sed 4.7.13 - en to fi translation catalogue (131 entries)

en: write error
fi: kirjoitusvirhe

en: preserving permissions for %s
fi: säilytettäessä tiedoston %s oikeuksia

en: unbalanced [
fi: pariton [

en: invalid character class
fi: virheellinen merkkiluokka

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
fi: merkkiluokan syntaksi on [[:space:]], ei [:space:]

en: unfinished \ escape
fi: keskeneräinen \-ohjaussarja

en: invalid content of \{\}
fi: 1Kohteen \{\} virheellinen sisältö

en: regular expression too big
fi: säännöllinen lauseke on liian suuri

en: unbalanced (
fi: pariton (

en: no syntax specified
fi: syntaksia ei ole määritelty

en: unbalanced )
fi: pariton )

en: Unknown system error
fi: Tuntematon järjestelmävirhe

en: memory exhausted
fi: muisti loppui

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
fi: ”

en: '
fi: ”

en: Success
fi: Onnistui

en: No match
fi: Ei osumaa

en: Invalid regular expression
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke

en: Invalid collation character
fi: Virheellinen vertailumerkki

en: Invalid character class name
fi: Virheellinen merkkiluokan nimi

en: Trailing backslash
fi: Kenoviiva lopussa

en: Invalid back reference
fi: Virheellinen takaisinviittaus

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
fi: Pariton [, [^, [:, [. tai [=

en: Unmatched ( or \(
fi: Pariton ( tai \(

en: Unmatched \{
fi: Pariton \{

en: Invalid content of \{\}
fi: Virheellinen \{\}:n sisältö

en: Invalid range end
fi: Virheellinen välin loppu

en: Memory exhausted
fi: Muisti loppui

en: Invalid preceding regular expression
fi: Virheellinen edeltävä säännöllinen lauseke

en: Premature end of regular expression
fi: Ennenaikainen säännöllisen lausekkeen loppu

en: Regular expression too big
fi: Säännöllinen lauseke on liian suuri

en: Unmatched ) or \)
fi: Pariton ) tai \)

en: No previous regular expression
fi: Ei edellistä säännöllistä lauseketta

en: setting permissions for %s
fi: asetetaan oikeudet tiedostolle %s

en: Packaged by %s (%s)
fi: Paketoinut %s (%s)

en: Packaged by %s
fi: Paketoinut %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
fi: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fi: Lisenssi GPLv3+: GNU GPL versio 3 tai myöhempi <%s>.
    "Tämä on vapaa ohjelmisto; sitä saa vapaasti muuttaa ja levittää
    "edelleen. Siinä määrin kuin laki sallii, TAKUUTA EI OLE.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
fi: Kirjoittanut %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
fi: Kirjoittaneet %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s,
    %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, %s ja muut.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
fi: Ilmoita ohjelmistovioista (englanniksi) osoitteeseen: %s

en: Report %s bugs to: %s
fi: Ilmoita %s-vioista (englanniksi) osoitteeseen %s

en: %s home page: <%s>
fi: %s-kotisivu: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
fi: Yleisohjeita GNU-ohjelmistojen käyttöön: <%s>

en: multiple `!'s
fi: useita ”!”-merkkejä

en: unexpected `,'
fi: odottamaton ”,”

en: invalid usage of +N or ~N as first address
fi: ensimmäisenä osoitteena ei voi olla ”+N” eikä ”~N”

en: unmatched `{'
fi: pariton ”{”

en: unexpected `}'
fi: pariton ”}”

en: extra characters after command
fi: ylimääräisiä merkkejä komennon jälkeen

en: expected \ after `a', `c' or `i'
fi: odotettiin ”a”:n, ”c”:n tai ”i”:n jälkeen tulevan ”)”

en: `}' doesn't want any addresses
fi: ”}” ei tarvitse osoitteita

en: : doesn't want any addresses
fi: : ei tarvitse osoitteita

en: comments don't accept any addresses
fi: kommentit eivät hyväksy osoitteita

en: missing command
fi: puuttuva komento

en: command only uses one address
fi: komento käyttää vain yhtä osoitetta

en: unterminated address regex
fi: keskeneräinen osoitteen säännöllinen lauseke

en: unterminated `s' command
fi: keskeneräinen ”s”-komento

en: unterminated `y' command
fi: keskeneräinen ”y”-komento

en: unknown option to `s'
fi: tuntematon valitsin ”s”:lle

en: multiple `p' options to `s' command
fi: useita ”p”-valitsimia ”s”:lle

en: multiple `g' options to `s' command
fi: useita ”g”-valitsimia ”s”:lle

en: multiple number options to `s' command
fi: useita numeerisia valitsimia ”s”-komennolle

en: number option to `s' command may not be zero
fi: numeerinen valitsin ”s”-komennolle ei saa olla nolla

en: strings for `y' command are different lengths
fi: merkkijonot ”y”-komennolle ovat eripituiset

en: delimiter character is not a single-byte character
fi: erotin ei ole yksitavuinen merkki

en: expected newer version of sed
fi: odotettiin uudempaa sed-versiota

en: invalid usage of line address 0
fi: riviosoitteen 0 virheellinen käyttö

en: unknown command: `%c'
fi: tuntematon komento: ”%c”

en: incomplete command
fi: vaillinainen komento

en: ":" lacks a label
fi: ”:”:ltä puuttuu nimiö

en: recursive escaping after \c not allowed
fi: rekursiivinen ohjaussarja ei ole sallittu \c:n jälkeen

en: e/r/w commands disabled in sandbox mode
fi: e/r/w-komennot on poistettu käytöstä sandbox-tilassa

en: %s: file %s line %lu: %s
fi: %s: tiedosto %s rivi %lu: %s

en: %s: -e expression #%lu, char %lu: %s
fi: %s: -e lauseke #%lu, merkki %lu: %s

en: can't find label for jump to `%s'
fi: nimiötä hypylle kohteeseen ”%s” ei löydy

en: case conversion produced an invalid character
fi: kirjainkoon muunnos tuotti virheellisen merkin

en: %s: can't read %s: %s
fi: %s: syötteen %s lukeminen epäonnistui: %s

en: couldn't edit %s: is a terminal
fi: tiedoston %s muokkaaminen epäonnistui: on pääte

en: couldn't edit %s: not a regular file
fi: tiedoston %s muokkaaminen epäonnistui: ei ole tavallinen tiedosto

en: %s: warning: failed to set default file creation context to %s: %s
fi: %s: varoitus: oletustiedostonluontikontekstin asettaminen tiedostolle %s epäonnistui: %s

en: %s: warning: failed to get security context of %s: %s
fi: %s: varoitus: ei saatu tiedoston %s turvakontekstia: %s

en: couldn't open temporary file %s: %s
fi: väliaikaistiedoston %s avaaminen epäonnistui: %s

en: error in subprocess
fi: virhe aliprosessissa

en: option `e' not supported
fi: valitsin ”e” ei ole tuettu

en: `e' command not supported
fi: komento ”e” ei ole tuettu

en: no input files
fi: ei syötetiedostoja

en: no previous regular expression
fi: ei edellistä säännöllistä lauseketta

en: invalid reference \%d on `s' command's RHS
fi: virheellinen viittaus \%d ”s”-komennon oikealla puolella

en: regex input buffer length larger than INT_MAX
fi: säännöllisen lausekkeen syötepuskuri on suurempi kuin INT_MAX

en: GNU sed home page: <https://www.gnu.org/software/sed/>.
    General help using GNU software: <https://www.gnu.org/gethelp/>.
fi: GNU sed -kotisivu: <https://www.gnu.org/software/sed/>.
    Yleisohjeita GNU-ohjelmistojen käyttöön: <https://www.gnu.org/gethelp/>.

en: E-mail bug reports to: <%s>.
fi: Ilmoita ohjelmistovioista osoitteeseen: <%s>.

en: This sed program was built with SELinux support.
fi: Tähän sed-ohjelmaan on käännetty mukaan SELinux-tuki.

en: SELinux is enabled on this system.
fi: SELinux on käytössä tässä järjestelmässä.

en: SELinux is disabled on this system.
fi: SELinux on poistettu käytöstä tässä järjestelmässä.

en: This sed program was built without SELinux support.
fi: Tähän sed-ohjelmaan ei ole käännetty mukaan SELinux-tukea.

en: Usage: %s [OPTION]... {script-only-if-no-other-script} [input-file]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... {skripti-vain-jos-ei-ole-muita-skriptejä} [syötetiedosto]...

en:   -n, --quiet, --silent
                     suppress automatic printing of pattern space
fi:   -n, --quiet, --silent
                     vaienna automaattinen hahmoston tulostus

en:       --debug
                     annotate program execution
fi:       --debug
                     suorita ohjelma lisähuomautuksin

en:   -e script, --expression=script
                     add the script to the commands to be executed
fi:   -e script, --expression=skripti
                     lisää skripti suoritettaviin komentoihin

en:   -f script-file, --file=script-file
                     add the contents of script-file to the commands to be executed
fi:   -f script-file, --file=skriptitiedosto
                     lisää skriptitiedoston sisältö suoritettaviin komentoihin

en:   --follow-symlinks
                     follow symlinks when processing in place
fi:   --follow-symlinks
                     seuraa symbolisia linkkejä, kun muokataan paikallaan

en:   -i[SUFFIX], --in-place[=SUFFIX]
                     edit files in place (makes backup if SUFFIX supplied)
fi:   -i[JLIITE], --in-place[=JLIITE]
                     muokkaa tiedostoja paikallaan (tekee varmuuskopion,
                     jos JälkiLIITE on annettu)

en:   -b, --binary
                     open files in binary mode (CR+LFs are not processed specially)
fi:   -b, --binary
                     avaa tiedostot binääritilassa (CR+LF-rivinvaihtoja
                     ei erikseen prosessoida)

en:   -l N, --line-length=N
                     specify the desired line-wrap length for the `l' command
fi:   -l N, --line-length=N
                     määrittelee halutun rivinvaihtopituuden ”l”-komennolle

en:   --posix
                     disable all GNU extensions.
fi:   --posix
                     poista käytöstä kaikki GNU-laajennokset.

en:   -E, -r, --regexp-extended
                     use extended regular expressions in the script
                     (for portability use POSIX -E).
fi:   -E, -r, --regexp-extended
                     käytä laajennettuja säännöllisiä lausekkeita skriptissä.
                     (käytä siirrettävyyden vuoksi valitsinta POSIX -E).

en:   -s, --separate
                     consider files as separate rather than as a single,
                     continuous long stream.
fi:   -s, --separate
                     käisttele tiedostot erillisinä eikä yhtenä pitkänä
                     virtana.

en:       --sandbox
                     operate in sandbox mode (disable e/r/w commands).
fi:       --sandbox
                     toimi hiekkalaatikkotilassa (poistaa e/r/w-komennot).

en:   -u, --unbuffered
                     load minimal amounts of data from the input files and flush
                     the output buffers more often
fi:   -u, --unbuffered
                     lataa syötetiedostoista vähimmäismäärä dataa ja huuhdo
                     tulostepuskurit useammin

en:   -z, --null-data
                     separate lines by NUL characters
fi:   -z, --null-data
                     erottele rivit NUL-merkeillä

en:       --help     display this help and exit
fi:       --help     näytä tämä opaste ja poistu

en:       --version  output version information and exit
fi:       --version  tulosta versiotiedot ja poistu

en: 
    If no -e, --expression, -f, or --file option is given, then the first
    non-option argument is taken as the sed script to interpret.  All
    remaining arguments are names of input files; if no input files are
    specified, then the standard input is read.
fi: 
    Jos valitsimia ”-e”, ”--expression”, ”-f”, tai ”--file” ei ole annettu,
    ensimmäistä ei-valitsinargumenttia pidetään tulkittavana sed-skriptinä.
    Kaikki jäljelle jäävät argumentit ovat syötetiedostojen nimiä; jos
    syötetiedostoja ei ole annettu, luetaan vakiosyötettä.

en: failed to set binary mode on STDIN
fi: binääritilan asettaminen vakiosyötteelle epäonnistui

en: failed to set binary mode on STDOUT
fi: binääritilan asettaminen vakiotulosteelle epäonnistui

en: couldn't open file %s: %s
fi: tiedoston %s avaaminen epäonnistui: %s

en: couldn't attach to %s: %s
fi: kohteeseen %s liittyminen epäonnistui: %s

en: failed to set binary mode on '%s'
fi: binääritilan asettaminen tiedostolle ”%s” epäonnistui

en: couldn't write %llu item to %s: %s | couldn't write %llu items to %s: %s
fi[0]: %llu alkion kirjoittaminen tulosteeseen %s epäonnistui: %s
fi[1]: %llu alkion kirjoittaminen tulosteeseen %s epäonnistui: %s

en: read error on %s: %s
fi: lukuvirhe syötteessä %s: %s

en: couldn't follow symlink %s: %s
fi: symbolisen linkin %s seuraaminen epäonnistui: %s

en: cannot rename %s: %s
fi: tiedoston %s uudelleennimeäminen epäonnistui: %s
