PasswordSafe master - en to nl translation catalogue (338 entries)

en: Manage your passwords
nl: Beheer uw wachtwoorden

note: Translators: Secrets is the app name, do not translate
en: Secrets
nl: Wachtwoordkluis

en: Add Attribute
nl: Attribuut toevoegen

en: Key
nl: Sleutel

en: Value
nl: Waarde

en: Sensitive
nl: Gevoelig

en: Contains sensitive data.
nl: Bevat gevoelige gegevens.

en: _Add
nl: _Toevoegen

en: Download Attachment
nl: Bijlage downloaden

en: Remove Attachment
nl: Bijlage verwijderen

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Safety Info
nl: Veiligheidsinfo

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: It is possible that external applications will create unencrypted hidden or temporary copies of this attachment file! Please proceed with caution.
nl: Externe toepassingen kunnen mogelijk onversleutelde verborgen of tijdelijke kopieën van dit bijlagebestand aanmaken! Wees dus voorzichtig.

en: _Back
nl: V_orige

en: _Proceed
nl: _Verder

en: Copy Attribute
nl: Attribuut kopiëren

en: Remove Attribute
nl: Attribuut verwijderen

en: Color
nl: Kleur

note: Headerbar subtitle in keepass safe creation routine. NOTE: Filechooser title for creating a new keepass safe kdbx file
en: Create Safe
nl: Kluis aanmaken

en: Back
nl: Vorige

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Protect your safe
nl: Beveilig uw kluis

en: _Password
nl: Wa_chtwoord

en: Use a password to secure your safe.
nl: Gebruik een wachtwoord om uw kluis te beveiligen.

en: _Keyfile
nl: _Sleutelbestand

en: Use a keyfile to secure your safe.
nl: Gebruik een sleutelbestand om uw kluis te beveiligen.

en: _Composite
nl: _Samengesteld

en: Use a password in combination with a keyfile to secure your safe.
nl: Gebruik een wachtwoord in combinatie met een sleutelbestand om uw kluis te beveiligen.

en: Enter Password
nl: Voer wachtwoord in

en: Set password for safe.
nl: Stel een wachtwoord in voor uw kluis.

en: Generate New Password
nl: Nieuw wachtwoord genereren

en: Next
nl: Volgende

en: Password Match Check
nl: Voer wachtwoord opnieuw in

en: Repeat password for safe.
nl: Herhaal het wachtwoord voor uw kluis.

en: Check
nl: Controleren

en: Match Check Failed
nl: Wachtwoorden komen niet overeen

en: Please try again.
nl: Probeer het opnieuw.

en: _Confirm
nl: _Bevestigen

note: NOTE: Filechooser title for generating a new keyfile
en: Generate Keyfile
nl: Sleutelbestand genereren

en: Set keyfile for safe
nl: Stel sleutelbestand in voor kluis

note: Button to generate a password
en: _Generate
nl: _Genereren

en: Safe Successfully Created
nl: Kluis aangemaakt

en: _Open Safe
nl: Kluis _openen

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

en: _Keyboard Shortcuts
nl: _Sneltoetsen

note: "Secrets" is the application name, do not translate
en: _About Secrets
nl: _Over Wachtwoordkluis

en: _Username
nl: Gebr_uikersnaam

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Authentication
nl: Aanmeldingscontrole

en: Password
nl: Wachtwoord

en: New Password
nl: Nieuw wachtwoord

en: Confirm New Password
nl: Nieuw wachtwoord bevestigen

en: Current Password
nl: Huidig wachtwoord

en: Keyfile
nl: Sleutelbestand

en: _Select current keyfile if any
nl: Huidig sleutelbestand _selecteren indien aanwezig

en: (Optional) _Generate new keyfile
nl: (Optioneel) Nieuw sleutelbestand _genereren

en: Could not Load Keyfile
nl: Kon sleutelbestand niet laden

en: _Apply Changes
nl: Wijzigingen toep_assen

en: General
nl: Algemeen

en: Details
nl: Gegevens

en: Safe Name
nl: Naam van kluis

en: Path
nl: Pad

en: File Size
nl: Bestandsgrootte

note: KeePass is a proper noun
en: KeePass Version
nl: KeePass-versie

en: Creation Date
nl: Aanmaakdatum

en: Encryption Algorithm
nl: Versleutelingsalgoritme

en: Derivation Algorithm
nl: Afleidingsalgoritme

note: Statistics
en: Stats
nl: Statistieken

en: Number of Entries
nl: Aantal items

en: Number of Groups
nl: Aantal groepen

en: Passwords
nl: Wachtwoorden

en: Entry Menu
nl: Elementmenu

en: _Title
nl: _Titel

en: Open Address
nl: Adres openen

en: One-Time Password
nl: Eenmalig wachtwoord

en: One-_Time Password Secret
nl: _Eenmalig wachtwoord Wachtwoordkluis

note: OTP is a proper name
en: Could not Generate OTP Token
nl: Kon OTP-token niet genereren

en: Notes
nl: Opmerkingen

en: Edit in a Window
nl: In een venster bewerken

en: Icon
nl: Pictogram

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: _Add Attachment
nl: Bijl_age toevoegen

en: Attributes
nl: Attributen

en: _Add Attribute
nl: _Attribuut toevoegen

en: Expiration Date
nl: Verloopdatum

en: _Show More
nl: _Meer weergeven

en: D_uplicate
nl: D_upliceren

en: _References
nl: Ve_rwijzingen

en: _Properties
nl: _Eigenschappen

en: _Save in History
nl: Op_slaan in geschiedenis

en: Show _History
nl: Gesc_hiedenis tonen

en: _Delete
nl: Verwij_deren

en: Select
nl: Selecteren

en: Copy Username
nl: Gebruikersnaam kopiëren

en: Copy Password
nl: Wachtwoord kopiëren

en: Expiration Date not Set
nl: Verloopdatum niet ingesteld

en: Edit Expiration Date
nl: Verloopdatum bewerken

en: Remove Expiration Date
nl: Verloopdatum verwijderen

en: _Set Expiration Date
nl: Verloopdatum i_nstellen

en: Group Menu
nl: Groepmenu

en: Edit
nl: Bewerken

[ctx: Shortcut window description]
en: Application
nl: Toepassing

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Safe
nl: Kluis aanmaken

[ctx: Shortcut window description]
en: Go Back
nl: Vorige

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Safe
nl: Kluis openen

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
nl: Voorkeuren openen

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
nl: Sneltoetsen tonen

[ctx: Shortcut window description]
en: Close Window
nl: Venster sluiten

[ctx: Shortcut window description]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: Shortcut window description]
en: Safe
nl: Kluis

[ctx: Shortcut window description]
en: Lock Safe
nl: Kluis vergrendelen

[ctx: Shortcut window description]
en: Save Safe
nl: Kluis opslaan

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Search
nl: Zoeken openen

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Entry
nl: Element aanmaken

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Group
nl: Groep aanmaken

[ctx: Shortcut window description]
en: Entry
nl: Item

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Password
nl: Wachtwoord kopiëren

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Address
nl: Adres kopiëren

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Username
nl: Gebruikersnaam kopiëren

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy One-Time Password
nl: Eenmalig wachtwoord kopiëren

[ctx: Shortcut window description]
en: Show History
nl: Geschiedenis tonen

[ctx: Shortcut window description]
en: Save in History
nl: Opslaan in geschiedenis

en: Show Text
nl: Tekst tonen

en: Remove from History
nl: Verwijderen uit geschiedenis

en: Password History
nl: Wachtwoordgeschiedenis

en: _Open
nl: _Openen

en: _New Safe
nl: _Nieuwe kluis

en: _Copy
nl: _Kopiëren

note: Button tooltip in headerbar to open search page
en: Search
nl: Zoeken

en: Length
nl: Lengte

en: Characters
nl: Tekens

en: Passphrase
nl: Wachtwoord

en: Words
nl: Woorden

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Accessed
nl: Benaderd

en: Modified
nl: Aangepast

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Property
nl: Eigenschap

en: Title
nl: Titel

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: _Notes
nl: Op_merkingen

en: References
nl: Referenties

en: The placeholder syntax for field references is the following:
nl: De voorlopige syntax voor veldreferenties is als volgt:

en: Show Field Codes
nl: Veldcodes weergeven

en: Identifier
nl: Identificatie

en: Reference
nl: Referentie

en: Each entry has a unique identifier called UUID. It can be found in the properties of the entry.
nl: Elk item heeft een unieke identificatie, genaamd UUID. Deze kan gevonden worden in de eigenschappen van het item.

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Unsaved Changes
nl: Niet-opgeslagen wijzigingen

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: Do you want to write all changes to the safe?
nl: Wilt u alle wijzigingen aan de kluis opslaan?

note: _Discard all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Quit Without Saving
nl: _Afsluiten zonder opslaan

note: _Cancel exiting the program
en: _Don't Quit
nl: _Niet afsluiten

note: _Save all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Save and Quit
nl: Op_slaan en sluiten

en: Enter Search Term
nl: Zoekterm invoeren

en: No Search Results
nl: Geen zoekresultaten

en: _Select Items
nl: _Items selecteren

note: Button tooltip in selection mode to move every selected entry/group to another place
en: Move Selection
nl: Selectie verplaatsen

en: Paste Selection
nl: Selectie plakken

note: Button tooltip in selection mode to delete every selected entry/group
en: Delete Selection
nl: Selectie verwijderen

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: Select _All
nl: _Alles selecteren

en: Select _None
nl: _Niets selecteren

en: _Hide First Start Screen
nl: Eerste-start-sc_herm verbergen

en: Reopen last opened safe.
nl: Laatst geopende kluis opnieuw openen.

note: TRANSLATORS Safe as in strongbox. NOTE: Safe as in strongbox
en: Safe
nl: Kluis

en: _Save Automatically
nl: Automatisch op_slaan

en: Save every change automatically.
nl: Iedere wijziging automatisch opslaan.

en: Unlock
nl: Ontgrendelen

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember Composite _Key
nl: Samengestelde _sleutel onthouden

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember last used composite key.
nl: Laatst gebruikte samengestelde sleutel onthouden.

en: Password Generation
nl: Wachtwoord genereren

en: Password Length
nl: Lengte van wachtwoord

en: Number of characters when generating a password.
nl: Aantal tekens bij het genereren van een wachtwoord.

en: _Uppercase Characters
nl: _Hoofdletters

en: Use uppercase characters A-Z when generating a password.
nl: Hoofdletters A-Z gebruiken bij het genereren van een wachtwoord.

en: _Lowercase Characters
nl: K_leine letters

en: Use lowercase characters a-z when generating a password.
nl: Kleine letters a-z gebruiken bij het genereren van een wachtwoord.

en: _Numeric Characters
nl: _Numerieke tekens

en: Use numeric characters when generating a password.
nl: Numerieke tekens gebruiken bij het genereren van een wachtwoord.

en: _Special Characters
nl: _Speciale tekens

note: ASCII is a proper name
en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a password.
nl: Niet-alfanumerieke ASCII-symbolen gebruiken bij het genereren van een wachtwoord.

en: Passphrase Generation
nl: Wachtwoordzin genereren

en: Passphrase Length
nl: Lengte van wachtwoordzin

en: Number of words to use when generating a passphrase.
nl: Te gebruiken aantal woorden bij het genereren van een wachtwoordzin.

en: Separator
nl: Scheiding

en: Security
nl: Beveiliging

en: Safe Lock Timeout
nl: Kluisvergrendelingstime-out

en: Lock safe on idle after X minutes.
nl: Kluis vergrendelen indien X minuten inactief.

en: Clear Clipboard
nl: Klembord wissen

en: Clear clipboard after X seconds.
nl: Klembord wissen na X seconden.

en: Clear Recent List
nl: Recente lijst wissen

en: Clear the recently opened safes list.
nl: De lijst met recent geopende kluizen wissen.

en: Clear
nl: Wissen

en: Unlock Safe
nl: Kluis ontgrendelen

en: _Select Keyfile
nl: Sleutelbestand _selecteren

en: Add elements with the ➕ button.
nl: Voeg elementen toe met de ➕-knop.

en: Empty Group
nl: Lege groep

en: New Entry or Group
nl: Nieuw element of groep

note: Button tooltip in headerbar to switch to selection mode where the user can tick password entries and groups
en: Selection Mode
nl: Selectiemodus

en: So_rting
nl: So_rteren

en: _Newest First
nl: _Nieuwste eerst

en: _Oldest First
nl: _Oudste eerst

en: Sa_fe Settings
nl: _Kluisinstellingen

en: New _Entry
nl: Nieuw it_em

en: New _Group
nl: Nieuwe _groep

en: _Save
nl: Op_slaan

en: _Lock
nl: Vergrende_len

note: The umbrella sentence of the application on the first start screen
en: Secure Secrets
nl: Wachtwoordkluis beveiligen

note: The subtitle of the umbrella sentence in the first start screen. This is a sentence which gives the user a starting point what he can do if he opens the application for the first time.
en: Create or import a new Keepass safe
nl: Maak een nieuwe Keepass-kluis aan of importeer er een

en: A password manager for GNOME
nl: Een wachtwoordbeheerder voor Gnome

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keepass;encrypt;secure;
nl: keepass;encrypt;secure;versleutel;beveilig;veilig;

en: Reopen last opened database
nl: Laatst geopende database opnieuw openen

en: Automatically open the unlock screen of the last opened database, otherwise show the welcome screen.
nl: Open automatisch het vergrendelingsscherm van de laatst geopende database, zoniet toon het welkomstscherm.

en: Save every change automatically
nl: Iedere wijziging automatisch opslaan

en: Save every change you made instantly into the database. Please note that you cannot revert changes if Autosave is enabled.
nl: Sla iedere wijziging onmiddellijk op in de database. Let op: met automatisch opslaan ingeschakeld, kunt u geen wijzigingen terugdraaien.

en: Lock database after X minutes
nl: Database vergrendelen na X minuten

en: Automatically lock your database after a given amount of minutes to improve the security.
nl: Vergrendel uw database automatisch na een gegeven aantal minuten voor verhoogde beveiliging.

en: Clear clipboard after X seconds
nl: Klembord wissen na X seconden

en: After copying the password clear the clipboard for security reasons.
nl: Wis het klembord na kopiëren uit veiligheidsoverwegingen.

en: Window size
nl: Venstergrootte

en: Remember the window size.
nl: Onthoud de venstergrootte.

en: Last opened database
nl: Laatst geopende database

en: Path to the last opened database.
nl: Pad naar de laatst geopende database.

en: Last opened databases
nl: Laatst geopende databases

en: A list of the last opened databases.
nl: Een lijst van de laatst geopende databases.

en: Remember composite key
nl: Samengestelde sleutel onthouden

en: Remember last used composite key for database unlocking.
nl: Onthoud de laatst gebruikte samengestelde sleutel voor ontgrendelen van database.

en: Last used composite key
nl: Laatst gebruikte samengestelde sleutel

en: Path to last used key for composite database unlocking.
nl: Pad naar laatst gebruikte samengestelde sleutel voor ontgrendelen van database.

en: Remember unlock method
nl: Ontgrendelingsmethode onthouden

en: Remember last used unlock method for future database unlocking.
nl: Onthoud de laatst gebruikte ontgrendelingsmethode voor toekomstig ontgrendelen van database.

en: Backup the database on unlock
nl: Back-up maken van database bij ontgrendelen

en: If an error occurs while saving the database, a backup can be found at ~/.cache/secrets/backups
nl: Indien er een fout optreedt bij het opslaan van de database, kunt u een back-up vinden in ~/.cache/passwordsafe/backups

en: Sorting order of groups and entries
nl: Sorteervolgorde van groepen en items

en: Order of the rows in the groups and entries view.
nl: Volgorde van de rijen in het groepen- en items-overzicht.

en: Use uppercases when generating a password
nl: Hoofdletters gebruiken bij het genereren van een wachtwoord

en: Use uppercase characters A-Z when generating a random password.
nl: Hoofdletters A-Z gebruiken bij het genereren van een willekeurig wachtwoord.

en: Use lowercases when generating a password
nl: Kleine letters gebruiken bij het genereren van een wachtwoord

en: Use lowercase characters a-z when generating a random password.
nl: Kleine letters a-z gebruiken bij het genereren van een willekeurig wachtwoord.

en: Use numbers when generating a password
nl: Cijfers gebruiken bij het genereren van een wachtwoord

en: Use numbers 0-9 characters when generating a random password.
nl: Cijfers 0-9 gebruiken bij het genereren van een willekeurig wachtwoord.

en: Use symbols when generating a password
nl: Symbolen gebruiken bij het genereren van een wachtwoord

en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a random password.
nl: Niet-alfanumerieke ASCII-symbolen gebruiken bij het genereren van een willekeurig wachtwoord.

en: Password length when generating a password
nl: Lengte van wachtwoord bij het genereren van een wachtwoord

en: Number of single characters when generating a password.
nl: Aantal afzonderlijke tekens bij het genereren van een wachtwoord.

en: Number of words when generating a passphrase
nl: Aantal woorden bij het genereren van een wachtwoordzin

en: Separator when generating a passphrase
nl: Scheidingsteken bij het genereren van een wachtwoordzin

en: Word separator to use when generating a passphrase.
nl: Scheidingsteken tussen woorden bij het genereren van een wachtwoordzin.

en: @NAME@
nl: @NAAM@

en: Secrets is a password manager which makes use of the KeePass v.4 format. It integrates perfectly with the GNOME desktop and provides an easy and uncluttered interface for the management of password databases.
nl: Wachtwoordkluis is een wachtwoordbeheerder die gebruik maakt van het KeePass v.4-formaat. Hij integreert perfect met het Gnome-bureaublad en biedt een eenvoudige en duidelijke interface voor het beheer van wachtwoorddatabases.

en: Error: File {} does not exist
nl: Fout: Bestand {} bestaat niet

en: Error: Safe {} is already open
nl: Fout: Kluis {} reeds geopend

en: Could not load attachment
nl: Kon bijlage niet laden

en: Unable to create database
nl: Kan database niet aanmaken

en: Passwords do not match
nl: Wachtwoorden komen niet overeen

en: Generating…
nl: Bezig met genereren…

en: Could not create keyfile
nl: Kon sleutelbestand niet aanmaken

en: Generate
nl: Genereren

en: Saved in history
nl: Opgeslagen in geschiedenis

en: Username copied
nl: Gebruikersnaam gekopieerd

en: Address copied
nl: Adres gekopieerd

en: One-time password copied
nl: Eenmalig wachtwoord gekopieerd

en: Could not open URL
nl: Kon URL niet openen

en: The address is not valid
nl: Het adres is niet geldig

note: NOTE: Filechooser title for selecting attachment file
en: Select Attachments
nl: Selecteer bijlagen

en: Password copied
nl: Wachtwoord gekopieerd

en: Title not Specified
nl: Titel niet opgegeven

en: Username not specified
nl: Gebruikersnaam niet opgegeven

en: Include Lowercase
nl: Met kleine letters

en: Exclude Lowercase
nl: Zonder kleine letters

en: Include Uppercase
nl: Met hoofdletters

en: Exclude Uppercase
nl: Zonder hoofdletters

en: Include Numbers
nl: Met cijfers

en: Exclude Numbers
nl: Zonder cijfers

en: Include Symbols
nl: Met symbolen

en: Exclude Symbols
nl: Zonder symbolen

en: Root Group
nl: Hoofdgroep

en: Recent Files
nl: Recente bestanden

en: White
nl: Wit

en: Blue
nl: Blauw

en: Green
nl: Groen

en: Yellow
nl: Geel

en: Orange
nl: Oranje

en: Red
nl: Rood

en: Purple
nl: Paars

en: Brown
nl: Bruin

en: Clone
nl: Klonen

note: This shouldn't happen
en: Could not save Safe
nl: Kon kluis niet opslaan

en: Select Keyfile
nl: Sleutelbestand selecteren

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Safe {} is already open
nl: Kluis {} is reeds geopend

en: Failed to unlock Safe
nl: Ontgrendelen van kluis mislukt

en: _Try Again
nl: _Opnieuw proberen

en: Safe saved
nl: Kluis opgeslagen

en: No changes made
nl: Geen wijzigingen aangebracht

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Element deleted | {} Elements deleted
nl[0]: Element verwijderd
nl[1]: {} elementen verwijderd

en: Deletion completed
nl: Verwijderen voltooid

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Attribute deleted
nl: Attribuut verwijderd

en: Copied
nl: Gekopieerd

note: NOTE: Notification that a safe has been locked.
en: Safe locked due to inactivity
nl: Kluis vergrendeld wegens inactiviteit

en: Attribute key contains an illegal character
nl: De attribuutsleutel bevat een ongeldig teken

en: Attribute key already exists
nl: Attribuutsleutel bestaat al

note: NOTE: Filechooser title for downloading an attachment
en: Save Attachment
nl: Bijlage opslaan

en: Could not store attachment
nl: Kon bijlage niet opslaan

en: Attribute copied
nl: Attribuut gekopieerd

note: NOTE: Filechooser title for choosing current used keyfile
en: Select Current Keyfile
nl: Huidig sleutelbestand selecteren

en: Could not apply changes
nl: Kon wijzigingen niet toepassen

note: Still executes the finally block
en: Changes Applied
nl: Wijzigingen toegepast

en: Could not change credentials
nl: Kon referenties niet wijzigen

note: TRANSLATORS Warning dialog to resolve file saving conflicts.
en: Conflicts While Saving
nl: Conflicten bij opslaan

en: The safe was modified from somewhere else. Please resolve these conflicts from the main window when saving.
nl: De kluis is vanop een andere locatie gewijzigd. Los deze conflicten op in het hoofdvenster wanneer u opslaat.

en: Ok
nl: Oké

note: Encryption Algorithm Derivation Algorithm
en: Unknown
nl: Onbekend

en: Entry expired
nl: Item verlopen

en: Hide Text
nl: Tekst verbergen

en: Selection copied
nl: Selectie gekopieerd

note: TRANSLATORS Dialog header for when there is a conflict.
en: Unsaved Changes Conflict
nl: Conflict met niet-opgeslagen wijzigingen

en: Save and Quit
nl: Opslaan en sluiten

en: Back up, Save, and Quit
nl: Back-up maken, opslaan en sluiten

en: Don't Quit
nl: Niet sluiten

note: TRANSLATORS Warning Dialog to resolve saving conflicts. \n is a new line.
en: The safe was modified from somewhere else. Saving will overwrite their version of the safe with our current version.
    
     You can also make a backup of their version of the safe.
nl: De kluis is vanop een andere locatie gewijzigd. Door op te slaan wordt hun versie van de kluis overschreven met de onze.
    
    U kunt ook een back-up van hun versie van de kluis maken.

note: TRANSLATORS backup and save current safe.
en: _Back up and Save
nl: _Back-up maken en opslaan

en: Save Backup
nl: Back-up opslaan

en: Could not backup safe
nl: Kon geen back-up van kluis maken

en: {} _Selected | {} _Selected
nl[0]: {} geselecteerd
nl[1]: {} geselecteerd

en: Operation aborted: deleting currently active group
nl: Bewerking afgebroken: huidig actieve groep wordt verwijderd

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: You are deleting elements in the trash bin, these deletions cannot be undone.
nl: U verwijdert elementen in de prullenbak, deze verwijderingen kunnen niet ongedaan gemaakt worden.

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operation aborted: moving currently active group
nl: Bewerking afgebroken: huidig actieve groep wordt verplaatst

en: Move completed
nl: Verplaatsen voltooid

en: Any file type
nl: Elk bestandstype

en: Select Safe
nl: Kluis selecteren

en: File does not have a valid path
nl: Bestand heeft geen bestandspad

en: Safe is already open
nl: Kluis is reeds geopend

en: _Create
nl: _Aanmaken

en: Cannot create Safe: Safe is already open
nl: Kan kluis niet aanmaken: kluis is reeds geopend

en: Could not create new Safe
nl: Kon nieuwe kluis niet aanmaken

en: Could not save safe
nl: Kon kluis niet opslaan
