secrets master - en to he translation catalogue (362 entries)

en: Manage your passwords
he: ניהול הססמאות שלך

note: Translators: Secrets is the app name, do not translate
en: Secrets
he: סודות

en: Add Attribute
he: הוספת ערך

en: Key
he: מפתח

en: Value
he: ערך

en: Sensitive
he: רגיש

en: Contains sensitive data.
he: מכיל מידע רגיש.

en: _Add
he: הו_ספה

en: Download Attachment
he: הורדת צרופה

en: Remove Attachment
he: הסרת צרופה

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Safety Info
he: מידע על בטיחות

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: It is possible that external applications will create unencrypted hidden or temporary copies of this attachment file! Please proceed with caution.
he: בהחלט ייתכן שיישומים חיצוניים יצרו עותקים בלתי מוצפנים או נסתרים של הקובץ המצורף (צרופה) הזה! נא להמשיך תוך נקיטת משנה זהירות.

en: _Back
he: ח_זרה

en: _Proceed
he: _קדימה

en: Copy Attribute
he: העתקת תכונה

en: Remove Attribute
he: הסרת תכונה

en: Add elements with the ➕ button
he: אפשר להוסיף רכיבים באמצעות הכפתור ➕

en: Empty Group
he: קבוצה ריקה

en: No Search Results
he: אין תוצאות לחיפוש

en: Color
he: צבע

note: Headerbar subtitle in keepass safe creation routine. NOTE: Filechooser title for creating a new keepass safe kdbx file
en: Create Safe
he: יצירת כספת

en: Back
he: חזרה

en: Main Menu
he: תפריט ראשי

en: Protect your safe
he: הגנה על הכספת שלך

en: _Password
he: _ססמה

en: _Confirm Password
he: _אישור הססמה

en: Additional Credentials
he: פרטי גישה נוספים

en: Create
he: יצירה

en: Safe Successfully Created
he: הכספת נוצרה בהצלחה

en: _Open Safe
he: _פתיחת כספת

en: _Preferences
he: ה_עדפות

en: _Keyboard Shortcuts
he: _צירופי מקשים

note: "Secrets" is the application name, do not translate
en: _About Secrets
he: _על אודות Secrets

en: _Username
he: _שם משתמש

en: Copy
he: העתקה

en: Generate New Password
he: יצירת ססמה חדשה

en: Safe Settings
he: הגדרות כספת

en: Authentication
he: אימות

en: Password
he: ססמה

en: New Password
he: ססמה חדשה

en: Confirm New Password
he: אישור הססמה החדשה

en: Current Password
he: ססמה נוכחית

en: Keyfile
he: קובץ מפתח

en: _Select current keyfile if any
he: לבחור קובץ מפתח _נוכחי אם יש

en: (Optional) _Generate new keyfile
he: (רשות) י_צירת קובץ מפתח חדש

en: Could not Load Keyfile
he: לא ניתן לטעון קובץ מפתח

en: _Apply Changes
he: ה_חלת השינויים

en: General
he: כללי

en: Details
he: פרטים

en: Safe Name
he: שם הכספת

en: Path
he: נתיב

en: File Size
he: גודל קובץ

note: KeePass is a proper noun
en: KeePass Version
he: גרסת KeePass

en: Creation Date
he: תאריך היצירה

en: Encryption Algorithm
he: אלגוריתם הצפנה

en: Derivation Algorithm
he: אלגוריתם גזירה

note: Statistics
en: Stats
he: סטטיסטיקה

en: Number of Entries
he: מספר רשומות

en: Number of Groups
he: מספר קבוצות

en: Passwords
he: ססמאות

en: Entry Menu
he: תפריט רשומה

en: _Title
he: _כותרת

en: U_RL
he: _כתובת

en: Open Address
he: פתיחת כתובת

en: One-Time Password
he: ססמה חד־פעמית

en: One-_Time Password Secret
he: סוד לססמה _חד־פעמית

note: OTP is a proper name
en: Could not Generate OTP Token
he: לא ניתן לייצר אסימון ססמה חד־פעמית

en: Notes
he: הערות

en: Edit in a Window
he: עריכה בחלון

en: Icon
he: סמל

en: Attachments
he: צרופות

en: _Add Attachment
he: הוספת _צרופה

en: Attributes
he: מאפיינים

en: Add Attr_ibute
he: הוספת _מאפיין

en: Expiration Date
he: תאריך תפוגה

en: _Show More
he: להציג _עוד

en: D_uplicate
he: _שכפול

en: _References
he: ה_פניה

en: _Properties
he: מ_אפיינים

en: _Save in History
he: _שמירה בהיסטוריה

en: Show _History
he: הצגת _היסטוריה

en: _Delete
he: מ_חיקה

en: Copy One-Time Password
he: העתקת ססמה חד־פעמית

en: Copy Username
he: העתקת שם משתמש

en: Copy Password
he: העתקת ססמה

en: Expiration Date not Set
he: לא הוגדר תאריך תפוגה

en: Edit Expiration Date
he: עריכת תאריך התפוגה

en: Remove Expiration Date
he: הסרת תאריך התפוגה

en: _Set Expiration Date
he: ה_גדרת תאריך התפוגה

en: Group Menu
he: תפריט קבוצה

en: Navigate To
he: ניווט אל

[ctx: Shortcut window description]
en: Application
he: יישום

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Safe
he: יצירת כספת

[ctx: Shortcut window description]
en: Go Back
he: חזרה

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Safe
he: פתיחת כספת

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
he: פתיחת העדפות

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
he: הצגת צירופי מקשים

[ctx: Shortcut window description]
en: Close Window
he: סגירת חלון

[ctx: Shortcut window description]
en: New Window
he: חלון חדש

[ctx: Shortcut window description]
en: Quit
he: יציאה

[ctx: Shortcut window description]
en: Safe
he: כספת

[ctx: Shortcut window description]
en: Lock Safe
he: נעילת כספת

[ctx: Shortcut window description]
en: Save Safe
he: שמירת כספת

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Search
he: פתיחת חיפוש

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Entry
he: יצירת רשומה

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Group
he: יצירת קבוצה

[ctx: Shortcut window description]
en: Entry
he: רשומה

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Password
he: העתקת ססמה

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Address
he: העתקת כתובת

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Username
he: העתקת שם משתמש

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy One-Time Password
he: העתקת ססמה חד־פעמית

[ctx: Shortcut window description]
en: Show History
he: הצגת היסטוריה

[ctx: Shortcut window description]
en: Save in History
he: שמירה בהיסטוריה

en: Show Text
he: הצגת טקסט

en: Remove from History
he: הסרה מההיסטוריה

en: Password History
he: היסטוריית ססמאות

en: _Open
he: _פתיחה

en: _New Safe
he: כספת _חדשה

en: _Copy
he: ה_עתקה

note: Button tooltip in headerbar to open search page
en: Search
he: חיפוש

en: Length
he: אורך

en: Characters
he: תווים

en: Passphrase
he: מילת צופן

en: Words
he: מילים

note: Button to generate a password
en: _Generate
he: י_צירה

en: Properties
he: מאפיינים

en: UUID
he: מזהה ייחודי

en: Accessed
he: גישה

en: Modified
he: עריכה

en: Created
he: יצירה

en: Code
he: קוד

en: Property
he: תכונה

en: Title
he: כותרת

en: Username
he: שם משתמש

en: URL
he: כתובת

en: _URL
he: _כתובת

en: _Notes
he: ה_ערות

en: References
he: הפניות

en: Syntax
he: תחביר

en: The placeholder syntax for field references is the following:
he: ממלא מקום תחביר להפניות שדות הוא זה:

en: Show Field Codes
he: הצגת קודים של שדות

en: Identifier
he: מזהה

en: Reference
he: הפניה

en: Each entry has a unique identifier called UUID. It can be found in the properties of the entry.
he: לכל רשומה יש מזהה ייחודי שנקרא UUID/מזהה ייחודי. אפשר למצוא אותו במאפייני הרשומה.

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Unsaved Changes
he: שינויים שלא נשמרו

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: Do you want to write all changes to the safe?
he: לכתוב את כל השינויים לכספת?

note: _Discard all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Quit Without Saving
he: ל_צאת בלי לשמור

note: _Cancel exiting the program
en: _Don't Quit
he: _לא לצאת

note: _Save all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Save and Quit
he: ל_שמור ולצאת

en: _Hide First Start Screen
he: לה_סתיר את מסך הפתיחה הראשוני

en: Reopen last opened safe.
he: לפתוח את הכספת האחרונה שנפתחה.

note: TRANSLATORS Safe as in strongbox. NOTE: Safe as in strongbox
en: Safe
he: כספת

en: _Save Automatically
he: לשמור _אוטומטית

en: Save every change automatically.
he: לשמור כל שינוי אוטומטית.

en: Unlock
he: שחרור נעילה

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember Composite _Key
he: לזכור את המפתח המ_רוכב

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember last used composite key.
he: לזכור את המפתח המרוכב האחרון שנעשה בו שימוש.

en: Password Generation
he: יצירת ססמה

en: Password Length
he: אורך הססמה

en: Number of characters when generating a password.
he: מספר התווים בעת יצירת ססמה.

en: _Uppercase Characters
he: אותיות _גדולות

en: Use uppercase characters A-Z when generating a password.
he: להשתמש באותיות גדולות A-Z בעת יצירת ססמה.

en: _Lowercase Characters
he: אותיות _קטנות

en: Use lowercase characters a-z when generating a password.
he: להשתמש באותיות קטנות a-z בעת יצירת ססמה.

en: _Numeric Characters
he: תווים מ_ספריים

en: Use numeric characters when generating a password.
he: להשתמש בתווים מספריים בעת יצירת ססמה.

en: _Special Characters
he: _תווים מיוחדים

note: ASCII is a proper name
en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a password.
he: להשתמש בתווי ASCII בלתי מספריים בעת יצירת ססמה.

en: Passphrase Generation
he: יצירת מילות צופן

en: Passphrase Length
he: אורך מילת הצופן

en: Number of words to use when generating a passphrase.
he: מספר המילים לשימוש בעת יצירת מילת צופן.

en: Separator
he: מפריד

en: Security
he: אבטחה

en: Safe Lock Timeout
he: תום זמן נעילת כספת

en: Lock safe on idle after X minutes.
he: לנעול את הכספת אם אינה פעילה לאחר X דקות.

en: Lock on _Session Lock
he: נעילה עם נעילת הה_פעלה

en: Automatically lock when the session is locked.
he: לנעול עם נעילת ההפעלה.

en: Clear Clipboard
he: פינוי לוח הגזירים

en: Clear clipboard after X seconds.
he: לפנות את לוח הגזירים לאחר X שניות.

en: Clear Recent List
he: פינוי רשימת אחרונים

en: Clear the recently opened safes list.
he: פינוי רשימת הכספות שנפתחו לאחרונה.

en: Clear
he: ניקוי

en: Unlock Safe
he: שחרור נעילת כספת

en: Browser
he: דפדפן

en: Select Items
he: בחירת פריטים

en: Go Back
he: חזרה

en: _Cancel
he: _ביטול

en: Search Safe
he: חיפוש בכספת

en: _Clear
he: _ניקוי

note: Button tooltip in selection mode to delete every selected entry/group
en: Delete Selection
he: מחיקת הבחירה

note: Button tooltip in selection mode to move every selected entry/group to another place
en: Move Selection
he: העברת הבחירה

en: Paste Selection
he: הדבקת הבחירה

en: Select an Entry
he: בחירת רשומה

en: New Entry or Group
he: רשומה או קבוצה חדשה

note: Button tooltip in headerbar to switch to selection mode where the user can tick password entries and groups
en: Selection Mode
he: מצב בחירה

en: So_rting
he: _מיון

note: This is an alphabetical order for entries
en: _A-Z
he: _א-ת

note: This is an alphabetical order for entries
en: _Z-A
he: _ת-א

en: _Newest First
he: _חדש בהתחלה

en: _Oldest First
he: _ישן בהתחלה

en: New _Window
he: חלון _חדש

en: Sa_fe Settings
he: ה_גדרות כספת

en: New _Entry
he: _רשומה חדשה

en: New _Group
he: _קבוצה חדשה

en: _Save
he: _שמירה

en: _Lock
he: _נעילה

note: The umbrella sentence of the application on the first start screen
en: Secure Secrets
he: אבטחת סודות

note: The subtitle of the umbrella sentence in the first start screen. This is a sentence which gives the user a starting point what he can do if he opens the application for the first time.
en: Create or import a new Keepass safe
he: יצירה או ייבוא כספת Keepass חדשה

en: A password manager for GNOME
he: מנהל ססמאות ל־GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keepass;encrypt;secure;
he: ‫keepass;הצפנה;מוצפן;מפתח;מאובטח;אבטחה;ססמה;סיסמא;ססמה;ססמא;

en: New Window
he: חלון חדש

en: Lock on session lock
he: לנעול עם נעילת ההפעלה

en: Automatically lock the safe when the session is locked.
he: לנעול את הכספת כשההפעלה ננעלת.

en: Reopen last opened database
he: לפתוח מחדש את מסד הנתונים האחרון שנפתח

en: Automatically open the unlock screen of the last opened database, otherwise show the welcome screen.
he: לפתוח אוטומטית את מסך שחרור הנעילה של מסד הנתונים האחון שנפתח, אחרת, יש להציג את מסך קבלת הפנים.

en: Save every change automatically
he: לשמור כל שינוי אוטומטית

en: Save every change you made instantly into the database. Please note that you cannot revert changes if Autosave is enabled.
he: לשמור כל שינוי שנוצר ישרות לתוך מסד הנתונים. נא לשים לב שאין אפשרות לבטל שינויים אם שמירה אוטומטית פעילה.

en: Lock database after X minutes
he: לנעול את מסד הנתונים לאחר X דקות

en: Automatically lock your database after a given amount of minutes to improve the security.
he: לנעול אוטומטית את מסד הנתונים לאחר מספר נתון של דקות כדי לשפר את האבטחה.

en: Clear clipboard after X seconds
he: לפנות את לוח הגזירים לאחר X שניות

en: After copying the password clear the clipboard for security reasons.
he: לאחר העתקת הססמה, לפנות את לוח הגזירים מטעמי אבטחה.

en: Window size
he: גודל החלון

en: Remember the window size.
he: לזכור את גודל החלון.

en: Last opened database
he: מסד הנתונים האחרון שנפתח

en: Path to the last opened database.
he: הנתיב למסד הנתונים האחרון שנפתח.

en: Last opened databases
he: מסדי הנתונים האחרונים שנפתחו

en: A list of the last opened databases. Not used anymore.
he: רשימת מסדי הנתונים האחרונים שנפתחו. לא בשימוש עוד.

en: Remember composite key
he: לזכור מפתח מרוכב

en: Remember last used composite key for database unlocking.
he: לזכור את המפתח המרוכב האחרון לשחרור נעילת מסד נתונים.

en: Last used key provider
he: ספק המפתחות האחרון שהיה בשימוש

en: Key provider for composite database unlocking.
he: ספק מפתחות לשחרור מסדי נתונים מורכבים.

en: Remember unlock method
he: לזכור את שיטת שחרור הנעילה

en: Remember last used unlock method for future database unlocking.
he: לזכור את שיטת שחרור הנעילה האחרונה לשחרור עתידי של מסד הנתונים.

en: Backup the database on unlock
he: לגבות את מסד הנתונים עם שחרור הנעילה

en: If an error occurs while saving the database, a backup can be found at ~/.cache/secrets/backups
he: אם אירעה שגיאה במהלך שמירת מסד הנתונים, ניתן למצוא גיבוי תחת ‎~/.cache/secrets/backups

en: Sorting order of groups and entries
he: סדר הקבוצות והרשומות

en: Order of the rows in the groups and entries view.
he: סדר השורות בתצוגת הקבוצות והרשומות.

en: Use uppercases when generating a password
he: להשתמש באותיות גדולות בעת יצירת ססמה

en: Use uppercase characters A-Z when generating a random password.
he: להשתמש באותיות גדולות בעת יצירת ססמה אקראית.

en: Use lowercases when generating a password
he: להשתמש באותיות קטנות בעת יצירת ססמה

en: Use lowercase characters a-z when generating a random password.
he: להשתמש באותיות קטנות a-z בעת יצירת ססמה אקראית.

en: Use numbers when generating a password
he: להשתמש במספרים בעת יצירת ססמה

en: Use numbers 0-9 characters when generating a random password.
he: להשתמש בתווי המספרים 0-‏9 בעת יצירת ססמה אקראית.

en: Use symbols when generating a password
he: להשתמש בסימנים בעת יצירת ססמה

en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a random password.
he: להשתמש בתווי ASCII בלתי מספריים בעת יצירת ססמה אקראית.

en: Password length when generating a password
he: אורך הססמה בעת יצירת ססמה

en: Number of single characters when generating a password.
he: מספר התווים הבודדים בעת יצירת ססמה.

en: Number of words when generating a passphrase
he: מספר המילים בעת יצירת מילת צופן

en: Separator when generating a passphrase
he: מפריד כשמייצרים מילת צופן

en: Word separator to use when generating a passphrase.
he: מפריד בין מילים לשימוש בעת יצירת מילת צופן.

en: Secrets is a password manager which makes use of the KeePass v.4 format. It integrates perfectly with the GNOME desktop and provides an easy and uncluttered interface for the management of password databases.
he: סודות הוא מנהל ססמאות שמשתמש במהדורה .4 של תצורת הקבצים KeePass. הוא משתלב באופן מושלם עם שולחן העבודה GNOME ומספק מנשק פשוט ובלתי עמוס לניהול מסדי נתונים של ססמאות.

en: Error: File {} does not exist
he: שגיאה: הקובץ {} לא קיים

en: Error: Safe {} is already open
he: שגיאה: הכספת {} כבר פתוחה

en: Could not load attachment
he: לא ניתן לטעון צרופה

en: Passwords do not match
he: הססמאות אינן תואמות

en: Unable to create database
he: לא ניתן ליצור מסד נתונים

en: Failed to generate composite key
he: יצירת מפתח מורכב נכשלה

en: Saved in history
he: שמירה בהיסטוריה

en: Username copied
he: שם המשתמש הועתק

en: Address copied
he: כתובת הועתקה

en: One-time password copied
he: הססמה החד־פעמית הועתקה

en: Could not open URL
he: לא ניתן לפתוח את הכתובת

en: The address is not valid
he: הכתובת אינה תקפה

note: NOTE: Filechooser title for selecting attachment file
en: Select Attachments
he: בחירת צרופות

en: Password copied
he: הססמה הועתקה

en: One-Time Password copied
he: הססמה החד־פעמית הועתקה

en: Title not Specified
he: לא צוינה כותרת

en: Include Lowercase
he: כולל אותיות קטנות

en: Exclude Lowercase
he: לא כולל אותיות קטנות

en: Include Uppercase
he: כולל אותיות גדולות

en: Exclude Uppercase
he: לא כולל אותיות גדולות

en: Include Numbers
he: כולל מספרים

en: Exclude Numbers
he: לא כולל מספרים

en: Include Symbols
he: כולל סמלים

en: Exclude Symbols
he: לא כולל סמלים

en: Root Group
he: קבוצת על

en: Select Keyfile
he: בחירת קובץ מפתח

en: Clear Keyfile
he: מחיקת תוכן קובץ מפתח

en: Select keyfile
he: נא לבחור קובץ מפתח

en: Could not load keyfile
he: לא ניתן לטעון קובץ מפתח

note: NOTE: Filechooser title for generating a new keyfile
en: Generate Keyfile
he: יצירת קובץ מפתח

en: Use a file to increase security
he: אפשר להשתמש בקובץ כדי להגביר את האבטחה

en: Could not create keyfile
he: לא ניתן ליצור קובץ מפתח

en: No Smartcard
he: אין כרטיס חכם

en: Smartcard
he: כרטיס חכם

en: Select certificate
he: בחירת אישור

en: No smartcard present
he: לא נמצא כרטיס חכם

en: Please insert smartcard and retry.
he: נא להצמיד כרטיס חכם ולנסות שוב.

en: OK
he: אישור

en: Unlock your smartcard
he: שחרור הכרטיס החכם שלך

en: Cancel
he: ביטול

en: Failed to unlock Smartcard
he: שחרור נעילת הכרטיס החכם נכשלה

en: Use a smartcard
he: להשתמש בכרטיס חכם

en: Refresh Certificate List
he: רענון רשימת האישורים

en: No Key
he: אין מפתח

note: TRANSLATORS For example: YubiKey 4 [123456] - Slot 2
en: {description} [{serial}] - Slot {slot}
he: {description} [{serial}] - חריץ {slot}

en: Select key
he: נא לבחור מפתח

en: Select YubiKey slot
he: נא לבחור חריץ YubiKey

en: Touch YubiKey
he: נא לגעת ב־YubiKey

en: Recent Files
he: קבצים אחרונים

en: White
he: לבן

en: Blue
he: כחול

en: Green
he: ירוק

en: Yellow
he: צהוב

en: Orange
he: כתום

en: Red
he: אדום

en: Purple
he: סגול

en: Brown
he: חום

en: Clone
he: שכפול

note: This shouldn't happen TODO Set the body of the message based on the error kind.
en: Could not save Safe
he: לא ניתן לשמור את הכספת

en: Operation aborted: deleting currently active group
he: הפעולה בוטלה: מחיקת הקבוצה שפעילה כרגע

en: Warning
he: אזהרה

en: You are deleting elements in the trash bin, these deletions cannot be undone.
he: פעולה זו תמחק רכיבים מסל האשפה, מדובר בפעולה בלתי הפיכה.

en: Delete
he: מחיקה

en: Operation aborted: moving currently active group
he: הפעולה בוטלה: העברת הקבוצה שפעילה כרגע

en: Move completed
he: ההעברה הושלמה

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Safe {} is already open
he: הכספת {} כבר פתוחה

en: Failed to unlock Safe
he: שחרור נעילת הכספת נכשל

en: Safe saved
he: הכספת נשמרה

en: No changes made
he: לא בוצעו שינויים

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Element deleted | {} Elements deleted
he[0]: פריט אחד נמחק
he[1]: ‏{} פריטים נמחקו
he[2]: שני פריטים נמחקו
he[3]: ‏{} פריטים נמחקו

en: Deletion completed
he: המחיקה הושלמה

en: Undo
he: ביטול

en: Attribute deleted
he: תכונה נמחקה

en: Copied
he: הועתק

note: NOTE: Notification that a safe has been locked.
en: Safe locked due to inactivity
he: הכספת ננעלה עקב חוסר פעילות

en: {} Selected | {} Selected
he[0]: {} נבחר
he[1]: {} נבחרו
he[2]: {} נבחרו
he[3]: {} נבחרו

en: Attribute key contains an illegal character
he: מפתח התכונה מכיל תווים לא חוקיים

en: Attribute key already exists
he: מפתח התכונה כבר קיים

note: NOTE: Filechooser title for downloading an attachment
en: Save Attachment
he: שמירת צרופה

en: Could not store attachment
he: לא ניתן לאחסן צרופה

en: Attribute copied
he: תכונה הועתקה

note: NOTE: Filechooser title for choosing current used keyfile
en: Select Current Keyfile
he: בחירת קובץ המפתח הנוכחי

en: Could not apply changes
he: לא ניתן להחיל שינויים

note: Still executes the finally block
en: Changes Applied
he: הוחלו שינויים

en: Could not change credentials
he: לא ניתן לשנות אישורים

note: TRANSLATORS Warning dialog to resolve file saving conflicts.
en: Conflicts While Saving
he: התנגשות בעת השמירה

en: The safe was modified from somewhere else. Please resolve these conflicts from the main window when saving.
he: הכספת שונתה במקום אחר. נא לפתור את ההתנגשויות בחלון הראשי בזמן השמירה.

note: Encryption Algorithm Derivation Algorithm
en: Unknown
he: לא ידוע

note: NOTE: AES is a proper name
en: AES 256-bit
he: ‫AES באורך 256 סיביות

note: NOTE: ChaCha20 is a proper name
en: ChaCha20 256-bit
he: ‫ChaCha20 באורך 256 סיביות

note: NOTE: Twofish is a proper name
en: Twofish 256-bit
he: ‫Twofish באורך 256 סיביות

en: Entry expired
he: תוקף הרשומה פג

en: Hide Text
he: הסתרת טקסט

en: Selection copied
he: הבחירה הועתקה

en: Password Strength
he: חוזק הססמה

note: TRANSLATORS Dialog header for when there is a conflict.
en: Unsaved Changes Conflict
he: התנגשות בשינויים שלא נשמרו

en: Save and Quit
he: שמירה ויציאה

en: Back up, Save, and Quit
he: גיבוי, שמירה ויציאה

en: Don't Quit
he: לא לצאת

note: TRANSLATORS Warning Dialog to resolve saving conflicts. \n is a new line.
en: The safe was modified from somewhere else. Saving will overwrite their version of the safe with our current version.
    
     You can also make a backup of their version of the safe.
he: הכספת שונתה במקום אחר. שמירה תדרוס את הגרסה שלה של הכספת עם הגרסה הנוכחית שלנו.
    
    באפשרותך לגבות גם את הגרסה שלהם של הכספת.

note: TRANSLATORS backup and save current safe.
en: _Back up and Save
he: _גיבוי ושמירה

en: Save Backup
he: שמירת גיבוי

en: Could not backup safe
he: לא ניתן לגבות את הכספת

en: Any file type
he: כל סוג של קובץ

en: Select Safe
he: בחירת כספת

en: File does not have a valid path
he: לקובץ אין נתיב תקף

en: Safe is already open
he: הכספת כבר פתוחה

en: _Create
he: י_צירה

en: Cannot create Safe: Safe is already open
he: לא ניתן ליצור כספת: הכספת כבר פתוחה

en: Could not create new Safe
he: לא ניתן ליצור כספת חדשה

en: Could not save safe
he: לא ניתן לשמור את הכספת
