seahorse master - en to vi translation catalogue (532 entries)

en: Add Key Server
vi: Thêm máy phục vụ khóa

en: Custom
vi: Tự chọn

note: Buttons
en: Cancel
vi: Thôi

en: Save
vi: Ghi lại

en: Cannot delete
vi: Không thể xóa

en: Couldn’t export keys
vi: Không thể xuất khóa

en: Couldn’t export data
vi: Không thể xuất dữ liệu

en: Enter the date directly
vi: Nhập trực tiếp ngày tháng

en: Select the date from a calendar
vi: Chọn ngày tháng trong một lịch

note: The buttons
en: _Cancel
vi: _Thôi

note: Delete item
en: _Delete
vi: _Xóa

en: Export
vi: Xuất ra

en: Enter PIN or password for: %s
vi: Nhập mã PIN hoặc mật khẩu cho: %s

note: The second and main entry
en: Confirm:
vi: Xác nhận:

en: _OK
vi: Đồn_g ý

en: Password:
vi: Mật khẩu:

en: Passwords
vi: Mật khẩu

en: Keys
vi: Các khóa

en: Certificates
vi: Chứng nhận

en: Preferences
vi: Tùy thích

en: None: Don’t publish keys
vi: Không: Đừng xuất bản khóa

en: initial temporary item
vi: mục tạm khởi tạo

en: Key Server Type:
vi: Kiểu máy phục vụ khóa:

en: Host:
vi: Máy chủ:

en: The host name or address of the server.
vi: Tên hay địa chỉ của máy phục vụ.

en: The port to access the server on.
vi: Cổng nơi cần truy cập máy phục vụ.

en: Keyservers
vi: Máy phục vụ khóa

en: Add keyserver
vi: Thêm máy phục vụ khóa

en: Key Synchronization
vi: Đồng bộ hóa khóa

en: _Publish keys to:
vi: _Xuất bản khóa tới:

en: Automatically retrieve keys from _key servers
vi: Tự động lấy các khóa từ các máy phục vụ _khóa

en: Automatically synchronize _modified keys with key servers
vi: Tự động đồng bộ hóa các khóa đã sửa đổi với các _máy phục vụ khóa

en: LDAP Key Server
vi: Máy phục vụ khóa LDAP

note: WITH_LDAP
en: HTTP Key Server
vi: Máy phục vụ khóa HTTP

en: HTTPS Key Server
vi: Máy phục vụ khóa HTTPS

[ctx: Validity]
en: Unknown
vi: Không rõ

[ctx: Validity]
en: Never
vi: Không bao giờ

[ctx: Validity]
en: Marginal
vi: Sát giới hạn

[ctx: Validity]
en: Full
vi: Đầy đủ

[ctx: Validity]
en: Ultimate
vi: Không giới hạn

[ctx: Validity]
en: Disabled
vi: Tắt

[ctx: Validity]
en: Revoked
vi: Bị thu hồi

[ctx: shortcut window]
en: Overview
vi: Tổng quan

[ctx: shortcut window]
en: Help
vi: Trợ giúp

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
vi: Mở trình đơn

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item
vi: Tạo mục mới

[ctx: shortcut window]
en: Import item from file
vi: Nhập từ tập tin

[ctx: shortcut window]
en: Search
vi: Tìm kiếm

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
vi: Danh sách phím tắt

[ctx: shortcut window]
en: Quit
vi: Thoát

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
vi: Điều hướng

[ctx: shortcut window]
en: Select previous keyring
vi: Chọn chùm chìa khóa kế trước

[ctx: shortcut window]
en: Select next keyring
vi: Chọn chùm chìa khóa kế tiếp

[ctx: shortcut window]
en: Show sidebar (on small screens)
vi: Hiển thị thanh bên (trên các màn hình nhỏ)

[ctx: shortcut window]
en: Show keyring contents (on small screens)
vi: Hiển thị nội dung chùm chìa khóa (trên các màn hình nhỏ)

en: Auto retrieve keys
vi: Tự động lấy các khóa về

en: Whether or not keys should be automatically retrieved from key servers.
vi: Có cho phép tự động lấy các khóa từ các máy phục vụ khóa hay không.

en: Auto publish keys
vi: Tự động xuất bản khóa

en: Whether or not modified keys should be automatically published.
vi: Có hay không để các khóa bị sửa đổi được tự động xuất bản.

en: Publish keys to this key server
vi: Xuất bản các khóa đến máy phục vụ khóa

en: The key server to publish PGP keys to. Or empty to suppress publishing of PGP keys.
vi: Các máy chủ khóa để xuất bản khóa PGP. Hoặc trống để ngăn chặn xuất bản các khóa PGP.

en: Last key server search pattern
vi: Mẫu tìm kiếm máy chủ khóa cuối cùng

en: The last search pattern searched for against a key server.
vi: Mẫu tìm kiếm cuối cùng tìm kiếm đối với một máy chủ lưu khóa.

en: Last key servers used
vi: Máy chủ khóa dùng cuối cùng

en: The last key server a search was performed against or empty for all key servers.
vi: Máy chủ khóa cuối cùng một tìm kiếm được thực hiện dựa vào hoặc để trống cho mọi máy chủ khóa.

en: Show keyrings sidebar
vi: Hiển thị thanh bên chùm chìa khóa

en: Show keyrings sidebar in Seahorse.
vi: Hiện danh thanh bên chùm chìa khóa trong Seahorse.

en: Which items to show
vi: Mục nào sẽ được hiển thị

en: Filter which items to show. If empty, show all items, if “personal” show personal keys, if “trusted” show trusted.
vi: Lọc các mục cần hiển thị. Nếu trống, hiển thị tất cả các mục, nếu "cá nhân" hiển thị khóa cá nhân, nếu "đáng tin cậy" hiển thị đáng tin cậy.

en: Width of the side pane
vi: Chiều rộng của ngăn bên

en: The default width of the side pane.
vi: Chiều rộng mặc định của ngăn bên.

en: The keyrings chosen
vi: Các chùm chìa khóa được chọn

en: The URIs of the keyrings chosen in the sidebar.
vi: Các URI của chùm chìa khóa được chọn trong ngăn bên.

en: The column to sort the Seahorse keys by
vi: Cột để sắp xếp khóa Seahorse theo

en: Specify the column to sort the Seahorse key manager main window by. Columns are: “name”, “id”, “validity”, “expires”, “trust”, and “type”. Put a “-” in front of the column name to sort in descending order.
vi: Chỉ rõ cột để sắp xếp cửa sổ chính của trình quản lý khóa Seahorse theo đó. Cột là: "tên", "id", "hiệu lực", "hết hạn", "tin tưởng" và "kiểu". Đặt một "-" ở phía trước của tên cột để sắp xếp theo thứ tự giảm dần.

en: Show validity column
vi: Hiển thị cột hiệu lực

en: No longer in use.
vi: Không còn được dùng nữa.

en: Show expiry column
vi: Hiển thị cột hết hạn

en: Show trust column
vi: Hiển thị cột tin tưởng

en: Show type column
vi: Hiển thị cột kiểu

en: Width of the window
vi: Độ rộng của cửa sổ

en: Width (in pixels) of the window.
vi: Chiều rộng của cửa sổ tính theo điểm ảnh.

en: Height of the window
vi: Chiều cao của cửa sổ

en: Height (in pixels) of the window.
vi: Chiều cao của cửa sổ tính theo điểm ảnh.

en: Passwords and Keys
vi: Mật khẩu và Chìa khóa

en: Manage your passwords and encryption keys
vi: Quản lý các mật khẩu và khóa mã hóa của bạn

en: Passwords and Keys is a GNOME application for managing encryption keys.
vi: Mật khẩu và Chìa khóa là ứng dụng của GNOME dùng để quản lý các khóa mã hóa.

en: With Passwords and Keys you can create and manage PGP keys, create and manage SSH keys, publish and retrieve keys from key servers, cache your passphrase so you don’t have to keep typing it and backup your keys and keyring.
vi: Khi dùng Mật khẩu và Chìa khóa bạn có thể tạo và quản lý các khóa PGP, tạo và quản lý khóa SSH, xuất hay nhận khóa từ các máy chủ phục vụ khóa, nhớ đệm mật khẩu mở tập tin khóa do đó bạn không cần phải gõ nó và sao lưu dự phòng khóa và chùm khóa cho bạn.

en: The GNOME Project
vi: Dự án GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keyring;encryption;security;sign;ssh;gpg;pgp;
vi: keyring;chùm chìa khóa,chum chia khoa;vòng;khóa;vong;khoa;encryption;mã;hóa;ma;hoa;mật;security;an;ninh;bảo;mật;bao;mat;sign;ký;ky;ssh;gpg;pgp;

en: Stored personal passwords, credentials and secrets
vi: Lưu trữ mật khẩu cá nhân, chứng nhận và các thứ bí mật khác

en: Couldn’t unlock
vi: Không thể mở khóa

en: Couldn’t add item
vi: Không thể thêm mục

en: Password or Secret
vi: Mật khẩu hoặc mật mã

en: Network connection secret
vi: Khóa bí mật kết nối mạng

en: Wi-Fi password
vi: Mật khẩu Wi-Fi

en: Network password
vi: Mật khẩu mạng

en: GNOME Web password
vi: Mật khẩu Web GNOME

en: Google Chrome password
vi: Mật khẩu Google Chrome

en: Instant messaging password
vi: Mật khẩu tán gẫu

note: Translators: This should be the same as the string in empathy
en: IM account password for
vi: Mật khẩu tài khoản IM cho

en: Telepathy password
vi: Mật khẩu Telepathy

en: GNOME Online Accounts password
vi: Mật khẩu Tài khoản GNOME trực tuyến

en: Save changes for this item?
vi: Lưu những thay đổi cho mục này?

en: Access a network share or resource
vi: Truy cập một vùng chia sẻ hay tài nguyên của mạng

en: Access a website
vi: Truy cập một địa chỉ Web

en: Unlocks a PGP key
vi: Mở khóa một khóa PGP

en: Unlocks a Secure Shell key
vi: Mở khóa một khóa SSH

en: Saved password or login
vi: Mật khẩu hay thông tin đăng nhập đã lưu

en: Network Credentials
vi: Thông tin xác thực mạng

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Couldn’t change password.
vi: Không thể thay đổi mật khẩu.

en: Couldn’t set description.
vi: Không thể đặt mô tả.

en: Error deleting the password.
vi: Lỗi khi xóa mật khẩu.

en: Stored note
vi: Ghi chú được lưu

en: Keyring password
vi: Mật khẩu chùm chìa khóa

en: Encryption key password
vi: Mật khẩu khóa mật mã hóa

en: Key storage password
vi: Mật khẩu kho chứa khóa

en: Network Manager secret
vi: Mật mã Trình quản lý mạng

en: Are you sure you want to delete the password “%s”?
vi: Bạn có chắc muốn xóa mật khẩu “%s” không?

en: Are you sure you want to delete %d password? | Are you sure you want to delete %d passwords?
vi[0]: Bạn có chắc muốn xóa %d mật khẩu không?

en: Couldn’t add keyring
vi: Không thể thêm chùm chìa khóa

en: Unknown date
vi: Không rõ ngày tháng

en: A keyring that is automatically unlocked on login
vi: Tự động mở chùm chìa khóa khi đăng nhập

en: A keyring used to store passwords
vi: Chùm chìa khóa dùng để lưu mật khẩu

en: Couldn’t set default keyring
vi: Không thể đặt chùm chìa khóa mặc định

en: Couldn’t change keyring password
vi: Không thể thay đổi mật khẩu của chùm chìa khóa

en: _Set as default
vi: Đặt _là mặc định

en: Change _Password
vi: Đổi _mật khẩu

en: Are you sure you want to delete the password keyring “%s”?
vi: Bạn có chắc muốn xóa chùm chìa khóa mật khẩu “%s” không?

en: I understand that all items will be permanently deleted.
vi: Tôi hiểu rằng mọi mục sẽ bị xóa vĩnh viễn.

en: Show/Hide password
vi: Hiện/ẩn mật khẩu

en: Add Password
vi: Thêm mật khẩu

en: _Keyring:
vi: _Chùm chìa khóa:

en: _Description:
vi: _Mô tả:

en: _Password:
vi: Mật khẩ_u:

en: Add
vi: Thêm

en: Add password keyring
vi: Thêm chùm chìa khóa mật khẩu

en: Please choose a name for the new keyring. You will be prompted for an unlock password.
vi: Hãy chọn tên cho chùm chìa khóa mới. Bạn sẽ được nhắc nhập mật khẩu khi gỡ khóa.

en: New Keyring Name:
vi: Tên chùm chìa khóa mới:

en: Item Properties
vi: Thuộc tính mục tin

en: Description
vi: Mô tả

en: Copy
vi: Sao chép

note: To translators: This is the noun not the verb.
en: Use
vi: Dùng

en: Type
vi: Kiểu

en: Server
vi: Máy chủ

en: Login
vi: Đăng nhập

en: Details
vi: Chi tiết

en: Delete Password
vi: Xóa Mật khẩu

en: Keyring properties
vi: Thuộc tính chùm chìa khóa

en: Name
vi: Tên

en: Created on
vi: Tạo vào

en: Change password
vi: Đổi mật khẩu

en: Set as default
vi: Đặt làm mặc định

en: Add subkey to %s
vi: Thêm khóa phụ vào %s

en: DSA (sign only)
vi: DSA (chỉ ký)

en: ElGamal (encrypt only)
vi: ElGamal (chỉ mã hóa)

en: RSA (sign only)
vi: RSA (chỉ ký)

en: RSA (encrypt only)
vi: RSA (chỉ mã hóa)

en: Key _Type
vi: _Kiểu khóa

en: Key _Length
vi: Chiều _dài của khóa

en: Length of Key
vi: Độ dài của khóa

en: Expiration Date
vi: Ngày hết hạn

en: Never E_xpires
vi: _Không bao giờ hết hạn

en: If key never expires
vi: Nếu khóa không bao giờ hết hạn

en: Generate a new subkey
vi: Tạo một khóa phụ mới

en: Add user ID to %s
vi: Thêm mã số người dùng vào %s

en: Couldn’t add user ID
vi: Không thể thêm mã số người dùng

en: Add User ID
vi: Thêm mã số người dùng

note: Full name of the key, usually the name of the user.
en: Full _Name
vi: _Họ và tên

en: Must be at least 5 characters long
vi: Độ dài ít nhất 5 ký tự

en: _Email Address
vi: Đị_a chỉ thư

en: Optional email address
vi: Địa chỉ thư điện tử tùy chọn

en: Key Co_mment
vi: _Ghi chú khóa

en: Optional comment describing key
vi: Chú thích tùy chọn để mô tả về khóa

en: Create the new user ID
vi: Tạo ID người dùng mới

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
vi: Gặp lỗi khi giải mã. Rất có thể là bạn không có khóa giải mã.

en: The operation was cancelled
vi: Thao tác bị hủy

en: Invalid expiry date
vi: Ngày hết hạn không hợp lệ

en: The expiry date must be in the future
vi: Ngày hết hạn phải nằm trong tương lai

en: Couldn’t change expiry date
vi: Không thể thay đổi ngày hết hạn

en: Expiry: %s
vi: Hết hạn: %s

en: _Never expires
vi: _Không bao giờ hết hạn

en: C_hange
vi: Đổ_i

en: Multiple Keys
vi: Đa khóa

en: Key Data
vi: Dữ liệu khóa

en: Armored PGP keys
vi: Khóa Armored PGP

en: PGP keys
vi: Khóa PGP

en: Couldn’t generate PGP key
vi: Không thể tạo ra khóa PGP

en: Passphrase for New PGP Key
vi: Cụm từ mật khẩu cho khóa PGP mới

en: Enter the passphrase for your new key twice.
vi: Gõ hai lần cụm từ mật khẩu cho khóa mới.

note: Has line breaks because GtkLabel is completely broken WRT wrapping
en: When creating a key we need to generate a lot of
    random data and we need you to help. It’s a good
    idea to perform some other action like typing on
    the keyboard, moving the mouse, using applications.
    This gives the system the random data that it needs.
vi: Khi tạo một khóa, chúng tôi cần tạo rất nhiều
    dữ liệu ngẫu nhiên và cần bạn hợp tác giúp đỡ. Sẽ rất tốt
    nếu bạn thực hiện một số động tác như là gõ bàn phím
    di chuyển chuột, sử dụng các ứng dụng.
    Những việc đó mang lại cho hệ thống dữ liệu ngẫu nhiên mà nó cần.

en: Generating key
vi: Đang tạo ra khóa

en: Name must be at least 5 characters long.
vi: Độ dài ít nhất 5 ký tự.

en: New PGP key
vi: Khóa PGP mới

en: A PGP key allows you to encrypt email or files to other people.
vi: Khóa PGP cho phép bạn mã hóa thư điện tử hay tập tin cho người khác.

en: _Advanced key options
vi: Tùy chọn khó_a cấp cao

en: _Comment
vi: _Chú thích

en: Encryption _Type
vi: _Kiểu mã hóa

en: Key _Strength (bits)
vi: Độ _mạnh khóa (bít)

en: E_xpiration Date
vi: Ngà_y hết hạn

en: Ne_ver Expires
vi: K_hông bao giờ hết hạn

en: C_reate
vi: Tạ_o

en: Generate a new key
vi: Tạo ra một khóa mới

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
vi: Bạn có chắc muốn xóa hoàn toàn %s không?

en: Are you sure you want to permanently delete %d keys? | Are you sure you want to permanently delete %d keys?
vi[0]: Bạn có chắc muốn xóa hẳn %d khóa không?

en: Wrong password
vi: Mật khẩu sai

en: This was the third time you entered a wrong password. Please try again.
vi: Đây là lần thứ ba bạn nhập sai mật khẩu. Hãy thử lại lần nữa.

en: Wrong passphrase.
vi: Cụm từ mật khẩu không đúng.

en: Enter new passphrase for “%s”
vi: Gõ cụm từ mật khẩu mới cho “%s”

en: Enter passphrase for “%s”
vi: Gõ cụm từ mật khẩu cho “%s”

en: Enter new passphrase
vi: Gõ cụm từ mật khẩu mới

en: Enter passphrase
vi: Gõ cụm từ mật khẩu

en: Passphrase
vi: Cụm từ mật khẩu

en: Loaded %d key | Loaded %d keys
vi[0]: Đã tải lên %d khóa

en: Invalid key data (missing UIDs). This may be due to a computer with a date set in the future or a missing self-signature.
vi: Gặp dữ liệu khóa không hợp lệ (thiếu UID). Có thể do máy tính có ngày tháng được đặt trong tương lai, hay chữ tự ký bị thiếu.

en: GnuPG keys
vi: Khóa GnuPG

en: GnuPG: default keyring directory
vi: GnuPG: thư mục chùm chìa khóa mặc định

en: <big><b>The photo is too large</b></big>
    The recommended size for a photo on your key is %d × %d pixels.
vi: <big><b>Ảnh chụp quá lớn</b></big>
    Kích cỡ khuyến nghị dành cho ảnh chụp trên khóa của bạn là %d × %d điểm ảnh.

en: _Don’t Resize
vi: _Không đổi cỡ

en: _Resize
vi: Đổ_i cỡ

en: This is not a image file, or an unrecognized kind of image file. Try to use a JPEG image.
vi: Không phải tập tin ảnh, hoặc không nhận ra kiểu tập tin ảnh. Hãy thử dùng ảnh kiểu JPEG.

en: All image files
vi: Mọi tập tin ảnh

en: All JPEG files
vi: Mọi tập tin JPEG

en: All files
vi: Mọi tập tin

en: Choose Photo to Add to Key
vi: Chọn ảnh chụp cần thêm vào khóa

en: _Open
vi: _Mở

en: Couldn’t prepare photo
vi: Không thể chuẩn bị ảnh chụp

en: Couldn’t add photo
vi: Không thể thêm ảnh chụp

en: The file could not be loaded. It may be in an invalid format.
vi: Không thể tải tập tin lên. Có lẽ do nó có định dạng không hợp lệ.

en: Are you sure you want to remove the current photo from your key?
vi: Bạn có chắc muốn gỡ bỏ ảnh chụp hiện tại ra khỏi khóa của bạn không?

en: Couldn’t delete photo
vi: Không thể xóa ảnh

en: Couldn’t revoke subkey
vi: Không thể thu hồi khóa phụ

en: Revoke: %s
vi: Thu hồi: %s

en: No reason
vi: Không có lý do

en: No reason for revoking key
vi: Không có lý do hủy bỏ khóa

en: Compromised
vi: Bị xâm nhập

en: Key has been compromised
vi: Khóa đã bị xâm nhập

en: Superseded
vi: Bị thay thế

en: Key has been superseded
vi: Khóa bị thay thế vì quá cũ

en: Not Used
vi: Không dùng

en: Key is no longer used
vi: Khóa không còn được dùng nữa

en: _Reason:
vi: _Lý do:

en: Reason for revoking the key
vi: Lý do thu hồi khóa

en: Optional description of revocation
vi: Mô tả tùy chọn của việc thu hồi

en: Revoke key
vi: Thu hồi khóa

en: Re_voke
vi: Th_u hồi

en: I understand that this secret key will be permanently deleted.
vi: Tôi hiểu rằng khóa bí mật này sẽ bị xóa vĩnh viễn.

en: This key was already signed by
    “%s”
vi: Khóa này đã được ký bởi
    "%s"

en: Couldn’t sign key
vi: Không thể ký khóa

note: TODO: We should be giving an error message that allows them to generate or import a key
en: No keys usable for signing
vi: Không có khóa nào ký được

en: You have no personal PGP keys that can be used to indicate your trust of this key.
vi: Bạn không có khóa PGP riêng nào có thể được dùng để ghi độ tin cậy của bạn trên khóa này.

en: Sign Key
vi: Ký khóa

en: By signing you indicate your trust that this key belongs to:
vi: Bằng cách ký, bạn ghi rằng bạn tin cậy khóa này thuộc về:

en: Key Name
vi: Tên khóa

en: How carefully have you checked this key?
vi: Bạn đã kiểm tra khóa ở mức cẩn thận nào?

en: _Not at all
vi: Khô_ng gì cả

en: _Casually
vi: _Cẩu thả

en: _Very Carefully
vi: _Rất cẩn thận

en: <i>Not at all:</i> means you believe the key is owned by the person who claims to own it, but you could not or did not verify this to be a fact.
vi: <i>Không gì cả:</i> có nghĩa là bạn cho rằng khóa này thuộc về người tuyên bố sở hữu nó, nhưng bạn chưa hay không thể thẩm tra đây là thật.

en: <i>Casually:</i> means you have done a casual verification that the key is owned by the person who claims to own it. For example, you could read the key fingerprint to the owner over the phone.
vi: <i>Cẩu thả:</i> có nghĩa là bạn đã thẩm tra cẩu thả khóa đó thuộc về người tuyên bố sở hữu nó. Ví dụ, bạn có thể đọc vân tay khóa qua điện thoại khi nói với người sở hữu.

en: <i>Very Carefully:</i> Select this only if you are absolutely sure that this key is genuine.
vi: <i>Rất cẩn thận:</i> chọn mục này chỉ nếu bạn có chắc chắn hoàn toàn rằng khóa này là chính cống.

en: You could use a hard to forge photo identification (such as a passport) to personally check that the name on the key is correct. You should have also used email to check that the email address belongs to the owner.
vi: Bạn có thể sử dụng một ảnh chụp định danh khó giả mạo (v.d. một hộ chiếu) để tự kiểm tra tên trên khóa là đúng không. Bạn cũng nên sử dụng thư điện tử để kiểm tra địa chỉ thư điện tử của khóa có phải thuộc về người sở hữu đó.

en: How others will see this signature:
vi: Hình thức của chữ ký này cho người khác:

en: _Others may not see this signature
vi: _Không cho phép người khác xem chữ ký này

en: I can _revoke this signature at a later date.
vi: Tôi có thể _thu hồi chữ ký này vào ngày sau.

en: Sign key as:
vi: Ký chữ ký như là:

en: _Signer:
vi: Người _ký:

en: _Sign
vi: _Ký

[ctx: Algorithm]
en: Unknown
vi: Không rõ

en: Search was not specific enough. Server “%s” found too many keys.
vi: Chuỗi tìm kiếm không đủ thu hẹp phạm vi nên máy phục vụ “%s” tìm thấy quá nhiều khóa.

en: Couldn’t communicate with server “%s”: %s
vi: Không thể liên lạc với máy phục vụ “%s”: %s

en: Couldn’t import key: %s
vi: Không thể nhập khóa: %s

en: Key import succeeded
vi: Nhập khóa thành công

en: Import
vi: Nhập vào

en: Can’t import key
vi: Không thể nhập khóa

en: Remote keys
vi: Khóa ở máy chủ

en: Remote keys containing “%s”
vi: Khóa ở máy chủ có chứa “%s”

en: The search for keys failed.
vi: Gặp lỗi khi tìm kiếm khóa.

en: Double click on a key to inspect it, or click the import button to import it into your local keyring.
vi: Nhấp đúp chuột vào một khóa để kiểm tra nó, hoặc nhấp vào nút nhập khẩu để nhập khẩu nó vào chùm chìa khóa nội bộ của bạn.

en: Find Remote Keys
vi: Tìm khóa từ máy phục vụ khóa trên mạng

en: This will find keys for others on the Internet. These keys can then be imported into your local key ring.
vi: Tìm kiếm khóa của người khác trên mạng Internet. Những khóa tìm được sau đó có thể được nhập vào chùm chìa khóa của bạn.

en: _Search for keys containing:
vi: _Tìm khóa có chứa:

en: Where to search:
vi: Nơi muốn tìm:

en: _Search
vi: _Tìm kiếm

en: Couldn’t publish keys to server
vi: Không thể công khai khóa đến máy phục vụ

en: Couldn’t retrieve keys from server: %s
vi: Không thể lấy khóa về từ máy phục vụ: %s

en: <b>%d key is selected for synchronizing</b> | <b>%d keys are selected for synchronizing</b>
vi[0]: <b>%d khóa được chọn để đồng bộ hóa</b>

en: Synchronizing keys…
vi: Đang đồng bộ hóa khóa…

en: Sync Keys
vi: Đồng bộ các khóa

en: This will publish the keys in your key ring so they’re available for others to use. You’ll also get any changes others have made since you received their keys.
vi: Việc này sẽ xuất bản công khai các khóa trong chùm chìa khóa của bạn, để người khác sử dụng. Bạn sẽ cũng nhận thay đổi nào của người khác kể từ lần bạn nhận khóa họ cuối cùng.

en: This will retrieve any changes others have made since you received their keys. No key server has been chosen for publishing, so your keys will not be made available to others.
vi: Việc này sẽ lấy thay đổi nào của người khác kể từ lần bạn nhận khóa họ cuối cùng. Chưa chọn máy phục vụ khóa nơi cần xuất nên người khác sẽ không thể sử dụng khóa của bạn.

en: _Key Servers
vi: Máy phục vụ _khóa

en: _Sync
vi: Đồng _bộ

en: Couldn’t communicate with %s: %s
vi: Không thể liên lạc với “%s”: %s

en: Couldn’t resolve address %s
vi: Không thể phân giải địa chỉ: %s

note: Now that we've resolved our address, connect via IP
en: Connecting to: %s
vi: Đang kết nối đến: %s

en: Invalid URI: %s
vi: URI không hợp lệ: %s

en: Resolving server address: %s
vi: Đang phân giải địa chỉ của máy phục vụ: %s

en: PGP Keys
vi: Khóa PGP

en: PGP keys are for encrypting email or files
vi: Khóa PGP dùng để mã hóa thư điện tử và tập tin

en: (and %d other) | (and %d others)
vi[0]: (và %d cái khác)

en: Personal PGP key
vi: Khóa GPG cá nhân

en: PGP key
vi: Khóa PGP

en: Couldn’t change primary photo
vi: Không thể thay đổi ảnh chụp chính

en: Error changing password
vi: Lỗi khi thay đổi mật khẩu

note: Translators: the 1st part of the title is the owner's name
en: %s — Private key
vi: %s — Khóa riêng tư

note: Translators: the 1st part of the title is the owner's name
en: %s — Public key
vi: %s — Khóa công khai

note: TRANSLATORS: (unknown) expiry date
en: (unknown)
vi: (không rõ)

en: This key expired on %s
vi: Khóa này đã hết hạn vào %s

[ctx: Expires]
en: Never
vi: Không bao giờ

en: Unable to change trust
vi: Không thể thay đổi tình trạng đáng tin

en: Couldn’t export key
vi: Không thể xuất khóa

en: I believe “%s” is the owner of this key
vi: Tôi tin rằng “%s” là người sở hữu khóa này

en: I no longer trust that “%s” owns this key
vi: Tôi không còn tin rằng "%s" sở hữu chìa khóa này nữa

en: Change _passphrase
vi: Đổi _cụm từ mật khẩu

en: Export _public key
vi: Xuất khóa _công

en: Export _secret key
vi: Xuất khóa _riêng

en: The owner of the key revoked the key. It should no longer be used.
vi: Người sở hữu khóa đã hủy bỏ khóa đó nên nó sẽ không còn được sử dụng nữa.

en: Add a photo to this key
vi: Thêm ảnh chụp vào khóa này

en: Remove this photo from this key
vi: Gỡ bỏ ảnh chụp này khỏi khóa này

en: Make this photo the primary photo
vi: Làm cho ảnh chụp này thành ảnh chụp chính

en: Go to previous photo
vi: Đi về ảnh chụp trước

en: Go to next photo
vi: Đi tới ảnh chụp kế

en: Comment
vi: Chú thích

en: Key ID
vi: Mã số khóa

en: Fingerprint
vi: Vân tay

en: Expires
vi: Hết hạn

en: User IDs
vi: ID người dùng

en: Add user ID
vi: Thêm mã số người dùng

en: Subkeys
vi: Khóa phụ

en: _Add subkey
vi: Thêm khó_a phụ

en: Trust
vi: Tin cậy

en: Your trust of this key
vi: Mức độ tin cậy của bạn với khóa này

en: Override owner trust
vi: Ghi đè lên tình trạng tin cậy của người sở hữu

[ctx: Validity]
en: Marginally
vi: Cận biên

[ctx: Validity]
en: Fully
vi: Đầy đủ

[ctx: Validity]
en: Ultimately
vi: Một cách tối đa

en: Signature trust
vi: Chữ ký tin cậy

en: I trust signatures from this key on other keys
vi: Tôi tin tưởng chữ ký từ khóa này trên các khóa khác

en: Sign key
vi: Ký khóa

en: _Sign key
vi: _Ký khóa

en: Revoke key signature
vi: Thu hồi chữ ký

en: _Revoke
vi: Th_u hồi

en: Owner trust
vi: Tín tưởng chủ sở hữu

en: Give a trust level to the owner of this key
vi: Cung cấp một mức độ tin cậy cho chủ sở hữu của chìa khóa này

en: Encrypt
vi: Mã hóa

en: This subkey can be used for encryption
vi: Khóa phụ này có thể được dùng cho việc mã hóa

en: Sign
vi: Ký

en: This subkey can be used to create data signatures
vi: Khóa con này có thể được sử dụng để tạo chữ ký dữ liệu

en: Certify
vi: Chứng nhận

en: This subkey can be used to create certificates
vi: Khóa con này có thể được sử dụng để tạo chứng chỉ

en: Authenticate
vi: Xác thực

en: This subkey can be used for authentication
vi: Khóa con này có thể được sử dụng để xác thực

en: Key
vi: Khóa

en: Subkey %d of %s
vi: Khóa phụ %d của %s

en: Are you sure you want to permanently delete subkey %s?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa vĩnh viễn %s khóa con không?

en: Couldn’t delete subkey
vi: Không thể xóa khóa phụ

en: Subkey was revoked
vi: Khóa phụ đã bị thu hồi

en: Subkey has expired
vi: Khóa phụ đã hết hạn

en: Subkey is disabled
vi: Khóa phụ đã bị tắt

en: Never expires
vi: Không bao giờ hết hạn

note: Translators: first part is the algorithm, second part is the length, * e.g. "RSA" (2048 bit)
en: %s (%d bit)
vi: %s (%d bít)

en: Unknown
vi: Không rõ

en: Change expiration date
vi: Thay đổi ngày hết hạn

en: Revoke subkey
vi: Thu hồi khóa phụ

en: Delete subkey
vi: Xóa khóa phụ

en: Usages
vi: Cách dùng

en: Created
vi: Tạo

en: Change expiry date
vi: Thay đổi ngày hết hạn

en: Revoke
vi: Thu hồi

note: Translators: This text refers to deleting an item from its type's backing store
en: Delete
vi: Xóa

en: Are you sure you want to permanently delete the “%s” user ID?
vi: Bạn có chắc muốn xóa hoàn toàn ID người dùng “%s” không?

en: Couldn’t delete user ID
vi: Không thể xóa ID người dùng

en: Couldn’t change primary user ID
vi: Không thể thay đổi ID người dùng chính

note: Translators: (Unknown) signature name
en: (Unknown)
vi: (Không rõ)

en: Make _primary
vi: Làm _chính

en: Signatures
vi: Chữ ký

en: Only display the signatures of people I trust
vi: Chỉ hiển thị chữ ký của những người tôi tin cậy

en: Only trusted
vi: Chỉ những cái đáng tin

en: No signatures available
vi: Không có chữ ký sẵn dùng

en: Exporting data
vi: Xuất dữ liệu

en: Retrieving data
vi: Lấy về các khóa

en: Importing data
vi: Nhập dữ liệu vào

en: Sending data
vi: Đang gửi dữ liệu

en: Unavailable
vi: Không sẵn sàng

en: Certificate
vi: Chứng nhận

en: Certificates (DER encoded)
vi: Chứng nhận (mã hóa DER)

en: Personal certificate and key
vi: Chứng nhận và khóa cá nhân

en: Personal certificate
vi: Chứng nhận cá nhân

en: Are you sure you want to permanently delete %d certificate? | Are you sure you want to permanently delete %d certificates?
vi[0]: Bạn có chắc muốn xóa hẳn %d chứng nhận không?

en: Couldn’t generate private key
vi: Không thể tạo ra khóa riêng

en: I understand that this key will be permanently deleted.
vi: Tôi hiểu rằng khóa này sẽ bị xóa vĩnh viễn.

en: Unnamed private key
vi: Khóa riêng không tên

en: Private key
vi: Khóa riêng

en: Unnamed
vi: Không_tên

en: Failed to export certificate
vi: Gặp lỗi khi xuất chứng nhận

en: Couldn’t delete
vi: Không thể xóa

en: Create
vi: Tạo

en: Couldn’t create certificate request
vi: Không thể tạo yêu cầu chứng nhận mới

en: Save certificate request
vi: Lưu yêu cầu chứng nhận

en: _Save
vi: _Lưu

en: Certificate request
vi: Yêu cầu chứng nhận

en: PEM encoded request
vi: Yêu cầu mã hóa dạng PEM

en: Couldn’t save certificate request
vi: Không thể lưu yêu cầu chứng nhận

[ctx: Label]
en: Unknown
vi: Không rõ

en: X.509 certificates and related keys
vi: Chứng nhận X.509 và khóa liên quan

en: New private key
vi: Khóa riêng mới

en: Create a new private key
vi: Tạo khóa riêng mới

en: Label:
vi: Nhãn:

en: Stored at:
vi: Lưu tại:

en: Key _Type:
vi: _Kiểu khóa:

en: Key _Strength (bits):
vi: Độ _mạnh khóa (bít):

en: Delete this certificate or key
vi: Xóa khóa hoặc chứng nhận này

en: Export the certificate
vi: Xuất chứng nhận

en: Request Certificate
vi: Yêu cầu chứng nhận

en: Create a certificate request file for this key
vi: Tạo tập tin yêu cầu chứng nhận cho khóa này

en: Create a certificate request file.
vi: Tạo tập tin yêu cầu chứng nhận.

en: The common name (CN) placed in the certificate request.
vi: Tên thường gọi (CN) được đặt tại phần yêu cầu chứng nhận.

en: Name (CN):
vi: Tên thường gọi (CN):

en: Contributions:
vi: Những người có đóng góp:

en: Version of this application
vi: Phiên bản của ứng dụng này

en: Seahorse Project Homepage
vi: Trang chủ dự án Seahorse

en: Data to be imported
vi: Ngày nhập

en: _Import
vi: _Nhập vào

en: Import failed
vi: Gặp lỗi khi nhập dữ liệu vào

note: The prompt
en: Import Key
vi: Nhập khóa

note: TODO: This should come from libgcr somehow
en: All key files
vi: Mọi tập tin khóa

en: Dropped text
vi: Chữ được kéo thả vào

en: Clipboard text
vi: Chữ trong clipboad

en: Couldn’t unlock keyring
vi: Không thể mở chùm chìa khóa

en: Change Passphrase
vi: Đổi cụm từ mật khẩu

en: New _Passphrase:
vi: _Cụm từ mật khẩu mới:

en: Confirm new passphrase
vi: Xác nhận cụm từ mật khẩu mới

en: Con_firm Passphrase:
vi: _Xác nhận cụm từ mật khẩu:

en: _Find remote keys…
vi: _Tìm khóa từ máy chủ…

en: _Sync and publish keys…
vi: Đồn_g bộ và công bố khóa…

en: _Preferences
vi: _Tùy thích

en: _Help
vi: Trợ g_iúp

en: _Keyboard Shortcuts
vi: _Phím tắt

en: _About Passwords and Keys
vi: _Giới thiệu về Mật khẩu và Chìa khóa

en: Filter items:
vi: Các mục lọc:

en: Show p_ersonal
vi: Hiện khóa _cá nhân

en: Show _trusted
vi: Hiện khóa đáng _tin cậy

en: Show an_y
vi: Hiện _mọi khóa

en: Secure Shell key
vi: Khóa Hệ vỏ An toàn

en: Used to access other computers
vi: Dùng để kết nối tới máy tính khác

en: GPG key
vi: Khóa PGP

en: Used to encrypt emails and files
vi: Dùng để mã hóa thư điện tử và tập tin

en: Password keyring
vi: Chùm chìa khóa mật khẩu

en: Used to store application and network passwords
vi: Dùng để lưu trữ các mật khẩu kiểu ứng dụng và mạng

en: Safely store a password or secret
vi: Lưu an toàn mật khẩu hoặc khóa bí mật

en: Used to request a certificate
vi: Được dùng để yêu cầu chứng thực điện tử

en: Import from file…
vi: Nhập từ một tập tin…

en: Add a new key or item
vi: Tạo mục hoặc khóa mới

en: Back
vi: Kế trước

en: Search for a key or password
vi: Tìm kiếm một khóa hay mật khẩu

en: Filter
vi: Bộ lọc

en: This collection seems to be empty
vi: Bộ sưu tập này có vẻ là đang trống rỗng

en: Keyring is locked
vi: Chùm chìa khóa bị khóa

en: Unlock
vi: Mở khóa

note: Translators: This is only relevant for "Password" items
en: Copy secret
vi: Sao chép bí mật

en: Export…
vi: Xuất ra…

en: Properties
vi: Thuộc tính

en: Configure Key for Secure Shell…
vi: Cấu hình khóa cho hệ vỏ bảo mật (SSH)…

note: Lock and unlock items
en: _Lock
vi: _Khóa

en: _Unlock
vi: _Mở khóa

note: Properties item
en: _Properties
vi: Th_uộc tính

en: Couldn’t lock
vi: Không thể khóa

en: Secure Shell
vi: Hệ vỏ bảo mật (SSH)

en: Keys used to connect securely to other computers
vi: Khóa dùng để kết nối an toàn tới máy tính khác

en: Are you sure you want to delete the secure shell key “%s”?
vi: Bạn có chắc muốn xóa khóa của hệ vỏ bảo mật (SSH) “%s” không?

en: Are you sure you want to delete %u secure shell key? | Are you sure you want to delete %u secure shell keys?
vi[0]: Bạn có chắc muốn xóa %u khóa hệ vỏ bảo mật (SSH) không?

en: Secret SSH keys
vi: Khóa bí mật SSH

en: Public SSH keys
vi: Khóa công SSH

en: SSH Key
vi: Khóa SSH

en: No public key file is available for this key.
vi: Không có khóa công nào sẵn sàng cho khóa này.

en: Couldn’t load newly generated Secure Shell key
vi: Không thể tải khóa Hệ vỏ bảo mật mới đây

en: Couldn’t generate Secure Shell key
vi: Không thể tạo ra khóa Hệ vỏ bảo mật

en: Creating Secure Shell Key
vi: Đang tạo khóa SSH

en: 1024 bits
vi: 1024 bít

en: 256 bits
vi: 256 bít

en: Unknown key type!
vi: Không rõ kiểu khóa!

en: Unknown type
vi: Không rõ kiểu

en: Couldn’t rename key.
vi: Không thể thay đổi tên của khóa.

en: Couldn’t change authorization for key.
vi: Không thể thay đổi thẩm quyền cho khóa.

en: Couldn’t change passphrase for key.
vi: Không thể thay đổi cụm từ mật khẩu cho khóa.

en: Error deleting the SSH key.
vi: Lỗi dò tìm khóa SSH.

en: Personal SSH key
vi: Khóa SSH cá nhân

en: SSH key
vi: Khóa SSH

note: No names when not even the fingerpint loaded
en: (Unreadable Secure Shell Key)
vi: (Khóa SSH không đọc được)

note: No comment, but loaded
en: Secure Shell Key
vi: Khóa SSH

en: Remote Host Password
vi: Mật khẩu máy ở xa

en: Enter Key Passphrase
vi: Gõ cụm từ mật khẩu khóa

en: Passphrase for New Secure Shell Key
vi: Cụm từ mật khẩu cho khóa SSH mới

note: No filename specified, make one up Add the comment to the output
en: Importing key: %s
vi: Đang nhập vào khóa: %s

en: Importing key. Enter passphrase
vi: Đang nhập vào khóa — gõ cụm từ mật khẩu

en: Enter your Secure Shell passphrase:
vi: Nhập vào cụm từ mật khẩu SSH:

en: Old Key Passphrase
vi: Cụm từ mật khẩu khóa cũ

en: Enter the old passphrase for: %s
vi: Gõ cụm từ mật khẩu cũ cho: %s

en: New Key Passphrase
vi: Cụm từ mật khẩu khóa mới

en: Enter the new passphrase for: %s
vi: Gõ cụm từ mật khẩu mới cho: %s

en: Enter the new passphrase again: %s
vi: Gõ cụm từ mật khẩu mới lần nữa: %s

en: New Secure Shell Key
vi: Khóa SSH mới

en: A Secure Shell (SSH) key lets you connect securely to other computers.
vi: Khóa hệ vỏ bảo mật (SSH) giúp bạn tạo kết nối một cách an toàn đến máy tính khác.

en: _Description
vi: _Mô tả

en: Your email address, or a reminder of what this key is for.
vi: Địa chỉ thư điện tử của bạn, hoặc bất cứ lời nhắc nhở nào khác cần thiết để nhớ mục đích của khóa này.

en: If there is a computer you want to use this key with, you can set up that computer to recognize your new key.
vi: Có một máy tính với đó bạn muốn sử dụng khóa này thì bạn có thể thiết lập máy đó để nhận diện khóa của bạn.

en: _Just Create Key
vi: _Chỉ tạo khóa

en: _Create and Set Up
vi: Tạ_o và Cài đặt

en: SSH Key Properties
vi: Thuộc tính khóa SSH

[ctx: name-of-ssh-key]
note: Name of key, often a persons name
en: Name
vi: Tên

en: Algorithm
vi: Thuật toán

en: Key Length
vi: Chiều dài của khóa

en: Location
vi: Vị trí

en: Public Key
vi: Khóa công

en: Copy public key to clipboard
vi: Chép khóa công vào clipboard

en: Remote access
vi: Truy cập từ xa

en: Allows accessing this computer remotely
vi: Cho phép truy cập máy tính này từ xa

en: _Export
vi: _Xuất

en: Change _Passphrase
vi: Đổi _cụm từ mật khẩu

en: _Delete SSH Key
vi: _Xóa khóa SSH

en: Set Up Computer for SSH Connection
vi: Cài đặt máy tính để kết nối bằng SSH

en: To use your Secure Shell key with another computer that uses SSH, you must already have a login account on that computer.
vi: Để sử dụng khóa SSH của bạn với một máy tính khác có chạy SSH, trước tiên bạn cần phải có một tài khoản đăng nhập trên máy tính đó.

en: _Server address:
vi: Địa chỉ máy phục _vụ:

en: eg: fileserver.example.com:port
vi: v.d.: máy_phục_vụ_tập_tin.thí_dụ.com:cổng

en: _Login name:
vi: Tê_n tài khoản:

en: Set Up
vi: Cài đặt

en: OpenSSH keys
vi: Khóa OpenSSH

en: No private key file is available for this key.
vi: Không có tập tin khóa riêng nào sẵn sàng cho khóa này.

en: Couldn’t configure Secure Shell keys on remote computer.
vi: Không thể cấu hình khóa SSH trên máy tính từ xa.

en: Configuring Secure Shell Keys…
vi: Đang cấu hình khóa SSH…
