seahorse - en to cs translation catalogue (526 entries)

en: Add Key Server
cs: Přidání serveru s klíči

en: Custom
cs: Uživatelský

note: Buttons
en: Cancel
cs: Zrušit

en: Save
cs: Uložit

en: Cannot delete
cs: Nezdařilo se smazat

en: Couldn’t export keys
cs: Nezdařilo se exportovat klíče

en: Couldn’t export data
cs: Nezdařilo se exportovat data

en: Enter the date directly
cs: Zadat datum přímo

en: Select the date from a calendar
cs: Zvolit datum z kalendáře

note: The buttons
en: _Cancel
cs: _Zrušit

note: Delete item
en: _Delete
cs: _Smazat

en: Export
cs: Exportovat

en: Enter PIN or password for: %s
cs: Zadejte PIN nebo heslo pro: %s

note: The second and main entry
en: Confirm:
cs: Potvrzení:

en: _OK
cs: _Budiž

en: Password:
cs: Heslo:

en: Passwords
cs: Hesla

en: Keys
cs: Klíče

en: Certificates
cs: Certifikáty

en: Preferences
cs: Předvolby

en: None: Don’t publish keys
cs: Žádný: Nezveřejňovat klíče

en: initial temporary item
cs: počáteční dočasná položka

en: Key Server Type:
cs: Typ serveru s klíči:

en: Host:
cs: Server:

en: The host name or address of the server.
cs: Název nebo adresa serveru.

en: The port to access the server on.
cs: Port, na kterém se má přistupovat k serveru.

en: Keyservers
cs: Servery s klíči

en: Add keyserver
cs: Přidat server

en: Key Synchronization
cs: Synchronizace klíčů

en: _Publish keys to:
cs: Z_veřejňovat klíče na:

en: Automatically retrieve keys from _key servers
cs: Automaticky _získat klíče ze serverů s klíči

en: Automatically synchronize _modified keys with key servers
cs: Automaticky _synchronizovat změněné klíče se servery

en: LDAP Key Server
cs: Servery s klíči LDAP

note: WITH_LDAP
en: HTTP Key Server
cs: Servery s klíči HTTP

en: HTTPS Key Server
cs: Servery s klíči HTTPS

[ctx: Validity]
en: Unknown
cs: Nevím

[ctx: Validity]
en: Never
cs: Nevěřím

[ctx: Validity]
en: Marginal
cs: Věřím částečně

[ctx: Validity]
en: Full
cs: Věřím plně

[ctx: Validity]
en: Ultimate
cs: Věřím maximálně

[ctx: Validity]
en: Disabled
cs: Zakázaný

[ctx: Validity]
en: Revoked
cs: Odvolaný

[ctx: shortcut window]
en: Overview
cs: Přehled

[ctx: shortcut window]
en: Help
cs: Nápověda

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
cs: Otevřít nabídku

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item
cs: Vytvořit novou položku

[ctx: shortcut window]
en: Import item from file
cs: Naimportovat položku ze souboru

[ctx: shortcut window]
en: Search
cs: Hledat

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
cs: Seznam klávesových zkratek

[ctx: shortcut window]
en: Quit
cs: Ukončit

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
cs: Navigace

[ctx: shortcut window]
en: Select previous keyring
cs: Vybrat předchozí klíčenku

[ctx: shortcut window]
en: Select next keyring
cs: Vybrat následující klíčenku

[ctx: shortcut window]
en: Show sidebar (on small screens)
cs: Zobrazit postranní panel (na malých obrazovkách)

[ctx: shortcut window]
en: Show keyring contents (on small screens)
cs: Zobrazit obsah klíčenky (na malých obrazovkách)

en: Auto retrieve keys
cs: Automaticky získávat klíče

en: Whether or not keys should be automatically retrieved from key servers.
cs: Zda klíče mají nebo nemají být získávány automaticky ze serverů s klíči.

en: Auto publish keys
cs: Automaticky zveřejňovat klíče

en: Whether or not modified keys should be automatically published.
cs: Zda klíče mají nebo nemají být automaticky zveřejňovány.

en: Publish keys to this key server
cs: Zveřejňovat klíče na tento server s klíči

en: The key server to publish PGP keys to. Or empty to suppress publishing of PGP keys.
cs: Server s klíči pro zveřejnění klíčů PGP. Když je prázdné, zveřejňování klíčů se potlačí.

en: Last key server search pattern
cs: Poslední vyhledávací vzor serveru s klíči

en: The last search pattern searched for against a key server.
cs: Poslední vzor hledání, podle kterého se hledalo vůči serveru s klíči.

en: Last key servers used
cs: Naposledy použité servery s klíči

en: The last key server a search was performed against or empty for all key servers.
cs: Poslední server s klíči, na kterém se provádělo hledání, nebo prázdná hodnota pro všechny servery s klíči.

en: Show keyrings sidebar
cs: Zobrazovat postranní panel s klíčenkami

en: Show keyrings sidebar in Seahorse.
cs: Zobrazovat v Seahorse postranní panel s klíčenkami

en: Which items to show
cs: Které položky zobrazovat

en: Filter which items to show. If empty, show all items, if “personal” show personal keys, if “trusted” show trusted.
cs: Filtr pro zobrazování položek. Když je prázdný, zobrazují se všechny položky, „personal“ zobrazuje osobní klíče, „trusted“ důvěryhodné klíče.

en: Width of the side pane
cs: Šířka postranního panelu

en: The default width of the side pane.
cs: Výchozí šířka postranního panelu.

en: The keyrings chosen
cs: Zvolené klíčenky

en: The URIs of the keyrings chosen in the sidebar.
cs: Adresy URI klíčenek, které jsou zvolené v postranním panelu.

en: The column to sort the Seahorse keys by
cs: Sloupec, podle kterého Seahorse řadí klíče

en: Specify the column to sort the Seahorse key manager main window by. Columns are: “name”, “id”, “validity”, “expires”, “trust”, and “type”. Put a “-” in front of the column name to sort in descending order.
cs: Určuje sloupec, podle kterého se v hlavním okně správce klíčů Seahorse řadí. Sloupce jsou: „name“ (název), „id“ (ID), „validity“ (platnost), „expires“ (vyprší), „trust“ (důvěra) a „type“ (typ). Pokud chcete řadit v sestupném pořadí, připojte před název sloupce znak „-“.

en: Show validity column
cs: Zobrazovat sloupec s platností

en: No longer in use.
cs: Již se nepoužívá.

en: Show expiry column
cs: Zobrazovat sloupec s vypršením

en: Show trust column
cs: Zobrazovat sloupec s důvěrou

en: Show type column
cs: Zobrazovat sloupec s typem

en: Width of the window
cs: Šířka okna

en: Width (in pixels) of the window.
cs: Šířka okna (v pixelech)

en: Height of the window
cs: Výška okna

en: Height (in pixels) of the window.
cs: Výška okna (v pixelech)

en: Passwords and Keys
cs: Hesla a klíče

en: Manage your passwords and encryption keys
cs: Spravujte svá hesla a šifrovací klíče

en: Passwords and Keys is a GNOME application for managing encryption keys.
cs: Hesla a klíče je aplikace GNOME pro správu šifrovacích klíčů.

en: With Passwords and Keys you can create and manage PGP keys, create and manage SSH keys, publish and retrieve keys from key servers, cache your passphrase so you don’t have to keep typing it and backup your keys and keyring.
cs: Pomocí Hesel a klíčů můžete vytvářet a spravovat klíče PGP, vytvářet a spravovat klíče SSH, zveřejňovat a získávat klíče ze serverů, ukládat své heslové fráze do mezipaměti (abste je nemuseli pořád dokola psát) a zálohovat své klíče a klíčenku.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
cs: Projekt GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keyring;encryption;security;sign;ssh;gpg;pgp;seahorse;
cs: klíčenka;klíč;šifrování;bezpečnost;zabezpečení;podpis;ssh;gpg;pgp;seahorse;

en: Stored personal passwords, credentials and secrets
cs: Uložená osobní hesla a přístupové údaje

en: Couldn’t unlock
cs: Nezdařilo se odemknout

en: Couldn’t add item
cs: Nezdařilo se přidat položku

en: Password or Secret
cs: Heslo nebo tajemství

en: Network connection secret
cs: Tajemství pro síťová připojení

en: Wi-Fi password
cs: Heslo k Wi-Fi

en: Network password
cs: Síťové heslo

en: GNOME Web password
cs: Heslo pro Web GNOME

en: Google Chrome password
cs: Heslo pro Google Chrome

en: Instant messaging password
cs: Heslo pro komunikátor

note: Translators: This should be the same as the string in empathy
en: IM account password for
cs: Heslo k účtu IM

en: Telepathy password
cs: Heslo pro Telepathy

en: GNOME Online Accounts password
cs: Heslo pro Účty on-line GNOME

en: Save changes for this item?
cs: Uložit změny pro tuto položku?

en: Access a network share or resource
cs: Přístup k síťovému sdílenému prostředku

en: Access a website
cs: Přístup k webu

en: Unlocks a PGP key
cs: Odemkne klíč PGP

en: Unlocks a Secure Shell key
cs: Odemkne klíč SSH

en: Saved password or login
cs: Uložené heslo nebo přihlašovací jméno

en: Network Credentials
cs: Přihlašovací údaje pro síť

en: Password
cs: Heslo

en: Couldn’t change password.
cs: Nezdařilo se změnit heslo.

en: Couldn’t set description.
cs: Nezdařilo se nastavit popis.

en: Error deleting the password.
cs: Chyba při mazání hesla

en: Stored note
cs: Uložená poznámka

en: Keyring password
cs: Heslo ke klíčence

en: Encryption key password
cs: Heslo k zašifrování klíče

en: Key storage password
cs: Heslo k úložišti klíčů

en: Network Manager secret
cs: Tajemství pro Správce sítí

en: Are you sure you want to delete the password “%s”?
cs: Chcete opravdu smazat heslo „%s“?

en: Are you sure you want to delete %d password? | Are you sure you want to delete %d passwords?
cs[0]: Opravdu chcete smazat %d heslo?
cs[1]: Opravdu chcete smazat %d hesla?
cs[2]: Opravdu chcete smazat %d hesel?

en: Couldn’t add keyring
cs: Nezdařilo se přidat klíčenku

en: Unknown date
cs: Neznámé datum

en: A keyring that is automatically unlocked on login
cs: Klíčenka se automaticky odemkne při přihlášení

en: A keyring used to store passwords
cs: Klíčenka slouží k ukládání hesel

en: Couldn’t set default keyring
cs: Nezdařilo se nastavit výchozí klíčenku

en: Couldn’t change keyring password
cs: Nezdařilo se změnit heslo klíčenky

en: _Set as default
cs: _Nastavit jako výchozí

en: Change _Password
cs: Změnit _heslo

en: Are you sure you want to delete the password keyring “%s”?
cs: Chcete opravdu smazat klíčenku „%s“?

en: I understand that all items will be permanently deleted.
cs: Chápu, že všechny položky budou trvale smazány.

en: Show/Hide password
cs: Zobrazit/skrýt heslo

en: Add Password
cs: Přidat heslo

en: _Keyring:
cs: _Klíčenka:

en: _Description:
cs: _Popis:

en: _Password:
cs: _Heslo:

en: Add
cs: Přidat

en: Add password keyring
cs: Přidat klíčenku s hesly

en: Please choose a name for the new keyring. You will be prompted for an unlock password.
cs: Zvolte prosím název nové klíčenky. Bude třeba zadat heslo pro odemčení.

en: New Keyring Name:
cs: Název nové klíčenky:

en: Item Properties
cs: Vlastnosti položky

en: Description
cs: Popis

en: Copy
cs: Kopírovat

note: To translators: This is the noun not the verb.
en: Use
cs: Použití

en: Type
cs: Typ

en: Login
cs: Přihlášení

en: Details
cs: Podrobnosti

en: Delete Password
cs: Smazat heslo

en: Keyring properties
cs: Vlastnosti klíčenky

en: Name
cs: Název

en: Created on
cs: Vytvořeno

en: Change password
cs: Změnit heslo

en: Set as default
cs: Nastavit jako výchozí

en: Add subkey to %s
cs: Přidat podklíč k %s

en: DSA (sign only)
cs: DSA (jen pro podpis)

en: ElGamal (encrypt only)
cs: ElGamal (jen pro zašifrování)

en: RSA (sign only)
cs: RSA (jen pro podpis)

en: RSA (encrypt only)
cs: RSA (jen pro zašifrování)

en: Key _Type
cs: _Typ klíče

en: Key _Length
cs: Dé_lka klíče

en: Length of Key
cs: Délka klíče

en: Expiration Date
cs: Datum vypršení platnosti

en: Never E_xpires
cs: Nikdy ne_vyprší

en: If key never expires
cs: Pokud klíč nikdy nevyprší

en: Generate a new subkey
cs: Vygenerovat nový podklíč

en: Add user ID to %s
cs: Přidat ID uživatele k %s

en: Couldn’t add user ID
cs: Nezdařilo se přidat ID uživatele

en: Add User ID
cs: Přidat ID uživatele

note: Full name of the key, usually the name of the user.
en: Full _Name
cs: Celé _jméno

en: Must be at least 5 characters long
cs: Musí být alespoň 5 znaků dlouhé

en: _Email Address
cs: _E-mailová adresa

en: Optional email address
cs: Nepovinná e-mailová adresa

en: Key Co_mment
cs: Pozná_mka ke klíči

en: Optional comment describing key
cs: Nepovinná poznámka popisující klíč

en: Create the new user ID
cs: Vytvořit nové ID uživatele

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
cs: Dešifrování selhalo. Pravděpodobně nemáte dešifrovací klíč.

en: The operation was cancelled
cs: Operace byla zrušena

en: Invalid expiry date
cs: Neplatné datum vypršení

en: The expiry date must be in the future
cs: Datum vypršení musí být v budoucnosti

en: Couldn’t change expiry date
cs: Nezdařilo se změnit datum vypršení

en: Expiry: %s
cs: Vypršení: %s

en: _Never expires
cs: _Nevyprší nikdy

en: C_hange
cs: _Změnit

en: Multiple Keys
cs: Více klíčů

en: Key Data
cs: Data klíče

en: Armored PGP keys
cs: Chráněné klíče PGP

en: PGP keys
cs: Klíče PGP

en: Couldn’t generate PGP key
cs: Nezdařilo se vygenerovat klíč PGP

en: Passphrase for New PGP Key
cs: Heslo pro nový klíč PGP

en: Enter the passphrase for your new key twice.
cs: Zadejte dvakrát heslo ke svému novému klíči.

note: Has line breaks because GtkLabel is completely broken WRT wrapping
en: When creating a key we need to generate a lot of
    random data and we need you to help. It’s a good
    idea to perform some other action like typing on
    the keyboard, moving the mouse, using applications.
    This gives the system the random data that it needs.
cs: Když se vytváří klíč je nutné vygenerovat hromadu
    náhodných dat a k tomu je potřeba vaše pomoc. Dobrý
    postup je provádět nějaké jiné činnosti, jako psát
    na klávesnici, hýbat myši, používat aplikace. Tím
    se systému dodávají náhodná data, která potřebuje.

en: Generating key
cs: Vytváření klíče

en: Name must be at least 5 characters long.
cs: Název musí být alespoň 5 znaků dlouhý

en: New PGP key
cs: Nový klíč PGP

en: A PGP key allows you to encrypt email or files to other people.
cs: Klíč PGP umožňuje zašifrovat soubory nebo elektronickou poštu (vždy pro konkrétního příjemce).

en: _Advanced key options
cs: _Pokročilé volby

en: _Comment
cs: _Poznámka

en: Encryption _Type
cs: _Typ šifrování

en: Key _Strength (bits)
cs: _Síla klíče (v bitech)

en: E_xpiration Date
cs: Datum _vypršení platnosti

en: Ne_ver Expires
cs: Nikdy ne_vyprší

en: C_reate
cs: _Vytvořit

en: Generate a new key
cs: Vygenerovat nový klíč

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
cs: Opravdu chcete trvale smazat %s?

en: Are you sure you want to permanently delete %d keys? | Are you sure you want to permanently delete %d keys?
cs[0]: Opravdu chcete trvale smazat %d klíč?
cs[1]: Opravdu chcete trvale smazat %d klíče?
cs[2]: Opravdu chcete trvale smazat %d klíčů?

en: Wrong password
cs: Špatné heslo

en: This was the third time you entered a wrong password. Please try again.
cs: Toto je potřetí, co jste zadali nesprávné heslo. Zkuste to prosím znovu.

en: Wrong passphrase.
cs: Špatná heslo.

en: Enter new passphrase for “%s”
cs: Zadejte nové heslo pro „%s“

en: Enter passphrase for “%s”
cs: Zadejte heslo pro „%s“

en: Enter new passphrase
cs: Zadejte nové heslo

en: Enter passphrase
cs: Zadejte heslo

en: Passphrase
cs: Heslo

en: Loaded %d key | Loaded %d keys
cs[0]: Načten %d klíč
cs[1]: Načteny %d klíče
cs[2]: Načteno %d klíčů

en: Invalid key data (missing UIDs). This may be due to a computer with a date set in the future or a missing self-signature.
cs: Neplatná data klíče (chybějí UID). Může to být tím, že chybí vlastní podpis, nebo je datum v počítači nastaveno do budoucnosti.

en: GnuPG keys
cs: Klíče GnuPG

en: GnuPG: default keyring directory
cs: GnuPG: výchozí adresář klíčenky

en: <big><b>The photo is too large</b></big>
    The recommended size for a photo on your key is %d × %d pixels.
cs: <big><b>Fotografie je příliš velká</b></big>
    Doporučená velikost fotografie pro klíč je %d × %d bodů.

en: _Don’t Resize
cs: _Neměnit velikost

en: _Resize
cs: Změnit _velikost

en: This is not a image file, or an unrecognized kind of image file. Try to use a JPEG image.
cs: Zadaný soubor není obrázek, nebo se jedná o neznámý formát. Zkuste použít obrázek ve formátu JPEG.

en: All image files
cs: Všechny obrázkové soubory

en: All JPEG files
cs: Všechny soubory JPEG

en: All files
cs: Všechny soubory

en: Choose Photo to Add to Key
cs: Vyberte fotografii pro přidání ke klíči

en: _Open
cs: _Otevřít

en: Couldn’t prepare photo
cs: Nezdařilo se připravit fotografii

en: Couldn’t add photo
cs: Nezdařilo se přidat fotografii

en: The file could not be loaded. It may be in an invalid format.
cs: Soubor nemohl být načten. Možná je v neplatném formátu.

en: Are you sure you want to remove the current photo from your key?
cs: Opravdu chcete odstranit zvolenou fotografii ze svého klíče?

en: Couldn’t delete photo
cs: Nezdařilo se smazat fotografii

en: Couldn’t revoke subkey
cs: Nezdařilo se odvolat podklíč

en: Revoke: %s
cs: Odvolání: %s

en: No reason
cs: Žádný důvod

en: No reason for revoking key
cs: Žádný důvod odvolání klíče

en: Compromised
cs: Kompromitovaný

en: Key has been compromised
cs: Klíč byl kompromitován

en: Superseded
cs: Nahrazen

en: Key has been superseded
cs: Klíč byl nahrazen

en: Not Used
cs: Nepoužívá se

en: Key is no longer used
cs: Klíč se již nepoužívá

en: _Reason:
cs: _Důvod:

en: Reason for revoking the key
cs: Důvod odvolání klíče

en: Optional description of revocation
cs: Nepovinný popis odvolání

en: Revoke key
cs: Odvolat klíč

en: Re_voke
cs: _Odvolat

en: I understand that this secret key will be permanently deleted.
cs: Chápu, že tento klíč bude trvale smazán.

en: This key was already signed by
    “%s”
cs: Tento klíč byl již podepsán
    „%s“

en: Couldn’t sign key
cs: Nezdařilo se podepsat klíč

note: TODO: We should be giving an error message that allows them to generate or import a key
en: No keys usable for signing
cs: Žádný klíč pro podpis není k dispozici

en: You have no personal PGP keys that can be used to indicate your trust of this key.
cs: Nemáte žádný osobní klíč PGP, který by bylo možno použít pro určení důvěry tomuto klíči.

en: Sign Key
cs: Podepsat klíč

en: By signing you indicate your trust that this key belongs to:
cs: Svým podpisem vyjadřujete svoji důvěru, že vlastníkem tohoto klíče je:

en: Key Name
cs: Název klíče

en: How carefully have you checked this key?
cs: Jak pečlivě byl tento klíč ověřen?

en: _Not at all
cs: _Vůbec

en: _Casually
cs: _Zběžně

en: _Very Carefully
cs: _Velmi pečlivě

en: <i>Not at all:</i> means you believe the key is owned by the person who claims to own it, but you could not or did not verify this to be a fact.
cs: <i>Vůbec:</i> Znamená to, že věříte, že klíč je vlastněn osobou, která se za jeho vlastníka prohlašuje. Tato skutečnost ovšem nebyla (nebo nemohla být) nikterak ověřena.

en: <i>Casually:</i> means you have done a casual verification that the key is owned by the person who claims to own it. For example, you could read the key fingerprint to the owner over the phone.
cs: <i>Zběžně:</i> Znamená to, že bylo provedeno pouze nahodilé ověření toho,že je klíč skutečně vlastněn osobou, která se za jeho vlastníka prohlašuje. Můžete například ověřit otisk klíče tak, že ho domnělému vlastníkovi řeknete po telefonu.

en: <i>Very Carefully:</i> Select this only if you are absolutely sure that this key is genuine.
cs: <i>Velmi pečlivě:</i> Tuto možnost vyberte pouze tehdy, pokud máte naprostou a nezpochybnitelnou jistotu o původu klíče.

en: You could use a hard to forge photo identification (such as a passport) to personally check that the name on the key is correct. You should have also used email to check that the email address belongs to the owner.
cs: Pro kontrolu jména můžete použít těžko padělatelný doklad, který obsahuje fotografickou identifikaci (například pas). Také adresu elektronické pošty je vhodné ověřit zasláním e-mailu vlastníkovi.

en: How others will see this signature:
cs: Jak ostatní uvidí tento podpis:

en: _Others may not see this signature
cs: _Ostatní nesmí vidět tento podpis

en: I can _revoke this signature at a later date.
cs: Tento podpis _může být později odvolán.

en: Sign key as:
cs: Podepsat klíč jako:

en: _Signer:
cs: _Autor podpisu:

en: _Sign
cs: _Podepsat

[ctx: Algorithm]
en: Unknown
cs: Neznámý

en: Couldn’t import key: %s
cs: Nezdařilo se naimportovat klíč: %s

en: Key import succeeded
cs: Import klíče byl úspěšný

en: Can’t import key
cs: Nezdařilo se naimportovat klíč

en: Remote keys
cs: Vzdálené klíče

en: Remote keys containing “%s”
cs: Vzdálené klíče obsahující „%s“

en: The search for keys failed.
cs: Vyhledání klíčů se nezdařilo.

en: Double click on a key to inspect it, or click the import button to import it into your local keyring.
cs: Dvojitým kliknutím klíč prozkoumáte nebo prostým kliknutím jej naimportujete do své místní klíčenky.

en: Find Remote Keys
cs: Hledat vzdálené klíče

en: This will find keys for others on the Internet. These keys can then be imported into your local key ring.
cs: Hledání klíčů jiných osob na Internetu. Tyto klíče je potom možno vložit do své místní klíčenky.

en: _Search for keys containing:
cs: _Hledat klíče obsahující:

en: Where to search:
cs: Kde hledat:

en: _Search
cs: _Hledat

en: Couldn’t publish keys to server
cs: Nezdařilo se zveřejnit klíče na serveru

en: Couldn’t retrieve keys from server: %s
cs: Nezdařilo se získat klíče ze serveru: %s

en: <b>%d key is selected for synchronizing</b> | <b>%d keys are selected for synchronizing</b>
cs[0]: <b>Pro synchronizaci je vybrán %d klíč</b>
cs[1]: <b>Pro synchronizaci jsou vybrány %d klíče</b>
cs[2]: <b>Pro synchronizaci je vybrány %d klíčů</b>

en: Synchronizing keys…
cs: Synchronizují se klíče…

en: Sync Keys
cs: Synchronizovat klíče

en: This will publish the keys in your key ring so they’re available for others to use. You’ll also get any changes others have made since you received their keys.
cs: Timto se zveřejní klíče ve vaší klíčence, aby je mohli používat i ostatní. Také získáte změny, které druzí provedli od té doby, co jste přijali jejich klíče.

en: This will retrieve any changes others have made since you received their keys. No key server has been chosen for publishing, so your keys will not be made available to others.
cs: Tímto se získají všechny změny klíčů, které ostatní provedli od doby, kdy jste jejich klíče získali. Ke zveřejnění nebyl zvolen server s klíči, takže vaše klíče ostatním zpřístupněny nebudou.

en: _Key Servers
cs: _Servery s klíči

en: _Sync
cs: _Synchronizovat

en: Couldn’t communicate with %s: %s
cs: Nelze komunikovat s „%s“: %s

en: Couldn’t resolve address %s
cs: Nezdařilo se vyhledat adresu %s

note: Now that we've resolved our address, connect via IP
en: Connecting to: %s
cs: Připojuje se k: %s

en: Invalid URI: %s
cs: Neplatná adresa URI: %s

en: Resolving server address: %s
cs: Zjišťuje se adresa serveru: %s

en: PGP Keys
cs: Klíče PGP

en: PGP keys are for encrypting email or files
cs: Klíče PGP jsou pro zašifrování elektronické pošty nebo souborů

en: (and %d other) | (and %d others)
cs[0]: (a %d další)
cs[1]: (a %d další)
cs[2]: (a %d dalších)

en: Personal PGP key
cs: Osobní klíč PGP

en: PGP key
cs: Klíč PGP

en: Couldn’t change primary photo
cs: Nezdařilo se změnit hlavní fotografii

en: Error changing password
cs: Chyba při změně hesla

note: Translators: the 1st part of the title is the owner's name
en: %s — Private key
cs: %s — soukromý klíč

note: Translators: the 1st part of the title is the owner's name
en: %s — Public key
cs: %s — veřejný klíč

note: TRANSLATORS: (unknown) expiry date
en: (unknown)
cs: (neznámo)

en: This key expired on %s
cs: Tento klíč vypršel %s

[ctx: Expires]
en: Never
cs: Nikdy

en: Unable to change trust
cs: Nelze změnit stav důvěry

en: Couldn’t export key
cs: Nezdařilo se exportovat klíč

en: I believe “%s” is the owner of this key
cs: Věřím, že „%s“ je vlastníkem tohoto klíče

en: I no longer trust that “%s” owns this key
cs: Nadále již nevěřím že „%s“ je vlastníkem tohoto klíče

en: Change _passphrase
cs: Změnit _heslo

en: Export _public key
cs: Ex_portovat veřejný klíč

en: Export _secret key
cs: Exportovat _tajný klíč

en: The owner of the key revoked the key. It should no longer be used.
cs: Vlastník klíče jej odvolat. Klíč by se již nadále neměl používat.

en: Add a photo to this key
cs: Přidat ke klíči fotografii

en: Remove this photo from this key
cs: Odstranit z klíče tuto fotografii

en: Make this photo the primary photo
cs: Nastavit jako hlavní fotografii

en: Go to previous photo
cs: Předchozí fotografie

en: Go to next photo
cs: Další fotografie

en: Comment
cs: Poznámka

en: Key ID
cs: Klíč ID

en: Fingerprint
cs: Otisk klíče

en: Expires
cs: Vyprší

en: User IDs
cs: ID uživatele

en: Add user ID
cs: Přidat ID uživatele

en: Subkeys
cs: Podklíče

en: _Add subkey
cs: Přid_at podklíč

en: Trust
cs: Důvěra

en: Your trust of this key
cs: Jak moc důvěřujete tomuto klíči

en: Override owner trust
cs: Přebít důvěru vlastníka za

[ctx: Validity]
en: Marginally
cs: Věřím částečně

[ctx: Validity]
en: Fully
cs: Věřím plně

[ctx: Validity]
en: Ultimately
cs: Věřím maximálně

en: Signature trust
cs: Důvěryhodnost podpisu

en: I trust signatures from this key on other keys
cs: Důvěřuji podpisům, kterými tento klíč opatřuje jiné klíče

en: Sign key
cs: Podepsat klíč

en: _Sign key
cs: Podep_sat

en: Revoke key signature
cs: Odvolat podpis klíče

en: _Revoke
cs: O_dvolat

en: Owner trust
cs: Důvěryhodnost vlastníka

en: Give a trust level to the owner of this key
cs: Přidělit vlastníkovi tohoto klíče úroveň důvěryhodnosti

en: Encrypt
cs: Šifrovat

en: This subkey can be used for encryption
cs: Tento podklíč může být použit k šifrování

en: Sign
cs: Podepsat

en: This subkey can be used to create data signatures
cs: Tento podklíč může být použit k vytvoření podpisu

en: Certify
cs: Certifikovat

en: This subkey can be used to create certificates
cs: Tento podklíč může být použit k vytvoření certifikátu

en: Authenticate
cs: Ověřovat

en: This subkey can be used for authentication
cs: Tento klíč může být použit k ověření totožnosti

en: Key
cs: Klíč

en: Subkey %d of %s
cs: Podklíč %d z %s

en: Are you sure you want to permanently delete subkey %s?
cs: Opravdu chcete trvale smazat podklíč %s?

en: Couldn’t delete subkey
cs: Nezdařilo se smazat podklíč

en: Subkey was revoked
cs: Podklíč byl odvolán

en: Subkey has expired
cs: Platnost podklíče vypršela

en: Subkey is disabled
cs: Podklíč je zakázaný

en: Never expires
cs: Nevyprší nikdy

note: Translators: first part is the algorithm, second part is the length, * e.g. "RSA" (2048 bit)
en: %s (%d bit)
cs: %s (%d bitů)

en: Unknown
cs: neznámo

en: Change expiration date
cs: Změnit datum platnosti

en: Revoke subkey
cs: Odvolat podklíč

en: Delete subkey
cs: Smazat podklíč

en: Usages
cs: Použití

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Change expiry date
cs: Změnit datum platnosti

en: Revoke
cs: Odvolat

note: Translators: This text refers to deleting an item from its type's backing store
en: Delete
cs: Smazat

en: Are you sure you want to permanently delete the “%s” user ID?
cs: Opravdu chcete trvale smazat ID uživatele „%s“?

en: Couldn’t delete user ID
cs: Nezdařilo se smazat ID uživatele

en: Couldn’t change primary user ID
cs: Nezdařilo se změnit hlavní ID uživatele

note: Translators: (Unknown) signature name
en: (Unknown)
cs: (neznámý)

en: Make _primary
cs: Nastavit jako _hlavní

en: Signatures
cs: Podpisy

en: Only display the signatures of people I trust
cs: Zobrazit pouze podpisy osob, kterým důvěřuji

en: Only trusted
cs: Pouze důvěryhodné

en: No signatures available
cs: Žádný podpis není k dispozici

en: Exporting data
cs: Exportují se data

en: Retrieving data
cs: Získávají se data

en: Importing data
cs: Importují se data

en: Sending data
cs: Posílají se data

en: Unavailable
cs: Nedostupné

en: Certificate
cs: Certifikát

en: Certificates (DER encoded)
cs: Certifikáty (DER kódování)

en: Personal certificate and key
cs: Osobní certifikát a klíč

en: Personal certificate
cs: Osobní certifikát

en: Are you sure you want to permanently delete %d certificate? | Are you sure you want to permanently delete %d certificates?
cs[0]: Chcete opravdu trvale smazat %d certifikát?
cs[1]: Chcete opravdu trvale smazat %d certifikáty?
cs[2]: Chcete opravdu trvale smazat %d certifikátů?

en: Couldn’t generate private key
cs: Nezdařilo se vygenerovat soukromý klíč

en: I understand that this key will be permanently deleted.
cs: Chápu, že tento klíč bude trvale smazán.

en: Unnamed private key
cs: Nepojmenovaný soukromý klíč

en: Private key
cs: Soukromý klíč

en: Unnamed
cs: Nepojmenované

en: Failed to export certificate
cs: Selhal export certifikátu

en: Couldn’t delete
cs: Nezdařilo se smazat

en: Create
cs: Vytvořit

en: Couldn’t create certificate request
cs: Nezdařilo se vytvořit požadavek na certifikát

en: Save certificate request
cs: Uložit požadavek na certifikát

en: _Save
cs: _Uložit

en: Certificate request
cs: Požadavek na certifikát

en: PEM encoded request
cs: Žádost ve formátu PEM

en: Couldn’t save certificate request
cs: Nezdařilo se uložit požadavek na certifikát

[ctx: Label]
en: Unknown
cs: Neznámý

en: X.509 certificates and related keys
cs: X.509 certifikáty a příslušné klíče

en: New private key
cs: Nový soukromý klíč

en: Create a new private key
cs: Vytvořit nový soukromý klíč

en: Label:
cs: Popisek:

en: Stored at:
cs: Uložené jako:

en: Key _Type:
cs: _Typ klíče:

en: Key _Strength (bits):
cs: _Délka klíče (v bitech):

en: Delete this certificate or key
cs: Smazat tento certifikát nebo klíč

en: Export the certificate
cs: Vyexportovat certifikát

en: Request Certificate
cs: Zažádat o certifikát

en: Create a certificate request file for this key
cs: Vytvořit požadavek na certifikát pro tento klíč

en: Create a certificate request file.
cs: Vytvořit požadavek na cetifikát.

en: The common name (CN) placed in the certificate request.
cs: Jméno (CN) použité v žádosti o certifikát.

en: Name (CN):
cs: Jméno (CN):

en: Contributions:
cs: Přispěli:

en: Version of this application
cs: Verze této aplikace

en: Seahorse Project Homepage
cs: Domovská stránka projektu Seahorse

en: Data to be imported
cs: Údaje, které mají být importovány

en: Import failed
cs: Import selhal

note: The prompt
en: Import Key
cs: Import klíče

note: TODO: This should come from libgcr somehow
en: All key files
cs: Všechny soubory klíčů

en: Dropped text
cs: Zkopírovaný text

en: Clipboard text
cs: Text ze schránky

en: Couldn’t unlock keyring
cs: Nezdařilo se odemknout klíčenku

en: Change Passphrase
cs: Změna hesla

en: New _Passphrase:
cs: Nové _heslo:

en: Confirm new passphrase
cs: Potvrdit nové heslo

en: Con_firm Passphrase:
cs: P_otvrdit heslo:

en: _Find remote keys…
cs: _Hledat vzdálené klíče…

en: _Sync and publish keys…
cs: _Synchronizovat a zveřejnit klíče…

en: _Preferences
cs: _Předvolby

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: _About Passwords and Keys
cs: O _aplikaci Hesla a klíče

en: Filter items:
cs: Položky filtru:

en: Show p_ersonal
cs: Zobrazovat oso_bní

en: Show _trusted
cs: Zobrazovat _důvěryhodné

en: Show an_y
cs: Zobrazovat _všechny

en: Secure Shell key
cs: Klíč SSH

en: Used to access other computers
cs: Pro přístup k jiným počítačům

en: GPG key
cs: Klíč GPG

en: Used to encrypt emails and files
cs: Pro šifrování souborů a elektronické pošty

en: Password keyring
cs: Klíčenka s hesly

en: Used to store application and network passwords
cs: Používá se pro ukládání aplikačních a síťových hesel

en: Safely store a password or secret
cs: Bezpečně uložit heslo nebo tajemství

en: Used to request a certificate
cs: Použít k žádosti o certifikát

en: Import from file…
cs: Importovat ze souboru…

en: Add a new key or item
cs: Přidat nový klíč nebo položku

en: Back
cs: Zpět

en: Search for a key or password
cs: Hledat klíč nebo heslo

en: Filter
cs: Filtr

en: This collection seems to be empty
cs: Tato sada se zdá prázdná

en: Add new items
cs: Přidat nové položky

en: Keyring is locked
cs: Klíčenka je zamknutá

en: Unlock
cs: Odemknout

note: Translators: This is only relevant for "Password" items
en: Copy secret
cs: Zkopírovat tajemství

en: Export…
cs: Exportovat…

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Configure Key for Secure Shell…
cs: Nastavit klíč pro SSH…

note: Lock and unlock items
en: _Lock
cs: _Zamknout

en: _Unlock
cs: _Odemknout

note: Properties item
en: _Properties
cs: _Vlastnosti

en: Couldn’t lock
cs: Nezdařilo se zamknout

en: Keys used to connect securely to other computers
cs: Klíče používané k bezpečnému připojení k jiným počítačům

en: Are you sure you want to delete the secure shell key “%s”?
cs: Chcete opravdu smazat klíč SSH „%s“?

en: Are you sure you want to delete %u secure shell key? | Are you sure you want to delete %u secure shell keys?
cs[0]: Chcete opravdu smazat %u klíč SSH?
cs[1]: Chcete opravdu smazat %u klíče SSH?
cs[2]: Chcete opravdu smazat %u klíčů SSH?

en: Secret SSH keys
cs: Soukromé klíče SSH

en: Public SSH keys
cs: Veřejné klíče SSH

en: SSH Key
cs: Klíč SSH

en: No public key file is available for this key.
cs: Pro tento klíč není k dispozici žádný soubor s veřejným klíčem.

en: Creating Secure Shell Key
cs: Vytvoření klíče SSH

en: Couldn’t load newly generated Secure Shell key
cs: Nezdařilo se načíst nově vygenerovaný klíč SSH

en: Couldn’t generate Secure Shell key
cs: Nezdařilo se vygenerovat klíč SSH

en: 1024 bits
cs: 1024 bitů

en: 256 bits
cs: 256 bitů

en: Unknown key type!
cs: Neznámý typ klíče!

en: Unknown type
cs: Neznámý typ

en: Couldn’t rename key.
cs: Nezdařilo se přejmenovat klíč.

en: Couldn’t change authorization for key.
cs: Nezdařilo se změnit autorizaci klíče.

en: Couldn’t change passphrase for key.
cs: Nezdařilo se změnit heslo klíče.

en: Error deleting the SSH key.
cs: Chyba při mazání klíče SSH

en: Personal SSH key
cs: Osobní klíč SSH

en: SSH key
cs: Klíč SSH

note: No names when not even the fingerpint loaded
en: (Unreadable Secure Shell Key)
cs: (Nečitelný SSH klíč)

note: No comment, but loaded
en: Secure Shell Key
cs: Klíč SSH

en: Remote Host Password
cs: Odstranit heslo počítače

en: Enter Key Passphrase
cs: Zadejte heslo pro klíč

en: Passphrase for New Secure Shell Key
cs: Heslo pro nový klíč SSH

note: No filename specified, make one up Add the comment to the output
en: Importing key: %s
cs: Import klíče: %s

en: Importing key. Enter passphrase
cs: Import klíče. Zadejte heslo

en: Enter your Secure Shell passphrase:
cs: Zadejte své heslo k SSH:

en: Old Key Passphrase
cs: Původní heslo

en: Enter the old passphrase for: %s
cs: Zadejte původní heslo pro: %s

en: New Key Passphrase
cs: Nové heslo

en: Enter the new passphrase for: %s
cs: Zadejte nové heslo pro: %s

en: Enter the new passphrase again: %s
cs: Zadejte znovu nové heslo pro: %s

en: New Secure Shell Key
cs: Nový klíč SSH

en: A Secure Shell (SSH) key lets you connect securely to other computers.
cs: SSH klíč vám umožní bezpečně se připojit na jiné počítače.

en: _Description
cs: _Popis

en: Your email address, or a reminder of what this key is for.
cs: Vaše e-mailová adresa nebo připomenutí účelu klíče.

en: If there is a computer you want to use this key with, you can set up that computer to recognize your new key.
cs: Pokud existuje počítač, pro který chcete tento klíč použít, můžete jej pro použití tohoto klíče nastavit.

en: _Generate
cs: Vy_generovat

en: SSH Key Properties
cs: Vlastnosti klíče SSH

[ctx: name-of-ssh-key]
note: Name of key, often a persons name
en: Name
cs: Název

en: Algorithm
cs: Algoritmus

en: Key Length
cs: Délka klíče

en: Location
cs: Umístění

en: Public Key
cs: Veřejný klíč

en: Copy public key to clipboard
cs: Zkopírovat veřejný klíč do schránky

en: Remote access
cs: Vzdálený přístup

en: Allows accessing this computer remotely
cs: Umožňuje vzdálený přístup do tohoto počítače

en: _Export
cs: _Exportovat

en: Change _Passphrase
cs: Změnit heslo

en: _Delete SSH Key
cs: _Smazat klíč SSH

en: Set Up Computer for SSH Connection
cs: Nastavit počítač pro připojení pomocí SSH

en: To use your Secure Shell key with another computer that uses SSH, you must already have a login account on that computer.
cs: Aby bylo možné pro připojení ke vzdálenému počítači použít SSH klíč, musí takový počítač používat SSH a také na něm musíte mít uživatelský účet.

en: _Server address:
cs: Adresa _serveru:

en: eg: fileserver.example.com:port
cs: například: fileserver.neco.cz:port

en: _Login name:
cs: Přih_lašovací jméno:

en: Set Up
cs: Nastavit

en: OpenSSH keys
cs: Klíče OpenSSH

en: No private key file is available for this key.
cs: Pro tento klíč není k dispozici žádný soubor se soukromým klíčem.

en: Couldn’t configure Secure Shell keys on remote computer.
cs: Na vzdáleném počítači se nezdařilo nastavit SSH klíče.

en: Configuring Secure Shell Keys…
cs: Nastavují se klíče SSH…
