ScummVM 2.3.0git - en to hi translation catalogue (451 entries)

note: I18N: built on <build date> with <compiler>
en: (built on %s with %s)
hi: (%s को बनाया गया %s )

en: Features compiled in:
hi: सुविधा बनाए गए:

en: not supported
hi: समर्थित नहीं

en: disabled
hi: अक्रिय

en: enabled
hi: सक्रिय

note: I18N: CPU extensions are sets of extra processor instructions used to speed up operations. See Intel AVX2, ARM NEON, etc.
en: CPU extensions support:
hi: सीपीयू एक्सटेंशन समर्थन:

en: Available engines:
hi: उपलब्ध इंजन :

note: I18N: Close dialog button
en: Close
hi: बंद करें

en: Show hidden files
hi: छिपी हुई फाइलें दिखायें

en: Show files marked with the hidden attribute
hi: Hidden attributes के मार्क वाली फाइल्स दिखाए

en: Go up
hi: ऊपर जाएँ

en: Go to previous directory level
hi: पिछले फोल्डर स्तर पे जाएँ

[ctx: lowres]
en: Go up
hi: ऊपर जाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Choose
hi: चुनें

en: Cloud Connection Wizard
hi: क्लाउड कनेक्शन विज़ार्ड

en: Quick mode
hi: त्वरित मोड

en: Manual mode
hi: मैन्युअल मोड

en: Will ask you to run the Local Webserver
hi: आपसे लोकल वेब सर्वर चलाने का अनुरोध करेगा

en: Requires the Local Webserver feature
hi: लोकल वेब सर्वर फीचर की आवश्यकता है

en: Quick Mode: Step 1
hi: क्विक मोड: चरण १

en: In this mode, the Local Webserver must be running,
    so your browser can forward data to ScummVM
hi: इस मोड में, लोकल वेबसर्वर चालू होना चाहिए,
    ताकि आपका ब्राउज़र डेटा को ScummVM को फ़ॉरवर्ड कर सके

en: Stop server
hi: सर्वर बंद करें

en: Run server
hi: सर्वर शुरू करें

en: Stop local webserver
hi: लोकल वेब सर्वर बंद करें

en: Run local webserver
hi: लोकल वेब सर्वर शुरू करें

en: Not running
hi: चालू नहीं है

en: Quick Mode: Step 2
hi: क्विक मोड: चरण २

en: Now, open this link in your browser:
hi: अब अपने ब्राउज़र में इस लिंक को खोलें:

en: Open URL
hi: यूआरएल खोलें

en: It will automatically pass the data to ScummVM,
    and warn you should there be any errors.
hi: यह स्वचालित रूप से डेटा ScummVM को पास करेगा,
    और अगर कोई त्रुटि हो, तो आपको चेतावनी देगा।

en: Local Webserver address:
hi: लोकल वेबसर्वर पता:

en: Quick Mode: Success
hi: क्विक मोड: सफल

en: Your cloud storage has been connected!
hi: आपका क्लाउड स्टोरेज कनेक्ट हो गया है!

en: Finish
hi: समाप्ति

en: Manual Mode: Step 1
hi: मैन्युअल मोड: चरण १

en: Open this link in your browser:
hi: अपने ब्राउज़र में इस लिंक को खोलें:

en: When it fails to pass the JSON code to ScummVM,
    find it on the Troubleshooting section of the page,
    and go to the next step here.
hi: जब यह JSON कोड ScummVM को पास करने में विफल रहता है,
    इसे पृष्ठ के समस्या निवारण अनुभाग पर खोजें,
    और यहां अगले चरण पर जाएं।

en: Manual Mode: Step 2
hi: मैन्युअल मोड: चरण २

en: Copy the JSON code from the browser here and press Next:
hi: ब्राउज़र से JSON कोड कॉपी करें और यहां नीचे पेस्ट करें, फिर "आगे बढ़ें" दबाएं:

en: Paste
hi: पेस्ट

en: Paste code from clipboard
hi: क्लिपबोर्ड से कोड पेस्ट करें

en: Load
hi: लोड

en: Load code from file
hi: फ़ाइल से कोड लोड करें

en: Manual Mode: Something went wrong
hi: मैन्युअल मोड: कुछ गड़बड़ हो गई है

en: Cloud storage was not connected.
hi: क्लाउड स्टोरेज कनेक्ट नहीं हुआ था।

en: Make sure the JSON code was copied correctly and retry.
hi: सुनिश्चित करें कि JSON कोड सही ढंग से कॉपी किया गया है और पुनः प्रयास करें।

en: If that doesn't work, try again from the beginning.
hi: अगर यह काम नहीं करता है, तो फिर से शुरू से प्रयास करें।

en: Error message:
hi: त्रुटि संदेश:

en: Manual Mode: Success
hi: मैन्युअल मोड: सफल

en: Back
hi: बैक

en: Next
hi: आगे बढ़ें

en: Another Storage is working right now. Do you want to interrupt it?
hi: एक अन्य स्टोरेज अभी काम कर रहा है। क्या आप इसे रोकना चाहते हैं?

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Wait until current Storage finishes and try again.
hi: वर्तमान स्टोरेज के समाप्त होने तक प्रतीक्षा करें और पुनः प्रयास करें।

note: I18N: JSON is name of the format, this message is displayed if user entered something incorrect to the text field
en: JSON code contents are malformed.
hi: JSON कोड की सामग्री अवैध है।

en: OK
hi: ठीक है

en: Incorrect JSON.
hi: गलत JSON।

en: Failed to open URL!
    Please navigate to this page manually.
hi: यूआरएल खोलने में विफलता हुई!
    कृपया इस पेज पर स्वयं नेविगेट करें।

note: I18N: JSON is a file format name
en: Select JSON file copied from scummvm.org site
hi: scummvm.org साइट से कॉपी किए गए JSON फ़ाइल को चुनें

note: I18N: JSON is a file format name
en: Failed to load JSON file
hi: JSON फ़ाइल लोड नहीं हो सकी

en: Download Freeware Games and Demos
hi: फ्रीवेयर गेम्स और डेमो डाउनलोड करें

en: Fetching DLCs...
hi: DLCs प्राप्त हो रहे हैं...

en: All Downloads
hi: सभी डाउनलोड

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Select directory where to download game data
hi: उस फोल्डर को चुने जहाँ गेम डेटा डाउनलोड करना है

en: Select directory with game data
hi: उस फोल्डर को चुने जिसमे गेम डेटा है

en: From:
hi: स्रोत:

en: To:
hi: गंतव्य:

en: Cancel download
hi: डाउनलोड रद्द करें

[ctx: lowres]
en: Cancel download
hi: डाउनलोड रद्द करें

en: Hide
hi: छिपाएं

en: It looks like your connection is limited. Do you really want to download files with it?
hi: ऐसा लगता है की आपका कनेक्शन सीमित है। क्या आप इसके द्वारा ही डाउनलोड करना चाहते हैं?

en: ScummVM couldn't open the specified directory!
hi: ScummVM यह फोल्डर नहीं खोल पाया!

en: Cannot create a directory to download - the specified directory has a file with the same name.
hi: डाउनलोड के लिए फोल्डर नहीं बना सकते - इस फोल्डर में पहले से ही इस नाम की एक फाइल है।

en: The "%s" already exists in the specified directory.
    Do you really want to download files into that directory?
hi: इस फोल्डर में "%s" पहले से मौजूद है।
    क्या आप इस फोल्डर में ही फाइलें डाउनलोड करना चाहते हैं?

en: Downloaded %s %S / %s %S
hi: %s %S / %s %S डाउनलोड कर लिया

en: Download speed: %s %S/s
hi: डाउनलोड की गति: %s %S

en: Pending Downloads
hi: लंबित डाउनलोड

en: ERROR %d: %s
hi: त्रुटि %d:%s

note: I18N: String like "Downloading icon packs list..."
en: Downloading %S list...
hi: %S लिस्ट डाउनलोड हो रही है।

en: Clear Cache
hi: Cache क्लियर करें

en: Downloading %S list... %d entries
hi: %S लिस्ट डाउनलोड हो रही है %d एंट्रीज के साथ

en: Detected %d new packs, %s %S
hi: %d नए पैक डिटेक्ट हुए, %s.%S

en: Download complete, downloaded %d packs, %s %S
hi: डाउनलोड संपूर्ण हुआ, %d पैक डाउनलोड हुआ %s.%S

en: ERROR: No icons path set
hi: त्रुटि: कोई आइकॉन path सेट नहीं

note: I18N: String like "No new icon packs available"
en: No new %S available
hi: कोई नया %S उपलब्ध नहीं

en: You are about to remove %s %S of data, deleting all previously downloaded %S. Do you want to proceed?
hi: आप %s.%S डाटा हटाने वाले हैं, %S डिलीट होने वाली है. क्या आप आगे बढ़ना चाहेंगे?

en: Proceed
hi: आगे बढ़ें

en: icon packs
hi: आइकन पैक्स

en: shader packs
hi: शेडर पैक्स

en: Pick the game:
hi: खेल चुनें:

en: Game
hi: गेम

en: Graphics
hi: ग्राफ़िक्स

en: Override global graphic settings
hi: ग्लोबल ग्राफ़िक सेटिंग्स को ओवरराइड करें

[ctx: lowres]
en: Override global graphic settings
hi: ग्लोबल ग्राफ़िक सेटिंग्स को ओवरराइड करें

en: Keymaps
hi: कीमैप

en: Backend
hi: बैकेंड

en: Override global backend settings
hi: ग्लोबल बैकएन्ड सेटिंग्स को ओवरराइड करें

[ctx: lowres]
en: Override global backend settings
hi: ग्लोबल ऑडियो सेटिंग्स को ओवरराइड करें

en: Audio
hi: ऑडियो

en: Override global audio settings
hi: ग्लोबल ऑडियो सेटिंग्स को ओवरराइड करें

[ctx: lowres]
en: Override global audio settings
hi: ग्लोबल ऑडियो सेटिंग्स को ओवरराइड करें

en: Volume
hi: वॉल्यूम

[ctx: lowres]
en: Volume
hi: वॉल्यूम

en: Override global volume settings
hi: ग्लोबल वॉल्यूम सेटिंग्स को ओवरराइड करें

[ctx: lowres]
en: Override global volume settings
hi: ग्लोबल वॉल्यूम सेटिंग्स को ओवरराइड करें

en: Override global MIDI settings
hi: ग्लोबल MIDI सेटिंग्स को ओवरराइड करें

[ctx: lowres]
en: Override global MIDI settings
hi: ग्लोबल MIDI सेटिंग्स को ओवरराइड करें

en: Override global MT-32 settings
hi: ग्लोबल MT-32 सेटिंग्स को ओवरराइड करें

[ctx: lowres]
en: Override global MT-32 settings
hi: ग्लोबल MT-32 सेटिंग्स को ओवरराइड करें

en: Paths
hi: पाथ

[ctx: lowres]
en: Paths
hi: पाथ

en: Check Integrity
hi: अखंडता की जाँच करें

en: Perform integrity check for all game files
hi: सभी गेम फ़ाइलों की अखंडता जाँच करें

en: Game Path:
hi: गेम पाथ:

[ctx: lowres]
en: Game Path:
hi: गेम पाथ:

en: Extra Path:
hi: अन्य पाथ:

en: Specifies path to additional data used by the game
hi: गेम में इस्तेमाल होने वाले अतिरिक्त डाटा का पाथ बताता है

[ctx: lowres]
en: Extra Path:
hi: अन्य पाथ :

[ctx: path]
en: None
hi: कोई नहीं

en: Save Path:
hi: सेव पाथ:

en: Specifies where your saved games are put
hi: आपके सेव गेम का पाथ निर्धारित करता है

[ctx: lowres]
en: Save Path:
hi: सेव पाथ:

en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

en: Achievements
hi: उपलब्धिया

en: Statistics
hi: आंकड़े

en: Name:
hi: नाम:

en: Full title of the game
hi: गेम का पूरा नाम

[ctx: lowres]
en: Name:
hi: नाम:

en: Language:
hi: भाषा:

en: Language of the game. This will not turn your Spanish game version into English
hi: गेम की भाषा। यह आपके स्पैनिश गेम को अंग्रेज़ी में नहीं बदलेगा

en: Platform:
hi: प्लैटफॉर्म:

en: Platform the game was originally designed for
hi: वह प्लैटफॉर्म जिसके लिए गेम बनाया गया था

[ctx: lowres]
en: Platform:
hi: प्लैटफॉर्म:

en: Select SoundFont
hi: साउंड फॉन्ट सेलेक्ट करे

en: Select additional game directory
hi: उस फोल्डर को चुने जिसमे गेम डाटा है

en: Select directory for saved games
hi: उस फोल्डर को चुने जिसमे सेव किये हुए गेम है

en: The chosen directory cannot be written to. Please select another one.
hi: चुनी हुई डायरेक्टरी में सेव नहीं किया जा सकत। कृपया कोई और फोल्डर सेलेक्ट करे।

en: Saved games sync feature doesn't work with non-default directories. If you want your saved games to sync, use default directory.
hi: सेव गेम sync फीचर नॉन डीफॉल्ट डायरेक्ट्रीज के लिए काम नहीं करत। अगर आप सेव गेम्स को sync करना चाहते है तोह डिफ़ॉल्ट डायरेक्टरी इस्तेमाल करे।

en: This game ID is already taken. Please choose another one.
hi: यह गेम ID पहले से चुनी जा चुकी है, कृपया कोई और ID चुने।

en: Author:
hi: लेखक:

en: Notes:
hi: टिप्पणियाँ:

en: Verifying file integrity may take a long time to complete. Please wait...
hi: फ़ाइल अखंडता सत्यापन में अधिक समय लग सकता है। कृपया प्रतीक्षा करें...

en: Calculating file checksums...
hi: फ़ाइल चेकसम की गणना हो रही है...

en: Launch Email Client
hi: ईमेल क्लाइंट प्रारंभ करें

en: Calculation complete
hi: गणना पूर्ण

en: Calculated %s %S / %s %S
hi: गणना पूरी हुई: %s %S / %s %S

en: ### Results
    Your set of game files seems to be unknown to us.
    
    If you are sure that this is a valid unknown variant, please send the following e-mail to integrity@scummvm.org
hi: ### परिणाम
    आपके गेम फ़ाइलों का सेट हमें अज्ञात प्रतीत होता है।
    
    यदि आप सुनिश्चित हैं कि यह एक मान्य अज्ञात संस्करण है, तो कृपया निम्नलिखित ईमेल integrity@scummvm.org पर भेजें

en: The game doesn't seem to have any files. Are you sure the path is correct?
hi: ऐसा लगता है कि इस गेम में कोई फ़ाइल नहीं है। क्या आप सुनिश्चित हैं कि पथ सही है?

en: The game doesn't seem to have any metadata associated with it, so it is unable to be matched. Please fill in the correct metadata for the game.
hi: ऐसा लगता है कि इस गेम से कोई मेटाडेटा जुड़ा नहीं है, इसलिए इसका मिलान नहीं हो पा रहा है। कृपया गेम के लिए सही मेटाडेटा भरें।

en: Files all OK
hi: सभी फ़ाइलें ठीक हैं

en: Choose file for loading
hi: फाइल लोड करने के लिए चुने

en: Enter filename for saving
hi: सेव करने के लिए फाइल का नाम रखें

en: Do you really want to overwrite the file?
hi: क्या आप वाकई फ़ाइल को अधिलेखित करना चाहते हैं?

en: Reverb
hi: रीवर्ब

en: Active
hi: सक्रिय

en: Room:
hi: कक्ष:

en: Width:
hi: चौड़ाई:

en: Level:
hi: स्तर:

en: Speed:
hi: रफ़्तार:

en: Depth:
hi: गहराई:

en: Type:
hi: प्रकार:

en: Triangle
hi: त्रिभुज

en: Misc
hi: विविध

en: Interpolation:
hi: अंतर्वेशन:

en: None (fastest)
hi: कोई नहीं (सबसे तेज़)

note: I18N: Button to reset keymap mappings to defaults
en: Reset
hi: रीसेट

en: Reset all FluidSynth settings to their default values.
hi: सभी FluidSynth सेटिंग्स को उनके डिफ़ॉल्ट मानों पर पुनःस्थापित करें।

en: Do you really want to reset all FluidSynth settings to their default values?
hi: क्या आप वाकई सभी FluidSynth सेटिंग्स को उनके डिफ़ॉल्ट मानों पर पुनःस्थापित करना चाहते हैं?

en: Up
hi: ऊपर

en: Down
hi: नीचे

en: Left
hi: बाएँ

en: Right
hi: दाएँ

en: Backspace
hi: बैकस्पेस

en: Delete Character
hi: अक्षर हटाएँ

en: Go to end of line
hi: पंक्ति के अंत में जाएँ

en: Go to start of line
hi: पंक्ति के प्रारंभ में जाएँ

en: Cut
hi: काटें

en: Copy
hi: कॉपी

en: General
hi: सामान्य

en: ## ScummVM at a Glance
    
    ScummVM is a modern reimplementation of various game engines. Once you transfer the original game data to your device, it endeavors to use it to faithfully recreate the original gaming experience. 
    
    ScummVM isn't your typical emulator of DOS, Windows, or some console. Rather than a one-size-fits-all approach, it takes a meticulous route, implementing the precise game logic for each specific title or engine it supports. ScummVM will not work with game engines it does not support.
    
    ScummVM is developed by a team of volunteers and is free software. We lack an extensive testing team, possess only a limited range of devices, and cannot always address every request. We also do not run advertisements or sell you anything. Please be mindful of this when you submit a complaint or a bug report.
    
    ## Where to get the games
    
    Visit [our Wiki](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Where_to_get_the_games) for a detailed list of supported games and where to purchase them.
    
    Alternatively, you can download a variety of [freeware games](https://scummvm.org/games) and [demos](https://www.scummvm.org/demos/) directly from our website.
    
    The ScummVM team does not endorse any specific game supplier. However, the project receives a commission from every purchase made on [ZOOM-Platform](https://www.zoom-platform.com/?affiliate=c049516c-9c4c-42d6-8649-92ed870e8b53) through affiliate referral links.
    
    Additionally, games not available on ZOOM-Platform can be found on other suppliers such as GOG.com and Steam.
    
    For other (out-of-print) games, consider checking platforms like Amazon, eBay, Game Trading Zone, or other auction sites. Be cautious of faulty games and illegal game copies.
hi: ## ScummVM: एक दृष्टि में
    
    ScummVM विभिन्न गेम इंजनों का एक आधुनिक पुनर्निर्माण है। जब आप मूल गेम डेटा को अपने डिवाइस पर स्थानांतरित करते हैं, तो यह मूल गेमिंग अनुभव को ठीक उसी तरह से फिर से बनाने का प्रयास करता है।
    
    ScummVM, DOS, Windows या किसी कंसोल का एक आम एमुलेटर नहीं है। एक ही तरीके से सब कुछ चलाने की बजाय, यह एक बारीक रास्ता अपनाता है, हर एक विशिष्ट गेम या इंजन के लिए सटीक गेम लॉजिक को लागू करता है। ScummVM उन गेम इंजनों के साथ काम नहीं करेगा जिनका यह समर्थन नहीं करता...
    
    ScummVM स्वयंसेवकों की एक टीम द्वारा विकसित किया गया है और यह एक मुफ्त सॉफ्टवेयर है। हमारे पास एक विस्तृत परीक्षण टीम का अभाव है, सीमित उपकरण हैं, और हम हमेशा हर अनुरोध को पूरा नहीं कर सकते। हम विज्ञापन भी नहीं चलाते हैं या आपको कुछ भी नहीं बेचते हैं। जब आप कोई शिकायत या बग रिपोर्ट सबमिट करें तो कृपया इस बात का ध्यान रखें।
    
    [हमारे Wiki](ttps://wiki.scummvm.org/index.php?title=Where_to_get_the_games) पर जाएं जहां समर्थित खेलों और उन्हें खरीदने के स्थानों की विस्तृत सूची उपलब्ध है।
    
    वैकल्पिक रूप से, आप हमारी वेबसाइट से सीधे विभिन्न [फ्रीवेयर गेम](https://scummvm.org/games) और [डेमो](https://www.scummvm.org/demos/) डाउनलोड कर सकते हैं।
    
    ScummVM टीम किसी विशिष्ट गेम आपूर्तिकर्ता का समर्थन नहीं करती है। हालांकि, परियोजना प्रत्येक खरीदारी से कमीशन प्राप्त करती है जो [ZOOM-Platform](https://www.zoom-platform.com/?affiliate=c049516c-9c4c-42d6-8649-92ed870e8b53) के अफीलिएट रेफरल लिंक के माध्यम से की जाती है।
    
    इसके अतिरिक्त, ZOOM-Platform पर उपलब्ध न होने वाले गेम अन्य आपूर्तिकर्ताओं जैसे GOG.com और Steam पर पाए जा सकते हैं।
    
    अन्य (प्रिंट से बाहर) गेम्स के लिए, Amazon, eBay, Game Trading Zone, या अन्य नीलामी साइटों जैसे प्लेटफार्मों पर जाँच करने पर विचार करें। दोषपूर्ण गेम्स और अवैध गेम कॉपियों से सावधान रहें।

en: Prev
hi: पिछला

en: %u of %u
hi: %u में से %u

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list
en: None
hi: कोई नहीं

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by the first letter of the game title
en: First letter
hi: पहला अक्षर

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game engine
en: Engine
hi: इंजन

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game publisher
en: Publisher
hi: प्रकाशक

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by language
en: Language
hi: भाषा

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game platform
en: Platform
hi: प्लैटफॉर्म

[ctx: year]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by year
en: Year
hi: वर्ष

en: Select a criteria to group the entries
hi: प्रविष्टियों को समूहित करने के लिए एक मानदंड चुनें

en: Click here to see Help
hi: सहायता देखने के लिए यहाँ क्लिक करें

note: I18N: Button Quit ScummVM program. Q is the shortcut, Ctrl+Q, put it in parens for non-latin (~Q~)
en: ~Q~uit
hi: बंद करें (Q)

en: Quit ScummVM
hi: ScummVM बंद करें

note: I18N: Button About ScummVM program. b is the shortcut, Ctrl+b, put it in parens for non-latin (~b~)
en: A~b~out
hi: जानकारी(B)...

en: About ScummVM
hi: ScummVM के बारे में जानकारी

note: I18N: Button caption. O is the shortcut, Ctrl+O, put it in parens for non-latin (~O~)
en: Global ~O~ptions...
hi: ग्लोबल विकल्प(O)...

en: Change global ScummVM options
hi: ScummVM के ग्लोबल विकल्प बदलें

[ctx: lowres]
en: Global ~O~pts...
hi: ग्लोबल विकल्प(O)...

en: Download freeware games for ScummVM
hi: ScummVM के लिए फ्रीवेयर गेम्स डाउनलोड करें

note: I18N: Button caption. A is the shortcut, Ctrl+A, put it in parens for non-latin (~A~)
en: ~A~dd Game...
hi: नया गेम जोड़ें (A)...

en: Add games to the list
hi: सूची में गेम जोड़ें

[ctx: lowres]
en: ~A~dd Game...
hi: गेम add करे...

note: I18N: Button caption. R is the shortcut, Ctrl+R, put it in parens for non-latin (~R~)
en: ~R~emove Game
hi: गेम हटाएँ (R)

en: Remove game from the list. The game data files stay intact
hi: गेम सूचि से हटा दें। गेम की फाइलें नहीं हटेंगी

[ctx: lowres]
en: ~R~emove Game
hi: गेम हटा डे (R)

note: I18N: Button caption. Mass add games
en: Mass Add...
hi: अनेक गेम जोड़ें...

[ctx: lowres]
note: I18N: Button caption for lower resolution GUI. Mass add games
en: Mass Add...
hi: अनेक गेम add करे...

en: Search in game list
hi: गेम सूची में खोजें

en: Search:
hi: तलाशें:

en: Load game:
hi: गेम लोड करें:

en: This directory cannot be used yet, it is being downloaded into!
hi: यह डायरेक्टरी अभी तक उपयोग नहीं की जा सकती, इसे डाउनलोड किया जा रहा है!

en: Do you really want to run the mass game detector? This could potentially add a huge number of games.
hi: क्या आप वाकई मास गेम डिटेक्टर चलाना चाहते हैं? यह संभावना है कि यह बड़ी संख्या में खेल जोड़ सकता है।

en: Do you really want to remove this game configuration?
hi: क्या आप वाकई इस खेल कॉन्फ़िगरेशन को हटाना चाहते हैं?

en: Do you want to load saved game?
hi: क्या आप सहेजे गए खेल को लोड करना चाहते हैं?

en: This game does not support loading games from the launcher.
hi: यह गेम लॉन्चर से गेम लोड करने का समर्थन नहीं करता है|

en: ScummVM could not find any engine capable of running the selected game!
hi: स्कमवीएम ने चयनित खेल को चलाने के लिए कोई इंजन नहीं मिला!

en: ScummVM could not find any game in the specified directory!
hi: ScummVM इस डायरेक्टरी में कोई गेम नहीं ढूंढ पाया!

note: I18N: Unknown game variant
en: Unknown variant
hi: अज्ञात संस्करण

en: List view
hi: सूची दृश्य

en: Grid view
hi: जालक दृश्य

en: ~S~tart
hi: शुरू करें (S)

en: Start selected game
hi: चयनित गेम को शुरू करें

en: Load saved game for selected game
hi: चयनित खेल के लिए गेम लोड करे

en: ~G~ame Options...
hi: गेम विकल्प(O)...

en: Change game options
hi: गेम के विकल्प चुनें

[ctx: lowres]
en: ~G~ame Opts...
hi: गेम विकल्प(O)...

note: I18N: List grouping when no engine is specified
en: Unknown Engine
hi: अनजान इंजन

note: I18N: List grouping when no publisher is specified I18N: List group when no publisher is specified
en: Unknown Publisher
hi: अज्ञात प्रकाशक

note: I18N: List group when no game series is specified I18N: List grouping when no game series is specified
en: No Series
hi: श्रृंखला नहीं

note: I18N: List group when no language is specified
en: Language not detected
hi: भाषा का पता नहीं चला

note: I18N: List group when no platform is specified
en: Platform not detected
hi: प्लेटफ़ॉर्म का पता नहीं चला

note: I18N: List group when no year is specified
en: Unknown Year
hi: अज्ञात वर्ष

note: I18N: Group for All items
en: All
hi: सभी

en: Icons per row:
hi: प्रति पंक्ति आइकन:

en: ... progress ...
hi: ... प्रगति ...

en: Scan complete!
hi: स्कैन पूर्ण!

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games.
hi: %d नए गेम मिले, %d पहले से जोड़े गए गेम अनदेखे किए गए।

en: Scanned %d directories ...
hi: %d निर्देशिकाएँ स्कैन की गईं ...

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games ...
hi: %d नए गेम मिले, %d पहले से जोड़े गए गेम अनदेखे किए गए।

en: Stop
hi: रोकें

en: Switch to Game
hi: गेम पर स्विच करे

en: Fast replay
hi: तेज़ पुनरावृत्ति

en: Never
hi: कभी नहीं

en: Every 5 mins
hi: हर 5 मिनट में

en: Every 10 mins
hi: हर 10 मिनट में

en: Every 15 mins
hi: हर 15 मिनट में

en: Every 30 mins
hi: हर 30 मिनट में

note: I18N: Extremely large GUI scale
en: 200% - Extremely large
hi: 200% - अत्यधिक बड़ा

note: I18N: Very very large GUI scale
en: 175% - Very large
hi: 175% - बहुत बड़ा

note: I18N: Very large GUI scale
en: 150% - Larger
hi: 150% - बड़ा

note: I18N: Large GUI scale
en: 125% - Large
hi: 125% - थोड़ा बड़ा

note: I18N: Medium GUI scale
en: 100% - Medium
hi: 100% - मध्यम

note: I18N: Small GUI scale
en: 75% - Small
hi: 75% - छोटा

note: I18N: Smaller GUI scale
en: 50% - Smaller
hi: 50% - और छोटा

note: I18N: Smallest GUI scale
en: 25% - Smallest
hi: 25% - सबसे छोटा

en: Failed to apply some of the graphic options changes:
hi: कुछ ग्राफ़िक विकल्प परिवर्तन लागू करने में विफल:

en: the video mode could not be changed
hi: वीडियो मोड बदला नहीं जा सका

en: the stretch mode could not be changed
hi: स्ट्रेच मोड बदला नहीं जा सका

en: the aspect ratio setting could not be changed
hi: पक्षानुपात सेटिंग को बदला नहीं जा सका

en: the fullscreen setting could not be changed
hi: फुलस्क्रीन सेटिंग को बदला नहीं जा सका

en: the filtering setting could not be changed
hi: फ़िल्टरिंग सेटिंग को बदला नहीं जा सका

en: the vsync setting could not be changed
hi: vsync सेटिंग को बदला नहीं जा सका

en: the shader could not be changed
hi: शेडर बदला नहीं जा सका

en: Touchpad mouse mode
hi: टचपैड माउस मोड

en: Pointer Speed:
hi: पोइंटर की गति:

en: Speed for keyboard/joystick mouse pointer control
hi: कीबोर्ड/जॉयस्टिक माउस पॉइंटर नियंत्रण के लिए गति

[ctx: lowres]
en: Pointer Speed:
hi: पोइंटर की गति:

en: Joy Deadzone:
hi: जॉय डेडज़ोन:

en: Analog joystick Deadzone
hi: एनालॉग जॉयस्टिक डेडज़ोन

[ctx: lowres]
en: Joy Deadzone:
hi: जॉय डेडज़ोन:

en: %d hidden achievements remaining
hi: %d छिपी हुई उपलब्धियाँ शेष

en: Achievements unlocked: %d/%d
hi: उपलब्धियाँ अनलॉक: %d/%d

en: Graphics mode:
hi: ग्राफ़िक्स मोड:

en: Render mode:
hi: रेंडर मोड:

en: Special dithering modes supported by some games
hi: कुछ गेमों द्वारा समर्थित विशेष डीथरिंग मोड

en: Shader:
hi: शेडर:

en: Specifies path to the shader used for scaling the game screen
hi: गेम स्क्रीन को स्केल करने के लिए उपयोग किए जाने वाले शेडर का पथ निर्दिष्ट करता है

[ctx: lowres]
en: Shader Path:
hi: शेडर पथ:

[ctx: shader]
en: None
hi: कोई नहीं

en: Download Shaders
hi: शेडर डाउनलोड करें

en: Check on the scummvm.org website for updates of shader packs
hi: scummvm.org वेबसाइट पर शेडर पैक के अपडेट की जांच करें

en: Fullscreen mode
hi: पूर्ण स्क्रीन मोड

en: Wait for the vertical sync to refresh the screen in order to prevent tearing artifacts
hi: स्क्रीन फाड़ने से बचने के लिए स्क्रीन को रिफ़्रेश करने के लिए वर्टिकल सिंक की प्रतीक्षा करें

en: Game 3D Renderer:
hi: गेम त्रि-आयामी रेंडरर:

[ctx: lowres]
en: Game 3D Renderer:
hi: गेम त्रि-आयामी रेंडरर:

en: 3D Anti-aliasing:
hi: त्रि-आयामी एंटी-एलियासिंग:

en: Disabled
hi: अक्षम

en: Filter graphics
hi: फ़िल्टर ग्राफिक्स

en: Use linear filtering when scaling graphics
hi: ग्राफ़िक्स स्केल करते समय रैखिक फ़िल्टरिंग का उपयोग करें

en: Aspect ratio correction
hi: पहलू अनुपात सुधार

en: Correct aspect ratio for games
hi: गेम्स के लिए सही आस्पेक्ट रेशियो

en: Preferred device:
hi: पसंदीदा उपकरण:

en: Music device:
hi: संगीत उपकरण:

[ctx: soundfont]
en: None
hi: कोई नहीं

en: Both
hi: दोनों

[ctx: lowres]
en: Both
hi: दोनों

[ctx: path]
en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

en: GUI scale:
hi: GUI साइज:

en: GUI language:
hi: GUI भाषा:

note: I18N: Debug level -1, no messages
en: None
hi: कोई नहीं

en: <never>
hi: कभी नहीँ

en: Start saved games sync
hi: सेव गेम sync शुरू करे

en: Download game files
hi: गेम फाइल डाउनलोड करे

en: Disable autosave
hi: ऑटोसेव डिसएबल करे

en: WARNING: Autosave was enabled. Some of your games have existing saved games on the autosave slot. You can either move the existing saves to new slots, disable autosave, or ignore (you will be prompted when autosave is about to overwrite a save).
    List of games:
hi: चेतावनी: ऑटोसेव सक्षम था। कुछ आपके खेलों में पहले से मौजूद सेव की गई गेम्स ऑटोसेव स्लॉट पर हैं। आप इसे या तो नए स्लॉट्स में स्थानांतरित कर सकते हैं, ऑटोसेव को अक्षम कर सकते हैं, या इसे नजरअंदाज कर सकते हैं (जब ऑटोसेव सेव को ओवरराइट करने के लिए होगा, तब आपको सूचित किया जाएगा)।
    खेलों की सूची:

en: 
    And more...
hi: 
    नया गेम जोड़ें (A)...

en: Move
hi: चलें

en: Select directory for GUI themes
hi: GUI themes के लिए डायरेक्टरी सेलेक्ट करे

en: Select directory for GUI launcher thumbnails
hi: launcher thumbnails के लिए डायरेक्टरी सेलेक्ट करे

en: Select directory for extra files
hi: एक्स्ट्रा फाइल्स के लिए डायरेक्टरी सेलेक्ट करे

en: Select directory for plugins
hi: उस फोल्डर को चुने जिसमे गेम plugins है

en: Select directory for Files Manager /root/
hi: फाइल्स मैनेजर के लिए डायरेक्टरी चुने

en: Author:
hi: लेखक:

en: Notes:
hi: टिप्पणियाँ:

en: ScummVM could not access the directory!
hi: ScummVM ये directory खोल नहीं पाया!

en: Name:
hi: नाम:

en: Select shader
hi: Shader चुनें

en: Select a Theme
hi: एक थीम सेलेक्ट करें

en: Saves
hi: सेव

en: Ok
hi: ठीक है

en: Quit
hi: अंत करे

en: ~O~ptions
hi: विकल्प(O)...

en: ~C~ancel
hi: रद्द करदो

en: Skip autosave
hi: ऑटोसेव स्किप करें

en: WARNING: The autosave slot contains a saved game named %S, and an autosave is pending.
    Please move this saved game to a new slot, or delete it if it's no longer needed.
    Alternatively, you can skip the autosave (will prompt again in 5 minutes).
hi: चेतावनी: ऑटोसेव स्लॉट में एक सहेजी गई गेम नामक %S है, और एक ऑटोसेव प्रलंबित है।
    कृपया इस सहेजी गई गेम को एक नए स्लॉट में स्थानांतरित करें, या यदि यह और आवश्यक नहीं है, तो इसे हटा दें।
    विकल्पनी, आप ऑटोसेव को छोड़ सकते हैं (5 मिनट में फिर से पूछा जाएगा)।

en:  Shall we still run the game?
hi:  क्या आप गेम को चलाना चाहेंगे?

en: Right Click
hi: दाहिना क्लिक

en: Game menu
hi: गेम मेनू

en: PC-98 Audio
hi: PC-98 ऑडियो

en: Download complete.
hi: डाउनलोड पूरा हुआ।

en: Switch to the next scaler
hi: अगले स्कलेर में स्विच करें

en: Joy Start
hi: शुरू करे(S)

en: Right Stick
hi: दाहिनी स्टिक

en: D-pad Right
hi: दाहिनी डी-पैड

en: D-pad Center
hi: डी-पैड मध्य

en: Back to parent directory
hi: पिछले फोल्डर स्तर पे जाएँ

en: Saved games
hi: सेव गेम्स

en: ScummVM couldn't list the directory you specified.
hi: ScummVM यह फोल्डर नहीं खोल पाया।

[ctx: 3ds-screen]
en: Both
hi: दोनों

note: I18N: Hardware key
en: Start
hi: शुरू करे(S)

en: Touchpad emulation
hi: टचपैड एमुलेशन

en: Gamepad emulation
hi: गेमपैड़ एमुलेशन

en: Remove
hi: गेम हटाएँ (R)

en: Hide ScummVM
hi: ScummVM छोड़ डे

en: Network down
hi: नेटवर्क डाउन है

en: Color graphics
hi: कलर ग्राफिक्स

en: Disable fade-out effects
hi: फेड आउट इफेक्ट्स डिसएबल किये जाए

en: AGOS 2 support is not compiled in
hi: AGOS 2 सपोर्ट कम्पाइल नहीं है

en: Turn left
hi: बांए मुड़िए

en: Turn right
hi: दायें मुड़िए

en: Game language:
hi: गेम भाषा:

en: Show version
hi: version दिखाये

en: Switch to Sarah
hi: सारा पे स्विच करें

en: Switch to Grimwall
hi: ग्रिमवाल पे स्विच करें

en: Switch to Olmec
hi: Olmec पे स्विच करें

note: I18N: Move Actor to upwards direction
en: Move up
hi: ऊपर को चलें

note: I18N: Move Actor to downwards direction
en: Move down
hi: नीचे को चलें

en: Look
hi: देखो

note: I18N: These are keymaps which work only in the main gameplay and not within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: main game shortcuts
hi: main गेम शॉर्टकट्स

note: I18N: This keymap toggles between opening the KIA in the Game Options tab, and closing the KIA. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is GAME OPTIONS
en: Game Options
hi: गेम विकल्प(O)...

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists upwards
en: Scroll Up
hi: ऊपर स्क्रॉल करें

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists downwards
en: Scroll Down
hi: नीचे स्क्रॉल करें

note: I18N: This keymap opens KIA's SAVE GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SAVE GAME
en: Save Game
hi: गेम सेव करें

note: I18N: This keymap opens KIA's LOAD GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is LOAD GAME
en: Load Game
hi: गेम लोड करें

note: I18N: This keymap opens KIA's QUIT GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is QUIT GAME
en: Quit Game
hi: गेम quit करें

en: Enable Text to Speech
hi: Text से Speech इनेबल करें

en: Enable Text to Speech for Objects and Options
hi: Objects और Options के लिए text to speech इनेबल करें

en: Enable Text to Speech for Subtitles
hi: Subtitles के लिए टेक्स्ट तो स्पीच इनेबल करें

en: Versailles 1685 support is not compiled in
hi: Versailles 1685 सपोर्ट कम्पाइल नहीं है

en: Debug Graphics
hi: Debug ग्राफिक्स

en: Disable demo mode
hi: Demo Mode डिसएबल करें

en: Disable sensors
hi: सेंसर डिसएबल करें

en: Disable falling
hi: गिरना डिसएबल करें

en: Strafe Left
hi: बाएं Strafe करें

en: Strafe Right
hi: दाहिने strafe करें

en: The game data file %s may be corrupted.
    If you are sure it is not please provide the ScummVM team the following code, along with the file name, the language and a description of your game version (i.e. dvd-box or jewelcase):
    %s
hi: गेम डेटा फ़ाइल %s दूषित हो सकती है.
    यदि आप यह सुनिश्चित हैं कि ऐसा नहीं है, तो कृपया ScummVM टीम को निम्नलिखित कोड सहित निम्नलिखित जानकारी प्रदान करें, जिसमें फ़ाइल का नाम, भाषा, और आपके गेम संस्करण का विवरण (उदाहरण के लिए, डीवीडी-बॉक्स या ज्यूवेलकेस):
    %s

en: Escape from Monkey Island support is not compiled in
hi: Escape from Monkey Island सपोर्ट कम्पाइल नहीं है

en: GroovieV2 support is not compiled in
hi: GroovieV2 सपोर्ट कम्पाइल नहीं है

en: Failed to save game
hi: गेम सेव नहीं हो पाया

en: Forward
hi: आगे

en: Lean Left
hi: बाएं lean करें

en: Lean Right
hi: दाहिने lean करें

en: Look Mode
hi: नीचे देखें Mode

en: Enable original cheats
hi: ओरिजिनल चीट्स इनेबल करें

en: Enable infinite ammo cheat
hi: Infinite ammo चीट् इनेबल करें

en: Enable restored content
hi: Restored content इनेबल करें

en: Lands of Lore support is not compiled in
hi: Lands of Lore सपोर्ट कम्पाइल नहीं है

en: Eye of Beholder support is not compiled in
hi: Eye of Beholder सपोर्ट कम्पाइल नहीं है

en: Move Forward
hi: आगे बढ़ो

en: Move Left
hi: बाएं चलें

en: Move Right
hi: दाहिने चलें

en: Turn Left
hi: बांए मुड़िए

en: Turn Right
hi: दायें मुड़िए

en: Slide Right
hi: दाहिने स्लाइड करे

en: Options
hi: विकल्प(O)...

en: Choose Spell
hi: जादू चुनें

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Fight
hi: फाइट

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Forwards
hi: आगे

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Search
hi: खोजें

en: Goto location
hi: लोकेशन पर जाएँ

en: Myst ME support not compiled in
hi: Myst ME सपोर्ट कम्पाइल नहीं है

en: Myst support not compiled in
hi: Myst सपोर्ट कम्पाइल नहीं है

en: Riven support not compiled in
hi: Riven सपोर्ट कम्पाइल नहीं है

en: CSTime support not compiled in
hi: CSTime सपोर्ट कम्पाइल नहीं है

en: Look up
hi: ऊपर देखें

en: Look down
hi: नीचे देखें

en: Right Click Interact
hi: राइट क्लिक इंटरैक्ट

en: ScummVM found that you have old saved games for Nippon Safes that should be renamed.
    The old names are no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked next time.
hi: ScummVM ने पाया है कि आपके पास Nippon Safes के लिए पुराने सेव किए गए खेल हैं जिन्हें पुनर्नामकरण किया जाना चाहिए।
    पुराने नाम अब समर्थित नहीं हैं, इसलिए आप अगर इन्हें परिवर्तित नहीं करते हैं तो आप अपने खेलों को लोड करने में सक्षम नहीं होंगे।
    
    उन्हें अब परिवर्तित करने के लिए OK दबाएं, अन्यथा आपसे अगली बार पूछा जाएगा।

en: I Have No Mouth support not compiled in
hi: I Have No Mouth सपोर्ट नहीं कम्पाइल किया गया

en: Look at
hi: ऊपर देखो

en: Enable high resolution graphics
hi: एच डी ग्राफ़िक्स इनेबल करें

en: Enable high resolution graphics/content
hi: एच डी ग्राफ़िक्स इनेबल करें

en: SCI32 support not compiled in
hi: SCI32 सपोर्ट नहीं कम्पाइल किया गया

en: 
    
    Some audio drivers (at least for some games) were made
    available by Sierra as aftermarket patches and thus might not
    have been installed as part of the original game setup.
    
    Please copy these file(s) into your game data directory.
    
    However, please note that the file(s) might not be available
    separately but only as content of (patched) resource bundles.
    In that case you may need to apply the original Sierra patch.
hi: 
    
    कुछ ऑडियो ड्राइवर (कम से कम कुछ गेम के लिए) गेम के प्रकाशन के बाद
    Sierra द्वारा पैच के रूप में दिए गए थे, अतः यह हो सकता है की ये
    गेम के साथ इनस्टॉल न हुए हों।
    
    कृपया इन फाइलों को अपने गेम डेटा फोल्डर में कॉपी करें।
    
    हालाँकि, ध्यान दें की कुछ फाइलें अलग से नहीं बल्कि सिर्फ
    (पैच लगे हुए) रिसोर्स बंडलों के भाग के रूप में उपलब्ध हैं।
    अगर ऐसा हो तो आपको असली Sierra पैच को अप्लाई करना पड़ सकता है।

note: I18N: The user's name for online
en: Your Name:
hi: आपका नाम:

note: I18N: Previous page button
en: ~P~revious
hi: पिछला (P)

note: I18N: Next page button
en: ~N~ext
hi: अगला (N)

en: ~C~lose
hi: बंद करे

en: Enable the original GUI and Menu
hi: ओरिजिनल GUI और मेनू इनेबल करें

en: Show / Hide console
hi: छिपी हुई files दिखाये

en: Main game controls:
hi: मुख्य खेल के कंट्रोल:

en: Turn on
hi: on करें

en: Turn off
hi: ऑफ करें

en: KeyDown
hi: की डाउन

en: Other game controls:
hi: दूसरे खेल के कंट्रोल चुनें:

en: HE v71+ support is not compiled in
hi: HE v71+ सपोर्ट नहीं कम्पाइल हुआ

en: SCUMM v7-8 support is not compiled in
hi: SCUMM v7-8 सपोर्ट नहीं कम्पाइल हुआ

en: Enable low latency audio mode
hi: लो लेटेंसी ऑडियो मोड इनेबल करे

en: Down Left
hi: बांए मुड़िए

en: Down Right
hi: दायें मुड़िए

en: Up Left
hi: बाएँ

en: Up Right
hi: दाएँ

en: Software renderer does not support modded assets
hi: सॉफ़्टवेयर रेंडरर मॉडेड एसेट्स का समर्थन नहीं करता है

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d but got %d.
hi: '%s' इंजन डेटा फ़ाइल का गलत संस्करण मिला। %d की आशा थी लेकिन %d मिला।

en: Enable the debug mode
hi: debug मोड इनेबल करें

en: Enable the sound for the game
hi: गेम साउंड इनेबल करें

en: Enable the text for the game
hi: गेम टेक्स्ट इनेबल करें

en: Enable the cutscenes for the game
hi: गेम cutscenes इनेबल करें

en: Enable mouse
hi: माउस इनेबल करें

en: Enable the mouse for the UI
hi: माउस इनेबल करें UI के लिए

en: Enable a higher resolution for the game
hi: गेम के लिए हाई रेसोलुशन on करें

en: Previous location
hi: पिछला लोकेशन

en: Enable cheats
hi: cheats इनेबल करें

en: This game requires JPEG support, which was not compiled in.
hi: यह गेम JPEG सपोर्ट नहीं मांगता, जो कम्पिल नहीं हुआ।

en: FoxTail support is not compiled in
hi: FoxTail सपोर्ट नहीं कम्पाइल हुआ

en: Hero Craft support is not compiled in
hi: HeroCraft सपोर्ट नहीं कम्पाइल हुआ

en: Wintermute3D support is not compiled in
hi: Wintermute3D सपोर्ट कम्पाइल नहीं है

en: Before playing this game, you'll need to copy the required fonts into ScummVM's extras directory, or into the game directory. On Windows, you'll need the following font files from the Windows font directory: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New and Arial. Alternatively, you can download the Liberation Fonts or the GNU FreeFont package. You'll need all the fonts from the font package you choose, i.e., LiberationMono, LiberationSans and LiberationSerif, or FreeMono, FreeSans and FreeSerif respectively.
hi: इस गेम को खेलने से पहले, आपको आवश्यक फॉन्ट को ScummVM के extras फोल्डर, या अपने गेम फोल्डर में कॉपी करना होगा। Windows पर आपको Windows font फोल्डर से इन फॉन्ट की आवश्यकता है: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New और Arial। इसके अलावा, आप Liberation fonts या GNU FreeFont पैकेज को डाउनलोड कर सकते हैं। आपको अपने चुने पैकेज के सारे फॉन्ट की आवश्यकता होगी, यानी की Liberation fonts से LiberationMono, LiberationSans और LiberationSerif, या GNU FreeFont से FreeMono, FreeSans और FreeSerif.
