ScummVM 2.8.0git - en to ar translation catalogue (1761 entries)

note: I18N: built on <build date> with <compiler>
en: (built on %s with %s)
ar: مبني على%s الثقة ب%s

en: Features compiled in:
ar: الميزات المجمعة في:

en: Available engines:
ar: المحركات المتوفرة:

en: Show hidden files
ar: أظهر الملفات المخفية

en: Show files marked with the hidden attribute
ar: إظهار الملفات المميزة بالسمة المخفية

en: Go up
ar: اذهب للأعلى

en: Go to previous directory level
ar: إنتقل إلى مستوى المجلد السابق

[ctx: lowres]
en: Go up
ar: اذهب للأعلى

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Choose
ar: إختار

en: Stop server
ar: إيقاف الخادم

en: Run server
ar: تشغيل الخادم

en: Stop local webserver
ar: أوقف خادم الويب المحلي

en: Run local webserver
ar: قم بتشغيل خادم الويب المحلي

en: Not running
ar: لا يعمل

en: Open URL
ar: إفتح الرابط

en: Paste
ar: لصق

en: Paste code from clipboard
ar: الصق الكود من الحافظة

en: Load
ar: حمل

en: Next
ar: التالي

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: OK
ar: حسناً

en: Failed to open URL!
    Please navigate to this page manually.
ar: فشل في فتح الرابط!
    الرجاء الانتقال إلى هذه الصفحة يدويًا.

en: Download
ar: تحميل

en: Select directory where to download game data
ar: حدد المجلد حيث سيتم تنزيل بيانات اللعبة

en: Select directory with game data
ar: حدد المجلد الذي يحتوي على بيانات اللعبة

en: From:
ar: من:

en: To:
ar: إلى:

en: Cancel download
ar: إلغاء التحميل

[ctx: lowres]
en: Cancel download
ar: إلغاء التحميل

en: Hide
ar: حجب

en: It looks like your connection is limited. Do you really want to download files with it?
ar: يبدو أن اتصالك محدود. هل تريد حقًا تنزيل الملفات به؟

en: ScummVM couldn't open the specified directory!
ar: ليس بإمكان ScummVM فتح هذا المجلد !

en: Cannot create a directory to download - the specified directory has a file with the same name.
ar: لا يمكن إنشاء مجلد للتنزيل - يحتوي المجلد المخصص على ملف بنفس الإسم.

en: The "%s" already exists in the specified directory.
    Do you really want to download files into that directory?
ar: ال- "%s"موجود بالفعل فالمجلد المخصص .
    هل تريد حقاً تنزيل الملفات إلى هذا المجلد؟

en: Downloaded %s %S / %s %S
ar: تم تنزيل %S . %s/ %S. %s

en: Download speed: %s %S/s
ar: سرعة التحميل:%s.%Sفي الثانية

en: ERROR %d: %s
ar: خطأ %d:%s

note: I18N: String like "Downloading icon packs list..."
en: Downloading %S list...
ar: جاري تحميل قائمة %S ...

en: Clear Cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت

en: Downloading %S list... %d entries
ar: تحميل القائمة %S %d إدخالات

en: Detected %d new packs, %s %S
ar: تم الكشف عن%d حزمة جديدة ،%s%S

en: Download complete, downloaded %d packs, %s %S
ar: اكتمل التنزيل ، تم تنزيل %d حزم ,%s%S

note: I18N: Close dialog button
en: Close
ar: إغلاق

en: ERROR: No icons path set
ar: خطأ: لم يتم تعيين مسار رموز

note: I18N: String like "No new icon packs available"
en: No new %S available
ar: لا يتوفر%S جديد

en: You are about to remove %s %S of data, deleting all previously downloaded %S. Do you want to proceed?
ar: أنت على وشك إزالة %s%S من البيانات ، وحذف جميع %S التي تم تنزيلها مسبقًا. هل تريد المتابعة؟

en: Proceed
ar: واصل

en: icon packs
ar: حزم الرموز

en: shader packs
ar: حزم تظليل

en: Pick the game:
ar: اختر اللعبة:

en: Game
ar: اللعبة

en: ID:
ar: التعريف:

en: Short game identifier used for referring to saved games and running the game from the command line
ar: معرف قصير للعبة يستخدم للإشارة إلى الألعاب المحفوظة و تشغيل اللعبة من سطر الأوامر

[ctx: lowres]
en: ID:
ar: تعريف:

en: Name:
ar: الأسم:

en: Full title of the game
ar: العنوان الكامل للعبة

[ctx: lowres]
en: Name:
ar: الأسم:

en: Language:
ar: اللغة:

en: Language of the game. This will not turn your Spanish game version into English
ar: لغة اللعبة. لن يؤدي هذا إلى تحويل إصدار اللعبة الإسبانية إلى اللغة الإنجليزية

en: <default>
ar: <الافتراضي>

en: Platform:
ar: المنصة:

en: Platform the game was originally designed for
ar: النظام الأساسي الذي تم تصميم اللعبة من أجله في الأصل

[ctx: lowres]
en: Platform:
ar: المنصة:

en: Graphics
ar: الرسومات

en: Override global graphic settings
ar: تجاوز إعدادات الرسوم العامة

[ctx: lowres]
en: Override global graphic settings
ar: تجاوز إعدادات الرسوم العامة

en: Keymaps
ar: خرائط المفاتيح

en: Backend
ar: الخلفية

en: Override global backend settings
ar: تجاوز إعدادات الخلفية العامة

[ctx: lowres]
en: Override global backend settings
ar: تجاوز إعدادات الخلفية العامة

en: Audio
ar: الصوة

en: Override global audio settings
ar: تجاوز إعدادات الخلفية العامة

[ctx: lowres]
en: Override global audio settings
ar: تجاوز إعدادات الصوت العامة

en: Volume
ar: مستوى الصوت

[ctx: lowres]
en: Volume
ar: مستوى الصوت

en: Override global volume settings
ar: تجاوز إعدادات مستوى الصوت العامة

[ctx: lowres]
en: Override global volume settings
ar: تجاوز إعدادات مستوى الصوت العامة

en: Override global MIDI settings
ar: تجاوز إعدادات MIDI العامة

[ctx: lowres]
en: Override global MIDI settings
ar: تجاوز إعدادات MIDI العامة

en: Override global MT-32 settings
ar: تجاوز إعدادات MT-32 العامة

[ctx: lowres]
en: Override global MT-32 settings
ar: تجاوز إعدادات MT-32 العامة

en: Paths
ar: طرقات

[ctx: lowres]
en: Paths
ar: طرقات

en: Game Path:
ar: مسار اللعبة:

[ctx: lowres]
en: Game Path:
ar: مسار اللعبة:

en: Extra Path:
ar: مسار إضافي:

en: Specifies path to additional data used by the game
ar: يحدد مسار البيانات الإضافية التي تستخدمها اللعبة

[ctx: lowres]
en: Extra Path:
ar: مسار إضافي:

en: Save Path:
ar: حفظ مسار:

en: Specifies where your saved games are put
ar: يحدد مكان وضع الألعاب المحفوظة

[ctx: lowres]
en: Save Path:
ar: حفظ مسار:

en: Achievements
ar: إنجازات

en: Statistics
ar: إحصائيات

[ctx: path]
en: None
ar: لا شئ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Select SoundFont
ar: حدد SoundFont

en: Select additional game directory
ar: حدد مجلد العبة الإضافي

en: Select directory for saved games
ar: حدد مجلد للألعاب المحفوظة

en: The chosen directory cannot be written to. Please select another one.
ar: لا يمكن الكتابة إلى المجلد المختار. الرجاء تحديد واحد آخر.

en: Saved games sync feature doesn't work with non-default directories. If you want your saved games to sync, use default directory.
ar: لا تعمل ميزة مزامنة الألعاب المحفوظة مع المجلد غير الافتراضية. إذا كنت تريد مزامنة ألعابك المحفوظة ، فاستخدم المجلد الافتراضي.

en: This game ID is already taken. Please choose another one.
ar: تم استخدام معرف هذه اللعبة بالفعل. الرجاء اختيار واحد آخر.

en: Author:
ar: مؤلف:

en: Notes:
ar: الملاحظات:

en: Choose file for loading
ar: اختر ملفا للتحميل

en: Enter filename for saving
ar: أدخل اسم الملف للحفظ

en: Do you really want to overwrite the file?
ar: هل تريد حقًا الكتابة فوق الملف؟

en: Reverb
ar: الصدى

en: Active
ar: المفعل

en: Room:
ar: غرفة:

en: Damp:
ar: رطوبة:

en: Width:
ar: العرظ:

en: Level:
ar: المستوى:

en: Chorus
ar: النشيد

en: N:
ar: رقم:

en: Speed:
ar: السرعة:

en: Depth:
ar: العمق:

en: Type:
ar: النوع:

en: Sine
ar: شرط

en: Triangle
ar: المثلث

en: Misc
ar: ذو خصائص مختلفة

en: Interpolation:
ar: استيفاء:

en: None (fastest)
ar: لا شيء (الأسرع)

en: Linear
ar: خطي

en: Fourth-order
ar: رابع الترتيب

en: Seventh-order
ar: الترتيب السابع

note: I18N: Button to reset keymap mappings to defaults
en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Reset all FluidSynth settings to their default values.
ar: إعادة تعيين جميع إعدادات FluidSynth إلى قيمها الافتراضية.

en: Do you really want to reset all FluidSynth settings to their default values?
ar: هل تريد حقًا إعادة تعيين جميع إعدادات FluidSynth إلى قيمها الافتراضية؟

en: GUI
ar: الواجهة

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Interact
ar: التفاعل

en: Up
ar: أعلى

en: Down
ar: اسفل

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Cloud
ar: سحاب

en: Prev
ar: السابق

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list
en: None
ar: لا شىء

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by the first letter of the game title
en: First letter
ar: الحرف الأول

[ctx: group]
en: Initial
ar: أولي

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game engine
en: Engine
ar: محرك

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game series
en: Series
ar: مسلسل

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game publisher
en: Publisher
ar: الناشر

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by language
en: Language
ar: لغة

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game platform
en: Platform
ar: المنصة

en: Select Group by
ar: حدد التجميع حسب

en: Group:
ar: مجموعة:

en: Select a criteria to group the entries
ar: حدد معيارًا لتجميع الإدخالات

note: I18N: This keymap opens KIA's HELP tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ONLINE HELP
en: Help
ar: المساعدة

note: I18N: Button Quit ScummVM program. Q is the shortcut, Ctrl+Q, put it in parens for non-latin (~Q~)
en: ~Q~uit
ar: ~أ~خرج

en: Quit ScummVM
ar: اخرج من ScummVM

note: I18N: Button About ScummVM program. b is the shortcut, Ctrl+b, put it in parens for non-latin (~b~)
en: A~b~out
ar: ~ب~شأن

en: About ScummVM
ar: بشأن ScummVM

note: I18N: Button caption. O is the shortcut, Ctrl+O, put it in parens for non-latin (~O~)
en: Global ~O~ptions...
ar: ~ال~خيارات العامة...

en: Change global ScummVM options
ar: تغيير إعدادات ScummVM العالمة

[ctx: lowres]
en: Global ~O~pts...
ar: ~ال~خيارات العامة...

note: I18N: Button caption. A is the shortcut, Ctrl+A, put it in parens for non-latin (~A~)
en: ~A~dd Game...
ar: ~أ~ضف اللعبة ...

en: Add games to the list
ar: أضف الألعاب إلى القائمة

[ctx: lowres]
en: ~A~dd Game...
ar: ~أ~ضف اللعبة ...

note: I18N: Button caption. R is the shortcut, Ctrl+R, put it in parens for non-latin (~R~)
en: ~R~emove Game
ar: ~إ~زالة اللعبة

en: Remove game from the list. The game data files stay intact
ar: إزالة اللعبة من القائمة. تظل ملفات بيانات اللعبة سليمة

[ctx: lowres]
en: ~R~emove Game
ar: إ~ز~الة اللعبة

note: I18N: Button caption. Mass add games
en: Mass Add...
ar: إضافة جماعية ...

[ctx: lowres]
note: I18N: Button caption for lower resolution GUI. Mass add games
en: Mass Add...
ar: إضافة جماعية ...

en: Search in game list
ar: ابحث في قائمة الألعاب

en: Search:
ar: ابحث:

en: Load game:
ar: حمل اللعبة:

en: This directory cannot be used yet, it is being downloaded into!
ar: لا يمكن استخدام هذا المجلد حتى الآن ، لأنه جاري التنزيل فيه!

en: Do you really want to run the mass game detector? This could potentially add a huge number of games.
ar: هل تريد حقًا تشغيل كاشف الألعاب الجماعية؟ يمكن أن يضيف هذا عددًا كبيرًا من الألعاب.

en: Do you really want to remove this game configuration?
ar: هل تريد حقًا إزالة تكوين هذه اللعبة؟

en: Do you want to load saved game?
ar: هل تريد تحميل اللعبة المحفوظة؟

en: This game does not support loading games from the launcher.
ar: هذه اللعبة لا تدعم تحميل الألعاب من المشغل.

en: ScummVM could not find any engine capable of running the selected game!
ar: لم يتمكن ScummVM من العثور على أي محرك قادر على تشغيل اللعبة المحددة!

en: ScummVM could not find any game in the specified directory!
ar: لم يتمكن ScummVM من العثور على أي لعبة في المجلد المحدد!

note: I18N: Unknown game variant
en: Unknown variant
ar: متغير غير معروف

en: List view
ar: عرض القائمة

en: Grid view
ar: عرض شبكي

en: ~S~tart
ar: ~ا~بدأ

en: Start selected game
ar: ابدأ اللعبة المختارة

en: ~L~oad...
ar: ~ح~مل...

en: Load saved game for selected game
ar: تحميل اللعبة المحفوظة للعبة المحددة

en: Record...
ar: سِجِلّ...

en: ~G~ame Options...
ar: ~خ~يارات اللعبة...

en: Change game options
ar: تغيير إعدادات اللعبة

[ctx: lowres]
en: ~G~ame Opts...
ar: ~خ~يارات اللعبة...

note: I18N: List grouping when no engine is specified I18N: List grouping when no enginr is specified
en: Unknown Engine
ar: محرك غير معروف

note: I18N: List grouping when no pubisher is specified I18N: List group when no publisher is specified
en: Unknown Publisher
ar: ناشر غير معروف

note: I18N: List group when no game series is specified I18N: List grouping when no game series is specified
en: No Series
ar: لا توجد سلسلة

note: I18N: List group when no languageis specified I18N: List group when no language is specified
en: Language not detected
ar: لم يتم الكشف عن اللغة

note: I18N: List group when no platform is specified
en: Platform not detected
ar: النظام الأساسي غير مكتشف

note: I18N: Group for All items
en: All
ar: الجميع

en: Icons per row:
ar: الرموز لكل صف:

en: ... progress ...
ar: ... تقدم ...

en: Scan complete!
ar: اكتمل المسح!

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games.
ar: تم اكتشاف%d لعبة جديدة وتجاهل %d ألعاب مضافة مسبقًا.

en: Scanned %d directories ...
ar: تم فحص %d مجلدات...

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games ...
ar: تم اكتشاف%d لعبة جديدة وتجاهل %d ألعاب مضافة مسبقًا...

en: Stop
ar: توقف

en: Edit record description
ar: تصحيح وصف السجل

en: Switch to Game
ar: قم بالتبديل إلى اللعبة

en: Fast replay
ar: إعادة سريعة

en: Never
ar: أبداً

en: Every 5 mins
ar: كل 5 دقائق

en: Every 10 mins
ar: كل 10 دقائق

en: Every 15 mins
ar: كل 15 دقيقة

en: Every 30 mins
ar: كل 30 دقيقة

[ctx: shader]
en: None
ar: لا شئ

[ctx: soundfont]
en: None
ar: لا شئ

en: Failed to apply some of the graphic options changes:
ar: فشل في تطبيق بعض تغييرات خيارات الرسوم:

en: the video mode could not be changed
ar: لا يمكن تغيير وضع الفيديو

en: the stretch mode could not be changed
ar: لا يمكن تغيير وضع التمدد

en: the aspect ratio setting could not be changed
ar: لا يمكن تغيير إعداد نسبة العرض إلى الارتفاع

en: the fullscreen setting could not be changed
ar: لا يمكن تغيير إعداد ملء الشاشة

en: the filtering setting could not be changed
ar: لا يمكن تغيير إعداد التصفية

en: the vsync setting could not be changed
ar: لا يمكن تغيير إعداد vsync

en: the shader could not be changed
ar: لا يمكن تغيير التظليل

en: Touchpad mouse mode
ar: وضع لوحة اللمس

en: Pointer Speed:
ar: سرعة المؤشر:

en: Speed for keyboard/joystick mouse pointer control
ar: سرعة التحكم في مؤشر لوحة المفاتيح / عصا التحكم

[ctx: lowres]
en: Pointer Speed:
ar: سرعة المؤشر:

en: Joy Deadzone:
ar: deadzone عصا التحكم:

en: Analog joystick Deadzone
ar: Deadzone ذراع التحكم التناظرية

[ctx: lowres]
en: Joy Deadzone:
ar: deadzone عصا التحكم:

en: %d hidden achievements remaining
ar: بقي%d من الإنجازات المخفية

en: Achievements unlocked: %d/%d
ar: لإنجازات غير المؤمنة: %d / %d

en: Graphics mode:
ar: وضع الرسومات:

en: Render mode:
ar: وضع العرض:

en: Special dithering modes supported by some games
ar: أوضاع ثبات الألوان الخاصة التي تدعمها بعض الألعاب

en: Stretch mode:
ar: وضع التمدد:

en: Scaler:
ar: قشارة:

en: Shader:
ar: التظليل:

en: Specifies path to the shader used for scaling the game screen
ar: يحدد المسار إلى التظليل المستخدم لتحجيم شاشة اللعبة

[ctx: lowres]
en: Shader Path:
ar: مسار التظليل:

en: Fullscreen mode
ar: وضع ملء الشاشة

en: Wait for the vertical sync to refresh the screen in order to prevent tearing artifacts
ar: انتظر حتى تقوم المزامنة الرأسية بتحديث الشاشة لمنع تمزق القطع الأثرية

en: Game 3D Renderer:
ar: عارض اللعبة ثلاثي الأبعاد:

[ctx: lowres]
en: Game 3D Renderer:
ar: عارض اللعبة ثلاثي الأبعاد:

en: 3D Anti-aliasing:
ar: تنعيم ثلاثي الأبعاد:

en: Disabled
ar: معطلة

en: Filter graphics
ar: تصفية الرسومات

en: Use linear filtering when scaling graphics
ar: استخدم التصفية الخطية عند قياس الرسومات

en: Aspect ratio correction
ar: تصحيح نسبة الارتفاع

en: Correct aspect ratio for games
ar: نسبة العرض إلى الارتفاع الصحيحة للألعاب

en: Preferred device:
ar: الجهاز المفضل:

en: Music device:
ar: جهاز الموسيقى:

en: Specifies preferred sound device or sound card emulator
ar: يحدد جهاز الصوت المفضل أو محاكي بطاقة الصوت

en: Specifies output sound device or sound card emulator
ar: يحدد جهاز إخراج الصوت أو محاكي بطاقة الصوت

[ctx: lowres]
en: Preferred dev.:
ar: ديف المفضل:

[ctx: lowres]
en: Music device:
ar: جهاز الموسيقى:

en: AdLib emulator:
ar: محاكي AdLib:

en: AdLib is used for music in many games
ar: يستخدم AdLib للموسيقى في العديد من الألعاب

en: GM device:
ar: جهاز GM:

en: Specifies default sound device for General MIDI output
ar: يحدد جهاز الصوت الافتراضي لإخراج MIDI العام

en: Don't use General MIDI music
ar: لا تستخدم موسيقى MIDI العامة

en: Use first available device
ar: استخدم أول جهاز متاح

en: SoundFont is supported by some audio cards, FluidSynth and Timidity
ar: SoundFont مدعوم من قبل بعض بطاقات الصوت ، FluidSynth و Timidity

en: Mixed AdLib/MIDI mode
ar: وضع AdLib / MIDI المختلط

en: Use both MIDI and AdLib sound generation
ar: استخدم كلاً من توليد الصوت MIDI و AdLib

en: MIDI gain:
ar: كسب MIDI:

en: MT-32 Device:
ar: جهاز MT-32:

en: Specifies default sound device for Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 output
ar: يحدد جهاز الصوت الافتراضي لإخراج Roland MT-32 / LAPC1 / CM32l / CM64

en: True Roland MT-32 (disable GM emulation)
ar: True Roland MT-32 (تعطيل محاكاة GM)

en: Check if you want to use your real hardware Roland-compatible sound device connected to your computer
ar: تحقق مما إذا كنت تريد استخدام جهاز صوت متوافق مع Roland بجهاز الكمبيوتر الخاص بك

[ctx: lowres]
en: True Roland MT-32 (no GM emulation)
ar: True Roland MT-32 (بدون مضاهاة GM)

en: Roland GS device (enable MT-32 mappings)
ar: جهاز Roland GS (تمكين تعيينات MT-32)

en: Check if you want to enable patch mappings to emulate an MT-32 on a Roland GS device
ar: حقق مما إذا كنت تريد تمكين تعيينات التصحيح لمحاكاة MT-32 على جهاز Roland GS

en: Don't use Roland MT-32 music
ar: لا تستخدم موسيقى Roland MT-32

en: Text and speech:
ar: النص والكلام:

en: Speech
ar: خطاب

en: Subtitles
ar: ترجمات

en: Both
ar: كلاهما

en: Subtitle speed:
ar: سرعة الترجمة:

[ctx: lowres]
en: Text and speech:
ar: النص والكلام:

[ctx: lowres]
en: Both
ar: كلاهما

en: Show subtitles and play speech
ar: إظهار الترجمة وتشغيل الكلام

[ctx: lowres]
en: Subtitle speed:
ar: سرعة الترجمة:

en: Music volume:
ar: طبقة صوت الموسيقا:

[ctx: lowres]
en: Music volume:
ar: طبقة صوت الموسيقا:

en: Mute all
ar: كتم الكل

en: SFX volume:
ar: المؤثرات الصوتية:

en: Special sound effects volume
ar: حجم المؤثرات الصوتية الخاصة

[ctx: lowres]
en: SFX volume:
ar: المؤثرات الصوتية:

en: Speech volume:
ar: حجم الصوت للكلام:

[ctx: lowres]
en: Speech volume:
ar: حجم الصوت للكلام:

en: Control
ar: تحكم

[ctx: lowres]
en: Cloud
ar: سحاب

en: Accessibility
ar: سهولة المنال

[ctx: lowres]
en: Accessibility
ar: سهولة المنال

en: Discard changes and close the dialog
ar: تجاهل التغييرات وأغلق مربع الحوار

en: Apply
ar: تطبق

en: Apply changes without closing the dialog
ar: طبق التغييرات دون إغلاق مربع الحوار

en: Apply changes and close the dialog
ar: قم بتطبيق التغييرات وأغلق مربع الحوار

en: FluidSynth Settings
ar: إعدادات FluidSynth

en: Specifies where your saved games are put. A red coloring indicates the value is temporary and will not get saved
ar: يحدد مكان وضع الألعاب المحفوظة. يشير اللون الأحمر إلى أن القيمة مؤقتة ولن يتم حفظها

en: Theme Path:
ar: مسار الموضوع:

[ctx: lowres]
en: Theme Path:
ar: مسار الموضوع:

en: Icon Path:
ar: مسار الرمز:

[ctx: lowres]
en: Icon Path:
ar: مسار الرمز:

[ctx: path]
en: Default
ar: الافتراضي

en: Specifies path to additional data used by all games or ScummVM
ar: يحدد مسار البيانات الإضافية التي تستخدمها جميع الألعاب أو ScummVM

en: Plugins Path:
ar: مسار الإضافات:

[ctx: lowres]
en: Plugins Path:
ar: مسار الإضافات:

en: ScummVM config path:
ar: مسار تكوين ScummVM:

en: ScummVM log path:
ar: مسار سجل ScummVM:

en: View
ar: منظر

note: I18N: Referring to the last path memorized when adding a game
en: Last browser path:
ar: آخر مسار للمتصفح:

en: Theme:
ar: الفكرة الرئيسية:

en: GUI scale:
ar: مقياس GUI:

en: GUI renderer:
ar: عارضGUI:

en: Return to the launcher when leaving a game
ar: ارجع إلى المشغّل عند مغادرة اللعبة

en: Return to the launcher when leaving a game instead of closing ScummVM
    (this feature is not supported by all games).
ar: ارجع إلى المشغل عند مغادرة لعبة بدلاً من إغلاق ScummVM
    (هذه الميزة لا تدعم جميع الألعاب).

en: Ask for confirmation on exit
ar: اطلب التأكيد عند الخروج

en: Ask for permission when closing ScummVM or leaving a game.
ar: أطلب الإذن عند إغلاق ScummVM أو مغادرة اللعبة.

en: GUI language:
ar: لغة GUI:

en: Language of ScummVM GUI
ar: لغة ScummVM GUI

en: Switch the ScummVM GUI language to the game language
ar: قم بتبديل لغة ScummVM GUI إلى لغة اللعبة

en: When starting a game, change the ScummVM GUI language to the game language. That way, if a game uses the ScummVM save and load dialogs, they are in the same language as the game.
ar: عند بدء اللعبة ، قم بتغيير لغة ScummVM GUI إلى لغة اللعبة. وبهذه الطريقة ، إذا كانت إحدى الألعاب تستخدم مربعات حفظ وتحميل ScummVM ، فستكون بنفس لغة اللعبة.

en: Use native system file browser
ar: ستخدم متصفح ملفات النظام الأصلي

en: Use the native system file browser instead of the ScummVM one to select a file or directory.
ar: استخدم متصفح ملفات النظام الأصلي بدلاً من متصفح ScummVM لتحديد ملف أو مجلد.

en: Autosave:
ar: الحفظ التلقائي:

[ctx: lowres]
en: Autosave:
ar: الحفظ التلقائي:

en: Random seed:
ar: البذور عشوائي:

en: Seed for initializing all random number generators
ar: البذور لتهيئة جميع مولدات الأرقام العشوائية

en: Debug level:
ar: مستوى التصحيح:

note: I18N: Debug level -1, no messages
en: None
ar: لا شئ

note: I18N: Debug level 11, all messages
en: 11 (all)
ar: 11 (الكل)

en: Enable Discord integration
ar: تمكين تكامل Discord

en: Show information about the games you are playing on Discord if the Discord client is running.
ar: اعرض معلومات حول الألعاب التي تلعبها على Discord إذا كان عميل Discord قيد التشغيل.

en: Update check:
ar: التحقق من التحديث:

en: How often to check ScummVM updates
ar: كم مرة للتحقق من تحديثات ScummVM

en: Check now
ar: تأكد الان

en: Active storage:
ar: التخزين المفعل:

en: Active cloud storage
ar: التخزين السحابي المفعل

en: Enable storage
ar: تمكين التخزين

en: Confirm you want to use this account for this storage
ar: أكد أنك تريد استخدام هذا الحساب لهذا التخزين

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Username used by this storage
ar: اسم المستخدم مستخدم بواسطة هذا التخزين

en: <none>
ar: <لا شيء>

en: Used space:
ar: المساحة المستخدمة:

en: Space used by ScummVM's saved games on this storage
ar: المساحة المستخدمة بواسطة ألعاب ScummVM المحفوظة على وحدة التخزين هذه

en: Last sync:
ar: آخر مزامنة:

en: When was the last time saved games were synced with this storage
ar: متى كانت آخر مرة تمت فيها مزامنة الألعاب المحفوظة مع وحدة التخزين هذه

en: <never>
ar: <أبدا>

[ctx: lowres]
en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
ar: تتم مزامنة الألعاب المحفوظة تلقائيًا عند التشغيل وبعد الحفظ والتحميل.

en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
ar: تتم مزامنة الألعاب المحفوظة تلقائيًا عند التشغيل وبعد الحفظ والتحميل.

en: Sync now
ar: زامن الآن

en: Start saved games sync
ar: ابدأ مزامنة الألعاب المحفوظة

[ctx: lowres]
en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
ar: يمكنك تنزيل ملفات اللعبة من مجلد ScummVM على السحابة:

en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
ar: يمكنك تنزيل ملفات اللعبة من مجلد ScummVM على السحابة:

en: Download game files
ar: تحميل ملفات اللعبة

en: Open downloads manager dialog
ar: افتح مربع حوار مدير التنزيلات

[ctx: lowres]
en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
ar: لتغيير حساب وحدة التخزين هذه ، افصل الاتصال ثم اتصل مرة أخرى:

en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
ar: لتغيير حساب وحدة التخزين هذه ، افصل الاتصال ثم اتصل مرة أخرى:

en: Disconnect
ar: قطع الاتصال

en: Stop using this storage on this device
ar: توقف عن استخدام هذا التخزين على هذا الجهاز

en: Connect your cloud storage account
ar: قم بتوصيل حساب التخزين السحابي الخاص بك

[ctx: lowres]
en: /root/ Path:
ar: / الجذر / المسار:

en: Select which directory will be shown as /root/ in the Files Manager
ar: حدد الدليل الذي سيتم عرضه ك / جذر / في مدير الملفات

en: /root/ Path:
ar: / الجذر / المسار:

en: Server's port:
ar: منفذ الخادم:

en: Port for server to use
ar: منفذ للخادم للاستخدام

[ctx: lowres]
en: Run server to manage files with browser (in the same network).
ar: قم بتشغيل الخادم لإدارة الملفات باستخدام المتصفح (في نفس الشبكة).

[ctx: lowres]
en: Closing options dialog will stop the server.
ar: إغلاق خيارات الحوار سيوقف الخادم.

en: Run server to manage files with browser (in the same network).
ar: قم بتشغيل الخادم لإدارة الملفات باستخدام المتصفح (في نفس الشبكة).

en: Closing options dialog will stop the server.
ar: إغلاق خيارات الحوار سيوقف الخادم.

en: Use Text to speech
ar: استخدم تحويل النص إلى كلام

en: Will read text in gui on mouse over.
ar: سوف أقرأ النص في واجهة المستخدم الرسومية على الماوس.

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Disable autosave
ar: تعطيل الحفظ التلقائي

en: WARNING: Autosave was enabled. Some of your games have existing saved games on the autosave slot. You can either move the existing saves to new slots, disable autosave, or ignore (you will be prompted when autosave is about to overwrite a save).
    List of games:
ar: تحذير: تم تمكين الحفظ التلقائي. تحتوي بعض ألعابك على محفوظة ألعاب موجودة في فتحة الحفظ التلقائي. يمكنك إما نقل الحفظات الحالية إلى فتحات جديدة ، أو تعطيل الحفظ التلقائي ، أو التجاهل (ستتم مطالبتك عندما يكون الحفظ التلقائي على وشك الكتابة فوق الحفظ).
    قائمة الألعاب:

en: 
    And more...
ar: 
    والمزيد ...

en: Move
ar: تحرك

en: ERROR: Failed to move the following saved games:
ar: خطأ: فشل في نقل الألعاب المحفوظة التالية:

en: Failed to change cloud storage!
ar: فشل في تغيير التخزين السحابي!

en: Another cloud storage is already active.
ar: التخزين السحابي الآخر منشط بالفعل.

en: Theme does not support selected language!
ar: الموضوع لا يدعم اللغة المختارة!

en: Theme cannot be loaded!
ar: لا يمكن تحميل المظهر!

en: 
    Misc settings will be restored.
ar: 
    ستتم استعادة الإعدادات المتنوعة.

en: Select directory for GUI themes
ar: حدد مجلدًا لموضوعات واجهة المستخدم الرسومية

en: Select directory for GUI launcher thumbnails
ar: حدد مجلدًا للصور المصغرة لمشغل واجهة المستخدم الرسومية

en: Select directory for extra files
ar: حدد مجلدًا للملفات الإضافية

en: Select directory for plugins
ar: حدد دليل المكونات الإضافية

en: Select directory for Files Manager /root/
ar: حدد مجلدًا لمدير الملفات / الجذر /

en: This Storage is working now. Do you want to interrupt it?
ar: هذا التخزين يعمل الآن. هل تريد مقاطعته؟

en: Wait until current Storage finishes up and try again.
ar: انتظر حتى انتهاء التخزين الحالي وحاول مرة أخرى.

en: <right now>
ar: <الآن>

en: Request failed.
    Check your Internet connection.
ar: الطلب فشل.
    تحقق من اتصالك بالإنترنت.

en: A test pattern should be displayed.
    Do you want to keep these shader scaler settings?
ar: جب عرض نمط الاختبار.
    هل تريد الاحتفاظ بإعدادات قشارة الظل هذه؟

en: Reverting automatically in %d seconds
ar: يتم الإرجاع تلقائيًا خلال %d ثواني

en: Enter Text
ar: أدخل النص

note: I18N: You must leave "#" as is, only word 'next' is translatable
en: #  next
ar: التالي

en: add
ar: يضيف

en: Delete char
ar: حذف الحرف

note: I18N: Pre means 'Predictive', leave '*' as is
en: *  Pre
ar: تنبأ

note: I18N: 'Num' means Numbers
en: *  Num
ar: أعداد

note: I18N: 'Abc' means Latin alphabet input
en: *  Abc
ar: أ ب ج

en: Recorder or Playback Gameplay
ar: مسجل أو تشغيل اللعب

en: Delete
ar: حذف

en: Record
ar: سِجِلّ

en: Playback
ar: تشغيل

en: Edit
ar: يحرر

en: Author:
ar: مؤلف:

en: Notes:
ar: ملاحظات

en: Do you really want to delete this record?
ar: هل تريد حقًا حذف هذا السجل؟

en: Unknown Author
ar: مؤلف مجهول

en: ScummVM could not access the directory!
ar: لم يتمكن ScummVM من الوصول إلى المجلد!

en: Downloading saves...
ar: جارٍ تنزيل عمليات الحفظ ...

en: Run in background
ar: شغل في الخلفية

en: %s (%s %S / %s %S, %s / %s files)
ar: %s (%s%S / %s%S, %s / %s الملفات)

en: No date saved
ar: لم يتم حفظ التاريخ

en: No time saved
ar: لم يتم حفظ التاريخ

en: No playtime saved
ar: لم يتم حفظ وقت اللعب

en: Do you really want to delete this saved game?
ar: هل تريد حقًا حذف هذه اللعبة المحفوظة؟

en: Date:
ar: التاريخ:

en: Time:
ar: الوقت:

en: Playtime:
ar: وقت اللعب:

en: Untitled saved game
ar: لعبة محفوظة بدون عنوان

en: New Save
ar: حفظ جديد

en: Create a new saved game
ar: إنشاء لعبة جديدة محفوظة

en: Name:
ar: الاسم:

en: Enter a description for slot %d:
ar: أدخل وصفًا للفتحة %d:

en: Choose shader from the list below (or pick a file instead)
ar: اختر تظليل من القائمة أدناه (أو اختر ملفًا بدلاً من ذلك)

en: Pick file instead...
ar: اختر ملفًا بدلاً من ذلك ...

en: Pick shader from file system
ar: اختر تظليل من نظام الملفات

en: Select shader
ar: حدد تظليل

en: Select a Theme
ar: حدد موضوعًا

en: Disabled GFX
ar: المعطلة GFX

[ctx: lowres]
en: Disabled GFX
ar: المعطلة GFX

en: Standard renderer
ar: العارض القياسي

en: Standard
ar: معيار

en: Antialiased renderer
ar: عارض مصقول

en: Antialiased
ar: الحواف المحسّنة

en: Add anyway
ar: أضف على أي حال

en: Copy to clipboard
ar: نسخ إلى الحافظة

en: Report game
ar: الإبلاغ عن اللعبة

en: Use the button below to copy the required game information into your clipboard.
ar: استخدم الزر أدناه لنسخ معلومات اللعبة المطلوبة إلى الحافظة الخاصة بك.

en: You can also directly report your game to the Bug Tracker.
ar: يمكنك أيضًا الإبلاغ عن لعبتك مباشرةً إلى متتبع الأخطاء.

en: All necessary information about your game has been copied into the clipboard
ar: تم نسخ جميع المعلومات الضرورية حول لعبتك في الحافظة

en: Copying the game information to the clipboard has failed!
ar: فشل نسخ معلومات اللعبة إلى الحافظة!

en: ScummVM now supports automatic check for updates
    which requires access to the Internet. Would you
    like to enable this feature?
ar: يدعم ScummVM الآن البحث التلقائي عن التحديثات
    الأمر الذي يتطلب الوصول إلى الإنترنت. هل 
    ترغب في تمكين هذه الميزة؟

en: You can change this setting later in the Misc tab
    in the Options dialog.
ar: يمكنك تغيير هذا الإعداد لاحقًا في علامة تبويب المتفرقات
    في مربع حوار الخيارات.

en: Clear value
ar: قيمة واضحة

en: Play
ar: العب

en: Saves
ar: احفظ

en: Bad config file format. overwrite?
ar: تنسيق ملف التكوين غير صالح. الكتابة عليه؟

en: Ok
ar: حسنا

note: I18N: A button caption to dismiss amessage and read it later I18N: A button caption to dismiss a message and read it later
en: Read Later
ar: اقرأ لاحقا

en: Error running game:
ar: خطأ في تشغيل اللعبة:

en: Could not find any engine capable of running the selected game
ar: تعذر العثور على أي محرك قادر على تشغيل اللعبة المحددة

en: No error
ar: لا خطأ

en: Game data not found
ar: لم يتم العثور على بيانات اللعبة

en: Game id not supported
ar: معرّف اللعبة غير مدعوم

en: Unsupported color mode
ar: وضع اللون غير مدعوم

en: Audio device initialization failed
ar: فشلت تهيئة جهاز الصوت

en: Read permission denied
ar: تم رفض إذن القراءة

en: Write permission denied
ar: تم رفض إذن الكتابة

en: Path does not exist
ar: المسار غير موجود

en: Path not a directory
ar: المسار ليس مجلدا

en: Path not a file
ar: المسار ليس ملف

en: Cannot create file
ar: لا يمكن إنشاء ملف

en: Reading data failed
ar: فشلت قراءة البيانات

en: Writing data failed
ar: فشل في كتابة البيانات

en: Could not find suitable engine plugin
ar: تعذر العثور على البرنامج المساعد المناسب للمحرك

en: Engine plugin does not support saved games
ar: المكوِّن الإضافي للمحرك لا يدعم الألعاب المحفوظة

en: User canceled
ar: ألغى المستخدم

en: Unknown error
ar: خطأ غير معروف

note: I18N: Macintosh black-and-white
en: Macintosh b/w
ar: أبيض /أسود Macintosh

en: Daily
ar: يوميًا

en: Weekly
ar: أسبوعي

en: Monthly
ar: شهريا

en: <Bad value>
ar: <قيمة سيئة>

en: Quit
ar: غادر

en: Alt
ar: بديل

en: Enter
ar: يدخل

note: I18N: One line summary as shown in *nix distributions
en: Interpreter for numerous adventure games and role-playing games
ar: مترجم للعديد من ألعاب المغامرات ولعب الأدوار

note: I18N: 1 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: ScummVM is a program which allows you to run a wide variety of classic graphical point-and-click adventure games and role-playing games, provided you already have their data files. The clever part about this: ScummVM just replaces the executables shipped with the game, allowing you to play them on systems for which they were never designed!
ar: ScummVM هو برنامج يسمح لك بتشغيل مجموعة متنوعة من ألعاب المغامرات وألعاب تقمص الأدوار الرسومية والتأشير والنقر ، بشرط أن يكون لديك بالفعل ملفات البيانات الخاصة بهم. الجزء الذكي في هذا الأمر: يستبدل ScummVM الملفات التنفيذية التي يتم شحنها مع اللعبة ، مما يتيح لك تشغيلها على أنظمة لم يتم تصميمها من أجلها مطلقًا!

note: I18N: 2 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Currently, ScummVM supports a huge library of adventures with over 4000 games in total. It supports many classics published by legendary studios like LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. and Westwood Studios.
ar: حاليًا ، تدعم ScummVM مكتبة ضخمة من المغامرات تضم أكثر من 4000 لعبة في المجموع. وهو يدعم العديد من الكلاسيكيات التي نشرتها الاستوديوهات الأسطورية مثل LucasArts و Sierra On-Line و Revolution Software و Cyan، Inc. و Westwood Studios.

note: I18N: 3 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Next to ground-breaking titles like the Monkey Island series, Broken Sword, Myst, Blade Runner and countless other games you will find some really obscure adventures and truly hidden gems to explore.
ar: بجانب العناوين الرائدة مثل سلسلة Monkey Island و Broken Sword و Myst و Blade Runner وعدد لا يحصى من الألعاب الأخرى ، ستجد بعض المغامرات الغامضة حقًا والأحجار الكريمة المخفية حقًا لاستكشافها.

en: Achievement unlocked!
ar: تم الحصول على الإنجاز!

en: Illegitimate game copy detected. We provide no support in such cases
ar: تم اكتشاف نسخة غير شرعية من اللعبة. نحن لا نقدم أي دعم في مثل هذه الحالات

en: ~R~esume
ar: ا~ستئناف

en: ~L~oad
ar: ~ت~حميل

en: ~S~ave
ar: ~ ح~فظ

en: ~O~ptions
ar: ~ خ~ يارات

en: ~H~elp
ar: ~ م~ساعدة

en: ~A~bout
ar: ~ب~شأن

en: ~R~eturn to Launcher
ar: ~ ال~عودة إلى المشغل

[ctx: lowres]
en: ~R~eturn to Launcher
ar: ~ ال~عودة إلى المشغل

en: Save game:
ar: حفظ اللعبة:

en: Save
ar: يحفظ

en: Sorry, this engine does not currently provide in-game help. Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
ar: عذرًا ، لا يوفر هذا المحرك حاليًا تعليمات داخل اللعبة. يرجى الرجوع إلى الملف التمهيدي للحصول على المعلومات الأساسية ، وللحصول على إرشادات حول كيفية الحصول على مزيد من المساعدة.

en: Failed to save game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
ar: فشل حفظ اللعبة (%s)! يرجى الرجوع إلى الملف التمهيدي للحصول على المعلومات الأساسية ، وللحصول على إرشادات حول كيفية الحصول على مزيد من المساعدة.

en: ~O~K
ar: ~ح~سنا

en: ~C~ancel
ar: ~إ~لغاء

en: Could not switch to resolution '%dx%d'.
ar: تعذر التبديل إلى الدقة 'x%d%d'.

en: Could not initialize color format.
ar: تعذرت تهيئة تنسيق اللون.

en: Could not switch to video mode '%s'.
ar: تعذر التبديل إلى وضع الفيديو '%s'.

en: Could not switch to stretch mode '%s'.
ar: تعذر التبديل إلى وضع التمدد '%s'.

en: Could not apply aspect ratio setting.
ar: تعذر تطبيق إعداد نسبة العرض إلى الارتفاع.

en: Could not apply fullscreen setting.
ar: تعذر تطبيق إعداد ملء الشاشة.

en: Could not apply filtering setting.
ar: تعذر تطبيق إعداد التصفية.

en: Error
ar: خطأ

en: You appear to be playing this game directly
    from the CD. This is known to cause problems,
    and it is therefore recommended that you copy
    the data files to your hard disk instead.
    See the documentation (CD audio) for details.
ar: يبدو أنك تلعب هذه اللعبة مباشرة
    من القرص المضغوط. من المعروف أن هذا يسبب مشاكل ،
    ولذلك فمن المستحسن أن تنسخ
    ملفات البيانات على القرص الثابت الخاص بك بدلاً من ذلك.
    راجع الوثائق (قرص مضغوط صوتي) للحصول على التفاصيل.

en: This game has audio tracks on its CD. These
    tracks need to be ripped from the CD using
    an appropriate CD audio extracting tool in
    order to listen to the game's music.
    See the documentation (CD audio) for details.
ar: تحتوي هذه اللعبة على مسارات صوتية على قرصها المضغوط. هؤلاء
    يجب نسخ المسارات من القرص المضغوط باستخدام
    أداة مناسبة لاستخراج الصوت من القرص المضغوط بتنسيق
    من أجل الاستماع إلى موسيقى اللعبة.
    راجع الوثائق (قرص مضغوط صوتي) للحصول على التفاصيل.

en: Skip autosave
ar: تخطي الحفظ التلقائي

en: WARNING: The autosave slot contains a saved game named %S, and an autosave is pending.
    Please move this saved game to a new slot, or delete it if it's no longer needed.
    Alternatively, you can skip the autosave (will prompt again in 5 minutes).
ar: تحذير: تحتوي فتحة الحفظ التلقائي على لعبة محفوظة باسم%S ، والحفظ التلقائي معلق.
    يرجى نقل هذه اللعبة المحفوظة إلى فتحة جديدة ، أو حذفها إذا لم تعد هناك حاجة إليها.
    بدلاً من ذلك ، يمكنك تخطي الحفظ التلقائي (ستتم المطالبة مرة أخرى خلال 5 دقائق).

en: ERROR: Could not copy the savegame to a new slot
ar: خطأ: تعذر نسخ لعبة الحفظ إلى فتحة جديدة

en: Autosave
ar: الحفظ التلقائي

en: Error occurred making autosave
ar: حدث خطأ أثناء إجراء الحفظ التلقائي

en: Failed to load saved game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
ar: فشل تحميل اللعبة المحفوظة (%s)! يرجى الرجوع إلى README للحصول على معلومات أساسية ، وللحصول على إرشادات حول كيفية الحصول على مزيد من المساعدة.

en: WARNING:
ar: تحذير:

en:  Shall we still run the game?
ar:  هل ما زلنا ندير اللعبة؟

en: WARNING: The game you are about to start is not yet fully supported by ScummVM. As such, it is likely to be unstable, and any saved game you make might not work in future versions of ScummVM.
ar: تحذير: اللعبة التي أنت على وشك أن تبدأها ليست مدعومة بالكامل من قبل ScummVM. على هذا النحو ، من المحتمل أن تكون غير مستقرة ، وأي لعبة محفوظة تقوم بإنشائها قد لا تعمل في الإصدارات المستقبلية من ScummVM.

en: Start anyway
ar: ابدأ على أي حال

en: This game is not supported.
ar: هذه اللعبة غير مدعومة.

en: This game is not supported for the following reason:
ar: هذه اللعبة غير مدعومة للسبب التالي:

en: Loading game is currently unavailable
ar: تحميل اللعبة غير متوفر حاليا

en: Saving game is currently unavailable
ar: حفظ اللعبة غير متوفر حاليا

en: The game in '%s' seems to be an unknown game variant.
    
    Please report the following data to the ScummVM team at %s along with the name of the game you tried to add and its version, language, etc.:
ar: يبدو أن اللعبة في '%s' هي لعبة غير معروفة.
    
    الرجاء إبلاغ فريق ScummVM بالبيانات التالية على%s مع اسم اللعبة التي حاولت إضافتها وإصدارها ولغتها وما إلى ذلك.:

en: Matched game IDs for the %s engine:
ar: معرّفات اللعبة المتطابقة لمحرك%s:

en: Default game keymap
ar: خريطة مفاتيح اللعبة الافتراضية

en: Left Click
ar: الزر الأيسر

en: Middle Click
ar: النقر الأوسط

en: Right Click
ar: انقر على اليمين

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Pause
ar: يوقف

en: Game menu
ar: قائمة اللعبة

en: Skip
ar: يتخطى

en: Skip line
ar: تخطي الخط

en: Predictive input dialog
ar: حوار الإدخال التنبئي

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows confirming popup dialogue prompts (eg. for save game deletion or overwriting) and also submitting a new save game name, or choosing an existing save game for overwriting.
en: Confirm
ar: تأكد

en: Autosave on
ar: تم تشغيل الحفظ التلقائي

en: Autosave off
ar: إيقاف الحفظ التلقائي

en: OpenGL with shaders
ar: برنامج OpenGL مع تظليل

[ctx: lowres]
en: OpenGL with shaders
ar: برنامج OpenGL مع تظليل

en: AdLib emulator
ar: محاكي AdLib

en: MAME OPL emulator
ar: محاكي MAME OPL

en: DOSBox OPL emulator
ar: محاكي DOSBox OPL

en: Nuked OPL emulator
ar: محاكي Nuked OPL

en: The selected audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
ar: لم يتم العثور على جهاز الصوت المحدد '%s' (على سبيل المثال ، ربما تم إيقاف تشغيله أو قطع اتصاله).

en: Attempting to fall back to the next available device...
ar: محاولة الرجوع إلى الجهاز التالي المتاح ...

en: The selected audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
ar: لا يمكن استخدام جهاز الصوت المحدد '%s'. انظر ملف السجل لمزيد من المعلومات.

en: The preferred audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
ar: لم يتم العثور على جهاز الصوت المفضل '%s' (على سبيل المثال ، ربما تم إيقاف تشغيله أو قطع اتصاله).

en: The preferred audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
ar: لا يمكن استخدام جهاز الصوت المفضل '%s'. انظر ملف السجل لمزيد من المعلومات.

en: Starting MIDI dump
ar: بدء تفريغ MIDI

en: Amiga Audio emulator
ar: محاكي Amiga Audio

en: No music
ar: لا موسيقى

en: Apple II GS emulator (NOT IMPLEMENTED)
ar: محاكي Apple II GS (غير مطبق)

en: Creative Music System emulator
ar: محاكي نظام الموسيقى الإبداعي

en: FluidSynth requires a 'soundfont' setting. Please specify it in ScummVM GUI on MIDI tab. Music is off.
ar: يتطلب FluidSynth إعداد "soundfont". يرجى تحديده في ScummVM GUI في علامة تبويب MIDI. الموسيقى متوقفة.

en: FluidSynth: Failed loading custom SoundFont '%s'. Music is off.
ar: FluidSynth: فشل تحميل SoundFont '%s' المخصص. الموسيقى متوقفة.

en: FM-Towns Audio
ar: الصوت FM-Towns

en: PC-98 Audio
ar: صوتPC-98

en: SegaCD Audio
ar: صوت SegaCD

en: Initializing MT-32 Emulator
ar: جاري تهيئة برنامج محاكاة MT-32

en: MT-32 emulator
ar: محاكي MT-32

en: PC Speaker emulator
ar: محاكي سماعات الكمبيوتر

en: IBM PCjr emulator
ar: محاكي IBM PCjr

en: C64 Audio emulator
ar: محاكي الصوت C64

en: <syncing...>
ar: <مزامنة ...>

en: Saved games sync was cancelled.
ar: تم إلغاء مزامنة الألعاب المحفوظة.

en: Saved games sync failed.
    Check your Internet connection.
ar: فشلت مزامنة الألعاب المحفوظة.
    تحقق من اتصالك بالإنترنت.

en: Download complete.
    Failed to download %u files.
ar: تم التحميل.
    فشل تحميل%u ملفات.

en: Download complete.
ar: تم التحميل.

en: Download failed.
ar: التحميل فشل.

en: Do you really want to return to the Launcher?
    Any unsaved progress will be lost.
ar: هل تريد حقًا العودة إلى المشغل؟
    سيتم فقد أي تقدم غير محفوظ.

en: Do you really want to quit?
    Any unsaved progress will be lost.
ar: هل حقا تريد الاستقالة؟
    سيتم فقد أي تقدم غير محفوظ.

en: Global
ar: عاميا

en: Global Main Menu
ar: القائمة الرئيسية العامية

en: Display keyboard
ar: العرض لوحة مفاتيح

en: Toggle mute
ar: تبديل كتم الصوت

en: Open Debugger
ar: افتح المصحح

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Left Click
ar: شاشة اللمس "وضع ضغط" - النقر بزر الماوس الأيسر

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Right Click
ar: شاشة اللمس "وضع اللمس" - انقر بزر الماوس الأيمن

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (No Click)
ar: شاشة اللمس "وضع النقر" - تحوم (بدون نقرة)

en: Maximum Volume
ar: الصوت الأقصى

en: Increasing Volume
ar: زيادة حجم الصوت

en: Minimal Volume
ar: حجم الصوت الأدنى

en: Decreasing Volume
ar: تقليل الحجم صوت

en: Clicking Enabled
ar: النقر ممكّن

en: Clicking Disabled
ar: النقر معطل

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (DPad Clicks)
ar: شاشة اللمس "وضع النقر" - تحوم (نقرات DPad)

note: I18N: This is displayed in the file browser to let the user choose a new folder for Android Storage Attached Framework
en: Add a new folder
ar: أضف مجلدًا جديدًا

note: I18N: This may be displayed in the Android UI used to add a Storage Attach Framework authorization
en: Choose a new folder
ar: اختر مجلدًا جديدًا

en: Toggle aspect ratio correction
ar: تبديل تصحيح نسبة العرض إلى الارتفاع

en: Center
ar: المركز

en: Pixel-perfect scaling
ar: تحجيم مثالي للبكسل

en: Even pixels scaling
ar: تحجيم البكسل عادل

en: Fit to window
ar: تناسب النافذة

en: Stretch to window
ar: تمتد إلى النافذة

en: Fit to window (4:3)
ar: ملائمة للنافذة (3: 4)

en: Resolution: %dx%d
ar: الدقة:%d %dx

en: Active graphics filter:
ar: مرشح الرسومات النشط:

en: Enabled aspect ratio correction
ar: تمكين تصحيح نسبة العرض إلى الارتفاع

en: Disabled aspect ratio correction
ar: تعطيل نسبة العرض إلى الارتفاع المعطل

en: Filtering enabled
ar: التصفية ممكّنة

en: Filtering disabled
ar: تعطيل تصفية

en: Stretch mode
ar: وضع التمدد

en: SDL Surface
ar: سطح SDL

en: Saved screenshot '%s'
ar: لقطة شاشة محفوظة '%s'

en: Could not save screenshot
ar: تعذر حفظ لقطة الشاشة

en: Windowed mode
ar: وضع إطارات

en: Toggle fullscreen
ar: تبديل ملء الشاشة

en: Toggle mouse capture
ar: تبديل التقاط الفأرة

en: Save screenshot
ar: حفظ لقطة شاشة

en: Toggle linear filtered scaling
ar: تبديل المقياس الخطي المفلتر

en: Cycle through stretch modes
ar: التنقل بين أوضاع التمدد

en: Increase the scale factor
ar: زيادة معامل القياس

en: Decrease the scale factor
ar: إنقاص عامل القياس

en: Switch to the next scaler
ar: قم بالتبديل إلى القشارة التالية

en: Switch to the previous scaler
ar: قم بالتبديل إلى القشارة السابقة

en: Left Mouse Button
ar: زر الفأرة الايسر

en: Right Mouse Button
ar: زر الفأرة الأيمن

en: Middle Mouse Button
ar: زر الفأر الأوسط

en: Mouse Wheel Up
ar: عجلة الفأرة فوق

en: Mouse Wheel Down
ar: عجلة الفأرة لأسفل

en: X1 Mouse Button
ar: زر الفأرة X1

en: X2 Mouse Button
ar: زر الفأرة X2

en: Joy A
ar: عصا التحكم A

en: Joy B
ar: عصا التحكم B

en: Joy X
ar: عصا التحكم X

en: Joy Y
ar: عصا التحكم Y

en: Joy Back
ar: عصا التحكم خلف

en: Joy Guide
ar: عصا التحكم مرشد

en: Joy Start
ar: عصا التحكم بدأ

en: Left Stick
ar: العصا اليسرى

en: Right Stick
ar: العصا اليمنى

en: Left Shoulder
ar: الكتف الأيسر

en: Right Shoulder
ar: الكتف الأيمن

en: D-pad Up
ar: D-pad لأعلى

en: D-pad Down
ar: D-pad لأسفل

en: D-pad Left
ar: D-pad اليسار

en: D-pad Right
ar: D-pad الأيمن

en: Left Trigger
ar: الزناد الأيسر

en: Right Trigger
ar: الزناد الأيمن

en: Left Stick X
ar: العصا اليسرى X

en: Left Stick Y
ar: العصا اليسرى Y

en: Right Stick X
ar: العصا اليمنى X

en: Right Stick Y
ar: العصا اليمنى Y

en: Reset to defaults
ar: إعادة التعيين إلى الإعدادات الافتراضية

en: Clear mapping
ar: مسح الخرائط

en: Virtual mouse up
ar: رفع زر الماوس الوهمية

en: Virtual mouse down
ar: الاسفل زر الماوس الوهمية

en: Virtual mouse left
ar: اليسار زر الماوس الوهمية

en: Virtual mouse right
ar: الأيمن زر الماوس الوهمية

en: Slow down virtual mouse
ar: إبطاء الماوس الوهمية

en: Can't create directory here!
ar: لا يمكن إنشاء مجلد هنا!

en: Invalid path!
ar: مسار غير صالح!

en: Parent directory doesn't exists!
ar: المجلد الأصلي غير موجود!

en: Can't create a directory within a file!
ar: لا يمكن إنشاء مجلد داخل ملف!

en: There is a file with that name in the parent directory!
ar: يوجد ملف بهذا الاسم في المجلد الأصل!

en: Failed to create the directory!
ar: فشل إنشاء المجلد!

en: Directory created successfully!
ar: تم إنشاء المجلد بنجاح!

en: Back to parent directory
ar: العودة إلى المجلد الأصل

en: The file doesn't exist!
ar: الملف غير موجود!

en: Can't download a directory!
ar: لا يمكن تنزيل مجلد!

en: Failed to read the file!
ar: فشلت قراءة الملف!

en: The page is not available without the resources. Make sure file wwwroot.zip from ScummVM distribution is available in 'themepath'.
ar: الصفحة غير متوفرة بدون الموارد. تأكد من أن الملف www.root.zip من توزيع ScummVM متاح في "themepath".

en: Create directory
ar: أنشئ مجلد

en: Upload files
ar: تحميل الملفات

en: Type new directory name:
ar: اكتب اسم المجلد الجديد:

en: Select a file to upload:
ar: حدد الملف المراد تحميله:

en: Or select a directory (works in Chrome only):
ar: أو حدد مجلدًا (يعمل في Chrome فقط):

en: Index of
ar: دليل ل

en: Error occurred
ar: حدث خطأ

en: File system root
ar: جذر نظام الملفات

en: Saved games
ar: ألعاب محفوظة

en: Parent directory
ar: المجلد الأصل

en: ScummVM couldn't list the directory you specified.
ar: تعذر على ScummVM سرد الدليل الذي حددته.

en: Index of
ar: دليل ل

en: This is a local webserver index page.
ar: هذه صفحة فهرس خادم ويب محلي.

en: Open Files manager
ar: افتح مدير الملفات

en: The parent directory doesn't exist!
ar: المجلد الأصل غير موجود!

en: Can't upload into a file!
ar: لا يمكن التحميل في ملف!

en: Back to the files manager
ar: العودة إلى مدير الملفات

en: Failed to start local webserver.
    Check whether selected port is not used by another application and try again.
ar: فشل بدء خادم الويب المحلي.
    تحقق مما إذا كان المنفذ المحدد لا يستخدم من قبل تطبيق آخر وحاول مرة أخرى.

en: Invalid request: headers are too long!
ar: طلب غير صالح: الرؤوس طويلة جدًا!

en: Failed to upload the file!
ar: فشل تحميل الملف!

en: No file was passed!
ar: لم يتم تمرير أي ملف!

en: Uploaded successfully!
ar: تم الرفع بنجاح!

en: ~C~lose
ar: ~أ~غلق

en: Show mouse cursor
ar: إظهار مؤشر الماوس

en: Snap to edges
ar: انجذاب إلى الحواف

en: Stretch to fit
ar: تمتد لتلائم

en: Use Screen:
ar: استخدام الشاشة:

[ctx: 3ds-screen]
en: Top
ar: قمة

[ctx: 3ds-screen]
en: Bottom
ar: قاع

[ctx: 3ds-screen]
en: Both
ar: كلاهما

en: Touch
ar: يلمس

en: Toggle Drag Mode
ar: تبديل وضع السحب

en: Toggle Magnify Mode
ar: تبديل وضع التكبير

en: Open 3DS Settings
ar: افتح إعدادات 3DS

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode.
    Returning to Launcher...
ar: وضع التكبير متوقف. إعادة تنشيط وضع السحب.
    العودة إلى المشغل ...

en: Magnify Mode Off. Returning to Launcher...
ar: وضع التكبير متوقف. العودة إلى المشغل ...

en: Hover Mode
ar: وضع التحويم

en: Drag Mode
ar: وضع السحب

en: Cannot Switch to Drag Mode while Magnify Mode is On
ar: لا يمكن التبديل إلى وضع السحب أثناء تشغيل وضع التكبير

en: Magnify Mode cannot be activated in menus.
ar: لا يمكن تنشيط وضع التكبير في القوائم.

en: Magnify Mode can only be activated
     when both screens are enabled.
ar: يمكن فقط تنشيط وضع التكبير
     عند تمكين كلتا الشاشتين.

en: In-game resolution too small to magnify.
ar: الدقة داخل اللعبة صغيرة جدًا بحيث لا يمكن تكبيرها.

en: Magnify Mode On. Switching to Hover Mode...
ar: وضع التكبير قيد التشغيل. التبديل إلى وضع التحويم ...

en: Magnify Mode On
ar: وضع التكبير قيد التشغيل

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode...
ar: وضع التكبير متوقف. إعادة تنشيط وضع السحب ...

en: Magnify Mode Off
ar: وضع التكبير متوقف

en: Show On-screen control
ar: إظهار التحكم على الشاشة

en: Choose the preferred touch mode:
ar: اختر وضع اللمس المفضل:

en: In menus
ar: في القوائم

en: Touchpad emulation
ar: مضاهاة لوحة اللمس

en: Direct mouse
ar: الماوس المباشر

en: Gamepad emulation
ar: مضاهاة لوحة الألعاب

en: In 2D games
ar: في الألعاب ثنائية الأبعاد

en: In 3D games
ar: في الألعاب ثلاثية الأبعاد

note: I18N: This button opens a list of all folders added for Android Storage Attached Framework
en: Remove folder authorizations...
ar: إزالة تراخيص المجلد ...

en: Remove
ar: يزيل

en: Unscaled
ar: غير مقيس

en: Hardware scale (fast, but low quality)
ar: مقياس الأجهزة (سريع ، ولكن بجودة منخفضة)

en: Software scale (good quality, but slower)
ar: مقياس البرمجيات (نوعية جيدة ، ولكن أبطأ)

en: Click Mode
ar: وضعية النقر

en: Hide ScummVM
ar: إخفاء ScummVM

en: Hide Others
ar: إخفاء الآخرين

en: Show All
ar: عرض الكل

en: Window
ar: نافذة

en: Minimize
ar: تصغير

en: User Manual
ar: دليل الاستخدام

en: General Information
ar: معلومات عامة

en: What's New in ScummVM
ar: ما الجديد في ScummVM

en: Credits
ar: الاعتمادات

en: GPL License
ar: رخصة GPL

en: LGPL License
ar: ترخيص LGPL

en: Freefont License
ar: ترخيص Freefont

en: OFL License
ar: رخصة OFL

en: BSD License
ar: رخصةBSD

note: I18N: Hardware key
en: Menu
ar: القائمة

en: Cross
ar: يعبر

en: Circle
ar: دائرة

en: Square
ar: مربع

en: Minus
ar: ناقص

en: Plus
ar: زائد

en: Video
ar: فيديو

en: Current video mode:
ar: وضع الفيديو الحالي:

en: Double-strike
ar: ضربة مزدوجة

en: Horizontal underscan:
ar: أفقي أسفل المسح الضوئي:

en: Vertical underscan:
ar: عمودي تحت المسح:

en: Input
ar: الإدخال

en: GC Pad sensitivity:
ar: حساسية GC Pad:

en: GC Pad acceleration:
ar: تسريع لوحة GC:

en: Status:
ar: حالة:

en: Unknown
ar: مجهول

en: Mount DVD
ar: حمل DVD

en: Unmount DVD
ar: إلغاء تحميل DVD

en: Server:
ar: الخادم:

en: Share:
ar: يشارك:

en: Password:
ar: كلمة المرور:

en: Init network
ar: الشبكة الأولية

en: Mount SMB
ar: تحميل SMB

en: Unmount SMB
ar: قم بإلغاء تحميل SMB

en: DVD Mounted successfully
ar: تم تركيب DVD بنجاح

en: Error while mounting the DVD
ar: خطأ أثناء تركيب قرص DVD

en: DVD not mounted
ar: DVD غير مثبت

en: Network up, share mounted
ar: شبكة تصل ، حصة محمولة

en: Network up
ar: تصل الشبكة

en: , error while mounting the share
ar: ، خطأ أثناء تصاعد الحصة

en: , share not mounted
ar: ، حصة غير مثبتة

en: Network down
ar: الشبكة معطلة

en: Initializing network
ar: جارٍ تهيئة الشبكة

en: Timeout while initializing network
ar: انتهت المهلة أثناء تهيئة الشبكة

en: Network not initialized (%d)
ar: لم تتم تهيئة الشبكة (%d)

en: Launcher
ar: منصة الإطلاق

en: Check for Updates...
ar: تحقق من وجود تحديثات...

en: Unable to locate the '%s' engine data file.
ar: غير قادر على تحديد موقع ملف بيانات المحرك '%s'.

en: The '%s' engine data file is corrupt.
ar: ملف بيانات المحرك '%s' تالف.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d.%d but got %d.%d.
ar: تم العثور على إصدار غير صحيح من ملف بيانات المحرك '%s'. توقع %d.%d لكن تم الحصول على%d.%d.

en: TV emulation
ar: مضاهاة التلفزيون

en: Emulate composite output to an NTSC TV
ar: محاكاة الإخراج المركب على تلفزيون NTSC

en: Color graphics
ar: رسومات ملونة

en: Use color graphics instead of monochrome
ar: استخدم رسومات ملونة بدلاً من أحادية اللون

en: Show scanlines
ar: إظهار خطوط المسح

en: Darken every other scanline to mimic the look of a CRT
ar: قم بتغميق كل خط مسح ضوئي آخر لتقليد مظهر CRT

en: Always use sharp monochrome text
ar: استخدم دائمًا نصًا أحادي اللون حادًا

en: Do not emulate NTSC artifacts for text
ar: لا تقم بمحاكاة عناصر NTSC للنص

en: Early AGI games for Tandy Color Computer are not yet supported.
ar: لم يتم دعم ألعاب AGI المبكرة للكمبيوتر الملون حتى الآن.

en: Could not open/use file 'hgc_font' for Hercules hires font.
    If you have such file in other AGI (Sierra) game, you can copy it to the game directory
ar: تعذر فتح / استخدام ملف "hgc_font" لخط Hercules hires.
    إذا كان لديك مثل هذا الملف في لعبة AGI (Sierra) أخرى ، فيمكنك نسخه إلى دليل اللعبة

en: Use original save/load screens
ar: استخدم شاشات الحفظ / التحميل الأصلية

en: Use the original save/load screens instead of the ScummVM ones
ar: استخدم شاشات الحفظ / التحميل الأصلية بدلاً من شاشات ScummVM

en: Use an alternative palette
ar: استخدم لوحة بديلة

en: Use an alternative palette, common for all Amiga games. This was the old behavior
ar: استخدم لوحة ألوان بديلة ، مشتركة لجميع ألعاب Amiga. كان هذا هو السلوك القديم

en: Mouse support
ar: دعم الماوس

en: Enables mouse support. Allows to use mouse for movement and in game menus.
ar: تمكن دعم الماوس. يسمح باستخدام الماوس للحركة وفي قوائم اللعبة.

en: Use Hercules hires font
ar: استخدم خط Hercules hires

en: Uses Hercules hires font, when font file is available.
ar: يستخدم خط Hercules hires ، عندما يكون ملف الخط متاحًا.

en: Pause when entering commands
ar: توقف عند إدخال الأوامر

en: Shows a command prompt window and pauses the game (like in SCI) instead of a real-time prompt.
ar: يعرض نافذة موجه الأوامر ويوقف اللعبة مؤقتًا (كما هو الحال في SCI) بدلاً من موجه الوقت الفعلي.

en: Add speed menu
ar: إضافة قائمة السرعة

en: Add game speed menu (similar to PC version)
ar: أضف قائمة سرعة اللعبة (على غرار إصدار الكمبيوتر الشخصي)

en: Restore game:
ar: استرجاع لعبة:

en: Restore
ar: استرجع

en: Quick load or save game isn't supported in this location
ar: لا يتم دعم التحميل السريع أو حفظ اللعبة في هذا الموقع

en: Failed to load saved game from file:
    
    %s
ar: فشل تحميل اللعبة المحفوظة من ملف:
    
    %s

en: Failed to save game to file:
    
    %s
ar: فشل حفظ اللعبة في ملف:
    
    %s

en: Successfully saved game in file:
    
    %s
ar: تم حفظ اللعبة بنجاح في الملف:
    
    %s

en: Cutscene file '%s' not found!
ar: ملف Cutscene '%s' غير موجود!

en: AdLib OPL3 mode
ar: وضع AdLib OPL3

en: When AdLib is selected, OPL3 features will be used. Depending on the game, this will prevent cut-off notes, add extra notes or instruments and/or add stereo.
ar: عند تحديد AdLib ، سيتم استخدام ميزات OPL3. اعتمادًا على اللعبة ، سيمنع هذا قطع الملاحظات وإضافة ملاحظات أو أدوات إضافية و / أو إضافة استريو.

en: Use DOS version music tempos
ar: استخدام الموسيقى الإصدار DOS

en: Selecting this option will play the music using the tempos used by the DOS version of the game. Otherwise, the faster tempos of the Windows version will be used.
ar: سيؤدي تحديد هذا الخيار إلى تشغيل الموسيقى باستخدام الإيقاع المستخدم في إصدار DOS من اللعبة. خلاف ذلك ، سيتم استخدام سرعة إصدار Windows بشكل أسرع.

en: Prefer digital sound effects
ar: تفضل المؤثرات الصوتية الرقمية

en: Prefer digital sound effects instead of synthesized ones
ar: تفضل المؤثرات الصوتية الرقمية بدلاً من المؤثرات المركبة

en: Disable fade-out effects
ar: تعطيل تأثيرات التلاشي

en: Don't fade every screen to black when leaving a room.
ar: لا تتلاشى كل شاشة إلى اللون الأسود عند مغادرة الغرفة.

en: AGOS 2 support is not compiled in
ar: لا يتم تجميع دعم AGOS 2 بتنسيق

en: You appear to be using a General MIDI device,
    but your game only supports Roland MT32 MIDI.
    We try to map the Roland MT32 instruments to
    General MIDI ones. It is still possible that
    some tracks sound incorrect.
ar: يبدو أنك تستخدم جهاز MIDI عام ،
    لكن لعبتك تدعم فقط Roland MT32 MIDI.
    نحاول تعيين أدوات Roland MT32 إلى
    منها MIDI العامة. لا يزال من الممكن أن
    بعض المسارات تبدو غير صحيحة.

en: Game language:
ar: لغة اللعبة:

en: Language to use for multilingual games
ar: لغة لاستخدامها في الألعاب متعددة اللغات

en: Force antialiased text
ar: فرض نص متحيز

en: Use antialiasing to draw text even if the game does not ask for it
ar: استخدم منع الحواف لرسم النص حتى لو لم تطلبه اللعبة

en: Show FPS
ar: اظهار عدد FPS

en: Show the current FPS-rate, while you play.
ar: اعرض معدل FPS الحالي أثناء اللعب.

en: The selected game uses a pre-2.5 version of the AGS engine, which is not supported.
ar: تستخدم اللعبة المحددة إصدارًا لما قبل 2.5 من محرك AGS ، وهو غير مدعوم.

en: The selected game has a data file greater than 2Gb, which isn't supported by your version of ScummVM yet.
ar: تحتوي اللعبة المحددة على ملف بيانات أكبر من 2 جيجا بايت ، وهو غير مدعوم بواسطة إصدار ScummVM لديك حتى الآن.

en: Show version
ar: عرض الإصدار

en: Quick load
ar: تحميل سريع

en: Quick save
ar: الحفظ السريع

en: Switch to Sarah
ar: قم بالتبديل إلى "سارة"

en: Switch to Grimwall
ar: قم بالتبديل إلى Grimwall

en: Switch to Olmec
ar: قم بالتبديل إلى Olmec

en: Bring up the In-Game Menu
ar: إظهار قائمة داخل اللعبة

en: Open character inventory
ar: فتح جرد الشخصية

note: I18N: Warn user about loading potentially incompatible saved game
en: WARNING: Attempt to load saved game from a previous version: Version %s / Build %d
ar: تحذير: محاولة تحميل اللعبة المحفوظة من إصدار سابق: الإصدار%s / الإصدار%d

en: Load anyway
ar: حمل على أي حال

en: Failed to initialize resources
ar: فشل تهيئة الموارد

en: A required game resource was not found
ar: لم يتم العثور على مورد اللعبة المطلوب

en: WARNING: This game was saved in Restored Cut Content mode, but you are playing in Original Content mode. The mode will be adjusted to Restored Cut Content for this session until you completely Quit the game.
ar: تحذير: تم حفظ هذه اللعبة في وضع المحتوى المقطوع المستعاد ، لكنك تلعب في وضع المحتوى الأصلي. سيتم تعديل الوضع لاستعادة المحتوى المقطوع لهذه الجلسة حتى تنتهي من اللعبة تمامًا.

en: WARNING: This game was saved in Original Content mode, but you are playing in Restored Cut Content mode. The mode will be adjusted to Original Content mode for this session until you completely Quit the game.
ar: تحذير: تم حفظ هذه اللعبة في وضع المحتوى المقطوع المستعاد ، لكنك تلعب في وضع المحتوى الأصلي. سيتم تعديل الوضع لاستعادة المحتوى المقطوع لهذه الجلسة حتى تنتهي من اللعبة تمامًا.

en: Continue
ar: مواصلة

en: The fan translator does not wish his translation to be incorporated into ScummVM.
ar: لا يرغب مترجم المعجب في دمج ترجمته في ScummVM.

en: Missing game code
ar: رمز اللعبة مفقود

note: I18N: Blade Runner Enhanced Edition is a trademark, so please keep the capitalization for Enhanced Edition as is.
en: Enhanced Edition not supported. Please, use the original files which are part of the release.
ar: الإصدار المحسن غير مدعوم. من فضلك ، استخدم الملفات الأصلية التي هي جزء من الإصدار.

en: Sitcom mode
ar: وضع المسرحية الهزلية

en: Game will add laughter after actor's line or narration
ar: ستضيف اللعبة الضحك بعد خط الممثل أو السرد

en: Shorty mode
ar: وضع قليل

en: Game will shrink the actors and make their voices high pitched
ar: ستعمل اللعبة على تقليص عدد الممثلين وجعل أصواتهم عالية النبرة

en: Frame limiter high performance mode
ar: وضع محدد الإطار عالي الأداء

en: This mode may result in high CPU usage! It avoids use of delayMillis() function.
ar: قد ينتج عن هذا الوضع استخدام عالي لوحدة المعالجة المركزية! يتجنب استخدام وظيفة delayMillis ().

en: Max frames per second limit
ar: الحد الأقصى للإطارات في الثانية

en: This mode targets a maximum of 120 fps. When disabled, the game targets 60 fps
ar: يستهدف هذا الوضع 120 إطارًا في الثانية كحد أقصى. عند التعطيل ، تستهدف اللعبة 60 إطارًا في الثانية

en: Disable McCoy's quick stamina drain
ar: قم بتعطيل استنزاف قدرة التحمل السريع الخاص ب McCoy

en: When running, McCoy won't start slowing down as soon as the player stops clicking the mouse
ar: عند الجري ، لن يبدأ McCoy في التباطؤ بمجرد توقف اللاعب عن النقر بالماوس

en: Show subtitles during text crawl
ar: إظهار الترجمات أثناء الزحف إلى النص

en: During the intro cutscene, show subtitles during the text crawl
ar: أثناء قص المقدمة ، اعرض الترجمات أثناء الزحف إلى النص

en: Fix credits for voice actors
ar: إصلاح الاعتمادات لممثلي الصوت

en: Updates the end credits with corrected credits for the Spanish voice actors
ar: يحدّث الاعتمادات النهائية بالاعتمادات المصححة لممثلي الصوت الإسبان

note: I18N: These are keymaps that work in the main gameplay and also when KIA (Knowledge Integration Assistant) is open.
en: common shortcuts
ar: الاختصارات الشائعة

note: I18N: These are keymaps which work only in the main gameplay and not within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: main game shortcuts
ar: اختصارات اللعبة الرئيسية

note: I18N: These are keymaps that work only within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: KIA only shortcuts
ar: الاختصاراتKIA فقط

note: I18N: This keymap is the main way for the user interact with the game. It is used with the game's cursor to select, walk-to, run-to, look-at, talk-to, pick up, use, shoot (combat mode), open KIA (when clicking on McCoy).
en: Walk / Look / Talk / Select / Shoot
ar: المشي / النظر / التحدث / تحديد / التصوير

note: I18N: This keymap toggles McCoy's status between combat mode (drawing his gun) and normal mode (holstering his gun) In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is TOGGLE MCCOY'S COMBAT MODE
en: Toggle Combat
ar: تبديل القتال

note: I18N: This keymap allows skipping video cutscenes
en: Skip cutscene
ar: تخطي المشهد

note: I18N: This keymap allows skipping the current line of dialogue. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SKIP PAST CURRENT LINE OF DIALOGUE
en: Skip dialogue
ar: تخطي الحوار

note: I18N: This keymap toggles between opening the KIA in the Game Options tab, and closing the KIA. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is GAME OPTIONS
en: Game Options
ar: خيارات اللعبة

note: I18N: This keymap opens the KIA database on one of the investigation tabs, CRIME SCENE DATABASE, SUSPECT DATABASE and CLUES DATABASE. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ACTIVATE 
en: Open KIA Database
ar: افتح قاعدة بيانات KIA

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows submitting a selected existing save game for deletion.
en: Delete Selected Saved Game
ar: حذف اللعبة المحفوظة المختارة

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists upwards
en: Scroll Up
ar: انتقل إلى أعلى

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists downwards
en: Scroll Down
ar: Scroll حرك الفأرة لأسفل

note: I18N: This keymap allows (in KIA only) for a clue to be set as private or public (only when the KIA is upgraded).
en: Toggle Clue Privacy
ar: تبديل مفتاح الخصوصية

note: I18N: This keymap opens KIA's SAVE GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SAVE GAME
en: Save Game
ar: حفظ اللعبة

note: I18N: This keymap opens KIA's LOAD GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is LOAD GAME
en: Load Game
ar: تحميل لعبة

note: I18N: This keymap opens KIA's CRIME SCENE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CRIME SCENE DATABASE
en: Crime Scene Database
ar: قاعدة بيانات مسرح الجريمة

note: I18N: This keymap opens KIA's SUSPECT DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SUSPECT DATABASE
en: Suspect Database
ar: قاعدة بيانات المشتبه بهم

note: I18N: This keymap opens KIA's CLUE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CLUE DATABASE
en: Clue Database
ar: قاعدة بيانات الدليل

note: I18N: This keymap opens KIA's QUIT GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is QUIT GAME
en: Quit Game
ar: قم بإنهاء اللعبة

en: Are you sure you want to quit?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد الخروج؟

en: Your game is now Paused.  Click OK to continue.
ar: اللعبة الآن متوقفة مؤقتًا. انقر فوق "موافق" للمتابعة.

note: I18N: This option allows the user to skip cutscenes. I18N: This option allows the user to skip text and cutscenes.
en: Skip support
ar: تخطي الدعم

en: Allow cutscenes to be skipped
ar: السماح بتخطي المشاهد

en: ScummVM found that you have saved games that should be converted from the original saved game format.
    The original saved game format is no longer supported directly, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
ar: اكتشف ScummVM أنك قمت بحفظ الألعاب التي يجب تحويلها من تنسيق اللعبة الأصلي المحفوظ.
    لم يعد تنسيق اللعبة الأصلي المحفوظ مدعومًا بشكل مباشر ، لذا لن تتمكن من تحميل ألعابك إذا لم تقم بتحويلها.
    
    اضغط على "موافق" لتحويلها الآن ، وإلا فسيُطلب منك مرة أخرى في المرة التالية التي تبدأ فيها اللعبة.

en: Saved game was created with a newer version of ScummVM. Unable to load.
ar: تم إنشاء اللعبة المحفوظة بإصدار أحدث من ScummVM. غير قادر على التحميل.

en: Color Blind Mode
ar: وضع عمى الألوان

en: Enable Color Blind Mode by default
ar: قم بتمكين وضع عمى الألوان افتراضيًا

en: Enable Text to Speech
ar: تمكين تحويل النص إلى كلام

en: Use TTS to read text in the game (if TTS is available)
ar: استخدم TTS لقراءة النص في اللعبة (إذا كان TTS متاحًا)

en: Enable Text to Speech for Objects and Options
ar: تمكين تحويل النص إلى كلام للكائنات والخيارات

en: Use TTS to read the descriptions (if TTS is available)
ar: استخدم TTS لقراءة الأوصاف (إذا كانت TTS متوفرة)

en: Enable Text to Speech for Subtitles
ar: تمكين تحويل النص إلى كلام للترجمات

en: Use TTS to read the subtitles (if TTS is available)
ar: استخدم TTS لقراءة الترجمة (إذا كان TTS متاحًا)

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes
ar: استخدم مربعات الحوار الشفافة في 16 مشهدًا ملونًا

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes even if the original game version did not support them
ar: استخدم مربعات الحوار الشفافة في 16 مشهدًا ملونًا حتى إذا لم يدعمها إصدار اللعبة الأصلي

en: Unnamed autosave
ar: حفظ تلقائي بدون اسم

en: Unnamed savegame
ar: حفظ اللعبة بدون اسم

en: Empty autosave
ar: الحفظ التلقائي الفارغ

en: WARNING: The savegame you are loading is using a temporary broken format. Things will be broken. Please consider starting Operation Stealth from beginning using new savegames.
ar: تحذير: تستخدم لعبة الحفظ التي تقوم بتحميلها تنسيقًا معطلًا مؤقتًا. سوف تنكسر الأشياء. يرجى التفكير في بدء عملية التخفي من بدء استخدام ألعاب حفظ جديدة.

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Attack
ar: هجوم

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Block
ar: حاجز

en: Accept
ar: يقبل

en: Next Page
ar: الصفحة التالية

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Inventory
ar: قائمة الجرد

en: Versailles 1685 support is not compiled in
ar: لم يتم تجميع دعم Versailles 1685

en: The game prevents quitting at this moment. Are you sure you want to quit anyway?
ar: اللعبة تمنع الإقلاع عن التدخين في هذه اللحظة. هل أنت متأكد أنك تريد الإقلاع على أي حال؟

en: Error: The file '%s' hasn't been extracted properly.
    Please refer to the wiki page
    %s for details on how to properly extract the DTSPEECH.XA and *.STR files from your game disc.
ar: خطأ: لم يتم استخراج الملف '%s' بشكل صحيح.
    يرجى الرجوع إلى صفحة ويكي
    %s للحصول على تفاصيل حول كيفية استخراج ملفات DTSPEECH.XA و * .STR بشكل صحيح من قرص اللعبة.

en: Error: It appears that the game data files were extracted incorrectly.
    
    You should only extract STR and XA files using the special method. The rest should be copied normally from your game CD.
    
     See %s
ar: خطأ: يبدو أنه تم استخراج ملفات بيانات اللعبة بشكل غير صحيح.
    
    يجب عليك فقط استخراج ملفات STR و XA باستخدام الطريقة الخاصة. يجب نسخ الباقي بشكل طبيعي من القرص المضغوط الخاص باللعبة.
    
     انظر%s

en: Action
ar: فعل

en: Change Command
ar: تغيير الأمر

en: Debug Graphics
ar: تصحيح الرسومات

en: ScummVM found that you have old saved games for Drascula that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
ar: اكتشف ScummVM أن لديك ألعابًا محفوظة قديمة ل Drascula يجب تحويلها.
    لم يعد تنسيق اللعبة المحفوظ القديم مدعومًا ، لذا لن تتمكن من تحميل ألعابك إذا لم تقم بتحويلها.
    
    اضغط على "موافق" لتحويلها الآن ، وإلا فسيُطلب منك مرة أخرى في المرة التالية التي تبدأ فيها اللعبة.

en: Use bright palette mode
ar: استخدم وضع لوح الألوان الساطع

en: Display graphics using the game's bright palette
ar: اعرض الرسومات باستخدام لوحة الألوان الساطعة للعبة

en: Enable Text to Speech for Objects, Options, and the Bible Quote
ar: تمكين تحويل النص إلى كلام للكائنات والخيارات واقتباس الكتاب المقدس

en: Prerecorded sounds
ar: أصوات مسجلة مسبقًا

en: Use high-quality pre-recorded sounds instead of pc speaker emulation
ar: استخدم أصواتًا مسجلة مسبقًا عالية الجودة بدلاً من محاكاة سماعات الكمبيوتر

en: Extended timer
ar: الموقت الممتد

en: Start the game timer at 99:59:59
ar: ابدأ مؤقت اللعبة في الساعة 99:59:59

en: Automatic drilling
ar: حفر آلي

en: Allow to succefully drill in any part of the area in Driller
ar: اسمح للحفر بنجاح في أي جزء من المنطقة في عامل الحفر

en: Disable demo mode
ar: تعطيل الوضع التجريبي

en: Never activate demo mode
ar: لا تقم مطلقًا بتنشيط الوضع التجريبي

en: Disable sensors
ar: تعطيل أجهزة الاستشعار

en: Sensors will not shoot the player
ar: لن تقوم أجهزة الاستشعار بإطلاق النار على اللاعب

en: Disable falling
ar: تعطيل السقوط

en: Player cannot fall over edges
ar: لا يمكن للاعب أن يسقط فوق الحواف

en: Strafe Left
ar: مهاجم اليسار

en: Strafe Right
ar: مهاجم الأيمن

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Shoot
ar: أطلق النار

en: [ press any key to exit ]
ar: [ اضغط اي زر للخروج ]

en: Untitled Savegame
ar: حفظ لعبة بلا عنوان

en: Use TTS to read the text
ar: استخدم TTS لقراءة النص

en: Also read input text
ar: اقرأ أيضًا إدخال النص

en: Use TTS to read the input text
ar: استخدم TTS لقراءة نص الإدخال

en: Loading game...
ar: تحميل اللعبة...

en: Could not start AdvSys game
ar: تعذر بدء لعبة AdvSys

en: Sorry, the savegame couldn't be restored
ar: عذرًا ، لا يمكن استعادة لعبة savegame

en: Sorry, the savegame couldn't be created
ar: عذرًا ، لا يمكن إنشاء لعبة savegame

en: Speak up! I can't hear you!
ar: تكلم! لا أستطيع أن أسمعك!

en: I don't know the word "%s".
ar: لا أعرف كلمة "%s".

en: I don't understand.
ar: لا أفهم.

en: This is too short to be a valid Alan2 file.
ar: هذا أقصر من أن يكون ملف Alan2 صالحًا.

en: This is not a valid Alan2 file.
ar: هذا ليس ملف Alan2 صالحًا.

en: Savegame
ar: حفظ اللعبة

en: Picture window toggled
ar: تم تبديل نافذة الصورة

en: This is too short to be a valid Glulx file.
ar: هذا قصير جدًا ليكون ملف Glulx صالحًا.

en: This is not a valid Glulx file.
ar: هذا ليس ملف Glulx صالحًا.

en: This Glulx file is too old a version to execute.
ar: ملف Glulx هذا إصدار قديم جدًا بحيث يتعذر تنفيذه.

en: This Glulx file is too new a version to execute.
ar: يعد ملف Glulx هذا إصدارًا جديدًا جدًا بحيث يتعذر تنفيذه.

en: Could not start Quest game
ar: لا يمكن بدء لعبة السعي

en: Saved.
ar: محفوظ.

en: Error writing save file
ar: خطأ في كتابة ملف الحفظ

en: Incorrect rs file.
ar: ملف rs غير صحيح.

en: Save file created by different version.
ar: حفظ الملف الذي تم إنشاؤه بواسطة إصدار مختلف.

en: Failed to load saved game from file.
ar: فشل تحميل اللعبة المحفوظة من ملف.

en: Failed to save game to file.
ar: فشل حفظ اللعبة في ملف.

en: Failed to delete file.
ar: فشل حذف الملف.

en: Menu / Skip
ar: القائمة / تخطي

en: Speed Up Cutscene
ar: تسريع المشهد

en: ScummVM found some problems with your game data files.
    Running ScummVM nevertheless may cause game bugs or even crashes.
    Do you still want to run %s?
ar: اكتشف ScummVM بعض المشكلات في ملفات بيانات اللعبة.
    ومع ذلك ، فقد يتسبب تشغيل ScummVM في حدوث أخطاء في اللعبة أو حتى تعطلها.
    هل مازلت تريد تشغيل%s؟

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Run
ar: ركض

en: Examine
ar: يفحص

en: Use/Talk
ar: استخدم / تحدث

en: Pick up/Put away
ar: التقط / ضع بعيدا

en: Skip dialog lines
ar: تخطي خطوط الحوار

en: Quick Room Exit
ar: خروج سريع للغرفة

en: Examine/Look
ar: افحص / انظر

en: Error: the game could not be saved.
ar: خطأ: لا يمكن حفظ اللعبة.

en: Input text
ar: أدخل نصآ

en: The game data file %s may be corrupted.
    If you are sure it is not please provide the ScummVM team the following code, along with the file name, the language and a description of your game version (i.e. dvd-box or jewelcase):
    %s
ar: قد يكون ملف بيانات اللعبة%s تالفًا.
    إذا كنت متأكدًا من أنه ليس كذلك ، فيرجى تزويد فريق ScummVM بالكود التالي ، جنبًا إلى جنب مع اسم الملف واللغة ووصف إصدار اللعبة (على سبيل المثال ، dvd-box أو jewelcase):
    %s

en: Could not open the file %s for checking.
    It may be missing or you may not have the rights to open it.
    Go to %s to see a list of the needed files.
ar: تعذر فتح الملف%s لفحصه.
    قد يكون مفقودًا أو قد لا يكون لديك الحق في فتحه.
    انتقل إلى%s لمشاهدة قائمة بالملفات المطلوبة.

en: ScummVM will now verify the game data files, to make sure you have the best gaming experience.
    This may take a while, please wait.
    Successive runs will not check them again.
ar: سيتحقق ScummVM الآن من ملفات بيانات اللعبة ، للتأكد من حصولك على أفضل تجربة لعب.
    قد يستغرق هذا بعض الوقت ، يرجى الانتظار.
    عمليات التشغيل المتتالية لن تتحقق منها مرة أخرى.

en: Load user patch (unsupported)
ar: تحميل تصحيح المستخدم (غير مدعوم)

en: Load an user patch. Please note that the ScummVM team doesn't provide support for using such patches.
ar: تحميل تصحيح المستخدم. يرجى ملاحظة أن فريق ScummVM لا يقدم الدعم لاستخدام مثل هذه التصحيحات.

en: Escape from Monkey Island support is not compiled in
ar: لم يتم تجميع دعم Escape from Monkey Island بتنسيق

en: The original patch of Grim Fandango
    is missing. Please download it from
    %s
    and put it in the game data files directory
ar: التصحيح الأصلي ل Grim Fandango
    مفقود. يرجى تنزيله من
    %s
    ووضعها في دليل ملفات بيانات اللعبة

en: The original patch of Escape from Monkey Island is missing. 
    Please download it from %s
    and put it in the game data files directory.
    Pay attention to download the correct version according to the game's language!
ar: الرقعة الأصلية ل Escape from Monkey Island مفقودة.
    الرجاء تنزيله من%s
    ووضعها في دليل ملفات بيانات اللعبة.
    انتبه لتنزيل الإصدار الصحيح حسب لغة اللعبة!

en: ERROR: Not enough music tracks found!
    Escape from Monkey Island has two versions of FullMonkeyMap.imt,
    you need to copy both files from both CDs to Textures/, and rename
    them as follows to get music-support in-game: 
    CD 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    Alternatively, a Steam or GOG copy has a combined FullMonkeyMap.imt
ar: خطأ: لم يتم العثور على مسارات موسيقية كافية!
    يحتوي Escape from Monkey Island على نسختين من FullMonkeyMap.imt ،
    تحتاج إلى نسخ كلا الملفين من كلا القرصين المضغوط إلى Textures / وإعادة تسميته
    على النحو التالي للحصول على دعم الموسيقى داخل اللعبة:
    القرص المضغوط 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    القرص المضغوط 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    بدلاً من ذلك ، تحتوي نسخة Steam أو GOG على FullMonkeyMap.imt مدمج

en: Fast movie speed
ar: سرعة الفيلم السريع

en: Play movies at an increased speed
ar: قم بتشغيل الأفلام بسرعة متزايدة

en: Easier AI
ar: AI أسهل

en: Decrease the difficulty of AI puzzles
ar: تقليل صعوبة ألغاز الذكاء الاصطناعي

en: Updated Credits Music
ar: تحديث الاعتمادات الموسيقى

en: Play the song The Final Hour during the credits instead of reusing MIDI songs
ar: قم بتشغيل أغنية The Final Hour أثناء الاعتمادات بدلاً من إعادة استخدام أغاني MIDI

en: Slim Left/Right Hotspots
ar: نقاط فعالة يسار / يمين رفيعة

en: Shrinks the hotspots on the left and right sides for exiting puzzles
ar: تقليص النقاط الفعالة على الجانبين الأيمن والأيسر للخروج من الألغاز

en: Speedrun Mode
ar: وضع Speedrun

en: Affects the controls for fast forwarding the game
ar: يؤثر على عناصر التحكم لإعادة توجيه اللعبة بسرعة

en: GroovieV2 support is not compiled in
ar: لا يتم تجميع دعم GroovieV2 بتنسيق

en: Reserved
ar: محجوز

en: Failed to save game
ar: فشل حفظ اللعبة

en: Would you like to save or restore a game?
ar: هل ترغب في حفظ أو استعادة لعبة؟

en: The Minotaur minigame is not supported yet. Skipping
ar: لعبة Minotaur الصغيرة غير مدعومة حتى الآن. التخطي

en: The Medusa minigame is not supported yet. Skipping
ar: لعبة ميدوسا الصغيرة ليست مدعومة حتى الآن. التخطي

en: The Troy minigame is not supported yet. Skipping
ar: لعبة تروي المصغرة ليست مدعومة بعد. التخطي

en: Enable cheat mode
ar: تفعيل وضع الغش

en: Debug info and level selection becomes available
ar: تصبح معلومات التصحيح واختيار المستوى متاحين

en: Move up
ar: تحرك

en: Move down
ar: تحرك لأسفل

en: Move left
ar: تحرك يسارا

en: Move right
ar: تحرك يمينا

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Use
ar: يستخدم

en: Clear waypoints
ar: نقاط الطريق واضحة

en: Debug
ar: تصحيح

en: Gore Mode
ar: وضع جور

en: Enable Gore Mode when available
ar: قم بتمكين وضع Gore عند توفره

en: Forward
ar: إلى الأمام

en: Backward
ar: الى الوراء

en: Lean Left
ar: العجاف اليسار

en: Lean Right
ar: العجاف الأيمن

en: Jump
ar: القفز

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Crouch
ar: انحنى

en: Interact Mode
ar: وضع التفاعل

en: Look Mode
ar: وضع البحث

en: Holster
ar: الحافظة

en: Notebook
ar: دفتر

en: Personal Notes
ar: مذكرات شخصية

en: Flashlight
ar: مصباح يدوي

en: Glowstick
ar: عصا توهج

en: Enable original cheats
ar: تفعيل الغش الأصلي

en: Allow cheats using the C key.
ar: السماح بالغش باستخدام مفتاح C.

en: Enable infinite health cheat
ar: تفعيل خداع صحي لانهائي

en: Player health will never decrease (except for game over scenes).
ar: لن تنخفض صحة اللاعب أبدًا (باستثناء اللعبة فوق المشاهد).

en: Enable infinite ammo cheat
ar: تفعيل خداع الذخيرة اللانهائي

en: Player ammo will never decrease.
ar: لن تنخفض ذخيرة اللاعب أبدًا.

en: Unlock all levels
ar: افتح جميع المستويات

en: All levels will be available to play.
ar: ستكون جميع المستويات متاحة للعب.

en: Enable restored content
ar: تمكين المحتوى المستعاد

en: Add additional content that is not enabled the original implementation.
ar: أضف محتوى إضافيًا لم يتم تمكين التنفيذ الأصلي.

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Fire
ar: نار

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Arm
ar: ذراع

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Side Step
ar: خطوة جانبية

en: Missing language specific game code and/or resources.
ar: رمز اللعبة و / أو الموارد الخاصة بلغة معينة مفقودة.

en: Missing language specific game code and/or resources for this fan translation.
ar: لا يتوفر رمز اللعبة و / أو الموارد الخاصة باللغة المحددة لترجمة المعجبين هذه.

en: Demo plays simple animations without using Westwood's Engine.
ar: يعرض العرض التوضيحي رسومًا متحركة بسيطة بدون استخدام محرك Westwood.

en: You added the game incorrectly. Please add the root folder of the game.
ar: لقد أضفت اللعبة بشكل غير صحيح. الرجاء إضافة المجلد الجذر للعبة.

note: I18N: The file in the game directory needs to be extracted
en: You added the game incorrectly. The GAME.DAT file is an ISO image and you need to extract the game data files from it.
ar: لقد أضفت اللعبة بشكل غير صحيح. ملف GAME.DAT هو صورة ISO وتحتاج إلى استخراج ملفات بيانات اللعبة منه.

note: I18N: Studio audience adds an applause and cheering sounds whenever Malcolm makes a joke.
en: Studio audience
ar: جمهور الاستوديو

en: Enable studio audience
ar: تمكين جمهور الاستوديو

en: Allow text and cutscenes to be skipped
ar: السماح بتخطي النص والمشاهد

note: I18N: Helium mode makes people sound like they've inhaled Helium.
en: Helium mode
ar: وضع الهيليوم

en: Enable helium mode
ar: تفعيل وضع الهيليوم

note: I18N: When enabled, this option makes scrolling smoother when changing from one screen to another.
en: Smooth scrolling
ar: التمرير السلس

en: Enable smooth scrolling when walking
ar: تمكين التمرير السلس عند المشي

note: I18N: When enabled, this option changes the cursor when it floats to the edge of the screen to a directional arrow. The player can then click to walk towards that direction.
en: Floating cursors
ar: المؤشرات العائمة

en: Enable floating cursors
ar: تفعيل المؤشرات العائمة

note: I18N: When enabled, this option will fill in an autogenerated savegame description into the input prompt where.
en: Suggest save names
ar: اقترح حفظ الأسماء

en: Autogenerated naming suggestions for savegames
ar: اقتراحات تسمية مُنشأة تلقائيًا ل savegames

note: I18N: HP stands for Hit Points
en: HP bar graphs
ar: الرسوم البيانية الشريطية HP

en: Enable hit point bar graphs
ar: تفعيل الرسوم البيانية لشريط نقاط الوصول

note: I18N: L/R stands for Left/Right
en: Fight Button L/R Swap
ar: قتال زر L / R مبادلة

en: Left button to attack, right button to pick up items
ar: الزر الأيسر للهجوم ، الزر الأيمن لالتقاط العناصر

en: Lands of Lore support is not compiled in
ar: لم يتم تجميع دعم "Lands of Lore"

en: EOB II FM-TOWNS requires support of 16bit color modes which has not been activated in your ScummVM build
ar: يتطلب EOB II FM-TOWNS دعم أوضاع ألوان 16 بت والتي لم يتم تنشيطها في بنية ScummVM الخاصة بك

en: Eye of Beholder support is not compiled in
ar: لم يتم تجميع دعم "عين الناظر"

en: Interact via Left Click
ar: تفاعل عبر النقر بزر الماوس الأيسر

en: Interact via Right Click
ar: تفاعل عبر النقر بزر الماوس الأيمن

en: Move Forward
ar: تحرك إلى الأمام

en: Move Back
ar: ارجع للوراء

en: Move Left
ar: تحرك يسارا

en: Move Right
ar: تحرك يمينا

en: Turn Left
ar: انعطف لليسار

en: Turn Right
ar: انعطف يمينا

en: Open/Close Inventory
ar: فتح / إغلاق الجرد

en: Switch Inventory/Character screen
ar: تبديل شاشة الجرد / الحرف

en: Camp
ar: معسكر

en: Cast Spell
ar: يلقي تعويذة

en: Spell Level 1
ar: تعويذة المستوى 1

en: Spell Level 2
ar: تعويذة المستوى 2

en: Spell Level 3
ar: تعويذة المستوى 3

en: Spell Level 4
ar: تعويذة المستوى 4

en: Spell Level 5
ar: تعويذة المستوى 5

en: Spell Level 6
ar: تعويذة المستوى 6

en: Attack 1
ar: الهجوم 1

en: Attack 2
ar: الهجوم 2

en: Attack 3
ar: الهجوم 3

en: Show Map
ar: عرض الخريطة

en: Slide Left
ar: الشريحة إلى اليسار

en: Slide Right
ar: انزلاق لليمين

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Rest
ar: استراحة

en: Options
ar: خيارات

en: Choose Spell
ar: اختر Spell

en: A saved game file was found in the specified slot %d. Overwrite?
ar: تم العثور على ملف لعبة محفوظ في الفتحة المحددة%d. الكتابة فوق؟

en: %d original saved games have been successfully imported into
    ScummVM. If you want to manually import original saved game later you will
    need to open the ScummVM debug console and use the command 'import_savefile'.
ar: تم استيراد%d من الألعاب المحفوظة الأصلية بنجاح إلى
    ScummVM. إذا كنت تريد استيراد اللعبة المحفوظة يدويًا في وقت لاحق ، فسترغب في ذلك
    تحتاج إلى فتح وحدة تصحيح ScummVM واستخدام الأمر "import_savefile".

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    If you used the original installer for the installation these files
    should be located in the AmigaDOS system 'Fonts/' folder.
    Please copy them into the EOB game data directory.
ar: يتطلب إصدار AMIGA ملفات الخطوط التالية:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6 / 6
    EOBF8.FONT
    EOBF8 / 8
    
    إذا استخدمت المثبت الأصلي لتثبيت هذه الملفات
    يجب أن يكون موجودًا في مجلد "Fonts /" لنظام AmigaDOS.
    يرجى نسخها في دليل بيانات لعبة EOB.

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    This is a localized (non-English) version of EOB II which uses language specific characters
    contained only in the specific font files that came with your game. You cannot use the font
    files from the English version or from any EOB I game which seems to be what you are doing.
    
    The game will continue, but the language specific characters will not be displayed.
    Please copy the correct font files into your EOB II game data directory.
ar: يتطلب إصدار AMIGA ملفات الخطوط التالية:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6 / 6
    EOBF8.FONT
    EOBF8 / 8
    
    هذه نسخة مترجمة (غير إنجليزية) من EOB II تستخدم أحرفًا محددة للغة
    الواردة فقط في ملفات الخطوط المحددة التي تأتي مع لعبتك. لا يمكنك استخدام الخط
    ملفات من الإصدار الإنجليزي أو من أي لعبة EOB I والتي يبدو أنها ما تفعله.
    
    ستستمر اللعبة ، لكن لن يتم عرض أحرف اللغة المحددة.
    يرجى نسخ ملفات الخط الصحيحة إلى دليل بيانات لعبة EOB II.

en: This is a trial Windows version of the game. To play the full version, you will need to use the original interpreter and purchase a key from Wyrmkeep
ar: هذه نسخة تجريبية من لعبة Windows. لتشغيل النسخة الكاملة ، ستحتاج إلى استخدام المترجم الفوري وشراء مفتاح من Wyrmkeep

en: This is the end of the trial version. You can play the full game using the original interpreter from Wyrmkeep
ar: هذه نهاية النسخة التجريبية. يمكنك لعب اللعبة الكاملة باستخدام المترجم الأصلي من Wyrmkeep

en: This puzzle is not available in the trial version of the game
ar: هذا اللغز غير متوفر في الإصدار التجريبي من اللعبة

en: TTS Narrator
ar: الراوي TTS

en: The game is using unsupported engine
ar: اللعبة تستخدم محرك غير مدعوم

en: Play a digital soundtrack during the opening movie
ar: قم بتشغيل مقطع صوتي رقمي أثناء افتتاح الفيلم

en: If selected, the game will use a digital soundtrack during the introduction. Otherwise, it will play MIDI music.
ar: إذا تم تحديدها ، فستستخدم اللعبة مسارًا صوتيًا رقميًا أثناء المقدمة. وإلا ، فسيتم تشغيل موسيقى MIDI.

en: Easy mouse interface
ar: واجهة سهلة للماوس

en: Shows object names when hovering the mouse over them
ar: يظهر أسماء الكائنات عند تحريك الماوس فوقها

en: Animated inventory items
ar: عناصر المخزون المتحركة

en: Animated game interface
ar: واجهة اللعبة المتحركة

en: Naughty game mode
ar: وضع اللعبة المشاغب

note: I18N: ESC key
en: Escape
ar: يهرب

en: View Party Member 1
ar: عرض عضو المجموعة 1

en: View Party Member 2
ar: عرض عضو المجموعة 2

en: View Party Member 3
ar: عرض عضو المجموعة 3

en: View Party Member 4
ar: عرض عضو المجموعة 4

en: View Party Member 5
ar: عرض عضو المجموعة 5

en: View Party Member 6
ar: عرض عضو المجموعة 6

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Cast
ar: يقذف

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Exchange
ar: تبادل

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Fight
ar: تقاتل

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Quick Reference
ar: مرجع سريع

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Retreat
ar: تراجع

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Delay
ar: تأخير

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1 I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Protect
ar: يحمي

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Forwards
ar: المهاجمون

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Backwards
ar: إلى الوراء

en: Toggle Minimap
ar: تبديل الخريطة المصغرة

en: Reorder Party
ar: إعادة ترتيب الحزب

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Search
ar: يبحث

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Bash
ar: سحق

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Unlock
ar: فتح القفل

en: Goto location
ar: انتقل إلى الموقع

en: Might and Magic 1 - Menus
ar: القوة والسحر 1 - القوائم

en: Might and Magic 1 - Party
ar: القوة والسحر 1 - الحفلة

en: Might and Magic 1 - Combat
ar: القوة والسحر 1 - القتال

en: Might and Magic 1
ar: القوة والسحر 1

en: Might and Magic 1 - Cheats
ar: القوة والسحر 1 - غش

en: Could not locate engine data %s
ar: تعذر تحديد موقع بيانات المحرك%s

en: Out of date engine data. Expected %d.%d, but got version %d.%d
ar: بيانات المحرك قديمة. توقع٪ %d %d ، لكن حصلت على الإصدار%d %d

en: Failed to autosave
ar: فشل الحفظ التلقائي

note: I18N: Option for fast scene switching
en: ~Z~ip Mode Activated
ar: ~ Zip ~ الوضع المنشط

en: When activated, clicking on an item or area with the lightning bolt cursor takes you directly there, skipping intermediate screens. You can only 'Zip' to a precise area you've already been.
ar: عند التنشيط ، يؤدي النقر فوق عنصر أو منطقة بمؤشر صاعقة البرق إلى نقلك مباشرةً إلى هناك ، متخطياً الشاشات الوسيطة. يمكنك فقط "الضغط" على منطقة محددة كنت قد زرتها بالفعل.

en: ~T~ransitions Enabled
ar: ~ تم~ تمكين الانتقالات

en: Toggle screen transitions on or off. Turning off screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
ar: التبديل بين تشغيل انتقالات الشاشة أو إيقاف تشغيلها. سيمكنك إيقاف تشغيل انتقالات الشاشة من التنقل بسرعة أكبر خلال اللعبة.

en: Play the Myst fly by movie
ar: تشغيل لعبة ذبابة الغموض بالفيلم

en: The Myst fly by movie was not played by the original engine.
ar: لم يتم تشغيل فيلم Myst fly بواسطة المحرك الأصلي.

note: I18N: This Option is for hard-of-hearing. It makes it easier to solve the spaceship puzzle. Normally game uses strict binary logic here. We change it to use fuzzy logic. By default the option is off.
en: Improve Selenitic Age puzzle ~a~ccessibility
ar: تحسين لغز العصر السيلانيتي ~ إمكانية الوصول~

en: Allow solving Selenitic Age audio puzzles with more error margin.
ar: السماح بحل ألغاز العصر السيلانيتي الصوتية بهامش خطأ أكبر.

en: Simulate loading times of old CD drives
ar: محاكاة أوقات تحميل محركات الأقراص المضغوطة القديمة

en: Simulate loading times of old CD-ROM drives by adding a random delay during scene transitions.
ar: قم بمحاكاة أوقات تحميل محركات الأقراص المضغوطة القديمة عن طريق إضافة تأخير عشوائي أثناء انتقالات المشهد.

note: I18N: Drop book page
en: ~D~rop Page
ar: ~ إفلات ~الصفحة

en: Show ~M~ap
ar: عرض ~ الخريطة ~

en: Main Men~u~
ar: ~القائمة~ الرئيسية

en: The new language will be applied after restarting the game.
ar: سيتم تطبيق اللغة الجديدة بعد إعادة تشغيل اللعبة.

en: ~W~ater Effect Enabled
ar: ~ تأثير الماء ممكن

en: Toggles the use of QuickTime videos for visual effects related to water surfaces (ripples, waves, etc.).
ar: يبدل استخدام مقاطع فيديو QuickTime للتأثيرات المرئية المتعلقة بالأسطح المائية (التموجات والأمواج وما إلى ذلك).

en: Transitions:
ar: الانتقالات:

en: Adjusts the speed of screen transitions. Disabling screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
ar: يضبط سرعة انتقالات الشاشة. سيمكنك تعطيل انتقالات الشاشة من التنقل بسرعة أكبر خلال اللعبة.

en: Fastest
ar: أسرع

en: Normal
ar: طبيعي

en: Best
ar: أفضل

en: Myst ME support not compiled in
ar: لم يتم تجميع دعم Myst ME بتنسيق

en: Myst support not compiled in
ar: لم يتم تجميع الدعم الغامض في

en: Riven support not compiled in
ar: دعم ممزق لم يتم تجميعه

en: CSTime support not compiled in
ar: لم يتم تجميع دعم CSTime بتنسيق

en: The game is paused. Press any key to continue.
ar: اللعبة متوقفة مؤقتًا. اضغط على أى زر للاستمرار.

en: Open main menu
ar: افتح القائمة الرئيسية

en: Load game state
ar: تحميل حالة اللعبة

en: Save game state
ar: حفظ حالة اللعبة

en: Show options menu
ar: إظهار قائمة الخيارات

en: Drop page
ar: إفلات الصفحة

en: Show map
ar: عرض الخريطة

en: Are you sure you want to load a saved game? All unsaved progress will be lost.
ar: هل أنت متأكد أنك تريد تحميل لعبة محفوظة؟ سيتم فقدان كل التقدم غير المحفوظة.

en: Load game
ar: لعبة تحميل

en: Are you sure you want to start a new game? All unsaved progress will be lost.
ar: هل أنت متأكد أنك تريد بدء لعبة جديدة؟ سيتم فقدان كل التقدم غير المحفوظة.

en: New game
ar: لعبة جديدة

en: Are you sure you want to quit? All unsaved progress will be lost.
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد الخروج؟ سيتم فقدان كل التقدم غير المحفوظة.

en: You can't leave the library in the demo.
ar: لا يمكنك ترك المكتبة في العرض التوضيحي.

en: You're missing a Riven executable. The Windows executable is 'riven.exe' or 'rivendmo.exe'.
ar: أنت تفتقد الملف القابل للتنفيذ Riven. ملف Windows القابل للتنفيذ هو "riven.exe" أو "rivendmo.exe".

en: Using the 'arcriven.z' installer file also works. In addition, you can use the Mac 'Riven' executable.
ar: يعمل أيضًا استخدام ملف المثبت "arcriven.z". بالإضافة إلى ذلك ، يمكنك استخدام ملف Mac القابل للتنفيذ "Riven".

en: You're missing 'extras.mhk'. Using the 'arcriven.z' installer file also works.
ar: أنت تفتقد "extras.mhk". يعمل أيضًا استخدام ملف المثبت "arcriven.z".

en: You are missing the following required Riven data files:
ar: تفتقد ملفات البيانات الممزقة المطلوبة التالية:

en: Move forward
ar: تقدم إلى الأمام

en: Move forward left
ar: تحرك للأمام إلى اليسار

en: Move forward right
ar: تقدم يمينًا

en: Move backwards
ar: ارجع للخلف

en: Turn left
ar: انعطف لليسار

en: Turn right
ar: انعطف يمينا

en: Look up
ar: ابحث عن

en: Look down
ar: أنظر للأسفل

en: Play intro videos
ar: تشغيل مقاطع الفيديو التمهيدية

en: Exploration beyond this point available only within the full version of
    the game.
ar: استكشاف ما بعد هذه النقطة متاح فقط في النسخة الكاملة من
    اللعبة.

en: At this point, the Riven Demo would
    ask if you would like to open a web browser
    to bring you to the Red Orb store to buy
    the game. ScummVM cannot do that and
    the site no longer exists.
ar: في هذه المرحلة ، سيكون Riven Demo
    اسأل عما إذا كنت ترغب في فتح مستعرض ويب
    لنقلك إلى متجر Red Orb للشراء
    اللعبة. لا يستطيع ScummVM فعل ذلك و
    لم يعد الموقع موجودًا.

en: 16:9 widescreen mod
ar: شاشة عريضة 9: 16

en: Removes letterboxing and moves some display elements, improving coverage on widescreen displays
ar: يزيل تنسيق letterbox وينقل بعض عناصر العرض ، مما يؤدي إلى تحسين التغطية على شاشات العرض العريضة

en: Improved music mixing
ar: تحسين خلط الموسيقى

en: Enables dynamic MIDI mixer, improving quality, but behaving less like mTropolis Player.
ar: يُمكّن خلاط MIDI الديناميكي ، مما يحسن الجودة ، ولكن يتصرف بشكل أقل مثل mTropolis Player.

en: Autosave at progress points
ar: الحفظ التلقائي في نقاط التقدم

en: Automatically saves the game after completing puzzles and chapters.
ar: يحفظ اللعبة تلقائيًا بعد الانتهاء من الألغاز والفصول.

en: Enable short transitions
ar: تفعيل الانتقالات القصيرة

en: Enables transitions that are set to maximum rate instead of skipping them.
ar: يُمكّن الانتقالات التي تم تعيينها على الحد الأقصى للمعدل بدلاً من تخطيها.

en: Enable subtitles for important sound effects
ar: قم بتمكين الترجمات للحصول على مؤثرات صوتية مهمة

en: Enables subtitles for important sound effects.  This may reduce the difficulty of sound recognition puzzles and minigames.
ar: تمكين ترجمات للتأثيرات الصوتية المهمة. قد يقلل هذا من صعوبة ألغاز التعرف على الصوت والألعاب الصغيرة.

en: Start with debugger
ar: ابدأ بمصحح الأخطاء

en: Starts with the debugger dashboard active.
ar: يبدأ مع تنشيط لوحة معلومات مصحح الأخطاء.

en: Toggle debug overlay
ar: تبديل تراكب التصحيح

en: Force any playing movies to end
ar: فرض إنهاء تشغيل أي أفلام

en: Failed to read version information from save file
ar: فشلت قراءة معلومات الإصدار من حفظ الملف

en: Failed to load save, the save file doesn't contain valid version information.
ar: فشل تحميل الحفظ ، ملف الحفظ لا يحتوي على معلومات إصدار صالحة.

en: Saved game was created with an earlier, incompatible version of ScummVM. Unable to load.
ar: تم إنشاء اللعبة المحفوظة بإصدار سابق غير متوافق من ScummVM. غير قادر على التحميل.

en: Failed to load save, an error occurred when reading the save game data.
ar: فشل تحميل الحفظ ، حدث خطأ أثناء قراءة بيانات حفظ اللعبة.

en: An internal error occurred while attempting to write save game data
ar: حدث خطأ داخلي أثناء محاولة كتابة حفظ بيانات اللعبة

en: An error occurred while writing the save game
ar: حدث خطأ أثناء كتابة لعبة الحفظ

en: Unable to locate the '%s' engine data file
ar: غير قادر على تحديد موقع ملف بيانات المحرك '%s'

en: PS2 version is not yet supported
ar: إصدار PS2 غير مدعوم حتى الآن

en: Widescreen mod
ar: تعديل الشاشة العريضة

en: Enable widescreen rendering in fullscreen mode.
ar: تمكين عرض الشاشة العريضة في وضع ملء الشاشة.

en: This version of Myst III has not been updated with the latest official patch.
    Please install the official update corresponding to your game's language.
    The updates can be downloaded from:
    %s
ar: لم يتم تحديث هذا الإصدار من Myst III بآخر تصحيح رسمي.
    الرجاء تثبيت التحديث الرسمي المطابق للغة لعبتك.
    يمكن تنزيل التحديثات من:
    %s

en: Invalid file name for saving
ar: اسم ملف غير صالح للحفظ

en: Left Click Interact
ar: انقر بزر الماوس الأيسر تفاعل

en: Right Click Interact
ar: انقر بزر الماوس الأيمن تفاعل

en: Fast move modifier
ar: معدل التحرك السريع

en: Player Speech
ar: خطاب اللاعب

en: Enable player speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
ar: تفعيل كلام اللاعب. يعمل فقط إذا تم تمكين الكلام في إعدادات الصوت.

en: Character Speech
ar: خطاب الشخصية

en: Enable NPC speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
ar: تفعيل خطاب NPC. يعمل فقط إذا تم تمكين الكلام في إعدادات الصوت.

en: Skip the Hall of Records storyboard scenes
ar: تخطي مشاهد القصة المصورة في Hall of Records

en: Allows the player to skip past the Hall of Records storyboard scenes
ar: يسمح للاعب بتخطي مشاهد لوحة القصة في Hall of Records

en: Scale the making of videos to full screen
ar: توسيع نطاق صناعة مقاطع الفيديو إلى ملء الشاشة

en: Scale the making of videos, so that they use the whole screen
ar: قم بتوسيع نطاق صناعة مقاطع الفيديو ، بحيث تستخدم الشاشة بأكملها

en: Repeat useful Willie's hint
ar: كرر تلميحWillie's hint

en: Repeat actual useful hint by Willie
ar: كرر تلميحًا مفيدًا فعليًا بواسطة ويلي

note: I18N: NHC is a file extension
en: NHC replacement:
ar: استبدال NHC:

en: <original>
ar: <أصلي>

en: Can't save game in slot %i
ar: لا يمكن حفظ اللعبة في الفتحة%i

en: Load file
ar: تحميل الملف

en: Loading game...
ar: تحميل اللعبة...

en: Save file
ar: احفظ الملف

en: Saving game...
ar: حفظ اللعبة ...

en: ScummVM found that you have old saved games for Nippon Safes that should be renamed.
    The old names are no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked next time.
ar: اكتشف ScummVM أن لديك ألعابًا محفوظة قديمة ل Nippon Safes يجب إعادة تسميتها.
    لم تعد الأسماء القديمة مدعومة ، لذا لن تتمكن من تحميل ألعابك إذا لم تقم بتحويلها.
    
    اضغط على "موافق" لتحويلها الآن ، وإلا فسيتم سؤالك في المرة القادمة.

en: ScummVM successfully converted all your saved games.
ar: نجح ScummVM في تحويل جميع ألعابك المحفوظة.

en: ScummVM printed some warnings in your console window and can't guarantee all your files have been converted.
    
    Please report to the team.
ar: قام ScummVM بطباعة بعض التحذيرات في نافذة وحدة التحكم الخاصة بك ولا يمكنه ضمان تحويل جميع ملفاتك.
    
    الرجاء إبلاغ الفريق.

en: Up/Zoom In/Move Forward/Open Doors
ar: لأعلى / تكبير / تحريك للأمام / فتح الأبواب

en: Down/Zoom Out
ar: لأسفل / تصغير

en: Action/Select
ar: إجراء / تحديد

en: Display/Hide Inventory Tray
ar: عرض / إخفاء علبة المخزون

en: Display/Hide Biochip Tray
ar: عرض / إخفاء علبة الرقائق الحيوية

en: Toggle Center Data Display
ar: تبديل عرض بيانات المركز

en: Display/Hide Info Screen
ar: عرض / إخفاء شاشة المعلومات

en: Display/Hide Pause Menu
ar: عرض / إخفاء قائمة الإيقاف المؤقت

en: Toggle Chatty AI
ar: تبديل Chatty AI

en: This menu item is not yet implemented
ar: لم يتم تنفيذ عنصر القائمة هذا بعد

note: I18N: Plumbers is the title of the game. 3DO is the name of platform
en: 3DO Plumbers requires RGB support.
ar: تتطلب 3DO Plumbers دعم RGB.

en: Alternative intro
ar: مقدمة بديلة

en: Use an alternative game intro (CD version only)
ar: استخدم مقدمة لعبة بديلة (إصدار القرص المضغوط فقط)

en: Improved font
ar: خط محسن

en: Use an easier to read custom font
ar: استخدام أسهل لقراءة الخط المخصص

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Windows Trial version is not supported
ar: نسخة Windows التجريبية غير مدعومة

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: macOS Trial version is not supported
ar: الإصدار التجريبي من macOS غير مدعوم

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Pocket PC Trial version is not supported
ar: الإصدار التجريبي لجهاز كمبيوتر الجيب غير مدعوم

en: I Have No Mouth support not compiled in
ar: ليس لدي دعم الفم لم يتم تجميعه في

en: Could not find AdLib instrument definition files
    %s and %s. Without these files,
    the music will not sound the same as the original game.
ar: تعذر العثور على ملفات تعريف أداة AdLib
    %s و%s. بدون هذه الملفات ،
    لن تبدو الموسيقى مثل اللعبة الأصلية.

en: Error loading game resources.
ar: خطأ في تحميل موارد اللعبة.

en: Skip EGA dithering pass (full color backgrounds)
ar: تخطي تدرج ألوان EGA (خلفيات ملونة كاملة)

en: Skip dithering pass in EGA games, graphics are shown with full colors
ar: تخطي ممر التردد في ألعاب EGA ، يتم عرض الرسومات بألوان كاملة

en: Enable high resolution graphics
ar: تمكين الرسومات عالية الدقة

en: Enable high resolution graphics/content
ar: تمكين الرسومات عالية الدقة / المحتوى

en: Enable black-lined video
ar: تفعيل الفيديو ذو الخط الأسود

en: Draw black lines over videos to increase their apparent sharpness
ar: ارسم خطوطًا سوداء فوق مقاطع الفيديو لزيادة حدتها الظاهرة

en: Use high-quality video scaling
ar: استخدم تحجيم الفيديو عالي الجودة

en: Use linear interpolation when upscaling videos, where possible
ar: استخدم الاستيفاء الخطي عند ترقية مقاطع الفيديو ، حيثما أمكن ذلك

en: Use high-quality "LarryScale" cel scaling
ar: استخدام مقياس السليل السائل "LarryScale" عالي الجودة

en: Use special cartoon scaler for drawing character sprites
ar: استخدم قشارة كرتونية خاصة لرسم النقوش المتحركة

en: Use CD audio
ar: استخدم قرص مضغوط صوتي

en: Use CD audio instead of in-game audio, if available
ar: استخدم القرص المضغوط الصوتي بدلاً من الصوت داخل اللعبة ، إذا كان ذلك متاحًا

en: Use Windows cursors
ar: استخدم مؤشرات Windows

en: Use the Windows cursors (smaller and monochrome) instead of the DOS ones
ar: استخدم مؤشرات Windows (أصغر وأحادية اللون) بدلاً من مؤشرات DOS

en: Use silver cursors
ar: استخدم المؤشرات الفضية

en: Use the alternate set of silver cursors instead of the normal golden ones
ar: استخدم مجموعة بديلة من المؤشرات الفضية بدلاً من المؤشرات الذهبية العادية

en: Enable content censoring
ar: تمكين الرقابة على المحتوى

en: Enable the game's built-in optional content censoring
ar: قم بتمكين الرقابة على المحتوى الاختياري المدمج في اللعبة

en: Upscale videos
ar: مقاطع فيديو راقية

en: Upscale videos to double their size
ar: مقاطع فيديو راقية لمضاعفة حجمها

en: Use RGB rendering
ar: استخدم عرض RGB

en: Use RGB rendering to improve screen transitions
ar: استخدم عرض RGB لتحسين انتقالات الشاشة

en: Use per-resource modified palettes
ar: استخدام لوحات معدلة لكل مورد

en: Use custom per-resource palettes to improve visuals
ar: استخدم لوحات مخصصة لكل مورد لتحسين المرئيات

en: Enable bearded musicians
ar: تمكين الموسيقيين الملتحين

en: Enable graphics that were disabled for legal reasons
ar: تمكين الرسومات التي تم تعطيلها لأسباب قانونية

en: MIDI mode:
ar: وضع MIDI:

en: When using external MIDI devices (e.g. through USB-MIDI), select your device here
ar: عند استخدام أجهزة MIDI خارجية (على سبيل المثال من خلال USB-MIDI) ، حدد جهازك هنا

en: Standard (GM / MT-32)
ar: قياسي (GM / MT-32)

en: Incomplete game detected. You have to copy data from all the CDs.
ar: تم اكتشاف لعبة غير مكتملة. يجب عليك نسخ البيانات من جميع الأقراص المضغوطة.

en: (Autosave)
ar: (الحفظ التلقائي)

en: Please use an external viewer to open the game's help file: %s
ar: الرجاء استخدام عارض خارجي لفتح ملف تعليمات اللعبة:%s

en: The Poker logic is hardcoded in an external DLL, and is not implemented yet. There exists some dummy logic for now, where opponent actions are chosen randomly
ar: منطق البوكر مشفر بشكل ثابت في DLL خارجي ، ولم يتم تنفيذه بعد. يوجد بعض المنطق الوهمي في الوقت الحالي ، حيث يتم اختيار تصرفات الخصم بشكل عشوائي

en: The format of this saved game is obsolete, unable to load it
ar: شكل هذه اللعبة المحفوظة قديم وغير قادر على تحميلها

en: Savegame version is %d, maximum supported is %0d
ar: إصدار Savegame هو%d ، الحد الأقصى المعتمد هو%0d

en: This saved game was created with a different version of the game, unable to load it
ar: تم إنشاء هذه اللعبة المحفوظة بإصدار مختلف من اللعبة ، غير قادر على تحميلها

en: Cannot play back %dbpp video on a system with maximum color depth of 8bpp
ar: لا يمكن تشغيل فيديو٪%dbpp على نظام بعمق ألوان أقصى يبلغ 8 بت لكل بكسل

en: SCI32 support not compiled in
ar: لم يتم تجميع دعم SCI32 بتنسيق

en: Missing or corrupt game resources have been detected. Some game features may not work properly. Please check the console for more information, and verify that your game files are valid.
ar: تم اكتشاف موارد اللعبة المفقودة أو التالفة. قد لا تعمل بعض ميزات اللعبة بشكل صحيح. يرجى التحقق من وحدة التحكم للحصول على مزيد من المعلومات ، والتحقق من أن ملفات اللعبة الخاصة بك صالحة.

en: Subtitles are enabled, but subtitling in King's Quest 7 was unfinished and disabled in the release version of the game. ScummVM allows the subtitles to be re-enabled, but because they were removed from the original game, they do not always render properly or reflect the actual game speech. This is not a ScummVM bug -- it is a problem with the game's assets.
ar: تم تمكين الترجمات ، لكن الترجمة في King's Quest 7 لم تكن مكتملة ومعطلة في نسخة إصدار اللعبة. يسمح ScummVM بإعادة تمكين الترجمات ، ولكن نظرًا لإزالتها من اللعبة الأصلية ، فإنها لا تعرض دائمًا بشكل صحيح أو تعكس خطاب اللعبة الفعلي. هذا ليس خطأ ScummVM - إنها مشكلة في أصول اللعبة.

en: You have selected General MIDI as a sound device. Sierra has provided after-market support for General MIDI for this game in their "General MIDI Utility". Please, apply this patch in order to enjoy MIDI music with this game. Once you have obtained it, you can unpack all of the included *.PAT files in your ScummVM extras folder and ScummVM will add the appropriate patch automatically. Alternatively, you can follow the instructions in the READ.ME file included in the patch and rename the associated *.PAT file to 4.PAT and place it in the game folder. Without this patch, General MIDI music for this game will sound badly distorted.
ar: لقد اخترت General MIDI كجهاز صوت. قدمت Sierra دعمًا لما بعد السوق ل General MIDI لهذه اللعبة في "General MIDI Utility". من فضلك ، قم بتطبيق هذا التصحيح للاستمتاع بموسيقى MIDI مع هذه اللعبة. بمجرد الحصول عليه ، يمكنك فك ضغط جميع ملفات * .PAT المضمنة في مجلد الإضافات ScummVM وسيضيف ScummVM التصحيح المناسب تلقائيًا. بدلاً من ذلك ، يمكنك اتباع التعليمات الموجودة في ملف READ.ME المضمن في التصحيح وإعادة تسمية ملف * .PAT المرتبط إلى 4.PAT ووضعه في مجلد اللعبة. بدون هذا التصحيح ، ستبدو موسيقى MIDI العامة لهذه اللعبة مشوهة بشكل سيئ.

en: Download patch
ar: تحميل الباتش

en: (or click 'Download patch' button. But note - it only downloads, you will have to continue from there)
ar: (أو انقر فوق الزر "تنزيل التصحيح". ولكن لاحظ أنه يتم تنزيله فقط ، وسيتعين عليك المتابعة من هناك)

en: GK2 has a fan made subtitles, available thanks to the good persons at SierraHelp.
    
    Installation:
    - download http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip
ar: يحتوي GK2 على ترجمات من صنع المعجبين ، وهي متاحة بفضل الأشخاص الطيبين في SierraHelp.
    
    تثبيت:
    - تنزيل http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip

en: Characters saved inside ScummVM are shown automatically. Character files saved in the original interpreter need to be put inside ScummVM's saved games directory and a prefix needs to be added depending on which game it was saved in: 'qfg1-' for Quest for Glory 1, 'qfg2-' for Quest for Glory 2. Example: 'qfg2-thief.sav'.
ar: يتم عرض الأحرف المحفوظة داخل ScummVM تلقائيًا. يجب وضع ملفات الأحرف المحفوظة في المترجم الشفهي الأصلي في دليل الألعاب المحفوظة في ScummVM ويجب إضافة بادئة اعتمادًا على اللعبة التي تم حفظها فيها: 'qfg1-' ل Quest for Glory 1 ، 'qfg2-' ل Quest for Glory 2. مثال: "qfg2-thief.sav".

en: The selected audio driver requires the following file(s):
ar: يتطلب برنامج تشغيل الصوت المحدد الملف (الملفات) التالية:

en: 
    
    Some audio drivers (at least for some games) were made
    available by Sierra as aftermarket patches and thus might not
    have been installed as part of the original game setup.
    
    Please copy these file(s) into your game data directory.
    
    However, please note that the file(s) might not be available
    separately but only as content of (patched) resource bundles.
    In that case you may need to apply the original Sierra patch.
ar: 
    
    تم عمل بعض برامج تشغيل الصوت (على الأقل لبعض الألعاب)
    متاح من قبل Sierra كبقع ما بعد البيع وبالتالي قد لا
    تم تثبيتها كجزء من إعداد اللعبة الأصلي.
    
    يرجى نسخ هذه الملفات إلى دليل بيانات اللعبة.
    
    ومع ذلك ، يرجى ملاحظة أن الملف (الملفات) قد لا يكون متاحًا
    بشكل منفصل ولكن فقط كمحتوى لحزم الموارد (المصححة).
    في هذه الحالة ، قد تحتاج إلى تطبيق تصحيح Sierra الأصلي.

note: I18N: Button, start hosting online multiplayer game
en: Host
ar: يستضيف

note: I18N: Retrieving list of online multiplayer games
en: Querying games...
ar: جاري الاستعلام عن الألعاب ...

note: I18N: Join online multiplayer game
en: Join
ar: ينضم

note: I18N: Online multiplayer games were found
en: Found %d available games.
ar: تم العثور على%d لعبة متوفرة.

note: I18N: Previous page button
en: ~P~revious
ar: ~ ال~سابق

note: I18N: Next page button
en: ~N~ext
ar: ~ ال~تالي

en: Speech Only
ar: الكلام فقط

en: Speech and Subtitles
ar: الكلام والترجمات

en: Subtitles Only
ar: الترجمة فقط

[ctx: lowres]
en: Speech & Subs
ar: الكلام والغواصات

en: Select a Proficiency Level.
ar: حدد مستوى الكفاءة.

en: Refer to your Loom(TM) manual for help.
ar: راجع دليل Loom (TM) الخاص بك للحصول على المساعدة.

en: Practice
ar: يمارس

en: Expert
ar: خبير

en: Enable the original GUI and Menu
ar: قم بتمكين واجهة المستخدم الرسومية والقائمة الأصلية

en: Allow the game to use the in-engine graphical interface and the original save/load menu. Use it together with the "Ask for confirmation on exit" for a more complete experience.
ar: اسمح للعبة باستخدام الواجهة الرسومية داخل المحرك وقائمة الحفظ / التحميل الأصلية. استخدمه مع "طلب التأكيد عند الخروج" للحصول على تجربة أكثر اكتمالاً.

en: Overture Timing:
ar: توقيت الافتتاح:

en: When using replacement music, this adjusts the time when the Overture changes to the scene with the Lucasfilm and Loom logotypes.
ar: عند استخدام الموسيقى البديلة ، يضبط هذا الوقت عندما تتغير المقدمة إلى المشهد باستخدام شعاري Lucasfilm و Loom.

en: Playback Adjust:
ar: ضبط التشغيل:

en: When playing sound from the CD audio track, adjust the start position of the sound by this much. Use this if you often hear bits of the wrong sound.
ar: عند تشغيل الصوت من المسار الصوتي للقرص المضغوط ، اضبط موضع بدء الصوت بهذا القدر. استخدم هذا إذا كنت تسمع أجزاء صغيرة من الصوت الخطأ.

en: Intro Adjust:
ar: ضبط المقدمة:

en: When playing the intro track, play from this point in it. Use this if the music gets cut off prematurely, or if you are unhappy with the way the music syncs up with the intro.
ar: عند تشغيل مسار المقدمة ، العب من هذه النقطة فيه. استخدم هذا إذا تم قطع الموسيقى قبل الأوان ، أو إذا كنت غير راضٍ عن الطريقة التي تتزامن بها الموسيقى مع المقدمة.

en: Outlook Adjust:
ar: ضبط الآفاق:

en: The outlook music is part of the intro track. Adjust the position in the track at which it starts playing. Use this if the music is cut off, or if you hear part of the previous music.
ar: تعد موسيقى outlook جزءًا من مسار المقدمة. اضبط الموضع في المسار الذي يبدأ عنده اللعب. استخدم هذا إذا تم قطع الموسيقى ، أو إذا سمعت جزءًا من الموسيقى السابقة.

en: Load modded audio
ar: تحميل الصوت المعدل

en: Replace music, sound effects, and speech clips with modded audio files, if available.
ar: استبدل الموسيقى والمؤثرات الصوتية ومقاطع الكلام بملفات صوتية معدلة ، إن وجدت.

en: Multiplayer Server:
ar: خادم متعدد اللاعبين:

en: Online Server:
ar: الخادم عبر الإنترنت:

en: Address of the server to connect to for online play.  It must start with either "https://" or "http://" schemas.
ar: عنوان الخادم المراد الاتصال به للعب عبر الإنترنت. يجب أن يبدأ إما بمخططات "https://" أو "http://".

en: Enable online competitive mods
ar: تمكين التعديلات التنافسية عبر الإنترنت

en: Enables custom-made modifications intented for online competitive play.
ar: تمكن من إجراء تعديلات مخصصة مصممة للعب التنافسي عبر الإنترنت.

en: Enable connection to Multiplayer Server
ar: تمكين الاتصال بخادم متعدد اللاعبين

en: Toggles the connection to the server that allows hosting and joining online multiplayer games over the Internet.
ar: يبدل الاتصال بالخادم الذي يسمح باستضافة الألعاب متعددة اللاعبين عبر الإنترنت والانضمام إليها عبر الإنترنت.

en: Host games over LAN
ar: استضف الألعاب عبر الشبكة المحلية

en: Allows the game sessions to be discovered over your local area network.
ar: يسمح باكتشاف جلسات اللعبة عبر شبكة المنطقة المحلية الخاصة بك.

en: Address of the server to connect to for hosting and joining online game sessions.
ar: عنوان الخادم المراد الاتصال به لاستضافة جلسات الألعاب عبر الإنترنت والانضمام إليها.

en: Common keyboard commands:
ar: أوامر لوحة المفاتيح الشائعة:

en: Save / Load dialog
ar: حفظ / تحميل الحوار

en: Skip line of text
ar: تخطي سطر النص

en: Esc
ar: خروج

en: Space
ar: فضاء

en: Pause game
ar: وقفة اللعبة

note: I18N: Drafts is set of notes in Loom to invoke spells
en: Ctrl
ar: يتحكم

en: Load saved game 1-10
ar: تحميل اللعبة المحفوظة 1-10

en: Save game 1-10
ar: حفظ اللعبة 1-10

en: Music volume up / down
ar: رفع / خفض مستوى صوت الموسيقى

en: Text speed slower / faster
ar: سرعة النص أبطأ / أسرع

en: Simulate left mouse button
ar: محاكاة زر الماوس الأيسر

en: Simulate right mouse button
ar: محاكاة زر الفأرة الأيمن

en: Special keyboard commands:
ar: أوامر لوحة المفاتيح الخاصة:

en: Show / Hide console
ar: إظهار / إخفاء وحدة التحكم

en: Start the debugger
ar: ابدأ المصحح

en: Show memory consumption
ar: إظهار استهلاك الذاكرة

en: Run in fast mode (*)
ar: تشغيل في الوضع السريع (*)

en: Run in really fast mode (*)
ar: تشغيل في الوضع السريع حقًا (*)

en: Switch between graphics filters
ar: التبديل بين مرشحات الرسوم

en: Increase / Decrease scale factor
ar: زيادة / إنقاص عامل القياس

en: Toggle aspect-ratio correction
ar: تبديل تصحيح نسبة العرض إلى الارتفاع

en: * Note that using ctrl-f and
ar: * لاحظ أن استخدام ctrl-f و

en:   ctrl-g are not recommended
ar:   ctrl-g غير مستحسن

en:   since they may cause crashes
ar:   لأنها قد تسبب حوادث

en:   or incorrect game behavior.
ar:   أو سلوك اللعبة غير الصحيح.

en: Spinning drafts on the keyboard:
ar: المسودات الدوارة على لوحة المفاتيح:

en: Main game controls:
ar: ضوابط اللعبة الرئيسية:

en: Pull
ar: يحذب

en: Give
ar: يعطي

en: Open
ar: يفتح

en: Go to
ar: اذهب إلى

en: Get
ar: يحصل

en: Read
ar: يقرأ

en: New kid
ar: طفل جديد

en: Turn on
ar: شغله

en: Turn off
ar: أطفأ

en: Walk to
ar: امشي الى

en: Pick up
ar: يلتقط

en: What is
ar: ما هو

en: Put on
ar: وضعت على

en: Take off
ar: اخلع

en: Fix
ar: يصلح

en: Switch
ar: يُحوّل

en: Look
ar: ينظر

en: Talk
ar: يتحدث

en: Travel
ar: يسافر

en: To Henry / To Indy
ar: إلى هنري / إلى إندي

note: I18N: These are different musical notes
en: play C minor on distaff
ar: لعب C طفيفة على Distaff

en: play D on distaff
ar: تشغيل D على Distaff

en: play E on distaff
ar: لعب E على Distaff

en: play F on distaff
ar: لعب E على Distaff

en: play G on distaff
ar: العب G على Distaff

en: play A on distaff
ar: تشغيل A على Distaff

en: play B on distaff
ar: لعب B على Distaff

en: play C major on distaff
ar: تلعب C الكبرى على Distaff

en: puSh
ar: يدفع

en: pull (Yank)
ar: سحب (يانك)

en: Talk to
ar: تحدث الي

en: Look at
ar: ينظر الى

en: turn oN
ar: شغله

en: turn oFf
ar: أطفأ

en: Highlight prev dialogue
ar: تسليط الضوء على الحوار السابق

en: Highlight next dialogue
ar: قم بتمييز الحوار التالي

en: Walk
ar: يمشي

en: Black and White / Color
ar: أبيض وأسود / ملون

en: Eyes
ar: عيون

en: Tongue
ar: لسان

en: Punch
ar: لكمة

en: Kick
ar: ركلة

en: Regular cursor
ar: المؤشر العادي

note: I18N: Comm is a communication device
en: Comm
ar: إتصالات

en: Save / Load / Options
ar: حفظ / تحميل / خيارات

en: Other game controls:
ar: ضوابط اللعبة الأخرى:

en: Inventory:
ar: قائمة الجرد:

en: Scroll list up
ar: قائمة التمرير لأعلى

en: Scroll list down
ar: قائمة التمرير لأسفل

en: Upper left item
ar: العنصر العلوي الأيسر

en: Lower left item
ar: العنصر السفلي الأيسر

en: Upper right item
ar: البند الأيمن العلوي

en: Lower right item
ar: البند الأيمن السفلي

en: Middle left item
ar: العنصر الأيسر الأوسط

en: Middle right item
ar: العنصر الأوسط الأيمن

en: Switching characters:
ar: تبديل الشخصيات:

en: Second kid
ar: الطفل الثاني

en: Third kid
ar: الطفل الثالث

en: Toggle Inventory/IQ Points display
ar: تبديل عرض الجرد / نقاط الذكاء

en: Toggle Keyboard/Mouse Fighting (*)
ar: تبديل لوحة المفاتيح / قتال الماوس (*)

en: * Keyboard Fighting is always on,
ar: * قتال لوحة المفاتيح قيد التشغيل دائمًا ،

en:   so despite the in-game message this
ar:   لذلك على الرغم من الرسالة داخل اللعبة هذا

en:   actually toggles Mouse Fighting Off/On
ar:   في الواقع يقوم بتبديل / إيقاف تشغيل قتال الماوس

en: Fighting controls (numpad):
ar: ضوابط القتال (Numpad):

en: Step back
ar: خطوة للخلف

en: Block high
ar: كتلة عالية

en: Block middle
ar: منتصف الكتلة

en: Block low
ar: كتلة منخفضة

en: Punch high
ar: لكمة عالية

en: Punch middle
ar: لكمة منتصف

en: Punch low
ar: لكمة منخفضة

en: Sucker punch
ar: لكمة مصاصة

en: These are for Indy on left.
ar: هذه تخص إندي على اليسار.

en: When Indy is on the right,
ar: عندما يكون إندي على اليمين ،

en: 7, 4, and 1 are switched with
ar: يتم تبديل 7 و 4 و 1 ب

en: 9, 6, and 3, respectively.
ar: 9 و 6 و 3 على التوالي.

en: Biplane controls (numpad):
ar: الضوابط ذات السطحين (لوحة الأرقام):

en: Fly to upper left
ar: انتقل إلى أعلى اليسار

en: Fly to left
ar: تحرك إلى اليسار

en: Fly to lower left
ar: تحرك إلى أسفل اليسار

en: Fly upwards
ar: تطير لأعلى

en: Fly straight
ar: تطير بشكل مستقيم

en: Fly down
ar: طر للأسفل

en: Fly to upper right
ar: انتقل إلى أعلى اليمين

en: Fly to right
ar: انتقل إلى اليمين

en: Fly to lower right
ar: انتقل إلى أسفل اليمين

en: Snap scroll on
ar: التقط التمرير على

en: Snap scroll off
ar: التقط التمرير للخارج

en: Music volume:
ar: طبقة صوت الموسيقا:

en: Subtitle speed:
ar: سرعة الترجمة:

en: The Lite version of Putt-Putt Saves the Zoo iOS is not supported to avoid piracy.
    The full version is available for purchase from the iTunes Store.
ar: الإصدار Lite من Putt-Putt يحفظ Zoo iOS غير مدعوم لتجنب القرصنة.
    النسخة الكاملة متاحة للشراء من متجر iTunes.

en: HE v71+ support is not compiled in
ar: لم يتم تجميع دعم HE v71 + بتنسيق

en: SCUMM v7-8 support is not compiled in
ar: لم يتم تجميع دعم SCUMM v7-8 بتنسيق

en: Show Object Line
ar: إظهار خط الكائن

en: Show the names of objects at the bottom of the screen
ar: اعرض أسماء الكائنات في أسفل الشاشة

en: Use NES Classic Palette
ar: استخدم لوحة NES الكلاسيكية

en: Use a more neutral color palette that closely emulates the NES Classic
ar: استخدم لوحة ألوان أكثر حيادية تحاكي عن كثب NES Classic

en: Trim FM-TOWNS games to 200 pixels height
ar: تقليم ألعاب FM-TOWNS حتى ارتفاع 200 بكسل

en: Cut the extra 40 pixels at the bottom of the screen, to make it standard 200 pixels height, allowing using 'aspect ratio correction'
ar: قم بقص ال 40 بكسل الإضافية في الجزء السفلي من الشاشة ، لجعلها قياسية بارتفاع 200 بكسل ، مما يسمح باستخدام "تصحيح نسبة العرض إلى الارتفاع"

en: Play simplified music
ar: قم بتشغيل موسيقى مبسطة

en: This music was presumably intended for low-end Macs, and uses only one channel.
ar: من المفترض أن تكون هذه الموسيقى مخصصة لأجهزة Mac منخفضة الجودة ، وتستخدم قناة واحدة فقط.

en: Enable smooth scrolling
ar: تمكين التمرير السلس

en: (instead of the normal 8-pixels steps scrolling)
ar: (بدلاً من التمرير العادي بخطوات 8 بكسل)

en: Allow semi-smooth scrolling
ar: السماح بالتمرير شبه السلس

en: Allow scrolling to be less smooth during the fast camera movement in the intro.
ar: اجعل التمرير أقل سلاسة أثناء حركة الكاميرا السريعة في المقدمة.

en: Allow the game to use the in-engine graphical interface and the original save/load menu. 		Use it together with the "Ask for confirmation on exit" for a more complete experience.
ar: اسمح للعبة باستخدام الواجهة الرسومية داخل المحرك وقائمة الحفظ / التحميل الأصلية. استخدمه مع "طلب التأكيد عند الخروج" للحصول على تجربة أكثر اكتمالاً.

en: Enable low latency audio mode
ar: تفعيل وضع الصوت منخفض التأخير

en: Allows the game to use low latency audio, at the cost of sound accuracy. 		It is recommended to enable this feature only if you incur in audio latency issues during normal gameplay.
ar: يسمح للعبة باستخدام الصوت منخفض التأخير ، على حساب دقة الصوت. يوصى بتمكين هذه الميزة فقط إذا واجهت مشكلات زمن انتقال الصوت أثناء اللعب العادي.

en: Enable the "A Pirate I Was Meant To Be" song
ar: تفعيل أغنية "A Pirate I was Meant To Be"

en: Enable the song at the beginning of Part 3 of the game, "A Pirate I Was Meant To Be", 		which was cut in international releases. Beware though: subtitles may not be fully translated.
ar: قم بتمكين الأغنية في بداية الجزء 3 من اللعبة ، "A Pirate I Was Meant To Be" ، والتي تم قطعها في الإصدارات الدولية. احذر من ذلك: قد لا تتم ترجمة الترجمات بشكل كامل.

en: Down Left
ar: اسفل اليسار

en: Down Right
ar: أسفل اليمين

en: Up Left
ar: أعلى اليسار

en: Up Right
ar: أعلى اليمين

en: Switch weapon
ar: تبديل السلاح

note: I18N: Lets one skip the bike/car fight sequences in Full Throttle
en: Win the bike fight cheat
ar: كسب الغش في معركة الدراجة

en: You have enabled 'aspect ratio correction'. However, FM-TOWNS' natural resolution is 320x240, which doesn't allow aspect ratio correction.
    Aspect ratio correction can be achieved by trimming the resolution to 320x200, under 'engine' tab.
ar: لقد قمت بتمكين "تصحيح نسبة العرض إلى الارتفاع". ومع ذلك ، فإن الدقة الطبيعية ل FM-TOWNS هي 240 × 320 ، مما لا يسمح بتصحيح نسبة العرض إلى الارتفاع.
    يمكن تحقيق تصحيح نسبة العرض إلى الارتفاع عن طريق خفض الدقة إلى 200 ×300 ، تحت علامة تبويب "المحرك".

en: Could not find the 'Monkey Island' Macintosh executable to read the
    instruments from. Music will be disabled.
ar: تعذر العثور على ملف Macintosh القابل للتنفيذ "Monkey Island" لقراءة ملف
    أدوات من. سيتم تعطيل الموسيقى.

en: Audio files compressed with ScummVM Tools were detected; *.BUN/*.SOU
    compression is not supported anymore for this game, audio will be disabled.
    Please copy the game from the original media without compression.
ar: تم اكتشاف ملفات صوتية مضغوطة باستخدام أدوات ScummVM ؛ * .BUN / *. SOU
    لم يعد الضغط مدعومًا لهذه اللعبة ، وسيتم تعطيل الصوت.
    يرجى نسخ اللعبة من الوسائط الأصلية دون ضغط.

en: Native MIDI support requires the Roland Upgrade from LucasArts,
    but %s is missing. Using AdLib instead.
ar: يتطلب دعم MIDI الأصلي ترقية Roland من LucasArts ،
    لكن%s مفقود. استخدام AdLib بدلاً من ذلك.

en: This particular version of Monkey Island 1 is known to miss some
    required resources for MT-32. Using AdLib instead.
ar: من المعروف أن هذه النسخة الخاصة من Monkey Island 1 تفتقد بعضًا منها
    الموارد المطلوبة ل MT-32. استخدام AdLib بدلاً من ذلك.

en: Usually, Maniac Mansion would start now. But for that to work, the game files for Maniac Mansion have to be in the 'Maniac' directory inside the Tentacle game directory, and the game has to be added to ScummVM.
ar: عادة ، سيبدأ Maniac Mansion الآن. ولكن لكي يعمل ذلك ، يجب أن تكون ملفات اللعبة الخاصة ب Maniac Mansion في دليل "Maniac" داخل دليل لعبة Tentacle ، ويجب إضافة اللعبة إلى ScummVM.

en: Would you like to host or join a network play session?
ar: هل ترغب في استضافة أو الانضمام إلى جلسة لعب على الشبكة؟

en: This AMIGA version is missing (at least) the following file(s):
ar: يفتقد إصدار AMIGA (على الأقل) الملف (الملفات) التالية:

en: 
    Please copy these file(s) into the game data directory.
ar: 
    يرجى نسخ هذه الملفات في دليل بيانات اللعبة.

en: Pixellated scene transitions
ar: انتقالات المشهد البيكسيلات

en: When changing scenes, a randomized pixel transition is done
ar: عند تغيير المشاهد ، يتم إجراء انتقال عشوائي للبكسل

en: Don't show hotspots when moving mouse
ar: لا تظهر النقاط الفعالة عند تحريك الماوس

en: Only show hotspot names after you actually click on a hotspot or action button
ar: اعرض أسماء النقاط الفعالة فقط بعد النقر فعليًا على نقطة فعالة أو زر إجراء

en: Show character portraits
ar: اعرض صور الشخصيات

en: Show portraits for the characters when conversing
ar: عرض صور الشخصيات عند التحدث

en: Slide dialogs into view
ar: قم بتمرير الحوارات إلى العرض

en: Slide UI dialogs into view, rather than simply showing them immediately
ar: قم بتمرير مربعات حوار واجهة المستخدم إلى العرض بدلاً من عرضها على الفور

en: Transparent windows
ar: نوافذ شفافة

en: Show windows with a partially transparent background
ar: اعرض النوافذ ذات الخلفية الشفافة جزئيًا

en: The "sky.cpt" engine data file has an incorrect size.
ar: حجم ملف بيانات المحرك "sky.cpt" غير صحيح.

en: Walk / Look / Talk
ar: المشي / النظر / الحديث

en: Skip / Close
ar: تخطي / إغلاق

en: Open control panel
ar: افتح لوحة التحكم

en: Toggle fast mode
ar: تبديل الوضع السريع

en: Toggle really fast mode
ar: تبديل الوضع السريع حقًا

en: Floppy intro
ar: مقدمة مرنة

en: Use the floppy version's intro (CD version only)
ar: استخدم مقدمة النسخة المرنة (إصدار القرص المضغوط فقط)

en: WARNING: Deleting the autosave slot is not supported by this engine
ar: تحذير: لا يدعم هذا المحرك حذف فتحة الحفظ التلقائي

en: Load modded assets
ar: تحميل الأصول المعدلة

en: Enable loading of external replacement assets.
ar: تمكين تحميل أصول الاستبدال الخارجية.

en: Enable linear filtering of the backgrounds images
ar: قم بتمكين التصفية الخطية لصور الخلفيات

en: When linear filtering is enabled the background graphics are smoother in full screen mode, at the cost of some details.
ar: عند تمكين التصفية الخطية ، تصبح رسومات الخلفية أكثر سلاسة في وضع ملء الشاشة ، على حساب بعض التفاصيل.

en: Enable font anti-aliasing
ar: تمكين تنعيم الخط

en: When font anti-aliasing is enabled, the text is smoother.
ar: عند تمكين صقل الخط ، يصبح النص أكثر تجانسًا.

en: Software renderer does not support modded assets
ar: عارض البرامج لا يدعم الأصول المعدلة

en: You are missing recommended data files:
ar: تنقصك ملفات البيانات الموصى بها:

en: The 'fonts' folder is required to experience the text style as it was designed. The Steam release is known to be missing it. You can get the fonts from the demo version of the game.
ar: مطلوب مجلد "الخطوط" لتجربة نمط النص كما تم تصميمه. من المعروف أن إصدار Steam يفتقده. يمكنك الحصول على الخطوط من الإصدار التجريبي للعبة.

en: 'gui.ini' is recommended to get proper font settings for the game localization.
ar: يوصى باستخدام "gui.ini" للحصول على إعدادات الخط المناسبة لترجمة اللعبة.

en: 'language.ini' is recommended to get localized confirmation dialogs.
ar: يوصى باستخدام "language.ini" للحصول على مربعات حوار تأكيد مترجمة.

en: 'game.exe' is recommended to get styled confirmation dialogs.
ar: يوصى باستخدام "game.exe" للحصول على مربعات حوار تأكيد مصممة.

en: Unable to locate the text for %s language in engine data file.
ar: غير قادر على تحديد موقع النص للغة%s في ملف بيانات المحرك.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d but got %d.
ar: تم العثور على إصدار غير صحيح من ملف بيانات المحرك '%s'. توقع%d لكن حصلت على%d.

en: Unable to find block for part %d
ar: تعذر العثور على كتلة للجزء%d

en: Unable to find '%s' in game folder or the engine data file.
ar: تعذر العثور على '%s' في مجلد اللعبة أو ملف بيانات المحرك.

en: Failed to save temporary game state. Make sure your save game directory is set in ScummVM and that you can write to it.
ar: فشل حفظ حالة اللعبة المؤقتة. تأكد من تعيين دليل حفظ اللعبة في ScummVM وأنه يمكنك الكتابة إليه.

en: Failed to load temporary game state.
ar: فشل تحميل حالة اللعبة المؤقتة.

en: Improved mode
ar: الوضع المحسن

en: Removes some repetitive actions, adds possibility to change verbs by keyboard
ar: يزيل بعض الإجراءات المتكررة ، ويضيف إمكانية تغيير الأفعال عن طريق لوحة المفاتيح

en: PSX stream cutscene '%s' cannot be played in paletted mode
ar: لا يمكن تشغيل مقطع دفق PSX ' %s' في وضع paletted

en: MPEG-2 cutscenes found but ScummVM has been built without MPEG-2 support
ar: تم العثور على قطع MPEG-2 ولكن تم إنشاء ScummVM بدون دعم MPEG-2

en: Cutscene '%s' not found
ar: لم يتم العثور على Cutscene '%s'

en: ScummVM found that you have old saved games for Broken Sword 1 that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
ar: اكتشف ScummVM أن لديك ألعابًا محفوظة قديمة ل Broken Sword 1 يجب تحويلها.
    لم يعد تنسيق اللعبة المحفوظ القديم مدعومًا ، لذا لن تتمكن من تحميل ألعابك إذا لم تقم بتحويلها.
    
    اضغط على "موافق" لتحويلها الآن ، وإلا فسيُطلب منك مرة أخرى في المرة التالية التي تبدأ فيها اللعبة.

en: Target new saved game already exists!
    Would you like to keep the old saved game (%s) or the new one (%s)?
ar: الهدف من اللعبة المحفوظة الجديدة موجود بالفعل!
    هل ترغب في الاحتفاظ باللعبة المحفوظة القديمة (%s) أم اللعبة الجديدة (%s)؟

en: Keep the old one
ar: احتفظ بالقديم

en: Keep the new one
ar: احتفظ بالجديد

en: This is the end of the Broken Sword 1 Demo
ar: هذه نهاية العرض التوضيحي ل Broken Sword 1

en: PSX cutscenes found but ScummVM has been built without RGB color support
ar: تم العثور على مشاهد PSX ولكن تم إنشاء ScummVM بدون دعم ألوان RGB

en: Show object labels
ar: إظهار تسميات الكائن

en: Show labels for objects on mouse hover
ar: إظهار تسميات الكائنات عند تمرير الماوس

en: Use English speech
ar: استخدم خطاب اللغة الإنجليزية

en: Use English speech instead of German for every language other than German
ar: استخدم التحدث باللغة الإنجليزية بدلاً من الألمانية لكل لغة أخرى غير الألمانية

en: Correct movie aspect ratio
ar: تصحيح نسبة أبعاد الفيلم

en: Play Syberia cutscenes in 16:9, rather than stretching to full screen
ar: قم بتشغيل مقاطع Syberia في 9: 16 ، بدلاً من التمدد إلى ملء الشاشة

en: Restore missing scenes
ar: استعادة المشاهد المفقودة

en: Restore some scenes originally in the Windows edition
ar: استعادة بعض المشاهد في الأصل في إصدار Windows

en: Saturn CD version is not yet supported
ar: نسخة Saturn CD غير مدعومة حتى الآن

en: Font variant not present in '%s' engine data file.
ar: متغير الخط غير موجود في ملف بيانات المحرك '%s'.

en: Saved game in slot #%d
ar: اللعبة المحفوظة في الفتحة #%d

en: Could not quick save into slot #%d
ar: تعذر الحفظ السريع في الفتحة #%d

en: Saved game #%d quick loaded
ar: تحميل سريع للعبة المحفوظة #%d

en: Could not quick load the saved game #%d
ar: تعذر التحميل السريع للعبة المحفوظة #%d

en: Are you sure you want to exit?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد الخروج؟

en: Unable to locate the '%s' data file.
ar: غير قادر على تحديد موقع ملف البيانات '%s'.

en: This version requires Giflib which was not compiled into ScummVM
ar: يتطلب هذا الإصدار ملف Giflib الذي لم يتم تجميعه في ScummVM

en: Enable wall collisions
ar: تفعيل تصادم الجدران

en: Enable the original wall collision damage
ar: تمكين ضرر الاصطدام الأصلي بالحائط

en: Disable save menu
ar: تعطيل قائمة الحفظ

en: The original only had autosaves. This allows you to save whenever you want.
ar: الأصل كان لديه فقط أجهزة حفظ تلقائية. هذا يسمح لك بالحفظ وقتما تشاء.

en: Enable debug mode
ar: تفعيل وضع التصحيح

en: Enable the debug mode
ar: قم بتمكين وضع التصحيح

en: Enable audio CD
ar: تفعيل القرص المضغوط الصوتي

en: Enable the original audio cd track
ar: قم بتمكين مسار الصوت الأصلي على القرص المضغوط

en: Enable sound
ar: تمكين الصوت

en: Enable the sound for the game
ar: تفعيل الصوت للعبة

en: Enable text
ar: تمكين النص

en: Enable the text for the game
ar: قم بتمكين النص للعبة

en: Enable movies
ar: تمكين الأفلام

en: Enable the cutscenes for the game
ar: تمكين المشاهد للعبة

en: Enable mouse
ar: تمكين الماوس

en: Enable the mouse for the UI
ar: قم بتمكين الماوس لواجهة المستخدم

en: Use the USA version
ar: استخدم إصدار الولايات المتحدة الأمريكية

en: Enable the USA specific version flags
ar: قم بتمكين أعلام الإصدار المحدد للولايات المتحدة الأمريكية

en: Enable high resolution
ar: تفعيل الدقة العالية

en: Enable a higher resolution for the game
ar: قم بتمكين دقة أعلى للعبة

en: Debug Next Room
ar: تصحيح الغرفة التالية

en: Debug Previous Room
ar: تصحيح أخطاء الغرفة السابقة

en: Debug Apply Celling Grid
ar: تصحيح الأخطاء تطبيق Celling Grid

en: Debug Increase Celling Grid Index
ar: التصحيح زيادة فهرس شبكة Celling

en: Debug Decrease Celling Grid Index
ar: تصحيح ، تصغير فهرس شبكة Celling

en: Debug Grid Camera Up
ar: تصحيح شبكة لأعلى الكاميرا

en: Debug Grid Camera Down
ar: تصحيح شبكة الكاميرا لأسفل

en: Debug Grid Camera Left
ar: تصحيح شبكة الكاميرا اليسرى

en: Debug Grid Camera Right
ar: تصحيح شبكة الكاميرا الأيمن

en: Place actor at center of screen
ar: ضع الممثل في وسط الشاشة

en: Debug Menu
ar: قائمة التصحيح

en: Debug Menu Execute
ar: تنفيذ قائمة التصحيح

en: Normal Behaviour
ar: السلوك الطبيعي

en: Athletic Behaviour
ar: السلوك الرياضي

en: Aggressive Behaviour
ar: سلوك عدواني

en: Discreet Behaviour
ar: سلوك متحفظ

en: Behaviour Action
ar: سلوك العمل

en: Change Behaviour
ar: تغيير السلوك

en: Options Menu
ar: قائمة الخيارات

en: Use Selected Object
ar: استخدم الكائن المحدد

en: Throw Magic Ball
ar: رمي الكرة السحرية

en: Move Backward
ar: تحرك للخلف

en: Use Protopack
ar: استخدم حزمة Proto

en: Open Holomap
ar: افتح خريطة Holo

en: Special Action
ar: عمل خاص

en: Abort
ar: ألغى

en: Previous location
ar: الموقع السابق

en: Next location
ar: الموقع التالي

[ctx: Options menu]
en: High resolution on
ar: تشغيل دقة عالية

[ctx: Options menu]
en: High resolution off
ar: دقة عالية معطلة

[ctx: Options menu]
en: Wall collision on
ar: تشغيل تصادم الجدار

[ctx: Options menu]
en: Wall collision off
ar: إيقاف الاصطدام بالحائط

en: Enable frame skipping
ar: تفعيل تخطي الإطارات

en: Allow the game to skip animation frames when running too slow.
ar: اسمح للعبة بتخطي إطارات الرسوم المتحركة عند تشغيلها ببطء شديد.

en: Enable frame limiting
ar: تمكين تحديد الإطار

en: Limits the speed of the game to prevent running too fast.
ar: يحد من سرعة اللعبة لمنع الجري بسرعة كبيرة.

en: Enable cheats
ar: تمكين غش

en: Allow cheats by commands and a menu when player is clicked.
ar: السماح بالغش عن طريق الأوامر والقائمة عند النقر فوق المشغل.

en: Play foot step sounds
ar: تشغيل أصوات خطوات القدم

en: Plays sound when the player moves.
ar: يصدر صوتًا عندما يتحرك اللاعب.

en: Enable jump to mouse position
ar: تمكين الانتقال إلى موضع الماوس

en: Jumping while not moving targets the mouse cursor rather than direction only.
ar: يستهدف القفز أثناء عدم الحركة مؤشر الماوس بدلاً من الاتجاه فقط.

en: Enable font replacement
ar: تفعيل استبدال الخط

en: Replaces game fonts with rendered fonts
ar: يستبدل خطوط اللعبة بالخطوط المقدمة

note: I18N: Silencer is the player-character in Crusader games, known as the Avatar in Ultima series.
en: Camera moves with Silencer
ar: الكاميرا تتحرك مع كاتم الصوت

en: Camera tracks the player movement rather than snapping to defined positions.
ar: تتعقب الكاميرا حركة المشغل بدلاً من الانجذاب إلى مواضع محددة.

en: Always enable Christmas easter-egg
ar: قم دائمًا بتمكين عيد الفصح عيد الميلاد

en: Enable the Christmas music at any time of year.
ar: قم بتمكين موسيقى عيد الميلاد في أي وقت من السنة.

en: Could not find correct ultima.dat datafile
ar: تعذر العثور على ملف بيانات ultima.dat الصحيح

en: loading quick save %d
ar: تحميل سريع حفظ%d

en: saving quick save %d
ar: حفظ سريع%d

en: Original Save
ar: الأصل حفظ

en: Transfer Character
ar: نقل الحرف

en: Ultima VIII
ar: Ultima الثامن

en: Crusader
ar: الصليبي

en: Ultima VIII Cheats
ar: غش Ultima الثامن

en: Ultima VIII Debug
ar: تصحيح أخطاء Ultima VIII

en: Crusader intro movie file missing - check that the FLICS and SOUND directories have been copied from the CD.  More instructions are on the wiki: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.
ar: ملف فيلم المقدمة الصليبية مفقود - تحقق من نسخ أدلة FLICS و SOUND من القرص المضغوط. المزيد من التعليمات موجودة على الويكي: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.

en: Save game
ar: حفظ اللعبة

en: This game requires JPEG support, which was not compiled in.
ar: تتطلب هذه اللعبة دعم JPEG ، والذي لم يتم تجميعه بتنسيق.

en: Music for this game requires Ogg Vorbis support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
ar: تتطلب الموسيقى الخاصة بهذه اللعبة دعم Ogg Vorbis ، والذي لم يتم تجميعه بتنسيق.
    ستستمر اللعبة في اللعب ، لكن لن تحتوي على أي موسيقى.

en: Music for this game requires MP3 support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
ar: تتطلب الموسيقى الخاصة بهذه اللعبة دعم MP3 ، والذي لم يتم تجميعه بتنسيق.
    ستستمر اللعبة في اللعب ، لكن لن تحتوي على أي موسيقى.

en: Failed to load save, the save data appears to be damaged.
ar: فشل تحميل الحفظ ، يبدو أن بيانات الحفظ تالفة.

en: Failed to read version information from save file.
ar: فشلت قراءة معلومات الإصدار من حفظ الملف.

en: An unknown error occurred while attempting to load the saved game.
ar: حدث خطأ غير معروف أثناء محاولة تحميل اللعبة المحفوظة.

en: Show FPS-counter
ar: إظهار عداد FPS

en: Show the current number of frames per second in the upper left corner
ar: اعرض العدد الحالي للإطارات في الثانية في الزاوية اليسرى العليا

en: Sprite bilinear filtering (SLOW)
ar: تصفية Sprite ثنائية الخطوط (بطيئة)

en: Apply bilinear filtering to individual sprites
ar: قم بتطبيق التصفية ثنائية الخطوط على الكائنات الحية الفردية

en: Force to use 2D renderer (2D games only)
ar: فرض استخدام جهاز عرض ثنائي الأبعاد (ألعاب ثنائية الأبعاد فقط)

en: This setting forces ScummVM to use 2D renderer while running 2D games
ar: يفرض هذا الإعداد على ScummVM استخدام عارض ثنائي الأبعاد أثناء تشغيل الألعاب ثنائية الأبعاد

en: FoxTail support is not compiled in
ar: لم يتم تجميع دعم FoxTail بتنسيق

en: Hero Craft support is not compiled in
ar: لم يتم تجميع دعم Hero Craft بتنسيق

en: Wintermute3D support is not compiled in
ar: لم يتم تجميع دعم Wintermute3D بتنسيق

en: This game requires PNG, JPEG and Vorbis support.
ar: تتطلب هذه اللعبة دعم PNG و JPEG و Vorbis.

en: This game requires the FoxTail subengine, which is not compiled in.
ar: تتطلب هذه اللعبة محرك FoxTail الفرعي ، والذي لم يتم تجميعه بتنسيق.

en: This game requires the HeroCraft subengine, which is not compiled in.
ar: تتطلب هذه اللعبة محرك فرعي HeroCraft ، والذي لم يتم تجميعه في.

en: This game requires 3D capabilities, which is not compiled in. As such, it is likely to be unplayable totally or partially.
ar: تتطلب هذه اللعبة قدرات ثلاثية الأبعاد ، والتي لم يتم تجميعها فيها. على هذا النحو ، فمن المحتمل أن تكون غير قابلة للتشغيل كليًا أو جزئيًا.

en: Walk forward
ar: السير إلى الأمام

en: Walk backward
ar: السير إلى الوراء

note: I18N: Debug feature to draw lines of scene geometry: walls, walking areas, etc
en: Show scene geometry
ar: إظهار هندسة المشهد

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Show hints
ar: تلميحات المعرض

en: Show inventory
ar: عرض المخزون

en: GUI variant A
ar: متغير واجهة المستخدم الرسومية A

en: GUI variant B
ar: متغير واجهة المستخدم الرسومية B

en: Phone cancel button
ar: زر إلغاء الهاتف

en: Phone up button
ar: زر الهاتف

en: Phone down button
ar: زر الهاتف لأسفل

note: I18N: Some items are scripted to have alternative "Use" action, when MiddleClick is used It may result in actor saying different text or item being decomposed to it's parts
en: Alternative action
ar: عمل بديل

en: Phone 0 button
ar: زر الهاتف 0

en: Phone 1 button
ar: زر الهاتف 1

en: Phone 2 button
ar: زر الهاتف 2

en: Phone 3 button
ar: زر الهاتف 3

en: Phone 4 button
ar: زر الهاتف 4

en: Phone 5 button
ar: زر الهاتف 5

en: Phone 6 button
ar: زر الهاتف 6

en: Phone 7 button
ar: زر الهاتف 7

en: Phone 8 button
ar: زر الهاتف 8

en: Phone 9 button
ar: زر الهاتف 9

en: Phone * button
ar: زر الهاتف *

en: Phone # button
ar: زر الهاتف #

en: Show help
ar: عرض المساعدة

en: Scroll up
ar: انتقل إلى أعلى

en: Scroll down
ar: حرك الفأرة لأسفل

en: Change shadow type
ar: تغيير نوع الظل

en: Volume max
ar: الصوت الأقصى

note: I18N: Displays a debug interface with a CLI for various features
en: Show debug parser
ar: إظهار المحلل اللغوي لتصحيح الأخطاء

note: I18N: Displays a debug text message
en: Debug print
ar: طباعة التصحيح

note: I18N: Exits the game
en: Exit
ar: خرج

note: I18N: Displays a debug interface that changes light settings
en: Light helper window
ar: نافذة مساعد الضوء

en: Run forward
ar: اركض للأمام

en: Run backward
ar: اركض للخلف

en: Turn left fast
ar: انعطف إلى اليسار بسرعة

en: Turn right fast
ar: استدر لليمين بسرعة

note: I18N: Displays a blueprint with robot parts
en: Show blueprint
ar: عرض المخطط

en: Next action
ar: الحدث التالي

en: Previous action
ar: الإجراء السابق

en: Volume off
ar: إطفاء الصوت

en: Change font size
ar: تغيير حجم الخط

en: Walking speed: Low
ar: سرعة المشي: منخفضة

en: Walking speed: Medium
ar: سرعة المشي: متوسطة

en: Walking speed: High
ar: سرعة المشي: عالية

en: Cancel waiting
ar: إلغاء الانتظار

en: First page
ar: الصفحة الأولى

en: Last page
ar: آخر صفحة

note: I18N: ultra_super_mega_fast_walk is the name of the variable used at game script for this speed
en: Walking speed: Ultra Super Mega Fast
ar: سرعة المشي: فائقة السرعة ميجا

en: Show game credits
ar: إظهار اعتمادات اللعبة

en: Play selected music record
ar: تشغيل سجل الموسيقى المحدد

en: Select next music record
ar: حدد التسجيل الموسيقي التالي

en: Play note 1: A
ar: تشغيل الملاحظة 1: A

en: Play note 2: F#
ar: تشغيل الملاحظة 2: #F

en: Play note 3: D#
ar: تشغيل الملاحظة 3: #D

en: Play note 4: C#
ar: تشغيل الملاحظة 4: #D

en: Play note 5: E
ar: تشغيل الملاحظة 5: E

en: Play note 6: G#
ar: تشغيل الملاحظة 6: G#

en: Play note 7: B
ar: تشغيل الملاحظة 7: B

en: Ability: Telekinesis
ar: القدرة: التحريك الذهني

en: Ability: Push
ar: القدرة: ادفع

en: Ability: Lightning
ar: القدرة: البرق

en: Ability: Light
ar: القدرة: ضوء

en: Ability: Wind
ar: القدرة: ريح

en: Ability: Sound
ar: القدرة: الصوت

en: Ability: Esence
ar: القدرة: الجوهر

en: Ability: Exorcist
ar: القدرة: طارد الأرواح الشريرة

en: Show hints / Dance move
ar: إظهار تلميحات / حركة الرقص

en: Dance move up
ar: الرقص يتحرك

en: Dance move down
ar: الرقص يتحرك لأسفل

en: Dance move left
ar: تحرك الرقص إلى اليسار

en: Dance move right
ar: الرقص يتحرك الأيمن

en: Cancel input
ar: إلغاء الإدخال

en: Toggle subtitles
ar: تبديل الترجمة

en: Hide hints
ar: إخفاء التلميحات

note: I18N: At one of the puzzles game asks to press Up key / Shift key / Down key
en: Shift key
ar: مفتاح التحول

note: I18N: Chapayev is the name of game character, Vasily Chapayev This action makes Chapayev interact with item instead of Petka
en: Chapayev's action
ar: عمل Chapayev

en: Settings
ar: إعدادات

en: Dialogue answer 1
ar: إجابة الحوار 1

en: Dialogue answer 2
ar: إجابة الحوار 2

en: Dialogue answer 3
ar: إجابة الحوار 3

en: Dialogue answer 4
ar: إجابة الحوار 4

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel slower
ar: عجلة الدوران أبطأ

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel faster
ar: عجلة تدور بشكل أسرع

en: Zoom out
ar: تصغير

en: Zoom in
ar: تكبير

en: Show journal
ar: عرض المجلة

note: I18N: Displays a debug interface with Bezier curves
en: Bezier window
ar: نافذة Bezier

note: I18N: Use droid to perform an action
en: Droid's action
ar: عمل Droid

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action rotates current tetris item
en: Rotate
ar: استدارة

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action drops current tetris item
en: Drop
ar: يسقط

en: Player 1: Up
ar: اللاعب 1: فوق

en: Player 1: Left
ar: اللاعب 1: اليسار

en: Player 1: Down
ar: اللاعب 1: يسقط

en: Player 1: Right
ar: اللاعب 1: الأيمن

en: Player 2: Up
ar: اللاعب 2: للأعلى

en: Player 2: Left
ar: اللاعب 2: اليسار

en: Player 2: Down
ar: اللاعب 2: يسقط

en: Player 2: Right
ar: اللاعب 2: الأيمن

note: I18N: Displays a debug FPS counter
en: Debug FPS
ar: تصحيح أخطاء FPS

en: Key i
ar: مفتاح i

en: This saved game uses version %u, but this engine only supports up to version %d. You will need an updated version of the engine to use this saved game.
ar: تستخدم هذه اللعبة المحفوظة الإصدار%u ، لكن هذا المحرك يدعم الإصدار%d فقط. ستحتاج إلى إصدار محدث من المحرك لاستخدام هذه اللعبة المحفوظة.

en: Double FPS
ar: مزدوج FPS

en: Increase framerate from 30 to 60 FPS
ar: زيادة معدل الإطارات من 30 إلى 60 إطارًا في الثانية

en: Enable Venus
ar: تمكين فينوس

en: Enable the Venus help system
ar: قم بتمكين نظام المساعدة Venus

en: Disable animation while turning
ar: تعطيل الرسوم المتحركة أثناء الدوران

en: Disable animation while turning in panorama mode
ar: تعطيل الرسوم المتحركة أثناء تشغيل وضع البانوراما

en: Use high resolution MPEG video
ar: استخدم فيديو MPEG عالي الدقة

en: Use MPEG video from the DVD version instead of lower resolution AVI
ar: استخدم فيديو MPEG من إصدار DVD بدلاً من دقة AVI الأقل

en: Look Up
ar: انظر الى أعلى

en: Look Down
ar: أنظر للأسفل

en: Spellbook
ar: كتاب تعويذات

en: Score
ar: نتيجة

en: Put away object
ar: ضع الجسم بعيدا

en: Extract coin
ar: استخراج العملة

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Before playing this game, you'll need to copy the required fonts into ScummVM's extras directory, or into the game directory. On Windows, you'll need the following font files from the Windows font directory: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New and Arial. Alternatively, you can download the Liberation Fonts or the GNU FreeFont package. You'll need all the fonts from the font package you choose, i.e., LiberationMono, LiberationSans and LiberationSerif, or FreeMono, FreeSans and FreeSerif respectively.
ar: قبل لعب هذه اللعبة ، ستحتاج إلى نسخ الخطوط المطلوبة إلى دليل ScummVM للإضافات ، أو إلى دليل اللعبة. في نظام Windows ، ستحتاج إلى ملفات الخطوط التالية من دليل خطوط Windows: Times New Roman و Century Schoolbook و Garamond و Courier New و Arial. بدلاً من ذلك ، يمكنك تنزيل Liberation Fonts أو حزمة GNU FreeFont. ستحتاج إلى جميع الخطوط من حزمة الخطوط التي تختارها ، مثل LiberationMono و LiberationSans و LiberationSerif أو FreeMono و FreeSans و FreeSerif على التوالي.
