seahorse master - en to hu translation catalogue (529 entries)

en: Add Key Server
hu: Kulcskiszolgáló hozzáadása

en: Custom
hu: Egyéni

note: Buttons
en: Cancel
hu: Mégse

en: Save
hu: Mentés

en: Cannot delete
hu: Nem törölhető

en: Couldn’t export keys
hu: Nem sikerült a kulcsok exportálása

en: Couldn’t export data
hu: Nem sikerült exportálni az adatokat

en: Enter the date directly
hu: A dátum megadása közvetlenül

en: Select the date from a calendar
hu: A dátum kiválasztása naptárból

note: The buttons
en: _Cancel
hu: Mé_gse

note: Delete item
en: _Delete
hu: _Törlés

en: Export
hu: Exportálás

en: Enter PIN or password for: %s
hu: Adja meg %s PIN-kódját vagy jelszavát

note: The second and main entry
en: Confirm:
hu: Megerősítés:

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Passwords
hu: Jelszavak

en: Keys
hu: Kulcsok

en: Certificates
hu: Tanúsítványok

en: Preferences
hu: Beállítások

en: None: Don’t publish keys
hu: Nincs: ne tegye közzé a kulcsokat

en: initial temporary item
hu: kiinduló ideiglenes elem

en: Key Server Type:
hu: Kulcskiszolgáló típusa:

en: Host:
hu: Gép:

en: The host name or address of the server.
hu: A kiszolgáló neve vagy címe.

en: The port to access the server on.
hu: A port, melyen a kiszolgáló elérhető.

en: Keyservers
hu: Kulcskiszolgálók

en: Add keyserver
hu: Kulcskiszolgáló hozzáadása

en: Key Synchronization
hu: Kulcsok szinkronizálása

en: _Publish keys to:
hu: Kulcs_ok közzététele:

en: Automatically retrieve keys from _key servers
hu: Kulcsok automatikus lekérése k_ulcskiszolgálókról

en: Automatically synchronize _modified keys with key servers
hu: _Módosított kulcsok automatikus szinkronizálása kulcskiszolgálókkal

en: LDAP Key Server
hu: LDAP kulcskiszolgáló

note: WITH_LDAP
en: HTTP Key Server
hu: HTTP kulcskiszolgáló

en: HTTPS Key Server
hu: HTTPS kulcskiszolgáló

[ctx: Validity]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

[ctx: Validity]
en: Never
hu: Soha

[ctx: Validity]
en: Marginal
hu: Kismértékben

[ctx: Validity]
en: Full
hu: Teljesen

[ctx: Validity]
en: Ultimate
hu: Tökéletesen

[ctx: Validity]
en: Disabled
hu: Tiltva

[ctx: Validity]
en: Revoked
hu: Visszavonva

[ctx: shortcut window]
en: Overview
hu: Áttekintés

[ctx: shortcut window]
en: Help
hu: Súgó

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
hu: Menü megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item
hu: Új elem létrehozása

[ctx: shortcut window]
en: Import item from file
hu: Elem importálása fájlból

[ctx: shortcut window]
en: Search
hu: Keresés

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
hu: Gyorsbillentyűk listája

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
hu: Navigáció

[ctx: shortcut window]
en: Select previous keyring
hu: Előző kulcstartó kiválasztása

[ctx: shortcut window]
en: Select next keyring
hu: Következő kulcstartó kiválasztása

[ctx: shortcut window]
en: Show sidebar (on small screens)
hu: Oldalsáv megjelenítése (kis képernyőkön)

[ctx: shortcut window]
en: Show keyring contents (on small screens)
hu: Kulcstartó tartalmának megjelenítése (kis képernyőkön)

en: Auto retrieve keys
hu: Kulcsok automatikus letöltése

en: Whether or not keys should be automatically retrieved from key servers.
hu: A módosított kulcsok automatikusan lekérésre kerüljenek-e a kulcskiszolgálókról.

en: Auto publish keys
hu: Kulcsok automatikus közzététele

en: Whether or not modified keys should be automatically published.
hu: A módosított kulcsok automatikusan közzé legyenek-e téve.

en: Publish keys to this key server
hu: Kulcsok közzététele ezen a kulcskiszolgálón

en: The key server to publish PGP keys to. Or empty to suppress publishing of PGP keys.
hu: A PGP-kulcsok közzététele ezen a kulcskiszolgálón. Hagyja üresen, ha nem szeretné közzétenni a PGP-kulcsokat.

en: Last key server search pattern
hu: Az utoljára keresett minta a kulcskiszolgálón

en: The last search pattern searched for against a key server.
hu: A kulcskiszolgálón utoljára keresett minta.

en: Last key servers used
hu: Az utoljára használt kulcskiszolgálók

en: The last key server a search was performed against or empty for all key servers.
hu: Az a kulcskiszolgáló, amelyen utoljára keresés történt vagy üres az összes kiszolgáló esetén.

en: Show keyrings sidebar
hu: Kulcstartók oldalsáv megjelenítése

en: Show keyrings sidebar in Seahorse.
hu: Kulcstartók oldalsáv megjelenítése a Seahorse-ban.

en: Which items to show
hu: Mely elemek jelenjenek meg

en: Filter which items to show. If empty, show all items, if “personal” show personal keys, if “trusted” show trusted.
hu: Szűrje a megjelenítendő elemeket. Ha üres, akkor minden elem megjelenik, ha „personal” akkor a személyes kulcsok megjelenítése, ha „trusted”, akkor a megbízhatóak megjelenítése.

en: Width of the side pane
hu: Oldalsáv szélessége

en: The default width of the side pane.
hu: Az oldalsáv alapértelmezett szélessége.

en: The keyrings chosen
hu: Kiválasztott kulcstartók

en: The URIs of the keyrings chosen in the sidebar.
hu: Az oldalsávban kiválasztott kulcstartók URI-jai.

en: The column to sort the Seahorse keys by
hu: A Seahorse kulcsok rendezése ezen oszlop alapján

en: Specify the column to sort the Seahorse key manager main window by. Columns are: “name”, “id”, “validity”, “expires”, “trust”, and “type”. Put a “-” in front of the column name to sort in descending order.
hu: A Seahorse kulcskezelő főablakának rendezése ezen oszlop szerint. A lehetőségek: „name” (név), „id” (azonosító), „validity” (érvényesség), „expires” (lejár) „trust” (megbízhatóság) és „type” (típus). Csökkenő sorrendbe rendezéshez tegyen „-” jelet az oszlopnév elé.

en: Show validity column
hu: Az Érvényesség oszlop mutatása

en: No longer in use.
hu: Már nincs használatban.

en: Show expiry column
hu: A Lejár oszlop mutatása

en: Show trust column
hu: A Megbízhatóság oszlop mutatása

en: Show type column
hu: A Típus oszlop mutatása

en: Width of the window
hu: Ablak szélessége

en: Width (in pixels) of the window.
hu: Az ablak szélessége (képpontokban).

en: Height of the window
hu: Az ablak magassága

en: Height (in pixels) of the window.
hu: Az ablak magassága (képpontokban).

en: Passwords and Keys
hu: Jelszavak és kulcsok

en: Manage your passwords and encryption keys
hu: Jelszavak és titkosítási kulcsok kezelése

en: Passwords and Keys is a GNOME application for managing encryption keys.
hu: A Jelszavak és kulcsok egy GNOME alkalmazás titkosítási kulcsok kezeléséhez.

en: With Passwords and Keys you can create and manage PGP keys, create and manage SSH keys, publish and retrieve keys from key servers, cache your passphrase so you don’t have to keep typing it and backup your keys and keyring.
hu: A Jelszavak és kulcsok programmal PGP-kulcsokat hozhat létre és kezelheti őket, SSH-kulcsokat hozhat létre és kezelheti őket, közzétehet és lekérhet kulcsokat a kulcskiszolgálókról, eltárolhatja a jelszavát, így nem kell állandóan begépelnie azt, valamint biztonsági mentést készíthet a kulcsairól és a kulcstartójáról.

en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keyring;encryption;security;sign;ssh;gpg;pgp;
hu: kulcstartó;titkosítás;biztonság;aláírás;ssh;gpg;pgp;

en: Stored personal passwords, credentials and secrets
hu: Tárolt személyes jelszavak, hitelesítési adatok és titkos információk

en: Couldn’t unlock
hu: Nem sikerült a feloldás

en: Couldn’t add item
hu: Nem vehető fel az elem

en: Password or Secret
hu: Jelszó vagy titkos információ

en: Network connection secret
hu: Hálózati kapcsolat titkos információi

en: Wi-Fi password
hu: Wi-Fi jelszó

en: Network password
hu: Hálózati jelszó

en: GNOME Web password
hu: GNOME Web jelszava

en: Google Chrome password
hu: Google Chrome jelszava

en: Instant messaging password
hu: Azonnali üzenő jelszava

note: Translators: This should be the same as the string in empathy
en: IM account password for
hu: Azonnaliüzenő fiók jelszava ehhez:

en: Telepathy password
hu: Telepathy jelszava

en: GNOME Online Accounts password
hu: GNOME Online fiókok jelszava

en: Save changes for this item?
hu: Menti az elem változtatásait?

en: Access a network share or resource
hu: Hálózati megosztás vagy erőforrás elérése

en: Access a website
hu: Webhely elérése

en: Unlocks a PGP key
hu: Feloldja egy PGP-kulcs zárolását

en: Unlocks a Secure Shell key
hu: Feloldja egy SSH-kulcs zárolását

en: Saved password or login
hu: Mentett jelszó vagy bejelentkezés

en: Network Credentials
hu: Hálózati hitelesítési adatok

en: Password
hu: Jelszó

en: Couldn’t change password.
hu: Nem lehet megváltoztatni a jelszót.

en: Couldn’t set description.
hu: Nem állítható be a leírás.

en: Error deleting the password.
hu: Hiba a jelszó törlésekor.

en: Stored note
hu: Tárolt jegyzet

en: Keyring password
hu: Kulcstartó jelszava

en: Encryption key password
hu: Titkosítási kulcs jelszava

en: Key storage password
hu: Kulcstároló jelszava

en: Network Manager secret
hu: Hálózatkezelő titkos információi

en: Are you sure you want to delete the password “%s”?
hu: Biztosan törölni szeretné a(z) „%s” jelszót?

en: Are you sure you want to delete %d password? | Are you sure you want to delete %d passwords?
hu[0]: Biztosan törölni szeretne %d jelszót?
hu[1]: Biztosan törölni szeretne %d jelszót?

en: Couldn’t add keyring
hu: Nem sikerült a kulcstartót hozzáadni

en: Unknown date
hu: Ismeretlen dátum

en: A keyring that is automatically unlocked on login
hu: Bejelentkezéskor automatikusan feloldásra kerülő kulcstartó

en: A keyring used to store passwords
hu: Jelszavak tárolására használt kulcstartó

en: Couldn’t set default keyring
hu: Nem sikerült beállítani az alapértelmezett kulcstartót

en: Couldn’t change keyring password
hu: Nem lehet megváltoztatni a kulcstartó jelszavát

en: _Set as default
hu: _Beállítás alapértelmezettként

en: Change _Password
hu: Jelszó meg_változtatása

en: Are you sure you want to delete the password keyring “%s”?
hu: Biztosan törölni szeretné a(z) „%s” jelszótároló kulcstartót?

en: I understand that all items will be permanently deleted.
hu: Megértettem, hogy minden elem véglegesen törlésre kerül.

en: Show/Hide password
hu: Jelszó megjelenítése/elrejtése

en: Add Password
hu: Jelszó hozzáadása

en: _Keyring:
hu: K_ulcstartó:

en: _Description:
hu: _Leírás:

en: _Password:
hu: _Jelszó:

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Add password keyring
hu: Jelszókulcstartó hozzáadása

en: Please choose a name for the new keyring. You will be prompted for an unlock password.
hu: Válassza ki az új kulcstartó nevét. A program bekéri a feloldási jelszót.

en: New Keyring Name:
hu: Új kulcstartónév:

en: Item Properties
hu: Elem tulajdonságai

en: Description
hu: Leírás

en: Copy
hu: Másolás

note: To translators: This is the noun not the verb.
en: Use
hu: Használat

en: Type
hu: Típus

en: Server
hu: Kiszolgáló

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Details
hu: Részletek

en: Delete Password
hu: Jelszó törlése

en: Keyring properties
hu: Kulcstartó tulajdonságai

en: Name
hu: Név

en: Created on
hu: Létrehozva

en: Change password
hu: Jelszó módosítása

en: Set as default
hu: Beállítás alapértelmezettként

en: Add subkey to %s
hu: Alkulcs hozzáadása a következőhöz: %s

en: DSA (sign only)
hu: DSA (csak aláíráshoz)

en: ElGamal (encrypt only)
hu: ElGamal (csak titkosításhoz)

en: RSA (sign only)
hu: RSA (csak aláíráshoz)

en: RSA (encrypt only)
hu: RSA (csak titkosításhoz)

en: Key _Type
hu: Kulcs_típus

en: Key _Length
hu: Kulcs_hossz

en: Length of Key
hu: Kulcs hossza

en: Expiration Date
hu: Lejárati idő

en: Never E_xpires
hu: _Soha nem jár le

en: If key never expires
hu: Ha a kulcs soha nem jár le

en: Generate a new subkey
hu: Új alkulcs létrehozása

en: Add user ID to %s
hu: Felhasználóazonosító hozzáadása ehhez: %s

en: Couldn’t add user ID
hu: Nem sikerült felhasználóazonosítót hozzáadni

en: Add User ID
hu: Felhasználóazonosító hozzáadása

note: Full name of the key, usually the name of the user.
en: Full _Name
hu: Teljes _név

en: Must be at least 5 characters long
hu: Legalább öt karakter hosszú kell legyen

en: _Email Address
hu: _E-mail cím

en: Optional email address
hu: Opcionális e-mail cím

en: Key Co_mment
hu: Kulcs _megjegyzés

en: Optional comment describing key
hu: A kulcsot leíró opcionális megjegyzés

en: Create the new user ID
hu: Új felhasználóazonosító létrehozása

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
hu: A visszafejtés sikertelen. Valószínűleg nem rendelkezik a visszafejtési kulccsal.

en: The operation was cancelled
hu: A művelet megszakítva

en: Invalid expiry date
hu: Érvénytelen lejárati dátum

en: The expiry date must be in the future
hu: A lejárati dátumnak jövőbelinek kell lennie

en: Couldn’t change expiry date
hu: Nem lehet megváltoztatni a lejárati dátumot

en: Expiry: %s
hu: Lejárat: %s

en: _Never expires
hu: S_oha nem jár le

en: C_hange
hu: _Változtatás

en: Multiple Keys
hu: Többszörös kulcsok

en: Key Data
hu: Kulcsadatok

en: Armored PGP keys
hu: Páncélozott PGP-kulcsok

en: PGP keys
hu: PGP-kulcsok

en: Couldn’t generate PGP key
hu: Nem sikerült a PGP-kulcs előállítása

en: Passphrase for New PGP Key
hu: Új PGP-kulcs jelmondata

en: Enter the passphrase for your new key twice.
hu: Írja be kétszer az új kulcs jelmondatát.

note: Has line breaks because GtkLabel is completely broken WRT wrapping
en: When creating a key we need to generate a lot of
    random data and we need you to help. It’s a good
    idea to perform some other action like typing on
    the keyboard, moving the mouse, using applications.
    This gives the system the random data that it needs.
hu: Kulcs létrehozásakor rengeteg véletlenszerű adatot kell
    létrehoznunk, és segítenie kell. Ilyenkor csináljon valami
    mást, például gépeljen a billentyűzeten, mozgassa az egeret,
    használjon más alkalmazásokat. Ez biztosítja a rendszer
    számára szükséges véletlenszerű adatokat.

en: Generating key
hu: Kulcs előállítása

en: Name must be at least 5 characters long.
hu: A név legalább öt karakter hosszú kell legyen.

en: New PGP key
hu: Új PGP-kulcs

en: A PGP key allows you to encrypt email or files to other people.
hu: A PGP-kulcs lehetővé teszi e-mailek vagy fájlok titkosítását mások számára.

en: _Advanced key options
hu: Spe_ciális kulcsbeállítások

en: _Comment
hu: _Megjegyzés

en: Encryption _Type
hu: _Titkosítás típusa

en: Key _Strength (bits)
hu: Kulcs _erőssége (bit)

en: E_xpiration Date
hu: _Lejárati idő

en: Ne_ver Expires
hu: S_oha nem jár le

en: C_reate
hu: _Létrehozás

en: Generate a new key
hu: Új kulcs előállítása

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
hu: Biztosan véglegesen törölni szeretné a következőt: %s?

en: Are you sure you want to permanently delete %d keys? | Are you sure you want to permanently delete %d keys?
hu[0]: Biztosan véglegesen törölni szeretne %d kulcsot?
hu[1]: Biztosan véglegesen törölni szeretne %d kulcsot?

en: Wrong password
hu: Hibás jelszó

en: This was the third time you entered a wrong password. Please try again.
hu: Harmadik alkalommal adott meg hibás jelszót. Próbálja újra.

en: Wrong passphrase.
hu: Rossz jelmondat.

en: Enter new passphrase for “%s”
hu: Írja be az új jelmondatot „%s” számára

en: Enter passphrase for “%s”
hu: Írja be a jelmondatot „%s” számára

en: Enter new passphrase
hu: Írja be az új jelmondatot

en: Enter passphrase
hu: Írja be a jelmondatot

en: Passphrase
hu: Jelmondat

en: Loaded %d key | Loaded %d keys
hu[0]: Betöltve %d kulcs
hu[1]: Betöltve %d kulcs

en: Invalid key data (missing UIDs). This may be due to a computer with a date set in the future or a missing self-signature.
hu: Érvénytelen kulcsadatok (hiányzó felhasználói azonosítók). Ezt egy jövőbe állított dátumú számítógép vagy hiányzó önaláírás okozhatja.

en: GnuPG keys
hu: GnuPG kulcsok

en: GnuPG: default keyring directory
hu: GnuPG: alapértelmezett kulcstartókönyvtár

en: <big><b>The photo is too large</b></big>
    The recommended size for a photo on your key is %d × %d pixels.
hu: <big><b>A fénykép túl nagy</b></big>
    A kulcshoz tartozó fénykép javasolt mérete %d × %d képpont.

en: _Don’t Resize
hu: _Ne méretezze át

en: _Resize
hu: Át_méretezés

en: This is not a image file, or an unrecognized kind of image file. Try to use a JPEG image.
hu: Ez nem képfájl vagy típusa nem ismerhető fel. Próbáljon JPEG fájlt használni.

en: All image files
hu: Minden képfájl

en: All JPEG files
hu: Minden JPEG fájl

en: All files
hu: Minden fájl

en: Choose Photo to Add to Key
hu: Válassza ki a kulcshoz adandó fényképet

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: Couldn’t prepare photo
hu: Nem készíthető elő a fénykép

en: Couldn’t add photo
hu: Nem adható hozzá a fénykép

en: The file could not be loaded. It may be in an invalid format.
hu: A fájl nem tölthető be. Lehetséges, hogy a formátuma érvénytelen.

en: Are you sure you want to remove the current photo from your key?
hu: Biztosan el szeretné távolítani a jelenlegi fényképet a kulcsáról?

en: Couldn’t delete photo
hu: Nem törölhető a fénykép

en: Couldn’t revoke subkey
hu: Nem sikerült az alkulcsot visszavonni

en: Revoke: %s
hu: Visszavonás: %s

en: No reason
hu: Nincs ok

en: No reason for revoking key
hu: A kulcs visszavonásának oka nincs megadva

en: Compromised
hu: Visszaélés

en: Key has been compromised
hu: A kulccsal visszaéltek

en: Superseded
hu: Elavult

en: Key has been superseded
hu: A kulcs elavult

en: Not Used
hu: Nincs használatban

en: Key is no longer used
hu: A kulcs már nincs használatban

en: _Reason:
hu: _Ok:

en: Reason for revoking the key
hu: A kulcs visszavonásának oka

en: Optional description of revocation
hu: A visszavonás opcionális leírása

en: Revoke key
hu: Kulcs visszavonása

en: Re_voke
hu: _Visszavonás

en: I understand that this secret key will be permanently deleted.
hu: Megértettem, hogy ez a személyes kulcs véglegesen törlésre kerül.

en: This key was already signed by
    “%s”
hu: Ezt a kulcsot már aláírta:
    „%s”

en: Couldn’t sign key
hu: Nem sikerült aláírni a kulcsot

note: TODO: We should be giving an error message that allows them to generate or import a key
en: No keys usable for signing
hu: Nincsenek az aláíráshoz megfelelő kulcsok

en: You have no personal PGP keys that can be used to indicate your trust of this key.
hu: Nincsenek személyes PGP-kulcsai, amelyekkel jelezhetné a bizalmát a kulcsban.

en: Sign Key
hu: Kulcs aláírása

en: By signing you indicate your trust that this key belongs to:
hu: A kulcs aláírásával kifejezi bizalmát, hogy a kulcs tulajdonosa:

en: Key Name
hu: Kulcs neve

en: How carefully have you checked this key?
hu: Mennyire alaposan ellenőrizte ezt a kulcsot?

en: _Not at all
hu: _Egyáltalán nem

en: _Casually
hu: S_zokásos módon

en: _Very Carefully
hu: N_agyon alaposan

en: <i>Not at all:</i> means you believe the key is owned by the person who claims to own it, but you could not or did not verify this to be a fact.
hu: <i>Egyáltalán nem:</i> azaz elhiszi, hogy a kulcs ahhoz tartozik, aki a tulajdonosnak mondja magát, de nem ellenőrizte ennek valóságalapját.

en: <i>Casually:</i> means you have done a casual verification that the key is owned by the person who claims to own it. For example, you could read the key fingerprint to the owner over the phone.
hu: <i>Szokásos módon:</i> azaz a megszokott módon ellenőrizte, hogy a kulcs ahhoz tartozik, aki a tulajdonosnak mondja magát. Például beolvashatta a kulcs ujjlenyomatát a tulajdonosnak a telefonba.

en: <i>Very Carefully:</i> Select this only if you are absolutely sure that this key is genuine.
hu: <i>Nagyon alaposan:</i> ezt csak akkor válassza, ha teljesen biztos a kulcs eredetiségében.

en: You could use a hard to forge photo identification (such as a passport) to personally check that the name on the key is correct. You should have also used email to check that the email address belongs to the owner.
hu: A kulcson található név helyességének ellenőrzéséhez használhat nehezen hamisítható fényképes azonosítást (például útlevél). Ezen kívül e-mailben is ellenőrizze, hogy az e-mail cím a tulajdonoshoz tartozik.

en: How others will see this signature:
hu: Hogyan fogják mások látni ezt az aláírást:

en: _Others may not see this signature
hu: Mások nem láthatják ezt az _aláírást

en: I can _revoke this signature at a later date.
hu: Később _visszavonhatom ezt az aláírást.

en: Sign key as:
hu: Kulcs aláírása mint:

en: _Signer:
hu: _Aláíró:

en: _Sign
hu: _Aláírás

[ctx: Algorithm]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Couldn’t import key: %s
hu: Nem sikerült importálni a kulcsot: %s

en: Key import succeeded
hu: Kulcsimportálás sikerült

en: Import
hu: Importálás

en: Can’t import key
hu: Nem sikerült importálni a kulcsot

en: Remote keys
hu: Távoli kulcsok

en: Remote keys containing “%s”
hu: „%s” kifejezést tartalmazó távoli kulcsok

en: The search for keys failed.
hu: A kulcsok keresése sikertelen.

en: Double click on a key to inspect it, or click the import button to import it into your local keyring.
hu: Kattintson duplán egy kulcson a vizsgálatához, vagy kattintson az importálás gombra a helyi kulcstartójába történő importáláshoz.

en: Find Remote Keys
hu: Távoli kulcsok keresése

en: This will find keys for others on the Internet. These keys can then be imported into your local key ring.
hu: Ez mások kulcsait keresi meg az interneten. Ezek a kulcsok importálhatóak az Ön helyi kulcstartójára.

en: _Search for keys containing:
hu: Kulcsok _keresése, amelyek tartalmazzák ezt:

en: Where to search:
hu: Keresés itt:

en: _Search
hu: _Keresés

en: Couldn’t publish keys to server
hu: Nem sikerült a kulcsok közzététele a kiszolgálón

en: Couldn’t retrieve keys from server: %s
hu: Nem sikerült a kulcsokat letölteni a kiszolgálóról: %s

en: <b>%d key is selected for synchronizing</b> | <b>%d keys are selected for synchronizing</b>
hu[0]: <b>%d kulcs kiválasztva szinkronizáláshoz</b>
hu[1]: <b>%d kulcs kiválasztva szinkronizáláshoz</b>

en: Synchronizing keys…
hu: Kulcsok szinkronizálása…

en: Sync Keys
hu: Kulcsok szinkronizálása

en: This will publish the keys in your key ring so they’re available for others to use. You’ll also get any changes others have made since you received their keys.
hu: Ezzel közzé fogja tenni a kulcstartóján lévő kulcsokat, így mások is használhatják azokat. Ezen kívül meg fog kapni minden változtatást, amit mások a kulcsaikon végrehajtottak, mióta Ön megkapta azokat.

en: This will retrieve any changes others have made since you received their keys. No key server has been chosen for publishing, so your keys will not be made available to others.
hu: Ez le fog tölteni minden változást, amit mások a kulcsaikon végrehajtottak, mióta Ön letöltötte azokat. Nem választott ki kulcskiszolgálót a közzétételhez, így az Ön kulcsai nem lesznek elérhetők mások számára.

en: _Key Servers
hu: K_ulcskiszolgálók

en: _Sync
hu: _Szinkronizálás

en: Couldn’t communicate with %s: %s
hu: Nem lehet kommunikálni a következővel: „%s”: %s

en: Couldn’t resolve address %s
hu: Nem oldható fel a cím: %s

note: Now that we've resolved our address, connect via IP
en: Connecting to: %s
hu: Kapcsolódás a következőhöz: %s

en: Invalid URI: %s
hu: Érvénytelen URI: %s

en: Resolving server address: %s
hu: Kiszolgálócím feloldása: %s

en: PGP Keys
hu: PGP-kulcsok

en: PGP keys are for encrypting email or files
hu: A PGP-kulcsok e-mailek és fájlok titkosítására szolgálnak

en: (and %d other) | (and %d others)
hu[0]: (és még %d)
hu[1]: (és még %d)

en: Personal PGP key
hu: Személyes PGP-kulcs

en: PGP key
hu: PGP-kulcs

en: Couldn’t change primary photo
hu: Nem lehet megváltoztatni az elsődleges fényképet

en: Error changing password
hu: Hiba a jelszó megváltoztatásakor

note: Translators: the 1st part of the title is the owner's name
en: %s — Private key
hu: %s — személyes kulcs

note: Translators: the 1st part of the title is the owner's name
en: %s — Public key
hu: %s — nyilvános kulcs

note: TRANSLATORS: (unknown) expiry date
en: (unknown)
hu: (ismeretlen)

en: This key expired on %s
hu: A kulcs lejárt ekkor: %s

[ctx: Expires]
en: Never
hu: Soha

en: Unable to change trust
hu: Nem módosítható a megbízhatóság

en: Couldn’t export key
hu: Nem sikerült exportálni a kulcsot

en: I believe “%s” is the owner of this key
hu: Azt hiszem, hogy „%s” a tulajdonosa ennek a kulcsnak

en: I no longer trust that “%s” owns this key
hu: Többé nem bízom abban, hogy „%s” birtokolja ezt a kulcsot

en: Change _passphrase
hu: Jelmondat meg_változtatása

en: Export _public key
hu: _Nyilvános kulcs exportálása

en: Export _secret key
hu: _Személyes kulcs exportálása

en: The owner of the key revoked the key. It should no longer be used.
hu: A kulcs tulajdonosa visszavonta a kulcsot. Többé már nem szabad használni.

en: Add a photo to this key
hu: Fénykép hozzáadása a kulcshoz

en: Remove this photo from this key
hu: Fénykép eltávolítása a kulcsról

en: Make this photo the primary photo
hu: A fénykép elsődlegessé tétele

en: Go to previous photo
hu: Ugrás az előző fényképre

en: Go to next photo
hu: Ugrás a következő fényképre

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Key ID
hu: Kulcsazonosító

en: Fingerprint
hu: Ujjlenyomat

en: Expires
hu: Lejár

en: User IDs
hu: Felhasználóazonosítók

en: Add user ID
hu: Felhasználóazonosító hozzáadása

en: Subkeys
hu: Alkulcsok

en: _Add subkey
hu: Alkulcs _hozzáadása

en: Trust
hu: Megbízhatóság

en: Your trust of this key
hu: A kulcs megbízhatósága

en: Override owner trust
hu: Tulajdonos megbízhatóságának felülbírálása

[ctx: Validity]
en: Marginally
hu: Kismértékben

[ctx: Validity]
en: Fully
hu: Teljesen

[ctx: Validity]
en: Ultimately
hu: Tökéletesen

en: Signature trust
hu: Aláírás megbízhatósága

en: I trust signatures from this key on other keys
hu: Megbízom az ebből a kulcsból származó aláírásokban más kulcsokon

en: Sign key
hu: Kulcs aláírása

en: _Sign key
hu: Kulcs _aláírása

en: Revoke key signature
hu: Kulcs aláírásának visszavonása

en: _Revoke
hu: _Visszavonás

en: Owner trust
hu: Tulajdonos megbízhatósága

en: Give a trust level to the owner of this key
hu: Megbízhatósági szint adása a kulcs tulajdonosához

en: Encrypt
hu: Titkosítás

en: This subkey can be used for encryption
hu: Ez az alkulcs használható titkosításhoz

en: Sign
hu: Aláírás

en: This subkey can be used to create data signatures
hu: Ez az alkulcs használható adatok aláírásának létrehozásához

en: Certify
hu: Tanúsítás

en: This subkey can be used to create certificates
hu: Ez az alkulcs használható tanúsítványok létrehozásához

en: Authenticate
hu: Hitelesítés

en: This subkey can be used for authentication
hu: Ez az alkulcs használható hitelesítéshez

en: Key
hu: Kulcs

en: Subkey %d of %s
hu: %2$s %1$d alkulcsa

en: Are you sure you want to permanently delete subkey %s?
hu: Biztosan véglegesen törölni szeretné a(z) %s alkulcsot?

en: Couldn’t delete subkey
hu: Nem sikerült az alkulcs törlése

en: Subkey was revoked
hu: Az alkulcs vissza lett vonva

en: Subkey has expired
hu: Az alkulcs lejárt

en: Subkey is disabled
hu: Az alkulcs le lett tiltva

en: Never expires
hu: Soha nem jár le

note: Translators: first part is the algorithm, second part is the length, * e.g. "RSA" (2048 bit)
en: %s (%d bit)
hu: %s (%d bites)

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Change expiration date
hu: Lejárati dátum megváltoztatása

en: Revoke subkey
hu: Alkulcs visszavonása

en: Delete subkey
hu: Alkulcs törlése

en: Usages
hu: Használatok

en: Created
hu: Létrehozva

en: Change expiry date
hu: Lejárati dátum megváltoztatása

en: Revoke
hu: Visszavonás

note: Translators: This text refers to deleting an item from its type's backing store
en: Delete
hu: Törlés

en: Are you sure you want to permanently delete the “%s” user ID?
hu: Biztosan véglegesen törölni szeretné a(z) „%s” felhasználóazonosítót?

en: Couldn’t delete user ID
hu: Nem sikerült a felhasználóazonosító törlése

en: Couldn’t change primary user ID
hu: Nem lehet megváltoztatni az elsődleges felhasználóazonosítót

note: Translators: (Unknown) signature name
en: (Unknown)
hu: (Ismeretlen)

en: Make _primary
hu: _Elsődlegesé tétel

en: Signatures
hu: Aláírások

en: Only display the signatures of people I trust
hu: Csak a megbízható személyek aláírásainak megjelenítése

en: Only trusted
hu: Csak megbízhatók

en: No signatures available
hu: Nem érhetők el aláírások

en: Exporting data
hu: Adatok exportálása

en: Retrieving data
hu: Adatok letöltése

en: Importing data
hu: Adatok importálása

en: Sending data
hu: Adatok küldése

en: Unavailable
hu: Nem érhető el

en: Certificate
hu: Tanúsítvány

en: Certificates (DER encoded)
hu: Tanúsítványok (DER kódolású)

en: Personal certificate and key
hu: Személyes tanúsítvány és kulcs

en: Personal certificate
hu: Személyes tanúsítvány

en: Are you sure you want to permanently delete %d certificate? | Are you sure you want to permanently delete %d certificates?
hu[0]: Biztosan véglegesen törölni szeretne %d tanúsítványt?
hu[1]: Biztosan véglegesen törölni szeretne %d tanúsítványt?

en: Couldn’t generate private key
hu: Nem sikerült a személyes kulcs előállítása

en: I understand that this key will be permanently deleted.
hu: Megértettem, hogy ez a kulcs véglegesen törlésre kerül.

en: Unnamed private key
hu: Névtelen személyes kulcs

en: Private key
hu: Személyes kulcs

en: Unnamed
hu: Névtelen

en: Failed to export certificate
hu: A tanúsítvány exportálása sikertelen

en: Couldn’t delete
hu: Nem törölhető

en: Create
hu: Létrehozás

en: Couldn’t create certificate request
hu: Nem sikerült a tanúsítványkérést létrehozni

en: Save certificate request
hu: Tanúsítványkérés mentése

en: _Save
hu: Menté_s

en: Certificate request
hu: Tanúsítványkérés

en: PEM encoded request
hu: PEM-kódolású kérés

en: Couldn’t save certificate request
hu: Nem menthető a tanúsítványkérés

[ctx: Label]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: X.509 certificates and related keys
hu: X.509 tanúsítványok és kapcsolódó kulcsok

en: New private key
hu: Új személyes kulcs

en: Create a new private key
hu: Új személyes kulcs létrehozása

en: Label:
hu: Címke:

en: Stored at:
hu: Tárolva itt:

en: Key _Type:
hu: Kulcs_típus:

en: Key _Strength (bits):
hu: Kulcs _erőssége (bit):

en: Delete this certificate or key
hu: Tanúsítvány vagy kulcs törlése

en: Export the certificate
hu: Tanúsítvány exportálása

en: Request Certificate
hu: Tanúsítvány kérése

en: Create a certificate request file for this key
hu: Tanúsítványkérési fájl létrehozása ehhez a kulcshoz

en: Create a certificate request file.
hu: Tanúsítványkérési fájl létrehozása.

en: The common name (CN) placed in the certificate request.
hu: A tanúsítványkérésbe elhelyezendő közönséges név (CN).

en: Name (CN):
hu: Név (CN):

en: Contributions:
hu: Közreműködők:

en: Version of this application
hu: Ezen alkalmazás verziója

en: Seahorse Project Homepage
hu: A Seahorse projekt honlapja

en: Data to be imported
hu: Importálandó adatok

en: _Import
hu: _Importálás

en: Import failed
hu: Az importálás sikertelen

note: The prompt
en: Import Key
hu: Kulcs importálása

note: TODO: This should come from libgcr somehow
en: All key files
hu: Minden kulcsfájl

en: Dropped text
hu: Ejtett szöveg

en: Clipboard text
hu: Vágólapszöveg

en: Couldn’t unlock keyring
hu: Nem sikerült a kulcstartót feloldani

en: Change Passphrase
hu: Jelmondat megváltoztatása

en: New _Passphrase:
hu: Új _jelmondat:

en: Confirm new passphrase
hu: Új jelmondat megerősítése

en: Con_firm Passphrase:
hu: Jelmondat _megerősítése:

en: _Find remote keys…
hu: Távoli kulcsok _keresése…

en: _Sync and publish keys…
hu: Kulcsok _szinkronizálása és közzététele…

en: _Preferences
hu: _Beállítások

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _About Passwords and Keys
hu: A Jelszavak és kulcsok _névjegye

en: Filter items:
hu: Elemek szűrése:

en: Show p_ersonal
hu: Sz_emélyes megjelenítése

en: Show _trusted
hu: _Megbízható megjelenítése

en: Show an_y
hu: Össze_s megjelenítése

en: Secure Shell key
hu: SSH-kulcs

en: Used to access other computers
hu: Más számítógépek eléréséhez használható

en: GPG key
hu: GPG-kulcs

en: Used to encrypt emails and files
hu: E-mailek és fájlok titkosításához használható

en: Password keyring
hu: Jelszókulcstartó

en: Used to store application and network passwords
hu: Alkalmazás- és hálózati jelszavak tárolására használatos

en: Safely store a password or secret
hu: Jelszó vagy titkos információ biztonságos tárolása

en: Used to request a certificate
hu: Tanúsítvány kérésére használatos

en: Import from file…
hu: Importálás fájlból…

en: Add a new key or item
hu: Új kulcs vagy elem hozzáadása

en: Back
hu: Vissza

en: Search for a key or password
hu: Kulcs vagy jelszó keresése

en: Filter
hu: Szűrő

en: This collection seems to be empty
hu: Ez a gyűjtemény üresnek tűnik

en: Add new items
hu: Új elemek hozzáadása

en: Keyring is locked
hu: Kulcstartó zárolva

en: Unlock
hu: Feloldás

note: Translators: This is only relevant for "Password" items
en: Copy secret
hu: Titok másolása

en: Export…
hu: Exportálás…

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Configure Key for Secure Shell…
hu: Kulcs beállítása az SSH-hoz…

note: Lock and unlock items
en: _Lock
hu: _Zárolás

en: _Unlock
hu: _Feloldás

note: Properties item
en: _Properties
hu: _Tulajdonságok

en: Couldn’t lock
hu: Nem sikerült a zárolás

en: Secure Shell
hu: Biztonságos parancsértelmező

en: Keys used to connect securely to other computers
hu: Más számítógépekhez való biztonságos csatlakozásra használható kulcsok

en: Are you sure you want to delete the secure shell key “%s”?
hu: Biztosan törölni szeretné a(z) „%s” SSH-kulcsot?

en: Are you sure you want to delete %u secure shell key? | Are you sure you want to delete %u secure shell keys?
hu[0]: Biztosan törölni szeretne %u SSH-kulcsot?
hu[1]: Biztosan törölni szeretne %u SSH-kulcsot?

en: Secret SSH keys
hu: Személyes SSH-kulcsok

en: Public SSH keys
hu: Nyilvános SSH-kulcsok

en: SSH Key
hu: SSH-kulcs

en: No public key file is available for this key.
hu: Nem áll rendelkezésre nyilvános kulcsfájl ehhez a kulcshoz.

en: Creating Secure Shell Key
hu: SSH-kulcs előállítása

en: Couldn’t load newly generated Secure Shell key
hu: Nem sikerült az új SSH-kulcs betöltése

en: Couldn’t generate Secure Shell key
hu: Nem sikerült az SSH-kulcs előállítása

en: 1024 bits
hu: 1024 bites

en: 256 bits
hu: 256 bites

en: Unknown key type!
hu: Ismeretlen kulcstípus!

en: Unknown type
hu: Ismeretlen típus

en: Couldn’t rename key.
hu: Nem sikerült a kulcs átnevezése.

en: Couldn’t change authorization for key.
hu: Nem sikerült megváltoztatni a kulcs hitelesítését.

en: Couldn’t change passphrase for key.
hu: Nem sikerült megváltoztatni a kulcs jelmondatát.

en: Error deleting the SSH key.
hu: Hiba az SSH-kulcs törlésekor.

en: Personal SSH key
hu: Személyes SSH-kulcs

en: SSH key
hu: SSH-kulcs

note: No names when not even the fingerpint loaded
en: (Unreadable Secure Shell Key)
hu: (olvashatatlan SSH-kulcs)

note: No comment, but loaded
en: Secure Shell Key
hu: SSH-kulcs

en: Remote Host Password
hu: Távoli gép jelszava

en: Enter Key Passphrase
hu: Írja be a kulcs jelmondatát

en: Passphrase for New Secure Shell Key
hu: Az új SSH-kulcs jelmondata

note: No filename specified, make one up Add the comment to the output
en: Importing key: %s
hu: Kulcs importálása: %s

en: Importing key. Enter passphrase
hu: Kulcs importálása. Írja be a jelmondatot

en: Enter your Secure Shell passphrase:
hu: Adja meg SSH jelmondatát:

en: Old Key Passphrase
hu: Régi kulcs jelmondata

en: Enter the old passphrase for: %s
hu: Írja be %s régi jelmondatát

en: New Key Passphrase
hu: Kulcs új jelmondata

en: Enter the new passphrase for: %s
hu: Írja be az új jelmondatot %s számára

en: Enter the new passphrase again: %s
hu: Írja be ismét az új jelmondatot: %s

en: New Secure Shell Key
hu: Új SSH-kulcs

en: A Secure Shell (SSH) key lets you connect securely to other computers.
hu: Az SSH-kulcs lehetővé teszi a biztonságos csatlakozást más számítógépekhez.

en: _Description
hu: _Leírás

en: Your email address, or a reminder of what this key is for.
hu: Az e-mail címe vagy valamilyen emlékeztető a kulcs funkciójáról.

en: If there is a computer you want to use this key with, you can set up that computer to recognize your new key.
hu: Ha van olyan számítógép, amelyhez a kulcsot kívánja használni, akkor beállíthatja a számítógépet az új kulcs felismerésére.

en: _Generate
hu: _Előállítás

en: SSH Key Properties
hu: SSH-kulcs tulajdonságai

[ctx: name-of-ssh-key]
note: Name of key, often a persons name
en: Name
hu: Név

en: Algorithm
hu: Algoritmus

en: Key Length
hu: Kulcshossz

en: Location
hu: Hely

en: Public Key
hu: Nyilvános kulcs

en: Copy public key to clipboard
hu: Nyilvános kulcs másolása a vágólapra

en: Remote access
hu: Távoli elérés

en: Allows accessing this computer remotely
hu: Lehetővé teszi a számítógép elérését távolról

en: _Export
hu: _Exportálás

en: Change _Passphrase
hu: Jelmondat meg_változtatása

en: _Delete SSH Key
hu: SSH-kulcs _törlése

en: Set Up Computer for SSH Connection
hu: Számítógép beállítása SSH kapcsolathoz

en: To use your Secure Shell key with another computer that uses SSH, you must already have a login account on that computer.
hu: Másik, SSH-t használó számítógépen SSH-kulcs használatához már rendelkeznie kell felhasználói fiókkal az adott gépre.

en: _Server address:
hu: Kiszolgáló _címe:

en: eg: fileserver.example.com:port
hu: például: fájlkiszolgáló.példa.hu:port

en: _Login name:
hu: Bejelentkezési _név:

en: Set Up
hu: Beállítás

en: OpenSSH keys
hu: OpenSSH kulcsok

en: No private key file is available for this key.
hu: Nem áll rendelkezésre személyes kulcsfájl ehhez a kulcshoz.

en: Couldn’t configure Secure Shell keys on remote computer.
hu: Nem állíthatók be SSH-kulcsok a távoli számítógépen.

en: Configuring Secure Shell Keys…
hu: SSH-kulcsok beállítása…
