Secrets master - en to da translation catalogue (347 entries)

en: Manage your passwords
da: Håndter dine adgangskoder

en: Add Attribute
da: Tilføj attribut

en: Key
da: Nøgle

en: Value
da: Værdi

en: Sensitive
da: Følsom

en: Contains sensitive data.
da: Indeholder følsomme data.

en: _Add
da: _Tilføj

en: Download Attachment
da: Hent vedhæftning

en: Remove Attachment
da: Fjern vedhæftning

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Safety Info
da: Sikkerhedsinformation

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: It is possible that external applications will create unencrypted hidden or temporary copies of this attachment file! Please proceed with caution.
da: Der er risiko for, at eksterne programmer opretter ukrypterede skjulte eller midlertidige kopier af den vedhæftede fil! Vær venligst forsigtig, når du fortsætter.

en: _Back
da: _Tilbage

en: _Proceed
da: _Fortsæt

en: Copy Attribute
da: Kopiér attribut

en: Remove Attribute
da: Fjern attribut

en: Add elements with the ➕ button
da: Tilføj elementer med ➕-knappen

en: Empty Group
da: Tom gruppe

en: No Search Results
da: Ingen søgeresultater

en: Color
da: Farve

note: Headerbar subtitle in keepass safe creation routine. NOTE: Filechooser title for creating a new keepass safe kdbx file
en: Create Safe
da: Opret boks

en: Back
da: Tilbage

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Protect your safe
da: Beskyt din boks

en: _Password
da: _Adgangskode

en: _Confirm Password
da: _Bekræft adgangskode

en: Additional Credentials
da: Yderligere legitimationsoplysninger

en: Create
da: Opret

en: Safe Successfully Created
da: Boksen blev oprettet

en: _Open Safe
da: _Åbn boks

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

note: "Secrets" is the application name, do not translate
en: _About Secrets
da: _Om Secrets

en: _Username
da: _Brugernavn

en: Copy
da: Kopiér

en: Generate New Password
da: Generér ny adgangskode

en: Safe Settings
da: Sikre indstillinger

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Password
da: Adgangskode

en: New Password
da: Ny adgangskode

en: Confirm New Password
da: Bekræft ny adgangskode

en: Current Password
da: Nuværende adgangskode

en: Keyfile
da: Nøglefil

en: _Select current keyfile if any
da: _Vælg eventuel nuværende nøglefil

en: (Optional) _Generate new keyfile
da: (Valgfrit) _Generér ny nøglefil

en: Could not Load Keyfile
da: Kunne ikke indlæse nøglefil

en: _Apply Changes
da: An_vend ændringer

en: General
da: Generelt

en: Details
da: Detaljer

en: Safe Name
da: Boksnavn

en: Path
da: Sti

en: File Size
da: Filstørrelse

note: KeePass is a proper noun
en: KeePass Version
da: KeePass-version

en: Creation Date
da: Oprettelsesdato

en: Encryption Algorithm
da: Krypteringsalgoritme

en: Derivation Algorithm
da: Udledningsalgoritme

note: Statistics
en: Stats
da: Statistik

en: Number of Entries
da: Antal poster

en: Number of Groups
da: Antal grupper

en: Passwords
da: Adgangskoder

en: Entry Menu
da: Postmenu

en: _Title
da: _Titel

en: U_RL
da: _URL

en: Open Address
da: Åbn adresse

en: One-Time Password
da: Engangsadgangskode

en: One-_Time Password Secret
da: Hemmelig _engangsadgangskode

note: OTP is a proper name
en: Could not Generate OTP Token
da: Kunne ikke generere OTP-token

en: Notes
da: Noter

en: Edit in a Window
da: Redigér i et vindue

en: Icon
da: Ikon

en: Attachments
da: Vedhæftninger

en: _Add Attachment
da: _Tilføj vedhæftning

en: Attributes
da: Attributter

en: Add Attr_ibute
da: Tilføj _attribut

en: Expiration Date
da: Udløbsdato

en: _Show More
da: _Vis mere

en: D_uplicate
da: _Dupliker

en: _References
da: _Referencer

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: _Save in History
da: _Gem i historik

en: Show _History
da: Vis _historik

en: _Delete
da: _Slet

en: Copy One-Time Password
da: Kopiér engangsadgangskode

en: Copy Username
da: Kopiér brugernavn

en: Copy Password
da: Kopiér adgangskode

en: Expiration Date not Set
da: Ingen udløbsdato angivet

en: Edit Expiration Date
da: Redigér udløbsdato

en: Remove Expiration Date
da: Fjern udløbsdato

en: _Set Expiration Date
da: _Angiv udløbsdato

en: Group Menu
da: Gruppemenu

en: Navigate To
da: Nagivér til

[ctx: Shortcut window description]
en: Application
da: Program

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Safe
da: Opret boks

[ctx: Shortcut window description]
en: Go Back
da: Tilbage

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Safe
da: Åbn boks

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
da: Åbn indstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
da: Vis genveje

[ctx: Shortcut window description]
en: Close Window
da: Luk vindue

[ctx: Shortcut window description]
en: New Window
da: Nyt vindue

[ctx: Shortcut window description]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: Shortcut window description]
en: Safe
da: Boks

[ctx: Shortcut window description]
en: Lock Safe
da: Lås boks

[ctx: Shortcut window description]
en: Save Safe
da: Gem boks

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Search
da: Åbn søgning

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Entry
da: Opret post

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Group
da: Opret gruppe

[ctx: Shortcut window description]
en: Entry
da: Post

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Password
da: Kopiér adgangskode

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Address
da: Kopiér adresse

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Username
da: Kopiér brugernavn

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy One-Time Password
da: Kopiér engangsadgangskode

[ctx: Shortcut window description]
en: Show History
da: Vis historik

[ctx: Shortcut window description]
en: Save in History
da: Gem i historik

en: Show Text
da: Vis tekst

en: Remove from History
da: Fjern fra historik

en: Password History
da: Historik for adgangskoder

en: _Open
da: _Åbn

en: _New Safe
da: _Ny boks

en: _Copy
da: _Kopiér

note: Button tooltip in headerbar to open search page
en: Search
da: Søg

en: Length
da: Længde

en: Characters
da: Tegn

en: Passphrase
da: Adgangssætning

en: Words
da: Ord

note: Button to generate a password
en: _Generate
da: _Generér

en: Properties
da: Egenskaber

en: Accessed
da: Tilgået

en: Modified
da: Ændret

en: Created
da: Oprettet

en: Code
da: Kode

en: Property
da: Egenskab

en: Title
da: Titel

en: Username
da: Brugernavn

en: _Notes
da: _Noter

en: References
da: Referencer

en: Syntax
da: Syntaks

en: The placeholder syntax for field references is the following:
da: Pladsholdersyntaksen til feltreferencer er som følger:

en: Show Field Codes
da: Vis feltkoder

en: Identifier
da: Identifikator

en: Each entry has a unique identifier called UUID. It can be found in the properties of the entry.
da: Hver post har en unik identifikator kaldet UUID. Den kan findes i postens egenskaber.

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Unsaved Changes
da: Ændringer som ikke er blevet gemt

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: Do you want to write all changes to the safe?
da: Vil du skrive alle ændringer til boksen?

note: _Discard all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Quit Without Saving
da: _Afslut uden at gemme

note: _Cancel exiting the program
en: _Don't Quit
da: Afslut _ikke

note: _Save all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Save and Quit
da: _Gem og afslut

en: _Hide First Start Screen
da: _Skjul skærmen for første start

en: Reopen last opened safe.
da: Åbn den boks der var åbnet sidste gang igen.

note: TRANSLATORS Safe as in strongbox. NOTE: Safe as in strongbox
en: Safe
da: Boks

en: _Save Automatically
da: Gem _automatisk

en: Save every change automatically.
da: Gem hver ændring automatisk.

en: Unlock
da: Lås op

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember Composite _Key
da: Husk _kombineringsnøgle

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember last used composite key.
da: Husk den kombineringsnøgle der blev brugt sidste gang.

en: Password Generation
da: Generering af adgangskode

en: Password Length
da: Længde på adgangskode

en: Number of characters when generating a password.
da: Antal tegn når der genereres en adgangskode.

en: _Uppercase Characters
da: Store _bogstaver

en: Use uppercase characters A-Z when generating a password.
da: Brug store bogstaver fra A til Z når der genereres en adgangskode.

en: _Lowercase Characters
da: Små b_ogstaver

en: Use lowercase characters a-z when generating a password.
da: Brug små bogstaver fra a til z når der genereres en adgangskode.

en: _Numeric Characters
da: _Tal

en: Use numeric characters when generating a password.
da: Brug tal når der genereres en adgangskode.

en: _Special Characters
da: _Specialtegn

note: ASCII is a proper name
en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a password.
da: Brug ikke-alfanumeriske ASCII-symboler når der genereres en adgangskode.

en: Passphrase Generation
da: Generering af adgangssætning

en: Passphrase Length
da: Længde på adgangssætning

en: Number of words to use when generating a passphrase.
da: Antal ord der skal bruges når der genereres en adgangssætning.

en: Security
da: Sikkerhed

en: Safe Lock Timeout
da: Timeout for låsning af boks

en: Lock safe on idle after X minutes.
da: Lås boksen når den har været inaktiv i X minutter.

en: Lock on _Session Lock
da: Lås ved _sessionslås

en: Automatically lock when the session is locked.
da: Lås automatisk, når sessionen låses.

en: Clear Clipboard
da: Ryd udklipsholder

en: Clear clipboard after X seconds.
da: Ryd udklipsholderen efter X sekunder.

en: Clear Recent List
da: Ryd liste over seneste

en: Clear the recently opened safes list.
da: Ryd listen over seneste åbnet bokse.

en: Clear
da: Ryd

en: Unlock Safe
da: Lås boks op

en: Select Items
da: Markér elementer

en: Go Back
da: Tilbage

en: _Cancel
da: _Annuller

en: Search Safe
da: Søg boks

en: _Clear
da: _Ryd

note: Button tooltip in selection mode to delete every selected entry/group
en: Delete Selection
da: Slet markering

note: Button tooltip in selection mode to move every selected entry/group to another place
en: Move Selection
da: Flyt markering

en: Paste Selection
da: Indsæt markering

en: Select an Entry
da: Markér en post

en: New Entry or Group
da: Ny post eller gruppe

note: Button tooltip in headerbar to switch to selection mode where the user can tick password entries and groups
en: Selection Mode
da: Markeringstilstand

en: So_rting
da: _Sortering

note: This is an alphabetical order for entries
en: _A-Z
da: _A-Å

note: This is an alphabetical order for entries
en: _Z-A
da: _Å-A

en: _Newest First
da: _Nyeste først

en: _Oldest First
da: _Ældste først

en: New _Window
da: Nyt _vindue

en: Sa_fe Settings
da: Indstillinger for _boks

en: New _Entry
da: Ny _post

en: New _Group
da: Ny _gruppe

en: _Save
da: _Gem

en: _Lock
da: _Lås

note: The umbrella sentence of the application on the first start screen
en: Secure Secrets
da: Sikre hemmeligheder

note: The subtitle of the umbrella sentence in the first start screen. This is a sentence which gives the user a starting point what he can do if he opens the application for the first time.
en: Create or import a new Keepass safe
da: Opret eller importér en ny Keepass-boks

en: A password manager for GNOME
da: En adgangskodehåndtering til GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keepass;encrypt;secure;
da: keepass;kryptér;beskyt;sikker;

en: New Window
da: Nyt vindue

en: Lock on session lock
da: Lås ved sessionslås

en: Automatically lock the safe when the session is locked.
da: Lås automatisk boksen, når sessionen låses.

en: Reopen last opened database
da: Åbn den database der var åbnet sidste gang igen

en: Automatically open the unlock screen of the last opened database, otherwise show the welcome screen.
da: Åbn automatisk oplåsningsskærmen for den database der var åbnet sidste gang, ellers vis velkomstskærmen.

en: Save every change automatically
da: Gem hver ændring automatisk

en: Save every change you made instantly into the database. Please note that you cannot revert changes if Autosave is enabled.
da: Gem de ændringer du foretager i databasen med det samme. Bemærk venligst at du ikke kan tilbageføre ændringer hvis automatisk gem er aktiveret.

en: Lock database after X minutes
da: Lås databasen efter X minutter

en: Automatically lock your database after a given amount of minutes to improve the security.
da: Lås automatisk din database efter nogle minutter for at øge sikkerheden.

en: Clear clipboard after X seconds
da: Ryd udklipsholderen efter X sekunder

en: After copying the password clear the clipboard for security reasons.
da: Ryd udklipsholderen, af sikkerhedshensyn, efter adgangskoden er blevet kopieret.

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: Remember the window size.
da: Husk vinduesstørrelsen.

en: Last opened database
da: Database der var åbnet sidste gang

en: Path to the last opened database.
da: Sti til den database der var åbnet sidste gang.

en: Remember composite key
da: Husk kombineringsnøgle

en: Remember last used composite key for database unlocking.
da: Husk den kombineringsnøgle der blev brugt sidste gang til at låse op for databasen.

en: Last used key provider
da: Senest brugte nøgleudbyder

en: Key provider for composite database unlocking.
da: Nøgleudbyder for oplåsning af database med kombineringsnøgle.

en: Remember unlock method
da: Husk oplåsningsmetode

en: Remember last used unlock method for future database unlocking.
da: Husk den oplåsningsmetode der blev brugt sidste gang til at låse op for databasen fremover.

en: Backup the database on unlock
da: Sikkerhedskopiér databasen når den låses op

en: If an error occurs while saving the database, a backup can be found at ~/.cache/secrets/backups
da: Hvis der opstår en fejl, når databasen gemmes, så findes der en sikkerhedskopi i ~/.cache/secrets/backups

en: Sorting order of groups and entries
da: Sorteringsrækkefølge for grupper og poster

en: Order of the rows in the groups and entries view.
da: Rækkefølge på rækkerne i grupper- og poster-visningen.

en: Use uppercases when generating a password
da: Brug store bogstaver når der genereres en adgangskode

en: Use uppercase characters A-Z when generating a random password.
da: Brug store bogstaver fra A til Z når der genereres en tilfældig adgangskode.

en: Use lowercases when generating a password
da: Brug små bogstaver når der genereres en adgangskode

en: Use lowercase characters a-z when generating a random password.
da: Brug små bogstaver fra a til z når der genereres en tilfældig adgangskode.

en: Use numbers when generating a password
da: Brug tal når der genereres en adgangskode

en: Use numbers 0-9 characters when generating a random password.
da: Brug tal fra 0 til 9 når der genereres en tilfældig adgangskode.

en: Use symbols when generating a password
da: Brug symboler når der genereres en adgangskode

en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a random password.
da: Brug ikke-alfanumeriske ASCII-symboler når der genereres en tilfældig adgangskode.

en: Password length when generating a password
da: Længde på adgangskode når der genereres en adgangskode

en: Number of single characters when generating a password.
da: Antal enkeltstående tegn når der genereres en adgangskode.

en: Number of words when generating a passphrase
da: Antal ord når der genereres en adgangssætning

en: Separator when generating a passphrase
da: Separator når der genereres en adgangssætning

en: Word separator to use when generating a passphrase.
da: Separator for ord når der genereres en adgangssætning.

en: Secrets is a password manager which makes use of the KeePass v.4 format. It integrates perfectly with the GNOME desktop and provides an easy and uncluttered interface for the management of password databases.
da: Secrets er et program til håndtering af adgangskoder, som bruger KeePass v.4-formatet. Programmet integrerer perfekt med GNOME-skrivebordet og giver en let og ryddelig brugerflade til håndtering af adgangskodedatabaser.

en: Error: File {} does not exist
da: Fejl: Filen {} findes ikke

en: Error: Safe {} is already open
da: Fejl: Boksen {} er allerede åben

en: Could not load attachment
da: Kunne ikke indlæse vedhæftning

en: Passwords do not match
da: Adgangskoderne er ikke ens

en: Unable to create database
da: Kan ikke oprette database

en: Failed to generate composite key
da: Kunne ikke generere kombineringsnøgle

en: Saved in history
da: Gemt i historik

en: Username copied
da: Brugernavn kopieret

en: Address copied
da: Adresse kopieret

en: One-time password copied
da: Engangsadgangskode kopieret

en: Could not open URL
da: Kunne ikke åbne URL

en: The address is not valid
da: Adressen er ikke gyldig

note: NOTE: Filechooser title for selecting attachment file
en: Select Attachments
da: Vælg vedhæftninger

en: Password copied
da: Adgangskode kopieret

en: One-Time Password copied
da: Engangsadgangskode kopieret

en: Title not Specified
da: Der er ikke angivet nogen titel

en: Include Lowercase
da: Medtag små bogstaver

en: Exclude Lowercase
da: Udelad små bogstaver

en: Include Uppercase
da: Medtag store bogstaver

en: Exclude Uppercase
da: Udelad store bogstaver

en: Include Numbers
da: Medtag tal

en: Exclude Numbers
da: Udelad tal

en: Include Symbols
da: Medtag symboler

en: Exclude Symbols
da: Udelad symboler

en: Root Group
da: Rodgruppe

en: Select Keyfile
da: Vælg nøglefil

en: Clear Keyfile
da: Ryd nøglefil

en: Select keyfile
da: Vælg nøglefil

en: Could not load keyfile
da: Kunne ikke indlæse nøglefil

note: NOTE: Filechooser title for generating a new keyfile
en: Generate Keyfile
da: Generér nøglefil

en: Use a file to increase security
da: Brug en fil til at opnå bedre sikkerhed

en: Could not create keyfile
da: Kunne ikke oprette nøglefil

en: No Smartcard
da: Intet smartcard

en: Select certificate
da: Vælg certifikat

en: No smartcard present
da: Intet smartcard til stede

en: Please insert smartcard and retry.
da: Indsæt venligst smartcard og prøv igen.

en: Unlock your smartcard
da: Lås dit smartcard op

en: Cancel
da: Annuller

en: Failed to unlock Smartcard
da: Kunne ikke låse smartcard op

en: Use a smartcard
da: Brug et smartcard

en: Refresh Certificate List
da: Opdatér certifikatliste

en: No Key
da: Ingen nøgle

note: TRANSLATORS For example: YubiKey 4 [123456] - Slot 2
en: {description} [{serial}] - Slot {slot}
da: {description} [{serial}] — Indgang {slot}

en: Select key
da: Vælg nøgle

en: Select YubiKey slot
da: Vælg YubiKey-indgang

en: Touch YubiKey
da: Berør YubiKey

en: Recent Files
da: Seneste filer

en: White
da: Hvid

en: Blue
da: Blå

en: Green
da: Grøn

en: Yellow
da: Gul

en: Red
da: Rød

en: Purple
da: Lilla

en: Brown
da: Brun

en: Clone
da: Klon

note: This shouldn't happen TODO Set the body of the message based on the error kind.
en: Could not save Safe
da: Kunne ikke gemme boks

en: Operation aborted: deleting currently active group
da: Handling afbrudt: Sletter den aktive gruppe

en: Warning
da: Advarsel

en: You are deleting elements in the trash bin, these deletions cannot be undone.
da: Du sletter elementer i papirkurven. Dette kan ikke fortrydes.

en: Delete
da: Slet

en: Operation aborted: moving currently active group
da: Handling afbrudt: Flytter den aktive gruppe

en: Move completed
da: Flytning gennemført

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Safe {} is already open
da: Boksen {} er allerede åben

en: Failed to unlock Safe
da: Kunne ikke låse boksen op

en: Safe saved
da: Boks gemt

en: No changes made
da: Der er ikke foretaget nogen ændringer

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Element deleted | {} Elements deleted
da[0]: Element slettet
da[1]: {} elementer slettet

en: Deletion completed
da: Sletning gennemført

en: Undo
da: Fortryd

en: Attribute deleted
da: Attribut slettet

en: Copied
da: Kopieret

note: NOTE: Notification that a safe has been locked.
en: Safe locked due to inactivity
da: Boksen blev låst pga. inaktivitet

en: {} Selected | {} Selected
da[0]: {} markeret
da[1]: {} markeret

en: Attribute key contains an illegal character
da: Attributnøglen indeholder et ugyldigt tegn

en: Attribute key already exists
da: Attributnøglen findes allerede

note: NOTE: Filechooser title for downloading an attachment
en: Save Attachment
da: Gem vedhæftning

en: Could not store attachment
da: Kunne ikke lagre vedhæftning

en: Attribute copied
da: Attribut kopieret

note: NOTE: Filechooser title for choosing current used keyfile
en: Select Current Keyfile
da: Vælg nuværende nøglefil

en: Could not apply changes
da: Kunne ikke udføre ændringer

note: Still executes the finally block
en: Changes Applied
da: Ændringer udført

en: Could not change credentials
da: Kunne ikke ændre legitimationsoplysninger

note: TRANSLATORS Warning dialog to resolve file saving conflicts.
en: Conflicts While Saving
da: Konflikt ved forsøg på at gemme

en: The safe was modified from somewhere else. Please resolve these conflicts from the main window when saving.
da: Boksen blev ændret et andet sted fra. Løs venligst disse konflikter fra hovedvinduet, når du gemmer.

note: Encryption Algorithm Derivation Algorithm
en: Unknown
da: Ukendt

en: Entry expired
da: Post er udløbet

en: Hide Text
da: Skjul tekst

en: Selection copied
da: Markering kopieret

en: Password Strength
da: Adgangskodestyrke

note: TRANSLATORS Dialog header for when there is a conflict.
en: Unsaved Changes Conflict
da: Konflikt i ændringer som ikke er blevet gemt

en: Save and Quit
da: Gem og afslut

en: Back up, Save, and Quit
da: Sikkerhedskopiér, gem og afslut

en: Don't Quit
da: Afslut ikke

note: TRANSLATORS Warning Dialog to resolve saving conflicts. \n is a new line.
en: The safe was modified from somewhere else. Saving will overwrite their version of the safe with our current version.
    
     You can also make a backup of their version of the safe.
da: Boksen blev ændret andetsteds. Hvis du gemmer, overskrives deres version af boksen med vores version.
    
    Du kan også oprette en sikkerhedskopi af deres udgave af boksen.

note: TRANSLATORS backup and save current safe.
en: _Back up and Save
da: Opret _sikkerhedskopi og gem

en: Save Backup
da: Gem sikkerhedskopi

en: Could not backup safe
da: Kunne ikke sikkerhedskopiere boks

en: Any file type
da: Enhver filtype

en: Select Safe
da: Markér boks

en: File does not have a valid path
da: Filen har ikke en gyldig sti

en: Safe is already open
da: Boksen er allerede åben

en: _Create
da: _Opret

en: Cannot create Safe: Safe is already open
da: Kan ikke oprette boks: Boksen er allerede åben

en: Could not create new Safe
da: Kunne ikke oprette ny boks

en: Could not save safe
da: Kunne ikke gemme boks
