seahorse - en to ie translation catalogue (204 entries)

en: Custom
ie: Nonstandard

note: Buttons
en: Cancel
ie: Anullar

en: Save
ie: Gardar

note: The buttons
en: _Cancel
ie: _Annular

note: Delete item
en: _Delete
ie: _Deleter

en: Export
ie: Exportar

note: The second and main entry
en: Confirm:
ie: Confirmar:

en: Password:
ie: Contrasigne:

en: Passwords
ie: Contrasignes

en: Keys
ie: Claves

en: Preferences
ie: Preferenties

en: Key Server Type:
ie: Tip de servitore de claves:

en: Keyservers
ie: Servitores de claves

en: LDAP Key Server
ie: Servitore de claves LDAP

note: WITH_LDAP
en: HTTP Key Server
ie: Servitore de claves HTTP

[ctx: Validity]
en: Unknown
ie: Ínconosset

[ctx: Validity]
en: Never
ie: Nequande

[ctx: Validity]
en: Full
ie: Complet

[ctx: Validity]
en: Ultimate
ie: Ultim

[ctx: Validity]
en: Disabled
ie: Despermisset

[ctx: Validity]
en: Revoked
ie: Revocat

[ctx: shortcut window]
en: Overview
ie: Compendie

[ctx: shortcut window]
en: Help
ie: Auxilie

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ie: Aperter li menú

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item
ie: Crear un nov element

[ctx: shortcut window]
en: Import item from file
ie: Importar un element

[ctx: shortcut window]
en: Search
ie: Serchar

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
ie: Rapid-tastes

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ie: Surtir

[ctx: shortcut window]
en: Select previous keyring
ie: Selecter li precedent porta-clave

[ctx: shortcut window]
en: Select next keyring
ie: Selecter li sequent porta-clave

en: Passwords and Keys
ie: Contrasignes e claves

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keyring;encryption;security;sign;ssh;gpg;pgp;
ie: portaclave;ciffration;securitá;signar;ssh;gpg;pgp;

en: Wi-Fi password
ie: Contrasigne de Wi-Fi

en: Network password
ie: Contrasigne de rete

en: Google Chrome password
ie: Contrasigne de Google Chrome

en: Telepathy password
ie: Contrasigne de Telepatie

en: Password
ie: Contrasigne

en: Keyring password
ie: Contrasigne del porta-clave

en: Unknown date
ie: Ínconosset date

en: _Set as default
ie: _Assignar quam predefinit

en: Change _Password
ie: Ca_mbiar li contrasigne

en: _Keyring:
ie: Porta-_clave:

en: _Description:
ie: _Descrition:

en: _Password:
ie: _Contrasigne:

en: Add
ie: Adjunter

en: Description
ie: Descrition

en: Copy
ie: Copiar

note: To translators: This is the noun not the verb.
en: Use
ie: Usage

en: Type
ie: Tip

en: Server
ie: Servitor

en: Details
ie: Detallies

en: Name
ie: Nómine

en: Created on
ie: Creat

en: DSA (sign only)
ie: DSA (solmen signar)

en: ElGamal (encrypt only)
ie: ElGamal (solmen ciffrar)

en: RSA (sign only)
ie: RSA (solmen signar)

en: RSA (encrypt only)
ie: RSA (solmen ciffrar)

en: Key _Type
ie: _Tip de clave

en: Length of Key
ie: Longore del clave

note: Full name of the key, usually the name of the user.
en: Full _Name
ie: _Nómine complet

en: _Email Address
ie: Adresse de _e-post

en: Invalid expiry date
ie: Date de expiration ínvalid

en: Expiry: %s
ie: Expiration: %s

en: Multiple Keys
ie: Multiplic claves

en: Key Data
ie: Data del clave

en: Armored PGP keys
ie: Claves PGP blindat

en: PGP keys
ie: Claves PGP

en: Generating key
ie: Generante un clave

en: New PGP key
ie: Nov clave PGP

en: _Comment
ie: _Comenta

en: Encryption _Type
ie: _Tip de ciffration

en: C_reate
ie: C_rear

en: Generate a new key
ie: Crear un nov clave

en: Wrong password
ie: Contrasigne ínvalid

en: Wrong passphrase.
ie: Pass-frase ínvalid.

en: Passphrase
ie: Pass-frase

en: Loaded %d key | Loaded %d keys
ie[0]: Cargat %d clave
ie[1]: Cargat %d claves

en: GnuPG keys
ie: Claves GnuPG

en: _Resize
ie: _Redimensionar

en: All image files
ie: Omni files de images

en: All JPEG files
ie: Omni files JPEG

en: All files
ie: Omni files

en: _Open
ie: _Aperter

en: Revoke: %s
ie: Revocar: %s

en: No reason
ie: Null cause

en: No reason for revoking key
ie: Null cause providet por revocar li clave

en: Compromised
ie: Compromettet

en: Key has been compromised
ie: Li clave esset compromettet

en: Superseded
ie: Deplazzat

en: Key has been superseded
ie: Li clave esset deplazzat

en: Not Used
ie: Ne usat

en: Key is no longer used
ie: Li clave ne es plu usat

en: _Reason:
ie: Ca_use:

en: Revoke key
ie: Revocar un clave

en: Re_voke
ie: Re_vocar

en: Sign Key
ie: Signar un clave

en: Key Name
ie: Nómine del clave

en: _Casually
ie: _Casualmen

en: Sign key as:
ie: Signar li clave quam:

en: _Signer:
ie: _Signator:

en: _Sign
ie: _Signar

[ctx: Algorithm]
en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Import
ie: Importar

en: Remote keys
ie: Lontan claves

en: _Search
ie: _Serchar

en: Sync Keys
ie: Sincronisar li claves

en: _Key Servers
ie: Servitores de _claves

en: _Sync
ie: _Sinc

en: PGP Keys
ie: Claves PGP

en: (and %d other) | (and %d others)
ie[0]: (e %d altri)
ie[1]: (e %d altri)

en: Personal PGP key
ie: Clave PGP personal

en: PGP key
ie: Clave PGP

note: Translators: the 1st part of the title is the owner's name
en: %s — Private key
ie: %s — Clave privat

note: Translators: the 1st part of the title is the owner's name
en: %s — Public key
ie: %s — Clave public

note: TRANSLATORS: (unknown) expiry date
en: (unknown)
ie: (ínconosset)

en: This key expired on %s
ie: Ti clave expirat a %s

[ctx: Expires]
en: Never
ie: Nequande

en: Couldn’t export key
ie: Ne successat exportar un clave

en: I believe “%s” is the owner of this key
ie: Io crede que «%s» es li possessor de ti clave

en: Change _passphrase
ie: Cambiar li _pass-frase

en: Export _public key
ie: Exportar li clave _public

en: Export _secret key
ie: E_xportar li privat clave

en: Comment
ie: Comenta

en: Key ID
ie: Clave ID

en: Fingerprint
ie: Fingre-print

en: Expires
ie: Expira

en: Subkeys
ie: Subclaves

en: _Add subkey
ie: _Adjunter un subclave

en: Trust
ie: Fide

[ctx: Validity]
en: Marginally
ie: Marginalmen

[ctx: Validity]
en: Fully
ie: Completmen

[ctx: Validity]
en: Ultimately
ie: Ultimmen

en: Signature trust
ie: Fide al signature

en: Sign key
ie: Signar un clave

en: _Sign key
ie: _Signar li clave

en: _Revoke
ie: _Revocar

en: Owner trust
ie: Fide al possessor

en: Encrypt
ie: Ciffrar

en: Sign
ie: Signar

en: Certify
ie: Certificar

en: Authenticate
ie: Authenticar

en: Key
ie: Clave

en: Subkey %d of %s
ie: Subclave %d de %s

en: Never expires
ie: Ne expira

note: Translators: first part is the algorithm, second part is the length, * e.g. "RSA" (2048 bit)
en: %s (%d bit)
ie: %s (%d-bit)

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Revoke subkey
ie: Revocar li subclave

en: Delete subkey
ie: Remover li subclave

en: Created
ie: Creat

en: Revoke
ie: Revocar

note: Translators: This text refers to deleting an item from its type's backing store
en: Delete
ie: Deleter

note: Translators: (Unknown) signature name
en: (Unknown)
ie: (Ínconosset)

en: Unavailable
ie: Índisponibil

en: Certificates (DER encoded)
ie: Certificates (DER-codificat)

en: Personal certificate
ie: Certificate personal

en: Private key
ie: Clave privat

en: Unnamed
ie: Sin nómine

en: Create
ie: Crear

en: _Save
ie: _Gardar

[ctx: Label]
en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Label:
ie: Etiquette:

en: Key _Type:
ie: _Tip del clave:

en: Export the certificate
ie: Exportar li certificate

en: Name (CN):
ie: Nómine (CN):

en: Contributions:
ie: Contributiones:

en: Seahorse Project Homepage
ie: Hem-págine del projecte Seahorse

en: _Import
ie: _Importar

en: Import failed
ie: Importation ne successat

note: The prompt
en: Import Key
ie: Importar un clave

note: TODO: This should come from libgcr somehow
en: All key files
ie: Omni files de claves

en: Dropped text
ie: Cadet textu

en: Clipboard text
ie: Textu del paperiere

en: Change Passphrase
ie: Cambiar li pass-frase

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _Keyboard Shortcuts
ie: _Rapid-tastes

en: GPG key
ie: Clave GPG

en: Back
ie: Retro

en: Filter
ie: Filtre

en: Unlock
ie: Desserrar

en: Export…
ie: Exportar...

en: Properties
ie: Proprietás

note: Lock and unlock items
en: _Lock
ie: S_errar

note: Properties item
en: _Properties
ie: _Proprietás

en: Secure Shell
ie: Shell secur

en: Secret SSH keys
ie: Claves SSH privat

en: Public SSH keys
ie: Claves SSH public

en: SSH Key
ie: Clave SSH

en: Unknown key type!
ie: Ínconosset tip de clave!

en: Unknown type
ie: Ínconosset tip

en: Personal SSH key
ie: Clave SSH personal

en: SSH key
ie: Clave SSH

en: _Description
ie: _Descrition

en: _Generate
ie: _Generar

[ctx: name-of-ssh-key]
note: Name of key, often a persons name
en: Name
ie: Nómine

en: Algorithm
ie: Algoritme

en: Key Length
ie: Longore del clave

en: Location
ie: Localisation

en: Public Key
ie: Clave public

en: Copy public key to clipboard
ie: Copiar li clave public al Paperiere

en: _Export
ie: _Exportar

en: eg: fileserver.example.com:port
ie: eg: fileservitor.exemple.com:portu

en: OpenSSH keys
ie: Claves OpenSSH
