secrets master - en to vi translation catalogue (336 entries)

en: Manage your passwords
vi: Quản lý các mật khẩu của bạn

en: Add Attribute
vi: Thêm thuộc tính

en: Key
vi: Khóa

en: Value
vi: Giá trị

en: Sensitive
vi: Nhạy cảm

en: Contains sensitive data.
vi: Chứa dữ liệu nhạy cảm.

en: _Add
vi: _Thêm

en: Download Attachment
vi: Tải đính kèm

en: Remove Attachment
vi: Xóa đính kèm

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Safety Info
vi: Thông tin an toàn

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: It is possible that external applications will create unencrypted hidden or temporary copies of this attachment file! Please proceed with caution.
vi: Có thể các ứng dụng bên ngoài sẽ tạo ra các bản sao ẩn hoặc tạm thời không được mã hóa của tệp đính kèm này! Vui lòng tiến hành thận trọng.

en: _Back
vi: _Quay lại

en: _Proceed
vi: Đã _xử lý

en: Copy Attribute
vi: Sao chép thuộc tính

en: Remove Attribute
vi: Xóa bỏ thuộc tính

en: Color
vi: Màu sắc

note: Headerbar subtitle in keepass safe creation routine. NOTE: Filechooser title for creating a new keepass safe kdbx file
en: Create Safe
vi: Tạo két

en: Back
vi: Quay lại

en: Main Menu
vi: Trình đơn chính

en: Protect your safe
vi: Bảo vệ két của bạn

en: _Password
vi: _Mật khẩu

en: _Confirm Password
vi: Xác nhận mật khẩu

en: Additional Credentials
vi: Các giấy ủy nhiêm thêm

en: Create
vi: Tạo

en: Safe Successfully Created
vi: Két đã được tạo thành công

en: _Open Safe
vi: Mở _Két

en: _Preferences
vi: _Tùy thích

en: _Keyboard Shortcuts
vi: _Phím tắt bàn phím

note: "Secrets" is the application name, do not translate
en: _About Secrets
vi: Giới thiệ_u về Secrets

en: _Username
vi: Tài _khoản

en: Copy
vi: Sao chép

en: Generate New Password
vi: Tạo mật khẩu mới

en: Authentication
vi: Xác thực

en: Password
vi: Mật khẩu

en: New Password
vi: Mật khẩu mới

en: Confirm New Password
vi: Xác nhận lại mật khẩu mới

en: Current Password
vi: Mật khẩu hiện tại

en: Keyfile
vi: Tập tin khóa

en: _Select current keyfile if any
vi: _Chọn tập tin khóa hiện tại nếu có

en: (Optional) _Generate new keyfile
vi: (Tùy chọn) Tạo tậ_p tin khóa mới

en: Could not Load Keyfile
vi: Không thể tải tập tin chứa khóa

en: _Apply Changes
vi: Áp dụng tha_y đổi

en: General
vi: Chung

en: Details
vi: Chi tiết

en: Safe Name
vi: Tên Két

en: Path
vi: Đường dẫn

en: File Size
vi: Kích cỡ tập tin

note: KeePass is a proper noun
en: KeePass Version
vi: Phiên bản Keepass

en: Creation Date
vi: Ngày tạo

en: Encryption Algorithm
vi: Thuật toán mã hóa

en: Derivation Algorithm
vi: Thuật toán dẫn xuất

note: Statistics
en: Stats
vi: Thống kê

en: Number of Entries
vi: Số mục tin

en: Number of Groups
vi: Số nhóm

en: Passwords
vi: Mật khẩu

en: Entry Menu
vi: Trình đơn mục tin

en: _Title
vi: _Tựa đề

en: Open Address
vi: Mở địa chỉ

en: One-Time Password
vi: Mật khẩu dùng một lần

en: One-_Time Password Secret
vi: Mật khẩu Secret dùng một _lần

note: OTP is a proper name
en: Could not Generate OTP Token
vi: Không thể tạo thẻ OTP

en: Notes
vi: Ghi chú

en: Edit in a Window
vi: Chỉnh sửa trong một cửa sổ

en: Icon
vi: Biểu tượng

en: Attachments
vi: Đính kèm

en: _Add Attachment
vi: Thê_m đính kèm

en: Attributes
vi: Thuộc tính

en: Add Attr_ibute
vi: Thêm _thuộc tính

en: Expiration Date
vi: Ngày hết hạn

en: _Show More
vi: _Hiển thị thêm

en: D_uplicate
vi: N_hân đôi

en: _References
vi: Tù_y chọn

en: _Properties
vi: Th_uộc tính

en: _Save in History
vi: _Lưu trong lịch sử

en: Show _History
vi: Hiển thị lịc_h sử

en: _Delete
vi: _Xóa bỏ

en: Select
vi: Chọn

en: Copy Username
vi: Sao chép tài khoản

en: Copy Password
vi: Sao chép mật khẩu

en: Expiration Date not Set
vi: Ngày hết hạn chưa được đặt

en: Edit Expiration Date
vi: Sửa ngày hết hạn

en: Remove Expiration Date
vi: Xóa bỏ ngày hết hạn

en: _Set Expiration Date
vi: Đặ_t ngày tạo hết hạn

en: Group Menu
vi: Trình đơn nhóm

en: Edit
vi: Chỉnh sửa

[ctx: Shortcut window description]
en: Application
vi: Ứng dụng

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Safe
vi: Tạo két

[ctx: Shortcut window description]
en: Go Back
vi: Quay lại

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Safe
vi: Mở két

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
vi: Mở tùy thích

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
vi: Hiển thị các phím tắt

[ctx: Shortcut window description]
en: Close Window
vi: Đóng cửa sổ

[ctx: Shortcut window description]
en: New Window
vi: Cửa sổ mới

[ctx: Shortcut window description]
en: Quit
vi: Thoát

[ctx: Shortcut window description]
en: Safe
vi: Két

[ctx: Shortcut window description]
en: Lock Safe
vi: Khóa két

[ctx: Shortcut window description]
en: Save Safe
vi: Lưu két

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Search
vi: Mở hộp thoại Tìm kiếm

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Entry
vi: Tạo mục tin

[ctx: Shortcut window description]
en: Create Group
vi: Tạo nhóm

[ctx: Shortcut window description]
en: Entry
vi: Mục tin

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Password
vi: Sao chép mật khẩu

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Address
vi: Sao chép địa chỉ

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy Username
vi: Sao chép tài khoản

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy One-Time Password
vi: Sao chép mật khẩu dùng một lần

[ctx: Shortcut window description]
en: Show History
vi: Hiển thị lịch sử

[ctx: Shortcut window description]
en: Save in History
vi: Lưu trong lịch sử

en: Show Text
vi: Hiện văn bản

en: Remove from History
vi: Xóa khỏi lịch sử

en: Password History
vi: Lịch sử Mật khẩu

en: _Open
vi: _Mở

en: _New Safe
vi: Két _mới

en: _Copy
vi: _Sao chép

note: Button tooltip in headerbar to open search page
en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Length
vi: Độ dài

en: Characters
vi: Ký tự

en: Passphrase
vi: Cụm từ mật khẩu

en: Words
vi: Từ

note: Button to generate a password
en: _Generate
vi: Tạ_o

en: Properties
vi: Thuộc tính

en: Accessed
vi: Lúc xem

en: Modified
vi: Lúc sửa

en: Created
vi: Lúc tạo

en: Code
vi: Mã

en: Property
vi: Thuộc tính

en: Title
vi: Tựa đề

en: Username
vi: Tài khoản

en: _Notes
vi: _Ghi chú

en: References
vi: Tùy thích

en: Syntax
vi: Cú pháp

en: The placeholder syntax for field references is the following:
vi: Cú pháp chỗ dành sẵn cho tham chiếu trường như sau:

en: Show Field Codes
vi: Hiện mã trường

en: Identifier
vi: Định danh

en: Reference
vi: Tùy thích

en: Each entry has a unique identifier called UUID. It can be found in the properties of the entry.
vi: Mỗi mục có một mã định danh duy nhất được gọi là UUID. Nó có thể được tìm thấy trong các thuộc tính của mục tin.

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Unsaved Changes
vi: Thay đổi chưa lưu

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: Do you want to write all changes to the safe?
vi: Bạn có muốn ghi tất cả các thay đổi vào két không?

note: _Discard all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Quit Without Saving
vi: Thoát mà _Không Lưu lại

note: _Cancel exiting the program
en: _Don't Quit
vi: Đừn_g Thoát

note: _Save all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Save and Quit
vi: _Lưu và Thoát

en: Enter Search Term
vi: Nhập chuỗi tìm kiếm

en: No Search Results
vi: Không tìm thấy kết quả nào

en: _Select Items
vi: _Chọn các mục tin

note: Button tooltip in selection mode to move every selected entry/group to another place
en: Move Selection
vi: Di chuyển cái được chọn

en: Paste Selection
vi: Dán cái được chọn

note: Button tooltip in selection mode to delete every selected entry/group
en: Delete Selection
vi: Xóa cái được chọn

en: _Cancel
vi: _Hủy

en: Select _All
vi: Chọn _tất cả

en: Select _None
vi: Không chọn _Gì cả

en: _Hide First Start Screen
vi: Không Hiển thị _Màn hình Chạy lần đầu

en: Reopen last opened safe.
vi: Mở lại két mở cuối cùng.

note: TRANSLATORS Safe as in strongbox. NOTE: Safe as in strongbox
en: Safe
vi: Két

en: _Save Automatically
vi: Tự động Lư_u

en: Save every change automatically.
vi: Tự động lưu mỗi khi có thay đổi.

en: Unlock
vi: Mở khóa

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember Composite _Key
vi: Nhớ Khó_a Tổ hợp

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember last used composite key.
vi: Nhớ tổ hợp khóa dùng lần cuối.

en: Password Generation
vi: Tạo mật khẩu

en: Password Length
vi: Độ dài mật khẩu

en: Number of characters when generating a password.
vi: Số lượng ký tự dùng khi tạo mật khẩu.

en: _Uppercase Characters
vi: Ký tự H_OA

en: Use uppercase characters A-Z when generating a password.
vi: Sử dụng ký tự chữ hoa A-Z khi tạo mật khẩu.

en: _Lowercase Characters
vi: Ký tự thườn_g

en: Use lowercase characters a-z when generating a password.
vi: Sử dụng ký tự chữ thường a-z khi tạo mật khẩu.

en: _Numeric Characters
vi: Ký tự chữ _số

en: Use numeric characters when generating a password.
vi: Sử dụng ký tự chữ số khi tạo mật khẩu.

en: _Special Characters
vi: Ký tự Đặc _biệt

note: ASCII is a proper name
en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a password.
vi: Sử dụng ký hiệu ASCII không phải chữ và số khi tạo mật khẩu.

en: Passphrase Generation
vi: Tạo cụm từ mật khẩu

en: Passphrase Length
vi: Độ dài cụm từ mật khẩu

en: Number of words to use when generating a passphrase.
vi: Số từ được dùng khi tạo cụm từ mật khẩu.

en: Separator
vi: Bộ phân cách

en: Security
vi: Bảo mật

en: Safe Lock Timeout
vi: Thời gian tối đa không dùng sẽ khóa két

en: Lock safe on idle after X minutes.
vi: Khóa két sau X phút khi hệ thống không làm gì.

en: Lock on _Session Lock
vi: Khóa khi _Phiên làm việc bị khóa

en: Automatically lock when the session is locked.
vi: Tự động khóa khi phiên làm việc bị khóa.

en: Clear Clipboard
vi: Xóa Clipboard

en: Clear clipboard after X seconds.
vi: Xóa clipboard sau X phút.

en: Clear Recent List
vi: Xóa danh sách mới dùng

en: Clear the recently opened safes list.
vi: Xóa sạch danh sách lưu các két mới mở gần đây.

en: Clear
vi: Xoá trắng

en: Unlock Safe
vi: Mở khóa Két

en: Browser
vi: Trình duyệt

en: Add elements with the ➕ button
vi: Thêm phần tử với nút ➕

en: Empty Group
vi: Nhóm rỗng

en: New Entry or Group
vi: Mục tin hay Nhóm mới

note: Button tooltip in headerbar to switch to selection mode where the user can tick password entries and groups
en: Selection Mode
vi: Chế độ chọn

en: So_rting
vi: Sắp _xếp

en: _Newest First
vi: Hiện mới _nhất trước

en: _Oldest First
vi: Hiện _cũ nhất trước

en: New _Window
vi: Cửa sổ _mới

en: Sa_fe Settings
vi: _Cài đặt Két

en: New _Entry
vi: Đề _mục Mới

en: New _Group
vi: _Nhóm Mới

en: _Save
vi: _Lưu

en: _Lock
vi: _Khóa

note: The subtitle of the umbrella sentence in the first start screen. This is a sentence which gives the user a starting point what he can do if he opens the application for the first time.
en: Create or import a new Keepass safe
vi: Tạo mới hoặc nhập một két Keepass

en: A password manager for GNOME
vi: Phần mềm quản lý mật khẩu cho GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keepass;encrypt;secure;
vi: keepass;encrypt;secure;mã hóa;ma hoa;an toàn;an toàn;mật khẩu;mat khau;

en: New Window
vi: Cửa sổ mới

en: Lock on session lock
vi: Khóa trên khóa phiên

en: Automatically lock the safe when the session is locked.
vi: Tự động khóa két khi phiên làm việc bị khóa.

en: Reopen last opened database
vi: Mở lại cơ sở dữ liệu mở cuối cùng

en: Automatically open the unlock screen of the last opened database, otherwise show the welcome screen.
vi: Tự động mở màn hình mở khóa màn hình của cơ sở dữ liệu đã mở lần cuối, nếu không sẽ hiển thị màn hình chào mừng.

en: Save every change automatically
vi: Tự động lưu mỗi khi có thay đổi

en: Save every change you made instantly into the database. Please note that you cannot revert changes if Autosave is enabled.
vi: Lưu mọi thay đổi mà bạn tạo ra ngay lập tức vào cơ sở dữ liệu. Vui lòng chú ý rằng bạn không thể hoàn lại như cũ nếu Tự động lưu được bật.

en: Lock database after X minutes
vi: Khóa cơ sở dữ liệu sau X phút

en: Automatically lock your database after a given amount of minutes to improve the security.
vi: Tự động khóa cơ sở dữ liệu của bạn sau một số phút nhất định để tăng cường tính bảo mật.

en: Clear clipboard after X seconds
vi: Xóa clipboard sau X phút

en: After copying the password clear the clipboard for security reasons.
vi: Sau khi sao chép mật khẩu xóa clipboard vì lý do bảo mật.

en: Window size
vi: Kích thước cửa sổ

en: Remember the window size.
vi: Nhớ kích cỡ của cửa sổ.

en: Last opened database
vi: Cơ sở dữ liệu mở cuối cùng

en: Path to the last opened database.
vi: Đường dẫn đến cơ sở dữ liệu đã mở lần cuối.

en: Last opened databases
vi: Cơ sở dữ liệu mở cuối cùng

en: A list of the last opened databases.
vi: Danh sách các cơ sở dữ liệu mở cuối cùng.

en: Remember composite key
vi: Nhớ khóa tổ hợp

en: Remember last used composite key for database unlocking.
vi: Nhớ phương tổ hợp khóa dùng lần cuối để mở khóa cơ sở dữ liệu.

en: Last used key provider
vi: Bộ cung cấp Khóa được sử dụng lần cuối

en: Key provider for composite database unlocking.
vi: Bộ cung cấp khóa cho khóa cơ sở dữ liệu tổng hợp.

en: Remember unlock method
vi: Nhớ phương thức mở khóa

en: Remember last used unlock method for future database unlocking.
vi: Nhớ phương thức mở khóa dùng lần cuối để mở khóa cơ sở dữ liệu trong tương lai.

en: Backup the database on unlock
vi: Sao lưu cơ sở dữ liệu khi mở khóa

en: If an error occurs while saving the database, a backup can be found at ~/.cache/secrets/backups
vi: Nếu có trục trặc xảy ra khi lưu cơ sở dữ liệu, một bản sao dự phòng có thể tìm thấy tại ~/.cache/secrets/backups

en: Sorting order of groups and entries
vi: Thứ tự sắp xếp các nhóm và mục tin

en: Order of the rows in the groups and entries view.
vi: Thứ tự của các dòng trong trình bày các nhóm và mục tin.

en: Use uppercases when generating a password
vi: Sử dụng chữ hoa khi tạo mật khẩu

en: Use uppercase characters A-Z when generating a random password.
vi: Sử dụng ký tự chữ hoa A-Z khi tạo mật khẩu ngẫu nhiên.

en: Use lowercases when generating a password
vi: Dùng chữ thường khi tạo mật khẩu

en: Use lowercase characters a-z when generating a random password.
vi: Sử dụng ký tự chữ thường a-z khi tạo mật khẩu ngẫu nhiên.

en: Use numbers when generating a password
vi: Dùng chữ số khi tạo mật khẩu

en: Use numbers 0-9 characters when generating a random password.
vi: Sử dụng số 0-9 ký tự khi tạo mật khẩu ngẫu nhiên.

en: Use symbols when generating a password
vi: Dùng ký tự đặc biệt khi tạo mật khẩu

en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a random password.
vi: Sử dụng ký hiệu ASCII không phải chữ và số khi tạo mật khẩu ngẫu nhiên.

en: Password length when generating a password
vi: Độ dài mật khẩu khi tạo mật khẩu

en: Number of single characters when generating a password.
vi: Số ký tự đơn khi tạo mật khẩu.

en: Number of words when generating a passphrase
vi: Số từ khi tạo mật khẩu

en: Separator when generating a passphrase
vi: Bộ phân tách khi tạo cụm mật khẩu

en: Word separator to use when generating a passphrase.
vi: Bộ phân tách từ khi tạo cụm mật khẩu.

en: @NAME@
vi: @TÊN@

en: Secrets is a password manager which makes use of the KeePass v.4 format. It integrates perfectly with the GNOME desktop and provides an easy and uncluttered interface for the management of password databases.
vi: Secrets là một chương trình quản lý mật khẩu sử dụng định dạng Keepass v.4. Nó được tích hợp hoàn hảo với môi trường máy tính để bàn GNOME và cung cấp một giao diện gọn gàng cho quản lý cơ sở dữ liệu mật khẩu.

en: Error: File {} does not exist
vi: Lỗi: Tập tin {} không tồn tại

en: Error: Safe {} is already open
vi: Lỗi: Két {} đang được mở rồi

en: Could not load attachment
vi: Không thể tải đính kèm

en: Passwords do not match
vi: Mật khẩu không khớp nhau

en: Unable to create database
vi: Không thể tạo cơ sở dữ liệu

en: Saved in history
vi: Lưu trong lịch sử

en: Username copied
vi: Tài khoản đã được chép

en: Address copied
vi: Địa chỉ đã được chép

en: One-time password copied
vi: Mật khẩu dùng một lần đã được chép

en: Could not open URL
vi: Không thể mở URL

en: The address is not valid
vi: Địa chỉ không hợp lệ

note: NOTE: Filechooser title for selecting attachment file
en: Select Attachments
vi: Chọn các tập tin đính kèm

en: Password copied
vi: Mật khẩu đã được chép

en: Title not Specified
vi: Chưa có tiêu đề

en: Username not specified
vi: Chưa chỉ định tài khoản

en: Include Lowercase
vi: Gồm chữ thường

en: Exclude Lowercase
vi: Loại trừ chữ thường

en: Include Uppercase
vi: Bao gồm chữ HOA

en: Exclude Uppercase
vi: Loại trừ chữ HOA

en: Include Numbers
vi: Bao gồm số

en: Exclude Numbers
vi: Loại trừ số

en: Include Symbols
vi: Bao gồm ký tự ký hiệu

en: Exclude Symbols
vi: Loại trừ các ký tự ký hiệu

en: Root Group
vi: Nhóm gốc

en: Select Keyfile
vi: Chọn tập tin chứa khóa

en: Clear Keyfile
vi: Xóa tập tin khóa

en: Select keyfile
vi: Chọn tập tin khóa

en: Could not load keyfile
vi: Không thể tải tập tin khóa

note: NOTE: Filechooser title for generating a new keyfile
en: Generate Keyfile
vi: Tạo tập tin khóa

en: Use a file to increase security
vi: Sử dụng một tập tin gia tăng tính bảo mật

en: Could not create keyfile
vi: Không thể tạo tập tin khóa

en: Recent Files
vi: Các tập tin mới dùng

en: White
vi: Trắng

en: Blue
vi: Xanh dương

en: Green
vi: Xanh lá

en: Yellow
vi: Vàng

en: Orange
vi: Cam

en: Red
vi: Đỏ

en: Purple
vi: Đỏ tía

en: Brown
vi: Nâu

en: Clone
vi: Nhân đôi

note: This shouldn't happen
en: Could not save Safe
vi: Không thể lưu Két

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Safe {} is already open
vi: Két {} đang được mở rồi

en: Failed to unlock Safe
vi: Gặp lỗi khi mở khóa Két

en: Safe saved
vi: Két đã được lưu

en: No changes made
vi: Không tạo ra thay đổi nào

note: pylint: disable=consider-using-f-string
en: Element deleted | {} Elements deleted
vi[0]: {} phần tử đã bị xóa

en: Deletion completed
vi: Đã xóa xong

en: Undo
vi: Hồi lại

en: Attribute deleted
vi: Thuộc tính đã bị xóa

en: Copied
vi: Đã sao chép

note: NOTE: Notification that a safe has been locked.
en: Safe locked due to inactivity
vi: Đã khóa Két do không hoạt động

en: Attribute key contains an illegal character
vi: Khóa thuộc tính có chứa các ký tự không hợp lệ

en: Attribute key already exists
vi: Khóa thuộc tính đã sẵn có

note: NOTE: Filechooser title for downloading an attachment
en: Save Attachment
vi: Lưu phần đính kèm

en: Could not store attachment
vi: Không thể lưu phần đính kèm

en: Attribute copied
vi: Thuộc tính đã được chép

note: NOTE: Filechooser title for choosing current used keyfile
en: Select Current Keyfile
vi: Chọn tập tin khóa hiện tại

en: Could not apply changes
vi: Không thể áp dụng các thay đổi

note: Still executes the finally block
en: Changes Applied
vi: Các thay đổi đã được áp dụng

en: Could not change credentials
vi: Không thể thay đổi giấy ủy quyền

note: TRANSLATORS Warning dialog to resolve file saving conflicts.
en: Conflicts While Saving
vi: Xung đột khi lưu

en: The safe was modified from somewhere else. Please resolve these conflicts from the main window when saving.
vi: Kết đã bị sửa đổi từ một nơi khác. Vui lòng xử lý những xung đột từ cửa sổ chính khi lưu.

note: Encryption Algorithm Derivation Algorithm
en: Unknown
vi: Không hiểu

note: NOTE: AES is a proper name
en: AES 256-bit
vi: AES 256-bít

note: NOTE: ChaCha20 is a proper name
en: ChaCha20 256-bit
vi: ChaCha20 256-bít

note: NOTE: Twofish is a proper name
en: Twofish 256-bit
vi: Twofish 256-bít

en: Entry expired
vi: Mục tin đã hết hạn

en: Hide Text
vi: Ẩn chữ

en: Selection copied
vi: Phần chọn đã được sao chép

note: TRANSLATORS Dialog header for when there is a conflict.
en: Unsaved Changes Conflict
vi: Các thay đổi xung đột chưa lưu

en: Save and Quit
vi: Lưu và Thoát

en: Back up, Save, and Quit
vi: Sao lưu dự phòng, Lưu và Thoát

en: Don't Quit
vi: Đừng thoát

note: TRANSLATORS Warning Dialog to resolve saving conflicts. \n is a new line.
en: The safe was modified from somewhere else. Saving will overwrite their version of the safe with our current version.
    
     You can also make a backup of their version of the safe.
vi: Két đã bị sửa từ một chỗ khác nữa. Việc lưu sẽ đè lên phiên làm việc của họ bằng phiên làm việc của chúng ta.
    
     Bạn cũng nên tạo một bản sao két của họ.

note: TRANSLATORS backup and save current safe.
en: _Back up and Save
vi: _Sao lưu dự phòng và Lưu

en: Save Backup
vi: Lưu bản dự phòng

en: Could not backup safe
vi: Không thể sao lưu dự phòng két

en: {} _Selected | {} _Selected
vi[0]: Đã _chọn {}

en: Operation aborted: deleting currently active group
vi: Thao tác bị hủy: xóa nhóm hiện đang hoạt động

en: Warning
vi: Cảnh báo

en: You are deleting elements in the trash bin, these deletions cannot be undone.
vi: Bạn đang xóa các phần tử trong thùng rác, các thứ bị xóa này sẽ không lấy lại được nữa.

en: Cancel
vi: Hủy

en: Delete
vi: Xóa bỏ

en: Operation aborted: moving currently active group
vi: Thao tác bị hủy: di chuyển nhóm hiện đang hoạt động

en: Move completed
vi: Đã di chuyển xong

en: Any file type
vi: Mọi kiểu tập tin

en: Select Safe
vi: Chọn két

en: File does not have a valid path
vi: Tập tin không có đường dẫn hợp lệ

en: Safe is already open
vi: Két đang được mở rồi

en: _Create
vi: _Tạo

en: Cannot create Safe: Safe is already open
vi: Không thể tạo Két: Két đang được mở rồi

en: Could not create new Safe
vi: Không thể tạo Két mới

en: Could not save safe
vi: Không thể lưu két
