Secrets master - en to sv translation catalogue (352 entries)

en: Manage your passwords
sv: Hantera dina lösenord

en: Add Attribute
sv: Lägg till attribut

en: Key
sv: Nyckel

en: Value
sv: Värde

en: Sensitive
sv: Känsligt

en: Contains sensitive data.
sv: Innehåller känsliga data.

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Download Attachment
sv: Hämta bilaga

en: Remove Attachment
sv: Ta bort bilaga

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Safety Info
sv: Säkerhetsinformation

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: It is possible that external applications will create unencrypted hidden or temporary copies of this attachment file! Please proceed with caution.
sv: Det är möjligt att externa program kommer att skapa okrypterade dolda eller temporära kopior av denna bilagefil! Fortsätt med aktsamhet.

en: _Back
sv: _Bakåt

en: _Proceed
sv: _Fortsätt

en: Copy Attribute
sv: Kopiera attribut

en: Remove Attribute
sv: Ta bort attribut

en: Add elements with the ➕ button
sv: Lägg till element med ➕-knappen

en: Empty Group
sv: Tom grupp

en: No Search Results
sv: Inga sökresultat

en: Color
sv: Färg

note: Headerbar subtitle in keepass safe creation routine. NOTE: Filechooser title for creating a new keepass safe kdbx file
en: Create Safe
sv: Skapa kassaskåp

en: Back
sv: Bakåt

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Protect your safe
sv: Skydda ditt kassaskåp

en: _Password
sv: _Lösenord

en: _Confirm Password
sv: _Bekräfta lösenord

en: Additional Credentials
sv: Ytterligare autentiseringsuppgifter

en: Create
sv: Skapa

en: Safe Successfully Created
sv: Kassaskåp skapades

en: _Open Safe
sv: Ö_ppna kassaskåp

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

note: "Secrets" is the application name, do not translate
en: _About Secrets
sv: _Om Secrets

en: _Username
sv: _Användarnamn

en: Copy
sv: Kopiera

en: Generate New Password
sv: Generera nytt lösenord

en: Safe Settings
sv: Inställningar för kassaskåp

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Password
sv: Lösenord

en: New Password
sv: Nytt lösenord

en: Confirm New Password
sv: Bekräfta nytt lösenord

en: Current Password
sv: Aktuellt lösenord

en: Keyfile
sv: Nyckelfil

en: _Select current keyfile if any
sv: _Välj aktuell nyckelfil om någon finns

en: (Optional) _Generate new keyfile
sv: (Valfritt) _Generera ny nyckelfil

en: Could not Load Keyfile
sv: Kunde inte läsa in nyckelfil

en: _Apply Changes
sv: Ver_kställ ändringar

en: General
sv: Allmänt

en: Details
sv: Detaljer

en: Safe Name
sv: Namn på kassaskåp

en: Path
sv: Sökväg

en: File Size
sv: Filstorlek

note: KeePass is a proper noun
en: KeePass Version
sv: KeePass-version

en: Creation Date
sv: Datum för skapande

en: Encryption Algorithm
sv: Krypteringsalgoritm

en: Derivation Algorithm
sv: Genereringsalgoritm

note: Statistics
en: Stats
sv: Statistik

en: Number of Entries
sv: Antal poster

en: Number of Groups
sv: Antal grupper

en: Passwords
sv: Lösenord

en: Entry Menu
sv: Postmeny

en: _Title
sv: _Titel

en: Open Address
sv: Öppna adress

en: One-Time Password
sv: Engångslösenord

en: One-_Time Password Secret
sv: En_gångslösenordshemlighet

note: OTP is a proper name
en: Could not Generate OTP Token
sv: Kunde inte generera engångslösenordstoken

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Edit in a Window
sv: Redigera i ett fönster

en: Icon
sv: Ikon

en: Attachments
sv: Bilagor

en: _Add Attachment
sv: _Lägg till bilaga

en: Attributes
sv: Attribut

en: Add Attr_ibute
sv: Lägg till attr_ibut

en: Expiration Date
sv: Utgångsdatum

en: _Show More
sv: _Visa mer

en: D_uplicate
sv: _Duplicera

en: _References
sv: _Referenser

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Save in History
sv: _Spara i historik

en: Show _History
sv: Visa _historik

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Copy One-Time Password
sv: Kopiera engångslösenord

en: Copy Username
sv: Kopiera användarnamn

en: Copy Password
sv: Kopiera lösenord

en: Expiration Date not Set
sv: Utgångsdatum har inte ställts in

en: Edit Expiration Date
sv: Redigera utgångsdatum

en: Remove Expiration Date
sv: Ta bort utgångsdatum

en: _Set Expiration Date
sv: _Ställ in utgångsdatum

en: Group Menu
sv: Gruppmeny

en: Navigate To
sv: Navigera till

[ctx: Shortcut window description]
en: Application
sv: Program

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Safe
sv: Skapa kassaskåp

[ctx: Shortcut window description]
en: Go Back
sv: Gå tillbaka

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Safe
sv: Öppna kassaskåp

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
sv: Öppna inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
sv: Visa kortkommandon

[ctx: Shortcut window description]
en: Close Window
sv: Stäng fönster

[ctx: Shortcut window description]
en: New Window
sv: Nytt fönster

[ctx: Shortcut window description]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: Shortcut window description]
en: Safe
sv: Kassaskåp

[ctx: Shortcut window description]
en: Lock Safe
sv: Lås kassaskåp

[ctx: Shortcut window description]
en: Save Safe
sv: Spara kassaskåp

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Search
sv: Öppna sökning

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Entry
sv: Skapa post

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Group
sv: Skapa grupp

[ctx: Shortcut window description]
en: Entry
sv: Post

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Password
sv: Kopiera lösenord

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Address
sv: Kopiera adress

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Username
sv: Kopiera användarnamn

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy One-Time Password
sv: Kopiera engångslösenord

[ctx: Shortcut window description]
en: Show History
sv: Visa historik

[ctx: Shortcut window description]
en: Save in History
sv: Spara i historik

en: Show Text
sv: Visa text

en: Remove from History
sv: Ta bort från historik

en: Password History
sv: Lösenordshistorik

en: _Open
sv: Ö_ppna

en: _New Safe
sv: _Nytt kassaskåp

en: _Copy
sv: _Kopiera

note: Button tooltip in headerbar to open search page
en: Search
sv: Sök

en: Length
sv: Längd

en: Characters
sv: Tecken

en: Passphrase
sv: Lösenfras

en: Words
sv: Ord

note: Button to generate a password
en: _Generate
sv: _Generera

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Accessed
sv: Åtkommen

en: Modified
sv: Ändrad

en: Created
sv: Skapad

en: Code
sv: Kod

en: Property
sv: Egenskap

en: Title
sv: Titel

en: Username
sv: Användarnamn

en: _Notes
sv: A_nteckningar

en: References
sv: Referenser

en: The placeholder syntax for field references is the following:
sv: Platshållarsyntax för fältreferenser är följande:

en: Show Field Codes
sv: Visa fältkoder

en: Identifier
sv: Identifierare

en: Reference
sv: Referens

en: Each entry has a unique identifier called UUID. It can be found in the properties of the entry.
sv: Varje post har en unik identifierare kallad UUID. Den kan hittas bland postens egenskaper.

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Unsaved Changes
sv: Osparade ändringar

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: Do you want to write all changes to the safe?
sv: Vill du skriva alla ändringar till kassaskåpet?

note: _Discard all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Quit Without Saving
sv: _Avsluta utan att spara

note: _Cancel exiting the program
en: _Don't Quit
sv: Avsluta _inte

note: _Save all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Save and Quit
sv: _Spara och avsluta

en: _Hide First Start Screen
sv: _Dölj första startskärm

en: Reopen last opened safe.
sv: Öppna det senast öppnade kassaskåpet igen.

note: TRANSLATORS Safe as in strongbox. NOTE: Safe as in strongbox
en: Safe
sv: Kassaskåp

en: _Save Automatically
sv: _Spara automatiskt

en: Save every change automatically.
sv: Spara varje ändring automatiskt.

en: Unlock
sv: Lås upp

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember Composite _Key
sv: _Kom ihåg sammansatt nyckel

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember last used composite key.
sv: Kom ihåg senast använd sammansatt nyckel.

en: Password Generation
sv: Lösenordsgenerering

en: Password Length
sv: Lösenordslängd

en: Number of characters when generating a password.
sv: Antalet tecken då ett lösenord genereras.

en: _Uppercase Characters
sv: _Versaler

en: Use uppercase characters A-Z when generating a password.
sv: Använd versalerna A-Z då ett lösenord genereras.

en: _Lowercase Characters
sv: _Gemener

en: Use lowercase characters a-z when generating a password.
sv: Använd gemenerna a-z då ett lösenord genereras.

en: _Numeric Characters
sv: _Numeriska tecken

en: Use numeric characters when generating a password.
sv: Använd siffror då ett lösenord genereras.

en: _Special Characters
sv: _Specialtecken

note: ASCII is a proper name
en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a password.
sv: Använd icke-alfanumeriska ASCII-symboler då ett lösenord genereras.

en: Passphrase Generation
sv: Lösenfrasgenerering

en: Passphrase Length
sv: Lösenfraslängd

en: Number of words to use when generating a passphrase.
sv: Antalet ord att använda då en lösenfras genereras.

en: Separator
sv: Avgränsare

en: Security
sv: Säkerhet

en: Safe Lock Timeout
sv: Tidsgräns för låsning av kassaskåp

en: Lock safe on idle after X minutes.
sv: Lås kassaskåpet vid inaktivitet efter X minuter.

en: Lock on _Session Lock
sv: Lå_s vid sessionslås

en: Automatically lock when the session is locked.
sv: Lås automatiskt när sessionen låses.

en: Clear Clipboard
sv: Töm urklipp

en: Clear clipboard after X seconds.
sv: Töm urklipp efter X sekunder.

en: Clear Recent List
sv: Töm lista över senaste

en: Clear the recently opened safes list.
sv: Töm listan över senast öppnade kassaskåp.

en: Clear
sv: Töm

en: Unlock Safe
sv: Lås upp kassaskåp

en: Browser
sv: Bläddrare

en: Select Items
sv: Markera objekt

en: Go Back
sv: Gå tillbaka

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: Search Safe
sv: Sök kassaskåp

en: _Clear
sv: _Töm

note: Button tooltip in selection mode to delete every selected entry/group
en: Delete Selection
sv: Ta bort markering

note: Button tooltip in selection mode to move every selected entry/group to another place
en: Move Selection
sv: Flytta markering

en: Paste Selection
sv: Klistra in markering

en: Select an Entry
sv: Välj en post

en: New Entry or Group
sv: Ny post eller grupp

note: Button tooltip in headerbar to switch to selection mode where the user can tick password entries and groups
en: Selection Mode
sv: Markeringsläge

en: So_rting
sv: So_rtering

note: This is an alphabetical order for entries
en: _A-Z
sv: _A-Ö

note: This is an alphabetical order for entries
en: _Z-A
sv: _Ö-A

en: _Newest First
sv: _Nyast först

en: _Oldest First
sv: Ä_ldst först

en: New _Window
sv: Nytt _fönster

en: Sa_fe Settings
sv: I_nställningar för kassaskåp

en: New _Entry
sv: Ny _post

en: New _Group
sv: Ny _grupp

en: _Save
sv: _Spara

en: _Lock
sv: _Lås

note: The umbrella sentence of the application on the first start screen
en: Secure Secrets
sv: Säkra hemligheter

note: The subtitle of the umbrella sentence in the first start screen. This is a sentence which gives the user a starting point what he can do if he opens the application for the first time.
en: Create or import a new Keepass safe
sv: Skapa eller importera ett nytt Keepass-kassaskåp

en: A password manager for GNOME
sv: En lösenordshanterare för GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keepass;encrypt;secure;
sv: keepass;kryptera;säkra;

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Lock on session lock
sv: Lås vid sessionslås

en: Automatically lock the safe when the session is locked.
sv: Lås automatiskt kassaskåpet när sessionen låses.

en: Reopen last opened database
sv: Öppna den senast öppnade databasen igen

en: Automatically open the unlock screen of the last opened database, otherwise show the welcome screen.
sv: Öppna automatiskt upplåsningsskärmen för den senast öppnade databasen, visa annars välkomstskärmen.

en: Save every change automatically
sv: Spara varje ändring automatiskt

en: Save every change you made instantly into the database. Please note that you cannot revert changes if Autosave is enabled.
sv: Spara omedelbart varje ändring du gjort in i databasen. Observera att du inte kan återställa ändringar om automatisk sparning är aktiverad.

en: Lock database after X minutes
sv: Lås databasen efter X minuter

en: Automatically lock your database after a given amount of minutes to improve the security.
sv: Lås automatiskt din databas efter ett angivet antal minuter för att förbättra säkerheten.

en: Clear clipboard after X seconds
sv: Töm urklipp efter X sekunder

en: After copying the password clear the clipboard for security reasons.
sv: Tömmer urklipp efter att lösenordet kopierats av säkerhetsskäl.

en: Window size
sv: Fönsterstorlek

en: Remember the window size.
sv: Kom ihåg fönsterstorleken.

en: Last opened database
sv: Senast öppnad databas

en: Path to the last opened database.
sv: Sökväg till den senast öppnade databasen.

en: Remember composite key
sv: Kom ihåg sammansatt nyckel

en: Remember last used composite key for database unlocking.
sv: Kom ihåg senast använd sammansatt nyckel för databasupplåsning.

en: Last used key provider
sv: Senast använd nyckelleverantör

en: Key provider for composite database unlocking.
sv: Nyckelleverantör för sammansatt databasupplåsning.

en: Remember unlock method
sv: Kom ihåg upplåsningsmetod

en: Remember last used unlock method for future database unlocking.
sv: Kom ihåg senast använd upplåsningsmetod för framtida databasupplåsning.

en: Backup the database on unlock
sv: Säkerhetskopiera databasen vid upplåsning

en: If an error occurs while saving the database, a backup can be found at ~/.cache/secrets/backups
sv: Om ett fel uppstår under tiden databasen sparas kan en säkerhetskopia hittas på ~/.cache/secrets/backups

en: Sorting order of groups and entries
sv: Sorteringsordning för grupper och poster

en: Order of the rows in the groups and entries view.
sv: Ordning för raderna i vyerna för grupper och poster.

en: Use uppercases when generating a password
sv: Använd versaler då ett lösenord genereras

en: Use uppercase characters A-Z when generating a random password.
sv: Använd versalerna A-Z då ett slumpmässigt lösenord genereras.

en: Use lowercases when generating a password
sv: Använd gemener då ett lösenord genereras

en: Use lowercase characters a-z when generating a random password.
sv: Använd gemenerna a-z då ett slumpmässigt lösenord genereras.

en: Use numbers when generating a password
sv: Använd siffror då ett lösenord genereras

en: Use numbers 0-9 characters when generating a random password.
sv: Använd siffrorna 0-9 då ett slumpmässigt lösenord genereras.

en: Use symbols when generating a password
sv: Använd symboler då ett lösenord genereras

en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a random password.
sv: Använd icke-alfanumeriska ASCII-symboler då ett slumpmässigt lösenord genereras.

en: Password length when generating a password
sv: Lösenordslängd när ett lösenord genereras

en: Number of single characters when generating a password.
sv: Antalet enskilda tecken då ett lösenord genereras.

en: Number of words when generating a passphrase
sv: Antalet ord då en lösenfras genereras

en: Separator when generating a passphrase
sv: Avskiljare när en lösenfras genereras

en: Word separator to use when generating a passphrase.
sv: Ordavskiljare att använda när en lösenfras genereras.

en: Secrets is a password manager which makes use of the KeePass v.4 format. It integrates perfectly with the GNOME desktop and provides an easy and uncluttered interface for the management of password databases.
sv: Secrets är en lösenordshanterare som använder KeePass v.4-formatet. Den integrerar perfekt med GNOME-skrivbordet och tillhandahåller ett enkelt och stilrent gränssnitt för hantering av lösenordsdatabaser.

en: Error: File {} does not exist
sv: Fel: Filen {} finns inte

en: Error: Safe {} is already open
sv: Fel: Kassaskåpet {} är redan öppnat

en: Could not load attachment
sv: Kunde inte läsa in bilaga

en: Passwords do not match
sv: Lösenord stämmer inte överens

en: Unable to create database
sv: Kunde inte skapa databas

en: Failed to generate composite key
sv: Misslyckades med att generera sammansatt nyckel

en: Saved in history
sv: Sparat i historiken

en: Username copied
sv: Användarnamn kopierat

en: Address copied
sv: Adress kopierad

en: One-time password copied
sv: Engångslösenord kopierat

en: Could not open URL
sv: Kunde inte öppna URL

en: The address is not valid
sv: Adressen är inte giltig

note: NOTE: Filechooser title for selecting attachment file
en: Select Attachments
sv: Välj bilagor

en: Password copied
sv: Lösenord kopierat

en: One-Time Password copied
sv: Engångslösenord kopierat

en: Title not Specified
sv: Titel inte angiven

en: Include Lowercase
sv: Inkludera gemener

en: Exclude Lowercase
sv: Exkludera gemener

en: Include Uppercase
sv: Inkludera versaler

en: Exclude Uppercase
sv: Exkludera versaler

en: Include Numbers
sv: Inkludera siffror

en: Exclude Numbers
sv: Exkludera siffror

en: Include Symbols
sv: Inkludera symboler

en: Exclude Symbols
sv: Exkludera symboler

en: Root Group
sv: Rotgrupp

en: Select Keyfile
sv: Välj nyckelfil

en: Clear Keyfile
sv: Töm nyckelfil

en: Select keyfile
sv: Välj nyckelfil

en: Could not load keyfile
sv: Kunde inte läsa in nyckelfil

note: NOTE: Filechooser title for generating a new keyfile
en: Generate Keyfile
sv: Generera nyckelfil

en: Use a file to increase security
sv: Använd en fil för att öka säkerheten

en: Could not create keyfile
sv: Kunde inte skapa nyckelfil

en: No Smartcard
sv: Inget smartkort

en: Smartcard
sv: Smartkort

en: Select certificate
sv: Välj certifikat

en: No smartcard present
sv: Inget smartkort närvarande

en: Please insert smartcard and retry.
sv: Sätt i smartkort och försök igen.

en: Unlock your smartcard
sv: Lås upp ditt smartkort

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Failed to unlock Smartcard
sv: Misslyckades med att låsa upp smartkort

en: Use a smartcard
sv: Använd ett smartkort

en: Refresh Certificate List
sv: Uppdatera certifikatlista

en: No Key
sv: Ingen nyckel

note: TRANSLATORS For example: YubiKey 4 [123456] - Slot 2
en: {description} [{serial}] - Slot {slot}
sv: {description} [{serial}] - Fack {slot}

en: Select key
sv: Välj nyckel

en: Select YubiKey slot
sv: Välj YubiKey-fack

en: Touch YubiKey
sv: Rör YubiKey

en: Recent Files
sv: Senaste filer

en: White
sv: Vit

en: Blue
sv: Blå

en: Green
sv: Grön

en: Yellow
sv: Gul

en: Red
sv: Röd

en: Purple
sv: Lila

en: Brown
sv: Brun

en: Clone
sv: Klon

note: This shouldn't happen TODO Set the body of the message based on the error kind.
en: Could not save Safe
sv: Kunde inte spara kassaskåp

en: Operation aborted: deleting currently active group
sv: Åtgärden avbröts: Tar bort för närvarande aktiv grupp

en: Warning
sv: Varning

en: You are deleting elements in the trash bin, these deletions cannot be undone.
sv: Du tar bort element i papperskorgen, dessa borttagningar kan inte ångras.

en: Delete
sv: Ta bort

en: Operation aborted: moving currently active group
sv: Åtgärden avbröts: Flyttar för närvarande aktiv grupp

en: Move completed
sv: Flytt slutförd

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Safe {} is already open
sv: Kassaskåpet {} är redan öppnat

en: Failed to unlock Safe
sv: Misslyckades med att låsa upp kassaskåp

en: Safe saved
sv: Kassaskåp sparat

en: No changes made
sv: Inga ändringar gjorda

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Element deleted | {} Elements deleted
sv[0]: Element borttaget
sv[1]: {} element borttagna

en: Deletion completed
sv: Borttagning slutförd

en: Undo
sv: Ångra

en: Attribute deleted
sv: Attribut borttaget

en: Copied
sv: Kopierat

note: NOTE: Notification that a safe has been locked.
en: Safe locked due to inactivity
sv: Kassaskåp låstes på grund av inaktivitet

en: {} Selected | {} Selected
sv[0]: {} markerad
sv[1]: {} markerade

en: Attribute key contains an illegal character
sv: Attributnyckel innehåller ett ogiltigt tecken

en: Attribute key already exists
sv: Attributnyckel finns redan

note: NOTE: Filechooser title for downloading an attachment
en: Save Attachment
sv: Spara bilaga

en: Could not store attachment
sv: Kunde inte lagra bilaga

en: Attribute copied
sv: Attribut kopierat

note: NOTE: Filechooser title for choosing current used keyfile
en: Select Current Keyfile
sv: Välj aktuell nyckelfil

en: Could not apply changes
sv: Kunde inte tillämpa ändringar

note: Still executes the finally block
en: Changes Applied
sv: Ändringar tillämpade

en: Could not change credentials
sv: Kunde inte ändra autentiseringsuppgifter

note: TRANSLATORS Warning dialog to resolve file saving conflicts.
en: Conflicts While Saving
sv: Konflikter under sparande

en: The safe was modified from somewhere else. Please resolve these conflicts from the main window when saving.
sv: Kassaskåpet ändrades från någon annanstans. Lös dessa konflikter från huvudfönstret under sparande.

note: Encryption Algorithm Derivation Algorithm
en: Unknown
sv: Okänd

note: NOTE: AES is a proper name
en: AES 256-bit
sv: AES 256-bitars

note: NOTE: ChaCha20 is a proper name
en: ChaCha20 256-bit
sv: ChaCha20 256-bitars

note: NOTE: Twofish is a proper name
en: Twofish 256-bit
sv: Twofish 256-bitars

en: Entry expired
sv: Post utgången

en: Hide Text
sv: Dölj text

en: Selection copied
sv: Markering kopierad

en: Password Strength
sv: Lösenordsstyrka

note: TRANSLATORS Dialog header for when there is a conflict.
en: Unsaved Changes Conflict
sv: Konflikt mellan osparade ändringar

en: Save and Quit
sv: Spara och avsluta

en: Back up, Save, and Quit
sv: Säkerhetskopiera, spara och avsluta

en: Don't Quit
sv: Avsluta inte

note: TRANSLATORS Warning Dialog to resolve saving conflicts. \n is a new line.
en: The safe was modified from somewhere else. Saving will overwrite their version of the safe with our current version.
    
     You can also make a backup of their version of the safe.
sv: Kassaskåpet ändrades från någon annanstans. Att spara kommer skriva över den versionen av kassaskåpet med vår version.
    
     Du kan också göra en säkerhetskopia av den andra versionen av kassaskåpet.

note: TRANSLATORS backup and save current safe.
en: _Back up and Save
sv: Sä_kerhetskopiera och spara

en: Save Backup
sv: Spara säkerhetskopia

en: Could not backup safe
sv: Kunde inte säkerhetskopiera kassaskåp

en: Any file type
sv: Alla filtyper

en: Select Safe
sv: Välj kassaskåp

en: File does not have a valid path
sv: Filen har ingen giltig sökväg

en: Safe is already open
sv: Kassaskåp är redan öppnat

en: _Create
sv: S_kapa

en: Cannot create Safe: Safe is already open
sv: Kan inte skapa kassaskåp: Kassaskåp är redan öppnat

en: Could not create new Safe
sv: Kunde inte skapa nytt kassaskåp

en: Could not save safe
sv: Kunde inte spara kassaskåp
