seahorse - en to fi translation catalogue (521 entries)

en: Add Key Server
fi: Lisää avainpalvelin

en: Custom
fi: Oma määrittely

note: Buttons
en: Cancel
fi: Peru

en: Save
fi: Tallenna

en: Cannot delete
fi: Poistaminen ei onnistunut

en: Couldn’t export keys
fi: Avaimia ei voitu viedä

en: Couldn’t export data
fi: Tietojen vienti ei onnistunut

en: Enter the date directly
fi: Syötä päiväys käsin

en: Select the date from a calendar
fi: Valitse päiväys kalenterista

note: The buttons
en: _Cancel
fi: _Peru

note: Delete item
en: _Delete
fi: _Poista

en: Export
fi: Vie

en: Enter PIN or password for: %s
fi: Syötä PIN tai salasana: %s

note: The second and main entry
en: Confirm:
fi: Vahvista:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Passwords
fi: Salasanat

en: Keys
fi: Avaimet

en: Certificates
fi: Varmenteet

en: Preferences
fi: Asetukset

en: None: Don’t publish keys
fi: Ei mitään: älä julkaise avaimia

en: initial temporary item
fi: ensimmäinen tilapäinen kohde

en: Key Server Type:
fi: Avainpalvelimen tyyppi:

en: Host:
fi: Verkkonimi:

en: The host name or address of the server.
fi: Palvelimen verkkonimi tai osoite.

en: The port to access the server on.
fi: Portti, jossa palvelin on.

en: Keyservers
fi: Avainpalvelimet

en: Add keyserver
fi: Lisää avainpalvelin

en: Key Synchronization
fi: Avainten synkronointi

en: _Publish keys to:
fi: J_ulkaise avaimet:

en: Automatically retrieve keys from _key servers
fi: Nouda avaimet automaattisesti avain_palvelimilta

en: Automatically synchronize _modified keys with key servers
fi: Synkronoi _muokatut avaimet automaattisesti avainpalvelimille

en: LDAP Key Server
fi: LDAP-avainpalvelin

note: WITH_LDAP
en: HTTP Key Server
fi: HTTP-avainpalvelin

en: HTTPS Key Server
fi: HTTPS-avainpalvelin

[ctx: Validity]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Validity]
en: Never
fi: Ei koskaan

[ctx: Validity]
en: Marginal
fi: Jonkin verran

[ctx: Validity]
en: Full
fi: Kokonaan

[ctx: Validity]
en: Ultimate
fi: Ehdottomasti

[ctx: Validity]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: Validity]
en: Revoked
fi: Mitätöity

[ctx: shortcut window]
en: Overview
fi: Päänäkymä

[ctx: shortcut window]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
fi: Avaa valikko

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item
fi: Luo uusi tietue

[ctx: shortcut window]
en: Import item from file
fi: Tuo tietue tiedostosta

[ctx: shortcut window]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
fi: Pikanäppäinluettelo

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
fi: Liikkuminen

[ctx: shortcut window]
en: Select previous keyring
fi: Valitse edellinen avainnippu

[ctx: shortcut window]
en: Select next keyring
fi: Valitse seuraava avainnippu

[ctx: shortcut window]
en: Show sidebar (on small screens)
fi: Näytä sivupalkki (pienillä näytöillä)

[ctx: shortcut window]
en: Show keyring contents (on small screens)
fi: Näytä avainnipun sisältö (pienillä näytöillä)

en: Auto retrieve keys
fi: Nouda avaimet automaattisesti

en: Whether or not keys should be automatically retrieved from key servers.
fi: Noudetaanko avaimet automaattisesti avainpalvelimilta vai ei.

en: Auto publish keys
fi: Julkaise avaimet automaattisesti

en: Whether or not modified keys should be automatically published.
fi: Julkaistaanko muokatut avaimet automaattisesti vai ei.

en: Publish keys to this key server
fi: Julkaise avaimet tälle avainpalvelimelle

en: The key server to publish PGP keys to. Or empty to suppress publishing of PGP keys.
fi: Avainpalvelin johon PGP-avaimet julkaistaan. Jätä tyhjäksi jos haluat ehkäistä PGP-avainten julkaisun.

en: Last key servers used
fi: Viimeksi käytetyt avainpalvelimet

en: Show keyrings sidebar
fi: Näytä avainniput sivupalkissa

en: Show keyrings sidebar in Seahorse.
fi: Näytä avainniput listaava sivupalkki.

en: Which items to show
fi: Näytettävät tietueet

en: Width of the side pane
fi: Sivupaneelin leveys

en: The default width of the side pane.
fi: Sivupaneelin oletusleveys.

en: The keyrings chosen
fi: Valitut avainniput

en: The column to sort the Seahorse keys by
fi: Sarake jonka mukaan avaimet järjestetään

en: Show validity column
fi: Näytä kelvollisuussarake

en: No longer in use.
fi: Ei enää käytössä.

en: Show expiry column
fi: Näytä vanhenemissarake

en: Show trust column
fi: Näytä luottosarake

en: Show type column
fi: Näytä tyyppisarake

en: Width of the window
fi: Ikkunan leveys

en: Width (in pixels) of the window.
fi: Ikkunan leveys pikseleissä.

en: Height of the window
fi: Ikkunan korkeus

en: Height (in pixels) of the window.
fi: Ikkunan korkeus pikseleissä.

en: Passwords and Keys
fi: Salasanat ja avaimet

en: Manage your passwords and encryption keys
fi: Hallitse salasanoja ja salausavaimia

en: Passwords and Keys is a GNOME application for managing encryption keys.
fi: Salasanat ja avaimet on Gnome-sovellus salausavainten hallintaan.

en: With Passwords and Keys you can create and manage PGP keys, create and manage SSH keys, publish and retrieve keys from key servers, cache your passphrase so you don’t have to keep typing it and backup your keys and keyring.
fi: Voit luoda sekä hallita PGP- ja SSH-avaimia, julkaista ja noutaa avaimia avainpalvelimilta, asettaa tunnuslauseen välimuistiin sekä varmuuskopioida avaimet ja avainnipun.

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keyring;encryption;security;sign;ssh;gpg;pgp;
fi: keyring;encryption;security;sign;ssh;gpg;pgp;avainnippu;salaus;turvallisuus;tietoturva;allekirjoita;

en: Stored personal passwords, credentials and secrets
fi: Tallennetut henkilökohtaiset salasanat, pääsyoikeudet ja salaisuudet

en: Couldn’t unlock
fi: Lukituksen avaus ei onnistunut

en: Couldn’t add item
fi: Kohteen lisäys ei onnistunut

en: Password or Secret
fi: Salasana tai salaisuus

en: Network connection secret
fi: Verkkoyhteyden salaisuus

en: Wi-Fi password
fi: Wifi-salasana

en: Network password
fi: Verkkosalasana

en: GNOME Web password
fi: Gnomen verkkoselaimen salasana

en: Google Chrome password
fi: Google Chrome -salasana

en: Instant messaging password
fi: Pikaviestimen salasana

note: Translators: This should be the same as the string in empathy
en: IM account password for
fi: Pikaviestintilin salasana

en: Telepathy password
fi: Telepathy-salasana

en: GNOME Online Accounts password
fi: Gnomen verkkotilien salasana

en: Save changes for this item?
fi: Tallennetaanko muutokset tähän kohteeseen?

en: Access a network share or resource
fi: Pääsy verkkojakoon tai -resurssiin

en: Access a website
fi: Pääsy WWW-sivustolle

en: Unlocks a PGP key
fi: Avaa PGP-avaimen

en: Unlocks a Secure Shell key
fi: Avaa SSH-avaimen

en: Saved password or login
fi: Tallennettu salasana tai kirjautuminen

en: Network Credentials
fi: Verkon pääsyoikeudet

en: Password
fi: Salasana

en: Couldn’t change password.
fi: Salasanaa ei voitu vaihtaa.

en: Couldn’t set description.
fi: Kuvausta ei voitu asettaa.

en: Error deleting the password.
fi: Virhe salasanaa poistaessa.

en: Stored note
fi: Tallennettu huomautus

en: Keyring password
fi: Avainnipun salasana

en: Encryption key password
fi: Salausavaimen salasana

en: Key storage password
fi: Avainsäilön salasana

en: Network Manager secret
fi: Verkonhallinnan salaisuus

en: Are you sure you want to delete the password “%s”?
fi: Haluatko varmasti poistaa salasanan “%s”?

en: Are you sure you want to delete %d password? | Are you sure you want to delete %d passwords?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa %d salasanan?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %d salasanaa?

en: Couldn’t add keyring
fi: Avainnippua ei voitu lisätä

en: Unknown date
fi: Tuntematon päiväys

en: A keyring that is automatically unlocked on login
fi: Avainnippu, joka avataan automaattisesti kirjautumisen yhteydessä

en: A keyring used to store passwords
fi: Avainnippu, johon varastoidaan salasanat

en: Couldn’t set default keyring
fi: Oletusavainnippua ei voitu asettaa

en: Couldn’t change keyring password
fi: Avainnipun salasanaa ei voitu vaihtaa

en: _Set as default
fi: A_seta oletus

en: Change _Password
fi: Vaihda _salasana

en: Are you sure you want to delete the password keyring “%s”?
fi: Haluatko varmasti poistaa salasana-avainnipun “%s”?

en: I understand that all items will be permanently deleted.
fi: Ymmärrän, että kaikki kohteet poistetaan lopullisesti.

en: Show/Hide password
fi: Näytä/piilota salasana

en: Add Password
fi: Lisää salasana

en: _Keyring:
fi: _Avainnippu:

en: _Description:
fi: _Kuvaus:

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: Add
fi: Lisää

en: Add password keyring
fi: Lisää salasana-avainnippu

en: Please choose a name for the new keyring. You will be prompted for an unlock password.
fi: Valitse nimi uudelle avainnipullu. Sinulta kysytään avaussalasanaa.

en: New Keyring Name:
fi: Uuden avainnipun nimi:

en: Item Properties
fi: Kohteen ominaisuudet

en: Description
fi: Kuvaus

en: Copy
fi: Kopioi

note: To translators: This is the noun not the verb.
en: Use
fi: Käyttö

en: Type
fi: Tyyppi

en: Server
fi: Palvelin

en: Login
fi: Käyttäjätunnus

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Delete Password
fi: Poista salasana

en: Keyring properties
fi: Avainnipun ominaisuudet

en: Name
fi: Nimi

en: Created on
fi: Luotu

en: Change password
fi: Vaihda salasana

en: Set as default
fi: Aseta oletukseksi

en: Add subkey to %s
fi: Lisää aliavain avaimelle %s

en: DSA (sign only)
fi: DSA (vain allekirjoitus)

en: ElGamal (encrypt only)
fi: ElGamal (vain salaus)

en: RSA (sign only)
fi: RSA (vain allekirjoitus)

en: RSA (encrypt only)
fi: RSA (vain salaus)

en: Key _Type
fi: Avaimen _tyyppi

en: Key _Length
fi: Avaimen _pituus

en: Length of Key
fi: Avaimen pituus

en: Expiration Date
fi: Vanhenemispäivä

en: Never E_xpires
fi: Ei vanhene _koskaan

en: If key never expires
fi: Vanheneeko avain koskaan

en: Generate a new subkey
fi: Luo uusi aliavain

en: Add user ID to %s
fi: Lisää käyttäjätunniste avaimeen %s

en: Couldn’t add user ID
fi: Käyttäjätunnistetta ei voitu lisätä

en: Add User ID
fi: Lisää käyttäjätunniste

note: Full name of the key, usually the name of the user.
en: Full _Name
fi: Koko _nimi

en: Must be at least 5 characters long
fi: Tulee olla vähintään 5 merkkiä pitkä

en: _Email Address
fi: _Sähköpostiosoite

en: Optional email address
fi: Valinnainen sähköpostiosoite

en: Key Co_mment
fi: Avaimen _kommentti

en: Optional comment describing key
fi: Valinnainen avainta kuvaava kommentti

en: Create the new user ID
fi: Luo uusi käyttäjätunniste

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
fi: Salauksen purku ei onnistunut. Sinulla ei ehkä ole purkuavainta.

en: The operation was cancelled
fi: Toiminto keskeytettiin

en: Invalid expiry date
fi: Virheellinen vanhenemispäivä

en: The expiry date must be in the future
fi: Vanhenemispäivän täytyy olla tulevaisuudessa

en: Couldn’t change expiry date
fi: Vanhenemispäivää ei voitu muuttaa

en: Expiry: %s
fi: Vanhenee: %s

en: _Never expires
fi: _Ei vanhene koskaan

en: C_hange
fi: _Muuta

en: Multiple Keys
fi: Useita avaimia

en: Key Data
fi: Avaimen tiedot

en: Armored PGP keys
fi: Panssaroidut PGP-avaimet

en: PGP keys
fi: PGP-avaimet

en: Couldn’t generate PGP key
fi: PGP-avainta ei voitu luoda

en: Passphrase for New PGP Key
fi: Uuden PGP-avaimen tunnuslause

en: Enter the passphrase for your new key twice.
fi: Syötä uuden avaimesi tunnuslause kahdesti.

note: Has line breaks because GtkLabel is completely broken WRT wrapping
en: When creating a key we need to generate a lot of
    random data and we need you to help. It’s a good
    idea to perform some other action like typing on
    the keyboard, moving the mouse, using applications.
    This gives the system the random data that it needs.
fi: Avainta luodessa on luotava paljon satunnaisdataa
    ja siinä tarvitaan apuasi. Tee samalla muita
    toimintoja, kuten kirjoita näppäimistöllä, 
    liikuta hiirtä ja käytä sovelluksia.
    Näin järjestelmä saa tarvitsemansa satunnaisdatan.

en: Generating key
fi: Luodaan avainta

en: Name must be at least 5 characters long.
fi: Nimen tulee olla vähintään 5 merkkiä pitkä.

en: New PGP key
fi: Uusi PGP-avain

en: A PGP key allows you to encrypt email or files to other people.
fi: PGP-avain mahdollistaa sähköpostin ja tiedostojen salauksen muille henkilöille.

en: _Advanced key options
fi: Avaimen _lisäasetukset

en: _Comment
fi: _Kommentti

en: Encryption _Type
fi: Salaus_tyyppi

en: Key _Strength (bits)
fi: Avaimen _vahvuus (bittejä)

en: E_xpiration Date
fi: Vanh_enemispäivä

en: Ne_ver Expires
fi: Ei _vanhene koskaan

en: C_reate
fi: _Luo

en: Generate a new key
fi: Luo uusi avain

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa avaimen %s?

en: Are you sure you want to permanently delete %d keys? | Are you sure you want to permanently delete %d keys?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa %d avainta?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %d avainta?

en: Wrong password
fi: Väärä salasana

en: This was the third time you entered a wrong password. Please try again.
fi: Syötit väärän salasanan jo kolmannen kerran. Yritä uudelleen.

en: Wrong passphrase.
fi: Väärä tunnuslause.

en: Enter new passphrase for “%s”
fi: Syötä uusi tunnuslause avaimelle “%s”

en: Enter passphrase for “%s”
fi: Syötä tunnuslause avaimelle “%s”

en: Enter new passphrase
fi: Syötä uusi tunnuslause

en: Enter passphrase
fi: Syötä tunnuslause

en: Passphrase
fi: Tunnuslause

en: Loaded %d key | Loaded %d keys
fi[0]: Ladattiin %d avain
fi[1]: Ladattiin %d avainta

en: Invalid key data (missing UIDs). This may be due to a computer with a date set in the future or a missing self-signature.
fi: Virheellistä avaintietoa (puuttuvia tunnisteita). Tämä saattaa johtua tietokoneesta, jonka kello on tulevaisuudessa, tai puuttuvasta itseallekirjoituksesta.

en: GnuPG keys
fi: GnuPG-avaimet

en: GnuPG: default keyring directory
fi: GnuPG: avainnipun oletushakemisto

en: <big><b>The photo is too large</b></big>
    The recommended size for a photo on your key is %d × %d pixels.
fi: <big><b>Valokuva on liian suuri</b></big>
    Suositeltu valokuvan koko on %d × %d pikseliä.

en: _Don’t Resize
fi: Ä_lä muuta kokoa

en: _Resize
fi: _Muuta kokoa

en: This is not a image file, or an unrecognized kind of image file. Try to use a JPEG image.
fi: Tämä ei ole kuvatiedosto tai sen tyyppiä ei tunnisteta. Kokeile käyttää JPEG-tiedostoa.

en: All image files
fi: Kaikki kuvatiedostot

en: All JPEG files
fi: Kaikki JPEG-tiedostot

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Choose Photo to Add to Key
fi: Valitse avaimeen lisättävä kuva

en: _Open
fi: _Avaa

en: Couldn’t prepare photo
fi: Valokuvaa ei voitu valmistella

en: Couldn’t add photo
fi: Valokuvaa ei voitu lisätä

en: The file could not be loaded. It may be in an invalid format.
fi: Tiedostoa ei voitu ladata. Se saattaa olla virheellistä muotoa.

en: Are you sure you want to remove the current photo from your key?
fi: Haluatko varmasti poistaa nykyisien kuvan avaimestasi?

en: Couldn’t delete photo
fi: Valokuvaa ei voitu poistaa

en: Couldn’t revoke subkey
fi: Aliavainta ei voitu mitätöidä

en: Revoke: %s
fi: Mitätöi: %s

en: No reason
fi: Ei syytä

en: No reason for revoking key
fi: Ei syytä avaimen mitätöintiin

en: Compromised
fi: Murrettu

en: Key has been compromised
fi: Avain on murrettu

en: Superseded
fi: Korvattu

en: Key has been superseded
fi: Avain on korvattu

en: Not Used
fi: Ei käytössä

en: Key is no longer used
fi: Avain ei ole enää käytössä

en: _Reason:
fi: _Syy:

en: Reason for revoking the key
fi: Avaimen mitätöimisen syy

en: Optional description of revocation
fi: Valinnainen mitätöimisen kuvaus

en: Revoke key
fi: Mitätöi avain

en: Re_voke
fi: _Mitätöi

en: I understand that this secret key will be permanently deleted.
fi: Ymmärrän, että tämä salainen avain poistetaan lopullisesti.

en: This key was already signed by
    “%s”
fi: Tämä avaimen on jo allekirjoittanut
    “%s”

en: Couldn’t sign key
fi: Avainta ei voitu allekirjoittaa

note: TODO: We should be giving an error message that allows them to generate or import a key
en: No keys usable for signing
fi: Allekirjoitukseen sopivia avaimia ei löydy

en: You have no personal PGP keys that can be used to indicate your trust of this key.
fi: Sinulla ei ole omia PGP-avaimia, joilla tämä avain voidaan allekirjoittaa ja ilmaista luottamuksesi siihen.

en: Sign Key
fi: Allekirjoita avain

en: By signing you indicate your trust that this key belongs to:
fi: Allekirjoittamalla ilmaiset luottamuksesi, että avain kuuluu seuraavalle henkilölle:

en: Key Name
fi: Avaimen nimi

en: How carefully have you checked this key?
fi: Kuinka tarkasti olet tarkistanut tämän avaimen?

en: _Not at all
fi: _Ei lainkaan

en: _Casually
fi: _Pintapuolisesti

en: _Very Carefully
fi: E_rittäin tarkasti

en: <i>Not at all:</i> means you believe the key is owned by the person who claims to own it, but you could not or did not verify this to be a fact.
fi: <i>Ei lainkaan</i> tarkoittaa, että uskot avaimen kuuluvan siinä mainitulle henkilölle, mutta et voinut tarkistaa tai et tarkistanut tätä todeksi.

en: <i>Casually:</i> means you have done a casual verification that the key is owned by the person who claims to own it. For example, you could read the key fingerprint to the owner over the phone.
fi: <i>Pintapuolisesti</i> tarkoittaa, että olet tarkistanut tavanomaisesti, että avain kuuluu sen väitetylle omistajalle. Voit esimerkiksi lukea avaimen sormenjäljen omistajalle puhelimessa.

en: <i>Very Carefully:</i> Select this only if you are absolutely sure that this key is genuine.
fi: <i>Erittäin tarkasti</i> tulisi valita vain, jos olet ehdottoman varma että tämä avain kuuluu siinä mainitulle henkilölle.

en: You could use a hard to forge photo identification (such as a passport) to personally check that the name on the key is correct. You should have also used email to check that the email address belongs to the owner.
fi: Voit käyttää vaikeasti väärennettävää valokuvatunnistetta kuten passia tarkistaaksesi henkilökohtaisesti että avaimessa mainittu nimi on oikea. Sinun tulisi myös tarkistaa salatulla sähköpostilla, että avaimessa mainittu sähköpostiosoite kuuluu avaimen omistajalle.

en: How others will see this signature:
fi: Kuinka muut näkevät tämän allekirjoituksen:

en: _Others may not see this signature
fi: _Muut eivät näe tätä allekirjoitusta

en: I can _revoke this signature at a later date.
fi: Voin _mitätöidä tämän allekirjoituksen myöhemmin.

en: Sign key as:
fi: Allekirjoita avain avaimella:

en: _Signer:
fi: _Allekirjoittaja:

en: _Sign
fi: _Allekirjoita

[ctx: Algorithm]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Couldn’t import key: %s
fi: Avainta ei voitu tuoda: %s

en: Key import succeeded
fi: Avaimen tuonti onnistui

en: Import
fi: Tuo

en: Can’t import key
fi: Avainta ei voi tuoda

en: Remote keys
fi: Etäavaimet

en: Remote keys containing “%s”
fi: Etäavaimet sisältäen tunnisteen “%s”

en: The search for keys failed.
fi: Avainten etsintä epäonnistui.

en: Double click on a key to inspect it, or click the import button to import it into your local keyring.
fi: Kaksoisnapsauta avainta tutkiaksesi sitä, tai napsauta tuontipainiketta tuodaksesi avaimen paikalliseen avainnippuun.

en: Find Remote Keys
fi: Etsi avaimia verkosta

en: This will find keys for others on the Internet. These keys can then be imported into your local key ring.
fi: Tämä etsii muiden avaimia verkosta. Löydetyt avaimet voidaan tuoda paikalliseen avainnippuun.

en: _Search for keys containing:
fi: Et_si avaimia, jotka sisältävät:

en: Where to search:
fi: Mistä avaimia etsitään:

en: _Search
fi: _Etsi

en: Couldn’t publish keys to server
fi: Avaimia ei voitu julkaista palvelimelle

en: Couldn’t retrieve keys from server: %s
fi: Avaimia ei voitu hakea palvelimelta: %s

en: <b>%d key is selected for synchronizing</b> | <b>%d keys are selected for synchronizing</b>
fi[0]: <b>%d avain on valittu synkronoitavaksi</b>
fi[1]: <b>%d avainta on valittu synkronoitavaksi</b>

en: Synchronizing keys…
fi: Synkronoidaan avaimia…

en: Sync Keys
fi: Synkronoi avaimet

en: This will publish the keys in your key ring so they’re available for others to use. You’ll also get any changes others have made since you received their keys.
fi: Tämä valinta julkaisee avaimet avainnippuun, jolloin ne ovat muiden käytettävissä. Vastaanotat samalla muutokset, joita muut ovat tehneet aiemmin vastaanottamiisi avaimiin.

en: This will retrieve any changes others have made since you received their keys. No key server has been chosen for publishing, so your keys will not be made available to others.
fi: Tämä valinta hakee muutokset, joita muut ovat tehneet sen jälkeen kun itse hait heidän avaimensa. Avainpalvelinta ei ole valittu julkaisua varten, joten omia avaimiasi ei julkaista muiden käytettäväksi.

en: _Key Servers
fi: Avain_palvelimet

en: _Sync
fi: _Synkronoi

en: Couldn’t communicate with %s: %s
fi: Yhteys palvelimeen %s epäonnistui: %s

en: Couldn’t resolve address %s
fi: Osoitetta %s ei voitu selvittää

note: Now that we've resolved our address, connect via IP
en: Connecting to: %s
fi: Otetaan yhteyttä palvelimeen %s

en: Invalid URI: %s
fi: Virheellinen URI: %s

en: Resolving server address: %s
fi: Selvitetään palvelimen osoitetta: %s

en: PGP Keys
fi: PGP-avaimet

en: PGP keys are for encrypting email or files
fi: PGP-avaimia käytetään sähköpostiviestien ja tiedostojen salaukseen

en: (and %d other) | (and %d others)
fi[0]: (ja %d muu)
fi[1]: (ja %d muuta)

en: Personal PGP key
fi: Henkilökohtainen PGP-avain

en: PGP key
fi: PGP-avain

en: Couldn’t change primary photo
fi: Ensisijaista valokuvaa ei voitu vaihtaa

en: Error changing password
fi: Virhe salasanaa vaihtaessa

note: Translators: the 1st part of the title is the owner's name
en: %s — Private key
fi: %s — Yksityinen avain

note: Translators: the 1st part of the title is the owner's name
en: %s — Public key
fi: %s — Julkinen avain

note: TRANSLATORS: (unknown) expiry date
en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: This key expired on %s
fi: Tämä avain vanheni %s

[ctx: Expires]
en: Never
fi: Ei koskaan

en: Unable to change trust
fi: Luotettavuutta ei voitu muuttaa

en: Couldn’t export key
fi: Avaimen vienti ei onnistunut

en: I believe “%s” is the owner of this key
fi: Uskon, että “%s” on tämän avaimen omistaja

en: I no longer trust that “%s” owns this key
fi: En enää luota, että “%s” omistaa tämän avaimen

en: Change _passphrase
fi: Vaihda _tunnuslause

en: Export _public key
fi: Vie _julkinen avain

en: Export _secret key
fi: Vie _yksityinen avain

en: The owner of the key revoked the key. It should no longer be used.
fi: Avaimen omistaja mitätöi avaimen. Sen käyttö tulee lopettaa.

en: Add a photo to this key
fi: Lisää valokuva avaimeen

en: Remove this photo from this key
fi: Poista tämä valokuva tästä avaimesta

en: Make this photo the primary photo
fi: Tee tästä valokuvasta oletuskuva

en: Go to previous photo
fi: Siirry edelliseen valokuvaan

en: Go to next photo
fi: Siirry seuraavaan valokuvaan

en: Comment
fi: Kommentti

en: Key ID
fi: Avaimen tunniste

en: Fingerprint
fi: Sormenjälki

en: Expires
fi: Vanhenee

en: User IDs
fi: Käyttäjätunnisteet

en: Add user ID
fi: Lisää käyttäjätunniste

en: Subkeys
fi: Aliavaimet

en: _Add subkey
fi: _Lisää aliavain

en: Trust
fi: Luottamus

en: Your trust of this key
fi: Luottamuksesi tähän avaimeen

en: Override owner trust
fi: Ohita omistajan luottamus

[ctx: Validity]
en: Marginally
fi: Jonkin verran

[ctx: Validity]
en: Fully
fi: Kokonaan

[ctx: Validity]
en: Ultimately
fi: Ehdottomasti

en: Signature trust
fi: Allekirjoituksen luottamus

en: I trust signatures from this key on other keys
fi: Luotan tämän avaimen avulla muihin avaimiin tehtyihin allekirjoituksiin

en: Sign key
fi: Allekirjoita avain

en: _Sign key
fi: _Allekirjoita avain

en: Revoke key signature
fi: Mitätöi avaimen allekirjoitus

en: _Revoke
fi: _Mitätöi

en: Owner trust
fi: Omistajan luottamus

en: Give a trust level to the owner of this key
fi: Anna luottamustaso tämän avaimen omistajalle

en: Encrypt
fi: Salaa

en: This subkey can be used for encryption
fi: Tätä aliavainta voi käyttää salaukseen

en: Sign
fi: Allekirjoita

en: This subkey can be used to create data signatures
fi: Tätä aliavainta voi käyttää datan allekirjoitusten luomiseen

en: Certify
fi: Varmenna

en: This subkey can be used to create certificates
fi: Tätä aliavainta voi käyttää varmenteiden luomiseen

en: Authenticate
fi: Tunnistaudu

en: This subkey can be used for authentication
fi: Tätä aliavainta voi käyttää tunnistautumiseen

en: Key
fi: Avain

en: Subkey %d of %s
fi: Aliavain %d avaimesta %s

en: Are you sure you want to permanently delete subkey %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi aliavaimen %s?

en: Couldn’t delete subkey
fi: Aliavainta ei voitu poistaa

en: Subkey was revoked
fi: Aliavain on mitätöity

en: Subkey has expired
fi: Aliavain on vanhentunut

en: Subkey is disabled
fi: Aliavain on poistettu käytöstä

en: Never expires
fi: Ei vanhene koskaan

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Change expiration date
fi: Vaihda vanhenemispäivä

en: Revoke subkey
fi: Mitätöi aliavain

en: Delete subkey
fi: Poista aliavain

en: Usages
fi: Käyttötarkoitukset

en: Created
fi: Luotu

en: Change expiry date
fi: Vaihda vanhenemispäivä

en: Revoke
fi: Mitätöi

note: Translators: This text refers to deleting an item from its type's backing store
en: Delete
fi: Poista

en: Are you sure you want to permanently delete the “%s” user ID?
fi: Haluatko varmasti poistaa käyttäjätunnisteen “%s” pysyvästi?

en: Couldn’t delete user ID
fi: Käyttäjätunnistetta ei voitu poistaa

en: Couldn’t change primary user ID
fi: Ensisijaista käyttäjätunnistetta ei voitu vaihtaa

note: Translators: (Unknown) signature name
en: (Unknown)
fi: (tuntematon)

en: Make _primary
fi: _Aseta ensisijaiseksi

en: Signatures
fi: Allekirjoitukset

en: Only display the signatures of people I trust
fi: Näytä allekirjoitukset vain henkilöiltä joihin luotan

en: Only trusted
fi: Vain luotetut

en: No signatures available
fi: Allekirjoituksia ei ole saatavilla

en: Exporting data
fi: Viedään tietoja

en: Retrieving data
fi: Noudetaan tietoja

en: Importing data
fi: Tuodaan tietoja

en: Sending data
fi: Lähetetään tietoja

en: Unavailable
fi: Ei käytettävissä

en: Certificate
fi: Varmenne

en: Certificates (DER encoded)
fi: Varmenteet (DER-koodatut)

en: Personal certificate and key
fi: Henkilökohtainen varmenne ja avain

en: Personal certificate
fi: Henkilökohtainen varmenne

en: Are you sure you want to permanently delete %d certificate? | Are you sure you want to permanently delete %d certificates?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa %d varmenteen?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %d varmennetta?

en: Couldn’t generate private key
fi: Yksityisavaimen luonti ei onnistunut

en: I understand that this key will be permanently deleted.
fi: Ymmärrän, että tämä avain poistetaan lopullisesti.

en: Unnamed private key
fi: Nimetön yksityinen avain

en: Private key
fi: Yksityinen avain

en: Unnamed
fi: Nimetön

en: Failed to export certificate
fi: Varmenteen vienti epäonnistui

en: Couldn’t delete
fi: Ei voitu poistaa

en: Create
fi: Luo

en: Couldn’t create certificate request
fi: Varmennepyynnön luonti epäonnistui

en: Save certificate request
fi: Tallenna varmennepyyntö

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Certificate request
fi: Varmennepyyntö

en: PEM encoded request
fi: PEM-koodattu pyyntö

en: Couldn’t save certificate request
fi: Varmennepyynnön tallennus epäonnistui

[ctx: Label]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: X.509 certificates and related keys
fi: X.509-varmenteet ja liittyvät avaimet

en: New private key
fi: Uusi yksityinen avain

en: Create a new private key
fi: Luo uusi yksityinen avain

en: Label:
fi: Nimike:

en: Stored at:
fi: Tallennussijainti:

en: Key _Type:
fi: Avaimen _tyyppi:

en: Key _Strength (bits):
fi: Avaimen vahvuus (bittejä):

en: Delete this certificate or key
fi: Poista tämä varmenne tai avain

en: Export the certificate
fi: Vie varmenne

en: Request Certificate
fi: Pyydä varmenne

en: Create a certificate request file for this key
fi: Luo varmennepyyntötiedosto tälle avaimelle

en: Create a certificate request file.
fi: Luo varmennepyyntötiedosto.

en: The common name (CN) placed in the certificate request.
fi: Varmennepyyntöön asetettava yleinen nimi (CN).

en: Name (CN):
fi: Nimi (CN):

en: Contributions:
fi: Avustajat:

en: Version of this application
fi: Tämän ohjelman versio

en: Seahorse Project Homepage
fi: Seahorse-projektin verkkosivusto

en: Data to be imported
fi: Tuotavat tiedot

en: _Import
fi: _Tuo

en: Import failed
fi: Tuonti epäonnistui

note: The prompt
en: Import Key
fi: Tuo avain

note: TODO: This should come from libgcr somehow
en: All key files
fi: Kaikki avaintiedostot

en: Dropped text
fi: Pudotettu teksti

en: Clipboard text
fi: Leikepöydän teksti

en: Couldn’t unlock keyring
fi: Avainnippua ei voitu avata

en: Change Passphrase
fi: Vaihda tunnuslausetta

en: New _Passphrase:
fi: Uusi _tunnuslause:

en: Confirm new passphrase
fi: Varmista uusi tunnuslause

en: Con_firm Passphrase:
fi: _Varmista tunnuslause:

en: _Find remote keys…
fi: _Etsi etäavaimia…

en: _Sync and publish keys…
fi: _Synkronoi ja julkaise avaimia…

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _About Passwords and Keys
fi: _Tietoja - Salasanat ja salausavaimet

en: Filter items:
fi: Suodata kohteita:

en: Show p_ersonal
fi: Näytä _henkilökohtaiset

en: Show _trusted
fi: Näytä _luotetut

en: Show an_y
fi: Näytä _mikä tahansa

en: Secure Shell key
fi: Secure Shell -avain

en: Used to access other computers
fi: Käytetään kirjauduttaessa muihin tietokoneisiin

en: GPG key
fi: GPG-avain

en: Used to encrypt emails and files
fi: Käytetään sähköpostin ja tiedostojen salaukseen

en: Password keyring
fi: Salasanojen avainnippu

en: Used to store application and network passwords
fi: Käytetään tallentamaan ohjelmien ja verkon salasanoja

en: Safely store a password or secret
fi: Tallenna salasana tai salaisuus turvallisesti

en: Used to request a certificate
fi: Käytetään varmennepyyntöihin

en: Import from file…
fi: Tuo tiedostosta…

en: Add a new key or item
fi: Lisää uusi avain tai kohde

en: Back
fi: Takaisin

en: Search for a key or password
fi: Etsi avainta tai salasanaa

en: Filter
fi: Suodata

en: This collection seems to be empty
fi: Tämä kokoelma vaikuttaa tyhjältä

en: Add new items
fi: Lisää uusia kohteita

en: Keyring is locked
fi: Avainnippu on lukittu

en: Unlock
fi: Avaa lukitus

note: Translators: This is only relevant for "Password" items
en: Copy secret
fi: Kopioi salaisuus

en: Export…
fi: Vie…

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Configure Key for Secure Shell…
fi: Määritä SSH-avain…

note: Lock and unlock items
en: _Lock
fi: _Lukitse

en: _Unlock
fi: _Avaa lukitus

note: Properties item
en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: Couldn’t lock
fi: Lukitus ei onnistunut

en: Keys used to connect securely to other computers
fi: Muihin tietokoneisiin yhteyttä otettaessa käytettävät avaimet

en: Are you sure you want to delete the secure shell key “%s”?
fi: Haluatko varmasti poistaa SSH-avaimen “%s”?

en: Are you sure you want to delete %u secure shell key? | Are you sure you want to delete %u secure shell keys?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa %u SSH-avaimen?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %u SSH-avainta?

en: Secret SSH keys
fi: Salaiset SSH-avaimet

en: Public SSH keys
fi: Julkiset SSH-avaimet

en: SSH Key
fi: SSH-avain

en: No public key file is available for this key.
fi: Tälle avaimelle ei ole saatavilla julkista avainta.

en: Creating Secure Shell Key
fi: Luodaan SSH-avainta

en: Couldn’t load newly generated Secure Shell key
fi: Uutta luotua SSH-avainta ei voitu ladata

en: Couldn’t generate Secure Shell key
fi: SSH-avainta ei voitu luoda

en: 1024 bits
fi: 1024 bittiä

en: 256 bits
fi: 256 bittiä

en: Unknown key type!
fi: Tuntematon avaintyyppi!

en: Unknown type
fi: Tuntematon tyyppi

en: Couldn’t rename key.
fi: Avainta ei voitu nimetä uudestaan.

en: Couldn’t change authorization for key.
fi: Avaimen valtuutusta ei voitu muuttaa.

en: Couldn’t change passphrase for key.
fi: Avaimen tunnuslausetta ei voitu vaihtaa.

en: Error deleting the SSH key.
fi: Virhe SSH-avainta poistaessa.

en: Personal SSH key
fi: Henkilökohtainen SSH-avain

en: SSH key
fi: SSH-avain

note: No names when not even the fingerpint loaded
en: (Unreadable Secure Shell Key)
fi: (Lukukelvoton SSH-avain)

note: No comment, but loaded
en: Secure Shell Key
fi: SSH-avain

en: Remote Host Password
fi: Etäpalvelimen salasana

en: Enter Key Passphrase
fi: Syötä avaimen tunnuslause

en: Passphrase for New Secure Shell Key
fi: Uuden SSH-avaimen tunnuslause

note: No filename specified, make one up Add the comment to the output
en: Importing key: %s
fi: Tuodaan avaimia: %s

en: Importing key. Enter passphrase
fi: Tuodaan avainta. Syötä tunnuslause

en: Enter your Secure Shell passphrase:
fi: Syötä SSH-avaimesi tunnuslause:

en: Old Key Passphrase
fi: Avaimen vanha tunnuslause

en: Enter the old passphrase for: %s
fi: Syötä avaimen vanhan tunnuslause: %s

en: New Key Passphrase
fi: Avaimen uusi tunnuslause

en: Enter the new passphrase for: %s
fi: Syötä uusi tunnuslause: %s

en: Enter the new passphrase again: %s
fi: Syötä uusi tunnuslause uudelleen: %s

en: New Secure Shell Key
fi: Uusi SSH-avain

en: A Secure Shell (SSH) key lets you connect securely to other computers.
fi: SSH mahdollistaa salattujen yhteyksien luonnin muihin tietokoneisiin.

en: _Description
fi: _Kuvaus

en: Your email address, or a reminder of what this key is for.
fi: Sähköpostiosoitteesi tai muu muistutus tämän avaimen tarkoitusperästä.

en: If there is a computer you want to use this key with, you can set up that computer to recognize your new key.
fi: Jos sinulla on jo tietokone, johon yhteyttä otettaessa haluaisit käyttää tätä avainta, voit asettaa kyseisen tietokoneen tunnistamaan uuden avaimesi.

en: _Generate
fi: _Luo

en: SSH Key Properties
fi: SSH-avaimen ominaisuudet

[ctx: name-of-ssh-key]
note: Name of key, often a persons name
en: Name
fi: Nimi

en: Algorithm
fi: Algoritmi

en: Key Length
fi: Avaimen pituus

en: Location
fi: Sijainti

en: Public Key
fi: Julkinen avain

en: Copy public key to clipboard
fi: Kopioi julkinen avain leikepöydälle

en: Remote access
fi: Etäkäyttö

en: Allows accessing this computer remotely
fi: Mahdollistaa tälle tietokoneelle kirjautumisen etänä

en: _Export
fi: _Vie

en: Change _Passphrase
fi: Vaihda _tunnuslausetta

en: _Delete SSH Key
fi: _Poista SSH-avain

en: Set Up Computer for SSH Connection
fi: Valmistele tietokone SSH-yhteyttä varten

en: To use your Secure Shell key with another computer that uses SSH, you must already have a login account on that computer.
fi: Jotta voit ottaa SSH-avaimen avulla yhteyttä toiseen tietokoneeseen, täytyy sinulla olla käyttäjätili kyseisessä tietokoneessa.

en: _Server address:
fi: _Palvelimen osoite:

en: eg: fileserver.example.com:port
fi: esim: tiedostopalvelin.esimerkki.fi:portti

en: _Login name:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: Set Up
fi: Valmistele

en: OpenSSH keys
fi: OpenSSH-avaimet

en: No private key file is available for this key.
fi: Tälle avaimelle ei ole saatavilla salaisen avaimen tiedostoa.

en: Couldn’t configure Secure Shell keys on remote computer.
fi: SSH-avaimia ei voitu määritellä etätietokoneella.

en: Configuring Secure Shell Keys…
fi: Määritellään SSH-avaimia…
