Secrets master - en to pt_BR translation catalogue (349 entries)

en: Manage your passwords
pt_BR: Gerencie suas senhas

en: Add Attribute
pt_BR: Adicionar atributo

en: Key
pt_BR: Chave

en: Value
pt_BR: Valor

en: Sensitive
pt_BR: Sensível

en: Contains sensitive data.
pt_BR: Contém dados sensíveis.

en: _Add
pt_BR: _Adicionar

en: Download Attachment
pt_BR: Baixar anexo

en: Remove Attachment
pt_BR: Remover anexo

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Safety Info
pt_BR: Informação de segurança

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: It is possible that external applications will create unencrypted hidden or temporary copies of this attachment file! Please proceed with caution.
pt_BR: É possível que aplicativos externos criem cópias ocultas ou temporárias não criptografadas desse arquivo de anexo! Por favor, prossiga com cautela.

en: _Back
pt_BR: _Voltar

en: _Proceed
pt_BR: _Prosseguir

en: Copy Attribute
pt_BR: Copiar atributos

en: Remove Attribute
pt_BR: Remover atributo

en: Add elements with the ➕ button
pt_BR: Adicione elementos com o botão ➕

en: Empty Group
pt_BR: Grupo vazio

en: No Search Results
pt_BR: Nenhum resultado da pesquisa

en: Color
pt_BR: Cor

note: Headerbar subtitle in keepass safe creation routine. NOTE: Filechooser title for creating a new keepass safe kdbx file
en: Create Safe
pt_BR: Criar cofre

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

en: Protect your safe
pt_BR: Proteja seu cofre

en: _Password
pt_BR: _Senha

en: _Confirm Password
pt_BR: _Confirmar senha

en: Additional Credentials
pt_BR: Credenciais adicionais

en: Create
pt_BR: Criar

en: Safe Successfully Created
pt_BR: Cofre criado com sucesso

en: _Open Safe
pt_BR: _Abrir cofre

en: _Preferences
pt_BR: _Preferências

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: A_talhos de teclado

note: "Secrets" is the application name, do not translate
en: _About Secrets
pt_BR: _Sobre o Secrets

en: _Username
pt_BR: Nome de _usuário

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Generate New Password
pt_BR: Gerar nova senha

en: Safe Properties
pt_BR: Propriedades seguras

en: Authentication
pt_BR: Autenticação

en: Password
pt_BR: Senha

en: New Password
pt_BR: Nova senha

en: Confirm New Password
pt_BR: Confirmar nova senha

en: Current Password
pt_BR: Senha atual

en: Keyfile
pt_BR: Arquivo de chave

en: _Select current keyfile if any
pt_BR: _Selecionar arquivo de chave atual se houver

en: (Optional) _Generate new keyfile
pt_BR: (Opcional) _Gerar novo arquivo de chave

en: Could not Load Keyfile
pt_BR: Não foi possível carregar arquivo de chave

en: _Apply Changes
pt_BR: _Aplicar alterações

en: General
pt_BR: Geral

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Safe Name
pt_BR: Nome do cofre

en: Path
pt_BR: Caminho

en: File Size
pt_BR: Tamanho do arquivo

note: KeePass is a proper noun
en: KeePass Version
pt_BR: Versão do KeePass

en: Creation Date
pt_BR: Data de criação

en: Encryption Algorithm
pt_BR: Algoritmo de criptografia

en: Derivation Algorithm
pt_BR: Algoritmo de derivação

note: Statistics
en: Stats
pt_BR: Estatísticas

en: Number of Entries
pt_BR: Número de entradas

en: Number of Groups
pt_BR: Número de grupos

en: Passwords
pt_BR: Senhas

en: Entry Menu
pt_BR: Menu de entrada

en: _Title
pt_BR: _Título

en: Open Address
pt_BR: Abrir endereço

en: One-Time Password
pt_BR: Senha descartável

en: One-_Time Password Secret
pt_BR: Segredo da senha _descartável

note: OTP is a proper name
en: Could not Generate OTP Token
pt_BR: Não foi possível gerar token de OTP

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Edit in a Window
pt_BR: Editar em uma janela

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: Attachments
pt_BR: Anexos

en: _Add Attachment
pt_BR: _Adicionar anexo

en: Attributes
pt_BR: Atributos

en: Add Attr_ibute
pt_BR: Adicionar atr_ibuto

en: Expiration Date
pt_BR: Data de expiração

en: _Show More
pt_BR: _Mostrar mais

en: D_uplicate
pt_BR: D_uplicar

en: _References
pt_BR: _Referências

en: _Properties
pt_BR: _Propriedades

en: _Save in History
pt_BR: Sal_var no histórico

en: Show _History
pt_BR: Mostrar _histórico

en: _Delete
pt_BR: E_xcluir

en: Copy One-Time Password
pt_BR: Copiar senha descartável

en: Copy Username
pt_BR: Copiar nome de usuário

en: Copy Password
pt_BR: Copiar senha

en: Expiration Date not Set
pt_BR: Data de expiração não definida

en: Edit Expiration Date
pt_BR: Edita a data de expiração

en: Remove Expiration Date
pt_BR: Remover data de expiração

en: _Set Expiration Date
pt_BR: _Definir data de expiração

en: Group Menu
pt_BR: Menu grupo

en: Navigate To
pt_BR: Navegar para

[ctx: Shortcut window description]
en: Application
pt_BR: Aplicativo

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Safe
pt_BR: Cria o cofre

[ctx: Shortcut window description]
en: Go Back
pt_BR: Volta

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Safe
pt_BR: Abre o cofre

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
pt_BR: Abre as preferências

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
pt_BR: Mostra os atalhos

[ctx: Shortcut window description]
en: Close Window
pt_BR: Fechar janela

[ctx: Shortcut window description]
en: New Window
pt_BR: Nova janela

[ctx: Shortcut window description]
en: Quit
pt_BR: Sai

[ctx: Shortcut window description]
en: Safe
pt_BR: Cofre

[ctx: Shortcut window description]
en: Lock Safe
pt_BR: Bloqueia o cofre

[ctx: Shortcut window description]
en: Save Safe
pt_BR: Salva o cofre

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Search
pt_BR: Abre a pesquisa

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Entry
pt_BR: Cria uma entrada

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Group
pt_BR: Cria um grupo

[ctx: Shortcut window description]
en: Entry
pt_BR: Entrada

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Password
pt_BR: Copia a senha

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Address
pt_BR: Copia o endereço

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Username
pt_BR: Copia o nome de usuário

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy One-Time Password
pt_BR: _Senha descartável

[ctx: Shortcut window description]
en: Show History
pt_BR: Mostrar histórico

[ctx: Shortcut window description]
en: Save in History
pt_BR: Salvar no histórico

en: Show Text
pt_BR: Mostrar texto

en: Remove from History
pt_BR: Remover do histórico

en: Password History
pt_BR: Histórico de Senhas

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: _New Safe
pt_BR: _Novo cofre

en: _Copy
pt_BR: _Copiar

note: Button tooltip in headerbar to open search page
en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Length
pt_BR: Tamanho

en: Characters
pt_BR: Caracteres

en: Passphrase
pt_BR: Frase secreta

en: Words
pt_BR: Palavras

note: Button to generate a password
en: _Generate
pt_BR: _Gerar

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Accessed
pt_BR: Acessado

en: Modified
pt_BR: Modificado

en: Created
pt_BR: Criado

en: Code
pt_BR: Código

en: Property
pt_BR: Propriedade

en: Title
pt_BR: Título

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: _Notes
pt_BR: _Notas

en: References
pt_BR: Referências

en: Syntax
pt_BR: Sintaxe

en: The placeholder syntax for field references is the following:
pt_BR: A sintaxe de espaço reservado para referências de campo é a seguinte:

en: Show Field Codes
pt_BR: Mostrar códigos de campos

en: Identifier
pt_BR: Identificador

en: Reference
pt_BR: Referência

en: Each entry has a unique identifier called UUID. It can be found in the properties of the entry.
pt_BR: Cada entrada tem um identificador exclusivo chamado UUID. Pode ser encontrado nas propriedades da entrada.

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Unsaved Changes
pt_BR: Alterações não salvas

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: Do you want to write all changes to the safe?
pt_BR: Você deseja escrever todas as alterações ao cofre?

note: _Discard all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Quit Without Saving
pt_BR: _Sair sem salvar

note: _Cancel exiting the program
en: _Don't Quit
pt_BR: _Não sair

note: _Save all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Save and Quit
pt_BR: Sal_var e sair

en: _Hide First Start Screen
pt_BR: _Ocultar tela de primeiro início

en: Reopen last opened safe.
pt_BR: Reabre o último cofre aberto.

note: TRANSLATORS Safe as in strongbox. NOTE: Safe as in strongbox
en: Safe
pt_BR: Cofre

en: _Save Automatically
pt_BR: _Salvar automaticamente

en: Save every change automatically.
pt_BR: Salva todas as alterações automaticamente.

en: Unlock
pt_BR: Desbloquear

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember Composite _Key
pt_BR: Memorizar c_have composta

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember last used composite key.
pt_BR: Memoriza a última chave composta utilizada.

en: Password Generation
pt_BR: Geração de senha

en: Password Length
pt_BR: Comprimento da senha

en: Number of characters when generating a password.
pt_BR: Número de caracteres ao gerar uma senha.

en: _Uppercase Characters
pt_BR: Caracteres m_aiúsculos

en: Use uppercase characters A-Z when generating a password.
pt_BR: Usa caracteres maiúsculos de A-Z ao gerar uma senha.

en: _Lowercase Characters
pt_BR: Caracteres m_inúsculos

en: Use lowercase characters a-z when generating a password.
pt_BR: Usa caracteres minúsculos de a-z ao gerar uma senha.

en: _Numeric Characters
pt_BR: Caracteres _numéricos

en: Use numeric characters when generating a password.
pt_BR: Usa caracteres numéricos ao gerar uma senha.

en: _Special Characters
pt_BR: Caracteres _especiais

note: ASCII is a proper name
en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a password.
pt_BR: Usa símbolos ASCII não-alfanuméricos ao gerar uma senha.

en: Passphrase Generation
pt_BR: Gerador de frase secreta

en: Passphrase Length
pt_BR: Comprimento da frase secreta

en: Number of words to use when generating a passphrase.
pt_BR: Número de palavras a serem usadas quando gera-se uma frase secreta.

en: Separator
pt_BR: Separador

en: Security
pt_BR: Segurança

en: Safe Lock Timeout
pt_BR: Tempo limite do bloqueio de cofre

en: Lock safe on idle after X minutes.
pt_BR: Bloqueia o cofre quando ocioso após X minutos.

en: Lock on _Session Lock
pt_BR: Bloquear ao bloquear a _sessão

en: Automatically lock when the session is locked.
pt_BR: Bloqueia automaticamente quando a sessão é bloqueada.

en: Clear Clipboard
pt_BR: Limpar área de transferência

en: Clear clipboard after X seconds.
pt_BR: Limpa a área de transferência após X segundos.

en: Clear Recent List
pt_BR: Limpar lista recente

en: Clear the recently opened safes list.
pt_BR: Limpa a lista de cofres abertos recentemente.

en: Clear
pt_BR: Limpa

en: Unlock Safe
pt_BR: Desbloquear cofre

en: Browser
pt_BR: Navegador

en: Select Items
pt_BR: Selecionar itens

en: Go Back
pt_BR: Voltar

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: Search Safe
pt_BR: Procurar cofre

en: _Clear
pt_BR: _Limpar

note: Button tooltip in selection mode to delete every selected entry/group
en: Delete Selection
pt_BR: Excluir seleção

note: Button tooltip in selection mode to move every selected entry/group to another place
en: Move Selection
pt_BR: Mover seleção

en: Paste Selection
pt_BR: Colar seleção

en: Select an Entry
pt_BR: Selecionar uma entrada

en: New Entry or Group
pt_BR: Nova entrada ou grupo

note: Button tooltip in headerbar to switch to selection mode where the user can tick password entries and groups
en: Selection Mode
pt_BR: Modo de seleção

en: So_rting
pt_BR: O_rdenar

en: _Newest First
pt_BR: Mais _recentes primeiro

en: _Oldest First
pt_BR: Mais an_tigas primeiro

en: New _Window
pt_BR: Nova jane_la

en: Sa_fe Properties
pt_BR: Propriedades se_guras

en: New _Entry
pt_BR: Nova _entrada

en: New _Group
pt_BR: Novo _grupo

en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: _Lock
pt_BR: _Bloquear

note: The umbrella sentence of the application on the first start screen
en: Secure Secrets
pt_BR: Segredos seguros

note: The subtitle of the umbrella sentence in the first start screen. This is a sentence which gives the user a starting point what he can do if he opens the application for the first time.
en: Create or import a new Keepass safe
pt_BR: Crie ou importe um novo cofre Keepass

en: A password manager for GNOME
pt_BR: Um gerenciador de senhas para o GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keepass;encrypt;secure;
pt_BR: keepass;criptografia;seguro;proteger;cofre;chave de acesso;senha;passphrase;frase secreta;

en: New Window
pt_BR: Nova janela

en: Lock on session lock
pt_BR: Bloquear ao bloquear a sessão

en: Automatically lock the safe when the session is locked.
pt_BR: Bloqueia o cofre automaticamente quando a sessão é bloqueada.

en: Reopen last opened database
pt_BR: Reabrir o último banco de dados aberto

en: Automatically open the unlock screen of the last opened database, otherwise show the welcome screen.
pt_BR: Abre automaticamente a tela de desbloqueio no último banco de dados aberto, do contrário mostra a tela de boas-vindas.

en: Save every change automatically
pt_BR: Salva todas as alterações automaticamente

en: Save every change you made instantly into the database. Please note that you cannot revert changes if Autosave is enabled.
pt_BR: Salva todas as alterações que você fez instantaneamente no banco de dados. Por favor, note que você não pode reverter as alterações se Autosave estiver habilitado.

en: Lock database after X minutes
pt_BR: Bloquear o banco de dados após X minutos

en: Automatically lock your database after a given amount of minutes to improve the security.
pt_BR: Bloqueia automaticamente seu banco de dados após uma dada quantidade de minutos para melhorar a segurança.

en: Clear clipboard after X seconds
pt_BR: Limpa área de transferência após X segundos

en: After copying the password clear the clipboard for security reasons.
pt_BR: Antes de copiar a senha, limpa a área de transferência por motivos de segurança.

en: Window size
pt_BR: Tamanho da janela

en: Remember the window size.
pt_BR: Memoriza o tamanho da janela.

en: Last opened database
pt_BR: Último banco de dados aberto

en: Path to the last opened database.
pt_BR: Caminho do último banco de dados aberto.

en: Remember composite key
pt_BR: Memorizar chave composta

en: Remember last used composite key for database unlocking.
pt_BR: Memoriza a última chave composta usada para desbloqueio de banco de dados.

en: Last used key provider
pt_BR: Últimos servidores de chaves utilizados

en: Key provider for composite database unlocking.
pt_BR: Servidor de chave para desbloqueio de banco de dados composto.

en: Remember unlock method
pt_BR: Memorizar o método de desbloqueio

en: Remember last used unlock method for future database unlocking.
pt_BR: Memoriza o último método de desbloqueio usado para o próximo desbloqueio de banco de dados.

en: Backup the database on unlock
pt_BR: Fazer backup do banco de dados ao desbloquear

en: If an error occurs while saving the database, a backup can be found at ~/.cache/secrets/backups
pt_BR: Se ocorrer algum erro enquanto estiver salvando o banco de dados, um backup pode ser localizado em ~/.cache/secrets/backups

en: Sorting order of groups and entries
pt_BR: Ordem de classificação de grupos e entradas

en: Order of the rows in the groups and entries view.
pt_BR: Ordena as linhas nas visões de grupos e de entradas.

en: Use uppercases when generating a password
pt_BR: Usa maiúsculas ao gerar uma senha

en: Use uppercase characters A-Z when generating a random password.
pt_BR: Usa caracteres maiúsculos de A-Z ao gerar uma senha aleatória.

en: Use lowercases when generating a password
pt_BR: Usa caracteres minúsculos ao gerar uma senha

en: Use lowercase characters a-z when generating a random password.
pt_BR: Usa caracteres minúsculos de a-z ao gerar uma senha aleatória.

en: Use numbers when generating a password
pt_BR: Usa números ao gerar uma senha

en: Use numbers 0-9 characters when generating a random password.
pt_BR: Usa números de 0-9 ao gerar uma senha aleatória.

en: Use symbols when generating a password
pt_BR: Usa símbolos ao gerar uma senha

en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a random password.
pt_BR: Usa símbolos ASCII não-alfanuméricos ao gerar uma senha aleatória.

en: Password length when generating a password
pt_BR: Comprimento da senha ao gerá-la

en: Number of single characters when generating a password.
pt_BR: Número de caracteres únicos ao gerar uma senha.

en: Number of words when generating a passphrase
pt_BR: Número de palavras ao gerar uma frase secreta

en: Separator when generating a passphrase
pt_BR: Separador ao gerar uma frase secreta

en: Word separator to use when generating a passphrase.
pt_BR: Separador de palavras a ser usado ao gerar uma frase secreta.

en: Secrets is a password manager which makes use of the KeePass v.4 format. It integrates perfectly with the GNOME desktop and provides an easy and uncluttered interface for the management of password databases.
pt_BR: Secrets é um gerenciador de senhas que faz uso do formato Keepass v.4. Ele se integra perfeitamente ao ambiente GNOME e fornece um interface fácil e organizada para gerenciar os bancos de dados de senha.

en: Password management
pt_BR: Gerenciamento da senha

en: Safe unlocking
pt_BR: Desbloqueando cofre

en: Safe creation
pt_BR: Criação do cofre

en: Could not load attachment
pt_BR: Não foi possível carregar o anexo

en: Passwords do not match
pt_BR: Senhas não conferem

en: Unable to create database
pt_BR: Não foi possível criar um banco de dados

en: Failed to generate composite key
pt_BR: Falha ao gerar a chave composta

en: Saved in history
pt_BR: Salvo no histórico

en: Username copied
pt_BR: Nome de usuário copiado

en: Address copied
pt_BR: Endereço copiado

en: One-time password copied
pt_BR: Senha descartável copiada

en: Could not open URL
pt_BR: Não foi possível abrir a URL

en: The address is not valid
pt_BR: O endereço não é válido

note: NOTE: Filechooser title for selecting attachment file
en: Select Attachments
pt_BR: Selecione o anexo

en: Password copied
pt_BR: Senha copiada

en: One-Time Password copied
pt_BR: Senha descartável copiada

en: Title not Specified
pt_BR: Título não especificado

en: Include Lowercase
pt_BR: Incluir letras minúsculas

en: Exclude Lowercase
pt_BR: Excluir letras minúsculas

en: Include Uppercase
pt_BR: Incluir maiúsculas

en: Exclude Uppercase
pt_BR: Excluir maiúsculas

en: Include Numbers
pt_BR: Incluir números

en: Exclude Numbers
pt_BR: Excluir números

en: Include Symbols
pt_BR: Incluir símbolos

en: Exclude Symbols
pt_BR: Excluir símbolos

en: Root Group
pt_BR: Grupo administrador

en: Select Keyfile
pt_BR: Selecionar arquivo de chave

en: Clear Keyfile
pt_BR: Limpar arquivo de chave

en: Select keyfile
pt_BR: Selecionar arquivo de chave

en: Could not load keyfile
pt_BR: Não foi possível carregar arquivo de chave

note: NOTE: Filechooser title for generating a new keyfile
en: Generate Keyfile
pt_BR: Gerar arquivo de chave

en: Use a file to increase security
pt_BR: Usa um arquivo para aumentar a segurança

en: Could not create keyfile
pt_BR: Não foi possível criar arquivo de chave

en: No Smartcard
pt_BR: Sem cartão inteligente

en: Smartcard
pt_BR: Cartão inteligente

en: Select certificate
pt_BR: Selecionar certificado

en: No smartcard present
pt_BR: Nenhum cartão inteligente presente

en: Please insert smartcard and retry.
pt_BR: Por favor insira um cartão inteligente e tente novamente.

en: Unlock your smartcard
pt_BR: Desbloquear seu cartão inteligente

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Failed to unlock Smartcard
pt_BR: Falha ao desbloquear o cartão inteligente

en: Use a smartcard
pt_BR: Usar um cartão inteligente

en: Refresh Certificate List
pt_BR: Atualizar lista de certificados

en: No Key
pt_BR: Sem chave

note: TRANSLATORS For example: YubiKey 4 [123456] - Slot 2
en: {description} [{serial}] - Slot {slot}
pt_BR: {description} [{serial}] - Posição {slot}

en: Select key
pt_BR: Selecionar chave

en: Select YubiKey slot
pt_BR: Selecionar a posição do YubiKey

en: Touch YubiKey
pt_BR: Tocar o YubiKey

en: Recent Files
pt_BR: Cofres recentes

en: White
pt_BR: Branco

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Green
pt_BR: Verde

en: Yellow
pt_BR: Amarelo

en: Orange
pt_BR: Laranja

en: Red
pt_BR: Vermelho

en: Purple
pt_BR: Púrpura

en: Brown
pt_BR: Marrom

note: This shouldn't happen TODO Set the body of the message based on the error kind.
en: Could not save Safe
pt_BR: Não foi possível salvar o cofre

en: Operation aborted: deleting currently active group
pt_BR: Operação cancelada: excluindo grupo atualmente ativo

en: Warning
pt_BR: Atenção

en: You are deleting elements in the trash bin, these deletions cannot be undone.
pt_BR: Você está excluindo elementos da lixeira, exclusão essa que não pode ser desfeita.

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Operation aborted: moving currently active group
pt_BR: Operação cancelada: movendo o grupo atualmente ativo

en: Move completed
pt_BR: Movimentação concluída

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Safe {} is already open
pt_BR: Cofre {} já está aberto

en: Failed to unlock Safe
pt_BR: Falha ao desbloquear o cofre

en: Safe saved
pt_BR: Cofre salvo

en: No changes made
pt_BR: Nenhuma alteração feita

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Element deleted | {} Elements deleted
pt_BR[0]: Elemento excluído
pt_BR[1]: {} elementos excluídos

en: Deletion completed
pt_BR: Exclusão concluída

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Attribute deleted
pt_BR: Atributos excluídos

en: Copied
pt_BR: Copiado

note: NOTE: Notification that a safe has been locked.
en: Safe locked due to inactivity
pt_BR: Cofre bloqueado devido a inatividade

en: {} Selected | {} Selected
pt_BR[0]: {} selecionado
pt_BR[1]: {} selecionados

en: Attribute key contains an illegal character
pt_BR: A chave de atributo contém um caractere ilegal

en: Attribute key already exists
pt_BR: Já existe chave de atributo

note: NOTE: Filechooser title for downloading an attachment
en: Save Attachment
pt_BR: Salvar anexo

en: Could not store attachment
pt_BR: Não foi possível armazenar o anexo

en: Attribute copied
pt_BR: Atributos copiados

note: NOTE: Filechooser title for choosing current used keyfile
en: Select Current Keyfile
pt_BR: Selecionar arquivo de chave atual

en: Could not apply changes
pt_BR: Não foi possível aplicar as alterações

note: Still executes the finally block
en: Changes Applied
pt_BR: Alterações aplicadas

en: Could not change credentials
pt_BR: Não foi possível alterar as credenciais

note: TRANSLATORS Warning dialog to resolve file saving conflicts.
en: Conflicts While Saving
pt_BR: Conflitos ao salvar

en: The safe was modified from somewhere else. Please resolve these conflicts from the main window when saving.
pt_BR: O cofre foi modificado em algum outro lugar. Por gentileza, resolva esses conflitos na janela principal ao salvar.

note: Encryption Algorithm Derivation Algorithm
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Entry expired
pt_BR: Entrada expirada

en: Hide Text
pt_BR: Ocultar texto

en: Selection copied
pt_BR: Seleção copiada

en: Password Strength
pt_BR: Força da senha

note: TRANSLATORS Dialog header for when there is a conflict.
en: Unsaved Changes Conflict
pt_BR: Conflito em alterações não salvas

en: Save and Quit
pt_BR: Salvar e sair

en: Back up, Save, and Quit
pt_BR: Backup, Salvar e Sair

en: Don't Quit
pt_BR: Não sair

note: TRANSLATORS Warning Dialog to resolve saving conflicts. \n is a new line.
en: The safe was modified from somewhere else. Saving will overwrite their version of the safe with our current version.
    
     You can also make a backup of their version of the safe.
pt_BR: O cofre foi modificado em algum outro lugar. Ao salvar irá sobrescrever a versão do cofre com nossa versão atual.
    
     Você também pode fazer um backup daquela versão do cofre.

note: TRANSLATORS backup and save current safe.
en: _Back up and Save
pt_BR: _Backup e Salvar

en: Save Backup
pt_BR: Salvar Backup

en: Could not backup safe
pt_BR: Não foi possível efetuar backup do cofre

en: Any file type
pt_BR: Todo tipo de arquivo

en: Select Safe
pt_BR: Selecionar cofre

en: File does not have a valid path
pt_BR: O arquivo não possui um caminho válido

en: Safe is already open
pt_BR: Cofre já está aberto

en: _Create
pt_BR: _Criar

en: Cannot create Safe: Safe is already open
pt_BR: Não foi possível criar cofre: o cofre já está aberto

en: Could not create new Safe
pt_BR: Não foi possível criar novo cofre

en: Could not save safe
pt_BR: Não foi possível salvar o cofre
