secrets master - en to ie translation catalogue (235 entries)

en: Manage your passwords
ie: Gerentie de vor contasignes

note: Translators: Secrets is the app name, do not translate
en: Secrets
ie: Secretes

en: Add Attribute
ie: Adjunter un atribut

en: Key
ie: Clave

en: Value
ie: Valore

en: Add
ie: Adjunter

en: Download Attachment
ie: Descargar li atachament

en: Remove Attachment
ie: Remover li atachament

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Safety Info
ie: Avise de securitá

en: _Back
ie: R_etro

en: _Proceed
ie: _Continuar

en: Remove Attribute
ie: Remover li atribute

note: Headerbar subtitle in keepass safe creation routine. NOTE: Filechooser title for creating a new keepass safe kdbx file
en: Create Safe
ie: Crear un garda-moné

en: Back
ie: Retro

en: Main Menu
ie: Menú principal

en: Protect your safe
ie: Protecter vor garda-moné

en: _Password
ie: _Contrasigne

en: Use a password to secure your safe.
ie: Usa un contrasigne por securar vor garda-moné.

en: _Keyfile
ie: _Clav-file

en: Use a keyfile to secure your safe.
ie: Usa un clav-file por securar vor garda-moné.

en: _Composite
ie: _Composit

en: Use a password in combination with a keyfile to secure your safe.
ie: Usa un combination de un contrasigne e clav-file por securar vor garda-moné.

en: Enter Password
ie: Intrar li contrasigne

en: Set password for safe.
ie: Assignar un contrasigne por li garda-moné.

en: Generate New Password
ie: Generar un nov contrasigne

en: Next
ie: Sequent

en: Please try again.
ie: Ples repenar denov.

en: _Confirm
ie: _Confirmar

note: NOTE: Filechooser title for generating a new keyfile
en: Generate Keyfile
ie: Generar un clav-file

en: Set keyfile for safe
ie: Assignar un clav-file por li garda-moné

note: Button to generate a password
en: _Generate
ie: _Generar

en: Safe Successfully Created
ie: Li garda-moné sta creat successosimen

en: _Open Safe
ie: _Aperter un garda-moné

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: _Keyboard Shortcuts
ie: _Rapid-tastes

note: "Secrets" is the application name, do not translate
en: _About Secrets
ie: _Pri li Secretes

en: _Username
ie: Nómine de _usator

en: Copy
ie: Copiar

en: Authentication
ie: Autentication

en: Password
ie: Contrasigne

en: New Password
ie: Nov contrasigne

en: Confirm New Password
ie: Confirmar li contrasigne

en: Current Password
ie: Actual contrasigne

en: Keyfile
ie: Clav-file

en: _Apply Changes
ie: _Applicar modificationes

en: Details
ie: Detallies

en: Safe Name
ie: Nómine de garda-moné

en: Path
ie: Rute

en: File Size
ie: Grandore de file

note: KeePass is a proper noun
en: KeePass Version
ie: Version de KeePass

en: Creation Date
ie: Date de creation

en: Encryption Algorithm
ie: Algoritme de ciffration

en: Derivation Algorithm
ie: Algoritme de derivation

note: Statistics
en: Stats
ie: Statistica

en: Number of Entries
ie: Númere de elementes

en: Number of Groups
ie: Númere de gruppes

en: Passwords
ie: Contrasignes

en: Menu
ie: Menú

en: _Title
ie: _Titul

en: Open Address
ie: Aperter un adresse

en: Edit in a Window
ie: Redacter in un fenestre

en: Icon
ie: Icone

en: Attachments
ie: Atachamentes

en: _Add Attachment
ie: _Adjunter un atachament

en: Attributes
ie: Atributes

en: _Add Attribute
ie: _Adjunter un atribute

en: Expiration Date
ie: Date de expiration

en: _Show More
ie: _Monstrar plu

en: D_uplicate
ie: D_uplicar

en: _References
ie: _Referenties

en: _Properties
ie: _Proprietás

en: _Delete
ie: _Remover

en: Copy Username
ie: Copiar li nómine de usator

en: Copy Password
ie: Copiar li contrasigne

en: Edit Expiration Date
ie: Modificar li date de expiration

en: Remove Expiration Date
ie: Remover li date de expiration

en: Edit
ie: Modificar

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Safe
ie: Crear un garda-moné

[ctx: Shortcut window description]
en: Go Back
ie: Ear retro

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Safe
ie: Aperter un garda-moné

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
ie: Aperter li preferenties

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ie: Monstrar li rapid-tastes

[ctx: Shortcut window description]
en: Close Window
ie: Cluder li fenestre

[ctx: Shortcut window description]
en: Quit
ie: Surtir

[ctx: Shortcut window description]
en: Safe
ie: Garda-moné

[ctx: Shortcut window description]
en: Lock Safe
ie: Serrar li garda-moné

[ctx: Shortcut window description]
en: Save Safe
ie: Gardar li garda-moné

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Search
ie: Aperter li sercha

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Entry
ie: Crear un element

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Group
ie: Crear un gruppe

[ctx: Shortcut window description]
en: Entry
ie: Element

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Password
ie: Copiar li contrasigne

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Address
ie: Copiar li adresse

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Username
ie: Copiar li nómine de usator

[ctx: Shortcut window description]
en: Show History
ie: Monstrar li diarium

en: Show Text
ie: Monstrar li textu

en: _Open
ie: _Aperter

en: _New Safe
ie: _Crear un garda-moné

en: _Copy
ie: _Copiar

note: Button tooltip in headerbar to open search page
en: Search
ie: Serchar

en: Length
ie: Longore

en: Characters
ie: Caracteres

en: Passphrase
ie: Pass-frase

en: Words
ie: Paroles

en: Enter character here…
ie: Provide un caracter ci…

en: Properties
ie: Proprietás

en: Accessed
ie: Accesset

en: Modified
ie: Modificat

en: Created
ie: Creat

en: Property
ie: Proprietá

en: Title
ie: Titul

en: Username
ie: Nómine de usator

en: References
ie: Referenties

en: Syntax
ie: Sintaxe

en: Show Field Codes
ie: Monstrar codes de campes

en: Identifier
ie: Identificator

en: Reference
ie: Referentie

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Unsaved Changes
ie: Íngardat modificationes

note: _Discard all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Quit Without Saving
ie: S_urtir sin gardar

note: _Cancel exiting the program
en: _Don't Quit
ie: _Ne surtir

note: _Save all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Save and Quit
ie: _Gardar e surtir

en: Enter Search Term
ie: Provide un término de sercha

en: No Search Results
ie: Null resultates de sercha

en: _Select Items
ie: _Selecter elementes

note: Button tooltip in selection mode to move every selected entry/group to another place
en: Move Selection
ie: Mover li selection

en: Paste Selection
ie: Collar li selection

note: Button tooltip in selection mode to delete every selected entry/group
en: Delete Selection
ie: Remover li selection

en: _Cancel
ie: _Anullar

en: Select _All
ie: Selecter _omni

en: Select _None
ie: Selecter _null

en: _Dark Theme
ie: Tema o_bscur

en: Use dark GTK theme.
ie: Usar li obscur tema de GTK.

en: _Hide First Start Screen
ie: C_elar li ecran de inicie

en: Reopen last opened safe.
ie: Re-aperter li ultim garda-moné.

en: Safe
ie: Garda-moné

en: _Save Automatically
ie: _Gardar automaticmen

en: Save every change automatically.
ie: Gardar chascun modification automaticmen.

en: Unlock
ie: Desserrar

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember Composite _Key
ie: Memorar li _composit clave.

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember last used composite key.
ie: Memorar li ultim usat composit clave.

en: Password Generation
ie: Generation de un contrasigne

en: Password Length
ie: Longore de contrasigne

en: Number of characters when generating a password.
ie: Númere de caracteres in li generat contrasigne.

en: _Uppercase Characters
ie: Maj_uscules

en: Use uppercase characters A-Z when generating a password.
ie: Usar majuscules A-Z in li generat contrasigne.

en: _Lowercase Characters
ie: M_inuscules

en: Use lowercase characters a-z when generating a password.
ie: Usar minuscules a-z in li generat contrasigne.

en: _Numeric Characters
ie: _Ciffres

en: Use numeric characters when generating a password.
ie: Usar ciffres in li generat contrasigne.

en: _Special Characters
ie: _Special caracteres

en: Passphrase Generation
ie: Generation de un pass-frase

en: Passphrase Length
ie: Longore de pass-frase

en: Number of words to use when generating a passphrase.
ie: Númere de paroles in li generat pass-frase.

en: Word separator to use when generating a passphrase.
ie: Separator de paroles in li generat pass-frase.

en: Enter Character
ie: Provide un caracter

en: Security
ie: Securitá

en: Lock safe on idle after X minutes.
ie: Serrar li garda-moné pos N minutes.

en: Clear Clipboard
ie: Vacuar li Paperiere

en: Clear clipboard after X seconds.
ie: Vacuar li Paperiere pos N secondes.

en: Clear Recent List
ie: Vacuar li liste Recent

en: Clear
ie: Vacuar

en: Unlock Safe
ie: Desserrar li garda-moné

en: _Select Keyfile
ie: _Selecter un clav-file

en: Add elements with the ➕ button.
ie: Adjunte elements per li buton ➕.

en: Empty Group
ie: Vacui gruppe

en: New Entry or Group
ie: Nov element o gruppe

note: Button tooltip in headerbar to switch to selection mode where the user can tick password entries and groups
en: Selection Mode
ie: Mode de selection

en: _Save
ie: _Gardar

en: _Lock
ie: S_errar

en: So_rting
ie: Ó_rdine

en: _Newest First
ie: Max _nov al inicie

en: _Oldest First
ie: Max _old al inicie

en: Sa_fe Settings
ie: Param_etres de garda-moné

en: New _Entry
ie: Nov _element

en: New _Group
ie: Nov _gruppe

note: The umbrella sentence of the application on the first start screen
en: Secure Secrets
ie: Secur secretes

note: The subtitle of the umbrella sentence in the first start screen. This is a sentence which gives the user a starting point what he can do if he opens the application for the first time.
en: Securely store your passwords, notes and data. <b>Create</b> or <b>import</b> a new Keepass safe.
ie: Inmagasina vor contrasignes, notes e data securmen. <b>Crea</b> o <b>importa</b> un nov garda-moné de Keepass.

en: A password manager for GNOME
ie: Un gerente de contrasignes por GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keepass;encrypt;secure;
ie: keepass;ciffrar;secur;contrasigne;

en: Use dark GTK theme
ie: Usar li obscur tema de GTK

en: Window size
ie: Dimension del fenestre

en: Remember composite key
ie: Memorar li composit clave

en: Number of words when generating a passphrase
ie: Númere de paroles in li generat pass-frase

en: Error: File {} does not exist
ie: Errore: Li file {} ne existe

en: Error: Safe {} is already open
ie: Errore: li garda-moné {} es ja apertet

en: Could not load attachment
ie: Ne successat cargar un atachament

en: Unable to create database
ie: Ne successat crear un base de data

en: Generating…
ie: Generante…

en: Could not create keyfile
ie: Ne successat crear un clav-file

en: Generate
ie: Generar

en: Username copied
ie: Nómine de usator sta copiat

en: Address copied
ie: Addresse sta copiat

note: NOTE: Filechooser title for selecting attachment file
en: Select Attachment
ie: Selecter un atachament

en: _Add
ie: _Adjunter

en: Password copied
ie: Contrasigne sta copiat

en: Title not Specified
ie: Titul ne providet

en: Username not specified
ie: Nómine de usator ne providet

en: Include Lowercase
ie: Includer minuscules

en: Exclude Lowercase
ie: Excluder minuscules

en: Include Uppercase
ie: Includer majuscules

en: Exclude Uppercase
ie: Excluder majuscules

en: Include Numbers
ie: Includer ciffres

en: Exclude Numbers
ie: Excluder ciffres

en: Include Symbols
ie: Includer simboles

en: Exclude Symbols
ie: Excluder simboles

en: Recent Files
ie: Recent files

en: Clone
ie: Clonar

en: Select Keyfile
ie: Selecter un clav-file

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Safe {} is already open
ie: Garda-moné {} es ja apertet

en: _Try Again
ie: _Repenar denov

en: Safe saved
ie: Li garda-moné sta gardat

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Element deleted | {} Elements deleted
ie[0]: Element sta removet
ie[1]: {} elementes sta removet

en: Undo
ie: Defar

en: Copied
ie: Copiat

note: NOTE: Notification that a safe has been locked.
en: Safe locked due to inactivity
ie: Li garda-moné sta serrat pro ínactivitá

en: Attribute key contains an illegal character
ie: Clave de atribut contene un ínvalid caracter

en: Attribute key already exists
ie: Li clave de atribut ja existe

note: NOTE: Filechooser title for downloading an attachment
en: Save Attachment
ie: Gardar li atachament

en: Could not apply changes
ie: Ne successat applicar li modificationes

note: Still executes the finally block
en: Changes Applied
ie: Modificationes sta applicat

en: Ok
ie: OK

note: Encryption Algorithm Derivation Algorithm
en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Entry expired
ie: Element sta copiat

en: Hide Text
ie: Celar li textu

en: Selection copied
ie: Selection sta copiat

en: Save and Quit
ie: Gardar e surtir

en: Back up, Save, and Quit
ie: Archivar, gardar e surtir

en: Don't Quit
ie: Ne surtir

note: TRANSLATORS backup and save current safe.
en: _Back up and Save
ie: _Archivar e gardar

en: {} _Selected | {} _Selected
ie[0]: {} _selectet
ie[1]: {} _selectet

en: Warning
ie: Avise

en: Cancel
ie: Anullar

en: Delete
ie: Remover

note: NOTE: KeePass + version number is a proper name, do not translate
en: KeePass 3.1/4 Database
ie: Base de data de KeePass 3.1/4

en: _Create
ie: _Crear
