ScummVM 1.6.0git - en to fi_FI translation catalogue (2378 entries)

en: Apple Macintosh Audio
fi_FI: Apple Macintosh Ääni

note: I18N: built on <build date> with <compiler>
en: (built on %s with %s)
fi_FI: (käännetty %s kääntäjällä %s)

en: Features compiled in:
fi_FI: Tähän versioon käännetyt ominaisuudet:

en: not supported
fi_FI: ei tuettu

en: disabled
fi_FI: pois päältä

en: enabled
fi_FI: päällä

note: I18N: CPU extensions are sets of extra processor instructions used to speed up operations. See Intel AVX2, ARM NEON, etc.
en: CPU extensions support:
fi_FI: Tuetut prosessorilaajennukset:

en: Available engines:
fi_FI: Tuetut pelimoottorit:

note: I18N: Close dialog button
en: Close
fi_FI: Sulje

en: Show hidden files
fi_FI: Näytä piilotetut tiedostot

en: Show files marked with the hidden attribute
fi_FI: Näytä piilotetuksi merkatut tiedostot

en: Go up
fi_FI: Siirry ylös

en: Go to previous directory level
fi_FI: Palaa edelliselle hakemistotasolle

[ctx: lowres]
en: Go up
fi_FI: Siirry ylös

en: Cancel
fi_FI: Peruuta

en: Choose
fi_FI: Valitse

en: Cloud Connection Wizard
fi_FI: Pilvitallennusvelho

en: Quick mode
fi_FI: Pikatila

en: Manual mode
fi_FI: Manuaalinen tila

en: Will ask you to run the Local Webserver
fi_FI: Pyytää sinua käynnistämään paikallisen webpalvelimen

en: Requires the Local Webserver feature
fi_FI: Tarvitsee paikallisen webpalvelimen

en: Quick Mode: Step 1
fi_FI: Pikatila: Vaihe 1

en: In this mode, the Local Webserver must be running,
    so your browser can forward data to ScummVM
fi_FI: Tässä tilassa paikallisen webpalvelimen täytyy olla käynnissä,
    jotta selaimesi voi välittää dataa ScummVM:lle

en: Stop server
fi_FI: Pysäytä palvelin

en: Run server
fi_FI: Käynnistä palvelin

en: Stop local webserver
fi_FI: Pysäytä paikallinen webpalvelin

en: Run local webserver
fi_FI: Käynnistä paikallinen webpalvelin

en: Not running
fi_FI: Ei käynnissä

en: Quick Mode: Step 2
fi_FI: Pikatila: Vaihe 2

en: Now, open this link in your browser:
fi_FI: Avaa tämä linkki selaimessasi:

en: Open URL
fi_FI: Avaa osoite

en: It will automatically pass the data to ScummVM,
    and warn you should there be any errors.
fi_FI: Se välittää automaattisesti dataa ScummVM:lle
    ja varoittaa sinua mahdollisista virheistä.

en: Local Webserver address:
fi_FI: Paikallisen webpalvelimen osoite:

en: Quick Mode: Success
fi_FI: Pikatila: Onnistui

en: Your cloud storage has been connected!
fi_FI: Yhteys pilvitallennustilisi on luotu!

en: Finish
fi_FI: Lopeta

en: Manual Mode: Step 1
fi_FI: Manuaalinen tila: Vaihe 1

en: Open this link in your browser:
fi_FI: Avaa tämä linkki selaimessasi:

en: When it fails to pass the JSON code to ScummVM,
    find it on the Troubleshooting section of the page,
    and go to the next step here.
fi_FI: Kun JSON:in välittäminen ScummVM:lle epäonnistuu,
    tutki sivun Troubleshooting-kohtaa,
    ja siirry täällä seuraavaan vaiheeseen.

en: Manual Mode: Step 2
fi_FI: Manuaalinen tila: Vaihe 2

en: Copy the JSON code from the browser here and press Next:
fi_FI: Kopioi JSON-koodi selaimesta tähän ja paina 'Seuraava':

en: Paste
fi_FI: Liitä

en: Paste code from clipboard
fi_FI: Liitä koodi leikepöydältä

en: Load
fi_FI: Lataa

en: Load code from file
fi_FI: Lataa koodi tiedostosta

en: Manual Mode: Something went wrong
fi_FI: Manuaalinen tila: Jotain meni pieleen

en: Cloud storage was not connected.
fi_FI: Yhteyttä tallennustilaan ei avattu.

en: Make sure the JSON code was copied correctly and retry.
fi_FI: Varmista että JSON-koodi kopioitiin oikein ja yritä uudestaan.

en: If that doesn't work, try again from the beginning.
fi_FI: Jos se ei toimi, yritä alusta uudestaan.

en: Error message:
fi_FI: Virheilmoitus:

en: Manual Mode: Success
fi_FI: Manuaalinen tila: Onnistui

en: Back
fi_FI: Takaisin

en: Next
fi_FI: Seuraava

en: Another Storage is working right now. Do you want to interrupt it?
fi_FI: Toinen tallennustila on aktiivinen. Haluatko keskeyttää sen?

en: Yes
fi_FI: Kyllä

en: No
fi_FI: Ei

en: Wait until current Storage finishes and try again.
fi_FI: Odota kunnes aktiivinen Tallennus on valmis ja yritä sitten uudestaan.

note: I18N: JSON is name of the format, this message is displayed if user entered something incorrect to the text field
en: JSON code contents are malformed.
fi_FI: JSON-koodin sisältö on epämuodostunutta.

en: Incorrect JSON.
fi_FI: Viallinen JSON.

note: I18N: error message displayed on 'Manual Mode: Failure' step of 'Cloud Connection Wizard', describing that storage connection process was interrupted
en: Interrupted.
fi_FI: Keskeytetty.

en: Failed to open URL!
    Please navigate to this page manually.
fi_FI: Osoitteen avaaminen epäonnistui!
    Ole hyvä ja siirry osoitteeseen käsin.

note: I18N: JSON is a file format name
en: Select JSON file copied from scummvm.org site
fi_FI: Valitse scummvm.org-sivustolta kopioitu JSON-tiedosto

note: I18N: JSON is a file format name
en: Failed to load JSON file
fi_FI: JSON-tiedoston lataaminen ei onnistunut

en: Download Freeware Games and Demos
fi_FI: Lataa freeware-pelejä ja demoja

en: Fetching DLCs...
fi_FI: Haetaan DLC:itä...

en: All Downloads
fi_FI: Kaikki lataukset

en: Download
fi_FI: Lataa

en: Select directory where to download game data
fi_FI: Valitse hakemisto pelilataukselle

en: Select directory with game data
fi_FI: Valitse pelin hakemisto

en: From:
fi_FI: Lähde:

en: To:
fi_FI: Kohde:

en: Cancel download
fi_FI: Peruuta lataus

[ctx: lowres]
en: Cancel download
fi_FI: Peruuta lataus

en: Hide
fi_FI: Piilota

en: It looks like your connection is limited. Do you really want to download files with it?
fi_FI: Yhteytesi vaikuttaa rajatulta. Haluatko varmasti ladata tiedostoja sillä?

en: ScummVM couldn't open the specified directory!
fi_FI: ScummVM ei voi avata kyseistä hakemistoa!

en: Cannot create a directory to download - the specified directory has a file with the same name.
fi_FI: Kansion luonti latausta varten epäonnistui - valitussa kansiossa on jo tiedosto samalla nimellä.

en: The "%s" already exists in the specified directory.
    Do you really want to download files into that directory?
fi_FI: "%s" on jo olemassa valitussa hakemistossa.
    Haluatko varmasti ladata tiedostoja tähän hakemistoon?

en: Downloaded %s %S / %s %S
fi_FI: Ladattu %s %S / %s %S

en: Download speed: %s %S/s
fi_FI: Latausnopeus: %s %S/s

en: Currently Downloading Games
fi_FI: Parhaillaan ladattavat pelit

en: Pending Downloads
fi_FI: Jonossa olevat lataukset

en: ERROR %d: %s
fi_FI: VIRHE %d: %s

note: I18N: String like "Downloading icon packs list..."
en: Downloading %S list...
fi_FI: Ladatataan %S listaa...

en: Clear Cache
fi_FI: Tyhjennä välimuisti

en: Downloading %S list... %d entries
fi_FI: Ladatataan %S listaa... %d alkiota

en: Detected %d new packs, %s %S
fi_FI: Havaittiin %d uutta pakettia, %s %S

en: Download complete, downloaded %d packs, %s %S
fi_FI: Lataus valmis, ladattiin %d pakkausta, %s %S

en: ERROR: No icons path set
fi_FI: VIRHE: Ikonipolkua ei ole asetettu

note: I18N: String like "No new icon packs available"
en: No new %S available
fi_FI: Uusia %S ei ole saatavilla

en: You are about to remove %s %S of data, deleting all previously downloaded %S. Do you want to proceed?
fi_FI: Olet poistamassa %s %S dataa, sisältäen kaikki aiemmin ladatut %S. Haluatko jatkaa?

en: Proceed
fi_FI: Jatka

en: icon packs
fi_FI: ikonipaketit

en: shader packs
fi_FI: sävytinpaketit

en: Pick the game:
fi_FI: Valitse peli:

en: Game
fi_FI: Peli

en: Graphics
fi_FI: Grafiikka

en: Override global graphic settings
fi_FI: Ohita globaalit grafiikka-asetukset

[ctx: lowres]
en: Override global graphic settings
fi_FI: Ohita globaalit grafiikka-asetukset

en: Keymaps
fi_FI: Näppäinkartat

en: Backend
fi_FI: Taustajärjestelmä

en: Override global backend settings
fi_FI: Ohita globaalit asetukset

[ctx: lowres]
en: Override global backend settings
fi_FI: Ohita globaalit taustajärjestelmäasetukset

en: Audio
fi_FI: Ääni

en: Override global audio settings
fi_FI: Ohita globaalit ääniasetukset

[ctx: lowres]
en: Override global audio settings
fi_FI: Ohita globaalit ääniasetukset

en: Volume
fi_FI: Voimakkuus

[ctx: lowres]
en: Volume
fi_FI: Voimakkuus

en: Override global volume settings
fi_FI: Ohita globaalit äänenvoimakkuusasetukset

[ctx: lowres]
en: Override global volume settings
fi_FI: Ohita globaalit äänenvoimakkuusasetukset

en: Override global MIDI settings
fi_FI: Ohita globaalit MIDI-asetukset

[ctx: lowres]
en: Override global MIDI settings
fi_FI: Ohita globaalit MIDI-asetukset

en: Override global MT-32 settings
fi_FI: Ohita globaalit MT-32 asetukset

[ctx: lowres]
en: Override global MT-32 settings
fi_FI: Ohita globaalit MT-32 asetukset

en: Paths
fi_FI: Polut

[ctx: lowres]
en: Paths
fi_FI: Polut

en: Check Integrity
fi_FI: Tarkista eheys

en: Perform integrity check for all game files
fi_FI: Tarkista kaikkien pelitiedostojen eheys

en: Game Path:
fi_FI: Pelin polku:

[ctx: lowres]
en: Game Path:
fi_FI: Pelin polku:

en: Extra Path:
fi_FI: Lisäkansio:

en: Specifies path to additional data used by the game
fi_FI: Määrittää polun lisätiedostoihin joita peli mahdollisesti käyttää

[ctx: lowres]
en: Extra Path:
fi_FI: Lisäkansio:

[ctx: path]
en: None
fi_FI: Ei määritelty

en: Save Path:
fi_FI: Tallennuskansio:

en: Specifies where your saved games are put
fi_FI: Määrittää polun pelitallennuksille

[ctx: lowres]
en: Save Path:
fi_FI: Tallennuskansio:

en: Default
fi_FI: Oletus

en: Achievements
fi_FI: Saavutukset

en: Statistics
fi_FI: Tilastot

en: ID:
fi_FI: Tunniste:

en: Short game identifier used for referring to saved games and running the game from the command line
fi_FI: Lyhyt pelitunniste, jota käytetään kun viitataan pelitallennuksiin ja kun peli käynnistetään komentoriviltä

[ctx: lowres]
en: ID:
fi_FI: Tunniste:

en: Name:
fi_FI: Nimi:

en: Full title of the game
fi_FI: Pelin koko nimi

[ctx: lowres]
en: Name:
fi_FI: Nimi:

en: Language:
fi_FI: Kieli:

en: Language of the game. This will not turn your Spanish game version into English
fi_FI: Pelin kieli. Tämä ei muuta esimerkiksi espanjankielistä versiota pelistä englanninkieliseksi

en: <default>
fi_FI: <oletus>

en: Platform:
fi_FI: Alusta:

en: Platform the game was originally designed for
fi_FI: Alusta jolle peli alunperin suunniteltiin

[ctx: lowres]
en: Platform:
fi_FI: Alusta:

en: Select SoundFont
fi_FI: Valitse SoundFont

en: Select additional game directory
fi_FI: Valitse lisähakemisto pelille

en: Select directory for saved games
fi_FI: Valitse hakemisto pelitallennuksille

en: The chosen directory cannot be written to. Please select another one.
fi_FI: Valittuun hakemistoon ei voi kirjoittaa. Valitse toinen hakemisto.

en: Saved games sync feature doesn't work with non-default directories. If you want your saved games to sync, use default directory.
fi_FI: Pelitallennusten synkronointiominaisuus toimii ainoastaan vakiohakemistoilla. Jos haluat synkronoida tallennuksesi, käytä vakiohakemistoa.

en: This game ID is already taken. Please choose another one.
fi_FI: Pelin tunnus on jo käytössä. Valitse jokin muu.

en: Author:
fi_FI: Tekijä:

en: Notes:
fi_FI: Merkinnät:

en: Verifying file integrity may take a long time to complete. Please wait...
fi_FI: Tiedostojen eheyden tarkistuksessa saattaa mennä tovi. Ole hyvä ja odota...

en: Calculating file checksums...
fi_FI: Lasketaan tiedostojen tarkistussummia...

en: Launch Email Client
fi_FI: Käynnistä sähköpostiohjelma

en: Calculation complete
fi_FI: Laskenta valmis

en: Calculated %s %S / %s %S
fi_FI: Laskettu %s %S / %s %S

en: ### Results
    Your set of game files seems to be unknown to us.
    
    If you are sure that this is a valid unknown variant, please send the following e-mail to integrity@scummvm.org
fi_FI: ### Tulokset
    Emme tunnista pelitiedostojasi.
    
    Jos olet varma että tämä on validi mutta meille tuntematon variantti pelistä, ole hyvä ja lähetä seuraava sähköposti osoitteeseen integrity@scummvm.org

en: The game doesn't seem to have any files. Are you sure the path is correct?
fi_FI: Pelillä ei vaikuta olevan laisinkaan tiedostoja. Oletko varma että polku on oikea?

en: The game doesn't seem to have any metadata associated with it, so it is unable to be matched. Please fill in the correct metadata for the game.
fi_FI: Peliin ei näytä olevan liittetty mitään metadataa, joten emme kykene tunnistamaan sitä. Ole hyvä ja täytä tarvittu metadata tälle pelillle.

en: Files all OK
fi_FI: Kaikki tiedostot OK

en: Choose file for loading
fi_FI: Valitse ladattava tiedosto

en: Enter filename for saving
fi_FI: Syötä tiedoston nimi tallennukselle

en: Do you really want to overwrite the file?
fi_FI: Haluatko varmasti ylikirjoitaa tiedoston?

en: Reverb
fi_FI: Kaiku

en: Active
fi_FI: Aktiivinen

en: Room:
fi_FI: Huone:

en: Damp:
fi_FI: Vaimennus:

en: Width:
fi_FI: Leveys:

en: Level:
fi_FI: Taso:

en: Chorus
fi_FI: Korus

en: Speed:
fi_FI: Nopeus:

en: Depth:
fi_FI: Syvyys:

en: Type:
fi_FI: Tyyppi:

en: Sine
fi_FI: Sini

en: Triangle
fi_FI: Kolmio

en: Misc
fi_FI: Muut

en: Interpolation:
fi_FI: Interpolaatio:

en: None (fastest)
fi_FI: Ei päällä (nopein)

en: Linear
fi_FI: Lineaarinen

en: Fourth-order
fi_FI: Neljännen asteen

en: Seventh-order
fi_FI: Seitsemännen asteen

note: I18N: Button to reset keymap mappings to defaults
en: Reset
fi_FI: Vakioasetukset

en: Reset all FluidSynth settings to their default values.
fi_FI: Palauta FluidSynth vakioasetukset.

en: Do you really want to reset all FluidSynth settings to their default values?
fi_FI: Haluatko varmasti palauttaa FluidSynth vakioasetukset?

en: GUI
fi_FI: Käyttöliittymä

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Interact
fi_FI: Käytä

en: Up
fi_FI: Ylös

en: Down
fi_FI: Alas

en: Left
fi_FI: Vasen

en: Right
fi_FI: Oikea

en: Backspace
fi_FI: Askelpalautin

en: Delete Character
fi_FI: Poista merkki

en: Go to end of line
fi_FI: Mene rivin loppuun

en: Select to end of line
fi_FI: Valinta rivin loppuun

en: Select to start of line
fi_FI: Valinta rivin alkuun

en: Go to start of line
fi_FI: Mene rivin alkuun

en: Cut
fi_FI: Leikkaa

en: Copy
fi_FI: Kopioi

en: General
fi_FI: Yleinen

en: ## ScummVM at a Glance
    
    ScummVM is a modern reimplementation of various game engines. Once you transfer the original game data to your device, it endeavors to use it to faithfully recreate the original gaming experience. 
    
    ScummVM isn't your typical emulator of DOS, Windows, or some console. Rather than a one-size-fits-all approach, it takes a meticulous route, implementing the precise game logic for each specific title or engine it supports. ScummVM will not work with game engines it does not support.
    
    ScummVM is developed by a team of volunteers and is free software. We lack an extensive testing team, possess only a limited range of devices, and cannot always address every request. We also do not run advertisements or sell you anything. Please be mindful of this when you submit a complaint or a bug report.
    
    ## Where to get the games
    
    Visit [our Wiki](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Where_to_get_the_games) for a detailed list of supported games and where to purchase them.
    
    Alternatively, you can download a variety of [freeware games](https://scummvm.org/games) and [demos](https://www.scummvm.org/demos/) directly from our website.
    
    The ScummVM team does not endorse any specific game supplier. However, the project receives a commission from every purchase made on [ZOOM-Platform](https://www.zoom-platform.com/?affiliate=c049516c-9c4c-42d6-8649-92ed870e8b53) through affiliate referral links.
    
    Additionally, games not available on ZOOM-Platform can be found on other suppliers such as GOG.com and Steam.
    
    For other (out-of-print) games, consider checking platforms like Amazon, eBay, Game Trading Zone, or other auction sites. Be cautious of faulty games and illegal game copies.
fi_FI: ## ScummVM yhdellä silmäyksellä
    
    ScummVM on moderni uudelleentoteutus useista pelimoottoreista. Siirrettyäsi alkuperäisen pelidatan laitteellesi, se pyrkii uudelleenluomaan sen avulla alkuperäisen pelikokemuksen. 
    
    ScummVM ei ole tyypillinen DOS-, Windows- tai konsoliemulaattori. Yksi-koko-sopii-kaikille lähestymistavan sijaan se ottaa säntillisen linjan, toteuttaen tarkasti jokaisen tukemansa pelin ja pelimoottorin pelilogiikan. ScummVM ei toimi pelimoottoreilla joita se ei tue.
    
    ScummVM:ää kehittää joukko vapaaehtoisia ja se on ilmainen ohjelmisto. Meillä ei ole laajaa testaustiimiä, laitteidemme määrä on rajallinen emmekä aina voi vastata jokaiseen pyyntöön. Emme myöskään näytä mainoksia tai yritä myydä käyttäjillemme mitään. Otathan tämän huomioon ennenkuin lähetät bugiraportin tai muun valituksen.
    
    ## Mistä pelejä saa
    
    [Wikistämme](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Where_to_get_the_games) löydät kattavan luettelon tuetuista peleistä sekä kaupoista josta niitä voi ostaa.
    
    Voit myös ladata valikoiman [freeware-pelejä](https://scummvm.org/games) sekä [demoja](https://www.scummvm.org/demos/) verkkosivuiltamme.
    
    ScummVM-tiimi ei suosittele mitään tiettyä pelimyyjää, mutta hankkeemme saa siivun jokaisesta [ZOOM Platform:ista](https://www.zoom-platform.com/?affiliate=c049516c-9c4c-42d6-8649-92ed870e8b53) ostetusta pelistä affiliate-linkkien ansiosta.
    
    Lisäksi, joitakin pelejä jotka eivät ole saatavilla ZOOM-alustalla löytyy GOG.com:ista ja Steam:ista.
    
    Muiden (valmistuksesta poistuneiden) pelien osalta voit koittaa Amazonia, eBay:tä, Game Trading Zone:a ja muita vastaavia sivustoja. Varothan kuitenkin viallisia pelejä sekä laittomia kopioita.

en: Cloud
fi_FI: Pilvi

en: ## Connecting a cloud service - Quick mode
    
    1. From the Launcher, select **Global Options** and then select the **Cloud** tab.
    
    2. Select your preferred cloud storage service from the **Active storage** dropdown, then select **Connect**.
    
    	  ![Select cloud service](choose_storage.png "Select cloud service"){w=70%}
    
    3. Select **Quick mode**.
    
    	  ![Quick mode](quick_mode.png "Quick mode"){w=70%}
    
    4. Select **Run server** and then select **Next** 
    
    	  ![Run server](run_server.png "Run server"){w=70%}
    
      ![Next step](server_next.png "Next step"){w=70%}
    
    5. Open the link.
    
    	  ![Open the link](open_link.png "Open the link"){w=70%}
    
    6. In the browser window that opens, select the cloud service to connect. 
    
    	  ![Choose the cloud service](cloud_browser.png "Choose the cloud service"){w=70%}
    
    7. Sign in to the chosen cloud service. Once completed, return to ScummVM.
    
    8. On the success screen, select **Finish** to exit. 
    
    	  ![Success](cloud_success.png "Success"){w=70%}
    9. Back on the main Cloud tab, select **Enable storage**.
    
    	  ![Enable storage](enable_storage.png "Enable storage"){w=70%}
    
    10. You're ready to go! Use the cloud functionality to sync saved games or game files between your devices.
    
    	  ![Cloud functionality](cloud_functions.png "Cloud functionality"){w=70%}
    
       For more information, including how to use the manual connection wizard, see our [Cloud documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/use_scummvm/connect_cloud.html)
fi_FI: ## Pilvipalveluun yhdistäminen - Pikatila
    
    1. Valitse pelivalitsimesta **Globaalit Asetukset** ja sitten **Pilvi**-välilehti.
    
    2. Valitse pilvipalvelusi **Tallennustila**-pudotusvalikosta, sitten valitse **Yhdistä**.
    
    	  ![Select cloud service](choose_storage.png "Select cloud service"){w=70%}
    
    3. Valitse **Pikatila**.
    
    	  ![Quick mode](quick_mode.png "Quick mode"){w=70%}
    
    4. Valitse **Käynnistä palvelin** ja sitten **Seuraava** 
    
    	  ![Run server](run_server.png "Run server"){w=70%}
    
      ![Next step](server_next.png "Next step"){w=70%}
    
    5. Avaa linkki.
    
    	  ![Open the link](open_link.png "Open the link"){w=70%}
    
    6. Valitse aukeutuneesta selainikkunasta yhdistettävä pilvipalvelu. 
    
    	  ![Choose the cloud service](cloud_browser.png "Choose the cloud service"){w=70%}
    
    7. Kirjaudu sisään pilvipalveluun. Sen jälkeen palaa ScummVM:ään.
    
    8. Valitse onnistumisnäkymästä **Lopeta** poistuaksesi. 
    
    	  ![Success](cloud_success.png "Success"){w=70%}
    9. Valitse pilvivälilehdestä **Aktivoi tallennustila**.
    
    	  ![Enable storage](enable_storage.png "Enable storage"){w=70%}
    
    10. Valmista tuli! Nyt voit käyttää pilveä pelitallennusten ja pelitiedostojen synkronointiin laitteidesi välillä.
    
    	  ![Cloud functionality](cloud_functions.png "Cloud functionality"){w=70%}
    
       Löydät lisää tietoja, mukaan lukien miten käyttää manuaalista pilvitallennusvelhoa, [pilvidokumentaatiostamme](https://docs.scummvm.org/en/latest/use_scummvm/connect_cloud.html)

en: Prev
fi_FI: Edellinen

en: Save Image...
fi_FI: Tallenna kuva...

en: %u of %u
fi_FI: %u %u:sta

en: Save Image
fi_FI: Tallenna kuva

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list
en: None
fi_FI: Ei mikään

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by the first letter of the game title
en: First letter
fi_FI: Ensimmäinen kirjain

[ctx: group]
en: Initial
fi_FI: Alkukirjain

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game engine
en: Engine
fi_FI: Pelimoottori

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game series
en: Series
fi_FI: Sarja

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game publisher
en: Publisher
fi_FI: Julkaisija

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by language
en: Language
fi_FI: Kieli

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game platform
en: Platform
fi_FI: Alusta

[ctx: year]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by year
en: Year
fi_FI: Vuosi

en: Select Group by
fi_FI: Valitse ryhmitys

en: Group:
fi_FI: Ryhmitä:

en: Select a criteria to group the entries
fi_FI: Valitse kriteeri jonka mukaan ryhmittää

en: Click here to see Help
fi_FI: Klikkaa tästä nähdäksesi ohjeet

note: I18N: Button Quit ScummVM program. Q is the shortcut, Ctrl+Q, put it in parens for non-latin (~Q~)
en: ~Q~uit
fi_FI: ~L~opeta

en: Quit ScummVM
fi_FI: Lopeta ScummVM

note: I18N: Button About ScummVM program. b is the shortcut, Ctrl+b, put it in parens for non-latin (~b~)
en: A~b~out
fi_FI: ~T~ietoa

en: About ScummVM
fi_FI: Tietoa ScummVM:stä

note: I18N: Button caption. O is the shortcut, Ctrl+O, put it in parens for non-latin (~O~)
en: Global ~O~ptions...
fi_FI: Globaalit ~A~setukset...

en: Change global ScummVM options
fi_FI: Muuta globaaleja ScummVM:n asetuksia

[ctx: lowres]
en: Global ~O~pts...
fi_FI: Globaalit ~A~setukset...

en: Download Games
fi_FI: Lataa pelejä

en: Download freeware games for ScummVM
fi_FI: Lataa freeware-pelejä ScummVM:lle

note: I18N: Button caption. A is the shortcut, Ctrl+A, put it in parens for non-latin (~A~)
en: ~A~dd Game...
fi_FI: ~L~isää peli...

en: Add games to the list
fi_FI: Lisää pelit listaan

[ctx: lowres]
en: ~A~dd Game...
fi_FI: Lisää peli...

note: I18N: Button caption. R is the shortcut, Ctrl+R, put it in parens for non-latin (~R~)
en: ~R~emove Game
fi_FI: P~o~ista peli

en: Remove game from the list. The game data files stay intact
fi_FI: Poista peli listasta. Pelin tiedostoja ei poisteta levyltä

[ctx: lowres]
en: ~R~emove Game
fi_FI: P~o~ista peli

note: I18N: Button caption. Mass add games
en: Mass Add...
fi_FI: Lisää monta...

[ctx: lowres]
note: I18N: Button caption for lower resolution GUI. Mass add games
en: Mass Add...
fi_FI: Lisää monta...

en: Search in game list
fi_FI: Etsi peliä listasta

en: Search:
fi_FI: Etsi:

en: Load game:
fi_FI: Lataa peli:

en: This directory cannot be used yet, it is being downloaded into!
fi_FI: Tätä kansiota ei voi käyttää vielä, siihen ladataan tiedostoja!

en: Do you really want to run the mass game detector? This could potentially add a huge number of games.
fi_FI: Haluatko varmasti lisätä pelejä alihakemistoineen? Tämä voi lisätä suuren määrän pelejä.

en: Do you really want to remove this game configuration?
fi_FI: Haluatko varmasti poistaa pelin asetuksineen listalta?

en: Do you want to load saved game?
fi_FI: Haluatko ladata tallennetun pelin?

en: This game does not support loading games from the launcher.
fi_FI: Tämä peli ei tue pelitallennuksien lataamista pelin ulkopuolelta.

en: ScummVM could not find any engine capable of running the selected game!
fi_FI: ScummVM ei löytänyt pelimoottoria joka tukee valittua peliä!

en: Have you given ScummVM access rights to this directory? Press the help button [?] on the top for detailed instructions
fi_FI: Oletko antanut ScummVM:lle pääsyn tähän kansioon? Paina ohjenappia [?] ylhäällä nähdäksesi tarkat ohjeet

en: ScummVM could not find any game in the specified directory!
fi_FI: ScummVM ei löytänyt yhtään peliä kyseisestä hakemistosta!

note: I18N: Unknown game variant
en: Unknown variant
fi_FI: Tuntematon versio

en: List view
fi_FI: Listanäkymä

en: Grid view
fi_FI: Ruudukkonäkymä

en: ~S~tart
fi_FI: ~P~elaa

en: Start selected game
fi_FI: Pelaa valittua peliä

en: ~L~oad...
fi_FI: ~L~ataa...

en: Load saved game for selected game
fi_FI: Lataa pelitallennus valitulle pelille

en: Record...
fi_FI: Nauhoita...

en: ~G~ame Options...
fi_FI: ~P~elin Asetukset...

en: Change game options
fi_FI: Muuta pelin asetuksia

[ctx: lowres]
en: ~G~ame Opts...
fi_FI: ~P~elin Asetukset...

note: I18N: List grouping when no engine is specified
en: Unknown Engine
fi_FI: Tuntematon pelimoottori

note: I18N: List grouping when no publisher is specified I18N: List group when no publisher is specified
en: Unknown Publisher
fi_FI: Tuntematon julkaisija

note: I18N: List group when no game series is specified I18N: List grouping when no game series is specified
en: No Series
fi_FI: Ei sarjaa

note: I18N: List group when no language is specified
en: Language not detected
fi_FI: Kieli ei tiedossa

note: I18N: List group when no platform is specified
en: Platform not detected
fi_FI: Alusta ei tiedossa

note: I18N: List group when no year is specified
en: Unknown Year
fi_FI: Tuntematon vuosi

note: I18N: Group for All items
en: All
fi_FI: Kaikki

en: Icons per row:
fi_FI: Ikoneita per rivi:

en: ... progress ...
fi_FI: ... skannaa ...

en: Scan complete!
fi_FI: Skannaus on valmis!

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games.
fi_FI: %d uutta peliä löytyi, jätettiin %d peliä huomiotta, koska ne oli jo lisätty aiemmin.

en: Scanned %d directories ...
fi_FI: Skannattiin %d hakemistoa ...

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games ...
fi_FI: %d uutta peliä löytyi, jätettiin %d peliä huomiotta, koska ne oli jo lisätty aiemmin ...

en: Stop
fi_FI: Pysäytä

en: Edit record description
fi_FI: Muokkaa nauhoituksen kuvausta

en: Switch to Game
fi_FI: Vaihda peliin

en: Fast replay
fi_FI: Nopea toisto

en: Never
fi_FI: Ei koskaan

en: Every 5 mins
fi_FI: 5 minuutin välein

en: Every 10 mins
fi_FI: 10 minuutin välein

en: Every 15 mins
fi_FI: 15 minuutin välein

en: Every 30 mins
fi_FI: 30 minuutin välein

note: I18N: Extremely large GUI scale
en: 200% - Extremely large
fi_FI: 200% - Todella suuri

note: I18N: Very very large GUI scale
en: 175% - Very large
fi_FI: 175% - Hyvin suuri

note: I18N: Very large GUI scale
en: 150% - Larger
fi_FI: 150% - Suurempi

note: I18N: Large GUI scale
en: 125% - Large
fi_FI: 125% - Suuri

note: I18N: Medium GUI scale
en: 100% - Medium
fi_FI: 100% - Normaali

note: I18N: Small GUI scale
en: 75% - Small
fi_FI: 75% - Pieni

note: I18N: Smaller GUI scale
en: 50% - Smaller
fi_FI: 50% - Pienempi

note: I18N: Smallest GUI scale
en: 25% - Smallest
fi_FI: 25% - Pienin

en: Failed to apply some of the graphic options changes:
fi_FI: Joitain grafiikka-asetuksia ei saatu asetettua:

en: the video mode could not be changed
fi_FI: videotilaa ei voitu vaihtaa

en: the stretch mode could not be changed
fi_FI: venytystilaa ei voitu vaihtaa

en: the aspect ratio setting could not be changed
fi_FI: kuvasuhdekorjausasetusta ei voitu muuttaa

en: the fullscreen setting could not be changed
fi_FI: kokoruututilaa ei voitu muuttaa

en: the filtering setting could not be changed
fi_FI: Suodatusasetusta ei voitu muuttaa

en: the vsync setting could not be changed
fi_FI: vsync-asetusta ei voitu muuttaa

en: the shader could not be changed
fi_FI: sävytintä ei voitu vaihtaa

en: Touchpad mouse mode
fi_FI: Touchpad hiiritila

en: Pointer Speed:
fi_FI: Osoittimen Nopeus:

en: Speed for keyboard/joystick mouse pointer control
fi_FI: Näppäimistö/joystick hiiriosoittimen nopeus

[ctx: lowres]
en: Pointer Speed:
fi_FI: Osoittimen Nopeus:

en: Joy Deadzone:
fi_FI: Joystickin Kuollut Alue:

en: Analog joystick Deadzone
fi_FI: Analogisen joystickin kuollut alue

[ctx: lowres]
en: Joy Deadzone:
fi_FI: Joystickin Kuollut Alue:

en: %d hidden achievements remaining
fi_FI: %d piilotettua saavutusta jäljellä

en: Achievements unlocked: %d/%d
fi_FI: Saavutuksia avattu: %d/%d

en: Graphics mode:
fi_FI: Grafiikkatila:

en: Render mode:
fi_FI: Renderöintitila:

en: Special dithering modes supported by some games
fi_FI: Erityiset dithering asetukset joita jotkut pelit tukevat

en: Stretch mode:
fi_FI: Venytystila:

en: Scaler:
fi_FI: Skalaaja:

en: Rotation mode:
fi_FI: Rotaatiotitila:

en: Shader:
fi_FI: Sävytin:

en: Specifies path to the shader used for scaling the game screen
fi_FI: Määrittää polun peliruudun skaalaukseen käytetylle sävyttimelle

[ctx: lowres]
en: Shader Path:
fi_FI: Sävytinkansio:

[ctx: shader]
en: None
fi_FI: Ei mikään

en: Download Shaders
fi_FI: Lataa sävyttimiä

en: Check on the scummvm.org website for updates of shader packs
fi_FI: Tarkista sävytinpakettien päivitykset scummvm.org-sivustolta

en: Fullscreen mode
fi_FI: Kokoruututila

en: Wait for the vertical sync to refresh the screen in order to prevent tearing artifacts
fi_FI: Odota pystytahdistusta ruudunpäivityksessä kuvanrepeämien välttämiseksi

en: Game 3D Renderer:
fi_FI: Pelin 3d-renderöijä:

[ctx: lowres]
en: Game 3D Renderer:
fi_FI: Pelin 3D-renderöijä:

en: 3D Anti-aliasing:
fi_FI: 3D Antialiasointi:

en: Disabled
fi_FI: Pois päältä

en: Filter graphics
fi_FI: Suodata grafiikka

en: Use linear filtering when scaling graphics
fi_FI: Käytä bilineaarista suodatinta grafiikan skaalauksessa

en: Aspect ratio correction
fi_FI: Kuvasuhteen korjaus

en: Correct aspect ratio for games
fi_FI: Korjaa pelien kuvasuhde

en: Preferred device:
fi_FI: Ensisijainen laite:

en: Music device:
fi_FI: Musiikkilaite:

en: Specifies preferred sound device or sound card emulator
fi_FI: Määrittää äänilaitteen tai äänikorttiemulaattorin jota ensisijaisesti tulisi käyttää

en: Specifies output sound device or sound card emulator
fi_FI: Määrittää äänikortin tai äänikorttia emuloivan ohjelmiston

[ctx: lowres]
en: Preferred dev.:
fi_FI: Ensisijainen:

[ctx: lowres]
en: Music device:
fi_FI: Musiikkilaite:

en: AdLib emulator:
fi_FI: AdLib emulaattori:

en: AdLib is used for music in many games
fi_FI: AdLibiä käytetään monien pelien musiikeissa

en: GM device:
fi_FI: GM laite:

en: Specifies default sound device for General MIDI output
fi_FI: Määrittää oletuksena käytettävän äänilaitteen General MIDIlle

en: Don't use General MIDI music
fi_FI: Älä käytä General MIDIä musiikissa

en: Use first available device
fi_FI: Käytä ensimmäistä laitetta

en: SoundFont is supported by some audio cards, FluidSynth and Timidity
fi_FI: Jotkut äänikortit tukevat äänifonttia (SoundFont), FluidSynth ja Timidity

[ctx: soundfont]
en: None
fi_FI: Ei käytössä

en: Mixed AdLib/MIDI mode
fi_FI: Yhdistetty AdLib/MIDI tila

en: Use both MIDI and AdLib sound generation
fi_FI: Käytä sekä MIDIä että Adlibiä äänentuotantoon

en: MIDI gain:
fi_FI: MIDIn äänilisäys:

en: MT-32 Device:
fi_FI: MT-32 laite:

en: Specifies default sound device for Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 output
fi_FI: Määrittää oletusäänilaitteen Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64:n käyttöön

en: True Roland MT-32 (disable GM emulation)
fi_FI: Aito Roland MT-32 (ei GM emulointia)

en: Check if you want to use your real hardware Roland-compatible sound device connected to your computer
fi_FI: Valitse jos haluat käyttää aitoa Roland-yhteensopivaa laittetta joka on kytketty tietokoneeseesi

[ctx: lowres]
en: True Roland MT-32 (no GM emulation)
fi_FI: Aito Roland MT-32 (ei GM emulointia)

en: Roland GS device (enable MT-32 mappings)
fi_FI: Roland GS Laite (aktivoi MT-32 mappaukset)

en: Check if you want to enable patch mappings to emulate an MT-32 on a Roland GS device
fi_FI: Valitse jos haluat käyttää patch mappingia MT-32:n emulointiin Roland GS laitteella

en: Don't use Roland MT-32 music
fi_FI: Älä käytä Roland MT-32 musiikkia

en: Text and speech:
fi_FI: Tekstitys ja puhe:

en: Speech
fi_FI: Puhe

en: Subtitles
fi_FI: Tekstitys

en: Both
fi_FI: Molemmat

en: Subtitle speed:
fi_FI: Tekstien nopeus:

[ctx: lowres]
en: Text and speech:
fi_FI: Tekstitys ja puhe:

en: Spch
fi_FI: Puhe

en: Subs
fi_FI: Tekstit

[ctx: lowres]
en: Both
fi_FI: Molemmat

en: Show subtitles and play speech
fi_FI: Näytä tekstitys ja käytä puhetta

[ctx: lowres]
en: Subtitle speed:
fi_FI: Tekstien nopeus:

en: Music volume:
fi_FI: Musiikki:

[ctx: lowres]
en: Music volume:
fi_FI: Musiikki:

en: Mute all
fi_FI: Vaimenna kaikki

en: SFX volume:
fi_FI: Ääniefektit:

en: Special sound effects volume
fi_FI: Erikoisefektit

[ctx: lowres]
en: SFX volume:
fi_FI: Ääniefektit:

en: Speech volume:
fi_FI: Puhe:

[ctx: lowres]
en: Speech volume:
fi_FI: Puhe:

en: Control
fi_FI: Kontrollit

[ctx: lowres]
en: Cloud
fi_FI: Pilvi

en: Accessibility
fi_FI: Helppokäyttötoiminnot

[ctx: lowres]
en: Accessibility
fi_FI: Helppokäyttötoiminnot

en: Discard changes and close the dialog
fi_FI: Hylkää muutokset ja sulje dialogi

en: Apply
fi_FI: Käytä

en: Apply changes without closing the dialog
fi_FI: Hyväksy muutokset sulkematta dialogia

en: Apply changes and close the dialog
fi_FI: Hyväksy muutokset ja sulje dialogi

en: FluidSynth Settings
fi_FI: FluidSynth asetukset

en: Specifies where your saved games are put. A red coloring indicates the value is temporary and will not get saved
fi_FI: Määrittelee pelitallennustesi sijainnin. Punainen väri tarkoittaa että arvo on väliaikanen eikä sitä tulla tallentamaan

en: Theme Path:
fi_FI: Teemojen polku:

[ctx: lowres]
en: Theme Path:
fi_FI: Teemojen polku:

en: Icon Path:
fi_FI: Ikonipolku:

[ctx: lowres]
en: Icon Path:
fi_FI: Ikonipolku:

[ctx: path]
en: Default
fi_FI: Oletus

en: DLC Path:
fi_FI: DLC polku:

[ctx: lowres]
en: DLC Path:
fi_FI: DLC polku:

en: Specifies path to additional data used by all games or ScummVM
fi_FI: Määrittää polun, jossa on lisätiedostoja joita ScummVM tai kaikki pelit käyttävät

en: Plugins Path:
fi_FI: Pluginien sijainti:

[ctx: lowres]
en: Plugins Path:
fi_FI: Pluginien sijainti:

en: ScummVM config path:
fi_FI: ScummVM:n asetuspolku:

en: ScummVM log path:
fi_FI: ScummVM:n lokitiedostopolku:

en: View
fi_FI: Tarkastele

note: I18N: Referring to the last path memorized when adding a game
en: Last browser path:
fi_FI: Viimeisin selaimen polku:

en: Theme:
fi_FI: Teema:

en: GUI scale:
fi_FI: Käyttöliittymän skaalaus:

en: %d%% - Custom
fi_FI: %d%% - Mukautettu

en: GUI renderer:
fi_FI: GUI renderöijä:

en: Return to the launcher when leaving a game
fi_FI: Palaa alkunäkymään pelistä poistuessa

en: Return to the launcher when leaving a game instead of closing ScummVM
    (this feature is not supported by all games).
fi_FI: Palaa alkunäkymään pelistä poistuessa, sen sijaan että ScummVM suljetaan kokonaan
    (kaikki pelit eivät tue tätä ominaisuutta).

en: Ask for confirmation on exit
fi_FI: Varmista että peli tai ohjelma halutaan sulkea

en: Ask for permission when closing ScummVM or leaving a game.
fi_FI: Kysy lupaa sulkea ScummVM peliä sulkiessa.

en: Disable fixed font scaling
fi_FI: Älä skaalaa vakiokokoisia fontteja

en: Do not upscale fixed size fonts in the GUI. This reduces artefacts on low resolution screens
fi_FI: Älä kasvata vakiokokoisia fontteja käyttöliittymässä. Tämä vähentää artefakteja matalaresoluutiosilla ruuduilla

en: GUI language:
fi_FI: ScummVM:n kieli:

en: Language of ScummVM GUI
fi_FI: ScummVM käyttöliittymän kieli

en: Switch the ScummVM GUI language to the game language
fi_FI: Vaihda ScummVM:n käyttöliittymän kieleksi pelin kieli

en: When starting a game, change the ScummVM GUI language to the game language. That way, if a game uses the ScummVM save and load dialogs, they are in the same language as the game.
fi_FI: Vaihtaa peliä käynnistäessä ScummVM:n käyttöliittymän kieleksi pelin kielen. Tällöin, jos peli käyttää ScummVM:n tallennus- tai latausdialogeja, ne ovat samalla kielellä kuin itse peli.

en: Use native system file browser
fi_FI: Käytä käyttöjärjestelmän tiedostoselainta

en: Use the native system file browser instead of the ScummVM one to select a file or directory.
fi_FI: Käytä käyttöjärjestelmän tiedostoselainta ScummVM:n toteutuksen sijaan tiedostojen ja kansioiden valintaan.

en: Download Icons
fi_FI: Lataa ikoneita

en: Check on the scummvm.org website for updates of icon packs
fi_FI: Tarkista ikonipakettien päivitykset scummvm.org-sivustolta

en: Autosave:
fi_FI: Autom. tallennus:

[ctx: lowres]
en: Autosave:
fi_FI: Autom. tallennus:

en: Random seed:
fi_FI: Satunnaisuuden alustusarvo:

en: Seed for initializing all random number generators
fi_FI: Satunnaislukugeneraattorien alustusarvo

en: Debug level:
fi_FI: Debug-taso:

note: I18N: Debug level -1, no messages
en: None
fi_FI: Ei mikään

note: I18N: Debug level 11, all messages
en: 11 (all)
fi_FI: 11 (kaikki)

en: Enable Discord integration
fi_FI: Discord-integraatio

en: Show information about the games you are playing on Discord if the Discord client is running.
fi_FI: Näytä tietoa peleistä joita pelaat Discordissa, jos Discord on käynnissä.

en: Update check:
fi_FI: Päivitystarkistus:

en: How often to check ScummVM updates
fi_FI: Kuinka usein tarkistetaan onko ScummVM:ään päivityksiä

en: Check now
fi_FI: Tarkista nyt

en: Active storage:
fi_FI: Tallennustila:

en: Active cloud storage
fi_FI: Aktiivinen pilvitallennus

[ctx: lowres]
en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
fi_FI: Tallennustilaa ei ole vielä aktivoitu. Tarkista että käyttäjänimi on oikein ja aktivoi se:

en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
fi_FI: Tallennustilaa ei ole vielä aktivoitu. Tarkista että käyttäjänimi on oikein ja aktivoi se:

en: Enable storage
fi_FI: Aktivoi tallennustila

en: Confirm you want to use this account for this storage
fi_FI: Vahvista että haluat käyttää tätä tiliä tässä tallennustilassa

en: Username:
fi_FI: Käyttäjänimi:

en: Username used by this storage
fi_FI: Tallennustilan käyttäjänimi

en: <none>
fi_FI: <tyhjä>

en: Used space:
fi_FI: Käytetty tila:

en: Space used by ScummVM's saved games on this storage
fi_FI: ScummVM:n pelitallennusten käyttämä tila tallennustilassa

en: Last sync:
fi_FI: Viimeisin synkronointi:

en: When was the last time saved games were synced with this storage
fi_FI: Milloin pelitallennukset viimeksi synkronoitiin tähän tallennustilaan

en: <never>
fi_FI: <ei koskaan>

[ctx: lowres]
en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
fi_FI: Pelitallennukset synkronoidaan automaattisesti käynnistyksen yhteydessä, tallennuksen jälkeen sekä ladatessa.

en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
fi_FI: Pelitallennukset synkronoidaan automaattisesti käynnistyksen yhteydessä, tallennuksen jälkeen sekä ladatessa.

en: Sync now
fi_FI: Synkronoi nyt

en: Start saved games sync
fi_FI: Aloita pelitallennusten synkronointi

[ctx: lowres]
en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
fi_FI: Voit ladata pelitiedostoja ScummVM-pilvikansiostasi:

en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
fi_FI: Voit ladata pelitiedostoja ScummVM-pilvikansiostasi:

en: Download game files
fi_FI: Lataa pelitiedostoja

en: Open downloads manager dialog
fi_FI: Avaa lataustenhallinnan ilmaisin

[ctx: lowres]
en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
fi_FI: Vaihtaaksesi tilin jota tämä tallennustila käyttää, katkaise yhteys yhdistäen sitten uudestaan:

en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
fi_FI: Vaihtaaksesi tilin jota tämä tallennustila käyttää, katkaise yhteys yhdistäen sitten uudestaan:

en: Disconnect
fi_FI: Katkaise yhteys

en: Stop using this storage on this device
fi_FI: Lopeta tämän tallennustilan käyttö tällä laitteella

[ctx: lowres]
en: This storage is not connected yet!
fi_FI: Tähän tallennustilaan ei ole vielä avattu yhteyttä!

en: This storage is not connected yet!
fi_FI: Tähän tallennustilaan ei ole vielä avattu yhteyttä!

en: Connect
fi_FI: Yhdistä

en: Connect your cloud storage account
fi_FI: Yhdistä pilvitallennustilisi

[ctx: lowres]
en: /root/ Path:
fi_FI: /root/-polku:

en: Select which directory will be shown as /root/ in the Files Manager
fi_FI: Valitse mitä hakemistoa käytetään tiedostoselaimen juurikansiona

en: /root/ Path:
fi_FI: /root/-polku:

en: Server's port:
fi_FI: Palvelimen portti:

en: Port for server to use
fi_FI: Portti jota serveri käyttää

[ctx: lowres]
en: Run server to manage files with browser (in the same network).
fi_FI: Käynnistä palvelin tiedostojen hallintaan selaimen kautta (samassa verkossa).

[ctx: lowres]
en: Closing options dialog will stop the server.
fi_FI: Asetusdialogin sulkeminen sulkee myös serverin.

en: Run server to manage files with browser (in the same network).
fi_FI: Käynnistä palvelin tiedostojen hallintaan selaimen kautta (samassa verkossa).

en: Closing options dialog will stop the server.
fi_FI: Asetusdialogin sulkeminen sulkee myös serverin.

en: Use Text to speech
fi_FI: Käytä tekstistä puheeksi -toimintoa

en: Will read text in gui on mouse over.
fi_FI: Lukee osoittimen alla olevan käyttölittymätekstin.

en: Ignore
fi_FI: Jätä huomiotta

en: Disable autosave
fi_FI: Automaattinen tallennus pois päältä

en: WARNING: Autosave was enabled. Some of your games have existing saved games on the autosave slot. You can either move the existing saves to new slots, disable autosave, or ignore (you will be prompted when autosave is about to overwrite a save).
    List of games:
fi_FI: VAROITUS: Automaattitallennus on päällä. Joillain peleistäsi saattaa jo olla tallennus automaattitallennuspaikassa. Voit joko siirtää olemassaolevat tallennukset uuteen tallennuspaikkaan, tai jättää tämän huomiotta (sinulta kysytään kun automaattitallennus meinaa ylikirjoittaa tallennuksen).
    Lista peleistä:

en: 
    And more...
fi_FI: 
    Ja lisää...

en: Move
fi_FI: Siirrä

en: ERROR: Failed to move the following saved games:
fi_FI: VIRHE: Seuraavien tallennusten siirtämien epäonnistui:

en: Failed to change cloud storage!
fi_FI: Pilvitallennustilan vaihtaminen epäonnistui!

en: Another cloud storage is already active.
fi_FI: Toinen pilvitila on jo aktiivinen.

en: Theme does not support selected language!
fi_FI: Teema ei tue valittua kieltä!

en: Theme cannot be loaded!
fi_FI: Teemaa ei pystytä lataamaan!

en: 
    Misc settings will be restored.
fi_FI: 
    Muut asetukset palautetaan.

en: Select directory for GUI themes
fi_FI: Valitse hakemisto käyttöliittymän teemoille

en: Select directory for GUI launcher thumbnails
fi_FI: Valitse hakemisto käyttöliittymän pikkukuville

en: Select directory for DLC downloads
fi_FI: Valitse hakemisto DLC latauksille

en: Select directory for extra files
fi_FI: Valitse hakemisto lisätiedostoille

en: Select directory for plugins
fi_FI: Valitse hakemisto plugineille

en: Select directory for Files Manager /root/
fi_FI: Valitse /root/ hakemisto tiedostonhallinnalle

en: This Storage is working now. Do you want to interrupt it?
fi_FI: Tämä tallennustila on nyt aktiivinen. Haluatko keskeyttää sen?

en: Wait until current Storage finishes up and try again.
fi_FI: Odota kunnes aktiivinen Tallennus on valmis ja yritä sitten uudestaan.

en: <right now>
fi_FI: <nyt>

en: Request failed.
    Check your Internet connection.
fi_FI: Pyyntö epäonnistui
    Tarkista verkkoyhteytesi.

en: A test pattern should be displayed.
    Do you want to keep these shader scaler settings?
fi_FI: Näkyvissä pitäisi olla testikuvio.
    Haluatko pitää nämä sävyttimen skaalausasetukset?

en: Reverting automatically in %d seconds
fi_FI: Palautetaan asetukset automaattisesti %d sekunnin kuluttua

en: Enter Text
fi_FI: Syötä teksti

note: I18N: You must leave "#" as is, only word 'next' is translatable
en: #  next
fi_FI: # seuraava

en: add
fi_FI: lisää

en: Delete char
fi_FI: Poista merkki

note: I18N: Pre means 'Predictive', leave '*' as is
en: *  Pre
fi_FI: * Ennakoiva

note: I18N: 'Num' means Numbers
en: *  Num
fi_FI: * 123

note: I18N: 'Abc' means Latin alphabet input
en: *  Abc
fi_FI: * Abc

en: Recorder or Playback Gameplay
fi_FI: Nauhoitin tai Toista Tallennus

en: Delete
fi_FI: Poista

en: Record
fi_FI: Nauhoita

en: Playback
fi_FI: Toista

en: Edit
fi_FI: Muokkaa

en: Author:
fi_FI: Tekijä:

en: Notes:
fi_FI: Merkinnät:

en: Do you really want to delete this record?
fi_FI: Haluatko varmasti poistaa tämän pelinauhoituksen?

en: Unknown Author
fi_FI: Tuntematon tekijä

en: ScummVM could not access the directory!
fi_FI: ScummVM ei voi avata kyseistä hakemistoa!

en: Downloading saves...
fi_FI: Ladataan pelitallenteita...

en: Run in background
fi_FI: Aja taustalla

en: %s (%s %S / %s %S, %s / %s files)
fi_FI: %s (%s %S / %s %S, %s / %s tiedostoa)

en: No date saved
fi_FI: Päiväystä ei ole tallennettu

en: No time saved
fi_FI: Aikaa ei ole tallennettu

en: No playtime saved
fi_FI: Peliaikaa ei ole tallennettu

en: Untitled saved game
fi_FI: Nimetön pelitallennus

en: Do you really want to delete this saved game?
fi_FI: Haluatko varmasti poistaa tämän pelitallennuksen?

en: Error deleting saved game
fi_FI: Pelitallennusta kirjoittaessa tapahtui virhe

en: Date:
fi_FI: Päiväys:

en: Time:
fi_FI: Aika:

en: Playtime:
fi_FI: Peliaika:

en: New Save
fi_FI: Uusi pelitallennus

en: Create a new saved game
fi_FI: Luo uusi pelitallennus

en: Name:
fi_FI: Nimi:

en: Enter a description for slot %d:
fi_FI: Anna kuvaus tallennukselle numero %d:

en: Choose shader from the list below (or pick a file instead)
fi_FI: Valitse sävytin allaolevasta listasta (tai valitse tiedosto)

en: Pick file instead...
fi_FI: Valitse tiedosto...

en: Pick shader from file system
fi_FI: Valitse sävytin tiedostojärjestelmästä

en: Select shader
fi_FI: Valitse sävytin

en: Select a Theme
fi_FI: Valitse teema

en: Disabled GFX
fi_FI: Disabloitu GFX

[ctx: lowres]
en: Disabled GFX
fi_FI: Disabloitu GFX

en: Standard renderer
fi_FI: Standardirenderöijä

en: Standard
fi_FI: Standardi

en: Antialiased renderer
fi_FI: Antialiasoitu renderöijä

en: Antialiased
fi_FI: Antialiasoitu

en: Add anyway
fi_FI: Lisää silti

en: Copy to clipboard
fi_FI: Kopioi leikepöydälle

en: Report game
fi_FI: Tee ilmoitus pelistä

en: Use the button below to copy the required game information into your clipboard.
fi_FI: Käytä allaolevaa painiketta kopioidaksesi pelin tiedot leikepöydälle.

en: You can also directly report your game to the Bug Tracker.
fi_FI: Voit myös ilmoittaa pelisi suoraan Bug Trackeriin.

en: All necessary information about your game has been copied into the clipboard
fi_FI: Tarpeelliset tiedot pelistäsi on kopioitu leikepöydälle

en: Copying the game information to the clipboard has failed!
fi_FI: Pelin tietojen kopiointi leikepöydälle epäonnistui!

en: ScummVM now supports automatic check for updates
    which requires access to the Internet. Would you
    like to enable this feature?
fi_FI: ScummVM tukee nyt automaattista päivitysten tarkistusta,
    joka vaatii pääsyn internetiin. Haluaisitko laittaa päälle
    tämän ominaisuuden?

en: You can change this setting later in the Misc tab
    in the Options dialog.
fi_FI: Voit muuttaa tätä asetusta myöhemmin Muut-
    välilehden Asetukset-dialogista.

en: Clear value
fi_FI: Tyhjennä arvo

en: Play
fi_FI: Pelaa

en: Saves
fi_FI: Tallennukset

en: Bad config file format. overwrite?
fi_FI: Viallinen asetustiedosto. Ylikirjoitetaanko?

note: I18N: <Add a new folder> must match the translation done in backends/fs/android/android-saf-fs.h
en: In this new version of ScummVM for Android, significant changes were made to the file access system to allow support for modern versions of the Android Operating System.
    If you find that your existing added games or custom paths no longer work, please edit those paths:
      1. From the Launcher, go to **Game Options > Paths**. Select **Game Path** or **Extra Path**, as appropriate. 
      2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option.
      3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Select **Use this folder**. 
      5. Select **Allow** to give ScummVM permission to access the folder. 
      6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Select the folder containing the game's files, then tap **Choose**. 
    
    Repeat steps 1 and 6 for each game.
fi_FI: Tähän uuteen ScummVM:n Android-versioon on tehty huomattavia tiedostokäsittelyä koskevia muutoksia jotta pystymme tukemaan Android-käyttöjärjestelmän uudempia versioita.
    Jos huomaat että vanhat lisäämäsi pelit tai tiedostopolut eivät enää toimi, ole hyvä ja muokkaa k.o. polkuja:
      1. Mene pelivalitsimesta **Pelin asetukset > Polut**. Valitse tilanteen mukaan **Pelin polku** tai **Lisäkansio**.
      2. **Siirry ylös** ScummVM:n tiedostoselaimessa kunnes saavut juurikansioon josta löytyy **<Lisää uusi kansio>**.
      3. Tuplanapauta **<Lisää uusi kansio>**. Navigoi tiedostoselaimessa kansioon joka sisältää peliesi kansiot (esim. ** SD-Kortti > ScummVMPelit**).
      4. Valitse **Käytä tätä kansiota**.
      5. Valitse **Salli** antaaksesi ScummVM:lle oikeudet kansioon.
      6. ScummVM-tiedostoselaimessa tuplanapauta tiesi luotuun kansioon. Valitse pelin tiedostot sisältävä kansio ja napauta 'Valitse'.
    
    Toista vaiheet 1 ja 6 jokaiselle pelille.

note: I18N: A button caption to dismiss a message and read it later
en: Read Later
fi_FI: Lue myöhemmin

note: I18N: <Add a new folder> must match the translation done in backends/fs/android/android-saf-fs.h
en: In this new version of ScummVM for Android, significant changes were made to the file access system to allow support for modern versions of the Android Operating System.
    To add a game:
    
      1. Select **Add Game...** from the launcher. 
      2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option.
      3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Select **Use this folder**. 
      5. Select **Allow** to give ScummVM permission to access the folder. 
      6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Select the sub-folder containing the game's files, then tap **Choose**.
    Repeat steps 1 and 6 for each game.
fi_FI: Tähän uuteen ScummVM:n Android-versioon on tehty huomattavia tiedostokäsittelyä koskevia muutoksia jotta pystymme tukemaan Android-käyttöjärjestelmän uudempia versioita.
    Lisätäksesi pelin:
    
      1. Valitse **Lisää peli...** pelivalitsimesta.
      2. **Siirry ylös** ScummVM:n tiedostoselaimessa kunnes saavut juurikansioon josta löytyy **<Lisää uusi kansio>**.
      3. Tuplanapauta **<Lisää uusi kansio>**. Navigoi tiedostoselaimessa kansioon joka sisältää peliesi kansiot (esim. ** SD-Kortti > ScummVMPelit**). 
      4. Valitse **Käytä tätä kansiota**.
      5. Valitse **Salli** antaaksesi ScummVM:lle oikeudet kansioon.
      6. ScummVM-tiedostoselaimessa tuplanapauta tiesi luotuun kansioon. Valitse pelin tiedostot sisältävä kansio ja napauta 'Valitse'.
    Toista vaiheet 1 ja 6 jokaiselle pelille.

en: Error running game:
fi_FI: Virhe ajettaessa peliä:

en: Could not find any engine capable of running the selected game
fi_FI: Pelimoottoria joka tukisi valittua peliä ei löytynyt

en: Could not locate engine data %s
fi_FI: Pelimoottorin datatiedostoa %s ei löydetty

en: Out of date engine data. Expected %d.%d, but got version %d.%d
fi_FI: Pelimoottorin datatiedostosta löytyi väärä versio. Odotettu versio %d.%d, löytynyt versio %d.%d

en: No error
fi_FI: Ei virhettä

en: Game data not found
fi_FI: Pelin tietoja ei löytynyt

en: Game id not supported
fi_FI: Pelin tunniste ei ole tuettu

en: Unsupported color mode
fi_FI: Väritilaa ei tueta

en: Audio device initialization failed
fi_FI: Äänilaitteen alustus epäonnistui

en: Read permission denied
fi_FI: Lukuoikeuksia ei saatu

en: Write permission denied
fi_FI: Kirjoitusoikeuksia ei saatu

en: Path does not exist
fi_FI: Polkua ei ole olemassa

en: Path not a directory
fi_FI: Polku ei ole hakemisto

en: Path not a file
fi_FI: Polku ei ole tiedosto

en: Cannot create file
fi_FI: Tiedoston luonti ei onnistu

en: Reading data failed
fi_FI: Tiedon lukeminen epäonnistui

en: Writing data failed
fi_FI: Tiedon kirjoittaminen epäonnistui

en: Could not find suitable engine plugin
fi_FI: Sopivaa pelimoottorin pluginia ei löytynyt

en: Engine plugin does not support saved games
fi_FI: Pelimoottoriliitännäinen ei tue pelitallenteita

en: User canceled
fi_FI: Käyttäjä peruutti

en: Unknown error
fi_FI: Tuntematon virhe

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Green is color
en: Hercules Green
fi_FI: Hercules vihreä

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Amber is color
en: Hercules Amber
fi_FI: Hercules keltainen

en: PC-9821 (256 Colors)
fi_FI: PC-9821 (256 Väriä)

en: PC-9801 (16 Colors)
fi_FI: PC-9801 (16 Väriä)

en: PC-9801 (8 Colors)
fi_FI: PC-9801 (8 Väriä)

note: I18N: Macintosh black-and-white
en: Macintosh b/w
fi_FI: Macintosh mustavalkoinen

en: VGA Grey Scale
fi_FI: VGA-harmaasävy

en: Windows (256 Colors)
fi_FI: Windows (256 Väriä)

en: Windows (16 Colors)
fi_FI: Windows (16 Väriä)

[ctx: lowres]
en: Hercules Green
fi_FI: Hercules vihreä

[ctx: lowres]
en: Hercules Amber
fi_FI: Hercules keltainen

en: No rotation
fi_FI: Ei rotaatiota

en: Clockwise
fi_FI: Myötäpäivään

note: I18N: Rotation mode
en: 180 degrees
fi_FI: 180 astetta

note: I18N: Rotation mode
en: Counter-clockwise
fi_FI: Vastapäivään

en: Daily
fi_FI: Päivittäin

en: Weekly
fi_FI: Viikoittain

en: Monthly
fi_FI: Kuukausittain

en: <Bad value>
fi_FI: <Huono arvo>

en: Bitmap Image File
fi_FI: Bittikarttakuvatiedosto

en: PNG Image File
fi_FI: PNG-kuvatiedosto

en: JPEG Image File
fi_FI: JPEG-kuvatiedosto

en: QuickDraw PICT Image File
fi_FI: QuickDraw PICT-kuvatiedosto

en: Data File
fi_FI: Datatiedosto

en: Graphic adventure game engine
fi_FI: Pelimoottori graafisille seikkailupeleille

en: Quit
fi_FI: Lopeta

en: Log File Error
fi_FI: Lokitiedostovirhe

en: Unable to read ScummVM log file or create a new one!
fi_FI: ScummVM:n lokitiedoston lukeminen tai uuden luominen ei onnistu!

en: Config File Error
fi_FI: Asetustiedostovirhe

en: Unable to read ScummVM config file or create a new one!
fi_FI: ScummVM:n asetustiedoston lukeminen tai uuden luominen ei onnistu!

en: Save Path Error
fi_FI: Tallennuspolkuvirhe

en: Unable to create or access default save path!
fi_FI: Oletustallennuspolun luominen tai lukeminen ei onnistu!

en: Icons Path Error
fi_FI: Ikonipolkuvirhe

en: Unable to create or access default icons and shaders path!
fi_FI: Oletus ikoni- ja sävytinpolun luominen tai lukeminen ei onnistu!

en: Unable to access the globally set save path! Please revert to default from ScummVM Options
fi_FI: Globaalisti asetetun tallennuspolun lukeminen ei onnistu! Ole hyvä ja palauta oletusarvo käyttöön ScummVM:n asetuksista

en: Toggle virtual keyboard
fi_FI: Virtuaalinen näppäimistö päälle/pois

en: Done
fi_FI: Valmis

en: Mode change
fi_FI: Tilan vaihto

en: Close popup
fi_FI: Sulje ponnahdusikkuna

en: Please select the *root* of your external (physical) SD card. This is required for ScummVM to access this path:
fi_FI: Ole hyvä ja valitse ulkoisen (fyysisen) SD-korttisi *juurihakemisto*. Tämä on tarpeellista jotta ScummVM pääsee kansioon:

en: Storage Access Framework Permissions for ScummVM were revoked!
fi_FI: ScummVM:n Storage Access Framework-luvat poistettu!

en: Configuration file could not be parsed
fi_FI: Asetustiedostoa ei kyetty lukemaan

en: Run a game
fi_FI: Käynnistä peli

en: Search a game
fi_FI: Etsi peliä

en: No games (yet)
    Open ScummVM and add your games here.
fi_FI: Ei pelejä (vielä)
    Avaa ScummVM ja lisää pelisi tänne.

en: Game icon
fi_FI: Pelin ikoni

en: Shortcut label
fi_FI: Pikakuvakkeen teksti

en: Shortcut icon
fi_FI: Pikakuvakkeen ikoni

note: I18N: One line summary as shown in *nix distributions
en: Interpreter for numerous adventure games and role-playing games
fi_FI: Pelitulkki lukuisille seikkailu- ja roolipeleille

note: I18N: 1 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: ScummVM is a program which allows you to run a wide variety of classic graphical point-and-click adventure games and role-playing games, provided you already have their data files. The clever part about this: ScummVM just replaces the executables shipped with the game, allowing you to play them on systems for which they were never designed!
fi_FI: ScummVM on ohjelma jonka avulla voit pelata lukuisia klassisia graafisia seikkailu- ja roolipelejä, olettaen että sinulla on jo pelien datatiedostot. Tämä on fiksua koska: ScummVM korvaa itse ajettavan peliohjelman, joten voit pelata pelejä jopa alustoilla joille pelejä ei koskaan suunniteltu!

note: I18N: 2 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Currently, ScummVM supports a huge library of adventures with over 4000 games in total. It supports many classics published by legendary studios like LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. and Westwood Studios.
fi_FI: Tällä hetkellä ScummVM tukee jättimäistä seikkailujen kirjastoa, kaikkiaan yli 4000 peliä. Se tukee lukuisia klassikkoja legendaarisilta studioilta kuten LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. ja Westwood Studios.

note: I18N: 3 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Next to ground-breaking titles like the Monkey Island series, Broken Sword, Myst, Blade Runner and countless other games you will find some really obscure adventures and truly hidden gems to explore.
fi_FI: Uraauurtaneiden Monkey Island-, Broken Sword-, Myst-, Blade Runner- ja lukuisten muiden pelien ohelta löydät myös vähemmän tunnettuja helmiä tutkittavaksesi.

en: Achievement unlocked!
fi_FI: Saavutus avattu!

en: Illegitimate game copy detected. We provide no support in such cases
fi_FI: Laiton pelikopio tunnistettu. Emme tarjoa tukea tällaisissa tapauksissa

en: ~R~esume
fi_FI: ~J~atka

en: ~L~oad
fi_FI: ~L~ataa

en: ~S~ave
fi_FI: ~T~allenna

en: ~O~ptions
fi_FI: ~A~setukset

en: ~H~elp
fi_FI: ~O~hje

en: ~A~bout
fi_FI: ~T~ietoa

en: ~R~eturn to Launcher
fi_FI: Palaa p~e~livalitsimeen

[ctx: lowres]
en: ~R~eturn to Launcher
fi_FI: Palaa p~e~livalitsimeen

en: Save game:
fi_FI: Tallenna peli:

en: Save
fi_FI: Tallenna

en: Sorry, this engine does not currently provide in-game help. Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
fi_FI: Tämä pelimoottori ei toistaiseksi tue pelin sisäistä ohjetta. Avaa LUEMINUT tiedosto saadaksesi lisätietoa.

en: This game does not support saving from the menu. Use in-game interface
fi_FI: Tämä peli ei tue pelitallennusten tekemistä valikosta. Käytä pelin omaa sisäistä käyttöliittymää

en: This game cannot be saved at this time. Please try again later
fi_FI: Pelin tallennusta ei voida juuri nyt tehdä. Koeta myöhemmin uudelleen

en: Failed to save game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
fi_FI: Pelitilan tallennus epäonnistui (%s)! Konsultoi README-tiedostoa saadaksesi lisätietoa ja ohjeita avun hankkimiseen.

en: This game does not support loading from the menu. Use in-game interface
fi_FI: Tämä peli ei tue lataamista valikosta. Käytä pelin omaa sisäistä käyttöliittymää

en: This game cannot be loaded at this time. Please try again later
fi_FI: Peliä ei voida ladata juuri tällä hetkellä. Koeta myöhemmin uudelleen

en: ~O~K
fi_FI: ~H~yväksy

en: ~C~ancel
fi_FI: ~P~eruuta

en: Could not switch to resolution '%dx%d'.
fi_FI: Vaihto resoluutioon '%dx%d' ei onnistunut.

en: Could not initialize color format.
fi_FI: Väriformaattia ei voitu alustaa.

en: Could not switch to video mode '%s'.
fi_FI: Vaihto videotilaan '%s' ei onnistunut.

en: Could not switch to stretch mode '%s'.
fi_FI: Vaihto venytystilaan '%s' ei onnistunut.

en: Could not apply aspect ratio setting.
fi_FI: Kuvasuhdeasetusta ei voitu asettaa.

en: Could not apply fullscreen setting.
fi_FI: Kokoruututila-asetusta ei voi asettaa.

en: Could not apply filtering setting.
fi_FI: Suodatusasetusta ei voitu ottaa käyttöön.

en: Error
fi_FI: Virhe

en: You appear to be playing this game directly
    from the CD. This is known to cause problems,
    and it is therefore recommended that you copy
    the data files to your hard disk instead.
    See the documentation (CD audio) for details.
fi_FI: Vaikuttaa siltä että pelaat suoraan
    CD-levyltä. Tämän tiedetään aiheuttavan
    ongelmia, joten on suositeltavaa että kopioit
    pelin tiedostot kovalevyllesi.
    Avaa dokumentaation CD audio-osio ohjeita varten.

en: This game has audio tracks on its CD. These
    tracks need to be ripped from the CD using
    an appropriate CD audio extracting tool in
    order to listen to the game's music.
    See the documentation (CD audio) for details.
fi_FI: Pelin musiikki on CD-levyllä ääniraitoina.
    Raidat pitää ripata levyltä sopivaa
    ohjelmistoa käyttäen, jotta musiikit
    kuuluvat pelissä.
    Avaa dokumentaation CD audio-osio ohjeita varten.

en: Skip autosave
fi_FI: Ohita automaattinen tallennus

en: WARNING: The autosave slot contains a saved game named %S, and an autosave is pending.
    Please move this saved game to a new slot, or delete it if it's no longer needed.
    Alternatively, you can skip the autosave (will prompt again in 5 minutes).
fi_FI: VAROITUS: Automaattitallennuspaikassa on tallennus nimellä %S, ja automaattinen tallennus on tapahtumaisillaan.
    Ole hyvä ja siirrä tämä tallennus uuteen paikkaan, tai poista se jos se on tarpeeton.
    Voit myös perua automaattitallennuksen (jolloin kysymme uudestaan 5 minuutin kuluttua).

en: ERROR: Could not copy the savegame to a new slot
fi_FI: VIRHE: Tallennuksen kopiointi uuteen paikkaan epäonnistui

en: Autosave
fi_FI: Autom. tallennus

en: Error occurred making autosave
fi_FI: Automaattista pelitallennusta luodessa tapahtui virhe

en: Failed to load saved game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
fi_FI: Pelitallennuksen lataus epäonnistui (%s)! Konsultoi README-tiedostoa saadaksesi lisätietoa ja ohjeita avun hankkimiseen.

en: WARNING:
fi_FI: VAROITUS:

en:  Shall we still run the game?
fi_FI:  Käynnistämmekö pelin tästä huolimatta?

en: WARNING: The game you are about to start is not yet fully supported by ScummVM. As such, it is likely to be unstable, and any saved game you make might not work in future versions of ScummVM.
fi_FI: VAROITUS: ScummVM ei vielä tue täysin valitsemaasi peliä. Peli saattaa olla epävakaa, eivätkä pelitallennukset välttämättä toimi tulevissa ScummVM:n versioissa.

en: Start anyway
fi_FI: Pelaa silti

en: This game is not supported.
fi_FI: Tämä peli ei ole tuettu.

en: This game is not supported for the following reason:
fi_FI: Tämä peli ei ole tuettu seuraavasta syystä:

en: Loading game is currently unavailable
fi_FI: Pelin lataaminen ei ole tällä hetkellä mahdollista

en: Saving game is currently unavailable
fi_FI: Pelin tallentaminen ei ole tällä hetkellä mahdollista

en: The game in '%s' seems to be an unknown game variant.
    
    Please report the following data to the ScummVM team at %s along with the name of the game you tried to add and its version, language, etc.:
fi_FI: Peli kansiossa "%s" näyttää olevan tuntematon pelivariantti.
    Ole hyvä ja raportoi seuraavat tiedot ScummVM:n kehittäjille osoitteessa %s pelin nimen,
    version, kielen, yms. kera:

en: Matched game IDs for the %s engine:
fi_FI: Täsmäävät tunnisteet pelimoottorille %s:

en: Game not implemented
fi_FI: Pelillä ei ole toteutusta

en: Default game keymap
fi_FI: Oletusnäppäinasetukset

en: Left Click
fi_FI: Vasen klikkaus

en: Middle Click
fi_FI: Keskiklikkaus

en: Right Click
fi_FI: Oikea klikkaus

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Pause
fi_FI: Tauko

en: Game menu
fi_FI: Pelivalikko

en: Skip
fi_FI: Ohita

en: Skip line
fi_FI: Ohita rivi

en: Predictive input dialog
fi_FI: Ennustava tekstinsyöttö

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows confirming popup dialogue prompts (eg. for save game deletion or overwriting) and also submitting a new save game name, or choosing an existing save game for overwriting.
en: Confirm
fi_FI: Vahvista

en: Autosave on
fi_FI: Automaattinen tallennus

en: Autosave off
fi_FI: Ei automaattista tallennusta

en: OpenGL with shaders
fi_FI: OpenGL sävyttimillä

[ctx: lowres]
en: OpenGL with shaders
fi_FI: OpenGL sävyttimillä

en: AdLib emulator
fi_FI: AdLib emulaattori

en: MAME OPL emulator
fi_FI: MAME OPL emulaattori

en: DOSBox OPL emulator
fi_FI: DOSBox OPL emulaattori

en: Nuked OPL emulator
fi_FI: Nuked OPL emulaattori

en: The selected audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
fi_FI: Valittua äänilaitetta '%s' ei löytynyt. Se saattaa olla kytketty pois päältä tai irrotettuna tietokoneesta.

en: Attempting to fall back to the next available device...
fi_FI: Yritetään käyttää seuraavaa saatavilla olevaa laitetta...

en: The selected audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
fi_FI: Valitsemaasi äänilaitetta '%s' ei voida käyttää. Avaa lokitiedosto saadaksesi lisätietoja.

en: The preferred audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
fi_FI: Ensisijaista äänilaitetta '%s' ei löytynyt. Se saattaa olla kytketty pois päältä tai irrotettuna tietokoneesta.

en: The preferred audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
fi_FI: Ensisijaista äänilaitetta '%s' ei voida käyttää. Avaa lokitiedosto saadaksesi lisätietoja.

en: Starting MIDI dump
fi_FI: Aloitetaan MIDI-dumppaus

en: Amiga Audio emulator
fi_FI: Amiga Audio emulaattori

en: No music
fi_FI: Ei musiikkia

en: Apple II GS emulator (NOT IMPLEMENTED)
fi_FI: Apple II GS emulaattori (EI TOTEUTETTU)

en: Creative Music System emulator
fi_FI: Creative Music System emulaattori

en: FluidSynth requires a 'soundfont' setting. Please specify it in ScummVM GUI on MIDI tab. Music is off.
fi_FI: FluidSynth tarvitsee 'soundfont' asetuksen. Aseta se ScummVM käyttöliittymän MIDI tabissa. Musiikki on pois päältä.

en: FluidSynth: Failed loading custom SoundFont '%s'. Music is off.
fi_FI: FluidSynth: Virhe lataamisessa custom SoundFont '%s'. Musiiikki off.

en: FM-Towns Audio
fi_FI: FM-Towns Ääni

en: PC-98 Audio
fi_FI: PC-98 Ääni

en: SegaCD Audio
fi_FI: SegaCD Ääni

en: Initializing MT-32 Emulator
fi_FI: Alustetaan MT-32 emulaattoria

en: MT-32 emulator
fi_FI: MT-32 emulaattori

en: PC Speaker emulator
fi_FI: PC kaiuttimen emulaattori

en: IBM PCjr emulator
fi_FI: IBM PCjr emulaattori

en: C64 Audio emulator
fi_FI: C64 Audio emulaattori

en: <syncing...>
fi_FI: <synkronoidaan...>

en: Saved games sync was cancelled.
fi_FI: Pelitallennusten synkronointi peruttiin.

en: Saved games sync failed.
    Check your Internet connection.
fi_FI: Pelitallennusten synkronointi epäonnistui.
    Tarkista verkkoyhteytesi.

en: Download complete.
    Failed to download %u files.
fi_FI: Lataus valmis.
    %u:n tiedoston lataus epäonnistui.

en: Download complete.
fi_FI: Lataus valmis.

en: Download failed.
fi_FI: Lataus epäonnistui.

en: Do you really want to return to the Launcher?
    Any unsaved progress will be lost.
fi_FI: Haluatko varmasti palata alkunäkymään?
    Menetät tallentamattoman edistymisesi.

en: Do you really want to quit?
    Any unsaved progress will be lost.
fi_FI: Haluatko varmasti lopettaa?
    Menetät tallentamattoman edistymisesi.

en: Global
fi_FI: Globaali

en: Global Main Menu
fi_FI: Globaali päävalikko

en: Display keyboard
fi_FI: Näytä näppäimistö

en: Toggle mute
fi_FI: Äänien mykistys päälle / pois

en: Open Debugger
fi_FI: Avaa debuggeri

en: Clicking Enabled
fi_FI: Klikkaus päällä

en: Clicking Disabled
fi_FI: Klikkaus pois päältä

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Left Click
fi_FI: Kosketusnäytön 'Tap moodi' - vasen klikkaus

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Right Click
fi_FI: Kosketusnäytön 'Tap moodi' - oikea klikkaus

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (No Click)
fi_FI: Kosketusnäytön 'Tap moodi' - ei klikkausta

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (DPad Clicks)
fi_FI: Kosketusnäytön 'Tap moodi' - Hover (DPad klikkaus)

note: I18N: This is displayed in the file browser to let the user choose a new folder for Android Storage Attached Framework
en: Add a new folder
fi_FI: Luo kansio

note: I18N: This may be displayed in the Android UI used to add a Storage Attach Framework authorization
en: Choose a new folder
fi_FI: Valitse uusi kansio

en: Toggle aspect ratio correction
fi_FI: Kuvasuhdekorjaus päälle / pois

en: Center
fi_FI: Keskitetty

en: Pixel-perfect scaling
fi_FI: Pikselintarkka skaalaus

en: Even pixels scaling
fi_FI: Tasapikseliskaalaus

en: Fit to window
fi_FI: Sovita ikkunaan

en: Stretch to window
fi_FI: Venytä ikkunaan

en: Fit to window (4:3)
fi_FI: Sovita ikkunaan (4:3)

en: Resolution: %dx%d
fi_FI: Resoluutio: %dx%d

en: Active graphics filter:
fi_FI: Valittu grafiikkasuodatin:

en: Enabled aspect ratio correction
fi_FI: Kuvasuhteen korjaus päällä

en: Disabled aspect ratio correction
fi_FI: Kuvasuhteen korjaus pois päältä

en: Filtering enabled
fi_FI: Suodatus päällä

en: Filtering disabled
fi_FI: Suodatus pois päältä

en: Stretch mode
fi_FI: Venytystila

en: SDL Surface
fi_FI: SDL-pinta

en: SDL Surface (forced 8bpp mode)
fi_FI: SDL Surface (pakotettu 8bpp-tila)

en: Saved screenshot '%s'
fi_FI: Kuvakaappaus '%s' tallennettu

en: Could not save screenshot
fi_FI: Kuvakaappauksen tallentaminen epäonnistui

en: Windowed mode
fi_FI: Ikkunoitu tila

en: Toggle fullscreen
fi_FI: Kokoruututilan vaihto

en: Toggle mouse capture
fi_FI: Kytke hiiren kaappaus päälle tai pois

en: Save screenshot
fi_FI: Tallenna kuvakaappaus

en: Toggle linear filtered scaling
fi_FI: Lineaarisesti suodatettu skaalaus päälle / pois

en: Cycle through stretch modes
fi_FI: Selaa läpi venytystiloja

en: Increase the scale factor
fi_FI: Kasvata skaalauskerrointa

en: Decrease the scale factor
fi_FI: Pienennä skaalauskerrointa

en: Switch to the next scaler
fi_FI: Vaihda seuraavaan skaalaajaan

en: Switch to the previous scaler
fi_FI: Vaihda edelliseen skaalaajaan

en: Left Mouse Button
fi_FI: Vasen hiirennappi

en: Right Mouse Button
fi_FI: Oikea hiirennappi

en: Middle Mouse Button
fi_FI: Keskimmäinen hiirrennappi

en: Mouse Wheel Up
fi_FI: Hiirenrulla ylös

en: Mouse Wheel Down
fi_FI: Hiirenrulla alas

en: X1 Mouse Button
fi_FI: X1 hiirennappi

en: X2 Mouse Button
fi_FI: X2 hiirennappi

en: Joy Back
fi_FI: Joy Taakse

en: Joy Guide
fi_FI: Joy Ohje

en: Joy Start
fi_FI: Joy Aloita

en: Left Stick
fi_FI: Vasen hattu

en: Right Stick
fi_FI: Oikea hattu

en: Left Shoulder
fi_FI: Vasen olka

en: Right Shoulder
fi_FI: Oikea olka

en: D-pad Up
fi_FI: D-pad ylös

en: D-pad Down
fi_FI: D-pad alas

en: D-pad Left
fi_FI: D-pad vasemmalle

en: D-pad Right
fi_FI: D-pad oikealle

en: D-pad Center
fi_FI: D-pad keskiö

en: Left Trigger
fi_FI: Vasen liipaisin

en: Right Trigger
fi_FI: Oikea liipaisin

en: Left Stick X
fi_FI: Vasemman hatun X

en: Left Stick Y
fi_FI: Vasemman hatun Y

en: Right Stick X
fi_FI: Oikean hatun X

en: Right Stick Y
fi_FI: Oikean hatun Y

en: Hat X
fi_FI: Hattu X

en: Hat Y
fi_FI: Hattu Y

en: Reset to defaults
fi_FI: Palauta vakioasetukset

en: Clear mapping
fi_FI: Vakioasetukset

en: Virtual mouse up
fi_FI: Virtuaalihiiri ylös

en: Virtual mouse down
fi_FI: Virtuaalihiiri alas

en: Virtual mouse left
fi_FI: Virtuaalihiiri vasemmalle

en: Virtual mouse right
fi_FI: Virtuaalihiiri oikealle

en: Slow down virtual mouse
fi_FI: Hidasta virtuaalihiirtä

en: Can't create directory here!
fi_FI: Hakemistoa ei voi luoda tähän!

en: Invalid path!
fi_FI: Polku ei kelpaa!

en: Parent directory doesn't exists!
fi_FI: Päähakemistoa ei löydy!

en: Can't create a directory within a file!
fi_FI: Hakemistoa ei voi luoda tiedoston sisään!

en: There is a file with that name in the parent directory!
fi_FI: Päähakemistossa on jo samanniminen tiedosto!

en: Failed to create the directory!
fi_FI: Hakemiston luonti epäonnistui!

en: Directory created successfully!
fi_FI: Hakemiston luonti onnistui!

en: Back to parent directory
fi_FI: Takaisin päähakemistoon

en: The file doesn't exist!
fi_FI: Tiedostoa ei ole olemassa!

en: Can't download a directory!
fi_FI: Hakemistoa ei voi ladata!

en: Failed to read the file!
fi_FI: Tiedoston lukeminen ei onnistunut!

en: The page is not available without the resources. Make sure file wwwroot.zip from ScummVM distribution is available in 'themepath'.
fi_FI: Sivu ei ole saatavilla ilman resursseja. Varmista että tiedosto wwwroot.zip ScummVM -jakelusta on saatavilla 'themepath'-hakemistopolussa.

en: Create directory
fi_FI: Luo hakemisto

en: Upload files
fi_FI: Lähetä tiedostoja

en: Type new directory name:
fi_FI: Anna uusi hakemiston nimi:

en: Select a file to upload:
fi_FI: Valitse lähetettävä tiedosto:

en: Or select a directory (works in Chrome only):
fi_FI: Tai valitse hakemisto (toimii vain Chromessa):

en: Index of
fi_FI: Hakemistolista

en: Error occurred
fi_FI: Virhe havaittu

en: File system root
fi_FI: Tiedostojärjestelmän juurihakemisto

en: Saved games
fi_FI: Tallennetut pelit

en: Parent directory
fi_FI: Päähakemisto

en: ScummVM couldn't list the directory you specified.
fi_FI: ScummVM ei voi avata kyseistä hakemistoa.

en: Index of
fi_FI: Hakemistolista

en: This is a local webserver index page.
fi_FI: Tämä on paikallisen WWW-palvelimen aloitussivu.

en: Open Files manager
fi_FI: Avaa lataustenhallintadialogi

en: The parent directory doesn't exist!
fi_FI: Päähakemistoa ei löydy!

en: Can't upload into a file!
fi_FI: Tiedostoon ei voi lähettää!

en: Back to the files manager
fi_FI: Takaisin lataustenhallintadialogiin

en: Failed to start local webserver.
    Check whether selected port is not used by another application and try again.
fi_FI: Paikallisen WWW-palvelimen käynnistys epäonnistui.
    Tarkista ettei valittu portti ole toisen sovelluksen käytössä ja yritä uudelleen.

en: Invalid request: headers are too long!
fi_FI: Epäkelpo pyyntö: otsikko liian pitkä!

en: Failed to upload the file!
fi_FI: Tiedoston lähettäminen ei onnistunut!

en: No file was passed!
fi_FI: Yhtään tiedostoa ei siirretty!

en: Uploaded successfully!
fi_FI: Lähetetty onnistuneesti!

en: Show mouse cursor
fi_FI: Näytä hiiren kursori

en: Snap to edges
fi_FI: Tartu reunoihin

en: Stretch to fit
fi_FI: Venytä ikkunaan

en: Use Screen:
fi_FI: Käytettävä näyttö:

[ctx: 3ds-screen]
en: Top
fi_FI: Yläosa

[ctx: 3ds-screen]
en: Bottom
fi_FI: Alaosa

[ctx: 3ds-screen]
en: Both
fi_FI: Molempia

note: I18N: Hardware key I18N: Return key I18N: Select party member command in Might & Magic 1
en: Select
fi_FI: Valitse

note: I18N: Hardware key
en: Start
fi_FI: Aloita

en: Touch
fi_FI: Kosketus

en: Toggle Drag Mode
fi_FI: Raahaustila päälle / pois

en: Toggle Magnify Mode
fi_FI: Suurennustila päälle/pois

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode.
    Returning to Launcher...
fi_FI: Suurennustila poissa. Siirrytään raahaystilaan.
    Palataan pelivalitsimeen...

en: Magnify Mode Off. Returning to Launcher...
fi_FI: Suurennustila poissa. Palataan pelivalitsimeen...

en: Hover Mode
fi_FI: Leijutila

en: Drag Mode
fi_FI: Raahaustila

en: Cannot Switch to Drag Mode while Magnify Mode is On
fi_FI: Raahaustilaan ei voi siirtyä suurennustilasta

en: Magnify Mode cannot be activated in menus.
fi_FI: Suurennustilaa ei voi aktivoida valikoissa.

en: Magnify Mode can only be activated
     when both screens are enabled.
fi_FI: Suurennustilan voi aktivoida vain
     jos molemmat näytöt ovat päällä.

en: In-game resolution too small to magnify.
fi_FI: Pelin resoluutio on liian pieni suurennettavaksi.

en: Magnify Mode On. Switching to Hover Mode...
fi_FI: Suurennustila päällä. Vaihdetaan leijutilaan...

en: Magnify Mode On
fi_FI: Suurennustila päällä

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode...
fi_FI: Suurennustila poissa. Siirrytään raahaustilaan...

en: Magnify Mode Off
fi_FI: Suurennustila poissa

en: Getting help
fi_FI: Apua

en: ## Help, I'm lost!
    
    First, make sure you have the games and necessary game files ready. Check the **Where to Get the Games** section under the **General** tab. Once obtained, follow the steps outlined in the **Adding Games** tab to finish adding them on this device. Take a moment to review this process carefully, as some users encountered challenges here owing to recent Android changes.
    
    Need more help? Refer to our [online documentation for Android](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html). Got questions? Swing by our [support forums](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=17) or hop on our [Discord server](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), which includes an [Android support channel](https://discord.com/channels/581224060529148060/1135579923185139862).
    
    Oh, and heads up, many of our supported games are intentionally tricky, sometimes mind-bogglingly so. If you're stuck in a game, think about checking out a game walkthrough. Good luck!
fi_FI: ## Apua, olen hukassa!
    
    Varmista aluksi että pelisi ja niiden tarvitut tiedostot ovat saatavilla. Lue **Yleinen**-välilehden **Mistä pelejä saa**-osio. Hankittuasi pelejä, seuraa **Pelien lisääminen**-välilehden vaiheita lisätäksesi ne laitteellesi. Käy tämä prosessi tarkasti läpi: moni käyttäjämme on havainnut sen haastavaksi uudempien Android-versioiden tuomien muutosten takia.
    
    Tarvitsetko enemmän apua? Lue [online-dokumentaatiomme Androidille](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html). Onko kysyttävää? Heilahda [tukifoorumeillemme](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=17) tai loikkaa [Discord-serverillemme](https://discord.gg/4cDsMNtcpG),jossa on [Android-tukikanava](https://discord.com/channels/581224060529148060/1135579923185139862).
    
    Oh, and heads up, moni tukemistamme peleistä on tarkoituksella vaikeita, usein jopa pirullisen vaikeita. Jos olet pelissä jumissa, voit etsiä käsiisi pelin läpipeluuohjeen. Onnea matkaan!

en: Touch Controls
fi_FI: Kosketuskontrollit

en: ## Touch control modes
    The touch control mode can be changed by tapping or clicking on the controller icon in the upper right corner
    ### Direct mouse 
    
    The touch controls are direct. The pointer jumps to where the finger touches the screen (default for menus).
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### Touchpad emulation 
    
    The touch controls are indirect, like on a laptop touchpad.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    ### Gamepad emulation 
    
    Fingers must be placed on lower left and right of the screen to emulate a directional pad and action buttons.
    
      ![Gamepad mode](gamepad.png "Gamepad mode"){w=10em}
    
    To select the preferred touch mode for menus, 2D games, and 3D games, go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**.
    
    ## Touch actions 
    
    ### Two finger scroll 
    
    To scroll, slide two fingers up or down the screen
    ### Two finger tap
    
    To do a two finger tap, hold one finger down and then tap with a second finger.
    
    ### Three finger tap
    
    To do a three finger tap, start with holding down one finger and progressively touch down the other two fingers, one at a time, while still holding down the previous fingers. Imagine you are impatiently tapping your fingers on a surface, but then slow down that movement so it is rhythmic, but not too slow.
    
    ### Immersive Sticky fullscreen mode
    
    Swipe from the edge to reveal the system bars.  They remain semi-transparent and disappear after a few seconds unless you interact with them.
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, tap on the menu icon at the top right of the screen.
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, long press on the controller icon at the top right of the screen, or tap on any editable text field. To hide the virtual keyboard, tap the controller icon again, or tap outside the text field.
    
    
      ![Keyboard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}
fi_FI: ## Kosketusohjaustilat
    Kosketusohjaustilaa voidaan vaihtaa napauttamalla tai napsauttamalla oikeassa yläkulmassa olevaa ohjaimen kuvaketta
    ### Suora hiiri 
    
    Kosketusohjaus on suoraa. Osoitin hyppää siihen kohtaan, jossa sormi koskettaa näyttöä (oletus valikoissa).
    
      ![Suora hiiritila](mouse.png "Suora hiiritila"){w=10em}
    
    ### Kosketusalustan emulointi 
    
    Kosketusohjaimet ovat epäsuoria, kuten kannettavan tietokoneen kosketusalustassa.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    ### Gamepad-emulointi 
    
    Sormet on asetettava näytön vasempaan ja oikeaan alareunaan, jotta voidaan emuloida suuntaohjainta ja toimintopainikkeita.
    
      ![Gamepad mode](gamepad.png "Gamepad mode"){w=10em}
    
    Voit valita haluamasi kosketustilan valikoita, 2D-pelejä ja 3D-pelejä varten valitsemalla **Globaalit asetukset > Taka-aste > Valitse haluttu kosketusmoodi**.
    
    ## Kosketustoiminnot
    
    ### Kahdensormen selaus 
    
    Selaa näyttöä liu'uttamalla kahta sormea ylös- tai alaspäin.
    ### Kahden sormen napautus
    
    Jos haluat napauttaa kahdella sormella, pidä yhtä sormea alhaalla ja napauta sitten toisella sormella.
    
    ### Kolmensormen napautus
    
    Jos haluat tehdä kolmen sormen napautuksen, pidä aluksi yhtä sormea alhaalla ja kosketa vähitellen kahta muuta sormea yksi kerrallaan pitäen edellisiä sormia edelleen alhaalla. Kuvittele, että naputtelet kärsimättömästi sormillasi pintaa, mutta hidasta sitten tätä liikettä niin, että se on rytmikästä, mutta ei liian hidasta.
    
    ### Immersive Sticky -kokoruututila
    
    Pyyhkäise reunasta paljastaaksesi järjestelmäpalkit.  Ne pysyvät puoliksi läpinäkyvinä ja katoavat muutaman sekunnin kuluttua, ellet ole vuorovaikutuksessa niiden kanssa.
    
    ### Globaali-päävalikko
    
    Voit avata globaalin päävalikon napauttamalla näytön oikeassa yläkulmassa olevaa valikkokuvaketta.
    
      ![Valikkokuvake](menu.png "Valikkokuvake"){w=10em}
    
    ## Virtuaalinäppäimistö
    
    Voit avata virtuaalinäppäimistön painamalla pitkään näytön oikeassa yläkulmassa olevaa ohjainkuvaketta tai napauttamalla mitä tahansa muokattavaa tekstikenttää. Voit piilottaa virtuaalinäppäimistön napauttamalla ohjainkuvaketta uudelleen tai napauttamalla tekstikentän ulkopuolella.
    
    
      ![Näppäimistökuvake](keyboard.png "Näppäimistökuvake"){w=10em}

en: Adding Games
fi_FI: Pelien lisääminen

en: ## Adding Games 
    
    1. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option. 
    
      ![ScummVM file browser root](browser-root.png "ScummVM file browser root"){w=70%}
    
    3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames**. 
    
    4. Select **Use this folder**. 
    
      ![OS selectable folder](fs-folder.png "OS selectable folder"){w=70%}
    
    5. Select **ALLOW** to give ScummVM permission to access the folder. 
    
      ![OS access permission dialog](fs-permission.png "OS access permission"){w=70%}
    
    6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
      ![SAF folder added](browser-folder-in-list.png "SAF folder added"){w=70%}
    
    Step 2 and 3 are done only once. To add more games, repeat Steps 1 and 6. 
    
    See our [Android documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html) for more information.
fi_FI: ## Pelien lisääminen 
    
    1. Valitse **Lisää peli...** pelivalitsimesta.
    
    2. **Siirry ylös** ScummVM:n tiedostoselaimessa kunnes saavut juurikansioon josta löytyy **<Lisää uusi kansio>**.
    
      ![ScummVM file browser root](browser-root.png "ScummVM file browser root"){w=70%}
    
    3. Tuplanapauta **<Lisää uusi kansio>**. Navigoi tiedostoselaimessa kansioon joka sisältää peliesi kansiot (esim. ** SD-Kortti > ScummVMPelit**). 
    
    4. Valitse **Käytä tätä kansiota**.
    
      ![OS selectable folder](fs-folder.png "OS selectable folder"){w=70%}
    
    5. Valitse **SALLI** antaaksesi ScummVM:lle oikeudet kansioon.
    
      ![OS access permission dialog](fs-permission.png "OS access permission"){w=70%}
    
    6. ScummVM-tiedostoselaimessa tuplanapauta tiesi luotuun kansioon. Valitse pelin tiedostot sisältävä kansio ja napauta 'Valitse'.
    
      ![SAF folder added](browser-folder-in-list.png "SAF folder added"){w=70%}
    
    Vaiheet 2 ja 3 tarvitsee tehdä vain kerran. Toista vaiheet 1 ja 6 lisätäksesi uusia pelejä. 
    
    Lue [Android-dokumentaatiomme](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html) jos haluat tietää lisää.

en: Show On-screen control
fi_FI: Virtuaalikontrollit

en: Choose the preferred touch mode:
fi_FI: Valitse ensisijainen kosketusmoodi:

en: In menus
fi_FI: Menuissa

en: Touchpad emulation
fi_FI: Touchpad-emulaatio

en: Direct mouse
fi_FI: Välitön hiiri

en: Gamepad emulation
fi_FI: Gamepad-emulaatio

en: In 2D games
fi_FI: 2D-peleissä

en: In 3D games
fi_FI: 3D-peleissä

en: Select the orientation:
fi_FI: Valitse orientaatio:

en: Automatic
fi_FI: Automaattinen

en: Portrait
fi_FI: Pysty

en: Landscape
fi_FI: Vaaka

en: In games
fi_FI: Peleissä

note: I18N: This button opens a list of all folders added for Android Storage Attached Framework
en: Remove folder authorizations...
fi_FI: Poista kansioautorisaatiot...

en: Remove
fi_FI: Poista

en: Unscaled
fi_FI: Skaalaamaton

en: Hardware scale (fast, but low quality)
fi_FI: Laitteistoskaalaus (nopea, mutta huono laatu)

en: Software scale (good quality, but slower)
fi_FI: Ohjelmistoskaalaus (hyvä laatu, mutta hitaampi)

en: Show Gamepad Controller (iOS 15 and later)
fi_FI: Näytä gamepad-kontrolleri (iOS 15 tai myöhempi)

en: Gamepad opacity
fi_FI: Gamepadin läpinäkyvyys

en: Directional button:
fi_FI: Suuntapainike:

en: Thumbstick
fi_FI: Peukkutikku

en: Use minimal gamepad layout
fi_FI: Käytä vähimmäistä peliohjaimen nappien asettelumallia

en: Show keyboard function bar
fi_FI: Näytä näppäimistön funktiorivi

en: ## Help, I'm lost!
    
    First, make sure you have the games and necessary game files ready. Check the **Where to Get the Games** section under the **General** tab. Once obtained, follow the steps outlined in the **Adding Games** tab to finish adding them on this device.
    
    Need more help? Refer to our [online documentation for iOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html). Got questions? Swing by our [support forums](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=15) or hop on our [Discord server](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), which includes an [iOS support channel](https://discord.com/channels/581224060529148060/1149456560922316911).
    
    Oh, and heads up, many of our supported games are intentionally tricky, sometimes mind-bogglingly so. If you're stuck in a game, think about checking out a game walkthrough. Good luck!
fi_FI: ## Apua, olen hukassa!
    
    Varmista aluksi että pelisi ja niiden tarvitut tiedostot ovat saatavilla. Lue **Yleinen**-välilehden **Mistä pelejä saa**-osio. Hankittuasi pelejä, seuraa **Pelien lisääminen**-välilehden vaiheita lisätäksesi ne laitteellesi.
    
    Tarvitsetko enemmän apua? Lue [online-dokumentaatiomme iOS:lle](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html). Onko kysyttävää? Heilahda [tukifoorumeillemme](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=15) tai loikkaa [Discord-serverillemme](https://discord.gg/4cDsMNtcpG),jossa on [iOS-tukikanava](https://discord.com/channels/581224060529148060/1149456560922316911).
    
    Ja muuten, moni tukemistamme peleistä on tarkoituksella vaikeita, usein jopa pirullisen vaikeita. Jos olet pelissä jumissa, voit etsiä käsiisi pelin läpipeluuohjeen. Onnea matkaan!

en: ## Touch control modes
    The touch control mode can be changed by tapping or clicking on the controller icon in the upper right corner, by swiping two fingers from left to right, or in the global settings from the Launcher go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**. It's possible to configure the touch mode for three situations (ScummVM menus, 2D games and 3D games).
    
    ### Direct mouse 
    
    The touch controls are direct. The pointer jumps to where the finger touches the screen (default for menus).
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### Touchpad emulation 
    
    The touch controls are indirect, like on a laptop touchpad.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    To select the preferred touch mode for menus, 2D games, and 3D games, go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**.
    
    ## Touch actions 
    
    | Gesture           | Action            
    | ------------------|-------------------
    | `One finger tap`  | Left mouse click  
    | `Two fingers tap` | Right mouse click 
    | `Two fingers double tap` | ESC 
    | `One finger press & hold for >0.5s` | Left mouse button hold and drag, such as for selection from action wheel in Curse of Monkey Island 
    | `Two fingers press & hold for >0.5s` | Right mouse button hold and drag, such as for selection from action wheel in Tony Tough 
    | `Two fingers swipe (left to right)` | Toggles between the touch modes 
    | `Two fingers swipe (right to left)` | Toggles virtual controller (>iOS 15) 
    | `Two fingers swipe (top to bottom)` | Access Global Main Menu in games 
    | `Pinch (zoom in/out)` | Enables/disables keyboard 
    
    ### Virtual Gamepad 
    
    Devices running iOS 15 or later can connect virtual gamepad controller by swiping two fingers from right to left or through **Global Options > Backend**. The directional button can be configured to either a thumbstick or a dpad.
    **Note** While the virtual controller is connected it is not possible to perform mouse clicks using tap gestures since they are disabled as long as the virtual controller is visible. Left mouse clicks are performed by pressing the A button. Tap gestures are enabled again when virtual controller is disconnected.
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, tap on the menu icon at the top right of the screen or swipe two fingers downwards.
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, long press on the controller icon at the top right of the screen, perform a pinch gesture (zoom out) or tap on any editable text field. To hide the virtual keyboard, tap the controller icon again, do an opposite pinch gesture (zoom in) or tap outside the text field.
    
    
      ![Keyboard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}
fi_FI: ## Kosketusohjaustilat
    Kosketusohjaustilaa voi vaihtaa napauttamalla tai napsauttamalla oikeassa yläkulmassa olevaa ohjainkuvaketta pyyhkäisemällä kahdella sormella vasemmalta oikealle, tai globaaleissa asetuksissa mene käynnistimen kautta kohtaan **Globaalit asetukset > taka-aste > valitse haluttu kosketustila**. On mahdollista asettaa kosketustila kolmeen eri tilanteeseen (ScummVM-valikot, 2D-pelit ja 3D-pelit).
    
    ### Suora hiiri 
    
    Kosketusohjaus on suoraa. Osoitin hyppää siihen kohtaan, jossa sormi koskettaa näyttöä (oletus valikoissa).
    
      ![Suora hiiritila](mouse.png "Suora hiiritila"){w=10em}
    
    ### Kosketusalustan emulointi 
    
    Kosketusohjaimet ovat epäsuoria, kuten kannettavan tietokoneen kosketusalustassa.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    Voit valita haluamasi kosketustilan valikoita, 2D-pelejä ja 3D-pelejä varten valitsemalla **Globaalit asetukset > Taustajärjestelmä > Valitse haluamasi kosketusmoodi**.
    
    ## Kosketustoiminnot 
    
    | Ele           | Toiminta            
    | ------------------|-------------------
    | `Yhden sormen napautus`  | Vasemman hiirennapin napsautus  
    | `Kahden sormen napautus` | Vasemman hiirennapin napsautus 
    | `Kahden sormen kaksoisnapautus` | ESC 
    | `Yhden sormen painallus ja alaspito >0.5s` | Vasemman hiirennapin alhaallapito ja raahaus, kuten toimintopyörässä pelissä Curse of Monkey Island 
    | `Kahden sormen painallus & alhaallapito >0.5s` | Oikean hiirennapin alhaallapito ja raahaus, kuten pelin Tony Tough toimintopyörässä 
    | `Kahden sormen pyyhkäisy (vasemmalta oikealle)` | Kytkennät kosketustilojen välillä 
    | `Kahden sormen pyyhkäisy (oikealta vasemmalle)` | Kytkee virtuaaliohjaimen (>iOS 15) 
    | `Kahden sormen pyyhkäisy (ylhäältä alas)` | Asioi pelien globaalissa valikossa 
    | `Nipistys (lähennys/loitonnus)` | Kytkee näppäimistön päälle- ja pois 
    
    ### Virtuaali-peliohjainpadi 
    
    Laitteet, joissa on iOS 15 tai uudempi, voivat yhdistää virtuaalisen gamepad-ohjaimen pyyhkäisemällä kahta sormea oikealta vasemmalle tai **Globaalit asetukset > Taustajärjestelmä** kautta. Suuntanäppäin voidaan määrittää joko peukalo- tai dpad-ohjaimeksi.
    **HUOM** Virtuaalisen ohjaimen ollessa päällä ei ole mahdollista suorittaa hiirennapinpainalluksia sormennapautuksilla, sillä ne ovat pois päältä silloin kun ohjain on näkyvillä. Vasemman hiirennapin napsautus onnistuu painamalla A-nappia. Napsautukset menevät takaisin päälle kun ohjain poistetaan käytöstä.
    
    ### Globaali päävalikko
    
    Avaa globaali päävalikko napauttamalla näytön oikeassa yläkulmassa olevaa valikkokuvaketta tai pyyhkäisemällä kahta sormea alaspäin.
    
      ![Valikkokuvake](menu.png "Valikkokuvake"){w=10em}
    
    ## Virtuaalinäppäimistö
    
    Voit avata virtuaalinäppäimistön painamalla pitkään näytön oikeassa yläkulmassa olevaa ohjainkuvaketta, tekemällä nipistyseleen (pienennä) tai napauttamalla mitä tahansa muokattavaa tekstikenttää. Voit piilottaa virtuaalinäppäimistön napauttamalla ohjainkuvaketta uudelleen, tekemällä päinvastaisen nipistyseleen (zoomaus sisään) tai napauttamalla tekstikentän ulkopuolella.
    
    
      ![Näppäimistökuvake](keyboard.png "Näppäimistökuvake"){w=10em}

en: External keyboard
fi_FI: Ulkoinen näppäimistö

en: ## Use of keyboard
    External keyboards are supported and from iOS 13.4 most of the special keys, e.g. function keys, Home and End, are mapped. 
    For external keyboards missing the special keys, e.g. the Apple Magic Keyboard for iPads, the special keys can be triggered using the following key combinations: 
    
    
    | Key combination   | Action            
    | ------------------|-------------------
    | `CMD + 1`         | F1                
    | `CMD + 2`         | F2                
    | `...`             | ...               
    | `CMD + 0`         | F10               
    | `CMD + SHIFT + 1` | F11               
    | `CMD + SHIFT + 2` | F12               
    | `CMD + UP`        | PAGE UP           
    | `CMD + DOWN`      | PAGE DOWN         
    | `CMD + LEFT`      | HOME              
    | `CMD + RIGHT`     | END
fi_FI: ## Näppäimistön käyttö
    Ulkoiset näppäimistöt ovat tuettuja, ja iOS 13.4:sta alkaen useimmat erikoisnäppäimet, kuten funktionäppäimet, Home ja End, toimivat. 
    Erikoisnäppäinten puuttuessa näppäimistöstä, kuten esimerkiksi Apple Magic Keyboard iPad:ista, saa ne toimimaan näppäinyhdistelmillä: 
    
    
    | Näppäinyhdistelmä   | Toiminto            
    | ------------------|-------------------
    | `CMD + 1`         | F1                
    | `CMD + 2`         | F2                
    | `...`             | ...               
    | `CMD + 0`         | F10               
    | `CMD + SHIFT + 1` | F11               
    | `CMD + SHIFT + 2` | F12               
    | `CMD + YLÖS`        | PAGE UP           
    | `CMD + ALAS`      | PAGE DOWN         
    | `CMD + VASEN`      | HOME              
    | `CMD + OIKEA`     | END

en: ## Adding Games 
    
    1. Copy the required game files to the ScummVM application. There are several ways to do that, see our [Transferring game files documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html#transferring-game-files) for more information.
    
    2. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    3. In the ScummVM file browser, double-tap to browse to your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
    To add more games, repeat the steps above. 
    
    See our [iOS documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html) for more information.
fi_FI: ## Pelien lisääminen 
    
    1. Kopioi tarvitut pelitiedostot ScummVM-applikaatioon. Tähän on monta tapaa, lue [Pelitiedostojensiirtodokumentaatiomme](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html#transferring-game-files) jos haluat tietää lisää.
    
    2. Valitse **Lisää peli...** pelivalitsimesta. 
    
    3. Tuplanapauttele itsesi lisäämääsi kansioon ScummVM:n tiedostoselaimessa. Lisää peli valitsemalla alikansio joka sisältää pelin tiedostot ja napauta sitten **Valitse**. 
    
    Toista vaiheet lisätäksesi enemmän pelejä. 
    
    Lue [iOS-dokumentaatiomme](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html) jos haluat tietää lisää.

en: ## Touch actions 
    
    ### Press Touch area 
    
    Press Touch area to perform a left mouse click
    ### Play/Pause
    
    Press Play/Pause to perform a right mouse click
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, press Back/Menu button.
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, press and hold the Play/Pause button. To hide the virtual keyboard, press the Back/Menu button.
fi_FI: ## Kosketustoiminnot 
    
    ### Napauta kosketusaluetta 
    
    Kosketusalueen napautus emuloi vasen hiirennapin painallusta
    ### Play/Pause
    
    Play/Pause-napin painallus emuloi oikean hiirennapin painallusta
    
    ### Globaali päävalikko
    
    Globaali päävalikko aukeaa painamalla Takaisin/Valikko-nappia.
    
    ## Virtuaalinäppäimistö
    
    Paina ja pidä pohjassa Play/Pause-nappia avataksesi virtuaalinäppäimistön. Näppäimistö piiloutuu painamalla Takaisin/Valikko-nappia.

en: ## Adding Games 
    
    1. Copy the required game files to the ScummVM application. There are several ways to do that, see our [Transferring game files documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html#transferring-game-files) for more information.
    
    2. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    3. In the ScummVM file browser, double-tap to browse to your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
    To add more games, repeat the steps above. 
    
    See our [tvOS documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html) for more information.
fi_FI: ## Pelien lisääminen
    
    1. Kopioi tarvitut pelitiedostot ScummVM-applikaatioon. Tähän on monta tapaa, lue [Pelitiedostojensiirtodokumentaatiomme](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html#transferring-game-files) jos haluat tietää lisää.
    
    2. Valitse **Lisää peli...** pelivalitsimesta. 
    
    3. Tuplanapauttele itsesi lisäämääsi kansioon ScummVM:n tiedostoselaimessa. Lisää peli valitsemalla alikansio joka sisältää pelin tiedostot ja napauta sitten **Valitse**. 
    
    Toista vaiheet lisätäksesi enemmän pelejä. 
    
    Lue [tvOS-dokumentaatiomme](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html) jos haluat tietää lisää.

en: LIBRETRO PLAYLIST GENERATOR
fi_FI: LIBRETRO SOITTOLISTAN LUOJA

en: (check '? > Libretro playlist' for detailed info)
fi_FI: (katso '? > Libretro soittolista' jos haluat tietää lisää)

en: Playlists Path
fi_FI: Soittolistojen sijainti

en: Specifies where your playlist will be saved.
fi_FI: Määrittää polun johon soittolista tallennetaan.

en: Playlist format:
fi_FI: Soittolistan formaatti:

en: Hooks location:
fi_FI: Hook:ien sijainti:

en: All in save folder
fi_FI: Kaikki tallennushakemistossa

en: One in each game folder
fi_FI: Erikseen pelihakemistoissa

en: Clear existing hooks
fi_FI: Poista olemassaolevat hook:it

en: Generate playlist
fi_FI: Luo soittolista

en: Status:
fi_FI: Tila:

en: Failed, can't access playlist file
fi_FI: Luonti epäonnistui, soittolistatiedostoon ei päästy käsiksi

en: cleaning failed
fi_FI: Hook:ien poistaminen epäonnistui

en: Failed, can't create hook files
fi_FI: Hook-tiedostojen luonti epäonnistui

en: Select Playlist directory
fi_FI: Valitse hakemisto soittolistoille

en: Libretro playlist
fi_FI: Libretro soittolista

en: ## Libretro playlists for ScummVM core
    Playlists used in Libretro frontends (e.g. Retroarch) are plain text lists used to directly launch a game with a specific core from the user interface. Those lists are structured to pass to the core the path of a specific content file to be loaded (e.g. ROM).
    
    ScummVM core can accept as content the path to any of the files inside a valid game folder, the detection system will try to autodetect the game from the content file parent folder and run the game with default ScummVM options.
    
    The core also supports dedicated per game **hook** plain text files with **.
fi_FI: ## Libretro-soittolistat ScummVM-ytimelle
    Libretro:n käyttöliittymissä (esim. Retroarch) käytetyt soittolistat ovat tekstilistoja joiden avulla voidaan suoraan käynnistää peli tietyllä ytimellä käyttöliittymästä. Listat sisältävät polkuja tiettyihin pelitiedostoihin (esim. ROM) jotka passataan ytimelle.
    
    ScummVM-ydin hyväksyy sisällöksi polun mihin tahansa tiedostoon validissa pelihakemistossa, tunnistusjärjestelmä yrittää tunnistaa pelin tiedoston hakemiston perusteella ja käynnistää sen ScummVM:n vakioasetuksilla.
    
    Ydin tukee myös pelikohtaisia **hook**-tekstitiedostoja **:lla.

en: Click Mode
fi_FI: Klikkaus moodi

en: Keyboard
fi_FI: Näppäimistö

en: ## Keyboard shortcuts
    
    ScummVM supports various in-game keyboard and mouse shortcuts, and since version 2.2.0 these can be manually configured in the **Keymaps tab**, or in the **configuration file**.
    
    For game-specific controls, see the [wiki entry](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Category:Supported_Games) for the game you are playing.
    
    Default shortcuts are shown in the table.
    
    | Shortcut      | Description      
    | --------------|------------------
    | `Ctrl+F5` | Displays the Global Main Menu
fi_FI: ## Näppäinkomennot
    
    ScummVM tukee monia pelinsisäisiä näppäin- ja hiirikomentoja, joita on voinut versiosta 2.2.0 alkaen muokata **Näppäinkartat-tabista**, tai **asetustiedostosta**.
    
    Pelikohtaiset komennot löytyvät pelaamasi pelin [wikisivulta](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Category:Supported_Games).
    
    Vakiokomennot ovat taulukossa.
    
    | Komento      | Kuvaus      
    | --------------|------------------
    | `Ctrl+F5` | Avaa globaalin päävalikon

en: | `Cmd+q`    | Quit (macOS)
fi_FI: | `Cmd+q`    | Lopeta (macOS)

en: | `Alt+F4`  | Quit (Windows)
fi_FI: | `Alt+F4`  | Lopeta (Windows)

en: | `Ctrl+q`  | Quit (Linux/Unix)
fi_FI: | `Ctrl+q`  | Lopeta (Linux/Unix)

en: | `Ctrl+z`  | Quit (other platforms)
fi_FI: | `Ctrl+z`  | Lopeta (other platforms)

en: | `Ctrl+u`  | Mutes all sounds
    | `Ctrl+m`  | Toggles mouse capture
    | `Ctrl+Alt` and `9` or `0` | Cycles forwards/backwards between graphics filters
    | `Ctrl+Alt` and `+` or `-` | Increases/decreases the scale factor
    | `Ctrl+Alt+a` | Toggles aspect ratio correction on/off
    | `Ctrl+Alt+f` | Toggles between nearest neighbor and bilinear interpolation (graphics filtering on/off)
    | `Ctrl+Alt+s` | Cycles through stretch modes
    | `Alt+Enter`   | Toggles full screen/windowed mode
    | `Alt+s`          | Takes a screenshot
    | `Ctrl+F7`       | Opens virtual keyboard (if enabled). This can also be opened with a long press of the middle mouse button or wheel.
    | `Ctrl+Alt+d` | Opens the ScummVM debugger
fi_FI: | `Ctrl+u`  | Hiljennä kaikki äänet
    | `Ctrl+m`  | Hiiren kaappaus päälle/pois
    | `Ctrl+Alt` ja `9` or `0` | Selaa eteen-/taaksepäin grafiikkafilttereitä
    | `Ctrl+Alt` ja `+` or `-` | Kasvattaa/pienentää skaalausta
    | `Ctrl+Alt+a` | Kuvasuhteen korjaus päälle/pois
    | `Ctrl+Alt+f` | Lähin naapuri/bilineaarinen interpolaatio (grafiikan filtteröinti päälle/pois)
    | `Ctrl+Alt+s` | Selaa läpi venytystiloja
    | `Alt+Enter`   | Kokoruutu-/ikkunatila
    | `Alt+s`          | Ottaa kuvakaappauksen
    | `Ctrl+F7`       | Avaa virtuaalinäppäimistön (jos päällä). Tämä voidaan myös avata hiiren keskinapin tai rullan pitkällä painalluksella.
    | `Ctrl+Alt+d` | Avaa ScummVM:n debuggerin

en: Hide ScummVM
fi_FI: Piilota ScummVM

en: Hide Others
fi_FI: Piilota muut

en: Show All
fi_FI: Näytä kaikki

en: Window
fi_FI: Ikkuna

en: Minimize
fi_FI: Minimoi

note: I18N: This keymap opens KIA's HELP tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ONLINE HELP
en: Help
fi_FI: Ohje

en: User Manual
fi_FI: Käyttöohje

en: General Information
fi_FI: Yleistä Tietoa

en: What's New in ScummVM
fi_FI: Uutta ScummVM:ssä

en: Credits
fi_FI: Tekijät

en: GPL License
fi_FI: GPL-lisenssi

en: LGPL License
fi_FI: LGPL-lisenssi

en: Freefont License
fi_FI: Freefont-lisenssi

en: OFL License
fi_FI: OFL-lisenssi

en: BSD License
fi_FI: BSD-lisenssi

en: Apache License
fi_FI: Apache-lisenssi

en: BSL License
fi_FI: BSL-lisenssi

en: GLAD License
fi_FI: GLAD-lisenssi

en: ISC License
fi_FI: ISC-lisenssi

en: Lua License
fi_FI: Lua-lisenssi

en: MIT License
fi_FI: MIT-lisenssi

en: MKV License
fi_FI: MKV-lisenssi

en: MPL License
fi_FI: MPL-lisenssi

en: TinyGL License
fi_FI: TinyGL-lisenssi

en: Catharon License
fi_FI: Catharon-lisenssi

note: I18N: Hardware key
en: Menu
fi_FI: Valikko

en: Cross
fi_FI: Risti

en: Circle
fi_FI: Ympyrä

en: Square
fi_FI: Neliö

en: Minus
fi_FI: Miinus

en: Current video mode:
fi_FI: Nykyinen videotila:

en: Double-strike
fi_FI: Lomittamaton (Double-strike)

en: Horizontal underscan:
fi_FI: Vaakasuora underscan:

en: Vertical underscan:
fi_FI: Pystysuora underscan:

en: Input
fi_FI: Syöte

en: GC Pad sensitivity:
fi_FI: GC Padin herkkyys:

en: GC Pad acceleration:
fi_FI: GC Padin kiihtyvyys:

en: Status:
fi_FI: Tila:

en: Unknown
fi_FI: Tuntematon

en: Mount DVD
fi_FI: Liitä DVD

en: Unmount DVD
fi_FI: Vapauta DVD

en: Server:
fi_FI: Palvelin:

en: Share:
fi_FI: Jako:

en: Password:
fi_FI: Salasana:

en: Init network
fi_FI: Alusta verkko

en: Mount SMB
fi_FI: Liitä SMB

en: Unmount SMB
fi_FI: Vapauta SMB

en: DVD Mounted successfully
fi_FI: DVD liitetty onnistuneesti

en: Error while mounting the DVD
fi_FI: Virhe liitettäessä DVD:tä

en: DVD not mounted
fi_FI: DVD ei ole liitetty

en: Network up, share mounted
fi_FI: Verkko ylhäällä, jako liitetty

en: Network up
fi_FI: Verkko ylhäällä

en: , error while mounting the share
fi_FI: , virhe liitettäessä jakoa

en: , share not mounted
fi_FI: , jakoa ei liitetty

en: Network down
fi_FI: Verkko alhaalla

en: Initializing network
fi_FI: Alustetaan verkkoa

en: Timeout while initializing network
fi_FI: Aikakatkaisu kun verkkoa alustettiin

en: Network not initialized (%d)
fi_FI: Verkko ei ole alustettu (%d)

en: Launcher
fi_FI: Pelivalitsin

en: Check for Updates...
fi_FI: Tarkista päivitykset...

en: Unable to locate the '%s' engine data file.
fi_FI: "%s" pelimoottorin datatiedostoa ei löydetty.

en: The '%s' engine data file is corrupt.
fi_FI: "%s" pelimoottorin datatiedosto on korruptoitunut.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d.%d but got %d.%d.
fi_FI: "%s" pelimoottorin datatiedostosta löytyi väärä versio. Odotettu versio %d.%d, löytynyt versio %d.%d.

en: TV emulation
fi_FI: TV-emulaatio

en: Emulate composite output to an NTSC TV
fi_FI: Emuloi komposiittivideoulostuloa NTSC-televisioon

en: Color graphics
fi_FI: Värigrafiikka

en: Use color graphics instead of monochrome
fi_FI: Käytä värigrafiikkaa mustavalkoisen sijaan

en: Show scanlines
fi_FI: Näytä vaakajuovat

en: Darken every other scanline to mimic the look of a CRT
fi_FI: Tummenna joka toista juovaa kuvaputken jäljittelyä varten

en: Always use sharp monochrome text
fi_FI: Käytä aina terävää mustavalkotekstiä

en: Do not emulate NTSC artifacts for text
fi_FI: Poista NTSC-häiriövärien emulointi tekstille

en: Use checkered cursor
fi_FI: Käytä ruudullista kursoria

en: Use the checkered cursor from later Apple II models
fi_FI: Käytä myöhempien Apple II-mallien ruudullista kursoria

en: Early AGI games for Tandy Color Computer are not yet supported.
fi_FI: Varhaiset AGI-pelit Tandy Color Computer:ille eivät vielä ole tuettuja.

en: Could not open/use file 'hgc_font' for Hercules hires font.
    If you have such file in other AGI (Sierra) game, you can copy it to the game directory
fi_FI: Tiedostoa 'hgc_font' ei voitu avata/käyttää korkearesoluutioisena Hercules fonttina.
    Jos tämä tiedosto on muissa Sierra AGI -peleissä, voit kopioida sen pelin kansioon

en: Use original save/load screens
fi_FI: Käytä alkuperäisiä tallenna/lataa valikkoja

en: Use the original save/load screens instead of the ScummVM ones
fi_FI: Käytä alkuperäisiä tallenna/lataa valikkoja ScummVM valikoiden sijaan

en: Use an alternative palette
fi_FI: Käytä vaihtoehtoista palettia

en: Use an alternative palette, common for all Amiga games. This was the old behavior
fi_FI: Käytä vaihtoehtoista väripalettia, joka on yleinen kaikissa Amigapeleissä. Tämä on vanha toimintamalli

en: Mouse support
fi_FI: Hiirituki

en: Enables mouse support. Allows to use mouse for movement and in game menus.
fi_FI: Aktivoi hiirituen. Mahdollistaa hiiren käyttämisen pelivalikoissa.

en: Predictive Input Dialog on mouse click
fi_FI: Ennakoiva tekstinsyöttö-dialogi hiirellä klikatessa

en: Enables the assistive Predictive Input Dialog specifically for when clicking the left mouse button within text input fields.
    The Predictive Input Dialog can still be activated on demand if there's a specified key mapping for it
fi_FI: Näyttää ennakoiva tekstinsyöttö-dialogin tekstikenttiä vasemmalla hiirennapilla klikatessa.
    Ennakoiva tekstinsyöttö-dialogin voi edelleen halutessaan aktivoida jos sille on kartoitettu näppäin

en: Use Hercules hires font
fi_FI: Käytä korkearesoluutioista Hercules-fonttia

en: Uses Hercules hires font, when font file is available.
fi_FI: Käyttää korkearesoluutioista Hercules-fonttia jos tiedosto on saatavilla.

en: Pause when entering commands
fi_FI: Pysäytä käskyjen syöttämisen ajaksi

en: Shows a command prompt window and pauses the game (like in SCI) instead of a real-time prompt.
fi_FI: Näyttää komentokehoitteen ja pysäyttää pelin (kuten SCI:ssä) reaaliaikaisen kehoitteen sijaan.

en: Add speed menu
fi_FI: Lisää nopeusvalikko

en: Add game speed menu (similar to PC version)
fi_FI: Lisää pelinnopeusvalikko (kuten PC-versiossa)

en: Enable copy protection
fi_FI: Kopiosuojaus päälle

en: Enable any copy protection that would otherwise be bypassed by default.
fi_FI: Laita päälle kopiosuojaukset jotka muuten oletusarvoisesti ohitettaisiin.

en: This game does not support loading
fi_FI: Tämä peli ei tue lataamista

en: This game does not support saving
fi_FI: Tämä peli ei tue tallentamista

en: Restore game:
fi_FI: Lataa pelitallenne:

en: Restore
fi_FI: Lataa tallenne

en: Quick load or save game isn't supported in this location
fi_FI: Pelin pikalataus tai tallennus ei ole tuettu tässä sijainnissa

en: Failed to load saved game from file:
    
    %s
fi_FI: Pelitilan lataus ei onnistunut tiedostosta:
    
    %s

en: Failed to save game to file:
    
    %s
fi_FI: Pelitilan tallennus ei onnistunut tiedostoon:
    
    %s

en: Successfully saved game in file:
    
    %s
fi_FI: Pelitilan tallennus onnistui tiedostoon:
    
    %s

en: Cutscene file '%s' not found!
fi_FI: Videotiedostoa '%s' ei löytynyt!

en: AdLib OPL3 mode
fi_FI: AdLib OPL3 moodi

en: When AdLib is selected, OPL3 features will be used. Depending on the game, this will prevent cut-off notes, add extra notes or instruments and/or add stereo.
fi_FI: Kun AdLib on valittuna, käytetään OPL3 ominaisuuksia. Pelistä riippuen, tämä ehkäisee nuottien keskeytymistä, sallii lisää nuotteja tai instrumentteja ja/tai stereoäänen.

en: Use DOS version music tempos
fi_FI: Käytä DOS-version musiikin tempoja

en: Selecting this option will play the music using the tempos used by the DOS version of the game. Otherwise, the faster tempos of the Windows version will be used.
fi_FI: Valitsemalla tämä valinta pelin musiikki soitetaan DOS-version tempoilla. Muutoin käytetään Windows-version nopeampia tempoja.

en: Prefer digital sound effects
fi_FI: Käytä mieluiten digitaalisia äänitehosteita

en: Prefer digital sound effects instead of synthesized ones
fi_FI: Käytä mieluiten digitaalisia äänitehosteita synteettisten tehosteiden sijaan

en: Disable fade-out effects
fi_FI: Häivytysefektit pois päältä

en: Don't fade every screen to black when leaving a room.
fi_FI: Poistaa ruudun mustaan häivyttämisen huoneesta poistuessa.

en: AGOS 2 support is not compiled in
fi_FI: AGOS 2-tukea ei ole käännetty mukaan

note: I18N: "AGOS main" refers to the main keymappings for the agos engine. It is never disabled and it is not game specific
en: AGOS main
fi_FI: AGOS päätaso

en: Game keymappings
fi_FI: Pelin näppäinkartoitukset

en: Yes/No keymapping
fi_FI: Näppäinkartoitukset päällä/pois

en: Exit cutscene
fi_FI: Ohita video

en: Music volume down
fi_FI: Musiikin äänenvoimakkuus alas

en: Music volume up
fi_FI: Musiikin äänenvoimakkuus ylös

en: Toggle music on/off
fi_FI: Musiikki päälle/pois

en: Toggle sound effects on/off
fi_FI: Ääniefektit päälle/pois

en: Toggle fast mode on/off
fi_FI: Kytke nopeutettu tila päälle/pois

en: Walk forward
fi_FI: Kävele eteenpäin

en: Turn backward
fi_FI: Juokse taaksepäin

en: Turn left
fi_FI: Käänny vasemmalle

en: Turn right
fi_FI: Käänny oikealle

en: Text speed - Fast
fi_FI: Tekstin nopeus - nopea

en: Text speed - Medium
fi_FI: Tekstin nopeus - normaali

en: Text speed - Slow
fi_FI: Tekstin nopeus - hidas

en: Show objects to interact
fi_FI: Näytä käytettävät esineet

en: Toggle background sounds on/off
fi_FI: Kytke taustaäänet päälle/pois

note: I18N: Characters are game actors
en: Switch characters
fi_FI: Vaihda hahmoa

en: Toggle hitbox names on/off
fi_FI: Osumalaatikoiden nimet päälle/pois

en: Switches between speech only and combined speech and subtitles
fi_FI: Pelkät äänet tai äänet sekä tekstit

en: Switches between subtitles only and combined speech and subtitles
fi_FI: Pelkät tekstit tai äänet sekä tekstit

en: High speed mode on/off in Swampy Adventures
fi_FI: Nopea tila päälle/pois Swampy Adventures:issa

en: Press "Yes" key
fi_FI: Paina "Kyllä" -painiketta

en: Press "No" key
fi_FI: Paina "Ei" -painiketta

en: You appear to be using a General MIDI device,
    but your game only supports Roland MT32 MIDI.
    We try to map the Roland MT32 instruments to
    General MIDI ones. It is still possible that
    some tracks sound incorrect.
fi_FI: Käytät General MIDI-äänilaitetta, mutta peli
    tukee vain Roland MT32 MIDI:ä. Yritämme
    yhdistää Roland MT32 instrumentit sopiviin
    General MIDI instrumentteihin. Jotkut ääniraidat
    eivät ehkä kuulosta siltä miltä niiden pitäisi.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s. Without this file,
    the music will not sound the same as the original game.
fi_FI: AdLib instrumenttitiedostoa %s ei löydetty.
    Musiikki ei tule kuulostamaan samalta kuin
    alkuperäisessä pelissä ilman sitä.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s. Without this file,
    the sound effects will not sound the same as the original game.
fi_FI: AdLib instrumenttitiedostoa %s ei löydetty.
    Ääniefektit eivät tule kuulostamaan samalta
    kuin alkuperäisessä pelissä ilman sitä.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s or %s. Without one of these files,
    the music will not sound the same as the original game.
fi_FI: AdLib instrumenttitiedostoja %s ja %s ei löydetty.
    Musiikki ei tule kuulostamaan samalta kuin
    alkuperäisessä pelissä ilman jompaa kumpaa niistä.

en: The selected game uses a pre-2.5 version of the AGS engine, which is not supported.
fi_FI: Valittu peli käyttää versiota 2.5 aiempaa AGS-pelimoottoria, joka ei ole tuettu.

en: The selected game has a data file greater than 2Gb, which isn't supported by your version of ScummVM yet.
fi_FI: Valitun pelin datatiedosto on kooltaan yli 2Gb, joka ei ole vielä tuettu tässä ScummVM:n versiossa.

en: To preserve the original experience, this game should be loaded using the in-game interface.
    You can, however, override this setting in Game Options.
fi_FI: Tämä peli tulisi ladata pelin sisäisestä käyttöliittymästä alkuperäisen kokemuksen mukaisesti.
    Voit kuitenkin halutessasi muuttaa tämän pelin asetuksista.

en: To preserve the original experience, this game should be saved using the in-game interface.
    You can, however, override this setting in Game Options.
fi_FI: Tämä peli tulisi ladata pelin sisäisestä käyttöliittymästä alkuperäisen kokemuksen mukaisesti.
    Voit kuitenkin halutessasi muuttaa tämän pelin asetuksista.

en: Game language:
fi_FI: Pelin kieli:

en: Language to use for multilingual games
fi_FI: Monikielisissä peleissä käytetty kieli

en: Enable ScummVM save management
fi_FI: ScummVM pelitallennusten hallinta

en: Never disable ScummVM save management and autosaves.
    NOTE: This could cause save duplication and other oddities
fi_FI: Älä koskaan disabloi ScummVM:n pelitallennusten hallintaa ja automaattitallennuksia.
    HUOM: Tämä saataa aiheuttaa tallennusten duplikaatiota ja muita omituisuuksia

en: Force antialiased text
fi_FI: Pakota antialiasoitu teksti

en: Use antialiasing to draw text even if the game does not ask for it
fi_FI: Käytä antialiasointia tekstin piirtämisessä vaikka peli ei sitä pyytäisi

en: Show FPS
fi_FI: Näytä FPS-laskuri

en: Show the current FPS-rate, while you play.
fi_FI: Näytä FPS pelin aikana.

en: The game will now list characters exported from the Sierra games that can be imported:
    1. Save files named qfg1*.sav or qfg1vga*.sav inside ScummVM save directory, or
    2. Any .sav file inside the QfG2 Remake game directory
fi_FI: Peli listaa nyt Sierran peleistä viedyt hahmot jotka voidaan tuoda peliin:
    1. Pelitallenteet nimeltään qfg1*.sav tai qfg1vga*.sav ScummVM:n tallennushakemistossa, tai
    2. Mikä tahansa .sav-tiedosto QfG2 Remake:n pelihakemistossa

en: Show version
fi_FI: Näytä versio

en: Quick load
fi_FI: Pelitallenteen pikalataus

en: Quick save
fi_FI: Pelin pikatallennus

en: Switch to Sarah
fi_FI: Vaihda Sarahiin

en: Switch to Grimwall
fi_FI: Vaihda Grimwalliin

en: Switch to Olmec
fi_FI: Vaihda Olmeciin

en: Bring up the In-Game Menu
fi_FI: Avaa pelin sisäinen valikko

en: Open character inventory
fi_FI: Avaa hahmon inventaario

note: I18N: Move Actor to upwards direction
en: Move up
fi_FI: Liiku ylöspäin

note: I18N: Move Actor to downwards direction
en: Move down
fi_FI: Liiku alaspäin

note: I18N: Move Actor to left direction I18N: Move actor left during fight
en: Move left
fi_FI: Liiku vasemmalle

note: I18N: Move Actor to right direction I18N: Move actor right during fight
en: Move right
fi_FI: Liiku oikealle

en: Toggle animation on/off
fi_FI: Animaatio päälle/pois

en: Return to gameplay
fi_FI: Palaa peliin

en: Previous resource
fi_FI: Edellinen resurssi

en: Next resource
fi_FI: Seuraava resurssi

en: Previous palette
fi_FI: Edellinen paletti

en: Next palette
fi_FI: Seuraava paletti

note: I18N: Warn user about loading potentially incompatible saved game
en: WARNING: Attempt to load saved game from a previous version: Version %s / Build %d
fi_FI: VAROITUS: Pelitallennus on aiemmasta versiosta: Versio %s / Build %d

en: Load anyway
fi_FI: Lataa silti

en: Wait
fi_FI: Odota

en: Soldier 714 Eye Cheat
fi_FI: Sotilas 714:n silmähuijaus

en: General Keys
fi_FI: Yleiset näppäimet

en: Default keymappings
fi_FI: Näppäinten oletuskartoitukset

note: I18N: Escape is a key
en: Escape keymappings
fi_FI: Escape-näppäinkartoitukset

note: I18N: ESC key
en: Escape
fi_FI: Esc

en: Open inventory
fi_FI: Avaa Inventaario

en: Look
fi_FI: Katso

en: Talk
fi_FI: Puhu

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Use
fi_FI: Käytä

en: Walk
fi_FI: Kävele

en: Failed to initialize resources
fi_FI: Resurssien alustus epäonnistui

en: A required game resource was not found
fi_FI: Pakollista pelin resurssia ei löydetty

en: WARNING: This game was saved in Restored Cut Content mode, but you are playing in Original Content mode. The mode will be adjusted to Restored Cut Content for this session until you completely Quit the game.
fi_FI: VAROITUS: Tämä pelitallennus on tehty 'Leikatut kohtaukset palautettu'-tilassa, mutta pelaat tällä hetkellä 'Alkuperäinen sisältö'-tilassa. Pelisessio muutetaan 'Leikatut kohtaukset palautettu'-tilaan ja se on voimassa kunnes poistut kokonaan pelistä.

en: WARNING: This game was saved in Original Content mode, but you are playing in Restored Cut Content mode. The mode will be adjusted to Original Content mode for this session until you completely Quit the game.
fi_FI: VAROITUS: Tämä pelitallennus on tehty 'Alkuperäinen sisältö'-tilassa, mutta pelaat tällä hetkellä 'Leikatut kohtaukset palautettu'-tilassa. Pelisessio muutetaan 'Alkuperäinen sisältö'-tilaan ja se on voimassa kunnes poistut kokonaan pelistä.

en: Continue
fi_FI: Jatka

en: The fan translator does not wish his translation to be incorporated into ScummVM.
fi_FI: Fanikääntäjä ei halua että hänen käännöstyönsä lisätään osaksi ScummvM:ää.

note: I18N: Blade Runner Enhanced Edition is a trademark, so please keep the capitalization for Enhanced Edition as is.
en: Enhanced Edition not supported. Please, use the original files which are part of the release.
fi_FI: Enhanced Edition ei ole tuettu. Ole hyvä ja käytä julkaisusta löytyviä alkuperäisen version tiedostoja.

en: Sitcom mode
fi_FI: Tilannekomediamoodi

en: Game will add laughter after actor's line or narration
fi_FI: Hahmon repliikin jälkeen lisätään naurua

en: Shorty mode
fi_FI: Pätkätila

en: Game will shrink the actors and make their voices high pitched
fi_FI: Hahmoja kutistetaan ja niiden ääntä nopeutetaan

en: Frame limiter high performance mode
fi_FI: Kuvanpäivitysnopeuden rajoittimen korkean suorituskyvyn tila

en: This mode may result in high CPU usage! It avoids use of delayMillis() function.
fi_FI: Tämä tila saattaa käyttää paljon laskentatehoa! Se välttää delayMillis()-funktion käyttämistä.

en: Max frames per second limit
fi_FI: Maksimi kuvia/sekunti raja

en: This mode targets a maximum of 120 fps. When disabled, the game targets 60 fps
fi_FI: Tämä tila tähtää 120FPS maksimiin. Jos pois päältä, peli tähtää 60FPS:ään

en: Disable McCoy's quick stamina drain
fi_FI: Estä McCoy:n nopea staminan kuluminen

en: When running, McCoy won't start slowing down as soon as the player stops clicking the mouse
fi_FI: McCoy ei juostessaan ala hidastamaan heti kun pelaaja lakkaa klikkaamasta hiirellä

en: Show subtitles during text crawl
fi_FI: Näytä tekstitys introteksteille

en: During the intro cutscene, show subtitles during the text crawl
fi_FI: Näytä käännösteksitys introssa oleville teksteille

en: Fix credits for voice actors
fi_FI: Korjaa ääninäyttelijöiden lopputekstit

en: Updates the end credits with corrected credits for the Spanish voice actors
fi_FI: Korjaa lopputekstit Espanjankielisten ääninäyttelijöiden osalta

note: I18N: These are keymaps that work in the main gameplay and also when KIA (Knowledge Integration Assistant) is open.
en: common shortcuts
fi_FI: yleiset näppäinkomennot

note: I18N: These are keymaps which work only in the main gameplay and not within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: main game shortcuts
fi_FI: pääpelin näppäinkomennot

note: I18N: These are keymaps that work only within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: KIA only shortcuts
fi_FI: KIA:n näppäinkomennot

note: I18N: This keymap is the main way for the user interact with the game. It is used with the game's cursor to select, walk-to, run-to, look-at, talk-to, pick up, use, shoot (combat mode), open KIA (when clicking on McCoy).
en: Walk / Look / Talk / Select / Shoot
fi_FI: Kävele / Katso / Puhu / Valitse / Ammu

note: I18N: This keymap toggles McCoy's status between combat mode (drawing his gun) and normal mode (holstering his gun) In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is TOGGLE MCCOY'S COMBAT MODE
en: Toggle Combat
fi_FI: Taistelumoodi päälle / pois

note: I18N: This keymap allows skipping video cutscenes
en: Skip cutscene
fi_FI: Ohita video

note: I18N: This keymap allows skipping the current line of dialogue. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SKIP PAST CURRENT LINE OF DIALOGUE
en: Skip dialogue
fi_FI: Ohita dialogi

note: I18N: This keymap toggles between opening the KIA in the Game Options tab, and closing the KIA. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is GAME OPTIONS
en: Game Options
fi_FI: Pelin asetukset

note: I18N: This keymap opens the KIA database on one of the investigation tabs, CRIME SCENE DATABASE, SUSPECT DATABASE and CLUES DATABASE. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ACTIVATE 
en: Open KIA Database
fi_FI: Avaa KIA tietokanta

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows submitting a selected existing save game for deletion.
en: Delete Selected Saved Game
fi_FI: Poista valittu pelitallennus

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists upwards
en: Scroll Up
fi_FI: Vieritä ylös

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists downwards
en: Scroll Down
fi_FI: Vieritä alas

note: I18N: This keymap allows (in KIA only) for a clue to be set as private or public (only when the KIA is upgraded).
en: Toggle Clue Privacy
fi_FI: Vihjeen julkisuus päälle / pois

note: I18N: This keymap opens KIA's SAVE GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SAVE GAME
en: Save Game
fi_FI: Tallenna peli

note: I18N: This keymap opens KIA's LOAD GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is LOAD GAME
en: Load Game
fi_FI: Lataa pelitallennus

note: I18N: This keymap opens KIA's CRIME SCENE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CRIME SCENE DATABASE
en: Crime Scene Database
fi_FI: Rikospaikkatietokanta

note: I18N: This keymap opens KIA's SUSPECT DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SUSPECT DATABASE
en: Suspect Database
fi_FI: Epäiltyjen tietokanta

note: I18N: This keymap opens KIA's CLUE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CLUE DATABASE
en: Clue Database
fi_FI: Vihjeiden tietokanta

note: I18N: This keymap opens KIA's QUIT GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is QUIT GAME
en: Quit Game
fi_FI: Lopeta peli

en: Are you sure you want to quit?
fi_FI: Haluatko varmasti lopettaa?

en: Your game is now Paused.  Click OK to continue.
fi_FI: Pelisi on nyt pausetettu. Paina OK jatkaaksesi.

note: I18N: This option allows the user to skip cutscenes. I18N: This option allows the user to skip text and cutscenes.
en: Skip support
fi_FI: Ohita tuki

en: Allow cutscenes to be skipped
fi_FI: Salli videoiden ohittaminen

en: ScummVM found that you have saved games that should be converted from the original saved game format.
    The original saved game format is no longer supported directly, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
fi_FI: ScummVM havaitsi sinulla olevan pelitallenteita jotka tulisi muuntaa alkuperäisestä tallennusmuodostaan.
    Alkuperäinen tallennuksen tiedostomuoto ei enää ole suoraan tuettu, joten et enää pysty lataamaan pelitallenteitasi mikäli et niitä muunna.
    
    Paina OK muuntaaksesi ne nyt heti, muutoin asiaa kysytään sinulta taas uudestaan seuraavalla kerralla peliä käynnistäessäsi.

en: Saved game was created with a newer version of ScummVM. Unable to load.
fi_FI: Tämä pelitallenne on luotu ScummVM:n uudemmalla versiolla. Lataus ei onnistu.

en: Color Blind Mode
fi_FI: Värisokeustila

en: Enable Color Blind Mode by default
fi_FI: Aktivoi värisokeustila vakiona

en: Enable Text to Speech
fi_FI: Käytä tekstistä puheeksi -toimintoa

en: Use TTS to read text in the game (if TTS is available)
fi_FI: Käytä TTS:ää tekstin lukemiseen pelissä (jos TTS on saatavilla)

en: Game Keymappings
fi_FI: Pelin näppäinkartta

en: Exit/Skip
fi_FI: Poistu/Ohita

en: Save game
fi_FI: Luo pelitallennus

en: Load game
fi_FI: Lataa peli

note: I18N: 3-4 dialogs of game version info, (translation) credits, etc.
en: Game Info
fi_FI: Pelin tiedot

note: I18N: This opens a Quit Prompt where you have to choose [Confirm] or [Continue Playing] lines with Left Click.
en: Quit Prompt
fi_FI: Sulje kehoite

note: I18N: Here ALTered Item refers to the dice that has been altered/changed. In order to escape the dice game loop press Right/Left Alt
en: ALTered Item
fi_FI: ToisenkALTainen esine

en: Inventory Item 1 (Select/Deselect)
fi_FI: Inventaarioesine 1 (Valitse/Poista valinta)

en: Inventory Item 2 (Select/Deselect)
fi_FI: Inventaarioesine 2 (Valitse/Poista valinta)

en: Inventory Item 3 (Select/Deselect)
fi_FI: Inventaarioesine 3 (Valitse/Poista valinta)

en: Inventory Item 4 (Select/Deselect)
fi_FI: Inventaarioesine 4 (Valitse/Poista valinta)

en: Inventory Item 5 (Select/Deselect)
fi_FI: Inventaarioesine 5 (Valitse/Poista valinta)

en: Inventory Item 6 (Select/Deselect)
fi_FI: Inventaarioesine 6 (Valitse/Poista valinta)

en: Inventory Item 7 (Select/Deselect)
fi_FI: Inventaarioesine 7 (Valitse/Poista valinta)

en: Inventory Item 8 (Select/Deselect)
fi_FI: Inventaarioesine 8 (Valitse/Poista valinta)

note: I18N: There are 24 single-room/screen locations in the game. You switch between them from numbered buttons on interface. Sets the current access to only the first Location
en: DEBUG: Access to Location 1
fi_FI: DEBUG: Pääsy alueelle 1

note: I18N: Sets the current access to Locations 1 to 8.
en: DEBUG: Access to Locations 1-8
fi_FI: DEBUG: Pääsy alueille 1-8

note: I18N: Sets the current access to Locations 1 to 16.
en: DEBUG: Access to Locations 1-16
fi_FI: DEBUG: Pääsy alueille 1-16

note: I18N: Sets the current access to Locations 1 to 23.
en: DEBUG: Access to Locations 1-23
fi_FI: DEBUG: Pääsy alueille 1-23

note: I18N: Sets the current access to Locations 1 to 24.
en: DEBUG: Access to Locations 1-24
fi_FI: DEBUG: Pääsy alueille 1-24

en: Enable Text to Speech for Objects and Options
fi_FI: Tekstistä puheeksi -toiminto esineille ja asetuksille

en: Use TTS to read the descriptions (if TTS is available)
fi_FI: Käytä TTS:ää kuvauksien lukemiseen (jos TTS on saatavilla)

en: Enable Text to Speech for Subtitles
fi_FI: Tekstistä puheeksi -toiminto tekstityksille

en: Use TTS to read the subtitles (if TTS is available)
fi_FI: Käytä TTS:ää tekstitysten lukemiseen (jos TTS on saatavilla)

note: I18N: This closes the Dialogue/text box.
en: Close the Dialogue box
fi_FI: Sulje dialogilaatiko

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes
fi_FI: Käytä läpinäkyviä dialogilaatikoita 16-värisissä näkymissä

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes even if the original game version did not support them
fi_FI: Käytä läpinäkyviä dialogilaatikoita 16-värisissä näkymissä vaikka alkuperäinen peli ei niitä tukisikaan

en: Unnamed autosave
fi_FI: Nimetön automaattinen tallennus

en: Unnamed savegame
fi_FI: Nimetön pelitallennus

en: Empty autosave
fi_FI: Tyhjä autom. tallennus

en: Key to mouse keymappings
fi_FI: Näppäin hiiren painikkeiden kartoituksille

en: Exit screen keymappings
fi_FI: Lopetusnäkymän näppäinkartta

en: Exit Sony intro screen
fi_FI: Poistu Sonyn alkunäkymistä

en: Select option / Click in game
fi_FI: Valitse vaihtoehto / napsautus pelin ollessa käynnissä

en: Open action menu / Close menu
fi_FI: Avaa toimintavalikko / sulje valikko

en: Default game speed
fi_FI: Pelin oletusnopeus

en: Slower game speed
fi_FI: Hitaampi pelinopeus

en: Faster game speed
fi_FI: Vauhdikkaampi pelinopeus

en: Examine
fi_FI: Tutki

en: Take
fi_FI: Ota

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Inventory
fi_FI: Tavarat

en: Activate
fi_FI: Toimeenpane

en: Speak
fi_FI: Puhu

en: Action menu
fi_FI: Toimintavalikko

en: System menu
fi_FI: Järjestelmävalikko

note: I18N: Opens collision map of where the actor can freely move
en: Show collisions
fi_FI: Näytä liikkumavarat

note: I18N: Move Actor to top-left direction
en: Move up-left
fi_FI: Liiku vasemmalle ylös

note: I18N: Move Actor to top-right direction
en: Move up-right
fi_FI: Liiku oikealle ylös

note: I18N: Move Actor to bottom-left direction
en: Move down-left
fi_FI: Liiku alas vasemmalle

note: I18N: Move Actor to bottom-right direction
en: Move down-right
fi_FI: Liiku alas oikealle

en: Menu option up
fi_FI: Valikossa ylöspäin

en: Menu option down
fi_FI: Valikossa alaspäin

en: WARNING: The savegame you are loading is using a temporary broken format. Things will be broken. Please consider starting Operation Stealth from beginning using new savegames.
fi_FI: VAROITUS: Pelitallennus jota lataat käyttää väliaikaista rikkinäistä tiedostomuotoa. Tämä ei tule toimimaan. Harkitse aloittavasi Operation Stealth alusta käyttäen uusia pelitallennuksia.

en: Talk/Interact
fi_FI: Puhu/Vuorovaikuta

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Attack
fi_FI: Hyökkäys

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Block
fi_FI: Torju

en: Accept
fi_FI: Hyväksy

en: Previous
fi_FI: Edellinen

en: Reply 1
fi_FI: Vastaus 1

en: Reply 2
fi_FI: Vastaus 2

en: Reply 3
fi_FI: Vastaus 3

en: Reply 4
fi_FI: Vastaus 4

en: Reply 5
fi_FI: Vastaus 5

en: Reply 6
fi_FI: Vastaus 6

en: Next Page
fi_FI: Seuraava sivu

en: Previous Page
fi_FI: Edellinen sivu

en: Map
fi_FI: Näppäinkartta

en: Journal
fi_FI: Päiväkirja

en: Traits
fi_FI: Piirteet

en: Quick Save
fi_FI: Pikatallennus

en: Quick Load
fi_FI: Pikalataus

note: I18N: Game runs at faster speed
en: Fast mode
fi_FI: Nopea tila

note: I18N: Opens menu with player commands
en: Player menu
fi_FI: Pelaajavalikko

en: Increase game speed
fi_FI: Nopeuta peliä

en: Decrease game speed
fi_FI: Hidasta peliä

en: Exit game
fi_FI: Lopeta peli

en: Versailles 1685 support is not compiled in
fi_FI: Versailles 1685-tukea ei ole käännetty mukaan

en: Toggle Menu
fi_FI: Valikko

en: Toggle Clock
fi_FI: Kello päälle / pois

en: Next dialog / menu item
fi_FI: Seuraava dialogin / valikon kohta

en: Previous dialog / menu item
fi_FI: Edellinen dialogin / valikon kohta

en: Next object
fi_FI: Seuraava objekti

en: Previous object
fi_FI: Edellinen objekti

en: Pick up / Operate
fi_FI: Poimi / Käytä

en: Activate Inventory Object
fi_FI: Aktivoi invenaario-objekti

en: Game Keys
fi_FI: Pelin näppäinkartta

en: The game prevents quitting at this moment. Are you sure you want to quit anyway?
fi_FI: Peli ei salli lopettamista tässä kohdassa. Oletko varma että haluat kumminkin lopettaa?

en: Skip intro/Exit map or inventory
fi_FI: Ohita intro/Poistu kartasta tai inventaariosta

en: Open map
fi_FI: Avaa kartta

note: I18N: shows where the game actor is able to move
en: Show walking map
fi_FI: Näytä kävelykartta

en: Toggle walk speed
fi_FI: Kävelynopeus

en: Open main menu
fi_FI: Avaa päävalikko

en: Toggle between mouse pointer and the last game item
fi_FI: Vaihda hiirenosoittimen ja viimeisimmän peliesineen välillä

en: Previous item in inventory
fi_FI: Edellinen esine inventaariossa

en: Next item in inventory
fi_FI: Seuraava esine inventaariossa

en: Error: The file '%s' hasn't been extracted properly.
    Please refer to the wiki page
    %s for details on how to properly extract the DTSPEECH.XA and *.STR files from your game disc.
fi_FI: Virhe: Tiedostoa '%s' ei ole purettu oikein.
    Lue wiki-sivulta
    %s miten purat DTSPEECH.XA ja *.STR -tiedostot oikein pelilevyltäsi.

en: Error: It appears that the game data files were extracted incorrectly.
    
    You should only extract STR and XA files using the special method. The rest should be copied normally from your game CD.
    
     See %s
fi_FI: Virhe: Näyttää siltä että pelin datatiedostot ovat purettu väärin.
    
    Vain STR ja XA tiedostot tulee purkaa erikoismenetelmällä. Muut tulee kopioida sellaisenaan pelin CD-levyltä.
    
    Lisätietoja %s

note: I18N: Perform action on object where cursor points
en: Action
fi_FI: Toiminta

en: Change Command
fi_FI: Vaihda komento

en: Debug Graphics
fi_FI: Grafiikan debuggaus

en: ScummVM found that you have old saved games for Drascula that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
fi_FI: ScummVM löysi Drasculan pelitallenteita jotka ovat vanhassa formaatissa ja ne pitäisi muuntaa.
    Vanha formaatti ei enää ole tuettu, joten et enää pysty lataamaan tallenteita jos et muunna niitä.
    
    Paina OK muuntaaksesi ne nyt, muuten sinulta kysytään asiaa uudestaan seuraavalla kerralla.

en: Use bright palette mode
fi_FI: Käytä kirkaspalettitilaa

en: Display graphics using the game's bright palette
fi_FI: Näytä grafiikat käyttäen pelin kirkasta palettia

en: Enable Text to Speech for Objects, Options, and the Bible Quote
fi_FI: Tekstistä puheeksi -toiminto esineille, asetuksille ja raamattulainaukselle

en: Prerecorded sounds
fi_FI: Esiäänitetyt äänet

en: Use high-quality pre-recorded sounds instead of pc speaker emulation
fi_FI: Käytä korkealaatuisia esiäänitettyjä ääniä pc speaker-emulaation sijaan

en: Extended timer
fi_FI: Pidennetty ajastin

en: Start the game timer at 99:59:59
fi_FI: Aloita peliajastin ajasta 99:59:59

en: Automatic drilling
fi_FI: Automaattinen poraus

en: Allow to successfully drill in any part of the area in Driller
fi_FI: Salli onnistunut poraus missä tahansa alueella Driller:issä

en: Disable demo mode
fi_FI: Ei demotilaa

en: Never activate demo mode
fi_FI: Älä koskaan aktivoi demotilaa

en: Disable sensors
fi_FI: Sensorit pois päältä

en: Sensors will not shoot the player
fi_FI: Sensorit eivät ammu pelaajaa

en: Disable falling
fi_FI: Estä putoaminen

en: Player cannot fall over edges
fi_FI: Pelaaja ei voi pudota kielekkeiltä

en: Invert Y-axis on mouse
fi_FI: Käännä hiiren Y-akseli

en: Use alternative camera controls
fi_FI: Käytä vaihtoehtoisia kamerakontrolleja

en: Authentic graphics
fi_FI: Autenttiset grafiikat

en: Keep graphics as close as possible to the original
fi_FI: Pitää grafiikat mahdollisimman lähellä alkuperäistä

en: Enable rock travel
fi_FI: Aktivoi kivimatkustaminen

en: Enable traveling using a rock shoot at start
fi_FI: Aktivoi matkustaminen kiveä heittämällä alusta asti

en: Strafe Left
fi_FI: Vasemmalle

en: Strafe Right
fi_FI: Oikealle

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Shoot
fi_FI: Ammu

en: Rotate up
fi_FI: Käännä ylös

en: Rotate down
fi_FI: Käännä alas

note: I18N: Toggles between cursor lock modes, switching between free cursor movement and camera/head movement.
en: Change mode
fi_FI: Vaihda tilaa

en: Info Menu
fi_FI: Infovalikko

en: Select Prince
fi_FI: Valitse Prinssi

en: Select Princess
fi_FI: Valitse Prinsessa

en: Toggle Sound
fi_FI: Äänet päälle / pois

en: Rotate Left
fi_FI: Kierrä vasemmalle

en: Rotate Right
fi_FI: Kierrä oikealle

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Run
fi_FI: Juokse

en: Crawl
fi_FI: Ryömi

en: Face Forward
fi_FI: Katse eteenpäin

note: I18N: STEP SIZE: Measures the size of one movement in the direction you are facing (1-250 standard distance units (SDUs))
en: Increase Step Size
fi_FI: Kasvata askelen pituutta

note: I18N: STEP SIZE: Measures the size of one movement in the direction you are facing (1-250 standard distance units (SDUs))
en: Decrease Step Size
fi_FI: Pienennä askelen pituutta

en: Rise/Fly up
fi_FI: Nouse/Lennä ylös

en: Lower/Fly down
fi_FI: Laskeudu/Lennä alas

en: Enable/Disable Jetpack
fi_FI: Rakettireppu päälle/pois

note: I18N: drilling rig is an in game item
en: Deploy drilling rig
fi_FI: Sijoita porauslautta

note: I18N: drilling rig is an in game item
en: Collect drilling rig
fi_FI: Kerää porauslautta

note: I18N: Illustrates the angle at which you turn left or right.
en: Change Angle
fi_FI: Vaihda kulmaa

note: I18N: STEP SIZE: Measures the size of one movement in the direction you are facing (1-250 standard distance units (SDUs))
en: Change Step Size
fi_FI: Muuta askelpituutta

en: Toggle Height
fi_FI: Muuta korkeutta

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Rest
fi_FI: Lepää

en: [ press any key to exit ]
fi_FI: [ paina mitä tahansa näppäintä poistuaksesi ]

en: Untitled Savegame
fi_FI: Nimetön pelitallennus

en: Use TTS to read the text
fi_FI: Käytä tekstistä puheeksi -toimintoa tekstin lukemiseksi

en: Also read input text
fi_FI: Lue myös syötetty teksti

en: Use TTS to read the input text
fi_FI: Käytä tekstistä puheeksi -toimintoa syötetyn tekstin lukemiseksi

en: Loading game...
fi_FI: Ladataan peliä...

en: Could not start AdvSys game
fi_FI: AdvSys-pelin käynnistys epäonnistui

en: Sorry, the savegame couldn't be restored
fi_FI: Valitettavasti pelitallennuksen lataus epäonnistui

en: Sorry, the savegame couldn't be created
fi_FI: Valitettavasti pelitallennusta ei kyetty luomaan

en: Speak up! I can't hear you!
fi_FI: Puhu lujempaa! En kuule sinua!

en: I don't know the word "%s".
fi_FI: En tunne sanaa "%s".

en: I don't understand.
fi_FI: En ymmärrä komentoasi.

en: This is too short to be a valid Alan2 file.
fi_FI: Tämä on liian lyhyt ollakseen validi Alan2-tiedosto.

en: This is not a valid Alan2 file.
fi_FI: Tämä ei ole validi Alan2-tiedosto.

en: Savegame
fi_FI: Pelitallennus

en: Picture window toggled
fi_FI: Kuvaikkuna vaihdettu

en: This is too short to be a valid Glulx file.
fi_FI: Tämä on liian lyhyt ollakseen validi Glulx-tiedosto.

en: This is not a valid Glulx file.
fi_FI: Tämä ei ole validi Glulx-tiedosto.

en: This Glulx file is too old a version to execute.
fi_FI: Tämä Glulx-tiedosto on versioltaan liian vanha ajettavaksi.

en: This Glulx file is too new a version to execute.
fi_FI: Tämä Glulx-tiedosto on versioltaan liian uusi ajettavaksi.

en: Could not start Quest game
fi_FI: Quest-pelin käynnistys epäonnistui

en: Saved.
fi_FI: Tallennettu.

en: Error writing save file
fi_FI: Pelitallennusta kirjoittaessa tapahtui virhe

en: Incorrect rs file.
fi_FI: Viallinen rs-tiedosto.

en: Save file created by different version.
fi_FI: Pelitallenne on luotu pelin toisella versiolla.

en: Failed to load saved game from file.
fi_FI: Pelitallenteen lataaminen tiedostosta epäonnistui.

en: Failed to save game to file.
fi_FI: Pelin tallentaminen tiedostoon epäonnistui.

en: Failed to delete file.
fi_FI: Tiedoston poistaminen ei onnistunut.

en: Menu / Skip
fi_FI: Valikko / Ohita

en: Speed Up Cutscene
fi_FI: Nopeuta videota

en: ScummVM found some problems with your game data files.
    Running ScummVM nevertheless may cause game bugs or even crashes.
    Do you still want to run %s?
fi_FI: ScummVM törmäsi ongelmiin pelisi datatiedostojen kanssa.
    Jos käynnistät pelin tästä huolimatta, saatat törmätä bugeihin tai jopa kaatumisiin.
    Haluatko silti käynnistää %s?

en: Use/Talk
fi_FI: Käytä/Puhu

en: Pick up/Put away
fi_FI: Poimi/Laita pois

en: Skip dialog lines
fi_FI: Ohita dialogi

en: Cycle Objects Up
fi_FI: Kierrä esineistöä ylöspäin

en: Cycle Objects Down
fi_FI: Kierrä esineistöä alaspäin

en: Quick Room Exit
fi_FI: Pikapoistuminen huoneesta

en: Examine/Look
fi_FI: Tutki/Katso

en: Error: the game could not be saved.
fi_FI: Virhe: peliä ei pystytty tallentamaan.

en: Input text
fi_FI: Syötä teksti

en: The game data file %s may be corrupted.
    If you are sure it is not please provide the ScummVM team the following code, along with the file name, the language and a description of your game version (i.e. dvd-box or jewelcase):
    %s
fi_FI: Pelidatatiedosto %s saattaa olla korruptoitunut.
    Jos olet varma ettei se ole, ole hyvä ja toimita ScummVM:n tiimille seuraava koodi, sekä teidostonnimi, kieli ja kuvaus pelisi versiosta (i.e. dvd-boksi tai jewelcase):
    %s

en: Could not open the file %s for checking.
    It may be missing or you may not have the rights to open it.
    Go to %s to see a list of the needed files.
fi_FI: Tiedostoa %s ei pystytty avaamaan sen tarkistamiseksi.
    Joko se on hävyksissä, tai sitten sinulla ei ole oikeuksia avata sitä.
    Mene osoitteeseen %s nähdäksesi listan tarvituista tiedostoista.

en: ScummVM will now verify the game data files, to make sure you have the best gaming experience.
    This may take a while, please wait.
    Successive runs will not check them again.
fi_FI: ScummVM tarkistaa nyt pelitiedostojen sisällön varmistaakseen sinulle parhaan mahdollisen pelinautinnon.
    Tässä saattaa mennä tovi, odottele rauhassa.
    Seuraavilla kerroilla tätä tarkistusta ei enää tehdä.

en: Load user patch (unsupported)
fi_FI: Lataa epävirallinen päivitys (ei tuettu)

en: Load an user patch. Please note that the ScummVM team doesn't provide support for using such patches.
fi_FI: Lataa epävirallisen päivityksen. Huomaathan että ScummVM:n tiimi ei anna tukea tällaisten päivitysten käyttöön.

en: Escape from Monkey Island support is not compiled in
fi_FI: Escape from Monkey Island-tukea ei ole käännetty mukaan

en: The original patch of Grim Fandango
    is missing. Please download it from
    %s
    and put it in the game data files directory
fi_FI: Grim Fandango:n alkuperäistä päivitystä
    ei löydy. Ole hyvä ja lataa se osoitteesta
    %s
    ja laita se pelisi pelidatahakemistoon

en: The original patch of Escape from Monkey Island is missing. 
    Please download it from %s
    and put it in the game data files directory.
    Pay attention to download the correct version according to the game's language!
fi_FI: Escape from Monkey Island:in alkuperäistä päivitystä ei löydy.
    Ole hyvä ja lataa se osoitteesta %s
    ja laita se pelisi pelidatahakemistoon.
    Lataathan pelisi kielelle sopivan version!

en: ERROR: Not enough music tracks found!
    Escape from Monkey Island has two versions of FullMonkeyMap.imt,
    you need to copy both files from both CDs to Textures/, and rename
    them as follows to get music-support in-game: 
    CD 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    Alternatively, a Steam or GOG copy has a combined FullMonkeyMap.imt
fi_FI: VIRHE: Musiikkiraitoja ei löytynyt tarpeeksi!
    Escape from Monkey Island sisältää kaksi versiota FullMonkeyMap.imt-tiedostosta,
     sinun tarvitsee kopioida tiedostot molemmilta CD:iltä pelin Textures-kansioon ja
    uudelleennimetä ne seuraavasti jotta kuulet musiikkia pelissä:
    CD 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    Voit myös käyttää pelin Steam- tai GOG-versioita, joissa tiedostot on yhdistetty

en: Fast movie speed
fi_FI: Nopea videontoisto

en: Play movies at an increased speed
fi_FI: Toista videot nopeampana

en: Easier AI
fi_FI: Helpompi AI

en: Decrease the difficulty of AI puzzles
fi_FI: Madalla AI-pulmien vaikeustasoa

en: Updated Credits Music
fi_FI: Päivitetty lopputekstimusiikki

en: Play the song The Final Hour during the credits instead of reusing MIDI songs
fi_FI: Soita laulu 'The Final Hour' MIDI-musiikin sijaan lopputeksteissä

en: Slim Left/Right Hotspots
fi_FI: Kapeat kohdealueet sivuilla

en: Shrinks the hotspots on the left and right sides for exiting puzzles
fi_FI: Kaventaa vasemman ja oikean sivun pulmasta poistumisen kohdealueita

en: Speedrun Mode
fi_FI: Pikapeluutila

en: Affects the controls for fast forwarding the game
fi_FI: Vaikuttaa ohjaukseen pelin eteenpäinpelaamiseen pikakelauksella

en: GroovieV2 support is not compiled in
fi_FI: GroovieV2-tukea ei ole käännetty mukaan

en: Groovie engine
fi_FI: Groovie-pelimoottori

en: Skip or fast forward scene
fi_FI: Ohita- tai pikakelaa kohtaus

en: Reserved
fi_FI: Varattu

en: Failed to save game
fi_FI: Pelitilan tallentaminen epäonnistui

en: Would you like to save or restore a game?
fi_FI: Haluatko tallentaa vai ladata pelin?

en: The Minotaur minigame is not supported yet. Skipping
fi_FI: Minotaur-minipeli ohitetaan, koska sille ei ole vielä tukea

en: The Medusa minigame is not supported yet. Skipping
fi_FI: Medusa-minipeli ohitetaan, koska sille ei ole vielä tukea

en: The Troy minigame is not supported yet. Skipping
fi_FI: Troy-minipeli ohitetaan, koska sille ei ole vielä tukea

en: Enable cheat mode
fi_FI: Salli huijaustila

en: Debug info and level selection becomes available
fi_FI: Debuggaustiedot ja tason valinta tulevat saataville

en: Clear waypoints
fi_FI: Tyhjennä reittipisteet

en: Debug
fi_FI: Debuggeri

en: Gore Mode
fi_FI: Hurmemoodi

en: Enable Gore Mode when available
fi_FI: Aktivoi hurmemoodi jos saatavilla

en: Option dialog
fi_FI: Asetusdialogi

en: Forward
fi_FI: Eteenpäin

en: Backward
fi_FI: Taaksepäin

en: Lean Left
fi_FI: Nojaa vasemmalle

en: Lean Right
fi_FI: Nojaa oikealle

en: Jump
fi_FI: Hyppää

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Crouch
fi_FI: Kyykisty

en: Interact Mode
fi_FI: Käyttötila

en: Look Mode
fi_FI: Katselutila

en: Holster
fi_FI: Laita taskuun

en: Notebook
fi_FI: Muistikirja

en: Personal Notes
fi_FI: Muistiinpanot

en: Flashlight
fi_FI: Taskulamppu

en: Glowstick
fi_FI: Valotikku

en: User help
fi_FI: Käyttäjän ohjeet

en: Toggle sound
fi_FI: Äänet päälle / pois

en: Repeat last line
fi_FI: Toista viimeisin rivi

en: Restore game
fi_FI: Lataa pelitallenne

en: New game
fi_FI: Uusi peli

en: Show inventory
fi_FI: Näytä inventaario

en: Turbo mode
fi_FI: Turbotila

note: I18N: Move actor in the top direction
en: Move to top
fi_FI: Siirry ylöspäin

note: I18N: Move actor in the bottom direction
en: Move to bottom
fi_FI: Siirry alaspäin

note: I18N: Move actor in the left direction
en: Move to left
fi_FI: Siirry vasemmalle

note: I18N: Move actor in the right direction
en: Move to right
fi_FI: Siirry oikealle

note: I18N: Move actor in the top-left direction
en: Move to top left
fi_FI: Siirry ylävasemmalle

note: I18N: Move actor in the top-right direction
en: Move to top right
fi_FI: Siirry yläoikealle

note: I18N: Move actor in the bottom-left direction
en: Move to bottom left
fi_FI: Siirry alavasemmalle

note: I18N: Move actor in the bottom-right direction
en: Move to bottom right
fi_FI: Siirry alaoikealle

en: Enable original cheats
fi_FI: Salli alkuperäiset huijaukset

en: Allow cheats using the C key.
fi_FI: Salli huijaukset käyttämällä C-näppäintä.

en: Enable infinite health cheat
fi_FI: Salli loppumattoman elinvoiman huijaus

en: Player health will never decrease (except for game over scenes).
fi_FI: Pelaajan elinvoima ei vähene (paitsi pelin päättymiskohtauksissa).

en: Enable infinite ammo cheat
fi_FI: Salli loppumattomien ammusten huijaus

en: Player ammo will never decrease.
fi_FI: Pelaajan ammukset eivät vähene.

en: Unlock all levels
fi_FI: Avaa kaikki tasot

en: All levels will be available to play.
fi_FI: Kaikki tasot ovat pelattavissa.

en: Enable restored content
fi_FI: Käytä palautettua sisältöä

en: Add additional content that is not enabled the original implementation.
fi_FI: Lisää sisältöä joka ei ole nähtävissä alkuperäisessä toteutuksessa.

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Fire
fi_FI: Ammu

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Arm
fi_FI: Ase esiin

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Side Step
fi_FI: Sivuaskel

en: Move cursor up
fi_FI: Siirrä kursoria ylös

en: Move cursor down
fi_FI: Siirrä kursoria alas

en: Move cursor left
fi_FI: Siirrä kursoria vasemmalle

en: Move cursor right
fi_FI: Siirrä kursoria oikealle

en: Abort
fi_FI: Keskeytä

en: Missing language specific game code and/or resources.
fi_FI: Puuttuu kielispesifisiä tiedostoja ja/tai koodia.

en: Missing language specific game code and/or resources for this fan translation.
fi_FI: Puuttuu kielispesifisiä tiedostoja ja/tai koodia tälle fanikäännökselle.

en: Demo plays simple animations without using Westwood's Engine.
fi_FI: Demo toistaa yksinkertaisia animaatioita ilman Westwood:in pelimoottoria.

en: You added the game incorrectly. Please add the root folder of the game.
fi_FI: Lisäsit pelin väärin. Ole hyvä ja lisää pelin juurikansio.

note: I18N: The file in the game directory needs to be extracted
en: You added the game incorrectly. The GAME.DAT file is an ISO image and you need to extract the game data files from it.
fi_FI: Lisäsit pelin väärin. GAME.DAT on ISO-tiedosto ja sinun pitää purkaa pelin tiedostot siitä.

note: I18N: Studio audience adds an applause and cheering sounds whenever Malcolm makes a joke.
en: Studio audience
fi_FI: Studioyleisö

en: Enable studio audience
fi_FI: Studioyleisö päälle

en: Allow text and cutscenes to be skipped
fi_FI: Salli tekstin ja videoiden ohittaminen

note: I18N: Helium mode makes people sound like they've inhaled Helium.
en: Helium mode
fi_FI: Heliumtila

en: Enable helium mode
fi_FI: Käytä heliumtilaa

note: I18N: When enabled, this option makes scrolling smoother when changing from one screen to another.
en: Smooth scrolling
fi_FI: Pehmeä vieritys

en: Enable smooth scrolling when walking
fi_FI: Käytä pehmeää vieritystä kävellessä

note: I18N: When enabled, this option changes the cursor when it floats to the edge of the screen to a directional arrow. The player can then click to walk towards that direction.
en: Floating cursors
fi_FI: Leijuva kursori

en: Enable floating cursors
fi_FI: Käytä leijuvia kursoreita

note: I18N: When enabled, this option will fill in an autogenerated savegame description into the input prompt where.
en: Suggest save names
fi_FI: Tallennusten nimiehdotukset

en: Autogenerated naming suggestions for savegames
fi_FI: Automaattisesti luodut nimiehdotukset pelitallennuksille

note: I18N: HP stands for Hit Points
en: HP bar graphs
fi_FI: Kestopisteet (HP) graafisina palkkeina

en: Enable hit point bar graphs
fi_FI: Käytä kestopisteissä värillisiä grafiikkapalkkeja numeroiden sijaan

note: I18N: L/R stands for Left/Right
en: Fight Button L/R Swap
fi_FI: Taistelupainikkeen vaihto

en: Left button to attack, right button to pick up items
fi_FI: Vasen painike hyökkää, oikea painike poimii esineitä

en: Faithful AD&D rules
fi_FI: Uskolliset AD&D-säännöt

en: Make implementation of AD&D rules more compliant with the AD&D 2nd edition handbook
fi_FI: Tee AD&D-säännöstön toteutuksesta enemmän AD&D 2nd edition-käsikirjan kaltainen

en: Lands of Lore support is not compiled in
fi_FI: Lands of Lore-tukea ei ole käännetty mukaan

en: EOB II FM-TOWNS requires support of 16bit color modes which has not been activated in your ScummVM build
fi_FI: EoB II FM-TOWNS tarvitsee tuen 16-bittisille väritiloille, joita ei ole käännetty mukaan tähän ScummVM-versioon

en: Eye of Beholder support is not compiled in
fi_FI: Eye of Beholder-tukea ei ole käännetty mukaan

en: Interact via Left Click
fi_FI: Interaktio vasemmalla hiirennapilla

en: Interact via Right Click
fi_FI: Interaktio oikealla hiirennapilla

en: Move Forward
fi_FI: Liiku eteenpäin

en: Move Backwards
fi_FI: Siirry taaksepäin

en: Move Left
fi_FI: Liiku vasemmalle

en: Move Right
fi_FI: Liiku oikealle

en: Turn Left
fi_FI: Käänny vasemmalle

en: Turn Right
fi_FI: Käänny oikealle

en: Open/Close Inventory
fi_FI: Avaa/Sulje Inventaario

en: Switch Inventory/Character screen
fi_FI: Vaihda Inventaario/Hahmo näyttö

en: Camp
fi_FI: Leiriydy

en: Cast Spell
fi_FI: Lue loitsu

en: Spell Level 1
fi_FI: Loitsutaso 1

en: Spell Level 2
fi_FI: Loitsutaso 2

en: Spell Level 3
fi_FI: Loitsutaso 3

en: Spell Level 4
fi_FI: Loitsutaso 4

en: Spell Level 5
fi_FI: Loitsutaso 5

en: Spell Level 6
fi_FI: Loitsutaso 6

en: Attack 1
fi_FI: Hyökkäys 1

en: Attack 2
fi_FI: Hyökkäys 2

en: Attack 3
fi_FI: Hyökkäys 3

en: Show Map
fi_FI: Näytä Kartta

en: Slide Left
fi_FI: Liu'u vasemmalle

en: Slide Right
fi_FI: Liu'u oikealle

en: Options
fi_FI: Asetukset

en: Choose Spell
fi_FI: Valitse loitsu

en: The following original saved game file has been found in your game path:
    
    %s %S
    
    Do you wish to use this saved game file with ScummVM?
fi_FI: Seuraava alkuperäinen pelitallennus löydettiin pelipolustasi:
    
    %s %S
    
    Haluatko käyttää tätä tallennusta ScummVM:ssä?

en: A saved game file was found in the specified slot %d. Overwrite?
fi_FI: Numerolla %d on jo pelitallennus. Ylikirjoitetaanko?

en: %d original saved games have been successfully imported into
    ScummVM. If you want to manually import original saved game later you will
    need to open the ScummVM debug console and use the command 'import_savefile'.
fi_FI: %d alkuperäistä pelitallennusta onnistuneesti ladattu ScummVM:ään.
    Jos haluat myöhemmin ladata pelitallennuksia käsin, joudut avaamaan
    ScummVM:n debug konsolin ja käyttämään komentoa "import_savefile".

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    If you used the original installer for the installation these files
    should be located in the AmigaDOS system 'Fonts/' folder.
    Please copy them into the EOB game data directory.
fi_FI: Tämä AMIGA-versio tarvitsee seuraavat fonttitiedostot:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Jos käytit alkuperäistä asennusohjelmaa, näiden tiedostojen
    pitäisi löytyä AmigaDOS:in 'Fonts/'-hakemistosta.
    Ole hyvä ja kopioi ne EOB-pelidatahakemistoon.

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    This is a localized (non-English) version of EOB II which uses language specific characters
    contained only in the specific font files that came with your game. You cannot use the font
    files from the English version or from any EOB I game which seems to be what you are doing.
    
    The game will continue, but the language specific characters will not be displayed.
    Please copy the correct font files into your EOB II game data directory.
fi_FI: Tämä AMIGA-versio tarvitsee seuraavat fonttitiedostot:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Tämä on lokalisoitu (ei-englanninkielinen) versio EOB II:sta joka käyttää kielikohtaisia merkkejä.
    Nämä ovat saatavilla ainoastaan pelisi mukana tulleista fonttitiedostoista. Et voi käyttää fontteja
    pelin englanninkielisestä versiosta tai mistään EOB I-pelin versiosta, kuten ilmeisesti yrität tehdä.
    
    Peli jatkuu, mutta kielikohtaisia merkkejä ei näytetä.
    Ole hyvä ja kopioi oikeat fonttitiedostot EOB II-pelidatahakemistoosi.

en: This is a trial Windows version of the game. To play the full version, you will need to use the original interpreter and purchase a key from Wyrmkeep
fi_FI: Tämä on pelin Windows-kokeiluversio. Pelataksesi täyttä versiota, sinun täytyy käyttää alkuperäistä moottoria ja ostaa avain Wyrmkeep:iltä

en: This is the end of the trial version. You can play the full game using the original interpreter from Wyrmkeep
fi_FI: Tämä on kokeiluversion loppu. Voit pelata pelin täyttä versiota Wyrmkeep:in alkuperäisellä moottorilla

en: This puzzle is not available in the trial version of the game
fi_FI: Tutkiminen tätä pidemmälle on mahdollista vain pelin täysversiossa

en: TTS Narrator
fi_FI: TTS-kertoja

en: Fight sequence keymappings
fi_FI: Tappeluiden näppäinkartta

en: Index keymappings
fi_FI: Indeksin näppäinkartoitukset

en: Yes/No keymappings
fi_FI: Näppäinkartoitukset päällä/pois

en: Restart game
fi_FI: Uudelleenkäynnistä peli

note: I18N: Shift Cursor during fight to top left
en: Shift Cursor - Top left
fi_FI: Siirrä osoitin - Vasen yläkulma

note: I18N: Shift Cursor during fight to middle left
en: Shift Cursor -  Middle left
fi_FI: Siirrä osoitin - Keskivasen

note: I18N: Shift Cursor during fight to bottom left
en: Shift Cursor - Bottom left
fi_FI: Siirrä osoitin - Vasen alakulma

note: I18N: Shift Cursor during fight to top right
en: Shift Cursor - Top right
fi_FI: Siirrä osoitin - Oikea yläkulma

note: I18N: Shift Cursor during fight to middle right
en: Shift Cursor - Middle right
fi_FI: Siirrä osoitin - Keskioikea

note: I18N: Shift Cursor during fight to bottom right
en: Shift Cursor - Bottom right
fi_FI: Siirrä osoitin - Oikea alakulma

en: Go to next index
fi_FI: Siirry seuraavaan indeksiin

en: Go to previous index
fi_FI: Siirry edelliseen indeksiin

en: Select index
fi_FI: Valitse indeksi

en: The game is using unsupported engine
fi_FI: Tämä peli käyttää moottoria joka ei ole tuettu

en: Play a digital soundtrack during the opening movie
fi_FI: Käytä digitaalista musiikkia avausvideossa

en: If selected, the game will use a digital soundtrack during the introduction. Otherwise, it will play MIDI music.
fi_FI: Jos valittu, peli käyttää digitaalista musiikkia intron aikana. Muutoin se käyttää MIDI-musiikkia.

en: Cursor up
fi_FI: Osoitin ylös

en: Cursor down
fi_FI: Osoitin alas

en: Cursor left
fi_FI: Osoitin vasen

en: Cursor right
fi_FI: Osoitin oikea

en: Repeat last message
fi_FI: Toista viimeinen viesti

en: Easy mouse interface
fi_FI: Helppo hiirikäyttöliittymä

en: Shows object names when hovering the mouse over them
fi_FI: Näytä esineiden kuvauksen kohdistaessasi kursorin esineen ylle

en: Animated inventory items
fi_FI: Animoidut invenaarioesineet

en: Animated game interface
fi_FI: Animoitu pelikäyttöliittymä

en: Naughty game mode
fi_FI: Tuhma pelitila

en: Start menu keymappings
fi_FI: Käynnistysvalikon näppäinkartoitukset

en: Open game menu
fi_FI: Avaa pelin valikko

en: Scroll bar up
fi_FI: Vieritä ylös

en: Scroll bar down
fi_FI: Vieritä alas

en: Start game
fi_FI: Käynnistä peli

en: Resume game
fi_FI: Jatka peliä

en: Show intro
fi_FI: Näytä intro

en: Show credits
fi_FI: Näytä lopputekstit

en: Show quotes
fi_FI: Näytä lainaukset

en: Restart animation
fi_FI: Uudelleenkäynnistä animaatio

en: Show item costs in standard inventory mode
fi_FI: Näytä esineiden hinnat normaalissa inventaariossa

en: Shows item costs in standard inventory mode, allowing the value of items to be compared
fi_FI: Näyttää esineiden hinnat normaalissa inventaariossa, mahdollistaen arvojen vertailun

en: More durable armor
fi_FI: Kestävämmät suojavarusteet

en: Armor won't break until character is at -80HP, rather than merely -10HP
fi_FI: Suojavaruste hajoaa vasta hahmon ollessa -80HP:ssä normaalin -10HP sijasta

en: Hitpoint bars
fi_FI: Elämäpistepalkit

en: Replace a colored gem with bars for hit points and spell points.
fi_FI: Korvaa elämäpisteiden ja loitsupisteiden värillinen jalokivi palkeilla.

en: View Party Member 1
fi_FI: Tutki ryhmän jäsentä 1

en: View Party Member 2
fi_FI: Tutki ryhmän jäsentä 2

en: View Party Member 3
fi_FI: Tutki ryhmän jäsentä 3

en: View Party Member 4
fi_FI: Tutki ryhmän jäsentä 4

en: View Party Member 5
fi_FI: Tutki ryhmän jäsentä 5

en: View Party Member 6
fi_FI: Tutki ryhmän jäsentä 6

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Cast
fi_FI: Loihdi

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Exchange
fi_FI: Vaihda paikkoja

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Fight
fi_FI: Taistele

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Quick Reference
fi_FI: Pikaviite

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Retreat
fi_FI: Peräänny

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Delay
fi_FI: Viive

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1 I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Protect
fi_FI: Suojelu

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Forwards
fi_FI: Eteenpäin

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Backwards
fi_FI: Taaksepäin

en: Toggle Minimap
fi_FI: Pikkukartta päälle / pois

en: Reorder Party
fi_FI: Uudelleenjärjestä ryhmä

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Search
fi_FI: Etsi

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Bash
fi_FI: Runno

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Unlock
fi_FI: Avaa lukko

en: Goto location
fi_FI: Mene sijaintiin

en: Might and Magic 1 - Menus
fi_FI: Might and Magic 1 - Valikot

en: Might and Magic 1 - Minimal Keys
fi_FI: Might and Magic 1 - Minimaaliset Näppäimet

en: Might and Magic 1 - Party
fi_FI: Might and Magic 1 - Ryhmä

en: Might and Magic 1 - Combat
fi_FI: Might and Magic 1 - Taistelu

en: Might and Magic 1 - Cheats
fi_FI: Might and Magic 1 - Huijaukset

en: You cannot run the game directly from the Graphics Overhaul Mod. Instead, it will automatically be available if you detect the original game and select Enhanced mode.
fi_FI: Et voi ajaa peliä suoraan modista. Voit käyttää modia lisäämällä alkuperäisen pelin ja valitsemalla parannellun tilan.

en: In order to run in Enhanced mode,  please copy xeen.cc from a copy of World of Xeen
    or Clouds of Xeen to your Might and Magic 1 game folder
fi_FI: Ole hyvä ja kopioi xeen.cc World of Xeen- tai Clouds of Xeen-kopiostasi
    Might and Magic 1-pelikansioon jotta peliä voidaan ajaa parannellussa tilassa

en: Failed to autosave
fi_FI: Pelin automaattinen tallennus epäonnistui

note: I18N: Option for fast scene switching
en: ~Z~ip Mode Activated
fi_FI: ~Z~ip moodi valittu

en: When activated, clicking on an item or area with the lightning bolt cursor takes you directly there, skipping intermediate screens. You can only 'Zip' to a precise area you've already been.
fi_FI: Jos tämä on valittu, esineen tai alueen klikkaaminen salamakursorilla vie sinut suoraan sinne, ohittaen välissä olevat ruudut. Voit 'zipata' vain tarkkaan alueeseen jossa olet jo käynyt.

en: ~T~ransitions Enabled
fi_FI: Siir~t~ymät päällä

en: Toggle screen transitions on or off. Turning off screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
fi_FI: Siirtymät ruutujen välillä päälle tai pois. Siirtymien poistaminen nopeuttaa pelissä liikkumista.

en: Play the Myst fly by movie
fi_FI: Soita Myst fly by-video

en: The Myst fly by movie was not played by the original engine.
fi_FI: Alkuperäinen pelimoottori ei toistanut Myst fly by-videota.

note: I18N: This Option is for hard-of-hearing. It makes it easier to solve the spaceship puzzle. Normally game uses strict binary logic here. We change it to use fuzzy logic. By default the option is off.
en: Improve Selenitic Age puzzle ~a~ccessibility
fi_FI: Paranna Seleenisen ajanjakson ~s~aavutettavuutta

en: Allow solving Selenitic Age audio puzzles with more error margin.
fi_FI: Helpota Seleenisen ajanjakson äänipulmia höllemmällä ratkaisujentarkistuksella.

en: Simulate loading times of old CD drives
fi_FI: Simuloi vanhojen CD-asemien latausaikoja

en: Simulate loading times of old CD-ROM drives by adding a random delay during scene transitions.
fi_FI: Simuloi vanhojen CD-asemien latausaikoja lisäämällä sattumanvarainen viive näkymäsiirtymiin.

note: I18N: Drop book page
en: ~D~rop Page
fi_FI: Pu~d~ota sivu

en: Show ~M~ap
fi_FI: Näytä ~K~artta

en: Main Men~u~
fi_FI: Päävalikko ~u~

en: The new language will be applied after restarting the game.
fi_FI: Uusi kieli otetaan käyttöön kun peli käynnistetään uudestaan.

en: ~W~ater Effect Enabled
fi_FI: ~V~esiefekti päällä

en: Toggles the use of QuickTime videos for visual effects related to water surfaces (ripples, waves, etc.).
fi_FI: Käytetäänkö QuickTime-videoita vedenpintojen visuaalisiin efekteihin (väreet, aallot, yms.).

en: Transitions:
fi_FI: Siirtymät:

en: Adjusts the speed of screen transitions. Disabling screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
fi_FI: Säätää ruutujen välisten siirtymien nopeutta. Siirtymien poistaminen nopeuttaa pelissä liikkumista.

en: Fastest
fi_FI: Nopein

en: Normal
fi_FI: Normaali

en: Best
fi_FI: Paras

en: Myst ME support not compiled in
fi_FI: Myst ME-tukea ei ole käännetty mukaan

en: Myst support not compiled in
fi_FI: Myst-tukea ei ole käännetty mukaan

en: Riven support not compiled in
fi_FI: Riven-tukea ei ole käännetty mukaan

en: CSTime support not compiled in
fi_FI: CSTime-tukea ei ole käännetty mukaan

en: The game is paused. Press any key to continue.
fi_FI: Pause. Paina mitä tahansa nappia jatkaaksesi.

en: Load game state
fi_FI: Lataa pelitallennus

en: Save game state
fi_FI: Luo pelitallennus

en: Show options menu
fi_FI: Näytä asetusvalikko

en: Drop page
fi_FI: Pudota sivu

en: Show map
fi_FI: Näytä kartta

en: Are you sure you want to load a saved game? All unsaved progress will be lost.
fi_FI: Haluatko varmasti ladata pelin? Menetät tallentamattoman edistymisesi.

en: Are you sure you want to start a new game? All unsaved progress will be lost.
fi_FI: Haluatko varmasti aloittaa uuden pelin? Menetät tallentamattoman edistymisesi.

en: Are you sure you want to quit? All unsaved progress will be lost.
fi_FI: Haluatko varmasti lopettaa? Menetät tallentamattoman edistymisesi.

en: You can't leave the library in the demo.
fi_FI: Et voi lähteä kirjastosta tässä demossa.

en: You're missing a Riven executable. The Windows executable is 'riven.exe' or 'rivendmo.exe'.
fi_FI: Sinulta puuttuu Riven ohjelmatiedosto. WIndowsissa tiedosto on nimeltään "riven.exe" tai "rivendmo.exe".

en: Using the 'arcriven.z' installer file also works. In addition, you can use the Mac 'Riven' executable.
fi_FI: "archriven.z" asennustiedoston käyttö toimii myös. Lisäksi voit käyttää Macin "Riven"-ohjelmatiedostoa.

en: You're missing 'extras.mhk'. Using the 'arcriven.z' installer file also works.
fi_FI: Sinulta puuttuu "extras.mhk". "archriven.z" asennustiedoston käyttö toimii myös.

en: You are missing the following required Riven data files:
fi_FI: Sinulta puuttuu seuraavat vaaditut Rivenin datatiedostot:

en: Move forward left
fi_FI: Liiku etuvasemmalle

en: Move forward right
fi_FI: Liiku etuoikealle

en: Look up
fi_FI: Katso ylös

en: Look down
fi_FI: Katso alas

en: Play intro videos
fi_FI: Soita introvideot

en: Exploration beyond this point available only within the full version of
    the game.
fi_FI: Tutkiminen tätä pidemmälle on mahdollista vain pelin
    täysversiossa.

en: At this point, the Riven Demo would
    ask if you would like to open a web browser
    to bring you to the Red Orb store to buy
    the game. ScummVM cannot do that and
    the site no longer exists.
fi_FI: Tässä kohtaa Rivenin demo kysyisi
    josko haluaisit avata selaimen viedäkseen
    sinut Red Orb-kauppaan josta voisit ostaa
    pelin. ScummVM ei voi tehdä sitä ja sivustoa
    ei ole enää olemassa.

en: 16:9 widescreen mod
fi_FI: 16:9 laajakuvamodi

en: Removes letterboxing and moves some display elements, improving coverage on widescreen displays
fi_FI: Poistaa mustat palkit ja siirtää joitain elementtejä ruudulla laajakuvanäytön tilankäytön parantamiseksi

en: Improved music mixing
fi_FI: Parannettu musiikin miksaus

en: Enables dynamic MIDI mixer, improving quality, but behaving less like mTropolis Player.
fi_FI: Käyttää dynaamista MIDI-mikseriä, joka parantaa laatua, mutta toimii hieman eri tavalla kuin mTropolis Player.

en: Autosave at progress points
fi_FI: Automaattinen pelitallennus pelin edistyessä

en: Automatically saves the game after completing puzzles and chapters.
fi_FI: Tekee automaattisen pelitallennuksen pulmien ja jaksojen päätteeksi.

en: Enable short transitions
fi_FI: Lyhyet siirtymät

en: Enables transitions that are set to maximum rate instead of skipping them.
fi_FI: Näyttää siirtymät maksiminopeudella niiden ohittamisen sijaan.

en: Enable subtitles for important sound effects
fi_FI: Tekstitys tärkeille ääniefekteille

en: Enables subtitles for important sound effects.  This may reduce the difficulty of sound recognition puzzles and minigames.
fi_FI: Näyttää tekstityksen tärkeille ääniefekteille. Tämä saattaa madaltaa äänentunnistustehtävien vaikeutta.

en: Start with debugger
fi_FI: Käynnistä debuggeri päällä

en: Starts with the debugger dashboard active.
fi_FI: Käynnistää debuggerikojelauta aktiivisena.

en: Toggle debug overlay
fi_FI: Debug overlay päälle / pois

en: Force any playing movies to end
fi_FI: Lopeta kaikki käynnissä olevat videot

en: This game requires MPEG video support for some
    content but MPEG video support was not compiled in.
    The game will still play, but MPEG videos will not work.
fi_FI: Tämä peli tarvitsee MPEG video-tuen joidenkin sisältöjen toistamiseen,
    mutta MPEG video-tukea ei ole käännetty tähän ScummVM:ään.
    Peli toimii silti, mutta ilman kyseisiä MPEG-videoita.

en: This game requires MPEG audio support for some
    content but MPEG audio support was not compiled in.
    The game will still play, but some audio will not work.
fi_FI: Tämä peli tarvitsee MPEG audio-tuen joidenkin sisältöjen toistamiseen,
    mutta MPEG audio-tukea ei ole käännetty tähän ScummVM:ään.
    Peli toimii silti, mutta ilman kyseisiä MPEG-audioita.

en: Failed to read version information from save file
fi_FI: Pelitallenteen version lukeminen epäonnistui

en: Failed to load save, the save file doesn't contain valid version information.
fi_FI: Pelitallenteen lukeminen epäonnistui, tallenne ei sisällä validia versioinformaatiota.

en: Saved game was created with an earlier, incompatible version of ScummVM. Unable to load.
fi_FI: Tämä pelitallenne on luotu ScummVM:n aikaisemmalla, yhteensopimattomalla versiolla. Lataus ei onnistu.

en: Failed to load save, an error occurred when reading the save game data.
fi_FI: Pelitallenteen lataaminen epäonnistui, sen lukemisessa tapahtui virhe.

en: An internal error occurred while attempting to write save game data
fi_FI: Sisäinen virhe pelitallennusta kirjoittaessa

en: An error occurred while writing the save game
fi_FI: Pelitallennetta kirjoittaessa tapahtui virhe

en: Image Viewer
fi_FI: Kuvankatselu

en: Unable to locate the '%s' engine data file
fi_FI: Pelimoottorin datatiedostoa "%s" ei löydetty

en: PS2 version is not yet supported
fi_FI: PS2-versio ei ole vielä tuettu

en: Widescreen mod
fi_FI: Laajakuvamodi

en: Enable widescreen rendering in fullscreen mode.
fi_FI: Mahdollista laajakuva kokoruututilassa.

en: This version of Myst III has not been updated with the latest official patch.
    Please install the official update corresponding to your game's language.
    The updates can be downloaded from:
    %s
fi_FI: Tätä Myst III:sta ei ole päivitetty viimeisimpään versioon.
    Ole hyvä ja päivitä peli virallisella päivitystiedostolla joka sopii pelisi kieleen.
    Päivitykset voi ladata osoitteesta:
    %s

en: Invalid file name for saving
fi_FI: Viallinen tiedostonnimi tallennukselle

en: Left Click Interact
fi_FI: Interaktio vasemmalla hiirennapilla

en: Right Click Interact
fi_FI: Interaktio oikealla hiirennapilla

en: Fast move modifier
fi_FI: Nopea liike

en: Nancy Drew - Maze
fi_FI: Nancy Drew - Sokkelo

en: Show/hide maze map
fi_FI: Näytä / piilota sokkelon kartta

en: Player Speech
fi_FI: Pelaajan puhe

en: Enable player speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
fi_FI: Pelaajan puhe kuuluviin. Toimii vain jos puhe on päällä ääniasetuksissa.

en: Character Speech
fi_FI: Hahmojen puhe

en: Enable NPC speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
fi_FI: Hahmojen puhe kuulluviin. Toimii vain jos puhe on päällä ääniasetuksissa.

en: Auto Move
fi_FI: Automaattinen liikkuminen

en: Automatically rotate the viewport when the mouse reaches an edge.
fi_FI: Käännä näkymää automaattisesti hiiren saavuttaessa reunan.

en: Fix softlocks
fi_FI: Korjaa softlockit

en: Fix instances where missing something earlier in the game blocks you from progressing any further.
fi_FI: Korjaa tapaukset joissa aiempi toiminta estää pysyvästi pelissä etenemisen.

en: Fix annoyances
fi_FI: Korjaa pikkuviat

en: Fix various minor annoyances.
fi_FI: Korjaa pieniä ärsyttäviä asioita.

en: Extend endgame timer
fi_FI: Pidennä loppupelin ajastinta

en: Get a little more time before failing the final puzzle. This is an official patch by HeR Interactive.
fi_FI: Enemmän aikaa viimeisen pulman ratkaisuun. Tämä on HeR Interactive:n virallinen korjaus.

en: Skip the Hall of Records storyboard scenes
fi_FI: Ohita Hall of Records storyboardkohtaukset

en: Allows the player to skip past the Hall of Records storyboard scenes
fi_FI: Sallii pelaajan ohittaa Hall of Records storyboardkohtaukset

en: Scale the making of videos to full screen
fi_FI: Skaalaa making of-videot koko ruudun kokoiseksi

en: Scale the making of videos, so that they use the whole screen
fi_FI: Skaalaa making of-videot niin että ne käyttävät koko ruudun tilan

en: Repeat useful Willie's hint
fi_FI: Toista Willie:n hyödyllinen vinkki

en: Repeat actual useful hint by Willie
fi_FI: Toista Willie:n oikeasti hyödyllinen vinkki

note: I18N: NHC is a file extension
en: NHC replacement:
fi_FI: NHC korvike:

en: <original>
fi_FI: <alkuperäinen>

en: Can't save game in slot %i
fi_FI: Pelin tallennus ei onnistunut kohtaan %i

en: Load file
fi_FI: Lataa tiedosto

en: Loading game...
fi_FI: Ladataan peliä...

en: Save file
fi_FI: Tallenna tiedosto

en: Saving game...
fi_FI: Tallennetaan peliä...

en: ScummVM found that you have old saved games for Nippon Safes that should be renamed.
    The old names are no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked next time.
fi_FI: ScummVM löysi pelille Nippon Safes vanhoja pelitallennuksia jotka pitäisi uudelleennimetä.
    Vanhoja nimiä ei enää tueta, joten et pysty lataamaan tallenteitasi ellet muuta niiden nimiä.
    
    Paina OK nimetäksesi tallenteet nyt, muuten kysymme sinulta uudestaan seuraavalla kerralla.

en: ScummVM successfully converted all your saved games.
fi_FI: ScummVM muunsi kaikki pelitallenteet onnistuneesti.

en: ScummVM printed some warnings in your console window and can't guarantee all your files have been converted.
    
    Please report to the team.
fi_FI: ScummVM tulosti konsoli-ikkunaan joitain varoituksia, eikä voi taata että tiedostot muunnettiin oikein.
    
    Pyydämme että ilmoittaisit niistä ScummVM:n kehittäjille.

en: Up/Zoom In/Move Forward/Open Doors
fi_FI: Ylös/Zoomi Sisään/Liiku Eteen/Avaa Ovia

en: Down/Zoom Out
fi_FI: Alas/Zoomaa ylös

en: Action/Select
fi_FI: Toiminto/Valitse

en: Display/Hide Inventory Tray
fi_FI: Näytä/Piilota Inventaario

en: Display/Hide Biochip Tray
fi_FI: Näytä/Piilota Biochip

en: Toggle Center Data Display
fi_FI: Aktivoi Keskidatanäyttö

en: Display/Hide Info Screen
fi_FI: Näytä/Piilota Infonäyttö

en: Display/Hide Pause Menu
fi_FI: Näytä/Piilota Pausevalikko

en: Toggle Chatty AI
fi_FI: Puhelias AI päälle / pois

en: This menu item is not yet implemented
fi_FI: Tätä valikkoa ei ole vielä toteutettu

note: I18N: Plumbers is the title of the game. 3DO is the name of platform
en: 3DO Plumbers requires RGB support.
fi_FI: 3DO Plumbers vaatii RGB-tuen.

en: Alternative intro
fi_FI: Vaihtoehtoinen intro

en: Use an alternative game intro (CD version only)
fi_FI: Käytä vaihtoehtoista pelin introa (vain CD versiossa)

en: Improved font
fi_FI: Paranneltu kirjasin

en: Use an easier to read custom font
fi_FI: Käytä helppolukuisempaa räätälöityä kirjasinmallia

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Windows Trial version is not supported
fi_FI: Windows:in koeversio ei ole vielä tuettu

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: macOS Trial version is not supported
fi_FI: macOS:n koeversio ei ole tuettu

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Pocket PC Trial version is not supported
fi_FI: Pocket PC:n koeversio ei ole tuettu

en: I Have No Mouth support not compiled in
fi_FI: I Have No Mouth-tukea ei ole käännetty mukaan

en: Game keymapping
fi_FI: Pelin näppäinkartta

en: Option panel keymapping
fi_FI: Asetuspaneelin näppäinkartta

en: Save panel keymapping
fi_FI: Tallennuspaneelin näppäinkartta

en: Load panel keymapping
fi_FI: Latauspaneelin näppäinkartta

en: Quit panel keymapping
fi_FI: Lopetuspaneelin näppäinkartta

en: Converse panel keymapping
fi_FI: Keskustelupaneelin näppäinkartta

note: I18N: the boss key is a feature, that allows players to quickly switch to a fake screen that looks like a business application, typically to avoid detection if someone, like a boss, walks by while they are playing.
en: Boss key
fi_FI: Hätänappi (työpaikalle, tms.)

en: Show options
fi_FI: Näytä asetukset

en: Exit conversation
fi_FI: Poistu keskustelusta

en: Conversation position - Up
fi_FI: Keskustelun sijainti - ylhäällä

en: Conversation position - Down
fi_FI: Keskustelun sijainti - alhaalla

en: Pause game
fi_FI: Pause

en: Abort speech
fi_FI: Lopeta puhe

en: Show dialogue
fi_FI: Näytä ilmoitteet

note: I18N: Walk to where cursor points
en: Walk to
fi_FI: Kävele

en: Look at
fi_FI: Katso

en: Pick up
fi_FI: Ota

en: Talk to
fi_FI: Puhu

en: Open
fi_FI: Avaa

en: Give
fi_FI: Anna

en: Push
fi_FI: Työnnä

note: I18N: It is a verb for gulping, not a bird
en: Swallow
fi_FI: Niele

en: Reading speed
fi_FI: Lukunopeus

en: Change music
fi_FI: Muuta musiikkia

en: Change sound
fi_FI: Muuta ääntä

en: Change voices
fi_FI: Muuta puheääntä

en: Continue game
fi_FI: Jatka peliä

en: Quit game
fi_FI: Lopeta peli

en: Cancel quit
fi_FI: Peruuta lopetus

en: Okay
fi_FI: Selvä

en: Cancel load
fi_FI: Peruuta lataus

en: Cancel save
fi_FI: Peruuta tallennus

en: Could not find AdLib instrument definition files
    %s and %s. Without these files,
    the music will not sound the same as the original game.
fi_FI: AdLib instrumenttitiedostoja %s ja %s ei löydetty.
    Musiikki ei tule kuulostamaan samalta kuin
    alkuperäisessä pelissä ilman niitä.

en: Error loading game resources.
fi_FI: Peliresursseja lukiessa tapahtui virhe.

en: Skip EGA dithering pass (full color backgrounds)
fi_FI: Ohita EGA dithering pass (täysväritaustat)

en: Skip dithering pass in EGA games, graphics are shown with full colors
fi_FI: Ohita dithering pass EGA peleissä, grafiikat näytetään täysvärisenä

en: Enable high resolution graphics
fi_FI: Käytä korkearesoluutioista grafiikkaa

en: Enable high resolution graphics/content
fi_FI: Käytä korkearesoluutioista grafiikkaa/sisältöä

en: Enable black-lined video
fi_FI: Käytä mustia vuoroviivoja videoissa

en: Draw black lines over videos to increase their apparent sharpness
fi_FI: Piirrä mustia vuoroviivoja videoihin jotta ne näyttäisivät terävämmiltä

en: Use high-quality video scaling
fi_FI: Käytä korkealaatuista videoskaalausta

en: Use linear interpolation when upscaling videos, where possible
fi_FI: Käytä lineaarista interpolaatiota videoiden suurentamisessa jos mahdollista

en: Use high-quality "LarryScale" cel scaling
fi_FI: Käytä korkealaatuista "LarryCel" videoskaalausta

en: Use special cartoon scaler for drawing character sprites
fi_FI: Käytä piirrostyyliseen grafiikaan erikoistunutta skaalainta hahmografiikan piirtämiseen

en: Use CD audio
fi_FI: Käytä CD-ääntä

en: Use CD audio instead of in-game audio, if available
fi_FI: Käytä CD:n audiota pelin audion sijaan, jos mahdollista

en: Use Windows cursors
fi_FI: Käytä Windowsin kursoreita

en: Use the Windows cursors (smaller and monochrome) instead of the DOS ones
fi_FI: Käytä Windowsin kursoreita (pienempiä ja harmaasävyisiä) DOS kursorien sijaan

en: Use silver cursors
fi_FI: Käytä hopeisia kursoreita

en: Use the alternate set of silver cursors instead of the normal golden ones
fi_FI: Käytä vaihtoehtoisia hopeisia kursoreita normaalien kultaisten sijaan

en: Enable content censoring
fi_FI: Sisällön sensurointi

en: Enable the game's built-in optional content censoring
fi_FI: Pelin sisäänrakennettu valinnainen sisällön sensurointi

en: Upscale videos
fi_FI: Skaalaa videot

en: Upscale videos to double their size
fi_FI: Skaalaa videot tuplakokoisiksi

en: Use RGB rendering
fi_FI: Käytä RGB-renderöintiä

en: Use RGB rendering to improve screen transitions
fi_FI: RGB-renderöinti tekee kuvasiirtymistä paremman näköisiä

en: Use per-resource modified palettes
fi_FI: Käytä resurssikohtaisia muokattuja väripaletteja

en: Use custom per-resource palettes to improve visuals
fi_FI: Resurssikohtaiset väripaletit näyttävät paremmalta

en: Enable bearded musicians
fi_FI: Parrakkaat muusikot

en: Enable graphics that were disabled for legal reasons
fi_FI: Salli grafiikat jotka olivat poistettu lakiteknisistä syistä

en: Enable saving via the GMM
fi_FI: Salli tallennus GMM:llä

en: Allows saving via the GMM. WARNING: saves created via the GMM may be corrupted and unusable. Use at your own risk!
fi_FI: Sallii tallennuksen GMM:llä. VAROITUS: GMM:n pelitallennukset saattavat olla korruptoituneita ja käyttökelvottomia. Käytä omalla vastuullasi!

en: MIDI mode:
fi_FI: MIDI tila:

en: When using external MIDI devices (e.g. through USB-MIDI), select your device here
fi_FI: Käyttäessäsi ulkoisia MIDI-laitteita (esim. USB-MIDI), valitse laite tästä

en: Standard (GM / MT-32)
fi_FI: Vakio (GM / MT-32)

en: Game does not contain menu resources
fi_FI: Peli ei sisällä valikkoresursseja

en: This demo uses an unimplemented version of Robot videos
fi_FI: Tämä demo käyttää totetuttamatonta versiota Robot-videoista

en: Incomplete game detected. You have to copy data from all the CDs.
fi_FI: Vaillinainen peli havaittu. Sinun täytyy kopioida data kaikilta CD-levyiltä.

en: (Autosave)
fi_FI: (Autom. tallennus)

en: Please use an external viewer to open the game's help file: %s
fi_FI: Käytä ulkoista ohjelmaa pelin ohjetiedoston avaamiseen: %s

en: The Poker logic is hardcoded in an external DLL, and is not implemented yet. There exists some dummy logic for now, where opponent actions are chosen randomly
fi_FI: Pokerilogiikka on kovakoodattu ulkoiseen DLL-tiedostoon, eikä sitä ole vielä toteutettu. Sen paikalla on nyt palikkalogiikka, joka valitsee vastustajan teot sattumanvaraisesti

en: The format of this saved game is obsolete, unable to load it
fi_FI: Tämän pelitallenteen formaatti on vanhentunut, sitä ei pystytä lataamaan

en: Savegame version is %d, maximum supported is %0d
fi_FI: Pelitallenteen versio on %d, suurin tuettu versio on %0d

en: This saved game was created with a different version of the game, unable to load it
fi_FI: Tämä pelitallenne on luotu eri peliversiolla, sitä ei pystytä lataamaan

en: Cannot play back %dbpp video on a system with maximum color depth of 8bpp
fi_FI: %d-bittistä videota ei voida toistaa järjestelmällä jonka maksimi värisyvyys on 8-bittinen

en: SCI32 support not compiled in
fi_FI: SCI32-tukea ei ole käännetty mukaan

en: Missing or corrupt game resources have been detected. Some game features may not work properly. Please check the console for more information, and verify that your game files are valid.
fi_FI: Havaittu puuttuvia tai viallisia peliresursseja. Jotkut peliominaisuudet saattavat toimia väärin. Etsi mahdollisia lisätietoja konsolista ja tarkista että pelitiedostosi ovat kunnossa.

en: Subtitles are enabled, but subtitling in King's Quest 7 was unfinished and disabled in the release version of the game. ScummVM allows the subtitles to be re-enabled, but because they were removed from the original game, they do not always render properly or reflect the actual game speech. This is not a ScummVM bug -- it is a problem with the game's assets.
fi_FI: Tekstitys on päällä, mutta King's Quest 7:n tekstitys on keskeneräinen ja pois päältä pelin julkaisuversiossa. ScummVM sallii tekstityksen päällelaittamisen, mutta niiden keskeneräisyydestä johtuen ne eivät aina piirry oikein tai vastaa pelissä esiintyvää puhetta. Tämä ei ole vika ScummVM:ssä, vaan ongelma pelissä itsessään.

en: You have selected General MIDI as a sound device. Sierra has provided after-market support for General MIDI for this game in their "General MIDI Utility". Please, apply this patch in order to enjoy MIDI music with this game. Once you have obtained it, you can unpack all of the included *.PAT files in your ScummVM extras folder and ScummVM will add the appropriate patch automatically. Alternatively, you can follow the instructions in the READ.ME file included in the patch and rename the associated *.PAT file to 4.PAT and place it in the game folder. Without this patch, General MIDI music for this game will sound badly distorted.
fi_FI: Olet valinnut General MIDI:n äänilaitteeksi. Sierralta on saatavilla General MIDI-tuki tähän peliin heidän 'General MIDI Utility':ssään. Asenna edellämainittu korjaus jos haluat kuunnella MIDI musiikkia tässä pelissä. Ladattuasi korjauksen, pura sen sisältämät *.PAT-tiedostot ScummVM:n extras-kansioon. ScummVM osaa lukea ja ottaa ne käyttöön sieltä automaattisesti. Voit myös seurata korjauksen mukana tulleita ohjeita ja nimetä *.PAT-tiedoston 4.PAT:iksi sekä siirtää sen pelikansioon. Ilman tätä korjausta pelin MIDI-musiikki kuulostaa pahasti vääristyneeltä.

en: Download patch
fi_FI: Lataa korjaus

en: (or click 'Download patch' button. But note - it only downloads, you will have to continue from there)
fi_FI: (tai paina 'Lataa korjaus'-nappia. Huomaa kuitenkin, että se ainoastaan lataa tiedoston. Loppu on sinun käsissäsi)

en: GK2 has a fan made subtitles, available thanks to the good persons at SierraHelp.
    
    Installation:
    - download http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip
fi_FI: GK2:lle on saattavilla fanien luomia tekstityksiä, kiitos siitä SierraHelp:in ystävällisille ihmisille.
    
    Asennus:
    - lataa http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip

en: Characters saved inside ScummVM are shown automatically. Character files saved in the original interpreter need to be put inside ScummVM's saved games directory and a prefix needs to be added depending on which game it was saved in: 'qfg1-' for Quest for Glory 1, 'qfg2-' for Quest for Glory 2. Example: 'qfg2-thief.sav'.
fi_FI: ScummVM:n kautta tallennetut hahmot näytetään automaattisesti. Alkuperäisellä pelimoottorilla luodut hahmotiedostot pitää sijoittaa ScummVM:n pelitallennuskansioon ja niihin pitää lisätä pelikohtainen etuliite: 'qfg1-' jos peli on Quest for Glory 1, 'qfg2-' jos peli on Quest for Glory 2. Esimerkki: 'qfg2-thief.sav'.

en: The selected audio driver requires the following file(s):
fi_FI: Valittu ääniajuri tarvitsee seuraavat tiedostot:

en: 
    
    Some audio drivers (at least for some games) were made
    available by Sierra as aftermarket patches and thus might not
    have been installed as part of the original game setup.
    
    Please copy these file(s) into your game data directory.
    
    However, please note that the file(s) might not be available
    separately but only as content of (patched) resource bundles.
    In that case you may need to apply the original Sierra patch.
fi_FI: 
    
    Jotkin ääniajurit (ainakin joillekin peleille) olivat tarjolla
    Sierralta jälkiasennuksena eivätkä ne ole välttämättä
    tulleet alkuperäisen pelin mukana.
    
    Ole hyvä ja kopioi nämä tiedostot pelin datakansioon.
    
    Huomioi kuitenkin etteivät tiedostot ole välttämättä tarjolla erikseen,
    vaan ovat osana päivitettyä resurssipakettia. Tässä tapauksessa voit
    joutua asentamaan alkuperäisen Sierran päivityspaketin.

en: This version of Monkey Island can't be played, because Limited Run Games provided corrupted DISK03.LEC, DISK04.LEC and 903.LFL files.
    
    Please contact their technical support for replacement files, or look online for some guides which can help you recover valid files from the KryoFlux dumps that Limited Run Games also provided.
fi_FI: Tätä versiota Monkey Island:ista ei voi pelata, koska Limited Run Games toimitti sen mukana vialliset DISK03.LEC, DISK04.LEC ja 903.LFL tiedostot.
    
    Ole hyvä ja ota yhteyttä heidän tekniseen tukeensa näiden tiedostojen korvaamiseksi, tai etsi netistä ohjeet joiden avulla voit palauttaa ehjät tiedostoversiot KryoFlux-dumpeista jotka Limited Run Games myös toimitti.

note: I18N: Creates new online session for multiplayer
en: Create a new game session
fi_FI: Luo uusi pelisessio

note: I18N: Name of the online game session
en: Game Name:
fi_FI: Pelin nimi:

note: I18N: The user's name for online
en: Your Name:
fi_FI: Sinun nimesi:

note: I18N: Button, start hosting online multiplayer game
en: Host
fi_FI: Isännöi

note: I18N: Retrieving list of online multiplayer games
en: Querying games...
fi_FI: Etsitään pelejä...

note: I18N: Join online multiplayer game
en: Join
fi_FI: Liity

note: I18N: Online multiplayer games were found
en: Found %d available games.
fi_FI: Löytyi %d peliä.

note: I18N: Previous page button
en: ~P~revious
fi_FI: E~d~ellinen

note: I18N: Next page button
en: ~N~ext
fi_FI: Se~u~raava

en: ~C~lose
fi_FI: ~S~ulje

en: Speech Only
fi_FI: Vain puhe

en: Speech and Subtitles
fi_FI: Puhe ja Tekstitys

en: Subtitles Only
fi_FI: Vain tekstitys

[ctx: lowres]
en: Speech & Subs
fi_FI: Puhe & teksti

en: Select a Proficiency Level.
fi_FI: Valitse taitotasosi.

en: Refer to your Loom(TM) manual for help.
fi_FI: Lue Loom(TM) ohjekirjaa saadaksesi ohjeita.

en: Practice
fi_FI: Harjoitus

en: Expert
fi_FI: Ekspertti

en: Enhancements:
fi_FI: Parannukset:

en: Fix original bugs
fi_FI: Korjaa alkuperäiset viat

en: Fixes bugs which were present in the original release, and noticeable graphical/audio glitches.
fi_FI: Korjaa viat jotka olivat alkuperäisessä pelijulkaisussa, sekä huomattavat virheet äänessä/kuvassa.

en: Audio-visual improvements
fi_FI: Audiovisuaaliset parannukset

en: Makes adjustments not related to bugs for certain audio and graphics elements (e.g. version consistency changes).
fi_FI: Vikoihin liittymättömiä äänien ja grafiikan hienosäätöjä (e.g. versioiden välinen johdonmukaisuus).

en: Restored content
fi_FI: Palautettu sisältö

en: Restores dialogs, graphics, and audio elements which were originally cut in the original release.
fi_FI: Palauttaa dialogeja, grafiikkaa sekä audioelementtejä jotka leikattiin alkuperäisestä pelijulkaisusta.

en: Modern UI/UX adjustments
fi_FI: UI/UX Modernisaatiohienosäätöjä

en: Activates some modern comforts; e.g it removes the fake sound loading screen in Sam&Max, and makes early save menus snappier.
fi_FI: Aktivoi joitain moderneja mukavuuksia; e.g. poistaa Sam&Max:in tekaistun äänienlatusruudun sekä tekee varhaisista pelitallennusmenuista nopeampia.

en: Enable the original GUI and Menu
fi_FI: Käytä alkuperäistä käyttöliittymää ja valikkoa

en: Allow the game to use the in-engine graphical interface and the original save/load menu. Use it together with the "Ask for confirmation on exit" for a more complete experience.
fi_FI: Salli pelin käyttää pelimoottorin sisäistä graafista käyttöliittymää sekä alkuperäistä tallennus/latausvalikkoa. Käytä tätä yhdessä 'Varmista että peli tai ohjelma halutaan sulkea'-asetuksen kanssa saadaksesi kokonaisvaltaisemman kokemuksen.

en: Overture Timing:
fi_FI: Alkusoiton ajoitus:

en: When using replacement music, this adjusts the time when the Overture changes to the scene with the Lucasfilm and Loom logotypes.
fi_FI: Vaihtoehtoista musiikkia käytettäessä tämä säätää alkusoiton vaihtumista Lucasfilm:in ja Loom:in logotyypeiksi.

en: Music Quality:
fi_FI: Musiikin laatu:

en: Select music quality. The original lets you choose this from the Game menu.
fi_FI: Valitse musiikin laatu. Alunperin tämä valinta oli tehtävissä pelin valikosta.

en: Select music quality. The original determines the basic setup by hardware detection and speed tests, but also allows changes through the Game menu to some degree.
fi_FI: Valitse musiikin laatu. Alunperin perusasetukset määräytyivät laitteiston tunnistukseen ja nopeustesteihin pohjautuen, jonka jälkeen niitä pystyi jonkinverran muokkaamaan pelin asetuksista.

en: auto
fi_FI: automaattinen

en: Low
fi_FI: Matala

en: Medium
fi_FI: Normaali

en: High
fi_FI: Korkea

en: Good
fi_FI: Hyvä

en: Better
fi_FI: Parempi

en: Hardware Rating: %s   -
fi_FI: Laitteiston luokitus: %s   -

en: Quality Selection: %s
fi_FI: Valittu laatu: %s

en: Playback Adjust:
fi_FI: Äänentoiston hienosäätö:

en: When playing sound from the CD audio track, adjust the start position of the sound by this much. Use this if you often hear bits of the wrong sound.
fi_FI: Säätää äänen alkukohtaa CD:ltä toistettaessa tämän verran. Käytä tätä jos kuulet usein osia vääristä äänistä.

en: Intro Adjust:
fi_FI: Intron äänentoiston hienosäätö:

en: When playing the intro track, play from this point in it. Use this if the music gets cut off prematurely, or if you are unhappy with the way the music syncs up with the intro.
fi_FI: Säätää intron äänien alkukohtaa CD:ltä toistettaessa tämän verran. Käytä tätä jos musiikki lakkaa ennen aikojaan, tai jos et ole tyytyväinen intron ja sen musiikin synkronisaatioon.

en: Outlook Adjust:
fi_FI: Outlook-musiikin äänentoiston hienosäätö:

en: The outlook music is part of the intro track. Adjust the position in the track at which it starts playing. Use this if the music is cut off, or if you hear part of the previous music.
fi_FI: Outlook-musiikki on osa intron raitaa. Säädä kohtaa raidassa josta se alkaa. Käytä tätä jos musiikki lakkaa ennen aikojaan, tai jos kuulet pätkiä edellisestä musiikista.

en: Load modded audio
fi_FI: Lataa modattuja ääniresursseja

en: Replace music, sound effects, and speech clips with modded audio files, if available.
fi_FI: Korvaa musiikki, äänitehosteet sekä puhe modatuilla ääniresursseilla, jos niitä on saatavilla.

en: Multiplayer Server:
fi_FI: Moninpelaajapalvelin:

en: Online Server:
fi_FI: Palvelin:

en: Address of the server to connect to for online play.  It must start with either "https://" or "http://" schemas.
fi_FI: Verkkopelipalvelimen osoite. Sen täytyy alkaa joko "https://" tai "http://".

en: Enable online competitive mods
fi_FI: Kilpailumodit

en: Enables custom-made modifications intended for online competitive play.
fi_FI: Kilpailuhenkiseen moninpeliin räätälöidyt modifikaatiot.

en: Enable connection to Multiplayer Server
fi_FI: Yhteys moninpelipalvelimeen

en: Toggles the connection to the server that allows hosting and joining online multiplayer games over the Internet.
fi_FI: Ottaa yhteyden moninpelipalvelimeen joka mahdollistaa pelisessioiden isännöinnin sekä niihin liittymisen internetin kautta.

en: Host games over LAN
fi_FI: Isännöi pelejä paikallisverkossa

en: Allows the game sessions to be discovered over your local area network.
fi_FI: Sallii pelisessioiden löytämisen paikallisverkostasi.

note: I18N: Moonbase Console is a program name
en: Generate random maps
fi_FI: Generoi sattumanvaraisia karttoja

en: Allow random map generation (Based from Moonbase Console).
fi_FI: Salli sattumanvaraisten karttojen generointi (perustuu Moonbase Console:en).

en: Address of the server to connect to for hosting and joining online game sessions.
fi_FI: Moninpelipalvelimen osoite peliesessioiden isännöintiin ja niihin liittymiseen.

en: Common keyboard commands:
fi_FI: Yleisiä näppäimistökomentoja:

en: Save / Load dialog
fi_FI: Tallenna / Lataa dialogi

en: Selection screen
fi_FI: Valintanäyttö

en: Skip line of text
fi_FI: Ohita tekstirivi

en: Space
fi_FI: Välilyönti

en: Load saved game 1-10
fi_FI: Lataa pelitallennus 1-10

en: Save game 1-10
fi_FI: Luo pelitallennus 1-10

en: Music volume up / down
fi_FI: Musiikin äänenvoimakkuus ylös / alas

en: Text speed slower / faster
fi_FI: Hidasta/nopeuta tekstiä

en: Simulate left mouse button
fi_FI: Simuloi hiiren vasenta nappia

en: Tab
fi_FI: Sarkain

en: Simulate right mouse button
fi_FI: Simuloi oikeaa hiiren nappia

en: Special keyboard commands:
fi_FI: Erityiskomennot:

en: Show / Hide console
fi_FI: Näytä / piilota konsoli

en: Start the debugger
fi_FI: Käynnistä debuggeri

en: Run in fast mode (*)
fi_FI: Aja nopeassa tilassa (*)

en: Run in really fast mode (*)
fi_FI: Aja erittäin nopeassa tilassa (*)

en: Cycle between graphics filters
fi_FI: Vaihda grafiikkasuodatinta

en: Increase / Decrease scale factor
fi_FI: Kasvata / vähennä skaalauskerrointa

en: Toggle aspect-ratio correction
fi_FI: Kytke kuvasuhdekorjaus päälle tai pois

en: * Note that using ctrl-f and
fi_FI: * Huomaa että ctrl-f ja

en:   ctrl-g are not recommended
fi_FI:   ctrl-g ovat epävakaita eikä

en:   since they may cause crashes
fi_FI:   niiden käyttöä suositella

en:   or incorrect game behavior.
fi_FI:   mahdollisten virheiden vuoksi.

en: Spinning drafts on the keyboard:
fi_FI: Kehräysluonnokset näppäimistöllä:

en: Main game controls:
fi_FI: Pelin tärkeimmät kontrollit:

en: Pull
fi_FI: Vedä

en: Go to
fi_FI: Mene

en: Get
fi_FI: Ota

en: Read
fi_FI: Lue

en: New kid
fi_FI: Uusi lapsi

en: Turn on
fi_FI: Käynnistä

en: Turn off
fi_FI: Sammuta

en: What is
fi_FI: Mitä on

en: Put on
fi_FI: Pue ylle

en: Take off
fi_FI: Riisu

en: Fix
fi_FI: Korjaa

en: Switch
fi_FI: Vaihda

en: Travel
fi_FI: Matkusta

en: To Henry / To Indy
fi_FI: Henry / Indy

note: I18N: These are different musical notes
en: play C minor on distaff
fi_FI: soita C molli

en: play D on distaff
fi_FI: soita D

en: play E on distaff
fi_FI: soita E

en: play F on distaff
fi_FI: soita F

en: play G on distaff
fi_FI: soita G

en: play A on distaff
fi_FI: soita A

en: play B on distaff
fi_FI: soita B

en: play C major on distaff
fi_FI: soita C duuri

en: Shows the drafts inventory
fi_FI: Näytä vedosten varasto

en: puSh
fi_FI: Paina

en: pull (Yank)
fi_FI: Vedä

en: turn oN
fi_FI: Kytke päälle

en: turn oFf
fi_FI: Kytke pois päältä

en: Highlight prev dialogue
fi_FI: Korosta edellistä dialogia

en: Highlight next dialogue
fi_FI: Korosta seuraavaa dialogia

en: Object
fi_FI: Esine

en: Black and White / Color
fi_FI: Mustavalko / Väri

en: Eyes
fi_FI: Silmät

en: Tongue
fi_FI: Kieli

en: Punch
fi_FI: Lyö

en: Kick
fi_FI: Potkaise

en: Regular cursor
fi_FI: Tavallinen kursori

note: I18N: Comm is a communication device
en: Comm
fi_FI: Kommunikointilaite

en: Save / Load / Options
fi_FI: Tallenna / Lataa / Asetukset

en: Other game controls:
fi_FI: Muut pelin ohjaimet:

en: Inventory:
fi_FI: Tavarat:

en: Scroll list up
fi_FI: Vieritä listaa ylös

en: Scroll list down
fi_FI: Vieritä listaa alas

en: Upper left item
fi_FI: Ylävasen esine

en: Lower left item
fi_FI: Alavasen esine

en: Upper right item
fi_FI: Yläoikea esine

en: Lower right item
fi_FI: Alaoikea esine

en: Middle left item
fi_FI: Keskivasen esine

en: Middle right item
fi_FI: Keskioikea esine

en: Switching characters:
fi_FI: Vaihda hahmoa:

en: Second kid
fi_FI: Toinen lapsi

en: Third kid
fi_FI: Kolmas lapsi

en: Toggle Inventory/IQ Points display
fi_FI: Inventaario/ÄO Pistenäyttö päälle/pois

en: Toggle Keyboard/Mouse Fighting (*)
fi_FI: Näppäimistö/Hiiritappelu (*)

en: * Keyboard Fighting is always on,
fi_FI: * Näppäimistötappelu on aina päällä,

en:   so despite the in-game message this
fi_FI:   joten huolimatta viestistä pelissä tämä

en:   actually toggles Mouse Fighting Off/On
fi_FI:   itseasiassa laittaa hiiritappelun päälle/pois

en: Fighting controls (numpad):
fi_FI: Tappeluohjaimet (numpad):

en: Step back
fi_FI: Astu taakse

en: Block high
fi_FI: Torju korkea

en: Block middle
fi_FI: Torju keskeltä

en: Block low
fi_FI: Torju alhaalta

en: Punch high
fi_FI: Lyö ylös

en: Punch middle
fi_FI: Lyö keskelle

en: Punch low
fi_FI: Lyö alas

en: Sucker punch
fi_FI: Yllätyslyönti

en: These are for Indy on left.
fi_FI: Nämä ovat Indylle vasemmalla.

en: When Indy is on the right,
fi_FI: Kun Indy on oikealla,

en: 7, 4, and 1 are switched with
fi_FI: 7, 4 ja 1 vaihdetaan näppäinten

en: 9, 6, and 3, respectively.
fi_FI: 9, 6 ja 3 kanssa.

en: Biplane controls (numpad):
fi_FI: Koneen ohjaimet (numpad):

en: Fly to upper left
fi_FI: Lennä ylös vasemmalle

en: Fly to left
fi_FI: Lennä vasemmalle

en: Fly to lower left
fi_FI: Lennä alas vasemmalle

en: Fly upwards
fi_FI: Lennä ylöspäin

en: Fly straight
fi_FI: Lennä suoraan

en: Fly down
fi_FI: Lennä alas

en: Fly to upper right
fi_FI: Lennä ylös oikealle

en: Fly to right
fi_FI: Lennä oikealle

en: Fly to lower right
fi_FI: Lennä alas oikealle

en: Snap scroll on
fi_FI: Snap scroll päälle

en: Snap scroll off
fi_FI: Snap scroll pois päältä

en: Music volume:
fi_FI: Musiikin äänenvoimakkuus:

en: Subtitle speed:
fi_FI: Tekstien nopeus:

en: The Lite version of Putt-Putt Saves the Zoo iOS is not supported to avoid piracy.
    The full version is available for purchase from the iTunes Store.
fi_FI: Putt-Putt Saves the Zoo iOS:in kevytversio ei ole tuettu piratismin ehkäisemiseksi.
    Kokoversion voi ostaa iTunes-kaupasta.

en: Warning: this re-release version contains patched game scripts,
    and therefore it might crash or not work properly for the time being.
fi_FI: Varoitus: tämä uudelleenjulkaisuversio sisältää korjattuja peliscriptejä,
    ja saattaa siten kaatuilla tai toimia väärin toistaiseksi.

en: HE v71+ support is not compiled in
fi_FI: HE v71+ tukea ei ole käännetty mukaan

en: SCUMM v7-8 support is not compiled in
fi_FI: SCUMM v7-8 tukea ei ole käännetty mukaan

en: Show Object Line
fi_FI: Näytä esineiden tiedot

en: Show the names of objects at the bottom of the screen
fi_FI: Näytä esineiden nimet näytön alalaidassa

en: Use NES Classic Palette
fi_FI: Käytä NES Classic-palettia

en: Use a more neutral color palette that closely emulates the NES Classic
fi_FI: Käytä neutraalimpaa väripalettia joka emuloi paremmin NES Classic:ia

en: Trim FM-TOWNS games to 200 pixels height
fi_FI: Trimmaa FM-TOWNS pelit 200 pikselin korkuisiksi

en: Cut the extra 40 pixels at the bottom of the screen, to make it standard 200 pixels height, allowing using 'aspect ratio correction'
fi_FI: Leikkaa ylimääräiset 40 pikseliä näytön alaosasta, jättäen jäljelle 200 pikseliä, jolloin kuvasuhteen korjaus on mahdollista

en: Run in original 640 x 480 resolution
fi_FI: Käytä alkuperäistä 640 x 480 resoluutiota

en: This allows more accurate pause/restart banners, but might impact performance or shader/scaler usage.
fi_FI: Tämä mahdollistaa tarkemmat pysäytä/uudelleenkäynnistä-bannerit, mutta saattaa vaikuttaa sävytinten/skaalaajien suorituskykyyn.

en: Play simplified music
fi_FI: Yksinkertaistettu musiikki

en: This music was intended for low-end Macs, and uses only one channel.
fi_FI: Tämä musiikki oletettavasti tarkoitettu hitaille maceille, ja se käyttää vain yhtä kanavaa.

en: Enable smooth scrolling
fi_FI: Käytä jatkuvaa vieritystä

en: (instead of the normal 8-pixels steps scrolling)
fi_FI: (sen sijaan että vieritettäisiin 8 pikselin askeleissa)

en: Allow semi-smooth scrolling
fi_FI: Salli semi-pehmeä vieritys

en: Allow scrolling to be less smooth during the fast camera movement in the intro.
fi_FI: Salli vähemmän pehmeä vieritys intron nopeissa kameraliikkeissä.

en: Enable low latency audio mode
fi_FI: Matalalatenssinen audio

en: Allows the game to use low latency audio, at the cost of sound accuracy. It is recommended to enable this feature only if you incur in audio latency issues during normal gameplay.
fi_FI: Sallii pelin käyttää matalalatenssista audiota äänentarkkuuden kustannuksella. Suosittelemme tätä asetusta vain jos huomaat viivettä pelin äänissä normaalissa pelitilanteessa.

en: Enable the "A Pirate I Was Meant To Be" song
fi_FI: Esitä "A Pirate I Was Meant To Be"-laulu

en: Enable the song at the beginning of Part 3 of the game, "A Pirate I Was Meant To Be", which was cut in international releases. Beware though: subtitles may not be fully translated.
fi_FI: Esitä laulu pelin kolmannen osan, "A Pirate I Was Meant To Be", alussa. Laulu poistettiin kansainvälisistä julkaisuista, tekstitykset saattavat olla vajavaiset.

en: Enable demo/kiosk mode
fi_FI: Demotila päälle/pois

en: Enable demo/kiosk mode in the full retail version of Maniac Mansion.
fi_FI: Demotila Maniac Mansion:in täyspitkälle myyntiversiolle.

en: Down Left
fi_FI: Alavasemmalle

en: Down Right
fi_FI: Alaoikealle

en: Up Left
fi_FI: Ylävasemmalle

en: Up Right
fi_FI: Yläoikealle

en: Switch weapon
fi_FI: Vaihda asetta

note: I18N: Lets one skip the bike/car fight sequences in Full Throttle
en: Win the bike fight cheat
fi_FI: Voita moottoripyörätaistelu-huijaus

en: Warning: incompatible sound settings detected between the current configuration and this saved game.
    
    Current music device: %s (id %d)
    Save file music device: %s (id %d)
    
    Loading will be attempted, but the game may behave incorrectly or crash.
    Please change the audio configuration accordingly in order to properly load this save file.
fi_FI: Varoitus: käytössä olevat ääniasetukset ovat epäyhteensopivat tämän pelitallenteen kanssa.
    
    Tämänhetkinen musiikkilaite: %s (id %d)
    Pelitallennuksen musiikkilaite: %s (id %d)
    
    Latausta yritetään, mutta peli saattaa toimia väärin tai jopa kaatua.
    Ole hyvä ja muuta ääniasetuksesi niin että pelitallenne voidaan ladata virheettä.

en: You have enabled 'aspect ratio correction'. However, FM-TOWNS' natural resolution is 320x240, which doesn't allow aspect ratio correction.
    Aspect ratio correction can be achieved by trimming the resolution to 320x200, under 'engine' tab.
fi_FI: Olet laittanut kuvasuhteen korjauksen päälle. FM-TOWNS:in luonnollinen resoluutio on 320x240, joka ei mahdollista kuvasuhteen korjausta.
    Kuvasuhteen korjaus saadaan mahdolliseksi trimmaamalla resoluution 320x200:aan 'Pelimoottori'-välilehdellä.

en: This game requires the 'Indy' Macintosh executable for its fonts.
fi_FI: Tämä peli tarvitsee 'Indy' Macintosh-ohjelmatiedoston fonteilleen.

en: This game requires the 'Loom' Macintosh executable for its music and fonts.
fi_FI: Tämä peli tarvitsee 'Loom' Macintosh-ohjelmatiedoston musiikilleen ja fonteilleen.

en: Could not find the 'Monkey Island' Macintosh executable to read resources
    and instruments from. Music and Mac GUI will be disabled.
fi_FI: "Monkey Island":in Macintosh ohjelmatiedostoa ei löydetty
    resurssien ja instrumenttien lukemiseksi. Emme soita musiikkia, emmekä näytä Mac-käyttöliittymää.

en: Could not find the 'Fate of Atlantis' Macintosh executable.
    Mac GUI will not be shown.
fi_FI: "Fate of Atlantis":in Macintosh ohjelmatiedostoa ei löydetty.
    Emme näytä Mac-käyttöliittymää.

en: Could not find the 'LeChuck's Revenge' Macintosh executable.
    Mac GUI will not be shown.
fi_FI: "LeChuck's Revenge":n Macintosh ohjelmatiedostoa ei löydetty.
    Emme näytä Mac-käyttöliittymää.

en: Could not open Macintosh resource file %s
fi_FI: Macintosh-resurssitiedoston %s avaaminen epäonnistui

en: Could not find resource fork in Macintosh resource file %s
fi_FI: Macintosh-resurssitiedostosta %s ei löytynyt resource fork:ia

en: Audio files compressed with ScummVM Tools were detected; *.BUN/*.SOU
    compression is not supported anymore for this game, audio will be disabled.
    Please copy the game from the original media without compression.
fi_FI: ScummVM:n työkaluilla pakattuja äänitiedostoja havaittu; *.BUN/*.SOU
    pakkaukset eivät enää ole tuettuja tässä pelissä, joten äänet eivät kuulu.
    Ole hyvä ja asenna peli uudelleen sopivien äänitiedostojen kera.

en: Native MIDI support requires the Roland Upgrade from LucasArts,
    but %s is missing. Using AdLib instead.
fi_FI: Suora MIDI tuki vaatii Roland päivityksen LucasArtsilta, mutta
    %s puuttuu. Käytetään AdLibia sen sijaan.

en: This particular version of Monkey Island 1 is known to miss some
    required resources for MT-32. Using AdLib instead.
fi_FI: Tästä kyseisestä Monkey Island 1:n versiosta tiedetään uupuvan joitakin
    vaadittuja käytön mahdollistavia osasia MT-32:lle. Otetaan sen sijasta käyttöön AdLib.

en: Usually, Maniac Mansion would start now. But for that to work, the game files for Maniac Mansion have to be in the 'Maniac' directory inside the Tentacle game directory, and the game has to be added to ScummVM.
fi_FI: Normaalisti Maniac Mansion käynnistyisi nyt. Jotta se olisi mahdollista, Maniac Mansionin pelitiedostojen pitää löytyä "Maniac"-kansiosta Tentacle-pelikansion sisältä, ja sen pitää myös olla lisätty pelinä ScummVM:ään.

en: Would you like to host or join a network play session?
fi_FI: Haluatko isännöidä vai liittyä verkkopeliin?

note: I18N: Random map generator for Moonbase Commander
en: Random Map Options
fi_FI: Sattumanvaraiset kartta-asetukset

note: I18N: Map generator algorithms
en: Algorithm
fi_FI: Algoritmi

note: I18N: Random algorithm I18N: Random map size I18N: Random tileset I18N: Random percentage of energy pools I18N: Random percentage of terrain I18N: Random percentage of water
en: Random
fi_FI: Sattumanvarainen

en: Picks the map algorithm randomly.
fi_FI: Valitse kartta-algoritmi sattumanvaraisesti.

note: I18N: Map sizes
en: Size
fi_FI: Koko

en: Small
fi_FI: Pieni

en: Large
fi_FI: Suuri

en: Huge
fi_FI: Jättimäinen

en: Ridiculous
fi_FI: Naurettava

en: Max
fi_FI: Maksimi

en: Picks the map size randomly.
fi_FI: Valitsee kartan koon sattumanvaraisesti.

note: I18N: Map tilesets
en: Tileset
fi_FI: Tiilisetti

en: Picks the map tileset randomly.
fi_FI: Valitsee tiilisetin sattumanvaraisesti.

note: I18N: Percentage of energy pools
en: Energy
fi_FI: Energia

note: I18N: Energy slider label
en: Scarce - Lots
fi_FI: Vähän - Paljon

en: Picks the random amount of energy pools.
fi_FI: Valitsee sattumanvaraisen määrän energia-altaita.

note: I18N: Percentage of terrain
en: Terrain
fi_FI: Maasto

note: I18N: Terrain slider label
en: Barren - Rough
fi_FI: Karu - Karkea

en: Picks the random amount of terrain level.
fi_FI: Valitsee sattumanvaraisen maaston tason.

note: I18N: Percentage of water
en: Water
fi_FI: Vesi

note: I18N: Water slider label
en: Driest - Wettest
fi_FI: Kuivin - Märin

en: Picks the random amount of water.
fi_FI: Valitsee sattumanvaraisen veden määrän.

note: I18N: Generate new map
en: Generate
fi_FI: Generoi

en: Unimplemented development codepath encountered within the sound engine,
    please file a ticket at https://bugs.scummvm.org.
fi_FI: Toteuttamaton koodipolku äänimoottorissa,
    ole hyvä ja ilmoita ongelma osoitteessa https://bugs.scummvm.org.

en: This AMIGA version is missing (at least) the following file(s):
fi_FI: Tästä AMIGA-versiosta puuttuvat (vähintään) seuraavat tiedostot:

en: 
    Please copy these file(s) into the game data directory.
fi_FI: 
    Ole hyvä ja kopioi nämä tiedostot pelidatakansioon.

en: Pixellated scene transitions
fi_FI: Pikselöidyt kohtauksenvaihdot

en: When changing scenes, a randomized pixel transition is done
fi_FI: Kohtauksia vaihtaessa näytetään sattumanvarainen pikselitransitio

en: Don't show hotspots when moving mouse
fi_FI: Älä näytä tärkeitä alueita hiirtä liikuttaessa

en: Only show hotspot names after you actually click on a hotspot or action button
fi_FI: Näytä tärkeiden alueiden nimet vain sen jälkeen kun aluetta tai toimintanappia on painettu

en: Show character portraits
fi_FI: Näytä hahmojen muotokuvat

en: Show portraits for the characters when conversing
fi_FI: Näytä hahmojen muotokuvat keskustelujen aikana

en: Slide dialogs into view
fi_FI: Liu'uta dialogit ruudulle

en: Slide UI dialogs into view, rather than simply showing them immediately
fi_FI: Liu'uta dialogit ruudulle sen sijaan että ne näytettäisiin välittömästi

en: Transparent windows
fi_FI: Läpinäkyvät ikkunat

en: Show windows with a partially transparent background
fi_FI: Näytä ikkunat osittain läpinäkyvällä taustalla

en: The "sky.cpt" engine data file has an incorrect size.
fi_FI: "sky.cpt" pelimoottorin datatiedostolla on väärä koko.

en: Walk / Look / Talk
fi_FI: Kävele / Katso / Puhu

en: Skip / Close
fi_FI: Ohita / Sulje

en: Open control panel
fi_FI: Avaa hallintapaneeli

en: Toggle really fast mode on/off
fi_FI: Erittäin nopea tila päälle / pois

en: Floppy intro
fi_FI: Levykeversion intro

en: Use the floppy version's intro (CD version only)
fi_FI: Käytä levykeversion introa (vain CD versiossa)

en: WARNING: Deleting the autosave slot is not supported by this engine
fi_FI: VAROITUS: Automaattitallennuksen poistaminen ei ole tuettu tässä pelimoottorissa

en: Load modded assets
fi_FI: Lataa modattuja peliresursseja

en: Enable loading of external replacement assets.
fi_FI: Mahdollista ulkoisten korvaavien peliresurssien lataus.

en: Enable linear filtering of the backgrounds images
fi_FI: Taustakuvien lineaarinen suodatus

en: When linear filtering is enabled the background graphics are smoother in full screen mode, at the cost of some details.
fi_FI: Kun lineaarinen suodatus on päällä, taustakuvat ovat pehmeämpiä kokoruututilassa, mutta menettävät hieman yksityiskohtia.

en: Enable font anti-aliasing
fi_FI: Fonttien antialiasointi

en: When font anti-aliasing is enabled, the text is smoother.
fi_FI: Kirjaimet näyttävät sileämmiltä kun antialiasointi on päällä.

note: I18N: Opens in-game Diary
en: Diary menu
fi_FI: Päiväkirjavalikko

note: I18N: Opens in-game conversation log
en: Conversation log
fi_FI: Keskusteluloki

note: I18N: Opens in-game Diary. April is the female protagonist name
en: April's diary (initially disabled)
fi_FI: April:in päiväkirja (aluksi pois päältä)

en: Video replay
fi_FI: Videon toisto

en: Game settings
fi_FI: Pelin asetukset

en: Toggle subtitles
fi_FI: Tekstitys päälle / pois

en: Quit to menu
fi_FI: Lopeta peli

en: Cycle back through inventory cursor items
fi_FI: Siirry takaisinpäin inventaariossa

en: Cycle forward through inventory cursor items
fi_FI: Siirry eteenpäin inventaariossa

note: I18N: A popup on screen shows shows the exits
en: Display all exits on current location
fi_FI: Näytä kaikki tämän sijainnin uloskäynnit

en: Scroll up in inventory
fi_FI: Vieritä inventaariota ylös

en: Scroll down in inventory
fi_FI: Vieritä inventaariota alas

en: Scroll up in your dialogues
fi_FI: Vieritä dialogeja ylös

en: Scroll down in your dialogues
fi_FI: Vieritä dialogeja alas

en: Go to next dialogue
fi_FI: Siirry seuraavaan dialogiin

en: Go to previous dialogues
fi_FI: Siirry edeltäviin dialogeihin

en: Select dialogue
fi_FI: Valitse dialogi

en: Skip video sequence or dialogue
fi_FI: Ohita videosekvenssi tai dialogi

en: Software renderer does not support modded assets
fi_FI: Ohjelmistorenderöijä ei tue muokattuja peliresursseja

en: You are missing recommended data files:
fi_FI: Sinulta puuttuu seuraavat suositellut datatiedostot:

en: The 'fonts' folder is required to experience the text style as it was designed. The Steam release is known to be missing it. You can get the fonts from the demo version of the game.
fi_FI: 'fonts'-kansio tarvitaan jotta pelin teksti näyttäisi siltä millaiseksi se on suunniteltu. Pelin Steam-julkaisusta sen tiedetään puuttuvan. Voit kopioida fontit pelin demoversiosta.

en: 'gui.ini' is recommended to get proper font settings for the game localization.
fi_FI: 'gui.ini':ä suositellaan jotta saat sopivat fonttiasetukset pelin lokalisaatiolle.

en: 'language.ini' is recommended to get localized confirmation dialogs.
fi_FI: 'language.ini':ä suositellaan jotta saat lokalisoidut vahvistusdialogit.

en: 'game.exe' is recommended to get styled confirmation dialogs.
fi_FI: 'game.exe':ä suositellaan jotta saat tyylitellyt vahvistusdialogit.

en: Unable to locate the text for %s language in engine data file.
fi_FI: Kielen %s tekstejä ei löydetty pelimoottorin datatiedostosta.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d but got %d.
fi_FI: Pelimoottorin "%s" datatiedostosta löytyi väärä versio. Odotettu versio %d, löytynyt versio %d.

en: Unable to find block for part %d
fi_FI: Osan %d lohkoa ei löydetty

en: Unable to find '%s' in game folder or the engine data file.
fi_FI: Tiedostoa "%s" ei löydetty pelin kansiosta eikä pelimoottorin datatiedostosta.

en: Failed to save temporary game state. Make sure your save game directory is set in ScummVM and that you can write to it.
fi_FI: Väliaikaisen pelitallenteen luominen epäonnistui. Varmista että pelitallennushakemistosi on asetettu ScummVM:ssä ja että voit kirjoittaa sinne.

en: Failed to load temporary game state.
fi_FI: Väliaikaisen pelitallenteen lataaminen epäonnistui.

en: Improved mode
fi_FI: Parannettu tila

en: Removes some repetitive actions, adds possibility to change verbs by keyboard
fi_FI: Poistaa jotakin toistuvia toimintoja, lisää mahdollisuuden vaihtaa verbiä näppäimistöltä

en: PSX stream cutscene '%s' cannot be played in paletted mode
fi_FI: PSX stream videota '%s' ei voi toistaa paletisoidussa tilassa

en: MPEG-2 cutscenes found but ScummVM has been built without MPEG-2 support
fi_FI: MPEG-2 videotiedostoja löydettiin mutta ScummVM on käännetty ilman MPEG-2-tukea

en: Cutscene '%s' not found
fi_FI: Videotiedosto '%s' ei löytynyt

en: ScummVM found that you have old saved games for Broken Sword 1 that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
fi_FI: ScummVM löysi pelille Broken Sword 1 vanhoja pelitallennuksia jotka pitäisi muuntaa.
    Vanhaa formaattia ei enää tueta, joten et pysty lataamaan tallenteitasi ellet muunna niitä.
    
    Paina OK muuntaaksesi tallenteet nyt, muuten kysymme sinulta uudelleestaan seuraavalla kerralla

en: Target new saved game already exists!
    Would you like to keep the old saved game (%s) or the new one (%s)?
fi_FI: Kohdetiedosto on jo olemassa!
    Säilytetäänkö vanha pelitallennus (%s), vai uusi pelitallennus (%s)?

en: Keep the old one
fi_FI: Säilytä vanha tallennus

en: Keep the new one
fi_FI: Säilytä uusi tallennus

en: This is the end of the Broken Sword 1 Demo
fi_FI: Broken Sword 1:n demo päättyy tähän

en: English
fi_FI: Englanti

en: German
fi_FI: Saksa

en: French
fi_FI: Ranska

en: Italian
fi_FI: Italia

en: Spanish
fi_FI: Espanja

en: Brazilian Portuguese
fi_FI: Brasilian Portugal

en: Czech
fi_FI: Tšekki

en: Text language:
fi_FI: Tekstin kieli:

en: Set the language for the subtitles. This will not affect voices.
fi_FI: Valitse tekstityksen kieli. Tämä ei vaikuta ääniin.

en: Simulate the audio engine from the Windows executable
fi_FI: Simuloi Windows-version äänimoottoria

en: Makes the game use softer (logarithmic) audio curves, but removes fade-in and fade-out for sound effects, fade-in for music, and automatic music volume attenuation for when speech is playing
fi_FI: Peli käyttää pehmeämpää (logaritmista) äänikäyrää, mutta poistaa sisään- ja uloshäivytykset ääniefekteistä, sisäänhäivytyksen musiikista sekä automaattisen musiikinvaimennuksen puheen kuuluessa

en: Additional options:
fi_FI: Lisäasetukset:

en: Main Menu
fi_FI: Päävalikko

en: PSX cutscenes found but ScummVM has been built without RGB color support
fi_FI: PSX videoita löydetty, mutta ScummVM on käännetty ilman RGB tukea

en: Remastered edition is not supported. Please, use the classic version
fi_FI: Remastered edition ei ole tuettu. Ole hyvä ja käytä alkuperäistä versiota

en: Show object labels
fi_FI: Näytä esineiden tiedot

en: Show labels for objects on mouse hover
fi_FI: Näytä esineiden kuvaus kohdistaessasi kursorin esineen ylle

en: Use English speech
fi_FI: Käytä englanninkielistä puhetta

en: Use English speech instead of German for every language other than German
fi_FI: Käytä englanninkielistä puhetta saksankielisen sijaan kaikille muille kielille paitsi saksalle

en: Correct movie aspect ratio
fi_FI: Korjaa videoiden kuvasuhde

en: Play Syberia cutscenes in 16:9, rather than stretching to full screen
fi_FI: Toista Syberia:n välivideot 16:9 kuvasuhteessa koko ruudun täyttämisen sijaan

en: Restore missing scenes
fi_FI: Palauta puuttuvat näkymät

en: Restore some scenes originally in the Windows edition
fi_FI: Palauta jotkin Windows-versiossa olleet näkymät

en: Saturn CD version is not yet supported
fi_FI: Saturn CD-versio ei ole vielä tuettu

en: Remove Black Bars
fi_FI: Poista mustat palkit

en: The game originally renders at 640x432 which is then presented letterboxed at 640x480. Enabling this option removes the forced letterbox effect, so that the game fits better on screens with an aspect ratio wider than 4:3.
fi_FI: Peli piirrettiin alunperin resoluutiolla 640x432 joka esitettiin mustilla palkeilla resoluutiossa 640x480. Tämä asetus poistaa palkit, jolloin peli istuu paremmin näytöille joiden kuvasuhde on leveämpi kuin 4:3.

en: Save/Load keymappings
fi_FI: Tallenna/Lataa näppäinkartoitukset

en: Options Dialog
fi_FI: Asetusdialogi

en: Page Up in save/load menu
fi_FI: Page Up tallennus/lataus valikossa

en: Page down in save/load menu
fi_FI: Page Down tallennus/lataus valikossa

en: Go to start of save/load menu
fi_FI: Mene tallennus/lataus valikon alkuun

en: Go to end of save/load menu
fi_FI: Mene tallennus/lataus valikon loppuun

en: Font variant not present in '%s' engine data file.
fi_FI: Fonttivarianttia ei löydy '%s' pelimoottorin datatiedostosta.

en: Skip intro
fi_FI: Ohita intro

note: I18N: Skips current line being spoken by a character
en: Stop current voice
fi_FI: Pysäytä tämänhetkinen ääni

en: Mute music
fi_FI: Ei musiikkia

en: Mute speech
fi_FI: Ei puhetta

en: Mute sound effects
fi_FI: Ei ääniefektejä

en: Saved game in slot #%d
fi_FI: Peli tallennettu kohtaan #%d

en: Could not quick save into slot #%d
fi_FI: Pikapelitallennus kohtaan %d epäonnistui

en: Saved game #%d quick loaded
fi_FI: Pelitallenne #%d pikaladattu

en: Could not quick load the saved game #%d
fi_FI: Tallennuksen #%d pikalataus epäonnistui

en: Are you sure you want to exit?
fi_FI: Haluatko varmasti poistua?

en: Unable to locate the '%s' data file.
fi_FI: Datatiedostoa "%s" ei löydetty.

en: Skip sequence/open quit dialogue
fi_FI: Ohita sekvenssi tai avaa lopetusdialogi

en: Skip Dialogue
fi_FI: Ohita dialogi

en: Open options menu
fi_FI: Avaa asetusvalikko

note: I18N: The actor walking pace is increased
en: Enable fast walk
fi_FI: Nopea kävely päälle

note: I18N: The actor walking pace is decreased
en: Disable fast walk
fi_FI: Nopea kävely pois päältä

en: Toggle fast mode
fi_FI: Nopea tila päälle / pois

en: Toggle between voice/text/text and voice
fi_FI: Ääni/Teksti/Teksti ja ääni

en: Press "Yes" Key
fi_FI: Paina "Kyllä" -painiketta

en: Skip video
fi_FI: Ohita video

note: I18N: Toggles walking speed of actor
en: Toggle fast walk
fi_FI: Nopea kävely päälle / pois

en: Open system menu
fi_FI: Avaa järjestelmävalikko

en: View Help
fi_FI: Katso ohjetta

en: Sound options
fi_FI: Ääniasetukset

en: Crawl North
fi_FI: Ryömi pohjoiseen

en: Crawl South
fi_FI: Ryömi etelään

en: Turn Left/Crawl West
fi_FI: Käänny vasemmalle/Ryömi länteen

en: Turn Right/Crawl East
fi_FI: Käänny oikealle/Ryömi itään

en: Increase speed
fi_FI: Kasvata nopeutta

en: Decrease speed
fi_FI: Hidasta nopeutta

en: Minimum speed
fi_FI: Miniminopeus

en: Maximum speed
fi_FI: Maksiminopeus

en: Low speed
fi_FI: Hidas nopeus

en: Medium speed
fi_FI: Keskinopeus

note: I18N: Pull cards from the deck
en: Draw Cards
fi_FI: Vedä kortteja

en: Skip speech
fi_FI: Ohita puhe

note: I18N: Panel contains all actor actions and the artstyle is toggled
en: Toggle panel style
fi_FI: Vaihda paneelin tyyliä

en: Toggle text speech
fi_FI: Puhutut tekstit

en: This version requires Giflib which was not compiled into ScummVM
fi_FI: Tämä versio vaatii toimiakseen Giflib-kirjaston, jota ei ole käännetty tähän ScummVM:ään

en: Enable wall collisions
fi_FI: Seinien törmäystarkistus päälle

en: Enable the original wall collision damage
fi_FI: Pelin alkuperäinen seiniintörmäyksen vahinkomalli päälle

en: Disable save menu
fi_FI: Tallennusvalikko pois päältä

en: The original only had autosaves. This allows you to save whenever you want.
fi_FI: Alkuperäisessä pelissä oli vain automaattitallennus. Tämä mahdollistaa pelin tallentamisen milloin tahansa.

en: Enable debug mode
fi_FI: Käytä debugtilaa

en: Enable the debug mode
fi_FI: Debug-tila päälle

en: Enable sound
fi_FI: Äänet päälle

en: Enable the sound for the game
fi_FI: Laita pelin äänet päälle

en: Enable text
fi_FI: Tekstit päälle

en: Enable the text for the game
fi_FI: Laita tekstit päälle pelissä

en: Enable movies
fi_FI: Videot päälle

en: Enable the cutscenes for the game
fi_FI: Laita videot päälle pelissä

en: Enable mouse
fi_FI: Käytä hiirtä

en: Enable the mouse for the UI
fi_FI: Käytä hiirtä käyttöliittymässä

en: Use the USA version
fi_FI: Käytä USA-versiota

en: Enable the USA specific version flags
fi_FI: Käytä USA-versiota pelistä

en: Enable high resolution
fi_FI: Käytä korkeaa resoluutiota

en: Enable a higher resolution for the game
fi_FI: Käytä korkeampaa resoluutiota pelissä

en: Debug Grid Camera Up
fi_FI: Debug grid kamera ylös

en: Debug Grid Camera Down
fi_FI: Debug grid kamera alas

en: Debug Grid Camera Left
fi_FI: Debug grid kamera vasemmalle

en: Debug Grid Camera Right
fi_FI: Debug grid kamera oikealle

en: Normal Behaviour
fi_FI: Tavallinen käyttäytyminen

en: Athletic Behaviour
fi_FI: Urheilullinen käyttäytyminen

en: Aggressive Behaviour
fi_FI: Hyökkäävä käyttäytyminen

en: Discreet Behaviour
fi_FI: Hienovarainen käyttäytyminen

en: Behaviour Action
fi_FI: Käyttäytymistoiminta

en: Change Behaviour
fi_FI: Vaihda käyttäytymistä

en: Options Menu
fi_FI: Asetusvalikko

en: Use Selected Object
fi_FI: Käytä valittua esinettä

en: Throw Magic Ball
fi_FI: Heitä taikapallo

en: Use Protopack
fi_FI: Käytä protopack:ia

en: Open Holomap
fi_FI: Avaa holokartta

en: Special Action
fi_FI: Erikoistoiminto

en: Scenery Zoom
fi_FI: Maiseman zoomaus

en: Previous location
fi_FI: Edellinen lokaatio

en: Next location
fi_FI: Seuraava lokaatio

note: I18N: Setting to switch toiled paper to be shown as "over".
en: Toilet paper over
fi_FI: Vessapaperi päällä

en: The toilet paper in some toilets will be shown "over".
    It's a joke option that has no effects on the gameplay.
fi_FI: Vessapaperin joissain vessoissa on vessoissa näytetään olevan "päällä".
    Tämä vitsiasetus ei vaikuta pelimekaniikkaan.

note: I18N: Setting to enable or disable additional jokes in the game.
en: Annoying in-jokes
fi_FI: Ärsyttävät sisäpiirin vitsit

en: The game will include in-jokes and references to past adventure games, in the form of both dialogues and objects.
    There is a game achievement that can be obtained only if the in-jokes option is switched on.
fi_FI: Peli sisältää sisäpiirin vitsejä ja viittauksia aiempiin seikkailupeleihin dialogissa ja esineissä.
    Pelissä on saavutus jonka voi saada vain jos sisäpiirin vitsit ovat päällä.

en: Controls:
fi_FI: Kontrollit:

note: I18N: Setting to invert verb colors or keep the original verb colors.
en: Invert verb colors
fi_FI: Vastakkaiset värit verbeissä

note: I18N: Setting to use retro or modern fonts.
en: Retro Fonts
fi_FI: Retrofontit

note: I18N: Setting to use retro or modern verbs.
en: Retro Verbs
fi_FI: Retroverbit

note: I18N: Setting to use classic sentence or modern sentence.
en: Classic Sentence
fi_FI: Klassinen lause

en: Select highlighted verb
fi_FI: Valitse korostettu verbi

en: Go to previous object
fi_FI: Mene edelliseen objektiin

en: Go to next object
fi_FI: Mene seuraavaan objektiin

en: Select verb/item Left
fi_FI: Valitse vasen verbi/esine

en: Select verb/item Right
fi_FI: Valitse oikea verbi/esine

en: Select verb/item Up
fi_FI: Valitse ylempi verbi/esine

en: Select verb/item Down
fi_FI: Valitse alempi verbi/esine

en: Select Actor 1
fi_FI: Valitse näyttelijä 1

en: Select Actor 2
fi_FI: Valitse näyttelijä 2

en: Select Actor 3
fi_FI: Valitse näyttelijä 3

en: Select Actor 4
fi_FI: Valitse näyttelijä 4

en: Select Actor 5
fi_FI: Valitse näyttelijä 5

en: Select Choice 1
fi_FI: Valitse vaihtoehto 1

en: Select Choice 2
fi_FI: Valitse vaihtoehto 2

en: Select Choice 3
fi_FI: Valitse vaihtoehto 3

en: Select Choice 4
fi_FI: Valitse vaihtoehto 4

en: Select Choice 5
fi_FI: Valitse vaihtoehto 5

en: Select Choice 6
fi_FI: Valitse vaihtoehto 6

en: Select Next Actor
fi_FI: Valitse seuraava näyttelijä

en: Select Previous Actor
fi_FI: Valitse edellinen näyttelijä

en: Skip Text
fi_FI: Ohita teksti

en: Show hotspots
fi_FI: Näytä kohdealueet

en: You selected Ransome *unbeeped* (DLC) but the DLC has not been detected!
fi_FI: Valitsit Ransome *unbeeped* (DLC) mutta DLC:tä ei löydetty!

en: Enable frame skipping
fi_FI: Salli harvempi ruudunpäivitys

en: Allow the game to skip animation frames when running too slow.
fi_FI: Salli pelin päivittää ruutua harvemmin jos se pyörii liian hitaasti.

en: Enable frame limiting
fi_FI: Rajoita ruudun päivitystä

en: Limits the speed of the game to prevent running too fast.
fi_FI: Rajoitaa pelin nopeutta jottei se olisi liian nopea.

en: Enable cheats
fi_FI: Salli huijaus

en: Allow cheats by commands and a menu when player is clicked.
fi_FI: Salli huijaaminen komennoilla sekä pelaajaa klikkaamalla aukeavasta menusta.

en: Play foot step sounds
fi_FI: Soita askeläänet

en: Plays sound when the player moves.
fi_FI: Pelaajan liikkumisesta kuuluu ääni.

en: Enable jump to mouse position
fi_FI: Hiiren sijaintiin hyppääminen

en: Jumping while not moving targets the mouse cursor rather than direction only.
fi_FI: Paikaltaan hyppääminen kohdistaa hypyn hiiren sijaintiin eikä vain suuntaan.

en: Enable font replacement
fi_FI: Mahdollista fonttien korvaaminen

en: Replaces game fonts with rendered fonts
fi_FI: Korvaa pelin fontit renderöidyillä fonteilla

note: I18N: Silencer is the player-character in Crusader games, known as the Avatar in Ultima series.
en: Camera moves with Silencer
fi_FI: Kamera liikkuu hahmon mukana

en: Camera tracks the player movement rather than snapping to defined positions.
fi_FI: Kamera seuraa sulavasti hahmoa määrättyjen siirtymien sijaan.

en: Always enable Christmas easter-egg
fi_FI: Pääsiäismuna aina päällä

en: Enable the Christmas music at any time of year.
fi_FI: Joulumusiikki päällä ympäri vuoden.

en: Could not find correct ultima.dat datafile
fi_FI: Oikeanlaista ultima.dat datatiedostoa ei löydetty

en: loading quick save %d
fi_FI: Ladataan pikapelitallennusta %d

en: saving quick save %d
fi_FI: tallennetaan pikatallennusta %d

en: Original Save
fi_FI: Alkuperäinen tallennus

en: Transfer Character
fi_FI: Siirrä hahmo

en: Ultima VIII Cheats
fi_FI: Ultima VIII Huijaukset

en: Crusader intro movie file missing - check that the FLICS and SOUND directories have been copied from the CD.  More instructions are on the wiki: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.
fi_FI: Crusader:in introvideon tiedostoa ei löydy - tarkista että FLICS- ja SOUND-kansiot on kopioiutu CD:ltä. Lisää ohjeita WIKI:ssä: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.

en: Missing Required File
    
    Starting a game requires SAVEGAME/U8SAVE.000
    from an original installation.
    
    Please check you have copied all the files correctly.
fi_FI: Pakollinen tiedosto puuttuu
    
    Pelin käynnistäminen vaatii tiedoston SAVEGAME/U8SAVE.000
    alkuperäisestä asennuksesta.
    
    Ole hyvä ja tarkista että olet kopioinut kaikki tiedostot oikein.

en: Improved click sensitivity
fi_FI: Parannettu klikkausherkkyys

en: Allows the mouse to be moved a short distance without cancelling click interactions.  If this is off, any mouse movement while the mouse button is held cancels a click interaction.
fi_FI: Sallii hiiren pienen siirtymisen ilman että klikkausinteraktiot perutaan. Jos tämä on pois päältä, pienikin hiiren liike napin ollessa painettuna peruu klikkausinteraktion.

en: Faster animations
fi_FI: Nopeammat animaatiot

en: Speeds up animations.
fi_FI: Nopeuttaa animaatioita.

en: Skip main menu
fi_FI: Ohita päävalikko

en: Starts a new game upon launching instead of going to the main menu.
fi_FI: Aloittaa uuden pelin käynnistäessä päävalikkoon siirtymisen sijasta.

en: Use 16-color graphics
fi_FI: 16-värinen grafiikka

en: Uses 16-color graphics.
fi_FI: Käyttää 16-väristä grafiikkaa.

en: Preload sounds
fi_FI: Esilataa äänet

en: Preload sounds. May improve performance on slow hard drives.
fi_FI: Esilataa äänet. Saattaa parantaa suorituskykyä hitailla kovalevyillä.

en: Faster video decoder (lower quality)
fi_FI: Nopeampi videodekooderi (huonompi laatu)

en: Reduce video decoding CPU usage at the cost of quality.
fi_FI: Madalla videodekoodauksen prosessorinkuormitusta laadun kustannuksella.

en: Display help screen
fi_FI: Näytä ohjenäyttö

en: Open sound settings
fi_FI: Avaa ääniasetukset

en: Sound effect volume down
fi_FI: Ääniefektien äänenvoimakkuus alas

en: Sound effect volume up
fi_FI: Ääniefektien äänenvoimakkuus ylös

en: Skip current animation
fi_FI: Ohita tämänhetkinen animaatio

en: Cycle item in scene (debug cheat)
fi_FI: Vaihda esinettä näkymässä (debug-huijaus)

en: This game requires JPEG support, which was not compiled in.
fi_FI: Tämä peli vaatii toimiakseen JPEG-tuen, jota ei ole käännetty tähän ScummVM:ään.

en: Music for this game requires Ogg Vorbis support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
fi_FI: Tämän pelin musiikki vaatii toimiakseen Ogg Vorbis-tuen, jota ei ole käännetty tähän ScummVM:ään.
    Peli toimii silti, mutta ilman musiikkia.

en: Music for this game requires MP3 support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
fi_FI: Tämän pelin musiikki vaatii toimiakseen MP3-tuen, jota ei ole käännetty tähän ScummVM:ään.
    Peli toimii silti, mutta ilman musiikkia.

en: Failed to load save, the save data appears to be damaged.
fi_FI: Pelitallenteen lukeminen epäonnistui, tallenne vaikuttaa olevan vaurioitunut.

en: Failed to read version information from save file.
fi_FI: Pelitallenteen version lukeminen epäonnistui.

en: An unknown error occurred while attempting to load the saved game.
fi_FI: Tuntematon virhe pelitallennusta ladatessa.

en: Enable lockout system
fi_FI: Aktivoi lukitusjärjestelmä

en: Require a lockout code to start the game.
fi_FI: Vaadi lukituskoodi pelin käynnistämiseksi.

en: Show FPS-counter
fi_FI: Näytä FPS-laskuri

en: Show the current number of frames per second in the upper left corner
fi_FI: Näytä tämänhetkinen kuvia/sekunti määrä vasemmassa ylänurkassa

en: Sprite bilinear filtering (SLOW)
fi_FI: Spritejen bilineaarinen suodatus (HIDAS)

en: Apply bilinear filtering to individual sprites
fi_FI: Käytä bilineaarista suodatusta yksittäisiin spriteihin

en: Force to use 2D renderer (2D games only)
fi_FI: Pakota 2D renderöijän käyttö (vain 2D-peleille)

en: This setting forces ScummVM to use 2D renderer while running 2D games
fi_FI: Tämä asetus pakottaa ScummVM:n käyttämään 2D-renderöijää 2D-peleille

en: FoxTail support is not compiled in
fi_FI: FoxTail-tukea ei ole käännetty mukaan

en: Hero Craft support is not compiled in
fi_FI: Hero Craft-tukea ei ole käännetty mukaan

en: Wintermute3D support is not compiled in
fi_FI: Wintermute3D-tukea ei ole käännetty mukaan

en: This game requires PNG, JPEG and Vorbis support.
fi_FI: Tämä peli vaatii toimiakseen PNG-, JPEG- sekä Vorbis-tuen.

en: This game requires the FoxTail subengine, which is not compiled in.
fi_FI: Tämä peli vaatii toimiakseen FoxTail-pelimoottorin, jota ei ole käännetty tähän ScummVM:ään.

en: This game requires the HeroCraft subengine, which is not compiled in.
fi_FI: Tämä peli vaatii toimiakseen HeroCraft-pelimoottorin, jota ei ole käännetty tähän ScummVM:ään.

en: This game requires 3D capabilities, which is not compiled in. As such, it is likely to be unplayable totally or partially.
fi_FI: Tämä peli tarvitsee 3D-ominaisuuksia joita ei ole käännetty tähän ScummVM:ään. Tämän takia se ei ole osittain tai laisinkaan pelattavissa.

note: I18N: Debug feature to draw lines of scene geometry: walls, walking areas, etc
en: Show scene geometry
fi_FI: Näytä maailman geometria

en: Previous page
fi_FI: Edellinen sivu

en: Next page
fi_FI: Seuraava sivu

en: Show hints
fi_FI: Näytä vinkit

en: GUI variant A
fi_FI: Käyttöliittymävariantti A

en: GUI variant B
fi_FI: Käyttöliittymävariantti B

en: Phone cancel button
fi_FI: Puhelimen peruuta-nappi

en: Phone up button
fi_FI: Puhelimen ylös-nappi

en: Phone down button
fi_FI: Puhelimen alas-nappi

note: I18N: Some items are scripted to have alternative "Use" action, when MiddleClick is used It may result in actor saying different text or item being decomposed to it's parts
en: Alternative action
fi_FI: Vaihtoehtoinen toiminto

en: Phone 0 button
fi_FI: Puhelimen 0-nappi

en: Phone 1 button
fi_FI: Puhelimen 1-nappi

en: Phone 2 button
fi_FI: Puhelimen 2-nappi

en: Phone 3 button
fi_FI: Puhelimen 3-nappi

en: Phone 4 button
fi_FI: Puhelimen 4-nappi

en: Phone 5 button
fi_FI: Puhelimen 5-nappi

en: Phone 6 button
fi_FI: Puhelimen 6-nappi

en: Phone 7 button
fi_FI: Puhelimen 7-nappi

en: Phone 8 button
fi_FI: Puhelimen 8-nappi

en: Phone 9 button
fi_FI: Puhelimen 9-nappi

en: Phone * button
fi_FI: Puhelimen *-nappi

en: Phone # button
fi_FI: Puhelimen #-nappi

en: Show help
fi_FI: Näytä ohjeet

en: Scroll up
fi_FI: Vieritä ylös

en: Scroll down
fi_FI: Vieritä alas

en: Change shadow type
fi_FI: Vaihda varjojen tyyppiä

en: Volume max
fi_FI: Maksimi äänenvoimakkuus

note: I18N: Displays a debug interface with a CLI for various features
en: Show debug parser
fi_FI: Näytä debug-parseri

note: I18N: Displays a debug text message
en: Debug print
fi_FI: Debug-tulostus

note: I18N: Exits the game
en: Exit
fi_FI: Poistu

note: I18N: Displays a debug interface that changes light settings
en: Light helper window
fi_FI: Valaistuksen apuikkuna

en: Run forward
fi_FI: Juokse eteenpäin

en: Run backward
fi_FI: Juokse taaksepäin

en: Turn left fast
fi_FI: Käänny nopeasti vasemmalle

en: Turn right fast
fi_FI: Käänny nopeasti oikealle

note: I18N: Displays a blueprint with robot parts
en: Show blueprint
fi_FI: Näytä piirustus

en: Next action
fi_FI: Seuraava toiminto

en: Previous action
fi_FI: Edellinen toiminto

en: Volume off
fi_FI: Äänet pois päältä

en: Change font size
fi_FI: Muuta fontin kokoa

en: Walking speed: Low
fi_FI: Kävelynopeus: hidas

en: Walking speed: Medium
fi_FI: Kävelynopeus: normaali

en: Walking speed: High
fi_FI: Kävelynopeus: nopea

en: Cancel waiting
fi_FI: Peruuta odottaminen

en: First page
fi_FI: Ensimmäinen sivu

en: Last page
fi_FI: Viimeinen sivu

note: I18N: ultra_super_mega_fast_walk is the name of the variable used at game script for this speed
en: Walking speed: Ultra Super Mega Fast
fi_FI: Kävelynopeus: Ultrasupermeganopea

en: Show game credits
fi_FI: Näytä pelin lopputekstit

en: Play selected music record
fi_FI: Soita valittu musiikki

en: Select next music record
fi_FI: Valitse seuraava musiikki

en: Play note 1: A
fi_FI: Soita sävel 1:A

en: Play note 2: F#
fi_FI: Soita sävel 2: F#

en: Play note 3: D#
fi_FI: Soita sävel 3: D#

en: Play note 4: C#
fi_FI: Soita sävel 4: C#

en: Play note 5: E
fi_FI: Soita sävel 5: E

en: Play note 6: G#
fi_FI: Soita sävel 6: G#

en: Play note 7: B
fi_FI: Soita sävel 7: B

en: Ability: Telekinesis
fi_FI: Kyky: Telekinesia

en: Ability: Push
fi_FI: Kyky: Työntäminen

en: Ability: Lightning
fi_FI: Kyky: Salama

en: Ability: Light
fi_FI: Kyky: Valo

en: Ability: Wind
fi_FI: Kyky: Tuuli

en: Ability: Sound
fi_FI: Kyky: Ääni

en: Ability: Esence
fi_FI: Kyky: Olemus

en: Ability: Exorcist
fi_FI: Kyky: Manaaja

en: Show hints / Dance move
fi_FI: Näytä vinkit / tanssiliike

en: Dance move up
fi_FI: Tanssiliike ylös

en: Dance move down
fi_FI: Tanssiliike alas

en: Dance move left
fi_FI: Tanssiliike vasemmalle

en: Dance move right
fi_FI: Tanssiliike oikealle

en: Cancel input
fi_FI: Peruuta syöte

en: Hide hints
fi_FI: Piilota vihjeet

note: I18N: At one of the puzzles game asks to press Up key / Shift key / Down key
en: Shift key
fi_FI: Shift-näppäin

note: I18N: Chapayev is the name of game character, Vasily Chapayev This action makes Chapayev interact with item instead of Petka
en: Chapayev's action
fi_FI: Chepayevin toiminto

en: Settings
fi_FI: Asetukset

en: Dialogue answer 1
fi_FI: Dialogivastaus 1

en: Dialogue answer 2
fi_FI: Dialogivastaus 2

en: Dialogue answer 3
fi_FI: Dialogivastaus 3

en: Dialogue answer 4
fi_FI: Dialogivastaus 4

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel slower
fi_FI: Pyöritä pyörää hitaammin

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel faster
fi_FI: Pyöritä pyörää nopeammin

en: Zoom out
fi_FI: Loitonna

en: Zoom in
fi_FI: Lähennä

en: Show journal
fi_FI: Näytä päiväkirja

note: I18N: Displays a debug interface with Bezier curves
en: Bezier window
fi_FI: Bezier-ikkuna

note: I18N: Use droid to perform an action
en: Droid's action
fi_FI: Droidin toiminto

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action rotates current tetris item
en: Rotate
fi_FI: Käännä

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action drops current tetris item
en: Drop
fi_FI: Pudota

en: Player 1: Up
fi_FI: Pelaaja 1: Ylös

en: Player 1: Left
fi_FI: Pelaaja 1: Vasemmalle

en: Player 1: Down
fi_FI: Pelaaja 1: Alas

en: Player 1: Right
fi_FI: Pelaaja 1: Oikealle

en: Player 2: Up
fi_FI: Pelaaja 2: Ylös

en: Player 2: Left
fi_FI: Pelaaja 2: Vasemmalle

en: Player 2: Down
fi_FI: Pelaaja 2: Alas

en: Player 2: Right
fi_FI: Pelaaja 2: Oikealle

note: I18N: Displays a debug FPS counter
en: Debug FPS
fi_FI: Näytä FPS

en: Key i
fi_FI: Näppäin i

en: This saved game uses version %u, but this engine only supports up to version %d. You will need an updated version of the engine to use this saved game.
fi_FI: Tämä pelitallennus käyttää versiota %u, mutta tämä pelimoottorin tuki on vain versioon %d asti. Tarvitset päivitetyn version tästä pelimoottorista käyttääksesi tätä pelitallennusta.

en: Double FPS
fi_FI: Kaksinkertaista FPS

en: Increase framerate from 30 to 60 FPS
fi_FI: Kasvata ruudunpäivitysnopeus 60 FPS:ään 30 FPS:stä

en: Enable Venus
fi_FI: Käytä Venusta

en: Enable the Venus help system
fi_FI: Käytä Venus-avustusjärjestelmää

en: Disable animation while turning
fi_FI: Animaatio pois päältä kääntyessä

en: Disable animation while turning in panorama mode
fi_FI: Animaatio pois päältä panoraamamoodissa kääntyessä

en: Use high resolution MPEG video
fi_FI: Käytä korkearesoluutioista MPEG-videota

en: Use MPEG video from the DVD version instead of lower resolution AVI
fi_FI: Käytä DVD-version MPEG videoita matalampiresoluutioisten AVI-tiedostojen sijaan

en: Look Up
fi_FI: Katso ylös

en: Look Down
fi_FI: Katso alas

en: Spellbook
fi_FI: Loitsukirja

en: Score
fi_FI: Pisteet

en: Put away object
fi_FI: Laita pois esine

en: Extract coin
fi_FI: Poista kolikko

en: Preferences
fi_FI: Asetukset

en: Before playing this game, you'll need to copy the required fonts into ScummVM's extras directory, or into the game directory. On Windows, you'll need the following font files from the Windows font directory: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New and Arial. Alternatively, you can download the Liberation Fonts or the GNU FreeFont package. You'll need all the fonts from the font package you choose, i.e., LiberationMono, LiberationSans and LiberationSerif, or FreeMono, FreeSans and FreeSerif respectively.
fi_FI: Ennen tämän pelin pelaamista, sinun täytyy kopioida vaaditut fontit ScummVM:n extras-hakemistoon, tai pelin hakemistoon. Windowsissa tarvitset seuraavat fonttitiedostot Windowsin fonttihakemistosta: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New ja Arial. Vaihtoehtoisesti voit myös ladata Liberation Fonts -paketin tai GNU FreeFont -paketin. Tarvitset kaikki fontit paketista jonka valitset, i.e. LiberationMono, LiberationSans ja LiberationSerif, tai FreeMono, FreeSans ja FreeSerif riippuen valinnastasi.
