sed 4.8.44 - en to fr translation catalogue (140 entries)

en: write error
fr: erreur d'écriture

en: preserving permissions for %s
fr: préserve les permissions de %s

en: unbalanced [
fr: [ non appariée

en: invalid character class
fr: classe de caractères invalide

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
fr: la syntaxe d'une classe de caractères est [[:space:]] et non [:space:]

en: unfinished \ escape
fr: séquence d'échappement \ non terminée

en: ? at start of expression
fr: ? au début de l'expression

en: * at start of expression
fr: * au début de l'expression

en: + at start of expression
fr: + au début de l'expression

en: {...} at start of expression
fr: {...} au début de l'expression

en: invalid content of \{\}
fr: contenu de \{\} invalide

en: regular expression too big
fr: expression régulière trop grande

en: stray \ before unprintable character
fr: \ égaré avant un caractère non imprimable

en: stray \ before white space
fr: \ égaré avant une espace

en: stray \ before %lc
fr: \ égaré avant %lc

en: stray \
fr: \ égaré

en: unbalanced (
fr: ( non appariée

en: no syntax specified
fr: aucune syntaxe spécifiée

en: unbalanced )
fr: ) non appariée

en: Unknown system error
fr: Erreur système inconnue

en: memory exhausted
fr: mémoire épuisée

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
fr: «

en: '
fr:  »

en: Success
fr: Succès

en: No match
fr: Pas de concordance

en: Invalid regular expression
fr: Expression régulière invalide

en: Invalid collation character
fr: Caractère de regroupement invalide

en: Invalid character class name
fr: Nom de classe de caractères invalide

en: Trailing backslash
fr: Barre oblique inverse seule à la fin

en: Invalid back reference
fr: Référence arrière invalide

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
fr: [, [^, [:, [. ou [= non apparié

en: Unmatched ( or \(
fr: ( ou \( non apparié

en: Unmatched \{
fr: \{ non apparié

en: Invalid content of \{\}
fr: Contenu de \{\} invalide

en: Invalid range end
fr: Fin d'intervalle invalide

en: Memory exhausted
fr: Mémoire épuisée

en: Invalid preceding regular expression
fr: L'expression régulière précédente est invalide

en: Premature end of regular expression
fr: Fin prématurée d'une expression régulière

en: Regular expression too big
fr: Expression régulière trop grande

en: Unmatched ) or \)
fr: ) ou \) non apparié

en: No previous regular expression
fr: Pas d'expression régulière précédente

en: setting permissions for %s
fr: défini les permissions pour %s

en: Packaged by %s (%s)
fr: Empaqueté par %s (%s)

en: Packaged by %s
fr: Empaqueté par %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
fr: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fr: Licence GPLv3+: GNU GPL version 3 ou ultérieure <%s>.
    Ceci est un logiciel libre: vous êtes libre de le modifier et de le redistribuer.
    Il n'y a AUCUNE GARANTIE dans les limites permises par la loi.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
fr: Écrit par %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
fr: Écrit par %s et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
fr: Écrit par %s, %s et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
fr: Écrit par %s, %s, %s
    et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fr: Écrit par %s, %s, %s,
    %s et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
fr: Écrit par %s, %s, %s,
    %s, %s et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
fr: Écrit par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
fr: Écrit par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fr: Écrit par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
fr: Écrit par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s et d'autres.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
fr: Rapportez les anomalies à: %s
    Rapportez les erreurs de traduction à <traduc@traduc.org>

en: Report %s bugs to: %s
fr: Rapportez les bogues %s à: %s

en: %s home page: <%s>
fr: page d'accueil de %s: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
fr: Aide générale sur l'utilisation des logiciels GNU: <%s>

en: multiple `!'s
fr: « ! » multiples

en: unexpected `,'
fr: « , » inattendue

en: invalid usage of +N or ~N as first address
fr: utilisation invalide de +N ou ~N comme première adresse

en: unmatched `{'
fr: « { » non appariée

en: unexpected `}'
fr: « } » inattendue

en: extra characters after command
fr: caractères inutiles après la commande

en: expected \ after `a', `c' or `i'
fr: \ attendu après « a », « c » ou « i »

en: `}' doesn't want any addresses
fr: « } » n'a besoin d'aucune adresse

en: : doesn't want any addresses
fr: : n'a besoin d'aucune adresse

en: comments don't accept any addresses
fr: les commentaires n'acceptent aucune adresse

en: missing command
fr: commande manquante

en: command only uses one address
fr: la commande n'utilise qu'une adresse

en: unterminated address regex
fr: expression régulière d'adresse inachevée

en: unterminated `s' command
fr: commande « s » inachevée

en: unterminated `y' command
fr: commande « y » inachevée

en: unknown option to `s'
fr: option inconnue pour « s »

en: multiple `p' options to `s' command
fr: plusieurs options « p » à la commande « s »

en: multiple `g' options to `s' command
fr: plusieurs options « g » à la commande « s »

en: multiple number options to `s' command
fr: plusieurs options numériques à la commande « s »

en: number option to `s' command may not be zero
fr: l'option numérique de la commande « s » ne peut pas être nulle

en: strings for `y' command are different lengths
fr: les chaînes destinées à la commande « y » ont des longueurs différentes

en: delimiter character is not a single-byte character
fr: le caractère délimiteur n'est pas un caractère à un seul octet

en: expected newer version of sed
fr: une version plus récente de sed est attendue

en: invalid usage of line address 0
fr: utilisation invalide de l'adresse de ligne 0

en: unknown command: `%c'
fr: commande inconnue: « %c »

en: incomplete command
fr: commande incomplète

en: ":" lacks a label
fr: une étiquette est manquante pour « : »

en: recursive escaping after \c not allowed
fr: un échappement récursif après \c n'est pas permis

en: e/r/w commands disabled in sandbox mode
fr: les commandes e/r/w sont désactivées dans le bac à sable

en: %s: file %s line %lu: %s
fr: %s: fichier %s ligne %lu: %s

en: %s: -e expression #%lu, char %lu: %s
fr: %s: -e expression n°%lu, caractère %lu: %s

en: can't find label for jump to `%s'
fr: impossible de trouver l'étiquette pour sauter à « %s »

en: case conversion produced an invalid character
fr: la conversion de casse à produit un caractère invalide

en: %s: can't read %s: %s
fr: %s: impossible de lire %s: %s

en: couldn't edit %s: is a terminal
fr: impossible d'éditer %s: est un terminal

en: couldn't edit %s: not a regular file
fr: impossible d'éditer %s: ce n'est pas un fichier régulier

en: %s: warning: failed to set default file creation context to %s: %s
fr: %s: avertissement: impossible de changer le contexte de création de fichier par défaut à %s: %s

en: %s: warning: failed to get security context of %s: %s
fr: %s: avertissement: impossible d'obtenir le contexte de sécurité de %s: %s

en: couldn't open temporary file %s: %s
fr: impossible d'ouvrir le fichier temporaire %s: %s

en: error in subprocess
fr: erreur dans le sous-processus

en: option `e' not supported
fr: l'option « e » n'est pas supportée

en: `e' command not supported
fr: la commande « e » n'est pas supportée

en: no input files
fr: pas de fichier d'entrée

en: no previous regular expression
fr: pas d'expression régulière précédente

en: invalid reference \%d on `s' command's RHS
fr: référence \%d invalide dans le membre de droite de la commande « s »

en: regex input buffer length larger than INT_MAX
fr: la taille du tampon d'entrée d'expression régulière est plus grand que INT_MAX

en: GNU sed home page: <https://www.gnu.org/software/sed/>.
    General help using GNU software: <https://www.gnu.org/gethelp/>.
fr: Page d'accueil de GNU sed: <https://www.gnu.org/software/sed/>.
    Aide générale sur l'utilisation des logiciels GNU: <https://www.gnu.org/help/gethelp.fr.html>.

en: E-mail bug reports to: <%s>.
fr: Envoyez les rapports d'anomalies par mail à: <%s>.

en: This sed program was built with SELinux support.
fr: Ce programme sed a été compilé pour supporter SELinux.

en: SELinux is enabled on this system.
fr: SELinux est activé sur ce système.

en: SELinux is disabled on this system.
fr: SELinux est désactivé sur ce système.

en: This sed program was built without SELinux support.
fr: Ce programme sed a été compilé sans support de SELinux

en: Usage: %s [OPTION]... {script-only-if-no-other-script} [input-file]...
fr: Utilisation: %s [OPTION]... {script-seulement-si-pas-d'autre-script}
    [fichier-d'entrée]...

en:   -n, --quiet, --silent
                     suppress automatic printing of pattern space
fr:   -n, --quiet, --silent
                     supprimer l'écriture automatique de l'espace des motifs

en:       --debug
                     annotate program execution
fr:       --debug
                     annoter l'exécution du programme

en:   -e script, --expression=script
                     add the script to the commands to be executed
fr:   -e script, --expression=script
                     ajouter le script aux commandes à exécuter

en:   -f script-file, --file=script-file
                     add the contents of script-file to the commands to be executed
fr:   -f fichier-script, --file=fichier-script
                     ajouter le contenu de fichier-script aux commandes
                     à exécuter

en:   --follow-symlinks
                     follow symlinks when processing in place
fr:   --follow-symlinks
                     suivre les liens symboliques pendant le traitement

en:   -i[SUFFIX], --in-place[=SUFFIX]
                     edit files in place (makes backup if SUFFIX supplied)
fr:   -i[SUFFIXE], --in-place[=SUFFIXE]
                     éditer les fichiers à leur place (fait une
                     sauvegarde si le SUFFIXE est fourni)

en:   -b, --binary
                     open files in binary mode (CR+LFs are not processed specially)
fr:   -b, --binary
                     ouvrir les fichiers en mode binaire (CR+LF n'ont pas de traitement spécial)

en:   -l N, --line-length=N
                     specify the desired line-wrap length for the `l' command
fr:   -l N, --line-length=N
                    spécifier la longueur de coupure de ligne désirée pour la
                    commande « l »

en:   --posix
                     disable all GNU extensions.
fr:   --posix
                     désactiver toutes les extensions GNU.

en:   -E, -r, --regexp-extended
                     use extended regular expressions in the script
                     (for portability use POSIX -E).
fr:   -E, -r, --regexp-extended
                     utiliser la syntaxe des expressions régulières
                     étendues dans le script.
                     (utilisez -E pour la portabilité).

en:   -s, --separate
                     consider files as separate rather than as a single,
                     continuous long stream.
fr:   -s, --separate
                    considérer les fichiers comme séparés plutôt que comme un
                    simple flux long et continu.

en:       --sandbox
                     operate in sandbox mode (disable e/r/w commands).
fr:       --sandbox
                     opère en mode sandbox (désactive les commandes e/r/w)..

en:   -u, --unbuffered
                     load minimal amounts of data from the input files and flush
                     the output buffers more often
fr:   -u, --unbuffered
                     charger des quantités minimales de données depuis les
                     fichiers d'entrée et écrire les tampons de sortie plus
                     souvent sur le disque

en:   -z, --null-data
                     separate lines by NUL characters
fr:   -z, --null-data
                     séparer les lignes avec un caractère NUL

en:       --help     display this help and exit
fr:       --help     afficher cette aide et sortir

en:       --version  output version information and exit
fr:       --version  afficher les informations de version du logiciel et sortir

en: 
    If no -e, --expression, -f, or --file option is given, then the first
    non-option argument is taken as the sed script to interpret.  All
    remaining arguments are names of input files; if no input files are
    specified, then the standard input is read.
fr: 
    Si aucune option -e, --expression, -f ou --file n'est donnée, le
    premier argument qui n'est pas une option sera pris comme étant le script
    sed à interpréter. Tous les arguments restants sont les noms des fichiers
    d'entrée; si aucun fichier d'entrée n'est spécifiée, l'entrée standard
    est lue.

en: failed to set binary mode on STDIN
fr: impossible de passer en mode binaire sur STDIN

en: failed to set binary mode on STDOUT
fr: impossible de passer en mode binaire sur STDOUT

en: couldn't open file %s: %s
fr: impossible d'ouvrir le fichier %s: %s

en: couldn't attach to %s: %s
fr: impossible d'attacher à %s: %s

en: failed to set binary mode on '%s'
fr: impossible de passer en mode binaire sur « %s »

en: couldn't write %llu item to %s: %s | couldn't write %llu items to %s: %s
fr[0]: impossible d'écrire %llu élément dans %s: %s
fr[1]: impossible d'écrire %llu éléments dans %s: %s

en: read error on %s: %s
fr: erreur de lecture sur %s: %s

en: couldn't readlink %s: %s
fr: impossible d'exécuter readlink %s : %s

en: couldn't follow symlink %s: %s
fr: impossible de suivre le lien symbolique %s: %s

en: cannot rename %s: %s
fr: impossible de renommer %s: %s
