secrets master - en to id translation catalogue (349 entries)

en: Manage your passwords
id: Kelola kata sandi Anda

en: Add Attribute
id: Tambah Atribut

en: Key
id: Kunci

en: Value
id: Nilai

en: Sensitive
id: Sensitif

en: Contains sensitive data.
id: Berisi data sensitif.

en: _Add
id: T_ambah

en: Download Attachment
id: Unduh Lampiran

en: Remove Attachment
id: Hapus Lampiran

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Safety Info
id: Info Keselamatan

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: It is possible that external applications will create unencrypted hidden or temporary copies of this attachment file! Please proceed with caution.
id: Ada kemungkinan bahwa aplikasi eksternal akan membuat salinan tak tersandi atau sementara dari berkas lampiran ini! Lanjutkan dengan berhati-hati.

en: _Back
id: _Mundur

en: _Proceed
id: _Lanjutkan

en: Copy Attribute
id: Salin Atribut

en: Remove Attribute
id: Hapus Atribut

en: Add elements with the ➕ button
id: Tambah elemen dengan tombol ➕

en: Empty Group
id: Grup Kosong

en: No Search Results
id: Tak Ada Hasil Pencarian

en: Color
id: Warna

note: Headerbar subtitle in keepass safe creation routine. NOTE: Filechooser title for creating a new keepass safe kdbx file
en: Create Safe
id: Buat Brankas

en: Back
id: Mundur

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Protect your safe
id: Lindungi brankas Anda

en: _Password
id: Kata _Sandi

en: _Confirm Password
id: _Konfirmasi Kata Sandi

en: Additional Credentials
id: Kredensial Tambahan

en: Create
id: Buat

en: Safe Successfully Created
id: Brankas Berhasil Dibuat

en: _Open Safe
id: B_uka Brankas

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

note: "Secrets" is the application name, do not translate
en: _About Secrets
id: Tent_ang Secrets

en: _Username
id: Nama Pengg_una

en: Copy
id: Salin

en: Generate New Password
id: Buat Kata Sandi Baru

en: Safe Settings
id: Pengaturan Brankas

en: Authentication
id: Autentikasi

en: Password
id: Kata Sandi

en: New Password
id: Kata Sandi Baru

en: Confirm New Password
id: Konfirmasi Kata Sandi

en: Current Password
id: Kata Sandi Sekarang

en: Keyfile
id: Berkas Kunci

en: _Select current keyfile if any
id: Pilih berka_s kunci saat ini bila ada

en: (Optional) _Generate new keyfile
id: (Opsional) _Buat berkas kunci baru

en: Could not Load Keyfile
id: Tak bisa Memat Berkas Kunci

en: _Apply Changes
id: Ter_apkan Perubahan

en: General
id: Umum

en: Details
id: Rincian

en: Safe Name
id: Nama Brankas

en: File Size
id: Ukuran Berkas

note: KeePass is a proper noun
en: KeePass Version
id: Versi KeePass

en: Creation Date
id: Tanggal Pembuatan

en: Encryption Algorithm
id: Algoritma Enkripsi

en: Derivation Algorithm
id: Algoritma Derivasi

note: Statistics
en: Stats
id: Statistik

en: Number of Entries
id: Cacah Entri

en: Number of Groups
id: Cacah Grup

en: Passwords
id: Kata Sandi

en: Entry Menu
id: Menu Entri

en: _Title
id: _Judul

en: Open Address
id: Buka Alamat

en: One-Time Password
id: Kata Sandi Satu Kali

en: One-_Time Password Secret
id: Rahasia One-_Time Password

note: OTP is a proper name
en: Could not Generate OTP Token
id: Tidak Bisa Membuat Token OTP

en: Notes
id: Catatan

en: Edit in a Window
id: Sunting dalam sebuah Jendela

en: Icon
id: Ikon

en: Attachments
id: Lampiran

en: _Add Attachment
id: T_ambahkan Lampiran

en: Attributes
id: Atribut

en: Add Attr_ibute
id: Tambah Atr_ibut

en: Expiration Date
id: Tanggal Kedaluwarsa

en: _Show More
id: Tampilkan Lebih _Banyak

en: D_uplicate
id: D_uplikatkan

en: _References
id: _Rujukan

en: _Properties
id: _Properti

en: _Save in History
id: _Simpan di Riwayat

en: Show _History
id: Tampilkan _Riwayat

en: _Delete
id: _Hapus

en: Copy One-Time Password
id: Salin Kata Sandi Satu Kali

en: Copy Username
id: Salin Nama Pengguna

en: Copy Password
id: Salin Kata Sandi

en: Expiration Date not Set
id: Tanggal Kedaluwarsa Tak Ditata

en: Edit Expiration Date
id: Sunting Tanggal Kedaluwarsa

en: Remove Expiration Date
id: Hapus Tanggal Kedaluwarsa

en: _Set Expiration Date
id: Atur Tanggal Kedaluwar_sa

en: Group Menu
id: Menu Grup

en: Navigate To
id: Menavigasi

[ctx: Shortcut window description]
en: Application
id: Aplikasi

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Safe
id: Buat Brankas

[ctx: Shortcut window description]
en: Go Back
id: Mundur

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Safe
id: Buka Brankas

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
id: Buka Preferensi

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
id: Tampilkan Pintasan

[ctx: Shortcut window description]
en: Close Window
id: Tutup Jendela

[ctx: Shortcut window description]
en: New Window
id: Jendela Baru

[ctx: Shortcut window description]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: Shortcut window description]
en: Safe
id: Brankas

[ctx: Shortcut window description]
en: Lock Safe
id: Kunci Brankas

[ctx: Shortcut window description]
en: Save Safe
id: Simpan Brankas

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Search
id: Buka Pencarian

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Entry
id: Buat Entri

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Group
id: Buat Grup

[ctx: Shortcut window description]
en: Entry
id: Entri

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Password
id: Salin Kata Sandi

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Address
id: Salin Alamat

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Username
id: Salin Nama Pengguna

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy One-Time Password
id: Salin Kata Sandi Satu Kali

[ctx: Shortcut window description]
en: Show History
id: Tampilkan Riwayat

[ctx: Shortcut window description]
en: Save in History
id: Simpan di Riwayat

en: Show Text
id: Tampilkan Teks

en: Remove from History
id: Hapus dari Riwayat

en: Password History
id: Riwayat Kata Sandi

en: _Open
id: _Buka

en: _New Safe
id: Bra_nkas Baru

en: _Copy
id: _Salin

note: Button tooltip in headerbar to open search page
en: Search
id: Cari

en: Length
id: Panjang

en: Characters
id: Karakter

en: Passphrase
id: Frasa sandi

en: Words
id: Kata

note: Button to generate a password
en: _Generate
id: _Buat

en: Properties
id: Properti

en: Accessed
id: Diakses

en: Modified
id: Diubah

en: Created
id: Dibuat

en: Code
id: Kode

en: Property
id: Properti

en: Title
id: Judul

en: Username
id: Nama Pengguna

en: _Notes
id: Catata_n

en: References
id: Rujukan

en: Syntax
id: Sintaks

en: The placeholder syntax for field references is the following:
id: Sintaks placeholder untuk rujukan bidang adalah sebagai berikut:

en: Show Field Codes
id: Tampilkan Ruas Kode

en: Identifier
id: Pengidentifikasi

en: Reference
id: Rujukan

en: Each entry has a unique identifier called UUID. It can be found in the properties of the entry.
id: Setiap entri memiliki pengidentifikasi unik yang disebut UUID. Hal ini dapat ditemukan di properti dari entri.

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Unsaved Changes
id: Perubahan Belum Tersimpan

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: Do you want to write all changes to the safe?
id: Apakah Anda ingin menulis semua perubahan ke brankas?

note: _Discard all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Quit Without Saving
id: _Keluar Tanpa Menyimpan

note: _Cancel exiting the program
en: _Don't Quit
id: Ja_ngan Keluar

note: _Save all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Save and Quit
id: _Simpan dan Keluar

en: _Hide First Start Screen
id: _Sembunyikan Layar Pertama Mulai

en: Reopen last opened safe.
id: Buka kembali brankas yang terakhir dibuka.

note: TRANSLATORS Safe as in strongbox. NOTE: Safe as in strongbox
en: Safe
id: Brankas

en: _Save Automatically
id: _Simpan Secara Otomatis

en: Save every change automatically.
id: Simpan setiap perubahan secara otomatis.

en: Unlock
id: Buka Kunci

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember Composite _Key
id: Ingat _Kunci Komposit

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember last used composite key.
id: Ingat kunci komposit yang terakhir digunakan.

en: Password Generation
id: Pembuatan Kata Sandi

en: Password Length
id: Panjang Kata Sandi

en: Number of characters when generating a password.
id: Cacah karakter saat menghasilkan kata sandi.

en: _Uppercase Characters
id: Karakter H_uruf Besar

en: Use uppercase characters A-Z when generating a password.
id: Gunakan huruf besar A-Z saat menghasilkan kata sandi acak.

en: _Lowercase Characters
id: Karakter Huruf Keci_l

en: Use lowercase characters a-z when generating a password.
id: Gunakan huruf kecil a-z saat menghasilkan kata sandi acak.

en: _Numeric Characters
id: Karakter _Numerik

en: Use numeric characters when generating a password.
id: Gunakan angka 0-9 saat menghasilkan kata sandi acak.

en: _Special Characters
id: Karakter Khusu_s

note: ASCII is a proper name
en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a password.
id: Gunakan simbol ACSII non-alfanumerik saat menghasilkan kata sandi acak.

en: Passphrase Generation
id: Pembuatan Frasa Sandi

en: Passphrase Length
id: Panjang Frasa Sandi

en: Number of words to use when generating a passphrase.
id: Cacah kata yang digunakan saat menghasilkan frasa sandi.

en: Separator
id: Pemisah

en: Security
id: Keamanan

en: Safe Lock Timeout
id: Tenggang Waktu Mengunci Brankas

en: Lock safe on idle after X minutes.
id: Kunci brankas ketika menganggur setelah X menit.

en: Lock on _Session Lock
id: Kunci Pada Kunci _Sesi

en: Automatically lock when the session is locked.
id: Secara otomatis mengunci ketika sesi terkunci.

en: Clear Clipboard
id: Bersihkan Papan Klip

en: Clear clipboard after X seconds.
id: Bersihkan papan klip setelah X detik.

en: Clear Recent List
id: Hapus Daftar Baru-baru Ini

en: Clear the recently opened safes list.
id: Bersihkan daftar brankas yang baru-baru ini dibuka.

en: Clear
id: Bersihkan

en: Unlock Safe
id: Buka Kunci Brankas

en: Browser
id: Peramban

en: Select Items
id: Pilih Butir

en: Go Back
id: Mundur

en: _Cancel
id: _Batal

en: Search Safe
id: Cari Brankas

en: _Clear
id: _Kosongkan

note: Button tooltip in selection mode to delete every selected entry/group
en: Delete Selection
id: Hapus Pilihan

note: Button tooltip in selection mode to move every selected entry/group to another place
en: Move Selection
id: Pindahkan Seleksi

en: Paste Selection
id: Tempel Seleksi

en: Select an Entry
id: Pilih Entri

en: New Entry or Group
id: Entri atau Grup Baru

note: Button tooltip in headerbar to switch to selection mode where the user can tick password entries and groups
en: Selection Mode
id: Mode Seleksi

en: So_rting
id: Pengu_rutan

en: _Newest First
id: Ter_baru Di Awal

en: _Oldest First
id: _Tertua Di Awal

en: New _Window
id: _Jendela Baru

en: Sa_fe Settings
id: Pengaturan _Brankas

en: New _Entry
id: _Entri Baru

en: New _Group
id: _Grup Baru

en: _Save
id: _Simpan

en: _Lock
id: _Kunci

note: The umbrella sentence of the application on the first start screen
en: Secure Secrets
id: Amankan Rahasia

note: The subtitle of the umbrella sentence in the first start screen. This is a sentence which gives the user a starting point what he can do if he opens the application for the first time.
en: Create or import a new Keepass safe
id: Buat atau impor brankas Keepass baru

en: A password manager for GNOME
id: Manajer kata sandi untuk GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keepass;encrypt;secure;
id: keepass;enkripsi;aman;

en: New Window
id: Jendela Baru

en: Lock on session lock
id: Kunci pada kunci sesi

en: Automatically lock the safe when the session is locked.
id: Secara otomatis mengunci brankas ketika sesi terkunci.

en: Reopen last opened database
id: Buka kembali basis data yang terakhir dibuka

en: Automatically open the unlock screen of the last opened database, otherwise show the welcome screen.
id: Secara otomatis membuka layar basis data yang terakhir dibuka, bila tidak tampilkan layar selamat datang.

en: Save every change automatically
id: Simpan setiap perubahan secara otomatis

en: Save every change you made instantly into the database. Please note that you cannot revert changes if Autosave is enabled.
id: Menyimpan setiap perubahan yang Anda buat langsung ke dalam basis data. Harap dicatat bahwa Anda tidak bisa membatalkan perubahan jika Penyimpanan Otomatis diaktifkan.

en: Lock database after X minutes
id: Kunci basis data setelah X menit

en: Automatically lock your database after a given amount of minutes to improve the security.
id: Otomatis mengunci basis data Anda setelah sekian menit untuk meningkatkan keamanan.

en: Clear clipboard after X seconds
id: Bersihkan papan klip setelah X detik

en: After copying the password clear the clipboard for security reasons.
id: Setelah menyalin kata sandi bersihkan papan klip untuk alasan keamanan.

en: Window size
id: Ukuran jendela

en: Remember the window size.
id: Ingat ukuran jendela.

en: Last opened database
id: Basis data yang terakhir dibuka

en: Path to the last opened database.
id: Path ke basis data yang dibuka terakhir.

en: Last opened databases
id: Basis data yang terakhir dibuka

en: A list of the last opened databases. Not used anymore.
id: Daftar basis data yang terakhir dibuka. Tidak digunakan lagi.

en: Remember composite key
id: Ingat kunci komposit

en: Remember last used composite key for database unlocking.
id: Ingat kunci komposit yang terakhir digunakan untuk membuka basis data.

en: Last used key provider
id: Penyedia kunci yang terakhir digunakan

en: Key provider for composite database unlocking.
id: Penyedia kunci untuk membuka kunci basis data komposit.

en: Remember unlock method
id: Ingat metode buka kunci

en: Remember last used unlock method for future database unlocking.
id: Ingat metode buka kunci yang terakhir digunakan untuk membuka basis data di masa depan.

en: Backup the database on unlock
id: Rekam cadangkan basis data saat membuka

en: If an error occurs while saving the database, a backup can be found at ~/.cache/secrets/backups
id: Jika terjadi kesalahan saat menyimpan basis data, rekam cadang dapat ditemukan di ~/.cache/secrets/backups

en: Sorting order of groups and entries
id: Urutan kelompok dan entri

en: Order of the rows in the groups and entries view.
id: Urutan baris dalam tilikan grup dan entri.

en: Use uppercases when generating a password
id: Gunakan huruf besar ketika membuat kata sandi

en: Use uppercase characters A-Z when generating a random password.
id: Gunakan huruf besar A-Z saat menghasilkan kata sandi acak.

en: Use lowercases when generating a password
id: Gunakan huruf kecil ketika membuat kata sandi

en: Use lowercase characters a-z when generating a random password.
id: Gunakan huruf kecil a-z saat menghasilkan kata sandi acak.

en: Use numbers when generating a password
id: Gunakan angka ketika membuat kata sandi

en: Use numbers 0-9 characters when generating a random password.
id: Gunakan angka 0-9 saat menghasilkan kata sandi acak.

en: Use symbols when generating a password
id: Gunakan simbol ketika membuat kata sandi

en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a random password.
id: Gunakan simbol ACSII non-alfanumerik saat menghasilkan kata sandi acak.

en: Password length when generating a password
id: Panjang kata sandi saat membuat kata sandi

en: Number of single characters when generating a password.
id: Cacah karakter tunggal saat menghasilkan kata sandi.

en: Number of words when generating a passphrase
id: Cacah kata saat menghasilkan frasa sandi

en: Separator when generating a passphrase
id: Pemisah saat menghasilkan frasa sandi

en: Word separator to use when generating a passphrase.
id: Pemisah kata untuk digunakan saat menghasilkan frasa sandi.

en: Secrets is a password manager which makes use of the KeePass v.4 format. It integrates perfectly with the GNOME desktop and provides an easy and uncluttered interface for the management of password databases.
id: Secrets adalah manajer kata sandi yang memanfaatkan format KeePass v.4. Ini terintegrasi sempurna dengan desktop GNOME dan menyediakan sebuah antarmuka yang mudah dan rapi untuk manajemen basis data kata sandi.

en: Error: File {} does not exist
id: Galat: Berkas {} tidak ada

en: Error: Safe {} is already open
id: Galat: Brankas {} sudah terbuka

en: Could not load attachment
id: Tak bisa memuat lampiran

en: Passwords do not match
id: Kata sandi tidak cocok

en: Unable to create database
id: Tak bisa membuat basis data

en: Failed to generate composite key
id: Gagal membuat kunci komposit

en: Saved in history
id: Simpan di riwayat

en: Username copied
id: Nama pengguna disalin

en: Address copied
id: Alamat disalin

en: One-time password copied
id: Kata sandi satu kali disalin

en: Could not open URL
id: Tak bisa membuka URL

en: The address is not valid
id: Alamat tidak valid

note: NOTE: Filechooser title for selecting attachment file
en: Select Attachments
id: Pilih Lampiran

en: Password copied
id: Kata sandi disalin

en: One-Time Password copied
id: Kata Sandi Satu Kali Disalin

en: Title not Specified
id: Judul tidak Ditentukan

en: Include Lowercase
id: Sertakan Huruf Kecil

en: Exclude Lowercase
id: Kecualikan Huruf Kecil

en: Include Uppercase
id: Sertakan Huruf Besar

en: Exclude Uppercase
id: Kecualikan Huruf Besar

en: Include Numbers
id: Sertakan Angka

en: Exclude Numbers
id: Kecualikan Angka

en: Include Symbols
id: Sertakan Simbol

en: Exclude Symbols
id: Kecualikan Simbol

en: Root Group
id: Grup Akar

en: Select Keyfile
id: Pilih Berkas Kunci

en: Clear Keyfile
id: Bersihkan Berkas Kunci

en: Select keyfile
id: Pilih berkas kunci

en: Could not load keyfile
id: Tak bisa memuat berkas kunci

note: NOTE: Filechooser title for generating a new keyfile
en: Generate Keyfile
id: Buat Berkas Kunci

en: Use a file to increase security
id: Gunakan berkas untuk meningkatkan keamanan

en: Could not create keyfile
id: Tak bisa membuat berkas kunci

en: No Smartcard
id: Tidak Ada Kartu Pintar

en: Smartcard
id: Kartu Pintar

en: Select certificate
id: Pilih sertifikat

en: No smartcard present
id: Tidak ada kartu pintar

en: Please insert smartcard and retry.
id: Silakan masukkan kartu pintar dan coba lagi.

en: Unlock your smartcard
id: Buka kunci kartu pintar Anda

en: Cancel
id: Batal

en: Failed to unlock Smartcard
id: Gagal membuka kunci kartu pintar

en: Use a smartcard
id: Gunakan kartu pintar

en: Refresh Certificate List
id: Segarkan Daftar Sertifikat

en: No Key
id: Tidak Ada Kunci

en: Select key
id: Pilih kunci

en: Select YubiKey slot
id: Pilih slot YubiKey

en: Touch YubiKey
id: Sentuh YubiKey

en: Recent Files
id: Berkas terkini

en: White
id: Putih

en: Blue
id: Biru

en: Green
id: Hijau

en: Yellow
id: Kuning

en: Orange
id: Oranye

en: Red
id: Merah

en: Purple
id: Ungu

en: Brown
id: Coklat

en: Clone
id: Klon

note: This shouldn't happen TODO Set the body of the message based on the error kind.
en: Could not save Safe
id: Tak bisa menyimpan Brankas

en: Operation aborted: deleting currently active group
id: Operasi dibatalkan: menghapus grup yang saat ini aktif

en: Warning
id: Peringatan

en: You are deleting elements in the trash bin, these deletions cannot be undone.
id: Anda menghapus elemen di tempat sampah, penghapusan ini tidak dapat dibatalkan.

en: Delete
id: Hapus

en: Operation aborted: moving currently active group
id: Operasi dibatalkan: memindahkan grup yang saat ini aktif

en: Move completed
id: Pemindahan selesai

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Safe {} is already open
id: Brankas {} sudah terbuka

en: Failed to unlock Safe
id: Gagal membuka kunci Brankas

en: Safe saved
id: Brankas disimpan

en: No changes made
id: Tidak ada perubahan yang dibuat

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Element deleted | {} Elements deleted
id[0]: Elemen dihapus

en: Deletion completed
id: Penghapusan selesai

en: Undo
id: Tak Jadi

en: Attribute deleted
id: Atribut dihapus

en: Copied
id: Disalin

note: NOTE: Notification that a safe has been locked.
en: Safe locked due to inactivity
id: Brankas terkunci karena tidak ada aktivitas

en: {} Selected | {} Selected
id[0]: {} Dipilih

en: Attribute key contains an illegal character
id: Kunci atribut berisi karakter ilegal

en: Attribute key already exists
id: Kunci atribut sudah ada

note: NOTE: Filechooser title for downloading an attachment
en: Save Attachment
id: Simpan Lampiran

en: Could not store attachment
id: Tak bisa menyimpan lampiran

en: Attribute copied
id: Atribut disalin

note: NOTE: Filechooser title for choosing current used keyfile
en: Select Current Keyfile
id: Pilih Berkas Kunci Saat Ini

en: Could not apply changes
id: Tak bisa menerapkan perubahan

note: Still executes the finally block
en: Changes Applied
id: Perubahan yang Diterapkan

en: Could not change credentials
id: Tak bisa mengubah kredensial

note: TRANSLATORS Warning dialog to resolve file saving conflicts.
en: Conflicts While Saving
id: Konflik Saat Menyimpan

en: The safe was modified from somewhere else. Please resolve these conflicts from the main window when saving.
id: Brankas itu dimodifikasi dari tempat lain. Harap selesaikan konflik ini dari jendela utama saat menyimpan.

note: Encryption Algorithm Derivation Algorithm
en: Unknown
id: Tak Diketahui

en: Entry expired
id: Entri kedaluwarsa

en: Hide Text
id: Sembunyikan Teks

en: Selection copied
id: Seleksi disalin

en: Password Strength
id: Kekuatan Kata Sandi

note: TRANSLATORS Dialog header for when there is a conflict.
en: Unsaved Changes Conflict
id: Konflik Perubahan yang Belum Disimpan

en: Save and Quit
id: Simpan dan Keluar

en: Back up, Save, and Quit
id: Cadangkan, Simpan dan Keluar

en: Don't Quit
id: Jangan Keluar

note: TRANSLATORS Warning Dialog to resolve saving conflicts. \n is a new line.
en: The safe was modified from somewhere else. Saving will overwrite their version of the safe with our current version.
    
     You can also make a backup of their version of the safe.
id: Brankas itu dimodifikasi dari tempat lain. Menyimpan akan menimpa versi brankas mereka dengan versi kami saat ini.
    
    Anda juga dapat membuat cadangan brankas versi mereka.

note: TRANSLATORS backup and save current safe.
en: _Back up and Save
id: Ca_dangkan dan Simpan

en: Save Backup
id: Simpan Cadangan

en: Could not backup safe
id: Tak bisa mencadangkan brankas

en: Any file type
id: Sebarang tipe berkas

en: Select Safe
id: Pilih Brankas

en: File does not have a valid path
id: Berkas tidak memiliki path yang valid

en: Safe is already open
id: Brankas sudah terbuka

en: _Create
id: _Buat

en: Cannot create Safe: Safe is already open
id: Tak bisa membuat Brankas: Brankas sudah terbuka

en: Could not create new Safe
id: Tak bisa membuat Brankas baru

en: Could not save safe
id: Tak bisa menyimpan brankas
