ScummVM 1.3.0svn - en to nb_NO translation catalogue (1965 entries)

note: I18N: built on <build date> with <compiler>
en: (built on %s with %s)
nb_NO: (bygd %s med %s)

en: Features compiled in:
nb_NO: Funksjoner innkompilert:

en: not supported
nb_NO: ustøttet

en: disabled
nb_NO: deaktivert

en: enabled
nb_NO: aktivert

note: I18N: CPU extensions are sets of extra processor instructions used to speed up operations. See Intel AVX2, ARM NEON, etc.
en: CPU extensions support:
nb_NO: Støtte for CPU-utvidelser:

en: Available engines:
nb_NO: Tilgjengelige motorer:

en: Show hidden files
nb_NO: Vis skjulte filer

en: Show files marked with the hidden attribute
nb_NO: Vis filer merket med «skjult»-attributten

en: Go up
nb_NO: Opp et nivå

en: Go to previous directory level
nb_NO: Gå til forrige mappenivå

[ctx: lowres]
en: Go up
nb_NO: Oppover

en: Cancel
nb_NO: Avbryt

en: Choose
nb_NO: Velg

en: Cloud Connection Wizard
nb_NO: Veiledning for nettskytilkobling

en: Quick mode
nb_NO: Hurtigmodus

en: Manual mode
nb_NO: Manuell modus

en: Will ask you to run the Local Webserver
nb_NO: Ber deg om å kjøre Local Webserver

en: Requires the Local Webserver feature
nb_NO: Krever Local Webserver-funksjonalitet

en: Quick Mode: Step 1
nb_NO: Hurtigmodus: Steg 1

en: In this mode, the Local Webserver must be running,
    so your browser can forward data to ScummVM
nb_NO: I denne modus må lokal Webserver kjøres
    slik at din nettleser kan videresende data til ScummVM

en: Stop server
nb_NO: Stopp server

en: Run server
nb_NO: Kjør server

en: Stop local webserver
nb_NO: Stopp lokal webserver

en: Run local webserver
nb_NO: Kjør lokal webserver

en: Not running
nb_NO: Kjører ikke

en: Quick Mode: Step 2
nb_NO: Hurtigmodus: Steg 2

en: Now, open this link in your browser:
nb_NO: Åpne denne lenken i nettleseren din:

en: Open URL
nb_NO: Åpne URL

en: It will automatically pass the data to ScummVM,
    and warn you should there be any errors.
nb_NO: Den videresender automatisk data til ScummVM,
    og varsler om det skulle forekomme feil.

en: Local Webserver address:
nb_NO: Local Webserver-adresse:

en: Quick Mode: Success
nb_NO: Hurtigmodus: Vellykket

en: Your cloud storage has been connected!
nb_NO: Nettskylagringen din har blitt tilkoblet!

en: Finish
nb_NO: Fullfør

en: Manual Mode: Step 1
nb_NO: Manuell modus: Steg 1

en: Open this link in your browser:
nb_NO: Åpne denne lenken i nettleseren din:

en: When it fails to pass the JSON code to ScummVM,
    find it on the Troubleshooting section of the page,
    and go to the next step here.
nb_NO: Når JSON-kode ikke sendes til ScummVM,
    søk feilen i Troubleshooting-delen av siden,
    og gå till neste steg her.

en: Manual Mode: Step 2
nb_NO: Manuell modus: Steg 2

en: Copy the JSON code from the browser here and press Next:
nb_NO: Kopier JSON-koden fra nettleser hit og trykk på Neste:

en: Paste
nb_NO: Lim inn

en: Paste code from clipboard
nb_NO: Lim inn kode fra utklippstavle

en: Load
nb_NO: Åpne

en: Load code from file
nb_NO: Last kildekode fra fil

en: Manual Mode: Something went wrong
nb_NO: Manuell modus: Noe gikk galt

en: Cloud storage was not connected.
nb_NO: Nettskylagring ble ikke tilkoblet.

en: Make sure the JSON code was copied correctly and retry.
nb_NO: Sørg for at JSON-koden ble korrekt kopiert og prøv på nytt.

en: If that doesn't work, try again from the beginning.
nb_NO: Hvis det ikke virker, start på nytt.

en: Error message:
nb_NO: Feilmelding:

en: Manual Mode: Success
nb_NO: Manuell modus: Vellykket

en: Back
nb_NO: Tilbake

en: Next
nb_NO: Neste

en: Another Storage is working right now. Do you want to interrupt it?
nb_NO: Et annet fillager er aktivt. Ønsker du å avbryte det?

en: Yes
nb_NO: Ja

en: No
nb_NO: Nei

en: Wait until current Storage finishes and try again.
nb_NO: Vent til pågående lagring fullfører og prøv igjen.

note: I18N: JSON is name of the format, this message is displayed if user entered something incorrect to the text field
en: JSON code contents are malformed.
nb_NO: Innholdet i JSON-koden er feilutformet.

en: Incorrect JSON.
nb_NO: Feilaktig JSON.

note: I18N: error message displayed on 'Manual Mode: Failure' step of 'Cloud Connection Wizard', describing that storage connection process was interrupted
en: Interrupted.
nb_NO: Avbrutt.

en: Failed to open URL!
    Please navigate to this page manually.
nb_NO: Klarte ikke åpne URL.
    Vennligst naviger til denne siden manuelt.

note: I18N: JSON is a file format name
en: Select JSON file copied from scummvm.org site
nb_NO: Velg JSON-filen som kopieres fra scummvm.org

note: I18N: JSON is a file format name
en: Failed to load JSON file
nb_NO: Kunne ikke laste opp JSON-filen

en: Download Freeware Games and Demos
nb_NO: Last ned gratisspill og demoversjoner

en: Fetching DLCs...
nb_NO: Henter DLCer...

en: All Downloads
nb_NO: Alle nedlastninger

en: Download
nb_NO: Last ned

en: Select directory where to download game data
nb_NO: Velg mappe for nedlasting av spilldata

en: Select directory with game data
nb_NO: Velg mappe med spilldata

en: From:
nb_NO: Fra:

en: To:
nb_NO: Til:

en: Cancel download
nb_NO: Avbryt nedlasting

[ctx: lowres]
en: Cancel download
nb_NO: Avbryt nedlasting

en: Hide
nb_NO: Skjul

en: It looks like your connection is limited. Do you really want to download files with it?
nb_NO: Det ser ut til at tilkoblingen din er begrenset. Vil du virkelig laste ned filer med den?

en: ScummVM couldn't open the specified directory!
nb_NO: ScummVM kunne ikke åpne den angitte mappen!

en: Cannot create a directory to download - the specified directory has a file with the same name.
nb_NO: Kan ikke opprette mappe for nedlasting. Den angitte mappen har en fil med samme navn.

en: The "%s" already exists in the specified directory.
    Do you really want to download files into that directory?
nb_NO: "%s finnes allerede i den angitte mappa.
    Vil du virkelig laste ned filer til denne mappa?

en: Downloaded %s %S / %s %S
nb_NO: Lastet ned %s %S / %s %S

en: Download speed: %s %S/s
nb_NO: Nedlastingshastighet: %s %S/s

en: Currently Downloading Games
nb_NO: Nedlastning av spill pågår

en: Pending Downloads
nb_NO: Nedlastninger i kø

en: ERROR %d: %s
nb_NO: FEIL %d: %s

note: I18N: String like "Downloading icon packs list..."
en: Downloading %S list...
nb_NO: Laster ned liste over %S ...

en: Clear Cache
nb_NO: Tøm mellomlager

en: Downloading %S list... %d entries
nb_NO: Laster ned liste over %S ... %d oppføringer

en: Detected %d new packs, %s %S
nb_NO: Fant %d nye pakker, %s %S

en: Download complete, downloaded %d packs, %s %S
nb_NO: Nedlasting fullført. Lastet ned %d pakker, %s %S

note: I18N: Close dialog button
en: Close
nb_NO: Lukk

en: ERROR: No icons path set
nb_NO: FEIL: Ikon filbane for ikoner valgt

note: I18N: String like "No new icon packs available"
en: No new %S available
nb_NO: Ingen nye %S tilgjengelig

en: You are about to remove %s %S of data, deleting all previously downloaded %S. Do you want to proceed?
nb_NO: Du holder på å fjerne %s %S med data. Dette medfører sletting av alle tidligere nedlastede %S. Ønsker du å fortsette?

en: Proceed
nb_NO: Fortsett

en: icon packs
nb_NO: ikonpakker

en: shader packs
nb_NO: shaderpakker

en: Pick the game:
nb_NO: Velg spill:

en: Game
nb_NO: Spill

en: Short game identifier used for referring to saved games and running the game from the command line
nb_NO: Kort spill-identifikator, brukt for å referere til lagrede spill, og å kjøre spillet fra kommandolinjen

en: Name:
nb_NO: Navn:

en: Full title of the game
nb_NO: Full spilltittel

[ctx: lowres]
en: Name:
nb_NO: Navn:

en: Language:
nb_NO: Språk:

en: Language of the game. This will not turn your Spanish game version into English
nb_NO: Spillets språk. Dette vil ikke gjøre din spanske spillversjon om til engelsk versjon

en: <default>
nb_NO: <standard>

en: Platform:
nb_NO: Plattform:

en: Platform the game was originally designed for
nb_NO: Plattform spillet opprinnelig ble designet for

[ctx: lowres]
en: Platform:
nb_NO: Plattform:

en: Graphics
nb_NO: Grafikk

en: Override global graphic settings
nb_NO: Overstyr globale grafikkinstillinger

[ctx: lowres]
en: Override global graphic settings
nb_NO: Overstyr globale grafikkinstillinger

en: Keymaps
nb_NO: Knappoppsett

en: Override global backend settings
nb_NO: Overstyr globale backend-instillinger

[ctx: lowres]
en: Override global backend settings
nb_NO: Overstyr globale backend-instillinger

en: Audio
nb_NO: Lyd

en: Override global audio settings
nb_NO: Overstyr globale lydinstillinger

[ctx: lowres]
en: Override global audio settings
nb_NO: Overstyr globale lydinstillinger

en: Volume
nb_NO: Volum

[ctx: lowres]
en: Volume
nb_NO: Volum

en: Override global volume settings
nb_NO: Overstyr globale voluminstillinger

[ctx: lowres]
en: Override global volume settings
nb_NO: Overstyr globale voluminstillinger

en: Override global MIDI settings
nb_NO: Overstyr globale MIDI-instillinger

[ctx: lowres]
en: Override global MIDI settings
nb_NO: Overstyr globale MIDI-instillinger

en: Override global MT-32 settings
nb_NO: Overstyr globale MT-32-instillinger

[ctx: lowres]
en: Override global MT-32 settings
nb_NO: Overstyr globale MT-32-instillinger

en: Paths
nb_NO: Filbaner

[ctx: lowres]
en: Paths
nb_NO: Filbaner

en: Game Path:
nb_NO: Filbane for spill:

[ctx: lowres]
en: Game Path:
nb_NO: Filbane for spill:

en: Extra Path:
nb_NO: Filbane for ekstrainnhold:

en: Specifies path to additional data used by the game
nb_NO: Angir filbanen for tilleggsdata som brukes av spillet

[ctx: lowres]
en: Extra Path:
nb_NO: Filbane for ekstrainnhold:

en: Save Path:
nb_NO: Filbane for lagringsdata:

en: Specifies where your saved games are put
nb_NO: Angir filbanen til lagrede spill

[ctx: lowres]
en: Save Path:
nb_NO: Filbane for lagringsdata:

en: Achievements
nb_NO: Prestasjoner

en: Statistics
nb_NO: Statistikk

[ctx: path]
en: None
nb_NO: Ingen

en: Default
nb_NO: Standard

en: Select SoundFont
nb_NO: Velg SoundFont

en: Select additional game directory
nb_NO: Velg mappe med ytterligere data

en: Select directory for saved games
nb_NO: Velg mappe for lagrede spill

en: The chosen directory cannot be written to. Please select another one.
nb_NO: Den valgte mappen kan ikke skrives til. Vennligst velg en annen.

en: Saved games sync feature doesn't work with non-default directories. If you want your saved games to sync, use default directory.
nb_NO: Syncing av lagrede spill fungerer ikke med ikke-standard mapper. Hvis du vil at de lagrede spillene dine skal synce må du bruke standardmapper.

en: This game ID is already taken. Please choose another one.
nb_NO: Denne spill-IDen er allerede i bruk. Vennligst velg en annen.

en: Author:
nb_NO: Forfatter:

en: Notes:
nb_NO: Notater:

en: Choose file for loading
nb_NO: Velg fil for lasting

en: Enter filename for saving
nb_NO: Skriv inn filnavn for lagring

en: Do you really want to overwrite the file?
nb_NO: Vil du virkelig overskrive denne filen?

en: Reverb
nb_NO: Romklang

en: Active
nb_NO: Aktiv

en: Room:
nb_NO: Rom:

en: Damp:
nb_NO: Demp:

en: Width:
nb_NO: Bredde:

en: Level:
nb_NO: Nivå:

en: Speed:
nb_NO: Hastighet:

en: Depth:
nb_NO: Dybde:

en: Sine
nb_NO: Sinus

en: Triangle
nb_NO: Trekant

en: Misc
nb_NO: Diverse

en: Interpolation:
nb_NO: Interpolering:

en: None (fastest)
nb_NO: Ingen (raskest)

en: Linear
nb_NO: Linjær

note: I18N: Button to reset keymap mappings to defaults
en: Reset
nb_NO: Nullstill

en: Reset all FluidSynth settings to their default values.
nb_NO: Nullstill alle FluidSynth-instillinger til standardverdier.

en: Do you really want to reset all FluidSynth settings to their default values?
nb_NO: Vil du virkelig nullstille alle FluidSynth-instillinger til standardverdier?

en: GUI
nb_NO: Grafisk brukergrensesnitt

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Interact
nb_NO: Samhandle

en: Up
nb_NO: Opp

en: Down
nb_NO: Ned

en: Left
nb_NO: Venstre

en: Right
nb_NO: Høyre

en: Backspace
nb_NO: Rettetast

en: Delete Character
nb_NO: Slett tegn

en: Go to end of line
nb_NO: Gå til linjeslutt

en: Select to end of line
nb_NO: Velg frem til linjeslutt

en: Select to start of line
nb_NO: Velg til linjestart

en: Go to start of line
nb_NO: Gå til linjestart

en: Cut
nb_NO: Klipp

en: Copy
nb_NO: Kopier

en: General
nb_NO: Generelt

en: ## ScummVM at a Glance
    
    ScummVM is a modern reimplementation of various game engines. Once you transfer the original game data to your device, it endeavors to use it to faithfully recreate the original gaming experience. 
    
    ScummVM isn't your typical emulator of DOS, Windows, or some console. Rather than a one-size-fits-all approach, it takes a meticulous route, implementing the precise game logic for each specific title or engine it supports. ScummVM will not work with game engines it does not support.
    
    ScummVM is developed by a team of volunteers and is free software. We lack an extensive testing team, possess only a limited range of devices, and cannot always address every request. We also do not run advertisements or sell you anything. Please be mindful of this when you submit a complaint or a bug report.
    
    ## Where to get the games
    
    Visit [our Wiki](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Where_to_get_the_games) for a detailed list of supported games and where to purchase them.
    
    Alternatively, you can download a variety of [freeware games](https://scummvm.org/games) and [demos](https://www.scummvm.org/demos/) directly from our website.
    
    The ScummVM team does not endorse any specific game supplier. However, the project receives a commission from every purchase made on [ZOOM-Platform](https://www.zoom-platform.com/?affiliate=c049516c-9c4c-42d6-8649-92ed870e8b53) through affiliate referral links.
    
    Additionally, games not available on ZOOM-Platform can be found on other suppliers such as GOG.com and Steam.
    
    For other (out-of-print) games, consider checking platforms like Amazon, eBay, Game Trading Zone, or other auction sites. Be cautious of faulty games and illegal game copies.
nb_NO: ## ScummVM, en rask introduksjon
    
    ScummVM er en moderne reimplementering av diverse "spillmotorer". Ved overføring av spilldata til din enhet vil ScummVM benytte disse data for, så autentisk som bare mulig, la deg gjenskape den opprinnelige spillopplevelsen.
    
    ScummVM er ingen standard DOS-emulator, Windows-emulator eller emulering av en spesifikk spillkonsoll. Snarere enn å være en alt-i-alt-løsning, har ScummVM en helt annen innfallsvinkel, og forsøker å implementere spillogikken til de spesifkke spillene eller spillmotorene som ScummVM støtter. Følgelig fungerer derfor ScummVM ikke med spillmotorer som ikke ScummVM støtter.
    
    ScummVM utvikles av en gruppe frivilllige og er gratis programvare. Vi har ingen omfattende testgruppe, innehar kun en begrenset mengde ulike plattformer og enheter, og kan derfor ikke imøtekomme alle henvendelser og ønsker. Vi utsetter deg heller ikke for reklame eller kjøpepress, ha dette i mente når du sender inn en feilmelding eller bug-rapport. 
    
    ## Hvor man kan anskaffer spillene
    
    Besøk [our Wiki](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Where_to_get_the_games) for en liste med støttede spill og hvor de kan anskaffes.
    
    Alternativt kan et utvalg [freeware games](https://scummvm.org/games) og [demos](https://www.scummvm.org/demos/) lastes ned fra vår nettside.
    
    ScummVM-teamet anbefaler ikke spesifike leverandører av spill. Prosjektet får imidlertid en andel av hvert spillkjøp hos [ZOOM-Platform](https://www.zoom-platform.com/?affiliate=c049516c-9c4c-42d6-8649-92ed870e8b53) via henvisningslenker.
    
    Videre kan spill som ikke er tilgjengelige på ZOOM-plattformen finnes hos andre leverandører, som GOG.com og Steam.
    
    Andre spill (som ikke lenger utgis), kan finnes hos Amazon, eBay, Game Trading Zone eller andre auksjonsnettsider. Se opp for ikke-fungerende og illegale kopier.

en: Cloud
nb_NO: Nettsky

en: ## Connecting a cloud service - Quick mode
    
    1. From the Launcher, select **Global Options** and then select the **Cloud** tab.
    
    2. Select your preferred cloud storage service from the **Active storage** dropdown, then select **Connect**.
    
    	  ![Select cloud service](choose_storage.png "Select cloud service"){w=70%}
    
    3. Select **Quick mode**.
    
    	  ![Quick mode](quick_mode.png "Quick mode"){w=70%}
    
    4. Select **Run server** and then select **Next** 
    
    	  ![Run server](run_server.png "Run server"){w=70%}
    
      ![Next step](server_next.png "Next step"){w=70%}
    
    5. Open the link.
    
    	  ![Open the link](open_link.png "Open the link"){w=70%}
    
    6. In the browser window that opens, select the cloud service to connect. 
    
    	  ![Choose the cloud service](cloud_browser.png "Choose the cloud service"){w=70%}
    
    7. Sign in to the chosen cloud service. Once completed, return to ScummVM.
    
    8. On the success screen, select **Finish** to exit. 
    
    	  ![Success](cloud_success.png "Success"){w=70%}
    9. Back on the main Cloud tab, select **Enable storage**.
    
    	  ![Enable storage](enable_storage.png "Enable storage"){w=70%}
    
    10. You're ready to go! Use the cloud functionality to sync saved games or game files between your devices.
    
    	  ![Cloud functionality](cloud_functions.png "Cloud functionality"){w=70%}
    
       For more information, including how to use the manual connection wizard, see our [Cloud documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/use_scummvm/connect_cloud.html)
nb_NO: ## Oppkobling til en skytjeneste - hurtigmodus
    
    1. Fra startsiden, velg **Globale instillinger** deretter fliken **Sky**.
    
    2. Velg din foretrukne skylagringstjeneste fra **Aktiv lagring** fra nedtrekksmenyen og velg **Koble til**.
    
    	  ![Select cloud service](choose_storage.png "Select cloud service"){w=70%}
    
    3. Velg **Hurtigmodus**.
    
    	  ![Quick mode](quick_mode.png "Quick mode"){w=70%}
    
    4. Velg **Kjør nettjener** and then select **Neste** 
    
    	  ![Run server](run_server.png "Run server"){w=70%}
    
      ![Next step](server_next.png "Next step"){w=70%}
    
    5. Åpne lenken.
    
    	  ![Open the link](open_link.png "Open the link"){w=70%}
    
    6. I vinduet som åpnes velges den skylagringstjenesten som skal det skal kobles til.
    
    	  ![Choose the cloud service](cloud_browser.png "Choose the cloud service"){w=70%}
    
    7. Logg på den valgte skytjenesten. Når ferdig, vend tilbake til ScummVM.
    
    8. På bekreftelsessiden velges **Avslutt** for å avslutte.
    
    	  ![Success](cloud_success.png "Success"){w=70%}
    9. Tilbake i hovedfluken Sky, velg **Aktiver lagring**.
    
    	  ![Enable storage](enable_storage.png "Enable storage"){w=70%}
    
    10. Du er ferdig og klar til å benytte skyfunksjonalitet! Anvend skyfunksjonen for å lagre spillprogresjon eller spillfiler mellom enheter.
    
    	  ![Cloud functionality](cloud_functions.png "Cloud functionality"){w=70%}
    
       For ytterligere informasjon og får informasjon om hvordan veiviseren for manuell oppkobling skal benyttes henvises til [Cloud documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/use_scummvm/connect_cloud.html)

en: Prev
nb_NO: Forrige

en: Save Image...
nb_NO: Lagre spill...

en: %u of %u
nb_NO: %u av %u

en: Save Image
nb_NO: Lagre spill

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list
en: None
nb_NO: Ingen

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by the first letter of the game title
en: First letter
nb_NO: Forbokstav

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game engine
en: Engine
nb_NO: Motor

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game series
en: Series
nb_NO: Serie

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game publisher
en: Publisher
nb_NO: Utgiver

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by language
en: Language
nb_NO: Språk

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game platform
en: Platform
nb_NO: Plattform

[ctx: year]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by year
en: Year
nb_NO: År

en: Select Group by
nb_NO: Velg Gruppere etter

en: Group:
nb_NO: Gruppe:

en: Select a criteria to group the entries
nb_NO: Velg et kriterie for gruppering av oppføringer

note: I18N: This keymap opens KIA's HELP tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ONLINE HELP
en: Help
nb_NO: Hjelp

note: I18N: Button Quit ScummVM program. Q is the shortcut, Ctrl+Q, put it in parens for non-latin (~Q~)
en: ~Q~uit
nb_NO: ~A~vslutt

en: Quit ScummVM
nb_NO: Avslutt ScummVM

note: I18N: Button About ScummVM program. b is the shortcut, Ctrl+b, put it in parens for non-latin (~b~)
en: A~b~out
nb_NO: ~O~m

en: About ScummVM
nb_NO: Om ScummVM

note: I18N: Button caption. O is the shortcut, Ctrl+O, put it in parens for non-latin (~O~)
en: Global ~O~ptions...
nb_NO: Globale ~i~nnstillinger ...

en: Change global ScummVM options
nb_NO: Endre globale ScummVM-innstillinger

[ctx: lowres]
en: Global ~O~pts...
nb_NO: Globale ~i~nnst...

en: Download Games
nb_NO: Last ned spill

en: Download freeware games for ScummVM
nb_NO: Last ned gratisspill til ScummVM

note: I18N: Button caption. A is the shortcut, Ctrl+A, put it in parens for non-latin (~A~)
en: ~A~dd Game...
nb_NO: ~L~egg til spill...

en: Add games to the list
nb_NO: Tilføy spill til listen

[ctx: lowres]
en: ~A~dd Game...
nb_NO: ~L~egg til spill...

note: I18N: Button caption. R is the shortcut, Ctrl+R, put it in parens for non-latin (~R~)
en: ~R~emove Game
nb_NO: ~F~jern spill

en: Remove game from the list. The game data files stay intact
nb_NO: Fjern spill fra listen. Spilldataene forblir intakte

[ctx: lowres]
en: ~R~emove Game
nb_NO: ~F~jern spill

note: I18N: Button caption. Mass add games
en: Mass Add...
nb_NO: Legg til flere...

[ctx: lowres]
note: I18N: Button caption for lower resolution GUI. Mass add games
en: Mass Add...
nb_NO: Legg til flere...

en: Search in game list
nb_NO: Søk i spilliste

en: Search:
nb_NO: Søk:

en: Load game:
nb_NO: Åpne spill:

en: This directory cannot be used yet, it is being downloaded into!
nb_NO: Denne mappa kan ikke brukes ennå, den blir lastet ned til!

en: Do you really want to run the mass game detector? This could potentially add a huge number of games.
nb_NO: Vil du virkelig kjøre flerspill-finneren? Dette kan potensielt legge til et stort antall spill.

en: Do you really want to remove this game configuration?
nb_NO: Vil du virkelig fjerne denne spillkonfigurasjonen?

en: Do you want to load saved game?
nb_NO: Vil du laste et lagret spill?

en: This game does not support loading games from the launcher.
nb_NO: Dette spillet støtter ikke lasting av spill fra oppstarteren.

en: ScummVM could not find any engine capable of running the selected game!
nb_NO: ScummVM kunne ikke finne noen motor som kunne kjøre det valgte spillet!

en: Did you add this directory to the SAF? Press the help button [?] on the top for detailed instructions
nb_NO: Har du lagt til denne mappen i SAF? Trykk Hjelp-knappen [?] øverst for å få deltaljerte instruksjoner

en: ScummVM could not find any game in the specified directory!
nb_NO: ScummVM kunne ikke finne noe spill i den valgte mappen!

note: I18N: Unknown game variant
en: Unknown variant
nb_NO: Ukjent variant

en: List view
nb_NO: Listevisning

en: Grid view
nb_NO: Nettvisning

en: Start selected game
nb_NO: Start valgt spill

en: ~L~oad...
nb_NO: ~Å~pne...

en: Load saved game for selected game
nb_NO: Åpne lagret spill for det valgte spillet

en: Record...
nb_NO: Opptak ...

en: ~G~ame Options...
nb_NO: Spill~i~nnstillinger ...

en: Change game options
nb_NO: Endre spillinstillinger

[ctx: lowres]
en: ~G~ame Opts...
nb_NO: Spill~i~nnst...

note: I18N: List grouping when no engine is specified I18N: List grouping when no enginr is specified
en: Unknown Engine
nb_NO: Ukjent spillmotor

note: I18N: List grouping when no pubisher is specified I18N: List group when no publisher is specified
en: Unknown Publisher
nb_NO: Ukjent utgiver

note: I18N: List group when no game series is specified I18N: List grouping when no game series is specified
en: No Series
nb_NO: Ingen serie

note: I18N: List group when no languageis specified I18N: List group when no language is specified
en: Language not detected
nb_NO: Språk ikke oppdaget

note: I18N: List group when no platform is specified
en: Platform not detected
nb_NO: Plattform ikke oppdaget

note: I18N: List group when no year is specified
en: Unknown Year
nb_NO: Ukjent år

note: I18N: Group for All items
en: All
nb_NO: Alle

en: Icons per row:
nb_NO: Ikoner per rad:

en: ... progress ...
nb_NO: ... fremdrift ...

en: Scan complete!
nb_NO: Søk fullført!

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games.
nb_NO: Fant %d nye spill, ignorerte %d spill som har blitt lagt til tidligere.

en: Scanned %d directories ...
nb_NO: Sjekket %d mapper ...

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games ...
nb_NO: Fant %d nye spill, ignorerte %d spill som har blitt lagt til tidligere...

en: Stop
nb_NO: Stopp

en: Edit record description
nb_NO: Rediger opptaksbeskrivelse

en: Switch to Game
nb_NO: Bytt til Spill

en: Fast replay
nb_NO: Rask replay

en: Never
nb_NO: Aldri

en: Every 5 mins
nb_NO: Hvert 5. min

en: Every 10 mins
nb_NO: Hvert 10. min

en: Every 15 mins
nb_NO: Hvert 15. min

en: Every 30 mins
nb_NO: Hvert 30. min

[ctx: shader]
en: None
nb_NO: Ingen

[ctx: soundfont]
en: None
nb_NO: Ingen

en: Failed to apply some of the graphic options changes:
nb_NO: Klarte ikke å aktivere enkelte av endringene i grafikkinstillinger:

en: the video mode could not be changed
nb_NO: videomodusen kunne ikke bli endret

en: the stretch mode could not be changed
nb_NO: strekkmodusen kunne ikke bli endret

en: the aspect ratio setting could not be changed
nb_NO: Kunne ikke endre bildeformatsinnstillinger

en: the fullscreen setting could not be changed
nb_NO: fullskjermsinnstillingen kunne ikke endres

en: the filtering setting could not be changed
nb_NO: filterinnstillingen kunne ikke endres

en: the vsync setting could not be changed
nb_NO: Kunne ikke endre innstillingene for vertikal synkronisering

en: the shader could not be changed
nb_NO: kunne ikke endre shader

en: Touchpad mouse mode
nb_NO: Modus for styreplatemus

en: Pointer Speed:
nb_NO: Pekerhastighet:

en: Speed for keyboard/joystick mouse pointer control
nb_NO: Hastigheten på musepekeren ved bruk av tastatur/styrespak

[ctx: lowres]
en: Pointer Speed:
nb_NO: Pekerhastighet:

en: Joy Deadzone:
nb_NO: Dødsone for styrespak:

en: Analog joystick Deadzone
nb_NO: Dødsone for analog styrespak

[ctx: lowres]
en: Joy Deadzone:
nb_NO: Dødsone for styrespak:

en: %d hidden achievements remaining
nb_NO: %d skjulte prestasjoner gjenstår

en: Achievements unlocked: %d/%d
nb_NO: Prestasjoner låst opp: %d av %d

en: Graphics mode:
nb_NO: Grafikkmodus:

en: Render mode:
nb_NO: Grafikkgjengivelsesmodus:

en: Special dithering modes supported by some games
nb_NO: Spesiel dithering-modus støttet av enkelte spill

en: Stretch mode:
nb_NO: Strekkmodus:

en: Scaler:
nb_NO: Skalering:

en: Specifies path to the shader used for scaling the game screen
nb_NO: Angir filbanen til shaderen som brukes til å skalere spillets skjermbilde

[ctx: lowres]
en: Shader Path:
nb_NO: Shaderbane:

en: Download Shaders
nb_NO: Last ned Shaders

en: Check on the scummvm.org website for updates of shader packs
nb_NO: Sjekk nettsiden, scummvm.org, for oppdateringer av shaderpakker

en: Fullscreen mode
nb_NO: Fullskjermsmodus

en: V-Sync
nb_NO: Vertikal synk

en: Wait for the vertical sync to refresh the screen in order to prevent tearing artifacts
nb_NO: Vent på at den vertikale synkronisering er ferdig med å oppdatere skjermbildet for å forhindre visuelle brytninger i grafikken

en: Game 3D Renderer:
nb_NO: 3D-grafikkgjengivelse for spillet:

[ctx: lowres]
en: Game 3D Renderer:
nb_NO: 3D-grafikkgjengivelse for spillet:

en: 3D Anti-aliasing:
nb_NO: Kantutjevning for 3D-grafikk:

en: Disabled
nb_NO: Deaktivert

en: Filter graphics
nb_NO: Filtrer grafikk

en: Use linear filtering when scaling graphics
nb_NO: Bruk lineær filtrering ved grafikkskalering

en: Aspect ratio correction
nb_NO: Bildeformatskorrigering

en: Correct aspect ratio for games
nb_NO: Korriger bildeformat for spill

en: Preferred device:
nb_NO: Foretrukket enhet:

en: Music device:
nb_NO: Musikkenhet:

en: Specifies preferred sound device or sound card emulator
nb_NO: Angir foretrukket lydenhet eller lydkort-emulator

en: Specifies output sound device or sound card emulator
nb_NO: Angir lydenhet for avspilling eller lydkortemulator

[ctx: lowres]
en: Preferred dev.:
nb_NO: Foretrukket enh.:

[ctx: lowres]
en: Music device:
nb_NO: Musikkenhet:

en: AdLib emulator:
nb_NO: AdLib-emulator:

en: AdLib is used for music in many games
nb_NO: AdLib brukes til musikk i mange spill

en: GM device:
nb_NO: GM-enhet:

en: Specifies default sound device for General MIDI output
nb_NO: Angir standard lydenhet for General MIDI-avspilling

en: Don't use General MIDI music
nb_NO: Ikke bruk General MIDI-musikk

en: Use first available device
nb_NO: Bruk første tilgjengelige enhet

en: SoundFont is supported by some audio cards, FluidSynth and Timidity
nb_NO: SoundFont støttes ikke av enkelte lydkort, FluidSynth og Timidity

en: Mixed AdLib/MIDI mode
nb_NO: Mikset AdLib/MIDI-modus

en: Use both MIDI and AdLib sound generation
nb_NO: Bruk både MIDI- og AdLib- lydgenerering

en: MT-32 Device:
nb_NO: MT-32 Enhet:

en: Specifies default sound device for Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 output
nb_NO: Angir standard lydenhet for Roland MT-32/LAPC1/CM32I/CM64-avspilling

en: True Roland MT-32 (disable GM emulation)
nb_NO: Ekte Roland MT-32 (deaktiver GM-emulering)

en: Check if you want to use your real hardware Roland-compatible sound device connected to your computer
nb_NO: Velg hvis du har et ekte Roland-kompatible lydkort tilkoblet maskinen, og vil bruke dette

[ctx: lowres]
en: True Roland MT-32 (no GM emulation)
nb_NO: Ekte Roland MT-32 (deaktiver GM-emulering)

en: Roland GS device (enable MT-32 mappings)
nb_NO: Roland GS-enhet (aktiver MT32-mapping)

en: Check if you want to enable patch mappings to emulate an MT-32 on a Roland GS device
nb_NO: Aktiver hvis du vil slå på patch mappinger for å emulere en MT-32 eller Roland GS enhet

en: Don't use Roland MT-32 music
nb_NO: Ikke bruk Roland MT-32-musikk

en: Text and speech:
nb_NO: Tekst og tale:

en: Speech
nb_NO: Tale

en: Subtitles
nb_NO: Undertekster

en: Both
nb_NO: Begge

en: Subtitle speed:
nb_NO: Teksthastighet:

[ctx: lowres]
en: Text and speech:
nb_NO: Tekst og tale:

en: Spch
nb_NO: Tale

en: Subs
nb_NO: Tekst

[ctx: lowres]
en: Both
nb_NO: Begge

en: Show subtitles and play speech
nb_NO: Vis undertekster, og spill av tale

[ctx: lowres]
en: Subtitle speed:
nb_NO: Underteksthastighet:

en: Music volume:
nb_NO: Musikkvolum:

[ctx: lowres]
en: Music volume:
nb_NO: Musikkvolum:

en: Mute all
nb_NO: Demp alle

en: SFX volume:
nb_NO: Lydeffektvolum:

en: Special sound effects volume
nb_NO: Volum for spesielle lydeffekter

[ctx: lowres]
en: SFX volume:
nb_NO: Lydeffektvolum:

en: Speech volume:
nb_NO: Talevolum:

[ctx: lowres]
en: Speech volume:
nb_NO: Talevolum:

en: Control
nb_NO: Kontroll

[ctx: lowres]
en: Cloud
nb_NO: Nettsky

en: Accessibility
nb_NO: Tilgjengelighet

[ctx: lowres]
en: Accessibility
nb_NO: Tilgjengelighet

en: Discard changes and close the dialog
nb_NO: Forkast endringer og avslutt dialogen

en: Apply
nb_NO: Bruk

en: Apply changes without closing the dialog
nb_NO: Bruk endringer uten å avslutte dialogen

en: Apply changes and close the dialog
nb_NO: Bruk endringer og avslutt dialogen

en: FluidSynth Settings
nb_NO: FluidSynth-instillinger

en: Specifies where your saved games are put. A red coloring indicates the value is temporary and will not get saved
nb_NO: Angir hvor de lagrede spillene dine lagres. En rød farge indikerer at verdien er midlertidig og at den ikke blir lagret.

en: Theme Path:
nb_NO: Filbane for tema:

[ctx: lowres]
en: Theme Path:
nb_NO: Filbane for tema:

en: Icon Path:
nb_NO: Filbane for ikoner:

[ctx: lowres]
en: Icon Path:
nb_NO: Filbane for ikoner:

[ctx: path]
en: Default
nb_NO: Standard

en: DLC Path:
nb_NO: DLC-filbane for spill:

[ctx: lowres]
en: DLC Path:
nb_NO: Filbane for DLC:

en: Specifies path to additional data used by all games or ScummVM
nb_NO: Angir filbanen for tilleggsdata som brukes av alle spill eller ScummVM

en: Plugins Path:
nb_NO: Filbane for tilleggsfunksjoner:

[ctx: lowres]
en: Plugins Path:
nb_NO: Filbane for tilleggsmoduler:

en: ScummVM config path:
nb_NO: Filbane for ScummVM-konfigurering:

en: ScummVM log path:
nb_NO: Filbane for ScummVM-logg:

en: View
nb_NO: Vis

note: I18N: Referring to the last path memorized when adding a game
en: Last browser path:
nb_NO: Forrige filbane utforsket:

en: Theme:
nb_NO: Tema:

en: GUI scale:
nb_NO: Menyskalering:

en: GUI renderer:
nb_NO: Menygjengivelse:

en: Return to the launcher when leaving a game
nb_NO: Gå tilbake til oppstarteren når du avslutter et spill

en: Return to the launcher when leaving a game instead of closing ScummVM
    (this feature is not supported by all games).
nb_NO: Gå tilbake til oppstarteren når du avslutter et spill fremfor å avslutte ScummVM.
    (Denne funksjonen støttes ikke av alle spill.)

en: Ask for confirmation on exit
nb_NO: Be om brekreftelse ved avslutting

en: Ask for permission when closing ScummVM or leaving a game.
nb_NO: Be om tillatelse ved avslutting av ScummVM eller spill.

en: Disable fixed font scaling
nb_NO: Skru av skalering på fast font

en: Do not upscale fixed size fonts in the GUI. This reduces artefacts on low resolution screens
nb_NO: Ikke oppskaler faste fonter i GUI. Dette reduserer artefakter på lavoppløste skjermer

en: GUI language:
nb_NO: Grensesnittspråk:

en: Language of ScummVM GUI
nb_NO: Språk for ScummVMs brukergrensesnitt

en: Switch the ScummVM GUI language to the game language
nb_NO: Bytt språket på ScummVMs brukergrensesnitt til språket i spillet

en: When starting a game, change the ScummVM GUI language to the game language. That way, if a game uses the ScummVM save and load dialogs, they are in the same language as the game.
nb_NO: Når du starter et spill vil spillet bytte språk på ScummVMs brukergrensesnitt til å samsvare med det i spillet. Dette gjør at Lagre- og Laste-dialoger er på samme språk som spillet i de tilfeller hvor spillet bruker ScummVMs dialogvinduer.

en: Use native system file browser
nb_NO: Bruk systemets opprinnelige filutforsker

en: Use the native system file browser instead of the ScummVM one to select a file or directory.
nb_NO: Bruk systemets opprinnelige filutforsker fremfor den i ScummVM når du skal velge en fil eller mappe.

en: Download Icons
nb_NO: Last ned ikoner

en: Check on the scummvm.org website for updates of icon packs
nb_NO: Sjekk for ikonpakke-oppdateringer på nettsiden, scummvm.org

en: Autosave:
nb_NO: Autolagre:

[ctx: lowres]
en: Autosave:
nb_NO: Automatisk lagring:

en: Random seed:
nb_NO: Tilfeldig frø:

en: Seed for initializing all random number generators
nb_NO: Startfrø for generering av alle tilfeldig genererte tall

en: Debug level:
nb_NO: Debug-nivå:

note: I18N: Debug level -1, no messages
en: None
nb_NO: Ingen

note: I18N: Debug level 11, all messages
en: 11 (all)
nb_NO: 11 (alle)

en: Enable Discord integration
nb_NO: Aktiver Discord-integrering

en: Show information about the games you are playing on Discord if the Discord client is running.
nb_NO: Vis informasjon om spillene du spiller i Discord hvis Discord-klienten kjører.

en: Update check:
nb_NO: Oppdateringssjekk:

en: How often to check ScummVM updates
nb_NO: Hvor ofte det skal sjekkes for ScummVM-oppdateringer

en: Check now
nb_NO: Sjekk nå

en: Active storage:
nb_NO: Aktiv lagring:

en: Active cloud storage
nb_NO: Aktiv nettskylagring

[ctx: lowres]
en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
nb_NO: Lagring er ikke tilgjengelig ennå. Bekreft at brukernavnet er korrekt og aktiver funksjonen:

en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
nb_NO: Lagring er ikke tilgjengelig ennå. Bekreft at brukernavnet er korrekt og aktiver funksjonen:

en: Enable storage
nb_NO: Aktiver lagring

en: Confirm you want to use this account for this storage
nb_NO: Bekreft at du ønsker å bruke denne kontoen for denne lagringen

en: Username:
nb_NO: Brukernavn:

en: Username used by this storage
nb_NO: Brukernavn for denne lagringsmåten

en: <none>
nb_NO: <ingen>

en: Used space:
nb_NO: Brukt plass:

en: Space used by ScummVM's saved games on this storage
nb_NO: Plass brukt av ScummVM's lagrede spill på denne lagringsmåten

en: Last sync:
nb_NO: Forrige synkronisering:

en: When was the last time saved games were synced with this storage
nb_NO: Forrige gang lagrede spill ble synkronisert med denne lagringen

en: <never>
nb_NO: <aldri>

[ctx: lowres]
en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
nb_NO: Lagrede spill synkroniseres automatisk ved oppstart, etter lagring og ved innlasting.

en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
nb_NO: Lagrede spill synkroniseres automatisk ved oppstart, etter lagring og ved innlasting.

en: Sync now
nb_NO: Synkroniser nå

en: Start saved games sync
nb_NO: Start lagret spillsynkronisering

[ctx: lowres]
en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
nb_NO: Du kan laste ned spillfiler fra din nettskybaserte ScummVM-mappe:

en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
nb_NO: Du kan laste ned spillfiler fra din nettskybaserte ScummVM-mappe:

en: Download game files
nb_NO: Last ned spillfiler

en: Open downloads manager dialog
nb_NO: Åpne nedlastingsbehandlerdialog

[ctx: lowres]
en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
nb_NO: Du må koble fra og koble til igjen for å endre konto for denne lagringsmåten:

en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
nb_NO: Du må koble fra og koble til igjen for å endre konto for denne lagringsmåten:

en: Disconnect
nb_NO: Koble fra

en: Stop using this storage on this device
nb_NO: Slutt å bruke denne lagringsmåten på denne enheten

[ctx: lowres]
en: This storage is not connected yet!
nb_NO: Denne lagringsenheten er ikke tilkoblet ennå!

en: This storage is not connected yet!
nb_NO: Denne lagringsenheten er ikke tilkoblet ennå!

en: Connect
nb_NO: Koble til

en: Connect your cloud storage account
nb_NO: Koble til nettskylagringskontoen din

[ctx: lowres]
en: /root/ Path:
nb_NO: /root/ Filbane:

en: Select which directory will be shown as /root/ in the Files Manager
nb_NO: Angi hvilken mappe filbehandleren skal vise som /root/

en: /root/ Path:
nb_NO: /root/ Filbane:

en: Server's port:
nb_NO: Serverport:

en: Port for server to use
nb_NO: Port for serveren

[ctx: lowres]
en: Run server to manage files with browser (in the same network).
nb_NO: Kjør server for å administrere filer med utforskeren (på samme nettverk).

[ctx: lowres]
en: Closing options dialog will stop the server.
nb_NO: Å lukke dialogen for alternativer stopper serveren.

en: Run server to manage files with browser (in the same network).
nb_NO: Kjør server for å administrere filer med utforskeren (på samme nettverk).

en: Closing options dialog will stop the server.
nb_NO: Å lukke dialogen for alternativer stopper serveren.

en: Use Text to speech
nb_NO: Bruk tekst og tale

en: Will read text in gui on mouse over.
nb_NO: Leser tekst i grensesnittet ved å peke med musepekeren.

en: Ignore
nb_NO: Ignorer

en: Disable autosave
nb_NO: Skru av automatisk lagring

en: WARNING: Autosave was enabled. Some of your games have existing saved games on the autosave slot. You can either move the existing saves to new slots, disable autosave, or ignore (you will be prompted when autosave is about to overwrite a save).
    List of games:
nb_NO: ADVARSEL: Automatisk lagring er aktivert. Enkelte av spillene dine har allerede lagrede spill i lagringssporet for automatisk lagring. Du kan enten flytte eksisterende lagrede spill til nye lagringsspor, skru av automatisk lagring eller ignorere (du vil få beskjed når automatisk lagring forsøker å skrive over et lagret spill).
    Liste over spill:

en: 
    And more...
nb_NO: 
    og flere ...

en: Move
nb_NO: Flytt

en: ERROR: Failed to move the following saved games:
nb_NO: FEIL: Kunne ikke flytte følgende lagrede spill:

en: Failed to change cloud storage!
nb_NO: Kunne ikke endre nettskylagring!

en: Another cloud storage is already active.
nb_NO: En annen nettskylagring er allerede aktiv.

en: Theme does not support selected language!
nb_NO: Temaet støtter ikke det angitte språket!

en: Theme cannot be loaded!
nb_NO: Kunne ikke laste inn tema!

en: 
    Misc settings will be restored.
nb_NO: 
    Diverse innstillinger vil bli gjenopprettet.

en: Select directory for GUI themes
nb_NO: Velg mappe for grensesnitt-temaer

en: Select directory for GUI launcher thumbnails
nb_NO: Velg mappe for ikoner til grensesnitt-oppstarteren

en: Select directory for DLC downloads
nb_NO: Velg mappe for DLC-tillegg

en: Select directory for extra files
nb_NO: Velg mappe for ytterligere filer

en: Select directory for plugins
nb_NO: Velg mappe for tilleggsmoduler

en: Select directory for Files Manager /root/
nb_NO: Velg mappe for filbehandler /root/

en: This Storage is working now. Do you want to interrupt it?
nb_NO: Denne lagringsmåten er aktiv. Ønsker du å avbryte den?

en: Wait until current Storage finishes up and try again.
nb_NO: Vent til gjeldende lagringsmåte fullfører og prøv igjen.

en: <right now>
nb_NO: <med en gang>

en: Request failed.
    Check your Internet connection.
nb_NO: Forespørsel feilet.
    Sjekk internettilkoblingen din.

en: A test pattern should be displayed.
    Do you want to keep these shader scaler settings?
nb_NO: Et testmønster vises.
    Ønsker du å beholde disse skalerinnstillingene for shaderen?

en: Reverting automatically in %d seconds
nb_NO: Bytter automatisk tilbake om %d sekunder

en: Enter Text
nb_NO: Oppgi tekst

note: I18N: You must leave "#" as is, only word 'next' is translatable
en: #  next
nb_NO: # neste

en: add
nb_NO: legg til

en: Delete char
nb_NO: Slett tegn

note: I18N: Pre means 'Predictive', leave '*' as is
en: *  Pre
nb_NO: *  For

note: I18N: 'Num' means Numbers
en: *  Num
nb_NO: * Tall

note: I18N: 'Abc' means Latin alphabet input
en: *  Abc
nb_NO: * Abc

en: Recorder or Playback Gameplay
nb_NO: Opptak eller avspilling

en: Delete
nb_NO: Slett

en: Record
nb_NO: Opptak

en: Playback
nb_NO: Avspilling

en: Edit
nb_NO: Rediger

en: Author:
nb_NO: Forfatter:

en: Notes:
nb_NO: Notater:

en: Do you really want to delete this record?
nb_NO: Ønsker du å slette dette opptaket?

en: Unknown Author
nb_NO: Ukjent Forfatter

en: ScummVM could not access the directory!
nb_NO: ScummVM kunne ikke åpne mappen!

en: Downloading saves...
nb_NO: Laster ned lagrede spill ...

en: Run in background
nb_NO: Kjør i bakgrunnen

en: %s (%s %S / %s %S, %s / %s files)
nb_NO: %s (%s %S / %s %S, %s / %s filer)

en: No date saved
nb_NO: Ingen dato lagret

en: No time saved
nb_NO: Ingen tid lagret

en: No playtime saved
nb_NO: Ingen spilltid lagret

en: Do you really want to delete this saved game?
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette dette lagrede spillet?

en: Date:
nb_NO: Dato:

en: Time:
nb_NO: Tid:

en: Playtime:
nb_NO: Spilltid:

en: Untitled saved game
nb_NO: Lagret spill uten navn

en: New Save
nb_NO: Nytt lagret spill

en: Create a new saved game
nb_NO: Opprett ett nytt lagret spill

en: Name:
nb_NO: Navn:

en: Enter a description for slot %d:
nb_NO: Skriv inn en beskrivelse for lagringsspor %d:

en: Choose shader from the list below (or pick a file instead)
nb_NO: Velg shader fra listen under (eller velg en fil)

en: Pick file instead...
nb_NO: Velg en fil ...

en: Pick shader from file system
nb_NO: Velg shader fra filsystem

en: Select shader
nb_NO: Velg shader

en: Select a Theme
nb_NO: Velg et tema

en: Disabled GFX
nb_NO: Deaktivert GFX

[ctx: lowres]
en: Disabled GFX
nb_NO: Deaktivert GFX

en: Standard renderer
nb_NO: Standard grafikkgjengivelse

en: Antialiased renderer
nb_NO: Kantutjevnet grafikkgjengivelse

en: Antialiased
nb_NO: Kantutjevnet

en: Add anyway
nb_NO: Legg til uansett

en: Copy to clipboard
nb_NO: Kopier til utklippstavle

en: Report game
nb_NO: Rapporter spill

en: Use the button below to copy the required game information into your clipboard.
nb_NO: Bruk knappen under for å kopiere den nødvendige spillinformasjonen til utklippstavlen.

en: You can also directly report your game to the Bug Tracker.
nb_NO: Du kan også rapportere spillet ditt direkte i vårt feilrapporteringsverktøy.

en: All necessary information about your game has been copied into the clipboard
nb_NO: All nødvendig informasjon om spillet har blitt kopiert til utklippstavlen

en: Copying the game information to the clipboard has failed!
nb_NO: Feil under kopiering av spillinformasjon til utklippstavle!

en: ScummVM now supports automatic check for updates
    which requires access to the Internet. Would you
    like to enable this feature?
nb_NO: ScummVM kan nå automatisk søke etter oppdateringer.
    Denne funksjonen krever tilgang til Internett.
    Ønsker du å aktivere denne funksjonen?

en: You can change this setting later in the Misc tab
    in the Options dialog.
nb_NO: Du kan endre denne innstillingen senere under Diverse-fanen i Innstillinger-dialogen.

en: Clear value
nb_NO: Tøm verdi

en: Play
nb_NO: Spill

en: Saves
nb_NO: Lagringer

en: Bad config file format. overwrite?
nb_NO: Feil med konfigurasjonsfilformatet. Ønsker du å erstatte filen?

note: I18N: <Add a new folder> must match the translation done in backends/fs/android/android-saf-fs.h
en: In this new version of ScummVM for Android, significant changes were made to the file access system to allow support for modern versions of the Android Operating System.
    If you find that your existing added games or custom paths no longer work, please edit those paths:
      1. From the Launcher, go to **Game Options > Paths**. Select **Game Path** or **Extra Path**, as appropriate. 
      2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option.
      3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Select **Use this folder**. 
      5. Select **Allow** to give ScummVM permission to access the folder. 
      6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Select the folder containing the game's files, then tap **Choose**. 
    
    Repeat steps 1 and 6 for each game.
nb_NO: I denne nye utgaven av ScummVM Android har det blitt gjort større endringer til filtilgangssystemet for å utbedre støtten for moderne versjoner av Android-operativsystemet.
    Hvis du opplever at spill du allerede har lagt til eller filbaner til tillegg ikke lengre fungerer som de skal, må du redigere filbanene:
    1. For hvert spill som ikke blir funnet, gå til «Filbaner»-fanen under «Spillinnstillinger» og endre «Filbane for spill» eller filbane for tillegg (**Game Options > Paths**. Velg **Game Path** eller **Extra Path**).
    2. I ScummVM-utforskeren bruker du «Gå opp» frem til du når «Rot»-mappen hvor du finner og velger alternativet «Legg til ny mappe» (**Go Up** til alternativet **<Add a new folder>**).
    3. Velg dette alternativet og bla deg frem til hovedmappen for de forskjellige undermappene til spillene dine, som f.eks. «SD-kort > Mine Spill» (Dobbelklikk **<Add a new folder>**. Naviger til spillfolderen, f.eks. **SD Card > ScummVMgames**). 
    4. Trykk på «Bruk denne mappen» (**Use this folder**).
    5. Velg tillat (**Allow**) for å gi ScummVM tillgang till mappen.
    6. Bla deg gjennom denne mappen for å finne spilldataen din og trykk velg (**Choose**).
    
    Repetér steg 1- 6 for hvert spill.

note: I18N: A button caption to dismiss amessage and read it later I18N: A button caption to dismiss a message and read it later
en: Read Later
nb_NO: Les senere

note: I18N: <Add a new folder> must match the translation done in backends/fs/android/android-saf-fs.h
en: In this new version of ScummVM for Android, significant changes were made to the file access system to allow support for modern versions of the Android Operating System.
    To add a game:
    
      1. Select **Add Game...** from the launcher. 
      2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option.
      3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Select **Use this folder**. 
      5. Select **Allow** to give ScummVM permission to access the folder. 
      6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Select the sub-folder containing the game's files, then tap **Choose**.
    Repeat steps 1 and 6 for each game.
nb_NO: I denne nye utgaven av ScummVM Android har det blitt gjort større endringer til filtilgangssystemet for å utbedre støtten for moderne versjoner av Android-operativsystemet.
    For å kunne legge til spill:
    
    1. Velg «Legg til spill...» (**Add Game...**).
    2. I ScummVM-utforskeren bruker du «Gå opp» frem til du når «Rot»-mappen, hvor du finner alternativet «Legg til ny mappe». (**Go Up** til rotmappen med valget **<Add a new folder>**).
    3. Dobbelklikk «Legg til ny mappe» og bla deg frem til «Hovedmappen» for de forskjellige undermappene til spillene dine, som f.eks. «SD-kort > Mine Spill» (**SD Card > ScummVMgames**). 
    4. Trykk på «Bruk denne mappen» (**Use this folder**).
    5. Velg «Tillat» (**Allow**) for å gi ScummVM tillgang til dene mappen.
    6. Bla deg gjennom denne mappen for å finne fildataen til spillene dine og trykk «Velg» (**Choose**)
    Repetér steg 1 til 6 for hvert spill.

en: Error running game:
nb_NO: Problem ved kjøring av spill:

en: Could not find any engine capable of running the selected game
nb_NO: Kunne ikke finne noen motor som kunne kjøre det valgte spillet

en: No error
nb_NO: Ingen feil

en: Game data not found
nb_NO: Spilldata ikke funnet

en: Game id not supported
nb_NO: Spill-ID ikke støttet

en: Unsupported color mode
nb_NO: Ustøttet fargemodus

en: Audio device initialization failed
nb_NO: Kunne ikke starte lydenheten

en: Read permission denied
nb_NO: Lesetilgang nektet

en: Write permission denied
nb_NO: Skrivetilgang nektet

en: Path does not exist
nb_NO: Filbanen eksisterer ikke

en: Path not a directory
nb_NO: Filbanen er ikke en mappe

en: Path not a file
nb_NO: Filbanen er ikke en fil

en: Cannot create file
nb_NO: Kan ikke opprette fil

en: Reading data failed
nb_NO: Lesing av data feilet

en: Writing data failed
nb_NO: Dataskriving feilet

en: Could not find suitable engine plugin
nb_NO: Kunne ikke finne en passende tilleggsmodul for spillmotoren

en: Engine plugin does not support saved games
nb_NO: Tilleggsmodulen for spillmotoren støtter ikke lagrede spill

en: User canceled
nb_NO: Brukeren avbrøt

en: Unknown error
nb_NO: Ukjent feil

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Green is color
en: Hercules Green
nb_NO: Hercules-grønn

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Amber is color
en: Hercules Amber
nb_NO: Hercules Oransje

en: PC-9821 (256 Colors)
nb_NO: PC-9821 (256 Farger)

en: PC-9801 (16 Colors)
nb_NO: PC-9801 (16 Farger)

note: I18N: Macintosh black-and-white
en: Macintosh b/w
nb_NO: Macintosh s/h

[ctx: lowres]
en: Hercules Green
nb_NO: Hercules Grønn

[ctx: lowres]
en: Hercules Amber
nb_NO: Hercules Oransje

en: Daily
nb_NO: Daglig

en: Weekly
nb_NO: Ukentlig

en: Monthly
nb_NO: Månedlig

en: <Bad value>
nb_NO: <Ugyldig verdi>

note: I18N: Abbreviation for 'kilobytes' as data size
en: KB
nb_NO: kB

en: Bitmap Image File
nb_NO: Bitmap billedfil

en: PNG Image File
nb_NO: PNG bildefil

en: JPEG Image File
nb_NO: JPEG bildefil

en: QuickDraw PICT Image File
nb_NO: QuickDraw PICT bildefil

en: Data File
nb_NO: Datafil

en: Graphic adventure game engine
nb_NO: Spillmotor for grafikkbaserte eventyr

en: Quit
nb_NO: Avslutt

en: Config File Error
nb_NO: Feil i konfigurasjonsfil

en: Unable to read ScummVM config file or create a new one!
nb_NO: Lesning eller opprettelse av ScummVM konfigurasjonsfil feilet!

en: Save Path Error
nb_NO: Feil i lagringsfilbane

en: Unable to create or access default save path!
nb_NO: Åpning eller opprettelse av standard lagringsfilbane feilet!

en: Icons Path Error
nb_NO: Feil i filbane til ikoner

en: Unable to create or access default icons and shaders path!
nb_NO: Åpning eller opprettelse av standard ikon- og shaders-filbane feilet!

en: Unable to access the globally set save path! Please revert to default from ScummVM Options
nb_NO: Åpning eller opprettelse av den globalt definerte lagringsfilbanen feilet. Vennligst gå tilbake til standard i ScummVM instillinger

en: Toggle virtual keyboard
nb_NO: Aktiver virtuelt tastatur

en: Done
nb_NO: Klar

en: Mode change
nb_NO: Modusvalg

en: Close popup
nb_NO: Lukk popup

en: Please select the *root* of your external (physical) SD card. This is required for ScummVM to access this path:
nb_NO: Vennligst velg rotnivå for ditt eksterne (fysiske) SD-kort. Dette er nødvendig for at ScummVM får tillgang til denne filbanen:

en: Storage Access Framework Permissions for ScummVM were revoked!
nb_NO: Storage Access Framework Permissions for ScummVM ble opphevet!

note: I18N: One line summary as shown in *nix distributions
en: Interpreter for numerous adventure games and role-playing games
nb_NO: Programvaretolk for utallige eventyr- og rollespill

note: I18N: 1 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: ScummVM is a program which allows you to run a wide variety of classic graphical point-and-click adventure games and role-playing games, provided you already have their data files. The clever part about this: ScummVM just replaces the executables shipped with the game, allowing you to play them on systems for which they were never designed!
nb_NO: ScummVM er et program som lar deg kjøre et bredt assortiment av klassiske pek-og-klikk-eventyrspill og rollespill – forutsatt at du allerede har datafilene til spillet. Det finurlige med det hele er at ScummVM kun erstatter selve programdelen av spillet og gjør det slik at du kan spille det på plattformer det aldri var utviklet til å kjøre på!

note: I18N: 2 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Currently, ScummVM supports a huge library of adventures with over 4000 games in total. It supports many classics published by legendary studios like LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. and Westwood Studios.
nb_NO: For øyeblikket støtter ScummVM et eventyrlig bibliotek på over 4000 spilltitler totalt. Det støtter mange klassikere utgitt av legendariske spillstudioer som bl.a. LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. og Westwood Studios.

note: I18N: 3 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Next to ground-breaking titles like the Monkey Island series, Broken Sword, Myst, Blade Runner and countless other games you will find some really obscure adventures and truly hidden gems to explore.
nb_NO: Sammen med banebrytende titler som Monkey Island-serien, Broken Sword, Myst, Blade Runner og utallige andre spill finner du også enkelte kuriositeter og skjulte skatter det kan være verdt å gi et forsøk.

en: Achievement unlocked!
nb_NO: Prestasjon låst opp!

en: Illegitimate game copy detected. We provide no support in such cases
nb_NO: Ugyldig spillkopi oppdaget. Vi kan dermed ikke tilby støtte i slike tilfeller.

en: ~R~esume
nb_NO: ~F~ortsett

en: ~L~oad
nb_NO: ~Å~pne

en: ~S~ave
nb_NO: ~L~agre

en: ~O~ptions
nb_NO: ~V~alg

en: ~H~elp
nb_NO: ~H~jelp

en: ~A~bout
nb_NO: ~O~m

en: ~R~eturn to Launcher
nb_NO: ~T~ilbake til oppstarter

[ctx: lowres]
en: ~R~eturn to Launcher
nb_NO: ~T~ilbake til oppstarter

en: Save game:
nb_NO: Lagret spill:

en: Save
nb_NO: Lagre

en: Sorry, this engine does not currently provide in-game help. Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
nb_NO: Beklager, men denne motoren støtter for øyeblikket ikke hjelp i spillet. Vennligst se i README-filen for grunnleggende informasjon, og for instruksjoner om hvordan du kan få ytterligere hjelp.

en: This game does not support saving from the menu. Use in-game interface
nb_NO: Dette spillet støtter ikke lagring av spill fra ScummVM-menyen. Benytt spillets egen meny

en: This game cannot be saved at this time. Please try again later
nb_NO: Spillet kan ikke lagres nå. Prøv igjen senere

en: Failed to save game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
nb_NO: Feil under lagring av spill (%s)! Se README-filen for grunnleggende informasjon og instruksjoner om hvordan du kan få ytterligere bistand.

en: This game does not support loading from the menu. Use in-game interface
nb_NO: Dette spillet støtter ikke inlasting fra SCummVM-menyen. Benytt spillets egen meny

en: This game cannot be loaded at this time. Please try again later
nb_NO: Spillet kan ikke lastes in akkurat nå. Prøv igjen senere

en: ~C~ancel
nb_NO: ~A~vbryt

en: Could not switch to resolution '%dx%d'.
nb_NO: Kunne ikke endre til skjermoppløsingen '%dx%d'.

en: Could not initialize color format.
nb_NO: Kunne ikke initalisere fargeformat.

en: Could not switch to video mode '%s'.
nb_NO: Kunne ikke endre til videomodusen '%s'.

en: Could not switch to stretch mode '%s'.
nb_NO: Kunne ikke endre til strekkmodus '%s'.

en: Could not apply aspect ratio setting.
nb_NO: Kunne ikke endre bildeformatsinnstillinger.

en: Could not apply fullscreen setting.
nb_NO: Kunne ikke aktivere fullskjermsinnstilling.

en: Could not apply filtering setting.
nb_NO: Kunne ikke aktivere filterinnstilling.

en: Error
nb_NO: Feil

en: You appear to be playing this game directly
    from the CD. This is known to cause problems,
    and it is therefore recommended that you copy
    the data files to your hard disk instead.
    See the documentation (CD audio) for details.
nb_NO: Det virker som du spiller spillet direkte fra
    CD-en. Dette kan forårsake enkelte problemer
    og det anbefales derfor at du kopierer spillets
    datafiler over til harddisken din.
    Se dokumentasjonen (CD-lyd) for mer informasjon.

en: This game has audio tracks on its CD. These
    tracks need to be ripped from the CD using
    an appropriate CD audio extracting tool in
    order to listen to the game's music.
    See the documentation (CD audio) for details.
nb_NO: Dette spillet har lydspor på disken sin.
    Disse lydsporene må bli kopiert fra CD-en
    ved hjelp av programvare for lydkopiering
    for at du skal kunne lytte til spillets musikk.
    Se dokumentasjonen (CD-lyd) for mer informasjon.

en: Skip autosave
nb_NO: Hopp over automatisk lagring

en: WARNING: The autosave slot contains a saved game named %S, and an autosave is pending.
    Please move this saved game to a new slot, or delete it if it's no longer needed.
    Alternatively, you can skip the autosave (will prompt again in 5 minutes).
nb_NO: ADVARSEL: Lagringssporet for automatisk lagring har et lagret spill som heter %S, og det er en autoamtisk lagring som står på vent.
    Du kan enten flytte det eksisterende lagrede spillet til et nytt lagringsspor, eller slette det vis det ikke lengre er nødvendig.
    Alternativt, så kan du hoppe over den automatiske lagringen (du vil bli spurt om dette igjen om 5 minutter).

en: ERROR: Could not copy the savegame to a new slot
nb_NO: FEIL: Kunne ikke kopiere det lagrede spillet til et nytt lagringsspor

en: Autosave
nb_NO: Automatisk lagring

en: Error occurred making autosave
nb_NO: Feil oppstod under oppretting av automatisk lagret spill

en: Failed to load saved game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
nb_NO: Feil under lasting av lagret spill (%s)! Se LESMEG-/README-filen grunnleggende informasjon og instruksjoner for hvordan du kan få ytterligere bistand.

en: WARNING:
nb_NO: ADVARSEL:

en:  Shall we still run the game?
nb_NO:  Skal vi fortsatt kjøre spillet?

en: WARNING: The game you are about to start is not yet fully supported by ScummVM. As such, it is likely to be unstable, and any saved game you make might not work in future versions of ScummVM.
nb_NO: ADVARSEL: Spillet du prøver å starte er ikke fullstendig støttet av ScummVM. Derfor er det sannsynlig at det vil være ustabilt, og det er ikke sikkert at lagrede spill vil fortsette å fungere i fremtidige versjoner av ScummVM.

en: Start anyway
nb_NO: Start allikevel

en: This game is not supported.
nb_NO: Dette spillet støttes ikke.

en: This game is not supported for the following reason:
nb_NO: Dette spillet støttes ikke av følgende årsaker:

en: Loading game is currently unavailable
nb_NO: Innlasting av lagrede spill er for øyeblikket ikke tilgjengelig

en: Saving game is currently unavailable
nb_NO: Lagring av spill er for øyeblikket ikke tilgjengelig

en: The game in '%s' seems to be an unknown game variant.
    
    Please report the following data to the ScummVM team at %s along with the name of the game you tried to add and its version, language, etc.:
nb_NO: Spillet i '%s' ser ut til å være en ukjent spillvariant.
    
    Rapport følgende data til ScummVM-teamet på %s sammen med navnet på spillet du prøvde å legge til, hvilken versjon av spillet det er, hvilket språk det er på, osv.:

en: Matched game IDs for the %s engine:
nb_NO: Matchende spill-ID-er for spillmotoren %s:

en: Default game keymap
nb_NO: Spillets standard knappoppsett

en: Left Click
nb_NO: Venstreklikk

en: Middle Click
nb_NO: Midtklikk

en: Right Click
nb_NO: Høyreklikk

en: Game menu
nb_NO: Spillmeny

en: Skip
nb_NO: Hopp over

en: Skip line
nb_NO: Hopp over linje

en: Predictive input dialog
nb_NO: Forutsigende inndatadialog

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows confirming popup dialogue prompts (eg. for save game deletion or overwriting) and also submitting a new save game name, or choosing an existing save game for overwriting.
en: Confirm
nb_NO: Bekreft

en: Autosave on
nb_NO: Automatisk lagring på

en: Autosave off
nb_NO: Automatisk lagring av

en: OpenGL with shaders
nb_NO: OpenGL m/shadere

[ctx: lowres]
en: OpenGL with shaders
nb_NO: OpenGL m/shadere

en: AdLib emulator
nb_NO: AdLib-emulator

en: The selected audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
nb_NO: Den valgte lydenheten '%s' ble ikke funnet (den kan f.eks. være avslått eller frakoblet).

en: Attempting to fall back to the next available device...
nb_NO: Forsøker å falle tilbake på den neste tilgjengelige enheten...

en: The selected audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
nb_NO: Den valgte lydenheten '%s' kan ikke brukes. Se logg-filen for mer informasjon.

en: The preferred audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
nb_NO: Den foretrukne lydenheten '%s' ble ikke funnet (den kan f.eks. være avslått eller frakoblet).

en: The preferred audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
nb_NO: Den foretrukne lydenheten '%s' kan ikke brukes. Se i logg-filen for mer informasjon.

en: Starting MIDI dump
nb_NO: Starter MIDI-uthenting

en: Amiga Audio emulator
nb_NO: Amiga-lydemulator

en: No music
nb_NO: Ingen musikk

en: Apple II GS emulator (NOT IMPLEMENTED)
nb_NO: Apple II GS-emulator (IKKE IMPLEMENTERT)

en: Creative Music System emulator
nb_NO: Creative Music System-emulator

en: FluidSynth requires a 'soundfont' setting. Please specify it in ScummVM GUI on MIDI tab. Music is off.
nb_NO: FluidSynth krever en 'soundfont'-innstilling. Angi denne i under Midi-fanen i ScummVM-grensesnittet. Musikk er avslått.

en: FluidSynth: Failed loading custom SoundFont '%s'. Music is off.
nb_NO: FluidSynth: Kunne ikke laste inn tilpasset SoundFont (%s). Musikk er avslått.

en: FM-Towns Audio
nb_NO: FM Towns Lyd

en: PC-98 Audio
nb_NO: PC-98 Lyd

en: SegaCD Audio
nb_NO: SegaCD-lyd

en: Initializing MT-32 Emulator
nb_NO: Initialiserer MT-32-Emulator

en: MT-32 emulator
nb_NO: MT-32-emulator

en: PC Speaker emulator
nb_NO: PC-speaker-emulator

en: IBM PCjr emulator
nb_NO: IBM PCjr-emulator

en: C64 Audio emulator
nb_NO: C64-lydemulator

en: <syncing...>
nb_NO: <synkroniserer ...>

en: Saved games sync was cancelled.
nb_NO: Syncing av lagrede spill avbrutt.

en: Saved games sync failed.
    Check your Internet connection.
nb_NO: Sync av lagrede spill feilet.
    Sjekk internettilkoblingen din.

en: Download complete.
    Failed to download %u files.
nb_NO: Nedlasting fullført.
    Klarte ikke laste ned %u filer.

en: Download complete.
nb_NO: Nedlasting fullført.

en: Download failed.
nb_NO: Nedlasting feilet.

en: Do you really want to return to the Launcher?
    Any unsaved progress will be lost.
nb_NO: Er du sikker på at du vil gå tilbake til oppstarteren?
    Ulagret fremgang vil gå tapt.

en: Do you really want to quit?
    Any unsaved progress will be lost.
nb_NO: Er du sikker på at du vil avslutte?
    Ulagret fremgang vil gå tapt.

en: Global
nb_NO: Globalt

en: Global Main Menu
nb_NO: Global hovedmeny

en: Display keyboard
nb_NO: Vis tastatur

en: Toggle mute
nb_NO: Skru lyddemping av/på

en: Open Debugger
nb_NO: Åpne Debugger

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Left Click
nb_NO: Touchskjerm 'Tapmodus' - Venstreklikk

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Right Click
nb_NO: Touchskjerm 'Tapmodus' - Høyreklikk

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (No Click)
nb_NO: Touchskjerm 'Tapmodus' - Sveve (Ingen Klikk)

en: Maximum Volume
nb_NO: Maksimalt Volum

en: Increasing Volume
nb_NO: Øker volum

en: Minimal Volume
nb_NO: Minimalt Volum

en: Decreasing Volume
nb_NO: Senker volum

en: Clicking Enabled
nb_NO: Klikking aktivert

en: Clicking Disabled
nb_NO: Klikking deaktivert

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (DPad Clicks)
nb_NO: Touchskjerm 'Tapmodus' - Sveve (DPad Klikk)

note: I18N: This is displayed in the file browser to let the user choose a new folder for Android Storage Attached Framework
en: Add a new folder
nb_NO: Legg til ny mappe

note: I18N: This may be displayed in the Android UI used to add a Storage Attach Framework authorization
en: Choose a new folder
nb_NO: Velg ny mappe

en: Toggle aspect ratio correction
nb_NO: Skru korrigering av bildeformat av/på

en: Center
nb_NO: Senter

en: Pixel-perfect scaling
nb_NO: Pikselperfekt skalering

en: Even pixels scaling
nb_NO: Jevn pikselskalering

en: Fit to window
nb_NO: Tilpass vinduet

en: Stretch to window
nb_NO: Strekk til vinduet

en: Fit to window (4:3)
nb_NO: Tilpass vinduet (4:3)

en: Resolution: %dx%d
nb_NO: Oppløsning: %dx%d

en: Active graphics filter:
nb_NO: Aktivt grafikkfilter:

en: Enabled aspect ratio correction
nb_NO: Bildeformatskorrigering aktivert

en: Disabled aspect ratio correction
nb_NO: Bildeformatskorrigering deaktivert

en: Filtering enabled
nb_NO: Filtrering aktivert

en: Filtering disabled
nb_NO: Filtrering deaktivert

en: Stretch mode
nb_NO: Strekkmodus

en: SDL Surface
nb_NO: SDL-overflate

en: SDL Surface (forced 8bpp mode)
nb_NO: SDL Surface (tvungen 8bpp modus)

en: Saved screenshot '%s'
nb_NO: Lagret skjermbilde (%s)

en: Could not save screenshot
nb_NO: Kunne ikke lagre skjermbilde

en: Windowed mode
nb_NO: Vindusmodus

en: Toggle fullscreen
nb_NO: Veksle fullskjerm

en: Toggle mouse capture
nb_NO: Veksle muslåsing

en: Save screenshot
nb_NO: Lagre skjermbilde

en: Toggle linear filtered scaling
nb_NO: Skru skalering med lineær filtrering av/på

en: Cycle through stretch modes
nb_NO: Bla gjennom strekkmoduser

en: Increase the scale factor
nb_NO: Øk skaleringsfaktoren

en: Decrease the scale factor
nb_NO: Minsk skaleringsfaktoren

en: Switch to the next scaler
nb_NO: Bytt til neste skaleringsmetode

en: Switch to the previous scaler
nb_NO: Bytt til forrige skaleringsmetode

en: Left Mouse Button
nb_NO: Venstre museknapp

en: Right Mouse Button
nb_NO: Høyre museknapp

en: Middle Mouse Button
nb_NO: Midtre museknapp

en: Mouse Wheel Up
nb_NO: Musehjul opp

en: Mouse Wheel Down
nb_NO: Musehjul ned

en: X1 Mouse Button
nb_NO: X1-museknapp

en: X2 Mouse Button
nb_NO: X2-museknapp

en: Joy A
nb_NO: Kontroll A

en: Joy B
nb_NO: Kontroll B

en: Joy X
nb_NO: Kontroll X

en: Joy Y
nb_NO: Kontroll Y

en: Joy Back
nb_NO: Kontroll Back

en: Joy Guide
nb_NO: Kontroll Guide

en: Joy Start
nb_NO: Kontroll Start

en: Left Stick
nb_NO: Venstre styrespak

en: Right Stick
nb_NO: Høyre styrespak

en: Left Shoulder
nb_NO: Venstre skulderknapp

en: Right Shoulder
nb_NO: Høyre skulderknapp

en: D-pad Up
nb_NO: Retningsknapp Opp

en: D-pad Down
nb_NO: Retningsknapp Ned

en: D-pad Left
nb_NO: Retningsknapp Venstre

en: D-pad Right
nb_NO: Retningsknapp Høyre

en: D-pad Center
nb_NO: Retningsknapp midtpunkt

en: Left Trigger
nb_NO: Venstre utløserknapp

en: Right Trigger
nb_NO: Høyre utløserknapp

en: Left Stick X
nb_NO: Venstre styrespak X

en: Left Stick Y
nb_NO: Venstre styrespak Y

en: Right Stick X
nb_NO: Høyre styrespak X

en: Right Stick Y
nb_NO: Høyre styrespak Y

en: Hat X
nb_NO: Hatt X

en: Hat Y
nb_NO: Hatt Y

en: Reset to defaults
nb_NO: Tilbakestill

en: Clear mapping
nb_NO: Fjern tildeling

en: Virtual mouse up
nb_NO: Virtuell mus opp

en: Virtual mouse down
nb_NO: Virtuell mus ned

en: Virtual mouse left
nb_NO: Virtuell mus venstre

en: Virtual mouse right
nb_NO: Virtuell mus høyre

en: Slow down virtual mouse
nb_NO: Senk hastigheten på virtuell mus

en: Can't create directory here!
nb_NO: Kan ikke opprette mappe her!

en: Invalid path!
nb_NO: Ugyldig filbane!

en: Parent directory doesn't exists!
nb_NO: Hovedmappe eksisterer ikke!

en: Can't create a directory within a file!
nb_NO: Kan ikke opprette en mappe inne i en fil!

en: There is a file with that name in the parent directory!
nb_NO: Det er en fil med det navnet i hovedmappen!

en: Failed to create the directory!
nb_NO: Kunne ikke opprette mappen!

en: Directory created successfully!
nb_NO: Mappe opprettet!

en: Back to parent directory
nb_NO: Tilbake til hovedmappe

en: The file doesn't exist!
nb_NO: Filen eksisterer ikke!

en: Can't download a directory!
nb_NO: Kan ikke laste ned en mappe!

en: Failed to read the file!
nb_NO: Kunne ikke lese filen!

en: The page is not available without the resources. Make sure file wwwroot.zip from ScummVM distribution is available in 'themepath'.
nb_NO: Siden er ikke tilgjengelig uten ressursene. Sørg for at filen wwwroot.zip fra ScummVM-distribusjonen er tilgjengelig i 'themepath'.

en: Create directory
nb_NO: Opprett mappe

en: Upload files
nb_NO: Last opp filer

en: Type new directory name:
nb_NO: Skriv inn nytt mappenavn:

en: Select a file to upload:
nb_NO: Velg fil du vil laste opp:

en: Or select a directory (works in Chrome only):
nb_NO: Eller velg en mappe (virker kun i Chrome):

en: Index of
nb_NO: Indeks for

en: Error occurred
nb_NO: En feil har oppstått

en: File system root
nb_NO: Filsystemrot

en: Saved games
nb_NO: Lagrede spill

en: Parent directory
nb_NO: Hovedmappe

en: ScummVM couldn't list the directory you specified.
nb_NO: ScummVM kunne ikke vise mappen du har angitt.

en: Index of
nb_NO: Indeks for

en: This is a local webserver index page.
nb_NO: Dette er indekssiden for en lokal webserver.

en: Open Files manager
nb_NO: Åpne filadministrering

en: The parent directory doesn't exist!
nb_NO: Hovedmappen eksisterer ikke!

en: Can't upload into a file!
nb_NO: Kan ikke laste opp i en fil!

en: Back to the files manager
nb_NO: Tilbake til filadministrering

en: Failed to start local webserver.
    Check whether selected port is not used by another application and try again.
nb_NO: Kunne ikke starter lokal webserver.
    Sjekk at den valgte porten ikke allerede brukes av et annet program og prøv igjen.

en: Invalid request: headers are too long!
nb_NO: Ugyldig forespørsel: overskriften er for lang!

en: Failed to upload the file!
nb_NO: Kunne ikke laste opp fil!

en: No file was passed!
nb_NO: Ingen fil videreført!

en: Uploaded successfully!
nb_NO: Opplasting fullført!

en: ~C~lose
nb_NO: ~L~ukk

en: Show mouse cursor
nb_NO: Vis muspeker

en: Snap to edges
nb_NO: Hopp til kanter

en: Stretch to fit
nb_NO: Strekk til å passe

en: Use Screen:
nb_NO: Bruk skjerm:

[ctx: 3ds-screen]
en: Top
nb_NO: Topp

[ctx: 3ds-screen]
en: Bottom
nb_NO: Bunn

[ctx: 3ds-screen]
en: Both
nb_NO: Begge

en: C-Pad X
nb_NO: C-spak X

en: C-Pad Y
nb_NO: C-spak Y

en: Touch
nb_NO: Berøring

en: Toggle Drag Mode
nb_NO: Dra-modus av/på

en: Toggle Magnify Mode
nb_NO: Forstørrelsesmodus av/på

en: Open 3DS Settings
nb_NO: Åpne 3DS-innstillinger

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode.
    Returning to Launcher...
nb_NO: Forstørrelsesmodus av. Aktiverer Dra-modus.
    Returnerer til oppstarter ...

en: Magnify Mode Off. Returning to Launcher...
nb_NO: Forstørrelsesmodus av. Returnerer til oppstsarter ...

en: Hover Mode
nb_NO: Friflytsmodus

en: Drag Mode
nb_NO: Dra-modus

en: Cannot Switch to Drag Mode while Magnify Mode is On
nb_NO: Kan ikke bytte til Dra-modus mens Forstørrelsesmodus er på

en: Magnify Mode cannot be activated in menus.
nb_NO: Forstørrelsesmodus kan ikke aktiveres inne på menyer.

en: Magnify Mode can only be activated
     when both screens are enabled.
nb_NO: Forstørrelsesmodus kan kun bli
    aktivert når begge skjermene er aktive.

en: In-game resolution too small to magnify.
nb_NO: Oppløsningen i spillet er for liten til å bli forstørret.

en: Magnify Mode On. Switching to Hover Mode...
nb_NO: Forstørrelsesmodus på. Bytter til friflytsmodus ...

en: Magnify Mode On
nb_NO: Forstørrelsesmodus på

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode...
nb_NO: Forstørrelsesmodus av. Reaktiverer Dra-modus ...

en: Magnify Mode Off
nb_NO: Forstørrelsesmodus av

en: Getting help
nb_NO: Få hjelp

en: ## Help, I'm lost!
    
    First, make sure you have the games and necessary game files ready. Check the **Where to Get the Games** section under the **General** tab. Once obtained, follow the steps outlined in the **Adding Games** tab to finish adding them on this device. Take a moment to review this process carefully, as some users encountered challenges here owing to recent Android changes.
    
    Need more help? Refer to our [online documentation for Android](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html). Got questions? Swing by our [support forums](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=17) or hop on our [Discord server](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), which includes an [Android support channel](https://discord.com/channels/581224060529148060/1135579923185139862).
    
    Oh, and heads up, many of our supported games are intentionally tricky, sometimes mind-bogglingly so. If you're stuck in a game, think about checking out a game walkthrough. Good luck!
nb_NO: ## Hjelp, jeg er fortapt!
    
    Se fremfor alt til at du har de nødvendige spillene og spillfilene klare. Sjekk **Hvor finner jeg spillene** seksjonen under **Generelt** fliken. Efter ervervelse av spill/spillfiler: følg stegene i **Legg til spill...** for å legge til spillene på enheten. Vær særlig oppmerksom her eftersom visse brukere har funnet dette utfrordende på grunn av senere Andriod-endringer.
    
    Ytterligere hjelp? Vi henviser til vår [online documentation for Android](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html). Har du undringer/spørsmål? Ta en tur innom [support forums](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=17) eller knyt an til vår [Discord server](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), som inbefatter en egen [Android support channel](https://discord.com/channels/581224060529148060/1135579923185139862).
    
    Oh, advarsel, mange av våre støttede spill er intensjonellt vanskelige, noen ganger så det går på selvfølelsen løs! Er du uten fremgang i spillet: vurder å søke frem en on-line gjennomgang av spillet (walkthrough, universal hint system eller lignende). Lykke til!

en: Touch Controls
nb_NO: Berøringskontroller

en: ## Touch control modes
    The touch control mode can be changed by tapping or clicking on the controller icon in the upper right corner
    ### Direct mouse 
    
    The touch controls are direct. The pointer jumps to where the finger touches the screen (default for menus).
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### Touchpad emulation 
    
    The touch controls are indirect, like on a laptop touchpad.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    ### Gamepad emulation 
    
    Fingers must be placed on lower left and right of the screen to emulate a directional pad and action buttons.
    
      ![Gamepad mode](gamepad.png "Gamepad mode"){w=10em}
    
    To select the preferred touch mode for menus, 2D games, and 3D games, go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**.
    
    ## Touch actions 
    
    ### Two finger scroll 
    
    To scroll, slide two fingers up or down the screen
    ### Two finger tap
    
    To do a two finger tap, hold one finger down and then tap with a second finger.
    
    ### Three finger tap
    
    To do a three finger tap, start with holding down one finger and progressively touch down the other two fingers, one at a time, while still holding down the previous fingers. Imagine you are impatiently tapping your fingers on a surface, but then slow down that movement so it is rhythmic, but not too slow.
    
    ### Immersive Sticky fullscreen mode
    
    Swipe from the edge to reveal the system bars.  They remain semi-transparent and disappear after a few seconds unless you interact with them.
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, tap on the menu icon at the top right of the screen.
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, long press on the controller icon at the top right of the screen, or tap on any editable text field. To hide the virtual keyboard, tap the controller icon again, or tap outside the text field.
    
    
      ![Keybpard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}
nb_NO: ## Berøringskontrollmodus
    Berøringskontrollene kan velges ved å tappe eller klikke på ikonet lengst opp til høyre 
    ### Direktepekende mus 
    Berøringskontrollen er direktevirkende. Pekern hopper til der fingeren berører skjermen (standardvalg for menyer).
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### Pekeplateemulering 
    Berøringskontrollen er indirekte, som pekeplaten på en bærbar PC.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    ### Gamepad-emulering 
    Fingrene må plaseres til høyre og venstre på den lavere delen av skjermen for å emulere retnings- og handlingsknappene på en spillkontroll. 
    
      ![Gamepad mode](gamepad.png "Gamepad mode"){w=10em}
    
    For å velge foretrukken berøringsmodus for menyer, 2D-spill og 3D-spill gå til Globale instillinger>Backend > Choose the preferred touch mode**.
    
    ## Berøringshandlinger 
    ### Tofingerrulling 
    Sveip ti fingre opp eller ned langs skjermen
    
    ### Tofingersklikk
    For å klikke tofingersklikk, hold en finger på skjermen og tapp med den andre.
    
    ### Trefingersklikk
    For å klikke trefingersklikk, hold en finger på skjermen, legg til en finger til - og hold finger nummer to på skjermen, tapp med den tredje. 
    
    ### Immersiv helskjermsmodus
    Sveip fra skjermkanten for å få frem verktøylinjene. Disse er halvt gjennomsiktige og forsvinner etter noen sekunder om du ikke benytter dem.
    
    ### Global hovedmeny
    For å åpne den globale hovedmenyen, klikk på menyikonet lengst opp til høyre på skjermen.
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## Virtuelt tastatur
    Virtuelt tastatur åpnes ved å trykke lenge på berøringskontrollikonet i øvre høyre hjørne, eller ved å tappe i et redigerbart tekstfelt. For å gå tilbake til vanlig berøringskontroll klikker du atter lenge på berøringskontrollikonet i øvre høyre hjørne eller utenfor det redigerbare tekstfeltet.
    
      ![Keybpard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}

en: Adding Games
nb_NO: Legg til spill

en: ## Adding Games 
    
    1. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option. 
    
      ![ScummVM file browser root](browser-root.png "ScummVM file browser root"){w=70%}
    
    3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames**. 
    
    4. Select **Use this folder**. 
    
      ![OS selectable folder](fs-folder.png "OS selectable folder"){w=70%}
    
    5. Select **ALLOW** to give ScummVM permission to access the folder. 
    
      ![OS access permission dialog](fs-permission.png "OS access permission"){w=70%}
    
    6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
      ![SAF folder added](browser-folder-in-list.png "SAF folder added"){w=70%}
    
    Step 2 and 3 are done only once. To add more games, repeat Steps 1 and 6. 
    
    See our [Android documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html) for more information.
nb_NO: ## Legge til spill 
    
    1. Velg **Legg til spill...** fra startsiden. 
    
    2. Velg **Opp et nivå** til du kommer til rotmappen med **<Legg til ny mappe>** i ScummVMs filutforsker.
    
      ![ScummVM file browser root](browser-root.png "ScummVM file browser root"){w=70%}
    
    3. Dobbeltklikk **<Legg til ny mappe>**. Naviger i din enhets filutforsker til spilmappen. For eksempel **SD kort>ScummVMgames**. 
    
    4. Velg **Bruk denne mappen**. 
    
      ![OS selectable folder](fs-folder.png "OS selectable folder"){w=70%}
    
    5. Velg **TILLAT** for å gi ScummVM tilgang til mappen. 
    
      ![OS access permission dialog](fs-permission.png "OS access permission"){w=70%}
    
    6. Dobbeltklikk i ScummVMs filutforsker for å bla gjennom spillmappen. Legg til et spill ved å velge undermappen som Iinneholder de nødvendige spillfilene, velg deretter **Velg**.
    
      ![SAF folder added](browser-folder-in-list.png "SAF folder added"){w=70%}
    
    Steg  2 og 3 gjennomføres kun en gang. For å legge til ytterligere spill gjentas steg 1 og steg 6.
    
    Se [Android documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html) for more information.

en: Show On-screen control
nb_NO: Vis kontroll på skjermen

en: Choose the preferred touch mode:
nb_NO: Velg foretrukket berøringsmodi:

en: In menus
nb_NO: På menyer

en: Touchpad emulation
nb_NO: Emulering av berøringsplate

en: Direct mouse
nb_NO: Direktemus

en: Gamepad emulation
nb_NO: Emulering av håndkontroll

en: In 2D games
nb_NO: I 2D-spill

en: In 3D games
nb_NO: I 3D-spill

en: Select the orientation:
nb_NO: Velg orientering:

en: Automatic
nb_NO: Automatisk

en: Portrait
nb_NO: Portrett

en: Landscape
nb_NO: Landskap

en: In games
nb_NO: I spill

note: I18N: This button opens a list of all folders added for Android Storage Attached Framework
en: Remove folder authorizations...
nb_NO: Fjern mappegodkjenninger ...

en: Remove
nb_NO: Fjern

en: Unscaled
nb_NO: Uskalert

en: Hardware scale (fast, but low quality)
nb_NO: Maskinvareskalering (rask, men lav kvalitet)

en: Software scale (good quality, but slower)
nb_NO: Programvareskalering (god kvalitet, men tregere)

en: Show Gamepad Controller (iOS 15 and later)
nb_NO: Vis Gamepad Controller (iOS 15 og senere)

en: Gamepad opacity
nb_NO: Håndkontrollens gjennomsiktighet

en: Directional button:
nb_NO: Retningsknapp:

en: Thumbstick
nb_NO: Tommelpinne

en: Use minimal gamepad layout
nb_NO: Benytt minimert gamepad layout

en: Show keyboard function bar
nb_NO: Vis funskjonstaster

en: ## Help, I'm lost!
    
    First, make sure you have the games and necessary game files ready. Check the **Where to Get the Games** section under the **General** tab. Once obtained, follow the steps outlined in the **Adding Games** tab to finish adding them on this device.
    
    Need more help? Refer to our [online documentation for iOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html). Got questions? Swing by our [support forums](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=15) or hop on our [Discord server](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), which includes an [iOS support channel](https://discord.com/channels/581224060529148060/1149456560922316911).
    
    Oh, and heads up, many of our supported games are intentionally tricky, sometimes mind-bogglingly so. If you're stuck in a game, think about checking out a game walkthrough. Good luck!
nb_NO: ## Hjelp, jeg er fortapt!
    
    Se fremforalt til at du har de nødvendige spillene og spillfilene klare. Sjekk **Hvor finner jeg spillene** seksjonen under **Generelt** fliken. Efter ervervelse av spill/spillfiler: følg stegene i **Legg til spill...** for å legge til spillene på enheten.
    
    Ytterligere hjelp? Vi henviser til vår [online documentation for iOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html). Har du undringer/spørsmål? Ta en tur innom [support forums](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=15) eller knyt an til vår [Discord server](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), som inbefatter en egen [iOS support channel](https://discord.com/channels/581224060529148060/1149456560922316911).
    
    Oh, advarsel, mange av våre støttede spill er intensjonellt vanskelige, noen ganger så det går på selvfølelsen løs! Er du uten fremgang i spillet: vurder å søke frem en on-line gjennomgang av spillet (walkthrough, universal hint system eller lignende). Lykke til!

en: ## Touch control modes
    The touch control mode can be changed by tapping or clicking on the controller icon in the upper right corner, by swiping two fingers from left to right, or in the global settings from the Launcher go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**. It's possible to configure the touch mode for three situations (ScummVM menus, 2D games and 3D games).
    
    ### Direct mouse 
    
    The touch controls are direct. The pointer jumps to where the finger touches the screen (default for menus).
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### Touchpad emulation 
    
    The touch controls are indirect, like on a laptop touchpad.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    To select the preferred touch mode for menus, 2D games, and 3D games, go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**.
    
    ## Touch actions 
    
    | Gesture           | Action            
    | ------------------|-------------------
    | `One finger tap`  | Left mouse click  
    | `Two fingers tap` | Right mouse click 
    | `Two fingers double tap` | ESC 
    | `One finger press & hold for >0.5s` | Left mouse button hold and drag, such as for selection from action wheel in Curse of Monkey Island 
    | `Two fingers press & hold for >0.5s` | Right mouse button hold and drag, such as for selection from action wheel in Tony Tough 
    | `Two fingers swipe (left to right)` | Toggles between the touch modes 
    | `Two fingers swipe (right to left)` | Toggles virtual controller (>iOS 15) 
    | `Two fingers swipe (top to bottom)` | Access Global Main Menu in games 
    | `Pinch (zoom in/out)` | Enables/disables keyboard 
    
    ### Virtual Gamepad 
    
    Devices running iOS 15 or later can connect virtual gamepad controller by swiping two fingers from right to left or through **Global Options > Backend**. The directional button can be configured to either a thumbstick or a dpad.
    **Note** While the virtual controller is connected it is not possible to perform mouse clicks using tap gestures since they are disabled as long as the virtual controller is visible. Left mouse clicks are performed by pressing the A button. Tap gestures are enabled again when virtual controller is disconnected.
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, tap on the menu icon at the top right of the screen or swipe two fingers downwards.
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, long press on the controller icon at the top right of the screen, perform a pinch gesture (zoom out) or tap on any editable text field. To hide the virtual keyboard, tap the controller icon again, do an opposite pinch gesture (zoom in) or tap outside the text field.
    
    
      ![Keybpard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}
nb_NO: ## Berøringskontrollmodus
    Berøringskontrollene kan velges ved å tappe eller klikke på ikonet lengst opp til høyre, eller ved å sveipe to fingre fra venstre til høyre, eller gå til **Globale instillinger>Backend>Velg foretrukket berøringsmodus**. 
    
    ### Direktepekende mus
    
    Berøringskontrollen er direktevirkende. Pekern hopper til der fingeren berører skjermen (standardvalg for menyer).
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### Pekeplateemulering
    
    Berøringskontrollen er indirekte, som pekeplaten på en bærbar PC.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
      
    For å velge foretrukken berøringskontrollmodus for menyer, 2D-spill og 3D-spill, gå til **Globale instillinger>Backend>Velg foretrukket berøringsmodus**.
    
    ## Berøringshandlinger 
    
    | Berøringsbevegelse| Handling            
    | --------------------------|-------------------
    | `Enfingerstrykk`     | Venstre museklikk
    | `Tofingerstrykk`     | Høyre museklikk 
    | `Tofingerstrykk x2`| ESC 
    | `Enfingerstrykk press & hold >0.5s` | Venstre museklikk hold og dra, som f.eks. valg fra Curse of Monkey Islands handlingshjul.
    | `Tofingerstrykk press & hold >0.5s` | Høyre museklikk hold and dra, som f.eks valg fra Tony Toughs handlingshjul. 
    | `Tofingersveip (fra venstre til høyre)` | Blar gjennom berøringsmodi
    | `Tofingersveip (fra høyre til venstre)` | Veksler virtuell kontroller (>iOS 15) 
    | `Tofingersveip (fra topp til bunn)` | Tilgang til hovedmenyen i spill 
    | `Knip (zoom inn/ut)` | Aktiverer/deaktiverer tastatur 
    
    ### Gamepad-emulering
    
    Enheter som kjører iOS 15 eller nyere kan koble til virtuell gamepad kontroller ved å sveipe to fingre fra venstre til høyre, eller via **Globale Instillinger> Backend**. Retningsknappen kan konfigureres enten som tommelstikke eller dpad.
    **Merk** Når den virtuelle kontrolleren er tilkoblet er det ikke mulig å gjennomføre museklikk gjennom berøringshandlinger eftersom disse er bortkoblet så lenge den virtuelle kontrolleren er synlig. Venstre museklikk gjøres ved å trykke på A-knappen. Berøringshandlinger blir tilgjengelige når den virtuelle kontrolleren kobles bort.
    
    ### Global hovedmeny
    
    For å åpne den globale hovedmenyen, klikk på menyikonet lengst opp til høyre på skjermen, eller sveip to fingre nedover.
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## Virtuelt tastatur
    
    Virtuelt tastatur åpnes ved å trykke lenge på berøringskontrollikonet i øvre høyre hjørne, eller gjør knipebevegelsen (Zoom ut), eller ved å tappe i et redigerbart tekstfelt. For å gå tilbake til vanlig berøringskontroll klikker du atter lenge på berøringskontrollikonet i øvre høyre hjørne, eller gjør knipebevegelsen (Zoom inn), eller trykker utenfor det redigerbare tekstfeltet.
    
    
      ![Keybpard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}

en: ## Adding Games 
    
    1. Copy the required game files to the ScummVM application. There are several ways to do that, see our [Transferring game files documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html#transferring-game-files) for more information.
    
    2. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    3. In the ScummVM file browser, double-tap to browse to your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
    To add more games, repeat the steps above. 
    
    See our [iOS documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html) for more information.
nb_NO: ## Legge til spill 
    
    1. Kopier de nødvendige spillfilene til ScummVM-appen. Det finnes flere måter å gjøre dette på, se [Transferring game files documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html#transferring-game-files) for ytterligere informasjon.
    
    2. Velg **Legg til spill...** fra startsiden. 
    
    3. Naviger frem til mappen med spillfiler i ScummVMs filutforsker, dobbeltklikk for å bla til undermappen som inneholder de tillagte spillfiler, derettter trykk **Velg**. 
    
    Gjenta ovenfor beskrevne steg for å legge til flere spill.
    
    Se [iOS documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html) for ytterligere informasjon.

en: ## Touch actions 
    
    ### Press Touch area 
    
    Press Touch area to perform a left mouse click
    ### Play/Pause
    
    Press Play/Pause to perform a right mouse click
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, press Back/Menu button.
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, press and hold the Play/Pause button. To hide the virtual keyboard, press the Back/Menu button.
nb_NO: ## Trykkberøringshandlinger
    
    ### Trykk berøringsområdet
    
    Trykk berøringsområdet for å gjøre et venstre museklikk
    ### Avspill/Pause
    
    Trykk Avspill/Pause for å gjøre et høyre museklikk
    
    ### Global hovedmeny
    
    For å åpne den globale hovedmenyen, trykk Tilbake/Meny- knappen.
    
    ## Virtuelt tastatur
    
    Trykk og hold Avspill/Pause-knappen for å åpne det virtuelle tastaturet. For å stenge det virtuelle tastaturet, trykk Tilbake/Meny-knappen.

en: ## Adding Games 
    
    1. Copy the required game files to the ScummVM application. There are several ways to do that, see our [Transferring game files documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html#transferring-game-files) for more information.
    
    2. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    3. In the ScummVM file browser, double-tap to browse to your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
    To add more games, repeat the steps above. 
    
    See our [tvOS documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html) for more information.
nb_NO: ## Legge til spill 
    
    1. Kopier de nødvendige spillfilene til ScummVM-appen. Dette kan gjøres på flere vis, se [Transferring game files documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html#transferring-game-files) for more information.
    
    2. Velg **Legg til spill...** fra startsiden. 
    
    3. Dobbeltklikk for å navigere fram til tillagt spillmappe i ScummVMs filutforsker. Legg til et spill ved å velge undermappen med de nødvendige spillfiler og trykk **Velg**.
    
    For å legge til ytterliger spill gjentas de ovenstående steg. 
    
    Se [tvOS documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html) for ytterligere informasjon.

en: Click Mode
nb_NO: Klikkmodus

en: Keyboard
nb_NO: Tastatur

en: ## Keyboard shortcuts
    
    ScummVM supports various in-game keyboard and mouse shortcuts, and since version 2.2.0 these can be manually configured in the **Keymaps tab**, or in the **configuration file**.
    
    For game-specific controls, see the [wiki entry](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Category:Supported_Games) for the game you are playing.
    
    Default shortcuts are shown in the table.
    
    | Shortcut      | Description      
    | --------------|------------------
    | `Ctrl+F5` | Displays the Global Main Menu
nb_NO: ## Tastatursnarveier
    
    ScummVM støtter under spilling tastatur- og musesnarveier, og fra og med versjon 2.2.0. kan disse konfigureres manuelt i fliken **Knappoppsett** eller i **konfigurasjonsfilen**.
    
    For spillspesifikk styring, se[wiki entry](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Category:Supported_Games) for spillet du spiller.
    
    Standardsnarveiene vises i tabellen.
    
    | Snarvei      | Beskrivelse      
    | --------------|------------------
    | `Ctrl+F5` | Viser Global Hovedmeny

en: | `Cmd+q`    | Quit (macOS)
nb_NO: | `Cmd+q`    | Avslutt (macOS)

en: | `Alt+F4`  | Quit (Windows)
nb_NO: | `Alt+F4`  | Avslutt (Windows)

en: | `Ctrl+q`  | Quit (Linux/Unix)
nb_NO: | `Ctrl+q`  | Avslutt (Linux/Unix)

en: | `Ctrl+z`  | Quit (other platforms)
nb_NO: | `Ctrl+z`  | Avslutt (other platforms)

en: | `Ctrl+u`  | Mutes all sounds
    | `Ctrl+m`  | Toggles mouse capture
    | `Ctrl+Alt` and `9` or `0` | Cycles forwards/backwards between graphics filters
    | `Ctrl+Alt` and `+` or `-` | Increases/decreases the scale factor
    | `Ctrl+Alt+a` | Toggles aspect ratio correction on/off
    | `Ctrl+Alt+f` | Toggles between nearest neighbor and bilinear interpolation (graphics filtering on/off)
    | `Ctrl+Alt+s` | Cycles through stretch modes
    | `Alt+Enter`   | Toggles full screen/windowed mode
    | `Alt+s`          | Takes a screenshot
    | `Ctrl+F7`       | Opens virtual keyboard (if enabled). This can also be opened with a long press of the middle mouse button or wheel.
    | `Ctrl+Alt+d` | Opens the ScummVM debugger
nb_NO: | `Ctrl+u`  | Demper all lyd
    | `Ctrl+m`  | Skrur av/på musefangst
    | `Ctrl+Alt` and `9` or `0` | Blar forover/bakover mellom grafikkfiltre
    | `Ctrl+Alt` and `+` or `-` | Øker/senker skaleringsfaktoren
    | `Ctrl+Alt+a` | Skru av/på sideforholdskorreksjon
    | `Ctrl+Alt+f` | Blar mellom nærmeste nabo og bilinjær interpolering (Skrur grafikkfiltre av/på)
    | `Ctrl+Alt+s` | Blar gjennom strekkmodus
    | `Alt+Enter`   | Veksler mellom fullskjerms- og vindusvisning
    | `Alt+s`          | Tar et skjermbilde
    | `Ctrl+F7`       | Åpner virtuelt tastatur (om tilgjengelig). Dette kan også åpnes ved langt trykk på midtre museknapp eller hjul.
    | `Ctrl+Alt+d` | Åpner ScummVMs debugger

en: Hide ScummVM
nb_NO: Skjul ScummVM

en: Hide Others
nb_NO: Skjul andre

en: Show All
nb_NO: Vis alle

en: Window
nb_NO: Vindu

en: Minimize
nb_NO: Minimer

en: User Manual
nb_NO: Brukermanual

en: General Information
nb_NO: Generell informasjon

en: What's New in ScummVM
nb_NO: Dette er nytt i ScummVM

en: Credits
nb_NO: Medvirkende

en: GPL License
nb_NO: GPL-lisens

en: LGPL License
nb_NO: LGPL-lisens

en: Freefont License
nb_NO: Freefont-lisens

en: OFL License
nb_NO: OFL-lisens

en: BSD License
nb_NO: BSD-lisens

note: I18N: Hardware key
en: Menu
nb_NO: Meny

en: Cross
nb_NO: Kryss

en: Circle
nb_NO: Sirkel

en: Square
nb_NO: Firkant

en: Plus
nb_NO: Pluss

en: Current video mode:
nb_NO: Nåværende videomodus:

en: Double-strike
nb_NO: Doble linjer

en: Horizontal underscan:
nb_NO: Horisontal underscan:

en: Vertical underscan:
nb_NO: Vertikal underscan:

en: GC Pad sensitivity:
nb_NO: GC Pad-følsomhet:

en: GC Pad acceleration:
nb_NO: GC Pad-aksellerasjon:

en: Unknown
nb_NO: Ukjent

en: Mount DVD
nb_NO: Monter DVD

en: Unmount DVD
nb_NO: Løs ut DVD

en: Share:
nb_NO: Delt Ressurs:

en: Password:
nb_NO: Passord:

en: Init network
nb_NO: Init nettverk

en: Mount SMB
nb_NO: Monter SMB

en: Unmount SMB
nb_NO: Løs ut SMB

en: DVD Mounted successfully
nb_NO: DVD montering fullført

en: Error while mounting the DVD
nb_NO: Feil under montering av DVD

en: DVD not mounted
nb_NO: DVD ikke montert

en: Network up, share mounted
nb_NO: Nettverket er oppe, delt ressurs montert

en: Network up
nb_NO: Nettverket er oppe

en: , error while mounting the share
nb_NO: , feil under montering av den delte ressursen

en: , share not mounted
nb_NO: , delt ressurs ikke montert

en: Network down
nb_NO: Nettverket er nede

en: Initializing network
nb_NO: Initialiserer nettverk

en: Timeout while initializing network
nb_NO: Timeout under initialisering av nettverk

en: Network not initialized (%d)
nb_NO: Nettverk ikke initialisert (%d)

en: Launcher
nb_NO: Oppstarter

en: Check for Updates...
nb_NO: Sjekk for oppdateringer...

en: Unable to locate the '%s' engine data file.
nb_NO: Kunne ikke finne spillmotordatafilen '%s'.

en: The '%s' engine data file is corrupt.
nb_NO: Spillmotordatafilen '%s' er skadet.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d.%d but got %d.%d.
nb_NO: Ugyldig versjon av spillmotordatafilen '%s' funnet. Forventet %d.%d, men fant %d.%d.

en: TV emulation
nb_NO: TV-emulering

en: Emulate composite output to an NTSC TV
nb_NO: Emulere komposittvideo på en NTSC-basert TV

en: Color graphics
nb_NO: Fargegrafikk

en: Use color graphics instead of monochrome
nb_NO: Bruk fargegrafikk fremfor monokrome fargetoner

en: Show scanlines
nb_NO: Vis scanlines

en: Darken every other scanline to mimic the look of a CRT
nb_NO: Gjør annenhver linje mørkere for å etterligne utseendet til en bilderørsskjerm

en: Always use sharp monochrome text
nb_NO: Bruk alltid skarp monokromtekst

en: Do not emulate NTSC artifacts for text
nb_NO: Ikke bruk emulering av NTSC-artefakter på tekst

en: Early AGI games for Tandy Color Computer are not yet supported.
nb_NO: De eldste AGI-spillene til Tandy Color Computer støttes ikke ennå.

en: Could not open/use file 'hgc_font' for Hercules hires font.
    If you have such file in other AGI (Sierra) game, you can copy it to the game directory
nb_NO: Kunne ikke åpne/bruke filen 'hgc_font' for Herculs-font i høy oppløsning.
    Om du har denne filen i andre AGI (Sierra)-spill, kan du kopiere den over til spillmappen

en: Use original save/load screens
nb_NO: Bruk originale lagre/laste-skjermer

en: Use the original save/load screens instead of the ScummVM ones
nb_NO: Bruk de opprinnelige Lagre-/Laste-skjermene istedenfor ScummVMs egne

en: Use an alternative palette
nb_NO: Bruk en alternativ palett

en: Use an alternative palette, common for all Amiga games. This was the old behavior
nb_NO: Bruk en alternativ palett, fells for alle Amigaspill. Dette var den gamle oppførselen

en: Mouse support
nb_NO: Musstøtte

en: Enables mouse support. Allows to use mouse for movement and in game menus.
nb_NO: Aktiver musstøtte. Tillater å bruke mus for bevegelse og i spillmenyer.

en: Use Hercules hires font
nb_NO: Bruk Hercules høyoppløst font

en: Uses Hercules hires font, when font file is available.
nb_NO: Bruker Hercules-font i høy oppløsning hvis fontfilen er tilgjengelig.

en: Pause when entering commands
nb_NO: Sett spillet i pause mens du skriver inn kommandoer

en: Shows a command prompt window and pauses the game (like in SCI) instead of a real-time prompt.
nb_NO: Viser et kommandolinje-vindu og pauser spillet (som i SCI) fremfor å la ting kjøre i sanntid.

en: Add speed menu
nb_NO: Legg til meny for hastighet

en: Add game speed menu (similar to PC version)
nb_NO: Legg til meny for hastighet (tilsvarende PC-versjonen)

en: This game does not support loading
nb_NO: Dette spillet støtter ikke innlasting

en: This game does not support saving
nb_NO: Dette spillet støtter ikke lagring

en: Restore game:
nb_NO: Gjennopprett spill:

en: Restore
nb_NO: Gjenopprett

en: Quick load or save game isn't supported in this location
nb_NO: Hurtiglasting eller -lagring av spill støttes ikke her

en: Failed to load saved game from file:
    
    %s
nb_NO: Kunne ikke laste lagret spill fra fil:
    
    %s

en: Failed to save game to file:
    
    %s
nb_NO: Kunne ikke lagre spill til fil:
    
    %s

en: Successfully saved game in file:
    
    %s
nb_NO: Spill lagret til fil:
    
    %s

en: Cutscene file '%s' not found!
nb_NO: Fant ikke mellomsekvensfilen '%s'!

en: AdLib OPL3 mode
nb_NO: AdLib OPL3-modus

en: When AdLib is selected, OPL3 features will be used. Depending on the game, this will prevent cut-off notes, add extra notes or instruments and/or add stereo.
nb_NO: Hvis AdLib er valgt, vil OPL3-funksjonalitet bli brukt. Dette kan, avhengig av spillet, forhindre avbrytelser i toner, legge til ekstra toner/instrumenter og/eller legge til stereolyd.

en: Use DOS version music tempos
nb_NO: Bruk musikktempo fra DOS-versjon

en: Selecting this option will play the music using the tempos used by the DOS version of the game. Otherwise, the faster tempos of the Windows version will be used.
nb_NO: Hvis dette alternativet er valg vil musikken bli avspilt i samme tempo som DOS-versjonen av spillet. Til vanlig vil det raskere tempoet til Windows-versjonen bli brukt.

en: Prefer digital sound effects
nb_NO: Foretrekk digitale lydeffekter

en: Prefer digital sound effects instead of synthesized ones
nb_NO: Foretrekk digitale lydeffekter fremfor syntetiske

en: Disable fade-out effects
nb_NO: Skru av overgangseffekter

en: Don't fade every screen to black when leaving a room.
nb_NO: Ikke bruk en overgang til sort hver gang du forlater et rom.

en: AGOS 2 support is not compiled in
nb_NO: AGOS 2-støtte er ikke innkompilert

en: You appear to be using a General MIDI device,
    but your game only supports Roland MT32 MIDI.
    We try to map the Roland MT32 instruments to
    General MIDI ones. It is still possible that
    some tracks sound incorrect.
nb_NO: Du ser ut til å bruke en General MIDI-enhet,
    men spillet ditt støtter bare Roland MT32-MIDI.
    Vi forsøker å koble Roland MT32-instrumentene til
    General MIDI-instrumentene. Allikevel, kan det
    skje at enkelte spor ikke vil spilles riktig.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s. Without this file,
    the music will not sound the same as the original game.
nb_NO: Kunne ikke finne definisjonsfilen
    %s for AdLib-instrumenter.
    Uten disse filene vil ikke musikken høres ut som i originalspillet.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s. Without this file,
    the sound effects will not sound the same as the original game.
nb_NO: Kunne ikke finne definisjonsfilene 
    %s for AdLib-instrumenter.
    Uten disse filene vil ikke lydeffektene lyde som de gjorde i originalspillet.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s or %s. Without one of these files,
    the music will not sound the same as the original game.
nb_NO: Kunne ikke finne definisjonsfilene 
    %s og %s for AdLib-instrumenter.
    Uten disse filene vil ikke musikken kunne høres ut som den gjorde i originalspillet.

en: Game language:
nb_NO: Spillspråk:

en: Language to use for multilingual games
nb_NO: Språkvalg for spill med støtte for flere språk

en: Enable ScummVM save management
nb_NO: Aktiver ScummVM lagringshåndtering

en: Never disable ScummVM save management and autosaves.
    NOTE: This could cause save duplication and other oddities
nb_NO: Koble aldri ut ScummVM lagringshåndtering og autolagring.
    MERK: Dette kan forårsake lagringsdubletter og andre anomalier

en: Force antialiased text
nb_NO: Tvungen kantutjevning på tekst

en: Use antialiasing to draw text even if the game does not ask for it
nb_NO: Bruk kantutjevning ved visning av tekst (selv når spillet ikke ber om det)

en: Show FPS
nb_NO: Vis antall bilder per sekund

en: Show the current FPS-rate, while you play.
nb_NO: Vis antallet bilder som vises per sekund mens du spiller.

en: The selected game uses a pre-2.5 version of the AGS engine, which is not supported.
nb_NO: Det valgte spillet støttes ikke fordi det bruker en versjon av AGS-spillmotoren som er eldre enn versjon 2.5.

en: The selected game has a data file greater than 2Gb, which isn't supported by your version of ScummVM yet.
nb_NO: Det valgte spillet har en datafil som er større enn 2 GB, og dette støttes ikke av denne versjonen av ScummVM ennå.

en: To preserve the original experience, this game should be loaded using the in-game interface.
    You can, however, override this setting in Game Options.
nb_NO: Spillets egen inlastningsgrensesnitt bør benytte for å beholdes den originale spillopplevelsen.
    Du kan imidlertid overstyre instillingen i Spillinstillinger.

en: To preserve the original experience, this game should be saved using the in-game interface.
    You can, however, override this setting in Game Options.
nb_NO: Spillets eget lagringsgrensesnitt bør benyttes for å beholde den originale spillopplevelsen.
    Du kan imidlertid overstyre instillingen i Spillinstillinger.

en: Show version
nb_NO: Vis versjonsnummer

en: Quick load
nb_NO: Hurtiglasting

en: Quick save
nb_NO: Hurtiglagring

en: Switch to Sarah
nb_NO: Bytt til Sarah

en: Switch to Grimwall
nb_NO: Bytt til Grimwall

en: Switch to Olmec
nb_NO: Bytt til Olmec

en: Bring up the In-Game Menu
nb_NO: Hent frem spillmenyen

en: Open character inventory
nb_NO: Åpne karakterens utstyrsliste

note: I18N: Warn user about loading potentially incompatible saved game
en: WARNING: Attempt to load saved game from a previous version: Version %s / Build %d
nb_NO: ADVARSEL: Forsøk å laste inn lagret spill fra en tidligere versjon: Versjon %s / Utgave %d

en: Load anyway
nb_NO: Last inn allikevel

en: Failed to initialize resources
nb_NO: Kunne ikke initialisere ressurser

en: A required game resource was not found
nb_NO: Kunne ikke finne en nødvendig spillressurs

en: WARNING: This game was saved in Restored Cut Content mode, but you are playing in Original Content mode. The mode will be adjusted to Restored Cut Content for this session until you completely Quit the game.
nb_NO: ADVARSEL: Dette spillet ble lagret i Restored Cut Content-modus, men du spiller i Original Content-modus. Modusen vil bli justert til Restored Cut Content-modus for denne økten og frem til du avslutter spillet fullstendig.

en: WARNING: This game was saved in Original Content mode, but you are playing in Restored Cut Content mode. The mode will be adjusted to Original Content mode for this session until you completely Quit the game.
nb_NO: ADVARSEL: Dette spillet ble lagret i Original Content-modus, men du spiller i Restored Content-modus. Modusen vil bli justert til Original Content-modus for denne økten og frem til du avslutter spillet fullstendig.

en: Continue
nb_NO: Fortsett

en: The fan translator does not wish his translation to be incorporated into ScummVM.
nb_NO: Fan-oversetteren ønsker ikke at oversettelsen skal bli brukt i ScummVM.

en: Missing game code
nb_NO: Mangler spillkode

note: I18N: Blade Runner Enhanced Edition is a trademark, so please keep the capitalization for Enhanced Edition as is.
en: Enhanced Edition not supported. Please, use the original files which are part of the release.
nb_NO: Enhanced Edition støttes ikke. Bruk filene fra originalversjonen som følger med i denne utgaven.

en: Sitcom mode
nb_NO: Sitcom-modus

en: Game will add laughter after actor's line or narration
nb_NO: Spillet legger til latter etter karakterers dialog eller fortellerstemmen

en: Shorty mode
nb_NO: Minimodus

en: Game will shrink the actors and make their voices high pitched
nb_NO: Spillet krymper karakterene og gjør stemmene deres lysere

en: Frame limiter high performance mode
nb_NO: Ekstra ytelse-modus for bildebegrenser

en: This mode may result in high CPU usage! It avoids use of delayMillis() function.
nb_NO: Denne modusen kan medføre ekstra bruk av prosessorkraft! Den unngår å bruke delayMillis()-funksjonen.

en: Max frames per second limit
nb_NO: Grense for maksimalt antall bilder i sekundet

en: This mode targets a maximum of 120 fps. When disabled, the game targets 60 fps
nb_NO: Denne modusen forsøker å nå et maksimalt antall på 120 bilder per sekund. Normalt vil målet være på 60 bilder per sekund.

en: Disable McCoy's quick stamina drain
nb_NO: Skru av den raske tømmingen av McCoys utholdenhet

en: When running, McCoy won't start slowing down as soon as the player stops clicking the mouse
nb_NO: Når McCoy løper vil han ikke begynne å sakke ned farten så fort spilleren slutter å trykke på museknappen.

en: Show subtitles during text crawl
nb_NO: Vis undertekster når rulletekst vises

en: During the intro cutscene, show subtitles during the text crawl
nb_NO: Vis undertekster når rulleteksten for åpningsscenen vises

en: Fix credits for voice actors
nb_NO: Korriger listen over stemmeskuespillere

en: Updates the end credits with corrected credits for the Spanish voice actors
nb_NO: Oppdater listen over medvirkende til å vise korrekt navn for de spanske stemmeskuespillerne

note: I18N: These are keymaps that work in the main gameplay and also when KIA (Knowledge Integration Assistant) is open.
en: common shortcuts
nb_NO: vanlige snarveier

note: I18N: These are keymaps which work only in the main gameplay and not within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: main game shortcuts
nb_NO: snarveier for hovedspillet

note: I18N: These are keymaps that work only within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: KIA only shortcuts
nb_NO: Snarveier kun for KIA-skjermer

note: I18N: This keymap is the main way for the user interact with the game. It is used with the game's cursor to select, walk-to, run-to, look-at, talk-to, pick up, use, shoot (combat mode), open KIA (when clicking on McCoy).
en: Walk / Look / Talk / Select / Shoot
nb_NO: Gå / Se / Snakk / Velg / Skyt

note: I18N: This keymap toggles McCoy's status between combat mode (drawing his gun) and normal mode (holstering his gun) In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is TOGGLE MCCOY'S COMBAT MODE
en: Toggle Combat
nb_NO: Skru kampmodus av/på

note: I18N: This keymap allows skipping video cutscenes
en: Skip cutscene
nb_NO: Hopp over mellomsekvens

note: I18N: This keymap allows skipping the current line of dialogue. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SKIP PAST CURRENT LINE OF DIALOGUE
en: Skip dialogue
nb_NO: Hopp over dialog

note: I18N: This keymap toggles between opening the KIA in the Game Options tab, and closing the KIA. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is GAME OPTIONS
en: Game Options
nb_NO: Spillinnstillinger

note: I18N: This keymap opens the KIA database on one of the investigation tabs, CRIME SCENE DATABASE, SUSPECT DATABASE and CLUES DATABASE. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ACTIVATE 
en: Open KIA Database
nb_NO: Åpne KIA-database

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows submitting a selected existing save game for deletion.
en: Delete Selected Saved Game
nb_NO: Slett valgt lagret spill

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists upwards
en: Scroll Up
nb_NO: Bla oppover

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists downwards
en: Scroll Down
nb_NO: Bla nedover

note: I18N: This keymap allows (in KIA only) for a clue to be set as private or public (only when the KIA is upgraded).
en: Toggle Clue Privacy
nb_NO: Ledetråder privat/offentlig

note: I18N: This keymap opens KIA's SAVE GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SAVE GAME
en: Save Game
nb_NO: Lagre spill

note: I18N: This keymap opens KIA's LOAD GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is LOAD GAME
en: Load Game
nb_NO: Laste inn spill

note: I18N: This keymap opens KIA's CRIME SCENE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CRIME SCENE DATABASE
en: Crime Scene Database
nb_NO: Åstedsdatabase

note: I18N: This keymap opens KIA's SUSPECT DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SUSPECT DATABASE
en: Suspect Database
nb_NO: Mistenkte-database

note: I18N: This keymap opens KIA's CLUE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CLUE DATABASE
en: Clue Database
nb_NO: Ledetrådsdatabase

note: I18N: This keymap opens KIA's QUIT GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is QUIT GAME
en: Quit Game
nb_NO: Avslutt spill

en: Are you sure you want to quit?
nb_NO: Er du sikker på at du vil avslutte?

en: Your game is now Paused.  Click OK to continue.
nb_NO: Spillet er satt på pause. Trykk på OK for å fortsette.

note: I18N: This option allows the user to skip cutscenes. I18N: This option allows the user to skip text and cutscenes.
en: Skip support
nb_NO: Hopp over-støtte

en: Allow cutscenes to be skipped
nb_NO: Tillat å hoppe over mellomsekvenser

en: ScummVM found that you have saved games that should be converted from the original saved game format.
    The original saved game format is no longer supported directly, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
nb_NO: ScummVM har oppdaget at du har lagrede spill som burde bli konvertert fra sitt opprinnelige lagringsformat.
    Det opprinnelige lagringsformatet har ikke lengre direkte støtte, så du vil ikke kunne laste inn eksisterende lagrede spillene om du ikke konverterer dem først.
    
    Trykk på OK for å konvertere dem nå, ellers vil du bli spurt igjen neste gang du starter spillet.

en: Saved game was created with a newer version of ScummVM. Unable to load.
nb_NO: Lagret spill ble opprettet med en nyere versjon av ScummVM. Kan ikke laste inn.

en: Color Blind Mode
nb_NO: Fargeblindmodus

en: Enable Color Blind Mode by default
nb_NO: Aktiver fargeblindmodus som standard

en: Enable Text to Speech
nb_NO: Aktiver tekst og tale

en: Use TTS to read text in the game (if TTS is available)
nb_NO: Bruk tekst til tale til å lese teksten i spillet (hvis tekst til tale er tilgjengelig)

en: Enable Text to Speech for Objects and Options
nb_NO: Aktiver tekst til tale for gjenstander og alternativer

en: Use TTS to read the descriptions (if TTS is available)
nb_NO: Bruk tekst til tale til å lese beskrivelser (hvis tekst til tale er tilgjengelig)

en: Enable Text to Speech for Subtitles
nb_NO: Aktiver tekst til tale for undertekster

en: Use TTS to read the subtitles (if TTS is available)
nb_NO: Bruk tekst til tale til å lese undertekster (hvis tekst til tale er tilgjengelig)

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes
nb_NO: Bruk gjennomsiktige dialogbokser i 16-fargers scener

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes even if the original game version did not support them
nb_NO: Bruk gjennomsiktige dialogbokser i 16-fargers scener selv om originalspillet ikke støtter dem

en: Unnamed autosave
nb_NO: Automatisk lagring uten navn

en: Unnamed savegame
nb_NO: Lagret spill uten navn

en: Empty autosave
nb_NO: Ledig automatisk lagring

en: WARNING: The savegame you are loading is using a temporary broken format. Things will be broken. Please consider starting Operation Stealth from beginning using new savegames.
nb_NO: ADVARSE: Det lagrede spillet du laster inn bruker et midlertidig ugyldig format. Enkelte ting vil ikke være optimalt. Start heller Operation Stealth på nytt og opprett et nytt lagret spill.

en: Talk/Interact
nb_NO: Konverser/Interager

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Attack
nb_NO: Angrip

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Block
nb_NO: Blokkere

en: Accept
nb_NO: Godta

en: Previous
nb_NO: Forrige

en: Reply 1
nb_NO: Svar 1

en: Reply 2
nb_NO: Svar 2

en: Reply 3
nb_NO: Svar 3

en: Reply 4
nb_NO: Svar 4

en: Reply 5
nb_NO: Svar 5

en: Reply 6
nb_NO: Svar 6

en: Next Page
nb_NO: Neste side

en: Previous Page
nb_NO: Forrige side

en: Map
nb_NO: Koble

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Inventory
nb_NO: Utstyrsliste

en: Traits
nb_NO: Egenskaper

en: Quick Save
nb_NO: Hurtiglagring

en: Quick Load
nb_NO: Hurtiglasting

en: Versailles 1685 support is not compiled in
nb_NO: Versailles 1685-støtte er ikke innkompilert

en: The game prevents quitting at this moment. Are you sure you want to quit anyway?
nb_NO: Spillet lar deg ikke avslutte akkurat nå. Er du sikker på at du vil avslutte likevel?

en: Error: The file '%s' hasn't been extracted properly.
    Please refer to the wiki page
    %s for details on how to properly extract the DTSPEECH.XA and *.STR files from your game disc.
nb_NO: Feil: Filen '%s' har ikke blitt pakket ut ordentlig.
    Se wikiartikkelen %s for informasjon om hvordan du henter ut DTSPEECH.XA og *.STR-filer fra spilldisken.

en: Error: It appears that the game data files were extracted incorrectly.
    
    You should only extract STR and XA files using the special method. The rest should be copied normally from your game CD.
    
     See %s
nb_NO: Feil: Det ser ut til at datafilene ikke har blitt uthentet på riktig måte.
    
    Du kan kun bruke den angitte metoden for å hente ut .STR- og .XA-filer. Resterende filer må kopieres på ordinær måte fra spilldisken.
    
    Se %s

en: Action
nb_NO: Handling

en: Change Command
nb_NO: Endre kommando

en: Debug Graphics
nb_NO: Debug-grafikk

en: ScummVM found that you have old saved games for Drascula that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
nb_NO: ScummVM har oppdaget at du har eldre lagrede spill for Drascula som burde bli konvertert.
    Det gamle formatet for lagrede spill støttes ikke lengre, så du vil ikke kunne laste inn eksisterende lagrede spillene om du ikke konverterer dem først.
    
    Trykk på OK for å konvertere dem nå, ellers vil du bli spurt igjen neste gang du starter spillet.
    
    Det gamle formatet for lagrede spill støttes ikke lengre, så du vil ikke være i stand til å laste de lagrede spillene,
    med mindre du konverterer dem.
    Trykk OK for å konvertere dem nå, ellers vil du bli spurt igjen neste gang du starter spillet.

en: Use bright palette mode
nb_NO: Bruk lys palettmodus

en: Display graphics using the game's bright palette
nb_NO: Vis grafikk med spillets lyse palett

en: Enable Text to Speech for Objects, Options, and the Bible Quote
nb_NO: Aktiver tekst til tale for gjenstander, innstillinger og bibelsitat

en: Prerecorded sounds
nb_NO: Forhåndsgjorte lydopptak

en: Use high-quality pre-recorded sounds instead of pc speaker emulation
nb_NO: Bruk forhåndsgjorte lydopptak av høy kvalitet, fremfor emulering av PC-speakeren

en: Extended timer
nb_NO: Utvidet telleverk

en: Start the game timer at 99:59:59
nb_NO: Start spillets telleverk på 99.59.59

en: Automatic drilling
nb_NO: Automatisk drilling

en: Allow to succefully drill in any part of the area in Driller
nb_NO: Lar deg utføre vellykket drilling i hvilket som helst område i Driller

en: Disable demo mode
nb_NO: Skru av demomodus

en: Never activate demo mode
nb_NO: Aldri aktiver demomodus

en: Disable sensors
nb_NO: Skru av sensorer

en: Sensors will not shoot the player
nb_NO: Sensorer skyter ikke spilleren

en: Disable falling
nb_NO: Skru av fall

en: Player cannot fall over edges
nb_NO: Spilleren kan ikke falle over kanter

en: Invert Y-axis on mouse
nb_NO: Inverter misens Y-akse

en: Use alternative camera controls
nb_NO: Bruk alternativ kamerastyring

en: Strafe Left
nb_NO: Gå sidelengs mot venstre

en: Strafe Right
nb_NO: Gå sidelengs mot høyre

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Shoot
nb_NO: Skyt

en: Rise/Fly up
nb_NO: Stig/Fly opp

en: Lower/Fly down
nb_NO: Nedstigning/Fly ned

en: Change mode
nb_NO: Endre modus

en: Rotate Left
nb_NO: Roter mot venstre

en: Rotate Right
nb_NO: Roter mot høyre

en: Info Menu
nb_NO: Info Meny

en: [ press any key to exit ]
nb_NO: [ trykk på en tast for å avslutte ]

en: Untitled Savegame
nb_NO: Lagret spill uten navn

en: Use TTS to read the text
nb_NO: Bruk tekst til tale for å lese teksten

en: Also read input text
nb_NO: Les også inndatatekst

en: Use TTS to read the input text
nb_NO: Bruk tekst til tale for å lese inndatatekst

en: Loading game...
nb_NO: Laster spill ...

en: Could not start AdvSys game
nb_NO: Kunne ikke starte AdvSys-spill

en: Sorry, the savegame couldn't be restored
nb_NO: Beklager. Kan ikke gjenopprette det lagrede spillet

en: Sorry, the savegame couldn't be created
nb_NO: Beklager. Kunne ikke opprette det lagrede spillet

en: Speak up! I can't hear you!
nb_NO: Snakk tydeligere! Jeg hører deg ikke!

en: I don't know the word "%s".
nb_NO: Jeg kjenner ikke igjen ordet "%s".

en: I don't understand.
nb_NO: Jeg forstår ikke.

en: This is too short to be a valid Alan2 file.
nb_NO: Denne filen er for kort til å være en gyldig Alan2-fil.

en: This is not a valid Alan2 file.
nb_NO: Dette er ikke en gyldig Alan2-fil.

en: Savegame
nb_NO: Lagret spill

en: Picture window toggled
nb_NO: Byttet til bildevindu

en: This is too short to be a valid Glulx file.
nb_NO: Denne filen er for kort til å være en gyldig Glulx-fil.

en: This is not a valid Glulx file.
nb_NO: Dette er ikke en gyldig Glulx-fil.

en: This Glulx file is too old a version to execute.
nb_NO: Denne Glulx-filen er en for gammel versjon til å kjøre.

en: This Glulx file is too new a version to execute.
nb_NO: Denne Glulx-filen er en for ny versjon til å kjøre.

en: Could not start Quest game
nb_NO: Kunne ikke starte Quest-spillet

en: Saved.
nb_NO: Lagret.

en: Error writing save file
nb_NO: Feil under skriving av lagringsfil

en: Incorrect rs file.
nb_NO: Feil rs-fil.

en: Save file created by different version.
nb_NO: Lagringsfil opprettet i en annen versjon.

en: Failed to load saved game from file.
nb_NO: Kunne ikke laste inn lagret spill fra lagringsfil.

en: Failed to save game to file.
nb_NO: Kunne ikke lagre spill til lagringsfil.

en: Failed to delete file.
nb_NO: Klarte ikke å slette fil.

en: Menu / Skip
nb_NO: Meny / Hopp over

en: Speed Up Cutscene
nb_NO: Øk tempo på mellomsekvens

en: ScummVM found some problems with your game data files.
    Running ScummVM nevertheless may cause game bugs or even crashes.
    Do you still want to run %s?
nb_NO: ScummVM oppdaget enklete problemer med datafilene til spillet ditt.
    Fortsetter du å kjøre ScummVM kan dette medføre feil i spillet og/eller at spillet krasjer.
    Ønsker du fortsatt å kjøre %s?

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Run
nb_NO: Kjør

en: Examine
nb_NO: Undersøk

en: Use/Talk
nb_NO: Bruk/Snakk

en: Pick up/Put away
nb_NO: Plukk opp/Legg bort

en: Skip dialog lines
nb_NO: Hopp over dialog

en: Cycle Objects Up
nb_NO: Bla oppover i gjenstander

en: Cycle Objects Down
nb_NO: Bla nedover i gjenstander

en: Quick Room Exit
nb_NO: Hurtigforlating av rom

en: Examine/Look
nb_NO: Undersøk/Se

en: Error: the game could not be saved.
nb_NO: Feil: Spillet kunne ikke bli lagret.

en: Input text
nb_NO: Skriv inn tekst

en: The game data file %s may be corrupted.
    If you are sure it is not please provide the ScummVM team the following code, along with the file name, the language and a description of your game version (i.e. dvd-box or jewelcase):
    %s
nb_NO: Spilldatafilen %s kan være skadet.
    Om du er sikker på at den ikke er skadet, kan du gi ScummVM-teamet følgende kode sammen med filnavn, språk og en beskrivelse av hvilken spillversjon du har (f.eks. DVD-cover eller CD-cover):
    %s

en: Could not open the file %s for checking.
    It may be missing or you may not have the rights to open it.
    Go to %s to see a list of the needed files.
nb_NO: Kunne ikke åpne og kontrollere filen %s.
    Det kan hende filen mangler eller at du ikke har de nødvendige rettighetene til å åpne den.
    Gå til %s for å se en liste over nødvendige filer.

en: ScummVM will now verify the game data files, to make sure you have the best gaming experience.
    This may take a while, please wait.
    Successive runs will not check them again.
nb_NO: ScummVM skal nå kontrollere spilldatafilene for å sørge for at du får den beste spillopplevelsen.
    Dette kan ta et lite øyeblikk, så vent litt.
    Filene vil ikke bli sjekket på nytt neste gang du starter.

en: Load user patch (unsupported)
nb_NO: Last inn brukerlaget oppdatering (støttes ikke)

en: Load an user patch. Please note that the ScummVM team doesn't provide support for using such patches.
nb_NO: Last inn en brukerlaget oppdatering. Vær obs på at ScummVM-teamet ikke kan tilby støtte for denne typen oppdateringer.

en: Escape from Monkey Island support is not compiled in
nb_NO: Escape from Monkey Island-støtte er ikke innkompilert

en: The original patch of Grim Fandango
    is missing. Please download it from
    %s
    and put it in the game data files directory
nb_NO: Den opprinnelige oppdateringen til Grim Fandango mangler.
    Last den ned fra %s og legg den i samme mappe som spillets datafiler.

en: The original patch of Escape from Monkey Island is missing. 
    Please download it from %s
    and put it in the game data files directory.
    Pay attention to download the correct version according to the game's language!
nb_NO: Den opprinnelige oppdateringen til Escape from Monkey Island mangler.
    Last den ned fra %s og legg den i samme mappe som spillets datafiler.
    Pass også på at du laster ned riktig versjon i henhold til språket på spillversjonen din.

en: ERROR: Not enough music tracks found!
    Escape from Monkey Island has two versions of FullMonkeyMap.imt,
    you need to copy both files from both CDs to Textures/, and rename
    them as follows to get music-support in-game: 
    CD 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    Alternatively, a Steam or GOG copy has a combined FullMonkeyMap.imt
nb_NO: FEIL: Riktig antall musikksoir ikke funnet!
    Escape from Monkey Island har to versjoner av FullMonkeyMap.imt.
    Du må kopiere begge disse filene fra begge diskene over til mappen Textures/, og så omdøpe dem til følgende for at du skal få musikkstøtte i spillet: 
    CD 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    Merk: Steam- og GOG-utgivelsene av spillet har en kombinert FullMonkeyMap.imt

en: Fast movie speed
nb_NO: Rask filmhastighet

en: Play movies at an increased speed
nb_NO: Spill filmer med økt hastighet

en: Easier AI
nb_NO: Enklere kunstig intelligens

en: Decrease the difficulty of AI puzzles
nb_NO: Minsk vanskelighetsgraden på utfordringer fra kunstig intelligens

en: Updated Credits Music
nb_NO: Oppdatert musikk for liste over medvirkende

en: Play the song The Final Hour during the credits instead of reusing MIDI songs
nb_NO: Spill av sangen The Final Hour under listen over medvirkende fremfor gjenbruk av MIDI-musikk

en: Slim Left/Right Hotspots
nb_NO: Små venstre-/høyrepunkter

en: Shrinks the hotspots on the left and right sides for exiting puzzles
nb_NO: Krymper berøringspunktene på venstre og høyre side for avslutting av gåter og puslespill.

en: Speedrun Mode
nb_NO: Speedrun-modus

en: Affects the controls for fast forwarding the game
nb_NO: Påvirker kontrollene som lar deg spole spillet fremover.

en: GroovieV2 support is not compiled in
nb_NO: GroovieV2-støtte er ikke innkompilert

en: Reserved
nb_NO: Reservert

en: Failed to save game
nb_NO: Klarte ikke å lagre spill

en: Would you like to save or restore a game?
nb_NO: Ønsker du å lagre eller gjenopprette et spill?

en: The Minotaur minigame is not supported yet. Skipping
nb_NO: Minotaur-minispillet støttes ikke ennå. Hopper over minispillet.

en: The Medusa minigame is not supported yet. Skipping
nb_NO: Medusa-minispillet støttes ikke ennå. Hopper over minispillet.

en: The Troy minigame is not supported yet. Skipping
nb_NO: Troja-minispillet støttes ikke ennå. Hopper over minispillet.

en: Enable cheat mode
nb_NO: Aktiver juksemodus

en: Debug info and level selection becomes available
nb_NO: Debug-informasjon og nivåvalg blir tilgjengelig

en: Move up
nb_NO: Gå oppover

en: Move down
nb_NO: Gå nedover

en: Move left
nb_NO: Gå til venstre

en: Move right
nb_NO: Gå til høyre

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Use
nb_NO: Bruk

en: Clear waypoints
nb_NO: Fjern veimarkører

en: Gore Mode
nb_NO: Gørrmodus

en: Enable Gore Mode when available
nb_NO: Aktiver gørrmodus når tilgjengelig

en: Forward
nb_NO: Fremover

en: Backward
nb_NO: Bakover

en: Lean Left
nb_NO: Len mot venstre

en: Lean Right
nb_NO: Len mot høyre

en: Jump
nb_NO: Hopp

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Crouch
nb_NO: Gå på huk

en: Interact Mode
nb_NO: Samhandlingsmodus

en: Look Mode
nb_NO: Semodus

en: Holster
nb_NO: Hylster

en: Notebook
nb_NO: Notatbok

en: Personal Notes
nb_NO: Personlige notater

en: Flashlight
nb_NO: Lommelykt

en: Glowstick
nb_NO: Glødepinne

en: Enable original cheats
nb_NO: Aktiver opprinnelige juksefunksjoner

en: Allow cheats using the C key.
nb_NO: Tillat juksefunksjoner med C-tasten.

en: Enable infinite health cheat
nb_NO: Aktiver juksefunksjonen for uendelig liv

en: Player health will never decrease (except for game over scenes).
nb_NO: Spillerens liv minsker aldri (bortsett fra i Game Over-scener).

en: Enable infinite ammo cheat
nb_NO: Aktiver juksefunksjonen for uendelig ammunisjon

en: Player ammo will never decrease.
nb_NO: Spillerens ammunisjon minsker aldri.

en: Unlock all levels
nb_NO: Låser opp alle nivåer

en: All levels will be available to play.
nb_NO: Alle nivåer åpnes for spilling.

en: Enable restored content
nb_NO: Bruk restaurert innhold

en: Add additional content that is not enabled the original implementation.
nb_NO: Legg til ekstra innhold som ikke var en del av den utgitte opplevelsen.

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Fire
nb_NO: Ild

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Side Step
nb_NO: Gå til siden

en: Missing language specific game code and/or resources.
nb_NO: Mangler språkspesifikk spillkode og/eller ressursfiler.

en: Missing language specific game code and/or resources for this fan translation.
nb_NO: Mangler språkspesifikk spillkode og/eller ressursfiler for denne fanoversettelsen.

en: Demo plays simple animations without using Westwood's Engine.
nb_NO: Demo spiller enkle animasjoner uten å bruke Westwoods spillmotor.

en: You added the game incorrectly. Please add the root folder of the game.
nb_NO: Du gjorde feil da du skulle legge til spillet. Legg til rotmappen til spillet.

note: I18N: The file in the game directory needs to be extracted
en: You added the game incorrectly. The GAME.DAT file is an ISO image and you need to extract the game data files from it.
nb_NO: Du gjorde feil da du skulle legge til spillet. GAME.DAT-filen er en ISO-avbildning og du må pakke ut spillets datafiler fra den.

note: I18N: Studio audience adds an applause and cheering sounds whenever Malcolm makes a joke.
en: Studio audience
nb_NO: Studiopublikum

en: Enable studio audience
nb_NO: Aktiver studiopublikum

en: Allow text and cutscenes to be skipped
nb_NO: Tillat å hoppe over tekst og mellomsekvenser

note: I18N: Helium mode makes people sound like they've inhaled Helium.
en: Helium mode
nb_NO: Helium-modus

en: Enable helium mode
nb_NO: Aktiver helium-modus

note: I18N: When enabled, this option makes scrolling smoother when changing from one screen to another.
en: Smooth scrolling
nb_NO: Jevn skjermrulling

en: Enable smooth scrolling when walking
nb_NO: Aktiver jevn skjermrulling når man går

note: I18N: When enabled, this option changes the cursor when it floats to the edge of the screen to a directional arrow. The player can then click to walk towards that direction.
en: Floating cursors
nb_NO: Flytende muspekere

en: Enable floating cursors
nb_NO: Aktiver flytende muspekere

note: I18N: When enabled, this option will fill in an autogenerated savegame description into the input prompt where.
en: Suggest save names
nb_NO: Foreslå lagringsnavn

en: Autogenerated naming suggestions for savegames
nb_NO: Automatiske navneforslag for lagrede spill

note: I18N: HP stands for Hit Points
en: HP bar graphs
nb_NO: HP bar grafer

en: Enable hit point bar graphs
nb_NO: Aktiver hit point-bar grafer

note: I18N: L/R stands for Left/Right
en: Fight Button L/R Swap
nb_NO: Slåsseknapp L/R-bytte

en: Left button to attack, right button to pick up items
nb_NO: Venstreknappen for å angripe, høyreknappen for å plukke opp gjenstander

en: Lands of Lore support is not compiled in
nb_NO: Lands of Lore-støtte er ikke innkompilert

en: EOB II FM-TOWNS requires support of 16bit color modes which has not been activated in your ScummVM build
nb_NO: EOB II FM-TOWNS krever støtte for 16-biters fargemoduser som ikke har blitt aktivert i denne ScummVM-utgaven

en: Eye of Beholder support is not compiled in
nb_NO: Eye of Beholder-støtte er ikke innkompilert

en: Interact via Left Click
nb_NO: Samhandle med venstreklikk

en: Interact via Right Click
nb_NO: Samhandle med høyreklikk

en: Move Forward
nb_NO: Beveg Fremover

en: Move Back
nb_NO: Beveg Bakover

en: Move Left
nb_NO: Gå til venstre

en: Move Right
nb_NO: Gå til høyre

en: Turn Left
nb_NO: Svin til Venstre

en: Turn Right
nb_NO: Sving til Høyre

en: Open/Close Inventory
nb_NO: Åpne/Lukke utstyrsliste

en: Switch Inventory/Character screen
nb_NO: Bytt mellom utstyrsliste/karakterskjerm

en: Camp
nb_NO: Leir

en: Cast Spell
nb_NO: Bruk formel

en: Spell Level 1
nb_NO: Formelnivå 1

en: Spell Level 2
nb_NO: Formelnivå 2

en: Spell Level 3
nb_NO: Formelnivå 3

en: Spell Level 4
nb_NO: Formelnivå 4

en: Spell Level 5
nb_NO: Formelnivå 5

en: Spell Level 6
nb_NO: Formelnivå 6

en: Attack 1
nb_NO: Angrep 1

en: Attack 2
nb_NO: Angrep 2

en: Attack 3
nb_NO: Angrep 3

en: Show Map
nb_NO: Vis kart

en: Slide Left
nb_NO: Skli mot Venstre

en: Slide Right
nb_NO: Skli mot Høyre

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Rest
nb_NO: Hvil

en: Options
nb_NO: Valg

en: Choose Spell
nb_NO: Velg Trolldom

en: The following original saved game file has been found in your game path:
    
    %s %S
    
    Do you wish to use this saved game file with ScummVM?
nb_NO: Følgende opprinnelige lagrede spill funnet i filbanen til spillet:
    
    %s %S
    
    Vil du bruke dette lagrede spillet med ScummVM?

en: A saved game file was found in the specified slot %d. Overwrite?
nb_NO: Et lagret spill ble funnet i det valgte lagringssporet %d. Vil du overskrive det valgte lagringssporet?

en: %d original saved games have been successfully imported into
    ScummVM. If you want to manually import original saved game later you will
    need to open the ScummVM debug console and use the command 'import_savefile'.
nb_NO: %d opprinnelige lagrede spill har blitt importert til ScummVM.
    Hvis du vil importere flere opprinnelige lagrede spill senere, må du åpne
    ScummVM debug-konsollen og bruke kommandoen «import_savefile».

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    If you used the original installer for the installation these files
    should be located in the AmigaDOS system 'Fonts/' folder.
    Please copy them into the EOB game data directory.
nb_NO: Denne AMIGA-versjonen krever følgende fontfiler:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Hvis du har brukt det opprinnelige installasjonsprogrammet for installasjonen av disse filene, finner du dem i AmigaDOS-systemets 'Fonts/'-mappe.
    Kopier dem inn i EOB-mappen med spillets data.

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    This is a localized (non-English) version of EOB II which uses language specific characters
    contained only in the specific font files that came with your game. You cannot use the font
    files from the English version or from any EOB I game which seems to be what you are doing.
    
    The game will continue, but the language specific characters will not be displayed.
    Please copy the correct font files into your EOB II game data directory.
nb_NO: Denne AMIGA-versjonen krever følgende fontfiler:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Dette er en lokalisert (ikke-engelsk) versjon av EOB II som bruker språkspesifikke tegn som kun eksisterer i fontfilene som fulgte med spillet. Du kan ikke bruke fontfilene fra den engelske versjonen, eller fra andre EOB I-spill, på den måten det ser ut til at du nå gjør.
    
    Spillet fortsetter, men språkspesifikke tegn vil ikke bli vist. 
    Kopier de korrekte fontfilene inn i EOB II-mappenmed spillets data.

en: This is a trial Windows version of the game. To play the full version, you will need to use the original interpreter and purchase a key from Wyrmkeep
nb_NO: Dette er en prøveversjon av spillet for Windows. For å spille fullversjonen må du bruke den opprinnelige programvaretolken og kjøpe en produktnøkkel fra Wyrmkeep

en: This is the end of the trial version. You can play the full game using the original interpreter from Wyrmkeep
nb_NO: Dette er slutten på prøveversjonen. Du kan spille fullversjonen av spillet i den opprinnelige programvaretolken fra Wyrmkeep

en: This puzzle is not available in the trial version of the game
nb_NO: Denne utfordringen er ikke tilgjengelig i prøveversjonen av spillet

en: TTS Narrator
nb_NO: Tekst til tale-forteller

en: The game is using unsupported engine
nb_NO: Spillet bruker en spillmotor som ikke er støttet

en: Play a digital soundtrack during the opening movie
nb_NO: Spill et digitalt lydspor under åpningsfilmsekvensen

en: If selected, the game will use a digital soundtrack during the introduction. Otherwise, it will play MIDI music.
nb_NO: Ved å velge dette vil spillet bruke et digitalt lydspor under introduksjonen. Vanligvis vil MIDI-musikk bli avspilt.

en: Easy mouse interface
nb_NO: Enkelt grensesnitt for mus

en: Shows object names when hovering the mouse over them
nb_NO: Vis objektnavn når du peker på dem med musepekeren

en: Animated inventory items
nb_NO: Animerte elementer i utstyrslisten

en: Animated game interface
nb_NO: Animert spillgrensesnitt

en: Naughty game mode
nb_NO: Frekk spillmodus

en: Show item costs in standard inventory mode
nb_NO: Vis gjenstandspris i den ordinære utstyrslistemodusen

en: Shows item costs in standard inventory mode, allowing the value of items to be compared
nb_NO: Viser gjenstandspris i den ordinære utstyrsmodusen, så det blir enklere å sammenligne verdien på gjenstander

en: More durable armor
nb_NO: Sterkere rustning

en: Armor won't break until character is at -80HP, rather than merely -10HP
nb_NO: Rustning knuser ikke før en karakter er på -80 HP (fremfor knappe -10 HP)

en: Hitpoint bars
nb_NO: Aktiver Hit-point-bar

en: Replace a colored gem with bars for hit points and spell points.
nb_NO: Erstatt farvet sten med stolper for treffpoeng og besvergelsespoeng.

en: View Party Member 1
nb_NO: Vis gruppemedlem 1

en: View Party Member 2
nb_NO: Vis gruppemedlem 2

en: View Party Member 3
nb_NO: Vis gruppemedlem 3

en: View Party Member 4
nb_NO: Vis gruppemedlem 4

en: View Party Member 5
nb_NO: Vis gruppemedlem 5

en: View Party Member 6
nb_NO: Vis gruppemedlem 6

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Cast
nb_NO: Formel

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Exchange
nb_NO: Bytt

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Fight
nb_NO: Kjemp

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Quick Reference
nb_NO: Hurtigreferanse

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Retreat
nb_NO: Trekk tilbake

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Delay
nb_NO: Vent

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1 I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Protect
nb_NO: Beskytt

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Forwards
nb_NO: Fremover

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Backwards
nb_NO: Bakover

en: Toggle Minimap
nb_NO: Skru minikart av/på

en: Reorder Party
nb_NO: Endre gruppeoppsett

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Search
nb_NO: Søk

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Bash
nb_NO: Slå

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Unlock
nb_NO: Lås opp

en: Goto location
nb_NO: Gå til plassering

en: Might and Magic 1 - Menus
nb_NO: Might and Magic 1 - Menyer

en: Might and Magic 1 - Minimal Keys
nb_NO: Might and Magic 1 - Minimale taster

en: Might and Magic 1 - Party
nb_NO: Might and Magic 1 - Gruppe

en: Might and Magic 1 - Combat
nb_NO: Might and Magic 1 - Kamp

en: Might and Magic 1 - Cheats
nb_NO: Might and Magic 1 - Juksefunksjoner

en: You cannot run the game directly from the Graphics Overhaul Mod. Instead, it will automatically be available if you detect the original game and select Enhanced mode.
nb_NO: Du kan ikke kjøre spillet direkte fra Graphics Overhaul Mod. Det vil derimot automatisk bli tilgjengelig hvis du detekterer originalspillet og velger Enhanced mode.

en: In order to run in Enhanced mode,  please copy xeen.cc from a copy of World of Xeen
    or Clouds of Xeen to your Might and Magic 1 game folder
nb_NO: Kopiér xeen.cc fra en utgave av World of Xeen eller Clouds of Xeen 
    til din Might and Magic 1 spillmappe for å spille i utvidet modus

en: Could not locate engine data %s
nb_NO: Kunne ikke finne spillmotordata %s

en: Out of date engine data. Expected %d.%d, but got version %d.%d
nb_NO: Utdatert spillmotordata. Forventet versjonen %d.%d, men versjon %d.%d ble funnet

en: Failed to autosave
nb_NO: Kunne ikke autolagre

note: I18N: Option for fast scene switching
en: ~Z~ip Mode Activated
nb_NO: ~Z~ipmodus aktivert

en: When activated, clicking on an item or area with the lightning bolt cursor takes you directly there, skipping intermediate screens. You can only 'Zip' to a precise area you've already been.
nb_NO: Ved aktivering vil det å klikke på en gjenstand eller et område med lynpekeren bringe deg direkte dit og hoppe over mellomskjermer. Du kan kun 'zappe' til angitte områder du allerede har besøkt.

en: ~T~ransitions Enabled
nb_NO: ~O~verganger aktivert

en: Toggle screen transitions on or off. Turning off screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
nb_NO: Skru skjermoverganger på eller av. Skru av skjermoverganger lar deg raskere bevege deg gjennom spillet.

en: Play the Myst fly by movie
nb_NO: Spill av Mysts "Fly by"-filmsekvens

en: The Myst fly by movie was not played by the original engine.
nb_NO: Forbiflyvningsvideoen til Myst ble ikke avspilt av den opprinnelige motoren.

note: I18N: This Option is for hard-of-hearing. It makes it easier to solve the spaceship puzzle. Normally game uses strict binary logic here. We change it to use fuzzy logic. By default the option is off.
en: Improve Selenitic Age puzzle ~a~ccessibility
nb_NO: Økt ~t~ilgjengelighet for Selenitic Age-utfordringen

en: Allow solving Selenitic Age audio puzzles with more error margin.
nb_NO: Gjør det enklere å løse den lydbaserte Selenitic Age-utfordringen ved å øke feilmarginen.

en: Simulate loading times of old CD drives
nb_NO: Simulere lesehastigheten til gamle CD-ROM-enheter

en: Simulate loading times of old CD-ROM drives by adding a random delay during scene transitions.
nb_NO: Simulerer innlastingstidene til gamle CD-ROM-enheter ved å legge til en tilfeldig forsinkelse på sceneoverganger.

note: I18N: Drop book page
en: ~D~rop Page
nb_NO: ~D~ropp Side

en: Show ~M~ap
nb_NO: Vi~s~ Kart

en: Main Men~u~
nb_NO: Hoved~m~eny

en: The new language will be applied after restarting the game.
nb_NO: Det nye språket vil bli tatt i bruk etter omstart av spillet.

en: ~W~ater Effect Enabled
nb_NO: ~V~anneffekt aktivert

en: Toggles the use of QuickTime videos for visual effects related to water surfaces (ripples, waves, etc.).
nb_NO: Skru av eller på bruken av QuickTime-videofiler for grafiske effekter knyttet til vannoverflater (bølger o.l.).

en: Transitions:
nb_NO: Overganger:

en: Adjusts the speed of screen transitions. Disabling screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
nb_NO: Konfigurerer hastigheten på skjermoverganger. Ved å skru av skjermoverganger kan du bevege deg raskere gjennom spillet.

en: Fastest
nb_NO: Raskest

en: Myst ME support not compiled in
nb_NO: Myst ME-støtte er ikke innkompilert

en: Myst support not compiled in
nb_NO: Myst-støtte er ikke innkompilert

en: Riven support not compiled in
nb_NO: Riven-støtte er ikke innkompilert

en: CSTime support not compiled in
nb_NO: CSTime-støtte er ikke innkompilert

en: The game is paused. Press any key to continue.
nb_NO: Spillet er satt på pause. Trykk en tast for å fortsette.

en: Open main menu
nb_NO: Åpne hovedmeny

en: Load game state
nb_NO: Last inn spilltilstand

en: Save game state
nb_NO: Lagre spilltilstand

en: Show options menu
nb_NO: Vis alternativsmeny

en: Drop page
nb_NO: Dropp side

en: Show map
nb_NO: Vis kart

en: Are you sure you want to load a saved game? All unsaved progress will be lost.
nb_NO: Er du sikker på at du vil laste inn et lagret spill? All ulagret fremgang vil gå tapt.

en: Load game
nb_NO: Last inn spill

en: Are you sure you want to start a new game? All unsaved progress will be lost.
nb_NO: Er du sikker på at du vil starte et nytt spill? All ulagret fremgang vil gå tapt.

en: New game
nb_NO: Nytt spill

en: Are you sure you want to quit? All unsaved progress will be lost.
nb_NO: Er du sikker på at du vil avslutte? All ulagret fremgang vil gå tapt.

en: You can't leave the library in the demo.
nb_NO: Du kan ikke forlate biblioteket i demoversjonen.

en: You're missing a Riven executable. The Windows executable is 'riven.exe' or 'rivendmo.exe'.
nb_NO: Du mangler en Riven-programfil. Windows-programfilen er 'riven.exe' eller 'rivendme.exe'.

en: Using the 'arcriven.z' installer file also works. In addition, you can use the Mac 'Riven' executable.
nb_NO: Å bruke 'arcriven.z'-installasjonsfilen fungerer også. Du kan også bruke 'Riven'-programfilen til Mac.

en: You're missing 'extras.mhk'. Using the 'arcriven.z' installer file also works.
nb_NO: Du mangler 'extras.mhk'. Det fungerer også å bruke 'arcriven.z'-installasjonsfilen.

en: You are missing the following required Riven data files:
nb_NO: Du mangler følgende datafiler som er nødvendige for Riven:

en: Move forward
nb_NO: Gå fremover

en: Move forward left
nb_NO: Gå på skrått til venstre

en: Move forward right
nb_NO: Gå på skrått til høyre

en: Move backwards
nb_NO: Gå bakover

en: Turn left
nb_NO: Snu mot venstre

en: Turn right
nb_NO: Snu mot høyre

en: Look up
nb_NO: Se opp

en: Look down
nb_NO: Se ned

en: Play intro videos
nb_NO: Spill av introvideoer

en: Exploration beyond this point available only within the full version of
    the game.
nb_NO: Utforskning etter dette punktet er kun mulig i fullversjonen av spillet.

en: At this point, the Riven Demo would
    ask if you would like to open a web browser
    to bring you to the Red Orb store to buy
    the game. ScummVM cannot do that and
    the site no longer exists.
nb_NO: På dette punktet skulle Riven-demoen
    bedt deg om å åpne en nettleser for
    å vise deg til Red Orb-butikken,
    hvor du kan kjøpe spillet.
    ScummVM kan ikke gjøre dette
    og nettsiden har sluttet å eksistere.

en: 16:9 widescreen mod
nb_NO: Bredskjermsformat-modifikasjon (16:9)

en: Removes letterboxing and moves some display elements, improving coverage on widescreen displays
nb_NO: Fjerner svarte stolper (letterboxing) og flytter enkelte skjermelementer, slik at skjermområdet utfylles bedre i bredskjermsformat.

en: Improved music mixing
nb_NO: Forbedret musikkmiksing

en: Enables dynamic MIDI mixer, improving quality, but behaving less like mTropolis Player.
nb_NO: Aktiverer dynamisk MIDI-mikser, slik at kvaliteten blir bedre, men oppfører seg mindre som mTropolis Player.

en: Autosave at progress points
nb_NO: Automatisk lagring ved fremdriftspunkter

en: Automatically saves the game after completing puzzles and chapters.
nb_NO: Lagrer fremdriften din i spillet automatisk når du finner løsninger og fullfører kapitler.

en: Enable short transitions
nb_NO: Bruk korte overganger

en: Enables transitions that are set to maximum rate instead of skipping them.
nb_NO: Aktiverer overganger som er satt til maksimal hastighet fremfor å hoppe over dem.

en: Enable subtitles for important sound effects
nb_NO: Bruk undertekster på viktige lydeffekter

en: Enables subtitles for important sound effects.  This may reduce the difficulty of sound recognition puzzles and minigames.
nb_NO: Aktiverer undertekster for viktige lydeffekter. Dette kan gjøre det enklere å gjenkjenne lyder i utfordringer og småspill som er avhengige av lyd.

en: Start with debugger
nb_NO: Start med debugger

en: Starts with the debugger dashboard active.
nb_NO: Start med debugger-kontrollpanlet aktivert.

en: Toggle debug overlay
nb_NO: Skru på debug-overlegg

en: Force any playing movies to end
nb_NO: Tvungen avslutning av filmsekvenser

en: Failed to read version information from save file
nb_NO: Kunne ikke lese versjonsinformasjon fra lagringsfil.

en: Failed to load save, the save file doesn't contain valid version information.
nb_NO: Kunne ikke laste inn lagringsdata. Lagringsfilen inneholdt ikke gyldig versjonsinformasjon.

en: Saved game was created with an earlier, incompatible version of ScummVM. Unable to load.
nb_NO: Lagret spill ble opprettet med en tidligere, inkompatibel versjon av ScummVM. Kan ikke laste inn.

en: Failed to load save, an error occurred when reading the save game data.
nb_NO: Kunne ikke laste inn lagringsdata. En feil oppstod under innlesingen av lagret spilldata.

en: An internal error occurred while attempting to write save game data
nb_NO: En intern feil oppstod under forsøket på å skrive lagringsdata.

en: An error occurred while writing the save game
nb_NO: En feil oppstod under skrivingen av det lagrede spillet.

en: This game requires MPEG video support for some
    content but MPEG video support was not compiled in.
    The game will still play, but MPEG videos will not work.
nb_NO: Spillet fordrer MPEG videostøtte for enkelte filer
    men MPEG videostøtte er ikke med i kompileringen.
    Spillet vil kunne fungere, men MPEG-videoer vil ikke fungere.

en: This game requires MPEG audio support for some
    content but MPEG audio support was not compiled in.
    The game will still play, but some audio will not work.
nb_NO: Spillet fordrer MPEG audiostøtte for enkelte filer
    men MPEG audiostøtte er ikke med i kompileringen.
    Spillet vil kunne fungere, men MPEG-lydfiler vil ikke fungere.

en: Image Viewer
nb_NO: Billedviser

en: Unable to locate the '%s' engine data file
nb_NO: Kan ikke finne datafilen for spillmotoren '%s'

en: PS2 version is not yet supported
nb_NO: PS2-versjonen støttes ikke ennå

en: Widescreen mod
nb_NO: Widescreen-modifikasjon

en: Enable widescreen rendering in fullscreen mode.
nb_NO: Aktiver grafikkgjengivelse i bredskjermsformat i fullskjermsmodus.

en: This version of Myst III has not been updated with the latest official patch.
    Please install the official update corresponding to your game's language.
    The updates can be downloaded from:
    %s
nb_NO: Denne versjonen av Myst III har ikke blitt oppdatert med den siste offisielle oppdateringen.
    Installer den offisielle oppdateringen for den språkversjonen du har av spillet.
    Du kan laste ned oppdateringene fra denne siden:
    %s

en: Invalid file name for saving
nb_NO: Ugyldig filnavn for lagring

en: Left Click Interact
nb_NO: Samhandle med venstreklikk

en: Right Click Interact
nb_NO: Samhandle med høyreklikk

en: Fast move modifier
nb_NO: Modifikator for hurtig bevegelse

en: Show/hide maze map
nb_NO: Vis/gjem labyrintkart

en: Player Speech
nb_NO: Spillertale

en: Enable player speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
nb_NO: Aktiver spillertale. Virker kun om tale er aktivert i lydinnstillingene.

en: Character Speech
nb_NO: Karaktertale

en: Enable NPC speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
nb_NO: Aktiver NPC-tale. Virker kun om tale er aktivert i lydinnstillingene.

en: Auto Move
nb_NO: Automatisk flytt

en: Automatically rotate the viewport when the mouse reaches an edge.
nb_NO: Roter visningsporten automatisk når musepekeren treffer en avgrensningskant.

en: Fix softlocks
nb_NO: Fiks myklåsninger

en: Fix instances where missing something earlier in the game blocks you from progressing any further.
nb_NO: Fiks tilfeller hvor det å overse/glemme noe tidlig i spillet hindrer deg fra videre fremdrift.

en: Fix annoyances
nb_NO: Fiks irritasjonsmoment

en: Fix various minor annoyances.
nb_NO: Fiks diverse mindre irritasjonsmoment.

en: Extend endgame timer
nb_NO: Forleng sluttspillstelleverket

en: Get a little more time before failing the final puzzle. This is an official patch by HeR Interactive.
nb_NO: Få litt ekstra tid før spillets siste utfordring feiler på tid. Dette er en offisiell oppdatering fra HeR Interactive.

en: Skip the Hall of Records storyboard scenes
nb_NO: Hopp over Hall of Records storyboard scenene

en: Allows the player to skip past the Hall of Records storyboard scenes
nb_NO: Tillater spilleren å hoppe forbi Hall of Records storyboard scener

en: Scale the making of videos to full screen
nb_NO: Skaler «making of»-videoer til fullskjerm

en: Scale the making of videos, so that they use the whole screen
nb_NO: Skaler «making of»-videoene, slik at de bruker hele skjermen

en: Repeat useful Willie's hint
nb_NO: Gjenta hendige tips fra Willie

en: Repeat actual useful hint by Willie
nb_NO: Gjenta de tipsene fra Willie som faktisk er hendige

note: I18N: NHC is a file extension
en: NHC replacement:
nb_NO: NHC-erstatning:

en: <original>
nb_NO: <opprinnelig>

en: Can't save game in slot %i
nb_NO: Kan ikke lagre spillet i lagringsspor %i

en: Load file
nb_NO: Last fil

en: Loading game...
nb_NO: Laster spill...

en: Save file
nb_NO: Lagre fil

en: Saving game...
nb_NO: Lagrer spill...

en: ScummVM found that you have old saved games for Nippon Safes that should be renamed.
    The old names are no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked next time.
nb_NO: ScummVM har oppdaget at du har eldre lagrede spill for Nippon Safes som burde bli konvertert.
    Det gamle formatet for lagrede spill støttes ikke lengre, så du vil ikke kunne laste inn eksisterende lagrede spillene om du ikke konverterer dem først.
    
    Trykk på OK for å konvertere dem nå, ellers vil du bli spurt igjen neste gang du starter spillet.

en: ScummVM successfully converted all your saved games.
nb_NO: ScummVM har konvertert alle de lagrede spillene dine.

en: ScummVM printed some warnings in your console window and can't guarantee all your files have been converted.
    
    Please report to the team.
nb_NO: ScummVM har oppført noen advarsler i konsollvinduet ditt og kan ikke garantere at alle filene dine har blitt konvertert.
    
    Rapporter dette til teamet.

en: Up/Zoom In/Move Forward/Open Doors
nb_NO: Opp/Zoom Inn/Beveg Forover/Åpne Dører

en: Down/Zoom Out
nb_NO: Ned/Zoom Ut

en: Action/Select
nb_NO: Handling/Velg

en: Display/Hide Inventory Tray
nb_NO: Vis/Skjul utstyrslisteskuff

en: Display/Hide Biochip Tray
nb_NO: Vis/Skjul Biochipskuff

en: Toggle Center Data Display
nb_NO: Skru av/på sentrert datavisning

en: Display/Hide Info Screen
nb_NO: Vis/Skjul Infoskjerm

en: Display/Hide Pause Menu
nb_NO: Vis/Skjul Pausemeny

en: Toggle Chatty AI
nb_NO: Skru pratsom KI av/på

en: This menu item is not yet implemented
nb_NO: Dette menyelementet er ikke implementert ennå

note: I18N: Plumbers is the title of the game. 3DO is the name of platform
en: 3DO Plumbers requires RGB support.
nb_NO: 3DO Plumbers-krever RGB-støtte.

en: Alternative intro
nb_NO: Alternativ intro

en: Use an alternative game intro (CD version only)
nb_NO: Bruk en alternativ intro (Kun for CD-versjon)

en: Improved font
nb_NO: Forbedret font

en: Use an easier to read custom font
nb_NO: Bruk en tilpasset font som er enklere å lese.

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Windows Trial version is not supported
nb_NO: Prøveversjonen for Windows støttes ikke

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: macOS Trial version is not supported
nb_NO: Prøveversjonen for macOS støttes ikke

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Pocket PC Trial version is not supported
nb_NO: Prøveversjonen for Pocket PC støttes ikke

en: I Have No Mouth support not compiled in
nb_NO: I Have No Mouth-støtte ikke innkompilert

en: Could not find AdLib instrument definition files
    %s and %s. Without these files,
    the music will not sound the same as the original game.
nb_NO: Kunne ikke finne definisjonsfilene %s og %s for AdLib-instrumenter.
    Uten disse filene vil ikke musikken kunne høres ut som den gjorde i originalspillet.

en: Error loading game resources.
nb_NO: Feil under lasting av spillressurser.

en: Skip EGA dithering pass (full color backgrounds)
nb_NO: Hopp over EGA dithering (fullfarge bakgrunner)

en: Skip dithering pass in EGA games, graphics are shown with full colors
nb_NO: Hopp over spredningsbehandling i spill med EGA-grafikk (grafikk vises med fullstendig fargespekter)

en: Enable high resolution graphics
nb_NO: Aktiver høyoppløselig grafikk

en: Enable high resolution graphics/content
nb_NO: Aktiver høyoppløselig grafikk/innhold

en: Enable black-lined video
nb_NO: Aktiver svartlinjet video

en: Draw black lines over videos to increase their apparent sharpness
nb_NO: Tegn sorte linjer på videoer for å øke bildeskarpheten

en: Use high-quality video scaling
nb_NO: Bruk høykvalitetsvideooppskalering

en: Use linear interpolation when upscaling videos, where possible
nb_NO: Bruk lineær filtrering ved oppskalering av videoer (der det er mulig)

en: Use high-quality "LarryScale" cel scaling
nb_NO: Bruk «LarryScale»-celskalering av høykvalitet

en: Use special cartoon scaler for drawing character sprites
nb_NO: Bruk spesialisert tegneserieskalering for tegning av figurgrafikk

en: Use CD audio
nb_NO: Bruk CD-lyd

en: Use CD audio instead of in-game audio, if available
nb_NO: Bruk CD-lyd istedenfor spillets lyd, hvis tilgjengelig

en: Use Windows cursors
nb_NO: Bruk Windows-muspekere

en: Use the Windows cursors (smaller and monochrome) instead of the DOS ones
nb_NO: Bruk Windows-muspekerene (mindre, og monokrome) isteden

en: Use silver cursors
nb_NO: Bruk sølvmuspekere

en: Use the alternate set of silver cursors instead of the normal golden ones
nb_NO: Bruk det alternative settet med sølvfargede musepekere (istedenfor de ordinære gylne)

en: Enable content censoring
nb_NO: Aktiver innholdssensur

en: Enable the game's built-in optional content censoring
nb_NO: Aktiver spillets innebygde valgfrie innholdssensur

en: Upscale videos
nb_NO: Oppskaler videoer

en: Upscale videos to double their size
nb_NO: Oppskaler videoer til dobbelt størrelse

en: Use RGB rendering
nb_NO: Bruk RGB-grafikkgjengivelse

en: Use RGB rendering to improve screen transitions
nb_NO: Bruk RGB-grafikkgjengivelse for å forbedre skjermoverganger

en: Use per-resource modified palettes
nb_NO: Bruk «per-ressurs»-modifiserte paletter

en: Use custom per-resource palettes to improve visuals
nb_NO: Bruk tilpassede «per-ressurs»-paletter for å forbedre grafikken

en: Enable bearded musicians
nb_NO: Aktiver skjeggete musikere

en: Enable graphics that were disabled for legal reasons
nb_NO: Aktiver grafikk som har blitt inaktivert av juridiske årsaker

en: MIDI mode:
nb_NO: MIDI-modus:

en: When using external MIDI devices (e.g. through USB-MIDI), select your device here
nb_NO: Ved bruk av eksterne MIDI-enheter (som f.eks. gjennom USB-MIDI), kan du velge enheten din her

en: This demo uses an unimplemented version of Robot videos
nb_NO: Denne demoen bruker en uimplementert versjon av Robot-videoer.

en: Incomplete game detected. You have to copy data from all the CDs.
nb_NO: Ufullstendig spill oppdaget. Du må kopiere spilldata fra alle CD-ene til spillet.

en: (Autosave)
nb_NO: (Automatisk lagring)

en: Please use an external viewer to open the game's help file: %s
nb_NO: Bruk et eksternt visningsprogram for å åpne spillets hjelpefil: %s

en: The Poker logic is hardcoded in an external DLL, and is not implemented yet. There exists some dummy logic for now, where opponent actions are chosen randomly
nb_NO: Pokerlogikken er hardkodet i en ekstern .DLL-fil og er ikke implementert ennå. For øyeblikket eksisterer det en midlertidig logikk som gjør at motstandernes handlinger velges tilfeldig.

en: The format of this saved game is obsolete, unable to load it
nb_NO: Det lagrede spillets format er utdatert, og det lagrede spillet kan ikke bli lastet inn.

en: Savegame version is %d, maximum supported is %0d
nb_NO: Lagringsspillversjonen er %d. Maksimalt støttet er %0d

en: This saved game was created with a different version of the game, unable to load it
nb_NO: Det lagrede spillet ble opprettet med en annen versjon av spillet, og det lagrede spillet kan ikke bli lastet inn.

en: Cannot play back %dbpp video on a system with maximum color depth of 8bpp
nb_NO: Kan ikke avspille video i %dbpp på et system med en maksimal fargedybde på 8bpp

en: SCI32 support not compiled in
nb_NO: SCI32-støtte er ikke innkompilert

en: Missing or corrupt game resources have been detected. Some game features may not work properly. Please check the console for more information, and verify that your game files are valid.
nb_NO: Manglende eller korrupte spilldataressurser har blitt oppdaget. Det kan hende enkelte spilldatafunksjoner ikke fungerer som de skal. Sjekk konsollen for mer informasjon og bekreft at spillfilene dine ikke er ugyldige.

en: Subtitles are enabled, but subtitling in King's Quest 7 was unfinished and disabled in the release version of the game. ScummVM allows the subtitles to be re-enabled, but because they were removed from the original game, they do not always render properly or reflect the actual game speech. This is not a ScummVM bug -- it is a problem with the game's assets.
nb_NO: Undertekster er aktivert, men undertekster i King's Quest 7 var uferdige og skrudd av i den lanserte utgaven av spillet. ScummVM tillater at disse undertekstene aktiveres igjen, men fordi de ble fjernet fra det opprinnelige spillet vises de ikke alltid på riktig måte eller gjenspeiler ikke det som blir sagt. Dette er ikke en feil i ScummVM, men en feil i spillets egne ressursfiler.

en: You have selected General MIDI as a sound device. Sierra has provided after-market support for General MIDI for this game in their "General MIDI Utility". Please, apply this patch in order to enjoy MIDI music with this game. Once you have obtained it, you can unpack all of the included *.PAT files in your ScummVM extras folder and ScummVM will add the appropriate patch automatically. Alternatively, you can follow the instructions in the READ.ME file included in the patch and rename the associated *.PAT file to 4.PAT and place it in the game folder. Without this patch, General MIDI music for this game will sound badly distorted.
nb_NO: Du har valgt General MIDI som lydenhet. Sierra har levert ettermarkedsstøtte for General MIDI for dette spillet med i form av deres «General MIDI Utility». Bruk denne oppdateringen for å oppleve MIDI-musikk i dette spillet. Når du har skaffet deg dette, kan du pakke ut alle de inkluderte *.PAT-filene i ScummVMs ekstra-mappe for at ScummVM automatisk skal legge til den riktige oppdateringen. Alternativt, kan du følge instruksene i READ.ME-filen som er inkludert med oppdateringen og omdøpe den relevante *.PAT-filen til 4.PAT og plassere den i spillets mappe. Uten denne oppdateringen vil General MIDI-musikk for dette spillet være forvridd.

en: Download patch
nb_NO: Last ned oppdatering

en: (or click 'Download patch' button. But note - it only downloads, you will have to continue from there)
nb_NO: (eller klikk på 'Last ned oppdatering'-knappen. Obs: Dette laster den kun ned. Du må selv ta hånd om resten)

en: GK2 has a fan made subtitles, available thanks to the good persons at SierraHelp.
    
    Installation:
    - download http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip
nb_NO: GK2 har fanlagde undertekster tilgjengelig takket være de flotte individene hos SierraHelp.
    
    Installasjon:
    - last ned http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip

en: Characters saved inside ScummVM are shown automatically. Character files saved in the original interpreter need to be put inside ScummVM's saved games directory and a prefix needs to be added depending on which game it was saved in: 'qfg1-' for Quest for Glory 1, 'qfg2-' for Quest for Glory 2. Example: 'qfg2-thief.sav'.
nb_NO: Karakterer lagret i ScummVM vises automatisk. Karakterfiler lagret i den originale programvaretolken må plasseres i ScummVMS mappe for lagringsfiler og ha en prefiks som indikerer hvilket spill de var lagret i: 'qfg1-' for Quest for Glory 1 eller 'qfg2-' for Quest for Glory 2.
    Eksempel: 'qfg2-thief.sav'

en: The selected audio driver requires the following file(s):
nb_NO: Den valgte lyddriveren krever følgende fil(er):

en: 
    
    Some audio drivers (at least for some games) were made
    available by Sierra as aftermarket patches and thus might not
    have been installed as part of the original game setup.
    
    Please copy these file(s) into your game data directory.
    
    However, please note that the file(s) might not be available
    separately but only as content of (patched) resource bundles.
    In that case you may need to apply the original Sierra patch.
nb_NO: 
    
    Enkelte lyddrivere (for enkelte spill) har blitt gjort tilgjengelige av Sierra som ettermarkedsoppdateringer og er derfor kanskje ikke installert som en del av den opprinnelige installasjonen av spillet.
    
    Kopier manglende fil(er) til spillets datamappe.
    
    Vær obs på at filen(e) kanskje ikke er tilgjengelig(e) separat, men kun som innhold i (oppdaterte) ressurspakker. I slike tilfeller må du kanskje bruke den opprinnelige oppdateringen fra Sierra.

en: This version of Monkey Island can't be played, because Limited Run Games provided corrupted DISK03.LEC, DISK04.LEC and 903.LFL files.
    
    Please contact their technical support for replacement files, or look online for some guides which can help you recover valid files from the KryoFlux dumps that Limited Run Games also provided.
nb_NO: Du kan ikke spille denne utgaven av Monkey Island fordi Limited Run Games har inkludert følgende skadde filer: DISK03.LEC, DISK04.LEC og 903.LFL.
    
    Kontakt deres tekniske brukerstøtte for å få tilsendt de riktige filene, eller søk på Internett etter guider som hjelper deg med å gjenopprette gyldige filer fra KryoFlux-arkivene som Limited Run Games også inkluderte.

note: I18N: Creates new online session for multiplayer
en: Create a new game session
nb_NO: Opprett en ny spilløkt

note: I18N: Name of the online game session
en: Game Name:
nb_NO: Spillnavn:

note: I18N: The user's name for online
en: Your Name:
nb_NO: Ditt navn:

note: I18N: Button, start hosting online multiplayer game
en: Host
nb_NO: Vert

note: I18N: Retrieving list of online multiplayer games
en: Querying games...
nb_NO: Sjekker spill ...

note: I18N: Join online multiplayer game
en: Join
nb_NO: Bli med

note: I18N: Online multiplayer games were found
en: Found %d available games.
nb_NO: Fant %d tilgjengelige spill.

note: I18N: Previous page button
en: ~P~revious
nb_NO: ~F~orrige

note: I18N: Next page button
en: ~N~ext
nb_NO: ~N~este

en: Speech Only
nb_NO: Kun tale

en: Speech and Subtitles
nb_NO: Tale og undertekster

en: Subtitles Only
nb_NO: Kun undertekster

[ctx: lowres]
en: Speech & Subs
nb_NO: Tekst & Tale

en: Select a Proficiency Level.
nb_NO: Velg ferdighetsnivå.

en: Refer to your Loom(TM) manual for help.
nb_NO: Referer til Loom(TM)-håndboka di for hjelp.

en: Practice
nb_NO: Trening

en: Expert
nb_NO: Ekspert

en: Enhancements:
nb_NO: Utvidelser:

en: Fix original bugs
nb_NO: Fiks originalkodens feil

en: Fixes bugs which were present in the original release, and noticeable graphical/audio glitches.
nb_NO: Fikser feil som fantes i originalutgivelsen, og merkbare grafikk-/audioproblemer.

en: Audio-visual improvements
nb_NO: Audiovisuelle forbedringer

en: Makes adjustments not related to bugs for certain audio and graphics elements (e.g. version consistency changes).
nb_NO: Gjør justeringer som ikke er feilrelaterte for visse audio-/grafikkelementer (f.eks. endringer relatert til versjonskonsistens).

en: Restored content
nb_NO: Restaurert innhold

en: Restores dialogs, graphics, and audio elements which were originally cut in the original release.
nb_NO: Restaurerer dialoger, grafikk- og audioelementer som opprinnelig ble kuttet i originalutgivelsen.

en: Modern UI/UX adjustments
nb_NO: Moderne UI/UX justeringer

en: Activates some modern comforts; e.g it removes the fake sound loading screen in Sam&Max, and makes early save menus snappier.
nb_NO: Aktiverer visse moderniteter; f.eks. fjerning av fake lydladningsskjerm i Sam & Max, og forbedrer tidlige lagringsmenyer.

en: Enable the original GUI and Menu
nb_NO: Bruk opprinnelig grensesnitt og meny

en: Allow the game to use the in-engine graphical interface and the original save/load menu. Use it together with the "Ask for confirmation on exit" for a more complete experience.
nb_NO: Lar spillet bruke spillmotorens grafiske grensesnitt og den opprinnelige menyen for lagring og innlasting av spill. Bruk sammen med «Be om bekreftelse ved avslutting» for å få en mer autentisk opplevelse.

en: Overture Timing:
nb_NO: Ouverture-timing:

en: When using replacement music, this adjusts the time when the Overture changes to the scene with the Lucasfilm and Loom logotypes.
nb_NO: Hvis du bruker erstatningsmusikk, vil dette justere timingen for når åpningsmusikken endrer seg til scenen med Lucasfilm- og Loom-logoene.

en: Playback Adjust:
nb_NO: Avspillingsjustering:

en: When playing sound from the CD audio track, adjust the start position of the sound by this much. Use this if you often hear bits of the wrong sound.
nb_NO: Ved avspilling av CD-lydsporet blir startposisjonen av lyden justert med denne verdien. Bruk denne funksjonen hvis du ofte hører deler av feil lydspor.

en: Intro Adjust:
nb_NO: Introjustering:

en: When playing the intro track, play from this point in it. Use this if the music gets cut off prematurely, or if you are unhappy with the way the music syncs up with the intro.
nb_NO: Ved avspilling av introduksjonssporet, spill av fra dette punktet. Bruk denne funksjonen hvis musikken blir avbrutt for tidlig, eller hvis du ikke er fornøyd med måten musikken synkroniseres opp mot introsekvensen.

en: Outlook Adjust:
nb_NO: Utkikksjustering:

en: The outlook music is part of the intro track. Adjust the position in the track at which it starts playing. Use this if the music is cut off, or if you hear part of the previous music.
nb_NO: Utkikksmusikken er en del av introduksjonssporet. Velg posisjonen i sporet hvor avspillingen starter. Bruk denne funksjonen hvis musikken avsluttes, eller hvis du hører biter av den tidligere musikken.

en: Load modded audio
nb_NO: Last inn modifisert lyd

en: Replace music, sound effects, and speech clips with modded audio files, if available.
nb_NO: Erstatt musikk, lydeffekter og tale med modifiserte lydfiler hvis tilgjengelig.

en: Multiplayer Server:
nb_NO: Flerspillerserver:

en: Online Server:
nb_NO: Online-server:

en: Address of the server to connect to for online play.  It must start with either "https://" or "http://" schemas.
nb_NO: Serveradressen for serveren som brukes til nettbasert spilling. Starter enten med «http://» eller «http://».

en: Enable online competitive mods
nb_NO: Bruk kompetitive nettmodifikasjoner

en: Enables custom-made modifications intented for online competitive play.
nb_NO: Aktiverer skreddersydde modifikasjoner for kompetitiv spilling på nett.

en: Enable connection to Multiplayer Server
nb_NO: Bruk tilkobling til flerspillerserver

en: Toggles the connection to the server that allows hosting and joining online multiplayer games over the Internet.
nb_NO: Aktiverer tilkoblingen til serveren som gjør det mulig å være vert for eller bli med i nettbaserte flerspillerspill på Internett.

en: Host games over LAN
nb_NO: Vær LAN-vert for spill

en: Allows the game sessions to be discovered over your local area network.
nb_NO: Lar spilløkter bli oppdaget på ditt lokale nettverk.

en: Address of the server to connect to for hosting and joining online game sessions.
nb_NO: Adressen til serveren som brukes for å være vert eller bli med på nettbaserte spilløkter.

en: Common keyboard commands:
nb_NO: Vanlige tastaturkommandoer:

en: Save / Load dialog
nb_NO: Lagre- / åpne-dialog

en: Selection screen
nb_NO: Valgskjerm

en: Skip line of text
nb_NO: Hopp over tekstlinje

en: Pause game
nb_NO: Pause spill

en: Load saved game 1-10
nb_NO: Last lagret spill 1-10

en: Save game 1-10
nb_NO: Lagre spill 1-10

en: Music volume up / down
nb_NO: Musikkvolum opp/ned

en: Text speed slower / faster
nb_NO: Tekstfart saktere/raskere

en: Simulate left mouse button
nb_NO: Simuler venstre mustast

en: Simulate right mouse button
nb_NO: Simuler høyre mustast

en: Special keyboard commands:
nb_NO: Spesielle tastaturkommandoer:

en: Show / Hide console
nb_NO: Vis / Skjul konsollen

en: Start the debugger
nb_NO: Start debuggeren

en: Show memory consumption
nb_NO: Vis minneforbruk

en: Run in fast mode (*)
nb_NO: Kjør i rask modus (*)

en: Run in really fast mode (*)
nb_NO: Kjør i virkelig rask modus (*)

en: Switch between graphics filters
nb_NO: Bytt grafikkfiltre

en: Increase / Decrease scale factor
nb_NO: Øk / Minsk skaleringsfaktor

en: Toggle aspect-ratio correction
nb_NO: Endre bildeformatskorrigering

en: * Note that using ctrl-f and
nb_NO: * Merk at å bruke ctrl-f og

en:   ctrl-g are not recommended
nb_NO:   ctrl-g anbefales ikke, siden

en:   since they may cause crashes
nb_NO:   de kan forårsake kræsj, eller

en:   or incorrect game behavior.
nb_NO:   eller feilaktig spilloppførsel.

en: Spinning drafts on the keyboard:
nb_NO: Spinne drafts på tastaturet:

en: Main game controls:
nb_NO: Hovedkontroller for spill:

en: Push
nb_NO: Dytt

en: Pull
nb_NO: Dra

en: Give
nb_NO: Gi

en: Open
nb_NO: Åpne

en: Go to
nb_NO: Gå til

en: Get
nb_NO: Få

en: Read
nb_NO: Les

en: New kid
nb_NO: Bytt unge

en: Turn on
nb_NO: Slå på

en: Turn off
nb_NO: Slå av

en: Walk to
nb_NO: Gå til

en: Pick up
nb_NO: Plukk opp

en: What is
nb_NO: Hva er

en: Put on
nb_NO: Ta på tøy

en: Take off
nb_NO: Ta av tøy

en: Fix
nb_NO: Fiks

en: Switch
nb_NO: Bytt

en: Look
nb_NO: Kikk

en: Talk
nb_NO: Snakk

en: Travel
nb_NO: Reis

en: To Henry / To Indy
nb_NO: Til Henry / Til Indy

note: I18N: These are different musical notes
en: play C minor on distaff
nb_NO: Spill C moll på distaffen

en: play D on distaff
nb_NO: spill D på distaffen

en: play E on distaff
nb_NO: spill E på distaffen

en: play F on distaff
nb_NO: spill F på distaffen

en: play G on distaff
nb_NO: spill G på distaffen

en: play A on distaff
nb_NO: spill A på distaffen

en: play B on distaff
nb_NO: spill H på distaffen

en: play C major on distaff
nb_NO: spill C dur på distaffen

en: Shows the drafts inventory
nb_NO: Viser melodilisten

en: puSh
nb_NO: Dytt

en: pull (Yank)
nb_NO: Dra

en: Talk to
nb_NO: Snakk til

en: Look at
nb_NO: Se på

en: turn oN
nb_NO: Slå på

en: turn oFf
nb_NO: Slå av

en: KeyUp
nb_NO: Ned-tast

en: Highlight prev dialogue
nb_NO: Merk forrige dialog

en: KeyDown
nb_NO: Opp-tast

en: Highlight next dialogue
nb_NO: Merk neste dialog

en: Walk
nb_NO: Gå

en: Object
nb_NO: Gjenstand

en: Black and White / Color
nb_NO: Svart/Hvitt / Farger

en: Eyes
nb_NO: Øyne

en: Tongue
nb_NO: Tunge

en: Punch
nb_NO: Slå

en: Kick
nb_NO: Spark

en: Regular cursor
nb_NO: Vanlig muspeker

en: Save / Load / Options
nb_NO: Lagre / Åpne / Valg

en: Other game controls:
nb_NO: Andre spillkontroller:

en: Inventory:
nb_NO: Utstyrsliste:

en: Scroll list up
nb_NO: Bla liste opp

en: Scroll list down
nb_NO: Bla liste ned

en: Upper left item
nb_NO: Øvre venstre gjenstand

en: Lower left item
nb_NO: Nedre venstre gjenstand

en: Upper right item
nb_NO: Øvre høyre gjenstand

en: Lower right item
nb_NO: Nedre høyre gjenstand

en: Middle left item
nb_NO: Midtre venstre gjenstand

en: Middle right item
nb_NO: Midtre høyre gjenstand

en: Switching characters:
nb_NO: Bytte av karakterer:

en: Second kid
nb_NO: Andre unge

en: Third kid
nb_NO: Tredje unge

en: Toggle Inventory/IQ Points display
nb_NO: Skru visning av utstyrsliste/IQ-poeng av/på

en: Toggle Keyboard/Mouse Fighting (*)
nb_NO: Velg Tastatur/Mus-slåssing (*)

en: * Keyboard Fighting is always on,
nb_NO: * Tastaturslåssing er alltid på,

en:   so despite the in-game message this
nb_NO:   så til tross for beskjeden i spillet, vil

en:   actually toggles Mouse Fighting Off/On
nb_NO:   dette faktisk slå musslåssing av/på

en: Fighting controls (numpad):
nb_NO: Kampkontroller (talltastatur):

en: Step back
nb_NO: Bakoversteg

en: Block high
nb_NO: Høy blokk

en: Block middle
nb_NO: Mid-blokk

en: Block low
nb_NO: Lav blokk

en: Punch high
nb_NO: Slå høyt

en: Punch middle
nb_NO: Slå midje

en: Punch low
nb_NO: Slå lavt

en: Sucker punch
nb_NO: Slag

en: These are for Indy on left.
nb_NO: Gjelder når Indy er til venstre.

en: When Indy is on the right,
nb_NO: Når Indy er til høyre,

en: 7, 4, and 1 are switched with
nb_NO: Byttes 7, 4, og 1 med

en: 9, 6, and 3, respectively.
nb_NO: henholdsvis 9, 6, og 3.

en: Biplane controls (numpad):
nb_NO: Flykontroller (talltastatur):

en: Fly to upper left
nb_NO: Fly til øvre venstre

en: Fly to left
nb_NO: Fly til venstre

en: Fly to lower left
nb_NO: Fly til nedre venstre

en: Fly upwards
nb_NO: Fly oppover

en: Fly straight
nb_NO: Fly rett

en: Fly down
nb_NO: Fly ned

en: Fly to upper right
nb_NO: Fly til øvre høyre

en: Fly to right
nb_NO: Fly til høyre

en: Fly to lower right
nb_NO: Fly til nedre høyre

en: Snap scroll on
nb_NO: Trinnvis skjermrulling på

en: Snap scroll off
nb_NO: Trinnvis skjermrulling av

en: Music volume:
nb_NO: Musikkvolum:

en: Subtitle speed:
nb_NO: Teksthastighet:

en: The Lite version of Putt-Putt Saves the Zoo iOS is not supported to avoid piracy.
    The full version is available for purchase from the iTunes Store.
nb_NO: Lite-versjonen av Putt-Putt Saves the Zoo iOS støttes ikke for å unngå piratkopiering.
    Fullversjonen kan kjøpes i iTunes-butikken.

en: HE v71+ support is not compiled in
nb_NO: HE v71+-støtte ikke innkompilert

en: SCUMM v7-8 support is not compiled in
nb_NO: SCUMM v7-8-støtte er ikke innkompilert

en: Show Object Line
nb_NO: Vis objektlinje

en: Show the names of objects at the bottom of the screen
nb_NO: Vis navnene til gjenstander på bunnen av skjermen

en: Use NES Classic Palette
nb_NO: Bruk fargepalett fra NES Classic

en: Use a more neutral color palette that closely emulates the NES Classic
nb_NO: Bruk en mer nøytral fargepalett som nærmere emulerer den til en NES Classic

en: Trim FM-TOWNS games to 200 pixels height
nb_NO: Kutt ned FM-TOWNS-spill til en høyde på 200 piksler

en: Cut the extra 40 pixels at the bottom of the screen, to make it standard 200 pixels height, allowing using 'aspect ratio correction'
nb_NO: Kutt bort de 40 ekstra pikslene på bunnen av skjermen for å gjøre standardhøyden til 200 piksler. Dette lar deg bruke 'Korrigering av bildeformat'

en: Play simplified music
nb_NO: Spill forenklet musikk

en: This music was presumably intended for low-end Macs, and uses only one channel.
nb_NO: Denne musikken var angivelig påtenkt billigere Mac-modeller og bruker kun én lydkanal.

en: Enable smooth scrolling
nb_NO: Aktiver jevn skjermrulling

en: (instead of the normal 8-pixels steps scrolling)
nb_NO: (istedenfor den trinnvise skjermrullingen på 8 piksler av gangen)

en: Allow semi-smooth scrolling
nb_NO: Tillat delvis jevn skjermrulling

en: Allow scrolling to be less smooth during the fast camera movement in the intro.
nb_NO: Gjør at skjermrullingen er litt mindre utjevnet under den raske kameraføringen i introen.

en: Allow the game to use the in-engine graphical interface and the original save/load menu. 		Use it together with the "Ask for confirmation on exit" for a more complete experience.
nb_NO: Lar spillet bruke spillmotorens grafiske grensesnitt og den opprinnelige menyen for lagring og innlasting av spill. Bruk sammen med «Be om bekreftelse ved avslutting» for å få en mer autentisk opplevelse.

en: Enable low latency audio mode
nb_NO: Aktiver lydmodus for lav forsinkelse

en: Allows the game to use low latency audio, at the cost of sound accuracy. 		It is recommended to enable this feature only if you incur in audio latency issues during normal gameplay.
nb_NO: Lar spillet bruke lyd med lav forsinkelse, på bekostning av lydpresisjon. Det er anbefalt at du kun bruker denne funksjonen hvis du opplever problemer med forsinket lyd under ordinær spilling.

en: Enable the "A Pirate I Was Meant To Be" song
nb_NO: Bruk «A Pirate I Was Meant To Be»-sangen

en: Enable the song at the beginning of Part 3 of the game, "A Pirate I Was Meant To Be", 		which was cut in international releases. Beware though: subtitles may not be fully translated.
nb_NO: Bruk sangen ved starten av Del 3 av spillet, «A Pirate I Was Meant To Be», som ble fjernet fra den internasjonale utgivelsen. Vær obs på at undertekstene ikke nødvendigvis er fullstendig oversatte.

en: Down Left
nb_NO: Ned til venstre

en: Down Right
nb_NO: Ned til høyre

en: Up Left
nb_NO: Opp til venstre

en: Up Right
nb_NO: Opp til høyre

en: Switch weapon
nb_NO: Bytte våpen

note: I18N: Lets one skip the bike/car fight sequences in Full Throttle
en: Win the bike fight cheat
nb_NO: Juksefunksjon for å vinne motorsykkelkamper

en: You have enabled 'aspect ratio correction'. However, FM-TOWNS' natural resolution is 320x240, which doesn't allow aspect ratio correction.
    Aspect ratio correction can be achieved by trimming the resolution to 320x200, under 'engine' tab.
nb_NO: Du har aktivert 'Korrigering av bildeformat', men FM-TOWNS' opprinnelige skjermoppløsning på 320x240 tillater ikke korrigering av bildeformat.
    Du kan korrigere bildeformatet ved å kutte skjermbildet til en oppløsning på 320x200 via 'Spillmotor'-fanen.

en: This game requires the 'Indy' Macintosh executable for its fonts.
nb_NO: Dette spillet fordrer exe-filen til 'Indy' Macintosh for å vise rett fonter.

en: This game requires the 'Loom' Macintosh executable for its music and fonts.
nb_NO: Dette spillet krever exe-filen til 'Loom' Macintosh for å vise rett fonter.

en: Could not find the 'Monkey Island' Macintosh executable to read the
    instruments from. Music will be disabled.
nb_NO: Kunne ikke finne Macintosh-binærfila «Monkey Island» for å lese
    instrumenter fra den. Musikk vil bli deaktivert.

en: Audio files compressed with ScummVM Tools were detected; *.BUN/*.SOU
    compression is not supported anymore for this game, audio will be disabled.
    Please copy the game from the original media without compression.
nb_NO: Lydfiler komprimert med ScummVM-verktøy ble oppdaget; *.BUN/*.SOU.
    Komprimering støttes ikke lengre av dette spillet, så lyden vil bli skrudd av.
    Kopier spillet fra sitt opprinnelige lagringsmedium uten bruk av komprimering.

en: Native MIDI support requires the Roland Upgrade from LucasArts,
    but %s is missing. Using AdLib instead.
nb_NO: Ekte MIDI-støtte krever «Roland Upgrade» fra LucasArts,
    men %s mangler. Bruker AdLib istedet.

en: This particular version of Monkey Island 1 is known to miss some
    required resources for MT-32. Using AdLib instead.
nb_NO: Denne spesifikke utgaven av Monkey Island 1 mangler noen av
    de påkrevde ressursene for å støtte MT-32. Bruker AdLib i stedet.

en: Usually, Maniac Mansion would start now. But for that to work, the game files for Maniac Mansion have to be in the 'Maniac' directory inside the Tentacle game directory, and the game has to be added to ScummVM.
nb_NO: Vanligvis, ville Maniac Mansion ha startet nå. Men for at det skal fungere må Maniac Mansion-filene ligge i «Maniac» mappa inni Tentacle-spillmappa, og spillet må være lagt til i ScummVM.

en: Would you like to host or join a network play session?
nb_NO: Ønsker du å være vert for eller bli med i en nettverksbasert spilløkt?

en: Unimplemented development codepath encountered within the sound engine,
    please file a ticket at https://bugs.scummvm.org.
nb_NO: Ikke-implementert kodesti funnet i lydprogramvaremoteren,
    vennligst fyll ut en feilrapport på https://bugs.scummvm.org.

en: This AMIGA version is missing (at least) the following file(s):
nb_NO: Denne AMIGA-versjonen mangler (i det minste) følgende fil(er):

en: 
    Please copy these file(s) into the game data directory.
nb_NO: 
    Kopier filen(e) til mappen for spillets data.

en: Pixellated scene transitions
nb_NO: Pikselerte sceneoverganger

en: When changing scenes, a randomized pixel transition is done
nb_NO: Under scenskifter vil en tilfeldig pikselovergang bli gjort

en: Don't show hotspots when moving mouse
nb_NO: Ikke vis hotspots når du beveger musa

en: Only show hotspot names after you actually click on a hotspot or action button
nb_NO: Vis hotspots først etter at du faktisk har klikket på en hotspot eller handlingsknapp

en: Show character portraits
nb_NO: Vis karakterportretter

en: Show portraits for the characters when conversing
nb_NO: Vis portretter for karakterene når de snakker sammen

en: Slide dialogs into view
nb_NO: Animerte dialogvinduer

en: Slide UI dialogs into view, rather than simply showing them immediately
nb_NO: Animert visningen av nye grensesnittdialoger, som et alternativ til at de bare brått dukker opp.

en: Transparent windows
nb_NO: Gjennomsiktige vinduer

en: Show windows with a partially transparent background
nb_NO: Vis vinduer med en delvis gjennomsiktig bakgrunn

en: The "sky.cpt" engine data file has an incorrect size.
nb_NO: Spillmotordatafilen "sky.cpt" har en ugyldig størrelse.

en: Walk / Look / Talk
nb_NO: Gå / Se / Snakk

en: Skip / Close
nb_NO: Hopp over / Lukk

en: Open control panel
nb_NO: Åpne kontrollpanel

en: Toggle fast mode
nb_NO: Skru Rask modus av/på

en: Toggle really fast mode
nb_NO: Skru veldig rask modus av/på

en: Floppy intro
nb_NO: Diskett-intro

en: Use the floppy version's intro (CD version only)
nb_NO: Bruk diskettversjonens intro (Kun for CD-versjon)

en: WARNING: Deleting the autosave slot is not supported by this engine
nb_NO: ADVARSEL: Sletting av lagringssporet for automatisk lagring støttes ikke av denne spillmotoren

en: Load modded assets
nb_NO: Last inn modifiserte ressurser

en: Enable loading of external replacement assets.
nb_NO: Aktiver innlasting av eksterne erstatningsressurser.

en: Enable linear filtering of the backgrounds images
nb_NO: Aktiver lineær filtrering av bakgrunnsbilder

en: When linear filtering is enabled the background graphics are smoother in full screen mode, at the cost of some details.
nb_NO: Når lineær filtrering er aktivert, vil grafikken for bakgrunnsbildene være mer utjevnet i fullskjermsmodus. Dette går på bekostning av enkelte detaljer.

en: Enable font anti-aliasing
nb_NO: Aktiver kantutjevning for font

en: When font anti-aliasing is enabled, the text is smoother.
nb_NO: Når kantutjevning for font er aktivert, vil tekst fremstå med jevnere kanter.

en: Software renderer does not support modded assets
nb_NO: Programvarebasert grafikkgjengivelse støtter ikke modifiserte ressurser

en: You are missing recommended data files:
nb_NO: Du mangler anbefalte datafiler:

en: The 'fonts' folder is required to experience the text style as it was designed. The Steam release is known to be missing it. You can get the fonts from the demo version of the game.
nb_NO: Du trenger 'fonts'-mappen for å oppleve den opprinnelige designen til teksten i spillet. Det er et kjent problem at Steam-utgivelsen mangler denne mappen. Hvis du trenger de, kan du finne fontene i demoversjonen av spillet.

en: 'gui.ini' is recommended to get proper font settings for the game localization.
nb_NO: 'gui.ini' er anbefalt for å få riktig fontinnstillinger i lokaliseringen til spillet.

en: 'language.ini' is recommended to get localized confirmation dialogs.
nb_NO: 'language.ini' er anbefalt for å få lokaliserte bekreftelsesdialoger.

en: 'game.exe' is recommended to get styled confirmation dialogs.
nb_NO: 'game.exe' er anbefalt for å få stiliserte bekreftelsesdialoger.

en: Unable to locate the text for %s language in engine data file.
nb_NO: Kan ikke finne teksten for %s språk i spillmotordatafilen.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d but got %d.
nb_NO: Ugyldig versjon av spillmotordatafilen '%s' funnet. Forventet %d, men fikk %d.

en: Unable to find block for part %d
nb_NO: Kan ikke finne blokk for del %d

en: Unable to find '%s' in game folder or the engine data file.
nb_NO: Kan ikke finne '%s' i spillmappen eller spillmotordatafilen.

en: Failed to save temporary game state. Make sure your save game directory is set in ScummVM and that you can write to it.
nb_NO: Kunne ikke lagre midlertidig spilltilstand. Sørg for at du har valgt en lagringsmappe i ScummVM og at du kan skrive til den.

en: Failed to load temporary game state.
nb_NO: Kunne ikke laste inn midlertidig spilltilstand.

en: Improved mode
nb_NO: Forbedret-modus

en: Removes some repetitive actions, adds possibility to change verbs by keyboard
nb_NO: Fjerner enkelte repetitive handlinger og leggr til muligheten for å endre verb via tastatur

en: PSX stream cutscene '%s' cannot be played in paletted mode
nb_NO: PSX-mellomsekvensstrømmingen '%s' kan ikke spilles i pallettmodus

en: MPEG-2 cutscenes found but ScummVM has been built without MPEG-2 support
nb_NO: MPEG2-mellomsekvenser funnet, men ScummVM er bygd uten MPEG2-støtte

en: Cutscene '%s' not found
nb_NO: Fant ikke mellomsekvenser '%s'

en: ScummVM found that you have old saved games for Broken Sword 1 that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
nb_NO: ScummVM har oppdaget at du har eldre lagrede spill for Broken Sword 1 som burde bli konvertert.
    Det gamle formatet for lagrede spill støttes ikke lengre, så du vil ikke kunne laste inn eksisterende lagrede spillene om du ikke konverterer dem først.
    
    Trykk på OK for å konvertere dem nå, ellers vil du bli spurt igjen neste gang du starter spillet.
    
    Det gamle formatet for lagrede spill støttes ikke lengre, så du vil ikke være i stand til å laste de lagrede spillene,
    med mindre du konverterer dem.
    Trykk OK for å konvertere dem nå, ellers vil du bli spurt igjen neste gang du starter spillet.

en: Target new saved game already exists!
    Would you like to keep the old saved game (%s) or the new one (%s)?
nb_NO: Valgt plass for lagret spill eksisterer allerede!
    Vil du ta vare på den gamle lagringen (%s) eller den nye (%s)?

en: Keep the old one
nb_NO: Behold den gamle

en: Keep the new one
nb_NO: Behold den nye

en: This is the end of the Broken Sword 1 Demo
nb_NO: Dette er slutten på Broken Sword 1-demoen

en: PSX cutscenes found but ScummVM has been built without RGB color support
nb_NO: PSX-mellomsekvenser funnet, men ScummVM har blitt bygd uten RGB-fargestøtte

en: Show object labels
nb_NO: Vis objektmerkelapper

en: Show labels for objects on mouse hover
nb_NO: Vis merkelapper for objekter når musa står over dem

en: Use English speech
nb_NO: Bruk engelsk tale

en: Use English speech instead of German for every language other than German
nb_NO: Bruk engelsk tale istedenfor tysk for alle andre språk enn tysk

en: Correct movie aspect ratio
nb_NO: Korriger bildeformat for filmklipp

en: Play Syberia cutscenes in 16:9, rather than stretching to full screen
nb_NO: Spill av Syberia-mellomsekvenser i 16:9, i steden for å strekke dem ut til fullskjermsmodus.

en: Restore missing scenes
nb_NO: Gjenopprett manglende scener

en: Restore some scenes originally in the Windows edition
nb_NO: Gjenopprett enkelte scener som opprinnelig var i Windows-utgaven.

en: Saturn CD version is not yet supported
nb_NO: Saturn CD-versjonen støttes ikke ennå

en: Font variant not present in '%s' engine data file.
nb_NO: Fontvariant ikke tilstede i spillmotordatafilen '%s'.

en: Saved game in slot #%d
nb_NO: Lagret spill i lagringsspor #%d

en: Could not quick save into slot #%d
nb_NO: Kunne ikke hurtiglagre til lagringsspor #%d

en: Saved game #%d quick loaded
nb_NO: Lagret spill #%d har blitt hurtiglastet

en: Could not quick load the saved game #%d
nb_NO: Kunne ikke hurtiglaste lagret spill #%d

en: Are you sure you want to exit?
nb_NO: Er du sikker på at du vil avslutte?

en: Unable to locate the '%s' data file.
nb_NO: Kunne ikke finne datafilen '%s'.

en: This version requires Giflib which was not compiled into ScummVM
nb_NO: Denne versjonen krever Giflib som ikke har blitt innkompilert i ScummVM

en: Enable wall collisions
nb_NO: Aktiver veggkollisjoner

en: Enable the original wall collision damage
nb_NO: Aktiver veggkollisjonsskade fra originalen

en: Disable save menu
nb_NO: Skru av lagringsmeny

en: The original only had autosaves. This allows you to save whenever you want.
nb_NO: Originalen hadde kun automatisk lagring. Dette lar deg lagre når du vil.

en: Enable debug mode
nb_NO: Aktiver debug-modus

en: Enable the debug mode
nb_NO: Aktiver debug-modusen

en: Enable audio CD
nb_NO: Tillat CD-lyd

en: Enable the original audio cd track
nb_NO: Aktiver det opprinnelige CD-lydsporet

en: Enable sound
nb_NO: Aktiver lyd

en: Enable the sound for the game
nb_NO: Aktiver lyden i spillet

en: Enable text
nb_NO: Aktiver tekst

en: Enable the text for the game
nb_NO: Aktiver teksten i spillet

en: Enable movies
nb_NO: Aktiver filmklipp

en: Enable the cutscenes for the game
nb_NO: Aktiver mellomsekvensene i spillet

en: Enable mouse
nb_NO: Aktiver mus

en: Enable the mouse for the UI
nb_NO: Aktiver mus for brukergrensesnittet

en: Use the USA version
nb_NO: Bruk den amerikanske utgaven

en: Enable the USA specific version flags
nb_NO: Bruk versjonsflaggene til den amerikanske utgaven

en: Enable high resolution
nb_NO: Aktiver høy oppløsning

en: Enable a higher resolution for the game
nb_NO: Aktiver en høyere oppløsning i spillet

en: Debug Next Room
nb_NO: Debug neste rom

en: Debug Previous Room
nb_NO: Debug forrige rom

en: Debug Apply Celling Grid
nb_NO: Debug bruk cellerutenett

en: Debug Increase Celling Grid Index
nb_NO: Debug øk indeks for cellerutenett

en: Debug Decrease Celling Grid Index
nb_NO: Debug reduser indeks for cellerutenett

en: Debug Grid Camera Up
nb_NO: Debug rutenettkamera opp

en: Debug Grid Camera Down
nb_NO: Debug rutenettkamera ned

en: Debug Grid Camera Left
nb_NO: Debug rutenettkamera venstre

en: Debug Grid Camera Right
nb_NO: Debug rutenettkamera høyre

en: Place actor at center of screen
nb_NO: Plasser karakter på midten av skjermen

en: Debug Menu
nb_NO: Debug-meny

en: Debug Menu Execute
nb_NO: Debug-meny kjør

en: Normal Behaviour
nb_NO: Normal adferd

en: Athletic Behaviour
nb_NO: Atletisk adferd

en: Aggressive Behaviour
nb_NO: Aggressiv adferd

en: Discreet Behaviour
nb_NO: Diskre adferd

en: Behaviour Action
nb_NO: Adferdshandling

en: Change Behaviour
nb_NO: Endre adferd

en: Options Menu
nb_NO: Alternativer-meny

en: Use Selected Object
nb_NO: Bruk valgt gjenstand

en: Throw Magic Ball
nb_NO: Kast magisk ball

en: Move Backward
nb_NO: Gå bakover

en: Use Protopack
nb_NO: Bruk Proto-Pack

en: Open Holomap
nb_NO: Åpne holokart

en: Special Action
nb_NO: Spesialhandling

en: Abort
nb_NO: Avbryt

en: Previous location
nb_NO: Forrige sted

en: Next location
nb_NO: Neste sted

[ctx: Options menu]
en: High resolution on
nb_NO: Høy oppløsning på

[ctx: Options menu]
en: High resolution off
nb_NO: Høy oppløsning av

[ctx: Options menu]
en: Wall collision on
nb_NO: Veggkollisjon på

[ctx: Options menu]
en: Wall collision off
nb_NO: Veggkollisjon av

[ctx: Options menu]
en: Language selection
nb_NO: Språkvalg

[ctx: Options menu]
en: Voices: None
nb_NO: Stemmer: Ingen

[ctx: Options menu]
en: Voices: English
nb_NO: Stemmer: Engelsk

[ctx: Options menu]
en: Voices: French
nb_NO: Stemmer: Fransk

[ctx: Options menu]
en: Voices: German
nb_NO: Stemmer: Tysk

en: Enable frame skipping
nb_NO: Aktiver bildedropping

en: Allow the game to skip animation frames when running too slow.
nb_NO: Lar spillet hoppe over animasjoner hvis det kjører for sakte.

en: Enable frame limiting
nb_NO: Aktiver begrensning av bildefrekvens

en: Limits the speed of the game to prevent running too fast.
nb_NO: Begrenser hastigheten på spillet for å forhindre at det kjører for fort.

en: Enable cheats
nb_NO: Aktiver juksefunksjoner

en: Allow cheats by commands and a menu when player is clicked.
nb_NO: Gjør det mulig å bruke juksefunksjoner via kommandoer og en meny som vises når du klikker på spilleren.

en: Play foot step sounds
nb_NO: Spill av lyden av fottrinn

en: Plays sound when the player moves.
nb_NO: Spiller lyder når spilleren beveger seg.

en: Enable jump to mouse position
nb_NO: Aktiver hopping til plassering av musepeker

en: Jumping while not moving targets the mouse cursor rather than direction only.
nb_NO: Hopping mens du står stille er rettet mot musepekerens plassering og ikke bare i retningen du peker.

en: Enable font replacement
nb_NO: Aktiver fonterstatning

en: Replaces game fonts with rendered fonts
nb_NO: Erstatter spillets tekstfont med en gjengitt font

note: I18N: Silencer is the player-character in Crusader games, known as the Avatar in Ultima series.
en: Camera moves with Silencer
nb_NO: Kamera følger hovedpersonen

en: Camera tracks the player movement rather than snapping to defined positions.
nb_NO: Kamera følger spillerens bevegelser, fremfor å bruke ferdigsatte kameraplasseringer.

en: Always enable Christmas easter-egg
nb_NO: Juleinnhold alltid aktivert

en: Enable the Christmas music at any time of year.
nb_NO: Aktiver julemusikken til enhver tid på året.

en: Could not find correct ultima.dat datafile
nb_NO: Kan ikke finne riktig ultima.dat-datafil

en: loading quick save %d
nb_NO: laster hurtiglagring %d

en: saving quick save %d
nb_NO: lagrer hurtiglagring %d

en: Original Save
nb_NO: Opprinnelig lagring

en: Transfer Character
nb_NO: Overfør karakter

en: Ultima VIII Cheats
nb_NO: Ultima VIII - Juksefunksjoner

en: Ultima VIII Debug
nb_NO: Ultima VIII Debug-funksjoner

en: Crusader intro movie file missing - check that the FLICS and SOUND directories have been copied from the CD.  More instructions are on the wiki: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.
nb_NO: Introfilmfilen til Crusader mangler - Sjekk at mappene FLICS og SOUND har blitt kopiert fra CD-en. Flere instrukser finner du på wikien: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.

en: Improved click sensitivity
nb_NO: Utøket klikksensitivitet

en: Allows the mouse to be moved a short distance without cancelling click interactions.  If this is off, any mouse movement while the mouse button is held cancels a click interaction.
nb_NO: Tillater flytt av mus over kortere avstander uten å kanselere museklikk. Hvis dette er skrudd av vil musebevegelser efter klikking på musknappen kanseleres.

en: Faster animations
nb_NO: Raskere animasjoner

en: Speeds up animations.
nb_NO: Øker hastigheten på animasjoner.

en: Skip main menu
nb_NO: Hopp over hovedmeny

en: Starts a new game upon launching instead of going to the main menu.
nb_NO: Starter et nytt spill ved åpning i stedet for å gå til hovedmenyen.

en: Display help screen
nb_NO: Vis hjelpeskjerm

en: Save game
nb_NO: Lagre spill

en: Open sound settings
nb_NO: Åpne lydinnstillinger

en: Quit game
nb_NO: Avslutt spill

en: Toggle music on/off
nb_NO: Skru miskk på/av

en: Toggle sound effects on/off
nb_NO: Skru musikk på/av

en: Music volume down
nb_NO: Musikkvolum ned

en: Music volume up
nb_NO: Musikkvolum opp

en: Sound effect volume down
nb_NO: Lydeffekter volum ned

en: Sound effect volume up
nb_NO: Lydeffekter volum opp

en: Skip current animation
nb_NO: Hopp over gjeldende animasjon

en: This game requires JPEG support, which was not compiled in.
nb_NO: Spillet krever JPEG-støtte, som ikke har blitt inkludert i kompileringen.

en: Music for this game requires Ogg Vorbis support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
nb_NO: Musikken til dette spillet krever Ogg Vorbis-støtte, som ikke har blitt inkludert i kompileringen.
    Du kan fortsatt spille spillet, men du kan ikke høre noe musikk.

en: Music for this game requires MP3 support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
nb_NO: Musikken til dette spillet krever MP3-støtte, som ikke har blitt inkludert i kompileringen.
    Du kan fortsatt spille spillet, men du kan ikke høre noe musikk.

en: Failed to load save, the save data appears to be damaged.
nb_NO: Kunne ikke laste inn lagringsdata. Lagringsfilen ser ut til å være skadet.

en: Failed to read version information from save file.
nb_NO: Kunne ikke lese versjonsinformasjon fra lagringsfil.

en: An unknown error occurred while attempting to load the saved game.
nb_NO: En ukjent feil oppstod under forsøket på å laste inn lagringsdata.

en: Show FPS-counter
nb_NO: Vis FPS-teller

en: Show the current number of frames per second in the upper left corner
nb_NO: Vis det gjeldende antall bilder per sekund (FPS) i øvre venstre hjørne av skjermen

en: Sprite bilinear filtering (SLOW)
nb_NO: Bilineært filter for grafikksprites (TREGT)

en: Apply bilinear filtering to individual sprites
nb_NO: Bruk bilineært filter på individuelle grafikksprites

en: Force to use 2D renderer (2D games only)
nb_NO: Tvungen bruk av 2D-gjengivelse (kun 2D-spill)

en: This setting forces ScummVM to use 2D renderer while running 2D games
nb_NO: Denne innstillingen tvinger ScummVM til å bruke 2D-gjengivelse ved kjøring av 2D-spill.

en: FoxTail support is not compiled in
nb_NO: FoxTail-støtte er ikke innkompilert

en: Hero Craft support is not compiled in
nb_NO: Hero Craft-støtte er ikke innkompilert

en: Wintermute3D support is not compiled in
nb_NO: Wintermute3D-støtte er ikke innkompilert

en: This game requires PNG, JPEG and Vorbis support.
nb_NO: Dette spillet krever støtte for PNG, JPEG og Vorbis.

en: This game requires the FoxTail subengine, which is not compiled in.
nb_NO: Spillet krever FoxTail-undermotoren som ikke har blitt innkompilert.

en: This game requires the HeroCraft subengine, which is not compiled in.
nb_NO: Spillet krever HeroCraft-undermotoren som ikke har blitt innkompilert.

en: This game requires 3D capabilities, which is not compiled in. As such, it is likely to be unplayable totally or partially.
nb_NO: Spillet krever 3D-egenskaper som ikke har blitt innkompilert. Spillet kan derfor være delvis eller fullstendig umulig å spille.

en: Walk forward
nb_NO: Gå fremover

en: Walk backward
nb_NO: Gå bakover

note: I18N: Debug feature to draw lines of scene geometry: walls, walking areas, etc
en: Show scene geometry
nb_NO: Vis scenegeometri

en: Previous page
nb_NO: Forrige side

en: Next page
nb_NO: Neste side

en: Show hints
nb_NO: Vis hint

en: Show inventory
nb_NO: Vis utstyrsliste

en: GUI variant A
nb_NO: Grensesnittvariant A

en: GUI variant B
nb_NO: Grensesnittvariant B

en: Phone cancel button
nb_NO: Kanselleringsknapp for telefon

en: Phone up button
nb_NO: Opp-knapp for telefon

en: Phone down button
nb_NO: Ned-knapp for telefon

note: I18N: Some items are scripted to have alternative "Use" action, when MiddleClick is used It may result in actor saying different text or item being decomposed to it's parts
en: Alternative action
nb_NO: Alternativ handling

en: Phone 0 button
nb_NO: 0-knapp for telefon

en: Phone 1 button
nb_NO: 1-knapp for telefon

en: Phone 2 button
nb_NO: 2-knapp for telefon

en: Phone 3 button
nb_NO: 3-knapp for telefon

en: Phone 4 button
nb_NO: 4-knapp for telefon

en: Phone 5 button
nb_NO: 5-knapp for telefon

en: Phone 6 button
nb_NO: 6-knapp for telefon

en: Phone 7 button
nb_NO: 7-knapp for telefon

en: Phone 8 button
nb_NO: 8-knapp for telefon

en: Phone 9 button
nb_NO: 9-knapp for telefon

en: Phone * button
nb_NO: Stjerne-knapp for telefon

en: Phone # button
nb_NO: Firkant-knapp for telefon

en: Show help
nb_NO: Vis hjelp

en: Scroll up
nb_NO: Bla opp

en: Scroll down
nb_NO: Bla ned

en: Change shadow type
nb_NO: Endre skyggetype

en: Volume max
nb_NO: Maksimalt lydvolum

note: I18N: Displays a debug interface with a CLI for various features
en: Show debug parser
nb_NO: Vis debug-parser

note: I18N: Displays a debug text message
en: Debug print
nb_NO: Debug-utskrift

note: I18N: Exits the game
en: Exit
nb_NO: Avslutt spillet

note: I18N: Displays a debug interface that changes light settings
en: Light helper window
nb_NO: Hjelpevindu for lysinnstillinger

en: Run forward
nb_NO: Løp femover

en: Run backward
nb_NO: Løp bakover

en: Turn left fast
nb_NO: Snu raskt til venstre

en: Turn right fast
nb_NO: Snu raskt til høyre

note: I18N: Displays a blueprint with robot parts
en: Show blueprint
nb_NO: Vis arbeidstegning

en: Next action
nb_NO: Neste handling

en: Previous action
nb_NO: Forrige handling

en: Volume off
nb_NO: Volum av

en: Change font size
nb_NO: Endre fontstørrelse

en: Walking speed: Low
nb_NO: Gåtempo: Sakte

en: Walking speed: Medium
nb_NO: Gåtempo: Middels

en: Walking speed: High
nb_NO: Gåtempo: Raskt

en: Cancel waiting
nb_NO: Avbryt venting

en: First page
nb_NO: Første side

en: Last page
nb_NO: Siste side

note: I18N: ultra_super_mega_fast_walk is the name of the variable used at game script for this speed
en: Walking speed: Ultra Super Mega Fast
nb_NO: Gåtempo: Ultraraskt

en: Show game credits
nb_NO: Vis spillets liste over medvirkende

en: Play selected music record
nb_NO: Spill av valgt musikkopptak

en: Select next music record
nb_NO: Velg neste musikkopptak

en: Play note 1: A
nb_NO: Spill note 1: A

en: Play note 2: F#
nb_NO: Spill note 2: F#

en: Play note 3: D#
nb_NO: Spill note 3: D#

en: Play note 4: C#
nb_NO: Spill note 4: C#

en: Play note 5: E
nb_NO: Spill note 5: E

en: Play note 6: G#
nb_NO: Spill note 5: G#

en: Play note 7: B
nb_NO: Spill note 7: B

en: Ability: Telekinesis
nb_NO: Evne: Telekinese

en: Ability: Push
nb_NO: Evne: Dytt

en: Ability: Lightning
nb_NO: Evne: Lyn

en: Ability: Light
nb_NO: Evne :Lys

en: Ability: Wind
nb_NO: Evne: Vind

en: Ability: Sound
nb_NO: Evne: Lyd

en: Ability: Esence
nb_NO: Evne: Essens

en: Ability: Exorcist
nb_NO: Evne: Eksorsist

en: Show hints / Dance move
nb_NO: Vis hint / Dansetrinn

en: Dance move up
nb_NO: Dansetrinn oppover

en: Dance move down
nb_NO: Dansetrinn nedover

en: Dance move left
nb_NO: Dansetrinn venstre

en: Dance move right
nb_NO: Dansetrinn høyre

en: Cancel input
nb_NO: Avbryt inntasting

en: Toggle subtitles
nb_NO: Skru undertekster av/på

en: Hide hints
nb_NO: Skjul hint

note: I18N: At one of the puzzles game asks to press Up key / Shift key / Down key
en: Shift key
nb_NO: Shift-tast

note: I18N: Chapayev is the name of game character, Vasily Chapayev This action makes Chapayev interact with item instead of Petka
en: Chapayev's action
nb_NO: Chapayevs handling

en: Settings
nb_NO: Innstillinger

en: Dialogue answer 1
nb_NO: Svaralternativ 1

en: Dialogue answer 2
nb_NO: Svaralternativ 2

en: Dialogue answer 3
nb_NO: Svaralternativ 3

en: Dialogue answer 4
nb_NO: Svaralternativ 4

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel slower
nb_NO: Spinn hjulet saktere

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel faster
nb_NO: Spinn hjulet raskere

en: Zoom out
nb_NO: Zoom ut

en: Zoom in
nb_NO: Zoom inn

en: Show journal
nb_NO: Vis journal

note: I18N: Displays a debug interface with Bezier curves
en: Bezier window
nb_NO: Bezier-vindu

note: I18N: Use droid to perform an action
en: Droid's action
nb_NO: Droidehandling

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action rotates current tetris item
en: Rotate
nb_NO: Roter

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action drops current tetris item
en: Drop
nb_NO: Dropp

en: Player 1: Up
nb_NO: Spiller 1: Opp

en: Player 1: Left
nb_NO: Spiller 1: Venstre

en: Player 1: Down
nb_NO: Spiller 1: Ned

en: Player 1: Right
nb_NO: Spiller 1: Høyre

en: Player 2: Up
nb_NO: Spiller 2: Opp

en: Player 2: Left
nb_NO: Spiller 2: Venstre

en: Player 2: Down
nb_NO: Spiller 2: Ned

en: Player 2: Right
nb_NO: Spiller 2: Høyre

note: I18N: Displays a debug FPS counter
en: Debug FPS
nb_NO: Debug bildefrekvens (FPS)

en: Key i
nb_NO: i-tast

en: This saved game uses version %u, but this engine only supports up to version %d. You will need an updated version of the engine to use this saved game.
nb_NO: Dette lagrede spillet bruker versjon %u, men denne spillmotoren støtter kun opptil versjon %d. Du trenger en oppdatert versjon av spillmotoren for å bruke dette lagrede spillet.

en: Double FPS
nb_NO: Dobbel FPS

en: Increase framerate from 30 to 60 FPS
nb_NO: Øk bilderate fra 30 til 60 FPS

en: Enable Venus
nb_NO: Aktiver Venus

en: Enable the Venus help system
nb_NO: Aktiver Venus-hjelpesystemet

en: Disable animation while turning
nb_NO: Deaktiver animasjoner under snuing

en: Disable animation while turning in panorama mode
nb_NO: Deaktiver animasjoner under snuing i panoramamodus

en: Use high resolution MPEG video
nb_NO: Bruk høyoppløst MPEG-video

en: Use MPEG video from the DVD version instead of lower resolution AVI
nb_NO: Bruk MPEG-video fra DVD-versjonen istedenfor AVI-versjonen med lavere oppløsning

en: Look Up
nb_NO: Se opp

en: Look Down
nb_NO: Se ned

en: Spellbook
nb_NO: Formelbok

en: Score
nb_NO: Poeng

en: Put away object
nb_NO: Legg bort gjenstand

en: Extract coin
nb_NO: Hent ut mynt

en: Preferences
nb_NO: Preferanser

en: Before playing this game, you'll need to copy the required fonts into ScummVM's extras directory, or into the game directory. On Windows, you'll need the following font files from the Windows font directory: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New and Arial. Alternatively, you can download the Liberation Fonts or the GNU FreeFont package. You'll need all the fonts from the font package you choose, i.e., LiberationMono, LiberationSans and LiberationSerif, or FreeMono, FreeSans and FreeSerif respectively.
nb_NO: Før du spiller dette spillet må du kopiere de nødvendige fontene inn i ScummVMs mappe for ekstrainnhold eller selve spillet. I Windows trenger du følgende fontfiler fra fontmappen til Windows: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New og Arial. Alternativt, kan du laste ned Liberation Fonts-pakken eller GNU FreeFont-pakken. Du trenger alle fontene fra fontpakken du velger å bruke, dvs. enten LiberationMono, LiberationSans og LiberationSerif eller FreeMono, FreeSans og FreeSerif.
