any part of the area in Driller
ja: Drillerで任意の場所に穴を開けられるようにします

en: Disable demo mode
ja: デモを無効化

en: Never activate demo mode
ja: デモを起動させません

en: Disable sensors
ja: センサーを無効化

en: Sensors will not shoot the player
ja: センサーに撃たれなくなる

en: Disable falling
ja: 落下を無効化

en: Player cannot fall over edges
ja: プレイヤーが落ちなくなる

en: Invert Y-axis on mouse
ja: マウスのY軸を反転

en: Use alternative camera controls
ja: 異なるカメラ操作を使用

en: Strafe Left
ja: 左ステップ

en: Strafe Right
ja: 右ステップ

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Shoot
ja: 射撃

en: Rise/Fly up
ja: 上昇/急上昇

en: Lower/Fly down
ja: 降下/急降下

en: Change mode
ja: モード変更

en: Rotate Left
ja: 左回転

en: Rotate Right
ja: 右回転

en: Info Menu
ja: インフォ

en: [ press any key to exit ]
ja: [ 何かキーを押すと終了します ]

en: Untitled Savegame
ja: 無題のセーブ

en: Use TTS to read the text
ja: 音声合成で文章を読み上げる

en: Also read input text
ja: 入力テキストも読み上げる

en: Use TTS to read the input text
ja: 音声合成で入力テキストを読み上げる

en: Loading game...
ja: ロード中...

en: Could not start AdvSys game
ja: AdvSysゲームを開始できませんでした

en: Sorry, the savegame couldn't be restored
ja: 保存されたゲームが復元できませんでした

en: Sorry, the savegame couldn't be created
ja: 保存されたゲームが復元できませんでした

en: Speak up! I can't hear you!
ja: 声量を上げてください! 音声認識ができません!

en: I don't know the word "%s".
ja: ワード"%s"が認識できません。

en: I don't understand.
ja: 文章が認識できません。

en: This is too short to be a valid Alan2 file.
ja: 短すぎて、有効なAlan2ファイルにできません。

en: This is not a valid Alan2 file.
ja: 有効なAlan2ファイルにできません。

en: Savegame
ja: セーブ

en: Picture window toggled
ja: 画像ウィンドウが切り替わりました

en: This is too short to be a valid Glulx file.
ja: 短すぎて、有効なGlulxファイルにできません。

en: This is not a valid Glulx file.
ja: 有効なGlulxファイルにできません。

en: This Glulx file is too old a version to execute.
ja: このGlulxファイルは、バージョンが古すぎて実行できません。

en: This Glulx file is too new a version to execute.
ja: このGlulxファイルは、バージョンが新しすぎて実行できません。

en: Could not start Quest game
ja: クエストを開始できませんでした

en: Saved.
ja: セーブしました。

en: Error writing save file
ja: セーブファイルの出力エラー

en: Incorrect rs file.
ja: 正しくないrsファイルです。

en: Save file created by different version.
ja: 異なるバージョンで作成されたセーブファイルです。

en: Failed to load saved game from file.
ja: セーブファイルのロードに失敗しました。

en: Failed to save game to file.
ja: セーブファイルの出力に失敗しました。

en: Failed to delete file.
ja: ファイルを削除できません。

en: Menu / Skip
ja: メニュー/スキップ

en: Speed Up Cutscene
ja: ムービーをスピードアップ

en: ScummVM found some problems with your game data files.
    Running ScummVM nevertheless may cause game bugs or even crashes.
    Do you still want to run %s?
ja: ゲームデータのファイルに、いくつかの問題が見つかりました。
    このまま実行すると、ゲームのバグが発生したり、クラッシュする可能性があります。
    それでも%sを実行しますか?

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Run
ja: 走る

en: Examine
ja: 調べる

en: Use/Talk
ja: 使う／話す

en: Pick up/Put away
ja: 拾う／片付ける

en: Skip dialog lines
ja: ダイアログを行単位でスキップする

en: Cycle Objects Up
ja: オブジェクトをサイクルアップする

en: Cycle Objects Down
ja: オブジェクトをサイクルダウンする

en: Quick Room Exit
ja: クイックルームを終了する

en: Examine/Look
ja: 調べる/見る

en: Error: the game could not be saved.
ja: エラー：ゲームをセーブできませんでした。

en: Input text
ja: 入力テキスト

en: The game data file %s may be corrupted.
    If you are sure it is not please provide the ScummVM team the following code, along with the file name, the language and a description of your game version (i.e. dvd-box or jewelcase):
    %s
ja: データファイル%sが壊れている可能性があります。
    確信が持てない場合は、ScummVMチームに以下のコードをファイル名・言語・バージョン(DVDボックスまたはジュエルケースなど)とともに提供してください：
    %s

en: Could not open the file %s for checking.
    It may be missing or you may not have the rights to open it.
    Go to %s to see a list of the needed files.
ja: ファイル%sをチェックしようとして、開けませんでした。
    見つからないか、必要な権限が無い可能性があります。
    %sを参照して、必要なファイルを確認してください。

en: ScummVM will now verify the game data files, to make sure you have the best gaming experience.
    This may take a while, please wait.
    Successive runs will not check them again.
ja: ScummVMは、ゲームのデータファイルを検証して最適な状態を提供します。
    この処理には時間がかかる事があります、お待ちください。
    連続で実行しても、再チェックはされません。

en: Load user patch (unsupported)
ja: ユーザー製パッチをロード(非サポート)

en: Load an user patch. Please note that the ScummVM team doesn't provide support for using such patches.
ja: ユーザー製パッチをロードしました。これに対して、ScummVMチームはサポートしない事をご了承ください。

en: Escape from Monkey Island support is not compiled in
ja: Escape from Monkey Islandのサポートはコンパイルされていません

en: The original patch of Grim Fandango
    is missing. Please download it from
    %s
    and put it in the game data files directory
ja: Grim Fandangoのオリジナルパッチが
    存在しません。以下から入手し
    ゲームのフォルダーに置いてください
    %s

en: The original patch of Escape from Monkey Island is missing. 
    Please download it from %s
    and put it in the game data files directory.
    Pay attention to download the correct version according to the game's language!
ja: Escape from Monkey Islandのオリジナルパッチが存在しません。
    以下から入手し、ゲームが存在するディレクトリーに配置してください。
    %s
    ゲームの言語に応じて正しいバージョンを選ぶよう、ご注意ください!

en: ERROR: Not enough music tracks found!
    Escape from Monkey Island has two versions of FullMonkeyMap.imt,
    you need to copy both files from both CDs to Textures/, and rename
    them as follows to get music-support in-game: 
    CD 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    Alternatively, a Steam or GOG copy has a combined FullMonkeyMap.imt
ja: エラー：必要な音声ファイルが見つかりません!
    Escape from Monkey IslandのFullMonkeyMap.imtは2種類存在するので
    それぞれリネームし、Texturesフォルダーにコピーしてください。
    リネーム後のファイル名は、以下の通りです。
    ディスク1:"FullMonkeyMap1.imt"
    ディスク2:"FullMonkeyMap2.imt"
    
    もしくは、SteamかGOG版から結合されたFullMonkeyMap.imtを取得してください

en: Fast movie speed
ja: 高速なムービー再生

en: Play movies at an increased speed
ja: 速度を上げてムービーを再生

en: Easier AI
ja: 低難易度AI

en: Decrease the difficulty of AI puzzles
ja: AIパズルの難易度を下げる

en: Updated Credits Music
ja: クレジット曲をアップデート

en: Play the song The Final Hour during the credits instead of reusing MIDI songs
ja: クレジットでMIDI曲を再利用せず、代わりにThe Final Hourを流す

en: Slim Left/Right Hotspots
ja: ホットスポットを縮小

en: Shrinks the hotspots on the left and right sides for exiting puzzles
ja: パズル終了条件の左右のホットスポット範囲を縮小

en: Speedrun Mode
ja: スピードランモード

en: Affects the controls for fast forwarding the game
ja: ゲームの早送り操作に影響します

en: GroovieV2 support is not compiled in
ja: GroovieV2のサポートはコンパイルされていません

en: Reserved
ja: 予約済み

en: Failed to save game
ja: セーブできませんでした

en: Would you like to save or restore a game?
ja: ゲームをセーブまたは復元してもよろしいですか?

en: The Minotaur minigame is not supported yet. Skipping
ja: The Minotaurのミニゲームは未サポートです。スキップします

en: The Medusa minigame is not supported yet. Skipping
ja: The Medusaのミニゲームは未サポートです。スキップします

en: The Troy minigame is not supported yet. Skipping
ja: The Troyのミニゲームは未サポートです。スキップします

en: Enable cheat mode
ja: チートモードを有効化

en: Debug info and level selection becomes available
ja: デバッグ情報とレベル選択を利用可能にする

en: Move up
ja: 上

en: Move down
ja: 下

en: Move left
ja: 左に行く

en: Move right
ja: 右に行く

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Use
ja: 使用

en: Clear waypoints
ja: ウェイポイントをクリアー

en: Debug
ja: デバッグ

en: Gore Mode
ja: ゴアモード

en: Enable Gore Mode when available
ja: 利用可能ならゴアモードを有効にする

en: Forward
ja: 前方

en: Backward
ja: 後方

en: Lean Left
ja: 左傾

en: Lean Right
ja: 右傾

en: Jump
ja: ジャンプ

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Crouch
ja: かがむ

en: Interact Mode
ja: 作用モード

en: Look Mode
ja: 注視モード

en: Holster
ja: ホルスター

en: Notebook
ja: ノート

en: Personal Notes
ja: 個人メモ

en: Flashlight
ja: 懐中電燈

en: Glowstick
ja: ペンライト

en: Enable original cheats
ja: オリジナルチートを有効化

en: Allow cheats using the C key.
ja: Cキーでチートが使えます。

en: Enable infinite health cheat
ja: 体力無限チートを有効化

en: Player health will never decrease (except for game over scenes).
ja: プレイヤーの体力が減りません(ゲームオーバーを除く)。

en: Enable infinite ammo cheat
ja: 弾薬無限チートを有効化

en: Player ammo will never decrease.
ja: プレイヤーの弾薬が減りません。

en: Unlock all levels
ja: 全レベル解放

en: All levels will be available to play.
ja: 全レベルをプレイ可能にします。

en: Enable restored content
ja: 復元されたコンテンツを有効にする

en: Add additional content that is not enabled the original implementation.
ja: オリジナルの実装を有効にしていないコンテンツを追加します。

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Fire
ja: ショット

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Arm
ja: 武器

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Remora
ja: 妨害

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Side Step
ja: 横ステップ

en: Missing language specific game code and/or resources.
ja: 言語固有のゲームコードやリソースがありません。

en: Missing language specific game code and/or resources for this fan translation.
ja: このファンの翻訳に言語固有のゲームコードやリソースがありません.

en: Demo plays simple animations without using Westwood's Engine.
ja: デモではWestwood's Engineを使わず、シンプルなアニメーションを再生します。

en: You added the game incorrectly. Please add the root folder of the game.
ja: ゲームを間違って追加しました。ゲームのルートフォルダを追加してください。

note: I18N: The file in the game directory needs to be extracted
en: You added the game incorrectly. The GAME.DAT file is an ISO image and you need to extract the game data files from it.
ja: ゲームを間違って追加しました。 GAME.DATファイルはISOイメージであり、そこからゲームデータファイルを抽出する必要があります。

note: I18N: Studio audience adds an applause and cheering sounds whenever Malcolm makes a joke.
en: Studio audience
ja: スタジオのオーディエンス

en: Enable studio audience
ja: スタジオオーディエンスを有効化

en: Allow text and cutscenes to be skipped
ja: テキストとムービーのスキップを許可する

note: I18N: Helium mode makes people sound like they've inhaled Helium.
en: Helium mode
ja: ヘリウムボイスモード

en: Enable helium mode
ja: ヘリウムモードを有効化

note: I18N: When enabled, this option makes scrolling smoother when changing from one screen to another.
en: Smooth scrolling
ja: スムーズスクロール

en: Enable smooth scrolling when walking
ja: 歩行中はスムーズスクロールを有効にする

note: I18N: When enabled, this option changes the cursor when it floats to the edge of the screen to a directional arrow. The player can then click to walk towards that direction.
en: Floating cursors
ja: フロートカーソル

en: Enable floating cursors
ja: フローティングカーソルの有効化

note: I18N: When enabled, this option will fill in an autogenerated savegame description into the input prompt where.
en: Suggest save names
ja: セーブの説明を自動設定

en: Autogenerated naming suggestions for savegames
ja: 自動生成されたセーブ名称

note: I18N: HP stands for Hit Points
en: HP bar graphs
ja: HPバーを表示

en: Enable hit point bar graphs
ja: HPバーの表示を有効にする

note: I18N: L/R stands for Left/Right
en: Fight Button L/R Swap
ja: ボタンの左/右を入れ替える

en: Left button to attack, right button to pick up items
ja: 左ボタンで攻撃し、右ボタンでアイテムを拾う

en: Lands of Lore support is not compiled in
ja: Lands of Loreのサポートはコンパイルされていません

en: EOB II FM-TOWNS requires support of 16bit color modes which has not been activated in your ScummVM build
ja: EOB IIのFM-TOWNS版は、ScummVM未対応の16ビットカラーサポートを必要とします

en: Eye of Beholder support is not compiled in
ja: Eye of Beholderのサポートはコンパイルされていません

en: Interact via Left Click
ja: 左クリックでインタラクト

en: Interact via Right Click
ja: 右クリックでインタラクト

en: Move Forward
ja: 前に進む

en: Move Back
ja: 去る

en: Move Left
ja: 左に行く

en: Move Right
ja: 右に行く

en: Turn Left
ja: 左に曲がる

en: Turn Right
ja: 右に曲がる

en: Open/Close Inventory
ja: インベントリーを開く/閉じる

en: Switch Inventory/Character screen
ja: インベントリー/キャラクター画面の切り替え

en: Camp
ja: キャンプ

en: Cast Spell
ja: 魔法を詠唱

en: Spell Level 1
ja: 魔法レベル１

en: Spell Level 2
ja: 魔法レベル２

en: Spell Level 3
ja: 魔法レベル３

en: Spell Level 4
ja: 魔法レベル４

en: Spell Level 5
ja: 魔法レベル５

en: Spell Level 6
ja: 魔法レベル６

en: Attack 1
ja: 攻撃１

en: Attack 2
ja: 攻撃２

en: Attack 3
ja: 攻撃３

en: Show Map
ja: 地図を表示

en: Slide Left
ja: 左へスライド

en: Slide Right
ja: 右へスライド

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Rest
ja: 休む

en: Options
ja: 設定

en: Choose Spell
ja: 魔法を選択

en: The following original saved game file has been found in your game path:
    
    %s %S
    
    Do you wish to use this saved game file with ScummVM?
ja: オリジナルのセーブファイルが、ゲームディレクトリーで見つかりました：
    
    %s %S
    
    このセーブファイルをScummVMで使用しますか?

en: A saved game file was found in the specified slot %d. Overwrite?
ja: 指定されたスロット%dにはセーブが存在します。上書きしますか?

en: %d original saved games have been successfully imported into
    ScummVM. If you want to manually import original saved game later you will
    need to open the ScummVM debug console and use the command 'import_savefile'.
ja: %dのオリジナルセーブデータが正常にインポートされました。
    もう一度手動でインポートしたい場合は、ScummVMのデバッグコンソールを開き
    'import_savefile'コマンドを実行してください。

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    If you used the original installer for the installation these files
    should be located in the AmigaDOS system 'Fonts/' folder.
    Please copy them into the EOB game data directory.
ja: このAMIGA版は以下のフォントが必要です：
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    オリジナル版のインストーラーを使用した場合、これらのファイルは
    AmigaDOSシステムの'Fonts'フォルダーに存在します。
    それをEOBのゲームデータディレクトリーにコピーしてください。

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    This is a localized (non-English) version of EOB II which uses language specific characters
    contained only in the specific font files that came with your game. You cannot use the font
    files from the English version or from any EOB I game which seems to be what you are doing.
    
    The game will continue, but the language specific characters will not be displayed.
    Please copy the correct font files into your EOB II game data directory.
ja: このAMIGA版は以下のフォントが必要です：
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    これは、各言語に固有の文字を使用するEOB IIのローカライズされた
    (英語以外の)バージョンです。ゲーム付属のフォントファイルにのみ存在し
    英語版やEOB Iのフォントは使用できません。
    
    ゲームのプレイは可能ですが、言語固有の文字は表示されません。
    正しいフォントファイルを、EOB IIのデータディレクトリーにコピーしてください。

en: This is a trial Windows version of the game. To play the full version, you will need to use the original interpreter and purchase a key from Wyrmkeep
ja: このバージョンはWindows体験版です。完全版をプレイする場合、Wyrmkeepからライセンスキーを購入のうえ、必要な部分を自身で翻訳してください

en: This is the end of the trial version. You can play the full game using the original interpreter from Wyrmkeep
ja: 体験版はここまでです。Wyrmkeepが提供している完全版をプレイできます

en: This puzzle is not available in the trial version of the game
ja: このパズルを体験版でプレイする事はできません

en: TTS Narrator
ja: 音声合成によるナレーション

en: The game is using unsupported engine
ja: このゲームはサポートされていないエンジンを使用しています

en: Play a digital soundtrack during the opening movie
ja: OPムービー中にデジタルサウンドトラックを再生

en: If selected, the game will use a digital soundtrack during the introduction. Otherwise, it will play MIDI music.
ja: 選択した場合、イントロ中はデジタルサウンドトラックを使用します。それ以外はMIDIで再生します。

en: Easy mouse interface
ja: 簡単なマウスのインターフェイス

en: Shows object names when hovering the mouse over them
ja: マウスホバーでオブジェクトの名称を表示する

en: Animated inventory items
ja: アニメーション化された在庫アイテム

en: Animated game interface
ja: アニメーション化されたインターフェイス

en: Naughty game mode
ja: いたずらゲームモード

en: Show item costs in standard inventory mode
ja: スタンダードインベントリーでアイテムコストを表示

en: Shows item costs in standard inventory mode, allowing the value of items to be compared
ja: スタンダードインベントリーでアイテムコストを表示し、その価値を比較できます

en: More durable armor
ja: アーマーの耐久力を増加

en: Armor won't break until character is at -80HP, rather than merely -10HP
ja: アーマーが壊れるHPを、-10から-80へ変更します

en: Hitpoint bars
ja: HPバー

en: Replace a colored gem with bars for hit points and spell points.
ja: 色付きの宝石を、HPやSPのバーと交換します。

note: I18N: ESC key
en: Escape
ja: 脱出

en: View Party Member 1
ja: パーティー1を見る

en: View Party Member 2
ja: パーティー2を見る

en: View Party Member 3
ja: パーティー3を見る

en: View Party Member 4
ja: パーティー4を見る

en: View Party Member 5
ja: パーティー5を見る

en: View Party Member 6
ja: パーティー6を見る

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Cast
ja: キャスト

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Exchange
ja: 切り替え

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Fight
ja: 戦闘

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Quick Reference
ja: 簡易マニュアル

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Retreat
ja: 撤退

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Delay
ja: ディレイ

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1 I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Protect
ja: 防御

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Forwards
ja: 前へ

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Backwards
ja: 後ろへ

en: Toggle Minimap
ja: ミニマップの切替

en: Reorder Party
ja: 再編成

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Search
ja: サーチ

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Bash
ja: バッシュ

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Unlock
ja: 解く

en: Goto location
ja: そこへ移動

en: Might and Magic 1 - Menus
ja: Might and Magic 1 - メニュー

en: Might and Magic 1 - Minimal Keys
ja: Might and Magic 1 - ミニマルキー

en: Might and Magic 1 - Party
ja: Might and Magic 1 - パーティー

en: Might and Magic 1 - Combat
ja: Might and Magic 1 - 戦闘

en: Might and Magic 1 - Cheats
ja: Might and Magic 1 - チート

en: You cannot run the game directly from the Graphics Overhaul Mod. Instead, it will automatically be available if you detect the original game and select Enhanced mode.
ja: Graphics Overhaul Modから直接ゲームを実行する事はできません。ゲームを起動しEnhancedモードを選択すると、自動的に検出して利用可能になります。

en: In order to run in Enhanced mode,  please copy xeen.cc from a copy of World of Xeen
    or Clouds of Xeen to your Might and Magic 1 game folder
ja: エンハンスドモードで動かす場合、World of Xeen・Clouds of Xeen・Clouds of Xeen
    のいずれかよりxeen.ccをMight Magic 1のフォルダーにコピーしてください

en: Could not locate engine data %s
ja: エンジンデータ%sが見つかりません

en: Out of date engine data. Expected %d.%d, but got version %d.%d
ja: 最新のエンジンデータではありません。想定されたのは%d.%dですが、実際のバージョンは%d.%dです

en: Failed to autosave
ja: オートセーブに失敗しました

note: I18N: Option for fast scene switching
en: ~Z~ip Mode Activated
ja: 高速モードを有効化しました(~Z~)

en: When activated, clicking on an item or area with the lightning bolt cursor takes you directly there, skipping intermediate screens. You can only 'Zip' to a precise area you've already been.
ja: 有効な場合、稲妻のカーソルでアイテムやエリアをクリックすると、直接移動できます。行った事のある場所のみ"Zip"できます。

en: ~T~ransitions Enabled
ja: トランジションを有効化しました

en: Toggle screen transitions on or off. Turning off screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
ja: 画面遷移のON/OFFを切り替えます。OFFにすると、ゲームの速度が上がります。

en: Play the Myst fly by movie
ja: the Myst flyをムービーで再生する

en: The Myst fly by movie was not played by the original engine.
ja: オリジナル版のエンジンにおいて、the Myst flyはムービーではありませんでした。

note: I18N: This Option is for hard-of-hearing. It makes it easier to solve the spaceship puzzle. Normally game uses strict binary logic here. We change it to use fuzzy logic. By default the option is off.
en: Improve Selenitic Age puzzle ~a~ccessibility
ja: Selenitic Ageパズルを簡略化(~a~)

en: Allow solving Selenitic Age audio puzzles with more error margin.
ja: Selenitic Ageパズルの回答について、より多くの誤差を許容します。

en: Simulate loading times of old CD drives
ja: 古いCDドライブの読み込み時間をシミュレート

en: Simulate loading times of old CD-ROM drives by adding a random delay during scene transitions.
ja: シーンの切り替え時にランダムなディレイを加え、古いCDドライブのロード時間を再現します。

note: I18N: Drop book page
en: ~D~rop Page
ja: 本のページをドロップ(~D~)

en: Show ~M~ap
ja: 地図を見る(~M~)

en: Main Men~u~
ja: メインメニュー(~u~)

en: The new language will be applied after restarting the game.
ja: ゲームを再起動すると、新しい言語が適用されます。

en: ~W~ater Effect Enabled
ja: 水のエフェクトを有効にする(~W~)

en: Toggles the use of QuickTime videos for visual effects related to water surfaces (ripples, waves, etc.).
ja: 水面に関するエフェクト(波紋、波など)に対するQuickTimeビデオの使用を切り替えます。

en: Transitions:
ja: トランジション：

en: Adjusts the speed of screen transitions. Disabling screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
ja: 画面遷移の速度を調整します。無効化すると、ゲームの速度が上がります。

en: Fastest
ja: 早め

en: Normal
ja: 標準

en: Best
ja: 良質

en: Myst ME support not compiled in
ja: Myst MEのサポートはコンパイルされていません

en: Myst support not compiled in
ja: Mystのサポートはコンパイルされていません

en: Riven support not compiled in
ja: Rivenのサポートはコンパイルされていません

en: CSTime support not compiled in
ja: CSTimeのサポートはコンパイルされていません

en: The game is paused. Press any key to continue.
ja: ゲームはポーズされます。何かキーを押すと続行します。

en: Open main menu
ja: メインメニューを開く

en: Load game state
ja: ゲームステートをロード

en: Save game state
ja: ゲームステートをセーブ

en: Show options menu
ja: オプションメニューを表示

en: Drop page
ja: ページをドロップ

en: Show map
ja: 地図を表示

en: Are you sure you want to load a saved game? All unsaved progress will be lost.
ja: ロードしてもよろしいですか? 保存していない状況はすべて失われます。

en: Load game
ja: ゲームをロード

en: Are you sure you want to start a new game? All unsaved progress will be lost.
ja: 新規にゲームを開始してもよろしいですか? 保存していない状況はすべて失われます。

en: New game
ja: 新しいゲーム

en: Are you sure you want to quit? All unsaved progress will be lost.
ja: ゲームを終了してもよろしいですか? 保存していない状況はすべて失われます。

en: You can't leave the library in the demo.
ja: 体験版では図書館から出られません。

en: You're missing a Riven executable. The Windows executable is 'riven.exe' or 'rivendmo.exe'.
ja: Rivenの実行ファイルが見つかりません。'riven.exe'または'rivendmo.exe'です。

en: Using the 'arcriven.z' installer file also works. In addition, you can use the Mac 'Riven' executable.
ja: インストーラーファイル'arcriven.z'を使用する事でも動作可能です。さらに、Macの実行ファイルも使用できます。

en: You're missing 'extras.mhk'. Using the 'arcriven.z' installer file also works.
ja: 'extras.mhk'が見つかりません。インストーラーファイル'arcriven.z'を使用する事でも動作可能です。

en: You are missing the following required Riven data files:
ja: Rivenに必要な、以下のデータファイルが見つかりません：

en: Move forward
ja: 前進

en: Move forward left
ja: 左に進む

en: Move forward right
ja: 右に進む

en: Move backwards
ja: 後退

en: Turn left
ja: 左へ

en: Turn right
ja: 右へ

en: Look up
ja: 上を見る

en: Look down
ja: 下を見る

en: Play intro videos
ja: イントロムービーを再生

en: Exploration beyond this point available only within the full version of
    the game.
ja: この先の探索は、完全版でお楽しみください。

en: At this point, the Riven Demo would
    ask if you would like to open a web browser
    to bring you to the Red Orb store to buy
    the game. ScummVM cannot do that and
    the site no longer exists.
ja: 体験版では、この地点でゲーム購入のため
    the Red Orb storeにWebブラウザーを開いて
    お連れします。
    サイトがもう存在しないため、ScummVMでは
    この操作を行う事ができません。

en: 16:9 widescreen mod
ja: 16:9 ワイドMOD

en: Removes letterboxing and moves some display elements, improving coverage on widescreen displays
ja: レターボックスの削除と一部要素の移動により、ワイドディスプレイでの表示率が向上します

en: Improved music mixing
ja: ミキシングの改善

en: Enables dynamic MIDI mixer, improving quality, but behaving less like mTropolis Player.
ja: ダイナミックMIDIミキサーで品質を上げますが、mTropolis Playerの様には動きません。

en: Autosave at progress points
ja: 進行地点での自動保存

en: Automatically saves the game after completing puzzles and chapters.
ja: パズルやチャプターのクリア時にオートセーブされます。

en: Enable short transitions
ja: 短い遷移を有効化

en: Enables transitions that are set to maximum rate instead of skipping them.
ja: 最大レートに設定された遷移はスキップされず、有効になります。

en: Enable subtitles for important sound effects
ja: 重要なSEの字幕を有効化

en: Enables subtitles for important sound effects.  This may reduce the difficulty of sound recognition puzzles and minigames.
ja: 重要なSEの字幕を表示可能にしました。  音声認識パズルやミニゲームの難易度が下がる場合があります。

en: Start with debugger
ja: デバッグ起動

en: Starts with the debugger dashboard active.
ja: デバッガーをダッシュボードありで起動します。

en: Toggle debug overlay
ja: デバッグオーバーレイの切替

en: Force any playing movies to end
ja: 再生中のムービーを強制終了

en: Failed to read version information from save file
ja: セーブからバージョン情報が読み取れません

en: Failed to load save, the save file doesn't contain valid version information.
ja: ロードに失敗、セーブファイルに有効なバージョン情報がありません。

en: Saved game was created with an earlier, incompatible version of ScummVM. Unable to load.
ja: 互換性が無い、旧バージョンのScummVMで作成されたセーブです。ロードできません。

en: Failed to load save, an error occurred when reading the save game data.
ja: ロード失敗、セーブデータの読み込み時にエラーが発生しました。

en: An internal error occurred while attempting to write save game data
ja: ロード失敗、セーブデータ出力時に内部エラーが発生しました

en: An error occurred while writing the save game
ja: セーブデータ出力時にエラーが発生しました

en: This game requires MPEG video support for some
    content but MPEG video support was not compiled in.
    The game will still play, but MPEG videos will not work.
ja: このゲームは一部のコンテンツでMPEGビデオの
    サポートが必要ですが、コンパイルされていません。
    ゲームはプレイできますが、映像は再生されません。

en: This game requires MPEG audio support for some
    content but MPEG audio support was not compiled in.
    The game will still play, but some audio will not work.
ja: このゲームは一部のコンテンツでMPEGオーディオの
    サポートが必要ですが、コンパイルされていません。
    ゲームはプレイできますが、音楽は再生されません。

en: Image Viewer
ja: イメージビューアー

en: Unable to locate the '%s' engine data file
ja: エンジンデータファイル%sが見つかりません

en: PS2 version is not yet supported
ja: PS2版はまだサポートされていません

en: Widescreen mod
ja: ワイドスクリーン対応MOD

en: Enable widescreen rendering in fullscreen mode.
ja: 全画面モードでワイドスクリーンレンダリングを有効にします。

en: This version of Myst III has not been updated with the latest official patch.
    Please install the official update corresponding to your game's language.
    The updates can be downloaded from:
    %s
ja: この「Myst III」は最新版ではありません。
    お使いの言語に対応したアップデートを適用してください。
    公式パッチは、以下からダウンロードできます：
    %s

en: Invalid file name for saving
ja: 無効なセーブファイル名です

en: Nancy Drew
ja: ナンシー・ドリュー

en: Left Click Interact
ja: 左クリックで会話

en: Right Click Interact
ja: 右クリックで会話

en: Fast move modifier
ja: 高速移動の修正

en: Nancy Drew - Maze
ja: ナンシー・ドリュー - 迷路

en: Show/hide maze map
ja: マップを表示/非表示

en: Player Speech
ja: プレイヤースピーチ

en: Enable player speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
ja: プレイヤースピーチを有効にします。オーディオ設定でスピーチが有効になっている場合のみ動作します。

en: Character Speech
ja: キャラクタースピーチ

en: Enable NPC speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
ja: NPCスピーチを有効にします。オーディオ設定でスピーチが有効になっている場合のみ動作します。

en: Auto Move
ja: オート移動

en: Automatically rotate the viewport when the mouse reaches an edge.
ja: マウスが端に達すると、自動で表示領域を回転させます。

en: Fix softlocks
ja: 詰みを修正

en: Fix instances where missing something earlier in the game blocks you from progressing any further.
ja: 序盤で見落としがあった場合に、ゲームが進行しなくなる問題を修正します。

en: Fix annoyances
ja: その他修正

en: Fix various minor annoyances.
ja: 細かい不具合を修正します。

en: Extend endgame timer
ja: 最終タイマー延長

en: Get a little more time before failing the final puzzle. This is an official patch by HeR Interactive.
ja: 最後のパズルで、少し時間を延長します。HeR Interactiveによる公式パッチです。

en: Skip the Hall of Records storyboard scenes
ja: 古代図書館のストーリーをスキップ

en: Allows the player to skip past the Hall of Records storyboard scenes
ja: 古代図書館のストーリーをスキップできます

en: Scale the making of videos to full screen
ja: メイキング映像をフルスクリーンで再生

en: Scale the making of videos, so that they use the whole screen
ja: メイキング映像を画面全体に広げて再生

en: Repeat useful Willie's hint
ja: Willieのヒントを繰り返す

en: Repeat actual useful hint by Willie
ja: Willieによる有用なヒントの繰り返し

note: I18N: NHC is a file extension
en: NHC replacement:
ja: 拡張子の置き換え：

en: <original>
ja: <オリジナル>

en: Can't save game in slot %i
ja: スロット%iにセーブできません

en: Load file
ja: ファイルをロード

en: Loading game...
ja: ロード中...

en: Save file
ja: ファイルにセーブ

en: Saving game...
ja: セーブ中...

en: ScummVM found that you have old saved games for Nippon Safes that should be renamed.
    The old names are no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked next time.
ja: 古い名称のNippon Safes用セーブデータを発見しました。
    この名称はサポートされなくなったため、変換しなければ使用できません。
    
    OKを押すと、ただちに変換します。それ以外の場合は、次回起動時にもう一度尋ねられます。

en: ScummVM successfully converted all your saved games.
ja: ScummVMは全てのセーブの変換に成功しました。

en: ScummVM printed some warnings in your console window and can't guarantee all your files have been converted.
    
    Please report to the team.
ja: ScummVMはすべてのファイルが変換された事を保証できないため、コンソールに警告を表示します。
    
    開発チームに内容を報告してください。

en: Up/Zoom In/Move Forward/Open Doors
ja: 上/ズームイン/前方へ移動/ドアを開ける

en: Down/Zoom Out
ja: 下/ズームアウト

en: Action/Select
ja: アクション/セレクト

en: Display/Hide Inventory Tray
ja: インベントリートレイの表示/非表示

en: Display/Hide Biochip Tray
ja: バイオチップトレイの表示/非表示

en: Toggle Center Data Display
ja: センターディスプレイの切り替え

en: Display/Hide Info Screen
ja: 情報スクリーンの表示/非表示

en: Display/Hide Pause Menu
ja: ポーズメニューの表示/非表示

en: Toggle Chatty AI
ja: おしゃべりAIの切り替え

en: This menu item is not yet implemented
ja: このメニューは未実装です

note: I18N: Plumbers is the title of the game. 3DO is the name of platform
en: 3DO Plumbers requires RGB support.
ja: 3DO版「Plumbers」はRGBが必要です。

en: Alternative intro
ja: 代替のイントロ

en: Use an alternative game intro (CD version only)
ja: もう1つのイントロを使用する(CD版のみ)

en: Improved font
ja: 改善フォント

en: Use an easier to read custom font
ja: 読みやすいカスタムフォントを使用

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Windows Trial version is not supported
ja: Windows試用版はサポートされていません

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: macOS Trial version is not supported
ja: macOS用の体験版はサポートされていません

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Pocket PC Trial version is not supported
ja: Pocket PC用の体験版はサポートされていません

en: I Have No Mouth support not compiled in
ja: I Have No Mouthのサポートはコンパイルされていません

en: Could not find AdLib instrument definition files
    %s and %s. Without these files,
    the music will not sound the same as the original game.
ja: AdLibの機器定義ファイル%sおよび%sが
    見つかりません。これらが存在しない場合
    オリジナルと同様の音にならないかもしれません。

en: Error loading game resources.
ja: リソースのロード中にエラーが発生しました。

en: Skip EGA dithering pass (full color backgrounds)
ja: EGAディザリングパスをスキップ(フルカラー背景)

en: Skip dithering pass in EGA games, graphics are shown with full colors
ja: EGAディザリングパスをスキップし、フルカラーでグラフィックを表示

en: Enable high resolution graphics
ja: ハイレゾグラフィックを有効化

en: Enable high resolution graphics/content
ja: 高解像度のグラフィック/コンテンツを有効にする

en: Enable black-lined video
ja: 黒塗りの映像を有効化

en: Draw black lines over videos to increase their apparent sharpness
ja: 映像に黒い線を重ね、シャープネスを強める

en: Use high-quality video scaling
ja: 高品質なビデオスケーリングを使用する

en: Use linear interpolation when upscaling videos, where possible
ja: 映像のアップスケーリングに、可能な限り線形補間を使用

en: Use high-quality "LarryScale" cel scaling
ja: 高品質なLarryScaleセルスケーリングを使用

en: Use special cartoon scaler for drawing character sprites
ja: キャラクタースプライト用に特別なカートゥーンスケーラーを使用

en: Use CD audio
ja: CD音楽を使用

en: Use CD audio instead of in-game audio, if available
ja: 可能な場合、BGMとしてCDオーディオを使用

en: Use Windows cursors
ja: Windowsのカーソルを使用

en: Use the Windows cursors (smaller and monochrome) instead of the DOS ones
ja: DOSのカーソルの代わりにWindowsのカーソル(小さいモノクロ)を使用

en: Use silver cursors
ja: 銀カーソルを使用

en: Use the alternate set of silver cursors instead of the normal golden ones
ja: 通常の金カーソルの代わりに銀カーソルを使用する

en: Enable content censoring
ja: コンテンツの規制を有効にする

en: Enable the game's built-in optional content censoring
ja: ゲームに組み込まれた規制オプションを有効にする

en: Upscale videos
ja: 映像をアップスケーリングする

en: Upscale videos to double their size
ja: 映像を2倍にアップスケーリングする

en: Use RGB rendering
ja: RGBレンダリングを使用する

en: Use RGB rendering to improve screen transitions
ja: RGBレンダリングを使用して画面遷移を改善する

en: Use per-resource modified palettes
ja: リソースごとに変更されたパレットを使用する

en: Use custom per-resource palettes to improve visuals
ja: リソースごとにカスタムパレットを使用してビジュアルを向上させる

en: Enable bearded musicians
ja: ミュージシャンに髭を生やす

en: Enable graphics that were disabled for legal reasons
ja: 法律上の理由で無効化されたグラフィックを有効化

en: MIDI mode:
ja: MIDI モード：

en: When using external MIDI devices (e.g. through USB-MIDI), select your device here
ja: 外部のMIDIデバイス(USB-MIDIなど)を使用する場合、ここで選択してください

en: Standard (GM / MT-32)
ja: 標準 (GM / MT-32)

en: Roland D-110 / D-10 / D-20
ja: ローランド D-110 / D-10 / D-20

en: Yamaha FB-01
ja: ヤマハ FB-01

en: This demo uses an unimplemented version of Robot videos
ja: 本デモでは、未実装版のRobot動画を使用しています

en: Incomplete game detected. You have to copy data from all the CDs.
ja: 不完全なゲームが検出されました。全てのCDからデータをコピーする必要があります。

en: (Autosave)
ja: (自動セーブ)

en: Please use an external viewer to open the game's help file: %s
ja: ゲームのヘルプファイル%sを開くには、外部のビューアーを使用してください

en: The Poker logic is hardcoded in an external DLL, and is not implemented yet. There exists some dummy logic for now, where opponent actions are chosen randomly
ja: ポーカーロジックは外部のDLLにハードコーディングされており、未実装です。代わりに、対戦相手のアクションをランダムに選ぶダミーのロジックが存在します

en: The format of this saved game is obsolete, unable to load it
ja: セーブのフォーマットが古いため、ロードできません

en: Savegame version is %d, maximum supported is %0d
ja: セーブのゲームバージョンは%dですが、サポートされているのは%0dまでです

en: This saved game was created with a different version of the game, unable to load it
ja: 別のバージョンで作成されたセーブであるため、ロードできません

en: Cannot play back %dbpp video on a system with maximum color depth of 8bpp
ja: 最大色深度が8bppのシステムで、%dbppの映像を再生する事はできません

en: SCI32 support not compiled in
ja: SCI32のサポートはコンパイルされていません

en: Missing or corrupt game resources have been detected. Some game features may not work properly. Please check the console for more information, and verify that your game files are valid.
ja: リソースに破損や欠落が検出されました。一部の機能は、正常に動作しない可能性があります。詳細はコンソールを確認し、ファイルが有効である事を確かめてください。

en: Subtitles are enabled, but subtitling in King's Quest 7 was unfinished and disabled in the release version of the game. ScummVM allows the subtitles to be re-enabled, but because they were removed from the original game, they do not always render properly or reflect the actual game speech. This is not a ScummVM bug -- it is a problem with the game's assets.
ja: King's Quest 7の字幕は未完成で、製品版では無効になっていました。ScummVMで有効にする事はできますが、適切なレンダリングやゲームテキストとの連動は保証されません。これはバグではなく、ゲームアセットの問題です。

en: You have selected General MIDI as a sound device. Sierra has provided after-market support for General MIDI for this game in their "General MIDI Utility". Please, apply this patch in order to enjoy MIDI music with this game. Once you have obtained it, you can unpack all of the included *.PAT files in your ScummVM extras folder and ScummVM will add the appropriate patch automatically. Alternatively, you can follow the instructions in the READ.ME file included in the patch and rename the associated *.PAT file to 4.PAT and place it in the game folder. Without this patch, General MIDI music for this game will sound badly distorted.
ja: サウンドデバイスとして汎用MIDIが選択されています。このゲームでMIDIを楽しむ場合、Sierra提供の「General MIDI Patch」を適用してください。付属の.PATファイルを全て解凍してScummVMのextrasフォルダーに入れれば、自動的に適切なパッチが適用されます。また、パッチに同梱されているREAD.MEファイルに従って4.PATにリネームし、ゲームフォルダーに配置する事もできます。このパッチを使わない場合、ゲームのMIDIがひどく歪んだ音になるおそれがあります。

en: Download patch
ja: パッチをダウンロード

en: (or click 'Download patch' button. But note - it only downloads, you will have to continue from there)
ja: (または「パッチをダウンロード」ボタンをクリックします。ただし、ダウンロード後の作業を手動で行う必要があります)

en: GK2 has a fan made subtitles, available thanks to the good persons at SierraHelp.
    
    Installation:
    - download http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip
ja: GK2は、SierraHelpのおかげでファンメイドの字幕が用意されています。
    
    以下のファイルをインストール：
    - ダウンロード先 http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip

en: Characters saved inside ScummVM are shown automatically. Character files saved in the original interpreter need to be put inside ScummVM's saved games directory and a prefix needs to be added depending on which game it was saved in: 'qfg1-' for Quest for Glory 1, 'qfg2-' for Quest for Glory 2. Example: 'qfg2-thief.sav'.
ja: ScummVMに保存されたキャラクターは、自動で表示されます。オリジナル版のインタープリターで保存したキャラクターファイルは、ScummVMのセーブフォルダーに置く必要があります。この場合、保存したゲームに応じてプレフィックスが必要です。Quest for Glory 1は「qfg1-」、Quest for Glory 2は「qfg2-」です(例：qfg2-thief.sav)。

en: The selected audio driver requires the following file(s):
ja: 選択されたオーディオドライバーは以下のファイルが必要です：

en: 
    
    Some audio drivers (at least for some games) were made
    available by Sierra as aftermarket patches and thus might not
    have been installed as part of the original game setup.
    
    Please copy these file(s) into your game data directory.
    
    However, please note that the file(s) might not be available
    separately but only as content of (patched) resource bundles.
    In that case you may need to apply the original Sierra patch.
ja: 
    
    Sierraが追加パッチとして一部のゲーム用に作成した
    いくつかのオーディオドライバーは、元のゲームの
    セットアップ時に組み込まれていない可能性があります。
    
    これらのファイルを、ゲームのディレクトリーにコピーしてください。
    
    ただし、パッチ適用済みのコンテンツにバンドルされたリソースが
    使えない可能性に注意してください。その場合、Sierraのオリジナルパッチを
    適用する必要があるかもしれません。

en: This version of Monkey Island can't be played, because Limited Run Games provided corrupted DISK03.LEC, DISK04.LEC and 903.LFL files.
    
    Please contact their technical support for replacement files, or look online for some guides which can help you recover valid files from the KryoFlux dumps that Limited Run Games also provided.
ja: Limited Run Games提供のファイルDISK03.LECと903.LFLが破損しており、このバージョンのMonkey Islandはプレイできません。
    
    テクニカルサポートに連絡して修正版をもらうか、Limited Run Games提供のKryoFluxダンプから有効なファイルを抽出する方法をオンラインで検索してください。

note: I18N: Creates new online session for multiplayer
en: Create a new game session
ja: 新規セッションを作成

note: I18N: Name of the online game session
en: Game Name:
ja: ゲーム名：

note: I18N: The user's name for online
en: Your Name:
ja: ユーザー名：

note: I18N: Button, start hosting online multiplayer game
en: Host
ja: ホスト

note: I18N: Retrieving list of online multiplayer games
en: Querying games...
ja: ゲームに照会中...

note: I18N: Join online multiplayer game
en: Join
ja: 参加

note: I18N: Online multiplayer games were found
en: Found %d available games.
ja: 利用可能な%dが見つかりました。

note: I18N: Previous page button
en: ~P~revious
ja: 前(~P~)

note: I18N: Next page button
en: ~N~ext
ja: 次(~N~)

en: Speech Only
ja: 音声のみ

en: Speech and Subtitles
ja: 音声と字幕

en: Subtitles Only
ja: 字幕のみ

[ctx: lowres]
en: Speech & Subs
ja: 喋り&字幕

en: Select a Proficiency Level.
ja: 習熟度を選択してください。

en: Refer to your Loom(TM) manual for help.
ja: ヘルプについては、Loom(TM)のマニュアルを参照してください。

en: Practice
ja: 練習

en: Expert
ja: エキスパート

en: Enhancements:
ja: 強化：

en: Fix original bugs
ja: オリジナルのバグを修正

en: Fixes bugs which were present in the original release, and noticeable graphical/audio glitches.
ja: オリジナル版のバグ、およびグラフィック/サウンドの問題を修正します。

en: Audio-visual improvements
ja: オーディオ・ビジュアル改善

en: Makes adjustments not related to bugs for certain audio and graphics elements (e.g. version consistency changes).
ja: 特定のオーディオ/グラフィックについて、バグと無関係な調整を行います(バージョン間の整合性など)。

en: Restored content
ja: 復元されたコンテンツ

en: Restores dialogs, graphics, and audio elements which were originally cut in the original release.
ja: オリジナル版でカットされたダイアログ、グラフィック、オーディオを復元します。

en: Modern UI/UX adjustments
ja: モダンUI/UXの調整

en: Activates some modern comforts; e.g it removes the fake sound loading screen in Sam&Max, and makes early save menus snappier.
ja: 快適性の向上：例えばSam&Maxの偽サウンドローディング画面を削除し、初期のセーブメニューをスマートにします。

en: Enable the original GUI and Menu
ja: オリジナルGUIとメニューを有効化

en: Allow the game to use the in-engine graphical interface and the original save/load menu. Use it together with the "Ask for confirmation on exit" for a more complete experience.
ja: エンジン内のGUIとオリジナルのセーブ/ロードメニューを使用可能にします。「終了時に確認」と併用すると、より完全な体験が可能です。

en: Overture Timing:
ja: Overtureのタイミング：

en: When using replacement music, this adjusts the time when the Overture changes to the scene with the Lucasfilm and Loom logotypes.
ja: BGMを置き換える際、OvertureがLucasfilmとLoomのロゴに切り替わるタイミングを調整します。

en: Playback Adjust:
ja: 再生アジャスト：

en: When playing sound from the CD audio track, adjust the start position of the sound by this much. Use this if you often hear bits of the wrong sound.
ja: CDオーディオトラックを再生する際、開始位置を調整します。サウンドに問題がある場合に使用して下さい。

en: Intro Adjust:
ja: イントロ調整：

en: When playing the intro track, play from this point in it. Use this if the music gets cut off prematurely, or if you are unhappy with the way the music syncs up with the intro.
ja: イントロトラックを、この位置から再生します。曲が途中で切れたり、同期が正しくない場合に使用して下さい。

en: Outlook Adjust:
ja: アウトルック調整：

en: The outlook music is part of the intro track. Adjust the position in the track at which it starts playing. Use this if the music is cut off, or if you hear part of the previous music.
ja: アウトルックミュージックはイントロの一部です。トラック内での再生開始位置を調整します。曲が途切れたり、前の曲が聞こえる場合に使用して下さい。

en: Load modded audio
ja: 改造オーディオをロード

en: Replace music, sound effects, and speech clips with modded audio files, if available.
ja: 可能なら、BGM・SE・スピーチクリップを改造ファイルに置き換えて下さい。

en: Multiplayer Server:
ja: マルチプレイサーバー：

en: Online Server:
ja: オンラインサーバー：

en: Address of the server to connect to for online play.  It must start with either "https://" or "http://" schemas.
ja: 接続するサーバーのアドレスです。 "https://" または "http://"スキーマで始まる必要があります。

en: Enable online competitive mods
ja: オンライン対戦MODの有効化

en: Enables custom-made modifications intented for online competitive play.
ja: オンライン対戦を想定したカスタムMODが利用可能です。

en: Enable connection to Multiplayer Server
ja: マルチプレイサーバーへの接続を許可

en: Toggles the connection to the server that allows hosting and joining online multiplayer games over the Internet.
ja: オンラインマルチプレイのホストおよび参加を可能とするサーバーへの接続を切り替えます。

en: Host games over LAN
ja: LANでゲームを開催

en: Allows the game sessions to be discovered over your local area network.
ja: セッションをローカルネットワーク上で発見できるようにします。

en: Address of the server to connect to for hosting and joining online game sessions.
ja: オンラインセッションのホストサーバーのアドレスを指定します。

en: Common keyboard commands:
ja: 一般的なキーボードコマンド：

en: Save / Load dialog
ja: セーブ/ロード

en: Selection screen
ja: 選択画面

en: Skip line of text
ja: テキストを行単位でスキップ

en: Space
ja: スペース

en: Pause game
ja: ポーズ

en: Load saved game 1-10
ja: セーブ1～10番をロード

en: Save game 1-10
ja: 1～10番にセーブ

en: Music volume up / down
ja: BGMの音量アップ/ダウン

en: Text speed slower / faster
ja: テキスト表示速度を下げる/上げる

en: Simulate left mouse button
ja: マウスの左ボタンをシミュレート

en: Simulate right mouse button
ja: マウスの右ボタンをシミュレート

en: Special keyboard commands:
ja: 特殊なキーボードコマンド：

en: Show / Hide console
ja: コンソールを表示/非表示

en: Start the debugger
ja: デバッガーを起動

en: Show memory consumption
ja: メモリー消費量を表示

en: Run in fast mode (*)
ja: 高速モードで実行(*)

en: Run in really fast mode (*)
ja: 超高速モードで実行(*)

en: Switch between graphics filters
ja: グラフィックフィルターの切り替え

en: Increase / Decrease scale factor
ja: スケールファクターを拡大/縮小

en: Toggle aspect-ratio correction
ja: アスペクト比補正の切り替え

en: * Note that using ctrl-f and
ja: *Ctrl+Fとの併用に注意してください

en:   ctrl-g are not recommended
ja:   Ctrl+Gは推奨されません

en:   since they may cause crashes
ja:   クラッシュ、または

en:   or incorrect game behavior.
ja:   ゲームが正しく動作しない原因になります。

en: Spinning drafts on the keyboard:
ja: 紡績をキーボードで行う：

en: Main game controls:
ja: メインゲームの操作:

en: Push
ja: 押す

en: Pull
ja: 引く

en: Give
ja: 上げる

en: Open
ja: 開く

en: Go to
ja: 行く

en: Get
ja: 取る

en: Read
ja: 読む

en: New kid
ja: 新しい子供

en: Turn on
ja: 付く

en: Turn off
ja: 消す

en: Walk to
ja: 歩く

en: Pick up
ja: 拾う

en: What is
ja: 調べる

en: Put on
ja: 置く

en: Take off
ja: 外す

en: Fix
ja: 直す

en: Switch
ja: スイッチ

en: Look
ja: 見る

en: Talk
ja: 話す

en: Travel
ja: 旅する

en: To Henry / To Indy
ja: ヘンリー/インディ

note: I18N: These are different musical notes
en: play C minor on distaff
ja: 糸巻き棒でコードCマイナーを演奏

en: play D on distaff
ja: 糸巻き棒でコードDを演奏

en: play E on distaff
ja: 糸巻き棒でコードEを演奏

en: play F on distaff
ja: 糸巻き棒でコードFを演奏

en: play G on distaff
ja: 糸巻き棒でコードGを演奏

en: play A on distaff
ja: 糸巻き棒でコードAを演奏

en: play B on distaff
ja: 糸巻き棒でコードBを演奏

en: play C major on distaff
ja: 糸巻き棒でコードCメジャーを演奏

en: Shows the drafts inventory
ja: ドラフトインベントリーを表示

en: puSh
ja: 押す

en: pull (Yank)
ja: 引く

en: Talk to
ja: 話す

en: Look at
ja: 見る

en: turn oN
ja: 付ける

en: turn oFf
ja: 消す

en: KeyUp
ja: 上キー

en: Highlight prev dialogue
ja: 前のダイアログをハイライト

en: KeyDown
ja: 下キー

en: Highlight next dialogue
ja: 次のダイアログをハイライト

en: Walk
ja: 歩く

en: Object
ja: オブジェクト

en: Black and White / Color
ja: 白黒/カラー

en: Eyes
ja: 目

en: Tongue
ja: 舌

en: Punch
ja: パンチ

en: Kick
ja: 蹴る

en: Regular cursor
ja: レギュラーカーソル

note: I18N: Comm is a communication device
en: Comm
ja: 通信機

en: Save / Load / Options
ja: セーブ/ロード/オプション

en: Other game controls:
ja: その他ゲームの操作:

en: Inventory:
ja: 所持品:

en: Scroll list up
ja: リストを上へスクロール

en: Scroll list down
ja: リストを下へスクロール

en: Upper left item
ja: 左上のアイテム

en: Lower left item
ja: 左下のアイテム

en: Upper right item
ja: 右上のアイテム

en: Lower right item
ja: 右下のアイテム

en: Middle left item
ja: 左中央のアイテム

en: Middle right item
ja: 右中央のアイテム

en: Switching characters:
ja: キャラクターの切り替え：

en: Second kid
ja: 2人目の子供

en: Third kid
ja: 3人目の子供

en: Toggle Inventory/IQ Points display
ja: インベントリー/IQポイント表示の切り替え

en: Toggle Keyboard/Mouse Fighting (*)
ja: 戦闘の操作をキーボード/マウスに切り替え(*)

en: * Keyboard Fighting is always on,
ja: * ゲーム中のメッセージにもかかわらず、

en:   so despite the in-game message this
ja:   キーボードでの戦闘は常に可能です

en:   actually toggles Mouse Fighting Off/On
ja:   実際には、マウスでの戦闘のON/OFFを切り替えます

en: Fighting controls (numpad):
ja: 戦闘の操作(テンキー)：

en: Step back
ja: 後ろに下がる

en: Block high
ja: 上段ガード

en: Block middle
ja: 中段ガード

en: Block low
ja: 下段ガード

en: Punch high
ja: 上パンチ

en: Punch middle
ja: 中パンチ

en: Punch low
ja: 下パンチ

en: Sucker punch
ja: 不意打ち

en: These are for Indy on left.
ja: これらはIndyから見て左側にあります。

en: When Indy is on the right,
ja: Indyが向かって右側にいる場合、

en: 7, 4, and 1 are switched with
ja: 7, 4, 1キーと

en: 9, 6, and 3, respectively.
ja: 9, 6, 3キーで、それぞれスイッチできます。

en: Biplane controls (numpad):
ja: 機体制御(テンキー)：

en: Fly to upper left
ja: 左へ上昇

en: Fly to left
ja: 左へ飛ぶ

en: Fly to lower left
ja: 左へ降下

en: Fly upwards
ja: 上昇

en: Fly straight
ja: 直進

en: Fly down
ja: 降下

en: Fly to upper right
ja: 右へ上昇

en: Fly to right
ja: 右へ飛ぶ

en: Fly to lower right
ja: 右へ降下

en: Snap scroll on
ja: スナップスクロールをオン

en: Snap scroll off
ja: スナップスクロールをオフ

en: Music volume:
ja: 音楽の音量：

en: Subtitle speed:
ja: 字幕の速度：

en: The Lite version of Putt-Putt Saves the Zoo iOS is not supported to avoid piracy.
    The full version is available for purchase from the iTunes Store.
ja: Putt-Putt Saves the ZooのiOS体験版は、著作権保護の観点からサポートしていません。
    製品版はiTunes Storeからご購入いただけます。

en: HE v71+ support is not compiled in
ja: HE v71+のサポートはコンパイルされていません

en: SCUMM v7-8 support is not compiled in
ja: SCUMM v7-8のサポートはコンパイルされていません

en: Show Object Line
ja: オブジェクトラインの表示

en: Show the names of objects at the bottom of the screen
ja: 画面下にオブジェクト名を表示

en: Use NES Classic Palette
ja: NES Classicのパレットを使用する

en: Use a more neutral color palette that closely emulates the NES Classic
ja: NES Classicを厳密にエミュレートした、よりニュートラルなカラーパレットを使用する

en: Trim FM-TOWNS games to 200 pixels height
ja: FM-TOWNSゲームを200ピクセルの高さにトリミングします

en: Cut the extra 40 pixels at the bottom of the screen, to make it standard 200 pixels height, allowing using 'aspect ratio correction'
ja: 画面下部の余分な40pxをカットし、「アスペクト比補正」を使って標準的な200pxの高さにします

en: Play simplified music
ja: 簡易再生

en: This music was presumably intended for low-end Macs, and uses only one channel.
ja: この音楽はローエンドなMacでの再生を想定したと思われ、1チャンネルしか使いません。

en: Enable smooth scrolling
ja: スムーズスクロールを有効化

en: (instead of the normal 8-pixels steps scrolling)
ja: (通常の8px単位でのスクロールの代わりに)

en: Allow semi-smooth scrolling
ja: セミスムーズスクロールを許可

en: Allow scrolling to be less smooth during the fast camera movement in the intro.
ja: イントロの高速なカメラワークの際、スムーズさが過剰になるのを抑えます。

en: Allow the game to use the in-engine graphical interface and the original save/load menu. 		Use it together with the "Ask for confirmation on exit" for a more complete experience.
ja: エンジン内のGUIとオリジナルのセーブ/ロードメニューを使用可能にします。		「終了時に確認」と併用すると、より完全な体験が可能です。

en: Enable low latency audio mode
ja: 低遅延オーディオを有効化

en: Allows the game to use low latency audio, at the cost of sound accuracy. 		It is recommended to enable this feature only if you incur in audio latency issues during normal gameplay.
ja: 低遅延なオーディオを使用できますが、サウンドの再現性は落ちます。		通常のゲームプレイでレイテンシーに問題がある場合のみ有効にする事を推奨します。

en: Enable the "A Pirate I Was Meant To Be" song
ja: 楽曲「A Pirate I Was Meant To Be」を有効化

en: Enable the song at the beginning of Part 3 of the game, "A Pirate I Was Meant To Be", 		which was cut in international releases. Beware though: subtitles may not be fully translated.
ja: 海外版でカットされた、第3部冒頭の曲「A Pirate I Was Meant To Be」を有効化。ただし、字幕が完全に翻訳されていない場合がありますのでご了承ください。

en: Down Left
ja: 左下

en: Down Right
ja: 右下

en: Up Left
ja: 左上

en: Up Right
ja: 右上

en: Switch weapon
ja: 武器を切り替え

note: I18N: Lets one skip the bike/car fight sequences in Full Throttle
en: Win the bike fight cheat
ja: バイク戦闘を省略

en: You have enabled 'aspect ratio correction'. However, FM-TOWNS' natural resolution is 320x240, which doesn't allow aspect ratio correction.
    Aspect ratio correction can be achieved by trimming the resolution to 320x200, under 'engine' tab.
ja: 「アスペクト比補正」を有効にしました。ただし、FM-TOWNSの自然な解像度は320x240であるため、アスペクト比を補正することはできません。
    アスペクト比の補正は、[エンジン]タブで解像度を320x200にトリミングすることで実現できます。

en: This game requires the 'Indy' Macintosh executable for its fonts.
ja: このゲームのフォントにMacintoshの実行ファイル「Indy」が必要です。

en: This game requires the 'Loom' Macintosh executable for its music and fonts.
ja: このゲームのBGM・フォントにMacintoshの実行ファイル「Loom」が必要です。

en: Could not find the 'Monkey Island' Macintosh executable to read the
    instruments from. Music will be disabled.
ja: 楽器をロードするためのMacintoshの実行ファイル「Monkey Island」が見つかりません。
    音楽は無効になります。

en: Could not open Macintosh resource file %s
ja: Macintoshのリソース %s を開けません

en: Could not find resource fork in Macintosh resource file %s
ja: Macintoshのリソース %s でフォークが見つかりません

en: Audio files compressed with ScummVM Tools were detected; *.BUN/*.SOU
    compression is not supported anymore for this game, audio will be disabled.
    Please copy the game from the original media without compression.
ja: ScummVM Toolsで圧縮された音声ファイルを検出しました(*.BUN/*.SOU)。
    このゲームではサポートされていないため、オーディオは無効になります。
    オリジナルのメディアから、圧縮せずにコピーしてください。

en: Native MIDI support requires the Roland Upgrade from LucasArts,
    but %s is missing. Using AdLib instead.
ja: ネイティブMIDIのサポートには、LucasArts提供のthe Roland Upgradeが必要です。
    しかし%sがありません。代わりにAdLibを使用します。

en: This particular version of Monkey Island 1 is known to miss some
    required resources for MT-32. Using AdLib instead.
ja: このMonkey Island 1の特定のバージョンは、MT-32に必要な
    リソースが欠落しています。AdLibを代用します。

en: Usually, Maniac Mansion would start now. But for that to work, the game files for Maniac Mansion have to be in the 'Maniac' directory inside the Tentacle game directory, and the game has to be added to ScummVM.
ja: 通常であれば、Maniac Mansionが起動します。しかしそれには、Tentacleのゲームディレクトリーの「Maniac」フォルダー内にゲームファイルを配置し、ゲームがScummVMに追加されていなければなりません。

en: Would you like to host or join a network play session?
ja: セッションを開催、または参加しますか?

en: Unimplemented development codepath encountered within the sound engine,
    please file a ticket at https://bugs.scummvm.org.
ja: サウンドエンジン内で未実装の開発コードパスに遭遇しました。
    https://bugs.scummvm.orgにチケットを提出して下さい。

en: This AMIGA version is missing (at least) the following file(s):
ja: このAMIGA版は(少なくとも)以下のファイルが存在しません：

en: 
    Please copy these file(s) into the game data directory.
ja: 
    これらのファイルを、ゲームデータが存在するディレクトリーにコピーしてください。

en: Pixellated scene transitions
ja: ピクセル化されたシーン遷移

en: When changing scenes, a randomized pixel transition is done
ja: シーン切り替え時、ランダムなピクセル遷移を行う

en: Don't show hotspots when moving mouse
ja: マウスを動かしている間はホットスポットが表示されません

en: Only show hotspot names after you actually click on a hotspot or action button
ja: ホットスポット、もしくはボタンを押した場合のみ表示されます

en: Show character portraits
ja: キャラクターのポートレートを表示する

en: Show portraits for the characters when conversing
ja: キャラクターのポートレートを表示する(会話中のみ)

en: Slide dialogs into view
ja: ダイアログをスライド表示

en: Slide UI dialogs into view, rather than simply showing them immediately
ja: UIダイアログをスライドさせて表示

en: Transparent windows
ja: ウィンドウを透明化

en: Show windows with a partially transparent background
ja: ウィンドウ背景を部分的に透明化

en: The "sky.cpt" engine data file has an incorrect size.
ja: エンジンデータファイルsky.cptのサイズが正しくありません。

en: Walk / Look / Talk
ja: 歩く / 見る / 話す

en: Skip / Close
ja: スキップ / 閉じる

en: Open control panel
ja: コントロールパネルを開く

en: Toggle fast mode
ja: 高速モードの切り替え

en: Toggle really fast mode
ja: 超高速モードの切り替え

en: Floppy intro
ja: FD版イントロ

en: Use the floppy version's intro (CD version only)
ja: FD版のイントロを使用する(CD版のみ)

en: WARNING: Deleting the autosave slot is not supported by this engine
ja: 警告：オートセーブスロットの削除は、このエンジンではサポートしていません

en: Load modded assets
ja: MODアセットをロード

en: Enable loading of external replacement assets.
ja: 外部の交換用アセットのロードを有効にします。

en: Enable linear filtering of the backgrounds images
ja: 背景のリニアフィルタリングを有効化

en: When linear filtering is enabled the background graphics are smoother in full screen mode, at the cost of some details.
ja: リニアフィルタリングを有効にすると、フルスクリーンで背景がより滑らかになりますが、一部のディテールは損なわれます。

en: Enable font anti-aliasing
ja: フォントのアンチエイリアスを有効化

en: When font anti-aliasing is enabled, the text is smoother.
ja: フォントにアンチエイリアスが有効である場合、テキストはより滑らかに表示されます。

en: Software renderer does not support modded assets
ja: ソフトウェアレンダラーは変更されたアセットをサポートしていません

en: You are missing recommended data files:
ja: 推奨されたデータファイルが見つかりません：

en: The 'fonts' folder is required to experience the text style as it was designed. The Steam release is known to be missing it. You can get the fonts from the demo version of the game.
ja: テキストスタイルを使用するには、fontsフォルダーが必要です。これはSteam版に存在しません。デモ版から取得してください。

en: 'gui.ini' is recommended to get proper font settings for the game localization.
ja: ローカライズ用に適切なフォントを設定する場合、gui.iniが必要です。

en: 'language.ini' is recommended to get localized confirmation dialogs.
ja: ローカライズされた確認ダイアログを使用するには、language.iniが必要です。

en: 'game.exe' is recommended to get styled confirmation dialogs.
ja: スタイルが適用された確認ダイアログを使用するには、game.exeが必要です。

en: Unable to locate the text for %s language in engine data file.
ja: %s語用のテキストがエンジンデータファイル内に存在しません。

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d but got %d.
ja: エンジン%sの、正しくないバージョンのデータを発見しました。想定バージョンは%dですが、取得されたのは%dです。

en: Unable to find block for part %d
ja: パーツ%dのブロックが見つかりません

en: Unable to find '%s' in game folder or the engine data file.
ja: ゲームフォルダー、またはエンジンのデータファイルに%sが見つかりません。

en: Failed to save temporary game state. Make sure your save game directory is set in ScummVM and that you can write to it.
ja: 一時セーブに失敗しました。ディレクトリーがScummVMに設定されており、書き込み可能である事を確認してください。

en: Failed to load temporary game state.
ja: 一時保存データのロードに失敗しました。

en: Improved mode
ja: 改善モード

en: Removes some repetitive actions, adds possibility to change verbs by keyboard
ja: いくつかの反復操作を削除し、キーボードで動詞を変更可能にする

en: PSX stream cutscene '%s' cannot be played in paletted mode
ja: PSXストリーム形式のムービー'%s'は、パレットモードで再生できません

en: MPEG-2 cutscenes found but ScummVM has been built without MPEG-2 support
ja: MPEG-2形式のムービーが見つかりましたが、ScummVMはMPEG-2をサポートしていません

en: Cutscene '%s' not found
ja: ムービー'%s'が見つかりませんでした

en: ScummVM found that you have old saved games for Broken Sword 1 that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
ja: 古いフォーマットのBroken Sword 1用セーブデータを発見しました。
    この形式はサポートされなくなったため、変換しなければ使用できません。
    
    OKを押すと、ただちに変換します。それ以外の場合は、次回起動時にもう一度尋ねられます。

en: Target new saved game already exists!
    Would you like to keep the old saved game (%s) or the new one (%s)?
ja: すでにセーブデータが存在します!
    古いフォーマット(%s)と新しいフォーマット(%s)の、どちらを残しますか?

en: Keep the old one
ja: 古いフォーマットのデータを残す

en: Keep the new one
ja: 新しいフォーマットのデータを残す

en: This is the end of the Broken Sword 1 Demo
ja: Broken Sword 1のデモはここで終了です

en: PSX cutscenes found but ScummVM has been built without RGB color support
ja: PSXのムービーが見つかりましたが、ScummVMはRGBカラーサポートなしで構築されています

en: Show object labels
ja: オブジェクトのラベルを表示する

en: Show labels for objects on mouse hover
ja: マウスホバー時、オブジェクトのラベルを表示する

en: Use English speech
ja: テキストを英語で読み上げる

en: Use English speech instead of German for every language other than German
ja: 他国語版も英語で読み上げる(ドイツ語版を除く)

en: Correct movie aspect ratio
ja: ムービーの縦横比を補正

en: Play Syberia cutscenes in 16:9, rather than stretching to full screen
ja: Syberiaのムービーを全画面に引き伸ばさず、16:9で再生します

en: Restore missing scenes
ja: 消えたシーンを復元

en: Restore some scenes originally in the Windows edition
ja: Windows版の一部オリジナルシーンを復元

en: Saturn CD version is not yet supported
ja: セガサターン版はまだサポートされていません

en: Font variant not present in '%s' engine data file.
ja: 異なるフォントはエンジンデータファイル'%s'に存在しません。

en: Saved game in slot #%d
ja: スロット#%dにセーブしました

en: Could not quick save into slot #%d
ja: スロット#%dにクイックセーブできませんでした

en: Saved game #%d quick loaded
ja: スロット#%dからクイックロードしました

en: Could not quick load the saved game #%d
ja: スロット#%dからクイックロードできませんでした

en: Are you sure you want to exit?
ja: 終了してもよろしいですか?

en: Unable to locate the '%s' data file.
ja: データファイル'%s'の場所が特定できません。

en: This version requires Giflib which was not compiled into ScummVM
ja: このバージョンではGiflibが必要ですが、これはScummVMに組み込まれていません

en: Enable wall collisions
ja: 壁の衝突判定を有効にする

en: Enable the original wall collision damage
ja: 壁衝突時のダメージを有効にする

en: Disable save menu
ja: セーブメニューを無効にする

en: The original only had autosaves. This allows you to save whenever you want.
ja: オリジナル版はオートセーブのみでしたが、これでいつでもセーブできます。

en: Enable debug mode
ja: デバッグモードを有効にする

en: Enable the debug mode
ja: デバッグモードを有効にする

en: Enable audio CD
ja: オーディオCDを有効にする

en: Enable the original audio cd track
ja: オリジナルオーディオCDトラックを有効にする

en: Enable sound
ja: 音声を有効にする

en: Enable the sound for the game
ja: ゲームの音声を有効にする

en: Enable text
ja: テキスト表示を有効にする

en: Enable the text for the game
ja: ゲームテキストの表示を有効にする

en: Enable movies
ja: ムービーを有効にする

en: Enable the cutscenes for the game
ja: ゲーム内ムービーを有効にする

en: Enable mouse
ja: マウス操作を有効にする

en: Enable the mouse for the UI
ja: マウスでのUI操作を有効にする

en: Use the USA version
ja: 北米版を使用する

en: Enable the USA specific version flags
ja: 北米版のバージョンフラグを有効にする

en: Enable high resolution
ja: ハイレゾを有効化

en: Enable a higher resolution for the game
ja: ゲームのハイレゾを有効化

en: Debug Next Room
ja: 次のルームをデバッグ

en: Debug Previous Room
ja: 前のルームをデバッグ

en: Debug Apply Celling Grid
ja: 天井グリッドを適用

en: Debug Increase Celling Grid Index
ja: 天井グリッドのインデックスを増やす

en: Debug Decrease Celling Grid Index
ja: 天井グリッドのインデックスを減らす

en: Debug Grid Camera Up
ja: グリッドカメラを上へ

en: Debug Grid Camera Down
ja: グリッドカメラを下へ

en: Debug Grid Camera Left
ja: グリッドカメラを左へ

en: Debug Grid Camera Right
ja: グリッドカメラを右へ

en: Place actor at center of screen
ja: アクターを画面中央に配置

en: Debug Menu
ja: デバッグメニュー

en: Debug Menu Execute
ja: デバッグメニューを実行

en: Normal Behaviour
ja: 通常の行動

en: Athletic Behaviour
ja: 競技用の行動

en: Aggressive Behaviour
ja: 攻撃的な行動

en: Discreet Behaviour
ja: 慎重な行動

en: Behaviour Action
ja: 行動を実行

en: Change Behaviour
ja: 行動を変更

en: Options Menu
ja: 設定

en: Use Selected Object
ja: 選択したオブジェクトを使用

en: Throw Magic Ball
ja: マジックボールを投げる

en: Move Backward
ja: 後方へ移動

en: Use Protopack
ja: プロトパックを使用

en: Open Holomap
ja: ホログラムマップを開く

en: Special Action
ja: スペシャルアクション

en: Scenery Zoom
ja: 風景ズーム

en: Abort
ja: 停止

en: Previous location
ja: 前の地点

en: Next location
ja: 次の地点

[ctx: Options menu]
en: High resolution on
ja: ハイレゾON

[ctx: Options menu]
en: High resolution off
ja: ハイレゾOFF

[ctx: Options menu]
en: Wall collision on
ja: 壁の衝突判定ON

[ctx: Options menu]
en: Wall collision off
ja: 壁の衝突判定OFF

[ctx: Options menu]
en: Language selection
ja: 言語の選択

[ctx: Options menu]
en: Voices: None
ja: 音声：なし

[ctx: Options menu]
en: Voices: English
ja: 音声：英語

[ctx: Options menu]
en: Voices: French
ja: 音声：仏語

[ctx: Options menu]
en: Voices: German
ja: 音声：独語

en: Enable frame skipping
ja: フレームスキップを有効化

en: Allow the game to skip animation frames when running too slow.
ja: ゲームが遅い場合、アニメーションフレームをスキップできます。

en: Enable frame limiting
ja: フレームリミットを有効化

en: Limits the speed of the game to prevent running too fast.
ja: ゲームスピードに制限を設け、速すぎないようにします。

en: Enable cheats
ja: チートを有効化

en: Allow cheats by commands and a menu when player is clicked.
ja: プレイヤーがクリックされた時、コマンドやメニューでチートが行えます。

en: Play foot step sounds
ja: フットステップサウンドを再生

en: Plays sound when the player moves.
ja: プレイヤーが動いた時に音を再生します。

en: Enable jump to mouse position
ja: マウス位置へのジャンプを有効化

en: Jumping while not moving targets the mouse cursor rather than direction only.
ja: 静止中のジャンプは、一方向ではなくマウスカーソルをターゲットします。

en: Enable font replacement
ja: フォントの置き換えを有効化

en: Replaces game fonts with rendered fonts
ja: ゲームフォントをレンダリングフォントで置き換える

note: I18N: Silencer is the player-character in Crusader games, known as the Avatar in Ultima series.
en: Camera moves with Silencer
ja: カメラをSilencerに追随させる

en: Camera tracks the player movement rather than snapping to defined positions.
ja: カメラの位置は固定されず、プレイヤーに連動します。

en: Always enable Christmas easter-egg
ja: Christmas easter-eggを常時有効化

en: Enable the Christmas music at any time of year.
ja: Christmas musicを通年で有効化します。

en: Could not find correct ultima.dat datafile
ja: 正しいデータファイルultima.datが見つかりません

en: loading quick save %d
ja: クイックセーブ%dをロードしています

en: saving quick save %d
ja: %dにクイックセーブしています

en: Original Save
ja: オリジナルセーブ

en: Transfer Character
ja: キャラクターを転送

en: Ultima VIII
ja: ウルティマ VIII

en: Crusader
ja: クルセイダー

en: Ultima VIII Cheats
ja: Ultima VIIIのチート

en: Ultima VIII Debug
ja: Ultima VIIIのデバッグ

en: Crusader intro movie file missing - check that the FLICS and SOUND directories have been copied from the CD.  More instructions are on the wiki: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.
ja: Crusaderのイントロムービーが見つかりません - FLICSおよびSOUNDフォルダーがCDからコピーされている事を確認してください。 詳細: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.

en: Improved click sensitivity
ja: クリック感覚の改善

en: Allows the mouse to be moved a short distance without cancelling click interactions.  If this is off, any mouse movement while the mouse button is held cancels a click interaction.
ja: クリック操作をキャンセルせず、ドラッグできるようにします。OFFの場合、マウスでドラッグを行うとクリック操作がキャンセルされます。

en: Faster animations
ja: アニメを高速化

en: Speeds up animations.
ja: アニメを高速化します。

en: Skip main menu
ja: メインメニューをスキップ

en: Starts a new game upon launching instead of going to the main menu.
ja: 起動時にメインメニューを開かず、新しいゲームを開始します。

en: Display help screen
ja: 情報スクリーンの表示

en: Save game
ja: ゲームをセーブ

en: Open sound settings
ja: サウンド設定を開く

en: Quit game
ja: ゲーム終了

en: Toggle music on/off
ja: BGM ON/OFFの切替

en: Toggle sound effects on/off
ja: SE ON/OFFの切替

en: Music volume down
ja: BGMの音量ダウン

en: Music volume up
ja: BGMの音量アップ

en: Sound effect volume down
ja: SEの音量ダウン

en: Sound effect volume up
ja: SEの音量アップ

en: Skip current animation
ja: アニメをスキップ

en: This game requires JPEG support, which was not compiled in.
ja: JPEGのサポートが必要ですが、コンパイルされていません。

en: Music for this game requires Ogg Vorbis support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
ja: Ogg Vorbisのサポートが必要ですが、コンパイルされていません。
    ゲームはプレイできますが、音楽は再生されません。

en: Music for this game requires MP3 support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
ja: MP3のサポートが必要ですが、コンパイルされていません。
    ゲームはプレイできますが、音楽は再生されません。

en: Failed to load save, the save data appears to be damaged.
ja: ロード失敗、セーブデータが破損しているようです。

en: Failed to read version information from save file.
ja: セーブからバージョン情報が読み取れません。

en: An unknown error occurred while attempting to load the saved game.
ja: セーブデータの読み込み時、不明なエラーが発生しました。

en: Show FPS-counter
ja: FPSカウンターを表示

en: Show the current number of frames per second in the upper left corner
ja: 左上にfpsを表示

en: Sprite bilinear filtering (SLOW)
ja: スプライトバイリニアフィルタリング(低速)

en: Apply bilinear filtering to individual sprites
ja: スプライト単位でバイリニアフィルタリングを適用

en: Force to use 2D renderer (2D games only)
ja: 2Dレンダラーを強制(2Dゲームのみ)

en: This setting forces ScummVM to use 2D renderer while running 2D games
ja: ScummVMがゲームを実行する際、2Dレンダラーを使用します

en: FoxTail support is not compiled in
ja: FoxTailのサポートは組み込まれていません

en: Hero Craft support is not compiled in
ja: Hero Craftのサポートは組み込まれていません

en: Wintermute3D support is not compiled in
ja: Wintermute3Dのサポートは組み込まれていません

en: This game requires PNG, JPEG and Vorbis support.
ja: このゲームはPNG, JPEG, Vorbisのサポートが必要です。

en: This game requires the FoxTail subengine, which is not compiled in.
ja: このゲームはFoxTailサブエンジンが必要ですが、コンパイルされていません。

en: This game requires the HeroCraft subengine, which is not compiled in.
ja: このゲームはHeroCraftサブエンジンが必要ですが、コンパイルされていません。

en: This game requires 3D capabilities, which is not compiled in. As such, it is likely to be unplayable totally or partially.
ja: このゲームは3D機能を必要としますが、ScummVMには組み込まれていません。そのため、全部または一部がプレイできない可能性があります。

en: Walk forward
ja: 前に歩く

en: Walk backward
ja: 後ろに歩く

note: I18N: Debug feature to draw lines of scene geometry: walls, walking areas, etc
en: Show scene geometry
ja: シーンのジオメトリーを表示

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Next page
ja: 次のページ

en: Show hints
ja: ヒントを表示

en: Show inventory
ja: インベントリーを表示

en: GUI variant A
ja: GUI(Aタイプ)

en: GUI variant B
ja: GUI(Bタイプ)

en: Phone cancel button
ja: 通話終了ボタン

en: Phone up button
ja: 電話の上ボタン

en: Phone down button
ja: 電話の上ボタン

note: I18N: Some items are scripted to have alternative "Use" action, when MiddleClick is used It may result in actor saying different text or item being decomposed to it's parts
en: Alternative action
ja: ミドルクリック時のアクション

en: Phone 0 button
ja: 電話の0ボタン

en: Phone 1 button
ja: 電話の1ボタン

en: Phone 2 button
ja: 電話の2ボタン

en: Phone 3 button
ja: 電話の3ボタン

en: Phone 4 button
ja: 電話の4ボタン

en: Phone 5 button
ja: 電話の5ボタン

en: Phone 6 button
ja: 電話の6ボタン

en: Phone 7 button
ja: 電話の7ボタン

en: Phone 8 button
ja: 電話の8ボタン

en: Phone 9 button
ja: 電話の9ボタン

en: Phone * button
ja: 電話の*ボタン

en: Phone # button
ja: 電話の#ボタン

en: Show help
ja: ヘルプを表示

en: Scroll up
ja: 上にスクロール

en: Scroll down
ja: 下にスクロール

en: Change shadow type
ja: 影の付き方を変更

en: Volume max
ja: ボリュームMAX

note: I18N: Displays a debug interface with a CLI for various features
en: Show debug parser
ja: デバッグパーサーを表示

note: I18N: Displays a debug text message
en: Debug print
ja: デバッグを表示

note: I18N: Exits the game
en: Exit
ja: 終了

note: I18N: Displays a debug interface that changes light settings
en: Light helper window
ja: ヘルパーウィンドウを明るくする

en: Run forward
ja: 前進

en: Run backward
ja: 後退

en: Turn left fast
ja: 高速で左折

en: Turn right fast
ja: 高速で右折

note: I18N: Displays a blueprint with robot parts
en: Show blueprint
ja: 設計図を表示

en: Next action
ja: 次の行動

en: Previous action
ja: 前の行動

en: Volume off
ja: ボリュームOFF

en: Change font size
ja: フォントサイズの変更

en: Walking speed: Low
ja: 歩く速さ：ゆっくり

en: Walking speed: Medium
ja: 歩く速さ：ふつう

en: Walking speed: High
ja: 歩く速さ：せかせか

en: Cancel waiting
ja: キャンセル待機中

en: First page
ja: 最初のページ

en: Last page
ja: 最後のページ

note: I18N: ultra_super_mega_fast_walk is the name of the variable used at game script for this speed
en: Walking speed: Ultra Super Mega Fast
ja: 歩く速さ：超ド級極限最高速

en: Show game credits
ja: ゲームクレジットを表示

en: Play selected music record
ja: 選択したレコードを再生

en: Select next music record
ja: 次のレコードを選択

en: Play note 1: A
ja: 音の再生：A

en: Play note 2: F#
ja: 音の再生：F#

en: Play note 3: D#
ja: 音の再生：D#

en: Play note 4: C#
ja: 音の再生：C#

en: Play note 5: E
ja: 音の再生：E

en: Play note 6: G#
ja: 音の再生：G#

en: Play note 7: B
ja: 音の再生：B

en: Ability: Telekinesis
ja: アビリティ：念動

en: Ability: Push
ja: アビリティ：押す

en: Ability: Lightning
ja: アビリティ：電撃

en: Ability: Light
ja: アビリティ：光

en: Ability: Wind
ja: アビリティ：風

en: Ability: Sound
ja: アビリティ：音

en: Ability: Esence
ja: アビリティ：エッセンス

en: Ability: Exorcist
ja: アビリティ：祈祷師

en: Show hints / Dance move
ja: ヒントを表示 / ダンスの動き

en: Dance move up
ja: ダンス速度アップ

en: Dance move down
ja: ダンス速度ダウン

en: Dance move left
ja: 左へダンス

en: Dance move right
ja: 右へダンス

en: Cancel input
ja: 入力をキャンセル

en: Toggle subtitles
ja: 字幕の切替

en: Hide hints
ja: ヒントを隠す

note: I18N: At one of the puzzles game asks to press Up key / Shift key / Down key
en: Shift key
ja: Shiftキー

note: I18N: Chapayev is the name of game character, Vasily Chapayev This action makes Chapayev interact with item instead of Petka
en: Chapayev's action
ja: Chapayevのアクション

en: Settings
ja: 設定

en: Dialogue answer 1
ja: 回答ダイアログ1

en: Dialogue answer 2
ja: 回答ダイアログ2

en: Dialogue answer 3
ja: 回答ダイアログ3

en: Dialogue answer 4
ja: 回答ダイアログ4

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel slower
ja: ホイールをゆっくり回す

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel faster
ja: ホイールを速く回す

en: Zoom out
ja: ズームアウト

en: Zoom in
ja: ズームイン

en: Show journal
ja: 日記を表示

note: I18N: Displays a debug interface with Bezier curves
en: Bezier window
ja: ベジエウィンドウ

note: I18N: Use droid to perform an action
en: Droid's action
ja: ドロイドのアクション

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action rotates current tetris item
en: Rotate
ja: 回す

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action drops current tetris item
en: Drop
ja: 落とす

en: Player 1: Up
ja: 1P：上

en: Player 1: Left
ja: 1P：左

en: Player 1: Down
ja: 1P：下

en: Player 1: Right
ja: 1P：右

en: Player 2: Up
ja: 2P：上

en: Player 2: Left
ja: 2P：左

en: Player 2: Down
ja: 2P：下

en: Player 2: Right
ja: 2P：右

note: I18N: Displays a debug FPS counter
en: Debug FPS
ja: FPSを表示

en: Key i
ja: iキー

en: This saved game uses version %u, but this engine only supports up to version %d. You will need an updated version of the engine to use this saved game.
ja: セーブされたゲームのエンジンはバージョン%uですが、ScummVMはバージョン%d以降のみ対応しています。エンジンをバージョンアップしてください。

en: Double FPS
ja: FPSを倍にする

en: Increase framerate from 30 to 60 FPS
ja: フレームレートを30→60fpsへ引き上げる

en: Enable Venus
ja: ヴィーナスを有効化

en: Enable the Venus help system
ja: ヴィーナスヘルプシステムを有効化

en: Disable animation while turning
ja: 回転中はアニメーション無効

en: Disable animation while turning in panorama mode
ja: パノラマモードで回転中はアニメーション無効

en: Use high resolution MPEG video
ja: 高解像度なMPEGファイルを使用する

en: Use MPEG video from the DVD version instead of lower resolution AVI
ja: 低解像度なAVIファイルを、DVD版のMPEGファイルで代替する

en: Look Up
ja: 上を見る

en: Look Down
ja: 下を見る

en: Spellbook
ja: スペルブック

en: Score
ja: スコア

en: Put away object
ja: オブジェクトを片付ける

en: Extract coin
ja: コインを抽出

en: Preferences
ja: 環境設定

en: Before playing this game, you'll need to copy the required fonts into ScummVM's extras directory, or into the game directory. On Windows, you'll need the following font files from the Windows font directory: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New and Arial. Alternatively, you can download the Liberation Fonts or the GNU FreeFont package. You'll need all the fonts from the font package you choose, i.e., LiberationMono, LiberationSans and LiberationSerif, or FreeMono, FreeSans and FreeSerif respectively.
ja: このゲームをプレイする前に、以下のフォントをScummVMのextrasディレクトリー、もしくはゲームのディレクトリーにコピーしてください。Windowsのシステムフォントを使用する場合、Times New Roman、Century Schoolbook、Garamond、Courier New、Arialが必要です。LiberationFontsを使用する場合、LiberationMono、LiberationSans、LiberationSerifが必要です。GNUFreeFontを使用する場合、FreeMono、FreeSans、FreeSerifが必要です。
