ScummVM 1.3.0 - en to pl_PL translation catalogue (1994 entries)

note: I18N: built on <build date> with <compiler>
en: (built on %s with %s)
pl_PL: (skompilowane %s przy użyciu %s)

en: Features compiled in:
pl_PL: Wkompilowane funkcje:

en: not supported
pl_PL: niewspierane

en: disabled
pl_PL: wyłączone

en: enabled
pl_PL: włączone

note: I18N: CPU extensions are sets of extra processor instructions used to speed up operations. See Intel AVX2, ARM NEON, etc.
en: CPU extensions support:
pl_PL: Wspierane rozszerzenia CPU:

en: Available engines:
pl_PL: Dostępne silniki:

en: Show hidden files
pl_PL: Pokazuj ukryte pliki

en: Show files marked with the hidden attribute
pl_PL: Pokazuje pliki oznaczone atrybutem ukryty

en: Go up
pl_PL: W górę

en: Go to previous directory level
pl_PL: Przejdź do poprzedniego katalogu

[ctx: lowres]
en: Go up
pl_PL: W górę

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Choose
pl_PL: Wybierz

en: Cloud Connection Wizard
pl_PL: Kreator połączenia z chmurą

en: Quick mode
pl_PL: Tryb szybki

en: Manual mode
pl_PL: Tryb ręczny

en: Will ask you to run the Local Webserver
pl_PL: Będzie pytał o uruchomienie lokalnego serwera web

en: Requires the Local Webserver feature
pl_PL: Wymaga funkcji lokalnego serwera web

en: Quick Mode: Step 1
pl_PL: Tryb szybki: krok 1

en: In this mode, the Local Webserver must be running,
    so your browser can forward data to ScummVM
pl_PL: W tym trybie lokalny serwer web musi być uruchomionny,
    aby przeglądarka mogła przekazać dane do ScummVM

en: Stop server
pl_PL: Zatrzymaj serwer

en: Run server
pl_PL: Uruchom serwer

en: Stop local webserver
pl_PL: Zatrzymuje lokalny serwer web

en: Run local webserver
pl_PL: Uruchamia lokalny serwer web

en: Not running
pl_PL: Nie uruchomiono

en: Quick Mode: Step 2
pl_PL: Tryb szybki: krok 2

en: Now, open this link in your browser:
pl_PL: Otwórz teraz ten odnośnik w przeglądarce:

en: Open URL
pl_PL: Otwórz adres URL

en: It will automatically pass the data to ScummVM,
    and warn you should there be any errors.
pl_PL: Dane zostaną automatycznie przekazane do ScummVM
    i zostanie wyświetlone ostrzeżenie w przypadku błędów.

en: Local Webserver address:
pl_PL: Adres lokalnego serwera web:

en: Quick Mode: Success
pl_PL: Tryb szybki: powodzenie

en: Your cloud storage has been connected!
pl_PL: Połączono do magazynu w chmurze!

en: Finish
pl_PL: Zakończ

en: Manual Mode: Step 1
pl_PL: Tryb ręczny: krok 1

en: Open this link in your browser:
pl_PL: Otwórz odnośnik:

en: When it fails to pass the JSON code to ScummVM,
    find it on the Troubleshooting section of the page,
    and go to the next step here.
pl_PL: Jeśli nastąpi błąd przekazania kodu JSON do ScummVM,
    poszukaj go w sekcji rozwiązaywania problemów na stronie
    i przejdź do kolejnego kroku.

en: Manual Mode: Step 2
pl_PL: Tryb ręczny: krok 2

en: Copy the JSON code from the browser here and press Next:
pl_PL: Wklej kod JSON z przeglądarki i naciśnij Dalej:

en: Paste
pl_PL: Wklej

en: Paste code from clipboard
pl_PL: Wklej kod ze schowka

en: Load
pl_PL: Wczytaj

en: Load code from file
pl_PL: Wczytaj kod z pliku

en: Manual Mode: Something went wrong
pl_PL: Tryb ręczny: coś poszło nie tak

en: Cloud storage was not connected.
pl_PL: Połączenie z magazynem w chmurze nie powiodło się.

en: Make sure the JSON code was copied correctly and retry.
pl_PL: Upewnij się, że prawidłowo skopiowano kod JSON i spróbuj ponownie.

en: If that doesn't work, try again from the beginning.
pl_PL: Jeśli to nie zadziałą, spróbuj ponownie od początku.

en: Error message:
pl_PL: Błąd:

en: Manual Mode: Success
pl_PL: Tryb ręczny: powodzenie

en: Back
pl_PL: Wstecz

en: Next
pl_PL: Następny

en: Another Storage is working right now. Do you want to interrupt it?
pl_PL: Inna usługa jest aktywna. Czy chcesz ją przerwać?

en: Yes
pl_PL: Tak

en: No
pl_PL: Nie

en: Wait until current Storage finishes and try again.
pl_PL: Proszę czekać, aż aktywna usługa zakończy pracę i spróbować ponownie.

note: I18N: JSON is name of the format, this message is displayed if user entered something incorrect to the text field
en: JSON code contents are malformed.
pl_PL: Zawartość kodu JSON jest nieprawidłowa.

en: Incorrect JSON.
pl_PL: Nieprawidłowy JSON.

note: I18N: error message displayed on 'Manual Mode: Failure' step of 'Cloud Connection Wizard', describing that storage connection process was interrupted
en: Interrupted.
pl_PL: Przerwano.

en: Failed to open URL!
    Please navigate to this page manually.
pl_PL: Nie udało się otworzyć adresu URL!
    Proszę otworzyć stronę ręcznie.

note: I18N: JSON is a file format name
en: Select JSON file copied from scummvm.org site
pl_PL: Wybierz plik JSON skopiowany z witryny scummvm.org

note: I18N: JSON is a file format name
en: Failed to load JSON file
pl_PL: Nie udało się wczytać pliku JSON

en: Download Freeware Games and Demos
pl_PL: Pobierz gry i dema freeware

en: Fetching DLCs...
pl_PL: Pobieranie DLC...

en: All Downloads
pl_PL: Wszystkie pobrane

en: Download
pl_PL: Pobierz

en: Select directory where to download game data
pl_PL: Wybierz katalog, do którego pobrane zostaną pliki gry

en: Select directory with game data
pl_PL: Wybierz katalog z plikami gry

en: From:
pl_PL: Źródło:

en: To:
pl_PL: Cel:

en: Cancel download
pl_PL: Anuluj pobieranie

[ctx: lowres]
en: Cancel download
pl_PL: Anuluj pobieranie

en: Hide
pl_PL: Ukryj

en: It looks like your connection is limited. Do you really want to download files with it?
pl_PL: Wygląda na to, że Twoje połączenie jest ograniczone. Czy na pewno chcesz pobrać pliki przy jego użyciu?

en: ScummVM couldn't open the specified directory!
pl_PL: ScummVM nie może otworzyć katalogu!

en: Cannot create a directory to download - the specified directory has a file with the same name.
pl_PL: Nie można utworzyć katalogu pobierania - podany katalog zawiera plik o tej nazwie.

en: The "%s" already exists in the specified directory.
    Do you really want to download files into that directory?
pl_PL: Katalog "%s" już istnieje w wybranej ścieżce.
    Czy na pewno pobrać pliki do tego katalogu?

en: Downloaded %s %S / %s %S
pl_PL: Pobrano %s %S / %s %S

en: Download speed: %s %S/s
pl_PL: Prędkość pobierania: %s %S/s

en: Currently Downloading Games
pl_PL: Obecnie pobierane gry

en: Pending Downloads
pl_PL: Oczekujące na pobranie

en: ERROR %d: %s
pl_PL: BŁĄD %d: %s

note: I18N: String like "Downloading icon packs list..."
en: Downloading %S list...
pl_PL: Pobieranie listy %S...

en: Clear Cache
pl_PL: Wyczyść bufor

en: Downloading %S list... %d entries
pl_PL: Pobieranie listy %S... %d elementów

en: Detected %d new packs, %s %S
pl_PL: Wykryte nowe pakiety: %d, %s %S

en: Download complete, downloaded %d packs, %s %S
pl_PL: Pobieranie ukończone. Pobrane pakiety: %d, %s-%S

note: I18N: Close dialog button
en: Close
pl_PL: Zamknij

en: ERROR: No icons path set
pl_PL: BŁĄD: nie ustawiono ścieżki do folderu z ikonami

note: I18N: String like "No new icon packs available"
en: No new %S available
pl_PL: Brak nowych %S

en: You are about to remove %s %S of data, deleting all previously downloaded %S. Do you want to proceed?
pl_PL: Wybrano usunięcie %s %S z danych, co usunie wcześniej pobrane %S. Czy chcesz kontynuować?

en: Proceed
pl_PL: Kontynuuj

en: icon packs
pl_PL: Pakiety ikon

en: shader packs
pl_PL: Pakiety shaderów

en: Pick the game:
pl_PL: Wybierz grę:

en: Game
pl_PL: Gra

en: Short game identifier used for referring to saved games and running the game from the command line
pl_PL: Krótki identyfikator gry używany do rozpoznawania zapisów i uruchamiania gry z linii komend

en: Name:
pl_PL: Nazwa:

en: Full title of the game
pl_PL: Pełny tytuł gry

[ctx: lowres]
en: Name:
pl_PL: Nazwa:

en: Language:
pl_PL: Język:

en: Language of the game. This will not turn your Spanish game version into English
pl_PL: Język gry. Nie zmieni to hiszpańskiej wersji gry w angielską

en: <default>
pl_PL: <domyślny>

en: Platform:
pl_PL: Platforma:

en: Platform the game was originally designed for
pl_PL: Platforma, na którą stworzono grę

[ctx: lowres]
en: Platform:
pl_PL: Platforma:

en: GFX
pl_PL: Grafika

en: Graphics
pl_PL: Grafika

en: Override global graphic settings
pl_PL: Zastąp globalne ustawienia grafiki

[ctx: lowres]
en: Override global graphic settings
pl_PL: Zastąp globalne ustawienia grafiki

en: Keymaps
pl_PL: Klawisze

en: Override global backend settings
pl_PL: Zastąp globalne ustawienia backendu

[ctx: lowres]
en: Override global backend settings
pl_PL: Zastąp globalne ustawienia backendu

en: Audio
pl_PL: Dźwięk

en: Override global audio settings
pl_PL: Zastąp globalne ustawienia dźwięku

[ctx: lowres]
en: Override global audio settings
pl_PL: Zastąp globalne ustawienia dźwięku

en: Volume
pl_PL: Głośność

[ctx: lowres]
en: Volume
pl_PL: Głośność

en: Override global volume settings
pl_PL: Zastąp globalne ustawienia głośności

[ctx: lowres]
en: Override global volume settings
pl_PL: Zastąp globalne ustawienia głośności

en: Override global MIDI settings
pl_PL: Zastąp globalne ustawienia MIDI

[ctx: lowres]
en: Override global MIDI settings
pl_PL: Zastąp globalne ustawienia MIDI

en: Override global MT-32 settings
pl_PL: Zastąp globalne ustawienia MT-32

[ctx: lowres]
en: Override global MT-32 settings
pl_PL: Zastąp globalne ustawienia MT-32

en: Paths
pl_PL: Ścieżki

[ctx: lowres]
en: Paths
pl_PL: Ścieżki

en: Game Path:
pl_PL: Ścieżka gry:

[ctx: lowres]
en: Game Path:
pl_PL: Ścieżka gry:

en: Extra Path:
pl_PL: Dodatki:

en: Specifies path to additional data used by the game
pl_PL: Określa ścieżkę dodatkowych danych gry

[ctx: lowres]
en: Extra Path:
pl_PL: Dodatki:

en: Save Path:
pl_PL: Zapisy gry:

en: Specifies where your saved games are put
pl_PL: Określa gdzie zapisywać stan gry

[ctx: lowres]
en: Save Path:
pl_PL: Zapisy gry:

en: Achievements
pl_PL: Osiągnięcia

en: Statistics
pl_PL: Statystyki

[ctx: path]
en: None
pl_PL: Brak

en: Default
pl_PL: Domyślny

en: Select SoundFont
pl_PL: Wybierz SoundFont

en: Select additional game directory
pl_PL: Wybierz dodatkowy katalog gry

en: Select directory for saved games
pl_PL: Wybierz katalog dla zapisów

en: The chosen directory cannot be written to. Please select another one.
pl_PL: Ten katalog jest zabezpieczony przed zapisem. Wybierz inny.

en: Saved games sync feature doesn't work with non-default directories. If you want your saved games to sync, use default directory.
pl_PL: Synchronizacja zapisanych stanów działa wyłącznie przy standardowych ścieżkach. Aby z niej korzystać należy używać domyślnych katalogów.

en: This game ID is already taken. Please choose another one.
pl_PL: Identyfikator jest już zajęty. Wybierz inny.

en: Author:
pl_PL: Autor:

en: Notes:
pl_PL: Uwagi:

en: Choose file for loading
pl_PL: Wybierz plik do wczytania

en: Enter filename for saving
pl_PL: Podaj nazwę pliku do zapisania

en: Do you really want to overwrite the file?
pl_PL: Czy na pewno nadpisać ten plik?

en: Reverb
pl_PL: Pogłos

en: Active
pl_PL: Aktywny

en: Room:
pl_PL: Przestrzeń:

en: Damp:
pl_PL: Tłumienie:

en: Width:
pl_PL: Szerokość:

en: Level:
pl_PL: Poziom:

en: Chorus
pl_PL: Chór

en: Speed:
pl_PL: Szybkość:

en: Depth:
pl_PL: Głębia:

en: Type:
pl_PL: Typ:

en: Sine
pl_PL: Sinus

en: Triangle
pl_PL: Trójkąt

en: Misc
pl_PL: Różne

en: Interpolation:
pl_PL: Interpolacja:

en: None (fastest)
pl_PL: Brak (najszybsze)

en: Linear
pl_PL: Liniowa

en: Fourth-order
pl_PL: Czterostopniowa

en: Seventh-order
pl_PL: Siedmiostopniowa

note: I18N: Button to reset keymap mappings to defaults
en: Reset
pl_PL: Przywróć

en: Reset all FluidSynth settings to their default values.
pl_PL: Przywróć domyślne wartości wszystkich ustawień FluidSynth.

en: Do you really want to reset all FluidSynth settings to their default values?
pl_PL: Na pewno chcesz przywrócić domyślne wartości wszystkich ustawień FluidSynth?

en: GUI
pl_PL: Interfejs graficzny

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Interact
pl_PL: Interakcja

en: Up
pl_PL: W górę

en: Down
pl_PL: W dół

en: Left
pl_PL: W lewo

en: Right
pl_PL: W prawo

en: Delete Character
pl_PL: Usuń znak

en: Go to end of line
pl_PL: Idź do końca wiersza

en: Select to end of line
pl_PL: Zaznacz do końca wiersza

en: Select to start of line
pl_PL: Zaznacz od początku wiersza

en: Go to start of line
pl_PL: Idź do początku wiersza

en: Cut
pl_PL: Wytnij

en: Copy
pl_PL: Kopiuj

en: General
pl_PL: Ogólne

en: ## ScummVM at a Glance
    
    ScummVM is a modern reimplementation of various game engines. Once you transfer the original game data to your device, it endeavors to use it to faithfully recreate the original gaming experience. 
    
    ScummVM isn't your typical emulator of DOS, Windows, or some console. Rather than a one-size-fits-all approach, it takes a meticulous route, implementing the precise game logic for each specific title or engine it supports. ScummVM will not work with game engines it does not support.
    
    ScummVM is developed by a team of volunteers and is free software. We lack an extensive testing team, possess only a limited range of devices, and cannot always address every request. We also do not run advertisements or sell you anything. Please be mindful of this when you submit a complaint or a bug report.
    
    ## Where to get the games
    
    Visit [our Wiki](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Where_to_get_the_games) for a detailed list of supported games and where to purchase them.
    
    Alternatively, you can download a variety of [freeware games](https://scummvm.org/games) and [demos](https://www.scummvm.org/demos/) directly from our website.
    
    The ScummVM team does not endorse any specific game supplier. However, the project receives a commission from every purchase made on [ZOOM-Platform](https://www.zoom-platform.com/?affiliate=c049516c-9c4c-42d6-8649-92ed870e8b53) through affiliate referral links.
    
    Additionally, games not available on ZOOM-Platform can be found on other suppliers such as GOG.com and Steam.
    
    For other (out-of-print) games, consider checking platforms like Amazon, eBay, Game Trading Zone, or other auction sites. Be cautious of faulty games and illegal game copies.
pl_PL: ## ScummVM w skrócie
    
    ScummVM to nowoczesna reimplementacja różnych silników gier. Po skopiowaniu oryginalnych danych gry na urządzenie, ScummVM odtwarza najwierniej jak to możliwe oryginalne wrażenia z gry.
    
    ScummVM nie jest typowym emulatorem DOS-u, Windowsa czy jakiejś konsoli. Zamiast stosować podejście uniwersalne, wykorzystuje skrupulatną metodę, wdrażając precyzyjną logikę gry dla każdego konkretnego tytułu lub silnika, który obsługuje. ScummVM nie będzie działać z silnikami gier, których nie obsługuje.
    
    ScummVM jest rozwijane przez zespół wolontariuszy i jest oprogramowaniem bezpłatnym. Brakuje nam rozbudowanego zespołu testującego, posiadamy ograniczoną gamę urządzeń i nie zawsze jesteśmy w stanie spełnić każde żądanie. Nie wyświetlamy również reklam ani niczego nie sprzedajemy. Należy o tym pamiętać, składając skargę lub raport o błędzie.
    
    ## Gdzie zdobyć gry
    
    Odwiedź [naszą Wiki](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Where_to_get_the_games), aby uzyskać szczegółową listę obsługiwanych gier i miejsc, w których można je kupić.
    
    Alternatywnie można pobrać różne [darmowe gry](https://scummvm.org/games) i [wersje demonstracyjne](https://www.scummvm.org/demos/) bezpośrednio z naszej witryny internetowej.
    
    Zespół ScummVM nie wspiera żadnego konkretnego dostawcy gier. Jednakże projekt otrzymuje prowizję od każdego zakupu dokonanego na [platformie ZOOM] (https://www.zoom-platform.com/?affiliate=c049516c-9c4c-42d6-8649-92ed870e8b53) za pośrednictwem linków afiljacyjnych.
    
    Dodatkowo gry niedostępne na platformie ZOOM można znaleźć u innych dostawców, takich jak GOG.com i Steam.
    
    W przypadku innych (wyprzedanych) gier doradzamy sprawdzenie platform takich jak Amazon, eBay, Game Trading Zone lub innych witryn aukcyjnych. Uważaj na wadliwe gry i nielegalne kopie gier.

en: Cloud
pl_PL: Chmura

en: ## Connecting a cloud service - Quick mode
    
    1. From the Launcher, select **Global Options** and then select the **Cloud** tab.
    
    2. Select your preferred cloud storage service from the **Active storage** dropdown, then select **Connect**.
    
    	  ![Select cloud service](choose_storage.png "Select cloud service"){w=70%}
    
    3. Select **Quick mode**.
    
    	  ![Quick mode](quick_mode.png "Quick mode"){w=70%}
    
    4. Select **Run server** and then select **Next** 
    
    	  ![Run server](run_server.png "Run server"){w=70%}
    
      ![Next step](server_next.png "Next step"){w=70%}
    
    5. Open the link.
    
    	  ![Open the link](open_link.png "Open the link"){w=70%}
    
    6. In the browser window that opens, select the cloud service to connect. 
    
    	  ![Choose the cloud service](cloud_browser.png "Choose the cloud service"){w=70%}
    
    7. Sign in to the chosen cloud service. Once completed, return to ScummVM.
    
    8. On the success screen, select **Finish** to exit. 
    
    	  ![Success](cloud_success.png "Success"){w=70%}
    9. Back on the main Cloud tab, select **Enable storage**.
    
    	  ![Enable storage](enable_storage.png "Enable storage"){w=70%}
    
    10. You're ready to go! Use the cloud functionality to sync saved games or game files between your devices.
    
    	  ![Cloud functionality](cloud_functions.png "Cloud functionality"){w=70%}
    
       For more information, including how to use the manual connection wizard, see our [Cloud documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/use_scummvm/connect_cloud.html)
pl_PL: ## Podłączanie usługi w chmurze — tryb szybki
    
    1. W programie uruchamiającym wybierz **Opcje globalne**, a następnie wybierz zakładkę **Chmura**.
    
    2. Wybierz preferowaną usługę przechowywania w chmurze z listy rozwijanej **Dostawca**, a następnie wybierz **Połącz**.
    
    ![Wybierz usługę w chmurze](choose_storage.png "Wybierz usługę w chmurze"){w=70%}
    
    3. Wybierz **Tryb szybki**.
    
    ![Tryb szybki](quick_mode.png "Tryb szybki"){w=70%}
    
    4. Wybierz **Uruchom serwer**, a następnie wybierz **Dalej**
    
    ![Uruchom serwer](run_server.png "Uruchom serwer"){w=70%}
    
       ![Następny krok](server_next.png "Następny krok"){w=70%}
    
    5. Otwórz odnośnik.
    
    ![Otwórz odnośnik](open_link.png "Otwórz odnośnik"){w=70%}
    
    6. W nowo otwartym oknie przeglądarki wybierz usługę w chmurze, z którą chcesz się połączyć.
    
    ![Wybierz usługę w chmurze](cloud_browser.png "Wybierz usługę w chmurze"){w=70%}
    
    7. Zaloguj się do wybranej usługi przechowywania danych w chmurze. Po zakończeniu wróć do ScummVM.
    
    8. Na ekranie końcowym wybierz **Zakończ**, aby wyjść.
    
    ![Sukces](cloud_success.png "Sukces"){w=70%}
    9. Na głównej karcie Chmura wybierz **Włącz przechowywanie w chmurze**.
    
    ![Włącz przechowywanie w chmurze](enable_storage.png "Włącz przechowywanie w chmurzeć"){w=70%}
    
    10. Gotowe! Można korzystać z funkcji chmury, aby synchronizować zapisane gry lub pliki gier pomiędzy swoimi urządzeniami.
    
    ![Funkcjonalność chmury](cloud_functions.png "Funkcjonalność chmury"){w=70%}
    
        Więcej informacji, w tym dotyczących korzystania z kreatora ręcznego połączenia, znajdziesz w naszej [dokumentacji Chmury](https://docs.scummvm.org/en/latest/use_scummvm/connect_cloud.html)

en: Prev
pl_PL: Poprzedni

en: Save Image...
pl_PL: Zapisz obraz...

en: %u of %u
pl_PL: %u z %u

en: Save Image
pl_PL: Zapisz obraz

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list
en: None
pl_PL: Brak

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by the first letter of the game title
en: First letter
pl_PL: wg pierwszej litery

[ctx: group]
en: Initial
pl_PL: wg inicjału

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game engine
en: Engine
pl_PL: wg silnika

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game series
en: Series
pl_PL: wg serii

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game publisher
en: Publisher
pl_PL: wg wydawcy

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by language
en: Language
pl_PL: wg języka

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game platform
en: Platform
pl_PL: wg platformy

[ctx: year]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by year
en: Year
pl_PL: Rok

en: Select Group by
pl_PL: Grupuj

en: Group:
pl_PL: Grupuj:

en: Select a criteria to group the entries
pl_PL: Wybierz kryteria grupowania elmenetów

note: I18N: This keymap opens KIA's HELP tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ONLINE HELP
en: Help
pl_PL: Pomoc

note: I18N: Button Quit ScummVM program. Q is the shortcut, Ctrl+Q, put it in parens for non-latin (~Q~)
en: ~Q~uit
pl_PL: ~Z~akończ

en: Quit ScummVM
pl_PL: Wyjdź z ScummVM

note: I18N: Button About ScummVM program. b is the shortcut, Ctrl+b, put it in parens for non-latin (~b~)
en: A~b~out
pl_PL: I~n~formacje

en: About ScummVM
pl_PL: ScummVM - informacje

note: I18N: Button caption. O is the shortcut, Ctrl+O, put it in parens for non-latin (~O~)
en: Global ~O~ptions...
pl_PL: ~O~pcje globalne...

en: Change global ScummVM options
pl_PL: Zmień ustawienia globalne ScummVM

[ctx: lowres]
en: Global ~O~pts...
pl_PL: ~O~pcje globalne...

en: Download Games
pl_PL: Pobrane gry

en: Download freeware games for ScummVM
pl_PL: Pobierz gry freeware dla ScummVM

note: I18N: Button caption. A is the shortcut, Ctrl+A, put it in parens for non-latin (~A~)
en: ~A~dd Game...
pl_PL: ~D~odaj grę...

en: Add games to the list
pl_PL: Dodaj gry do listy

[ctx: lowres]
en: ~A~dd Game...
pl_PL: ~D~odaj grę...

note: I18N: Button caption. R is the shortcut, Ctrl+R, put it in parens for non-latin (~R~)
en: ~R~emove Game
pl_PL: ~U~suń grę

en: Remove game from the list. The game data files stay intact
pl_PL: Usuwa grę z listy. Pliki gry pozostają nietknięte

[ctx: lowres]
en: ~R~emove Game
pl_PL: ~U~suń grę

note: I18N: Button caption. Mass add games
en: Mass Add...
pl_PL: Przeszukaj...

[ctx: lowres]
note: I18N: Button caption for lower resolution GUI. Mass add games
en: Mass Add...
pl_PL: Masowe dodawanie...

en: Search in game list
pl_PL: Wyszukaj grę na liście

en: Search:
pl_PL: Szukaj:

en: Load game:
pl_PL: Wczytaj grę:

en: This directory cannot be used yet, it is being downloaded into!
pl_PL: Z tego katalogu nie można jeszcze korzystać, trwa pobieranie!

en: Do you really want to run the mass game detector? This could potentially add a huge number of games.
pl_PL: Chcesz uruchomić masowy detektor gier? Może to potencjalnie dodać ogromne ilości gier.

en: Do you really want to remove this game configuration?
pl_PL: Na pewno chcesz usunąć konfigurację tej gry?

en: Do you want to load saved game?
pl_PL: Chcesz wczytać zapis stanu gry?

en: This game does not support loading games from the launcher.
pl_PL: Ta gra nie wspiera wczytywania z programu uruchamiającego.

en: ScummVM could not find any engine capable of running the selected game!
pl_PL: ScummVM nie znalazł silnika zdolnego uruchomić wybraną grę!

en: Did you add this directory to the SAF? Press the help button [?] on the top for detailed instructions
pl_PL: Czy dodałeś ten katalog do SAF? Naciśnij przycisk pomocy [?] u góry, aby uzyskać szczegółowe instrukcje

en: ScummVM could not find any game in the specified directory!
pl_PL: ScummVM nie znalazł żadnej gry w tym katalogu!

note: I18N: Unknown game variant
en: Unknown variant
pl_PL: Nieznany wariant gry

en: List view
pl_PL: Widok listy

en: Grid view
pl_PL: Widok siatki

en: Start selected game
pl_PL: Rozpocznij wybraną grę

en: ~L~oad...
pl_PL: ~W~czytaj...

en: Load saved game for selected game
pl_PL: Wczytuje zapis wybranej gry

en: Record...
pl_PL: Nagraj...

en: ~G~ame Options...
pl_PL: ~O~pcje gry...

en: Change game options
pl_PL: Zmienia opcje gry

[ctx: lowres]
en: ~G~ame Opts...
pl_PL: ~O~pcje gru...

note: I18N: List grouping when no engine is specified I18N: List grouping when no enginr is specified
en: Unknown Engine
pl_PL: Nieznany silnik gry

note: I18N: List grouping when no pubisher is specified I18N: List group when no publisher is specified
en: Unknown Publisher
pl_PL: Nieznany wydawca

note: I18N: List group when no game series is specified I18N: List grouping when no game series is specified
en: No Series
pl_PL: Brak serii

note: I18N: List group when no languageis specified I18N: List group when no language is specified
en: Language not detected
pl_PL: Nie wykryto języka

note: I18N: List group when no platform is specified
en: Platform not detected
pl_PL: Nieznana platforma

note: I18N: List group when no year is specified
en: Unknown Year
pl_PL: Nieznany rok

note: I18N: Group for All items
en: All
pl_PL: Wszystkie

en: Icons per row:
pl_PL: Ikon w wierszu:

en: ... progress ...
pl_PL: ... postęp ...

en: Scan complete!
pl_PL: Skanowanie zakończone!

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games.
pl_PL: Wykryte nowe gry: %d, zignorowano %d poprzednio dodanych.

en: Scanned %d directories ...
pl_PL: Przeszukane katalogi: %d...

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games ...
pl_PL: Wykryto %d nową grę, zignorowano %d poprzednio dodanych ...

en: Edit record description
pl_PL: Edytuj opis nagrania

en: Switch to Game
pl_PL: Przełącz do gry

en: Fast replay
pl_PL: Szybka powtórka

en: Never
pl_PL: Nigdy

en: Every 5 mins
pl_PL: Co 5 min

en: Every 10 mins
pl_PL: Co 10 min

en: Every 15 mins
pl_PL: Co 15 min

en: Every 30 mins
pl_PL: Co 30 min

note: I18N: Extremely large GUI scale
en: 200% - Extremely large
pl_PL: 200% - Ekstremalnie duży

note: I18N: Very very large GUI scale
en: 175% - Very large
pl_PL: 175% - Bardzo duży

note: I18N: Very large GUI scale
en: 150% - Larger
pl_PL: 150% - Większy

note: I18N: Large GUI scale
en: 125% - Large
pl_PL: 125% - Duży

note: I18N: Medium GUI scale
en: 100% - Medium
pl_PL: 100% - Średni

note: I18N: Small GUI scale
en: 75% - Small
pl_PL: 75% - Mały

note: I18N: Smaller GUI scale
en: 50% - Smaller
pl_PL: 50% - Mniejszy

note: I18N: Smallest GUI scale
en: 25% - Smallest
pl_PL: 25% - Najmniejszy

[ctx: shader]
en: None
pl_PL: Brak

[ctx: soundfont]
en: None
pl_PL: Brak

en: Failed to apply some of the graphic options changes:
pl_PL: Nie udało się zastosować części zmian opcji grafiki:

en: the video mode could not be changed
pl_PL: nie udało się zmienić trybu wideo

en: the stretch mode could not be changed
pl_PL: nie udało się zmienić trybu skalowania obrazu

en: the aspect ratio setting could not be changed
pl_PL: nie udało się zmienić proporcji obrazu

en: the fullscreen setting could not be changed
pl_PL: nie udało się zmienić trybu pełnoekranowego

en: the filtering setting could not be changed
pl_PL: nie udało się zmienić trybu filtrowania

en: the vsync setting could not be changed
pl_PL: nie udało się zmienić synchronizacji pionowej

en: the shader could not be changed
pl_PL: nie udało się zmienić shaderów

en: Touchpad mouse mode
pl_PL: Tryb touchpada

en: Pointer Speed:
pl_PL: Szybkość wskaźnika:

en: Speed for keyboard/joystick mouse pointer control
pl_PL: Szybkość kursora dla trybu emulowania myszy przez klawiaturę/joystick

[ctx: lowres]
en: Pointer Speed:
pl_PL: Szybkość wskaźnika:

en: Joy Deadzone:
pl_PL: Martwa strefa joysticka:

en: Analog joystick Deadzone
pl_PL: Martwa strefa analogowego joysticka

[ctx: lowres]
en: Joy Deadzone:
pl_PL: Martwa strefa joysticka:

en: %d hidden achievements remaining
pl_PL: Pozostało ukrytych osiągnięć: %d

en: Achievements unlocked: %d/%d
pl_PL: Odblokowane osiągnięcia: %d/%d

en: Graphics mode:
pl_PL: Tryb grafiki:

en: Render mode:
pl_PL: Tryb renderowania:

en: Special dithering modes supported by some games
pl_PL: Specjalne tryby ditheringu wspierane przez niektóre gry

en: Stretch mode:
pl_PL: Tryb rozciągania:

en: Scaler:
pl_PL: Skaler:

en: Specifies path to the shader used for scaling the game screen
pl_PL: Określa ścieżkę do shadera używanego do skalowania ekranu gry

[ctx: lowres]
en: Shader Path:
pl_PL: Ścieżka shaderów:

en: Download Shaders
pl_PL: Pobierz shadery

en: Check on the scummvm.org website for updates of shader packs
pl_PL: Szukaj aktualizacji pakietów shaderów na stronie scummvm.org

en: Fullscreen mode
pl_PL: Pełny ekran

en: Wait for the vertical sync to refresh the screen in order to prevent tearing artifacts
pl_PL: Czeka na synchronizację pionową z odświeżeniem ekranu, aby zapobiec rozdzieraniu ekranu

en: Game 3D Renderer:
pl_PL: Renderer 3D gry:

[ctx: lowres]
en: Game 3D Renderer:
pl_PL: Renderer 3D gry:

en: 3D Anti-aliasing:
pl_PL: 3D Antialiasing:

en: Disabled
pl_PL: Wyłączony

en: Filter graphics
pl_PL: Filtrowanie obrazu

en: Use linear filtering when scaling graphics
pl_PL: Używa filtrowania liniowego przy skalowaniu obrazu

en: Aspect ratio correction
pl_PL: Korekcja proporcji ekranu

en: Correct aspect ratio for games
pl_PL: Koryguje proporcje ekranu w grach

en: Preferred device:
pl_PL: Pref. urządzenie:

en: Music device:
pl_PL: Urządzenie muzyczne:

en: Specifies preferred sound device or sound card emulator
pl_PL: Określa preferowane urządzenie dźwiękowe lub emulator karty dźwiękowej

en: Specifies output sound device or sound card emulator
pl_PL: Określa wyjściowe urządzenie dźwiękowe lub emulator karty dźwiękowej

[ctx: lowres]
en: Preferred dev.:
pl_PL: Pref. urządzenie:

[ctx: lowres]
en: Music device:
pl_PL: Urz. muzyczne:

en: AdLib emulator:
pl_PL: Emulator AdLib:

en: AdLib is used for music in many games
pl_PL: AdLib jest używany do muzyki w wielu grach

en: GM device:
pl_PL: Urządzenie GM:

en: Specifies default sound device for General MIDI output
pl_PL: Określa domyślne urządzenie dźwiękowe dla wyjścia General MIDI

en: Don't use General MIDI music
pl_PL: Nie używaj muzyki General MIDI

en: Use first available device
pl_PL: Użyj pierwszego dostępnego urządzenia

en: SoundFont is supported by some audio cards, FluidSynth and Timidity
pl_PL: SoundFont jest wspierany przez niektóre karty dźwiękowe, FluidSynth i Timidity

en: Mixed AdLib/MIDI mode
pl_PL: Tryb mieszany AdLib/MIDI

en: Use both MIDI and AdLib sound generation
pl_PL: Używa jednocześnie generowania dźwięku przez MIDI i AdLib

en: MIDI gain:
pl_PL: Wzm. MIDI:

en: MT-32 Device:
pl_PL: Urządzenie MT-32:

en: Specifies default sound device for Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 output
pl_PL: Określa domyślne urządzenie dźwięku dla wyjścia Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64

en: True Roland MT-32 (disable GM emulation)
pl_PL: Prawdziwy Roland MT-32 (wyłącz emulację GM)

en: Check if you want to use your real hardware Roland-compatible sound device connected to your computer
pl_PL: Zaznacz, jeśli chcesz używać sprzętu zgodnego z kartą dźwiękową Roland podłączonego do komputera

[ctx: lowres]
en: True Roland MT-32 (no GM emulation)
pl_PL: Sprzętowy Roland MT-32 (brak emulacji GM)

en: Roland GS device (enable MT-32 mappings)
pl_PL: Roland w trybie GS (włącz mapowanie MT-32)

en: Check if you want to enable patch mappings to emulate an MT-32 on a Roland GS device
pl_PL: Zaznacz, jeśli chcesz włączyć łatki mapowania pozwalające na emulację MT-32 na urządzeniu Roland GS

en: Don't use Roland MT-32 music
pl_PL: Nie używaj muzyki Roland MT-32

en: Text and speech:
pl_PL: Tekst i mowa:

en: Speech
pl_PL: Mowa

en: Subtitles
pl_PL: Napisy

en: Both
pl_PL: Oba

en: Subtitle speed:
pl_PL: Pręd. napisów:

[ctx: lowres]
en: Text and speech:
pl_PL: Tekst i mowa:

en: Spch
pl_PL: Mowa

en: Subs
pl_PL: Napisy

[ctx: lowres]
en: Both
pl_PL: Oba

en: Show subtitles and play speech
pl_PL: Wyświetlaj napisy i odtwarzaj mowę

[ctx: lowres]
en: Subtitle speed:
pl_PL: Pręd. napisów:

en: Music volume:
pl_PL: Głośność muzyki:

[ctx: lowres]
en: Music volume:
pl_PL: Głośność muzyki:

en: Mute all
pl_PL: Wycisz wszystko

en: SFX volume:
pl_PL: Efekty dźw.:

en: Special sound effects volume
pl_PL: Głośność efektów dźwiękowych

[ctx: lowres]
en: SFX volume:
pl_PL: Efekty dźw.:

en: Speech volume:
pl_PL: Głośność mowy:

[ctx: lowres]
en: Speech volume:
pl_PL: Głośność mowy:

en: Control
pl_PL: Kontrola

[ctx: lowres]
en: Cloud
pl_PL: Chmura

en: Accessibility
pl_PL: Ułatwienia dostępu

[ctx: lowres]
en: Accessibility
pl_PL: Dostępność

en: Discard changes and close the dialog
pl_PL: Porzuć zmiany i zamknij okno

en: Apply
pl_PL: Zastosuj

en: Apply changes without closing the dialog
pl_PL: Stosuje zmiany bez zamykania okna

en: Apply changes and close the dialog
pl_PL: Zapisuje zmiany i zamyka okno

en: FluidSynth Settings
pl_PL: Ustawienia FluidSynth

en: Specifies where your saved games are put. A red coloring indicates the value is temporary and will not get saved
pl_PL: Określa, gdzie są umieszczane zapisy gry. Czerwona czcionka oznacza lokalizację tymczasową, która nie zostanie zapamiętana

en: Theme Path:
pl_PL: Skróki:

[ctx: lowres]
en: Theme Path:
pl_PL: Skórki:

en: Icon Path:
pl_PL: Ikony:

[ctx: lowres]
en: Icon Path:
pl_PL: Ikony:

[ctx: path]
en: Default
pl_PL: Domyślna

en: DLC Path:
pl_PL: DLC:

[ctx: lowres]
en: DLC Path:
pl_PL: DLC:

en: Specifies path to additional data used by all games or ScummVM
pl_PL: Określa ścieżkę do danych dodatkowych używanych przez wszystkie gry lub ScummVM

en: Plugins Path:
pl_PL: Wtyczki:

[ctx: lowres]
en: Plugins Path:
pl_PL: Wtyczki:

en: ScummVM config path:
pl_PL: Ścieżka konfiguracji ScummVM:

en: ScummVM log path:
pl_PL: Ścieżka dziennika ScummVM:

en: View
pl_PL: Wyświetl

note: I18N: Referring to the last path memorized when adding a game
en: Last browser path:
pl_PL: Ostatnia ścieżka:

en: Theme:
pl_PL: Skórka:

en: GUI scale:
pl_PL: Interfejs:

en: %d%% - Custom
pl_PL: %d%% - Własny

en: GUI renderer:
pl_PL: Renderer GUI:

en: Return to the launcher when leaving a game
pl_PL: Wracaj do programu uruchamiającego po zamknięciu gry

en: Return to the launcher when leaving a game instead of closing ScummVM
    (this feature is not supported by all games).
pl_PL: Powraca do programu uruchamiającego po zamknięciu gry, zamiast zamykać ScummVM
    (ta opcja może nie być obsługiwana przez niektóre gry).

en: Ask for confirmation on exit
pl_PL: Wymagaj potwierdzenia przed wyjściem

en: Ask for permission when closing ScummVM or leaving a game.
pl_PL: Pyta o pozwolenie przed zamknięciem ScummVM lub gry.

en: Disable fixed font scaling
pl_PL: Nie skaluj stałych czcionek

en: Do not upscale fixed size fonts in the GUI. This reduces artefacts on low resolution screens
pl_PL: Wyłącza skalowanie czcionek stałej wielkości na interfejsie użytkownika. Zmniejsza to ilość artefaktów na ekranach o niskiej rozdzielczości

en: GUI language:
pl_PL: Język GUI:

en: Language of ScummVM GUI
pl_PL: Język interfejsu ScummVM

en: Switch the ScummVM GUI language to the game language
pl_PL: Przełącz język interfejsu ScummVM na język gry

en: When starting a game, change the ScummVM GUI language to the game language. That way, if a game uses the ScummVM save and load dialogs, they are in the same language as the game.
pl_PL: Podczas uruchamiania gry, zmienia język interfejsu ScummVM na język gry. W ten sposób, jeśli gra używa okien dialogowych wczytania i zapisu ze ScummVM są one w tym samym języku co gra.

en: Use native system file browser
pl_PL: Użyj natywnego eksploratora plików

en: Use the native system file browser instead of the ScummVM one to select a file or directory.
pl_PL: Używaj systemowej przeglądarki plików zamiast eksploratora ScummVM do otwierania plików i katalogów.

en: Download Icons
pl_PL: Pobierz ikony

en: Check on the scummvm.org website for updates of icon packs
pl_PL: Szukaj aktualizacji pakietów ikon na stronie scummvm.org

en: Autosave:
pl_PL: Autozapis:

[ctx: lowres]
en: Autosave:
pl_PL: Autozapis:

en: Random seed:
pl_PL: Ziarno generatora:

en: Seed for initializing all random number generators
pl_PL: Inicjalizuje wszystkie generatory liczb losowych

en: Debug level:
pl_PL: Debugger:

note: I18N: Debug level -1, no messages
en: None
pl_PL: Brak

note: I18N: Debug level 11, all messages
en: 11 (all)
pl_PL: 11 (wszystkie)

en: Enable Discord integration
pl_PL: Włącz integrację z Discord

en: Show information about the games you are playing on Discord if the Discord client is running.
pl_PL: Wyświetlaj informację o tym, że grasz w grę na Discordzie, jeśli jest on uruchomiony.

en: Update check:
pl_PL: Aktualizuj:

en: How often to check ScummVM updates
pl_PL: Częstotliwość automatycznego wyszukiwania aktualizacji ScummVM

en: Check now
pl_PL: Sprawdź teraz

en: Active storage:
pl_PL: Dostawca:

en: Active cloud storage
pl_PL: Aktywny magazyn w chmurze

[ctx: lowres]
en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
pl_PL: Chmura odłączona. Zweryfikuj nazwę użytkownika:

en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
pl_PL: Chmura nie jest włączona. Zweryfikuj nazwę użytkownika i włącz przechowywanie w chmurze:

en: Enable storage
pl_PL: Włącz przechowywanie w chmurze

en: Confirm you want to use this account for this storage
pl_PL: Potwierdź wybór konta dla magazyne w chmurze

en: Username:
pl_PL: Nazwa użytkownika:

en: Username used by this storage
pl_PL: Nazwa użytkownika magazynu danych w chmurze

en: <none>
pl_PL: <brak>

en: Used space:
pl_PL: Zajęte miejsce:

en: Space used by ScummVM's saved games on this storage
pl_PL: Ilość miejsca zajęta w magazynie przez zapisy gier ScummVM

en: Last sync:
pl_PL: Ostatnia synchronizacja:

en: When was the last time saved games were synced with this storage
pl_PL: Czas ostatniej synchronizacji zapisanych stanów gry z tym magazynem danych

en: <never>
pl_PL: <nigdy>

[ctx: lowres]
en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
pl_PL: Zapisane gry synchronizują się podczas uruchomienia gry, po zapisie i w czasie wczytywania.

en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
pl_PL: Zapisane gry synchronizują się podczas uruchomienia gry, po zapisie i w czasie wczytywania.

en: Sync now
pl_PL: Synchronizuj

en: Start saved games sync
pl_PL: Rozpocznij synchronizację zapisanych gier

[ctx: lowres]
en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
pl_PL: Można pobrać pliki gry z folderu ScummVM w chmurze:

en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
pl_PL: Można pobrać pliki gry z folderu ScummVM w chmurze:

en: Download game files
pl_PL: Pobierz pliki gry

en: Open downloads manager dialog
pl_PL: Otwiera okno zarządzania pobieraniem

[ctx: lowres]
en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
pl_PL: Aby zmienić konto dla magazynu danych, rozłącz i połącz ponownie:

en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
pl_PL: Aby zmienić konto dla magazynu danych, rozłącz i połącz ponownie:

en: Disconnect
pl_PL: Rozłącz

en: Stop using this storage on this device
pl_PL: Przestań używać magazynu w chmurze na tym urządzeniu

[ctx: lowres]
en: This storage is not connected yet!
pl_PL: Magazyn danych nie jest podłączony!

en: This storage is not connected yet!
pl_PL: Magazyn danych nie jest podłączony!

en: Connect
pl_PL: Połącz

en: Connect your cloud storage account
pl_PL: Połącz z kontem magazynu w chmurze

[ctx: lowres]
en: /root/ Path:
pl_PL: Katalog bazowy:

en: Select which directory will be shown as /root/ in the Files Manager
pl_PL: Umożliwia ustawienie dowolnego katalogu jako głównego w menedżerze plików

en: /root/ Path:
pl_PL: Katalog bazowy:

en: Server's port:
pl_PL: Port:

en: Port for server to use
pl_PL: Port, z którego ma korzystać serwer

[ctx: lowres]
en: Run server to manage files with browser (in the same network).
pl_PL: Uruchom serwer, aby zarządzać plikami w przeglądarce (w tej samej sieci).

[ctx: lowres]
en: Closing options dialog will stop the server.
pl_PL: Zamknięcie okna opcji spowoduje zatrzymanie serwera.

en: Run server to manage files with browser (in the same network).
pl_PL: Uruchom serwer, aby zarządzać plikami w przeglądarce (w tej samej sieci).

en: Closing options dialog will stop the server.
pl_PL: Zamknięcie okna opcji spowoduje zatrzymanie serwera.

en: Use Text to speech
pl_PL: Przetwarzaj tekst na mowę

en: Will read text in gui on mouse over.
pl_PL: Odczytuje tekst interfejsu użytkownika po wskazaniu go myszą.

en: Ignore
pl_PL: Ignoruj

en: Disable autosave
pl_PL: Wyłącz autozapis

en: WARNING: Autosave was enabled. Some of your games have existing saved games on the autosave slot. You can either move the existing saves to new slots, disable autosave, or ignore (you will be prompted when autosave is about to overwrite a save).
    List of games:
pl_PL: UWAGA: autozapis stanu gry jest włączony. Niektóre gry mają zapisane stany w slocie autozapisu. Można przenieść istniejące zapisy do nowego slotu, wyłączyć autozapis, albo zignorować (odpowiednie pytanie pojawi się przy próbie nadpisania zapisu).
    Lista gier:

en: 
    And more...
pl_PL: 
    i inne...

en: Move
pl_PL: Przenieś

en: ERROR: Failed to move the following saved games:
pl_PL: BŁĄD: nie udało się przenieść następujących zapisów gier:

en: Failed to change cloud storage!
pl_PL: Zmiana magazynu w chmurze nie powiodła się!

en: Another cloud storage is already active.
pl_PL: Inny magazyn w chmurze jest już używany.

en: Theme does not support selected language!
pl_PL: Motyw nie wspiera wybranego języka!

en: Theme cannot be loaded!
pl_PL: Motyw nie może być wczytany!

en: 
    Misc settings will be restored.
pl_PL: 
    Różne ustawienia zostaną przywrócone.

en: Select directory for GUI themes
pl_PL: Wybierz katalog dla skórek GUI

en: Select directory for GUI launcher thumbnails
pl_PL: Wybierz katalog dla miniatur programu uruchamiającego

en: Select directory for DLC downloads
pl_PL: Wybierz katalog dla DLC

en: Select directory for extra files
pl_PL: Wybierz katalog dla dodatkowych plików

en: Select directory for plugins
pl_PL: Wybierz katalog dla wtyczek

en: Select directory for Files Manager /root/
pl_PL: Wybierz główny katalog dla menedżera plików

en: This Storage is working now. Do you want to interrupt it?
pl_PL: Magazyn wykonuje operację. Czy chcesz ją przerwać?

en: Wait until current Storage finishes up and try again.
pl_PL: Proszę poczekać, aż magazyn zakończy operację i spróbować ponownie.

en: <right now>
pl_PL: <teraz>

en: Request failed.
    Check your Internet connection.
pl_PL: Żądanie zakończone niepowodzeniem.
    Proszę sprawdzić połączenie z Internetem.

en: A test pattern should be displayed.
    Do you want to keep these shader scaler settings?
pl_PL: Wzór testowy powinien być wyświetlany.
    Czy zachować ustawienia skalowania shadera?

en: Reverting automatically in %d seconds
pl_PL: Powrót do poprzednich ustawień za %d sekund

en: Enter Text
pl_PL: Wprowadź tekst

note: I18N: You must leave "#" as is, only word 'next' is translatable
en: #  next
pl_PL: #  następny

en: add
pl_PL: dodaj

en: Delete char
pl_PL: Usuń znak

note: I18N: Pre means 'Predictive', leave '*' as is
en: *  Pre
pl_PL: *  przewidywany

en: Recorder or Playback Gameplay
pl_PL: Nagrywanie/odtwarzanie rozgrywki

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Record
pl_PL: Nagrywaj

en: Playback
pl_PL: Odtwarzaj

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Author:
pl_PL: Autor:

en: Notes:
pl_PL: Uwagi:

en: Do you really want to delete this record?
pl_PL: Na pewno chcesz usunąć to nagranie?

en: Unknown Author
pl_PL: Autor nieznany

en: ScummVM could not access the directory!
pl_PL: ScummVM nie może otworzyć katalogu!

en: Downloading saves...
pl_PL: Pobieranie zapisów stanu...

en: Run in background
pl_PL: Uruchom w tle

en: %s (%s %S / %s %S, %s / %s files)
pl_PL: %s (%s %S / %s %S, %s / %s plików)

en: No date saved
pl_PL: Brak daty

en: No time saved
pl_PL: Brak godziny

en: No playtime saved
pl_PL: Brak czasu gry

en: Do you really want to delete this saved game?
pl_PL: Na pewno chcesz usunąć ten zapis stanu?

en: Date:
pl_PL: Data:

en: Time:
pl_PL: Czas:

en: Playtime:
pl_PL: Czas gry:

en: Untitled saved game
pl_PL: Nienazwany stan gry

en: New Save
pl_PL: Nowy zapis

en: Create a new saved game
pl_PL: Utwórz nowy zapis gry

en: Name:
pl_PL: Nazwa:

en: Enter a description for slot %d:
pl_PL: Podaj opis dla slotu %d:

en: Choose shader from the list below (or pick a file instead)
pl_PL: Wybierz shader z poniższej listy (albo wskaż plik)

en: Pick file instead...
pl_PL: Wybierz plik...

en: Pick shader from file system
pl_PL: Wskaż plik shadera

en: Select shader
pl_PL: Wybierz shader

en: Select a Theme
pl_PL: Wybierz skórkę

en: Disabled GFX
pl_PL: Grafika wyłączona

[ctx: lowres]
en: Disabled GFX
pl_PL: Grafika wyłączona

en: Standard renderer
pl_PL: Standardowy

en: Standard
pl_PL: Standardowy

en: Antialiased renderer
pl_PL: Wygładzony

en: Antialiased
pl_PL: Wygładzany

en: Add anyway
pl_PL: Dodaj mimo tego

en: Copy to clipboard
pl_PL: Kopiuj do schowka

en: Report game
pl_PL: Raportuj grę

en: Use the button below to copy the required game information into your clipboard.
pl_PL: Użyj poniższego przycisku, aby skopiować wymagane informacje o grze do schowka.

en: You can also directly report your game to the Bug Tracker.
pl_PL: Można również zgłosić grę bezpośrednio do Bug Trackera.

en: All necessary information about your game has been copied into the clipboard
pl_PL: Wszystkie niezbędne informacje o grze zostały skopiowane do schowka

en: Copying the game information to the clipboard has failed!
pl_PL: Nie udało się skopiować informacji o grze do schowka!

en: ScummVM now supports automatic check for updates
    which requires access to the Internet. Would you
    like to enable this feature?
pl_PL: ScummVM umożliwia teraz automatyczne szukanie aktualizacji,
    co wymaga dostępu do Internetu.
    Czy włączyć tę funkcję?

en: You can change this setting later in the Misc tab
    in the Options dialog.
pl_PL: Można tę opcję zmienić na karcie 'Różne'
    w ustawieniach globalnych.

en: Clear value
pl_PL: Wyczyść

en: Play
pl_PL: Uruchom

en: Saves
pl_PL: Zapisy

en: Bad config file format. overwrite?
pl_PL: Błędny format pliku konfiguracyjnego. Czy nadpisać go?

note: I18N: <Add a new folder> must match the translation done in backends/fs/android/android-saf-fs.h
en: In this new version of ScummVM for Android, significant changes were made to the file access system to allow support for modern versions of the Android Operating System.
    If you find that your existing added games or custom paths no longer work, please edit those paths:
      1. From the Launcher, go to **Game Options > Paths**. Select **Game Path** or **Extra Path**, as appropriate. 
      2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option.
      3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Select **Use this folder**. 
      5. Select **Allow** to give ScummVM permission to access the folder. 
      6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Select the folder containing the game's files, then tap **Choose**. 
    
    Repeat steps 1 and 6 for each game.
pl_PL: W nowej wersji ScummVM na Androida wprowadzono znaczące zmiany w systemie dostępu do plików, aby umożliwić obsługę nowoczesnych wersji systemu operacyjnego Android.
    Jeśli okaże się, że istniejące dodane gry lub ścieżki niestandardowe już nie działają, należy dokonać ich edycji:
       1. W programie uruchamiającym wejdź do **Opcje gry > Ścieżki**. Wybierz odpowiednio **Ścieżka gry** lub **Dodatkowa ścieżka**.
       2. W przeglądarce plików ScummVM wybieraj **Przejdź w górę**, aż dojdziesz do folderu głównego, w którym znajduje się opcja **<Dodaj nowy folder>**.
       3. Naciśnij dwukrotnie **<Dodaj nowy folder>**. W przeglądarce plików na swoim urządzeniu przejdź do folderu zawierającego wszystkie foldery z grami. Na przykład **Karta SD > Gry ScummVM**
       4. Wybierz opcję **Użyj tego folderu**.
       5. Wybierz opcję **Zezwól**, aby nadać ScummVM uprawnienia dostępu do folderu.
       6. W przeglądarce plików ScummVM naciśnij dwukrotnie, aby przeglądać dodany folder. Wybierz folder zawierający pliki gry, a następnie dotknij **Wybierz**.
    
    Powtórz kroki 1 i 6 dla każdej gry.

en: Ok
pl_PL: OK

note: I18N: A button caption to dismiss amessage and read it later I18N: A button caption to dismiss a message and read it later
en: Read Later
pl_PL: Przeczytaj później

note: I18N: <Add a new folder> must match the translation done in backends/fs/android/android-saf-fs.h
en: In this new version of ScummVM for Android, significant changes were made to the file access system to allow support for modern versions of the Android Operating System.
    To add a game:
    
      1. Select **Add Game...** from the launcher. 
      2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option.
      3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Select **Use this folder**. 
      5. Select **Allow** to give ScummVM permission to access the folder. 
      6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Select the sub-folder containing the game's files, then tap **Choose**.
    Repeat steps 1 and 6 for each game.
pl_PL: W nowej wersji ScummVM na Androida wprowadzono znaczące zmiany w systemie dostępu do plików, aby umożliwić obsługę nowoczesnych wersji systemu operacyjnego Android.
    Aby dodać grę:
    
       1. Wybierz **Dodaj grę...** w programie uruchamiającym.
       2. W przeglądarce plików ScummVM wybieraj **Przejdź w górę**, aż dojdziesz do folderu głównego, w którym znajduje się opcja **<Dodaj nowy folder>**.
       3. Naciśnij dwukrotnie **<Dodaj nowy folder>**. W przeglądarce plików na swoim urządzeniu przejdź do folderu zawierającego wszystkie foldery z grami. Na przykład **Karta SD > Gry ScummVM**
       4. Wybierz opcję **Użyj tego folderu**.
       5. Wybierz opcję **Zezwól**, aby nadać ScummVM uprawnienia dostępu do folderu.
       6. W przeglądarce plików ScummVM naciśnij dwukrotnie, aby przeglądać dodany folder. Wybierz podfolder zawierający pliki gry, a następnie dotknij **Wybierz**.
    Powtórz kroki 1 i 6 dla każdej gry.

en: Error running game:
pl_PL: Błąd podczas uruchamiania gry:

en: Could not find any engine capable of running the selected game
pl_PL: Nie udało się znaleźć silnika zdolnego do uruchomienia wybranej gry

en: No error
pl_PL: Brak błędu

en: Game data not found
pl_PL: Nie znaleziono plików gry

en: Game id not supported
pl_PL: Identyfikator gry nie jest wspierany

en: Unsupported color mode
pl_PL: Niewspierany tryb kolorów

en: Audio device initialization failed
pl_PL: Nie można zainicjalizować urządzenia audio

en: Read permission denied
pl_PL: Brak praw do odczytu

en: Write permission denied
pl_PL: Brak praw do zapisu

en: Path does not exist
pl_PL: Ścieżka nie istnieje

en: Path not a directory
pl_PL: Ścieżka nie jest katalogiem

en: Path not a file
pl_PL: Ścieżka nie jest plikiem

en: Cannot create file
pl_PL: Nie można utworzyć pliku

en: Reading data failed
pl_PL: Błąd odczytu danych

en: Writing data failed
pl_PL: Błąd zapisu danych

en: Could not find suitable engine plugin
pl_PL: Nie udało się znaleźć odpowiedniej wtyczki silnika

en: Engine plugin does not support saved games
pl_PL: Silnik nie wspiera zapisywania stanu gry

en: User canceled
pl_PL: Przerwane przez użytkownika

en: Unknown error
pl_PL: Nieznany błąd

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Green is color
en: Hercules Green
pl_PL: Zielony Hercules

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Amber is color
en: Hercules Amber
pl_PL: Bursztynowy Hercules

en: PC-9821 (256 Colors)
pl_PL: PC-9821 (256 kolorów)

en: PC-9801 (16 Colors)
pl_PL: PC-9801 (16 kolorów)

note: I18N: Macintosh black-and-white
en: Macintosh b/w
pl_PL: Macintosh (cz-b)

[ctx: lowres]
en: Hercules Green
pl_PL: Zielony Hercules

[ctx: lowres]
en: Hercules Amber
pl_PL: Bursztynowy Hercules

en: Daily
pl_PL: Codziennie

en: Weekly
pl_PL: Co tydzień

en: Monthly
pl_PL: Co miesiąc

en: <Bad value>
pl_PL: <Nieprawidłowa wartość>

en: Bitmap Image File
pl_PL: Plik obrazu mapy bitowej

en: PNG Image File
pl_PL: Plik obrazu PNG

en: JPEG Image File
pl_PL: Plik obrazu JPEG

en: QuickDraw PICT Image File
pl_PL: Plik obrazu QuickDraw PICT

en: Data File
pl_PL: Plik danych

en: Graphic adventure game engine
pl_PL: Silnik graficzny gier przygodowych

en: Quit
pl_PL: Zakończ

en: Config File Error
pl_PL: Błąd pliku konfiguracyjnego

en: Unable to read ScummVM config file or create a new one!
pl_PL: Nie można odczytać lub utworzyć pliku konfiguracyjnego ScummVM!

en: Save Path Error
pl_PL: Błąd ścieżki zapisów

en: Unable to create or access default save path!
pl_PL: Nie można utworzyć domyślnej ścieżki zapisu ani uzyskać do niej dostępu!

en: Icons Path Error
pl_PL: Błąd ścieżki ikon

en: Unable to create or access default icons and shaders path!
pl_PL: Nie można utworzyć domyślnych ścieżek ikon ani shaderów oraz uzyskać do nich dostępu!

en: Unable to access the globally set save path! Please revert to default from ScummVM Options
pl_PL: Nie można uzyskać dostępu do globalnie ustawionej ścieżki zapisu! Przywróć ustawienia domyślne z opcji ScummVM

en: Toggle virtual keyboard
pl_PL: Przełącz klawiaturę wirtualną

en: Done
pl_PL: Gotowe

en: Mode change
pl_PL: Zmiana trybu

en: Close popup
pl_PL: Zamknij okno

en: Please select the *root* of your external (physical) SD card. This is required for ScummVM to access this path:
pl_PL: Wybierz katalog główny *root* swojej fizycznej karty SD. Jest to wymagane, aby ScummVM mógł uzyskać dostęp do tej ścieżki:

en: Storage Access Framework Permissions for ScummVM were revoked!
pl_PL: Uprawnienia dostępu do pamięci masowej dla ScummVM zostały unieważnione!

note: I18N: One line summary as shown in *nix distributions
en: Interpreter for numerous adventure games and role-playing games
pl_PL: Interpreter wielu gier przygodowych oraz RPG

note: I18N: 1 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: ScummVM is a program which allows you to run a wide variety of classic graphical point-and-click adventure games and role-playing games, provided you already have their data files. The clever part about this: ScummVM just replaces the executables shipped with the game, allowing you to play them on systems for which they were never designed!
pl_PL: ScummVM to program, który umożliwia uruchamianie szerokiej gamy klasycznych gier przygodowych typu „wskaż i kliknij” oraz gier RPG, pod warunkiem, że masz już ich pliki z danymi. Sprytna jest to, żę ScummVM po prostu zastępuje pliki wykonywalne dostarczone z grą, umożliwiając odtwarzanie ich na systemach, dla których nigdy nie zostały zaprojektowane!

note: I18N: 2 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Currently, ScummVM supports a huge library of adventures with over 4000 games in total. It supports many classics published by legendary studios like LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. and Westwood Studios.
pl_PL: Obecnie ScummVM obsługuje ogromną bibliotekę przygód obejmującą łącznie ponad 4000 gier. Obsługuje wiele klasyków opublikowanych przez legendarne studia, takie jak LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. i Westwood Studios.

note: I18N: 3 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Next to ground-breaking titles like the Monkey Island series, Broken Sword, Myst, Blade Runner and countless other games you will find some really obscure adventures and truly hidden gems to explore.
pl_PL: Obok przełomowych tytułów, takich jak seria Monkey Island, Broken Sword, Myst, Blade Runner i niezliczonych innych gier, znajdziesz naprawdę mało znane przygody i naprawdę ukryte skarby do odkrycia.

en: Achievement unlocked!
pl_PL: Odblokowano osiągnięcie!

en: Illegitimate game copy detected. We provide no support in such cases
pl_PL: Wykryto nielegalną kopię gry. Nie zapewniamy żadnego wsparcia w takich przypadkach

en: ~R~esume
pl_PL: Wz~n~ów

en: ~L~oad
pl_PL: ~W~czytaj

en: ~S~ave
pl_PL: ~Z~apisz

en: ~O~ptions
pl_PL: ~O~pcje

en: ~H~elp
pl_PL: Po~m~oc

en: ~A~bout
pl_PL: ~I~nformacje

en: ~R~eturn to Launcher
pl_PL: Pow~r~ót do launchera

[ctx: lowres]
en: ~R~eturn to Launcher
pl_PL: Pow~r~ót do launchera

en: Save game:
pl_PL: Zapis gry:

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Sorry, this engine does not currently provide in-game help. Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
pl_PL: Przepraszamy, ten silnik obecnie nie zapewnia pomocy w grze. Podstawowe informacje i instrukcje dotyczące uzyskania dalszej pomocy można znaleźć w pliku README.

en: This game does not support saving from the menu. Use in-game interface
pl_PL: Ta gra nie obsługuje zapisywania z menu. Użyj interfejsu gry

en: This game cannot be saved at this time. Please try again later
pl_PL: W tej chwili nie można zapisać tej gry. Spróbuj ponownie później

en: Failed to save game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
pl_PL: Zapis stanu gry nie powiódł się (%s)! Aby uzyskać podstawowe informacje oraz dowiedzieć się, jak szukać dalszej pomocy, sprawdź plik README.

en: This game does not support loading from the menu. Use in-game interface
pl_PL: Ta gra nie obsługuje wczytywania gry z menu. Użyj interfejsu gry

en: This game cannot be loaded at this time. Please try again later
pl_PL: W tej chwili nie można załadować tej gry. Spróbuj ponownie później

en: ~C~ancel
pl_PL: ~A~nuluj

en: Could not switch to resolution '%dx%d'.
pl_PL: Nie udało się przełączyć do rozdzielczości '%dx%d'.

en: Could not initialize color format.
pl_PL: Nie udało się zainicjalizować formatu kolorów.

en: Could not switch to video mode '%s'.
pl_PL: Nie udało się przełączyć w tryb video '%s'.

en: Could not switch to stretch mode '%s'.
pl_PL: Nie można przełączyć na tryb rozciągania '%s'.

en: Could not apply aspect ratio setting.
pl_PL: Nie udało się zastosować ustawienia formatu obrazu.

en: Could not apply fullscreen setting.
pl_PL: Nie udało się zastosować ustawienia pełnego ekranu.

en: Could not apply filtering setting.
pl_PL: Nie udało się zastosować ustawienia filtrowania.

en: Error
pl_PL: Błąd

en: You appear to be playing this game directly
    from the CD. This is known to cause problems,
    and it is therefore recommended that you copy
    the data files to your hard disk instead.
    See the documentation (CD audio) for details.
pl_PL: Wygląda na to, że uruchamiasz grę bezpośrednio 
    z płyty CD, co powodować pewne problemy.
    Stąd zalecane jest skopiowanie plików gry
    na twardy dysk. Dalsze informacje są dostępne w
    dokementacji (audio CD).

en: This game has audio tracks on its CD. These
    tracks need to be ripped from the CD using
    an appropriate CD audio extracting tool in
    order to listen to the game's music.
    See the documentation (CD audio) for details.
pl_PL: Gra zawiera na swojej płycie ścieżki audio.
    Aby słyszeć muzykę, należy je skopiować
    na dysk za pomocą odpowiedniego rippera
    CD audio. Dalsze informacje są dostępne
    w dokumentacji (audio CD).

en: Skip autosave
pl_PL: Pomiń autozapis

en: WARNING: The autosave slot contains a saved game named %S, and an autosave is pending.
    Please move this saved game to a new slot, or delete it if it's no longer needed.
    Alternatively, you can skip the autosave (will prompt again in 5 minutes).
pl_PL: UWAGA: Slot automatycznego zapisu zawiera zapisaną grę o nazwie %S i oczekuje na automatyczny zapis.
    Przenieś zapisaną grę do nowego slotu lub usuń ją, jeśli nie jest już potrzebna.
    Alternatywnie można pominąć autozapis (za 5 minut monit wyświetli się ponownie).

en: ERROR: Could not copy the savegame to a new slot
pl_PL: BŁĄD: Nie udało się skopiować zapisu stanu gry do nowego slotu

en: Autosave
pl_PL: Autozapis

en: Error occurred making autosave
pl_PL: Wystąpił błąd podczas autozapisu

en: Failed to load saved game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
pl_PL: Nie udało się wczytać zapisanej gry (%s)! Podstawowe informacje i instrukcje dotyczące uzyskania dalszej pomocy można znaleźć w pliku README.

en: WARNING:
pl_PL: UWAGA:

en:  Shall we still run the game?
pl_PL:  Uruchomić grę mimo wszystko?

en: WARNING: The game you are about to start is not yet fully supported by ScummVM. As such, it is likely to be unstable, and any saved game you make might not work in future versions of ScummVM.
pl_PL: UWAGA: uruchamiana gra nie jest jeszcze w pełni obsługiwana przez ScummVM. W związku z tym może być niestabilnay, a wszelkie zapisane stany gry mogą nie działać w przyszłych wersjach ScummVM.

en: Start anyway
pl_PL: Włącz mimo to

en: This game is not supported.
pl_PL: Ta gra nie jest wspierana.

en: This game is not supported for the following reason:
pl_PL: Ta gra nie jest obsługiwana z powodu:

en: Loading game is currently unavailable
pl_PL: Wczytywanie gry jest aktualnie niedostępne

en: Saving game is currently unavailable
pl_PL: Zapisywanie stanu gry jest aktualnie niedostępne

en: The game in '%s' seems to be an unknown game variant.
    
    Please report the following data to the ScummVM team at %s along with the name of the game you tried to add and its version, language, etc.:
pl_PL: Gra w „%s” wydaje się być nieznanym wariantem gry.
    
    Proszę zgłosić następujące dane zespołowi ScummVM pod adresem %s wraz z nazwą gry, jej wersją, językiem itp.:

en: Matched game IDs for the %s engine:
pl_PL: Pasujące identyfikatory gry dla silnika %s:

en: Default game keymap
pl_PL: Domyślne mapowanie klawiatury

en: Left Click
pl_PL: Kliknięcie LPM

en: Middle Click
pl_PL: Środkowy przycisk

en: Right Click
pl_PL: Kliknięcie PPM

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Pause
pl_PL: Pauza

en: Game menu
pl_PL: Menu gry

en: Skip
pl_PL: Pomiń

en: Skip line
pl_PL: Pomiń linię

en: Predictive input dialog
pl_PL: Okienko klawiatury predyktywnej

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows confirming popup dialogue prompts (eg. for save game deletion or overwriting) and also submitting a new save game name, or choosing an existing save game for overwriting.
en: Confirm
pl_PL: Potwierdź

en: Autosave on
pl_PL: Autozapis włączony

en: Autosave off
pl_PL: Autozapis wyłączony

en: OpenGL with shaders
pl_PL: OpenGL ze shaderami

[ctx: lowres]
en: OpenGL with shaders
pl_PL: OpenGL ze shaderami

en: AdLib emulator
pl_PL: Emulator AdLib

en: MAME OPL emulator
pl_PL: Emulator MAME OPL

en: DOSBox OPL emulator
pl_PL: Emulator DOSBox OPL

en: Nuked OPL emulator
pl_PL: Emulator Nuked OPL

en: ALSA Direct FM
pl_PL: Bezpośrednie FM Alsa

en: The selected audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
pl_PL: Nie znaleziono wybranego urządzenia audio '%s' (może być wyłączone albo niepodłączone).

en: Attempting to fall back to the next available device...
pl_PL: Próba użycia następnego dostępnego urządzenia...

en: The selected audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
pl_PL: Nie można użyć wybranego urządzenia audio '%s'. Więcej informacji można znaleźć w pliku dziennika.

en: The preferred audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
pl_PL: Nie znaleziono preferowanego urządzenia audio '%s' (może być wyłączone albo niepodłączone).

en: The preferred audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
pl_PL: Nie można użyć preferowanego urządzenia audio '%s'. Więcej informacji można znaleźć w pliku dziennika.

en: Starting MIDI dump
pl_PL: Uruchamianie MIDI dump

en: Amiga Audio emulator
pl_PL: Emulator Amiga Audio

en: No music
pl_PL: Brak muzyki

en: Apple II GS emulator (NOT IMPLEMENTED)
pl_PL: Emulator Apple II GS (NIE ZAIMPLEMENTOWANY)

en: Creative Music System emulator
pl_PL: Emulator Creative Music System

en: FluidSynth requires a 'soundfont' setting. Please specify it in ScummVM GUI on MIDI tab. Music is off.
pl_PL: FluidSynth wymaga ustawienia 'soundfont”'. Proszę określić je w opcjach ScummVM na karcie MIDI. Muzyka jest wyłączona.

en: FluidSynth: Failed loading custom SoundFont '%s'. Music is off.
pl_PL: FluidSynth: Nie udało się wczytać SoundFont „%s”. Muzyka jest wyłączona.

en: FM-Towns Audio
pl_PL: Dźwięk FM-Towns

en: PC-98 Audio
pl_PL: Dźwięk PC-98

en: SegaCD Audio
pl_PL: Dźwięk SegaCD

en: Initializing MT-32 Emulator
pl_PL: Inicjalizacja emulatora MT-32

en: MT-32 emulator
pl_PL: Emulator MT-32

en: PC Speaker emulator
pl_PL: Emulator głośnika PC

en: IBM PCjr emulator
pl_PL: Emulator IBM PCjr

en: C64 Audio emulator
pl_PL: Emulator audio C64

en: <syncing...>
pl_PL: <synchronizacja...>

en: Saved games sync was cancelled.
pl_PL: Synchronizacja zapisanych stanów gry została anulowana.

en: Saved games sync failed.
    Check your Internet connection.
pl_PL: Synchronizacja zapisanych stanów gry nie udała się.
    Proszę sprawdzić połączenie z Internetem.

en: Download complete.
    Failed to download %u files.
pl_PL: Pobieranie ukończone.
    Nieudane pobrania plików: %u.

en: Download complete.
pl_PL: Pobieranie ukończone.

en: Download failed.
pl_PL: Pobieranie nie powiodło się.

en: Do you really want to return to the Launcher?
    Any unsaved progress will be lost.
pl_PL: Czy na pewno chcesz zamknąć grę?
    Wszystkie niezapisane postępy zostaną utracone.

en: Do you really want to quit?
    Any unsaved progress will be lost.
pl_PL: Na pewno chcesz wyjść?
    Wszystkie niezapisane postępy zostaną utracone.

en: Global
pl_PL: Globalny

en: Global Main Menu
pl_PL: Menu globalne

en: Display keyboard
pl_PL: Wyświetl klawiaturę

en: Toggle mute
pl_PL: Przełącz wyciszenie

en: Open Debugger
pl_PL: Otwórz Debugger

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Left Click
pl_PL: Dotknięcie ekranu - kliknięcie LPM

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Right Click
pl_PL: Dotknięcie ekranu - kliknięcie PPM

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (No Click)
pl_PL: Dotknięcie ekranu - najechanie (bez kliknięcia)

en: Maximum Volume
pl_PL: Głośność maksymalna

en: Increasing Volume
pl_PL: Zwiększenie głośności

en: Minimal Volume
pl_PL: Głośność minimalna

en: Decreasing Volume
pl_PL: Zmniejszenie głośności

en: Clicking Enabled
pl_PL: Klikanie włączone

en: Clicking Disabled
pl_PL: Klikanie wyłączone

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (DPad Clicks)
pl_PL: Dotknięcie ekranu - najechanie (kliknięcia DPad)

note: I18N: This is displayed in the file browser to let the user choose a new folder for Android Storage Attached Framework
en: Add a new folder
pl_PL: Dodaj nowy katalog

note: I18N: This may be displayed in the Android UI used to add a Storage Attach Framework authorization
en: Choose a new folder
pl_PL: Wybiersz nowy katalog

en: Toggle aspect ratio correction
pl_PL: Przełącz korektę proporcji ekranu

en: Center
pl_PL: Wycentrowany

en: Pixel-perfect scaling
pl_PL: Rozmiar rzeczywisty

en: Even pixels scaling
pl_PL: Skalowanie parzyste pikseli

en: Fit to window
pl_PL: Dopasuj do okna

en: Stretch to window
pl_PL: Rozciągnij do okna

en: Fit to window (4:3)
pl_PL: Dopasuj do okna (4:3)

en: Resolution: %dx%d
pl_PL: Rozdzielczość: %dx%d

en: Active graphics filter:
pl_PL: Aktywny filtr graficzny:

en: Enabled aspect ratio correction
pl_PL: Włączono korekcję proporcji obrazu

en: Disabled aspect ratio correction
pl_PL: Wyłączono korekcję proporcji obrazu

en: Filtering enabled
pl_PL: Filtrowanie włączone

en: Filtering disabled
pl_PL: Filtrowanie wyłączone

en: Stretch mode
pl_PL: Tryb skalowania

en: SDL Surface
pl_PL: Powierzchnia SDL

en: SDL Surface (forced 8bpp mode)
pl_PL: Powierzchnia SDL (wymuszony tryb 8bpp)

en: Saved screenshot '%s'
pl_PL: Zapisano zrzut ekranu '%s'

en: Could not save screenshot
pl_PL: Nie udało się zapisać zrzutu ekranu

en: Windowed mode
pl_PL: Tryb okienkowy

en: Toggle fullscreen
pl_PL: Przełącz tryb pełnoekranowy

en: Toggle mouse capture
pl_PL: Przełącz przechwytywanie myszy

en: Save screenshot
pl_PL: Zapisz zrzut ekranu

en: Toggle linear filtered scaling
pl_PL: Przełącz skalowanie filtrowane liniowo

en: Cycle through stretch modes
pl_PL: Przełącz pomiędzy trybami rozciągania

en: Increase the scale factor
pl_PL: Zwiększ współczynnik skalowania

en: Decrease the scale factor
pl_PL: Zmniejsz współczynnik skalowania

en: Switch to the next scaler
pl_PL: Przełącz na następny silnik skalowania

en: Switch to the previous scaler
pl_PL: Przełącz na poprzedni silnik skalowania

en: Left Mouse Button
pl_PL: Lewy przycisk myszy

en: Right Mouse Button
pl_PL: Prawy przycisk myszy

en: Middle Mouse Button
pl_PL: Środkowy przycisk myszy

en: Mouse Wheel Up
pl_PL: Rolka myszy w górę

en: Mouse Wheel Down
pl_PL: Rolka myszy w dół

en: X1 Mouse Button
pl_PL: Przycisk myszy X1

en: X2 Mouse Button
pl_PL: Przycisk myszy X2

en: Joy A
pl_PL: Joystick A

en: Joy B
pl_PL: Joystick B

en: Joy X
pl_PL: Joystick X

en: Joy Y
pl_PL: Joystick Y

en: Joy Back
pl_PL: Joystick wstecz

en: Joy Guide
pl_PL: Joystick Guide

en: Joy Start
pl_PL: Joystick Start

en: Left Stick
pl_PL: Lewa gałka analogowa

en: Right Stick
pl_PL: Prawa gałka analogowa

en: Left Shoulder
pl_PL: Lewy Bumper LB

en: Right Shoulder
pl_PL: Prawy Bumper RB

en: D-pad Up
pl_PL: Krzyżak w górę

en: D-pad Down
pl_PL: Krzyżak w dół

en: D-pad Left
pl_PL: Krzyżak w lewo

en: D-pad Right
pl_PL: Krzyżak w prawo

en: D-pad Center
pl_PL: Krzyżak środek

en: Left Trigger
pl_PL: Lewy spust

en: Right Trigger
pl_PL: Prawy spust

en: Left Stick X
pl_PL: Lewy Analog X

en: Left Stick Y
pl_PL: Lewy Analog Y

en: Right Stick X
pl_PL: Prawy Analog X

en: Right Stick Y
pl_PL: Prawy Analog Y

en: Hat X
pl_PL: Kapturek X

en: Hat Y
pl_PL: Kapturek Y

en: Reset to defaults
pl_PL: Przywróć ustawienia domyślne

en: Clear mapping
pl_PL: Usuń mapowanie

en: Virtual mouse up
pl_PL: Wirtualna mysz ruch w górę

en: Virtual mouse down
pl_PL: Wirtualna mysz ruch w dół

en: Virtual mouse left
pl_PL: Wirtualna mysz ruch w lewo

en: Virtual mouse right
pl_PL: Wirtualna mysz ruch w prawo

en: Slow down virtual mouse
pl_PL: Zwolnij ruch wirtualnej myszy

en: Can't create directory here!
pl_PL: Nie można utworzyć katalogu w tym miejscu!

en: Invalid path!
pl_PL: Nieprawidłowa ścieżka dostępu!

en: Parent directory doesn't exists!
pl_PL: Katalog nadrzędny nie istnieje!

en: Can't create a directory within a file!
pl_PL: Nie można utworzyć katalogu wewnątrz pliku!

en: There is a file with that name in the parent directory!
pl_PL: Plik o tej nazwie znajduję się w katalogu nadrzędnym!

en: Failed to create the directory!
pl_PL: Nie udało się utworzyć katalogu!

en: Directory created successfully!
pl_PL: Katalog został utworzony!

en: Back to parent directory
pl_PL: Powrót do katalogu nadrzędnego

en: The file doesn't exist!
pl_PL: Plik nie istnieje!

en: Can't download a directory!
pl_PL: Nie można pobrać katalogu!

en: Failed to read the file!
pl_PL: Nie udało się odczytać pliku!

en: The page is not available without the resources. Make sure file wwwroot.zip from ScummVM distribution is available in 'themepath'.
pl_PL: Strona nie jest dostępna bez zasobów. Upewnij się, że plik wwwroot.zip z dystrybucji ScummVM jest dostępny w ścieżce motywu.

en: Create directory
pl_PL: Utwórz katalog

en: Upload files
pl_PL: Prześlij pliki

en: Type new directory name:
pl_PL: Wpisz nazwę nowego katalogu:

en: Select a file to upload:
pl_PL: Wybierz plik do przesłania:

en: Or select a directory (works in Chrome only):
pl_PL: Lub wybierz katalog (działa tylko w przeglądarce Chrome):

en: Index of
pl_PL: Indeks

en: Error occurred
pl_PL: Wystąpił błąd

en: File system root
pl_PL: Katalog główny systemu plików

en: Saved games
pl_PL: Zapisane gry

en: Parent directory
pl_PL: Katalog nadrzędny

en: ScummVM couldn't list the directory you specified.
pl_PL: ScummVM nie mógł wyświetlić podanego katalogu.

en: Index of
pl_PL: Indeks

en: This is a local webserver index page.
pl_PL: To jest strona indeksowa lokalnego serwera WWW.

en: Open Files manager
pl_PL: Otwórz menedżera plików

en: The parent directory doesn't exist!
pl_PL: Katalog nadrzędny nie istnieje!

en: Can't upload into a file!
pl_PL: Nie można przesłać do pliku!

en: Back to the files manager
pl_PL: Wróć do menedżera plików

en: Failed to start local webserver.
    Check whether selected port is not used by another application and try again.
pl_PL: Nie udało się uruchomić lokalnego serwera web.
    Proszę sprawdzić czy wybrany port nie jest w użyciu przez inną aplikację i spróbować ponownie.

en: Invalid request: headers are too long!
pl_PL: Błędne zapytanie: nagłówki zbyt długie!

en: Failed to upload the file!
pl_PL: Nie udało się przesłać pliku!

en: No file was passed!
pl_PL: Nie określono pliku!

en: Uploaded successfully!
pl_PL: Przesyłanie pomyślne!

en: ~C~lose
pl_PL: ~Z~amknij

en: Show mouse cursor
pl_PL: Wyświetl kursor myszy

en: Snap to edges
pl_PL: Przyciąganie do krawędzi

en: Stretch to fit
pl_PL: Rozciągnij

en: Use Screen:
pl_PL: Użyj ekranu:

[ctx: 3ds-screen]
en: Top
pl_PL: Górny

[ctx: 3ds-screen]
en: Bottom
pl_PL: Dolny

[ctx: 3ds-screen]
en: Both
pl_PL: Oba

note: I18N: Hardware key I18N: Return key I18N: Select party member command in Might & Magic 1
en: Select
pl_PL: Wybór

en: Touch
pl_PL: Dotyk

en: Toggle Drag Mode
pl_PL: Przełącz tryb przeciągania

en: Toggle Magnify Mode
pl_PL: Przełącz tryb powiększania

en: Open 3DS Settings
pl_PL: Otwórz ustawienia 3DS

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode.
    Returning to Launcher...
pl_PL: Tryb powiększenia wyłączony. Włączanie trybu przeciągania.
    Powrót do programu uruchamiającego...

en: Magnify Mode Off. Returning to Launcher...
pl_PL: Tryb powiększenia wyłączony. Powrót do programu uruchamiającego...

en: Hover Mode
pl_PL: Tryb zawisu

en: Drag Mode
pl_PL: Tryb przeciągania

en: Cannot Switch to Drag Mode while Magnify Mode is On
pl_PL: Nie można przełączyć do trybu przeciągania, gdy tryb powiększenia jest aktywny

en: Magnify Mode cannot be activated in menus.
pl_PL: Tryb powiększania nie może być aktywowany w menu.

en: Magnify Mode can only be activated
     when both screens are enabled.
pl_PL: Tryb powiększania może być aktywowany
    tylko gdy oba ekrany są włączone.

en: In-game resolution too small to magnify.
pl_PL: Rozdzielczość w grze jest zbyt mała, aby użyć powiększenia.

en: Magnify Mode On. Switching to Hover Mode...
pl_PL: Tryb powiększania włączony. Przełączanie do trybu zawisu...

en: Magnify Mode On
pl_PL: Tryb powiększania włączony

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode...
pl_PL: Tryb powiększania wyłączony. Włączanie trybu przeciągania...

en: Magnify Mode Off
pl_PL: Tryb powiększania wyłączony

en: Getting help
pl_PL: Uzyskaj pomoc

en: ## Help, I'm lost!
    
    First, make sure you have the games and necessary game files ready. Check the **Where to Get the Games** section under the **General** tab. Once obtained, follow the steps outlined in the **Adding Games** tab to finish adding them on this device. Take a moment to review this process carefully, as some users encountered challenges here owing to recent Android changes.
    
    Need more help? Refer to our [online documentation for Android](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html). Got questions? Swing by our [support forums](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=17) or hop on our [Discord server](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), which includes an [Android support channel](https://discord.com/channels/581224060529148060/1135579923185139862).
    
    Oh, and heads up, many of our supported games are intentionally tricky, sometimes mind-bogglingly so. If you're stuck in a game, think about checking out a game walkthrough. Good luck!
pl_PL: ## Pomocy, zgubiłem się!
    
    Najpierw upewnij się, że masz gotowe gry i niezbędne pliki gier. Sprawdź sekcję **Gdzie zdobyć gry** w zakładce **Ogólne**. Następnie wykonaj czynności opisane w zakładce **Dodawanie gier**, aby zakończyć dodawanie ich na tym urządzeniu. Poświęć chwilę na dokładne przejrzenie tego procesu, ponieważ niektórzy użytkownicy napotkali tu wyzwania ze względu na ostatnie zmiany w Androidzie.
    
    Potrzebujesz więcej pomocy? Zapoznaj się z naszą [dokumentacją online dla Androida](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html). Masz pytania? Odwiedź nasze [fora pomocy](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=17) lub wejdź na nasz [serwer Discord](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), który zawiera [kanał pomocy dla Androida](https://discord.com/channels/581224060529148060/1135579923185139862).
    
    Aha, i uwaga: wiele obsługiwanych przez nas gier jest celowo trudnych, czasem wręcz zadziwiających. Jeśli utkniesz w grze, pomyśl o przejrzeniu solucji do gry. Powodzenia!

en: Touch Controls
pl_PL: Sterowanie dotykowe

en: ## Touch control modes
    The touch control mode can be changed by tapping or clicking on the controller icon in the upper right corner
    ### Direct mouse 
    
    The touch controls are direct. The pointer jumps to where the finger touches the screen (default for menus).
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### Touchpad emulation 
    
    The touch controls are indirect, like on a laptop touchpad.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    ### Gamepad emulation 
    
    Fingers must be placed on lower left and right of the screen to emulate a directional pad and action buttons.
    
      ![Gamepad mode](gamepad.png "Gamepad mode"){w=10em}
    
    To select the preferred touch mode for menus, 2D games, and 3D games, go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**.
    
    ## Touch actions 
    
    ### Two finger scroll 
    
    To scroll, slide two fingers up or down the screen
    ### Two finger tap
    
    To do a two finger tap, hold one finger down and then tap with a second finger.
    
    ### Three finger tap
    
    To do a three finger tap, start with holding down one finger and progressively touch down the other two fingers, one at a time, while still holding down the previous fingers. Imagine you are impatiently tapping your fingers on a surface, but then slow down that movement so it is rhythmic, but not too slow.
    
    ### Immersive Sticky fullscreen mode
    
    Swipe from the edge to reveal the system bars.  They remain semi-transparent and disappear after a few seconds unless you interact with them.
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, tap on the menu icon at the top right of the screen.
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, long press on the controller icon at the top right of the screen, or tap on any editable text field. To hide the virtual keyboard, tap the controller icon again, or tap outside the text field.
    
    
      ![Keybpard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}
pl_PL: ## Tryby sterowania dotykowego
    Tryb sterowania dotykowego można zmienić dotykając lub klikając ikonę kontrolera w prawym górnym rogu
    ### Bezpośrednia mysz
    
    Sterowanie dotykowe jest bezpośrednie. Wskaźnik przeskakuje do miejsca, w którym palec dotyka ekranu (domyślnie w przypadku menu).
    
      !Direct mouse mode](mouse.png "Tryb myszy bezpośredniej"){w=10em}
    
    ### Emulacja touchpada
    
    Sterowanie dotykowe jest pośrednie, jak na touchpadzie laptopa.
    
      ![Touchpad mode]touchpad.png "Tryb touchpada"){w=10em}
    
    ### Emulacja gamepada
    
    Aby emulować pad kierunkowy i przyciski akcji, należy umieścić palce w lewym dolnym i prawym rogu ekranu.
    
      ![Gamepad mode](gamepad.png "Tryb Gamepada"){w=10em}
    
    Aby wybrać preferowany tryb dotykowy dla menu oraz gier 2D i 3D, przejdź do **Opcje globalne > Backend > Wybierz preferowany tryb dotykowy**.
    
    ## Akcje dotykowe
    
    ### Przewijanie dwoma palcami
    
    Aby przewijać, przesuń dwoma palcami w górę lub w dół ekranu
    ### Stuknięcie dwoma palcami
    
    Aby wykonać dotknięcie dwoma palcami, przytrzymaj jeden palec na ekranie, a następnie dotknij drugim palcem.
    
    ### Stuknięcie trzema palcami
    
    Aby wykonać stuknięcie trzema palcami, zacznij od przytrzymania jednego palca i stopniowo dotykaj ekranu pozostałymi dwoma palcami, po jednym na raz, wciąż przytrzymując poprzednie palce. Wyobraź sobie, że niecierpliwie uderzasz palcami w powierzchnię, ale potem zwalniasz ten ruch, aby był rytmiczny, ale niezbyt powolny.
    
    ### Wciągający, przyklejony tryb pełnoekranowy
    
    Przesuń palcem od krawędzi, aby odsłonić paski systemowe. Pozostają półprzezroczyste i znikają po kilku sekundach, chyba że wejdziesz z nimi w interakcję.
    
    ### Globalne menu główne
    
    Aby otworzyć globalne menu główne, dotknij ikony menu w prawym górnym rogu ekranu.
    
      ![Menu icon](menu.png "Ikona menu"){w=10em}
    
    ## Wirtualna klawiatura
    
    Aby otworzyć klawiaturę wirtualną, naciśnij i przytrzymaj ikonę kontrolera w prawym górnym rogu ekranu lub dotknij dowolnego edytowalnego pola tekstowego. Aby ukryć klawiaturę wirtualną, dotknij ponownie ikony kontrolera lub dotknij poza polem tekstowym.
    
    
      ![Keybpard icon](keyboard.png "Ikona klawiatury"){w=10em}

en: Adding Games
pl_PL: Dodawanie gier

en: ## Adding Games 
    
    1. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option. 
    
      ![ScummVM file browser root](browser-root.png "ScummVM file browser root"){w=70%}
    
    3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames**. 
    
    4. Select **Use this folder**. 
    
      ![OS selectable folder](fs-folder.png "OS selectable folder"){w=70%}
    
    5. Select **ALLOW** to give ScummVM permission to access the folder. 
    
      ![OS access permission dialog](fs-permission.png "OS access permission"){w=70%}
    
    6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
      ![SAF folder added](browser-folder-in-list.png "SAF folder added"){w=70%}
    
    Step 2 and 3 are done only once. To add more games, repeat Steps 1 and 6. 
    
    See our [Android documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html) for more information.
pl_PL: ## Dodawanie gier
    
    1. Wybierz **Dodaj grę...** w programie uruchamiającym.
    
    2. W przeglądarce plików ScummVM wybiera **Przejdź w górę**, aż dojdziesz do katalogu głównego, w którym znajduje się opcja **<Dodaj nowy folder>**.
    
      ![ScummVM file browser root]((browser-root.png "Główny katalog przeglądarki plików ScummVM"){w=70%}
    
    3. Naciśnij dwukrotnie **<Dodaj nowy folder>**. W przeglądarce plików na swoim urządzeniu przejdź do folderu zawierającego wszystkie foldery z grami. Na przykład **Karta SD > Gry ScummVM**.
    
    4. Wybierz opcję **Użyj tego folderu**.
    
      ![OS selectable folder](fs-folder.png "Folder do wyboru w systemie operacyjnym"){w=70%}
    
    5. Wybierz **ZEZWÓL**, aby nadać ScummVM uprawnienia dostępu do folderu.
    
      ![OS access permission dialog](fs-permission.png "Uprawnienia dostępu systemu operacyjnego"){w=70%}
    
    6. W przeglądarce plików ScummVM naciśnij dwukrotnie, aby przeglądać dodany folder. Dodaj grę, wybierając podkatalog zawierający pliki gier, a następnie dotknij **Wybierz**.
    
      ![SAF folder added](browser-folder-in-list.png "Dodano folder SAF"){w=70%}
    
    Krok 2 i 3 wykonuje się tylko raz. Aby dodać więcej gier, powtórz kroki 1 i 6.
    
    Więcej informacji znajdziesz w naszej [dokumentacji Androida](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html).

en: Show On-screen control
pl_PL: Pokaż sterowanie na ekranie

en: Choose the preferred touch mode:
pl_PL: Wybierz preferowany tryb dotykowy:

en: In menus
pl_PL: W menu

en: Touchpad emulation
pl_PL: Emulacja touchpada

en: Direct mouse
pl_PL: Emulacja myszy

en: Gamepad emulation
pl_PL: Emulacja gamepada

en: In 2D games
pl_PL: W grach 2D

en: In 3D games
pl_PL: W grach 3D

en: Select the orientation:
pl_PL: Wybierz orientację:

en: Automatic
pl_PL: Automatyczna

en: Portrait
pl_PL: Pionowa

en: Landscape
pl_PL: Pozioma

en: In games
pl_PL: W grach

note: I18N: This button opens a list of all folders added for Android Storage Attached Framework
en: Remove folder authorizations...
pl_PL: Usuń uprawnienia folderów...

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Unscaled
pl_PL: Bez skalowania

en: Hardware scale (fast, but low quality)
pl_PL: Skalowanie sprzętowe (szybsze, ale niższej jakości)

en: Software scale (good quality, but slower)
pl_PL: Skalowanie programowe (wyższej jakości, ale wolniejsze)

en: Show Gamepad Controller (iOS 15 and later)
pl_PL: Pokazuj kontroler gamepada (iOS 15 i późniejsze)

en: Gamepad opacity
pl_PL: Krycie gamepada

en: Directional button:
pl_PL: Przycisk kierunkowy:

en: Thumbstick
pl_PL: Drążek

en: Dpad
pl_PL: Przycisk kierunkowy

en: Use minimal gamepad layout
pl_PL: Użyj minimalnego układu gamepada

en: Show keyboard function bar
pl_PL: Pokaż pasek funkcyjny klawiatury

en: ## Help, I'm lost!
    
    First, make sure you have the games and necessary game files ready. Check the **Where to Get the Games** section under the **General** tab. Once obtained, follow the steps outlined in the **Adding Games** tab to finish adding them on this device.
    
    Need more help? Refer to our [online documentation for iOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html). Got questions? Swing by our [support forums](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=15) or hop on our [Discord server](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), which includes an [iOS support channel](https://discord.com/channels/581224060529148060/1149456560922316911).
    
    Oh, and heads up, many of our supported games are intentionally tricky, sometimes mind-bogglingly so. If you're stuck in a game, think about checking out a game walkthrough. Good luck!
pl_PL: ## Pomocy, zgubiłem się!
    
    Najpierw upewnij się, że masz gotowe gry i niezbędne pliki gier. Sprawdź sekcję **Gdzie zdobyć gry** w zakładce **Ogólne**. Po uzyskaniu wykonaj czynności opisane w zakładce **Dodawanie gier**, aby zakończyć dodawanie ich na tym urządzeniu.
    
    Potrzebujesz więcej pomocy? Zapoznaj się z naszą [dokumentacją online dla iOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html). Masz pytania? Odwiedź nasze [fora pomocy](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=17) lub wskocz na nasz [serwer Discord](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), który zawiera [kanał pomocy dla iOS](https://discord.com/channels/581224060529148060/1149456560922316911).
    
    Aha, i uwaga: wiele obsługiwanych przez nas gier jest celowo trudnych, czasem wręcz zadziwiających. Jeśli utkniesz w grze, pomyśl o przejrzeniu solucji do gry. Powodzenia!

en: ## Touch control modes
    The touch control mode can be changed by tapping or clicking on the controller icon in the upper right corner, by swiping two fingers from left to right, or in the global settings from the Launcher go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**. It's possible to configure the touch mode for three situations (ScummVM menus, 2D games and 3D games).
    
    ### Direct mouse 
    
    The touch controls are direct. The pointer jumps to where the finger touches the screen (default for menus).
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### Touchpad emulation 
    
    The touch controls are indirect, like on a laptop touchpad.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    To select the preferred touch mode for menus, 2D games, and 3D games, go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**.
    
    ## Touch actions 
    
    | Gesture           | Action            
    | ------------------|-------------------
    | `One finger tap`  | Left mouse click  
    | `Two fingers tap` | Right mouse click 
    | `Two fingers double tap` | ESC 
    | `One finger press & hold for >0.5s` | Left mouse button hold and drag, such as for selection from action wheel in Curse of Monkey Island 
    | `Two fingers press & hold for >0.5s` | Right mouse button hold and drag, such as for selection from action wheel in Tony Tough 
    | `Two fingers swipe (left to right)` | Toggles between the touch modes 
    | `Two fingers swipe (right to left)` | Toggles virtual controller (>iOS 15) 
    | `Two fingers swipe (top to bottom)` | Access Global Main Menu in games 
    | `Pinch (zoom in/out)` | Enables/disables keyboard 
    
    ### Virtual Gamepad 
    
    Devices running iOS 15 or later can connect virtual gamepad controller by swiping two fingers from right to left or through **Global Options > Backend**. The directional button can be configured to either a thumbstick or a dpad.
    **Note** While the virtual controller is connected it is not possible to perform mouse clicks using tap gestures since they are disabled as long as the virtual controller is visible. Left mouse clicks are performed by pressing the A button. Tap gestures are enabled again when virtual controller is disconnected.
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, tap on the menu icon at the top right of the screen or swipe two fingers downwards.
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, long press on the controller icon at the top right of the screen, perform a pinch gesture (zoom out) or tap on any editable text field. To hide the virtual keyboard, tap the controller icon again, do an opposite pinch gesture (zoom in) or tap outside the text field.
    
    
      ![Keybpard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}
pl_PL: ## Tryby sterowania dotykowego
    Tryb sterowania dotykowego można zmienić dotykając lub klikając ikonę kontrolera w prawym górnym rogu, przesuwając dwoma palcami od lewej do prawej lub w ustawieniach globalnych, w programie uruchamiającym przejdź do **Opcje globalne > Backend > Wybierz preferowany tryb dotykowy**. Możliwe jest skonfigurowanie trybu dotykowego dla trzech sytuacji (menu ScummVM, gry 2D i gry 3D).
    
    ### Bezpośrednia mysz
    
    Sterowanie dotykowe jest bezpośrednie. Wskaźnik przeskakuje do miejsca, w którym palec dotyka ekranu (domyślnie w przypadku menu).
    
       ![Tryb bezpośredniej myszy](mouse.png "Tryb bezpośredniej myszy"){w=10em}
    
    ### Emulacja touchpada
    
    Sterowanie dotykowe jest pośrednie, jak na touchpadzie laptopa.
    
       ![Tryb touchpada](touchpad.png "Tryb touchpada"){w=10em}
    
    Aby wybrać preferowany tryb dotykowy dla menu oraz gier 2D i 3D, przejdź do **Opcje globalne > Backend > Wybierz preferowany tryb dotykowy**.
    
    ## Akcje dotykowe
    
    | Gest | Działanie
    | ------------------|---------------------------------
    | `Dotknięcie jednym palcem` | Kliknięcie lewym przyciskiem myszy
    | `Dotknięcie dwoma palcami` | Kliknij prawym przyciskiem myszy
    | `Dwukrotne dotknięcie dwoma palcami` | WYJŚCIE
    | `Naciśnięcie i przytrzymanie jednym palcem przez > 0,5 s` | Kliknięcie, przytrzymanie i przeciągnięcie lewym przyciskiem myszy, tak jak w przypadku wyboru z koła akcji w Curse of Monkey Island
    | `Naciśnięcie i przytrzymanie dwoma palcami przez > 0,5 s` | Kliknięcie, przytrzymanie i przeciągnięcie prawym przyciskiem myszy, tak jak w przypadku wyboru z koła akcji w Tony Tough
    | `Przesunięcie dwoma palcami (od lewej do prawej)` | Przełącza pomiędzy trybami dotykowymi
    | `Przesunięcie dwoma palcami (od prawej do lewej)` | Przełącza kontroler wirtualny (>iOS 15)
    | `Przesunięcie dwoma palcami (od góry do dołu)` | Dostęp do globalnego menu głównego w grach
    | `Ściśnij (powiększ/zmniejsz)` | Włącza/wyłącza klawiaturę
    
    ### Wirtualny pad do gier
    
    Urządzenia z systemem iOS 15 lub nowszym mogą podłączyć wirtualny kontroler gamepada, przesuwając dwoma palcami od prawej do lewej lub wybierając **Opcje globalne > Backend**. Przycisk kierunkowy można skonfigurować jako drążek lub pad kierunkowy.
    **Uwaga** Gdy kontroler wirtualny jest podłączony, nie można wykonywać kliknięć myszą za pomocą gestów dotknięcia, ponieważ są one wyłączone, dopóki kontroler wirtualny jest widoczny. Kliknięcie lewym przyciskiem myszy odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku A. Gesty dotykowe zostaną ponownie włączone po odłączeniu kontrolera wirtualnego.
    
    ### Globalne menu główne
    
    Aby otworzyć globalne menu główne, dotknij ikony menu w prawym górnym rogu ekranu lub przesuń dwoma palcami w dół.
    
       ![Ikona menu](menu.png "Ikona menu"){w=10em}
    
    ## Wirtualna klawiatura
    
    Aby otworzyć wirtualną klawiaturę, naciśnij i przytrzymaj ikonę kontrolera w prawym górnym rogu ekranu, wykonaj gest rozsuwania (pomniejszenia) lub dotknij dowolnego edytowalnego pola tekstowego. Aby ukryć klawiaturę wirtualną, dotknij ponownie ikony kontrolera, wykonaj gest szczypania (powiększenie) lub dotknij poza polem tekstowym.
    
    
       ![Ikona klawiatury](keyboard.png "Ikona klawiatury"){w=10em}

en: ## Adding Games 
    
    1. Copy the required game files to the ScummVM application. There are several ways to do that, see our [Transferring game files documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html#transferring-game-files) for more information.
    
    2. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    3. In the ScummVM file browser, double-tap to browse to your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
    To add more games, repeat the steps above. 
    
    See our [iOS documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html) for more information.
pl_PL: ## Dodawanie gier
    
    1. Skopiuj wymagane pliki gry do aplikacji ScummVM. Można to zrobić na kilka sposobów. Więcej informacji znajdziesz w naszej [dokumentacji przesyłania plików gry](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html#transferring-game-files).
    
    2. Wybierz **Dodaj grę...** w programie uruchamiającym.
    
    3. W przeglądarce plików ScummVM naciśnij dwukrotnie, aby przejść do dodanego folderu. Dodaj grę, wybierając podfolder zawierający pliki gier, a następnie dotknij **Wybierz**.
    
    Aby dodać więcej gier, powtórz powyższe kroki.
    
    Więcej informacji znajdziesz w naszej [dokumentacji iOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html).

en: ## Touch actions 
    
    ### Press Touch area 
    
    Press Touch area to perform a left mouse click
    ### Play/Pause
    
    Press Play/Pause to perform a right mouse click
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, press Back/Menu button.
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, press and hold the Play/Pause button. To hide the virtual keyboard, press the Back/Menu button.
pl_PL: ## Akcje dotykowe
    
    ### Naciśnij obszar dotykowy
    
    Naciśnij obszar dotykowy, aby wykonać kliknięcie lewym przyciskiem myszy
    ### Odtwórz/Wstrzymaj
    
    Naciśnij przycisk Odtwórz/Pauza, aby wykonać kliknięcie prawym przyciskiem myszy
    
    ### Globalne menu główne
    
    Aby otworzyć globalne menu główne, naciśnij przycisk Wstecz/Menu.
    
    ## Wirtualna klawiatura
    
    Aby otworzyć wirtualną klawiaturę, naciśnij i przytrzymaj przycisk Odtwórz/Pauza. Aby ukryć klawiaturę wirtualną, naciśnij przycisk Wstecz/Menu.

en: ## Adding Games 
    
    1. Copy the required game files to the ScummVM application. There are several ways to do that, see our [Transferring game files documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html#transferring-game-files) for more information.
    
    2. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    3. In the ScummVM file browser, double-tap to browse to your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
    To add more games, repeat the steps above. 
    
    See our [tvOS documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html) for more information.
pl_PL: ## Dodawanie gier
    
    1. Skopiuj wymagane pliki gry do aplikacji ScummVM. Można to zrobić na kilka sposobów. Więcej informacji znajdziesz w naszej [dokumentacji przesyłania plików gry](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html#transferring-game-files).
    
    2. Wybierz **Dodaj grę...** w programie uruchamiającym.
    
    3. W przeglądarce plików ScummVM naciśnij dwukrotnie, aby przejść do dodanego folderu. Dodaj grę, wybierając podfolder zawierający pliki gier, a następnie dotknij **Wybierz**.
    
    Aby dodać więcej gier, powtórz powyższe kroki.
    
    Więcej informacji znajdziesz w naszej [dokumentacji systemu tvOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html).

en: Click Mode
pl_PL: Tryb klikania

en: Keyboard
pl_PL: Klawiatura

en: ## Keyboard shortcuts
    
    ScummVM supports various in-game keyboard and mouse shortcuts, and since version 2.2.0 these can be manually configured in the **Keymaps tab**, or in the **configuration file**.
    
    For game-specific controls, see the [wiki entry](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Category:Supported_Games) for the game you are playing.
    
    Default shortcuts are shown in the table.
    
    | Shortcut      | Description      
    | --------------|------------------
    | `Ctrl+F5` | Displays the Global Main Menu
pl_PL: ## Skróty klawiaturowe
    
    ScummVM obsługuje różne skróty klawiaturowe i myszy w grze, a od wersji 2.2.0 można je skonfigurować ręcznie w zakładce **Klawisze** lub w **pliku konfiguracyjnym**.
    
    Aby zapoznać się ze sterowaniem specyficznym dla gry, zobacz [wpis na wiki](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Category:Supported_Games) dotyczący gry, w którą grasz.
    
    Domyślne skróty pokazano w tabeli.
    
    | Skrót | Opis
    | --------------|----------------------
    | `Ctrl+F5` | Wyświetla globalne menu główne

en: | `Cmd+q`    | Quit (macOS)
pl_PL: | `Cmd+q`    | Wyjdź (macOS)

en: | `Alt+F4`  | Quit (Windows)
pl_PL: | `Alt+F4`  | Wyjdź (Windows)

en: | `Ctrl+q`  | Quit (Linux/Unix)
pl_PL: | `Ctrl+q`  | Wyjdź (Linux/Unix)

en: | `Ctrl+z`  | Quit (other platforms)
pl_PL: | `Ctrl+z`  | Wyjdź (inne platformy)

en: | `Ctrl+u`  | Mutes all sounds
    | `Ctrl+m`  | Toggles mouse capture
    | `Ctrl+Alt` and `9` or `0` | Cycles forwards/backwards between graphics filters
    | `Ctrl+Alt` and `+` or `-` | Increases/decreases the scale factor
    | `Ctrl+Alt+a` | Toggles aspect ratio correction on/off
    | `Ctrl+Alt+f` | Toggles between nearest neighbor and bilinear interpolation (graphics filtering on/off)
    | `Ctrl+Alt+s` | Cycles through stretch modes
    | `Alt+Enter`   | Toggles full screen/windowed mode
    | `Alt+s`          | Takes a screenshot
    | `Ctrl+F7`       | Opens virtual keyboard (if enabled). This can also be opened with a long press of the middle mouse button or wheel.
    | `Ctrl+Alt+d` | Opens the ScummVM debugger
pl_PL: | `Ctrl+u` | Wycisza wszystkie dźwięki
    | `Ctrl+m` | Przełącza przechwytywanie myszy
    | `Ctrl+Alt` i `9` lub `0` | Przełącza do przodu/do tyłu pomiędzy filtrami graficznymi
    | `Ctrl+Alt` i `+` lub `-` | Zwiększa/zmniejsza współczynnik skali
    | `Ctrl+Alt+a` | Włącza/wyłącza korekcję proporcji obrazu
    | `Ctrl+Alt+f` | Przełącza między interpolacjami: najbliższe sąsiedztwo i dwuliniową (wł./wył. filtrowanie grafiki)
    | `Ctrl+Alt+s` | Przełącza pomiędzy trybami rozciągania
    | `Alt+Enter` | Przełącza tryb pełnoekranowy/okienkowy
    | `Alt+s` | Robi zrzut ekranu
    | `Ctrl+F7` | Otwiera wirtualną klawiaturę (jeśli jest włączona). Można to również otworzyć długim naciśnięciem środkowego przycisku myszy lub kółka.
    | `Ctrl+Alt+d` | Otwiera debuger ScummVM

en: Hide ScummVM
pl_PL: Ukryj ScummVM

en: Hide Others
pl_PL: Ukryj pozostałe

en: Show All
pl_PL: Pokaż wszystkie

en: Window
pl_PL: Okno

en: Minimize
pl_PL: Miniaturka

en: User Manual
pl_PL: Instrukcja obsługi

en: General Information
pl_PL: Informacje ogólne

en: What's New in ScummVM
pl_PL: Co nowego w ScummVM

en: Credits
pl_PL: Twórcy

en: GPL License
pl_PL: Licencja GPL

en: LGPL License
pl_PL: Licencja LGPL

en: Freefont License
pl_PL: Licencja Freefont

en: OFL License
pl_PL: Licencja OFL

en: BSD License
pl_PL: Licencja BSD

en: Cross
pl_PL: Krzyż

en: Circle
pl_PL: Koło

en: Square
pl_PL: Kwadrat

en: Video
pl_PL: Wideo

en: Current video mode:
pl_PL: Obecny tryb wideo:

en: Double-strike
pl_PL: Podwójny atak

en: Horizontal underscan:
pl_PL: Pionowy underscan:

en: Vertical underscan:
pl_PL: Poziomy underscan:

en: Input
pl_PL: Wejście

en: GC Pad sensitivity:
pl_PL: Czułość pada GC:

en: GC Pad acceleration:
pl_PL: Przyśpieszenie pada GC:

en: Status:
pl_PL: Stan:

en: Unknown
pl_PL: Nieznany

en: Mount DVD
pl_PL: Zamontuj DVD

en: Unmount DVD
pl_PL: Odmontuj DVD

en: Server:
pl_PL: Serwer:

en: Share:
pl_PL: Udział:

en: Password:
pl_PL: Hasło:

en: Init network
pl_PL: Inicjalizacja sieci

en: Mount SMB
pl_PL: Zamontuj SMB

en: Unmount SMB
pl_PL: Odmontuj SMB

en: DVD Mounted successfully
pl_PL: DVD zamontowane pomyślnie

en: Error while mounting the DVD
pl_PL: Błąd podczas montowania DVD

en: DVD not mounted
pl_PL: DVD nie zamontowane

en: Network up, share mounted
pl_PL: Sieć działa, udział zamontowany

en: Network up
pl_PL: Sieć działa

en: , error while mounting the share
pl_PL: , błąd podczas montowania udziału

en: , share not mounted
pl_PL: , udział nie został zamontowany

en: Network down
pl_PL: Sieć nie działa

en: Initializing network
pl_PL: Inicjalizacja sieci

en: Timeout while initializing network
pl_PL: Przekroczono limit czasu inicjalizacji sieci

en: Network not initialized (%d)
pl_PL: Sieć nie została zainicjalizowana (%d)

en: Launcher
pl_PL: Program uruchamiający

en: Check for Updates...
pl_PL: Szukaj aktualizacji...

en: Unable to locate the '%s' engine data file.
pl_PL: Nie udało się znaleźć plików silnika %s.

en: The '%s' engine data file is corrupt.
pl_PL: Plik silnika %s jest uszkodzony.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d.%d but got %d.%d.
pl_PL: Znaleziono nieprawidłową wersję silnika %s. Oczekiwano %d.%d, ale otrzymano %d.%d.

en: TV emulation
pl_PL: Emulacja TV

en: Emulate composite output to an NTSC TV
pl_PL: Emulacja wyjścia kompozytowego do telewizora NTSC

en: Color graphics
pl_PL: Kolorowa grafika

en: Use color graphics instead of monochrome
pl_PL: Użyj grafiki kolorowej zamiast czarno-białej

en: Show scanlines
pl_PL: Pokazuj linie skanowania

en: Darken every other scanline to mimic the look of a CRT
pl_PL: Przyciemniaj co drugą linię skanowania, aby emulować wygląd ekranu kineskopowego

en: Always use sharp monochrome text
pl_PL: Zawsze używaj ostrego, monochromatycznego tekstu

en: Do not emulate NTSC artifacts for text
pl_PL: Nie emuluj artefaktów NTSC dla tekstu

en: Early AGI games for Tandy Color Computer are not yet supported.
pl_PL: Wczesne gry AGI dla Tandy Color Computer nie są jeszcze obsługiwane.

en: Could not open/use file 'hgc_font' for Hercules hires font.
    If you have such file in other AGI (Sierra) game, you can copy it to the game directory
pl_PL: Nie można otworzyć/użyć pliku „hgc_font” dla czcionki wysokiej rozdzielczości Hercules.
    Jeśli posiadasz taki plik w innej grze AGI (Sierra), możesz skopiować go do katalogu z grą

en: Use original save/load screens
pl_PL: Użyj oryginalnych ekranów wczytywania/zapisywania

en: Use the original save/load screens instead of the ScummVM ones
pl_PL: Użyj oryginalnych ekranów odczytu/zapisu zamiast wbudowanych w ScummVM

en: Use an alternative palette
pl_PL: Użyj alternatywnej palety

en: Use an alternative palette, common for all Amiga games. This was the old behavior
pl_PL: Użyj alternatywnej palety, wspólnej dla wszystkich gier na Amigę. To było stare zachowanie

en: Mouse support
pl_PL: Obsługa myszki

en: Enables mouse support. Allows to use mouse for movement and in game menus.
pl_PL: Włącza obsługę myszki. Pozwala na użycie myszki do przemieszczania i w menu gry.

en: Use Hercules hires font
pl_PL: Użyj czcionki wysokiej rozdzielczości Hercules

en: Uses Hercules hires font, when font file is available.
pl_PL: Używa czcionki wysokiej rozdzielczości Hercules, jeśli plik czcionki jest dostępny.

en: Pause when entering commands
pl_PL: Pauzuj w trakcie wprowadzania poleceń

en: Shows a command prompt window and pauses the game (like in SCI) instead of a real-time prompt.
pl_PL: Wyświetla okno wiersza poleceń i wstrzymuje grę (jak w SCI) zamiast monitu w czasie rzeczywistym.

en: Add speed menu
pl_PL: Dodaj menu szybkości

en: Add game speed menu (similar to PC version)
pl_PL: Dodaj menu szybkości gry (podobnie jak w wersji PC)

en: This game does not support loading
pl_PL: Ta gra nie obsługuje wczytywania stanu gry

en: This game does not support saving
pl_PL: Ta gra nie obsługuje zapisywania stanu gry

en: Restore game:
pl_PL: Wznów grę:

en: Restore
pl_PL: Wznów

en: Quick load or save game isn't supported in this location
pl_PL: Szybkie wczytywanie i zapisywanie gry nie jest obsługiwane w tej lokalizacji

en: Failed to load saved game from file:
    
    %s
pl_PL: Nie udało się wczytać stanu gry z pliku:
    
    %s

en: Failed to save game to file:
    
    %s
pl_PL: Nie udało się zapisać stanu gry do pliku:
    
    %s

en: Successfully saved game in file:
    
    %s
pl_PL: Pomyślnie zapisano stan gry w pliku:
    
    %s

en: Cutscene file '%s' not found!
pl_PL: Nie znaleziono pliku przerywnika '%s'!

en: AdLib OPL3 mode
pl_PL: Tryb AdLib OPL3

en: When AdLib is selected, OPL3 features will be used. Depending on the game, this will prevent cut-off notes, add extra notes or instruments and/or add stereo.
pl_PL: Po wybraniu AdLib zostaną użyte funkcje OPL3. W zależności od gry zapobiegnie to obcinaniu nut, doda dodatkowe nuty lub instrumenty i/lub doda dźwięk stereo.

en: Use DOS version music tempos
pl_PL: Użyj tempa muzyki w wersji DOS

en: Selecting this option will play the music using the tempos used by the DOS version of the game. Otherwise, the faster tempos of the Windows version will be used.
pl_PL: Wybranie tej opcji spowoduje odtwarzanie muzyki w tempie używanym w wersji gry na system DOS. W przeciwnym razie użyte zostaną szybsze tempa wersji dla systemu Windows.

en: Prefer digital sound effects
pl_PL: Preferuj cyfrowe efekty dźwiękowe

en: Prefer digital sound effects instead of synthesized ones
pl_PL: Preferuj cyfrowe efekty dźwiękowe zamiast syntezowanych

en: Disable fade-out effects
pl_PL: Wyłącz efekty zanikania

en: Don't fade every screen to black when leaving a room.
pl_PL: Nie przyciemniaj każdego ekranu, gdy wychodzisz z pokoju.

en: AGOS 2 support is not compiled in
pl_PL: Obsługa AGOS 2 nie jest wkompilowana

en: You appear to be using a General MIDI device,
    but your game only supports Roland MT32 MIDI.
    We try to map the Roland MT32 instruments to
    General MIDI ones. It is still possible that
    some tracks sound incorrect.
pl_PL: Wygląda na to, że używasz urządzenia ogólnego MIDI,
    ale gra obsługuje tylko Roland MT32 MIDI.
    Próbujemy zmapować instrumenty Roland MT32 na
    ogólne MIDI. Natomiast wciąż będzie możliwe,
    że niektóre ścieżki będą brzmiały niepoprawnie.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s. Without this file,
    the music will not sound the same as the original game.
pl_PL: Nie można znaleźć pliku definicji instrumentu AdLib
    %s. Bez tego pliku
    muzyka nie będzie brzmiała tak samo jak w oryginalnej grze.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s. Without this file,
    the sound effects will not sound the same as the original game.
pl_PL: Nie można znaleźć pliku definicji instrumentu AdLib
    %s. Bez tego pliku
    efekty dźwiękowe nie będą brzmiały tak samo jak w oryginalnej grze.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s or %s. Without one of these files,
    the music will not sound the same as the original game.
pl_PL: Nie można znaleźć pliku definicji instrumentu AdLib
    %s lub %s. Bez któregokolwiek z tych pliików
    muzyka nie będzie brzmiała tak samo jak w oryginalnej grze.

en: Game language:
pl_PL: Język gry:

en: Language to use for multilingual games
pl_PL: Język używany w grach wielojęzycznych

en: Enable ScummVM save management
pl_PL: Włącz zarządzanie zapisami stanów gier ScummVM

en: Never disable ScummVM save management and autosaves.
    NOTE: This could cause save duplication and other oddities
pl_PL: Nigdy nie wyłączaj zarządzania zapisami ScummVM i automatycznego zapisywania.
    UWAGA: może to spowodować duplikację zapisu i inne dziwactwa

en: Force antialiased text
pl_PL: Wymuś wygładzanie tekstu

en: Use antialiasing to draw text even if the game does not ask for it
pl_PL: Używaj antyaliasingu do wyświetlania tekstu, nawet jeśli gra o to nie poprosi

en: Show FPS
pl_PL: Pokazuj licznik FPS

en: Show the current FPS-rate, while you play.
pl_PL: Pokazuje aktualną liczbę klatek na sekundę podczas gry.

en: The selected game uses a pre-2.5 version of the AGS engine, which is not supported.
pl_PL: Wybrana gra wykorzystuje silnik AGS w wersji wcześniejszej niż 2.5, który nie jest obsługiwany.

en: The selected game has a data file greater than 2Gb, which isn't supported by your version of ScummVM yet.
pl_PL: Wybrana gra ma plik danych większy niż 2 GB, który nie jest obsługiwany przez twoją wersję ScummVM.

en: To preserve the original experience, this game should be loaded using the in-game interface.
    You can, however, override this setting in Game Options.
pl_PL: Aby zachować oryginalne wrażenia, tę grę należy wczytywać za pomocą interfejsu gry.
    Możesz jednak zastąpić to ustawienie w Opcjach gry.

en: To preserve the original experience, this game should be saved using the in-game interface.
    You can, however, override this setting in Game Options.
pl_PL: Aby zachować oryginalne wrażenia, grę należy zapisać za pomocą interfejsu gry.
    Możesz jednak zastąpić to ustawienie w Opcjach gry.

en: Show version
pl_PL: Pokazuj wersję

en: Quick load
pl_PL: Szybkie wczytywanie

en: Quick save
pl_PL: Szybki zapis

en: Switch to Sarah
pl_PL: Przełącz na Sarah

en: Switch to Grimwall
pl_PL: Przełącz na Grimwall

en: Switch to Olmec
pl_PL: Przełącz na Olmec

en: Bring up the In-Game Menu
pl_PL: Wyświetl menu gry

en: Open character inventory
pl_PL: Otwórz ekwipunek

note: I18N: Warn user about loading potentially incompatible saved game
en: WARNING: Attempt to load saved game from a previous version: Version %s / Build %d
pl_PL: UWAGA: Próba wczytania zapisanej gry z poprzedniej wersji: %s / kompilacja %d

en: Load anyway
pl_PL: Wczytaj mimo to

en: Failed to initialize resources
pl_PL: Nie udało się zainicjować zasobów

en: A required game resource was not found
pl_PL: Wymagane źródło gry nie zostało odnalezione

en: WARNING: This game was saved in Restored Cut Content mode, but you are playing in Original Content mode. The mode will be adjusted to Restored Cut Content for this session until you completely Quit the game.
pl_PL: UWAGA: Ta gra została zapisana w trybie przywracającym wyciętą zawartość, ale grasz w trybie oryginalnej zawartości. Tryb zostanie ustawiony na przywracający wyciętą zawartość dla tej sesji, do wyjścia z gry.

en: WARNING: This game was saved in Original Content mode, but you are playing in Restored Cut Content mode. The mode will be adjusted to Original Content mode for this session until you completely Quit the game.
pl_PL: UWAGA: Ta gra została zapisana w trybie oryginalnej zawartości, ale grasz w trybie przywracającym wyciętą zawartość. Tryb zostanie ustawiony na oryginalną zawartość dla tej sesji, do wyjścia z gry.

en: Continue
pl_PL: Kontynuuj

en: The fan translator does not wish his translation to be incorporated into ScummVM.
pl_PL: Tłumacz fan nie chce, aby jego tłumaczenie zostało włączone do ScummVM.

en: Missing game code
pl_PL: Brakujący kod gry

note: I18N: Blade Runner Enhanced Edition is a trademark, so please keep the capitalization for Enhanced Edition as is.
en: Enhanced Edition not supported. Please, use the original files which are part of the release.
pl_PL: Enhanced Edition nie jest obsługiwana. Proszę korzystać z oryginalnych plików, które są częścią wydania.

en: Sitcom mode
pl_PL: Tryb sitcom

en: Game will add laughter after actor's line or narration
pl_PL: Gra będzie dodawała odgłosy śmiechu po kwestiach aktora lub narracji

en: Shorty mode
pl_PL: Tryb skrzatów

en: Game will shrink the actors and make their voices high pitched
pl_PL: Gra zmniejszy aktorów i sprawi, że ich głosy będą wysokie

en: Frame limiter high performance mode
pl_PL: Tryb wysokiej wydajności z ogranicznikiem klatek

en: This mode may result in high CPU usage! It avoids use of delayMillis() function.
pl_PL: Ten tryb może skutkować dużym obciążeniem procesora! Pozwala to uniknąć użycia funkcji delayMillis().

en: Max frames per second limit
pl_PL: Limit klatek na sekundę

en: This mode targets a maximum of 120 fps. When disabled, the game targets 60 fps
pl_PL: Ten tryb ustawia maksymalną ilość klatek na sekundę na 120. Gdy tryb jest nieaktywny gra osiąga 60 klatek na sekundę

en: Disable McCoy's quick stamina drain
pl_PL: Wyłącz szybki spadek wytrzymałości McCoya

en: When running, McCoy won't start slowing down as soon as the player stops clicking the mouse
pl_PL: Podczas biegu McCoy nie zacznie zwalniać, gdy tylko gracz przestanie klikać myszką

en: Show subtitles during text crawl
pl_PL: Pokaż napisy podczas przesuwania tekstu

en: During the intro cutscene, show subtitles during the text crawl
pl_PL: W czasie wyświetlania intra filmowego, pokazuj napisy podczas przesuwania tekstu

en: Fix credits for voice actors
pl_PL: Napraw napisy dla aktorów głosowych

en: Updates the end credits with corrected credits for the Spanish voice actors
pl_PL: Aktualizuje napisy końcowe o poprawione informacje hiszpańskich aktorów głosowych

note: I18N: These are keymaps that work in the main gameplay and also when KIA (Knowledge Integration Assistant) is open.
en: common shortcuts
pl_PL: wspólne skróty

note: I18N: These are keymaps which work only in the main gameplay and not within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: main game shortcuts
pl_PL: główne skróty gry

note: I18N: These are keymaps that work only within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: KIA only shortcuts
pl_PL: skróty tylko dla KIA

note: I18N: This keymap is the main way for the user interact with the game. It is used with the game's cursor to select, walk-to, run-to, look-at, talk-to, pick up, use, shoot (combat mode), open KIA (when clicking on McCoy).
en: Walk / Look / Talk / Select / Shoot
pl_PL: Chodzenie / Patrzenie / Rozmowa / Wybór / Strzał

note: I18N: This keymap toggles McCoy's status between combat mode (drawing his gun) and normal mode (holstering his gun) In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is TOGGLE MCCOY'S COMBAT MODE
en: Toggle Combat
pl_PL: Przełącz tryb walki

note: I18N: This keymap allows skipping video cutscenes
en: Skip cutscene
pl_PL: Pomiń scenkę

note: I18N: This keymap allows skipping the current line of dialogue. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SKIP PAST CURRENT LINE OF DIALOGUE
en: Skip dialogue
pl_PL: Pomiń dialog

note: I18N: This keymap toggles between opening the KIA in the Game Options tab, and closing the KIA. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is GAME OPTIONS
en: Game Options
pl_PL: Opcje gry

note: I18N: This keymap opens the KIA database on one of the investigation tabs, CRIME SCENE DATABASE, SUSPECT DATABASE and CLUES DATABASE. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ACTIVATE 
en: Open KIA Database
pl_PL: Otwórz bazę danych KIA

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows submitting a selected existing save game for deletion.
en: Delete Selected Saved Game
pl_PL: Usuń wybrany zapis gry

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists upwards
en: Scroll Up
pl_PL: Przewiń w górę

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists downwards
en: Scroll Down
pl_PL: Przewiń w dół

note: I18N: This keymap allows (in KIA only) for a clue to be set as private or public (only when the KIA is upgraded).
en: Toggle Clue Privacy
pl_PL: Przełącz prywatność wskazówek

note: I18N: This keymap opens KIA's SAVE GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SAVE GAME
en: Save Game
pl_PL: Zapisz grę

note: I18N: This keymap opens KIA's LOAD GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is LOAD GAME
en: Load Game
pl_PL: Wczytaj grę

note: I18N: This keymap opens KIA's CRIME SCENE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CRIME SCENE DATABASE
en: Crime Scene Database
pl_PL: Baza danych miejsc zbrodni

note: I18N: This keymap opens KIA's SUSPECT DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SUSPECT DATABASE
en: Suspect Database
pl_PL: Baza danych podejrzanych

note: I18N: This keymap opens KIA's CLUE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CLUE DATABASE
en: Clue Database
pl_PL: Baza danych wskazówek

note: I18N: This keymap opens KIA's QUIT GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is QUIT GAME
en: Quit Game
pl_PL: Zamknij grę

en: Are you sure you want to quit?
pl_PL: Na pewno chcesz wyjść?

en: Your game is now Paused.  Click OK to continue.
pl_PL: Gra jest wstrzymana. Kliknij OK, aby kontynuować.

note: I18N: This option allows the user to skip cutscenes. I18N: This option allows the user to skip text and cutscenes.
en: Skip support
pl_PL: Obsługa pomijania przerywników

en: Allow cutscenes to be skipped
pl_PL: Zezwalaj na pomijanie przerywników

en: ScummVM found that you have saved games that should be converted from the original saved game format.
    The original saved game format is no longer supported directly, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
pl_PL: ScummVM odkrył, że istnieją zapisane gry, które należy przekonwertować z oryginalnego formatu zapisanych gier.
    Oryginalny format zapisu gry nie jest już bezpośrednio obsługiwany, więc nie będzie można wczytać zapisów, jeśli nie zostaną przekonwertowane.
    
    Naciśnij OK, aby je teraz przekonwertować, w przeciwnym razie pytanie pojawi się ponownie przy następnym uruchomieniu gry.

en: Saved game was created with a newer version of ScummVM. Unable to load.
pl_PL: Zapisana gra została utworzona przy użyciu nowszej wersji ScummVM. Nie można go wczytać.

en: Color Blind Mode
pl_PL: Tryb dla daltonistów

en: Enable Color Blind Mode by default
pl_PL: Domyślnie włącz tryb dla daltonistów

en: Enable Text to Speech
pl_PL: Włącz zamianę tekstu na mowę

en: Use TTS to read text in the game (if TTS is available)
pl_PL: Używaj przetwarzania tekstu na mowę (jeśli dostępny), aby odczytać tekst w grze

en: Enable Text to Speech for Objects and Options
pl_PL: Włącz zamianę tekstu na mowę dla obiektów i opcji

en: Use TTS to read the descriptions (if TTS is available)
pl_PL: Używaj przetwarzania tekstu na mowę (jeśli dostępny) do odczytania opisów

en: Enable Text to Speech for Subtitles
pl_PL: Włącz zamianę tekstu na mowę dla napisów

en: Use TTS to read the subtitles (if TTS is available)
pl_PL: Włącz zamianę tekstu na mowę (jeśli dostępne) dla napisów

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes
pl_PL: Użyj przezroczystych okien dialogowych w 16 scenach kolorystycznych

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes even if the original game version did not support them
pl_PL: Używaj przezroczystych okien dialogowych w 16 scenach kolorystycznych, nawet jeśli oryginalna wersja gry ich nie obsługiwała

en: Unnamed autosave
pl_PL: Nienazwany autozapis

en: Unnamed savegame
pl_PL: Nienazwany zapis stanu gry

en: Empty autosave
pl_PL: Pusty autozapis

en: WARNING: The savegame you are loading is using a temporary broken format. Things will be broken. Please consider starting Operation Stealth from beginning using new savegames.
pl_PL: UWAGA: Wczytywany zapis gry korzysta z uszkodzonego, tymczasowego formatu. Rzeczy zostaną zepsute. Proszę rozważyć rozpoczęcie Operacji Stealth od początku, korzystając z nowych zapisów stanu gry.

en: Talk/Interact
pl_PL: Rozmowa/interakcja

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Attack
pl_PL: Atak

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Block
pl_PL: Blokada

en: Accept
pl_PL: Akceptuj

en: Previous
pl_PL: Poprzedni

en: Reply 1
pl_PL: Odpowiedź 1

en: Reply 2
pl_PL: Odpowiedź 2

en: Reply 3
pl_PL: Odpowiedź 3

en: Reply 4
pl_PL: Odpowiedź 4

en: Reply 5
pl_PL: Odpowiedź 5

en: Reply 6
pl_PL: Odpowiedź 6

en: Next Page
pl_PL: Następna strona

en: Previous Page
pl_PL: Poprzednia strona

en: Map
pl_PL: Mapa

en: Journal
pl_PL: Dziennik

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Inventory
pl_PL: Ekwipunek

en: Traits
pl_PL: Cechy

en: Quick Save
pl_PL: Szybki zapis

en: Quick Load
pl_PL: Szybkie wczytywanie

en: Versailles 1685 support is not compiled in
pl_PL: Obsługa Versailles 1685 nie jest wkompilowana

en: The game prevents quitting at this moment. Are you sure you want to quit anyway?
pl_PL: Gra uniemożliwia opuszczenie gry w tym momencie. Czy na pewno chcesz wyjść z gry mimo to?

en: Error: The file '%s' hasn't been extracted properly.
    Please refer to the wiki page
    %s for details on how to properly extract the DTSPEECH.XA and *.STR files from your game disc.
pl_PL: Błąd: Plik '%s' nie został poprawnie wyodrębniony.
    Proszę zapoznać się ze stroną wiki %s,
    aby uzyskać szczegółowe informacje na temat prawidłowego wyodrębniania plików DTSPEECH.XA i *.STR z dysku z grą.

en: Error: It appears that the game data files were extracted incorrectly.
    
    You should only extract STR and XA files using the special method. The rest should be copied normally from your game CD.
    
     See %s
pl_PL: Błąd: Wygląda na to, że pliki danych gry zostały wyodrębnione nieprawidłowo.
    
    Pliki STR i XA należy wyodrębniać wyłącznie specjalną metodą. Resztę należy normalnie skopiować z płyty CD z grą.
    
     Zobacz %s

en: Action
pl_PL: Akcja

en: Change Command
pl_PL: Zmień polecenie

en: Debug Graphics
pl_PL: Debugowanie grafiki

en: ScummVM found that you have old saved games for Drascula that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
pl_PL: ScummVM znalazł stare zapisy gier dla Drasculi, które należy przekonwertować.
    Stary format zapisanych gier nie jest już obsługiwany, więc nie będzie można wczytać stanów gier, jeśli nie zostaną przekonwertowane.
    
    Naciśnij OK, aby je teraz przekonwertować, w przeciwnym razie niniejszy monit zostanie wyświetlony ponownie przy następnym uruchomieniu gry.

en: Use bright palette mode
pl_PL: Użyj trybu jasnej palety

en: Display graphics using the game's bright palette
pl_PL: Wyświetlaj grafikę za pomocą jasnej palety gry

en: Enable Text to Speech for Objects, Options, and the Bible Quote
pl_PL: Włącz zamianę tekstu na mowę dla obiektów, opcji i cytatu biblijnego

en: Prerecorded sounds
pl_PL: Nagrane dźwięki

en: Use high-quality pre-recorded sounds instead of pc speaker emulation
pl_PL: Używaj nagranych wcześniej dźwięków wysokiej jakości, zamiast emulacji pc speaker

en: Extended timer
pl_PL: Rozszerzony timer

en: Start the game timer at 99:59:59
pl_PL: Rozpocznij licznik czasu gry na 99:59:59

en: Automatic drilling
pl_PL: Automatyczne wiercenie

en: Allow to succefully drill in any part of the area in Driller
pl_PL: Pozwól na pomyślne wiercenie w dowolnej części obszaru w Drillerze

en: Disable demo mode
pl_PL: Wyłącz tryb demonstracyjny

en: Never activate demo mode
pl_PL: Nigdy nie włączaj trybu demonstracyjnego

en: Disable sensors
pl_PL: Wyłącz czujniki

en: Sensors will not shoot the player
pl_PL: Czujniki nie będą strzelać do gracza

en: Disable falling
pl_PL: Wyłącz spadanie

en: Player cannot fall over edges
pl_PL: Gracz nie może spaść z krawędzi

en: Invert Y-axis on mouse
pl_PL: Odwróć oś Y na myszy

en: Use alternative camera controls
pl_PL: Użyj alternatywnego sterowania kamerą

en: Strafe Left
pl_PL: Krok w lewo

en: Strafe Right
pl_PL: Krok w prawo

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Shoot
pl_PL: Strzał

en: Rise/Fly up
pl_PL: Wyżej/Leć w górę

en: Lower/Fly down
pl_PL: Niżej/Leć w dół

en: Change mode
pl_PL: Zmień tryb

en: Rotate Left
pl_PL: Obrót w lewo

en: Rotate Right
pl_PL: Obrót w prawo

en: Info Menu
pl_PL: Menu informacyjne

en: [ press any key to exit ]
pl_PL: [ naciśnij jakikolwiek przycisk, aby wyjść ]

en: Untitled Savegame
pl_PL: Nienazwany zapis stanu gry

en: Use TTS to read the text
pl_PL: Używaj TTS, aby odczytywać tekst

en: Also read input text
pl_PL: Odczytaj również wprowadzony tekst

en: Use TTS to read the input text
pl_PL: Używaj TTS, aby odczytywać wpisany tekst

en: Loading game...
pl_PL: Wczytywanie stanu gry...

en: Could not start AdvSys game
pl_PL: Nie powiodło się uruchomienie gry AdvSys

en: Sorry, the savegame couldn't be restored
pl_PL: Niestety, nie udało się przywrócić zapisu stanu gry

en: Sorry, the savegame couldn't be created
pl_PL: Niestety, nie udało się utworzyć zapisu stanu gry

en: Speak up! I can't hear you!
pl_PL: Mów głośniej! Nie słyszę Cię!

en: I don't know the word "%s".
pl_PL: Nie znam słowa "%s".

en: I don't understand.
pl_PL: Nie rozumiem.

en: This is too short to be a valid Alan2 file.
pl_PL: Ten plik jest zbyt krótki, by być prawidłowym plikiem Alan2.

en: This is not a valid Alan2 file.
pl_PL: Niepoprawny plik Alan2.

en: Savegame
pl_PL: Zapis gry

en: Picture window toggled
pl_PL: Okno obrazu zostało przełączone

en: This is too short to be a valid Glulx file.
pl_PL: Ten plik jest zbyt krótki, by być prawidłowym plikiem Glulx.

en: This is not a valid Glulx file.
pl_PL: Niepoprawny plik Glulx.

en: This Glulx file is too old a version to execute.
pl_PL: Wersja tego pliku Gulx jest zbyt stara, aby można ją było wykonać.

en: This Glulx file is too new a version to execute.
pl_PL: Ten plik Gulx jest zbyt nową wersją, aby można go było wykonać.

en: Could not start Quest game
pl_PL: Nie można rozpocząć gry Quest

en: Saved.
pl_PL: Zapisano.

en: Error writing save file
pl_PL: Błąd przy zapisie pliku stanu gry

en: Incorrect rs file.
pl_PL: Nieprawidłowy plik rs.

en: Save file created by different version.
pl_PL: Plik zapisu utworzony w innej wersji.

en: Failed to load saved game from file.
pl_PL: Nie udało się wczytać stanu gry z pliku.

en: Failed to save game to file.
pl_PL: Nie udało się zapisać stanu gry do pliku.

en: Failed to delete file.
pl_PL: Nie udało się usunąć pliku.

en: Menu / Skip
pl_PL: Menu / Pomiń

en: Speed Up Cutscene
pl_PL: Przyspiesz przerywnik filmowy

en: ScummVM found some problems with your game data files.
    Running ScummVM nevertheless may cause game bugs or even crashes.
    Do you still want to run %s?
pl_PL: ScummVM znalazł pewne problemy z plikami danych gry.
    Uruchomienie ScummVM mimo tego, może spowodować błędy w grze, a nawet awarie.
    Czy nadal chcesz uruchomić %s?

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Run
pl_PL: Bieg

en: Examine
pl_PL: Zbadaj

en: Use/Talk
pl_PL: Użyj/Rozmawiaj

en: Pick up/Put away
pl_PL: Podnieś/Odłóż

en: Skip dialog lines
pl_PL: Pomiń linie dialogowe

en: Cycle Objects Up
pl_PL: Przewiń obiekty w górę

en: Cycle Objects Down
pl_PL: Przewiń obiekty w dół

en: Quick Room Exit
pl_PL: Szybkie wyjście z pokoju

en: Examine/Look
pl_PL: Zbadaj/Patrz

en: Error: the game could not be saved.
pl_PL: Błąd: nie udało się utworzyć zapisu stanu gry.

en: Input text
pl_PL: Wprowadź tekst

en: The game data file %s may be corrupted.
    If you are sure it is not please provide the ScummVM team the following code, along with the file name, the language and a description of your game version (i.e. dvd-box or jewelcase):
    %s
pl_PL: Plik danych gry %s może być uszkodzony.
    Jeśli jesteś pewien, że tak nie jest, przekaż zespołowi ScummVM następujący kod wraz z nazwą pliku, językiem i opisem wersji gry (np. DVD-box lub jewelcase):
    %s

en: Could not open the file %s for checking.
    It may be missing or you may not have the rights to open it.
    Go to %s to see a list of the needed files.
pl_PL: Nie można otworzyć pliku %s w celu sprawdzenia.
    Być może go nie ma lub nie masz uprawnień do jego otworzenia.
    Przejdź do %s, aby zobaczyć listę potrzebnych plików.

en: ScummVM will now verify the game data files, to make sure you have the best gaming experience.
    This may take a while, please wait.
    Successive runs will not check them again.
pl_PL: ScummVM zweryfikuje teraz pliki danych gry, aby upewnić się, że uzyskasz najlepsze wrażenia z gry.
    To może chwilę potrwać, proszę poczekać.
    Kolejne uruchomienia nie będą ich ponownie sprawdzać.

en: Load user patch (unsupported)
pl_PL: Wczytaj poprawkę użytkownika (nieobsługiwane)

en: Load an user patch. Please note that the ScummVM team doesn't provide support for using such patches.
pl_PL: Wczytuje poprawkę użytkownika. Należy pamiętać, że zespół ScummVM nie zapewnia wsparcia w zakresie używania takich poprawek.

en: Escape from Monkey Island support is not compiled in
pl_PL: Obsługa Escape from Monkey Island nie jest wkompilowana

en: The original patch of Grim Fandango
    is missing. Please download it from
    %s
    and put it in the game data files directory
pl_PL: Brakuje oryginalnej poprawki
    do Grim Fandango. Proszę pobrać ją z
    %s
    i umieścić w katalogu plików danych gry

en: The original patch of Escape from Monkey Island is missing. 
    Please download it from %s
    and put it in the game data files directory.
    Pay attention to download the correct version according to the game's language!
pl_PL: Brakuje oryginalnej poprawki do Escape from Monkey Island.
    Proszę pobrać ją z %s
    i umieść w katalogu plików danych gry.
    Zwróć uwagę, aby pobrać odpowiednią wersję, zgodną z językiem gry!

en: ERROR: Not enough music tracks found!
    Escape from Monkey Island has two versions of FullMonkeyMap.imt,
    you need to copy both files from both CDs to Textures/, and rename
    them as follows to get music-support in-game: 
    CD 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    Alternatively, a Steam or GOG copy has a combined FullMonkeyMap.imt
pl_PL: BŁĄD: za mało utworów muzycznych!
    Escape from Monkey Island ma dwie wersje FullMonkeyMap.imt,
    musisz skopiować oba pliki z obu płyt CD do katalogu Tekstury/ i zmienić nazwę
    je w następujący sposób, aby uzyskać wsparcie muzyczne w grze:
    Płyta CD 1: „FullMonkeyMap.imt” -> „FullMonkeyMap1.imt”
    Płyta CD 2: „FullMonkeyMap.imt” -> „FullMonkeyMap2.imt”
    
    Alternatywnie, wersja ze Steam lub GOG ma połączony plik FullMonkeyMap.imt

en: Fast movie speed
pl_PL: Przyśpieszone filmy

en: Play movies at an increased speed
pl_PL: Odtwarzaj filmy ze zwiększoną szybkością

en: Easier AI
pl_PL: Łatwiejsza sztuczna inteligencja

en: Decrease the difficulty of AI puzzles
pl_PL: Zmniejsz trudność zagadek AI

en: Updated Credits Music
pl_PL: Zaktualizowana muzyka napisów końcowych

en: Play the song The Final Hour during the credits instead of reusing MIDI songs
pl_PL: Odtwórz utwór The Final Hour podczas napisów końcowych, zamiast wykorzystywać utwory MIDI

en: Slim Left/Right Hotspots
pl_PL: Wąskie hotspoty lewe i prawe

en: Shrinks the hotspots on the left and right sides for exiting puzzles
pl_PL: Zmniejsza hotspoty (punkty aktywne) po lewej i prawej stronie ekranu umożliwiające wyjście z łamigłówek

en: Speedrun Mode
pl_PL: Tryb Speedrun

en: Affects the controls for fast forwarding the game
pl_PL: Wpływa na sterowanie umożliwiające szybkie przewijanie gry

en: GroovieV2 support is not compiled in
pl_PL: Obsługa GroovieV2 nie jest wkompilowana

en: Reserved
pl_PL: Zarezerwowany

en: Failed to save game
pl_PL: Nie udało się zapisać stanu gry

en: Would you like to save or restore a game?
pl_PL: Czy chcesz zapisać, albo wczytać grę?

en: The Minotaur minigame is not supported yet. Skipping
pl_PL: Minigra Minotaur nie jest jeszcze obsługiwana. Pomijanie

en: The Medusa minigame is not supported yet. Skipping
pl_PL: Minigra Meduza nie jest jeszcze obsługiwana. Pomijanie

en: The Troy minigame is not supported yet. Skipping
pl_PL: Minigra Troja nie jest jeszcze obsługiwana. Pomijanie

en: Enable cheat mode
pl_PL: Włącz tryb cheatowania

en: Debug info and level selection becomes available
pl_PL: Informacje o debugowaniu i wybór jego poziomu staną się dostępne

en: Move up
pl_PL: Ruch w górę

en: Move down
pl_PL: Ruch w dół

en: Move left
pl_PL: Ruch w lewo

en: Move right
pl_PL: Ruch w prawo

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Use
pl_PL: Użyj

en: Clear waypoints
pl_PL: Wyczyść punkty orientacyjne

en: Debug
pl_PL: Debuguj

en: Gore Mode
pl_PL: Tryb krwi

en: Enable Gore Mode when available
pl_PL: Włącz tryb krwi, jeśli jest dostępny

en: Forward
pl_PL: Do przodu

en: Backward
pl_PL: Do tyłu

en: Lean Left
pl_PL: Wychylenie w lewo

en: Lean Right
pl_PL: Wychylenie w prawo

en: Jump
pl_PL: Skok

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Crouch
pl_PL: Kucanie

en: Interact Mode
pl_PL: Tryb interakcji

en: Look Mode
pl_PL: Tryb rozglądania

en: Holster
pl_PL: Odłuż broń

en: Notebook
pl_PL: Notatnik

en: Personal Notes
pl_PL: Notatki osobiste

en: Flashlight
pl_PL: Latarka

en: Enable original cheats
pl_PL: Włącz oryginalne cheaty

en: Allow cheats using the C key.
pl_PL: Zezwalaj na cheaty za pomocą klawisza C.

en: Enable infinite health cheat
pl_PL: Włącz kod na nieskończone zdrowie

en: Player health will never decrease (except for game over scenes).
pl_PL: Zdrowie gracza nigdy się nie zmniejszy (z wyjątkiem scen zakończenia gry).

en: Enable infinite ammo cheat
pl_PL: Włącz kod na nieskończoną amunicję

en: Player ammo will never decrease.
pl_PL: Amunicja gracza nigdy się nie zmniejszy.

en: Unlock all levels
pl_PL: Odblokuj wszystkie poziomy

en: All levels will be available to play.
pl_PL: Wszystkie poziomy gry będą dostępne.

en: Enable restored content
pl_PL: Włącz przywróconą zawartość

en: Add additional content that is not enabled the original implementation.
pl_PL: Dodaj dodatkową zawartość, która nie jest włączona w oryginalnej implementacji.

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Fire
pl_PL: Strzał

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Arm
pl_PL: Uzbrój

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Side Step
pl_PL: Krok w bok

en: Missing language specific game code and/or resources.
pl_PL: Brakuje specyficznego dla języka kodu gry i/lub zasobów.

en: Missing language specific game code and/or resources for this fan translation.
pl_PL: Brakuje specyficznego dla języka fanowskiego tłumaczenia kodu gry i/lub zasobów.

en: Demo plays simple animations without using Westwood's Engine.
pl_PL: Wersja demonstracyjna odtwarza proste animacje bez użycia silnika Westwooda.

en: You added the game incorrectly. Please add the root folder of the game.
pl_PL: Gra została dodana niepoprawnie. Proszę dodać główny katalog gry.

note: I18N: The file in the game directory needs to be extracted
en: You added the game incorrectly. The GAME.DAT file is an ISO image and you need to extract the game data files from it.
pl_PL: Gra została dodana niepoprawnie. Plik GAME.DAT jest obrazem ISO i należy z niego wyodrębnić pliki danych gry.

note: I18N: Studio audience adds an applause and cheering sounds whenever Malcolm makes a joke.
en: Studio audience
pl_PL: Publiczność studyjna

en: Enable studio audience
pl_PL: Włącz publiczność studyjną

en: Allow text and cutscenes to be skipped
pl_PL: Zezwalaj na pomijanie tekstu i przerywników filmowych

note: I18N: Helium mode makes people sound like they've inhaled Helium.
en: Helium mode
pl_PL: Tryb helu

en: Enable helium mode
pl_PL: Włącz tryb helu

note: I18N: When enabled, this option makes scrolling smoother when changing from one screen to another.
en: Smooth scrolling
pl_PL: Płynne przewijanie

en: Enable smooth scrolling when walking
pl_PL: Włącz płynne przewijanie podczas chodzenia

note: I18N: When enabled, this option changes the cursor when it floats to the edge of the screen to a directional arrow. The player can then click to walk towards that direction.
en: Floating cursors
pl_PL: Pływające kursory

en: Enable floating cursors
pl_PL: Włącz pływające kursory

note: I18N: When enabled, this option will fill in an autogenerated savegame description into the input prompt where.
en: Suggest save names
pl_PL: Sugeruj nazwy plików zapisu

en: Autogenerated naming suggestions for savegames
pl_PL: Automatycznie generowane sugestie nazw dla zapisanych gier

note: I18N: HP stands for Hit Points
en: HP bar graphs
pl_PL: Wykresy słupkowe punktów zdrowia

en: Enable hit point bar graphs
pl_PL: Włącz wykresy słupkowe punktów zdrowia

note: I18N: L/R stands for Left/Right
en: Fight Button L/R Swap
pl_PL: Zamień przyciski walki L/P

en: Left button to attack, right button to pick up items
pl_PL: Lewy przycisk do ataku, prawy przycisk do podnoszenia przedmiotów

en: Lands of Lore support is not compiled in
pl_PL: Obsługa Lands of Lore nie jest wkompilowana

en: EOB II FM-TOWNS requires support of 16bit color modes which has not been activated in your ScummVM build
pl_PL: EOB II FM-TOWNS wymaga obsługi 16-bitowych trybów kolorów, które nie zostały aktywowane w tej kompilacji ScummVM

en: Eye of Beholder support is not compiled in
pl_PL: Obsługa Eye of Beholder nie jest wkompilowana

en: Interact via Left Click
pl_PL: Interakcja poprzez kliknięcie lewym przyciskiem myszy

en: Interact via Right Click
pl_PL: Interakcja poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy

en: Move Forward
pl_PL: Ruch do przodu

en: Move Back
pl_PL: Ruch do tyłu

en: Move Left
pl_PL: Ruch w lewo

en: Move Right
pl_PL: Ruch w prawo

en: Turn Left
pl_PL: Obrót w lewo

en: Turn Right
pl_PL: Obrót w prawo

en: Open/Close Inventory
pl_PL: Otwórz/zamknij ekwipunek

en: Switch Inventory/Character screen
pl_PL: Przełącz ekran Ekwipunek/Postać

en: Camp
pl_PL: Obozuj

en: Cast Spell
pl_PL: Rzuć zaklęcie

en: Spell Level 1
pl_PL: Zaklęcie poziomu 1

en: Spell Level 2
pl_PL: Zaklęcie poziomu 2

en: Spell Level 3
pl_PL: Zaklęcie poziomu 3

en: Spell Level 4
pl_PL: Zaklęcie poziomu 4

en: Spell Level 5
pl_PL: Zaklęcie poziomu 5

en: Spell Level 6
pl_PL: Zaklęcie poziomu 6

en: Attack 1
pl_PL: Atak 1

en: Attack 2
pl_PL: Atak 2

en: Attack 3
pl_PL: Atak 3

en: Show Map
pl_PL: Pokaż mapę

en: Slide Left
pl_PL: Ślizg w lewo

en: Slide Right
pl_PL: Ślizg w prawo

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Rest
pl_PL: Odpoczynek

en: Options
pl_PL: Opcje

en: Choose Spell
pl_PL: Wybierz zaklęcie

en: The following original saved game file has been found in your game path:
    
    %s %S
    
    Do you wish to use this saved game file with ScummVM?
pl_PL: Znaleziono oryginalny plik zapisanej gry w ścieżce gry:
    
    %s %S
    
    Czy chcesz użyć tego pliku zapisu gry w ScummVM?

en: A saved game file was found in the specified slot %d. Overwrite?
pl_PL: W wybranym slocie %d znaleziono zapis gry. Nadpisać?

en: %d original saved games have been successfully imported into
    ScummVM. If you want to manually import original saved game later you will
    need to open the ScummVM debug console and use the command 'import_savefile'.
pl_PL: Zaimportowane oryginalne zapisy stanu gry do Scumm: %d
    W celu późniejszego zaimportowania zapisów gier należy otworzyć konsolę
    debugowania ScummVM i użyć polecenia 'import_savefile'.

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    If you used the original installer for the installation these files
    should be located in the AmigaDOS system 'Fonts/' folder.
    Please copy them into the EOB game data directory.
pl_PL: Ta wersja AMIGA wymaga następujących plików czcionek:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Jeśli do instalacji użyto oryginalnego instalatora, te pliki
    powininy się znajdować w katalogu 'Fonts/' systemu AmigaDOS.
    Proszę je skopiować do katalogu danych gry EOB.

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    This is a localized (non-English) version of EOB II which uses language specific characters
    contained only in the specific font files that came with your game. You cannot use the font
    files from the English version or from any EOB I game which seems to be what you are doing.
    
    The game will continue, but the language specific characters will not be displayed.
    Please copy the correct font files into your EOB II game data directory.
pl_PL: Ta wersja AMIGA wymaga następujących plików czcionek:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    To jest przetłumaczona wersja (inna niż angielska) EOB II, która używa znaków diakrytycznych języka
    zawarteych wyłącznie w określonych plikach czcionek dostarczonych z grą. Nie można użyć czcionki
    pliki z angielskiej wersji lub z dowolnej gry EOB I, a wygląda, że podjęto taką próbę.
    
    Gra będzie kontynuowana, ale znaki diakrytyczne języka nie będą wyświetlane.
    Proszę skopiować prawidłowe pliki czcionek do katalogu danych gry EOB II.

en: This is a trial Windows version of the game. To play the full version, you will need to use the original interpreter and purchase a key from Wyrmkeep
pl_PL: To jest próbna wersja gry dla systemu Windows. Aby zagrać w pełną wersję, należy skorzystać z oryginalnego interpretera i kupić klucz od Wyrmkeep

en: This is the end of the trial version. You can play the full game using the original interpreter from Wyrmkeep
pl_PL: To koniec wersji próbnej. Możesz zagrać w pełną wersję gry, korzystając z oryginalnego interpretera z Wyrmkeep

en: This puzzle is not available in the trial version of the game
pl_PL: Ta łamigłówka nie jest dostępna w wersji próbnej gry

en: TTS Narrator
pl_PL: Narrator TTS

en: The game is using unsupported engine
pl_PL: Gra korzysta z nieobsługiwanego silnika

en: Play a digital soundtrack during the opening movie
pl_PL: Odtwórz cyfrową ścieżkę dźwiękową podczas filmu otwierającego

en: If selected, the game will use a digital soundtrack during the introduction. Otherwise, it will play MIDI music.
pl_PL: Jeśli ta opcja zostanie zaznaczona, gra podczas wprowadzenia użyje cyfrowej ścieżki dźwiękowej. W przeciwnym razie będzie odtwarzana muzyka MIDI.

en: Easy mouse interface
pl_PL: Prosty interfejs dla myszy

en: Shows object names when hovering the mouse over them
pl_PL: Pokazuje nazwy obiektów po najechaniu na nie myszką

en: Animated inventory items
pl_PL: Animowane przedmioty w ekwipunku

en: Animated game interface
pl_PL: Animowany interfejs gry

en: Naughty game mode
pl_PL: Niegrzeczny tryb gry

en: Show item costs in standard inventory mode
pl_PL: Pokazuj koszt przedmiotów w standardowym trybie ekwipunku

en: Shows item costs in standard inventory mode, allowing the value of items to be compared
pl_PL: Pokazuje koszt przedmiotów w standardowym trybie ekwipunku, co pozwala na porównywanie ich wartości

en: More durable armor
pl_PL: Wytrzymalszy pancerz

en: Armor won't break until character is at -80HP, rather than merely -10HP
pl_PL: Pancerz nie pęknie, dopóki postać nie będzie mieć -80PŻ, zamiast zaledwie -10PŻ

en: Hitpoint bars
pl_PL: Paski punktów życia

en: Replace a colored gem with bars for hit points and spell points.
pl_PL: Zastąp kolorowy klejnot paskami punktów wytrzymałości i punktów zaklęć.

en: View Party Member 1
pl_PL: Wyświetl członka drużyny 1

en: View Party Member 2
pl_PL: Wyświetl członka drużyny 2

en: View Party Member 3
pl_PL: Wyświetl członka drużyny 3

en: View Party Member 4
pl_PL: Wyświetl członka drużyny 4

en: View Party Member 5
pl_PL: Wyświetl członka drużyny 5

en: View Party Member 6
pl_PL: Wyświetl członka drużyny 6

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Cast
pl_PL: Rzuć czar

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Exchange
pl_PL: Wymień

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Fight
pl_PL: Walcz

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Quick Reference
pl_PL: Szybkie odniesienie

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Retreat
pl_PL: Ucieczka

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Delay
pl_PL: Opóźnij

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1 I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Protect
pl_PL: Chroń

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Forwards
pl_PL: Formacja ofensywna

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Backwards
pl_PL: Formacja defensywna

en: Toggle Minimap
pl_PL: Przełącz minimapę

en: Reorder Party
pl_PL: Przeorganizuj ekipę

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Search
pl_PL: Szukaj

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Bash
pl_PL: Uderz

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Unlock
pl_PL: Otwórz

en: Goto location
pl_PL: Przejdź do lokalizacji

en: Might and Magic 1 - Menus
pl_PL: Might and Magic 1 - Menu

en: Might and Magic 1 - Minimal Keys
pl_PL: Might and Magic 1 - Klucze minimalne

en: Might and Magic 1 - Party
pl_PL: Might and Magic 1 - Ekipa

en: Might and Magic 1 - Combat
pl_PL: Might and Magic 1 - Walka

en: Might and Magic 1 - Cheats
pl_PL: Might and Magic 1 - Cheaty

en: You cannot run the game directly from the Graphics Overhaul Mod. Instead, it will automatically be available if you detect the original game and select Enhanced mode.
pl_PL: Nie można uruchomić gry bezpośrednio z moda graficznego. Będzie on dostępny automatycznie, jeśli wykryjesz oryginalną grę i wybierzesz tryb ulepszony.

en: In order to run in Enhanced mode,  please copy xeen.cc from a copy of World of Xeen
    or Clouds of Xeen to your Might and Magic 1 game folder
pl_PL: Aby uruchomić w trybie ulepszonym, skopiuj plik xeen.cc z folderu World of Xeen
    lub Clouds of Xeen do folderu z grą Might and Magic 1

en: Could not locate engine data %s
pl_PL: Nie udało się znaleźć plików silnika %s

en: Out of date engine data. Expected %d.%d, but got version %d.%d
pl_PL: Nieaktualne dane silnika. Oczekiwano %d.%d, ale otrzymano wersję %d.%d

en: Failed to autosave
pl_PL: Nie udało się zapisać automatycznie

note: I18N: Option for fast scene switching
en: ~Z~ip Mode Activated
pl_PL: ~T~ryb turbo aktywny

en: When activated, clicking on an item or area with the lightning bolt cursor takes you directly there, skipping intermediate screens. You can only 'Zip' to a precise area you've already been.
pl_PL: Po aktywacji kliknięcie elementu lub obszaru kursorem błyskawicy przeniesie gracza bezpośrednio tam, pomijając ekrany pośrednie. Możesz jedynie "przeskoczyć" do konkretnego obszaru, w którym już byłeś.

en: ~T~ransitions Enabled
pl_PL: ~P~rzejścia włączone

en: Toggle screen transitions on or off. Turning off screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
pl_PL: Włącz lub wyłącz przejścia między ekranami. Wyłączenie przejść ekranowych umożliwi szybsze poruszanie się po grze.

en: Play the Myst fly by movie
pl_PL: Odtwórz film Myst w locie

en: The Myst fly by movie was not played by the original engine.
pl_PL: Film w locie Myst nie był odtwarzany na oryginalnym silniku.

note: I18N: This Option is for hard-of-hearing. It makes it easier to solve the spaceship puzzle. Normally game uses strict binary logic here. We change it to use fuzzy logic. By default the option is off.
en: Improve Selenitic Age puzzle ~a~ccessibility
pl_PL: Popraw ~d~ostępność łamigłówek z epoki selenitu

en: Allow solving Selenitic Age audio puzzles with more error margin.
pl_PL: Pozwól na rozwiązywanie zagadek audio z epoki selenickiej z większym marginesem błędu.

en: Simulate loading times of old CD drives
pl_PL: Symuluj czasy ładowania starych napędów CD

en: Simulate loading times of old CD-ROM drives by adding a random delay during scene transitions.
pl_PL: Symuluje czasy ładowania starych napędów CD-ROM, dodając losowe opóźnienie podczas przejść scen.

note: I18N: Drop book page
en: ~D~rop Page
pl_PL: ~U~puść stronę

en: Show ~M~ap
pl_PL: Pokaż ~m~apę

en: Main Men~u~
pl_PL: ~M~enu główne

en: The new language will be applied after restarting the game.
pl_PL: Nowy język zostanie ustawiony po ponownym uruchomieniu gry.

en: ~W~ater Effect Enabled
pl_PL: ~E~fekty wody włączone

en: Toggles the use of QuickTime videos for visual effects related to water surfaces (ripples, waves, etc.).
pl_PL: Przełącza użycie filmów QuickTime dla efektów wizualnych związanych z powierzchnią wody (fale, fale itp.).

en: Transitions:
pl_PL: Przejścia:

en: Adjusts the speed of screen transitions. Disabling screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
pl_PL: Dostosowuje prędkość przejść ekranowych. Wyłączenie przejść ekranowych umożliwi szybsze poruszanie się po grze.

en: Fastest
pl_PL: Najszybsze

en: Normal
pl_PL: Normalne

en: Best
pl_PL: Najlepsze

en: Myst ME support not compiled in
pl_PL: Obsługa Myst ME nie jest wkompilowana

en: Myst support not compiled in
pl_PL: Obsługa Myst nie została wkompilowana

en: Riven support not compiled in
pl_PL: Obsługa Riven nie została wkompilowana

en: CSTime support not compiled in
pl_PL: Obsługa CSTime nie została wkompilowana

en: The game is paused. Press any key to continue.
pl_PL: Gra jest wstrzymana. Naciśnij dowolny klawisz, aby kontynuować.

en: Open main menu
pl_PL: Otwórz menu główne

en: Load game state
pl_PL: Wczytaj stan gry

en: Save game state
pl_PL: Zapisz stan gry

en: Show options menu
pl_PL: Pokaż menu opcji

en: Drop page
pl_PL: Upuść stronę

en: Show map
pl_PL: Pokaż mapę

en: Are you sure you want to load a saved game? All unsaved progress will be lost.
pl_PL: Czy na pewno wczytać zapisaną grę? Wszelkie niezapisane postępy zostaną utracone.

en: Load game
pl_PL: Wczytaj grę

en: Are you sure you want to start a new game? All unsaved progress will be lost.
pl_PL: Czy na pewno rozpocząć nową grę? Wszelkie niezapisane postępy zostaną utracone.

en: New game
pl_PL: Nowa gra

en: Are you sure you want to quit? All unsaved progress will be lost.
pl_PL: Czy na pewno wyjść z gry? Wszelkie niezapisane postępy zostaną utracone.

en: You can't leave the library in the demo.
pl_PL: W wersji demonstracyjnej nie można opuścić biblioteki.

en: You're missing a Riven executable. The Windows executable is 'riven.exe' or 'rivendmo.exe'.
pl_PL: Brakuje pliku wykonywalnego Riven. Plik wykonywalny systemu Windows to 'riven.exe' lub 'rivendmo.exe'.

en: Using the 'arcriven.z' installer file also works. In addition, you can use the Mac 'Riven' executable.
pl_PL: Zadziała również użycie pliku instalacyjnego 'arcriven.z'. Ponadto można użyć pliku wykonywalnego 'Riven' dla komputerów Mac.

en: You're missing 'extras.mhk'. Using the 'arcriven.z' installer file also works.
pl_PL: Brakuje pliku 'extras.mhk'. Zadziała również użycie pliku instalacyjnego „arcriven.z”.

en: You are missing the following required Riven data files:
pl_PL: Brakuje następujących wymaganych plików danych Riven:

en: Move forward
pl_PL: Ruch do przodu

en: Move forward left
pl_PL: Ruch do przodu i w lewo

en: Move forward right
pl_PL: Ruch do przodu w prawo

en: Move backwards
pl_PL: Ruch do tyłu

en: Turn left
pl_PL: Obrót w lewo

en: Turn right
pl_PL: Obrót w prawo

en: Look up
pl_PL: Spójrz w górę

en: Look down
pl_PL: Spójrz w dół

en: Play intro videos
pl_PL: Odtwarzaj filmy wprowadzające

en: Exploration beyond this point available only within the full version of
    the game.
pl_PL: Eksploracja poza ten punkt dostępna jest tylko w
    pełnej wersji gry.

en: At this point, the Riven Demo would
    ask if you would like to open a web browser
    to bring you to the Red Orb store to buy
    the game. ScummVM cannot do that and
    the site no longer exists.
pl_PL: W tym momencie demo gry Riven zapytałoby, 
    czy otworzyć witrynę sklepu Red Orb 
    w przeglądarce internetowej w celu zakupu gry.
    ScummVM nie może tego zrobić a sama
    witryna już nie istnieje.

en: 16:9 widescreen mod
pl_PL: Tryb szerokoekranowy 16:9

en: Removes letterboxing and moves some display elements, improving coverage on widescreen displays
pl_PL: Usuwa czarne pasy i przenosi niektóre elementy ekranowe, poprawiając układ na wyświetlaczach szerokoekranowych

en: Improved music mixing
pl_PL: Ulepszone miksowanie muzyki

en: Enables dynamic MIDI mixer, improving quality, but behaving less like mTropolis Player.
pl_PL: Włącza dynamiczny mikser MIDI, poprawiając jakość, ale zachowując się mniej jak mTropolis Player.

en: Autosave at progress points
pl_PL: Automatyczne zapisywanie w punktach postępu

en: Automatically saves the game after completing puzzles and chapters.
pl_PL: Automatycznie zapisuje grę po ukończeniu zagadek i rozdziałów.

en: Enable short transitions
pl_PL: Włącz krótkie przejścia

en: Enables transitions that are set to maximum rate instead of skipping them.
pl_PL: Umożliwia przejścia ustawione na maksymalną szybkość zamiast ich pomijania.

en: Enable subtitles for important sound effects
pl_PL: Włącz napisy dla ważnych efektów dźwiękowych

en: Enables subtitles for important sound effects.  This may reduce the difficulty of sound recognition puzzles and minigames.
pl_PL: Włącza napisy dla ważnych efektów dźwiękowych. Może to zmniejszyć trudność łamigłówek i minigier rozpoznawania dźwięku.

en: Start with debugger
pl_PL: Uruchamiaj z debuggerem

en: Starts with the debugger dashboard active.
pl_PL: Uruchom z włączonym panelem debuggera.

en: Toggle debug overlay
pl_PL: Przełącz nakładkę debugowania

en: Force any playing movies to end
pl_PL: Wymuś zakończenie odtwarzania filmów

en: Failed to read version information from save file
pl_PL: Nie udało się odczytać wersji z pliku stany gry

en: Failed to load save, the save file doesn't contain valid version information.
pl_PL: Nie udało się wczytać zapisu gry, plik zapisu nie zawiera prawidłowych informacji o wersji.

en: Saved game was created with an earlier, incompatible version of ScummVM. Unable to load.
pl_PL: Zapisana gra została utworzona przy użyciu wcześniejszej, niekompatybilnej wersji ScummVM. Nie można wczytać.

en: Failed to load save, an error occurred when reading the save game data.
pl_PL: Nie udało się wczytać zapisu, wystąpił błąd podczas odczytu danych zapisu stanu gry.

en: An internal error occurred while attempting to write save game data
pl_PL: Wystąpił błąd wewnętrzny podczas próby zapisania danych zapisu stanu gry

en: An error occurred while writing the save game
pl_PL: Wystąpił błąd podczas zapisywania stanu gry

en: This game requires MPEG video support for some
    content but MPEG video support was not compiled in.
    The game will still play, but MPEG videos will not work.
pl_PL: Gra wymaga obsługi wideo MPEG dla niektórych treści,
    ale obsługa wideo MPEG nie została wkompilowana.
    Gra będzie działać, ale filmy MPEG nie będą wyświetlane.

en: This game requires MPEG audio support for some
    content but MPEG audio support was not compiled in.
    The game will still play, but some audio will not work.
pl_PL: Gra wymaga obsługi dźwięku MPEG dla niektórych treści,
    ale obsługa dźwięku MPEG nie została wkompilowana.
    Gra będzie działać, ale część dźwięku nie będzie odtwarzana.

en: Image Viewer
pl_PL: Przeglądarka obrazów

en: Unable to locate the '%s' engine data file
pl_PL: Nie można znaleźć pliku danych silnika '%s'

en: PS2 version is not yet supported
pl_PL: Wersja na PS2 nie jest jeszcze obsługiwana

en: Widescreen mod
pl_PL: Tryb szerokoekranowy

en: Enable widescreen rendering in fullscreen mode.
pl_PL: Włącz renderowanie szerokoekranowe w trybie pełnoekranowym.

en: This version of Myst III has not been updated with the latest official patch.
    Please install the official update corresponding to your game's language.
    The updates can be downloaded from:
    %s
pl_PL: Ta wersja Myst III nie została zaktualizowana o najnowszą oficjalną poprawkę.
    Zainstaluj oficjalną aktualizację odpowiadającą językowi gry.
    Aktualizacje można pobrać z:
    %s

en: Invalid file name for saving
pl_PL: Nieprawidłowa nazwa pliku do zapisania

en: Left Click Interact
pl_PL: Interakcja przez LPM

en: Right Click Interact
pl_PL: Interakcja przez PPM

en: Fast move modifier
pl_PL: Modyfikator szybkiego ruchu

en: Nancy Drew - Maze
pl_PL: Nancy Drew - labirynt

en: Show/hide maze map
pl_PL: Pokaż/ukryj mapę labiryntu

en: Player Speech
pl_PL: Mowa gracza

en: Enable player speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
pl_PL: Włącz mowę gracza. Działa tylko wtedy, gdy w ustawieniach dźwięku włączona jest mowa.

en: Character Speech
pl_PL: Mowa postaci

en: Enable NPC speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
pl_PL: Włącz mowę NPC. Działa tylko wtedy, gdy w ustawieniach dźwięku włączona jest mowa.

en: Auto Move
pl_PL: Automatyczny ruch

en: Automatically rotate the viewport when the mouse reaches an edge.
pl_PL: Automatycznie obracaj widok, gdy mysz dotrze do krawędzi.

en: Fix softlocks
pl_PL: Napraw softlocki

en: Fix instances where missing something earlier in the game blocks you from progressing any further.
pl_PL: Napraw przypadki, w których brak czegoś na wcześniejszym etapie gry blokuje dalszy postęp.

en: Fix annoyances
pl_PL: Napraw irytujące sytuacje

en: Fix various minor annoyances.
pl_PL: Naprawia różne drobne irytujące sytuacje.

en: Extend endgame timer
pl_PL: Wydłuż czas do końca gry

en: Get a little more time before failing the final puzzle. This is an official patch by HeR Interactive.
pl_PL: Zyskaj trochę więcej czasu na rozwiązanie ostatniej łamigłówki. To jest oficjalna poprawka autorstwa HeR Interactive.

en: Skip the Hall of Records storyboard scenes
pl_PL: Pomiń scenki storyboardowe w Hali Rekordów

en: Allows the player to skip past the Hall of Records storyboard scenes
pl_PL: Pozwala graczowi na pomijanie scenek storyboardowych w Hali Rekordów

en: Scale the making of videos to full screen
pl_PL: Skaluj filmy o tworzeniu gry na pełny ekran

en: Scale the making of videos, so that they use the whole screen
pl_PL: Skaluj filmów o tworzeniu gry tak, aby zajmowały cały ekran

en: Repeat useful Willie's hint
pl_PL: Powtarzaj przydatne wskazówki Williego

en: Repeat actual useful hint by Willie
pl_PL: Powtarza przydatne wskazówki Williego

note: I18N: NHC is a file extension
en: NHC replacement:
pl_PL: Zamiana NHC:

en: <original>
pl_PL: <oryginalne>

en: Can't save game in slot %i
pl_PL: Nie można zapisać w slocie %i

en: Load file
pl_PL: Wczytaj plik

en: Loading game...
pl_PL: Wczytywanie gry...

en: Save file
pl_PL: Zapisz plik

en: Saving game...
pl_PL: Zapisywanie stanu gry...

en: ScummVM found that you have old saved games for Nippon Safes that should be renamed.
    The old names are no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked next time.
pl_PL: ScummVM wykrył stare zapisane gry dla Nippon Safes, których nazwę należy zmienić.
    Stare nazwy nie są już obsługiwane, więc nie będziesz mógł załadować gier, jeśli ich nie skonwertujesz.
    
    Naciśnij OK, aby je teraz przekonwertować, w przeciwnym razie zostaniesz zapytany następnym razem.

en: ScummVM successfully converted all your saved games.
pl_PL: ScummVM przekonwertował wszystkie zapisy gier.

en: ScummVM printed some warnings in your console window and can't guarantee all your files have been converted.
    
    Please report to the team.
pl_PL: ScummVM wyświetlił ostrzeżenia w oknie konsoli i nie może zagwarantować, że wszystkie pliki zostały przekonwertowane.
    
    Prosimy o zgłoszenie tego zespołowi.

en: Up/Zoom In/Move Forward/Open Doors
pl_PL: Góra/Przybliż/Ruch do przodu/Otwórz drzwi

en: Down/Zoom Out
pl_PL: Dół/Oddal

en: Action/Select
pl_PL: Akcja/Wybór

en: Display/Hide Inventory Tray
pl_PL: Pokaż/Ukryj przedmioty

en: Display/Hide Biochip Tray
pl_PL: Pokaż/Ukryj biochipy

en: Toggle Center Data Display
pl_PL: Włącz/Wyłącz widok danych

en: Display/Hide Info Screen
pl_PL: Pokaż/Ukryj ekran informacji

en: Display/Hide Pause Menu
pl_PL: Pokaż/Ukryj menu pauzy

en: Toggle Chatty AI
pl_PL: Włącz/Wyłącz rozmowną SI

en: This menu item is not yet implemented
pl_PL: Ta pozycja menu nie została jeszcze zaimplementowana

note: I18N: Plumbers is the title of the game. 3DO is the name of platform
en: 3DO Plumbers requires RGB support.
pl_PL: Gra Plumbers na 3DO wymaga obsługi RGB.

en: Alternative intro
pl_PL: Alternatywne intro

en: Use an alternative game intro (CD version only)
pl_PL: Użyj alternatywnego intra (tylko dla wersji CD)

en: Improved font
pl_PL: Ulepszona czcionka

en: Use an easier to read custom font
pl_PL: Użyj łatwiejszej do odczytania czcionki

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Windows Trial version is not supported
pl_PL: Wersja próbna systemu Windows nie jest obsługiwana

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: macOS Trial version is not supported
pl_PL: Wersja próbna systemu macOS nie jest obsługiwana

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Pocket PC Trial version is not supported
pl_PL: Wersja próbna systemu Pocket PC nie jest obsługiwana

en: I Have No Mouth support not compiled in
pl_PL: Obsługa I Have No Mouth nie jest wkompilowana

en: Could not find AdLib instrument definition files
    %s and %s. Without these files,
    the music will not sound the same as the original game.
pl_PL: Nie można znaleźć plików definicji instrumentów AdLib
    %s i %s. Bez tych plików
    muzyka nie będzie brzmiała tak samo jak w oryginalnej grze.

en: Error loading game resources.
pl_PL: Błąd ładowania zasobów gry.

en: Skip EGA dithering pass (full color backgrounds)
pl_PL: Pomiń przebieg ditheringu EGA (pełnokolorowe tła)

en: Skip dithering pass in EGA games, graphics are shown with full colors
pl_PL: Pomiń przebieg ditheringu w grach EGA, grafika będzie wyświetlana w pełnych kolorach

en: Enable high resolution graphics
pl_PL: Włącz grafikę wysokiej rozdzielczości

en: Enable high resolution graphics/content
pl_PL: Włącz grafikę i zawartość w wysokiej rozdzielczości

en: Enable black-lined video
pl_PL: Włącz wideo z czarnymi liniami

en: Draw black lines over videos to increase their apparent sharpness
pl_PL: Rysuje czarne linie na filmach, aby zwiększyć ich pozorną ostrość

en: Use high-quality video scaling
pl_PL: Użyj wysokiej jakości skalowania wideo

en: Use linear interpolation when upscaling videos, where possible
pl_PL: Podczas skalowania filmów używaj interpolacji liniowej, jeśli to możliwe

en: Use high-quality "LarryScale" cel scaling
pl_PL: Użyj wysokiej jakości skalowania komórek "LarryScale"

en: Use special cartoon scaler for drawing character sprites
pl_PL: Użyj specjalnego skalera kreskówkowego do rysowania sprite'ów postaci

en: Use CD audio
pl_PL: Użyj CD audio

en: Use CD audio instead of in-game audio, if available
pl_PL: Używaj CD audio zamiast muzyki w grze, jeśli jest dostępne

en: Use Windows cursors
pl_PL: Użyj kursorów Windows

en: Use the Windows cursors (smaller and monochrome) instead of the DOS ones
pl_PL: Używaj kursorów systemu Windows (mniejszych i monochromatycznych) zamiast DOS-owych

en: Use silver cursors
pl_PL: Użyj srebrnych kursorów

en: Use the alternate set of silver cursors instead of the normal golden ones
pl_PL: Użyj alternatywnego zestawu srebrnych kursorów zamiast zwykłych złotych

en: Enable content censoring
pl_PL: Włącz cenzurę treści

en: Enable the game's built-in optional content censoring
pl_PL: Włącz opcjonalną wbudowaną cenzurę treści w grze

en: Upscale videos
pl_PL: Powiększaj filmy

en: Upscale videos to double their size
pl_PL: Powiększaj filmy, aby podwoić ich rozmiar

en: Use RGB rendering
pl_PL: Użyj renderowania RGB

en: Use RGB rendering to improve screen transitions
pl_PL: Użyj renderowania RGB, aby poprawić przejścia między ekranami

en: Use per-resource modified palettes
pl_PL: Użyj palet modyfikowanych dla poszczególnych zasobów

en: Use custom per-resource palettes to improve visuals
pl_PL: Użyj niestandardowych palet dla poszczególnych zasobów, aby ulepszyć efekty wizualne

en: Enable bearded musicians
pl_PL: Włącz brodatych muzyków

en: Enable graphics that were disabled for legal reasons
pl_PL: Włącz grafikę, która została wyłączona ze względów prawnych

en: MIDI mode:
pl_PL: Tryb MIDI:

en: When using external MIDI devices (e.g. through USB-MIDI), select your device here
pl_PL: Jeśli używasz zewnętrznych urządzeń MIDI (np. przez USB-MIDI), wybierz tutaj swoje urządzenie

en: Standard (GM / MT-32)
pl_PL: Standardowe (GM/MT-32)

en: This demo uses an unimplemented version of Robot videos
pl_PL: Niniejsza wersja demonstracyjna wykorzystuje niezaimplementowaną wersję filmów o Robotach

en: Incomplete game detected. You have to copy data from all the CDs.
pl_PL: Wykryto niekompletną grę. Należy skopiować dane ze wszystkich płyt CD.

en: (Autosave)
pl_PL: (Autozapis)

en: Please use an external viewer to open the game's help file: %s
pl_PL: Aby otworzyć plik pomocy gry, użyj zewnętrznej przeglądarki: %s

en: The Poker logic is hardcoded in an external DLL, and is not implemented yet. There exists some dummy logic for now, where opponent actions are chosen randomly
pl_PL: Logika pokera jest zakodowana na stałe w zewnętrznej bibliotece DLL i nie została jeszcze zaimplementowana. Na razie istnieje fikcyjna logika, w której działania przeciwnika są wybierane losowo

en: The format of this saved game is obsolete, unable to load it
pl_PL: Format zapisanej gry jest przestarzały i nie można jej wczytać

en: Savegame version is %d, maximum supported is %0d
pl_PL: Wersja zapisu gry to %d, maksymalna obsługiwana wersja to %0d

en: This saved game was created with a different version of the game, unable to load it
pl_PL: Zapis gry został utworzony w innej wersji gry i nie można go wczytać

en: Cannot play back %dbpp video on a system with maximum color depth of 8bpp
pl_PL: Nie można odtworzyć wideo %dbpp w systemie z maksymalną głębią kolorów 8bpp

en: SCI32 support not compiled in
pl_PL: Obsługa SCI32 nie jest wkompilowana

en: Missing or corrupt game resources have been detected. Some game features may not work properly. Please check the console for more information, and verify that your game files are valid.
pl_PL: Wykryto brakujące lub uszkodzone zasoby gry. Niektóre funkcje gry mogą nie działać poprawnie. Aby uzyskać więcej informacji, zajrzyj do konsoli i sprawdź, czy pliki gry są prawidłowe.

en: Subtitles are enabled, but subtitling in King's Quest 7 was unfinished and disabled in the release version of the game. ScummVM allows the subtitles to be re-enabled, but because they were removed from the original game, they do not always render properly or reflect the actual game speech. This is not a ScummVM bug -- it is a problem with the game's assets.
pl_PL: Napisy są włączone, ale nie zostały one dokończone w King's Quest 7 i wyłączono je w pierwotnej wersji gry. ScummVM umożliwia ponowne włączenie napisów, ale ponieważ były one usunięte z oryginalnej gry, nie zawsze są wyświetlane poprawnie lub odzwierciedlają rzeczywistą mowę w grze. To nie jest błąd ScummVM – to problem z zasobami gry.

en: You have selected General MIDI as a sound device. Sierra has provided after-market support for General MIDI for this game in their "General MIDI Utility". Please, apply this patch in order to enjoy MIDI music with this game. Once you have obtained it, you can unpack all of the included *.PAT files in your ScummVM extras folder and ScummVM will add the appropriate patch automatically. Alternatively, you can follow the instructions in the READ.ME file included in the patch and rename the associated *.PAT file to 4.PAT and place it in the game folder. Without this patch, General MIDI music for this game will sound badly distorted.
pl_PL: Wybrano General MIDI jako urządzenie dźwiękowe. Sierra zapewniła obsługę posprzedażową General MIDI dla tej gry w swoim „General MIDI Utility”. Zainstaluj to narzędzie, aby móc cieszyć się muzyką MIDI w tej grze. Po jego uzyskaniu można rozpakować pliki *.PAT do folderu dodatków ScummVM, a ScummVM automatycznie doda odpowiednią poprawkę. Alternatywnie można postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w pliku READ.ME zawartym w poprawce i zmienić nazwę powiązanego pliku *.PAT na 4.PAT oraz umieścić go w folderze z grą. Bez tej poprawki muzyka General MIDI w tej grze będzie mocno zniekształcona.

en: Download patch
pl_PL: Pobierz poprawkę

en: (or click 'Download patch' button. But note - it only downloads, you will have to continue from there)
pl_PL: (albo kliknij przycisk „Pobierz poprawkę”. Ale uwaga, spowoduje to tylko pobranie, resztę operacji trzeba wykonać ręcznie)

en: GK2 has a fan made subtitles, available thanks to the good persons at SierraHelp.
    
    Installation:
    - download http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip
pl_PL: GK2 ma napisy stworzone przez fanów, dostępne dzięki dobrym ludziom z SierraHelp.
    
    Instalacja:
    - pobierz http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip

en: Characters saved inside ScummVM are shown automatically. Character files saved in the original interpreter need to be put inside ScummVM's saved games directory and a prefix needs to be added depending on which game it was saved in: 'qfg1-' for Quest for Glory 1, 'qfg2-' for Quest for Glory 2. Example: 'qfg2-thief.sav'.
pl_PL: Postacie zapisane w ScummVM są wyświetlane automatycznie. Pliki postaci zapisane w oryginalnym interpreterze należy umieścić w katalogu zapisanych gier ScummVM i dodać przedrostek w zależności od gry, w której zostały zapisane: "qfg1-" dla Quest for Glory 1, "qfg2-" dla Quest for Glory 2. Przykład: "qfg2-thief.sav".

en: The selected audio driver requires the following file(s):
pl_PL: Wybrany sterownik dźwiękowy wymaga następujących plików:

en: 
    
    Some audio drivers (at least for some games) were made
    available by Sierra as aftermarket patches and thus might not
    have been installed as part of the original game setup.
    
    Please copy these file(s) into your game data directory.
    
    However, please note that the file(s) might not be available
    separately but only as content of (patched) resource bundles.
    In that case you may need to apply the original Sierra patch.
pl_PL: 
    
    Niektóre sterowniki dźwiękowe (przynajmniej dla niektórych gier)
    zostały udostępnione przez Sierra jako poprawki na rynku wtórnym
    i dlatego mogły nie zostać zainstalowane w ramach oryginalnej konfiguracji gry.
    
    Skopiuj te pliki do katalogu z danymi gry.
    
    Jednakże pliki mogą nie być dostępne osobno,
    a jedynie jako zawartość (poprawionych) pakietów zasobów.
    W takim przypadku może być konieczne zastosowanie oryginalnej łatki Sierra.

en: This version of Monkey Island can't be played, because Limited Run Games provided corrupted DISK03.LEC, DISK04.LEC and 903.LFL files.
    
    Please contact their technical support for replacement files, or look online for some guides which can help you recover valid files from the KryoFlux dumps that Limited Run Games also provided.
pl_PL: W tę wersję Monkey Island nie można grać, ponieważ firma Limited Run Games dostarczyła uszkodzone pliki DISK03.LEC, DISK04.LEC i 903.LFL.
    
    Skontaktuj się z ich pomocą techniczną w sprawie plików zastępczych lub poszukaj w Internecie przewodników, które pomogą odzyskać prawidłowe pliki ze zrzutów KryoFlux również dostarczonych przez firmę Limited Run Games.

note: I18N: Creates new online session for multiplayer
en: Create a new game session
pl_PL: Utwórz nową sesję gry

note: I18N: Name of the online game session
en: Game Name:
pl_PL: Nazwa gry:

note: I18N: The user's name for online
en: Your Name:
pl_PL: Nazwa:

note: I18N: Button, start hosting online multiplayer game
en: Host
pl_PL: Hostuj

note: I18N: Retrieving list of online multiplayer games
en: Querying games...
pl_PL: Uzyskiwanie listy gier...

note: I18N: Join online multiplayer game
en: Join
pl_PL: Dołącz

note: I18N: Online multiplayer games were found
en: Found %d available games.
pl_PL: Znaleziono %d dostępnych gier.

note: I18N: Previous page button
en: ~P~revious
pl_PL: ~P~oprzednia

note: I18N: Next page button
en: ~N~ext
pl_PL: ~N~astępna

en: Speech Only
pl_PL: Tylko mowa

en: Speech and Subtitles
pl_PL: Mowa i napisy

en: Subtitles Only
pl_PL: Tylko napisy

[ctx: lowres]
en: Speech & Subs
pl_PL: Mowa i napisy

en: Select a Proficiency Level.
pl_PL: Wybierz poziom umiejętności.

en: Refer to your Loom(TM) manual for help.
pl_PL: Pomocy szukaj w instrukcji dołączonej do Loom(TM).

en: Practice
pl_PL: Trening

en: Expert
pl_PL: Ekspert

en: Enhancements:
pl_PL: Ulepszenia:

en: Fix original bugs
pl_PL: Napraw oryginalne błędy

en: Fixes bugs which were present in the original release, and noticeable graphical/audio glitches.
pl_PL: Naprawia błędy występujące w oryginalnej wersji oraz zauważalne usterki graficzne i dźwiękowe.

en: Audio-visual improvements
pl_PL: Ulepszenia audiowizualne

en: Makes adjustments not related to bugs for certain audio and graphics elements (e.g. version consistency changes).
pl_PL: Wprowadza poprawki niezwiązane z błędami dla niektórych elementów graficznych i dźwiękowych (np. zmiany spójności wersji).

en: Restored content
pl_PL: Przywrócona zawartość

en: Restores dialogs, graphics, and audio elements which were originally cut in the original release.
pl_PL: Przywraca dialogi, grafikę i elementy dźwiękowe, które zostały wycięte w oryginalnej wersji.

en: Modern UI/UX adjustments
pl_PL: Nowoczesne dostosowania interfejsu i doświadczenia użytkownika

en: Activates some modern comforts; e.g it removes the fake sound loading screen in Sam&Max, and makes early save menus snappier.
pl_PL: Aktywuje niektóre nowoczesne udogodnienia. Np. usuwa fałszywy ekran ładowania dźwięku w Sam&Max i sprawia, że menu wczesnego zapisu jest szybsze.

en: Enable the original GUI and Menu
pl_PL: Włącz oryginalny GUI i menu

en: Allow the game to use the in-engine graphical interface and the original save/load menu. Use it together with the "Ask for confirmation on exit" for a more complete experience.
pl_PL: Zezwól grze na korzystanie z wbudowanego interfejsu graficznego i oryginalnego menu zapisywania oraz wczytywania. Użyj go razem z opcją "Pytaj o potwierdzenie przy wyjściu”, aby uzyskać pełniejsze wrażenia.

en: Overture Timing:
pl_PL: Czas uwertury:

en: When using replacement music, this adjusts the time when the Overture changes to the scene with the Lucasfilm and Loom logotypes.
pl_PL: W przypadku korzystania z muzyki zastępczej dostosowuje czas, w którym uwertura zmienia się na scenę z logotypami Lucasfilm i Loom.

en: Playback Adjust:
pl_PL: Korekcja odtwarzania:

en: When playing sound from the CD audio track, adjust the start position of the sound by this much. Use this if you often hear bits of the wrong sound.
pl_PL: Podczas odtwarzania dźwięku ze ścieżki audio CD należy o tę wartość dostosować pozycję początkową dźwięku. Użyj tej opcji, jeśli często słyszysz fragmenty niewłaściwego dźwięku.

en: Intro Adjust:
pl_PL: Dopasowanie intra:

en: When playing the intro track, play from this point in it. Use this if the music gets cut off prematurely, or if you are unhappy with the way the music syncs up with the intro.
pl_PL: Odtwarzanie utwór wprowadzający rozpocznij od tego miejsca. Użyj tej opcji, jeśli muzyka zostanie przedwcześnie przerwana lub jeśli nie jesteś zadowolony ze sposobu, w jaki muzyka synchronizuje się z wprowadzeniem.

en: Outlook Adjust:
pl_PL: Korekta przeglądu:

en: The outlook music is part of the intro track. Adjust the position in the track at which it starts playing. Use this if the music is cut off, or if you hear part of the previous music.
pl_PL: Muzyka przeglądowa jest częścią ścieżki wprowadzającej. Dostosuj pozycję w ścieżce, od której rozpoczyna się odtwarzanie. Użyj tej opcji, jeśli muzyka jest ucięta lub jeśli słyszysz część poprzedniej muzyki.

en: Load modded audio
pl_PL: Wczytaj zmodyfikowaną ściężkę dźwiękową

en: Replace music, sound effects, and speech clips with modded audio files, if available.
pl_PL: Zastąp muzykę, efekty dźwiękowe i klipy mowy zmodyfikowanymi plikami dźwiękowymi, jeśli są dostępne.

en: Multiplayer Server:
pl_PL: Serwer trybu wieloosobowego:

en: Online Server:
pl_PL: Serwer internetowy:

en: Address of the server to connect to for online play.  It must start with either "https://" or "http://" schemas.
pl_PL: Adres serwera, z którym należy się połączyć w celu gry online. Musi zaczynać się od prefiksa "https://” albo "http://”.

en: Enable online competitive mods
pl_PL: Włącz konkurencyjne mody online

en: Enables custom-made modifications intented for online competitive play.
pl_PL: Włącza niestandardowe modyfikacje przeznaczone do rywalizacji w trybie online.

en: Enable connection to Multiplayer Server
pl_PL: Włącz połączenie z serwerem trybu wieloosobowego

en: Toggles the connection to the server that allows hosting and joining online multiplayer games over the Internet.
pl_PL: Umożliwia połączenie z serwerem, który oferuje hostowanie i dołączanie do gier online dla wielu graczy przez Internet.

en: Host games over LAN
pl_PL: Hostuj gry przez sieć LAN

en: Allows the game sessions to be discovered over your local area network.
pl_PL: Umożliwia wykrywanie sesji gry w sieci lokalnej.

en: Address of the server to connect to for hosting and joining online game sessions.
pl_PL: Adres serwera, z którym można się połączyć w celu hostowania sesji gier online i dołączania do nich.

en: Common keyboard commands:
pl_PL: Skróty klawiaturowe:

en: Save / Load dialog
pl_PL: Okno Zapisz / Wczytaj

en: Selection screen
pl_PL: Ekran wyboru

en: Skip line of text
pl_PL: Pomiń linijkę tekstu

en: Space
pl_PL: Spacja

en: Pause game
pl_PL: Wstrzymaj grę

en: Load saved game 1-10
pl_PL: Wczytaj zapisaną grę 1-10

en: Save game 1-10
pl_PL: Zapisz grę 1-10

en: Music volume up / down
pl_PL: Zwiększ/zmniejsz głośność muzyki

en: Text speed slower / faster
pl_PL: Zwiększ/zmniejsz prędkość tekstu

en: Simulate left mouse button
pl_PL: Symuluje lewy przycisk myszy

en: Simulate right mouse button
pl_PL: Symuluje prawy przycisk myszy

en: Special keyboard commands:
pl_PL: Specjalne skróty klawiaturowe:

en: Show / Hide console
pl_PL: Schowaj / pokaż konsolę

en: Start the debugger
pl_PL: Włącz debugger

en: Show memory consumption
pl_PL: Pokaż zużycie pamięci

en: Run in fast mode (*)
pl_PL: Włącz w trybie szybkim (*)

en: Run in really fast mode (*)
pl_PL: Włącz w trybie bardzo szybkim (*)

en: Switch between graphics filters
pl_PL: Przełączaj pomiędzy filtrami grafiki

en: Increase / Decrease scale factor
pl_PL: Zwiększ / zmniejsz współczynnik skalowania

en: Toggle aspect-ratio correction
pl_PL: Włącz/wyłącz korekcję formatu obrazu

en: * Note that using ctrl-f and
pl_PL: * Miej na uwadze, że używanie ctrl-f

en:   ctrl-g are not recommended
pl_PL:   i ctrl-g nie jest wskazane

en:   since they may cause crashes
pl_PL:   ponieważ mogą one spowodować zawieszenie się,

en:   or incorrect game behavior.
pl_PL:   bądź nieodpowiednie zachowanie gry.

en: Spinning drafts on the keyboard:
pl_PL: Tkanie splotów na klawiaturze:

en: Main game controls:
pl_PL: Główne sterowanie gry:

en: Push
pl_PL: Pchnij

en: Pull
pl_PL: Pociągnij

en: Give
pl_PL: Daj

en: Open
pl_PL: Otwórz

en: Go to
pl_PL: Idź do

en: Get
pl_PL: Weź

en: Read
pl_PL: Czytaj

en: New kid
pl_PL: Nowy dzieciak

en: Turn on
pl_PL: Włącz

en: Turn off
pl_PL: Wyłącz

en: Walk to
pl_PL: Podejdź do

en: Pick up
pl_PL: Podnieś

en: What is
pl_PL: Czym jest

en: Put on
pl_PL: Załóż

en: Take off
pl_PL: Zdejmij

en: Fix
pl_PL: Napraw

en: Switch
pl_PL: Przełącz

en: Look
pl_PL: Spójrz

en: Talk
pl_PL: Rozmawiaj

en: Travel
pl_PL: Podróżuj

en: To Henry / To Indy
pl_PL: Do Henry'ego / Do Indy'ego

note: I18N: These are different musical notes
en: play C minor on distaff
pl_PL: zagraj c-moll na kądzieli

en: play D on distaff
pl_PL: zagraj D na kądzieli

en: play E on distaff
pl_PL: zagraj E na kądzieli

en: play F on distaff
pl_PL: zagraj F na kądzieli

en: play G on distaff
pl_PL: zagraj G na kądzieli

en: play A on distaff
pl_PL: zagraj A na kądzieli

en: play B on distaff
pl_PL: zagraj B na kądzieli

en: play C major on distaff
pl_PL: zagraj C-dur na kądzieli

en: Shows the drafts inventory
pl_PL: Pokazuje ekwipunek

en: puSh
pl_PL: pchnij

en: pull (Yank)
pl_PL: pociągnij

en: Talk to
pl_PL: Rozmawiaj z

en: Look at
pl_PL: Spójrz na

en: turn oN
pl_PL: włącz

en: turn oFf
pl_PL: wyłącz

en: KeyUp
pl_PL: Strzałka do góry

en: Highlight prev dialogue
pl_PL: Podświetl poprzedni dialog

en: KeyDown
pl_PL: Strzałka w dół

en: Highlight next dialogue
pl_PL: Podświetl następny dialog

en: Walk
pl_PL: Idź

en: Object
pl_PL: Przedmiot

en: Black and White / Color
pl_PL: Czarno-biały / Kolorowy

en: Eyes
pl_PL: Oczy

en: Tongue
pl_PL: Język

en: Punch
pl_PL: Pięść

en: Kick
pl_PL: Kopnięcie

en: Regular cursor
pl_PL: Zwykły kursor

note: I18N: Comm is a communication device
en: Comm
pl_PL: Kom.

en: Save / Load / Options
pl_PL: Zapis / Odczyt / Opcje

en: Other game controls:
pl_PL: Reszta sterowania gry:

en: Inventory:
pl_PL: Ekwipunek:

en: Scroll list up
pl_PL: Przewiń listę do góry

en: Scroll list down
pl_PL: Przewiń listę w dół

en: Upper left item
pl_PL: Przedmiot u góry, z lewej

en: Lower left item
pl_PL: Przedmiot na dole, z lewej

en: Upper right item
pl_PL: Przedmiot u góry, z prawej

en: Lower right item
pl_PL: Przedmiot na dole, z prawej

en: Middle left item
pl_PL: Przedmiot na środku, z lewej

en: Middle right item
pl_PL: Przedmiot na środku, z prawej

en: Switching characters:
pl_PL: Zmiana postaci:

en: Second kid
pl_PL: Drugi dzieciak

en: Third kid
pl_PL: Trzeci dzieciak

en: Toggle Inventory/IQ Points display
pl_PL: Włącz/wyłącz widok ekwipunku/punktów IQ

en: Toggle Keyboard/Mouse Fighting (*)
pl_PL: Przełącz między walką klawiaturą a myszą (*)

en: * Keyboard Fighting is always on,
pl_PL: * Walka klawiaturą jest zawsze włączona,

en:   so despite the in-game message this
pl_PL:   więc wbrew komunikatowi w grze

en:   actually toggles Mouse Fighting Off/On
pl_PL:   to ustawienie włącza/wyłącza walkę myszą

en: Fighting controls (numpad):
pl_PL: Sterowanie podczas walki (klaw. num.):

en: Step back
pl_PL: Odsuń się

en: Block high
pl_PL: Wysoki blok

en: Block middle
pl_PL: Środkowy blok

en: Block low
pl_PL: Dolny blok

en: Punch high
pl_PL: Wysokie uderzenie

en: Punch middle
pl_PL: Środkowe uderzenie

en: Punch low
pl_PL: Niskie uderzenie

en: Sucker punch
pl_PL: Cios z zaskoczenia

en: These are for Indy on left.
pl_PL: Te są dla Indy'ego po lewej.

en: When Indy is on the right,
pl_PL: Kiedy Indy jest po prawej,

en: 7, 4, and 1 are switched with
pl_PL: 7, 4 i 1 zostają zamienione

en: 9, 6, and 3, respectively.
pl_PL: na 9, 6 i 3.

en: Biplane controls (numpad):
pl_PL: Sterowanie dwupłatowcem (klaw. num.):

en: Fly to upper left
pl_PL: Leć do góry, w lewo

en: Fly to left
pl_PL: Leć w lewo

en: Fly to lower left
pl_PL: Leć na dół, w lewo

en: Fly upwards
pl_PL: Leć do góry

en: Fly straight
pl_PL: Leć prosto

en: Fly down
pl_PL: Leć w dół

en: Fly to upper right
pl_PL: Leć do góry, w prawo

en: Fly to right
pl_PL: Leć w prawo

en: Fly to lower right
pl_PL: Leć w dół, w prawo

en: Snap scroll on
pl_PL: Przesuwanie skokowe włączone

en: Snap scroll off
pl_PL: Przesuwanie skokowe wyłączone

en: Music volume:
pl_PL: Głośność muzyki:

en: Subtitle speed:
pl_PL: Pręd. napisów:

en: The Lite version of Putt-Putt Saves the Zoo iOS is not supported to avoid piracy.
    The full version is available for purchase from the iTunes Store.
pl_PL: Wersja Lite gry Putt-Putt Saves the Zoo iOS nie jest obsługiwana, by uniknąć piractwa.
    Pełną wersję można nabyć w sklepie iTunes.

en: HE v71+ support is not compiled in
pl_PL: Wsparcie dla silnika 'HE v71+' nie jest wkompilowana

en: SCUMM v7-8 support is not compiled in
pl_PL: Wsparcie dla silnika 'SCUMM v7-8' nie jest wkompilowane

en: Show Object Line
pl_PL: Pokaż linię obiektu

en: Show the names of objects at the bottom of the screen
pl_PL: Pokazuj nazwy obiektów na dole ekranu

en: Use NES Classic Palette
pl_PL: Użyj klasycznej palety NES

en: Use a more neutral color palette that closely emulates the NES Classic
pl_PL: Użyj neutralnej palety kolorów, która ściśle emuluje NES Classic

en: Trim FM-TOWNS games to 200 pixels height
pl_PL: Przytnij gry FM-TOWNS do wysokości 200 pikseli

en: Cut the extra 40 pixels at the bottom of the screen, to make it standard 200 pixels height, allowing using 'aspect ratio correction'
pl_PL: Przytnij dodatkowe 40 pikseli u dołu ekranu, aby uzyskać standardową wysokość 200 pikseli, co umożliwi użycie "korekty proporcji obrazu"

en: Play simplified music
pl_PL: Odtwarzaj uproszczoną muzykę

en: This music was presumably intended for low-end Macs, and uses only one channel.
pl_PL: Ta muzyka była prawdopodobnie przeznaczona dla komputerów Mac z niższej półki i wykorzystuje tylko jeden kanał.

en: Enable smooth scrolling
pl_PL: Włącz płynne przewijanie

en: (instead of the normal 8-pixels steps scrolling)
pl_PL: (zamiast normalnego przewijania w krokach co 8 pikseli)

en: Allow semi-smooth scrolling
pl_PL: Zezwalaj na półpłynne przewijanie

en: Allow scrolling to be less smooth during the fast camera movement in the intro.
pl_PL: Włącza mniej płynne przewijanie podczas szybkiego ruchu kamery w intrze.

en: Allow the game to use the in-engine graphical interface and the original save/load menu. 		Use it together with the "Ask for confirmation on exit" for a more complete experience.
pl_PL: Zezwól grze na korzystanie z wbudowanego interfejsu graficznego i oryginalnego menu zapisywania oraz wczytywania. 		Użyj go razem z opcją "Pytaj o potwierdzenie przy wyjściu”, aby uzyskać pełniejsze wrażenia.

en: Enable low latency audio mode
pl_PL: Włącz tryb dźwięku o niskim opóźnieniu

en: Allows the game to use low latency audio, at the cost of sound accuracy. 		It is recommended to enable this feature only if you incur in audio latency issues during normal gameplay.
pl_PL: Umożliwia grze korzystanie z dźwięku o niskim opóźnieniu kosztem dokładności dźwięku. 		Zaleca się włączenie tej funkcji wyłącznie w przypadku problemów z opóźnieniami dźwięku podczas normalnej rozgrywki.

en: Enable the "A Pirate I Was Meant To Be" song
pl_PL: Włącz piosenkę "A Pirate I Was Meant To Be"

en: Enable the song at the beginning of Part 3 of the game, "A Pirate I Was Meant To Be", 		which was cut in international releases. Beware though: subtitles may not be fully translated.
pl_PL: Włącz piosenkę "A Pirate I Was Meant To Be" na początku trzeciej części gry, 		która została wycięta w międzynarodowych wydaniach. Uważaj jednak: napisy mogą nie być w pełni przetłumaczone.

en: Down Left
pl_PL: W dół w lewo

en: Down Right
pl_PL: W dół w prawo

en: Up Left
pl_PL: W górę w lewo

en: Up Right
pl_PL: W górę w prawo

en: Switch weapon
pl_PL: Zmień broń

note: I18N: Lets one skip the bike/car fight sequences in Full Throttle
en: Win the bike fight cheat
pl_PL: Cheat 'wygraj walkę na motocyklu'

en: You have enabled 'aspect ratio correction'. However, FM-TOWNS' natural resolution is 320x240, which doesn't allow aspect ratio correction.
    Aspect ratio correction can be achieved by trimming the resolution to 320x200, under 'engine' tab.
pl_PL: Włączono korektę proporcji obrazu. Jednakże naturalna rozdzielczość FM-TOWNS wynosi 320x240, co nie pozwala na korekcję proporcji.
    Korekcję proporcji obrazu można osiągnąć poprzez zmniejszenie rozdzielczości do 320x200 w zakładce "silnik”.

en: This game requires the 'Indy' Macintosh executable for its fonts.
pl_PL: Ta gra wymaga pliku wykonywalnego "Indy” Macintosh dla swoich czcionek.

en: This game requires the 'Loom' Macintosh executable for its music and fonts.
pl_PL: Ta gra wymaga pliku wykonywalnego "Loom” dla komputerów Macintosh dla muzyki i czcionek.

en: Could not find the 'Monkey Island' Macintosh executable to read the
    instruments from. Music will be disabled.
pl_PL: Nie można znaleźć pliku wykonywalnego "Monkey Island” dla komputera Macintosh,
    z którego można odczytać instrumenty. Muzyka zostanie wyłączona.

en: Could not open Macintosh resource file %s
pl_PL: Nie można otworzyć pliku zasobów komputera Macintosh %s

en: Could not find resource fork in Macintosh resource file %s
pl_PL: Nie można otworzyć pliku zasobów komputera Macintosh %s

en: Audio files compressed with ScummVM Tools were detected; *.BUN/*.SOU
    compression is not supported anymore for this game, audio will be disabled.
    Please copy the game from the original media without compression.
pl_PL: Wykryto pliki dźwiękowe skompresowane za pomocą narzędzi ScummVM.
    Kompresja *.BUN/*.SOU nie jest już obsługiwana w tej grze. Dźwięk zostanie wyłączony.
    Proszę skopiować grę z oryginalnego nośnika bez kompresji.

en: Native MIDI support requires the Roland Upgrade from LucasArts,
    but %s is missing. Using AdLib instead.
pl_PL: Natywne wsparcie MIDI wymaga aktualizacji Rolanda od LucasArts,
    ale brakuje %s. Przełączam na tryb AdLib.

en: This particular version of Monkey Island 1 is known to miss some
    required resources for MT-32. Using AdLib instead.
pl_PL: Ta konkretna wersja Monkey Island 1 znana jest z brakku niektórych elementów
    zasobów dla MT-32. Zostanie użyty AdLib.

en: Usually, Maniac Mansion would start now. But for that to work, the game files for Maniac Mansion have to be in the 'Maniac' directory inside the Tentacle game directory, and the game has to be added to ScummVM.
pl_PL: Zwykle w tym momencie uruchomiłoby się Maniac Mansion. Ale żeby to zadziałało, pliki Maniac Mansion muszą znajdować się w podkatalogu "Maniac" w katalogu gry Day of the Tentacle, a gra musi być dodana do ScummVM.

en: Would you like to host or join a network play session?
pl_PL: Czy chcesz zorganizować sesję gry sieciowej lub dołączyć do niej?

en: Unimplemented development codepath encountered within the sound engine,
    please file a ticket at https://bugs.scummvm.org.
pl_PL: W silniku dźwiękowym napotkano niezrealizowaną ścieżkę programistyczną.
    Proszę zgłosić błąd na stronie https://bugs.scummvm.org.

en: This AMIGA version is missing (at least) the following file(s):
pl_PL: W tej wersji AMIGA brakuje następujących plików:

en: 
    Please copy these file(s) into the game data directory.
pl_PL: 
    Skopiuj te pliki do katalogu danych gry.

en: Pixellated scene transitions
pl_PL: Pikselizowane przejścia między scenami

en: When changing scenes, a randomized pixel transition is done
pl_PL: Używaj losowej pikselizacji przy zmianie sceny

en: Don't show hotspots when moving mouse
pl_PL: Nie wyświetlaj hotspotów przy poruszaniu myszą

en: Only show hotspot names after you actually click on a hotspot or action button
pl_PL: Wyświetlaj nazwy hotspotów dopiero po kliknięciu ich lub użyciu przycisku akcji

en: Show character portraits
pl_PL: Wyświetl portrety postaci

en: Show portraits for the characters when conversing
pl_PL: Wyświetl portrety postaci podczas rozmowy

en: Slide dialogs into view
pl_PL: Przysuń okna

en: Slide UI dialogs into view, rather than simply showing them immediately
pl_PL: Przysuń okna interfejsu zamiast wyświetlić je od razu

en: Transparent windows
pl_PL: Przezroczyste okna

en: Show windows with a partially transparent background
pl_PL: Wyświetlaj okna z półprzezroczystym tłem

en: The "sky.cpt" engine data file has an incorrect size.
pl_PL: Plik silnika "sky.cpt" ma niewłaściwy rozmiar.

en: Walk / Look / Talk
pl_PL: Chodzenie / Rozglądanie / Rozmowa

en: Skip / Close
pl_PL: Pomiń / Zamknij

en: Open control panel
pl_PL: Otwórz panel sterowania

en: Toggle fast mode
pl_PL: Przełącz tryb szybki

en: Toggle really fast mode
pl_PL: Przełącz tryb naprawdę szybki

en: Floppy intro
pl_PL: Intro z wersji dyskietkowej

en: Use the floppy version's intro (CD version only)
pl_PL: Użyj intra z wersji dyskietkowej (tylko dla wersji CD)

en: WARNING: Deleting the autosave slot is not supported by this engine
pl_PL: UWAGA: Usuwanie slotu automatycznego zapisu nie jest obsługiwane przez ten silnik

en: Load modded assets
pl_PL: Wczytaj zmodyfikowane pliki gry

en: Enable loading of external replacement assets.
pl_PL: Włącz wczytywanie zewnętrznych zasobów zastępczych.

en: Enable linear filtering of the backgrounds images
pl_PL: Włącz liniowe filtrowanie obrazów tła

en: When linear filtering is enabled the background graphics are smoother in full screen mode, at the cost of some details.
pl_PL: Gdy włączone jest filtrowanie liniowe, grafika tła jest wygłazona w trybie pełnoekranowym, kosztem niektórych szczegółów.

en: Enable font anti-aliasing
pl_PL: Włącz wygładzanie czcionek

en: When font anti-aliasing is enabled, the text is smoother.
pl_PL: Po włączeniu wygładzania czcionek tekst jest wygładzony.

en: Software renderer does not support modded assets
pl_PL: Programowy moduł renderujący nie obsługuje zmodyfikowanych zasobów

en: You are missing recommended data files:
pl_PL: Brakuje zalecanych następujących plików gry 'Riven':

en: The 'fonts' folder is required to experience the text style as it was designed. The Steam release is known to be missing it. You can get the fonts from the demo version of the game.
pl_PL: Folder z czcionkami jest wymagany, aby styl tekstu był zgodny z jego przeznaczeniem. Wiadomo, że w wersji Steam jego brakuje. Czcionki można pobrać z wersji demonstracyjnej gry.

en: 'gui.ini' is recommended to get proper font settings for the game localization.
pl_PL: Zaleca się użycie pliku "gui.ini” w celu uzyskania odpowiednich ustawień czcionek dla języka gry.

en: 'language.ini' is recommended to get localized confirmation dialogs.
pl_PL: W celu uzyskania przetłumaczonych okien dialogowych potwierdzeń, zaleca się użycie pliku "language.ini”.

en: 'game.exe' is recommended to get styled confirmation dialogs.
pl_PL: Do wyświetlania stylizowanych okien dialogowych potwierdzenia zaleca się użycie pliku "game.exe”.

en: Unable to locate the text for %s language in engine data file.
pl_PL: Nie można znaleźć tekstu dla języka %s w pliku danych silnika.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d but got %d.
pl_PL: Znaleziono niewłaściwą wersję silnika "%s1". Oczekiwano %d2 ale otrzymano %d3.

en: Unable to find block for part %d
pl_PL: Nie można znaleźć bloku dla części %d

en: Unable to find '%s' in game folder or the engine data file.
pl_PL: Nie można znaleźć "%s" w folderze gry lub pliku danych silnika.

en: Failed to save temporary game state. Make sure your save game directory is set in ScummVM and that you can write to it.
pl_PL: Nie udało się zapisać tymczasowego stanu gry. Upewnij się, że katalog zapisów gry jest ustawiony w ScummVM i że posiada uprawnienia do zapisu.

en: Failed to load temporary game state.
pl_PL: Nie udało się wczytać tymczasowego stanu gry.

en: Improved mode
pl_PL: Tryb ulepszony

en: Removes some repetitive actions, adds possibility to change verbs by keyboard
pl_PL: Usuwa niektóre powtarzalne czynności, dodaje możliwość zmiany czasowników za pomocą klawiatury

en: PSX stream cutscene '%s' cannot be played in paletted mode
pl_PL: Przerywnik w formacie strumieniowym PSX '%s' nie może zostać odtworzony w trybie indeksowanym

en: MPEG-2 cutscenes found but ScummVM has been built without MPEG-2 support
pl_PL: Znaleziono przerywniki w formacie MPEG-2, ale ScummVM jest skompilowany bez obsługi tego formatu

en: Cutscene '%s' not found
pl_PL: Nie znaleziono przerywnika '%s'

en: ScummVM found that you have old saved games for Broken Sword 1 that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
pl_PL: ScummVM wykrył stare zapisane gry dla Broken Sword 1, które należy przekonwertować.
    Stary format zapisanych gier nie jest już obsługiwany, więc nie będzie można wczytać stanu gier, jeśli bez konwersji.
    
    Naciśnij OK, aby je teraz przekonwertować, w przeciwnym razie pytanie pojawi się ponownie przy następnym uruchomieniu gry.

en: Target new saved game already exists!
    Would you like to keep the old saved game (%s) or the new one (%s)?
pl_PL: Docelowy plik nowego zapisu już istnieje!
    Chcesz zachować stary zapis (%s) czy nowy (%s)?

en: Keep the old one
pl_PL: Zachowaj stary

en: Keep the new one
pl_PL: Zachowaj nowy

en: This is the end of the Broken Sword 1 Demo
pl_PL: To koniec dema Broken Sword 1

en: PSX cutscenes found but ScummVM has been built without RGB color support
pl_PL: Znaleziono przerywniki PSX, ale ScummVM jest skompilowany bez obsługi trybu RGB

en: Show object labels
pl_PL: Pokaż etykiety obiektów

en: Show labels for objects on mouse hover
pl_PL: Pokaż etykiety obiektów przy najechaniu myszką

en: Use English speech
pl_PL: Użyj angielskich głosów

en: Use English speech instead of German for every language other than German
pl_PL: Użyj angielskich głosów zamiast niemieckich dla każdego języka poza niemieckim

en: Correct movie aspect ratio
pl_PL: Popraw współczynnik proporcji filmów

en: Play Syberia cutscenes in 16:9, rather than stretching to full screen
pl_PL: Odtwarzaj przerywniki filmowe z Syberii w formacie 16:9, zamiast rozciągać je na pełny ekran

en: Restore missing scenes
pl_PL: Przywróć brakujące sceny

en: Restore some scenes originally in the Windows edition
pl_PL: Przywraca niektóre oryginalne sceny z wersji dla systemu Windows

en: Saturn CD version is not yet supported
pl_PL: Wersja Saturn CD nie jest jeszcze obsługiwana

en: Font variant not present in '%s' engine data file.
pl_PL: Wariant fontu nieobecny w pliku silnika "%s".

en: Saved game in slot #%d
pl_PL: Gra została zapisana w slocie #%d

en: Could not quick save into slot #%d
pl_PL: Szybki zapis w slocie #%d nie powiódł się

en: Saved game #%d quick loaded
pl_PL: Szybko wczytano zapis gry #%d

en: Could not quick load the saved game #%d
pl_PL: Nie można wczytać szybkiego stany gry #%d

en: Are you sure you want to exit?
pl_PL: Czy na pewno chcesz wyjść?

en: Unable to locate the '%s' data file.
pl_PL: Nie udało się odnaleźć '%s' pliku.

en: This version requires Giflib which was not compiled into ScummVM
pl_PL: Ta wersja gry wymaga obsługi dla 'Giflib' które nie jest wkompilowane w ScummVM

en: Enable wall collisions
pl_PL: Włącz kolizje ze ścianami

en: Enable the original wall collision damage
pl_PL: Włącza oryginalne obrażenia spowodowane kolizjami ze ścianami

en: Disable save menu
pl_PL: Wyłącz menu zapisu

en: The original only had autosaves. This allows you to save whenever you want.
pl_PL: Oryginalna gra miała tylko autozapis. To menu umożliwia zapis w dowolnym momencie.

en: Enable debug mode
pl_PL: Włącz tryb debugowania

en: Enable the debug mode
pl_PL: Włącza tryb debugowania

en: Enable audio CD
pl_PL: Włącz muzykę audio CD

en: Enable the original audio cd track
pl_PL: Włącz oryginalną ścieżkę audio CD

en: Enable sound
pl_PL: Włącz dźwięk

en: Enable the sound for the game
pl_PL: Włącza dźwięk w grze

en: Enable text
pl_PL: Włącz tekst

en: Enable the text for the game
pl_PL: Włącz tekst dla gry

en: Enable movies
pl_PL: Włącz fillmy

en: Enable the cutscenes for the game
pl_PL: Włącza przerywniki filmowe w grze

en: Enable mouse
pl_PL: Włącz mysz

en: Enable the mouse for the UI
pl_PL: Włącza mysz dla interfejsu użytkownika

en: Use the USA version
pl_PL: Użyj wersji amerykańskiej

en: Enable the USA specific version flags
pl_PL: Włącz flagi specyficzne dla wersji USA

en: Enable high resolution
pl_PL: Włącz grafikę wysokiej rozdzielczości

en: Enable a higher resolution for the game
pl_PL: Włącza wyższą rozdzielczość gry

en: Debug Next Room
pl_PL: Debuguj następny pokój

en: Debug Previous Room
pl_PL: Debuguj poprzedni pokój

en: Debug Apply Celling Grid
pl_PL: Debuguj stosowanie siatki komórkowej

en: Debug Increase Celling Grid Index
pl_PL: Debuguj zwiększanie indeksu siatki komórkowej

en: Debug Decrease Celling Grid Index
pl_PL: Debuguj zmniejszanie indeksu siatki komórkowej

en: Debug Grid Camera Up
pl_PL: Debuguj kamerę siatkową w górę

en: Debug Grid Camera Down
pl_PL: Debuguj kamerę siatkową w dół

en: Debug Grid Camera Left
pl_PL: Debuguj kamerę siatkową w lewo

en: Debug Grid Camera Right
pl_PL: Debuguj kamerę siatkową w prawo

en: Place actor at center of screen
pl_PL: Umieść aktora w centrum ekranu

en: Debug Menu
pl_PL: Menu debugowania

en: Debug Menu Execute
pl_PL: Debuguj menu wykonania

en: Normal Behaviour
pl_PL: Normalne zachowanie

en: Athletic Behaviour
pl_PL: Zachowanie atletyczne

en: Aggressive Behaviour
pl_PL: Zachowanie agresywne

en: Discreet Behaviour
pl_PL: Zachowanie dyskretne

en: Behaviour Action
pl_PL: Akcje zachowania

en: Change Behaviour
pl_PL: Zmiana zachowania

en: Options Menu
pl_PL: Menu opcji

en: Use Selected Object
pl_PL: Użyj wybrany obiekt

en: Throw Magic Ball
pl_PL: Rzuć magiczną kulę

en: Move Backward
pl_PL: Ruch do tyłu

en: Use Protopack
pl_PL: Użyj Protopacka

en: Open Holomap
pl_PL: Otwórz holomapę

en: Special Action
pl_PL: Akcja specjalna

en: Scenery Zoom
pl_PL: Powiększenie sceny

en: Abort
pl_PL: Anuluj

en: Previous location
pl_PL: Poprzednia lokacja

en: Next location
pl_PL: Następna lokacja

[ctx: Options menu]
en: High resolution on
pl_PL: Wysoka rozdzielczość włączona

[ctx: Options menu]
en: High resolution off
pl_PL: Wysoka rozdzielczość wyłączona

[ctx: Options menu]
en: Wall collision on
pl_PL: Kolizje ze ścianami włączone

[ctx: Options menu]
en: Wall collision off
pl_PL: Kolizje ze ścianami wyłączone

[ctx: Options menu]
en: Language selection
pl_PL: Wybór języka

[ctx: Options menu]
en: Voices: None
pl_PL: Głosy: brak

[ctx: Options menu]
en: Voices: English
pl_PL: Głosy: angielski

[ctx: Options menu]
en: Voices: French
pl_PL: Głosy: francuski

[ctx: Options menu]
en: Voices: German
pl_PL: Głosy: niemiecki

en: Enable frame skipping
pl_PL: Włącz pomijanie klatek

en: Allow the game to skip animation frames when running too slow.
pl_PL: Włącza pomijanie klatek animacji w grze, jeśli działa ona zbyt wolno.

en: Enable frame limiting
pl_PL: Włącz ograniczenie klatek

en: Limits the speed of the game to prevent running too fast.
pl_PL: Ogranicza prędkość gry, aby zapobiec zbyt szybkiemu działaniu.

en: Enable cheats
pl_PL: Włącz cheaty

en: Allow cheats by commands and a menu when player is clicked.
pl_PL: Włącza cheaty po kliknięciu gracza, albo poprzez polecenia.

en: Play foot step sounds
pl_PL: Odtwarzaj dźwięki kroków

en: Plays sound when the player moves.
pl_PL: Odtwarza dźwięk, gdy gracz się porusza.

en: Enable jump to mouse position
pl_PL: Włącz skok do pozycji myszy

en: Jumping while not moving targets the mouse cursor rather than direction only.
pl_PL: Przeskakuje do pozycji kursora myszy (nie podczas przesuwania celów).

en: Enable font replacement
pl_PL: Włącz zamianę czcionek

en: Replaces game fonts with rendered fonts
pl_PL: Zastępuje czcionki gry czcionkami renderowanymi

note: I18N: Silencer is the player-character in Crusader games, known as the Avatar in Ultima series.
en: Camera moves with Silencer
pl_PL: Kamera porusza się z Silencerem

en: Camera tracks the player movement rather than snapping to defined positions.
pl_PL: Kamera śledzi ruch gracza, zamiast przeskakiwać do określonych pozycji.

en: Always enable Christmas easter-egg
pl_PL: Włącz świąteczną muzykę na stałe

en: Enable the Christmas music at any time of year.
pl_PL: Włącza świąteczną muzykę o każdej porze roku.

en: Could not find correct ultima.dat datafile
pl_PL: Nie można znaleźć prawidłowego pliku danych ultima.dat

en: loading quick save %d
pl_PL: wczytywanie szybkiego zapisu %d

en: saving quick save %d
pl_PL: szybki zapis %d

en: Original Save
pl_PL: Oryginalny zapis

en: Transfer Character
pl_PL: Przenieś postać

en: Crusader
pl_PL: Krzyżowiec

en: Ultima VIII Debug
pl_PL: Debugowanie Ultima VIII

en: Crusader intro movie file missing - check that the FLICS and SOUND directories have been copied from the CD.  More instructions are on the wiki: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.
pl_PL: Brak pliku z intrem do gry Crusader – sprawdź, czy z płyty CD zostały skopiowane katalogi FLICS i SOUND. Więcej instrukcji znajdziesz na wiki: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.

en: Improved click sensitivity
pl_PL: Poprawiona czułość kliknięć

en: Allows the mouse to be moved a short distance without cancelling click interactions.  If this is off, any mouse movement while the mouse button is held cancels a click interaction.
pl_PL: Umożliwia przesuwanie myszy na niewielką odległość bez anulowania interakcji związanych z kliknięciem. Jeśli ta opcja jest wyłączona, każdy ruch myszy, gdy przycisk myszy jest wciśnięty, anuluje interakcję polegającą na kliknięciu.

en: Faster animations
pl_PL: Szybsze animacje

en: Speeds up animations.
pl_PL: Przyspiesza animacje.

en: Skip main menu
pl_PL: Pomijaj menu główne

en: Starts a new game upon launching instead of going to the main menu.
pl_PL: Rozpoczyna nową grę po uruchomieniu, zamiast wchodzić do menu głównego.

en: Display help screen
pl_PL: Wyświetl ekran pomocy

en: Save game
pl_PL: Zapis gry

en: Open sound settings
pl_PL: Otwórz ustawienia dźwięku

en: Quit game
pl_PL: Wyjdź z gry

en: Toggle music on/off
pl_PL: Włącz/wyłącz muzykę

en: Toggle sound effects on/off
pl_PL: Włącz/wyłącz efekty dźwiękowe

en: Music volume down
pl_PL: Zmniejsz głośność muzyki

en: Music volume up
pl_PL: Zwiększ głośność muzyki

en: Sound effect volume down
pl_PL: Zmniejsz głośność efektów dźwiękowych

en: Sound effect volume up
pl_PL: Zwiększ głośność efektów dźwiękowych

en: Skip current animation
pl_PL: Pomiń bieżącą animację

en: This game requires JPEG support, which was not compiled in.
pl_PL: Ta gra wymaga obsługi formatu JPEG, który nie został wkompilowany.

en: Music for this game requires Ogg Vorbis support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
pl_PL: Muzyka do tej gry wymaga obsługi Ogg Vorbis, która nie została wkompilowana.
    Gra będzie działać, ale żadna muzyka nie będzie odtwarzana.

en: Music for this game requires MP3 support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
pl_PL: Muzyka do tej gry wymaga obsługi MP3, która nie została wkompilowana.
    Gra będzie działać, ale żadna muzyka nie będzie odtwarzana.

en: Failed to load save, the save data appears to be damaged.
pl_PL: Nie udało się wczytać zapisu, dane zapisu wydają się być uszkodzone.

en: Failed to read version information from save file.
pl_PL: Nie udało się odczytać informacji o wersji z pliku zapisu.

en: An unknown error occurred while attempting to load the saved game.
pl_PL: Wystąpił nieznany błąd podczas próby wczytania zapisanej gry.

en: Show FPS-counter
pl_PL: Pokaż licznik klatek na sekundę

en: Show the current number of frames per second in the upper left corner
pl_PL: Wyświetl aktualną liczbę klatek na sekundę w lewym, górnym logu

en: Sprite bilinear filtering (SLOW)
pl_PL: Dwuliniowe filtrowanie sprite'ów (WOLNE)

en: Apply bilinear filtering to individual sprites
pl_PL: Stosuj filtrowanie dwuliniowe do poszczególnych sprite'ów

en: Force to use 2D renderer (2D games only)
pl_PL: Wymuś użycie renderera 2D (tylko gry 2D)

en: This setting forces ScummVM to use 2D renderer while running 2D games
pl_PL: To ustawienie zmusza ScummVM do używania renderera 2D podczas uruchamiania gier 2D

en: FoxTail support is not compiled in
pl_PL: Obsługa dla gry 'FoxTail' nie jest wkompilowana

en: Hero Craft support is not compiled in
pl_PL: Obsługa dla gry 'Hero Craft' nie jest wkompilowana

en: Wintermute3D support is not compiled in
pl_PL: Obsługa dla gier 3D dla silnika Wintermute nie jest wkompilowana

en: This game requires PNG, JPEG and Vorbis support.
pl_PL: Ta gra wymaga wsparcia plików PNG, JPG i Vorbis.

en: This game requires the FoxTail subengine, which is not compiled in.
pl_PL: Ta gra wymaga silnika FoxTail który nie jest zgodny z programem.

en: This game requires the HeroCraft subengine, which is not compiled in.
pl_PL: Ta gra wymaga silnika HeroCraft który nie jest zgodny z programem.

en: This game requires 3D capabilities, which is not compiled in. As such, it is likely to be unplayable totally or partially.
pl_PL: Ta gra wymaga obsługi 3D, która nie jest wkompilowana. W związku z tym prawdopodobnie będzie w całości lub częściowo niegrywalna.

en: Walk forward
pl_PL: Idź do przodu

en: Walk backward
pl_PL: Idź do tyłu

note: I18N: Debug feature to draw lines of scene geometry: walls, walking areas, etc
en: Show scene geometry
pl_PL: Pokazuj geometrię sceny

en: Previous page
pl_PL: Poprzednia strona

en: Next page
pl_PL: Następna strona

en: Show hints
pl_PL: Pokazuj podpowiedzi

en: Show inventory
pl_PL: Pokaż ekwipunek

en: GUI variant A
pl_PL: GUI wariant A

en: GUI variant B
pl_PL: GUI wariant B

en: Phone cancel button
pl_PL: Przycisk anuluj w telefonie

en: Phone up button
pl_PL: Przycisk w górę w telefonie

en: Phone down button
pl_PL: Przycisk w dół w telefonie

note: I18N: Some items are scripted to have alternative "Use" action, when MiddleClick is used It may result in actor saying different text or item being decomposed to it's parts
en: Alternative action
pl_PL: Akcja alternatywna

en: Phone 0 button
pl_PL: Przycisk zero w telefonie

en: Phone 1 button
pl_PL: Przycisk 1 w telefonie

en: Phone 2 button
pl_PL: Przycisk 2 w telefonie

en: Phone 3 button
pl_PL: Przycisk 3 w telefonie

en: Phone 4 button
pl_PL: Przycisk 4 w telefonie

en: Phone 5 button
pl_PL: Przycisk 5 w telefonie

en: Phone 6 button
pl_PL: Przycisk 6 w telefonie

en: Phone 7 button
pl_PL: Przycisk 7 w telefonie

en: Phone 8 button
pl_PL: Przycisk 8 w telefonie

en: Phone 9 button
pl_PL: Przycisk 9 w telefonie

en: Phone * button
pl_PL: Przycisk gwiazdki w telefonie

en: Phone # button
pl_PL: Przycisk # w telefonie

en: Show help
pl_PL: Pokaż pomoc

en: Scroll up
pl_PL: Przewiń w górę

en: Scroll down
pl_PL: Przewiń w dół

en: Change shadow type
pl_PL: Zmień typ cieni

en: Volume max
pl_PL: Maksymalna głośność

note: I18N: Displays a debug interface with a CLI for various features
en: Show debug parser
pl_PL: Pokaż parser debuggera

note: I18N: Exits the game
en: Exit
pl_PL: Wyjdź

note: I18N: Displays a debug interface that changes light settings
en: Light helper window
pl_PL: Lekkie okno pomocnicze

en: Run forward
pl_PL: Biegnij do przodu

en: Run backward
pl_PL: Biegnij do tyłu

en: Turn left fast
pl_PL: Szybki obrót w lewo

en: Turn right fast
pl_PL: Szybki obrót w prawo

note: I18N: Displays a blueprint with robot parts
en: Show blueprint
pl_PL: Pokaż projekt

en: Next action
pl_PL: Następna akcja

en: Previous action
pl_PL: Poprzednia akcja

en: Volume off
pl_PL: Wyłącz dźwięk

en: Change font size
pl_PL: Zmień rozmiar czcionki

en: Walking speed: Low
pl_PL: Szybkość chodzenia: niska

en: Walking speed: Medium
pl_PL: Szybkość chodzenia: średnia

en: Walking speed: High
pl_PL: Szybkość chodzenia: wysoka

en: Cancel waiting
pl_PL: Anuluj oczekiwanie

en: First page
pl_PL: Pierwsza strona

en: Last page
pl_PL: Ostatnia strona

note: I18N: ultra_super_mega_fast_walk is the name of the variable used at game script for this speed
en: Walking speed: Ultra Super Mega Fast
pl_PL: Szybkość chodzenia: Ultra Super Mega Fast

en: Show game credits
pl_PL: Pokaż twórców gry

en: Play selected music record
pl_PL: Odtwórz wybrane nagranie muzyczne

en: Select next music record
pl_PL: Wybierz następne nagranie muzyczne

en: Play note 1: A
pl_PL: Odtwórcz utwór 1: A

en: Play note 2: F#
pl_PL: Odtwórz utwór 2: F#

en: Play note 3: D#
pl_PL: Odtwórz utwór 3: D#

en: Play note 4: C#
pl_PL: Odtwórz utwór 4: C#

en: Play note 5: E
pl_PL: Odtwórz utwór 5: E

en: Play note 6: G#
pl_PL: Odtwórz utwór 6: G#

en: Play note 7: B
pl_PL: Odtwórz utwór 7: B

en: Ability: Telekinesis
pl_PL: Umiejętność: telekineza

en: Ability: Push
pl_PL: Umiejętność: pchnięcie

en: Ability: Lightning
pl_PL: Umiejętność: błyskawica

en: Ability: Light
pl_PL: Umiejętność: światło

en: Ability: Wind
pl_PL: Umiejętność: wiatr

en: Ability: Sound
pl_PL: Umiejętność: dźwięk

en: Ability: Esence
pl_PL: Umiejętność: esencja

en: Ability: Exorcist
pl_PL: Umiejętność: egzorcyzm

en: Show hints / Dance move
pl_PL: Pokaż wskazówki / krok taneczny

en: Dance move up
pl_PL: Taniec ruch w górę

en: Dance move down
pl_PL: Taniec ruch w dół

en: Dance move left
pl_PL: Taniec ruch w lewo

en: Dance move right
pl_PL: Taniec ruch w prawo

en: Cancel input
pl_PL: Anuluj wprowadzanie

en: Toggle subtitles
pl_PL: Przełącz napisy

en: Hide hints
pl_PL: Ukryj podpowiedzi

note: I18N: At one of the puzzles game asks to press Up key / Shift key / Down key
en: Shift key
pl_PL: Klawisz Shift

note: I18N: Chapayev is the name of game character, Vasily Chapayev This action makes Chapayev interact with item instead of Petka
en: Chapayev's action
pl_PL: Akcja Chapayeva

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Dialogue answer 1
pl_PL: Odpowiedź 1

en: Dialogue answer 2
pl_PL: Odpowiedź 2

en: Dialogue answer 3
pl_PL: Odpowiedź 3

en: Dialogue answer 4
pl_PL: Odpowiedź 4

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel slower
pl_PL: Obróć koło wolniej

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel faster
pl_PL: Obróć koło szybciej

en: Zoom out
pl_PL: Oddal

en: Zoom in
pl_PL: Przybliż

en: Show journal
pl_PL: Pokaż dziennik

note: I18N: Displays a debug interface with Bezier curves
en: Bezier window
pl_PL: Okno Beziera

note: I18N: Use droid to perform an action
en: Droid's action
pl_PL: Akcja droida

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action rotates current tetris item
en: Rotate
pl_PL: Obrót

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action drops current tetris item
en: Drop
pl_PL: Upuść

en: Player 1: Up
pl_PL: Gracz 1: W górę

en: Player 1: Left
pl_PL: Gracz 1: W lewo

en: Player 1: Down
pl_PL: Gracz 1: W dół

en: Player 1: Right
pl_PL: Gracz 1: W prawo

en: Player 2: Up
pl_PL: Gracz 2: W górę

en: Player 2: Left
pl_PL: Gracz 2: W lewo

en: Player 2: Down
pl_PL: Gracz 2: W dół

en: Player 2: Right
pl_PL: Gracz 2 w prawo

note: I18N: Displays a debug FPS counter
en: Debug FPS
pl_PL: Pokaż licznik FPS

en: Key i
pl_PL: Klawisz i

en: This saved game uses version %u, but this engine only supports up to version %d. You will need an updated version of the engine to use this saved game.
pl_PL: Ten zapis gry korzysta z wersji %u, ale ten silnik wspiera tylko wersje do %d. Będziesz potrzebować uaktualnionej wersji silnika, żeby użyć tego zapisu.

en: Double FPS
pl_PL: Podwójna liczba klatek

en: Increase framerate from 30 to 60 FPS
pl_PL: Zwiększ liczbę klatek na sekundę z 30 do 60

en: Enable Venus
pl_PL: Włącz Venus

en: Enable the Venus help system
pl_PL: Włącz system pomocy Venus

en: Disable animation while turning
pl_PL: Wyłącz animację podczas obrotu

en: Disable animation while turning in panorama mode
pl_PL: Wyłącz animację podczas trybu panoramy

en: Use high resolution MPEG video
pl_PL: Użyj wideo MPEG w wysokiej rozdzielczości

en: Use MPEG video from the DVD version instead of lower resolution AVI
pl_PL: Użyj wideo MPEG z wersji DVD zamiast AVI o niższej rozdzielczości

en: Look Up
pl_PL: Spójrz w górę

en: Look Down
pl_PL: Spójrz w dół

en: Spellbook
pl_PL: Księga zaklęć

en: Score
pl_PL: Wynik

en: Put away object
pl_PL: Odłóż obiekt

en: Extract coin
pl_PL: Wyodrębnij monetę

en: Preferences
pl_PL: Preferencje

en: Before playing this game, you'll need to copy the required fonts into ScummVM's extras directory, or into the game directory. On Windows, you'll need the following font files from the Windows font directory: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New and Arial. Alternatively, you can download the Liberation Fonts or the GNU FreeFont package. You'll need all the fonts from the font package you choose, i.e., LiberationMono, LiberationSans and LiberationSerif, or FreeMono, FreeSans and FreeSerif respectively.
pl_PL: Przed rozpoczęciem tej gry, należy skopiować wymagane czcionki do katalogu dodatków ScummVM lub do katalogu gry. W systemie Windows potrzebne będą następujące pliki czcionek z katalogu czcionek systemu Windows: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New i Arial. Alternatywnie możesz pobrać czcionki Liberation lub pakiet GNU FreeFont. Będą potrzebne wszystkie czcionki z wybranego pakietu czcionek, odpowiednio np. LiberationMono, LiberationSans i LiberationSerif lub FreeMono, FreeSans i FreeSerif.
