ScummVM 1.4.0svn - en to es_ES translation catalogue (2383 entries)

en: Apple Macintosh Audio
es_ES: Audio de Apple Macintosh

note: I18N: built on <build date> with <compiler>
en: (built on %s with %s)
es_ES: (compilada el %s con %s)

en: Features compiled in:
es_ES: Características incluidas:

en: not supported
es_ES: no compatible

en: disabled
es_ES: desactivada

en: enabled
es_ES: activada

note: I18N: CPU extensions are sets of extra processor instructions used to speed up operations. See Intel AVX2, ARM NEON, etc.
en: CPU extensions support:
es_ES: Soporte de extensiones de la CPU:

en: Available engines:
es_ES: Motores disponibles:

note: I18N: Close dialog button
en: Close
es_ES: Cerrar

en: Show hidden files
es_ES: Mostrar archivos ocultos

en: Show files marked with the hidden attribute
es_ES: Muestra los archivos marcados como ocultos

en: Go up
es_ES: Arriba

en: Go to previous directory level
es_ES: Vuelve al directorio anterior

[ctx: lowres]
en: Go up
es_ES: Arriba

en: Cancel
es_ES: Cancelar

en: Choose
es_ES: Aceptar

en: Cloud Connection Wizard
es_ES: Asistente de conexión a la nube

en: Quick mode
es_ES: Modo rápido

en: Manual mode
es_ES: Modo manual

en: Will ask you to run the Local Webserver
es_ES: Solicitará la ejecución del servidor local

en: Requires the Local Webserver feature
es_ES: Necesita el servidor local

en: Quick Mode: Step 1
es_ES: Modo rápido: paso 1

en: In this mode, the Local Webserver must be running,
    so your browser can forward data to ScummVM
es_ES: En este modo debes tener en marcha el servidor web
    para que tu navegador pueda enviar datos a ScummVM

en: Stop server
es_ES: Detener servidor

en: Run server
es_ES: Habilitar servidor

en: Stop local webserver
es_ES: Detiene el servidor local

en: Run local webserver
es_ES: Arranca el servidor local

en: Not running
es_ES: Detenido

en: Quick Mode: Step 2
es_ES: Modo rápido: paso 2

en: Now, open this link in your browser:
es_ES: Abre este enlace en tu navegador:

en: Open URL
es_ES: Abre la dirección URL

en: It will automatically pass the data to ScummVM,
    and warn you should there be any errors.
es_ES: Se transmitirán datos automáticamente a ScummVM
    y se te avisará en caso de que ocurran errores.

en: Local Webserver address:
es_ES: Dirección de servidor local:

en: Quick Mode: Success
es_ES: Modo rápido: completado

en: Your cloud storage has been connected!
es_ES: ¡Almacenamiento conectado!

en: Finish
es_ES: Terminar

en: Manual Mode: Step 1
es_ES: Modo manual: paso 1

en: Open this link in your browser:
es_ES: Abre este enlace en tu navegador:

en: When it fails to pass the JSON code to ScummVM,
    find it on the Troubleshooting section of the page,
    and go to the next step here.
es_ES: Cuando de error al enviar código JSON a ScummVM,
    ve a la sección «Troubleshooting/Resolución de problemas»
    de la página y sigue el siguiente paso.

en: Manual Mode: Step 2
es_ES: Modo manual: paso 2

en: Copy the JSON code from the browser here and press Next:
es_ES: Copia aquí el código JSON del navegador y pulsa en Siguiente:

en: Paste
es_ES: Pegar

en: Paste code from clipboard
es_ES: Pega el código desde el portapapeles

en: Load
es_ES: Cargar

en: Load code from file
es_ES: Cargar código de archivo

en: Manual Mode: Something went wrong
es_ES: Modo manual: algo ha fallado

en: Cloud storage was not connected.
es_ES: No se pudo conectar al almacenamiento.

en: Make sure the JSON code was copied correctly and retry.
es_ES: Comprueba que el código JSON esté bien copiado y vuelve a intentarlo.

en: If that doesn't work, try again from the beginning.
es_ES: En caso de que no funcione, empieza desde el principio.

en: Error message:
es_ES: Mensaje de error:

en: Manual Mode: Success
es_ES: Modo manual: terminado

en: Back
es_ES: Volver

en: Next
es_ES: Siguiente

en: Another Storage is working right now. Do you want to interrupt it?
es_ES: Ya hay otro almacenamiento activo. ¿Quieres interrumpirlo?

en: Yes
es_ES: Sí

en: Wait until current Storage finishes and try again.
es_ES: Espera a que el almacenamiento actual finalice y prueba otra vez.

note: I18N: JSON is name of the format, this message is displayed if user entered something incorrect to the text field
en: JSON code contents are malformed.
es_ES: Los contenidos del código JSON no son válidos.

en: OK
es_ES: Aceptar

en: Incorrect JSON.
es_ES: JSON incorrecto.

note: I18N: error message displayed on 'Manual Mode: Failure' step of 'Cloud Connection Wizard', describing that storage connection process was interrupted
en: Interrupted.
es_ES: Proceso interrumpido.

en: Failed to open URL!
    Please navigate to this page manually.
es_ES: Fallo al abrir la URL.
    Accede a la página manualmente.

note: I18N: JSON is a file format name
en: Select JSON file copied from scummvm.org site
es_ES: Seleccionar archivo JSON copiado de scummvm.org

note: I18N: JSON is a file format name
en: Failed to load JSON file
es_ES: Fallo al cargar el archivo JSON

en: Download Freeware Games and Demos
es_ES: Descargar juegos «freeware» y demos

en: Fetching DLCs...
es_ES: Obteniendo DLC...

en: All Downloads
es_ES: Todas las descargas

en: Download
es_ES: Descargar

en: Select directory where to download game data
es_ES: Selecciona el directorio donde descargar los archivos de juego

en: Select directory with game data
es_ES: Selecciona el directorio con los datos del juego

en: From:
es_ES: Desde:

en: To:
es_ES: Hasta:

en: Cancel download
es_ES: Cancelar descarga

[ctx: lowres]
en: Cancel download
es_ES: Cancelar descarga

en: Hide
es_ES: Ocultar

en: It looks like your connection is limited. Do you really want to download files with it?
es_ES: Parece que estás usando una conexión limitada. ¿Seguro que quieres descargar archivos?

en: ScummVM couldn't open the specified directory!
es_ES: ¡ScummVM no ha podido abrir el directorio!

en: Cannot create a directory to download - the specified directory has a file with the same name.
es_ES: No se ha podido crear un directorio para la descarga: el directorio indicado contiene un archivo con el mismo nombre.

en: The "%s" already exists in the specified directory.
    Do you really want to download files into that directory?
es_ES: El directorio «%s» ya existe en la ruta especificada.
    ¿Seguro que quieres descargar los archivos en ese directorio?

en: Downloaded %s %S / %s %S
es_ES: Descargado: %s %S / %s %S

en: Download speed: %s %S/s
es_ES: Velocidad de descarga: %s %S/s

en: Currently Downloading Games
es_ES: Descargas en curso

en: Pending Downloads
es_ES: Descargas pendientes

note: I18N: String like "Downloading icon packs list..."
en: Downloading %S list...
es_ES: Descargando lista de %S...

en: Clear Cache
es_ES: Borrar caché

en: Downloading %S list... %d entries
es_ES: Descargando lista de %S... %d elementos

en: Detected %d new packs, %s %S
es_ES: Detectado(s) %d paquete(s) nuevo(s), %s %S

en: Download complete, downloaded %d packs, %s %S
es_ES: Descarga completada, se ha(n) descargado %d paquete(s) nuevo(s), %s %S

en: ERROR: No icons path set
es_ES: ERROR: No se ha asignado una ruta de iconos

note: I18N: String like "No new icon packs available"
en: No new %S available
es_ES: No hay %S nuevos

en: You are about to remove %s %S of data, deleting all previously downloaded %S. Do you want to proceed?
es_ES: Estás a punto de eliminar %s %S de datos y todos los contenidos descargados de %S. ¿Quieres continuar?

en: Proceed
es_ES: Aplicar

en: icon packs
es_ES: paquetes de iconos

en: shader packs
es_ES: paquetes de shaders

en: Pick the game:
es_ES: Elige el juego:

en: Game
es_ES: Juego

en: GFX
es_ES: Gráficos

en: Graphics
es_ES: Gráficos

en: Override global graphic settings
es_ES: Ignorar opciones gráficas generales

[ctx: lowres]
en: Override global graphic settings
es_ES: Opciones gráficas generales

en: Keymaps
es_ES: Asignaciones

en: Backend
es_ES: Back-end

en: Override global backend settings
es_ES: Ignorar opciones generales del back-end

[ctx: lowres]
en: Override global backend settings
es_ES: Opciones generales del back-end

en: Audio
es_ES: Sonido

en: Override global audio settings
es_ES: Ignorar opciones de sonido generales

[ctx: lowres]
en: Override global audio settings
es_ES: Opciones de sonido específicas

en: Volume
es_ES: Volumen

[ctx: lowres]
en: Volume
es_ES: Volumen

en: Override global volume settings
es_ES: Ignorar opciones de volumen generales

[ctx: lowres]
en: Override global volume settings
es_ES: Opciones de volumen específicas

en: Override global MIDI settings
es_ES: Ignorar opciones de MIDI generales

[ctx: lowres]
en: Override global MIDI settings
es_ES: Opciones de MIDI específicas

en: Override global MT-32 settings
es_ES: Ignorar opciones de MT-32 generales

[ctx: lowres]
en: Override global MT-32 settings
es_ES: Opciones de MT-32 específicas

en: Paths
es_ES: Rutas

[ctx: lowres]
en: Paths
es_ES: Rutas

en: Check Integrity
es_ES: Verificar integridad

en: Perform integrity check for all game files
es_ES: Comprueba la integridad de todos los archivos del juego

en: Game Path:
es_ES: Juego:

[ctx: lowres]
en: Game Path:
es_ES: Juego:

en: Extra Path:
es_ES: Adicional:

en: Specifies path to additional data used by the game
es_ES: Especifica un directorio para datos adicionales del juego

[ctx: lowres]
en: Extra Path:
es_ES: Adicional:

[ctx: path]
en: None
es_ES: Ninguna

en: Save Path:
es_ES: Partidas:

en: Specifies where your saved games are put
es_ES: Especifica dónde se guardarán tus partidas

[ctx: lowres]
en: Save Path:
es_ES: Partidas:

en: Default
es_ES: Por defecto

en: Achievements
es_ES: Logros

en: Statistics
es_ES: Estadísticas

en: Short game identifier used for referring to saved games and running the game from the command line
es_ES: Identificador usado para agrupar las partidas guardadas y para ejecutar el juego desde línea de comandos

en: Name:
es_ES: Nombre:

en: Full title of the game
es_ES: Título completo del juego

[ctx: lowres]
en: Name:
es_ES: Nom.:

en: Language:
es_ES: Idioma:

en: Language of the game. This will not turn your Spanish game version into English
es_ES: Idioma del juego. No sirve para convertir al inglés la versión española de un juego

en: <default>
es_ES: <por defecto>

en: Platform:
es_ES: Plataforma:

en: Platform the game was originally designed for
es_ES: Plataforma para la que se diseñó el juego

[ctx: lowres]
en: Platform:
es_ES: Plataforma:

en: Select SoundFont
es_ES: Selecciona una SoundFont

en: Select additional game directory
es_ES: Selecciona el directorio adicional

en: Select directory for saved games
es_ES: Selecciona el directorio para partidas guardadas

en: The chosen directory cannot be written to. Please select another one.
es_ES: No se puede escribir en el directorio elegido. Selecciona otro.

en: Saved games sync feature doesn't work with non-default directories. If you want your saved games to sync, use default directory.
es_ES: Para que la sincronización de partidas guardadas funcione, es necesario utilizar el directorio predeterminado.

en: This game ID is already taken. Please choose another one.
es_ES: Este ID de juego ya está en uso. Selecciona otro distinto.

en: Author:
es_ES: Autor:

en: Notes:
es_ES: Notas:

en: Verifying file integrity may take a long time to complete. Please wait...
es_ES: La verificación de integridad puede llevar bastante tiempo. Espera...

en: Calculating file checksums...
es_ES: Calculando «checksums» de archivos...

en: Launch Email Client
es_ES: Ejecutar cliente de email

en: Calculation complete
es_ES: Cálculos completados

en: Calculated %s %S / %s %S
es_ES: Calculado: %s %S / %s %S

en: ### Results
    Your set of game files seems to be unknown to us.
    
    If you are sure that this is a valid unknown variant, please send the following e-mail to integrity@scummvm.org
es_ES: ###Resultados
    Tu conjunto de archivos de juego parece ser desconocido para nosotros.
    
    Si tienes la certeza de que esta es una variante desconocida y válida, envía el siguiente email a integrity@scummvm.org

en: The game doesn't seem to have any files. Are you sure the path is correct?
es_ES: Este juego no parece tener archivos. ¿Seguro que la ruta es correcta?

en: The game doesn't seem to have any metadata associated with it, so it is unable to be matched. Please fill in the correct metadata for the game.
es_ES: Este juego no parece tener metadatos asociados, así que no se pueden buscar coincidencias. Introduce los metadatos correctos del juego.

en: Files all OK
es_ES: Todos los archivos validados

en: Choose file for loading
es_ES: Elegir archivo a cargar

en: Enter filename for saving
es_ES: Introduce el nombre del archivo

en: Do you really want to overwrite the file?
es_ES: ¿Seguro que quieres sobrescribir el archivo?

en: Reverb
es_ES: Reverberación

en: Active
es_ES: Activa

en: Room:
es_ES: Sala:

en: Damp:
es_ES: Atenuación:

en: Width:
es_ES: Anchura:

en: Level:
es_ES: Nivel:

en: Chorus
es_ES: Coro

en: Speed:
es_ES: Velocidad:

en: Depth:
es_ES: Profundidad:

en: Type:
es_ES: Tipo:

en: Sine
es_ES: Seno

en: Triangle
es_ES: Triángulo

en: Misc
es_ES: Otras

en: Interpolation:
es_ES: Interpolación:

en: None (fastest)
es_ES: Ninguna (la más rápida)

en: Linear
es_ES: Lineal

en: Fourth-order
es_ES: Cuarto grado

en: Seventh-order
es_ES: Séptimo grado

note: I18N: Button to reset keymap mappings to defaults
en: Reset
es_ES: Reiniciar

en: Reset all FluidSynth settings to their default values.
es_ES: Recupera los valores por defecto de las opciones de FluidSynth.

en: Do you really want to reset all FluidSynth settings to their default values?
es_ES: ¿Seguro que quieres volver a los valores por defecto de las opciones de FluidSynth?

en: GUI
es_ES: Interfaz

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Interact
es_ES: Interactuar

en: Up
es_ES: Arriba

en: Down
es_ES: Abajo

en: Left
es_ES: Izquierda

en: Right
es_ES: Derecha

en: Backspace
es_ES: Retroceso

en: Delete Character
es_ES: Borrar personaje

en: Go to end of line
es_ES: Ir al final de la línea

en: Select to end of line
es_ES: Seleccionar hasta el final de la línea

en: Select to start of line
es_ES: Seleccionar hasta el principio de la línea

en: Go to start of line
es_ES: Ir al principio de la línea

en: Cut
es_ES: Cortar

en: Copy
es_ES: Copiar

en: ## ScummVM at a Glance
    
    ScummVM is a modern reimplementation of various game engines. Once you transfer the original game data to your device, it endeavors to use it to faithfully recreate the original gaming experience. 
    
    ScummVM isn't your typical emulator of DOS, Windows, or some console. Rather than a one-size-fits-all approach, it takes a meticulous route, implementing the precise game logic for each specific title or engine it supports. ScummVM will not work with game engines it does not support.
    
    ScummVM is developed by a team of volunteers and is free software. We lack an extensive testing team, possess only a limited range of devices, and cannot always address every request. We also do not run advertisements or sell you anything. Please be mindful of this when you submit a complaint or a bug report.
    
    ## Where to get the games
    
    Visit [our Wiki](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Where_to_get_the_games) for a detailed list of supported games and where to purchase them.
    
    Alternatively, you can download a variety of [freeware games](https://scummvm.org/games) and [demos](https://www.scummvm.org/demos/) directly from our website.
    
    The ScummVM team does not endorse any specific game supplier. However, the project receives a commission from every purchase made on [ZOOM-Platform](https://www.zoom-platform.com/?affiliate=c049516c-9c4c-42d6-8649-92ed870e8b53) through affiliate referral links.
    
    Additionally, games not available on ZOOM-Platform can be found on other suppliers such as GOG.com and Steam.
    
    For other (out-of-print) games, consider checking platforms like Amazon, eBay, Game Trading Zone, or other auction sites. Be cautious of faulty games and illegal game copies.
es_ES: ## ¿Qué es ScummVM?
    
    ScummVM es una reimplementación moderna de varios motores de videojuegos. Una vez hayas copiado los datos originales de un juego a tu dispositivo, intentará utilizarlos para recrear fielmente la experiencia de juego original. 
    
    ScummVM no es un emulador cualquiera de DOS, Windows o una consola, sino un sistema todo en uno que, con un proceso meticuloso, implementa la lógica exacta de cada juego o motor admitido. ScummVM no funcionará con los motores de juegos que no sean compatibles.
    
    ScummVM es desarrollado por un equipo de voluntarios y es un software gratuito. No tenemos a un equipo de pruebas enorme, solo poseemos un número limitado de dispositivos y no siempre podemos atender a todas las peticiones. Tampoco mostraremos anuncios ni intentaremos venderte nada. Ten esto en cuenta si vas a escribir una queja o un informe de fallos.
    
    ## Cómo obtener juegos
    
    Visita [nuestra wiki (en inglés)](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Where_to_get_the_games) para ver una lista detallada de juegos y dónde puedes comprarlos.
    
    También puedes descargar una selección de [juegos «freeware»](https://scummvm.org/games) y [demos](https://www.scummvm.org/demos/) directamente desde nuestra página web. 
    
    El equipo de ScummVM no apoya a ningún proveedor de juegos en concreto. No obstante, el proyecto se lleva una comisión de todas las compras hechas en [ZOOM-Platform](https://www.zoom-platform.com/?affiliate=c049516c-9c4c-42d6-8649-92ed870e8b53) si se utilizan los enlaces de referencia de afiliados.
    
    Por otro lado, los juegos que no se encuentren disponibles en ZOOM-Platform sí lo podrían estar en otros proveedores, como GOG.com y Steam.
    
    Para otros juegos (descatalogados), tal vez deberías buscar en plataformas como Amazon, eBay, Game Trading Zone, Todocolección, MercadoLibre u otras páginas de subastas. Ten cuidado con los juegos en mal estado y las copias ilegales.

en: Cloud
es_ES: Nube

en: ## Connecting a cloud service - Quick mode
    
    1. From the Launcher, select **Global Options** and then select the **Cloud** tab.
    
    2. Select your preferred cloud storage service from the **Active storage** dropdown, then select **Connect**.
    
    	  ![Select cloud service](choose_storage.png "Select cloud service"){w=70%}
    
    3. Select **Quick mode**.
    
    	  ![Quick mode](quick_mode.png "Quick mode"){w=70%}
    
    4. Select **Run server** and then select **Next** 
    
    	  ![Run server](run_server.png "Run server"){w=70%}
    
      ![Next step](server_next.png "Next step"){w=70%}
    
    5. Open the link.
    
    	  ![Open the link](open_link.png "Open the link"){w=70%}
    
    6. In the browser window that opens, select the cloud service to connect. 
    
    	  ![Choose the cloud service](cloud_browser.png "Choose the cloud service"){w=70%}
    
    7. Sign in to the chosen cloud service. Once completed, return to ScummVM.
    
    8. On the success screen, select **Finish** to exit. 
    
    	  ![Success](cloud_success.png "Success"){w=70%}
    9. Back on the main Cloud tab, select **Enable storage**.
    
    	  ![Enable storage](enable_storage.png "Enable storage"){w=70%}
    
    10. You're ready to go! Use the cloud functionality to sync saved games or game files between your devices.
    
    	  ![Cloud functionality](cloud_functions.png "Cloud functionality"){w=70%}
    
       For more information, including how to use the manual connection wizard, see our [Cloud documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/use_scummvm/connect_cloud.html)
es_ES: ## Cómo conectar un servicio de almacenamiento en la nube: modo rápido
    
    1. Selecciona dentro del iniciador **Opciones globales** y después la pestaña **Nube**.
    
    2. Selecciona tu servicio de almacenamiento en la nube favorito en el menú desplegable **Alm. activo** y luego selecciona **Conectar**.
    
    	  ![Selección de servicio de almacenamiento en la nube](choose_storage.png "Selección de servicio de almacenamiento en la nube"){w=70%}
    
    3. Selecciona **Modo rápido**.
    
    	  ![Modo rápido](quick_mode.png "Modo rápido"){w=70%}
    
    4. Selecciona **Habilitar servidor** y después **Siguiente** 
    
    	  ![Habilitar servidor](run_server.png "Habilitar servidor"){w=70%}
    
      ![Ir al siguiente paso](server_next.png "Ir al siguiente paso"){w=70%}
    
    5. Abre el enlace.
    
    	  ![Abre el enlace](open_link.png "Abre el enlace"){w=70%}
    
    6. Selecciona dentro de la ventana de navegación que se abrirá el servicio de almacenamiento que quieres conectar. 
    
    	  ![Selecciona el servicio](cloud_browser.png "Selecciona el servicio"){w=70%}
    
    7. Inicia sesión en el servicio de almacenamiento en la nube seleccionado. Una vez lo hayas hecho, vuelve a ScummVM.
    
    8. En la pantalla de finalización selecciona **Terminar** para salir. 
    
    	  ![Finalización](cloud_success.png "Finalización"){w=70%}
    9. Una vez hayas vuelto a la pestaña principal de Nube, selecciona **Activar almacenamiento**.
    
    	  ![Activar almacenamiento](enable_storage.png "Activar almacenamiento"){w=70%}
    
    10. ¡Ya has terminado! Utiliza la funcionalidad de la nube para sincronizar tus partidas guardadas o datos de juegos entre dispositivos.
    
    	  ![Funcionalidad de nube](cloud_functions.png "Funcionalidad de nube"){w=70%}
    
       Para más información, que incluye las instrucciones para utilizar el asistente de conexión manual, ve a nuestra [documentación sobre la nube (en inglés)](https://docs.scummvm.org/en/latest/use_scummvm/connect_cloud.html)

en: Prev
es_ES: Anterior

en: Save Image...
es_ES: Guardar imagen...

en: %u of %u
es_ES: %u de %u

en: Save Image
es_ES: Guardar imagen

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list
en: None
es_ES: Ninguno

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by the first letter of the game title
en: First letter
es_ES: Letra inicial

[ctx: group]
en: Initial
es_ES: Inicial

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game engine
en: Engine
es_ES: Motor

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game series
en: Series
es_ES: Serie

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game publisher
en: Publisher
es_ES: Distribuidora

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by language
en: Language
es_ES: Idioma

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game platform
en: Platform
es_ES: Plataforma

[ctx: year]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by year
en: Year
es_ES: Año

en: Select Group by
es_ES: Seleccionar grupo por...

en: Group:
es_ES: Agrupar por:

en: Select a criteria to group the entries
es_ES: Selecciona los criterios con los que se deben agrupar los elementos

en: Click here to see Help
es_ES: Haz clic aquí para ver la ayuda

note: I18N: Button Quit ScummVM program. Q is the shortcut, Ctrl+Q, put it in parens for non-latin (~Q~)
en: ~Q~uit
es_ES: ~S~alir

en: Quit ScummVM
es_ES: Salir de ScummVM

note: I18N: Button About ScummVM program. b is the shortcut, Ctrl+b, put it in parens for non-latin (~b~)
en: A~b~out
es_ES: Acerca ~d~e...

en: About ScummVM
es_ES: Acerca de ScummVM

note: I18N: Button caption. O is the shortcut, Ctrl+O, put it in parens for non-latin (~O~)
en: Global ~O~ptions...
es_ES: ~O~pciones globales...

en: Change global ScummVM options
es_ES: Cambia las opciones generales de ScummVM

[ctx: lowres]
en: Global ~O~pts...
es_ES: ~O~pc. globales...

en: Download Games
es_ES: Descargar juegos

en: Download freeware games for ScummVM
es_ES: Descargar juegos «freeware» para ScummVM

note: I18N: Button caption. A is the shortcut, Ctrl+A, put it in parens for non-latin (~A~)
en: ~A~dd Game...
es_ES: ~A~ñadir juego...

en: Add games to the list
es_ES: Añade juegos a la lista

[ctx: lowres]
en: ~A~dd Game...
es_ES: ~A~ñadir...

note: I18N: Button caption. R is the shortcut, Ctrl+R, put it in parens for non-latin (~R~)
en: ~R~emove Game
es_ES: E~l~iminar juego

en: Remove game from the list. The game data files stay intact
es_ES: Elimina el juego de la lista. Los archivos no serán borrados.

[ctx: lowres]
en: ~R~emove Game
es_ES: E~l~iminar

note: I18N: Button caption. Mass add games
en: Mass Add...
es_ES: Añadir varios...

[ctx: lowres]
note: I18N: Button caption for lower resolution GUI. Mass add games
en: Mass Add...
es_ES: Añad. varios

en: Search in game list
es_ES: Buscar en la lista de juegos

en: Search:
es_ES: Buscar:

en: Load game:
es_ES: Cargar juego:

en: This directory cannot be used yet, it is being downloaded into!
es_ES: ¡Este directorio se está utilizando para una descarga y todavía no puede usarse!

en: Do you really want to run the mass game detector? This could potentially add a huge number of games.
es_ES: ¿Seguro que quieres ejecutar la detección masiva? Puede que se añada un gran número de juegos.

en: Do you really want to remove this game configuration?
es_ES: ¿Seguro que quieres eliminar la configuración de este juego?

en: Do you want to load saved game?
es_ES: ¿Quieres cargar la partida guardada?

en: This game does not support loading games from the launcher.
es_ES: Este juego no permite cargar partidas desde el iniciador.

en: ScummVM could not find any engine capable of running the selected game!
es_ES: ¡ScummVM no ha encontrado ningún motor capaz de ejecutar el juego!

en: Have you given ScummVM access rights to this directory? Press the help button [?] on the top for detailed instructions
es_ES: ¿Has dado a ScummVM permisos de acceso a este directorio? Pulsa el botón de ayuda [?] de la parte superior para ver instrucciones detalladas

en: ScummVM could not find any game in the specified directory!
es_ES: ¡ScummVM no ha encontrado ningún juego en el directorio!

note: I18N: Unknown game variant
en: Unknown variant
es_ES: Variante desconocida

en: List view
es_ES: Modo lista

en: Grid view
es_ES: Modo mosaico

en: ~S~tart
es_ES: ~J~ugar

en: Start selected game
es_ES: Ejecuta el juego seleccionado

en: ~L~oad...
es_ES: ~C~argar...

en: Load saved game for selected game
es_ES: Carga una partida del juego seleccionado

en: Record...
es_ES: Grabar...

en: ~G~ame Options...
es_ES: Opciones del j~u~ego...

en: Change game options
es_ES: Cambia las opciones del juego

[ctx: lowres]
en: ~G~ame Opts...
es_ES: Opc. j~u~ego...

note: I18N: List grouping when no engine is specified
en: Unknown Engine
es_ES: Motor desconocido

note: I18N: List grouping when no publisher is specified I18N: List group when no publisher is specified
en: Unknown Publisher
es_ES: Distribuidora desconocida

note: I18N: List group when no game series is specified I18N: List grouping when no game series is specified
en: No Series
es_ES: No hay series

note: I18N: List group when no language is specified
en: Language not detected
es_ES: Idioma no detectado

note: I18N: List group when no platform is specified
en: Platform not detected
es_ES: Plataforma no detectada

note: I18N: List group when no year is specified
en: Unknown Year
es_ES: Año desconocido

note: I18N: Group for All items
en: All
es_ES: Todo

en: Icons per row:
es_ES: Iconos por fila:

en: ... progress ...
es_ES: ... progreso...

en: Scan complete!
es_ES: ¡Búsqueda completada!

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games.
es_ES: Se han encontrado %d juegos nuevos y se han ignorado %d juegos (ya añadidos).

en: Scanned %d directories ...
es_ES: Se ha buscado en %d directorios...

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games ...
es_ES: Se han encontrado %d juegos nuevos y se han ignorado %d juegos (ya añadidos)...

en: Stop
es_ES: Detener

en: Edit record description
es_ES: Editar la descripción de la grabación

en: Switch to Game
es_ES: Volver al juego

en: Fast replay
es_ES: Repetición rápida

en: Never
es_ES: Nunca

en: Every 5 mins
es_ES: Cada 5 minutos

en: Every 10 mins
es_ES: Cada 10 minutos

en: Every 15 mins
es_ES: Cada 15 minutos

en: Every 30 mins
es_ES: Cada 30 minutos

note: I18N: Extremely large GUI scale
en: 200% - Extremely large
es_ES: 200 % - Extremadamente grande

note: I18N: Very very large GUI scale
en: 175% - Very large
es_ES: 175 % - Muy grande

note: I18N: Very large GUI scale
en: 150% - Larger
es_ES: 150 % - Más grande

note: I18N: Large GUI scale
en: 125% - Large
es_ES: 125 % - Grande

note: I18N: Medium GUI scale
en: 100% - Medium
es_ES: 100 % - Mediana

note: I18N: Small GUI scale
en: 75% - Small
es_ES: 75 % - Pequeña

note: I18N: Smaller GUI scale
en: 50% - Smaller
es_ES: 50 % - Más pequeña

note: I18N: Smallest GUI scale
en: 25% - Smallest
es_ES: 25 % - Muy pequeña

en: Failed to apply some of the graphic options changes:
es_ES: Fallo al aplicar algunos cambios en las opciones gráficas:

en: the video mode could not be changed
es_ES: no se ha podido cambiar el modo de vídeo

en: the stretch mode could not be changed
es_ES: no se ha podido cambiar el modo de ajuste

en: the aspect ratio setting could not be changed
es_ES: no se ha podido cambiar la corrección de relación de aspecto

en: the fullscreen setting could not be changed
es_ES: no se ha podido cambiar el ajuste de pantalla completa

en: the filtering setting could not be changed
es_ES: no se ha podido cambiar el filtrado

en: the vsync setting could not be changed
es_ES: no se ha podido cambiar el ajuste de la sincronía vertical

en: the shader could not be changed
es_ES: no se ha podido cambiar el shader

en: Touchpad mouse mode
es_ES: Modo «touchpad»

en: Pointer Speed:
es_ES: Vel. del puntero:

en: Speed for keyboard/joystick mouse pointer control
es_ES: Velocidad del puntero para el control por teclado o joystick

[ctx: lowres]
en: Pointer Speed:
es_ES: Vel. del puntero:

en: Joy Deadzone:
es_ES: Zona inactiva stick:

en: Analog joystick Deadzone
es_ES: Zona inactiva del joystick analógico

[ctx: lowres]
en: Joy Deadzone:
es_ES: Zona inactiva stick:

en: %d hidden achievements remaining
es_ES: Quedan %d logro(s) oculto(s)

en: Achievements unlocked: %d/%d
es_ES: Logros desbloqueados: %d/%d

en: Graphics mode:
es_ES: Modo gráfico:

en: Render mode:
es_ES: Renderizado:

en: Special dithering modes supported by some games
es_ES: Modos especiales de difuminado compatibles con algunos juegos

en: Stretch mode:
es_ES: Modo de ajuste:

en: Scaler:
es_ES: Escalado:

en: Rotation mode:
es_ES: Rotación:

en: Specifies path to the shader used for scaling the game screen
es_ES: Especifica un directorio para el shader con el que se escalará la pantalla del juego

[ctx: lowres]
en: Shader Path:
es_ES: Shaders:

[ctx: shader]
en: None
es_ES: Ninguno

en: Download Shaders
es_ES: Descargar shaders

en: Check on the scummvm.org website for updates of shader packs
es_ES: Ve a la página scummvm.org para buscar actualizaciones de paquetes de shaders

en: Fullscreen mode
es_ES: Pantalla completa

en: V-Sync
es_ES: Sincronía vertical

en: Wait for the vertical sync to refresh the screen in order to prevent tearing artifacts
es_ES: Espera a la sincronización vertical para actualizar la imagen y evitar cortes en la misma

en: Game 3D Renderer:
es_ES: Renderizador 3D:

[ctx: lowres]
en: Game 3D Renderer:
es_ES: Renderizador 3D:

en: 3D Anti-aliasing:
es_ES: Antialiasing 3D:

en: Disabled
es_ES: Desactivado

en: Filter graphics
es_ES: Filtrar gráficos

en: Use linear filtering when scaling graphics
es_ES: Utiliza un filtro lineal al escalar gráficos

en: Aspect ratio correction
es_ES: Corregir relación de aspecto

en: Correct aspect ratio for games
es_ES: Corrige la relación de aspecto de los juegos

en: Preferred device:
es_ES: Disp. preferido:

en: Music device:
es_ES: Disp. de música:

en: Specifies preferred sound device or sound card emulator
es_ES: Especifica el dispositivo de sonido o emulador de tarjeta de sonido preferido

en: Specifies output sound device or sound card emulator
es_ES: Especifica el dispositivo de sonido o emulador de tarjeta de sonido de salida

[ctx: lowres]
en: Preferred dev.:
es_ES: Disp. preferido:

[ctx: lowres]
en: Music device:
es_ES: Disp. música:

en: AdLib emulator:
es_ES: Emulación AdLib:

en: AdLib is used for music in many games
es_ES: AdLib se utiliza para reproducir la música en muchos juegos

en: GM device:
es_ES: Dispositivo GM:

en: Specifies default sound device for General MIDI output
es_ES: Especifica el dispositivo de sonido por defecto para la salida de General MIDI

en: Don't use General MIDI music
es_ES: No usar música General MIDI

en: Use first available device
es_ES: Usar el primer dispositivo disponible

en: SoundFont is supported by some audio cards, FluidSynth and Timidity
es_ES: SoundFont es compatible con algunas tarjetas de sonido, con FluidSynth y con Timidity

[ctx: soundfont]
en: None
es_ES: Ninguna

en: Mixed AdLib/MIDI mode
es_ES: Modo AdLib/MIDI

en: Use both MIDI and AdLib sound generation
es_ES: Utiliza tanto MIDI como AdLib para generar el sonido

en: MIDI gain:
es_ES: Ganancia MIDI:

en: MT-32 Device:
es_ES: Dispositivo MT-32:

en: Specifies default sound device for Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 output
es_ES: Especifica el dispositivo de sonido para la salida Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 por defecto

en: True Roland MT-32 (disable GM emulation)
es_ES: Roland MT-32 auténtica (no emular GM)

en: Check if you want to use your real hardware Roland-compatible sound device connected to your computer
es_ES: Marca esta opción si quieres usar un dispositivo de sonido real compatible con Roland que esté conectado al ordenador

[ctx: lowres]
en: True Roland MT-32 (no GM emulation)
es_ES: Roland MT-32 real (no emular GM)

en: Roland GS device (enable MT-32 mappings)
es_ES: Roland GS (activar asignaciones de MT-32)

en: Check if you want to enable patch mappings to emulate an MT-32 on a Roland GS device
es_ES: Marca esta opción si quieres activar la conversión para emular una MT-32 en un dispositivo Roland GS

en: Don't use Roland MT-32 music
es_ES: No usar música Roland MT-32

en: Text and speech:
es_ES: Texto y voces:

en: Speech
es_ES: Voces

en: Subtitles
es_ES: Subtítulos

en: Both
es_ES: Ambos

en: Subtitle speed:
es_ES: Vel. subtítulos:

[ctx: lowres]
en: Text and speech:
es_ES: Texto y voces:

en: Spch
es_ES: Voz

en: Subs
es_ES: Subt.

[ctx: lowres]
en: Both
es_ES: Ambos

en: Show subtitles and play speech
es_ES: Reproducir voces y subtítulos

[ctx: lowres]
en: Subtitle speed:
es_ES: Vel. de subt.:

en: Music volume:
es_ES: Música:

[ctx: lowres]
en: Music volume:
es_ES: Música:

en: Mute all
es_ES: Silenciar todo

en: SFX volume:
es_ES: Efectos:

en: Special sound effects volume
es_ES: Volumen de los efectos de sonido

[ctx: lowres]
en: SFX volume:
es_ES: Efectos:

en: Speech volume:
es_ES: Voces:

[ctx: lowres]
en: Speech volume:
es_ES: Voces:

en: Control
es_ES: Controles

[ctx: lowres]
en: Cloud
es_ES: Nube

en: LAN
es_ES: Red local

[ctx: lowres]
en: LAN
es_ES: Red local

en: Accessibility
es_ES: Accesibilidad

[ctx: lowres]
en: Accessibility
es_ES: Accesibilidad

en: Discard changes and close the dialog
es_ES: Descarta los cambios y cierra la ventana

en: Apply
es_ES: Aplicar

en: Apply changes without closing the dialog
es_ES: Aplica los cambios sin cerrar la ventana

en: Apply changes and close the dialog
es_ES: Aplica los cambios y cierra la ventana

en: FluidSynth Settings
es_ES: Opciones de FluidSynth

en: Specifies where your saved games are put. A red coloring indicates the value is temporary and will not get saved
es_ES: Especifca el lugar donde irán tus partidas guardadas. Si el texto es de color rojo, es que el valor es temporal y no se guardará

en: Theme Path:
es_ES: Temas:

[ctx: lowres]
en: Theme Path:
es_ES: Temas:

en: Icon Path:
es_ES: Iconos:

[ctx: lowres]
en: Icon Path:
es_ES: Iconos:

[ctx: path]
en: Default
es_ES: Por defecto

en: DLC Path:
es_ES: DLC:

[ctx: lowres]
en: DLC Path:
es_ES: DLC:

en: Specifies path to additional data used by all games or ScummVM
es_ES: Especifica el directorio adicional usado por los juegos y ScummVM

en: Plugins Path:
es_ES: Plugins:

[ctx: lowres]
en: Plugins Path:
es_ES: Plugins:

en: ScummVM config path:
es_ES: Config. de ScummVM:

en: ScummVM log path:
es_ES: Registros de ScummVM:

en: View
es_ES: Ver

note: I18N: Referring to the last path memorized when adding a game
en: Last browser path:
es_ES: Última ruta del explorador:

en: Theme:
es_ES: Tema:

en: GUI scale:
es_ES: Escala de interfaz:

en: %d%% - Custom
es_ES: %d %% - Personalizada

en: GUI renderer:
es_ES: Render. de interfaz:

en: Return to the launcher when leaving a game
es_ES: Volver al iniciador tras salir de un juego

en: Return to the launcher when leaving a game instead of closing ScummVM
    (this feature is not supported by all games).
es_ES: Cuando se abandone un juego, ScummVM regresará al iniciador y no se cerrará
    (esta función no está disponible en todos los juegos).

en: Ask for confirmation on exit
es_ES: Confirmar al salir

en: Ask for permission when closing ScummVM or leaving a game.
es_ES: Pide permiso para cerrar ScumMVM o salir de un juego.

en: Disable fixed font scaling
es_ES: Desactivar escalado de fuentes fijas

en: Do not upscale fixed size fonts in the GUI. This reduces artefacts on low resolution screens
es_ES: No se escalarán las fuentes de ancho fijo dentro de la interfaz, lo que reducirá los artefactos en pantallas de baja resolución

en: GUI language:
es_ES: Idioma de interfaz:

en: Language of ScummVM GUI
es_ES: Idioma del interfaz de ScummVM

en: Switch the ScummVM GUI language to the game language
es_ES: Cambiar el idioma de la interfaz de ScummVM al idioma del juego

en: When starting a game, change the ScummVM GUI language to the game language. That way, if a game uses the ScummVM save and load dialogs, they are in the same language as the game.
es_ES: Al iniciar un juego, cambia el idioma de la interfaz de ScummVM al idioma del juego. De esa manera, si un juego utiliza las ventanas de guardado y carga de ScummVM, estarán en el mismo idioma que el juego.

en: Use native system file browser
es_ES: Usar el explorador de archivos nativo

en: Use the native system file browser instead of the ScummVM one to select a file or directory.
es_ES: Utiliza el explorador de archivos del sistema nativo en lugar del de ScummVM para seleccionar un archivo o directorio.

en: Download Icons
es_ES: Descargar iconos

en: Check on the scummvm.org website for updates of icon packs
es_ES: Ve a la página scummvm.org para buscar actualizaciones de paquetes de iconos

en: Autosave:
es_ES: Autoguardado:

[ctx: lowres]
en: Autosave:
es_ES: Autoguardado:

en: Random seed:
es_ES: Valor de inicial.:

en: Seed for initializing all random number generators
es_ES: El valor de inicialización que utilizarán todos los generadores de números aleatorios

en: Debug level:
es_ES: Niv. de depuración:

note: I18N: Debug level -1, no messages
en: None
es_ES: Ninguno

note: I18N: Debug level 11, all messages
en: 11 (all)
es_ES: 11 (todo)

en: Enable Discord integration
es_ES: Activar integración con Discord

en: Show information about the games you are playing on Discord if the Discord client is running.
es_ES: Si el cliente de Discord está ejecutándose, muestra en Discord información sobre los juegos a los que estés jugando.

en: Update check:
es_ES: Actualizar:

en: How often to check ScummVM updates
es_ES: Frecuencia con la que se buscan actualizaciones

en: Check now
es_ES: Buscar ahora

en: Active storage:
es_ES: Alm. activo:

en: Active cloud storage
es_ES: Almacenamiento en la nube activo

[ctx: lowres]
en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
es_ES: El almacenamiento no está activado todavía. Verifica que el nombre de usuario es correcto y actívalo:

en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
es_ES: El almacenamiento no está activado todavía. Verifica que el nombre de usuario es correcto y actívalo:

en: Enable storage
es_ES: Activar almacenamiento

en: Confirm you want to use this account for this storage
es_ES: Confirma que quieres usar esta cuenta como almacenamiento

en: Username:
es_ES: Usuario:

en: Username used by this storage
es_ES: Nombre de usuario utilizado para este almacenamiento

en: <none>
es_ES: <ninguno>

en: Used space:
es_ES: Espacio utilizado:

en: Space used by ScummVM's saved games on this storage
es_ES: Espacio utilizado por las partidas guardadas de ScummVM en este almacenamiento

en: Last sync:
es_ES: Última sincronización:

en: When was the last time saved games were synced with this storage
es_ES: Fecha en la que se ha producido la última sincronización de partidas guardadas con este almacenamiento

en: <never>
es_ES: <nunca>

[ctx: lowres]
en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
es_ES: Las partidas guardadas se sincronizan automáticamente al iniciar el juego, al guardar y al cargar.

en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
es_ES: Las partidas guardadas se sincronizan automáticamente al iniciar el juego, al guardar y al cargar.

en: Sync now
es_ES: Sincronizar ahora

en: Start saved games sync
es_ES: Inicia la sincronización de las partidas guardadas

[ctx: lowres]
en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
es_ES: Puedes descargar archivos de juego desde tu carpeta en la nube de ScummVM:

en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
es_ES: Puedes descargar archivos de juego desde tu carpeta en la nube de ScummVM:

en: Download game files
es_ES: Descargar archivos de juego

en: Open downloads manager dialog
es_ES: Abre el gestor de descargas

[ctx: lowres]
en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
es_ES: Para cambiar la cuenta para este almacenamiento, desconecta y conecta de nuevo:

en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
es_ES: Para cambiar la cuenta para este almacenamiento, desconecta y conecta de nuevo:

en: Disconnect
es_ES: Desconectar

en: Stop using this storage on this device
es_ES: Deja de utilizar este almacenamiento en este dispositivo

[ctx: lowres]
en: This storage is not connected yet!
es_ES: ¡Este almacenamiento no está conectado todavía!

en: This storage is not connected yet!
es_ES: ¡Este almacenamiento no está conectado todavía!

en: Connect
es_ES: Conectar

en: Connect your cloud storage account
es_ES: Conecta con tu cuenta de almacenamiento en la nube

[ctx: lowres]
en: /root/ Path:
es_ES: /raíz/:

en: Select which directory will be shown as /root/ in the Files Manager
es_ES: Selecciona el directorio que se mostrará como /raíz/ en el administrador de archivos

en: /root/ Path:
es_ES: Directorio /raíz/:

en: Server's port:
es_ES: Puerto de servidor:

en: Port for server to use
es_ES: Puerto que usará el servidor

[ctx: lowres]
en: Run server to manage files with browser (in the same network).
es_ES: Arrancar el servidor para gestionar ficheros con un navegador (en la misma red).

[ctx: lowres]
en: Closing options dialog will stop the server.
es_ES: Cerrar el panel de opciones detendrá el servidor.

en: Run server to manage files with browser (in the same network).
es_ES: Arrancar el servidor para gestionar ficheros con un navegador (en la misma red).

en: Closing options dialog will stop the server.
es_ES: Cerrar el panel de opciones parará el servidor.

en: Use Text to speech
es_ES: Convertir de texto a voz

en: Will read text in gui on mouse over.
es_ES: Leerá el texto de la interfaz allá por donde pase el puntero del ratón.

en: Ignore
es_ES: Ignorar

en: Disable autosave
es_ES: Desactivar autoguardados

en: WARNING: Autosave was enabled. Some of your games have existing saved games on the autosave slot. You can either move the existing saves to new slots, disable autosave, or ignore (you will be prompted when autosave is about to overwrite a save).
    List of games:
es_ES: AVISO: Se ha activado la función de autoguardado. Algunos de tus juegos ya tienen partidas guardadas en el espacio de autoguardado. Puedes pasarlas a otros espacios, desactivar la función de autoguardado o ignorar esta ventana (se te preguntará cuando el autoguardado vaya a sobrescribir otra partida).
    Lista de juegos afectados:

en: 
    And more...
es_ES: 
    Y más...

en: Move
es_ES: Moverse

en: ERROR: Failed to move the following saved games:
es_ES: ERROR: Fallo al mover las siguientes partidas guardadas:

en: Failed to change cloud storage!
es_ES: ¡Fallo al cambiar el almacenamiento en la nube!

en: Another cloud storage is already active.
es_ES: Ya se ha habilitado otro almacenamiento en la nube.

en: Theme does not support selected language!
es_ES: ¡El tema no es compatible con el idioma seleccionado!

en: Theme cannot be loaded!
es_ES: ¡No se ha podido cargar el tema!

en: 
    Misc settings will be restored.
es_ES: 
    Se restaurará la configuración por defecto.

en: Select directory for GUI themes
es_ES: Selecciona el directorio de temas

en: Select directory for GUI launcher thumbnails
es_ES: Selecciona el directorio de las miniaturas del iniciador de la interfaz

en: Select directory for DLC downloads
es_ES: Selecciona el directorio de contenidos descargables («DLC»)

en: Select directory for extra files
es_ES: Selecciona el directorio adicional

en: Select directory for plugins
es_ES: Selecciona el directorio de plugins

en: Select directory for Files Manager /root/
es_ES: Selecciona el directorio /raíz/ para el administrador de archivos

en: This Storage is working now. Do you want to interrupt it?
es_ES: Este almacenamiento está en uso. ¿Quieres interrumpirlo?

en: Wait until current Storage finishes up and try again.
es_ES: Espera a que el almacenamiento actual finalice y prueba otra vez.

en: <right now>
es_ES: <ahora>

en: Request failed.
    Check your Internet connection.
es_ES: La solicitud se ha agotado.
    Comprueba tu conexión a Internet.

en: A test pattern should be displayed.
    Do you want to keep these shader scaler settings?
es_ES: Debería mostrarse un patrón de prueba.
    ¿Deseas utilizar estos ajustes de escalado de shader?

en: Reverting automatically in %d seconds
es_ES: Los cambios se desharán dentro de %d segundos

en: Enter Text
es_ES: Introducir texto

note: I18N: You must leave "#" as is, only word 'next' is translatable
en: #  next
es_ES: #  siguiente

en: add
es_ES: añadir

en: Delete char
es_ES: Borrar

note: I18N: 'Num' means Numbers
en: *  Num
es_ES: *  Núm

en: Recorder or Playback Gameplay
es_ES: Grabar o reproducir vídeos

en: Delete
es_ES: Eliminar

en: Record
es_ES: Grabar

en: Playback
es_ES: Reproducción

en: Edit
es_ES: Editar

en: Author:
es_ES: Autor:

en: Notes:
es_ES: Notas:

en: Do you really want to delete this record?
es_ES: ¿Seguro que quieres borrar esta grabación?

en: Unknown Author
es_ES: Autor desconocido

en: ScummVM could not access the directory!
es_ES: ¡ScummVM no ha podido acceder al directorio!

en: Downloading saves...
es_ES: Descargando partidas guardadas...

en: Run in background
es_ES: Ejecutar en segundo plano

en: %s (%s %S / %s %S, %s / %s files)
es_ES: %s (%s %S / %s %S, %s / %s archivos)

en: No date saved
es_ES: No hay fecha guardada

en: No time saved
es_ES: No hay hora guardada

en: No playtime saved
es_ES: No hay tiempo guardado

en: Untitled saved game
es_ES: Partida sin nombre

en: Do you really want to delete this saved game?
es_ES: ¿Seguro que quieres borrar esta partida?

en: Error deleting saved game
es_ES: Fallo al eliminar la partida guardada

en: Date:
es_ES: Fecha:

en: Time:
es_ES: Hora:

en: Playtime:
es_ES: Tiempo:

en: New Save
es_ES: Guardar

en: Create a new saved game
es_ES: Guarda una nueva partida

en: Name:
es_ES: Nombre:

en: Enter a description for slot %d:
es_ES: Introduce una descripción para el espacio %d:

en: Choose shader from the list below (or pick a file instead)
es_ES: Selecciona un shader de la lista (o elige un archivo)

en: Pick file instead...
es_ES: Seleccionar archivo...

en: Pick shader from file system
es_ES: Seleccionar un shader del sistema de archivos

en: Select shader
es_ES: Selecciona un shader

en: Select a Theme
es_ES: Selecciona un tema

en: Disabled GFX
es_ES: Gráficos desactivados

[ctx: lowres]
en: Disabled GFX
es_ES: Gráf. desactivados

en: Standard renderer
es_ES: Renderizado estándar

en: Standard
es_ES: Estándar

en: Antialiased renderer
es_ES: Renderizado suavizado

en: Antialiased
es_ES: Suavizado

en: Add anyway
es_ES: Añadir de todas maneras

en: Copy to clipboard
es_ES: Copiar al portapapeles

en: Report game
es_ES: Informar del juego

en: Use the button below to copy the required game information into your clipboard.
es_ES: Usa el botón de abajo para copiar la información del juego requerida en tu portapapeles.

en: You can also directly report your game to the Bug Tracker.
es_ES: También puedes informar directamente sobre tu juego en el gestor de fallos.

en: All necessary information about your game has been copied into the clipboard
es_ES: Toda la información necesaria sobre tu juego ha sido copiada en el portapapeles

en: Copying the game information to the clipboard has failed!
es_ES: ¡Fallo al copiar la información del juego en el portapapeles!

en: ScummVM now supports automatic check for updates
    which requires access to the Internet. Would you
    like to enable this feature?
es_ES: ScummVM puede buscar actualizaciones automáticamente,
    para lo cual hace falta una conexión a Internet. ¿Quieres
    activar esta opción?

en: You can change this setting later in the Misc tab
    in the Options dialog.
es_ES: Puedes cambiar esta opción más adelante
    en la pestaña Otras del menú de opciones.

en: Clear value
es_ES: Limpiar contenido

en: Play
es_ES: Jugar

en: Saves
es_ES: Guardados

en: Bad config file format. overwrite?
es_ES: Formato del archivo de configuración incorrecto. ¿Sobrescribir el archivo?

note: I18N: <Add a new folder> must match the translation done in backends/fs/android/android-saf-fs.h
en: In this new version of ScummVM for Android, significant changes were made to the file access system to allow support for modern versions of the Android Operating System.
    If you find that your existing added games or custom paths no longer work, please edit those paths:
      1. From the Launcher, go to **Game Options > Paths**. Select **Game Path** or **Extra Path**, as appropriate. 
      2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option.
      3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Select **Use this folder**. 
      5. Select **Allow** to give ScummVM permission to access the folder. 
      6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Select the folder containing the game's files, then tap **Choose**. 
    
    Repeat steps 1 and 6 for each game.
es_ES: En esta nueva versión de ScummVM para Android se han hecho cambios importantes en el sistema de acceso de archivos de cara a dar soporte a las versiones más recientes del sistema operativo Android.
    Si los juegos que ya tuvieses añadidos o tus rutas personalizadas dejaran de funcionar, te rogamos que edites sus rutas:
      1. Dentro del iniciador, ve a **Opciones del juego -> Rutas**. Selecciona las opciones de rutas de **Juego** o **Extra** según corresponda.
      2. Dentro del explorador de archivos de ScummVM, selecciona **Arriba** hasta llegar a la carpeta «root», donde verás la opción **<Añadir una carpeta nueva>**.
      3. Toca dos veces en **<Añadir una carpeta nueva>**. Entonces busca en el explorador de archivos de tu dispositivo la carpeta que contiene las carpetas de tus juegos. Por ejemplo: **Tarjeta SD > misJuegos**.
      4. Selecciona **Utilizar esta carpeta**.
      5. Selecciona **Permitir** para dar a ScummVM permiso para acceder a dicha carpeta.
      6. Dentro del explorador de archivos de ScummVM, toca dos veces para explorar la carpeta que has añadido. Selecciona la carpeta que contenga los archivos del juego y luego toca en **Aceptar**.
    
    Después repite los pasos 1 y 6 para cada juego.

en: Ok
es_ES: Aceptar

note: I18N: A button caption to dismiss a message and read it later
en: Read Later
es_ES: Leer más tarde

note: I18N: <Add a new folder> must match the translation done in backends/fs/android/android-saf-fs.h
en: In this new version of ScummVM for Android, significant changes were made to the file access system to allow support for modern versions of the Android Operating System.
    To add a game:
    
      1. Select **Add Game...** from the launcher. 
      2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option.
      3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Select **Use this folder**. 
      5. Select **Allow** to give ScummVM permission to access the folder. 
      6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Select the sub-folder containing the game's files, then tap **Choose**.
    Repeat steps 1 and 6 for each game.
es_ES: En esta nueva versión de ScummVM para Android se han hecho cambios importantes en el sistema de acceso de archivos de cara a dar soporte a las versiones más recientes del sistema operativo Android.
    Para añadir un juego debes seguir los siguientes pasos:
    
      1. Dentro del iniciador, selecciona **Añadir juego...**
      2. Dentro del explorador de archivos de ScummVM, selecciona **Arriba** hasta llegar a la carpeta «root», donde verás la opción **<Añadir una carpeta nueva>**.
      3. Toca dos veces en **<Añadir una carpeta nueva>**. Entonces busca en el explorador de archivos de tu dispositivo la carpeta que contiene las carpetas de tus juegos. Por ejemplo: **Tarjeta SD > misJuegos**.
      4. Selecciona **Utilizar esta carpeta**.
      5. Selecciona **Permitir** para dar a ScummVM permiso para acceder a dicha carpeta.
      6. Dentro del explorador de archivos de ScummVM, toca dos veces para explorar la carpeta que has añadido. Selecciona la subcarpeta que contenga los archivos del juego y luego toca en **Aceptar**.
    
    Después repite los pasos 1 y 6 para cada juego.

en: Error running game:
es_ES: Error al ejecutar el juego:

en: Could not find any engine capable of running the selected game
es_ES: No se ha encontrado ningún motor capaz de ejecutar este juego

en: Could not locate engine data %s
es_ES: No se ha podido localizar el archivo de datos del motor «%s»

en: Out of date engine data. Expected %d.%d, but got version %d.%d
es_ES: Datos del motor obsoletos. Se esperaba %d.%d, pero se encontró %d.%d

en: No error
es_ES: Ningún error

en: Game data not found
es_ES: No se han encontrado datos de juego

en: Game id not supported
es_ES: ID del juego no compatible

en: Unsupported color mode
es_ES: Modo de color no compatible

en: Audio device initialization failed
es_ES: Fallo al iniciar el dispositivo de audio

en: Read permission denied
es_ES: Permiso de lectura denegado

en: Write permission denied
es_ES: Permiso de escritura denegado

en: Path does not exist
es_ES: La ruta no existe

en: Path not a directory
es_ES: La ruta no es un directorio

en: Path not a file
es_ES: La ruta no es un archivo

en: Cannot create file
es_ES: Imposible crear el archivo

en: Reading data failed
es_ES: Fallo de lectura

en: Writing data failed
es_ES: Fallo en la escritura de datos

en: Could not find suitable engine plugin
es_ES: No se ha encontrado un plugin adecuado

en: Engine plugin does not support saved games
es_ES: El plugin del motor no soporta partidas guardadas

en: User canceled
es_ES: El usuario ha cancelado la acción

en: Unknown error
es_ES: Error desconocido

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Green is color
en: Hercules Green
es_ES: Hercules verde

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Amber is color
en: Hercules Amber
es_ES: Hercules ámbar

en: PC-9821 (256 Colors)
es_ES: PC-9821 (256 colores)

en: PC-9801 (16 Colors)
es_ES: PC-9801 (16 colores)

en: PC-9801 (8 Colors)
es_ES: PC-9801 (8 colores)

note: I18N: Macintosh black-and-white
en: Macintosh b/w
es_ES: B/N Macintosh

en: VGA Grey Scale
es_ES: Escala de grises en VGA

en: Windows (256 Colors)
es_ES: Windows (256 colores)

en: Windows (16 Colors)
es_ES: Windows (16 colores)

[ctx: lowres]
en: Hercules Green
es_ES: Hercules verde

[ctx: lowres]
en: Hercules Amber
es_ES: Hercules ámbar

en: No rotation
es_ES: No rotar

en: Clockwise
es_ES: 90º en sentido horario

note: I18N: Rotation mode
en: 180 degrees
es_ES: 180º

note: I18N: Rotation mode
en: Counter-clockwise
es_ES: 90º en sentido antihorario

en: Daily
es_ES: Una vez al día

en: Weekly
es_ES: Una vez a la semana

en: Monthly
es_ES: Una vez al mes

en: <Bad value>
es_ES: <Valor incorrecto>

en: Bitmap Image File
es_ES: Archivo de imagen de mapa de bits

en: PNG Image File
es_ES: Archivo de imagen PNG

en: JPEG Image File
es_ES: Archivo de imagen JPEG

en: QuickDraw PICT Image File
es_ES: Archivo de imagen PICT de QuickDraw

en: Data File
es_ES: Archivo de datos

en: ScummVM (debug)
es_ES: ScummVM (depuración)

en: Graphic adventure game engine
es_ES: Motor de aventuras gráficas

en: Quit
es_ES: Salir

en: Log File Error
es_ES: Error en el archivo de registro

en: Unable to read ScummVM log file or create a new one!
es_ES: ¡No se ha podido leer o crear el archivo de registro de ScummVM!

en: Config File Error
es_ES: Error en el archivo de configuración

en: Unable to read ScummVM config file or create a new one!
es_ES: ¡No se ha podido leer o crear el archivo de configuración de ScummVM!

en: Save Path Error
es_ES: Error de la ruta de partidas guardadas

en: Unable to create or access default save path!
es_ES: ¡No se ha podido crear o acceder a la ruta predeterminada de partidas guardadas!

en: Icons Path Error
es_ES: Error de la ruta de iconos

en: Unable to create or access default icons and shaders path!
es_ES: ¡No se ha podido crear o acceder a la ruta predeterminada de iconos y shaders!

en: Unable to access the globally set save path! Please revert to default from ScummVM Options
es_ES: ¡No se ha podido acceder a la ruta global de partidas guardadas! Cámbiala a la predeterminada dentro de las opciones de ScummVM

en: Toggle virtual keyboard
es_ES: Alternar teclado virtual

en: Done
es_ES: Terminar

en: Mode change
es_ES: Cambiar modo

en: Shift
es_ES: Mayúsculas

en: Close popup
es_ES: Cerrar ventana

en: Please select the *root* of your external (physical) SD card. This is required for ScummVM to access this path:
es_ES: Selecciona la *raíz* de tu tarjeta SD externa (física). Debes indicarla para que ScummVM pueda acceder a la siguiente ruta:

en: Storage Access Framework Permissions for ScummVM were revoked!
es_ES: ¡Se han revocado los permisos del framework de acceso al almacenamiento para ScummVM!

en: Configuration file could not be parsed
es_ES: No se ha podido analizar el archivo de configuración

en: Run a game
es_ES: Ejecutar un juego

en: Search a game
es_ES: Buscar un juego

en: No games (yet)
    Open ScummVM and add your games here.
es_ES: No hay juegos (todavía).
    Abre ScummVM y añade tus juegos desde aquí.

en: Game icon
es_ES: Icono del juego

en: Shortcut label
es_ES: Etiqueta del acceso directo

en: Shortcut icon
es_ES: Icono del acceso directo

note: I18N: One line summary as shown in *nix distributions
en: Interpreter for numerous adventure games and role-playing games
es_ES: Intérprete de numerosas aventuras gráficas y RPG

note: I18N: 1 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: ScummVM is a program which allows you to run a wide variety of classic graphical point-and-click adventure games and role-playing games, provided you already have their data files. The clever part about this: ScummVM just replaces the executables shipped with the game, allowing you to play them on systems for which they were never designed!
es_ES: ScummVM es un programa que te permite ejecutar una amplia selección de aventuras gráficas «point-and-click» y RPG clásicos, siempre y cuando ya tengas sus archivos de datos. Lo interesante es que ScummVM se limita a sustituir los ejecutables de cada juego, ¡lo que permite jugarlos en sistemas para los que nunca fueron diseñados!

note: I18N: 2 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Currently, ScummVM supports a huge library of adventures with over 4000 games in total. It supports many classics published by legendary studios like LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. and Westwood Studios.
es_ES: ScummVM es compatible con una inmensa biblioteca de más de 4 000 juegos en total. Funciona con muchos de los clásicos publicados por estudios legendarios como LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. y Westwood Studios.

note: I18N: 3 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Next to ground-breaking titles like the Monkey Island series, Broken Sword, Myst, Blade Runner and countless other games you will find some really obscure adventures and truly hidden gems to explore.
es_ES: Podrás jugar a títulos tan innovadores como las sagas de Monkey Island, Broken Sword, Myst, Blade Runner como aventuras menos conocidas y otras joyas ocultas.

en: Achievement unlocked!
es_ES: ¡Logro desbloqueado!

en: Illegitimate game copy detected. We provide no support in such cases
es_ES: Copia de juego ilegítima detectada. No proporcionamos soporte en estos casos

en: ~R~esume
es_ES: ~R~eanudar

en: ~L~oad
es_ES: ~C~argar

en: ~S~ave
es_ES: ~G~uardar

en: ~O~ptions
es_ES: ~O~pciones

en: ~H~elp
es_ES: ~A~yuda

en: ~A~bout
es_ES: Acerca ~d~e

en: ~R~eturn to Launcher
es_ES: ~V~olver al iniciador

[ctx: lowres]
en: ~R~eturn to Launcher
es_ES: ~V~olver al iniciador

en: Save game:
es_ES: Guardar partida:

en: Save
es_ES: Guardar

en: Sorry, this engine does not currently provide in-game help. Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
es_ES: Aún no hay ayuda disponible para este juego. Consulta el archivo README para encontrar información básica e instrucciones para obtener más ayuda.

en: This game does not support saving from the menu. Use in-game interface
es_ES: Este juego no permite guardar desde el menú. Debes utilizar la interfaz del propio juego.

en: This game cannot be saved at this time. Please try again later
es_ES: No se puede guardar la partida en este momento. Vuelve a intentarlo más tarde.

en: Failed to save game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
es_ES: Fallo al guardar la partida (%s). Consulte el archivo README con información básica y como obtener más ayuda.

en: This game does not support loading from the menu. Use in-game interface
es_ES: Este juego no permite cargar desde el menú. Debes utilizar la interfaz del propio juego.

en: This game cannot be loaded at this time. Please try again later
es_ES: No se puede cargar la partida en este momento. Vuelve a intentarlo más tarde.

en: ~O~K
es_ES: ~S~í

en: ~C~ancel
es_ES: ~C~ancelar

en: Could not switch to resolution '%dx%d'.
es_ES: No se ha podido cambiar a la resolución %dx%d.

en: Could not initialize color format.
es_ES: No se ha podido iniciar el formato de color.

en: Could not switch to video mode '%s'.
es_ES: No se ha podido cambiar al modo de vídeo %s.

en: Could not switch to stretch mode '%s'.
es_ES: No se ha podido cambiar al modo de ajuste %s.

en: Could not apply aspect ratio setting.
es_ES: No se ha podido aplicar la corrección de relación de aspecto.

en: Could not apply fullscreen setting.
es_ES: No se ha podido aplicar el ajuste de pantalla completa.

en: Could not apply filtering setting.
es_ES: No se ha podido aplicar la configuración de filtrado.

en: You appear to be playing this game directly
    from the CD. This is known to cause problems,
    and it is therefore recommended that you copy
    the data files to your hard disk instead.
    See the documentation (CD audio) for details.
es_ES: Parece que estás ejecutando este juego
    directamente desde el CD. Esto puede
    provocar problemas, por lo que es recomendable
    copiar los archivos del juego al disco duro.
    Consulta la documentación (audio CD)
    para más detalles.

en: This game has audio tracks on its CD. These
    tracks need to be ripped from the CD using
    an appropriate CD audio extracting tool in
    order to listen to the game's music.
    See the documentation (CD audio) for details.
es_ES: Este juego incluye pistas de audio en el disco.
    Es necesario extraer estas pistas utilizando un
    programa de extracción de audio CD para
    poder escuchar la música del juego.
    Consulta la documentación (audio CD)
    para más detalles.

en: Skip autosave
es_ES: Omitir autoguardado

en: WARNING: The autosave slot contains a saved game named %S, and an autosave is pending.
    Please move this saved game to a new slot, or delete it if it's no longer needed.
    Alternatively, you can skip the autosave (will prompt again in 5 minutes).
es_ES: AVISO: El espacio de autoguardado contiene una partida llamada %S
    y se va a proceder a autoguardar. Cambia la partida existente a otro espacio
    o elimínala si ya no la necesitas. También puedes omitir el autoguardado
    (se te volverá a preguntar dentro de 5 minutos).

en: ERROR: Could not copy the savegame to a new slot
es_ES: ERROR: No se ha podido copiar la partida guardada a un espacio nuevo.

en: Autosave
es_ES: Autoguardado

en: Error occurred making autosave
es_ES: Error al realizar el autoguardado

en: Failed to load saved game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
es_ES: Fallo al cargar la partida (%s). Consulte el archivo README para información básica y cómo obtener más ayuda.

en: WARNING:
es_ES: AVISO:

en:  Shall we still run the game?
es_ES:  ¿Aún quieres ejecutar el juego?

en: WARNING: The game you are about to start is not yet fully supported by ScummVM. As such, it is likely to be unstable, and any saved game you make might not work in future versions of ScummVM.
es_ES: AVISO: El juego que vas a ejecutar aún no es totalmente compatible con ScummVM. Por lo tanto, puede que sea inestable y que las partidas que guardes no funcionen en versiones futuras de ScummVM.

en: Start anyway
es_ES: Jugar aun así

en: This game is not supported.
es_ES: Este juego no es compatible.

en: This game is not supported for the following reason:
es_ES: Este juego no es compatible por el siguiente motivo:

en: Loading game is currently unavailable
es_ES: No se puede cargar la partida en estos momentos

en: Saving game is currently unavailable
es_ES: No se puede guardar la partida en estos momentos

en: The game in '%s' seems to be an unknown game variant.
    
    Please report the following data to the ScummVM team at %s along with the name of the game you tried to add and its version, language, etc.:
es_ES: Parece que el juego en %s se trate de una versión desconocida.
    
    Por favor, envía los siguientes datos al equipo de ScummVM en %s, junto con el nombre del juego que intentabas añadir, su versión, idioma, etc.:

en: Matched game IDs for the %s engine:
es_ES: IDs de juegos disponibles para el motor %s:

en: Game not implemented
es_ES: Juego no implementado

en: Default game keymap
es_ES: Asignación predet. del juego

en: Left Click
es_ES: Clic izquierdo

en: Middle Click
es_ES: Clic central

en: Right Click
es_ES: Clic derecho

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Pause
es_ES: Pausar

en: Game menu
es_ES: Menú del juego

en: Skip
es_ES: Omitir

en: Skip line
es_ES: Omitir frase

en: Predictive input dialog
es_ES: Ventana de escritura predictiva

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows confirming popup dialogue prompts (eg. for save game deletion or overwriting) and also submitting a new save game name, or choosing an existing save game for overwriting.
en: Confirm
es_ES: Confirmar

en: Autosave on
es_ES: Autoguardados activados

en: Autosave off
es_ES: Autoguardados desactivados

en: OpenGL with shaders
es_ES: OpenGL con shaders

[ctx: lowres]
en: OpenGL with shaders
es_ES: OpenGL con shaders

en: AdLib emulator
es_ES: Emulación AdLib

en: MAME OPL emulator
es_ES: Emulador OPL de MAME

en: DOSBox OPL emulator
es_ES: Emulador OPL de DOSBox

en: Nuked OPL emulator
es_ES: Emulador OPL de Nuked

en: The selected audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
es_ES: El dispositivo de sonido seleccionado, '%s', no se ha podido encontrar (puede estar apagado o desconectado).

en: Attempting to fall back to the next available device...
es_ES: Pasando al siguiente dispositivo disponible...

en: The selected audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
es_ES: El dispositivo de sonido seleccionado, '%s', no se puede utilizar. Consulta el registro para más información.

en: The preferred audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
es_ES: El dispositivo de sonido preferido, '%s', no se ha podido encontrar (puede estar apagado o desconectado).

en: The preferred audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
es_ES: El dispositivo de sonido preferido, '%s', no se puede utilizar. Consulta el registro para más información.

en: Starting MIDI dump
es_ES: Iniciando volcado de MIDI

en: Amiga Audio emulator
es_ES: Emulación de Amiga Audio

en: No music
es_ES: Sin música

en: Apple II GS emulator (NOT IMPLEMENTED)
es_ES: Emulación de Apple II GS (NO IMPLEMENTADO)

en: Creative Music System emulator
es_ES: Emulación de Creative Music System

en: FluidSynth requires a 'soundfont' setting. Please specify it in ScummVM GUI on MIDI tab. Music is off.
es_ES: FluidSynth requiere que se configure una SoundFont. Por favor, especifica una en la pestaña MIDI de la interfaz de ScummVM. La música ha sido desactivada.

en: FluidSynth: Failed loading custom SoundFont '%s'. Music is off.
es_ES: FluidSynth: Fallo al cargar la SoundFont personalizada '%s'. La música ha sido desactivada.

en: FM-Towns Audio
es_ES: Audio FM-Towns

en: PC-98 Audio
es_ES: Audio PC-98

en: SegaCD Audio
es_ES: Audio de SegaCD/MegaCD

en: Initializing MT-32 Emulator
es_ES: Iniciando el emulador de MT-32

en: MT-32 emulator
es_ES: Emulación de MT-32

en: PC Speaker emulator
es_ES: Emulación del altavoz de PC

en: IBM PCjr emulator
es_ES: Emulación de IBM PCjr

en: C64 Audio emulator
es_ES: Emulación de C64 Audio

en: <syncing...>
es_ES: <sincronizando...>

en: Saved games sync was cancelled.
es_ES: La sincronización se ha cancelado.

en: Saved games sync failed.
    Check your Internet connection.
es_ES: La sincronización ha fallado.
    Comprueba tu conexión.

en: Download complete.
    Failed to download %u files.
es_ES: Descarga completada.
    No se han podido descargar %u archivos.

en: Download complete.
es_ES: Descarga completada.

en: Download failed.
es_ES: La descarga ha fallado.

en: Do you really want to return to the Launcher?
    Any unsaved progress will be lost.
es_ES: ¿Seguro que quieres volver al iniciador?
    Se perderán todos los progresos no guardados.

en: Do you really want to quit?
    Any unsaved progress will be lost.
es_ES: ¿Seguro que quieres salir?
    Se perderán todos los progresos no guardados.

en: Global
es_ES: General

en: Global Main Menu
es_ES: Menú principal global

en: Display keyboard
es_ES: Mostrar teclado

en: Toggle mute
es_ES: Silenciar audio

en: Open Debugger
es_ES: Abrir depurador

en: Clicking Enabled
es_ES: Clic activado

en: Clicking Disabled
es_ES: Clic desactivado

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Left Click
es_ES: Modo toque de pantalla táctil - Clic izquierdo

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Right Click
es_ES: Modo toque de pantalla táctil - Clic derecho

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (No Click)
es_ES: Modo toque de pantalla táctil - Desplazar (sin hacer clic)

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (DPad Clicks)
es_ES: Modo toque de pantalla táctil - Flotante (clic de cruceta)

note: I18N: This is displayed in the file browser to let the user choose a new folder for Android Storage Attached Framework
en: Add a new folder
es_ES: Añadir una carpeta nueva

note: I18N: This may be displayed in the Android UI used to add a Storage Attach Framework authorization
en: Choose a new folder
es_ES: Elegir una carpeta nueva

en: Toggle aspect ratio correction
es_ES: Corregir relación de aspecto

en: Center
es_ES: Centrar

en: Pixel-perfect scaling
es_ES: Escalado pixel-perfect

en: Even pixels scaling
es_ES: Escalado pixel-perfect (sin corregir relación de aspecto)

en: Fit to window
es_ES: Ajustar a la ventana

en: Stretch to window
es_ES: Ajustar a la ventana

en: Fit to window (4:3)
es_ES: Ajuste de ventana (4:3)

en: Resolution: %dx%d
es_ES: Resolución: %dx%d

en: Active graphics filter:
es_ES: Filtro de gráficos activo:

en: Enabled aspect ratio correction
es_ES: Activar la corrección de aspecto

en: Disabled aspect ratio correction
es_ES: Desactivar la corrección de aspecto

en: Filtering enabled
es_ES: Filtrado activado

en: Filtering disabled
es_ES: Filtrado desactivado

en: Stretch mode
es_ES: Modo de ajuste

en: SDL Surface (forced 8bpp mode)
es_ES: SDL Surface (modo a 8bpp forzado)

en: Saved screenshot '%s'
es_ES: Captura de pantalla «%s» guardada

en: Could not save screenshot
es_ES: No se ha podido guardar la captura de pantalla

en: Windowed mode
es_ES: Modo ventana

en: Toggle fullscreen
es_ES: Activar/Desactivar pantalla completa

en: Toggle mouse capture
es_ES: Activar/Desactivar captura de ratón

en: Save screenshot
es_ES: Guardar captura de pantalla

en: Toggle linear filtered scaling
es_ES: Escalado con filtro lineal

en: Cycle through stretch modes
es_ES: Cambiar modo de ajuste

en: Increase the scale factor
es_ES: Aumentar factor de escalado

en: Decrease the scale factor
es_ES: Disminuir factor de escalado

en: Switch to the next scaler
es_ES: Cambiar al siguiente filtro de escalado

en: Switch to the previous scaler
es_ES: Cambiar al filtro de escalado anterior

en: Left Mouse Button
es_ES: Botón izquierdo del ratón

en: Right Mouse Button
es_ES: Botón derecho del ratón

en: Middle Mouse Button
es_ES: Botón central del ratón

en: Mouse Wheel Up
es_ES: Rueda del ratón arriba

en: Mouse Wheel Down
es_ES: Rueda del ratón abajo

en: X1 Mouse Button
es_ES: Botón X1 del ratón

en: X2 Mouse Button
es_ES: Botón X2 del ratón

en: Joy Guide
es_ES: Joy Guía

en: Left Stick
es_ES: Stick izdo.

en: Right Stick
es_ES: Stick dcho.

en: Left Shoulder
es_ES: Botón sup. izdo.

en: Right Shoulder
es_ES: Botón sup. dcho.

en: D-pad Up
es_ES: Cruceta arriba

en: D-pad Down
es_ES: Cruceta abajo

en: D-pad Left
es_ES: Cruceta izda.

en: D-pad Right
es_ES: Cruceta dcha.

en: D-pad Center
es_ES: Cruceta centro

en: Left Trigger
es_ES: Gatillo izdo.

en: Right Trigger
es_ES: Gatillo dcho.

en: Left Stick X
es_ES: Stick izdo. X

en: Left Stick Y
es_ES: Stick izdo. Y

en: Right Stick X
es_ES: Stick dcho. X

en: Right Stick Y
es_ES: Stick dcho. Y

en: Hat X
es_ES: Selector X

en: Hat Y
es_ES: Selector Y

en: Reset to defaults
es_ES: Ajustes por defecto

en: Clear mapping
es_ES: Borrar asignación

en: Virtual mouse up
es_ES: Mover ratón virtual hacia arriba

en: Virtual mouse down
es_ES: Mover ratón virtual hacia abajo

en: Virtual mouse left
es_ES: Mover ratón virtual hacia la izda.

en: Virtual mouse right
es_ES: Mover ratón virtual hacia la dcha.

en: Slow down virtual mouse
es_ES: Reducir velocidad de ratón virtual

en: Can't create directory here!
es_ES: ¡No se puede crear un directorio aquí!

en: Invalid path!
es_ES: ¡La ruta no es válida!

en: Parent directory doesn't exists!
es_ES: ¡La ruta no existe!

en: Can't create a directory within a file!
es_ES: ¡No se puede crear un directorio dentro de un archivo!

en: There is a file with that name in the parent directory!
es_ES: ¡Ya existe un archivo con ese nombre en la ruta principal!

en: Failed to create the directory!
es_ES: ¡No se pudo crear el directorio!

en: Directory created successfully!
es_ES: ¡Directorio creado con éxito!

en: Back to parent directory
es_ES: Volver a la ruta principal

en: The file doesn't exist!
es_ES: ¡El archivo no existe!

en: Can't download a directory!
es_ES: ¡No se puede descargar un directorio!

en: Failed to read the file!
es_ES: ¡No se pudo leer el archivo!

en: The page is not available without the resources. Make sure file wwwroot.zip from ScummVM distribution is available in 'themepath'.
es_ES: La página no está disponible sin los recursos. Asegúrate de que el archivo de distribución de ScummVM, wwwroot.zip, está disponible en 'themepath'.

en: Create directory
es_ES: Crear directorio

en: Upload files
es_ES: Subir archivos

en: Type new directory name:
es_ES: Nombre del nuevo directorio:

en: Select a file to upload:
es_ES: Selecciona un archivo a subir:

en: Or select a directory (works in Chrome only):
es_ES: O selecciona un directorio (solo en Chrome):

en: Index of
es_ES: Índice de

en: Error occurred
es_ES: Ha ocurrido un error

en: File system root
es_ES: Raiz del sistema de archivos

en: Saved games
es_ES: Juegos guardados

en: Parent directory
es_ES: Ruta principal

en: ScummVM couldn't list the directory you specified.
es_ES: ScummVM no puede listar el contenido del directorio especificado.

en: Index of
es_ES: Índice de

en: This is a local webserver index page.
es_ES: Esta es una página de inicio del servidor local.

en: Open Files manager
es_ES: Abrir el administrador de archivos

en: The parent directory doesn't exist!
es_ES: ¡El directorio principal no existe!

en: Can't upload into a file!
es_ES: ¡No se puede subir a un archivo!

en: Back to the files manager
es_ES: Volver al administrador de archivos

en: Failed to start local webserver.
    Check whether selected port is not used by another application and try again.
es_ES: Fallo al arrancar el servidor web.
    Comprueba que el puerto seleccionado no lo esté usando otra aplicación y vuelve a intentarlo.

en: Invalid request: headers are too long!
es_ES: Solicitud inválida: ¡Cabeceras demasiado largas!

en: Failed to upload the file!
es_ES: ¡No se ha podido subir el archivo!

en: No file was passed!
es_ES: ¡No se ha transferido ningún archivo!

en: Uploaded successfully!
es_ES: ¡Subida completada!

en: Show mouse cursor
es_ES: Mostrar cursor

en: Snap to edges
es_ES: Pegar a bordes

en: Stretch to fit
es_ES: Ajuste estirado

en: Use Screen:
es_ES: Pantalla:

[ctx: 3ds-screen]
en: Top
es_ES: Superior

[ctx: 3ds-screen]
en: Bottom
es_ES: Inferior

[ctx: 3ds-screen]
en: Both
es_ES: Ambas

en: Touch
es_ES: Tocar

en: Toggle Drag Mode
es_ES: Modo de arrastre

en: Toggle Magnify Mode
es_ES: Modo aumentado

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode.
    Returning to Launcher...
es_ES: Modo aumentado desactivado. Reactivando modo de arrastre.
    Volviendo al iniciador...

en: Magnify Mode Off. Returning to Launcher...
es_ES: Modo aumentado desactivado. Volviendo al iniciador...

en: Hover Mode
es_ES: Modo flotante

en: Drag Mode
es_ES: Modo de arrastre

en: Cannot Switch to Drag Mode while Magnify Mode is On
es_ES: No se puede cambiar al modo de arrastre mientras el modo aumentado esté activado

en: Magnify Mode cannot be activated in menus.
es_ES: No se puede activar el modo aumentado en un menú.

en: Magnify Mode can only be activated
     when both screens are enabled.
es_ES: El modo aumentado solo puede ser activado
     cuando las dos pantallas están activadas.

en: In-game resolution too small to magnify.
es_ES: La resolución del juego es demasiado pequeña para usar el modo aumentado.

en: Magnify Mode On. Switching to Hover Mode...
es_ES: Modo aumentado activado. Cambiando al modo flotante...

en: Magnify Mode On
es_ES: Modo aumentado activado

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode...
es_ES: Modo aumentado desactivado. Reactivando modo de arrastre...

en: Magnify Mode Off
es_ES: Modo aumentado desactivado

en: Getting help
es_ES: ¿Dónde puedo conseguir ayuda?

en: ## Help, I'm lost!
    
    First, make sure you have the games and necessary game files ready. Check the **Where to Get the Games** section under the **General** tab. Once obtained, follow the steps outlined in the **Adding Games** tab to finish adding them on this device. Take a moment to review this process carefully, as some users encountered challenges here owing to recent Android changes.
    
    Need more help? Refer to our [online documentation for Android](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html). Got questions? Swing by our [support forums](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=17) or hop on our [Discord server](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), which includes an [Android support channel](https://discord.com/channels/581224060529148060/1135579923185139862).
    
    Oh, and heads up, many of our supported games are intentionally tricky, sometimes mind-bogglingly so. If you're stuck in a game, think about checking out a game walkthrough. Good luck!
es_ES: ## ¡Socorro, no sé qué hacer!
    
    Primero asegúrate de tener los juegos y los archivos necesarios de dichos juegos. Lee la sección **Cómo obtener juegos** en la pestaña **General**. Una vez los tengas, sigue los pasos indicados en la pestaña **Añadir juegos** para añadirlos en este dispositivo. Dedica un momento a estudiar el proceso, ya que algunos usuarios han tenido problemas debido a los últimos cambios en Android.
    
    ¿Necesitas más ayuda? Si el inglés no te da problemas, puedes leer nuestra [documentación en línea sobre Android](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html). ¿Tienes preguntas? Pásate por nuestros [foros de soporte](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=17) o por nuestro [servidor de Discord](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), que incluye un [canal de soporte para Android](https://discord.com/channels/581224060529148060/1135579923185139862).
    
    Ah, un aviso: muchos de los juegos a los que damos soporte son complicados a propósito y hasta pueden ser un quebradero de cabeza. Si hay alguna parte de un juego en la que te atasques, piensa en buscar una guía del juego. ¡Suerte!

en: Touch Controls
es_ES: Controles táctiles

en: ## Touch control modes
    The touch control mode can be changed by tapping or clicking on the controller icon in the upper right corner
    ### Direct mouse 
    
    The touch controls are direct. The pointer jumps to where the finger touches the screen (default for menus).
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### Touchpad emulation 
    
    The touch controls are indirect, like on a laptop touchpad.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    ### Gamepad emulation 
    
    Fingers must be placed on lower left and right of the screen to emulate a directional pad and action buttons.
    
      ![Gamepad mode](gamepad.png "Gamepad mode"){w=10em}
    
    To select the preferred touch mode for menus, 2D games, and 3D games, go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**.
    
    ## Touch actions 
    
    ### Two finger scroll 
    
    To scroll, slide two fingers up or down the screen
    ### Two finger tap
    
    To do a two finger tap, hold one finger down and then tap with a second finger.
    
    ### Three finger tap
    
    To do a three finger tap, start with holding down one finger and progressively touch down the other two fingers, one at a time, while still holding down the previous fingers. Imagine you are impatiently tapping your fingers on a surface, but then slow down that movement so it is rhythmic, but not too slow.
    
    ### Immersive Sticky fullscreen mode
    
    Swipe from the edge to reveal the system bars.  They remain semi-transparent and disappear after a few seconds unless you interact with them.
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, tap on the menu icon at the top right of the screen.
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, long press on the controller icon at the top right of the screen, or tap on any editable text field. To hide the virtual keyboard, tap the controller icon again, or tap outside the text field.
    
    
      ![Keyboard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}
es_ES: ## Modos de control táctil
    Puedes cambiar el esquema de control táctil tocando o haciendo clic en el icono del mando que se encuentra en la esquina superior derecha.
    
    ### Control directo de ratón 
    
    Los controles táctiles son directos. El cursor saltará allá donde tu dedo toque la pantalla (la opción predeterminada para los menús).
    
      ![Control directo de ratón](mouse.png "Control directo de ratón"){w=10em}
    
    ### Emulación de pantalla táctil/«touchpad» 
    
    Los controles táctiles son indirectos. Aunque tu dedo esté lejos del cursor, todavía podrá moverlo tal y como lo haría el «touchpad» de un portátil.
    
      ![Modo «touchpad»](touchpad.png "Modo «touchpad»"){w=10em}
    
    ### Emulación de mando 
    
    Será necesario colocar los dedos en las esquinas inferior izquierda y derecha de la pantalla para emular un control de dirección y botones de acción.
    
      ![Modo mando](gamepad.png "Modo mando"){w=10em}
    
    Para seleccionar el modo táctil que prefieras para menús, juegos 2D y juegos 3D, ve a **Opciones globales > Backend > Selecciona el modo táctil que prefieres**.
    
    ## Acciones táctiles 
    
    ### Deslizar dos dedos 
    
    Para desplazar una ventana, desliza dos dedos por la pantalla, hacia arriba o hacia abajo.
    
    ### Toque con dos dedos 
    
    Para hacer un toque con dos dedos, mantén pulsado con un dedo y luego toca con otro.
    
    ### Toque con tres dedos 
    
    Para hacer un toque con tres dedos, empieza manteniendo pulsado con un dedo y toca de forma progresiva con los otros dos, de uno en uno, manteniendo la pulsación de los dedos anteriores. Imagínate que estás toqueteando impacientemente una superficie con los dedos, pero ve más despacio para que el movimiento sea rítmico, sin llegar a ser demasiado lento.
    
    ### Modo envolvente fijo a pantalla completa 
    
    Desliza un dedo desde un borde del dispositivo para mostrar las barras del sistema. Permanecerán semitransparentes y desaparecerán al cabo de unos segundos a menos que interactúes con ellas.
    
    ### Menú principal global 
    
    Para abrir el menú principal global, toca el icono del menú en la esquina superior derecha de la pantalla.
    
      ![Icono de menú](menu.png "Icono de menú"){w=10em}
    
    ## Teclado virtual 
    
    Para abrir el teclado virtual, pulsa durante unos segundos el icono del mando en la esquina superior derecha de la pantalla o toca cualquier campo de texto editable. Para ocultar el teclado virtual, vuelve a tocar el icono del mando o toca fuera del campo de texto.
    
    
      ![Icono de teclado](keyboard.png "Icono de teclado"){w=10em}

en: Adding Games
es_ES: Añadir juegos

en: ## Adding Games 
    
    1. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option. 
    
      ![ScummVM file browser root](browser-root.png "ScummVM file browser root"){w=70%}
    
    3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames**. 
    
    4. Select **Use this folder**. 
    
      ![OS selectable folder](fs-folder.png "OS selectable folder"){w=70%}
    
    5. Select **ALLOW** to give ScummVM permission to access the folder. 
    
      ![OS access permission dialog](fs-permission.png "OS access permission"){w=70%}
    
    6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
      ![SAF folder added](browser-folder-in-list.png "SAF folder added"){w=70%}
    
    Step 2 and 3 are done only once. To add more games, repeat Steps 1 and 6. 
    
    See our [Android documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html) for more information.
es_ES: ## Cómo añadir juegos 
    
    1. Selecciona **Añadir juego...** desde el iniciador. 
    
    2. Dentro del explorador de archivos de ScummVM, selecciona **Arriba** hasta llegar a la carpeta raíz, que mostrará la opción **<Añadir una carpeta nueva>**. 
    
      ![Raíz en el explorador de archivos de ScummVM](browser-root.png "Raíz en el explorador de archivos de ScummVM"){w=10em}
    
    3. Toca dos veces **<Añadir una carpeta nueva>**. Dentro del explorador de archivos de tu dispositivo, busca la carpeta que contiene todas las carpetas de tus juegos. Por ejemplo, **Tarjeta SD > JuegosScummVM**. 
    
    4. Selecciona **Usar esta carpeta**. 
    
      ![Carpeta seleccionable por el SO](fs-folder.png "Carpeta seleccionable por el SO"){w=10em}
    
    5. Selecciona **PERMITIR** para dar a ScummVM permiso para acceder a dicha carpeta. 
    
      ![Ventana de permisos de acceso del SO](fs-permission.png "Ventana de permisos de acceso del SO"){w=10em}
    
    6. Dentro del explorador de archivos de ScummVM, toca dos veces para buscar en la carpeta que acabas de añadir. Añade un juego seleccionando el subdirectorio que contenga archivos de juego y luego toca en **Aceptar**. 
    
      ![Carpeta dentro de SAF añadida](browser-folder-in-list.png "Carpeta dentro de SAF añadida"){w=10em}
    
    Solo es necesario seguir los pasos 2 y 3 una vez. Si quieres añadir más juegos, repite los pasos 1 y 6. 
    
    Para más información, puedes ver nuestra [documentación sobre Android](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html).

en: Show On-screen control
es_ES: Mostrar controles en pantalla

en: Choose the preferred touch mode:
es_ES: Selecciona el modo táctil que prefieres:

en: In menus
es_ES: Dentro de menús

en: Touchpad emulation
es_ES: Emulación de pantalla táctil

en: Direct mouse
es_ES: Control directo de ratón

en: Gamepad emulation
es_ES: Emulación de mando

en: In 2D games
es_ES: En juegos 2D

en: In 3D games
es_ES: En juegos 3D

en: Select the orientation:
es_ES: Selecciona la orientación:

en: Automatic
es_ES: Automática

en: Portrait
es_ES: Vertical

en: Landscape
es_ES: Horizontal

en: In games
es_ES: En juegos

note: I18N: This button opens a list of all folders added for Android Storage Attached Framework
en: Remove folder authorizations...
es_ES: Quitar autorizaciones de carpetas...

en: Remove
es_ES: Eliminar

en: Unscaled
es_ES: Sin escalar

en: Hardware scale (fast, but low quality)
es_ES: Escalado por hardware (rápido, pero de baja calidad)

en: Software scale (good quality, but slower)
es_ES: Escalado por software (buena calidad, pero más lento)

en: Show Gamepad Controller (iOS 15 and later)
es_ES: Mostrar mando (iOS 15 en adelante)

en: Gamepad opacity
es_ES: Opacidad de mando

en: Directional button:
es_ES: Botones direc.:

en: Thumbstick
es_ES: Joystick

en: Dpad
es_ES: Cruceta

en: Use minimal gamepad layout
es_ES: Usar superposición de mando mínima

en: Show keyboard function bar
es_ES: Mostrar barra de funciones del teclado

en: ## Help, I'm lost!
    
    First, make sure you have the games and necessary game files ready. Check the **Where to Get the Games** section under the **General** tab. Once obtained, follow the steps outlined in the **Adding Games** tab to finish adding them on this device.
    
    Need more help? Refer to our [online documentation for iOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html). Got questions? Swing by our [support forums](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=15) or hop on our [Discord server](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), which includes an [iOS support channel](https://discord.com/channels/581224060529148060/1149456560922316911).
    
    Oh, and heads up, many of our supported games are intentionally tricky, sometimes mind-bogglingly so. If you're stuck in a game, think about checking out a game walkthrough. Good luck!
es_ES: ## ¡Socorro, no sé qué hacer!
    
    Primero asegúrate de tener los juegos y los archivos necesarios de dichos juegos. Lee la sección **Cómo obtener juegos** en la pestaña **General**. Una vez los tengas, sigue los pasos indicados en la pestaña **Añadir juegos** para añadirlos en este dispositivo. Dedica un momento a estudiar el proceso, ya que algunos usuarios han tenido problemas debido a los últimos cambios en Android.
    
    ¿Necesitas más ayuda? Si el inglés no te da problemas, puedes leer nuestra [documentación en línea sobre iOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html). ¿Tienes preguntas? Pásate por nuestros [foros de soporte](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=15) o por nuestro [servidor de Discord(https://discord.gg/4cDsMNtcpG), que incluye un [canal de soporte para iOS](https://discord.com/channels/581224060529148060/1149456560922316911).
    
    Ah, un aviso: muchos de los juegos a los que damos soporte son complicados a propósito y hasta pueden ser un quebradero de cabeza. Si hay alguna parte de un juego en la que te atasques, piensa en buscar una guía del juego. ¡Suerte!

en: ## Touch control modes
    The touch control mode can be changed by tapping or clicking on the controller icon in the upper right corner, by swiping two fingers from left to right, or in the global settings from the Launcher go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**. It's possible to configure the touch mode for three situations (ScummVM menus, 2D games and 3D games).
    
    ### Direct mouse 
    
    The touch controls are direct. The pointer jumps to where the finger touches the screen (default for menus).
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### Touchpad emulation 
    
    The touch controls are indirect, like on a laptop touchpad.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    To select the preferred touch mode for menus, 2D games, and 3D games, go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**.
    
    ## Touch actions 
    
    | Gesture           | Action            
    | ------------------|-------------------
    | `One finger tap`  | Left mouse click  
    | `Two fingers tap` | Right mouse click 
    | `Two fingers double tap` | ESC 
    | `One finger press & hold for >0.5s` | Left mouse button hold and drag, such as for selection from action wheel in Curse of Monkey Island 
    | `Two fingers press & hold for >0.5s` | Right mouse button hold and drag, such as for selection from action wheel in Tony Tough 
    | `Two fingers swipe (left to right)` | Toggles between the touch modes 
    | `Two fingers swipe (right to left)` | Toggles virtual controller (>iOS 15) 
    | `Two fingers swipe (top to bottom)` | Access Global Main Menu in games 
    | `Pinch (zoom in/out)` | Enables/disables keyboard 
    
    ### Virtual Gamepad 
    
    Devices running iOS 15 or later can connect virtual gamepad controller by swiping two fingers from right to left or through **Global Options > Backend**. The directional button can be configured to either a thumbstick or a dpad.
    **Note** While the virtual controller is connected it is not possible to perform mouse clicks using tap gestures since they are disabled as long as the virtual controller is visible. Left mouse clicks are performed by pressing the A button. Tap gestures are enabled again when virtual controller is disconnected.
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, tap on the menu icon at the top right of the screen or swipe two fingers downwards.
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, long press on the controller icon at the top right of the screen, perform a pinch gesture (zoom out) or tap on any editable text field. To hide the virtual keyboard, tap the controller icon again, do an opposite pinch gesture (zoom in) or tap outside the text field.
    
    
      ![Keyboard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}
es_ES: ## Modos de control táctil
    Puedes cambiar el esquema de control táctil tocando o haciendo clic en el icono del mando que se encuentra en la esquina superior derecha, o bien deslizando dos dedos de izquierda a derecha.
    
    ### Control directo de ratón 
    
    Los controles táctiles son directos. El cursor saltará allá donde tu dedo toque la pantalla (la opción predeterminada para los menús).
    
      ![Control directo de ratón](mouse.png "Control directo de ratón"){w=10em}
    
    ### Emulación de pantalla táctil/«touchpad» 
    
    Los controles táctiles son indirectos. Aunque tu dedo esté lejos del cursor, todavía podrá moverlo tal y como lo haría el «touchpad» de un portátil.
    
      ![Modo «touchpad»](touchpad.png "Modo «touchpad»"){w=10em}
    
    Para seleccionar el modo táctil que prefieras para menús, juegos 2D y juegos 3D, ve a **Opciones globales > Backend > Selecciona el modo táctil que prefieres**.
    
    ## Acciones táctiles 
    
    | Gesto               | Acción           
    | ------------------|-------------------
    | `Toque con un dedo`  | Botón izdo. del ratón  
    | `Toque con dos dedos` | Botón dcho. del ratón 
    | `Toque doble con dos dedos` | Tecla ESC 
    | `Pulsación larga con un dedo durante 0,5 s mínimo` | Arrastrar con el botón izdo. del ratón, como para seleccionar una acción dentro de la rueda de acciones de Curse of Monkey Island 
    | `Pulsación larga con dos dedos durante 0,5 s mínimo` | Arrastrar con el botón izdo. del ratón, como para seleccionar una acción dentro de la rueda de acciones de Tony Tough 
    | `Deslizar con dos dedos (de izda. a dcha.)` | Alternar modos táctiles 
    | `Deslizar con dos dedos (de dcha. a izda.)` | Alternar mando virtual (>iOS 15) 
    | `Deslizar con dos dedos (de arriba a abajo)` | Acceder al menú principal global dentro de un juego 
    | `Pellizcar (hacia fuera/dentro)` | Activar/Desactivar el teclado 
    
    ### Emulación de mando
    
    Aquellos dispositivos con iOS 15 o superior pueden conectar un mando virtual deslizando dos dedos de derecha a izquierda o bien a través de las **Opciones globales > Back-end**. Los botones de dirección pueden ser configurados para que funcionen como un joystick o como una cruceta.
    **Nota:** si el mando virtual está conectado, no podrás hacer clics de ratón dando toques en la pantalla, ya que se desactivarán mientras el mando virtual sea visible. Puedes hacer clic de botón izquierdo pulsando el botón A. Los toques en la pantalla se volverán a activar al desconectar el mando virtual.
    
    ### Menú principal global 
    
    Para abrir el menú principal global, toca el icono del menú en la esquina superior derecha de la pantalla o desliza dos dedos hacia abajo.
    
      ![Icono de menú](menu.png "Icono de menú"){w=10em}
    
    ## Teclado virtual 
    
    Para abrir el teclado virtual, pulsa durante unos segundos el icono del mando en la esquina superior derecha de la pantalla, pellizca la pantalla (como para reducir la imagen) o toca cualquier campo de texto editable. Para ocultar el teclado virtual, vuelve a tocar el icono del mando, pellizca hacia fuera la pantalla (como para ampliar la imagen) o toca fuera del campo de texto.
    
    
      ![Icono de teclado](keyboard.png "Icono de teclado"){w=10em}

en: External keyboard
es_ES: Teclado externo

en: ## Use of keyboard
    External keyboards are supported and from iOS 13.4 most of the special keys, e.g. function keys, Home and End, are mapped. 
    For external keyboards missing the special keys, e.g. the Apple Magic Keyboard for iPads, the special keys can be triggered using the following key combinations: 
    
    
    | Key combination   | Action            
    | ------------------|-------------------
    | `CMD + 1`         | F1                
    | `CMD + 2`         | F2                
    | `...`             | ...               
    | `CMD + 0`         | F10               
    | `CMD + SHIFT + 1` | F11               
    | `CMD + SHIFT + 2` | F12               
    | `CMD + UP`        | PAGE UP           
    | `CMD + DOWN`      | PAGE DOWN         
    | `CMD + LEFT`      | HOME              
    | `CMD + RIGHT`     | END
es_ES: ## Cómo usar el teclado
    Los teclados externos son compatibles con ScummVM y a partir de la versión 13.4 de iOS, la mayoría de teclas especiales (teclas de función, Inicio, Fin...) pueden ser asignadas. 
    Para aquellos teclados externos que no dispongan de teclas especiales, como el Apple Magic Keyboard para iPads, se pueden invocar las teclas especiales mediante las siguientes combinaciones de teclas: 
    
    
    | Combinación de teclas  | Acción            
    | ------------------|-------------------
    | `CMD + 1`         | F1                
    | `CMD + 2`         | F2                
    | `...`             | ...               
    | `CMD + 0`         | F10               
    | `CMD + MAYÚS + 1` | F11               
    | `CMD + MAYÚS + 2` | F12               
    | `CMD + ARRIBA`        | RE PÁG           
    | `CMD + ABAJO`      | AV PÁG         
    | `CMD + IZQUIERDA`      | INICIO              
    | `CMD + DERECHA`     | FIN

en: ## Adding Games 
    
    1. Copy the required game files to the ScummVM application. There are several ways to do that, see our [Transferring game files documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html#transferring-game-files) for more information.
    
    2. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    3. In the ScummVM file browser, double-tap to browse to your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
    To add more games, repeat the steps above. 
    
    See our [iOS documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html) for more information.
es_ES: ## Cómo añadir juegos 
    
    1. Copia los archivos de datos necesarios a la aplicación de ScummVM. Hay varias formas, puedes ver nuestra [documentación sobre copia de archivos de juegos (en inglés)](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html#transferring-game-files) para saber más.
    
    2. Selecciona **Añadir juego...** en el iniciador. 
    
    3. Dentro del explorador de archivos de ScummVM, toca dos veces para desplazarte por las carpetas hasta encontrar la que hayas añadido. Para añadir un juego, selecciona la subcarpeta que contenga los archivos del juego y luego toca en **Aceptar**. 
    
    Si quieres añadir más juegos, repite todos estos pasos. 
    
    Para más información, puedes ver nuestra [documentación sobre iOS (en inglés)](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html).

en: ## Touch actions 
    
    ### Press Touch area 
    
    Press Touch area to perform a left mouse click
    ### Play/Pause
    
    Press Play/Pause to perform a right mouse click
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, press Back/Menu button.
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, press and hold the Play/Pause button. To hide the virtual keyboard, press the Back/Menu button.
es_ES: ## Acciones táctiles 
    
    ### Pulsación de la zona táctil 
    
    Pulsa la zona táctil para pulsar el botón izquierdo del ratón.
    
    ### Reproducir/Pausar
    
    Pulsa Reproducir/Pausar para pulsar el botón derecho del ratón.
    
    ### Menú principal global
    
    Pulsa el botón Atrás/Menú para abrir el menú principal global.
    
    ## Teclado virtual
    
    Para abrir el teclado virtual debes mantener pulsado el botón Reproducir/Pausar. Para ocultarlo, pulsa el botón Atrás/Menú.

en: ## Adding Games 
    
    1. Copy the required game files to the ScummVM application. There are several ways to do that, see our [Transferring game files documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html#transferring-game-files) for more information.
    
    2. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    3. In the ScummVM file browser, double-tap to browse to your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
    To add more games, repeat the steps above. 
    
    See our [tvOS documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html) for more information.
es_ES: ## Cómo añadir juegos 
    
    1. Copia los archivos de datos necesarios a la aplicación de ScummVM. Hay varias formas, puedes ver nuestra [documentación sobre copia de archivos de juegos (en inglés)](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html#transferring-game-files) para saber más.
    
    2. Selecciona **Añadir juego...** en el iniciador. 
    
    3. Dentro del explorador de archivos de ScummVM, selecciona dos veces para desplazarte por las carpetas hasta encontrar la que hayas añadido. Para añadir un juego, selecciona la subcarpeta que contenga los archivos del juego y luego toca en **Aceptar**. 
    
    Si quieres añadir más juegos, repite todos estos pasos. 
    
    Para más información, puedes ver nuestra [documentación sobre tvOS (en inglés)](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html).

en: LIBRETRO PLAYLIST GENERATOR
es_ES: GENERADOR DE LISTAS DE REPRODUCCIÓN LIBRETRO

en: (check '? > Libretro playlist' for detailed info)
es_ES: (para más información, ve a «? > Lista de reproducción de libRetro»)

en: Playlists Path
es_ES: Listas de rep.

en: Specifies where your playlist will be saved.
es_ES: Especifica dónde se guardarán tus listas de reproducción.

en: Playlist format:
es_ES: Formato listas:

en: Hooks location:
es_ES: Enlaces:

en: All in save folder
es_ES: Todos en la carpeta de guardados

en: One in each game folder
es_ES: Uno en cada carpeta de juego

en: Clear existing hooks
es_ES: Borrar enlaces existentes

en: Generate playlist
es_ES: Generar lista de reproducción

en: Status:
es_ES: Estado:

en: Failed, can't access playlist file
es_ES: Fallo al acceder al archivo de lista de reproducción

en: cleaning failed
es_ES: error al borrar

en: Failed, can't create hook files
es_ES: Fallo al crear los archivos de enlace

en: Select Playlist directory
es_ES: Selecciona el directorio de listas de reproducción

en: Libretro playlist
es_ES: Lista de reproducción de libRetro

en: ## Libretro playlists for ScummVM core
    Playlists used in Libretro frontends (e.g. Retroarch) are plain text lists used to directly launch a game with a specific core from the user interface. Those lists are structured to pass to the core the path of a specific content file to be loaded (e.g. ROM).
    
    ScummVM core can accept as content the path to any of the files inside a valid game folder, the detection system will try to autodetect the game from the content file parent folder and run the game with default ScummVM options.
    
    The core also supports dedicated per game **hook** plain text files with **.
es_ES: ## Listas de reproducción de libRetro para el núcleo de ScummVM
    Las listas de reproducción que utilizan los «front-ends» de libRetro (por ejemplo: Retroarch) son listas en texto sin formato que se utilizan para ejecutar desde la interfaz de usuario un juego directamente con un núcleo específico. Dichas listas están estructuradas para indicar al núcleo la ruta de un archivo de contenido a cargar concreto (por ejemplo: una ROM).
    
    El núcleo de ScummVM puede aceptar como contenido la ruta de cualquiera de los archivos que haya dentro de una carpeta de juego válida: el sistema de detección intentará detectar automáticamente el juego a partir de la carpeta raíz del archivo y luego ejecutar el juego con las opciones predeterminadas de ScummVM.
    
    El núcleo también admite archivos de texto sin formato con **«hooks»/enlaces** dedicados para cada juego utilizando **.

en: Click Mode
es_ES: Modo clic

en: Keyboard
es_ES: Teclado

en: ## Keyboard shortcuts
    
    ScummVM supports various in-game keyboard and mouse shortcuts, and since version 2.2.0 these can be manually configured in the **Keymaps tab**, or in the **configuration file**.
    
    For game-specific controls, see the [wiki entry](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Category:Supported_Games) for the game you are playing.
    
    Default shortcuts are shown in the table.
    
    | Shortcut      | Description      
    | --------------|------------------
    | `Ctrl+F5` | Displays the Global Main Menu
es_ES: ## Accesos directos de teclado
    
    ScummVM es compatible con accesos directos de teclado y ratón ejecutables en mitad de una partida, que pueden configurarse manualmente desde la versión 2.2.0, en la **pestaña de Asignaciones** o en el **archivo de configuración**.
    
    Si estás buscando los controles específicos para cada juego, busca la [página correspondiente en la wiki](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Category:Supported_Games) del juego que estés jugando.
    
    La siguiente tabla muestra los accesos directos predeterminados.
    
    | Acceso directo | Descripción      
    | --------------|------------------
    | `Ctrl+F5` | Muestra el menú principal global

en: | `Cmd+q`    | Quit (macOS)
es_ES: | `Cmd+q`    | Salir (macOS)

en: | `Alt+F4`  | Quit (Windows)
es_ES: | `Alt+F4`  | Salir (Windows)

en: | `Ctrl+q`  | Quit (Linux/Unix)
es_ES: | `Ctrl+q`  | Salir (Linux/Unix)

en: | `Ctrl+z`  | Quit (other platforms)
es_ES: | `Ctrl+z`  | Salir (otras plataformas)

en: | `Ctrl+u`  | Mutes all sounds
    | `Ctrl+m`  | Toggles mouse capture
    | `Ctrl+Alt` and `9` or `0` | Cycles forwards/backwards between graphics filters
    | `Ctrl+Alt` and `+` or `-` | Increases/decreases the scale factor
    | `Ctrl+Alt+a` | Toggles aspect ratio correction on/off
    | `Ctrl+Alt+f` | Toggles between nearest neighbor and bilinear interpolation (graphics filtering on/off)
    | `Ctrl+Alt+s` | Cycles through stretch modes
    | `Alt+Enter`   | Toggles full screen/windowed mode
    | `Alt+s`          | Takes a screenshot
    | `Ctrl+F7`       | Opens virtual keyboard (if enabled). This can also be opened with a long press of the middle mouse button or wheel.
    | `Ctrl+Alt+d` | Opens the ScummVM debugger
es_ES: | `Ctrl+u`  | Silencia el sonido
    | `Ctrl+m`  | Activa o desactiva la captura del ratón
    | `Ctrl+Alt` y `9` o `0` | Cambia los filtros gráficos
    | `Ctrl+Alt` y `+` o `-` | Aumenta o disminuye el factor de escala
    | `Ctrl+Alt+a` | Activa o desactiva la corrección de la relación de aspecto
    | `Ctrl+Alt+f` | Alterna entre las interpolaciones de vecino más cercano y bilineal (el filtro de gráficos)
    | `Ctrl+Alt+s` | Alterna entre los diferentes modos de ajuste
    | `Alt+Enter`   | Alterna los modos a pantalla completa y en ventana
    | `Alt+s`          | Hace una captura de la pantalla
    | `Ctrl+F7`       | Abre el teclado virtual (si está activado). También puede abrirse manteniendo pulsado el botón central del ratón o la rueda del mismo.
    | `Ctrl+Alt+d` | Abre el depurador de ScummVM

en: Hide ScummVM
es_ES: Ocultar ScummVM

en: Hide Others
es_ES: Ocultar otros

en: Show All
es_ES: Mostrar todo

en: Window
es_ES: Ventana

en: Minimize
es_ES: Minimizar

note: I18N: This keymap opens KIA's HELP tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ONLINE HELP
en: Help
es_ES: Ayuda

en: User Manual
es_ES: Manual de usuario

en: General Information
es_ES: Información general

en: What's New in ScummVM
es_ES: Novedades en ScummVM

en: Credits
es_ES: Créditos

en: GPL License
es_ES: Licencia GPL

en: LGPL License
es_ES: Licencia LGPL

en: Freefont License
es_ES: Licencia Freefont

en: OFL License
es_ES: Licencia OFL

en: BSD License
es_ES: Licencia BSD

en: Apache License
es_ES: Licencia Apache

en: BSL License
es_ES: Licencia BSL

en: GLAD License
es_ES: Licencia GLAD

en: ISC License
es_ES: Licencia ISC

en: Lua License
es_ES: Licencia Lua

en: MIT License
es_ES: Licencia MIT

en: MKV License
es_ES: Licencia MKV

en: MPL License
es_ES: Licencia MPL

en: TinyGL License
es_ES: Licencia TinyGL

en: Catharon License
es_ES: Licencia Catharon

note: I18N: Hardware key
en: Menu
es_ES: Menú

en: Cross
es_ES: Cruz

en: Circle
es_ES: Circulo

en: Square
es_ES: Cuadrado

en: Minus
es_ES: Menos

en: Plus
es_ES: Más

en: Video
es_ES: Vídeo

en: Current video mode:
es_ES: Modo de vídeo actual:

en: Double-strike
es_ES: Duplicar campos

en: Horizontal underscan:
es_ES: Underscan horizontal:

en: Vertical underscan:
es_ES: Underscan vertical:

en: Input
es_ES: Entrada

en: GC Pad sensitivity:
es_ES: Sensibilidad del mando de GC:

en: GC Pad acceleration:
es_ES: Aceleración del mando de GC:

en: Status:
es_ES: Estado:

en: Unknown
es_ES: Desconocido

en: Mount DVD
es_ES: Montar DVD

en: Unmount DVD
es_ES: Desmontar DVD

en: Server:
es_ES: Servidor:

en: Share:
es_ES: Disco compartido:

en: Password:
es_ES: Contraseña:

en: Init network
es_ES: Iniciar red

en: Mount SMB
es_ES: Montar SMB

en: Unmount SMB
es_ES: Desmontar SMB

en: DVD Mounted successfully
es_ES: DVD montado con éxito

en: Error while mounting the DVD
es_ES: Error al montar el DVD

en: DVD not mounted
es_ES: DVD no montado

en: Network up, share mounted
es_ES: Red conectada, disco compartido montado

en: Network up
es_ES: Red conectada

en: , error while mounting the share
es_ES: , error al montar el disco compartido

en: , share not mounted
es_ES: , disco compartido no montado

en: Network down
es_ES: Red desconectada

en: Initializing network
es_ES: Iniciando la red

en: Timeout while initializing network
es_ES: Se ha excedido el tiempo de iniciación de red

en: Network not initialized (%d)
es_ES: Red no iniciada (%d)

en: Launcher
es_ES: Iniciador

en: Check for Updates...
es_ES: Buscar actualizaciones...

en: Unable to locate the '%s' engine data file.
es_ES: No se puede localizar el archivo de datos del motor '%s'.

en: The '%s' engine data file is corrupt.
es_ES: El archivo de datos del motor '%s' está corrupto.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d.%d but got %d.%d.
es_ES: Se ha encontrado una versión incorrecta del archivo de datos del motor '%s'. Se esperaba %d.%d pero se encontró %d.%d.

en: TV emulation
es_ES: Emulación de TV

en: Emulate composite output to an NTSC TV
es_ES: Emulación de salida de componentes a TV NTSC

en: Color graphics
es_ES: Gráficos en color

en: Use color graphics instead of monochrome
es_ES: Usar gráficos en color en vez de monocromos

en: Show scanlines
es_ES: Mostrar líneas horizontales

en: Darken every other scanline to mimic the look of a CRT
es_ES: Oscurecer entrelazado para simular el aspecto de un CRT

en: Always use sharp monochrome text
es_ES: Usar siempre texto monocromo nítido

en: Do not emulate NTSC artifacts for text
es_ES: No emular artefactos de NTSC para el texto

en: Use checkered cursor
es_ES: Usar cursor de cuadrícula

en: Use the checkered cursor from later Apple II models
es_ES: Utiliza el cursor con forma de cuadrícula de los modelos más tardíos de Apple II

en: Early AGI games for Tandy Color Computer are not yet supported.
es_ES: Los primeros juegos en AGI para la Tandy Color Computer no son compatibles todavía.

en: Could not open/use file 'hgc_font' for Hercules hires font.
    If you have such file in other AGI (Sierra) game, you can copy it to the game directory
es_ES: No se ha podido abrir o usar el archivo 'hgc_font' para la fuente «hires» de Hercules.
    Si tienes este archivo en otro juego AGI (de Sierra), puedes copiarlo en el directorio del juego

en: Use original save/load screens
es_ES: Usar pantallas de guardado/carga originales

en: Use the original save/load screens instead of the ScummVM ones
es_ES: Usa los menús originales para guardar/cargar en vez de los de ScummVM

en: Use an alternative palette
es_ES: Usar paleta alternativa

en: Use an alternative palette, common for all Amiga games. This was the old behavior
es_ES: Usar una paleta alternativa, común para todos los juegos de Amiga. Esta es la opción que se usaba antes

en: Mouse support
es_ES: Compatibilidad de ratón

en: Enables mouse support. Allows to use mouse for movement and in game menus.
es_ES: Activa el ratón. Permite usarlo para moverse en el juego y en los menús.

en: Predictive Input Dialog on mouse click
es_ES: Mostrar ventana de escritura predictiva al hacer clic con el ratón

en: Enables the assistive Predictive Input Dialog specifically for when clicking the left mouse button within text input fields.
    The Predictive Input Dialog can still be activated on demand if there's a specified key mapping for it
es_ES: Activa la ventana del ayudante de escritura predictiva solo cuando se haga clic con el botón izquierdo del ratón en campos de texto.
    La ventana de escritura predictiva se podrá activar cuando lo necesites si asignas una tecla específica para mostrarla.

en: Use Hercules hires font
es_ES: Usar fuentes Hercules de alta resolución

en: Uses Hercules hires font, when font file is available.
es_ES: Utiliza las fuentes Hercules de alta resolución, si están disponibles.

en: Pause when entering commands
es_ES: Pausar al escribir comandos

en: Shows a command prompt window and pauses the game (like in SCI) instead of a real-time prompt.
es_ES: Muestra una ventana de comandos y pausa el juego (como en los juegos SCI), en vez de una ventana en tiempo real.

en: Add speed menu
es_ES: Añadir menú de velocidad

en: Add game speed menu (similar to PC version)
es_ES: Activa el menú de velocidad del juego (similar al de la versión para PC)

en: Enable copy protection
es_ES: Activar protección anticopia

en: Enable any copy protection that would otherwise be bypassed by default.
es_ES: Activa cualquier sistema de protección anticopia que, de lo contrario, sería anulada por defecto.

en: This game does not support loading
es_ES: Este juego no permite cargar.

en: This game does not support saving
es_ES: Este juego no permite guardar.

en: Restore game:
es_ES: Cargar partida:

en: Restore
es_ES: Cargar

en: Quick load or save game isn't supported in this location
es_ES: No se pueden usar el guardado o carga rápidos en este lugar

en: Failed to load saved game from file:
    
    %s
es_ES: Fallo al cargar la partida guardada del archivo:
    
    %s

en: Failed to save game to file:
    
    %s
es_ES: Fallo al guardar la partida al archivo:
    
    %s

en: Successfully saved game in file:
    
    %s
es_ES: La partida se ha guardado en el archivo:
    
    %s

en: Cutscene file '%s' not found!
es_ES: ¡No se ha encontrado el vídeo %s!

en: AdLib OPL3 mode
es_ES: Modo AdLib OPL3

en: When AdLib is selected, OPL3 features will be used. Depending on the game, this will prevent cut-off notes, add extra notes or instruments and/or add stereo.
es_ES: Al seleccionar AdLib se utilizarán las características OPL3. Esto impedirá que se pierdan notas, se añadan notas o instrumentos de más o se añada una panoramización estéreo indeseada, en función de cada juego.

en: Use DOS version music tempos
es_ES: Usar tempos de la versión para DOS en la música

en: Selecting this option will play the music using the tempos used by the DOS version of the game. Otherwise, the faster tempos of the Windows version will be used.
es_ES: Al seleccionar esta opción se reproducirá la música aplicando los tempos de la versión para DOS del juego. En caso contrario, se utilizarán los tempos más acelerados de la versión para Windows.

en: Prefer digital sound effects
es_ES: Preferir efectos de sonido digitales

en: Prefer digital sound effects instead of synthesized ones
es_ES: Utiliza efectos de sonido digitales en vez de los sintetizados

en: Disable fade-out effects
es_ES: Desactivar fundidos a negro

en: Don't fade every screen to black when leaving a room.
es_ES: Evita que al salir de una estancia la imagen siempre transicione a negro.

en: AGOS 2 support is not compiled in
es_ES: No se ha incluido el soporte para AGOS 2.

note: I18N: "AGOS main" refers to the main keymappings for the agos engine. It is never disabled and it is not game specific
en: AGOS main
es_ES: AGOS - Principal

en: Game keymappings
es_ES: Asignaciones del juego

en: Yes/No keymapping
es_ES: Asignación a Sí/No

en: Exit cutscene
es_ES: Salir de escena

en: Music volume down
es_ES: Bajar volumen de música

en: Music volume up
es_ES: Subir volumen de música

en: Toggle music on/off
es_ES: Activar/Desactivar música

en: Toggle sound effects on/off
es_ES: Activar/Desactivar efectos de sonido

en: Toggle fast mode on/off
es_ES: Activar/Desactivar modo rápido

en: Walk forward
es_ES: Caminar hacia delante

en: Turn backward
es_ES: Dar media vuelta

en: Turn left
es_ES: Girar a la izquierda

en: Turn right
es_ES: Girar a la derecha

en: Text speed - Fast
es_ES: Velocidad de texto rápida

en: Text speed - Medium
es_ES: Velocidad de texto media

en: Text speed - Slow
es_ES: Velocidad de texto lenta

en: Show objects to interact
es_ES: Mostrar objetos interactuables

en: Toggle background sounds on/off
es_ES: Activar/Desactivar sonidos de fondo

note: I18N: Characters are game actors
en: Switch characters
es_ES: Cambiar de personaje

en: Toggle hitbox names on/off
es_ES: Activar/Desactivar nombres de puntos de interés

en: Switches between speech only and combined speech and subtitles
es_ES: Alterna entre los modos de Solo voces y Voces y subtítulos

en: Switches between subtitles only and combined speech and subtitles
es_ES: Alterna entre los modos de Solo subtítulos y Voces y subtítulos

en: High speed mode on/off in Swampy Adventures
es_ES: Activa o desactiva el modo de alta velocidad en Swampy Adventures

en: Press "Yes" key
es_ES: Pulsar tecla «Sí»

en: Press "No" key
es_ES: Pulsar tecla «No»

en: You appear to be using a General MIDI device,
    but your game only supports Roland MT32 MIDI.
    We try to map the Roland MT32 instruments to
    General MIDI ones. It is still possible that
    some tracks sound incorrect.
es_ES: Estás usando un dispositivo General MIDI, pero el
    juego solo es compatible con MIDI Roland MT32.
    Intentamos adaptar los instrumentos Roland MT32
    a los de General MIDI, pero es posible que algunas
    de las pistas no suenen correctamente.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s. Without this file,
    the music will not sound the same as the original game.
es_ES: No se ha encontrado el archivo de definición
    de instrumentos AdLib %s.
    Sin él, la música no sonará tal y como lo hace
    en el juego original.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s. Without this file,
    the sound effects will not sound the same as the original game.
es_ES: No se ha encontrado el archivo de definición
    de instrumentos AdLib %s.
    Sin él, los efectos de sonido no sonarán
    tal y como lo hacen en el juego original.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s or %s. Without one of these files,
    the music will not sound the same as the original game.
es_ES: No se ha encontrado el archivo de definición
    de instrumentos AdLib %s o %s.
    Sin uno de estos archivos, la música no sonará
    tal y como lo hace en el juego original.

en: The selected game uses a pre-2.5 version of the AGS engine, which is not supported.
es_ES: El juego seleccionado utiliza una versión del motor AGS anterior a la 2.5, que no es compatible.

en: The selected game has a data file greater than 2Gb, which isn't supported by your version of ScummVM yet.
es_ES: El juego seleccionado contiene un archivo de datos de un tamaño mayor a 2 Gb que todavía no admite tu versión de ScummVM.

en: To preserve the original experience, this game should be loaded using the in-game interface.
    You can, however, override this setting in Game Options.
es_ES: Deberías cargar la partida con la interfaz interna del juego
    para mantener la experiencia original.
    No obstante, puedes reemplazar este comportamiento
    dentro de las opciones del juego.

en: To preserve the original experience, this game should be saved using the in-game interface.
    You can, however, override this setting in Game Options.
es_ES: Deberías guardar la partida con la interfaz interna del juego
    para mantener la experiencia original.
    No obstante, puedes reemplazar este comportamiento
    dentro de las opciones del juego.

en: Game language:
es_ES: Idioma del juego:

en: Language to use for multilingual games
es_ES: Selecciona el idioma a utilizar en los juegos que contengan varios idiomas

en: Enable ScummVM save management
es_ES: Gestión de partidas de ScummVM

en: Never disable ScummVM save management and autosaves.
    NOTE: This could cause save duplication and other oddities
es_ES: No desactivar nunca la gestión de partidas y los autoguardados de ScummVM.
    NOTA: podría provocar partidas guardadas duplicadas y otros comportamientos anómalos

en: Force antialiased text
es_ES: Forzar textos con suavizado de bordes

en: Use antialiasing to draw text even if the game does not ask for it
es_ES: Muestra los textos con bordes suavizados aunque el juego no utilice este efecto

en: Show FPS
es_ES: Mostrar contador de FPS

en: Show the current FPS-rate, while you play.
es_ES: Muestra la velocidad de FPS actual durante la partida.

en: The game will now list characters exported from the Sierra games that can be imported:
    1. Save files named qfg1*.sav or qfg1vga*.sav inside ScummVM save directory, or
    2. Any .sav file inside the QfG2 Remake game directory
es_ES: El juego mostrará una lista de personajes exportados de los juegos de Sierra que pueden ser importados:
    1. Archivos guardados con los nombres qfg1*.sav o qfg1vga*.sav que estén en el directorio de guardados de ScummVM o
    2. Cualquier archivo .sav que esté dentro del directorio de juego de QfG2 Remake

en: Show version
es_ES: Mostrar versión

en: Quick load
es_ES: Carga rápida

en: Quick save
es_ES: Guardado rápido

en: Switch to Sarah
es_ES: Cambiar a Sarah

en: Switch to Grimwall
es_ES: Cambiar a Grimwall

en: Switch to Olmec
es_ES: Cambiar a Olmec

en: Bring up the In-Game Menu
es_ES: Mostrar menú interno del juego

en: Open character inventory
es_ES: Abrir inventario del personaje

note: I18N: Move Actor to upwards direction
en: Move up
es_ES: Mover hacia arriba

note: I18N: Move Actor to downwards direction
en: Move down
es_ES: Mover hacia abajo

note: I18N: Move Actor to left direction I18N: Move actor left during fight
en: Move left
es_ES: Mover hacia la izquierda

note: I18N: Move Actor to right direction I18N: Move actor right during fight
en: Move right
es_ES: Mover hacia la derecha

en: Toggle animation on/off
es_ES: Activar/Desactivar animación

en: Return to gameplay
es_ES: Volver al juego

en: Previous resource
es_ES: Recurso anterior

en: Next resource
es_ES: Siguiente recurso

en: Previous palette
es_ES: Paleta anterior

en: Next palette
es_ES: Siguiente paleta

note: I18N: Warn user about loading potentially incompatible saved game
en: WARNING: Attempt to load saved game from a previous version: Version %s / Build %d
es_ES: AVISO: Se ha intentado cargar una partida guardada de una versión anterior:
    Versión %s/Compilación %d

en: Load anyway
es_ES: Cargar de todas maneras

en: Wait
es_ES: Esperar

en: Soldier 714 Eye Cheat
es_ES: Truco del ojo del soldado 714

en: General Keys
es_ES: Teclas comunes

en: Default keymappings
es_ES: Asignaciones predeterminadas

note: I18N: Escape is a key
en: Escape keymappings
es_ES: Asignaciones de escapada

note: I18N: ESC key
en: Escape
es_ES: Escapar

en: Open inventory
es_ES: Abrir inventario

en: Look
es_ES: Mirar

en: Talk
es_ES: Hablar

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Use
es_ES: Usar

en: Walk
es_ES: Caminar

en: Failed to initialize resources
es_ES: Fallo al iniciar los recursos

en: A required game resource was not found
es_ES: No se ha encontrado un recurso necesario del juego

en: WARNING: This game was saved in Restored Cut Content mode, but you are playing in Original Content mode. The mode will be adjusted to Restored Cut Content for this session until you completely Quit the game.
es_ES: AVISO: Esta partida se ha guardado en el modo Contenidos restaurados, pero estás jugando en el modo Contenidos originales. Se ajustará el modo a Contenidos restaurados durante esta sesión y hasta que salgas del juego.

en: WARNING: This game was saved in Original Content mode, but you are playing in Restored Cut Content mode. The mode will be adjusted to Original Content mode for this session until you completely Quit the game.
es_ES: AVISO: Esta partida se ha guardado en el modo Contenidos originales, pero estás jugando en el modo Contenidos restaurados. Se ajustará el modo a Contenidos originales durante esta sesión y hasta que salgas del juego.

en: Continue
es_ES: Continuar

en: The fan translator does not wish his translation to be incorporated into ScummVM.
es_ES: El fantraductor desea que su traducción no sea incorporada en ScummVM.

note: I18N: Blade Runner Enhanced Edition is a trademark, so please keep the capitalization for Enhanced Edition as is.
en: Enhanced Edition not supported. Please, use the original files which are part of the release.
es_ES: La Enhanced Edition no es compatible. Debes utilizar los archivos originales incluidos con el juego.

en: Sitcom mode
es_ES: Modo «sitcom»

en: Game will add laughter after actor's line or narration
es_ES: El juego añadirá risas tras cada frase o narración del actor

en: Shorty mode
es_ES: Modo enano

en: Game will shrink the actors and make their voices high pitched
es_ES: El juego encogerá a los actores y les pondrá voces agudas

en: Frame limiter high performance mode
es_ES: Modo de limitación de fotogramas de alto rendimiento

en: This mode may result in high CPU usage! It avoids use of delayMillis() function.
es_ES: ¡Puede producir un alto consumo de CPU! Se evita el uso de la función delayMilis().

en: Max frames per second limit
es_ES: Límite máximo de FPS

en: This mode targets a maximum of 120 fps. When disabled, the game targets 60 fps
es_ES: Este modo fija un máximo de 120 FPS. Cuando está desactivado, el juego fijará un máximo de 60 FPS.

en: Disable McCoy's quick stamina drain
es_ES: Desactivar pérdida de resistencia de McCoy

en: When running, McCoy won't start slowing down as soon as the player stops clicking the mouse
es_ES: Cuando McCoy se ponga a correr, ya no empezará a ir más despacio en cuanto el jugador deje de hacer clic.

en: Show subtitles during text crawl
es_ES: Mostrar subtítulos durante el texto de introducción

en: During the intro cutscene, show subtitles during the text crawl
es_ES: Muestra subtítulos durante el texto inicial de la escena de introducción

en: Fix credits for voice actors
es_ES: Corregir los créditos del reparto de doblaje

en: Updates the end credits with corrected credits for the Spanish voice actors
es_ES: Actualiza los créditos finales con las asociaciones corregidas para los actores de doblaje españoles

note: I18N: These are keymaps that work in the main gameplay and also when KIA (Knowledge Integration Assistant) is open.
en: common shortcuts
es_ES: accesos directos comunes

note: I18N: These are keymaps which work only in the main gameplay and not within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: main game shortcuts
es_ES: accesos directos del juego principal

note: I18N: These are keymaps that work only within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: KIA only shortcuts
es_ES: accesos directos del ACI

note: I18N: This keymap is the main way for the user interact with the game. It is used with the game's cursor to select, walk-to, run-to, look-at, talk-to, pick up, use, shoot (combat mode), open KIA (when clicking on McCoy).
en: Walk / Look / Talk / Select / Shoot
es_ES: Andar/Mirar/Hablar/Seleccionar/Disparar

note: I18N: This keymap toggles McCoy's status between combat mode (drawing his gun) and normal mode (holstering his gun) In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is TOGGLE MCCOY'S COMBAT MODE
en: Toggle Combat
es_ES: Entrar en combate

note: I18N: This keymap allows skipping video cutscenes
en: Skip cutscene
es_ES: Omitir escena

note: I18N: This keymap allows skipping the current line of dialogue. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SKIP PAST CURRENT LINE OF DIALOGUE
en: Skip dialogue
es_ES: Omitir diálogo

note: I18N: This keymap toggles between opening the KIA in the Game Options tab, and closing the KIA. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is GAME OPTIONS
en: Game Options
es_ES: Opciones del juego

note: I18N: This keymap opens the KIA database on one of the investigation tabs, CRIME SCENE DATABASE, SUSPECT DATABASE and CLUES DATABASE. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ACTIVATE 
en: Open KIA Database
es_ES: Abrir base de datos del ACI

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows submitting a selected existing save game for deletion.
en: Delete Selected Saved Game
es_ES: Borrar partida seleccionada

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists upwards
en: Scroll Up
es_ES: Subir

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists downwards
en: Scroll Down
es_ES: Bajar

note: I18N: This keymap allows (in KIA only) for a clue to be set as private or public (only when the KIA is upgraded).
en: Toggle Clue Privacy
es_ES: Ocultar pista

note: I18N: This keymap opens KIA's SAVE GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SAVE GAME
en: Save Game
es_ES: Guardar partida

note: I18N: This keymap opens KIA's LOAD GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is LOAD GAME
en: Load Game
es_ES: Cargar partida

note: I18N: This keymap opens KIA's CRIME SCENE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CRIME SCENE DATABASE
en: Crime Scene Database
es_ES: Base de datos de escena del crimen

note: I18N: This keymap opens KIA's SUSPECT DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SUSPECT DATABASE
en: Suspect Database
es_ES: Base de datos de sospechosos

note: I18N: This keymap opens KIA's CLUE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CLUE DATABASE
en: Clue Database
es_ES: Base de datos de pistas

note: I18N: This keymap opens KIA's QUIT GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is QUIT GAME
en: Quit Game
es_ES: Salir del juego

en: Are you sure you want to quit?
es_ES: ¿Seguro que quieres salir?

en: Your game is now Paused.  Click OK to continue.
es_ES: Partida en pausa. Pulsa en Aceptar para continuar.

note: I18N: This option allows the user to skip cutscenes. I18N: This option allows the user to skip text and cutscenes.
en: Skip support
es_ES: Permitir omisiones

en: Allow cutscenes to be skipped
es_ES: Permite omitir escenas

en: ScummVM found that you have saved games that should be converted from the original saved game format.
    The original saved game format is no longer supported directly, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
es_ES: ScummVM ha detectado partidas guardadas que necesitan ser modificadas
    respecto a su formato original. El formato original de partidas guardadas
    ha dejado de ser compatible de forma directa, así que no podrán cargarse
    hasta que hayan sido actualizadas.
    
    Pulsa Aceptar para actualizarlas.
    De lo contrario, este mensaje aparecerá cada vez que se inicie el juego.

en: Saved game was created with a newer version of ScummVM. Unable to load.
es_ES: La partida guardada se creó con una versión posterior de ScummVM. No se puede cargar.

en: Color Blind Mode
es_ES: Modo para daltónicos

en: Enable Color Blind Mode by default
es_ES: Activar el modo para daltónicos por defecto

en: Enable Text to Speech
es_ES: Conversión de texto a voz

en: Use TTS to read text in the game (if TTS is available)
es_ES: Utiliza un narrador TTS para leer el texto del juego (si el conversor texto-voz está disponible)

en: Game Keymappings
es_ES: Asignaciones del juego

en: Exit/Skip
es_ES: Salir/Omitir

en: Save game
es_ES: Guardar partida

en: Load game
es_ES: Cargar juego

note: I18N: 3-4 dialogs of game version info, (translation) credits, etc.
en: Game Info
es_ES: Información sobre el juego

note: I18N: This opens a Quit Prompt where you have to choose [Confirm] or [Continue Playing] lines with Left Click.
en: Quit Prompt
es_ES: Ventana para salir

note: I18N: Here ALTered Item refers to the dice that has been altered/changed. In order to escape the dice game loop press Right/Left Alt
en: ALTered Item
es_ES: Objeto ALTerado

en: Inventory Item 1 (Select/Deselect)
es_ES: Objeto de inventario 1 (seleccionar/deseleccionar)

en: Inventory Item 2 (Select/Deselect)
es_ES: Objeto de inventario 2 (seleccionar/deseleccionar)

en: Inventory Item 3 (Select/Deselect)
es_ES: Objeto de inventario 3 (seleccionar/deseleccionar)

en: Inventory Item 4 (Select/Deselect)
es_ES: Objeto de inventario 4 (seleccionar/deseleccionar)

en: Inventory Item 5 (Select/Deselect)
es_ES: Objeto de inventario 5 (seleccionar/deseleccionar)

en: Inventory Item 6 (Select/Deselect)
es_ES: Objeto de inventario 6 (seleccionar/deseleccionar)

en: Inventory Item 7 (Select/Deselect)
es_ES: Objeto de inventario 7 (seleccionar/deseleccionar)

en: Inventory Item 8 (Select/Deselect)
es_ES: Objeto de inventario 8 (seleccionar/deseleccionar)

note: I18N: There are 24 single-room/screen locations in the game. You switch between them from numbered buttons on interface. Sets the current access to only the first Location
en: DEBUG: Access to Location 1
es_ES: DEPURACIÓN: dar acceso a ubicación 1

note: I18N: Sets the current access to Locations 1 to 8.
en: DEBUG: Access to Locations 1-8
es_ES: DEPURACIÓN: dar acceso a ubicaciones 1-8

note: I18N: Sets the current access to Locations 1 to 16.
en: DEBUG: Access to Locations 1-16
es_ES: DEPURACIÓN: dar acceso a ubicaciones 1-16

note: I18N: Sets the current access to Locations 1 to 23.
en: DEBUG: Access to Locations 1-23
es_ES: DEPURACIÓN: dar acceso a ubicaciones 1-23

note: I18N: Sets the current access to Locations 1 to 24.
en: DEBUG: Access to Locations 1-24
es_ES: DEPURACIÓN: dar acceso a ubicaciones 1-24

en: Enable Text to Speech for Objects and Options
es_ES: Activa la conversión de texto a voz para objetos y opciones

en: Use TTS to read the descriptions (if TTS is available)
es_ES: Utiliza un narrador TTS para leer las descripciones (si el conversor texto-voz está disponible)

en: Enable Text to Speech for Subtitles
es_ES: Leer subtítulos mediante conversión texto a voz

en: Use TTS to read the subtitles (if TTS is available)
es_ES: Utiliza la conversión de texto a voz para leer los subtítulos (si está disponible)

note: I18N: This closes the Dialogue/text box.
en: Close the Dialogue box
es_ES: Cerrar cuadro de diálogo

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes
es_ES: Utilizar ventanas de diálogo transparentes en escenas a 16 colores

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes even if the original game version did not support them
es_ES: Utiliza las ventanas de diálogo transparentes en las escenas a 16 colores, aunque el juego original no las tuviera

en: Unnamed autosave
es_ES: Autoguardado sin nombre

en: Unnamed savegame
es_ES: Partida sin nombre

en: Empty autosave
es_ES: Autoguardado vacío

en: Key to mouse keymappings
es_ES: Asignaciones de teclado a ratón

en: Exit screen keymappings
es_ES: Asignaciones de la pantalla de salida

en: Exit Sony intro screen
es_ES: Salir de la introducción de Sony

en: Select option / Click in game
es_ES: Seleccionar opción/Clic dentro del juego

en: Open action menu / Close menu
es_ES: Abrir menú de acciones/Cerrar menú

en: Default game speed
es_ES: Velocidad predeterminada del juego

en: Slower game speed
es_ES: Ralentizar velocidad del juego

en: Faster game speed
es_ES: Acelerar velocidad del juego

en: Examine
es_ES: Examinar

en: Take
es_ES: Tomar

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Inventory
es_ES: Inventario

en: Activate
es_ES: Activar

en: Speak
es_ES: Hablar

en: Action menu
es_ES: Menú de acciones

en: System menu
es_ES: Menú del sistema

note: I18N: Opens collision map of where the actor can freely move
en: Show collisions
es_ES: Mostrar colisiones

note: I18N: Move Actor to top-left direction
en: Move up-left
es_ES: Mover hacia arriba a la izquierda

note: I18N: Move Actor to top-right direction
en: Move up-right
es_ES: Mover hacia arriba a la derecha

note: I18N: Move Actor to bottom-left direction
en: Move down-left
es_ES: Mover hacia abajo a la izquierda

note: I18N: Move Actor to bottom-right direction
en: Move down-right
es_ES: Mover hacia abajo a la derecha

en: Menu option up
es_ES: Subir de opción en menú

en: Menu option down
es_ES: Bajar de opción en menú

en: WARNING: The savegame you are loading is using a temporary broken format. Things will be broken. Please consider starting Operation Stealth from beginning using new savegames.
es_ES: AVISO: La partida guardada que has cargado utiliza un formato temporal defectuoso. El juego funcionará mal. Por favor, plantéate empezar Operation Stealth desde el principio, con partidas guardadas nuevas.

en: Talk/Interact
es_ES: Hablar/Interactuar

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Attack
es_ES: Atacar

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Block
es_ES: Bloquear

en: Accept
es_ES: Aceptar

en: Previous
es_ES: Anterior

en: Reply 1
es_ES: Respuesta 1

en: Reply 2
es_ES: Respuesta 2

en: Reply 3
es_ES: Respuesta 3

en: Reply 4
es_ES: Respuesta 4

en: Reply 5
es_ES: Respuesta 5

en: Reply 6
es_ES: Respuesta 6

en: Next Page
es_ES: Página siguiente

en: Previous Page
es_ES: Página anterior

en: Map
es_ES: Asignar

en: Journal
es_ES: Diario

en: Traits
es_ES: Atributos

en: Quick Save
es_ES: Guardado rápido

en: Quick Load
es_ES: Carga rápida

note: I18N: Game runs at faster speed
en: Fast mode
es_ES: Modo rápido

note: I18N: Opens menu with player commands
en: Player menu
es_ES: Menú de jugador

en: Increase game speed
es_ES: Aumentar velocidad del juego

en: Decrease game speed
es_ES: Disminuir velocidad del juego

en: Exit game
es_ES: Salir del juego

en: Versailles 1685 support is not compiled in
es_ES: No se ha incluido el soporte para Versailles 1685.

en: Toggle Menu
es_ES: Alternar menú

en: Toggle Clock
es_ES: Alternar reloj

en: Next dialog / menu item
es_ES: Diálogo/elemento de menú siguiente

en: Previous dialog / menu item
es_ES: Diálogo/elemento de menú anterior

en: Next object
es_ES: Siguiente objeto

en: Previous object
es_ES: Objeto anterior

en: Pick up / Operate
es_ES: Recoger/Manejar

en: Activate Inventory Object
es_ES: Activar objeto de inventario

en: Game Keys
es_ES: Teclas del juego

en: The game prevents quitting at this moment. Are you sure you want to quit anyway?
es_ES: El juego está impidiendo que salgas del mismo. ¿Seguro que quieres salir del juego?

en: Skip intro/Exit map or inventory
es_ES: Omitir introd./Salir de mapa o inventario

en: Open map
es_ES: Abrir mapa

note: I18N: shows where the game actor is able to move
en: Show walking map
es_ES: Mostrar mapa de desplazamientos

en: Toggle walk speed
es_ES: Alternar velocidad de caminar

en: Open main menu
es_ES: Abrir menú principal

en: Toggle between mouse pointer and the last game item
es_ES: Alterna entre el cursor del ratón y el último elemento del juego

en: Previous item in inventory
es_ES: Objeto anterior del inventario

en: Next item in inventory
es_ES: Objeto siguiente del inventario

en: Error: The file '%s' hasn't been extracted properly.
    Please refer to the wiki page
    %s for details on how to properly extract the DTSPEECH.XA and *.STR files from your game disc.
es_ES: Error: el archivo %s no ha sido extraído correctamente.
    Visita la página de la wiki
    %s para ver más información sobre cómo extraer los archivos DTSPEECH.XA y *.STR de tu disco de juego.

en: Error: It appears that the game data files were extracted incorrectly.
    
    You should only extract STR and XA files using the special method. The rest should be copied normally from your game CD.
    
     See %s
es_ES: Error: Parece que los archivos de datos del juego están mal extraídos.
    
    El método especial de extracción solo se aplica a los archivos STR y XA. El resto de archivos deberían copiarse de forma normal desde el CD del juego.
    
    Más información: %s

note: I18N: Perform action on object where cursor points
en: Action
es_ES: Acción

en: Change Command
es_ES: Cambiar orden

en: Debug Graphics
es_ES: Depurar gráficos

en: ScummVM found that you have old saved games for Drascula that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
es_ES: ScummVM ha detectado partidas guardadas antiguas de Drascula que deben actualizarse.
    El formato antiguo ya no es compatible, así que no podrán cargarse hasta que hayan sido actualizadas.
    
    Pulsa Aceptar para actualizarlas. De lo contrario, este mensaje aparecerá cada vez que se inicie el juego.

en: Use bright palette mode
es_ES: Usar paleta original

en: Display graphics using the game's bright palette
es_ES: Usar los niveles de brillo originales del juego

en: Enable Text to Speech for Objects, Options, and the Bible Quote
es_ES: Activa la conversión de texto a voz para objetos, opciones y el pasaje de la Biblia

en: Prerecorded sounds
es_ES: Sonidos pregrabados

en: Use high-quality pre-recorded sounds instead of pc speaker emulation
es_ES: Utiliza sonidos pregrabados a alta calidad en lugar de la emulación de un altavoz de PC

en: Extended timer
es_ES: Ampliar tiempo

en: Start the game timer at 99:59:59
es_ES: Inicia el temporizador del juego en 99:59:59

en: Automatic drilling
es_ES: Perforación automática

en: Allow to successfully drill in any part of the area in Driller
es_ES: Permite perforar con éxito cualquier parte de la zona disponible en Driller

en: Disable demo mode
es_ES: Desactivar demostraciones

en: Never activate demo mode
es_ES: Desactiva el modo de demostración

en: Disable sensors
es_ES: Desactivar sensores

en: Sensors will not shoot the player
es_ES: Los sensores no dispararán al jugador

en: Disable falling
es_ES: Desactivar caídas

en: Player cannot fall over edges
es_ES: El jugador no podrá caerse por los bordes

en: Invert Y-axis on mouse
es_ES: Invertir eje Y del ratón

en: Use alternative camera controls
es_ES: Usar controles alternativos de cámara

en: Authentic graphics
es_ES: Gráficos auténticos

en: Keep graphics as close as possible to the original
es_ES: Muestra los gráficos lo más fieles posible a los originales

en: Enable rock travel
es_ES: Activar viaje con piedra

en: Enable traveling using a rock shoot at start
es_ES: Permite viajar lanzando piedras desde el principio

en: Strafe Left
es_ES: Desplazarse a la izquierda

en: Strafe Right
es_ES: Desplazarse a la derecha

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Shoot
es_ES: Disparar

en: Rotate up
es_ES: Rotar hacia arriba

en: Rotate down
es_ES: Rotar hacia abajo

note: I18N: Toggles between cursor lock modes, switching between free cursor movement and camera/head movement.
en: Change mode
es_ES: Cambiar modo

en: Info Menu
es_ES: Menú de información

en: Select Prince
es_ES: Seleccionar al príncipe

en: Select Princess
es_ES: Seleccionar a la princesa

en: Toggle Sound
es_ES: Alternar sonido

en: Rotate Left
es_ES: Rotar a la izquierda

en: Rotate Right
es_ES: Rotar a la derecha

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Run
es_ES: Correr

en: Crawl
es_ES: Arrastrarse

en: Face Forward
es_ES: Mirar hacia delante

note: I18N: STEP SIZE: Measures the size of one movement in the direction you are facing (1-250 standard distance units (SDUs))
en: Increase Step Size
es_ES: Aumentar longitud de pasos

note: I18N: STEP SIZE: Measures the size of one movement in the direction you are facing (1-250 standard distance units (SDUs))
en: Decrease Step Size
es_ES: Reducir longitud de pasos

en: Rise/Fly up
es_ES: Ascender/Volar arriba

en: Lower/Fly down
es_ES: Descender/Volar abajo

en: Enable/Disable Jetpack
es_ES: Activar/Desactivar jetpack

note: I18N: drilling rig is an in game item
en: Deploy drilling rig
es_ES: Desplegar perforadora

note: I18N: drilling rig is an in game item
en: Collect drilling rig
es_ES: Retirar perforadora

note: I18N: Illustrates the angle at which you turn left or right.
en: Change Angle
es_ES: Cambiar ángulo

note: I18N: STEP SIZE: Measures the size of one movement in the direction you are facing (1-250 standard distance units (SDUs))
en: Change Step Size
es_ES: Cambiar longitud de pasos

en: Toggle Height
es_ES: Alternar altura

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Rest
es_ES: Descansar

en: [ press any key to exit ]
es_ES: [ pulsar una tecla para salir ]

en: Untitled Savegame
es_ES: Partida sin nombre

en: Use TTS to read the text
es_ES: Lee los textos utilizando un sistema de conversión de texto a voz

en: Also read input text
es_ES: Leer texto de entrada

en: Use TTS to read the input text
es_ES: Utiliza el sistema de conversión de texto a voz para leer el texto de entrada

en: Loading game...
es_ES: Cargando partida...

en: Could not start AdvSys game
es_ES: No se puede arrancar el juego AdvSys

en: Sorry, the savegame couldn't be restored
es_ES: No se ha podido restaurar la partida guardada

en: Sorry, the savegame couldn't be created
es_ES: No se ha podido guardar la partida

en: Speak up! I can't hear you!
es_ES: ¡Habla más alto! ¡No te oigo!

en: I don't know the word "%s".
es_ES: No conozco la palabra "%s".

en: I don't understand.
es_ES: No te entiendo.

en: This is too short to be a valid Alan2 file.
es_ES: El archivo es muy corto para ser un archivo Alan2 válido.

en: This is not a valid Alan2 file.
es_ES: El archivo no es un archivo Alan2 válido.

en: Savegame
es_ES: Partida guardada

en: Picture window toggled
es_ES: Cambiar ventana con imagen

en: This is too short to be a valid Glulx file.
es_ES: El archivo es muy corto para ser un archivo Glulx válido.

en: This is not a valid Glulx file.
es_ES: El archivo no es un archivo Glulx válido.

en: This Glulx file is too old a version to execute.
es_ES: Este archivo Glulx es de una versión demasiado antigua y no puede ser ejecutado.

en: This Glulx file is too new a version to execute.
es_ES: Este archivo Glulx es de una versión demasiado moderna y no puede ser ejecutado.

en: Could not start Quest game
es_ES: No se puede arrancar el juego Quest

en: Saved.
es_ES: Guardado.

en: Error writing save file
es_ES: Fallo al escribir la partida guardada

en: Incorrect rs file.
es_ES: Archivo rs incorrecto.

en: Save file created by different version.
es_ES: El archivo guardado fue creado por una versión distinta.

en: Failed to load saved game from file.
es_ES: Fallo al cargar la partida guardada.

en: Failed to save game to file.
es_ES: Fallo al guardar la partida.

en: Failed to delete file.
es_ES: Fallo al borrar el archivo.

en: Menu / Skip
es_ES: Menú/Omitir

en: Speed Up Cutscene
es_ES: Acelerar escena

en: ScummVM found some problems with your game data files.
    Running ScummVM nevertheless may cause game bugs or even crashes.
    Do you still want to run %s?
es_ES: ScummVM ha descubierto algunos problemas con tus archivos de datos del juego.
    Si ejecutas ScummVM con estos archivos, podrías experimentar fallos
    o incluso cuelgues en la partida.
    ¿Aún quieres ejecutar %s?

en: Use/Talk
es_ES: Usar/Hablar

en: Pick up/Put away
es_ES: Recoger/Descartar

en: Skip dialog lines
es_ES: Omitir diálogo

en: Cycle Objects Up
es_ES: Cambiar de objeto (arriba)

en: Cycle Objects Down
es_ES: Cambiar de objeto (abajo)

en: Quick Room Exit
es_ES: Salida rápida de habitación

en: Examine/Look
es_ES: Examinar/Mirar

en: Error: the game could not be saved.
es_ES: Error: no se ha podido guardar la partida.

en: Input text
es_ES: Introducir texto

en: The game data file %s may be corrupted.
    If you are sure it is not please provide the ScummVM team the following code, along with the file name, the language and a description of your game version (i.e. dvd-box or jewelcase):
    %s
es_ES: El archivo de datos del juego %s podría estar dañado.
    Si tienes la certeza de que no lo está, por favor, presenta el siguiente código al equipo de ScummVM junto con el nombre del archivo, el idioma del juego y una descripción de su versión (por ejemplo, en caja de DVD o de CD):
    %s

en: Could not open the file %s for checking.
    It may be missing or you may not have the rights to open it.
    Go to %s to see a list of the needed files.
es_ES: No se ha podido abrir el archivo %s para su validación.
    Es posible que no esté o que no tengas los permisos necesarios para abrirlo.
    Ve a %s para ver la lista de archivos necesarios.

en: ScummVM will now verify the game data files, to make sure you have the best gaming experience.
    This may take a while, please wait.
    Successive runs will not check them again.
es_ES: ScummVM procederá a verificar los archivos de datos del juego para garantizar una experiencia de juego óptima.
    Este proceso puede llevar un tiempo, espera, por favor.
    La próxima vez que ejecutes el juego, no se llevarán a cabo más comprobaciones.

en: Load user patch (unsupported)
es_ES: Cargar parche de usuario (no soportado)

en: Load an user patch. Please note that the ScummVM team doesn't provide support for using such patches.
es_ES: Carga un parche de usuarios. Recuerda que el equipo de ScummVM no da soporte a estos parches.

en: Escape from Monkey Island support is not compiled in
es_ES: No se ha incluido el soporte para Escape from/La fuga de Monkey Island.

en: The original patch of Grim Fandango
    is missing. Please download it from
    %s
    and put it in the game data files directory
es_ES: Falta el parche original de Grim Fandango.
    Por favor, descárgalo en este enlace:
    %s
    y ponlo en el directorio de los archivos de datos del juego.

en: The original patch of Escape from Monkey Island is missing. 
    Please download it from %s
    and put it in the game data files directory.
    Pay attention to download the correct version according to the game's language!
es_ES: Falta el parche original de Escape from/La fuga de Monkey Island.
    Por favor, descárgalo de este enlace: %s
    y ponlo en el directorio de los archivos de datos del juego.
    ¡Asegúrate de que descargas el parche correspondiente al idioma de tu copia del juego!

en: ERROR: Not enough music tracks found!
    Escape from Monkey Island has two versions of FullMonkeyMap.imt,
    you need to copy both files from both CDs to Textures/, and rename
    them as follows to get music-support in-game: 
    CD 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    Alternatively, a Steam or GOG copy has a combined FullMonkeyMap.imt
es_ES: ERROR: ¡No se han encontrado todas las pistas de música!
    Escape from/La fuga de Monkey Island tiene dos versiones
    del archivo FullMonkeyMap.imt, necesitas copiar los dos archivos
    de ambos CD a la carpeta Textures/ y renombrarlos
    de la siguiente manera para tener música dentro del juego:
    CD 1: «FullMonkeyMap.imt» -> «FullMonkeyMap1.imt»
    CD 2: «FullMonkeyMap.imt» -> «FullMonkeyMap2.imt»
    
    Por otro lado, las versiones de Steam o GOG tienen un archivo
    FullMonkeyMap.imt precombinado.

en: Fast movie speed
es_ES: Acelerar velocidad de vídeos

en: Play movies at an increased speed
es_ES: Reproduce los vídeos a una mayor velocidad

en: Easier AI
es_ES: IA más fácil

en: Decrease the difficulty of AI puzzles
es_ES: Reduce la dificultad de los enigmas de la IA

en: Updated Credits Music
es_ES: Canción de créditos actualizada

en: Play the song The Final Hour during the credits instead of reusing MIDI songs
es_ES: Reproduce la canción «The Final Hour» durante los créditos, en vez de reutilizar otras canciones MIDI

en: Slim Left/Right Hotspots
es_ES: Reducir zonas activas a izquierda y derecha

en: Shrinks the hotspots on the left and right sides for exiting puzzles
es_ES: Hace más estrechas las zonas activas que hay en ambos laterales para salir de los acertijos

en: Speedrun Mode
es_ES: Modo «speedrun»

en: Affects the controls for fast forwarding the game
es_ES: Afecta a los controles para acelerar el juego

en: GroovieV2 support is not compiled in
es_ES: No se ha incluido el soporte de GroovieV2.

en: Groovie engine
es_ES: Motor Groovie

en: Skip or fast forward scene
es_ES: Omitir o acelerar escena

en: Reserved
es_ES: Reservado

en: Failed to save game
es_ES: Fallo al guardar la partida

en: Would you like to save or restore a game?
es_ES: ¿Quieres guardar o restaurar una partida?

en: The Minotaur minigame is not supported yet. Skipping
es_ES: El minijuego del minotauro todavía no está soportado. Omitiendo...

en: The Medusa minigame is not supported yet. Skipping
es_ES: El minijuego de Medusa todavía no está soportado. Omitiendo...

en: The Troy minigame is not supported yet. Skipping
es_ES: El minijuego de Troya todavía no está soportado. Omitiendo...

en: Enable cheat mode
es_ES: Activar trucos

en: Debug info and level selection becomes available
es_ES: Desbloquea la información de depuración y el selector de nivel

en: Clear waypoints
es_ES: Borrar puntos de ruta

en: Debug
es_ES: Depuración

en: Gore Mode
es_ES: Modo sangriento

en: Enable Gore Mode when available
es_ES: Activa el modo sangriento si está disponible

en: Option dialog
es_ES: Ventana de opciones

en: Forward
es_ES: Avanzar

en: Backward
es_ES: Retroceder

en: Lean Left
es_ES: Inclinarse a la izquierda

en: Lean Right
es_ES: Inclinarse a la derecha

en: Jump
es_ES: Saltar

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Crouch
es_ES: Agacharse

en: Interact Mode
es_ES: Modo de interacción

en: Look Mode
es_ES: Modo de vista

en: Holster
es_ES: Guardar herramienta

en: Notebook
es_ES: Cuaderno

en: Personal Notes
es_ES: Notas personales

en: Flashlight
es_ES: Linterna

en: Glowstick
es_ES: Bengala

en: User help
es_ES: Ayuda de usuario

en: Toggle sound
es_ES: Alternar sonido

en: Repeat last line
es_ES: Repetir la última frase

en: Restore game
es_ES: Cargar partida

en: New game
es_ES: Nueva partida

en: Show inventory
es_ES: Mostrar inventario

en: Turbo mode
es_ES: Modo turbo

note: I18N: Move actor in the top direction
en: Move to top
es_ES: Mover hacia arriba

note: I18N: Move actor in the bottom direction
en: Move to bottom
es_ES: Mover hacia abajo

note: I18N: Move actor in the left direction
en: Move to left
es_ES: Mover hacia la izquierda

note: I18N: Move actor in the right direction
en: Move to right
es_ES: Mover hacia la derecha

note: I18N: Move actor in the top-left direction
en: Move to top left
es_ES: Mover hacia arriba a la izquierda

note: I18N: Move actor in the top-right direction
en: Move to top right
es_ES: Mover hacia arriba a la derecha

note: I18N: Move actor in the bottom-left direction
en: Move to bottom left
es_ES: Mover hacia abajo a la izquierda

note: I18N: Move actor in the bottom-right direction
en: Move to bottom right
es_ES: Mover hacia abajo a la derecha

en: Enable original cheats
es_ES: Activar trucos originales

en: Allow cheats using the C key.
es_ES: Permite el uso de trucos al pulsar la tecla C.

en: Enable infinite health cheat
es_ES: Activar truco de salud infinita

en: Player health will never decrease (except for game over scenes).
es_ES: La salud del jugador no se reducirá nunca (salvo en las pantallas de «game over»).

en: Enable infinite ammo cheat
es_ES: Activar truco de munición infinita

en: Player ammo will never decrease.
es_ES: La munición del jugador no se reducirá nunca.

en: Unlock all levels
es_ES: Desbloquear todos los niveles

en: All levels will be available to play.
es_ES: Permite el acceso a todos los niveles.

en: Enable restored content
es_ES: Activar contenidos restaurados

en: Add additional content that is not enabled the original implementation.
es_ES: Añade contenidos adicionales que no se activan en la implementación original.

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Fire
es_ES: Disparar

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Arm
es_ES: Apuntar

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Remora
es_ES: REMORA

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Side Step
es_ES: Moverse hacia los lados

en: Move cursor up
es_ES: Mover cursor hacia arriba

en: Move cursor down
es_ES: Mover cursor hacia abajo

en: Move cursor left
es_ES: Mover cursor a la izquierda

en: Move cursor right
es_ES: Mover cursor a la derecha

en: Abort
es_ES: Abortar

en: Missing language specific game code and/or resources.
es_ES: Faltan el código o recursos del juego específicos del idioma.

en: Missing language specific game code and/or resources for this fan translation.
es_ES: Faltan el código o recursos del juego específicos de esta fantraducción.

en: Demo plays simple animations without using Westwood's Engine.
es_ES: La demostración mostrará animaciones sencillas sin recurrir al motor de Westwood.

en: You added the game incorrectly. Please add the root folder of the game.
es_ES: Has añadido el juego de forma incorrecta. Debes añadir la carpeta raíz del juego.

note: I18N: The file in the game directory needs to be extracted
en: You added the game incorrectly. The GAME.DAT file is an ISO image and you need to extract the game data files from it.
es_ES: Has añadido el juego de forma incorrecta. El archivo GAME.DAT es una imagen ISO y tienes que extraer los archivos de datos que contiene.

note: I18N: Studio audience adds an applause and cheering sounds whenever Malcolm makes a joke.
en: Studio audience
es_ES: Risas del público

en: Enable studio audience
es_ES: Activa las risas del público

en: Allow text and cutscenes to be skipped
es_ES: Permite saltarse frases y vídeos

note: I18N: Helium mode makes people sound like they've inhaled Helium.
en: Helium mode
es_ES: Modo helio

en: Enable helium mode
es_ES: Activa el modo helio

note: I18N: When enabled, this option makes scrolling smoother when changing from one screen to another.
en: Smooth scrolling
es_ES: Desplazamiento suave

en: Enable smooth scrolling when walking
es_ES: Activar el desplazamiento de pantalla suave al caminar

note: I18N: When enabled, this option changes the cursor when it floats to the edge of the screen to a directional arrow. The player can then click to walk towards that direction.
en: Floating cursors
es_ES: Cursores flotantes

en: Enable floating cursors
es_ES: Activar cursores flotantes

note: I18N: When enabled, this option will fill in an autogenerated savegame description into the input prompt where.
en: Suggest save names
es_ES: Sugerir nombres de partidas guardadas

en: Autogenerated naming suggestions for savegames
es_ES: Genera automáticamente sugerencias para los nombres de las partidas guardadas

note: I18N: HP stands for Hit Points
en: HP bar graphs
es_ES: Barras de energía

en: Enable hit point bar graphs
es_ES: Activar las barras de energía

note: I18N: L/R stands for Left/Right
en: Fight Button L/R Swap
es_ES: Intercambiar I/D para luchar

en: Left button to attack, right button to pick up items
es_ES: Botón izquierdo para atacar, botón derecho para coger objetos

en: Faithful AD&D rules
es_ES: Reglas fieles a AD&D

en: Make implementation of AD&D rules more compliant with the AD&D 2nd edition handbook
es_ES: Hace que las reglas de AD&D se ajusten más a las del manual de la 2.ª edición de AD&D

en: Lands of Lore support is not compiled in
es_ES: No se ha incluido el soporte para Lands of Lore.

en: EOB II FM-TOWNS requires support of 16bit color modes which has not been activated in your ScummVM build
es_ES: EOB II para FM-TOWNS necesita el soporte de modos de color en 16 bits, que no ha sido activado en tu compilación de ScummVM.

en: Eye of Beholder support is not compiled in
es_ES: No se ha incluido el soporte para Eye of Beholder.

en: Interact via Left Click
es_ES: Interactuar con clic izquierdo

en: Interact via Right Click
es_ES: Interactuar con clic derecho

en: Move Forward
es_ES: Avanzar

en: Move Backwards
es_ES: Retroceder

en: Move Left
es_ES: Mover a la izquierda

en: Move Right
es_ES: Mover a la derecha

en: Turn Left
es_ES: Girar a la izquierda

en: Turn Right
es_ES: Girar a la derecha

en: Open/Close Inventory
es_ES: Abrir/Cerrar inventario

en: Switch Inventory/Character screen
es_ES: Cambiar pantalla de inventario/personaje

en: Camp
es_ES: Acampar

en: Cast Spell
es_ES: Invocar hechizo

en: Spell Level 1
es_ES: Nivel de hechizo 1

en: Spell Level 2
es_ES: Nivel de hechizo 2

en: Spell Level 3
es_ES: Nivel de hechizo 3

en: Spell Level 4
es_ES: Nivel de hechizo 4

en: Spell Level 5
es_ES: Nivel de hechizo 5

en: Spell Level 6
es_ES: Nivel de hechizo 6

en: Attack 1
es_ES: Ataque 1

en: Attack 2
es_ES: Ataque 2

en: Attack 3
es_ES: Ataque 3

en: Show Map
es_ES: Mostrar el mapa

en: Slide Left
es_ES: Deslizarse a la izquierda

en: Slide Right
es_ES: Deslizarse a la derecha

en: Options
es_ES: Opciones

en: Choose Spell
es_ES: Elegir hechizo

en: The following original saved game file has been found in your game path:
    
    %s %S
    
    Do you wish to use this saved game file with ScummVM?
es_ES: Se ha encontrado esta partida guardada en el directorio del juego:
    
    %s %S
    
    ¿Quieres utilizar esta partida guardada en ScummVM?

en: A saved game file was found in the specified slot %d. Overwrite?
es_ES: Ya hay una partida guardada en el espacio %d. ¿Quieres sobrescribirla?

en: %d original saved games have been successfully imported into
    ScummVM. If you want to manually import original saved game later you will
    need to open the ScummVM debug console and use the command 'import_savefile'.
es_ES: Se ha importado %d partidas guardadas originales en ScummVM. 
    Para importar partidas de forma manual, tendrás que abrir
    la consola de depuración y usar el comando «import_savefile».

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    If you used the original installer for the installation these files
    should be located in the AmigaDOS system 'Fonts/' folder.
    Please copy them into the EOB game data directory.
es_ES: Esta versión de AMIGA requiere los siguientes archivos:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Si has utilizado el instalador original en la instalación, los
    archivos deberían estar dentro de la carpeta «Fonts/».
    Cópialos al directorio de datos de juego de EOB.

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    This is a localized (non-English) version of EOB II which uses language specific characters
    contained only in the specific font files that came with your game. You cannot use the font
    files from the English version or from any EOB I game which seems to be what you are doing.
    
    The game will continue, but the language specific characters will not be displayed.
    Please copy the correct font files into your EOB II game data directory.
es_ES: Esta versión de AMIGA requiere los siguientes archivos:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Esta es una versión traducida de EOB II que utiliza caracteres idiomáticos específicos
    contenidos solamente en los archivos de fuentes que vienen con tu juego. No puedes
    utilizar archivos de la versión inglesa o de EOB I, que es lo que parece que estás haciendo.
    
    El juego continuará, pero los caracteres idiomáticos específicos no se mostrarán.
    Por favor, copia los archivos de fuentes correctos en tu directorio de datos de juego de EOB II.

en: This is a trial Windows version of the game. To play the full version, you will need to use the original interpreter and purchase a key from Wyrmkeep
es_ES: Esta es la versión de demostración para Windows del juego. Si quieres jugar a la versión completa, necesitarás el intérprete original y comprar una clave en Wyrmkeep

en: This is the end of the trial version. You can play the full game using the original interpreter from Wyrmkeep
es_ES: La demostración termina aquí. Puedes jugar al juego completo mediante el intérprete original de Wyrmkeep

en: This puzzle is not available in the trial version of the game
es_ES: Este enigma no está disponible en la versión de demostración

en: TTS Narrator
es_ES: Narración TTS

en: Fight sequence keymappings
es_ES: Asignaciones de secuencias de lucha

en: Index keymappings
es_ES: Asignaciones de índice

en: Yes/No keymappings
es_ES: Asignaciones de Sí/No

en: Restart game
es_ES: Reiniciar partida

note: I18N: Shift Cursor during fight to top left
en: Shift Cursor - Top left
es_ES: Mover cursor: parte sup. izda.

note: I18N: Shift Cursor during fight to middle left
en: Shift Cursor -  Middle left
es_ES: Mover cursor: parte central izda.

note: I18N: Shift Cursor during fight to bottom left
en: Shift Cursor - Bottom left
es_ES: Mover cursor: parte inf. izda.

note: I18N: Shift Cursor during fight to top right
en: Shift Cursor - Top right
es_ES: Mover cursor: parte sup. dcha.

note: I18N: Shift Cursor during fight to middle right
en: Shift Cursor - Middle right
es_ES: Mover cursor: parte central dcha.

note: I18N: Shift Cursor during fight to bottom right
en: Shift Cursor - Bottom right
es_ES: Mover cursor: parte inf. dcha.

en: Go to next index
es_ES: Ir a siguiente índice

en: Go to previous index
es_ES: Ir a índice anterior

en: Select index
es_ES: Seleccionar índice

en: The game is using unsupported engine
es_ES: El juego utiliza un motor no compatible.

en: Play a digital soundtrack during the opening movie
es_ES: Reproducir música digital durante la introducción

en: If selected, the game will use a digital soundtrack during the introduction. Otherwise, it will play MIDI music.
es_ES: Al activar esta opción el juego utilizará una música digital durante la secuencia de introducción. En caso contrario, reproducirá una pista de música en formato MIDI.

en: Cursor up
es_ES: Cursor arriba

en: Cursor down
es_ES: Cursor abajo

en: Cursor left
es_ES: Cursor izquierda

en: Cursor right
es_ES: Cursor derecha

en: Repeat last message
es_ES: Repetir el último mensaje

en: Easy mouse interface
es_ES: Interfaz de ratón sencilla

en: Shows object names when hovering the mouse over them
es_ES: Muestra los nombres de los objetos al pasar el ratón por encima

en: Animated inventory items
es_ES: Objetos de inventario animados

en: Animated game interface
es_ES: Interfaz de juego animada

en: Naughty game mode
es_ES: Modo de juego picante

en: Start menu keymappings
es_ES: Asignaciones del menú de inicio

en: Open game menu
es_ES: Abrir menú del juego

en: Scroll bar up
es_ES: Subir barra de desplazamiento

en: Scroll bar down
es_ES: Bajar barra de desplazamiento

en: Start game
es_ES: Iniciar partida

en: Resume game
es_ES: Cargar partida

en: Show intro
es_ES: Mostrar introducción

en: Show credits
es_ES: Mostrar créditos

en: Show quotes
es_ES: Mostrar citas

en: Restart animation
es_ES: Reiniciar animación

en: Show item costs in standard inventory mode
es_ES: Mostrar coste de los objetos en modo de inventario estándar

en: Shows item costs in standard inventory mode, allowing the value of items to be compared
es_ES: Muestra el coste de los objetos en el modo de inventario estándar, permitiendo comparar su valor

en: More durable armor
es_ES: Armadura más duradera

en: Armor won't break until character is at -80HP, rather than merely -10HP
es_ES: La armadura no se romperá hasta que el personaje pierda 80PV, en vez de solamente 10PV

en: Hitpoint bars
es_ES: Mostrar puntos de salud como barras

en: Replace a colored gem with bars for hit points and spell points.
es_ES: Sustituye las gemas de colores por barras para representar puntos de salud y de magia.

en: View Party Member 1
es_ES: Ver miembro 1

en: View Party Member 2
es_ES: Ver miembro 2

en: View Party Member 3
es_ES: Ver miembro 3

en: View Party Member 4
es_ES: Ver miembro 4

en: View Party Member 5
es_ES: Ver miembro 5

en: View Party Member 6
es_ES: Ver miembro 6

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Cast
es_ES: Lanzar hechizo

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Exchange
es_ES: Intercambiar

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Fight
es_ES: Combatir

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Quick Reference
es_ES: Referencia rápida

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Retreat
es_ES: Retirarse

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Delay
es_ES: Retrasar

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1 I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Protect
es_ES: Proteger

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Forwards
es_ES: Avanzar

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Backwards
es_ES: Retroceder

en: Toggle Minimap
es_ES: Mostrar/Ocultar minimapa

en: Reorder Party
es_ES: Reorganizar grupo

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Search
es_ES: Registrar

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Bash
es_ES: Golpear

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Unlock
es_ES: Abrir con llave

en: Goto location
es_ES: Ir a lugar

en: Might and Magic 1 - Menus
es_ES: Might and Magic 1 - Menús

en: Might and Magic 1 - Minimal Keys
es_ES: Might and Magic 1 - Teclas básicas

en: Might and Magic 1 - Party
es_ES: Might and Magic 1 - Grupo

en: Might and Magic 1 - Combat
es_ES: Might and Magic 1 - Combate

en: Might and Magic 1 - Cheats
es_ES: Might and Magic 1 - Trucos

en: You cannot run the game directly from the Graphics Overhaul Mod. Instead, it will automatically be available if you detect the original game and select Enhanced mode.
es_ES: No puedes ejecutar el juego directamente desde el Graphics Overhaul Mod. Si buscas el juego original y seleccionas el modo mejorado, podrás acceder a él automáticamente.

en: In order to run in Enhanced mode,  please copy xeen.cc from a copy of World of Xeen
    or Clouds of Xeen to your Might and Magic 1 game folder
es_ES: Para ejecutar el modo mejorado, debes copiar el archivo xeen.cc de una copia
    de World of Xeen o Clouds of Xeen en tu carpeta de Might and Magic 1

en: Failed to autosave
es_ES: Fallo al autoguardar la partida

note: I18N: Option for fast scene switching
en: ~Z~ip Mode Activated
es_ES: A~v~ance rápido activado

en: When activated, clicking on an item or area with the lightning bolt cursor takes you directly there, skipping intermediate screens. You can only 'Zip' to a precise area you've already been.
es_ES: Al activar esta opción, cuando se pulse en un objeto o zona con el cursor con forma de rayo te desplazarás directamente a los mismos, omitiendo las pantallas intermedia. Solo podrás avanzar rápidamente a una zona en la que ya hayas estado.

en: ~T~ransitions Enabled
es_ES: Tra~n~siciones activadas

en: Toggle screen transitions on or off. Turning off screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
es_ES: Activa o desactiva las transiciones entre pantallas. Al desactivarlas podrás navegar más rápidamente por el juego.

en: Play the Myst fly by movie
es_ES: Reproducir la escena del vuelo de Myst

en: The Myst fly by movie was not played by the original engine.
es_ES: La escena del sobrevuelo de Myst no se mostraba en el motor original.

note: I18N: This Option is for hard-of-hearing. It makes it easier to solve the spaceship puzzle. Normally game uses strict binary logic here. We change it to use fuzzy logic. By default the option is off.
en: Improve Selenitic Age puzzle ~a~ccessibility
es_ES: Mejorar ~a~ccesibilidad del enigma de la edad selenita

en: Allow solving Selenitic Age audio puzzles with more error margin.
es_ES: Permite resolver los enigmas de audio de la edad selenita con un mayor margen de error.

en: Simulate loading times of old CD drives
es_ES: Simular tiempos de carga de lectores de CD antiguos

en: Simulate loading times of old CD-ROM drives by adding a random delay during scene transitions.
es_ES: Simula los tiempos de carga que tenían las primeras unidades de CD-ROM añadiendo un retraso aleatorio entre transiciones de escenas.

note: I18N: Drop book page
en: ~D~rop Page
es_ES: ~T~irar página

en: Show ~M~ap
es_ES: ~M~ostrar el mapa

en: Main Men~u~
es_ES: Menú ~p~rincipal

en: The new language will be applied after restarting the game.
es_ES: El cambio de idioma se aplicará al reiniciar el juego.

en: ~W~ater Effect Enabled
es_ES: Activar efecto de ag~u~a

en: Toggles the use of QuickTime videos for visual effects related to water surfaces (ripples, waves, etc.).
es_ES: Permite usar vídeos en formato QuickTime para los efectos visuales de las superficies líquidas (olas, ondas, etc.).

en: Transitions:
es_ES: Transiciones:

en: Adjusts the speed of screen transitions. Disabling screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
es_ES: Ajusta la velocidad de las transiciones entre pantallas. Al desactivarlas podrás navegar más rápidamente por el juego.

en: Fastest
es_ES: Rápido

en: Best
es_ES: Mejor

en: Myst ME support not compiled in
es_ES: No se ha incluido el soporte para Myst ME.

en: Myst support not compiled in
es_ES: No se ha incluido el soporte para Myst.

en: Riven support not compiled in
es_ES: No se ha incluido el soporte para Riven.

en: CSTime support not compiled in
es_ES: No se ha incluido el soporte para CSTime.

en: The game is paused. Press any key to continue.
es_ES: Partida en pausa. Pulsa cualquier tecla para continuar.

en: Load game state
es_ES: Cargar estado del juego

en: Save game state
es_ES: Guardar estado del juego

en: Show options menu
es_ES: Mostrar menú de opciones

en: Drop page
es_ES: ~T~irar página

en: Show map
es_ES: Mostrar mapa

en: Are you sure you want to load a saved game? All unsaved progress will be lost.
es_ES: ¿Seguro que quieres cargar una partida guardada? Se perderán todos los progresos no guardados.

en: Are you sure you want to start a new game? All unsaved progress will be lost.
es_ES: ¿Seguro que quieres comenzar una nueva partida? Se perderán todos los progresos no guardados.

en: Are you sure you want to quit? All unsaved progress will be lost.
es_ES: ¿Seguro que quieres salir? Se perderán todos los progresos no guardados.

en: You can't leave the library in the demo.
es_ES: No puedes salir de la biblioteca en la demo.

en: You're missing a Riven executable. The Windows executable is 'riven.exe' or 'rivendmo.exe'.
es_ES: El ejecutable de Riven no ha sido encontrado. El ejecutable de Windows es riven.exe o rivendmo.exe.

en: Using the 'arcriven.z' installer file also works. In addition, you can use the Mac 'Riven' executable.
es_ES: Puedes utilizar el archivo instalador «arcriven.z». También puedes utilizar el ejecutable «Riven» de Mac.

en: You're missing 'extras.mhk'. Using the 'arcriven.z' installer file also works.
es_ES: Falta el fichero «extras.mhk». También puedes utilizar el fichero instalador «arcriven.z».

en: You are missing the following required Riven data files:
es_ES: Te faltan estos archivos de Riven:

en: Move forward left
es_ES: Avanzar a la izquierda

en: Move forward right
es_ES: Avanzar a la derecha

en: Look up
es_ES: Mirar arriba

en: Look down
es_ES: Mirar abajo

en: Play intro videos
es_ES: Reproducir introducciones

en: Exploration beyond this point available only within the full version of
    the game.
es_ES: Solo se puede seguir explorando más allá de este punto
    en la versión completa del juego.

en: At this point, the Riven Demo would
    ask if you would like to open a web browser
    to bring you to the Red Orb store to buy
    the game. ScummVM cannot do that and
    the site no longer exists.
es_ES: En este punto, la demo de Riven te preguntaría
    si querrías abrir un navegador de Internet
    para ir a la tienda de Red Orb a comprar el juego.
    ScummVM no puede hacer eso
    y esa página ya no existe.

en: 16:9 widescreen mod
es_ES: Mod de pantalla panorámica a 16:9

en: Removes letterboxing and moves some display elements, improving coverage on widescreen displays
es_ES: Elimina las bandas negras y desplaza algunos elementos visuales para que la imagen cubra mejor las pantallas panorámicas

en: Improved music mixing
es_ES: Mezcla de música mejorada

en: Enables dynamic MIDI mixer, improving quality, but behaving less like mTropolis Player.
es_ES: Activa el mezclador dinámico de MIDI, lo cual mejora la calidad pero tiene un comportamiento diferente al del reproductor mTropolis.

en: Autosave at progress points
es_ES: Guardado automático en puntos de progreso

en: Automatically saves the game after completing puzzles and chapters.
es_ES: Guarda automáticamente la partida al completar acertijos y capítulos.

en: Enable short transitions
es_ES: Transiciones breves

en: Enables transitions that are set to maximum rate instead of skipping them.
es_ES: Hace que las transiciones vayan a la máxima velocidad en vez de omitirlas directamente.

en: Enable subtitles for important sound effects
es_ES: Mostrar subtítulos para los efectos de sonido importantes

en: Enables subtitles for important sound effects.  This may reduce the difficulty of sound recognition puzzles and minigames.
es_ES: Activa el uso de subtítulos para los efectos de sonido más importantes. Podría reducir la dificultad de los acertijos y minijuegos de reconocimiento de sonidos.

en: Start with debugger
es_ES: Iniciar con el depurador

en: Starts with the debugger dashboard active.
es_ES: Inicia el juego con el panel de control de depuración activado.

en: Toggle debug overlay
es_ES: Alternar superposición de depuración

en: Force any playing movies to end
es_ES: Fuerza a que todos los vídeos que se reproduzcan lleguen a su fin

en: This game requires MPEG video support for some
    content but MPEG video support was not compiled in.
    The game will still play, but MPEG videos will not work.
es_ES: Algunos de los contenidos de este juego requieren soporte
    para vídeo MPEG, el cual no está presente en la compilación.
    El juego se ejecutará, pero los vídeos MPEG no se reproducirán.

en: This game requires MPEG audio support for some
    content but MPEG audio support was not compiled in.
    The game will still play, but some audio will not work.
es_ES: Algunos de los contenidos de este juego requieren soporte
    para audio MPEG, el cual no está presente en la compilación.
    El juego se ejecutará, pero sin algunos sonidos.

en: Failed to read version information from save file
es_ES: Fallo al leer la información de versión de la partida guardada

en: Failed to load save, the save file doesn't contain valid version information.
es_ES: Fallo al cargar la partida: la partida guardada no contiene una información de versión válida.

en: Saved game was created with an earlier, incompatible version of ScummVM. Unable to load.
es_ES: La partida guardada se creó con una versión anterior e incompatible de ScummVM. No se puede cargar.

en: Failed to load save, an error occurred when reading the save game data.
es_ES: Fallo al cargar la partida: error al leer los datos de la partida guardada.

en: An internal error occurred while attempting to write save game data
es_ES: Error interno al intentar escribir los datos de la partida guardada

en: An error occurred while writing the save game
es_ES: Error interno al escribir la partida guardada

en: Image Viewer
es_ES: Visualizador de imágenes

en: Unable to locate the '%s' engine data file
es_ES: No se puede localizar el archivo de datos del motor '%s'

en: PS2 version is not yet supported
es_ES: La versión de PS2 todavía no es compatible.

en: Widescreen mod
es_ES: Mod de pantalla panorámica

en: Enable widescreen rendering in fullscreen mode.
es_ES: Permite renderizar la imagen a pantalla completa con una relación de aspecto panorámica.

en: This version of Myst III has not been updated with the latest official patch.
    Please install the official update corresponding to your game's language.
    The updates can be downloaded from:
    %s
es_ES: Esta versión de Myst III no tiene aplicado el último parche oficial.
    Por favor, instala la actualización oficial que corresponda al idioma
    de tu copia del juego. Puedes descargar las actualizaciones aquí:
    %s

en: Invalid file name for saving
es_ES: Nombre del archivo de partida inválido

en: Left Click Interact
es_ES: Interactuar con el botón izquierdo

en: Right Click Interact
es_ES: Interactuar con el botón derecho

en: Fast move modifier
es_ES: Modificador de movimiento rápido

en: Nancy Drew - Maze
es_ES: Nancy Drew - Laberinto

en: Show/hide maze map
es_ES: Mostrar/ocultar mapa del laberinto

en: Player Speech
es_ES: Voces del jugador

en: Enable player speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
es_ES: Activa las voces del jugador. Esta opción solo surtirá efecto si las voces están activadas en las opciones de audio.

en: Character Speech
es_ES: Voces de personajes

en: Enable NPC speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
es_ES: Activa las voces de los PNJs. Esta opción solo surtirá efecto si las voces están activadas en las opciones de audio.

en: Auto Move
es_ES: Movimiento automático

en: Automatically rotate the viewport when the mouse reaches an edge.
es_ES: Gira automáticamente cuando el ratón se acerque a un borde de la ventana.

en: Fix softlocks
es_ES: Arreglar bloqueos de software

en: Fix instances where missing something earlier in the game blocks you from progressing any further.
es_ES: Arregla las situaciones en las que pasar algo por alto en el juego podría impedir que sigas avanzando.

en: Fix annoyances
es_ES: Arreglar molestias

en: Fix various minor annoyances.
es_ES: Arregla varias molestias menores.

en: Extend endgame timer
es_ES: Ampliar cronómetro del final

en: Get a little more time before failing the final puzzle. This is an official patch by HeR Interactive.
es_ES: Da algo más de tiempo para resolver el acertijo final. Es una corrección oficial de HeR Interactive.

en: Skip the Hall of Records storyboard scenes
es_ES: Omitir las escenas del salón de registros

en: Allows the player to skip past the Hall of Records storyboard scenes
es_ES: Permite al jugador saltarse los storyboards del salón de registros

en: Scale the making of videos to full screen
es_ES: Redimensionar vídeos a pantalla completa

en: Scale the making of videos, so that they use the whole screen
es_ES: Redimensiona los vídeos para que ocupen toda la pantalla

en: Repeat useful Willie's hint
es_ES: Repetir la pista útil de Willie

en: Repeat actual useful hint by Willie
es_ES: Hace que Willie repita la pista útil de verdad

note: I18N: NHC is a file extension
en: NHC replacement:
es_ES: Sustituir NHC:

en: Can't save game in slot %i
es_ES: No se puede guardar en el espacio %i

en: Load file
es_ES: Cargar partida

en: Loading game...
es_ES: Cargando partida...

en: Save file
es_ES: Guardar partida

en: Saving game...
es_ES: Guardando partida...

en: ScummVM found that you have old saved games for Nippon Safes that should be renamed.
    The old names are no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked next time.
es_ES: ScummVM ha detectado partidas guardadas de Nippon Safes que deben renombrarse,
     ya que la nomenclatura antigua no es compatible. Solo se podrán cargar cuando se conviertan.
    
    Pulsa Aceptar para actualizarlas. De lo contrario, este mensaje aparecerá la próxima vez.

en: ScummVM successfully converted all your saved games.
es_ES: ScummVM ha convertido con éxito todas tus partidas guardadas.

en: ScummVM printed some warnings in your console window and can't guarantee all your files have been converted.
    
    Please report to the team.
es_ES: ScummVM ha mostrado avisos en la ventana de la consola y no puede garantizar que se hayan convertido todos tus archivos.
    
    Por favor, contacta con el equipo.

en: Up/Zoom In/Move Forward/Open Doors
es_ES: Arriba/Aumentar zoom/Avanzar/Abrir puertas

en: Down/Zoom Out
es_ES: Abajo/Reducir zoom

en: Action/Select
es_ES: Acción/Seleccionar

en: Display/Hide Inventory Tray
es_ES: Mostrar/Ocultar inventario

en: Display/Hide Biochip Tray
es_ES: Mostrar/Ocultar biochip

en: Toggle Center Data Display
es_ES: Activar/Desactivar pantalla de datos

en: Display/Hide Info Screen
es_ES: Mostrar/Ocultar pantalla de información

en: Display/Hide Pause Menu
es_ES: Mostrar/Ocultar menú de pausa

en: Toggle Chatty AI
es_ES: IA locuaz

en: This menu item is not yet implemented
es_ES: Este elemento del menú no está implementado todavía

note: I18N: Plumbers is the title of the game. 3DO is the name of platform
en: 3DO Plumbers requires RGB support.
es_ES: Plumbers para 3DO require soporte para RGB.

en: Alternative intro
es_ES: Introducción alternativa

en: Use an alternative game intro (CD version only)
es_ES: Utiliza una introducción alternativa (solo en la versión CD)

en: Improved font
es_ES: Fuente mejorada

en: Use an easier to read custom font
es_ES: Utiliza una fuente personalizada que es más fácil de leer

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Windows Trial version is not supported
es_ES: La versión de demostración para Windows no es compatible.

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: macOS Trial version is not supported
es_ES: La versión de demostración para macOS no es compatible.

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Pocket PC Trial version is not supported
es_ES: La versión de demostración para Pocket PC no es compatible.

en: I Have No Mouth support not compiled in
es_ES: No se ha incluido el soporte para I Have No Mouth.

en: Game keymapping
es_ES: Asignaciones del juego

en: Option panel keymapping
es_ES: Asignaciones del panel de opciones

en: Save panel keymapping
es_ES: Asignaciones del panel de guardado

en: Load panel keymapping
es_ES: Asignaciones del panel de carga

en: Quit panel keymapping
es_ES: Asignaciones del panel de salida

en: Converse panel keymapping
es_ES: Asignaciones del panel de conversación

note: I18N: the boss key is a feature, that allows players to quickly switch to a fake screen that looks like a business application, typically to avoid detection if someone, like a boss, walks by while they are playing.
en: Boss key
es_ES: Tecla antijefes

en: Show options
es_ES: Mostrar opciones

en: Exit conversation
es_ES: Dejar conversación

en: Conversation position - Up
es_ES: Conversación: subir posición

en: Conversation position - Down
es_ES: Conversación: bajar posición

en: Pause game
es_ES: Pausar el juego

en: Abort speech
es_ES: Abortar voz

en: Show dialogue
es_ES: Mostrar diálogo

note: I18N: Walk to where cursor points
en: Walk to
es_ES: Ir a

en: Look at
es_ES: Mirar

en: Pick up
es_ES: Recoger

en: Talk to
es_ES: Hablar con

en: Open
es_ES: Abrir

en: Give
es_ES: Dar

en: Push
es_ES: Empujar

note: I18N: It is a verb for gulping, not a bird
en: Swallow
es_ES: Tragar

en: Reading speed
es_ES: Velocidad de lectura

en: Change music
es_ES: Cambiar música

en: Change sound
es_ES: Cambiar sonido

en: Change voices
es_ES: Cambiar voces

en: Continue game
es_ES: Continuar partida

en: Quit game
es_ES: Salir del juego

en: Cancel quit
es_ES: Cancelar salida

en: Okay
es_ES: Aceptar

en: Cancel load
es_ES: Cancelar carga

en: Cancel save
es_ES: Cancelar guardado

en: Could not find AdLib instrument definition files
    %s and %s. Without these files,
    the music will not sound the same as the original game.
es_ES: No se han encontrado los archivos de definición
    de instrumentos AdLib %s and %s.
    Sin estos archivos la música no sonará tal
    y como lo hace en el juego original.

en: Error loading game resources.
es_ES: Error al cargar los recursos del juego.

en: Skip EGA dithering pass (full color backgrounds)
es_ES: Omitir difuminado EGA (fondos a todo color)

en: Skip dithering pass in EGA games, graphics are shown with full colors
es_ES: Omite el difuminado en los juegos EGA y muestra los gráficos a todo color

en: Enable high resolution graphics
es_ES: Activar gráficos en alta resolución

en: Enable high resolution graphics/content
es_ES: Activa los gráficos y contenidos en alta resolución

en: Enable black-lined video
es_ES: Activar franjas negras en vídeo

en: Draw black lines over videos to increase their apparent sharpness
es_ES: Muestra franjas negras en los vídeos para que parezcan más nítidos

en: Use high-quality video scaling
es_ES: Usar reescalado de vídeo de alta calidad

en: Use linear interpolation when upscaling videos, where possible
es_ES: Utiliza interpolación lineal al reescalar el vídeo siempre que sea posible

en: Use high-quality "LarryScale" cel scaling
es_ES: Usar escalado de celdas de alta calidad «LarryScale»

en: Use special cartoon scaler for drawing character sprites
es_ES: Utiliza un escalado especial para dibujos animados en los sprites de los personajes

en: Use CD audio
es_ES: Usar CD audio

en: Use CD audio instead of in-game audio, if available
es_ES: Usar CD audio en vez del sonido interno del juego si está disponible

en: Use Windows cursors
es_ES: Usar cursores de Windows

en: Use the Windows cursors (smaller and monochrome) instead of the DOS ones
es_ES: Utiliza los cursores de Windows (más pequeños y en monocromo) en vez de los de DOS

en: Use silver cursors
es_ES: Usar cursores plateados

en: Use the alternate set of silver cursors instead of the normal golden ones
es_ES: Utiliza el conjunto alternativo de cursores plateados en lugar de los dorados habituales

en: Enable content censoring
es_ES: Activar censura de contenidos

en: Enable the game's built-in optional content censoring
es_ES: Activa la opción de censura incluida en el juego

en: Upscale videos
es_ES: Escalar vídeos

en: Upscale videos to double their size
es_ES: Escala los vídeos, duplicando su tamaño

en: Use RGB rendering
es_ES: Renderizado RGB

en: Use RGB rendering to improve screen transitions
es_ES: Utiliza el renderizado RGB para mejorar las transiciones entre pantallas

en: Use per-resource modified palettes
es_ES: Utilizar paletas modificadas según elemento

en: Use custom per-resource palettes to improve visuals
es_ES: Utiliza paletas personalizadas según cada elemento para mejorar el apartado visual

en: Enable bearded musicians
es_ES: Activar músicos barbudos

en: Enable graphics that were disabled for legal reasons
es_ES: Muestra gráficos que fueron desactivados por motivos jurídicos

en: Enable saving via the GMM
es_ES: Guardar con el menú principal global

en: Allows saving via the GMM. WARNING: saves created via the GMM may be corrupted and unusable. Use at your own risk!
es_ES: Permite guardar tus avances con el menú principal global. AVISO: las partidas que se guarden a través del menú principal global podrían estar dañadas e inutilizables. ¡Utiliza esta opción bajo tu propia responsabilidad!

en: Repair speech audio
es_ES: Reparar voces

en: Detect and attempt to repair overflows in DPCM8 audio, which cause noticeable pops and crackles.
es_ES: Detecta e intenta corregir los desbordamientos en el audio en formato DPCM8, que provocan chasquidos y ruidos notorios.

en: MIDI mode:
es_ES: Modo MIDI:

en: When using external MIDI devices (e.g. through USB-MIDI), select your device here
es_ES: Si vas a usar dispositivos MIDI externos (p. ej.:, a través de USB-MIDI), selecciona aquí tu dispositivo

en: Standard (GM / MT-32)
es_ES: Estándar (GM/MT-32)

en: Roland D-110 / D-10 / D-20
es_ES: Roland D-110/D-10/D-20

en: Casio CT-460 / CSM-1
es_ES: Casio CT-460/CSM-1

en: Game does not contain menu resources
es_ES: El juego no tiene los recursos de los menús

en: This demo uses an unimplemented version of Robot videos
es_ES: Esta demo utiliza una versión sin implementar de los vídeos en formato Robot

en: Incomplete game detected. You have to copy data from all the CDs.
es_ES: Se ha detectado un juego incompleto. Faltan datos por copiar de todos los CD.

en: (Autosave)
es_ES: (Autoguardado)

en: Please use an external viewer to open the game's help file: %s
es_ES: Utiliza un visor externo para abrir el archivo de ayuda del juego: %s

en: The Poker logic is hardcoded in an external DLL, and is not implemented yet. There exists some dummy logic for now, where opponent actions are chosen randomly
es_ES: La lógica del póquer está programada en una DLL externa y todavía no está implementada. Por ahora hay una lógica simulada en la que las acciones de los oponentes se eligen al azar.

en: The format of this saved game is obsolete, unable to load it
es_ES: El formato de la partida guardada es obsoleto y no se puede cargar

en: Savegame version is %d, maximum supported is %0d
es_ES: La partida está guardada para la versión %d, pero solo es compatible desde %0d

en: This saved game was created with a different version of the game, unable to load it
es_ES: Esta partida se guardó con una versión diferente del juego y no se puede cargar

en: Cannot play back %dbpp video on a system with maximum color depth of 8bpp
es_ES: No se puede reproducir un vídeo a %d bpp en un sistema con un límite de profundidad de color de 8 bpp

en: SCI32 support not compiled in
es_ES: No se ha incluido el soporte para SCI32.

en: Missing or corrupt game resources have been detected. Some game features may not work properly. Please check the console for more information, and verify that your game files are valid.
es_ES: Hay archivos que faltan o están dañados. Puede que el juego no funcione correctamente. Consulta la consola para obtener más información y comprueba que los archivos son válidos.

en: Subtitles are enabled, but subtitling in King's Quest 7 was unfinished and disabled in the release version of the game. ScummVM allows the subtitles to be re-enabled, but because they were removed from the original game, they do not always render properly or reflect the actual game speech. This is not a ScummVM bug -- it is a problem with the game's assets.
es_ES: Se han activado los subtítulos, pero los subtítulos de King's Quest 7 no llegaron a completarse y se deshabilitaron en la versión final del juego. ScummVM permite volver a activarlos, pero al haberse eliminado en el juego original, no siempre se mostrarán correctamente o coincidirán con lo que dicen las voces. Esto no es un fallo de ScummVM, sino de los recursos del juego.

en: You have selected General MIDI as a sound device. Sierra has provided after-market support for General MIDI for this game in their "General MIDI Utility". Please, apply this patch in order to enjoy MIDI music with this game. Once you have obtained it, you can unpack all of the included *.PAT files in your ScummVM extras folder and ScummVM will add the appropriate patch automatically. Alternatively, you can follow the instructions in the READ.ME file included in the patch and rename the associated *.PAT file to 4.PAT and place it in the game folder. Without this patch, General MIDI music for this game will sound badly distorted.
es_ES: Has seleccionado General MIDI como dispositivo de sonido. Sierra proporcionó compatibilidad con General MIDI tras el lanzamiento del juego con su «General MIDI Utility». Instala este parche para disponer de música MIDI. Una vez lo tengas, descomprime todos los archivos *.PAT en el directorio Adicional de ScummVM y el parche se aplicará automáticamente. También puedes seguir las instrucciones del archivo READ.ME incluido con el parche, que consisten en renombrar el archivo *.PAT correspondiente como 4.PAT y copiarlo al directorio del juego. Sin este parche, la música General MIDI sonará muy distorsionada.

en: Download patch
es_ES: Descargar parche

en: (or click 'Download patch' button. But note - it only downloads, you will have to continue from there)
es_ES: (o haz clic en el botón «Descargar parche», pero ten en cuenta que solo se descargará, tendrás que continuar por tu cuenta después)

en: GK2 has a fan made subtitles, available thanks to the good persons at SierraHelp.
    
    Installation:
    - download http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip
es_ES: GK2 tiene subtítulos hechos por fans, disponibles gracias a la buena gente de SierraHelp.
    
    Instalación:
    - Descarga http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip

en: Characters saved inside ScummVM are shown automatically. Character files saved in the original interpreter need to be put inside ScummVM's saved games directory and a prefix needs to be added depending on which game it was saved in: 'qfg1-' for Quest for Glory 1, 'qfg2-' for Quest for Glory 2. Example: 'qfg2-thief.sav'.
es_ES: Los personajes que se hayan guardado usando ScummVM aparecerán automáticamente. Si se han guardado usando el intérprete original, es necesario copiar los archivos al directorio de partidas guardadas de ScummVM y añadirles un prefijo según el juego: «qfg1-» para Quest for Glory 1 o «qfg2-» para Quest for Glory 2. Ejemplo: «qfg2-thief.sav».

en: The selected audio driver requires the following file(s):
es_ES: El controlador de audio seleccionado requiere los siguientes archivos:

en: 
    
    Some audio drivers (at least for some games) were made
    available by Sierra as aftermarket patches and thus might not
    have been installed as part of the original game setup.
    
    Please copy these file(s) into your game data directory.
    
    However, please note that the file(s) might not be available
    separately but only as content of (patched) resource bundles.
    In that case you may need to apply the original Sierra patch.
es_ES: 
    
    Algunos controladores de audio (al menos para algunos juegos)
    fueron distribuidos por Sierra como parches posteriores y, por lo tanto,
    no se incluyen como parte del juego original.
    
    Por favor, copia estos archivos dentro del directorio de datos del juego.
    
    En cualquier caso hay tener en cuenta que los archivos podrían no
    estar disponibles por separado, sino empaquetados en parches.
    En tal caso se deberá aplicar el parche original de Sierra.

en: This version of Monkey Island can't be played, because Limited Run Games provided corrupted DISK03.LEC, DISK04.LEC and 903.LFL files.
    
    Please contact their technical support for replacement files, or look online for some guides which can help you recover valid files from the KryoFlux dumps that Limited Run Games also provided.
es_ES: No se puede ejecutar esta versión de Monkey Island porque los archivos DISK03.LEC, DISK04.LEC y 903.LFL que suministra Limited Run Games están dañados.
    
    Rogamos que contactes son su servicio de atención al cliente para solicitar los archivos corregidos o que busques en Internet algunas guías que te ayudarán a recuperar los archivos válidos a partir de los volcados de KryoFlux que también incluyó Limited Run Games.

note: I18N: Creates new online session for multiplayer
en: Create a new game session
es_ES: Crear una sesión nueva

note: I18N: Name of the online game session
en: Game Name:
es_ES: Nombre de partida:

note: I18N: The user's name for online
en: Your Name:
es_ES: Tu nombre:

note: I18N: Button, start hosting online multiplayer game
en: Host
es_ES: Crear

note: I18N: Retrieving list of online multiplayer games
en: Querying games...
es_ES: Buscando partidas...

note: I18N: Join online multiplayer game
en: Join
es_ES: Unirse

note: I18N: Online multiplayer games were found
en: Found %d available games.
es_ES: Se han encontrado %d partidas disponibles.

note: I18N: Previous page button
en: ~P~revious
es_ES: ~A~nterior

note: I18N: Next page button
en: ~N~ext
es_ES: Si~g~uiente

en: ~C~lose
es_ES: Cerra~r~

en: Speech Only
es_ES: Solo voces

en: Speech and Subtitles
es_ES: Voces y subtítulos

en: Subtitles Only
es_ES: Solo subtítulos

[ctx: lowres]
en: Speech & Subs
es_ES: Voces y subtítulos

en: Select a Proficiency Level.
es_ES: Selecciona un nivel de dificultad.

en: Refer to your Loom(TM) manual for help.
es_ES: Consulta el manual para obtener más información.

en: Practice
es_ES: Práctica

en: Expert
es_ES: Experto

en: Enhancements:
es_ES: Mejoras:

en: Fix original bugs
es_ES: Arreglar fallos originales

en: Fixes bugs which were present in the original release, and noticeable graphical/audio glitches.
es_ES: Arregla fallos existentes en el juego original y defectos gráficos y sonoros evidentes.

en: Audio-visual improvements
es_ES: Mejoras audiovisuales

en: Makes adjustments not related to bugs for certain audio and graphics elements (e.g. version consistency changes).
es_ES: Incluye ajustes que no tienen relación con errores a ciertos elementos visuales y sonoros (p. ej.: cambios de consistencia entre versiones).

en: Restored content
es_ES: Contenidos restaurados

en: Restores dialogs, graphics, and audio elements which were originally cut in the original release.
es_ES: Restaura diálogos, gráficos y elementos sonoros que fueron descartados en el juego original.

en: Modern UI/UX adjustments
es_ES: Ajustes de modernización de interfaz

en: Activates some modern comforts; e.g it removes the fake sound loading screen in Sam&Max, and makes early save menus snappier.
es_ES: Activa algunos añadidos modernos, p. ej.: elimina la pantalla falsa de carga de sonidos en Sam&Max y acelera la aparición de los menús de guardado.

en: Enable the original GUI and Menu
es_ES: Activar menú e interfaz originales

en: Allow the game to use the in-engine graphical interface and the original save/load menu. Use it together with the "Ask for confirmation on exit" for a more complete experience.
es_ES: Permite al juego utilizar la interfaz gráfica interna y los menús originales para guardar y cargar. Activar junto con «Confirmar al salir» para una experiencia más completa.

en: Overture Timing:
es_ES: Cadencia de la obertura:

en: When using replacement music, this adjusts the time when the Overture changes to the scene with the Lucasfilm and Loom logotypes.
es_ES: Si vas a reemplazar la música original, esta opción ajustará el tiempo que tarda en cambiar la obertura a la escena con los logotipos de Lucasfilm y Loom.

en: Music Quality:
es_ES: Calidad de música:

en: Select music quality. The original lets you choose this from the Game menu.
es_ES: Selecciona la calidad de la música. El juego original permite hacer esta selección desde el menú Juego.

en: Select music quality. The original determines the basic setup by hardware detection and speed tests, but also allows changes through the Game menu to some degree.
es_ES: Selecciona la calidad de la música. El juego original determina la configuración básica detectando hardware y mediante pruebas de velocidad, pero también permite hacer cambios hasta cierto punto desde el menú Juego.

en: auto
es_ES: Valor automático

en: Low
es_ES: Baja

en: Medium
es_ES: Media

en: High
es_ES: Alta

en: Good
es_ES: Buena

en: Better
es_ES: Mejor

en: Hardware Rating: %s   -
es_ES: Valoración de hardware: %s   -

en: Quality Selection: %s
es_ES: Selección de calidad: %s

en: Playback Adjust:
es_ES: Ajuste de reproducción:

en: When playing sound from the CD audio track, adjust the start position of the sound by this much. Use this if you often hear bits of the wrong sound.
es_ES: Al reproducir sonidos de las pistas de audio del CD se ajustará la posición de inicio de cada sonido según esta cantidad. Utiliza esta opción si oyes fragmentos de otro sonido que no corresponda.

en: Intro Adjust:
es_ES: Ajuste de la introducción:

en: When playing the intro track, play from this point in it. Use this if the music gets cut off prematurely, or if you are unhappy with the way the music syncs up with the intro.
es_ES: Al reproducir la pista de la introducción, esta comenzará a partir de este punto. Utiliza esta opción en caso de que la música se corte antes de tiempo o si no te gusta cómo está sincronizada con la introducción.

en: Outlook Adjust:
es_ES: Ajuste del mirador:

en: The outlook music is part of the intro track. Adjust the position in the track at which it starts playing. Use this if the music is cut off, or if you hear part of the previous music.
es_ES: La música de la escena del mirador forma parte de la pista de la introducción. Esta opción ajusta el punto de inicio de la canción dentro de la pista. Utilízala si la música se corta o si oyes parte de la canción anterior.

en: Load modded audio
es_ES: Cargar audios modificados

en: Replace music, sound effects, and speech clips with modded audio files, if available.
es_ES: Sustituye músicas, efectos de sonido y clips de diálogos con archivos modificados de audio en caso de que estén disponibles.

en: Multiplayer Server:
es_ES: Servidor multijugador:

en: Online Server:
es_ES: Servidor online:

en: Address of the server to connect to for online play.  It must start with either "https://" or "http://" schemas.
es_ES: La dirección del servidor al que desees conectarte para jugar en red.  Esta dirección debe empezar por «https://» o «http://».

en: Enable online competitive mods
es_ES: Habilitar mods de online competitivo

en: Enables custom-made modifications intended for online competitive play.
es_ES: Permite el uso de modificaciones personalizadas para jugar de forma competitiva a través de Internet.

en: Enable connection to Multiplayer Server
es_ES: Permitir conexión con servidor multijugador

en: Toggles the connection to the server that allows hosting and joining online multiplayer games over the Internet.
es_ES: Activa o desactiva la conexión con el servidor que permite crear y unirse a partidas multijugador a través de Internet.

en: Host games over LAN
es_ES: Alojar partidas por red local (LAN)

en: Allows the game sessions to be discovered over your local area network.
es_ES: Permite que se puedan encontrar sesiones de juego a través de tu red de área local (LAN).

note: I18N: Moonbase Console is a program name
en: Generate random maps
es_ES: Generar mapas aleatorios

en: Allow random map generation (Based from Moonbase Console).
es_ES: Permite la generación de mapas aleatorios (basada en Moonbase Console).

en: Address of the server to connect to for hosting and joining online game sessions.
es_ES: La dirección del servidor donde conectarse para crear y unirse a sesiones de juego en red.

en: Common keyboard commands:
es_ES: Comandos básicos de teclado:

en: Save / Load dialog
es_ES: Pantalla de guardar/cargar

en: Selection screen
es_ES: Pantalla de selección

en: Skip line of text
es_ES: Omitir frase

en: Space
es_ES: Espacio

en: Load saved game 1-10
es_ES: Cargar partida guardada 1-10

en: Save game 1-10
es_ES: Guardar partida 1-10

en: Music volume up / down
es_ES: Subir/Bajar el volumen de la música

en: Text speed slower / faster
es_ES: Aumentar/Disminuir veloc. de texto

en: Simulate left mouse button
es_ES: Simular botón izquierdo del ratón

en: Simulate right mouse button
es_ES: Simular botón derecho del ratón

en: Special keyboard commands:
es_ES: Comandos especiales de teclado:

en: Show / Hide console
es_ES: Mostrar/Ocultar consola

en: Start the debugger
es_ES: Iniciar el depurador

en: Run in fast mode (*)
es_ES: Ejecutar en modo rápido (*)

en: Run in really fast mode (*)
es_ES: Ejecutar en modo muy rápido (*)

en: Cycle between graphics filters
es_ES: Alternar entre filtros gráficos

en: Increase / Decrease scale factor
es_ES: Aumentar/Disminuir factor de escalado

en: Toggle aspect-ratio correction
es_ES: Activar/Desactivar corrección de aspecto

en: * Note that using ctrl-f and
es_ES: * No se recomienda utilizar

en:   ctrl-g are not recommended
es_ES:   ctrl-f y ctrl-g, ya que pueden

en:   since they may cause crashes
es_ES:   provocar cuelgues o un

en:   or incorrect game behavior.
es_ES:   mal funcionamiento del juego.

en: Spinning drafts on the keyboard:
es_ES: Tejer hechizos con el teclado:

en: Main game controls:
es_ES: Controles básicos:

en: Pull
es_ES: Tirar

en: Go to
es_ES: Ir a

en: Get
es_ES: Coger

en: Read
es_ES: Leer

en: New kid
es_ES: Cambiar personaje

en: Turn on
es_ES: Encender

en: Turn off
es_ES: Apagar

en: What is
es_ES: Qué es

en: Put on
es_ES: Ponerse

en: Take off
es_ES: Quitarse

en: Fix
es_ES: Arreglar

en: Switch
es_ES: Cambiar

en: Travel
es_ES: Viajar

en: To Henry / To Indy
es_ES: Cambiar entre Henry/Indy

note: I18N: These are different musical notes
en: play C minor on distaff
es_ES: Tocar do menor con el bastón

en: play D on distaff
es_ES: Tocar re con el bastón

en: play E on distaff
es_ES: Tocar mi con el bastón

en: play F on distaff
es_ES: Tocar fa con el bastón

en: play G on distaff
es_ES: Tocar sol con el bastón

en: play A on distaff
es_ES: Tocar la con el bastón

en: play B on distaff
es_ES: Tocar si con el bastón

en: play C major on distaff
es_ES: Tocar do mayor con el bastón

en: Shows the drafts inventory
es_ES: Mostrar inventario de hechizos

en: puSh
es_ES: Empujar

en: pull (Yank)
es_ES: Tirar

en: turn oN
es_ES: Encender

en: turn oFf
es_ES: Apagar

en: KeyUp
es_ES: Arriba

en: Highlight prev dialogue
es_ES: Seleccionar diálogo anterior

en: KeyDown
es_ES: Abajo

en: Highlight next dialogue
es_ES: Seleccionar diálogo siguiente

en: Object
es_ES: Objeto

en: Black and White / Color
es_ES: Blanco y negro/Color

en: Eyes
es_ES: Ojos

en: Tongue
es_ES: Lengua

en: Punch
es_ES: Puñetazo

en: Kick
es_ES: Patada

en: Regular cursor
es_ES: Cursor normal

note: I18N: Comm is a communication device
en: Comm
es_ES: Comunicador

en: Save / Load / Options
es_ES: Guardar/Cargar/Opciones

en: Other game controls:
es_ES: Otros controles:

en: Inventory:
es_ES: Inventario:

en: Scroll list up
es_ES: Subir

en: Scroll list down
es_ES: Bajar

en: Upper left item
es_ES: Objeto superior izquierdo

en: Lower left item
es_ES: Objeto inferior izquierdo

en: Upper right item
es_ES: Objeto superior derecho

en: Lower right item
es_ES: Objeto inferior derecho

en: Middle left item
es_ES: Objeto izquierdo del medio

en: Middle right item
es_ES: Objeto derecho del medio

en: Switching characters:
es_ES: Cambiar personaje:

en: Second kid
es_ES: Segundo chaval

en: Third kid
es_ES: Tercer chaval

en: Toggle Inventory/IQ Points display
es_ES: Alternar pantallas de inventario/puntuación

en: Toggle Keyboard/Mouse Fighting (*)
es_ES: Alternar entre modo de lucha con teclado o con ratón (*)

en: * Keyboard Fighting is always on,
es_ES: * El modo de lucha con teclado siempre está activo,

en:   so despite the in-game message this
es_ES:   así que, independientemente de lo que diga el juego,

en:   actually toggles Mouse Fighting Off/On
es_ES:   esta opción activa o desactiva el modo de lucha con ratón

en: Fighting controls (numpad):
es_ES: Controles de lucha (tecl. num.):

en: Step back
es_ES: Retroceder

en: Block high
es_ES: Bloqueo alto

en: Block middle
es_ES: Bloqueo medio

en: Block low
es_ES: Bloqueo bajo

en: Punch high
es_ES: Puñetazo alto

en: Punch middle
es_ES: Puñetazo medio

en: Punch low
es_ES: Puñetazo bajo

en: Sucker punch
es_ES: Puñetazo a traición

en: These are for Indy on left.
es_ES: Válidos cuando Indy está a la izquierda.

en: When Indy is on the right,
es_ES: Cuando Indy está a la derecha,

en: 7, 4, and 1 are switched with
es_ES: 7, 4 y 1 se cambian por

en: 9, 6, and 3, respectively.
es_ES: 9, 6 y 3, respectivamente.

en: Biplane controls (numpad):
es_ES: Controles del biplano (tecl. num.):

en: Fly to upper left
es_ES: Volar arriba y a la izquierda

en: Fly to left
es_ES: Volar a la izquierda

en: Fly to lower left
es_ES: Volar abajo y a la izquierda

en: Fly upwards
es_ES: Volar arriba

en: Fly straight
es_ES: Volar recto

en: Fly down
es_ES: Volar abajo

en: Fly to upper right
es_ES: Volar arriba y a la derecha

en: Fly to right
es_ES: Volar a la derecha

en: Fly to lower right
es_ES: Volar abajo y a la derecha

en: Snap scroll on
es_ES: Desplazamiento a saltos

en: Snap scroll off
es_ES: Desplazamiento normal

en: Music volume:
es_ES: Volumen de la música:

en: Subtitle speed:
es_ES: Vel. de subtítulos:

en: The Lite version of Putt-Putt Saves the Zoo iOS is not supported to avoid piracy.
    The full version is available for purchase from the iTunes Store.
es_ES: La versión de prueba de Putt-Putt Saves the Zoo para iOS no está soportada para prevenir la piratería.
    Puedes comprar la versión completa en la tienda de iTunes.

en: Warning: this re-release version contains patched game scripts,
    and therefore it might crash or not work properly for the time being.
es_ES: Aviso: esta reedición contiene scripts de juego modificados,
    por lo que podría colgarse o no funcionar correctamente
    por el momento.

en: HE v71+ support is not compiled in
es_ES: No se ha incluido el soporte de HE v71+.

en: SCUMM v7-8 support is not compiled in
es_ES: No se ha incluido el soporte para SCUMM v7-8.

en: Show Object Line
es_ES: Mostrar línea de objetos

en: Show the names of objects at the bottom of the screen
es_ES: Muestra los nombres de los objetos en la parte inferior de la pantalla

en: Use NES Classic Palette
es_ES: Usar paleta de NES Classic

en: Use a more neutral color palette that closely emulates the NES Classic
es_ES: Utiliza una paleta de colores más neutral y fiel a la del sistema NES Classic

en: Trim FM-TOWNS games to 200 pixels height
es_ES: Reducir los juegos de FM-TOWNS a una altura de 200 píxeles

en: Cut the extra 40 pixels at the bottom of the screen, to make it standard 200 pixels height, allowing using 'aspect ratio correction'
es_ES: Corta los 40 píxeles de más que aparecen en la parte inferior de la pantalla para que la altura sea la estándar de 200 píxeles, lo que permite utilizar la corrección de la relación de aspecto

en: Run in original 640 x 480 resolution
es_ES: Ejecutar en la resolución original de 640 × 480

en: This allows more accurate pause/restart banners, but might impact performance or shader/scaler usage.
es_ES: Permite mostrar los rótulos de pausa/reinicio de forma más fiel, pero podría afectar al rendimiento o al uso de shaders/escaladores.

en: Play simplified music
es_ES: Música simplificada

en: This music was intended for low-end Macs, and uses only one channel.
es_ES: Esta música estaba pensada para ordenadores Mac de baja gama y solo utiliza un canal de sonido.

en: Enable smooth scrolling
es_ES: Desplazamiento suave

en: (instead of the normal 8-pixels steps scrolling)
es_ES: (en lugar del desplazamiento normal por pasos de 8 píxeles)

en: Allow semi-smooth scrolling
es_ES: Desplazamiento semisuave

en: Allow scrolling to be less smooth during the fast camera movement in the intro.
es_ES: Reduce la suavidad del desplazamiento durante el movimiento rápido de la cámara en la introducción.

en: Enable low latency audio mode
es_ES: Modo de audio con baja latencia

en: Allows the game to use low latency audio, at the cost of sound accuracy. It is recommended to enable this feature only if you incur in audio latency issues during normal gameplay.
es_ES: Permite el uso de audio a baja latencia a costa de sacrificar fidelidad sonora. Se recomienda activar esta opción únicamente si sufres problemas de latencia de audio durante una partida normal.

en: Enable the "A Pirate I Was Meant To Be" song
es_ES: Activar la canción «A Pirate I Was Meant To Be»

en: Enable the song at the beginning of Part 3 of the game, "A Pirate I Was Meant To Be", which was cut in international releases. Beware though: subtitles may not be fully translated.
es_ES: Activa la canción del principio de la Parte 3, «A Pirate I Was Meant To Be», que fue suprimida en las versiones internacionales. Aviso: los subtítulos podrían estar sin traducir.

en: Enable demo/kiosk mode
es_ES: Activar modo de demostración/quiosco

en: Enable demo/kiosk mode in the full retail version of Maniac Mansion.
es_ES: Activa el modo de demostración/quiosco en la versión completa de Maniac Mansion.

en: Down Left
es_ES: Bajar a la izquierda

en: Down Right
es_ES: Bajar a la derecha

en: Up Left
es_ES: Subir a la izquierda

en: Up Right
es_ES: Subir a la derecha

en: Switch weapon
es_ES: Cambiar de arma

note: I18N: Lets one skip the bike/car fight sequences in Full Throttle
en: Win the bike fight cheat
es_ES: Truco para ganar pelea de motos

en: Warning: incompatible sound settings detected between the current configuration and this saved game.
    
    Current music device: %s (id %d)
    Save file music device: %s (id %d)
    
    Loading will be attempted, but the game may behave incorrectly or crash.
    Please change the audio configuration accordingly in order to properly load this save file.
es_ES: Atención: se han detectado ajustes de sonido no compatibles entre la configuración actual y esta partida guardada.
    
    Dispositivo de música actual: %s (id %d)
    Dispositivo de música de la partida guardada: %s (id %d)
    
    Se intentará cargar la partida, pero el juego podría comportarse de forma incorrecta o colgarse.
    Cambia la configuración de audio para poder cargar correctamente esta partida guardada.

en: You have enabled 'aspect ratio correction'. However, FM-TOWNS' natural resolution is 320x240, which doesn't allow aspect ratio correction.
    Aspect ratio correction can be achieved by trimming the resolution to 320x200, under 'engine' tab.
es_ES: Has activado la opción Corregir relación de aspecto. No obstante, la resolución natural de FM-TOWNS es de 320x240 y no permite corregir su relación de aspecto.
    Para corregirla, se debe recortar la resolución a 320x200. Esta opción está disponible en la pestaña Motor.

en: This game requires the 'Indy' Macintosh executable for its fonts.
es_ES: Este juego necesita el ejecutable para Macintosh «Indy» para poder utilizar sus tipografías.

en: This game requires the 'Loom' Macintosh executable for its music and fonts.
es_ES: Este juego necesita el ejecutable para Macintosh «Loom» para poder utilizar su música y tipografías.

en: Could not find the 'Monkey Island' Macintosh executable to read resources
    and instruments from. Music and Mac GUI will be disabled.
es_ES: No se ha encontrado el ejecutable de Macintosh de Monkey Island
    para obtener recursos e instrumentos. Se han desactivado la música
    y la interfaz estilo Mac.

en: Could not find the 'Fate of Atlantis' Macintosh executable.
    Mac GUI will not be shown.
es_ES: No se ha encontrado el ejecutable de Macintosh de Fate of Atlantis.
    Se desactivará la interfaz estilo Mac.

en: Could not find the 'LeChuck's Revenge' Macintosh executable.
    Mac GUI will not be shown.
es_ES: No se ha encontrado el ejecutable de Macintosh de LeChuck's Revenge.
    Se desactivará la interfaz estilo Mac.

en: Could not open Macintosh resource file %s
es_ES: No se ha podido abrir el archivo de recursos de Macintosh %s

en: Could not find resource fork in Macintosh resource file %s
es_ES: No se ha podido encontrar la bifurcación de recursos en el archivo de recursos de Macintosh %s

en: Audio files compressed with ScummVM Tools were detected; *.BUN/*.SOU
    compression is not supported anymore for this game, audio will be disabled.
    Please copy the game from the original media without compression.
es_ES: Se han detectado archivos de audio comprimidos con ScummVM Tools;
    ya no se permite el uso de archivos *.BUN/*.SOU comprimidos
    para este juego, así que el audio será desactivado.
    Vuelve a copiar el juego a partir de los archivos originales sin comprimir.

en: Native MIDI support requires the Roland Upgrade from LucasArts,
    but %s is missing. Using AdLib instead.
es_ES: El soporte MIDI nativo requiere la actualización Roland de LucasArts,
    pero %s no está disponible. Se usará AdLib.

en: This particular version of Monkey Island 1 is known to miss some
    required resources for MT-32. Using AdLib instead.
es_ES: Esta versión concreta de Monkey Island 1 es conocida
    por no tener ciertos elementos necesarios para MT-32.
    Utilizando AdLib en su lugar.

en: Usually, Maniac Mansion would start now. But for that to work, the game files for Maniac Mansion have to be in the 'Maniac' directory inside the Tentacle game directory, and the game has to be added to ScummVM.
es_ES: Maniac Mansion debería arrancar en este momento, pero para que esto sea posible debes mover los archivos de Maniac Mansion al directorio «Maniac», dentro del directorio de DOTT, y añadir el juego a ScummVM.

en: Would you like to host or join a network play session?
es_ES: ¿Quieres crear o unirte a una sesión de juego en red?

note: I18N: Random map generator for Moonbase Commander
en: Random Map Options
es_ES: Opciones de mapas aleatorios

note: I18N: Map generator algorithms
en: Algorithm
es_ES: Algoritmo

note: I18N: Random algorithm I18N: Random map size I18N: Random tileset I18N: Random percentage of energy pools I18N: Random percentage of terrain I18N: Random percentage of water
en: Random
es_ES: Al azar

en: Picks the map algorithm randomly.
es_ES: Elige el algoritmo de creación de mapas al azar.

note: I18N: Map sizes
en: Size
es_ES: Tamaño

en: Small
es_ES: Pequeño

en: Large
es_ES: Grande

en: Huge
es_ES: Enorme

en: Ridiculous
es_ES: Absurdo

en: Max
es_ES: Máximo

en: Picks the map size randomly.
es_ES: Elige el tamaño del mapa al azar.

note: I18N: Map tilesets
en: Tileset
es_ES: Conjunto de tiles

en: Picks the map tileset randomly.
es_ES: Elige el conjunto de tiles del mapa al azar.

note: I18N: Percentage of energy pools
en: Energy
es_ES: Energía

note: I18N: Energy slider label
en: Scarce - Lots
es_ES: Escasa - Abundante

en: Picks the random amount of energy pools.
es_ES: Elige una cantidad aleatoria de fuentes de energía.

note: I18N: Percentage of terrain
en: Terrain
es_ES: Terreno

note: I18N: Terrain slider label
en: Barren - Rough
es_ES: Árido - Irregular

en: Picks the random amount of terrain level.
es_ES: Elige una cantidad aleatoria de nivelación del terreno.

note: I18N: Percentage of water
en: Water
es_ES: Agua

note: I18N: Water slider label
en: Driest - Wettest
es_ES: Seco - Húmedo

en: Picks the random amount of water.
es_ES: Elige una cantidad aleatoria de agua.

note: I18N: Generate new map
en: Generate
es_ES: Generar

en: Unimplemented development codepath encountered within the sound engine,
    please file a ticket at https://bugs.scummvm.org.
es_ES: Se ha encontrado una ruta de acceso a código de desarrollo no implementada
    en el motor de sonido, rogamos que envíes un informe de fallos
    a https://bugs.scummvm.org.

en: This AMIGA version is missing (at least) the following file(s):
es_ES: En esta versión de AMIGA faltan, al menos, los siguientes archivos:

en: 
    Please copy these file(s) into the game data directory.
es_ES: 
    Por favor, copia estos archivos dentro del directorio de datos del juego.

en: Pixellated scene transitions
es_ES: Transiciones pixeladas

en: When changing scenes, a randomized pixel transition is done
es_ES: Al cambiar de escena, se utiliza una transición aleatoria de píxeles

en: Don't show hotspots when moving mouse
es_ES: No mostrar los puntos interactivos al mover el ratón

en: Only show hotspot names after you actually click on a hotspot or action button
es_ES: El nombre de los puntos interactivos solo aparece al hacer clic en uno de ellos o en un botón de acción

en: Show character portraits
es_ES: Mostrar retratos

en: Show portraits for the characters when conversing
es_ES: Mostrar retratos de los personajes durante las conversaciones

en: Slide dialogs into view
es_ES: Utilizar una transición al mostrar los diálogos

en: Slide UI dialogs into view, rather than simply showing them immediately
es_ES: Los diálogos se muestran con una transición, en vez de aparecer inmediatamente

en: Transparent windows
es_ES: Ventanas transparentes

en: Show windows with a partially transparent background
es_ES: Mostrar las ventanas con un fondo parcialmente transparente

en: The "sky.cpt" engine data file has an incorrect size.
es_ES: El archivo de datos del motor «sky.cpt» tiene un tamaño incorrecto.

en: Walk / Look / Talk
es_ES: Andar/Mirar/Hablar

en: Skip / Close
es_ES: Omitir/Cerrar

en: Open control panel
es_ES: Abrir panel de control

en: Toggle really fast mode on/off
es_ES: Alternar modo muy rápido

en: Floppy intro
es_ES: Intro de disquete

en: Use the floppy version's intro (CD version only)
es_ES: Usa la introducción de la versión en disquete (solo para la versión CD)

en: WARNING: Deleting the autosave slot is not supported by this engine
es_ES: AVISO: Este motor no permite borrar el espacio de autoguardado.

en: Load modded assets
es_ES: Cargar archivos modificados

en: Enable loading of external replacement assets.
es_ES: Permite cargar archivos externos como sustitutos.

en: Enable linear filtering of the backgrounds images
es_ES: Filtrado lineal de los fondos

en: When linear filtering is enabled the background graphics are smoother in full screen mode, at the cost of some details.
es_ES: Al aplicar un filtro lineal, los gráficos de los fondos se mostrarán más suaves a pantalla completa, pero se perderán algunos detalles.

en: Enable font anti-aliasing
es_ES: Suavizar bordes de fuentes

en: When font anti-aliasing is enabled, the text is smoother.
es_ES: Al activar esta opción, los textos se mostrarán más suavizados.

note: I18N: Opens in-game Diary
en: Diary menu
es_ES: Menú del diario

note: I18N: Opens in-game conversation log
en: Conversation log
es_ES: Registro de conversaciones

note: I18N: Opens in-game Diary. April is the female protagonist name
en: April's diary (initially disabled)
es_ES: Diario de April (desactivado al principio)

en: Video replay
es_ES: Repetir vídeo

en: Game settings
es_ES: Ajustes del juego

en: Toggle subtitles
es_ES: Subtítulos

en: Quit to menu
es_ES: Salir al menú

en: Cycle back through inventory cursor items
es_ES: Objeto anterior del cursor de inventario

en: Cycle forward through inventory cursor items
es_ES: Objeto siguiente del cursor de inventario

note: I18N: A popup on screen shows shows the exits
en: Display all exits on current location
es_ES: Mostrar todas las salidas de la ubicación actual

en: Scroll up in inventory
es_ES: Avanzar en el inventario

en: Scroll down in inventory
es_ES: Retroceder en el inventario

en: Scroll up in your dialogues
es_ES: Subir en lista de diálogos

en: Scroll down in your dialogues
es_ES: Bajar en lista de diálogos

en: Go to next dialogue
es_ES: Ir al diálogo siguiente

en: Go to previous dialogues
es_ES: Ir a diálogos anteriores

en: Select dialogue
es_ES: Seleccionar diálogo

en: Skip video sequence or dialogue
es_ES: Omitir secuencia de vídeo o diálogo

en: Software renderer does not support modded assets
es_ES: El renderizador por software no es compatible con recursos modificados

en: You are missing recommended data files:
es_ES: Te faltan estos archivos de datos recomendados:

en: The 'fonts' folder is required to experience the text style as it was designed. The Steam release is known to be missing it. You can get the fonts from the demo version of the game.
es_ES: La carpeta fonts es necesaria para poder experimentar el estilo de textos tal y como fue pensado. Se sabe que la versión de Steam no la tiene. Puedes conseguir los contenidos de fonts en la versión de demostración del juego.

en: 'gui.ini' is recommended to get proper font settings for the game localization.
es_ES: Se recomienda tener el archivo gui.ini para tener la configuración de fuentes adecuada en las traducciones del juego.

en: 'language.ini' is recommended to get localized confirmation dialogs.
es_ES: Se recomienda tener el archivo language.ini para que los mensajes de confirmación aparezcan traducidos.

en: 'game.exe' is recommended to get styled confirmation dialogs.
es_ES: Se recomienda tener el archivo game.exe para que los mensajes de confirmación aparezcan con el diseño correcto.

en: Unable to locate the text for %s language in engine data file.
es_ES: No se puede localizar el texto para el idioma %s en el archivo de datos del motor del juego.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d but got %d.
es_ES: Se ha encontrado una versión incorrecta del archivo de datos del motor «%s». Se esperaba %d pero se encontró %d.

en: Unable to find block for part %d
es_ES: No se encuentra el bloque de la parte %d

en: Unable to find '%s' in game folder or the engine data file.
es_ES: No se puede localizar «%s» en el archivo de datos del motor del juego.

en: Failed to save temporary game state. Make sure your save game directory is set in ScummVM and that you can write to it.
es_ES: Fallo al guardar el estado temporal del juego. Asegúrate de que tengas configurado un directorio de partidas guardadas en ScummVM y que se pueda escribir en él.

en: Failed to load temporary game state.
es_ES: Fallo al cargar el estado temporal del juego.

en: Improved mode
es_ES: Modo mejorado

en: Removes some repetitive actions, adds possibility to change verbs by keyboard
es_ES: Elimina ciertas acciones repetitivas, permite cambiar acciones con el teclado

en: PSX stream cutscene '%s' cannot be played in paletted mode
es_ES: El vídeo de PSX «%s» no se puede reproducir en modo paleta

en: MPEG-2 cutscenes found but ScummVM has been built without MPEG-2 support
es_ES: Se han encontrado vídeos MPEG-2, pero se ha compilado ScummVM sin compatibilidad con MPEG-2

en: Cutscene '%s' not found
es_ES: No se ha encontrado el vídeo «%s»

en: ScummVM found that you have old saved games for Broken Sword 1 that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
es_ES: ScummVM ha detectado partidas guardadas antiguas de Broken Sword 1 que deben actualizarse.
    El formato antiguo ya no es compatible, así que no podrán cargarse hasta que hayan sido actualizadas.
    
    Pulsa Aceptar para actualizarlas. De lo contrario, este mensaje aparecerá cada vez que se inicie el juego.

en: Target new saved game already exists!
    Would you like to keep the old saved game (%s) or the new one (%s)?
es_ES: La partida guardada ya existe.
    ¿Quieres conservar la partida guardada antigua (%s) o la nueva (%s)?

en: Keep the old one
es_ES: Conservar la antigua

en: Keep the new one
es_ES: Conservar la nueva

en: This is the end of the Broken Sword 1 Demo
es_ES: Este es el final de la demo de Broken Sword 1

en: English
es_ES: Inglés

en: German
es_ES: Alemán

en: French
es_ES: Francés

en: Italian
es_ES: Italiano

en: Spanish
es_ES: Español

en: Brazilian Portuguese
es_ES: Portugués brasileño

en: Czech
es_ES: Checo

en: Text language:
es_ES: Idioma de textos:

en: Set the language for the subtitles. This will not affect voices.
es_ES: Establece el idioma de los subtítulos. Las voces no se verán afectadas.

en: Simulate the audio engine from the Windows executable
es_ES: Simula el motor de audio del ejecutable para Windows.

en: Makes the game use softer (logarithmic) audio curves, but removes fade-in and fade-out for sound effects, fade-in for music, and automatic music volume attenuation for when speech is playing
es_ES: Hace que el juego utilice curvas (logarítmicas) de audio más suaves, pero elimina los efectos de fundido en los efectos de sonido, los fundidos de entrada en la música y la atenuación automática del volumen de la música cuando se reproduzcan voces.

en: Additional options:
es_ES: Opc. adicionales:

en: Main Menu
es_ES: Menú principal

en: PSX cutscenes found but ScummVM has been built without RGB color support
es_ES: Se han encontrado vídeos de PSX, pero se ha compilado ScummVM sin compatibilidad con color RGB

en: Remastered edition is not supported. Please, use the classic version
es_ES: La edición remasterizada no es compatible. Debes utilizar la versión clásica.

en: Show object labels
es_ES: Mostrar etiquetas de objetos

en: Show labels for objects on mouse hover
es_ES: Muestra las etiquetas de los objetos al pasar el ratón

en: Use English speech
es_ES: Usar voces en inglés

en: Use English speech instead of German for every language other than German
es_ES: Utiliza las voces en inglés al usar cualquier idioma ajeno al alemán

en: Correct movie aspect ratio
es_ES: Corrige la relación de aspecto de los vídeos

en: Play Syberia cutscenes in 16:9, rather than stretching to full screen
es_ES: Reproduce las escenas de Syberia en 16:9 en vez de estirarlas por toda la pantalla

en: Restore missing scenes
es_ES: Restaurar escenas eliminadas

en: Restore some scenes originally in the Windows edition
es_ES: Restaura algunas escenas de la versión para Windows

en: Saturn CD version is not yet supported
es_ES: La versión de Saturn en CD aún no es compatible.

en: Remove Black Bars
es_ES: Quitar bandas negras

en: The game originally renders at 640x432 which is then presented letterboxed at 640x480. Enabling this option removes the forced letterbox effect, so that the game fits better on screens with an aspect ratio wider than 4:3.
es_ES: Originalmente, el juego se renderiza a 640x432 y luego es presentado con bandas negras a 640x480. Al activar esta opción se elimina el efecto de buzón forzado y el juego encajará mejor en pantallas cuya relación de aspecto sea más ancha que 4:3.

en: Save/Load keymappings
es_ES: Asignaciones de guardado/carga

en: Options Dialog
es_ES: Ventana de opciones

en: Page Up in save/load menu
es_ES: Subir página en menú de guardado/carga

en: Page down in save/load menu
es_ES: Bajar página en menú de guardado/carga

en: Go to start of save/load menu
es_ES: Inicio del menú de guardado/carga

en: Go to end of save/load menu
es_ES: Final del menú de guardado/carga

en: Font variant not present in '%s' engine data file.
es_ES: Variación de fuente no presente en el archivo de datos del motor «%s».

en: Skip intro
es_ES: Omitir introducción

note: I18N: Skips current line being spoken by a character
en: Stop current voice
es_ES: Detener diálogo actual

en: Mute music
es_ES: Silenciar música

en: Mute speech
es_ES: Silenciar voces

en: Mute sound effects
es_ES: Silenciar efectos de sonido

en: Saved game in slot #%d
es_ES: Partida guardada en el espacio %d

en: Could not quick save into slot #%d
es_ES: No se ha podido guardar rápidamente en el espacio %d

en: Saved game #%d quick loaded
es_ES: Partida %d cargada rápidamente

en: Could not quick load the saved game #%d
es_ES: No se ha podido cargar rápidamente la partida %d

en: Are you sure you want to exit?
es_ES: ¿Seguro que quieres salir?

en: Unable to locate the '%s' data file.
es_ES: No se puede localizar el archivo de datos «%s».

en: Skip sequence/open quit dialogue
es_ES: Omitir secuencia/abrir ventana de salida

en: Skip Dialogue
es_ES: Omitir diálogo

en: Open options menu
es_ES: Abrir menú de opciones

note: I18N: The actor walking pace is increased
en: Enable fast walk
es_ES: Activar movimiento rápido

note: I18N: The actor walking pace is decreased
en: Disable fast walk
es_ES: Desactivar movimiento rápido

en: Toggle fast mode
es_ES: Modo rápido

en: Toggle between voice/text/text and voice
es_ES: Alternar entre voces/textos/textos con voces

en: Press "Yes" Key
es_ES: Pulsar tecla «Sí»

en: Skip video
es_ES: Omitir vídeo

note: I18N: Toggles walking speed of actor
en: Toggle fast walk
es_ES: Alternar movimiento rápido

en: Open system menu
es_ES: Abrir menú del sistema

note: I18N: Return refers to return/enter key
en: Return
es_ES: Intro

en: View Help
es_ES: Ver ayuda

en: Sound options
es_ES: Opciones de sonido

en: Crawl North
es_ES: Arrastrarse hacia el norte

en: Crawl South
es_ES: Arrastrarse hacia el sur

en: Turn Left/Crawl West
es_ES: Girar a izda./arrast. hacia oeste

en: Turn Right/Crawl East
es_ES: Girar a dcha./arrast. hacia este

en: Increase speed
es_ES: Aumentar velocidad

en: Decrease speed
es_ES: Reducir velocidad

en: Minimum speed
es_ES: Velocidad mínima

en: Maximum speed
es_ES: Velocidad máxima

en: Low speed
es_ES: Velocidad baja

en: Medium speed
es_ES: Velocidad media

note: I18N: Pull cards from the deck
en: Draw Cards
es_ES: Robar cartas

en: Skip speech
es_ES: Omitir diálogo

note: I18N: Panel contains all actor actions and the artstyle is toggled
en: Toggle panel style
es_ES: Alternar estilo del panel

en: Toggle text speech
es_ES: Alternar voces y textos

en: This version requires Giflib which was not compiled into ScummVM
es_ES: Esta versión requiere Gifilib, que no ha sido compilado en ScummVM.

en: Enable wall collisions
es_ES: Activar colisiones con paredes

en: Enable the original wall collision damage
es_ES: Activa los daños originales por colisión contra paredes

en: Disable save menu
es_ES: Desactivar menú de guardado

en: The original only had autosaves. This allows you to save whenever you want.
es_ES: El juego original solo permitía el uso de guardados automáticos. Esta opción te permitirá guardar donde quieras.

en: Enable debug mode
es_ES: Activar modo de depuración

en: Enable the debug mode
es_ES: Activa el modo de depuración

en: Enable sound
es_ES: Activar sonido

en: Enable the sound for the game
es_ES: Activa el sonido del juego

en: Enable text
es_ES: Activar textos

en: Enable the text for the game
es_ES: Activa los textos del juego

en: Enable movies
es_ES: Activar vídeos

en: Enable the cutscenes for the game
es_ES: Activa las escenas cinemáticas del juego

en: Enable mouse
es_ES: Activar ratón

en: Enable the mouse for the UI
es_ES: Activa el ratón en la interfaz

en: Use the USA version
es_ES: Utilizar la versión estadounidense

en: Enable the USA specific version flags
es_ES: Activa los parámetros específicos de la versión estadounidense

en: Enable high resolution
es_ES: Activar alta resolución

en: Enable a higher resolution for the game
es_ES: Permite mostrar el juego a una resolución superior

en: Debug Grid Camera Up
es_ES: Depuración: subir cámara de cuadrícula

en: Debug Grid Camera Down
es_ES: Depuración: bajar cámara de cuadrícula

en: Debug Grid Camera Left
es_ES: Depuración: mover cámara de cuadrícula a la izda.

en: Debug Grid Camera Right
es_ES: Depuración: mover cámara de cuadrícula a la dcha.

en: Normal Behaviour
es_ES: Comportamiento normal

en: Athletic Behaviour
es_ES: Comportamiento deportivo

en: Aggressive Behaviour
es_ES: Comportamiento agresivo

en: Discreet Behaviour
es_ES: Comportamiento discreto

en: Behaviour Action
es_ES: Acción de comportamiento

en: Change Behaviour
es_ES: Cambiar comportamiento

en: Options Menu
es_ES: Menú de opciones

en: Use Selected Object
es_ES: Usar objeto seleccionado

en: Throw Magic Ball
es_ES: Lanzar bola mágica

en: Use Protopack
es_ES: Usar proto-pack

en: Open Holomap
es_ES: Abrir holomapa

en: Special Action
es_ES: Acción especial

en: Scenery Zoom
es_ES: Ampliar escenario

en: Previous location
es_ES: Lugar anterior

en: Next location
es_ES: Siguiente lugar

en: Video:
es_ES: Vídeo:

note: I18N: Setting to switch toiled paper to be shown as "over".
en: Toilet paper over
es_ES: Papel higiénico delante

en: The toilet paper in some toilets will be shown "over".
    It's a joke option that has no effects on the gameplay.
es_ES: El papel higiénico de algunos baños se mostrará «agotado».
    Es una opción humorística que no afecta a la jugabilidad.

note: I18N: Setting to enable or disable additional jokes in the game.
en: Annoying in-jokes
es_ES: Metachistes sin gracia

en: The game will include in-jokes and references to past adventure games, in the form of both dialogues and objects.
    There is a game achievement that can be obtained only if the in-jokes option is switched on.
es_ES: El juego incluirá chistes internos y referencias a otras aventuras del pasado, tanto en forma de diálogos como de objetos.
    Uno de los logros del juego solo es accesible con esta opción activada.

en: Controls:
es_ES: Controles:

note: I18N: Setting to invert verb colors or keep the original verb colors.
en: Invert verb colors
es_ES: Invertir colores de verbos

note: I18N: Setting to use retro or modern fonts.
en: Retro Fonts
es_ES: Fuentes retro

note: I18N: Setting to use retro or modern verbs.
en: Retro Verbs
es_ES: Verbos retro

note: I18N: Setting to use classic sentence or modern sentence.
en: Classic Sentence
es_ES: Acciones centradas

note: I18N: Settings to enable or disable Ransome unbeeped DLC.
en: Ransome *unbeeped* (DLC)
es_ES: Ransome *desbiipado* (DLC)

en: Select highlighted verb
es_ES: Seleccionar verbo resaltado

en: Go to previous object
es_ES: Ir a objeto anterior

en: Go to next object
es_ES: Ir a siguiente objeto

en: Select verb/item Left
es_ES: Seleccionar verbo/objeto a izquierda

en: Select verb/item Right
es_ES: Seleccionar verbo/objeto a derecha

en: Select verb/item Up
es_ES: Seleccionar verbo/objeto de arriba

en: Select verb/item Down
es_ES: Seleccionar verbo/objeto de abajo

en: Select Actor 1
es_ES: Seleccionar actor 1

en: Select Actor 2
es_ES: Seleccionar actor 2

en: Select Actor 3
es_ES: Seleccionar actor 3

en: Select Actor 4
es_ES: Seleccionar actor 4

en: Select Actor 5
es_ES: Seleccionar actor 5

en: Select Choice 1
es_ES: Seleccionar opción 1

en: Select Choice 2
es_ES: Seleccionar opción 2

en: Select Choice 3
es_ES: Seleccionar opción 3

en: Select Choice 4
es_ES: Seleccionar opción 4

en: Select Choice 5
es_ES: Seleccionar opción 5

en: Select Choice 6
es_ES: Seleccionar opción 6

en: Select Next Actor
es_ES: Seleccionar al siguiente actor

en: Select Previous Actor
es_ES: Seleccionar al actor anterior

en: Skip Text
es_ES: Omitir texto

en: Show hotspots
es_ES: Mostrar zonas de interés

en: You selected Ransome *unbeeped* (DLC) but the DLC has not been detected!
es_ES: ¡Has seleccionado Ransome *desbiipado* (DLC), pero no se ha detectado el contenido descargable!

en: Enable frame skipping
es_ES: Activar omisión de fotogramas

en: Allow the game to skip animation frames when running too slow.
es_ES: Permite al juego omitir fotogramas de animación cuando se ejecute lentamente.

en: Enable frame limiting
es_ES: Activar limitación de fotogramas

en: Limits the speed of the game to prevent running too fast.
es_ES: Limita la velocidad del juego para evitar que se ejecute demasiado rápido.

en: Enable cheats
es_ES: Activar trucos

en: Allow cheats by commands and a menu when player is clicked.
es_ES: Activa los trucos, tanto mediante el uso de comandos como mediante un menú que aparecerá al hacer clic sobre el jugador.

en: Play foot step sounds
es_ES: Reproducir efectos de pisadas

en: Plays sound when the player moves.
es_ES: Reproduce sonidos cuando se desplace el jugador.

en: Enable jump to mouse position
es_ES: Saltar hacia la posición del ratón

en: Jumping while not moving targets the mouse cursor rather than direction only.
es_ES: Al saltar estando parado, el personaje se desplazará hacia el cursor del ratón y no hacia solo la dirección.

en: Enable font replacement
es_ES: Activar sustitución de fuentes

en: Replaces game fonts with rendered fonts
es_ES: Sustituye las fuentes del juego por fuentes renderizadas

note: I18N: Silencer is the player-character in Crusader games, known as the Avatar in Ultima series.
en: Camera moves with Silencer
es_ES: Cámara de seguimiento

en: Camera tracks the player movement rather than snapping to defined positions.
es_ES: La cámara seguirá el movimiento del jugador en vez de desplazarse a posiciones predefinidas.

en: Always enable Christmas easter-egg
es_ES: Mantener siempre activado el huevo de pascua por Navidad

en: Enable the Christmas music at any time of year.
es_ES: Activa la música navideña en cualquier día del año.

en: Could not find correct ultima.dat datafile
es_ES: No se ha encontrado el archivo de datos ultima.dat correcto

en: loading quick save %d
es_ES: cargando guardado rápido n.º %d

en: saving quick save %d
es_ES: creando guardado rápido n.º %d

en: Original Save
es_ES: Guardado original

en: Transfer Character
es_ES: Transferir personaje

en: Ultima VIII Cheats
es_ES: Trucos de Ultima VIII

en: Ultima VIII Debug
es_ES: Depuración de Ultima VIII

en: Crusader intro movie file missing - check that the FLICS and SOUND directories have been copied from the CD.  More instructions are on the wiki: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.
es_ES: Falta el archivo con el vídeo introductorio de Crusader: comprueba que se hayan copiado los directorios FLICS y SOUND del CD. Para más información, visita la wiki: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.

en: Missing Required File
    
    Starting a game requires SAVEGAME/U8SAVE.000
    from an original installation.
    
    Please check you have copied all the files correctly.
es_ES: Falta un archivo necesario
    
    Para empezar una partida es necesario tener el archivo
    SAVEGAME/U8SAVE.000 de una instalación original.
    
    Comprueba que hayas copiado correctamente todos los archivos.

en: Improved click sensitivity
es_ES: Mejorar sensibilidad de botones del ratón

en: Allows the mouse to be moved a short distance without cancelling click interactions.  If this is off, any mouse movement while the mouse button is held cancels a click interaction.
es_ES: Permite mover el ratón una corta distancia sin cancelar las interacciones de los botones. Si desactivas esta opción, cualquier movimiento que hagas del ratón mientras mantengas pulsado un botón del mismo cancelará cualquier interacción de los botones.

en: Faster animations
es_ES: Acelerar animaciones

en: Speeds up animations.
es_ES: Hace que las animaciones vayan más rápidas.

en: Skip main menu
es_ES: Omitir menú principal

en: Starts a new game upon launching instead of going to the main menu.
es_ES: Comienza una partida nueva nada más ejecutar el juego en vez de ir al menú principal.

en: Use 16-color graphics
es_ES: Gráficos a 16 colores

en: Uses 16-color graphics.
es_ES: Utiliza el modo de gráficos a 16 colores.

en: Preload sounds
es_ES: Precargar sonidos

en: Preload sounds. May improve performance on slow hard drives.
es_ES: Precarga los sonidos. Podría mejorar el rendimiento en discos duros lentos.

en: Faster video decoder (lower quality)
es_ES: Decodificador de vídeo más rápido (de menor calidad)

en: Reduce video decoding CPU usage at the cost of quality.
es_ES: Reduce el consumo de la CPU por parte del decodificador de vídeo a costa de perder calidad.

en: Display help screen
es_ES: Mostrar pantalla de ayuda

en: Open sound settings
es_ES: Abrir ajustes de sonido

en: Sound effect volume down
es_ES: Bajar volumen de efectos de sonido

en: Sound effect volume up
es_ES: Subir volumen de efectos de sonido

en: Skip current animation
es_ES: Omitir animación actual

en: Cycle item in scene (debug cheat)
es_ES: Cambiar el objeto de la escena (truco de depuración)

en: This game requires JPEG support, which was not compiled in.
es_ES: Este juego requiere soporte para JPEG, el cual no está presente en la compilación.

en: Music for this game requires Ogg Vorbis support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
es_ES: La música de este juego requiere soporte para Ogg Vorbis, el cual no está presente en la compilación.
    El juego se ejecutará, pero sin música.

en: Music for this game requires MP3 support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
es_ES: La música de este juego requiere soporte para MP3, el cual no está presente en la compilación.
    El juego se ejecutará, pero sin música.

en: Failed to load save, the save data appears to be damaged.
es_ES: Fallo al cargar la partida: los datos guardados parecen estar dañados.

en: Failed to read version information from save file.
es_ES: Fallo al leer la información de versión de la partida guardada.

en: An unknown error occurred while attempting to load the saved game.
es_ES: Error desconocido al intentar cargar la partida guardada.

en: Enable lockout system
es_ES: Activar bloqueo anticopia

en: Require a lockout code to start the game.
es_ES: Solicita un código de desbloqueo para poder empezar una partida.

en: Show FPS-counter
es_ES: Mostrar contador de FPS

en: Show the current number of frames per second in the upper left corner
es_ES: Muestra el número de fotogramas por segundo en la esquina superior izquierda

en: Sprite bilinear filtering (SLOW)
es_ES: Filtrado bilineal de sprites (LENTO)

en: Apply bilinear filtering to individual sprites
es_ES: Aplica un filtrado bilineal a cada sprite individual

en: Force to use 2D renderer (2D games only)
es_ES: Forzar el renderizador 2D (solo para juegos en 2D)

en: This setting forces ScummVM to use 2D renderer while running 2D games
es_ES: Fuerza a ScummVM a utilizar el renderizador 2D cuando se ejecuten juegos en 2D

en: FoxTail support is not compiled in
es_ES: No se ha incluido el soporte para FoxTail.

en: Hero Craft support is not compiled in
es_ES: No se ha incluido el soporte para Hero Craft.

en: Wintermute3D support is not compiled in
es_ES: No se ha incluido el soporte para Wintermute3D.

en: This game requires PNG, JPEG and Vorbis support.
es_ES: Este juego requiere el soporte para PNG, JPEG y Vorbis.

en: This game requires the FoxTail subengine, which is not compiled in.
es_ES: Este juego requiere el submotor FoxTail, el cual no está presente en la compilación.

en: This game requires the HeroCraft subengine, which is not compiled in.
es_ES: Este juego requiere el submotor HeroCraft, el cual no está presente en la compilación.

en: This game requires 3D capabilities, which is not compiled in. As such, it is likely to be unplayable totally or partially.
es_ES: Este juego requiere unas funciones 3D que no están incluidas en esta compilación. Es probable que no sea jugable en su totalidad o parcialmente.

note: I18N: Debug feature to draw lines of scene geometry: walls, walking areas, etc
en: Show scene geometry
es_ES: Mostrar geometría de escena

en: Previous page
es_ES: Página anterior

en: Next page
es_ES: Página siguiente

en: Show hints
es_ES: Mostrar pistas

en: GUI variant A
es_ES: Variante de interfaz A

en: GUI variant B
es_ES: Variante de interfaz B

en: Phone cancel button
es_ES: Teléfono: botón cancelar

en: Phone up button
es_ES: Teléfono: botón arriba

en: Phone down button
es_ES: Teléfono: botón abajo

note: I18N: Some items are scripted to have alternative "Use" action, when MiddleClick is used It may result in actor saying different text or item being decomposed to it's parts
en: Alternative action
es_ES: Acción alternativa

en: Phone 0 button
es_ES: Teléfono: botón 0

en: Phone 1 button
es_ES: Teléfono: botón 1

en: Phone 2 button
es_ES: Teléfono: botón 2

en: Phone 3 button
es_ES: Teléfono: botón 3

en: Phone 4 button
es_ES: Teléfono: botón 4

en: Phone 5 button
es_ES: Teléfono: botón 5

en: Phone 6 button
es_ES: Teléfono: botón 6

en: Phone 7 button
es_ES: Teléfono: botón 7

en: Phone 8 button
es_ES: Teléfono: botón 8

en: Phone 9 button
es_ES: Teléfono: botón 9

en: Phone * button
es_ES: Teléfono: botón *

en: Phone # button
es_ES: Teléfono: botón #

en: Show help
es_ES: Mostrar ayuda

en: Scroll up
es_ES: Subir

en: Scroll down
es_ES: Bajar

en: Change shadow type
es_ES: Cambiar sombreado

en: Volume max
es_ES: Volumen máximo

note: I18N: Displays a debug interface with a CLI for various features
en: Show debug parser
es_ES: Mostrar entrada del depurador

note: I18N: Displays a debug text message
en: Debug print
es_ES: Imprimir salida del depurador

note: I18N: Exits the game
en: Exit
es_ES: Salir

note: I18N: Displays a debug interface that changes light settings
en: Light helper window
es_ES: Ventana del asistente de iluminación

en: Run forward
es_ES: Correr hacia delante

en: Run backward
es_ES: Correr hacia atrás

en: Turn left fast
es_ES: Girar rápido a la izquierda

en: Turn right fast
es_ES: Girar rápido a la derecha

note: I18N: Displays a blueprint with robot parts
en: Show blueprint
es_ES: Mostrar planos

en: Next action
es_ES: Siguiente acción

en: Previous action
es_ES: Acción anterior

en: Volume off
es_ES: Silenciar volumen

en: Change font size
es_ES: Cambiar tamaño de fuente

en: Walking speed: Low
es_ES: Andar despacio

en: Walking speed: Medium
es_ES: Andar a velocidad media

en: Walking speed: High
es_ES: Andar rápido

en: Cancel waiting
es_ES: Cancelar espera

en: First page
es_ES: Primera página

en: Last page
es_ES: Última página

note: I18N: ultra_super_mega_fast_walk is the name of the variable used at game script for this speed
en: Walking speed: Ultra Super Mega Fast
es_ES: Velocidad de movimiento: ultramegarápida

en: Show game credits
es_ES: Mostrar créditos

en: Play selected music record
es_ES: Reproducir disco de música seleccionado

en: Select next music record
es_ES: Elegir el siguiente disco de música

en: Play note 1: A
es_ES: Tocar nota 1: La

en: Play note 2: F#
es_ES: Tocar nota 2: Fa sostenido

en: Play note 3: D#
es_ES: Tocar nota 3: Re sostenido

en: Play note 4: C#
es_ES: Tocar nota 4: Do sostenido

en: Play note 5: E
es_ES: Tocar nota 5: Mi

en: Play note 6: G#
es_ES: Tocar nota 6: Sol sostenido

en: Play note 7: B
es_ES: Tocar nota 7: Si

en: Ability: Telekinesis
es_ES: Habilidad: Telequinesis

en: Ability: Push
es_ES: Habilidad: Empujar

en: Ability: Lightning
es_ES: Habilidad: Relámpago

en: Ability: Light
es_ES: Habilidad: Ligero

en: Ability: Wind
es_ES: Habilidad: Viento

en: Ability: Sound
es_ES: Habilidad: Sonido

en: Ability: Esence
es_ES: Habilidad: Esencia

en: Ability: Exorcist
es_ES: Habilidad: Exorcismo

en: Show hints / Dance move
es_ES: Mostrar pistas/movimiento de baile

en: Dance move up
es_ES: Movimiento de baile arriba

en: Dance move down
es_ES: Movimiento de baile abajo

en: Dance move left
es_ES: Movimiento de baile izquierda

en: Dance move right
es_ES: Movimiento de baile derecha

en: Cancel input
es_ES: Cancelar entrada

en: Hide hints
es_ES: Ocultar pistas

note: I18N: At one of the puzzles game asks to press Up key / Shift key / Down key
en: Shift key
es_ES: Tecla Mayúsculas

note: I18N: Chapayev is the name of game character, Vasily Chapayev This action makes Chapayev interact with item instead of Petka
en: Chapayev's action
es_ES: Acción de Chapáyev

en: Settings
es_ES: Ajustes

en: Dialogue answer 1
es_ES: Respuesta de diálogo 1

en: Dialogue answer 2
es_ES: Respuesta de diálogo 2

en: Dialogue answer 3
es_ES: Respuesta de diálogo 3

en: Dialogue answer 4
es_ES: Respuesta de diálogo 4

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel slower
es_ES: Girar la ruleta más despacio

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel faster
es_ES: Girar la ruleta más deprisa

en: Zoom out
es_ES: Reducir zoom

en: Zoom in
es_ES: Aumentar zoom

en: Show journal
es_ES: Mostrar diario

note: I18N: Displays a debug interface with Bezier curves
en: Bezier window
es_ES: Ventana Bézier

note: I18N: Use droid to perform an action
en: Droid's action
es_ES: Acción del droide

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action rotates current tetris item
en: Rotate
es_ES: Rotar

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action drops current tetris item
en: Drop
es_ES: Soltar

en: Player 1: Up
es_ES: Jugador 1: arriba

en: Player 1: Left
es_ES: Jugador 1: izquierda

en: Player 1: Down
es_ES: Jugador 1: abajo

en: Player 1: Right
es_ES: Jugador 1: derecha

en: Player 2: Up
es_ES: Jugador 2: arriba

en: Player 2: Left
es_ES: Jugador 2: izquierda

en: Player 2: Down
es_ES: Jugador 2: abajo

en: Player 2: Right
es_ES: Jugador 2: derecha

note: I18N: Displays a debug FPS counter
en: Debug FPS
es_ES: FPS de depuración

en: Key i
es_ES: Tecla i

en: This saved game uses version %u, but this engine only supports up to version %d. You will need an updated version of the engine to use this saved game.
es_ES: Esta partida utiliza la versión %u, pero este motor solo soporta hasta la versión %d. Necesitarás una versión actualizada del motor para poder usar esta partida.

en: Double FPS
es_ES: Duplicar FPS

en: Increase framerate from 30 to 60 FPS
es_ES: Aumenta el número de fotogramas por segundo de 30 a 60

en: Enable Venus
es_ES: Activar Venus

en: Enable the Venus help system
es_ES: Activa el modo de ayuda Venus

en: Disable animation while turning
es_ES: Desactivar animación al girar

en: Disable animation while turning in panorama mode
es_ES: Desactiva la animación al girar en el modo panorama

en: Use high resolution MPEG video
es_ES: Usar vídeos MPEG de alta resolución

en: Use MPEG video from the DVD version instead of lower resolution AVI
es_ES: Utiliza los vídeos MPEG de la versión en DVD en vez de los AVI de baja resolución

en: Look Up
es_ES: Mirar hacia arriba

en: Look Down
es_ES: Mirar hacia abajo

en: Spellbook
es_ES: Libro de hechizos

en: Score
es_ES: Puntos

en: Put away object
es_ES: Dejar objeto

en: Extract coin
es_ES: Extraer moneda

en: Preferences
es_ES: Preferencias

en: Before playing this game, you'll need to copy the required fonts into ScummVM's extras directory, or into the game directory. On Windows, you'll need the following font files from the Windows font directory: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New and Arial. Alternatively, you can download the Liberation Fonts or the GNU FreeFont package. You'll need all the fonts from the font package you choose, i.e., LiberationMono, LiberationSans and LiberationSerif, or FreeMono, FreeSans and FreeSerif respectively.
es_ES: Antes de iniciar este juego, tienes que copiar las fuentes necesarias en la carpeta extras de ScummVM o en la carpeta del juego. En Windows necesitarás los siguientes archivos dentro de la carpeta de fuentes de Windows: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New y Arial. Por otro lado, puedes descargar las fuentes Liberation o el paquete FreeFont de GNU. Necesitarás todas las fuentes del paquete que prefieras, por ejemplo, LiberationMono, LiberationSans y LiberationSerif, o FreeMono, FreeSans y FreeSerif respectivamente.
