PasswordSafe master - en to fi translation catalogue (386 entries)

en: Add Attribute
fi: Lisää attribuutti

en: Key
fi: Avain

en: Value
fi: Arvo

en: Sensitive
fi: Arkaluonteinen

en: Contains sensitive data.
fi: Sisältää arkaluonteista tietoa.

en: _Add
fi: _Lisää

note: Dialog title which asks a confirmation from user to delete attachment.
en: Are you Sure?
fi: Oletko varma?

en: _Back
fi: _Takaisin

en: _Delete
fi: _Poista

en: Download Attachment
fi: Lataa liite

en: Remove Attachment
fi: Poista liite

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Safety Info
fi: Varmistustiedot

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: It is possible that external applications will create unencrypted hidden or temporary copies of this attachment file! Please proceed with caution.
fi: On mahdollista, että erilliset sovellukset luovat salaamattomia ja piilotettuja tai väliaikaisia kopioita tästä liitetiedostosta! Jatka varoen.

en: _Proceed
fi: _Jatka

en: Copy Attribute
fi: Kopioi attribuutti

en: Remove Attribute
fi: Poista attribuutti

en: Add elements with the ➕ button
fi: Lisää tietueita ➕ -painikkeella

en: Empty Group
fi: Tyhjä ryhmä

en: No Search Results
fi: Ei hakutuloksia

en: Color
fi: Väri

note: Headerbar subtitle in keepass safe creation routine. NOTE: Filechooser title for creating a new keepass safe kdbx file
en: Create Safe
fi: Luo säilö

en: Back
fi: Takaisin

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Protect your safe
fi: Suojaa säilösi

en: _Password
fi: _Salasana

en: _Confirm Password
fi: _Vahvista salasana

en: Additional Credentials
fi: Lisäkirjautumistiedot

en: C_reate
fi: _Luo

en: Safe Successfully Created
fi: Säilö luotu onnistuneesti

en: _Open Safe
fi: _Avaa säilö

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

note: "Secrets" is the application name, do not translate
en: _About Secrets
fi: _Tietoja - Salaisuudet

en: _Username
fi: _Käyttäjätunnus

en: Copy
fi: Kopioi

en: Generate New Password
fi: Luo uusi salasana

en: Safe Settings
fi: Säilön asetukset

en: Authentication
fi: Tunnistautuminen

en: Current Password
fi: Nykyinen salasana

en: New Password
fi: Uusi salasana

en: Confirm New Password
fi: Vahvista uusi salasana

en: New Additional Credentials
fi: Uudet lisäkirjautumistiedot

en: _Apply Changes
fi: _Toteuta muutokset

en: General
fi: Yleiset

en: Database
fi: Tietokanta

en: Name
fi: Nimi

en: Description
fi: Kuvaus

en: Default User
fi: Oletuskäyttäjä

en: Details
fi: Tiedot

en: Path
fi: Polku

en: File Size
fi: Tiedoston koko

note: KeePass is a proper noun
en: KeePass Version
fi: KeePass-versio

en: Creation Date
fi: Luontipäivä

en: Encryption Algorithm
fi: Salausalgoritmi

en: Derivation Algorithm
fi: Derivaatioalgoritmi

note: Statistics
en: Stats
fi: Tilastot

en: Number of Entries
fi: Tietueiden määrä

en: Number of Groups
fi: Ryhmien määrä

en: Passwords
fi: Salasanat

en: Audit
fi: Auditoi

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Unique Passwords
fi: Yksilölliset salasanat

en: Reused Passwords
fi: Uudelleenkäytetyt salasanat

en: Weak Passwords
fi: Heikot salasanat

en: Check passwords for online breaches
fi: Tarkista salasanat verkkovuotojen varalta

en: Ask online whether your passwords have been hacked. The passwords won't be sent online! The following passwords have been leaked:
fi: Kysy verkkopalvelusta, ovatko salasanasi vuotaneet. Salasanoja ei lähetetä verkkoon! Seuraavat salasanat ovat vuotaneet:

en: Help
fi: Ohje

en: Entry Menu
fi: Tietuevalikko

en: _Title
fi: _Otsikko

en: U_RL
fi: U_RL-osoite

en: Open Address
fi: Avaa osoite

en: One-Time Password
fi: Kertakäyttösalasana

en: Remaining Time
fi: Aikaa jäljellä

en: One-_Time Password Secret
fi: Kertakäyttösalasanan _salaisuus

note: OTP is a proper name
en: Could not Generate OTP Token
fi: OTP-poletin luominen epäonnistui

en: Notes
fi: Muistiinpanot

en: Edit in a Window
fi: Muokkaa ikkunassa

en: Icon
fi: Kuvake

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Add New Tag
fi: Lisää uusi tunniste

en: Attachments
fi: Liitteet

en: _Add Attachment
fi: _Lisää liite

en: Attributes
fi: Attribuutit

en: Add Attr_ibute
fi: Lisää attr_ibuutti

en: Expiration Date
fi: Vanhenemispäivä

en: _Show More
fi: _Näytä lisää

en: D_uplicate
fi: _Kaksoiskappale

en: _References
fi: Viittauks_et

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: _Save in History
fi: Tallenna _historiaan

en: Show _History
fi: _Näytä historia

en: Remove
fi: Poista

en: Select Entry
fi: Valitse tietue

en: Copy One-Time Password
fi: Kopioi kertakäyttöinen salasana

en: Copy Username
fi: Kopioi käyttäjätunnus

en: Copy Password
fi: Kopioi salasana

en: Expiration Date not Set
fi: Vanhenemispäivää ei ole asetettu

en: Edit Expiration Date
fi: Muokkaa vanhenemispäivää

en: Remove Expiration Date
fi: Poista vanhenemispäivä

en: _Set Expiration Date
fi: _Aseta vanhenemispäivä

en: Group Menu
fi: Ryhmävalikko

en: Select Group
fi: Valitse ryhmä

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Show Text
fi: Näytä teksti

en: Remove from History
fi: Poista historiasta

en: Password History
fi: Salasanahistoria

en: _Open
fi: _Avaa

en: _New Safe
fi: _Uusi säilö

en: _Copy
fi: _Kopioi

note: Button tooltip in headerbar to open search page
en: Search
fi: Haku

en: Password
fi: Salasana

en: Length
fi: Pituus

en: Characters
fi: Merkit

en: Passphrase
fi: Tunnuslause

en: Words
fi: Sanat

note: Button to generate a password
en: _Generate
fi: _Luo

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Accessed
fi: Käytetty

en: Modified
fi: Muokattu

en: Created
fi: Luotu

en: Code
fi: Koodi

en: Property
fi: Ominaisuus

en: Title
fi: Otsikko

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: URL
fi: Osoite

en: _Notes
fi: _Muistiinpanot

en: References
fi: Viittaukset

en: Syntax
fi: Syntaksi

en: The placeholder syntax for field references is the following:
fi: Täytteen syntaksi tietokenttäviittauksille on seuraava:

en: Show Field Codes
fi: Näytä kenttäkoodit

en: Identifier
fi: Tunniste

en: Reference
fi: Viittaus

en: Each entry has a unique identifier called UUID. It can be found in the properties of the entry.
fi: Jokaisella tietueella on yksilöllinen tunniste nimeltään UUID. Se löytyy jokaisen tietueen ominaisuuksista.

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Unsaved Changes
fi: Tallentamattomia muutoksia

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: Do you want to write all changes to the safe?
fi: Haluatko kirjoittaa kaikki muutokset säilöön?

note: _Discard all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Quit Without Saving
fi: _Lopeta tallentamatta

note: _Cancel exiting the program
en: _Don't Quit
fi: _Älä lopeta

note: _Save all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Save and Quit
fi: _Tallenna ja lopeta

en: _Hide First Start Screen
fi: Piilota _ensimmäisen käynnistyksen näkymä

en: Reopen last opened safe.
fi: Avaa uudelleen viimeksi avattu säilö.

note: TRANSLATORS Safe as in strongbox. NOTE: Safe as in strongbox
en: Safe
fi: Säilö

en: _Save Automatically
fi: Tallenna _automaattisesti

en: Save every change automatically.
fi: Tallenna jokainen muutos automaattisesti.

note: Quick Unlock means it only can unlock the safe if the safe was unlocked once.
en: Enable Quick Unlock
fi: Käytä nopeaa lukituksen avausta

note: Quick Unlock means it only can unlock the safe if the safe was unlocked once.
en: Re-unlock using the last four characters of the password for a single attempt.
fi: Avaa lukitus uudelleen käyttäen salasanan neljää viimeistä merkkiä.

note: Quick Unlock means it only can unlock the safe if the safe was unlocked once.
en: Enable Fingerprint Unlock
fi: Käytä lukituksen avausta sormenjäljellä

note: Quick Unlock means it only can unlock the safe if the safe was unlocked once.
en: Use the fingerprint reader to quickly unlock the safe.
fi: Käytä sormenjälkilukijaa holvin lukituksen nopeaan avaukseen.

en: Unlock
fi: Avaa lukitus

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember Composite _Key
fi: Muista _yhdistelmäavain

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember last used composite key.
fi: Muista viimeksi käytetty yhdistelmäavain.

en: Password Generation
fi: Salasanan luonti

en: Password Length
fi: Salasanan pituus

en: Number of characters when generating a password.
fi: Merkkien määrä kun salasanaa luodaan.

en: _Uppercase Characters
fi: _Isot merkit

en: Use uppercase characters A-Z when generating a password.
fi: Käytä isoja merkkejä A-Z kun salasanaa luodaan.

en: _Lowercase Characters
fi: _Pienet merkit

en: Use lowercase characters a-z when generating a password.
fi: Käytä pieniä kirjaimia a-z kun salasanaa luodaaan.

en: _Numeric Characters
fi: _Numeeriset merkit

en: Use numeric characters when generating a password.
fi: Käytä numeerisia merkkejä kun salasanaa luodaan.

en: _Special Characters
fi: _Erikoismerkit

note: ASCII is a proper name
en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a password.
fi: Käytä ei-aakkosnumeerisia ASCII-symboleita kun salasanaa luodaan.

en: Passphrase Generation
fi: Tunnuslauseen luonti

en: Passphrase Length
fi: Tunnuslauseen pituus

en: Number of words to use when generating a passphrase.
fi: Käytettävien sanojen määrä kun tunnuslausetta luodaan.

en: Separator
fi: Erotin

en: Security
fi: Turvallisuus

en: Safe Lock Timeout
fi: Säilön lukituksen viive

en: Lock safe on idle after X minutes.
fi: Lukitse käyttämätön säilö X minuutin kuluttua.

en: Lock on _Session Lock
fi: _Lukitse istunnon lukituksen yhteydessä

en: Automatically lock when the session is locked.
fi: Lukitse automaattisesti, kun istunto lukitaan.

en: Clear Clipboard
fi: Tyhjennä leikepöytä

en: Clear clipboard after X seconds.
fi: Tyhjennä leikepöytä X sekunnin kuluttua.

en: Clear Recent List
fi: Tyhjennä viimeisimpien luettelo

en: Clear the recently opened safes list.
fi: Tyhjennä viimeksi avattujen säilöjen luettelo.

en: Clear
fi: Tyhjennä

[ctx: Shortcut window description]
en: Application
fi: Sovellus

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Safe
fi: Luo säilö

[ctx: Shortcut window description]
en: Go Back
fi: Siirry takaisin

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Safe
fi: Avaa säilö

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
fi: Avaa asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

[ctx: Shortcut window description]
en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

[ctx: Shortcut window description]
en: New Window
fi: Uusi ikkuna

[ctx: Shortcut window description]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: Shortcut window description]
en: Safe
fi: Säilö

[ctx: Shortcut window description]
en: Lock Safe
fi: Lukitse säilö

[ctx: Shortcut window description]
en: Save Safe
fi: Tallenna säilö

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Search
fi: Avaa haku

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Entry
fi: Luo tietue

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Group
fi: Luo ryhmä

[ctx: Shortcut window description]
en: Entry
fi: Tietue

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Password
fi: Kopioi salasana

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Address
fi: Kopioi osoite

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Username
fi: Kopioi käyttäjätunnus

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy One-Time Password
fi: Kopioi kertakäyttösalasana

[ctx: Shortcut window description]
en: Show History
fi: Näytä historia

[ctx: Shortcut window description]
en: Save in History
fi: Tallenna historiaan

en: Unlock Safe
fi: Avaa säilön lukitus

en: Fingerprint Unlock available
fi: Lukituksen avaus sormenjäljellä käytettävissä

en: _Unlock
fi: _Avaa lukitus

en: Browser
fi: Selain

en: Select Items
fi: Valitse kohteet

en: Go Back
fi: Siirry takaisin

en: _Cancel
fi: _Peru

en: Search Safe
fi: Etsi säilöä

en: _Clear
fi: _Tyhjennä

note: Button tooltip in selection mode to delete every selected entry/group
en: Delete Selection
fi: Poista valinta

note: Button tooltip in selection mode to move every selected entry/group to another place
en: Move Selection
fi: Siirrä valinta

en: Paste Selection
fi: Liitä valinta

en: Select an Entry
fi: Valitse tietue

en: New Entry or Group
fi: Uusi tietue tai ryhmä

note: Button tooltip in headerbar to switch to selection mode where the user can tick password entries and groups
en: Selection Mode
fi: Valintatila

note: s
en: _Save
fi: _Tallenna

note: s
en: _Lock
fi: _Lukitse

en: So_rting
fi: _Järjestys

en: _Newest First
fi: _Uusin ensin

en: _Oldest First
fi: _Vanhin ensin

en: New _Window
fi: Uusi _ikkuna

en: Sa_fe Settings
fi: _Säilön asetukset

en: New _Entry
fi: _Uusi tietue

en: New _Group
fi: Uusi _ryhmä

note: The umbrella sentence of the application on the first start screen
en: Secure Secrets
fi: Salatut salaisuudet

note: The subtitle of the umbrella sentence in the first start screen. This is a sentence which gives the user a starting point what he can do if he opens the application for the first time.
en: Create or import a new Keepass safe
fi: Luo tai tuo uusi Keepass-säilö

note: Translators: Secrets is the app name, do not translate
en: Secrets
fi: Salaisuudet

en: A password manager for GNOME
fi: Salasanojen hallintasovellus Gnomelle

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keepass;encrypt;secure;password;manager;
fi: keepass;encrypt;secure;password;manager;salasana;salaisuus;tunnuslause;salaus;

en: Lock on session lock
fi: Lukitse istunnon lukituksen yhteydessä

en: Reopen last opened database
fi: Avaa uudelleen viimeksi avattu tietokanta

en: Automatically open the unlock screen of the last opened database, otherwise show the welcome screen.
fi: Automaattisesti näytä viimeksi käytetyn tietokannan avausikkuna, muuten näytä tervetuloaikkuna.

en: Save every change automatically
fi: Tallenna jokainen muutos automaattisesti

en: Save every change you made instantly into the database. Please note that you cannot revert changes if Autosave is enabled.
fi: Tallenna jokainen muutos välittömästi tietokantaan. Ota huomioon, ettet voi kumota muutoksia, jos automaattinen tallennus on käytössä.

en: Lock database after X minutes
fi: Lukitse tietokanta X minuutin kuluttua

en: Automatically lock your database after a given amount of minutes to improve the security.
fi: Lukitse salasanatietokanta automaattisesti tietyn ajan jälkeen parantaaksesi tietoturvaa.

en: Clear clipboard after X seconds
fi: Tyhjennä leikepöytä X sekunnin kuluttua

en: After copying the password clear the clipboard for security reasons.
fi: Salasanan kopioimisen jälkeen tyhjennä leikepöytä tietoturvasyistä.

en: Window size
fi: Ikkunan koko

en: Remember the window size.
fi: Muista ikkunan koko.

en: Last opened databases
fi: Viimeksi avatut tietokannat

en: A list of the last opened databases.
fi: Luettelo viimeksi avatuista tietokannoista.

en: Last opened database
fi: Viimeksi avattu tietokanta

en: Path to the last opened database.
fi: Polku viimeksi avattuun tietokantaan.

en: Remember composite key
fi: Muista yhdistelmäavain

en: Remember last used composite key for database unlocking.
fi: Muista viimeksi käytetty yhdistelmäavain tietokannan avaamiseksi.

en: Last used key provider
fi: Viimeksi käytetty avaintarjoaja

en: Key provider for composite database unlocking.
fi: Avaintarjoaja yhdistelmätietokannan avaamiseksi.

en: Remember unlock method
fi: Muista lukituksen avaustapa

en: Remember last used unlock method for future database unlocking.
fi: Muista viimeksi käytetty avaustapa tuleville tietokannan avauksille.

en: Backup the database on unlock
fi: Varmuuskopioi tietokanta lukituksen avauksen yhteydessä

en: If an error occurs while saving the database, a backup can be found at ~/.cache/secrets/backups
fi: Jos tietokannan tallennuksen yhteydessä tapahtuu virhe, varmuuskopio löytyy polusta ~/.cache/secrets/backups

en: Sorting order of groups and entries
fi: Ryhmien ja tietueiden lajittelujärjestys

en: Order of the rows in the groups and entries view.
fi: Rivien järjestys ryhmien ja tietueiden näkymässä.

en: Use uppercases when generating a password
fi: Käytä isoja kirjaimia salasanaa luotaessa

en: Use uppercase characters A-Z when generating a random password.
fi: Käytä isoja kirjaimia A-Z kun luodaan satunnainen salasana.

en: Use lowercases when generating a password
fi: Käytä pieniä kirjaimia salasanaa luotaessa

en: Use lowercase characters a-z when generating a random password.
fi: Käytä pieniä kirjaimia a-z kun luodaan satunnainen salasana.

en: Use numbers when generating a password
fi: Käytä numeroita kun salasanaa luodaan

en: Use numbers 0-9 characters when generating a random password.
fi: Käytä numeroita 0-9 kun satunnaista salasanaa luodaan.

en: Use symbols when generating a password
fi: Käytä symboleja salasanaa luotaessa

en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a random password.
fi: Käytä muita ASCII-symboleita kuin numeroita ja kirjaimia, kun luodaan satunnainen salasana.

en: Password length when generating a password
fi: Salasanan pituus kun salasanaa luodaan

en: Number of single characters when generating a password.
fi: Yksittäisten merkkien määrä kun salasanaa luodaan.

en: Number of words when generating a passphrase
fi: Sanojen määrä kun tunnuslausetta luodaan

en: Separator when generating a passphrase
fi: Erotin kun tunnuslausetta luodaan

en: Word separator to use when generating a passphrase.
fi: Sanojen erotin kun tunnuslauseitta luodaan.

en: With quick unlock enabled, a safe can be re-entered using the last four characters of the password. If the first try is wrong, the full password is needed to unlock the safe.
fi: Kun lukituksen nopea avaus on käytössä, holviin pääsee uudelleen sisään käyttäen salasanan neljää viimeistä merkkiä. Jos ensimmäinen yritys on väärin, tarvitaan holvin avaamiseen koko salasana.

en: Enable Fingerprint Quick Unlock
fi: Käytä lukituksen nopeaa avausta sormenjäljellä

en: Use the fingerprint reader to quick unlock a locked safe.
fi: Käytä sormenjälkilukijaa holvin lukituksen nopeaan avaukseen.

en: Manage your passwords
fi: Hallinnoi salasanojasi

en: Secrets is a password manager which makes use of the KeePass v.4 format. It integrates perfectly with the GNOME desktop and provides an easy and uncluttered interface for the management of password databases.
fi: Salaisuudet on salasanojen hallintasovellus, joka käyttää Keepass v.4 -tiedostomuotoa. Se yhdistyy Gnome-työpöydälle ja tarjoaa selkeän sekä helppokäyttöisen käyttöliittymän salasanatietokantojen hallintaan.

en: Password management
fi: Salasanojen hallinta

en: Safe unlocking
fi: Säilön lukituksen avaaminen

en: Safe creation
fi: Säilön luominen

en: Enable debug logging
fi: Ota vianjäljityksen lokitus käyttöön

en: The attachment “{filename}” will be deleted. This action cannot be undone.
fi: Liite “{filename}” poistetaan. Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Could not load attachment
fi: Liitettä ei voitu ladata

en: Passwords do not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Unable to create database
fi: Tietokantaa ei voitu luoda

en: Failed to generate composite key
fi: Yhdistelmäavaimen luominen epäonnistui

en: Enter tag name
fi: Kirjoita tunnisteen nimi

en: The tag already exists
fi: Tunniste on jo olemassa

en: Saved in history
fi: Tallennettu historiaan

en: Username copied
fi: Käyttäjätunnus kopioitu

en: Address copied
fi: Osoite kopioitu

en: One-time password copied
fi: Kertakäyttösalasana kopioitu

en: Could not open URL
fi: Osoitetta ei voitu avata

en: The address is not valid
fi: Osoite ei ole kelvollinen

note: NOTE: Filechooser title for selecting attachment file
en: Select Attachments
fi: Valitse liitteet

en: Password copied
fi: Salasana kopioitu

en: One-Time Password copied
fi: Kertakäyttöinen salasana kopioitu

en: Title not Specified
fi: Otsikkoa ei ole määritetty

en: Include Lowercase
fi: Sisällytä pienet kirjaimet

en: Exclude Lowercase
fi: Älä käytä pieniä kirjaimia

en: Include Uppercase
fi: Sisällytä isot kirjaimet

en: Exclude Uppercase
fi: Älä käytä isoja kirjaimia

en: Include Numbers
fi: Sisällytä numerot

en: Exclude Numbers
fi: Älä käytä numeroita

en: Include Symbols
fi: Sisällytä symbolit

en: Exclude Symbols
fi: Älä käytä symboleja

en: Keyfile
fi: Avaintiedosto

en: Select Keyfile
fi: Luo avaintiedosto

en: Clear Keyfile
fi: Tyhjennä avaintiedosto

en: Select keyfile
fi: Valitse avaintiedosto

en: Could not load keyfile
fi: Avaintiedostoa ei voitu ladata

en: Generate Keyfile
fi: Luo avaintiedosto

en: Use a file to increase security
fi: Käytä tiedostoa parantaaksesi turvallisuutta

en: Could not create keyfile
fi: Avaintiedostoa ei voitu luoda

en: No Smartcard
fi: Ei älykorttia

en: No RSA Certificate
fi: Ei RSA-varmenne

en: Smartcard
fi: Älykortti

en: Select certificate
fi: Valitse varmenne

en: No smartcard present
fi: Älykorttia ei ole läsnä

en: Please insert smartcard and retry.
fi: Syötä älykortti ja yritä uudelleen.

en: Unlock your smartcard
fi: Avaa älykortin lukitus

en: Failed to unlock Smartcard
fi: Älykortin lukituksen avaaminen epäonnistui

en: Use a smartcard
fi: Käytä älykorttia

en: Refresh Certificate List
fi: Päivitä varmenneluettelo

en: No Key
fi: Ei avainta

note: TRANSLATORS For example: YubiKey 4 [123456] - Slot 2
en: {description} [{serial}] - Slot {slot}
fi: {description} [{serial}] - Paikka {slot}

en: Select key
fi: Valitse avain

note: TRANSLATORS YubiKey is a proper name key, see https://en.wikipedia.org/wiki/YubiKey.
en: Select YubiKey slot
fi: Valitse YubiKeyn paikka

en: Touch YubiKey
fi: Kosketa YubiKeyta

en: Recent Files
fi: Viimeisimmät tiedostot

en: White
fi: Valkoinen

en: Blue
fi: Sininen

en: Green
fi: Vihreä

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Orange
fi: Oranssi

en: Red
fi: Punainen

en: Purple
fi: Violetti

en: Brown
fi: Ruskea

en: Clone
fi: Kaksoiskappale

note: This shouldn't happen TODO Set the body of the message based on the error kind.
en: Could not save Safe
fi: Säilöä ei voitu tallentaa

en: Operation aborted: deleting currently active group
fi: Toimenpide peruttu: poistetaan parhaillaan aktiivista ryhmää

en: Warning
fi: Varoitus

en: You are deleting elements in the trash bin, these deletions cannot be undone.
fi: Olet poistamassa elementtejä roskakorissa. Näitä poistoja ei voi kumota.

en: Operation aborted: moving currently active group
fi: Toimenpide peruttu: siirretään parhaillaan aktiivinen ryhmä

en: Move completed
fi: Siirto valmistui

en: Quick Unlock active
fi: Nopea lukituksen avaus aktiivisena

note: TRANSLATORS For example: "Safe ~/MySafe.kdbx is already open"
en: Safe {path} is already open
fi: Säilö {path} on jo avoinna

en: Failed to unlock Safe
fi: Säilön lukituksen avaaminen epäonnistui

en: Please unlock using the password.
fi: Avaa lukitus käyttäen salasanaa.

en: Maximum tries reached. Please unlock using the password.
fi: Yritysten enimmäismäärä saavutettu. Avaa lukitus salasanalla.

en: Safe saved
fi: Säilö tallennettu

en: No changes made
fi: Muutoksia ei tehty

en: Element deleted | {} Elements deleted
fi[0]: Elementti poistettu
fi[1]: {} elementtiä poistettu

en: Deletion completed
fi: Poisto valmistui

en: Undo
fi: Kumoa

en: Attribute deleted
fi: Attribuuti poistettu

en: Copied
fi: Kopioitu

note: NOTE: Notification that a safe has been locked.
en: Safe locked due to inactivity
fi: Säilö on lukittu toimettomuuden vuoksi

note: TRANSLATORS e.g. "21 Selected". What is selected is an 'Item'.
en: {} Selected | {} Selected
fi[0]: {} valittu
fi[1]: {} valittu

en: Attribute key contains an illegal character
fi: Attribuutin avain sisältää kielletyn merkin

en: Attribute key already exists
fi: Attribuuttiavain on jo olemassa

note: NOTE: Filechooser title for downloading an attachment
en: Save Attachment
fi: Tallenna liite

en: Could not store attachment
fi: Liitettä ei voitu tallettaa

en: Attribute copied
fi: Attribuuti kopioitu

en: Insecure
fi: Turvaton

en: Weak
fi: Heikko

en: No weak passwords found
fi: Heikkoja salasanoja ei löytynyt

en: No records found
fi: Tietueita ei löytynyt

en: Could not apply changes
fi: Muutoksia ei voitu toteuttaa

note: Still executes the finally block
en: Changes Applied
fi: Muutokset toteutettu

en: Could not change credentials
fi: Kirjautumistietoja ei voitu muuttaa

note: TRANSLATORS Warning dialog to resolve file saving conflicts.
en: Conflicts While Saving
fi: Ristiriitoja tallennuksen yhteydessä

en: The safe was modified from somewhere else. Please resolve these conflicts from the main window when saving.
fi: Säilöä muokattiin jostain muualta. Selvitä nämä ristiriidat pääikkunasta, kun tallennat.

note: Encryption Algorithm Derivation Algorithm
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Entry expired
fi: Tietue on vanhentunut

en: Hide Text
fi: Piilota teksti

en: Selection copied
fi: Valinta kopioitu

en: Password Strength
fi: Salasanan vahvuus

note: TRANSLATORS Dialog header for when there is a conflict.
en: Unsaved Changes Conflict
fi: Tallentamattomien muutoksien ristiriita

en: Save and Quit
fi: Tallenna ja lopeta

en: Back up, Save, and Quit
fi: Varmuuskopioi, tallenna ja lopeta

en: Don't Quit
fi: Älä lopeta

note: TRANSLATORS Warning Dialog to resolve saving conflicts. \n is a new line.
en: The safe was modified from somewhere else. Saving will overwrite their version of the safe with our current version.
    
     You can also make a backup of their version of the safe.
fi: Säilöä muokattiin jostain muualta. Tallentaminen korvaa toisen version tällä nykyisellä versiolla.
    
    Voit tehdä varmuuskopion säilön toisesta versiosta.

note: TRANSLATORS backup and save current safe.
en: _Back up and Save
fi: _Varmuuskopioi ja tallenna

en: Save Backup
fi: Tallenna varmuuskopio

en: Could not backup safe
fi: Säilöä ei voitu varmuuskopioida

en: Any file type
fi: Mikä tahansa tiedostotyyppi

en: Select Safe
fi: Valitse säilö

en: File does not have a valid path
fi: Tiedostolla ei ole kelvollista polkua

en: Safe is already open
fi: Säilö on jo avoinna

en: _Create
fi: _Luo

en: Cannot create Safe: Safe is already open
fi: Säilöä ei voi luoda: Säilö on jo avoinna

en: Could not create new Safe
fi: Uutta säilöä ei voitu luoda

en: Could not save safe
fi: Säilöä ei voitu tallentaa
