ScummVM 1.9.0git - en to nl_NL translation catalogue (1815 entries)

note: I18N: built on <build date> with <compiler>
en: (built on %s with %s)
nl_NL: (gebouwd op %s met %s)

en: Features compiled in:
nl_NL: Features meegecompileerd:

en: not supported
nl_NL: niet ondersteund

en: disabled
nl_NL: uitgeschakeld

en: enabled
nl_NL: ingeschakeld

note: I18N: CPU extensions are sets of extra processor instructions used to speed up operations. See Intel AVX2, ARM NEON, etc.
en: CPU extensions support:
nl_NL: CPU extentie ondersteuning:

en: Available engines:
nl_NL: Beschikbare engines:

en: Show hidden files
nl_NL: Toon verborgen bestanden

en: Show files marked with the hidden attribute
nl_NL: Toon bestanden die als verborgen staan gemarkeerd

en: Go up
nl_NL: Ga omhoog

en: Go to previous directory level
nl_NL: Ga naar bovenliggende map

[ctx: lowres]
en: Go up
nl_NL: Ga omhoog

en: Cancel
nl_NL: Annuleren

en: Choose
nl_NL: Selecteren

en: Cloud Connection Wizard
nl_NL: Cloud Verbinding Wizard

en: Quick mode
nl_NL: Snelle modus

en: Manual mode
nl_NL: Handmatige modus

en: Will ask you to run the Local Webserver
nl_NL: Zal u vragen om de lokale webserver te draaien

en: Requires the Local Webserver feature
nl_NL: Vereist de lokale webserver functie

en: Quick Mode: Step 1
nl_NL: Snelle Modus: Stap 1

en: In this mode, the Local Webserver must be running,
    so your browser can forward data to ScummVM
nl_NL: In deze modus moet de lokale webserver draaien,
    zodat uw browser de data kan doorsturen naar ScummVM

en: Run server
nl_NL: Start server

en: Stop local webserver
nl_NL: Stop lokale webserver

en: Run local webserver
nl_NL: Draai lokale webserver

en: Not running
nl_NL: Draait niet

en: Quick Mode: Step 2
nl_NL: Snelle Modus: Stap 2

en: Now, open this link in your browser:
nl_NL: Open deze link nu in uw browser:

en: It will automatically pass the data to ScummVM,
    and warn you should there be any errors.
nl_NL: Het zal automatisch data doorsturen naar ScummVM
    en u waarschuwen als er problemen optreden.

en: Local Webserver address:
nl_NL: Lokale Webserver adres:

en: Quick Mode: Success
nl_NL: Snelle Modus: Succes

en: Your cloud storage has been connected!
nl_NL: Uw cloud opslag is gekoppeld!

en: Finish
nl_NL: Klaar

en: Manual Mode: Step 1
nl_NL: Handmatige Modus: Stap 1

en: Open this link in your browser:
nl_NL: Open deze link in uw browser:

en: When it fails to pass the JSON code to ScummVM,
    find it on the Troubleshooting section of the page,
    and go to the next step here.
nl_NL: Wanneer het doorsturen van de JSON code naar ScummVM mislukt
    is het te vinden op de Troubleshooting gedeelte van de pagina,
    en ga daar verder met de volgende stap.

en: Manual Mode: Step 2
nl_NL: Handmatige Modus: Stap 2

en: Copy the JSON code from the browser here and press Next:
nl_NL: Kopieer de JSON code van de browser hier en druk op Volgende:

en: Paste
nl_NL: Plakken

en: Paste code from clipboard
nl_NL: Plak vanaf klembord

en: Load
nl_NL: Laden

en: Load code from file
nl_NL: Laad code uit bestand

en: Manual Mode: Something went wrong
nl_NL: Handmatige Modus: Er ging iets mis

en: Cloud storage was not connected.
nl_NL: Cloud opslag was niet gekoppeld.

en: Make sure the JSON code was copied correctly and retry.
nl_NL: Controleer of de JSON code goed gekopieerd was en probeer het nog eens.

en: If that doesn't work, try again from the beginning.
nl_NL: Als dat niet werkt, begin dan helemaal opnieuw.

en: Error message:
nl_NL: Foutmelding:

en: Manual Mode: Success
nl_NL: Handmatige Modus: Succes

en: Back
nl_NL: Terug

en: Next
nl_NL: Volgende

en: Another Storage is working right now. Do you want to interrupt it?
nl_NL: Een andere opslag is actief. Wilt u die onderbreken?

en: Yes
nl_NL: Ja

en: No
nl_NL: Nee

en: Wait until current Storage finishes and try again.
nl_NL: Wacht totdat de huidige opslag klaar is en probeer het opnieuw.

note: I18N: JSON is name of the format, this message is displayed if user entered something incorrect to the text field
en: JSON code contents are malformed.
nl_NL: JSON code heeft niet het juiste formaat.

en: Incorrect JSON.
nl_NL: Ongeldig JSON bestand.

note: I18N: error message displayed on 'Manual Mode: Failure' step of 'Cloud Connection Wizard', describing that storage connection process was interrupted
en: Interrupted.
nl_NL: Onderbroken.

en: Failed to open URL!
    Please navigate to this page manually.
nl_NL: URL openen mislukt!
    Navigeer a.u.b. handmatig naar deze pagina.

note: I18N: JSON is a file format name
en: Select JSON file copied from scummvm.org site
nl_NL: Selecteer JSON bestand van scummvm.org website

note: I18N: JSON is a file format name
en: Failed to load JSON file
nl_NL: JSON bestand inladen mislukt

en: Download Freeware Games and Demos
nl_NL: Download Freeware Spellen en Demos

en: Fetching DLCs...
nl_NL: DLCs downloaden...

en: All Downloads
nl_NL: Alle Downloads

en: Select directory where to download game data
nl_NL: Selecteer map voor de te downloaden speldata

en: Select directory with game data
nl_NL: Selecteer map met speldata

en: From:
nl_NL: Van:

en: To:
nl_NL: Naar:

en: Cancel download
nl_NL: Download annuleren

[ctx: lowres]
en: Cancel download
nl_NL: Download annuleren

en: Hide
nl_NL: Verberg

en: It looks like your connection is limited. Do you really want to download files with it?
nl_NL: Uw verbinding lijkt beperkt. Wilt u echt bestanden ermee downloaden?

en: ScummVM couldn't open the specified directory!
nl_NL: ScummVM kon de opgegeven map niet openen!

en: Cannot create a directory to download - the specified directory has a file with the same name.
nl_NL: Kan geen download map creëren - de gespecificeerde map bevat een bestand met dezelfde naam.

en: The "%s" already exists in the specified directory.
    Do you really want to download files into that directory?
nl_NL: De "%s" bestaat al in de gespecificeerde map.
    Wilt u echt bestanden in die map downloaden?

en: Downloaded %s %S / %s %S
nl_NL: %s %S / %s %S gedownload

en: Download speed: %s %S/s
nl_NL: Download snelheid: %s %S/s

en: Currently Downloading Games
nl_NL: Spellen Downloaden

en: Pending Downloads
nl_NL: Downloads in behandeling

en: ERROR %d: %s
nl_NL: FOUT %d:%s

note: I18N: String like "Downloading icon packs list..."
en: Downloading %S list...
nl_NL: Lijst van %S downloaden...

en: Clear Cache
nl_NL: Cache leegmaken

en: Downloading %S list... %d entries
nl_NL: Lijst van %S downloaden... %d stuks

en: Detected %d new packs, %s %S
nl_NL: %d nieuwe pakketten gevonden, %s %S

en: Download complete, downloaded %d packs, %s %S
nl_NL: Download klaar, %d packs gedownload, %s-%S

note: I18N: Close dialog button
en: Close
nl_NL: Sluiten

en: ERROR: No icons path set
nl_NL: ERROR: Geen iconen pad geconfigureerd

note: I18N: String like "No new icon packs available"
en: No new %S available
nl_NL: Geen nieuwe %S beschikbaar

en: You are about to remove %s %S of data, deleting all previously downloaded %S. Do you want to proceed?
nl_NL: Wilt u echt %s-%S aan %S verwijderen die u eerder gedowload heeft?

en: Proceed
nl_NL: Ga verder

en: Pick the game:
nl_NL: Kies het spel:

en: Game
nl_NL: Spel

en: Short game identifier used for referring to saved games and running the game from the command line
nl_NL: Korte identifier die gebruikt wordt voor opgeslagen spellen en voor het starten van een spel vanaf de opdrachtprompt

en: Name:
nl_NL: Naam:

en: Full title of the game
nl_NL: Volledige titel van het spel

[ctx: lowres]
en: Name:
nl_NL: Naam:

en: Language:
nl_NL: Taal:

en: Language of the game. This will not turn your Spanish game version into English
nl_NL: De taal van het spel. Dit verandert een Engels spel niet naar een Nederlandse

en: <default>
nl_NL: <standaard>

en: Platform the game was originally designed for
nl_NL: Het platform waar het spel oorspronkelijk voor ontworpen was

en: Graphics
nl_NL: Beeld

en: Override global graphic settings
nl_NL: Negeer algemene grafische instellingen

[ctx: lowres]
en: Override global graphic settings
nl_NL: Negeer algemene grafische instellingen

en: Keymaps
nl_NL: Toetskoppelingen

en: Override global backend settings
nl_NL: Negeer algemene backend instellingen

[ctx: lowres]
en: Override global backend settings
nl_NL: Negeer algemene backend instellingen

en: Audio
nl_NL: Geluid

en: Override global audio settings
nl_NL: Negeer algemene audio instellingen

[ctx: lowres]
en: Override global audio settings
nl_NL: Negeer algemene audio instellingen

en: Override global volume settings
nl_NL: Negeer algemene volume instellingen

[ctx: lowres]
en: Override global volume settings
nl_NL: Negeer algemene volume instellingen

en: Override global MIDI settings
nl_NL: Negeer algemene MIDI instellingen

[ctx: lowres]
en: Override global MIDI settings
nl_NL: Negeer algemene MIDI instellingen

en: Override global MT-32 settings
nl_NL: Negeer algemene MT-32 instellingen

[ctx: lowres]
en: Override global MT-32 settings
nl_NL: Negeer algemene MT-32 instellingen

en: Paths
nl_NL: Paden

[ctx: lowres]
en: Paths
nl_NL: Paden

en: Game Path:
nl_NL: Spel Pad:

[ctx: lowres]
en: Game Path:
nl_NL: Spel Pad:

en: Extra Path:
nl_NL: Extra Pad:

en: Specifies path to additional data used by the game
nl_NL: Specificeer pad naar additionele data voor het spel

[ctx: lowres]
en: Extra Path:
nl_NL: Extra Pad:

en: Save Path:
nl_NL: Bewaar Pad:

en: Specifies where your saved games are put
nl_NL: Bepaalt waar opgeslagen spellen worden bewaard

[ctx: lowres]
en: Save Path:
nl_NL: Bewaar Pad:

en: Achievements
nl_NL: Prestaties

en: Statistics
nl_NL: Statistieken

[ctx: path]
en: None
nl_NL: Geen

en: Default
nl_NL: Standaard

en: Select SoundFont
nl_NL: Selecteer SoundFont

en: Select additional game directory
nl_NL: Selecteer additionele speldatamap

en: Select directory for saved games
nl_NL: Selecteer map voor opgeslagen spellen

en: The chosen directory cannot be written to. Please select another one.
nl_NL: Er kan niet worden geschreven in de gekozen map. Selecteer a.u.b. een andere.

en: Saved games sync feature doesn't work with non-default directories. If you want your saved games to sync, use default directory.
nl_NL: Synchronisatie van opgeslagen spellen optie werkt niet met niet-standaard mappen. Als u de opgeslagen spellen wilt synchroniseren, gebruik dan de standaard map.

en: This game ID is already taken. Please choose another one.
nl_NL: Dit spel-ID is al in gebruik. Kies a.u.b. een andere.

en: Author:
nl_NL: Auteur:

en: Notes:
nl_NL: Notities:

en: Choose file for loading
nl_NL: Selecteer te laden bestand

en: Enter filename for saving
nl_NL: Geef bestandsnaam voor bewaren

en: Do you really want to overwrite the file?
nl_NL: Wilt u dit bestand echt overschrijven?

en: Reverb
nl_NL: Galm

en: Active
nl_NL: Actief

en: Room:
nl_NL: Kamer:

en: Damp:
nl_NL: Demping:

en: Width:
nl_NL: Breedte:

en: Chorus
nl_NL: Koor

en: Speed:
nl_NL: Snelheid:

en: Depth:
nl_NL: Diepte:

en: Sine
nl_NL: Sinus

en: Triangle
nl_NL: Driehoek

en: Misc
nl_NL: Overig

en: Interpolation:
nl_NL: Interpolatie:

en: None (fastest)
nl_NL: Geen (snelst)

en: Linear
nl_NL: Lineair

en: Fourth-order
nl_NL: Vierde-order

en: Seventh-order
nl_NL: Zevende-order

en: Reset all FluidSynth settings to their default values.
nl_NL: Alle FluidSynth instellingen terugzetten naar de standaard waarden.

en: Do you really want to reset all FluidSynth settings to their default values?
nl_NL: Wilt u echt alle FluidSynth instellingen terugzetten naar de standaard waarden?

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Interact
nl_NL: Interactie

en: Up
nl_NL: Omhoog

en: Down
nl_NL: Omlaag

en: Left
nl_NL: Links

en: Right
nl_NL: Rechts

en: Delete Character
nl_NL: Karakter Verwijderen

en: Go to end of line
nl_NL: Ga naar einde regel

en: Select to end of line
nl_NL: Selecteer tot einde regel

en: Select to start of line
nl_NL: Selecteer van begin regel

en: Go to start of line
nl_NL: Ga naar begin regel

en: Cut
nl_NL: Knip

en: Copy
nl_NL: Kopieer

en: General
nl_NL: Algemeen

en: ## ScummVM at a Glance
    
    ScummVM is a modern reimplementation of various game engines. Once you transfer the original game data to your device, it endeavors to use it to faithfully recreate the original gaming experience. 
    
    ScummVM isn't your typical emulator of DOS, Windows, or some console. Rather than a one-size-fits-all approach, it takes a meticulous route, implementing the precise game logic for each specific title or engine it supports. ScummVM will not work with game engines it does not support.
    
    ScummVM is developed by a team of volunteers and is free software. We lack an extensive testing team, possess only a limited range of devices, and cannot always address every request. We also do not run advertisements or sell you anything. Please be mindful of this when you submit a complaint or a bug report.
    
    ## Where to get the games
    
    Visit [our Wiki](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Where_to_get_the_games) for a detailed list of supported games and where to purchase them.
    
    Alternatively, you can download a variety of [freeware games](https://scummvm.org/games) and [demos](https://www.scummvm.org/demos/) directly from our website.
    
    The ScummVM team does not endorse any specific game supplier. However, the project receives a commission from every purchase made on [ZOOM-Platform](https://www.zoom-platform.com/?affiliate=c049516c-9c4c-42d6-8649-92ed870e8b53) through affiliate referral links.
    
    Additionally, games not available on ZOOM-Platform can be found on other suppliers such as GOG.com and Steam.
    
    For other (out-of-print) games, consider checking platforms like Amazon, eBay, Game Trading Zone, or other auction sites. Be cautious of faulty games and illegal game copies.
nl_NL: ## ScummVM in het kort
    
    ScummVM is een moderne herimplementatie van allerlei spel engines. Wanneer eenmaal de orginele speldata naar jouw apparaat is overgezet, zal het waarheidsgetrouw de originele spelervaring terugbrengen.
    
    ScummVM is niet een typische emulator van DOS, Windows of gameconsole. In plaats van een alles in één aanpak, neemt het een zorgvuldige aanpak om de precieze spel logica van elk spel of engine te implementeren. ScummVM werkt niet met spel engines die niet zijn geïmplementeerd.
    
    ScummVM wordt ontwikkkeld door een team van vrijwilligers en is gratis software. We hebben geen uitgebreid test team, beschikken slechts over beperkt hoeveelheid apparaten en kunnen niet elk verzoek inwilligen. We maken ook geen gebruik van reclame, en proberen je niks te verkopen. Denk hieraan wanneer je een klacht of bug report indient.
    
    ## Waar spellen te verkrijgen
    
    Bezoek [onze Wiki](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Where_to_get_the_games) voor een lijst van ondersteunde spellen en waar die aangeschaft kunnen worden.
    
    Of download wat [freeware spellen](https://scummvm.org/games) en [demos](https://www.scummvm.org/demos/) van onze website.
    
    Het ScummVM team heeft geen voorkeur voor specifieke leverancier. Echter krijgt het project een aandeel van elke aankoop gedaan op [ZOOM-Platform](https://www.zoom-platform.com/?affiliate=c049516c-9c4c-42d6-8649-92ed870e8b53) via doorverwijs links.
    
    Daarnaast kunnen sommige spellen die niet beschikbaar zijn op het ZOOM-Platform verkregen worden via andere leveranciers als GOG.com en Steam.
    
    Voor andere (niet meer verkochte) spellen, probeer Amazon, Ebay, Game Trading Zone of andere veilingsites. Wees bedacht op defecte spellen en illegale kopieën.

en: Prev
nl_NL: Vorig

en: Save Image...
nl_NL: Plaatje opslaan...

en: %u of %u
nl_NL: %u van %u

en: Save Image
nl_NL: Plaatje Opslaan

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list
en: None
nl_NL: Geen

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by the first letter of the game title
en: First letter
nl_NL: Eerste letter

[ctx: group]
en: Initial
nl_NL: Initieel

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game series
en: Series
nl_NL: Serie

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game publisher
en: Publisher
nl_NL: Uitgever

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by language
en: Language
nl_NL: Taal

[ctx: year]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by year
en: Year
nl_NL: Jaar

en: Select Group by
nl_NL: Selecteer Groeperen met

en: Group:
nl_NL: Groep:

en: Select a criteria to group the entries
nl_NL: Selecteer een groepeercriteria

note: I18N: Button Quit ScummVM program. Q is the shortcut, Ctrl+Q, put it in parens for non-latin (~Q~)
en: ~Q~uit
nl_NL: ~S~toppen

en: Quit ScummVM
nl_NL: Hiermee verlaat u ScummVM

note: I18N: Button About ScummVM program. b is the shortcut, Ctrl+b, put it in parens for non-latin (~b~)
en: A~b~out
nl_NL: O~v~er

en: About ScummVM
nl_NL: Over ScummVM

note: I18N: Button caption. O is the shortcut, Ctrl+O, put it in parens for non-latin (~O~)
en: Global ~O~ptions...
nl_NL: Algemene ~O~pties...

en: Change global ScummVM options
nl_NL: Algemene ScummVM opties

[ctx: lowres]
en: Global ~O~pts...
nl_NL: Alg. ~O~pties...

en: Download Games
nl_NL: Spellen Downloaden

en: Download freeware games for ScummVM
nl_NL: Download freeware spellen voor ScummVM

note: I18N: Button caption. A is the shortcut, Ctrl+A, put it in parens for non-latin (~A~)
en: ~A~dd Game...
nl_NL: Spel ~T~oevoegen...

en: Add games to the list
nl_NL: Voeg spellen aan de lijst toe

[ctx: lowres]
en: ~A~dd Game...
nl_NL: ~T~oevoegen...

note: I18N: Button caption. R is the shortcut, Ctrl+R, put it in parens for non-latin (~R~)
en: ~R~emove Game
nl_NL: Spel ~V~erwijderen

en: Remove game from the list. The game data files stay intact
nl_NL: Verwijder dit spel uit de lijst. De spel data bestanden blijven intact

[ctx: lowres]
en: ~R~emove Game
nl_NL: ~V~erwijderen

note: I18N: Button caption. Mass add games
en: Mass Add...
nl_NL: Bulk Import...

[ctx: lowres]
note: I18N: Button caption for lower resolution GUI. Mass add games
en: Mass Add...
nl_NL: Bulk Toevoegen...

en: Search in game list
nl_NL: Zoek in lijst met spellen

en: Search:
nl_NL: Zoeken:

en: Load game:
nl_NL: Laad spel:

en: This directory cannot be used yet, it is being downloaded into!
nl_NL: Deze map kan nog niet gebruikt worden, er wordt al in gedownload!

en: Do you really want to run the mass game detector? This could potentially add a huge number of games.
nl_NL: Wilt u echt de bulk spel import draaien? Dit voegt potentieel een groot aantal spellen toe.

en: Do you really want to remove this game configuration?
nl_NL: Wilt u echt deze spelconfiguratie verwijderen?

en: Do you want to load saved game?
nl_NL: Wilt u het opgeslagen spel laden?

en: This game does not support loading games from the launcher.
nl_NL: Dit spel ondersteunt het laden van spelen vanaf het startmenu niet.

en: ScummVM could not find any engine capable of running the selected game!
nl_NL: ScummVM kon geen engine vinden die in staat is het geselecteerde spel te spelen!

en: Did you add this directory to the SAF? Press the help button [?] on the top for detailed instructions
nl_NL: Heeft u deze directory aan SAF toegevoegd? Druk op de help butten [?] bovenaan voor gedetailleerde instructies

en: ScummVM could not find any game in the specified directory!
nl_NL: ScummVM kon geen enkel spel vinden in de opgegeven map!

note: I18N: Unknown game variant
en: Unknown variant
nl_NL: Onbekende variant

en: List view
nl_NL: Lijstopmaak

en: Grid view
nl_NL: Rasterbeeld

en: ~S~tart
nl_NL: ~S~tarten

en: Start selected game
nl_NL: Start het geselecteerde spel

en: ~L~oad...
nl_NL: ~L~aad Spel...

en: Load saved game for selected game
nl_NL: Laad een eerder opgeslagen spel voor het geselecteerde spel

en: Record...
nl_NL: Opnemen...

en: ~G~ame Options...
nl_NL: ~S~pel Opties...

en: Change game options
nl_NL: Verander spel opties

[ctx: lowres]
en: ~G~ame Opts...
nl_NL: ~S~pel Opties...

note: I18N: List grouping when no engine is specified I18N: List grouping when no enginr is specified
en: Unknown Engine
nl_NL: Onbekende Engine

note: I18N: List grouping when no pubisher is specified I18N: List group when no publisher is specified
en: Unknown Publisher
nl_NL: Onbekende Uitgever

note: I18N: List group when no game series is specified I18N: List grouping when no game series is specified
en: No Series
nl_NL: Geen Serie

note: I18N: List group when no languageis specified I18N: List group when no language is specified
en: Language not detected
nl_NL: Taal niet gedetecteerd

note: I18N: List group when no platform is specified
en: Platform not detected
nl_NL: Platform niet gedetecteerd

note: I18N: List group when no year is specified
en: Unknown Year
nl_NL: Onbekend Jaar

note: I18N: Group for All items
en: All
nl_NL: Alles

en: Icons per row:
nl_NL: Pictogrammen per rij:

en: ... progress ...
nl_NL: ... voortgang ...

en: Scan complete!
nl_NL: Klaar met zoeken!

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games.
nl_NL: %d nieuwe spellen ontdekt, %d spellen die al eerder waren toegevoegd genegeerd.

en: Scanned %d directories ...
nl_NL: %d directories doorgezocht ...

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games ...
nl_NL: %d nieuwe spellen ontdekt, %d spellen die al eerder waren toegevoegd genegeerd ...

en: Edit record description
nl_NL: Bewerk beschrijving opname

en: Switch to Game
nl_NL: Schakel naar Spel

en: Fast replay
nl_NL: Snelle herhaling

en: Never
nl_NL: Nooit

en: Every 5 mins
nl_NL: Elke 5 minuten

en: Every 10 mins
nl_NL: Elke 10 minuten

en: Every 15 mins
nl_NL: Elke 15 minuten

en: Every 30 mins
nl_NL: Elke 30 minuten

note: I18N: Extremely large GUI scale
en: 200% - Extremely large
nl_NL: 200% - Extreem groot

note: I18N: Very very large GUI scale
en: 175% - Very large
nl_NL: 175% - Heel groot

note: I18N: Medium GUI scale
en: 100% - Medium
nl_NL: 100% - Gemiddeld

note: I18N: Small GUI scale
en: 75% - Small
nl_NL: 75% - Klein

note: I18N: Smaller GUI scale
en: 50% - Smaller
nl_NL: 50% - Kleiner

note: I18N: Smallest GUI scale
en: 25% - Smallest
nl_NL: 25% - Kleinst

[ctx: shader]
en: None
nl_NL: Geen

[ctx: soundfont]
en: None
nl_NL: Geen

en: Failed to apply some of the graphic options changes:
nl_NL: Sommige grafische opties konden niet worden toegepast:

en: the video mode could not be changed
nl_NL: de videomodus kon niet veranderd worden

en: the stretch mode could not be changed
nl_NL: de uitrekmodus kon niet veranderd worden

en: the aspect ratio setting could not be changed
nl_NL: de pixelverhoudinginstelling kon niet veranderd worden

en: the fullscreen setting could not be changed
nl_NL: de volledig-scherminstelling kon niet veranderd worden

en: the filtering setting could not be changed
nl_NL: de filterinstelling kon niet veranderd worden

en: the vsync setting could not be changed
nl_NL: de vsync instelling kon niet veranderd worden

en: the shader could not be changed
nl_NL: de shader kon niet veranderd worden

en: Touchpad mouse mode
nl_NL: Touchpadmodus

en: Pointer Speed:
nl_NL: Aanwijzer Snelheid:

en: Speed for keyboard/joystick mouse pointer control
nl_NL: Snelheid voor toetsenbord/joystick muis aanwijzer besturing

[ctx: lowres]
en: Pointer Speed:
nl_NL: Aanwijzer Snelheid:

en: Analog joystick Deadzone
nl_NL: Analoge Joystick Deadzone

en: %d hidden achievements remaining
nl_NL: %d verborgen prestaties over

en: Achievements unlocked: %d/%d
nl_NL: Prestaties behaald : %d/%d

en: Graphics mode:
nl_NL: Grafische modus:

en: Render mode:
nl_NL: Render modus:

en: Special dithering modes supported by some games
nl_NL: Speciale ditheringmodi die door sommige games ondersteund worden

en: Stretch mode:
nl_NL: Uitrekmodus:

en: Scaler:
nl_NL: Schaler:

en: Specifies path to the shader used for scaling the game screen
nl_NL: Specificeer pad naar the shader voor het schalen van het spelscherm

[ctx: lowres]
en: Shader Path:
nl_NL: Shader Pad:

en: Download Shaders
nl_NL: Shaders Downloaden

en: Check on the scummvm.org website for updates of shader packs
nl_NL: Controleer de scummvm.org website op updates van shader packs

en: Fullscreen mode
nl_NL: Volledig-scherm modus

en: Wait for the vertical sync to refresh the screen in order to prevent tearing artifacts
nl_NL: Wacht op verticale sync voor het scherm verversem om tearing te voorkomen

en: Game 3D Renderer:
nl_NL: 3D Renderer Spel:

[ctx: lowres]
en: Game 3D Renderer:
nl_NL: Spel 3D Renderer:

en: Disabled
nl_NL: Uitgeschakeld

en: Filter graphics
nl_NL: Filter afbeeldingen

en: Use linear filtering when scaling graphics
nl_NL: Gebruik lineair filteren tijdens het schalen van afbeeldingen

en: Aspect ratio correction
nl_NL: Pixelverhoudingcorrectie

en: Correct aspect ratio for games
nl_NL: Corrigeer beeld ratio voor spellen

en: Preferred device:
nl_NL: Voorkeursapparaat:

en: Music device:
nl_NL: Muziekapparaat:

en: Specifies preferred sound device or sound card emulator
nl_NL: Specificeert het voorkeurs geluidsapparaat of geluidskaartemulator

en: Specifies output sound device or sound card emulator
nl_NL: Specificeert geluidsapparaat of geluidskaartemulator

[ctx: lowres]
en: Preferred dev.:
nl_NL: Voorkeursapparaat:

[ctx: lowres]
en: Music device:
nl_NL: Muziekapparaat:

en: AdLib is used for music in many games
nl_NL: AdLib word in vele spelen voor muziek gebruikt

en: GM device:
nl_NL: GM apparaat:

en: Specifies default sound device for General MIDI output
nl_NL: Specificeert het standaard geluidsapparaat voor General MIDI

en: Don't use General MIDI music
nl_NL: Geen General MIDI muziek gebruiken

en: Use first available device
nl_NL: Gebruik eerst beschikbare apparaat

en: SoundFont is supported by some audio cards, FluidSynth and Timidity
nl_NL: SoundFont wordt ondersteund door FluidSynth, Timidity en sommige geluidskaarten

en: Mixed AdLib/MIDI mode
nl_NL: Gemengde AdLib/MIDI modus

en: Use both MIDI and AdLib sound generation
nl_NL: Gebruik zowel MIDI als AdLib geluid

en: MIDI gain:
nl_NL: MIDI versterking:

en: MT-32 Device:
nl_NL: MT-32 Apparaat:

en: Specifies default sound device for Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 output
nl_NL: Specificeert het standaard geluidsapparaat voor Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64

en: True Roland MT-32 (disable GM emulation)
nl_NL: Waarheidsgetrouwe Roland MT-32 (GM emulatie uitschakelen)

en: Check if you want to use your real hardware Roland-compatible sound device connected to your computer
nl_NL: Selecteer als u een hardware Roland-compatible geluidsapparaat gekoppeld aan uw computer wilt gebruiken

[ctx: lowres]
en: True Roland MT-32 (no GM emulation)
nl_NL: Echte Roland MT-32 (geen GM emulatie)

en: Roland GS device (enable MT-32 mappings)
nl_NL: Roland GS apparaat (met MT-32 mappings)

en: Check if you want to enable patch mappings to emulate an MT-32 on a Roland GS device
nl_NL: Selecteer dit als u patchmappings wilt om een MT-32 op een Roland GS apparaat te emuleren

en: Don't use Roland MT-32 music
nl_NL: Geen Roland MT-32 muziek gebruiken

en: Text and speech:
nl_NL: Tekst en spraak:

en: Speech
nl_NL: Spraak

en: Subtitles
nl_NL: Ondertitels

en: Both
nl_NL: Beide

en: Subtitle speed:
nl_NL: Snelheid ondertitels:

[ctx: lowres]
en: Text and speech:
nl_NL: Tekst en spraak:

en: Spch
nl_NL: Sprk

en: Subs
nl_NL: Text

[ctx: lowres]
en: Both
nl_NL: Beide

en: Show subtitles and play speech
nl_NL: Toon ondertitels en speel spraak af

[ctx: lowres]
en: Subtitle speed:
nl_NL: Snelheid ondertitels:

en: Music volume:
nl_NL: Muziek volume:

[ctx: lowres]
en: Music volume:
nl_NL: Muziek volume:

en: Mute all
nl_NL: Alles dempen

en: Special sound effects volume
nl_NL: Volume voor speciale geluidseffecten

en: Speech volume:
nl_NL: Spraak volume:

[ctx: lowres]
en: Speech volume:
nl_NL: Spraak volume:

en: Control
nl_NL: Besturing

en: Accessibility
nl_NL: Toegankelijkheid

[ctx: lowres]
en: Accessibility
nl_NL: Toegankelijkheid

en: Discard changes and close the dialog
nl_NL: Negeer wijzigingen en sluit het venster

en: Apply
nl_NL: Toepassen

en: Apply changes without closing the dialog
nl_NL: Pas de wijzigingen toe zonder het venster te sluiten

en: Apply changes and close the dialog
nl_NL: Pas de wijzigingen toe en sluit het venster

en: FluidSynth Settings
nl_NL: FluidSynth Instellingen

en: Specifies where your saved games are put. A red coloring indicates the value is temporary and will not get saved
nl_NL: Specificeer waar uw opgelagen spellen bewaard worden. Een rode kleur geeft aan dat waarde tijdelijk is en wordt niet opgeslagen

en: Theme Path:
nl_NL: Thema Pad:

[ctx: lowres]
en: Theme Path:
nl_NL: Thema Pad:

en: Icon Path:
nl_NL: Icoon Pad:

[ctx: lowres]
en: Icon Path:
nl_NL: Icoon Pad:

[ctx: path]
en: Default
nl_NL: Standaard

en: DLC Path:
nl_NL: DLC Pad:

[ctx: lowres]
en: DLC Path:
nl_NL: DLC Pad:

en: Specifies path to additional data used by all games or ScummVM
nl_NL: Specificeert het pad for aanvullende data voor ScummVM zelf of de spellen

en: Plugins Path:
nl_NL: Plugins Pad:

[ctx: lowres]
en: Plugins Path:
nl_NL: Plugins Pad:

en: ScummVM config path:
nl_NL: ScummVM configuratie pad:

en: ScummVM log path:
nl_NL: ScummVM log pad:

en: View
nl_NL: Bekijk

note: I18N: Referring to the last path memorized when adding a game
en: Last browser path:
nl_NL: Laatste browser pad:

en: Theme:
nl_NL: Thema:

en: GUI scale:
nl_NL: GUI schaal:

en: Return to the launcher when leaving a game
nl_NL: Teruggaan naar het startmenu bij het verlaten van een spel

en: Return to the launcher when leaving a game instead of closing ScummVM
    (this feature is not supported by all games).
nl_NL: Altijd teruggaan naar het startmenu bij het verlaten van een spel in plaats van ScummVM afsluiten
    (deze functie word niet door alle spellen ondersteund).

en: Ask for confirmation on exit
nl_NL: Vraag om bevestiging bij afsluiten

en: Ask for permission when closing ScummVM or leaving a game.
nl_NL: Vraag om toestemming bij het afsluiten van ScummVM of bij het verlaten van een spel.

en: Disable fixed font scaling
nl_NL: Schalen van vaste lettertypes uitschakelen

en: Do not upscale fixed size fonts in the GUI. This reduces artefacts on low resolution screens
nl_NL: Lettertypes met een vaste grote niet upschalen in de GUI. Dit vermindert artefacts op lage resolutie schermen

en: GUI language:
nl_NL: GUI taal:

en: Language of ScummVM GUI
nl_NL: Taal van de ScummVM GUI

en: Switch the ScummVM GUI language to the game language
nl_NL: Schakel de taal van de GUI om naar de taal van het spel

en: When starting a game, change the ScummVM GUI language to the game language. That way, if a game uses the ScummVM save and load dialogs, they are in the same language as the game.
nl_NL: Bij het starten van een spel, verander de taal van de GUI naar de taal van het spel. Op die manier, wanneer een spel de ScummVM bewaar en laad dialoogvensters gebruikt, zijn die in dezelfde taal als het spel.

en: Use native system file browser
nl_NL: Gebruik de standaard bestanden verkenner

en: Use the native system file browser instead of the ScummVM one to select a file or directory.
nl_NL: Gebruik de standaard bestanden verkenner in plaats van die van ScummVM om een bestand of map te selecteren.

en: Download Icons
nl_NL: Download Iconen

en: Check on the scummvm.org website for updates of icon packs
nl_NL: Controleer de scummvm.org website op updates van icon packs

en: Autosave:
nl_NL: Auto opslaan:

[ctx: lowres]
en: Autosave:
nl_NL: Auto opslaan:

en: Seed for initializing all random number generators
nl_NL: Seed om alle willekeurige nummer generators te initialiseren

note: I18N: Debug level -1, no messages
en: None
nl_NL: Geen

note: I18N: Debug level 11, all messages
en: 11 (all)
nl_NL: 11 (alles)

en: Enable Discord integration
nl_NL: Discord integratie inschakelen

en: Show information about the games you are playing on Discord if the Discord client is running.
nl_NL: Toon informatie op Discord over de spellen die u speelt wanneer de Discord client draait.

en: Update check:
nl_NL: Update controle:

en: How often to check ScummVM updates
nl_NL: Hoe vaak checken op ScummVM updates

en: Check now
nl_NL: Controleer nu

en: Active storage:
nl_NL: Actieve opslag:

en: Active cloud storage
nl_NL: Actieve cloud opslag

[ctx: lowres]
en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
nl_NL: Opslag is nog niet gekoppeld. Controleer de gebruikersnaam en activeer het:

en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
nl_NL: Opslag is nog niet gekoppeld. Verifieer dat de gebruikersnaam correct is en activeer het:

en: Enable storage
nl_NL: Opslag inschakelen

en: Confirm you want to use this account for this storage
nl_NL: Bevestig dat u dit account wilt gebruiken voor deze opslag

en: Username:
nl_NL: Gebruikersnaam:

en: Username used by this storage
nl_NL: Gebruikersnaam gebruikt voor deze opslag

en: <none>
nl_NL: <geen>

en: Used space:
nl_NL: Gebruikte ruimte:

en: Space used by ScummVM's saved games on this storage
nl_NL: Ruimte in gebruik door ScummVM's opgeslagen spellen op deze opslag

en: Last sync:
nl_NL: Laatste synchronisatie:

en: When was the last time saved games were synced with this storage
nl_NL: Wanneer de laatste synchronisatie voor deze opslag is geweest

en: <never>
nl_NL: <nooit>

[ctx: lowres]
en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
nl_NL: Opgeslagen spellen synchroniseren automatisch bij het starten, na het opslaan en bij laden.

en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
nl_NL: Opgeslagen spellen synchroniseren automatisch bij het starten, na het opslaan en bij laden.

en: Sync now
nl_NL: Synchroniseer nu

en: Start saved games sync
nl_NL: Start de synchronisatie van opgeslagen spellen

[ctx: lowres]
en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
nl_NL: U kan spelbestanden downloaden vanaf uw opslag ScummVM map:

en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
nl_NL: U kan spelbestanden downloaden vanaf uw opslag ScummVM map:

en: Download game files
nl_NL: Spelbestanden downloaden

en: Open downloads manager dialog
nl_NL: Open downloads manager dialoogvenster

[ctx: lowres]
en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
nl_NL: Om van account te wisselen voor deze opslag, verbreek de verbinding en verbind opnieuw:

en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
nl_NL: Om van account te wisselen voor deze opslag, verbreek de verbinding en verbind opnieuw:

en: Disconnect
nl_NL: Verbinding vebreken

en: Stop using this storage on this device
nl_NL: Stop met het gebruik van deze opslag op dit apparaat

[ctx: lowres]
en: This storage is not connected yet!
nl_NL: De opslag is nog niet gekoppeld!

en: This storage is not connected yet!
nl_NL: Deze opslag is nog niet verbonden!

en: Connect
nl_NL: Verbinden

en: Connect your cloud storage account
nl_NL: Verbind uw cloud opslag account

[ctx: lowres]
en: /root/ Path:
nl_NL: /root/ Pad:

en: Select which directory will be shown as /root/ in the Files Manager
nl_NL: Selecteer welke map als /root/ wordt getoond in de Bestanden Manager

en: /root/ Path:
nl_NL: /root/ Pad:

en: Server's port:
nl_NL: Serverpoort:

en: Port for server to use
nl_NL: Poort die de server kan gebruiken

[ctx: lowres]
en: Run server to manage files with browser (in the same network).
nl_NL: Draai server om bestanden te beheren met een browser (in hetzelfde netwerk).

[ctx: lowres]
en: Closing options dialog will stop the server.
nl_NL: Het Opties dialoogvenster sluiten stopt de server.

en: Run server to manage files with browser (in the same network).
nl_NL: Draai deze server om bestanden te kunnen beheren met een browser (in hetzelfde netwerk).

en: Closing options dialog will stop the server.
nl_NL: Bij het sluiten van de Opties dialoogvenster zal ook de server stoppen.

en: Use Text to speech
nl_NL: Gebruik Tekst naar spraak

en: Will read text in gui on mouse over.
nl_NL: Leest tekst in GUI als de muis erover gaat.

en: Ignore
nl_NL: Negeren

en: Disable autosave
nl_NL: Automatisch opslaan uitschakelen

en: WARNING: Autosave was enabled. Some of your games have existing saved games on the autosave slot. You can either move the existing saves to new slots, disable autosave, or ignore (you will be prompted when autosave is about to overwrite a save).
    List of games:
nl_NL: Waarschuwing: Automatisch opslaan is ingeschakeld. Een aantal van uw spellen hebben al opgeslagen spellen in het slot voor automatisch opslaan. U kunt de bestaande opgeslagen spellen verplaatsen naar nieuwe sloten, automatisch opslaan uitschakelen, of dit negeren (u krijgt een melding wanneer een spel overschreven gaat worden door een automatische opgeslagen spel)
    Lijst van spellen:

en: 
    And more...
nl_NL: 
    En meer...

en: Move
nl_NL: Beweeg

en: ERROR: Failed to move the following saved games:
nl_NL: FOUT: De onderstaande opgeslagen spellen konden niet verplaatst worden:

en: Failed to change cloud storage!
nl_NL: Veranderen van cloud opslag mislukt!

en: Another cloud storage is already active.
nl_NL: Er is al een andere cloud opslag actief.

en: Theme does not support selected language!
nl_NL: Thema biedt geen ondersteuning voor geselecteerde taal!

en: Theme cannot be loaded!
nl_NL: Thema kan niet worden geladen!

en: 
    Misc settings will be restored.
nl_NL: 
    Misc instellingen worden teruggezet.

en: Select directory for GUI themes
nl_NL: Selecteer map voor GUI themas

en: Select directory for GUI launcher thumbnails
nl_NL: Selecteer map voor GUI startmenu miniaturen

en: Select directory for DLC downloads
nl_NL: Selecteer map voor DLC downloads

en: Select directory for extra files
nl_NL: Selecteer map voor extra bestanden

en: Select directory for plugins
nl_NL: Selecteer map voor plugins

en: Select directory for Files Manager /root/
nl_NL: Selecteer map voor Bestanden Manager /root/

en: This Storage is working now. Do you want to interrupt it?
nl_NL: Deze opslag is actief. Wilt u hem onderbreken?

en: Wait until current Storage finishes up and try again.
nl_NL: Wacht totdat de huidige opslag klaar is en probeer het opnieuw.

en: <right now>
nl_NL: <nu>

en: Request failed.
    Check your Internet connection.
nl_NL: Verzoek mislukt.
    Controleer uw Internet verbinding.

en: A test pattern should be displayed.
    Do you want to keep these shader scaler settings?
nl_NL: Een test patron zou zichtbaar moeten zijn.
    Wilt u deze shader schaler behouden?

en: Reverting automatically in %d seconds
nl_NL: Automatisch herstel in %d seconds

en: Enter Text
nl_NL: Geef Tekst

note: I18N: You must leave "#" as is, only word 'next' is translatable
en: #  next
nl_NL: # volgende

en: add
nl_NL: voeg toe

en: Delete char
nl_NL: Karakter verwijderen

en: Recorder or Playback Gameplay
nl_NL: Opnemen of Afspelen Spel

en: Delete
nl_NL: Verwijderen

en: Record
nl_NL: Opnemen

en: Playback
nl_NL: Opnieuw afspelen

en: Edit
nl_NL: Bewerken

en: Author:
nl_NL: Auteur:

en: Notes:
nl_NL: Notities:

en: Do you really want to delete this record?
nl_NL: Wilt u deze opname echt verwijderen?

en: Unknown Author
nl_NL: Onbekende Auteur

en: ScummVM could not access the directory!
nl_NL: ScummVM kon de opgegeven map niet openen!

en: Downloading saves...
nl_NL: Opgeslagen spellen downloaden...

en: Run in background
nl_NL: Draai op de achtergrond

en: %s (%s %S / %s %S, %s / %s files)
nl_NL: %s (%s %S / %s %S, %s / %s bestanden)

en: No date saved
nl_NL: Geen datum opgeslagen

en: No time saved
nl_NL: Geen tijd opgeslagen

en: No playtime saved
nl_NL: Geen speeltijd opgeslagen

en: Do you really want to delete this saved game?
nl_NL: Wilt u dit opgeslagen spel echt verwijderen?

en: Date:
nl_NL: Datum:

en: Time:
nl_NL: Tijd:

en: Playtime:
nl_NL: Speeltijd:

en: Untitled saved game
nl_NL: Naamloos opgeslagen spel

en: New Save
nl_NL: Nieuw spel opslaan

en: Create a new saved game
nl_NL: Nieuw spel opslaan

en: Name:
nl_NL: Naam:

en: Enter a description for slot %d:
nl_NL: Geef een omschrijving voor slot %d:

en: Choose shader from the list below (or pick a file instead)
nl_NL: Selecteer shader van de lijst hieronder (of kies in plaats daarvan een bestand)

en: Pick file instead...
nl_NL: Selecteer een bestaand in plaats daarvan...

en: Pick shader from file system
nl_NL: Selecteer een shader uit het bestanden systeem

en: Select shader
nl_NL: Selecteer shader

en: Select a Theme
nl_NL: Selecteer een thema

en: Disabled GFX
nl_NL: GFX uitgeschakeld

[ctx: lowres]
en: Disabled GFX
nl_NL: GFX uitgeschakeld

en: Standard renderer
nl_NL: Standaard renderer

en: Standard
nl_NL: Standaard

en: Add anyway
nl_NL: Evengoed toevoegen

en: Copy to clipboard
nl_NL: Kopieer naar klembord

en: Report game
nl_NL: Rapporteer spel

en: Use the button below to copy the required game information into your clipboard.
nl_NL: Gebruik de onderstaande knop om de benodigde spelinformatie naar uw klembord te kopiëren.

en: You can also directly report your game to the Bug Tracker.
nl_NL: Je kan ook direct je spel in de Bug Tracker rapporteren.

en: All necessary information about your game has been copied into the clipboard
nl_NL: Alle benodigde informatie van jouw spel is naar het klembord gekopieerd

en: Copying the game information to the clipboard has failed!
nl_NL: Kopiëren van de spelinformatie naar het klembord is mislukt!

en: ScummVM now supports automatic check for updates
    which requires access to the Internet. Would you
    like to enable this feature?
nl_NL: ScummVM ondersteunt nu automatische controle op
    updates. Hiervoor is wel internet toegang nodig. 
    Wilt u deze functie inschakelen?

en: You can change this setting later in the Misc tab
    in the Options dialog.
nl_NL: U kunt deze instelling later in het Misc-tabblad
    in het dialoogvenster Opties wijzigen.

en: Clear value
nl_NL: Veld leegmaken

en: Play
nl_NL: Spelen

en: Saves
nl_NL: Opgeslagen spellen

en: Bad config file format. overwrite?
nl_NL: Configuratiefile formaat onjuist. Overschrijven?

note: I18N: <Add a new folder> must match the translation done in backends/fs/android/android-saf-fs.h
en: In this new version of ScummVM for Android, significant changes were made to the file access system to allow support for modern versions of the Android Operating System.
    If you find that your existing added games or custom paths no longer work, please edit those paths:
      1. From the Launcher, go to **Game Options > Paths**. Select **Game Path** or **Extra Path**, as appropriate. 
      2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option.
      3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Select **Use this folder**. 
      5. Select **Allow** to give ScummVM permission to access the folder. 
      6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Select the folder containing the game's files, then tap **Choose**. 
    
    Repeat steps 1 and 6 for each game.
nl_NL: In deze nieuwe versie van ScummVM voor Android zijn aanzienlijke aanpassingen gedaan aan het bestanden toegang systeem om ook moderne versies van het Android Operating System te ondersteunen.
    Als u merkt dat bestaande toegevoegde spellen of aangepaste paden het niet meer doen, pas deze paden dan aan:
      1. Vanuit het startmenu, ga naar **Spel Opties > Paden**. Kies **Spel Pad** of **Extra Pad**, afhankelijk van welke u wilt aanpasen.
      2. Vanuit de ScummVM bestander browser, kies steeds **Ga Omhoog**  tot de root die de optie **<Nieuwe map toevoegen>** heeft.
      3. Dubbel klik **<Nieuwe map toevoegen>**. In de bestanden browser van uw apparaat, ga naar de folder waar uw spellen staan. Bijvoorbeeld **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Kies **Gebruik deze map**.
      5. Kies **Toestaan** om ScummVM toegang tot de map te geven.
      6. In de ScummVM bestanden browser, dubbel klik om door de nieuwe map te gaan. Selecteer de map met de spel bestanden, en kies dan **Selecteer**.
    
    Herhaal stap 1 en 6 voor elk spel.

note: I18N: A button caption to dismiss amessage and read it later I18N: A button caption to dismiss a message and read it later
en: Read Later
nl_NL: Later Lezen

note: I18N: <Add a new folder> must match the translation done in backends/fs/android/android-saf-fs.h
en: In this new version of ScummVM for Android, significant changes were made to the file access system to allow support for modern versions of the Android Operating System.
    To add a game:
    
      1. Select **Add Game...** from the launcher. 
      2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option.
      3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Select **Use this folder**. 
      5. Select **Allow** to give ScummVM permission to access the folder. 
      6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Select the sub-folder containing the game's files, then tap **Choose**.
    Repeat steps 1 and 6 for each game.
nl_NL: In deze nieuwe versie van ScummVM voor Android zijn aanzienlijke aanpassingen gedaan aan het bestanden toegang systeem om ook moderne versies van het Android Operating System te ondersteunen.
    Een spel toevoegen gaat als volgt:
    
      1. Kies **Spel Toevoegen...** in hwwr startmenu.
      2. Vanuit de ScummVM bestander browser, kies steeds **Ga Omhoog**  tot de root die de optie **<Nieuwe map toevoegen>** heeft.
      3. Dubbel klik **<Nieuwe map toevoegen>**. In de bestanden browser van uw apparaat, ga naar de folder waar uw spellen staan. Bijvoorbeeld **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Kies **Gebruik deze map**.
      5. Kies **Toestaan** om ScummVM toegang tot de map te geven.
      6. In de ScummVM bestanden browser, dubbel klik om door de nieuwe map te gaan. Selecteer de map met de spel bestanden, en kies dan **Selecteer**.
      Herhaal stap 1 en 6 voor elk spel.

en: Error running game:
nl_NL: Fout tijdens het starten van spel:

en: Could not find any engine capable of running the selected game
nl_NL: Kon geen engine vinden die in staat was het geselecteerde spel te spelen

en: No error
nl_NL: Geen fout

en: Game data not found
nl_NL: Speldata niet gevonden

en: Game id not supported
nl_NL: Spel-ID niet ondersteund

en: Unsupported color mode
nl_NL: Niet ondersteunde kleurmodus

en: Audio device initialization failed
nl_NL: Audioapparaat initialisatie mislukt

en: Read permission denied
nl_NL: Leesrechten geweigerd

en: Write permission denied
nl_NL: Schrijfrechten geweigerd

en: Path does not exist
nl_NL: Pad bestaat niet

en: Path not a directory
nl_NL: Pad is geen map

en: Path not a file
nl_NL: Pad is geen bestand

en: Cannot create file
nl_NL: Kan bestand niet aanmaken

en: Reading data failed
nl_NL: Data lezen mislukt

en: Writing data failed
nl_NL: Data wegschrijven mislukt

en: Could not find suitable engine plugin
nl_NL: Kon geen geschikte engine plugin vinden

en: Engine plugin does not support saved games
nl_NL: Engine plugin ondersteunt opgeslagen spellen niet

en: User canceled
nl_NL: Gebruiker annuleerde

en: Unknown error
nl_NL: Onbekende fout

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Green is color
en: Hercules Green
nl_NL: Hercules Groen

en: PC-9821 (256 Colors)
nl_NL: PC-9821 (256 Kleuren)

en: PC-9801 (16 Colors)
nl_NL: PC-9801 (16 Kleuren)

note: I18N: Macintosh black-and-white
en: Macintosh b/w
nl_NL: Macintosh z/w

[ctx: lowres]
en: Hercules Green
nl_NL: Hercules Groen

en: Daily
nl_NL: Dagelijks

en: Weekly
nl_NL: Wekelijks

en: Monthly
nl_NL: Maandelijks

en: <Bad value>
nl_NL: <Ongeldige waarde>

en: Bitmap Image File
nl_NL: Bitmap Plaatje Bestand

en: PNG Image File
nl_NL: PNG Plaatje Bestand

en: JPEG Image File
nl_NL: JPEG Plaatje Bestand

en: QuickDraw PICT Image File
nl_NL: QuickDraw PICT Plaatje Bestand

en: Data File
nl_NL: Gegevens Bestand

en: Graphic adventure game engine
nl_NL: Grafische avonturen spel engine

en: Quit
nl_NL: Stoppen

en: Config File Error
nl_NL: Configuratiebestand fout

en: Unable to read ScummVM config file or create a new one!
nl_NL: Kan het ScummVM configuratiebestand niet lezen of creëer een nieuwe!

en: Save Path Error
nl_NL: Bewaar Pad Fout

en: Unable to create or access default save path!
nl_NL: Kon geen toegang krijgen tot het standaard bewaar pad!

en: Icons Path Error
nl_NL: Icoon Pad Fout

en: Unable to create or access default icons and shaders path!
nl_NL: Kon geen toegang krijgen tot of aanmaken van het iconen en shaders pad!

en: Unable to access the globally set save path! Please revert to default from ScummVM Options
nl_NL: Kon geen toegang krijgen tot het algemene bewaar pad! Zet deze a.u.b. terug naar standaard in de ScummVM Opties

en: Toggle virtual keyboard
nl_NL: Virtueel toetsenbord aan-/uitzetten

en: Done
nl_NL: Klaar

en: Mode change
nl_NL: Modus verandering

en: Close popup
nl_NL: Popup sluiten

en: Please select the *root* of your external (physical) SD card. This is required for ScummVM to access this path:
nl_NL: Selecteer a.u.b. de "root" map van uw externe (fysieke) SD card. Dit heeft ScummVM nodig om toegang te krijgen tot het pad:

en: Storage Access Framework Permissions for ScummVM were revoked!
nl_NL: Storage Access Framework rechten van ScummVM zijn teruggetrokken!

note: I18N: One line summary as shown in *nix distributions
en: Interpreter for numerous adventure games and role-playing games
nl_NL: Interpreter voor diverse adventure spellen en rollenspellen

note: I18N: 1 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: ScummVM is a program which allows you to run a wide variety of classic graphical point-and-click adventure games and role-playing games, provided you already have their data files. The clever part about this: ScummVM just replaces the executables shipped with the game, allowing you to play them on systems for which they were never designed!
nl_NL: ScummVM is een programma die het mogelijk maakt om een grote verscheidenheid aan klassieke grafische point-and-click adventure spellen en rollenspellen te spelen, mits je de benodigde data bestanden al hebt. Het unieke hiervan is: ScummVM vervangt de executables die bij het spel geleverd worden, waardoor je ze kan spelen op systemen waar ze niet voor waren gemaakt!

note: I18N: 2 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Currently, ScummVM supports a huge library of adventures with over 4000 games in total. It supports many classics published by legendary studios like LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. and Westwood Studios.
nl_NL: Momenteel ondersteunt ScummVM een enorme hoeveelheid adventures van meer dan 4000 spellen in totaal. Het ondersteunt vele klassiekers gepubliceerd door legendarische studios als LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. en Westwood Studios.

note: I18N: 3 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Next to ground-breaking titles like the Monkey Island series, Broken Sword, Myst, Blade Runner and countless other games you will find some really obscure adventures and truly hidden gems to explore.
nl_NL: Naast spraakmakende titels zoals de Monkey Island series, Broken Sword, Myst, Blade Runner en talloze andere spellen zal je enkele vage adventures vinden en echte verborgen pareltjes ontdekken.

en: Achievement unlocked!
nl_NL: Prestatie behaald!

en: Illegitimate game copy detected. We provide no support in such cases
nl_NL: Illegale spelkopie gedetecteerd. Wij leveren geen support in dit soort gevallen

en: ~R~esume
nl_NL: ~H~ervatten

en: ~L~oad
nl_NL: ~L~aden

en: ~S~ave
nl_NL: Op~s~laan

en: ~O~ptions
nl_NL: ~O~pties

en: ~A~bout
nl_NL: O~v~er

en: ~R~eturn to Launcher
nl_NL: ~T~erug naar Startmenu

[ctx: lowres]
en: ~R~eturn to Launcher
nl_NL: ~T~erug naar Startmenu

en: Save game:
nl_NL: Spel opslaan:

en: Save
nl_NL: Opslaan

en: Sorry, this engine does not currently provide in-game help. Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
nl_NL: Sorry, deze engine heeft momenteel geen in-game help. Raadpleeg a.u.b. de README voor basisinformatie, en voor instructies voor het verkrijgen van verdere assistentie.

en: This game does not support saving from the menu. Use in-game interface
nl_NL: Dit spel ondersteunt het opslaan van spelen vanaf het menu niet. Gebruik de functie van het spel zelf

en: This game cannot be saved at this time. Please try again later
nl_NL: Dit spel kan nu niet worden opgeslagen. Probeer het later nog eens

en: Failed to save game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
nl_NL: Opslaan van spel is niet gelukt (%s)! Raadpleeg a.u.b. de README voor basisinformatie, en voor instructies voor het verkrijgen van verdere assistentie.

en: This game does not support loading from the menu. Use in-game interface
nl_NL: Dit spel ondersteunt laden vanuit het menu niet. Gebruik de functie van het spel zelf

en: This game cannot be loaded at this time. Please try again later
nl_NL: Dit spel kan nu niet geladen worden. Probeer het later nog eens

en: ~C~ancel
nl_NL: ~A~nnuleer

en: Could not switch to resolution '%dx%d'.
nl_NL: Kon niet omschakelen naar resolutie '%dx%d'.

en: Could not initialize color format.
nl_NL: Kon kleurformaat niet initialiseren.

en: Could not switch to video mode '%s'.
nl_NL: Kon niet omschakelen naar videomodus '%s'.

en: Could not switch to stretch mode '%s'.
nl_NL: Kon niet omschakelen naar uitrekmodus '%s'.

en: Could not apply aspect ratio setting.
nl_NL: Kon pixelverhoudinginstelling niet toepassen.

en: Could not apply fullscreen setting.
nl_NL: Kon volledig-scherminstelling niet toepassen.

en: Could not apply filtering setting.
nl_NL: Kon filterinstelling niet toepassen.

en: Error
nl_NL: Fout

en: You appear to be playing this game directly
    from the CD. This is known to cause problems,
    and it is therefore recommended that you copy
    the data files to your hard disk instead.
    See the documentation (CD audio) for details.
nl_NL: U lijkt het spel direct van CD the spelen.
    Hiervan is bekend dat dit problemen veroorzaakt.
    Het wordt daarom aangeraden om de data
    bestanden naar uw harddisk te kopiëren.
    Zie de documentatie (CD audio) voor details.

en: This game has audio tracks on its CD. These
    tracks need to be ripped from the CD using
    an appropriate CD audio extracting tool in
    order to listen to the game's music.
    See the documentation (CD audio) for details.
nl_NL: Dit spel heeft geluidssporen op zijn CD. Deze
    dienen eerst geript te worden met een audio
    CD rip programma om te kunnen luisteren naar
    het spelmuziek. Zie de documentatie (CD audio)
    voor details.

en: Skip autosave
nl_NL: automatisch opslaan overslaan

en: WARNING: The autosave slot contains a saved game named %S, and an autosave is pending.
    Please move this saved game to a new slot, or delete it if it's no longer needed.
    Alternatively, you can skip the autosave (will prompt again in 5 minutes).
nl_NL: WAARSCHUWING: Het automatisch opslaan slot heeft al een opgeslagen spel genaamd %S, en het is tijd voor een autosave.
    U kunt of dit spel verplaatsen naar een nieuw slot, of verwijderen.
    U kunt ook deze autosave overslaan (de volgende is over 5 minuten).

en: ERROR: Could not copy the savegame to a new slot
nl_NL: FOUT: Kon het opgeslagen spel niet kopiëren naar een nieuw slot

en: Autosave
nl_NL: Automatisch opslaan

en: Error occurred making autosave
nl_NL: Fout tijdens het automatisch opslaan

en: Failed to load saved game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
nl_NL: Laden van opgeslagen spel is niet gelukt (%s)! Raadpleeg a.u.b. de README voor basisinformatie, en voor instructies voor het verkrijgen van verdere assistentie.

en: WARNING:
nl_NL: WAARSCHUWING:

en:  Shall we still run the game?
nl_NL:  Wilt u dit spel nog steeds spelen?

en: WARNING: The game you are about to start is not yet fully supported by ScummVM. As such, it is likely to be unstable, and any saved game you make might not work in future versions of ScummVM.
nl_NL: WAARSCHUWING: Het spel dat u wilt gaan spelen wordt nog niet volledig ondersteund door ScummVM. Het spel is waarschijnlijk instabiel, en opgeslagen spellen zullen mogelijk niet werken in toekomstige versies van ScummVM.

en: Start anyway
nl_NL: Evengoed starten

en: This game is not supported.
nl_NL: Dit spel wordt niet ondersteund.

en: This game is not supported for the following reason:
nl_NL: Dit spel wordt niet ondersteund om de volgende reden:

en: Loading game is currently unavailable
nl_NL: Spel laden is nu niet mogelijk

en: Saving game is currently unavailable
nl_NL: Spel opslaan is nu niet mogelijk

en: The game in '%s' seems to be an unknown game variant.
    
    Please report the following data to the ScummVM team at %s along with the name of the game you tried to add and its version, language, etc.:
nl_NL: Het spel in '%s' lijkt een onbekende spel variant te zijn.
    Rapporteer a.u.b. de volgende gegevens aan het ScummVM team op %s samen
    met de naam van het spel die u probeerde toe te voegen en zijn versie, taal, etc. :

en: Matched game IDs for the %s engine:
nl_NL: Matchende game IDs voor de %s engine:

en: Default game keymap
nl_NL: Standaard speltoetsenkoppelingen

en: Left Click
nl_NL: Linker Klik

en: Middle Click
nl_NL: Middelste Klik

en: Right Click
nl_NL: Rechter klik

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Pause
nl_NL: Pauze

en: Game menu
nl_NL: Spelmenu

en: Skip
nl_NL: Overslaan

en: Skip line
nl_NL: Regel overslaan

en: Predictive input dialog
nl_NL: Voorspellende invoer dialoogvenster

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows confirming popup dialogue prompts (eg. for save game deletion or overwriting) and also submitting a new save game name, or choosing an existing save game for overwriting.
en: Confirm
nl_NL: Bevestig

en: Autosave on
nl_NL: Automatisch opslaan aan

en: Autosave off
nl_NL: Automatisch opslaan uit

en: OpenGL with shaders
nl_NL: OpenGL met shaders

[ctx: lowres]
en: OpenGL with shaders
nl_NL: OpenGL met shaders

en: The selected audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
nl_NL: Het geselecteerde audioapparaat '%s' was niet gevonden (staat misschien uit of is losgekoppeld).

en: Attempting to fall back to the next available device...
nl_NL: Poging om terug te vallen op het volgende beschikbare apparaat...

en: The selected audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
nl_NL: Het geselecteerde audioapparaat '%s' kan niet gebruikt worden. Zie het log bestand voor meer informatie.

en: The preferred audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
nl_NL: Het voorkeursaudioapparaat '%s' was niet gevonden (staat misschien uit of is losgekoppeld).

en: The preferred audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
nl_NL: Het voorkeursaudioapparaat '%s' kan niet gebruikt worden. Zie het logbestand voor meer informatie.

en: Starting MIDI dump
nl_NL: Opstarten MIDI dump

en: Amiga Audio emulator
nl_NL: Amiga Geluid emulator

en: No music
nl_NL: Geen muziek

en: Apple II GS emulator (NOT IMPLEMENTED)
nl_NL: Apple II GS emulator (NIET GEÏMPLEMENTEERD)

en: FluidSynth requires a 'soundfont' setting. Please specify it in ScummVM GUI on MIDI tab. Music is off.
nl_NL: FluidSynth heeft een 'soundfont' instelling nodig. Specificeer deze in de ScummVM GUI MIDI tab. Muziek staat uit.

en: FluidSynth: Failed loading custom SoundFont '%s'. Music is off.
nl_NL: FluidSynth: Laden van eigen SoundFont '%s' mislukt. Muziek staat uit.

en: FM-Towns Audio
nl_NL: FM-Towns Geluid

en: PC-98 Audio
nl_NL: PC-98 Geluid

en: Initializing MT-32 Emulator
nl_NL: MT-32 Emulator initialiseren

en: C64 Audio emulator
nl_NL: C64 Geluid emulator

en: <syncing...>
nl_NL: <aan het synchroniseren...>

en: Saved games sync was cancelled.
nl_NL: Synchronisatie van opgeslagen spellen was geannuleerd.

en: Saved games sync failed.
    Check your Internet connection.
nl_NL: Synchronisatie van opgeslagen spellen is mislukt.
    Controleer a.u.b. uw Internet verbinding.

en: Download complete.
    Failed to download %u files.
nl_NL: Download klaar.
    %u bestanden konden niet gedownload worden.

en: Download complete.
nl_NL: Download klaar.

en: Download failed.
nl_NL: Download mislukt.

en: Do you really want to return to the Launcher?
    Any unsaved progress will be lost.
nl_NL: Weet u zeker dat u terug wilt naar het Startmenu?
    Alle niet opgeslagen voortgang zal verloren gaan.

en: Do you really want to quit?
    Any unsaved progress will be lost.
nl_NL: Weet u zeker dat u wilt stoppen?
    Alle niet opgeslagen voortgang zal verloren gaan.

en: Global
nl_NL: Algemeen

en: Global Main Menu
nl_NL: Algemene Hoofd Menu

en: Display keyboard
nl_NL: Toon toetsenbord

en: Toggle mute
nl_NL: Dempen aan-/uitzetten

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Left Click
nl_NL: Touchscreen 'Tap Modus' - Linker klik

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Right Click
nl_NL: Touchscreen 'Tap Modus' - Rechter Klik

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (No Click)
nl_NL: Touchscreen 'Tap Modus' - Zweven (Geen Klik)

en: Maximum Volume
nl_NL: Maximale Volume

en: Increasing Volume
nl_NL: Volume omhoog

en: Minimal Volume
nl_NL: Minimale Volume

en: Decreasing Volume
nl_NL: Volume omlaag

en: Clicking Enabled
nl_NL: Klikken Aangezet

en: Clicking Disabled
nl_NL: Klikken Uitgeschakeld

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (DPad Clicks)
nl_NL: Touchscreen 'Tap Modus' - Zweven (DPad Klik)

note: I18N: This is displayed in the file browser to let the user choose a new folder for Android Storage Attached Framework
en: Add a new folder
nl_NL: Voeg een nieuwe map toe

note: I18N: This may be displayed in the Android UI used to add a Storage Attach Framework authorization
en: Choose a new folder
nl_NL: Selecteer een nieuwe map

en: Toggle aspect ratio correction
nl_NL: Pixelverhoudingcorrectie aan-/uitzetten

en: Center
nl_NL: Centreer

en: Pixel-perfect scaling
nl_NL: Pixel-perfect schalen

en: Even pixels scaling
nl_NL: Gelijkmatig pixel schalen

en: Fit to window
nl_NL: Maak passend aan window

en: Stretch to window
nl_NL: Rek uit naar window

en: Fit to window (4:3)
nl_NL: Maak passend aan venster (4:3)

en: Resolution: %dx%d
nl_NL: Resolutie: %dx%d

en: Active graphics filter:
nl_NL: Actieve grafische filter:

en: Enabled aspect ratio correction
nl_NL: Pixelverhoudingcorrectie ingeschakeld

en: Disabled aspect ratio correction
nl_NL: Pixelverhoudingcorrectie uitgeschakeld

en: Filtering enabled
nl_NL: Filteren aangezet

en: Filtering disabled
nl_NL: Filteren uitgeschakeld

en: Stretch mode
nl_NL: Uitrekmodus

en: SDL Surface
nl_NL: SDL Oppervlak

en: SDL Surface (forced 8bpp mode)
nl_NL: SDL Surface (geforceerde 8bpp modus)

en: Saved screenshot '%s'
nl_NL: Schermafdruk '%s' bewaard

en: Could not save screenshot
nl_NL: Schermafdruk opslaan mislukt

en: Windowed mode
nl_NL: Venstermodus

en: Toggle fullscreen
nl_NL: Volledig scherm aan-/uitzetten

en: Toggle mouse capture
nl_NL: Mousecapture aan-/uitzetten

en: Save screenshot
nl_NL: Bewaar schermafdruk

en: Toggle linear filtered scaling
nl_NL: Lineair filteren tijdens het schalen aan-/uitzetten

en: Cycle through stretch modes
nl_NL: Loop door uitrekmodi

en: Increase the scale factor
nl_NL: Verhoog de schalingsfactor

en: Decrease the scale factor
nl_NL: Verlaag de schalingsfactor

en: Switch to the next scaler
nl_NL: Schakel naar de volgende schaalmode

en: Switch to the previous scaler
nl_NL: Schakel naar de vorige schaalmode

en: Left Mouse Button
nl_NL: Linker Muisknop

en: Right Mouse Button
nl_NL: Rechter Muisknop

en: Middle Mouse Button
nl_NL: Middelste muisknop

en: Mouse Wheel Up
nl_NL: Muiswiel Omhoog

en: Mouse Wheel Down
nl_NL: Muiswiel Omlaag

en: X1 Mouse Button
nl_NL: X1 Muisknop

en: X2 Mouse Button
nl_NL: X2 Muisknop

en: Joy Back
nl_NL: Joy Terug

en: Left Stick
nl_NL: Linker Stick

en: Right Stick
nl_NL: Rechter Stick

en: Left Shoulder
nl_NL: Linker Schouder

en: Right Shoulder
nl_NL: Rechter Schouder

en: D-pad Up
nl_NL: D-pad Omhoog

en: D-pad Down
nl_NL: D-pad Omlaag

en: D-pad Left
nl_NL: D-pad Links

en: D-pad Right
nl_NL: D-pad Rechts

en: D-pad Center
nl_NL: D-pad Midden

en: Left Trigger
nl_NL: Linker Trekker

en: Right Trigger
nl_NL: Rechter Trekker

en: Left Stick X
nl_NL: Linker Stick X

en: Left Stick Y
nl_NL: Linker Stick Y

en: Right Stick X
nl_NL: Rechter Stick X

en: Right Stick Y
nl_NL: Rechter Stick Y

en: Reset to defaults
nl_NL: Terug naar beginwaarden

en: Clear mapping
nl_NL: Mapping wissen

en: Virtual mouse up
nl_NL: Virtuele muis omhoog

en: Virtual mouse down
nl_NL: Virtuele muis omlaag

en: Virtual mouse left
nl_NL: Virtuele muis links

en: Virtual mouse right
nl_NL: Virtuele muis rechts

en: Slow down virtual mouse
nl_NL: Virtuele muis afremmen

en: Can't create directory here!
nl_NL: Kan hier geen map creëren!

en: Invalid path!
nl_NL: Ongeldige pad!

en: Parent directory doesn't exists!
nl_NL: Bovenliggende map bestaat niet!

en: Can't create a directory within a file!
nl_NL: Kan geen map creëren in een file!

en: There is a file with that name in the parent directory!
nl_NL: Er is een bestand met die naam in de bovenliggende map!

en: Failed to create the directory!
nl_NL: Het creëren van de map is niet gelukt!

en: Directory created successfully!
nl_NL: Map succesvol gecreëerd!

en: Back to parent directory
nl_NL: Terug naar bovenloggende map

en: The file doesn't exist!
nl_NL: Het bestand bestaat niet!

en: Can't download a directory!
nl_NL: Kan geen map downloaden!

en: Failed to read the file!
nl_NL: Bestand lezen niet gelukt!

en: The page is not available without the resources. Make sure file wwwroot.zip from ScummVM distribution is available in 'themepath'.
nl_NL: Deze pagina is niet beschikbaar zonder de bronnen. Zorg ervoor dat bestand wwwroot.zip uit de ScummVM disctributie beschikbaar is in 'themapad'.

en: Create directory
nl_NL: Creëer map

en: Upload files
nl_NL: Upload bestand

en: Type new directory name:
nl_NL: Geef de nieuwe mapnaam:

en: Select a file to upload:
nl_NL: Selecteer een bestand om te uploaden:

en: Or select a directory (works in Chrome only):
nl_NL: Of selecteer een map (werkt alleen in Chrome):

en: Index of
nl_NL: Index van

en: Error occurred
nl_NL: Fout opgetreden

en: File system root
nl_NL: Bestand systeem root

en: Saved games
nl_NL: Opgeslagen spellen

en: Parent directory
nl_NL: Bovenliggende map

en: ScummVM couldn't list the directory you specified.
nl_NL: ScummVM kon de opgegeven map niet indexeren.

en: Index of
nl_NL: Index van

en: This is a local webserver index page.
nl_NL: Dit is een lokale webserver index pagina.

en: Open Files manager
nl_NL: Open Bestanden manager

en: The parent directory doesn't exist!
nl_NL: Bovenliggend pad bestaat niet!

en: Can't upload into a file!
nl_NL: Kan niet uploaden naar een file!

en: Back to the files manager
nl_NL: Terug naar de bestanden manager

en: Failed to start local webserver.
    Check whether selected port is not used by another application and try again.
nl_NL: Starten van de lokale webserver mislukt.
    Controleer of de gekozen poort niet in gebruik is door een andere applicatie en probeer het opnieuw.

en: Invalid request: headers are too long!
nl_NL: Ongeldig verzoek: headers zijn te lang!

en: Failed to upload the file!
nl_NL: Bestand uploaden niet gelukt!

en: No file was passed!
nl_NL: Geen file doorgegeven!

en: Uploaded successfully!
nl_NL: Upload succesvol!

en: ~C~lose
nl_NL: ~S~luiten

en: Show mouse cursor
nl_NL: Toon muiswijzer

en: Snap to edges
nl_NL: Klik vast aan randen

en: Stretch to fit
nl_NL: Passend oprekken

en: Use Screen:
nl_NL: Gebruik Scherm:

[ctx: 3ds-screen]
en: Bottom
nl_NL: Bodem

[ctx: 3ds-screen]
en: Both
nl_NL: Beide

note: I18N: Hardware key I18N: Return key I18N: Select party member command in Might & Magic 1
en: Select
nl_NL: Selecteer

en: Touch
nl_NL: Aanraken

en: Toggle Drag Mode
nl_NL: Sleep Modus aan-/uitzetten

en: Toggle Magnify Mode
nl_NL: Vergroot Modus aan-/uitzetten

en: Open 3DS Settings
nl_NL: 3DS Instellingen Openen

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode.
    Returning to Launcher...
nl_NL: Vergroot Modus Uit. Sleep Modus wordt geheractiveerd.
    Terug naar Startmenu...

en: Magnify Mode Off. Returning to Launcher...
nl_NL: Vergroot Modus Uit. Terug naar Startmenu...

en: Hover Mode
nl_NL: Zweef Modus

en: Drag Mode
nl_NL: Sleep Modus

en: Cannot Switch to Drag Mode while Magnify Mode is On
nl_NL: Kan niet overschakelen naar Sleep Modus wanneer Vergroot Modus aan staat

en: Magnify Mode cannot be activated in menus.
nl_NL: Vergroot Modus kan niet in menus geactiveerd worden.

en: Magnify Mode can only be activated
     when both screens are enabled.
nl_NL: Vergroot Modus kan alleen worden gebruikt
    als beide schermen gebruikt worden.

en: In-game resolution too small to magnify.
nl_NL: Spel resolutie te klein om te vergroten.

en: Magnify Mode On. Switching to Hover Mode...
nl_NL: Vergroot Modus Aan. Schakel over naar Zweef Modus...

en: Magnify Mode On
nl_NL: Vergroot Modus Aan

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode...
nl_NL: Vergroot Modus Uit. Sleep Modus wordt geheractiveerd...

en: Magnify Mode Off
nl_NL: Vergroot Modus Uit

en: Getting help
nl_NL: Hulp krijgen

en: Touch Controls
nl_NL: Aanraak Bediening

en: Adding Games
nl_NL: Spellen Toevoegen

en: ## Adding Games 
    
    1. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option. 
    
      ![ScummVM file browser root](browser-root.png "ScummVM file browser root"){w=70%}
    
    3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames**. 
    
    4. Select **Use this folder**. 
    
      ![OS selectable folder](fs-folder.png "OS selectable folder"){w=70%}
    
    5. Select **ALLOW** to give ScummVM permission to access the folder. 
    
      ![OS access permission dialog](fs-permission.png "OS access permission"){w=70%}
    
    6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
      ![SAF folder added](browser-folder-in-list.png "SAF folder added"){w=70%}
    
    Step 2 and 3 are done only once. To add more games, repeat Steps 1 and 6. 
    
    See our [Android documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html) for more information.
nl_NL: ## Spellen Toevoegen
    
      1. Kies **Spel Toevoegen...** in het startmenu.
      
      2. Vanuit de ScummVM bestander browser, kies steeds **Ga Omhoog**  tot de root die de optie **<Nieuwe map toevoegen>** heeft.
      
        ![ScummVM file browser root](browser-root.png "ScummVM file browser root"){w=70%}
        
      3. Dubbel klik **<Nieuwe map toevoegen>**. In de bestanden browser van uw apparaat, ga naar de folder waar uw spellen staan. Bijvoorbeeld **SD Card > ScummVMgames** 
      
      4. Kies **Gebruik deze map**.
      
      ![OS selectable folder](fs-folder.png "OS selectable folder"){w=70%}
      
      5. Kies **Toestaan** om ScummVM toegang tot de map te geven.
        
        ![OS access permission dialog](fs-permission.png "OS access permission"){w=70%}
        
      6. In de ScummVM bestanden browser, dubbel klik om door de nieuwe map te gaan. Selecteer de map met de spel bestanden, en kies dan **Selecteer**.
      
        ![SAF folder added](browser-folder-in-list.png "SAF folder added"){w=70%}
        
      Stappen 2 en 3 hoeven slechts eenmaal gedaan te worden, Om meer spellen toe te voegen herhaal stap 1 en 6.
    
    Voor meer info, zie de [Android documentatie](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html).

en: Show On-screen control
nl_NL: Toon scherm-besturing

en: Choose the preferred touch mode:
nl_NL: Kies de geprefereerde aanraak modus:

en: Touchpad emulation
nl_NL: Touchpad emulatie

en: Direct mouse
nl_NL: Directe muis

en: Gamepad emulation
nl_NL: Gamepad emulatie

en: In 2D games
nl_NL: In 2D spellen

en: In 3D games
nl_NL: In 3D spellen

en: Select the orientation:
nl_NL: Selecteerd de oriëntatie:

en: Automatic
nl_NL: Automatisch

en: Portrait
nl_NL: Portret

en: In games
nl_NL: In spellen

note: I18N: This button opens a list of all folders added for Android Storage Attached Framework
en: Remove folder authorizations...
nl_NL: Verwijder folder authorisaties...

en: Remove
nl_NL: Verwijderen

en: Unscaled
nl_NL: Niet geschaald

en: Hardware scale (fast, but low quality)
nl_NL: Hardware schalen (snel, maar slechte kwaliteit)

en: Software scale (good quality, but slower)
nl_NL: Software schalen (langzamer, maar goede kwaliteit)

en: Show Gamepad Controller (iOS 15 and later)
nl_NL: Toon Gamepad Controller (iOS 15 en later)

en: Gamepad opacity
nl_NL: Gamepad dekking

en: Directional button:
nl_NL: Richting knop:

en: Thumbstick
nl_NL: Richtingsstick

en: Use minimal gamepad layout
nl_NL: Gebruik minimale gamepad indeling

en: Show keyboard function bar
nl_NL: Toon toetenbord functiebalk

en: Click Mode
nl_NL: Klik Modus

en: Keyboard
nl_NL: Toetsenbord

en: | `Cmd+q`    | Quit (macOS)
nl_NL: | `Cmd+q`    | Stoppen (macOS)

en: | `Alt+F4`  | Quit (Windows)
nl_NL: | `Alt+F4`  | Stoppen (Windows)

en: | `Ctrl+q`  | Quit (Linux/Unix)
nl_NL: | `Ctrl+q`  | Stoppen (Linux/Unix)

en: | `Ctrl+z`  | Quit (other platforms)
nl_NL: | `Ctrl+z`  | Stoppen (other platforms)

en: Hide ScummVM
nl_NL: Verberg ScummVM

en: Hide Others
nl_NL: Verberg Anderen

en: Show All
nl_NL: Toon Alles

en: Window
nl_NL: Venster

en: Minimize
nl_NL: Minimaliseer

en: User Manual
nl_NL: Gebruikershandleiding

en: General Information
nl_NL: Algemene Informatie

en: What's New in ScummVM
nl_NL: Wat is er nieuw in ScummVM

en: GPL License
nl_NL: GPL Licentie

en: LGPL License
nl_NL: LGPL Licentie

en: Freefont License
nl_NL: Freefont Licentie

en: OFL License
nl_NL: OFL Licentie

en: BSD License
nl_NL: BSD Licentie

en: Cross
nl_NL: Kruis

en: Circle
nl_NL: Cirkel

en: Square
nl_NL: Vierkant

en: Minus
nl_NL: Min

en: Current video mode:
nl_NL: Huidige videomodus:

en: Horizontal underscan:
nl_NL: Horizontale underscan:

en: Vertical underscan:
nl_NL: Verticale underscan:

en: Input
nl_NL: Invoer

en: GC Pad sensitivity:
nl_NL: GC Pad gevoeligheid:

en: GC Pad acceleration:
nl_NL: GC Pad versnelling:

en: Unknown
nl_NL: Onbekend

en: Password:
nl_NL: Wachtwoord:

en: Init network
nl_NL: Init netwerk

en: DVD Mounted successfully
nl_NL: DVD succesvol gemount

en: Error while mounting the DVD
nl_NL: Fout tijdens het mounten van de DVD

en: DVD not mounted
nl_NL: DVD niet gemount

en: Network up, share mounted
nl_NL: Network up, share gemount

en: Network up
nl_NL: Netwerk up

en: , error while mounting the share
nl_NL: , fout tijdens het mounten van de share

en: , share not mounted
nl_NL: , share niet gemount

en: Network down
nl_NL: Netwerk down

en: Initializing network
nl_NL: Network initialiseren

en: Timeout while initializing network
nl_NL: Timeout tijdens netwerkinitialisatie

en: Network not initialized (%d)
nl_NL: Netwerk niet geïnitialiseerd (%d)

en: Launcher
nl_NL: Startmenu

en: Check for Updates...
nl_NL: Controleren op updates...

en: Unable to locate the '%s' engine data file.
nl_NL: Kon de '%s' engine data file niet vinden.

en: The '%s' engine data file is corrupt.
nl_NL: De '%s' engine data file is corrupt.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d.%d but got %d.%d.
nl_NL: Verkeerde versie van de '%s' engine data file gevonden. Verwacht werd %d.%d maar vond %d.%d.

en: TV emulation
nl_NL: TV emulatie

en: Emulate composite output to an NTSC TV
nl_NL: Emuleer composite uitgang naar een NTSC TV

en: Color graphics
nl_NL: Kleurenafbeeldingen

en: Use color graphics instead of monochrome
nl_NL: Gebruik kleurenafbeeldingen in plaats van monochroom

en: Show scanlines
nl_NL: Toon scanlines

en: Darken every other scanline to mimic the look of a CRT
nl_NL: Maak om en om een scanline donker om zo het beeld van een CRT na te bootsen

en: Always use sharp monochrome text
nl_NL: Gebruik altijd scherpe monochome tekst

en: Do not emulate NTSC artifacts for text
nl_NL: Emuleer geen NTSC artefacten voor tekst

en: Early AGI games for Tandy Color Computer are not yet supported.
nl_NL: Vroege AGI spellen voor Tandy Color Computer zijn nog niet ondersteund.

en: Could not open/use file 'hgc_font' for Hercules hires font.
    If you have such file in other AGI (Sierra) game, you can copy it to the game directory
nl_NL: Kon de hires Hercules font 'hgc_font' niet openen/gebruiken.
    Als u een dergelijk bestand van een ander AGI (Sierra) spel heeft, kunt u het kopiëren naar de spelmap

en: Use original save/load screens
nl_NL: Gebruik originele opslaan/laad schermen

en: Use the original save/load screens instead of the ScummVM ones
nl_NL: Gebruik de originele opslaan/laden schermen in plaats van die van ScummVM

en: Use an alternative palette
nl_NL: Gebruik een alternatieve palet

en: Use an alternative palette, common for all Amiga games. This was the old behavior
nl_NL: Gebruik een alternatieve palet, gemeenschappelijk voor alle Amiga spellen. Dit was het oude gedrag

en: Mouse support
nl_NL: Muis ondersteuning

en: Enables mouse support. Allows to use mouse for movement and in game menus.
nl_NL: Zet muis ondersteuning aan. Maakt het mogelijk om de muis te gebruiken voor bewegen en in spelmenus.

en: Use Hercules hires font
nl_NL: Gebruik Hercules hires lettertype

en: Uses Hercules hires font, when font file is available.
nl_NL: Gebruikt het Hercules hires lettertype wanneer het lettertype bestand beschikbaar is.

en: Pause when entering commands
nl_NL: Pauzeer tijdens invoeren van opdrachten

en: Shows a command prompt window and pauses the game (like in SCI) instead of a real-time prompt.
nl_NL: Toont een opdrachtpromptscherm en pauzeert het spel (zoals in SCI) in plaats van een real-time prompt.

en: Add speed menu
nl_NL: Voeg snelheid menu toe

en: Add game speed menu (similar to PC version)
nl_NL: Voeg spelsnelheid menu toe (net als PC versie)

en: This game does not support loading
nl_NL: Dit spel ondersteundt laden niet

en: This game does not support saving
nl_NL: Dit spel ondersteundt opslaan niet

en: Restore game:
nl_NL: Laad opgeslagen spel:

en: Restore
nl_NL: Laad

en: Quick load or save game isn't supported in this location
nl_NL: Snel laden of bewaren wordt niet ondersteund op deze locatie

en: Failed to load saved game from file:
    
    %s
nl_NL: Fout tijdens laden van opgeslagen spel in bestand:
    
    %s

en: Failed to save game to file:
    
    %s
nl_NL: Fout tijdens opslaan van spel in bestand:
    
    %s

en: Successfully saved game in file:
    
    %s
nl_NL: Spel succesvol opgeslagen in bestand:
    
    %s

en: Cutscene file '%s' not found!
nl_NL: Cutscene bestand '%s' niet gevonden!

en: AdLib OPL3 mode
nl_NL: AdLib OPL3 modus

en: When AdLib is selected, OPL3 features will be used. Depending on the game, this will prevent cut-off notes, add extra notes or instruments and/or add stereo.
nl_NL: Als AdLib is geselecteerd zullen OPL3 functies gebruikt worden. Afhankelijk van het spel zal dit afgekapte noten voorkomen, extra noten of instrumen toevoegen en/of stereo toevoegen.

en: Use DOS version music tempos
nl_NL: Gebruik DOS versie muziek tempo

en: Selecting this option will play the music using the tempos used by the DOS version of the game. Otherwise, the faster tempos of the Windows version will be used.
nl_NL: Met deze optie zal de muziek het tempo van de DOS versie gebruiken. Anders zal het snellere tempo van de Windows versie gebruikt worden.

en: Prefer digital sound effects
nl_NL: Geef de voorkeur aan digitale geluidseffecten

en: Prefer digital sound effects instead of synthesized ones
nl_NL: Geef de voorkeur aan digitale geluidseffecten boven gesynthetiseerde

en: Disable fade-out effects
nl_NL: Fade-out effecten uitschakelen

en: Don't fade every screen to black when leaving a room.
nl_NL: Niet elk scherm uitfaden bij het verlaten van een kamer.

en: AGOS 2 support is not compiled in
nl_NL: Ondersteuning voor AGOS 2 is niet meegecompileerd

en: You appear to be using a General MIDI device,
    but your game only supports Roland MT32 MIDI.
    We try to map the Roland MT32 instruments to
    General MIDI ones. It is still possible that
    some tracks sound incorrect.
nl_NL: Het lijkt erop dat u een General MIDI apparaat gebruikt,
    maar het spel ondersteunt alleen Roland MT32 MIDI.
    We zullen proberen te Roland MT32 instrumenten te
    vertalen naar General MIDI instrumenten. Het is mogelijk
    dat sommige geluidssporen niet goed klinken.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s. Without this file,
    the music will not sound the same as the original game.
nl_NL: Kon het AdLib instrument definitie bestand %s niet vinden.
    Zonder dit bestand zal de muziek niet hetzelfde klinken
    als in het originele spel.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s. Without this file,
    the sound effects will not sound the same as the original game.
nl_NL: Kon het AdLib instrument definitie bestand
    %s niet vinden. Zonder dit bestand zullen de 
    geluidseffecten niet hetzelfde klinken als in het originele spel.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s or %s. Without one of these files,
    the music will not sound the same as the original game.
nl_NL: Kon het AdLib instrument definitie bestand
    %s of %s niet vinden. Zonder één van deze bestanden
    zal de muziek niet hetzelfde klinken als in het originele spel.

en: Game language:
nl_NL: Spel taal:

en: Language to use for multilingual games
nl_NL: De te gebruiken taal voor meertalige spellen

en: Force antialiased text
nl_NL: Forceer antialiasen van text

en: Use antialiasing to draw text even if the game does not ask for it
nl_NL: Antialias tekst zelfs als het spel er niet om vraagt

en: Show FPS
nl_NL: Toon FPS

en: Show the current FPS-rate, while you play.
nl_NL: Toon huidige FPS tijdens spelen.

en: The selected game uses a pre-2.5 version of the AGS engine, which is not supported.
nl_NL: Het geselecteerde spel gebruikt een pre-2.5 versie van de AGS engine, welke niet wordt ondersteund.

en: The selected game has a data file greater than 2Gb, which isn't supported by your version of ScummVM yet.
nl_NL: Het geselecteerde spel heeft een data bestand groter dan 2Gb, wat niet wordt ondersteund door deze versie van ScummVM.

en: Show version
nl_NL: Toon versie

en: Quick load
nl_NL: Snel laden

en: Quick save
nl_NL: Snel bewaren

en: Switch to Sarah
nl_NL: Schakel naar Sarah

en: Switch to Grimwall
nl_NL: Schakel naar Grimwall

en: Switch to Olmec
nl_NL: Schakel naar Olmec

en: Bring up the In-Game Menu
nl_NL: Toon het Spel Menu

en: Open character inventory
nl_NL: Open personage Inventaris

note: I18N: Warn user about loading potentially incompatible saved game
en: WARNING: Attempt to load saved game from a previous version: Version %s / Build %d
nl_NL: Waarschuwing: U laadt een opgeslagen spel van een oudere versie: Versie %s / Build %d

en: Load anyway
nl_NL: Evengoed laden

en: Failed to initialize resources
nl_NL: Initialisatie van bronnen mislukt

en: A required game resource was not found
nl_NL: Een vereist spel bron was niet gevonden

en: WARNING: This game was saved in Restored Cut Content mode, but you are playing in Original Content mode. The mode will be adjusted to Restored Cut Content for this session until you completely Quit the game.
nl_NL: WAARSCHUWING: Dit spel was opgeslagen in Restored Cut Content modus, maar u speelt in Original Content modus. De modus zal aangepast worden naar Restored Cut Content voor deze sessie totdat u het spel volledig verlaat.

en: WARNING: This game was saved in Original Content mode, but you are playing in Restored Cut Content mode. The mode will be adjusted to Original Content mode for this session until you completely Quit the game.
nl_NL: WAARSCHUWING: Dit spel was opgeslagen in Original Content modus, maar u speelt in Restored Cut Content modus. De modus zal aangepast worden naar Original Content voor deze sessie totdat u het spel volledig verlaat.

en: Continue
nl_NL: Doorgaan

en: The fan translator does not wish his translation to be incorporated into ScummVM.
nl_NL: De vertaler wil niet dat zijn vertaling geïntegreerd wordt in ScummVM.

en: Missing game code
nl_NL: Ontbrekende spel code

note: I18N: Blade Runner Enhanced Edition is a trademark, so please keep the capitalization for Enhanced Edition as is.
en: Enhanced Edition not supported. Please, use the original files which are part of the release.
nl_NL: Enhanced Edition wordt niet ondersteund, gebruik a.u.b. de originele bestanden die onderdeel zijn van de uitgave.

en: Sitcom mode
nl_NL: Sitcom modus

en: Game will add laughter after actor's line or narration
nl_NL: Spel voegt gelach toe na regels van personage of verhaal

en: Shorty mode
nl_NL: Shorty modus

en: Game will shrink the actors and make their voices high pitched
nl_NL: Spel verkleint de hoofden van de personages en laat de stemmen hoger klinken

en: Frame limiter high performance mode
nl_NL: Framebeperker hoge performance modus

en: This mode may result in high CPU usage! It avoids use of delayMillis() function.
nl_NL: Deze modus kan resulteren in hoog CPU gebruik! Het omzeilt gebruik van delayMillis() functie.

en: Max frames per second limit
nl_NL: Max frames per seconde limiet

en: This mode targets a maximum of 120 fps. When disabled, the game targets 60 fps
nl_NL: Deze modus richt op een maximum van 120 fps. Uitgeschakeld is dat 60 fps

en: Disable McCoy's quick stamina drain
nl_NL: McCoy's snelle stamina daling uitzetten

en: When running, McCoy won't start slowing down as soon as the player stops clicking the mouse
nl_NL: Tijdens rennen zal McCoy niet afremmen wanneer de speler stop met klikken van de muis

en: Show subtitles during text crawl
nl_NL: Toon ondertitels tijdens schuivende teksten

en: During the intro cutscene, show subtitles during the text crawl
nl_NL: Toon ondertitels in de intro cutscene tijdens de schuivende tekst

en: Fix credits for voice actors
nl_NL: Fix credits voor stem acteurs

en: Updates the end credits with corrected credits for the Spanish voice actors
nl_NL: Corrigeer de eind credits voor de Spaanse stemacteurs

note: I18N: These are keymaps that work in the main gameplay and also when KIA (Knowledge Integration Assistant) is open.
en: common shortcuts
nl_NL: veelgebruikte sneltoetsen

note: I18N: These are keymaps which work only in the main gameplay and not within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: main game shortcuts
nl_NL: Hoofdspel sneltoetsen

note: I18N: These are keymaps that work only within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: KIA only shortcuts
nl_NL: KIA-snelkoppelingen

note: I18N: This keymap is the main way for the user interact with the game. It is used with the game's cursor to select, walk-to, run-to, look-at, talk-to, pick up, use, shoot (combat mode), open KIA (when clicking on McCoy).
en: Walk / Look / Talk / Select / Shoot
nl_NL: Loop / Kijk / Praat / Selecteer / Schiet

note: I18N: This keymap toggles McCoy's status between combat mode (drawing his gun) and normal mode (holstering his gun) In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is TOGGLE MCCOY'S COMBAT MODE
en: Toggle Combat
nl_NL: Schakel Vechtmodus in/uit

note: I18N: This keymap allows skipping video cutscenes
en: Skip cutscene
nl_NL: Cutscene overslaan

note: I18N: This keymap allows skipping the current line of dialogue. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SKIP PAST CURRENT LINE OF DIALOGUE
en: Skip dialogue
nl_NL: Sla dialoog over

note: I18N: This keymap toggles between opening the KIA in the Game Options tab, and closing the KIA. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is GAME OPTIONS
en: Game Options
nl_NL: Spel Opties

note: I18N: This keymap opens the KIA database on one of the investigation tabs, CRIME SCENE DATABASE, SUSPECT DATABASE and CLUES DATABASE. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ACTIVATE 
en: Open KIA Database
nl_NL: KIA Database Openen

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows submitting a selected existing save game for deletion.
en: Delete Selected Saved Game
nl_NL: Verwijder Geselecteerde Opgeslagen Spel

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists upwards
en: Scroll Up
nl_NL: Scroll Omhoog

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists downwards
en: Scroll Down
nl_NL: Scroll Omlaag

note: I18N: This keymap allows (in KIA only) for a clue to be set as private or public (only when the KIA is upgraded).
en: Toggle Clue Privacy
nl_NL: Clue Privacy aan-/uitzetten

note: I18N: This keymap opens KIA's SAVE GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SAVE GAME
en: Save Game
nl_NL: Spel Opslaan

note: I18N: This keymap opens KIA's LOAD GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is LOAD GAME
en: Load Game
nl_NL: Laad Spel

note: I18N: This keymap opens KIA's CRIME SCENE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CRIME SCENE DATABASE
en: Crime Scene Database
nl_NL: Misdaadscène Data

note: I18N: This keymap opens KIA's SUSPECT DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SUSPECT DATABASE
en: Suspect Database
nl_NL: Verdachte Data

note: I18N: This keymap opens KIA's CLUE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CLUE DATABASE
en: Clue Database
nl_NL: Idee Data

note: I18N: This keymap opens KIA's QUIT GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is QUIT GAME
en: Quit Game
nl_NL: Spel Verlaten

en: Are you sure you want to quit?
nl_NL: Weet u zeker dat u wilt stoppen?

en: Your game is now Paused.  Click OK to continue.
nl_NL: Spel is gepauzeerd. Klik OK om verder te gaan.

note: I18N: This option allows the user to skip cutscenes. I18N: This option allows the user to skip text and cutscenes.
en: Skip support
nl_NL: Support overslaan

en: Allow cutscenes to be skipped
nl_NL: Toestaan om cutscenes over te slaan

en: ScummVM found that you have saved games that should be converted from the original saved game format.
    The original saved game format is no longer supported directly, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
nl_NL: ScummVM heeft opgeslagen spellen gevonden in het oorspronkelijke formaat, die geconverteerd dienen te worden.
    Het oorspronkelijke formaat wordt niet direct meer ondersteund, dus u zult uw opgeslagen spellen niet meer kunnen laden als u ze niet converteert.
    
    Klik OK om ze nu te converteren, anders wordt u dit weer gevraagd worden bij de volgende keer als u het spel start.

en: Saved game was created with a newer version of ScummVM. Unable to load.
nl_NL: Opgeslagen spel is gemaakt met een nieuwere versie van ScummVM. Laden is niet mogelijk.

en: Color Blind Mode
nl_NL: Kleurenblind Modus

en: Enable Color Blind Mode by default
nl_NL: Schakel Kleurenblind modus standaard in

en: Enable Text to Speech
nl_NL: Gebruik Tekst naar Spraak

en: Use TTS to read text in the game (if TTS is available)
nl_NL: Gebruik TTS voor het oplezen van tekst in het spel (als TTS beschikbaar is)

en: Enable Text to Speech for Objects and Options
nl_NL: Zet tekst-naar-spraak aan voor Objecten en Opties

en: Use TTS to read the descriptions (if TTS is available)
nl_NL: Gebruik TTS voor het lezen van de omschrijvingen (als TTS beschikbaar is)

en: Enable Text to Speech for Subtitles
nl_NL: Zet Spreek Tekst uit voor ondertiteling aan

en: Use TTS to read the subtitles (if TTS is available)
nl_NL: Gebruik TTS voor het lezen van de ondertiteling (als TTS beschikbaar is)

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes
nl_NL: Gebruik doorzichtige dialoogvensters in 16 kleuren scenes

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes even if the original game version did not support them
nl_NL: Gebruik doorzichtige dialoogvensters in 16 kleuren scenes zelf als het originele spel ze niet ondersteunde

en: Unnamed autosave
nl_NL: Naamloos auto-opgeslagen spel

en: Unnamed savegame
nl_NL: Naamloos opgeslagen spel

en: Empty autosave
nl_NL: Lege auto-opgeslagen spel

en: WARNING: The savegame you are loading is using a temporary broken format. Things will be broken. Please consider starting Operation Stealth from beginning using new savegames.
nl_NL: LET OP: Het opgeslagen spel dat u gaat laden gebruikt een tijdelijk onvolledig formaat. Er zullen zaken fout gaan. Overweeg a.u.b. om Operation Stealth opnieuw te beginnen met nieuwe opgeslagen spellen.

en: Talk/Interact
nl_NL: Spreek/Interactie

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Attack
nl_NL: Aanval

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Block
nl_NL: Blokkeer

en: Accept
nl_NL: Accepteer

en: Previous
nl_NL: Vorige

en: Reply 1
nl_NL: Antwoord 1

en: Reply 2
nl_NL: Antwoord 2

en: Reply 3
nl_NL: Antwoord 3

en: Reply 4
nl_NL: Antwoord 4

en: Reply 5
nl_NL: Antwoord 5

en: Reply 6
nl_NL: Antwoord 6

en: Next Page
nl_NL: Volgende Pagina

en: Previous Page
nl_NL: Vorige pagina

en: Map
nl_NL: Koppel

en: Journal
nl_NL: Logboek

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Inventory
nl_NL: Inventaris

en: Quick Save
nl_NL: Snel Bewaren

en: Quick Load
nl_NL: Snel Laden

en: Versailles 1685 support is not compiled in
nl_NL: Ondersteuning voor Versailles 1685 is niet meegecompileerd

en: The game prevents quitting at this moment. Are you sure you want to quit anyway?
nl_NL: Het spel verhindert stoppen op dit moment. Wilt u evengoed wilt stoppen?

en: Error: The file '%s' hasn't been extracted properly.
    Please refer to the wiki page
    %s for details on how to properly extract the DTSPEECH.XA and *.STR files from your game disc.
nl_NL: Fout: Het bestand '%s' is er niet goed uit gehaald.
    Kijk a.u.b. op de wiki pagina
    %s voor instructies hoe de "DTSPEECH.XA" en *.STR bestanden op de juiste manier van de disc gehaald moeten worden.

en: Error: It appears that the game data files were extracted incorrectly.
    
    You should only extract STR and XA files using the special method. The rest should be copied normally from your game CD.
    
     See %s
nl_NL: Fout: Het lijkt erop dat sommige speldata bestanden er niet goed uitgehaald zijn.
    
    U zou alleen de STR en XA bestanden er moeten uithalen via de speciale methode. De rest dient gewoon van de spel CD gekopieerd te worden.
    
    Zie %s

en: Action
nl_NL: Actie

en: Change Command
nl_NL: Verander Commando

en: Debug Graphics
nl_NL: Fouten opsporen in Graphics

en: ScummVM found that you have old saved games for Drascula that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
nl_NL: ScummVM heeft geconstateerd dat u oude opgeslagen spellen voor Drascula heeft, die geconverteerd zouden moeten worden.
    Het oude formaat wordt niet meer ondersteund, dus u zult uw opgeslagen spellen niet meer kunnen laden als u ze niet converteerd.
    
    Klik OK om ze nu te converteren, anders zult u de volgende keer als u het spel start dit weer gevraagd worden.

en: Use bright palette mode
nl_NL: Gebruik heldere palet modus

en: Display graphics using the game's bright palette
nl_NL: Gebruik het heldere palet van het spel voor grafische zaken

en: Enable Text to Speech for Objects, Options, and the Bible Quote
nl_NL: Zet spreek tekst aan voor Objecten, Opties en Bijbel Citaat

en: Prerecorded sounds
nl_NL: Opgenomen geluiden

en: Use high-quality pre-recorded sounds instead of pc speaker emulation
nl_NL: Gebruik hoge kwaliteit opgenomen geluiden in plaats van PC speaker emulatie

en: Start the game timer at 99:59:59
nl_NL: Start de spel timer met 99:59:59

en: Automatic drilling
nl_NL: Automatisch boren

en: Allow to succefully drill in any part of the area in Driller
nl_NL: Boor met succes op elke plek van het gebied in Driller

en: Disable demo mode
nl_NL: Debug modus uitschakelen

en: Never activate demo mode
nl_NL: Nooit demo modus activeren

en: Disable sensors
nl_NL: Sensors uitschakelen

en: Sensors will not shoot the player
nl_NL: Sensoren zullen niet op de speler schieten

en: Disable falling
nl_NL: Vallen uitschakelen

en: Player cannot fall over edges
nl_NL: Speler kan niet van de rand af vallen

en: Invert Y-axis on mouse
nl_NL: Inverteer Y-as op muis

en: Use alternative camera controls
nl_NL: Gebruik alternatieve camera besturing

en: Strafe Left
nl_NL: Schuif Links

en: Strafe Right
nl_NL: Schuif Rechts

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Shoot
nl_NL: Schiet

en: Rise/Fly up
nl_NL: Sta op/Vlieg omhoog

en: Lower/Fly down
nl_NL: Lager/Vlieg omlaag

en: Change mode
nl_NL: Verander modus

en: Rotate Left
nl_NL: Draai Linksom

en: Rotate Right
nl_NL: Draai Rechtsom

en: [ press any key to exit ]
nl_NL: [ druk op een toets om te stoppen ]

en: Untitled Savegame
nl_NL: Naamloos opgeslagen spel

en: Use TTS to read the text
nl_NL: Gebruik TTS om de tekst te lezen

en: Also read input text
nl_NL: Lees ook de ingevoerde tekst

en: Use TTS to read the input text
nl_NL: Gebruik TTS om de tekst invoer te lezen

en: Loading game...
nl_NL: Spel laden...

en: Could not start AdvSys game
nl_NL: Kon AdvSys spel niet starten

en: Sorry, the savegame couldn't be restored
nl_NL: Helaas, het opgeslagen spel kon niet hersteld worden

en: Sorry, the savegame couldn't be created
nl_NL: Helaas, creëren van een opgeslagen spel is niet gelukt

en: Speak up! I can't hear you!
nl_NL: Spreek luider! Ik kan je niet horen!

en: I don't know the word "%s".
nl_NL: Ik ken het woord "%s" niet.

en: I don't understand.
nl_NL: Ik begrijp het niet.

en: This is too short to be a valid Alan2 file.
nl_NL: Dit is te kort voor een geldig Alan2 bestand.

en: This is not a valid Alan2 file.
nl_NL: Dit is geen geldig Alan2 bestand.

en: Savegame
nl_NL: opgeslagen spel

en: Picture window toggled
nl_NL: Foto window geschakeld

en: This is too short to be a valid Glulx file.
nl_NL: Dit is te klein voor een valide Glulx bestand.

en: This is not a valid Glulx file.
nl_NL: Dit is geen geldig Glulx bestand.

en: This Glulx file is too old a version to execute.
nl_NL: Dit Glulx bestand is van een te oude versie om uitgevoerd te kunnen worden.

en: This Glulx file is too new a version to execute.
nl_NL: Dit Glulx bestand is van een te nieuwe versie om uitgevoerd te kunnen worden.

en: Could not start Quest game
nl_NL: Kon Quest spel niet starten

en: Saved.
nl_NL: Opgeslagen.

en: Error writing save file
nl_NL: Fout tijdens het opslaan van het spel

en: Incorrect rs file.
nl_NL: Ongeldig rs bestand.

en: Save file created by different version.
nl_NL: Opgeslagen spel gecreëerd door andere versie.

en: Failed to load saved game from file.
nl_NL: Laden van opgeslagen spel mislukt.

en: Failed to save game to file.
nl_NL: Opslaan van spel in bestand is mislukt.

en: Failed to delete file.
nl_NL: Bestand verwijderen niet gelukt.

en: Menu / Skip
nl_NL: Menu / Overslaan

en: Speed Up Cutscene
nl_NL: Cutscene versnellen

en: ScummVM found some problems with your game data files.
    Running ScummVM nevertheless may cause game bugs or even crashes.
    Do you still want to run %s?
nl_NL: ScummVM heeft enkele problemen gevonden in uw spelbestanden.
    Nu opstarten kan leiden tot bugs of zelfs crashes.
    Wilt u %s toch opstarten?

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Run
nl_NL: Uitvoeren

en: Examine
nl_NL: Onderzoek

en: Use/Talk
nl_NL: Gebruik/Praat

en: Pick up/Put away
nl_NL: Pak op/Zet weg

en: Skip dialog lines
nl_NL: Sla dialoogregels over

en: Cycle Objects Up
nl_NL: Rouleer Objecten Omhoog

en: Cycle Objects Down
nl_NL: Rouleer Objecten Omlaag

en: Quick Room Exit
nl_NL: Snel Kamer Verlaten

en: Examine/Look
nl_NL: Onderzoeken/Kijken

en: Error: the game could not be saved.
nl_NL: Fout: het spel kon niet worden opgeslagen.

en: Input text
nl_NL: Geef tekst

en: The game data file %s may be corrupted.
    If you are sure it is not please provide the ScummVM team the following code, along with the file name, the language and a description of your game version (i.e. dvd-box or jewelcase):
    %s
nl_NL: Het spelbestand %s is mogelijk corrupt.
    Als u zeker bent dat dit niet het geval is, neem contact op met het ScummVM team en vermeld de volgende code, samen met de bestandsnaam en een korte beschrijving van uw spel (bvb. taal en 'dvd-box' of 'jewelcase'): 
    %s

en: Could not open the file %s for checking.
    It may be missing or you may not have the rights to open it.
    Go to %s to see a list of the needed files.
nl_NL: Kon bestand %s niet openen voor integriteitscontrole.
    Misschien ontbreekt het of heeft u niet de juiste permissies om het te openen.
    Ga naar %s voor een overzicht van de benodigde bestanden.

en: ScummVM will now verify the game data files, to make sure you have the best gaming experience.
    This may take a while, please wait.
    Successive runs will not check them again.
nl_NL: ScummVM zal nu de integriteit van uw spelbestanden nagaan, voor de beste spelervaring.
    Dit kan eventjes duren
     maar is slechts eenmalig.

en: Load user patch (unsupported)
nl_NL: Laad gebruikers patch (niet ondersteund)

en: Load an user patch. Please note that the ScummVM team doesn't provide support for using such patches.
nl_NL: Laad een gebruikers patch. Merk op dat het ScummVM team geen ondersteuning biedt voor zulke patches.

en: Escape from Monkey Island support is not compiled in
nl_NL: Ondersteuning voor Escape from Monkey Island is niet meegecompileerd

en: The original patch of Grim Fandango
    is missing. Please download it from
    %s
    and put it in the game data files directory
nl_NL: De originele patch voor Grim Fandango ontbreekt.
    Download deze van
    %s
    en plaats deze bij de spelbestanden

en: The original patch of Escape from Monkey Island is missing. 
    Please download it from %s
    and put it in the game data files directory.
    Pay attention to download the correct version according to the game's language!
nl_NL: De originele patch voor Escape from Monkey Island ontbreekt. 
    Download deze van %s
    en plaats deze bij de spelbestanden. 
    Let erop dat u de versie downloadt voor de correcte taal!

en: ERROR: Not enough music tracks found!
    Escape from Monkey Island has two versions of FullMonkeyMap.imt,
    you need to copy both files from both CDs to Textures/, and rename
    them as follows to get music-support in-game: 
    CD 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    Alternatively, a Steam or GOG copy has a combined FullMonkeyMap.imt
nl_NL: FOUT: Niet genoeg geluidssporen gevonden!
    Escape from Monkey Island heeft twee versies van FullMonkeyMap.imt,
    u moet allebei deze bestanden van beide CDs kopiëren naar Textures/,
    en ze als volgt hernoemen om muziek in het spel te hebben:
    CD 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    De versies van dit spel op Steam en GOG hebben een gecombineerde FullMonkeyMap.imt

en: Fast movie speed
nl_NL: Film snel afspelen

en: Play movies at an increased speed
nl_NL: Speel films sneller af

en: Easier AI
nl_NL: Makkelijkere AI

en: Decrease the difficulty of AI puzzles
nl_NL: Verlaag de moeilijkheid van AI puzzels

en: Updated Credits Music
nl_NL: Bijgewerkte Muziek Credits

en: Play the song The Final Hour during the credits instead of reusing MIDI songs
nl_NL: Speel het lied The Final Hour gedurende de credits in plaats van de MIDI liedjes

en: Shrinks the hotspots on the left and right sides for exiting puzzles
nl_NL: Verklein de hotspots aan de linker en rechter kant om puzzels te verlaten

en: Speedrun Mode
nl_NL: Speedrun Modus

en: Affects the controls for fast forwarding the game
nl_NL: Beïnvloedt de bediening voor snel doorspoelen van het spel

en: GroovieV2 support is not compiled in
nl_NL: Ondersteuning voor GroovieV2 is niet meegecompileerd

en: Reserved
nl_NL: Gereserveerd

en: Failed to save game
nl_NL: Opslaan van spel mislukt

en: Would you like to save or restore a game?
nl_NL: Wilt u een spel laden of opslaan?

en: The Minotaur minigame is not supported yet. Skipping
nl_NL: Het Minotaur mini spel wordt nog niet ondersteund. Overgeslagen

en: The Medusa minigame is not supported yet. Skipping
nl_NL: Het Medusa mini spel wordt nog niet ondersteund. Overgeslagen

en: The Troy minigame is not supported yet. Skipping
nl_NL: Het Troy mini spel wordt nog niet ondersteund. Overgeslagen

en: Enable cheat mode
nl_NL: Valsspeel modus aangezet

en: Debug info and level selection becomes available
nl_NL: Debug info en level selectie komen beschikbaar

en: Move up
nl_NL: Beweeg omhoog

en: Move down
nl_NL: Beweeg omlaag

en: Move left
nl_NL: Beweeg naar links

en: Move right
nl_NL: Beweeg naar rechts

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Use
nl_NL: Gebruik

en: Clear waypoints
nl_NL: Tussenstops wissen

en: Gore Mode
nl_NL: Gore Modus

en: Enable Gore Mode when available
nl_NL: Gore modus inschakelen waar mogelijk

en: Forward
nl_NL: Vooruit

en: Backward
nl_NL: Achteruit

en: Lean Left
nl_NL: Leun Links

en: Lean Right
nl_NL: leun Rechts

en: Jump
nl_NL: Spring

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Crouch
nl_NL: Hurken

en: Interact Mode
nl_NL: Interactie Modus

en: Look Mode
nl_NL: Kijk Modus

en: Notebook
nl_NL: Notitieboek

en: Personal Notes
nl_NL: Persoonlijke Aantekeningen

en: Flashlight
nl_NL: Zaklantaarn

en: Enable original cheats
nl_NL: Gebruik originele cheats

en: Allow cheats using the C key.
nl_NL: Sta cheaten toe met de C toets.

en: Enable infinite health cheat
nl_NL: Gebruik eindeloze gezondheid cheat

en: Player health will never decrease (except for game over scenes).
nl_NL: Gezondheid van speler zal niet verminderen (behalve bij einde spel scènes).

en: Enable infinite ammo cheat
nl_NL: Gebruik oneindige munitie cheat

en: Player ammo will never decrease.
nl_NL: Munitie van speler zal niet verminderen.

en: Unlock all levels
nl_NL: Geef alle levels vrij

en: All levels will be available to play.
nl_NL: Alle levels kunnen dan gespeeld worden.

en: Enable restored content
nl_NL: Gerestaureerde inhoud inschakelen

en: Add additional content that is not enabled the original implementation.
nl_NL: Voeg extra content toe die niet in de originele implementatie gebruikt werd.

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Fire
nl_NL: Schiet

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Arm
nl_NL: Laden

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Side Step
nl_NL: Zijstap

en: Missing language specific game code and/or resources.
nl_NL: Taal specifieke spel code en/of onderdelen ontbreken.

en: Missing language specific game code and/or resources for this fan translation.
nl_NL: Taal specifieke spel code en/of onderdelen ontbreken voor deze fan vertaling.

en: Demo plays simple animations without using Westwood's Engine.
nl_NL: Demo speelt simpele animaties zonder de Westwood's Engine.

en: You added the game incorrectly. Please add the root folder of the game.
nl_NL: Het spel is onjuist toegoevoegd. Voeg a.u.b. de root map van het spel toe.

note: I18N: The file in the game directory needs to be extracted
en: You added the game incorrectly. The GAME.DAT file is an ISO image and you need to extract the game data files from it.
nl_NL: Het spel is onjuist toegoevoegd. Het GAME.DAT bestand is een ISO image en de bestanden moeten daar uitgehaald worden.

note: I18N: Studio audience adds an applause and cheering sounds whenever Malcolm makes a joke.
en: Studio audience
nl_NL: Publiek

en: Enable studio audience
nl_NL: Publiek inschakelen

en: Allow text and cutscenes to be skipped
nl_NL: Toestaan om tekst en cutscenes over te slaan

note: I18N: Helium mode makes people sound like they've inhaled Helium.
en: Helium mode
nl_NL: Helium-modus

en: Enable helium mode
nl_NL: Helium-modus aangezet

note: I18N: When enabled, this option makes scrolling smoother when changing from one screen to another.
en: Smooth scrolling
nl_NL: Vloeiend scrollen

en: Enable smooth scrolling when walking
nl_NL: Schakelt vloeiend scrollen in als er gelopen word

note: I18N: When enabled, this option changes the cursor when it floats to the edge of the screen to a directional arrow. The player can then click to walk towards that direction.
en: Floating cursors
nl_NL: Zwevend wijzers

en: Enable floating cursors
nl_NL: Zwevende wijzers inschakelen

note: I18N: When enabled, this option will fill in an autogenerated savegame description into the input prompt where.
en: Suggest save names
nl_NL: Geef naamsuggesties voor opgeslagen spellen

en: Autogenerated naming suggestions for savegames
nl_NL: Automatisch gegenereerde naam suggesties voor opgeslagen spellen

note: I18N: HP stands for Hit Points
en: HP bar graphs
nl_NL: HP balk grafieken

en: Enable hit point bar graphs
nl_NL: Hitpoints balkgrafieken inschakelen

note: I18N: L/R stands for Left/Right
en: Fight Button L/R Swap
nl_NL: Vechtknop L/R Omwisselen

en: Left button to attack, right button to pick up items
nl_NL: Linkerknop om aan te vallen, rechterknop om voorwerpen op te pakken

en: Lands of Lore support is not compiled in
nl_NL: Ondersteuning voor Lands of Lore is niet meegecompileerd

en: EOB II FM-TOWNS requires support of 16bit color modes which has not been activated in your ScummVM build
nl_NL: EOB II FM-TOWNS vereist 16bit kleurenmodus ondersteuning welke niet is mee gecompileerd in deze versie van ScummVM

en: Eye of Beholder support is not compiled in
nl_NL: Ondersteuning voor Eye of the Beholder is niet meegecompileerd

en: Interact via Left Click
nl_NL: Bestuur met Linker Klik

en: Interact via Right Click
nl_NL: Bestuur met Rechter Klik

en: Move Forward
nl_NL: Beweeg Vooruit

en: Move Back
nl_NL: Beweeg Terug

en: Move Left
nl_NL: Verplaats naar links

en: Move Right
nl_NL: Verplaats naar rechts

en: Turn Left
nl_NL: Draai Linksom

en: Turn Right
nl_NL: Draai Rechtsom

en: Open/Close Inventory
nl_NL: Open/Sluit Inventaris

en: Switch Inventory/Character screen
nl_NL: Wissel Inventaris/Personage scherm

en: Camp
nl_NL: Kamp

en: Cast Spell
nl_NL: Spreek spreuk uit

en: Spell Level 1
nl_NL: Spreuk Niveau 1

en: Spell Level 2
nl_NL: Spreuk Niveau 2

en: Spell Level 3
nl_NL: Spreuk Niveau 3

en: Spell Level 4
nl_NL: Spreuk Niveau 4

en: Spell Level 5
nl_NL: Spreuk Niveau 5

en: Spell Level 6
nl_NL: Spreuk Niveau 6

en: Attack 1
nl_NL: Aanval 1

en: Attack 2
nl_NL: Aanval 2

en: Attack 3
nl_NL: Aanval 3

en: Show Map
nl_NL: ~T~oon Map

en: Slide Left
nl_NL: Schuif Links

en: Slide Right
nl_NL: Schuif Rechts

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Rest
nl_NL: Rust

en: Options
nl_NL: Opties

en: Choose Spell
nl_NL: Kies Spreuk

en: The following original saved game file has been found in your game path:
    
    %s %S
    
    Do you wish to use this saved game file with ScummVM?
nl_NL: Het volgende originele opgeslagen spel was gevonden in uw spel pad:
    
    %s %S
    
    Wilt u dit opgeslagen spel gebruiken in ScummVM?

en: A saved game file was found in the specified slot %d. Overwrite?
nl_NL: Er is al een opgeslagen spel in slot %d. Deze overschrijven?

en: %d original saved games have been successfully imported into
    ScummVM. If you want to manually import original saved game later you will
    need to open the ScummVM debug console and use the command 'import_savefile'.
nl_NL: %d origneel opgeslagen spellen zijn succesvol geimporteerd in ScummVM.
    Als u later handmatig origineel opgeslagen spellen wilt importeren dan zult u de
    ScummVM debug console moeten openen en de opdracht 'import_savefile' gebruiken.

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    If you used the original installer for the installation these files
    should be located in the AmigaDOS system 'Fonts/' folder.
    Please copy them into the EOB game data directory.
nl_NL: Deze AMIGA versie vereist de volgende lettertype bestanden:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Als u de originele installer voor de installatie heeft gebruikt
    dan zouden deze moeten staan in het AmigaDOS systeem 'Fonts/'
    map. Kopieer ze a.u.b. naar de EOB spel data map.

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    This is a localized (non-English) version of EOB II which uses language specific characters
    contained only in the specific font files that came with your game. You cannot use the font
    files from the English version or from any EOB I game which seems to be what you are doing.
    
    The game will continue, but the language specific characters will not be displayed.
    Please copy the correct font files into your EOB II game data directory.
nl_NL: Deze AMIGA versie vereist de volgende lettertype bestanden:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Dit is een gelokaliseerde (niet engelse) versie van EOB II welke taalspecifieke karakters gebuikt
    die alleen in de lettertype bestanden zitten die bij uw spel zit. U kunt niet de lettertype bestanden
    van de engelse versie of van een EOB I spel gebruiken wat u nu lijkt te doen.
    
    Het spel zal doorgaan, maar de taalspecifieke karakters zullen niet worden getoond.
    Kopieer a.u.b. de juiste lettertype bestanden naar uw EOB II spel data map.

en: This is a trial Windows version of the game. To play the full version, you will need to use the original interpreter and purchase a key from Wyrmkeep
nl_NL: Dit is een Windows probeer versie van het spel. Om de volledige versie te spelen zal je de originele interpreter moeten gebruiken, en een sleutel kopen van Wyrmkeep

en: This is the end of the trial version. You can play the full game using the original interpreter from Wyrmkeep
nl_NL: Dit is het einde van de probeer versie. U kunt het volledige spel spelen met de originele interpreter van Wyrmkeep

en: This puzzle is not available in the trial version of the game
nl_NL: Deze puzzel is niet beschikbaar in de probeer versie van het spel

en: TTS Narrator
nl_NL: TTS Verteller

en: The game is using unsupported engine
nl_NL: Het spel gebruikt een niet ondersteunde engine

en: Play a digital soundtrack during the opening movie
nl_NL: Speel een digitale geluidsspoor gedurende de openingsfilm

en: If selected, the game will use a digital soundtrack during the introduction. Otherwise, it will play MIDI music.
nl_NL: Indien geselecteerd, zal de game de digitale geluidsspoor gedurende de introductie afspelen. Anders zal het de MIDI muziek afspelen.

en: Easy mouse interface
nl_NL: Makkelijke muis interface

en: Shows object names when hovering the mouse over them
nl_NL: Toon labels voor objecten als de muis er over zweeft

en: Animated inventory items
nl_NL: Geanimeerde inventaris

en: Animated game interface
nl_NL: Geanimeerde spel interface

en: Naughty game mode
nl_NL: Ondeugende spelmodus

en: Show item costs in standard inventory mode
nl_NL: Toon voorwerp kosten in standaard inventaris mode

en: Shows item costs in standard inventory mode, allowing the value of items to be compared
nl_NL: Toont kosten van voorwerpen in standaard inventaris mode, om de waarden van voorwerpen te kunnen vergelijken

en: More durable armor
nl_NL: Duurzamere harnas

en: Armor won't break until character is at -80HP, rather than merely -10HP
nl_NL: Harnas zal niet breken voordat de personage op -80HP staat, in plaats van slechts -10HP

en: Hitpoint bars
nl_NL: Hitpoints balken

en: Replace a colored gem with bars for hit points and spell points.
nl_NL: Vervang a gekleurde edelsteen door balken voor hit points en spell points.

en: View Party Member 1
nl_NL: Bekijk Groepslid 1

en: View Party Member 2
nl_NL: Bekijk Groepslid 2

en: View Party Member 3
nl_NL: Bekijk Groepslid 3

en: View Party Member 4
nl_NL: Bekijk Groepslid 4

en: View Party Member 5
nl_NL: Bekijk Groepslid 5

en: View Party Member 6
nl_NL: Bekijk Groepslid 6

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Cast
nl_NL: Betover

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Exchange
nl_NL: Uitwisselen

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Fight
nl_NL: Vecht

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Quick Reference
nl_NL: Snelle Referentie

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Retreat
nl_NL: Terugtrekken

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Delay
nl_NL: Vertragen

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1 I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Protect
nl_NL: Bescherm

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Forwards
nl_NL: Vooruit

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Backwards
nl_NL: Achteruit

en: Toggle Minimap
nl_NL: Minikaart aan-/uitzetten

en: Reorder Party
nl_NL: Groep herschikken

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Search
nl_NL: Zoeken

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Bash
nl_NL: Beuk

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Unlock
nl_NL: Maak open

en: Goto location
nl_NL: Ga naar lokatie

en: Might and Magic 1 - Minimal Keys
nl_NL: Might and Magic 1 - Minimale Toetsen

en: Might and Magic 1 - Party
nl_NL: Might and Magic 1 - Groep

en: Might and Magic 1 - Combat
nl_NL: Might and Magic 1 - Vechten

en: Could not locate engine data %s
nl_NL: Kan de '%s' engine data file niet vinden

en: Out of date engine data. Expected %d.%d, but got version %d.%d
nl_NL: Verouderde versie engine data. Verwacht werd %d.%d maar vond %d.%d

en: Failed to autosave
nl_NL: Snel opslaan mislukt

note: I18N: Option for fast scene switching
en: ~Z~ip Mode Activated
nl_NL: ~Z~ip Modus Aangezet

en: When activated, clicking on an item or area with the lightning bolt cursor takes you directly there, skipping intermediate screens. You can only 'Zip' to a precise area you've already been.
nl_NL: Wanneer geactiveerd, klikken op een object of gebied met de bliksemschicht muisaanwijzer brengt u direct ernaar toe, zonder tussenliggende schermen. U kunt alleen 'zippen' naar een lokatie waar u al bent geweest.

en: ~T~ransitions Enabled
nl_NL: ~O~vergangen Aangezet

en: Toggle screen transitions on or off. Turning off screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
nl_NL: Zet schermovergangen aan/uit. Zonder schermovergangen kunt u sneller door het spel navigeren.

en: Play the Myst fly by movie
nl_NL: Speel de Myst fly by film

en: The Myst fly by movie was not played by the original engine.
nl_NL: De Myst fly by film werd niet door de originele engine afgespeeld.

note: I18N: This Option is for hard-of-hearing. It makes it easier to solve the spaceship puzzle. Normally game uses strict binary logic here. We change it to use fuzzy logic. By default the option is off.
en: Improve Selenitic Age puzzle ~a~ccessibility
nl_NL: Verbeter Selenitic Age puzzel toegangkelijkheid

en: Allow solving Selenitic Age audio puzzles with more error margin.
nl_NL: Sta hoger foutmarge toe bij het oplossen van Selenitic Age geluid puzzels.

en: Simulate loading times of old CD drives
nl_NL: Simuleer laadtijden van oude CD spelers

en: Simulate loading times of old CD-ROM drives by adding a random delay during scene transitions.
nl_NL: Simuleer laad tijden van oude CD-ROM drives door willekeurige vertraging toe te voegen bij scene overgangen.

note: I18N: Drop book page
en: ~D~rop Page
nl_NL: Laat Pagina ~V~allen

en: Show ~M~ap
nl_NL: ~T~oon Map

en: Main Men~u~
nl_NL: ~H~oofdmenu

en: The new language will be applied after restarting the game.
nl_NL: De nieuwe taal wordt actief na een herstart van het spel.

en: ~W~ater Effect Enabled
nl_NL: ~W~ater Effect Aangezet

en: Toggles the use of QuickTime videos for visual effects related to water surfaces (ripples, waves, etc.).
nl_NL: Schakelt het gebruik van QuickTime videos voor visuele effecten m.b.t. water (rimpels, golven, etc.).

en: Transitions:
nl_NL: ~O~vergangen:

en: Adjusts the speed of screen transitions. Disabling screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
nl_NL: Pas de snelheid van schermovergangen aan. Zonder schermovergangen kunt u sneller door het spel navigeren.

en: Fastest
nl_NL: Snelst

en: Normal
nl_NL: Normaal

en: Best
nl_NL: Beste

en: Myst ME support not compiled in
nl_NL: Ondersteuning voor Myst ME is niet meegecompileerd

en: Myst support not compiled in
nl_NL: Ondersteuning voor Myst is niet meegecompileerd

en: Riven support not compiled in
nl_NL: Ondersteuning voor Riven is niet meegecompileerd

en: CSTime support not compiled in
nl_NL: Ondersteuning voor CSTime is niet meegecompileerd

en: The game is paused. Press any key to continue.
nl_NL: Spel is gepauzeerd. Druk op een toets om verder te gaan.

en: Open main menu
nl_NL: Open hoofd menu

en: Load game state
nl_NL: Laad spel

en: Save game state
nl_NL: Bewaar spel

en: Show options menu
nl_NL: Toon opties menu

en: Drop page
nl_NL: Laat pagina vallen

en: Show map
nl_NL: Toon kaart

en: Are you sure you want to load a saved game? All unsaved progress will be lost.
nl_NL: Weet u zeker dat u een opgeslagen spel wilt laden? Alle onbewaarde voortgang zal verloren gaan.

en: Load game
nl_NL: Laad spel

en: Are you sure you want to start a new game? All unsaved progress will be lost.
nl_NL: Weet u zeker dat u een nieuw spel wilt starten? Alle onbewaarde voortgang zal verloren gaan.

en: New game
nl_NL: Nieuw spel

en: Are you sure you want to quit? All unsaved progress will be lost.
nl_NL: Weet u zeker dat u wilt stoppen? Alle onbewaarde voortgang zal verloren gaan.

en: You can't leave the library in the demo.
nl_NL: Je kan de bibliotheek niet verlaten in de demo.

en: You're missing a Riven executable. The Windows executable is 'riven.exe' or 'rivendmo.exe'.
nl_NL: Een Riven executable ontbreekt. De Windows executable heet 'riven.exe' of 'rivendmo.exe'.

en: Using the 'arcriven.z' installer file also works. In addition, you can use the Mac 'Riven' executable.
nl_NL: Het installatiebestand 'arcriven.z' werkt ook. U kunt ook de Mac executable 'Riven' gebruiken.

en: You're missing 'extras.mhk'. Using the 'arcriven.z' installer file also works.
nl_NL: Het bestand 'extras.mhk' ontbreekt. Het installatiebestand 'arcriven.z' kan ook gebruikt worden.

en: You are missing the following required Riven data files:
nl_NL: U mist de volgende vereiste Riven gegevensbestanden:

en: Move forward
nl_NL: Beweeg Vooruit

en: Move forward left
nl_NL: Beweeg links vooruit

en: Move forward right
nl_NL: Beweeg rechts vooruit

en: Move backwards
nl_NL: Beweeg achteruit

en: Turn left
nl_NL: Draai Linksom

en: Turn right
nl_NL: Draai Rechtsom

en: Look up
nl_NL: Kijk omhoog

en: Look down
nl_NL: Kijk omlaag

en: Play intro videos
nl_NL: Speel intro video's

en: Exploration beyond this point available only within the full version of
    the game.
nl_NL: Verder dan dit punt ontdekken is alleen mogelijk met de volledige
    versie van het spel.

en: At this point, the Riven Demo would
    ask if you would like to open a web browser
    to bring you to the Red Orb store to buy
    the game. ScummVM cannot do that and
    the site no longer exists.
nl_NL: Op dit moment zou de Riven demo vragen
    of u een web browser wilt openen om naar
    de Red Orb winkel te gaan om daar het spel
    te kopen. ScummVM kan dat niet, en de site
    bestaat niet meer.

en: 16:9 widescreen mod
nl_NL: 16:9 Breedbeeld aanpassing

en: Improved music mixing
nl_NL: Beter mixen van muziek

en: Automatically saves the game after completing puzzles and chapters.
nl_NL: Slaat het spel automatisch op na het oplossen van puzzels en hoofdstukken.

en: Enable short transitions
nl_NL: Korte overgangen inschakelen

en: Enable subtitles for important sound effects
nl_NL: Toon ondertitles voor belangrijke geluidseffecten

en: Start with debugger
nl_NL: Start met debugger

en: Starts with the debugger dashboard active.
nl_NL: Start met de debugger dashboard actief.

en: Toggle debug overlay
nl_NL: Debug overlay aan-/uitzetten

en: Failed to read version information from save file
nl_NL: Versie informatie uitlezen uit het opgeslagen bestand is niet gelukt

en: Saved game was created with an earlier, incompatible version of ScummVM. Unable to load.
nl_NL: Opgeslagen spel is gemaakt met een eerdere niet compatible versie van ScummVM. Laden is niet mogelijk.

en: An error occurred while writing the save game
nl_NL: Iets ging fout tijdens het opgeslaan van het spel

en: Unable to locate the '%s' engine data file
nl_NL: Kon de '%s' engine data file niet vinden

en: PS2 version is not yet supported
nl_NL: PS2 versie wordt nog niet ondersteund

en: Widescreen mod
nl_NL: Breedbeeld aanpassing

en: Enable widescreen rendering in fullscreen mode.
nl_NL: Zet breedbeeld rendering in volscherm modus aan.

en: This version of Myst III has not been updated with the latest official patch.
    Please install the official update corresponding to your game's language.
    The updates can be downloaded from:
    %s
nl_NL: Deze versie van Myst III is niet bijgewerkt met de nieuwste officiële patch.
    Installeer alstublieft de officiële update die overeenkomt met de taal van uw spel.
    De update kan gevonden worden op:
    %s

en: Invalid file name for saving
nl_NL: Geef bestandsnaam voor bewaren

en: Left Click Interact
nl_NL: Linker Klik Interactie

en: Right Click Interact
nl_NL: Rechter klik Interactie

en: Fast move modifier
nl_NL: Snelle modus bewerker

en: Show/hide maze map
nl_NL: Toon/verberg doolhof plattegrond

en: Player Speech
nl_NL: Speler Spraak

en: Enable player speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
nl_NL: Zet speler spraak aan. Werkt alleen als spraak is aangezet bij de Geluid instellingen.

en: Character Speech
nl_NL: Personage Spraak

en: Enable NPC speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
nl_NL: Zet NPC spraak aan. Werkt alleen als spraak is aangezet bij de Geluid instellingen.

en: Auto Move
nl_NL: Automatisch Verplaatsen

en: Extend endgame timer
nl_NL: Verleng endgame timer

en: Skip the Hall of Records storyboard scenes
nl_NL: Sla de Hall of Records verhaallijnscenes over

en: Allows the player to skip past the Hall of Records storyboard scenes
nl_NL: Maakt het voor de speler mogelijk om de Hall of Records verhaallijnscenes over te slaan

en: Scale the making of videos to full screen
nl_NL: Schaal het maken van videos naar het volledige scherm

en: Scale the making of videos, so that they use the whole screen
nl_NL: Schaal het maken van videos zodat ze het volledige scherm gebruiken

note: I18N: NHC is a file extension
en: NHC replacement:
nl_NL: NHC vervangen:

en: <original>
nl_NL: <orgineel>

en: Can't save game in slot %i
nl_NL: Spel opslaan in slot %i mislukt

en: Load file
nl_NL: Laad bestand

en: Loading game...
nl_NL: Spel laden...

en: Save file
nl_NL: Bestand opslaan

en: Saving game...
nl_NL: Spel opslaan...

en: ScummVM found that you have old saved games for Nippon Safes that should be renamed.
    The old names are no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked next time.
nl_NL: ScummVM heeft geconstateerd dat u oude opgeslagen spellen voor Nippon Safes heeft die hernoemd zouden moeten worden.
    De oude namen worden niet meer ondersteund, dus u zult uw opgeslagen spellen niet meer kunnen laden als u ze niet converteerd.
    
    Klik OK om ze nu te converteren, anders zult u de volgende keer als u het spel start dit weer gevraagd worden.

en: ScummVM successfully converted all your saved games.
nl_NL: Al uw opgeslagen spellen zijn succesvol geconverteerd.

en: ScummVM printed some warnings in your console window and can't guarantee all your files have been converted.
    
    Please report to the team.
nl_NL: ScummVM heeft enkele waarschuwingen in uw consolewindow geprint en kan niet garanderen dat al uw files zijn geconverteerd.
    
    Meld dit a.u.b. bij de ontwikkelaars.

en: Up/Zoom In/Move Forward/Open Doors
nl_NL: Omhoog/Zoom In/Ga Vooruit/Open Deuren

en: Down/Zoom Out
nl_NL: Naar beneden/Uitzoomen

en: Action/Select
nl_NL: Actie/Selecteer

en: Display/Hide Inventory Tray
nl_NL: Toon/Verberg Inventaris Blad

en: Display/Hide Biochip Tray
nl_NL: Toon/Verberg Bioschip Blad

en: Toggle Center Data Display
nl_NL: Centreren Datascherm Aan-/Uitzetten

en: Display/Hide Info Screen
nl_NL: Toon/Verberg Infoscherm

en: Display/Hide Pause Menu
nl_NL: Toon/Verberg Pauze-Menu

en: Toggle Chatty AI
nl_NL: Schakel Chatty AI aan/uit

en: This menu item is not yet implemented
nl_NL: Dit menu onderdeel is nog niet geïmplementeerd

en: Alternative intro
nl_NL: Alternatieve intro

en: Use an alternative game intro (CD version only)
nl_NL: Gebruik een alternatieve versie van de intro (alleen voor de CD versie)

en: Improved font
nl_NL: Verbeterde lettertype

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Windows Trial version is not supported
nl_NL: Windows Probeerversie wordt niet ondersteund

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: macOS Trial version is not supported
nl_NL: macOS Probeerversie wordt niet ondersteund

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Pocket PC Trial version is not supported
nl_NL: Pocket PC Probeerversie wordt niet ondersteund

en: I Have No Mouth support not compiled in
nl_NL: Ondersteuning voor I Have No Mouth is niet meegecompileerd

en: Could not find AdLib instrument definition files
    %s and %s. Without these files,
    the music will not sound the same as the original game.
nl_NL: Kon de AdLib instrument defenitie files niet vinden
    %s en %s. Zonder deze bestanden,
    zal de muziek niet hetzelfde klinken als in het originele spel.

en: Error loading game resources.
nl_NL: Fout bij laden spel onderdelen.

en: Skip EGA dithering pass (full color backgrounds)
nl_NL: Sla EGA dithering stap over (volledige kleuren achtergronden)

en: Skip dithering pass in EGA games, graphics are shown with full colors
nl_NL: Sla dithering stap in EGA spellen over, beelden worden getoond met volledige kleuren

en: Enable high resolution graphics
nl_NL: Gebruik hoge resolutie beelden

en: Enable high resolution graphics/content
nl_NL: Gebruik hoge resolutie beelden

en: Enable black-lined video
nl_NL: Activeer black-lined video

en: Draw black lines over videos to increase their apparent sharpness
nl_NL: Teken zwarte lijntjes over videos om de scherpte ogenschijnlijk te verhogen

en: Use high-quality video scaling
nl_NL: Gebruik hoge kwaliteit video schaling

en: Use linear interpolation when upscaling videos, where possible
nl_NL: Gebruik lineaire interpolatie tijdens het opschalen van videos, waar mogelijk

en: Use high-quality "LarryScale" cel scaling
nl_NL: Gebruik hoge kwaliteit "LarryScale" cel schaling

en: Use special cartoon scaler for drawing character sprites
nl_NL: Gebruik speciale cartoon schaler voor het tekenen van de personage sprites

en: Use CD audio
nl_NL: Gebruik CD audio

en: Use CD audio instead of in-game audio, if available
nl_NL: Gebruik CD audio in plaats van in-game audio, als dat beschikbaar is

en: Use Windows cursors
nl_NL: Gebruik Windows muisaanwijzers

en: Use the Windows cursors (smaller and monochrome) instead of the DOS ones
nl_NL: Gebruik Windows muisaanwijzers (kleiner en monochrome) in plaats van de DOS muisaanwijzers

en: Use silver cursors
nl_NL: Gebruik zilveren muisaanwijzers

en: Use the alternate set of silver cursors instead of the normal golden ones
nl_NL: Gebruik de alternative set van zilveren cursors in plaats van de normale gouden

en: Enable content censoring
nl_NL: Censureren content inschakelen

en: Enable the game's built-in optional content censoring
nl_NL: Inschakelen van het in het spel gebouwde optionele inhoud censuur

en: Upscale videos
nl_NL: Videos opschalen

en: Upscale videos to double their size
nl_NL: Schaal videos op naar dubbele grootte

en: Use RGB rendering
nl_NL: Gebruik RGB rendering

en: Use RGB rendering to improve screen transitions
nl_NL: Gebruik RGB rendering om schermovergangen te verbeteren

en: Use per-resource modified palettes
nl_NL: Gebruikt per bron gemodificieerde kleurenpaletten

en: Use custom per-resource palettes to improve visuals
nl_NL: Gebruik per object aangepaste kleurenpaletten om beeld te verbeteren

en: Enable bearded musicians
nl_NL: Schakel bebaarde muziekanten in

en: Enable graphics that were disabled for legal reasons
nl_NL: Toon beelden die uitgeschakeld waren vanwege juridische redenen

en: MIDI mode:
nl_NL: MIDI modus:

en: When using external MIDI devices (e.g. through USB-MIDI), select your device here
nl_NL: Bij het gebruik van externe MIDI apparaten (bijv. door USB-MIDI), kunt u hier uw apparaat kiezen

en: Standard (GM / MT-32)
nl_NL: Standaard (GM / MT-32)

en: Incomplete game detected. You have to copy data from all the CDs.
nl_NL: Onvolledig spel gevonden. U dient de data te kopiëren van alle CDs.

en: (Autosave)
nl_NL: (Automatisch opslaan)

en: Please use an external viewer to open the game's help file: %s
nl_NL: Gebruik a.u.b. een externe viewer om het help-bestand van het spel te openen: %s

en: The Poker logic is hardcoded in an external DLL, and is not implemented yet. There exists some dummy logic for now, where opponent actions are chosen randomly
nl_NL: De Poker logica is hard gecodeerd in een externe DLL, en is nog niet geimplementeerd. Er is nu wat tijdelijke logica waar de acties van de tegenstanders willekeurig gekozen worden

en: The format of this saved game is obsolete, unable to load it
nl_NL: Het formaat van dit opgeslagen spel is verouderd, het laden is niet mogelijk

en: Savegame version is %d, maximum supported is %0d
nl_NL: Opgeslagen spel heeft versie %d, maximaal ondersteunde is %0d

en: This saved game was created with a different version of the game, unable to load it
nl_NL: Dit opgeslagen spel is gemaakt met een andere versie van het spel, het laden is niet mogelijk

en: Cannot play back %dbpp video on a system with maximum color depth of 8bpp
nl_NL: Kan geen %dbpp video afspelen op een systeem met een maximale kleur diepte van 8bpp

en: SCI32 support not compiled in
nl_NL: Ondersteuning voor SCI32 is niet meegecompileerd

en: Missing or corrupt game resources have been detected. Some game features may not work properly. Please check the console for more information, and verify that your game files are valid.
nl_NL: Ontbrekende of corrupte spel bestanden zijn gedetecteerd. Sommige spel features zullen mogelijk niet goed werken. Controleer a.u.b. de console voor meer informatie, en verifieer dat uw spel bestanden juist zijn.

en: Subtitles are enabled, but subtitling in King's Quest 7 was unfinished and disabled in the release version of the game. ScummVM allows the subtitles to be re-enabled, but because they were removed from the original game, they do not always render properly or reflect the actual game speech. This is not a ScummVM bug -- it is a problem with the game's assets.
nl_NL: Ondertitels zijn ingeschakeld, maar de ondertiteling in King's Quest 7 was onvoltooid en uitgeschakeld in de uiteindelijke versie van het spel. ScummVM maakt het mogelijk om de ondertitels weer in te schakelen, maar omdat ze in het originele spel verwijderd waren zullen zijn niet altijd goed getoond worden of overeenkomen met de spraak van het spel. Dit is geen ScummVM fout, maar een probleem met de speldata.

en: You have selected General MIDI as a sound device. Sierra has provided after-market support for General MIDI for this game in their "General MIDI Utility". Please, apply this patch in order to enjoy MIDI music with this game. Once you have obtained it, you can unpack all of the included *.PAT files in your ScummVM extras folder and ScummVM will add the appropriate patch automatically. Alternatively, you can follow the instructions in the READ.ME file included in the patch and rename the associated *.PAT file to 4.PAT and place it in the game folder. Without this patch, General MIDI music for this game will sound badly distorted.
nl_NL: U heeft General MIDI als geluidsapparaat geselecteerd. Sierra heeft na publicatie van dit spel ondersteuning geleverd voor General MIDI met hun "General MIDI Utility". Pas deze. a.u.b. toe om te kunnen genieten van de MIDI muziek in dit spel. Wanneer u deze verkregen heeft kunt u alle bijgesloten *.PAT bestanden uitpakken in de ScummVM extras map en ScummVM zal de juiste patch automatisch toevoegen. U kunt ook volgens de instructies in de READ.ME die bij de patch zit opvolgen, en de bijbehorende *.PAT file hernoemen naar 4.PAT en deze dan in de spelmap plaatsen. Zonder deze patch zal General MIDI muziek sterk verminkt klinken.

en: (or click 'Download patch' button. But note - it only downloads, you will have to continue from there)
nl_NL: (of click 'Download patch' knop. Let op, het wordt alleen gedownload, u moet van zelf verder gaan)

en: GK2 has a fan made subtitles, available thanks to the good persons at SierraHelp.
    
    Installation:
    - download http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip
nl_NL: GK2 heeft fan gemaakte ondertitels, beschikbaar dankzij de aardige mensen bij SierraHelp.
    
    Installatie:
    - download http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip

en: Characters saved inside ScummVM are shown automatically. Character files saved in the original interpreter need to be put inside ScummVM's saved games directory and a prefix needs to be added depending on which game it was saved in: 'qfg1-' for Quest for Glory 1, 'qfg2-' for Quest for Glory 2. Example: 'qfg2-thief.sav'.
nl_NL: Personages opgeslagen in ScummVM worden automatisch getoond. Personage bestanden die zijn opgeslagen met de originele interpreter moeten geplaatst worden in de ScummVM opgeslagen spellen map en een voorlooptekst moet worden toegevoegd afhankelijk van het spel waarin de personage in opgeslagen is: 'qfg1-' voor Quest for Glory 1, 'qfg2-' voor Quest for Glory 2. Voorbeeld: 'qfg2-thief.sav'.

en: The selected audio driver requires the following file(s):
nl_NL: De geselecteerde audio driver vereist de volgende bestand(en):

en: 
    
    Some audio drivers (at least for some games) were made
    available by Sierra as aftermarket patches and thus might not
    have been installed as part of the original game setup.
    
    Please copy these file(s) into your game data directory.
    
    However, please note that the file(s) might not be available
    separately but only as content of (patched) resource bundles.
    In that case you may need to apply the original Sierra patch.
nl_NL: 
    
    Sommige audio drivers (voor sommige spellen tenminste) waren
    gemaakt door Sierra als aftermarktet patches en zijn mogelijkerwijs
    niet geïnstalleerd als onderdeel van de originele spel installatie.
    
    Kopieer a.u.b. deze bestand(en) naar uw spel data map.
    
    Echter, de bestand(en) zouden niet los beschikbaar kunnen zijn
    maar alleen als onderdeel van (gepatchte) bron bundels.
    In dat geval zou u de originele Sierra patch moeten toepassen.

en: This version of Monkey Island can't be played, because Limited Run Games provided corrupted DISK03.LEC, DISK04.LEC and 903.LFL files.
    
    Please contact their technical support for replacement files, or look online for some guides which can help you recover valid files from the KryoFlux dumps that Limited Run Games also provided.
nl_NL: Deze versie van Monkey Island kan niet worden gespeeld omdat Limited Run Games gecorrumpeerde DISK03.LEC, DISK04.LEC en 903.LFL bestanden leverde.
    
    Neem a.u.b. contact op met hun technische ondersteuning voor vervangende bestanden, of zoek online naar instructie die helpen de bestanden uit KryoFlux dumps te halen die Limited Run Games ook levert.

note: I18N: Creates new online session for multiplayer
en: Create a new game session
nl_NL: Creëer een nieuw spel

note: I18N: Name of the online game session
en: Game Name:
nl_NL: Spelnaam:

note: I18N: The user's name for online
en: Your Name:
nl_NL: Uw naam:

note: I18N: Retrieving list of online multiplayer games
en: Querying games...
nl_NL: Opvragen spellen...

note: I18N: Online multiplayer games were found
en: Found %d available games.
nl_NL: %d beschikbare spellen gevonden.

note: I18N: Previous page button
en: ~P~revious
nl_NL: ~V~orige

note: I18N: Next page button
en: ~N~ext
nl_NL: ~V~olgende

en: Speech Only
nl_NL: Alleen Spraak

en: Speech and Subtitles
nl_NL: Spraak and Ondertitels

en: Subtitles Only
nl_NL: Alleen ondertitels

[ctx: lowres]
en: Speech & Subs
nl_NL: Tekst en Spraak

en: Select a Proficiency Level.
nl_NL: Selecteer een vakkundigheidsniveau.

en: Refer to your Loom(TM) manual for help.
nl_NL: Raadpleeg uw Loom(TM) handleiding voor hulp.

en: Practice
nl_NL: Oefenen

en: Fix original bugs
nl_NL: Repareer fouten

en: Restored content
nl_NL: Gerestaureerde inhoud

en: Enable the original GUI and Menu
nl_NL: Gebruik de originele GUI en Menu

en: Overture Timing:
nl_NL: Ouverture Timing:

en: When using replacement music, this adjusts the time when the Overture changes to the scene with the Lucasfilm and Loom logotypes.
nl_NL: Bij gebruik van vervangende muziek past dit het moment aan wanneer de Ouverture verandert naar de scene met de Lucasfilm en Loom logotypes.

en: Playback Adjust:
nl_NL: Opnieuw afspelen aanpassen:

en: When playing sound from the CD audio track, adjust the start position of the sound by this much. Use this if you often hear bits of the wrong sound.
nl_NL: Bij het spelen van geluid vanaf de CD geluidsspoor, pas de startpositie aan met deze setting. Gebruik dit als je vaak stukjes van een verkeerd geluid hoort.

en: Intro Adjust:
nl_NL: Intro Aanpassing:

en: When playing the intro track, play from this point in it. Use this if the music gets cut off prematurely, or if you are unhappy with the way the music syncs up with the intro.
nl_NL: Als de intro geluidsspoor gebruikt word, speel vanaf dit punt. Gebruikt dit als de muziek te vroeg wordt afgekapt, of wanneer de muziek niet synchroon loopt met de intro.

en: Outlook Adjust:
nl_NL: Vooruitzicht Aanpassing:

en: The outlook music is part of the intro track. Adjust the position in the track at which it starts playing. Use this if the music is cut off, or if you hear part of the previous music.
nl_NL: De vooruitzicht muziek is onderdeel van de intro geluidsspoor. Pas de positie in de geluidsspoor aan wanneer het begint te spelen. Gebruik dit als de muziek wordt afgekapt, of als je een deel van de vorige muziek hoort.

en: Load modded audio
nl_NL: Laad aangepaste audio

en: Replace music, sound effects, and speech clips with modded audio files, if available.
nl_NL: Vervang muziek, geluidseffecten en spraak clips door aangepaste audio bestanden als die er zijn.

en: Common keyboard commands:
nl_NL: Gebruikelijke toetsenbord commandos:

en: Save / Load dialog
nl_NL: Opslaan / Laden dialoogvenster

en: Selection screen
nl_NL: Keuze scherm

en: Skip line of text
nl_NL: Regel text overslaan

en: Space
nl_NL: Spatie

en: Pause game
nl_NL: Spel pauzeren

en: Load saved game 1-10
nl_NL: Laad opgeslagen spel 1-10

en: Save game 1-10
nl_NL: Spel opslaan 1-10

en: Music volume up / down
nl_NL: Muziek volume omhoog / omlaag

en: Text speed slower / faster
nl_NL: Tekst langzamer / sneller

en: Simulate left mouse button
nl_NL: Simuleer linkermuisknop

en: Simulate right mouse button
nl_NL: Simuleer rechtermuisknop

en: Special keyboard commands:
nl_NL: Speciale toetsenbord commando's:

en: Show / Hide console
nl_NL: Toon / Verberg console

en: Start the debugger
nl_NL: Start de debugger

en: Show memory consumption
nl_NL: Toon geheugen gebruik

en: Run in fast mode (*)
nl_NL: Draai in snelle modus (*)

en: Run in really fast mode (*)
nl_NL: Draai in zeer snelle modus (*)

en: Switch between graphics filters
nl_NL: Schakel tussen grafische filters

en: Increase / Decrease scale factor
nl_NL: Verhoog / Verlaag schalingsfactor

en: Toggle aspect-ratio correction
nl_NL: Pixelverhoudingcorrectie aan-/uitzetten

en: * Note that using ctrl-f and
nl_NL: * Het gebruik van Ctrl-F en

en:   ctrl-g are not recommended
nl_NL:   Ctrl-G wordt niet aangeraden

en:   since they may cause crashes
nl_NL:   omdat dit crashes of andere

en:   or incorrect game behavior.
nl_NL:   effecten in het spel kan veroorzaken.

en: Spinning drafts on the keyboard:
nl_NL: Garen spinnen op het toetsenbord:

en: Main game controls:
nl_NL: Hoofd spel besturing:

en: Push
nl_NL: Duw

en: Pull
nl_NL: Trek

en: Give
nl_NL: Geef

en: Go to
nl_NL: Ga naar

en: Get
nl_NL: Pak

en: Read
nl_NL: Lees

en: New kid
nl_NL: Nieuw kind

en: Turn on
nl_NL: Zet aan

en: Turn off
nl_NL: Zet uit

en: Walk to
nl_NL: Loop naar

en: Pick up
nl_NL: Pak op

en: What is
nl_NL: Wat is

en: Put on
nl_NL: Zet op

en: Take off
nl_NL: Doe af

en: Fix
nl_NL: Repareer

en: Switch
nl_NL: Schakel

en: Look
nl_NL: Kijk

en: Talk
nl_NL: Praat

en: Travel
nl_NL: Reis

en: To Henry / To Indy
nl_NL: Naar Henry / Naar Indy

note: I18N: These are different musical notes
en: play C minor on distaff
nl_NL: speel C mineur op spinrok

en: play D on distaff
nl_NL: speel D op spinrok

en: play E on distaff
nl_NL: speel E op spinrok

en: play F on distaff
nl_NL: speel F op spinrok

en: play G on distaff
nl_NL: speel G op spinrok

en: play A on distaff
nl_NL: speel A op spinrok

en: play B on distaff
nl_NL: speel B op spinrok

en: play C major on distaff
nl_NL: speel C majeur op spinrok

en: Shows the drafts inventory
nl_NL: Toon weef ontwerp inventaris

en: puSh
nl_NL: Duw

en: pull (Yank)
nl_NL: Trek

en: Talk to
nl_NL: Praat met

en: Look at
nl_NL: Kijk naar

en: turn oN
nl_NL: zet aaN

en: turn oFf
nl_NL: zet uit

en: KeyUp
nl_NL: ToetsOmhoog

en: Highlight prev dialogue
nl_NL: Vorig dialoog oplichten

en: KeyDown
nl_NL: ToetsOmlaag

en: Highlight next dialogue
nl_NL: Volgend dialoog oplichten

en: Walk
nl_NL: Loop

en: Black and White / Color
nl_NL: Zwart-Wit / Kleur

en: Eyes
nl_NL: Ogen

en: Tongue
nl_NL: Tong

en: Punch
nl_NL: Stoot

en: Kick
nl_NL: Schop

en: Regular cursor
nl_NL: Normale cursor

en: Save / Load / Options
nl_NL: Opslaan / Laden / Opties

en: Other game controls:
nl_NL: Andere spel besturing:

en: Inventory:
nl_NL: Inventaris:

en: Scroll list up
nl_NL: Scroll lijst omhoog

en: Scroll list down
nl_NL: Scroll lijst naar beneden

en: Upper left item
nl_NL: Linker bovenste voorwerp

en: Lower left item
nl_NL: Linker beneden voorwerp

en: Upper right item
nl_NL: Rechter bovenste voorwerp

en: Lower right item
nl_NL: Rechter beneden voorwerp

en: Middle left item
nl_NL: Linker middelste voorwerp

en: Middle right item
nl_NL: Rechter middelste voorwerp

en: Switching characters:
nl_NL: Verwissel personages:

en: Second kid
nl_NL: Tweede kind

en: Third kid
nl_NL: Derde kind

en: Toggle Inventory/IQ Points display
nl_NL: Tonen Bezittingen/IQ Punten aan-/uitzetten

en: Toggle Keyboard/Mouse Fighting (*)
nl_NL: Schakel tussen Toetsenbord/Muis vechten (*)

en: * Keyboard Fighting is always on,
nl_NL: Toetsenbord vechten is altijd aan,

en:   so despite the in-game message this
nl_NL:   dus ondanks het bericht in het spel dit

en:   actually toggles Mouse Fighting Off/On
nl_NL:   schakelt eigenlijk Muis vechten uit/aan

en: Fighting controls (numpad):
nl_NL: Gevechtbesturing (numeriek toetsenblok):

en: Step back
nl_NL: Stap terug

en: Block high
nl_NL: Blokker hoog

en: Block middle
nl_NL: Blokkeer midden

en: Block low
nl_NL: Blokkeer laag

en: Punch high
nl_NL: Stoot hoog

en: Punch middle
nl_NL: Stoot in het midden

en: Punch low
nl_NL: Stoot laag

en: These are for Indy on left.
nl_NL: Deze zijn voor Indy op links.

en: When Indy is on the right,
nl_NL: Wanneer Indy rechts staat,

en: 7, 4, and 1 are switched with
nl_NL: 7, 4 en 1 zijn verwisseld met

en: 9, 6, and 3, respectively.
nl_NL: 9, 6 en 3 respectievelijk.

en: Biplane controls (numpad):
nl_NL: Tweedekkerbesturing (numeriek toetsenbord):

en: Fly to upper left
nl_NL: Vlieg naar links omhoog

en: Fly to left
nl_NL: Vlieg naar links

en: Fly to lower left
nl_NL: Vlieg naar links omlaag

en: Fly upwards
nl_NL: Vlieg omhoog

en: Fly straight
nl_NL: Vlieg recht

en: Fly down
nl_NL: Vlieg omlaag

en: Fly to upper right
nl_NL: Vlieg naar rechts omhoog

en: Fly to right
nl_NL: Vlieg naar rechts

en: Fly to lower right
nl_NL: Vlieg naar rechts omlaag

en: Snap scroll on
nl_NL: Snap scrollen aan

en: Snap scroll off
nl_NL: Snap scroll uit

en: Music volume:
nl_NL: Muziek volume:

en: Subtitle speed:
nl_NL: Snelheid ondertitels:

en: The Lite version of Putt-Putt Saves the Zoo iOS is not supported to avoid piracy.
    The full version is available for purchase from the iTunes Store.
nl_NL: De Lite-versie van Putt-Putt Saves the Zoo iOS wordt niet ondersteund om piraterij te voorkomen.
    De volledige versie is te koop in de iTunes Store.

en: HE v71+ support is not compiled in
nl_NL: Ondersteuning voor HE v71+ is niet meegecompileerd

en: SCUMM v7-8 support is not compiled in
nl_NL: Ondersteuning voor SCUMM v7-8 is niet meegecompileerd

en: Show Object Line
nl_NL: Toon Object Regel

en: Show the names of objects at the bottom of the screen
nl_NL: Toon de namen van de objecten onderaan het scherm

en: Use NES Classic Palette
nl_NL: Gebruik NES Classic palet

en: Use a more neutral color palette that closely emulates the NES Classic
nl_NL: Gebruik een meer neutrale kleurenpalet dat sterk lijkt op die van de NES Classic

en: Trim FM-TOWNS games to 200 pixels height
nl_NL: Trim FM-TOWNS spellen naar 200 pixels hoog

en: Cut the extra 40 pixels at the bottom of the screen, to make it standard 200 pixels height, allowing using 'aspect ratio correction'
nl_NL: Knip de extra 40 pixels onder het scherm af om het zo standaard 200 pixels hoog te maken. Hierdoorwordt 'aspect ratio correctie' mogelijk

en: Play simplified music
nl_NL: Speel versimpelde muziek

en: This music was presumably intended for low-end Macs, and uses only one channel.
nl_NL: Deze muziek was waarschijnlijk bedoeld voor de wat mindere Macs, en gebruikt slechts 1 kanaal.

en: Enable smooth scrolling
nl_NL: Zet vloeiend scrollen aan

en: (instead of the normal 8-pixels steps scrolling)
nl_NL: (in plaats van de gebruikelijke stappen van 8 pixels scrollen)

en: Allow semi-smooth scrolling
nl_NL: Zet semi-vloeiend scrollen aan

en: Allow scrolling to be less smooth during the fast camera movement in the intro.
nl_NL: Scroll minder vloeiend tijdens snelle camerabewegingen in de intro.

en: Enable low latency audio mode
nl_NL: Lage latency geluid modus inschakelen

en: Down Left
nl_NL: Linksbeneden

en: Down Right
nl_NL: Rechtsbeneden

en: Up Left
nl_NL: Linksboven

en: Up Right
nl_NL: Rechtsboven

en: Switch weapon
nl_NL: Wissel wapen

en: You have enabled 'aspect ratio correction'. However, FM-TOWNS' natural resolution is 320x240, which doesn't allow aspect ratio correction.
    Aspect ratio correction can be achieved by trimming the resolution to 320x200, under 'engine' tab.
nl_NL: U heeft 'aspect ratio correctie' aangezet. Echter FM-TOWS's gebruikelijke resolutie is 320x240, wat aspect ratio correctie niet toestaat.
    Aspect ratio correctie kan gerealiseerd worden door de resolutie bij te knippen naar 320x200, onder de 'engine' bladwijzer.

en: Could not find the 'Monkey Island' Macintosh executable to read the
    instruments from. Music will be disabled.
nl_NL: De 'Monkey Island' Macintosh executable die nodig is voor het laden
    van de instrumenten is niet gevonden. Muziek wordt uitgeschakeld.

en: Could not open Macintosh resource file %s
nl_NL: Kon Macintosch bronbestand %s niet openen

en: Audio files compressed with ScummVM Tools were detected; *.BUN/*.SOU
    compression is not supported anymore for this game, audio will be disabled.
    Please copy the game from the original media without compression.
nl_NL: Met ScummVM Tools gecomprimeerde geluidsbestanten gedetecteerd; *.BUN/*/.SOU
    compressie wordt niet meer ondersteund voor dit spel, geluid zal worden uitgeschakeld.
    Kopieer a.u.b. het spel van de originele media zonder compressie.

en: Native MIDI support requires the Roland Upgrade from LucasArts,
    but %s is missing. Using AdLib instead.
nl_NL: Voor MIDI support is de Roland Upgrade van Lucasarts vereist,
    maar %s ontbreekt. Er wordt nu AdLib gebruikt.

en: Usually, Maniac Mansion would start now. But for that to work, the game files for Maniac Mansion have to be in the 'Maniac' directory inside the Tentacle game directory, and the game has to be added to ScummVM.
nl_NL: Normaal gesproken zou Maniac Mansion nu starten. Maar om dat te laten werken moeten de Maniac Mansion bestanden in de 'Maniac' map in de Tentacle spelmap staan, en het spel moet worden toegevoegd aan ScummVM.

en: Would you like to host or join a network play session?
nl_NL: Wilt u een netwerk spel hosten of aan meedoen?

en: This AMIGA version is missing (at least) the following file(s):
nl_NL: Deze AMIGA versie mist (op zijn minst) de volgende bestand(en):

en: 
    Please copy these file(s) into the game data directory.
nl_NL: 
    Kopieer deze bestand(en) a.u.b. in de spel data map.

en: Pixellated scene transitions
nl_NL: Pixellated scèneovergangen

en: When changing scenes, a randomized pixel transition is done
nl_NL: Bij scene wijzigingen wordt er een willekeurig pixel transitie gebruikt

en: Don't show hotspots when moving mouse
nl_NL: Toon geen hotspots als de muis beweegt

en: Only show hotspot names after you actually click on a hotspot or action button
nl_NL: Toon alleen hotspots wanneer er daadwerkelijk op hotspot of actieknop geklikt word

en: Show character portraits
nl_NL: Toon personage portretfoto's

en: Show portraits for the characters when conversing
nl_NL: Toon portretten van de personages bij het converseren

en: Slide dialogs into view
nl_NL: Schuif dialoogvensters in beeld

en: Slide UI dialogs into view, rather than simply showing them immediately
nl_NL: Schuif dialoogvensters in beeld, in plaats van onmiddellijk tonen

en: Transparent windows
nl_NL: Transparante vensters

en: Show windows with a partially transparent background
nl_NL: Toon vensters met een gedeeltelijk transparante achtergrond

en: The "sky.cpt" engine data file has an incorrect size.
nl_NL: De "sky.cpt" engine data file heeft de verkeerde groote.

en: Walk / Look / Talk
nl_NL: Loop / Kijk / Praat

en: Skip / Close
nl_NL: Overslaan / Stoppen

en: Open control panel
nl_NL: Open controle paneel

en: Toggle fast mode
nl_NL: Snelle modus aan-/uitzetten

en: Toggle really fast mode
nl_NL: Zeer snelle modus aan-/uitzetten

en: Use the floppy version's intro (CD version only)
nl_NL: Gebruik de floppy versie van de intro (alleen voor de CD versie)

en: WARNING: Deleting the autosave slot is not supported by this engine
nl_NL: WAARSHUWING: Het verwijderen van de auto opslaan slot wordt niet ondersteund door deze engine

en: Load modded assets
nl_NL: Laad bewerkte bestanden

en: Enable loading of external replacement assets.
nl_NL: Zet het laden van externe vervangende spelbestanden aan.

en: Enable linear filtering of the backgrounds images
nl_NL: Schakel lineair filteren van de achtergrond afbeeldingen in

en: When linear filtering is enabled the background graphics are smoother in full screen mode, at the cost of some details.
nl_NL: Wanneer lineair filteren is ingeschakeld, de achtergrond afbeeldingen worden gladder in volledig scherm modus, ten koste van sommige details.

en: Enable font anti-aliasing
nl_NL: Schakel font anti-aliasing in

en: When font anti-aliasing is enabled, the text is smoother.
nl_NL: Wanneer font anti-aliasing is ingeschakeld, ziet de tekst er gladder uit.

en: Software renderer does not support modded assets
nl_NL: Software renderer ondersteunt geen gemodde assets

en: You are missing recommended data files:
nl_NL: U mist aangeraden data bestanden:

en: The 'fonts' folder is required to experience the text style as it was designed. The Steam release is known to be missing it. You can get the fonts from the demo version of the game.
nl_NL: De 'fonts' map is nodig om het tekst-ontwerp te zien zoals het bedoeld is. De Steam versie mist deze map. U kunt de lettertypes uit een demo versie van het spel halen.

en: 'gui.ini' is recommended to get proper font settings for the game localization.
nl_NL: 'gui.ini' wordt aangeraden om de juiste instellingen voor lettertypes te krijgen voor vertaling in het spel.

en: 'language.ini' is recommended to get localized confirmation dialogs.
nl_NL: 'language.ini' wordt aangeraden om bevestigingsdialoogvensters vertaald te zien.

en: 'game.exe' is recommended to get styled confirmation dialogs.
nl_NL: 'game.exe' wordt aangeraden om opgemaakte bevestigingsdialoogvensters te zien.

en: Unable to locate the text for %s language in engine data file.
nl_NL: Kon de tekst voor de taal '%s' niet in de engine data file vinden.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d but got %d.
nl_NL: Verkeerde versie van de '%s' engine data file gevonden. Verwacht werd %d maar vond %d.

en: Unable to find block for part %d
nl_NL: Kon blok voor deel %d niet vinden

en: Unable to find '%s' in game folder or the engine data file.
nl_NL: Kon '%s' niet in de spelmap of engine databestand vinden.

en: Failed to save temporary game state. Make sure your save game directory is set in ScummVM and that you can write to it.
nl_NL: Opslaan van tijdelijk spel mislukt. Controleer of de map voor opgeslagen spellen bestaat en dat je er in kan schrijven.

en: Failed to load temporary game state.
nl_NL: Laden van tijdelijk opgeslagen spel mislukt.

en: Improved mode
nl_NL: Verbeterde modus

en: Removes some repetitive actions, adds possibility to change verbs by keyboard
nl_NL: Verwijderd sommige repetitieve acties, voegt de mogelijkheid toe werkwoorden te veranderen via het toetstenbord

en: PSX stream cutscene '%s' cannot be played in paletted mode
nl_NL: PSX stream cutscene '%s' kan niet in paletted modus afgespeeld worden

en: MPEG-2 cutscenes found but ScummVM has been built without MPEG-2 support
nl_NL: MPEG-2 cutscenes gevonden maar ScummVM is gebouwd zonder MPEG-2 ondersteuning

en: Cutscene '%s' not found
nl_NL: Cutscene '%s' niet gevonden

en: ScummVM found that you have old saved games for Broken Sword 1 that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
nl_NL: ScummVM heeft geconstateerd dat u oude opgeslagen spellen voor Broken Sword 1 heeft die geconverteerd zouden moeten worden.
    Het oude formaat wordt niet meer ondersteund, dus u zult uw opgeslagen spellen niet meer kunnen laden als u ze niet converteerd.
    
    Klik OK om ze nu te converteren, anders zult u de volgende keer als u het spel start dit weer gevraagd worden.

en: Target new saved game already exists!
    Would you like to keep the old saved game (%s) or the new one (%s)?
nl_NL: Bestand voor het nieuwe opgeslagen spel bestaat al!
    Wilt u het oude opgeslagen spel (%s) of de nieuwe (%s) behouden?

en: Keep the old one
nl_NL: Houd de oude

en: Keep the new one
nl_NL: Houd de nieuwe

en: This is the end of the Broken Sword 1 Demo
nl_NL: Dit is het einde van de Broken Sword 1 demo

en: PSX cutscenes found but ScummVM has been built without RGB color support
nl_NL: PSX cutscenes gevonden maar ScummVM is gebouwd zonder RGB kleuren ondersteuning

en: Show object labels
nl_NL: Toon objectnamen

en: Show labels for objects on mouse hover
nl_NL: Toon labels voor objecten als de muis er over zweeft

en: Use English speech
nl_NL: Gebruik Engels

en: Use English speech instead of German for every language other than German
nl_NL: Gebruik Engels in plaats van Duits voor elke taal anders dan Duits

en: Correct movie aspect ratio
nl_NL: Corrigeer film aspectratio

en: Saturn CD version is not yet supported
nl_NL: Saturn CD versie wordt nog niet ondersteund

en: Font variant not present in '%s' engine data file.
nl_NL: Font variant niet aanwezig in '%s' engine data file.

en: Saved game in slot #%d
nl_NL: Spel opgeslagen in slot #%d

en: Could not quick save into slot #%d
nl_NL: Snel opslaan in slot #%d mislukt

en: Saved game #%d quick loaded
nl_NL: Opgeslagen spel #%d snel geladen

en: Could not quick load the saved game #%d
nl_NL: Kon opgeslagen spel #%d niet snelladen

en: Are you sure you want to exit?
nl_NL: Weet u zeker dat u wilt weggaan?

en: Unable to locate the '%s' data file.
nl_NL: Kan de '%s' data file niet vinden.

en: This version requires Giflib which was not compiled into ScummVM
nl_NL: Dit spel vereist Giflib, welke niet is meegecompileerd in ScummVM

en: Enable wall collisions
nl_NL: Zet muur botsingen aan

en: Enable the original wall collision damage
nl_NL: Gebruik de originel muur bots beschadiging

en: Disable save menu
nl_NL: Bewaar menu uitschakelen

en: The original only had autosaves. This allows you to save whenever you want.
nl_NL: Het origineel had alleen automatisch opslaan. Dit maakt het mogelijk om op te slaan wanneer u maar wilt.

en: Enable debug mode
nl_NL: Zet debug modus aan

en: Enable the debug mode
nl_NL: Gebruik de debug modus

en: Enable audio CD
nl_NL: Zet audio CD aan

en: Enable the original audio cd track
nl_NL: Gebruik de originele audio CD geluidsspoor

en: Enable sound
nl_NL: Geluid aanzetten

en: Enable the sound for the game
nl_NL: Zet geluid aan voor het spel

en: Enable text
nl_NL: Zet tekst aan

en: Enable the text for the game
nl_NL: Zet tekst aan voor het spel

en: Enable movies
nl_NL: Zet films aan

en: Enable the cutscenes for the game
nl_NL: Laat cutscenes zien in het spel

en: Enable mouse
nl_NL: Gebruik muis

en: Enable the mouse for the UI
nl_NL: Gebruik de muis voor de UI

en: Use the USA version
nl_NL: Gebruik de VS versie

en: Enable the USA specific version flags
nl_NL: Gebruik the USA versie specifieke vlaggen

en: Enable high resolution
nl_NL: Gebruik hoge resolutie

en: Enable a higher resolution for the game
nl_NL: Gebruik een hogere resolutie voor het spel

en: Debug Next Room
nl_NL: Debug Volgende Kamer

en: Debug Previous Room
nl_NL: Debug Vorige Kamer

en: Debug Apply Celling Grid
nl_NL: Debug Toepassen Plafond Raster

en: Debug Increase Celling Grid Index
nl_NL: Debug Verhoog Plafond Raster Index

en: Debug Decrease Celling Grid Index
nl_NL: Debug Verlaag Plafond Raster Index

en: Debug Grid Camera Up
nl_NL: Debug Raster Camera Omhoog

en: Debug Grid Camera Down
nl_NL: Debug Raster Camera Omlaag

en: Debug Grid Camera Left
nl_NL: Debug Raster Camera Links

en: Debug Grid Camera Right
nl_NL: Debug Raster Camera Rechts

en: Place actor at center of screen
nl_NL: Plaats personage midden in het scherm

en: Debug Menu Execute
nl_NL: Debug Menu Uitvoeren

en: Normal Behaviour
nl_NL: Normaal Gedrag

en: Athletic Behaviour
nl_NL: Atletisch Gedrag

en: Aggressive Behaviour
nl_NL: Agressief Gedrag

en: Discreet Behaviour
nl_NL: Discreet Gedrag

en: Behaviour Action
nl_NL: Gedrag Actie

en: Change Behaviour
nl_NL: Verander Gedrag

en: Options Menu
nl_NL: Opties Menu

en: Use Selected Object
nl_NL: Gebruik Geselecteerde Object

en: Throw Magic Ball
nl_NL: Gooi Magische Bal

en: Move Backward
nl_NL: Beweeg Achteruit

en: Use Protopack
nl_NL: Gebruik Protopack

en: Special Action
nl_NL: Speciale Actie

en: Abort
nl_NL: Afbreken

en: Previous location
nl_NL: Vorige lokatie

en: Next location
nl_NL: Volgende lokatie

[ctx: Options menu]
en: High resolution on
nl_NL: Hoge resolutie aan

[ctx: Options menu]
en: High resolution off
nl_NL: Hoge resolutie uit

[ctx: Options menu]
en: Wall collision on
nl_NL: Muur botsen aan

[ctx: Options menu]
en: Wall collision off
nl_NL: Muur botsen uit

[ctx: Options menu]
en: Language selection
nl_NL: Taal selectie

en: Enable frame skipping
nl_NL: Frame overslaan toestaan

en: Allow the game to skip animation frames when running too slow.
nl_NL: Laat het spel frames overslaan wanneer het te langzaam draait.

en: Enable frame limiting
nl_NL: Gebruik frame limietering

en: Limits the speed of the game to prevent running too fast.
nl_NL: Beperkt de snelheid van het spel om te voorkomen dat het te snel draait.

en: Enable cheats
nl_NL: Zet valsspelen aan

en: Allow cheats by commands and a menu when player is clicked.
nl_NL: Sta cheat commandos toe, en een menu wanneer op de speler is geklikt.

en: Play foot step sounds
nl_NL: Speel voetstap geluiden

en: Plays sound when the player moves.
nl_NL: Speelt geluid wanneer de speler zich verplaatst.

en: Enable jump to mouse position
nl_NL: Zet springen naar muis positie aan

en: Jumping while not moving targets the mouse cursor rather than direction only.
nl_NL: Springen zonder te verplaatsen richt de muis aanwijzer in plaats van alleen de richting.

en: Enable font replacement
nl_NL: Lettertypes vervangen

en: Replaces game fonts with rendered fonts
nl_NL: Vervangt spel lettertypes met gerenderde lettertypes

note: I18N: Silencer is the player-character in Crusader games, known as the Avatar in Ultima series.
en: Camera moves with Silencer
nl_NL: Camera beweegt met Silencer mee

en: Camera tracks the player movement rather than snapping to defined positions.
nl_NL: Camera volgt de bewegingen van de speler in plaats van springen naar voorgedefinieerde posities.

en: Always enable Christmas easter-egg
nl_NL: Zet de kerst easter-egg altijd aan

en: Enable the Christmas music at any time of year.
nl_NL: Gebruik de kerstmuziek het gehele jaar.

en: Could not find correct ultima.dat datafile
nl_NL: Kon niet de juiste ultima.dat spelbestand vinden

en: loading quick save %d
nl_NL: Laden snel opslaan %d

en: saving quick save %d
nl_NL: snel opslaan spel %d opgeslagen

en: Original Save
nl_NL: Origineel opgeslagen spel

en: Transfer Character
nl_NL: Zet personage over

en: Ultima VIII Debug
nl_NL: Ultima VIII Foutopsporen

en: Faster animations
nl_NL: Snellere animaties

en: Speeds up animations.
nl_NL: Versnelt animaties.

en: Skip main menu
nl_NL: Hoofdmenu overslaan

en: Display help screen
nl_NL: Toon helpscherm

en: Save game
nl_NL: Spel opslaan

en: Open sound settings
nl_NL: Open geluidsinstellingen

en: Quit game
nl_NL: Spel verlaten

en: Toggle music on/off
nl_NL: Muziek aan-/uitzetten

en: Toggle sound effects on/off
nl_NL: Geluidseffecten aan-/uitzetten

en: Music volume down
nl_NL: Muziek zachter

en: Music volume up
nl_NL: Muziek harder

en: Sound effect volume down
nl_NL: Geluidseffecten zachter

en: Sound effect volume up
nl_NL: Geluidseffecten harder

en: Skip current animation
nl_NL: Huidige animatie overslaan

en: This game requires JPEG support, which was not compiled in.
nl_NL: Dit spel vereist ondersteuning voor JPEG, welke niet is meegecompileerd.

en: Failed to load save, the save data appears to be damaged.
nl_NL: Spel kon niet geladen worden, de data lijkt beschadigd.

en: Failed to read version information from save file.
nl_NL: Kon de versie van het opgeslagen bestand niet bepalen.

en: An unknown error occurred while attempting to load the saved game.
nl_NL: Een onbekende fout trad op tijdens het laden van het opgeslagen spel.

en: Show FPS-counter
nl_NL: Toon FPS-teller

en: Show the current number of frames per second in the upper left corner
nl_NL: Toon de huidige Frames Per Second teller in de linkerbovenhoek

en: Sprite bilinear filtering (SLOW)
nl_NL: Sprite bilineair filteren (langzaam)

en: Apply bilinear filtering to individual sprites
nl_NL: Pas bilineair filteren toe op individuele sprites

en: FoxTail support is not compiled in
nl_NL: Ondersteuning voor FoxTail is niet meegecompileerd

en: Hero Craft support is not compiled in
nl_NL: Ondersteuning voor Hero Craft is niet meegecompileerd

en: Wintermute3D support is not compiled in
nl_NL: Ondersteuning voor Wintermute3D is niet meegecompileerd

en: This game requires PNG, JPEG and Vorbis support.
nl_NL: Dit spel vereist PNG, JPEG en Vorbis ondersteuning.

en: This game requires the FoxTail subengine, which is not compiled in.
nl_NL: Dit spel vereist de FoxTail subengine, welke niet is meegecompileerd.

en: This game requires the HeroCraft subengine, which is not compiled in.
nl_NL: Dit spel vereist de HeroCraft subengine, welke niet is meegecompileerd.

en: This game requires 3D capabilities, which is not compiled in. As such, it is likely to be unplayable totally or partially.
nl_NL: Dit spel vereist 3D ondersteuning wat niet in ScummVM is meegcompileerd. Het is aannemelijk dat het daardoor geheel of gedeeltelijk niet speelbaar is.

en: Walk forward
nl_NL: Loop vooruit

en: Walk backward
nl_NL: Loop achteruit

note: I18N: Debug feature to draw lines of scene geometry: walls, walking areas, etc
en: Show scene geometry
nl_NL: Toon scene geometrie

en: Previous page
nl_NL: Vorige pagina

en: Next page
nl_NL: Volgende pagina

en: Show hints
nl_NL: Toon hints

en: Show inventory
nl_NL: Toon Inventaris

en: Phone cancel button
nl_NL: Telefoon annuleer knop

en: Phone up button
nl_NL: Telefoon omhoog knop

en: Phone down button
nl_NL: Telefoon omlaag knop

note: I18N: Some items are scripted to have alternative "Use" action, when MiddleClick is used It may result in actor saying different text or item being decomposed to it's parts
en: Alternative action
nl_NL: Alternatieve actie

en: Phone 0 button
nl_NL: Telefoon 0 knop

en: Phone 1 button
nl_NL: Telefoon 1 knop

en: Phone 2 button
nl_NL: Telefoon 2 knop

en: Phone 3 button
nl_NL: Telefoon 3 knop

en: Phone 4 button
nl_NL: Telefoon 4 knop

en: Phone 5 button
nl_NL: Telefoon 5 knop

en: Phone 6 button
nl_NL: Telefoon 6 knop

en: Phone 7 button
nl_NL: Telefoon 7 knop

en: Phone 8 button
nl_NL: Telefoon 8 knop

en: Phone 9 button
nl_NL: Telefoon 9 knop

en: Phone * button
nl_NL: Telefoon * knop

en: Phone # button
nl_NL: Telefoon # knop

en: Show help
nl_NL: Toon help

en: Scroll up
nl_NL: Scroll omhoog

en: Scroll down
nl_NL: Scroll omlaag

en: Change shadow type
nl_NL: Verander schaduwtype

note: I18N: Displays a debug interface with a CLI for various features
en: Show debug parser
nl_NL: Toon foutopspoor verwerker

note: I18N: Exits the game
en: Exit
nl_NL: Uitgang

note: I18N: Displays a debug interface that changes light settings
en: Light helper window
nl_NL: Licht hulp venster

en: Run forward
nl_NL: Ren vooruit

en: Run backward
nl_NL: Ren achteruit

en: Turn left fast
nl_NL: Snelle draai linksom

en: Turn right fast
nl_NL: Snelle draai rechtsom

note: I18N: Displays a blueprint with robot parts
en: Show blueprint
nl_NL: Toon blauwdruk

en: Next action
nl_NL: Volgende actie

en: Previous action
nl_NL: Vorige actie

en: Volume off
nl_NL: Volume uit

en: Change font size
nl_NL: Verander fontgrootte

en: Walking speed: Low
nl_NL: Loopsnelheid: Laag

en: Walking speed: Medium
nl_NL: Loopsnelheid: Gemiddeld

en: Walking speed: High
nl_NL: Loopsnelheid: Hoog

en: Cancel waiting
nl_NL: Annuleren wachten

en: First page
nl_NL: Eerste pagina

en: Last page
nl_NL: Laatste pagina

note: I18N: ultra_super_mega_fast_walk is the name of the variable used at game script for this speed
en: Walking speed: Ultra Super Mega Fast
nl_NL: Loopsnelheid: Ultra Super Mega Snel

en: Show game credits
nl_NL: Tool spel credits

en: Play selected music record
nl_NL: Speel geselecteerde muziekstuk

en: Select next music record
nl_NL: Selecteer volgend lied

en: Play note 1: A
nl_NL: Speel noot 1: A

en: Play note 2: F#
nl_NL: Speel noot 2: F#

en: Play note 3: D#
nl_NL: Speel noot 3: D#

en: Play note 4: C#
nl_NL: Speel noot 4: C#

en: Play note 5: E
nl_NL: Speel noot 5: E

en: Play note 6: G#
nl_NL: Speel noot 6: G#

en: Play note 7: B
nl_NL: Speel noot 7: B

en: Ability: Telekinesis
nl_NL: Gave: Telekinese

en: Ability: Push
nl_NL: Gave: Duw

en: Ability: Lightning
nl_NL: Gave: Bliksem

en: Ability: Light
nl_NL: Gave: Licht

en: Ability: Wind
nl_NL: Gave: Wind

en: Ability: Sound
nl_NL: Gave: Geluid

en: Ability: Esence
nl_NL: Gave: Esence

en: Ability: Exorcist
nl_NL: Gave: Uitdrijver

en: Show hints / Dance move
nl_NL: Toon hints / Dansbeweging

en: Dance move up
nl_NL: Dansbeweging omhoog

en: Dance move down
nl_NL: Dansbeweging omlaag

en: Dance move left
nl_NL: Dansbeweging links

en: Dance move right
nl_NL: Dansbeweging rechts

en: Cancel input
nl_NL: Annuleer invoer

en: Toggle subtitles
nl_NL: Ondertitels aan-/uitzetten

en: Hide hints
nl_NL: Hints verbergen

note: I18N: At one of the puzzles game asks to press Up key / Shift key / Down key
en: Shift key
nl_NL: Shift toets

note: I18N: Chapayev is the name of game character, Vasily Chapayev This action makes Chapayev interact with item instead of Petka
en: Chapayev's action
nl_NL: Chapayevs actie

en: Settings
nl_NL: Instellingen

en: Dialogue answer 1
nl_NL: Dialoog antwoord 1

en: Dialogue answer 2
nl_NL: Dialoog antwoord 2

en: Dialogue answer 3
nl_NL: Dialoog antwoord 3

en: Dialogue answer 4
nl_NL: Dialoog antwoord 4

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel slower
nl_NL: Laat wiel langzamer draaien

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel faster
nl_NL: Laat wiel sneller draaien

en: Zoom out
nl_NL: Zoom uit

en: Show journal
nl_NL: Toon logboek

note: I18N: Displays a debug interface with Bezier curves
en: Bezier window
nl_NL: Bezier venster

note: I18N: Use droid to perform an action
en: Droid's action
nl_NL: Droids actie

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action rotates current tetris item
en: Rotate
nl_NL: Roteer

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action drops current tetris item
en: Drop
nl_NL: Laat vallen

en: Player 1: Up
nl_NL: Speler 1: Omhoog

en: Player 1: Left
nl_NL: Speler 1: Links

en: Player 1: Down
nl_NL: Speler 1: Omlaag

en: Player 1: Right
nl_NL: Speler 1: Rechts

en: Player 2: Up
nl_NL: Speler 2: Omhoog

en: Player 2: Left
nl_NL: Speler 2: Links

en: Player 2: Down
nl_NL: Speler 2: Omlaag

en: Player 2: Right
nl_NL: Speler 2: Rechts

en: Key i
nl_NL: Toets i

en: This saved game uses version %u, but this engine only supports up to version %d. You will need an updated version of the engine to use this saved game.
nl_NL: Dit opgeslagen spel gebruikt versie %u, maar deze engine ondersteund alleen tot versie %d. U heeft een nieuwere versie van deze engine nodig om dit opgeslagen te gebruiken.

en: Double FPS
nl_NL: Dubbele FPS

en: Increase framerate from 30 to 60 FPS
nl_NL: Verhoog framerate van 30 naar 60 FPS

en: Enable Venus
nl_NL: Gebruik Venus

en: Enable the Venus help system
nl_NL: Gebruik het Venus help systeem

en: Disable animation while turning
nl_NL: Stop animatie tijdens draaien

en: Disable animation while turning in panorama mode
nl_NL: Stop animatie tijdens draaien in panorama modus

en: Use high resolution MPEG video
nl_NL: Gebruik hoge resolutie MPEG video

en: Use MPEG video from the DVD version instead of lower resolution AVI
nl_NL: Gebruik de MPEG video van de DVD versie in plaats van de lagere resolutie AVI

en: Look Up
nl_NL: Kijk Omhoog

en: Look Down
nl_NL: Kijk Omlaag

en: Spellbook
nl_NL: Spreukenboek

en: Put away object
nl_NL: Object wegdoen

en: Extract coin
nl_NL: Pak 1 munt

en: Preferences
nl_NL: Voorkeuren

en: Before playing this game, you'll need to copy the required fonts into ScummVM's extras directory, or into the game directory. On Windows, you'll need the following font files from the Windows font directory: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New and Arial. Alternatively, you can download the Liberation Fonts or the GNU FreeFont package. You'll need all the fonts from the font package you choose, i.e., LiberationMono, LiberationSans and LiberationSerif, or FreeMono, FreeSans and FreeSerif respectively.
nl_NL: Voordat u dit spel kan spelen zal u de benodigde lettertypes naar de ScummVM extra directory, of naar de spelmap moeten kopiëren. Op Windows zal u de volgende lettertypebestanden van de Windows lettertype map moeten kopiëren: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New en Arial. U kunt ook de Liberation Fonts of de GNU FreeFont collectie downloaden. U heeft alle lettertypes van de collectie nodig die u selecteert, dus LiberationMono, LiberationSans en LiberationSerif, of FreeMono, FreeSans en FreeSerif respectievelijk.
