Secrets master - en to fr translation catalogue (325 entries)

en: Manage your passwords
fr: Gérez vos mots de passe

en: Add Attribute
fr: Ajouter un attribut

en: Key
fr: Clé

en: Value
fr: Valeur

en: Add
fr: Ajouter

en: Download Attachment
fr: Télécharger la pièce jointe

en: Remove Attachment
fr: Supprimer la pièce jointe

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Safety Info
fr: Information de sécurité

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: It is possible that external applications will create unencrypted hidden or temporary copies of this attachment file! Please proceed with caution.
fr: Il est possible que des applications tierces créent une copie cachée ou temporaire non chiffrée de cette pièce jointe ! Poursuivez avec précaution.

en: _Back
fr: _Retour

en: _Proceed
fr: _Poursuivre

en: Remove Attribute
fr: Supprimer un attribut

en: Color
fr: Couleur

note: Headerbar subtitle in keepass safe creation routine. NOTE: Filechooser title for creating a new keepass safe kdbx file
en: Create Safe
fr: Créer un coffre-fort

en: Back
fr: Retour

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Protect your safe
fr: Protégez votre coffre-fort

en: _Password
fr: Mot de _passe

en: Use a password to secure your safe.
fr: Utiliser un mot de passe pour sécuriser votre coffre-fort.

en: _Keyfile
fr: Fichier-c_lé

en: Use a keyfile to secure your safe.
fr: Utiliser un fichier-clé pour sécuriser votre coffre-fort.

en: Use a password in combination with a keyfile to secure your safe.
fr: Utiliser un mot de passe et un fichier-clé pour sécuriser votre coffre-fort.

en: Enter Password
fr: Saisissez un mot de passe

en: Set password for safe.
fr: Choisissez le mot de passe du coffre-fort.

en: Generate New Password
fr: Générer un nouveau mot de passe

en: Next
fr: Suivant

en: Password Match Check
fr: Vérification de la correspondance du mot de passe

en: Repeat password for safe.
fr: Saisissez à nouveau le mot de passe du coffre-fort.

en: Check
fr: Vérifier

en: Match Check Failed
fr: Vérification échouée

en: Please try again.
fr: Veuillez réessayer.

en: _Confirm
fr: C_onfirmer

note: NOTE: Filechooser title for generating a new keyfile
en: Generate Keyfile
fr: Générez un fichier-clé

en: Set keyfile for safe
fr: Choisissez le fichier-clé de votre coffre-fort

note: Button to generate a password
en: _Generate
fr: _Générer

en: Safe Successfully Created
fr: Coffre-fort créé

en: _Open Safe
fr: _Ouvrir le coffre-fort

en: _Preferences
fr: P_références

en: _Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis _clavier

note: "Secrets" is the application name, do not translate
en: _About Secrets
fr: À _propos de Secrets

en: _Username
fr: Nom d’_utilisateur

en: Copy
fr: Copier

en: Authentication
fr: Authentification

en: Password
fr: Mot de passe

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: Confirm New Password
fr: Confirmer le nouveau mot de passe

en: Current Password
fr: Mot de passe actuel

en: Keyfile
fr: Fichier-clé

en: _Select current keyfile if any
fr: _Sélectionner le fichier-clé actuel, le cas échéant

en: (Optional) _Generate new keyfile
fr: (Facultatif) _Générer un nouveau fichier-clé

en: Could not Load Keyfile
fr: Impossible de charger le fichier-clé

en: _Apply Changes
fr: _Appliquer les changements

en: General
fr: Général

en: Details
fr: Détails

en: Safe Name
fr: Nom du coffre-fort

en: Path
fr: Chemin

en: File Size
fr: Taille de fichier

note: KeePass is a proper noun
en: KeePass Version
fr: Version KeePass

en: Creation Date
fr: Date de création

en: Encryption Algorithm
fr: Algorithme de chiffrement

en: Derivation Algorithm
fr: Algorithme de dérivation

note: Statistics
en: Stats
fr: Statistiques

en: Number of Entries
fr: Nombre d’entrées

en: Number of Groups
fr: Nombre de groupes

en: Passwords
fr: Mots de passe

en: _Title
fr: _Titre

en: Open Address
fr: Ouvrir l’adresse

en: One-Time Password
fr: Mot de passe à usage unique

en: One-_Time Password Secret
fr: Mot de _passe secret à usage unique

note: OTP is a proper name
en: Could not Generate OTP Token
fr: Impossible de générer le jeton de mot de passe à usage unique

en: Edit in a Window
fr: Éditer dans une fenêtre

en: Icon
fr: Icône

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: _Add Attachment
fr: _Ajouter une pièce jointe

en: Attributes
fr: Attributs

en: _Add Attribute
fr: _Ajouter un attribut

en: Expiration Date
fr: Date d’expiration

en: _Show More
fr: _Afficher davantage

en: D_uplicate
fr: D_upliquer

en: _References
fr: _Références

en: _Properties
fr: _Propriétés

en: _Save in History
fr: _Enregistrer dans l’historique

en: Show _History
fr: Afficher l’_historique

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: Copy Username
fr: Copier le nom d’utilisateur

en: Copy Password
fr: Copier le mot de passe

en: Expiration Date not Set
fr: Date d’expiration non définie

en: Edit Expiration Date
fr: Modifier la date d’expiration

en: Remove Expiration Date
fr: Supprimer la date d’expiration

en: _Set Expiration Date
fr: Dé_finir la date d’expiration

en: Edit
fr: Modifier

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Safe
fr: Créer un coffre-fort

[ctx: Shortcut window description]
en: Go Back
fr: Retour

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Safe
fr: Ouvrir un coffre-fort

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
fr: Ouvrir les préférences

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fr: Afficher les raccourcis

[ctx: Shortcut window description]
en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

[ctx: Shortcut window description]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: Shortcut window description]
en: Safe
fr: Coffre-fort

[ctx: Shortcut window description]
en: Lock Safe
fr: Verrouiller un coffre-fort

[ctx: Shortcut window description]
en: Save Safe
fr: Enregistrer un coffre-fort

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Search
fr: Ouvrir la barre de recherche

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Entry
fr: Créer une entrée

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Group
fr: Créer un groupe

[ctx: Shortcut window description]
en: Entry
fr: Entrée

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Password
fr: Copier le mot de passe

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Address
fr: Copier l’adresse

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Username
fr: Copier le nom d’utilisateur

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy One-Time Password
fr: Copier le mot de passe à usage unique

[ctx: Shortcut window description]
en: Show History
fr: Afficher l’historique

[ctx: Shortcut window description]
en: Save in History
fr: Enregistrer dans l’historique

en: Show Text
fr: Afficher le texte

en: Remove from History
fr: Enlever de l’historique

en: Password History
fr: Historique des mots de passe

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: _New Safe
fr: _Nouveau coffre-fort

en: _Copy
fr: Co_pier

note: Button tooltip in headerbar to open search page
en: Search
fr: Rechercher

en: Length
fr: Longueur

en: Characters
fr: Caractères

en: Passphrase
fr: Phrase de passe

en: Words
fr: Mots

en: Separator
fr: Séparateur

en: Enter character here…
fr: Saisissez un caractère ici…

en: Properties
fr: Propriétés

en: Accessed
fr: Accédée

en: Modified
fr: Modifiée

en: Created
fr: Créée

en: Property
fr: Propriété

en: Title
fr: Titre

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: References
fr: Références

en: Syntax
fr: Syntaxe

en: The placeholder syntax for field references is the following:
fr: La syntaxe de substitution pour les références des champs de saisie est la suivante :

en: Show Field Codes
fr: Afficher les codes de champ

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Reference
fr: Référence

en: Each entry has a unique identifier called UUID. It can be found in the properties of the entry.
fr: Chaque entrée possède un identifiant unique appelé UUID. Il est possible de le trouver dans les propriétés de l’entrée.

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Unsaved Changes
fr: Changements non enregistrés

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: Do you want to write all changes to the safe?
fr: Souhaitez-vous enregistrer tous les changements apportés au coffre ?

note: _Discard all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Quit Without Saving
fr: _Quitter sans enregistrer

note: _Cancel exiting the program
en: _Don't Quit
fr: _Ne pas quitter

note: _Save all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Save and Quit
fr: _Enregistrer et quitter

en: Enter Search Term
fr: Saisissez un terme de recherche

en: No Search Results
fr: Aucun résultat de recherche

en: _Select Items
fr: _Sélectionner des éléments

note: Button tooltip in selection mode to move every selected entry/group to another place
en: Move Selection
fr: Déplacer la sélection

en: Paste Selection
fr: Coller la sélection

note: Button tooltip in selection mode to delete every selected entry/group
en: Delete Selection
fr: Supprimer la sélection

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

en: Select _None
fr: Tout _désélectionner

en: _Dark Theme
fr: Thème so_mbre

en: Use dark GTK theme.
fr: Utiliser le thème GTK sombre.

en: _Hide First Start Screen
fr: _Masquer l’écran de démarrage

en: Reopen last opened safe.
fr: Rouvrir le dernier coffre-fort ouvert.

note: TRANSLATORS Safe as in strongbox. NOTE: Safe as in strongbox
en: Safe
fr: Coffre

en: _Save Automatically
fr: _Enregistrer automatiquement

en: Save every change automatically.
fr: Enregistrer automatiquement chaque changement.

en: Unlock
fr: Déverrouiller

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember Composite _Key
fr: Se souvenir de la c_lé composite

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember last used composite key.
fr: Se souvenir de la dernière clé composite utilisée.

en: Password Generation
fr: Création de mot de passe

en: Password Length
fr: Longueur de mot de passe

en: Number of characters when generating a password.
fr: Nombre de caractères à utiliser lors de la création du mot de passe.

en: _Uppercase Characters
fr: Ma_juscules

en: Use uppercase characters A-Z when generating a password.
fr: Utiliser des caractères de A à Z majuscules lors de la création du mot de passe.

en: _Lowercase Characters
fr: Minuscu_les

en: Use lowercase characters a-z when generating a password.
fr: Utiliser des caractères de a à z minuscules lors de la création du mot de passe.

en: _Numeric Characters
fr: _Nombres

en: Use numeric characters when generating a password.
fr: Utiliser des nombres lors de la création du mot de passe.

en: _Special Characters
fr: Caractères _spéciaux

note: ASCII is a proper name
en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a password.
fr: Utiliser des symboles ASCII non-alphanumériques lors de la création du mot de passe.

en: Passphrase Generation
fr: Création de phrase de passe

en: Passphrase Length
fr: Longueur de la phrase de passe

en: Number of words to use when generating a passphrase.
fr: Nombre de mots à utiliser lors de la création d’une phrase de passe.

en: Word separator to use when generating a passphrase.
fr: Séparateur de mots à utiliser lors de la création d’une phrase de passe.

en: Enter Character
fr: Saisissez un caractère

en: Security
fr: Sécurité

en: Safe Lock Timeout
fr: Délai avant verrouillage du coffre-fort

en: Lock safe on idle after X minutes.
fr: Verrouiller le coffre-fort après X minutes d’inactivité.

en: Clear Clipboard
fr: Effacer le presse-papiers

en: Clear clipboard after X seconds.
fr: Effacer le presse-papiers après X secondes.

en: Clear Recent List
fr: Effacer la liste des coffres récents

en: Clear the recently opened safes list.
fr: Effacer la liste des coffres-forts récemment ouverts.

en: Clear
fr: Effacer

en: Unlock Safe
fr: Déverrouiller le coffre-fort

en: _Select Keyfile
fr: _Sélectionner un fichier-clé

en: Add elements with the ➕ button.
fr: Ajoutez des éléments avec le bouton ➕.

en: Empty Group
fr: Groupe vide

en: New Entry or Group
fr: Nouvelle entrée ou groupe

note: Button tooltip in headerbar to switch to selection mode where the user can tick password entries and groups
en: Selection Mode
fr: Mode de sélection

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: _Lock
fr: _Verrouiller

en: So_rting
fr: T_ri

en: _Newest First
fr: _Plus récents en premier

en: _Oldest First
fr: P_lus anciens en premier

en: Sa_fe Settings
fr: Paramètres du co_ffre-fort

en: New _Entry
fr: Nouvelle _entrée

en: New _Group
fr: Nouveau _groupe

note: The umbrella sentence of the application on the first start screen
en: Secure Secrets
fr: Secrets sécurisés

note: The subtitle of the umbrella sentence in the first start screen. This is a sentence which gives the user a starting point what he can do if he opens the application for the first time.
en: Securely store your passwords, notes and data. <b>Create</b> or <b>import</b> a new Keepass safe.
fr: Stockez vos mots de passe, notes et données en toute sécurité. <b>Créez</b> ou <b>importez</b> un coffre-fort Keepass.

en: A password manager for GNOME
fr: Gestionnaire de mots de passe pour GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keepass;encrypt;secure;
fr: keepass;chiffrement;sécurisé;

en: Use dark GTK theme
fr: Utiliser le thème GTK sombre

en: Use the dark variant of your GTK+ theme. Please note that not every GTK+ theme has a dark variant.
fr: Utiliser la variante sombre du thème GTK+. Notez que tous les thèmes GTK+ ne disposent pas d’une variante sombre.

en: Reopen last opened database
fr: Rouvrir la dernière base de données ouverte

en: Automatically open the unlock screen of the last opened database, otherwise show the welcome screen.
fr: Ouvrir automatiquement l’écran de déverrouillage de la dernière base de données ouverte, sinon afficher l’écran d’accueil.

en: Save every change automatically
fr: Enregistrer automatiquement chaque changement

en: Save every change you made instantly into the database. Please note that you cannot revert changes if Autosave is enabled.
fr: Enregistrer tous les changements instantanément dans la base de données. Notez que vous ne pouvez pas annuler les changements si l’enregistrement automatique est activé.

en: Lock database after X minutes
fr: Verrouiller la base de données après X minutes

en: Automatically lock your database after a given amount of minutes to improve the security.
fr: Verrouiller automatiquement la base de données après un nombre donné de minutes pour améliorer la sécurité.

en: Clear clipboard after X seconds
fr: Effacer le presse-papiers après X secondes

en: After copying the password clear the clipboard for security reasons.
fr: Effacer le presse-papiers après y avoir copié le mot de passe pour des raisons de sécurité.

en: Window size
fr: Taille de la fenêtre

en: Remember the window size.
fr: Se souvenir de la taille de la fenêtre.

en: Last opened database
fr: Dernière base de données ouverte

en: Path to the last opened database.
fr: Chemin vers la dernière base de données ouverte.

en: Last opened databases
fr: Dernières bases de données ouvertes

en: A list of the last opened databases.
fr: Liste des dernières bases de données ouvertes.

en: Remember composite key
fr: Se souvenir de la clé composite

en: Remember last used composite key for database unlocking.
fr: Se souvenir de la dernière clé composite utilisée pour déverrouiller la base de données.

en: Last used composite key
fr: Dernière clé composite utilisée

en: Path to last used key for composite database unlocking.
fr: Chemin vers la dernière clé composite utilisée pour déverrouiller la base de données.

en: Remember unlock method
fr: Se souvenir de la méthode de déverrouillage

en: Remember last used unlock method for future database unlocking.
fr: Se souvenir de la dernière méthode de déverrouillage utilisée pour les déverrouillages futurs de la base de données.

en: Backup the database on unlock
fr: Créer une copie de sauvegarde lors du déverrouillage de la base de données

en: If an error occurs while saving the database, a backup can be found at ~/.cache/secrets/backups
fr: Si une erreur se produit à l’enregistrement de la base de données, une copie de sauvegarde peut être trouvée dans ~/.cache/secrets/backups

en: Sorting order of groups and entries
fr: Ordre de tri des groupes et entrées

en: Order of the rows in the groups and entries view.
fr: Ordre des lignes dans la vue des groupes et des entrées.

en: Use uppercases when generating a password
fr: Utiliser des majuscules lors de la création de mot de passe

en: Use uppercase characters A-Z when generating a random password.
fr: Utiliser des caractères de A à Z majuscules lors de la création d’un mot de passe aléatoire.

en: Use lowercases when generating a password
fr: Utiliser des minuscules lors de la création de mot de passe

en: Use lowercase characters a-z when generating a random password.
fr: Utiliser des caractères de a à z minuscules lors de la création de mot de passe aléatoire.

en: Use numbers when generating a password
fr: Utiliser des nombres lors de la création de mot de passe

en: Use numbers 0-9 characters when generating a random password.
fr: Utiliser des nombres de 0 à 9 lors de la création de mot de passe aléatoire.

en: Use symbols when generating a password
fr: Utiliser des symboles lors de la création de mot passe

en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a random password.
fr: Utiliser des symboles ASCII non alphanumériques lors de la création de mot de passe aléatoire.

en: Password length when generating a password
fr: Longueur du mot de passe lors de la création du mot de passe

en: Number of single characters when generating a password.
fr: Nombre de caractères à utiliser lors de la création du mot de passe.

en: Number of words when generating a passphrase
fr: Nombre de mots lors de la création de la phrase de passe

en: Separator when generating a passphrase
fr: Séparateur lors de la création d’une phrase de passe

en: @NAME@
fr: @NOM@

en: Secrets is a password manager which makes use of the KeePass v.4 format. It integrates perfectly with the GNOME desktop and provides an easy and uncluttered interface for the management of password databases.
fr: Secrets est un gestionnaire de mots de passe utilisant le format KeePass v. 4. Il s’intègre parfaitement au bureau GNOME et fournit une interface simple et épurée pour la gestion des bases de données de mots de passe.

en: Error: File {} does not exist
fr: Erreur : le fichier {} n’existe pas

en: Error: Safe {} is already open
fr: Erreur : le coffre-fort {} est déjà ouvert

en: Could not load attachment
fr: Impossible de charger la pièce jointe

en: Unable to create database
fr: Impossible de créer la base de données

en: Passwords do not match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Generating…
fr: Génération en cours…

en: Could not create keyfile
fr: Impossible de créer le fichier-clé

en: Generate
fr: Générer

en: Saved in history
fr: Enregistré dans l’historique

en: Username copied
fr: Nom d’utilisateur copié

en: Address copied
fr: Adresse copiée

en: One-time password copied
fr: Mot de passe à usage unique copié

en: Could not launch url
fr: Impossible d’ouvrir l’URL

en: The address is not valid
fr: L’adresse n’est pas valable

note: NOTE: Filechooser title for selecting attachment file
en: Select Attachments
fr: Sélectionnez des pièces jointes

en: _Add
fr: _Ajouter

en: Password copied
fr: Mot de passe copié

en: Title not Specified
fr: Aucun titre indiqué

en: Username not specified
fr: Aucun nom d’utilisateur indiqué

en: Include Lowercase
fr: Inclure les minuscules

en: Exclude Lowercase
fr: Exclure les minuscules

en: Include Uppercase
fr: Inclure les majuscules

en: Exclude Uppercase
fr: Exclure les majuscules

en: Include Numbers
fr: Inclure les nombres

en: Exclude Numbers
fr: Exclure les nombres

en: Include Symbols
fr: Inclure les symboles

en: Exclude Symbols
fr: Exclure les symboles

en: Recent Files
fr: Fichiers récents

note: This shouldn't happen
en: Could not save Safe
fr: Impossible d’enregistrer le coffre-fort

en: Select Keyfile
fr: Sélectionner un fichier-clé

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Safe {} is already open
fr: Le coffre-fort {} est déjà ouvert

en: Failed to unlock Safe
fr: Impossible de déverrouiller le coffre-fort

en: _Try Again
fr: _Réessayer

en: Safe saved
fr: Coffre-fort enregistré

en: No changes made
fr: Aucun changement effectué

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Element deleted | {} Elements deleted
fr[0]: Élément supprimé
fr[1]: {} éléments supprimés

en: Deletion completed
fr: Suppression effectuée

en: Undo
fr: Annuler

en: Copied
fr: Copié

note: NOTE: Notification that a safe has been locked.
en: Safe locked due to inactivity
fr: Le coffre-fort a été verrouillé par inactivité

en: Attribute key contains an illegal character
fr: La clé d’attribut contient un caractère non autorisé

en: Attribute key already exists
fr: Cette clé d’attribut existe déjà

note: NOTE: Filechooser title for downloading an attachment
en: Save Attachment
fr: Enregistrer la pièce jointe

en: Could not store attachment
fr: Impossible de stocker la pièce jointe

note: NOTE: Filechooser title for choosing current used keyfile
en: Select Current Keyfile
fr: Sélectionner le fichier-clé actuel

en: Could not apply changes
fr: Impossible d’appliquer les changements

note: Still executes the finally block
en: Changes Applied
fr: Changements effectués

en: Could not change credentials
fr: Impossible de modifier les données secrètes

note: TRANSLATORS Warning dialog to resolve file saving conflicts.
en: Conflicts While Saving
fr: Conflits lors de l’enregistrement

en: The safe was modified from somewhere else. Please resolve these conflicts from the main window when saving.
fr: Le coffre-fort a été modifié par quelqu’un d’autre. Veuillez résoudre ces conflits à partir de la fenêtre principale lors de l’enregistrement.

en: Ok
fr: Valider

note: Encryption Algorithm Derivation Algorithm
en: Unknown
fr: Inconnu

note: NOTE: AES is a proper name
en: AES 256-bit
fr: AES 256 bits

note: NOTE: ChaCha20 is a proper name
en: ChaCha20 256-bit
fr: ChaCha20 256 bits

note: NOTE: Twofish is a proper name
en: Twofish 256-bit
fr: Twofish 256 bits

en: Entry expired
fr: Entrée expirée

en: Hide Text
fr: Masquer le texte

en: Selection copied
fr: Sélection copiée

note: TRANSLATORS Dialog header for when there is a conflict.
en: Unsaved Changes Conflict
fr: Conflit de changements non enregistrés

en: Save and Quit
fr: Enregistrer et quitter

en: Back up, Save, and Quit
fr: Sauvegarder, enregistrer et quitter

en: Don't Quit
fr: Ne pas quitter

note: TRANSLATORS Warning Dialog to resolve saving conflicts. \n is a new line.
en: The safe was modified from somewhere else. Saving will overwrite their version of the safe with our current version.
    
     You can also make a backup of their version of the safe.
fr: Le coffre-fort a été modifié par quelqu’un d’autre. L’enregistrement va écraser la dernière version du coffre-fort par la version actuelle.
    
    Vous pouvez aussi créer une sauvegarde de la dernière version du coffre-fort.

note: TRANSLATORS backup and save current safe.
en: _Back up and Save
fr: _Sauvegarder et enregistrer

en: Save Backup
fr: Créer une sauvegarde

en: Could not backup safe
fr: Impossible de créer une sauvegarde du coffre-fort

en: {} _Selected | {} _Selected
fr[0]: {} _sélectionné
fr[1]: {} _sélectionnés

en: Operation aborted: deleting currently active group
fr: Opération interrompue : suppression du groupe actif

en: Warning
fr: Avertissement

en: You are deleting elements in the trash bin, these deletions cannot be undone.
fr: Vous supprimez des éléments situés dans la corbeille, cela ne pourra pas être annulé.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operation aborted: moving currently active group
fr: Opération interrompue : déplacement du groupe actif

en: Move completed
fr: Déplacement effectué

en: Any file type
fr: Tout type de fichier

en: Select Safe
fr: Sélectionner un coffre-fort

en: Safe is already open
fr: Le coffre-fort est déjà ouvert

en: _Create
fr: _Créer

en: Cannot create Safe: Safe is already open
fr: Création du coffre-fort impossible : le coffre-fort est déjà ouvert

en: Could not create new Safe
fr: Impossible de créer le nouveau coffre-fort

en: Could not save safe
fr: Impossible d’enregistrer le coffre-fort
