Secrets master - en to tr translation catalogue (353 entries)

en: Manage your passwords
tr: Parolalarınızı yönetin

en: Add Attribute
tr: Öznitelik Ekle

en: Key
tr: Anahtar

en: Value
tr: Değer

en: Sensitive
tr: Hassas

en: Contains sensitive data.
tr: Hassas veri içerir.

en: _Add
tr: _Ekle

en: Download Attachment
tr: Eki İndir

en: Remove Attachment
tr: Eki Kaldır

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Safety Info
tr: Güvenlik Bilgisi

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: It is possible that external applications will create unencrypted hidden or temporary copies of this attachment file! Please proceed with caution.
tr: Dış uygulamalar bu ek dosyasının şifrelenmemiş gizli veya geçici kopyalarını oluşturabilir! Lütfen sakınarak sürdürün.

en: _Back
tr: _Geri

en: _Proceed
tr: _Sürdür

en: Copy Attribute
tr: Özniteliği Kopyala

en: Remove Attribute
tr: Özniteliği Kaldır

en: Add elements with the ➕ button
tr: ➕ düğmesiyle öge ekle

en: Empty Group
tr: Boş Grup

en: No Search Results
tr: Arama Sonucu Yok

en: Color
tr: Renk

note: Headerbar subtitle in keepass safe creation routine. NOTE: Filechooser title for creating a new keepass safe kdbx file
en: Create Safe
tr: Kasa Oluştur

en: Back
tr: Geri

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Protect your safe
tr: Kasanızı koruyun

en: _Password
tr: _Parola

en: _Confirm Password
tr: Parolayı _Onayla

en: Additional Credentials
tr: Ek Kimlik Bilgileri

en: Create
tr: Oluştur

en: Safe Successfully Created
tr: Kasa Başarıyla Oluşturuldu

en: _Open Safe
tr: Kasayı _Aç

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

note: "Secrets" is the application name, do not translate
en: _About Secrets
tr: Secrets _Hakkında

en: _Username
tr: _Kullanıcı Adı

en: Copy
tr: Kopyala

en: Generate New Password
tr: Yeni Parola Oluştur

en: Safe Settings
tr: Kasa Ayarları

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: Current Password
tr: Geçerli Parola

en: New Password
tr: Yeni Parola

en: Confirm New Password
tr: Yeni Parolayı Onayla

en: New Additional Credentials
tr: Yeni Ek Kimlik Bilgileri

en: _Apply Changes
tr: Değişiklikleri _Uygula

en: General
tr: Genel

en: Database
tr: Veri Tabanı

en: Name
tr: Ad

en: Description
tr: Açıklama

en: Default User
tr: Öntanımlı Kullanıcı

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Path
tr: Yol

en: File Size
tr: Dosya Boyutu

note: KeePass is a proper noun
en: KeePass Version
tr: KeePass Sürümü

en: Creation Date
tr: Oluşturma Tarihi

en: Encryption Algorithm
tr: Şifreleme Algoritması

en: Derivation Algorithm
tr: Türetme Algoritması

note: Statistics
en: Stats
tr: İstatistik

en: Number of Entries
tr: Girdi Sayısı

en: Number of Groups
tr: Grup Sayısı

en: Passwords
tr: Parolalar

en: Entry Menu
tr: Girdi Menüsü

en: _Title
tr: _Başlık

en: Open Address
tr: Adresi Aç

en: One-Time Password
tr: Tek Kullanımlık Parola

en: One-_Time Password Secret
tr: Tek _Kullanımlık Parola Gizi

note: OTP is a proper name
en: Could not Generate OTP Token
tr: OTP Jetonu Oluşturulamadı

en: Notes
tr: Notlar

en: Edit in a Window
tr: Pencerede Düzenle

en: Icon
tr: Simge

en: Tags
tr: Etiketler

en: Add New Tag
tr: Yeni Etiket Ekle

en: Attachments
tr: Ekler

en: _Add Attachment
tr: _Ek Ekle

en: Attributes
tr: Öznitelikler

en: Add Attr_ibute
tr: Ö_znitelik Ekle

en: Expiration Date
tr: Son Kullanım Tarihi

en: _Show More
tr: Daha Çoğunu _Göster

en: D_uplicate
tr: Y_inele

en: _References
tr: _Referanslar

en: _Properties
tr: _Özellikler

en: _Save in History
tr: Geçmişe _Kaydet

en: Show _History
tr: _Geçmişi Göster

en: _Delete
tr: _Sil

en: Copy One-Time Password
tr: Tek Kullanımlık Parolayı Kopyala

en: Copy Username
tr: Kullanıcı Adını Kopyala

en: Copy Password
tr: Parolayı Kopyala

en: Expiration Date not Set
tr: Son Kullanım Tarihi Belirlenmedi

en: Edit Expiration Date
tr: Son Kullanım Tarihini Düzenle

en: Remove Expiration Date
tr: Son Kullanım Tarihini Kaldır

en: _Set Expiration Date
tr: Son Kullanım Tarihi _Belirle

en: Group Menu
tr: Grup Menüsü

en: Edit
tr: Düzenle

[ctx: Shortcut window description]
en: Application
tr: Uygulama

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Safe
tr: Kasa Oluştur

[ctx: Shortcut window description]
en: Go Back
tr: Geri Git

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Safe
tr: Kasa Aç

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
tr: Tercihleri Aç

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
tr: Kısayolları Göster

[ctx: Shortcut window description]
en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

[ctx: Shortcut window description]
en: New Window
tr: Yeni Pencere

[ctx: Shortcut window description]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: Shortcut window description]
en: Safe
tr: Kasa

[ctx: Shortcut window description]
en: Lock Safe
tr: Kasayı Kilitle

[ctx: Shortcut window description]
en: Save Safe
tr: Kasayı Kaydet

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Search
tr: Aramayı Aç

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Entry
tr: Girdi Oluştur

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Group
tr: Grup Oluştur

[ctx: Shortcut window description]
en: Entry
tr: Girdi

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Password
tr: Parolayı Kopyala

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Address
tr: Adresi Kopyala

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Username
tr: Kullanıcı Adını Kopyala

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy One-Time Password
tr: Tek Kullanımlık Parolayı Kopyala

[ctx: Shortcut window description]
en: Show History
tr: Geçmişi Göster

[ctx: Shortcut window description]
en: Save in History
tr: Geçmişe Kaydet

en: Show Text
tr: Metni Göster

en: Remove from History
tr: Geçmişten Kaldır

en: Password History
tr: Parola Geçmişi

en: _Open
tr: _Aç

en: _New Safe
tr: _Yeni Kasa

en: _Copy
tr: _Kopyala

note: Button tooltip in headerbar to open search page
en: Search
tr: Ara

en: Password
tr: Parola

en: Length
tr: Uzunluk

en: Characters
tr: Karakterler

en: Passphrase
tr: Parola Metni

en: Words
tr: Sözcükler

note: Button to generate a password
en: _Generate
tr: _Oluştur

en: Properties
tr: Özellikler

en: Accessed
tr: Erişilme

en: Modified
tr: Düzenlenme

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Code
tr: Kod

en: Property
tr: Özellik

en: Title
tr: Başlık

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: _Notes
tr: _Notlar

en: References
tr: Referanslar

en: Syntax
tr: Söz Dizimi

en: The placeholder syntax for field references is the following:
tr: Alan atıfları için yer tutucu söz dizimi şöyledir:

en: Show Field Codes
tr: Alan Kodlarını Göster

en: Identifier
tr: Tanıtıcı

en: Reference
tr: Atıf

en: Each entry has a unique identifier called UUID. It can be found in the properties of the entry.
tr: Her girdinin, UUID olarak adlandırılan benzersiz tanımlayıcısı vardır. Girdinin özelliklerinde bulunabilir.

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Unsaved Changes
tr: Kaydedilmemiş Değişiklikler

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: Do you want to write all changes to the safe?
tr: Tüm değişiklikleri kasaya yazmak ister misiniz?

note: _Discard all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Quit Without Saving
tr: Kaydetmeden Ç_ık

note: _Cancel exiting the program
en: _Don't Quit
tr: Çık_ma

note: _Save all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Save and Quit
tr: _Kaydet ve Çık

en: _Hide First Start Screen
tr: İlk Başlatma Ekranını _Gizle

en: Reopen last opened safe.
tr: Son açılan kasayı yeniden aç.

note: TRANSLATORS Safe as in strongbox. NOTE: Safe as in strongbox
en: Safe
tr: Kasa

en: _Save Automatically
tr: Kendiliğinden _Kaydet

en: Save every change automatically.
tr: Her değişikliği kendiliğinden kaydet.

en: Unlock
tr: Kilit Aç

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember Composite _Key
tr: Birleşik _Anahtarı Anımsa

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember last used composite key.
tr: Son kullanılan birleşik anahtarı anımsa.

en: Password Generation
tr: Parola Oluşturma

en: Password Length
tr: Parola Uzunluğu

en: Number of characters when generating a password.
tr: Parola oluşturulurkenki karakter sayısı.

en: _Uppercase Characters
tr: _Büyük Karakterler

en: Use uppercase characters A-Z when generating a password.
tr: Parola oluştururken A-Z büyük karakterler kullan.

en: _Lowercase Characters
tr: _Küçük Karakterler

en: Use lowercase characters a-z when generating a password.
tr: Parola oluştururken a-z küçük karakterler kullan.

en: _Numeric Characters
tr: _Rakamlar

en: Use numeric characters when generating a password.
tr: Parola oluştururken numerik karakterler kullan.

en: _Special Characters
tr: _Özel Karakterler

note: ASCII is a proper name
en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a password.
tr: Parola oluştururken alfa numerik olmayan ASCII simgeleri kullan.

en: Passphrase Generation
tr: Parola Metni Oluşturma

en: Passphrase Length
tr: Parola Metni Uzunluğu

en: Number of words to use when generating a passphrase.
tr: Parola metni oluşturulurken kullanılacak sözcük sayısı.

en: Separator
tr: Ayırıcı

en: Security
tr: Güvenlik

en: Safe Lock Timeout
tr: Kasa Kilidi Zaman Aşımı

en: Lock safe on idle after X minutes.
tr: X dakika boşken kasayı kilitle.

en: Lock on _Session Lock
tr: _Oturum Kilitlendiğinde Kilitle

en: Automatically lock when the session is locked.
tr: Oturum kilitlendiğinde kendiliğinden kilitle.

en: Clear Clipboard
tr: Panoyu Temizle

en: Clear clipboard after X seconds.
tr: Panoyu X saniye sonra temizle.

en: Clear Recent List
tr: Son Listeyi Temizle

en: Clear the recently opened safes list.
tr: Son açılan kasa listesini temizle.

en: Clear
tr: Temizle

en: Unlock Safe
tr: Kasa Kilidini Aç

en: _Unlock
tr: _Kilit Aç

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: Select Items
tr: Ögeleri Seç

en: Go Back
tr: Geri Git

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: Search Safe
tr: Kasa Ara

en: _Clear
tr: _Temizle

note: Button tooltip in selection mode to delete every selected entry/group
en: Delete Selection
tr: Seçimi Sil

note: Button tooltip in selection mode to move every selected entry/group to another place
en: Move Selection
tr: Seçimi Taşı

en: Paste Selection
tr: Seçimi Yapıştır

en: Select an Entry
tr: Girdi Seç

en: New Entry or Group
tr: Yeni Girdi veya Grup

note: Button tooltip in headerbar to switch to selection mode where the user can tick password entries and groups
en: Selection Mode
tr: Seçim Kipi

note: s
en: _Save
tr: _Kaydet

note: s
en: _Lock
tr: _Kilitle

en: So_rting
tr: Sı_ralama

en: _Newest First
tr: Önce _Yeni

en: _Oldest First
tr: Önce _Eski

en: New _Window
tr: Yeni _Pencere

en: Sa_fe Settings
tr: _Kasa Ayarları

en: New _Entry
tr: Yeni _Girdi

en: New _Group
tr: Yeni _Grup

note: The umbrella sentence of the application on the first start screen
en: Secure Secrets
tr: Sırlar Güvende

note: The subtitle of the umbrella sentence in the first start screen. This is a sentence which gives the user a starting point what he can do if he opens the application for the first time.
en: Create or import a new Keepass safe
tr: Yeni Keepass kasası oluştur veya içe aktar

en: A password manager for GNOME
tr: GNOME için parola yöneticisi

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keepass;encrypt;secure;
tr: keepass;encrypt;secure;şifrele;güvenli;

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: Lock on session lock
tr: Oturum kilitlendiğinde kilitle

en: Reopen last opened database
tr: Son açılan veri tabanını yeniden aç

en: Automatically open the unlock screen of the last opened database, otherwise show the welcome screen.
tr: Son açılan veri tabanının kilit açma ekranını kendiliğinden göster, diğer türlü karşılama ekranını göster.

en: Save every change automatically
tr: Her değişikliği kendiliğinden kaydet

en: Save every change you made instantly into the database. Please note that you cannot revert changes if Autosave is enabled.
tr: Her yaptığınız değişikliği anında veri tabanına kaydedin. Kendiliğinden kayıt etkinse değişiklikleri geri alamayacağınızı unutmayın.

en: Lock database after X minutes
tr: Veri tabanını X dakika sonra kilitle

en: Automatically lock your database after a given amount of minutes to improve the security.
tr: Güvenliği artırmak için verilen dakika miktarından sonra veri tabanınızı kendiliğinden kilitleyin.

en: Clear clipboard after X seconds
tr: Panoya X saniye sonra temizle

en: After copying the password clear the clipboard for security reasons.
tr: Parolayı kopyaladıktan sonra güvenlik için panoyu temizle.

en: Window size
tr: Pencere boyutu

en: Remember the window size.
tr: Pencere boyutunu anımsa.

en: Last opened database
tr: Son açılan veri tabanı

en: Path to the last opened database.
tr: Son açılan veri tabanının yolu.

en: Remember composite key
tr: Birleşik anahtarı anımsa

en: Remember last used composite key for database unlocking.
tr: Veri tabanı kilidini açmak için son kullanılan birleşik anahtarı anımsa.

en: Last used key provider
tr: Son kullanılan anahtar sağlayıcı

en: Key provider for composite database unlocking.
tr: Bileşik veri tabanı kilidini açmak için anahtar sağlayıcı.

en: Remember unlock method
tr: Kilit açma yöntemini anımsa

en: Remember last used unlock method for future database unlocking.
tr: Gelecek veri tabanı kilit açımları için son kullanılan kilit açma yöntemini anımsa.

en: Backup the database on unlock
tr: Kilit açarken veri tabanını yedekle

en: If an error occurs while saving the database, a backup can be found at ~/.cache/secrets/backups
tr: Veri tabanını kaydederken hata olursa yedek ~/.cache/secrets/backups yolunda bulunabilir

en: Sorting order of groups and entries
tr: Grupların ve girdilerin sıralama düzeni

en: Order of the rows in the groups and entries view.
tr: Gruplar ve girdiler görünümündeki satırların düzeni.

en: Use uppercases when generating a password
tr: Parola oluştururken büyük karakterler kullan

en: Use uppercase characters A-Z when generating a random password.
tr: Rastgele parola oluştururken A-Z büyük karakterler kullan.

en: Use lowercases when generating a password
tr: Parola oluştururken küçük karakterler kullan

en: Use lowercase characters a-z when generating a random password.
tr: Rastgele parola oluştururken a-z büyük karakterler kullan.

en: Use numbers when generating a password
tr: Parola oluştururken rakamları kullan

en: Use numbers 0-9 characters when generating a random password.
tr: Rastgele parola oluştururken 0-9 rakamlar kullan.

en: Use symbols when generating a password
tr: Parola oluştururken simgeleri kullan

en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a random password.
tr: Rastgele parola oluştururken alfa numerik olmayan ASCII simgeleri kullan.

en: Password length when generating a password
tr: Parola oluştururkenki parola uzunluğu

en: Number of single characters when generating a password.
tr: Parola oluşturulurkenki tekil karakter sayısı.

en: Number of words when generating a passphrase
tr: Parola metni oluşturulurkenki sözcük sayısı

en: Separator when generating a passphrase
tr: Parola metni oluşturulurkenki ayraç

en: Word separator to use when generating a passphrase.
tr: Parola metni oluşturulurken kullanılacak sözcük ayracı.

en: Secrets is a password manager which makes use of the KeePass v.4 format. It integrates perfectly with the GNOME desktop and provides an easy and uncluttered interface for the management of password databases.
tr: Secrets, KeePass v.4 biçimini kullanan parola yöneticisidir. GNOME masaüstüyle kusursuzca tümleşir ve parola veri tabanlarının yönetimi için kolay ve düzenli arayüz sunar.

en: Password management
tr: Parola yönetimi

en: Safe unlocking
tr: Kasa kilidi açma

en: Safe creation
tr: Kasa oluşturma

en: Could not load attachment
tr: Ek yüklenemedi

en: Passwords do not match
tr: Parola eşleşmiyor

en: Unable to create database
tr: Veri tabanı oluşturulamadı

en: Failed to generate composite key
tr: Birleşik anahtar oluşturulamadı

en: Enter tag name
tr: Etiket adı gir

en: The tag already exists
tr: Etiket zaten var

en: Saved in history
tr: Geçmişe kaydedildi

en: Username copied
tr: Kullanıcı adı kopyalandı

en: Address copied
tr: Adres kopyalandı

en: One-time password copied
tr: Tek kullanımlık parola kopyalandı

en: Could not open URL
tr: URL açılamadı

en: The address is not valid
tr: Adres geçersiz

note: NOTE: Filechooser title for selecting attachment file
en: Select Attachments
tr: Ek Seç

en: Password copied
tr: Parola kopyalandı

en: One-Time Password copied
tr: Tek Kullanımlık Parola kopyalandı

en: Title not Specified
tr: Başlık Belirtilmedi

en: Include Lowercase
tr: Küçük Karakter İçer

en: Exclude Lowercase
tr: Küçük Karakter İçermesin

en: Include Uppercase
tr: Büyük Karakter İçer

en: Exclude Uppercase
tr: Büyük Karakter İçermesin

en: Include Numbers
tr: Sayı İçersin

en: Exclude Numbers
tr: Sayı İçermesin

en: Include Symbols
tr: Sembol İçersin

en: Exclude Symbols
tr: Sembol İçermesin

en: Keyfile
tr: Anahtar dosyası

en: Select Keyfile
tr: Anahtar Dosyası Seç

en: Clear Keyfile
tr: Anahtar Dosyasını Temizle

en: Select keyfile
tr: Anahtar dosyası seç

en: Could not load keyfile
tr: Anahtar dosyası yüklenemedi

en: Generate Keyfile
tr: Anahtar Dosyası Oluştur

en: Use a file to increase security
tr: Güvenliği artırmak için dosya kullan

en: Could not create keyfile
tr: Anahtar dosyası oluşturulamadı

en: No Smartcard
tr: Akıllı Kart Yok

en: No RSA Certificate
tr: RSA Sertifikası Yok

en: Smartcard
tr: Akıllı Kart

en: Select certificate
tr: Sertifika seç

en: No smartcard present
tr: Akıllı kart yok

en: Please insert smartcard and retry.
tr: Lütfen akıllı kart takıp yeniden deneyin.

en: _OK
tr: _Tamam

en: Unlock your smartcard
tr: Akıllı kartınızın kilidini açın

en: Failed to unlock Smartcard
tr: Akıllı Kart kilidi açılamadı

en: Use a smartcard
tr: Akıllı kart kullan

en: Refresh Certificate List
tr: Sertifika Listesini Yenile

en: No Key
tr: Anahtar Yok

note: TRANSLATORS For example: YubiKey 4 [123456] - Slot 2
en: {description} [{serial}] - Slot {slot}
tr: {description} [{serial}] - Yuva {slot}

en: Select key
tr: Anahtar seç

note: TRANSLATORS YubiKey is a proper name key, see https://en.wikipedia.org/wiki/YubiKey.
en: Select YubiKey slot
tr: YubiKey yuvası seç

en: Touch YubiKey
tr: YubiKeyʼe dokun

en: Recent Files
tr: Son Dosyalar

en: White
tr: Beyaz

en: Blue
tr: Mavi

en: Green
tr: Yeşil

en: Yellow
tr: Sarı

en: Orange
tr: Turuncu

en: Red
tr: Kırmızı

en: Purple
tr: Mor

en: Brown
tr: Kahverengi

en: Clone
tr: Klonla

note: This shouldn't happen TODO Set the body of the message based on the error kind.
en: Could not save Safe
tr: Kasa kaydedilemedi

en: Operation aborted: deleting currently active group
tr: İşlem iptal edildi: geçerli aktif grubu sil

en: Warning
tr: Uyarı

en: You are deleting elements in the trash bin, these deletions cannot be undone.
tr: Çöp kutusundaki ögeleri siliyorsunuz, bu silme işlemleri geri alınamaz.

en: Operation aborted: moving currently active group
tr: İşlem iptal edildi: geçerli aktif grubu taşı

en: Move completed
tr: Taşıma tamamlandı

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Safe {} is already open
tr: {} kasası zaten açık

en: Failed to unlock Safe
tr: Kasa kilidi açılamadı

en: Safe saved
tr: Kasa kaydedildi

en: No changes made
tr: Değişiklik yapılmadı

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Element deleted | {} Elements deleted
tr[0]: {} öge silindi

en: Deletion completed
tr: Silme tamamlandı

en: Undo
tr: Geri Al

en: Attribute deleted
tr: Öznitelik silindi

en: Copied
tr: Kopyalandı

note: NOTE: Notification that a safe has been locked.
en: Safe locked due to inactivity
tr: Kasa durgunluktan kilitlendi

note: TRANSLATORS e.g. "21 Selected". What is selected is an 'Item'.
en: {} Selected | {} Selected
tr[0]: {} Seçildi

en: Attribute key contains an illegal character
tr: Öznitelik anahtarı yasa dışı karakter içeriyor

en: Attribute key already exists
tr: Öznitelik anahtarı zaten var

note: NOTE: Filechooser title for downloading an attachment
en: Save Attachment
tr: Eki Kaydet

en: Could not store attachment
tr: Ek depolanamadı

en: Attribute copied
tr: Öznitelik kopyalandı

en: Could not apply changes
tr: Değişiklikler uygulanamadı

note: Still executes the finally block
en: Changes Applied
tr: Değişiklikler Uygulandı

en: Could not change credentials
tr: Kimlik bilgileri değiştirilemedi

note: TRANSLATORS Warning dialog to resolve file saving conflicts.
en: Conflicts While Saving
tr: Kaydederken Çakışma

en: The safe was modified from somewhere else. Please resolve these conflicts from the main window when saving.
tr: Kasa başka yerden değiştirilmiş. Lütfen kaydederken bu çakışmaları ana pencereden çözün.

note: Encryption Algorithm Derivation Algorithm
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Entry expired
tr: Girdi süresi doldu

en: Hide Text
tr: Metni Gizle

en: Selection copied
tr: Seçim kopyalandı

en: Password Strength
tr: Parola Gücü

note: TRANSLATORS Dialog header for when there is a conflict.
en: Unsaved Changes Conflict
tr: Kaydedilmemiş Değişiklik Çakışması

en: Save and Quit
tr: Kaydet ve Çık

en: Back up, Save, and Quit
tr: Yedekle, Kaydet ve Çık

en: Don't Quit
tr: Çıkma

note: TRANSLATORS Warning Dialog to resolve saving conflicts. \n is a new line.
en: The safe was modified from somewhere else. Saving will overwrite their version of the safe with our current version.
    
     You can also make a backup of their version of the safe.
tr: Kasa başka yerden değiştirilmiş. Kayıt işlemi, şu anki sürümümüzü kasanınkinin üstüne yazacak.
    
     Ayrıca kasanın sürümünün yedeğini alabilirsiniz.

note: TRANSLATORS backup and save current safe.
en: _Back up and Save
tr: _Yedekle ve Kaydet

en: Save Backup
tr: Yedek Kaydet

en: Could not backup safe
tr: Kasa yedeklenemedi

en: Any file type
tr: Herhangi dosya türü

en: Select Safe
tr: Kasa Seç

en: File does not have a valid path
tr: Dosyanın geçerli bir yolu yok

en: Safe is already open
tr: Kasa zaten açık

en: _Create
tr: _Oluştur

en: Cannot create Safe: Safe is already open
tr: Kasa oluşturulamadı: Kasa zaten açık

en: Could not create new Safe
tr: Yeni kasa oluşturulamadı

en: Could not save safe
tr: Kasa kaydedilemedi
