ScummVM 1.5.0svn - en to sv_SE translation catalogue (1706 entries)

note: I18N: built on <build date> with <compiler>
en: (built on %s with %s)
sv_SE: (byggt %s av %s)

en: Features compiled in:
sv_SE: Funktioner kompilerade i:

en: not supported
sv_SE: stöds inte

en: disabled
sv_SE: inaktiverad

en: enabled
sv_SE: aktiverad

note: I18N: CPU extensions are sets of extra processor instructions used to speed up operations. See Intel AVX2, ARM NEON, etc.
en: CPU extensions support:
sv_SE: CPU-utökningsstöd:

en: Available engines:
sv_SE: Tillgängliga motorer:

note: I18N: Close dialog button
en: Close
sv_SE: Stäng

en: Show hidden files
sv_SE: Visa gömda filer

en: Show files marked with the hidden attribute
sv_SE: Visa dolda filer

en: Go up
sv_SE: Uppåt

en: Go to previous directory level
sv_SE: Gå till föregående katalognivå

[ctx: lowres]
en: Go up
sv_SE: Uppåt

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Choose
sv_SE: Välj

en: Cloud Connection Wizard
sv_SE: Molntjänstvägledaren

en: Quick mode
sv_SE: Snabbmodus

en: Manual mode
sv_SE: Manuell modus

en: Will ask you to run the Local Webserver
sv_SE: Frågar dig om att köra lokal webbserver

en: Requires the Local Webserver feature
sv_SE: Förutsätter att lokal webbserver körs

en: Quick Mode: Step 1
sv_SE: Snabbmodus: Steg 1

en: In this mode, the Local Webserver must be running,
    so your browser can forward data to ScummVM
sv_SE: I denna modus måste lokal webbserver köras,
    så att din nätläsare kan vidarebefordra data till ScummVM

en: Stop server
sv_SE: Stoppa server

en: Run server
sv_SE: Starta server

en: Stop local webserver
sv_SE: Stoppa lokal webbserver

en: Run local webserver
sv_SE: Starta lokal webbserver

en: Not running
sv_SE: Ej aktiv

en: Quick Mode: Step 2
sv_SE: Snabbmodus: Steg 2

en: Now, open this link in your browser:
sv_SE: Öppna denna länken i din webbläsare:

en: Open URL
sv_SE: Öppna adress

en: It will automatically pass the data to ScummVM,
    and warn you should there be any errors.
sv_SE: Den vill automatiskt skicka data till ScummVM,
    och varna vid evenetuella fel.

en: Local Webserver address:
sv_SE: Lokal webbserveradress:

en: Quick Mode: Success
sv_SE: Snabbmodus: Lyckad koppling

en: Your cloud storage has been connected!
sv_SE: Ditt molnlager har kopplats upp!

en: Finish
sv_SE: Avslut

en: Manual Mode: Step 1
sv_SE: Manuell modus: Steg 1

en: Open this link in your browser:
sv_SE: Öppna denna länk i din webbläsare:

en: When it fails to pass the JSON code to ScummVM,
    find it on the Troubleshooting section of the page,
    and go to the next step here.
sv_SE: När den inte lyckas skicka JSON-koden till ScummVM,
    hitta felet på felsökningsdelen av sidan,
    och gå till nästa steg.

en: Manual Mode: Step 2
sv_SE: Manuell modus: Steg 2

en: Copy the JSON code from the browser here and press Next:
sv_SE: Kopiera JSON-koden från webbläsaren hit och tryck Nästa:

en: Paste
sv_SE: Klistra in

en: Paste code from clipboard
sv_SE: Klistra in kod från urklipp

en: Load
sv_SE: Ladda

en: Load code from file
sv_SE: Ladda kod från fil

en: Manual Mode: Something went wrong
sv_SE: Manuell modus: Något gick fel

en: Cloud storage was not connected.
sv_SE: Molnlagret blev inte uppkopplat.

en: Make sure the JSON code was copied correctly and retry.
sv_SE: Säkerställ att JSON-koden blev kopierad rätt og försök igen.

en: If that doesn't work, try again from the beginning.
sv_SE: Om detta inte hjälper, starta om från början.

en: Error message:
sv_SE: Felmeddelande:

en: Manual Mode: Success
sv_SE: Manuell modus: Lyckad uppkoppling

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Another Storage is working right now. Do you want to interrupt it?
sv_SE: En annan lagring är aktiv just nu. Vill du avbryta den?

en: Yes
sv_SE: Ja

en: No
sv_SE: Nej

en: Wait until current Storage finishes and try again.
sv_SE: Vänta tills det nuvarande lagret är färdigt och försök igen.

note: I18N: JSON is name of the format, this message is displayed if user entered something incorrect to the text field
en: JSON code contents are malformed.
sv_SE: JSON-koden innehåller fel.

en: Incorrect JSON.
sv_SE: Felaktig JSON.

note: I18N: error message displayed on 'Manual Mode: Failure' step of 'Cloud Connection Wizard', describing that storage connection process was interrupted
en: Interrupted.
sv_SE: Avbruten.

en: Failed to open URL!
    Please navigate to this page manually.
sv_SE: Kunde inte öppna adressen!
    Var god navigera till sidan manuellt.

note: I18N: JSON is a file format name
en: Select JSON file copied from scummvm.org site
sv_SE: Välj JSON-fil kopierad från scummvm.org

note: I18N: JSON is a file format name
en: Failed to load JSON file
sv_SE: Kunde inte ladda JSON-filen

en: Download Freeware Games and Demos
sv_SE: Ladda ner gratis spel och demos

en: Fetching DLCs...
sv_SE: Hämtar DLC:er...

en: All Downloads
sv_SE: Alla nedladdningar

en: Download
sv_SE: Ladda ner

en: Select directory where to download game data
sv_SE: Välj katalogen där du vill ladda ner speldata

en: Select directory with game data
sv_SE: Välj katalog med speldata

en: From:
sv_SE: Från:

en: To:
sv_SE: Till:

en: Cancel download
sv_SE: Avbryt nedladdning

[ctx: lowres]
en: Cancel download
sv_SE: Avbryt nedladdning

en: Hide
sv_SE: Göm

en: It looks like your connection is limited. Do you really want to download files with it?
sv_SE: Det verkar som att din anslutning är begränsad. Vill du verkligen använda den för att ladda ner filer?

en: ScummVM couldn't open the specified directory!
sv_SE: ScummVM kunde inte öppna den valda katalogen!

en: Cannot create a directory to download - the specified directory has a file with the same name.
sv_SE: Kan inte skapa katalog för nedladdning - den angivna katalogen innehåller en fil med samma namn.

en: The "%s" already exists in the specified directory.
    Do you really want to download files into that directory?
sv_SE: "%s" existerar redan i den angivna katalogen.
    Vill du verkligen ladda ner filer i den katalogen?

en: Downloaded %s %S / %s %S
sv_SE: Laddade ner %s %S / %s %S

en: Download speed: %s %S/s
sv_SE: Nedladdningshastighet: %s %S/s

en: Currently Downloading Games
sv_SE: Laddar för närvarande ner spel

en: Pending Downloads
sv_SE: Väntande nedladdningar

en: ERROR %d: %s
sv_SE: FEL %d: %s

note: I18N: String like "Downloading icon packs list..."
en: Downloading %S list...
sv_SE: Laddar ned %S lista...

en: Clear Cache
sv_SE: Radera lagrade filer

en: Downloading %S list... %d entries
sv_SE: Laddar ned %S lista... %d filer

en: Detected %d new packs, %s %S
sv_SE: Hittade %d nya paket, %s %S

en: Download complete, downloaded %d packs, %s %S
sv_SE: Nedladdning klar, laddade ner %d paket, %s %S

en: ERROR: No icons path set
sv_SE: FEL: Ingen icon sökväg satt

note: I18N: String like "No new icon packs available"
en: No new %S available
sv_SE: Inga nya %S tillgängliga

en: You are about to remove %s %S of data, deleting all previously downloaded %S. Do you want to proceed?
sv_SE: Du kommer att radera %s %S med data, alla tidigare %S. Önskar du att fortsätta?

en: Proceed
sv_SE: Fortsätt

en: icon packs
sv_SE: ikonpaket

en: shader packs
sv_SE: shader-paket

en: Pick the game:
sv_SE: Välj spel:

en: Game
sv_SE: Spel

en: Graphics
sv_SE: Grafik

en: Override global graphic settings
sv_SE: Ignorera globala grafikinställningar

[ctx: lowres]
en: Override global graphic settings
sv_SE: Överskrid globala grafikinställningar

en: Keymaps
sv_SE: Tangentuppsättningar

en: Override global backend settings
sv_SE: Åsidosätt globala backend-inställningar

[ctx: lowres]
en: Override global backend settings
sv_SE: Åsidosätt globala backend-inställningar

en: Audio
sv_SE: Ljud

en: Override global audio settings
sv_SE: Åsidosätt globala ljudinställningar

[ctx: lowres]
en: Override global audio settings
sv_SE: Överskrid globala ljudinställningar

en: Volume
sv_SE: Volym

[ctx: lowres]
en: Volume
sv_SE: Volym

en: Override global volume settings
sv_SE: Åsidosätt globala volyminställningar

[ctx: lowres]
en: Override global volume settings
sv_SE: Åsidosätt globala volyminställningar

en: Override global MIDI settings
sv_SE: Åsidosätt globala MIDI-inställningar

[ctx: lowres]
en: Override global MIDI settings
sv_SE: Åsidosätt globala MIDI-inställningar

en: Override global MT-32 settings
sv_SE: Överskrid globala MT-32-inställningar

[ctx: lowres]
en: Override global MT-32 settings
sv_SE: Överskrid globala MT-32-inställningar

en: Paths
sv_SE: Sökvägar

[ctx: lowres]
en: Paths
sv_SE: Sökvägar

en: Check Integrity
sv_SE: Kontrollera integritet

en: Perform integrity check for all game files
sv_SE: Utför integritetskontroll för alla spelfiler

en: Game Path:
sv_SE: Spelsökväg:

[ctx: lowres]
en: Game Path:
sv_SE: Spelsökväg:

en: Extra Path:
sv_SE: Extrasökväg:

en: Specifies path to additional data used by the game
sv_SE: Anger sökvägen till ytterligare data som spelet använder

[ctx: lowres]
en: Extra Path:
sv_SE: Extrasökväg:

[ctx: path]
en: None
sv_SE: Ingen

en: Save Path:
sv_SE: Sparsökväg:

en: Specifies where your saved games are put
sv_SE: Anger var dina sparade spel lagras

[ctx: lowres]
en: Save Path:
sv_SE: Sökv. sparat:

en: Default
sv_SE: Standard

en: Statistics
sv_SE: Statistik

en: Short game identifier used for referring to saved games and running the game from the command line
sv_SE: Kortnamn för spel. Används för att hänvisa till spardata och att starta spelet från kommandoraden

en: Name:
sv_SE: Namn:

en: Full title of the game
sv_SE: Spelets fullständiga titel

[ctx: lowres]
en: Name:
sv_SE: Namn:

en: Language:
sv_SE: Språk:

en: Language of the game. This will not turn your Spanish game version into English
sv_SE: Spelets språk. Den här inställningen gör inte din spanska spelversion till en svensk

en: <default>
sv_SE: <standard>

en: Platform:
sv_SE: Plattform:

en: Platform the game was originally designed for
sv_SE: Plattformen som spelet ursprungligen utvecklades för

[ctx: lowres]
en: Platform:
sv_SE: Plattform:

en: Select SoundFont
sv_SE: Välj SoundFont

en: Select additional game directory
sv_SE: Välj en ytterligare spelkatalog

en: Select directory for saved games
sv_SE: Välj katalog för spardata

en: The chosen directory cannot be written to. Please select another one.
sv_SE: Det går inte att skriva till den valda katalogen. Var god välj en annan.

en: Saved games sync feature doesn't work with non-default directories. If you want your saved games to sync, use default directory.
sv_SE: Synkfunktionen för sparade data fungerar endast med standardkataloger. Om du vill synka dina sparade data måste du använda standardkatalogen.

en: This game ID is already taken. Please choose another one.
sv_SE: Detta ID-namn är upptaget. Var god välj ett annat.

en: Author:
sv_SE: Skapare:

en: Notes:
sv_SE: Anteckningar:

en: Verifying file integrity may take a long time to complete. Please wait...
sv_SE: Verifikation av filintegritet kan ta lång tid att genomföra. Vänligen vänta...

en: Calculating file checksums...
sv_SE: Beräknar kontrollsumma för fil...

en: Launch Email Client
sv_SE: Starta epostklient

en: Calculation complete
sv_SE: Beräkning färdig

en: Calculated %s %S / %s %S
sv_SE: Beräknade %s %S / %s %S

en: ### Results
    Your set of game files seems to be unknown to us.
    
    If you are sure that this is a valid unknown variant, please send the following e-mail to integrity@scummvm.org
sv_SE: ### Resultat
    Din uppsättning av spelfiler förefaller vara okänd för oss.
    
    Om du är säker på att du har en giltig okänd variant, vänligen skicka följande e-postmeddelande till integrity@scummvm.org

en: The game doesn't seem to have any files. Are you sure the path is correct?
sv_SE: Spelet verkar inte ha några filer. Är du säker på att sökvägen är korrekt?

en: The game doesn't seem to have any metadata associated with it, so it is unable to be matched. Please fill in the correct metadata for the game.
sv_SE: Sepelet verkar inte ha någon metadata associerad med det, så det kan inte matchas. Vänligen fyll i den korrekta metadatan för spelet.

en: Files all OK
sv_SE: Filerna är alla OK

en: Choose file for loading
sv_SE: Välj en fil att ladda

en: Enter filename for saving
sv_SE: Ange ett filnamn för att spara

en: Do you really want to overwrite the file?
sv_SE: Vill du verkligen skriva över filen?

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Room:
sv_SE: Rum:

en: Damp:
sv_SE: Dämpning:

en: Width:
sv_SE: Bredd:

en: Level:
sv_SE: Nivå:

en: Speed:
sv_SE: Hastighet:

en: Depth:
sv_SE: Djup:

en: Type:
sv_SE: Typ:

en: Sine
sv_SE: Sinus

en: Triangle
sv_SE: Triangel

en: Misc
sv_SE: Diverse

en: Interpolation:
sv_SE: Interpolering:

en: None (fastest)
sv_SE: Ingen (snabbast)

en: Linear
sv_SE: Linjär

en: Fourth-order
sv_SE: Fjärde ordningen

en: Seventh-order
sv_SE: Sjunde ordningen

note: I18N: Button to reset keymap mappings to defaults
en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Reset all FluidSynth settings to their default values.
sv_SE: Återställ alla FluidSynth-inställningar till deras ursprungliga värden.

en: Do you really want to reset all FluidSynth settings to their default values?
sv_SE: Vill du verkligen återställa alla FluidSynth-inställningar till deras ursprungliga värden?

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Interact
sv_SE: Använd

en: Up
sv_SE: Upp

en: Down
sv_SE: Ned

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Right
sv_SE: Höger

en: Backspace
sv_SE: Baksteg

en: Delete Character
sv_SE: Radera tecken

en: Go to end of line
sv_SE: Gå till linjeslut

en: Select to end of line
sv_SE: Välj linjeslut

en: Select to start of line
sv_SE: Välj linjestart

en: Go to start of line
sv_SE: Gå till linjestart

en: Cut
sv_SE: Klipp

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Cloud
sv_SE: Moln

en: Prev
sv_SE: Bakåt

en: Save Image...
sv_SE: Spara data...

en: %u of %u
sv_SE: %u av %u

en: Save Image
sv_SE: Spara data

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list
en: None
sv_SE: Ingen

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by the first letter of the game title
en: First letter
sv_SE: Första bokstav

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game engine
en: Engine
sv_SE: Motor

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game series
en: Series
sv_SE: Serie

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game publisher
en: Publisher
sv_SE: Utgivare

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by language
en: Language
sv_SE: Språk

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game platform
en: Platform
sv_SE: Plattform

[ctx: year]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by year
en: Year
sv_SE: År

en: Select Group by
sv_SE: Välj grupp utifrån

en: Group:
sv_SE: Grupp:

en: Select a criteria to group the entries
sv_SE: Välj urvalskriterium för gruppering

en: Click here to see Help
sv_SE: Klicka här för att se Hjälp

note: I18N: Button Quit ScummVM program. Q is the shortcut, Ctrl+Q, put it in parens for non-latin (~Q~)
en: ~Q~uit
sv_SE: ~A~vsluta

en: Quit ScummVM
sv_SE: Avsluta ScummVM

note: I18N: Button About ScummVM program. b is the shortcut, Ctrl+b, put it in parens for non-latin (~b~)
en: A~b~out
sv_SE: O~m~

en: About ScummVM
sv_SE: Om ScummVM

note: I18N: Button caption. O is the shortcut, Ctrl+O, put it in parens for non-latin (~O~)
en: Global ~O~ptions...
sv_SE: Gobala ~I~nställningar...

en: Change global ScummVM options
sv_SE: Redigera globala ScummVM-inställningar

[ctx: lowres]
en: Global ~O~pts...
sv_SE: Gobala ~I~nställningar...

en: Download Games
sv_SE: Ladda ner spel

en: Download freeware games for ScummVM
sv_SE: Ladda ner gratisspel till ScummVM

note: I18N: Button caption. A is the shortcut, Ctrl+A, put it in parens for non-latin (~A~)
en: ~A~dd Game...
sv_SE: Lä~g~g till spel...

en: Add games to the list
sv_SE: Lägg till spel till listan

[ctx: lowres]
en: ~A~dd Game...
sv_SE: Lä~g~g till spel...

note: I18N: Button caption. R is the shortcut, Ctrl+R, put it in parens for non-latin (~R~)
en: ~R~emove Game
sv_SE: ~R~adera spel

en: Remove game from the list. The game data files stay intact
sv_SE: Radera spelet från listan. Spelets datafiler påverkas inte

[ctx: lowres]
en: ~R~emove Game
sv_SE: ~R~adera spel

note: I18N: Button caption. Mass add games
en: Mass Add...
sv_SE: Masstillägg...

[ctx: lowres]
note: I18N: Button caption for lower resolution GUI. Mass add games
en: Mass Add...
sv_SE: Masstillägg...

en: Search in game list
sv_SE: Sök i spellistan

en: Search:
sv_SE: Sök:

en: Load game:
sv_SE: Ladda spel:

en: This directory cannot be used yet, it is being downloaded into!
sv_SE: Den här katalogen kan inte användas än, eftersom något laddas ner i den!

en: Do you really want to run the mass game detector? This could potentially add a huge number of games.
sv_SE: Vill du verkligen använda mass-speldetektorn? Processen kan potentiellt lägga till ett enormt antal spel.

en: Do you really want to remove this game configuration?
sv_SE: Vill du verkligen radera den här spelkonfigurationen?

en: Do you want to load saved game?
sv_SE: Vill du ladda sparat spel?

en: This game does not support loading games from the launcher.
sv_SE: Det här spelet stöder inte laddning av spardata från launchern.

en: ScummVM could not find any engine capable of running the selected game!
sv_SE: ScummVM kunde inte hitta en motor kapabel till att köra det valda spelet!

en: ScummVM could not find any game in the specified directory!
sv_SE: ScummVM kunde inte hitta några spel i den valda katalogen!

note: I18N: Unknown game variant
en: Unknown variant
sv_SE: Okänd spelutgåva

en: List view
sv_SE: Visa som lista

en: Grid view
sv_SE: Visa som rutnät

en: ~S~tart
sv_SE: ~S~tarta

en: Start selected game
sv_SE: Starta det valda spelet

en: ~L~oad...
sv_SE: ~L~adda...

en: Load saved game for selected game
sv_SE: Ladda spardata för det valda spelet

en: Record...
sv_SE: Spela in...

en: ~G~ame Options...
sv_SE: Spel~i~nställningar...

en: Change game options
sv_SE: Redigera spelinställningarna

[ctx: lowres]
en: ~G~ame Opts...
sv_SE: Spel~i~nställningar...

note: I18N: List grouping when no engine is specified
en: Unknown Engine
sv_SE: Okänd motor

note: I18N: List grouping when no publisher is specified I18N: List group when no publisher is specified
en: Unknown Publisher
sv_SE: Okänd utgivare

note: I18N: List group when no game series is specified I18N: List grouping when no game series is specified
en: No Series
sv_SE: Ingen serie

note: I18N: List group when no language is specified
en: Language not detected
sv_SE: Språk ej upptäckt

note: I18N: List group when no platform is specified
en: Platform not detected
sv_SE: Plattform ej upptäckt

note: I18N: List group when no year is specified
en: Unknown Year
sv_SE: Okänt år

note: I18N: Group for All items
en: All
sv_SE: Alt

en: Icons per row:
sv_SE: Ikoner per rad:

en: ... progress ...
sv_SE: ... progression ...

en: Scan complete!
sv_SE: Scanning färdig!

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games.
sv_SE: Upptäckte %d nya spel. Ignorerade %d tidigare tillagda spel.

en: Scanned %d directories ...
sv_SE: Kataloger scannade: %d ...

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games ...
sv_SE: Upptäckte %d nya spel, ignorerade %d tidigare tillagda spel ...

en: Stop
sv_SE: Stopp

en: Edit record description
sv_SE: Redigera beskrivning av inspelning

en: Switch to Game
sv_SE: Växla till spelet

en: Fast replay
sv_SE: Snabb uppspelning

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: Every 5 mins
sv_SE: Var 5:e minut

en: Every 10 mins
sv_SE: Var 10:e minut

en: Every 15 mins
sv_SE: Var 15:e minut

en: Every 30 mins
sv_SE: Var 30:e minut

note: I18N: Extremely large GUI scale
en: 200% - Extremely large
sv_SE: 200% - Extremt stort

note: I18N: Very very large GUI scale
en: 175% - Very large
sv_SE: 175% - Väldigt stort

note: I18N: Very large GUI scale
en: 150% - Larger
sv_SE: 150% - Större

note: I18N: Large GUI scale
en: 125% - Large
sv_SE: 125% - Stort

note: I18N: Small GUI scale
en: 75% - Small
sv_SE: 75% - Litet

note: I18N: Smaller GUI scale
en: 50% - Smaller
sv_SE: 50% - Mindre

note: I18N: Smallest GUI scale
en: 25% - Smallest
sv_SE: 25% - Minst

en: Failed to apply some of the graphic options changes:
sv_SE: Kunde inte verkställa några av grafikinställningarna:

en: the video mode could not be changed
sv_SE: videoläget kunde inte ändras

en: the stretch mode could not be changed
sv_SE: skalningsläget kunde inte ändras

en: the aspect ratio setting could not be changed
sv_SE: inställningen för bildförhållandet kunde inte ändras

en: the fullscreen setting could not be changed
sv_SE: fullskärmsinställningen kunde inte ändras

en: the filtering setting could not be changed
sv_SE: filterinställningen kunde inte ändras

en: the vsync setting could not be changed
sv_SE: vsync-inställningen kunde inte ändras

en: the shader could not be changed
sv_SE: shadern kunde inte ändras

en: Touchpad mouse mode
sv_SE: Touchpad-musläge

en: Pointer Speed:
sv_SE: Pekarhastighet:

en: Speed for keyboard/joystick mouse pointer control
sv_SE: Hastighet för kontroll av muspekare via tangentbord/joystick

[ctx: lowres]
en: Pointer Speed:
sv_SE: Pekarhastighet:

en: Joy Deadzone:
sv_SE: Dödzon för joystick:

en: Analog joystick Deadzone
sv_SE: Dödzon för analog joystick

[ctx: lowres]
en: Joy Deadzone:
sv_SE: Dödzon för joystick:

en: %d hidden achievements remaining
sv_SE: %d dolda achievements återstår

en: Achievements unlocked: %d/%d
sv_SE: Achievements upplåsta: 1%d/2%d

en: Graphics mode:
sv_SE: Grafikläge:

en: Render mode:
sv_SE: Renderingsläge:

en: Special dithering modes supported by some games
sv_SE: Speciella gitterlägen stödda av vissa spel

en: Stretch mode:
sv_SE: Skalningsläge:

en: Scaler:
sv_SE: Skalning:

en: Specifies path to the shader used for scaling the game screen
sv_SE: Anger sökvägen till shadern som används för att skala spelskärmen

[ctx: lowres]
en: Shader Path:
sv_SE: Shader sökväg:

[ctx: shader]
en: None
sv_SE: Ingen

en: Download Shaders
sv_SE: Ladda ner shaders

en: Check on the scummvm.org website for updates of shader packs
sv_SE: Leta på webbplatsen scummvm.org efter uppdateringar av shader-paket

en: Fullscreen mode
sv_SE: Fullskärmsläge

en: V-Sync
sv_SE: V-Synk

en: Wait for the vertical sync to refresh the screen in order to prevent tearing artifacts
sv_SE: Vänta på att vertikal sync uppdaterar skärmen för att unvika visuella brytningar i grafiken

en: Game 3D Renderer:
sv_SE: 3D-rendering för spel:

[ctx: lowres]
en: Game 3D Renderer:
sv_SE: 3D-renderare för spel:

en: 3D Anti-aliasing:
sv_SE: Kantutjämning i 3D:

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Filter graphics
sv_SE: Filtrera grafik

en: Use linear filtering when scaling graphics
sv_SE: Använd linjärt filter för att förstora bilden

en: Aspect ratio correction
sv_SE: Korrektion av bildförhållande

en: Correct aspect ratio for games
sv_SE: Korrigera bildförhållandet för spel

en: Preferred device:
sv_SE: Föredragen enhet:

en: Music device:
sv_SE: Musikenhet:

en: Specifies preferred sound device or sound card emulator
sv_SE: Bestämmer din föredragna emulator för ljudenhet eller ljudkort

en: Specifies output sound device or sound card emulator
sv_SE: Bestämmer emulator för ljudenhet eller ljudkort

[ctx: lowres]
en: Preferred dev.:
sv_SE: Föredr. enhet:

[ctx: lowres]
en: Music device:
sv_SE: Musikenhet:

en: AdLib emulator:
sv_SE: AdLib-emulator:

en: AdLib is used for music in many games
sv_SE: AdLib används för musik i många spel

en: GM device:
sv_SE: GM-enhet:

en: Specifies default sound device for General MIDI output
sv_SE: Bestämmer standardenheten för General MIDI-uppspelning

en: Don't use General MIDI music
sv_SE: Använd inte General MIDI-musik

en: Use first available device
sv_SE: Använd första tillgängliga enhet

en: SoundFont is supported by some audio cards, FluidSynth and Timidity
sv_SE: SoundFont stöds endast av vissa ljudkort, FluidSynth och Timidity

[ctx: soundfont]
en: None
sv_SE: Ingen

en: Mixed AdLib/MIDI mode
sv_SE: Blandat AdLib/MIDI-läge

en: Use both MIDI and AdLib sound generation
sv_SE: Använd både MIDI och AdLib för ljudgeneration

en: MT-32 Device:
sv_SE: MT-32 enhet:

en: Specifies default sound device for Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 output
sv_SE: Bestämmer standardenheten för Roland MT-32/LAPC1/CM32I/CM64-uppspelning

en: True Roland MT-32 (disable GM emulation)
sv_SE: Äkta Roland MT-32 (inaktivera GM-emulation)

en: Check if you want to use your real hardware Roland-compatible sound device connected to your computer
sv_SE: Aktivera om du vill använda din verkliga Roland-kompatibla och dator-anslutna ljudenhet

[ctx: lowres]
en: True Roland MT-32 (no GM emulation)
sv_SE: Äkta Roland MT-32 (ingen GM-emulation)

en: Roland GS device (enable MT-32 mappings)
sv_SE: Roland GS-enhet (aktivera MT-32 mappings)

en: Check if you want to enable patch mappings to emulate an MT-32 on a Roland GS device
sv_SE: Aktivera om du vill använda patch mapping för att emulera en MT-32 på en Roland GS-enhet

en: Don't use Roland MT-32 music
sv_SE: Använd inte Roland MT-32 musik

en: Text and speech:
sv_SE: Undertext och tal:

en: Speech
sv_SE: Tal

en: Subtitles
sv_SE: Undertexter

en: Both
sv_SE: Båda

en: Subtitle speed:
sv_SE: Texthastighet:

[ctx: lowres]
en: Text and speech:
sv_SE: Undertext och tal:

en: Spch
sv_SE: Tal

en: Subs
sv_SE: Text

[ctx: lowres]
en: Both
sv_SE: Båda

en: Show subtitles and play speech
sv_SE: Visa undertexter och spela upp tal

[ctx: lowres]
en: Subtitle speed:
sv_SE: Texthastighet:

en: Music volume:
sv_SE: Musikvolym:

[ctx: lowres]
en: Music volume:
sv_SE: Musikvolym:

en: Mute all
sv_SE: Ljud av

en: SFX volume:
sv_SE: SFX-volym:

en: Special sound effects volume
sv_SE: Volym för specialeffekter

[ctx: lowres]
en: SFX volume:
sv_SE: SFX-volym:

en: Speech volume:
sv_SE: Talvolym:

[ctx: lowres]
en: Speech volume:
sv_SE: Talvolym:

en: Control
sv_SE: Kontroll

[ctx: lowres]
en: Cloud
sv_SE: Moln

[ctx: lowres]
en: LAN
sv_SE: lokalt nätverk

en: Accessibility
sv_SE: Hjälpmedel

[ctx: lowres]
en: Accessibility
sv_SE: Hjälpmedel

en: Discard changes and close the dialog
sv_SE: Återställ ändringar och stäng dialog

en: Apply
sv_SE: Verkställ

en: Apply changes without closing the dialog
sv_SE: Spara ändringar utan att stänga dialogrutan

en: Apply changes and close the dialog
sv_SE: Spara ändringar och stäng dialogrutan

en: FluidSynth Settings
sv_SE: FluidSynth inställningar

en: Specifies where your saved games are put. A red coloring indicates the value is temporary and will not get saved
sv_SE: Anger var sparade spel placeras. Rödfärg anger ett temporärt värde som inte kommer att sparas

en: Theme Path:
sv_SE: Sökv. tema:

[ctx: lowres]
en: Theme Path:
sv_SE: Sökv. tema:

en: Icon Path:
sv_SE: Ikon sökväg:

[ctx: lowres]
en: Icon Path:
sv_SE: Ikon sökväg:

[ctx: path]
en: Default
sv_SE: Standard

en: DLC Path:
sv_SE: DLC-sökväg:

[ctx: lowres]
en: DLC Path:
sv_SE: DLC-sökväg:

en: Specifies path to additional data used by all games or ScummVM
sv_SE: Bestämmer sökväg till andra data som används av alla spel eller ScummVM

en: Plugins Path:
sv_SE: Sökv. tillägg:

[ctx: lowres]
en: Plugins Path:
sv_SE: Sökv. tillägg:

en: ScummVM config path:
sv_SE: ScummVM inställningar sökväg:

en: ScummVM log path:
sv_SE: ScummVM loggningssökväg:

en: View
sv_SE: Vy

note: I18N: Referring to the last path memorized when adding a game
en: Last browser path:
sv_SE: Senaste webläsarens sökväg:

en: Theme:
sv_SE: Tema:

en: GUI scale:
sv_SE: GUI-skala:

en: %d%% - Custom
sv_SE: %d%% - Anpassad

en: GUI renderer:
sv_SE: GUI-rendering:

en: Return to the launcher when leaving a game
sv_SE: Återvänd till start när ett spel avslutas

en: Return to the launcher when leaving a game instead of closing ScummVM
    (this feature is not supported by all games).
sv_SE: Återvänd till spellistan när ett spel avslutas i stället för att avsluta ScummVM
    (denna funktion stöds ej av alla spel).

en: Ask for confirmation on exit
sv_SE: Bekräfta innan avslut

en: Ask for permission when closing ScummVM or leaving a game.
sv_SE: Fråga om tillstånd att lämna ett spel eller avsluta ScummVM.

en: Disable fixed font scaling
sv_SE: Avaktivera skalering av fasta typsnitt

en: Do not upscale fixed size fonts in the GUI. This reduces artefacts on low resolution screens
sv_SE: Uppskala inte fasta typsnitt i GUI:t. Detta reducerar artefakter på skärmar med låg upplösning

en: GUI language:
sv_SE: GUI-skala:

en: Language of ScummVM GUI
sv_SE: Språk för ScummVM:s användargränssnitt

en: Switch the ScummVM GUI language to the game language
sv_SE: Ändra ScummVMs gränssnittsspråk till spelets språk

en: When starting a game, change the ScummVM GUI language to the game language. That way, if a game uses the ScummVM save and load dialogs, they are in the same language as the game.
sv_SE: Matcha ScummVM-gränssnittets språk med det pågående spelets språk, så att spara- och ladda-dialogrutor (i de spel som använder ScummVMs egna) får samma språk som resten av spelet.

en: Use native system file browser
sv_SE: Använd systemets egen filhanterare

en: Use the native system file browser instead of the ScummVM one to select a file or directory.
sv_SE: Använd systemets eget filgränssnitt i stället för ScummVMs för att välja filer och kataloger.

en: Download Icons
sv_SE: Ladda ner ikoner

en: Check on the scummvm.org website for updates of icon packs
sv_SE: Leta på webbplatsen scummvm.org efter uppdateringar av ikon-paket

en: Autosave:
sv_SE: Autospara:

[ctx: lowres]
en: Autosave:
sv_SE: Autospara:

en: Random seed:
sv_SE: Tillfällig seed:

en: Seed for initializing all random number generators
sv_SE: Seed för att aktivera alla tillfälliga nummergeneratorer

en: Debug level:
sv_SE: Felsökningsnivå:

note: I18N: Debug level -1, no messages
en: None
sv_SE: Ingen

note: I18N: Debug level 11, all messages
en: 11 (all)
sv_SE: 11 (alla)

en: Enable Discord integration
sv_SE: Aktivera Discord integration

en: Show information about the games you are playing on Discord if the Discord client is running.
sv_SE: Visa information om spel du spelar på Discord, om Discord-klienten kör.

en: Update check:
sv_SE: Uppdateringskoll:

en: How often to check ScummVM updates
sv_SE: Hur ofta ScummVM kollar efter uppdateringar

en: Check now
sv_SE: Kolla nu

en: Active storage:
sv_SE: Aktivt lager:

en: Active cloud storage
sv_SE: Aktivera molnlagring

[ctx: lowres]
en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
sv_SE: Lagring är inte på. Kontrollera att användarnamnet är korrekt och aktivera det:

en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
sv_SE: Lagring är inte på. Kontrollera att användarnamnet är korrekt och aktivera det:

en: Enable storage
sv_SE: Aktivera lagring

en: Confirm you want to use this account for this storage
sv_SE: Bekräfta att du vill använda det här kontot för den här lagringen

en: Username:
sv_SE: Anv. namn:

en: Username used by this storage
sv_SE: Användarnamn som används av detta lager

en: <none>
sv_SE: <ingen>

en: Used space:
sv_SE: Utnyttjat utrymme:

en: Space used by ScummVM's saved games on this storage
sv_SE: Utrymme som används av ScummVM:s sparade data på det här lagret

en: Last sync:
sv_SE: Senast synkad:

en: When was the last time saved games were synced with this storage
sv_SE: När sparade data senast synkades för det här lagret

en: <never>
sv_SE: <aldrig>

[ctx: lowres]
en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
sv_SE: Sparade spel synkroniseras automatiskt vid start, efter sparning och vid laddning.

en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
sv_SE: Sparade spel synkroniseras automatiskt vid start, efter sparning och vid laddning.

en: Sync now
sv_SE: Synkronisera nu

en: Start saved games sync
sv_SE: Starta synkroniseringen av sparade spel

[ctx: lowres]
en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
sv_SE: Du kan ladda ner spelfiler från din ScummVM-katalog i molnet:

en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
sv_SE: Du kan ladda ner spelfiler från din ScummVM-katalog i molnet:

en: Download game files
sv_SE: Ladda ner spelfiler

en: Open downloads manager dialog
sv_SE: Öppna fönstret för nedladdningshantering

[ctx: lowres]
en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
sv_SE: För att byta konto för den här lagringen kopplar du ned och kopplar sedan upp igen:

en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
sv_SE: För att byta konto för den här lagringen, koppla ned och koppla sedan upp igen:

en: Disconnect
sv_SE: Koppla ned

en: Stop using this storage on this device
sv_SE: Sluta använda den här lagringen på den här enheten

[ctx: lowres]
en: This storage is not connected yet!
sv_SE: Den här lagringen är inte ansluten än!

en: This storage is not connected yet!
sv_SE: Den här lagringen är inte ansluten än!

en: Connect
sv_SE: Anslut

en: Connect your cloud storage account
sv_SE: Anslut ditt molnlagerkonto

[ctx: lowres]
en: /root/ Path:
sv_SE: /root/-sökväg:

en: Select which directory will be shown as /root/ in the Files Manager
sv_SE: Bestämmer vilken mapp filhanteraren visar som rotkatalog

en: /root/ Path:
sv_SE: /root/-sökväg:

en: Server's port:
sv_SE: Serverport:

en: Port for server to use
sv_SE: Serverport

[ctx: lowres]
en: Run server to manage files with browser (in the same network).
sv_SE: Kör server för att hantera filer med webbläsare (i samma nätverk).

[ctx: lowres]
en: Closing options dialog will stop the server.
sv_SE: Om du stänger dialogrutan avslutas servern.

en: Run server to manage files with browser (in the same network).
sv_SE: Kör server för att hantera filer i webbläsare (inom samma nätverk).

en: Closing options dialog will stop the server.
sv_SE: Om du stänger inställningsdialogrutan stoppas servern.

en: Use Text to speech
sv_SE: Använd automatisk uppläsning

en: Will read text in gui on mouse over.
sv_SE: Läser gränssnittets text när muspekaren flyttas över.

en: Ignore
sv_SE: Ignorera

en: Disable autosave
sv_SE: Koppla ur automatisk lagring

en: WARNING: Autosave was enabled. Some of your games have existing saved games on the autosave slot. You can either move the existing saves to new slots, disable autosave, or ignore (you will be prompted when autosave is about to overwrite a save).
    List of games:
sv_SE: VARNING: Automatlagring är inkopplad. Vissa av dina spel har sparat spelpunkter där automatlagring sparar. Du kan antigen flytta dessa till nya spelpunkter, koppla ur automatlagring, eller ignorera detta (du vill varnas när automatlagring försöker överskriva en sparad spelpunkt).
    Spellista:

en: 
    And more...
sv_SE: 
    Och mera...

en: Move
sv_SE: Flytta

en: ERROR: Failed to move the following saved games:
sv_SE: VARNING: Flytt av lagrade spelpunkt misslyckades:

en: Failed to change cloud storage!
sv_SE: Kunde inte ändra molnlager!

en: Another cloud storage is already active.
sv_SE: Ett annat molnlager är redan aktivt.

en: Theme does not support selected language!
sv_SE: Temat stöder inte det valda språket!

en: Theme cannot be loaded!
sv_SE: Temat kunde inte laddas!

en: 
    Misc settings will be restored.
sv_SE: 
    Diverse inställningar kommer att återställas.

en: Select directory for GUI themes
sv_SE: Välj katalog för GUI-teman

en: Select directory for GUI launcher thumbnails
sv_SE: Välj katalog för GUI-spelikoner

en: Select directory for DLC downloads
sv_SE: Välj katalog för DLC-tillägg

en: Select directory for extra files
sv_SE: Välj katalog för extra filer

en: Select directory for plugins
sv_SE: Välj katalog för tillägg

en: Select directory for Files Manager /root/
sv_SE: Välj katalog för filhanterarens /root/

en: This Storage is working now. Do you want to interrupt it?
sv_SE: Ett annat lager är aktivt nu. Vill du avbryta det?

en: Wait until current Storage finishes up and try again.
sv_SE: Vänta tills det nuvarande lagret är färdigt och försök igen.

en: <right now>
sv_SE: <nu direkt>

en: Request failed.
    Check your Internet connection.
sv_SE: Försöket misslyckades.
    Kontrollera din internetanslutning.

en: A test pattern should be displayed.
    Do you want to keep these shader scaler settings?
sv_SE: Ett exempelmönster borde visas.
    Önskar du att behålla dessa inställningar?

en: Reverting automatically in %d seconds
sv_SE: Återställer automatiskt inom %d sekunder

en: Enter Text
sv_SE: Knappa in text

note: I18N: You must leave "#" as is, only word 'next' is translatable
en: #  next
sv_SE: # nästa

en: add
sv_SE: Lägg till

en: Delete char
sv_SE: Radera tecken

note: I18N: Pre means 'Predictive', leave '*' as is
en: *  Pre
sv_SE: * Pre

note: I18N: 'Num' means Numbers
en: *  Num
sv_SE: * 123

note: I18N: 'Abc' means Latin alphabet input
en: *  Abc
sv_SE: * ABC

en: Recorder or Playback Gameplay
sv_SE: Inspelare eller återuppspelning

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Record
sv_SE: Spela in

en: Playback
sv_SE: Spela upp

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Author:
sv_SE: Skapare:

en: Notes:
sv_SE: Anteckningar:

en: Do you really want to delete this record?
sv_SE: Vill du verkligen radera den här inspelningen?

en: Unknown Author
sv_SE: Okänd skapare

en: ScummVM could not access the directory!
sv_SE: ScummVM kunde inte öppna katalogen!

en: Downloading saves...
sv_SE: Laddar ned sparade spel...

en: Run in background
sv_SE: Kör i bakgrunden

en: %s (%s %S / %s %S, %s / %s files)
sv_SE: %s (%s %S / %s %S, %s / %s filer)

en: No date saved
sv_SE: Inget datum sparat

en: No time saved
sv_SE: Ingen tid sparad

en: No playtime saved
sv_SE: Ingen speltid sparad

en: Untitled saved game
sv_SE: Namnlös sparfil

en: Do you really want to delete this saved game?
sv_SE: Vill du verkligen radera den här spardatan?

en: Date:
sv_SE: Datum:

en: Time:
sv_SE: Tid:

en: Playtime:
sv_SE: Speltid:

en: New Save
sv_SE: Ny sparning

en: Create a new saved game
sv_SE: Skapa ett nytt sparat spel

en: Name:
sv_SE: Namn:

en: Enter a description for slot %d:
sv_SE: Ange en beskrivning för position %d:

en: Choose shader from the list below (or pick a file instead)
sv_SE: Välj shader från listan (eller välj en shader-fil)

en: Pick file instead...
sv_SE: Välj fil...

en: Pick shader from file system
sv_SE: Välj shader från filsystem

en: Select shader
sv_SE: Välj shader

en: Select a Theme
sv_SE: Välj ett tema

en: Disabled GFX
sv_SE: Inaktiverad GFX

[ctx: lowres]
en: Disabled GFX
sv_SE: Inaktiverad GFX

en: Standard renderer
sv_SE: Förvald rendering

en: Antialiased renderer
sv_SE: Kantutjämnad rendering

en: Antialiased
sv_SE: Antialiserad

en: Add anyway
sv_SE: Lägg till ändå

en: Copy to clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

en: Report game
sv_SE: Rapportera spelet

en: Use the button below to copy the required game information into your clipboard.
sv_SE: Använd nedanstående knapp för att kopiera all relevant spelinformation till urklippet.

en: You can also directly report your game to the Bug Tracker.
sv_SE: Du kan också rapportera spelet direkt till vårt felrapporteringssystem.

en: All necessary information about your game has been copied into the clipboard
sv_SE: All relevant spelinformation har kopierats till urklippet

en: Copying the game information to the clipboard has failed!
sv_SE: Det gick inte att kopiera spelinformationen till urklippet!

en: ScummVM now supports automatic check for updates
    which requires access to the Internet. Would you
    like to enable this feature?
sv_SE: ScummVM stöder nu automatisk uppdateringskontroll,
    vilket kräver en internetanslutning.
    Vill du aktivera den här funktionen?

en: You can change this setting later in the Misc tab
    in the Options dialog.
sv_SE: Du kan ändra den här inställningen senare
    under "Diverse"-fliken i Inställningar.

en: Clear value
sv_SE: Töm sökfältet

en: Play
sv_SE: Spela

en: Saves
sv_SE: Sparar

en: Bad config file format. overwrite?
sv_SE: Fel filformatering av konfigurationsfil. Överskriva?

en: Ok
sv_SE: OK

note: I18N: A button caption to dismiss a message and read it later
en: Read Later
sv_SE: Läs sedan

en: Error running game:
sv_SE: Fel under körning av spel:

en: Could not find any engine capable of running the selected game
sv_SE: Kunde inte hitta en motor kapabel till att köra det valda spelet

en: Could not locate engine data %s
sv_SE: Kunde inte hitta spelmotorndata %s

en: Out of date engine data. Expected %d.%d, but got version %d.%d
sv_SE: Gammal spelmotordata hittades. Version %d.%d krävs, hittade %d.%d

en: No error
sv_SE: Inget fel

en: Game data not found
sv_SE: Kunde inte hitta speldata

en: Game id not supported
sv_SE: Spel-ID stöds inte

en: Unsupported color mode
sv_SE: Ej stött färgläge

en: Audio device initialization failed
sv_SE: Initialiseringen av ljudenheten misslyckades

en: Read permission denied
sv_SE: Lästillbehörighet nekad

en: Write permission denied
sv_SE: Skrivtillbehörighet nekad

en: Path does not exist
sv_SE: Sökvägen existerar inte

en: Path not a directory
sv_SE: Sökvägen är inte en katalog

en: Path not a file
sv_SE: Sökvägen är inte en fil

en: Cannot create file
sv_SE: Kan inte skapa fil

en: Reading data failed
sv_SE: Inläsning misslyckades

en: Writing data failed
sv_SE: Skriva data misslyckades

en: Could not find suitable engine plugin
sv_SE: Kunde inte hitta lämpligt motortillägg

en: Engine plugin does not support saved games
sv_SE: Aktuell plugin kan inte spara spel

en: User canceled
sv_SE: Avbrutit av användaren

en: Unknown error
sv_SE: Okänt fel

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Green is color
en: Hercules Green
sv_SE: Herkules-grön

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Amber is color
en: Hercules Amber
sv_SE: Herkules bärnsten

en: PC-9821 (256 Colors)
sv_SE: PC-9821 (256 färger)

en: PC-9801 (16 Colors)
sv_SE: PC-9801 (16 färger)

en: PC-9801 (8 Colors)
sv_SE: PC-9801 (8 färger)

note: I18N: Macintosh black-and-white
en: Macintosh b/w
sv_SE: Machibtosh s/v

en: VGA Grey Scale
sv_SE: VGA-gråskala

[ctx: lowres]
en: Hercules Green
sv_SE: Herkules grön

[ctx: lowres]
en: Hercules Amber
sv_SE: Herkules bärnsten

en: Daily
sv_SE: Dagligen

en: Weekly
sv_SE: Varje vecka

en: Monthly
sv_SE: Varje månad

en: <Bad value>
sv_SE: <Dåligt värde>

en: Bitmap Image File
sv_SE: Bitmap-bildfil

en: PNG Image File
sv_SE: PNG-bildfil

en: JPEG Image File
sv_SE: JPEG-bildfil

en: QuickDraw PICT Image File
sv_SE: QuickDraw PICT-bildfil

en: Data File
sv_SE: Datafil

en: ScummVM (debug)
sv_SE: ScummVM (felsökning)

en: Graphic adventure game engine
sv_SE: Grafisk äventyrsspelmotor

en: Quit
sv_SE: Avsluta

en: Log File Error
sv_SE: Loggfilsfel

en: Unable to read ScummVM log file or create a new one!
sv_SE: Kan inte läsa ScummVM-loggfil eller skapa en ny!

en: Config File Error
sv_SE: Konfigurationsfilsfel

en: Unable to read ScummVM config file or create a new one!
sv_SE: Kan inte läsa ScummVM-konfigurationsfil eller skapa en ny!

en: Save Path Error
sv_SE: Sparsökvägsfel

en: Unable to create or access default save path!
sv_SE: Kan inte skapa eller komma åt standardsökväg för sparningar!

en: Icons Path Error
sv_SE: Ikonsökvägsfel

en: Unable to create or access default icons and shaders path!
sv_SE: Kan inte skapa eller komma åt standard sökväg för ikoner och shaders!

en: Unable to access the globally set save path! Please revert to default from ScummVM Options
sv_SE: Kan inte komma åt den globalt inställda sökvägen! Vänligen återgå till standard i ScummVM-inställningar

en: Toggle virtual keyboard
sv_SE: Växla virtuellt tangentbord

en: Done
sv_SE: Klar

en: Mode change
sv_SE: Ändra läge

en: Shift
sv_SE: Skift

en: Close popup
sv_SE: Stäng popup

en: Please select the *root* of your external (physical) SD card. This is required for ScummVM to access this path:
sv_SE: Vänligen välj *root* som ditt external (fysiska) SD-kort. Detta krävs för att ScummVM ska kunna komma åt denna sökväg:

en: Storage Access Framework Permissions for ScummVM were revoked!
sv_SE: Storage Access Framework-rättigheter för ScummVM har återkallats!

en: Configuration file could not be parsed
sv_SE: Konfigurationsfilen kunde inte tolkas

en: Run a game
sv_SE: Kör ett spel

en: Search a game
sv_SE: Sök efter ett spel

en: No games (yet)
    Open ScummVM and add your games here.
sv_SE: Inga spel (än)
    Öppna ScummVM och lägg till dina spel här.

en: Game icon
sv_SE: Spelikon

en: Shortcut label
sv_SE: Genvägsetikett

en: Shortcut icon
sv_SE: Genvägsikon

note: I18N: One line summary as shown in *nix distributions
en: Interpreter for numerous adventure games and role-playing games
sv_SE: Tolk för flertalet äventyrsspel och rollspel

note: I18N: 1 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: ScummVM is a program which allows you to run a wide variety of classic graphical point-and-click adventure games and role-playing games, provided you already have their data files. The clever part about this: ScummVM just replaces the executables shipped with the game, allowing you to play them on systems for which they were never designed!
sv_SE: ScummVM är ett program som låter dig kör ett brett utbud av klassiska, grafiska peka-och-klicka-äventyrsspel och rollspel, givet att du redan har deras datafiler. Den smarta saken med detta är: ScummVM ersätter bara den körbarafilen som skeppats med spelen, vilket låter dig spela dem på system som de aldrig designats för!

note: I18N: 2 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Currently, ScummVM supports a huge library of adventures with over 4000 games in total. It supports many classics published by legendary studios like LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. and Westwood Studios.
sv_SE: För närvarande har ScummVM stöd för ett väldigt bibliotek av äventyr med totalt över 4000 spel. Det har stöd för många klassiker som publicerats av legendariska studior så som LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan Inc. och Westwood Studios.

note: I18N: 3 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Next to ground-breaking titles like the Monkey Island series, Broken Sword, Myst, Blade Runner and countless other games you will find some really obscure adventures and truly hidden gems to explore.
sv_SE: Förutom banbrytande titalr som Monkey Island-serien, Broken Sword, Myst, Blade Runner och oräkneliga andra spel kommer du att hitta andra väldigt obskyra äventyr och genuint dolda pärlor att utforska.

en: Achievement unlocked!
sv_SE: Achievement upplåst!

en: Illegitimate game copy detected. We provide no support in such cases
sv_SE: Olaglig kopia av spel identifierad. Vi ger ingen hjälp för sådana

en: ~R~esume
sv_SE: ~F~ortsätt

en: ~L~oad
sv_SE: ~L~adda

en: ~S~ave
sv_SE: ~S~para

en: ~O~ptions
sv_SE: ~I~nställningar

en: ~H~elp
sv_SE: ~H~jälp

en: ~A~bout
sv_SE: O~m~

en: ~R~eturn to Launcher
sv_SE: Åte~r~vänd till launcher

[ctx: lowres]
en: ~R~eturn to Launcher
sv_SE: Åte~r~vänd till launcher

en: Save game:
sv_SE: Spara spelet:

en: Save
sv_SE: Spara

en: Sorry, this engine does not currently provide in-game help. Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
sv_SE: Tyvärr stöder för tillfället inte den här motorn hjälp-funktionen. Var god hänvisa till README-filen för information och instruktioner för att få ytterligare assistens.

en: This game does not support saving from the menu. Use in-game interface
sv_SE: Det här spelet stöder inte laddning av spardata från menyn. Använd gränssnittet i spelet

en: This game cannot be saved at this time. Please try again later
sv_SE: Detta spel kan inte sparas just nu. Prova igen senare

en: Failed to save game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
sv_SE: Kunde inte spara data (%s)! Läs README-filen för grundläggande information och instruktioner för hur du kan få mer hjälp.

en: This game does not support loading from the menu. Use in-game interface
sv_SE: Det här spelet stöder inte laddning av spardata från menyn. Använd gränssnittet i spelet

en: This game cannot be loaded at this time. Please try again later
sv_SE: Detta spelet kan inte laddas in just nu. Prova igen senare

en: ~C~ancel
sv_SE: A~v~bryt

en: Could not switch to resolution '%dx%d'.
sv_SE: Kunde inte byta till upplösning '%dx%d'.

en: Could not initialize color format.
sv_SE: Kunde inte initialisera färgformat.

en: Could not switch to video mode '%s'.
sv_SE: Kunde inte byta till videoläget '%s'.

en: Could not switch to stretch mode '%s'.
sv_SE: Kunde inte byta till skalningsläget: '%s'.

en: Could not apply aspect ratio setting.
sv_SE: Kunde inte ändra inställningen för bildförhållanden.

en: Could not apply fullscreen setting.
sv_SE: Kunde inte applicera fullskärmsinställning.

en: Could not apply filtering setting.
sv_SE: Filterinställningen stöds inte.

en: Error
sv_SE: Fel

en: You appear to be playing this game directly
    from the CD. This is known to cause problems,
    and it is therefore recommended that you copy
    the data files to your hard disk instead.
    See the documentation (CD audio) for details.
sv_SE: Det verkar som att du spelar det här spelet direkt
    från CD:n. Detta har en tendens att orsaka problem.
    Det är därför rekommenderat att du kopierar
    datafilerna till din hårddisk istället.
    Se dokumentationen (CD-audio) för detaljer.

en: This game has audio tracks on its CD. These
    tracks need to be ripped from the CD using
    an appropriate CD audio extracting tool in
    order to listen to the game's music.
    See the documentation (CD audio) for details.
sv_SE: Det här spelet har ljudspår på sin skiva. Dessa
    spår måste rippas från skivan med hjälp av
    ett lämpligt program för extraktion av CD-ljud
    för att kunna lyssna på spelets musik.
    Se dokumentationen (CD-audio) för detaljer.

en: Skip autosave
sv_SE: Hoppa över autospara

en: WARNING: The autosave slot contains a saved game named %S, and an autosave is pending.
    Please move this saved game to a new slot, or delete it if it's no longer needed.
    Alternatively, you can skip the autosave (will prompt again in 5 minutes).
sv_SE: VARNING: Autosparningsplatsen innehåller ett sparat spel med namnet %S, och en autosparning väntar.
    Flytta detta sparade spel till en ny plats, eller ta bort det om det inte längre behövs.
    Alternativt kan du hoppa över autosparning (kommer att fråga igen om 5 minuter).

en: ERROR: Could not copy the savegame to a new slot
sv_SE: FEL: Kunde inte kopiera det sparade spelet till en ny plats

en: Autosave
sv_SE: Autospara

en: Error occurred making autosave
sv_SE: Fel inträffade vid skapande av autosparning

en: Failed to load saved game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
sv_SE: Kunde inte ladda spardata (%s)! Hänvisa till README-filen för mer information och instruktioner för hur du får mer hjälp.

en: WARNING:
sv_SE: Varning:

en:  Shall we still run the game?
sv_SE:  Vill du fortfarande köra spelet?

en: WARNING: The game you are about to start is not yet fully supported by ScummVM. As such, it is likely to be unstable, and any saved game you make might not work in future versions of ScummVM.
sv_SE: VARNING: Spelet du är på väg att starta stöds inte ännu till fullo av ScummVM. Därför är det troligtvis instabilt och om du skapar spardata kan de möjligtvis vara inkompatibla med framtida versioner av ScummVM.

en: Start anyway
sv_SE: Starta ändå

en: This game is not supported.
sv_SE: Detta spel stöds inte.

en: This game is not supported for the following reason:
sv_SE: Det här spelet stöder inte laddning av spardata från launchern.

en: Loading game is currently unavailable
sv_SE: Laddning av sparfil går inte just nu

en: Saving game is currently unavailable
sv_SE: Det går inte att spara just nu

en: The game in '%s' seems to be an unknown game variant.
    
    Please report the following data to the ScummVM team at %s along with the name of the game you tried to add and its version, language, etc.:
sv_SE: Spelet i '%s' verkar vara en okänd variant.
    
    Rapportera informationen nedan till ScummVM-teamet på %s tillsammans med namnet på spelet du försökte lägga till och spelets version, språk, etc.:

en: Matched game IDs for the %s engine:
sv_SE: Matchade spel-ID för motor %s:

en: Game not implemented
sv_SE: Spel inte implemeterat

en: Default game keymap
sv_SE: Förvald knappuppsättning

en: Left Click
sv_SE: Vänsterklick

en: Middle Click
sv_SE: Mittenklick

en: Right Click
sv_SE: Högerklick

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Pause
sv_SE: Paus

en: Game menu
sv_SE: Spelmeny

en: Skip
sv_SE: Skippa

en: Skip line
sv_SE: Skippa rad

en: Predictive input dialog
sv_SE: Textförslag medan du skriver

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows confirming popup dialogue prompts (eg. for save game deletion or overwriting) and also submitting a new save game name, or choosing an existing save game for overwriting.
en: Confirm
sv_SE: Godkänn

en: Autosave on
sv_SE: Autospara på

en: Autosave off
sv_SE: Autospara av

en: OpenGL with shaders
sv_SE: OpenGL med shaders

[ctx: lowres]
en: OpenGL with shaders
sv_SE: OpenGL med shaders

en: AdLib emulator
sv_SE: AdLib-emulator

en: MAME OPL emulator
sv_SE: MAME OPL-emulator

en: DOSBox OPL emulator
sv_SE: DOSBox OPL-emulator

en: Nuked OPL emulator
sv_SE: Nuked OPL-emulator

en: The selected audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
sv_SE: Den valda ljudenheten '%s' kunde inte hittas (möjligtvis avstängd eller frånkopplad).

en: Attempting to fall back to the next available device...
sv_SE: Försöker använda nästa tillgängliga ljudenhet...

en: The selected audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
sv_SE: Den valda ljudenheten '%s' kan inte användas. Se loggfilen för mer information.

en: The preferred audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
sv_SE: Den föredragna ljudenheten '%s' kunde inte hittas (möjligtvis avstängd eller frånkopplad).

en: The preferred audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
sv_SE: Den föredragna ljudenheten '%s' kan inte användas. Se loggfilen för mer information.

en: Starting MIDI dump
sv_SE: Starta MIDI-dump

en: Amiga Audio emulator
sv_SE: Amiga ljudemulator

en: No music
sv_SE: Ingen musik

en: Apple II GS emulator (NOT IMPLEMENTED)
sv_SE: Apple II GS-emulator (INTE IMPLEMENTERAD)

en: Creative Music System emulator
sv_SE: Creative Music System-emulator

en: FluidSynth requires a 'soundfont' setting. Please specify it in ScummVM GUI on MIDI tab. Music is off.
sv_SE: FluidSynth kräver en soundfont. Ange en på MIDI-fliken i inställningar. Musiken är avstängd.

en: FluidSynth: Failed loading custom SoundFont '%s'. Music is off.
sv_SE: FluidSynth: Misslyckades med att ladda in anpassad SoundFont '%s'. Musiken är avstängd.

en: FM-Towns Audio
sv_SE: FM Towns-ljud

en: PC-98 Audio
sv_SE: PC-98 ljud

en: SegaCD Audio
sv_SE: SegaCD-ljud

en: Initializing MT-32 Emulator
sv_SE: Initialiserar MT-32 emulator

en: PC Speaker emulator
sv_SE: PC Speaker-emulator

en: IBM PCjr emulator
sv_SE: IBM PCjr-emulator

en: C64 Audio emulator
sv_SE: C64 ljudemulator

en: <syncing...>
sv_SE: <synkroniserar ...>

en: Saved games sync was cancelled.
sv_SE: Synkningen av sparade speldata avbröts.

en: Saved games sync failed.
    Check your Internet connection.
sv_SE: Synkningen av sparade speldata misslyckades.
    Kontrollera din internetanslutning.

en: Download complete.
    Failed to download %u files.
sv_SE: Nedladdningen är färdig.
    Kunde inte ladda ner %u filer.

en: Download complete.
sv_SE: Nedladdning färdig.

en: Download failed.
sv_SE: Nedladdningen misslyckades.

en: Do you really want to return to the Launcher?
    Any unsaved progress will be lost.
sv_SE: Är du säker på att du vill avsluta?
    Alla osparade framsteg kommer gå förlorade.

en: Do you really want to quit?
    Any unsaved progress will be lost.
sv_SE: Är du säker på att du vill avsluta?
    Alla osparade framsteg kommer gå förlorade.

en: Global Main Menu
sv_SE: Global huvudmeny

en: Display keyboard
sv_SE: Visa tangentbord

en: Toggle mute
sv_SE: Ljud av/på

en: Open Debugger
sv_SE: Öppna Felsökare

en: Clicking Enabled
sv_SE: Klickning aktiverad

en: Clicking Disabled
sv_SE: Klickning deaktiverad

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Left Click
sv_SE: Touchscreen "Tap-läge" - Vänsterklick

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Right Click
sv_SE: Touchscren "Tap-läge" - Högerklick

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (No Click)
sv_SE: Touchscreen "Tap-läge" - Hover (utan klick)

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (DPad Clicks)
sv_SE: Touchscreen 'Tap-läge' - Hover (DPad klick)

note: I18N: This is displayed in the file browser to let the user choose a new folder for Android Storage Attached Framework
en: Add a new folder
sv_SE: Lägg till en ny mapp

note: I18N: This may be displayed in the Android UI used to add a Storage Attach Framework authorization
en: Choose a new folder
sv_SE: Välj en ny mapp

en: Toggle aspect ratio correction
sv_SE: Växla korrektion av bildförhållande

en: Center
sv_SE: Centrera

en: Pixel-perfect scaling
sv_SE: Pixelperfekt förstoring

en: Fit to window
sv_SE: Anpassa till fönster

en: Stretch to window
sv_SE: Dra ut till fönsterstorlek

en: Fit to window (4:3)
sv_SE: Anpassa till fönster (4:3)

en: Resolution: %dx%d
sv_SE: Upplösning: %dx%d

en: Active graphics filter:
sv_SE: Aktivt grafikfilter:

en: Enabled aspect ratio correction
sv_SE: Korrektion av bildförhållande på

en: Disabled aspect ratio correction
sv_SE: Korrektion av bildförhållande av

en: Filtering enabled
sv_SE: Filtrering aktiverad

en: Filtering disabled
sv_SE: Filtrering inaktiverad

en: Stretch mode
sv_SE: Utdraget läge

en: SDL Surface
sv_SE: SDL Yta

en: SDL Surface (forced 8bpp mode)
sv_SE: SDL-yta (tvingat 8bpp-läge)

en: Saved screenshot '%s'
sv_SE: Sparade skärmdump '%s'

en: Could not save screenshot
sv_SE: Kunda inte spara skärmdump

en: Windowed mode
sv_SE: Fönsterläge

en: Toggle fullscreen
sv_SE: Fullskärmsläge

en: Toggle mouse capture
sv_SE: Musrestriktion av/på

en: Save screenshot
sv_SE: Spara skärmbild

en: Toggle linear filtered scaling
sv_SE: Växla linjärt filter för skalning

en: Cycle through stretch modes
sv_SE: Byt till nästa skalningsläge

en: Increase the scale factor
sv_SE: Öka skalningsfaktorn

en: Decrease the scale factor
sv_SE: Minska skalningsfaktorn

en: Switch to the next scaler
sv_SE: Byt till nästa skalare

en: Switch to the previous scaler
sv_SE: Byt till föregående skalare

en: Left Mouse Button
sv_SE: Vänster musknapp

en: Right Mouse Button
sv_SE: Höger musknapp

en: Middle Mouse Button
sv_SE: Simulera mittmusknapp

en: Mouse Wheel Up
sv_SE: Rullningshjul upp

en: Mouse Wheel Down
sv_SE: Rullningshjul ned

en: X1 Mouse Button
sv_SE: Simulera musknapp X1

en: X2 Mouse Button
sv_SE: Simulera musknapp X2

en: Joy Back
sv_SE: Joy bakåt

en: Left Stick
sv_SE: Vänsterspak

en: Right Stick
sv_SE: Högerspak

en: Left Shoulder
sv_SE: Vänster axelknapp

en: Right Shoulder
sv_SE: Höger axelknapp

en: D-pad Up
sv_SE: Styrkors upp

en: D-pad Down
sv_SE: Styrkors ned

en: D-pad Left
sv_SE: Styrkors vänster

en: D-pad Right
sv_SE: Styrkors höger

en: D-pad Center
sv_SE: Styrkors center

en: Left Trigger
sv_SE: Vänster avtryckare

en: Right Trigger
sv_SE: Höger avtryckare

en: Left Stick X
sv_SE: Vänsterspak X

en: Left Stick Y
sv_SE: Vänsterspak Y

en: Right Stick X
sv_SE: Högerspak X

en: Right Stick Y
sv_SE: Högerspak Y

en: Hat X
sv_SE: Ministick X

en: Hat Y
sv_SE: Ministick Y

en: Reset to defaults
sv_SE: Återställ till förval

en: Clear mapping
sv_SE: Radera knapp

en: Virtual mouse up
sv_SE: Virtuell mus upp

en: Virtual mouse down
sv_SE: Virtuell mus ned

en: Virtual mouse left
sv_SE: Virtuell mus vänster

en: Virtual mouse right
sv_SE: Virtuell mus höger

en: Slow down virtual mouse
sv_SE: Sakta ner virtuell mus

en: Windows MIDI
sv_SE: Windows-MIDI

en: Can't create directory here!
sv_SE: Kan inte skapa katalog!

en: Invalid path!
sv_SE: Ogiltig sökväg!

en: Parent directory doesn't exists!
sv_SE: Överkatalog existerar inte!

en: Can't create a directory within a file!
sv_SE: Kan inte skapa katalog inuti en fil!

en: There is a file with that name in the parent directory!
sv_SE: En fil med det namnet finns redan på samma plats!

en: Failed to create the directory!
sv_SE: Kunde inte skapa katalog!

en: Directory created successfully!
sv_SE: Skapade katalog!

en: Back to parent directory
sv_SE: Tillbaka till överkatalog

en: The file doesn't exist!
sv_SE: Filen existerar inte!

en: Can't download a directory!
sv_SE: Kan inte ladda ned en katalog!

en: Failed to read the file!
sv_SE: Kunde inte läsa filen!

en: The page is not available without the resources. Make sure file wwwroot.zip from ScummVM distribution is available in 'themepath'.
sv_SE: Sidan är inte tillgänglig utan resursfilerna. Kontrollera att den medföljande filen wwwroot.zip ligger i 'themepath'.

en: Create directory
sv_SE: Skapa katalog

en: Upload files
sv_SE: Ladda upp filer

en: Type new directory name:
sv_SE: Skriv in nytt katalognamn:

en: Select a file to upload:
sv_SE: Välj ett spel att ladda upp:

en: Or select a directory (works in Chrome only):
sv_SE: Eller välj en katalog (fungerar bara i Chrome):

en: Index of
sv_SE: Index för

en: Error occurred
sv_SE: Ett fel inträffade

en: File system root
sv_SE: Filsystemsrot

en: Saved games
sv_SE: Sparade spel

en: Parent directory
sv_SE: Överkatalog

en: ScummVM couldn't list the directory you specified.
sv_SE: ScummVM kunde inte lista katalogen du angav.

en: Index of
sv_SE: Filer i

en: This is a local webserver index page.
sv_SE: Det här är en indexsida från en lokal webbserver.

en: Open Files manager
sv_SE: Öppna filhanteraren

en: The parent directory doesn't exist!
sv_SE: Överkatalogen finns inte!

en: Can't upload into a file!
sv_SE: Kan inte ladda upp till en fil!

en: Back to the files manager
sv_SE: Tillbaka till filhanteraren

en: Failed to start local webserver.
    Check whether selected port is not used by another application and try again.
sv_SE: Misslyckades att starta lokal webbserver.
    Kontrollera att vald port inte används av en annan applikation och försök igen.

en: Invalid request: headers are too long!
sv_SE: Ogiltig förfrågan: headers är för långa!

en: Failed to upload the file!
sv_SE: Kunde inte ladda upp filen!

en: No file was passed!
sv_SE: Ingen fil skickades!

en: Uploaded successfully!
sv_SE: Uppladdningen lyckades!

en: Show mouse cursor
sv_SE: Visa muspekare

en: Snap to edges
sv_SE: Lägg till kant

en: Stretch to fit
sv_SE: Sträck ut för att passa

en: Use Screen:
sv_SE: Använd skärm:

[ctx: 3ds-screen]
en: Top
sv_SE: Topp

[ctx: 3ds-screen]
en: Bottom
sv_SE: Botten

[ctx: 3ds-screen]
en: Both
sv_SE: Båda

note: I18N: Hardware key I18N: Return key I18N: Select party member command in Might & Magic 1
en: Select
sv_SE: Välj

note: I18N: Hardware key
en: Start
sv_SE: Starta

en: C-Pad X
sv_SE: C-pad X

en: C-Pad Y
sv_SE: C-pad Y

en: Toggle Drag Mode
sv_SE: Växla dragläge

en: Toggle Magnify Mode
sv_SE: Växla förstoringsläge

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode.
    Returning to Launcher...
sv_SE: Förstoringsläge av. Återaktiverar dragläge.
    Återvänder till start...

en: Magnify Mode Off. Returning to Launcher...
sv_SE: Förstoringsläge av. Återvänder till start...

en: Drag Mode
sv_SE: Dragläge

en: Cannot Switch to Drag Mode while Magnify Mode is On
sv_SE: Kan inte växla till dragläge medan förstoringsläge är på

en: Magnify Mode cannot be activated in menus.
sv_SE: Förstoringsläge kan aktiveras i menyerna.

en: Magnify Mode can only be activated
     when both screens are enabled.
sv_SE: Förstoringsläge kan endast aktiveras
     när båda skärmarna är aktiverade.

en: In-game resolution too small to magnify.
sv_SE: Upplösning i spelet är för liten för att förstoras.

en: Magnify Mode On
sv_SE: Förstoringsläge på

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode...
sv_SE: Förstoringsläge av. Återaktiverar dragläge...

en: Magnify Mode Off
sv_SE: Förstoringsläge av

en: Getting help
sv_SE: Be om hjälp

en: Adding Games
sv_SE: Lägga till spel

en: Show On-screen control
sv_SE: Visa kontroller på skärmen

en: In menus
sv_SE: I menyer

en: Direct mouse
sv_SE: Direktmus

en: Gamepad emulation
sv_SE: Gamepad-emulering

en: In 2D games
sv_SE: I 2D-spel

en: In 3D games
sv_SE: I 3D-spel

en: Select the orientation:
sv_SE: Välj orientering:

en: Automatic
sv_SE: Automatisk

en: Portrait
sv_SE: Porträtt

en: Landscape
sv_SE: Landskap

en: In games
sv_SE: I spel

note: I18N: This button opens a list of all folders added for Android Storage Attached Framework
en: Remove folder authorizations...
sv_SE: Ta bort mappautentiseringar...

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Unscaled
sv_SE: Oskalad

en: Hardware scale (fast, but low quality)
sv_SE: Hårdvaruskalning (snabbt, men låg kvalitet)

en: Software scale (good quality, but slower)
sv_SE: Mjukvaruskalning (bra kvalitet, men långsamt)

en: Show Gamepad Controller (iOS 15 and later)
sv_SE: Visa Gamepad-kontroller (iOS 15 och senare)

en: Gamepad opacity
sv_SE: Gamepad-transparens

en: Directional button:
sv_SE: Riktningsknapp:

en: Thumbstick
sv_SE: Tumspak

en: Use minimal gamepad layout
sv_SE: Använd minimal gamepad-layout

en: Show keyboard function bar
sv_SE: Visa funktionsrad för tangentbord

en: External keyboard
sv_SE: Externt tangentbord

en: LIBRETRO PLAYLIST GENERATOR
sv_SE: LIBRETRO SPELLISTGENERATOR

en: (check '? > Libretro playlist' for detailed info)
sv_SE: (kontrollera '?> Libretro spellista' för detaljerad info)

en: Playlists Path
sv_SE: Spellistsökväg

en: Specifies where your playlist will be saved.
sv_SE: Anger var dina sparade spellistor kommer att lagras.

en: Playlist format:
sv_SE: Spellist format:

en: All in save folder
sv_SE: Alla i sparningsmapp

en: One in each game folder
sv_SE: En i varje spelmapp

en: Generate playlist
sv_SE: Generera spellista

en: Failed, can't access playlist file
sv_SE: Misslyckades, kan inte komma åt spellistfil

en: cleaning failed
sv_SE: rensning misslyckades

en: Failed, can't create hook files
sv_SE: Misslyckades, kan inte skapa krokfiler

en: Select Playlist directory
sv_SE: Välj spellistkatalog

en: Libretro playlist
sv_SE: Libretro-spellista

en: Click Mode
sv_SE: Klickläge

en: Keyboard
sv_SE: Tangentbord

en: | `Cmd+q`    | Quit (macOS)
sv_SE: | `Cmd+q`    | Avsluta (macOS)

en: | `Alt+F4`  | Quit (Windows)
sv_SE: | `Alt+F4`  | Avsluta (Windows)

en: | `Ctrl+q`  | Quit (Linux/Unix)
sv_SE: | `Ctrl+q`  | Avsluta (Linux/Unix)

en: | `Ctrl+z`  | Quit (other platforms)
sv_SE: | `Ctrl+z`  | Avsluta (andra plattformar)

en: Hide ScummVM
sv_SE: Göm ScummVM

en: Hide Others
sv_SE: Göm övriga

en: Show All
sv_SE: Visa alla

en: Window
sv_SE: Fönster

en: Minimize
sv_SE: Minimera

note: I18N: This keymap opens KIA's HELP tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ONLINE HELP
en: Help
sv_SE: Hjälp

en: User Manual
sv_SE: Användarhandbok

en: General Information
sv_SE: Generel Information

en: What's New in ScummVM
sv_SE: Nytt i ScummVM

en: Credits
sv_SE: Eftertexter

en: GPL License
sv_SE: GPL Licens

en: LGPL License
sv_SE: LGPL Licens

en: Freefont License
sv_SE: Freefont Licens

en: OFL License
sv_SE: OFL Licens

en: BSD License
sv_SE: BSD Licens

en: Apache License
sv_SE: Apache-licens

en: BSL License
sv_SE: BSL-licens

en: GLAD License
sv_SE: GLAD-licens

en: ISC License
sv_SE: ISC-licens

en: Lua License
sv_SE: Lua-licens

en: MIT License
sv_SE: MIT-licens

en: MKV License
sv_SE: MKV-licens

en: MPL License
sv_SE: MPL-licens

en: TinyGL License
sv_SE: TinyGL-licens

en: Catharon License
sv_SE: Catharon-licens

note: I18N: Hardware key
en: Menu
sv_SE: Meny

en: Cross
sv_SE: Kryss

en: Circle
sv_SE: Cirkel

en: Square
sv_SE: Fyrkant

en: Current video mode:
sv_SE: Aktivt videoläge:

en: Double-strike
sv_SE: Ej sammanflätad

en: Horizontal underscan:
sv_SE: Vågrät underskanning:

en: Vertical underscan:
sv_SE: Lodrät underskanning:

en: Input
sv_SE: Inmatning

en: GC Pad sensitivity:
sv_SE: GC Pad känslighet:

en: Unknown
sv_SE: Okänd

en: Mount DVD
sv_SE: Montera DVD

en: Unmount DVD
sv_SE: Mata ut DVD

en: Share:
sv_SE: Utdelning:

en: Password:
sv_SE: Lösenord:

en: Init network
sv_SE: Init. nätverk

en: Mount SMB
sv_SE: Montera SMB

en: Unmount SMB
sv_SE: Mata ut SMB

en: DVD Mounted successfully
sv_SE: Montering av DVD lyckades

en: Error while mounting the DVD
sv_SE: Fel vid montering av DVD

en: DVD not mounted
sv_SE: DVD ej monterad

en: Network up, share mounted
sv_SE: Nätverk aktivt, delade kataloger monterade

en: Network up
sv_SE: Nätverk aktivt

en: , error while mounting the share
sv_SE: , fel under montering av delade kataloger

en: , share not mounted
sv_SE: , delade kataloger ej monterade

en: Network down
sv_SE: Nätverk inaktivt

en: Initializing network
sv_SE: Initialiserar nätverk

en: Timeout while initializing network
sv_SE: Timeout under initialisering av nätverk

en: Network not initialized (%d)
sv_SE: Nätverk ej initialiserat (%d)

en: Check for Updates...
sv_SE: Sök efter uppdateringar...

en: Unable to locate the '%s' engine data file.
sv_SE: Kunde inte hitta spelmotorns datafil '%s'.

en: The '%s' engine data file is corrupt.
sv_SE: Datafilen '%s' är trasig.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d.%d but got %d.%d.
sv_SE: Felaktig version av datafilen '%s' hittades. Version %d.%d krävs, hittade %d.%d.

en: TV emulation
sv_SE: TV-emulering

en: Emulate composite output to an NTSC TV
sv_SE: Emulera komposit-utgång till en NTSC-TV

en: Color graphics
sv_SE: Färggrafik

en: Use color graphics instead of monochrome
sv_SE: Använd färggrafik istället för monokrom

en: Show scanlines
sv_SE: Visa avsökningslinjer

en: Darken every other scanline to mimic the look of a CRT
sv_SE: Förmörka varannan skanningslinje för att härma utseendet hos en CRT

en: Always use sharp monochrome text
sv_SE: Använd alltid skarp monokrom text

en: Do not emulate NTSC artifacts for text
sv_SE: Emulera inte NTSC artifakter för text

en: Use checkered cursor
sv_SE: Använd rutig markör

en: Use the checkered cursor from later Apple II models
sv_SE: Använd den rutiga markören från senare Apple II-modeller

en: Early AGI games for Tandy Color Computer are not yet supported.
sv_SE: Tidiga AGI-spel för Tandy Color Computer stöds inte än.

en: Could not open/use file 'hgc_font' for Hercules hires font.
    If you have such file in other AGI (Sierra) game, you can copy it to the game directory
sv_SE: Kunde inte öppna använda filen 'hgc_font' för Herculer högupplöst typsnitt.
    Om du har en sådan fil i andra AGI-spel (Sierra), kan du kopiera den till spelkatalogen

en: Use original save/load screens
sv_SE: Använd originalskärmar för spara/ladda

en: Use the original save/load screens instead of the ScummVM ones
sv_SE: Använd originalskärmarna för ladda och spara istället för ScummVM:s egna

en: Use an alternative palette
sv_SE: Använd alternativ färgkarta

en: Use an alternative palette, common for all Amiga games. This was the old behavior
sv_SE: Använd en alternativ färgkarta typisk för alla Amiga-spel. Det här är det gamla beteendet

en: Mouse support
sv_SE: Musstöd

en: Enables mouse support. Allows to use mouse for movement and in game menus.
sv_SE: Aktiverar musstöd. Möjliggör användning av musen för rörelser och i spelmenyer.

en: Use Hercules hires font
sv_SE: Använd högupplöst typsnitt för Hercules

en: Uses Hercules hires font, when font file is available.
sv_SE: Använd högupplöst Herkules-typsnitt när typsnittsfilen är tillgänglig.

en: Pause when entering commands
sv_SE: Pausa spelet när du skriver in kommandon

en: Shows a command prompt window and pauses the game (like in SCI) instead of a real-time prompt.
sv_SE: Visar ett fönster med en textruta och pausar spelet (som i SCI-spel) istället för inmatning i realtid.

en: Add speed menu
sv_SE: Lägg till hastighetsmeny

en: Add game speed menu (similar to PC version)
sv_SE: Lägg till spelhastighetsmeny (liknandes PC-versionen)

en: Enable copy protection
sv_SE: Aktivera kopieringsskydd

en: Enable any copy protection that would otherwise be bypassed by default.
sv_SE: Aktivera kopieringsskydd som annars skulle ha överhoppats som standard.

en: This game does not support loading
sv_SE: Detta spel har inte stöd för inläsning

en: This game does not support saving
sv_SE: Detta spel har inte stöd för sparning

en: Restore game:
sv_SE: Ladda sparfil:

en: Restore
sv_SE: Ladda

en: Quick load or save game isn't supported in this location
sv_SE: Snabbladdning eller sparning av spel stöds inte på denna plats

en: Failed to load saved game from file:
    
    %s
sv_SE: Kunde inte läsa spardata från filen:
    
    %s

en: Failed to save game to file:
    
    %s
sv_SE: Kunde inte skriva spardata till filen:
    
    %s

en: Successfully saved game in file:
    
    %s
sv_SE: Sparade spardata i filen:
    
    %s

en: Cutscene file '%s' not found!
sv_SE: Filmfilen '%s' hittades ej!

en: AdLib OPL3 mode
sv_SE: AdLib OPL3-läge

en: When AdLib is selected, OPL3 features will be used. Depending on the game, this will prevent cut-off notes, add extra notes or instruments and/or add stereo.
sv_SE: När AdLib är valt kommer OPL3-funktioner att användas. Beroende på spelet kommer detta att förhindra avbrutna toner, lägga till extra toner eller instrument och/eller lägga till stereo.

en: Use DOS version music tempos
sv_SE: Använd musiktempon från DOS-version

en: Selecting this option will play the music using the tempos used by the DOS version of the game. Otherwise, the faster tempos of the Windows version will be used.
sv_SE: När denna inställning är vald kommer musiken att spelas med de tempon som användas i DOS-versionen av spelet. Annars kommer snabbare tempon från Windows-versionen att användas.

en: Prefer digital sound effects
sv_SE: Föredra digitala ljudeffekter

en: Prefer digital sound effects instead of synthesized ones
sv_SE: Föredra digitala ljudeffekter istället för syntetiserade

en: AGOS 2 support is not compiled in
sv_SE: AGOS 2 stöd är inte kompilerat in

en: Game keymappings
sv_SE: Tangentmappningar för spel

en: Exit cutscene
sv_SE: Avsluta mellansekvens

en: Music volume down
sv_SE: Musikvolym sänk

en: Music volume up
sv_SE: Musikvolym upp

en: Toggle music on/off
sv_SE: Växla musik på/av

en: Toggle sound effects on/off
sv_SE: Växla ljudeffektier av/på

en: Toggle fast mode on/off
sv_SE: Växla snabbläge på/av

en: Walk forward
sv_SE: Gå framåt

en: Turn backward
sv_SE: Vänd bakåt

en: You appear to be using a General MIDI device,
    but your game only supports Roland MT32 MIDI.
    We try to map the Roland MT32 instruments to
    General MIDI ones. It is still possible that
    some tracks sound incorrect.
sv_SE: Du verkar använda en General MIDI-enhet,
    men ditt spel stöder endast Roland MT32 MIDI.
    Vi försöker kartlägga Roland MT32-instrumenten till
    General MIDI-instrument. Det kan trots allt hända
    att ett fåtal ljudspår inte spelas korrekt.

en: Switch to Sarah
sv_SE: Växla till Sarah

en: Switch to Grimwall
sv_SE: Växla till Grimwall

en: Look
sv_SE: Titta

en: Talk
sv_SE: Tala

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Use
sv_SE: Använd

en: Walk
sv_SE: Gå

en: Failed to initialize resources
sv_SE: Misslyckades med att initiera resurser

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: The fan translator does not wish his translation to be incorporated into ScummVM.
sv_SE: Fan-översättaren önskar att hans översättning inte inkorporeras in i ScummVM.

en: This mode may result in high CPU usage! It avoids use of delayMillis() function.
sv_SE: Detta läge can resultera i hög CPU användning! Det undviker andvändingen av delayMillis() funktionen.

note: I18N: This keymap allows skipping video cutscenes
en: Skip cutscene
sv_SE: Skippa scen

note: I18N: This keymap opens KIA's QUIT GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is QUIT GAME
en: Quit Game
sv_SE: Avsluta Spel

en: Are you sure you want to quit?
sv_SE: Är du säker på att du vill avsluta?

note: I18N: This option allows the user to skip cutscenes. I18N: This option allows the user to skip text and cutscenes.
en: Skip support
sv_SE: Skipp-stöd

en: Color Blind Mode
sv_SE: Färgblint läge

en: Enable Color Blind Mode by default
sv_SE: Aktivera färgblint läge som standard

en: Load game
sv_SE: Ladda spel

en: Use TTS to read the descriptions (if TTS is available)
sv_SE: Använd TTT för att läsa beskrivningarna (om TTT är tilgängligt)

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes
sv_SE: Använd transparenta dialogrutor i 16 färgsscener

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes even if the original game version did not support them
sv_SE: Använd transparenta dialogrutor i 16 färgscener även om orginal spelet inte stödje dem

en: Unnamed savegame
sv_SE: Namnlös sparfil

en: Examine
sv_SE: Undersök

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Inventory
sv_SE: Inventarie

en: Map
sv_SE: Ställ in

en: Debug Graphics
sv_SE: Felsök Grafik

en: ScummVM found that you have old saved games for Drascula that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
sv_SE: ScummVM upptäckte att du har gamla spardata för Drascula som borde konverteras.
    Det gamla spardataformatet stöds inte längre, så du kommer inte kunna ladda dina data om du inte konverterar dem.
    
    Tryck på OK för att konvertera dem nu, annars kommer du tillfrågas igen nästa gång du startar spelet.

en: Use bright palette mode
sv_SE: Använd ljus palett-läge

en: Display graphics using the game's bright palette
sv_SE: Visa grafik med spelets ljusa palett

en: Disable demo mode
sv_SE: Inaktivera demoläge

en: Never activate demo mode
sv_SE: Aktivera aldrig demoläge

en: Disable sensors
sv_SE: Inaktivera sensorer

en: Sensors will not shoot the player
sv_SE: Sensorer kommer inte att skjuta spelaren

en: Disable falling
sv_SE: Inaktivera fall

en: Player cannot fall over edges
sv_SE: Spelaren kan inte falla ned för kanter

en: Invert Y-axis on mouse
sv_SE: Invertera musens Y-axel

en: Use alternative camera controls
sv_SE: Använd alternativa kamerakontroller

en: Authentic graphics
sv_SE: Autentisk grafik

en: Keep graphics as close as possible to the original
sv_SE: Behåll grafiken så snarlik originalet som möjligt

en: Strafe Left
sv_SE: Glid vänster

en: Strafe Right
sv_SE: Glid höger

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Shoot
sv_SE: Skjut

en: Rotate up
sv_SE: Rotera upp

en: Rotate down
sv_SE: Rotera ner

note: I18N: Toggles between cursor lock modes, switching between free cursor movement and camera/head movement.
en: Change mode
sv_SE: Ändra läge

en: Info Menu
sv_SE: Info-meny

en: Toggle Sound
sv_SE: Växla ljud på/av

en: Rotate Left
sv_SE: Rotera vänster

en: Rotate Right
sv_SE: Rotera höger

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Run
sv_SE: Spring

note: I18N: STEP SIZE: Measures the size of one movement in the direction you are facing (1-250 standard distance units (SDUs))
en: Increase Step Size
sv_SE: Öka stegstorlek

note: I18N: STEP SIZE: Measures the size of one movement in the direction you are facing (1-250 standard distance units (SDUs))
en: Decrease Step Size
sv_SE: Minska stegstorlek

en: Rise/Fly up
sv_SE: Stig/flyg upp

en: Lower/Fly down
sv_SE: Sänk/flyg ner

en: Enable/Disable Jetpack
sv_SE: Aktivera/inaktivera jetpack

note: I18N: drilling rig is an in game item
en: Deploy drilling rig
sv_SE: Placera ut borrningsrigg

note: I18N: drilling rig is an in game item
en: Collect drilling rig
sv_SE: Korrigera borrningsrigg

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Rest
sv_SE: Vila

en: [ press any key to exit ]
sv_SE: [ tryck på valfri tangent för att avsluta ]

en: Untitled Savegame
sv_SE: Namnlös Sparfil

en: Use TTS to read the text
sv_SE: Använd TTS för att läsa texten

en: Also read input text
sv_SE: Läs även inmatad text

en: Use TTS to read the input text
sv_SE: Använd TTS för att läsa inmatad text

en: Loading game...
sv_SE: Laddar speldata...

en: Could not start AdvSys game
sv_SE: Kunde inte starta AdvSys-spel

en: Sorry, the savegame couldn't be restored
sv_SE: Förlåt, det sparade spelet kunde inte återställas

en: Sorry, the savegame couldn't be created
sv_SE: Förlåt, det sparade spelet kunde inte skapas

en: Speak up! I can't hear you!
sv_SE: Tala ut! Jag kan inte höra dig!

en: I don't know the word "%s".
sv_SE: Jag känner inte till ordet "%s".

en: I don't understand.
sv_SE: Jag förstår inte.

en: This is too short to be a valid Alan2 file.
sv_SE: Detta är för kort för att vara en giltig Alan2-fil.

en: This is not a valid Alan2 file.
sv_SE: Detta är inte en giltig Alan2-fil.

en: Savegame
sv_SE: Sparat spel

en: Picture window toggled
sv_SE: Bildfönster växlat

en: This is too short to be a valid Glulx file.
sv_SE: Detta är för kort för att vara en giltig Glulx-fil.

en: This is not a valid Glulx file.
sv_SE: Detta är inte en giltig Glulx-fil.

en: This Glulx file is too old a version to execute.
sv_SE: Versionen på denna Glulx-fil är för gammal för att köra.

en: This Glulx file is too new a version to execute.
sv_SE: Versionen på denna Glulx-fil är för ny för att köra.

en: Could not start Quest game
sv_SE: Kunde inte starta Quest-spel

en: Saved.
sv_SE: Spara

en: Error writing save file
sv_SE: Fel vid sparning av fil

en: Incorrect rs file.
sv_SE: Felaktig rs fil.

en: Save file created by different version.
sv_SE: Sparad fil skapad av annan version.

en: Failed to load saved game from file.
sv_SE: Kunde inte läsa spardata från filen.

en: Failed to save game to file.
sv_SE: Kunde inte skriva spardata till filen.

en: Failed to delete file.
sv_SE: Kunde inte radera filen.

en: Menu / Skip
sv_SE: Meny / hoppa över

en: Speed Up Cutscene
sv_SE: Snabba upp mellansekvens

en: ScummVM found some problems with your game data files.
    Running ScummVM nevertheless may cause game bugs or even crashes.
    Do you still want to run %s?
sv_SE: ScummVM hittade några problem med dina speldatafiler.
    Att fortsätta köra ScummVM ändå kan förorsaka krascher eller fel i spelet.
    Vill du fortfarande köra %s?

en: Use/Talk
sv_SE: Använd/tala

en: Pick up/Put away
sv_SE: Plocka upp/lägg undan

en: Skip dialog lines
sv_SE: Skippa dialograder

en: Cycle Objects Up
sv_SE: Cykla genom objekt upp

en: Cycle Objects Down
sv_SE: Cykla genom objekt ner

en: Quick Room Exit
sv_SE: Snabb rumsutgång

en: Examine/Look
sv_SE: Undersök/titta

en: Error: the game could not be saved.
sv_SE: Fel: spelet kunde inte sparas.

en: Input text
sv_SE: Mata in text

en: The game data file %s may be corrupted.
    If you are sure it is not please provide the ScummVM team the following code, along with the file name, the language and a description of your game version (i.e. dvd-box or jewelcase):
    %s
sv_SE: Speldatafilen %s kan vara skadad.
    Om du är säker på att den inte är det bistå ScummVM-gruppen med följande kod, tillsammans med filnamnet, språket och en beskrivning av din spelversion (d.v.s DVD-box eller CD-fodral):
    %s

en: Could not open the file %s for checking.
    It may be missing or you may not have the rights to open it.
    Go to %s to see a list of the needed files.
sv_SE: Kunde inte öppna filen %s för kontroll.
    Den kan saknas eller så kanska du inte har rättigheter att öppna den.
    Gå till %s för att se en lista över filerna som behövs.

en: ScummVM will now verify the game data files, to make sure you have the best gaming experience.
    This may take a while, please wait.
    Successive runs will not check them again.
sv_SE: ScummVM kommer nu att verifiera speldatafilerna för att säkerställa att du får den bästa spelupplevelsen.
    Detta kan ta ett tag, vänligen vänta.
    Vid framtida körningar behöver kontrollen göras igen.

en: Load user patch (unsupported)
sv_SE: Ladda in användarmodifiering (stöds ej)

en: Load an user patch. Please note that the ScummVM team doesn't provide support for using such patches.
sv_SE: Ladda in en användarmodifiering. Notera att ScummVM-gruppen inte tillhandahåller stöd för sådana modifieringar.

en: Escape from Monkey Island support is not compiled in
sv_SE: Stöd för Escape from Monkey Island har inte kompilerats in

en: ERROR: Not enough music tracks found!
    Escape from Monkey Island has two versions of FullMonkeyMap.imt,
    you need to copy both files from both CDs to Textures/, and rename
    them as follows to get music-support in-game: 
    CD 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    Alternatively, a Steam or GOG copy has a combined FullMonkeyMap.imt
sv_SE: FEL: Hittade inte tillräckligt med musikspår!
    Escape from Monkey Island har två versioner av FullMonkeyMap.imt,
    du måste kopiera båda filerna från båda CD:arna till Textures/, och byta
    namn på dem som följer för att gå musikstöd i spelet:
    CD1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    Alternativt har en Stream- eller GOG-kopia en kombinerad FullMonkeyMap.imt

en: Fast movie speed
sv_SE: Snabb filmhastighet

en: Play movies at an increased speed
sv_SE: Spela filmer i högre hastighet

en: Easier AI
sv_SE: Enklare AI

en: Decrease the difficulty of AI puzzles
sv_SE: Reducera svårigheten för AI pussel

en: Updated Credits Music
sv_SE: Uppdaterad eftertextmusik

en: Play the song The Final Hour during the credits instead of reusing MIDI songs
sv_SE: Spela sång The Final Hour under eftertexterna istället för att återanvända MIDI-sånger

en: Failed to save game
sv_SE: Kunde inte spara spelet

en: Enable cheat mode
sv_SE: Aktivera fuskläge

en: Debug info and level selection becomes available
sv_SE: Felsökningsinformation och nivåval blir tilgängligt

en: Debug
sv_SE: Felsök

en: Gore Mode
sv_SE: Våldsamt läge

en: Enable Gore Mode when available
sv_SE: Aktivera våldsamt läge om tillgängligt

en: Jump
sv_SE: Hoppa

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Crouch
sv_SE: Huka

en: Holster
sv_SE: Hölstra

en: Notebook
sv_SE: Anteckningsbok

en: Personal Notes
sv_SE: Personliga Anteckningar

en: Glowstick
sv_SE: Ljusstav

en: Show inventory
sv_SE: Visa förråd

en: Allow cheats using the C key.
sv_SE: Tillåt fusk med C-knappen.

en: Player health will never decrease (except for game over scenes).
sv_SE: Spelarhälsan kommer aldrig att minskap (förutom under spelet slut-scener).

en: Player ammo will never decrease.
sv_SE: Spelarammunition kommer aldrig att minska.

en: Unlock all levels
sv_SE: Lås upp alla nivåer

en: All levels will be available to play.
sv_SE: Alla nivåer kommer att finnas tillgängliga att spela.

en: Add additional content that is not enabled the original implementation.
sv_SE: Lägg till ytterligare innehåll som inte aktiverats i originalimplementationen.

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Fire
sv_SE: Skjut

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Arm
sv_SE: Armera

en: Abort
sv_SE: Avbryt

en: Missing language specific game code and/or resources.
sv_SE: Saknar språkspecifik spelkod och/eller resurser.

note: I18N: Studio audience adds an applause and cheering sounds whenever Malcolm makes a joke.
en: Studio audience
sv_SE: Studiopublik

en: Enable studio audience
sv_SE: Aktivera studiopublik

en: Allow text and cutscenes to be skipped
sv_SE: Tillåt skippning av text och filmscener

note: I18N: Helium mode makes people sound like they've inhaled Helium.
en: Helium mode
sv_SE: Helium-läge

en: Enable helium mode
sv_SE: Aktivera heliumläge

note: I18N: When enabled, this option makes scrolling smoother when changing from one screen to another.
en: Smooth scrolling
sv_SE: Mjuk skärmrullning

en: Enable smooth scrolling when walking
sv_SE: Aktivera mjuk skärmrullning vid gångfart

note: I18N: When enabled, this option changes the cursor when it floats to the edge of the screen to a directional arrow. The player can then click to walk towards that direction.
en: Floating cursors
sv_SE: Flytande pekare

en: Enable floating cursors
sv_SE: Aktivera flytande pekare

note: I18N: HP stands for Hit Points
en: HP bar graphs
sv_SE: Livmätare

en: Enable hit point bar graphs
sv_SE: Aktivera livmätare

en: Move Forward
sv_SE: Steg framåt

en: Move Left
sv_SE: Flytta åt vänster

en: Move Right
sv_SE: Flytta till höger

en: Turn Left
sv_SE: Sväng vänster

en: Turn Right
sv_SE: Sväng höger

en: Open/Close Inventory
sv_SE: Öppna/Stäng Inventarie

en: Switch Inventory/Character screen
sv_SE: Växla Inventarie/Karaktär skärm

en: Camp
sv_SE: Läger

en: Cast Spell
sv_SE: Kasta besvärjelse

en: Spell Level 1
sv_SE: Besvärjelse Nivå 1

en: Spell Level 2
sv_SE: Besvärjelse Nivå 2

en: Spell Level 3
sv_SE: Besvärjelse Nivå 3

en: Spell Level 4
sv_SE: Besvärjelse Nivå 4

en: Spell Level 5
sv_SE: Besvärjelse Nivå 5

en: Spell Level 6
sv_SE: Besvärjelse Nivå 6

en: Slide Left
sv_SE: Glid vänster

en: Slide Right
sv_SE: Glid höger

en: Options
sv_SE: Inställningar

en: Choose Spell
sv_SE: Välj trollformel

en: The following original saved game file has been found in your game path:
    
    %s %S
    
    Do you wish to use this saved game file with ScummVM?
sv_SE: Följande originalsparfil hittades i sökvägen för ditt spel:
    
    %s %S
    
    Vill du använda den här spardatan med ScummVM?

en: A saved game file was found in the specified slot %d. Overwrite?
sv_SE: En sparfil hittades på den angivna platsen %d. Vill du skriva över den?

en: %d original saved games have been successfully imported into
    ScummVM. If you want to manually import original saved game later you will
    need to open the ScummVM debug console and use the command 'import_savefile'.
sv_SE: %d originalspardata har importerats till ScummVM.
    Om du vill importera originalspardata manuellt måste du öppna debuggkonsolen
    och använda kommandot 'import_savefile'.

en: TTS Narrator
sv_SE: TTT Berättare

en: Easy mouse interface
sv_SE: Enkelt musgränssnitt

en: Shows object names when hovering the mouse over them
sv_SE: Visar objektets namn när muspekaren flyttas över dom

en: Animated inventory items
sv_SE: Animerade delar i inventariet

en: Animated game interface
sv_SE: Animerat spelgränssnitt

en: Naughty game mode
sv_SE: "Busigt" spelläge

en: Show item costs in standard inventory mode
sv_SE: Visa kostnader för föremål i standardläge för inventariet

en: Shows item costs in standard inventory mode, allowing the value of items to be compared
sv_SE: Visar kostnader för föremål i standardläge för inventariet i syfte att möjliggöra jämförbarhet mellan olika föremål

en: More durable armor
sv_SE: Extra tålig rustning

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Unlock
sv_SE: Lås upp

note: I18N: Option for fast scene switching
en: ~Z~ip Mode Activated
sv_SE: ~Z~ipläge aktiverat

en: ~T~ransitions Enabled
sv_SE: Öv~e~rgångar aktiverade

en: Play the Myst fly by movie
sv_SE: Spela flygvideon i Myst

en: The Myst fly by movie was not played by the original engine.
sv_SE: Flygvideon i Myst visades inte i originalspelet.

note: I18N: Drop book page
en: ~D~rop Page
sv_SE: Släpp si~d~a

en: Show ~M~ap
sv_SE: ~V~isa karta

en: Main Men~u~
sv_SE: Huvud~m~eny

en: ~W~ater Effect Enabled
sv_SE: ~V~atteneffekt aktiverad

en: Transitions:
sv_SE: Övergångar:

en: Fastest
sv_SE: Snabbast

en: Best
sv_SE: Bästa

en: The game is paused. Press any key to continue.
sv_SE: Spelet pausat. Tryck på valfri tangent för att fortsätta.

en: Are you sure you want to quit? All unsaved progress will be lost.
sv_SE: Är du säker på att du vill avsluta? Alla osparade framsteg kommer gå förlorade.

en: You can't leave the library in the demo.
sv_SE: Du kan inte lämna bilioteket i demot.

en: You're missing a Riven executable. The Windows executable is 'riven.exe' or 'rivendmo.exe'.
sv_SE: Rivens huvudprogram saknas. Windowsprogrammet heter 'riven.exe' eller 'rivendmo.exe'.

en: Using the 'arcriven.z' installer file also works. In addition, you can use the Mac 'Riven' executable.
sv_SE: Det går även bra med installationsfilen 'arcriven.z', eller Macintoshprogrammet 'Riven'.

en: You're missing 'extras.mhk'. Using the 'arcriven.z' installer file also works.
sv_SE: Filen 'extras.mhk' saknas. Det går även bra att använda installationsfilen 'arcriven.z' i stället.

en: You are missing the following required Riven data files:
sv_SE: Du saknar följande obligatoriska datafiler för Riven:

en: Exploration beyond this point available only within the full version of
    the game.
sv_SE: För fortsatt utforskande efter denna punkten krävs den fullständiga
    versionen av spelet.

en: At this point, the Riven Demo would
    ask if you would like to open a web browser
    to bring you to the Red Orb store to buy
    the game. ScummVM cannot do that and
    the site no longer exists.
sv_SE: Här skulle Riven-demon ha
    frågat om du vill öppna en webbläsare
    för att gå in på Red Orb-butiken och köpa
    spelet. Det här går inte i ScummVM, och
    sidan i fråga finns inte längre.

en: Invalid file name for saving
sv_SE: Ogiltigt namn på sparfilen

en: Player Speech
sv_SE: Spelartal

en: Skip the Hall of Records storyboard scenes
sv_SE: Skippa Hall of Records storyboard-scenerna

en: Allows the player to skip past the Hall of Records storyboard scenes
sv_SE: Låter spelaren skippa Hall of Records storyboard-scenerna

en: Scale the making of videos to full screen
sv_SE: Skala dokumentärvideor till helskärm

en: Scale the making of videos, so that they use the whole screen
sv_SE: Skala dokumentärvideorna så att de använder hela skärmen

en: Can't save game in slot %i
sv_SE: Kan inte spara data i position %i

en: Load file
sv_SE: Ladda fil

en: Loading game...
sv_SE: Laddar speldata...

en: Save file
sv_SE: Spara fil

en: Saving game...
sv_SE: Sparar speldata...

en: ScummVM found that you have old saved games for Nippon Safes that should be renamed.
    The old names are no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked next time.
sv_SE: ScummVM upptäckte att du har gamla spardata för Nippon Safes som borde byta namn.
    De gamla filnamnen stöds inte längre, så du kommer inte kunna ladda dina data om du inte konverterar dem.
    
    Tryck på "OK" för att konvertera dem nu, annars kommer du tillfrågas igen nästa gång.

en: ScummVM successfully converted all your saved games.
sv_SE: ScummVM konverterade alla dina spardata.

en: ScummVM printed some warnings in your console window and can't guarantee all your files have been converted.
    
    Please report to the team.
sv_SE: ScummVM skrev ut några varningar i ditt konsolfönster och kan inte garantera att alla dina filer har konverterats.
    
    Var god rapportera till teamet.

en: Up/Zoom In/Move Forward/Open Doors
sv_SE: Upp/Zooma in/Gå framåt/Öppna dörrar

en: Down/Zoom Out
sv_SE: Ned/Zooma ut

en: Action/Select
sv_SE: Handling/Välj

en: Display/Hide Inventory Tray
sv_SE: Visa/dölj inventarium

en: Display/Hide Biochip Tray
sv_SE: Visa/dölj biochip

en: Toggle Center Data Display
sv_SE: Aktivera centrerad dataskärm

en: Display/Hide Info Screen
sv_SE: Visa/dölj informationsskärm

en: Display/Hide Pause Menu
sv_SE: Visa/dölj pausmeny

en: This menu item is not yet implemented
sv_SE: Detta menyval är ännu inte implementerat

en: Alternative intro
sv_SE: Alternativt intro

en: Use an alternative game intro (CD version only)
sv_SE: Använd alternativt spelintro (endast CD-version)

en: Pause game
sv_SE: Pausa spelet

note: I18N: Walk to where cursor points
en: Walk to
sv_SE: Gå till

en: Look at
sv_SE: Titta på

en: Pick up
sv_SE: Ta

en: Talk to
sv_SE: Tala med

en: Open
sv_SE: Öppna

en: Give
sv_SE: Ge

en: Push
sv_SE: Tryck

en: Skip EGA dithering pass (full color backgrounds)
sv_SE: Skippa EGA-gitterpass (bakgrunder i full färg)

en: Skip dithering pass in EGA games, graphics are shown with full colors
sv_SE: Skippa gitterpass i EGA-spel. Grafik visas i full färg

en: Enable high resolution graphics
sv_SE: Aktivera högupplöst grafik

en: Enable high resolution graphics/content
sv_SE: Aktivera högupplöst grafik/innehåll

en: Enable black-lined video
sv_SE: Aktivera videoränder

en: Draw black lines over videos to increase their apparent sharpness
sv_SE: Rita svarta linjer över videor för att få dem att se skarpare ut

en: Use high-quality video scaling
sv_SE: Använd högkvalitativ bildförstoring

en: Use linear interpolation when upscaling videos, where possible
sv_SE: Använd linjär interpolering för att förstora bilden, om möjligt

en: Use high-quality "LarryScale" cel scaling
sv_SE: Använd högkvalitativ "LarryScale"-bildförstoring

en: Use special cartoon scaler for drawing character sprites
sv_SE: Använd en speciell scaler för att rita figurer i tecknad stil

en: Use CD audio
sv_SE: Använd CD-ljud

en: Use CD audio instead of in-game audio, if available
sv_SE: Använd CD-ljud istället för spelets ljud, om tillgängligt

en: Use Windows cursors
sv_SE: Använd Windows muspekare

en: Use the Windows cursors (smaller and monochrome) instead of the DOS ones
sv_SE: Använd Windows muspekare (mindre och svartvit) istället för DOS-pekaren

en: Use silver cursors
sv_SE: Använd silverpekare

en: Use the alternate set of silver cursors instead of the normal golden ones
sv_SE: Använd muspekare i silver istället för de vanliga guldfärgade

en: Enable content censoring
sv_SE: Aktivera censurering

en: Enable the game's built-in optional content censoring
sv_SE: Aktivera spelets inbyggda och valfria censurfunktion

en: Use RGB rendering
sv_SE: Använd RGB rendering

en: Game does not contain menu resources
sv_SE: Spel innehåller inte menyresurser

en: (Autosave)
sv_SE: (Autosparning)

en: Please use an external viewer to open the game's help file: %s
sv_SE: Använd ett externt visningsprogram för att öppna spelets hjälpfil: %s

en: The format of this saved game is obsolete, unable to load it
sv_SE: Formatet på dessa sparade data är föråldrat, det gick inte att läsa in dem

en: Savegame version is %d, maximum supported is %0d
sv_SE: Versionen på sparade data är %d, den senaste som stöds är %0d

en: This saved game was created with a different version of the game, unable to load it
sv_SE: Dessa sparade data skapades med en annan version av spelet, de kunde inte läsas in

en: Missing or corrupt game resources have been detected. Some game features may not work properly. Please check the console for more information, and verify that your game files are valid.
sv_SE: Saknade eller skadade spelresurser har upptäckts. Det är möjligt att vissa spelfunktioner inte kommer att fungera. Se konsolen för ytterligare information och kontrollera att dina spelfiler är giltiga.

en: Subtitles are enabled, but subtitling in King's Quest 7 was unfinished and disabled in the release version of the game. ScummVM allows the subtitles to be re-enabled, but because they were removed from the original game, they do not always render properly or reflect the actual game speech. This is not a ScummVM bug -- it is a problem with the game's assets.
sv_SE: Undertexter är aktiverade, men undertexter var en inkomplett funktion i King's Quest 7 och var avaktiverade i den lanserade versionen av spelet. ScummVM tillåter återaktivering av undertexterna, men eftersom de togs bort från det ursprungliga spelet kommer de inte alltid att visas ordentligt eller matcha talet. Det här är inte en bugg i ScummVM -- det är ett problem med spelfilerna.

en: You have selected General MIDI as a sound device. Sierra has provided after-market support for General MIDI for this game in their "General MIDI Utility". Please, apply this patch in order to enjoy MIDI music with this game. Once you have obtained it, you can unpack all of the included *.PAT files in your ScummVM extras folder and ScummVM will add the appropriate patch automatically. Alternatively, you can follow the instructions in the READ.ME file included in the patch and rename the associated *.PAT file to 4.PAT and place it in the game folder. Without this patch, General MIDI music for this game will sound badly distorted.
sv_SE: Du har valt General MIDI som ljudenhet. Sierra tillhandahåller stöd för General MIDI för det här spelet via deras "General MIDI Utility". Använd den här patchen för att kunna lyssna på MIDI-musik i det här spelet. När du har verktyget kan du packa upp alla inkluderade *.PAT-filer i ScummVM:s "Extras"-mapp, så kommer ScummVM att tillämpa patchen automatiskt. Alternativt kan du följa instruktionerna i READ.ME-filen som följer med patchen och döpa om den tillhörande *.PAT-filen till 4.PAT och placera den i spelets mapp. Utan den här patchen kommer General MIDI-musik att låta väldigt förvrängd i det här spelet.

en: Characters saved inside ScummVM are shown automatically. Character files saved in the original interpreter need to be put inside ScummVM's saved games directory and a prefix needs to be added depending on which game it was saved in: 'qfg1-' for Quest for Glory 1, 'qfg2-' for Quest for Glory 2. Example: 'qfg2-thief.sav'.
sv_SE: Rollpersoner som sparats inom ScummVM visas automatiskt. Rollpersonsfiler som sparats i det ursprungliga programmet måste placeras i ScummVM:s katalog för sparade data och måste förses med ett prefix beroende på vilket spel det sparades i: 'qfg1-' för Quest for Glory 1, 'qfg2-' för Quest for Glory 2. Exempel: 'qfg2-thief.sav'.

en: The selected audio driver requires the following file(s):
sv_SE: Den valda ljuddrivrutien kräver följande fil(er):

note: I18N: Online multiplayer games were found
en: Found %d available games.
sv_SE: Hittade %d tillgängliga spel.

note: I18N: Previous page button
en: ~P~revious
sv_SE: ~F~öregående

note: I18N: Next page button
en: ~N~ext
sv_SE: ~N~ästa

en: ~C~lose
sv_SE: ~S~täng

en: Speech Only
sv_SE: Endast tal

en: Speech and Subtitles
sv_SE: Tal och undertexter

en: Subtitles Only
sv_SE: Endast undertexter

[ctx: lowres]
en: Speech & Subs
sv_SE: Tal & text

en: Select a Proficiency Level.
sv_SE: Välj en skicklighetsnivå.

en: Refer to your Loom(TM) manual for help.
sv_SE: Hänvisa till din Loom(TM)-manual för hjälp.

en: Practice
sv_SE: Övning

en: Common keyboard commands:
sv_SE: Vanliga kortkommandon:

en: Save / Load dialog
sv_SE: Spara / Ladda-fönster

en: Skip line of text
sv_SE: Skippa textrad

en: Space
sv_SE: Mellanslag

en: Load saved game 1-10
sv_SE: Ladda spardata 1-10

en: Save game 1-10
sv_SE: Spara spardata 1-10

en: Music volume up / down
sv_SE: Musikvolym höj / sänk

en: Text speed slower / faster
sv_SE: Texthastighet sänk / öka

en: Simulate left mouse button
sv_SE: Simulera vänster musknapp

en: Simulate right mouse button
sv_SE: Simulera höger musknapp

en: Special keyboard commands:
sv_SE: Specialkortkommandon:

en: Show / Hide console
sv_SE: Visa / göm konsol

en: Start the debugger
sv_SE: Öppna debug-konsolen

en: Run in fast mode (*)
sv_SE: Kör i snabbläge (*)

en: Run in really fast mode (*)
sv_SE: Kör i extra snabbt läge (*)

en: Increase / Decrease scale factor
sv_SE: Öka / sänk skalningsfaktor

en: Toggle aspect-ratio correction
sv_SE: Korrektion av bildförhållande på/av

en: * Note that using ctrl-f and
sv_SE: * Observera att användning av ctrl-f

en:   ctrl-g are not recommended
sv_SE:   och ctrl-g inte rekommenderas

en:   since they may cause crashes
sv_SE:   då detta kan orsaka krascher

en:   or incorrect game behavior.
sv_SE:   eller felaktigt spelbeteende.

en: Spinning drafts on the keyboard:
sv_SE: Väva melodier med tangentbordet:

en: Main game controls:
sv_SE: Huvudkontroller:

en: Pull
sv_SE: Dra

en: Go to
sv_SE: Gå till

en: Get
sv_SE: Ta emot

en: Read
sv_SE: Läs

en: New kid
sv_SE: Ny unge

en: Turn on
sv_SE: Sätt på

en: Turn off
sv_SE: Stäng av

en: What is
sv_SE: Vad är

en: Put on
sv_SE: Ta på

en: Take off
sv_SE: Ta av

en: Fix
sv_SE: Laga

en: Switch
sv_SE: Byt

en: Travel
sv_SE: Res

en: To Henry / To Indy
sv_SE: Till Henry / Till Indy

note: I18N: These are different musical notes
en: play C minor on distaff
sv_SE: spela C-moll på staven

en: play D on distaff
sv_SE: spela D på staven

en: play E on distaff
sv_SE: spela E på staven

en: play F on distaff
sv_SE: spela F på staven

en: play G on distaff
sv_SE: spela G på staven

en: play A on distaff
sv_SE: spela A på staven

en: play B on distaff
sv_SE: spela H på staven

en: play C major on distaff
sv_SE: spela C-dur på staven

en: puSh
sv_SE: Tryck

en: pull (Yank)
sv_SE: Dra

en: turn oN
sv_SE: Sätt på

en: turn oFf
sv_SE: Stäng av

en: KeyUp
sv_SE: Piltangent upp

en: Highlight prev dialogue
sv_SE: Markera föreg. dialog

en: KeyDown
sv_SE: Piltangent ned

en: Highlight next dialogue
sv_SE: Markera nästa dialog

en: Object
sv_SE: Objekt

en: Black and White / Color
sv_SE: Svartvitt / Färg

en: Eyes
sv_SE: Ögon

en: Tongue
sv_SE: Tunga

en: Punch
sv_SE: Slå

en: Kick
sv_SE: Sparka

en: Regular cursor
sv_SE: Vanlig pekare

en: Save / Load / Options
sv_SE: Spara / Ladda / Inställningar

en: Other game controls:
sv_SE: Övriga spelkontroller:

en: Inventory:
sv_SE: Inventarie:

en: Scroll list up
sv_SE: Bläddra listan uppåt

en: Scroll list down
sv_SE: Bläddra listan nedåt

en: Upper left item
sv_SE: Övre vänstra föremålet

en: Lower left item
sv_SE: Nedre vänstra föremålet

en: Upper right item
sv_SE: Övre högra föremålet

en: Lower right item
sv_SE: Nedre högra föremålet

en: Middle left item
sv_SE: Mellersta vänstra föremålet

en: Middle right item
sv_SE: Mellersta högra föremålet

en: Switching characters:
sv_SE: Byta karaktärer:

en: Second kid
sv_SE: Andra ungen

en: Third kid
sv_SE: Tredje ungen

en: Toggle Inventory/IQ Points display
sv_SE: Visa inventarie/IQ-poäng

en: Toggle Keyboard/Mouse Fighting (*)
sv_SE: Aktivera slagsmål med tangentbord/mus (*)

en: * Keyboard Fighting is always on,
sv_SE: (*) Slagsmål med tangentbord är alltid på,

en:   so despite the in-game message this
sv_SE:   så trots meddelandet i spelet

en:   actually toggles Mouse Fighting Off/On
sv_SE:   aktiverar det här endast slagsmål med mus

en: Fighting controls (numpad):
sv_SE: Slagsmålskontroller (nr. tangenter):

en: Step back
sv_SE: Steg bakåt

en: Block high
sv_SE: Blockera högt

en: Block middle
sv_SE: Blockera midjehöjd

en: Block low
sv_SE: Blockera lågt

en: Punch high
sv_SE: Slå högt

en: Punch middle
sv_SE: Slå midjehöjd

en: Punch low
sv_SE: Slå lågt

en: Sucker punch
sv_SE: Smocka

en: These are for Indy on left.
sv_SE: Gäller när Indy står till vänster.

en: When Indy is on the right,
sv_SE: När Indy står till höger byter

en: 7, 4, and 1 are switched with
sv_SE: 7, 4 och 1 plats med

en: 9, 6, and 3, respectively.
sv_SE: 9, 6 och 3.

en: Biplane controls (numpad):
sv_SE: Biplanskontroller (nr. tangenter):

en: Fly to upper left
sv_SE: Flyg åt övre vänster

en: Fly to left
sv_SE: Flyg åt vänster

en: Fly to lower left
sv_SE: Flyg åt nedre vänster

en: Fly upwards
sv_SE: Flyg uppåt

en: Fly straight
sv_SE: Flyg rakt fram

en: Fly down
sv_SE: Flyg nedåt

en: Fly to upper right
sv_SE: Flyg åt övre höger

en: Fly to right
sv_SE: Flyg åt höger

en: Fly to lower right
sv_SE: Flyg åt nedre höger

en: Snap scroll on
sv_SE: Snäpprullning på

en: Snap scroll off
sv_SE: Snäpprullning av

en: Music volume:
sv_SE: Musikvolym:

en: Subtitle speed:
sv_SE: Texthastighet:

en: The Lite version of Putt-Putt Saves the Zoo iOS is not supported to avoid piracy.
    The full version is available for purchase from the iTunes Store.
sv_SE: Lite-versionen av Putt-Putt Saves the Zoo iOS stöds inte av upphovsrättsliga skäl.
    Den fullständiga versionen går att köpa på iTunes Store.

en: Show Object Line
sv_SE: Visa objektrad

en: Show the names of objects at the bottom of the screen
sv_SE: Visa namnen på objekt på botten av skärmen

en: Use a more neutral color palette that closely emulates the NES Classic
sv_SE: Använd en mer neutral färgpalett som nära emulerar NES Classic

en: This music was intended for low-end Macs, and uses only one channel.
sv_SE: Denna musik var avsedd för lågprestanda Mac:ar, och använder endast en kanal.

en: Enable smooth scrolling
sv_SE: Aktivera mjuk skärmrullning

en: (instead of the normal 8-pixels steps scrolling)
sv_SE: (istället för de normala rullningsstegen om 8-pixlar)

en: Allow semi-smooth scrolling
sv_SE: Aktivera semimjuk skärmrullning

en: Allow scrolling to be less smooth during the fast camera movement in the intro.
sv_SE: Låter rullning vara mindre mjuk under den snabba kamerarörelsen i inledningen.

en: Enable low latency audio mode
sv_SE: Aktivera ljudläge med låg latens

en: Enable the "A Pirate I Was Meant To Be" song
sv_SE: Aktivera sången "A Pirate I Was Meant To Be"

en: Enable demo/kiosk mode
sv_SE: Aktivera demo-/kioskläge

en: Enable demo/kiosk mode in the full retail version of Maniac Mansion.
sv_SE: Aktivera demo-/kioskläge i den fullständiga versionen av Maniac Mansion.

en: Down Left
sv_SE: Nedåt vänster

en: Down Right
sv_SE: Nedåt höger

en: Up Right
sv_SE: Uppåt höger

en: Switch weapon
sv_SE: Byt vapen

note: I18N: Lets one skip the bike/car fight sequences in Full Throttle
en: Win the bike fight cheat
sv_SE: Vinn cykelkampsfusket

en: Warning: incompatible sound settings detected between the current configuration and this saved game.
    
    Current music device: %s (id %d)
    Save file music device: %s (id %d)
    
    Loading will be attempted, but the game may behave incorrectly or crash.
    Please change the audio configuration accordingly in order to properly load this save file.
sv_SE: Varning: inkompatibla ljudinställningar detekterade mellan aktuell konfiguration och detta sparade spel.
    
    Aktuell musikenhet: %s (id %d)
    Musikenhet i sparfil: %s (id %d)
    
    Laddning kommer att provas men spelet kan bete sig felaktigt eller krascha.
    Ändra ljudkonfigurationen därefter för att kunna ladda denna sparfil ordentligt.

en: This game requires the 'Indy' Macintosh executable for its fonts.
sv_SE: Detta spel kräver Indy Macintosh-körbarafiler för sitt typsnitt.

en: This game requires the 'Loom' Macintosh executable for its music and fonts.
sv_SE: Detta spel kräver Loom Macintosh-körbara filer för sin musik och typsnitt.

en: Could not open Macintosh resource file %s
sv_SE: Kunde inte öppna Macintosh-resursfil %s

en: Could not find resource fork in Macintosh resource file %s
sv_SE: Kunde inte htita resursgren i Macintosh resursfil %s

en: Audio files compressed with ScummVM Tools were detected; *.BUN/*.SOU
    compression is not supported anymore for this game, audio will be disabled.
    Please copy the game from the original media without compression.
sv_SE: Ljudfiler komprimerade med ScummVM Tools detekterades; *.BUN/*.SOU-
    kompression stöds inte längre för detta spel, ljud kommer att inaktiveras.
    Kopiera spelet från originalmedia utan kompression.

en: Native MIDI support requires the Roland Upgrade from LucasArts,
    but %s is missing. Using AdLib instead.
sv_SE: Stöd för Native MIDI kräver Roland-uppdateringen från LucasArts,
    men %s saknas. Använder AdLib istället.

en: This particular version of Monkey Island 1 is known to miss some
    required resources for MT-32. Using AdLib instead.
sv_SE: Denna specifika version av Monkey Island 1 är känd för att sakna
    några resurser som krävs för MT-32. Använd AdLib istället.

en: Usually, Maniac Mansion would start now. But for that to work, the game files for Maniac Mansion have to be in the 'Maniac' directory inside the Tentacle game directory, and the game has to be added to ScummVM.
sv_SE: Vanligtvis hade Maniac Mansion startat nu, men för att det ska fungera måste Maniac Mansion-filerna placeras i 'Maniac'-katalogen i 'Tentacle'-katalogen. Spelet måste även läggas till i ScummVM.

note: I18N: Random map generator for Moonbase Commander
en: Random Map Options
sv_SE: Inställningar för slumpkartor

note: I18N: Map generator algorithms
en: Algorithm
sv_SE: Algoritm

note: I18N: Random algorithm I18N: Random map size I18N: Random tileset I18N: Random percentage of energy pools I18N: Random percentage of terrain I18N: Random percentage of water
en: Random
sv_SE: Slumpmässig

en: Picks the map algorithm randomly.
sv_SE: Väljer kartalgoritmen slumpmässigt.

note: I18N: Map sizes
en: Size
sv_SE: Storlek

en: Small
sv_SE: Liten

en: Large
sv_SE: Stor

en: Huge
sv_SE: Enorm

en: Ridiculous
sv_SE: Befängd

en: Picks the map size randomly.
sv_SE: Väljer kartstorleken slumpmässigt.

note: I18N: Map tilesets
en: Tileset
sv_SE: Plattuppsättning

en: Picks the map tileset randomly.
sv_SE: Väljer kartans plattuppsättning slumpmässigt.

note: I18N: Percentage of energy pools
en: Energy
sv_SE: Energi

note: I18N: Energy slider label
en: Scarce - Lots
sv_SE: Knapp - Mycket

en: Picks the random amount of energy pools.
sv_SE: Väljer den slumpmässiga mänden av energipooler.

note: I18N: Percentage of terrain
en: Terrain
sv_SE: Terräng

note: I18N: Terrain slider label
en: Barren - Rough
sv_SE: Karg - Ojämn

en: Picks the random amount of terrain level.
sv_SE: Väljer den slumpmässiga mängden terrängnivå

note: I18N: Water slider label
en: Driest - Wettest
sv_SE: Torrast - Blötast

en: Picks the random amount of water.
sv_SE: Väljer den slumpmässiga mängden vatten.

note: I18N: Generate new map
en: Generate
sv_SE: Generera

en: Unimplemented development codepath encountered within the sound engine,
    please file a ticket at https://bugs.scummvm.org.
sv_SE: Oimplementerad utvecklingskodväg anträffad i ljudmotorn,
    rapportera ett fel på https://bugs.scummvm.org.

en: This AMIGA version is missing (at least) the following file(s):
sv_SE: Denna AMIGA version saknar (minst) fölande fil(er):

en: 
    Please copy these file(s) into the game data directory.
sv_SE: 
    Kopiera dessa filer in i spelets datakatlog.

en: Pixellated scene transitions
sv_SE: Pixliga scenövergångar

en: When changing scenes, a randomized pixel transition is done
sv_SE: En slumpmässig pixelövergång visas vid scenbyten

en: Don't show hotspots when moving mouse
sv_SE: Visa inte aktiveringspunkter vid musrörelse

en: Only show hotspot names after you actually click on a hotspot or action button
sv_SE: Visar endast namn för aktiveringspunkter när du klickar på en aktiveringspunkt eller handlingsknapp

en: Show character portraits
sv_SE: Visa karaktärsporträtt

en: Show portraits for the characters when conversing
sv_SE: Visa porträtt för karaktärerna under dialoger

en: Slide dialogs into view
sv_SE: Låt dialogrutor glida in

en: Slide UI dialogs into view, rather than simply showing them immediately
sv_SE: Låter gränssnittets dialogrutor glida in i bilden istället för att bara visa dem direkt

en: Transparent windows
sv_SE: Genomskinliga fönster

en: Show windows with a partially transparent background
sv_SE: Visar fönster med en delvis genomskinlig bakgrund

en: The "sky.cpt" engine data file has an incorrect size.
sv_SE: Datafilen 'sky.cpt' har felaktig storlek.

en: Walk / Look / Talk
sv_SE: Gå / Se / Prata

en: Skip / Close
sv_SE: Hoppa över / Stäng

en: Open control panel
sv_SE: Öppna kontrolpanel

en: Floppy intro
sv_SE: Diskettintro

en: Use the floppy version's intro (CD version only)
sv_SE: Använd diskettversionens intro (endast CD-version)

en: WARNING: Deleting the autosave slot is not supported by this engine
sv_SE: VARNING: Att ta bort autosparposter stöds inte av denna motor

en: Load modded assets
sv_SE: Ladd in modifierade resurser

en: Enable loading of external replacement assets.
sv_SE: Aktivera laddning av external ersättningsresurser.

en: Enable linear filtering of the backgrounds images
sv_SE: Aktivera linjärfiltrering av bakgrundsbilder.

en: When linear filtering is enabled the background graphics are smoother in full screen mode, at the cost of some details.
sv_SE: När linjärfiltrering är aktivera visas bakgrundsgrafiken mjukare i fullskärmsläge, på bekostnad av en del detaljer.

en: Enable font anti-aliasing
sv_SE: Aktivera kantutjämning för typsnitt

en: When font anti-aliasing is enabled, the text is smoother.
sv_SE: När kantutjämning för typsnitt är aktiverat är texten mjukare.

en: Toggle subtitles
sv_SE: Undertexter av/på

en: Software renderer does not support modded assets
sv_SE: Mjukvarurenderare har inte stöd för modifierade resuser

en: You are missing recommended data files:
sv_SE: Du saknar följande obligatoriska datafiler:

en: The 'fonts' folder is required to experience the text style as it was designed. The Steam release is known to be missing it. You can get the fonts from the demo version of the game.
sv_SE: 'fonts'-mappen krävs för att uppleva textstilen så som den designades. Det är kännt att Steam-versionen saknar detta. Du kan hämta typsnitten från demo-versionen av spelet.

en: 'gui.ini' is recommended to get proper font settings for the game localization.
sv_SE: 'gui.ini' är rekommenderad för att få korrekta typsnittsinställningar för spelöversättningen.

en: 'language.ini' is recommended to get localized confirmation dialogs.
sv_SE: 'language.ini' rekommenderas för att få översatta bekräftelsedialoger.

en: 'game.exe' is recommended to get styled confirmation dialogs.
sv_SE: 'game.exe' rekommenderas för att få bekräftelsedialoger med stilar.

en: Unable to locate the text for %s language in engine data file.
sv_SE: Kunde inte hitta texten för språk %s i spelmotorns datafil.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d but got %d.
sv_SE: Felaktig version av datafilen '%s' hittades. Version %d krävs, hittade %d.

en: Unable to find block for part %d
sv_SE: Kunde inte hitta block för del %d

en: Unable to find '%s' in game folder or the engine data file.
sv_SE: Kunde inte hitta '%s' i spelmappen eller spelmotorns datafil.

en: Failed to save temporary game state. Make sure your save game directory is set in ScummVM and that you can write to it.
sv_SE: Misslyckades med att spara temporärt speltillstånd. Säkerställ att din sparningskatalog är inställd i ScummVM och att du kan skriva till den.

en: Failed to load temporary game state.
sv_SE: Kunde inte läsa temporärt speltillstånd.

en: Improved mode
sv_SE: Förbättrat läge

en: Removes some repetitive actions, adds possibility to change verbs by keyboard
sv_SE: Tar bort några repetitiva handlingar, lägger till möjlighet att ändra verb via tangentbordet

en: PSX stream cutscene '%s' cannot be played in paletted mode
sv_SE: PSX-filmscenen '%s' kan inte visas i palettläget

en: MPEG-2 cutscenes found but ScummVM has been built without MPEG-2 support
sv_SE: MPEG-2-filmscener hittades men ScummVM har byggts utan stöd för MPEG-2

en: Cutscene '%s' not found
sv_SE: Filmscenen '%s' hittades ej

en: ScummVM found that you have old saved games for Broken Sword 1 that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
sv_SE: ScummVM upptäckte att du har gamla spardata för Broken Sword 1 som borde konverteras.
    Det gamla spardataformatet stöds inte längre, så du kommer inte kunna ladda dina data om du inte konverterar dem.
    
    Tryck på "OK" för att konvertera dem nu, annars kommer du tillfrågas igen nästa gång du startar spelet.

en: Target new saved game already exists!
    Would you like to keep the old saved game (%s) or the new one (%s)?
sv_SE: Den valda spardatan existerar redan!
    Vill du behålla den gamla spardatan (%s) eller den nya (%s)?

en: Keep the old one
sv_SE: Behåll den gamla

en: Keep the new one
sv_SE: Behåll den nya

en: This is the end of the Broken Sword 1 Demo
sv_SE: Här slutar Broken Sword 1-demon

en: PSX cutscenes found but ScummVM has been built without RGB color support
sv_SE: PSX-filmscener hittades men ScummVM har byggts utan stöd för RGB-färg

en: Show object labels
sv_SE: Visa etiketter

en: Show labels for objects on mouse hover
sv_SE: Visar etiketter för objekten som musen pekar på

en: Use English speech
sv_SE: Använd engelskt tal

en: Use English speech instead of German for every language other than German
sv_SE: Använd engelskt tal istället för tyska för alla språk utom tyska

en: Correct movie aspect ratio
sv_SE: Korrigera bildförhållandet för film

en: Play Syberia cutscenes in 16:9, rather than stretching to full screen
sv_SE: Spela Syberia-mellansekvenser i 16:9, snarare än att sträcka ut dem till helskärm

en: Restore missing scenes
sv_SE: Återställ saknade scener

en: Restore some scenes originally in the Windows edition
sv_SE: Återställ några scener som från början saknades i Windows-utgåvan

en: Saturn CD version is not yet supported
sv_SE: Saturn CD-version stöds inte än

en: Remove Black Bars
sv_SE: Ta bort svarta streck

en: The game originally renders at 640x432 which is then presented letterboxed at 640x480. Enabling this option removes the forced letterbox effect, so that the game fits better on screens with an aspect ratio wider than 4:3.
sv_SE: Spelet renderades från början i 640x432 vilket sedan visades i letterbox i 640x480. Om denna inställning aktiveras ta den påtvingade letterbox-effekten bort, så att spelet bättre passar på skärmar med ett bildförhållande bredare än 4:3.

en: Font variant not present in '%s' engine data file.
sv_SE: Typsnittsvarianten finns inte i datafilen '%s'.

en: Saved game in slot #%d
sv_SE: Kan inte spara data på plats #%d

en: Could not quick save into slot #%d
sv_SE: Det gick inte att snabbspara i position #%d

en: Saved game #%d quick loaded
sv_SE: Sparade speldata #%d snabbladdades

en: Could not quick load the saved game #%d
sv_SE: Det gick inte att snabbladda sparat spel #%d

en: Are you sure you want to exit?
sv_SE: Är du säker på att du vill avsluta?

en: Unable to locate the '%s' data file.
sv_SE: Kunde inte hitta datafilen '%s'.

en: Toggle fast mode
sv_SE: Växla snabbläge

en: Skip video
sv_SE: Hoppa över video

note: I18N: Toggles walking speed of actor
en: Toggle fast walk
sv_SE: Växla snabb gång

en: Open system menu
sv_SE: Öppna systemmeny

en: This version requires Giflib which was not compiled into ScummVM
sv_SE: Denna version kräver Giflib vilket inte kompilerats in i ScummVM

en: Enable wall collisions
sv_SE: Aktivera väggkollisioner

en: Enable the original wall collision damage
sv_SE: Aktivera originalskada från väggkollisioner

en: Disable save menu
sv_SE: Inaktivera sparningsmeny

en: The original only had autosaves. This allows you to save whenever you want.
sv_SE: Originalet hade bara autosparningar. Detta låter dig spara när du vill.

en: Enable debug mode
sv_SE: Aktivera felsökningsläge

en: Enable the debug mode
sv_SE: Aktivera felsökningsläget

en: Enable sound
sv_SE: Aktivera ljud

en: Enable the sound for the game
sv_SE: Aktivera ljudet för spelet

en: Enable text
sv_SE: Aktivera text

en: Enable the text for the game
sv_SE: Aktivera texten för spelet

en: Enable movies
sv_SE: Aktivera filmer

en: Enable the cutscenes for the game
sv_SE: Aktivera mellansekvenser för spelet

en: Enable mouse
sv_SE: Aktivera mus

en: Enable the mouse for the UI
sv_SE: Aktivera musen för gränssnittet

en: Use the USA version
sv_SE: Använd USA-versionen

en: Enable the USA specific version flags
sv_SE: Aktivera USA-specifika versionsflaggor

en: Enable high resolution
sv_SE: Aktivera hög upplösning

en: Enable a higher resolution for the game
sv_SE: Aktivera en högre upplösning för spelet

en: Aggressive Behaviour
sv_SE: Aggressivt beteende

en: Discreet Behaviour
sv_SE: Diskret beteende

en: Behaviour Action
sv_SE: Beteendehandling

en: Change Behaviour
sv_SE: Ändra beteende

en: Options Menu
sv_SE: Inställningsmeny

en: Use Selected Object
sv_SE: Använd Valt Objekt

en: Throw Magic Ball
sv_SE: Kasta Magisk Boll

en: Use Protopack
sv_SE: Använd Protopack

en: Open Holomap
sv_SE: Öppna Holokarta

en: Special Action
sv_SE: Specialhandling

en: Scenery Zoom
sv_SE: Landskapszoom

en: Previous location
sv_SE: Föregående plats

en: Next location
sv_SE: Nästa plats

note: I18N: Setting to enable or disable additional jokes in the game.
en: Annoying in-jokes
sv_SE: Irriterande insidesskämt

en: The game will include in-jokes and references to past adventure games, in the form of both dialogues and objects.
    There is a game achievement that can be obtained only if the in-jokes option is switched on.
sv_SE: Spelet kommer att inkludera insidesskämt och referense till tidigare äventyrsspel i form av både dialoger och objekt.
    Det finns en spelprestation som endast kan uppnås om inställningen för insidesskämt är på.

en: Controls:
sv_SE: Kontroller:

note: I18N: Setting to invert verb colors or keep the original verb colors.
en: Invert verb colors
sv_SE: Invertera verbfärger

note: I18N: Setting to use retro or modern fonts.
en: Retro Fonts
sv_SE: Retrotypsnitt

note: I18N: Setting to use retro or modern verbs.
en: Retro Verbs
sv_SE: Retroverb

note: I18N: Setting to use classic sentence or modern sentence.
en: Classic Sentence
sv_SE: Klassisk mening

en: Select highlighted verb
sv_SE: Välj färgmarkerat verb

en: Go to previous object
sv_SE: Gå till föregående objekt

en: Go to next object
sv_SE: Gå till nästa objekt

en: Select verb/item Left
sv_SE: Välj verb/objekt vänster

en: Select verb/item Right
sv_SE: Välj verb/objekt höger

en: Select verb/item Up
sv_SE: Välj verb/objekt upp

en: Select verb/item Down
sv_SE: Välj verb/objekt ner

en: Select Actor 1
sv_SE: Välj skådespelare 1

en: Select Actor 2
sv_SE: Välj skådespelare 2

en: Select Actor 3
sv_SE: Välj skådespelare 3

en: Select Actor 4
sv_SE: Välj skådespelare 4

en: Select Actor 5
sv_SE: Välj skådespelare 5

en: Select Choice 1
sv_SE: Välj val 1

en: Select Choice 2
sv_SE: Välj val 2

en: Select Choice 3
sv_SE: Välj val 3

en: Select Choice 4
sv_SE: Välj val 4

en: Select Choice 5
sv_SE: Välj val 5

en: Select Choice 6
sv_SE: Välj val 6

en: Select Next Actor
sv_SE: Välj nästa skådespelare

en: Select Previous Actor
sv_SE: Välj föregående skådespelare

en: Skip Text
sv_SE: Skippa text

en: Show hotspots
sv_SE: Visa känsliga punkter

en: You selected Ransome *unbeeped* (DLC) but the DLC has not been detected!
sv_SE: Du valde Ransome *unbeeped* (DLC) men DLC:n har inte detekterats!

en: Enable frame skipping
sv_SE: Aktivera bildöverhoppning

en: Allow the game to skip animation frames when running too slow.
sv_SE: Tillkåt spelet att hoppa över animationsbilder när det kör för långsamt.

en: Enable frame limiting
sv_SE: Aktivera bildbegränsning

en: Limits the speed of the game to prevent running too fast.
sv_SE: Begränsa spelets hastighet för att hindra det från att köra för snabbt.

en: Enable cheats
sv_SE: Aktivera fusk

en: Allow cheats by commands and a menu when player is clicked.
sv_SE: Tillåt fusk genom kommandon och en meny när spelaren är vald.

en: Play foot step sounds
sv_SE: Spela fotstegsljud

en: Plays sound when the player moves.
sv_SE: Spelar ljud när spelaren rör sig.

en: Enable jump to mouse position
sv_SE: Aktivera hopp till musposition

en: Jumping while not moving targets the mouse cursor rather than direction only.
sv_SE: Hoppa till musmarkör utan att flytta mål snarare än enbart riktning.

en: Enable font replacement
sv_SE: Aktivera typsnittsersättning

en: Replaces game fonts with rendered fonts
sv_SE: Ersätter speltypsnitt med renderade typsnitt

note: I18N: Silencer is the player-character in Crusader games, known as the Avatar in Ultima series.
en: Camera moves with Silencer
sv_SE: Kamera följer efter Silencer

en: Camera tracks the player movement rather than snapping to defined positions.
sv_SE: Kamera följer spelarrörelser snarare än att hoppa till definierade positioner.

en: Always enable Christmas easter-egg
sv_SE: Aktivera alltid julpåskägg

en: Enable the Christmas music at any time of year.
sv_SE: Aktivera julmusiken när som helst under året.

en: Could not find correct ultima.dat datafile
sv_SE: Kunde inte hitta den korrekta ultima.dat-datafilen

en: loading quick save %d
sv_SE: läser in snabbsparning %d

en: saving quick save %d
sv_SE: sparar snabbsparning %d

en: Original Save
sv_SE: Originalsparning

en: Transfer Character
sv_SE: Överför karaktär

en: Ultima VIII Cheats
sv_SE: Ultima VIII Fusk

en: Ultima VIII Debug
sv_SE: Ultima VIII Felsök

en: Crusader intro movie file missing - check that the FLICS and SOUND directories have been copied from the CD.  More instructions are on the wiki: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.
sv_SE: Filmfil med Crusader-intro saknas - kontrollera tt FLICS- och SOUND-katalogerna har kopierats från CD:n. Mer instruktioner finns på wiki:n: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.

en: Improved click sensitivity
sv_SE: Förbättrad klickkänslighet

en: Allows the mouse to be moved a short distance without cancelling click interactions.  If this is off, any mouse movement while the mouse button is held cancels a click interaction.
sv_SE: Tillåter att musen flyttas en kortsträcka utan att avbryta klick. Om detta är av kommer alla musrörelse medan musknappen hålls ned att avbrytta ett pågående klick.

en: Faster animations
sv_SE: Snabbare animationer

en: Speeds up animations.
sv_SE: Snabbar upp animationer.

en: Skip main menu
sv_SE: Hoppa över huvudmeny

en: Starts a new game upon launching instead of going to the main menu.
sv_SE: Startar spelet omedelbar istället för att gå till hvudumenyn.

en: Use 16-color graphics
sv_SE: Använd 16-färgers grafik

en: Uses 16-color graphics.
sv_SE: Använder 16-färgers grafik.

en: Preload sounds
sv_SE: Förinläs ljud

en: Preload sounds. May improve performance on slow hard drives.
sv_SE: Förinläs ljud. Kan förbättra prestanda på långsamma hårddiskar.

en: Display help screen
sv_SE: Visa hjälpskärm

en: Open sound settings
sv_SE: Öppna ljudinställningar

en: Sound effect volume down
sv_SE: Ljudeffektvolym ner

en: Sound effect volume up
sv_SE: Ljudeffektvolym upp

en: Skip current animation
sv_SE: Skippa aktuellt animation

en: Cycle item in scene (debug cheat)
sv_SE: Cykla genom objekt i scenen (felsökningsfusk)

en: This game requires JPEG support, which was not compiled in.
sv_SE: Detta spelkräver JPEG-stöd, vilket inte kompilerats in.

en: Music for this game requires Ogg Vorbis support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
sv_SE: Musik för detta spel kräver Ogg Vorbis-stöd, vilket inte kompilerats in.
    Spelet kommer fortfarande att fungera, men utan musik.

en: Music for this game requires MP3 support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
sv_SE: Musik för detta spel kräver MP3-stöd, vilket inte kompilerats in.
    Spelet kommer fortfarande att fungera, men utan musik.

en: Failed to load save, the save data appears to be damaged.
sv_SE: Misslyckades med att ladda sparning, spardatan verkar vara skadad.

en: Failed to read version information from save file.
sv_SE: Kunde inte läsa versionsinformation från sparfil.

en: An unknown error occurred while attempting to load the saved game.
sv_SE: Ett okänt fel inträffade vid inläsning av sparat spel.

en: Show FPS-counter
sv_SE: Visa FPS-räknare

en: Show the current number of frames per second in the upper left corner
sv_SE: Visar det aktuella antalet bildrutor per sekund i det övre vänstra hörnet

en: Sprite bilinear filtering (SLOW)
sv_SE: Bilinjär filtrering av rörliga figurer (LÅNGSAM)

en: Apply bilinear filtering to individual sprites
sv_SE: Tillämpa bilinjär filtrering på enskilda rörliga figurer

en: Force to use 2D renderer (2D games only)
sv_SE: Tvinga användning av 2D-renderare (endast 2D-spel)

en: This setting forces ScummVM to use 2D renderer while running 2D games
sv_SE: Denna inställning tvingar ScummVM att använda 2D-renderare då 2D-spel körs

en: FoxTail support is not compiled in
sv_SE: FoxTail-stöd är inte inkompilerat

en: Hero Craft support is not compiled in
sv_SE: Hero Craft-stöd är inte inkompilerat

en: Wintermute3D support is not compiled in
sv_SE: Wintermute3D-stöd är inte inkompilerat

en: This game requires PNG, JPEG and Vorbis support.
sv_SE: Detta spel kräver PNG-, JPEG- och Vorbis-stöd.

en: This game requires the FoxTail subengine, which is not compiled in.
sv_SE: Detta spel kräver FoxTail-undermotorn, vilken inte kompilerats in.

en: This game requires the HeroCraft subengine, which is not compiled in.
sv_SE: Detta spel kräver HeroCraft-undermotorn, vilken inte kompilerats in.

en: This game requires 3D capabilities, which is not compiled in. As such, it is likely to be unplayable totally or partially.
sv_SE: Detta spel kräver 3D-förmågor vilka inte kompilerats in. Därför kommer det troligtvis vara helt eller delvis ospelbart.

note: I18N: Debug feature to draw lines of scene geometry: walls, walking areas, etc
en: Show scene geometry
sv_SE: Visa scengeometri

en: Previous page
sv_SE: Förgående sida

en: Next page
sv_SE: Nästa sida

en: Show hints
sv_SE: Visa ledtrådar

en: GUI variant A
sv_SE: GUI-variant A

en: GUI variant B
sv_SE: GUI-variant B

en: Phone cancel button
sv_SE: Telefon avbryt-knapp

en: Phone up button
sv_SE: Telefon upp-knapp

en: Phone down button
sv_SE: Telefon ned-knapp

note: I18N: Some items are scripted to have alternative "Use" action, when MiddleClick is used It may result in actor saying different text or item being decomposed to it's parts
en: Alternative action
sv_SE: Alternativ handling

en: Phone 0 button
sv_SE: Telefon 0-knapp

en: Phone 1 button
sv_SE: Telefon 1-knapp

en: Phone 2 button
sv_SE: Telefon 2-knapp

en: Phone 3 button
sv_SE: Telefon 3-knapp

en: Phone 4 button
sv_SE: Telefon 4-knapp

en: Phone 5 button
sv_SE: Telefon 5-knapp

en: Phone 6 button
sv_SE: Telefon 6-knapp

en: Phone 7 button
sv_SE: Telefon 7-knapp

en: Phone 8 button
sv_SE: Telefon 8-knapp

en: Phone 9 button
sv_SE: Telefon 9-knapp

en: Phone * button
sv_SE: Telefon *-knapp

en: Phone # button
sv_SE: Telefon #-knapp

en: Show help
sv_SE: Visa hjälp

en: Scroll up
sv_SE: Bläddra uppåt

en: Scroll down
sv_SE: Bläddra nedåt

en: Change shadow type
sv_SE: Ändra skuggtyp

en: Volume max
sv_SE: Volym max

note: I18N: Displays a debug interface with a CLI for various features
en: Show debug parser
sv_SE: Visa felsökningstolk

note: I18N: Displays a debug text message
en: Debug print
sv_SE: Felsökningsutskrift

note: I18N: Exits the game
en: Exit
sv_SE: Avsluta

note: I18N: Displays a debug interface that changes light settings
en: Light helper window
sv_SE: Hjälpfönster för belysning

en: Run forward
sv_SE: Spring framåt

en: Run backward
sv_SE: Spring bakåt

en: Turn left fast
sv_SE: Sväng vänster snabbt

en: Turn right fast
sv_SE: Sväng höger snabbt

note: I18N: Displays a blueprint with robot parts
en: Show blueprint
sv_SE: Visa teknisk ritning

en: Next action
sv_SE: Nästa handling

en: Previous action
sv_SE: Föregående handling

en: Volume off
sv_SE: Volym av

en: Change font size
sv_SE: Ändra typsnittsstorlek

en: Walking speed: Low
sv_SE: Gånghastighet: Långsam

en: Walking speed: Medium
sv_SE: Gånghastighet: Medium

en: Walking speed: High
sv_SE: Gånghastighet: Snabb

en: Cancel waiting
sv_SE: Avbryt väntande

en: First page
sv_SE: Första sida

en: Last page
sv_SE: Sista sida

note: I18N: ultra_super_mega_fast_walk is the name of the variable used at game script for this speed
en: Walking speed: Ultra Super Mega Fast
sv_SE: Gånghastighet: Super Duper Mega Snabb

en: Show game credits
sv_SE: Visa speleftertexter

en: Play selected music record
sv_SE: Spela vald musikskiva

en: Select next music record
sv_SE: Spela nästa musikskiva

en: Play note 1: A
sv_SE: Spela not 1: A

en: Play note 2: F#
sv_SE: Spela not 2: F#

en: Play note 3: D#
sv_SE: Spela not 3: D#

en: Play note 4: C#
sv_SE: Spela not 4: C#

en: Play note 5: E
sv_SE: Spela not 5: E

en: Play note 6: G#
sv_SE: Spela not 6: G#

en: Play note 7: B
sv_SE: Spela not 7: B

en: Ability: Telekinesis
sv_SE: Förmåga: Telekinesi

en: Ability: Push
sv_SE: Förmåga: Knuffa

en: Ability: Lightning
sv_SE: Förmåga: Åska

en: Ability: Light
sv_SE: Förmåga: Ljus

en: Ability: Wind
sv_SE: Förmåga: Vind

en: Ability: Sound
sv_SE: Förmåga: Ljud

en: Ability: Esence
sv_SE: Förmåga: Essens

en: Ability: Exorcist
sv_SE: Förmåga: Exorcist

en: Show hints / Dance move
sv_SE: Visa tips / danssteg

en: Dance move up
sv_SE: Dans flytta upp

en: Dance move down
sv_SE: Dans flytta ned

en: Dance move left
sv_SE: Dans flytta vänster

en: Dance move right
sv_SE: Dans flytta höger

en: Cancel input
sv_SE: Avbryt inmatning

en: Hide hints
sv_SE: Göm tips

note: I18N: At one of the puzzles game asks to press Up key / Shift key / Down key
en: Shift key
sv_SE: Skift-tangent

note: I18N: Chapayev is the name of game character, Vasily Chapayev This action makes Chapayev interact with item instead of Petka
en: Chapayev's action
sv_SE: Chapayevs handling

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Dialogue answer 1
sv_SE: Dialogsvar 1

en: Dialogue answer 2
sv_SE: Dialogsvar 2

en: Dialogue answer 3
sv_SE: Dialogsvar 3

en: Dialogue answer 4
sv_SE: Dialogsvar 4

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel slower
sv_SE: Snurra hjulet långsammare

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel faster
sv_SE: Snurra hjulet snabbare

en: Zoom out
sv_SE: Zooma ut

en: Zoom in
sv_SE: Zooma in

en: Show journal
sv_SE: Visa journal

note: I18N: Displays a debug interface with Bezier curves
en: Bezier window
sv_SE: Bezier-fönster

note: I18N: Use droid to perform an action
en: Droid's action
sv_SE: Robots handling

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action rotates current tetris item
en: Rotate
sv_SE: Rotera

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action drops current tetris item
en: Drop
sv_SE: Släpp

en: Player 1: Up
sv_SE: Spelare 1: Upp

en: Player 1: Left
sv_SE: Spelare 1: Vänster

en: Player 1: Down
sv_SE: Spelare 1: Ner

en: Player 1: Right
sv_SE: Spelare 1: Höger

en: Player 2: Up
sv_SE: Spelare 2: Upp

en: Player 2: Left
sv_SE: Spelare 2: Vänster

en: Player 2: Down
sv_SE: Spelare 2: Ner

en: Player 2: Right
sv_SE: Spelare 2: Höger

note: I18N: Displays a debug FPS counter
en: Debug FPS
sv_SE: Felsökning FPS

en: Key i
sv_SE: Tangent i

en: This saved game uses version %u, but this engine only supports up to version %d. You will need an updated version of the engine to use this saved game.
sv_SE: Den här sparfilen använder version %u, men spelmotorn har bara stöd för upp till version %d. Det krävs en uppdaterad version av spelmotorn för att använda den här sparfilen.

en: Double FPS
sv_SE: Dubbla FPS

en: Increase framerate from 30 to 60 FPS
sv_SE: Öka antalet bildrutor per sekund från 30 till 60

en: Enable Venus
sv_SE: Aktivera Venus

en: Enable the Venus help system
sv_SE: Aktivera Venus-hjälpsystemet

en: Disable animation while turning
sv_SE: Avaktivera animering när skärmen vänds

en: Disable animation while turning in panorama mode
sv_SE: Avaktivera animering medan skärmen vänds i panorama-läge

en: Use high resolution MPEG video
sv_SE: Använd högupplöst MPEG-video

en: Use MPEG video from the DVD version instead of lower resolution AVI
sv_SE: Använd MPEG-video från DVD-versionen istället för lågupplöst AVI

en: Look Up
sv_SE: Titta upp

en: Look Down
sv_SE: Titta ner

en: Spellbook
sv_SE: Trollbok

en: Score
sv_SE: Poäng

en: Put away object
sv_SE: Lägg undan objekt

en: Extract coin
sv_SE: Extrahera mynt

en: Preferences
sv_SE: Inställningar

en: Before playing this game, you'll need to copy the required fonts into ScummVM's extras directory, or into the game directory. On Windows, you'll need the following font files from the Windows font directory: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New and Arial. Alternatively, you can download the Liberation Fonts or the GNU FreeFont package. You'll need all the fonts from the font package you choose, i.e., LiberationMono, LiberationSans and LiberationSerif, or FreeMono, FreeSans and FreeSerif respectively.
sv_SE: Innan du spelar detta spel måste du kopiera de typsnitt som krävs in i ScummVMs extras-katalog, eller in i spelkatalogen. På Windows kommer du att behöva följande typsnittsfiler från Windows typsnittskatalog: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New och Arial. Alternativt kan du ladda ner Liberation typsnitten eller GNUs FreeFont-paket. Du kommer att behöva alla fontera från typsnittspaketet du väljer, d.v.s. LiberationMono, LiberationSans och LiberationSerif eller FreeMono, FreeSans och FreeSerif, respektive.
