sed 4.8.44 - en to sv translation catalogue (140 entries)

en: write error
sv: skrivfel

en: preserving permissions for %s
sv: bevarar rättigheter för %s

en: unbalanced [
sv: obalanserad [

en: invalid character class
sv: ogiltig teckenklass

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
sv: syntax för teckenklass är [[:space:]], inte [:space:]

en: unfinished \ escape
sv: oavslutad \-sekvens

en: ? at start of expression
sv: ? i början på uttryck

en: * at start of expression
sv: * i början på uttryck

en: + at start of expression
sv: + i början på uttryck

en: {...} at start of expression
sv: {...} i början på uttryck

en: invalid content of \{\}
sv: ogiltigt innehåll i \{\}

en: regular expression too big
sv: reguljärt uttryck för stort

en: stray \ before unprintable character
sv: löst \ före ej utskrivbart tecken

en: stray \ before white space
sv: löst \ före blanktecken

en: stray \ before %lc
sv: löst \ före %lc

en: stray \
sv: löst \

en: unbalanced (
sv: obalanserad (

en: no syntax specified
sv: ingen syntax angiven

en: unbalanced )
sv: obalanserad )

en: Unknown system error
sv: Okänt systemfel

en: memory exhausted
sv: minnet slut

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
sv: ”

en: '
sv: ”

en: Success
sv: Lyckades

en: No match
sv: Ingen träff

en: Invalid regular expression
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck

en: Invalid collation character
sv: Ogiltigt sorteringstecken

en: Invalid character class name
sv: Ogiltigt teckenklassnamn

en: Trailing backslash
sv: Eftersläpande omvänt snedstreck

en: Invalid back reference
sv: Ogiltig bakåtreferens

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
sv: Obalanserad [, [^, [:, [., eller [=

en: Unmatched ( or \(
sv: Obalanserad ( eller \(

en: Unmatched \{
sv: Obalanserad \{

en: Invalid content of \{\}
sv: Ogiltigt innehåll i \{\}

en: Invalid range end
sv: Ogiltigt intervallslut

en: Memory exhausted
sv: Minnet slut

en: Invalid preceding regular expression
sv: Ogiltigt föregående reguljärt uttryck

en: Premature end of regular expression
sv: För tidigt slut på reguljärt uttryck

en: Regular expression too big
sv: Reguljärt uttryck för stort

en: Unmatched ) or \)
sv: Obalanserad ) eller \)

en: No previous regular expression
sv: Inget tidigare reguljärt uttryck

en: setting permissions for %s
sv: sätter rättigheter för %s

en: Packaged by %s (%s)
sv: Paketerad av %s (%s)

en: Packaged by %s
sv: Paketerad av %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
sv: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sv: Licens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller senare <%s>
    Det här är fri programvara: du får ändra och distribuera den.
    Det finns INGEN GARANTI, så långt som tillåts enligt lag.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
sv: Skrivet av %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
sv: Skrivet av %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s
    och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s och andra.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
sv: Rapportera fel till: %s
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: Report %s bugs to: %s
sv: Rapportera fel i %s till: %s

en: %s home page: <%s>
sv: Webbplats för %s: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
sv: Allmän hjälp för GNU-programvara: <%s>

en: multiple `!'s
sv: flera ”!”

en: unexpected `,'
sv: oväntat ”,”

en: invalid usage of +N or ~N as first address
sv: ogiltig användning av +N eller ~N som första adress

en: unmatched `{'
sv: obalanserad ”{”

en: unexpected `}'
sv: oväntad ”}”

en: extra characters after command
sv: extra tecken efter kommandot

en: expected \ after `a', `c' or `i'
sv: \ förväntades efter ”a”, ”c” eller ”i”

en: `}' doesn't want any addresses
sv: ”}” vill inte ha några adresser

en: : doesn't want any addresses
sv: : vill inte ha några adresser

en: comments don't accept any addresses
sv: kommentarer accepterar inga adresser

en: missing command
sv: kommando saknas

en: command only uses one address
sv: kommandot använder endast en adress

en: unterminated address regex
sv: oavslutat reguljärt uttryck för adress

en: unterminated `s' command
sv: oavslutat ”s”-kommando

en: unterminated `y' command
sv: oavslutat ”y”-kommando

en: unknown option to `s'
sv: flaggan okänd för ”s”

en: multiple `p' options to `s' command
sv: flera ”p”-flaggor till ”s”-kommandot

en: multiple `g' options to `s' command
sv: flera ”g”-flaggor till ”s”-kommandot

en: multiple number options to `s' command
sv: flera sifferflaggor till ”s”-kommandot

en: number option to `s' command may not be zero
sv: sifferflagga till kommandot ”s” får inte vara noll

en: strings for `y' command are different lengths
sv: strängarna för kommandot ”y” är olika långa

en: delimiter character is not a single-byte character
sv: avgränsningstecknet är inte en ensam byte

en: expected newer version of sed
sv: nyare version av sed förväntades

en: invalid usage of line address 0
sv: felaktig användning av radadress 0

en: unknown command: `%c'
sv: okänt kommando: ”%c”

en: incomplete command
sv: ofullständigt kommando

en: ":" lacks a label
sv: ”:” saknar en etikett

en: recursive escaping after \c not allowed
sv: rekursiva kontrollsekvenser efter \c tillåts inte

en: e/r/w commands disabled in sandbox mode
sv: kommandona e/r/w är inaktiverade i sandlådeläge

en: %s: file %s line %lu: %s
sv: %s: fil %s rad %lu: %s

en: %s: -e expression #%lu, char %lu: %s
sv: %s: -e uttryck #%lu, tecken %lu: %s

en: can't find label for jump to `%s'
sv: kan inte hitta etiketten för hopp till ”%s”

en: case conversion produced an invalid character
sv: skiftlägeskonvertering producerade ett ogiltigt tecken

en: %s: can't read %s: %s
sv: %s: kan inte läsa %s: %s

en: couldn't edit %s: is a terminal
sv: kunde inte redigera %s: är en terminal

en: couldn't edit %s: not a regular file
sv: kunde inte redigera %s: inte en vanlig fil

en: %s: warning: failed to set default file creation context to %s: %s
sv: %s: varning: misslyckades med att ställa in standardkontext för filskapande till %s: %s

en: %s: warning: failed to get security context of %s: %s
sv: %s: varning: misslyckades med att erhålla säkerhetskontext för %s: %s

en: couldn't open temporary file %s: %s
sv: kunde inte öppna temporära filen %s: %s

en: error in subprocess
sv: fel i underprocess

en: option `e' not supported
sv: flaggan ”e” stöds inte

en: `e' command not supported
sv: kommandot ”e” stöds inte

en: no input files
sv: inga indatafiler

en: no previous regular expression
sv: inget tidigare reguljärt uttryck

en: invalid reference \%d on `s' command's RHS
sv: ogiltig referens \%d på ”s”-kommandots högersida

en: regex input buffer length larger than INT_MAX
sv: indatabuffertlängd för reguljära uttryck större än INT_MAX

en: GNU sed home page: <https://www.gnu.org/software/sed/>.
    General help using GNU software: <https://www.gnu.org/gethelp/>.
sv: Webbsida för GNU sed: <https://www.gnu.org/software/sed/>.
    Allmän hjälp för GNU-programvara: <https://www.gnu.org/gethelp/>.

en: E-mail bug reports to: <%s>.
sv: Skicka felrapporter till: <%s>.
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: This sed program was built with SELinux support.
sv: Detta sed-program byggdes med stöd för SELinux.

en: SELinux is enabled on this system.
sv: SELinux är aktiverat på detta system.

en: SELinux is disabled on this system.
sv: SELinux är inaktiverat på detta system.

en: This sed program was built without SELinux support.
sv: Detta sed-program byggdes utan stöd för SELinux.

en: Usage: %s [OPTION]... {script-only-if-no-other-script} [input-file]...
sv: Användning: %s [FLAGGA]… {skript-endast-om-inga-andra} [indatafil]…

en:   -n, --quiet, --silent
                     suppress automatic printing of pattern space
sv:   -n, --quiet, --silent
                     förhindrar automatisk utskrift av mönsterutrymme

en:       --debug
                     annotate program execution
sv:       --debug
                     kommentera körning av program

en:   -e script, --expression=script
                     add the script to the commands to be executed
sv:   -e skript, --expression=skript
                     lägg till skript till de kommandon som ska utföras

en:   -f script-file, --file=script-file
                     add the contents of script-file to the commands to be executed
sv:   -f skriptfil, --file=skriptfil
                     lägg till innehållet i skriptfil till de kommandon som ska
                     utföras

en:   --follow-symlinks
                     follow symlinks when processing in place
sv:   --follow-symlinks
                     följ symlänkar när behandling sker på plats

en:   -i[SUFFIX], --in-place[=SUFFIX]
                     edit files in place (makes backup if SUFFIX supplied)
sv:   -i[ÄNDELSE], --in-place[=ÄNDELSE]
                     redigera filer på plats (skapar säkerhetskopia om ÄNDELSE
                     tillhandahålls)

en:   -b, --binary
                     open files in binary mode (CR+LFs are not processed specially)
sv:   -b, --binary
                     öppna filer i binärläge (CR+LF särbehandlas inte)

en:   -l N, --line-length=N
                     specify the desired line-wrap length for the `l' command
sv:   -l N, --line-length=N
                     ange önskad radbrytningslängd för ”l”-kommandot

en:   --posix
                     disable all GNU extensions.
sv:   --posix
                     inaktivera alla GNU-utökningar.

en:   -E, -r, --regexp-extended
                     use extended regular expressions in the script
                     (for portability use POSIX -E).
sv:   -r, --regexp-extended
                     använd utökade reguljära uttryck i skriptet
                     (för portabilitet använd POSIX -E).

en:   -s, --separate
                     consider files as separate rather than as a single,
                     continuous long stream.
sv:   -s, --separate
                     betrakta filer som separata istället för som en
                     kontinuerlig lång dataström.

en:       --sandbox
                     operate in sandbox mode (disable e/r/w commands).
sv:       --sandbox
                     arbeta i sandlådeläge (inaktivera kommandona e/r/w).

en:   -u, --unbuffered
                     load minimal amounts of data from the input files and flush
                     the output buffers more often
sv:   -u, --unbuffered
                     läs in minimala mängder data från indatafilerna och töm
                     utdatabuffertarna oftare

en:   -z, --null-data
                     separate lines by NUL characters
sv:   -z, --null-data
                     separera rader med nolltecken

en:       --help     display this help and exit
sv:       --help     visa denna hjälptext och avsluta

en:       --version  output version information and exit
sv:       --version  visa versionsinformation och avsluta

en: 
    If no -e, --expression, -f, or --file option is given, then the first
    non-option argument is taken as the sed script to interpret.  All
    remaining arguments are names of input files; if no input files are
    specified, then the standard input is read.
sv: 
    Om ingen av flaggorna -e, --expression, -f, eller --file ges, blir det
    första argumentet som inte är en flagga det sed-skript som tolkas. Alla
    återstående argument är namn på indatafiler. Om inga indatafiler är angivna
    läses standard in.

en: failed to set binary mode on STDIN
sv: misslyckades med att ställa in binärläge för STDIN

en: failed to set binary mode on STDOUT
sv: misslyckades med att ställa in binärläge för STDOUT

en: couldn't open file %s: %s
sv: kunde inte öppna filen %s: %s

en: couldn't attach to %s: %s
sv: kunde inte fästa vid %s: %s

en: failed to set binary mode on '%s'
sv: misslyckades med att ställa in binärläge för ”%s”

en: couldn't write %llu item to %s: %s | couldn't write %llu items to %s: %s
sv[0]: kunde inte skriva %llu objekt till %s: %s
sv[1]: kunde inte skriva %llu objekt till %s: %s

en: read error on %s: %s
sv: läsfel vid %s: %s

en: couldn't readlink %s: %s
sv: kunde inte läsa %s med readlink: %s

en: couldn't follow symlink %s: %s
sv: kunde inte följa symlänken %s: %s

en: cannot rename %s: %s
sv: kan inte byta namn på %s: %s
