senlin-dashboard VERSION - en to id translation catalogue (97 entries)

en: A Receiver is used to prepare Senlin engine to react to external alarms or events so that a specific Action can be initiated on a senlin cluster automatically. For example, when workload on a cluster climbs high, a receiver can change the size of a specified cluster.
id: Receiver (penerima) digunakan untuk menyiapkan mesin Senlin untuk bereaksi terhadap alarm atau acara eksternal sehingga Aksi tertentu dapat dimulai pada gugus senlin secara otomatis. Misalnya, ketika beban kerja pada gugus menanjak tinggi, penerima dapat mengubah ukuran kluster yang ditentukan.

en: A policy is a set of rules that can be checked and/or enforced when an Action is performed on a Cluster.
id: Kebijakan adalah seperangkat aturan yang dapat diperiksa dan / atau diberlakukan ketika suatu Action dilakukan pada Cluster.

en: A profile encodes the information needed for node creation.
id: Profil mengkodekan informasi yang dibutuhkan untuk pembuatan node.

en: A spec file or yaml must be specified.
id: File spec atau yaml harus ditentukan.

en: An integer between 0 and 100 representing the enforcement level. Default to 0.
id: Bilangan integer antara 0 dan 100 mewakili tingkat pelaksanaan. Default ke 0.

en: An integer indicating the cooldown seconds once the policy is effected. Default to 0.
id: Bilangan integer menunjukkan detik cooldown setelah kebijakan tersebut dilakukan. Default ke 0.

en: Attached Policies
id: Kebijakan Terlampir

en: Attaching policy %(policy)s to cluster %(cluster)s.
id: Melampirkan policy %(policy)s ke cluster %(cluster)s.

en: Available Policies
id: Kebijakan yang Tersedia

en: Can not specify both sepc file and yaml.
id: Tidak dapat menentukan file spec dan yaml.

en: Cluster creation timeout in seconds.
id: Batas waktu pembuatan kluster dalam hitungan detik.

en: Cluster for this node.
id: Kluster untuk node ini.

en: Cluster is the collection of cloud objects, e.g. Nova servers, Heat stacks, Cinder volumes, etc.
id: Cluster adalah kumpulan objek cloud, mis. Nova servers, Heat stacks, Cinder volumes, dll.

en: Clusters
id: Cluster

en: Create Cluster
id: Buat Cluster

en: Create Node
id: Buat Node

en: Create Policy
id: Buat Kebijakan

en: Create Profile
id: Buat profil

en: Create Receiver
id: Buat Penerima

en: Created
id: Dibuat

[ctx: Created time]
en: Created
id: Dibuat

en: Creating cluster "%s" successfully
id: Membuat kluster "%s" berhasil

en: Creating node "%s" successfully
id: Membuat node "%s" berhasil

en: Description:
id: Deskripsi:

en: Desired capacity of the cluster. Default to 0.
id: Desired Capacity klaster. Default ke 0.

en: Edit the name for the Policy.
id: Edit nama untuk Kebijakan.

en: Enabled
id: Diaktifkan

en: Information
id: Informasi

en: Level
id: Tingkat

en: Manage Policies
id: Kelola Kebijakan

en: Max size of the cluster. Default to -1, means unlimited.
id: Max Size klaster. Default ke -1, berarti tidak terbatas.

en: Min size of the cluster. Default to 0.
id: Min Size klaster. Default ke 0.

en: Name
id: Nama

en: Name or ID of the targeted action to be triggered.
id: Nama atau ID dari aksi yang ditargetkan untuk dipicu.

en: Node Name
id: Nama Node

en: Nodes are the physical objects, which can belong to any cluster of the same profile type.
id: Nodes adalah objek fisik, yang dapat menjadi bagian dari jenis profil yang sama.

en: Overview
id: Ikhtisar

en: Profile Name
id: Nama profil

en: Profile Spec Examples
id: Contoh Spec Profil

en: Profile used for this node.
id: Profil yang digunakan untuk node ini.

en: Profiles
id: Profil

en: Receivers
id: Penerima

en: Role
id: Peran

en: Role for this node in the specific cluster.
id: Peran untuk node ini di kluster tertentu.

en: Select Cluster
id: Pilih Kluster

en: Select Profile
id: Pilih Profil

en: Select Type
id: Pilih tipe

en: Status Reason
id: Alasan Status

en: Targeted cluster for this receiver.
id: Kelompok sasaran untuk penerima ini.

en: The parameters is not a valid YAML formatted: %s
id: Parameter bukan format YAML yang valid: %s

en: The spec file used to create the profile.
id: File spesifikasi yang digunakan untuk membuat profil.

en: The spec yaml used to create the policy.
id: Spec yaml digunakan untuk membuat kebijakan.

en: The spec yaml used to create the profile.
id: Spec yaml digunakan untuk membuat profil.

en: The specified data is not a valid YAML data: %s
id: Data yang ditentukan bukan data YAML yang valid: %s

en: The specified file is not a valid YAML file: %s
id: File yang ditentukan bukan file YAML yang valid: %s

en: The specified input is not a valid YAML format: %s
id: Masukan yang ditentukan bukan format YAML yang valid: %s

en: The specified metadata is not a valid YAML format: %s
id: Metadata yang ditentukan bukan format YAML yang valid: %s

en: The specified metadata is not a valid YAML: %s
id: Metadata yang ditentukan bukan YAML yang valid: %s

en: The specified params is not a valid YAML: %s
id: Params yang ditentukan bukan YAML yang valid: %s

en: The specified spec is not a valid YAML: %s
id: Spesifikasi yang ditentukan bukan YAML yang valid: %s

en: Type of the receiver to create. Default to webhook
id: Tipe penerima untuk membuat. Default ke webhook

en: Unable to attach policy.
id: Tidak dapat melampirkan kebijakan.

en: Unable to create cluster.
id: Tidak dapat membuat kluster.

en: Unable to create new profile
id: Tidak dapat membuat profil baru

en: Unable to create node.
id: Tidak dapat membuat node.

en: Unable to retrieve cluster.
id: Tidak dapat mengambil kluster.

en: Unable to retrieve clusters.
id: Tidak dapat mengambil kluster.

en: Unable to retrieve node event list.
id: Tidak dapat mengambil node event list.

en: Unable to retrieve node.
id: Tidak dapat mengambil simpul.

en: Unable to retrieve nodes from cluster.
id: Tidak dapat mengambil node dari kluster.

en: Unable to retrieve nodes.
id: Tidak dapat mengambil node.

en: Unable to retrieve policies.
id: Tidak dapat mengambil kebijakan.

en: Unable to retrieve policy.
id: Tidak dapat mengambil kebijakan.

en: Unable to retrieve profile.
id: Tidak dapat mengambil profil.

en: Unable to retrieve profiles.
id: Tidak dapat mengambil profil.

en: Unable to retrieve receiver.
id: Tidak dapat mengambil penerima.

en: Unable to retrieve receivers.
id: Tidak dapat mengambil penerima.

en: Unable to update node.
id: Tidak dapat memperbarui node.

en: Unable to update profile
id: Tidak dapat memperbarui profil

en: Update Node
id: Memperbarui Node

en: Update Policy
id: Perbarui Kebijakan

en: Update Profile
id: Memperbaharui profil

en: Update the spec of a profile is not allowed
id: Perbarui spec profil tidak diizinkan

en: Updated
id: Diperbarui

[ctx: Updated time]
en: Updated
id: Diperbarui

en: Whether the policy should be enabled once attached. Default to enabled.
id: Apakah kebijakan harus diaktifkan setelah dilampirkan. Default untuk diaktifkan.

en: YAML formated metadata
id: YAML membentuk metadata

en: YAML formatted metadata.
id: Metadata yang diformat YAML.

en: YAML formatted parameters that will be passed to target action when the receiver is triggered.
id: Parameter yang diformat YAML yang akan diteruskan ke aksi target ketika penerima dipicu.

en: You may update the editable properties of your node here.
id: Anda dapat memperbarui properti node Anda yang dapat diedit di sini.

en: You may update the editable properties of your profile here.
id: Anda dapat memperbarui properti yang dapat diedit dari profil Anda di sini.

en: Your node %s update request has been accepted for processing.
id: Permintaan pembaruan %s node Anda telah diterima untuk diproses.

en: Your policy %s has been created.
id: Kebijakan Anda %s telah dibuat.

en: Your policy %s has been updated.
id: Kebijakan Anda %s telah diperbarui.

en: Your profile %s has been created.
id: Profil Anda %s telah dibuat.

en: Your profile %s has been updated.
id: Profil Anda %s telah diperbarui.

en: Your receiver %s has been created successfully.
id: Penerima Anda %s telah berhasil dibuat.
