PasswordSafe master - en to it translation catalogue (279 entries)

en: Manage your passwords
it: Gestione delle password

note: "Secrets" is the application name, do not translate
en: Learn more about Secrets
it: Maggiori informazioni riguardo a Secrets

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Safety Info
it: Informazioni di sicurezza

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: It is possible that external applications will create unencrypted hidden or temporary copies of this attachment file! Please proceed with caution.
it: È possibile che applicazioni esterne creino copie non-cifrate nascoste o temporanee di questo allegato. Procedere con cautela.

note: Discard all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Back
it: _Indietro

note: Save all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Proceed
it: _Procedi

en: Remove Attribute
it: Rimuovi attributo

en: Color
it: Colore

en: Protect your safe
it: Proteggere la propria cassaforte

en: _Password
it: Pass_word

en: Use a password to secure your safe.
it: Usare una password per mettere al sicuro la propria cassaforte

en: _Keyfile
it: File c_hiave

en: Use a keyfile to secure your safe.
it: Usare un file chiave per mettere al sicuro la propria cassaforte

en: _Composite
it: Composi_to

en: Use a password in combination with a keyfile to secure your safe.
it: Usare una password in combinazione con un file chiave per mettere al sicuro la propria cassaforte

en: Enter Password
it: Inserire la password

en: Set password for safe.
it: Impostare la password per la cassaforte

en: Generate New Password
it: Genera nuova password

en: Password Match Check
it: Controllo corrispondenza password

en: Repeat password for safe.
it: Ripetere la password per la cassaforte

en: Match Check Failed
it: Controllo corrispondenza non riuscito

en: Please try again.
it: Riprovare

en: _Confirm
it: Confer_ma

note: NOTE: Filechooser title for generating a new keyfile
en: Generate Keyfile
it: Genera file chiave

en: Set keyfile for safe
it: Selezionare il file chiave per la cassaforte

note: Button to generate a password
en: _Generate
it: _Genera

en: Safe Successfully Created
it: Cassaforte creata con successo

note: Menubutton in headerbar for starting the safe opening process (for existing safe)
en: _Open Safe
it: _Apri cassaforte

note: Headerbar subtitle in keepass safe creation routine. NOTE: Filechooser title for creating a new keepass safe kdbx file
en: Create Safe
it: Crea cassaforte

en: Back
it: Indietro

en: Main Menu
it: Menù principale

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: _Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

note: "Secrets" is the application name, do not translate
en: _About Secrets
it: _Informazioni su Secrets

en: Authentication
it: Autenticazione

note: New password (replacement for an old one)
en: _New
it: _Nuovo

note: Retype the new password to confirm
en: C_onfirm
it: C_onferma

en: Confirm New Password
it: Conferma nuova password

note: Current password
en: _Current
it: _Attuale

en: Enter Current Password
it: Immettere password attuale

en: Keyfile
it: File chiave

en: _Select current keyfile if any
it: _Seleziona file chiave attuale, se presente

en: (Optional) _Generate new keyfile
it: _Genera nuovo file chiave (facoltativo)

en: Could not Load Keyfile
it: Impossibile caricare il file chiave

en: _Apply Changes
it: _Applica modifiche

en: General
it: Generale

en: Details
it: Dettagli

en: Safe Name
it: Nome cassaforte

en: Path
it: Percorso

en: File Size
it: Dimensione file

note: KeePass is a proper noun
en: KeePass Version
it: Versione KeePass

en: Creation Date
it: Data di creazione

en: Encryption Algorithm
it: Algoritmo di cifratura

en: Derivation Algorithm
it: Algoritmo di derivazione

note: Statistics
en: Stats
it: Statistiche

en: Number of Entries
it: Numero di voci

en: Number of Groups
it: Numero di gruppi

en: Passwords
it: Password

en: Menu
it: Menù

en: _Properties
it: Pr_oprietà

en: _Delete
it: Eli_mina

en: D_uplicate
it: _Duplica

en: _References
it: Ri_ferimenti

en: _Title
it: _Titolo

en: _Username
it: Nome _utente

en: Copy
it: Copia

en: One-_Time Password Secret
it: Segreto _password monouso

note: OTP is a proper name
en: Could not Generate OTP Token
it: Impossibile generare il token OTP

en: _One-Time Password
it: Passw_ord monouso

en: _Notes
it: _Note

en: Edit in a Window
it: Modifica in una finestra

en: Icon
it: Icona

en: Attachments
it: Allegati

en: _Add Attachment
it: Aggiungi _allegato

en: Attributes
it: Attributi

en: Key
it: Chiave

en: Value
it: Valore

en: Add Attribute
it: Aggiungi attributo

en: _Expiration Date
it: Data di scad_enza

en: _Show More
it: Mo_stra altro

en: Copy Username
it: Copia nome utente

en: Copy Password
it: Copia password

en: Expiration Date not Set
it: Data di scadenza non impostata

en: Remove Expiration Date
it: Rimuovi data di scadenza

en: _Set Expiration Date
it: _Imposta data di scadenza

[ctx: Shortcut window description]
en: Application
it: Applicazione

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Safe
it: Crea una cassaforte

[ctx: Shortcut window description]
en: Go Back
it: Va indietro

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Safe
it: Apre la cassaforte

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
it: Apre le preferenze

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
it: Mostra scorciatoie

[ctx: Shortcut window description]
en: Close Window
it: Chiude la finestra

[ctx: Shortcut window description]
en: Quit
it: Esce

[ctx: Shortcut window description]
en: Safe
it: Cassaforte

[ctx: Shortcut window description]
en: Lock Safe
it: Blocca la cassaforte

[ctx: Shortcut window description]
en: Save Safe
it: Salva la cassaforte

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Search
it: Apre la ricerca

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Entry
it: Crea un elemento

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Group
it: Crea un gruppo

[ctx: Shortcut window description]
en: Entry
it: Elemento

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Password
it: Copia la password

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Username
it: Copia il nome utente

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy One-Time Password
it: Copia password monouso

en: _Copy
it: _Copia

en: Length
it: Lunghezza

en: Characters
it: Caratteri

en: Words
it: Parole

en: Separator
it: Separatore

en: Enter character here…
it: Inserire carattere qui…

en: Properties
it: Proprietà

en: Accessed
it: Accesso

en: Modified
it: Modifica

en: Created
it: Creazione

en: New Safe
it: Nuova cassaforte

en: Open Safe
it: Apri cassaforte

en: _Open
it: A_pri

en: Recent Safes
it: Cassaforti recenti

en: Code
it: Codice

en: Property
it: Proprietà

en: Title
it: Nome

en: Username
it: Nome utente

en: Notes
it: Note

en: References
it: Riferimenti

en: Syntax
it: Sintassi

en: The placeholder syntax for field references is the following:
it: La sintassi per i riferimenti dei campi è la seguente:

en: Show Field Codes
it: Mostra codici campi

en: Identifier
it: Identificatore

en: Reference
it: Riferimento

en: Each entry has a unique identifier called UUID. It can be found in the properties of the entry.
it: Ogni elemento ha un identificatore univoco chiamato UUID. Può essere trovato nelle proprietà dell'elemento stesso.

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Unsaved Changes
it: Modifiche non salvate

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: Do you want to write all changes to the safe?
it: Salvare tutte le modifiche nella cassaforte?

note: _Discard all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Quit Without Saving
it: _Esci senza salvare

note: _Cancel exiting the program
en: _Don't Quit
it: _Non uscire

note: _Save all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Save and Quit
it: Sa_lva ed esci

en: Enter Search Term
it: Immettere il termine di ricerca

en: No Search Results
it: Nessun risultato

en: _Select Items
it: Seleziona _elementi

note: Button tooltip in selection mode to move every selected entry/group to another place
en: Move Selection
it: Sposta selezione

en: Paste Selection
it: Incolla selezione

note: Button tooltip in selection mode to delete every selected entry/group
en: Delete Selection
it: Elimina selezione

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: Select _All
it: Seleziona _tutto

en: Select _None
it: Seleziona _nessuna

en: _Dark Theme
it: _Tema scuro

en: Use dark GTK theme.
it: Usa un tema scuro

en: _Hide First Start Screen
it: _Nascondere schermata di avvio

en: Reopen last opened safe.
it: Riapre l'ultima cassaforte aperta

en: Safe
it: Cassaforte

en: _Save Automatically
it: _Salva automaticamente

en: Save every change automatically.
it: Salva le modifiche automaticamente

en: Unlock
it: Sblocca

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember Composite _Key
it: _Ricordare chiave composita

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember last used composite key.
it: Ricorda l'ultima chiave composita usata

en: Password Generation
it: Generazione password

en: Password Length
it: Lunghezza password

en: Number of characters when generating a password.
it: Numero di caratteri da usare per generare una password.

en: _Uppercase Characters
it: _Maiuscole

en: Use uppercase characters A-Z when generating a password.
it: Usa caratteri maiuscoli per generare una password

en: _Lowercase Characters
it: Min_uscole

en: Use lowercase characters a-z when generating a password.
it: Usa caratteri minuscoli per generare una password

en: _Numeric Characters
it: Nume_ri

en: Use numeric characters when generating a password.
it: Usa caratteri numerici per generare una password

en: _Special Characters
it: Cara_tteri speciali

note: ASCII is a proper name
en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a password.
it: Usa caratteri ASCII non-alfanumerici per generare una password

en: Passphrase Generation
it: Generazione passphrase

en: Passphrase Length
it: Lunghezza passphrase

en: Number of words to use when generating a passphrase.
it: Numero di parole da usare per generare una passphrase.

en: Word separator to use when generating a passphrase.
it: Separatore di parole da usare durante la generazione di una passphrase.

en: Enter Character
it: Inserire carattere

en: Security
it: Sicurezza

en: Safe Lock Timeout
it: Timeout blocco cassaforte

en: Lock safe on idle after X minutes.
it: Blocca la cassaforte quando inutilizzata per X minuti

en: Clear Clipboard
it: Pulire gli appunti

en: Clear clipboard after X seconds.
it: Pulisce gli appunti dopo X secondi

en: Clear Recent List
it: Pulire elenco recenti

en: Clear the recently opened safes list.
it: Pulisce l'elenco delle casseforti aperte di recente

en: Unlock Safe
it: Sblocca cassaforte

en: _Select Keyfile
it: _Seleziona file chiave

note: Menubutton in headerbar for starting the safe creation process
en: _New Safe
it: _Nuova cassaforte

en: Add elements with the ➕ button.
it: Aggiungere elementi con il pulsante ➕.

en: Empty Group
it: Gruppo vuoto

en: New Entry or Group
it: Nuova elemento o gruppo

note: Button tooltip in headerbar to open search page
en: Search
it: Cerca

note: Button tooltip in headerbar to switch to selection mode where the user can tick password entries and groups
en: Selection Mode
it: Modalità di selezione

en: _Save
it: _Salva

en: _Lock
it: _Blocca

en: So_rting
it: Or_dinamento

en: _Newest First
it: _Più recenti prima

en: _Oldest First
it: _Meno recenti prima

en: Sa_fe Settings
it: Im_postazioni cassaforte

en: New _Entry
it: Nuovo _elemento

en: New _Group
it: Nuovo _gruppo

note: The umbrella sentence of the application on the first start screen
en: Secure Secrets
it: Segreti sicuri

note: The subtitle of the umbrella sentence in the first start screen. This is a sentence which gives the user a starting point what he can do if he opens the application for the first time.
en: Securely store your passwords, notes and data. <b>Create</b> or <b>import</b> a new Keepass safe.
it: Archiviare in sicurezza password, note e dati. È possibile <b>creare</b> o <b>importare</b> una cassaforte KeePass.

en: A password manager for GNOME
it: Un gestore di password per GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keepass;encrypt;secure;
it: keepass;cifrare;cifra;sicurezza;sicuro;

en: Use dark GTK theme
it: Usa un tema scuro

en: Use the dark variant of your GTK+ theme. Please note that not every GTK+ theme has a dark variant.
it: Usa la variante scura del tema GTK+. Non tutti i temi GTK+ hanno una variante scura.

en: Reopen last opened database
it: Riapre l'ultimo database aperto

en: Automatically open the unlock screen of the last opened database, otherwise show the welcome screen.
it: Apre automaticamente la finestra di sblocco dell'ultimo database aperto, altrimenti mostra la finestra principale.

en: Save every change automatically
it: Salva le modifiche automaticamente

en: Save every change you made instantly into the database. Please note that you cannot revert changes if Autosave is enabled.
it: Salva le modifiche mentre vengono applicate. Con il salvataggio automatico non è possibile ripristinare i valori iniziali.

en: Lock database after X minutes
it: Blocca il database dopo X minuti

en: Automatically lock your database after a given amount of minutes to improve the security.
it: Blocca automaticamente il database dopo una certa quantità di tempo per aumentare la sicurezza.

en: Clear clipboard after X seconds
it: Pulisce gli appunti dopo X secondi

en: After copying the password clear the clipboard for security reasons.
it: Una volta copiata la password pulisce gli appunti per ragioni di sicurezza.

en: Window size
it: Dimensione finestra

en: Remember the window size.
it: Ricorda la dimensione delle finestra.

en: Last opened database
it: Ultimo database aperto

en: Path to the last opened database.
it: Percorso dell'ultimo database aperto.

en: Last opened databases
it: Ultimi database aperti

en: A list of the last opened databases.
it: Un elenco degli ultimi database aperti.

en: Remember composite key
it: Ricorda la chiave composita

en: Remember last used composite key for database unlocking.
it: Ricorda l'ultima chiave composita usata per sbloccare il database.

en: Last used composite key
it: Ultima chiave composita usata

en: Path to last used key for composite database unlocking.
it: Percorso all'ultima chiave composita usata per sbloccare il database.

en: Remember unlock method
it: Ricorda metodo di sblocco

en: Remember last used unlock method for future database unlocking.
it: Ricorda l'ultimo metodo di sblocco usato per i futuri sblocchi del database.

en: Backup the database on unlock
it: Esegue il backup del database allo sblocco

en: If an error occurs while saving the database, a backup can be found at ~/.cache/secrets/backups
it: Se si verifica un errore durante il salvataggio del database, un backup può essere trovato in ~/.cache/secrets/backups

en: Sorting order of groups and entries
it: Ordinamento dei gruppi e delle voci

en: Order of the rows in the groups and entries view.
it: Ordine delle righe nella vista dei gruppi e delle voci.

en: Use uppercases when generating a password
it: Utilizzare le lettere maiuscole durante la generazione di una password

en: Use uppercase characters A-Z when generating a random password.
it: Utilizza i caratteri maiuscoli dalla A alla Z durante la generazione di una password casuale.

en: Use lowercases when generating a password
it: Utilizzare le lettere minuscole durante la generazione di una password

en: Use lowercase characters a-z when generating a random password.
it: Utilizza i caratteri minuscoli dalla a alla z durante la generazione di una password casuale.

en: Use numbers when generating a password
it: Utilizzare i numeri durante la generazione di una password

en: Use numbers 0-9 characters when generating a random password.
it: Utilizza i numeri da 0 a 9 durante la generazione di una password casuale.

en: Use symbols when generating a password
it: Utilizzare i simboli durante la generazione di una password

en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a random password.
it: Utilizza caratteri ASCII non-alfanumerici durante la generazione di una password casuale.

en: Password length when generating a password
it: Lunghezza della password generata

en: Number of single characters when generating a password.
it: Numero di caratteri da usare per generare una password.

en: Number of words when generating a passphrase
it: Numero di parole da usare per generare una passphrase

en: Separator when generating a passphrase
it: Separatore da usare per generare una passphrase

en: Secrets is a password manager which makes use of the KeePass v.4 format. It integrates perfectly with the GNOME desktop and provides an easy and uncluttered interface for the management of password databases.
it: «Secrets» è un gestore di password che sfrutta il formato KeePass v.4. Si integra perfettamente con l'ambiente grafico GNOME e fornisce una semplice interfaccia per la gestione delle proprie password.

en: Error: File {} does not exist
it: Errore: il file {} non esiste

en: Error: Safe {} is already open
it: Errore: la cassaforte {} è già aperta

en: Could not Load Attachment
it: Impossibile caricare l'allegato

en: Unable to create database
it: Impossibile creare il database

en: Passwords do not Match
it: Le password non corrispondono

en: Generating…
it: Generazione…

en: Could not Create Keyfile
it: Impossibile creare il file chiave

en: Generate
it: Genera

en: Username Copied
it: Nome utente copiato

en: One-time Password Copied
it: Password monouso copiata

en: Attribute key Already Exists
it: Un attributo con questa chiave esiste già

note: NOTE: Filechooser title for selecting attachment file
en: Select Attachment
it: Seleziona allegato

en: _Add
it: A_ggiungi

en: Password Copied
it: Password copiata

en: Title not Specified
it: Nome non specificato

en: Username not specified
it: Nome utente non specificato

en: Could not save Safe
it: Impossibile salvare la cassaforte

en: Clone
it: Clona

en: Select Keyfile
it: Seleziona file chiave

en: Safe {} is Already Open
it: La cassaforte {} è già aperta

en: Failed to Unlock Safe
it: Sblocco della cassaforte non riuscito

en: _Try Again
it: _Riprova

en: Safe Saved
it: Cassaforte salvata

en: No Changes Made
it: Nessuna modifica effettuata

en: Copied
it: Copiato

note: NOTE: Notification that a safe has been locked.
en: Safe Locked due to Inactivity
it: Cassaforte bloccata per inattività

note: NOTE: Filechooser title for downloading an attachment
en: Save Attachment
it: Salva allegato

en: Could not Store Attachment
it: Impossibile salvare l'allegato

note: NOTE: Filechooser title for choosing current used keyfile
en: Select Current Keyfile
it: Seleziona file chiave attuale

note: pylint: disable=no-member
en: Could not apply changes
it: Impossibile applicare le modifiche

note: Still executes the finally block pylint: disable=no-member
en: Changes Applied
it: Modifiche applicate

note: Encryption Algorithm Derivation Algorithm
en: Unknown
it: Sconosiuto

en: Entry expired
it: Elemento scaduto

en: {} _Selected | {} _Selected
it[0]: {} selezionato
it[1]: {} selezionati

en: Operation Aborted: Deleting Currently Active Group
it: Operazione interrotta: il gruppo attualmente attivo viene eliminato

en: Deletion Completed
it: Eliminazione completata

en: Operation Aborted: Moving Currently Active Group
it: Operazione interrotta: il gruppo attualmente attivo viene spostato

en: Move Completed
it: Spostamento completato

note: NOTE: Filechooser title for opening an existing keepass safe kdbx file
en: Select Safe
it: Seleziona cassaforte

en: Any file type
it: Qualsiasi tipo di file

en: Safe is Already Open
it: La cassaforte è già aperta

en: _Create
it: _Crea

en: Cannot Create Safe: Safe is Already Open
it: Impossibile creare la cassaforte: è già aperta

en: Could not Create new Safe
it: Impossibile creare una nuova cassaforte
